tisk-hlavicka

Mladé rodiny mohou i letos požádat o státní půjčku až do výše 2 000 000 Kč

25.4.2019 Komerční sdělení

Program státních půjček pro mladé vystartoval v srpnu roku 2018. Jeho cílem je to, aby se mladé rodiny snáze dostaly k vlastnímu bydlení. Minulý rok lidé poslali 636 žádostí za 668,6 milionu korun. Původně bylo ve fondu vyčleněno "pouze" 650 milionů, vláda se však již dříve nechala slyšet, že rozpočet v případě velkého zájmu navýší.

Jaká je situace v roce 2019? O státní půjčku požádalo v prvním kvartálu letošního roku sto osob, které žádají zhruba o 112 milionů korun. Celkem je na letošek v tomto programu k dispozici zhruba miliarda korun. Očekává se také velmi podobný trend, co se týče možnosti využití finančních prostředků. V minulém roce jsme nejvíc žádali o půjčky na stavbu rodinného domu (54 procent). Následovaly koupě rodinného domu (23 procent), koupě bytu (12 procent) a modernizace obydlí (11 procent).

Kolik můžete získat?

Mladé rodiny do 36 let mohou dosáhnout maximálně na 80 procent skutečných nákladů na výstavbu nebo koupi nemovitosti včetně pořizovací ceny pozemku. Nejméně pětinu peněz už tedy musí mít zájemci předem našetřenou. Půjčku následně budou moci splácet 20 let, ve výjimečných případech až 25 let. Při koupi bytu můžete žádat o 1,2 milionu korun, u stavby nebo koupě rodinného domu je nejvyšší možná půjčka dva miliony korun. Úroková sazba se odvíjí od základní referenční sazby Evropské unie pro Českou republiku, nejméně však jde o 1 % p.a (v minulém roce se sazba pohybovala okolo 1,12 %).

Kdo může o státní půjčku zažádat?

O státní půjčku pro mladé mohou žádat osoby, které žijí v manželství nebo registrovaném partnerství, ve kterém alespoň jeden z manželů nebo registrovaných partnerů nedosáhl ke dni podání žádosti o poskytnutí úvěru věku 36 let, nebo osoba do 36 let, která trvale pečuje o dítě, které nedosáhlo ke dni podání žádosti o poskytnutí úvěru věku 15 let.

Existují jistá omezení

Žadatel v době podání žádosti o úvěr na pořízení obydlí nesmí být vlastníkem ani spoluvlastníkem obydlí, ani nájemcem družstevního bytu, stejně tak jako jeho manžel či registrovaný partner nesmí být vlastníkem ani spoluvlastníkem obydlí, nebo členem bytového družstva a je současně nájemcem družstevního bytu. Výjimku tvoří pouze úvěry na modernizaci, kterých se tato podmínka netýká.

V některých městech státní půjčka nic neřeší

Podle některých realitních makléřů a developerů vynaložené peníze v některých větších městech nestačí. Třeba zvyšující se ceny za byty v Praze jsou toho přímým důkazem. Podle jiných jde pouze o populistický krok. Na druhou stranu jsou rodiny, kterým tyto půjčky pomohou osamostatnit se a to i v případě, že na klasickou hypotéku od banky nedosáhnou, anebo jsou pro ně její úroky příliš vysoké.

Co dělat, když peníze nestačí?

Řešením může být půjčka u banky anebo u nebankovní instituce. V případě bankovních půjček je ale potřeba počítat s přísnými podmínkami schválení. Žadatel o půjčku nesmí mít žádné závazky z dřívějška, musí doložit stabilní a dostatečný příjem a splnit další náležitosti. Spousta žádostí tak skončí neúspěchem a zamítnutím. Naproti tomu pravidla nebankovních půjček jsou mnohem benevolentnější. Proto se není čemu divit, že také procento schválených žádostí je mnohem vyšší, než u bankovních půjček.

Jak vybrat vhodnou nebankovní společnost?

Základem je nesázet na první nabídku, která se vám dostane do rukou. Vždy byste měli jednotlivé nabídky porovnat. Nemusíte nikam spěchat, díky regulaci zákona o spotřebitelských úvěrech máte na rozhodnutí 14 dnů, po které vám musí věřitel nabídku se stejnými parametry garantovat. Pokud nemáte dostatečný příjem, můžete využít nabídek na půjčky bez dokládání příjmu. Při výběru sázejte pouze na známé a ověřené společnosti, o kterých si v ideálním případě zjistíte maximum informací v internetových fórech a diskuzích, od známých, nebo na nezávislých srovnávačích jako jsou uspory.cz, pujcky.cz, coolpujcky.cz a nebo pujckyhned.cz.




Vyhledávání článků podle věku