tisk-hlavicka

Počet dětí v ústavech či u pěstounů stále roste

6.3.2017 Lumos 3 názory

Pokud se mluví o tom, že se zvyšuje počet týraných, zneužívaných dětí, tak je to spíše tím, že se zlepšuje činnost sociálních pracovníků.

Před dvaceti lety bylo bylo v ústavech (dětských domovech, kojeneckých či diagnostických ústavech), ale i v pěstounské péči 16 649 dětí, ale v roce 2015 již 22 663 dětí. A tento nepříznivý vývoj se stále prohlubuje.

Také počet odebraných dětí roste - v roce 2015 bylo z původních rodin odebráno 5519 dětí, v roce 2014 to bylo 5468 dětí. Vysoký počet nelze připisovat jen populačnímu růstu posledních let.

Co je ted hlavním důvodem: podle průzkumu organizace Lumos především vzrůstá počet rodin na okraji společnosti, kde se i děti častěji dostávají do rizikových situací, ale také se zkvalitňuje práce terénních pracovníků, kteří častěji děti v takových rodinách odhalují. Užší zaměření sociálních pracovníků vede k tomu, že se počty odebíraných dětí radikálně nesnižují, ačkoli v minulosti stačily pro pohnání rodiče k soudu třeba výchovné prohřešky.

Pokud se mluví o tom, že se zvyšuje počet týraných, zneužívaných dětí, tak je to spíše tím, že se zlepšuje činnost sociálních pracovníků.

Nadnárodní nezisková organizace Lumos

K nepříznivému vývoji příspívá i fakt, že možnosti pro návrat dětí do původní rodiny jsou omezené. Některé děti jsou v ústavech či u pěstounů od narození až do 18 let.

Názory k článku (3 názorů)
A to se před Zuzkaa 6.3.2017 11:26
*Re: A to se před Ivo Patta, čtyři dospělé děti 12.3.2017 0:25
Tři stupně k sociálnímu rozvratu rodiny Ivo Patta, čtyři dospělé děti 12.3.2017 0:8
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Wellness Víkend   |   Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.