| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Kdo pomůže učitelům a rodičům

 Celkem 198 názorů.
 .Žaba 


Autorita učiteľov 

(27.2.2009 7:49:27)
Nemyslím si, že by pribúdalo násilia v rodinách, len sa o tom teraz viac hovorí, a povedala by som, že sa to i zneužíva. Rovnako verím tomu, že násilia (telesných trestov) voči deťom skor ubúda. Je zrejme pravda, že detí so špecifickými poruchami učenia a chovanie je viac, ale to bude zrejme presnejšou diagnostikou než tým, že by bolo odrazu viac detí „postihnutých“ oproti rokom minulým.

Článok popisuje, ako sa zmenila spoločnosť (nemyslím, že až tak veľmi ako je popísané), ale akosi zmena učiteľa zaostala. Pokiaľ sa na školách vyžaduje od učiteľov modernejší prístup, učia sa tento prístup už konečne na fakultách? A čo starší učitelia? V poslednej dobe sa ku mne dostávajú akurát články o tom, ako sa mnohí odmietajú zúčastňovať na projektoch ďalšieho vzdelávania. Žehrajú pritom na nízku autoritu (a platy), ale ako ju získať, keď nie sú ochotní sa dnešnému svetu prisposobiť? Na Slovensku je status verejného činiteľa tiež aktuálny problém, ja si však nemyslím, že tým, že učitelia budú verejným činiteľom podľa zákona, nejakú autoritu získajú.
 pajda 
  • 

dětem je fuk, jestli budou učitelé veřejnými činiteli 

(27.2.2009 14:38:36)
myslím, že pouhá změna zákona nic nezmůže - prostě dítě, které si bude chtít na učitele vyskočit, tak si na něj vyskočí a žádný post veřejného činitele mu v tom nezabrání.
Taky si myslím, že tvrzení o zvyšujícím se počtu domácího násilí, týrání dětí apod. je hodně tendenční a povrchní - jenom se o tom víc ví a mluví. Taky si nemyslím, že by většina dětí chtěla učitele šikanovat - zase jde o jednotlivce a mediální masáž, která to nafoukne do obřích rozměrů.
Co se opravdu změnilo, je způsob komunikace dětí - sotva znají písmena, už dokážou vyťukat sms, ještě ani nechodí do školy - už brouzdají na internetu. A učitel, který zády k žákům něco čmárá křídou na tabuli je prostě hrozně nemoderní.
Že jsou děcka vulgární - to je bohužel negativní důsledek snižující se úrovně kultury, prostě se to může a nikoho to nevzrušuje.
 sponda 
  • 

Re: dětem je fuk, jestli budou učitelé veřejnými činiteli 

(27.2.2009 14:57:35)
děti jsou dnes sprosté a otrlé.to za našich mladých let nebývalo.
 .Žaba 


Re: dětem je fuk, jestli budou učitelé veřejnými činiteli 

(27.2.2009 15:41:09)
Jasne babi. ~;)
 Petra Neomi 
  • 

Re: dětem je fuk, jestli budou učitelé veřejnými činiteli 

(27.2.2009 19:01:57)
Táhne mi na čtiřicítku a musím říct, že mi nepřipadá, že by se slovník dětí nějak zvlášť měnil a co se nezměnilo určitě, je psychika dětí.
Co se naopak určitě změnilo, je společnost, která je mnohem dynamičtější a učitelé tak musejí zvládat víc vypjatých situací. Imho by je na to měla připravit škola, měli by nejen zvládat svůj předmět, ale také mít základy psychologie, práce se skupinou, komunikační dovednosti, ovládat rétoriku. Učitel je jako herec, musí publikum zaujmout a dostat na svou stranu.
 dodod 
  • 

Re: dětem je fuk, jestli budou učitelé veřejnými činiteli 

(28.2.2009 10:07:45)
Jaký herec? Jaký publikum? Spíš by se ty děti měly lépe vychovávat. Děti jsou kopií nás dopspělých. Jak má brát dítě učitelku o které se doma mluví jako o krávě. To je výchova "dítě osobnost" Hledejme chybu u sebe a ne v neschopnosti učitelů.
 Mrňus 


Re: dětem je fuk, jestli budou učitelé veřejnými činiteli 

(3.3.2009 9:33:39)
Naprosto souhlasím, chyba je jen a jen v rodičích, v jejich přístupu k výchově dětí a k učitelům. Nejsem učitelka, ale mám několika letou zkušenost s dětmi při trénování. Děti jsou přesnou kopií svých rodičů.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Autorita učiteľov 

(1.3.2009 10:14:33)
Žabo, někteří se dál vzdělávat nechtějí, ačkoli je k tomu vedení školy vyzývá a někteří chtějí, ale škola je pro kurzy neuvolní :-( Blbý je, že to člověk zjistí, až když na té škole pracuje (protože před nástupem se mu může slíbit cokoli).
 Rapiti 


Chybí kontinuita 

(27.2.2009 8:16:36)
Mám dceru ve druhé třídě. Zatím vidím ty nevinné dětské dušičky, jak se učí o světě kolem sebe a nemůžu uvěřit, že za pět let z některých budou pubertální grázlíci. Jak se to vlastně stane? Nevím, nejsem odborník. Jen mě napadlo, že bude velká škoda, až děti odejdou na druhý stupeň a přijdou o svou třídní učitelku, kterou mají rádi a důvěřují jí. Já vím, že na druhém stupni už je to učivo tak složité, že musí být víc učitelů, ale nás si na základce někteří ani nepamatovali jménem, bez zasedacího pořádku byli ztraceni. A my jsme se také cítili ztracení a bez opory. Možná by šlo, aby se třída 1 - 2 x týdně na hodinu setkávala se svou třídní z prvního stupně, aspoň do té doby, než navážou vztah k té nové. Děti by měly mít někoho, na koho se mohou i během vyučování s důvěrou obrátit. Jinak jim nezbývá než se zatvrdit, aby to zvládali. A se zatvrzelými lidmi je dost těžká spolupráce. Jedenáctileté dítě není malý dospělý, na to bychom měli myslet.
 singera 
  • 

Re: Chybí kontinuita 

(27.2.2009 11:31:27)
Ripiti, dvanáctileté děti už potřebují více samostatnosti a přípravu na střední školu a né, aby je pořád někdo vodil za ručičku. Paní učitelka z prvního stupně pak na střední fungovat nebude, budou mít na každý předmět někoho jiného,tak ať si už na druhém stupni zvykají.
 singera 
  • 

Re: Chybí kontinuita 

(27.2.2009 11:58:45)
Ano, dvě mé děti už chodí do školy. Tak vím. Mají na angličtinu a hudebku někoho jiného. Ale jejich paní učitelka třídní jim je nejblíž. Na druhém stupni budou mít taky nějakou paní učitelku třídní. Nebo né? A NA KAŽDÝ PŘEDMĚT NĚKOHO JINÉHO. NO A CO AT SI ZVYKAJÍ.
 Pavla 
  • 

Re: Chybí kontinuita 

(3.3.2009 1:31:47)
Také mě zaráží názor Ripiti. Já dost žasnu k jaké nesamostatnosti jsou dnešní děti mnohdy vychovávány rodiči. Navíc s důvěrou se má dítě přece obrátit hlavně na své rodiče, což asi leckde nefunguje. Dnes vozí rodiče i 15leté děti autem na různé kroužky. Moje dcera chodila do baletu, od první třídy do Národního divadla. V první třídě jsem ji ještě doprovázela, ve druhé už to nešlo, musela zvládnout trasu ze Žižkova do budovy do ulice vlevo od Muzea na Václavském. Takto jezdily samy další dvě dívky z Žižkova stejně staré. Na klavír musela chodit sama, na jazyky také musela jezdit sama, byla řádně poučená co může a nesmí, bez mobilů a fungovalo to. Takže prakticky od sedmi let musela být samostatná, chtěla kroužky, všichni v práci, babičky mimo Prahu, takže jinak to nešlo. V páté třídě všechny děti přecházely do jiné školy, nikoho nenapadlo řešit, že by to nezvládly bez své původní učitelky na prvním stupni. Mě to připadá, že jsou dnes děti vážně vychovávny k co nejmenší samostatnosti. Matky umírají hrůzou, když jejich 13tiletý chlapec za nimi má sám dojet do práce přes půl Prahy, na to zkrátka nemám slov, a to ho ještě navigují mobilem. Nechápu.
 annie66 


Re: Chybí kontinuita 

(22.5.2009 10:47:35)
Víte, paní, také jsem kdysi jako dítě chodila s klíčem na krku a od 1.třídy musela vše sama - od chození do/ze školy, do/z baletu (bydleli jsme v Bratislavě)a pod, celý život jsem musela vše sama. Spolužáci bydleli roztroušeni po obrovském sídlišti či v jiných částech Bratislavy (stř.škola), moc jsem ani neměla čas se s lidmi stýkat. Dnes mám sama dítě, 9-leté a musím říct, že prožívám minimálně úzkost z toho, že jde někam samo. Všude samý úchyl, pedofil a vrah. Kdysi jsem jezdívala od 9 let sama rychlíkem k babičce 600 km daleko, dnes se bojím sama do vlaku nasednout i za bílého dne a to jsem dospělá. Kdysi jsem se vůbec nebáal, byla jsem klidné a pohodové dítě a teď, po tom, co vidím, že se děje, je ze mě neurotická matka. Asi se divíte, ale vím, že nejsem sama. Samostatnost jistě u dětí existuje, ale jak to často dopadá?~a~~a~ Co tedy radíte??????????????
 sarmi 


Re: Chybí kontinuita 

(27.2.2009 13:32:52)
rapiti, nemej obavy. za pet let se dite obrovsky zmeni. a i na druhem stupni jiste budou ucitele, ke kterym tva dcera bude mit duveru. nehlede k tomu, ze pokud by to melo byt,jak rikas - mit urcitou hodinu s byvalym ucitelem z prvniho stupne, dost tezko by vedeni skoly vypracovavalo rozvrh nejen tech prvnostupnovych pedagogu, ale i ostatnich. doufam si tvrdit, ze by to bylo nerealne.
 Litevská krychle 


Re: Chybí kontinuita 

(1.3.2009 13:42:07)
Na tuto plkárnu jsem zavítal poprvé a náhodou. K té kontinuitě: Nikde v žádném ústavu není koncetrováno tolik dětí s tak širokým věkovým rozsahem. Každý učitel vám potvrdí, že děti do 5. třídy jsou jako andílci a nebo snadno ovlivnitelní čertíci. Pak nastane zlom a stávají se z nich často bezcitní cynikové, bez zodpovědnosti, bez ctižádosti. Největší borec je ten, kdo dělá ve třídě největší bordel. A ten bordel dělají i na chodbách, záchodech, v jídelně. A ti malí andílci to musí pozorovat... a učit se... Je to můj osobní názor: možná že by se hodně zlepšilo, kdyby první a druhý stupeň byl izolovaný. Ta kontinuita v předávání negativního chování je tam totiž moc velká.

Kondratov.
 Marie - pět dětí 
  • 

Jiná doba 

(27.2.2009 8:22:14)
Je jiná doba a to nejde prostě zrušit a vrátit zpátky k černobílé televizi s jedním programem k životu bez počítačů a mobilů - to prostě nejde. Jen nechápu jak je možné, že my jsme měli z učitelů respekt a dnešní děti si z nich nedělají skoro nic. Jasně že jsou vyjímky, ale zatímco dřív byla vyjímka, když byl někdo drzý, dnes je to skoro naopak a ještě ti "hodní" často vědí dost o šikaně. Nedávno jsem se bavila s paní učitelkou a ona poznamenala, že není dne, aby jí někdo neřekl - ale paní učitelko na tohle nemáte právo. Děti znají svá práva, ale mám pocit, že by jim měl někdo připomínat, že mají i povinnosti.
 Alena 
  • 

Re: Jiná doba 

(27.2.2009 8:37:15)
Myslím, že je to tím, že to jejich rodiče shazují učitelé. Jak je ve škole nějaký problém, tak co vím z doslechu, tak rodiče jdou hned za učitelem a vynadají mu, jaktože např. dostal jejich andílek poznámku. Prostě si o svém dítěti myslí víc, než je a přitom jejich dítě může být grázl, ale rodiče se ho prostě zastávají před učitelem. A jak pak můžou mít děcka respekt z učitelů, když jejich rodiče samy učitelé shazují a nadávají na ně?

V prvé řadě je potřeba, aby rodiče pořádně vychovávali své děti a nekašlali na ně a nevymlouvali se, že nemají dost času. Rodiče by svým dětem měli vtloukat do hlavy, že učitelé se musí poslouchat a ne mu ještě vlepit facku např.
 .Žaba 


Re: Jiná doba 

(27.2.2009 8:51:10)
Rodiče by svým dětem měli vtloukat do hlavy, že učitelé se musí poslouchat

Prečo? Svoje deti vychovávam, myslím si, dobre, ale nikdy by ma nenapadlo im niečo podobné vtĺkať do hlavy. Učiteľ, ak je teda kvalifikovaný, by si kľud v triede i autoritu mal zjednať sám a nespoliehať sa na to, že mu ju zjednajú rodičia doma.
 bendis 


Re: Jiná doba 

(27.2.2009 9:05:00)
V dnešní době je i pro skvělého učitele těžké si ve třídě sjednat pořádek.Jsou děti,které nevidí autoritu ani ve svých rodičích natož v učiteli.Nemyslím si,že by se mělo dětem vtloukat do hlavy,že učitel se musí poslouchat.Ale dítě by mělo vědět z domova,kde jsou hranice a co si může a nemůže dovolit.
 Dobra1 


Re: Jiná doba 

(27.2.2009 12:19:47)
To je prave na tomhle clanku desive. Rika, ze vychova dnes mnohem vic probiha a mela by probihat ve skolach (a asi skolkach), coz znamena i vychova ke spravnym hranicim. Clanek vlastne rika- rodice presunuli velkou cast sve odpovednosti na skolu, tak musime vychovat ucitele, kteri to budou umet zvladnout a vychovavat jejich deti misto nich. Misto aby se aspon trochu zamyslel nad tim, jak pomoci vychove v rodinach, vymysli, jak pomoci vychove ve skolach a rodicum jeste vic odlehcit. . Nase spolecnost se cim dal vic posunuje ktomu, ze dite vychovavaji rodice do 3 let a pak toho co nejvic nechavaji na institucich. A misto hledani zpusobu, jak by rodice mohli byt vic se svymi detmi a nemuseli se oba plne venovat zamestnani od jejich 3 letech,se nase spolecnost snazi najit zpusob, jak vychovu presunout jinam. To je snad horsi nez za komunistu. Anebo se to k nim vraci.
 singera 
  • 

Re: Jiná doba 

(27.2.2009 12:23:24)
Ano. Rodiče by se měli svým dětem více věnovat, třeba spolu sportovat... Ale někteří pro samou kariéru nemají na dítě čas, vyzvednou je z družiny v pět hodin, o víkendu šoupnou k babičkam, nebo se dítě potlouká někde po venku bůhví s kým...
 .Žaba 


Re: Jiná doba 

(27.2.2009 13:20:49)
Singero, v podstate súhlas, že deťom sa majú venovať predovšetkým rodičia. Ale zase generalizuješ: ten kto robí do piatej je kariérista a výchova detí ho nezaujíma. Lenže drvivá väčšina rodičov nemá na výber, dokedy bude v práci. Mne by sa tiež páčilo pracovať na pol úväzku a byť popoludní doma s deťmi, ale takú prácu mi po skončení RD zamestnávateľ neponúkne. :-(
 singera 
  • 

Re: Jiná doba 

(27.2.2009 13:32:34)
tak aspoň se jim věnovat večer, ve volném čase...Některé matinky ve volném čase jsou ták unavené z práce a věnuji se něčemu úplně jinému než dětem a spoléhají, že škola a učitele výchovu zvládnou za ně. Ale je hodně maminek, co plně pracují a ještě stíhají s dětmi sportovat, přečíst večer pohádku, povykládat si a tak vůbec dítěti věnovat. Holt pak nestíhají mít každý týden učes od kadeřníka... Je to vše o prioritách.Vím.
 Pavla 
  • 

Re: Jiná doba 

(3.3.2009 1:55:47)
Nějak se Singeře, z té výchovy úplně ztratil tatínek! Maminka také do práce na plný úvazek, domácnost zvládnout, sportovat s dětmi, číst jim pohádky, rozmlouvat s nimi a kam se vytratil otec? Ten leží na tom gauči a ještě se mu nelíbí, že jeho manželka po těch třech směnách nemá účes od kadeřníka! Nakonec od takto uštvané ženy odejde k jiné, která ten účes od kadeřníka stihne. Ale fakt je, že věnovat se dětem je nutné a nepřehazovat to na školu, musí ale oba rodiče, ale v kolika rodinách to tak funguje, není to dnes jednoduché, kolik dětí také vyrůstá jen s jedním rodičem a to je pořád dokola. když žena zůstane s dětmi doma, tak je to také malér, nemá odpracovaná léta do důchodu, takže důchod nulový, v 50ti jí hrozí, že jí opustí manžel a omladí se, nějak se už vůbec nedivím, že přibývá žen, které vůbec nechtějí mít děti.
 Dobra1 


Re: Jiná doba 

(27.2.2009 21:01:33)
Zabo, to je prave to, co jsem chtela rict. Misto, aby se podporovala moznost, aby rodice byli vic s detmi doma (myslim prave zkracene uvazky), vymysli nase spolecnost a stat, jak ma vychovu zvladat nekdo jiny, aby rodice mohli chodit na plny uvazek do prace.
Mam sestrenici v Nemecku, tam je sice pouze pul roku materska a pak uz nic, zato jsou bezne uvazky od 2 hod. denne pro rodice malych deti. Nechapu, proc u nas s timhle maji zamestnavatele takovy problem. asi je to v tech dalsich odvodech penez (zdravotni, socialni)? Ze by tri lide na uvazek 0,3 prisli o tolik draz nez 1 na uvazek 1,0? Nevim, nevyznam se v tom. Nevite nekdo? ~d~ To by pak asi chtelo zmenu legislativy.
 Gudrun 


Re: Jiná doba 

(27.2.2009 9:42:28)
Umíš si představit třídu plnou puberťáků, kterí mají radost z toho, když se jim podaří učitele vyprovokovat, kteří nemají zájem o žádný předmět, protože jim stačí skolu "prolézt", takže jak si má učitel zjednat pořádek? Má křičet, dávat poznámky??? Co by doma řekli na poznámku? Asi by se o učitelce jen nechvalně vyjádřili - a to se na děti přenáší.Co jiného může učitel dělat, když má před sebou mládež, kterou zajímá nejvíc kouření, mejdany... Učitel už je asi nepřevychová, ani je nenaučí uznávat jiné hodnoty. Mluvím hlavně o učňovských školách, ale na některých ZŠ je to podobné. Takže dál vychovávej své děti k tomu, že učitel se nemusí poslouchat. Dobře se to píše, jak by co mělo vypadat, ale zkus si před takovou třídu stoupnout a ve školství vydržet.
 Xantipa. 


