| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Ambulantní porod - zdravý novorozenec patří do rodiny

 Celkem 158 názorů.
 petluše 


Možnost volby 

(26.7.2011 8:23:10)
Jsem ráda,že pomalu ale jistě "tají ledy" a lze si vybrat variantu porodu, která rodičce vyhovuje. Pokud bych ještě někdy rodila, chtěla bych také ambulantní porod, tedy porod v nemocnici ale pokud budeme bez obtíží jít za chvilku domů.~;((
 binary 


Re: Možnost volby 

(26.7.2011 9:08:06)
díky, jsem ráda za shrnutí a konkrétní rady. Určitě využiji, pokud se nepoštěstí porodit doma.
 foxina 


Re: Možnost volby 

(26.7.2011 13:29:36)
ač jsem rodila v malé porodnici, takřka rodinné, s milým personálem, tak trochu lituji, že jsem po porodu zdravého druhorozeného syna nešla po porodu domů. co musím vychválit, že jsem si prcka už ze sálu po dvou hodinách sama mohla odvézt v postýlce až na pokoj a nehnul se ode mě už ani na krok:-). sice jsem byla na nadstandardu, ale klid na pokoji rozhodne nebyl - kolem sedmé: dětská sestra, pak sestra ze šestinedělí, pak pediatr, pak gynekolog, mezitím sanitárka s jídlem a uklízečka. prostředí sice fajn ale doma to prostě nebylo. takže jestli někdy budu rodit potřetí, tak jedině ambulantně - když bude vše ok:-)
 Ikara 


Škoda, že jsem toto nevěděla dřív, 

(26.7.2011 9:00:05)
mohla jsem si ušetřit třetí stěhování po nemocnici. Přestože jsem druhý den po porodu žádala o předčasné propuštění, bylo mi řečeno, že se to nesmí a hotovo. ~Rv Vědět, že jsou to kecy, trvala bych na propuštění. Poučení pro příště a ambulantní porod jako takový by byl úplně nejlepší řešení. Snad to časem pochopí i porodnice.
 madlenka+2 


Naopak :-) 

(26.7.2011 9:18:00)
Já to cítím přesně naopak - pokud bych měla třetí dítě, určitě bych se nebála porodu doma, ale osobně bych se spíš bála toho, že se miminku během prvních 2 - 3 dnů může něco stát. První - syn celé dny a noci řval, jak když ho na nože berou a já bych doma byla šílená hrůzou a vynervovaná že mu něco je, rozhodně bych u nás žádná klidná domácnost nebyla. Druhý porod - dcera napitá zkažené plodové vody první 2 dny problinkala(zvracela hnědé, nazelenalé i lehce krvavé) a prořvala taky, mít jí v tom stavu doma bych za žádnou cenu nechtěla.
 withep 


Re: Naopak :-) 

(26.7.2011 9:37:30)
m77, dítě tím pláčem možná reagovalo na stes způsobený režimem v porodnici nebo nešetrně vedeným (možná i vyvolávaným?) porodem, pokud by sis prosadila přirozený porod, snad by se ti narodilo klidné a spokojené děťátko, které by bylo doma ještě spokojenější ~;). S dítětem nalokaným plodové vody by tě lékaři domů hned po porodu "nepustili" a ty by sis to sama nelajzla (já taky ne).
 kreditka 


Re: Naopak :-) 

(26.7.2011 9:59:50)
Tak tím bych si jistá nebyla, do mě při druhém porodu nastrkali chemie fůra a syn je spokojené miminko, naopak u dcery jsem žádnou chemii nedostala a bylo to uřvané dítě do pů roka
 Milada 
  • 

Re: Naopak :-) 

(26.7.2011 10:26:20)
Však ani porod doma neznamená automaticky vysmáté a pohodové miminko. Nicméně pokud znám matky, co rodily doma, tak mi přijde, že jsou si v péči o miminko tak nějak jistější. A o tom je myslím i ambulantní porod - pokud věřím, že se o miminko sama postarám dostatečně, tak určitě i zvládnu jeho pláč. Pokud vím, že z něj budu ve stresu, tak je nejspíš lepší zůstat v porodnici a nechat si poradit od zdravotníků.
 kreditka 


Re: Naopak :-) 

(26.7.2011 10:27:38)
Nikomu porod doma nevymlouvám je to každého věc. Jen píšu že i "chemicky" porozené dítě může být pohodář a naopak
 withep 


Re: Naopak :-) 

(26.7.2011 14:22:39)
kreditko, nepíšu nic o jistotě, píšu "snad" ~;)

A myslím si, že moje domněnka má logiku a tvoje děti tvoří spíše výjimku (a kdo může vědět, jestli by to uplakané dítě nebylo ještě uplakanější a to klidné ještě klidnější, kdyby si způsob narození vyměnily...?)
 Binturongg 


Re: Naopak :-) 

(26.7.2011 10:09:46)
whitep - přirozený porod je to nejlepší, co se může matce i dítěti přihodit, ale pokud to někdo takto necítí, není přirozený porod žádným přínosem ani pro jednoho.
Kamarádka má 3 děti - paradoxně právě to, které přišlo na svět přirozeně (v porodnici, ale bez zásahů), na tom bylo a je psychicky nejhůř, protože se jeho máma, prvorodička, hystericky bála, trpěla úzkostmi ž v první době porodní, ale bála se to říct, aby jí nepíchli nějakou chemii (měla nateno)a celkově zdravé těhotenství zakončila téměř tragicky jen díky své hrůze z porodu, kterou si však nechtěla do poslední chvíle připustit (což však, jak jistě uznáš, nebyla její chyba).
Další dvě děti porodila "nepřirozeně" - tj. s veškerou dostupnou chemií a zásahy a jsou to dost pohodáři od malinka.

Neodsuzuj nepřirozené porody - mohou být i užitečné ~;)
 withep 


Re: Naopak :-) 

(26.7.2011 14:33:36)
Bin, já nemluvím o přirozeném porodu obecně, ale s ohledem na odchod domů bez další hospitalizace. Aby si někdo neřekl, že jim teda strpí cokoliv, ale pak hned půjde domů, protože pak by toho taky nemusel být schopen. Té ženě, o které mluvíš, by jistě pomohlo, kdyby před porodem navštívila psychologa a po konzultaci s ním by možná uvítala psych. indikovaný císařský řez. Ale po císaři zase těžko půjde za dvě hodiny domů ~;).
 Binturongg 


Re: Naopak :-) 

(26.7.2011 22:01:08)
whitep - ale ona žádného psychologa nepotřebovala. Naplánovala si úžasný porod i s porodním plánem. Ale oproti očekávání si porod neužívala, jak třičtvrtě roku četla na netu, nýbrž byla zoufalá bolestí a propadala smrtelným úzkostem.
PŘI porodu, na který se těšila... ~d~
 withep 


Re: Naopak :-) 

(26.7.2011 23:21:01)
Aha. Tak to je první případ tohoto druhu, o kterém slyším. Na stránkách porodnice.cz se toto uvádí jako jedno z rizik přirozeného porodu - že je při něm žena překvapena skutečnou bolestí. Myslíš, že si ho příliš idealizovala? Nebo že má velmi nízký práh bolesti? Těžko spekulovat, ale v přirozeném porodu samotném bych chybu nehledala (čímž netvrdím, že je to varianta pro každého).
 Veveruše 


Re: Naopak :-) 

(26.7.2011 23:45:21)
Nečetla jsem předchozí nit diskuse, ale překvapuje mě, že by matku u přirozeného porodu mohla zaskočit bolest - já to tedy měla naopak - u 1. porodu po Prostaglandinu a oxytocinu málo účinné stahy, ale několik hodin bolestí jak svi.ě. Při 2. porodu (doma) jsem díky tomu do poslední chvíle nevěděla, že opravdu rodím (večer mi začaly nepravidelné a zcela nerušivé kontrakce, které byly určitě mnohem snesitelnější než křeče v nohách, kterými jsem trpěla během těhotenství, jen už mi poslední 4 hodiny nešlo spát, ale nijak to nebolelo - strávila jsem ten čas z poloviny na internetu a z poloviny naložená a usínající ve vaně; paní Doc. MUdr. CSc., jejíž jméno už si nepamatuju, z věhlasného pražského Podolí mi totiž den předtím - mimochodem 1 den po termínu porodu - když jsem jí řekla, že mi asi 3 dny předtím nejspíš odešla hlenová zátka, suše oznámila, že nález tomu neodpovídá, a zapsala Cervix skóre 2 - týden předtím bylo 3 a ještě další týden předtím 4, takže podle poznatku moderní lékařské medicíny jsem se vlastně porodu neustále vzdalovala~t~, takže jsem opravdu myslela, že to nejspíš jsou jen poslíčci). Až když jsem v 6 ráno vylezla z vany, začaly kontrakce, kdy jsem chvílemi nemohla mluvit. Ale stále to vůbec nebolelo, jen se mi začalo po chvilce (sotva jsem stihla zatelefonovat porodní asistentce, že možná rodím) chtít na velkou. Ale opět žádná bolest. Nejhorší byla půlhodina, kdy jsem na čtyřech čekala na porodní asistentku a snažila se netlačit - ale stále žádná bolest, jen hrozné nucení na tlačení. PA po příjezdu konstatovala, že už leze hlavička. Jediná bolest, kterou si pamatuju, resp. ani ne bolest, ale spíš jen hrozný tlak na hráz a strach z roztržení, nastala při prořezávání hlavičky. A pak při šití (PA mi dole vyšívala asi hodinu - v porodnici by se s tím určitě tak nepárali - takhle to mám "dole" snad ještě lepší než před dětmi~z~, přestože šlo jen o povrchová poranění - první čurání po porodu vůbec nepálilo, bez problémů jsem seděla na normálních židlích, chodila atd., zkrátka cítila jsem se zcela fit).
Sorry za dlouhý a pro někoho asi až příliš podrobný příspěvek, i za to, že už se tady na Rodině opakuju (třeba to ještě někdo nečetl~;) a třeba to k něčemu bude nějaké mamce, která ještě nerodila - osobně mi před 1. porodem velmi chyběly konkrétní zkušenosti jiných - moje maminka ani kamarádky se se mnou o detailním průběhu svých porodů příliš nebavily~:()
 Katjan 


Re: Naopak :-) 

(28.7.2011 0:08:23)
Díky za tenhle příspěvek - já ho tedy určitě ještě nečetla :-) Chystáme druhé děcko a protože první porod byl hodně podobný tomu tvému, mordovali jsme to oxytocinem a bůhvíčím ještě asi 14 svinsky nepříjemných hodin, mám z toho druhého docela velký vítr - tohle mi zní jako úžasná selanka a ačkoli nečekám, že bych měla takovou kliku (nevím, jestli jsem byla dost hodná holka), moc děkuju za závan naděje :-)))))
 Veveruše 


Re: Naopak :-) 

(28.7.2011 0:58:23)
Přirozený porod se může povést i v porodnici - kamarádky si nemohou vynachválit Vrchlabí (já jsem nad ním váhala, ale při 1. porodu jsem raději zvolila tehdy už pro mě známé prostředí na Bulovce - tehdy to možná byla chyba, ale je možné, že by se mi porod zastavil stejně, kdyby mě něco rozhodilo, a nemusela bych mít takové štěstí na zručnou lékařku - doteď nechápu, jak ze mě mohla dostat synka bez kleští, přestože jsem neměla žádné kontrakce a začínala jsem být hysterická - a při mém druhém porodu bylo Vrchlabí zrovna zavřené a je fakt, že při neočekávané infekci miminka, která tehdy nastala, by to býval problém - nebývala tam JIP). Jako 2. variantu místo domácího porodu jsem měla Podolí, to si taky mé kamarádky celkem chválí - porod tam obvykle vede PA, mé kamarádce se tam dokonce "podařil" (aniž by o to stála) porod ve sprše jen s manželem, PA nebyla zrovna k zastižení...
 Binturongg 


Re: Naopak :-) 

(26.7.2011 23:48:13)
withep - já opravdu nevím. Mluvila o tom se mnou jen jednou, zato dost dlouze, přesto si nejsem jistá.
Je to "čarodějnice", bylinkářka a zastánkyně všech možných přírodních postupů od barvení látek po dlouhodobé kojení a setrvání mláďat u matky nejméně 3 roky, ale nejde o fanatickou chlupatou neandrtálku z jeskyně - vlastní myčku, pračku, internet apod.

