| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Ten nešťastný triple test…

 Celkem 201 názorů.
 aluška + 2 
  • 

Trošku jasnější 

(5.10.2010 9:08:30)
Díky za článek, o tripple testech jsem již hodně četla, ale co vlastně obnáší ten screening, který by je mohl nahradit jsem nevěděla. U druhého těhotenství mi tripple test vyšel negativně, někde v řádu tisíců, ale přesto mně kvůli věku (35 let mi bylo ve 4. měsíci těhotenství) lékař téměř bez ptatní objednatl na genetiku, pohovor byl ok, byla jsem ráda, že v rámci toho postupu byl i podrobný UTZ srdíčka u miminka, ale ačkoliv vše bylo negativní, tak mi překvapilo, že mne lékařka na genetice asi tak 5x zopakovala, že jestli tedy chci postižené dítě, když odmítám amniocentézu. Sama jsem jí říkal, že riziko potratu po amniocentéze je vyšší než percentuelní riziko downova syndromu s ohledem na můj věk a všechny negativní výsledky. Na jednu stranu chápu, že lékaři se asi bojí, aby jim někdo něco nevyčetl, že neodhalili, co se odhalit dalo, ale pokud bych byla po 3 těhotná, tak tripple odmítnu, protože min. 4 mým kamarádkám vyšel falešně "pozitivní", když už tak si ráda zaplatím screening.
 Půlka psa 


Re: Trošku jasnější 

(5.10.2010 9:16:31)
Vzhledem k tripple testu mi doporučili amniocentézu. Odmítli jsmem. Museli jsme s manželem podepsat na genetice papír, že víme o tom, že dítě může mít DS, že je veškeré riziko na nás a že si ho chceme nechat i s DS. Docela mě to pobavilo, protože kdybych ja tu plodovku šla, tak bych zase musela podepsat, že vím, že dítě může zemřít, a že je to na moje riziko. Prostě ať udělám cokoliv, tak si za to můžu sama.
 Klarisanek 


Re: Trošku jasnější 

(5.10.2010 10:37:45)
Heleno, no to je snad normalni ne? Jiste, ze bys za sva rozhodnuti mela nest zodpovednost jen ty sama. Tim spis by nikdo z doktoru nemel nikoho do niceho nutit, pouze co nejvice informovat, aby se dotycny rozhodl, vzdyt se jedna o nej a o jeho dite. A ze sve rozhodnuti musis stvrdit svym podpisem, to je taky jasne, co je divneho na tom, ze chce byt zdr. zarizeni kryto proti pripadnym zalobam.
 Binturongg 


Re: Trošku jasnější 

(5.10.2010 13:16:52)
Helena - ale tak to opravdu je. Peklo rozhodování a pocit bezmoci, ale nikdo to za Tebe přece rozhodnout nemůže... ~d~
 & 


Re: Trošku jasnější 

(5.10.2010 14:37:32)
Heleno, me to prijde na hlavu postaveny podepisovat papir, ze bych mozna mohla mit postizene dite, kdzy nepodstoupim vystreni. Nic si jim podepisovat nemusela, ja bych jim neco takoveho rozhodne nepodepsala..:-)
 Binturongg 


Re: Trošku jasnější 

(5.10.2010 14:44:28)
H&M - Ty nežiješ v Čechách, pokud si dobře pamatuju, že? ~;)

Podepsat musíš všechno.
A na 2. stranu - proč, sakra, ne? Tobě to nic neudělá, k ničemu se nezavazuješ a oni jsou z obliga - abys je nakonec nežalovala, žes nebyla poučená, protože dobrý právník by z nich za tohle sundal i ty bílé pláště... ~d~
 & 


Re: Trošku jasnější 

(5.10.2010 14:46:43)
Nepodesal bych nic proc bych musela? Co by se mi stalo kdybych nepodepsala?
 Binturongg 


Re: Trošku jasnější 

(5.10.2010 16:04:31)
H&M - kdybys nepodepsala, stane se Ti houbeles, ale kdybys je pak žalovala, stane se jim, takže to považuju za celkem férovou dohodu a nevidím důvod, proč bych měla dělat scénu kvůli takové kravině...
~:-D
Trochu mi připomínáš mou kamarádku, která tvrdí, že nechápe, proč by měla dělat cokoli, co nechce, včetně třeba slušného chování vůči lidem, které nemá ráda, placení složenek, chození k volbám, posílání dětí do školy apod. ~t~
 & 


Re: Trošku jasnější 

(5.10.2010 16:29:44)
Helenam to podala, ze MUSELA podepsat, idkyz se ji evidentne nechtelo.. Ty to taky podavas se to MUSI..
Ve slusnem chovani v posilani deti do skoly vidim smysl v tomhle ne.. Pokud budu tehotna, tak taky nikde nebudu muset podepisovat, ze odminutim testu se vystavuji riziku postizeneho ditete..
 Binturongg 


Re: Trošku jasnější 

(5.10.2010 16:43:49)
H&M - ale Ty pořád nechápeš, že se ONI musí nejak pojistit. Proto to považuju za slušnost.
Je to jako kdyby sis objednala třeba pračku, nepodepsala kupní smlouvu a pak zažalovala dodavatele, že pračka nefunguje a vyhořela Ti kvůli ní elektrika v celým baráku.
Ten dodavatel by byl přece úplnej debil, kdyby po Tobě ten podpis nechtěl.

Pochop konečně, že nejen matky, ale i zdravotníci mají právo na klid ~t~
 & 


Re: Trošku jasnější 

(5.10.2010 16:50:49)
No dite neni pracka.. Ja se priznam, ze v tomhle pripade to proste nechapu, chapu ze mam podepsat souhlas s nejakym riskantnim zakrokem, kdby se nahodou nepoved... ale tohle proste ne, ja bych jim nic nepodepsala, me to prijde prehnany.. je fakt ze ja bych nesla ani na tripl test, tak bych nemela co odmitat.
 Binturongg 


Re: Trošku jasnější 

(5.10.2010 16:55:58)
H&M - na tom není nic k nechápání. To jsou primitivní počty:

nechci amc = riziko postiženého dítěte = beru, nebudu dělat potíže

nechci amc = riziko postiženého dítěte = neberu = pokud se mi narodí postižené dítě, budu hledat viníka a právníci rozcupujou genetiku na cucky...

A věř, že takových zoufalých ženských je hodně a jsou všeho schopné. Navíc se jedná opravdu o hodně, není to jen tak něco.

Proč považuješ běžnou ochranu za osobní útok? ~;)
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Trošku jasnější 

(5.10.2010 16:59:49)
Binturong, v tomhle ohledu myslím, že záleží na formulaci toho reverzu. Pokud zní jako "protože odmítím AMCm rizkuju postižené dítě", je to blbost, protože to riskuju i s AMC, že jo. Nicméně, pokud by HM nechtěla ten revers podepsat, tak opravdu nemusí, adr. se může zajistit třeba tak, že si k poučení HM přizve svědka, který podepíše, že HM byla dostaečně ůsptně poučena. A je z obliga úplně stejně.
 Binturongg 


Re: Trošku jasnější 

(5.10.2010 17:07:07)
Markéta - k tomu přeskočení testů - to mě přesně napadlo. Okolo té AMC asi tak miliónkrát ~:-D

A jinak - já nepopírám, že by se něco nemuselo podepisovat, ale nechápu, jak může někdo nechápat, že mají i "poskytovatelé služeb" nárok na vlastní ochranu proti žalobám ze stran "zákázníků..."
A je egál, jestli jde o pračku nebo o dítě - prostě je slušné splnit nějaké podmínky...~d~
 cizinka1 


Re: Trošku jasnější 

(5.10.2010 17:13:56)
Binturong, ja jsem velice kompromisni clovek, a ty pravni nejistoty zdravotniku chapu. Ale to o tom vetsim riziku nepodepsala bych, protoze to neni az tak moc pravda. Jednak test toho ditete postizeni nezbavi, zadny test mi nezaruci, ze mi postizene dite se nenarodi, a deti s vadami, ktere se testuji take maji dost velkou pravdepodobnost samovolneho umrti behem tehotenstvi (nejvetsi) a pak v perinatalnim a neonatalnim veku.

Az by mi to hezky naformulovali, coze chteji abych podepsala, pak bych podepsala. Nastesti nikdy nic takoveho po mne nechtel, a ze jsem odmitala...
 maw 


Re: Trošku jasnější 

(5.10.2010 18:48:46)
Já si taky myslím, že by stačil zápis "vzhledem k výsledků triple testu lékař doporučil amniocentézu. Toto vyšetření matka odmítla."
Po mně jednou chtěli podepsat revers, když si po úraze (v zimě na lyžích) nenechám vytáhnout sraženinu z kolene. Nenechala, nepodepsala. Bylo to v zimě, takže když bych někde slítla na neuklizeným chodníku, nedostanu odnikud žádný plnění, pže mám podepsanej revers, že se mi to stalo kvůli tomu, že jsem si nenechala vysát koleno. Tady by zase porodníci, co by to zvrzali a zavinili např. poškození dítěte u porodu, toho reversu rádi využili a matce by vysvětlili, že má blbé dítě ne proto, že oni blbě vedli porod a přidusili ho, ale protože nepodstoupila amnio. A věřte, že by se spolu rádi domluvili.
 & 


Re: Trošku jasnější 

(5.10.2010 18:06:52)
Samozrejme, ze je slusne splnit podminky, ale jenom takove podminky, ktere ma ji smysl..tohle my fakt prijde, jako blbost..
Nechali jsem udelat rozpocet na nove topeni, nakonec nove topeni si brat nebudeme. Ikdzy hrozi, ze nam stavaji topeni prestane v zime fungovat.. tzn. muzeme nastydnout, muze praskonout topeni a vytopit sousedy atd.. presto od nas firma nechtela abychom ji podepslali revers.. proste od nich nic nechceme tak jim nemame co podepisovat. Stejne tak pri odmitnuti AMC ja po nich nic nechci tak co bych jim podepisovala..:-)
 Binturongg 


Re: Trošku jasnější 

(5.10.2010 18:25:02)
H&M - ale jo, i takhle se to dá brát. Ono by se o tom dalo diskutovat, jak by se to dalo právně zaonačit, nicméně prostě nevidím nic špatného na tom, že já podpisem nic neztrácím a ještě jim prospěju, takže coby ne? ~:-D
 kili 
  • 

Re: Trošku jasnější 

(5.10.2010 18:39:10)
obecně není až takový problém, když pacient(ka) odmítne potvrdit svým podpisem, že byl(a)
informován(a).
Průkaz podané informace se dá zajistit jinak.
 Tante Ema 


Re: Trošku jasnější 

(5.10.2010 18:56:59)
Já jsem taky "poskytovatel", úča, necháváme si v práci od rodičů podepisovat první poslední, právě proto, aby nás pak nežalovali. Rodiče se vztekají, nadávají nám do všelijakých jmen, nechtějí podepisovat (někteří). Vadí mi to, pokaždé mě hanba fackuje, když na začátku školního roku ty papíry rozdávám a vymáhám z5. Méně už od doby, kdy jsem pustila domů dítě na základě telefonuckého rozhovoru s matkou, která se pak rozhodla mě žalovat, protože dítěti se udělalo večer špatně a muselo do nemocnice. Když se něco stane, ačkoliv je jasné, že nešlo o zanedbání nebo porušení bezpečnosti práce atd., lidé určitého povahového vyladění (za podpory právníků) zkoušejí, jestli by nešlo na školu (a nebo prostě na někoho jiného než je samotné nebo nešťastnou náhodu)hodit vinu, event. vysoudit nějaký ten peníz. Považuju za vedlejší, jestli je/není kdo zoufalý. Není těžké to pochopit, ale důvod k pomstě nebo bezpracnému zisku to není.
Problém nevidím ani tak v tom, jestli má nebo nemá "poskytovatel" právo vyžadovat podepisování všelijakých "reversů", ale ve zvrácenosti takového systému mezilidských vztahů, dtto žalob.
Mě by nenapadlo, když odmítnu genetické vyšetření, žalovat doktory, že neodhalili, že mé dítě má trizómii. Když to někdo udělá, měl by být jasný způsob, jak mu dát najevo, že důsledky našich rozhodnutí si musíme nést sami.
A podobně ve všech ostatních případech tohoto typu. Je to obzvlášť odporný parazitismus a zvlášť za okolností, kdy z praxe většina lidí, kteří se stali obětí skutečného zanedbání, vědí, že není dovolání. Nedočkají se většinou ani omluvy, natož odškodnění.
Podle mě by bylo daleko lepší najít mechanismus, jak nenechat právníky a bezpáteřné lidi přiživovat se na lidské smůle či neštěstí, než vymýšlet čím dál sofistikovanější systémy "reversů", "souhlasů" a "poučení".
 & 


Re: Trošku jasnější 

(5.10.2010 17:01:26)
Binturong, pri tvym sklonu vsechno generalizovat vlastni predstavy, ti neverim ze takvych zen je hodne..
Nastesti nemusim abslovovat Ceskou tehtenskou peci, takze se mne takovy neslmysly netykaji...
 maw 


Re: Trošku jasnější 

(5.10.2010 18:44:41)
Nechala bych si současně od nich podepsat, že mě vědomě vystavují stresu a může to poškodit moje dítě...
Když něco nechci, tak tam nejdu. Z Ústavy je právo odmítnout zdrav. péči, těhotenství nepatří mezi choroby, kdy Tě mohou léčit i proti Tvé vůli.
 maw 