Re: Jiná doba 

(27.2.2009 10:16:20)
Eriko - ale puboš se nevyskytne ve škole ze dne na den. Ten doroste - právě z toho nevinného a vykuleného prvňáka. A aby pak ten prvňák byl snesitelný v době, kdy doroste do puboše, je potřeba ho vychovávat - k odpovědnosti - už od malička. Jenže v našich končinách se tím bohužel myslí - učit ho poslouchat. A když takové dítě doroste do puboše, logicky ho napadne, že už je velký a že není nutné každého pitomce poslouchat /to si myslí o všech dospělých, ne jen o učitelích/ a když tento puboš nebyl vychováván k odpovědnosti, není vlastně schopen být odpovědný sám za sebe, k sobě a k okolí. Nechápe to a neumí to. Ale to je naše chyba, chyba rodičů, ale i učitelů.
 .Žaba 


Re: Jiná doba 

(27.2.2009 10:21:14)
Takže dál vychovávej své děti k tomu, že učitel se nemusí poslouchat.

Nikde som nepísala, že vychovávam svoje deti k neposlúchaniu učiteľa. Nevychovávam ich tak, že by som im hovorila, že učiteľ sa má automaticky poslúchať, pretože ich nechcem vychovávať tak, že majú poslúchať, s prepáčením, kdejakého debílka. Ani učitelia nie sú všetci anjeli s iba dobrými úmyslami. Deti učím sa chovať správne a rozlišovať medzi tým, čo je správne a prečo. K synovej učiteľke (zatiaľ v MŠ) sa nevyjadrujem nijak, nehovorím mu, že ju má poslúchať, alebo nemá poslúchať, to si zvládne zjednať ona sama. Ja som akurát vybrala takú MŠ, kde to zvládajú podľa mojich predstáv.

My sme tiež boli puberťáci (aj keď je to už viac než 15 rokov), a aj na gymnáziu s dobrou povesťou sa u nás v triede našiel žiak, ktorý našej triednej vynadal, že je nechopná. Vieš, čo je zaujímavé? Bol to jeden s najlepších žiakov v triede, ktorý bol inak úplne nekonfliktný. A ešte lepšie na tom je, že mal pravdu. Učiteľka, ktorej vynadal, si to svojim chovaním, keď ponižovala žiakov pred celou triedov a robila aj iné nepríjemnosti, plne zaslúžila, to hovorím aj teraz, po rokoch. Takže ja mám skor pocit, že urážanie učiteľov tu bolo aj pred 20 rokmi, a dialo sa vo veľkej miere učiteľom, ktorí si o to koledovali. Je pravda, že učilištia boli a určite aj sú na tom horšie než gymnáziá, ale zase si klaďme otázku, či tam predsalen neučia o niečo horší pedagógovia (pokiaľ vobec pedagógmi sú) než na gymnáziách.

zkus si před takovou třídu stoupnout a ve školství vydržet

Tento argument skutočne nechápem. Nie som učiteľ, nemám u tú prácu záujem, preto to neurobím. Prečo toto ale počúvam iba od učiteľov? Ešte sa mi nestalo, aby mi napr. nejaký manažér hovoril, aby som si skúsila pracovať dlhodobo 15 hodín denne, zodpovedala za projekty obrovskej hodnoty a skupinku podriadených. A že ich práca nie je menej stresujúca! Proste, keď to nedokážeš robiť, tak to nerob, to platí o akejkoľvek práci.

Uznávam, že násilie na školách bude predsalen o niečo väčší problém teraz, než před 20 rokmi. Statusom verejného činiteľa sa to ale nevyri
 .Žaba 


Re: Jiná doba 

(27.2.2009 10:23:34)
nevyrieši :-)
 Gudrun 


Re: Jiná doba 

(27.2.2009 10:55:51)
Jo, a ještě k tomu, jestli na učňovských školách neučí ti horší učitelé? Ujistím tě, že vzdělání mají stejné jako ti z gymnázia, záleží na tom, kde seženeš místo. Při přijímacím pohovoru tě nikdo nikde nezkouší. Ale mysli si, co chceš.
 .Žaba 


Re: Jiná doba 

(27.2.2009 11:49:02)
Erika, prosím ťa, prestaň byť "samonasírací". Sorry za výraz, ale výstižnejší ma nenapadol. Nemyslela som tým, ža na učilištiach učia tí, ktorí robili skúšky na trojku v druhom opravnom termíne. Myslela som tým to, že podiel učiteľov, ktorí učia bez pedagogického vzdelania, je na učilištiach podľa mňa väčší. Aj ja som to na gympli zažila, učiteľ na AJ sa ná jednu dobu menil čo pol roka. Jednu dobu učil akýsi amík, ktorý to celé bral ako dobrodružnú cestu po Európe, a občas koli kocovine nebol schopný učiť. Čo myslíš, aký rešpekt u nás mal?

Z toho čo píšeš to vyzerá, že je pomaly viac učiteľov, než voľných miest. To sa mi skoro nechce veriť, mala som za to, že učiteľov je málo... alebo to bolo, že KVALITNÝCH učiteľov je málo? Už neviem... ~;)
 Gudrun 


Re: Jiná doba 

(27.2.2009 10:44:00)
Srovnáváš nesrovnatelné: gymnázium před 20 lety a učňovskou školu dnes. Proč by učitelé měli jen někoho ponižovat a měli by to být debilové? Jak píšeš "Když to neumíš, nedělej to." Já si ve třídě pořádek zjednat umím, aniž bych někoho ponižovala nebo měla přehnané požadavky a pořád někoho komandovala. Zkrátka se jen musím zastat učitelů, do kterých se pořád někdo musí navážet, jako by to nebyli normální lidi, ale jen hajzlové, jejichž náplní života je ponižovat své žáky. Každý by si měl vychovat své dítě, aby se nechovalo drze k nikomu. Učitel už to u patnáctiletých a starších nezachrání.
 Xantipa. 


Re: Jiná doba 

(27.2.2009 11:01:31)
Eriko - do učitelů se nikdo nenaváží - jako ve všech profesích - jsou špatní, ale i dobří. Taky jsem žasla při videu, jak se učitel musel schovat pod stůl, protože žáci na něj házeli kde co a jak musel prchat ze třídy. To je trestuhodné. Ale tohle se jistě nestalo ze dne na den. Muselo tomu něco předcházet a navíc - dlouhou dobu. Já nevím, je pravda, že na některých učňovských školách je to strašné - absolutní nezájem učňů o výuku. Ale mám pocit, že tam je to jen o penězích /na ty učně/. Jakoby věděli, že se jim nemůže nic stát. A proč by nemohlo? Nechceš tady být, vypadni. Jenže to pak zas ta škola přichází o peníze, takže se to prostě toleruje.
A že se tohle dřív nedělo? V menší míře - ale dělo. Za mých dětských let byla na základní škole, kam jsem chodila, aféra - žák se neovládl a dal učitelce facku. Jasně, že jsme všichni věděli, že se to nemá a nikdo toho žáka neobdivoval, bylo to pro nás něco nepředstavitelného. Ale proč se to stalo - je pravda, že ona učitelka ho nesnášela a doslova šikanovala a při jenom jejím výpadu proti němu on prostě nevydržel a vypěnil. A teď si říkám - muselo to pro něj být peklo, chodit za 6-7 hodin denně někam, kde ho neustále všichni tepali, buzerovali a ponižovali a on s tím nemohl nic udělat. Není tohle taky strašný?
 marky 
  • 

Re: Jiná doba 

(27.2.2009 15:34:07)
Ano, ze střední školy nebo z učiliště dítě můžeš vyhodit, ale na základce tohle bohužel nejde...A ty děti to moc dobře vědí...Trojka z chování dneska taky rodiče moc nevyvede z míry, většinou jsou jejich děti svatoušci a zato, jak se chovají, mohou jedině učitelé.
 Gudrun 


Re: Jiná doba 

(27.2.2009 16:06:42)
Teoreticky se vyhodit můžou. Ale za vším jsou peníze, slabé ročníky atd. Takže při reparátech se nesmí vyhodit nikdo. Ale když někomu nejde učení a snaží se, všechno jde. Horší je provokatér, který se neučí, chodí za školu, a když už do školy přijde, snaží se rozvrátit vyučování. Jak k tomu přijdou žáci, kteří by trochu zájmu o učení měli... Učitel by měl hlavně učit a v menší míře vychovávat. Děti by měly být vychované už z domova a ne všechno hodit na školu (jak tu je psáno u některých příspěvků). Předpokládám, že to píšou ty, které nikdy neučily. Nejhorší je, že společnost je v podstatě proti učitelům zaměřená. Každý měl ve škole jistě nějaký nepříjemný zážitek a od té doby má asi většina lidí vsugerováno, že učitelé jsou jen mravokárci a ponižují děti. Navíc si každý myslí, že si učitel odučí svých pár hodin a padla. Ale co přípravy, vymýšlení a opravování prověrek, dělání textů na maturity...
 kili 
  • 

Re: Jiná doba 

(27.2.2009 16:12:54)
kdyby nebe vyslyšelo volání žáků, nezbyl by ve školách ani jeden učitel
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Jiná doba 

(1.3.2009 10:27:29)
Erika, co to konkrétně znamená, že teoreticky je možný vyloučit dítě ze základní školy?

Řešíme dítko agresivní k ostatním, s nespolupracujícími rodiči... jde teprve o druháčka, ale druháčka, který už v první třídě hulákal na spolužačky, že je "vošuká" atp., tatínek, který je názoru, že všechny ženský jsou slepice, se tomu jen směje. Ředitel nám řekl, že vyloučit dítě nelze...
 olsche 


Re: Jiná doba 

(1.3.2009 11:16:08)
A je to pravda, bohužel nelze. Lze řešit s odborem sociální péče. Samozřejmě klasifikovat hůř chování. Nic víc....
 Pavla, 2 děti 
  • 

Re: Jiná doba 

(5.3.2009 21:41:14)
Dítě opravdu ze školy vyhodit nejde. Řešíme stejný problém, chlapeček z druhé třídy dennodenně mlátí děti (během dvou let odešlo 6 dívek na vedlejší školu). Rodiče s ním nechtějí chodit k psychiatrovi, protože to by ho přece poznamenalo na celý život, takže žádné řešení není. Je pod dohledem sociálky, kurátorů, několikrát na něj byla volána policie, ale bohužel je přece právně nezodpovědný a jak nám sdělili policisté - to že sem tam někoho zmlátí tak, že skončí na chirurgii, přece nic není. Takže všichni uvažujeme, že své děti dáme do jiné školy, protože je přece nenecháme jen tak mlátit. Posledně dcera říkala, že jí nadával do pi... a ku... Jsem zvědavá, jak se škola, která to asi ovlivnit nemůže, bude tvářit, když jí do 3 třídy postoupí jeden hajzlík :-D.
 Pavla 
  • 

Re: Jiná doba 

(7.3.2009 0:03:36)
TO co píše Jena a Pavla mě přesvědčuje o tom, že opravdu každé dítě je obrazem svých rodičů. V případě toho tatínka, který se směje, že všechny ženské jsou slepice, synáček říká jenom to co slyší doma od tohoto inteligentního tatínka. Matka musí být úplně blbá a opravdu slepice, když si tohoto blba vzala. U Pavly zase rodiče tvrdí, že by synáčka poznamenalo, když by s ním šli k psychiatrovi, poznamenali ho hlavně jeho blbí rodiče, kvalitní dětský psychiatr by mu mohl pomoci, ovšem nejlepší by bylo, nejdříve nafackovat těmhle rodičům, pak tomu harantovi a pak všechny hromadně odeslat na psychiatrii, aby je poučili jak mají vychovávat dítko a jak se chovat ve společenství lidí. Myslím, že kdyby tenhle harant řekl mé dceři ve druhé třídě "ty pí..... a ku......, došla bych tam a chlapečka bych ztřískala co by se do něho vešlo, i kdybych měla problémy. Už vidím ty submisivní učitelky, jak si to nechají líbit i když určitě toto říká ten spratek i jim, jsou to nány a nikdy to nebude lepší, dokud budou učitelky pokorné, submisivní slepice. Dnes musí počítat s tím, že si autoritu musí zařídit samy, že není samozřejmá, hodně rodičů vychovává děti úděsným způsobem a rozklepaná a ubrečená učitelka (kvočna) si opravdu autoritu u těchto spratků nezíská.
 marky 
  • 

Re: Jiná doba 

(27.2.2009 15:35:55)
Ano, ze střední školy nebo z učiliště dítě můžeš vyhodit, ale na základce tohle bohužel nejde...A ty děti to moc dobře vědí...Trojka z chování dneska taky rodiče moc nevyvede z míry, většinou jsou jejich děti svatoušci a zato, jak se chovají, mohou jedině učitelé.
 Dana, dvě děti 
  • 

Re: Jiná doba 

(27.2.2009 14:26:26)
Protože těm manažerům do toho nikdo nekecá. Do školy chodil každý, takže drtivá většina populace se cítí být znalcem pedagofického procesu. Postavit se před třídu ale není sranda,a upoutat generaci počítačových her a intreaktivních CD romů je nadlidský úkol. Ani se nedivím, že tě ta práce neláká, není o co stát.
 Jája 
  • 

Re: Jiná doba 

(27.2.2009 16:49:34)
Manažerům do toho kecá zákazník. Buď ho projekt zaujme, protože je dobrý, nebo prostě projekt nevezmou a peníze nejsou. Manažerům se měří podle jiných hodnot než děckám ve škole.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Jiná doba 

(1.3.2009 10:38:51)
Jájo, jeden zákazník je pořád lepší, než několik různých "zákazníků" s rozdílnými potřebami. Tím myslím to, že ani rodiče v jedné třídě se neshodnou na tom, co chtějí, něco jiného chce ředitel, něco dalšího závazné dokumenty (školní vzdělávací program atd.) a nejhorší je, že nějakou představu má taky ten učitel, pokud chce dělat práci na takový úrovni, aby se za ní nemusel stydět. Když budu manažer a přijde mi skupina třiceti lidí se zakázkou, ve které nebudou mít jasno a neshodnou se na výstupu, tak je pošlu domů s tím, ať se nejdřív dohodnou a pak teprve přijdou.

Ideální by (dle mého názoru) bylo říct: já jsem učitel, kterej vám nabízí to a to a to - pokud máte stejný cíle, dejte děti ke mně a pokud ne, dejte je k někomu, kdo má cíle jako vy. Většina škol tohle učitelům neumožní a vedení třeba výslovně zakáže říkat rodičům, kdo bude v první třídě - já např. kvůli tomu odcházím jinam, protože informovaný rodiče považuju za základ spolupráce.
 Delete 


Re: Jiná doba 

(1.3.2009 13:30:56)
JENO,

ty odcházíš? A někam daleko? Nebo na jiný typ školy? Důvody chápu, pod španým šéfem se nedá pracovat.

Loni takhle odcházely naše dvě učitelky, tehdy s velkou podporou rodičů, většina přesunula své děti na novou školu, jen aby je tyto učitelky učily dál....
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Jiná doba 

(1.3.2009 15:26:56)
Taky nás jde víc (jen jedna je ochotná ustupovat v zásadních věcech, tak zůstává) a taky s námi jde pár dětí. A někteří rodiče ještě čekají a rozhodnou se podle toho, jaká se najde náhrada - přecijen měnit prostředí taky není pro děti zrovna ideální. Jen tady není nikdo, kdo by si nás vzal pod sebe (holt menší město), takže zakládáme školu vlastní. Kupa práce, ale když je pro koho tu energii investovat, tak to má smysl :-) A nakonec to vypadá na kontinuální záležitost od MC až po devítku, což v předchozí škole nebyla šance, takže jestli se vše podaří, budem na tom líp. Máme budovu, píšem granty... jen nikdo z nás nechce ředitelovat :-)
 Delete 


Re: Jiná doba 

(1.3.2009 16:56:35)
JENO,

tak to je fajn, hlavně když se domluvíte spolu a je vás dost na to něco podobného rozjet...