Myslím, že můžeš mít pravdu - že ji zaskočila bolest.

Soudím tak dle sebe.
Za sebe přiznávám, že ač propaguji porod co nejpřirozenější, neb je to opravdu ve většině případů to nejlepší, sama jsem zastánkyní porodu nepřirozeného, neb mám z porodu hrůzu, dokonce větší než ze zubaře a navíc trpím představou, že jde o život.
Nevím, proč tomu tak je, v rámci praxe na zdrávce jsem byla u několika porodů a většinou mě spíše dojímaly, ale chtít po mně rodit přirozeně je totéž jako zkoušet mi vysvětlit, proč se nemám bát pavouků ~d~

Proto jsem uvítala plánovaného císaře jak smilování.
Do chvíle, než jsem se poté 24h svíjela v takových bolestech, že mě ani nenapadlo jakkoli bojovat o dítě, které mi vzali (ono by mi to tedy bylo houby platné), jelikož jsem měla pocit, že bojuju o holý život.

Ne císař, za kterého se mnohé dámy stydí, ač nechápu proč - ta bolest a absolutní bezmoc po něm mě traumatizovala, a to tak, že už mi myšlenka porodit podruhé přirozeně nepřipadá tak strašná, nicméně je to zatím ve hvězdách ~:-D
 Kočanská 
  • 

Re: Naopak :-) 

(26.7.2011 19:49:10)
vše je o tom, čemu člověk věří, jakou cestu životem si zvolí. Co mě mrzí, že některé cesty jsou nám odepírány a vnucovány cesty jiné - podle mínění většiny vhodnější. Proč je třeba diskutovat o možnostech ambulantních porodů je právě to, že byť jsou bezpečné, jelikož to prokazuje běžná praxe v mnoha jiných evropských zemích, nejsou u nás běžně možné - a co hůř jsou nám odepírány. Dále jsou nám v ČR odepírány další možnosti rození dětí - porodní domy (záměrně zákonem stanovené překážky, které brání rození v porodním domě) a porody doma, které jsou záměrně odbornou i laickou veřejností démonizovány.
Jiné věci - pro mě například velice sporné z etického pohledu, jsou naopak brány jako běžné a normální - jak odbornou veřejností, tak i laiky.
Nepřesvědčuji nikoho o správnosti jeho cesty, jen není správné lidem odpírat možnost volby, v oblastech kde je jeho výsadní právo, sám volbu udělat.
 Hanka 
  • 

Re: Naopak :-) 

(26.7.2011 10:10:13)
Whitep,

já bych byla opatrná ve zevšeobecňování typu "pohodový porod bez zásahů = pohodové miminko"... Nic proti, nepochybuji, že jistá zdaleka ne bezvýznamná souvislost souvislost tam je, stejně jako je souvislost mezi výchovou a chováním dítěte, ale občas výchovou / přirozeným porodem nic "nespasíš", stejně jako občas mají klidné / poslušné dítě i nerváci / "nevychovávající"... A lidí, kteří udělali, co mohli, a jejich dítě přesto není "poslušné" či "klidné", se můžeš podobnými řečmi docela dost dotknout.
 Eva s 2 dětmi 
  • 

Re: Naopak :-) 

(27.7.2011 21:35:54)
Tak u mých dětí to bylo tak, že první se narodil v klasické porodnici, byla jsem vyplašená prvorodička, bolelo to dost, ale jinak bylo vše přirozené bez chemie, až na porod na koze a narodilo se mi miminko, které po porodu vůbec nebrečelo, jak bylo spokojené.
Druhé se mi narodilo ve Vrchlabí, porod pohoda, ale síla hlasu dcerky po porodu mě překvapila a trvalo ji několik hodně minut, než přestala křičet.
Jinak pohodáři jsou oba dva a jako miminka mimořádně hodná.
 Markéta, kluci 9 a 2 
  • 

Re: Naopak :-) 

(26.7.2011 10:24:42)
Whitep - to je nějaké pravidlo, že přirozený porod znamená klidné a pohodové miminko? Můj první porod - klystýr, epidural, oxytocin, píchnutí plodové vody, určitě přirozený nebyl - a narodilo se miminko, které od šesti týdnů spalo celou noc, většinu dne a mezi tím se spokojeně usmívalo. Druhý porod - voda praskla sama, klystýr se nestihl, epidural se nestihla na oxytocin nedošlo, protože se ucpala kanyla. Miminko nespí dobře dodnes (budou mu tři roky), prvního půl roku prokřičel, je to nervák (jo, a to na rozdíl od prvního šel hned po porodu na břicho).
 ALL 


Re: Naopak :-) 

(26.7.2011 12:22:04)
Moje přirozeně porozené děťátko (v nemocnici, CAP) rozhodně první čtyři měsíce žádný pohodář nebylo!! ~d~
 withep 


Re: Naopak :-) 

(26.7.2011 14:39:02)
Hanko, Markéto, Al - copak já tvrdím, že to musí platit nutně a vždy...? A kdo to tak nemá, může tvrdit, že to rozhodně neplatí, může si být jistý, že by jeho děti nebyly ještě pohodovější/ještě plačtivější?

O mých dětech to platí, vidí to na nich i jiní lidé - ten rozdíl, a stejně tak je tomu ve většině případů, o kterých vím. Pokud zobecňování znamená, že něco platí většinou (=ne vždy), tak si myslím, že zobecňovat můžu.
 Markéta, kluci 9 a 2 
  • 

Re: Naopak :-) 

(26.7.2011 15:32:25)
Kdyby moje klidné dítě bylo ještě klidnější, tak by bylo mrtvé. A kdyby moje ukřičené dítě bylo ještě ukřičenější, tak by muselo podlehnout vyčerpání. Většina mých kamarádek absolvovala "nepřirozené" porody a děti reprezentují všechny "charakterové" kategorie.
 kosatka2 


Re: Naopak :-) 

(26.7.2011 16:41:16)
ono jde i o to obezřetně (ne)zevšeobecňovat dle vlastní zkušenosti. když se podívám na děti známých, tak rozhodně to nevypadá, že by domarodé děti byly skupinově jiné - dle výýpovědí matek. ani já žádné rozdíly nevidím.
 withep 


Re: Naopak :-) 

(26.7.2011 17:07:29)
Asi napíšu Roni, ať to smaže. To jsem fakt netušila, že píchnu do vosího hnízda ~d~. Je to planá diskuse, protože jakýkoliv počet protipříkladů nebude stačit. Už proto, že opravdu přirozený porod u nás opravdu málokdo zažil (zdaleka to není jen věc podání nebo nepodání chemie atd.). Už proto, že vlivů na spokojenost a poklidnost dítěte je samozřejmě daleko víc. Kdo si chce myslet, že způsob, jakým dítě přijde na svět, nemá na jeho psychickou pohodu žádný vliv, nechť si to myslí. Ale já si myslím, že tam vliv je a velký, a přála bych si, aby bylo v našich porodnicích normální (nebo přinejmenším možné) rodit tak, aby byl stres matek a dětí minimalizován.

Netvrdím, že pohodový porod je zárukou pohodového dítěte, ani netvrdím, že porod, který se nějakým způsobem zkomplikuje a představuje pro dítě zátěž větší, než na jakou je stavěné, z něj nutně udělá uzlíček nervů. A prosím, abyste mi tahle tvrzení přestali přičítat ~x~

 Pawlla 


Re: Naopak :-) 

(26.7.2011 17:11:55)
Whitep,jen technická,diskusi,kterou jsi nezaložila Ti Roni nesmaže.~;)Jinak se vyjadřovat nebudu,už mám naštěstí odrozeno.~:-D~x~
 withep 


Re: Naopak :-) 

(26.7.2011 17:49:53)
Myslela jsem jen ten jeden příspěvek, ten snad smazat jde, ne?
 Pawlla 


Re: Naopak :-) 

(26.7.2011 17:57:43)
Konkrétní jeden,když dáš odkaz ano,ale nedělají to rádi,jak jsem vysledovala.
 kosatka2 


Re: Naopak :-) 

(26.7.2011 17:21:26)
nic o Roni nežádej. ono by bylo prima, kdyby byli lékaři a sestry nejen v porodnictví přesvědčeni, že je psychika důležitá až zásadní, ale promiň, naznačovat, že kdyby se miminko narodilo doma nebo přirozeně, třeba by bylo pohodovější, to je docela silný kafe, to mi zavání citovým vydíráním. každopádně to nelze žádnou metodou dokázat, takže o tom nemá cenu moc diskutovat.
 withep 


Re: Naopak :-) 

(26.7.2011 17:49:14)
Kosatko, jsem přesvědčená o tom, že kdyby se moje první dítě narodilo doma nebo přirozeně, bylo by mnohem klidnější a spokojenější. Bylo pro mě těžké a trvalo mi dlouho se vyrovnat s tím, že se mi nepodařilo mu takový příchod dopřát, bylo těžké zpracovat pocit viny. Bylo to těžké a bolestné, ale umožnilo mi to se posunout dál a příště se tomu stresu vyhnout.

Máš pravdu v tom, že nemám právo vzbuzovat pochybnosti a pocity viny u jiných žen, které před takovým zpracováním potenciálně preferují zapření a zapomnění. Myslím si, že jizvy se mají léčit, ne zakrývat, ale to je každého věc, takže se omlouvám všech, kterých jsem se mohla dotknout na citlivém místě, neměla jsem to v úmyslu.

m77 se už neozvala, takže nevíme, možná se to její uplakané dítko přecejen narodilo přirozeně a přesto bylo neklidné. mně její příspěvek připomněl argument typu "kdybych rodila doma, určitě bych umřela", na který jsem už zřejmě alergická, a tak jsem reagovala poněkud nerozvážně.

 kosatka2 


Re: Naopak :-) 

(26.7.2011 18:14:31)
tak to mě mrzí, jestli byl tvůj první porod nějaký špatný. jenže s tím pocitem viny, kdyby se ti narodil krásně doma a byl povahou stejný, asi by sis výčitky nedělala (?). taky se dá říct, že to tak třeba mělo být, že ho to posílí na nějaký důležitý úkol v budoucnu? nebo i tebe?

já nevím, o omlouvání se miminkům za špatný porod čtu leckde, možná i Mrowetz o tom psala a furt nějak nevím, co mi na tom nesedí. asi to je příliš osobní pocit, který nedovedu pochopit.
 kosatka2 


Re: Naopak :-) 

(26.7.2011 18:20:10)
" ...vzbuzovat pochybnosti a pocity viny u jiných žen, které před takovým zpracováním potenciálně preferují zapření a zapomnění. Myslím si, že jizvy se mají léčit, ne zakrývat, ale to je každého věc, takže se omlouvám všech, kterých jsem se mohla dotknout na citlivém místě..."

taky by se asi nemělo jiným ženám podsouvat, že ve zpracování porodu něco zapírají či zapomínají. no a z mnohých situací a u mnohých lidí ani jizvy nevzniknou
 withep 


Re: Naopak :-) 

(26.7.2011 19:55:47)
To ne, já taky nikomu nic nepodsouvám, jen tuším. Pokud tam žádné nezhojené trauma není, je to jen dobře, ale to se potom nemám moc za co omlouvat, protože jsem těžko mohla někoho zasáhnout na citlivém místě, které nemá ~d~. Už radši mlčím dneska, jelikož jsem čím dál větší tatar ~k~.

