tisk-hlavicka

Manželé žijí o deset let déle, zjistili čeští vědci

8.3.2016 Klááára 2 názory

Manželé konzumují i méně alkoholu a trpí méně často depresemi.

Lidé, kteří žijí v manželství, jsou zpravidla zdravější a spokojenější než ostatní. Naopak rozdíl mezi rodiči a bezdětnými již tak jednoznačný není. Výsledky svého nového průzkumu představil minulý týden Sociologický ústav Akademie věd ČR. Z průzkumu vyplynulo, že se ženatí muži a vdané ženy v současnosti dožívají téměř o deset let více než lidé svobodní. Manželé ale konzumují i méně alkoholu a trpí méně často depresemi.

Mezinárodní výzkum se zabýval otázkami mezi rodinným stavem a životní spokojeností. Uskutečnil se ve 40 zemích světa, sociologové v ČR vycházeli i z úmrtnostních statistik. V každé zemi se zapojilo zhruba dva tisíce lidí.

Deník.cz

Zajímavý je i vývoj v čase: přestože například na začátku 60. let prodlužovalo manželství život o zhruba tři roky, v 90. letech se ženatí muži dožívali v průměru o více jak devět let než svobodní. Od té doby již rozdíly v dožitém věku stagnují.

Nejvýraznější odlišnosti mezi muži a ženami nejsou ve způsobu stravování nebo sportu, ale ve spotřebě alkoholu. Čtvrtina mužů uvedla, že nikdy nevypije více než čtyři alkoholické nápoje za den, zatímco u žen tak odpověděly téměř dvě třetiny. Několikrát za týden pak pije deset procent mužů a asi dvě procenta žen.

Data nám také ukázala, že bezdětné ženy pijí více než matky, překvapivě ale největší spotřebu alkoholu ukázala u mužů, kteří žijí v nesezdaném páru. Zarazilo nás to, ale ukázalo se, že to je platné i v jiných zemích," k tomu poznamenává socioložka Dana Hamplová.

Názory k článku (2 názorů)
Je to jasné Alfonsss 13.3.2016 6:43
Něco na tom je Hellena2010 13.3.2016 21:33
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.