| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Před obrazovkou: Kolik času je „moc“?

 Celkem 42 názorů.
 susu 
  • 

jo jo, za všechno může televize. 

(19.9.2011 9:07:21)
Zakázala bych to, ten počítač a televizi, kazí dětem charakter a odvádí je od kamarádů a práce, učí násilí, konzumnímu způsobu života a nemorálnosti. Pomáhat doma by měli a ne sedět před obrazovkou. Sodoma, Gomora.
 simiki+koťátko 03/07 


TV / PC 

(19.9.2011 9:07:55)
Vím, že dělám chybu, ale dcerka už od tří let je učena na noťasi. TV jsem dala pryč, noťas tedy funguje i na pohádky. Viděla, jak používám notebook kvůli mé práci doma, a tak jsem si říkala, že ji radši naučím základní věci, protože měla snahu mi neustále notebook předělávat, tak lépe, aby věděla, co dělá co, než aby mi postiskala věci a přeinstalovala windows :) Teď má 4 a půl, a i když se v článku píše, že se nemá do té doby, co se naučí číst, tak vše podstatné má ve svých záložkách, tj. pohádky na youtubu, jednoduché hry, dokáže se přes ně doklikat k jiným hrám, takže jsem stáhla program pro hlídání a omezení obsahu + nástroje googlu, není problém spustit windowsovské hry (start - hry), spustit mozillu, skype, podle ikonky přijmout nebo volat hovor (máme jen nastavené hovory od lidí v kontaktech). Pro někoho to zní šíleně, a vím, že jdu právě s kůží na trh, i tak ale vlastně pouštíme notebook jen večer před spaním (youtube pohádky) a někdy ráno před školkou, pokud je čas, což moc tedy nebývá, celkem strávený čistý čas denně je cca 30 minut (obyčejně ty pohádky večer), víc ne. Mám to radši než tv, protože všechny reklamy mám zablokované, a díváme se opravdu jen na to, co chceme, mimo to nám nejen youtube, ale i pěkné videa a obrázky z national geographic apod. daly nejednou pěkných pár minut :)
 Zuuuza 


Re: TV / PC 

(19.9.2011 11:32:16)
Simiki, a čtete dceři knížky? Nebo má je pohádky na PC? Nerýpu, ptám se.
 simiki+koťátko 03/07 


Re: TV / PC 

(19.9.2011 20:37:43)
Čtu, sice ne moc, pohádky spíš sama vyprávím, u čtených mi dcerka vždy usne brzy a obyčejně na tom samém místě pohádky :) Doufám, že až se naučí číst, bude knihomol jako já :)) Chodíme jednou za měsíc do loutkového divadla, a dcerka ráda sama tvoří, nevím, po kom to má, maluje, kreslí, lepí, dělá koláže, dělá postavičky... takže snad v pohodě :) Nechtěla jsem tv, protože jsem nesnášela, když se přišlo domů, a pustila se tv, přeci jenom ty pohádky na notebooku jsou cílené, vybírané, a je jich tam více, než v tv (málokdy najdeme pohádky v české verzi, tak proto).
 Andy90 


Re: TV / PC 

(22.9.2011 11:12:59)
Já tuto záležitost zatím řešit nemusím, ale myslím si, že už dnes je počítač nezbytnou součástí našich životů a co teprve za 10-20 let až naše děti vyrostou? Přes počítač se už možná bude řídit celý svět a Vaše holčička už nebude mít nikdy problém naučit se cokoli nového, co IT technologie přinesou. Já osobně jsem prakticky vyrůstala u televize a necítím, že by mě to nějak poznamenalo... Dnešní děti zase mají počítače. Navíc, když takhle na vše dohlížíte a omezujete obsah tak určitě chybu neděláte.~;)
 kreditka 


