tisk-hlavicka

Po narození dětí se zásadně změní náplň dovolených

16.8.2017 Václav Friedmann 1 názor

Tři čtvrtiny respondentů s dětmi ve věku od 6 do 15 let uvedly, že se jim s příchodem potomka celkově změnila organizace dovolených.

Přírůstek do rodiny s sebou oproti životu bez dětí přináší v mnoha ohledech spoustu změn. Nový rozsáhlý průzkum se zaměřil na vliv dětí ve způsobu trávení dovolených. Tři čtvrtiny respondentů s dětmi ve věku od 6 do 15 let uvedly, že se jim s příchodem potomka celkově změnila organizace dovolených. Útrata za hlavní dovolenou je u rodin s dětmi ve srovnání s lidmi bez dětí průměrně o 14 tisíc vyšší.

Mimo financí se také zásadně mění už samotný výběr dovolené. Bez ohledu na to, zda lidé mají nebo nemají děti, jsou hlavním faktorem při volbě dovolené jejich finanční možnosti. Další kritéria se však už významně rozcházejí, zejména pak při cestě do zahraničí.

Průzkumu, kterého se zúčastnilo celkem 1 000 respondentů (500 rodiče s dětmi ve věku od 6 do 15 let, 500 bez dětí ve zmiňovaném věku), realizovala pro web Sportvokolí.cz, který spravují Sazka a ČOV, agentura NMS Research.

Rodiny s dětmi rovněž mnohem častěji volí už prověřené destinace, do kterých se vrací opakovaně, na rozdíl od cestovatelů bez potomků, kteří chtějí spíše objevovat a poznávat nové oblasti. Vybrané destinace pro letošní zahraniční dovolenou se napříč skupinami liší jen minimálně. Více než polovina lidí tráví volno v tuzemsku, čtvrtina vycestuje po EU, přičemž mezi nejoblíbenější destinace patří Chorvatsko, Slovensko a Itálie. Pokud už Češi míří do exotičtějších míst, jedná se téměř ve všech případech o dospělé bez dětí ve věku od 6 do 15ti let.

Dalším rozdílem mezi sledovanými skupinami je termín zařizování hlavní dovolené. Lidé s dětmi uvádí, že své volno si musí plánovat výrazně dříve než ostatní, u téměř poloviny rodičů jde o přibližně půlroční předstih. Bezdětným stačí ve 40 % případů zorganizovat si dovolenou do 1 měsíce před odjezdem.

Rodiče s dětmi Bezdětní
1) Finance 1) Finance
2) Vhodnost pro děti 2) Poznávání nových destinací
3) Osvědčená lokalita z minulosti 3) Aktivity během dovolené

Třem čtvrtinám lidí se s dětmi změnila organizace dovolených. Nejčastěji jde o změny spojené s jednotlivými parametry dovolené. Například rodiny s dětmi v téměř čtvrtině případů volí vlastní stravu. U lidí, kteří si užívají dovolenou bez dětí, je tento způsob stravování spíše výjimečný. Lidé s dětmi také mnohem častěji využívají k ubytování kempy (24 %), hlavním důvodem jsou nižší finanční náklady. Při přímém srovnání je patrné, že rodiny s dětmi se daleko více (42 % vs. 26 %) věnují sportovnímu vyžití. Naopak lidé bez dětí ve věku od 6 do 15 let více času stráví procházkami a turistikou (71 % vs. 54 %).

Dalším sledovaným aspektem byla doprava na dovolenou. I v tomto případě je v rámci úspor mezi rodinami s dětmi ve větší míře využíván vlastní automobil, kterým cestuje 62 % dotázaných (bez dětí 48 %). Letecky míří za teplem přibližně pětina rodičů s dětmi, tedy o 10 % méně než Čechů bez potomků.

Průzkum se zajímal i o intimní stránku dovolené. Lidé bez dětí ve věku od 6 do 15 let si během své dovolené najdou čas na sex až dvakrát častěji než rodiče, kteří se musí věnovat svým ratolestem.

Názory k článku (1 názorů)
Překvapivé výsledky ... Tečka. 21.8.2017 6:47
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.