Re: Trošku jasnější 

(5.10.2010 18:43:02)
A kdy jsi podepisovala kupní smlouvu na pračku? Já ještě NIKDY!
 trdlisek 


Re: Trošku jasnější 

(12.10.2010 7:28:21)
vis, ono t s tim podepsala nepodepsala neni tak, jak si myslis. pracuji ve zdravotnictvi a proto vim, ze co je na papire, to plati. mokrat jsem si rikala, ze to co davam podepsat je desna pitomost, pomalu jsem se za to stydela, ale muzu rict, ze se mi mockrat tento postup kladne vratil. Nikdy nevis, co ten clovek, ktery bude pak zrovna v nervovem vypeti udela. Ten papir ti proste kryje zada. ve zdravotnictvi nemuzes rict, ze stojis jednou nohou v kriminale. tam mas nakroceno uz i tou druhou a je jen na tobe jak se k tomu postavis.
 Klarisanek 


Re: Trošku jasnější 

(5.10.2010 14:49:50)
Ale ty nemusis podepisovat papir, ze mozna budes mit postizene dite. Ty musis podepsat, ze jsi ten ci onen zakrok odmitla a ze ses si vedoma, co to muze obnaset. To je prece normalni forma kryti ze strany zdr. zarizeni.
 & 


Re: Trošku jasnější 

(5.10.2010 16:32:50)
No me to normalni neprijde..~d~ test je test a ne zakrok.
 Klarisanek 


Re: Trošku jasnější 

(5.10.2010 17:35:26)
Nedavno se tu resil pripad, ze dr. z duvodu sve viry neposlal zenu na gen. testy a ji se narodilo dite s DS. To bylo sice o necem jinem, ale dokazu si predstavit, ze nejaka zenska se na testy vyprdne ci z jinych duvodu na ne nepujde, pak se ji narodi postizene dite a ona se bude u soudu domahat odskodneni a tvrdit, ze ji testy nikdo nedoporucil, ona o moznostech nevedela atd. atd. Pak se bude slozite dokazovat z dokumentace dr. jestli ji to rikal, nebo ne, bude to slovo proti slovu.
 maw 


Re: Trošku jasnější 

(5.10.2010 18:54:49)
A co s tím pořád máte? DS DS... Jako kdyby nebylo tisíc jiných, daleko horších diagnoz než DS... DS - tma a postrach všech matek nebo co? Co když všechno vyjde dobře a dítě bude poškozeno během porodu? Nebo chytne v nemocnici nějakou infekci a bude mít těžké a trvalé následky - takové, že vedle něho je dítě s DS krásným požehnáním. Hmm??? To ho taky dáte naporcovat do kýblu? Nebo když vám jakkoli staré dítě na kole srazí auto, když onemocní encefalitidou, boreliozou a bude mít následky... Co s ním? Taky smrt?
Tohle bylo na rampě v Osvětimi - kdo neměl dost červené tvářičky, vypadal neduživě, šup s ním do komory.
Proč je tak těžké pochopit, že některé matky mají rozum i cit a milují své děti, ať jsou jakékoli, protože A) jsou to děti B) jsou to jejich děti.

 Tante Ema 


Re: Trošku jasnější 

(5.10.2010 19:05:23)
maw, lidi tohle dělají ze strachu. Taky mít dítě s DS je určitý druh "společenského znemožnění", prostě tlak stáda. Žít s dítětem těžce zmrzačeným po úraze je společensky nejen akceptované, lidé to vesměs oceňují. Kupodivu utratit dítě jen proto, že má DS, je OK, málokdo si troufne nahlas říct, že to je nemorální, protože by dostal vynadáno coby netolerantní extémista nebo náboženský fanatik. To je prostě realita.
 Rozzárka 


Re: Trošku jasnější 

(5.10.2010 21:42:13)
~R^hezky vystiženo
 fif 
  • 

Re: Trošku jasnější 

(28.4.2013 21:46:21)
Dekuji za vas koment.
 maw 


Re: Trošku jasnější 

(5.10.2010 18:51:00)
A co to může znamenat?

Hele, a proč oni nepodepisují, že když vyjdou testy pozitivní, matka si dítě nechá, a dítě je zdravé, že jí budou kompenzovat mylné informace, stres, zátěž, rizika, která kvůli jejich výzkumu podstoupila??? A to nemluvím o těch zdravých zavražděných mrňatech.
 Zdeňka, holčička a 2 kluci 


Trefa  

(5.10.2010 21:27:19)
~R^ Psala jsem svůj případ níže, já jsem pro. Super návrh!
 Klarisanek 


Re: Trošku jasnější 

(6.10.2010 2:17:57)
Maw, co to pises nelogickeho? Pokud nektera zena nechce stres, podstupovat rizika falesnych vysledku ani zabit sve dite, tak preci ji nikdo nenuti jakekoliv testy podstupovat. Pokud by ji preci jen nekdo nutil, je to pripad popisovany vyse, at se nedivi, ze ji daji podepsat lejstro, podepise a muze jit domu.
 & 


Re: Trošku jasnější 

(6.10.2010 7:34:14)
Deniso, no domu snad muzu jit, tak jako tak i bez podpisu...
Chapu, ze je treba podepsat, kdyz se rozhodnu dobrovolne ukoncit lecbu treba rakoviny, chapu ze je treba podepsat, souhlas s oparaci i chapu, ze je treba podepsat souhlas s AMC, protoze je to riskantni zakrok..ale tohle je nesmysl...
 cizinka1 


Re: Trošku jasnější 

(6.10.2010 10:42:46)
Deniso,
Neni pravda, ze "nikdo nenuti". Na to opravdu staci si precist texty prednich odborniku na prenatalni diagnostiku (treba rocenky UZIS), abys se presvedcila, ze ideologicky neutralni oni v otazce co s temi detmi s tezkymi VVV, nejsou. Jiz nehlede na to, ze i zde psalo nekolika zen, ze nemely dostatecne informace ani jim nebyla nabidnuta volba, nebo celily natlaku.

Samotna nespravna formulace toho "lejstraŮ, jak byl citovan, a i tebou opraven, je natlakovy prostredek, teda kdyby byl tak formulovan.

je to jen tvuj nazor, ze "neni problem" ho podepsat, protoze pro spoustu lidi spolupracovat s vydiracem problem muze byt. Odejit bez podepsani samozrejme problem neni, jen pak clovek ma dilemu, zda si hledat jineho dr. nebo pokracovat ve spolupraci s clovekem, s kterym vzajemna duvera je vazne porusena.

 cizinka1 


Re: Trošku jasnější 

(6.10.2010 11:07:53)
s vyderacem ... a ma dilema...

sorry.
 Andrýsek1 + 2 


Re: Trošku jasnější 

(5.10.2010 23:47:34)
Já bych nešla, ale nikdo mě na tripply krev nebral chodila jsem do soukromého centra a tam se dělá NT screening.
 Andrýsek1 + 2 


Re: Trošku jasnější 

(5.10.2010 23:48:32)
A tripply bych odmítla, ne nadarmo se tomu říká kripltest.
 Brunette 


Re: Trošku jasnější 

(10.10.2010 22:04:33)
No, nechci nikomu brát iluze, ale ani NT screening není kdoví co. Já si ho nechala udělat, vyšel mi na hranici (zřejmě proto, protože je ještě víc ne tripletest citlivější na správné určení doby těhotenství a to u mě úplně přesně netrefili)a stejně jsem musela řešit, jestli na plodovku půjdu nebo ne...
 Pawlla 


V Česku bohužel zatím stále převládá názor, že je lepší, aby se tyto děti raději nenarodily, a nezatěžovaly tak státní pokladnu.  

(5.10.2010 9:17:41)
Tak to je přesné.Článek se mi líbí,je tam dost přehledných a hlavně pravdivých informací~R^
 Oliverka 


Re: V Česku bohužel zatím stále převládá názor, že je lepší, aby se tyto děti raději nenarodily, a nezatěžovaly tak státní pokladnu.  

(5.10.2010 9:24:33)
Jeste bych doplnila, ze pokud testy v 1. timestru nevyjdou dobre je mozne podstoupit CVS. Zrychlene vysledky byvaji do druheho dne, celkove vysledky do tri tydnu.
 Binturongg 


Re: V Česku bohužel zatím stále převládá názor, že je lepší, aby se tyto děti raději nenarodily, a nezatěžovaly tak státní pokladnu.  

(5.10.2010 13:15:08)
Oliverka - ale u CVS je ještě vyšší riziko potatovosti než u AMc... ~d~
 Modřinka 


Lékaři vidí jen čísla, stres nezapočítávají 

(5.10.2010 9:48:15)
Moc děkuji za článek. Triple test mi z minulého těhotenství udělal peklo, vyšlo mi vysoké riziko, zřejmě kvůli mému věku(bylo mi čerstvě přes třicet). Prožila jsem strašný strach, který mě zcela paralizoval, nemohla jsem hrůzou jíst a několik nocí spát, jen jsem brečela. Nešlo to racionálně zvládnout. Do toho obrovský tlak z našeho okolí, že nevíme, co je to vychovávat mrzáka a je naší povinností mu ukrátit trápení... Na amnio jsem šla, abych věděla pravdu, na potrat bych nešla. Sestra v ordinaci mi řekla:"Co brečíte, vždyť to můžete dát pryč ještě." A mně se vrtěl v břiše. Ondra je samozřejmě zcela ok, jako miminko byl hodně nervózní, může a samozřejmě nemusí to být tím nadprahovým stresem, který jsem tři týdny prožívala. Myslím, že to je faktor, který si lékaři neuvědomují, vidí jen čísla prokazující, že amnio je bezpečný zákrok. Jsem teď potřetí těhu, na triple test nejdu. A děkuju holkám na Rodině, co mi tenkrát psaly jak to jim dobře dopadlo.~x~
 Binturongg 


Re: Lékaři vidí jen čísla, stres nezapočítávají 

(5.10.2010 13:19:15)
Modřinko - upřímně, pokud by sis dítě s DS nechala, absolutně nechápu, proč jsi AMC podstupovala.
Prožila jsem si prakticky totéž, co Ty, včetně nátlaku okolí, ale věděla jsem, že postižené dítě nechci - jinak bych tedy opravdu na AMC nešla.
 Modřinka 


Re: Lékaři vidí jen čísla, stres nezapočítávají 

(6.10.2010 15:27:14)
Píšu to- abych věděla pravdu, jestli ho má, nebo ne. Riziko toho zákroku je opravdu malé, chtěla jsem mít jistotu. Taky jsem nebyla dopředu vůbec o tripple testech informována a že mám možnost na amnio nejít mi došlo až když jsem byla objednána. Prostě tele přišlo k MUDr., ta mi řekla, že mám vysokou pravděpodobnost DS a že mě objedná na amnio, aby se to vyvrátilo, nebo potvrdilo. Byla jsme jak ve tmě.
 Věra 
  • 

Re: Lékaři vidí jen čísla, stres nezapočítávají 

(6.3.2012 15:18:24)
Krásná reakce..
Já byla s prvním na odběru PV (kvůli věku), po této zkušenosti jsem věděla, že s dalším dítětem tam už nepůjdu. Otěhotněla jsem znovu, s dvojčaty jsem byla na screeningu v 13 tt. Jedno mělo 1:60, druhé 1:672. Byl mi doporučen odběr plodové vody u obou a pad doktor mě propouštěl po screeningu se slovy : "Uvidíme se u porodu, tedy pokud k němu vůbec dojde". Nešla jsem nikam, ze známosti jsem sehnala UTZ v 19. týdnu u odborníka, který žádnou vývojou vadu neviděl. Nervy to byly, ale ustála jsem to. Mám všechny tři děti zdravé.
A ještě názor k odběru plodovky - je to dost dobrý "business", nic víc..
 Dalila 
  • 

Downův syndrom v rodině 

(5.10.2010 9:58:54)
U manžela v rodině se vyskytl Downův syndrom. V obou případech těhotenství jsem byla také na genetice. Dělali mi další krevní testy a také manželovi. Naštěstí manžela vyloučili jako přenašeče a moje krev vyšla už v pořádku. Na amnio jsme nešli. U druhého těhu mi vyšlo riziko DNT - tedy defekt neurální trubice 1 z 16, takže vysoké riziko. Po konzultacích s genetičkou jsme nakonec byli na magnetické rezonanci a skvělém genetickém ultrazvuku. A protože na magnetické rezonanci byly krásně vidět všechny obratle v pořádku, tak jsme také opět na amnio nešli. Nikdo mě ani nenutil ani v jednom případě. Moc děkuji za vše MUDr. Malíkové z Motola a MUDr. Frisové snad také ještě z Motola a Vlašimi. Obě děti jsou zdravé. A to doktor v Motole na původním genet. UTZ tvrdil: tam je určitě defekt, já ho nevidím, ale určitě tam je. Mimi totiž zrovna spalo a nekopalo....
 withep 


Aha... 

(5.10.2010 10:45:10)
Taky děkuju za objektivní a přehledný článek. S překvapením zjišťuju, že jsem zřejmě při obou těhotenstvích absolvovala rovnou tu šetrnější variantu - screening v prvním trimestru a následný podrobnější UTZ s měřením parametrů těch kůstek a šíjového projasnění. Obojí prováděl můj gynekolog/moje gynekoložka přímo ve své ordinaci - je to možné?
 kreditka 


Re: Aha... 

(5.10.2010 19:51:08)
Asi jo, mě doktor taky měřil kůstku apod. jen chyběl ten krevní test, má soukromou ordinaci, žádný speciální pracoviště
 Jana + 4 


Re: Aha... 

