| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Rodili jsme v civilizované zemi

 Celkem 598 názorů.
 Ivča 
  • 

Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 9:27:32)
Myslím, že trochu přeháníte. Píšete, že jste se rozhodli rodit v cizině na základě nepěkných článků a zkušeností vašich známých z českých porodnic. Na druhou stranu je tu kupa lidí, kteří mají hezké zkušenosti, ty jste opominul, budiž, ale taky si myslím, že nemáte dostatek informací. Ať už o českých porodnicích (některé informace jsou zcestné), nebo o porodech tady doma a hážete všechny do jednoho pytle.
A kráva z Rakouska "deep comunism" tady asi dlouho nebyla, neboť úroveň porodnictví v osmdesátých letech a nyní je značně rozdílná, byť asi nedosahuje úrovně jiných zemí. Ale nelze vše změnit ze dne na den.
Máte právo se rozhodnout, kde rodit, ale nelíbí se mi Vaše všeobecné plivání na české porodnice. Neříkám, není to všude růžové, ale určitě si toto opovrhování nezaslouží všechny porodnice.
 vendyna (Janinka + Alenka) 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 9:37:13)
Souhlas, že Česko není civilizovaný svět??? TSSS. Pro mě jsou směrodatné statistiky úmrtí dětí. Ale někdo je holt moc cimrplich,no.Jsem tolerantní, chápu, že někdo holt něco nechce (například to očkování TBC), ale očerňovat celé porodnictví v ČR? Při porodu jsem rozhodně nemyslela na to, jestli lékařka svýma rukama nedělá zároveň potraty, měla jsem jiné starosti. Přeju rodičům i prckovi vše nej. Jsem zvědavá jak se vypořádají s českým školstvím, až jim prcek povyroste, jestli budou všechno řešit tak radikálně, tak asi emigrujou, ne?~t~~t~~t~
 JaninaH 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 9:45:28)
Jasně, Vendyno, správná česká žena by neměla být cimprlich.
J.
 Grainne 


Re: Článek je zajímavý 

(9.1.2009 9:54:29)
a nenamítám vůbec nic proti kritickému tónu vůči českým porodnicím.
Stav našeho porodnictví není dán technickými, nebo finančními prostředky, ale především neochotou personálu cokoliv měnit na zavedených stereotypech a pokud už, tak pod nátlakem ze strany rodičů.
Krásný porod v Čechách je pak dílem náhody, nebo důsledného postoje, který je nutno si vynucovat v průběhu porodu. Ne každý na to má náladu a ne každý je ochoten podstoupit úřednické martýrium a tahanice s lékaři po domácím porodu v našem prostředí.
Civilizované je právě to, že si svá práva není nutné vynucovat, žebronit o ně, dohadovat se atd., jsou samozřejmá a nikdo se nad nimi ani nepozastavuje, natož aby je kritizoval.
 Evik+Lea+Marek 


Milý Ctirade 

(9.1.2009 9:48:55)
V mé porodnici na nás byli všichni moc milí a laskaví, skoro jsem se dojetím rozbrečela, když se se mnou PA loučila a přála mi vše nej. Asi jste prostě narazili jen na nesprávnou porodnici a neprofesionální zdravotníky. Příště to chce lépe se informovat, lépe vybírat a neurážet svoje spoluobčany! P.S. Já žiji v civilizované zemi (máme dokonce i splachovací záchod doma) ~y~ ~y~ ~y~
 Bumbi&05,08,10 


Re: Milý Ctirade 

(9.1.2009 10:44:30)
Evik,
máš kliku. Já jsem ještě letos v srpnu musela tvrdě bojovat za to, aby v pražské ÚPMD v Podolí po porodu neodnesla novorozenecká sestra MOJE ZDRAVÉ dítě na své oddělení aby si ONA mohla provést příjem novorozence, miminko umýt a pak ho dát do inkubátoru na prohřátí - což jsem já považovala za zbytečný úkon, miminko bylo čisté.

Dítě nám nakonec nebylo odebráno, ale přišla nám říct doktorka (max. 35 letá), ABYCHOM NEZTĚŽOVALI PRÁCI SESTRÁM.

TOMU NEŘÍKÁM CIVILIZACE, ALE TOTATLITA, BEZ PARDONU.

Komu se to líbí či mu to nevadí, ať se podřizuje a mlčí. Mě se to nelíbí, nechci být od svého dítěte bezdůvodně oddělena, aniž bych měla možnost kontrolovat KDO A CO S NÍM DĚLÁ.

ZA SVOJE DÍTĚ JSEM ZODPOVĚDNÁ JÁ, POKUD LÉKAŘ POCHYBÍ, UMŘE MOJE DÍTĚ, NIKOLI JEHO.
 boží žena 


Re: Milý Ctirade 

(9.1.2009 10:46:52)
to je pravda, když by ho umyli, mohlo by umřít
 zuzini 


Re: Milý Ctirade 

(9.1.2009 10:49:30)
Nevidím jediný důvod, proč by měli sestry dítě umývat ~d~ a vůbec odnášet od mámy. Ty jo? Tak mi jeden "rozumný" důvod prosím pověz
 zuzini 


Re: Milý Ctirade 

(9.1.2009 10:50:25)
měly
 Juillet 


Re: Milý Ctirade 

(9.1.2009 15:27:07)
já fakt nevím...já jsem sevými porodnicovými porody v ČR byla věru maximálně spokojená, jedinou vyýtku mám snad jen k jídlu..pravda, rodila jsem v porodnici, kde není zvykem přikládat dítě matce k prsu ještě se šňůrou,ale ...dlouhou dobu jsem měla zato, že mi moji první dcerku nedali bezprostředně po porodu ani ukázat a hned z mého klína ji odnesli..a prý ne..manžel tvrdí, že mi ji dali..a já si na tu nepmatuju!!!!!!!!Na tenhle okamžik, který má, soudě podle zdejších rekací, fatální význam pro další život, si nepamatuju..a ač to bude znít neuvěřitelně, své děti miluju, bojím se o ně, s láskou o ně pečuju a život bez nich se nedovedu představit...
 Michaela Pecharová 


Dítě s matkou po porodu 

(10.1.2009 8:50:18)
Obě děti mi byly ihned po porodu zabalené dány k pochování. První dcera se ještě na porodním lůžka přisála, syna jsem ani chovat nechtěla, byla jsem tak zesláblá a právě mi začali provádět krvácet kvůli neodlučování placenty, že jsem měla strach, že ho i upustím. Popravdě si to první pochování dcery ani moc nevybavuji. A přesto se milujeme a děti citově nestrádají.
 Betull 


Re: Milý Ctirade 

(9.1.2009 12:53:41)
na koupani nevidim nic hroznyho, prijde mi lepsi ciste miminko nez zkrvavene, napriklad.
 Betull 


Re: Milý Ctirade 

(9.1.2009 12:56:10)
teda pokud s nim sestra zachazi jemne a ne jak s kralikem nebo k cemu to prirovnat.
 Vrtulka* 


Re: Milý Ctirade 

(9.1.2009 13:05:56)
Betull, když se miminko narodí tak má na kůži věc, která se jmenuje mázek. Ta funguje jako ochrana pokožky. Když mázek umyješ, tak už pokožku nechrání, což je u citlivého miminka dost škoda. Proto není žádná výhra miminko umývat, i když s ním sestra manipuluje opatrně. Navíc čím víc miminko namáčíš, tím větší je riziko prochladnutí. Bohatě stačí miminko otřít do osušky, netřeba drbat. Dítě kupodivu ani po několika dnech nezapáchá, naopak má příjemnou miminčí vůni- zkušenost matek s nemytými dětmi.
 Linda 
  • 

Mázek 

(10.1.2009 18:08:47)
.... jen poznámka .... mázek chrání dětskou kůži před macerací plodovou vodou UVNITŘ, před porodem, po porodu nemá funkci žádnou, naopak oschne, odloupává se a opadá. Nic proti mázkovým dětem a taky nic proti umytým. Pa.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Mázek 

(10.1.2009 18:17:12)
Lindo, jistěže nakonec opadá, ale do té doby dělá celkem slušnou bariéru mezi dítětem a okolními nepříjemnostmi :) Některé věci mají i víc než jeden účel ;)
 monika-h 


Re: Mázek 

(13.1.2009 19:28:20)
Nemyslíte,že kůže na vzduchu musí dýchat a s ucpanými póry to asi půjde špatně.První dítě mi oplachovaly a druhý už jen bylo utřené.Nijak mi ten jejich ani ne 5min.výkon nepřipadal,jako odloučení od miminka,pak jsem děti měla u sebe.Dceru jsem měla taky danou naprohřátí do inkubátoru a daly ho hned vedle,tak jsem na ní viděla a mohla i sahat.
 Lucka 345 


Re: Mázek 

(12.1.2009 9:46:05)
Podívejme se dál - zvířátka, která v přírodě maminka neolíže, sežere lev. Opravdu totiž voní na dálku, ale každému trochu jinak. Takovou blbinu s neumytým dítětem můžou vymyslet jenom lidi. Fuj! ~f~
 Vrtulka* 


Re: Mázek 

(12.1.2009 9:55:41)
Lucko, u vás se potulují lvi a jiná zvířata požírající novorozence? A myslíš že ti lvi ta mláďata žerou protože tak strašně odpudivě páchnou?~k~
Vím že je to hrozné, ale někomu může být příjemná normální vůně jeho vlastního dítěte, a nepotřebuje si ho přerazit pachem mýdla~d~ Že by ta přirozená vůně dítěte měla nějakou funkci~;)?
 10.5Libik12 


Re: Mázek 

(12.1.2009 9:58:29)
Děvčata myslím, že si svá děcka můžete nechat přirozeně vonět(uzrát) klidně 3 roky, ale neměly byste se navážet, do těch, co se normálně mejou. Je to nechutný.

Jinak mě tedy velice baví vaše tradiční sepjetí se lvy, ovšem bez vlhčeného ubrousku se ani neuprdnete, ó přírodo, příroděnko.~;)
 zuzini 


Re: Mázek 

(12.1.2009 10:01:43)
Ó přírodo příroděnko, vlhčené ubrousky by mě ani nenapadlo použít ~;)
 Lassie66 


Re: Mázek 

(12.1.2009 10:03:36)
Libik, nezlob se, ale ono je umýt a umýt. Zírala jsem, když mi sestra na mé prvorozené ukazovala, jak miminko koupat a pro samou pěnu jí ve vaničce nebylo vidět. Přikláním se k otření, později umytí vodou.
 *Niki* 


Re: Mázek 

(12.1.2009 10:12:32)
Lassie, přesně. Když jsem šla povinně po prvním porodu mýt dítě a přes samou Johnson saponátovou pěnu nebylo vidět vaničku a následně v ní dítě, fakt mě otřáslo. Mě teda nevadí hygiena, jsem civilizovaný člověk a vodu vidím každý den, ale vymáchat zranitelného novorozence v saponátu :-©
Špatně se mi s ním pak manipulovalo a mazlilo, nějak mi přišel "cizí", sterilní... jestli mi někdo rozumí.
 Cow :-) 


Re: Mázek 

(12.1.2009 10:16:31)
Dneska si přece můžeš vzít do porodnice s sebou své "mycí prostředky"...Nikdo není povinen mýt své dítě v Johnson&Johnson...
Když si viděla, že sestra chystá koupání, proč jsi něco neřekla?
 Lassie66 


Re: Mázek 

(12.1.2009 10:30:23)
Crowko, byla to chyba neinformované prvomatky, která následovala rady zdravotníků. Syn byl pouze otřen, vykoupán až později v čisté vodě.
 Vrtulka* 


Re: Mázek 

(12.1.2009 10:40:46)
Crowko, máš pravdu, ozvat se mohla. Stejně jako se měla ozvat xkrát po sobě rodička při porodu když zmerčila se patrně schyluje k nějakému výkonu se kterým nesouhlasí. Nestálo by za to aby se naučili zdravotníci, že jsou to oni, kdo se mají předem ptát zda mohou něco vykonat?
 Amazonka 4D 


Re: Mázek 

(12.1.2009 10:51:22)
Ano,rozhovor s dětskou sestrou...

"teď vám chlapečka vykoupeme"
je to nutné,narodil se do vody,byl otřený a rozhodně není špinavý?
"je to nutné,mohl by dostat vyrážku"

V této fázi by téměř každá matka odevzdala dítko,bylo to po příchodu na šestinedělí,asi 2.5h po porodu,protože by odpočívala,omdlévala,nebo prostě nevěděla a přinesli by jí dítě vykoupané v Johnsonu (či čemkoliv jiném),jako mě provorozenou...

pokračování:

Nemyslím,že by dostal vyrážku,vykoupu si ho sama,až budu dostatečně fit a až se mi bude zdát,že je to třeba...

A dál nikdo neprudil,že ho mám koupat,opláchla jsem ho vodou asi třetí den,porotože se celý posr@l ~y~
 Cow :-) 


Re: Mázek 

(12.1.2009 10:52:10)
Ad koupání v něčem...
je to na pytel...oddělení bere zavděkem, že mají zadara nějakou kosmetiku např.Johnson&Johnson.
Proč si tam lékař nedokáže udělat jasno v tom, jaký vliv může mít koupání v Johnson&Johnson?
Když jsem šla v poslední době někde omrknout oddělení, viděla jsem, že se sestry ptaly v čem chtějí maminky své dítě okoupat a čím ho ošetřit. Jenže chápe prvomatka smysl této otázky?
Taky si myslím, že sestra, která většinu své praxe strávila na novorozeňáku daleko méně chápe souvislosti než sestra, která prošla "kolečkem".Tj. celým dětským oddělením. Takže např. viděla, jak se pečuje o děti s ekzematickou pokožkou a všeobecně věděla o alerg. potencionálu dnešní generace.
 Lassie66 


Re: Mázek 

(12.1.2009 10:35:25)
Mono, ale zapomněla jsem ti říct, že jsi mě inspirovala s tím společným koupáním, koupeme se se synkem od jeho 3 měsíců a je to neskutečná terapie ~s~on . On je úplně jiné dítě, ve vaničce řval jak tur, spolu si to užíváme.Tak děkuji ~x~.
 *Niki* 


Re: Mázek 

(12.1.2009 10:45:08)
Jo, společné koupání je jak terapie :-)
Jen já bych s s ní klidně koupala i častěji, ale jakožto v dětsví mydlený ekzematik atopik si to musím odpustit, jednou týdně je až až ~2~

Crowko, já byla před 5 lety absolutně neasertivní prvomatka a kdyby mi na příjmu řekli, že k monitoru dostanu preventivně amputaci končetin, aby se miminu ze mě lépe lezlo, sundám si rifle a ani nepípnu. Holt, blbka. A to jsem měla porodní plán, kde mj. bylo i neočkování, neholení, nestříhání atd. Ale nějak cítím, že i my, co nemáme ostré lokty, bysme v tak citlivém a silném období měly dostat šanci a ne aby si na nás někdo zkoušel svou dominanci. Jako třeba ta sestra, která dosvištěla den po mých kleštích a než jsem se za ní dobelhala na druhý konec chodby, kde se mimina koupali, byl už syn po uši v saponátu zvaný Johnson and Johnson. Tož tak.
 Lassie66 


Re: Mázek 

(12.1.2009 10:47:55)
Mono, dcera má AE, tak taky koupeme oba 1-2x týdně. Vědět to dřív, nekupuji vaničku. Ona už i ta postýlka byla zbytečná koupě :-D.
 Bellana 


Re: Mázek 

(12.1.2009 10:55:49)
Co máte proti postýlkám? To je děsně fajn vynález. Vejde se tam spousta kámů a když se přes to přehodí esteticky vyhlížející pléd, vytvoří se tak Potěmkinova vesnice zvaná "uklizená domácnost" ~t~
 Lassie66 


Re: Mázek 

(12.1.2009 11:01:59)
Bellano, pravdu máš, navíc je to fůra prostoru pro nevyžehlené prádlo :-).
 Lassie66 


Re: Mázek 

(12.1.2009 11:00:27)
Milado, já bych ten seznam výbavičky slušně proškrtala - ale že jsem tak smělá, kdy tak mohu počítat s tím, že se starší přesune do svého na celou noc? Začínám to spaní na boku pociťovat na zádech, pravidelné Vítání slunce nepomáhá...~t~
 Bellana 


Re: Mázek 

(12.1.2009 10:50:54)
Mono, pod to se podepisuju. Taky bych u prvního porodu klidně absolvovala i elektrošoky, kdyby mi milý a vlídný ošetřující personál vysvětlil, že je to ku prospěchu věci.
 Amazonka 4D 


Re: Mázek 

(12.1.2009 10:03:39)
Libiku,vlhčený ubrousek jsem u nás doma viděla naposled před 4mi lety,takže 2.5 dítěte přežilo bez nich...stejně tak bez denního koupání a poporodního drhnutí...
 10.5Libik12 


Re: Mázek 

(12.1.2009 10:30:24)
Mě se dotklo vyjádření, že někdo neakceptuje přirozenou vůni díťátka, kteroužto přeráží drhnutím, což není opis situace péče o novorozence a vzhledem k tomu, že mohu srovnávat na ploše 20 let, tak nikdy nebyl.
Navzdory tomu, že přijímám fakt, že v rodném hnízdě si smrdíme v duchu společenství a že bez čichových vjemů pozitivních či negativních by asi ani těch dětí nebylo, odmítám rozdělení matek, na ty co co děcka savujou, ačkoliv je každému lvu jasné, že se to nedělá a na ty, co jsou ty fakt spjaté s dítětem, páč si pěstujou ten mázek a vše co k tomu patří.
Myslím, že žádná z nás by se nevytahovala tím, že její sameček ji pozná po vůni na 10 metrů, což je ve stejné kategorii.
 Amazonka 4D 


Re: Mázek 

(12.1.2009 10:34:26)
Libiku,ale takhle to rozděluješ jen ty,myslím že se tu pouze pranýřuje obyklé mytí novorozence po porodu,které je nesprávně označeno jako nutné...
Pokud někdo chce,tak ať myje,pokud ne,tak ale ať mu není předhazováno,že je čuně...
 Vrtulka* 


Re: Mázek 

(12.1.2009 10:55:45)
Libíku, asi jsme se nepochopily. Řešil se problém požírání mláďat lvy. U nás žádní lvi kteří by sežrali mé nemyté vonící dítě neběhají, proto si troufnu risknout ho neumýt. Dokonce ani já své dítě nesežeru jen kvůli tomu že tak pěkně voní.
Co se tě dotklo na sdělení že někomu je příjemná původní vůně dítěte a někdo ji chce přerazit vůní mýdla netuším~d~, o drhnutí tam nic nebylo. Kdybych místo "přerazit" napsala "překrýt" dotklo by se tě to méně? Tak to prostě je, holt každému voní něco jiného. Akorát já nikomu nevykládám že je blbeček který své dítě mydlí a zbytečně máchá a tím mu třeba zadělává na problémy.
 Vrtulka* 


Re: Mázek 

(12.1.2009 10:09:37)
Libíku, kdo se do koho naváží? Lucka nám tu vykládá jak nápad nemýt dítě po porodu je fuj, já jí napíšu že ono to nemytí může mít také nějaké výhody a logické důvody.

Ó přírodo příroděnko, pan syn se bez vlhčených ubrousků obešel vcelku snadno, neb se díky jejich několikadennímu používání v porodnici propracoval ke krvavému zadku. Možná tě to překvapí, ale přestože byl dále omýván pouze čistou vodou nijak nezapáchal a dokonce jsem mu tím nepřivodila ani žádnou zdravotní obtíž.
 Bellana 


Re: Mázek 

(12.1.2009 10:37:20)
Libiku, on je asi problém v tom, že píšeš o něčem, čím nemáš osobní zkušenost. Až si vyzkoušíš, jaký je rozdíl mezi vůní novorozence vydrbaného a dítka, kterému se jen myje zadek a obličej čistou vodou, pak porovnávej.
Osobně si na hygienu dost potrpím, vodu mám ráda jak lachtan, ve vaně trávím relativně dost času a teplé vody vyplýtvám hektolitry. Nicméně, druhorozenou jsem koupala poprvé asi deset dnů po porodu a fuj teda rozhodně nebyla. Naopak velmi jemně voněla, měla příjemně hebkou kůži. Mázek voní. To jako vážně.
Prvorozená, která byla den po porodu vydrbána v Johnsonu, prostě takhle krásně nevoněla.
Jo, lvi mi nevakoupanou dceru nesežrali. Dokonce ani pes či kočky. ~t~

Jen bych podotkla, že osobně je mi celkem fuk, zda někdo svá mimina myje či nemyje. Každého věc. Ale Libiku, dělat z matek, které nedopřejí novorozenci blaho koupele s bublinkami, prasátka, je ... neinformovanost a neznalost ~y~
 10.5Libik12 


Re: Mázek 

(12.1.2009 10:56:26)
Cože?
mi je fakt jedno, kdo si myje zadek, pokud nesedí vedle mě, ale zazní-li"Vím že je to hrozné, ale někomu může být příjemná normální vůně jeho vlastního dítěte, a nepotřebuje si ho přerazit pachem mýdla", musím reagovat.

Tahle echtpřírodní namyšlenost minority, zvané aktivní rodičky, udržuje hezké napětí a brání domluvě. A myslím si, že to tábor mázkařů tak trochu pěstuje, aby bylo jasné, že je něco extra.

Stačilo Lucce říct, že nevykoupané dítě nesmrdí a ať je zticha, když to nezažila, jako jsi to hezky řekla mně~;)
 Bellana 


Re: Mázek 

(12.1.2009 11:02:27)
Libiku, pak jsu v táboře mázkařů i takové matky, které své děti nemyly, neb nedělaly to, co nebylo nezbytně nutné. To není echt namyšlenost. To je echt lenost. Co nesmrdí, to nemyju ~t~

Mimochodem, ono je to všechno o vnímání. Když někdo dělá blicí posunky nad mým voňavým nemytým dítkem, mohu si to taky vzít osobně. Ale to jsou halt ta úskalí netové komunikace.
 10.5Libik12 


Re: Mázek 

(12.1.2009 11:15:11)
Já bych na závěr řekla, že jako člověk bytostně svobodný jsem v zásadě proti tomu, aby mě Mudři řikali, kdy mám co mejt, takže v jsem pro splnění jakéhokoliv požadavku směřujícího k základní péči o dítě v porodnici ze strany matky rp. hodnotím jako nepřípustné, aby 20 sestřička machrovala, kdy mám na dítě sahat a kdy ne.

To je jako s článkem.
Křivá kauzalita (blbé porodnictví, které jsem nezažil) při obhajování dobrého názoru.
Vadí mě nelogická argumentace a protože si myslím, že člověk by si na svobodu fakt měl začít zvykat, vadí mně, že se tyto debaty sunou k tomu, že přírodňačky tvoří ironickou skupinku zasvěcených, místo toho, aby argumentovaly.

To je snad jasný každýmu na světě, že je mé rozhodnutí, kdy a proč si umeju zdravé děcko. Argumety, že mě to nezabije(ze stran myček dětí) jsou mimo. "Mej si, nemej si, ale nedej se manipulovat."

Ono fakt je zbytečné promlouvat k naprosté většině o mázku a zahrabaných placentách, když to základní nezazní.
 Beezi,V+J 


Re: Mázek 

(12.1.2009 11:21:12)
Libíku, při vší úctě - mám pocit, že speciálně v této diskuzi to základní zaznělo už nespočetněkrát. A o pár příspěvků dál se pak opět objeví něco ve smyslu "nechápu, o co vám jde, já byla v české porodnici spokojená. Když se vám to nelíbí, odstěhujte se."

Já naopak čím dál víc obdivuju trpělivost pravidelných přispěvatelek znovu a znovu odpovídat na to samé a vysvětlovat... Mě osobně po pár stránkách přepadá pocit marnosti.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Mázek 

(12.1.2009 11:28:19)
Libiku, pokud jsem si dobře všimla, promluvy o prospěšnosti mázku tu zazněly výhradně jako reakce na nechápavé nebo znechucené komenty těch, kterým přišlo mytí jednoznačně potřebné. Obvykle mají lidé ke svým krokům nějaké důvody, od instinktivních, citových až po racionální. Kdybych odpověděla "protože jsem to tak chtěla", bylo by to v pořádku, zatímco když napíšu "protože to je pro mé dítě užitečné", tak je to agresivní sektářství? ~d~
 10.5Libik12 


Re: Mázek 

(12.1.2009 11:37:37)
ne, sektářská je ironie, že "mně je příjemná přirozená vůně, jakkoliv se to zdá někomu hrozné, a potřebuje ji přerazit"

Všechny matky usilují o sepjetí s dítětem, ty co ho myjí neméně.
A argmumentace o mázku je subjektivní (opřena o cit lépe pocit a dejme tomu intuici), s racionalitou nemá naprosto nic společného.
 Beezi,V+J 


Re: Mázek 

(12.1.2009 11:43:49)
Libíku, a druhá strana zřejmě stejně nepříznivě vnímala výroky typu:

Podívejme se dál - zvířátka, která v přírodě maminka neolíže, sežere lev. Opravdu totiž voní na dálku, ale každému trochu jinak. Takovou blbinu s neumytým dítětem můžou vymyslet jenom lidi. Fuj! ~f~

Děvčata myslím, že si svá děcka můžete nechat přirozeně vonět(uzrát) klidně 3 roky, ale neměly byste se navážet, do těch, co se normálně mejou. Je to nechutný.Proto na ně reagovala vysvětlením své motivace.
 *Niki* 


Re: Mázek 

(12.1.2009 11:49:10)
To není jen o pocitu, to je fakt. Mázek je ochrannou bariérou nejen v období prenatálním, ale i po něm. Není to "jen" o vůni, která je nádherná, ale i o racionalitě, abych chránila kůži mimina co to jde. Už když se mi narodil první kluk, mi naše pediatra tehdy řekla, ať ho nekoupu, že se máchal ve vodě 9 měsíců, teď potřebuje naopak ochranu a promašťování. No, nekoupala bych často ani kdyby mi radila každý den v 19 hod namydlit, nakojit, položit a spát :-)
 adelaide k. 


Re: Mázek 

(12.1.2009 12:07:35)
No, mě moje nekoupané miminka rozhodně nesmrděly :-D

Mmch rozhodně to povžuju za lepší pro mimi, než vyráchání v té "jarové vodě" kterou provozujou ve většině porodnic. Mě jenom vypuštění takové koupele, vysušilo ruku na tři dny dopředu.
 Bellana 


Re: Mázek 

(12.1.2009 12:12:36)
Copak ruce. Já si jednou z nedostatku jiných možností umyla hlavu úžasným jemným špaponem od pana Johnsona a drbala jsem se pak jak zablešený čokl :-)

Nějak pořád nechápu (ale uznávám, že mohu mít z dlouhodobého nedostatku kofeinu problém s chápáním), proč by lidé, kteří z nějakých důvodů (většinou jde o kombinaci rozumových a pocitových argumentů) neráchají novorozence každý večer v napěněné koupeli, měli hned být sekta. Jdu si dát aspoň studenou Colu po douškách, třeba se mi podaří Libikovým argumentům porozumět.
 10.5Libik12 


Re: Mázek 

(12.1.2009 12:13:25)
Je mi Líto, Mono, nepředvedla jsi racionalitu, ale předložila jsi hypotézu, takových je a hlavně mění se v nějakých periodách. Samozřejmě, že si myslíte, že víte, proč nemýt dítě. Jako my si myslíme, že víme, proč dítě umýt.
 *Niki* 


Re: Mázek 

(12.1.2009 12:22:57)
No, tak to jsi mě dostala. Raději svou už asi 10 dní nemytou dceru jdu zkontrolovat, zda ve spánku nezhnila ve vlastní špíně...:-)
Ale vím, že to nemyslíš zle. Já taky ne, když někdo máchá, až máchá. Já bych Johnson a spol. nepoužila ani na sebe, ne tak na dítě, ale třeba mého bratra můj otec máchal v Jaru (jakože fakt v Jaru, bo to super pěnilo a on si při koupání dělal bublifuk) a přežil v pohodě ~y~
 Veveruše 


Re: Mázek 

(12.1.2009 23:54:10)
To je zajímavé, mně 1. dítě myli v porodnici Johnsonem a doma jsme zkraje (dokud se neobjevil ekzém~;(() také mydlili, zatímco 2. dítě bylo doma po porodu otřeno, následně týden v porodnici zcela nekoupáno a posléze koupáno jen ve vodě, mýdlo dodnes ve svých 5 měsících nepoznalo. A přesto jsme se s manželem shodli, že oba synci voněli jako novorozenci úplně stejně. Přestože žádné z mých dětí nesmrdí, ta intenzivní vůně nějak vyprchala, ani nevím kdy - zřžejmě s koncem novorozeneckého věku.
 *Niki* 


Re: Mázek 

(13.1.2009 7:23:13)
Ano, i moje 5 měsíční "mázkové" dítě už teď voní stejně jako jakékoliv jiné dítě. Mýdlo skoro nezná (jen jí občas ruce myju, bo starší bráškové jí do rukou a pusy nacpou kde co). Ale ta doba poporodní byla naprosto jiná :-)
 Amazonka 4D 


Re: Mázek 

(12.1.2009 9:58:36)
Tak na jedné straně je zastánkyním přirozeného porodu a bondingu vyčítáno,že přece nejsme zvířátka,a na druhou stranu se to porovnává...

Lucko,jen tě poopravím,samice mládata čistí,ale "suchým" jazykem,neoslintává je,takže je to stejný alikvot jako ručník,a nedělá to kvůli "vůni",ale kvůli masáži těla a kvůli vysušení srsti...a mládaťa,která se rodí holá,mají i po poporodní péči matky na těle zbytky mázku - viditelné,které se setřou teprve kontaktem s matkou a sourozenci.
 *Jitu* 


Re: Mázek 

(12.1.2009 13:22:51)
Nejsem krávolog, ale osobně si myslím, že kráva olizuje svoje tele z úplně jiných důvodů, než že by chtěla mít telátko čisťounké...

např. jsem našla toto: "Nezbytné je také vysušení novorozeného telete a zároveň jeho dokonalé prokrvení intenzivním olizováním matkou. Tato stimulace spojená s olizováním působí pozitivně zpětně na kontrakci dělohy krávy, a tím i na celou její poporodní fázi"

U myší je to zase takto: "Matka sedí při porodu v podřepu a chytá každé narozené mládě. Popadne plodový vak a roztrhne jej. Překousne pupeční šňůru. Ihned mládě dočista olíže, sežere plodové obaly a placentu a stejně se pak postará o každé následující mládě. Nakonec leží všechna mláďata pěkně čistá pod ní, růžovou kůži mají suchou a teplou. Ještě nějakou chvíli pak myš pokračuje v intenzivním olizování, zejména na bříšku a nezapomene ani na tlamičku, čenich a řiť. V prvních 8 až 10 dnech po porodu odstraňuje matka olizováním také ještě tzv. mléčný trus a moč mláďat. Olizování je pro mláďata velmi důležité, protože svými masážními účinky povzbuzuje činnost střev."
To jen tak pro zajímavost, že jste tady začaly mluvit o zvířátkách ~j~
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Milý Ctirade 

(9.1.2009 13:51:10)
No, proto má to miminko na sobě mázek, aby stačilo krev jen otřít, klouže to po něm samo. Stejně jako smolka. Navéc mázek je skvělá ohrana kůže proti vnějším vlivům. A překvapivě krásně voní.
 Betull 


Re: Milý Ctirade 

(9.1.2009 14:49:33)
no ja nevim, obe miminka mi po poporodu otreli a polezeli jsme si spolu dve az tri hodiny na sale, pak jsem sla do sprchy a presunout se na oddeleni sestinedeli, mimnko sli rovnez vykoupat, prohlidl ho doktor a zas mi ho prinesli na pokoj, pak jsem byli uz spolu. Neprijde mi na tom nic tak hrozneho. U druhe dcery jsem se i divila, protoze hrozila streptokokova infekce. Ale pry bych to poznala. No ale abych se vratila k tematu, fakt staci kdyz se ta krev otre i s tolika vlasu, jake nektera mimnka maji - i ty moje - a neni treba je umyt? Ja nevim. Na sale mely cepicku. Radsi v nekterych vecech ustoupim, nez bych se hadala. Dalsi veci jsem klidne sulila, teptlotu jsem si vymyslela, kolik jsem nakojila jsem si taky pridala, vsak mimco bylo spokojene, tak aby me nestresovali, ze je to malo, vse bylo v klidu. Na porodnici si nestezuju. Naopak mit noznost zavolat sik porodu kdykoliv i mimo sluzbu sveho doktora, mi prijde fajn. Jeho dobra vule.
 janina74+Ani05+Hany09 


Re: Milý Ctirade 

(9.1.2009 18:24:45)
Moji malou jsem prvne myla az ja asi tri dny po porodu v ramci ukazkoveho koupani deti:-)Asi kdybych to nahodou sam nesvedla, ale to je fuk, je fajn, ze poradej, i kdyz by treba nemusely plosne. Taky ji jen otreli a i kdyz jsem vcelku cimprlich na spinu, smrady a tak, nevzpominam si, ze bych na ni videla krev, ze by mi nevonela nebo neco podobneho:-))Naopak...
 martina 
  • 

Re: Milý Ctirade 

(10.1.2009 12:39:50)
Ctirade, ja jsem rodila ve Svycarsku.Absolutne neprichazi v uvahum aby por. as. koupala, nebo delala neco co si rodice nepreji.Nevidim duvod dite koupat, pokud si to rodice nepreji...at uz je ciste, nebo ne, tohle personal nerozhoduje. Pokud ovsem ke koupani dojde, tak ne dle motta: Porodni as. mi DOVOLI/jako otci/ koupat me dite, ale ja DOVOLIM ji vykoupat nase dite...jestli vis, co tim myslim...drzit vam palce!!!!
 Erika a Peťko 


Re: Milý Ctirade 

(11.1.2009 23:33:21)
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa ~t~~t~~t~~t~~t~~t~~t~~t~~t~~t~ suchý a trefný humor,díky, už ani neviem, kedy som sa takto zasmiala ~R^~;)
 MaMiNa 
  • 

Re: Milý Ctirade 

(10.1.2009 13:51:28)
..tak ja rodila v Podoli pred 3mi lety a maly zustal po porodu s nami...osetrovali ho hned vedle me, nemyli ho a pak nam ho rovnou dali a byl s nami az do meho presunu na 6ti nedeli. A po mem presunu na 6ti nedeli bylo jen na me, kdy ho budu chtit prinest....zadny problem nebyl, vsichni perfektni, ochotni....
 Dobra1 


Re: Milý Ctirade 

(10.1.2009 22:44:48)
Jo, ale kdyz se tvemu diteti neco stane, protozes neco odmitla i pres upozorneni lekaru, kdo za to ponese odpovednost? Nevim jak ty, ale pro 8 z 10 maminek BUDE MIT ODPOVEDNOST DOKTOR A SESTRA, ZE TI TO JESTE LIP NEVYSVETLILY a tys proste nebyla dostatecne presvedcovana, ze so to opravdu muze stat.
Presne s timhle jsem se setkala, ono mezi lidmi je stale jeste bezne , ze kdyz se neco stane, muze za to doktor a hotovo. Je pak tezke chtit, aby zdravotnici zmenili pristup,kdyz se stale setkavaji s napadenimi typu: Kdybyste mi to lip vysvetlili, urcite bych netrval na svem, ale poslechl bych vas. Vy jste zodpovedni za me spatne rozhodnuti, ne ja. Vy jste prece odbornici, ne ja.
Proste je porad hodne lidi, kteri odpovednost berou na sebe jen slovy, ale beda, jak se neco stane.
 Vrtulka* 


Re: Milý Ctirade 

(10.1.2009 22:51:43)
Dobri, proto existuje revers, aby byli léakři krytí.
 Grainne 


Re: Milý Ctirade 

(10.1.2009 22:57:55)
dobri, to mi velice nápadně připomíná scénky z Ordinace - myslím tu v Růžové zahradě, jak se nezodpovědný pacient rozhodl, dobří lékaři se hroutí, aby jim následně bylo dáno za pravdu a pacient se šťastně vrhá do jejich záchranné náruče. Ba, když jde o drama, klidně i umře.

