tisk-hlavicka

Znáte knihy, které čtou české děti?

25.4.2019 Jan Kanzelsberger

Věděli byste, kdo je Greg Heffley nebo Tary?

Pomůžeme Vám, jsou to hrdinové nejprodávanějších dětských knih v síti knihkupectví Kanzelsberger. Greg Heffley je hlavní hrdina veleúspěšné série Deník malého poseroutky, která má v první desítce hned čtyři knihy, a Tary, vlastním jménem Taras Povoroznyk, je vlivný český youtuber ukrajinského původu, věnující se parkouru. Jeho životopis se v roce 2018 vyšplhal až na druhou pozici nejprodávanějších knih. Jde tak o jednu z nejúspěšnějších knih z velmi oblíbeného segmentu youtuberských knih, kterému se ještě nevěnuje vážná pozornost.

Mezi TOP dětské knihy se loni dostal i youtuber Tary, předběhl i tři „poseroutky“

Trend youtuberů se loni poprvé promítl do dětských knižních hitů. Tary: příběh parkouristy byl v TOP 10 Kanzelsbergeru, největší knižní sítě v Česku, hned na druhém místě. Nicméně kniha je doslova obklopena „poseroutky“.

Youtubeři táhnou

Dnešní děti možná nemají takový zájem o klasickou knížku Už zase skáču přes kaluže, ale bez skákání rozhodně nezůstávají. Hned na druhém místě žebříčku deseti nejprodávanějších knih za rok 2018 se totiž umístila knížka Taryho, oblíbeného youtubera a propagátora parkouru. Podle Jana Kanzelsbergera, ředitele největší sítě kamenných knihkupectví, jsou youtuberské knihy mezi dětmi hodně oblíbené. „Youtuberských titulů je mnoho, bodují nejen ty české, ale i zahraniční. Absolutní prodeje Taryho knihy však předstihly i strmý nástup první knihy o českých youtuberech Já, Jůtuber z roku 2015,“ popisuje Taryho úspěch Kanzelsberger. Jak název Příběh parkouristy napovídá, přibližuje kniha nejen život youtubera původem z Ukrajiny. Věnuje se samozřejmě i jeho oblíbenému sportu, který mu přinesl 676 000 odběratelů na youtube a udělal z něj hvězdu.

Poseroutkovi dorůstají čtenáři

Nečíst „poseroutku“ od Jeffa Kinneyho je mezi dětskými čtenáři zřejmě podobné faux pas jako jít v proužkované teplákovce do honosné restaurace. Jak jinak si vysvětlit fakt, že mezi Top 10 knihami za rok 2018 jsou hned čtyři z této série? A navíc se hlavní hrdina Greg Heffley nemusí bát, že o fanoušky hned tak přijde. „Neustále mu dorůstají noví fanoušci. Do první desítky prodejů se dostaly nejen dvě poslední knihy, dvanáctá a třináctá, ale také první dvě, takže malý poseroutka sbírá další a další čtenáře,“ říká Kanzelsberger. Podobně je na tom i Harry Potter, který se na špičce nejoblíbenějších knih drží už bezmála dvacet let.

Silná česká stopa

V první desítce sice dominují zahraniční jména, ale české tituly jsou v širší špičce zastoupeny bohatě a nejsou to jen oblíbená leporela Polámal se mraveneček, Vařila myšička kašičku či Krteček. „V loňském roce zazářil například tajemný příběh Vojtěcha Matochy s názvem Prašina, nebo dobrodružství malé průzkumnice Valentýnky v knize Valentýnka a narozeniny od Ivany Peroutkové,“ ujišťuje Kanzelsberger.

1. DENÍK MALÉHO POSEROUTKY 13 Jeff Kinney
2. TARY: PŘÍBĚH PARKOURISTY Taras Tary Povoroznyk
3. DENÍK MALÉHO POSEROUTKY 1 Jeff Kinney
4. DENÍK MALÉHO POSEROUTKY 12 Jeff Kinney
5. VTIPY PRO DĚTI Kolektiv autorů
6. DESTRUKČNÍ DENÍK Keri Smithová
7. HARRY POTTER A KÁMEN MUDRCŮ J. K. Rowlingová
8. ROK V LESE Emilia Dziubaková
9. DENÍK MALÉHO POSEROUTKY 2 Jeff Kinney
10. GERDA, PŘÍBĚH VELRYBY Adrián Macho

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.