| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Geny, výchova nebo rané zmrzačení?

 Celkem 111 názorů.
 Jája 
  • 

Zajímavé postřehy 

(31.5.2012 9:55:24)
Zajímavé postřehy.
Jen u té krize identity u Romů bych nesouhlasila. Romové se doposud nepřizpůsobili žádné společnosti, ve které žijí. To se jim dneska vrací jako bumerang a bohužel se jim to vracet bude, pokud se nerozhodnou, že s tím něco budou ONI SAMI dělat. Do té doby se může okolní společnost třeba i postavit na hlavu a cpát do nich peníze. A to dost peněz. Bohužel RASISTICKY, protože bílí - když se dostaou do situace, ve které jsou Romové - podporu nebo granty a dotace NEDOSTANOU!!! A právě ta obrovská nerovnost je zdrojem, posilujícím současnou nenávist vůči této skupině obyvatel.
 maceška 


Re: Zajímavé postřehy 

(31.5.2012 10:46:34)
Jenže v článku se, Jájo, nepíše o nějaké všeobecné romské komunitě, ale o dobře vychovaném adoptivním romském dítěti, které nebylo včas připraveno na realitu současné společnosti.
 Cloe 


Re: Zajímavé postřehy 

(31.5.2012 11:11:37)
Presne tak. A rasisticka spolecnost jsme, to si snad nebudeme nalhavat opak ~a~
 kreditka 


Re: Zajímavé postřehy 

(31.5.2012 11:17:41)
věc názoru
 kreditka 


Re: Zajímavé postřehy 

(31.5.2012 11:09:33)
Mě se už nelíbí zmínka o rasistické společnosti ~o~ Pokud jsme rasistická společnost jak je možné že se tolik lidí v ČR složilo na Natálku, jak je možné že pěveckou soutěž vyhrál Vlasta Horvát? Jak je možné že úspěšnou skupinou v ČR jsou Gipsy....

Možná by stálo se zamyslet nad tím proč ten zmiňovaný chlapec tu práci nemůže sehnat...protože v tom podniku mají pravděpodobně s romy špatné zkušenosti. Je to jako když přijde žádat o práci padesátník či matka s x dětmi.... Těžko vezme podnikatelů ochotně ženskou se 3 dětma pokud mu předtím 3 podobné trávily víc času než v práci na nemocenské.... Místo grantů a dotací by se mělo především začít jednat se všemi stejně jinak je to cesta do pekel
 Gladya, bývalá dasa, 


Re: Zajímavé postřehy 

(31.5.2012 12:32:07)
Rasistická společnost jsme, je to většinou spíš rasismus umírněný a často skrytý, ale je to v nás. To, že některé rasistické názory jsou důsledkem zkušeností s částí romské populace rasismus může vysvětlit, ale ne omluvit. A odpovědná místa mají hodně másla na hlavě za špatné řešení nebo spíš neřešení sociálního vyloučení. Platit by mělo nejen to, že zákony platí pro všechny a každému stejným metrem, ale každý by měl mít stejné příležitosti. A má dítě ze sociálně vyloučeného prostředí stejné příležitosti jako ostatní děti? A nejde jen o barvu pleti.
 kreditka 


Re: Zajímavé postřehy 

(31.5.2012 15:15:14)
Nemá ale za to nemůže stát, ale rodiče konkrétních dětí
 Betina 


Re: Zajímavé postřehy 

(31.5.2012 14:52:48)
zkuste to otočit a vidět to obráceně
co může rom ze svého prostředí ? ta frustrace tam stoprocentně je, a pokud je někdo frustrovaný svojí identitou, tak se chová, tak jak se chová
že je to pro ostatní obtěžující, to určitě je~:(
 kreditka 


Re: Zajímavé postřehy 

(31.5.2012 15:17:14)
Každý dnes má své problémy a každý by je měl řešit i romové z vyloučených lokalit nějaké možnosti mají stačí už jen to málo že budou dávat děti do školky a školy...
 Gladya, bývalá dasa, 


Re: Zajímavé postřehy 

(31.5.2012 16:01:39)
Jenže aby člověku ze sociálně vyloučeného prostředí vůbec došel význam vzdělání musí, už být dost silná a celkově nadprůměrná osobnost. Dětem se musí pomoc. Jinak se ze začarovaného kruhu nedostanou. A nejde o barvu pleti, sociálně vyloučení jsou i bílí.
 kreditka 


Re: Zajímavé postřehy 

(31.5.2012 19:01:15)
Jenže jak jim pomoc, sypat jen peníze je k ničemu, pokud není v rodině vůle s vyloučením něco dělat tak je veškerá snaha ostatních k ničemu. Můžeš koně dovést k vodě, ale nedonutíš ho napít
 Gladya, bývalá dasa, 


Re: Zajímavé postřehy 

(1.6.2012 14:09:36)
Nejde o sypání peněz ve smyslu dávek, ale o takové věci jako asistenti ve školách, povinná předškolní příprava apod. A řeknu-li A, dodám i B, ano i Romové musejí chtít, a nejsem proti tomu trochu "přitlačit" - třeba vázáním dávek na školní docházku. A samozřejmě by se programy pro sociálně vyloučené netýkaly jen Romů. ale všech potřebných.

Jenže jak chceš Romy motivovat ke změně, když stejně budou automaticky považováni nepřizpůsobivé? Dokud řešíme barvu pleti a ne konkrétního člověka, je to špatně.

Jsme rasistická společnost, příběh, který popisuje Maceška by se v civilizované společnosti neměl stát.

 kreditka 


Re: Zajímavé postřehy 

(1.6.2012 19:24:35)
daso aleš to co popisuje maceška se děje všude jen země jako USA se tváří multi kulti a ve skutečnosti tam je rasismus jak poleno. Předsudky byly, jsou a budou. To je jako když se mladá hezká holka stane sekretářkou významného ředitele...první co většinu lidí napadne je že dostala místo přes postel i když může to být stokrát jinak...
 Filip (6 + 3) 
  • 

Re: Zajímavé postřehy 

(1.6.2012 21:03:04)
To se pleteš. Nechci dělat z USA a jiných zemí svatoušky, rasismus je tam záležitostí poměrně nedávnou, ale dneska jsou na tom líp. Ono první věc je, přiznat si, že rasismus existuje, k čemuž tam došlo. U nás o tom mluví pár aktivistů, ale shora, politiky, se to akorát vytrvale popírá. V USA je běžné nepustit černocha do restaurace, Asiatovi automaticky tykat, nezdravit ho, neděkovat, psát o jiných než o bílých jako o nepřizpůsobivých?
 Margita 


Re: Zajímavé postřehy 

(3.6.2012 0:42:21)
Presne tak. Ta kazdodenni realita je uplne jina, a moznosti clena mensiny jsou podle toho take jine, viz prezident Obama. Dokazete si predstavit prezidenta Lakatose v Cechach? Je to o necem jinem. Samozrejme to neni o tom, ze by Cesi byli porad a ve vsem na vine kdezto vsichni Romove jsou nevinni, to je blbost. Romove se museji predevsim vic vzdelavat. Jenze mit motivaci ke vzdelani (navic ve skolach, ktere casto rasisticke opravdu jsou a Romum to nijak neusnadnuji) je tezke, kdyz panuje tak vysoka diskriminace na trhu prace. Pokud to je kvuli "spatnym zkusenostem," tak vysledek stejne jde jak proti Romum, tak proti bilym. Ale ja jsem v Cesku mela tolik spatnych zkusenosti s bilymi zamestnanci, ze v tom opravdu nevidim takovy rozdil, ktery by diskriminaci omlouval. Jen lidem vetsinou nedojde, ze prave meli "spatnou zkusenost s bilym."
 Margita 


Re: Zajímavé postřehy 

(3.6.2012 0:37:17)
Ja v USA ziju. Rasismus v Cesku versus v USA je naprosto, ale absolutne nesrovnatelny. Jako Romka do Cech sice jezdim, ale mam z toho pokazde nervy, jen na to pomyslim. V USA nas bud berou normalne, nebo si o nas treba mysleji ledacos ale malokdy nam to davaji jako rodine najevo.
 naďa 
  • 

Re: Zajímavé postřehy 

(4.6.2012 9:25:44)
Jsem pěstounkou, máme tři romské děti. Nejstarší je velmi nadaný, velmi dobře se učí, věnuje hudbě, chce jít studovat konzervatoř. Popíral svou identitu, dnes je skoro v 15 letech vyrovnám s tím, že cikán. Ve škole měl problémy jednou, řešeno učiteli. Naštěstí je většina děti doma podporována v tom aby hodnotili lidi podle chování a ne barvy pleti. Tak se ho zastali i spolužáci. Ale jít nakupovat do Tesca, kdy za ním pravidelně chodí ochranka, je velmi stresující. Vím, že tam dělají doslova nájezdy celé rodiny, ale je děs příjít a sledovat jak se na něj někdo ihned nalepí. U holky jsme se setkali s diskriminací naruby, aby nebyli kritizování Bruselem, že další romské dítě končí v praktické (zvláštní) škole, narvali nám holku do základky. Prošli jsme si peklem, byla horší než vietnamec co neuměl česky. Po půl roce přeřazena, posouzena SPC, klinickým psychologem apod. Dnes je v praktické škole spokojená, a hlavně pracuje byď v rámci svých možností. Prostě vysokou nevystuduje.
 kotyk 


Re: Zajímavé postřehy 

(1.6.2012 14:36:19)
No, to všechno, abychom si hezky hromadně ukázali, že rasisti nejsme ~t~

A ano, hlavní problém bývají rodiče sociálně vyloučených dětí, a pak rodiče rodičů atd... Jenže tím, že spokojeně najdeme viníka a prd uděláme, se jenom cyklíme a vyloučenost se utěšeně prohlubuje a rozšiřuje. Na druhou stranu, když budeme takhle pokračovat, může se klíďo stát, že vzhledem k počtum budeme sociálně vyloučení my ~v~
 Petr+4 
  • 

Ale oni se přizpůsobili 

(2.6.2012 21:48:02)
Jen to přizpůsobení nevypadá tak, jak by se vám líbilo.

A množtví peněz nacpaných do integrace opravdu nemusí nic změnit. Dokud se na ně nebudete dívat jako na lidi, stejné jako vy, nezmění se nic. Dokud my všichni se na ně tak nebudeme dívat. Poẗom se snad i oni na nás začnou dívat jako na lidi.
 liška 


to je ale porce! 

(31.5.2012 11:17:34)
tak to budu dlouho trávit, takovou porci! ale díky za ni, ucelené, podložené příklady z praxe, vyvrací rozšířené mýty o dětech i rodičích v NRP.

zajímavý postřeh, který platí univerzálně a totiž, nemá význam plýtvat energií tam, kde jsou věci neměnné.

a druhý, že nelze etnicky odlišné dítě vychovávat jako bílé, ale je třeba ho na jeho odlišnost připravit.

pěkný a přínosný článek! díky!
 Mája, 3 puberťáci a rošťanda 
  • 

Re: to je ale porce! 

(31.5.2012 11:38:38)
A teď si představte situaci, kdy moje 2 vlastní děti jsou etnicky jiné ( otec Jižní Amerika). Puberta na oběšení neboť vrozený temperament dětí se neslučuje s mým sudetoněmeckým :D přístupem k pořádku a povinnostem. A to mám v péči syna mého přítele, taky v pubertě a báječně si rozumíme. To by se jeden i pos..... :D NEZOUFEJTE!
 liška 


Re: to je ale porce! 

