tisk-hlavicka

Pro děti alkohol představuje velké nebezpečí

Tvrdí to MUDr. Karel Nešpor, který působí jako primář oddělení léčby závislostí pražské PN Bohnice.

Děti podle něj nejsou tolik ohroženy závislostí jako otravami alkoholem, které mohou nastat po konzumaci velmi malého množství.

Závislosti si často spojujeme s dospívajícími a dospělými. Může se závislost objevit u mladších dětí , třeba už u předškoláků?

Teoreticky ano, v praxi se s tím dětští lékaři nesetkávají. Pití v dětství a v dospívání ale představuje významný rizikový faktor pro rozvoj závislosti v pozdějších letech. Velké riziko v této věkové kategorii jsou otravy. Ty zde nastávají i po poměrně malých dávkách alkoholu. Byly např. popsány otravy alkoholem po pár doušcích sladké ústní vody s alkoholem, kterou našlo dítě v koupelně.

Dalším zažitým spojením je závislost Z alkohol, drogy, cigarety. Dnes se ale již mluví i o nelátkových závislostech. Můžete vysvětlit, oč jde?

Myslí se tím nezdrženlivé chování vůči hazardu, počítačům, videohrám, nakupování atd. Nejedná se ale o závislost, jak ji definuje Mezinárodní klasifi kace nemocí.

Je riziko, že člověk získá závislost, u každého jedince stejné?

Alkohol je zvláště nebezpečný pro děti a dospívající, pro ženy, pro lidi, kteří jsou v obtížné životní situaci a pro ty, jejichž rodiče byli na alkoholu závislí. Tito lidé udělají dobře, když se alkoholu vyhnou. Pak jsou v bezpečí.

Setkávám se s tím, že někdo o sobě mluví jako o umírněném konzumentovi alkoholu, o tom, že jeho lahev vína po večeři rozhodně není závislost. Jak to je? Existuje nějaká závislostní míra?

Závislost znamená, že někdo naplní nejméně tři z šesti znaků podle Mezinárodní klasifi kace nemocí. Z nich nejdůležitější je zhoršené sebeovládání. Takový člověk opakovaně pije alkohol, i když původně nechtěl, nebo ho pije více, než měl v úmyslu. Závislost je ale pouze jeden z mnoha problémů, které alkohol působí. Pravidelné pití u dětí a dospívajících může vést k poškození jejich mozku, i když se u nich závislost na alkoholu neprokáže. Alkohol v těhotenství poškozuje plod, třebaže na něm žena není závislá. Mimochodem plod je ve vztahu k alkoholu nejzranitelnější na počátku těhotenství, kdy o své graviditě žena ještě nemusí vědět.

Zpátky k malým dětem. S jakým typem závislosti se u nich můžeme setkat?

Závislost je zde vzácná, o to větší jsou ale jiná rizika včetně zmiňovaných otrav nebo úrazů pod vlivem alkoholu.

U malých dětí má jistě velké místo prevence a podpora zdravého životního stylu. Co byste v práci s touto skupinou doporučil?

V předškolním věku je třeba dítěti opakovat, že zdraví je důležitá hodnota a že je ho správné chránit. Proto je třeba se některým věcem vyhnout (oheň, ostré předměty, alkoholické nápoje, tabletky). Dítě má vědět, že okolní svět skrývá také nebezpečí, a má se učit se jim bránit. U dětí mezi 7. a 12. rokem je třeba pokračovat ve zdůrazňování hodnoty zdraví. Postupně je třeba informace přeměňovat v pravidla a návyky a srozumitelně je vysvětlovat. Nabývá na významu získávání dovedností - např. jak odmítat, jak zvládat nepříjemné duševní stavy a kde hledat pomoc. Cílená prevence zaměřená proti škodám způsobeným alkoholem a tabákem a jinými drogami by měla začít dva až tři roky před prvním kontaktem s drogou.

Když byly moje dcery malé, objevila jsem knížku Nenič si své zdravé tělo, kde se mluvilo o endorfinech jako o drogách, které si tělo vyrobí samo a jsou bezpečné. Dnes se ale mluví i o závislosti na sportovních aktivitách. Jak je to s pohybovou aktivitou a prevencí závislostí?

Pro média je zajímavější opilá učitelka v mateřské škole než opilý číšník. Přitom číšníci mívají problémy s alkoholem mnohem častěji.

