| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku O síle slova a mentálním postižení

 Celkem 26 názorů.
 nela 


pekný článok 

(10.4.2009 13:36:23)
Práve sa učím špeciálnu pedagogiku, a tento článok prispel k jej lepšiemu pochopeniu.
 Mab 


Síla slov a síla mysli 

(10.4.2009 13:39:01)
S autorem v mnoha věcech nemohu souhlasit. Každý má k daným slovům jiné asociace. POkud mi někdo Petra představí jako primaše cimbálovky, tak si taky klidně mohu o něm myslet, že jě nějaký divný, dneska folklor není moc módní, takže to bude asi divný kluk. Na druhou stranu, když mi ho přesatví jako diabetika s pumpou, budu ho třeba i trošku obdivovat jak tu svou nemoc zvládá, jak si umí vypočítat dávky inzulinu, což je pro mne šapnělská vesnice a že si do sebe píchá jehlu to musí být velká statečnost.

Stejně tak je mi jedno zda slyším člověk s ... postižením nebo postižený člověk. Záleží na mém srdci a lysli jak k takovému sousloví přistupuji.
Dříve se používaly výrazy jako idiocie, imbecilita poad. jako jasné léakřské diagnózy, později se dostaly do běžné mluvy a vžily se jako nadávky, tak se diagnózy přejmenovaly na lehké, sřední a těžké ment. postižení. Teď už je mentální postižení bráno někým jako nadávka a tak se hledá další cesta jak to pojmenovat. Ale je jen na lidech jak to budou brát a zda mají předsudky či ne. Názvosloví je až druhotné.
 Martin 
  • 

Re: Síla slov a síla mysli 

(10.4.2009 14:24:47)
Jdu jen vyjadrit prazdnou myslenku, ze s predchozim prispevkem je potreba jen 100% souhlasit. Mohli by jsme paralelizovat s oznacenim cernochu v USA.

Nejdriv bylo naprosto normalni pouzivat vyraz "negro" jako cerny, kdyz se to stalo rasistickym (a stale si myslim ze zalezi jak to chci pouzit a ne jake je to slovo), zacalo se pouzivat slovo "black" jako cerny. Dneska uz mame posun a jediny prijatelny vyraz je Afro-american.

Je to jako ted uz neoznacujeme deti slovy - podprumerny, ale mame spoustu skvelych zkratek jak SPU (specificka porucha uceni), nebo LMD (lehka mozkova dyzfunkce).

Cloveka charakterizuje to cim je, jakou diagnozu ma - odborna verejnost mi jiste potvrdi ze existuje neco cemu se odborne rika "syndrom chronickeho pacienta".

Takze kdyz mi nekdo rekne o nekom ze je diabetik - je mi naprosto jasne, ze urcite vzory v chovani tam proste budou - a to ted nemam na mysli vzory chovani primo souvysejici z nemoci. Takze ano, i tato nemoc ho charakterizuje.

A nejvic zalezi na tom komu informaci sdelite, protoze kdyz dvoum lidem reknu, "jo a nema nohy protoze mel uraz" - jeden si pomysli krypl co bude jen otravovat, druhy si pomysli - proc mi to vlastne rika, nekdo ma krivy nos nekdo nema nohy je to clovek. Ja si treba pomyslim - uvidime jaky je jeslti se jen szira svojim postizenim nebo proste zije dal a je pohodar.

Takze v konecne dusledku bych rekl, ze nemluvit o tom/zabalovat to/nazivat to hezky nic neresi, protoze nejpodstatnejsi je stejne jak si to cilova osobe prebere.

Tak nakonec koukam ze uplne prazdne to nebylo :-)

maska

 teta 
  • 

Re: Síla slov a síla mysli 

(12.4.2009 15:05:51)
"Nejdriv bylo naprosto normalni pouzivat vyraz "negro" jako cerny, kdyz se to stalo rasistickym (a stale si myslim ze zalezi jak to chci pouzit a ne jake je to slovo), zacalo se pouzivat slovo "black" jako cerny. Dneska uz mame posun a jediny prijatelny vyraz je Afro-american.