Odmítám dost často, poté co zjistím dostatek informací. Ještě žiju, jsem zdravá a kupodivu i moje děti.
 *Niki* 


Re: Milý Ctirade 

(10.1.2009 23:01:36)
Dobri, můj názor je ten, že ty nemáš poslouchat doktora, ale máš dostat od doktora úplné informace, o všech rizicích a přínosech léčby, o existenci alternativních způsobů řešení problému a budeš to TY, kdo se rozhodne, popř. se k rozhodnutí dopracujete s lékařem spolu.
Dost se mi líbil onehdy rozhovot se Šmuclerem o rozdílnosti pacientů u nás a v zahraničí (kde nějakou dobu "zubařil"). Jinde lékař podá úplné informace a pacient se rozhodne, jakou léčbu pro sebe chce. A pak mnohem více spolupracuje a léčbu neporušuje . U nás lid řekne: vy jste doktor, jste študovanej, vy rozhodněte. A lid méně spolupracuje, za zády léčbu porušuje a pak si stěžuje, že doktor špatně rozhodl a ono to nefunguje. Nejspíš není řeč o nás všech. A možná je to zkušenost pouze páně Šmuclera. Ale i tak stojí za zamyšlení... ~z~
 10.5Libik12 


Re: Milý Ctirade 

(11.1.2009 23:40:08)
Holky, jak to, že neni novorozenec špinavej, když do tý plodovky čůrá a někdy je zelená, tím jak ředí stolici? A ne vždy zvládne průchod bez styku s krví?
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Milý Ctirade 

(11.1.2009 23:45:51)
Protože se neválí po zemi v blátě? U novorozence mi tak nějak výraz "špína" nejde s tím, čím je pokrytý, dohromady ;) Jasně, že je i od krve (na tom mázku se scvrkává do malých kapiček podobně jako voda na těch omyvatelných textilních ubrusech) a občas i od smolky, ale tak nějak mi to nepřijde jako něco nepatřičného a od čeho by mi vadilo se "umazat".
 Grainne 


Re: Milý Ctirade 

(11.1.2009 23:51:50)
Když je dítě pokryto mázkem, tahle biologická špína jde snadno setřít, není třeba dítko drhnout vodou a mýdlem.
 10.5Libik12 


Re: Milý Ctirade 

(11.1.2009 23:52:55)
já bych na místě mimina tedy chtěla umejt
 Grainne 


Re: Milý Ctirade 

(11.1.2009 23:55:39)
Si to pamatuješ?~:-D
 10.5Libik12 


Re: Milý Ctirade 

(11.1.2009 23:57:00)
ne, já si to představuji~j~
 10.5Libik12 


Re: Milý Ctirade 

(11.1.2009 23:56:07)
Jinak trend nemytých dětí byl jeden čas i v reál soc. porodnictví, můj manžel byl z nekoupané várky(1956)
 Grainne 


Re: Milý Ctirade 

(11.1.2009 23:58:24)
To byl zřejmě problém s tekoucí vodou.~j~
 10.5Libik12 


Re: Milý Ctirade 

(12.1.2009 0:02:41)
Ne to se věřilo, že lze poručit větru dešti, imperialista, že číhá na německé straně Javoru a také, že mázek je něco jako neopren ~j~
 Mickey16 


Re: Milý Ctirade 

(12.1.2009 0:08:58)
Já třeba koupala poprvé až po ukončeným šestinedělí -do tý doby jsem maximálně opláchla vodou zadek, když se pokadil, nebo mu opláchla xichtík když se poblil (což bylo dost často), ale celý mimi jsem koupala až po 6ti týdnech. Nesmrděl, špinavej nebyl, a měl úžasnou sametově jemnou kůži, ještě se mi po tom stýská~z~
 Erika a Peťko 


Re: Milý Ctirade 

(12.1.2009 0:11:37)
tak môj malý šiel rovno do inkubátora na 30 dní, takže si neviem predstaviť, že by tam šiel neumytý ~d~
 10.5Libik12 


Re: Milý Ctirade 

(12.1.2009 0:14:40)
Tak moje všecka mimi se v teplé vodě dokonale vyprděla a vůbec z ní dávala najevo blaženost od prvního dne. Proč jim to nedopřát, ne?
 Sylvie 


Re: Milý Ctirade 

(12.1.2009 0:19:02)
Libiku, tak třeba já měla od kožařky koupání malé víceméně zakázáno... a to si ani nemyslím, že by měla nějaké výrazné problémy ~d~ Měla jsem povoleno dvakrát týdně rychlá koupel, nejlépe jenom sprcha a bez mýdel, jinak pouze omývat zadek. MMCH nejmladší kluk neměl rád vodu a nejstarší holka sice byla vodomil, ale musela jsem jí to nejdřív naučit ~d~
 10.5Libik12 


Re: Milý Ctirade 

(12.1.2009 0:21:08)
Dobrou noc, vyháněj mě
 Erika a Peťko 


Re: Milý Ctirade 

(12.1.2009 0:04:47)
otec môjho dieťaťa (tiež ročník 1956) bol z neviem akej várky, ale onoho času asi bol v móde pôrod doma, pretože on sa narodil v ich dome... a predpokladám, že skorotchýně ho umyla, ona je taká "hodně čistotná" ~t~
 10.5Libik12 


Re: Milý Ctirade 

(12.1.2009 0:12:29)
Asi jo, porodnicový porod strýce absolvovala moje babča řidicí učitelka zhruba v těch letech,a to tak, že se nechala bryčkou odvézt na nádraží, vlakem pak dorazila do krajského města, pěšky do fakultky, kde povila, aby se jí pak holky na vsi smály, že je moc hógo fógo.~t~ a co nadělá s tím pohodlím
 Erika a Peťko 


Re: Milý Ctirade 

(12.1.2009 0:18:17)
~t~~t~~t~
no skorotchýňu viezol skorotchán motorkou, on chcel s ňou ísť do nemocnice, ale vraj to moc na ceste nadskakovalo a môj drahý by zrejme niekde po ceste vypadol ~d~ takže zaparkoval na dvore a odrodili to doma ~z~
ja zase dodnes počúvam toho môjho, ako jeho bývalá ešte týždeň pred pôrodom okopávala brambory na záhrade a aká som ja neschopná, keď sa malý vypýtal na svet už v 32 tt ~l~
 Cow :-) 


Re: Milý Ctirade 

(12.1.2009 0:01:35)
kočíčko, co jsem to chtěla..jo, ono se to od totáče krok za krokem pomalu mění...to zase jo.
Jeden problém je taky v penězích a vybavenosti.
Další v tom, že hosně musí změnit prsonál....to není tak drahé...dobrá staniční a vrchní, oddělenský lékař, který nepřemýšlí spátečnicky....chodit na ty správné semináře, konference...to se dá udělat celkem slušnou muziku za málo peněz.
Jak třeba může nadřízená PA Ivany dovolit, aby klidně říkala svým klientkám holčiny???
To je jen příklad.

Jo, mázek voda z novorozence nedostane. S olejem je to lepší~;) Netřeba to dělat hned a násilně.
Jo, ale zkalená plodovka fakt není na nic dobrého.~:( Tam bych s ošetřením neváhala a pak zpátky k mamince, kam patří.
 Cow :-) 


Re: Milý Ctirade 

(12.1.2009 0:03:31)
a jdu spát, píšu jak hotenton, za to může ta sladká griotka~t~
 Tvett 


Re: Milý Ctirade 

(12.1.2009 16:02:28)
No,,,čtu to a něvěřícně kroutím hlavou,mě jako zdravotní sestře z toho jde opravdu hlava kolem.Mě jako nastávající mamince,přijde na prvním místě zdraví mého nenarozeného miminka,pokud nastanou komplikace a to se může stát velmi rychle,tak nevím co byjste zmohli pouze s porodní asistentkou a věřte,že deset minut než dorazí lékařka je v tomto případě sakra dlouhá doba!!!
Myslím si,že lékař je lékař a k jeho práci dělat potraty patří,nemyslím si ,že v druhé době porodní budu myslet na to,že dělá doktor taky potraty,budu ráda,že se nemusím bát v dobře vybavené porodnici,kde v případě potíží se jak mě i mému miminku dostane okamžité a potřebné péče!!!
Určitě je to i o penězích,jsou lidé co na dovolené nebyli za celý svůj život ani jednou.Rodí se u nás takto denně,očkování se taky podává každému dítěti,je to samozřejmost,snášejí to dobře,tak co?Taky jsme ženský né?A musíme něco vydžet.
A to že je doktor občas protivný,nebo sestra se nechová tak jak si přejete?Jsou to taky jen lidi a mají svoje starosti jako každý,v obchodech,,na úřadech taky nejsou někdy zrovna vztřícní.Jsem zvědavá co budete dělat až děti začnou chodit do školy,myslim,že naše školství je na tom hůř než zdravotnictví,to je budete vozit do Rakouska???No budu už končit,nač se rozčilovat,je to konec konců každéhé věc....
 adelaide k. 


Re: Milý Ctirade 

(12.1.2009 16:54:35)
Tvetty, kdes na tom byla že jako ženský něco vydržíme... To přece nemusíme! Na to máme epidurálek aby to nebolelo, oxytocinek aby to bylo rychle, nástřižeček aby to šlo skoro samo, monitoreček aby to bylo bezpečné a pana doktora který to všecko zařídí!
 Jana Šímová 
  • 

Re: Milý Ctirade 

(27.7.2009 11:36:18)
No nevím, jestli se příspěvek přiřadí správně, ale ta hláška.... "jsme ženský , musíme něco vydržet" mě vážně nadzvedla ze židle. Co to je za nesmysl ????? Razím teorii, že kdyby někdy rodili chlapi, tak do týdne maj vymyšlený, jak porodit naprosto přirozeně, bezbolestně, bleskurychle a v lepší případě těhotenství zkrátit na pouhých 9 týdnů místo 3/4 roku .
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Milý Ctirade 

(11.1.2009 23:55:14)
Můj syn se tedy ve stáří cca 20 hodin posral tak, že jsem ho macešsky odnesla na sesternu, neboť to běžnými vlhčenými ubrousky otřít prostě NEŠLO. ~;)
 Sylvie 


Re: Milý Ctirade 

(12.1.2009 0:16:19)
Holky, jak to, že neni novorozenec špinavej, když do tý plodovky čůrá

Jó, Libiku, kdyby jenom čůrá... on to i v průběhu těhotenství pije
 10.5Libik12 


Re: Milý Ctiradei 

(12.1.2009 0:20:13)
Jenže sestři Sylvie, pokud se sajrajtek nedostane do styku se vzduchem(to, co může být neviditelně na tom mázku), tak nehnije,že? Během těhotenství do vody nesere a moč je sterilní.
 Sylvie 


Re: Milý Ctiradei 

(12.1.2009 0:33:28)
No však jsem psala - moč je sterilní ;o) A moje novorozeně ani jedno tedy z břicha posraté nebylo ~d~ (zkalená plodovka značí problém a já měla pocit, že se bavíme o nízkorizikových porodech? Ale možná jenom nejsem v obraze ~d~)
 Erika a Peťko 


Re: Milý Ctirade 

(12.1.2009 0:20:24)
tak Boh ochraňuj doktora, na ktorého si prvýkrát odgrgne ~t~ to bol samozrejme foooor, takto si robiť prdel z mimin ~y~~x~
 Lucka 345 


Re: Milý Ctirade 

(12.1.2009 9:32:49)
Bumbi, nevěř tomu, že dítě bylo čisté. Myslím, že opravdu základní hygiena v tomto případě nemůže být na škodu. A jestli trváš na přírodnu - i když se narodí tele nebo třeba kůzle, matka ho vždycky pečlivě olíže, protože taky není čisté. Jsme trochu dál, lízat děti asi nebudem, ale umýt ho bych viděla jako přijatelné. ~p~
 Vrtulka* 


Re: Milý Ctirade 

(12.1.2009 9:42:01)
Lucko, však mytí také není jediná cesta jak dítě očistit. Dá se velmi dobře otřít do osušky (není třeb žádné extra drbání), mázek jako ochrana pokožky zůstane a ještě se ti sníží riziko prochladnutí. A máš to dvě mouchy jednou ranou~R^
 Lassie66 


Re: Milý Ctirade 

(12.1.2009 9:58:19)
Přesně tak, Vrtulko. Ještě jsem neviděla, aby se na tele po narození použil Johnson&Johnson, jako to dělají miminkům v porodnicích.~:(
 Cow :-) 


Re: Milý Ctirade 

(12.1.2009 10:12:29)
Johnson&Johnson je reklaní /komerční/ záležitost.
Co napadne průměrnou matku? /doufám, že nikoho neurazím/
Když se s tím myje v porodnici, tak je to asi dobré, né?
Hurá...hromadně se nakupuje Johnson&Johnson...:-©
A pak se sejdeme na alergu~a~
 Lucka 345 


Re: Milý Ctirade 

(12.1.2009 12:12:46)
Nojo, to je pěkná sr..ora, to uznávám. To jsme taky v porodnici měli, ale doktoři nás upozornili, abychom si radši donesli vlastní mytí a taky vlastní olejíček. ~t~
 Zuzias 


Re: Milý Ctirade 

(13.1.2009 11:53:38)
Ahojky,

chápu,že mnoha maminám se nelíbí, že jim odnášejí miminko. Já jsem měla poměrně těžký porod a byla jsem maximálně vyčerpaná. Hned po porodu jsem si synka porodila a pak jsem ho ráda svěřila sestrám, které se o něj postaraly (navíc manžel byl neustále s nima a se synkem, když jsem odpočívala). Musím ale říci, že porodnici i personál jsem měla skvělý a nerodila bych už nikde jinde.
 Maru 
  • 

Chápu a cítím to stejně 

(15.1.2009 13:44:45)
Chápu, že jste prostě v Rakousku měli mnohem vyšší procentu, že padnete do dobrých rukou (vlastně jste si je i předem vybrali, což je optimální). Jistě, že je v ČR spoustu maminek s porodem spokojených, ale je to hodně o štěstí, nárocích rodičů apod.
Nemohu srovnat porody u nás a v Rakousku,ale zdravotní péči jsem při operaci v Rakousku zažila a musím řici, že ač jsem měla v Čechách skvělou následnou péči v rehabilitaci ( dva týdny jsem ležela a pilně rehabilitovala na Malvazinkách k mé plné spokojenosti), tak péče v Rakousku, jemnost se kterou brali do rukou mou nohu po operaci zdravotní sestřičky, přístup anesteziologa, který ještě před operací za mnou přišel a vše velmi dobře a přitom srozumitelně vysvětlil i péče všech ostatních, nebyla jen péče dobrého personálu, ale byla to láskyplná péče na úrovni péče rodičovské.
Proto chápu rozhodnutí Vaše a Vaší manželky a gratuluji Vám k takovémuto rozhodnutí.
Mějte se krásně.
 Ivana-porodní asistentka 
  • 

Re: Milý Ctirade 

(10.1.2009 18:22:54)
Super názor
 Dana, dvě děti 
  • 

Re: Milý Ctirade 

(11.1.2009 10:54:16)
To vy jste měla štěstí.
 hanele,dvě-tři děti 
  • 

STAV PORODNICTVÍ V ČECHÁCH 

(11.1.2009 22:38:59)
NUTNO ŘÍCI ŽE AUTOR ČLÁNKU MĚL SPÍŠE ŠTĚSTÍ.ZAJÍMALO BY MĚ CO BY NAPSAL V PŘÍPADĚ VÁŽNÝCH KOMPLIKACÍ KDE BY ZA PĚT MINUT BYLO POZDĚ?! NAVÍC PROČ BY ASI DO ČECH JEZDILO RODIT PLNO CIZINEK ZE ZÁPADU,KDYBY TADY TA PÉČE STÁLA ZA NIC JAK PÍŠE? MYSLÍM ŽE VŠE JE V LIDECH A KDYBY HLEDALY TAK BY I TADY NAŠLY VHODNÉ PODMÍNKY PRO SVŮJ POROD. SPÍŠE CHTĚLY VYZKOUŠET NĚCO NETRADIČNÍHO ABY SE MOHLY CHLUBIT.TO SE PAK ROVNOU MŮŽOU ODSTĚHOVAT DO CIZINY PROTOŽE I V JINÝCH OBLASTECH ŽIVOTA TO TADY NESTOJÍ ZA NIC-NEMYSLÍTE?
 *Niki* 


Re: STAV PORODNICTVÍ V ČECHÁCH 

(11.1.2009 22:48:50)
Hanele, zbytečně křičíš. Nikdo nepsal, že to tady nestojí za nic. Jen že měl jisté požadavky (nic nesplnitelného, pokud se chce), které žádná z okolních porodnic nesplňovala, tak prostě odjel jinam. Co je na tom tak strašně divného, co na tom tak všechny štve? Že k tomu sami neměli odvahu? Nebo že je ani nenapadlo, že je možné u porodu něco chtít? Něco víc než jen si po "přípravě" lehnout, řízeně vytlačit dítě a dostat ho za 2 hodiny krásně vymydlené a v zavinovačce? Nikomu není bráno, aby mu tohle nestačilo. Ale ať bere na vědomí, že existují lidé náročnější.
Já osobně bych do zahraničí rodit neodjela. Ale autor s manželkou na to měli právo a nijak mě to nepopuzuje. Samozřejmě nikomu neberu právo cítit se popuzen, jen je to zbytečné ~y~
 kaMyš 


Re: STAV PORODNICTVÍ V ČECHÁCH 

(12.1.2009 0:04:10)
Mono, myslím, že jsi velmi výstižně shrnula debatu ~R^
 Jája (51 let) 
  • 

Re: STAV PORODNICTVÍ V ČECHÁCH 

(12.1.2009 17:23:04)
Já jsem třeba měla rizikové těhu. Jsem zvědavá, co by autor dělal, kdyby bylo miminu okamžitě po porodu třeba vyměnit krev, jako to hrozilo mému dítěti (protože já mám rH- a dítě rH+). Než by přiběhl doktor s krevní konzervou, taky by mohlo být pozdě. Mně to sice HROZILO, ale nakonec to nebylo třeba.
Myslím, že v tom případě by se divil, že by ho porod nevyšel jako "lepší dovolená", ale jako hodně těžký sen.
Nemám ráda ty, co se za každou cenu musí povyšovat a všechno cizí je lepší než naše doma. Myslím, že naše národní hrdost je ještě v plenkách. Já jsem osobně hrdá na to, že jsem rodila v Čechách a že se mně i mému dítěti dostalo té nejlepší péče. ZADARMO, když už platím sociální a zdravotní.
Pokud chce autor rodit extra a mít lékaře jen pro sebe, ať si letí třeba na Měsíc. Čemu se diví? Že by lékařka přiběhla okamžitě? Za peníze k němu přiběhne i v Čechách, tak co tu chválí Rakušáky??
Je to SNOB !!!!!!!!!!!
 Bellana 


Re: STAV PORODNICTVÍ V ČECHÁCH 

(12.1.2009 17:26:36)
Taky jsem rodila v Česku. Pocit hrdosti od místa porodu neodvozuji.
 adelaide k. 


Re: STAV PORODNICTVÍ V ČECHÁCH 

(12.1.2009 17:28:56)
Jájo, stalo by se to že by autor rodička byla určitě relevantněji informovaná než ty ~;) a při lepší informovanosti by věděla že rozdílný RH faktor není takový "bububu problém" jak to podle tvého popisu vypadá.
 Amazonka 4D 


Re: STAV PORODNICTVÍ V ČECHÁCH 

(12.1.2009 17:29:57)
Jájo,autorova manželka NEMĚLA RIZIKOVÉ TĚHOTENSTVÍ,to je jak počítat hrušky s jablky...o patologickém těhotenství tu řeč nebyla ani by nemohla být...

 Amazonka 4D 


Re: STAV PORODNICTVÍ V ČECHÁCH 

(12.1.2009 17:34:30)
Za další,v případě RH inkompatibility je prostě určitý postup,který ty poučené ženy znají dopředu...a ne,rozhodně to není to,co vyprávíš...díky sledování tvorby protilátek u matky se nečekaná kompletní trasfůze už neprovádí...buď se čeká a pak je postup porodu jiný,nebo se píchne partobulin a všichni jsou OK.

A snob...jj,každý,kdo si koupí jiné oblečení,než ze SVITu Prostějov a nebo boty jiné značka než Baťa - je prostě snob,který si neváží domova,jistě zdravý názor patriota ~y~
 D 
  • 

Re: STAV PORODNICTVÍ V ČECHÁCH 

(12.1.2009 9:25:39)
Svatá pravda
 malucka 


Re: STAV PORODNICTVÍ V ČECHÁCH 

(15.2.2009 12:33:05)
Můj syn by při porodu doma zemřel, protože přestával dýchat a jak by to porodní asistentka doma asi věděla? Museli přistoupit k rychlému císařskému řezu a malého jsem dva dny pouze kojila když mi ho sestra přinesla a žádnou psychickou újmu tím neutrpěl. Byl najezený, čistý a v teple. ~o~
 Beezi,V+J 


Re: STAV PORODNICTVÍ V ČECHÁCH 

(15.2.2009 12:40:53)
Malucko, opravdu si myslíš, že novorozené miminko nemá žádné další potřeby, než být najezené, čisté a v teple? :-O
 Líza 


Re: STAV PORODNICTVÍ V ČECHÁCH 

(15.2.2009 12:44:09)
Malucko, dýchat asi těžko, dítě se poprvé nadechne až po porodu. Takže možná klesly ozvy a to samozřejmě zjistí asistentka i doma.
 kili 
  • 

Re: STAV PORODNICTVÍ V ČECHÁCH 

(15.2.2009 12:49:23)
když už ji teda tak poučujete, Vy máte dojem, že u plodu žádné dýchání není ?
 Líza 


Re: STAV PORODNICTVÍ V ČECHÁCH 

(15.2.2009 12:50:11)
Kili, máš dojem, že jsem se tě na něco ptala nebo co?
 kili 
  • 

Re: STAV PORODNICTVÍ V ČECHÁCH 

(15.2.2009 12:51:30)
nikoli, ale mám dojem, že jsem se ptal já Vás
 Líza 


Re: STAV PORODNICTVÍ V ČECHÁCH 

(15.2.2009 12:53:58)
Podívej, Kili, vzhledem k tomu, že máš ve zvyku neodpovídat lidem, kteří se tě na něco ptají, nechápu, co tě vede k domněnce, že já budu odpovídat tobě.
 kili 
  • 

Re: STAV PORODNICTVÍ V ČECHÁCH 

(15.2.2009 12:55:02)
já takovou domněnku enmám a nic mne k ní ani nevede a ani jsem takovou domněnku nevyjádřil
 Líza 


Re: STAV PORODNICTVÍ V ČECHÁCH 

(15.2.2009 12:57:24)
Fajn. Tak snad že by sis zbytečně neotloukal prsty.
 kili 
  • 

Re: STAV PORODNICTVÍ V ČECHÁCH 

(15.2.2009 13:01:16)
máte zbytečnou starost, každý není pln zloby a nepíše s takovou rasancí jako Vy
 zdravotnice porodnicodomorodka 


Re: STAV PORODNICTVÍ V ČECHÁCH 

(15.2.2009 13:37:11)
Malucko a taková maličkost, jako maminka, myslíš, že mu nechyběla, když s ní byl předchozích 9 měsíců pořád dohromady?

Mmch tvá hypotéza o smrti při domácím porodu je pěkný blud. Nepíšeš, proč jsi měla akutní Cs, co způsobilo synovy, zřejmě potíže se srdeční činností, miminko začíná dýchat samo až po narození. přemýšlej trochu, než napíšeš nějakou informaci o sobě a svém dítěti.

PA při domácím porodu většinou poslouchá naslouchadlem, nebo používá přenosného dopplera na sledování srdeční akce miminka, takže potíže by zcela jistě poznala.

 kili 
  • 

Re: STAV PORODNICTVÍ V ČECHÁCH 

(15.2.2009 14:14:15)
Samozřejmě, že v nemocnici máte lepší možnosti diagnostiky a rychlejšího zásahu a samozřejmě jsou potřeby prvotní, jako je dýchání, bez nichž nic dalšího být nemůže.

Jestliže došlo k takové alteraci ozev, že byla indikována akutní S.C., pak to bylo nejspíše skrze poruchu tzv. vnitřního dýchání plodu. Nenechte se zmást bludy těch, kteří Vás vyzývají k rozmyslu a netuší, co alterace ozev plodu znamená.

Doma by se alterace ozev možná zachytila, možná ne, každopádně by záleželo na typu alterace a pak zejména na čase. Než dojedete do nemocnice, než ho tam vyšetří, to vše je ztráta času.

Vy jste jistě právem ráda, že za daných okolností vše dobře dopadlo. Někomu to může vadit, nic si z toho nedělejte.
 Tulka 


Re: STAV PORODNICTVÍ V ČECHÁCH 

(15.2.2009 14:26:10)
Proboha,to snad nemyslíte vážně,že by tu někomu vadilo,že všechno dobře dopadlo?Opravdu překrucujete,co bylo řečeno.Já jsem nic takového Z žádného příspěvku nečetla~a~
 kili 
  • 

Re: STAV PORODNICTVÍ V ČECHÁCH 

(15.2.2009 14:53:35)
pokud chápete kondicionál, pak byste měla i chápat, že jsem nic takového nenapsal.
 Tulka 


Re: STAV PORODNICTVÍ V ČECHÁCH 

(15.2.2009 15:12:07)
Tak vy paní utěšujete protože patrně předpokládáte,ale vlastně jste nic neřekl~:(Kdybyste nepředpokládal,patrně byste ji neutěšoval.Utěšovat někoho tam,kde nepředpokládáte,by byla asi hloupost,ne?
 kili 
  • 

Re: STAV PORODNICTVÍ V ČECHÁCH 

(15.2.2009 16:49:17)
nejspíše nechápete rozdíl mezi podmínkou a předpokladem
 zdravotnice porodnicodomorodka 


Re: STAV PORODNICTVÍ V ČECHÁCH 

(15.2.2009 15:33:23)
Tulko, kili přeci z jakéhosi vnitřního principu zareguje na cokoliv, co napíši a sdělí, že to nebylo na mne.

Ano, nikdo této mamince nepřeje nic zlého. Naopak. Přeji jí, aby si uvědomila, že pro její miminko nebylo přirozené být jen v suchu a teple, že potřebovalo slyšet její hlas, tlukot jejího srdce, cítit její vůni, tak jak to mělo celých 9 měsíců.

Pokud si toto přirozené řízení světa maminky nebudou uvědomovat a nebudou se bránit nesmyslným rutinním separacím, bude to přinášet svá rizika.

Mmch v zahraničí je zcela běžné podporovat bonding i po CS, nikdo nikam děti neodnáší a neseparuje je.

Tohle ale kili nepochpí nikdy, protože mi již několik měsíců dluží odpověd na otázku, co vidí přínosného na pobytu zdravého novorozence na vyhřívaném lůžku po porodu, místo na matčině hrudníku.
 Dojanka 


Re: Milý Ctirade 

(12.1.2009 8:09:15)
taky nic proti Vašemu rozhodnutí, to je každého věc, ale já bych si toto netroufla - ne vůči sobě, ale vůči dítěti. Rodila jsem dvakrát v pražské porodnici a nemůžu si stěžovat. Sice první porod byl zdlouhavý, druhý byl rychlovka, ale narazila jsem na velmi příjemnou mladou PA a doktorku sice ne extra příjemnou ("na co bych Vám dávala epidurál, když máte 3/4 porodu za sebou!"), ale určitě věděla, co říká. Rodila jsem 5 minut po půlnoci a že mi odnesli malou a že jsem se o ni nemusela vyčerpaná porodem (2-krát jsem omdlela po slezení z porodního lůžka) starat a že mi ji přinesli až druhý den dopoledne, jsem jen uvítala.
Pro mě osobně bylo hlavní přivést na svět zdravé miminko a jestli se kolem mě motá 1 nebo 5 lidí mi v té chvíli bylo opravdu jedno nebo jestli jsem na pokoji sama nebo se 2 maminkami. Porodnice pro mě je jistota, vše potřebné je ihned po ruce a on nějaký rychlý převot za kliniku od domácího porodu v případě velkých komplikací se nemusí někdy setsakramentsky vyplatit. To bych si vůči dítěti nikdy neriskla. Radši 4 dny malinkého nepohodlí, ale zato zdravé miminko.:-)
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Milý Ctirade 

(12.1.2009 8:39:54)
Jen poznamenám, že pravděpodobnost zdravého miminka je u porodničních a zajištěných domácích porodů pro nízkorizikovou rodičku podle rozsáhlých výzkumů stejná, porod v porodnici má svá specifická rizika (vyšší pravděpodobnost zásahu do porodu, které mají jistou pravděpodobnost poškození matky a dítěte). Správné je rodit tam, kde se matka cítí bezpečně, kde má pocit, že udělala vše pro to, aby porod běžel hladce a měl co nejlepší výsledek. Což nemusí být stejné pro všechny.
 *Niki* 


Re: Milý Ctirade 

(12.1.2009 9:32:24)
To je stále dokola - já byla spokojená, tak ty musíš být taky. Každý jsme přece jiný, máme jiné požadavky, nároky atd....

Koupání - kluci byli okoupaní ještě v porodnici, pak jsem je koupala tak 1-2x týdně... dcerka byla ve vaně poprvé ve 14 dnech a od té doby tento interval držím, no, někdy ji koupu i 1x týdně ~j~
Ale tak voňavé dítě, jako byla malá v prvních 14 dnech, jen utřená od mázku, už se mi vytvořit nepovedlo :-)
 Jája (51 let) 
  • 

Re: Milý Ctirade 

(13.1.2009 13:35:57)
Je to pořád dokola, jeden chválí to, jiný jiné.
Nevím, jaký nepohodlím je porodnice. Pro mne to byl ráj na zemi, i když to bylo ještě za socialismu. To jsem JÁ nemusela vařit, ale někdo jídlo donesl, JÁ nemusela uklidit svinčík po porodu, a že ho je, JÁ nemusela vyvařit prádlo, prát na dítě, já si jen odpočívala, kojila, JINÝ se postaral o dítě, když jsem já nemohla. Peníze na služku jsme tenkrát neměli, mužovi rodiče bydleli daleko, já už je v té době neměla, takže péče o dítě byla jen na nás dvou. Že jsme nebyli informovaní? Pravda, internet nebyl, ale když jsem nebyla líná se na cokoli zeptat, lékař i sestřička mi vždycky odpověděli. I tenkrát dělali, co mohli a co uměli, aby maminka i dítě bylo zdravé.
 pinguinaa 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 9:49:40)
Vendyno, pokud někomu vyhovuje přenést odpovědnost za porod a vývoj dítěte na zdravotnický personál (což já osobně považuji za socialistický relikt), pak mu úroveň českého zdravotnictví musí připadat dobrá. Pokud ovšem chceš u nás rodit normálně, bez vnějších zásahů, a to především z důvodů zdraví (jak psychického tak fyzického) dítěte, tak to u nás bohužel nejde. A opravdu se nejedná o nějakou přecitlivělost.

