| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Doktor ví, co je potřeba...

 Celkem 94 názorů.
 LaraKroft 


Souhlas 

(19.11.2008 9:07:46)
Můžu jedině souhlasit, je dobré si o porodu dost nastudovat dopředu, člověk pak zhruba ví, co se děje, i v případě komplikací, i zdrav. personálu se pak s vámi lépe "pracuje". Já před druhým porodem načetla fakt všechno, co jsem mohla sehnat, měla jsem tu přípravu k porodu ztíženou tím, že jsem se navíc musel anaučit všechno i v angličtině (rodila jsem v zahraničí), tak abych věděla, o čem je řeč, i kdyby se děla něco nestandardního...nedělo se celkem nic, ale po porodu se mi má PA svěřila, že je fakt radost pracovat s matkou takhle připravenou (že se to moc často nevidí), a to i přesto, že můj porod byl i pro ni první vedený v angličtině.
Tím, že si je člověk fakt vědom veškerých rizik a má alespoň předtsavu, jak se v jejich případě postupuje, když ví, co který zákrok může způsobit (fakt nevěřím, že všichni zdravotníci v ČR podávají správné a nezkreslené informace, stačí se podívat na ty "výplody" stran domácích porodů), tím pak odpadá přesně ono "něco mi píchli, pak najednou začali lítat a zachránili nás..."
 katka+katka 
  • 

Maminky nemají pusu, neumí mluvit? 

(19.11.2008 9:24:11)
Rodila jsem v Motole, přístup byl naprosto úžasný. Lékaři podávali veškeré informace a pak se zeptali "chcete se na něco zeptat?". Přiznávám, že informovali tak podrobně, že jsem jen málokdy měla nějakou doplňující otázku. Pokud jsme chtěli s manželem něco blíže vysvětlit, nebyl to problém. Předtím jsem byla hospitalizovaná u Apolináře. Na to nemám dobré vzpomínky, přístup nic moc (pro lékaře jsem byla zajímavý případ vhodný pro lékařskou studii, pro sestry jsem byla další přítěž, které bude potřeba převlíkat postel), informace podávali jen základní. Nicméně pokud jsem se na něco zeptala, bylo mi odpovězeno.
Logicky pokud chci něco vědět, zeptám se.
 jana38 


Re: Maminky nemají pusu, neumí mluvit? 

(19.11.2008 9:38:07)
No jasně, ale to musíš vědět taky NA CO se zeptat. Když nemáš o problematice nejmenší tušení, těžko vymyslíš nějakou otázku:-) Takže to chce něco nastudovat dopředu. Když si jdu koupit novou pračku, taky nejdřív (a předpokládám, že to tak dělá většina lidí) nastuduju aspoň to, že existuje několik typů atd. A porod bych řekla bude v životě výjimečnější situace než koupě pračky~j~
 .Žaba 


Re: Maminky nemají pusu, neumí mluvit? 

(19.11.2008 9:43:20)
No, pokiaľ vieš, čo chceš presne vedieť, a ako sa na to spýtať, tak to zas taký problém nemusí byť. Lenže keď príde niekto do porodnice a nevie „zhola nič“, ťažko bude klásť nejaké zmysluplné otázky, na ktoré by dostal zmysluplné odpovede.

Tiež záleží na tom, čo považuješ za dobrý a ústretový prístup. Situácia totiž može vyzerať aj takto: „Maminka, pichneme vám oxytocín, ono vám to pomože s kontrakciami.“ Maminka teda súhlasí, ale bolo to informované rozhodnutie? Nebolo. Informované rozhodnutie by to bolo, keby lekár spolu s informáciou, čo všetko dobré onen oxytocín urobí, povedal, že sa vďaka oxytocínu može děloha skor vyčerpať a na samotné tlačenie už može byť príliš vyčerpaná... A teda by to mohlo skončiť CR.

Ale jako som písala na začiatku, rodička musí najprv sama vedieť, o čom je reč, inak ani pri „skvelom prístupe pesonálu“ nemusí mať pocit, že vie, čo sa deje.
 katka+katka 
  • 

Re: Maminky nemají pusu, neumí mluvit? 

(19.11.2008 9:47:03)
O oxytocinu informovali podrobně už na předpor.kurzech, tuším, že se tomu věnovala skoro celých 45 minut(zaplatila jsem si, ale byla jsem tam jen 2x, moc se mi nelíbilo jak byl veden)
 zuni 


Re: Maminky nemají pusu, neumí mluvit? 

(19.11.2008 9:55:53)
přesto, že o oxytocinu informují na kurzech, opravdu nevidím důvod, proč by to neměli rodičce znova vysvětlit v porodnici. Před chystaným zákrokem.

Manžel chodí k výbornému doktorovi, skoro mě mrzí, že to není porodník... on mu už potřetí dělal stejný zákrok a ZNOVA MU VŠE VYSVĚTLIL, přetože už tím prošel 2x, a nakonec se ho zeptal, jestli s tím souhlasí.
Podle mého by to tak mělo být!
 .Žaba 


Re: Maminky nemají pusu, neumí mluvit? 