~x~
 kosatka2 


Re: Naopak :-) 

(26.7.2011 16:38:05)
chudák dítě, samo o sobě je takové neutrální nic a teprv porod mu určí jeho povahu ~e~ pěkná blbost.
kamarádka má dvě děti. jedno klidné, spokojené, jedno plačtivé, nespokojené. můžete hádat, které z nich se narodilo doma a které v porodnici. jsou to dvojčata a přišly na svět takřka najednou.
znám z okolí tři holky co rodily doma a jedno z nich je největší nervák z širokého okolí. myslím, že pohodový porod je prima a zpackaný může velmi uškodit, ale řeči typu domarodé děti jsou pohodáři a z porodnice jsou zmrzačení nerváci jsou padlé na hlavu.
 Bumbi&05,08,10 


Re: Naopak :-) 

(31.7.2011 21:11:55)
Kosatko,
mám 3 děti, narozené různě na různých místech - ale větší vliv, než to, kde a jak se narodily (všechny 3 teda měly kliku a narodily se relativně nekomplikovaně do relativně přátelského prostředí), mělo to, jak jsem rodila já, moje psychika a vyladění. A věřím, že to i ovlivnilo průběh porodu a jeho lehkost / těžkost.
Největší pohodář je to dítě, jehož jsem čekala radostně a klidně, s kterým jsem byla vyladěná i během porodu a podařilo se nám spolupracovat na "cestě ven" - to dítě jsem porodila bezbolestně a snadno, vyklouzlo na svět lehce a stejně tak lehce i žije.
 agnes+2 


Re: Naopak :-) 

(26.7.2011 10:01:49)
já byla zase ráda za ty tři dny klidu v porodnici. Nemusela jsem se starat o nic jiného než o mimčo. Žádné vaření, praní, úklid. Po příchodu z porodnice jsem se už takto vyvalovat nemohla
 Žžena 


Re: Naopak :-) 

(26.7.2011 11:02:36)
Ať se snažím jak chci, "klid v porodnici" si těžko dovedu představit.
Doma mi neřvaly tři další mimina když to moje konečně usnulo.
Doma mne nechodily budit sestry v pět, aby zjistily, že moje tělesná teplota je 36,5°C.
Doma jsem nemusela děcko nosit na sesternu, když jsem se chtěla jít vyčůrat nebo vysprchovat (což jsem ostatně v porodnici dělala s krajní nechutí, protože ty erární sprchy byly jak z Hlavního nádraží). Prostě jsem ho nechala v posteli s manželem a šla do svojí čisté koupelny vykonat hygienu.
Jo a taky jsem doma nemusela ukazovat vložku před šesti cizíma lidma, z nichž dvě ani nebyly zdravotnice, alebrž spolumatky na pokoji... no aspoň jsem si taky užila svoje, "na oplátku" jsem si vyslechla informaci jak jsou na tom jejich hemeroidy.
 agnes+2 


Re: Naopak :-) 

(26.7.2011 11:30:12)
tak to si asi byla v jiné porodnici než já. My byly na pokoji dvě, takže pohoda, děti jsme si hlídaly navzájem, když jsme šly do sprchy, novorozonec ve spaní nereaguje na hluk vzbuzením, takže mi řev druhého mimina nevadil. Nebudili nás v pět, ale v sedm, vložku jsem ukazovala pouze lékaři a sestře
 Suza007 


Re: Naopak :-) 

(26.7.2011 11:38:02)
Za sebe musím říct, že jsem si v porodnici taky užila celkem klid - mimčo jsem měla pořád u sebe, záchod s koupelnou byl na pokoji. Je pravda, že se tam pořád někdo coural (návštěvy, doktoři, sestry, uklízečka), ale na druhou stranu jsem si nemusela vařit, uklízet, mýt nádobí ani prát prádlo. Doma jsem pak musela dělat tohle všechno a do toho se starat o mimčo, resp. o mimčo a starší dítko.
 Markéta, kluci 9 a 2 
  • 

Re: Naopak :-) 

(26.7.2011 11:50:43)
To ses měla dobře. My jsme byly na pokoji tři, u prvního kluka záchod i koupelna na chodbě, u druhého kluka byla u pokoje koupelna a záchod byl na chodbě. Záchody v obou případech děsné (Apolinář). Brekot cizích mimin nebudil syna, ale mně. Teplotu chodili měřit před šestou, a nejlepší bylo, že uprostřed noci chodili sbírat papíry o nakojeném mléce. O klidu nemůže být ani řeči. Kontrola hojení jizvy probíhala na pokoji za přítomnosti spoluležících, takže všichni věděli že mám klidnou hráz a staženou dělohu a že stolice ještě nebyla. Mimina taky moc klidu neměla, ráno musela být v určitou hodinu svlečená a připravená ke kontrole, a pak se čekalo a čekalo. Koupání probíhalo odpledne (tak jsem se na to vyprdla a koupali jsme až doma).
 agnes+2 


Re: Naopak :-) 

(26.7.2011 12:56:55)
no tak to jsou velké rozdíly v porodnicích. Já rodila v Havlíčkovéě Brodě
 Katka +3 


Re: Naopak :-) 

(26.7.2011 16:59:19)
A to je právě chyba. Dnes jsme klidné šestinedělí vyměnily za 3-4 dny v porodnici, z které nás vyšoupnou do normálního pracovního režimu. Obecně mi připadá, že záležitosti související s rozením dětí byly degradovány na nemoc, chybí mi určitá úcta a pokora, kterou k těmto věcem chovali naši předkové.

Třetí dítě jsem rodila ambulantně,a doma jsem spala, kdy to mě vyhovovalo, jedla to, na co jsem měla chuť....Žádnou extra pomoc jsem neměla, ale předem jsem si navařila a namrazila jídlo, při nákupech vzala vždycky něco navíc a nasyslila zásoby, úklid se v těch prvních týdnech rozdělil mezi manžela a syny a já dělala jen pár nezbytností takovým tempem a v takovém čase, jak mi to vyhovovalo. Miminko bylo klidné a spavé, já mezi pospáváním četla, koukala na filmy, došila miminku patchworkovou přikrývku a vždycky vpodvečer vylezla na zahrádku se srpem pro trávu morčatům, užila si tu chvíli absolutního klidu a zase se vrátila do pelíšku k té své smečce.
 agnes+2 


Re: Naopak :-) 

(26.7.2011 17:38:42)
jenže, já měla doma 16ti měsíční batole, manžel v práci a dům, který vyžaduje péči. Ono je pěkný se na všechno vyprdnout, jenže pak to stejně jednou musíš dodělat
 Epepe 


Re: Naopak :-) 

(22.8.2011 18:29:50)
Agnes, mám to přesně jako ostatní. Na pokoji jsme byly taky jen dvě, ale naše děti řvaly na přeskáčku celou noc, a když jsme konečně usnuly, tak ve 4:00!!!! nám přišla ranní sestra změřit tlak. :-©
Za ty třii dny jsem naspala sotva deset hodin a po příchodu domů okamžitě usnula jak špalek. Pak jsem ten spánkový deficit rozcházela hodně dlouho. ~Rv
To nemluvím o jídle, záchodech na chodbě a hlavně o nepříjemných sestrách, což už je ale jiná pohádka.
Za mně už jen ambulantní porod.
 Veveruše 


Re: Naopak :-) 

(26.7.2011 23:13:41)
Měla jsem to stejně, jelikož syn měl nějakou infekci, tak mi to tak vyšlo (dvojí a tudíž velmi důkladná předporodní péče - v porodnici i od úžasné porodní asistentky, hladký porod doma s porodní asistentkou a super péče o malého na JIP na Bulovce; jen gynekologové byli velmi nepříjemní - emotivní nařčení z pokusu o vraždu dítěte apod...).
 withep 


Pěkný článek, jen bych zdůraznila, 

(26.7.2011 9:33:58)
co v něm padlo, ale možná se poněkud ztrácí v ostatních informacích: v reálu je nesmírně důležité uchránit se VŠEM zásahům do porodu, protože jakýkoliv zásah (už třeba dlouhé monitorování v leže, poloha v leže/polosedě ve druhé době porodní) zvyšuje riziko dalších zásahů (dítě špatně postupuje, hlavička nedorotuje, provede se rozsáhlý nástřih nebo dojde k velkému poranění, následně žena dostává 3 dny ATB nitrožilně jako prevenci hrozícího zánětu...) a z původně zdravé ženy se snadno stane lazar, který v řádu hodin po porodu domů odejít nemůže (a o to hůř pobyt v porodnici snáší).
 kreditka 


Nešla bych do toho 

(26.7.2011 9:41:54)
Po zkušenosti z 2. porodu. Pravda neměla jsem v plánu ambulantní porod, ale chtěla jsem mít syna u sebe pokud možno hned po převozu na pokoj - nakonec jsem ho měla dostat na své přání po 2 hodinách na šestinedělí. Už jsem byla nachystaná, natěšená - bohužel jen do chvíle kdy přišel primář z pediatrie s tím že 3 hodiny po porodu se u syna objevila srdeční vada, která se musí sledovat....mohla jsem syna mít klidně 4 hoďky po porodu, ale nakonec jsem si uvědomila že bych ho tím mohla dost ohrozit, tak jsem odmítla. Dali mi ho nakonec cca 12 hodin po porodu (jinak nosily na krmení), celou noc ho sledovali měřily okysličení krve, po této zkušenosti bych dříve jak 24 hodin po porodu neodešla ani náhodou
 Milada 
  • 

Re: Nešla bych do toho 

(26.7.2011 9:45:43)
A myslíš že kdybys ho měla u sebe, tak by jsi sama nepoznala, že se něco děje? Jak se ta srdeční vada projevila?
 kreditka 


Re: Nešla bych do toho 

(26.7.2011 9:57:42)
Právě že se projevila silným šelestem to bych určitě jako laik nepoznala.
 Milada 
  • 

Re: Nešla bych do toho 

(26.7.2011 10:08:52)
Mě by právě zajímalo, jestli se to mimčo i jinak nechovalo nějak "divně", ale to jaksi nezjistíš... A pak s ním museli něco provést, nebo ho jen sledovali? Jesli by nestačilo, kdyby na to přinejhorším přišel až pediatr poslechem doma někdy třeba za 24 hodin. Dík.
 Binturongg 


Re: Nešla bych do toho 

(26.7.2011 10:20:41)
Milado - tak na to, že matka, a ještě spíš prvorodička, intuitivně pozná fatální vadu či nemoc u miminka, by mohl spoléhat jenom blázen... ~8~

Právě proto si myslím, že těch 72h a pozorování je tak nějak ok, ale byla bych tedy přinejmenším pro 24h.