Tady bych na to byla sama, zkoušela jsem to už s myšlenkou školky a bez úspěchu...

 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Jiná doba 

(1.3.2009 21:31:45)
Tak to je jasný, že sám by to člověk nezvlád... My máme cca 10 hodně aktivních lidí a dalších cca deset podporujících v dílčích věcech (a i tak je toho dost - třeba tenhle tejden jen mě čekají 3 schůzky a ostatní jsou na tom podobně). A někteří další na tohle zařizování nejsou, tak čekají, až přijde na řadu nějaká fyzická práce a šikovný ruce :-)
 Delete 


Re: Jiná doba 

(1.3.2009 21:42:03)
A kdo jsou ti lidé? Budoucí učitelé? Rodiče budoucích žáků? Jak máte zajištěné financování, hlavně ty platy, to všechno granty nepokryjí, ne?
Promiň mou zvědavast, možná by to bylo i na nějaký mail a větší komunikaci, ale já se stále ještě myšlenky na vlastní vzdělávací zařízení nevzdala...
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Jiná doba 

(1.3.2009 21:59:03)
Lidi, co budou pracovat v MC jsou z řad vícedětných rodičů, kteří nejsou přímo aprobovaní, ale něco společného s pedagogikou a nějaké zkušenosti mají a mají prostě děti ve škole, školce a ještě nějaký batole k tomu, pak učitelky do MŠ a učitelky do ZŠ plus asistentky našich integrovaných dětí. K tomu partneři (náhou můj manžel i manželé kolegyň provozují neziskovky ve svých oborech, takže mají zkušenosti se zřizováním, jednáním všude možně i psaním grantů a např. neziskovka mého muže má 18 zaměstnanců, kteří žijou jenom z grantů). No a pak někteří rodiče, kteří se účastní schůzek coby zástupci rodičů, aby bylo vidět, že je i poptávka a nejde jen o náš výmysl :-) Jinak doufáme, že se podaří zřídit školu, která nebude soukromá, ale já stejně příští rok budu učit i kdybych za to dočasně neměla mít žádnej plat, protože prostě chci, aby se to rozjelo. (Beztak jsem teď vzala zajímavou nabídku a to co ve škole si jinde vydělám za třetinu času.)

Kdyžtak se mi ozvi na mail, něco Ti pošlu...
 Xantipa. 


Re: Jiná doba 

(27.2.2009 10:09:20)
Souhlasím se Žabou. Děti přecházejí na druhý stupeň ve věku, kdy domýšlejí kde co a přemýšlejí, kdy jdou do puberty a mají odpověď úplně na všechno. Bohužel, i doma pak slýchavají - mlč, tomu nerozumíš, a poslouchej nebo uvidíš. Děti se nevychovávají k odpovědnosti, ale poslušnosti - někde. Ale učitelé chtějí ve většině případů, aby děti poslouchaly. Nemají rádi děti, které diskutují a chtějí projevit svůj názor. Učitele to zdržuje a tyhle děti jsou pak označovány na rebely a problémové a učitelé se je snaží přidusit. Jenže - kdyby se věnoval čas diskuzi /samozřejmě ve vhodnou dobu, pravidelně/, tak si děti zvyknou a ubydou ty, které trousí uštěpačné a leckdy drzé poznámky ke všemu, kdykoli je to napadne. Děti bohužel jsou zvyklé jen kritizovat, ale když se jich člověk zeptá na jejich názor, žádný nemají. Nejspíš to vidí doma. Někteří učitelé bohužel v dětech nevidí osoby, které jsou svým způsobem partnery, ale hajzlíky, který je potřeba vydusit, aby dali pokoj. Oni dají, to běžní a slušní, ale na problematické děti tohle neplatí a možná, že tohle všechno jejich agresivitu vystupňuje. Jenže tenhle zadupávací postoj dokáže vyburcovat k nečekanému k dítě, které by problematické normálně nebylo, ale prostě nechce, aby se s ním ve škole takhle jednalo. A v tu chvíli přibude další rebel.
 Misa + 2 
  • 

Re: Jiná doba 

(27.2.2009 11:21:03)
Jo, jo, taky takového "rebela" máme doma. Osm let, třetí třída. Bohužel žádná autorita na něj neplatí. Když má pocit nespravedlnosti, neovládne se a řekne co si myslí, navíc často ve vzteku a hrubě. Doma si zdaleka nedovolí tolik, jako ve škole. Žádné domlouvání, kladná ani záporná motivace ani pravidelné návštěvy PPP (kde žádnou poruchu neshledali), nepomáhají. Paní učitelka si myslí, že je nevychovaný spratek a hajzl (což mu i řekla), my si myslíme, že učitelka s ním jedná příliš z pozice moci a tím se situace jen zhoršuje. V poslední době trochu rezignoval, snaží se ve škole ovládat, místo třech poznámek týdně nosí jen jednu, o to víc je ale přecitlivělý doma, při pomyšlení na školu se mu okamžitě zhorší nálada, nechce se mu učit, ani předměty, které ho dřív bavily a přestože je chytrý, nemá odpovídající výsledky.
 singera 
  • 

Re: Jiná doba 

(27.2.2009 12:33:38)
Tak to tě lituji. Doufej, že druhé bude jiné. Jestli né, tak si stejně každý bude myslet, že je to o výchově.
 Misa + 2 
  • 

Re: Jiná doba 

(27.2.2009 17:54:43)
Druhý je o rok starší a má úplně jinou povahu, problémy s autoritami nemá, chodí do stejné školy, takže i učitelé vidí ten rozdíl. Učitelka toho mladšího problémového mi několikrát řekla něco v tom smyslu, že ten starší se nám opravdu "poved", že je skvělý a mladšímu předhazuje staršího bráchu jako vzor. No prostě hrůza. Vychováváme obě děti stejně, doma mají stejné vzory, každý má ale jinou povahu a jinak zvládá stresové situace.
 singera 
  • 

Re: Jiná doba 

(27.2.2009 17:59:16)
Tak to buď ráda, že ten druhý je jiný. Ale ten tvůj nezbedný synek se může v dospělosti úplně změnit. Naopak, může být úspěšný, mít dobré zaměstnání, spokojenou rodinu... S bráchou bych ho raději nesrovnávala, protože by si taky mohl myslet, že ho máte radši a svého brášku by mohl časem i nesnášet.
 Misa + 2 
  • 

Re: Jiná doba 

(27.2.2009 18:05:22)
My je taky nesrovnáváme, to zavedla učitelka. Od nás nic takového nikdy neslyšel.
 singera 
  • 

Re: Jiná doba 

(27.2.2009 18:09:04)
Tak to bych té učitelce řekla, ať je nesrovnává a snažila se s ní nějak komunikovat.
 Majda pajda 
  • 

Re: Jiná doba 

(27.2.2009 18:03:00)
A nebylo by lepší ho dát do jiné školy? Pro hyperaktivní děti? Nebo kde by jich bylo ve třídě míň a učitelka měla jiný přístup k vyuce?
 Misa + 2 
  • 

Re: Jiná doba 

(27.2.2009 18:18:47)
No to by nejspíš bylo i když hyperaktivní není, jenže bydlíme na vesnici a možnosti jsou omezené. Dva roky jsme dojížděli do vzdálenější školy, ale bylo to neúnosné, tahle škola špatná není, má výbornou ředitelku, ale učitele si příliš vybírat nemůže. Vypadá to, že příští rok budou mít jinou učitelku, ale kdo ví, jestli to bude změna k lepšímu. Syn má problém s autoritami, navíc mu vůbec nesedí styl výuky. Na některých předmětech se nudí, protože je to lehké, jiné se musí učit doma, protože tomu ze školy nerozumí. Doma mu na to stačí pár minut a pochopí to, ale kolikrát až po té, co dostane špatnou známku, na prvouce opisují z tabule, co předepisuje učitelka, to by nebavilo ani mne. Ve třídě je jich dvacet, takže v tomhle problém asi není.
 singera 
  • 

Re: Jiná doba 

(27.2.2009 18:34:47)
Miso, držím Ti palce, ať to s klukem zvládnete a ať má lepší vyučující, která bude mít proň ho víc pochopení. :-)
 Xantipa. 


Re: Jiná doba 

(27.2.2009 12:44:25)
Aby učitel řekl dítěti, že je hajzl?~Rv To je skandální. Pak si říkám, jak dlouho bude trvat dítěti, než něco podobného řekne dospělému. Přece - příklady táhnou. Pořád zapomínáme, že děti /i náctileté/ jsou pořád jen děti a že se učí - nejen násobilku, ale taky to, jak se chovat k autoritám, v kolektivu .....
A co třeba rčení - škola, základ života. Jistě se tím nemyslelo zvládnutí násobilky.
 singera 
  • 

Re: Jiná doba 

(27.2.2009 12:49:04)
Jo jo Xantipo, je to o rodičích, co z toho dítěte bude. :-)
 Ledersonka 


Re: Jiná doba 

(28.2.2009 23:31:13)
Tak mému synovi kdysi učitelka v první třídě řekla, že roste pro šibenici~q~
Nakonec to dopadlo tak, že jsme byli u psychologa a ten řekl okamžitě dítě přendat do jiné školy nebo alespoň jiná třída. Naštěstí v té době byly na škole dvě první třídy, tak to šlo. A najednou byl z darebáka andílek a školu měl opět rád....~z~

A ještě k tomu přechodu z prvního na druhý stupeň - máme to v tomto školním roce a docela katastrofa. Ještě vloni skoro samé jedničky, v pohodě stíhal, učitelka jim dost prdelkovala (podle mě), ledacos omluvila, víc jim pomáhala a hlavně je víc znala. A letos musel být najednou samostatný, zase mi přišlo, že je berou skoro jako dospělé a docela jsme narazili. Už se z toho celkem vyhrabal, zase nosí docela dobré známky, ale ten přechod byl dost děs ~j~
 sarmi 


Re: Jiná doba 

(27.2.2009 13:45:12)
zabo, i kvalifikovany ucitel ma s neukaznenym(i) zaky dost co delat. navic je to nefer jak vuci nemu, tak vuci zbytku tridy, ktery ucitele akceptuje. proc by mel dobry pedagog zbytecne vynakladat sily tam, kde by meli pusobit rodice?
 Xantipa. 


Re: Jiná doba 

(27.2.2009 13:55:58)
Sarmi - jak má rodič působit na své dítě ve škole, kde tento rodič není přítomen? Třeba poznámka - neustále ruší. A co jako má rodič dělat? Zeptá se - cos dělal? Dítě - no, povídal jsem s kamarádem. Já řeknu - dobře, od toho máš přestávky, tak příště při hodině laskavě mlč a soustřeď se na výuku, protože jinak tě učitelka jistě přesadí a bude to. Jenže - učitelka nepřesadí a za 2 dny nová poznámka - opět vyrušuje. A učitelka rodiči řekne - musíte mu domluvit, já nemůžu nic. Ale co má rodič udělat? Tady je chyba v učiteli, dle mého.
 singera 
  • 

Re: Jiná doba 

(27.2.2009 14:08:42)
Tak mu řekni, že jestli bude zase stížnost ve škole, zakážeš mu pc nebo telku a to taky pak udělej. Nebo se spoj s učitelkou,ať ho tedy přesadí.
 singera 
  • 

Re: Jiná doba 

(27.2.2009 14:08:53)
Tak mu řekni, že jestli bude zase stížnost ve škole, zakážeš mu pc nebo telku a to taky pak udělej. Nebo se spoj s učitelkou,ať ho tedy přesadí.
 sarmi 


Re: Jiná doba 

(27.2.2009 16:26:41)
presne tak, jak pise singera. necekat co kantor udela nebo neudela, ale pokud mas zajem, tak se musis holt zapojit. to je prave ta spoluprace mezi rodici a skolou. ovsem ne vzdy je s ucitelem rec, resp. nekteri (!!!) z ucitelu tenhle zpusob spoluprace nemaji v lasce, ale jde o tve dite, tak se musi snazit obe strany. mozna, kdyz ucitel/ka uvidi, ze mas zajem, bude vstricnejsi..
 sarmi 


Re: Jiná doba 

(27.2.2009 16:23:16)
tak v pripade ktery jsi popsala mas pravdu, ale to podle me neni pripad zaka, ktery je problemovy! takovyto deti je vetsina a nikdo je nebere jako problemove. zadne dite nesedi celou hodinu vzzorne bez pohnuti a spitnuti...myslim tim, dite, ktere a priori odmita zaclenit se do kolektivu, je vulgarni, neplni sve skolni povinnosti atd.
 Blanka 
  • 

Re: Jiná doba 

(2.3.2009 9:38:57)
Tak tohle mám nejradši, jak si má učitel ve třídě zjednat pořádek, když dítě není doma vedeno k tomu, že prostě ve škole se o hodině poslouchá a neotravuje ? Fakt super nechávat všechno na škole, dobrý alibismus.
 singera 
  • 

Re: Jiná doba 

(2.3.2009 9:47:42)
Jo jo, je to o tom, jak rodiče vedou své dítě, mají mu vysvětlit, jak se má v hodinách chovat...Vyjímku ale tvoří hyperaktivní děti, kteří to mají potvrzené od dr. že tím fakt trpí. Ony pak v hodinách vyrušují, pořád se na něco ptají...Vím, známá má hyperaktivního kluka a může se stavět na hlavu. Kluk se jí během 5 minut zeptá 10X na to samé, je neposedný, teď druhák. V první třídě to učitelka špatně nesla, tu jeho aktivitu v hodinách, tak ho známá dala do jiné třídy, kde mají menší počet dětí a je to lepší. Druhá učitelka si tolik nestěžuje, víc bere, že je prostě takový...jinak, kluk je chytrý
 Blanka 
  • 

Re: Jiná doba 

(2.3.2009 10:03:53)
To je samozřejmě jasný, tyhle výjímky, spíš mě rozčilují tady ty názory, že když matka chodí do práce, tak přece ještě nemůže vychovávat děti, chodíme taky do práce, ale ta výchova je přece dlouhodobý proces, takže naše děti už celkem dlouho vědí, že ve škole by se měl dávat pozor, nemělo by se kecat, natož slovně případně fyzicky napadat paní učitelku, atd. Prostě ty základy musí být z rodiny, aby měl učitwl na čem stavět.
 singera 
  • 

Re: Jiná doba 

(27.2.2009 11:40:47)
Ano rodiče by měli více s učiteli komunikovat a né je podrážet. Vím, že některé učitelky jsou hrozné, ale chodila bych za ní tak dlouho, ptala co mé dítě dělá špatně a jestli se už lepší, až by byla spokojená. Jsem trpělivá.
 Xantipa. 


Re: Jiná doba 

(27.2.2009 11:42:17)
A ještě - prosím kolik máš dětí a jak staré?
Mám pocit, že jsi včera spadla z višně /ohledně představ o výchově dětí/. Nic ve zlém~;)
 singera 
  • 

Re: Jiná doba 

(27.2.2009 11:44:16)
Mám 3 děti. 5,8,11 let.
 majdik21 


Re: Jiná doba 

(2.3.2009 14:03:04)
Co dodat souhlasim s tebou Aleno,muj nazor je ze je to jenom v rodicich.Vzdyt rodice a rodina je zaklad vseho co se tyce deti.Neustale upozornovat dite tohle nesmis tohle taky ne,je pro nekoho treba uz unavny,ale verim ze jednou prijde odmena za toto upozornovani,nadavania placani na zadek.Mam zatim hodne dite tak se my to pise~:-D co?Ale myslym ze je to tim ze od mala je vedena mnou i mym manzelem k poslsusnosti.U nas neexistuje ze nemame cas na dite,jeden z nas se proste Majdicce neustale venuje,kdyz je cas tak i obadva najednou a nadarmo se nerika deti ktery si hraji nezlobi:-).
 singera 
  • 

Re: Jiná doba 

(27.2.2009 11:37:36)
Je to hodně o rodičích. Své potomky rozmazlují,děti nosí značkové věci, v první třídě mobil, holčičky se malují, aby byli in,chlapci musí mít háro, holčičky pak melírek, no a pak se rodiče diví. Každá z těch holčiček chce být pak ve čtrnácti modelka a začínají umělé nehty, někdy i dokonce prodloužené vlasy. V hlavě mají jen modeling a škola jde stranou. Chlapci pak hospoda... Asi by se rodiče měli více věnovat,s dětmi sportovat, chtít ať dítě dělá nějaký kroužek.....
 Xantipa. 


Re: Jiná doba 

(27.2.2009 11:40:50)
Singero - a jak by sis to představovala. Předpisové oblečení, předpisový účes, v hlavě jen učení a nic jiného.....~t~ ~a~~a~~a~
 singera 
  • 

Re: Jiná doba 

(27.2.2009 11:43:24)
No tak se pak Xantipo nediv, že jsou dětičky hajzlíky. Kdysi jsme hára a nalakované nehty nenosili a tolik jsme si ani k učitelům nedovolili. Né nadarmo nosí na školách v zahraničí uniformy.
 Xantipa. 


Re: Jiná doba 

(27.2.2009 11:48:06)
Singero - opravdu si nemyslím, že háro, prodlužované vlasy, melíry, nalakované nehty, značkové oblečení apod. automaticky znamená, že dotyčné dítě je hajlík.~j~
 singera 
  • 

Re: Jiná doba 

(27.2.2009 11:54:10)
Né, každé dítě s melírem není hajzlík, ale většina z nich pak nemá na nic jiného čas než na svůj vzhled. Na učení kašle. Proč by taky taková prvotřídní hvězda nebo modelka s gelovými nehty vnímala učitele a školu, že? Když už se vidí, že ona bude slavná. Myslí si, že je hezká a to ji k životu stačí. Je spoustu Barbínek a Kenů. Ale jsou i zodpovědní 14letí, ne že né.
Pak spadnou z oblak a vyučí se za prodavačku. Nic proti prodavačkám! Abys mi pak zase nepsala, co je špatného dělat prodavačku...
 Xantipa. 