Autorce to přeju 

(19.9.2011 9:40:12)
že je takto spokojená a TV ji nezajímá. Akorát mi vadí paušalizování třeba že 3 leté dítě nerozumí ději krtečka, moje dcera mu třeba i v těch 3 letech rozumněla. Co se týče pořadu Hřiště, dvakrát ho nesleduji, ale tuto neděli mě dodělala 3 členná ženská skupina, kdy tam kojily mimina (to by mi až tak nevadilo) ale následně šly zpívat nějakou "píseň" u toho se pohupovaly jako kdyby chtěly tančit a jedna z těch mamin u toho kojila - chudák dítě to mu muselo být příjemný matka křepčí houpá s ním jak v lunaparku a dítě u toho má pít ~e~
 Dandax 


Re: Autorce to přeju 

(19.9.2011 9:44:54)
Kreditka, na Hřiště dcera nekouká (nebaví jí to - ani se nedivím), ale zrovna to ráno jsme těsně před odchodem televizi zaply a ty ženský jsem zahlédla a pak jsme na ně obě s dcerou nevěřícně zíraly celou dobu a málem jsme přišly pozdě na sraz. Ty byly opravdu výživné :-)
 kreditka 


Re: Autorce to přeju 

(19.9.2011 10:41:47)
Nojá čučela jak tele na nový vrata, jednak jsem byla vytřeštěná z toho jak tam paní tančí s dítětem u prsu a druhá hrůza mě jímala když jsem slyšela ten rádoby zpěv ~e~ Ani se ti nedivím že jste málem zmeškaly, protože tomuhle představení se nedalo ani věřit ~t~
 Dandax 


Re: Autorce to přeju 

(19.9.2011 10:55:00)
No mě ještě zaujal výraz zbývajících dvou miminek, které visely u zpívajících maminek a tvářily se přesně jako naše morče, když ho dcera tahá a mává mu tlapkou atd..., a ono ví, že to stejně musí vydržet a že nemá šanci na záchranu :-)
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Autorce to přeju 

(19.9.2011 11:05:07)
~t~~t~~t~~t~
to se nedá ~t~~t~~t~
 KoproFka 


Re: Autorce to přeju 

(19.9.2011 11:37:59)
jo, souhlasím s tebou - synka taky nebaví (je mu čerstvých 6), já na to zkoušela párkrát koukat, abych byla v obraze a fakt netuším, kterou věkovou skupinu tenhle pořad zasahuje - přijde mi, že celý pořad nemůže bavit snad žádné dítě.
Včera jsem ho zapla taky - shodou okolností zprovna na ty zpívající maminy a tohle mi tedy přišlo out úplně - to podle mne patří snad do Sama doma, nebo něco podobného...
Zlaté Studio kamarád ještě za mě!!! orignální, vtipné, zábava pro velké i malé děti - co bylo potom, už bylo vždycky jenom horší...
 Girili 


Re: Autorce to přeju 

(20.9.2011 14:47:37)
Prave tentokrat jsem nahodou to Studio kamarad nebo hriste nebo jak se to ted jmenuje take videla. Sama jsem tehotna, takze bych proti tehotnym a kojicim zenam nic mit nemela, ale toto me dostalo do kolen... Mela jsem pocit, ze se nedivam na porad pro deti, ale na Sama doma. Celou dobu jsem marne premyslela, co deti na tech indiankach muze bavit, co jim to ma dat... Neprisla jsem na nic. Prislo mi to nasilne, nepatricne, pro deti nezajimave.
 Dandax 


Článek se mi líbí, 

(19.9.2011 9:42:11)
a souhlasím s tím, že když je něčeho moc, tak to škodí. Na začátku jsem se bála, že nás autorka bude nutit vyřadit televizi ze života, ale s jejím přístupem souhlasím a tak nějak jsem to i praktikovala a praktikuju (i když televizi máme doma snad odjakživa). Sama na televizi až tak moc taky nekoukám, radši čtu a dcera to má zatím tak půl na půl.
 Petrajda 


