| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Vliv pořadí narození na život dvojčat

 Celkem 22 názorů.
 Insula 


více dětí 

(8.3.2010 9:08:38)
Já myslím, že to platí nejen u dvojčat. ~;)
 Hilly. 


No jo no 

(8.3.2010 9:24:47)
Pořadí narození vliv na povahu určitě má, u dvojčat bych se hádala. Vliv má určitě i pohlaví dítěte a ostatní okolnosti.
Nicméně mě tohle téma moc nezajímá, zvláště pokud se jedná o dvojčata, v rodině je nemáme.
 Hadi a spol 


Větší je tahoun 

(8.3.2010 12:06:14)
Našim holkám je 3,5roku a zatím je to tak, že ta větší je tahoun, přitom je o minutu mladší :-)
 Saša, 2/98 


Re: Větší je tahoun 

(8.3.2010 13:04:47)
Tak našim klukům je 12 roků a dvojče "A" je daleko více v pozadí, ustrašenější, stále se nechá táhnout dvojčetem "B". Myslím si, že pořadí narození nemá na povahu dětí absolutně žádný vliv.
 sovice 


Re: Větší je tahoun 

(8.3.2010 13:21:14)
My máme v širší rodině dvouvaječná dvojčata, dneska dávno dospělé ženské, a jsou každá výrazně jiná; ale nevím, jestli bych to připsala pořadí narození, spíš temperamentu obecně.

Je legrační, že když se o nich mluví, jmenujeme je vždycky v jednom pořadí, asi jako sousloví "Čuk a Gek" - vylezlo by vám někdy z pusy "Gek a Čuk"?

Ta starší (o dvacet minut) vždycky byla energičtejší, průbojnější a taky větší. Ta mladší byla citlivá udobřovací dušička (v dětství jsem se proti ní snadno prosadila i já, tehdy o dva a půl roku mladší jedináček).

Myslím, že proto, že ta druhá byla menší, začalo ji okolí záhy brát tak nějak jako (výrazněji) mladší... a taky byla ta druhá často nemocná a maminka se o ni tak nějak víc starala, takže se jejich "zdánlivý věkový rozestup" rozestupoval, s tou mladší se zacházelo prostě jinak... a pochopitelnou odpovědí bylo prohloubení určitých psychických rozdílů.

Dodnes působí a chovají se jako starší a mladší sestra, ačkoliv dnes ta mladší vzhledově působí o něco starší :-)
 Terinka4444 


Re: Větší je tahoun 

(8.3.2010 14:23:10)
~t~~t~~t~ Gek a Čuk fakt zní hrozně.
 Janina 5letá dvojčata 
  • 

Re: Větší je tahoun 

(10.3.2010 10:01:57)
U nás také tak, 5letá dvojčata, holka větší a dominantní, kluk malej klidnej Cipísek a přitom byl vytáhnut první. U dvojčat je to asi jiné. Hlavně kdybych rodila normálně, tak by šla holka jako první, páč byla dole.:-)
 Dáňula 


Re: Větší je tahoun 

(8.3.2010 13:08:29)
No u nás to bylo tak, že mimo školu jsem to většinou odkecala všechno já, ve škole sestra. Ona je starší o 10minut a naši ji vždycky brali jako "tu starší", která má mít rozum ... když tak o tom přemýšlím, tak to tak bylo hlavně, když se pak narodil malej brácha. Já jsem dle rodičů byla divná a nehodna důvěry - pravda, když jsem ho hlídala já, vždycky to nějak odnesl(vypadl mi z kočárku, ujel mi kočár z kopce, podpálili jsme spolu ručníky v koupelně - omylem, původně jsme pouštěli skořápkový lodičky ... ovšem v umělohmotným lavoru a nevěděli jak to uhasit, ale hořely pěkně, to zas jo ... atd.) Sestře se ty průsery nějakým zázrakem všechny vyhly. ~:-D Přisuzuju to tomu, že asi fakt má ten rozum. ~:-D~:-D
 Simča, dcery *1988 a 1997 


Re: Větší je tahoun 

(8.3.2010 14:17:39)
Dáňulo - nebo jsi ty podnikavější :-):D

Mimochodem - stejně jako "Čuk a Gek" je ustálené spojení "Luisa a Lotka" nebo "Sultán a Tyrl" ~b~. Zkuste to prohodit, uvidítě, že to vůbec nejde "do huby" ~3~
Simča
 Linda + 3 
  • 

Re: Větší je tahoun 

(8.3.2010 16:55:57)
Jasně naše holky jsou Ája a Mája, nikdo to taky neřekne jinak :-). S tou dominancí je to u nás asi tak: mam 3 holky - 4letou Christinu a 3leté Andreu a Margaret (žijem v Anglii), Ája je o 30minut mladší než Mája, ale s přehledem převálcuje i Týnu, která je o 10 měsíců starší, Ája jediná má povahu po mě, od miminka to byl strašnej rebel a divoch, zatímco Týna s Májou jsou celý anglický tatínek :-) mírné, hodné, ustupující a poslušné :-), takže si myslím, že pořadím narození to fakt neni, spíš zděděným temperamentem!
 Týna-2x04,st09,pa10 


