tisk-hlavicka

České rodiny pod drobnohledem: Na co a u koho si půjčují nejčastěji?

1.8.2019 Komerční sdělení

Podle dostupných statistik má zhruba každý druhý Čech zkušenost s půjčkou. A je úplně jedno, jestli jde o půjčku bankovní anebo tu od nebankovní instituce. Úvěry a půjčky se staly takový naším folklorem. Možná si to ani neuvědomujeme, ale i takový kontokorent nebo kreditní karty jsou jistou formou úvěru. Jak jsou na tom české rodiny? U koho si půjčujeme nejčastěji a na co vypůjčené finance jdou? Podívali jsme se jim na zoubek.

Do banky míří 80 % žadatelů

Pokud nám schází peníze, míříme jako první do banky, u které máme veden svůj běžný účet. Šance, že tady s žádostí o půjčku uspějeme, rozhodně není vysoká. To, jestli nám bankovní úředník půjčku schválí, záleží na několika faktorech. Zajímat ho budou naše příjmy a výdaje, ale také závazky z dřívějška a naše finanční minulost. Pokud má žadatel negativní záznam v registru dlužníků, je zde vysoká pravděpodobnost, že mu půjčka schválená nebude. V takovém případě se ke slovu dostávají nebankovní instituce, které jsou schopny poskytnout peníze i lidem se záznamem v registrech.

Nejčastěji utrácíme za bydlení

Z celkového počtu schválených úvěrů, jde jejich drtivá část na pořízení a výstavbu nového anebo rekonstrukci stávajícího bydlení. Největší objem peněz spolknou hypotéky. Za nimi jsou klasické spotřebitelské úvěry. Půjčujeme si na nové vybavení domácnosti, elektroniku, studium, ale bohužel také na dovolené, vánoční dárky, plastické operace i domácí mazlíčky. Ačkoli poslední zmíněné kategorie tvoří z celkového objemu půjček minimum, přesto existují, a je proto dobré je brát v potaz.

Průměrná rodina splácí 2200 korun měsíčně

Podle aktuálních průzkumů si nejčastěji půjčují mladí lidé a rodiny s dětmi. Ti měsíčně splácí zhruba 2200 korun. Pokud má rodina hypotéku, její měsíční výdaje jsou ještě vyšší. Za rok zaplatí za hypotéku zhruba 140 000 Kč. O nic lépe na tom ale nejsou ani důchodci. Lidé v důchodovém věku měsíčně na splátkách hradí v průměru 1300 korun.

Půjčku je potřeba důkladně rozmyslet

Pokud sami stojíte před rozhodnutím, zda si půjčku vzít anebo nikoli, vždy se držte několika zásadních pravidel. V první řadě si dobře propočítejte, jestli na půjčku máte. To znamená, že ji dokážete splatit. Vždy si také půjčujte pouze nezbytnou částku. Při výběru vhodného poskytovatele půjčky zvažte jak bankovní, tak nebankovní nabídky. S výběrem konkrétní společnosti vám může pomoci online srovnávač, který provádí nezávislé srovnání aktuálních nabídek.

Myslete na zadní vrátka

Pokud hledáte půjčku na automobil anebo zvažujete hypotéku, překontrolujte, zda máte rezervu, která spočívá alespoň v šesti po sobě jdoucích splátkách. To pro případy nenadálého výpadku příjmu způsobeného úrazem anebo vleklou nemocí. Pokud se nejedná o mikropůjčku, ale o půjčku o větším obejmu, je dobré zvážit nutnost pojištění schopnosti splácet. Jestliže se během splácení dostanete do potíží, neprodleně kontaktujte věřitele a domluvte se na dalším postupu.

Prázdniny, které nejsou zadarmo

Jedním ze způsobů, jak řešit situaci, v níž nemůžete splatit další splátku (případně splátky), je vyhlášení tzv. splátkových prázdnin. To znamená, že vám věřitel posune splatnost na jiný termín. Ani to ale nebude tak úplně zadarmo. Většinou je potřeba uhradit menší jednorázový poplatek. V případě opakovaného prodlužování splatnosti se vám může taková půjčka nepříjemně prodražit.
Vyhledávání článků podle věku

(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.