Re: Článek se mi líbí, 

(19.9.2011 22:13:00)
Mně se článek taky líbí. Je to rozumný přístup typu všeho s mírou.
Bohužel každý máme míru jinde. U nás v MŠ posadí před televizi s pohádkou i tříleté děti. Ne, opravdu je to nezabije, ale připadá mi to zbytečné. A některé maminky děsně řešily, když byl půl roku rozbitý DVD přehrávač. Že prý děti přicházejí např. o vzdělávací dokumenty BBC a co s tím uděláme...
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


každé dítě je jiné 

(19.9.2011 10:17:18)
A tím bych začala.
Starší syn četl plynule encyklopedie od pěti let, od čtyř let, byl chopný sledovat hodinový dokument o zvířazech, anebo jeho oblíbených dinosaurech (či prehistorii) a a ještě další den nás zkoušel z načerpaných znalostí :-)
Taže předškolák trošku - to by bylo pro něho málo.
Vzhledem k tomu, že mi obě děti začaly hovořit v roce a půl, myslím, že byli schopny pochopit ve dvou letech krtečka. Mmch. kouzelná školka je pro nejmenší, coby školkové děti už naše kluky nezajímala.
Ale jinak souhlas, nesmí se u bedny sedět denně x hodin, pak je jedno zda počítač nebo TV.
Naši kluci mají tolik "venkovních sportovních aktivit" že jim s klidnou duší dovolím každý večer před usnutím shlédnout DVD. Pro ně je to relax, odpočinek a pravda - většinou sledují přírodopisné dokumenty, načerpají i nějaké ty informace.
 alice 
  • 

Re: každé dítě je jiné 

(23.9.2011 11:43:07)
Můj syn a děti mých kamarádek pochopily ve dvou a půl letech film Doba ledová. Hráli si o tom příběhu, vyprávěly o něm. Tak nevím, myslím, že televize není úplně jen špatná. Krteček ve pro tříleté děti je dnes fakt nuda.Ale samozřejmě se nic nemá přehánět. Alice
 Mad Max 


Potřeba příběhů 

(19.9.2011 12:31:18)
Náš kluk má velkou, ba přímo obrovskou fantazii a tuto fantazii potřebuje svým způsobem pořád nějak stimulavat a doplňovat. K tomu mu slouží kupa knížek i když ještě neumí číst a kupa DVDíček. Dívá se denně a denně si hraje venku, lítá se psem, honí kočky, lozí na stromy atd.
Když je doma a není zrovna nikdo, kdo by četl, tak si pustí nějakou pohádku, nebo příběh. A přitom si třeba staví kuličkovou dráhu. Většína příběhů pro děti ( normálních příběhů ) je dělána tak, aby se děti i něco naučili. Třeba Zvídavá rodinka.
Má rád příběhy, stejně jako já a i já se rád podívám na pěkný film nebo dokument.
Nemám vůbec pocit, že by ho tyto příběhy hnaly do náruče konzumu, nebo, že by měl potřebu někoho pořád mlátit. Možná, že záleží i na výběru a pokud je výběr dobrý, tak se až tak moc nemusí řešit každá minuta strávená u televize.
V počítači máme krásné hry od Špidly, třeba Míša a tajemný hrad....
Jsou to hry bez násilí, taky nemám pocit, že by mu nějak škodily.
Řekl bych, že určovat " globálně " čas strávený sledováním dětských pořadů je nesmysl, každý tu potřebu má jinou a tvrdit, že děti, které nikdy na televizi nehledí budou lepší než ty, které se dívají bych si netroufal už vůbec.
 x x 


Ani tak nejde o to... 

(19.9.2011 13:54:24)
... kolik času dítě stráví u televize, ale spíš o to, zda má i dostatek jiných podnětů. Přiznávám dobrovolně, že děcka občas k pohádce uklidím, abych taky něco udělala, ale zase to vynahrazuju tím, že čteme pohádky, malujeme, chodíme pouštět draka atd.
 Ajlina 
  • 

Re: Ani tak nejde o to... 

