tisk-hlavicka

Dlouhá doba strávená před obrazovkami dětem neprospívá, říká výzkum

4.10.2018 Lancet

Kanadští vědci sledovali a porovnávali 4520 dětí ve věku osm až jedenáct let.

Kanadští vědci uveřejnili tento týden v britském časopisu Lancet studii, která shrnuje výsledky rozsáhlého výzkumu, ve kterém sledovali a porovnávali 4520 dětí ve věku osm až jedenáct let z 20 míst v USA.

Závěrem této studie je poznatek, že pokud děti tráví před obrazovkami elektronických zařízení více než dvě hodiny denně, snižují se jejich poznávací schopnosti.

Sledované děti strávily před obrazovkami v průměru 3,6 hodiny denně.

Kanadští zdravotníci pro zdravý životní styl ale doporučují méně než dvě hodiny u obrazovek, devět až 11 hodin spánku a nejméně hodinu fyzické aktivity. Kritérium fyzické aktivity ale splnilo jen 18 procent dětí ze sledované skupiny (Novinky.cz).

Celá zkoumaná skupina dětí dělala poznávací testy, které se sestávaly ze slovních a paměťových úkolů a z testů reaktivity a koncentrace. Testy prokázaly velkou souvislost mezi poznávacími schopnostmi na jedné straně, časem věnovanému spánku a časem stráveným u obrazovek chytrých zařízení na druhé straně. Fyzická aktivita nemá na poznávací schopnosti dětí zásadní vliv, ale má velký vliv na jejich zdravotní stav.

Do optimálních doporučených "parametrů" se vešlo pouze jedno dítě z 20 (%).

29 % dětí ale nesplnilo ani jedno ze tří doporučených kritérií – dostatek spánku, rozumný čas u chytré elektroniky a pohyb. Pouze polovina dětí (51 procent) měla dostatečnou dobu spánku, 37 procent jich u obrazovek mobilů a počítačů trávilo méně než dvě hodiny a 18 procent dětí mělo fyzickou aktivitu alespoň hodinu denně.

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!




Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.