Ohledně statistik úmrtnosti by možná bylo dobré, podívat se na ta čísla zblízka, tzn. čím jsou ovlivněna (týdnem oživování, potraty z důvodu prenatální diagnostiky atd.). Ona pak vypadají trochu jinak...
 vendyna (Janinka + Alenka) 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 10:37:57)
Já při porodu nepřeváděla zodpovědnost na lékaře. Ale docela jsem si s tou doktorkou pokecala :o))). Byla tam pro jistotu. Já chápu, že někdo neklade důraz na pouhé technické zajištění porodu, ale jde mu i o víc (znovu se vracím k tomu, jak autor psal, že jim nebylo pochuti, aby se matky dotýkal člověk, co možná dělá potraty). Dobře, ať si tedy najde svého porodníka, který mu vyhovuje, já chápu, že to je složitější než dojet do porodnice a dělejte se mnou něco. Ale ať kvůli tomu nekritizuje. To, že jim české porodnice nevyhovují neznamená, že jsou všude úplně špatné. I v Rakousku mohli narazit na "blbce". Blbci jsou po celém světě, víte? Stačilo napsat: "mezi českými porodnicemi jsme nenašli takovou, která by nám vyhověla úplně ve všem, jeli jsme tedy jinam." Hláška, že Česko není civilizovaný svět je vysloveně urážlivá~q~.
 Grainne 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 10:41:38)
Urážlivá a odpovídající stavu věci.
 Vrtulka* 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 10:42:07)
Vendyno, jistě, i v Rakousku můžeš natrefit na blbce. Rozdíl je v tom, že v Rakousku je úplně normální si konkrétkní pečující osobu předem vybrat, setkat se s ní a vzájemně se oťukat. To v Čechách opravdu obvyklé není.
 Grainne 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 10:44:10)
Trefit na blbce až takový problém není, problém nastane v okamžiku, kdy blbce nelze vyměnit, odvolat, či prostě poslat do háje, což je v Čechách počin dost problematický.
 Grainne 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 10:48:58)
Slovo cimprlich nepovažuju za urážlivé, u mně je to víceméně stav věci, poměrně výstižný, protože v určitých oblastech, obzvláště vlatní integrity jsem schopná ledasčeho.
Právě do integrity člověka lékaři zasahují, takže by to měli dělat jen z důvodů nezbytně nutných, s nejvyšším taktem a především NIKDY ne bez souhlasu dotčené osoby. Toto právo je dokonce stanoveno zákonem, jeho porušení je trestné a právě při porodech k němu dochází více než často.
Těžko si dovedu představit, že mi někdo bez mého souhlasu vyoperuje slepé střevo, či kus mozku, ale že "píchne plodovku" v průběhu rutinní prohlídky, to není vyjímečné. Nebo provede jiné zvěrstvo.
 vendyna (Janinka + Alenka) 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 11:02:00)
Nevěřím, že to v českých nemocnicích nelze odmítnout. Třeba to píchnutí vody. Když prohlásím, jděte ode mě s tou věcí a nic mi nepíchejte, tak mi přeci nebudou držet nohy roztažený násilím,ne? Budou možná brblat, ale svoje bych si prosadila. Mně při porodu každý úkon předem vysvětlili a vždycky následoval dotaz : "Tak můžu?" S většinou jsem souhlasila,protože mi ty věci připadaly jako rozumné a neměla jsem pocit ohrožení. Kdybych řekla ne, tak prostě ne i kdyby se všichni na sále potento.
 zuni 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 11:05:44)
"Budou možná brblat" na to fákt při porodu nejsem zvědavá
 Grainne 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 11:06:20)
Vendyno, pokud jsi tak dobrá, že po 12 hodinách bolestí máš ještě sílu něco prosazovat, proč ne. Já bych na to nesázala.
Mnohde je dobrým zvykem povolat manžela až v závěrečné fázi porodu, kde už je víceméně hotovo...
Prostě zase sázka na štěstí.
Já chci vědět předem. Jak říkám, optimálně za peníze proti podpisu.
 vendyna (Janinka + Alenka) 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 11:36:18)
Vyslovit slovo NE! nestojí zas tolik energie. I když já to nemám vyzkoušené, já se na sále bránit nemusela. Se základními zákroky jsem byla seznámena hooodně předem (už z kurzu) a všechno jsem měla rozmyšlené. Oholení jsem si předem pořídila sama.Šla jsem tam s tím, že mě nic nepřekvapí. I s klystýrem jsem souhlasila a ten mě teda překvapil~t~~t~~t~. No vlastně mě překvapilo, že tam každou chvilku přišla nějaká cizí PA as úsměvem se mi představila a zase zmizla :o))). Ale já a muž jsme pohodový lidi, tak jsme se tomu tlemili. Chápu,že někoho by to porazilo a možná by kvůli tomu ani neporodil. Já jsem asi extrémně pohodový člověk a nedělám si starosti, když není opravdu závažný důvod.
 Vrtulka* 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 11:41:27)
Vendyno, vyslovit slovo NE opravdu není problém. Problém je v tom, že se tě v porodnici na nemusí na nic zeptat. Opravdu jsi nikdy nečetla že někumu píchli vodu nebo udělali nástřih bez zeptání?
Nevidím důvod proč bych měla neustále hlídat a vyjadřovat nesouhlas s něčím o čem již bylo prokázáno že je škodlivé. Tobě připadá v pořádku, že o tom ošetřující personál neví? A pokud ví tak koná v rozporu s poznatky moderní mediciny?
 vendyna (Janinka + Alenka) 


nestíhám, tak tedy kompletně 

(9.1.2009 12:07:12)
Nestíhám odpovídat všude a musím jít.

Souhlasím: V českých porodnicích se najdou nevychovaní blbci, kteří provádějí na rodičkách úkony, které nejsou nutné a kolikrát bez jejich souhlasu. Odsuzuji to a vyzývám, aby si to rodičky nenechaly líbit.


Nesouhlasím:, že výše uvedený stav panuje úplně všude a že se proti němu nelze bránit buď vlastní informovaností, zdravou asertivitou, uvážlivým výběrem porodnice a schopností kompromisu.

(kompromis typu: lékař se mnou ochotně mluví, tak kašlu na to, že jsem ho v životě neviděla. Nebo: klystýr není zas tak nepříjemný úkon a je to jedna z mála věcí, co můžu pro lékaře a pro PA udělat,abych jim zpříjemnila zaměstnání :o)))----ted si dělám psinu, to mi zase někdo dá zblajznout~t~~t~~t~)
 kopidlno 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 11:41:27)
taky jsem extrémně pohodový člověk, Vendyno, ale zároveň si myslím, že každý může vnímat stejnou situaci rozdílně a označit jej proto, za člověka co je "cimrplich" mi moc pohodové nepřipadá
 vendyna (Janinka + Alenka) 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 11:50:30)
slovo cimprlich jsem posléze vysvětlila a uvedla na pravou míru (už nestíhám odpovídat všude :o)))
 zuni 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 11:41:49)
"Vyslovit slovo NE! nestojí zas tolik energie"

vendy, gratuluji k tvé sociálně-komunikační schopnosti, ale musím podotknout, že i když ta tvoje věta nevypadá jako subjektivní, tak subjektivní je. Já bohužel z různých důvodů jsem hodně nesmělá a nedokážu lidem, které vidím poprvé v životě, jasně formulovat své požadavky. Mám proto nemít děti?
Víš co, já myslím, že opravdový profesionál - lékař by měl umět a měl by být povinen jednat s lidmi tak, aby eliminoval i tento (můj) problém. Tzn. zeptat se, vysvětlit, co by bylo vhodné udělat (a znovu dodávám, že doktoři co toto uměli a se kterými jsem se setkala, vždy dokázali najít více možností řešení) a pak dát na výběr. Je to tak těžké?
 vendyna (Janinka + Alenka) 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 11:53:05)
Dobře, chápu, že jsou lidé, co jsou nesmělí a prosadit si svou není pro ně lehké. Opakuji ale už po sté, že článek odsoudil všechny a bylo to nefér.
 Bumbi&05,08,10 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 11:55:08)
jmenuj mi, prosím, alespoň jednu českou porodnici, kde to jde. já jsem ji loňský rok nenašla...
 zuni 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 11:55:08)
" článek odsoudil všechny "
KDE?????
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 12:25:45)
Tady:
Rodili jsme v civilizované zemi
Česko to nebylo.
 Sylvie 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 12:30:02)
:o)

V létě jsem byla na horách. V Česku to nebylo.

Znamenají tyto dvě věty, že v Česku nemáme hory? ~y~
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 12:48:33)
ja nemyslela jen ty dve vety - i kdyz pravdu mas, dalo by se to tak brat, ale ja myslela ty blaboly pod nim. Kdyz si prectes cely clanek, tak z vice jak 2/3 je to hanobeni ceskeho zdravotnictvi, a ani ne jedna tretina popis porodu v Rakousku.

mne se ten negativismus proste nelibi

a to mam zkusenosti stare 4 roky, jiste se za tu dobu hodne zmenilo k dobremu

a jeste neco,
pokud si poridim dite, neco to stoji
a mne to teda za to stalo
 Sylvie 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 13:20:33)
Cairo, přiznám se - téma mě nezaujalo natolik, abych si článek přečetla Jenom udávat ty dvě věty jako důkaz mi přišlo tak trošku legrační ;o)

Já osobně organizaci českého porodnictví vnímám taky jako příšernou a za poslední čtyři roky v tom, co mám já na mysli, vůbec nedošlo ke zlepšení. Ba naopak, spíš můj subjektivní pocit je ten, že došlo ke zhoršení. Mám na mysli NEMOŽNOST VOLBY. Já si v podstatě můžu vybrat, jestli chci rodit v porodnici nebo v porodnici a ve své podstatě až na nějaké detaily je jedna porodnice jako druhá ~d~ některá má pověst o něco lepší, některá ji má o něco horší, ale ve své podstatě se většinou nijak extra neliší. Což by mi samo o sobě nevadilo, kdyby běžně dodržovaly postupy doporučené Světovou zdravotnickou organizací, tedy zjednodušeně řečeno kdyby nechávaly porod v režii ženy a zasahovaly do něj pouze v případě nutnosti. To v českých porodnicích není, liší se jenom mírou těch zásahů. A co si budeme povídat, i když jsem sama spokojeně dvakrát ve Vrchlabí, i ono bylo výjimečné spíš tím, že se snažilo zaplnit díru na trhu a vznikl z toho jakýsi hybrid mezi nemocnicí a porodním domem - dejme tomu, mně to vcelku vyhovovalo, ale jako zdravotník jsem přesvědčená, že nemocnice by měla ženě umožnit při porodu epidurální analgezii, pokud ta ji potřebuje (to ve Vrchlabí nedělali, jak je to teď nevím).

Ovšem chybí tady jakékoli alternativy porodu v nemocnici. Neexistuje tu zařízení, které by nabízelo ambulantní porod jako takový. Nemám na mysli porod s odchodem na reverz, to musí umožnit všude... ale už to podepsání reverzu staví ženu do pozice, že dělá něco, co by neměla a už to ty lékaře kolikrát svádí k tomu, že to ženě dávají sežrat... vím, o čem mluvím, já sama odcházela pár hodin po porodu, hledala jsem vhodné zařízení, které mi takový odchod bez keců umožní, takže mám zkušenost osobní.

Neexistuje tu jediný porodní dům, ve kterém by se rodilo. Ne, že by ho tu nikdo nechtěl založit, ale už kolik let se táhnou tahanice o to, jestli úřady provoz povolí nebo nepovolí... a ony povolit nechtějí. Sice jsem nějak ke konci loňského roku na stránkách porodního domu četla jakýsi rozbor, podle kterého si teoreticky může kterákoli žena do PD přijít s porodní asistentkou porodit, ale nesmí to být pod hlavičkou PD - neměla jsem čas to studovat, ale tedy přišlo mi to spíš jako řešení nouzové než že bych v něj měla důvěru.

Nevím o možnosti, aby si žena do nemocnice přivedla vlastní porodní asistentku, která by její porod odasistovala s veškerými právními důsledky (tedy ta dotyčná PA vede porod, kontroluje ženu, pořizuje o všem záznamy... a ostatním personálem přijde žena do kontaktu, jenom kdyby byly nějaké problémy) - kdysi to jakž takž fungovalo v Neratovicích, pokud vím, ale opět podle informací z loňska se to vedení nemocnice přestalo líbit.

Možnost domácího porodu tu jakž takž je, ovšem lékaři se často snaží šířit dojem, že se jedná o něco ilegálního (a MMCH stejnou zkušenost mám i se zařizováním ambulantního porodu) a úměrně tomu je tato péče dostupná. Totiž podle infa od PAtek, která se "zaplete" s domácími porody si pak už může o práci v nemocnici nechat jenom zdát.

A abych nebyla jenom v táboře holek zastávajících přirozené porody, on je tady problém i císařský řez na přání. Protože ani ten není legální alternativou a pokud o něj nějaká stojí, nemůže si ho normálně zaplatit, ale v lepším případě má ty správné kontakty a vyřídí si ho za úplatek, v ještě lepším případě to lékař zařídí zdarma, pouze vymyslí diagnozy, na jejichž základě je proveden, ale v horším případě neví, kam se obrátit a má smolíka.

Gynekologů, kteří zároveň své klientky doprovází i na porodní sály, taky zas až tak moc není, i když sem tam se nějaký najde.


Omlouvám se, ale z výše napsaného se určitě dá odvodit, že ani já nemám pocit, že by české porodnictví mělo kdovíjakou úroveň ~d~
 Sylvie 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 11:43:36)
Vyslovit slovo NE! nestojí zas tolik energie.

To jistě ne. Ovšem popravdě řečeno, mně se u prvního porodu nestalo, že by STAČILO říct "ne" ~d~ A na to, abych třeba doktorovi vykopla zuby, když už to "ne" nerespektuje, jsem dost velký slaboch, který nenávidí konflikty.
 Bumbi&05,08,10 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 11:48:37)
já jsem u prvního porodu posledních cca 5 hodin už skoro nemohla mluvit, stále mě to příliš sil... Na to, abych se hádala s doktorem, že toto ne, na to jsem fakt sílu neměla. Bolest snáším hrozně špatně, vím to. Naštěstí tam byl manžel a ten to za mne vykomunikoval.
 vendyna (Janinka + Alenka) 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 11:49:16)
Jdu do konfliktu, když vím, že vím. ( Když jsem měla potíže s kojením a sestry radily blbě, tak jsem neměla info, naivně jsem nepočítala s tím, že budu mít nějaké potíže s kojením. A taky se to projevilo, kojení jsem měla pěkně rozhašené. Kdybych dopředu věděla, co dělat, poslala bych je do hajzlu. Ale já je poslouchala. Dobře mi tak. Ne že jsem je poslouchala, ale že jsem si dopředu zjistila jen málo info.) Z toho vyplývá, že se pokaždé budu snažit co nejvíce vědět. Abych mohla odmítat a dohadování s doktorem bylo co nejkratší.
 martina 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:30:56)
Vendyno, stojite si za svym nazorem...dobra...zajimalo by me, kdybyste mela moznost volby VY./zapomente na finance, cestu do zahranici.../ chtela by jste rodit tam,kde vite, ze se budete muset prosazovat a treba i hadat, nebo tam, kde respektuji Vas i vasi volbu?!
Ja uz jsem se k tomu tematu vyjadrovala..viz diskuse
Krome porodu alternativnich,cisarskych rezu na prani, porodnich domu, ambulantnich porodu v nemocnici,porodu doma a dalsich samozrejmosti exstuji alespon u nas /CH/ na odd.Rodinne pokoje, kde maminka s rodinou vylozene "bydli" Tzn. manzel a treba prvni/nebo i druhe/ dite .Jsou po celou dobu pritomni, pokud to tak chteji.Mohou byt VSICHNI spolu a nenastava oddeleni sourozencu a manzela od maminky.Myslim si, ze kdyz maminka ma doma jeste dalsi male dite je to super, kdyz si nemusi delat starosti, co se deje doma...nerikam, ze to musi oslovit vsechny rodiny, ale je to VOLBA, kterou mate.
 zuzini 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 11:07:33)
Vendyno, věz, že v mnoha porodnicích se tě na nic neptají. Prostě příjdou a píchnou, dřív než stačíš zareagovat. A pokud stačíš, budou se s tebou dohadovat a přesvědčovat. Je opravdu tak nezbytné, aby se rodička musela při porodu se zdravotníky přít?
 vendyna (Janinka + Alenka) 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 11:39:16)
Ach jo, ne, není správné, aby se rodička musela s lékaři přít. Já jen tvrdím (už v bůhvíkolikáté reakci), že všechny porodnice a všichni lékaři nejsou tak hrozní. Z článku vyplývá, že ano. To není fér k těm slušným, takhle odsoudit všechno a všechny.
 zuzini 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 11:46:38)
To jistě, všechny porodnice nejsou hrozné (já bych třeba musela jet na druhou stranu republiky, abych byla skutečně spokojená), lékaři a PA také ne (i když nemůžeš bohužel vědět, na jaké narazíš), nebylo by lepší, kdyby ve všech porodnicích dodržovali základí práva pacienta-klienta a chovali se, když ne vlídně tak alespoň slušně?
 zuzini 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 11:48:05)
To jistě, všechny porodnice nejsou hrozné (já bych třeba musela jet na druhou stranu republiky, abych byla skutečně spokojená), lékaři a PA také ne (i když nemůžeš bohužel vědět, na jaké narazíš), nebylo by lepší, kdyby ve všech porodnicích dodržovali základí práva pacienta-klienta a chovali se, když ne vlídně tak alespoň slušně?
 zuzini 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 11:07:40)
Vendyno, věz, že v mnoha porodnicích se tě na nic neptají. Prostě příjdou a píchnou, dřív než stačíš zareagovat. A pokud stačíš, budou se s tebou dohadovat a přesvědčovat. Je opravdu tak nezbytné, aby se rodička musela při porodu se zdravotníky přít?
 Bumbi&05,08,10 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 11:23:25)
Vendynko, je dost naivní přepokládat, že se tě lékař dotáže na souhlas s píchnutím vody PŘEDTÍM, NEŽ VŮBEC ROZTÁHNEŠ NOHY. S roztaženýma nohama nemáš skoro žádnou šanci se tomu protržení vyhnout, leda bys doktora skopla...

Je fakt, že ve u prvního porodu ve vrchlabí se doktor ptal, já odpovídal "nevím", protože jsem fakt v tu chvíli nevěděla, a už jsem byla vyčerpaná, tak nepíchnul nic... Jsem ráda, po samovolném prasknutí vody byly bolesti šílené a porod trval ještě 2 hodiny...
 vendyna (Janinka + Alenka) 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 11:43:59)
Já věděla dopředu, co to píchnutí je a ve které fázi se to dělá. Na porodním sále nám PA při kurzu názorně vysvětlila čím se to dělá a jak se to dělá a kdy se to dělá. Proto, kdyby mi chtěli píchnout vodu předčasně,hned po příjmu, hlasitě bych protestovala. Ale mně ji píchli opravdu až když jsem byla hoodně otevřená a těsně před tlačením. Nemám pocit, že by mi tím nějak ublížili. Pokud si rodička předem nezjistí detaily fází porodu (a nemusí jít nutně do hloubky jako nějak spešl odborník), tak se nemůže divit, že neví, kdy může něco odmítnout...a tak odevzdaně vše přijímá. A pak si stěžuje, ach jo.
 Sylvie 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 11:51:51)
Já věděla dopředu, co to píchnutí je a ve které fázi se to dělá.

Ale to já samozřejmě věděla a vím taky - je to zákrok, který by se zbytečně dělat neměl, protože neporušený plodový vak je jednak jakási ochrana před vstupem infekce zvenku, jednak dítěti usnadňuje porod, jednak každý zásah do porodu může přinášet komplikace, takže by se zbytečně provádět neměl. Proto bych v souladu s tím očekávala, že se prostě rutinně dělat nebude a pokud bude mít lékař pocit, že je k jeho provedení pádný důvod, tak mi to oznámí a probereme spolu, zda si to přeji nebo nepřeji ~d~
 Sylvie 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 11:53:29)
A pokud to v nemocnicích tak nefunguje a já musím být neustále ve střehu, tak je to přesně to, o čem se tu celou dobu bavíme ~d~
 zuzini 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 11:56:05)
Vidíš a já jsem si vodu píchnout nedala ani před tlačením a porodila hlavičku jak se říká " v čepici" Dle čínského učení to jsou nejšťastnější děti, jak jsem se později dozvěděla. PA byla nadšená, takto se rodí prý málo dětí (není divu, když se dirupce provádí rutinně)

 oskaria 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 16:14:03)
Ahoj,rodila jsem před rokem v Podolí.Na sálku byla jedna asistentka,co se na mě tzv.zaučovala(s čímž jsem souhlasila!) a pak ve finále další(starší),co se mě několikrát zeptala,jestli chci plodovku píchnout.Něklikrát jsem odmítla,nezdála jsem se připravená a ona to bez problémů vzala!Píchla mě jen s mým výslovným souhlasem.Doktora jsem měla jen u zašívání a to už bylo jiné kafe!Hrůza!A ten se nedal odehnat.Jen se víc naštval.Je to zkrátka o lidech a nedivím se,že chce někdo rodit jinde.Je to jen jeho věc.Jen se mi nelíbí ten tón celého článku.Je silně jednostranný a zavádějící.Mám špatný pocit z autora a ne z článku!~l~
 Mandalay 


Re: Článek se mi nelíbí 

(12.1.2009 22:23:17)
reaguji jen na Bumbin nazor, ze se nikde neptaji na to, zda muzou pichnout plodovku- me se teda ptali, dokonce dvakrat, a kdyz jsem jim dvakrat rekla, ze ne, prestali
 Sylvie 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 11:33:10)
Když prohlásím, jděte ode mě s tou věcí a nic mi nepíchejte, tak mi přeci nebudou držet nohy roztažený násilím,ne?

No, tak já třeba při kontrakcích běžně mívala zavřené oči a to fakt nevidím, s jakou věcí ke mně kdo chodí. A ruku si do mne strčil kde kdo, když už jsem tak ležela na lůžku s roztaženejma nohama hozenýma v opěrkách, že jo. A nohy mi násilním roztažené drželi při samotném porodu, kdy mě proti mé vůli převalovali z polohy na boku mně pro porod jakž takž příjemné do polohy na zádech mně sice silně nepříjemné, ale pro lékaře obvyklé ~d~
 Petr 
  • 

Píchnutí vody proti vůli rodičky 

(10.1.2009 14:26:28)
Bohužel, takové věci se opravdu dějí. Já znám dva případy, a kolik by se jich asi našlo kdyby se hledalo? Těmto ženám se stalo že oproti jejich výslovnému přání jim lékař pod záminkou vyšetření protrhl vak blan (v jednom případě s pak odešel se slovy "a je to"). Já bych takovým lidem radil podání žaloby, ovšem nemůžu jednat za ně.
A tím to samozřejmě nekončí, protože po násilném zásahu do tak intimní oblasti přichátzí posttraumatický syndrom...je to jak po znásilnění.

Vůbec se nedivím manželce autora článku. Přes veškeré přístrojové vybavení není ještě české porodnictví na úrovni civilizovaných zemí. Omlouvám se za tento výrok všem zdravotníkům kteří chápou že rodičky jsou lidé a mají lidská práva, ale žádná rodička nemá zaručeno že natrefí zrovna na ně.

Dokud nebudeme v porodnictví schopni systémově uvažovat a jednat jako v Rakousku, bude porod doma nebo v Rakousku bezpečnější alternativou pro rodičku a dítě oproti porodu v české porodnici. A kdo tomu nevěří, tomu přeju jen to, aby měl štěstí a nemusel se o tom přesvědčit na vlastní kůži. Mmch my na porod v Rakousku nemáme. Nemůžem hlasovat nohama jako rodina autora článku.
 Martina 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:00:50)
to asi mate pravdu, ale v takove sitaci...na por. sale v bolestech se dokaze hadat,nebo vehementne prosazovat svou jen malokdo..to myslim skoro kazdy pristoupi na to, co rekne "eminence v bilem" Maucta
 vendyna (Janinka + Alenka) 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 10:54:08)
No každý to vidí jinak. Já dopředu nevěděla, který lékař přijde k porodu a nijak mi to nevadilo. Chápu, že někdo z toho může být nervozní, já tedy nebyla. Já třeba nechtěla rodit v LTM, protože jsem taky byla vyděšená z různých zpráv, co se tam občas přihodí. A tak jsem jela rodit do Prahy. Vlastně je to takový příměr :o)). Z Česka za lepším do Rakouska, z Litoměřic za lepším do Prahy. Ale i když jsem zavrhla Litoměřice, nebudu nikde vykládat jaký jsou to necivilizovaný barbaři, protože znám spoustu kamarádek a příbuzných, co tam rodily v pohodě a domů jeli spokojené.
 Grainne 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 10:57:50)
Tak Litoměřice jsou přesně na úplně nejposlednějším místě mého žebříčku. Protože tam spokojeně rodil kdekdo.
Uf, tak to je přesně prototyp toho, co nechci.
 vendyna (Janinka + Alenka) 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 11:28:30)
"protože tam rodil spokojeně kdekdo"...jak to myslíte??~g~~g~~g~
 Ondra, 3 děti 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 21:05:22)
To není pravda. Všechny podmínky pro porod, které si autor článku diktuje ve třetím odstavci (s výjimkou očkování proti TBC, ale to je zase jiná diskuse) jsme měli splněny v pražském Motole, a to samozřejmě, bez jakéhokoli doprošování, předjednávání nebo žebrání. A náhoda to mohla být těžko - jednak se tam narodily hned dvě z našich dětí a jednak bylo jasně vidět, že je to tam tak běžné. A to vše v jedné z nejvytíženějších porodnic v ČR.
Tvrzení, že důstojné podmínky pro porod v Česku není možné najít, je tedy pouhá lež. Snad to platilo před deseti patnácti lety. Možná...
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 21:07:40)
A jakým způsobem jste si zajistili tu vlastní porodní asistentku, případně brzký odchod domů?
 Ondra, 3 děti 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 21:16:30)
Nezajistili - měli prostě právě službu. Uznávám, že tohle nemuselo vyjít, ale vyšlo. A domů šli v obou případech třetí (podruhé čtvrtý) den, což bylo hned, jak toho byla schopna maželka (byly tam komplikace, které by se doma řešily velice těžko a za cenu značného rizika pro rodičku). Což dle našeho názoru přesně odpovídá onomu "co nejrychleji"... :-)
 zuzini 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 11:13:05)
Z čehož vyplývá, že jste vlastně podmínky, které kladl autor vůbec neměli, že ano ~;)
 Ondra, 3 děti 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(12.1.2009 9:03:57)
Z čehož vyplývá, že jsme měli přesně stejné. Dolož, která chybí. Netvrď mi prosím, že v Rakousku slouží lékaři a PA nonstop. :-)
 zuzini 


Re: Článek se mi nelíbí 

(12.1.2009 10:08:18)
Ne, v Rakousku a v jiných zemích vybrané PA zavoláš a ona přijede, což je značný rozdíl.
 Ondra, 3 děti 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(12.1.2009 13:03:19)
Což můžeš i u nás, když o to stojíš...
 zuzini 


Re: Článek se mi nelíbí 

(12.1.2009 13:35:58)
Ano? A kde tedy mohu porodit se svou vlastní PA? Budu Ti moc vděčna za odpověď, pokud totiž budeme mít ještě někdy dítě, přála bych si takto porodit. Bohužel v mém okolí to zatím možné není. Jsem ze Severní Moravy.
 Veronika, školák a předškolačka 
  • 

Cimprlich 

(9.1.2009 10:14:25)
To je ono. V tom je celý nekonečný spor okolo porodů u nás. Jsou lidé, kteří nejsou "cimprlich", jde jim o podstatu věci, tedy zachování života a zdraví rodičky i dítěte a oceňují vysoký standard péče o tuto hlavní podstatu. S podružnými okolnostmi se snadno vypořádají a přehnaně je neřeší. Takoví většinou bývají s průběhem porodu i pobytem v nemocnici spokojení, jelikož zdravotníci se rekrutují (logicky) z lidí podobného založení - praktičtí, věcní, klidní - takže si padnou do noty a dobře se jim spolupracuje. Problém mívají lidé, kteří "cimprlich" jsou - jsou více citliví až přecitlivělí, intelektuálněji či duchovněji (či jak to nejlépe vyjádřit) zaměření, více na ně působí nemocniční prostředí, hůře snáší anonymní a rutinní kontakt s cizím personálem, vše hodně prožívají, vadí jim přehnané zásahy do jejich intimity ... Takoví lidé většinou s klasickými porody v porodnicích spokojení nejsou a mají snahu vyhledávat alternativu. Jediným řešením je paralelní existence různých možností, aby si každý mohl vybrat podle svého. Ke stoprocentní shodě nikdy nedojde a výměny názorů budou trvat věčně, protože lidé jsou prostě různí. S tou snahou o jednotnost všech a všeho je u nás stále problém.
 Grainne 


Re: Cimprlich 

(9.1.2009 10:16:33)
Výborně, požadavek jednotnosti, neboli shánění do stáda...to je přesně jádro pudla a je to přesně to, co by mělo přestat.
 Vrtulka* 


Re: Cimprlich 

(9.1.2009 10:20:53)
Veroniko, velmi s tebou souhlasím s existencí více možností.
Ale hrubě nesouhlasím s výkladem toho proč je kdo spokojený a nespokojený v porodnici, a tím pádem cimprlich.
Osobně považuji za velmi racionální požadavek zabránit rutinním zásahům do průběhu porodu (ke kterým v porodnici opravdu dochází), protože již bylo prokázáno že zvyšují riziko vzniku komplikací. Na tom žádnou cimprlichovost nevidím, tady jde opravdu o podstatu věci- o zdravé dítě a matku.
 Veronika, školák a předškolačka 
  • 

Re: Cimprlich 

(9.1.2009 10:48:40)
No já si myslím, podle vlastních zkušeností a zkušeností ze svého okolí, že lidé to takhle skutečně vnímají. Čistě zdravotní, odborná stránka věci je pak další věc, ale k jejímu posouzení nemám vzdělání.
 Stáňa a dva kluci 


Re: Cimprlich 

(9.1.2009 10:28:47)
TAkže "cimprlich" jsou všichni na západ či sever od našich hranic~a~? Zajímavý...
 Stáňa a dva kluci 


Re: Cimprlich 

(9.1.2009 10:29:02)
TAkže "cimprlich" jsou všichni na západ či sever od našich hranic~a~? Zajímavý...
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Cimprlich 

(9.1.2009 10:37:13)
na vychod taky ;-)))

ja osobne jsem podle definice vyse totalni cimprlich a moc bych si prala, abych si jako cimprlich mohla zvolit a treba i zaplatit moznost, ktera mi vyhovuje... ale v CR holt neni dostatek cimprlich doktoru...

"zdravotníci se rekrutují (logicky) z lidí podobného založení - praktičtí, věcní, klidní" - tohle me teda opravdu pobavilo... jsem zjevne nelogicky cimprlich...

Kimmy
 Grainne 


Re: Cimprlich 

(9.1.2009 10:39:52)
Naprosto taky nechápu, proč, když už se naše zdravotnictví zmítá ve finanční krizi a Julínek honí koruny kde se dá, proč tedy takový porod není veden jako nadstandartní?
To je jeden z mála případů, kdy bych byla ochotna se pro tu "jistotu" zadlužit.
 Veronika, školák a předškolačka 
  • 

Pozor, 

(9.1.2009 10:37:45)
ten termín použila výše vendyna. Je to postoj určité skupiny lidí, kteří nerozumí stížnostem ostatních. Já jsem to pouze rozvinula, jelikož v tom vidím jeden ze základních kamenů těch nedorozumění. Jinak já osobně jsem v tomto smyslu rozhodně cimprlich také, a to velice, zejména na svůj první porod a pobyt v nemocnici vůbec nevzpomínám ráda.
 vendyna (Janinka + Alenka) 


Re: Pozor, 

(9.1.2009 10:43:23)
slovo cimprlich vysvětluju níže, psala jsem to v afektu~;)
 8.5Yettynkaa12 


Cimprlich psaný v afektu 

(12.1.2009 9:53:42)
Vendy, psala jsi to v afektu...Jen jsi napsala, co si opravdu myslíš, bez toho, abys to zaobalila do nenapadnutelných naprosto slušně formulovaných frází. Občas je to lepší psát jasně, protože člověk myslí totéž, ale jednou napíše cimprlich, a podruhé napíše člověk poněkud citlivějšího rázu. Myslím, že člověk může napsat, že někoho považuje za cimprlich, když tomu tak je.
Souhlasím s Veronikou. Do puntíku. Ta to slovo cimprlich vysvětluje přesně tak, jak ho vnímám i já. A žádná nadávka v tom není.

 Katka,kluci 6 a 10 
  • 

Re: Pozor, 

(9.1.2009 10:49:39)
Jedna skupina je cimprlich a chtěla by nadstandartní a citlivou péči (klidně připlatí..).. Jenže bohužel daleko větší skupina trpí i při představě 30 Kč poplatku u lékaře...Tak jak z toho ven, aby tady nepřetrvával ten "deep komunism" ...
 zuni 


Re: Pozor, 

(9.1.2009 10:51:58)
Katko, možná by pomohlo, aby se část obyvatelstva zaměřená "prokomunisticky a proti 30Kč" odstěhovala do Číny, a druhá část, chtějící VYMOŽENOSTI západu jako citlivá lékařská péče, ta by měla jít na ten západ. ~t~~t~~t~ Pak by bylo jasno.

Kdo by zůstal tady? ~t~~t~~t~
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Pozor, 

(9.1.2009 10:54:32)
no to by se "část obyvatelstva zaměřená "prokomunisticky a proti 30Kč" v Cine hodne divila....
 Grainne 


Re: Pozor, 

(9.1.2009 10:54:57)
Klidně připlatím. Umožňuje to tu někdo? NE.
Uplátky, všimné a sponzorské dary ponechme stranou. Já dám peníze a vy podepíšete, za co jste je přijali. Jde to? NE
 Grainne 


Re: Pozor, 

(9.1.2009 10:55:40)
Kdo nechce platit, má nárok a na TO a TOHLE. Jde to? NE
 Lenelka 


Re: Pozor, 

(9.1.2009 10:56:31)
Ha ha, ja jsem teda cimprlich, co chce podstandartni peci, tedy podstandartni tomu, co se v CR povazuje za standart. Takze nechci testy na VVV, nechci monitory pred porodem, u porodu nechci monitory, klystyr, holeni, pritomnost doktora (pokud je vse bez komplikaci) a jine dalsi vymozenosti, ktere ceske zdravotnictvi primo vnucuje. A myslim, ze velka vetsina tech diskutujicich, ktere tu vyjadruji souhlas se clankem je na tom stejne. Takze, je i tohle "cimprlich", ktery by si mel priplatit??
 Vrtulka* 


Re: Pozor, 

(9.1.2009 10:59:38)
Tak tak, jsou místa, kde se musí připlácet za to aby člověk dostal něco navíc. U nás bych si i ráda připlatila za to aby toho na mě bylo konáno méně, ale jak píše Graine, jde to? NE~d~
 Sylvie 


Re: Pozor, 

(9.1.2009 11:01:09)
Lenelko, no jasně, že podstandardní péči je třeba zaplatit. Z čeho by asi žily laboratoře, kdyby těhule hromadně odmítaly testy? A kde má asi tak nemocnice brát peníze, kdyby je nemohla za péči požadovat po pojišťovně, když jí rodička třeba klidně pár hodin po porodu i s dítětem zdrhne do ambulantní péče?
 Lenelka 


Re: Pozor, 

(9.1.2009 11:54:03)
Pravda, pravda~;((
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Pozor, 

(9.1.2009 10:59:36)
Otazka je, kolik trpi proto, ze proste ocekavaji vsechno zdarma a kolika tem 30 Kc opravdu nekde chybi...

