tisk-hlavicka

Tip: Máte zkušenosti s homeopatií? Zapojte se také do naší živé diskuze!

Au, bolí mě v krku!

22.3.2016 Mgr. Andrea Dovalová

Volání, které neslyšíme rády. O to méně, když se tato replika v domácnosti usadí a objevuje se v intervalu 3–4 týdnů.

„Mami, bolí mě v krku!” Volání, které neslyšíme rády. O to méně, když se tato replika v domácnosti usadí a objevuje se v intervalu 3–4 týdnů. O homeopatické léčbě bolestí v krku, případně i angín, najdete na našem webu mnoho rad od odborníků.

Ze zkušeností z naší rodiny ale vím, že homeopatika je nejlepší nasadit HNED při prvních příznacích, což v případě dětí není možné při každé viróze – jsme odkázáni na jejich sdělení… A když mají tolik důležitých her, zábavy i úkolů, stane se, že se bolest v krku rozběhne víc. Proto považuji za důležité řešit potíže plošně a spolu s homeopatickými léky využít i prostředky, které nabízí aromaterapie a fytoterapie.

Při léčbě bolestí v krku a angíny bylináři doporučují zabezpečit dostatek tekutin a vyloučit ze stravy těžká jídla – jíst spíše polévky a kaše. Z čajů je vhodný nálev z bezu a lípy (obě byliny obsahují slizovité látky, které obalí bolavé sliznice ochranným filmem) – přidat k nim můžeme i diviznu a mátu. Další vhodný je čaj z anýzu, šípku či mateřídoušky. Nezapomeňme na islandský lišejník – u nás se podařilo právě jím vyléčit angínu u manžela i dcerky.

Z tinktur užívejte echinaceovou, tymiánovou, přesličkovou nebo šalvějovou.

Důležité je časté kloktání. Účinná bude slaná voda (1 čajová lžička na 2 dl vody), pak teplá voda s kapkou tea tree oleje, dále voda s tinkturou – z propolisu, šalvěje, dubové kůry anebo řepíku. Stejně tak je doporučováno i kloktání bylinných odvarů (šalvěj, lípa, lišejník islandský, tymián…). Pokud chcete přistoupit k léčbě razantněji, kapejte si výše zmíněné tinktury přímo do krku na bolavé mandle.

Objev mého muže, díky kterému angínu už opravdu dlouho neměl, i když předtím bývala u nás častým hostem, je velmi jednoduchý a účinný. Kapejte si ume ocet (psali jsme o něm: Nenápadné Umeboshi) přímo na bolavé mandle – hned od začátku, když cítíte, že „už je to tu zas”. Manžel doporučil tento postup i kamarádovi, který na angínu bral několikrát ročně antibiotika. Od té doby, co se začal léčit ume octem, se mu bolest v krku do velkého zánětu mandlí nerozvinula.

Jednoduchá metoda, kterou můžete aplikovat i v práci nebo třeba cestou do práce v autě, je cumlání sušeného zázvoru (bez cukru, dostanete ho v prodejnách se zdravou výživou), celé skořice nebo hřebíčku. Toto koření dezinfikuje ústní dutinu a tím zamezí množení bacilů. Cumlat a žvýkat syrové stroužky česneku, či kousky cibule se před odchodem do práce asi příliš nehodí. O víkendu, nebo pokud se rozhodneme zůstat a léčit se doma, velmi pomohou. Cibule i česnek mají výrazné antivirotické i antibakteriální účinky.

Bolest v krku zmírníte i aplikací obkladů z tvarohu (tvaroh naneste na plátno, zabalte jím krk), lněného semínka (semínka smíchejte s teplou vodou, dejte je na plátno a uvažte na krk), z proskurníku (kořen proskurníku uvařte a rozmačkejte, dejte na plátno a ovažte krk). Obklady nechte působit maximálně 2 hodiny.

Aromaterapie také nabízí vícero možností.

Jedno z důležitých opatření je zajistit dezinfekci vzduchu, ať se nenakazí i ostatní členové rodiny. Velmi dobře působí citrusové silice. Dezinfekční sprej si snadno vyrobíte i doma:

  • Sprej I. : Do 50 ml vody nakapejte 2 kapky kadidlovníku, 5 kapek pomeranče a 5 kapek mandarinky.
  • Sprej II. : Do 50 ml vody přidejte 5 kapek cypřiše (nepoužívejte v těhotenství, při vysokém krevním tlaku a epilepsii!), 5 kapek grepu a 1 kapku majoránky (nepoužívejte v těhotenství a u dětí do 2 let).
  • Sprej III. : Do 50 ml vody přidejte 3 kapky oleje z 31 bylin.

Při angíně lze použít kloktadlo připravené z 1 kapky tymiánu, 1 kapky zázvoru, 3 kapek citronu a 5 kapek tea tree. Tyto silice přidejte do šálku teplé vody. Stejnou směs silic můžete použít i jako obklad – nakapejte je do vody, namočte šátek a přiložte na krk. Nechte působit 20 minut.

Snad nejdůležitějším léčebným opatřením, jako u každé nemoci, tak i v případě bolesti v krku, je klid, zastavení, odpočinek – ideálně v teplé posteli s oblíbenou knížkou, spánkem nebo sněním…

Autorka je učitelka, koordinátorka sociálních sítí, autorka článků.

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!




Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě

Vyhledávání článků podle věku


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.