(19.9.2011 14:54:51)
moje děti se na televizi dívají pořád, na počítači jsou taky pořád, cestují s námi pořád, čtyřletá chodí do kina na 3D filmy a čteme si s nimi pořád, beru je do knihovny, na různé přednášky, do restaurací a kaváren, nechápu smysl článku
 Amina 
  • 

Re: Ani tak nejde o to... 

(19.9.2011 15:20:07)
Máme to podobně. A rozhodně mě čas, který děti tráví u počítače a televize nějak nepálí. Děláme i spoutu jiných věcí. Chudák dítě, který nevidělo krtka :-D
 Zuzana + kluk04, holčička06 


Re: Ani tak nejde o to... 

(19.9.2011 15:29:32)
Tak to já s článkem souhlasím, ale sypu si popel na hlavu, dítě je posedlý počítačem, televize je na druhém místě (tedy spíš DVD), máme doma denně konflikt na to téma… Nakonec jsme nastavili na počítači rodičovskou kontrolu, že se zapíná v 6 a vypíná v 7. Já na počítači pracuju, ale na televizi se dívám tak jednou za měsíc (když žehlím, pustím BBC). Můj přítel vůbec nikdy! Včera už jsem si říkala, že tu televizi snad odvezu na skládku.

Před spaním čteme knihy, ale není nám to nic platný, dítě je fanatik. S tím počítačem to začalo už v předškolním věku – přišel na návštěvu starší kámoš, naučil ho pár webových adres a od tý doby jede. Neustále se mi dobýval do pracovny, abych ho pustila ke svému počítači. Tak dostal k 7. narozeninám svůj počítač, ale funguje mu jen hodinu denně, v 19.00 se sám vypne - odpojí. Na to si celkem zvyknul, ale kolem DVD bývá boj. Sice hodně sportuje, ve škole se dobře učí (zatím), chodí na šachy, na angličtinu, ale je to málo – tam ho zabaví na hodinu nebo dvě. Knížku otevře jen u táty a u druhé babičky – z nudy. Za týden tam přečte Harryho Pottera, pak přijde domů a nic nic nic. Priority jasně daný: kámoši, počítač, TV. A to má mindrák z toho, že všichni kámoši mají několik různých generací PlayStation. Děs běs. Filmů zná hodně - snad všechno, na co si člověk vzpomene, ale mám svoje pochybnosti...
 Ajlina 
  • 

Re: Ani tak nejde o to... 

(19.9.2011 16:07:27)
no je pravda, že by mohly chodit na operu, do vědecké knihovny a studovat jazyky,...
 ilona a holčičky 
  • 

Re: Ani tak nejde o to... 

(19.9.2011 17:34:31)
Souhlas, souhlas, souhlas. Převzdělané děti ještě před školou jsou ve škole děsné. Vyrušují ty méně vzdělané a paní učitelka je asi taky nemá ráda.
 Marie, dvouletý syn 
  • 

Re: Ani tak nejde o to... 

(19.9.2011 20:41:22)
Souhlasím. Můj dvouletý syn je doslova posedlý pohádkama na dvd. Ale vše to jsou pohádky přiměřené k jeho věku a dokonce se podle nich učí mluvit opakováním jednoduchých slov. Stejně tak za mnou dojde s knihou a řekne "mami číst" a čteme. Myslím, že pokud sledují děti vhodné pořady, není to tak škodlivé,jak se všude píše a spolu s nabídnutím a vtáhnutím do jiné zábavy je to ok.
 Ecim 


Re: Ani tak nejde o to... 

(19.9.2011 21:52:14)
"kolik času dítě stráví u televize, ale spíš o to, zda má i dostatek jiných podnětů. Přiznávám dobrovolně, že děcka občas k pohádce uklidím, abych taky něco udělala, ale zase to vynahrazuju tím, že čteme pohádky, malujeme..."