Je to jako ted uz neoznacujeme deti slovy - podprumerny, ale mame spoustu skvelych zkratek jak SPU (specificka porucha uceni), nebo LMD (lehka mozkova dyzfunkce)."

A co se tím řeší?
Už není Cikán, ale Rom...slepý je nevidomý, hluchý neslyšící...nevychovaný spratek je hyperaktivní :-)...metař je počišťovač, listonoš je doručovatel...v obchodě vás obslouží asistentka prodeje! Kde to skončí? Až bude hajzlbába operátorka či manažerka toalet?
Podle mě tato přílišná politická korektnost (ve všech oblastech) slouží jen co zástěrka něčeho, co beztak každý vidí.
 teta 
  • 

Re: Síla slov a síla mysli 

(12.4.2009 23:19:29)
Nemusíme mluvit jako za Jiráska, já jsem skromná a bude mi stačit, označíme-li věci jasně. Je zajímavé, že nové názvy se používají jen někdy a jen v některých případech...vezmu-li toho Afroameričana, například: Jak to tedy, že ostatním lidem se politicky korektního jména nedostalo?! Už není černoch - ale co je potom stále platný běloch? Jsem Slovanoevropan (či Keltoevropan, Germanoevropan atd., jak je komu libo)? Protějškem od Roma není Čech, ale gadžo - mám se tedy představovat jako gadžo? No, já vím, že jsme rasy kavkazské, takže snad Kavkazoevropan. Nádhera. Hned jsme doma, že?

Možná je to jen můj dojem, ale dnes je pomalu každé druhé dítě hyperaktivní či má LMD - aspoň podle ctěných matek. Dřív bylo prostě nevycválané nebo pomalejší či přímo tupé (třeba na matiku, jazyky...) Ono se to nepoužívá nesprávně, ono se to přímo zneužívá!

Stejně tak ta ostatní označení - slepý, stane-li se nevidomým, vidět nebude. Též po staru oligofrenik, později mentálně postižený - dnes S mentálním postižením: Stane se dnes doktorem věd?

To není otázka jazykového vývoje, to je křečovitá snaha o velmi pofiderní korektnost, a já se obávám, že nám za chvíli nebude stačit celá věta, abychom se nedejbože někoho nedotkli...Co třeba nebozí pozůstalí? Přece nebudeme hovořit o nebožtíkovi nebo snad, o hrůzo, o mrtvém?! Bude snad najednou "méně živý", nebo "před časem živý" nebo jak? A bude o to méně nebožtíkem?
 teta 
  • 

Re: Síla slov a síla mysli 

(13.4.2009 1:32:05)
"To není otázka jazykového vývoje,
- ale jasně že jo, teto.

Proč?
Máme náš jazyk tak omezený a chudý, že nám nestačí? Češtinu, proslulou bohatstvím výrazů?
Jinými slovy, chtělo by to nějaký argument, lepší než "jasně že jo".

Ale chápu, že třeba nějaké tlustoprdce, nakupující ve velikosti 44, zní daleko lépe označení "plnoštíhlá". To se i to zrcadlo ve zkušební kabince narovná :-)

 & 


Re: Síla slov a síla mysli 

(13.4.2009 8:51:03)
Teto,

troufam si tvrdit, ze hodne lidi s mentalnim postizenim by tvoje prispevky oznacilo za hloupe..~;)
 Martina, 2 kluci 


Re: Síla slov a síla mysli 

(13.4.2009 10:37:19)
Bomba! Mám velikost 44, nejsem černoch ani LMD, mám "nevychovaného spratka", ehm možná dva...jsem velice šťastná a spokojená se sebou i svými dětmi/manželem/životem/atd...
Teto, co si takhle trochu oddáchnout?
 Teji 
  • 

Re: Síla slov a síla mysli 

(14.4.2009 7:40:16)
Když jsem tento článek četla, velmi jsem s autorem souhlasila. Ve škole nám povídají totéž, a tohle bylo opravdu moc pěkně napsané.

Po přečtení těchto komentářů jsem se nad tím trochu jinak zamyslela. S podobnými názory, jako jsou komentáře, se setkávám u svých přátel, kteří speciální pedagogiku nestudují.

