tisk-hlavicka

Jak jsme si vedli s tříděním a recyklací odpadů v roce 2018?

7.7.2019 Komerční sdělení

V žebříčku třídění odpadů v EU patří Češi dlouhodobě mezi nejlepší. Jak jsme si vedli v roce 2018 a co všechno můžeme ještě zlepšit? Samosebou.cz přináší výsledky třídění a recyklace odpadů za rok 2018.

Třídění odpadů v ČR v roce 2018

Hned na začátek máme skutečně pozitivní zprávu - v minulém roce třídilo odpad 73 % obyvatel ČR, což je skutečně skvělé číslo. Pro porovnání vám můžeme prozradit, že v roce 2001 to bylo pouhých 48 %!

V minulém roce jsme si u toho třídění odpadu i trochu zaposilovali - podle výsledků odnesl každý z nás průměrně 49 kilogramů vytříděného odpadu, což je oproti roku 2017 nárůst o celé dva kilogramy.

Jak nám šlo třídění plastů, papíru, skla, kovů a nápojových kartonů v roce 2018?

Plasty, papír, nápojové kartony, kovy nebo sklo? Hádejte, jaký odpad u nás třídíme do sběrných nádob nejvíc?

Je to papír, kterého jsme do modrých kontejnerů odnesli 225 000 tun. Meziročně jsme zlepšili recyklaci vytříděných plastů o 10 000 tun na celkových 149 000 tun. Podobně tomu bylo i u skla -oproti roku 2017 došlo k navýšení o 6 tun na celkových 139 000!

Jak jsme na tom s tříděním kartonů a kovů?

V třídění nápojových kartonů máme ještě prostor pro zlepšování. Pohybujeme se okolo 25% míry recyklace a to je škoda. Obaly z nápojových kartonů totiž obsahují okolo 75 % kvalitního papíru, který by mohl znovu posloužit až sedmkrát.

U kovů máme ještě také co zlepšovat, ale tady to zřejmě souvisí s nižším počtem šedých kontejnerů. Jejich dostupnost ale roste a míra recyklace vytříděných kovů do šedých kontejnerů dosahuje 60 %.

Tak takhle nám to šlo v roce 2018 a heslo do budoucna zní "Třiďte odpad, má to smysl!"

Nevíte, kam s kterým odpadem? Samosebou.cz poradí!

Chcete se o třídění dozvědět více zábavnou formou? Na webu Samosebou.cz se dozvíte o třídění spoustu zajímavých informací, tipů a novinek. Odpad vás nudit zaručeně nebude.

Vyzkoušejte s dětmi interaktivní ReKalkulačku, nebo si společně zkraťte dlouhou chvíli některou ze zábavných her. A až se budete chystat na výlet, zjistěte víc o projektu Čistou přírodou!
Vyhledávání článků podle věku

(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.