Žabátko, mám to také tak. ~R^ Jsem sice jako matka nadprůměrně snaživá, ale na dokonalou si hrát nebudu a nechci. Snažím se to s televizí nepřehánět a uchylovat se k ní, když jiné způsoby zábavy přestanou děti bavit, ale jsou chvíle, kdy mi pohádka usnadní život. A sypat popel na hlavu si za to nebudu. :-)
 Lara, tři děti 
  • 

Tříleté dítě pohádce rozumí 

(19.9.2011 19:55:29)
Asi to nelze paušalizovat, ale myslím, že tříleté dítě jednoduché pohádce porozumí. Mladší syn se dívá na pohádky se starším tak od roka a půl, teď je mu dva a půl a Krtka, Pata a Mata a podobné pochopí perfektné a je schopen o tom hovořit i reaguje na dotazy.
Něco jiného je, že určitě v tomto věku není schopen pochopit televizní pořady, které mu nejsou určeny - zprávy, reklamy ...
Ale co mi připadá jako velké riziko je nechat děti samostatně ovládat programy typu youtube, kde se díky kontextovým odkazům lze dostat na dost divoká videa. A to i od nevinné pohádky.
 simiki+koťátko 03/07 


Re: Tříleté dítě pohádce rozumí 

(19.9.2011 20:45:47)
Není problém si stáhnout doplněk pro mozillu, nejen rodičovksou kontrolu, která blokuje všechny stránky s přednastavenými klíčovými slovy jako erotic, porn, sex, ale dá se stáhnout i další doplněk, který blokuje stránky s jinými slovíčky, vše je o nastavení, i hledání na googlu se dá limitovat pro nejpřísnější vyhledávání apod. Někdy videa jsou k ničemu (před rokem jsme objevily video, kde bylo sluníčko ze teletubbies, které ale během videa dostalo fousy, děsivé červené oči a ďábelský úsměv), ale znovu - stačí naučit, že okud je video moc červené (hodnocení videa), tak není dobré. Mimo to jsem 80% času u ní, zbytek času slyším, co tam pouští. Víc přísněji už to snad ani nejde :) Pořád lépe, než abych se bála, že po kouzelné školce na mě vybafne reklama na tabletky na zhubnutí (nejednou), nebo nechtěně přepneme na "detektivku".
 Petr+4 
  • 

S jednou věcí nesouhlasím 

(19.9.2011 20:49:39)
Článek se mi líbí, je to taková reflexe s nějakým závěrem. Taky mne docela překvapilo, po kouknutí se do sloupku vpravo, kolik lidí už se na rodině tímhle tématem zabývalo - mám dojem že je všeobecně podceňované.

Já si nemyslím že televize je neutrální medium. Televizi doma nemáme, už asi třináct let, a před pár dny jsme se domluvili, že radikálně omezíme i koukání na pohádky na notesu, tedy určité pohádky. Je to pro mne tedy pořád čerstvé téma. Chápu že se to pro stabilní TVkoukače musí jevit jako naprostý fanatismus, ale máme k tomu zcela určité důvody, které pramení ze zcela určitých zkušeností s našimi dětmi. Samozřejmě, taky podložené hodnotami které jsou pro nás dúležité, ale chci zdůraznit že tu nejde o aplikaci nějaké abstraktní ideje.

Nedá se tady na pár řádcích vysvětlit, proč nepovažuju televizi za neutrální. Zkuste si někde půjčit knihu "Čtyři důvody pro zrušení televize", Jerry Mander http://www.kosmas.cz/knihy/102285/ctyri-duvody-pro-zruseni-televize/
On to tam vysvětluje na víc řádcích :o)

Jen příklad: Pořady o přírodě nejsou tak skvělé, jak vypadají (pořady o přírodě jsou většinou poslední argument v diskusích o užitečnosti televize, když už se nic ostatního nedá obhájit jako užitečné nebo neškodlivé). Televize nedokáže zobrazit přírodu takovou, jaká je doopravdy. To by ještě nebylo tak špatné, pokud by si toho děti byly vědomé. Ale ony žijí v iluzi, že příroda je taková, jaká je v televizi: tropická, akční, exotická a vzdálená a lehce nudná. Znáte někoho, kdo by se pod vlivem přírodovědných pořadů začal zajímat o reálnou přírodu nebo dokonce přikročil k nějaké akci - někam jel, něco v přírodě nebo pro ni dělal? Já teda ne. Tady televize odtrhává od reality.