(31.5.2012 13:27:17)
já ale vůbec nezoufám :-) zatím jen dvě bioděti, ale doufám, že jednou ... je u nás otevřená pěstounská péče, momentálně to "brzdí" manžel :-) a mně by se, nevím proč, líbila černá nebo poločerná holčička, případně asijské etnikum nebo i jiná holčička :-) na romče si netroufám.
 kreditka 


Re: to je ale porce! 

(31.5.2012 15:22:15)
Tak já znám dítě rodičů které je doslova mix - rodiče asiatka a černoch a nakonec má dítě náhradního otce bílého ~:-D
 Gladya, bývalá dasa, 


zajímavé 

(31.5.2012 12:01:53)
Jako adoptivní matku puberťáka mě článek zaujal, ne se vším souhlasím (např. v úvodu zmínka o bonusech), ale rozhodně je zajímavý.
Autor krásně formuloval to, co opravdu cítím. Když je dítě v něčem úplně jiné než já, je pro mě mnohem těžší mu v některých situacích poradit a pomoci. To, že dítě je co se temperamentu nebo jiných rysů osobnosti jiné než rodiče se může stát a stává i u biologického potomka, ale v případě NRP je pravděpodobnost mnohem vyšší

A co beze zbytku podepisuju
horší než geny bývají následky zmrzačení ranou citovou deprivací a hospitalismem v dětských domovech a kojeneckých ústavech
 Gladya, bývalá dasa, 


Re: zajímavé 

(31.5.2012 12:13:54)
ještě dodám, že NRP není "boj s geny" a identitou dítěte , pokud je to boj, tak, s deprivací.
S geny se nedá bojovat, ale dají se usměrnit. Člověk se narodí s nějakými dispozicemi, vlohy, sklony a předpoklady. Jak se tento vklad vyvine, záleží na řadě okolností. Vliv genů ani vliv výchovy a prostředí nelze přeceňovat, důležité je, že výchova není úplně bezmocná.
Na synovi je vidět, že něco odkoukal od nás a něco si přinesl od biologických rodičů, a v obou případech "dobré i špatné".
Ač ateista, modlím se, abych přežila synovu pubertu.
 Betina 


Re: zajímavé 

(31.5.2012 15:21:36)
taky jsem adoptivní matka a už se k nám plíží puberta a nakukuje
zatím tedy nic dramatického
už profesor Matějíček o adopci psal, že nemusí pasovat klíč rodičů do zámku dítěte
v tomto článku je to úplně parádně popsané, je to věc jak vrozených rysů (genů), tak prostředí, prožitků, okolností atd.
někdy to prostě nejde dohromady a pak je úplně nejjednodušší říct, s tím nic nenaděláme, to zdělil
mnohem těžší je najít příčinu, ta sebereflexe je na nrp někdy fakt dost náročná,
člověk musí zkrotit svoje nároky, očekávání a zkrátka si říct - co na tom, že nikdy nedostane nobelovu cenu za matematiku, prostě mu není dáno, zato tak parádně zpívá, směje se, má kudrnatý vlasy a je to tak pěknej kluk, že jeho přítomnost v našem životě prostě stojí za to
nrp se nedá dělat pro sebe, abychom splnili obecný status kompletní rodiny, abychom saturovali svoji potřebu mít dítě
nrp by měla být motivovaná hlavně tím, že to "dítě" a o to jde především, najde tu svoji rodinu, má svoje lidi, má pevné zázemí, bereme ho jako osobnost, jako pro nás vyjímečného tvora, zkrátka bezpodmínečné přijetí
není to lehké, ono to nakonec není s dětmi lehké nikdy
já jsem osudu (nebo bohu) za svoje přijaté děti vděčná (i když je už s námi na tomto světe jen jedno), a bohužel ten plán 3-4 dětí už nesplníme
 Irena 
  • 

Nejsme rasistická společnost 

(31.5.2012 13:10:54)
Nesouhlasím s těmi, kdo tu hartusí, že jsme rasistická společnost. Nanejvýš máme předsudky, což není to samé. Kdybychom byli rasisté, nebude v ČR např. tolik čínských restaurací a bister. Na komunitě asiatů je lejlépe vidět, že v naší zemi není nikdo diskriminován a není mu ubližováno. To by jejich děti nepatřily ve škole k premiantům a nestudovali by VŠ apod. Kdo brání Romům otevřít např. typicky cikánskou hospodu? Prostě mají v genech zakotveno, že se kočuje a nemyslí se na zítřek a tím je vše dáno. Přesně jako mají skandinávci zakotven smysl pro velkou solidaritu (bez které by v nehostinných podmínkách pochcípali) a plánování, tak mají jižní národy svou pohodičku bez ohledu na blížící se bankrot - protože mají zakódováno, že neumrznou a potrava taky bude. Řešení romské otázky je jediné - vrátit jim povozy, koníka a nechat je dělat to, co je pro ně přirozené - a pomáhat jim např. tak, že se vybudují stanoviště pro povozy apod. I když to mám zase obavy, že kdyby byly moc za městem, bude se vyřvávat o rasismu, když moc blízko, tak budou řvát obyvatelé.
 liška 


Re: Nejsme rasistická společnost 

(31.5.2012 13:29:53)
ale to, že jsou asijské děti ve školách úspěšné, není zásluhou kvalit naší společnosti, ale jejich zakořeněné cílevědomosti a pracovitosti. to je v těch dětech, k tomu je ani naše ani jiná společnost nepodněcuje
 Petr+4 
  • 

JSME rasistická společnost 

(31.5.2012 14:45:07)
Tohle je hodně kvalitně napsaná studie, kéž by se takové články na Rodině objevovaly častěji.

Protože jsem jen biootec, chci komentovat jen tohle téma: tahle společnost je rasistická, a autor to prostě vidí, protože má větší IQ nežli tykve. Tím se nechci nikoho dotknout, spíš poukázat na to jak dokonale dokážeme nevidět to co máme přímo na podnosu.

Co se týká Romů, tak ti nejsou víc geneticky determinovaní než běloši, jak je ostatně v článku taky vypíchnuto. Žádné geny pro kočování neexistují. Romové nejsou žádní kočovníci, jsou národ bez domova. Opravdoví kočovníci mají domov, jen jejich domov má plochu pár tisíc km2, v kterém se pohybují mezi letními a zimními sídly. Romové nic takového nemají.

Maximálně mají geny pro tmavou kůži, černé vlasy, temperament a muziku. To mají Španělé taky.

Protože se Romové už hodně stovek let pohybují bez domova v teritoriích národů, které jimi vesměs opovrhují, bojí se jich a distancují se od nich, jejich společenský status je minimální. A co si budem povídat, status je to, o co nám v životě jde nejvíc. Větší status rovná se víc jídla, tepla, sexu, podílu na rozhodování, atd.

Když nemáte status, a nemůžete s tím nic udělat, a trvá to tak nějaké desítky generací, stane se to součástí vaší identity. Identita do které se člověk narodí se už nedá vymazat. Můžete ji nějak kompenzovat, ale nejspíš jí podlehnete. A rozhodně ji nezapomenete.

Takže se pak chovají tak jak se chovají, jenže tohle nastavení vytvářejí minimálně dvě skupiny lidí, a ke změně je tedy potřeba, aby se změnilo chování OBOU skupin. Nic takového jako "až se oni budou chovat jinak, tak já se taky budu chovat jinak" nefunguje. Ani mezi národy, ani v manželství, ani v NRP.




Vietnamci u nás jen zdánlivě mají podobné podmínky jako Romové. Jistě, Češi jim říkají rákosníci nebo ťamani, ale oni přišli před pár generacemi z kulturně vyspělé a složité civilizace (i když devastované komunismem) a mají veškeré výhody téhle kontinuity. Dost energie na to, aby se prosadili i tak rasistickém prostředí jako je ČR.
 Betina 


Re: JSME rasistická společnost 

(31.5.2012 15:29:51)
~R^ souhlas
kdo z vás by chtěl být rom ? kdo by chtěl ukázat ostatním, že je to vlastně tak jednoduché ?
jen posílat děti do školky a pak do školy
když vidím partu romských výrostků, nemám z nich dobrý pocit a automaticky si
přidržím tašku u těla (klasická rasistická reakce)
zároveň je mi smutno, je mi jich líto, oni na výběr moc nemají
jsou samozřejmě vyjímky
 Gladya, bývalá dasa, 


Re: JSME rasistická společnost 

(31.5.2012 15:53:41)
~R^~R^~g~~g~ ušetřil si mi psaní, líp bych to nenapsala. S jedinou poznámkou, rasisté bohužel nejsou jen lidé i IQ tykve, známi bohužel i celkem inteligentní rasisty. Tím je to nebezpečnější.
 Petr+4 
  • 

Inteligentní rasisté 

(31.5.2012 17:26:06)
Bohužel, je to tak. Já spíš myslel na lidi, kteří tvrdí, že tenhle národ obecně rasistický není. Je fakt, že inteligence není moudrost, a i dost inteligentní člověk může trpět tzv.ementálovou inteligencí, takže některé části reality prostě ignoruje.

Některý řecký filozof napsal, že nikdo nepáchá zlo vědomně. Já tomu rozumím tak, že nikdo by nedokázal páchat zlo, pokud by si byl dokonale vědom všech následků. Ale třeba se pletl. Nevím.
 Liška s banem :) 


Re: Inteligentní rasisté 

(31.5.2012 17:52:37)
Souhlasím. Naše společnost určitě rasistická je a já děkuji osudu, že jsem se nenarodila jako Romka.
 Tulka. 


Re: JSME rasistická společnost 

(31.5.2012 16:11:56)
Petře~R^,souhlasím.
 Jája 
  • 

Re: JSME rasistická společnost 

(1.6.2012 8:09:19)
Vaše teorie vypadá zajímavě, ale: Židé byli taky národ bez domova, bydleli po celé zeměkouli. Ale probkémy s nimi nebyli, spíš byli sami terčem pogromů. Jenže Židé nikoli pro svou odlišnost, ale bohatství. Vlastní stát jim byl uměle vytvořen až v r. 1948 jako omluva za utrpení, kterého se jim dostalo za 2. světové války.
Když jsem četla, kdo všechno byl vězněn např. v Terezíně pro svůj židovský původ, až jsem se zděsila. Tam byla skutečně elita národa, o mnoha lidech jsem ani nevěděla, že to byli Židé. Byli tam vědci, umělci, spisovatelé... Jmenujte mi alespoň jednoho Roma, který by byl vědcem, umělcem, učitelem na vysoké škole, nejen za 1.republiky, ale třeba i dnes.

