| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Babička? Jesle? Chůva?

 Celkem 121 názorů.
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Vyhrocování tohoto problému na neúnosnou úroveň  

(7.9.2009 3:46:02)
velice souhlasim s pani Labusovou - to, co se z jesli v CR dela, je neskutecne.... Moc rada bych videla nejake statistiky domova duchodcu - jestli tam jsou opravdu jen a pouze lide, kteri dali deti do jesli... a kdyby to mela byt pravda, tak by stat mel teda sakra rychle zacit nejake ty domovy duchodcu stavet, protoze do jesli v CR chodilo obrovske mnozstvi deti, jejichz rodice jsou dnes v duchodovem veku. Neni to nic nez klasicka demagogie. Znam hromadu lidi, kteri do jesli chodili a neznam nikoho, kdo ma rodice v domove duchodcu. Je to fakt ubohost, jak "odbornici" pouzivaji media k vymyvani mozku a emocionalni manipulaci. Uz vidim, jak generace dnesni mladeze se bude bez vyjimky laskyplne starat o sve stare rodice jen proto, ze maminka byla tri roky doma - sice pak zbytek detstvi nemela moc cas, protoze byla cely den v praci, ale to nevadi - ty tri roky si ty deti prece budou do konce zivota pamatovat a budou za ne patricne vdecne. Radostna to generace, ktera se nejen bude o sve rodice peclive starat, ale take jim vydela hodne penez na duchody a na splaceni toho statniho dluhu. Ti budou fakt radi.

Co v CR chybi je prave spolehliva a cenove dostupna sit pece o deti v predskolnim veku - protoze ani skolek neni dost. Kdo chce byt doma s detmi - at si je - ale kdo se chce vratit do prace, ten by rozhodne nemel byt spolecnosti kamenovan a naopak - stat by si takovych zen mel spise vazit, ne jim hazek klacky pod nohy. Hromada cisel potvrzuje, ze matky po RD casto obtizne hledaji zamestnani - pani Monika a jeji "Práce však bude pro lidi vždycky." tomu ale zjevne rozumi lip, nez sociologove a statisticke udaje.

Je to klasika - cela EU to dela blbe, jen Cesi to zas vyhmatli a maji jedini pravdu... jesteze mame takove vizionare politiky...
 Gabča 
  • 

Re: Vyhrocování tohoto problému na neúnosnou úroveň  

(7.9.2009 8:42:04)
"Práce však bude pro lidi vždycky."

Myslím, že tím ta paní myslela, že pracovat pak bude až do smrti (při dnešním důchodovém systému..), kdežto děti jednou odrostou a jejich dětství se nevrátí...

Jinak by mě docela zajímalo, kde všichni hledají tu práci domů, já se o to snažila a jediné, co na co jsem narazila, bylo skládání propisovaček a krabic.. :(
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Vyhrocování tohoto problému na neúnosnou úroveň  

(7.9.2009 9:26:18)
Kimmy,
moje máti nechodila do jeslí (ročník 1950), já taky nechodila do jeslí (ročník 1974)... a babička, která nás vychovala vlastně obě zemřela v LDN. A vůbec ne proto, že by se u nás v rodině praktikovalo "odkládání", stoletý praděda byl doma do posledního týdne života, já kdybych nemusela předškolní rok do školky, nešla bych tam - babička byla v domácnosti. Ono je to totiž tak, že existuje skupina lidí, kteří naprosto nedovedou pochopit, že i ten sebečestnější a sebevíc milující člověk někdy toho seniora zabezpečit doma NEMŮŽE. Tady se razí teorie, že kdo odkládá do ústavů je sobec a dělá to proto, aby si mohl užívat po večerech v barech nebo trajdat bůhví kde po obchodech... situace, kdy osmdesátiletá máma skončí jako částečně dementní ležák, vyžadující 24 hodinovou péči v okamžiku, kdy jedno její dítě je po ozařování štítné žlázy a druhé pracuje na směnný provoz a živí tři děti je pro ně zřejmě z jiného vesmíru. A přesto jsme si babičku domů vzali. Vydržela tam týden. Vrátila se zpátky do nemocnice, protože si v nemocnici připadala ve větším pohodlí a jistější, že se jí "nic nestane". Paradoxně jí ti doktoři, kterým celý život bezmezně věřila nechali umřít na sepsi z proleženin. ~;((
 Lizzie 


Re: Vyhrocování tohoto problému na neúnosnou úroveň  

(7.9.2009 9:42:37)
U nás si babička PÚ vybrala dobrovolně. Nechtěla zůstat na vesnici sama. A byla s námi v dost častém kontaktu, navíc bylo pravidlem, že k nám chodila na víkendy na oběd nebo jsme jí ho přivezli. To byla soběstačná a poměrně mladá.
Nakonec skončila v soukromém penzionu, dostat jí tam bylo těžké, ale naštěstí se podařilo. Předtím strávila nějaký čas na LDN - příšerné. A to za ní byla rodina 3 x týdně. Vím, že jsme nikdy neudělali nic špatného a dali jí (narozdíl od zbytku rodiny, například od jejího druhého dítěte) tu nejlepší možnou péči.
Jinak je pak skupina lidí, kteří se třeba na PÚ vysloveně těší, třeba moje matka. I když ta má do důchodu ještě opravdu daleko~t~
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Vyhrocování tohoto problému na neúnosnou úroveň  

(7.9.2009 10:00:10)
Lizzie,
my sehnali po obrovských komplikacích LDN asi 4O - 50 km od města, kde babička (i její děti) bydlela. Připlácelo se měsíčně dost peněz, ale rádi jsme to platili. Za babičkou jezdila máma obden, strýc minimálně jednou týdně - na rozdíl od mámy stále pracuje. Vnoučata za ní jezdila, my se ségrou z Prahy jak to šlo. Když umírala, byly u ní obě děti a držely ji za ruku. Mně fakt přijde hrozně zjednodušené hlásat, že kdo neutírá rodičům zadek až do smrti, je sobec a nemá právo žít. Babička sama svému tátovi ten zadek utírala, umřel v 99 letech, poslední rok byl totálně mimo, nikoho nepoznával, dělal pod sebe... ale babička byla v domácnosti, kromě ní tam byli další tři dospělí (děda, máma, strýc). Dalo se to v pohodě zvládnout. Nikdo tomu staříčkovi nevyčítal, že žije nějak moc dlouho - i když děda ho rád neměl a byl na něj někdy dost zlý, třeba ho nepustil do obýváku k televizi, že ruší kecama. Všichni ti dospělí byli zdraví a poměrně mladí, babičce bylo 54 let, když její tatínek umřel. Pro mne bylo odjakživa samozřejmé, že když to JDE, tak se postarám. Ne proto, že je to "povinnost", ale prostě proto, že je to lidské, že to je z morálního hlediska nejsprávnější řešení. Jenže zároveň jsem byla vedena k tomu, že když to NEJDE, ať už z jakéhokoli důvodu, tak to prostě NEJDE a dělat si násilí, dělat něco "přes moc" je prostě špatně. I ten senior vycítí, kdy se o něj staráte jen z "povinnosti" a nejradši byste ho viděli v DD nebo rovnou v penálu a kdy to děláte prostě proto, že ho máte rádi a záleží vám na něm.
Můj syn ke mně žádnou povinnost nemá. Nebudu od něj vyžadovat, aby mi ten zadek utíral, kdybych to nedej Bože někdy potřebovala. Ani bych to po pravdě řečeno nechtěla, i když my babičce takhle sloužili všichni tři (matka, strýc, já) a nepřišlo nám to ani hnusné, ani nepřirozené. Buďto se o mne bude chtít postarat a udělá to nebo nebude chtít a neudělá to. Citové vydírání a odvolávání se na nějakou hypotetickou povinnost je mi z duše protivné.
 Lizzie 


Re: Vyhrocování tohoto problému na neúnosnou úroveň  

(7.9.2009 10:04:50)
Souhlasím. Jinak mi měli s tím umístěním problémy taky, čekalo se dlouho - prakticky na to, až někdo umře a uvolní místo. Bližší a přístupnější DD nepřicházely v úvahu, komfort příšerný. Byly tím pověstné.
Sama babička se kdysi dlouho starala o manžela, byl nemocný. Já byla malá holka, když se tak dělo a na dědu jsem si pamatovala hlavně hezké vzpomínky, ale teď už vím, že to s ním pak někdy měla hodně těžké.
Stalo se jí prakticky to samé...no, vlastně ještě v horší verzi:(
 Klauri 


Re: Vyhrocování tohoto problému na neúnosnou úroveň  

(7.9.2009 9:55:57)
Má babička, taky nemůže být doma. Její zdravotní stav nám neumožnuje se o ní v posledních dnech starat. Má 91 let a zhoubný nádor s metastázami. Do začátku prázdnin , i když byla ejn velmi málo soběstačná, bydlela doma a měla soukromou námi placenou ošetřovatelku, ale stav ve kterém se teď nachází, neumožnuje pobyt doma,. Je to praktický ležák, který odmítá jíst a pít. Poslední chvíle život ttráví v hospici. Předtím v nemocnici z které jí chtěli jen převést do LDN. která je 40 km od nás.
zatímco v hospici má každodenní návštěvy a stále za ní docházi její pečovatelka a tráví s ní podstatnou část dne. Myslím, že doma bysme jí nemohlo lepší péči poskytnou.My jsme babičku neodložili,ale víme jak těžko s eo takové lidi v domácích podmínkách stará.
Třeba taková koupel je doam téměř nemožna.
 Lassie66 


Re: Vyhrocování tohoto problému na neúnosnou úroveň  

(7.9.2009 9:56:44)
Monty, není překvapující, že za současného stavu zdravotnictví u nás lidé trpí na proleženiny. 30 lidí na jednu sestru, veškerá administrativa, příprava léků, infuzí, hygiena...
Má to řešení. Buď si lidé babičku, dědečka, rodiče...během návštěvy umyjí, převléknou, projdou se s ním po chodbě(pokud lze) nebo si najdou někoho, kdo to udělá za peníze. Známí se domluvili se sousedkou, která jim denně za babičkou chodí.
Co si ale vzpomínám ze špitálu, tak návštěvy často jen seděli u lůžka, nalili babičce pití, případně v den důchodu vnoučata dostaly přilepšení.
Lze namítnout, že je tam od toho personál. To určitě ano, ale je určitě lepší, pokud má někdo na hygienu jednoho člověka hodinu, než hodinu na celé oddělení.
Umístění blízkého člověka do špitálu není až takovou tragédií, pokud udělám vše, co je v mých silách, aby ten člověk byl v důstojných podmínkách.
 Lassie66 


Re: Vyhrocování tohoto problému na neúnosnou úroveň  

(7.9.2009 10:00:22)
Jinak je jasné, že proleženiny u těžkého ležáka se těžce zvládají, je tam nutné polohování třeba po půl hodině a to je prakticky nemožné.
 Lizzie 


Re: Vyhrocování tohoto problému na neúnosnou úroveň  

(7.9.2009 10:01:03)
Lassie, my to na té LDN taky museli hodně hlídat. Takovou tu základní lepší péči vždycky při návštěvě obstarávala máma, brali jsme jí ven apod. Sem tam ostřeji podiskutovali i s doktory.
Během té doby jsme byli naštvaní dost. Pak jsem zjistila, že tam dělá známá. Povyprávěla mi o přetížení sester, špatné organizaci apod. - každá mince má dvě strany.
Během té doby proběhla ta akce MF Dnes, ale co jsem slyšela, rapidně lepší to asi ani teď nebude.
 Lassie66 


Re: Vyhrocování tohoto problému na neúnosnou úroveň  

(7.9.2009 10:06:57)
Lizzie, to je těžký. Osobně se mi stalo, že mi příbuzní na interně přišli vynadat, že je babička po... a nikdo se jí nevěnuje. Ovšem těžko se vysvětluje, že babička byla mytá půl hodiny před jejich návštěvou, to prostě nikde napsáno není. Dlouhodobě nemytý člověk se pozná, postel je neupravená, noční košile ušmudlaná...atd. Ale to, kdy byl člověk naposledy přebalen, to se poznat nedá. Pokud nemá pětikilovou promočenou plenu.
 Lizzie 


Re: Vyhrocování tohoto problému na neúnosnou úroveň  

(7.9.2009 10:08:48)
Lassie, to je jasné. Proto tam píšu o těch sestrách, že ani oni to nemají lehké, spíš naopak. Navíc práce na LDN je pořádná depka. Kolik lidí odtud odejde po svých? Ta dotyčná byla mladá holka a už tam není, ale pracovaly s ní prý sestry, co tam strávily leta...
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Vyhrocování tohoto problému na neúnosnou úroveň  

(7.9.2009 10:08:27)
Ostře jsem diskutovala s kdekým. Jestli to bylo dobře nebo spíš špatně, to nemůžu posoudit. Třeba mi strašně vadilo, že ji nechali ležet polonahou se zavedenou cévkou na posteli při otevřených dveřích vedoucích do chodby, kde normálně chodily návštěvy. Mimo jiné. Sama jsem zažila "běžnou praxi" v nemocnici na sepťáku a bylo mi z toho na blití, jak se sestry chovaly k pacientům. Je mi jasné, že po dvaceti třiceti letech práce člověk trochu otupí, ale kdo v sobě nemá aspoň elementární slušnost, tak by takovou práci prostě dělat neměl. A nejhorší bylo, že se takto chovaly už i mladé sestry po škole. "Co ten debil zase chce..." "On na tý sedmičce zase otravuje, já ti nedopovím, jak to včera bylo s Karlem..." Vydržela jsem tam měsíc a otřesný zážitky mám na celý život. ~;((
 Lizzie 


Re: Vyhrocování tohoto problému na neúnosnou úroveň  

(7.9.2009 10:11:22)
Právě. Diskutovaly jsme kvůli léčbě, protože nám nikdo pořádně nesdělil, co přesně s babičkou je ani, aspoň mlhavou a obecnou, prognózu, asi po měsíci, co tam strávila se už veškeré naděje a myšlenky upínaly k vyřešení a realizaci převozu.
Ono už pro ně nebylo perspektivní jí operovat, zas tak ,,mladá" nebyla, navíc nám tvrdili, že je to nebezpečné a kdesi cosi...
Jednou se tam rodiče chytli, tuším, kvůli diabetické dietě, kterou měla babička dodržovat. A jídelníček tomu opravdu neodpovídal.
 Anezka73 


Re: Vyhrocování tohoto problému na neúnosnou úroveň  

(7.9.2009 20:08:18)
Jéé, Lizzie, o tom bych mohla psát romány, ale z pohledu druhé strany. Té sestry, která jako idiot hlídá glykémii a Dr. přesně balacují inzuli a pak přijdou příbuzní, babičku narvou sušenkama, sladkým pudingem, salámem, párkama... a my potom řešíme průjmy, dehydrataci a opět ty glykémie.