(5.10.2010 20:46:56)
Whitep, možné to je, moje gynekoložka dělá také jen test v prvním trimestru, prý nějaký čas dělala oba a přiklonila se k tomu, dělat jen ten první. Navíc údajně jen jeden (lhostejno který) test proplácí pojišťovny a ona považuje ten první za průkaznější.
 Klarisanek 


Posledni veta 

(5.10.2010 10:46:23)
Clanek vidim jako velke pozitivum pro orientaci v nove moznosti gen. screeningu. Jenom ta posledni veta v modrem ramecku me osobne nesedi. Nevim proc se dava rovnitko mezi cislem rizika potratu a cislem rizika DS. Sama jsem mela zvysene riziko, takze nejen v tomto clanku, ale od spousty znamych a z okoli jsem si to musela mnohokrat vyslechnout. Ja osobne si myslim, ze tyto dve veci jsou jako srovnavat hrusky s jabkama. Trauma z umeleho preruseni v 21.tt je jiste velike, ale da se srovnat s traumatem z pece o postizene dite? To prvni casem preboli, trapeni, ze moje dite je jine ci ma zavazne zdr.problemy je na cely zivot. Ale tak to vidi jen cast spolecnosti, na druhou stranu pro spoustu lidi neni DS vubec duvodem k trapeni a takove dite si radi nechaji, pro nekoho je naprosto nemyslitelne jit na preruseni. Takze jakepak pomerovani a doporucovani, at se kazdy rozhodne sam.
 BludickazBC 


Re: Posledni veta 

(5.10.2010 11:08:18)
Ale tam šlo o srovnání rizika potratu (každé sté nebo dvousté dítě dle pracoviště) při amniocentéze a rizika, že plod bude postižený. O traumatu z chtěného přerušení na základě diagnózy se tu vůbec nehovoří. Já osobně bych asi daleko hůř vydejchávala kdyby mi po "spontálním" potratu po amnio přišly výsledky z plodovky, že čekám zdravého/vou kluka/holčičku. To by se mnou šlo daleko víc a tísnivěji než sdílení života s nemocným dítětem. To, že je dítě nemocné je věc která se může stát a v přírodě stává, ale žádnou svojí volbou nezpůsobím, že dítě omenocní (to způsobí příroda, chybička při dělení), já jen max. můžu nebo nemusím přijmout, ale ono už tu je. Necítím to tak, že když odmítnu odběr plodovky, tak si tím to dítě objednám a jeho postižení způsobím. Kdyžto, když si vyberu amnio a to zapříčiní potrat zdravého dítěte neomlouvá mě u mě nic.
 chikamichi 


Re: Posledni veta 

(5.10.2010 11:34:15)
Bludicko ano to jsi napsala přesně

Článek je moc hezky a přehledně napsaný, ano taktoby se měly poskatovat informace.

K předchozímu příspěvku na odběr choriových klků jenom zdůrazňuji, že pravděpodobnost potratu je mnohem vyšší protože se zasahuje přímo do oblasti budoucí placenty jehlou...
 arsiela, 


Screening v prvním trimestru 

(5.10.2010 11:51:55)
určitě je přesnější,ale z vlastní zkušenosti závidí hodně kdo dělá UZ.Sama jsme na tomhle screeningu byla(platila mi to normálně pojišťovna),lékař na UZ neodhalil ani vadu srdce,ani rozštěp krční páteře.Dokonce mi gratuloval ke zdravému miminku.
Osobně jsme ráda,na potrat bych nešla a jen bych se nervovala o mnoho týdnů dýl.Ale věřím,že jiného by to dostalo do šílené situace,udělat maximum pro zjištění vad a pak zjistit,že doktor vady neodhalil.
 Sněhulka a sněhuláčci 


Re: Screening v prvním trimestru 

(5.10.2010 13:38:34)
Arsielo, muzes prosim napsat, kde jsi na prvotrim. UZ byla?
 arsiela, 


Re: Screening v prvním trimestru 

(5.10.2010 18:50:15)
V Pardubicích na spešl genetice.Takže to nebyl žádnej no name doktor,co neumí UZ odečíst.Byla jsme na tom,jak se píše v článku,nejdřív vzali krev,pak UZ a pak ještě krev(nevím už ted rozmezí,mám pocit 12 tt krev plus Uu a pak ještě krev).Podle kardiologů i neurologů byli vady viditelné už v tom 12 tt.Ale nelituju,že sjem to nevěděla,prostě ybch si dítě nechala tak jako tak testy netesty.
 Manul 


Re: Screening v prvním trimestru 

(5.10.2010 13:40:40)
Otázka je, jestli v tomto období jsou tyto vady na UZ odhalitelné. Triplem teda rozhodně ne.
Jinak v Rakousku jsem při 2 těhotenstvích o tripl testech ani neslysela, ale NT (ultrazvuk) musí provádět jen specializovaná pracoviště (porodnice + nějaké soukromé) a za komplet kombinovaný test se celkem platí.
 Tvoje horší já 


Triple se píše s jedním p 

(5.10.2010 12:02:58)
Jinak se mi tedy taky zdá dost problematický.
 juicy 
  • 

Se dvěma 

(7.10.2010 22:55:51)
Je to anglický termín, píše se správně se dvěma, s jedním je to počeštěná forma.
 Katjan 


Re: Se dvěma 

(24.10.2011 11:59:56)
No, ono se to právě v té angličtině píše s jedním, takže to je "pseudoanglicky" - fakt se to píše s jedním p.
 Panímáma 
  • 

Děkuji 

(5.10.2010 12:52:26)
S článkem se naprosto ztotožňuji a děkuji za něj. Snad si jej přečte hodně nastávajících maminek. Já jsem si prošla falešnou pozitivitou triple testu v prvním těhotenství a amniocentézou a ve druhém těhotenství kombinovaným testem, který vyšel negativně.
Můžu odpřísáhnout, že v prvním případě mi živá duše neřekla, že amnicentézou víc riskuju potrat než donošení zdravého(!) miminka. Dodnes si nemůžu odpustit, že jsem nad tím víc nepřemýšlela. Zažila jsem si ohromný ZBYTEČNÝ stres, dcerka je dodnes labilnější a plačtivější. Po odběru přišly komplikace - silné tvrdnutí břicha, potíže s tlakem, pozitivní Rh protilátky...ležela jsem a strachovala se až do porodu.
Nastávajícím maminkám doporučuji nad vším přemýšlet a nenechat se zmanipulovat a ovládnout strachem, a když už se testovat, tak v prvním trimestru.
 Sněhulka a sněhuláčci 


Re: Děkuji 

(5.10.2010 13:49:16)
Panímámo, sorry predem, fakt to neber jak utok, spis jsi me (jako povestna "posledni kapka") vyprovokovala k reakci k tomuto obecne - ale me fakt neprestava zarazet (a tady na rodine je to FAKT CASTE), ze si lide nezjisti, co a proc se jim dela?!? Mam prece pusu a nebo evidentne i internet, kdyz jsem na diskusi na rodine;)), i kdyz u toho internetu a zdravotnictvi je to zrovna dost diskutabilni, je tu SPOUSTA plku a kravin... ale obecne co je to amnio a jeji rizika tu najdes a spoustu dalsich veci taky... Zkratka, COKOLIV mi jakykoliv dr. dela, a nebo memu diteti, chci PRESNE a PODROBNE predem vedet o co jde, proc, rizika, vyhody atd.! A pokud mi to lekar neni ochotny rici, pak nazdar a sla bych za jinym! (Ale to se mi nestalo.) Preci kdyz mi dr. v tehu rekne "jdete na krev", tak nesklapnu podpatky a tupe jak zbytek stada tehotnych (pardon za ten silny vyraz) nepobezim na krev, aniz bych vubec tusila, na co ta krev je!! To same jakekoliv zakroky u meho ditete, uz v porodnici me zarazelo, jak casto (resp. u obou matek z meho pokoje, vic samozrejme nevim) tam probihaly zakroky na miminkach stylem: sestra prisla na pokoj "maminko mi si ted vezmeme Anicku na chvilku sebou, kvuli pupicku/TBC/zloutence/dosad si sam" a maminka sedic dale v posteli s usmevem rekne ano, jiste!
Ale no nic, to jsem uplne odbocila od clanku...
Clanek se mi moc libi, vse je prehledne popsane. Sama jsem si prosla tim, ze jsem resila tripple test ano/ne, u prvniho tehu jsem ho podstoupila, u druheho ne (prvotrim. screening u obou ano). Moje gynekolozka mi tento postup (tj. odmitnuti tripple testu, pote co jsem mela negativni vysledek prvotrim. screeningu) schvalila, resp. ja se s ni radila ne jeste uplne rozhodnuta a ona me v podstate "dorozhodla", ze fakt ne, doporucila mi to, ze je to zbytecne. Takze jsem rada, ze i tento clanek to snad potvrzuje, ze to snad bylo dobre rozhotnuti:)).
 Panímáma 
  • 

Re: Děkuji 

(5.10.2010 15:28:13)
Sněhulko, a vo tom to je...šla jsem na AMC jako ovce. Prvorodička, mezi přáteli první, kdo byl těhu, neměla jsem se s kým poradit, z googlování na netu mi bylo ještě víc mdlo...a lékaři to brali jako absolutní rutinu, jako že o NIC nejde a přitom šlo... Byla jsem vyděšená k smrti a přiznávám, že mi to přestalo myslet. Do toho manžel, který mi řekl, že debila doma nechce, lékařka v rodině mi líčila jaké to je vychovávat postižené dítě a že být mnou by to nepodceňovala, že bych to měla vědět jistě...prostě tlak jako hrom, v hlavě hotový guláš a hlavně příšerný strach. Už jsem cítila pohyby...U druhého těhu jsem byla mnohem poučenější a klidnější a dneska jsem to já, která "radím" kamarádkám ve stejné situaci, nepřesvědčuju je a netlačím, jen jim vyprávím, čím jsem si prošla já. Nezatracuji odběr plodové vody, když je k tomu pádný důvod, ale pro preventivní rutinní opatření je až příliš mnoho v sázce...
 Sněhulka a sněhuláčci 


Re: Děkuji 

(5.10.2010 16:40:05)
Ja vim, urcite sis prosla peknym stresem, kor kdyz i manzel mel takovehle nazory atd. Ja to nemyslela jako prispevek proti amnio, naprosto to neodsuzuju, jen to bylo obecne mysleno prave k pristupu "stadni ovce", ktery je v cesku vs. zdravotnictvi tak casty... Proste jak uz bylo napsano ve clanku - spousta tehuli jde na krev a ani netusi, ze to je na tripple test! A pak samozrejme koukaji, kdyz najednou pozitivni vysledky a nasledny roztoceny kolotoc, ktery se tu probira... A treba by na ten test sly i kdyby vedely, o co jde (a je to tak v poradku, je to jejich volba), jen by to proste mely vedet predem...
Zkratka, dokud se pacienti, resp. tehule a pacienti (neb tehotna neni nemocna) nezacnou doktoru vyptavat na vse, nebude proste v cesku zvykem pacienta o vsem informovat. A melo by byt!
Me treba v te porodnici fakt prekvapovalo, ze ty maminky si ta mimca normalne nechaly odnest, nesly s nim, proste zrejme maximalni duvera v personal... nechci rict, ze nemam duveru v lekare, to proboha vubec ne, ale je to me dite a chci videt, co s nim delaji, a byt u toho... nevim, no... ~d~
 Klarisanek 


Re: Děkuji 

(5.10.2010 14:28:33)
No Panimamo, radis vsem se zamyslet a nenechat se zmanipulovat strachem. Spis vsem porad, at se zamysli az po ziskani informaci. Protoze kdo je informovany, tak neni manipulovatelny strachem. Nechapu, jak nekdo jde na AMC a nezjisti si co to obnasi a jestli to ma nejaka rizika (to se tyka obecne vsech zakroku). Kdyz me privezou od bouracky a dr. rekne, ze je potreba ihned operovat, musim mu verit, nic jineho mi nezbyva. Ale kdyz me dr. posle na AMC, mam nekolik tydnu na zjisteni info, kdyz mi je neda muj dr., najdu si jineho, mam internet a knihovny, mam furu casu. Vymlouvat se ex post, ze dr. byl hajzlik, ktery me neinformoval je k nicemu.
 Panímáma 
  • 

Re: Děkuji 

(5.10.2010 15:47:42)
Deniso, ty sis tím neprošla, viď? Vůbec není lehké odolat tlaku okolí i zdravotníků a když tě nepodrží ani partner. Myslím, že informací jsem měla dost, dokonce jsem psala pro radu i do Gennetu. Odevšad se mi dostalo odpovědi, že jediná jistota je v odběru plodovky, že zbytek jsou dohady. Jediné, co si vyčítám je, že jsem si nedala k sobě poměr rizika potratu a poměr rizika postižení. Měla jsem riziko DS 1:147. Jeden dr. mi ale řekl, že na číslu samotném nezáleží, že riziko je riziko a je jedno jestli je to 1:147 nebo 1:10. Takže získat info jsem se snažila i přes špatný psychický stav.
Možná by ses divila jak i informovaný člověk může být manipulovatelný. Z příliš mnoha informací, často protichůdných, ti v hlavě vznikne pěkný chaos.
 cizinka1 


Re: Děkuji 

(5.10.2010 15:53:42)
Panimamo,

p. Eva Labusova ma dobry vkus a preklada dobre veci. Znas tento clanek, jak by mela vypadat konsultace ohledne prenatalni diagnostiky? Mi se moc libi: http://www.evalabusova.cz/preklady/prenatalni_diagnostika.php
 Klarisanek 