My známe třeba Židy, ale bez vlastní země jsou třeba i Arméni, kteří museli utéct před genocidou, v Africe je takových kmenů taky dost. Nezlobte se, na toto všechno se Romové stále jen vymlouvají.
Uvedu poslední věc: když postavím panelák a nastěhuje se do něj deset bílých rodin, bude to normální panelák. Když se tam nastěhují Vietnamci nebo jiná národnost, tak taky. Když se tam nastěhuje 10 romských rodin, je z toho za pár let ghetto. Prosím, vysvětlete mi, proč? To je taky tím, že jsou národem bez domova? Nechci paušalizovat, jsou i slušní Romové, ale jsou tak dva ze sta.
 Gladya, bývalá dasa, 


Re: JSME rasistická společnost 

(1.6.2012 14:20:05)
Kde byli Židé a jak žili před 2500 lety, kde byly Romové? Národ s tisíciletou kulturou a vzdělanci je v jiné pozici než národ kočovníků, sice se svou kulturou, ale bez vzdělanců a elit, které obstojí v majoritní společnosti. To není o genech a o tom, co kdo má "v krvi", ale o historii.
 kotyk 


Re: JSME rasistická společnost 

(1.6.2012 14:52:44)
Jasně, třeba v Zakarpatský Rusi probíhaly pogromy kvůli bohatství ~t~ A co Žid, to drsnej zazobanec ~t~ A to si představ, že existují židovské komunity, kde se prdí na jiné vzdělání než na tóru.
 Zdena 
  • 

Re: JSME rasistická společnost 

(1.6.2012 9:25:10)
Jak dlouho bude třeba omlouvat chování značné části Romů a jejich odpor ke vzdělání a plánům do budoucna? Komunisti je 40 let nutili chodit do školy, do zaměstnání, v práci nad nimi mívali patronát kolegové. Pokud do nich ryli kvůli jejich původu, byli to ti samí, co se mi posmívali kvůli nekvalitě mých nohou či zrzkům kvůli jejich vlasům. Proč je po revoluci začali houfně propouštět? Nebylo to třeba i proto, že měli problém s docházkou, že byli pořád "nemocní", že se vyrojily iniciativy, které za vším vidí diskriminaci a začali je očkovat proti majoritě a začali vymáhat "práva", zatímco slovo povinnost ze slovníku úplně vypustili? Necítím se být rasistkou (se sousedkou Romkou si povídáme dost často, když se potkáme v obchodě, nabídneme jí odvoz, jako kterékoliv jiné sousedce), ale život v Ostravě mě zbavil naivity, kterou si vypěstovala ve vztahu k Romům jsem za života v malém městečku, kde byla jediná romská rodina, která se od ostatních lišila jen barvou pokožky, očí a vlasů.
 Jita111 


Re: JSME a máme důvod 

(1.6.2012 20:51:58)
Já jsem z malého města, kde bylo pár slušných romských rodin. Ty se teď rozrostly, a romská mládež, nechodící do školy a nudící se, dělá výtržnosti. Před pár týdny napadli mého 17-letého synovce s přítelkyní. Skončil v nemocnici. Je to podobný 5.případ během několika měsíců. Romové jsou v podmínce, ale to nám asi nepomůže, že? Romské komunity se vždy zastávají ti, jejichž dětem se nic podobného nestalo. Takže za mě - raději se jim vyhnu, z jejich integrace do škol radost nemám, a doufám, že moje děti s nimi ve třídě nebudou. Šikanují ostatní, nebojí se autorit. Tohle není o historii... A IQ tykve rozhodně nemám~;).
 maceška 


Re: JSME a máme důvod 

(2.6.2012 13:36:04)
A koho teda máme podle této logiky odsuzovat a nenávidět my, když naše dítě zmlátili bílí grázlové?
 Jita111 


Re: JSME a máme důvod 

(2.6.2012 16:39:58)
Já mluvím za sebe. Těch černých flákačů a grázlů je percentuelně v romské minoritě nesrovnatelně více, než bílých v bílé majoritě.
A dnes jsem se zase přesvědčila, že cikán zůstane cikánem. Přišel na pracovní pohovor. Drze s vymyšleným životopisem, ani trochu se nestydí, že je totálně mimo. Dokonce si nepamatoval, co tam psal za výmysly. Takže mé počáteční příjemné překvapení, že ten mladík, kterému patřil onen životopis, je vzdělaný a slušný rom, vzalo po minutě za své. ~d~
 Petr+4 
  • 

JSME a máme důvod 

(2.6.2012 21:43:43)
Tedy, jak píšete, jste rasistka, a máte k tomu důvod. Ok, s tím se nedá než souhlasit. Já jen tvrdím, že dokud tu bude dostatečný počet stejně uvažujících lidí, tak se ta situace nikdy nezmění.

Proč si myslíte, že pokud k něčemu máte důvod, tak je to správné a bude to mít dobrý výsledek?

Uděláte v zaměstnání nebo v manželství vždycky to co vás napadne, když k tomu máte důvod? Nebo i přemýšlíte nad tím, jaké by to mělo následky, a uděláte třeba i něco rozumnějšího?

 Jita111 


Re: JSME a máme důvod 

(3.6.2012 10:56:57)
O důsledcích přemýšlím, a rasistka nejsem. I přesto, že nesnáším židy jako klienty, mám mezi nimi přátele. Nepůjdu do cikánské ulice, protože riziko, že se mi něco stane, je neúměrně vyšší, než v jiné ulici. Zaměstnávala jsem cikánku, se kterou jsem byla spokojená, dokud neudělala podvod. Zaměstnala bych cikánského mladíka, pokud by byl lepší uchazeč, než ostatní. Kromě lží s nimi nemám dobrou zkušenost.
Změna by byla jistě krásná, ale dle mého názoru není možná. Oni po ní totiž netouží. To jen my, kteří na jejich chování doplácíme, bychom si ji přáli. A to je málo.
 Markéta s párkem 
  • 

Re: JSME a máme důvod 

(4.6.2012 22:12:16)
Petře, pronajal bys svůj byt romské rodině?
 Petr+4 
  • 

Pronajal by jste svůj byt romské rodině? 

(9.6.2012 17:58:42)
Samozřejmě že ano, za stejných podmínek jako bílé rodině. To znamená že bych potřeboval raference o tom, co jsou to za lidé. Tzn. neřídil bych se jejich národností aniž by mne zajímali jako konkrétní lidé.

Je právě metodou rasistů, že hážou lidi nějakého etnika do jednoho pytle, protože potřebují někoho, kdo za všechno může. Nejde říct, za všechno zlé v tomhle státě může Pišta Hufnágl odvedle, protože pije a krade. Ale říct, že za všechny naše potíže můžou romové, protože jsou takoví a onací a zlí, tak nějak obecně všichni, od nemluvňat až po starce, od Indie po Španělsko, ó, to už zní docela dobře.

Mí přátelé mají četné potíže s nájemníky svých bytů obecně, ale všichni je pronajímají bílým rodinám.

Ano, je pravda že mnoho romských rodin se chová asociálně. Ale kdybych nějakou rodinu odmítl jen proto že je romská, jak by k tomu přišli? Vždyť by ty lidi, kteří, jak se říká, dělají romům špatné jméno, ani neznali. I mnoho bílých rodin se chová asociálně. Jenže tam to tak nevnímáme, protože jsme taky...bílí.
 liška 


Re: JSME rasistická společnost 

(1.6.2012 11:00:55)
skvělý komentář!!!
 kotyk 


Re: JSME rasistická společnost 

(1.6.2012 15:01:40)
Hezky napsané ~R^
 Hanka 75 


Re: JSME rasistická společnost 

(1.6.2012 23:57:31)
V mnohém souhlasím. Ale co je to tedy ta identita ? Když o ní píšete:

Když nemáte status, a nemůžete s tím nic udělat, a trvá to tak nějaké desítky generací, stane se to součástí vaší identity. Identita do které se člověk narodí se už nedá vymazat. Můžete ji nějak kompenzovat, ale nejspíš jí podlehnete. A rozhodně ji nezapomenete.

Proč identita do které se člověk narodí již nelze vymazat ? Když se narodí romské dítě do bílé rodiny... kde a čím se utváří jeho identita... ? Tím jak ho vnímají a přijímají rodiče a okolí, proč by měla být tak daná ?

Všichni žijeme po několik generacích v stejném prostředí (Češi), ale všichni nemáme schodnou identitu... proč tedy píšete, že je tak determinující. Rozumím dobře, že je více determinující u Romů (kteří měli a mají nízký společenský status) a méně determinující u nás s vyšším společenským statusem.... ? A proč ? Neexistuje odborí, kdy je identita "vyřešená" (např. po čtyřicítce, už člověka nepálí tak jako v pubertě...)

Souhlasím, že namísto "volání genů" v pubertě je problém s něčím jako identitou... ale je tak determinující pokud se zvládne v tomto období... a proč ?


 Petr+4 
  • 

Identita 

(2.6.2012 21:36:51)
Já si nemyslím, že identita je nutně 100% determinující ve smyslu nějakého osudu. Ale, to co člověk prožil, a speciálně v období formování osobnosti, to v sobě prostě má navždy. To se nedá z hlavy vymazat.

Kdybych bral jako danost že se každý snažíme alespoň o jakýstakýs status, tedy nebýt níž než ti ostatní, tak budu v životě používat nějaké strategie, jak toho dosáhnout. Můžu použít to, co jsem se naučil jako dítě, včetně toho co používali lidé, kteří , mne formovali. Tohle většina lidí nevědomky dělá. Můžu k tomu začít používat strategie které jsou ve většinové společnosti obvyklé, a pokud budu běloch, bude to přibližně totéž.

Můžu prohlédnout vědomě to, co jsem do té doby nevědomky dělal, říct si že to nevede k dobrým výsledkům, a zvolit si jinou strategii. Ale vždycky tu bude ten výchozí bod, ze kterého jsem začal, bez vlastní viny, do čeho jsme se narodil. Začít budovat svoji identitu znovu, jinak, stojí obrovské množství energie. Většina lidí se do toho nikdy ani nepustí.

To je ten fór. Nejsme otroci osudu, můžem se měnit. Můžem se osvobodit. V tom smyslu nejsme determinovaní. Ale nikdo nám neodpáře to co jsme prožili, a v tom smyslu tím determinovaní jsme, a každá změna nás tím pádem něco stojí. Někdy opravdu hodně.
 Hanka 75 


Identita ještě dotaz 

(4.6.2012 21:04:57)
Díky za vysvětlení, ale jednomu tam ještě nerozumím. Píšete:

Můžu použít to, co jsem se naučil jako dítě, včetně toho co používali lidé, kteří , mne formovali. Tohle většina lidí nevědomky dělá. Můžu k tomu začít používat strategie které jsou ve většinové společnosti obvyklé, a pokud budu běloch, bude to přibližně totéž.

Pokud se romské dítě "narodí" do neromské rodiny (myslím adopci), už jako novorozeně (není zde psychická deprivace), měl by dle výše uvedeného používat v životě strategie většinové společnosti (přijaté od lidí, kteří ho formovali), proč tedy dochází k jak se říká: "volání krve" ?

Co to tedy je ta identita ?

Já vždy měla pocit, že romskému dítěti se má ponehat prostor pro jeho romství, repsektovat a najít na tom něco pozitivního (samozřejmě respekt okolí se nedá zajistit, tady bohuželasi připravovat na tvrdost života v naší společnosti) ale nechtít po něm bůhvíco... stanovit hranice za které se nesmí (jako u všech dětí)... ale přiznat mu jeho kořeny, minulost, jeho předky...ale uvědomila jsem si, že vlastně nevím co je tou identitou ? Můžeš ji definovat ?
 Petr+4 
  • 

Co je identita 

(9.6.2012 18:16:04)
Hanko, já nevím jestli to dokážu popsat srozumitelně. Určitě stojí za to se v tomhle vzdělávat, hodit si to slovo do googlu, podívat se na wikipedii, atd.