Re: Jiná doba 

(27.2.2009 11:59:37)
Singero - znám spoustu kamarádů a kamarádek dcery - holky z větší části hodně řešily, co na sebe, vlasy a kosmetiku - no a co? U toho stihly i školu. Nemysli si, že když holka nebo kluk se stará o svůj vzhled, nestihne učitele. Ale stihne, když chce. A na střední měly za spolužáka kluka - metrosexuála. A ten patřil mezi nejlepší studenty i s kadeřníkem 2x týdně, pravidelnými masážemi a soláriem a denodenní návštěvou fitka. O denodenní minimální hodinové úpravě svého zevnějšku vůbec nemluvím.
Jo - kdyby to bylo tak jednoduchý. Ale bohužel není.
 singera 
  • 

Re: Jiná doba 

(27.2.2009 12:06:33)
Jo metrosexuála jsme měli na střední škole taky, :-) Pořád o přestávkách koukal do zrcadla a česal se a geloval. Taky se učil normálně a byl to šprt, znal vše nazpaměť a když ho někdo vyrušil, tak už nedokázal pokračovat. Po škole zkoušel modeling, nó a skončil jako prodavač někde v butiku. A to nám vždy všem říkal, kde to nedopracuje.
Né všechny fiflenky tak končí. Já vím, některé se provdaj za pracháče a pracovat nemusí :-)
 Xantipa. 


Re: Jiná doba 

(27.2.2009 12:09:12)
Tak ten, o kterém mluvím, neměl modelingové ambice, prostě mu tak bylo dobře. A i kdyby. Kolik mladých sní o něčem velkém? A že pak jejich kroky jsou jinam nebo jejich sny se nevyplní? No a? Jsou proto špatní? Nebo snad nesmějí snít a chtít?
 Singera 
  • 

Re: Jiná doba 

(27.2.2009 12:14:02)
Ale Xantipo ať si sní! Od toho jsou pak rodiče, aby je vrátili do reality! A né aby jim ještě říkali, jo holka ty na tu modelku máš, jdi do toho. Nejsou schopni posoudit možnosti svého dítěte, vidí se ve svém dítěti. Ikdyž měří zhruba 165cm, normálně hezká holka, ale rodiče jí zaplatí prodloužené vlasy, aby holka byla topmodelka. Třebas by bylo lepší, jí říct, že je hezká, ale ten modeling né a zaplatit jí nějaký kurs angličtiny v Londýně nebo nějaký jiný kurz a na vlasy se vykašlat.
 Pole levandulové 


Re: Jiná doba 

(27.2.2009 12:08:19)
Xantipo, souhlasim. Moje zakaznice ke mne vodi svoje dcery i syny, delam jim prakticky stejnou peci jako dospelym tj vcetne meliru, kosmetiky a podobne a rozhodne z hovoru s temi "detmi" nenabyvam dojmu, ze jsou to hajzlici. Jsou to proste deti, jejichz rodice jsou v zivote uspesni a vedi, ze krom obsahu neceho v hlave se lepe prosadi i lide, co vypadaji upravene, neodpudive. A uci to sve potomky uz od mala.
Muj syn taky uz dnes ma svou predstavu o tom, jak chce vypadat, ktere tricko se k cemu hodi a nehodi, vi, ze to neni zivotni traga, kdyz by musel jit mezi lidi neupraveny, ale proste je mu milejsi, kdyz si rano vybere co na sebe a vyresi si sam, ktere fusky ke kteremu tricku. A taky uz odted vi, ze pokud se nebude snazit se neco naucit, tak se mu povede hur, takze rad chodi na anglictinu, na sportovky, plavani atd - ne ze bychom ocekvali, ze ho to bude zivit, ale uci se tim smyslu pro povinnost. Ma ale jednu uchylku po tatinkovi - ani jeden z nich by nesel ven ve spinavych botach :-)
 singera 
  • 

Re: Jiná doba 

(27.2.2009 12:20:27)
Jo jo kadeřnice promluvila. :-) Ono mé děti taky chodí v čistých věcech, učesané. :-) To je jen a jen o tom, kolik toho svému dítěti dovolíš a jak moc z něho děláš hvězdu a povyšuješ ho nad ostatní. Tím nechci říct, že ty to děláš! Ale některé matky jsou až v tom přehnaně aktivní.A pak se diví.
 Pole levandulové 


Re: Jiná doba 

(27.2.2009 12:39:17)
Singero, promluvila jsem, protoze to vidim z prvni linie:-) a ty deti se prede mnou nemusi pretvarovat. Jsou to proste jenom deti, ktere maji radost z toho, ze muzou mit v hlave par pruhu a na obliceji plet bez pupinku:-)
Ale mantinely je diteti potreba dat, to naprosto souhlasim a myslim, ze to nase je ma opravdu jasne dane, zadarmo nema nic ani ted, kdyz mu jsou skoro 4.
 singera 
  • 

Re: Jiná doba 

(27.2.2009 12:52:39)
Pleť bez pupínků je důležitá, pro zdravé sebevědomí dítěte. Souhlasím. Dětem se mají dát mantinely a hlavně je příliš nerozmazlovat, ale dát najevo svou lásku a věnovat se.
 Angretka 


Re: Jiná doba 

(27.2.2009 14:00:06)
Tak promiň, ale teď na mě působíš jako škaredá, zapšklá,zakomplexovaná baba. Tuším, jak to asi myslíš, ale dost to přeháníš.....
 Singera 
  • 

Re: Jiná doba 

(27.2.2009 14:14:09)
Nejsem škaredá, zakomplexovaná......Mužům se líbím, hadají mi míň než mi je...prý jsem pohledná, blbá asi taky nejsem, když má titul :-) Ale kolik blbců je s titulem, že? :-) :-) :-) Jen mám prostě takový názor na věc. Někteří rodiče své děti příliš rozmazlují a pak se diví.Ty nehty, vlasy byl asi blbý příklad, když se toho každý chytá.
 marky 
  • 

Re: Jiná doba 

(27.2.2009 15:51:36)
Tvému synovi jsou 4 roky a už má předtavu o tom, jak chce vypadat a které ponožky ke kterému tričku si vezme??? Mám stejně starého syna a takové věci ho fakt neberou..že bych něco zanedbala?
 Martina, 2 kluci 


Re: Jiná doba 

(27.2.2009 16:41:12)
Marky, nezanedbala, jen máš jiného syna než Skramuška ~;)
Já mám dva syny - jednoho jako tvého, druhého od Skramušky~k~
 majda pajda 
  • 

Re: Jiná doba 

(27.2.2009 16:41:36)
určitě nezanedbala. :-) Můj to taky neřeší. Ne z každého Ti vyroste model. Ale pár dětí takových taky znám, ikdyž starších a především holčičky.
 Jana (Kačka 11/03+Matýsek8/05) 


Re: Jiná doba 

(27.2.2009 12:16:54)
Myslím si, že hodně dětí je zvyklé brát a neumí dávat. Jsou zvyklé, že vše dostanou zadarmo a tím nemyslím jenom materiální věci. A jak se potom mají chovat, když jiný vzorec chování neznají? Tím pádem je nejokatější to značkové oblečení, mobily adod. Ale nechovaly by se ty děti stejně i v uniformě a bez mobilu? A opět jsme ve výchově v rodině....
 singera 
  • 

Re: Jiná doba 

(27.2.2009 12:26:34)
Právě tím, že dětem vše dovolí (všechno co chtějí, koupí), tak to je i ta výchova. Ano, mají všechno, melírek, gelové nehty, prodloužené vlasy a další a další.....ničeho si neváží, všechno jednoduše dostanou. A není to jenom o těch vlas.,a nehtách...
 .Žaba 


Re: Jiná doba 

(27.2.2009 12:02:47)
To, či deti majú melír alebo nie, nejako súvisí s výchovou? Mám sice deti mladšie ako ty, takže z tvojho pohľadu mám menej skúseností, ale povedala by som, že miešaš hrušky s jablkami. To je u nás obľúbené klišé – kto má viac než ja (v jeho veku) je automaticky spratek rozmazlený.
 singera 
  • 

Re: Jiná doba 

(27.2.2009 12:07:51)
S melírem tak úplně né, ale s tím, co všechno dospělí svým dětem dovolí.
 .Žaba 


Re: Jiná doba 

(27.2.2009 12:17:17)
To súhlas, hranice deti poznať musia. Len by som do toho takýmto sposobom nezahŕňala starostlivosť o zovňajšok. Pokiaľ to nie je na úkor slušného správania sa, nech má pre mňa za mňa syn kľudne zelené vlasy.
 Michelina 


Re: Jiná doba 

(27.2.2009 13:48:45)
Singero, chtit muzes, ale s ditetem ktere nechce...budes na nej delat natlak- nutit ze musi do nejakyho krouzku chodit jinak ze z nej vyroste jen nejaky grazlik nevychovany?~;(( A co z toho pak budes mit...~a~
Ale jinak nic proti tve vychove~x~
 Singera 
  • 

Re: Jiná doba 

(27.2.2009 14:30:46)
Michelino, neříkám, že bys měla začít nutit 15letého puberťáka někam do kroužku. To už je pak velice pozdě! Je třeba začít od malička. Např. v 8 měsících chodit na plavání s kojenci a tak v něm budovat radost ze sportu. Je hodně kroužků od 3, 4 let. Jezdit s dětma o víkendu třebas na hory. No prostě se jim věnovat. Když to dítě cítí, že je v něčem v 5 letech dobré, má z toho radost a za zájmů rodičů v tom pokračuje. Je lepší něco dělat, než se na výchovu vykašlat a spoléhat tak jen na školu. A v tom je velké procentu úspěchu. Fakt, že někdy se ti může narodit hajzlík a holt se můžeš stavět na hlavu a nehneš s tím.Tak asi zajít za psychologem, hodně s dítětem komunikovat, snažit se pochopit...Ale né až 15 letech!
 Michelina 


Re: Jiná doba 

(27.2.2009 14:38:44)
Singero, ani ja se nezminovala o 15-ti letem pubertakovi! Jsou deti ktere maji 5 let a muzes jim rikat zlate svate, ze chodit do krouzku je pro ne dobre! Vidim to u znamych jak to maji se svoji holcickou...cas na ni nemaji a pak po ni neco chteji jak sama podotkla!! Coz je obdivuhodna vyridilka v jejim veku.~a~ Ja sama mam chlapecka ktereho vedu ke zdravemu a rozumnemu chovani vuci jinym lidem~c~
 singera 
  • 

Re: Jiná doba 

(27.2.2009 14:50:02)
To je právě to, že na ní nemají čas. Achjo.
 singera 
  • 

Re: Jiná doba 

(27.2.2009 15:00:36)
Jo, asi bych jí v pěti letech neříkala, že chodit do kroužku je dobré, ale prostě s ní chodila cvičit, jezdit na lyžích, nebo plavat...Mé tři děti odmalička chodí do kroužků a v poho.
 Michaela 
  • 

Re: Jiná doba 

(3.3.2009 1:42:41)
Tady souhlasím. Ano, dnešní děti mají jenom svá nezpochybnitelná práva, ale už žádné povinnosti. Přesně si pamatuji, že drzý žák byl pouze výjimkou, učitel v sedmé třídě si ho odvedl do kabinetu, ručně si to s ním vyřídil a bylo po problému. To se dnes také nesmí, děti vědí, že i když řeknou učitelce "ty pí..., ty krávo, ty šmejde, že se jim nic nestane. Je to hrůza, ale asi jsou tak vedeny z domu. Nepamatuji ze školy, ale ani moje dcera, že by něco takového někdo mohl učiteli říci, dnes je to normální. Děti, nejmenované etnikum mají pouze práva a povinnosti žádné. Je to mimochodem i kult dětí dovezený k nám z USA, také na to doplatíme jako oni, až nás jedenáctiletí haranti budou střílet ze svých vlastních zbraní, ale to už bude poněkud pozdě to řešit.
 Dobra1 


poslani vs. penize 

(27.2.2009 8:52:06)
Problemy popsane v clanku jsou sice pravdive,ale podle mne reseni obcas trochu mimo.
Vime, ze pribyva novych, casto problematickych zaku, kteri potrebuji individualnejsi pristup. Vi se, ze idealni pocet zaku, aby je ucitel mohl takhle zvladat je do 20, nejlip tak 16-18. Jenze kde klesne pocet zaku na tuto uroven, uz se tridy meni a rusi, aby jich bylo vic. Uz ted nastupuji do skol silne rocniky, stejne jako v 80. letech bude ve tridach nejspis kolem 30 zaku.
Jenze- na vic trid a vic ucitelu nejsou penize. Plno tech, kteri vystuduji, odchazeji mimo skolstvi. proc asi? pritom ve spolecnosti (aspon v mem okoli) prevlada nazor, ze ucitele se flakaji, maji plno prazdnin a hodne penez a co by jeste chteli, ze?
je to podobne jako s doktory. Taky se vi, ze v malych nemocnicich je jich malo, mladi lide nechteji v takove mire studovat a nasledne delat medicinu, plno jich odchazi do zahranici...
nejak mi nejde do hlavy, ze o takovych oborech, o kterych na jedne strane snad kazdy rika, jak jsou pro nas dulezite, taky skoro kazdy rika, ze jim jde jen o penize a ze by meli drzet pusu a delat. tak kde je chyba? proc se do skolstvi a do zdravotnictvi "zene" tak malo novych lidi? A proc vecne nejsou penize na to, aby se to stalo pro vic lidi lukrativni a prestizni zamestnani? A aby bylo dost skol s dostetecnym poctem trid (jeste pred 2-ma lety se v mem okoli zrusily skoly pro nedostatek deti, i kdyz rozeni velkeho poctu novych deti bylo neprehlednutelne)?
 Babsi+2 


Re: poslani vs. penize 

(27.2.2009 9:14:50)
budu nastupovat a hlodá to ve mě, jestli do školství. důvody? bojím se o sebe a o své děti. nemůžu nijak zabránit tomu, aby mi hlídané dítě uteklo, např. z výletu nebo ze školy během vyučování, ale JÁ za něj budu zodpovědná. a proč se bojím o své děti? když dám dominičkovi-maminčině inteligentnímu miláčkovi/podle mě agresivnímu grázlovi-kouli z písemky, kdo mi zaručí, že si dominiček nepodá mé děti, které s ním chodí do školy?
 1.3Magráta13 


dítě je dítě 

(27.2.2009 9:18:01)
Já vidím problém v tom, že se sice na jednu stranu v dětech posiluje sebevědomí, jak mají svá práva, jak si knim nikdo nesmí nic dovolit, ale na druhou stravu se je snažíme zbytečně chránit před důsledky jejich činů. Se vzrůstajícími právy dětí by měly zákonitě narůstat i jejich povinnosti. Na druhou stranu, nejsou-li děti dostatečně vyzrálé na to, aby nesly za své činy stejnou zodpovědnost jako dospělý, nemohou jim být přiznána stejná príva jako dospělým.
S dětmi by se samozřejmě mělo zacházet slušně, důstojně atd atd. Ale teprve rostou, učí se a poznávají. Proto by učitelé i rodiči měly mít patřičnou autoritu. U rodičů je to jednodušší, je to jejich dítě, často se s ním vypořádá za zavřenými dveřmi i když ne vždy možná vhodným způsobem. U učitelů jsem pro, aby byly změnou zákona chráněni. Jejich povolání považuji za vysoce rizikové a ochrana zakotvená v zákoně usměrní nejen žáky, ale především některé rodiče, kteří svým nevhodným projevem na adresu učitelů podporují žáky v jejich nevhodném chování vůči vyučujícím.
 majda pajda 
  • 

Re: dítě je dítě 

(27.2.2009 12:37:40)
výchova je o tom hlavně doma se dítěti věnovat a nespoléhat ve škole na učitele!
 Rapiti 


Re: dítě je dítě 

(27.2.2009 12:39:00)
Jo, ale učitel se musí výchově také věnovat, protože nemůže spoléhat na to, že děti se rodí jen zodpovědným rodičům.
 majda pajda 
  • 

Re: dítě je dítě 

(27.2.2009 12:56:14)
Ale ten učitel už to nevytrhne. Má ve škole, ve třídě 30 dětiček, zatímco my,normální rodina doma 1 až 5 dětí, tak je víc na nás. Samozřejmě, že učitel musí být osobnost, nesmí ve třídě třeba používat sprostá slova atd.,ale už to fakt nevytrhne, když je špatný základ v rodině.
 Rapiti 


Re: dítě je dítě 

(27.2.2009 13:07:34)
Ale vytrhne.
1. dítě potřebuje vidět i jiné vzory, může to pro něj být záchrana (např. můj kamarád měl rodiče alkoholiky, díky dědečkovi, který mu byl vzorem a věnoval se mu jak mohl, z něj vyrostl slušný a zodpovědný člověk)
2. někdy je dítě opravdu dost nezvladatelné, ale když ho všichni odepíší nebude mít šanci.
Uvedu příklad od nás ze školky. Chlapeček 4 letý, bral dětem hračky, bil je, kazil jim hry a zaměřoval se vždy na slabší, zvlášť na holčičky. Brzy si maminky začaly stěžovat a došlo to tak daleko, že některé požadovaly vyhození chlapečka ze školky. Naštěstí ředitelka byla rozumná, co by z kluka asi vyrostlo, kdyby ho odevšad jen vyhazovali s tím, že je grázl. Přeřadila ho do třídy předškoláků, aby neměl nad tolika dětmi silovou převahu a zajistila, že učitelky ho budou mít neustále na očích a budou se mu víc věnovat. Věřím, že kluk nastoupí školní docházku možná živější, ale vychovaný a nepotáhne si do života nálepku grázla.
 majda pajda 
  • 

Re: dítě je dítě 

(27.2.2009 13:19:24)
Ale nevytrhne. Hlavně záleží na rodičích.
U toho 4letého chlapečka...no neměl ještě natolik vyvinuté sociální cítění, asi v tom byl opožděný. U mé kamarádky bylo to samé. Kluk bral dětem hračky, byl hyperaktivní, neuklízel po sobě-ve třech letech. Ve 5ti letech je to úplně jiné dítě, kamarádský, sklidnil se. Takhle malé dítě se vyvíjí a to soc. cítění má někdo jiný už ve 3 někdo jiný až v 5, ale to ty učitelky ví a umí přizpůsobit výchovu. Tak jak někdo chodí už 9 měsících a někdo se to naučí až po roce. Ale to je hlavně o tom naučit se žít mezi ostatními dětmi.
Něvěřím, že na ZŠ učitel nějak tu výchovu, kterou má dítě vsugerovanou doma vytrhne. Ano, učitel si musí sjednat ve třídě pořádek, zajistit, aby nedocházelo k šikaně, ale ta výchova je především doma.
 Lea 
  • 

Re: dítě je dítě 

(27.2.2009 13:31:03)
Oba tvoje prikaldy jsou sice nazorne, ale trosku to pokulhava:
dedecek je prece jenom RODINA (a ja osobne tedy do vyznamu fraze "vliv rodiny" radim celou sirokou rodinu tedy i dedecka) a mel kluka jenom JEDNOHO (nebo treba 2-3, pochybuju ze vic a 30 jich urcite nebylo).

