tisk-hlavicka

Itálie: Neočkované děti nesmí do školy!

19.3.2019 Barbora Š. 3 názory

Nový italský zákon je reakcí na prudký nárůst počtu případů spalniček, který je aktuální i v Česku.

Podle nově přijatého zákona nesmějí školu navštěvovat děti, u kterých nelze prokázat řádné očkování. Pošlou-li rodiče do školy svého neočkovaného potomka, riskují pokutu přes 12 800 Kč (500 eur).

Nový italský zákon je reakcí na prudký nárůst počtu případů spalniček, který je aktuální i v Česku.

Důvodem zákonné úpravy je snaha o zvýšení míry očkování v Itálii z necelých 80 procent na 95 procent, což je záměr Světové zdravotnické organizace.

Zákon iniciovala bývala ministryně zdravotnictví Beatrice Lorenzinová, podle níž je nový zákon také přezdíván - Zákon Lorenzinové.

Současná italská ministryně zdravotnictví Giulia Grillová uvedla, že pravidla jsou nyní jasná a jednoduchá. „Žádná vakcína, žádná škola,“ prohlásila.

Italská média uvedla, že regionální úřady situaci řeší různými způsoby. V Bologni například úřad poslal dopisy s upomínkami a pozastavením docházky rodičům asi 300 dětí. Celkem pět tisíc dětí tam nemá aktuální dokumentaci.

Epidemie spalniček je velkým celosvětovým problémem. Podle britského deníku The Guardian, lékaři na Novém Zélandu proto přesouvají kliniky ven, aby se účinněji zabránilo dalšímu šíření spalniček. Očkování probíhající na parkovištích má za cíl snížit riziko přenosu infekčních onemocnění – na rozdíl od výskytu pacientů v přeplněných a uzavřených čekárnách.

Jak je to v Česku?

V Česku se musejí děti povinně očkovat proti devíti základním chorobám. Jejich rodiče mohou očkování odmítnout z náboženských důvodů či kvůli svědomí (negativní osobní zkušenost). To má ale své důsledky: Dítě poté nemá přístup do kolektivních zařízení jako mateřské školy a nemůže se zúčastnit kolektivních akcí, jako jsou třeba školy v přírodě nebo sportovní soustředění. Když rodiče odmítnou očkování dítěte, mohou být povoláni k odpovědnosti hygienickou službou a dostat citelnou pokutu.

Pokud jde o přijetí neočkovaného dítěte do školky či o účast na hromadné akci, posudek o zdravotní způsobilosti, kde se požaduje i informace o očkování, potvrzuje lékař. Samotné rozhodnutí je ale na ředitelce nebo řediteli příslušného školního či předškolního zařízení.

Podle Novinky.cz

Názory k článku (3 názorů)
Zvoní umíráček. Bobo 19.3.2019 14:45
Arogance moci. Kroupa 19.3.2019 19:14
Arogance moci. Kroupa 19.3.2019 19:14

Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.