Pristup k pacientum (a zakaznikum) neni o 30 korunach. Je to o vychove a pristupu lekaru, kteri si mysli, ze spolkli vsechnu moudrost - coz se uci od predchozi generace lekaru, kteri si to mysli taky a v dobach socialismu neznali pojem zdrave konkurence, kdy pacient muze odkracet nekam jinam. Na zapade neni kriticky nedostatek lekaru, takze si lide vybiraji a tim padem ma lekar motivaci si je udrzet. V CR lekar nijak netrpi, kdyz s nim pacienti nejsou spokojeni, takze motivaci nema... A lide, kteri nemaji na vybranou, si prilis stezovat nemuzou a berou, co je, coz opet utvrzuje doktory v tom, ze se muzou chovat, jak chteji a penize od pojistovny budou chodit dal....

Kimmy
 zuni 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 9:55:02)
Ivčo, před několika dny se tu objevil článek "Jak se rodí pohodově" , jistě jsi četla.

Víš co, ona rodička je zjevně spokojená, ale já a mnozí další ne. Stačí mi jen přečíst si začátek nějakého hodnocení porodnice ve znění "Porod byl skvělý, děkuji všem lékařům. Hned po příjmu mi píchli vodu..."

Přotim z popisu porodu vůbec nevyplývá, že by třeba to píchnutí vody bylo nutné. Proč to dělají? Ne, porod, který se rozjíždí bez problémů, a přesto píchají vodu (a to je jen začátek), zažít nechci, i kdyby byla rodička sebespokojenější.

Tobě asi stačí, když se v tewxtu objeví "byla jsem spokojena". Když si ale já přečtu zbytek popisu porodu, tak takové rutinní procedury zažít nechci, a spokojená bych s tím nebyla. Mně jen slova "byla jsem spokojená" nestačí. Toliko k tvému příspěvku
 Ivča 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 10:00:23)
Já se nerozhoduju na základě článků a pocitů jiných jako autor. Já třeba před porodem obešla porodnice a poptala se na místě, co je normální a co ne a podle toho se rozhodla. Autorovi asi stačí to, co Ty píšeš - přečíst si "píchli vodu, dali oxytocin" apod. Že by si ověřoval fakta, o tom tam řeč není. Toliko k Tvému příspěvku.
 Vrtulka* 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 10:09:17)
Já se nerozhoduju na základě článků a pocitů jiných jako autor. Já třeba před porodem obešla porodnice a
Ivčo, ty jako relevantní zdroj informací považuješ to co ti slíbí v při obhlídce v porodnici. Bohužel se již mnohokrát ukázalo, že sliby dané předem nemusí tak docela platit když dojde navěc. Autor pro sebe považuje za důležitější to co říkají klienti porodnic. Zdá se ti reálné, že si někdo bude vymýšlet že mu píchli vodu nebo oxytocin aby porodnici křivě nařknul? Zvlášť když hodnocení začíná slovy "moc děkuji všem lékařům"?~;)
 Vrtulka* 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 10:12:28)
Ha zůstal mi tam omylem kus věty z původního textu~f~
 Ivča 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 10:18:28)
Nevadí, pochopila jsem.
V tomhle máš asi pravdu, problém bude v tom, že mně nějaké píchání vody, oxytocin ani klystýr zkrátka nevadí.
Ale pokud bych měla takové pochybnosti o tom, že neexistuje v ČR dobrá porodnice kromě vrchlabské, že bych uvažovala o porodu v cizině, tak bych spíš věnovala čas tomu, zda opravdu zde neexistuje nějaká, kde to chodí podobně jako ve Vrchlabí. Příspěvků je na internetu mraky.
Ale v pohodě, ať si tam klidně rodí, mně se prostě nelíbí, jak šmahem všechny porodnice odsoudil. Ve všem.
 Grainne 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 10:22:27)
Ivčo, on je problém sliby - chyby. Před porodem při osobní návštěvě slibují modré z nebe a porod sám se stane soubojem kdo z koho, protože se ukáže, že slíbené zdaleka neznamená samozřejmé, na místě navíc není personál který sliboval atd.
Tedy, jak píšu, je to dílem náhody a ne každý je v tomto případě dítkem štěstěny, navíc štěstí těžko zakalkuluješ do porodního plánu. Ten článek je, řekla bych, sázka na jistotu. Smutné, ale je to tak.
 Ivča 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 10:30:38)
Už jsem to uznala v předchozím příspěvku.
Ale to, že jde o štěstí, když se v Čechách narodí zdravé dítě, je přehnané. A jak píšeš, článek je sázka na štěstí - prosím, ale to neznamená, že bude házet špínu na české porodnice. To myslím, že je hnusné vůči těm, kteří se při porodu opravdu snaží - myslím personál.
 zuni 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 10:32:58)
Ivčo, vždyť to není házení špíny, to je jen subjektivní popis spokojenosti. Stejně jako v "Jak se rodí pohodově" autorka popisovala spokojenost, tak jiné a jiní zase popisují nespokojenost.

Jedno (spokojenost) je OK, druhé (nespokojenost) ne?
 Grainne 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 10:33:51)
Špína tam není, jen kritika, já ji vidím jako oprávněnou a konstruktivní kritika by měla posunovat hranice pozitivně kupředu, pokud je kritizovaný trochu vnímavý.
Kdyby se jeden jediný zodpovědný chytil za hlavu a řekl si:" My tady těm Rakušákům ukážeme, že to umíme taky a líp..." měl by právě v tém kritice článek smysl.
 Ivča 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 10:44:30)
Takže Česko není civilizovaná země? Že jsme Kocourkov? Že lidský život tu je málo ceněn? Že vstřebávací nitě jsou absurdita?
Jde o to, že autor mohl napsat - "zdejší podmínky pro porod se mi nezdají dobré, proto jsem se rozhodl...." Všichni víme, jak vypadá české porodnictví, tak ten článek měl být o tom, jak se rodí jinde a ne za každou větou, že v Česku je tohle nemyslitelné. Článek mohl být věcný a lepší.
 Bumbi&05,08,10 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 10:45:29)
článek není odborné pojednání, je z pochopitelných důvodů emocionální, vždyť je o autorově prožitku o narození jeho dítěte! Uf, to to měl napsat jako odbornou stať bez emocí??? ~a~
 zuni 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 10:48:12)
Bumbi, ono je totiž zjevně OK být spokojena a napsat to subjektivně, ale být nespokojena a napsat to subjektivně - to je nevhodné ~d~
 Ivča 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 10:58:05)
Ať píše emoncionální článek, ať se rozplývá nad tím, jaké to bylo úžasné. Třeba hláška sestry, že je to průser, je OK. Negativní prožitek v Česku, já to beru. Ale co to vybavení porodní sestry? To je emocionální prožitek? Ne, prostě jen rejpání. Proto se mi článek nelíbí.
 Vrtulka* 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 11:04:42)
Ivčo, autor popsal co si jejich rakouská PA donesla, a že ho to překvapilo. Potom napsal jaká je vybavenost v PA v Čechách a co o ní prohlašují lékaři. Je něco z toho lež? Proč to vidíš jako rýpání? Tak to prostě je, tak si to autor dovolil napsat.
 Ivča 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 11:23:14)
Na jednu stranu se píše, že tu lidský život není tolik ceněn. Na druhou stranu píše, že vybavení PA kritizují lékaři, že je nedostatečné. Ano, protože lidský život je tu ceněn. Ale to je jedno, prostě za každou cenu to tu není v pořádku.
"manželka odjela z Kocourkova pryč" "jen kočka si může dovolit speciální stehy"- dle mého rýpání
 Bumbi&05,08,10 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 11:25:41)
jen kočka si může dovolit speciální stehy"- dle mého rýpání

obávám se, že fakt. To, co si mohou dovolit babičiny pejsiny u veterináře za přímou úhradu, o tom si mohou lidé nechat leda tak zdát... ~j~
 Sylva2 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 11:32:07)
Tohle šití jsem dostala před 3 roky u Apolináře zcela zdarma a bez říkání. Tak teď tedy nevím.
 Ivča 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 11:33:10)
to je možné, s veterinou nemám zkušenost, ale psát to v souvislosti se stehy?
 zuzini 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 11:35:06)
Probůh Ivčo, opravdu nechápeš tu souvislost?
 Vrtulka* 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 11:31:11)
Ivčo, v zemi, kde ti při sdělení že jsi těhotná a chceš objednat do poradny pro těhotné sestra odpoví zda si hodláš těhotenství ponechat (osobní zkušenost) asi fakt nějaká extra úcta k životu není.
Dále, to že lékaři říkají že vybavení PA není dostatečné ještě neznamená že to tak je~;). Nenapadlo tě, že takové výroky mohou být motivovány i něčím jiným než starostí o zdraví rodičky a dítěte? Třeba strachem z konkurence? Dokázali někdy ti lékaři v čem je vybavení nedostatečné a jaká rizika z toho plynou?
 Grainne 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 11:41:41)
On takový správně vedený porod doma může být pěknej prů....
Co kdyby se nakonec veřejně profláklo, že porodit se dá i bez všeznalého pána tvorstva v bílém plášti. Rdaěji to prohlásíme za nehorázný hazard, statisticky vzato, nejmíň polovina lidí nám na to skočí a tiše se smíří s tím, co bude v porodnici.
Ještě abychom se snažili být konkurenceschopní a dokonce empatičtí a ještě ke všemu komunikovali, když nemáme náladu a zrovna jsme se blbě vyspali.
 Ivča 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 11:46:15)
Už jsem odpověděla níže Vendy. Od mého původního příspěvku, proč se mi článek nelíbí, jsme se posunuly jinam. Pokud se Ti líbí, že se takhle píše o Tvojí vlasti, prosím, ale jak bylo řečeno, nic není černobílé a nic není tak špatné, aby se tu šmahem hanil veškerý personál nemocnic.
 zuni 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 11:50:55)
"aby se tu šmahem hanil veškerý personál nemocnic"

Ivčo, to ale šmahem přeháníš. Nikde v článku není ani slovo a nějakém "veškerém personálu", či o "veškerých porodnicích". To je zase házení do jednoho pytle od tebe
 vendyna (Janinka + Alenka) 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 11:55:27)
No dobře, ve Vrchlabí se jim líbilo. Ale ostatní jsou jako hnůj, že radši vyrazili za čáru?
 Bumbi&05,08,10 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 12:01:49)
já bych ráda rodila tam, kde budou respektovat to, že jsem žena a jako taková jsem od přírody schopna přivést na svět svoje dítě sama. Kde budou respektovat moje tempo a tempo mého dítěte. Kde se budu moci uvolnit, protože nebudu muset koukat PA a lékařům pod ruce, jestli náhodou nehodlají zasáhnout proti mému přání. Kde budu předem znát lidi, kteří budou u mého porodu, a kde tito lidé budou předem vědět něco víc o mě a mém prožívání a obavávch, a tak společně v pohodě a souhře přivedu na svět svoje dítě.

Kde je v Čechách taková porodnice, vyjma Vrchlabí?
 Grainne 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 12:02:12)
Pane jo, prostě vyrazili za čáru a jejich předpoklady se naplnily. Co je na tom?
Když ohlásím, že mi nevyhovuje ani jedna stavební firma v Čechách, protože jsem nezískala žádné kladné reference a najmu si firmu z Rakouska, nikdo se nad tím nepozastaví.
Naproti tomu, kydž řeším porod, najednou budeme vlastenci akdo nerodí v Čechách, není Čech? Koneckonců, když to naši někde projedou, tak taky nehopsáme.
 Bumbi&05,08,10 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 12:08:24)
~R^~R^~R^~y~
 vendyna (Janinka + Alenka) 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 12:08:50)
Mně osobně nevadí, že rodili v Rakousku. Mně vadilo označení "necivilizovaná země".
 Ivča 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 12:00:14)
Nepřeháním. Zkus si to přečíst. "Český systém, česká absurdita, chtít to po českém zdravotnictví" je dle mého veškerý personál a veškeré nemocnice. Je to jenom jinak pojmenované. Aspoň tohle bys mohla uznat.
 Bludička + 3 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 13:03:37)
Uznávám, že šmahem odsoudil všechny (Vrchlabí tehdy bylo zavřeno), ale současně uznávám, že měl pravdu. Není tu porodnice, kde by byla jistota, že matka bude za svéprávnou respektována po celou dobu porodu i péče o dítě. Vždy je to loterie směny, tedy doby porodu. Měla jsem "vlastní" PA k porodu za oficiální poplatek dle ceníku, ale díky nevhodnému načasování porodu (do směny z mého hlediska nevhodné pediatričky) mi to dala sežrat aspoň pediatra, která mi během prvního přiložení dítěte držela dceru ve vzdálennosti 2 metrů od mých rukou a vítězoslavně mi tvrdila do očí, vidíte nemá sílu se ani přisát (na ty dva metry by musela mít minimálně dvoumetrový svinovací sosák) pak ji odnesla do inkubátoru a protože tušila, že z mé strany hrozí stížnost, napsala do propouštěcí zprávy o porodu, že dítě bylo přidušené a intubované. S tímhle bych se musela soudit, že to tak nebylo, otázka zní, kdo z personálu porodnice by si troufl svědčit, že tomu tak nebylo a zda by bylo respektováno jako věrohodné svědectví kamarádky, která jako doprovod při porodu místo otce hlídajícího doma starší děti trávila čas u inkubátoru a stejně se mnou viděla, že žádná intubace se nekonala. Pediatra jen nemá ráda nerychlené porody, jdoucí tempem miminka. Mimochodem tohle dítě po porodu vypadalo nejlíp ze všech a dostalo nenávistného apgara začínajícího 6, druhé si nepamatuju, ale i to bylo nižší 10, 10. Prvorozená naopak byla v dost špatném stavu, ale dostala alibistického 10,10,10 možná proto, abych si nemohla stěžovat na průběh porodu a byl důkaz, že dítě přece bylo úplně OK tedy průběh porodu taktéž. Autorovi článku tak moc rozumím. Označení Kocourkov taktéž.
 Ivča 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 13:21:04)
Jenže od odsoudil české porodnictví a pak stejně rodil doma a ne v porodnici. O rakouském porodnictví se tam nezmiňuje, stejně tak nemá zkušenost s porodem doma v Čechách.
 Liška s banem :) 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 13:27:14)
Ta rakouská porodní asistentka se mohla ukázat jako nepříjemná paní, rodička by ji musela vyměnit, testovat další PA, opět by si nesedly,..... a pak by se z té civilizované země stala země s nejhořším porodnickým systémem na světě. ~t~Spokojenost s porodem totiž závisí hlavně na tom, jestli jsou osoby kolem mne příjemné a porod probíhá nekomplikovaně.
 Sylvie 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 13:34:29)
Jenže od odsoudil české porodnictví a pak stejně rodil doma a ne v porodnici.

A porody doma snad nejsou součástí porodní péče? http://www.baby-cafe.cz/modules/Forums/images/smiles/icon_eek.gif Pravda je taková, že české porodnictví NEUMÍ poskytovat domácí porodní péči. Existuje pár PAtek, které se už roky snaží něco vyřešit přes ministerstvo zdravotnictví a stále se nic neděje, doktoři se tváří, že kvůli těch pár ženám nemá smysl porody doma do českého porodnictví zahrnovat, PAtky na domácí porody údajně nejsou na školách připravované, neexistují standardy domácí péče...
 Sylvie 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 13:34:57)
Jenže od odsoudil české porodnictví a pak stejně rodil doma a ne v porodnici.

A porody doma snad nejsou součástí porodní péče? Pravda je taková, že české porodnictví NEUMÍ poskytovat domácí porodní péči. Existuje pár PAtek, které se už roky snaží něco vyřešit přes ministerstvo zdravotnictví a stále se nic neděje, doktoři se tváří, že kvůli těch pár ženám nemá smysl porody doma do českého porodnictví zahrnovat, PAtky na domácí porody údajně nejsou na školách připravované, neexistují standardy domácí péče...
 LaraKroft 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 23:56:33)
A rakouská porodní asistentka není součástí rakouského porodnictví?
Dle tvého názoru porodnictví = porodnice???
 Vaal 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 13:38:28)
Bludičko, ty si to teda chytla ~;(( Měla si prostě pech. Já to v našem zdravotnictví vidím tak půl na půl, že chytneš nějakého kreténa. Ale i to je zatraceně hodně a Murphyho zákony fungují bohužel nekompromisně.~n~
 kaMyš 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 15:02:05)
Ehm, Bludičko, přesně vím, o které píšeš - a nemusíš ani psát jméno porodnice. Ach jo, díky ní jsem se po třetím porodu cítila jako naprostý blbec, který není schopný odmítnout glukozu pro novorozence, který ji nepotřebuje. Totálně mě převálcovala. Chytnout ji u porodu, tak bych se s ní fakt asi soudila, to je hrůza, co si dovolí ~a~
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 13:40:34)
Ivčo, nikoli - český systém se skutečně nerovná české porodnice a jejich personál. Český systém a české porodnictví znamenají například guidelines ČGPS, které nevycházejí z nových poznatků. Znamená to linii vyučovanou na školách, kdy se nevyučuje fyziologický porod jako proces, které má své navazující zákonitosti, ale jako soubor možných patologií. Kde se neklade důraz na komunikaci a spolurozhodování pacienta.

Lidé mohou být dobří, vzdělaní, hloupí, omezení. Hloupý a omezený vždycky do zastaralého systému naskočí lépe a ke spokojenosti autorit snáz.
 Ivča 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 13:44:58)
Nevím, co je ČPGS a zajímalo by mne, zda to ví Ctirad.
 zuzini 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 13:48:25)
Juj, bavíme se o porodech, tak že by Česká porodnicko-gynekologická společnost? ~;)
 Vrtulka* 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 13:49:14)
Ivčo, ČGPS je Česká gynekologicko porodnická společnost.
 Ivča 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 13:53:31)
Děkuji za objasnění. Nicméně nevím, jaké jsou jejich guideline, takže opouštím od diskuze a pro mne jako laika, mi přijde, že pohanil všechny porodnice a všechen personál.
 Lenelka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 13:51:36)
To je takova mafianska organizace porodniku a gynekologu, ktera vydava smernice ohledne pece v porodnicich. No, vlastne ohledne vseho, co se tyka gynekologie a porodnictvi.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 13:53:31)
Promiň, nechtělo se mi to vypisovat.

Dalším problémem systému je to, co zmiňovala i Sylvie - není možno porodit bez hospitalizace. Pojišťovna neproplatí porod vedený pouze PA (ani v porodnici!), musí být zaštítěný lékařem, což je mj. nerespektující pravidla EU pro toto povolání.
 Ivča 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 13:57:12)
Markéto, už jsem psala výše - tyhle detaily o zdravotnictví neznám, takže se nechci pouštět do diskuze. Já jsem si přečetla článek a zkrátka to na mě dělá dojem, že dle mého názoru vidí všechny naše doktory a sestry jako neochotný personál. A to se mi nezdá fér.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 14:07:09)
Ivčo, zdá se mi, že diskutuješ docela rozumně, ale promiň, tohle opravdu není problém autora, který když napíše systém, ty vidíš jednotlivce ;)
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 14:12:01)
A mimochodem, on tam ty body systému, docela podrobně vypisuje:

- PA, kterou budou znát předem
- brzký odchod domů
- možnost odborného zajištění domácího porodu

To vše jsou věci, které český systém neumožňuje a nemá to nic společného s personálem nebo technickým vybavením proodnic.
 amálkaZ 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 14:24:40)
Článek se mi líbil moc!Možnost svobodné volby by měla být v demokratickém státě samozřejmostí.

Vendyno-psala jsi "Pro mě jsou směrodatné statistiky úmrtí dětí. Ale někdo je holt moc cimrplich,no."..Ano máme skvělé statistiky,ale taky obrovské množství potratů ze "zdravotních"důvodů,díky plošným testům...To dělá potom to skvěle nízké číslo novorozenecké úmrtnosti
 Ivča 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 14:56:03)
Já jsem to asi špatně postavila za sebe. Z článku mi vyznívá neochota české péče, špatné zážitky z českých porodnic apod. A na to jsem reagovala. A já si myslím, že nejsem daleko od věci, vždyť by se to dalo vyjádřit mnohokrát jinak a příjemněji.
 kopidlno 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 11:58:48)
ivčo, nemám pocit, že se tu nějak ošklivě mluví o mé vlasti, to bych se také ozvala, ale vnímám to tak, že autor článku vyjádřil nespokojenost s jednou částí našeho zdravotnického systému, který jinak technicky též považuju za jeden z těch lepších na světě, nicméně jsem sama na vlastní kůži zažila, že ani technicky vyspělé zdravotnictví nemusí být dost dobré, v porovnání např. s třetím světem, nebo latinskou amerikou máme skutečně skvostné zdravotnictví a to co mu podle mne nejvíce chybí navíc nestojí ani korunu, totiž lidskost a úcta k životu a jeho svébytnosti, k jedincově integritě a to už je jedno jestli v porodnictví nebo na interně, LDN, stacionáři či jinde
 Ivča 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 13:09:53)
Ano, chybí, ale ne všude. A to je to, proti čemu jsem se ohradila.
 kopidlno 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 11:34:18)
je mi smutno z toho, že takové články musí vznikat, je mi smutno z reakcí typu nelíbí se ti, tak zmlkni a padej, je mi smutno z tolika netolerance, lidi, je opravdu tak těžké pochopit, že co se líbí mně nemusí se líbit jinému a že všichni máme právo na takovou míru svobody, která nějak zásadně neomezuje svobodu jiným???
 Ivča 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 11:42:31)
Asi necháme debaty, protože už jsme někde jinde. Článek mohl být zajímavý na téma jak se rodí jinde, kdy tam nebyla cítit zapšklost vůči čs. porodnictví. Už jsem to psala a někdo jiný také, je to nefér vůči spoustě sester a doktorům, kteří se snaží o co nejlidštější postup a je hloupé napsat, že v Čechách podobný přístup neexistuje. Proto se mi článek nelíbí.
 zuzini 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 12:00:20)
Ale v čechách skutečně podobný přístup neexistuje. Nehaní nikoho a nic. Nebo mi ukaž na jedinou porodnici, kde můžeš porodit se svou předem zvolenou porodní asistentkou nebo mi ukaž jediný porodní dům, kde se může vůbec rodit může.
 zuni 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 10:46:02)
Ivčo, v Česku je nemyslitelné to, aby požadavky rodičky (třeba této v článku) byly brány jako naprostá samozřejmost. Že si je lze vybojovat a tím splnit kritérium "v ČR je to myslitelné"? Děkuji, nechci
 ALianan 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 10:59:40)
Suzann, a co je v Česku nejde?

Rodila sem v malé nemocnici, na vše se mě ptali, souhlasili s porodním plánem, bez klistýru, bez holení, bez medikace, bez nestřihu a šití, bez porodní stoličky....... prostě pohodový porod, miminko jsem měla od začátku až do konce u sebe, nekoupali ho. Porod v pohodě, následná péče nicmoc, ale mohla sem se ozvat.

Můžeš mít ambulantní porod, můžeš rodit doma, můžeš změnit lékaře, odmítnout testy. Co chceš víc?
 Stáňa a dva kluci 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 11:02:55)
Velinko a prosím tě v kolika porodnicích v Čechách můžeš rodit ambulantně? Kolik lékařů je tady ochotno se postarat o dítě po porodu doma? Kolik PA k nim chodí, bez toho, aby se na ně ostatní lékaři a zdravotníci nedívali s despektem?

Až tohle, co píšeš, tady bude fungovat, nebudou už vznikat tyhle články...a už se na tu dobu těším
 ALianan 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 11:51:24)
Myslím si, že v naší okresní porodničcem můžeš rodit ambulantně ( neměla sem zájem, tak sem se nepídila, ale u druhýho toho hodlám využít). Myslela, že ty vyhlášené velké porodnice ta mají stejně.

Navíc na rodinu chodí dost žen co rodili s PA doma. Takže to taky jde. To, že PA platili, beru. Porod doma je v ČR nadstandart. Navíc mám pocit, že zájem o porody doma stoupá, úměrně tomu bude stoupat i počet domácích PA.
 Sylvie 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 12:03:09)
Myslím si, že v naší okresní porodničcem můžeš rodit ambulantně

MMCH jak tu nedávno zcela správně podotkl Kili (zdravím ), tak u nás ambulantní porod v podstatě neexistuje. A to už z toho důvodu, že úhrada porodu pojišťovnou je vyhláškou vázaná na hospitalizaci matky v porodnici. Pokud rodím ambulantně, tak hospitalizovaná být nemohu. Ukaž mi nějakou nemocnici, která nabízí ambulantní porody, tedy která tě nebude hospitalizovat ~;) U nás existuje pouze nemocniční porod s předčasným odchodem na reverz, což se ovšem zdaleka ne všem lékařům líbí a podle toho se i chovají. Viz například již zmiňovaný Kili, který je toho názoru, že na takové rodiče je zapotřebí poslat sociálku nebo mediálně známý případ z Hořovic, kde sociálka (nebo lékaři? nevzpomínám si přesně) požádali soud o předběžné opatření z důvodu ohrožení života dítěte a soudce tímto předběžným rozhodnutím omezil rodičovská práva a zdravého novorozence nechal umístit do nemocnice. A to byl případ, který proběhl médii, znám i další, které médii neproběhly, protože aspoň dámy ze sociálky měly rozum a toho "na životě ohroženého novorozence" si nejdřív přijely zkontrolovat (a zkonstatovaly, že je vše OK).
 Grainne 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 12:10:40)
Mám pocit, že spoustu věcí by postačilo upravite legislativně a důkladně proškolit zdravotnický personál v legislativě by se mělo už dnes. Ona totiž nejsou respektována ani zákonná práva pacientů, natož jejich oprávněné požadavky.
Ohánět se tím, že jsme na tom lépe, než Latinská Amerika, je poněkud mimo mísu. Ještě aby ne.

Právě rodící žena je často zneužívána k tomu, aby se prováděly rutinní praktiky bez jejího souhlasu, se zdůvodněním, že "je to to nejlepší". I kdyby bylo, bez souhlasu je to pořád protizákonné.
Kdyby se mi zachtělo umřít, tak můžu a bez souhlasu lékaře.
 zuni 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 11:03:01)
Zmínila jsi možnost odmítnutí testů. Skoro mám chuť založit téma
"Kdo jste chtěl odmítnout trsty na VVV a byli jste doktorem hrubě slovně napadeni?"

Pokud chceš slyšet, jistě jsi stejně jako já slyšela mnoho případů psychického napadání již tak citlivé těhotné ženy. Pokud slyšet nechceš... ~d~
 Sylvie 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 10:57:50)
Kdyby se jeden jediný zodpovědný chytil za hlavu a řekl si:" My tady těm Rakušákům ukážeme, že to umíme taky a líp..."

No, když problém je v tom, že oni si to ti zodpovědní třeba i myslí ~d~ Vzpomínám si, že kdysi (cca rok 2002-4) jsem četla rozhovor s jedním ministrem zdravotnictví (zab mě, ale už si v té smršti na ministerstvu zdravotnictví nevybavuji, který to byl...), který si české porodnictví chválil argumentem, že jinde v Evropě se stále ještě rodí doma, jenom u nás už rodí všechny ženy v nemocnici (a přitom jde právě o tu svobodu výběru porodních služeb, která je tady naprosto zoufalá, víceméně žádná)
 Grainne 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 10:59:49)
To právě svědčí o té necivilizovanosti. No, možná tak trochu vidláctví, civilizace je přece splachovací záchod.~:-D
 Vrtulka* 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 10:36:52)
Ivčo, kde autor hází špínu na porodnice? Myslíš tím že si něco vymýšlí aby je záměrně očernil?
Autor píše že porod ně není ruská ruleta, což v současném sytému v Čechách je- kolikrát už jsme měli možnost si přečíst, že někdo neměl štěstí na personál, že se zrovna pan doktor špatně vyspal, že jinak by to určitě bylo lepší? Co je to jiného než ruleta když o tom kdo o tebe bude v porodnici pečovat rozhoduje pouze to kdo zrovna slouží?
Kde je napsáno, že je štěstí když se v Čechách narodí zdravé dítě?
 Grainne 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 10:37:13)
Jo a...nepíšu o štěstí, že se narodí zdravé dítě, píšu o štěstí, když porod a spolupráce rodičů a personálu dopadne ku spokojenosti obou stran právě u těch "přecitlivělých" bytostí.
Jsem taky dost "přecitlivělá" bytost a proto nehodlám dělit priority na zdravé dítě a solidně vedený porod, chci, tedy přesněji, chtěla bych, obojí.
 kreditka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 21:12:28)
Ono PA při porodu doma ti může taky nakecat kde co a potom skutek utek - co v tom případě uděláš - nic jako neuděláš nic v porodnici
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 21:19:21)
Kraditko, ale reference ja jednu konkrétné PA jsou výrazně spolehlivější než na mnoho lidí v porodnici.
 kreditka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 21:23:27)
Jde o to, kdo ti ty reference poskytuje, navíc někdo s dotyčnou PA může být spokojen a ty být nemusíš zrovna tak já s lékařem v porodnici
 Sylvie 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 21:21:42)
Kreditko, jenže je rozdíl, jestli si zjišťuješ reference na jednu konkrétní osobu, nebo na celou firmu, kde máš spoustu různě se chovajících osob.
 kreditka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 21:26:34)
Myslíš, že je takový problém zjistit si info o pár lékařích, kteří pracují v porodnici??? Možná je to trochu složitější, ale kdo chce info získat tak je získá viz "známý lékař", známí, kamarádi i ten internet.
 Sylvie 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 21:41:57)
Počkej, Kreditko - jak "o pár lékařích". Lékaři nejsou ti jediní. Při porodu jsou důležitější porodní asistentky (ti jsou s ženou podstatně delší dobu), kterých je podstatně víc a po porodu navíc přichází žena do styku se sestrami na oddělení šestinedělí a se sestrami z dětského. Samozřejmě, i s lékaři těchto oddělení. To máš takových lidí, že získávat reference o nich jenom z jedné nemocnice by mi taky mohlo zabrat celé těhotenství... obzvlášť pokud bych se rozhodla pro větší porodnici. Vždyť jenom při prvním porodu se kolem mne motalo asi deset-dvanct lidí... ty po porodu ani nepočítám.
 kreditka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 22:34:17)
To máš pravdu, ale já se spokojila jen s lékaři, kdo se chce seznámit i s uklízečkou to aby začal raději před početím ~t~
 Sylvie 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 22:42:16)
Nj, když třeba já lékaře u druhého a třetího porodu viděla fakt minimálně ~d~ Všechno měla v režii PAtka. MUDra mi dělala vstupní vyšetření, a pak u prvního byla u samotného porodu dítěte, u třetího jsem si porodila prakticky sama :o) PA mi jenom trošku pomohla s ramínky :o) Takže k čemu by mi byly reference na lékaře - to fakt netuším ;o)
 kreditka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 22:48:30)
No tak to můj Mudr "House" se mě držel jak klíště, za což jsem byla velice ráda, protože s PA jsme si až tak nesedly. Šla jsem na vyvolání, od 8 hod. ráno až do 16:30 kdy se holka narodila byl u mě cca 7 * asi si mě zamiloval či co ~t~ Naštěstí jsem prý chytla největšího odborníka z oddělení (švagrová makala ve stejné nemocnici, ale protekci jsem neměla) ~t~
 Stáňa a dva kluci 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 22:49:26)
Jj, u obou mých porodů byl lékař až závěrem, poprvé na šití a podruhé jen do počtu:-) po narození mimča. Takže patka byla rozhodně ta důležitější, která celou dobu přihlížela a pomáhala...Ale to už jsme zase ve Vrchlabí:-)....
 kreditka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 23:00:47)
Bohužel to jde s Vrchlabím dost z kopce, což je škoda ~d~
 Stáňa a dva kluci 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 23:05:55)
No to určitě, jsem zvědavá, jestli to ustojí. Byly tam nějaké osobní neshody lékařů, navíc ředitel celé nemocnice byl dost podivný pán. Nemůžu si vybavit jméno, teď měl kauzičku coby myslím poslanec za čssd, páč sbíral materiály na svojí kolegyni....
 kreditka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 23:30:05)
Jó Dryml!!! Ten co dělal tu politickou kampaň jak nevybírá poplatky u dětí a vyhodil kontrolu z VZP ~t~

Nj nějak se mu nevede, já nevím u nás na východě čech máme pech - nejdřív zavřely Opočno, že nejsou rodičky (HAHAHA), pak když se proti tomu protestovalo zas už nebyly lékaři a sestry - klientky převzal Rychnov a Náchod (ten je teď před bankrotem), Dryml ten zas likviduje Vrchlabí - Mno něco nám tady ještě zbylo, v nouzi budem první oblast v ČR propagující porody doma, jelikož nebude rodit kde ~t~
 Stáňa a dva kluci 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 23:46:36)
Kreditko, třeba budeš mít pravdu~t~, nejdřív se tu zruší v rámci šetření všechny malé porodnice, tady u nás (já jsem na druhou stranu od Vrchlabí) zase zavřeli Frýdlant, taky sympatická miniporodnice. A nakonec třeba nezbyde, než zavést i levnější možnosti, ambuporody, porodní domy a porod doma:-).
 zuni 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 10:28:54)
"Příspěvků je na internetu mraky."

ano, zrovna teď jsem si četla komunikaci jedé rodičky, co má podle slov primáře extrémní požadavky, to znamená že nechce třeba ten klysýr, oxytocin, a je toho víc, nechci tu někoho kompromitovat. Komunikace připomíná boj s větrnými mlýny a řekněme komunikačně slabší povahy (třeba já) by se o toto určitě hádat nechtěly. Proč se hádat, když o pár km dál je to zcela normální, ne extrémní???
 Ivča 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 10:33:05)
Ano, tak si tu porodnici vyškrtnu ze seznamu a hledám dám. Ne všechny příspěvky jsou záporné. Je to problém?
 zuni 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 10:36:52)
co když si vyšktrnu na základě příspěvků všech 12 porodnic v mém blízkém i vzdálenějším okolí? ~d~
Rutina je bohužel stále všude.