O naprosté stupidnosti, prolhanosti nebo škodlivosti spousty dalších pořadů ani nemluvím, a reklama jednoznačně vede.
 Markéta 
  • 

Re: S jednou věcí nesouhlasím 

(19.9.2011 21:04:25)
Na ten poslední dotaz: jestli někoho přírodovědný film přiměl někam jet a něco dělat, mohu odpovědět - mě ano, před dvaceti lety. Ale pravda, byl to Gerald Durrel a jeho "Amatérští přírodovědci", což byl seriál přesně o tom, že nemusíme putovat do Afriky, stačí si sednout na bobek na vlastní zahrádce a uvidíme zázraky. Tak je teď hledáme s našimi kluky.
 Lída+2 


Re: S jednou věcí nesouhlasím 

(23.9.2011 7:00:49)
Markéto moje dítě žije z dokumentů v předmětech jako je přírodopis, zeměpis a dějepis a nemusí se je skoro učit.....neb když zasedne k TV(což není moc často) pustí si nejspíš Viasat histori~:-D nebo něco podobnýho....

Je schopný se s manželem pohádat, že zprávy si má přečíst na netu a on se bude koukat na nějaký dokument o gladiátorech(mimochodem zajímavý to bylo)

Už jako 5-6letý se radši koukal na dokument než na pohádku~8~

A PC...posledních 14dní sedí denně 3x10minut a datluje všema deseti......(z povinně volitelnýho předmětu co původně nechtěl...tak ho mají všichni a nejde mu to....)tak se sice neučí zemák,ale psát~d~
 KoproFka 


Re: S jednou věcí nesouhlasím 

(19.9.2011 23:39:17)
Ohledně těch přírodovědných seriálů - dovolím si s tebou nesouhlasit - ne, že by mě tedy tyto seriály přiměly navštívit třeba džungli, ale minimálně prohloubit vztah k přírodě jako takové (jaké vesnické dítě jsem byla v přírodě, jen co jsem otevřela dveře ven) a široké znalosti o ní mi dát dokázaly.

Naši nás vždycky jako malé (ještě za totáče) v pátek večer v 8:00 po koupání posadili před TV a my s bráchou koukali na přírodopisný seriál, který právě v ten den večer běžel. Takhle to bylo pravidelně spoustu let. Oni oba to sledovali s námi. A musím říct, že jsme to měli všichni moc rádi - dívali jsme se na to do té doby, než to zrušili. Já osobně jsem to fakt milovala.

No a když jsem pak byla ve 4-té třídě 2 měsíce v nemocnici a chodila tam i "do školy", ve společné hodině přírodovědy jsem oproti všem hospitalizovaných dětem vždy excelovala (bylo to hromadné vyučování od 1-třídy do 8-mé, nějaké části výuky byly společné pro všechny děti + indivindy úkoly podle věku). Zatímco oni nedokázali poznat ani obyčejného bažanta, já znala všechny zvířata a spoustu věcí o nich. Učitelka mě tehdy po první hodině požádala, ať už se nehlásím, protože vidí že to všechno znám a abych dala taky prostor ostatním...