Re: Děkuji 

(5.10.2010 16:15:06)
Budes se divit, ale prosla, u obou tehotenstvich jsem sla na amnio. Vyzadala jsem si gen. konzultaci, neboli posezeni 3 odborniku proti nam dvema (s manzelem). Nejdriv jsem se nasprtala neco z netu, abych se mohla ptat na to ci ono. Tam jsme se "dovzdelali", pak jsme udelali doma rozhodnuti, ktere jsme jeste konzultovali s moji gyndarkou a pred vlastnim zakrokem jsem jeste mela dalsi dotazy primo na pracovisti co to provadeli. Kdyby mi nepotvrdili moje zavery, ci by mi rekli neco odlisneho, tak bych odesla tesne pred zakrokem. Mozna jsem mela stesti na lidi, kteri me nevyhrozovali a necinili nasili, mozna to bylo jenom v tom, ze mi od zacatku bylo jasne, ze rozhodnuti bude jen a jen na me a ze cele rozhodnuti spociva jen a jen v posouzeni pomeru cisel, jak ja to vnimam a nemam poslouchat nejake nazorech kohokoliv okolo. Mozna jsem mela stesti i v tom, ze jsem pred tehotenstvim resila vazny uraz, mela jsem neuplne informace ze strany sveho dr. a touha uzdravit se me vyskolila v tom, ze se musim smekat, abych se dozvedela vsechno co potrebuju a abych se domohla toho, co je pro me nejlepsi. Je pravda, ze pokud prvni setkani v zivote zeny se zdravotnictvim je az v souvislosti s tehotenstvim, je to asi dost tezke, asi tak jako vsechno co delame v zivote poprve.
 cizinka1 


Re: Děkuji 

(5.10.2010 16:41:58)
No Deniso, tak mas jiste pravdu, ze aktivne informujici se ma spoustu vyhod. Na informovaneho predem malo kdo si dovoli delat velky natlak.

Jen nemyslim si, ze je to uplne srovnatelne to tvoje spatne lecene trauma s tim natlakem na zenu ktera rozhodne AMC ODMITNOUT. S traumatem to byla spise banalni prihoda chyby, nedbalosti lekare a tak. To se stat muze, kazdy profesional nejake ty chyby dela. Natlak o kterym mluvi panimama je natlak ideologicky jistym smerem. Kdyz autor rocenek o prenatalni diagnostice pise, ze dalsim cilem je snizovani incidence VVV, a tu incidenci snizovat jinak nez potratem nejde, o jakem predpokladu SVOBODNEHO rozhodnuti rodicu muze byt rec?
 maw 


Re: Děkuji 

(5.10.2010 19:08:41)
Bud si jista, ze i dobre informovaneho pacienta, zejm. tehotnou zenu, lze velice rychle dostat tam, kam je potreba. Staci se dobre oborit napr. A spousta dr. Ti vysvetli, jak jako laik tomu nemuzes rozumet, jak na Tebe nema cas, je to rutina ap. a nebavi se.
Ja to zazila jinde - casu jsem mela milion, resila jsem neco - az jsem se ho zeptala, jestli to fakt mysli vazne, ze chce delat invazivni vysetreni v oblasti, kde problem nepocituju a pak "takze muj problem s tim a tim vas nezajima?" (primo jeho obor), tak mi rekl: "NE". Tak co tam? Jeste mi stihl vysvetlit, ze je u me normalni, ze mam teplotu skoro 38 pul roku skoro v kuse a citim se nemocne... Tak jsem tam skoncila. Ale je spousta matek, ktere
nemaji kam jinam jit - prislusnost obvodu, nemoznost dojet, nemaji auto, maji dalsi male deti, je to o case, uz to zkusily, nevyslo to, nebo naopak v jinych vecech je ten dr treba dobry, domluvily se nejak, uz ho znaji, vedi jak s nim (ale tady se jim cuka) a jinde co? Narazi na jeste vetsiho debila treba? Krom toho prehlasovat se v tehotenstvi je docela problem (nechapu proc, ale je to tak). Nekdo nema moznost internetu, knihovna je daleko a takove knihy tam vubec nenajdes, nektere maminky nejsou tak obdarene IQ, nebo byly vychovany v naporoste duvere v lekare, nebo jim jini lekari jinde vzdy radili dobre nebo je dobre vylecili, nemaji duvod neverit a overovat, a nekdo na to z mnoha ruznych duvodu psychicky v dane dobe nema. Za to bych nikoho neodsuzovala
 Klarisanek 


Re: Děkuji 

(5.10.2010 16:22:25)
Kdyz tu ctu co ti vsichni odpovedeli, ze jedina jistota je v odberu plodove vody, tak samozrejme meli pravdu. Ten s tim pomerem mel taky pravdu, opravdu se muze stat, ze 1:10 znamena zdrave dite, 1:147 dite s DS, tak to proste je a stava se to. Znama mela riziko 1:5, proto na amnio sla a vse v poradku. Jestli jsi videla dokument "Nejtezsi volba", tak rikala matka ditete s DS, ze mela riziko 1:210, vsichni ji ujistovali, ze to je tak male riziko (polovicni nez riziko potratu pri AMC), ze na amnio chodit nema, tak takhle ucinila a dite s DS se narodilo. Proste a jednoduse, tohle neni nic jineho nez pomerova cisla a to snad umi posoudit kazdy, jaky pomer je pro nej OSOBNE jeste prijatelny a jaky ne. Ja napr. nesouhlasim se stanovenou hranici 1:250, pod kterou se to povazuje za zvysene riziko a zene se doporucuje AMC. Kdo takovou hranici stanovil, na zaklade ceho?
 cizinka1 


Re: Děkuji 

(5.10.2010 16:29:13)
Deniso, jen detail k prvni vete: nemeli pravdu. Amniocenteza muze take se splest (asi v 1 procento pripadu). Chyba muze nastat pri spatnem vyhodnoceni (lidsky faktor, anebo ve pripade pripleteni se DNA v brzkym tehotenstvi zanikleho dvojcete).

A problem je ten, ze panimama nedostala konsultaci na urovni. Zdravotni sluzby (ktery ze zakona maji zahrnovat i adekvatni a pravdive informovani) nejsou jen pro poucene a nadmerne zvedave.
 Binturongg 


Re: Děkuji 

(5.10.2010 16:40:26)
cizinka - ano, ale může se splést právě jen v necelém 1% případů, takže když budeme tedy slovíčkařit - AMC není jediná jistota, ale nejjistější test, který zatím existuje...
 cizinka1 


Re: Děkuji 

(5.10.2010 16:46:24)
Binturong, kdyz budeme slovickarit, ten jiz v diskusi zmineny z placenty je jeste presnejsi, ale s rizikem potratu 2-3, a nemozny v dobe, kdy se dela AMC~:-D.
 Binturongg 


Re: Děkuji 

(5.10.2010 16:51:26)
cizinka - do toho bych fakt nešla ~;) . Dnes jsem o tom zrovna četla, protože o tom uvažuje kamarádka a udělalo se mi blbě:

http://www.eurogentest.org/blocks/leaflets/pdf/czech/CVS.pdf
 cizinka1 


Re: Děkuji 

(5.10.2010 16:55:51)
Binturong, to chapu, ja nechodim na zadne toho druhu. (Ale vim, co delam, aby nekdo nedostal chut to rozebirat).
 Binturongg 


Re: Děkuji 

(5.10.2010 16:38:23)
Denisa - mě poslal gyndr na AMC s rizikem 1:300 se stejnými slovy, které jsi použila Ty - že ženská s rizikem 1:10 může nosit zdravé dítě a zrovna já nikoli...
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Děkuji 

(5.10.2010 16:49:03)
Bnturong, pokud to bereš takhle, pak ale stejně jako ta 1:300 může nosit postižené dítě i žena s rizikem 1:10000.
 Binturongg 


Re: Děkuji 

(5.10.2010 16:59:00)
Markéto - ano, to může. Právě proto má DENISA pravdu s tím, kde stanovit hranici... ~:-D
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Děkuji 

(5.10.2010 17:03:45)
S takovým uvažováním není ta hranice nikde ;) Za mě - uměl by umět dát do stejného jazyka i rizika jednotlivých důsledků (postožení, pravděpodobnost, že dítě je postižení i při lepší výsledku, pravděpodobnost závažného vs. lehkého postižení, a plus k tomu ty podpůrné kontakty, ať si každí žena stanoví hranici sama.

A ještě jsem ti chtěla napsat k těm nevzdělaným kamarídkám, co neví, kde a že lze hledat informace - ono jich bude v ČR zhruba stejné procento. Kolik žen si myslí, že testy jsou povinné, že jinak nedostanou mateřskou nebo rodičák, kolik žen netuší nic moc o anatomii vlastního těla .... a to cituju jen ty, co mají aspoň doma internet.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Děkuji 

(5.10.2010 17:04:28)
oprava: měl by umět, ne uměl by umět.
 Binturongg 


Re: Děkuji 

(5.10.2010 17:13:27)
Markéta - ano, s tou nevzdělaností máš pravdu, je to u nás totéž, ale já tím chtěla říct, že je proto možná lepší, když se takové vodí za ručičku, než aby se to nechalo pouze na přírodě ~;)

O tomtéž se mluvilo včera u porodů.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Děkuji 

(5.10.2010 17:27:27)
ad vodění za ručičku - jenže to závisí, kdo a kam je vede. Jsem daleka toho soudit, jestli je lepší česká cesta všeho možného nebo ta tebou popisovaná cesta ničeho. To se totiž prostě rozhodnout nedá.
 Binturongg 


Re: Děkuji 

(5.10.2010 17:44:38)
Markéta - souhlas, nedá... ~d~
 cizinka1 


Re: Děkuji 

(5.10.2010 17:37:38)
Binturong, a kamze dobre vas za rucicku dovedli? Podle mne, vas vodi za nos, kdyz podavaji WHO cisla PNU a NU, spocitane ne podle kriterii WHO, ale dle velice pohodlne nastavenych kriterii. A pak k tomu nahraje jeste 2 az 3 krat vetsi podil potratu deti s VVV na 100 000 tehotenstvi nez v UK nebo SRN treba. A misto realniho evropskeho podprumeru jste na spicce.

Tu spicku vam naserviruji pokazde, kdyz pozadate o zlepseni sluzeb: hle jak jsme dobri~t~
 Klarisanek 


Re: Děkuji 

(5.10.2010 16:53:27)
No ale presne tak to je, copak nechapete pomerova cisla? Ovsem je taky pravda, ze te dr. nemel nikam posilat, mel te nechat rozhodnout jestli chces jit ci ne.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Děkuji 

(5.10.2010 16:57:32)
Jistě, ale s takovým uvažováním je pak nejjednodušší ty testy rovnou přeskočit, ne? Pokud nedovedu ty pravděpodobnosti dostatečně srozumitelně interpretovat, včetně falešné pozitivity a falešné negativity, pak je lepší, abych tento nástroj v ruce vůbec neměl.
 Klarisanek 


Re: Děkuji 

(5.10.2010 17:24:59)
Rozumis matematice? Jak chces rozumne interpretovat pomerova cisla? Co je na tom k interpretovani? Proste nechci dite s DS, tak je pro me riziko 1:10000 strasne vysoke, nebo mi to nevadi, tak neresim ani pomer 1:1. Copak je nekdo dopredu jeste pred AMC schopen rict, ze toto dite bude mit lehci formu DS nebo naopak bude mit k tezke forme DS jeste tezkou vadu srdce, sklon k leukemii atd. Samozrejme, ze by geneticti pracovnici meli zene nezavrhujici si ponechat dite s DS kompletne vysvetlit jake formy tohoto postizeni muzou byt.
 cizinka1 


Re: Děkuji 

(5.10.2010 17:32:18)
Deniso, prave jsi zeptala matematika - cky, zda rozumi matematice~t~. Spise jsi nepochopila jeji prispevek, ktery ovsem byl velice srozumitelny, dle meho nazoru.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Děkuji 

(5.10.2010 17:34:03)
Deniso, matematice rozumím, děkuji za optání. Rozumnou interpretací jsem myslela právě vztáhnout k těm ostatním pravděpodobnostem - pravděpodobnost zabití zdravého dítěte, pravděpodobnost falešného výsledku AMC atd, to vše jsou čísla převoditelní buď na procenta nebo na poměry. A pochopitelně je toto užitečné pouze pro ženu, která není jednoznačně rozhodnutá pro ani proti. Pokud nechceš dítě s DS za žádnou cenu, resp. i za cenu potracení zdrabého dítěte, je nesmysl na testy vůbec chodit a jít rovnou na AMC, pro teba pak nemají smysl jakéholi hrátky s čísly.
 Klarisanek 


Re: Děkuji 

(5.10.2010 17:40:19)
No ano, ja taky nic jineho netvrdim, pomery nebo procenta, to vse co musis posuzovat. A ze to neni jen jeden pomer, tzn. riziko postizeni, ktery musime posoudit, ale ze jde o dalsi ciselne udaje - napr. potratovost, to je snad jasny. Samozrejme, ze by toto vsechno melo byt polopate vysvetleno kazde zene na genticke konzultaci, na to by snad mel byt zakon. Ale fakt si nedovedu predstavit, ze je nektera tak vedle, ze pokud se tak nestalo, ze si tyto info nejak nezjisti, ze ji nenapadne se po nich pidit a jde na zakrok jako nesvepravna ovce.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Děkuji 

(5.10.2010 17:44:05)
Deniso, je jich spousta, informace ve srozumitelné podobě se jim dostanou málokdy (přestože je podepisují). To jsou přesně ty vedené za ručičku, o kterých tu mluví Binturong.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Děkuji 

(5.10.2010 17:39:56)
a zrova těžkou vadu srdce odhalá s velkou pravděpodobností UZ, takže i tu se lze dobrat jistých výsledků. Pak také samozřejmě někde existují záznamy o zdravotním stavu narozených dětí s DS, takže opět pravděpodobností poměry lze dohledat. BTW, myslím, že by se pak člověk dočetl docela jiné informace, než jsou obvykle podávány. Až díky blogu Juliánky jsem zjistila, že Edwardsův syndrom není tak 100% fatální diagnóza, jak je obvykle genetiky předkládán.
 Binturongg 


Re: Děkuji 

(5.10.2010 17:51:25)
Markéta - vadu srdce bohužel-bohudík mívá kolem 1/4 dětí s DS a mimo to se pochopitelně tyto vady vyskytují i u ostatních dětí, takže gen. utz bych v tomto smyslu moc nevěřila..
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Děkuji 

(5.10.2010 18:01:24)
Výborně, takže to je přesně to číslo, které by dotyčný genetik měl předložit: vaše riziko, že nosíte dítě s DS, je podle toho a toho testu tolik a tolik. Děti s DS jsou vzdělavatelné v cca tolika a tolika procentech. 1/4 dětí má těřkou vadu srdce - ta se na UZ vyloučila, takže mátev případě možného DA vyšší šanci na mírnější formu postižení ....