BTW na základě soukromé komunikace s jednou rodičkou jsem jako víceméně vhodnou uznala jednu jedinou (hoooodně vzdálenou) porodnici. Není to smutné? Proč je to tu tak, když za hranicemi je nastaven úplně jiný standard i hladina "normálnosti"? Co za tím vězí? Lékařská byrokracie, či aristokracie? Lékařské nebo dokonce celospolečenské lpění na postupech, běžných zde minulých nejméně 40 let?
 zuni 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 10:39:50)
Co když si na základě popisů vyškrtnu všech 12 porodnic v mém blízkém i dalekém okolí?
~d~ Rituna je bohužel stále VŠUDE. Že to lze "nátlakem" nebo dohodu měnit? Co když se nehodlám prát?

BTW na základě komunikace s jednou rodičkou jsem uznala jako celkem "vhodnou" jednu hoooodně vzdálenou porodnici. Není to smutné? Proč je tady bráno jako extrém něco, co je o pár km dál normální? Kvůli rutině, lékařské byrokracii, lékařském nebo dokonce celospolečenském lpění na zaběhlých postupech?
 Bumbi&05,08,10 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 11:17:55)
Ivčo, bohužel to je problém, protože si takhle vyškrtáš všechny porodnice ze seznamu...

Já jsem si vybrala tu "svoji" na základě toho, že jsem věděla, že za předpokladu, že bude vše v pořádku se mnou i s miminkem budu moci odejít v pohodě domů do 24 hodin po porodu. Věděla jsem, že to jde od PA i lékařů tam zaměstnaných, které jsem znala mimo lékařský proces. Ale rodit se mi tam moc nechtělo. Nakonec mi to vyšlo - přání bylo otcem myšlenka.

Ale je fakt, že i za těch 5 minut tam byly 3 momenty, kdy mě běhal mráz po zádech a děkovala jsem v duchu, že je to jenom taková chvilka:

moment 1. - P -6 minut, přicházíme, sestra (mladičká) požaduje, aby otec zůstal venku. Odmítám se ho pustit, nechci bez něj vkročit dovnitř. Sestra nakonec povoluje, že "kdyby teda přišla jiná maminka, on bude muset odejít". Kdybych se ho nedržela, nebude u porodu a nebude moci být s dcerou těsně po porodu, když ji budou ošetřovat...

moment 2 - P - 5 minut, chce sestra natočit monitor. Kontrakce mě přitom skládají k zemi, sestra mě strká ke křeslu s monitorem bez ohledu na cokoli... Odmítám si sednout, praská voda, rodím - tlačím. Sestra: Neroďte, tady nemůžete rodit!

moment 3 - 3 ženský mě dostrkají na křeslolehátko a položí mě. V tom mě přepadnou bolesti, nemůžu ležet, je to nesnesitelné. "Ležte, ať se paní doktorce dobře pracuje!" ~a~ n zasahuje manžel a žádá, zda mě mohou vyšroubovat alespoň do sedu, abych neměla bolesti... Šroubují...

Paralelu s "deep comunism" vidí v tom, že naprosto není bráno v potaz, co si žena přeje a nikdo s ní o ničem nediskutuje, v lepším případě jí to jenom oznámí, na souhlas se jí nikdo neptá. Když už žena něco odmítne, v lepším případě mlčky dává personál najevo pohrdání, v horším to vyjádří i nahlas "taková nezopovědnost, copak si myslíte, že chceme těm miminkům ubližovat???" apod. Nemluvím o stavech ohrožujícíh přímo život, ale o normálních stavech, což třeba porod je.
 Ivča 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 11:30:33)
No, já myslím, že posun tu je - za hlubokého komunismu se děti ukazovaly otcům oknem, dítě na pokoji bylo pouze 1x za 3 hodiny na povinné kojení...
 zuni 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 11:32:55)
Já bych ale ještě ráda srovnala ten posuv se standardem v zahraničí, který bych asi obecně shrnula slovy "Jsme připraveni na individuality, nic neděláme plošně, každé "řešení" či zákrok je možno provést více způsoby a my vám dáme na výběr"
To, že tatík už může být se mnou v porodnici (ale přitom věta "To ještě nebude, můžete jet domů" bez optání se na pocity a přání maminky), mi tak nějak ne úplně stačí
 Bumbi&05,08,10 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 11:45:18)
Ivčo, ano, to je ta změna v "technické" stránce. Ta se změnila. Ale ta lidská stránka, přístup k rodičce jako k osobě nevzdělané a nezpůsobilé porodit a následně se kompetentně o dítě starat, ta zůstala stejná, bohužel. Zrovna tak to, že pacient/rodička má držet hubu a krok, aby se na něm lékaři raději "nemstili" a dotalo se mu dobré péče.

To je v lidech moc hluboko.
 Ivča 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 11:47:51)
Nesouhlasím. Když řeknu mámě slovo "porodní plán" tak netuší, o čem je řeč.
 Bumbi&05,08,10 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 11:53:39)
moje to ví, zajímá se :-)

ano, porody probíhaly jinak, ale s mamkou jsme se shodly, že povýšenost a arogance se nezměnila, byť dílčí věci ano (mě třeba mamka poprvé viděla nahatou, až když si mě donesla domů a tam rozbalila....). ale přístp "já jsem doktor, kdo je víc", je pořád stejný.

nevím, jak ostatní, ale mám zkušenostm že když dr. zjistí mé tituly, chování se výrazně změní a jsou ochotnější se víc bavit a diskutovat o volbě řešení. To mi pořá nepřijde úplně profesionální...
 Ivča 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 12:06:20)
Asi to je o lidech. Mně kupříkladu přišel gratulovat celý personál, fakt mi všichni podali ruku, že mám nádhernou holčičku a jak jsem to skvěle zvládla. Jde o to, na koho narazíš. Třeba rodit v jinou hodinu, mluvila bych stejně.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 11:46:28)
Bombi, pro paralelu k tvé situaci přidám to samé z Vrchlabí:

-5 minut, v kontrakci vkleče opřená o křesílko před příjmem "A, praskla voda! Vydržíte to ještě chvilku přejít na sál?"
-3 minuty "Tatínku, prosím, pomozte mamince se dole svléknout."
-2 minuty "Můžete se posadit" (zcela mimo sebe se pokouším šplhat na porodní křeslo, o které jsem byla opřená) "Né, tam né, tady máte stoličku!" :)

Nevím, jestli je to z toho poznat, ale zjevně mě brali jako někoho důležitého, okolo koho se všechno točí.~R^
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 14:38:09)
Ivčo, jo? Já se taky nejdřív stavila v porodnici poptat, jak to tam vedou. Slíbili mi vše, co jsem chtěla.
A při příjmu mi vysvětlili, jek to bude v reálu jinak - asi protože už bylo jasný, že jinam to nestihnu ~Rv

 kreditka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 18:44:13)
Jestli četl ty kolikrát až 3 roky staré nepravdivé info na Aperiu tak to si raději mohl hodit korunou. Já když jsem měla rodit tak jsem zjistila, že nejenže je porodnice zrekonstruovaná, ale že je tam až na 2 lékaře úplně jiné osazení včetně jiného primáře než psali na Aperiu, no už to konečně opravily hurá!!!!
 Amazonka 4D 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 18:50:14)
ale jak můžeš soudit...já třeba mailovala asi 20ti porodnicím...vím že v tomto ohledu to další zkoušeli jinde...na Aperiu čtu spíš mezi řádky hodnocení,o neaktualnosti ví snad každý
 kreditka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 12:54:42)
No o tom, že to ví každý bych pochybovala. Když jsme byla těhotná tak v pořžadu Sama doma vystupovala paní zastupující Aperio a tvrdila jak je to dobrý přehled porodnic včetně hodnocení a stojí za to se tam podívat - kupodivu o neaktuálnosti stránek se ani nezmínila~q~
 Amazonka 4D 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 13:02:23)
No,minimálně předpokládám,že maminka hledající informace umí číst a pokud tam najde odkaz na tu kterou podnici přímo a jaksi nesedí třeba primář a na medailonku Aperi a je lonské/předloňské datum,tak jí tipuju dojde,že asi došlo ke změnám...

Jinak se tedy omlouvám za přeceňování,ale když už se tu bavíme o tom,jestli si autor dohledal validní informace,tak mě nenapadlo,že by je hledal na Aperiu...pokud ty ano,pak chápu,že pochybuješ o autorovi,ale nemůžeš soudit každého podle sebe.Někdo si holt dá víc práce s hledáním,protože má více nároků.
 kreditka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 13:07:11)
Jenže z článku nevyplývá, že by ty porodnice autor hledal, píše ve smyslu okolní porodnice za nic nestály (z doslechu), Vrchlabí je zavřené tak jedu do Rakous. Mě prostě uráží ironická poznámka co se týče civilizovanosti ČR a o to více mě to uráží když autor nejprve napíše že ve Vrchlabí byl spokojen.
 Amazonka 4D 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 13:28:12)
Tak znova,jakékoliv informace,kromě vlastních zkušeností,jsou informace z doslechu...a z nich jsou daleko validnější informace těch,kteří danou porodnici vyzkoušeli,než těch,kteří jí provozují...vlastní zboží se chválí vždycky...

A za další,nikde nepadla zmínka o NECIVILIZOVANOSTI Česka,byla tam jen zmínka o civilizovanosti Rakouska a Kocourkově (což zde bylo synonymum pro české porodnictví)...že si z toho někdo vydedukuje,že Čechy jsou necivilizované jako země,tak to už je ale jeho vlastní záležitost...

 Zufi. 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 13:29:45)
Rodili jsme v civilizované zemi
Česko to nebylo.


Ty to tam nevidíš?
 kreditka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 13:33:21)
Víš Zufi kdo chce vidět tak vidí, kdo nechce vidět nikdy nebude...
 Zufi. 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 14:26:10)
Kreditko, je to marný...:-)
 *Niki* 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 14:34:49)
Zufi, Kreditko.
Věty: Rodili jsme v civilizované zemi. Česko to nebylo. NEZNAMENAJÍ že Česko je necivilizovanou zemí. Naopak: dle logiky je to v překladu: Česko je civilizované. My rodili civilizované zemi, ale nebylo to v Česku.Takže musím napsat, že Česko to nebylo. Už rozumíte?

Jinak jsem přesvědčená, že autor by do jedné věty slova české porodnictví a civilizovanost nedal, ostatně já taky ne :-)

Vy ve škole neměly základy logiky?
 zuzini 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 15:44:38)
Já to tak taky chápu. Nicméně je to pořád dokolečka dokola, myslím že nemá smysl se pořád navzájem o něčem přesvědčovat.~;)
 kreditka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 16:35:12)
Logicky je to ironie

Rodily jsme v civilizované zemi - kdyb se takto jmenoval článek beru

- Česko to nebylo - tímto podtitulem autor jasně dává najevo, že Česko za civilizovanou zemi nepovažuje, je pravda že výklad může být několikerý, ale vzhledem k tomu, že článek je veden v takovém tónu tak o tom silně pochybuji.
 Amazonka 4D 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 13:49:52)
Rodili jsme v civilizované zemi
Česko to nebylo

Ne,nevidím,pokud to tam vidět nechci...

Pokud budu na autora naštvaná,tak se to dá přeložit: Rodili jsme v civilizovaném Rakousku,protože Česko civilizované není...

Pokud čtu článek s tím,že mu rozumím,tak můžu číst:
Rodili jsme tam,kde nám nabídli civilizované podmínky pro porod,Česko to nebylo...

Takže pokud má něco dvojzančný význam (což má v češtině spoustu samotných slov,natož větných spojení) tak si to každý vyloží podle sebe,ale těžko vinit autora z toho,že já to čtu zrovna takhle,maximálně z toho,že to mohl napsat jednoznačněji...
 kreditka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 13:32:27)
Aha takže autorově ženě se vlastně rodilo ve Vrchlabí výborně, protože Vrchlabí je v Kocourkově??? Ten článek je prostě urážlivý, jestli ti to nepřijde tak buď ráda, mě jako Češku hrubě uráží.
 Sylvie 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 13:47:54)
Aha takže autorově ženě se vlastně rodilo ve Vrchlabí výborně, protože Vrchlabí je v Kocourkově???

Kreditko, máš docela závažný problém s pochopením psaného textu. Porodnický systém není to samé, co porodnice. Netuším, jak tuto zcela jednoduchou věc vysvětlit, aby to bylo zcela jasné i těm, co to nechápou. Možná snad - pokud nějaká firma vyrábí jen a pouze převodovky, těžko se může chlubit tím, jak z jejích pásů sjíždí skvělá auta ~d~

Já sama rodila ve Vrchlabí, dvakrát, byla jsem v něm spokojená. Přesto se mi porodnický systém České republiky NELÍBÍ a kdyby tu fungoval na takové úrovni, jako třeba v článku zmiňovaném Rakousku, tak bych ve Vrchlabí nerodila. I když jsem v něm byla spokojená, vybrala bych si jinou možnost, než porod v porodnici, navíc přes půl republiky od mého bydliště.
 kreditka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 16:53:55)
Hm jenže autor splachuje všechny porodnice ne jen ten systém
 Belatrix+A(10/09)+J(09/11) 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 16:56:07)
Jak splachuje všechny porodnice a ne jen systém? Ale porodnice jsou součástí systému, ne naopak.
 Sylvie 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 16:57:36)
Kreditko - KDE? Najdi mi, KDE KONKRÉTNĚ autor splachuje VŠECHNY PORODNICE. A představ si, že by autor bydlel třeba tam, co ty a přihoď aspoň jednu porodnici z tvého okolí, která splňuje autorovy požadavky.
 kreditka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:45:45)
Opět opakuji, že nemám zapotřebí hledat takovou porodnici, koneckonců v mém okolí je i to slavné Vrchlabí před krachem, já svoji porodnici už mám a jsem tam spokojená.

No je pravda že všechny porodnice nespláchl, Vrchlabí vychválil
 Líza 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:47:02)
Kreditko, nejde o to, že TY nemáš zapotřebí hledat tu porodnici, ale potřebovala ji hledat manželka autora článku. Ty máš spoustu výhrad k tomu, jak háže všechny do jednoho pytle a poškozuje je svým jednostranným a neinformovaným pohledem, tak uveď KONKRÉTNÍ protiargument.
 kreditka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:48:31)
Lízo jednu porodnici už ti nabídla Ivana, ale ty to stejně neuznáš, takže škoda práce
 Líza 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:50:14)
Kreditko, ale UPMD nesplňuje podmínky, které měla manželka autora článku, takže žádnou takovou porodnici nikdo nenabídl.
 kreditka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:59:13)
Hm ale autor píše že na druhý porod bylo Vrchlabí zavřené a proto hledali jiné možnosti, takže z toho plyne, že kdyby tam bylo otevřeno, zřejmě by šly nějaké požadavky stranou
 Sylvie 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:50:42)
Kreditkou, houbec. Porodnice, kterou nabídla Ivana, by byla z hlediska podmínek autora nevyhovující. To ti píšu s vědomím toho, že já ji měla na seznamu pro porod na druhém místě, takže jsem si zjišťovala info o tom, jak to v ní chodí... a navíc ji mám pár minut od baráku, takže do dneška bývá probíraná na dětských hřištích, kde se sejde víc mamin s miminy ;o)
 Sylvie 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:48:48)
Kreditko, takže pravda je taková, že o žádné takové porodnici ve svém okolí nevíš (a ono ani Vrchlabí by ty podmínky nesplnilo, ani kdyby nebylo před krachem). Potom ovšem nechápu, že se na autora tak zlobíš ~d~
 kreditka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:53:17)
To že o ni ale nevím neznamená že neexistuje - já totiž po ni nepátrám protože to nepotřebuji. Navíc autorova žena ve Vrchlabí rodila a vyhovovalo jim to tam, podruhé nerodila jen proto, že byla porodnice zavřená
 Stáňa a dva kluci 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:57:04)
Kreditko a oni jí potřebovali a nenašli~d~ a tak jeli jinam. A to je celé...
 Sylvie 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 20:01:10)
Krditko, a myslíš, že ve fungujícím porodním systému je potřeba PÁTRAT po porodnici, ve které má rodička soukromí, dodržují se v ní doporučené postupy Světové zdravotnické organizace a nadto je možné předem znát toho, kdo bude se mnou u porodu? Já osobně si tedy fungující systém představuji tak, že toto mi jako naprostý základ nabídne KTERÁKOLI porodnice

Jinak autor psal, že ve V. rodili první dítě a že to plně odpovídalo jejich tehdejším představám. Ale pokud chtěli PŘEDEM znát toho, kdo bude u porodu - to je přeci jenom poněkud problém, ptž ani do Vrchlabí si nemůžou vzít svoji PAtku. I když na druhou stranu pravda je, že je to tak malá porodnice, že při troše snahy by se se všemi stihli seznámit, pokud by jim těsně před porodem nenastoupil někdo nový. Jinak třeba já měla u třetího porodu jak PAtku, tak lékařku, kterou jsem předtím nikdy neviděla (u druhého se mi naopak poštěstilo narazit na obě známé :o)). Dětské sestry jsem neznala vůbec.
 Amazonka 4D 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 13:56:31)
Ne,ten článek popisuje skutečnost,že naše porodnictví nedokáže uspokojit každého (a že i když jsou vyjímky,tak je to prostě Kocourkov) a že pokud chtěli rodit podle svých představ,tak vyjeli za hranice...

Stejně jako bych chtěla dělat vysokohorskou turistiku a tak by mi české hory nestačily "nestačily"...taky bych vyjela ven...a taky by popis byl urážlivý?
I kdybych napsala:"Lezla jsem v hornaté zemi,Česko to nebylo" (urazila bych české kopečky? ~d~ )
 kreditka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:47:37)
Znovu opakuji, pokud tě jako češku tento článek neurazil buď ráda, mě to urazilo dost
 Líza 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:48:11)
To jako že když je člověk Češka, tak se musí tvářit, jako že se tady všecko dělá nejlíp?
 kreditka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:49:41)
Já se ale netvářím, že umím vše nejlíp, ale také neplivu na svou zemi
 Líza 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:50:31)
Možná by to chtělo méně patosu.
 kreditka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 21:19:34)
ČEHO????
 elindra 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:51:33)
Ivano, neděláte náhodou na 2. šestinedělí?
 Ivana-porodní asistentka 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:53:22)
Dělám na P1.I
 Stáňa a dva kluci 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 13:59:17)
Ježíš Kreditko, poposedni si! On celou dobu mluví o rození!!! Tady přece nejde o to, že Čechy jako celek jsou necivilizované, zkus opustit svou utkvělou představu a podívat se na to očima člověka, který chce určité podmínky, které mu zdejší porodnický systém zatím nenabízí...

A jak jsi přišla na to, že se nikde jinde neinformovali???
 kreditka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 16:40:00)
No v článku autor informuje o tom co slyšel o porodnicích z doslechu o jiném hledání neinformuje.

Víš on ten titulek je sám o sobě sprostý vůči České republice, když to necítíš, já za to nemůžu, ale pokud jsi četla v diskusi, osamocená s tímto názorem nejsem sama
 Zufi. 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 16:41:47)
Kreditko, fakty je to marný...~x~
Vždyť to vidíš, takhle je to vždycky...
 Belatrix+A(10/09)+J(09/11) 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 16:44:58)
Ale opačný názor tu taky není jen jeden. Já taky nemám pocit, že by autor považoval Česko za necivilizovanou zemi. Ale kdo se chce cítit ublížený, důvod si najde.
 kreditka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 21:21:55)
Já taky nepíšu nic o tom, že je tvůj názor osamocený - teď si se cítila ublížená ty
 Sylvie 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 16:47:10)
No v článku autor informuje o tom co slyšel o porodnicích z doslechu o jiném hledání neinformuje.

Panenkomarjá, a jak jinak má asi o porodnici získat reference, než že se na ni zeptá? Nehledě na to, že paní už jedno dítě má, takže rodila před nedávnem a tehdy taky vybírala, kde a jak bude rodit, takže představu nepochybně měla.
 Ivana-porodní asistentka 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 18:38:24)
Souhlasím s Tebou.Autor odsuzuje všechny porodnice a uráží Česko.Nechápu,že se neodstěhuje.Je to ke zvracení,jako kdyby se tu měl špatně.Nesouhlasím s tím a nevím zda vůbec "rodina" ví,o čem je řeč.My máme porodnici super a maminky můžou rodit třeba "ve stoje"...A domů můžou i s dítětem do 24 hodin.Dřív žádná maminka ani nechce.Ale u nás jsou maminky spokojené...a znám takových porodnic víc.Ivana
 Líza 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 18:41:16)
Tyjo, Ivano, mohla bys mi tu pražskou super porodnici, kde můžou maminky rodit klidně vestoje a jít domů za 24 hodin, konkretizovat?
 Ivana-porodní asistentka 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 18:44:44)
ÚPMD
 elindra 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 18:47:34)
Ivano a co odnášení novorozenců od matky a ošetřování bez přítomnosit matky?
 Ivana-porodní asistentka 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 18:51:51)
U nás je dítě u maminky na PS až do odjezdu maminky na oddělení,pokud si to maminka přeje a pokud není dítě podchlazené...
 elindra 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 18:55:26)
Ivano a potom na oddělení se musí pohádat s místní PA, aby jí zdravého novorozence neodnesla, vyšetření se dějí na sesterně, kam matka nesmí... když je tam vstřícná sestra, může stát mezi dveřma.
 Omega 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 18:58:13)
Ivano, není u maminky, mě jste malou odnesli, vykoupali, a pak díky koupání začla ztrácet teplotu... Nemáš přehled nebo lžeš.
 Ivana-porodní asistentka 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:00:12)
nelžu,nemám to zapotřebí.Pokud nechceš dítě koupat,pak se mimi nekoupe.To máš říct a bylo by Ti vyhověno.Ivana
 Omega 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:00:58)
Nechtěla jsem koupat, a nebylo mi vyhověno.
 Líza 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:01:12)
Takže obviňuješ ze lži Kateřinu? Nebo pořádně sama nevíš, co dělají ostatní a vycházíš jen z toho, jak při porodech postupuješ ty sama?
 elindra 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:03:22)
TJá jsem měla porodní plán a nechtěla jsem miminko koupat a bylo mi vyhověno, musím říct, že jsem byla víceméně spokojena, až potom na oddělení šestinedělí ty detaily ošetřováním miminka a pokusem o odnesení.
Možná záleží na konkrétní PA nebo lékaři, potom na oddělení šestinedělí jsem viděla velký rozdíly, někdo byl ochotnej a vstřícnej, někdo ne...
 Ivana-porodní asistentka 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:07:37)
Víš,záleží vždy na maminkách.Já dělám na šestinedělí a všem maminkám říkám,že dnes nic nemusí.Pokud chtějí mít dítě u sebe,mají na to nárok,ale záleží i na stavu mimi,jak si zvyká na svět.Zjistila jsem,že mimi,které je hned po porodu v teplíčku v inkubátoru,a pomalu si zvyká na svět,jsou spokojené.Opravdu.Ivana
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:10:34)
Nejsi ty ta Zzaiřina teta? Docela by to odpovídalo.
 zuzini 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:23:57)
Přesně na totéž jsem se chtěla zeptat ~;)
 jana38 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:45:43)
Markét, Zzaiřina teta? To je ta, jak jí na oddělení imrvére vozej nějaký pochroumaný domorodky a jejich zfušovaný děti?~b~~b~~b~
 elindra 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:10:41)
Ivano a miminko, které je v teplíčku u vlastní matky v náručí bude ještě spokojenější...
 Ivana-porodní asistentka 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:14:04)
Elandro,pokud dítě po porodu má teplotu 35,3 pak potřebuje přesně teplo a vlhko,jako u maminky v bříšku,a to mu nezaručíš v náručí.Ale je fakt,že bych byla pro,aby mohla miminka být s mamčou i v těch inkubátorech....Třeba to jednou bude.Věřím tomu.Ivana
 elindra 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:17:07)
Ivano, moje miminko mělo normální teplotu a přesto jsem musela PA dost důrazně přesvědčovat, že ho u sebe chci...

Sylvie, asi to změnili, protože jsem na sále měla miminko u sebe. ~R^
 Sylvie 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:21:36)
Elindro, to by bylo jedině dobře, ptž z toho mi fakt vstávaly vlasy hrůzou na hlavě. Zvlášť když mi kamarádka vykládala, jak to zažila jako dula - miminko usedavě řvalo, ale poslušná mamina ho nechala v postýlce brečet a jenom na něj koukala... no, na to bych já neměla nervy ~a~ A hádání se o vlastní práva jsem si zažila dost u prvního porodu... když jsem rodila podruhé, byla jsem naprosto v šoku, jaká je to pohoda, když si můžu klidně rodit a nemusím být věčně ve střehu a věčně se s někým dohadovat o blbinách... ~2~
 elindra 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:25:12)
Sylvie, já byla v ÚPMD fakt poměrně spokojená, ale bylo to díky podrobnému porodnímu plánu, mému odhodlání a taky tomu, že šlo všechno poměrně hladce.
 Sylvie 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:34:50)
Elindro, já ti to věřím. Však já taky měla tehdy Podolí v záloze, kdyby mi nevyšlo Vrchlabí, ptž ho považuji za to nejlepší, co v Praze je. Nicméně tohle byla jedna z věcí, pro kterou jsem tam nerodila a byla jsem ráda, že mi klapl porod ve Vrchlabí. Jako věřím tomu, že i v Podolí bych porodila podle svých představ, i když s docela velkou pravděpodobností bych musela být neustále ve střehu a hlídat, aby se personál neodchyloval od porodního plánu. Jenže to jsem nechtěla, mně vyhovovalo být v klidu pohroužená do porodu a vědět, že nic hlídat nemusím, ptž co chci, je v nemocnici samozřejmostí a nikoli něčím, o čem je potřeba se dohadovat ~d~
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:18:58)
No, vlhko jako v děloze asi v imkubátoru nemá (pokud enmáte akvária) a zřejmě ani nepotřebuje, a holé břicho matky přikryté peřinou a čepička tu děložní teplotu dá docela dobře ... Strašně by mě zajímalo, jak je možné nechat miminka takhle "vymrznout". Zkusila jsi někdy miminko nekoupat a spolus matkou přikrýt?
 Ivana-porodní asistentka 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:23:56)
Markét,nevím,zda víš,na jakém základě pracuje ikubátor?Nechci Tě poučovat,ale inkubátor nahrazuje maminčino bříško.Díky inkubátoru dnes přežívá nedonošené mimi ,i 25 týden narozené!Tam by mámina náruč nepomohla.Ivana
 Líza 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:27:41)
Ivano, ale řeč je o fyziologických novorozencích, ne o nedonošených dětech.

Můžeš mi říct, jaký je rozdíl mezi trváním na něčem a dohadováním se, když prostě personál řekne, že to nejde? A tušíš matně, jaký má takové - tvými slovy trvání na něčem - vliv na průběh porodu?
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:58:03)
Tak nějak. I když zrovna o nedonošeních a mámině břiše vyšel teď článek v Instinktu: http://instinkt.tyden.cz/obsah/doc.asp?rok=2008&cislo=53&id=26
 Stáňa a dva kluci 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 20:03:55)
Markét, akvária~:-D
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:11:59)
Na šestinedělí pracují porodní asistentky? A ty pak chodí k porodům nebo se jen starají o šestinedělky?
 elindra 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:14:11)
Markéto, myslím, že na oddělení jsou jiné PA než na sálech.

Ivano, vzhledem k počtu personálu je žádání jiné sestry trochu sci-fi...
 Líza 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:13:04)
Ivano, sorry, ale fakt nejsi dětský psycholog, abys mohla vynášet soudy o tom, jestli je spokojenější dítě u matky nebo v inkubátoru.
 Sylvie 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:14:57)
Ivano, vidíš, já jsem taky zjistila, že mimi, které je hned po porodu v teplíčku u maminky a pomalu si zvyká na svět, to je taky spokojené ~;) MMCH když jsem se zajímala o porod ve vaší nemocnici, tak jsem mi bylo řečeno, že na sále nesmím mít dítě u sebe, že musí ležet v postýlce vedle matky, doslova že je zakázané ho mít u sebe. Bylo to tedy v roce 2005. Tohle byla jedna z věcí, která mě od porodu u vás odradila a radši jsem jela rodit přes půl republiky.
 Ivana-porodní asistentka 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:18:36)
Ano,bylo to tak,ale dnes už má každá maminka svůj vlastní porodní pokoj,s předsíňkou a vlastní koupelnou a s WC,ve sprše je masážní panel a má tam své soukromí a jednu porodní aistentku na porod.V roce 2005 rodila i má dcera,v listopadu a to už byla možnost mít mimi u sebe ,celou dobu.Ivana
 zdravotnice porodnicodomorodka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:34:33)
Ivao, to snad nemyslíš vážně? Chceš snad říct, že dítě, které je v inkubátoru na zahřátí je spokojené? Tím zcela popíráš teorii bondingu, jestli teda vůbec víš, co to je. Pro dítě je nejpřirozenější matčino teplo a matčina pokožka. Dětě spokojené v inkubátoru - to chce vytesat do kamene! tak to této porodnice by mne nedostali ani za pytel zlata, jestli tam jsou celkem vstřícné PA přesvědčeny o tom ,že dítě je spokojeno v inkubátoru!
 Ivana-porodní asistentka 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:36:32)
Nemá cenu se s Tebou dohadovat.Dítěti,které je předčasdně narozeno inkubátor nahradí matčino bříško.I.
 kreditka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:40:24)
Ivano nech to být, i kdyby si měla 100 % pravdu, tak tě to tady za chvilku utahá, budeš tady tahaná za slovo což už se děje teď. Přeji ti hodně štěstí, vážím si práce veškerého personálu porodnic, kteří tuto činnost vykonávají srdcem. Je to náročná profese, zvláště, když se nikdy všem nezavděčích ~x~
 Sylvie 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:43:01)
Kreditko, já už jsem taky utahaná - z toho čekání, až ocituješ, kde konkrétně hází autor VŠECHNY porodnice do jednoho pytle. A taky se těším na sdělení jména porodnice z tvého okolí, ve kterém by manželka autora mohla porodit dle svých představ.
 kreditka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:56:23)
Opět ti opakuji že Vrchlabí, to je od nás kousek!!!!!!!!
 zuzini 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 20:53:30)
Hoď jinou do placu, Vrchlabí bylo zavřeno
 kreditka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 21:17:59)
Z jakého důvodu, abych utěšila tvé ego? Už jsem ti psdala že nemám důvod nic hledat a můj čas je dost vzácný na to abych hledala porodnici, když ji hledat nepotřebuji
 Líza 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 21:21:04)
Takže není třeba brát vážně tvé argumenty, žejo, protože je to jenom plácání do vody. Taky informace.
 kreditka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 21:24:52)
Co konkrétně ti připadá plácání? Cítíš se ublížená, že nemíním hledat porodnici dle představ domarodek? Lízo i kdybych nějakou porodnici našla stejně by jsi šťourala stejně jako do Ivany a proto se tím nemíním zabývat
 Líza 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 21:26:19)
Ale kdepak, tvrdíš, že takovou porodnici mohli v Čechách najít, když se tě ale někdo zeptá, tak mlčíš jak ryba. Ublížená? To skutečně ne, není důvod, jen pobavená, ono je snadné říct, když se člověk zamotá do neuvážených prohlášení, která nemůže podložit fakty, že se vlastně o ničem nechci bavit
 kreditka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 21:37:22)
Věřím tomu, že by se to dalo někde dohodnout, ano to jsem skutečně psala a taky tomu věřím, koneckonců porodnice, kde pracuje Ivana požadavky z velké části splňuje - je mi jasné, že tím tě neoslním, koneckonců koukám jak se snažíš Ivanu přesvědčit o tom, že vlastně neví kde pracuje zato ty to víš 100 % - 3 * hurá dokonalé Líze
 Sylvie 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 21:58:59)
Kreditko, naopak - já mám pocit, že P. ty požadavky zas až tak moc nesplňuje ~d~ A nic na tom nezmění fakt, že když už bych byla nucená si v Praze nějakou porodnici vybrat, bylo by to právě Podolí, ptž ji tady považuji za nejlepší.
 kreditka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 22:02:33)
Záleží jaké požadavky myslíš, třeba s očkováním by byl asi problém to je myslím ošetřeno zákonem, ale Amazonka si dole na diskusi dojednává porod konkrétně s Ivanou i když s nejistým výsledkem~d~
 zdravotnice porodnicodomorodka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 22:03:44)
Kreditko, prosím, jakým zákonem je ošetřeno očkování? Díky za odpověď.
 kreditka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 22:07:53)
Psala jsem, že si to MYSLÍM (to znamená že to nevím jistě). Je to ošetřeno, nevím jak přesně, ale u nás jsou děti očkovány plošně a to většinou v porodnicích jak je to s odklady nevím
 zdravotnice porodnicodomorodka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 22:11:54)
Kreditko, tak fajn, sorry. Kdyby ses chtěla dozvědět, jak je to s tím, když se rodiče chtějí o očkování zajímat a chtějí vztí odpovědnost do svých rukou, tak velmi zajímavé jsou stránky www.rozalio.cz

jinak máš pravdu, v porodnicích, jsou většinou očkovány plošně, což není moc dobré, obzvláště v situaci, když i pneumologická společnost chce od plošného očkování tbc odstoupit. Odklad by měl být dostačující, že si rodiče sami zajistí očkování na kalmetizační stanici a informují o tom v porodnici. Kdybys chtěla očkování tbc odložit. Hodně zdaru!
 kreditka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 22:39:22)
Třeba to jednou využiju, chci teď odložit Trivivac (doufám že jsem to napsala správně myslím vakcínu na spalničky, zarděnky a příušnice) holka je teď pořád nastydlá a když už není tak se to vozí po mě nebo někom jiném z rodiny, tak snad budu mít úspěch, v každém případě se na ty stránky juknu ~;) Představovala bych si tak konec dubna aby bylo tepleji ale ne zas tak moc, no uvidíme jak skloubím s pediatričkou termíny, aby se nám to s něčím netlouklo. Jinak dodám, že dítě jsem nechala naočkovat v porodnici i proto, že manžel dělá ve fabrice s cizinci, kteří nemají právě nejlepší hygienické návyky a lékařskou prohlídkou proletěly nejspíš tryskáčem - kolikrát už měl manžel strach že něco chytil ~d~
 jana38 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 22:13:12)
kreditko, podle zákona je očkování proti TBC prováděno mezi 3.dnem a 6ti týdny života dítěte.
 kreditka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 22:17:27)
Díky za info, opravdu jsem to nevěděla do jakého týdne života dítěte má být očkováno, je fakt, že se mě v porodnici ptali na očkování na příjmu a já jsem s tím problém neměla.
 Amazonka 4D 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 22:06:22)
Kreditko,nedojednávám si nic konkrétně,i když by to bylo fajn...nicméně mi nejsou jasné technické záležitosti,jak tohle zařídit v porodnici,která to oficiálně nepovoluje...
Pokud se ukáže,že tohle jde a je to realizovatelné,tak hurá,obrovský krok dopředu...ale pořád mám tak nějak pocit,že Ivana myslela spíš doprovod ve stylu duly,než individuální péči konkrétní PA
 kreditka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 22:09:32)
No těžko se to bude vyjednávat konkrétně když nejsi těhotná ~t~, myslela jsem to jako simultáž jak to dopadne jestli to tam půjde či ne
 Amazonka 4D 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 22:10:53)
No,konkrétně co se týká Podolí,atk tam je lepší si cokoliv dojednat snad ještě před otěhotněním...už registrují těhotné v 7tt ~d~
 kreditka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 22:15:05)
To je smutné, ale na jednu stranu porodnice chápu, leda že by postavily vedle porodnice velké cirkusové šapitó a posílaly rodičky při přeplněnosti tam. U nás v "okreskách" je stop stav otázka většinou několika hodin a to se tady žádné registrace nedělají, prostě přijdeš na příjem a odrodíš. V tom dávám za pravdu zastánkyním porodních domů a ambulantních porodů tím by se situace třeba v Praze dost zlepšila
 novoli 


Re: Článek se mi nelíbí 

(12.1.2009 21:53:36)
to jsou jen provokatérky které rýpou do všeho a vubec bych je neřešil ;)takových se válí na netu tuna
 Ivana-porodní asistentka 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:48:01)
Mně se za 34 let nestalo,že bych měla nějaký konflikt s maminkou,a doufám,že už se mi to vyhne do důchodu.Je fakt,že práci miluji a mám ráda lidi.A vím,že mnoho co vylepšit,ale je to o lidech.A myslí,že se dá vždy dohodnout.
O tom,pokud je dítě v pohodě a má být v matčině náručí,nepochybuji,ale zažila jsem maminky,kterí po porodu dítěte byly tak unavené,že by ani mimi neudržely.Ale poku je dítě podchlazené,mámina náruč nemusí pomoct.Ivana
 Líza 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:49:25)
Dobře, a položme si otázku - nebylo by méně podchlazených dětí, kdyby se okamžitě nemyly, nahaté neměřily a nevážily a tyhle zákroky se nechaly až za hodinku dvě? A kdyř by se ty děti ponechaly okamžitě dobře přikryté u matky na jejím holém teplém těle?
 zdravotnice porodnicodomorodka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:53:06)
Ivano, jsem moc ráda, že jsi nikdy neměla konflikt s klientko...ale bohužel sam avím, že mnoho klientek je neinformovaných a s klidem přijímají rutinní postupy zavedené ve zdravotnictví, které jsou škodlivé, ve světě neuznávané a u nás stále rutinně prováděné...dítě podchlazené, pokud je porod vedený normálně dle WHO by být nemělo, pokud se ihned dá matce na hrudník pod peřinu, tak ani nemá kde a jak se podchladit....jde jenom o tom přemýšlet. Dám ti sem odkaz na jeden prodní plán, za který teď lobuje jedna maminka, můžeš mi, prosím napsat, zda by se dalo dle tohoto prodního plánu u Vás porodit? Díky.

http://www.kxkdesign.net/kxkshare/porodni_plan-nemocnice.pdf
 Ivana-porodní asistentka 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:54:32)
okopírovala jsem si to a kouknu se
 zdravotnice porodnicodomorodka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:55:39)
Ivano, vidíš a mně zrovna v porodnici vadilo, když mně všichni od pana primáře po uklízečku oslovovali "maminko". Pro mne je to velmi citlivé a intimní oslovení...takže někomu prostě vyhovuje něco a jinému něco jiného....
 Ivana-porodní asistentka 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:59:06)
Ale proč se neozveš,aby Ti neříkali maminko...Já říkám nejčastěji "děvčata,děvčátka,holčinky"...V Německu jsem měla jmenovat pacientky jménem...Mně připadá zase studené říkat,paní Žežulková,či paní doktorko Králová....Ale stačí se ozvat.Ivana
 zdravotnice porodnicodomorodka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 20:04:21)
Ivao, říkala jsem to opakovaně, ale řeknu Ti, že po porodu s hormonálním koktejlem v hlavě mne celkem unavovalo těm 6O lidem personálu, co jsem je potkala, říkat, a´t mi neříkají "mamčo, či maminko", holčičko, děvenko, tak to by mne teda taky dostalo. Mi vyhovuje paní Nováková lépe...ale to je vše jen o tom, že všichni máme odlišné potřeby. Ozvala jsem se vždy a všude, dokonce jsem před druhým porodem svůj porodní plán konzultovala v několika porodnicích. Podařilo se ti ten plán otevřít?
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 20:06:53)
Ivano, v tom případě chápu, proč se ti příčí "klientka" - protože oslobvením "děvčátka" si můžeš, byť nevědomě, upevnit svoji nadřazenou pozici.