Napít příbuzní babičce nedají, to ne a když tak třeba džus, po kterém má babička průjem~a~

Hustí příbuzní jsou tací, kteří nosí svému seniorovi i léky nebo alkohol. Je to velmi běžné a totálně idiotské chování. Když s příbuznými mluvím, tak dělají, že to oni ne...no bývá to fakt hustý.

Jinak mně v tomhle vadí paušalizování a házení všech sester a ošetřovatelek v geri péči do jenoho pytle.
Je nás hodně co děláme tu práci rádi a s láskou. Neexistuje mluvit hrubě o pacientech - u nás se za tohle vyhazuje a je to dobře. Kdyby mi "kolegyně" řekla o našem pacientovi, že je debil, dám jí pěstí já, páč to nesnáším.

Co se týká oše péče, snažíme se o tu nejlepší péči, která ovšem někdy není ani v lidských silách, když máme 32lidí a je tam 1 sestra a 1 sanitárka.
Nadřeme se jako hovada, kolikrát mám problém vůbec dojít domů.
Kolegyně nosí pacientům své kočky a psy na pohlazení. Nosíme jim lahvičky a kupujeme ze svého brčka...
My se snažíme maximálně za směšný peníze.

A pak nás někdo zjebe, protože zrovna nemá den.

On by se měl především změnit systém, kdy je na noční pouze 1 sestra. Na těch 30 lidí.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Vyhrocování tohoto problému na neúnosnou úroveň  

(7.9.2009 10:03:56)
Lassie,
ale my to všechno dělali. Máma za ní skutečně jezdila téměř denně. Dokud byla v nemocnici po operaci zlomeniny krčku, tak DENNĚ (to bylo v místě bydliště). Sama jsem jí přenášela z postele na mísu, z mísy na postel, z postele na židli, převazovali jsme jí paty, česali, myli, měnili plíny. Jenže to je hodina dvě denně. Ona ležela 24 hodin denně, poslední měsíc se posadila jen při návštěvách. Nejhorší asi bylo, že ji původně léčili na zápal plic, který asi přišel doktorům "pravděpodobnější" a když zjistili, že je to sepse, bylo už pozdě na převoz do nemocnice. ~;((
 Lassie66 


Re: Vyhrocování tohoto problému na neúnosnou úroveň  

(7.9.2009 10:09:41)
Monty, to je mi líto. Smutnou pravdou je, že ze spousty lidí se ležáci stanou až na oddělení. Je to i pro personál pohodlnější, než špatně chodící babička, se kterou nemá kdo dojít pomaloučku na WC a která může navíc upadnout. Zacévkovat a 2x denně vylít pytlík je jednodušší...~Rv~;((
 Margot+1 


Re: Vyhrocování tohoto problému na neúnosnou úroveň  

(7.9.2009 10:56:29)
No Lassie, je to jednodušší. ~t~
Sama jsem po císaři poprosila sestru, ať mi tu cévku ještě chvilku nechá, neb jsem si nedovedla představit, jak budu ve stavu, kdy mám nakázáno hodně pít a mám problémy si podat hrníček (do té doby jsem netušila, k čemu všemu člověk břišní svaly používá) každých tak 45 minut volat sestru a ZVEDAT ZADEK, abych se mohla vyčůrat do mísy (a řádně si přitom pomočit nohy). ~n~
Ale jinak tě chápu, dlouhodobé řešení to není...
 Lassie66 


Re: Vyhrocování tohoto problému na neúnosnou úroveň  

(7.9.2009 10:57:52)
Pomočené nohy by mi nevadily, močová infekce už jo ~d~
 Margot+1 


Re: Vyhrocování tohoto problému na neúnosnou úroveň  

(7.9.2009 11:00:37)
Každému, co jeho jest. ~z~ Mně šlo tedy hlavně o to zvedání zadku. Ale jak říkám, dlouhodobé řešení to není.
 Lassie66 


Re: Vyhrocování tohoto problému na neúnosnou úroveň  

(7.9.2009 11:14:18)
Jasný.
 MartinaNov (dva rošťáci 


Re: Vyhrocování tohoto problému na neúnosnou úroveň  

(7.9.2009 13:34:24)
taky jsem si zažádala po operaci o cévku - do mísy mi to prostě nešlo.

Já osobně proti LDN nic nemám, výše popisovaný strýc na tom byl dost špatně a po 6 týdnech v LDN byl z něho jura. Ty sestry ho tam pěkně cepovaly, cvičily s ním... To by s ním teta zase tak dobře nesvedla, protože ji by prostě poslal do háje....

Jenomže sestry nemají tu citovou blokaci, takže pacoše prostě vezmou a jde se cvičit...

Ale samozřejmě to záleží na jedinci...
Všude jsou poctiví zaměstnanci i flákači
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Vyhrocování tohoto problému na neúnosnou úroveň  

(7.9.2009 12:23:18)
Ja myslim, ze tady je veliky problem soucasneho ceskeho zdravotnictvi, ktere je hrozne spatne financne ohodnoceno. Pece v DD nebo LDN je velice psychicky narocna a ve svete hodne slusne placena.

Skoda, ze ODS tak zmrsila ty poplatky - protoze zdravotnictvi by nejaka ta financni injekci jen pomohla a tech 30 Kc by ty lidi taky nezabilo... Ted jsem nedavno videla reportaz, jak VZP odmitla dat postizene holcicce el. vozik - no ostuda hrozna... hlavne ze je na odmeny a vystavbu hezkych kancelari...
 Anezka73 


Re: Vyhrocování tohoto problému na neúnosnou úroveň  

(7.9.2009 19:49:23)
Moje řeč~R^
 Karolína 
  • 

Re: Vyhrocování tohoto problému na neúnosnou úroveň  

(7.9.2009 13:03:20)
O mou babi se moje maminka starala tři roky než zemřela,byl to boj,nikdy jsme se ji nezavděčili,vše bylo špatně a byla zla,prostě někteří staří lide jsou pak zlý když už nemůžou a moje mamka vydržela-nadavky,ponižovaní,nehledě na to jakou fyzickou praci s ní měla jen ji dostat do vany,na zachod a pod.Mi jsme žili v tu dobu jinde,mamka se kvůli ni i od nas odstěhovala,protože do bytu bysme se všichni nevešli,tata jezdil za mamkou jen když nebyl v praci nebo na melouchu a ja měla ty tři roky na krku svou pubertalní sestru-hrůza a myslím,že nikomu to nic dobreho nepřineslo ani babičce,která nakonec zemřela taky na proleženiny,prostě bez pomoci odborneho personalu neměla šanci a i když si myslím,že boj me maminky byl užasný-myslím,že v dane situaci nebyl přinosný pro nikoho.Takže si myslím,že domovy důchodcu jsou ok a pokud s tím důchodci souhlasí PROC NE?A s jeslema taky souhlasím,nikdo tam dítě davat nemusí když nechce.....!!!
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Vyhrocování tohoto problému na neúnosnou úroveň  

(7.9.2009 14:59:19)
no presne - ja nechapu ten humbuk okolo tech jesli - jestli si snad nekdo predstavuje, ze kdyz budou z EU kvoty, tak bude povinnost je naplnit a bude se chodit okolo s peskem nebo co...

samozrejme neni zadna souvislost mezi jeslemi a domovem duchodcu - jsou to jen hloupe reci, ktere se nekterym lidem ohromne hodi do kramu a pan doktor Klimes se tim zrejme temto lidem zavdeci a libi se mu, jak to tito pak obdivuji a souhlasi s nim...
 Lassie66 


Re: Vyhrocování tohoto problému na neúnosnou úroveň  

(7.9.2009 15:17:53)
Kimmy, nějak určitě souvisí, jak je dítě od útlého věku vedeno. Samozřejmě je dost zjednodušené říkat, že DD je odplata za jesle, ale na druhou stranu je někdy vidět, že výchova stopy zanechá, ale lidé si to neuvědomují. Když někdo hlásí, že chodil do jeslí, matka chodila do jeslí, žádné změny to nezanechalo...a na druhou stranu vidíš, jak těm lidem přijde naprosto samozřejmé, že rodičům plánují JEDNOU najmout ošetřovatelku, případně říkají, že nechtějí, aby se o ně druzí jednou starali...Já v tom souvislost vidím. Někdo tu psal, že dneska je životní filosofií "žít svůj život", lidé jsou vedeni k tomu, že je důležité vzdělání a kariéra a že překážky se zdolávají co nejméně komplikovanou cestou, aby ten vlastní život nebyl moc narušen - především penězi. Nepřekážet rodičům a nebýt překážkou svým dětem - jelikož mládí má zelenou. Nechci se zde hádat, ani netvrdím, že tato cesta je horší volba, než jiné. Jen říkám, že souvislost vidím.
 Lassie66 


Re: Vyhrocování tohoto problému na neúnosnou úroveň  

(7.9.2009 15:35:52)
Špatná formulace - život penězi většinou nenarušíš, měla jsem na mysli tu nejjednodušší cestu, jak řešit problémy. Zaplatit si někoho, kdo udělá to, co sama nechci. To jen pro vysvětlení.
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Vyhrocování tohoto problému na neúnosnou úroveň  

(7.9.2009 15:42:00)
Lassie - zcela urcite vychova stopy zanecha - ale o tom to cele je - vychova neni neco, co probiha od 0 do 3 let - vychova trva cele detstvi - a proste deti, kterym se rodice venuji, nejsou nijak citove poskozeny tim, ze pujdou do jesli.

Rikas "jak těm lidem přijde naprosto samozřejmé, že rodičům plánují JEDNOU najmout ošetřovatelku" - ale mam pocit, ze trosku odmitas pripustit, ze proste ne kazdy tvor je od prirody pecovatel. Prece takovy reditel spolecnosti, se kterym byla maminka tri roky doma, se nevzda sve prace a nepujde pecovat o maminku osobne - ale taky najme osetrovatelku, protoze proste vi, ta se o ni postara lip.

Copak tim, ze matky stravi tri roky s ditetem doma, je pak nevede k tomu, aby ty deti vedly vlastni zivot?? Copak soucasna generace dospivajicich se predevsim zabyva tim, co potrebuji jejich rodice?

Myslis, ze jen proto, ze matka byla s ditetem doma tri roky, ma ta matka pravo ocekavat, ze to dite zahodi vlastni zivot a treba potreby svych deti ve jmenu celodenni pece o sve rodice?

Jisteze existuje souvislost mezi soucasnym zivotnim stylem a spolecenskyma zmenama - je to teprve za poslednich 50 let, kdy se lide stehuji pomerne hromadne za praci, kdy z velke vetsiny nezustavaji v rodnem meste. Ale tam neni souvislost s jeslemi - je to proste civilizacni skok, ktery velice uzce souvisi s tim, jak pokrocila lekarska veda - driv lide umirali podstatne driv a vyzadovali mene pece - dneska toho lidstvo umi vic a drzi lidi pri zivote i v pripadech, kdy kvalita toho zivota neni nijak vysoka...

Davat tohle vsechno na vinu jeslim - to je podle mne jen vymluva.
 Lassie66 


Re: Vyhrocování tohoto problému na neúnosnou úroveň  

(7.9.2009 16:02:21)
Kimmy, překrucuješ, co píšu. A to mi vadí.
Nepsala jsem, že by se někdo měl PŘEDEVŠÍM zabývat tím, co potřebují jeho rodiče.
Nepsala jsem, že má jakákoliv matka právo něco očekávat.
Žádný ředitel společnosti sem nepsal, pokud vím.
A co se týče pečovatelského daru - někdy je to o vůli. Já jsem zažila ve špitále civilkáře, kteří nevypadali, že by si zvykli...ani náhodou. Zvládli to.
Znám tatínky, kteří by dříve ani použitou plenu nehodili do koše. Nyní zvládají, zejména, když musí. Znám také lidi, kteří to nezvládli, ale taky takové, kteří to ani nezkusili.
Byly takové teorie, že ženám je to"přirozenější", ženám to nevadí. Já, ač bývalá zdravotnice musím říct, že ani mně nevoní hovna po čokoládě, že to tak musím napsat. Nenutím ředitele společnosti, aby utírali svým matkám zadek. Ani nevím, co pro svou matku jednou udělám já. Ničeho takového se ale netýkal můj příspěvek.
Už musím. Jdu přebalit syna. Neskutečně smrdí. ~;)


 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Vyhrocování tohoto problému na neúnosnou úroveň  

(7.9.2009 16:34:30)
Lassie - jelikoz sama prekrucovani nesnasim, je mi lito, ze jsem to napsala tak, ze by to vyvolalo dojem prekrucovani - nemela jsem to v umyslu. Ale na svou obranu bych rekla, ze jsem to psala jako otazky - nikoli jako parafrazovani tvych slov - mne zajimaji tvoje odpovedi a nikdy jsem se nesnazila naznacit, ze neco podobneho tvrdis. Reditele spolecnosti jsem davala jen jako priklad - protoze i reditel spolecnosti muze mit maminku, ktera s nim byla tri roky doma .... nepsala jsem to jako konkretni priklad nekoho, kdo tady psal. Ja nerada taham diskusi na osobni uroven, radsi zustavam u hypotetickych byt realistickych prikladu.

Mne vadi, ze nekdo vyhlasuje souvislost mezi jeslemi a rodici v DD - protoze neverim, ze tam ta souvislost je , protoze to povazuju za demagogii a lacinou emocionalni manipulaci.

Na mne tvuj prispevek pusobil tak, ze souhlasis s tou souvislosti mezi davanim deti do jesli a sobeckym pristupem, kdy si lide radeji najmou cizi lidi, nez by si sami spinili ruce. Ja v tom souvislost nevidim - ja si myslim, ze je to dano uplne necim jinym a jesle jsou v tom naprosto nevinne, ale nekteri lide - a tim nemyslim tebe - si z nich delaji obetniho beranka, na ktereho se daji svest vsechny nesvary spolecnosti.

