tisk-hlavicka

Máte doma teenagera? Zaměřte se na jeho zdravé spaní!

30.10.2018 Komerční sdělení

Dorůstá-li dítě do teenagerského věku, může se stát toto období pro rodiče velmi náročným.

Kromě častých problémů s komunikací je zapotřebí řešit adekvátnost prostoru, v němž pobývá. Především je pak důležitý optimální výběr zdravé postele, která nezabere v pokoji příliš prostoru. Věřte, že vaši starost o zdravé a prostorově úsporné spaní ocení a zlepší se tak i vaše komunikace.

Z dítěte teenagerem

Každý rodič musí reagovat na potřeby svých dětí, které se mění především tehdy, kdy dospějí do teenagerského věku. Nejenže komunikace s dětmi se stává náročnější, je zapotřebí rovněž i vynaložit finanční prostředky na úpravu jejich životního prostoru, neboť nároky na uspořádání pokoje pro teenagery jsou diametrálně odlišné od dosavadních požadavků dítěte nižšího věku. Základní podmínkou, jejíž naplnění je i ze zdravotního hlediska nezbytné, je pak zajištění vhodného místa na spaní.

Problém nastává v případě, že je pokoj příliš malý či jej sdílejí dvě děti, jejichž menší postele nezabírají tolik prostoru. Pořídí-li se však již dvě tradiční postele větších rozměrů, může se stát prostor již neuvěřitelně stísněným. Řešením je pak především vybudování celého patra, což je však finančně i řemeslně náročnější, nebo pořízení patrové postele. Ta může být vyrobena na zakázku či může být pořízena ve specializovaném obchodě na prodej nábytku. Platí zásadní pravidlo, že na posteli se nevyplatí šetřit. Zvláště pak rošt a matrace jsou jejími klíčovými součástmi, které musí být vyrobeny skutečně ve vysoce kvalitním provedení.

Řešení pro malé prostory

Ideální řešení spacího prostoru pro dvě dospívající děti v jednom pokoji představuje patrová postel. Ta se však nemusí skládat pouze ze dvou lůžek, ale lze si koupit celou promyšlenou sestavu. Ta obsahuje kromě dvou postelí i skříň, zásuvky a regály. Poskytuje tak současně velký úložný prostor. Současně lze dolní lůžko v průběhu dne používat jako gauč, neboť je možné pořídit k němu i opěradla.

Tradiční rozměry lůžek jsou 90 × 200 cm, kdy nosnost představuje 90 kg. Boční stranu skříně i stěnu za postelí je možné pojmout i jako nástěnku, kde mohou být umístěny fotografie, plakáty a obrazy. Žebřík, kterým se lze dostat do vyššího lůžka, pak lze namontovat z levé či pravé strany, zároveň na žebřík mohou být v případě potřeby zavěšena i ramínka apod.

Patrová postel tak představuje prostor, který lze plně využít. V případě, že se jedná o lůžko pouze pro jedno dítě či teenagera, je možné pod tímto výškovým lůžkem umístit i psací stůl či gauč, který může zároveň sloužit i jako postel. Jedinou nevýhodou je menší přístup světla do tohoto spodního prostoru, nicméně bude-li u psacího stolu umístěna lampička, je možné jej využívat i pro potřeby studia.

Při výběru tohoto typu postele je pak nezbytné soustředit se na kvalitu provedení, především na pevnost materiálu i kvalitu všech konstrukčních a spojovacích prvků, které mohou být velmi namáhány. Na těchto spojovacích a dalších funkčních materiálech není vhodné šetřit. Stejně tak musí být pevný žebřík, jehož příčky budou mít dostatečnou nosnost. Rovněž musí být žebřík dostatečně široký, aby se na něj dalo pohodlně stoupat. V první řadě tak zde musí být vždy kladen důraz na bezpečnost. Zajímavý článek o tom jak vybrat patrovou postel najdete například v tomto článku.

Jakou matraci a rošt zvolit?

Prvním pravidlem výběru vhodné matrace a roštu pro vašeho potomka je skutečnost, že se nikdy v tomto ohledu nevyplatí šetřit. Mohlo by se to vymstít na zdraví, neboť je-li páteř ještě v růstu, vyžaduje skutečně adekvátní prostor na spaní. U roštu je zapotřebí zohlednit možnost jeho polohovatelnosti, stejně tak jako nastavení příček. Rošt musí být dostatečně pevný s odpovídající nosností, ovšem zároveň musí poskytovat i flexibilitu.

Matrace pak musí být zdravotním kompromisem mezi dostatečnou tvrdostí, avšak i komfortní měkkostí, aby se postel nestala pověstným Záhořovým ložem. Ideální volbou jsou například sendvičové matrace s jádrem, které jsou vrstvené a ideálně uzpůsobené náročným zdravotním kritériím.

Komunikace je klíčem ke všemu

Má-li se veškeré rodičovské snažení setkat s pozitivním výsledkem, musí být do všech plánovaných změn teenager samozřejmě zasvěcen. Jeho slovo musí mít při výběru vybavení skutečnou váhu, a ne tu pouze formální. Vězte, že tento rozdíl je velmi poznat. Můžete mu stanovit cenový limit a již jeho samostatným úkolem bude navrhnout řešení, které se do těchto finančních parametrů vejde.

Věřte, že se bude snažit, aby nalezl řešení, které se mu bude líbit. Možná že navrhne o něco dražší postup, to je však již na vašem zvážení, zda budete důslední, či naopak flexibilní a toto řešení umožníte. Hlavním cílem je, aby všichni byli spokojeni a zároveň bylo zajištěno zdravé a prostorově úsporné spaní pro vašeho dospívajícího potomka.




Vyhledávání článků podle věku