Takže zrovna o těch přírodopisných seriálech to až tak neplatí ...
Mého synka tento typ seriálů prozatím nebere - lítá pořád v dinosaurech - sleduje o nich DVD od BBC a fakt je až neuvěřitelné, co všechno o nich ví... v knihovně jsme známí půjčovači dinosauřích encyklopedií - tam si doplňuje to, co v televizi nestíhá (chce, abych mu četla i takové, pro mne nezáživné pasáže o geologických obdobích, posunu desek atp.~8~ to nebaví ani mě, tedy).. oslím můstkem se přes dinosaury jednoduše a přirozeně dostáváme k nejrůznějším přírodním jevům jako třeba pohyb kontinentů, vznik pohoří, sopek, oceánů, vývoj živočišných druhů a člověka .... právě jsme tak nějak na úrovni pravěkých lovců ... doplňujeme to DVD byl jednou jeden život....a předpokládám, že se postupem let dostaneme nenásilně až na současnou faunu a flóru:) a já se budu koukat s ním tak, jako doposud...
- i když zvířat zná hodně - v Praze je kupříkladu volně a zblízka možno často vidět spousta ptáků, které ve volné přírodě sotva zahlédnete (sojka, straka, poštolka atp. )... ale sledovat filmy o přírodě ho ještě moc nebere...
Dnes večer jsme spolu kupříkladu řešili, kdo je silnější, jestli sob, los nebo jelen...~x~
ONo jde totiž hlavně o to, jestli je dítě rodiči k přírodě vedeno a jestli mu oni o ní mají co zajímavého říct - pokud ne, protože znalosti nejsou, není divu, že se dítku vztah k ní buduje obtížněji...


 Petr+4 
  • 

Dinosauři 

(20.9.2011 11:22:32)
Jo, taky jsme v dinosauřím období. Taky v knihovně jdeme rovnou k polici s dinosaurama.

Připouštím, že přírodovědné seriály můžou vzbudit zájem o přírodu. Jen si myslím že se tak ve většině případů neděje, a v těch případech spíš nastává taková falešná znalost přírody, něco jako "jo tygři, ti jsou zajímaví, prý už skoro vyhynuli, ale v ZOO je zachrání, bylo to v tom seriálu, jaksetojmenovalo?". Což, obávám se, je tak všechno co většina lidí v dospělosti o přírodě ví a chce vědět.

Přímá zkušenost s přírodou je něco úplně jiného, není potřeba kvůli ní jezdit do Indie. I Praha stačí, jak píšete. Je pravda že znalost fakt je jednou z jejích částí, ale tady obávám se, to ta falešná znalost z televize spíš blokuje. Od toho jsou odborníci, ne? aby poznali nějaké zvíře od jiného skoro stejného zvířete a jestli není na vymření. Ty seriály jsou pak pro většinu lidí vycpávka volného času.
 Girili 


Re: S jednou věcí nesouhlasím 

(20.9.2011 14:55:38)
Ano, "Zivot v prirode" jsme v patek taky doma sledovali! :-)
 albert1 


Re: S jednou věcí nesouhlasím 

(20.9.2011 18:58:28)
U me tedy sledovani prirodovednych poradu zajem o prirodu prohlubovalo, s nazorem Petra si dovolim nesouhlasit.
 Petr+4 
  • 

Nemám problém 

(21.9.2011 22:24:17)
souhlasit s vaším nesouhlasem. Jestli je to vaše zkušenost, není co řešit. Já jen říkám, že si myslím, že přírodovědné pořady většinou zájem o přírodu nevzbuzují a vytváří falešnou znalost. U vás to bylo jinak, jak říkáte.

Znáte víc lidí, u kterých to bylo jako u vás? Pořady o přírodě jsou docela oblíbené, většinu lidí to ale nijak nepoznamená. Pořady často končí postesknutím nad tím jak nedotčená příroda mizí. Znáte někoho kdo by se potom zvedl z křesla (nebo později až dospěje) a šel s tím něco udělat?

Nicméně, je to trochu mimo téma, chtěl jsem jenom ilustrovat že televize podle mne není neutrální médium. Tedy, že vytváří iluzi reality, zobrazit realitu ale nedokáže, a v této iluzi, totiž že zobrazené už známe, nás potom zanechává.

Myslím ale že jsou i razantnější důvody proč hodně přemýšlet o tom, jestli dítě posadit před televizi.
 2.10xb-116 


a to je co zase? 