(o tohle mi šlo, ne o to, že by to měl být marker pro DS).
 Binturongg 


Re: Děkuji 

(5.10.2010 18:09:15)
Markéta - ahááá, už to chápu. Já si totiž původně chtěla ten genetický utz vydupat místo amc, neb jsem se domnívala, že srdeční vadu má většina DS a teprve potom kdyžtak amc - vyvedli mě z omylu ~d~
 Zazi (1+1+1) 


Re: Děkuji 

(5.10.2010 22:05:07)
Markéto,
co jsem načetla, tak to riziko vady srdce je u lidí s DS trochu vyšší, různí autoři píšou zhruba v rozmezí 40-50%. Nicméně do toho se počítají i méně těžké vady.
 Binturongg 


Re: Děkuji 

(5.10.2010 17:01:12)
DENISA - já se pochopitelně mohla svobodně rozhodnout - okolí (kromě přítele)na mě udělalo takovej nátlak, že jsem měla chuť tam na just nejít ~:-D , ale z mnoha důvodů jsem to udělala kvůli sobě, a pokud se nám podaří ještě jedno těhu, jdu zas...
 Klarisanek 


Re: Děkuji 

(5.10.2010 17:27:55)
Uznavam, ze nekdo je tlaku okoli vice a nekdo mene odolny. Pokud ten natlak byl ze strany znamych a okoli, je to bohuzel jen otazka tve asertivity jak mu odolat. Jestli byl ze strany zdravotniku, tak to je svinstvo a melo by se s tim neco delat.
 Binturongg 


Re: Děkuji 

(5.10.2010 17:46:00)
DENISA - ten nátlak byl z obou stran, neb můj gyndr patří mezi mé blízké a spolčili se s mými rodiči apod.
Pouze na nátlak cizího doktora bych nedala.
 Klarisanek 


Re: Děkuji 

(5.10.2010 18:00:43)
Tak to je sila.
 Maminka 2 děti. 
  • 

Re: Děkuji 

(5.10.2010 20:29:55)
U prvního jsem na AMC šla. Vše jsem si o tom vygooglila - věděla jsem, že riziko potratu je, věděla jsem i že zůstanu svobodná matka, tak proto jsem na to šla, abych měla jistotu... jestli bych šla na potrat, nevím.
Celkově jsem byla v pohodě, protože jsem od přírody až lehkovážný optimista, že vše dobře dopadne. Dokonce jsem si nenechala napsat ani neschopenku, pracuji v kanceláři. Na předběžné výsledky jsem z gennetu čekala jen od pátku do pondělí (r. 2004), takže nevím, proč se tu píše něco o čekání 2 týdny a 2 týdny stresu, jde to i rychleji. Pro mě to byly možná tak 3 dny lehkého stresu. Takže asi tak, pokud už na AMC jdete, tak se moc nestresujte, stres akorát škodí. Kdo ví, kolik ženských potratí spíš kvůli tomu stresu než kvůli zákroku samotnému.
 Panímáma 
  • 

Re: Děkuji 

(7.10.2010 13:34:26)
Maminko, spousta žen neví, že po odběru plodové vody si může zažádat o tzv. FISH test, který s vysokou přesností určí DS už za dva dny. Je to placený test na vyžádání a neposkytuje ho každé prenatální diagn. středisko. Spousta žen tak čeká na výsledky standardního testu, který trvá 3 týdny. Souběžně s FISHem se dělá i standardní test na chromozomální vady, takže výsledky budou dva.
 Baruska_1 


Re: Děkuji 

(12.10.2010 9:20:16)
Díky za tento příspěvěk. :-) Trochu optimismu mi to dodalo.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Děkuji 

(6.10.2010 8:38:57)
Mně vyšlo riziko 1:12O a na AMC jsem nešla.
Doktorka v Gennetu byla poměrně dost nepříjemná, hodně na mne tlačila, ať na AMC jdu, ale myslím, že jsem nic podepisovat nemusela.
 Lusika, 2děti 
  • 

Re: Děkuji 

(15.10.2010 20:11:26)
Ahoj,

já bych doporučila triple testy vynechat:-). Pokud samozřejmě nejste zastánce potratů.

Mě řekli ve 12tt, že testy nejsou v pořádku a ve 14tt jsem šla na genetiku (objednání trvá 14 dní) a mluvili o "ukončení osudu". Amnio jsem odmítla kvůli riziku. Honza je zdravý, trošku nervák... já mám na památku 3 šedivé vlasy.

Lusika
 Hilly. 


200 miminek 

(5.10.2010 13:08:40)
..to je šílené, když si to člověk uvědomí. Taky mám pocit, že někteří lékaři mnohdy přistupují k amniocentéze dost lehkovážně.
Já chodím k velmi dobrému ultrazvukaři v kraji, potom ještě jdu na placený screening k někomu jinému, takže termín porodu mám potvrzený dvakrát, páč někteří lékaři se velmi rádi a často mýlí (někdy mám pocit, že snad i schválně, aby nějakému kámošovi, nebo sobě, dohodili na amniocentézu pacientky).Během prvního trimestru absolvuji ultrazvuk tak čtyřikrát. Kdyby bylo jakékoliv podezření, šla bych na odběr už v 16.týdnu..to se ale provádí odjinud(...čím dřív se toto vyřeší tím líp..potrácet,rodit? dítě v 20 či 23.týdnu je dost kruté)
 Binturongg 


Na "Západě" se tyto testy neprovádí 

(5.10.2010 13:53:16)
a za jiné, vč. AMC, se většinou dost platí. Kromě toho, že je medicína obchod jako každý jiný (to jen u nás se pečlivě odděluje ekonomický princip), se také děti s postižením, především s DS, nepovažují za nijak těžce postižené, takže náhodné odhalení této gen.odchylky nebývá ani indikací k potratu.

Zní to moc hezky, ale je to podle mě druhý extrém - matka nemá vůbec žádnou možnost volby a není seznámena s podrobnostmi o svém těhotenství... ~q~

Takže státy, kde si může běžně dáma ohledně porodu naporoučet, co ji napadne, aby si ho užila dle své vůle, je na druhé straně ponechávána celé těhu v nejistotě ohledně zdraví dítěte - obojí (tedy přirpzený porod i minimum vyšetření) je velmi ekonomické, nicméně já bych porodila neurotika a ukousla bych si z nejistoty nohu už ve druhém trimestru... ~:-D

Musíme doufat, že přežité triply odsunou jiná vyšetření, ale prozatím je při odhalování VVV aj. nejspolehlivější amniocentéza - to není obhajoba invazivního a riskantního vyšetření, to je prostě fakt.

Takže, kdo chce mít aspoň 98% jistotu, musí ji podstoupit... ~:( :-©
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Na "Západě" se tyto testy neprovádí 

(5.10.2010 14:10:16)
Binturong, jsem přesvědčená, že pokud být informovaná chce, tak je - může to ovšem stát nějaké peníze, může se také ale připojistit.
 Binturongg 


Re: Na "Západě" se tyto testy neprovádí 

(5.10.2010 14:40:29)
Markéto - ano, pokud chce, a pokud na to má. Ale ona často ani neví, že by chtít měla... ~q~

Mám několik příbuzných a kamarádek provdaných na "Západ" a jejich zkušenosti s vyšetřeními a poskytováním jistoty...nic moc.
Ony sice vědí, co mají chtít, doktoři to bez řečí plní, konzultují, vyšetřují, ale kdyby si holky neřekly, zřejmě se do porodu nedozví ani to, že jsou v jináči. A jejich kolegyně na ně koukaj jako vrány, jelikož často ani netuší, kde mají dělohu a jejich poslední reprodukční znalost, než upgradeovaly na sex, byla, že děti nosí čáp...
 & 


Re: Na "Západě" se tyto testy neprovádí 

(5.10.2010 14:45:35)
To je snad normalni si rict, ze neco chci.. ~d~
 connie3 


Re: Na "Západě" se tyto testy neprovádí 

(5.10.2010 16:09:40)
Binturong, tu možnost volby tvým kamarádkám závidím.
 Binturongg 


Re: Na "Západě" se tyto testy neprovádí 

(5.10.2010 16:12:15)
connie - nechápu, jak to myslíš...???
 Bára 
  • 

Re: Na "Západě" se tyto testy neprovádí 

(6.10.2010 13:16:36)
Myslím, že naprosto přeháníš. Navíc my Češi, pokud nelítáme xkrát k Dr a neabsolvujeme milion vyšetření, máme pocit, že je péče špatná. Já chodila k DR každých 14 dní a její vyšetření byla prostě odbytá. Šlo jen o to udělat si čárku a vyúčtovat úkon.Kdyby to bylo na západě jak píšeš,podle strašení našich DR by musela být přinejmenším 1/3 lidí na "západě" debilních a postižených díky špatné péči. Tvé kamarádky žijící na západě si spíš nemohou zvyknout na to, že zodpovědnost je jen na nich, že jim žádný postkomunistký doktor nebude diktovat, co musí a co nesmí.A také jako přistěhovalecká "verbeš" patrně nedosáhnou na to, co např. střední třída a výš (inteligence jejích kolegyň by napovídala, že se budou pohybovat spíše v nižších vrstvách).
 & 


Re: Na "Západě" se tyto testy neprovádí 

(5.10.2010 14:42:34)
Tak by sis to vysetreni mohla samozrejme zaplatit, pokud o nej stojis.. Ja presne nevim, jak se to jmenuje alo to vysetreni, ktery se pravadi v 10 tt.. stoji cely 140 i s dvema ultrazvukem, to zas nejsou tak hrozny penize..
Pokud by si byla v rizikove skupine, tak bys dostala do vysetreni proplacene pojistovnou..
Plosne delani a proplaceni tirpltestu je hazeni penez z okna, ale ceske zdravotnictvi na to ma.. :-)
 Binturongg 


Re: Na "Západě" se tyto testy neprovádí 

(5.10.2010 14:45:38)
H&M - naprosto souhlasím. S čím nesouhlasím je to, že i vzdělané ženské na Západě vůbec netuší, co by měly vědět a chtít...
 cizinka1 


Re: Na "Západě" se tyto testy neprovádí 

(5.10.2010 14:53:39)
Binturong, nevim ktery zapad mas na mysli, ale ja od AOK (nejvetsi sit pojistoven po celem Nemecku, neco jako VZP v CR) mela takovy Ratgeber pro rodice. Veskere zakroky a moznosti ktere se proplaci, rady co kde se ptat, nad cim popremyslet. Ohledne vsech genetickych testu nejen pouceni jak probiha a jake jsou rizika ale i kontakty na centra, zdruzeni a organizace, kde hledat pomoc pri JAKYMKOLIV rozhodnuti. (V praxi to znamena zdruzeni rodicu s postizenymi detmi, cirkevni organizace nebo psychologicka pomoc po potratu). Aby mne tak nekdo rutinne, nemanipulativne a vsechstranne informoval pri mym prvnim tehotenstvi v CR, to fakt nevspominam si). Vspominam si na neptani se zakladnich veci a temer zadne rutinni informovani.
 cizinka1 


Re: Na "Západě" se tyto testy neprovádí 

(5.10.2010 14:59:58)
Ten Ratgeber nota bene dostava kazda tehotna.
 & 


Re: Na "Západě" se tyto testy neprovádí 

(5.10.2010 16:40:41)
Smankote, to mas od kud, ze i vzdelane zenske na "Zapade" netusi co by mely vlastne chtit. Ony jsou sice ve vetsne pripadu velice emancipovane, ale jak se jedna o tehotenstvi, tak se najednou stanou pasivni a nesamostane? ~:-D
 Binturongg 


Re: Na "Západě" se tyto testy neprovádí 

(5.10.2010 16:49:11)
Ne, jen nemají základní vzdělání v tomto smyslu, nemají čas studovat a shánět info a nikdo je moc neinformuje - většina absolvuje pouze to, co jí řekne doktor, po dalším nepátrá, není to zvykem... ~d~
 & 


Re: Na "Západě" se tyto testy neprovádí 

(5.10.2010 16:52:58)
Jednak Zapad je siroky pojem, to je treba i Portugalsko a Recko.. Ty jsi nekdy absolvovala, tehotenskou peci nebo si dlouhodobeji na Zapade zila, ze mas jasno v tom, jak se chovaji vzdelane zeny na "Zapade"?
 Binturongg 


Re: Na "Západě" se tyto testy neprovádí 

(5.10.2010 16:57:21)
H&M - nečteš mé příspěvky, takže nemá moc cenu se handrkovat.
O tom, kde poznatky beru, jsem psala.
 & 


Re: Na "Západě" se tyto testy neprovádí 

(5.10.2010 17:03:01)
Beres je od kamosek.. ~t~. Sakra ja myslela, ze jsi vzdelana ty..
 Binturongg 


Re: Na "Západě" se tyto testy neprovádí 

(5.10.2010 17:10:42)
Já jsem vzdělaná taky ~:-D

Kamarádky jsou zpravidla VŠ sociální, pedagogické nebo zdravotní, sestřenka je bývalá PA a dvě kamarádky jsou rodilé mluvčí.