Já identitou myslím to, za koho se já považuju. Ne jméno, ne pohlaví, ale kým si myslím že jsem. Například, jednou ze složek identity by bylo, jakou mám hodnotu, a jestli ji mám v závislosti na ostatních nebo naprosto nezávisle, prostě tím že jsem. Tohle může být předmětem diskuse filozofů, ale moje konkrétní prožívání mé hodnoty z velké části formuje můj život. Přitom si vůbec nemusím být vědomý tohoto aspektu, mé hodnoty, nikdy mi to nemusí přijít na mysl, a přesto to určuje moje rozhodování, chování.

Tato identita, řečí psychologie, z velké části vzniká ve formovacím období dětství, a změnit ji v případě, že mne negativně determinuje je těžké a stojí to spoustu úsilí.
Taky ale věřím v přenos karmy, energie minulých skutků, takže předpokládám, že mohu zdědit karmu z dřívějška, a ta se bude v mém životě projevovat taky. To ale není vědecky ověřitelné :o)
 Jája 
  • 

Re: JSME rasistická společnost 

(3.6.2012 15:34:41)
Vietnamci přišli z války, aspoň jejich první generace. Ta válka tam trvala hodně let a byla dost tvrdá, prakticky genocidní. Skončila v r. 1975, zvítězili v ní komunisti. V rámci obnovy státu po válce sem přišli první Vietnamci, aby se tu vyučili, kluci většinou řemeslům strojírenským, děvčata textilácké obory. Režim měli neskutečně tvrdý: neexistovalo, že by spolu mohli třeba chodit, byli striktně odděleni podle pohlaví. Pokud by dívka otěhotněla, okamžitě jela domů. To uvádím pro ty, co si myslí, že Vietnamci měli procházku růžovou zahradou. Oproti nim si Romové v Čechách žili jako prasata v žitě.
 markéta s párkem 
  • 

Re: JSME rasistická společnost 

(4.6.2012 22:07:26)
Židi na tom byli podobně jako cikáni - neměli vlastní zemi, přesouvali se ze země do země, lidi jimi opovrhovali, navíc jim bylo zakázáno vykonávat řemesla. Tak jak to, že nedopadli jako cikáni?
 Filip (6+3) 
  • 

Re: JSME rasistická společnost 

(5.6.2012 9:38:13)
"Židi na tom byli podobně jako cikáni - neměli vlastní zemi, přesouvali se ze země do země, lidi jimi opovrhovali, navíc jim bylo zakázáno vykonávat řemesla. Tak jak to, že nedopadli jako cikáni?"

Židé žili na mnoha místech Evropy velmi dobře integrováni už od starověku. Neměli vlastní zemi ve smyslu samosprávného židovského státu, ale spoustu oblastí Evropy mohli plným právem v podstatě až do vrcholného středověku považovat za vlastní, za vlast. Řadu oblastí na Blízkém východě mohli za svou vlast, kterou samozřejmě sdíleli s jinými, pokládat bez problémů až do 20. století. Opovrhování, následované pogromy, vyháněním, zákazy zabývat se řemesly a zemědělstvím přišly většinou koncem středověku, od novověku postupně docházelo ke zlepšování a nakonec znovu k integraci. Trochu jiná byla situace Židů ve východní Evropě (východní Polsko, Pobaltí, Ukrajina, Rusko...), kam přicházeli většinou právě až od konce středověku a během novověku, aby unikli netoleranci a pronásledování jinde - tam přišli už jako opovrhovaní, nicméně zase se tu nejčastěji zabývali zemědělství a řemesly... Celkově vzato, Židé prožili v zemích, kde žili, nespočetně generací usedlého života, dlouhá staletí, uzdržovali si i vysokou kulturu, literaturu, vědu, mívali náboženskou samosprávu, což se v praxi většinou do značné míry rovnalo etnické/národní samosprávě... Představa, že se pořád někam stěhovali, je mylná, stěhovali se hlavně nuceně, když je někdo vyhnal, a i tehdy málokdy dál, než bylo potřeba - např. do jiného města v téže zemi, případně do sousední země. Cikáni-Romové nic z toho neměli, navíc opovrhování v jejich případě a v případě Židů mělo jinou povahu - Židé většinou i přes veškeré opovržení, útlak a finanční vysávání mívali určitá práva, často i písemně zaručená... Romové vesměs až do 19.-20. století žádná práva neměli.
 Filip (6+3) 
  • 

Re: Nejsme rasistická společnost 

(31.5.2012 15:48:27)
V české společnosti bohužel rasismus rozšířený je, a na tom nic nezmění, že konkrétní etnicky odlišné skupiny přijímány jsou. Rasismus se projevuje mj. v generalizaci. Viz: Romové by s tím sami měli něco dělat... Jenže právě ti, kteří s tím osobně něco dělají, se v největší míře setkávají s rasismem. I když nejsem v kontaktu s žádnými romskými organizacemi ani aktivisty, jenom z omezené zkušenosti z toho, co mi říkali někteří pracovití, zaměstnaní, dokonce vysokoškolsky vzdělaní Romové, vypadá to, že házení do jednoho pytle je všeobecně rozšířené. Např. jsi Rom, takže tě do autobusu nepustím (o restauraci nebo diskotéce zmiňované v článku ani nemluvím), a můžeš mít pro mě za mě diplomů kolik chceš, být oblečený čistě a chovat se zdvořile a tiše jak chceš, případně, když ne to, tak ti budu automaticky tykat, neodpovím na pozdrav atp. Prostě přístup ve stylu „jednou jsi Rom, a teprve až budou všichni Romové jako ty, pak tě (možná) budem brát jako člověka“ je dost rozšířený. Kdo to chce popřít, ať mi dá příklady, protože bez nich mi to připadá buď jako neznalost věci, nebo jako zavírání očí před ní.

Vlasta Horváth i Gipsy.cz jsou bráni jako exotika, k tradičním stereotypům patří, že Romové-Cikáni dobře zpívají, oni do něj zapadají, ale běda, kdyby Vlasta Horváth v policejní uniformě dával běžnému Čechovi pokutu nebo něco podobného. Ostatně romský muzikant Vojta Lavička si svého času postěžoval, že mu párkrát rozbili housle, jen tak – kolik českých muzikantů má asi tuhle zkušenost? Na Natálku se složila spousta lidí, ale kdo jí to způsobil?

Ostatně ono ani s tou tolerancí vůči jiným to není nijak valné, kolikrát jsem slyšel výrazy „rákosníci“, „přičmoudlíci“ ne jako nadávky, hanlivá přízviska, ale jako normální, pro mluvčího citově prakticky nezabarvená slova. Ruku v ruce s tím jde třeba to, že vietnamské prodavačce nebo spíš Vietnamcům obecně většina lidí, pokud mohu soudit z vlastní zkušenosti, automaticky tyká, muž ženě, mladší staršímu atd., protože pro ně prostě zdvořilostní pravidla neplatí, jsou to přece jenom „rákosníci“, ne (takoví) lidi jako my. V kolika hloupých vtipech figuruje blekotající „Vietnamčík“, jak rozšířená je představa, že Rom je automaticky někdo, kdo má maďarské křestní jméno, slovenské příjmení, mluví ostravským nářečím a nechce se mu makat? To je jen špička ledovce, že to není rasismus může snadno tvrdit ten, kdo to důsledky toho nezažil na vlastní kůži.

Moje teta se před mnoha lety provdala do Švédska, po letech s manželem zjistili, že nemohou mít děti, adoptovali dva malé Romy z českého děcáku, byly jim nejmíň tři roky, neuměli mluvit, vydávali jen skřeky, byli zaostalí ve všech směrech, vyrostli z nich úplně normální lidé, kteří nemají problémy ani s identitou, ani s rasismem (jsou akorát maminkou trochu rozmazlení), a podle mne díky tomu, že mohli vyrůst ve Švédsku a ne u nás.
 Betina 


Re: Nejsme rasistická společnost 

(31.5.2012 15:57:24)
~R^~R^~R^ to je přesné
 Gladya, bývalá dasa, 


Re: Nejsme rasistická společnost 

(31.5.2012 16:02:48)
~g~~R^
 Cloe 


Re: Nejsme rasistická společnost 

(31.5.2012 16:15:00)
~R^
 Martina, 2 deti 
  • 

Re: Nejsme rasistická společnost 

(31.5.2012 16:54:43)
Ja tedy vcelku souhlasim, ale kdyz chcete ten priklad: mela jsem ve tride v zakladni skole dve cikanske deti. Trida to byla vyberova (delaly se tam zkousky na konci 2. tridy), takze uroven deti byla celkove vyssi nez na bezne skole. Me jako dite ani nenapadlo, ze jsou romove. Obe ty deti zapadly to tridy uplne bez problemu, byly velmi inteligentni, jeden chlapec byl sice "temperamentnejsi", ale tak sympaticky a vzdycky si to u ucitelu vyzehlil svou chytrosti. Obe se ucily vyborne. Nevim, co s nimi bylo dale, ale pokud pokracovali tak, jak byli nastartovani, jsem presvedcena, ze zadne vetsi potize nemeli. Vzdyt to kolikrat ani neni poznat, ze jde o romy, pokud jsou normalne obleceni a mluvi cesky bez prizvuku.
 Martina, 2 deti 
  • 

Re: Nejsme rasistická společnost 

(31.5.2012 16:57:16)
Ja tedy vcelku souhlasim, ale kdyz chcete ten priklad: mela jsem ve tride v zakladni skole dve cikanske deti. Trida to byla vyberova (delaly se tam zkousky na konci 2. tridy), takze uroven deti byla celkove vyssi nez na bezne skole. Me jako dite ani nenapadlo, ze jsou romove. Obe ty deti zapadly to tridy uplne bez problemu, byly velmi inteligentni, jeden chlapec byl sice "temperamentnejsi", ale tak sympaticky a vzdycky si to u ucitelu vyzehlil svou chytrosti. Obe se ucily vyborne. Nevim, co s nimi bylo dale, ale pokud pokracovali tak, jak byli nastartovani, jsem presvedcena, ze zadne vetsi potize nemeli. Vzdyt to kolikrat ani neni poznat, ze jde o romy, pokud jsou normalne obleceni a mluvi cesky bez prizvuku.
 Theend 


Re: Nejsme rasistická společnost 

(31.5.2012 19:09:58)
To je sice moc hezké, ale chtěla bych být třeba u toho, jak si sháněli podnájem. Mí klienti Romové hlásí při hledání podnájmu hned do telefonu, že jsou Romové. A pravidelně bývají odmítnuti.
 maceška 


Re: Nejsme rasistická společnost 

(31.5.2012 20:50:58)
S rasismem v nejčistčí podobě se setkávají právě takoví lidé, jako byli tví spolužáci - přestože jsou vzdělaní, poctiví, čistí, mluví bez přízvuku, opakovaně je jim dáváno najevo, že jsou méněcenní. Např. zkušenost našeho přijatého romského kluka: byl objednán k lékaři na konkrétní hodinu, přišel včas, trpělivě čekal. Ale sestra nejprve vzala všechny dostatečně bílé, kteří přišli až po něm. Když se po víc než hodině šel slušně přeobjednat, protože už potřeboval odejít na koncert, řekla mu na celou čekárnu, že stejně nemá kam spěchat, co může mít TAKOVÝ na práci, že :-( Vím to, v té čekárně jsem byla s ním, jenom na mě není poznat, že k sobě patříme. Opravdu jsem se musela stydět. A jsem hrdá na svého syna, že se nenechal vyprovokovat a znovu slušně požádal o náhradní termín - i když jsem viděla, jak je z toho zoufalý. A tohle je denně, v obchodě, v autobuse, v restauraci, v bazénu...
Pro toho, kdo by mi chtěl vysvětlit, že to je vliv "špatné zkušenosti", bych ráda doplnila, že s naším synem nikdo špatnou zkušenost mít nemůže, protože nikomu nic neprovedl. Jde pouze o posuzování podle barvy kůže, což je princip rasismu (i když Romové jsou stejná rasa jako my).
 Filip (6+3) 
  • 

