tisk-hlavicka

Doučování dětí dostalo zcela nový rozměr

4.4.2017 Brůna Jiří Matěj 14 názorů

Potřebovala někdy vaše ratolest pomoci s konkrétní školní látkou?

Potřebovala někdy vaše ratolest pomoci s konkrétní školní látkou? Řešili jste, jakými všemi dostupnými způsoby zvýšit šance dítěte na úspěch při přijímacích zkouškách, ať už na střední, anebo vysokou školu? Máte doma sportovce s individuálním studijním plánem, který nemůže ve školních lavicích kvůli svému vytížení trávit tolik času jako jeho vrstevníci?

Situací, při nichž se nabízí poohlédnout se po možnostech doplnění potřebných školních znalostí na úroveň, anebo nad rámec běžné výuky ve škole, je celá řada. Zdaleka přitom neplatí, že služby typu doučování jsou určeny výhradně žákům či studentům, kterým to ve škole takříkajíc ´příliš nejde´. Naopak, mnohdy i děti s velmi dobrým prospěchem mohou podobnou podporu uvítat, a to třeba v nikterak ojedinělém případě, kdy se pomyslná laťka nároků v jejich třídě přizpůsobuje spíše žákům s menšími studijními ambicemi, zatímco ony se chtějí dostat na výběrové gymnázium, či prestižní obor vysoké školy a podobně.

Kde doplnit znalosti a vědomosti, když formální výuka nestačí?

Co tedy s tím? Pokud jsme experty na danou studijní disciplínu a navíc disponujeme dostatkem času a pedagogickými vlohami, můžeme se ujmout role doučovatele sami, anebo zapátrat ve svém nejbližším okolí, zda by byl někdo schopen a ochoten zhostit se tohoto zodpovědného úkolu. Dostupnou variantou může být také spolužák, jenž má pro konkrétní předmět i vysvětlování nadání. Existuje i nemalé množství různých agentur fungujících na principu zprostředkování doučujícího lektora. Doučování poté probíhá například v domácím prostředí, kavárně, knihovně, anebo jiném veřejném místě. Obdobnou alternativu představuje přímá inzerce profesionálních učitelů chtějíc si přivydělat ke svému ne zcela odpovídajícímu platu. Všechny výše zmíněné možnosti by vás patrně napadly. Je však poměrně pravděpodobné, že jste dosud neslyšeli o novém konceptu kamenné školy založené přímo za účelem doučování žáků různého věku i předmětů.

POPULO - škola zaměřená na profesionální doučování nově i v Praze

Taková škola již skutečně existuje. Přesněji řečeno, má tři pobočky, a sice po jedné v Brně, Olomouci a Praze, kde byla otevřena před několika týdny a již jsem osobně navštívil, abych nakrmil svou příslovečnou a neodbytnou zvědavost. Stejně jako v případě dvou moravských měst, také v naší metropoli je škola situována v samém centru (pár desítek metrů od Václavského náměstí). Doučování probíhá v plně vybavených a uzpůsobených vlastních učebnách tak, aby se jak lektoři, tak především žáci cítili komfortně a nebyli rozptylováni žádnými rušivými vlivy.

Lektory zejména talentovaní VŠ studenti

Učitelé Školy Populo se rekrutují převážně z řad univerzitních studentů, buď pedagogických fakult, anebo i jiných vysokých škol, pakliže je baví jejich obor studia, dobře mu rozumějí a zároveň nacházejí naplnění v předávání vědomostí druhým. Dozvěděl jsem se, že ani na jedné pobočce nepanuje žádná nouze ve smyslu nedostatečného výběru z kandidátů na lektorské pozice, přičemž spektrum doučovaných předmětů je více než široké - od nejžádanější matematiky a dalších běžných předmětů jako jsou fyzika, chemie, čeština až po méně tradiční cizí jazyky typu hebrejštiny nebo japonštiny.

Doprovodné služby

Co by ještě v souvislosti s danou unikátní vzdělávací službou stálo za zmínku? Tak třeba informativní zasílání SMS jako volitelné služby pro rodiče mladších dětí, kteří tak dostanou uklidňující zprávu o tom, že dítě v pořádku na doučování dorazilo, stejně jako že jeho hodina právě skončila. Rozšiřující službou je také elektronická žákovská knížka, díky níž má rodič stálý on-line přehled o proběhlých lekcích a hodinách doučování svého dítěte.

Individuální přístup v pravém slova smyslu

Zatímco v ´normálních´ školách někdy učitelé neradi vidí, když studenti doplňují potřebnou energii, ve Škole Populo je občerstvení žákům i lektorům vždy k dispozici. Hlavní výhoda však spočívá v něčem zcela jiném, a to individuálním přístupu, kterého v běžné třídě ani při nejlepší vůli učitele a sebepropracovanější metodické podpoře není reálné dosáhnout.

Ani okřídlené tvrzení, že "učitele si student/rodič nevybírá" v tomto případě nemusí platit. Konkrétního lektora je možné zvolit si s ohledem na potřeby a charakteristiky žáka. Například, pokud dítě potřebuje takzvaně pevnější ruku, bude mu vybrán lektor s důslednějším přístupem. Jestliže je naopak dítě úzkostnější či nesmělé, škola zaloví v databázi prověřených lektorů daného předmětu po doučovateli/doučovatelce s maximálně vlídným a citlivým stylem výuky.

Samozřejmostí je pak nabídka systematické přípravy k maturitě nebo přijímacím zkouškám. Lze si vybrat z různých nabízených balíčků, od pravidelného doučování po celý školní rok až po krátkodobější pomoc s libovolným předmětem základní či střední školy.

S přispěním webové stránky http://www.skolapopulo.cz/

Názory k článku (14 názorů)
Copak? Jitka 4.4.2017 11:41
*Re: Copak? Benyam 4.4.2017 15:5
**Re: Copak? Jitka 4.4.2017 15:30
***Re: Copak? Vítr z hor 4.4.2017 15:38
****Re: Copak? Dana 4.4.2017 19:12
***Re: Copak? withep 4.4.2017 22:42
****Re: Copak? Vítr z hor 5.4.2017 9:0
****Re: Copak? Jitka 5.4.2017 10:57
*****Re: Copak? Filip T. 5.4.2017 11:35
******Re: Copak? ...neviditelná... 5.4.2017 13:7
*******Re: Copak? Jitka 5.4.2017 13:31
*******Re: Copak? Filip T. 5.4.2017 13:42
******Re: Copak? Yanull & 2 14.4.2017 23:20
****Re: Copak? Lída+4 5.4.2017 11:41
Podobné články


Další od autora Brůna Jiří Matěj >>


Vyhledávání článků podle věku

Seriály


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.