(20.9.2011 7:29:40)
kdo je autorka? mamina co si nacetla par knih nebo studovana psycholozka s praxi?

na me to pusobi, ze si pani neco precetla, pak to aplikuje na svem diteti a jeee hele, ono to odpovida, tak po vzoru matematicke indukce prohlasi, ze to plati. Ale zapomela na dulezity krok - overit, ze kdyz plati tvrzeni pro n-ty prvek, ze take plati pro n+1 :D.

 Dandax 


Re: a to je co zase? 

(20.9.2011 9:25:56)
Huhu, pokud Tě to opravdu zajímá, tak příště stačí zadat jméno do vyhledavače a zjistíš, že autorka je Mgr. Kateřina Lipinská, psycholožka.
 2.10xb-116 


Re: a to je co zase? 

(20.9.2011 13:20:33)
mas pravdu, zas tak me to nezajima....
 Iren 
  • 

Re: a to je co zase? 

(20.9.2011 16:17:49)
No a co, takových MGR MBA BC a Dbl existuje...to, že je někdo psycholog přece neznamená, že má automaticky pravdu a má patent na výchovu dětí. Osobně nechápu, proč by naprosto všechno, co děláme, mělo mít nějaký hlubší význam a smysl. Sorry, ale když se večer stahaná po celém dni svalím k TV, není pro mě lepší relax než si jen tak pasivně zkouknout TV noviny a pak se nechat pasivně ukolébat ke spánku Četnickýma humoreskama či něčím podobným. Na to, abych studovala po nocích vznešené knihy, fakt nemám.A jsem Ing.
 Dandax 


Re: a to je co zase? 

(21.9.2011 6:46:09)
Iren, nevím, jestli jsi pochopila článek - je totiž o dětech, ne o tom, co děláš večer doma Ty.
 MM, 2 kluci 


S článkem v podstatě souhlasím... 

(21.9.2011 9:01:58)
... a myslím si, že bohužel řada rodičů má k televizi a počítačovým hrám dost nekritický přístup, který se pak projevuje i u dětí... ~:(

S Večerníčkem jsme začali někdy v necelých 3 letech (je to v podstatě jediné, co pravidelně pouštíme resp. jsme pouštěli - teď je to zrovna nějak nebere nebo to nestihnem, talže bedna zůstává vypnuta úplně). Časem začali koukat i občas na nějaký dětský film na DVD, ale koukáme převážně spolu a povídáme si pak o tom.
Teď, když už jsou kluci větši (druhák a předškolák), "ukoukají" toho i víc, ale televize ani DVD nehrají prostě u nás tak důležitou roli, v popředí stojí jiné činnosti. Někdy se kluci rádi na něco podívají, nebo my všichni spolu, často si ale ani nevzpomenou. ~d~

Počítač v podstatě totéž - vědí od nás, že se dá např. na internetu ledacos najít (informace, třeba jak vysoká je žirafa nebo jak se dostat vlakem tam a tam, nebo... ~;)), ale musí se přitom vždy dávat pozor na případné nepravdivé či špatné věci, které tu lze bohužel najít také, vše si člověk musí vždy ověřit. (Zatím samozřejmě nic nehledají sami, jsou u počítače vždy s někým z nás.). Občas si starší zahraje nějakou hru z dětských stránek typu Alík apod. Toť vše (zatím), časem se toho bude učit víc, dle situace a potřeby...

Nejdůležitější je opravdu tan kritický postoj (a nejen v tomto ohledu), to že člověk nad tím přemýšlí, nekonzumuje to jen tak bezmyšlenkovitě, ale používá jaksi "uvědoměle". Toť můj/náš názor a zkušenost. Hezký den ~x~ !
 Lepiota+4 


Re: S článkem v podstatě souhlasím... 

(21.9.2011 13:59:52)
Ahoj, já sama na TV téměř nekoukám, není kdy, čekáme čtvrté miminko, barák a velká zahrada, úkoly, kroužky... Ale naše děti díky kamarádům objevily Animáček. To je hotovné neštěstí pro mě, protože jednak trvá dlouho a jednak je to v době, kdy je večeře a pak je směruju do postele... Zlatý Večerníček, na který koukali předtím...

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.