Ve skolce je role ucitelek prece jen jina - od ucitelky ve skolce neocekavam, ze deti nauci nasobilku, ale prave to, ze pomuze diteti se socializaci, kolektivem, usmerni jeho nevhodne chovani k ostatnim... Proste od toho skolka podle me je, ze nazorne ukaze detem, ze nejsou na svete samy.

Od ucitele ale ocekavam, ze deti bude predevsim UCIT. Vedomosti, znalosti, schopnosti. Jake maji vnitrni vztahy v ostatnich rodinach je mi celkem jedno, ovsem za predpokladu, ze to nebude mit nasledky na moje dite - tzn. pokud je ve tride grazl, ktery neustale vyrusuje, otravuje atd. mel by ucitel mit moznost ho ucinne potrestat tak, aby to nemelo vliv na ostani zaky.

Stat plati skolstvi a ja dite posilam do skoly proto, aby se neco naucilo a ne aby neustale poslouchalo, jak pani ucitelka neustale musi nekoho umravnovat a vysilovat sebe i ostatni.

Jsem pro zavedeni "docasneho vylouceni", v nekterych statech uz to maji. Delas bordel? Porad? Rodice na to nic? Dobra, tyden nechod. Tim se totiz dite nahle hodi na krk rodicum (kterym to trochu zkomplikuje zivot), coz je snad vyprovokuje k aktivite.

Vzdelani je hodnota, ktera neni ani zadarmo ani samozrejma.
 Majda pajda 
  • 

Re: dítě je dítě 

(27.2.2009 13:40:02)
Já s tebou Leo plně souhlasím. Na výchovu jsou především rodiče, prarodiče, někdy tetičky... Učitel má především učit. Ten 4letý chlapeček potřeboval jen naučit, jak se chovat mezi svými vrsteníky, naučit se sociál.cítění. Doma má výchovu rodičů, ale třeba se nedostal ještě mezi děti, nevěděl, že se má dělit s někým o hračky...Ale to je jeden z hlavních smyslů školky, naučit dítěte žít v komunitě stejně starých dětí. To že to neuměl, nebyla až tak vina rodičů ve výchově.
 Rapiti 


Re: dítě je dítě 

(27.2.2009 13:50:11)
Leo, já chápu tvoje stanovisko. Jen si myslím, že není v pořádku zlomit nad dítětem hůl jen proto, že má blbý rodiče. Ono za to přece nemůže.
 Eecta 


ucitele a profesori 

(27.2.2009 10:49:11)
ja na skolu vzpominam jako na nejhorsi obdobi meho zivota - dokonce i kdyz me prijali na vysokou, nesla jsem tam - pro me proste skola byla des bes, a to hlavne kvuli ucitelum
ja na jednu stranu chapu, ze to maji tezke, vyjit s tolika detma a jejich rodici (byla jsem jako doprovod na vikendovem vyletu ctvrtaku a pri navratu detem rodicum jsem videla, co ztropil jeden otec, ze ma jeho dcera odrene koleno - byl to takovy ten otec, co dceri na hory, kde se nese vsechno na zadech 3 km po hrebeni od horni stanice lanovky na chatu, pres vyslovne narizeni batohu da kufr s koleckama. samozrejme jsme ji to pribalili k nasim barohum, ale kdyz jsme mu rikali, proc nema batoh, rekl, ze to je kousek, ze to donese... chtela bych ho videt)
ale na druhou stranu kdyz si na ne vzpomenu... brrrrrrrrrrrr - jak nas porad buzerovali, prudili kvuli kazde malickosti, ve sve vetsine se snazili, abysme z nich meli strach - vyrusujes - petka! za trest opis doma 100x... az na svelte vyjimky mam zafixovano co ucitelka, to megera v duchodovem veku, ktera vi vsechno nejlip

jak ja jenom namotivuju deti, aby se do skoly tesily:(((((((((
 Rapiti 


Re: ucitele a profesori 

(27.2.2009 11:02:22)
Eekto, taky jsem znala dost takových. Ale doufám, že se doba změnila i v tomto.
Mám celkem asi štěstí, že jsem měla možnost najít náhled z druhé strany. Přivdala jsem se do menšího města, našla jsem si okruh kamarádek a ejhle, zjistila jsem, že snad polovina z nich učí. Moje děti tedy znají některé učitelky od mala, oslovují je teto nebo jim aspoň tykají a tak se cítí v jejich společnosti dobře. Teď chodím na kurz Respektovat a být respektován a těší mě kolik z přítomných maminek jsou zároveň učitelky. Jejich přístupu k dětem se opravdu nebojím a vidím budoucnost celkem optimisticky. Velký problém vidím v některých rodičích, ne všechny děti mají to štěstí, že se narodí lidem, kteří umí nebo chtějí vychovávat. Tam holt musí výchovu dohnat škola. Ale pokud se dost zanedbá z tohoto ohledu v MŠ, pak na prvním stupni a nakonec na druhém, není se co divit, jaký výkvět se pak najde na učňáku.
 .Žaba 


Re: ucitele a profesori 

(27.2.2009 12:11:54)
Rapiti, prosím ťa, tie učiteľky, ktoré chodia na kurzy RaR, a prípadne podľa toho učia, stretávajú sa ony s tým, že by mali problém s autoritou v triede? Na akých stupňoch vyučujú?
 Rapiti 


Re: ucitele a profesori 

(27.2.2009 12:24:20)
Ta skladba je fakt různorodá, ZŠ, MŠ, SŠ zdravotní, ZŠ speciální, také někdo, kdo pracuje s mladistvými delikventy a také prostě maminky jako já. Každá ta účastnice ovlivní životy několika dětí k lepšímu a to je jen dobře. Už teď je zájem takový, že se kurz bude zřejmě opakovat. Je to prima. :-)
 Zawgat_Mohammed 


Re: ucitele a profesori 

(27.2.2009 11:28:39)
Ja mam podobne zkusenosti, akorat zdaleka ne kazda byla v duchodovem veku.
Behem zakladni skoly jsem dospela k zaveru ucitel=clovek, ktery se tvari, ze je neomylny, pritom ale skoro nic nevi (opravdu, zasla jsem nad tim, jak malo nekteri vi o svem oboru a nejen o nem), jde jim jen o to si tu dobu nejak v klidu odsedet a padla. Zaci jsou objekt, ktery nekteri z nich vyuzivaji k vybiti vlastnich emoci.
Na gymplu jsem si svuj nazor upravila, ale kdyz jsem videla, kdo z naseho rocniku sel na pedak (ano, ti, co meli nejhorsi znamky, nikam se nedostali, skolu absolutne flakali a zajimalo jen jen to, kde se muzou opit), pochopila jsem, proc je hodne ucitelu takovych, jaci jsou.
Dnes velice vazne uvazuji o tom, ze moje deti do skoly chodit nebudou a radeji si je budu ucit sama.
 Eecta 


Re: ucitele a profesori 

(27.2.2009 12:46:28)
no ja to mela horsi spis na stredni nez na zakladni

po jednech tridnich schuzkach hned v prvaku rekla me mame mama me spoluzacky: tyhle zensky byly stary kra.vy uz kdyz ucily me...


 Miladka 
  • 

Respekt 

(27.2.2009 11:11:56)
Myslím, že se zapomíná, co to vlastně znamená respekt. Kdysi většina dětí učitele nerespektovala, ale jednoduše se jich bála. Je mnohem jednodušší děti zastrašit, než se chovat tak, aby děti respektovaly.
Děti jaksi začaly víc přemýšlet a zjistily, že některých učitelů opravdu není třeba se bát a takoví učitelé si respekt nejsou schopni získat. To je ale problém učitele.
 singera 
  • 

jo jo jiná doba žák vyhazuje učitele :-) 

(27.2.2009 11:27:06)
Jde to z extrému do extrémů. Za komoušu děs a teď taky. Mnoho známých učí a co si ti smradi dneska nevymyslí, hrůza.
Ale co si pamatuji, za komoušů to nebylo lepší. Měli jsme soudružku učitelku na prvním stupni a ta byla děs. Šíleně řvala. Hodně dětí z ní mělo neurozu. Stačilo se otočit nebo zavrtět na židli, hrozný řev a facka. O spolužáka zlomila ukazovátko, když ho přehla přes lavici a mlátila. Spolužačku zase zavřeli do skříně, protože namalovala něco jiného než měla. Jinak byla hodná puťka, ale od té doby z nervozity škytala. Úplně jsme záviděli béčku, kde byla strašně hodná paní učitelka. Naše byla za trest a každý se vždycky bál, že jí v první třídě dostane.
 Jana, 2 děti 
  • 

Re: Respekt 

(27.2.2009 12:09:43)
Moje kamarádka-učitelka se přihlásila na seminář Respektovat a být respektován. Měla problém s uvolněním ve škole(suplování je neplacené a i kdyby svým kolegům dala přípravy, tak nikdo za ni učit nebude - zadarmo pouze děti pohlídá :-( a platila si ho ze svého. Až na semináři zjistila, že je pětidílny a i když byl seminář skvělý, tak se pravděpodobně na další díly nepodívá - 4x ji nikdo neuvolní a navíc už by to dost narušovalo jejich rodinný rozpočet. Tak se snaží těžit z knížky a prvního dílu semináře. Netvrdím, že takto to chodí na všech školách, ale bohužel je to tak jako všude o penězích a samozřejmě o lidech
 .Žaba 


Re: Respekt 

(27.2.2009 12:22:04)
Trafila si to úplne presne. Kedysi nebol rešpekt, ale strach z učiteľa. Teraz už strach nie je, pretože deti vedia, že majú nejaké práva. A keďže zmizol strach, nezostalo nič.
 lenka 6/05 
  • 

Nutná potřeba autority 

(27.2.2009 11:45:06)
Já teda nevím, ale mám osobní dojem, že hlavní hranice by snad měli určovat rodiče doma a né pořád spoléhat na školu. Pokud dítě zbije učitele, tak mě osobně by nezajímalo, jestli má učitel dostatečnou autoritu, prostě bych viděla problém v dítěti a jeho výchově a tudíž to řešila s psychology apod. To jak se děti chovají je (pokud dítě nemá nějakou psychickou poruchu) vždycky výsledek jeho rodičů!!!

Apropo měla jsem jednu známou jejíž syn co půl roku měnil střední školu, protože si na něho učitelé údajně zasedli. Měl tak těžké úkoly, že mu je rodiče museli psát, apod. Chudáček - od rodičů jsem snad pochvalu na učitele nikdy neslyšela. Spíše naopak. A výsledek, kluk přestal studovat, protože se mu jednoduše nechtělo. Teď je na úřadě práce a fláká se a já osobně si nemyslím, že to byla chyba učitelů.... :( Je lehké někoho odsuzovat, ale já vím jistě, že bych učitelem být nechtěla, alespoň v téhle době né!!!
 Lenka** 


K tomu veřejnému činiteli 

(27.2.2009 12:26:33)
se vyjadřovala předseda zmíněná Asociace učitelů ZŠ, že to jen zjišťovali jako jednu z více alternativ, co by učitelé na to. A už se to posunulo úplně někam jinam. V Respektu byl o učitelích, kyberšikaně a dalších jevech dobrý článek, toho předsedu tam citovali, musí to být fajn učitel. Pro zájemce s.

Jinak na všech příspěvcích je ta pověstná troška pravdy, je nutné brát to kompexně. Úprava jednotlivostí sama o sobě nic moc nepřinese, školy se musejí naučit komunikovat s rodiči, dalšími institucemi (např. OSPOD), podpořit své učitele v oprávněných případech, ale taky podpořit rodičů žáků tam, kde učitelé selhali. Naučit se řešit problémy hned na začátku a nejen mocensky. Někdo ve svém příspěvku psal, že děti se musejí učit odpovědnosti (to jistě více než poslušnosti, to můžu jen podepsat), ale stejně tak musíme převzít za tu svou část výchovy zodpovědnost i my rodiče, ale také učitelé za svou práci (i tu výchovnou).
 Lenka** 


Re: K tomu veřejnému činiteli 

(27.2.2009 12:27:08)
Se mi nezuobrazil ten odkaz: http://www.apzs.cz/page2.html
 Xantipa. 


Re: K tomu veřejnému činiteli 

(27.2.2009 12:39:42)
Ano, jistě. Jenže já jako rodič bych ráda, aby s mými dětmi nebylo ve škole nakládáno stylem - drž ústa a krok a nic se ti nestane. Vychovávám je k respektu k druhým, ale chci, aby stejně se k nim ti druzí chovali. Své děti podporuji v tom, aby dokázaly projevit názor, samozřejmě, učí se to, tudíž dělají chyby. Ale jsou to děti, aby dělaly chyby. Mluvíme o tom, aby věděly, že to, když mají odlišný názor, automaticky neznamená, že jejich názor je ten jediný správný a že někdy je potřeba podřídit se. Ale nejsou zvyklé dělat automaticky vše, co se po nich chce, pokud jim je to proti srsti. Není nic špatného na tom říct - ale proč, proč by to nešlo takhle. Jenže už tahle poznámka u některých dospělých zvyšuje adrenalin v krvi. A nic to nemění na skutečnosti, že moje děti od malička chodí ke kadeřnici, jsou zvyklé si vybírat oblečení bez mých příkazů typu - tohle si vezmeš a basta. Že mladší syn by si nevzal slipy, které se mu nelíbí, tričko, že sám řekne kadeřnici, jak chce ostříhat - no a co? Taky by se mi nelíbilo, kdyby mi někdo diktoval, co mám mít na sobě a jak mám mít upravené vlasy.~a~
 singera 
  • 

Re: K tomu veřejnému činiteli 

(27.2.2009 12:45:23)
Ale ať si tvůj syn oblíká jaké slipy chce. :-) :-) :-) To je jen o tom, kolik ti dospěláci toho dětem povolí a pak se diví s otevřenou hubou. A zpátky už to vzít nejde. Pak si říkají, kdybych já mu tolik nekupovala, nerozmazlovala, nedovolovala... Někde byl článek o tzv. indigových dětech. :-) No co ti lidé z těch dětí dělají, úplné božstvo.Neposlouchají, nemají žádný respekt, jsou to smradi drzí...ale vždyť to je indigové dítě...ono je prý tak chytré...musíme se mu klanět :-) :-) :-)
 Xantipa. 


Re: K tomu veřejnému činiteli 

(27.2.2009 13:03:12)
Singero - ale to není o tom, že těch slipů má milion nebo že by snad požadoval, že by po použití se vyhazovaly do koše /když už jsme u těch slipů/. Souhlasím s tím, že děti musejí mít mantinely, to jistě. Ale mají taky svou osobnost. O indigových dětech jsem četla, nevím, takové děti nemám a neznám. Snažím se děti vychovávat tak, aby až vylétnou z hnízda, byly připraveny /pokud možno/, ale kdyby mému dítěti řekl učitel, že mé dítě je hajzl, rozhodně bych to tak nenechala. Jednak bych vysvětlila dítěti, že tohle si nemůže k němu dovolit nikdo, ani učitel, že to je nepřípustné a rozhodně bych to řešila. Protože dítě musí vědět, že má práva. Musí znát i povinnosti, to je jasné. Jenže práva se osvojují snadněji než povinnosti. A to se týká nejen dětí~;)
 singera 
  • 

Re: K tomu veřejnému činiteli 

(27.2.2009 13:10:38)
No tak to máte divné učitele...oslovit dítě hajzlíkem? Kdyby se to stalo mne, tak bych se nad svým dítětem zamyslela, proč k tomu asi tak došlo, že? A pak si promluvila i s učitelem.
Hmmm...zvláštní učitel...a neudělali rodiče těch hajzlíků taky někde chybu? Těžko říct, záleží na situaci, kdy to řekl...
 Xantipa. 