Od nepameti lidstva delaji lidi to, co je pro ne jednodussi - to neni zadna civilizacni nemoc ani fenomen souvisejici se jeslema. Lidi, kteri musi, musi. Lidi, kteri nemusi - maji volbu. A ta volba je urcite ovlivnena vychovou - ale urcite ne vyhradne vychovou mezi 0-3 lety.
 karolína 
  • 

Re: Vyhrocování tohoto problému na neúnosnou úroveň  

(7.9.2009 18:13:33)
Ani mě by se nelíbilo kdyby mi měly otírat zadek vlastní děti a jen kvůli tomu,aby byl někde pocit,že je to tak spravne- to nikdy nechci podstoupit,budu raději zažívat s nimi ty pěkne chvilky,znam to z vlastní zkušenosti a nechci aby pak jednou na mě měly moje děti vzpomínku hlavně takovou,že se o mě musely takhle starat,pokud budu vědět,že jsem na tom opravdu zle dobrovolně si zažadam o pečovatelku,nebo DD.Mě samotne by to bylo velice nepříjemné....
 karolína 
  • 

Re: Vyhrocování tohoto problému na neúnosnou úroveň  

(7.9.2009 18:18:28)
Jo a sama mam male děti se kterými jsem rada doma a do jeslí bych je nedala,ale s jeslema souhlasím,protože,každy by měl mít volbu výběru,a bohužel tady to tak není!Kdybych si ted našla novou hezkou praci-možna bych je taky využila,ale situace je ted bohužel kriticka...
 Lassie66 


Re: Vyhrocování tohoto problému na neúnosnou úroveň  

(7.9.2009 19:11:50)
Karolíno, já si teď myslím to samé - že bych nechtěla, aby se se mnou mé děti trápily. A věř, že už jsem poznala, v čem spočívá péče o ležícího seniora.
Ovšem - jak známo, lidé se mění. Všichni. Staří lidé bývají často fixováni na svůj domov a na své blízké. Někdo se nehne do smrti z rozpadlé chalupy, protože je tam zvyklý. Ne každý má na soukromou ošetřovatelku či sanatorium, lidé bez úspor a blízkých prostě často končí na odděleních typu LDN. A neznám staršího člověka, který by si uměl představit, že tam jde.
Čili - ponechala bych na pozdější dobu, jak se budu cítit a co budu od druhých očekávat. Zažila jsem internu, geriatrii v psychiatrické léčebně, na zdrávce jsem měla praxi na LDN. Věř, že ta oddělení jsou plná zklamaných a opuštěných lidí. Svým blízkým většinou nic neřeknou(nechtějí jim "dělat starost"), ale nám toho řekli dost.~;((
 Karolína 
  • 

Re: Vyhrocování tohoto problému na neúnosnou úroveň  

(8.9.2009 7:58:57)
Samozřejmě bych taky nechtěla skončit někde v LDN a hlavně vím,že se tam chodí takzvaně umřít.Ale chtěla bych si jako stara sama rozhodnout kdo a jak se o mě bude starat a tak nějak si asi začnu šetřit na ošetřovatelku s odbornou znalostí,vím totiž co to je se starat o protivneho a zleho seniora.taky vím,že chudaci babičky a dědove zavřene v LDN jsou asi neštastný a možna strašně zklamaný-mam obrovskou uctu ke staří,ale i můj tatínek mi říka,že si nepřeje,abysme ho jednou ošetřovaly my-něco jineho je zajít na nakup,uklidit,uvařit,dělat společost,ale hrozně se mu příčí ty hodně osobní a citlive věci,bylo by mu to hrozně nepříjemne a raději přežije cizí osobu(ošetřovatelku)než-li nas,pro mě je proste nejidealnější zaplatit si odbornou pomoc v teple domova,což jistě nejde u každeho-chapu.
 Jana Soukupová, 1 dítě 
  • 

Re: Vyhrocování tohoto problému na neúnosnou úroveň  

(9.9.2009 10:09:59)
Máte neuvěřitelně rozumného tatínka, který to má v hlavě srovnané. Všechny ty ženy, které tu i jinde křičí, že je povinnost dětí se postarat o své rodiče ve stáří, ať jsou na tom jakkoli špatně, a že ony to od svých dětí budou vyžadovat, si neuvědomují, že tím svým dětem a jejich rodinám, svým vnoučatům hlavně, připraví peklo na zemi. Že hlavně svá vnoučata připraví o mámy a táty jen kvůli své neochotě šetřit celý život dopředu na eventualitu, že se o sebe nebudou umět samy postarat. Dělat si z dětí zdravotní sestry a brát vnoušatům rodinu, to je opravdu příklad rodičovské lásky. Vím o tom své. Moje máma se starala deset let o moji nechodící babičku, která ji neskutečně psychicky terorizovala. Trpěli jsme tím všichni a babička paradoxně nejvíc, protože máma to nemohla zvládnout.
 Eva, 3děti 
  • 

Re: Vyhrocování tohoto problému na neúnosnou úroveň  

(26.11.2012 21:46:18)
Charakter dítěte se prý vytváří do 3 let věku... Pak už s ním zásadně nehneš. Ale těžko říci.
Já byla doma se všema, s první 5 let, s druhým 4 roky a teď jsem s třetí na čtyřleté rodičovské.
Školky u nás berou jen předškoláky, na soukromou nevydělá. Takže jak to vyřešit - že by další dítě? A pak další? Ale to je trošku jiný problém. Eva

 Anezka73 


Re: Vyhrocování tohoto problému na neúnosnou úroveň  

(7.9.2009 19:41:40)
Já i brácha jsme chodili do jeslí a rádi, i když jsme byli z pěstounské péče. Tudíž na pečující osobě více závislí. Já na jesličky vzpomínám ráda, líbilo se mi tam. Za socializmu.
Náš pěstoun - nevlastní dědeček, který se o nás dobře staral a po smrti pěstounky si nás nechal, byl opečováván doma při dlouhém umírání na rakovinu tl. střeva.

Ty statistiky trochu kecaj, ne?

Monty, já myslím, že tě nikdo nesoudí.
V geri péči pracuju a je mi jasné, že ne každý se může starat o svého seniora doma. Ta péče je většinou extrém, takže to chápu.
Jde o to, že já zase vidím většinu seniorů, za kterými někdo přijde jen v době důchodů. To je bohužel, realita. A nepřinesou nic, ani tu debilní vodu a děsně spěchají :-(

Super jsou rodiny, kde se střídají v návštěvách a aktivně se tak vlastně podílejí na léčbě, páč ten senior je spokojený, v klidu a má vyhlídku do budoucna.

Za ty roky už poznám, kdo se o seniora starat chce a komu je to fuk.
 Winky 
  • 

Re: Vyhrocování tohoto problému na neúnosnou úroveň  

(7.9.2009 12:29:51)
tuhle jsem se potkala s kamarádkou, taky už musí naplno do práce, syn ve školce, dcera ve škole.... tak jsme si povídaly o tom jak by bylo úžasné kdyby byla školka pro zdravé děti, a pak druhá pro nemocné :-) jasně že rodiče jsou s dítkem při nemoci, jen prostě při 2 ks dětí trvá 1 nemoc min. 3 týdny (nakazí se první, pak se mu uleví, nakazí se druhý a pak se musí oba dost doléčit aby něco hned zas nechytli) a tenhle čas se v práci řeší kapku blbě.
V tom vidím výhodu chůvy, že může být i s nemocným dítkem. Narozdíl od některých babiček a dědečků ji to třeba může i bavit.
U nás je třeba situace taková, že můj táta je bez práce. Ale určitě by mé děti nehlídal, nezvládl by to, neví co děti potřebují, nemohl by u toho popíjet pivko, kouřit a číst si :-( takže sice je rád na návštěvě uvidí, ale že by je nějak samostatně zabavil déle než 5 minut to asi ne.
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Vyhrocování tohoto problému na neúnosnou úroveň  

(7.9.2009 14:56:44)
Winky - ano - tech sluzeb, ktere jsou potreba je cela rada... u nas (mimo CR) treba takove jesle funguji - jsou v nemocnici a pokud dite neni vysoce nakazlive, tak tam muze jit a stara se o ne odborny personal. Navic tu u nas funguje system domacich pomocnic, ktere proste muzou zustat s ditetem doma a maminka jde do prace....

ale zas u nas stat nikomu neplati tri roky doma s ditetem - vsude je neco...
 Michala 
  • 

Jesle 

(9.9.2009 5:48:58)
Je to klasika - cela EU to dela blbe, jen Cesi to zas vyhmatli a maji jedini pravdu...

Ano treba to dela EU blbe! Zjistili jste si nekdy, jak to funguje jinde? Jak daleko to muze zajit, kdyz se zacnou zavadet v CR jesle? Pokud si bude moc zena vybrat dat sve dite do jesli a nebo snim zustat doma na materske dovolene tak to bude v naprostem poradku. Ale co kdyz to dopadne jako v USA nebo jinde. Kde si zena nemuze vybrat. Napr. v USA nedostanete zadnou materskou. Vsechny zeny si tady nemuzou dovolit zustat s miminkem doma. Proto se to tady resi jesle nebo chuva! Je jasne ze v CR bez jakehokoliv prispevku od statu by musely dat dite do jesli. Jen tak dal delejte vsechno co chce EU!!!!!!!!!!!








 Minka+Sabi 11/05+Sebi 4/11 


skolicka, babicka, jeslicky 

(7.9.2009 9:12:40)
Dcera sla do soukrome skolky ve 22 mesicich. Udelala bych to znovu. Zalezi na povaze ditete a ona moc chtela byt mezi detmi, prestoze jeste nebyla schopna hry, tak se ji libilo pozorovat ostatni deti a predevsim uz v tomto veku jsem vycitila silu masy, takze dcera zacala lepe jist, bez plenky byla behem 2 tydnu i v noci a jine. Zvykaci cas - nula.
Kdyz si predstavim, ze by zacinala skolku ted ve 3 letech a 10 mesicich, tak vim, ze zvykaci obdobi by bylo a mozna i hooooodne dlouhe.
Pokud bude me druhe dite stejne-podobne povahy, pujde do skolky zase ve 20 mesicich. Samozrejme na dopoledne.

Na rodinne prislusniky u nas nelze spolehat - prarodice stari, mozna pohlidaji tak jeden pul den v tydnu, manzel je v praci od sedmi rano do osmi vecer - jinak to opravdu nejde, abychom splatili hypoteku na velky byt v Praze a meli slusne zajisteni, ktere dle meho nazoru vnasi klid do rodiny, tak dcerku vozit do skolky nemuze ani vyzvedavat. Skolka funguje od osmi do peti.

Chuva mi prijde fajn k miminku, ale od toho roku a pul je dite rado v kolektivu deti, i kdyz si uplne nehraje, ale uz hodne vnima sirsi okoli.

Ja jsem pro zkracene uvazky zen, v CR to jeste neni moc zvykem, ale osobne si myslim, ze navrat do prace na castecny uvazek ve 2 letech ditete je ve vetsine pripadu naprosto v poradku a dale je nutno vybudovat cenove prijatelna skolkova prostredi pro deti mladsi 3 let.

Ja jsem do jesli chodila a sve rodice do domova duchodcu neplanuji dat. Mame spolu krasny vztah. Nemyslim, ze je to tim, ze dite jde ve dvou letech do skolky.
Naopak, problem vidim v tom, ze rodice moc detem davaji do vysokeho veku, rozmazluji je a nic po nich nechteji. Drive deti pracovaly na poli co nejdrive to slo, pomahaly doma. Ted by to pomalu bylo povazovano za tyrani ditete.
 Horama 


Re: skolicka, babicka, jeslicky 

(7.9.2009 16:32:57)
Ty jsi asi první osoba, od které čtu, že má s jesličkami vysloveně dobrou zkušenost. Já bych se někdy v roce a půl ditěte potřebovala vrátit do práce aspoň na půl úvazku, jinak vlastně můžu považovat celou svoji kvalifikaci za ztracenou, takže si s náležitým předstihem (dceři je pět měsíců) mapuju terén. Zatím mi jako nejreálnější připadá "babička na hlídání", ale pořád si říkám, že třeba dobré jesličky na jedno dopoledne v týdnu by nakonec mohly být pro Jíťu i přínosem.

Nevíte někdo, jestli někde existuje něco jako hodnocení a zkušenosti s různými státními a soukromými jesličkami?
 Bettyna+P 09/05+M 09/09 


Re: skolicka, babicka, jeslicky 

(8.9.2009 8:45:27)
Tak já mám naprosto skvělou zkušenost se státníma jeslema v Opavě - už to teda nejsou samostatné jesle, je to jedna třída pod školkou, ale jeslově fungujou (oblečení tam děti dostávají, starají se o ně sestřičky...) a nemůžu proti nim říct jediné mínus a to tam dcera chodila od dvou let na "plný úvazek" a jedinkrát nezaplakala, že tam nechce, kladli jsme velký důraz na zvykání před nástupem a myslím, že se to vyplatilo. Myslím, že je jedno, jestli jsou jesle soukromé nebo státní, vždy záleží na lidech, kteří tam pracují.
 16.5Salám&Lajka14 


Jejda, tak on to hlásá Jeroným. :o) 

(7.9.2009 9:39:50)
Mám ještě poznámku k těm DD. Vloni jsme po domovech důchodců jezdili s besedou o literatuře, v rámci celé ČR. Je pravda, že některé jsou strašlivé a být tam je za trest. Ovšem existují i domovy důchodců, které jsou moderní, s dostatkem soukromí pro klienty, s nadstandardní péčí, možnostmi kulturního vyžití, vybavenou knihovnou, v jednom měli dokonce kulečník. :o)
Představte si, že je vám osmdesát let a zůstali jste sami. Děti mají své rodiny, svůj život. Nebydlí ve stejném městě. Na návštěvu přijedou jednou za měsíc. Volají, píšou SMS, ale nemají na vás čas. A vy tvrdnete doma, na čtení už blbě vidíte, z televize vás bolí oči, možná máte nějaké kamarády, ale bydlí daleko a vám už moc neslouží nohy. I do klubu důchodců je to daleko, péči o zvířátko, které by vás zabavilo nezvládáte. Fakt není z určitého úhlu pohledu lepší být mezi lidmi, byť "cizími", a mít společnost? Plus zdravotní péči přímo pod nosem? Jistě, starší člověk si hůř zvyká na změny, nemá se vytrhovat ze svého domácího prostředí... ale na samotu a opuštěnost si jako zvyknout má? S tím, že je to nadosmrti, protože už nikdy nebude mladší ani "potřebnější"? Nebo všichni ti obhájci rodiny bydlí celý život s rodiči a prarodiči pohromadě?
Staříčci v DD si stěžují, že za nimi nejezdí děti - jenže ony by nejezdily, ani kdyby v tom DD nebyli! Mluvila jsem např. v Poděbradech s jednou paní z Moravy, vyprávěla, že má tři dcery, dvě na Moravě, jednu přímo v Poděbradech; a častěji vidí ty dcery z Moravy, ta "místní" za ní přijde dvakrát do roka. Je to smutné? Samozřejmě, ale není to míň smutné mezi lidmi, se kterými sdílíte podobnou bolest a trápení než o samotě mezi čtyřmi stěnami? Opravdu ne?
 Lizzie 


Re: Jejda, tak on to hlásá Jeroným. :o) 

(7.9.2009 9:43:46)
~R^ Naprostý souhlas. A s tím příkladem paní s 3 dcerami - jsem něco podobného viděla i zblízka. To je o lidech.
 Vaal 


Důchodci se navzájem moc nemusí 

(7.9.2009 10:10:15)
Monty, velmi staří důchodci paradoxně společnost jiných důchodců moc nevyhledávají. Vím, že je při návrhu DD i doporučeno, že se mají navrhovat pokoje pokud možno zvlášť pro každého důchodce. Po mnohých zkušenostech si totiž nesmírně navzájem lezou na nervy. Není divu, už mají zafixované nejrůznější zvyky a rituály, které jim ten druhý nabourává. Nejproblematičtější je koupelna a záchod. Dokáží se vypravovat neuvěřitelně dlouhou dobu a tyto místnosti dost dlouho blokovat.
Dúchodci mají nejraději společnost malých dětí, zvířat a mladých lidí("mladých" myslím tak ve věku od patnácti do šedesáti~;))
V našem MC chodí maminky s dětmi do DD tancovat, nosí jim tam i kytičky...a prý je na tom představení vždycky natřískáno :-)..Kdo nemůže přijít a leží, tomu se nosí kytičky na pokoj.