Já nepotřebuju, aby mě měla PA nebo novorozenecká sestra ráda. Na to mám maminku nebo kamarádku. Já potřebuji ASISTENTKU, tj. někohjo, kdo mně asistuje u porodu, kdo je mi k ruce a svou odborností mi pomůže dobře porodit.
 Líza 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 20:09:26)
Děvčátko nepovažuji za adekvátní oslovení pacientky. Myslím, že v každém komunikačním kurzu pro zdravotníky se zdůrazňuje, že je třeba oslovovat pacienty jejich příjmením a vykat, a pouze v případě, že oni s tím souhlasí nebo k tomu vyzvou, je možné zvolit jiné oslovení...
Ale to jsou přesně ty situace - tohle nikdo nedělá ve zlém úmyslu - říkáš děvčátka a bereš to tipuju tak trochu mateřsky - jenže ona to nejsou děvčátka, o které se mateřsky postaráš, ale dospělé kompetentní ženy. Paní XY.
 Ivana-porodní asistentka 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 20:14:16)
já nevím,ale pokud by to některé mamince určitě by mi to řekly.Myslím,že je víc těch co oslovení paní Vonásková nechtějí.Já patřím také mezi ně.Myslím si,že slušnost a uctivost se projevuje jinak,než oslovením paní Vobořilová.Ale je fakt,že pokud bych viděl,že se to nelíbí,přizpůsobím se.Ivana
 Vrtulka* 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 20:18:00)
Ivano, a co kdyby ses klientek sama od sebe zeptala jakému oslovení by daly přednost? Ušetřila bys jim případný nepříjemný pocit pokud by ses na první pokus netrefila a navíc by rodičky nebyly nuceny diskutovat o další věci.
Tobě by se líbilo kdybys přijela na chíru se zlámanou nohou a přítomný personál tě oslovoval třeba "teta"? Byť by to bylo přátelským tónem?
 zdravotnice porodnicodomorodka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 20:18:58)
Ivano, provotní pro zdravotníka a člověka v každé pomáhající profesi je, uvědomit si, že klienti mají jiné potřeby.n ež-li já sám! Pkud si to zdraovník neuvědomuje, tak prostě nemůže dělat svou práci dobře, i když má pocit, že činí samé dobré skutky....myslím, že nutně potřebuješ supervizi, aby sis tyto základní komunikační chyby uvědomila.

Nevěřím Ti, že se každé klientky zeptáš, jak si přeje být oslovována.
 . 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 20:22:51)
Proč hned tak zhurta? Ivana sem šla dobrovolně ,vstřícně a ty hned arogantně supervizi.
 Líza 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 20:32:26)
Tečko, supervize je arogantní? Nepovídej ~t~
 Líza 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 20:34:24)
Mně osobně oslovení maminko nevadilo, připadalo mi to, jako by mi tím personál dával najevo, že to dobře dopadne a za chvíli budu matkou.
Ale vím, že je dost lidí, kterým to vadí a přece jen oslovení příjmením je neutrální a neurazí nikoho.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 20:35:12)
Obávám se, že tečka si supervizi představuje jako inspekci ve škole ;)
 Vrtulka* 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 20:32:33)
Co je na doporučení supervize arogantního? Ivana má jistě svou práci ráda a chce ji dělat dobře- to znamená tak aby byla spokojena sama se sebou ale aby byly spokojené také klientky. Supervize by jí v tom mohla pomoci.
 zdravotnice porodnicodomorodka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 20:33:44)
Anonymní tečko, vím, že sem šla Ivana dobrovolně ,jinak to asi nejde, což ~j~? Na suervizi je obvyklé jít taky dobrovlně, proto ivaně píši, že by o ní měla uvažovat. Nevidím nic arogantního na tom, upozornit poskytovatele služeb, že někteří klienti mají jiné potřeby, než-li on sám.
 kreditka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 21:49:01)
Přece se tu nebude trpět schopná PA pracující v porodnici, která není 100 % nakloněna porodům doma že...tak se jí musí nechat sežrat kde co, ať už oslovení pacientky, za chvilku ji zde budou peskovat za nevhodné barvy na povlečení v porodnici ~a~
 Vrtulka* 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 21:56:14)
Kreditko, s Ivanou jsme řešily věci které může sama ovlivnit- to jak oslovuje klientky a jak jim vykládá že jejich pláč škodí dítěti. O věcech které nemá ve své moci tu řeč nebyla. Děláme to po čem se pořád volá- dáváme najevo co chceme a co nám vadí. Osobně věřím tomu že se Ivana trošku zamyslí a zkusí se naučit klientštějšímu přístupu.
 zdravotnice porodnicodomorodka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 22:02:06)
Ivano, to je výborné, že si se ZZairou rozumíš a mluví ti z duše! Nejsi ty tak náhodou ta její teta, které vozí kvanta poškozených dětí po domporodech? Nebo je to ještě jinak?

Krom té odpovědi na placku, mohla bys mi odpovědět, kolik přidušených po domácích, či jinak poškozených dětí jsi v porodnici v Podolí viděla? Kdy to bylo, ve kerém období? Díky moc, budu ráda za každou informaci.

Mmch viděla jsem desítky dětí po domácích porodech a kupodivu žádné nebylo nijak poškozené, ale pravdou je, že to bylo vždy doma. na druhou stranu jsem viděla několik dětí, které byly poškozeny vedením porodu a dokonce jsem viděla i jednu matku, jejíž dít byl ovedením porodu v nemocnici zabito (dokládaly to znalecké posudky gynekologů). Tož tak. Pohled z druhé strany.

A věřím, že ty poškozené děti, pokud budou někdy řídit auto a budou mít průkaz invalidy, tak jim nikdy nebude na parkovišti zaclánět na vyznačených parkovacích místech nějaké auto.
 Stáňa a dva kluci 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 22:06:14)
No tak na ten příbuzenský vztah mezi Ivanou a Zzairou jsem se taky chtěla zeptat~;)....
 kreditka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 22:05:47)
Je mi jenom smutno, když vidím jak jste se na Ivanu všechny sesypaly a některé dost útočně ~a~
 Vrtulka* 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 22:10:29)
Kreditko, co myslíš tím sesypáním? Ivana přece sama říkala že není problém se dohodnout. Tak jsme se jí znažily vysvětlit, že i když to ona jistě myslí dobře, tak konzument její péče z toho nemusí být zrovna odvázaný~d~. A ona se tom v tu chvíli nemusí dozvědět z jednoduchého důvodu, že už to rodičce nestojí za další dohadovaní. Tady má výbornou možnost podívat se na situaci v porodnici ze strany klientů, to je podle mě pro ni jednoznačným přínosem, nebo by alespoň mělo být.
 Vaal 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 20:19:33)
Ne, ne...slušnost je oslovovat celým jménem a nejlépe se všemi tituli...třeba :"Teď prosím paní inženýrko, kandidátko věd Jano Nováková zatlačte"~y~
 Vaal 


Moje babička 

(10.1.2009 20:25:58)
No kdyby mojí babičce v nemocnici někdo řekl "babičko", jak mají ve zvyku některé žoviální sestřičky, tak se se zlou potáže, zřejmě by ho přetáhla berlou~t~
Vím že to nesnášela už u své maminky, když jí v nemocnici říkali "babičko" místo aby jí slušně a s úctou vykali a oslovovali plným jménem.
To s těmi tituly předtím byla nadsázka, kdyby někdo nepochopil~;)
 Amazonka 4D 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 20:19:36)
No a tohle je jedna z věcí,i proto bych ráda měla svou PA,takovéhle věci se dají jemně vyjasnit předem...určitě to není to nejdůležitější,ale přeci jen,i mozaika se skládá ze spousty pidikamínků.

A ještě by mě,stejně jako Markétu,zajímalo,jak novorozenec prochladne na 35st,já rodila do vody a ani tehdy k prochladnutí nedošlo...
 elindra 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 20:23:15)
Ivano, tak to nic, já byla na druhém oddělení.
Oslovování maminko nebo děvenko mi taky není příjemné.

Amazonko, mně jeden novorozenec prochladl, právě po mytí, před čtyřma rokama v Podolí a pak ji odnesli ~;(( Chtěla jsem se tomu vyhnout a proto jsem tentokrát nechtěla miminko mýt.
 Amazonka 4D 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 20:27:15)
Elindro právě...pokud koupat nechci,chci první vyšetření na svém těle,kde bude miminko přikryté a s čepičkou,tak prochladnout nestačí...
 Evelyn1968,2děti 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 20:31:16)
Vážím si toho, že sem Ivana přišla~R^.

Jen se přidám k těm, kterým oslovení "maminko" vadí, děvenko mi teda nikdo neříkal, naštěstí:-). Připadá mi to podobný, jako univerzální oslovení "babi" pro pacientky- důchodkyně. Radši jsem pro cizí lidi paní XY.
 Grainne 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 20:36:18)
Jen tak mimochodem, když se provalí nějaký ten titul, je zajímavé, že v tom okamžiku je po podobných familiárnostech veta.
Jenomže uctivé oslovení, které je v souladu se společenskými pravidly, nepatří jen "otitulovaným", leda by tím zdravotníci chtěli vyjádřit, že jedine ty jsou ochotni nepovažovat za méněcenné. Pak dochází k poněkud úsměvným situacím ve stylu:"Zatlačte, paní Magistro".
Přítomní prominou, ale já to považuju za jasný příznak křupanství - tedy neumět slušně a správně oslovovat.
 Ivana-porodní asistentka 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 20:38:28)
Eveli,díky za podporu.Já chodím občas,pokud čas dovolí,na diskuze co si ženy myslí o naší porodnici,a někdy je mi z toho smutno.Ale pak si řeknu,koukni,jak Tě mají v práci maminy rády,snad mezi ty sestry,které jsou "hnusné"nepatřím.Ale myslím si,že jsou u nás porodnice dobré.Nejen ta moje,ale snad i Krč,Apolinář,Motol a venku Prachatice a další...A díky Ivana
 Grainne 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 20:31:22)
Tedy oslovovat cizí ženu maminko je nehoráznost a vrchol neúcty. Rodička je vaše matka, či co?
Nebo tím hodláte vyjádřit fakt, že teď rozhodujete vy?
Hm, je dost smutné, když základní znalost společenských pravidel pokulhává, obzvláště, když se tu pozvedl takový pokřik o tom, zda jsme, či nejsme vrcholně civilizovaní. Jak vidno, zřejmě příliš civilizovaní nejsme, přinejmenším v tomhle ohledu.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 20:13:12)
PS: rodila jsem s PA zhruba tvého věku (odhaduju podle vnuček), tj. ve věku mé maminky. Vykala mi a oslovovala křestním, protože jsem byly v dlohodobějším kontaktu, jí jí také. Nevím a nezajímá mě, jestli mě má ráda nebo ne, podstatné bylo, že mě respektuje jako ženu s vlastními postoji a představami, a díky tomu jsem k ní mohla mít důvěru jako k odborníkovi, kterému svěřuji doprovod mě a mého dítěte v cestě na svět.
 Ivana-porodní asistentka 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 20:17:23)
Souhlasím,taky maminkám netykám a myslím,že se se mnou rády poradí a pobaví.Jdu se kouknout dceři na zubní pohotovost.Zetě bolí zub a chtějí do Motola a já nevím,zda je tam zubní pohotovost.Hned jsem zpět.Ivana
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 20:23:44)
Ivano, takže chápu dobře, že říkáš "Holčičko, máte křížové bolesti?" ~t~

(Psala ji na jedno místě o oslovení "holčíčky, děvčátka" a na jiném, že vykáš.)
 Ivana-porodní asistentka 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 20:33:19)
Markéto,vidím,že nečteš.U nás mají maminky poporodní bolesti,jsem na šestinedělí.A já jmenuji maminky paní a jménem,ale pokud s maminkama "drbu",což dělám,pokud se maminky chtějí zeptat,pokud chtějí poradit,nebo třeba pokud pláčou a vím,že potřebují pochopení,tak je osluvím jinak.Já po šestunědělí řvala i když mi zazvonil telefon,tak vím,co to je,pamatuji si to dodnes,i když mým dětem je pře 30 let.A tak chápu,že ten pláč je projev,který k šestinedělí patří.A pak se i blbě říká,paní Vonásková neplačtě,miminko to cítí.I
 zdravotnice porodnicodomorodka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 20:35:43)
Ivano, moc mne ještě zajímá, k tomu porodnímu plánu, je naprosto v pohodě si od vás odnést svou placentu?
 Ivana-porodní asistentka 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 20:42:58)
Frido,z tou placentou,to Ti nepovím,nikdy jsem se stím sama nesetkala,holky z PS nikdy o této věci nemluvily,ale můžu se zeptat.Viděla jsem tento problém v Ordinaci v Růžové zahradě,a to je vše.Ale můžu Ti to zjistit.Ale kam Ti mám poslat odpověď?Vím,že moje dcera chtěla kus odpadlého pupečníku a má ho,ale jinak to zjistím.Ivana
 zdravotnice porodnicodomorodka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 20:45:30)
Ivano, klidně mi to napiš sem a budu za info vděčná a myslím, že i např. jiné budoucí klentky Vaší porodnice.

 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 20:38:54)
Takže "Děvečko, neplač, miminko to cití?" No, já bych spíš ocenila "Paní Vonásková, je něco v nepořádku?" Pak bych měla pocit, že se dotyčná zajímá, co se děje a jak to napravit, a nechce mě poučovat a vydírat blahem dítěte. To už bohužel není jen otázka tykání a vykání, citově mě na šestinedělí vydírali i s vykáním, protože mi neuměli podat informace relevantní k tomu, abych se mohla rozhodnout.
 Ivana-porodní asistentka 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 20:48:47)
Markéto,určitě bych Vám vykala a určitě bych vám říkala paní XY.Nebojte se,že bych Vám říkala Děvenko,či jinak.Celkem dost odhadnu ,kde si to nemůžu dovolit a kde někdo potřebuje teplejší přístup.Věřte,že jsem s tímto problém nikdy neměla.
 zdravotnice porodnicodomorodka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 20:51:45)
Ivano, ale vstřícný a empatický přístup může mít i odborník, který klientům říká např. pane prezidente! Copak tomu opravdu nerozumíš? Přeci teplejší přístup není jeno o tom říkat někomu děvěnko...
 10.5Libik12 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 21:04:18)
Myslím si, že oslovení (nemám na mysli hrubé) není v kategorii porodních poranění a trvání na tom, že jsem JUDr. Nováková mi připadá správné nicméně ve vztahu k porodu malicherné.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 21:12:42)
Libiku, průšvih je v tom, že u spousty lidí je způsob oslovení úzce provázaný s vnímáním nadřazenosti - podřízenosti - parnerským přístupem a podle toho pak upravují i svoje další jednání. U někoho je to vědomé, u někoho podvědomé, ale pokud někdo prodávajícímu Asiatovi tyká, obvykle to nebývá z nedostatku sociálních schopností, ale z (pod)vědomé nadřazenosti. Stejně tak může familiérní oslovení personálem vyvolávat pocit, že mohu udílet nevyžádané rady, případně rovnou zatlačit rodičku/pacienta do podřízené pozice. Zatímco když si musí uvědomit tu "paní Vonáskovou", pomůže to i k sebereflexi - jen težko se pak říkají věty jako "paní Vonásková, neřvěte mi tu, když jste to dělala, taky jste neječela". Teda uznávám, jsou typy, u kterých nepomůže ani svěcená voda ;)
 Grainne 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 21:19:27)
Libik, na tom titulu myslím není třeba trvat, ale paní+příjmení je snad samozřejmost.

Co se týče té placenty, asi bych si taky nevěděla rady s praktickou stránkou věci v porodnici, ale jako symbol sepětí se stromem mi to připadá krásný a dovedu si představit ten prožitek, když člověk za pár let k tomu stromu přijde. Libik, prostě nejsi romantik, ani trochu.~;)
 zdravotnice porodnicodomorodka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 21:24:12)
Se stromem je to opravdu takové energetizující, to si pište a nemusíte být romantici, já taky moc nejsem...

Jenom technická a kde si myslíte, že ty placky jsou po porodu uložené? Normálně v ledničce v porodnici. V jedné porodnici žákyně, nesmí svačit s PA v jejich místnosti, teda, nesmí tam prostě vstoupit (toliko o vstřícnosti mezi zdravotníky k sobě), tak sedí na židli vedle ledničky s plackami a svačí svoje placky, teda např. bramborové...

Omlouvám se romantickým povahám, ale chce to trochu reality, život není jenom nádherný!
 10.5Libik12 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 23:51:06)
Ne, Grainne, já jsem největší romantik, stačí mi esence, existence mě obtěžuje, mázky, šnůry, placenty, blueee, co to je? Nepotřebuji to a chci ve své porodnici, aby se mnou bylo zacházeno tak, že hmotná tělesnost není jádrem věci neb duch převažuje:) V žádném případě nechci vidět ničí placenty, zejméne ne tu vlastní~;)
 Sylvie 


Re: Článek se mi nelíbí 

(11.1.2009 9:15:27)
V žádném případě nechci vidět ničí placenty, zejméne ne tu vlastní~;)

No, vcelku není důvod, proč bys měla vidět cizí placenty. Každé oddělení musí mít ledničku na biologický materiál a do té patří jen a pouze biologický materiál, který zas nepatří do žádné jiné ledničky. Pacienti do této ledničky nemají co lízt ;o)

Sice bych řekla, že by placenta měla jít do spalovny, nicméně pokud by si ji rodiče vzali, tak je myslím docela řešitelné, že si ji po porodu tatínek hodí třeba do autochladničky nebo do takové takové té mrazicí tašky a odveze domů ~d~
 jedna plus dvě 


Re: oslovení - titul 

(11.1.2009 0:08:14)
Postřeh: Sice nejsem JUDr., ale od té doby, co mám na kartičce pojišťovny titul (na kterém nelpím) se ke mně doktoři chovaj nesrovnatejně slušnějc. Je to smutné, ale je to tak. A využívám toho :-)
 10.5Libik12 


Re: oslovení - titul 

(11.1.2009 1:17:39)
Papayo, já tedy klienství zažívám i jako netitulovaná, ovšem, až mi za 2 roky vnutí Cabada můj první titul, budu na něm lpět. Mimochodem, lidem, kteří nelpí na titulu, se těžko dostane na kartičku pojišťovny~;)
 Líza 


Re: oslovení - titul 

(11.1.2009 7:54:07)
Libik, kdepak, na minulé kartičce pojištěnce jsem měla titul proto, že mi ho tam prostě opsali z občanky (a v občance ho nemám proto, že bych na něm lpěla, ale že jsou - byť výjimečné - situace, kdy se sakra hodí doložit, že jsem doktor). A jakmile jsem se tou kartičkou někde prokázala, v tu ránu jsem měla o třídu lepší zacházení. Docela :-©.
Pak mi kartičku vyměnili a dneska už to na ní nemám. Takže zažívám to, co tu holky popisují, jistou míru nadřazené neurvalosti do okamžiku, kdy se někdo nad mými argumenty pozastaví, zeptá se, jestli jsem zdravotník, já řeknu že jo, a v tu ránu se opět komunikace a zacházení o třídu zlepší.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 20:56:26)
Víš, ono nejde o to něco si dovolit - nedovolit. To není tím, jestli je někdo něžná dušička a někdo studený čumák. Jde o to respektovat klientku jako člověka. Lze se do někoho vcítit a přitom se chovat s úctou, útěcha nemusí přicházet jen s mateřským objetím nebo kamarádským poplácáním po ramenou.

Ale možná jen neobratně volíš slova. Kéž by.
 Vrtulka* 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 20:40:11)
Ivano, tak nevím, možná jsem divná, ale pokud bych v šestinedělí propadla smutku a plakala, tak informace že miminko to cítí by mě asi zrovna nepozvedla~d~
 Ivana-porodní asistentka 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 20:45:09)
Pokud maminka je smutná a nebo pláče,pak to mimi to vycítí,to vím.Pláče,bývcá neklidné...Proto je lepší,aby byla maminka v klídku a spokojená.Ivana
 Líza 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 20:48:20)
Ivano, tam jde ale o psychologický dopad toho, co řekneš, že to miminko vycítí, to je jasné.
Jenže maminka v hormonální bouři pláče, možná má strach, možná se obviňuje, že není nebo nebude dost dobrou matkou a nezvládne péči o dítě... a do toho přijde někdo, kdo jí řekne, že svým pláčem tomu dítěti ještě škodí. To ji neuklidní, naopak jí to může přinést pocity viny navíc - možná to, co by potřebovala daleko spíše, by bylo ujištění, že se o děťátko určitě bude umět postarat a že mu neuškodí ani její přirozené výkyvy nálad po porodu, než zdůrazňovat, jak ho svým chováním, které nemůže ovládnout, ohrožuje.
 Stáňa a dva kluci 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 20:48:37)
Ivano, určitě se snažíš dělat svou práci co nejlépe...to oceňuju. Ale pokud maminka pláče, tak je spíše potřeba projevit empatii a vyslechnout. Snejvětší pravděpodobností jí to zklidní. To, že to dítě vnímá, je sice pravda, ale to, že jí to v téhle chvíli řekneš, způsobí, že se bude cítit ještě hůř. A navíc může mít slušné pocity viny.
 Ivana-porodní asistentka 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 20:50:43)
Vždy maminku vyslechnu a vysvětlím a iklidňuji.Při mé službě mám zpravidla usmívající se maminky.Jsou spokojené.A zto je pro mě to hlavní.
 10.5Libik12 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 21:00:04)
Holky, ale vy jste na paní porodní asistentku v přesile, to není hezký.

Jinak mě zaujala představa odnosu vlastní placenty, vidím to v barvách - povijan, pugét, placenta:)))

Vím, že to jistě má pro někoho význam, nicméně je to hezká ukázka toho, že poskytované sebelidumilnější služby musí mít rámec kultury, v níž se realizují. Nezdá se mi možné aby nejlepší porodnice světa vyhověla matkám uskladněním vlastní placenty ve společené ledničce. Já coby druhá matka, bych mohla dostat šok~;) A ať si kdo chce říká co chce, odmítám se v tomto dovzdělávat v přínosech placent zakopaných pod jabloní.
 kreditka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 21:31:24)
To víš Libiku někdo se nesmíří s tím, že může existovat milá porodní asistentka v příjemném prostředí porodnice, kde můžou být světe div se spokojené rodičky a nedejbože když se toto vše odehrává v ČR a tudíž jsou tu osoby, které to Ivaně musí nechat tzv. sežrat
 Amazonka 4D 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 21:36:54)
Bože Kreditko,k čemu je jedna milá PA v jedné porodnici,když není nikde psáno,že zrovna v té porodnici mi dovolí porodit (např. Praha - registrace/neregistrace) a i kdyby ano,kde je psáno,že natrefím zrovna na tu milou a ne na tu,která sevčera dozvěděla,že její manžel čeká s milenou dítě (například,stačí aby byla unavená,nemusí mít vražednou náladu)

A to je právě ta ruská ruleta,kterou já nechci podstoupit a evidentně tohle nechtěl ani autor...
 kreditka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 21:39:21)
Teď si mě fakt pobavila - a kde máš záruku, že ta tvoje PA třeba v cizině, ten den kdy budeš rodit nenačape třeba manžela v posteli a bude protivná??? - taky ruská ruleta
 kreditka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 21:40:05)
Oprava: manžela v posteli s milenkou
 Amazonka 4D 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 21:46:43)
Ach jo,já věděla,že to nepochopíš...
Ona v tom taky hraje roli jistá profesionalita...a třeba i peníze.
Pokud si kdekoliv zaplatím přímo nějakou službu,tak je reálná šance,že jí dostanu,pokud je ten dotyčný profesionál...

Bohužel,u nás je PA většinou zaměstanec (píšu většinou,aby ses toho nechytla...jsou i soukromé) a tak jí jedna rodička,která nebyla s její službou spokojená,žíly netrhá,není na ní závislá...
Určitě jsou i profesionálky duší,které byť zaměstané si váží každé rodičky,ale kde máš jistotu,že právě na tuhle narazíš...
 kreditka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 22:29:57)
100 % jistotu ale nemáš nikdy, je fakt, že se soukromou PA máš větší pravděpodobnost, že bude profesionální a navíc budeš mít čas ji poznat, ale nikdy ti nikdo nezaručí, že právě v den D bude profesionální třeba z osobních důvodů.
 zdravotnice porodnicodomorodka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 22:34:45)
Kreditko, jelikož soukromé PA, většinou procházejí supervizí, protože pracují samy, takže mají větší ochotu a touhu konzultovat mezi sebou svoje pracovní postoje a tím, že pracují samy, tak mají menší šanci nabýt rutinní a nezdravé postoje ke klientům, tak mám se soukromou Pa celkově větší šanci na profesionálnější zacházení...
 ... 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(11.1.2009 10:17:44)
frido, jestlipak budeš psát dopisy vedení nemocnice, kde pracuje Ivana, udáš ji, že potřebuje supervizi, dle tebe? A xanajka se přidá? Že vám není hanba.
Tady aby se každý bál, že když se vám znelíbí a prozradí pracoviště, co vás ani napadne?
 ... 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(11.1.2009 10:18:19)
frido, jestlipak budeš psát dopisy vedení nemocnice, kde pracuje Ivana, udáš ji, že potřebuje supervizi, dle tebe? A xanajka se přidá? Že vám není hanba.
Tady aby se každý bál, že když se vám znelíbí a prozradí pracoviště, co vás ani napadne?
 Líza 


Re: Článek se mi nelíbí 

(11.1.2009 10:27:33)
Nejdřív si někde najdi, co to je supervize a v jakém kontextu se v pomáhajících profesích používá, a pak se zahrab a styď, jo?
 Amazonka 4D 


Re: Článek se mi nelíbí 

(11.1.2009 10:38:19)
trojtečko,že ty to máš někde uložené a jen měníš slova podle potřeby...akorát by možná chtělo napřed zjistit,co za význam má to které slovo ~y~
 kreditka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(11.1.2009 22:27:31)
S tím souhlasím, jen jsem chtěla poznamenat, že když má člověk den blbec tak ho prostě má a i kdyby byl profesionál každým coulem tak to na něm může nechat následky aniž by chtěl. Jen mě napadá otázka (nemyslím to nijak rejpavě) teď když je PA málo (samostatných) chovají se profesionálně, ale otázka jestli by tomu tak bylo v případě, když by rodily třeba 60 % žen v ČR a PA by bylo při dnešním baby boomu nedostatek - chovali by se profi, nebo by se některé nechaly ukolébat jako třeba dnes někteří lékaři?
 Grainne 


Re: Článek se mi nelíbí 

(11.1.2009 23:02:55)
Kreditko, já si nějak nedovedu představit, že se někdo, kdo je zavislý na příjmu díky přímo odvedené práci, nechová profi. To dost dobře nejde tam, kde je přímá vazba výkon = peníze.
Totéž platí i o tom volnu. Když už si zaplatím něco, na co mám vpodstatě nárok, aby bylo hrazeno ze zdravotního pojištění, zcela logicky očekávám perfektní služby a předpokládala bych, že PA, které takto pracují, to tak i chápou. Myslím, že do toho by nevstoupila žena, která není naprosto perfektně připravená po všech stránkách.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Článek se mi nelíbí 

(11.1.2009 23:43:32)
No, to taky záleží, jestli by to byly samostatné PA závislé na své pověsti nebo ne ... určitě by byly i takové, které by tu pověst neměly nejlepší, a k těm by se brzy klientky nehrnuly.

I já jsem si svoji PA před rozhodnutím jít zrovna k ní "prověřovala" u poměrně dost lidí.
 Grainne 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 22:36:23)
Kreditko, právě to je tak trochu to české specifikum, místo abychom zašli k psychoanalytikovi, máme velice nepříjemný zvyk se o své trable "podělit" se svým okolím.
Neděje se to bohužel jenom v běžných mezilidských vztazích, ale i v pracovních, Je to naprosto neprofesionální a nepřijatelné. V Čechách je to víceméně tolerováno. Mnohdy i spolupracovníci následně "žehlí" situaci:"Víte, kolegyně má problémy..."
Netvrdím, že se to v jiné zemi stát nemůže, ale vzhledem k tomu, že to není tolerováno a je to považováno za nerpřijatelné, pravděpodobnost je mnohem, mnohem nižží.
V tomhle ohůledu jsme opravdu velice nekultivovaní, zdravotníky nevyjímaje.
 zdravotnice porodnicodomorodka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 22:37:36)
Grannie, pravdu díš, ani možná nevíš, jak obrovskou!
 Grainne 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 22:40:42)
Ještě jsem chtěla dodat, že soukromá PA si takovou neprofesionalitu může dovolit stěží, nikdo ji nebude krýt a pokud by její chování bylo neprofesionální v jakémkoliv směru, může si o výdělku nechat jenom zdát.
Vzhledem k počty domácích porodů bych předpokládala, že něco takového se neutají.
 kreditka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 22:40:42)
Hold jiný kraj jiný mrav ~;)
 Grainne 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 22:44:23)
Kreditko, ale to je přesně velice necivilizovaný mrav.
Neočekávám ani ten opačný extrém být neustále happy, ale skutečně není nutné vytroubit do celého širého světa svoje trable. Dokonce bych řekla, že je to součást znalosti společenského chování, úplně stejně, jako pozdrav a vhodné oslovení.
 Cow :-) 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 22:44:29)
třeba budeme brzo "civilizovaná země", kde má každý svého psychologa...včetně.
 kreditka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(11.1.2009 15:25:26)
Jé tak civilizovanost se poznává dle toho, kolik lidí navštěvuje psychologa či psychiatra??? Dle mě je to potom spíš až degenerace národa s možným přešlechtěním jak u psů ~t~
 Amazonka 4D 


Re: Článek se mi nelíbí 

(11.1.2009 15:54:34)
Civilizovanost profese,která pracuje primárně s lidmi, se pozná právě díky profesionálnímu zvládání...pokud k tomu může pomoci supervize,tak je to jen dobře,ne?