(a to nepočítám, že 48-72h po porodu se může rozvinout těžká žloutenka a stejně musí oba zpět do špitálu na fototerapii...třeba ~d~ )
 Milada 
  • 

Re: Nešla bych do toho 

(26.7.2011 10:33:37)
Tak to jsou asi bláznivé všechny ženy, co rodí doma... A nemůžu si odpustit - sledování v porodnici je bohužel často spíš "sledování" a proto si myslím, že nepřetržitý kontakt s matkou může toto nahradit (ano, asi ne na 100%).
Sama píšeš o psychice, podle mě i v tomto intuitivním poznání je cosi z psychiky. Ano, návrat může být nutný, nicméně mi osobně stejně přijde lepší být jeden den doma a pak se třeba vrátit - tak to například měla známá s druhým dítětem a přesto říkala, že by za nepřetržitý pobyt v porodnici neměnila.
 Markéta, kluci 9 a 2 
  • 

Sledování dětí v porodnici 

(26.7.2011 10:49:59)
Já si z porodnice nepamatuju, že by dítě nějak "sledovali" (ani jedno). Oba kluci se narodili v pátek ráno, staršího jsem k sobě dostala v pátek odpoledne, mladšího hned po příchodu na šestinedělí. Doktor se na v pátek už nedíval, v sobotu a v neděli přišla taková uspěchaná oslabená vizita, možná klukům poslechli srdíčko, jinak s nimi podle mě nedělali vůbec nic. Žloutenku kontrolovala asi dvakrát denně PA, což by mohla udělat klidně i doma. Jediný "lékařský" zákrok bylo odříznutí pupečního pahýlu. Mléko mi teklo, klukům se očividně dařilo. Celá odpoledne jsem trávila na chodbě s návštěvami. Pro mě byl pobyt v porodnici po porodu mrháním penězi a nervy.

Klidně jsem mohla být doma.
 Binturongg 


Re: Nešla bych do toho 

(26.7.2011 11:50:19)
Milado - ženy, co rodí doma, do jisté míry za bláznivé považuju, ale nemám UŽ vůbec nic proti. ~:-D
Mám proti, když vyznavač císaře plive na domarodky a naopak, vzájemně se obviňují z ohrožování dítěte, z toho, že se bude špatně vyvíjet apod.

Podle mého názoru máme pravěké smysly otupené, ať žijeme v jeskyni nebo v paneláku, takže domarození je sice podle mě ok, jelikož zodpovědná matka ví, že si to může dovolit - tj. je sledovaná u lékaře celé těhotenství, i když třeba minimálně, nicméně nevěřím nikomu, ani sebevětší vědmě a přírodní ženě, že intuitivně pozná fatální vadu, na kterou se během těhotenství nepřišlo.

Na intuici věřím, ale v dnešní době na ni bohužel nelze 100% spoléhat ~d~
 Kočanská 
  • 

Re: Nešla bych do toho 

(31.7.2011 17:20:50)
přijde mi dost hrozné ošidit své právě narozené děťátko o kontakt se svoji maminkou. To je pro něj naprosto klíčové. Pokud právě není v ohrožení života jsem typ matky, která chce mít děťátko u sebe a jeho oddělování ode mě stavím téměř na úroven týrání dítěte. Pokud lékaři potřebují děťátko pozorovat a provést nějaké vyšetření, nechápu proč by to nemělo být za přítomnosti matky. Obávám se, že zde jde spíše opět o to, aby to bylo pohodlné pro zdravotnický personál než aby to bylo prospěšné pro dítě a matku.
Rozhodně v tomto ohledu každý svého štěstí strůjce. Porodů zažiji v životě jen omezený počet a mému děťátku bude pár mitut jen malou chviličku. To jsou okamžiky, které se neopakují, tak proč by mě o něj někdo měl ošidit.
Já jsem takto byla od svého prvního miminka oddělená a druhé jsem mělá stále u sebe a byla tam moje rodina. Po jakékoliv stránce ať již psychické pro všechny nebo po fyzické se to naprosto nedá porovnávat. Ve všech ohledech pokud může být miminko ihned s maminkou, je to nejlepší. Naprosto nikdo mě nemůže přesvědčit že je to jinak.
 markéta s párkem 
  • 

se žloutenkou může být problém 

(26.7.2011 12:31:19)
V porodnici (krč) rozmluvili mé spolubydlící dřívější odchod domů kvůli tomu, že kdyby se u dítěte projevila novorozenecká žloutenka, už by ho nevzali zpátky do porodnice na odd. šestinedělí, ale muselo by na klasické infekční na Bulovku.~8~
 Markéta, kluci 9 a 2 
  • 

Re: se žloutenkou může být problém 

(26.7.2011 12:37:32)
Na INFEKČNÍ s novorozeneckou žloutenkou?
 Markéta s párkem 
  • 

Re: se žloutenkou může být problém 

(26.7.2011 13:00:34)
Jo, takhle jí to řekli.~e~

Nevím, jestli to bylo takové zastrašování, aby neodcházela, nebo neznalost nebo je právní úprava opravdu taková.

Jestli by s ním musela opravdu na infekční, když jde o novorozeneckou žloutenku, nevím. Fakt asi je, že by ho už nepřijali zpátky do porodnice, tak snad interna nebo něco. ~l~Ale i to je blbý, už to prostě není novorozenecký, jsou tam různý nemoci. Navíc by tam určitě zkušenosti s novorozeneckou žloutenkou neměli. ~q~

Zajímalo by mě, jestli někdo tohle v praxi řešil nebo jak se to dělá v cizině.
 Binturongg 


Re: se žloutenkou může být problém 

(26.7.2011 13:03:51)
To infekční mě fascinuje, ale jinak je to s tím přijímáním na šesinedělí fakt.
Když mi sebrali dítě a já se tázala, zda mi ho vrátí, když bude v pořádku, prohlásili, že ani omylem nesmí zpět na šestinedělí, že až já budu propuštěná po císaři, můžu za ním na dětské, pokud tam pro mě bude místo, jinak ho tam budu muset nechat.

(podotýkám, že měli inkubátory, fototerapii a všeobecně patologické novorozence v hnusné, staré, bariérové budově 250m od porodnice...)
 x x 


Re: se žloutenkou může být problém 

(26.7.2011 13:05:22)
Nebylo to náhodou v Brně? :-O
 Binturongg 


Re: se žloutenkou může být problém 

(26.7.2011 20:33:17)
Žabátko - nene, v Brně ne. Okresní západočeské město.
 Markéta s párkem 
  • 

Re: se žloutenkou může být problém 

(27.7.2011 8:56:48)
Tys byla po cs, dítě mělo nějaké problémy a po jejich vyřešení vás nedali zpátky na šestinedělí, ačkoliv jsi byla celou dobu v porodnici? A na jakým oddělení teda to dítě bylo? Já myslela, že to novorozenecký je právě oddělení, kde se řeší téměř všechny komplikace a pak se dítě vrací matce na šestinedělí?
 Binturongg 


Re: se žloutenkou může být problém 

(27.7.2011 9:30:08)
Markéto - já byla hned po císaři na oddělení šestinedělí, na samostatném pokoji (nevím, proč ne na JIPce, ale nerodila jsem v celkové anestezii ~d~ ). Dítě mi přinesli 2x ukázat a nechali mi ho pochovat, to už bolest stoupala, ale ty chvíle s chlapečkem si jasně pamatuju (vše okolo je zastřené, všechno jsem si hned zapisovala jak idiot, abych neměla úplnou "amnézii" - psát vleže naznak, jednou rukou - v druhé kanylu...no, od porodnice jsem zápisky otevřela jen jednou ~:-D ).

Jenže na novorozeneckém je sice dětská sesterna, kde se sestry starají o děti, které z různých důvodů nemohou být s matkou (rooming in tam funguje), ale toto privilegium je vyhrazeno pouze zcala zdravým dětem.

Při jakékoli komplikaci (u syna hyperbilirubinemie, která nastala hned po porodu; u jiných i běžná dětská žloutenka, která potřebuje fototerapii apod.)se dítě odváží do dětského pavilonu (200-250m), kde je oddělení patologických novorozenců a tam setrvá tak dlouho, dokud se matka není schopna nastěhovat za ním.
Nastěhování ovlivňuje kapacita lůžek.
Přímo na patologických novorozencích jsou lůžka asi 2 nebo 3 a matky většinou bydlí na kojeneckém, což je stejné patro a dochází za zamčené dveře každé 3h kojit.
I tyto matky mohou ještě mluvit o štěstí.
Zažila jsem plačící prvorodičku, které sdělili, že má jet domů, jelikož tam pro ni nemají místo a dítě má jezdit kojit a vozit mu odstříkané mléko cca 40km...

Zkrátka - porodnice a personál nadprůměrný a opravdu nemohu říct naprosto nic negativního, ale organizace tohoto podniku... ~8~ ~7~
 Markéta s párkem 
  • 

Re: se žloutenkou může být problém 

(27.7.2011 11:35:00)
To se tedy divím, žes po cs nebyla na jipce. Já měla cs dvakrát, také bez celkové anestezie - jednou epidurál, jednou spinál a v obou případech jsem byla 24 hodin na jipu. Jednou Krč, jednou Apolinář.

Dítě na jipku vozili po 3 hodinách, ale ono to při těch bolestech podle mne nevadí. Kdyby to dítě leželo vedle mě, každé zakňourání by mě trápilo, protože bych na něj nemohla ani šáhnout.

Pokud je dítě pod lampou, nebo něco podobného, tak je jasné, že s ním matka nemůže být na pokoji, ale měla by mít možnost chodit za ním nebo aby jí ho nosili. Já měla po druhém cs problém dojít po propuštění do auta, natož courat několikrát denně přes chodbu někam na jiné oddělení.
 Binturongg 


Re: se žloutenkou může být problém 

(27.7.2011 12:23:01)
Nevím, proč jsem nebyla na JIPu, nikdy mě nijak nenapadlo o tom dumat, ale při tamější organizaci by mě překvapilo, kdyby JIP na porodnici vůbec měli ~:-D

Prostě jsem ležela na pokoji naproti sesterně, druhý den mě téměř násilím zvedly (jeden z nejhorších zážitků v životě - ta strašná bezmoc a roztřesenost...) a druhý den večer mě přestěhovaly na nadstandard, který se právě uvolnil.

Dítě mi přinášet nemohli, jak jsem psala, bylo čtvrt kilometru jinde, v jiné budově, stejně jako řada dalších dětí, co se v těch dnech narodily...
 Raďulka 


Re: se žloutenkou může být problém 

(27.7.2011 14:06:45)
Markéto, dost porodnic má přenosné lapmy na fototerapii, tudíž je možné ji provozovat na pokoji s matkou. Akorát se to skoro nikde v ČR nedělá, protože matky jsou pro personál často naprosto neschopné čehokoli. Nedávno jsem slyšela od jedné sestry, že lampu mají matkám zakázanou dávat primářem protože by matky prý nebyly schopné ochránit zrak dítěte a pak by ještě žalovaly nemocnici ~8~ fakt zvrácený názor :-©
 Markéta s párkem 
  • 

Re: se žloutenkou může být problém 

(28.7.2011 13:44:21)
Proč by mu měly chránit zrak? Co jsem viděla v porodnici, tak dítěti (asi sestra) oči převázali a to mělo furt, když bylo pod lampou. Tak by sestra oči převázala a šup s ním k matce pod lampu. ~d~

No, třeba se nám k tomu Kili vyjádří. ~5~
 Binturongg 


Re: se žloutenkou může být problém 

(28.7.2011 14:44:55)
Markéto - velm záleží na lidech. Matky jsou často považovány za slabomyslné bytosti, i když mají medicínské vzdělání, za bytosti neschopné pod vlivem hormonů soudného uvažování a svéprávnosti.
Jistěže by nebyl problém chránit dítěti oči v rámci rooming in a dělají to tak i některých okresních nemocnicích, ale někde potřebují doázat svou důležitost a nepostradatelnost - já díky tomuto zjištění po 6 dnech od porodu (z toho 5 jsem dítě VŮBEC neviděla) vyhodnotila, že bude nejlépe nechat se převézt i s miminem do jiné nemocnice.
Nerada využívám protekci, ale tady šlo o mimino, takže se vše vyjednalo přes známosti ve špitále 50km jinde a nastalo peklo - neustálé naléhání, ať neodcházím, nátlak, že ohrožuju dítě na životě a nakonec výhrůžky sociálkou od pediatričky, která kluka viděla jednou, v rámci služby - na novorencích vůbec nepracovala.
Nakonec se jiná pediatrička telefonicky spojila s pediatrickým primářem domluvené nemocnoce a ejhle, najednou bylo vše ok, dítě schopné převozu, usměv sem, úsměv tam - zádrhel byl prý pouze v tom, že bylo třeba sehnat sanitku s dětskou sestrou (pak ovšem nechápu výhrůžky smrtí dítěte a sociálkou)...