Jo...a taky není moc povzbuzující, když neustále vidíš, kdo už dnes na oběd nepřišel, protože umřel...PROSTĚ V TOMTO VĚKU JDOU JEDEN ZA DRUHÝM...~j~
Takže nejlíp jim je určitě v rámci rodiny...že to u některých není realizovatelné, je už věc druhá.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Důchodci se navzájem moc nemusí 

(7.9.2009 10:15:02)
Vaal,
ano - v rámci rodiny jistě. Ale když mají být doma sami? Celý den? Celý zbytek života?
Proto jsem psala o těch DD. Jsou mezi nimi obrovské rozdíly. Existují fakt dobré domy s pečovatelskou službou, kde důchodce má vlastní "byt", kdo je sám garsonku, páry mají 1+1 - ale kdo nemá na soukromý, na státní aby se přihlásil už po maturitě. U nás ve městě (v bydlišti babičky) je krásný nový DD, hned vedle nemocnice. Babička tam chtěla už dlouho předtím, než měla ten úraz. Podmínky - vrátit státní byt, to nebyl problém. Doplácet cca 4000 měsíčně (důchod jí nestačil) - taky nebyl problém. Ale i tak se čekalo strašlivě dlouho. Kapacitně ten DD prostě nestačil. Možná kdyby se tam dostala, mohla tu ještě být. Ona si totiž zlomila nohu v krčku doma, musela se doplazit do předsíně a tam bůhví jak dlouho bouchat na dveře, než jí uslyšeli sousedi... to by se v DD nebo v domě s pečovatelskou službou stalo těžko.
 Vaal 


Re: Důchodci se navzájem moc nemusí 

(7.9.2009 10:29:07)
Jo...a taky ještě důchodci nemají rádi změny(obzvláště v bydlení). Já osobně nesnáším stěhování, je to pro mě stres, než si zvyknu na nové prostředí, co potom takový senilní důchodce!
Moje babička, ta by v DD, byť sebemodernějším, umřela už druhý den steskem po té své staré barabizně se zahrádkou, kde žila od dětství.
Moderní DD jsou jistě potřebné a užitečné, ale já bych tam asi skončit nechtěla...Nejlépe v nějaké vilce se zahrádkou a sluhou.~t~
 Lassie66 


Re: Důchodci se navzájem moc nemusí 

(7.9.2009 10:33:24)
~t~ To bych ani nečekala na důchod, tam bych šla hned. Děti by mě mohly chodit navštěvovat. ~:-D
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Důchodci se navzájem moc nemusí 

(7.9.2009 10:35:56)
Vaal,
no jenže moje babička byla manželka vojáka z povolání, stěhovali se mockrát, sice v tom posledním bytě bydlela dlouho, ale šťastná tam nebyla - ona byla původně z vesnice a asi by spíš uvítala tu "barabiznu" než panelákové 1+1. Takže ona opravdu chtěla do DD, jediné co jí vadilo bylo, že by musela vyházet většinu krámů, protože by se jí do DD prostě nevešly.
 Helena 
  • 

Re: Důchodci se navzájem moc nemusí 

(8.9.2009 18:07:09)
Mám rodiče v DD. Sami tam chtěli, aby mohli být ve stejném městě jako já. Předtím jsme bydleli dost daleko od sebe, teď se vidíme nejméně dvakrát týdně. Píšu to ale kvůli jiné věci: oba říkají, že teď se konečně nemusí o nic starat, mají se dobře a začali žít čilým společenským životem. DD pořádá sportovní hry pro důchodce, plesy, návštěvy divadla, každý týden se obyvatelé sejdou, společně si zazpívají a zatančí, Místo nakupování a vaření se jdou projít do parku, posedí v kavárničce, zúčastňují se různých soutěží, výletů, zdravotní péče je v místě. Už si vůbec nedovedou představit, že by seděli někde sami v bytě a museli se sami starat o domácnost.
 Margot+1 


Re: Jejda, tak on to hlásá Jeroným. :o) 

(7.9.2009 10:48:46)
Jo. A pak ti ještě nějaký jiný odborník řekne, že nezaměstnanost a krize je proto, že "Češi nejsou zvyklí stěhovat se za prací." Ergo, dle rad odborníků musí být člověk pracovně flexibilní,SOUČASNĚ se celoživotně vzdělávat, SOUČASNĚ se starat o dítě minimálně do tří let věku a slovo práce používat jako vulgaritu, SOUČASNĚ pečovat o nemocné a staré příbuzné (v místě bydliště) a SOUČASNĚ volit na střídačku pravici i levici, aby byla ta pravá rovnováha a pluralita a demokracie. A až bude člověk, resp. ženská, v důchodovém věku, skočit v Tatrách do trhliny a peníze na důchovovém připojištění naspořené SOUČASNĚ s placením hypotéky přeposlat na Sdružení odborníků ČR.
Tyhle řečičky už pouštím jedním uchem tam a druhým ven ~y~
 Apačka Lapačka 


Re: Jejda, tak on to hlásá Jeroným. :o) 

(7.9.2009 12:27:19)
Tohle mě pobavilo. Máš pravdu, taky začnu vypouštět! Nejvyšší čas, myslím.
 Katka,kluci 7 a 10 
  • 

Re: Jejda, tak on to hlásá Jeroným. :o) 

(7.9.2009 12:59:33)
Jo a jen ještě jsi zapomněla, že máš s celou rodinou pravidelně sportovat, žít zdravě a dbát na svůj vzhled,abys byla pro partnera stále přitažlivá. No a nezapomínat na kulturu a literaturu, jinak z nás budou barbaři, že. To vše samozřejmě současně s tebou vyjmenovanými činnostmi.. Fakt dobrý :)
 Liška s banem :) 


každé dítě je jiné 

(7.9.2009 10:27:56)
Dcerka je od 2 let na několik půl dnů v týdnu sama v miniškolce a moc se tam každý den těší. Prostě je ráda mezi dětma. Malý synek je také společenský, takže ve 2 letech půjde do jesliček a já do práce, pokud budu mít štěstí, tak na poloviční úvazek, pokud ne, tak na plný. Pan psycholog se asi ve své praxi setkává jen s dětmi nespolečenskými (proto je také výdá ve své ordinaci), ale neměl by podle toho stejně soudit o všech dětech.
 amy 
  • 

Chůvy 

(7.9.2009 11:27:48)
Myslím, že je velká škoda, že v ČR neexistuje něco jako profesní svaz chův (něco jako advokátská komora, komora exekutorů, notářů...), kde by byly jasně definovány požadavky na chůvy.

My jsme hodně zvažovali jestli jesle nebo chůvu. Nakonec jsme zvolily jesle kvůli tomu, že tam musí být POVINNĚ odborný personál, dál kvůli kontrole i finanční stránce a kvůli kolektivu dětí. Děsilo mě, že by se nám stalo něco jako paní Jitce v článku. Dali jsme si inzerát, zavolali do agentury a přišly k nám 3 exempláře chův, díky kterým jsme měli hodně jednoduché rozhodování jestli jesle nebo chůva. Jedna mi na otázku - proč chce dělat chůvu - odpověděla kvůli penězům, tolik v současné práci nevydělám. Druhá se nám na první pohled líbila, ale když jí dala pochovat syna, tak se mě zeptala, jak ho má držet a bylo vidět, že miminko má v náručí snad poprvé. Nakonec nás dorazila větou - doufám, že hodně spí a budu se moct učit na příjimačky.

I právní úprava dané oblasti stojí za ......Syna nezvali ve 3 letech do školky, sehnala jsem paní, které syna taky nevzali a začala teda vést na černo miniškolku (měla tam dohromady 3 děti). Bohužel naše děti nezvali ani ve 4 letech do školky, takže vedla miniškolku ještě jeden rok a současně přišla o místo, které už jí zaměstnavatel nechtěl dál držet. V 5 letech jsme děti do školky konečně dostaly.
Ona má manžela s naprosto nepravidelnou pracovní dobou, takže sháněla místo, které by korespondovalo s provozní dobou školky. Neměla požadavky na stotisícový plat nebo plat v eurech, každopádně místo nesehnala. A tak jí napadlo, že by si mohla otevřít miniškolku legálně, na úřadech ale nechodila kvůli vzdělání. Soukromou miniškolku mít nemůže, ale může prý hlídat děti - nechápala, vždyť v obou případech by s dětmi dělala naprosto to samé.
 Lassie66 


Re: Chůvy 

(7.9.2009 11:40:15)
Amy, u školky už jsou určité osnovy, pedagogické vedení je tam tedy důležité. Hlídačka dětí musí děti jen zabavit. I když je pravda, že některá chůva je s dětmi šikovnější než leckterá učitelka.
 amy 
  • 

Re: Chůvy 

(7.9.2009 11:44:07)
A vidíš, třeba u Mirky v miniškolce se syn doopravdy rozvíjel, byl tam program. Ale ve školce je posílali buď do herny nebo ven na zahradu, program prakticky nebyl, snad jen rozcvička, tak nevím, v čem teda spočívaly ty osnovy:-( Nebo možná osnovy byly, ale nedodržovaly se.
 Lassie66 


Re: Chůvy 

(7.9.2009 11:45:47)
No vždyť to píšu...
 amy 
  • 

Re: Chůvy 

(7.9.2009 11:47:42)
A nevíš náhodou, jestli existují nějaké kontroly, jestli se ty osnovy dodržují? Pokud ano, docela ráda bych do bývalé školky nějakou poslala. To by čučeli, jak to tam chodí:-)
 Lassie66 


Re: Chůvy 

(7.9.2009 11:56:04)
Amy, je zase na druhou stranu logické, že je požadováno určité vzdělání v oboru. Má matka píchala pravidelně babičce inzulín, ač to nebyla zdravotní sestra. Také by se lidem nelíbilo, kdyby jí vzali do špitálu, byť to dělala dobře a je to velice příjemná ženská.:-)
 amy 
  • 

Re: Chůvy 

(7.9.2009 12:01:56)
Lassie, je to věc názoru. Na zdravot.sestru potřebuješ určité vzdělání, ale mám pocit, že na péči o děti (myšleno starší děti, ne miminka) potřebuješ spíš než vzdělání takový ten "přirozený talent", umění jednat s dětmi. Ke konci školkového roku nám odešla naše jedna jediná učitelka na celé oddělení (měla toho dost), paní ředitelka asi chtěla šetřit, tak nechtěla přijmout nikoho nového a vyřešila to tím, že každý týden přišla jedna studentka VŠ příslušného oboru na praxi, některé byly lepší, jiné horší, všechny sice měly vzdělání, ale chyběl mi u nich ten talent, radost z té práce, pochopení dětí...Měla jsem sice pocit, že některé z nich měly o dětech hodně načteno, ale "živý materiál" absolutně nechápaly:-(
 Lassie66 


Re: Chůvy 

(7.9.2009 14:25:16)
Amy, já bych nekvalifikované učitelce dítě v pohodě svěřila - ovšem pokud bych jí znala nebo měla dobré reference. Proč ne. Naopak jsem dceru nesvěřila do naší, místní školky, jelikož tam ty reference dobré nejsou, ač jsou tam učitelky v oboru vzdělané. Raději ji vozím do vedlejší vesnice, kde školka funguje perfektně. Některé obce své školky zavřely, tahle je ale plná - proč asi? Ovšem pochybuji, že by to šlo nějak prosadit, je celkem pochopitelné, že lidé žádají kvalifikaci v oboru, zvláště ve městech, kde často učitelky neznáš a doufáš, že jsou dobré. Je tu ještě jedna věc - věřím, že pokud má někdo zájem o obor, vzdělání si doplní. Učitelství pro mateřské školy lze studovat i dálkově, případně pedagogiku. Průběžné vzdělávání a doplňování si informací z oboru bych dnes považovala za samozřejmost.
 Lyster 


Re: Chůvy 

(7.9.2009 22:20:04)
Zdravim, s tím doplněním vzdělání to neni zas tak jednoduché... Jsem chlap 22 let a hledam práci jako pomocný pedagog/vychovatel. Ale bohužel všude kde se ucházim o místo tak to nevyjde, jelikož nemám pedagogické vzdělání..(sice jej nevyžadují ale proti tomu kdo jej má se nechytam.).... Mám maturitu ekonomickeho směru...... V době kdy jsem na střední nastupoval (cca 15 let) jsme neměl nejmenší šajn co chci v životě dělat..... ale hlavně aby jsem měl maturitu.... ono se pak něco najde......... až kolem 20 let jsem zjistil co by mě bavilo....... ale už je krapet pozdě.......
Vím že se nějaký rekvalifikační kurz NĚKDE udělat dá...... ale daleko od místa kde já bydlím. A jelikož já mam zdravotní problémy se zrakem a nemohu mit auto (na 1 oko nevidim takže nemám prostorové vidění)a ještě k tomu bydlím na vesnici....... takže možnost dopravy velice mizerná...... Plánuji se odstěhovat do města..... do svích 15 let jsem tam žil a chci se tam vrátit..... Jenže k tomu aby jsem se mohl vrátit potřebuju práci aby jsem měl peníze, ale když už si najdu práci tak nemohu dělat rekvalifikacni kurz...... a nebo s velkýma obtížema.... Prostě to neni sranda......