Nevím, tak nějak jim věřím, ale nebudu na to psát příručku, protože prostě mohly mít smůlu na doktory, na kolegy, na zdravotní personál, na příbuzné svých manželů, na porodnice atd. ~t~
 maw 


Re: Na "Západě" se tyto testy neprovádí 

(5.10.2010 19:18:25)
Sorry, ale pro jakékoli obecnější tvrzení je to naprosto nedostačující vzorek, z mnoha hledisek.
 kreditka 


Re: Na "Západě" se tyto testy neprovádí 

(5.10.2010 20:24:12)
Ale takových bych řekla že je v ČR hodně ~Rv Když jsem se pohádala s doktorkou protože mi chtěla naočkovat nemocnou dceru proti spalničkám některé kamarádky na mě koukaly že nechápou proč dělám vlny, když doktorka to ví nejlíp ~Rv Není ani vyjímkou že maminy jdou s děckem na očkování a ani nevědí proti čemu byly jejich děti očkovány což mi hlava nebere
 & 


Re: Na "Západě" se tyto testy neprovádí 

(5.10.2010 16:47:40)
Jinak, ja jsem byla tehotna po pul roce v NL v te dobe jsem jeste neumela Holandsky, moje porodni asistentka ma o moznosti testu informovala i v Anglictine a i v ty dobe jsem si dost informace ohledne tehtenstvi v NL nasla, nebo jsem se zeptala.. :-)
 maw 


Re: Na "Západě" se tyto testy neprovádí 

(5.10.2010 19:16:42)
ani tady ne
 Berdulka & Anja & Alexander 


Re: Na "Západě" se tyto testy neprovádí 

(5.10.2010 15:44:39)
Biturongu,
jak jsi prisla na to ze se na Zapade tyto testy neprovadi? Ja porodila na "zapade" 2 deti a veskere informace a vysetreni, vcetne 7 ultrazvuku jsem tu normalne, jako vsechny ostatni maminky, absolvovala v ramci zakladniho zdravotniho pojisteni. ~d~
 Binturongg 


Re: Na "Západě" se tyto testy neprovádí 

(5.10.2010 16:09:42)
Berdulka - mluvím pouze o zkušenostech matek, které osobně znám... ~d~ Pokud je to někde nebo většinou jinak, tím lépe...
 maw 


Re: Na "Západě" se tyto testy neprovádí 

(5.10.2010 19:19:19)
Ale nemůžeš svých deset nebo dvacet matek ze tří nebo kolika zemí vydávat za studii "prenatální péče v zemích záp. Evropy"
 Binturongg 


Re: Na "Západě" se tyto testy neprovádí 

(5.10.2010 20:24:36)
maw - ke studii o prenatální péči: zdůraznila jsem, že právě pro malý vzorek, knihu vydávat nebudu ~t~
 berunka,M+M 11/04,M 01/08 


Re: Na "Západě" se tyto testy neprovádí 

(5.10.2010 17:43:19)
Naprosto souhlasím.Moje kamarádka žije několik let v Rakousku.Těhotenství prožila také tam, v podstatě bez testů. Narodilo se jí dítě s Downovým syndromem. Celá rodina jsou z toho nešťastná.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Na "Západě" se tyto testy neprovádí 

(5.10.2010 17:46:29)
A kdyby v ČR testy prošla "negativně" a narodilo se jí dítě s DS, nešťastná by nebyla? (v článku je psáno, že triple testu uniknou až čtyři děti z deseti, které mají Downův syndrom.) Koneckonců Zazi zde na Rodině má dceru s DS, která "prošla" i NT testem.
 Binturongg 


Re: Na "Západě" se tyto testy neprovádí 

(5.10.2010 17:52:57)
však taky NT není "směroplatný" - je to jen jeden z faktorů, dle kterých se vypočítává riziko...
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Na "Západě" se tyto testy neprovádí 

(5.10.2010 17:58:42)
Jistě, já vím. Snažím se Berunce naznačit, že ono neštěstí její rodiny eliminují testy - zvlášť ty proplácené - jen velmi povrchně.
 Zazi (1+1+1) 


Re: Na "Západě" se tyto testy neprovádí 

(5.10.2010 22:10:07)
Markéto,
ne, NT testem jsme u dcery neprošli, prošli jsme jen triple testem (a ten určil riziko DS 1:1300). Až u mladšího dítěte jsme potom absolvovali kompletní screening v 1. trimestru, AMC jsem odmítla.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Na "Západě" se tyto testy neprovádí 

(5.10.2010 22:18:30)
Zazi, dík za opravu, tak to jsem si s někým spetla.
 berunka,M+M 11/04,M 01/08 


Re: Na "Západě" se tyto testy neprovádí 

(5.10.2010 17:59:19)
Samozřejmě by nešťastná byla úplně stejně. Ale ona neměla ani tu možnost testů, které by mohli případné postižení odhalit. Ona tam tu možnost volby neměla, jakou máme my v ČR. V každém případě další těhotenství plánuje prožít tady u nás, kde ty možnosti jsou.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Na "Západě" se tyto testy neprovádí 

(5.10.2010 18:02:09)
berunko, naprosto neveřím tomu, že by v Rakousku nebylo ani jedno pracoviště, kde dělají NT + krevní testy.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Na "Západě" se tyto testy neprovádí 

(5.10.2010 18:09:27)
tak přímo výcviková centra (podobná jako je Apolinář) jsou v Grazu, Innsbrucku, Linzi, Salcburku a Vídni. Předpiládám, že tam stejně jako v Praze vzdělávají další gynekology pro menší nemocnice a ambulance.
 maw 


Re: Na "Západě" se tyto testy neprovádí 

(5.10.2010 19:20:52)
V Praze vzdělávají doktory pro další nemocnice a ambulance? Asi nemyslíš LF, ale pracoviště.... No já nevím, myslím, že v Pze krom super techniky jsou v mnohém sto let za opicema a měli by se oni jet učit třeba na Vysočinu nebo do Krkonoš.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Na "Západě" se tyto testy neprovádí 

(5.10.2010 19:37:12)
maw, mám na mysli konkrétně Centrum fetální medicíny a školení a certifikace k provádění kombinovaného testu, certifikát FMF.
 berunka,M+M 11/04,M 01/08 


Re: Na "Západě" se tyto testy neprovádí 

(5.10.2010 18:13:14)
Tak to určitě existují, ale kamarádka odešla do Rakouska hned po škole a absolutně nezná všechny možnosti, které zdravotnictví nabízí u nás. V Rakousku jí to nikdo nenabídl, ani i kdyby si to mohla zaplatit. Neznala to, tak byla absolutně v klidu. Předpokládala, že tahkle to probíhá prostě i u nás. V podstatě až po porodu tráví většinu času s malou u rodičů na Moravě, protože potřebuje vážně dost pomoci.
 & 


Re: Na "Západě" se tyto testy neprovádí 

(5.10.2010 18:22:02)
Berunko, nebylo by ji lepe v tom Rakousku, preci jeno co se tyce opraci nebo rehabilitaci, jsou tam asi vetsi moznosti.. a kolik ji bylo, kdyz byla tehotna?
 berunka,M+M 11/04,M 01/08 


Re: Na "Západě" se tyto testy neprovádí 

(5.10.2010 18:36:14)
Bylo jí 27 let. Já vím, že by měla mít víc zkušeností, ale tam se to tak neprobírá jako tady u nás. Ženy to asi tak neřeší. Ona už nemá k jejich zdravotnictví důvěru. Že má malá DS a k tomu srdeční vadu jen tak mimochodem sdělili až po 11 dnech. To té doby žila v přesvědčení, že má zdravé dítě.
 & 


Re: Na "Západě" se tyto testy neprovádí 

(5.10.2010 18:48:05)
Tak oni to pred tim nemusely vedet.. Takze ma mala doktory v CR? A kolik ji je malicky, vzdyt by meli rehabilitovat ucit komunikacni metody atd.. a otec maly je Rakusak..
 berunka,M+M 11/04,M 01/08 


Re: Na "Západě" se tyto testy neprovádí 

(5.10.2010 18:54:35)
Malá má doktory tady u nás, cvičí vojtovku, bere nějaké léky a nevím co ještě.Přijde mi blbé vyptávat se. Vím jenom to, co mi kamarádka sama sdělí. Mě osobně přijde docela šikovná. Teď jí bude teprve rok. Zatím neleze, ale sedí.~g~ V pohybovém vývoji mi přijde skoro nastejno jako ostatní zdravé děti. Jenom komunikace s ní je zatím pořád na bodu mrazu. Manžel kamarádky je chorvat žijící v Rakousku.
 & 


Re: Na "Západě" se tyto testy neprovádí 

(5.10.2010 18:57:05)
Berunko, nevim jestli kamradka, ma kontkakt na Rannou peci, okolo toho roku uz by se mohla zacit znakovat a poradili by ji s komunikaci. Jinak tady je diskuse o DS..
 berunka,M+M 11/04,M 01/08 


Re: Na "Západě" se tyto testy neprovádí 

(5.10.2010 19:05:23)
Ranná péče je skvělá věc. Hodně jsem pročítala články na netu. Kamarádce určitě doporučím, myslím, že jim můžou hodně pomoci. Malá je hrozně šikovná a je velká bojovnice~6~ Moji kluci ji vídají od malinka, tak jim nepřijde jiná. Ale někdy ty pohledy cizích lidí na ulici~q~ Je na ní hodně vidět, že není úplně v pořádku. Nejvíc se kamarádka bojí toho, až malá půjde časem do školky.
 Tante Ema 


Re: Na "Západě" se tyto testy neprovádí 

(5.10.2010 19:11:24)
Holky, "raná" se píše s jedním n. Pokud jsem vás tím urazila, tak se omlouvám, nemyslím to osobně.
 berunka,M+M 11/04,M 01/08 


Re: Na "Západě" se tyto testy neprovádí 

(5.10.2010 19:15:01)
Nic se neděje, díky za opravu.~6~ Už jsem dneska z těch mých raubířů úplně mimo~t~
 & 


Re: Na "Západě" se tyto testy neprovádí 

(5.10.2010 18:10:41)
Berusko, to si to v tom Rakousku nemohla zaplatit, tomu neverim.. Jinak podivej se na diskusi o DS, vsechny prosly v CR testovanim s negativnim vysledkem a deti s DS se jim narodily, akorat ze ony z toho nejsou do konce zivota nestatstne..:-)
 berunka,M+M 11/04,M 01/08 


Re: Na "Západě" se tyto testy neprovádí 

(5.10.2010 18:21:20)
Samozřejmě žádné testy nejsou 100%tní. Ale kolika ženám DS odhalili už v těhotenství. Já neříkám, že kamarádka je nešťastná.To spíše její rodina. Samozřejmě svou dcerku miluje, ale nemůže snést, že malá tady asi nebude tak dlouho jako jiné zdravé dítě. K tomu DS má ještě jiné zdravotní problémy. Samotný DS není katastrofická diagnóza, ale spíše ty zdr. problémy s ním spojené.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Na "Západě" se tyto testy neprovádí 

(5.10.2010 18:24:30)
berunko, v článku to máš napsáno, odhalili je asi 60% žen, 40% zůstalo neodhaleno. 200 dětí kvůli tomu zemřelo, další se narodily předčasně. Je možné, že její rakouský pečovatel prostě očekával, že pokud má potíž s přijetím dítěte, ať je jakékoli, sama si o tom informace vyhledá (ale to fakt už fabuluju).
 berunka,M+M 11/04,M 01/08 


Re: Na "Západě" se tyto testy neprovádí 

(5.10.2010 18:31:14)
Ale tady nejde o potíže s přijetím dítěte. Ona ji miluje jako každá máma své dítě. Jenom vzhledem k srdeční vadě už teď ví, že se asi nedožije dospělosti. Kdyby věděla dopředu, že je malá na to takhle, šla by na potrat. Pokud by šlo "jenom" o DS, dítě by si nechala. Malá je strašně sladká a i mě bolí u srdce, když vím, že se každým dnem může její stav zhoršit a může se stát i to nejhorší.
 bravad 