Je to pravda, vnímání významu slov je individuální. Ale pravdou taky je, že u používání "slušnějších" slov jako je např.: muž s Downovým syndromem, neslyšící, Rom je větší jistota, že nikoho neurazíte, než když řeknete Down, hluchoněmý, cigán. Někomu tato označení nevadí, ale znám třeba Neslyšící, které výraz hluchoněmý/hluchý uráží, o Romech ani nemluvě.

Zaužívané výrazy jsou dnes v mnoha případech vnímány hanlivě a příslušníkům daných skupin připadají tato slova jako označní jejich méněcennosti vůči majoritě.

Takže s autorem toho článku spíše souhlasím, ačkoli souhlasím i s tím, že různé výrazy, jež se říkají, a které autor nabádá nepoužívat, nemusí být myšleny nějak špatně.
 zuzkasim 


Re: Síla slov a síla mysli 

(10.4.2009 14:42:23)
Také s autorem článku nemohu úplně souhlasit. Chápu, že to myslí dobře, ale jde o vnímání významu slov a to máme každý individuální. Souhlasím s příspěvkem vnímání slova černoch, u nás např. cikán... Já se například setkávám s velmi hojným používáním slova hyperaktivní, aniž by dotyční věděli, co tato diagnóza opravdu obnáší (většina z těch lidí skutečně hyperaktivní dítě ani neviděla). Při studiu speciální pedagogiky jsme běžně užívali termín mentálně postižený člověk (možná to bylo proto, že jsme se učili o této diagnóze, abychom vůbec věděli, jak se takový člověk může projevovat a co s těmito projevy následně dělat). Naopak nám nedoporučovali používat termín hluchoněmý (protože je to nesmysl), místo toho raději sluchově postižený, ale s tím jsem na veřejnosti moc nepochodila. Nevím, jestli se momentálně ve společnosti začíná termín "mentálně postižený" nějak zneužívat a proto je potřeba jej posunout na "člověk s mentálním postižením", ale já tento rozdíl necítím a oba termíny jsou pro mě na stejné úrovni - je to mé vnímání jazyka.
 Pavlína, 2 malí kluci 
  • 

Nálepka 

(10.4.2009 15:55:57)
Můj syn šel ve 3,5 letech do školky a velice špatně si zvykal. Paní uč mi navíc tvrdily, že se chová nějak divně, shrnuto podtrženo: neurologické a psdychologické vyšetřžení, výsledek: mohlo by jít o poruchu z autistického spektra. Já jsem zu toho byla lehce vykolejená, ale manžel mi spráně říkal, že my sami víme, jaký syn je a pokud se jedná o nějakou poruchu, pak jeho "postižení" rozhodně není vážné. Nicméně, když mi volala paní psycholožka, tak se ptala:"vy jste ta maminka chlapečka s autistickými rysy?"... A to je to, co mi vadí a z čeho mám do budoucna obavy... syn má nyní 4 roky a už je chlapeček s autistickými rysy....
 Lea 
  • 

Re: Nálepka 

(11.4.2009 9:41:30)
A jak ti to ta psycholozka mela rict??? Navic mit "autisticke rysy" neznamena, ze je autista! Kdyz se diagnoza nepotvrdi, tak na to vsichni zapomenou a bude klid.

A i kdyby se (doufam ze ne) potvrdila, tak je bohuzel nutne to nejakym zpusobem pojmenovat.

U nemoci tela se misto "je diabetik" da rict "ma diabetes". Pro me osobne to ale znaci
a) je nemocny
b) nemoc se da lecit leky

Vyraz "ma autsmus" mne osobne nesedi, protoze ten clovek prece neni nemocny a o leceni se tady myslim taky neda moc mluvit (max. se urcite vlastnosti daji leky ovlivnovat). Takze vyraz "je autista" me osobne neprijde vubec predpojaty. Proste to k tomu cloveku patri a ja ho tak beru. (Zadneho plneho autistu tedy neznam, jen par lidi - Aspiku a myslim, ze nemame problem).