(Nehledě tomu že hodně lidí si řekne...... chlap a ve školce????~a~)
 jana nová  
  • 

Re: Chůvy 

(17.9.2009 20:17:24)
také jsem zjistila náhodným hlídáním v jedné rodině že zbožňuji děti troufám si říct že mám přirozený talent tak šupky dupky studovat dálkově pedagogiku a dosavadní práce ekonomika mě může být ukradená už se těším jak skončím v nějaké školičce
 Nítěnka 


Někdo si od dítěte rád odpočine 

(7.9.2009 11:37:28)
Naše dcera byla kolem 1 roku HODNĚ náročná a já měla možnost chodit 1 den v týdnu pracovat. První půlrok jsem si tam vyloženě chodila od ní odpočinout (taky jsem nevypadla z oboru). Hlídala babička, jinak by to nešlo. Jesle jsou zde jedny, bez šance. Do školky se obtížně dávají i tříleté (někdy i 4-leté) děti, úspěšnost tak třetinová.
Fakt je, že tu chybí nějaká dostupná varianta mezi tím být celý den v práci a být celý den s dítětem.
U dětí jako jsou ty naše jim to neublíží a matka aspoň je víc v klidu a nehartusí na ně tolik (míním tím sebe),když má někdy od nich na pár hodin pokoj.
 helena + veverčátka 


A co dítě se speciálními stravovacími nároky? 

(7.9.2009 14:09:10)
Mám alergické dítě, vytvářím vlastní speciální jídelníček. Zajímalo by mě, kdybych musela do práce, jestli by se tím v jeslích někdo zabýval. Ve školce podle zkušeností jiných mamin jak ve které, ale v jeslích? Nemáte někdo zkušenosti?
Ráda bych šla alespoň na den týdně zpátky do práce (nechci nemoc dítěte a pečování o něj postavit před celý svůj dosavadní život), ale toto nás zatím blokuje. Nu což, začnu asi koukat okolo a uvidím, jestli si na to nějaké jesle troufnou. Ideální by bylo chodit na dva dny v týdnu do Violčiných sedmi osmi let, než se uvidí, jak na tom bude se stravou a péčí, ale to bych asi chtěla moc což?

Další věc je, že spousta lidí má jesle zafixované jako zařízení, kde je dvacet dětí a jedna chůva.. to už snad dnes ani není. Já s tím bojuji u manžela, stále tomu nějak nechce věřit. Asi budeme muset udělat exkurzi.
 amy 
  • 

Re: A co dítě se speciálními stravovacími nároky? 

(7.9.2009 14:11:34)
Se synem chodila do jeslí holčička, která měla nějakou dietu (upřímně nevím jakou), vždy týden dopředu některý z rodičů konzultoval s kuchařkou a někdy jsem je viděl i nést vlastní jídlo v misce do mikrovlnky. Jednalo se o soukr.jesle, na jednu tetu byly 3 děti, od dvou let 4 děti.
 Vážný 
  • 

Re: A co dítě se speciálními stravovacími nároky? 

(7.9.2009 18:41:23)
Podle nového antidiskriminačního zákona budou muset, protože jinak je bude stíhat ombudsman a potom případně i soud pro diskriminaci...
 lenazel 


Re: A co dítě se speciálními stravovacími nároky? 

(8.9.2009 9:59:08)
Helco, nase mlade chodi do jestli od 14 mesicu 3xtydne od 8:30 do 12, na 4 deti je jedna vychovatelka a k potravinove intoleranci bez problemu prihlizeji. :-) Nebo se muzes zeptat, jestli bys male nemohla davat jidlo v krabicce a oni by ji ho ohrivali - u nas take neni problem.
 marketa 
  • 

Re: A co dítě se speciálními stravovacími nároky? 

(14.9.2009 18:30:23)
nevim, co ti odpovedeli ostatni, ale z moji zkusennosti to fakt nebyl problem.
pri prijmani jsem vyplnila formular, ve kterem se na to primo ptali.
svacinu dostavali a rodice se stridali v jejim nakupovani podle pripraveneho seznamu. obed byl privazen z kvalitni jidelny a byl pro deti vhodny, moje dcera ale tak dloho nezustavala.
svacina sestavala z cerstveho ovoce/zeleniny, jogurtu bileho nebo s ovocem, konflejku, chleba, pomazankoveho masla, syra.
nektere deti byly z vegetarianske rodiny a nebyl to problem.
deti nedostavaly sladkosti, krome obcasneho narozeninoveho kolace. tem mensim rodice davali sebou kojenecke mleko a lahvicky s detskou vyzivou jako hipp a jine.
moje dite alergii nema, ale jsem si naprosto jista, ze i pri komplikovane alergii bych nasla vstricny postoj. prala jsem si napriklad, aby do dvou let nedostavala zadne orech, med a kravske mleko a bylo to respektovano.
pokud by alergie mela a na hodne veci, tak bych ji jidlo davala z domova a nebyl by to problem.
vsechno je o lidech a normalni domluve.
 Martina 
  • 

Nedo 

(8.9.2009 11:59:36)
Nedočetla jsem vůbec celou diskuzi, ale i po 10 letech co tu moje maminka není, bych byla vděčná, kdbych jí mohla zase alespoň ten zadek utřít (s prominutím), jako ho utírala ona mě. Trvalo to jeden drsný rok a nelituju ani minuty, kterou jsem jí dala, zasloužila si to
 petula 
  • 

Re: Nedo 

(8.9.2009 21:40:08)
Krasny.
 petula 
  • 

Klimes ma pravdu 

(8.9.2009 21:58:36)
Cetla jsem Vasi diskusi. Je to dost smutne. Dnesni matky zapominaji,ze jejich povinnosti je se starat o sve deti. Proc vubec mate deti?? Psycholog Klimes je moudry clovek. Proc je v domove tolik duchodcu??? Naprosta vetsina deti v 60.a 70. letech vyrustala v jeslich. V 19.stoleti nebyly jesle ani skolka, proto prarodice vetsinou umirali doma. Jak vidim, uctu ke starsim lidem nemate. Nechteli byste jim utirat zadek...atd. To je prece logicke! Vase deti se budou take chovat stejne. Mozna na to prijdete, az jednou budete v domove duchodcu.
 Winky 
  • 

Re: Klimes ma pravdu 

(8.9.2009 22:22:13)
Víš co, nejsi Hus tak si tu nehraj na mravokárce. V 19. století kdy skutečně nebyly jesle nebyly ani ty domovy důchodců. Ženy byly v domácnosti - většinou. Celodenně. Celoživotně. A děti běhaly venku od rána do večera celkem bez dozoru a taky bez bot. A do školy toho mnoho nenachodily - oproti dnešku. A senioři mohli sedět v houpacím křesle a čekat co jim kdo dá nebo nedá, a nebo pokud byli při fyzickém zdraví mohli šmajdat po venku aniž by se jim něco vážného stalo např. na silnici. Jde tohle všechno dnes? NE. Tak nesrovnávej hrušky s jablkama.

Já netvrdím že dnešní doba je nejúžasnější a nejlepší co kdy pro lidi bylo, v tomto ohledu jsem i mírně skeptická. Před měsícem jsem byla na místě které v mnohých parametrech 19. století odpovídalo - Český Banát v Rumunsku. Tam se skutečně žije jinak, místo silnic vozové cesty, místo zemědělské techniky koně (anebo traktory hodně starého data), místo samoobsluhy vlastní pečení chleba a pěstování obilí, zeleniny a ovoce na takových svazích které by tady nikdo neobdělával..... Zůstali tam převážně starší lidé (mladí odešli za prací do měst v Rumunsku nebo do Čech), a ti co zbyli jsou doma, ve svém, starají se o sebe a o své blízké sami. Protože tak byli zvyklí. Protože jim nic jiného nezbývá - v Rumunsku jsou důchody a sociální systém spíš k smíchu. Pro turisty je to krása, "romantika". Pro ně drsná realita.
 petula 
  • 

Re: Klimes ma pravdu 

(9.9.2009 8:14:10)
Obcas behat bez bot neni nahodou zdrave:-)
 Margot+1 


Re: Klimes ma pravdu 

(9.9.2009 16:43:51)
Winky, v Banátu jsem byla taky, ale vidím to jinak - ne 19. století, ale 50. léta 20. stol. u nás - vesnice. Ve stejných podmínkách vyrůstal můj táta, nyní stále aktivní šedesátník. A když přišel v roce 67 do Prahy na filosofickou fakultu, dostal kolej, kde měli v rohu jedny kamna na místnost pro 20 lidí, kyblík uhlí na den, v umývárně měli ráno zamrzlé loužičky. ~t~
To jen na okraj. Dovedu si představit, že v Banátu se žije docela hezky - zvlášt, když si do civilizace můžeš zajet do Čech, jak to ostatně tamní lidé rádi dělají... To jen na okraj ~x~
 petula 
  • 

Re: Klimes ma pravdu 

(9.9.2009 19:16:18)
Pestovani zeleniny a ovoce neni taky spatne, budeme to taky zkouset. Peceni chleba? To musi byt dobrota. Mnam.
 Petra Neomi 
  • 

Re: Klimes ma pravdu 

(9.9.2009 0:52:11)
V 19 století taky nebyly žádné domovy důchodců. Ovšem postavení starých lidí v rodině bylo někdy taky dost otřesné, zejména na vesnicích se velký sentiment nepěstoval. Přečti si o tom něco, když se tím chceš ohánět.
 petula 
  • 

Re: Klimes ma pravdu 

(9.9.2009 8:11:17)
To prece vim. Myslela jsem to jinak. Jak je mozne,ze v domove duchodcu je tolik duchodcu?? Navstevovala jsem domovy, duchodci narikali,proc deti je nenavstevuji. Pevna citova vazba mezi detmi a rodici v dnesni dobe chybi.
Prectete si knizku od Jean Liedloffova: Koncept kontinua. Dnesni deti jsou opravdu stastne?? Napr. domorodci v Jizni Americe jsou mnohem stastejsi nez civilizovani lide.
Je mi Vas lito. P.
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Klimes ma pravdu 

(9.9.2009 8:35:43)
A ty vis naprosto jiste, ze v domove duchodcu jsou jen a pouze lide, jejichz deti chodily do jesli? Ze tam nejsou zadne pripady zen, se kterymi byly deti doma? Ty si myslis, ze v dnesni generaci deti, ktere maji maminku doma dlouho - ze az tyto deti budou v praci nebo budou mit vlastni firmy - ze se vsim seknou, vykaslou se na potreby vlastni rodiny a zacnou se laskyplne starat 24 hodin denne o starnouci rodice?

Pevna citova vazba mezi detmi a rodici se vytvari podstatne dele nez jen prvni tri roky a nejake jesle v tom nehraji vyznamnou ulohu. Mozna by ses nekdy mela jit zeptat deti v druzine, jestli se jim libi byt tam az treba do peti hodin - a jestli je utesi to, ze s nima maminka byla do tri let doma...

Jo a Jizni Amerika? uz vidim dnesni maminky, jak ve jmenu pouta s detmi jdou zit do dzungle a kolikrat trpi s detmi hladem - pripadne jak sve syny pozoruji podstupovat velice bolestne ritualy muzstvi... Tohle srovnavat je smesne... Je obrovske mnozstvi lidi, kteri si prosli jeslemi a maji se svymi rodici velice hezky vztah... Jesle jako takove za nic nemuzou - vsechno je to v lidech.
 petula 
  • 

Re: Klimes ma pravdu 

(9.9.2009 19:19:36)
S dcerkou jsem byla doma az do peti let. Cekani v druzine do peti vubec nezna:-) Muj trilety syn bude se mnou doma jeste jeden rok.
 petula 
  • 

Re: Klimes ma pravdu 

(9.9.2009 8:12:55)
Co treba Rekove? Maji ke starsim lidem velkou uctu, rodina se tam drzi pohromade.
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Klimes ma pravdu 

(9.9.2009 8:45:57)
Ano - az 80% pracujicich zen v Recku nechava sve deti v peci prarodicu... v CR tedy zrejme budou sobecti hlavne ti prarodice, kteri se o sve potomky odmitaji starat... v tech detech deformovanych jeslemi to asi zas tak nebude. Ja sama bych teda svoji mame na krk dve male deti predskolniho veku nehodila - jednak si myslim, ze v jeslich je mnohem vetsi zabava a jednak si myslim, ze pecovatelka v mladsim nebo ve strednim veku je pro deti vhodnejsi, nez duchodce. Nehlede na to, ze duchodci maji casto celou radu zdravotnich problemu - mozna v Recku maji zdravejsi duchodce.

Delka materske dovolene v Recku je 17 tydnu, zamestnavatel drzi misto jeden rok.

Tak hura do toho!
 petula 
  • 

Re: Klimes ma pravdu 

(9.9.2009 19:23:55)
To je ale krasny! Babicky jsou pro deti velmi uzitecne. Nemyslite?? Prave proto recke deti maji vetsi uctu ke starsim lidem nez ceske. Byla bych stastna, kdybych babicka mi pomahala s detmi.
Muj manzel vyrustal do sesti let u matky a babicky. Babicka ho hlidala od pul roku, kdyz byla jeho mama v praci. Je pohodar a skvely manzel. Dekuji Ti, babicko! Jeste zije a moje deti ji milujou. P.
 petula 
  • 

Re: Klimes ma pravdu 

(9.9.2009 19:28:48)
Cha, cha.Babicky jsou mene dulezite nez pecovatelky??? Kde beres takovy pitomy nazor?? Deti, o ktere se take staraji prarodice, jsou vyspelejsi. Lepe mluvi, jsou klidnejsi. Hodne se o tom mluvi.
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Klimes ma pravdu 

(9.9.2009 8:18:20)
Nikdo nerika, ze neni povinnosti rodicu starat se o sve deti a pokud matka chce byt doma s detmi, tak je to jeji vec. Ale v CR je tohle vyhani do neuveritelnych otacek, ze i zena, ktera se chce vratit do prace, je zatracovana a stat ji hazi klacky pod nohy tim, ze odmitne zajistit peci o deti mladsich tri let...