Re: Na "Západě" se tyto testy neprovádí 

(5.10.2010 18:25:52)
Tak o to snad nejde. Tady se klade otázka, zda provádět nespolehlivé tripple testy, když je tu spolehlivější prostředek. A ano, na západě se tripple test neprovádí, protože je na nic, protože to už si lékař může rovnou vzít skleněnou kouli. A proto se na západě používá na určení možných vrozených vad prvotrimestrální screening. Zda se tato vyšetření dělají plošně nebo ne je zase jiná věc. To je otázka nastavení toho konkrétního zdravotního systému. Tyhle dvě věci laskavě nesměšuj.
 maw 


Re: Na "Západě" se tyto testy neprovádí 

(5.10.2010 19:15:52)
To jsi mě pobavila.... 98% jistota... CO TO JE???
 Binturongg 


Re: Na "Západě" se tyto testy neprovádí 

(5.10.2010 20:23:00)
maw - víc než ŽÁDNÁ jistota, což nastává po triplech a víc než poloviční jistota, což nastává po dalších neinvazivních vyšetřeních ~;)

A netvař se na mě, jako bych Tě svázala a propichovala Ti břicho osobně ~t~ - kdyby sis přečetla můj nedávný článek o AMC, zjistila bys, že žádný ohnivý zastánce amc ani doktorů nejsem, ale bohužel nic lepšího zatím pidlivizace nevymyslela - pro takové jako já a mně podobné ~y~
 Ivana Kingston 


Re: Na "Západě" se tyto testy neprovádí - ve Velke Britanii jsou standardem 

(7.10.2010 23:32:03)
Paradoxne - testy v prvnim trimestru (12.tydnu) se provadi standartne ve Velke Britanii (i pres hodne kritizovany zdravotni system):-) a jsou zdarma (v ramci National Health Service). Dobre je, ze vek je jeden z faktoru zapocitavany do vysledku testu a vysledek je porovnan s danou vekovou skupinou. Konkretne v mem pripade riziho bylo 1:512 z vysledku testu a v moji vekove skupine pro Downuv syndrom je uvadeno riziko 1:128. Dcerce bude zitra 24 tydnu, je zdrava a ma se cile k svetu. V Cechach by mi pravdepodobne byla vzhledem k veku (nad 35) automaticky doporucena amniocenteza bez ohledu na vysledek testu.
 mimi 3děti 
  • 

Hmm 

(5.10.2010 16:27:15)
Poslední těhotenství jsem si osobně raději zaplatila sreening v I.trimestru. Na genetice přimo primářka se mi vysmála, proč si platím test, který není potřeba. Doslovně, tohle není spolehlivý test, tohle neodhalí rozštěpy a ještě za něj platím. Prý si mám nechat udělat tripple test a při pozitivní výsledku prý ještě budu ráda za amniocentézu. Na gyndě jsem tripple testy odmítla a nic se nestalo. :-)) Primářku už jsem neviděla a potom po porodu, jsem se zpětně z dokomentace u pediatra dočetla. Nespolupracují matka dítě bez řádných testů v těhotenství. Vše dodatečně děláno v porodnice bez mého vědomí. Přitom papír z prodělaného sreeningu jsem dokládala k průkazce. Nevím, jestli se za ty dva roky něco změnilo, raději doufám, že ano.
Genetika Ústí nad Labem, kterě by to zajímalo.
 Červená řepa 


Re: Hmm 

(5.10.2010 17:47:36)
~e~~e~~e~ To je příšerné...~o~
 kreditka 


Dotaz  

(5.10.2010 19:31:34)
Hoky zajímalo by mě jestli má u mě cenu platit si kombinovaný test, když doktor na UTZ dělá běžně šíjový projasnění, dívá se na nosní kůstku, ale neodebírá krev... má v kombinovaným testu větší váhu odběr krve nebo vyšetření UTZ??
 Tante Ema 


Re: Dotaz  

(5.10.2010 19:36:17)
Pokud tomu dobře rozumím, tak výsledky z krve a UTZ se kombinují a až to dává definitivní výsledek. Takže to cenu asi má, pokud chceš co nejpřesnější výsledek.
 kreditka 


Re: Dotaz  

(5.10.2010 19:42:12)
Já se na to ještě zeptám doktora a rozmyslím se. U dcery mi právě na UTZ sledoval nosní kůstku a šíjový projasnění, jednu příbuznou kvůli tomu poslal na AMC.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Dotaz  

(5.10.2010 19:43:26)
bohužel, samo o sobě je tohle meření přesné zhruba stejně jako ten triple test.
 kreditka 


Re: Dotaz  

(5.10.2010 19:47:13)
Tak to je na prd, triple test je na nic jak jsem se bohužel přesvědčila u kamarádky ~Rv
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Dotaz  

(5.10.2010 19:55:30)
Kreditko, tady to máš kompletně popsané: http://cfm.gynpor.cz/screening-v-i-trimestru/54-metodika-screening-lekari
 kreditka 


Re: Dotaz  

(5.10.2010 19:57:10)
Díky, uložím dítě a půjdu si to pročíst ~6~
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Dotaz  

(5.10.2010 19:39:49)
Kombinovaný test je komplexní procedura zahrnující krev v 11-13tt a UZ v cca 13tt; nejlépe certifikovaným lékařem, který prošel školením a má za sebou tuším 100h u ultrazvuku s někým zkušeným, kde se učí přesně zmeřit ty jednotlivé úseky. Ten test byl vyvinut s určitou přesnou metodologií, které má zaručovat právě tu nízkou falešnou pozitivitu.
 kreditka 


Re: Dotaz  

(5.10.2010 19:45:29)
Aha tak díky, poradím se s manzželem a asi začnem šetřit....
 Kor 


Co se honí hlavou těm co triple testy vyjdou falešně negativní.... 

(5.10.2010 20:36:39)
Při pročítání všech možných i nemožných článků na internetu s témate amniocentéza, triple, skreening... si říkám proč když je to na tom internetu všem jasné co je a není správné, proč to nevědí ti doktoři??? Ano, každý by měl mít právo volby, ale k tomu je zapotřebí doktor co umí informovat a nezatvrdl svou praxí někdě před 30-ti lety kdy studoval (bohužel takovou jsem měla doktorku...co testy nevyznávala a po narození mého syna s DS mi řekla, že má umřít nebo ho mám šoupnout do ústavu a že se neměl narodit) V duchu si občas vyčítám, že jsem nebyla ta asertivnější mamina co se na všechno vyptávala a studovala možnost testování v těhotenství na internetu když to ještě k něčemu mohlo být a ne až teď. Říkám si jakožto průměrně inteligentní člověk s titulem, že jsem asi opravdu byla hloupá, když jsem si všechno včas nezjistlila a neodhalila, že má paní doktorka je k ničemu. Ale naivně jsem si myslela, že když chodím k paní doktorce co je v oboru studovaná, že ví co dělá....nevěděla (jenže já taky nevěděla jak třeba vypadá pořádnej ultrazvuk). A já si říkala že se nebudu stresovat, že se rodí spousta zdravých dětí, proč by mě se takové taky nemělo narodit :o( A ano pak je tu ta otázka toho, že kdyby se postižení potvrdilo, zda bych si dítě nechala. A já rovnou říkám, že nevím a jsem snad i ráda, že jsem tohoto dilema byla ušetřena, ale šťasnou maminou nejsem, ikdyž své dítě mám moc ráda, furt tu často převládá smutek jakmile se podívám na jakékoli jiné dítě venku na ulici, na hřišti u kamarádek. Nejlíp mi je doma jen se svým, ikdyž trošku jiným dítětem... ale zamknout se někam do ústraní nemůžem, že??? Tak snad se naučit s tím žít. A v tom vám žádný test ani doktor nepomůže. Pro někoho je menší trápení potratit nemocné miminko, pro někoho zas takové vychovávat...to už je asi na každém z nás. A pak jsem určitě pro stvrzování a psaní reverzů...lepší mít na papíře černé na bílém co mi doktor nabízel a nenabízel než nemít na papíře nic a pak jen splakat nad výsledkem, kdy si říkáte co kdyby bylo něco jinak.
 Binturongg 


Re: Co se honí hlavou těm co triple testy vyjdou falešně negativní.... 

(5.10.2010 21:08:15)
Kor - stejně jako je mnoho učitelek, které by nikdy neměly spatřit dítě, je mnoho doktorů, kteří nikdy neměli dostat diplom.
Nadrtit si učebnice do hlavy nestačí, když chybí cit, empatie a láska k povolání...

Přeju Ti hodně sil a hlavně hodně radosti se synáčkem. Ono to taky jde, ale Tvému smutku rozumím... ~;((
 Liška s banem :) 


Dobrý článek 

(5.10.2010 21:06:45)
Díky za info o screeningu. Pokud bych byla ještě někdy těhotná, tak bych si ho zaplatila. Kvůli věku by mi automaticky vycházel horší triple test a na plodovku by se mi nechtělo.
 Zdeňka, holčička a 2 kluci 


Zkazil mi těhotenství 

(5.10.2010 21:15:03)
Tenhle článek měl vyjít před 5ti lety, kdy jsem po 4 letech toužení otěhotněla a z Tripple testu mi vyšlo riziko DS 1:270. Amniocentézu jsem odmítla, ale genetička mi to dala pěkně sežrat. Protrápila jsem se zbývajícími 5ti měsíci k porodu, při kterým se mi narodila zdravá holčička.

Při druhém těhotenství mi riziko DS vyšlo dokonce 1:25 a na amniocentézu jsem šla. Šla, ale jen proto, že mi to přišlo přijatelnější než miminko 5 měsíců trápit a věřila, že nepotratím. Ve třetím těhotenství mi test vyšel dobře, až jsem se bála, že tentokrát to naschvál bude jinak.

Suma sumárum, kdyby se ten Tripple test nedělal, měla bych tři krásná bezproblémová těhotenství, ale bohužel to tak nebylo. Nebo kdybych měla povahu, že to hodím za hlavu. Kdoví, jestli se to na mých dětech nepodepsalo.
 kreditka 


Re: Zkazil mi těhotenství 

(5.10.2010 21:44:33)
Je fakt že kamarádce triple test ublížil přesně naopak, výsledky ji vyšly výborně a z porodnice si odnášela dítě s downovým syndromem ~Rv
 Kor 


Re: Zkazil mi těhotenství 

(5.10.2010 21:49:53)
Tomu plně rozumím, drsná rána v poporodním stavu ~n~ a to vám to třeba ještě v porodnici sdělí stylem a vy jste v těhotenství nic nevěděla??? A když máte pocit, že se vám zhroutil svět, tak vám tam akorát nabídnou prášky na spaní a injekci na bolest...Jo jo život není jen růžovej...~a~
 kreditka 


Re: Zkazil mi těhotenství 

(6.10.2010 21:43:35)
Nejhorší bylo že jí to ve špitále jaksi zapomněli říct že mají podezření, dozvěděla se to ve chvíli kdy ji přišla pozvánka na genetiku ~o~~o~
 Jana 
  • 

Ani screening v prvním trimestru není zrovna šťstné řešení 

(6.10.2010 8:43:59)
No, v mém případě selhal právě screening v prvním trimestru - na základě malé nosní kosti lékař prohlásil , že můj syn má Downův syndrom . Samozřejmě žádný Downův syndrom nemá . Máme štěstí , že přežil amniocentézu. Znám již více žen, které měly špatné výsledky screeningu z prvního trimestru a narodilo se jim zdravé dítě.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Ani screening v prvním trimestru není zrovna šťstné řešení 

(6.10.2010 13:51:04)
Jano, i prvosemetrální screening, byť provedená přesně podle metodiky, kombinující krev a markery na UZ, mí asi 3% falešnou pozitivitu. Neexistuje žádný vyhledávací test, který by nějakou neměl - pouze testy špatné a dobré, které ji minimalizují za zachování dostatečné pravé pozitivity.
 gatubela 


Re: Ani screening v prvním trimestru není zrovna šťstné řešení 

(22.10.2010 16:25:21)
Máte některá zkušenost se screeningem v 1.trimestru?chci si ho nechat udělat,moje dr.nabízí odběr krve na VVV za 300kč,což není moc,ale četla jsem,že se to dělá v 10.-11.týdnu,já tam jdu příští středu a to už budu v půlce 12. ....tak nevím jestli by nebyly ty výsledky už nějak zkreslené....děkuji za odpovědi :o)
 pdarinap 


Re: Ani screening v prvním trimestru není zrovna šťstné řešení 

(9.11.2010 20:31:27)
Dobrý den, zrovna dneska jsem byla na ultrazvuku podle kterého jsou všechny sledované znaky v pořádku, ale bohužel dohromady s krví mé těhotenství vyhotovili jako rizikové, protože právě krev nebyla v pořádku.Lékař mě na zítra objednal na odběr choriových klků, ze kterých by se mělo zjistit, jestli je miminko v pořádku, ale samozřejmě je tam i riziko potratu.Stále nejsem rozhodnutá, jestli se zítra ráno nerozmyslím.Riziko tam je a nevím, jestli jej chci podstupovat. A opravdu máme věřit slepě lékařům a vyhodnocení programu v počítači???
 x x 


Vykašlat se na testy 

(6.10.2010 9:32:50)
Já s nimi mám všelijaké zážitky a v posledním těhotenství jsem s díky odmítla jak NT ta i tripple. Nikdo se na mě divně nedíval, nikam se nic nezapisovalo, mám mladého pokrokového lékaře. V prvním těhotenství jsem byla na obojím, oboje negativní, dcerka má stejně vrozenou vadu, na kterou nikdo za celé těhotenství nepřiše. Ve druhém jsem byla také na obojím. Tripple negat. 1:970 a NT pozit. 1:130, následovaly týdny hrůzy a obav, než jsem mohla na plodovku, fakt děsné období. Malý samozřejmě down není. Takže za mě - nebláznit, najít si opravdu dobrého UZ diagnostika a věřit mu, jak jsem to udělala já. Sice UZ na 100/% nemusí odhalit downa, ale co v životě je stoprocentní.