Re: K tomu veřejnému činiteli 

(27.2.2009 13:19:55)
Singero - učitelka řekla mé dceři doslova - jsi drzý spratek, mlátila bych tě hlava nehlava, stejně budeš utírat jenom kravám prdele, o to se postarám.
No - v té důraznosti nějak zapomněla, že ne každý rodič sklopí krovky stylem - učitel má vždy pravdu - a pak nebyla schopna ani zopakovat to, co dceři řekla a vykrucovala se, co by, jak by a kdesi cosi. A snažila se celý problém hodit na dceru. O co šlo? O známky, resp. o jednu známku, konkrétně pětku. Učitelka chtěla po měsíci dopisovat známky a že prý tam dcera měla pětku /jedničkářka?/. Dcera trvala na tom, že rozhodně ne, chtěla vědět, z čeho to bylo, protože ona si nebyla ničeho vědoma a pak řekla, že tohle řekne doma a že se to bude muset dořešit, ovšem s rodiči. A bylo, že nemlčela a projevila názor, vysloužila si tohle. A kdopak selhal? Já v tom mám úplně jasno~d~ Navíc - chvíli učitelka tvrdila, že dcera byla sprostá, ale nějak si nebyla před ředitelem schopná vybavit ona strašná sprostá slova obzvlášť, když jsem žádala, aby se ta sprostá slova opakovala před celou třídou. Po hodině jednání už jen trvala na tom, že byla drzá.
 singera 
  • 

Re: K tomu veřejnému činiteli 

(27.2.2009 13:27:33)
Divná účitela. Já na takovou u svých dětí ještě štěstí neměla.
Taky bych za ní zašla a promluvila si.
Ale někdy dětičky navykládají maminkám různé věci. Což ovšem není tvůj příklad. Ale jak to tak sledují v okolí u kamarádek co učí, tak někdy děs, co si ty děcka dovolí.
 Xantipa. 


Re: K tomu veřejnému činiteli 

(27.2.2009 13:33:47)
Ale jo, počítám s tím, že děti jsou schopné si ledasco vybájit. Jenže moje děti vědí, že já všechno řeším, tudíž by se klidně mohly dostat do situace, kdy by se musely postavit proti učitelce a říct - paní učitelka mi řekla ................
a hezky zopakovat to, co mi děti řekly doma. A navíc vědí, že ať provedou cokoli z jejich pohledu hrozného, vždycky se to dá řešit, dáme hlavy dohromady, opadnou vášně a nic se nejí tak horké, jak se to uvaří. A nebiju je, prostě společně hledáme řešení.
 singera 
  • 

Re: K tomu veřejnému činiteli 

(27.2.2009 13:42:30)
Však jo, nepochybuji o Tobě jako o správné mámě. Jen vím, že některé dětičky jsou prevíti...
 Xantipa. 


Re: K tomu veřejnému činiteli 

(27.2.2009 13:51:25)
každý dělá chyby, já taky. Ale - ať chceme nebo ne, doma můžeme jako rodiče apelovat jakkoli na cokoli, ale dítě se pohybuje venku a i ve škole. A pokud si najednou usmyslí, že všichni dospělí jsou trapní prudiči, protože kamarádi jsou IN a vědí to líp, můžeš co chceš a nezmůžeš nic. Jen můžeš doufat, že se ti nějakým zázrakem podaří uhodit na tu správnou strunu a dítě prozře dřív, než se stane něco děsivýho. A jak tady píše Lenka - dupla bych si. U 21letého dítěte se můžeš udupat a nezmůžeš nic, zrovna tak u puberťáka. Můžeš leda doufat, že díky různým vlivům neztratí mozek a že snad v tom dítěti zůstalo aspoň něco dobrého z Tvé výchovy. Ale někdy i tohle je málo. To kdyby rodič dopředu věděl, to by bylo terno.
 singera 
  • 

Re: K tomu veřejnému činiteli 

(27.2.2009 14:06:24)
V 21 letech to už není dítě, ale dospělý, který se už může o sebe starat. No, doufejme, že naše děti budou rozumné. :-) Že se nedostanou do špatné party, nezačnou brát drogy... Taky nad tím přemýšlím, jak tomu zabránit. A napadá mne jen se jim věnovat, chodit spolu sportovat, znát dobře jejich kamarády, ať si je klidně zvou domů, udělám jim děckou party. :-) Berem třeba i kamarády dětí sebou na výlety, ke koním... Na výchovu ve školách bych moc nespoléhala, hlavně doma.
A pak nějaké i ty kroužky, aby nebylo času nazbyt na lumpárny.
 Xantipa. 


Re: K tomu veřejnému činiteli 

(27.2.2009 14:13:37)
Singero - některé děti jsou tak otrávené všemi kroužky, že jakmile se cítí dost silné na odpor, už je nikdo nikam nedostane - ani párem volů~;)
Jinak co jsem psala o vyrušování - tohle se netýká mého syna, ale syna mé kamarádky, který chodí do jiné školy. Ona je z toho úplně na prášky. Až teprve tehdy jsem se zeptala syna, kde vlastně sedí a zda sedí s tím svým kamarádem. A ejhle - máme osvícenou učitelku. Už nesedí spolu, jak se mi s uzarděním přiznal, neustále žvanili, tak je učitelka rozsadila - a je po žvanění. A poznámka nebyla žádná. Ale ta druhá učitelka tohle prostě odmítá praktikovat - asi aby si nesnižovala autoritu, nebo co. Přitom - léčba je jednoduchá.
 singera 
  • 

Re: K tomu veřejnému činiteli 

(27.2.2009 14:19:03)
Asi se učitelka minula povoláním.
Ale myslím si, že každé dítě něco musí bavit...buď výtvarka, hudebka, sport, stavění modelů nebo učení se.Když má odmalička něco v čem je dobré a co ho baví, tak je skoro vyhráno. Musí ho v tom rodiče podporovat.
 Xantipa. 


Re: K tomu veřejnému činiteli 

(27.2.2009 14:28:12)
Singero - v tomto Ti taky budu odporovat. Dcera dělala milion aktivit - vždycky něco objevila, věnovala se tomu, časem odpadla a našla si něco jiného - byly to sporty, zpěv, divadlo - prostě to střídala. A byla spokojená. Syn - ten to dělá taky, ale tak nějak současně. On ty různé činnosti potřebuje dělat podle nálady - něco ho nadchne na karate, všechno jde na chvíli stranou a trénuje každý den, pak to opadne a je pro něj problém jít cvičit jednou týdně, zato leží v encyklopediích a shání informace o letounech a letcích z války, pak zas by plaval skoro denně, za čas má nutkání stavět modely a nebo zjistit všechno možný o africké zvířeně. On prostě potřebuje hodně otevřených možností, aby si mohl ten určitý den najít tu pravou. Někdo říká, že to není správné, ale já si říkám - a proč ne?
 singera 
  • 

Re: K tomu veřejnému činiteli 

(27.2.2009 14:35:00)
No ale pořád ty tvoje dětičky dělají nějaký kroužek. Něco je zajímá. Nechodí za školu drogovat. A to je úspěch! :-) Asi se jím věnuješ, komunikuješ s nima... Někdo je v kroužcích nestálý, aspoň toho bude v životě více umět.
Každé dítě baví kroužek, pak přestane, neboť se mu něco nepodaří, od toho jsme tu my rodiče, abychom ho povzbudili, ať to nevzdává.
 alžbjeta 


Re: K tomu veřejnému činiteli 

(28.2.2009 16:02:24)
xantipo,
tohle mimochodem vazne funguje. pamatuju si to jeste ze svych skolnich let, kdy se mnou tatka resil nejaky skolni problem a ja se snazila pribarvovat ve svuj propech, rekl, mi, ze jestli je tomu opravdu tak jak rikam, pujdeme si to do skoly vyrikat s pani ucitelkou.
hodne rychle jsem hodila zpatecku. ale je i mozne, ze jsou i deti, kterym by takova konfrontace nevadila - prestoze lhaly.
 Lenka** 


Re: K tomu veřejnému činiteli 

(27.2.2009 12:45:25)
To jsi, Xantipo, reagovala na mne? Já myslím,že jsme ve shodě:-)
 Xantipa. 


Re: K tomu veřejnému činiteli 

(27.2.2009 12:57:39)
Ale ano - s Tebou ve shodě jsem. To je obecná reakce na další přispěvatelky.
 olsche 


Re: K tomu veřejnému činiteli 

(27.2.2009 16:28:02)
Kéž by všichni rodiče přistupovali k výchově jako ty. Sebebědomé děti s uměním naslouchat....ideál. Když se zamyslím nad svou třídou, tak většina dětí je víceméně vedena takto. Pak tam mám ale dítko, které se mě 5krát během dvou minut zeptá, prooooč si mám vyndat písanku a rozcvičit si prstíky. Protože se teď budeme učit psát to a to písmenko,nejdříve se rozcvičíme,pak si ho vyzkoušíte napsat na tabuli. A proooč......No proč asi, že....tomu chlapci by moooc prospěl tvůj styl výchovy. Ale pravda je, že si jinak nemůžu stěžovat. U 20 dětí jsem nespokojena s přístupem a výchovou rodičů u dvou dětí. A ty ve třídě zvládám usměrňovat.
 Singery 
  • 

VÝCHOVA 

(27.2.2009 14:48:45)
Myslím si, že především záleží jen a jen na rodičích, jak si své děti vychovají. Na školu bych až tak nespoléhala. Snažit se dítěti věnovat, komunikovat, trávit s dítětem čas, znát jeho kamarády, společně třebas sportovat, nebo modelovat, chodit na keramiku nebo já nevím co.....
Může se to zvrtnout, že dítě začne třeba fetovat, krást, ale aspoň jste pro něj něco dělali. A je tam mnohem menší procento neúspěchu, než když se rodiče dětem nevěnují, jen si je "nasekají" a hledí jen na sebe, na svou image, koníčky, kariéru...
Když tak koukám na dospělé lidí, je jich spoustu dobře vychovaných a nevěřím, že na tom budou naše děti hůř. Ano, najdou se i hajzlíci, ale to bylo i za našich babiček...
Hezký den. Jdu se domu věnovat svým dětem, aby z nich nevyrostli hajzlíci. :-)
 Ifka... 


VŠ mě nepřipravila do praxe 

(27.2.2009 17:37:24)
Promovala jsem v r.1997 (což není reletivně dávno) na PF UK v Praze. Naučila jsem se myslím dost teorie, psychologii a pedagogiku jsme probírali velice teoreticky, ale nikdo nás nepřipravoval na to, jak konkrétně zvládat kázeňské problémy,agresívní žáky, jak řešit např. šikanu, drogy ve školách, jak vést dialog s rodiči, případně se sociálkou, policií a s dalšími institucemi. Tak nějak automaticky se předpokládá, že se s tím každý učitel popere sám, od toho v té škole přece je. Učitelé byli ještě donedávna vedeni k tomu, aby svým žákům do hlavy "nalili" co nejvíce vědomostí a dovedností, ale na sociální kontakty se zapomínalo. Zajímal by mě názor nějakého studenta pedagogického oboru, změnilo se něco v tomto smyslu na vysokých školách?
 majda pajda 
  • 

Re: VŠ mě nepřipravila do praxe 

(27.2.2009 17:49:56)
Myslím, že se nic nezměnilo.A není to jen na pedagogických vysokých školách. Člověk se tam bifluje hrozně věcí, má načteno, ale v praxi mu to je nanic. Nejlepší škola je sám život a životní zkušenosti. Ale bez té teorie bys zase nemohla učit, že? :-)
Celkově si myslím, že i střední školy absolventy na praxi moc nepřipraví. Například obchodní lycea. Ano, učí se tam učetnictví, ale v praxi pak absolvent nestačí valit bulvy. Možná, ještě odborné střední školy nebo hotelovky, kde mají študenti nějakou praxi.
 Babsi+2 


Re: VŠ mě nepřipravila do praxe 

(27.2.2009 19:48:59)
Já promovala v roce02 a nic se nezměnilo. Až na jednoho bezvadného učitele s praxí v PPP, který byl zanedlouho odejit, to stálo za prdlačku.
Dokonce, když jsem se naší docentky pedagogiky přímo ptala, jak mám řešit příchod zfetovaného dítěte do třídy, nevěděla.(tou dobou se tento průšvih podařil jedné kamarádce - mariánka v kakau)
 Delete 


fyzika na druhém stupni 

(27.2.2009 18:02:39)
Od září učím fyziku (ten tolik "oblíbený" předmět....) ve třídách plných puberťáků....Mám za sebou mimo jiné více jak půlroční seminář Centra dohody (vedou ten seminář Respektovat a být respektován) a jak to jde, uplatňuji nabyté dovednosti, protože mě tento přístup hodně oslovil...
Ale.....

U dětí se svým přístupem (navíc ještě ovlivněný Tvořivou školou a Montessori pedagogikou)narážím na jeden zásadní problém. Chovají se stejně jako celý český národ po revoluci....Dostali určitou svobodu (projevu, pohybu, práce) a neumějí s ní zacházet. První týdny byl ve třídách nesnesitelný hluk a po půl roce je vše jen o něco lepší. Je krásné, že mě děti žádají, ať si je vezmu jako třídní, je super, že se mě nebojí na cokoliv zeptat a také že je můj názor zajímá, je skvělé, že mi říkají, že mě mají rádi a dokáží i říct proč.....bohužel ale svůj vztah ke mně stále nedokáží projevit tak, že se při hodině ovládnou a nebaví se mezi sebou .....
Ono totiž nejde ani tak o vztah ke mně, ale k sobě navzájem....kvůli mně jim je občas i trapně, často slyším i "Omlovám se...." a řekla bych, že upřímné...ale ostatním to říct nedokážou....jako největší problém v tomto smyslu cítím vzájemnou neúctu mezi sebou....Je jim úplně jedno, že ruší ostatní, často si nadávají, vadí jim na sobě to, co říkají, co dělají, jak vypadají .... nerespektují názory druhých, někteří se bojí pusu otevřít, jiní na sebe naopak strhávají pozornost za každou cenu....A na tohle už ve svých dvou hodnách týdně prostě nestačím, zejména když minimálně o čtvrtinu z nich přicházím kvůli všelijakým divadlům apod...Bohužel jsou hodiny spočítané tak, že se sotva stíhá probrat učivo a jak už tu bylo zmíněno, mnoho rodičů (a jejich dětí) má zejem především na tom, aby učitel učil ten daný předmět....a že to nejde právě pro to, že ty děti neumí to, co v žádných "osnovách" a učebnicích prostě není, to nikoho moc nezajímá....a čím později se to ty děti začnou učit, tím hůř to jde....

A pak je tu ještě jedna potíž, o které se moc nemluví....a to je nejednotnost....pokud jsem na škole sama nebo jedna z mála, kdo uplatňuje principy RaR, pak je to špatné pro všechny.....děti jsou stále pod tlakem a ve stresu z těch ostatních, občas mají zmatek, neuvědomí si, že co si mohou dovolit třeba u mě v hodině, tak je u kolegyně nesmí ani napadnout, v mých hodinách pak zase déle trvá, než se tzv. srovnají do normálu....
Mě pak starší (někdy jen služebně starší) kolegyně peskují, že jsem moc měkká, případně že to nebo ono si žák nesmí dovolit....prostě kazí to i vztahy mezi učetlkami, což rozhodně nepřispívá ke kvalitní práci....a to vše i přes to, že seminář RaR jsme absolvovaly všechny letos na podzim....když ale někdo tu myšlenku odmítá, není o ní přesvědčen, těžko bude něco měnit....
 singera 
  • 

Re: fyzika na druhém stupni 

(27.2.2009 18:14:43)
a třebas jsi na ně fakt moc měkká. Možná bys měla jít učit na školu, kde všichni učitelé dodržují metodu Montess. né jen ty, to pak ty děcka mají chaos.
A když už nějakou metodu, tak aplikovat hned od první třídy, pokud možno od školky, pak to je k něčemu.
 Delete 


Re: fyzika na druhém stupni 

(27.2.2009 18:40:42)
A možná bych neměla učit vůbec, ne? Ona totiž Montessorka v ČR na druhém stupni jaksi není....
A když budu učit frontálně, budu tvrdší?
 Hana 
  • 

Re: fyzika na druhém stupni 

(27.2.2009 18:55:34)
Ivo, trochu nechápu, máš s dětmi vztah na jehož základě se žák dokáže omluvit, proč tě kolegyně napadají, že jsi měkká. Co to znamená měkká?. Já jsem s dětmi jednala na rovinu a neurážela jsem je (jako někteří na škole)a žáci,které jsem učila mě naprosto respektovali, i se navzájem sklidňovali. Na druhou stranu jsem poznala třídu. kde žáci chtěli učitele jenom vyprovokovat.
 Delete 


Re: fyzika na druhém stupni 

(27.2.2009 19:06:57)
Hano,
zatím jsem nedokázala ve třídě dosáhnout trvalého klidu, což většina kolegyň považuje za základ všeho.....je pravda, že i mě hluk ve třídě vadí, proto se snažím to řešit, ale nejde to tak rychle, jak by se mi třeba líbilo....a jak jsem psala, nejde o to, že by někdo vykřikoval na mě nebo mě chtěl provokovat, ale spíš že na ně neřvu kvůli každému promluvenému slovu (ono při práci ve skupinách prostě mlčet nejde, to by toho moc nevyřešili...), sklouzávají někteří k delším hovorům a třeba právě proto, že se je ostatní snaží ztišit, vznikne ve třídě spíš hluk než ticho....občas to sklouzne k tomu, že na sebe začnou pokřikovat, že ten ruší, ten kecá, ten tohle a ten tamto....a právě proto, že to neřeším poznámkami, ale mluvím s nimi o tom, co a proč se mi líbí nebo nelíbí, co si myslím, že by mělo být jinak....tak celý ten proces trvá prostě dýl....a proto jsem měkká...navíc začínající....to pak rady dává rád každý....
 sarmi 


Re: fyzika na druhém stupni 

(27.2.2009 20:06:31)
ivo, popsala jsi presne to, co si myslim i ja. mmch oznaceni "jsi mekka" je proste syndrom starsich ucitelek. snad vsechny nastupujici holky jsou pro jejich "zkusene" kolegyne mekke... o me taky rikaly, ze jsem moc hodna (tohle fakt nesnasim..) uz proto, ze jsem se na deti usmivala, a zrejme se jim zdalo, ze si jich vsimam vic, nez bych mela (napr. pri dozoru o prestavce). je to vazne dilema, bud se chovat dle sveho presvedceni a bojovat s nekterymi kolegy, nebo zestadovatet... :-( autorita a respekt byt musi - to je bez debat, jenze kazdy na to jde jinak a je to beh na dlouhou trat.
u me byl problem s hlukem taky ve vyssich rocnicich pri hv. teorie je nebavila (uprimne, ta nebavi ani me), jakztakz zkousli povidani o skladatelich a ruznych stylech hudby, ale je skutecne orisek namotivovat pubertalni devataky ke zpev. a kdyz se to povedlo, slo nas slyset az na prvni stupen :-)

je to fuska, drzim ti palce (ja si ted uzivam klidu na materske ~t~)
 Lenka** 


Re: fyzika na druhém stupni 

(27.2.2009 22:34:31)
Ivo, vydrž... Ta potíž nebude ani tak v těch dětech, které se prostě učí nejen učivo, ale taky, jak se k sobě navzájem chovat. A když jsi mezi ostatními osamocená, tak efekt nebude tak snadný ani zřetelný... Jinak učitelé hlavně okřikují, takže děti to samozřejmě napodobují.
Nemáš tam nějakého spojence, co taky učí podobným způsobem?