Vis co - tohle jsou vsechno jen reci - protoze rodice maji povinnost se o sve deti starat i po tretich narozeninach a v 19. stoleti matky hromadne nenaklusaly do kanclu nebo do fabriky vydelavat, kdyz stat zavrel kohoutek. Ale to nejak panu Klimesovi nevadi.

Jestli si myslis, ze kdyz das deti do skolky ve trech letech a budes je nechavat do pozdniho odpoledne v druzine - ze pak budou cele bez sebe z toho, ze jsi s nimi byla tri roky doma - tak se teda hodne pletes. Deti se budou chovat tak, jak je rodice vychovaji - ale ta vychova trva podstatne dele, nez tri roky a nejake jesle v ni nehraji zadnou vyznamnejsi roli, pokud se nejedna o pripad, ze rodice sve dite vidi jen o vikendech cele jejich detstvi... Deti totiz rozhodne mnohem vic ovlivni chovani rodicu od 3-18 let, nez prvni tri roky. A pro ty, co by zas radi operovali psychologickymi pruzkumy podotykam, ze mam na mysli deti ktere ziji v normalni rodine se svymi rodici, nikoli deti odlozene po narozeni do kojenaku.

 karolína 
  • 

Re: Klimes ma pravdu 

(9.9.2009 9:16:41)
Petulo,Petulo,zřejmě maš srdíčko na spravnem místě,ale mi take...nikdo z nas nechce natvrdo a surově umístit sve rodiče do LDN a DD-jen realisticky přemýšlíme o tom,kdy by prostě už nebylo možne se o ně starat,nebo kdy by oni ani o to nestaly,jako např.mý rodiče-by raději ošetřovatelku,bylo by jim velice nepřjemné kdyysme jim zadek a pod.velice osobní věci měly dělat my děti,přitom mě by to nevadilo,ale nevím kdo by za mě chodil do prace a staral se o rodinu...moje mamka takhle žila tři roky a starala se o babi,kdyby tam jezdila denne osetrovarelka,možna by bylo líp.Myslím,že některé věci podstatně lepe zvladne odborný personal a m jim pak naopak můžeme spíše víc ublížit než pomoci.Sve rodiče miluji a udělam pro ně vše co budu moci a až už budu v koncích,rada si necam pomoct-bude to hlavně pro jejich dobro.A taky vždy budu respektovat co si přejí oni.Neodsuzuj pokud jsi to nezažila,nejsou všichni stejní a staří taky ne!
 petula 
  • 

Re: Klimes ma pravdu 

(9.9.2009 21:08:50)
Ne, neodsuzuji. Ja Vas chapu. My taky s manzelem resime, co udelame s prababickou, kdyz bude bezmocna. Radi ji vezmeme k nam a budeme platit osetrovatelce, aby za ni chodila.
 Jana Soukupová, 1 dítě 
  • 

Re: Klimes ma pravdu 

(9.9.2009 10:00:18)
Proč máme děti? No teda nevím jak vy, ale já je rozhodně nemám proto, aby se o mě staraly, až budu stará. Mám je proto, že ráda vidím, jak vyrůstají. Mojí povinností je se o ně starat, což znamená dát jim každý den lásku, naplnit jim bříško, teple je obléci, vychovat je ve slušné a zodpovědné lidi a v dospělosti jim dát volnost a příležitost prožít vlastní život a ne se celodenně obětovat nemohoucí stařeně a přijít kvůli tomu o práci. To je to největší sobectví, jakého se matka může dopustit!

Právě se chystám dát svoji roční dceru do jeslí, třikrát týdně na půl dne. Jsem si stoprocentně jistá, že bude spokojenější mezi dětmi, které miluje a velmi ji baví si s nimi hrát, a když bude mít veselou maminku která se na ni po práci těší a zbytek dne si s ní pořádně užije, než kdyby byla doma, kde se vyloženě nudí a s matkou, která je už kolem třetí hodiny odpoledne naprosto odrovnaná, nervózní, každou chvíli se musí vědomě ovládat, aby vyčerpáním z hyperaktivního batolete nekřičela, nebo ji nedejbože zbytečně netrestala a modlí se, aby už byl večer a dítě šlo spát, jakkoli velmi ho miluje.
 marketa 
  • 

Re: Klimes ma pravdu 

(14.9.2009 18:55:26)
mila petulo, zapominas, ze v socialistickych jeslich deti zaviraly do klecovych postylek a deti v jeslich travily osm a vice hodin denne. ucitelky byly v pomeru tak jedna na dvacet deti.

dnesni jesle - matka do nich malokdy da dite na vice nez 6 hodin denne. naprosta vetsina rodicu v nasich jeslich (celkem as 15 rodin) davala dite na 4 hodiny a to ne vsechny dny v tydnu. (ja celkem na 12 hodin tydne, ale vlstne jen na 9 protoze jsme nechodily na 8 ale na 9 rano).
pomer max 5 deti na ucitelku, ale vetsino jen 3. kvalitni zdrave svaciny, pestry program, cteni obrazkovych knih, malovani, modelina atd. maximum indiviualni pece. kvalifikovane ucitelky s titulem na urovni vissi odborne skoly, reditelka s vysokoskolskym vzdelanim.
ano, moje dcera mesic plakala ... pri odchodu domu!!!kricela JA CHCI DETI, DETI, DETI: DOMU NEEEE.
pak pochopila, ze deti opravdu uvidi kazdy tyden a bylo uz dobre.
takze se laskave uklidni a zbav predsudku.
 Favoritka 


Re: Klimes ma pravdu 

(2.10.2010 21:24:53)
To, že by v 19. století neexistovaly domovy důchodců je blábol, byly jak starobince, tak špitály pro přestárlé, chudé a nemocné. Ostatně bývaly i v 18., 17. a 16. století, existovaly u nás i po celé Evropě po celý pozdní středověk. Doložené byly v každém větším městě, zřizovaly je církve a panská vrchnost, přispívaly na ně bohatí měšťané. To, že staří umírali doma v péči dětí je postmoderní mýtus. Bylo to štěstí vyvolených. Výminek totiž taky nebyl žádný all inklusive pobyt...
 Michala 
  • 

Jesle 

(9.9.2009 5:59:43)
Je to klasika - cela EU to dela blbe, jen Cesi to zas vyhmatli a maji jedini pravdu...

Ano treba to dela EU blbe! Zjistili jste si nekdy, jak to funguje jinde? Jak daleko to muze zajit, kdyz se zacnou zavadet v CR jesle? Pokud si bude moc zena vybrat dat sve dite do jesli a nebo snim zustat doma na materske dovolene tak to bude v naprostem poradku. Ale co kdyz to dopadne jako v USA nebo jinde. Kde si zena nemuze vybrat. Napr. v USA nedostanete zadnou materskou. Vsechny zeny si tady nemuzou dovolit zustat s miminkem doma. Proto se to tady resi jesle nebo chuva! Je jasne ze v CR bez jakehokoliv prispevku od statu by musely dat dite do jesli. Jen tak dal delejte vsechno co chce EU!!!!!!!!!!!


 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Jesle 

(9.9.2009 8:28:44)
Ale to vis, ze zjistili - to zjistuje cela hromada lidi - i odborniku a nejvetsi dukaz toho vseho je samotna ceska spolecnost. Ukaz mi jediny pozitivni vysledek toho, ze jsou matky s detmi do tri let doma - jediny ukazatel, ve kterem se ceske deti treba ve skolnim veku lisi od tech ve zbytku EU - jak se na nich ta zkusenost pozitivne projevuje? Jaky je aspon jeden pozitivni vysledek cele te politiky?

Nejde o to, co chce EU - ale o to, co dava smysl. Umele drzet doma matky, ktere by se rady vratily do prace treba na castecny uvazek, pokud se jim podari ho sehnat - rozhodne smysl nedava. Lidi se furt ohaneji demokracii, ale kdyz dojde na to, aby respektovali neci volbu vratit se do prace driv, nez ve trech letech, tak to je najednou demokracie zapomenuta. Nikde v EU nikdo matky nenuti, aby daly dite do jesli - pokud si to muzou dovolit. Ale v CR matky ty jesle nemuzou vyuzit ani treba na par dopoledni v tydnu, protoze tech par, co je, jsou obsazene...

EU podporuje matky, ktere chteji pracovat. CR temto matkam haze klacky pod nohy... no nakonec proc ne - oni nam ti bohaci tu statni pokladnu naplni, takze dane od matek nepotrebujeme a na stedre davky taky bude...

 Lassie66 


Re: Jesle 

(9.9.2009 8:57:21)
Kimmy, pročti si diskuze týkající se nástupu do školky-jeslí. Teď v září je to zrovna aktuální. Přečti si, kolik dětí se tam trápí, kolik dětí tam probrečí dny. A neříkej mi, že to není dostatečným důkazem, že to dětské duši neprospívá. Některé děti to snáší lépe. Tvé řešení by poslalo tisíce dětí do jeslí, bez ohledu na jejich zralost pro takovou instituci.
Málokdo má na to, aby takovému dítěti zaplatil chůvu. Neoperuj stále tím postupným zapojováním matek do pracovního procesu. V praxi by plno dvouletých dětí končilo v jeslích od 7 do 4 a ty to víš. Například prodavačka pracující na poloviční úvazek by nezaplatila ani to nejnutnější, takže by musela pracovat hned na plno, pokud by přišla o RP.
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Jesle 

(9.9.2009 9:44:23)
Lassie - kolik deti se trapi tim, ze se rodice rozvadi, kolik deti se trapi tim, ze jsou ve skole sikanovany, kolik deti se trapi tim, ze zdravotni pojistovna jejich rodinam omita uhradit pomucky nutne k zlepseni jejich nemoci/postizeni.

Lassie - prece nikdy nemuzes dosahnout toho, aby vsichni byli stastni a spokojeni. Jestlize se deti trapi ve skolkach a je to takovy problem - tak proc tedy stat neplanuje prodlouzit RP do sesti let? Nemuzes hazet zodpovednost za stesti deti na stat - to je zodpovednost rodicu... At tedy matky zustanou doma dokud nebudou mit pocit, ze deti do skolky chteji - ale at necekaji, ze to bude stat financovat.

Deti nemaji rady zmeny - a hodne jich projde slozitejsim pocatecnim obdobim. Moje zkusenost je spis ta, ze mladsi deti se prizpusobi rychleji - a pak neprochazeji tim slozitym obdobim ve trech letech.

Rikam - marne porad hledam jediny viditelny prospech RP jakozto vysledek na tech detech - a porad mi nikdo zadny neukazal. Mmch - myslis, ze deti, ktere by moc chtely do skolky, ale nemuzou, protoze neni misto - myslis, ze ty deti jsou stastne?
 Karolína 
  • 

Re: Jesle 

(9.9.2009 9:49:59)
Ano mluvíš mi ze srdce,dnes jsem dceru vezla do předškolního oddělení a mladší syn mi tam brečel,že chce taky do školky,a jeho mi prostě od zaří nevemou a v okolí tu mame taky smůlu a ja?Budu zase muset být rok doma na podpoře-a pěkně mě to s....
 vesna 
  • 

Re: Jesle 

(9.9.2009 9:45:01)
Lessi, keby neboli skolky, tak by deti plakali v prvych tyzdnoch v skole (ja som zazila deticky, spoluziakov, ktori nechodili do predskolskej pripravy a plakali ako duhy, ked maminky odisli - a to nie jeden den, ale tyzdne). Samozrejme, vo veku 6-7 rokov to ostatni spoluziaci povazovali za hanbu a vies si predstavit, co im nasledne robili.

Tym chcem povedat, ze odlucenie od rodicov je vzdy bolestive. Ked som ako 18 rocna odchadzala do cudziny na vysku, tiez som plakala. Napriek tomu, ze som typicke jaslickovsko-skolkarsko-skolske dieta, mame s rodicmi nadherny vztah a velmi to bolelo. Odlucenie som prezivala intenzivne niekolko mesiacov.

Placuce deti v skolkach nie su dovodom na ich zrusenie (samozrejme, ak dieta odlucenie preziva patologicky je potrebne nastavit adaptacny proces a zacat patrat po pricinach). Keby boli, tak sa od matkych sukien nikdy neoddelime.
 Tulka 


Re: Jesle 

(9.9.2009 9:55:08)
Vesno,no, já do školky chodila týden,do dneška si pamatuju,jak nerada a školu jsem milovala od první chvíle a chodila tam nadšená.Ono to není tak jednoznačné.
Dřív školky nebyly a nemyslím si,že by generace našich matek tím byla negativně ovlivněná a neuměla se zapojit do společnosti.
 vesna 
  • 

Re: Jesle 

(9.9.2009 12:09:03)
Ahoj, to si nemyslim ani ja a tiez som nepisala, ze vsetky deti, ktore nenavstevovali skolku tazko znasali nastup do skoly. Ja som reagovala na argument, ze skolky su neprospesne pre deti lebo placu prve dni (vid vyssie). Aj ked som bola smutna po odchode z domova, nemyslim si ze mi to neprospelo, skor naopak. Ja som chcela povedat, ze rozlucenie sa s rodicmi je vacsinou bolestive, ale ze sa raz musi udiat, takze si myslim, ze je pozvolne a veku primerane odlucovanie na mieste. Len tolko.
 Karolína 
  • 

Re: Jesle 

(9.9.2009 9:46:26)
Ale vždydyt by nikdo nenutil nikoho davat dítě do jeslí,matky co chtějí zůstat doma at jsou,na druhou stranu at je matkam co chtějí pracovat umožněno toto rozhodnutí,ale není,jesle nejsou a školek taky pramalo,jak dlouho budu s dítětem doma,když mě ho ani do školky nikam nevezmou?Je demokracie,tak by mělo být provo volby,ženy které chtějí byt doma prostě jsou i čtyři roky,ženy které chtějí pracovat.mají smůlu-ale proč?Protože je to statu jedno-vydělavejte jak chcete-třeba s dětma na zadech....vím třeba,že mi syna od tří let tady v okolí ikde nevezmou,RP mam do tří let,babičky pracujicí-co mam tedy dělat?Sice budu s dítětem,ale chleba si za to nekoupíme!
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Jesle 

(9.9.2009 11:13:05)
Lassie - jeste k tem prodavackam - prodavacky jsou i v EU - tam nejsou jen dobre placene manazerky...