Je to složitější. Alkohol ovlivňuje i jiné receptory. Fyzická aktivita je pro tělesné i duševní zdraví dítěte důležitá. U dětí i dospělých se tak dají např. mírnit úzkosti a deprese. Na druhou stranu má soupeřivý a vrcholový sport značná rizika. Neprokázalo se, že by nějaký sport snižoval riziko problémů s návykovými látkami. Ve studii provedené u českých dospívajících se dokonce zjistilo, že fotbal, box a tanec riziko problémů s alkoholem zvyšovaly. V případě fotbalu mohou být důvody následující: stres, cti žádost trenérů a špatný příklad spoluhráčů. Nebývá zvykem, že by šli mladí fotbalisté po tréninku společně do knihovny.

Jaký vliv na případný rozvoj závislosti mají důležité osoby v životě dítěte?

Riziko problému působených alkoholem lze snížit dobrou výchovou. Pomáhají vřelost, laskavost a dostatek času na dítě a zároveň pevnost a schopnost rodičů prosazovat rozumná pravidla. K těm patří např. zásada „žádný alkohol, dokud ti nebude 18 let“.

Důležitými osobami jsou i pedagogové, kteří s dětmi pracují. V této souvislosti se mi vybavují občasné kauzy podnapilých učitelek mateřské školy, na které rodiče zavolali policii a podobně. Jak častý problém to podle vás je? Je učitelství z hlediska závislostního chování rizikovější profesí, nebo profese naopak nemá v této věci vliv?

Pro média je zajímavější opilá učitelka v mateřské škole než opilý číšník. Přitom číšníci mívají problémy s alkoholem mnohem častěji. Pedagogická práce patří spíše k bezpečnějším zaměstnáním.

Málo se mluví o tom, že alkohol náladu nezlepší, naopak že to je depresogen. Můžete popsat, jak alkohol působí na náladu?

Alkohol přiměje mozek, aby vyplavil působky, které si střídá pro lepší příležitosti , např. krásný východ slunce. Takto vyždímaný mozek z východu slunce velkou radost mít nebude, zvláště když je dotyčnému člověku navíc špatně.

Naše kultura je spjata se společenským popíjením alkoholu. Sklenička na zahřátí, která samozřejmě v důsledku spíše ochladí, na dobrou náladu, která je ale iluzí. Jaký vliv mají tyto zvyky na chování dítěte? A vnímají už malé děti, že jejich dospělí konzumují alkohol, kouří a podobně?

Kouření v přítomnosti dětí je poškozuje, roste např. riziko onemocnění dýchacích cest. Opilý rodič může dítě ohrozit, např. když ho veze autem. Podivné chování alkoholem intoxikovaného rodiče mu také autority nepřidá. I rodič, který pije alkohol, by ho měl dětem a dospívajícím zakazovat. Pro dětský organismus je alkohol mnohem nebezpečnější než pro dospělého. Zjistilo se, že dospívající, kterým rodiče zakazovali pít doma alkohol, ho pili méně, i když byli mimo domov.

S kulturou popíjení souvisí nemilý zvyk dát dítěti, i velmi malému, ochutnat. Na různých oslavách pak člověk vidí batole s vousy od pivní pěny, čemuž se ostatní smějí. Jaký vliv má alkohol na malý dětský organismus?

Tedy nelze mluvit o kultuře. Jedná se už vysloveně o fyzické týrání dítěte.

Jedna žena mi vyprávěla, že když jí byl rok, na jedné oslavě přendala brčko ze svého kelímku s malinovkou do kelímku s vínem, který měl na stole její otec. Prý pak prospala den a občas přemýšlí, jestli i takto ojedinělý incident - rodiče si pak dávali velký pozor, aby se něco podobného nestalo - nezanechal nějaký neblahý efekt.

Došlo u ní k otravě alkoholem, blahopřeji, že to přežila bez následků. Rodiče měli za této situace raději zavolat lékaře. Je riskantní doufat, že se dítě z otravy vyspí.

Prim. MUDr. Karel Nešpor, CSc., se narodil v roce 1952. Vede oddělení léčby závislostí v PN Bohnice a řadu let se věnuje józe, která má blahodárný účinek na tělo i ducha. V nakladatelství Portál vyšla řada jeho knih, naposledy titul Kudy do pohody. Na www.drnespor.eu nabízí volně dostupné materiály, které se týkají prevence a léčby návykových nemocí včetně prevence v rodině.

Článek vyšel v tištěné verzi časopisu Informatorium 3-8, který vydává Portál.

INFORMATORIUM 3-8 je časopis pro výchovu a vzdělávání dětí od 3 do 8 let v mateřských školách a školních družinách.
Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!




Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.