Re: Nejsme rasistická společnost 

(1.6.2012 10:30:02)
Romové mluví jazykem (pokud mluví romštinou), který patří do stejné jazykové rodiny jako čeština, ale stejná „rasa“ nejsou, protože rasa se rozlišuje hlavně podle fyzických znaků. On je to dost pofidérní pojem, zvlášť v rasistickém pojetí a nemá nijak zvlášť oporu ve vědě, vykládá se docela libovolně podle potřeby. Rasismus ve své podstatě znamená rozlišovat lidi podle určitých fyzických znaků (hlavně barvy kůže, vlasů, očí apod.) a přisuzovat jim v souladu s tím i mentální a jiné schopnosti, které s tím přímo nesouvisejí, potažmo společenský status. Rusové či Poláci byli ostatně jazykově Němcům ještě mnohem blíž, ale podle nacistů byli jiná, podřadná „rasa“. Indiáni v mnoha oblastech Latinské Ameriky už mluví jenom španělsky, stejně jako potomci Španělů, ale v jejich očích stejná rasa nejsou, pro mnoho z nich jsou to společensky stále "podlidé".

Ale jinak naprosto souhlasím s první částí tvého příspěvku, to je, myslím, podstata věci. Pro spoustu lidí Romové rovná se společenské dno, špína, nepřizpůsobiví (to teď nechci komentovat), ale právě ti, kteří se přes všechny problémy či klacky házené jim pod nohy z toho dna pozvedli, a podle objektivních měřítek by měli být nějaká střední třída, nebo i vážení občané, cítí rasismus nejvíc. Jistě, skoro nikdo je nechce posílat do plynu, ale takových těch drobných, ale všudypřítomných projevů rasismu je kolem nich plno, ze strany policistů, úředníků, prodavačů, náhodných kolemjdoucích. Skoro to vypadá, že valná část české společnosti tyhle lidi ani nechce, nerada je vidí „přizpůsobené“. Zřejmě proto, že narušují zaběhanou, pohodlnou a příjemnou představu o „nepřizpůsobivých“?

Ruku v ruce s tím jdou návrhy, kterých jsem slyšel a četl nepočítaně, že Romům/Cikánům/nepřizpůsobivým by se měly vrátit povozy, měli by se zavřít někam do rezervace, kde by si žili po svém (a nelezli odtamtud k nám), vystěhovat zpátky do Indie, anebo z druhé strany, že na ně platí akorát tvrdá ruka. Píšu valná část společnosti, protože co jsem v podstatě letmo během svého života zaslechl nebo viděl, pak spousta lidí se rasisticky chová, jako by to bylo normální, nejen vůči Romům – počínaje tím automatickým tykáním apod., svalováním viny za osobní problém na Romy (oblíbená praktika posledního roku), končí… každý ať si domyslí, to je sice výrazná menšina, ovšem ty drobné každodenní projevy spoustu lidí opravdu nevzrušují. To je druhá velká skupina – lhostejná k projevům rasismu, ať drobným nebo závažným. To je tichá tolerance, neřkuli schvalování. Lidé, kteří s projevy rasismu nesouhlasí, jsou v menšině.

Netvrdím, že na romské straně nejsou problémy, jsou, a veliké. Jenomže dokud jedna strana, nota bene většinová, zastává názor, že chyby jsou výlučně na straně těch druhých, zatímco „my“ jsme čistí, tak to k udržování těch problémů přirozeně napomáhá a brání jejich řešení.

Jen na okraj bych připomněl, že všeho všudy před pár lety se pavědecký spisek Petra Bakaláře „Tabu v sociálních vědách“ stal literárním bestsellerem. Z odborného hlediska to byla naprostá kravina, ale byla nepokrytě rasistická, hlavně antisemitská a antiromská. Očividně říkala něco, co řada lidí chtěla slyšet.
 Hanka 75 


Re: Nejsme rasistická společnost 

(1.6.2012 23:18:08)
jojo také jsem se nedávno styděla za spoluobčana, knihovnici... ano i takovýto rasismus u nás je, rastističtí jsou i jinak třeba slušní lidé...

a jak jsi na to reagovala ty Maceško ? Snad to chlapec může brát trochu tak, že si na tom cvičí nervy... a ty taky že... je to každopádně příprava pro život, takhle to prostě je...

jen možná, že ti méně vzdělaní, s problémy to mají ještě horší v tom, že si nemohou tak snadno říci, že chyba není v nich, ale v té sestřičce... nemají tu životní jistotu a oporu, že oni nedělají nic špatně...
 naďa 
  • 

Re: Nejsme rasistická společnost 

(4.6.2012 10:02:59)
Maceško souhlasím. Mám stejnou zkušenost.
 Markéta s párkem 
  • 

Re: Nejsme rasistická společnost 

(4.6.2012 22:17:54)
Já myslím, že lidé Vietnamcům tykají, protože Vietnamci zákazníkům tykají. Ti, kteří neumějí pořádně česky, neumějí vykat. Napadlo mě, jestli to není tím, že vietnamština vykání nezná, tak to nedokážou v začátcích rozlišovat.
 Filip (6+3) 
  • 

Re: Nejsme rasistická společnost 

(5.6.2012 9:24:33)
Vietnamci se česky asi nejčastěji učí odposloucháváním od zákazníků. Není divu, že automaticky přebírají i tykání, nic jiného prakticky neslyší.

Vietnamsky neumím, můžu ale zopakovat, co jsem slyšel - vietnamština má víc zdvořilostních odstínů, než jen tykání a vykání, takže Vietnamci zcela jistě chápou, že existují rozdíly v uctivosti oslovení. Je otázka, zda je v čestině vůbec umějí, ale nejspíš taky mnohdy tykají tomu, kdo tyká jim. Občas nakupujeme v samoobsluze u Vietnamců, paní mi vyká, já jí také vykám, pokud se potkáme na ulici, říká: "Jak se máte?" ne "Jak se máš?"
 Markéta s párkem 
  • 

Re: Nejsme rasistická společnost 

(5.6.2012 15:19:22)
Já chápu, že se učí odposlechem, ale nějakou učebnici nebo učitele snad aspoň trochu mají. Když se budu učit německy,a bych mohla v Německu prodávat a když vím, jaký je rozdíl mezi tykáním a vykáním, tak se automaticky budu učit ty vykací formy - "Co si přejete? Chcete....." apod. Takže mě to jejich tykání udivuje, když říkáš, že vientamština to rozlišuje.

Mluvím o starší generaci, často už teď prodávají mladí, kteří mluví česky normálně.
 Filip (6+3) 
  • 

Re: Nejsme rasistická společnost 

(6.6.2012 14:44:38)
Shodou okolností vyšel nedávno rozhovor s povolanějším:
http://aktualne.centrum.cz/blogy-a-nazory/komentare/clanek.phtml?id=746539
a druhá část:
http://aktualne.centrum.cz/blogy-a-nazory/komentare/clanek.phtml?id=746546
Je tam zmínka i o těch zdvořilostních formách, ale hlavně obecně o Vietnamcích u nás a o Vietnamu samotném; o těch Vietnamcích u nás to pro mne bylo docela poučné.
Necpu ti to, přečti si, udělej si názor.
Osobně si pamatuju na první bližší kontakty s Vietnamci, když jsem s nimi shodou okolností koncem 80. let pracoval, tehdy žili na ubytovnách, s omezeným kontaktem mimo fabriku, ale zato v mnohem otevřenějším vztahu s českým osazenstvem fabriky (za tu krátkou dobu, co jsem tam strávil, si vzpomínám i na jednu svatbu - Vietnamka a Čech). Pokud si můžu vzpomenout, vykání i tykání se učili rozlišovat rychle a používali ho podle kontextu, zhruba tak jako Češi - ale podotýkám, tam mi vzájemné přišly dost otevřené, vstřícné, i slovní komunikace byla dost široká, lidi se běžně bavili ve stylu "a co u vás".
 xxx 
  • 

Re: Nejsme rasistická společnost 

(31.5.2012 17:06:35)
Teda takovouhle slataninu jsem uz dlouho necetla. Je tu jeste nekdo, kdo si mysli, ze ma nejaky narod zakodovanou neschopnost starat se o budoucnost? To by mne zajimalo, coby Irena tvrdila, kdyby tu zili z vetsi miry inuite...
 Rosina 


Re: Nejsme rasistická společnost 

(31.5.2012 18:00:55)
Některé národy k tomu mají sklony - třeba takoví Řekové.
 Gladya, bývalá dasa, 


Re: Nejsme rasistická společnost 

(31.5.2012 17:08:42)
Možná to není rasismus, ale nesnášenlivost a netolerance ano. O žádném etniku se nedá říct, že má něco v genech, odlišnosti jsou dané kulturně historickým vývojem. A ze sociálně vyloučeného prostředí se vlastním úsilím dostane jen velmi silná osobnost.
 Hanka 75 


bohužel jsem společnost 

(1.6.2012 23:12:29)
Není to zase tak dávno co jsem se setkala s rastistickým přístupem v naší knihovně. K mamince s romským dítětem se v dětském koutku chovala knihovnice jinak než k jiné mamince, a ta na konec odešla. Ze začátku jsem jí /maminku ne knihovnici) podpořila, ale víc jsem se jí nezstala. Nevěděla jsem tehdy jaká jsou opradu pravidla knihovny, zda si tam děti mohou hrát či ne, teď už vím, že opravdu mohou a za tu byť jinak velmi milou a vstřícnou knihovnici je mi trochu stydno. Romy tam prostě nechtěla, tak sice slušně, ale nepříjemně a jasně ji odtamtud dostala. Nikoho jiného by neprudila, že knihovna není herna a že se hračky musí hned uklízet...

