tisk-hlavicka

Rozhovor s autorkou nové knihy pro děti: Samuel a Hortenzinka

15.8.2017 redakce

Ty knížky jsou jako moje další malé děti. Člověk se o ně pečlivě stará a když jsou hotové a po korekturách, s patřičnými ilustracemi, vypustí je jako dospělé děti do světa.

Spisovatelku Yvonu Bednarovou jsme vám představili již na podzim, když jí vyšla jí 1.knížka s názvem Jak měsíček a hvězdičky pomohli panence. Koncem května 2017 jí vyšla 2.knížka, která se jmenuje Samuel a Hortenzinka.

Zde je několik otázek, jež jsme paní spisovatelce položili:

Nedávno Vám vyšla 2.knížka s názvem Samuel a Hortenzinka. Můžete čtenářům přiblížit, o čem tato knížka je?

Ano, máte pravdu. Koncem května 2017 mi vyšla u nakladatelství Edika knížka Samuel a Hortenzinka - 1. díl. V knize jsou použity mé vlastní fotografie zvířátek a přírody, doplněny o nádherné ilustrace akademické malířky Dagmar Ježkové.

Knížka je o partě skřítků a zvířátek, která spolu zažívá neobyčejná dobrodružství.

V knížce vysvětluji některé cizí výrazy, se kterými se děti běžně setkávají. Co jsou to např. mimikry, šikana, nefér jednání, sportovní talent, anti talent, šestý smysl, pud sebezáchovy, kdo je to egoista, optimista a pesimista aj. Na příkladu jsou pak v příběhu tyto pojmy nenásilnou formou vysvětleny.

Kniha je určena pro holčičky a kluky od 5 do 11 let a naleznou v ní nejedno dobrodružství, přátelství i zajímavosti.

A jelikož mi přicházely od lidí na knížku krásné reakce, pustila jsem se do napsání dalšího dílu. V podstatě celé jaro a léto 2016 jsem psala další díl knížky o malých přátelích. V tomto 2.dílu již ale nebudou vysvětlena cizí slova, ale pro změnu různá známá přirovnání. Musím říct, že mě osobně se daleko víc líbí ten 2.díl knížky, jelikož je zde ještě víc příhod a dobrodružství.

Průběžně jsem sbírala ke knížce materiál, studovala, fotografovala a psala. Bylo to docela náročné, ale na druhou stranu i velmi zábavné. Do toho se dělaly korektury ke knížce Jak měsíček a hvězdičky pomohli panence a pracovalo se na ilustracích.

Kde je možné ještě Vaše knížky vyhledat?

Některé knížky zatím můžete vidět na mých webových stránkách www.hortenzinka.cz.

Naleznete zde i mou 3. knížku v pořadí.

Je o předškolákovi Tomáškovi a jeho mamince samoživitelce. Během psaní této knížky jsem spolupracovala s dětskou léčebnou v Bukovanech a s několika MŠ.

Kdy tato knížka o malém Tomáškovi vyjde?

Tak to je zatím ve hvězdách. Rukopis jsem poslala před časem do jednoho známého nakladatelství a nyní čekám, zda se mi ozve.

Ale na mých webových stránkách je možno zatím celý příběh vidět. Na tento příběh jsem do mailu obdržela od jedné maminky dvou malých holčiček nádhernou reakci. Píše mi, že díky příběhu malého Tomáška se jim v rodině podařilo odbourat pohádky z tabletu před spaním. Největší radost mi udělala věta "Ten kluk jí prostě učaroval." A prý čtou knížku již potřetí. To bylo někdy na jaře minulého roku.

Taková pochvala mě pak žene dál a dodává mi energii na další psaní. V reálu vidím, že se mé knížky dětem líbí. A to je pocit k nezaplacení. Tehdy jsem opravdu moc šťastná.

Říkala jste, že máte dokončeno šest knih pro děti. O čem jsou ty další, jestli to ovšem není tajné?

Tajné to není. Jednu knížku s názvem Příběh vláčku Motoráčku jsem dokončila zrovna tento týden. Ilustrace k ní nakreslila opět Ivana Tučková, která vytvořila ilustrace i do mé 1.knížky.

Pak jsem ještě napsala knihu Neobyčejné dobrodružství Chrise a Jacka, jejíž děj jsem zasadila do Kalifornie. Jedná se o velmi dobrodružný příběh, ve kterém vystupují i dvě dračí mláďata Sajdra a Tyrhen. Knížka je určena dětem tak od 8 do 12 let. Víc ale prozrazovat nebudu, jelikož i tento příběh již čeká, jestli ho schválí nakladatelství.

Zatím mohu jen prozradit, že se mi podařilo sehnat ke knížce neobyčejného a velmi talentovaného pana ilustrátora.

Pro mě jsou ilustrace do knihy naprosto zásadní.

Pracujete poslední dobou na nějaké další knížce?

Samozřejmě. Mám rozepsány dokonce hned dvě. Jedna je téměř za půlkou a tu druhou si nosím v hlavě a sbírám si k ní fotografie a píšu si občas poznámky. Zatím je tedy spíš ve fázi prvotního zrodu, i když mám k ní napsánu 1.kapitolu. Já mám spíš problém pracovat momentálně na korekturách ke knížce o Chrisovi a Jackovi. Nejraději ze všeho bych totiž zasedla a rozepsala si ten nový nápad. Ale člověk musí občas dělat i ty nutné věci, které ho tolik nebaví. Tak to prostě v životě chodí. Ty knížky jsou jako moje další malé děti. Člověk se o ně pečlivě stará a když jsou hotové a po korekturách, s patřičnými ilustracemi, vypustí je jako dospělé děti do světa. A z dáli pak sleduje, jakpak se jim v tom světě daří.

Děkuji Vám za zajímavý rozhovor a přeji Vašim knížkám mnoho úspěchů nejen v nakladatelství, ale hlavně u dětských čtenářů.

Spisovatelka Yvona Bednarová (roz.Větrovcová) píše knížky pro děti od 4 do 12 let. Je autorkou šesti knih pro děti předškolního a mladšího školního věku. Momentálně má rozepsanou pro děti sedmou a osmou knížku.

Narodila se v Praze a dlouhá léta žila na Červeném vrchu v Praze 6. V Praze žije i nadále.

Od dětství milovala knihy a toužila stát se spisovatelkou.

V mládí však převládla její láska k medicíně a vystudovala obor farmaceutická laborantka. Na studium na gymnáziu ani medicíně tenkrát z kádrových důvodů neměla nárok.

Má dvě dospělé dcery (30 a 22) a 11 měsíčního vnoučka Honzíka.

Miluje svou roubenou chatu poblíž Prahy a okouzlující přírodu kolem ní. Odehrávají se tu kolem ní totiž mnohá zvláštní a neobyčejná dobrodružství.

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.