tisk-hlavicka

Máte doma miminko? Pak možná znáte i pláč k neutišení z bolavého bříška.

31.8.2015 Komerční sdělení

Bolest bříška provázená neutuchajícím pláčem malých miminek je označovaná jako novorozenecká kolika. Naštěstí existuje řada způsobů, jak miminku toto období usnadnit.

Bolest bříška provázená neutuchajícím pláčem malých miminek je označovaná jako novorozenecká kolika. Dobrou zprávou je, že tyto problémy s nadýmáním nemají vliv na vývoj a zdraví miminka a nejpozději do pěti měsíců věku dítěte ustanou. Dovedou však znepříjemnit život celé rodině. Naštěstí existuje řada způsobů, jak miminku toto období usnadnit.

Kojeneckou kolikou trpí děti zejména mezi druhým a třetím měsícem života, proto je také často označovaná jako tříměsíční kolika. Způsobuje ji zvýšená plynatost v zažívacím traktu a projevuje se jako záchvat pláče trvající až několik hodin v kuse a objevující se často v pravidelnou denní dobu. V průběhu koliky dítě často rudne, napíná se a přitahuje nožičky k bříšku. Pláčem se navíc do střev dostává další vzduch, který bolesti a nářek prodlužuje. To vše bez ohledu na to, jak dobře se o své miminko staráte a jak je v období klidu spokojené.

Příčiny koliky můžou být různé, ale většinou je na vině nevyzrálost trávicí soustavy, která způsobuje metorismus. Další příčinou může být polykání vzduchu spolu s jídlem, odborně nazývané jako aerofagie.

Koliky obvykle končí nejpozději v pátém měsíci dítěte a obecně postihují častěji chlapce, nedonošené děti a děti s nízkou porodní váhou. Je tedy možné, že vaše miminko prožije toto období bez trápení s nadýmáním nebo s méně výrazným průběhem.

Jak miminku pomoci?

Začněte u sebe. Pokud kojíte, vyhněte se nadýmajícím potravinám (hlavně čerstvému pečivu, luštěninám, cukrům a některé zelenině) a žvýkání žvýkaček, kterým zvyšujete množství vzduchu v těle. Místo sycených nápojů si pak dopřejte šálek bylinkového čaje (fenyklového, kmínového nebo anýzového).

Miminku můžete ulevit masážemi bříška (jemně bříško masírujte prsty po směru hodinových ručiček), nošením v šátku, chováním na předloktí nebo v klubíčku. Můžete také chytit jeho nožičky za kolínka a přitlačovat mu jemně stehýnka na bříško. Touto technikou mu pomůžete rozpohybovat a uvolnit střeva. Některým dětem uleví přiměřeně teplé obklady na bříško.

Samozřejmostí je nechat dítě po krmení odříhnout. Pokud miminko krmíte z láhve, vybírejte ty, které jsou konstruovány tak, aby společně s jídlem dítě nepolykalo moc vzduchu.

Jednou z příčin koliky může být i nervozita miminka, které je velmi citlivé na vjemy ze svého okolí. Snažte se být tedy v klidu a i v případě několikahodinového pláče v psychické pohodě. Raději požádejte někoho o pomoc a odpočiňte si.

Pohodu miminka můžete podpořit také vhodnými léky

Uvedená opatření ideálně podpoříte preventivním podáváním kapek proti nadýmání. Ty díky svému složení pomáhají se vstřebáváním plynů ve střevě a jejich přirozenému odchodu.

Espumisan obsahuje účinnou látku simeticon. Jeho velkou výhodou je, že působí pouze fyzikálně, nevstřebává se ze zažívacího traktu do těla, pouze jím prochází a pomáhá uvolnit nahromaděný vzduch. Aplikace léku je velice rychlá a jednoduchá - pro úlevu u kojenců stačí přidat 5 - 10 kapek do každé lahvičky s kojeneckou výživou nebo nakapat na lžičku a podat kojenci bezprostředně před každým kojením.




Vyhledávání článků podle věku