Shrnuto podtrženo - je dobré dát na reference a hlavně počítat s tím, že se může stát cokoli a ne každý porod lze praktikovat téměř ambulantně.
Říct si, že těch pár dní ve špitále přežiju já i dítě, je naivní...
 Raďulka 


Re: se žloutenkou může být problém 

(29.7.2011 21:28:36)
Markét přesně jak psala Binturong, protože někteří zdravotníci považují stále matky po porodu za slabomyslné, bohužel ~a~
Takže výmluva že by amtky neochránily zrak se jim velmi hodí.
Přijde mi to šílené, mít na oddělení lampu, která může být s děckem u mámy a nevyužít ji, naopak krást matkám děcka, aby se mohli svítit :-©
 kili 
  • 

Re: se žloutenkou může být problém 

(30.7.2011 6:59:42)
Není "lampa" jako lampa, není dítě jako dítě a není matka jako matka. K FT je někdy nezbytný inkubátor. A jsou jistá závazná bezpečnostní pravidla. A jsou také pseudomoudra o tom, koho za co kdo považuje.
 kreditka 


Re: se žloutenkou může být problém 

(26.7.2011 18:59:23)
U nás se maminy vracejí se žloutenkou na dětské oddělení, pravda infekční tu nemáme
 Kočanská 
  • 

tak to je taková klasika 

(28.7.2011 21:59:47)
ano, co píšete je přesně jeden klasický příklad, který má personál pěkně naučený. Každý případ novorozenecké žloutenky není tak závažný, aby se s ním muselo pobývat v nemocnici. Naopak většinou se stav rychle zlepšuje a není třeba naprosto nic dělat, jen být v klidu a kojit - i svícení pod lampou je většinou tak jako něco navíc, co možná trochu pomůže, ale kdyby nebylo, tak je světlo a sluníčko.
 kili 
  • 

Re: tak to je taková klasika 

(30.7.2011 7:01:19)
"světlo a sluníčko...", můj ty bože.
 Kočanská 
  • 

Re: tak to je taková klasika 

(1.8.2011 10:30:13)
ano, ano .... můj ty bože. Skvělé, že odvoláváte na bohua :-)

Často stačí jen pořádně kojit. Moje dítě žloutenku mělo. Moc dobře si pamatuji, jak to probíhalo v porodnici, že miminko bylo na fototerapii i když podle naměřených hodnot to vůbec nebylo třeba - jak jsem si pak zjistila (protože mi to tak trochu prozradila sestřička v porodnici). Navíc jsme zbytečně údajně kvůli té žloutence byli o dva dny déle v porodnici - opět sestřička mo to všechno prozradila já si také následně vyhledala příslušné instrukce pro lékaře. Navíc jsem přesvěedčená, že by se byla ta žloutenka vůbec nevyskytla, kdybych dostala miminko hned k sobě.

Nevím co máte proti světlu a sluníčko (nemyslela jsem tím samozřejmě opalování) Doporučovala bych Vám si možná také něco přečíst. Jestli jste lékařka a dotklo se Vás to, tak si prosím také něco přečtěte.
 Kočanská 
  • 

Re: tak to je taková klasika 

(1.8.2011 10:37:37)
... z toho co tu píšete, tak asi budete lékařka. Spíš než jízlivé poznámky by mě zajímal Váš názor na to, o čem můj přízpěvek byl a to je to, že právě při novorozenecké žloutence se často provádí nadbytečné úkony.
 kili 
  • 

Re: tak to je taková klasika 

(1.8.2011 11:14:23)
- nevnímám jízlivost u mých poznámek, kdežto z Vašeho psaní

- je jedn o kdo čím je, fakta tím ovlivněna nejsou

- "právě při novorozenecké žloutence se často provádí nadbytečné úkony" - to možná je Vaše intuice, skutečnost je zásadně odlišná
 Elíláma 


Re: tak to je taková klasika 

(6.8.2011 9:50:25)
kili, ale mě tohle říkali i v porodnici, žloutenku nemáte tak vážnou, přivezeme vám na pokoj inkubátor (! takže výmluva, že to nejdu u matky kvůli inkubátoru ehm) a vy si ho svlíknete a dáte si ho na světlo, hlavně, když bude svítit sluníčko. ~d~~3~
 kili 
  • 

Re: tak to je taková klasika 

(6.8.2011 10:41:39)
- nejspíše Vám poněkud unikla souvislost mého a jemu předcházejícího příspěvku

- co Vám (možná) říkali v dané konkretní věci, to není obecné pravidlo

- princip fototerapie, indikované na celém světě podle prakticky stejných pravidel, není založen na celém světelném spektru, ne každý inkubátor lze užívat na každém pokoji pro každý účel, i to má svá pravidla včetně bezpečnostních předpisů

 Elíláma 


Re: tak to je taková klasika 

(6.8.2011 11:07:38)
KILI, tak blbá nejsem, že bych si myslela, že je to obecné pravidlo, ale píšete, jako by to nešlo vůbec. Přitom nešlo o alternativní přístup, ale v mé porodnici běžný. Někdy působíte velmi povýšeně, řekl vám to už někdo?
 kili 
  • 

Re: tak to je taková klasika 

(6.8.2011 11:19:38)
- napsal jsem : ""světlo a sluníčko...", můj ty bože"

- co Vy jste z toho napředjímala není má věc

- různé věci působí na různé lidi různě, nic proti tomu
 Elíláma 


Re: tak to je taková klasika 

(6.8.2011 11:45:10)
kili: aha, vy jste myslel tedy způsob vyjádření a ne princip? :-) někdy vašim formulacím moc nerozumím, ale co už...
 kili 
  • 

Re: tak to je taková klasika 

(6.8.2011 11:49:36)
- mínil jsem něco jiného

- nic
 Elíláma 


Re: tak to je taková klasika 

(6.8.2011 11:50:41)
kili: ~t~~t~
 Elíláma 


Re: tak to je taková klasika 

(6.8.2011 11:51:25)
kili: ~t~~3~~t~
 kreditka 


Re: Nešla bych do toho 

(26.7.2011 10:26:29)
Naštěstí v synově případě stačilo obyčejné sledování, ale pokud by kleslo okysličení krve nebo třeba při breku začal modrat či zadýchávat se musel by na specializované pracoviště...pediatr by to za 24 hodin zjistil také, otázka je pokud by časová prodleva nebyla zbytečně velká v případě nějakých komplikací... Syna jsem jim nechala na novorozeneckém už jen proto že tam neustále je personál, který se v případě potřeby postará. Já bych měla strach že kdyby byl u mne mohla bych nedejbože usnout jako špalek a v případě nějaké komplikace bych se nemusela probrat včas... Jak jsem psala pár hodin po porodu mi nikdo nedokázal říct zda syn neskončí někde na specializovaném pracovišti či zda bude muset někdy na operaci nebo jestli to bude dobré
 zuzini 


Re: Nešla bych do toho 

(26.7.2011 12:37:29)
U vás je skutečně na novorozeneckém neustále personál? U nás teda ne, přes den většinou ano, ale v noci jde dětská sestra k porodu a na novorozeneckém není nikdo. To samé, pokud sestra pomáhá jedné z rodiček s kojením (u ní na pokoji)...
 kreditka 


Re: Nešla bych do toho 

(26.7.2011 12:56:17)
Novorozenecké je hned vedle porodního sálu - je to malá porodnice, žádná fabrika na děti, miminka jsou uložena hned v místnosti vedle porodního sálu, takže když jde sestra ošetřovat právě porozené dítě má dohled i nad ostatníma dětma, krom toho i v noci měli službu minimálně 2 sestry a porodní sál je stavěný max. pro 2 rodící ženy
 Žžena 


Re: Nešla bych do toho 

(26.7.2011 10:52:23)
kraditko,
ale ambulantní porod neznamená odmítání lékařské péče. K rodičce domů normálně přijde její pediatr (PLDD) a dítě vyšetří. U nás se taky většinou odchází až později než 3 hodiny po porodu, takže když tu vadu zjistili po 3 hodinách, našli by ji určitě i při tom ambuporodu. O to pravděpodobněji, že u dětí, které domů propouštějí dřív, dělají vyšetření víckrát a důkladněji (u nás je opakovali několikrát v naději "že něco najdou a nebudou nás muset pustit), protože v našich porodnicích na to pořád nejsou stavění.
 kreditka 


Re: Nešla bych do toho 

(26.7.2011 11:17:19)
A já někde píšu že je to odmítání péče? Jen píšu o tom, že bych neodešla z porodnice dřív jak za 24 hodin, protože po "facce" kterou jsem dostala se synem bych dřívější odchod neriskla...
 x x 


Re: Nešla bych do toho 

(26.7.2011 12:48:29)
Nešla bych do toho taky z důvodu, že u všech 3 dětí se objevila 3. den silná žloutenka. Jinak jsem byla na nadstandardu, kde nás nikdo moc neotravoval, i když samozřejmě k určitým konfontacím s personálem docházelo, ale dalo se to vydržet. největší strach jsem měla z infekce, první holka si odtud odnesla nějakou breberu, kterou jsme léčili snad 4 měsíce.
 kreditka 


Re: Nešla bych do toho 

(26.7.2011 12:59:57)
Žloutenku jsem opomněla, měli ji obě děti, naštěstí pod světlo nemusely... Nadstandart jsem neměla, na pokoji jsme byly 2, děti jsme si hlídaly navzájem, návštěvy na pokoj nesměly - na to byla před šestinedělím speciální místnost, sestry měřily teplotu po 7. hodině ráno, uklízečka chodila taky kolem 7. hodiny, lístečky ohledně kojení se nechávaly na chodbě, takže vybírání někde o půlnoci se nekonalo ~z~
 Raďulka 


Re: Nešla bych do toho 

(26.7.2011 15:39:12)
Těžko takhle když je to vytržené z kontextu, nicméně saturační čidlo ti mohli dát i s mimčem na pokoj, v tom problém nevidím.
 kreditka 


Re: Nešla bych do toho 

(26.7.2011 19:02:43)
Nevím co je to saturační čidlo nejsem zdravotník, až když šel syn ke mě tak dostal monitor dechu - měl ho jako jedinýá na oddělení, běžně ho u nás nedávají
 Raďulka 


Re: Nešla bych do toho 

(26.7.2011 22:51:14)
Saturační čidlo je to, co měří saturaci (kyslík v krvi) a dává se na ouško, prst apod. prostě prokrvené místo. Monitor dechu ti taky mohli dát s ním do postýlky k tobě hned, v tom taky problém nevidím.
Ale samozřejmě je to o tom co posuzovali za vadu. Pokud to je opravdu hrozba vady, tak se dává dítko i matka na intermediál, nebo na novorozeneckou JIP. Na běžném oddělení novorozenců na zvýšený dohled stejně nemají lidi ani přístroje, tož tak...
 Milada 
  • 

