tisk-hlavicka

Poradna: Dcerka nechce vidět otce

4.4.2016 Mgr. Kšajt Pavel Děti a my 2 názory

Malá se z posledních schůzek vrací vždy uplakaná a říká, že s tatínkem nechce být.

Dcerku (4) jsem prakticky od narození vychovávala sama, tatínek o ni nejevil zájem. Najednou se s Lenkou chce vídat. V kontaktech jim nebráním. Malá se však z posledních schůzek vrací vždy uplakaná a říká, že s tatínkem nechce být.

Podobné zkušenosti uvádějí matky poměrně často. Menší děti citlivě reagují na změny prostředí a svého zaběhnutého režimu. Druhou, a řekl bych podstatnější příčinou, bývá fakt, že styk s otcem je ovlivněn nevyřešenými problémy a konflikty, které přetrvávají mezi rodiči. V průběhu manželské nebo partnerské krize si totiž rodiče vzájemně způsobí řadu psychických zranění, s nimiž se potom složitě vyrovnávají. Významnou roli může sehrát i obava, jestli se otec či matka o dítě v nepřítomnosti druhého rodiče dobře postará. Dítě, a to i tehdy, není-li proti jednomu z rodičů vědomě popouzeno, vycítí nepříjemnou, napjatou atmosféru. Vidí, že maminka se chová jinak než obvykle, je třeba smutná. Má přitom rádo oba rodiče. Ve snaze vyhnout se této zátěži a vnitřnímu konfliktu pak k otci odmítá jít, nebo se od něho vrací rozhozené a plačtivé. Platí, že děti dokážou zvládnout odlišnosti v životním stylu, trávení volného času a ve výchovném přístupu, pokud se rodiče dovedou na podstatných věcech dohodnout a nejdou proti sobě. Přijmou fakt, že už nejsou partnery, ale zůstávají rodiči, které jejich dítě potřebuje. Proto bych radil pokusy o schůzky s tátou rozhodně nevzdávat a spíše se na ně snažit dcerku vhodně připravit a naladit.

Názory k článku (2 názorů)
Co se diví? Verča 4.4.2016 9:24
*Re: Co se diví? Monča 23.10.2016 20:37
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Wellness Víkend   |   Jsme.cz - nový magazín o rodině, přátelství a vztazích.   |   Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.