 Grainne 


Re: Článek se mi nelíbí 

(11.1.2009 15:54:42)
Kreditko, tak to je spíš o tom,že kdo nedokáže své negativní emoce udržet na uzdě, patří do rukou odborníka.
Já naprosto nevidím důvod, proč bych se měla stát terčem trablů osoby, která je nezvládá. Skutečně není třeba oblažovat celé široké daleké okolí tím, že mi je manžel nevěrný, děti zlobí a ráno jsem rozbila porcelán po babičce. V tomto případě se to týká zdravotníků.
To je fakt dost pitomej českej zvyk.
 kreditka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(11.1.2009 16:38:49)
Hm, jenže každej není tak odolnej, aby na něm nebylo absolutně znát, že má osobní problémy, neznamená to, že o těch problémech bude mluvit, ale určitě nebude právě happy
 Grainne 


Re: Článek se mi nelíbí 

(11.1.2009 16:51:27)
Kreditko, nečekám, že někdo bude happy, očekávám, že bude profesionálně konat svou práci a já nepoznám, že není zrovna happy, to je mi celkem jedno.
Pokud někdo není tak "happy", aby se mu při výkonu netřásly ruce a neudržel jazyk za zuby, když si potřebuje ulevit, má si vzít volno. Toť vše.
 kreditka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(11.1.2009 22:42:53)
No to si může vzít možná tak v porodnici, ale pokud bude chtět rodička po celé těhu jednu PA a pak v den D si vezme PA volno, tak z toho asi rodička šťastná zrovna nebude - víš on i profesionál je člověk a není to stroj
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Článek se mi nelíbí 

(11.1.2009 23:09:11)
Kreditko, což mají některé PA zařízeno například tak, že mají kolegyni "v záloze" (nejen pro případ těch milenek v posteli, ale třeba také náhlé nemoci nebo když je u jiného porodu - s tím musí počítat i ta rodička, která si PA vybírá). Takže pravda, není to ideální v tom, že nerodíš se svou PA, ale alespň s někým, kdo je tvojí PA názorově blízký, a s kým se případně seznámíš ještě během těhotenství. Například PA z Domu u čápa jsou tři nebo čtyři a pracují jako tým (s tím, že máš třeba jednu preferovanou, ale znáš i ostatní).
 Lenelka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(11.1.2009 15:57:55)
Kreditko, v CR je procentuelne stejny vyskyt dusevnich problemu a nemoci jako "na zapade". Ovsem v CR se tyto nemoci stale povazuji za ostudu, coz opravdu neni civilizovane...
 zdravotnice porodnicodomorodka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(11.1.2009 16:03:28)
tady nejde primárně o duševní poruchy (ačkoliv zdravotníci jimi trpí ve stejné míře jako celá civilizace), ale o to, aby pracovníci v pomáhajících profesích (tedy vč. zdravotníků), měli náhled na svoje postoje, chování atd. a neobtěžovali jimi své klienty a nečekali po klientech, že se jim přizpůsobí a hlavně, aby neměli pocit, že ten jejich postoj je ten správný.

např. ke včerejšku, pokud má zdravotní sestra pocit, že slzy ze stresu jsou nepřípustné (protože jí to např. říkala jají matka, nebo k tomu nějak došla sama...), tak tímto postojem může své klientky poškodit, protože jim nepřímo, nebo i přímo říká, že nemají plakat, když jso uve stresu a tatáž sestra je spokojená, když se na ni celé oddělení usmívá (protože sama má pocit, že život musí být nádherný a bez potíží - což je iracionální) a negativní pocity, které jsou lidem zcela přirozené zůstáváají v ní a v jejich klientkách neventilovány, čímž mohou způsobit řadu dalších např. psychosomatických potíží...
 myš 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 21:48:42)
Kreditka
Ale tady nikdo netvrdí, že nejsou milé sestry, spokojené rodičky a příjemné prostředí v porodnici a že se něco takového nemůže stát v ČR. Jen že pravděpodobnost, že narazíš zrovna na milou sestru není vůbec 100% a že pokud máš takové požadavky jako autor článku, tak ti to systém neumožní a pravděpodobnost, že všechny tyto požadavky budou splněny taky není 100% a prostě přesně takovou porodnici tady nenajdeš.

Je to všechno věc náhod, štěstí, protekce atd a to autorovi a jiným tady nestačí.

 zdravotnice porodnicodomorodka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 20:50:04)
Ivao, je ale přeci zcela normální, že při hornmonálních rozbouřených hladinách po porodu, při vyplavování hormonů způsobujících laktaci, že nastávají výkyvy nálad, dochází k excitační náladě nkolik málo dnů po pordu, aby matka zvládla, oslabená po porodu pečovat o svoje dítě a naopak, za chvíli ji může postihnout poporodní blues a pláč je naprosto běžný a naopak, pláč úlevný třetí den po pordu pomáhá spouštět laktaci...takže když klentkám sdlěíš, že nemají plakat, by´t tvým milým způsobem, mohou mít výčitky, že se chovají nějak nepřístojeně, pláč potlačí a potíže pak mohou vzniknout někde jinde, minimálně mohou si odnést pocit, že jsou divné a dělají něco divně, když ta milá sestřička na šestinedělí říkala, že nemají plakat, protože miminko pak může bůýt neklidné...takže si nedovolí plakat, aby miminko nebylo neklidné, či cokolivjiného. Spíše bych jim na Tvém místě říkala, že je naprosto normální, že se ženy po produ cítí orzušeně a že hormony jimt o zpsobují a právě jim pomáahjí, aby se mohly cítit lépe připravené na píči o jejich děti...např. něbo nějak jinak, však ty tomu určitě rozmíš...
 Ivana-porodní asistentka 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 20:55:06)
Ano,ale pokud pláčí,že mají děti vysoký bilirubin,že nesají,a jen spí,pak pláčí strachem a já je chci jen uklidnit.Pláč se i mně spouštěl díky hormonům,a dnešní maminky tohle vědí...Ale pokud pláčí stresem (když se něco děje)pak pláč neulevuje.Ale to je už asi jen můj názor.
 zdravotnice porodnicodomorodka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 21:02:50)
Ivano, tak pokud jsi přesvědčená o tom ,že slzy ze stresu škodí, tak bys měla opravdu podstoupit supervizi. Slzy jsou obecně velmi, velmi očistné...

Sylvo, při představě, že by Ti Korbelářová poplácala po ramenou se slovy, neplač děvenko, slzy škodí Tvému dítěti, jsem se málem smíchy rozplakala...už si z toho musím dělat trochu legraci, protože je to pro mne velmi, velmi smutná situace...
 zdravotnice porodnicodomorodka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 21:04:04)
Ivano dobrou noc a dobrou kachnu, budu čekat na odpověď, předem díky.
 Sylvie 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 20:59:57)
Frido, to je hezky napsané :o) Mi připomíná můj druhý porod, kdy jsem se pár hodin po porodu dojetím rozbrečela s dr. Korbelářovou jsme si v podstatě padly do náručí a já měla pocit, že ona mi tedy rozumí, proč brečím :o) A to mi i vykala, i oslovovala příjmením ;o)
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 21:06:16)
Ty voe, s Korbelářovou? To je dobrý ~R^
 Belatrix+A(10/09)+J(09/11) 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 22:27:43)
Frído, na co že to mají být připravené? Sorry, ale tak hezký překlep jsem nemohla jen tak přejít ~t~
 zdravotnice porodnicodomorodka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 22:32:34)
Belatrix, jestli myslíš můj obvyklý překlep zdravotnická p.če, tak ten mám moc a moc ráda, jednou se mi dostal i do dosti oficiálního dokumentu, kde jsem napslaa že někdo zůstává v p.či psychiatra...pobavila jsem tím celou soudní síň ~t~~t~~t~~y~~y~~y~~b~~b~~b~
 Cow :-) 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 22:39:39)
strašný překlep~t~
 Vrtulka* 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 20:50:58)
Ivano, opravdu věříš tomu, že když plačící matce řekneš že pláčem nedělá dobře svému dítěti že ji tím uklidníš a pomůžeš jí?
Máš pravdu, dítě to cítí, ale to že to matce sdělíš patrně nevyřešíš původní problém, spíš jí přivodíš další.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 20:52:12)
Ivano, to pochopitelně, ale jak píše Líza, tím jí (a dítěti) fakt nepomůžeš. Když si zlomíš ruku a někdo přijde a řekne "nebreč, tím si to jen zhoršuješ", poděkuješ mu za dobrou radu nebo ho pošleš k čertu?

 Bellana 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 20:12:27)
Ivano, nehodnotím vás a vaši práci, zdá se, že profesi berete jako poslání, což je krásné. Ale upřímně řečeno, mně kdyby někdo u porodu oslovil holčinko nebo děvčátko, tak dostanu hysterický záchvat. Neberte si to osobně, tím se vám jen snažím naznačit, že pro někoho je stokrát příjemnější ta paní Nováková. U prvního porodu mi semo tamo měl někdo tendenci říkat maminko, což jsem dost těžce nesla. Přijde mi prosě divné, když mi muž starší než já (porodník) říká maminko. Po pravdě, je to dost perverzní :-)
 Ivana-porodní asistentka 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:56:06)
http://www.kxkdesign.net/kxkshare/porodni_plan-nemocnice.pdf
Mně to nejde otevřít?!Ivana
 Mlada 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:57:50)
Ivano, k otevření je třeba Acrobat Reader.
 Ivana-porodní asistentka 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:59:52)
já ho mám,zkusím to znovu
 Ivana-porodní asistentka 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 20:10:17)
V porodním plánu nevidím problém,dokonce jsem už pár podobných viděla.Akorát nevím,zda by bylo možné mít maminku s inkubátorem na pokoji.Na inkubátor je speciální zásuvka.Ale na Káčku u nás,jsou rodiče na oddělení,kde jsou děti v inkubátorua starají se o mimi,jak to jde.Ivana
 zdravotnice porodnicodomorodka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 20:16:26)
Ivano, díky moc, vyřídím té mamince, že PA z Podolí plán konzultovala a sdělila, že v v něm nevidí problém v Podolí, a´t to vyřídí v té regionální porodnici, kde s plánem problém mají, snad se poučí, když to v Praze jde, proč by to nešlo na vesnici. Díky moc.

mmch souhlasím s Lízou, oslovování děvčátko je velmi mateřské a zdůrazňující rodičce tvou nadřazenou mateřskou pozici, pokud má tato klientka problém s podobnou matkou, jako jsi Ty, tak jí mohou psychické konflikty zablokovat plynulý průběh porodu...ale chápu, že to je příliš hlubinné vysvětlení a proces porodu spíše zablokuje např. dirupce či poloha vleže....
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 20:02:31)
A vážně, jak j možné, že se fyziologický novorozenec, právě vycestovalý z matčina břicha (tj. na teplotě těla, podchladí? Proč tomu nezabraňujete?
 misapoho 


Re: Článek se mi nelíbí 

(11.1.2009 8:05:13)
Ja jsem taky rodila v Podoli, je to necele dva roky dozadu. Na porodnim jsem byla docela spokojena, par veci mi tam rozhodne vadilo, ale potom, ze vsechno dopadlo dobre, zvladla jsem privrit oci, pri dalsim uz bych to chtela jinak. Porodni plan jsem mela, chtela jsem to taky prirodnejsi, ale syn byl velky a tak se to trosku zvrtlo, protoze to nepostupovalo, jak by to postupovalo u ditete, ktere by bylo o 1 - 1,5 mensi, nez byl ten muj obr.
PA super, fakt uzasna, vyborna!!! Horsi byl pan doktor, ty pripominky po porodu si mohl odpustit. Dalsi vec je, ze kdyz jsem porodila, maleho ocistovali a vysetrovali na stolku za myma nohama, tzn. jsem pres doktorku nic nevidela, takze jsem na manzela volala, at to jde filmovat, abych si to mohla prohlidnout, co s nim delaj, alespon potom. Maleho mi taky odvezli, ale za to jsem byla rada, porod byl hodne komplikovany a ja byla tak silene unavena, ze jsem nemohla hnout ani palcem u nohy, takze kdyby s miminkem neco bylo, nevim, jak bych se k nemu zvedala, ale kdybych byla OK a on taky, rada bych si ho u sebe nechala. Ale co vim, v Podoli takhle berou vsechny miminka pryc. Chapu, ze inkubator muze nahrazovat mamincino brisko, ale co jeji naruc, jeji vuni, tlukot jejiho srdce :o( bylo mi fakt lito, ze jsem ho tam musela dat, ale fakt jsem nemela silu.

Vic veci mi ale vadilo na sestinedeli
- kdyz jsem zacala na sestinedeli krvacet, na pokoji nebyly zvonky a ja tam byla sama, fakt super.
- maly mel snizenou glykemii, potreboval vic prisunu zivin, ja nemela jeste mliko, dohoda s dr. znela davat mliko z banky a presto mu bez meho souhlasu sestry zacaly davat bebu!
- kdyz maly brecel, detska sestra rikala, ze je nemame chovat, ze si pak zvyknout na chovani a cely noci prorvou, ze si ne nesmime zhejckat! ~o~ takovy keci! Myslela jsem si svoje!
- kdyz jsem nemela jeste patej den mliko, tak mi sestra rikala "jaktoze nemate mliko? To ja druhej den po porodu kojila 50 a jeste musela odstikavat!" pekna podpora :o(
- Kuba se nechtel prisat, jen jednou to se mnou nekdo trenoval, kdyz mi to neslo znova, prinesli kloboucky, zkuste to s nima a bylo vyrizeno
- kdyz jsem ho nemohla probudit, mel navic jeste silnou zloutenku, pomohla mi detska sestra jen jednou s kecama "a co jako
Tahle detska sestra mi fakt hodne hnula zluci a zkazila mi moc muj pobyt v Podoli, jinak bych to hodnotila relativne dobre. Bylo videt, jak se ji moje spolubydlici, druhorodicka, zamlouva vic, uz to vsechno umela a nebyla s ni prace. Njn :o( Doufam, ze pri dalsim natrefim na lepsi!

Sorry za roman :o) ale autorove manzelce takovej porod zavidim, urcite si to uzili.
 Amazonka 4D 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:41:03)
Ano,dítěti,které je předčasně narozeno,ale proč dávat "vyhřívat" fyziologického,donošeného novorozence,který se stejně dobře vyhřeje i na mámině hrudi?
 Líza 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:41:07)
Ale Ivano, tahle diskuse je o fyziologických novorozencích, nepřeváděj řeč na nedonošené děti, tady se mluví o prohřívání zdravých donošených dětí v inkubátoru. U nedononšených jde o něco úplně jiného.

Jinak - pokud bys tady nenapsala ten heroický příspěvek o rození vestoje a super porodnici, tak by asi tolik lidí nereagovalo. Jenže základ pro to, aby se péče mohla zlepšovat, je to, že ti, kdo ji poskytují, musí vědět, co není v pořádku a co má být líp. Jak chceš něco zlepšovat, když zastáváš postoj, že téměř vše je v pořádku a dokonalé?

Přestavuju si tě jako hodně vstřícnou lidskou PA, která se snaží dělat svoji práci dobře. Ale k tomu je nutné vědět i o slabinách své práce, dané ať už tím, co mně osobně nejde (každý máme něco takového), tak organizací pracoviště i organizací péče obecně. Jinak to nikdy nebude ono.
 zdravotnice porodnicodomorodka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:43:17)
Nepši o předčasně narozených dětech, ale o fyziologických novorozencích ,kteří bývají standartně ukládání na vyhřívané lůžko v lepším případě, v horším do inkubátoru.

Ivano, prosím, můžeš mi říct, proč ve vaší prodnici nesmí matky brát samy bez přítomnosti zdravotníka na sále děti do rukou a proč to ještě musí matky podepisovat?

Jistě, změny za 20 let od revoluce jsou viditelné, ale ke standartu průběhu porodu podle WHO stále daleko.

 zdravotnice porodnicodomorodka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:46:14)
Ivano, neber si moje příspěvky jako osobní útok. Pokud máš orpavdu svou práci ráda, čemuž věřím a pokud ji chceš dělat dobře, musíš být připravená na to, že je čím dál tím více informovaných rodiček, které prostě chtějí normální porod a hlavně chtějí normální zacházení se svými dětmi a taky chtějí, aby byly zdravotnickými pozitivní porodní energii Tvým klientkám.
 Ivana-porodní asistentka 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:51:48)
Nemám ráda slovo Klientky,pro mě jsou to maminky,které jsou všechny hrdinky,protože porodily.A ať je taková,či maková,všechny jsou super a mám je ráda.A miminka jsouz nádherná.Proto jsem ráda,že tuhle práci můžu dělat.A všem maminkám přeji jen život bez starostí a plný štěstí.Ivana
 Vaal 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:06:49)
Ivano, ale ty se přece nemůžeš zaručit za kvalitu odborné péče všech svých kolegyní a lékařů ve vašem ústavu. Nejste malá porodnice, tak to ani není možné. To, že si žena nemůže domluvit k porodu svého lékaře a svou porodní asistentku, které důvěřuje, a ke které by docházela na kontroly nejméně měsíc před porodem(tudíž by dobře znali zdravotní stav její a jejího dítěte), považuji za opravdu obrovský nedostatek našeho zdravotnictví.
 Ivana-porodní asistentka 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:11:07)
Ano,každá maminka má na to nárok a pokud se jí sestra,či doktor nelíbí,má to říct.Vím,že si může některá maminka se setrou neporozumět,tak ať jí řekne,že chce jinou sstru.Já jsem zdravotník,a pokud jdu na vyšetření a nezdá se mi chování,řeknu to a klidně žádám jinou sestru.Ivana
 Líza 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:13:42)
A tvoje představa, že když o půlnoci v porodnici řeknu, že se mi nelíbí doktor a asistentka, které mám u porodu, tak poběží pro někoho jiného, je poměrně úsměvná....
 Ivana-porodní asistentka 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:15:35)
V porodnici v noci slouží nejméně 4 porodní asistentky a určitě nejou všechny protivné a totéž platí u lékařů.Chce to jen se ozvat.Ivana
 Líza 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:17:51)
Ivano, a ty si myslíš, doufáš, nebo víš, že když se mi ta porodní asistentka nebude líbit, tak vytáhne kolegyni od jiné práce a vystřídá se s ní u mě? A že doktor, který se mi nelíbí, půjde buď se vyměnit s kolegou u jiného porodu, popřípadě jiného akutního stavu, nebo ho vytáhne z postele, kde nabírá síly na další pacientku, a vystřídá se kvůli tomu, že se mi nelíbí?
Teď se nesnažím prudit, jen mě zajímá, jak to, že to tvrdíš tak jistě...
 Ivana-porodní asistentka 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:20:51)
Máš na to nárok,a hlavně,vše se dělá pro maminku a dítě,ale musíš se ozvat.A to hodně maminek neudělá,což je velká chyba.Doktor to musí řešit a spát může,když je vše o.k.Ivana
 Líza 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:22:33)
No, nárok mám na spoustu věcí a v reálném českém zdravotnictví je mi to prd platný. A pokud jsou ve službě čtyři asistentky a každá má svou práci, tak poslední, co by řešily, je jestli jsou mi sympatické nebo ne, ať se budu ozývat jak chci.
A dohadovat se uprostřed porodu - znamená zpomalení porodu, vyplavení adrenalinu.
 Ivana-porodní asistentka 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:25:01)
Nedohaduj se,ale žádej.Nedej se.Ivana
 Amazonka 4D 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:29:22)
No,já žádala o donesení dcery po porodu víckrát a houby houby...stejně tak jsem rodila a byla tam 1 PA a jeden lékař (byla to malá porodnice),rozhodně by mi žádání o někoho jiného nepomohlo...
 Ivana-porodní asistentka 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:30:37)
Maminky moje,musím zavolat vnučce,než půjde spát,jelikož je to mé štěstíčko,ale vímn,že vše není,tak jak by mělo být,ale věřím,že to bude.Já zase vbidím,jakse od roku 1989 hrozně ve zdravotnictví zlepšilo a doufám,že se dočkám,aby byly všichni lidi s péčí v nemocnicích spokojení.Ale já byla 4 roky v Německu a po návratu jsem zjistila ohromný pokrok v zásobování,ale i v chování.A snad to bude jednou tak,že se budou všechny maminky cítit krásně,tak jako se cítila i moje dcera i snacha.Jsem tu,jen zavolám.Papa Ivana
 Vaal 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:27:58)
Přesně tak, to co doporučuje Ivana (chtít jiného zdravotníka), by pro 99 procent rodiček znamenalo zcela jistě zbytečný stres, který je u porodu dost nebezpečný(zastavení porodu, nesoustředění se, špatné dýchání, adrenalin).
Jak znám poměry v našich nemocnicích, tak by se na takovou rodičku dívali jako na hysterku a dali by jí to určitě "sežrat"...tohle riziko žádná maminka nepodstoupí, v době porodu je příliš bezbrannná.
 Ivana-porodní asistentka 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:34:39)
NESOUHLASÍM,mně pokud maminka řekne,že na ní sestra nebyla příjemná,klidně řeknu kolegyni,ať se vymění,že mi nervuje maminku...Ale vidím,že jsem asi narazila na skupinku nespokojených maminek s celkem,a ty těžko přesvědčím.Já jsem jen chtěla reagovat na článek rodiny,co rodili v Rakousku.A to se mě doktlo,jak ten tatínek uráží naši zem.Ivana
 Amazonka 4D 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:39:57)
Ivano,jenže to mluvíte za UPMD a svou "směnu",jinde to tak vůbec být nemusí (a opravdu většinou není)
A že jsme nespokojené,no ano...ty spokojené maminky jsou ty "neremcavé",co se rády přizpůsobí chodu odd.,jen když mají nakonec v rukou miminko.Jakmile to chcete trošku jinak,už se musíte dohadovat...

A opravdu,já rodila už 3x,z toho jen jednou v porodnici,kde bylo na noční směně víc,než jedna PA a než 1 porodník...neměla bych šanci na výměnu,i kdyby mi chtěli vyjít vstříct.
 Vaal 


Re: Článek se mi nelíbí-nechápu 

(10.1.2009 20:12:12)
Ivano, já to nějak nepochopila. Když je PA na maminku nepříjemná a ona by ji chtěla vyměnit, tak se to hlásí tobě? Vždyť ty si taky PA, ne? Nebo si tam nějaká vedoucí sestra, neustále přítomná? A když maminka rodí, tak kde tě nahání? Nebo žádá o výměnu přímo tu "protivnou" PA? Můžeš prosím upřesnit? Děkuji
 Hana 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(12.1.2009 9:28:29)
Také se mi nelíbí, jak pán uráží naši zem, a vlastně i nás co jsme už rodily, protože podle něj tu není možno porodit, tak aby bylo vše nejlepší pro dítě a matku a tedy z toho jde zdůvodnit, že my jsme rodily v prostředí, které není dobré pro dítě. Já to aspoN tak chápu. Také by mě zajímalo, co znamená dražší dovolená. Každý máme jiné měřítko. Nedovedu si představit, tříleté dítě za dveřmi koupelny, kde probýhal porod. Rodila jsem 3x a nejsem typ, který si nechá vše líbit a vše akceptuje, ale se všemi porody jsem byla v Brně na Obilním trhu naprosto spokojená a stehy jsem měla vždy vstřebávací. Po porodu jsem byla vysílená a brala jsem jako samozřejmé, že sesty dítě omyjí, obléknou a potom donesou na pokoj. Nikdy mě nenapadlo někomu nedůvěřovat. Když jsem měla problém, tak jsem se ozvala a bylo mě vyslyšeno a problém k mé spokojenosti vyřešen. Ale na pokoji se mnou byly maminky, které potřebovaly poradit a pomoci hlavně s kojením, ale ty se neozvaly, na nic se neptaly a tiše trpěly. Některé sestry byly ochotné jiné byly méně ochotné, ale je to vše v nás, jak komunikujeme s okolím. Taky nevím, proč bych neměla zůstat v porodnici 72 hodin a jít domů dříve ráda, byla jsem ráda, že mám nastarosi pouze mimi a můžu jenom dopočívat, pokud je to tak strašná péče a nevím co ještě, můžete se přece před porodem podívat, zeptat. Tento článek fakt nechápu a takový přístup lidí mě vadí. I to, jak se rodiče dívají na ostatní rodiče a děti, jak je hodnotí, straní se od méně odpovídajících a ne dle jejich měřítka, atd.
 Amazonka 4D 


Re: Článek se mi nelíbí 

(12.1.2009 9:39:31)
protože podle něj tu není možno porodit, tak aby bylo vše nejlepší pro dítě a matku a tedy z toho jde zdůvodnit, že my jsme rodily v prostředí, které není dobré pro dítě

Ne,není zde možno porodit tak,aby to bylo z autorova pohledu nejlepší...a jinak,pokud chce autorova manželka rodit tak,jak je doporučováno WHO,tak chce opravdu to nejlepší pro dítě a matku a náš systém tohle často ignoruje,maminky o tom nemají ani tušení,protože jim to zdravotníci nevysvětlí...

Taky nevím, proč bych neměla zůstat v porodnici 72 hodin
A je v pořádku,že ti to umožní,ale stejně tak by mělo být umožněno odejít těm,kteří domů chtějí,kteří zase "neví,proč by měli zůsta v porodnici 72h"
Co trochu respektu a tolerance k jiným pohledům na věc a názorům...

Nikdo ti nebrání rodit v českých porodnicích,nechat si odnášet dítě,rodit na koze,urychlovat si porod,zpomalovat porod a být spokojená...ale někdo to prostě tak nechce...
 jana 3dospele deti 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(12.1.2009 9:43:14)
mate pravdu vse zalezi jen na nas co si nechame at v vnemocnici a jinde,libit.
 myš 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(12.1.2009 9:54:55)
Hano

pán podle mě neuráží naši zem , jen tvrdí že české porodnictví není na srovnatelné úrovni s Rakouskem, což není (co se týče možnosti legální volby, přístupu k rodičkám, chování personálu - to se samozřejmě liší a může být dobré, ale nemusí, takže je to opravdu ruleta štěstí a to oni nechtěli riskovat).
Tvrdí že tu není možné pro jeho ženu a pro něj (ne pro tebe a ostatní spokojené ženy) možné porodit tak, aby to bylo PRO NĚ nejlepší.
Jestli ty jsi byla spokojená, tak je to fajn, ale má to snad znamenat, že musí být všichni spokojení a musí jim stačit to co stačí tobě? To snad ne. Každý jsme jiný a máme jiné požadavky. Ne každý je po porodu unavený a chce aby mu dítě bylo umyto a odnešeno, ne každý chce strávit v porodnici několik dní a ne každému vyhovuje to co nabízejí české porodnice, co je na tom tak těžkého k pochopení? Chce to jen trochu tolerance. Líza 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 18:47:43)
Ivano, jak mi vysvětlíš registrované rodičky s rozběhlým porodem, které z vaší super porodnice odesíláte sanitkou ke všem čertům?
A jak to, že se personál - tedy abych byla spravedlivá některý personál - kouká skrz prsty na rodičku s porodním plánem?
 Líza 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 18:48:14)
A manuální revizi dělohy bez narkózy?
 Dana, dvě děti 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(11.1.2009 18:56:26)
Co prosím?! Zažila jsem to v narkóze a stačilo mi.
 Líza 


Re: Článek se mi nelíbí 

(11.1.2009 18:58:13)
ÚPMD, 2004, nezažila jsem to já, ale osoba mně poměrně blízká.
 Ivana-porodní asistentka 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 18:57:49)
Ano,to mě velmi mrzí,a nejen mě,ale všechny u nás v práci,když se maminka-registrovaná musí poslat do jiné porodnice,když není na 3 šestinedělích místo.Ale pokud vím,není maminkám příjemné,když musí ležet třeba na pooperačním oddělení.Je to záležitost míst.Kolikrát u nás rodí neregistrované maminky,když přijedou z pokročilým porodnickým nálezem.Ale je to hrozné,to vím.Ivana
 Ivana-porodní asistentka 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 18:58:13)
Ano,to mě velmi mrzí,a nejen mě,ale všechny u nás v práci,když se maminka-registrovaná musí poslat do jiné porodnice,když není na 3 šestinedělích místo.Ale pokud vím,není maminkám příjemné,když musí ležet třeba na pooperačním oddělení.Je to záležitost míst.Kolikrát u nás rodí neregistrované maminky,když přijedou z pokročilým porodnickým nálezem.Ale je to hrozné,to vím.Ivana
 Amazonka 4D 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 18:42:51)
Ivano,a mohu se s tebou (teoreticky) domluvit,že bych chila jen k tobě poslední týdny těhotenství a jen s tebou odrodila - v tvé porodnici?
Protože tohle je moje kritérium a zatím to žádná báječná porodnice nenabídla...
 Ivana-porodní asistentka 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 18:46:19)
Ráda bych Tě měla v péči,ale u nás je nutná registrace.Kdy máš termín porodu?Ivana
 Amazonka 4D 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 18:57:49)
Ivano,ještě nejsem ani těhotná :),zatím se na tom pracuje a marně (stejně jako autor) hledám porodnici,kde bych mohla rodit se "svou" PA.Porodnice v Česku (včetně UPMD) tuto službu nenabízí,to mám zjištěno,ale možná se to dá obejít dohodou s PA.
Na druhou stranu bych potom ráda věděla jakým způsobem to zajistit.
 Ivana-porodní asistentka 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:03:57)
Já měla u dcery a snachy porodní asistentku,která byla celý porod u nich.Neměla službu a starala se o dceru i snachu,jako kamarádka.Holky jí blahořečí.Byla super.Taky chodily celou dobu jen ke "svému" lékaři,který je rodil.Já tam byla jen jako máma...Můžeme se domluvit.Ivana
 Amazonka 4D 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:16:22)
Já měla u dcery a snachy porodní asistentku,která byla celý porod u nich.Neměla službu a starala se o dceru i snachu,jako kamarádka

Jen jestli si rozumíme dobře,mám přání rodit pouze s PA (pokud bude porod fyziologický),která povede porod a se kterou budu v kontaktu již před porodem.
Vím,že je možné si zaplatit lékaře k porodu,ale možnost si takto vybrat PA (která povede fyziol. porod) v naší zemi chybí.

Nevím,jak by se toto řešilo v rámci porodnice technicky,pokud ona sama tuto službu nenabízí.Ozvěte se mi,prosím,na mail pod nickem.

 Amazonka 4D 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 18:43:33)
chila = chodila ~f~
 kreditka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 19:02:37)
To jsem ráda, že je tu někdo od "fochu" kdo dělá v porodnici, kterou autor odsoudil možná nespravedlivě, bohužel se obávám, že se teď diskutérky pustějí do tebe ~t~ a možná jen proto, že nebudou chtět uvěřit, že nejen Vrchlabí dovolí jinou polohu než vleže a ambulantní porod - že by to česko nebylo až tak necivilizované ~t~ Mám svoji zemi moc ráda a když na ni někdo plive tak se mi otvírá kudla v kapse ~o~
 Sylvie 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 10:06:37)
Mně jen slova "byla jsem spokojená" nestačí.

Jj, přesně. A navíc mám takový postřeh, že spokojené ženy mě většinou od porodu v dané porodnici nejvíc odrazovaly. Ony byly spokojené a tak bezelstně rozkecaly naprosto o všem... a já fakt kolikrát zírala s vytřeštěnýma očima a vstávaly mi vlasy hrůzou na hlavě ~t~~t~~t~ Fakt jsem se naučila, že z takových příspěvků se člověk dozví nejlíp, jak to v dané nemocnici chodí - ne co a jak si může vyhádat, ale jak to chodí, pokud se hádat nechce. A já při porodu opravdu na nějaké zbytečné dohadování neměla náladu. A samozřejmě, ne vždycky, ale většinou se mi napsané opravdu zrovna dvakrát nezamlouvalo ~d~
 vendyna (Janinka + Alenka) 


Slovo cimprlich jsem použila nešťastně 

(9.1.2009 10:41:10)
Slovem cimprlich jsem nemyslela ani tak rozmazlenost, jako spíš akurátnost. Jakože takový člověk chce všechno nebo nic. České porodnici mu nenabídly "všechno, co chtěl", tak šel jinam. To jen pro vysvětlení, koukám, že to slovo ledaskoho tady vytočilo~f~.
 Grainne 


Re: Slovo cimprlich jsem použila nešťastně 

(9.1.2009 10:42:49)
Mně nevytočilo, beru jako své právo být cimprlich.
 Veronika, školák a předškolačka 
  • 

Ne, 

(9.1.2009 11:07:33)
já nemyslím, že nešťastně. Spousta lidí to tak skutečně vidí - "oni jí tam pomáhají porodit zdravé dítě, a ona, místo aby byla vděčná, řeší takové a onaké "nesmysly" ..." Možná jste se lekla, že se někdo urazil, možná to vy osobně tak doslova ani nemyslíte, ale podle mne je to naopak velmi výstižné. Viděla jsem podobných reakcí spoustu. A já sama jsem, zejména při svém prvním porodu, cítila velmi intenzívně, že se na mne takto pohlíží.
 juicy 


Pro úžasnou Ivču 

(9.1.2009 12:00:35)
Označit někoho, koho vůbec neznáme, za "krávu" na základě jednoho neutrálního výroku, může opravdu jenom velmi moudrá a inteligentní osoba. Gratuluju Ivanko.:-©
 Ivča 
  • 

Re: Pro úžasnou Ivču 

(9.1.2009 12:24:47)
Děkuju:-)
Opravuji - není kráva - kdo označí české porodnictví za hluboký totalismus, je znalý věci,plně informovaný a inteligentní člověk.
 juicy 


Re: Pro úžasnou Ivču 

(9.1.2009 12:39:29)
To, že, naštěstí, existují i osvícení zdravotníci, kteří jsou ochotni opustit zastaralou rutinu a pojímat porod také jako záležitost lidskou, nejen medicínskou, bohužel neznamená, že české porodnictví vybředlo z hluboké totality.