Re: Nešla bych do toho 

(26.7.2011 22:56:52)
No mi to taky pořád vrtá hlavou, jak na to teda na tom novorozeneckém přišli, vždyť tam mimča nejsou na přístrojích, ne? Akorát je občas zkouknou sestry? Tak se jim třeba nezdálo, nebo zrovna byl doktor na vizitě a to by udělal i na pokoji? A nevím, jak jsi ho vlastně mohla ohrozit když ho stejně jen monitorovali - tak by ho začali monitorovat o trochu později, ne? A doma by na to teda přišel pediatr a poslal by tě do nemocnice?
 Raďulka 


Re: Nešla bych do toho 

(26.7.2011 23:02:20)
Samozřejmě na přístrojích mimča nejsou, akorát si je poslechne při vizitě neonatolog či pediatr, který by slyšitelnou vadu měl samozřejmě odhalit. Stejně jako ji může odhalit sestra, která taky umí pracovat s fonendoskopem, nebo klasický dětský doktor na obvodě. Problémy se dají poznat i podle tepů, dechů, což by taky sestra i děckaři měli rozeznat hned, koneckonců toho si často všimne i matka.
 kili 
  • 

Re: Nešla bych do toho 

(27.7.2011 7:58:49)
"...tak by ho začali monitorovat o trochu později, ne?"

později někdy znamená pozdě
 kili 
  • 

Re: Nešla bych do toho 

(27.7.2011 7:48:13)
" Na běžném oddělení novorozenců na zvýšený dohled stejně nemají lidi ani přístroje, tož tak... "

nevím, co je to zvýšený dohled, nicméně na "běžné" stanici novorozenecké, která ve většině nemocnic náleží dětskému oddělení a není samostatným oddělením, diagnostikujueme ročně řadu vrozených srdečních vad, z toho jednu až dvě kritické
 Milada 
  • 

Re: Nešla bych do toho 

(27.7.2011 9:38:13)
Já chápu že vady jsou a diagnostikují se. Akorát mě zajímá, jak taková diagnoza vznikne. Mám zafixovanou představu novorozeneckého oddělení, kde vedle sebe leží pár balíčků a sestry na ně koukají přes sklo. Takhle asi vadu nediagnostikují... Jak často ty mimča chodí kontrolovat? A jak často tam chodí lékař? Ta srdeční vada se pozná poslechem, ne? Ale ty sestry neposlouchají každé dítě co 15 minut? Jde o to, že mi trochu uniká, o jak moc větší šance je, že se něco pozná, když je mimčo na oddělení, nebo když je u matky na pokoji, kde občas nakoukne sestra a chodí vizita.
 kili 
  • 

Re: Nešla bych do toho 

(27.7.2011 9:51:39)
- diagnosa vznikne vyšetřením, metodou vyšetření může být např. pohled, pohmat, poslech, pomocné vyšetření (např. EKG), zobrazovací vyšetření (např. echoklardiografie)

- Vaše, jak péšete "zafixovaná představa" je klamná

- různá vyšetření se provádějí v různou chvíli a různě často, podle okolností, nelze nějak předem obecně určit, jak často a jakým způsobem lékař dítě vyšetří

- vyšetření poslechem vadu neurčí, může ji (ale ani nemusí) detekovat a zavdat tak potřebu dalších vyšetření

- chápu, že Vám, jak píšete, "uniká" ta věc, někdy je ta šance stejná, jindy různá, to záleží na vícero okolnostech včetně charakteru té vady
 Markéta s párkem 
  • 

Re: Nešla bych do toho 

(27.7.2011 11:40:52)
Laicky předpokládám, že se novorozenec důkladněji vyšetří po porodu a pak, když "vypadá" zdravě, je to na oddělení stejný jako u dospěláků - tj. jednou denně při vizitě.
 kili 
  • 

Re: Nešla bych do toho 

(27.7.2011 11:58:26)
tokto obecně to není správný předpoklad
 Raďulka 


Re: Nešla bych do toho 

(27.7.2011 13:57:57)
nevím, co je to zvýšený dohled, nicméně na "běžné" stanici novorozenecké, která ve většině nemocnic náleží dětskému oddělení a není samostatným oddělením, diagnostikujueme ročně řadu vrozených srdečních vad, z toho jednu až dvě kritické...

Kili to jsem přesně psala, že vrozené srdeční vady pozná pediatr často i sestra a nezřídka i matka. Ale že by se poznávaly tak, že se dítko na běžné novoroz. stanici dá k sestrám na nějaký údajný dohled a ty tam pak většinou nejsou a lítají po celém oddělení. No nevím, tak se to nedělalo v žádné z nemocnic v které jsem pracovala.
 kreditka 


Re: Nešla bych do toho 

(27.7.2011 10:38:29)
No tak u nás novorozenecká JIP ani není, navíc jak jsem psala mohla jsem syna mířt kdybych na tom trvala, ale zdraví mého dítěte je mě přednější než nepřetržitý kontakt s ním, kde bych mohla něco zanedbat
 Tante Ema 


Re: Nešla bych do toho 

(28.7.2011 21:52:41)
Chacha. Monitor dechu dali mojí malé za trest za to, že jsem ji chtěla mít u sebe. Vypnula jsem ho, hned jak babizna odešla a malá je zřejmě stejně konfliktní typ jako já, protože i s vypnutým monitorem dechu drze nezemřela. Bonbónek je, že žádná z kontrol, které na nás chodily, to, že jsem tu pixlu vypnula, nezjistila.
 Binturongg 


Důležitá je psychika! 

(26.7.2011 10:01:27)
Jsem pro jakýkoli druh porodu - od stoje na hlavě v borovém houští mezi menhiry až po plánovaného císaře na přání a jsem pro to, aby matkám bylo umožněno rodit, jak je napadne (i kdyby to měl být pouze nadstandard).

Jak jsem se přesvědčila sama na sobě i z ohlasů různých známých, příbuzných i kamarádek, nejdůležitější je psychika matky, potažmo dítěte. A na psychiku velká část zdravotníků a většina lékařů NEVĚŘÍ! ~e~
Udivuje mě to, jelikož se o velkém,, avšak nezměřitelném dopadu psychiky na zdraví člověka, popř. na hladký průběh fyziologických změn, učí i na zdrávkách i na lékařských fakultách (tam je to ale často zesměšňováno).

Dobrý doktor chápe, že se na pacienta neječí, nechováme se k němu arogantně a nezacházíme s ním a priori jako s blbem - to je však záležitost slušného vychování, nebýt hulvát a nafrnělec.
Ale dobrý doktor už nechápe, jak moc pacienta ovlivňuje chování zdravotníků, prostředí, organizace celého toho podniku.
Dobrý doktor neví, že právě porodivši matku, které stříkají hormony ušima a cuká jí oko, jak bude kojit, neb rozdíl mezi načtenou teorií a praxí je další šok, dokáže na léta traumatizovat staniční sestra vizáže a chování koncentráčnické dozorkyně nebo dětská sestra rozdávající prvomatkám pumpičkové odsávačky, aby se rozkojily, ale odmítá pustit na návštěvu laktační poradkyni, dobrý doktor neví, že rooming in je důležitější, než si kdo umí představit (protože děti z baby boxu přece taky přežijou)...
Dobrý doktor tohle všechno při nejlepší vůli neví, výtečných doktorů je málo a špatnému je to egál.

Ambulantní porod se mi z MÉHO hlediska líbí víc než domácí porod, ale nelajsla bych si ho čistě z lenosti a opatrnosti, neb pro ambulantní porod musí mít člověk podmínky DOMA, aby mohl opravdu ležet "v koutě" a ne se pár hodin po porodu začal starat o novorozeně, batole, chlapa, zvířata a domácnost ~d~ ~;)
Šestinedělí v koutě se totiž dodržovalo už před dávnými časy - porodit na poli, ok, ale druhý den už se na pole rodička nehnala - ani za týden.
Pokud se nejednalo o nějaký hororový případ (matka sama s x dětmi bez příbuzných a sousedů aj.), věděla i slabomyslná výměnkářka, že se z kouta neleze, neb jest to "vo hubu" ~;)

Osobně jsem pro porodnici a pár dní po porodu v ní - těch 72h se mi zdá rozumných...
 zuzini 


Re: Důležitá je psychika! 

(26.7.2011 12:46:03)
Tak já předpokládám, že žena rodící ambulantně nemusí doma hned po porodu navařit, uklidit, obstarat chlapa, ale muchlá se víc než 72hodin s novošem v posteli.

Mne třeba oddělení šestinedělí nehorázně deptalo, neustálé buzení, buzerování, kravál na chodbě, kravál z porodního sálu (ano, rodící žena byla v noci slyšet do všech pokojů), nechutné plesnivé sprchy, jídla nevhodná pro kojící...
 x x 


Re: Důležitá je psychika! 

(26.7.2011 12:58:57)
No tak to je asi jak kde... Jinak s těmi jídly nevhodnými pro kojící bych to až tak nedramatizovala, já jsem zdlábla i fazole a dítě to přežilo ve zdraví :-D.
 Binturongg 


Re: Důležitá je psychika! 

(26.7.2011 13:01:10)
Žabátko - bohužel, jak které dítě ~d~
 Binturongg 


Re: Důležitá je psychika! 

(26.7.2011 13:00:01)
Zuzini - a proč chodit do plesnivé porodnice, když si dnes můžeš vybrat a oddělení i prohlédnout a zjistit, jak to tam chodí?

Nemám ráda špitály a taky bych byla po porodu radši doma, ale buď bych dostala laktační psychózu z mé matky či tchýně (ač to obě myslí samosebou dobře), nebo bych se prostě starala o batole, o zvířata (kočky, ještěr...), o mimino, o sebe...
Tatínek by sice asi hodně pomáhal, ale přes výsledky vylučování jak batolete, tak zvířat nejede vlak, novorozenců se bojí, 80x denně by se chodil ptát, kde je tohle a tamhleto...
Zkrátka - stejně bych toho v tom koutě moc nenaležela ~d~

Takže ambulantní porod ano, pokud si ho dotyčná může dovolit...
 zuzini 


Re: Důležitá je psychika! 

(26.7.2011 13:40:25)
~:-D Vtipné, když jsem rodila, skutečně jsem si nemohla vybrat porodnici (před třemi lety), protože jaksi byly všechny narvané k prasknutí. ~d~
 zuzini 


Re: Důležitá je psychika! 

(26.7.2011 13:41:56)
"Takže ambulantní porod ano, pokud si ho dotyčná může dovolit..."

No ale však o tom mluvím, přece nebudu nudit ambulantní porod někomu, kdo o něj nestojí ~;)
 RONJA, DCERA LOUPEŽNÍKA 


Re: Důležitá je psychika! 

(26.7.2011 21:11:15)
No jasně, zvlášť vzhledem k tomu, že by to bez ní doma tak jako tak museli zmáknout, kdyby byla v porodce, mi připadá vyloženě sprostý ji okamžitě zapřáhnout do domácnosti...
 Jana, školkáč a školák 
  • 

Re: Důležitá je psychika! 