Škoda, že tě nemá moje dcea. Fyziku moc nemusí, není zrovna milovnice přírodních věd, ale možná by tomu tak nebylo, kdyby jim paní učitelka stále neříkala, jak tu fyziku vlastně nechce učit a jak doufá, že už ji učit nebude, protože vlastně je matikářka a fyzika není její hobby. A pak chce po dětech nějaké výkony a ochotu učit se?!? Budu to muset nadhodit na rodičáku, co ostatní rodiče. Myslím, že by to pani učitelka měla hlavně říct panu řediteli a ne těm dětem, co je má motivovat k učení.
 Hana 
  • 

Re: fyzika na druhém stupni 

(1.3.2009 20:25:40)
Nechce se mi číst celou diskuzi, zajímá mě tvůj případ. Také si nemyslím, že by řvaní a poznámky něco vylepšily. Já jsem zkusila část hodiny věnovat názorům žáků. Děti si samy stanovily pravidla a tresty, podle kterých se budou chovat. tresty většinou byla práce navíc, koutek hanby, jméno na nástěnce hanby, mazat tabuli, ....
 Delete 


Re: fyzika na druhém stupni 

(1.3.2009 21:28:03)
Tak to jsem zkusila taky....bohužel jediné, co jsem slyšela je....poznámka nebo vyhození za dveře....

Ale jednou za čas k nim mám "řeč"...prostě vysvětluju své postoje, své postupy, proč co dělám....a tehdy je ve třídě absolutní ticho.....
A po každém takovém hovoru je situace o něco lepší....
Jen si prostě myslím, že to, co ty děti získaly během uplynulých pěti až sedmi let, já za půl roku nezměním...
Jde to pomalu, ale pořád ještě věřím, že to jde i bez těch poznámek a vyhazování za dveře...
 Hana 
  • 

Re: fyzika na druhém stupni 

(2.3.2009 11:48:11)
ivo,
bohužel to trvá dlouho odstranit u dětí návyky a postoje, zvlášť pokud je tu ta nejjednotnost kantorů, ale zase děti umí ocenit rozdíl a snad i pochopí, že jim škola má být k užitku. Přeji hodně úspěchů.
 Hana 
  • 

Re: fyzika na druhém stupni 

(27.2.2009 18:55:34)
Ivo, trochu nechápu, máš s dětmi vztah na jehož základě se žák dokáže omluvit, proč tě kolegyně napadají, že jsi měkká. Co to znamená měkká?. Já jsem s dětmi jednala na rovinu a neurážela jsem je (jako někteří na škole)a žáci,které jsem učila mě naprosto respektovali, i se navzájem sklidňovali. Na druhou stranu jsem poznala třídu. kde žáci chtěli učitele jenom vyprovokovat.
 Dana 
  • 

Př,Rv,Ov,Tv  

(28.2.2009 21:24:12)
Tak tyto předměty učím :-).Také jsem prý příliš "měkká".Ono po pěti letech na mateřské se asi nelze čemu divit.Ale jsem ráda za ty "puberťáky",je mi s nimi dobře.Ovšem ne se všemi.S jednou třídou mám problémy,které popisuješ.Pokřikují na sebe,nerespektují se,pár jedinců se mě snaží vyprovokovat.I ostatní učitelé si na tuto třídu stěžují.Jsem z nich vždy strašně vyčerpaná a s pocitem,zda jsem se neminula povoláním.Snažím se s každým vycházet po dobrém,nekřičím,nevadí mi,když není ve třídě hrobové ticho(při skupinovkách to opravdu ani není možné),ale u této třídy někdy fakt nevím,jak na ně.Ale je pravda,že když chybí pár provokatérů,tak je klid a pohoda.V té třídě je 6 dětí s SPU a jeden s ADHD syndromem-ten mi dává zabrat.Měl by být ve třídě s nižším počtem žáků,ale samozřejmě tomu tak není.
Těší mě však,že za mnou děti chodí,svěřit se se svými problémy a mají ke mne důvěru.
 Dadulka,02/06,06/07 


Přístup žáků 

(27.2.2009 21:02:19)
Jsem taky jedna učitelka z praxe, s dětmi problém v celku nemám,když tak si ho vyřeším,ale chtěla jsem popsat přístup jedné problematické třídy. Učitelka čj/dě odešla na mateřkou, prozatím za ní učí bývalý učitel-důchodce,ptali se, koho budou mít příští rok, odpověděla jsem, že nevím, že příjde někdo nový. A reakce? Naprosto bezprostřední a částečně pravdivá - jo,a my ho zase vodděláme.
Sama jsem po setkání s touto třídou uvažovala o změně profese, říkala jsem si, co že tam vlastně dělám,ale po půl roce myslím můžu říct, že nám to spolu celkem jde,oni si zvykli na mě a mé požadavky, já na jejich manýry a "nedostatky"
 Jana 
  • 

penize a osnovy 

(27.2.2009 21:40:45)
Myslim si, ze hlavnim problemem je strach vedeni skoly vyhodit ty, kteri nic neumi nebo maji neprimerene chovani (i ze ZS lze preci prelozit na zvlastni skolu), kvuli tomu, ze kdyz budou mit min zaku, dostanou min penez. Nedovedu posoudit, zda lze byt statecnejsi, nebo zda je pridel financi opravdu tak mizivy.

Kazdopadne, kdyby se to podarilo prolomit, mohly by si skoly podrzet alespon
nejakou uroven. Studentu by sice bylo mene, ale obraz spolecnosti by byl pravdivejsi,
vzdelani by melo mene lidi, ale byli by skutecne vzdelani a trochu by se rozlisilo, kdo neco umi (a co) a kdo ne. Takhle to speje k tomu, ze vzdelani budou mit vsichni, ale fakticky nebudou vedet nic. Takze papir o tom, ze mate nejake vzdelani vam bude prakticky k nicemu, protoze ho budou mit vsichni. Nakonec zamestnavatel pujde stejne jen po vasich schopnostech, ktere si bude muset otestovat sam, protoze vas diplom mu moc nerekne. Problem je, ze v takovemto prostredi, kde obecne neni zajem se neco naucit, i studenti, kteri by se v lepsim prostredi neco naucili a treba i radi, jsou strhavani davem k nicnedelani.
Zkratka kvalita vzdelani jde dolu, coz je skoda pro deti, ktere by kvalitni vzdelani potencialne mohli vyuzit.

Nadruhou stranu, ja kdyz jsem chodila pred 20ti lety do skoly, byla jsem ta "sprtka", co nosi jednicky, a to taky trochu kvuli pocitu, ze kdyz nebudu nejlepsi, tak me "nebudou mit radi". A kdyz se na to divam zpetne, tak pomerne dost deti, kteri nebyli nejlepsi, opravdu meli pocit, ze je "nemaji radi".
Pritom ona probirana latka byla nastavena tak, ze napr. matematiku opravdu pochopil malokdo (proste neumerne schopnostem prumerneho ditete v danem veku) a jak se jednou napr. ve 4. tride ztratil, uz to nemel sanci dohnat.
Nu a takovy clovek, ktery se ve skole nic nenaucil, bylo mu vtloukano do hlavy, ze je blbec a k nicemu, je pak najednou v zamestnani uspesny (jestli to neni trochu i o tom, ze dnes si lze slusne penize vydelat i kdyz nic poradneho neumite)
ma deti a po tech jeho detech se ve skole chce, aby se neco naucili. Jak pak takovy rodic muze reagovat na kritiku sveho milovaneho ditka.
Takze asi jiste zvolneni tempa vyuky a asi i urcite prehodnoceni obsahu ucebnich osnov je namiste, jen ted se kyvadlo prehupuje nadruhou stranu a bude asi chvili trvat nez se ustali v rovnovazne poloze.



 Misa + 2 
  • 

Re: penize a osnovy 

(27.2.2009 23:16:50)
Ono je to spíš o tom, že škála dětí ve třídě je příliš široká. Od těch, co jsou na propadnutí už ve čtvrté třídě přes průměr, děti s různými dys- poruchami až po ty, pro které je tempo pomalé a nudí se a často vyrušují víc než ti nejhorší žáci. A když je dětí ve třídě ke třiceti, je to pro učitele nezvládnutelný stav. My máme spíš ty děti nudící se, často si stěžující na věčné opakování a pomalé tempo. Takže já osobně bych neubírala, spíš by bylo dobré výuku postavit jinak, třeba i částečně samostudiem, tak, aby každý mohl jít svým tempem, jak mu síly stačí, potom by možná škola víc bavila i ty slabší i ty, co potřebují pro uspokojení víc informací. Ale to je v našem školství bohužel utopie. Např. jsem viděla dokument, kde v Japonsku probíhá výuka v některých školách jen samostudiem, každý se ve třídě učí svým tempem, učitel funguje jen jako jakýsi poradce. Zjistili, že je to daleko efektivnější než naše klasická forma učení, výsledky měli žáci v průměru daleko lepší.
 Delete 


Re: penize a osnovy 

(27.2.2009 23:56:47)
Míšo,
tento systém výuky je na principu Montessori pedagogiky....individualizovaná výuka podle učebních plánů, kdy si každé dítě volí své tompo a činnost, podle nálady i schopností a učitel je tam mimo jiné pro to, aby dítě během toho roku splnilo, co splnit má, takže mu do plánu dávkuje úkoly třeba tak, že víc procvičuje, co mu nejde, ale má volnější ruku v tom, co bude dělat ve věcech, které mu jdou nebo ho extra zajímají.....Tento systém hodně nahrává nadanějším dětem a také individualistům, kteří jsou v běžných třídách vyřazováni z kolektivu pro své zájmy nebo neobvyklý přístup k učení (prostě je to zajímá)....
Toto funguje i u nás, bohužel jen na prvním stupni a ne všude úplně ideálně....
 Delete 


Re: penize a osnovy 

(28.2.2009 0:33:50)
Jano,

bohužel spádové děti ze ZŠ nedostaneš, ani kdyby ses na hlavu stavěla....přesunout kamkoliv jinam dítě má právo pouze rodič, škola může maximálně doporučovat....
Jediné, co škola může, propadnuté děti nenechat dodělat devítku, tzn. že musí opustit školu už po ukončení osmé třídy, případně sedmé, pokud dítě propadlo na obou stupních ZŠ...

A k učivu a rozložení v ročnících, případnému zvolnění....ono je to teď na každé škole jiné, ale třeba já se obecně peru s tím, že fyzika předbíhá matiku...je sice fajn, že výrazy (písmenka místo čísel) se učí až v osmé třídě a rovnice až v druhém pololetí, takže se jim to lépe chápe, ale na druhou stranu, stejně už od šesté (někdy až od sedmé třídy, to záleží na škole) musí ve fyzice používat vzorce a to jsou zase jen rovnice....Jak má člověk řešit rovnováhu na páce (sedmá třída), když neumí dosadit za proměnné, protože prostě netuší, co to je?
Jak má dítě rozhodnout, která krychle má větší hustotu, případně hmotnost (látka šesté třídy), když neví, co je to objem? Má převádět krychlové jednotky, ale přitom nezná mocniny....Má pochopit nakloněnou rovinu, ale neví nic o poměru ani o procentech (natož promilích).....asi by se dalo pokračovat hodně dlouho....
Přitom řešení není zrovna ideální....buď se začíná s fyzikou až v sedmé třídě, takže plus mínus koresponduje s matikou, ale zase toho děti musí pobrat víc za kratší dobu a nevím o tom, že by se kvůli tomu zvětšila hodinová dotace, takže je to náročné nejen odvykládat, ale hlavně procvičit a "zažít", nebo se začne v šestce a získají se tak jedna nebo dvě hodiny týdně fyziky navíc, ale pak půlku času člověk tráví doplňováním matematických znalostí případně hledáním jiných cest k řešení, což ne vždy je možné....anebo se třeba nakloněná rovina pro jistotu úplně vynechá, což mi přijde pro většinu dětí jako větší škoda, než kdyby se vynechaly lomené výrazy nebo dějiny Mezopotámie....možná by se pak stavěla schodiště se sklonem, který lze vyjet a hlavně sjet i s kočárkem (po těch kolejnicích, co jsou z betonu nebo kovové), aniž by člověk potřeboval mít 80 kg na udržení kočárku v rozumné rychlosti....
Ale tohle jsou spíš moje specifické "potíže" fyzikářky, každý předmět má své.....vím, že matikářky a češtinářky dost řeší, jak děti přichází na druhý stupeň a nemají zažité základní učivo (pravopis a numerické počítání), v přírodopise se zase řeší, jestli učit zvlášť holky a zvlášť kluky (v osmé třídě), ale přitom nikdo toto neřeší pro rodinnou výchovu, jejíž součástí je sexuální výchova, která poměrně podrobně probírá mnohem intimnější otázky než je anatomie pohlavních orgánů....
Ono je prostě pořád co řešit a je spíš otázka, jestli to někdo řešit chce....když totiž někdo 20 let učí totéž pořád stejně, tak už s mu moc nechce začínat s něčím novým zase od začátku...

