tisk-hlavicka

Máte doma malého vědátora? Rozviňte jeho přirozené schopnosti

16.5.2019 Komerční sdělení

Snad každý rodič je hrdý na své dítě bez ohledu na jeho schopnosti. A stejně tak platí, že se každý rodič snaží najít na svém dítěti alespoň kousek nějaké té geniality, se kterou to v životě dotáhne daleko. Jak můžete jako rodiče rozvíjet přirozené nadání svých dětí? A kdy je ten nejlepší čas s tím začít?

Nejnovější studie ukazují, že děti jsou schopné v obrovském měřítku rozvíjet své rozumové schopnosti již od útlého věku. Pokud rodiče tyto schopnosti aktivně podporují, mohou tak u svých dětí již od několika měsíců věku podporovat zlepšení paměti, řeči, motoriky i schopnosti lépe se soustředit. To se pak dětem rozhodně sejde při nástupu do školy a konečně i po zbytek jejich života.

Pokud navíc máte doma malého vědce, který je přímo nadšený z každého odhalení toho, jak věci na světě fungují, pak mu pomocí aktivního rozvíjení jeho vlastností a dovedností můžete pomoct až k nadstandardnímu myšlení.

Učte děti hrou a bavte se společně

Co na vaše děti bude jednoznačně platit? Nic jiného než zábavná hra, u které se pobaví i zasmějí. Pokud to navíc bude hra v rodinném kruhu spolu s ostatními členy domácnosti, pak nejen že bude vaše dítě přirozeně rozvíjet své dovednosti, ale také tím upevníte své vzájemné vztahy. A tak se nebojte udělat rázný krok a rozhodněte se, že dnes večer místo sledování oblíbeného seriálu v televizi raději usednete s celou rodinou ke stolu a zahrajete si se svými dětmi nějakou zajímavou stolní hru. Co všechno to vašim dětem přinese a jaké hry jsou pro rozvoj myšlení dětí nejlepší, se dočtete v článku Stolní hry, které potrénují mozek, který najdete v magazínu Jsme.cz.

Zalévejte semínka technického myšlení

Dnešní doba má velmi rychlý spád. Jedna technická novinka střídá druhou a je pravděpodobné, že své děti vychováváte pro dobu, která se bude v tomto ohledu ještě více zrychlovat. Aby vaše dítě dokázalo v tomto technickém světě obstát, rozhodně se mu bude hodit, když budete jeho technické dovednosti přirozeně rozvíjet již v období dětství.

Pokud se tedy vaše dítě o technické zajímavosti zajímá, nezakazujte mu striktně jejich objevování. To platí i v případě mobilních telefonů, tabletů a počítačů. Čas strávený před těmito vymoženostmi dnešní doby je samozřejmě nutné patřičně omezovat. Hraní některých počítačových her ale například nemusí být nutně špatné. Děti totiž jejich prostřednictvím často rozvíjejí svou kreativitu, strategické schopnosti a logické uvažování.

Jak na to, když jim „není dáno”

Jenže co když máte doma malého nemotoru, který má jít za chvíli do školy a například počty jsou mu úplně cizí? Nezoufejte. Pokud to vašemu dítku v hlavičce ještě „nesepnulo“ a čísla nejsou zrovna jeho doménou, rozhodně není nic ztraceno. Matematické myšlení svého dítěte totiž můžete podpořit pomocí několika jednoduchých kroků. A rozhodně to nemusí znamenat náročný dril, který děti nemají rády. Opět postačí, když se dětem budete věnovat a u každodenního hraní si s nimi budete nenásilně trénovat jejich početní schopnosti. Vaše dítko si toho přitom vůbec nemusí všimnout.

Nejlepší čas, kdy začít

Ať už se rozhodnete podpořit schopnosti svého dítěte jakoukoliv cestou, začněte s tím co nejdříve. Počátky mnoha dovedností se v dětském mozku formují již v prvních měsících věku dítěte. Proto i v případě, že máte doma malé batole, můžete pomocí zábavných her dosáhnout rychlejšího vývoje celé řady jeho dovedností. Tak na co ještě čekáte? Pusťte se směle do toho!
Vyhledávání článků podle věku

(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.