tisk-hlavicka

Citová ordinace: Manžel se seznamuje na internetu

11.6.2015 PhDr. Novák Tomáš Děti a my 19 názorů

Nejdřív jsem byla vyděšená, teď mám vztek.

Dobrý den, mám možná trochu zvláštní otázku. Týká se mého manžela. Donedávna jsem si myslela, že jsme spolu docela šťastní. Moc se nehádáme, máme společné zájmy (jezdíme hodně na kole, lyžujeme ...).

Dcera už odrostla „z nejhoršího“, je jí deset let a už se s ní dá leccos podnikat. Takové docela normální manželství po patnácti letech. Nedávno jsem ale náhodou zjistila, že si manžel zřídil profil na jedné internetové seznamce. Kamarádka, která se tam zaregistrovala, totiž u jednoho muže našla fotky, které zná ... i když tam zrovna nebylo vidět manželovi do obličeje, je to on. Tvrdí tam, že je rozvedený a hledá přítelkyni. Nejdřív jsem byla vyděšená, teď mám vztek. Kamarádka navrhuje, abych se také přihlásila pod vymyšleným jménem a chvíli si s manželem anonymně dopisovala. A třeba ho i pozvala na kávu ... byl by to pro něj šok. Ale já nevím, co mám dělat. Bojím se, že všechno jen zhorším.

Realistický odhad tvrdí, že v manželství je kritický první společný rok a… pak všechny další. Další, poněkud magický předpoklad, hovoří o kritickém roce sedmém a jeho taktéž nebezpečných násobcích. Z poněkud odlišné sféry lze citovat výzkum psychiky profesně i partnersky úspěšných mužů. Mezi jejich výrazné vlastnosti patří na první pohled překvapivě hravost. Není divu, neboť psychická kreativita obvykle vede k úspěšné adaptaci v různých podmínkách. Hravost a kreativita jsou jablka z jednoho stromu.

Jak to vše spolu souvisí? Po patnácti letech „docela normálního manželství“ s dcerou vyrostlou „z nejhoršího“ bývá ve vztahu většina podstatných záležitostí již vyřešena. Vše funguje jako dobře zaběhaný stroj. Vzrušení a her, potažmo i hrátek je doma málo.

„Co je doma, počítá se, ale neláká…“ zpívá folkový bard Pavel Dobeš. Je to nadsázka, ostatně folk není věda o manželství. Ta by zřejmě před slovo „neláká“ přidala ještě upřesnění „již tolik“ nebo „občas“. Zůstanu-li u citací citovaného folkaře, dodám ze songu „Něco o lásce“ charakteristiku touhy po její romantické variantě. Ta totiž „Co ji zrovna napadne, to udělá. Z puberťáků chlapy a z chlapů puberťáky. O ženských nemluvím, tam to platí taky.“ Za zkušenostmi prokázaný lze považovat fakt, že i ve spokojeném manželství se může muž nudit (o ženských nemluvím, tam to platí taky).

Zřídit si coby spokojeně ženatý muž s dítětem profil na internetové seznamce a tvrdit, že jsem rozvedený, je hodno sňatkového podvodníka nebo „puberťáka“. Při maximální toleranci lze v rámci psychopatologie všedního dne uvažovat i o erotickém blouznivci.

V popsané kauze nelze opomenout ani manželčinu přítelkyni. Ta pravdu nekompromisně odhaluje, rázně i poněkud potměšile doporučuje chování připomínající libreto frašky. Dáma je pravděpodobně sama a zřejmě by to ráda změnila. Pozor, nezanedbatelné množství kamarádek se partnersky ujímá rozvedeného manžela přítelkyně. Toho, o němž si společně s jeho bývalou ženou notovaly, jaký je to nemožný, neimponující, ba přímo odpuzující chlap. Prostě je to lotr, hlupák, nejlépe oboje a rozvést se s ním včera bylo pozdě.

Další docela častou variantu vystihuje rčení: „Bude nás víc, nebudeme se bát vlka (přesněji samoty) nic“. Přítelkyně může tedy mít zájem situaci v manželství své kolegyně vyhrotit. Ne kvůli muži, stačí, když přibude rozvedených.

Do třetice leckdo má rád senzaci, cizí neštěstí ho potěší. Sledovat vývoj internetového seznamování manželky s manželem bývá zajímavější, než v bulvárním tisku číst o trampotách Ivety Bartošové.

Nedoporučuji rozehrávat seznamovací hru. Sdílím obavu tazatelky ze zhoršení situace. Muž se může zastydět. Znám případ pána, který odešel od rodiny s tím, že se již doma nemohl holit. Před zrcadlem si totiž místo holení nadával, jak si neváží hodné ženy. Nakonec utekl. Jistě, jde o případ ojedinělý. Dost je paranoidních manipulátorů. Problém dovedně přeznačkují. Jsou zcela bez viny. Inzerát zařadili do seznamky výlučně proto, aby ověřili charakter ženy. Každý přece potvrdí, že věrná manželka se nemá dívat na inzeráty. Ta poťouchlice si hledá milence, rozvrací rodinu a vinu hází na manžela.

K čemu bude dobré, když manžela odhalíte? S omluvou za poněkud expresivní přirovnání konstatuji, že následný stav mi připomíná pozvracení se v předsíni. Může to být inspirace k důkladnému úklidu. Pohodlněji se ale uklízí bez nutnosti čistit zvratky.

Radím: Vyčkat, situaci sledovat, nicméně nechovat se stylem „stíhačka“. Pokusit se inovovat některé stránky soužití. Z pohledu manžela by mělo jít o změny k lepšímu.

Zhruba tak o 20 %. To je již postižitelné, ale nečiní to dojem účelové motivace. „Kufry za dveře“ jsou až to poslední.

Názory k článku (19 názorů)
Nejhorší jsou kamarádky Anadar 11.6.2015 11:2
*Re: Nejhorší jsou kamarádky Verca 11.6.2015 15:28
Pan Novák býval lepší, Kudla2 11.6.2015 11:24
*Re: Pan Novák býval lepší, alena 11.6.2015 13:2
Rozum x pocity janna001 11.6.2015 14:57
*Re: Rozum x pocity Ruth 12.6.2015 8:12
*Dámský gambit žesnká 15.6.2015 10:51
**Re: Dámský gambit Kudla2 15.6.2015 15:9
***Re: Dámský gambit ženská 15.6.2015 16:16
****Re: Dámský gambit Kudla2 15.6.2015 16:24
***manželství nemá vítězů teta J. 15.6.2015 20:24
***Re: Dámský gambit Majka, dva puberťáci 16.6.2015 14:40
**Re: Dámský gambit Alena Rázová 15.6.2015 17:47
Některé skvrny nejdou vyčistit bez poruš... teta J. 12.6.2015 12:38
*Re: Některé skvrny nejdou vyčistit bez... Kočanská 12.6.2015 18:29
*Re: Některé skvrny nejdou vyčistit bez... Analfabeta 13.6.2015 19:50
*Re: Některé skvrny nejdou vyčistit bez... MYSTIK MYSTIK 14.6.2015 11:49
Proč má mít manželka křídla? Alena Rázová 14.6.2015 20:54
*Re: Proč má mít manželka křídla? Kudla2 15.6.2015 9:14
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Wellness Víkend   |   Jsme.cz - nový magazín o rodině, přátelství a vztazích.   |   Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.