tisk-hlavicka

Slovensko: na Facebook jen se souhlasem rodičů

1.12.2017 Janeska

Zákon začne platit od května příštího roku.

Slovenský zákon vychází z požadavků směrnice EU o ochraně osobních údajů GDPR. Ta sice uvádí nejnižší věkovou hranici 13 let, na Slovensku ale v novém zákoně využívají horního limitu 16 let.

Podle odborníků z oblasti ochrany práv dětí jde o nesmyslné nařízení. Například Janice Richardsonová z UNICEF v rozhovoru pro deník Sme prohlásila : „Musíme lidi více učit kritickému myšlení“ a varovala, že každá zábrana se dá obejít.

Jak to má fungovat?

Podle nového slovenského zákona bude moci poskytovatel internetových služeb ověřit věk svých uživatelů pouhou otázkou. V případě, že bude mít pochybnosti, bude oprávněn „vynaložit přiměřené úsilí“ k tomu, aby zjistil, zdali nezletilému dal souhlas jeho zákonný zástupce.

Je pravděpodobné, že přijetí legislativního opatření urychlila kauza slovenského opozičního poslance Boris Kollára, který byl letos v březnu nucen přiznat, že přes Facebook flirtoval s nezletilou dívkou, chovankyní sociálního zařízení Čistý deň. Kollár (jinak svobodný otec 9 dětí a předák opozičního hnutí SME Rodina) se obhajoval, že dívku nikdy nekontaktoval první, vždy ho kontaktovala ona sama. Zároveň tvrdí, že se s dívkou nikdy nesetkal, nevěděl, kolik je jí let.

Tento případ ukázal na nemožnost zjistit pravou identitu osob na sociálních sítí.

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.