Vyse uvedene se ale rozhodne nevztahuje na tveho chlapecka, ktery (zatim) autista rozhodne neni.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Nálepka 

(12.4.2009 10:20:55)
Myslím si, že říct o dítěti, že má autistické rysy je naprosto vpořádku. Taky nevím, co jiného by ta psycholožka měla říct.
Já teda o synovi říkala, že má autistické rysy nebo že se chová jako autista. Že je autista jsem neříkala, protože mu autismus nikdo nediagnostikoval a když se pak našel někdo, kdo jeho problém diagnostikoval a pojmenoval, začla jsme říkat, že mám dítě s receptivně-expresivní dysfázií nebo že mám dysfatika. A vlastně jen proto, že většina lidí tomu termínu nerozumí, říkám nejčastěji že mám dítě s poruchou komunikace.
O dětech v práci říkám např. že to je ta holčička s AHDH nebo hyperaktivní holčička - zase záleží s kým mluvím a co je pro něj srozumitelné, ale nemyslím, že by hyperaktivní holčička byla míň holčičkou, než holčička s hyperaktivitou :-)

Jinak přímo k článku a škatulkám - skoro bych řekla, že u mého syna to, že je receptivně-expresivní dysfatik je opravdu rozhodující škatulka. Na komunikaci toho stojí opravdu hodně, takže jeho postižení se projevuje v jeho chování opravdu po celý den. Víc než to, zda je kluk nebo holka. Neměla bych o něm přestat říkat, že je kluk a používat radši slovo dítě?
 & 


Re: Nálepka 

(12.4.2009 11:37:29)
Jeno,

Ono kazdy srovonavani dost pokulhava, treba nekdo rict o mem synovi, ze je mental, s tim bych mela hodne velky problem a nasledne on se mnou.:-)
Pritom sama o sobe reknu, ze jsem dyslektit. Ikdyz to taky melo svuj vyvoj. Driv byl kazdy, kdo se spatne ucil dyslektik, to slovo melo daleko negativnejsi vyznam nez dnes. Dnes je daleko vetsi povedomi o poruchach uceni. Kydz to vusi metalnimu postizeni, jsou mezi lidmi stale velke predsudky. Mozna vyvoj pujde obracene a dockame se toho, ze za 20let nebude slovo mental brano, jako nadavka. Jinak moje mamka byla podle mne vyborna ucitelka, na svoji dobu s dost modernimi nazory na vychovu. A osvych zacich s laskou rikala parchanti. Samozrejme ne pri rozhovoru s jejich rodici. :-)
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Nálepka 

(14.4.2009 18:53:00)
S mentálem bych měla problém taky, ale doufám, že to z úst odborníka snad nehrozí. Kdyby jo, asi bych šla rovnou za nadřízenym, ale chápu, že na to v některých situacích člověk už prostě nemá.
Nicméně člověk, kterej by vaše dítko nazval mentálem, by moje moh klidně nazvat stejně - tam myslim nehraje roli zdravotní handicap dítěte, ale sociální handicap autora výroku ~d~

Pro mě je horší třeba když synovi někdo (kuchařka v jídelně) řekne ať nemluví jak debil, protože si myslí, že to dělá schválně nebo když holčičce s dětskou mozkovou obrnou, která sotva chodí, řekne zubařka ať nedělá hovadiny a jde si normálně sednout do křesla. Tam když se člověk ozve, tak se mu dostane reakce, že to přece dotyčnej nemoh vědět, že dítě má problém a vysvětlovat že ani rozcapenýmu dítěti se neříká, že mluví jako debil, je jako mluvit do dubu...
 & 