(26.7.2011 14:23:00)
No, myslím, že většina našich prababiček by se představě, že mají víc nez týden po porodu pouze ležet, dost smála.
Moje babička šla po porodu pracovat na pole nejdéle za týden, nejméně za tři dny (mluvíme o 50-tých letech). Děda byl zlatej chlap, který jí opravdu upřímně miloval, ale jak mi bylo řečeno, jedno dítě se narodilo o žních, druhé když se vybírali brambory a třetí na jaře když se selo. A nebyl nikdo, kdo by převzal babiččin díl práce (děda i tak makal od slunka do slunka) a když by se nesklidilo-nezaselo z čeho by žili?
A to mluvím o práci na poli, v domácnosti pracovala mnohem dříve.
Na můj údiv, jak to mohla zvládnout, mi babička říká, že byla samozřejmě vyčerpaná, že sotva pletla nohama a usínala pomalu i za chůze, ale jinak to prostě nešlo. A žádné zdravotní následky to na ní prý nezanechalo (i když prý hodně žen v té době mělo velké problémy se sestouplou dělohou).
 Ajlina 
  • 

Re: Důležitá je psychika! 

(26.7.2011 20:48:32)
v padesátých letech mohla jít akorát tak někam do družstva po kolektivizaci, takže je to pěkný nesmysl, už v té době byla normálně mateřská dovolená a nikdo po třech dnech do práce nechodil,jedině si okopávat svoji zahrádku, ale určitě ne na své pole...
 Jana, školkáč a školák 
  • 

Re: Důležitá je psychika! 

(26.7.2011 21:11:53)
Jedno dítě se jí narodilo když byli ještě soukromníci (to byla doma ten týden). Do třech dnech ji do práce nahnal předseda JZD s tím, že nemá nikoho kdo by šel na mlátičku, tak musí ona. V padesátých letech rozhodně žádná mateřská nebyla, na to zapomeň. Sice mohla zůstat v domácnosti, ale bez příjmu a děda by je neuživil.
 Ajlina 
  • 

Re: Důležitá je psychika! 

(27.7.2011 6:55:52)
nevím kterému roku říkáš padesátá léta, ale v padesátých letech mateřský byla...
 Ajlina 
  • 

jenom namátkou první odkaz na googlu 

(27.7.2011 7:04:51)
SPRSV - Populační politika
www.planovanirodiny.cz/view.php?cisloclanku=2008100902 - Archiv
9. říjen 2008 – V roce 1920 byla prodloužena mateřská dovolená na 6 týdnů po a před porodem ... V roce 1950 představovalo obyvatelstvo českých zemí 2,26% ...

Nevím kdo vymýšlí tyhle lži o tom, že se tři dny po porodu chodilo pracovat na pole!!!
 Binturongg 


Re: jenom namátkou první odkaz na googlu 

(27.7.2011 9:09:11)
Ajlino - taky by mě dost zajímalo, kde a kdy tyhle kydy vznikly.
Ale například můj tchán je s oblibou používá.
(pochází z 5 dětí, z nich se dvě v batolecím věku utopily, bydleli v chaloupce s udusanou hlínou, od malička moc nepili tekutiny, aby "se nepotili" atd. atd.)
Že se na poli sem tam rodilo, to ano, ale ženská nemakala po porodu na poli ani omylem - pokud to nezakazoval zdravý rozum, zakazovaly to velmi dobře vymyšlené pověry (polednice, která šestinedělky zabíjela, vyměněné dítě za malého divouska apod.)
 Markéta s párkem 
  • 

Re: jenom namátkou první odkaz na googlu 

(27.7.2011 9:12:39)
Já tedy žiju v představě, že šestinedělí se respektovalo, ale pak šup na pole (do dílny, do kuchyně, do služby). A ta ženská musela zvládnout vše, co před těhotenstvím, bez ohledu na to, že jí přibylo dítě.
 Binturongg 


Re: jenom namátkou první odkaz na googlu 

(27.7.2011 9:31:28)
Markéto - v podstatě ano, pokud šlo o zdravý porod a nestonala po něm či neumírala půl roku, ale nikdo ji nehnal na pole sova překousla pupeční šňůru ~;)
 Markéta s párkem 
  • 

Re: jenom namátkou první odkaz na googlu 

(27.7.2011 11:37:24)
Kdyby jí měla "sova překousnout pupeční šňůru", asi by nerodila na poli, protože sova lítá v noci a co by těhotná dělala v noci na poli?~j~~t~~3~
 Binturongg 


Re: jenom namátkou první odkaz na googlu 

(27.7.2011 12:18:22)
Sakra - SOTTTTVA ~5~

Tak by jí tu šňůru překouslo něco jiného, no, třeba hryzec, když jde o pole ~t~
 Elíláma 


Re: jenom namátkou první odkaz na googlu 

(6.8.2011 10:03:42)
Binturong a Markéta: ~t~~t~~t~~t~~t~ sova a hryzec ~t~
 Jana, školkáč a školák 
  • 

Re: jenom namátkou první odkaz na googlu 

(27.7.2011 9:46:22)
Hm, místní předseda JZD asi nevěřil na polednice.
 Jana, školkáč a školák 
  • 

Re: jenom namátkou první odkaz na googlu 

(27.7.2011 9:29:42)
Nemocenská podpora pojištěným ženám po dobu 4 týdnů po porodu. V roce 1920 byla prodloužena mateřská dovolená na 6 týdnů po a před porodem spojená s výplatou mateřských dávek. Od roku 1926 pobíraly státní a veřejné zaměstnankyně mateřské dávky ve výší 80% platu a to po dobu tří měsíců po porodu.

Toto je citace z toho tvého materiálu. Zdůraznila bych tam slovo POJIŠTĚNÝM ženám. Ještě dnes platí, že aby měla žena nárok na mateřskou dovolenou, musí být po nějakou dobu sociálně pojištěná. Teď je to myslím necelé dva roky. Soukromí zemědělci v té době sociálně pojištění nebyli a nevím jak dlouho byli v době babiččinah porodu v JZD.
Babička tvrdí, že v té době plošné mateřské teprve byly zaváděny a jejich JZD prostě mateřskou neproplácelo, neb předseda tvrdil, že na to nemají. (Velké organizace platí dávky SSP ze svého, neb platí menší odvody na hlavu, za malé organizace je platí stát-tak mi to alespoň bylo tvrzeno když jsem já žádala o mateřskou).
Ostatně i ve filmu Sestřičky, jehož děj se odehrává zhruba v tuto dobu, odvážejí rodičku do porodnice rovnou z družstevního kravína. Jak to, že nebyla už 6 týdnů před porodem doma?
 Binturongg 


Re: jenom namátkou první odkaz na googlu 

(27.7.2011 9:34:56)
Jano - to je v tom filmu taky vysvětleno - šéf těhulím nasliboval prémie, možná i potravinové lístky navíc... každá by se pro korunu strhla.
Byl sice oficiálně blahobyt, ale současníci jsou dodnes s to živit se plesnivým chlebem a 20 let starou marmeládou, aby se to nevyhodilo.
Posmíváme se jim, že je to ta válečná generace, ale ona byla nouze ještě dlouho po válce (a to nepočítám, že máma dostala v tehdejších jeslích křivici - jak tam to kojenecké a batolecí jídlo asi muselo vypadat...)
 Jana, školkáč a školák 
  • 

Re: jenom namátkou první odkaz na googlu 

(27.7.2011 9:51:53)
Ale právě o tom mluvím. Byla bída, proto babiččin plat nutně potřebovali a ona šla takto brzy po porodu na pole. Tvrdí, že mateřskou nedostávala. V době JZD by pouze z dědova platu nevystačili (ani po dobu cca 1 měsíce) a když byli ještě soukromníci, nebyl prostě nikdo kdo by její práci udělal za ní a na to, aby si někoho na 6 týdnů zjednali, prostě neměli peníze.
 Binturongg 


Re: jenom namátkou první odkaz na googlu 

(27.7.2011 11:23:13)
Jano - ale v téhle době se děly šílenosti horší než za feudalismu, kdy si ani dráb netroufnul hnát šestinedělku do pole (pokud to nebylo panství Půty Švihovského ~:-D ).
Babičky je mi líto, ale taková byla tehdejší propaganda a možná v té době vznikly ty fámy, že ženská musí po porodu zvládnout všechno, bez ohledu na dobu hájení.

Moje babička byla kantorka na VŠ, nemusela vůbec nic, dítě se jí narodilo 10týdnů před prázdninami, takže těch 10 týdnů s ním pobyla, pak ho šoupla své matce, učitelce a odjela se svými studenty na celé prázdniny na vodu a v září už byla holka (máma) v jeslích.

Nikoho ani nenapadlo se nad tím pozastavit... ~d~
 Ajlina 
  • 

Re: jenom namátkou první odkaz na googlu 

(27.7.2011 20:07:03)
taky ho Jirásková sprdla a říkala: máte tu nové těhotné a ty jste nenahlásil
 Ajlina 
  • 

Re: jenom namátkou první odkaz na googlu 

(27.7.2011 20:13:10)
že dnes řada mateřskou dovolenou nedostane, protože na ni nemá nárok je pravda, ale za komunistů bral mateřskou každý !!!, sociální pojištění bylo součástí státního rozpočtu a nevykazovalo se zvlášť...
 kili 
  • 

Re: jenom namátkou první odkaz na googlu 

(27.7.2011 20:34:59)
no, když si to myslíte, není důvod Vám to vyvracet. Skutečnost je ovšem jiná.
 Jana, školkáč a školák 
  • 

Re: jenom namátkou první odkaz na googlu 

(28.7.2011 15:27:51)
Ty (pardon Vy)tu dobu pamatujete, že jste na ní takový expert? Respektive expert na tehdejší systém výplady dávek a platby daní?
 kili 
  • 

Re: Důležitá je psychika! 

(27.7.2011 8:08:52)
" v padesátých letech mohla jít akorát tak někam do družstva po kolektivizaci, ... nikdo po třech dnech do práce nechodil,jedině si okopávat svoji zahrádku, ale určitě ne na své pole..."

Je zřejmé, že o té době nemáte příliš ponětí
 Ajlina 
  • 

Re: Důležitá je psychika! 

(27.7.2011 20:02:31)
jasně v padesátých letech se to soukromými zemědělce v ČR jen hemžilo
 Ajlina 
  • 

Re: Důležitá je psychika! 

(27.7.2011 20:08:56)
Po nastolení komunistických režimů ve východoevropských zemích probíhala kolektivizace také v této oblasti, a to opět podle sovětského vzoru (svou vlastní cestou se vydala pouze Jugoslávie). Po Stalinově smrti roku 1953 nastalo určité uvolnění a další vlna kolektivizace na přelomu 50. a 60. let se již nesla ve znamení mírnější propagandy a slabších represí (jen v Polsku došlo k trvalému rozpadu kolektivních hospodářství). Do počátku 60. let se proces kolektivizace až na Jugoslávii a Polsko dovršil ve všech zemích východního bloku.
 Jana, školkáč a školák 
  • 

Re: Důležitá je psychika! 

(28.7.2011 15:33:11)
No, jestli jste takový expert na socialistické dávky, jako na češtinu, tak k Vám tedy moc důvěry nemám, vždyť Vy vůbec neumíte skloňovat - píše se soukromými zemědělci, ne soukromými zemědělce!!!!!!!!!!
 Veveruše 


Re: Důležitá je psychika! 

(26.7.2011 23:55:56)
~g~~g~~g~~R^
 Runo 


Bylo to super 

(26.7.2011 10:22:04)
Rodila jsem kdysi dávno ambulantně v cizině první dítě. Bylo to nádherný.

Za úsvitu jsem porodila, pak si dala na porodní posteli snídani, popadla mimino a manžela a po třech hodinách jsme jeli domů, kde jsme si všichni vlezli do naší velké postele a čuchali k miminu.~k~
Myslím, že i díky tomu má manžel skvělej vztah k našim dětem.