Píši o tomhle, že to je takový nenápadný rasismus jinak slušného člověka, který jsem na vlastní oči zažila... a se kterým se Romové asi setkávají a musí to být velmi energii beroucí... namísto přátelskosti skratá snaha se člověka zbavit. My ostatní maminky si tam chodíme dobíjet baterky, jsou tam moc příjemní... :-(

 Margita 


Re: Nejsme rasistická společnost 

(3.6.2012 2:02:31)
Vazena pani, to ze nekdo chodi do cinskeho bistra neznamena, ze Cinany respektuje, ani ze jim drze netyka. Dale my Romove jsme z casti kocovni, ale z vetsiny usedli - na Balkane, na Slovensku, atd., atd., tam byla drtiva vetsina Romu usedla po stovky let. Jestli ted nekteri znovu migruji, je to protoze v zemi puvodu nenajdou praci. A to s temi geny je opravdu nehorazna blbost, nepouzivejte prosim pojmy, kterym naprosto nerozumite (evidentne ani po precteni clanku).
 Jik 
  • 

romove jinak 

(3.6.2012 22:43:33)
Jen trochu exaktne uvazujicimu cloveku musi byt jasne, ze jina vnejsi slupka bude s vysokou pravdepodobnosti doprovazena ponekud jinou vybavou mozkovny (oboji vzniklo jako odpoved na specificke podminky). Je ovsem treba s odlisnostmi umet pracovat a ne je odmitat/predstirat jejich neexistenci - vse ma svuj vyznam a spravne uchopeno muze byt uzitecne. Pokud se solidni statistiky vrozenych dispozic tyce, je treba srovnavat osudy dostatecne siroke mnoziny adoptovanych (v kojeneckem veku) Romu a napr. Asiatu/Cechu. Takove statistiky existuji a bohuzel pro Romy dobre nevychazeji (private communication nejmenovane reditelky detskeho domova). Je velmi tezke tuto skutecnost prijmout a s Romy pracovat tak, aby vysledek byl ku prospechu vsech. Jeste jedna zajimavost: prazsi Romove jsou neumerne mali potizisti (zila jsem v prazske romske casti)
 Emzák 


Dvě otázky na dr.Klimeše 

(31.5.2012 17:05:39)
Ráda čtu jeho knihy a vážím si jeho neortodoxních názorů, přesto mě zaráží dvě věci:
1.Děti s lehkou mentální retardací, v horním pásmu debility jsou nevzdělavatelné? Není to překlep?
Nejedná se náhodou v tomto pásmu o typického klienta zvláštní školy?
Překvapuje mě, že renomovaný psycholog se v této problematice neorientuje.
2.Je třeba mít povíc dětí, aby byla šance, že se některé z nich "povede."
Co s těmi" nepovedenými?" Odepsat, odevzdat někam do ústavu, nebo utopit a hýčkat si své rodičovské ego tím vyvedeným?
Nebo se zachovat naprosto iracionálně a mít rád všechny stejně?
 Hanka 75 


Re: Dvě otázky na dr.Klimeše 

(1.6.2012 23:06:22)
a mě zarazilo to použití starého výrazu debility, opravdu to bylo nutné a vhodné ? autor to chtěl říct asi "natvrdo". Nejsem odborník, ale vím, že rozdíly jak se mohou děti s DS vzdělat jsou rozdílné.. je dobré znát limity, ale doufám, že tohle by neřekl rodičům dítěte s DS v své poradně. Jsem docela realista, které od doktorů nechce slyšet nic než pravdu, ale tohle by se mne dotklo. Měl by se držet současnýchg termínů, snad komukoli empatičtějšímu je jasné proč se od starých upustilo.

Líp by udělal kdyby natvrdo uvedl jméno kolegy, který tak pěkně a užitečně radí rodičům holdičky o genech a jejich nezměnitelnosti... aby se ho varovali :-)
 Margita 


Re: Dvě otázky na dr.Klimeše 

(3.6.2012 13:45:45)
Presne tak. Navic nekteri z nas si nedelaji/neberou deti od toho, aby se nam "povedly" ale abychom vychovali deti, at uz budou jakekoli. Samozrejme je vychovavam co nejlip ale moje vlastni identita nestoji na tom, jake budou mit uspechy.
 Markéta s párkem 
  • 

Re: Dvě otázky na dr.Klimeše 

(4.6.2012 22:26:51)
Tu nevzdělatelnost jsem pochopila tak, že to prostě nejde vytáhnout kamkoliv i když se všichni budou děsně snažit. že i kdybych se postavila na hlavu, to dítě absolvuje právě akorát tu základku.

A k těm povedeným dětem - na tom také nevidím nic špatného. Autor přeci jasně píše, že s některými věci je prostě nutné se smířit a ne se snažit změnit něco, co změnit nejde. jAle jistě se rodič snadněji vyrovnává s jedním nepovedeným dítětem(drogy, násilí, krádeže, odříznutí se od rodiny apod.), když má k tomu jedno bezproblémové a dvě "průměrné" než když má jen jedno a to se nepovede.
 Emzák 


Re: Dvě otázky na dr.Klimeše 

(5.6.2012 8:45:25)
Jde mi o podivnou terminologii odborníka. Debilita je korektní odborné označení nejlehčího stupně mentálního postižení, další jsou imbecilita a idiocie. Debilita se dále dělí na lehké, střední a těžké pásmo,horní hranice debility tedy těsně sousedí s normou nebo průměrem. Myslím si z cela bez ironie, že spousta lidí s inteligencí v horním pásmu debility žije běžně mezi námi a okolí je vnímá maximálně jako
hloupější nebo natvrdlejší.V pohodě můžou absolvovat přinejmenším zvláštní školu a něčím jednoduchým se vyučit. Nějak mi to neštymuje s tím, že by lidi v tomto pásmu byli nevzdělavatelní.
 JK 
  • 

Re: Dvě otázky na dr.Klimeše 

(24.6.2012 5:46:18)
Mate pravdu, nejak jsem nemyslel. Ano, imbecilita je (byla) dana hranici nevzdelavatelnosti, idiotie nevychovatelnosti. Debilita byla vzdelavatelna.
K terminum - pouzivam starsi nazornou terminologii, protoze nova mate. Kdyz napisu strední mozkova retardace - tak lidem nedochazi, ze to znamena v praxi nevzdelavatelnost, imbecilii. Nema cenu pouzivat eufemismy, kdyz realita je pak tvrda.
Co delat, kdyz se dite nepovede - zalezi na okolnostech. Kdyz ho zabije auto, tak oplakat a jit dal. Kdyz skonci jako budizknicemu, tak ho vypoklonkovat z domu a nedelat mu mamahotel atd. Proste mnoho deti neni podle nasich predstav a cast z nich nas primo ohrozuje, takze je treba se jim branit a odriznout se od nich.
 Pawlla 


Re: Dvě otázky na dr.Klimeše 

(24.6.2012 5:50:58)
Ale i ty nové používáte špatně,je to správně středně těžká mentální retardace,pokud se nemýlím.
 Kočanská 
  • 

ditě se vydaří?  

(1.6.2012 9:47:53)
Co si představuji pod pojmem, že se dítě vydaří? Že bude dělat co si rodiče představují?

Že se dítě vydaří či nevydaří mi přijde dost abstraktní pojem. Možná by bylo dobré nahradit větu, dítě se vydaří, větou, že dítě nebude mít v životě nějaké velké obtíže (drogy, páchání trestné činnosti apod.)
Děti si hledají svou cestu životem a rodiče by je v jejich cestě měli podporovat a ne je svádět na nějakou svou cestu. Mohou jim samozřejmě sami jít dobrým příkladem :-) Nevěřím, že si nějaké dítě jako první možnost vybere třeba drogy - to už je reakce na nějakou dlouhotrvající špatnou situaci - většinou ve vztazích.

Každé dítě si zaslouží naši bezvýhradnou lásku. Do čeho jiného než do dětí se vyplatí investovat naši energii? Bohužel jsme stále přesvědčování o něčem úplně jiném. Každý si může vybrat, kde jsou jeho priority.

 Nevímsirady 


Re: ditě se vydaří?  

(1.6.2012 13:44:51)
To mě taky zarazilo. V tom případě už dneska vím, že mé děti jsou naprosto "nevydařené" a to jsou mé vlastní, protože jsem si jistá, že nikdy nebudou jako jsem já a mnoho reakcí mají již teď naprosto odlišných. ~R^ já je ale za "nevydařené" nikdy považovat nebudu ~R^
 Markéta s párkem 
  • 

Re: ditě se vydaří?  

(4.6.2012 22:29:35)
"Nevěřím, že si nějaké dítě jako první možnost vybere třeba drogy - to už je reakce na nějakou dlouhotrvající špatnou situaci - většinou ve vztazích. " - já se nejvíc obávám toho, že takhle to bohužel není. Jsou děti, které problémy nemají a přesto drogy zkusí - z nudy nebo z nedostatku schopnosti vzepřít se nátlaku skupiny či jednoho charismatického jedince.

 Hanka 75 


autorovo doporučení pro více dětí.. ?? 

(1.6.2012 23:47:41)
U tohoto článku Dr. Klimeše mě zaráží doporučení pro více děti, dokonce počet 3-4.. Osobně, mám pocit, že více dětí chce opravdu hodně energie, času.. nikdy bych si netroufla říci, jako autor článku, že více dětí znamená větší přínos a dávat v tomto ohledu doporučení.. myslím tím paušálně, jak to činí autor článku..
Myslím tím, že ne každý na to má, (hodně rodičů určitě ano, a v mnohém to je jistě přínostné...) neříkám, že je to špatně, ale není to nebezpečné dporučení ?... takovéto doporučení bych brala, že může svést vzít si toho více než pak lze zvládnout... jen na sobě (maminka dvojčátek) cítím, o kolik náročnější jsou dvě děti než jedno... a vychází mi to jako obrvoský rozdíl... jen ten můj mozek jak je obrovsky vytížený se dvěma malými dětmi a odpočívá, když je jedno... když si představím trojčata namísto dvojčat, vím co všechno bych nemohla, o kolik více by bylo problémů a o kolik méně času je řešit... nevím jestli u odborník, který šmahem doporučuje více dětí pro případ co bude až budou v pubertě či dospělosti pro rodiče tu trochu nehází jednoduché a pletoucí doporučení... myslím, že důležité třeba je vědět, že s více dětmi nelze dělat vše tak jako s jedním dítětem, že to prostě není stejné.. mě prostě 3-4 děti přijdou už jako pořádné sousto, navíc, tam, kde se přepokládá, že si děti ponesou nějakou zátěž, např. psychickou deprivaci atd. už jen ten čas, nevyspání, naše fyzické limity... prostě a dobře se mi to doporučení autora nezdá...
 Anička; 


Re: autorovo doporučení pro více dětí.. ?? 

(2.6.2012 8:48:59)
Souhlasím s Vámi, že doporučovat všem plošně více dětí není úplně OK. Na druhou stranu, empirická tabulka vydařených dětí je podle mne pravdivá. Život je ovšem strom zelený - a tedy, občas má člověk i více nevydařených děti atd, je v těch špatných procentech.
Osobně bych k tématu dodala, že dnešní doba klade na rodiče neuvěřitelné požadavky co se týče výchovy dětí a nejen ve vztahu k dětem, ale i k vlastnímu tělu, společnosti, atd...(stačí si na chvíli zapnout reklamy) - a pokud si rodiče myslí, že to mají všechno takto plnit alespon z "10 procent", tak opravdu na víc než 2 děti nezbývá energie.
Je nutno podotknout, že větší počet dětí se totiž vychovává trochu jiným způsobem než děti 2, ale kde se s tím setkat? (např. na Logan Daciu 7 míst reklamy v TV nejsou :-) a běžný člověk se tedy s vícečetnou výchovou běžně nesetkává- všimněme si, že v každém autě, u každé Dobré mámy na snídani vystupuje 4 členná rodina se 2 dětmi.
My máme dětí 5 (některé i postižené) - a času to zabere zhruba podobně jako s 2 dětmi (až na prádlo :- a na to, že je potřeba, aby byl doma 1 rodič (není asi moc možné 2 plné úvazky)(.Dětem se snažíme zajišťovat všechny základní životní a citové potřeby - na druhou stranu kolem nich tolik "neskáčeme" - tedy je také necháváme, aby se i přiměřeně spoluvychovávaly - takže řadu věcí pak neobsluhuje rodič, ale děti si navzájem vypomohou, rodič tam je jaksi v pozadí přítomen v případě potřeby radou, případně následně pomocí - děti se tak učí, že svobodně přiložit ruku k dílu, vymyslet pro druhého program, posloužit druhému a trošku omezit své ego může být pro všechny i to dané dítě přínosem. Proto si myslím, že často vícečetné rodiny mohou mít větší úspěch ve výchově (pokud ovšem rodiče vychovávají a nejen děti plodí), - protože se z dětí přirozeně nevychovají solitéry, při výchově jedináčka či 2 dětí dochází prostě k jiným výchovným situacím osobně si myslím, že by pro mne bylo do jisté míry těžší vychovat 1 či 2 děti, bylo by těžší jim vysvětlit chod některých společenských věcí, v 2 dětné rodině jde o teorii, pokud se na to rodina dostane - ve vícedětné pak nutná praxe.
- i když např. ekonomicky bychom asi žili na o něco vyšší úrovni. Když se ale děcka učí už od mala, že se o věci dělíme a že nemusíme mít všechno, mohou být jednou vůči ekonomickému tlaku dnešní doby daleko více odolné.
Osobně - vyrostla jsem v podobně chudší vícegenerační rodině a i když jsem na to občas brblala, dalo mi to obrovský základ - a se svými vrstevníky, jejichž rodiče tvrdě rejžovali, přičemž pro děti byli duchem přítomni jen tu a tam, bych neměnila.
 Jája 
  • 

Re: autorovo doporučení pro více dětí.. ?? 