Re: Větší je tahoun 

(12.3.2010 9:33:38)
ahoj mam stejny nazor, mam 5leta dvojcata kluky a ten mladsi je vice prubojnejsi a vice se dokaze prosadit...ale ten o 2minuty starsi uz se taky snazi prosadit si svou ale nevi v tom tak ostrileny jetse ale na to casem prijde..s klukama je nekdy holt kriz:-))))))))))~s~
 Elfík +1+2 


u nás sedí na všechny 

(8.3.2010 18:55:29)
Tak u nás to sedí naprosto přesně. Na všechny tři :-)
 metty, 3 kluci 


nejhůř je na tom prostřední 

(9.3.2010 12:20:56)
Co se nám narodil nejmladší syn, tak mám pocit, že ten prostřední zůstává tak nějak bokem. Snažím se mu věnovat, ale on ztratil pozici toho nejroztomilejšího a skoro v ničem nemá šanci být první. Je to moc šikovný kluk, ale je holt uprostřed. Nemáte nějaký fígl, jak na prostředníčka, co není ani ryba ani rak?
 Kristain 


Re: nejhůř je na tom prostřední 

(9.3.2010 13:48:59)
ahoj, no, dle psychologů to prostřední mají nejhorší, jsou právě nejméně vyhranění...a ještě k tomu, když máš všechny stejného pohlaví...kdyby byla prostřední holka mezi dvěma kluky, nebo naopak, je to jiné...já bych to nepodceňovala a zkusila se i s odborníkem poradit...laicky bych řekla, že byste se měli prostřednímu víc věnovat, mít v týdnu den nbo pár hodin, kdy ty jeho samotného vedeš např. na kroužek a pak spolu jdete na nákup nebo tak...prostě jeden dospělý jen na něj a ostatní sourozenci v tu dobu s druhým rodičem...
Někde jsem četla rozhovor s paní, co má 4 děti a zavedli s manželem to, že každé dítě má k dispozici matku jedno odpoledne v týdnu, zatím se o dalaší tři stará muž. Matka se odpo věnuje jen tomu jednomu, jedou někam do města, cukrárny, kina, atdatd...
nedávno byl v MF Dnes rozhovor s manželkou Cyrila Svobody, majií 4 syny a ona říkala, že celá léta četla před spaním večer KAŽDÉMU děcku jinou pohádku/knížku právě proto, aby měli pocit individuality...mě by to asi zabilo teda:))))
 Hilly. 


Re: nejhůř je na tom prostřední 

(9.3.2010 15:05:10)
Kristain, no to je mazec s tím Cyrilem Svobodou :-)
 jitulena 


Re: nejhůř je na tom prostřední 

(10.3.2010 8:57:37)
Přidám se k tomu aby s jedním z rodičů trávil nějaký pravidelný čas jen sám. Měli jsem stejný "problém" s prostředním synem a tímto se to výrazně zlepšilo. Případně poskytnout mu nějakou jinou výhodu kterou nemájí ostatní...
 jary 
  • 

Re: nejhůř je na tom prostřední 

(14.3.2010 8:58:44)
Pořiďte ještě jedno nebo dvě a ono se vyřeší samo a jinak: bude jich skupinka "nevýznačných"
 jary 
  • 

Re: nejhůř je na tom prostřední 

(14.3.2010 8:58:50)
Pořiďte ještě jedno nebo dvě a ono se vyřeší samo a jinak: bude jich skupinka "nevýznačných"
 Cipora 


Jaakov a Esav 

(10.3.2010 22:25:37)
Cit.:
"Pamatujete si na biblický příběh Jákoba a Ezaua? 25. kapitola knihy Genesis jasně říká, že otec Izák dával přednost prvorozenému Ezauovi, zatímco jejich matka Rebeka milovala jen Jákoba. To dalo vzniknout závisti mezi dvojčaty a následně Jákob podvodem obral svého bratra o prvorozenství"

Tak tady ovsem doslo k mylce. Jaakov "neobral podvodem" Esava o prvorozenstvi, nybrz ten mu ho prenechal za misu cocovice.
Tolik si Esav vazil sveho prvorozenstvi:[