Re: Síla slov a síla mysli 

(10.4.2009 17:19:40)
Zuzko,

ja citim rozdil mezi dite s metalnim postizenim a mentalne postizene dite. Me rict nejaky lekar, psycholog, spec. pedagog "Vase mentalne postizene dite", tak je to pro mne duvod pochybovat o jeho lidskosti a odbornosti. Pritom klidne reknu moje dita ma metalni postizeni, ale nereknu mam metalne postizene dite, protoze hlavne mam dite a chci aby to tak videl i ten odbornik :-)
Ja spis s autorem nesouhlasim v bode 4, kdy sdelovat diagnozu a kdy ne. Lide jsou zvedavi a ruzne si domysleji, a bohuzel s mnoho z nich nema moc zkusenosti s lidmi s mentalnim postizenim. Pokud nekde jsme delsi dobu tak okoli seznamin se synovymi problemy primerene situaci. Lide kdyz vidi ze nemam problem o tom mluvit, tak jsou vstricnejsi i k synovi. Je to daleko prijemnejsi situace nez, kdyz koukaji, co je to za "divny" dite, a v podstate se strani i me i ditete, protoze nevedi, jak maji reagovat. I pro Petra z naseho clanku je lepsi nejde na oslave rict, ze ma diabetes, kdyz striktne odmitat alkohol. Protoze tim lidem dava prostor k dohadam jestli je vyleceny alkoholik nebo podivin. ~;)
 & 


Re: Síla slov a síla mysli 

(10.4.2009 17:32:24)
samozrejme "Nedava prostor"
 zuzkasim 


Re: Síla slov a síla mysli 

(10.4.2009 21:24:46)
Nejde tak náhodou pouze o výměnu shodného přívlastku za neshodný? Postižený člověk x člověk s postižením, naložený traktor x traktor s nákladem, vesele květované tričko x tričko s veselými květy... Přívlastek nám říká něco bližšího o podmětu (či předmětu), určuje nám jeho vlastnosti, takže z pojmu mentálně postižený člověk se dozvím něco víc o tomto konkrétním člověku, který ve svém významu bude vždy na 1. místě. Když z věty vyhodím slova "mentálně" či "postižený", bude to věta s omezenějším sdělením, když vyhodím "člověk", bude z toho nesmysl (obvykle). Pokud použiju "člověk s mentálním postižením", bude situace úplně stejná, toho "člověka" z věty vyhodit nejde. Vždy jde o člověka. Tak to cítím já.
 & 


Re: Síla slov a síla mysli 

(10.4.2009 22:04:52)
Zuzko,

samozrejme ze to nejsem schopna racionalne vysvetlit a nejsem schopna moje dite porovnavat s nalozenym traktorem, ale pro me to rozdil je. Ne ze bych opravoval kazdyho koho potkam, ale z ust odbornika me to opravdu "taha za usi".
 zuzkasim 


Re: Síla slov a síla mysli 

(11.4.2009 23:17:32)
Je mi líto, ten rozdíl necítím. Tak jako některým vadí, že jim v porodnici říkají "maminko" místo paní Nováková, mě je to prostě fuk. Záleží mi na tom, jak se ke mě chovají, jak řeší problémy, ale toto oslovení neřeším. Záměrně téměř nikde neuvádím svůj titul, protože si myslím, že to není součást jména a je to důležité jen pro mé povolání, nechám si říkat ledasjak, pokud je to slušné. Mám zkušenosti s lidmi s mentálním postižením, a pro mě vnitřně je opravdu na 1. místě člověk, ať ho nazvu jakkoliv. Možná bude ještě nějaký čas trvat, než se mi změna názvosloví dostane pod kůži, zatím se tak nestalo. Ale rozhodně díky za snahu o vysvětlení důležitosti a smyslu. Aspoň respektujte, že ne každý, kdo použije jiný termín, to myslí nějak zle, já budu respektovat, že vy to oslovení považujete za tak důležité.
 ŠtěpánkaN. 


Re: Síla slov a síla mysli 

(11.4.2009 0:22:44)
Existuje organizace People first (v překladu lidé na prvním místě), která je vedena lidmi s mentálním postižením a také pro ně vznikla. Má za cíl informovat veřejnost o tom, že lidé s postižením mají stejná práva a povinnosti, mimo jiné se je učí obhajovat, a že jsou to především lidé, a pak, na druhém místě, s nějakým postižením. Tak to je vysvětlení toho, proč je rozdíl mezi: mentálně postižený člověk a člověk s mentálním postižením.
Ano zcela jistě nezáleží na tom, mluvíme-li o traktoru, zda řekneme naložený traktor nebo traktor s nákladem. Mluvíme-li o lidech, měli bychom respektovat, že člověk je na prvním místě.
 zoombie 