Škoda, že v ČR je to pořád taková exotika - přitom je to podle mě ideální řešení pro ty, co chtějí porodit v porodnici, ale netoužej strávit několik dní v cizím prostředí. Mně osobně cizí prostředí strašně nervuje.
 katka 
  • 

Re: Bylo to super 

(26.7.2011 10:43:28)
Já jsem loni ambulantně rodila v Brně a taky to bylo fajn. Večer jsme uložili starší dítě a když se ráno probudilo, akorát jsme přijeli s miminkem :-)
Nezapomenutelné, všechno bylo v pořádku a já mám jedině pozitivní vzpomínky
 Míša a kluci 05/02,7.1.05 


Re: Bylo to super 

(26.7.2011 14:50:31)
Manžel se semnou a s dětmi v posteli nerochnil a vztach k nim má výbornej a věnuje se jim tak, že mi to některé kamarádky závidí.Takže tím to asi nebude.

Oba kluci se narodili u Apolináře a já byla spokojená,uznávám,že sco.zařázení nic moc,ale já byla ráda,že si v klidu užívám synů a nikam jsem nespěchala.

Vše má své pro a proti a hlavně, každému vyhovuje něco jiného a má jiné nároky.
 Runo 


Re: Bylo to super 

(26.7.2011 18:43:01)
Míšo, já jsem psala I kvůli tomu. Ne JEN kvůli tomu.

Máš problémy s porozuměním textu?~t~~t~~t~

Nicméně rochnil, nerochnil, každopádně když si zvolím po porodu variantu Chci zůstat v porodnici, tak nebude žádný problém. Když si zvolím variantu Chci jít hned domů, tak můžu očekávat větší či menší pindy ze strany personálu.
A vo to gou. ~:(
 DENISA + 2 
  • 

Re: Bylo to priserny 

(28.7.2011 18:09:57)
Rodila jsem taky kdysi dávno ambulantně v cizině první dítě. Bylo to priserny.

Pred pulnoci jsem porodila, a dalsi den pred pulnoci nas pustili domu a v pul 2 v noci jsme dojeli domů, kde jsme s manzelem oba doslova padali na drzku a bali se, ze ho unavou upustime, mimco rvalo, kojeni neslo a o spani nemuze byt slov.
Navzdory tomu má manžel skvělej vztah k našim dětem. Dokonce i k tomu druhemu, s kterym jsem se moc rada "valela" 4 dny v porodnici.

Škoda, že v ČR je to pořád taková exotika - přitom je to podle mě ideální řešení pro ty, co chtějí porodit v porodnici, ale netoužej strávit několik dní v cizím prostředí. Mně osobně cizí prostředí nervuje, ale pokud me nekdo nebuzeruje v 6 hod s teplomerem, ale po 9 se snidani, tak mi to vyhovuje vic, nez abych to delala sama.

Jen na okraj podotykam, ze jsem o ambuporod opravdu nestala, ale byla to otazka penez.
 helis78 


Tak jsem si ujasnila 

(26.7.2011 21:10:28)
že ambulantní porod je super, i porod doma bych třeba někdy i realizovala, ale prostě není pro mně. Potřebovala bych k tomu plno pomůcek od nůžek přes váhu, chůvu k ostatním dětem, vstřícného manžela, který by pomohl a zajištění pediatra a por. asistentky. Finančně by nás to zruinovalo, takže až bude pojišťovna nabízet takový balíček služeb , tak toho ráda využiju.
 Veveruše 


Není to tak drahé 

(26.7.2011 23:22:46)
Platila jsem při porodu doma jen porodní asistentku (domluveno bylo 8 000 Kč), zakoupila zdravotnické podložky a líh, víc toho myslím nebylo. Porodní asistentka měla svůj kufřík s veškerými potřebnými nástroji (včetně přenosného přístroje k poslechu ozev, sterilních rukavic, vybavení k šití, nůžek apod.). Jak jsme malého vážili, to už si nepamatuju - myslím, že na obyčejné váze. Nebo možná doma ani zvážený nebyl (zvážit lze myslím klidně až při 1. návštěvě v ordinaci pediatra). Pediatra jsem hledala delší čas předem a byl to docela problém, nakonec jsem narazila na úžasnou dětskou doktorku, která mi řekla, že domácí porody sice neschvaluje, ale lékařskou péči neodmítne (a měla s novorozenci zkušenosti s praxe). Pediatr byl zcela zdarma (resp. jeho péči plně uhradila pojišťovna).
 connie3 


Re: Není to tak drahé 

(27.7.2011 11:00:23)
veveruše: u mých domporodů (Rakousko) měla sebou PA taky jen to, co ta tvoje. Zastavila bych se u váhy, která je často zmiňovaná, jako kdyby to bylo něco životně důležitého. Děti jsme vážily až asi po 7-8 hodinách od porodu, když už Pa byla na odchodu a nic důležitějšího nebylo nutné. Měla sebou váhu tzv. mincíř: čtverec pevného lněného plátna s uchama jako na tašce, na okrajích s dutinkami, aby se do nich daly zasunout dvě pružné plastové trubky. Tím vznikla taková "kapsa", do které se miminko dalo, ucha se pověsila na mincíř a bylo. Pro miminko byla taková loktuše určitě pohodlnější než rovná a tvrdá váha, pro PA je taková váha velmi skladná a lehká - vlezla se tedy do jedné ze dvou menších tašek, co PA sebou měla.
 helis78 


Re: Není to tak drahé 

(27.7.2011 18:41:13)
Podle mých zkušeností váha je důležitá. Musím vědět jestli miminko přibírá nebo hubne a určitě to vyžaduje i lékař. Nevím, které dítě mi to dělalo, ale jakoby sálo, všechno se zdálo normální, ale přitom nepřibíralo, takže u prvního mně to stresovalo - navíc bez nějaké novorozenecké sestřičky jsem vůbec nebyla schopná kojit, miminko špatně sálo a přisávat se vůbec nechtělo, takže bych skončila asi s UM.
 Milada 
  • 

Re: Není to tak drahé 

(27.7.2011 19:51:21)
Váhu si pediatr může přinést sám, po mě rozhodně nechtěla abych si mimčo ještě vážila sama. Pokud by byl problém, tak se dá váha půjčit, osobně si myslím že vážení xkrát denně spíš akorát přidá na stresu.. S kojením může doma pomoct porodní asistentka.
 Veveruše 


Re: Není to tak drahé 

(28.7.2011 1:13:24)
1. dítě mi v porodnici v r. 2005 zvážili po porodu a pak před propuštěním, mám zato, že mezitím se vůbec nevážil. Před kojením a po kojení se nevážilo vůbec (pokud bylo dítě jinak zdravé) a jsem za to vděčná, hrozně by mě to stresovalo. Moje maminka nemohla pochopit, proč nemám doma váhu - jak prý můžu vědět, jestli nepije moc nebo málo~q~.
Doteď nadskakuju při čtení článků začínajících slovy "Každá maminka má obavy, zda má pro své miminko dost mléka" - to bych taky mohla mít začít obavy, jestli mám dost krve, aby se mi prokrvily všechny tkáně~t~. Jsem si jistá, že kdybych se toho začala bát, nejspíš by se mi to stalo~;) Prostě jsem brala jako samozřejmost, že dítě saje a množství mléka se tvoří na základě jeho potřeby. Tím nechci říct, že nedostatek mléka nastat nemůže, ale myslím si, že je za tím hodně psychika.
Drhé miminko se ocitlo po porodu na JIP, kde ho před kojením a po kojení (resp. asi první 3 dny jsem ho nesměla k prsu přikládát, resp. jen občas, aby se sáním nevysilovalo) sice vážili, ale jen zezačátku. Jakmile bylo vidět, že infekce ustupuje, synek pravidelně přibývá a saje bez problémů, řekli mi, že už ho vážit nemusím:-).
 Veveruše 


Oprava 

(3.8.2011 1:48:24)
To vážení na JIP bylo myslím spíš průběžně, ne před a po kojení - jelikož jsem ho první asi 3 dny musela krmit stříkačkou, bylo množství vypitého mléka celkem evidentní~;). A brzy poté už se vážit nemusel.
 connie3 


Re: Není to tak drahé 

(28.7.2011 14:41:24)
Helis, neříkám, že váha není důležitá, asi je prospěšné dítě po porodu (ne ale brzo, když to ruší bondování miminka u mámy na těle) zvážit - to se u nás stalo. Pak jsme dítě vážily nějaký 3-4 den po porodu, pak šestý, když PA končila svou porodní a poporodní péči u nás. Nijak moc jsme tedy nevážily, ale věř mně, že kdyby dítě neprospívalo, tak se na to dá přijít i jinak, než neustálým vážením. Že je dítěti dobře přece poznáš podle jeho výrazu, spokojenosti, podle plného bříška, podle toho, že pročurá a prokaká nejmíň 5-6 plen denně. A taky, pokud máš jistotu, že kojení naskočilo dobře a sama se staráš, aby bylo dítě často u prsa, i 2-3x za noc, pokud vidíš, že skutečně pije - není přece důvod si nemyslet, že dítě neprospívá, ne?
 Veveruše 


Velmi pěkný článek 

(27.7.2011 0:01:11)
Věcný a velmi poučný, obsahuje užitečné informace a přitom se dobře čte.
~g~~g~~g~
 uzivatel01 


zkusenost 

(27.7.2011 16:51:05)
S (temer) ambulantnim porodem mam cerstvou zkusenost. Bydlime v Zeneve, kde je v zasade mozne rodit doma, ambulantne, ve verejne nemocnici nebo na privatni kninice (podle toho, jak to kdo chce a jake si plati zdravotni pojisteni). Rodila jsem na klinice s tim, ze tam budu klasickych 4-5 dni. Porod prirozeny, bezproblemovy a druhy den uz mne to tam proste nebavilo a chtela jsem domu. Nebyl s tim sebemensi problem. Dite prijela prohlednout jeho budouci detska doktorka, ok rekla moje gynekolozka a klinika mi sjednala tzv. sage femme, tedy porodni asistentku, ktera mne behem prvniho tydne nekolikrat navstivila doma (vaha a stav ditete, screening z paticky a vse, co bylo treba). Prijde mi, ze diky tem porodnim asistentkam na volne noze to funguje fakt skvele. Nevim ale, jestli je mame i u nas ?

 Milada 
  • 

Re: zkusenost 

(27.7.2011 17:09:57)
Máme, ale ne všude, aby jim to pojišťovna proplatila, musí s ní mít uzavřenou smlouvu a ne ve všech regionech pojišťovna tyto smlouvy uzavírá. Nicméně návštěvy lze zaplatit hotově.
 88Bara 


pediatr v Ostravě, který příjme dítě mladší 72 hodin 

(27.1.2012 22:04:40)
Dobrý den,
velmi vážně uvažuji o ambu. porodu, ale bohužel pediatrička mého syna nesouhlasí s tím, že vezme do péče miminko mladší 72 hodin.... Můžete mi prosím doporučit nějakou pediatričku v Ově, která miminko příjme? Popř. je možné z fakultky odejít, aniž budu mít domluvenou péči o miminko mladší 72 hodin? (teoreticky můžu :-) ale jak je to v praxi? Konkrétně na fakultce?)

Předem moc a moc děkuji za informace a konkrétní zkušennosti :-)
 Micus, 1. syn 2010, 2. syn 2013 
  • 

Re: pediatr v Ostravě, který příjme dítě mladší 72 hodin 

(25.10.2012 10:26:14)
Řeším totéž, ale vy už asi máte vyřešeno :-) Zatím jsem kontaktovala čtyři pediatry, někteří mají plno, jiní po ambuporodu neberou, dva mají v době mého termínu (leden 2013) dovolenou. Tak jsem sama zvědavá, jak to dopadne.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.