Co se asi tim "obral" mysli, je zname "ruce Esavovy, hlas Jaakovuv".
V te chvili neslo o prvorozenstvi, nybrz o otcovske pozehnani - tady je o tom diskuse:

http://www.rodina.cz/nazor12090063.htm

 jary 
  • 

Strašný kecy, 

(14.3.2010 9:10:03)
co paní psycholožka splácala tentokrát. Všichni víme, že vliv pořadí narození ap. má vliv na pozici v rodině, to je jasné. Ale krom toho prvorozeného a nejmladšího, jakpak že to vypadá s těmi třeba taky šesti, sedmi, osmi dětmi mezitím? Není vůbec pravda, že jsou nevýrazné, ani ryba ani rak a bla bla. Je to především o povaze, někde se neprosazuje druhorozený, zatímco pátý ano, někde první dcera po několika synech je taková, že si jí (krom vizáže ženy) nevšimnete, zatímco její mladší sestra vynikala ve všem a o místo usilovala, ale pak ještě přišli chlapci a to jak se kdo chová není dáno ani tím, zda je to chlapec nebo děvče, ale povahou. Ono totiž v rodinách, kde jsou 2-3 děti to vypadá, že je to dáno tím, kdy je které narozené, ale to je jen nedostatečnou velikostí vzorku. Když těch dětí je víc, tak je přesně vidět, že třeba páté a šesté a osmé je stejné jako první, zatímco druhé nemělo nikdy zájem o soupeření (od malička). Ale mělo zase jiné přednosti.

"každé dítě by mělo znát své pořadí narození, protože mu to pomůže najít a pochopit svou roli v rodině, své místo" - to je důsledek, když někomu řeknete: Ty seš ten první, a ten druhý je ocásek. Kdybyste jim to ale řekli naopak, tak to bude naopak. Tohle není žádný výzkum. Vliv čehokoli lze zkoumat jedině, když se o tom právě neví. Je jasné, že když vezmete dvě děti a jednomu bude říkat: och, to je ten prvorozený starší, o druhém: malinká chudinka nevýznamná druhorozená, tak že je to ovlivní. Úplně stejně, jako když rodiče o jednom dítěti říkají, jaké je šikovné, zatímco druhé gramlavé, ačkoli žádný velký rozdíl není, a pak začne být. Pokud rozdíl je, bude se jen o to více prohlubovat, místo aby ho rodiče umenšovali. Stejně tak rodiče vykládají jednomu, jak je nadané, hudebně, druhé hluché - ale i to hudebně hluché slyší, že to nadané zpívá opravdu falešně. Nebo jedno podporují ve studiu jak je chytré, druhé ne /někdy dáno jen vybraným oborem/ a pak se strašně diví, když ten moula má najednou dvě prestižní školy. Já bych děti do žádných pozic nestavěl, dvojčata jsou si rovna, dominance je dána jinak.
Mě by, paní autorko, převelice zajímalo, jak svoji existenci ustojí dvojčata, která o svém pořadí narození nic neví - když jim nikdo tu pozici v rodině neurčí.
Třeba proto, že matka nepřežila jejich porod a jich se ujal někdo jiný.
To budou nadosmrti řešit tuhle kravinu?
 Li1 


Re: Strašný kecy, 

(15.3.2010 23:04:59)
... úplně souhlasím, není to o pořadí narozených dvojčat, ale o temperamentu, charakteru, výchově apod. Mám o dva roky mladšího bratra, rodiče nás nikdy nijak "nešktulkovali" tzn. ty jsi starší, takže zodpovědnější, rozumná apod.a i proto máme, myslím, velmi príma vztah od malička až do dneška. Kdyby rodiče dávali najevo, že je mladší, takže třeba pomalejší, "hloupější" apod., určitě bych ho tak vnímala a i on by se tak viděl, omezovalo by to nás oba. Jsme každý šikovný na něco jiného, on nebyl žádný velký student, ale je na rozdíl ode mne velmi společensky obratný, manualně zručný apod. Máme si navzájem co dát a to také díky tomu, že jsme od rodičů nemusili poslouchat prázdné řeči typu "on je mladší, ještě hloupý, musíš to pochopit, musíš se o něj postarat...". I za to patří našim velký dík!
 Bzuk 


zas taková blbost to není 

(16.3.2010 13:24:56)
Já bych tento článek zas tak nezatracovala. S touto přiblblou otázkou se u našich holek setkávám opravdu často. Úplně neznámí lidi to strašně zajímá. A to si myslím, že kdyby se zeptali třeba na věk, tak jim to možná aspoň něco vypoví - jestli třeba hádali správně. Ale to, která je starší - proč to proboha chtějí vědět? Aby navázali kontakt? Já ukážu "tahle" a tím většinou naše rozmluva končí. Odejdou a za chvíli potkám zase někoho - "Jé, dvojčátka, ty jsou krásná - holčičky? - která je starší?" Holky jsou zatím malé - rok a půl. Určitě jim nechceme zatajovat, která přišla na svět dřív. Ale taky nechceme jednu označovat jako starší a druhou jako mladší. Vždyť jsou obě stejně staré - mají narozeniny ve stejný den. Kdyby holky tyto otázky kolemjdoucích lidí vnímaly, tak už by si musely říct, že být starší, na tom asi něco bude. Snad tyto přihlouplé dotazy brzo skončí...

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.