(2.6.2012 12:13:46)
Doporučit více dětí je fajn. Já byla matka samoživitelka s jedním dítětem, dvě bych neuživila ani omylem, i s tím jedním jsem měla co dělat. A to jsem byla já i dítě zdravé. Nedovedu si představit, že by to dítě (jedno nebo i více) bylo nedej bože postižené. Kdybych měla mít děti dvě, nejspíš bych skončila v blázinci. Ne z dětí, ale z jejich zabezpečení. I s tím jedním sem obracela každou korunu a dítě si od 12 let vydělávalo samo, vedle školy. A to jsem měla kliku, že bydlíme ve vlastním a že jsem nemusela (a dodnes nemusím) platit nájem. Dům jsme ale prakticky vybydleli, celá láta se do něj investovalo jen tolik, aby se odvrátily havarijní stavy.
 námitka 
  • 

Re: autorovo doporučení pro více dětí.. ?? 

(2.6.2012 12:24:00)
naprostý souhlas, děti nejsou zboží....přece jako si jako matka nemohu spočítat, že chci jedno povedené, tak budu mít čtyři... ach jo, opravdu naprosté otočení toho, co by mohlo být zajímavým příspěvkem. Zaráží mě, že Rodina má zapotřebí takovéhle články od "odborníků" publikovat.
 Anička; 


Re: autorovo doporučení pro více dětí.. ?? 

(2.6.2012 12:43:27)
myslím, že článek pojednává mimo jiné o tom, že výchova více dětí může být v určitém směru efektivnější než výchova jedináčka - ovšem ekonomickosociální faktory, které na to, kolik si kdo pořídí dětí, v článku zahrnuty tolik nejsou.
 liška 


Re: autorovo doporučení pro více dětí.. ?? 

(4.6.2012 11:03:35)
Rodina publikuje daleho horší články! v tomto je možná pár věcí, se kterými můžeme polemizovat, ale vcelku se článek svou kvalitou velmi vymyká, v pozitivním slova smyslu :-)
 Anička; 


Re: autorovo doporučení pro více dětí.. ?? 

(2.6.2012 12:36:28)
Souhlas. Pokud jste samoživitelka, myslím, že je obdivuhodné, když zvládnete vychovat i jedno dítě. Můj příspěvek se týkal rodin, které mají oba rodiče, kde rodina je jedna ekonomická jednotka.
 liška 


Re: autorovo doporučení pro více dětí.. ?? 

(4.6.2012 11:01:46)
doporučení samozřejmě platilo úplné rodině!
 liška 


Re: autorovo doporučení pro více dětí.. ?? 

(4.6.2012 11:08:53)
kolik lidí si tento článek přečte? kolik z nich si na základě jednoho článku pořídí 3 až 4 děti? to níže zmíněné reklamy jsou masovějším "zlem", upravené, dokonalé matky, v moderním domě nebo bytě, samozřejmě uklizeném, vzorné děti, čisté, dokonale oblečené - tomu říkám frustrace :-)
 Hanka 75 


Re: autorovo doporučení pro více dětí.. ?? 

(4.6.2012 20:43:36)
když vidím reklamu, vím, že jde o reklamu
když čtu doporučení odborníka, nepřistupuji k němu jako k reklamě - je to přece článek od poměrně známého psychologa - v tom je rozdíl

jinak souhlasím, nejlépe na podobné frustrace fungují jiné rodiny, které nemají naklizeno, uvařeno... a vše je vpořádku :-) to vám dodá sebevědomí :-)
 usta, 4 


Re: autorovo doporučení pro více dětí.. ?? 

(4.6.2012 11:31:16)
Samozřejmě je rozdíl jedno a 2 děti, ale při více dětech to opravdu takový rozdíl není. Pokud tedy člověk a především žena nechce být ideální stoprocentní matkou z reklamy. My máme skoro 4 děti, vlastně jsme jich ani tolik neplánovali, ale prostě tak nějak přišly, jakoby u nás doma ještě někdo chyběl. Ano, člověk se nemůže plně celý čas věnovat jenom tomu jednomu, jako je to u jedináčka, ale zároveň vidí jak se ty děti navzájem učí komunikovat a sdílet, pomáhat si, starat se jeden o druhého. Je to pro ně podle mě úžasná škola života a budou výborně sociálně vybavení. Např. když jsou 2 a nesednou si, musí spolu prostě vyjít nebo mají problémy do konce života (případ můj a sestry nebo manžela a sestry). Ale když je jich víc, můžou si i v dospělosti vybírat, že se budou víc stýkat se sourozencem, se kterým si víc seděli. A podle výzkumů jsou děti z vícečetných rodin úspěšnější a ve škole zdatnější než jedináčci. A sama na sobě vidím, že pokud bych měla nějaké rodičovské ambice, krásně by se rozložily mezi víc dětí - jedna je šikovná výtvarně a kamarádská, druhá zase pečlivá,ale introvert, třetí průzkumníce a ochutnávačka života a čtvrtý kluk bude opečovávaný sestřičkami. Velká rodina znamená na druhou stranu vzdát se aspoň na 15 let kariéry nebo vymyslet nějakou práci z domu, ale taky znamená, že se do domácnosti prostě musí zapojit všichni už do malička, takže vidí, že bez práce nejsou koláče, nádobí se samo neumyje a prádlo nenaskáče do pračky. Kromě toho, že jsem musela rezignovat na kariéru a musíme víc počítat než ostatní, vidím ve velké rodině jenom pozitiva. Zvlášť když mi sestřenka s jedním děckem, barákem, dobrou prací, autem a dovolenou dvakrát ročně vykládá, že si druhé dítě prostě nemůžou dovolit, ptž nemají peníze...
 Hanka 75 


Re: autorovo doporučení pro více dětí.. ?? 

(4.6.2012 20:50:52)
no já opravdu neříkám, že velká rodina není přínosná pro děti i rodiče, proto jsem i chtěla znát názor, a právě rodičů z vícečetných rodin asi nejvíc

mne zarazilo celkem paušální doporučení autra článku - odborníka, já k tomu mám takový názor, že počet dětí musí rodičům "sedět" a nebo jako u mne, i bych větší rodinu brala, ale potřebovala bych někde okouknout jak se to dělá... to se podle mne týká celého rodičovství. Když víte jak na to, jde to snadno, (nejlepší je zkušenost asi z vlastní rodiny), když musíte postupy sama vymýšlet, a příležitostně okoukávat jde to ztěžka.. třeba proto, že není kde. Já nevím, zda to tak mám jen já, ale velice snadno okouknu dobré věci a dokážu je celkem dobře aplikovat u sebe. Jak se to dělá ve velké rodině moc nevím. Můj problém by byl, dělat to jako s méně dětmi a to se asi nedá...
 usta, 4 


Re: autorovo doporučení pro více dětí.. ?? 

(5.6.2012 9:37:09)
ani já, ani manžel nemáme zkušenosti s velkou rodinou. a v okolí taky moc velkých rodin nemáme, kde bychom obkoukli. po těch letech spíš razím teorii nehrotit to - uklízení není smysl života. zapojovat i malé děti do drobných domácích prací mi velmi ulehčí práci. učit je, že všechno nedostanou pod nos. teplá večeře nemusí být každý den, ale je dobré mít vyprané a vytříděné prádlo. žehlení je luxus. stejnou službu jako tuna sladkostí udělá domácí upečený koláč. jde to i bez babiček, ale do velké rodiny se MUSÍ zapojit i manžel (my máme výhodu, že pracuje z domu, byť máme méně peněz než kdyby šel někam na plný úvazek). auto není luxus, ale potřeba. škola a škola by měla být co nejblíž. a od věci není ani zjistit po úřadech, na co všechno má větší rodina s malým příjmem nárok.
mě paradoxně otevřela oči kamarádka se 2 dětmi. řekla mi, že kolem těch svých moc skáču. Spíš se vyplácí systém jako ve školce - starší pomáhají mladším, odchází se ve dvojicích, čeká se na posledního, nádobí uklízí každý sám po sobě, špinavé oblečení každý sám za sebe odnese do prádelny... to zvládá i čtyřleté dítě.
 usta, 4 


Re: autorovo doporučení pro více dětí.. ?? 

(5.6.2012 9:45:22)
jinak samozřejmě jak okoukat rodičovství jako takové je dnes velký problém, právě kvůli tomu, že velké rodiny prakticky neexistují. já jsem u prvního dítěte nevěděla ani jak ho přebalovat, ptž jsem to do té doby neviděla. kojení bylo peklo, ale u druhého už to šlo samo... měla jsem sice načteno moře knížek, ale ty nikdy nevyváží mateřský instinkt, kterému se člověk teprve učí tím, jak děti přicházejí. takže je člověk nucen být pionýrem slepých uliček. taky jsem byla zpočátku dost úzkostná matka, která všechno hrozně řešila. při více dětech spousta věcí najednou není takové drama, ptž by se člověk opravdu zbláznil. a taky jsem se naučila velmi dobře plánovat, uvažovat v souvislostech a logistiku :) takže předpokládám, že se o mě po těch 10 letech zaměstnavatelé poperou :)
 Ivulle 


PRAVDĚPODOBNOST: Vydařené versus nevydařené dítě 

(2.6.2012 2:11:38)
Tak tahle klasifikace dětí na "povedené" a "nepovedené" mi způsobuje lehký osypky. Tím spíš, že pravděpodobnost, že dítě bude tzv. "povedené" autor v případě 1 dítěte vidí jako 50%. To je jako podle jeho názoru každé druhé dítě pro své rodiče "nepovedené"? Copak každé druhé dítě fetuje, krade, vede nezřízený život?
Připadá mi to, jak kdyby podle autora děti nebyly děti, ale nějaké zboží. ~n~ FUJ.
 M a 1 
  • 

Re: PRAVDĚPODOBNOST: Vydařené versus nevydařené dítě 

(2.6.2012 8:39:06)
Proč se všichni tak čílí?

