tisk-hlavicka

Zase jedna zahradnická: Okra

28.5.2015 Souradová Věra 2 názory

Pěstuje se snadno ze semínek, roste neuvěřitelně rychle, plody můžete mít tak za měsíc.

Když vám řeknu, že budu dnes povídat o IBIŠKOVCI JEDLÉM nebo o PROSKURNÍKU JEDLÉM, asi to většině z vás nic neřekne. Ale když řeknu OKRA, tak jste si ji už možná mnozí ochutnali. Nevím jestli už se objevila na českém zeleninovém trhu nebo semena pro zahrádkáře, ale na svých cestách na jih jste ji už jistě ochutnali v polévkách, v salátech, nebo nakládanou jako okurčičky nebo malé kukuřice. Tím, jak se svět zmenšil, možnostmi cestování, migrací národů, politickou situací, bude se bohužel asi zmenšovat celé to nádherné české názvosloví vytvořené v 19. století pro potřeby češtiny, nejen v rostlinné oblasti, ale i zoologie a jinde.

Takže, když mluvím o okře, je to oficiálně ibiškovec. Teprve když jsem našla tuhle informaci na internetu, jsem pochopila, proč má okra takové krásné květy. Vždycky jsem si myslela, že je příbuzná s okurkami nebo s cuketou a jinými podobnými plody. Ale ne. V Africe a na středním východě ji používají nejen jako zeleninu, ale i pro její pevná vlákna jako například jutu.

Takže, jak vypadá? Je to jeden až dva metry vysoká bylina se střídavými listy, pokrytá ostrými štětinami. Obvykle jednoletá, ale existují i mnohaleté druhy. Informace se rozcházejí o jejím původu. Česká encyklopedie ji řadí do Indie, anglická do severní Afriky, především do Egypta, kde byla pěstovaná jako kulturní bylina již před 2000 lety. Je důležitou součástí stravy v mnoha zemích. Její lusky se jedí nezralé jako zelenina v různých úpravách a jak už jsem řekla, jsou využívána i její vlákna jako z juty nebo lnu.

Když jsem ji prvně uviděla na jedné farmě kvést a obdivovala její dekorativní listy a poupata květů, rozhodla jsem se ji pěstovat na terase jako ozdobnou květinu. Když z ní bude i užitek, tak to neuškodí. Mnozí si ještě pamatujete, že i rajčata byla původně pěstovaná v klášterních zahradách a zahradách králů jako okrasná květina a všichni věřili, že plody jsou jedovaté. O okře si to nikdo nemyslí. Je tak dávno kulturní rostlinou, že zkušenosti s její úpravou jsou veliké. V Americe, hlavně na Jihu, je oblíbená především ve vynikající polévce GUMBO, která má jméno právě od okry - gumbo je její jméno v některých burmskych jazycích a na americký Jih asi přišla s černými otroky.

Bez okry byste gumbo neuvařili, je jeho hlavní součástí. Dál do něho můžete přidat cokoliv podle chutě. Další zeleninu, můžete udělat gumbo ze všech dosažitelných mořských potvor, od shrimp (garnel) a mušlí po malé chobotničky a ryby všech druhu. To já mám nejraději. Nebo ho udělat jako cajgun (psala jsem vám o nich) s kuřetem a ostrým burtikerm, králíkem či jiným masem. Okra vypustí do polévky velmi hustý sliz (patří do čeledi slezovitých) a tím polévku zahušťuje. Používá se proto k zahuštění jiných omáček a polévek. Vynikající je, jak už jsem řekla, naložená na kyselo jako okurky, obalovaná a usmažená (nejlepší je použít kukuřičnou mouku na obalení), grilovaná, upečená v troubě. Jako příloha, nebo jako chuťovka na křupání. Pokud máte možnost, vyhledejte si recepty na internetu.

Nejbližší místa k nám, kde jste ji asi už ochutnali, je Řecko, Makedonie, Turecko, ale někdy ji najdete i v Itálii, nebo v japonské či vietnamské restauraci. Na americkém Jihu ji najdete v každé restauraci nejčastěji obalovanou a usmaženou s kyselou smetanovou omáčkou na namáčení.

Okra je velmi uznávaná jako velmi zdravá zelenina pro svůj obsah vláknin, vitamínu C, antioxidantu, potasia a vápníku. Dokonce byla v době občanské války Severu proti Jihu jako vynikající náhražka kávy (jako u nás žito za druhé světové války). V poslednich letech byla právě proto znovuobjevena jako bezkofeinová káva a existují "zdravé" kavárny s velkým sortimentem. V procesu jsou studie, které chtějí dokázat, že je dobrá proti cukrovce, snižuje cholesterol, dokonce pomáhá proti rakovině.

Zpátky k zahradnickému pohledu: Je to samozřejmě teplomilná rostlina pěstovaná převážně na jihu. Ale jako okurky, melouny nebo cukety ji klidně můžete pěstovat i u nás. Jen ji musíte chránit před mrazem. Pěstuje se snadno ze semínek, roste neuvěřitelně rychle, plody můžete mít tak za měsíc.

Mám na terase asi 8 rostlinek. Nevím, zda to bude na pěkný hrnec gumba, spíš tak na salát a na osmažení. Ale potěšila mne už svými květy a chlupatými poupaty. Je to velmi vděčná rostlina, plodí tím víc, čím víc škubete:) Je to také veliká ozdoba. A ani tady na Jihu mnozí zahradníci nevědí, co to je. Neviděli ji nikdy růst na poli natož v okrasné zahrádce na terase. Tak se taky potěšte, když ji někde najdete. A dobrou chuť.

Názory k článku (2 názorů)
Okra na jižní moravě Marta Zvonařová 30.5.2015 23:40
Korektura chyby Hanina 1.6.2015 9:3




Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.