Mezi nami je zasadni rozdil v tom, ze ty mas pocit, ze stat ma povinnost chranit predevsim ty, co do statni pokladny bud neprispivaji vubec nebo jen minimalne - kdezto ja mam pocit, ze stat by si naopak mel hyckat ty, co do te pokladny prispivaji hodne - a ze by stat nemel pohrdat temi, co do te statni pokladny prispivat chteji - jako to dela dneska tim, ze neumozni matkam navrat do prace i kdyby nakrasne chtely.

Ty a ja mame zjevne velice rozdilny pristup k hospodareni. Mozna se shodujes s Paroubkem, ze rozdavat penize je dobra politika, ze dluhy nevadi (a nemusi se platit) a ze ti uspesni maji byt trestani tim, ze jim stat odebere nepomerne vetsi cast toho, co by jim teoreticky melo patrit. Je to silne levicovy pristup a ja to chapu. Ja jsem spis ten typ, ktery si mysli, ze stat by mel byt predevsim dobry hospodar a vychovavat lidi k zodpovednosti za sebe i za sve deti. To, ze trilety RP vubec nic neresi, uz jsem psala stokrat - protoze i trilete - i ctyrlete deti se trapi. A jestli si myslis, ze kazdy skolak, ktery je do pozdniho odpoledne v druzine, je z toho stestim bez sebe, tak si myslim, ze jsi taky dost vedle (doufam, ze me neobvinis, ze neco prekrucuju, protoze ja tady jen pisu svuj nazor). Stat nemuze mit zodpovednost za stesti kazdeho ditete - uz ted to dela hrozne blbe a to, co se deje okolo VZP a odmitani placeni pomucek pro postizene deti - to je v mych oci mnohem nelidstejsi, nez ocekavani, ze dvoulete dite pujde do jesli...

Ceske deti jsou uplne stejne jako zbytek deti v EU - navzdory RP. Zadne vysledky z toho nejsou - jen vyhozene penize. Zadna zeme nema takove prebytky, aby si mohla dovolit platit zenam tri roky vicemene plny plat - coz je v CR pripad tech prodavacek, ktere tak usilovne hajis... Ale ty se na financni realitu divat odmitas a zajima te jen blaho nizkoprijmovych skupin - at uz to plati kdokoli - pripadne at se kvuli tomu republika dal zadluzi...
 Lassie66 


Re: Jesle 

(9.9.2009 12:26:30)
Kimmy,
ty opět překrucuješ mé názory a přisuzuješ mi jakési pocity, které nemám. Proč to děláš?
Nepoukazuj, prosím, na neexistující studie. Já jsem se tě ptala na konkrétní existující uřvané děti a dotaz zněl jasně - myslíš, že několikaměsíční pláč dítěte ve školce nebo v jeslích na jeho duši nenechá žádné stopy?
Ano, prodavačky v EU jsou - taky jsem žila v zahraničí. Ale pochybuji, že je jich tolik, co by dělaly na zkrácený úvazek, nezaplatily by ani nájem, pokud nemají protějšek, který má rozumný plat. Tvé teorie o tom, že zrušením dlouhých RD zajistíme dostatek polovičních úvazků mi přijdou naprosto neuskutečnitelné.
Kdo jak přispívá do státní pokladny mi jedno není, nicméně věřím, že by mělo také rozhodovat, kdo má kolik odpracováno - takže věřím, že pokud nějaká prodavačka hákovala v Kauflandu dvanáctky u kasy několik let, měla by mít stejnou možnost být doma určitý čas se svým dítětem, jako matka vydělávající více. Kde jsem psala, že jsem fanda Paroubka? Dluhy mi vadí, ale ty nejsou způsobeny RP, ale daňovými úniky a celkovou špatnou politikou státu. Zlaté padáky, platy manažerů nejen v ČEZ, korupce, nejdražší silnice v Evropě, prohrané arbitráže atd. Takto proteče v našem státě mnohem více peněz. Neříkám, že tříletá RD je v pořádku, ale ty jsi navrhovala celkem drastické zkrácení, se kterým nesouhlasím.
Zkus mi napsat, jak bys udělala, aby ty děti v družině nebyli - ale u méně placených profesí. Dej mi nějaký uvěřitelný argument, že v případě zkrácení RD na 1 rok by děti těchto rodičů masově nekončily v jeslích v roce. Ty argumentuješ proti družinám do pěti, ale pro spoustu lidí by tvá politika znamenala, že by měli 8 hodin denně v jeslích batolata...~d~

 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Jesle 

(9.9.2009 12:48:48)
Lassie - nelibi se mi, ze me obvinujes z prekrucovani - tak abychom si to vyjasnily - prekrucovani znamena, ze vezmu to, co rikas, prekroutim to a predlozim jako tvuj nazor. Prekrucovani nejsou otazky a prekrucovani nejsou slova "ty si mozna myslis" - samotne sluvko "mozna" znamena, ze nejsem stoprocentne presvedcena o tom, ze si to myslis a uz vubec to neprezentuju jako tvuj nazor.

Ja jsem se mnohokrat ptala na konkretni vysledky a nikdo mi je nedal - ty taky ne, tak se ted nepohorsuj nad tim, pokud jsem dostatecne konkretne neodpovedela na tvoji otazku. Ja si myslim, ze jsem odpovedela. Ale zkusim to jeste jednou a dukladneji.

Ano - ne, nemyslim si, ze nekolikamesicni plac ditete ve skolce na nem zanecha stopy za predpokladu, ze ma doma milujici mamu a tatu, ze se jeho rodice nerozvedou, ze mama a tata stravi dostatek casu s ditetem v dobe, kdy to dite v jeslich/skolce neni. Myslim si, ze pokud je dite rodicum prekazkou a rodice to resi tak, ze dite odkladaji do jesli, pak do skolky, pak do druziny a na krouzky a vicemene se snazi s ditetem travit co nejmin casu - ano, verim, ze to se na destke dusi podepise. Ale to je v rukou tech rodicu. Ja se te uplne stejne muzu zeptat, jestli si myslis, ze kdyz je dite doma tri roky, jestli se na jeho dusi nemuze podepsat tatinek, ktery chodi domu opily nebo ktery se s maminkou pravidelne hada. A ani v tomto pripade neprijde stat a nezacne chranit dusi toho ditka. Stat nemuze mit zodpovednost za stesti vsech deti - to proste nejde.


Jestli nekdo neco prekrucuje, jsi to ty - ja jsem nikde netvrdila, ze "zrušením dlouhých RD zajistíme dostatek polovičních úvazků mi přijdou naprosto neuskutečnitelné." - to je naprosty nesmysl a totalni prekrucovani toho, co ja rikam - a ty to prezentujes jako "moji teorii" - coz je ucebnicovy priklad prekrucovani. Moje teorie je to, ze by se mela zkratit PLACENA RD (klidne bych zachovala to, ze stat plati za matky zdravotni pojisteni) a ze by se usetrene penize mely investovat do zlepseni podminek pro pracujici matky - mimo jine podpory castecnych uvazku, vetsi kapacity predskolnich zarizeni a rozsireni sluzeb typu pecovatelek a pomocnic v domacnosti. Ale NIKDY A NIKDE jsem nedavala nejakou souvislost, ze by snad zkraceni RD vedlo automaticky k dostatecnemu poctu castecnych uvazku. To je nesmysl.

Kdybych te mela vzit za slovo, ze by melo rozhodovat, kolik ma kdo odpracovano, tak bych z toho mohla usoudit, ze bys studentky vysoke skoly, ktere otehotnely - nechala bez podpory a bez RD... bylo by to spravne uvazovani?

Nepsala jsem, ze jsi fanda Paroubka - psala jsem, ze jsi MOZNA fanda Paroubka - pusobi to tak na mne proto, ze se neustale ohanis nizkoprijmovymi skupinami jakozto dukazem, proc moje teorie nemohou fungovat a zalezi ti predevsim na nich - do uvahy neberes stredni tridu.

Dluhy jsou zpusobeny MIMO JINE taky RP - jestli si myslis, ze tech 27 miliard kazdy rok neprispiva ke statnimu dluhu, tak si opet myslim, ze se velice pletes. Stejne tak nesouhlasim, ze zkraceni o jeden rok je drasticke - i dvouleta placena RD by nadale patrila mezi nejprepychovejsi v Evrope. Kde jsi prisla na 1 rok nevim... ja bych se zkracenim na jeden rok urcite souhlasila, ale nikdy jsem to nepredkladala jako svuj navrh... moje osobni maximum by bylo asi tech 18 mesicu... Na to, jak casto mi moje teorie predhazujes, o nich mas dost mlhave povedomi.

Rozumny argument je jednoduchy - zavest misto primych davek danove odpisy, ktere by lidem dovolily ponechat si vlastni penize, ale nepobirat cizi - tim by se eliminovala skupina lidi, ktera davky pobira za ucelem obzivy a ktera se praci vyhyba. A zase se musim podivat do zahranici - kdyby se zeny mohly jednoduse a legalne zivit hlidanim deti sousedu, tak by se vytvorilo spousta pracovnich prilezitosti a zdroju prijmu pro nizkoprijmove zeny a ty vyseprijmove by se mohly vratit do prace bez toho, aby deti davaly do jesli na 8 hodin denne - mohly by treba davat deti do jesli jednou dvakrat tydne a zbytek k pecovatelkam - tech moznosti je vic a v zahranici funguji pomerne dobre.

Znovu se te ptam, at mi ukazes jediny objektivni ukazatel, ktery odlisuje ceske deti od zbytku EU, coz by byl vysledek ceske RD politiky. Jediny pozitivni vysledek. Nezlob se, ale to, nektere deti neplacou ve skolce - neni pozitivni vysledek - cela rada deti neplace v jeslich...
 Lassie66 


Re: Jesle 

(9.9.2009 13:03:13)
Kimmy, podívej se na tohle:
"Mezi nami je zasadni rozdil v tom, ze ty mas pocit, ze stat ma povinnost chranit predevsim ty, co do statni pokladny bud neprispivaji vubec nebo jen minimalne - kdezto ja mam pocit, ze stat by si naopak mel hyckat ty, co do te pokladny prispivaji hodne - a ze by stat nemel pohrdat temi, co do te statni pokladny prispivat chteji - jako to dela dneska tim, ze neumozni matkam navrat do prace i kdyby nakrasne chtely."

Jak víš, jaké mám pocity? A mimochodem jsi se spletla. Nemám takový pocit.
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Jesle 

(9.9.2009 13:37:23)
pravidelne mi dokazujes nemoznost mych teorii na prodavackach a jinych nizkoprijmovych skupinach - je to vzdycky ta prodavacka, kdo je duvodem, proc "moje teorie" nemuzou fungovat, na tom to stoji a pada. Problematikou stredni tridy se nezabyvas ani problemy maminek, ktere nemohou do prace.

ja nevim, ale predpokladam, ze na cem ti nejvic zalezi, to nejvic branis..
 Lassie66 


Re: Jesle 

(9.9.2009 13:52:21)
Aha, ty předpokládáš...~Rv
To, co ty předpokládáš, je ale daleko od toho, co já si myslím. O žádném zvýhodňováním jsem nepsala.
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Jesle 

(9.9.2009 13:58:04)
Lassie - ja prece nerikam "Lassie pise, ze"...

tebe nejvic pali, ze by mely prodavacky problemy a ze by z castecneho uvazku mely malo penez... tak ono je to diskutabilni, protoze projdi si diskuse na rodine a zjistis, kolik lidi hlasa, ze karieru netreba a rodina se muze ve jmenu deti uskromnit - proc by se teda nemohly uskromnit rodiny prodavacek, to nevim...

ale k veci - to, ze jsou prodavacky neuveritelne zvyhodnene, nemusis psat - to je do oci bijici pravda - ktera jina skupina, nez prave ta nizkoprijmova, na tom soucasnem systemu nejvic vydela? Kdo jiny dostava tri roky vicemene ekvivalent platu za plny uvazek ze statnich penez? A kdo je na tom nejvic bity? To jsou matky, ktere jejich prace tesi, ktere by se rady vratily do prace - a zrejme odvedly podstatne vice na danich a odvodech, nez ty prodavacky - ale nemuzou, protoze proste nemaji kam dat deti... soucasne podminky jsou nastaveny hodne vysoko a pokud neni babicka, tak dovolit si soukrome jesle nebo pecovatelku mohou jen hodne dobre vydelavaji zeny.

Na kom teda nejvic zalezi tobe? Ci zajmy v techto diskusich hajis?
 Lassie66 


Re: Jesle 

(9.9.2009 14:03:18)
Mám dvě děti, doma budu celkem 4 roky. Během RD začínám studovat, už dlouho se poohlížím po zaměstnání, přivydělávám si doučováním angličtiny. Nejsem zastáncem toho, aby byl někdo doma tři roky, po práci se nesháněl a místo toho automaticky zjišťoval, jak se hned po RD registrovat na ÚP. To se mi nelíbí vůbec. Ovšem také jsem například opustila svůj obor(zdravotní sestra), kvůli pracovním podmínkám a výši mzdy. Nejen prodavačky, ale i ty sestry by si nevydělaly nic. Známá pracuje na poloviční úvazek, bere 7 čistého, projede 1500,-. Nemluv o tom, zda se někomu "vyplatí či nevyplatí" pracovat. Mluvíme zde o tom, zda se dá vyžít, či nikoliv.
Pokud by matka byla nucena jít v roce a půl dítěte na plný úvazek(nevěřím, že by si třeba ta sestra mohla za výše jmenovaných podmínek dovolit půlúvazek), pak by bylo dítě v jeslích 9 hodin.
Nehájím ničí zájmy - pokud ty hájíš zájmy vyšších vrstev, pak mohu namítnout, že ty si mohou dovolit luxus chůvy. Ty nižší vrstvy ne.
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Jesle 

(9.9.2009 14:20:01)
No tak jestlize nekdo pracuje na pul uvazku a vydela si stejne, jako RP, tak nechapu, kde je problem - v te doprave? Ja prece nikde nerikam, ze by se mel jen zkratit RP - s tim jsou spojeny dalsi veci, treba taky danove ulevy, ktere by rodinam klidne mohly tech 1500 Kc mesicne nahradit - a jeste by z toho tezily ty deti, protoze by mely mamu doma dyl.

Ty mi zas nemluv o "da vyzit" - pokud vim, v CR se nikdo past nechodi - je to jen otazka ocekavane zivotni urovne. Jisteze ne kazdy muze mit prostorny byt na hypoteku - ale to taky neni nici "pravo". Jestlize nekdo "musi" chodit na plny uvazek ve jmenu splaceni hypoteky, tak to nepovazuju za problem systemu ani nemam pocit, ze statni pokladna ma nejakou povinnost na tu hypoteku prispivat ve forme RP.