Re: Síla slov a síla mysli 

(11.4.2009 19:22:27)
Tak mě napadá (i když asi odbočuji trochu od daného tématu)- a co "diagnóza" abstinent? Přestože jsem zdravá, pokud řeknu např. při setkání v restauraci, že jsem abstinent, bude tento fakt předmětem spekulací (má nemocná játra? je diabetik? vyléčený alkoholik?) stejně, jako když použiju pro sebe označení "člověk, který nepije alkohol". Zkrátka v naší společnosti existují určité zažité stereotypy a v tomto případě tak jako tak abstinent = divný. Na otázku "proč něpijete?" se dá sice odpovědět protiotázkou " a proč vy pijete?", nicméně nebývá pochopen důvod,že to prostě k životu nepotřebuji.Takže na slovíčkaření asi problém nestojí...
 zoombie 


Re: Síla slov a síla mysli 

(11.4.2009 19:24:16)
Tak mě napadá (i když asi odbočuji trochu od daného tématu)- a co "diagnóza" abstinent? Přestože jsem zdravá, pokud řeknu např. při setkání v restauraci, že jsem abstinent, bude tento fakt předmětem spekulací (má nemocná játra? je diabetik? vyléčený alkoholik?) stejně, jako když použiju pro sebe označení "člověk, který nepije alkohol". Zkrátka v naší společnosti existují určité zažité stereotypy a v tomto případě tak jako tak abstinent = divný. Na otázku "proč něpijete?" se dá sice odpovědět protiotázkou " a proč vy pijete?", nicméně nebývá pochopen důvod,že to prostě k životu nepotřebuji.Takže na slovíčkaření asi problém nestojí...
 Verka351 


O síle slova a mentálním postižení 

(10.4.2009 14:44:17)
Musím se přiznat,že jsem článek asi ne zcela dobře pochopila. Co má dělat cukrovka s mentálním postižením? nemyslím si,že by někdo někoho škatulkoval a když ž tak problém má ten kdo škatulkuje.Já sama jsem diabetička skoro 18r,od 20let.Prvních 5 let jsem se za to styděla,ale až jsem poznala partu lidí stejných jako já,překonala jsem to v sobě.A musím říci,že cukrovka ač mi hodně vzala,tak mi i hodně dala.Inzulínovou pumpu jsem dostal týden před svatbou,je to už 11 roků-dnes mám již 3.Spoustu lidí kolem mě to ví a vůbec se nestydáím o tom mluvit, a mám pocit,že když ti lidé vidí,že já sama se nestydím- nemám taky za co,tak mě tak berou.není to žádný problém a žádná ostuda.Mám dva zdravé kluky,které jsem si vybojovala, nebylo to lekhé a není to lehké ani teď,stresy a množství práce kolem rodiny,domu a mému nynějšímu internet obchůdku dělají své.Potvora štítná žláza mě trápí taky.Ale spoustu lidí ej na tom mnohem a mnohem hůře, jsem tady, žiju, mám rodinu........všichni takové štěstí nemají a jestli má někdo problém y smoji nemocí-to mě nezajmáí a at si každý říká co chce.Taky se může stát,že druhý den na tom bude hůře nežli já.Hňápat se v tom nemá vůbec smysl.......pozdravte přítele a řekněte mu,že život je super.....vpe
 Iris 
  • 

Nejsou chytří, ale bývají moudří 

(10.4.2009 16:16:23)

Co jsem měla možnost setkat se s těmi ze škatulky "mentálně postižený", ti lidé nebyli sice chytří, ale někteří byli neuvěřitelně moudří a měli vhled do pocitů ostaních, o kterém mě se může jenom zdát.
Na druhou stranu znám dost lidí ze škatulky "genetický superman", kteří jsou sice chytří, ale moudrost jim nějak uniká.
 boba+3 
  • 

tleskam 

(15.4.2009 20:27:23)
Pane, tleskam, Vas clanek se mi ohromne libil, vim, o cem mluvite, kdo nezazil, asi tezko pochopi. Dekuji za clanek, opravdu mi pohladil dusi.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.