Ale nejde o posouzení stavu českého porodnictví - jde o zbytečnou vulgaritu z vaší strany.~Rv
 Ivča 
  • 

Re: Pro úžasnou Ivču 

(9.1.2009 12:49:25)
Souhlasím a na dálku se omlouvám. Zapůsobilo to jak rudý prapor na býka, když mávnutím ruky odsoudí mnohdy výbornou kvalitní péči.
Stále si myslím, že porodnictví od totality ušlo mílové kroky. Ale možná je to pořád málo.
 juicy 


Re: Pro úžasnou Ivču 

(9.1.2009 18:45:17)
Ta omluva je super..~R^

A ještě zastání autora - neodsoudil šmahem veškerou péči - píše o "Ruské ruletě" a o tom, že nechce riskovat, na jaký typ péče narazí. Já sama mám třeba fantastickou, respektující gynekoložku a i v porodnici jsem měla převážně laskavý personál, který dělal mnoho věcí i nad rámec svých povinností. Přesto trvám na tom, že "totalita" zatím z českého porodnictví nezmizela - pominu-li doočíbijící hořovický případ, existuje mnoho dalších, méně okatých příkladů, kdy lékaři jednají protiprávně - např. ničím nepodložené požadování potvrzení od pediatra o převzetí novorozence do péče při "ambulantním" porodu, nebo prosté provádění úkonů, aniž by si lékař vyžádal souhlas pacientky.
 DENISA 
  • 

Re: Pro úžasnou Ivču 

(11.1.2009 14:08:31)
Juicy, neznam presne horovicky pripad, ale tvoji vetu "ničím nepodložené požadování potvrzení od pediatra o převzetí novorozence do péče při "ambulantním" porodu" me fakt neni jasna. Preci pozadavek na zajisteni pece pediatra po propusteni z nemocnice neni nic jineho nez ochrana toho ditete. Neni to otravovani rodicu, ale pece o novorozence. Btw: i v jinych zemich (netotalitnich) tohle automaticky pozaduji. Ja jsem v USA musela samozrejme ukazat smlouvu s pediatrem drive nez jsem sla vubec rodit.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Pro úžasnou Ivču 

(11.1.2009 14:15:44)
DEniso, a proč to tedy nechtějí po matkách propouštěných 3. den?
 DENISA 
  • 

Re: Pro úžasnou Ivču 

(11.1.2009 16:16:40)
To taky nechapu.
 kreditka 


Re: Pro úžasnou Ivču 

(11.1.2009 18:09:01)
Nevím, jestli to tak dělají všude, ale po mě v porodnici chtěli jméno a adresu nebo telefon pediatričky, která bude naše dítě ošetřovat, spolubydlící z porodnice, žádnou lékařu sjednanou neměla a nakonec to vyřešily tak, že než si najde "stálou" pediatričku, bude docházet s dítětem do porodnice resp. na dětské. ~d~
 Sylvie 


Re: Pro úžasnou Ivču 

(11.1.2009 18:12:26)
Kreditko, nedělají to tak všude. A vcelku i tam, kde to dělají, to mohou dělat maximálně tak proto, aby podali pomocnou ruku těm, kteří pediatra ještě nesehnali (což je jistě chvályhodné) - nikoli proto, aby vyvodili nějaké důsledky z toho, že jim někdo jméno pediatra nesdělí.
 Amazonka 4D 


Re: Pro úžasnou Ivču 

(11.1.2009 18:17:42)
Tak nějak,chtít to klidně můžou,stejně tak nabídka "ústavního" pediatra je fajn,ale vyžadovat to nesmí,zákon nic takového nepřikazuje...
 kreditka 


Re: Pro úžasnou Ivču 

(11.1.2009 18:22:05)
To máš pravdu, v zákoně to určitě není, jinak bych těžko podepisovala souhlas s kontaktováním lékařky
 kreditka 


Re: Pro úžasnou Ivču 

(11.1.2009 18:20:21)
Nesetkala jsem se tam s případem, že by dělali problémy, jestli se tak někdy stalo to nevím. Fakt je ten, že jsem podepisovala lejstro, že souhlasím, že budou kontaktovat naši pediatričku o našem propuštění, což skutečně udělali, protože když jsem lékařce volala aby se u nás stavila malou zkontrolovat (za špatného počasí, či přání rodičů jezdí do domácnosti) tak už věděla dopředu že jsme doma.
Jen dodám, že "spolubydlící" porodnice pomohla, neměla nikoho kdo by ji pediatra za pobytu v porodnici sehnal a neměla tušení, že se toto zařizuje většinou před porodem
 Amazonka 4D 


Re: Pro úžasnou Ivču 

(11.1.2009 18:31:21)
Kreditko jasně,tohle je opravdu fajn...ale zase,když tohle udělá "vaše" porodnice,tak proč to třeba nenabídne i ta,odkud odcházíš dřív...
Prostě: "je potřeba,aby miminko "hlídal" pediatr/PLDD,pokud takového nemáte,můžete přijít sem"
(myslím,že je to určitě civilizovanější,než nezákoně matku udat sociálce a PČR)
 kreditka 


Re: Pro úžasnou Ivču 

(11.1.2009 18:46:57)
S tím s tebou naprosto souhlasím~R^~R^

Ambulantní porody tady navíc skutečně chybí s tím mají problém hlavně matky, které nemají např. hlídání pro starší dítě. Navíc pokud je matka po lehkém porodu a vše je ok a zdravé je i dítě nevidím důvod proč je tam držet když nechtějí - hlavně u matek zkušených, které mají péče o dítě v malíku.
 Beezi,V+J 


Re: Pro úžasnou Ivču 

(11.1.2009 18:19:52)
Ano, Kreditko. A kupodivu, situaci tvé spolubydlící neřešili tím, že by její mimino hospitalizovali až do doby, než si pediatra najde. Ani se na ni nesnažili poslat policii a sociálku. Asi proto, že nerodila ambulantně.
 kreditka 


Re: Pro úžasnou Ivču 

(11.1.2009 18:37:12)
To by ses tam musela zeptat jak je to s ambulantními porody, ale před 15 měsíci je neposkytovaly a myslím, že se to nezměnilo. Jinak se tam říkalo, že už se tam stalo, že odešla rodička 24 hodin po porodu s dítětem dom na revers, ale jestli je to pravda nevím...Jak se porodnice zachovala taky nevím, třeba i nijak , nebudu to rozebírat byla to jen nepodložená historka z chodeb porodnice
 Amazonka 4D 


Re: Pro úžasnou Ivču 

(11.1.2009 18:47:41)
Kreditko,ale ne...mě vůbec nejde o to,jak to šlape tam u vás.
Nikde nemůžou vyžadovat kontakt na pediatra,respektive hrozit sankcemi,když ho neuvedeš...ale je hezký počin,když tohle nabídnou...

A jako zamyšlení...i když porodnice nemá právo trvat na tom,že dítě propustí jen oproti "dohodnutému pediatrovi",tak by se klidně mohli zeptat a nabídnout svého,pokud by matka neměla (blbě se shání,i to je překážka jinak legálního domaporodu a ambuporodu)...

Jakákoliv porodnice...
 kreditka 


Re: Pro úžasnou Ivču 

(11.1.2009 18:52:50)
Píšu jen ty své zkušenosti Beezi psala o tom, co by se dělo, kdyby tam někdo chtěl ambu porod a tak jsem reagovala, jinak pokud někde za toto dělají sankce tak to rozhodně nikomu neprospěje.
 Líza 


Re: Pro úžasnou Ivču 

(11.1.2009 14:17:41)
Deniso, v nemocnici můžeš pacienta zadržet proti jeho vůli jen v několika případech, vyjmenovaných v zákoně, tento případ v zákoně vyjmenován není, takže proto je to ničím nepodložené.
 DENISA 
  • 

Re: Pro úžasnou Ivču 

(11.1.2009 16:15:02)
Ale ja vubec nediskutuju o moznosti ambulantnich porodu. Me se jenom zda logicke, ze by matka mela mit zajisteneho pediatra pred odchodem z porodnice. A to v pripade VSECH porodu, at je v nemocnici hodinu ci tyden.
 Líza 


Re: Pro úžasnou Ivču 

(11.1.2009 16:19:41)
Tak když o tom nediskutuješ, tak o tom nediskutuj. Vymezovala ses proti tvrzení, že to, že hořovická nemocnice podmiňovala propuštění matky a dítěte papírem o převzetí do péče pediatra, není ničím podložené. No a není.
Že je rozumné si najít pediatra ještě před porodem, je jasné a na tom se shodneme. Že je nutnost najít si ho v případě, že chci rodit ambulantně nebo doma, na tom se shodneme taky.
Ale není žádný zákon, který by na základě toho, že tak matka neučinila, dovoloval zadržovat její dítě v porodnici.
 DENISA 
  • 

Re: Pro úžasnou Ivču 

(11.1.2009 16:28:34)
No to je prave ta chyba, ze nase zakonodarstvi stoji za starou backoru. Zenska byla nezodpovedna a nemocnice se snazila to resit, ovsem nestastnou cestou bez opory v zakone. Holt by se tim mel nekdo nahore uz zacit zabyvat, aby matky mohly bez problemu rodit ambulantne, aby musely mit VSECHNY (bez ohledu na dobu setrvani v nemocnici) zajisteneho pediatra atd atd.
 Líza 


Re: Pro úžasnou Ivču 

(11.1.2009 16:30:39)
Deniso, tak to prrr, na to jsou nadzákonné normy, například úmluva o biomedicíně a různé dokumenty týkající se lidských práv. Tyto normy mají nadzákonnou platnost, takže i kdyby takovou hovadinu někdo do zákona dal, nebyla by vymahatelná.
Omezit svobodu člověka, například nuceným pobytem ve zdravotnickém zařízení, můžeš prostě jen na základě velmi závažných důvodů a takovým důvodem rozhodně není to, že v zemi, která je plná dětských nemocnic, nemáš pediatra zajištěného před porodem a chceš mu volat až po něm!
 Sylvie 


Re: Pro úžasnou Ivču 

(11.1.2009 16:52:08)
Zenska byla nezodpovedna a nemocnice se snazila to resit

Ale jdi, ty brepto. Podle toho, co proběhlo médii, tak paní MĚLA pediatra. Akorát že pediatra zrovna ten víkend byla mimo město. Což ovšem neznamená, že matka byla NEZODPOVĚDNÁ a pediatra si NESEHNALA. Naopak mám pocit, že dalšího sháněli za pochodu. A MMCH kdysi na stránkách české neonatologické společnosti visel návrh doporučení pro ambulantní porod a ohledně pediatra v něm bylo uvedeno, že pediatr by v takovém případě měl být informovaný o propuštění z nemocnice a novorozeně prohlédnout do 72 hodin. Takže žádný kvalt ;o)
 Sylvie 


Re: Pro úžasnou Ivču 

(11.1.2009 16:56:15)
Tak jsem koukla špatně,stále to na webu visí:

http://www.neonatologie.cz/fileadmin/user_upload/Casne_propousteni.pdf
 Katka +3 


Re: Pro úžasnou Ivču 

(11.1.2009 17:34:49)
Ale ta paní měla zajištěného pediatra, stejně jako jsem ho pár týdnů před ní na jiném konci republiky měla zajištěného já a stejně jako u ní i můj pediatr byl zrovna mimo. Nicméně za pochodu jsme se dohodli s pediatrou, která tu naši zastupovala a všechno bylo OK do doby, než jí zavolali z porodnice, potom nám převzetí do péče odmítla. Jo, a taky na nás poslali sociálku a policajty, kteří nás nenašli jen díky tomu, že jsem v dokladech měla ještě starou adresu. Druhý den ráno stačil jeden telefonát se sociálkou, která "případ" smetla ze stolu jako neodůvodněný a bylo.
Drobnou perličkou je, že originál potvrzení o převzetí do péče od naší pediatry se jaksi ztratil ze složky s dokumentací, kterou jsem naivně předala PA při příjmu, a manžel pak musel jet pro kopii.
 Grainne 


Re: Pro úžasnou Ivču 

(11.1.2009 14:27:14)
Deniso, čirou náhodou mám v USA nějaké to příbuzenstvo a nikdo tam žádná potrvzení o jakékoliv následné péči nepožaduje, to je na vůli rodičů.
Pokud by vznikla pochybnost, co se týče péče o novorozence, musí rozhodnout soud. To se děje v opravdu velice extrémních případech.
Víceméně samozřejmostí je ambulantní porod, takže by mě opravdu zajímalo, v které části USA jsi rodila.
 DENISA 
  • 

Re: Pro úžasnou Ivču 

(11.1.2009 16:21:11)
Grainne, ambulantni porod je v US samozrejme daleko castejsi, ale zalezi na zene (take hlavne na typu jejiho zdravotniho pojisteni) a pokud zena chce a zaplati si to, muze si byt v porodnici nekolik dnu. Vsechny moje kamosky s kvalitnim pojistenim tam byly vetsinou 2-3 dny, ale znam i jednu, ktera sla po cisari druhy den domu. Ja mela z financnich duvodu porod ambulantni (zavidela jsem ceskym zenam za ten luxus zustat dele), a kdyz se pidili po mem budoucim pediatrovi, tak jeste ani dopredu nevedeli, jak dlouho se v nemocnici zdrzim (nesouvisi to s ambulantnim porodem). Rodila jsem ve state MD.
 e-Liška 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 14:14:47)
"Na druhou stranu je tu kupa lidí, kteří mají hezké zkušenosti, ty jste opominul, budiž, ale taky si myslím, že nemáte dostatek informací."

Milá Ivčo,

jak znám Ctirada i situaci v českém porodnictví, myslím, že má víc informací než průměrná česká rodička. Záleží hodně na očekáváních a na nárocích. Pokud očekáváš, že porod vezmou do rukou zdravotníci a ty i dítě porod přežijete ve zdraví, zklamaná asi nebudeš. Vždyť mít miminko je samo o sobě krásný zážitek, který setře všechny ty "drobnosti".

Pokud ale očekáváš, že se budeš cítit v bezpečí a respektovaná a že zdravotníci budou postupovat tak, aby podpořili normální porodní proces a kontinuitu tvého vztahu s miminkem, zjistíš, že v Čechách musíš mít hodně velké štěstí, aby se ti to podařilo. Nejsou to zbytečnosti a výmysly rozmazlených intelektuálek nebo ženských v batikovaných tričkách, ale faktory, které poměrně významně ovlivňují budoucí tělesné i psychické zdraví matky i dítěte.
 e-Liška 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2009 14:30:37)
Jo, a teď vidím, že to samé se tu už asi pětkrát promlelo, tak pardom. Koneckonců já sama tohle píšu snad do každé diskuse... ale asi ani to nestačí...
 Evita 


Re: Článek se mi nelíbí 

(10.1.2009 14:35:14)
Taky se mi článek nelíbí... velmi jednostranně totiž vyvolává dojem, že na západ od nás je porod idylka, kde jsou k vám všichni milí, to ale není pravda. Dvě zkušenosti z pobytu, nikoli výletu na "západ": šest let ve frankofonní přímořské zemi, kde se za všechno platí, jste-li cizinec obzvlášť, nehledě na to, jestli si v té zemi platíte pojištění nebo ne. Nezaplatíte, neošetří. Úroveň předporodních vyšetření zdaleka nedosahuje kvalit a pečlivosti českých lékařů, jako každá matka jsem samozřejmě absolvovala screeningy - tři ultrazvukové i velké krevní testy a nenapadlo by mě je nechtít, v oné zemi ovšem ke standardu nepatří. Automaticky se tedy nedozvíte, zda v důsledku těhotenství netrpíte chudokrevností (já ano) či cukrovkou. Pisatel má zřejmě velkou rodinu a jezdí na dobrou dovolenou, porod vycházel na více než 65 tisíc... (podotýkám, že rodit jsem nikoli z finančních důvodů odjela domů). A k dalším vyšetřením, která autor zřejmě z nedostatku informací nazývá genetickými (má zřejmě na mysli vyšetření plodové vody či pupečníkové krve) se navrhuje v případech, kdy existuje závažné podezření na genetickou poruchu, povinné ale není, rodiče se rozhodují svobodně, stejně jako o naložení s případnou informací o genetické poruše dítěte. Je to jako když máte rakovinu - je opravdu lepší, když kolem vás chodí usměvavý personál a nikdo vám neřekne pravdu? Asi záleží na nátuře... A roky v Norsku - pravda, jiná matka - první dítě porodila tam za podobných podmínek, jako dotyčná maminka v Rakousku s důrazem na přirozený porod (tj. žádný neosobní přístup lékařského personálu, ale vlídná porodní asistentka, která maminku nechala svíjet v porodních bolestech přes 35 hodin i přesto, že jí po prvním dni odtekla plodová voda). Tak tahle maminka zase říká "nikdy více" cizině a další dítě porodila v Česku za asistence lékařů, kteří svůj leckdy neosobní přístup vyvažují profesionalitou. Obě máme zkušenosti s porodem tady pozitivní, u porodu jsme měly svého lékaře, což je samozřejmě klika, porodní asistentka sice neznámá, ale milionová, občas s překvapením zírám, že někde nesmí otec, můj muž byl se mnou celou dobu... osobní zkušenost je asi klíčová, možná bych to viděla jinak, mít špatnou zkušenost, říkám si ale, co byla dělala dotyčná s příšernou zkušeností z Norska, kdyby pohořela i v Česku?
P.S. Není to fajn, že floskulka rakouské zdravotnice o komunismu v ČR je už vážně minulostí, když si prostě můžete říct, že se vám chce rodit třeba v Rakousku, seberete se a uděláte to? Kéž by naše zdravotnictví mohlo konečně začít fungovat tak jako třeba to rakouské - není přece normální, aby v tržním prostředí bylo něco pořád zadarmo jen z veřejného pojištění, právě na tom západě je to vidět nejlíp, tam není zadarmo (hrazeno státem) vůbec nic. Pak je normální, že si může pacient vybrat péči podle toho, co je ochoten zaplatit, u nás to moc nejde a to je veliká škoda.
 LaraKroft 


Re: "...strašný porod v Norsku" a hanění naší vlasti 

(11.1.2009 0:42:22)
No na 35 hodinách s odtečenou PV v Norsku nevidím nic strašného, rodila jsem tam sice v porodnici, ale taky s milou empatickou asistentkou. Od praskutí vody do porodu uplynulo 48,5 hodiny, je to naprosto ok, pokud mimčo není v tísni, k vyvolání se tam přistupuje až po 72 h. Já s tím byla naprosto spokojená (Sylvie ~;) ). Mmch., PV se průběžně dotváří, takže tam mimčo úplně nasuchu nezůstane. Jo....abych nezapomněla, tak samozřejmě jsem celou tu dobu v porodnici trčet nemusela, hned při první kontrole mi přidělili lůžko, na kterým jsem se zase uvelebila při kontrole druhý den (musela jsem tam zůstat, než manžel odtrénuje)...a pak večer, když mě tam odvezl před zápasem, abych evt. nezůstala trčet doma ~t~ ). Představa, že mi v ČR někde po odtoku PV sami nabídnout odchod domů, asi reálná není, co, holky, jakou máte zkušenost?
Jo, a mmch., právě proto, že hodně času trávím v zahraničí, svou rodnou vlast miluji nadevše a nedám na ni dopustit...PŘES shnilost našeho porodnictví, korupční a jiné aféry našich politiků a vůbec celý ten Kocourkov, o kterém se dá číst denně v novinách. ~y~
 Jana 
  • 

Re: "...strašný porod v Norsku" a hanění naší vlasti 

(11.1.2009 12:59:44)
Co osobní zkušenost, to názor.
 LaraKroft 


Re: "...strašný porod v Norsku" a hanění naší vlasti 

(11.1.2009 15:32:43)
No však právě. To platí i pro autora článku, respektive jeho manželku ~;)
 lulu a honzik 


Re: Článek se mi nelíbí 

(11.1.2009 22:09:56)
NAPROSTO SOUHLASÍM.RODILA JSEM V PRŽŠKÉ PORODNICI A MUSIM ŘÍCT,ŽE JSEM MĚLA KRÁSNÝ POROD,RYCHLÝ,BEZ NÁSTŘIHU,PRKTICKY MNE TÉMĚŘ ODRODILA PORODNÍ ASISTENTKA,VELMI PŘÍJEMNÁ MLADÁ A MILÁ SLEČNA,PORONÍK BYL TAKÉ FAJN,MOC JSME SI TO S PŘÍTELEM UŽILI,PO TÉ CO SE SYN NARODIL POLOŽILA HO SESTŘIČKA NA MĚ A PO CHVÍLI ŠEL PŘÍTEL SE SESTŘIČKOU MALÝHO ZVÁŽIT,ZMĚŘIT ATD.NETRVALO DLOUHO A UŽ MI PŘÍTEL OPĚT NESL NAŠ UZLÍČEK,ALE TENTOKRÁT V ZAVINOVAČCE.CHVÍLI JSME SE JESTĚ KOCHALI,PAK MALÝHO ODNESLI,PŘÍTEL ŠEL DO PRÁCE,MĚ DONESLI SESTŘIČKY SNÍDANI NA PORODNÍ SÁL A PAK ME POMOHLI PŘEMÍSTIT NA POKOJ.TAM JSEM SE OSPRCHOVALA,TROCHU SI ZDŘÍMLA A PAK JSEM POPROSILA SESTŘIČKU O MEHO CHLAPEČKA.DO PUL HODINY MI BYL DONEŠEN.NEMYSLIM SI,ŽE BY TO BYLO NĚJAK DRASTICKÉ.VŠICHNI BYLI MILÝ A VŠEM MÝM PŘÁNÍM VYHOVĚLI A DÍKY SUPER SPOLUBYDLÍCÍM,UTEKLI TY ČTYŘI DNY V PORODNICI JAKO VODA.DĚKUJI VŠEM.PS:NĚKDO JE ASI MOC PŘECITLIVĚLÝ A VÝMLOUVÁ SE NA ŠPATNÉ ČESKÉ PORODNICE.
 Sylvie 


Re: Článek se mi nelíbí 

(11.1.2009 22:36:54)
NĚKDO JE ASI MOC PŘECITLIVĚLÝ A VÝMLOUVÁ SE NA ŠPATNÉ ČESKÉ PORODNICE.

Ale houbec. Někdo se jenom namlsal toho, že lze rodit i jinak a něco takového, co popisuješ, za "krásný porod" rozhodně nepovažuje ~d~ (mluvím teď konkrétně o sobě). Tobě se porod líbil - OK, přeji ti to. Mně by se nelíbil a než jít do "tvojí" porodnice, hledala bych jinde - neznamená to ovšem, že jsem "přecitlivělá". Jenom mám nároky postavené trochu jinde a vcelku nevidím důvod, proč z nich slevovat, když to vůbec není nutné ~d~
 10.5Libik12 


Re: Článek se mi nelíbí 

(11.1.2009 23:30:48)
Lulu, nezdá se mi tvé sdělení tak naléhavé, aby bylo psáno velkými písmeny. Blbě se to čte. Jinak ve stejném duchu by tu mohla zacapslockovat moje máma a vykládat, jak se jí líbilo, že dostala vynadáno, když dle čichu poznala, že jsem posraná a rozbalila mě, když se v té smolce chtěly rochat ty báječné sestřičky místo ní.
Já jsem tu včera napsala, že je o přístupu nejen zdravotníků, ale i sebe a že dokonalost není, tvoje spokojenost je OK. Z druhé stránky, odhlédnu-li od problematického textu článku, vždyť ty, které chtějí rodit jinak, nechtěj žádné zvláštnosti.
 Grainne 


Re: Článek se mi nelíbí 

(11.1.2009 23:43:16)
Když už jsme u toho, prožila jsem jeden těžce protekční totalitní porod. Protekce spočívala v tom, že jsem mohla chodit, jak se mi chtělo v první době porodní a dostala jsem najíst, nikdo na mě nehulákal a směla jsem potomka ukázat mé matce a otci dítěte.
Kromě přítomnosti otce u porodu a to ještě s výhradou, kdy to nejde v tu nejdůležitější dobu, se dneska nic moc navíc automaticky nenabízí. Možná balón, nebo ribstole, což mi připadá trochu málo, o všechno ostatní se musí bojovat.
 Bumbi&05,08,10 


Re: Článek se mi nelíbí 

(12.1.2009 1:50:10)
já jsem přecitlivělá. Porod považuji za zásadní okamžik pro sebe i své dítě. Chci to prožít po svém. Chci svoje dítě porodit, nechci, aby bylo odrozeno doktorem či kýmkoli jiným.

Jo, jsem přecitlivělá. Miluju to. Ráda jsem těhotná. Ráda rodím. ~s~
 Dana 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(12.1.2009 9:13:41)
Naprosto souhlasím s tím, že házet špínu paušálně na všechny porodnice není žádné umění. Já jsem rodila dvakrát v Čechách a byla jsem spokojená, na druhou stranu chápu, že ne všechny ženy mají na porod hezké vzpomínky, ale tak je to prostě v životě se vším. Zajímalo by mě, jak autor řeší třeba následnou péči o děti, jezdí taky k lékaři do zahraničí, protože tady může bohužel i v dětské péči narazit na neschopné lékaře ? A tak je to se vším, asi bychom spíš měli dělat něco proto, aby ta péče fungovala u nás a ne utíkat do ciziny, chápu to u zákroků, které české nemocnice nedělají. A mimochodem můžeme začít například s placením poplatků, protože zrušit je byla největší blbost jakou mohl náš nový hejtman udělat. Kdby se tady platily poplatky už dřívě, tak by se možná nemuselo jezdit rodit do ciziny. Ať žije komunismus, že ?
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Článek se mi nelíbí 

(12.1.2009 11:15:30)
Dano, pediatra si vybereš JEDNOHO, který o tvé dítě pečuje, když máš štěstí, po celou dobu jeho růstu. PA si předem vybrat NEMŮŽEŠ. V tom byl ten problém a proto jeli tam, kde si ji vybrat MOHLI.
 Mrňus 


Re: Článek se mi nelíbí 

(12.1.2009 9:23:20)
Souhlasím s tím, že je text trošku přehnaný tím, jak uráží a degraduje české porodnictví. V březnu se chystám porodit své první dítě, také jsem slyšela o negativních zážitcích žen, které rodily v českých porodnicích, ale také jsem slyšela mnoho pozitivních a myslím, že nejde všechny porodnice a lidi, kteří v těchto podmínkách a za tyto peníze pracují hodit do jednoho pytle s tím, že jsou špatní. Navíc si nemyslím, že všude v rakousku pracují dokonalé porodní asistentky, jsou zde dokonale věřící, čestní a milý lidé a péče je dokonalejší všude a ve všem. Také jsem tam párkrát byla...
 Mrňus 


Re: Článek se mi nelíbí 

(12.1.2009 9:24:40)
Souhlasím s tím, že je text trošku přehnaný tím, jak uráží a degraduje české porodnictví. V březnu se chystám porodit své první dítě, také jsem slyšela o negativních zážitcích žen, které rodily v českých porodnicích, ale také jsem slyšela mnoho pozitivních a myslím, že nejde všechny porodnice a lidi, kteří v těchto podmínkách a za tyto peníze pracují hodit do jednoho pytle s tím, že jsou špatní. Navíc si nemyslím, že všude v Rakousku (či jinde na západě)pracují dokonalé porodní asistentky, jsou zde dokonale věřící, čestní a milý lidé a péče je dokonalejší všude a ve všem. Také jsem tam párkrát byla...
 Amazonka 4D 


Re: Článek se mi nelíbí 

(12.1.2009 9:31:03)
Mrňus a nebude to i tím,že ty spokojené byla prostě spokojené jako spousta jiných maminek se standartem péče v české porodnici,a ty nespokojené halt chtěly něco víc,co jim nenabídli,nebo nechtěli poskytnout...

Viz odnášení dětí (někomu to vyhovuje,já bych se zbláznila,prostě nee),porod na koze (někomu se v polosedu rodí dobře,někomu ne a když to neakceptuje personál na tu kozu tě rve dál...) a tak můžu pokračovat...

Ano,jsou spokojené maminky,ale když se pak rozepíšou s čím jsou tedy vlastně spokojené,tak mě vstávají vlasy hrůzou,protože já bych tedy spokojená nebyla...
 romana 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(12.1.2009 15:26:58)
naše zdravotnictví, tedy i porodnictví , bylo jedno z nejkvalitnějších už za komunismu, takže nevím co to ta kráva asistentka vykládala. to že se někteří doktoři a sestry chovaj, tak jak se chovaj, to záleží jen na lidech a povahách, to žádný systém neovlivní.
A na porod v Rakousku, který vyjde jako dražší dovolená, tady bohužel 70% lidí nemá /v kapitalismu/.
 Zuzias 


Re: Článek se mi nelíbí 

(13.1.2009 11:57:28)
To máš úplnou pravdu. Ono jenom stačí projít pár porodnic a podívat se tam.Já měla porodnici úplně úžasnou a personál taky. Porod nebyl nejlehčí, ale cokoliv mi přišla PA píchnout, tak řekla na co to je a k čemu to je a mohla jsem kdykoli cokoli odmítnout.
 Lizzie 


Normálně 

(9.1.2009 9:33:09)
k tématům o porodech nepřispívám (svobodná, bezdětná, mladá, blbá...) ale tady mi to nedá.
Respektuji ženy, co se rozhodnou rodit doma, v porodních domech, třeba i v tom zahraničí, nicméně tady se mi hodně nelíbí celá atmosféra článku - to jak autor neustále ironizuje, jak se dělá na výši apod. Opravdu by nestačilo ,,nelíbily se nám zdejší podmínky...jeli jsme jinam. A tam to bylo skvělé atd, atd.).
K některým věcem v Čechách občas bývám dost kritická, ale mám pocit, že se dá kritika vyjádřit normálnějším způsobem - takhle autor zesměšňuje sám sebe.
Ale k obsahu samotnému jinak nemám komentář, ať se lidé rozhodnou, jak chtějí.
 JaninaH 


Re: Normálně 

(9.1.2009 9:47:32)
Lizzie, žádné ironizování v článku nečtu, jen fakta. Naopak tam čtu, že autor byl spokojen s porodem ve Vrchlabí.
J.
 boží žena 


Re: Normálně 

(9.1.2009 9:48:23)
tak to si budeš muset janinio asi přečíst znovu a lépe
 Lizzie 


Re: Normálně 

(9.1.2009 9:49:53)
Janino,

já nejsem žádný extra odborník na porody, ale v ohledu, který jsem zmínila, cit mám.
Což je asi to poslední, co k tomu chci v této diskusi říct.
 Ivča 
  • 

Re: Normálně 

(9.1.2009 9:54:22)
Takže z toho vyplývá, že jediná porodnice, která stojí za to, je vrchlabská? To snad ne....
 Káča, dvě děti 1 a 3 roky 
  • 

Re: Normálně 

(9.1.2009 11:34:18)
Já v článku vidím nejen dost ironie, ale taky zobecňování...
 pinguinaa 


normální porod 

(9.1.2009 9:35:10)
Děkuji za skvělý článek. Bohužel se zdá, že cesta k takovému porodu u nás, je ještě příliš dlouhá...
 Jarča, Honzik 9/04, Michi 9/08 


Re: normální porod 

(9.1.2009 10:02:06)
Tak dnes mi to neda, abych taky nereagovala.
Rodila jsem dvakrat. Poprve v zari 2004 v nemocnici v Brne-Bohunicich. Z normalne postupujiciho porodu byl nakonec akutni cisar. To jak porod skoncil nedavam za vinu lekarum a personalu, nikdy nikdo nemuze predpovedet jak porod dopadne. Z ceho je mi jeste dnes na zvraceni, byl pristup veskereho!!! zdravotnickeho personalu, porodnimi asistentkami pocinaje, lekari a sestrami na sestinedeli a novorozeneckem konce. Zarekla jsem se, ze dalsi dite nechci.
Osud mi to ale naplanoval jinak, rozvedla jsem se a znovu vdala, tentokrat v Rakousku. Trauma z pobytu v nemocnici ovsem pretrvavalo a ja se v dobe kdy jsem znovu otehotnela zacala zajimat o ambulantni porod. Absolutne zadny problem, nasla jsem porodni asistentku, ktera si me prevezme do pece (je plne hrazena zdravotni pojistovnou, navstevovala nas po cele sestinedeli), pediatricka se strasne divila, kdyz jsem se ptala, zda nema problem si nas prevzit do pece po ambulantnim porodu, je to pro ni neco zcela normalniho (co cert nechtel, v dobe porodu mela dovolenou, ovsem nas obvodak ji zastoupil naprosto skvele, prisel i dalsi dva dny kontrolovat znovu bilirubin, ten jsme museli pak nechat zkontrolovat i z krve v nemocnici, ale vse bylo jeste v norme). A porod byl naprosto uzasny zazitek, personal mily, nikomu nevadilo, ze se porod protahuje (v Brne me pani doktorka na porodnim sale zdrbala, ze delam divadlo, poradne jeste nerodim a hodinu na to jsem lezela uz v narkoze, s tim ze se ztratily ozvy ditete a PA musela predtim Dr. prosit aby se na me prisla podivat, ze se ji to nelibi. Nakonec me zkontrovala nejaka dr., kterou PA odchytla na chodbe). Pri druhem porodu, ovsem jiz pri druhe fazi, nastala podobna situace, pani doktorka sedela vedle me na posteli, drzela me za ruku, sledovala monitor a povzbuzovala. Proste tam byla nejen jako lekar, ale i jako clovek. Kvuli tomu, ze jsem mela po prvnim porodu velkou ztratu krve, si me nechali na pozorovani do druheho dne do rana. A dvacet hodin po porodu jsme jeli domu. Bylo to uzasne.
Vim, ze i v Cesku moznost ambulantniho porodu existuje, ale vim i jak slozite vsechno okolo neho je. Tady se mi ani jednou nestalo, ze by mi nekdo rekl, ze ohrozuji zivot ditete nebo podobne. Je to zde naprosto normalni vec, porodnimi asistentkami doporucovana (pri normalnim porodu) a detskymi lekari taky. Takze nezlobte se na me, ale v tomto je pro me ceske zdravotnictvi opravdu zpatecnicke a az moc komunisticke.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.