Autor to píše tak jak se to možná nahlas neříká....ale lidi si to takto dělí. Příklad z mé rodiny:

Babi s dědou z máminy strany: 3 děti. 1 dcera (má máma) - 2 děti, rodina, manžel, dům (povedená), 2 dcera, rodina, manžel, 2 děti, byt (povedená, potřebuje pomoci, rodinné problémy), 3 dcera, nemá děti, žije jako puberťák ve 40, byt, proflákané velké množství peněz, práce střídavá a velmi neetická (nepříliš povedená, kvůli dětem, které nejsou).

Má máma: 2 děti, 1. rodina, dům, 1 dítě zatím (povedená), 2. dítě, žádná rodina, dům, partner - nic z toho nehrozí, co bude až rodiče nebudou moci nikdo neví....

Teta: 2 děti, 1. rodina, dům, 3 děti, manžel (povedená), 2. dítě-bez rodiny, dětí, bydlení, naopak feťák, vězení, krádeže atd.

Možná to rodiče berou i z pohledu, kdo se o ně postará na staré roky? Oni své mládí dali svým dětem aby jim umožnili být, narodit se, vyrůst, vychovat je a na staré roky je fér aby se děti postaraly o ně, jak se o ně postará feťák? Nebo paní, která ve 40 má co dělat sama se sebou natož se starostí o nemohoucí rodiče? Tento koloběh života funguje ověřeně tisíciletí, lidé jsou tak nastavení a nevidím důvod to reálně neohodnotit, tak jak skutečnost je. Když jsem se zamyslela nad naší nejbližší rodinou, jeho vzorec vychází...
 Ivulle 


Re: PRAVDĚPODOBNOST: Vydařené versus nevydařené dítě 

(2.6.2012 18:07:34)
aha, takže když se někdo rozhodne z vlastní vůle nemít děti, tak je nepovedený. no to jsi tedy dobrá. to je snad každého právo se rozhodnout, jestli se chce nebo nechce reprodukovat. docela odporný, dávat mu kvůli tomu nálepku "nepovedený".
 Alena + 3 
  • 

Re: PRAVDĚPODOBNOST: Vydařené versus nevydařené dítě 

(4.6.2012 8:49:09)
Myslím, že to berete příliš komplexně. Podle mě "nevydařené" dítě nemusí nutně znamenat, že krade a fetuje. Nevydařeným dítětem může být pro rodiče klidně hudebně nadaný introvert, pokud oni jsou společensky orientovaní zapálení sportovci. Nebo vyučená prodavačka v rodině, kde jsou všichni ostatní vysokoškoláci. Autor chtěl v tabulce říct, že budete-li mít více dětí, zvyšuje se pravděpodobnost, že alespoň jedno z nich bude také sportovec, případně získá VŠ diplom, případně... doplňte cokoliv podle představ rodičů. Pokud máte jedináčka, pak je to opravdu buď anebo, a vy se musíte smířit s tím, že budete chodit na fotbal sami, zatímco on bude raději doma hrát na klavír...(Dosaďte jakékoliv vaše představy o dítěti a skutečnost). Asi byste se divili, kolik rodičů se s tímto nesmíří a dítěti to vyčítají.
 Kočanská 
  • 

šílený článek 

(2.6.2012 10:03:10)
tak já to napíši trochu ostřeji. Článek považuji za n aprosto šílený a mnohé názory autora za škodlivé. Nejhorší je ten o vydařených a nevydařených dětech.... pan autor se v tomto směru tedy docela vydařil :-( S tím co píše nemohu naprosto souhlasit. Když to naše společnost vidí takto a klasifikujeme už předem jaké procento je těch nevydařených a vůbec že to dopředu pojmenujeme a prostě to bereme jako fakt, není vůbec divu, že stav společnosti je takový jaký je.
Já tedy knihy pana autora rozhodně číst nehodlám, pochybuji, že by mi do života něčo pozitivního přinesly.
 námitka 
  • 

Re: šílený článek 

(2.6.2012 12:19:02)
Na rodině si sem tam něco pročtu a doposud jsem neměla potřebu cokoli komentovat.
Nicméně, jak je ze skutečnosti, že zde píšu, pochopitelné, tento článek vše změnil.
Velmi mne zaráží podivnost kombinace rádoby pozitivního přístupu k možnostem dítěte a na druhé straně absolutní neschopnost uvažovat o každém dítěti jako o bytosti, která je schopna se rozvíjet a to za všech okolností. Samozřejmě to neznamená, že každé dítě budeme směřovat ke stejným výsledkům, různost úrovní, na kterých výsledků dosahujeme, považuji za samozřejmou. V běžném životě to známe všichni, některé dítě je nadanější pohybově, jiné výtvarně, další má zájem o přírodu... a také tyto děti respektujeme, rozvíjíme jejich talent a navíc se snažíme posouvat je dál i v jiných oblastech, ve kterých třeba nemusejí být natolik silné - na tom není nic zarážejícího. Ale přeci označovat děti s Downovým syndromem za nevzdělavatelné apod. je úplný nesmysl, osobně jsem se dříve věnovala právě pedagogické asistenci u dětí s Downovým syndromem a musím říci, že po této zkušenosti jsem přesvědčená o naprostém opaku, než pan psycholog Klimeš. A i kdyby, co přesně míní pan psycholog pojmem nevzdělavatelné? Myslí si, že se dítě s postižením nemůže posouvat v tom, co umí? Co je vlastně podle něj vzdělání? Nyní učím na základní škole a mou každodenní otázkou je, jak docílit toho, aby v hodinách maximálně pracovali všechny děti. Jak zařídit, aby děti různých schopností, dovedností a znalostí z účasti ve školním vzdělávacím systému profitovaly?
Myslím si, že odpovědí, je snaha pedagogů a rodičů podporovat dítě v jeho přirozené schopnosti učit se a socializovat se. Myslím si, že každé dítě (i to v NRP)má zájem být milováno, chce být radostí svého okolí - naším úkolem je hledat cesty, jak mu to umožnit.
Zdravím vás a přeji hodně síly ke každodennímu překračování svých vlastních předsudků :-)
 Hanka 75 


Re: šílený článek 

(5.6.2012 0:37:22)
díky za pěkný příspěvek
 ivate 


Re: šílený článek 

(2.6.2012 20:04:25)
Článek mne trochu naštval. Tak všichni ví, jak to je a nikdo náhradním rodičům nepomůže. Vychovávám 2 romské chlapce už 4 roky. Za 4 roky jsme měli jedno cca 2 hodinové školení, jak je to s tou identitou. A jinak?? Bojujeme s hyperaktivitou, se šrámama na duši, s ústavní deprvivací, se změnou nálad a s rasitickým okolím. Jak mám dítěti vtisknout správnou identitu, když jdeme ze školy a kamarád mu hlásí "Peťo, ty se máš, ty chodíš do Ačka, tam máte míň cikánů...." ~o~
 Hanka 75 


Re: šílený článek 

(5.6.2012 0:44:42)
budiž vám podporou, že jsou lidé, kteří vás snad alespon částečně chápu, ví, že žijeme v rastistické společnosti a k vašim dětem by se tak nechovali, ale snažili se je přijímat..

moc vám držím palce a zkuste se kontaktovat (je to jen můj nápad), třeba někde nějak působí Maceška a jí podobní lidé a získáte od ní rady, zkušenosti, pochopení...a řekla bych, že lepší než od odborníků, její knížka Domov je místo odkud tě nevyhodí a ted vydává nějakou novou doplněnou... někde psala, že jí pohli kdysi rady lidí, kteří si prošli něčím podobným... a v posledním čísle časopisu Děti a my jí vyšel moc pěkný článek zajímavý hlavně pro rodiče dětí s ústavní deprivací...

vím, že je to asi málo na dálku vám napsat, že máte můj obdiv a přeji vám a dětem vše nejlepší...ale alespon to.
 jk 
  • 

Re: šílený článek 

(24.6.2012 6:25:08)
Vazena pani,
narazil jsem na Vas dotaz v diskusi. Protoze jsem z neho citil Vasi bezmoc, tak jsem si rekl, ze Vam napisu.
Nevim, jestli se Vam dostala do rukou tato prirucka:
http://identita.klimes.us
Bohuzel a kupodivu se identitou deti v NRP nikdo moc nezabyval. JInymi slovy jsme vsichni tak trochu prukopniky.
Je to prave identita, co muze ochranit vaseho kluka pred vyroky:
Jak mám dítěti vtisknout správnou identitu, když jdeme ze školy a kamarád mu hlásí "Peťo, ty se máš, ty chodíš do Ačka, tam máte míň cikánů...."
Co delat v takovem pripade:
Predevsim stojite u toho, tedy promluvit a okomentovat to: Treba dotazem: Co delaji spatneho? Pokud on rekne, neco s cim se da souhlasit, tak mu to schvalit - ano, to se nedela, pokud nema, co by rekl, tak na to rici cokoli poucneho Vas napadne - nesouhlasiciho s jeho extremnim postojem.

Druha vec je, co reknete diteti. Disidenti to meli stejne - vyvolali je pred tabuli a pani ucitelka rekla: Toto je dcera tridniho nepritele.
Spoluzaci prechazeli na druhy chodnik, aby je nemuseli potkat ap.
Tedy je treba naucit deti zit v rozstepenem svete, kde jsou dobri a zli. My jsme ti dobri, kteri se snazi v tom svete zachranit, co se da, ale stejne nase moznosti jsou jen omezene a musime snaset mnoho prikori, kdyz nam nespravedlive budou pripisovat mnohou spatnost. To je pak programove prohlaseni, ktere umozni diteti snaset bolest ze socialniho vydedeni.
Takhle se skoli krestani, zidi, disidentni, proste vsechny uspesne minority. Tedy i Vy byste mela takto pripravovat na zivot sve dite. Nepocitejte s tim, ze se s tim samo popere, kdyz vy budete mlcet a vychovavat ho podle pravidla: "Mne nevadi, ze je Rom..."

 Margita 


Stejne geny? 

(3.6.2012 0:32:53)
Zajimavy clanek, rada ctu zejmena presvedcujici vyvraceni mytu o "volani krve" mezi romskymi detmi v NRP. Par casti mi vsak nesedi: 1. Lide s Downovym syndromem jsou nevzdelavatelni, to snad nemyslite vazne?!! Chcete rict, ze treba herec s D. syndromem je nevzdelany? Nebo chcete rict, ze clovek se vzdelanim nizsim nez maturita neni vzdelany vubec? Ano, horni hranice tam urcite je - ale ta se hodne posouva a zalezi jak na stupni vrozeneho postizeni (neni dite s Downem jako dite s Downem), tak na rane peci a dalsim vzdelani.
2. "Výhoda stejných genů rodičů a dětí spočívá i v tom, že rodiče, coby úspěšné reprodukční organismy, předávají své životní zkušenosti dětem." Tato veta je zavadejici. Deti se neklonuji, deti se rodi s genetickou vybavou dvou rodin a ta vybava se ruzne projevuje. Kolik deti ma povahove pramalo spolecneho se svymi biologickymi rodici??? V me zkusenosti docela dost.
 Maybe 
  • 

Re: Stejne geny? 

(29.6.2012 14:38:06)
Ahoj Margitko, jak se mas? odloucily jsme se na dlouhou dobu;-)(Cina-adopce). Muzes se mi ozvat na email?

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.