Ja nehajim zajmy vyssich vrstev - ty opravdu vyssi vrstvy uz chuvu davno maji. Ja hajim zajmy stredni tridy a vsech tech, kteri odvadeji vysoke davky do statni pokladny a ty penize se pak rozdaji okolo a nic z toho neni. Ja hajim jednak zajmy matek, ktere nemaji potrebu byt tri, pet nebo deset let doma a chteji do prace, jenze nemuzou bud proto, ze neni hlidani nebo proto, ze castecnych uvazku je jak safranu. Dale hajim zajmy statni pokladny, ktera se topi v dluzich a rocni sekyra 27 miliard ji nijak nepomaha. A v neposledni rade hajim zajmy deti, ktere potrebuji mit mamu doma aspon cast dne podstatne dele nez, prvni tri roky.

Ja osobne si myslim, ze platy zdravotnich sester v CR jsou ostudne - je to velice dulezita a zavazna profese. Ale zkus se nad tim trochu zamyslet, proc to tak je - protoze lidi maji pocit, ze musi mit zdravotnictvi zdarma a zdravotni pojistovny se zabyvaji hlavne vlastnim managementem. Uprimne receno v zemi jako je CR, kde zdravotnictvi je statni, bych cekala, ze to bude predevsim vlada, kdo na tohle dohledne - ale podobne jako ve skolstvi se tomu tak nedeje.

Nevim, jestli ses divala na rozpocet republiky - rozpocet ministerstva socialnich veci je zdaleka nejvetsi polozka - 423 miliard - ministerstvo skolstvi pokulhava a ministerstvo zdravotnictvi? Jeho rozpocet je mensi nez naklady na RP... Tak se pak neni co divit.

Proste penize v CR jsou distribuovany uplne blbe.
 Lassie66 


Re: Jesle 

(9.9.2009 14:07:37)
Ještě jedna věc. Tvrdíš, že by ty prodavačky neměly mít větší RP, než mzdu. Pokud říkám, že by nezaplatily hlídání, namítneš, že stát se nemůže postarat o všechny. Ale když si někdo ze střední vrstvy nemůže dovolit chůvu, protože by ho stála skoro to, co vydělá, tak se ti to nelíbí. Jak to tedy je? Že by se těm bohatším pak "nevyplatilo" pracovat? Nevěřím, že si někdo s platem 30 000 hrubého nezaplatí paní k dětem.
 Lassie66 


Re: Jesle 

(9.9.2009 14:10:00)
Kimmy, při vší úctě - jsem vyčerpaná. Jdu ven na čerstvý vzduch. Hezký den. ~x~
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Jesle 

(9.9.2009 14:32:57)
Lassie - ty rikas, ze by prodavacky nezaplatily hlidani, protoze zrejme beres do uvahy soucasne ceny. Nicmene v situaci, kde hlidani deti je zcela bezna cinnost, kde nabidka prinejmensim vyrovna poptaku, by to nemel byt takovy problem a pokud by to skutecne byla tak uzasne placena prace, pak by se tedy ty prodavacky mely docasne zamerit na hlidani deti tem, komu se to vyplati.

Ja nevim, kolik stoji pani k detem - cetla jsem neco o 150 Kc na hodinu, ale to jsou zrejme agenturni ceny. Kolik se plati na cernem trhu netusim.

Nejde o to, ze by se bohatsim nevyplatilo pracovat - ale pokud vim, poptavka po hlidani je vetsi nez nabidka - proste pokud ty zeny, ktere pracovat chteji, to hlidani nesezenou, tak se muzou jit klouzat - neni o to tom, ze by nechtely - ony by chtely moc - ale proste nemaji kam ty deti dat...
 Jana, úča, 3 vlastní děti, 25 svěřených dětí 
  • 

Jak to vidí učitelka 

(13.9.2009 8:51:51)
Ráda bych napsala svůj názor z druhé strany. Mám zkušenost z mš. Pokud si rodiče přejí dítě, měli by vzít na vědomí též jeho specifické potřeby. V každé učebnici psychologie se dozvíme, že na základě svých potřeb do 3.let dítě potřebuje být v rodinném nikoliv kolektivním zařízení. Musím naprosto souhlasit s dr.Klimešem. Jesle bych v žádném případě nerozšiřovala, spíš bych rozšířila nabídku třeba mateřských center o kurzy aktivního rodičovství. Proč považuji za důležité, aby rodiče brali více v úvahu potřeby dítěte a aspoň na ty 3 roky zkusili investovat lásku, čas, svou přítomnost do zdravého vývoje dítěte? Jednoduše proto, že je to investice nejlepší, dlouhodobá a na celý život. Výsledek se neprojeví hned, ale až v průběhu let. Ze své zkušenosti v MŠ mohu říci, že děti, které nastoupily do kolektivu z rodin, kde s nimi maminky i tatínkové prožili plnohodnotnou mateřskou dovolenou, tedy kde do svých dětí investovali zmíněnou lásku, čas, trpělivost, osobní přítomnost, jsou děti, které jsou obvykle velmi vyrovnané, berou paní učitelku adekvátně, nemají potřebu vyžadovat od ní náklonnost, kterou postrádají doma díky nepřítomnosti rodičů (to samozřejmě neznamená, že bychom dětem náklonnost a lásku v mš nedávaly), jsou samostatnější, jejich reakce na nečekané situace jsou poměrně vyspělé, velmi dobře se s těmito dětmi pracuje, nemají potřebu na sebe upozorňovat nevhodným způsobem, vynucovat si pozornost apod. Kromě toho mají náskok v tom, že jejich imunita stihla více dospět oproti dětem, které jsou v kolektivnch zařízeních moc brzy (i když samozřejmě ani jim se leckterá nemoc nevyhne). Jejich výhodou je i to, že si je často rodiče berou domů po obědě a pokračují ve společných aktivitách či odpočinku doma. Samozřejmě chápu, že každá rodina je jiná,každý rodič je jiný, ale pokud se rodič opravdu o své dítě zajímá, aktivně se mu věnuje, je mu průvodcem při jeho objevování světa, je to výhra na celý život. Co do dítěte po duševní stránce investujete do 6-7 let, to je nesmírné bohatství, které má vliv na celý život. V tomto období se u dítěte formuje a vyvíjí celá osobnost a nikdy již nenastane období, kdy by se to dalo dohnat či nějak zásadně změnit. Můj názor je ten,že pokud mám dítě, měla bych jako rodič vycházet alespoň v předškolním věku především z jeho potřeb a neupřednostňovat tolik sebe. (chci mít svůj bohatý společenský a pracovní život jako před narozením dítěte) Vím, dnes se takové názory nenosí, ale dítě si přece pořizují lidé dva. A tak by se měli i podílet na výchově. Tudíž si vyjít vstříc, aby se našel přiměřený čas jak pro potomka, tak pro rodiče. A je spousta aktivit, do kterých se děti zapojit dají. I pro ně je příkladné vidět, jak rodič tráví svůj čas, co dělá. Udělejte si svůj názor sami. Stačí prostudovat kvalitní literaturu na téma vývojové psychologie a bude vám jasné jaké potřeby má dítě do 3 let. A pokud nejsou uspokojeny, věřte, že se to dřív nebo později projeví. Když budete o potřebách svého dítěte kvalitně informováni, pak vás v naprostém klidu nechají článku typu "moje dcera byla od 10,měsíců v jeslích, od 2 let v MŠ, občas využíváme chůvu. Dnes je velmi samostatná, aktivní, dobře se učí. Já jsem spokojeně budovala kariéru." Věřte, že takové dítě je možná samostatné, nebojí se cizích lidí, zvládá třeba 5 kroužků ve škole, ale nikde se již neuvádí ta druhá strana mince. Jaký vztah má se svou matkou? Jaký je její citový vývoj, prožívání, hodnotový žebříček, je opravdu tak spokojená, jak to vidí kariéru budující rodič? A tak bych si dovolila doporučit, máte-li tu možnost, buďtě se svým dítětem co nejdéle, hledejte inspiraci, informace, co vaše dítě potřebuje, jaké má v kterém období potřeby. Prožívejte spolu to nádherné období objevování světa, to, že jste svým dítětem bezvýhradně přijímáni, jste pro něj ti nejlepší a nejdokonalejší (nikdy vás tak bezvýhradně již přijímat nebudou). Prožívejte spolu legraci, radost i smutek. Bu´dte dítěti nablízku a nesvěřujte ho jeslím ani chůvám. Nezapomínejte ale ani na sebe, abyste prožívali uspokojení i vy, abyste "dobíjeli baterky". Vytvoříte tak ve svém dítěti pocit bezpečí, důvěry, bude schopné lásku dávat i přijímat, bude více empatické, citově vyrovnanější, méně sobecké, atd. Nenechávejte dobrovolně své místo v životě svých dětí cizím lidem (chůvám, jeslím,učitelkám) Zcela jistě se vám dítě jednou nepomstí domovem důchodců :-)
 & 


Re: Jak to vidí učitelka 

(13.9.2009 9:19:10)
Jano uco, pekne dlouhy emotivni prispevek. No znam dost lidi, kteri dali sve deti do jesli, presto je pece o ne cas s nimi straveny to nejdulezitejsi.
Klise ze domov duchodcu je pomsta deti za jesle take neberu. Proc se ze vsi koletivni pece dela takovy demon..
Ja jsem do jesli nechodila, presto vim ze moji rodice v DD skonci a neni to proto, ze bych je nemilovla a nemela o ne zajem. Ja mam DD take vice mene jisty, ale to uz je jiny problem..
 Iris 
  • 

Do tří let vše a pak nic? 

(13.9.2009 11:11:02)

Souhlasím, že pokud má člověk děti, má se jim co nejvíce věnovat a co nejvíce s nimi prožít. Ale přístupy rodičů, jak takového ideálního stavu dosáhnout mohou být různé. Nepřipadá mi ideální varianta být tři roky doma a pak nastoupit na plný úvazek do práce a nechat dítě ve školce a později v družině od rána do 17h odpoledne.
Např. moje zaměstnání má výhodu, že je celkem snadné získat částečný úvazek a navíc je velmi časově flaxibilní a částečně se dá pracovat i doma. Nevýhodou je, že se musím udržovat "in", nemůžu si dovolit dlohodobější výpadek. Proto jsem pokaždé nastupovala do práce na částečný uvazek, když bylo dítěti 1,5roku (věk, kdy už pochopí, že maminka nezmizela natrvalo, existuje i když ji nevidí a zase se vrátí). Po tu dobu se o děti staral manžel, který má podobné zaměstnání. Ale pak mi nečekaně vyšla vstříc paní ředitelka MŠ a mého syna přijala do školky, když mu bylo 32měsíců - chodil na jeden až dva půlny v týdnu. A musím říct, že varianta školka se nám velmi osvědčila.
Obě moje děti chodí do školky, ale nikdy ještě nebyly ve školce celý týden a většinou chodí domů po obědě.
Svoji budoucí karéru si ideálně představuji tak, že budu pracovat na částečný úvazek ještě mnoho let, abych se mohla věnovat dětem. Bez mého brzkého nástupu do práce po mateřské by to velmi pravděpodobně nebylo možné. (Nevím, zda byste měla důvěru třeba k lékařce, která se právě vrátila po šesti letech z rodičovské dovolené.)
Zevšeobecňování mi nepřipadá v tomto případě vhodné a je mnoho rodin, kde by dostupné jesle byly vhodným řešením. Spíš by se měla vést diskuse, jak by jesle a MŠ měly vypadat a kolik času je pro dítě vhodné, aby tam trávilo.
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Do tří let vše a pak nic? 

(13.9.2009 15:16:34)
Iris - mne tvoje usporadani prijde naprosto idealni a moc bych si prala, aby podobnou prilezitost melo mnohem vice zen.
 Stáňa a dva kluci 


Re: Jak to vidí učitelka 

(14.9.2009 10:21:44)
Jano, díky, souhlasím. Navíc je fakt zajímavý pohled učitelky, která s dětmi tráví hodně času.
 vesna 
  • 

zovseobecnovanie, predsudky 

(14.9.2009 14:43:29)
Mna uplne dorazilo toto objektivne pozorovanie p. ucitelky. Vy naozaj viete, ktore dieta bolo doma s babickou, ktore s opatrovatelkou a ktore s maminkou (o tych jaslickach, predpokladam, ze su zaznami)? Pri nastupe 20-30 deti do skupiny najmensich je to uctyhodne, ale je to len technicka otazka. Zaroven sa len pytam samu seba, ci by som bola rada, aby moje dieta malu takuto p. ucitelku, ktora o detoch ma vopred vytvoreny nazor, na zaklade dlzky rodicovskej dovolenky matky.

Co ma ale najviac rozculilo je hodnotovy system, ktory p. ucitelka posudzuje u 3.rocnych deti, a ktory je samozrejme u tych, s ktorymi matky nie su aspon 3-4 roky doma otoceny na ruby. Z mojho okolia poznam jaslickovske deti, ktore su naozaj menej zavisle na maminke, su samostatnejsie (ano, obcas aj menej posluchaju autority, ale maju uzasny zmysel pre spravodlivost), maju vyrazne vacsiu slovnu zasobu, prejavy negativizmu su menej burlive... Samozrejme, nechcem to zovseobecnovat, ide len o par deti, ale autorcina analyza na nich vobec nesedi, skor naopak.

Tu sa stale zamienaju tezy. Dieta v jaslickach (v starostlivosti babky/opatrovateľky) sa nerovná zanedbavane dieta, na ktore jeho rodicia kaslu. Takisto, dieta s ktorym je matka doma do puberty sa nerovna dieta, ktore je milovane a rodicia mu venuju dostatok pozornosti. To co vy, p. ucitelka popisujete su klinicky povrdene priznaky deti odlozenych, zanedbavanych, zijucich v citovo a vnemovo chudobnom prostredi, o ktore rodicia / staratelia neprejavuju zaujem. To je ale ina kapitola. Neviem, preco je to tak tazko uveritelne, ze je mozne sklbit pracu a lasku k detom, profesionalny rozvoj a starostlivost o dieta. Chce to vela sebazapierania, vela nocnej prace, menej spanku, vacsiu zapojenost otca, ale da sa to, ked sa chce.
 Katka0001 


Babička a chůva 

(30.10.2017 10:23:12)
Já mám štěstí, mám k dispozici obě dvě babičky, ale stává se, že někdy nemůže ani jedna z nich a tak mám v záloze ještě aplikaci na hledání chůvy. Mohu jen doporučit.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.