A k penězům...mnoho škol vůbec není bez peněz, spousta peněz jde z různých grantů a dotací....mají však jeden háček....jsou určeny převážně a někdy výhradně na vybavení školy, zatímco na platy zaměstnanců (nejen pedagogických pracovníků) je škatulka, kam se odpočítává jen jednou ročně a velmi přesně a přidat tam cokoliv odkudkoliv je poměrně náročné.......takže škola má sice ve všech učebnách multimediální tabuli, ale nastupující absolvent VŠ má stále 15 tisíc hrubého a po třiceti letech praxe se dostane i s odměnami a příplatky za třídnictví, vedení kabinetů a já nevím, co vše se dá ještě proplatit, někam kousek nad dvacítku....A to je podle mě směšné....protože pak je úplně jedno, jestli je člověk dobrej nebo špatnej, všichni mají plus mínus stejně a ředitel nemá moc možností, jak ty lepší udržet a ty, co práci flákaj, třeba potrestat nějakou sankcí....maximálně přijdou o osobní hodnocení, které, když náhodou je, se pohybuje v řádu stokorun....
 Delete 


Re: penize a osnovy 

(28.2.2009 1:01:04)
Prima odpovídá šesté třídě základní školy....ale zatímco v primě (tedy na osmiletém gymnáziu) se vyskytují spíše nadaní jedinci s pozitivním přístupem k učení, navíc s vyšší mírou IQ a nadání k (nejen) přírodovědným předmětům, což museli prokázat u přijímacích zkoušek, na běžné ZŠ je podobných jedinců výrazná menšina, průměr je prostě průměr a těch podprůměrných rozhodně není nijak málo....
Ano, dá se naučit převádět krychlové jednotky nazpaměť, prostě posouváš o tři místa vlevo nebo vpravo, podle toho, jestli dělíš nebo násobíš....jenže děti se mě občas ptají, proč z metrů na decimetry je to jen o jedno místo, zatímco u čtverečních o dvě a krychlových o tři, mají v tom zmatek...
Kdyby věděly, že něco krát něco je něco nadruhou (zápis čtverečních jednotek) a krát ještě něco je natřetí (zápis krychlových jednotek) a že 10 na třetí je tisíc a že krychle má tři rozměry, proto se násobí tři čísla a proto ta trojka nad tou značkou....pak by to šlo všechno snáz...už jsem psala, něco se dá obejít a tu matematickou znalost k tomu mít nemusíš....ale u všeho to nejde....
Taky jsem s ničím podobným neměla na základce problém, tak nějak jsem si nedákazala představit, že by s tím někdo problém mít mohl....a světe div se....má....
A ona asi není tak úplně náhoda, že tolik lidí fyziku nenávidí, protože ji nikdy nepochopili, řekla bych. A nějak se bráním pocitu, že by za to vždycky mohla fyzikářka...
 Delete 


Re: penize a osnovy 

(28.2.2009 1:41:10)
Hele, mně je jasné, že se to nikdy nenaučí všichni....taky to nějak aktivně neřeším....Jen tu Jana nadhodila, že by stálo za úvahu v některých předmětech zvolnit (což nepopírám), ale chtěla jsem ukázat, že to také může vyvolat určité rozpory....
S těma převodama....zkušenost mi říká, že nadanější děti to vědí tak nějak přirozeně, automaticky, bez učení (mám am holku, na látku chyběla, písemku vyfikla bezchybně, aniž měla šanci si to nějak procvičit)....zatímco ty méně nadané děti se to prostě nenaučí, i kdybys to s nima řešila půl roku...
Je mi taky jasné, že mnoho věcí řešit nejde, já také dětem to, co jim není jasné, vysvětliju.....třeba krychličku a tři rozměry ~;)....ale jde o to, že něco by šlo prostě snáz...
nebo jinak...když už ve čtvrté a páté třídě počítají s čtverečníma jednotkama, tak nevidím důvod, proč by neměli znát mocniny? Proč, když umí vynásobit dvě čísla, tak neznají zápis číslo na druhou? Podle mě by s tím zas až takové problémy nebyly....
Takže mi prostě přijde, že v některých předmětech se zvolnilo až příliš....nebo se to zpřeházelo ne zrovna ideálně (třeba zlomky se taky berou už ve čtvrté třídě, pak se s nima dva roky vlastně vůbec nepracuje a v sedmičce se začne zase téměř od začátku....)....
Rozhodně se k tomu nestavím tak, že já chudák se při fyzice nehnu, protože to nebo ono v matice nebrali....fyzika je víc technika než matika....ale určitá provázanost předmětů mi prostě chybí....mmch....v osmičce totéž řeším v souvislosti fyzika-chemie....zrovna teď jim vysvětluju uhlovodíky (znečišťující látky v ovzduší)....

Já bych prostě předměty zrušila a učila bych komplexně tak, jak se to pak používá v praxi ~:-D . Ono by určitě dětem nebylo na škodu, kdyby věděli, že smykové tření uměli odstranit už ve starém Egyptě a jak to, že ty pyramidy nespadly, když mají křivé stěny....(šestá třída dějepis, sedmá třída fyzika ~;) )....
 kopidlno 


Re: penize a osnovy 

(28.2.2009 2:09:06)
Milado omlouvám se za OT, ale když tě tu vidím, objevila jsem tenhle server www.umirani.cz
jestli tě téma stále zajímá
 Misa + 2 
  • 

Re: penize a osnovy 

(28.2.2009 10:46:34)
To je jeden z velkých problémů, řekla bych, že se předměty vyučují jednotlivě, vytrženě, bez návaznosti. Některé školy, např. Londýnská v Praze, předměty zrušily a vyučují je v souhrnných celcích, nemají rozvrh, ale týdenní plány.

Montessori systém znám moc dobře, jsem mu velmi nakloněná, Na Černém mostě v Praze je i druhý stupeň, tedy před pěti lety aspoň byl.

Bydlíme na vesnici, tudíš pro nás jsou všechny Mont.školy i Londýnská příliš daleko a v okolí jsou jen klasické školy.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: penize a osnovy 

(1.3.2009 21:45:27)
Už není.
 Delete 


Re: penize a osnovy 

(28.2.2009 1:25:41)
Jo Milado,

ještě jsem se chtěla zeptat, kolik hodin fyziky týdně má tvůj syn?

(Nic za tou otázkou nehledej, mě jen zajímá, jak to chodí jinde...).

Předem dík za odpověd...
 Delete 


Re: penize a osnovy 

(28.2.2009 1:51:13)
Tak ty dvě hodiny týdně také udělají své, co se týče "naučení"....já mám na všechno jen hodinu týdně a ještě o třetinu hodin přicházím kivůli různým divadlům a další "kultuře" (nechápu, jak to, že to vždycky vychází na tu mojí hodinu fyziky ~o~.....), to je pak strašně znát, že to nestíháš procvičit, všechno jedeš letem světem....a řekla bych, že většině dětí by vyhovovalo výrazně mírnější tempo....
Jinak na elektřinu se těší skoro všechny děti, co vím (nechápu proč, já bych ji nejradši zrušila ~t~ ), ale já ji mám zařazenou (díky ŠVP, není to moje rozhodnutí, ale souhlasím s ním ~;) ) až v osmé třídě....
Teď jsme u hustoty, čeká mě čas, teplota, síla a magnetismus....když každému tématu věnuju dvě hodiny (což je opravdu minimum), mám co dělat stihnout to probrat do konce května (jarní prázdniny, velikonoce, dva státní svátky)....
 Lenka** 


Re: penize a osnovy 

(28.2.2009 12:07:21)
Ivo,

zajímalo by mě, jestli taky počítáte k tomu ty příklady, dcera chodí do 6. třídy, učebnice,resp. pracovní sešit je plný příkladů, ale jak jsem psala někde výš, tak paní učitelku to vlastně nebaví, takže s tím moc nepracují, mají vyplněnou tak max. 1/3 prac. sešitu, a to ty nejelementárnější příklady, jako třeba křížovky. Mají 2 hodiny týdně, chodí do 6. třídy školy, kde má rozšířenou výuku jazyků,přesně jak jsi psala, v matice jsou pozadu za fyzikou. Na písemku se s dcerou pocitvě připravoval manžel a snažil se jí vysvětlovat všechno možné, co v té učebnici (nakl. Fraus) bylo, ale nakonec měla myslím za 1, protože tam byly jen nějaké vzorečky, nic, co by se týkalo opravdového pochopení učiva. No, já jsem taky fyziku nemusela, nejsem technik, ale fakt je, že pak na gymplu jsme měli matikářu a fyzikářku tu samou profesorku a bylo to ideální spojení. Tam mě pak i ta fyzika šla o trošku líp než matika a ona to i uměla vysvětlit nám méně schopným.
 Delete 


Re: penize a osnovy 

(28.2.2009 12:39:11)
Lenko,
příklady počítáme. Většinou vedu hodiny tak, že si děti všechno vyzkouší na pokusech (u hustoty např. váží různé kapaliny nebo kovové krychličky se stejným objemem), na tom si pak vysvětlíme, o čem ta veličina je, pokud je to v jejich silách, dojdeme ke vzorečku.....a druhou hodinu jen počítáme...
Já si pro ně vytvářím vlastní pracovní listy, na každou hodinu jednu dvojstranu, většinou jsou tam nějaké tabulky, doplňování vět, ale vlastně je to protkol o průběhu hodiny, cvičení na sebe navazují....
Nemám pro ně klasický sešit, myslela jsem, že bych ho nevyužila, ale i o něm znovu začínám uvažovat, třeba od příštího roku...Začínám, takže mi ještě nějakou dobu bude trvat, než najdu svůj styl a než bude pořádně fungovat....
Pracovní listy mají děti v deskách na euroobaly, buď zastrkané v těch obalech nebo jen děrované děrovačkou a vložené...
Učebnice Frause znám, pro mě jsou dobrým zdrojem nápadů, ale čím dál víc zjišťuju, jak jsou pro ty děti náročné k pochopení, i když jsou plné fotografií a obrázků....ale pracovní sešity se mi moc nelíbí, občas si z nich vytáhnu jedno nebo dvě cvičení, ale jinak bych s nimi taky nedokázala pracovat. Mám doma asi tři nebo čtyři různé učebnice a pracovní sešity a ty různě kombinuju, dětem by na učení měl stačit mnou vytvořený pracovní list, případně učebnice, kterou mají (Bohuněk), i když tu taky moc nepoužíváme.
Jinak mě ta fyzika (mechanika) baví moc, našla jsem se v tom, jsem hračička a celá šestka a sedmička je založená na "hraní si"...v osmičkách už jsem byla nucená styl trochu poupravit, děti si moc hrát nechtějí a ani látka už k tomu není příliš vhodná, devítky zatím nemám...
 Lenka** 


Re: penize a osnovy 

(28.2.2009 12:46:21)
Jé, to by se mi taky líbilo. Přesně jak píšeš, fyzika je vlastně hodně bližší praktickému životu než ta matika. Ivo, vydrž, děti to učitě ocení, časem si to vypiluješ, nedej se odradit. Jinak možná nějakou podporu učitelům nabízí přátelé angažovaného učení (PAU/, kolegyně jim kdysi dělala nějaké vzdělávání v komunikaci a byla z nich celá nadšená. Píšu to proto, že osamělý nadšenec rychle vyhasne, ale když se vzájemně podpoříte, tak to spíš vydržíte i mezi vyhořelými kolegy.
 Delete 


Re: penize a osnovy 

(28.2.2009 16:12:22)
Milado,
tak u nás se používají přesně tyhle učebnice, Bohuněk. Jsou hodně podobné těm, ze kterých jsem se před dvaceti lety učila já a i když jsem z nich původně nebyla moc nadšená (Fraus se mi líbil víc), najednou mi přijdou těm dětem nejbližší, že je v nich fakt všechno stručně, dobře zvýrazněné to nejdůležitější a i když ne příliš literárně zajímavé, tak svůj účel plní dobře a i pracovní sešit mi svým obsahem celkem vyhovuje...i když ho děti nemají, já ho jako zdroj nápadů využívám...
 Martina, 2 kluci 


Re: penize a osnovy 

(28.2.2009 16:54:06)
Ivo, pracovní sešity...nakolik jsou rodiče ochotní je dětem zaplatit?
Učím, budu chtít nové učebnice, jsou k nim krásné pracovní sešity, ale nikdy jsme je na maitku na 2. stupni neměli....rodiče platí dětem, co já vím, pracovní sešity na jazyky a jinak nikam.
Zajímá mě, zda to můžu po dětech/rodičích chtít, je to dalších cca 100 Kč na rok.
 Delete 


Re: penize a osnovy 

(28.2.2009 17:16:03)
Martino,
u nás platí bez řečí, jedna matikářka je používá, druhá ne, totéž v přírodopisu, já je ve fyzice nepoužívám, ale zase jsem vybírala peníze na kopírování a od září se bude vybírat od všech, protože se kopíruje opravdu ve velkém....Jo a já zase budu chtít, aby děti měly od září vlastní kalkulačku...ty erární už jsou na odpis a ono když to není jejich, tak s tím leckdy zacházejí dost nehezky....a mobily (i když na nich používají jen tu kalkulačku) jsou u nás vlastně proti školnímu řádu, navíc třeba při písemkách by fakt člověk neuhlídal, jestli kromě kalkulačky neposílají třeba sms s výsledkama...Na výtvarku se taky vybírá dost peněz....nic není zadarmo...
Jen si pak člověk musí dávat pozor, aby ty sešity opravdu využíval, protože jinak to jsou vyhozené peníze a rodiče se právem bouří...
 Martina, 2 kluci 


Re: penize a osnovy 

(28.2.2009 17:27:52)
Jasně, využívala bych je hodně, jsou fakt pěkný. Já učím na vesnické škole, tak s tím placením jsou rodiče trochu opatrnější...tak to zkusím navrhnout a uvidím, co to udělá.
Třeba na chemii mám pracovní sešity, ale ty si neplatí, vrací je,vyplňují jen přes folii.
 Martina, 2 kluci 


Re: penize a osnovy 

(28.2.2009 17:34:04)
Milado, já mám takové blbé učebnice na chemii, učím skoro bez nich, naštěstí to v chemii jde daleko líp než v matice...sama jsem je vybírala, děsně jsem se spletla, doporučili mi je kolegové z jiných škol, já ještě zmámená na mateřské...no jo, už brzo budu moct požádat o nové.
Pracovní sešity samozřejmě objednáváme jako škola, děti je jen zaplatí, na vsi to ani jinak nejde.
 Martina, 2 kluci 


Re: penize a osnovy 

(28.2.2009 17:46:44)
Hele, teď jsi ještě něco otevřela...stačí vám jako rodičům informace, že bude pracovní sešit za 69 Kč a že ho dítěti škola objedná? Nebo bys ho jako "průměrný rodič"~;) chtěla i vidět...nebo důvěřujete učitelům, že to bude pro vaše dítě přínosem? Nedělám si srandu, nepíšu v ironii, fakt mě to zajímá.
 Líza 


Re: penize a osnovy 

(28.2.2009 17:50:07)
Matino, jestli k tomuhle můžu, já beru pracovní sešity automaticky, učitelka zvolila nějakou učebnici a k ní nějaký pracovní sešity patří, takže pokud ho i obstará a na mně je jen zacvakat, jsem ráda a nepátrám.
Pokud jde o sešity na AJ, ty jsme si kupovali sami, ale měli jsme na papíře přesně napsaný, o jakou učebnici a o jaký pracovní sešit se jedná, takže takový zmatky jako u Milady se nekonaly, naštěstí, měli jsme to napoprvý, ale díky tomu, že jsme to kupovali koncem srpna - věděli jsme to ještě před prázdninama.
 Martina, 2 kluci 


Re: penize a osnovy 

(28.2.2009 17:53:00)
Prima, jsem ráda, že to píšete, takže v pondělí půjdu do ředitelny vznést požadavek na nové učebnice.
Je fakt, že za šk. výlet zaplatí cca 1000 kč, takže pracovní sešit je finanční drobnost.
 Líza 


Re: penize a osnovy 

(28.2.2009 17:58:43)
Aha. Nevím, tenhle problém byl na základce nebo je na střední? U nás na tý základce to předem věděli, vlastně myslím, že se učebnice řídily i tím, že většina dětí v ročníku, které už nějakou zkušenost s AJ měly, se učila podle jednoho systému - takže oni navázali, když začínala povinná AJ. Angličtinářky a angličtináři jsou tu fakt dobrý, nemůžem si stěžovat, a snad, doufám, i stálí.
 Líza 


Re: penize a osnovy 

(28.2.2009 17:59:31)
Jo a učebnice AJ jsme nefasovali vůbec, museli jsme si je koupit, nejen ty pracovní sešity.
 Zufi. 


Re: penize a osnovy 

(28.2.2009 18:33:22)
U nás si rodiče odhlasují, že prac.seš. ne, že je to drahé.Tak úči kopírují jednotlivé listy a nosí dětem do hodin.
 Martina, 2 kluci 


Re: penize a osnovy 

(28.2.2009 18:56:02)
Zufi a škola platí to hromadné kopírování?
 Delete 


Re: penize a osnovy 

(28.2.2009 19:47:32)
Zufi,
a kdo platí ty papíry a tonery? A autorská práva?
 Delete 


Re: penize a osnovy 

(1.3.2009 2:55:47)
Milado,

nejen not a nejen v ZUŠkách.... ~;)
 Martina, 2 kluci 


Re: penize a osnovy 

(28.2.2009 17:40:54)
Jo a učebnice od Frause pro Čj už máme, jsou perfektní, kolegyně Čj říkala, že její přípravy na hodinu jsou sice daleko delší , ale se skvělým materiálem...příručka je taky výborná, koukala jsem se do ní.
Právě proto jsem se zakoukala do Frausovic učebnic na matiku, jsou proti našim současným daleko užitečnější.
 Misa + 2 
  • 

Re: penize a osnovy 

(1.3.2009 11:11:49)
Milado, na jaké gymn. syn chodí, že mají druhý jazyk už od primy? Všechny gymnply na které se syn asi bude hlásit, mají druhý jazyk až od sekundy a on na němčinu chodí už teď, přijde mi to škoda. Jak vůbec na vašem gymplu probíhá výuka jazyků? Jsou ve skupinách podle znalostí?
 Ifka... 


Máte po ruce babičku? 

(1.3.2009 19:18:18)
Chci se zepat vás, maminky na MD, jestli máte po ruce babičku, která vám s dítětem kdykoli pomůže (nemoc, vaření, procházka, atd.) Vídám kolem sebe jednu maminku, co je u své maminky-důchodkyně denně "pečená, vařená" a pak takovou maminku na MD, která má obě babičky daleko a zaměstnané a musí se spolehnout jen na sebe. Které maminky asi převládají? Nebo máte chůvu?
 Majda pajda 
  • 

Re: Máte po ruce babičku? 

(1.3.2009 20:34:38)
Nějak jsem Tě nepochopila, proč se na to ptáš. Nesouvisí to vůbec s článkem. A Tobě děti hlídají babičky nebo nehlídají?
 Levandulka+3 


Re: Máte po ruce babičku? 

(1.3.2009 20:42:01)
Doporučuji třeba založit téma se stejným názvem pod nějakou diskuzní skupinopu, která se týká vztahů v rodině nebo rodičovské dovolené. V této diskuzi je ta otázka opravdu trošku mimo....~a~
 Ifka... 


omyl-do jiné diskuse 

(2.3.2009 9:21:30)
Omlouvám se, chtěla jsem toto napsat do jiné diskuse ~:(, škoda, že to nelze dodatečně smazat.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.