Jinak si myslím, že požadovat po ženě nějaké podepisování nějakých lejster že se o dítě postará i kdyby mělo DS je minimálně neetické, ne-li protizákonné, myslím, že lékařům je prd do toho, co s dítětem, pokud bude mít DS, pak bude, jestli se o něj rodiče budou starat, nebo nebudou. Stát se stará i o jiné "vyvrhele" a nikdo nic nepodepisuje.
 Irena 
  • 

Nejdůležitější je psychika - a to našim lékařům většinou uniká 

(6.10.2010 13:37:54)
V diskuzi jsem si přečetla hodně o "špatném západu", který neinformuje o možnostech testů a odhalení poškození.Jenže my jsme velmi ateistická země,na západě o tom neinformují např. i z důvodu, že by se matka mohla urazit apod.,jsou to citlivá intimní témata.Také je v ZE více přistěhovalců, např. muslimů - velmi silně věřících.U nich si vůbec neumím představit absolvovat vícero vyšetření (jestli vůbec nějaké) a už vůbec ne potrat.Jiná země = jiná mentalita,jiné zvyky a prostředí; takže chápu, že žena zvyklá z ČR na drezúru doktorů to může na západě brát jako špatnou péči.Já osobně se domnívám, že stovky vyšetření a zákroků nevynahradí slušné a empatické chování,které našemu zdr. personálu pořád chybí.Naše zdravotnictví je hrozně "technické".A např. u těhotenství a porodu (ale i např.u léčby rakoviny) je psychika záležitost č. 1; s tím naši doktoři jaksi pracovat ve většině ještě neumí. Např. na dovolené na Kanárských ostrovech jsem viděla rodinu s dítětem asi 3 roky, které mělo DS.Nikdo to neřešil,dováděli s ním a věnovali se mu.Manžel z toho byl celý vedle, myslel, že to už neexistuje (u nás v ČR žádné takové dítě neviděl). Není to smutné? Nevypovídá to něco o nás?Nyní bráníme narození dětem s DS, příště to budou potencionální tlušťoši a lidé s nízkým IQ? (v žádném případě tím ale nekritizuji nikoho, kdo se rozhodl pro potrat, možná bych to také udělala; vadí mi nastavený oficiální systém - eliminace slabých a nemocných).
 mellie 


Jako statistika mě irituje interpretace těch testů 

(6.10.2010 14:55:06)
Nikdy nepochopím, jak mohou být statistické testy typu Tripple test tak dezinterpretovány. Tolik maminek tady píše o tom, že jim na základě nějaké pravděpodobnosti doktoři řekli, že jejich dítě bude mít DS a tlačili na ně. Vždyť je to takový nesmysl!

Vždycky znamená dané číslo to stejné: z kolika maminek, které mají stejný výsledek testů, bude mít jedna dítě s DS. Takže pokud se bavíme třeba o pravděpodobnosti 1:70, což už je podle našich genetiků "vysoké" číslo, je nutné si představit dva autobusy plné maminek se stejnými výsledky odběrů, z nichž pouze jedna jediná bude mít dítě s DS. Když si to takhle představíte, opravdu je to důvod k tomu, aby někdo týdny hrůzou nespal?

Dokud člověk nemá v ruce výsledek z AMC, tak by to neměl moc hrotit, ani když má pravděpodobnost 1:5. A když někdo ví, že by na AMC nešel, tak by si podle mého názoru skoro ani neměl dělat ten Tripple test. Právě kvůli klidu.
 Panímáma 
  • 

Myslím, že 

(7.10.2010 13:45:06)
zdravotní pojišťovny by ušetřily balík, kdyby neproplácely triple test a místo něj proplácely kombinovaný test v 1.trim. U komb.testu je mnohem nižší falešná pozitivita, to znamená menší počet amniocentéz, menší náklady na následnou zdravotní péči a každý rok řekněme víc o 150-200 prvňáčků v prvních třídách. Populační křivka by možná malounko stoupla vzhůru.
Je od našeho systému velmi neodpovědné takto pojednávat s lidským životem a na matkách aplikovat testy, o kterých se obecně ví, že jsou katastrofálně nepřesné. Jen poznámečku - těhotné bývají i ženy průměrným a podprůměrným IQ, které neumějí pracovat s počítači a neumějí si získat informace tak lehce jako vzdělanější maminky. Proto mi připadá jako alibismus shazovat odpovědnost za triple testy na matky. Chyba je v systému a malém tlaku odborné veřejnosti na zdravotní pojišťovny.
 Xantipa. 


Re: Myslím, že 

(7.10.2010 14:28:42)
Panímámo - takovou pitomost, že těhotná s průměrným IQ neumí vyhledat informace na netu - to jsou opravdu dlouho nečetla.~g~
 Xantipa. 


Re: Myslím, že 

(7.10.2010 14:29:17)
Oprava - jsem
 Panímáma 
  • 

Re: Myslím, že 

(7.10.2010 15:03:18)
Nemyslela jsem to zle, měla jsem napsat spíš jen s podprůměrným IQ....protože i je dnes ještě hodně mladých žen, které počítač neumějí používat. A takovým se informace shánějí blbě. Nebo je neshánějí vůbec. Nebo myslíš, že na internetu umějí surfovat všechny mladé ženy??
 Xantipa. 


Re: Myslím, že 

(7.10.2010 15:07:19)
Panímámo - úplně všechny nejspíš ne, ale už moje dospělá dcera měla ve škole nějaký předmět, který se obsluhou PC zabýval. Počítače jsou v hodně domácnostech a kvůli účetnictví to teda není. A kdo ho nemá, často chodí po kamarádech.
Takže těch žen, které jsou v reprodukčním věku a nezvládají net, zas tolik nebude.
 Panímáma 
  • 

Re: Myslím, že 

(7.10.2010 16:30:12)
Sebekriticky uznávám, že můžeš mít pravdu. Ale já jsem tím příspěvkem spíš chtěla říct, že za existenci překonaných triple testů primárně odpovídá odborná veřejnost v součinnosti se zdravotními pojišťovnami, a ne MATKY. To je jako bych kardiochirurgovi radila jak má vést operaci.
Je to třeba napravit. Triply jsou staré 30 let. Jsou šetrnější a přesnější testy, všichni o tom vědí, všichni na triply nadávají a ten kdo by mohl s tím nic nedělá. A toto mi vadí.
 Lucka + 2 holčičky 
  • 

Taky jsem si tím prošla.... 

(7.10.2010 16:20:42)
Tripple test mi v druhém těhotenství vyšel výsledkem 1:12 pravděpodobnost, že dítě bude mít Downa + navíc ještě jakýsi další šílený syndrom, asi kvůli věku, byla jsem úplně vedle, vůbec nevěděla co dělat, pořád jsem hledala nějaké informace na internetu, ale moc toho tam ohledně amniocentézy, kterou jsem měla podstoupit nebylo. Připadala jsem si jako chycená do pasti...Žádné rozhodnutí mi nepřipadalo jako dobré....Na genetice mě úplně dorazila doktorka,která, když jsem vyjádřila názor, že ještě nevím, zda amnio podstoupit, se ke mě začala chovat naprosto odporným způsobem, ne aby uklidnila, vysvětlila, ale dala mi to naoopak pěkně sežrat.... Navíc jsem byla nemocná, kašlala jsem a nemohla jsem v tu dobu amnio podstoupit, takže se čekalo, až zaberou antibiotika, abych nekašlala, bylo by prý velké riziko potratu.... no opravdu paráda.... Radši na to moc nevzpomínám, dnes už bych byla poučena a připlatila bych si NT test v I. trimestru a na tripple test bych už nešla.. Jsem však ráda, že vše dobře dopadlo a dnes mi doma běhá zdravá skoro dvouletá holčička....
 Lucka + 2 holčičky 
  • 

Taky jsem si tím prošla 

(7.10.2010 16:26:47)
Tripple test mi v druhém těhotenství vyšel výsledkem 1:12 pravděpodobnost, že dítě bude mít Downa + navíc ještě jakýsi další šílený syndrom, asi kvůli věku, byla jsem úplně vedle, vůbec nevěděla co dělat, pořád jsem hledala nějaké informace na internetu, ale moc toho tam ohledně amniocentézy, kterou jsem měla podstoupit nebylo. Připadala jsem si jako chycená do pasti...Žádné rozhodnutí mi nepřipadalo jako dobré....Na genetice mě úplně dorazila doktorka,která, když jsem vyjádřila názor, že ještě nevím, zda amnio podstoupit, se ke mě začala chovat naprosto odporným způsobem, ne aby uklidnila, vysvětlila, ale dala mi to naoopak pěkně sežrat.... Navíc jsem byla nemocná, kašlala jsem a nemohla jsem v tu dobu amnio podstoupit, takže se čekalo, až zaberou antibiotika, abych nekašlala, bylo by prý velké riziko potratu.... no opravdu paráda.... Radši na to moc nevzpomínám, dnes už bych byla poučena a připlatila bych si NT test v I. trimestru a na tripple test bych už nešla.. Jsem však ráda, že vše dobře dopadlo a dnes mi doma běhá zdravá skoro dvouletá holčička....
 juicy 
  • 

Vynikající článek, děkuji 

(7.10.2010 22:59:31)
I když mě při jeho čtení až mrazilo. Jedno až dvouprocentní riziko potratu při amniocentéze je známé číslo, nevěděla jsem ale, že ji podstupuje každá pátá těhotná. Těch dvěstě nenarozených dětí... ach jo.
 BludickazBC 


Re: Vynikající článek, děkuji 

(10.10.2010 20:05:26)
Pokud je skutečně pravda,že podstupuje amnio každá pátá těhotná, plyne z toho, při riziku potratu jedno až dvě procenta, že je v důsledku amniocentézy nehctěně potraceno každé pětisté až dvěstěpadesáté dítě bez ohledu na jeho zdravotní stav. (plus k tomu samozřejmě ještě nějaké další dobrovolně potracené na základě potvrzení vrozené vady)~d~ Uáááááááááááááá
 Jan Všetička 
  • 

Zcela nepravidvé údaje v článku 

(9.11.2010 6:07:53)
Jsem klinický genetik. V článku je mnoho zcela nepravidivých údajů. Jsou šířeny často schválně, aby manipulovaly názory nepoučených žen.
Triple-test (jednoduchý, levný a spolehlivý) má falešnou pozitivitu max. 5% - čili zhruba stejnou, jako screening I. trimestru (údaje o 10% jsou smyšlené a nepravdivé). Pokud má návrh amniocentézy víc žen, je to dnes hlavně kvůli věku - nad 35 let stoupá riziko Downova syndromu - a dnes je u nás takových žen 14%. Takže ne triple-test, ale věk je hlavní příčinou nadměrného indikovná amniocentéz. A garantuji Vám, že naprostá většina žen (hlavně po 40. roce věku) amniocentézu přímo vyžaduje, i když mají screening v normě.
Riziko amniocentézy není 1%, ale maximálně 0,5% - tam je třeba si uvědomit, že každá těhotná má riziko potratu 15% (a kolem 40 let 30%) - takže zvýšení o 0,5% je naprosto bezvýznamné. Před každým zákrokem se navíc hodnotí, zda nehrozí komplikace a nikdy se neprovádí, kdyby tomu tak bylo.
A souhrn? I když se screening I. trimetru rozběhl (a je velmi užitečný), záchyt Downova syndromu (ano, je vůbec třeba ho zachytávat? - to je hlavní otázka) se zvedl minimálně.
Jan Všetička
 Petr Pudil 


Re: Zcela nepravidvé údaje v článku 

(2.8.2014 13:31:26)
Zažil jsem pane kolego ve své praxi posledních let minimálně 20 matek, kterým byl nalezen podezřelý nález (tripl test), ony pak odmítly amniocentezu.Všem těmto matkám bez vyjímky zdravotnický perzonál až do konce jejich těhotenství neříkal nic jiného, než že porodí maformované dítě. (genetika je mi blízká, byl jsem v r.1981 prvním a jediným provozovatelem okresní poradny lékařské genetiky v republice) Všechny tyto matky porodily zdravé dítě. Zde ovšem již nejde o genetiku, jde o to, že zdravotnický perzonál se neumí řádně chovat a s ev. daty neumí citlivě zacházet. Myslím, že některé z těch 20 matek, o kterých se zmiňuji, byly mimořádně postiženy psychicky a myslím si, že se to týká i jejich dětí, které tuto zkušenost spolu s nimi udělaly. V těchto případech je jedno, jestli je něco 0,5% nebo 1%, je z toho vidět, jaký má tato mince etický rub.
 .kili. 


Re: Zcela nepravidvé údaje v článku 

(3.8.2014 12:59:56)
" zdravotnický perzonál se neumí řádně chovat a s ev. daty neumí citlivě zacházet"

zdravotnický personál má vůbec nějak zacházet se kterými daty ?
 martina 
  • 

triple test 

(19.8.2011 21:55:02)
ja mam dobre zkusenosti s testem.vysledky u syna jsem mela dobre.ted jsem podruhe tehotna a vysledky s tripl testu mam dobrd.
 MK 
  • 

Děkuji 

(8.2.2018 23:26:22)
Děkuji, moc pěkný článek ...

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.