(19.11.2008 9:57:13)
Tiež som chodila na predporodný kurz (s manželom), absolvovala som všetky stretnutia, ale skutočne sa o mnohých nežiadúcich účinkoch niektorých zákrokov dozvedám až teraz, pred tretím porodom.
 zuzini 


Re: Maminky nemají pusu, neumí mluvit? 

(19.11.2008 12:11:07)
Hmm, tak kamarádce a ostatním na předporodním kurzu PA říkala, že si mají nechat oxytocin píchnout, že ji to urychlí porod, a o to určitě všem jde přece ne? Aby se tam chuděry netrápily moc dlouho.
Mám pouze jednu, ano JEDNU, kamarádku, která si před porodem zjišťovala všechna rizika zasahování do porodu. Své druhé dítě porodila doma. Ostatní se sebou nechají orat, ne proto, že se bojí otevřít pusu, ale proto, že neví a nikdo je o žádných rizicích neinformoval. Informace byly, ale tímto stylem, teď vám podáme to, teď vám uděláme ono.
 zuni 


Re: Maminky nemají pusu, neumí mluvit? 

(19.11.2008 9:48:20)
ono se bohužel často stává, že se nikdo neptá: "Chcete se na něco zeptat?" a když se k tomu přidá názor "Doktor nejlíp ví, co se mnou" a nebo jen nesmělá, neprůbojná povaha...
A já fakt nerozumím tomu, proč bych se měla já ptát aktivně, pokud někdo chce něco dělat se mnou. Mělo by být automatické, že se ptá ten, kdo něco se mnou chce provádět. Ty píšeš, že si to tak měla; fajn, ale fakt ne všude to tak je....
 katka+katka 
  • 

Re: Maminky nemají pusu, neumí mluvit? 

(19.11.2008 9:55:07)
Vím jen o jednom případu, kdy neinformovali dopředu, co se bude dít. Šlo o kamarádku, která měla u porodu mladého lékaře a PA, kteří dospěli k názoru, že to v klidu zvládnou. No nezvládli, takže se řezalo ještě téměř zaživa a nikdo nic nevysvětloval. To ještě chápu.
Jinak skutečně nevím o nikom, komu mi něco dělali bez toho, aniž by ho informovali proč a jak (nepočítám dobu před rokem 89).
Taky jde o to, že někdo informace vyžaduje, někomu je to jedno.
První dva dny jsem byla na pokoji s maminkou (povoláním zdravotní sestra), informace a rady nevyžadovala ani nepotřebovala. Poslední den jsem byla s maminkou, která zase byla "nad věcí", též informace nevyžadovala - sama říkala, že se jí zdá, že dnes doba, že se ze všeho dělá věda.
Takže někdo informace chce a je rád, když mu je lékář dá a může se zeptat, někdo o informace prostě nestojí.
Nicméně si stojím za tím, že pokud chci něco vědět, vždy mám pusu, abych se zeptala.
 zuni 


Re: Maminky nemají pusu, neumí mluvit? 

(19.11.2008 9:58:47)
katko, to ti opravdu gratuluju, za prvé: já jsem od povahy taková nesmělá, že bych se možná zeptala na jednu dvě věci, ale pak bych už mlčela, k mé smůle. Odborník na slovo vzatý by ale podle mého neměl být PŘEVÁŽNĚ tázán, nýbrž by měl sám od sebe mluvit.
Za druhé, je fajn že znáš jen jeden příúad, ono jich bohužel ale je více, ať jsi o tom slyšela nebo ne
 zuzini 


Re: Maminky nemají pusu, neumí mluvit? 

(19.11.2008 12:20:09)
Proboha Katko, chápeš, že ne každý je tak průbojný, aby se mezi kontrakcema ptal co je k čemu dobré? Dokonce i některé průbojné ženy, které se pusu otevřít nebojí, se u porodu chovají úplně jinak.

 katka+katka 
  • 

Re: Maminky nemají pusu, neumí mluvit? 

(19.11.2008 14:02:03)
Tady nejde o průbojnost, ale zájem něco vědět nebo nevědět.
 kreditka 


Re: Maminky nemají pusu, neumí mluvit? 

(19.11.2008 13:00:07)
No ono i fůra informací může obtěžovat. Naposled když mi řezali abces na chirurgii mi dr vysvětloval systémem slohového cvičení co bude dělat, stál na de mnou se skalpelem v ruce a pořád o tom jen a jen mlel. Bylo to hrozný, já už se nemohla dočkat až to bude za mnou, no po dvou minutách řečí jsem ho utla, ať už raději řeže ~q~
 kreditka 


Re: Maminky nemají pusu, neumí mluvit? 

(19.11.2008 12:36:16)
Naprosto s tebou souhlasím. Nejvíc mám ráda ty maminky, které nejdříve mlčí jako ryba, na otázku, jestli něco chtějí vědět odpoví "ne" a pak si stěžují.
 madlenka07 


Re: Maminky nemají pusu, neumí mluvit? 

(19.11.2008 14:02:13)
Každá trochu normální maminka by si před porodem měla pročíst pár věcí,aby se mohla ptát.Není přece nesvéprávná,ale budoucí matka dítěte.A pokud není průbojná,má si s sebou vzít někoho,kdo průbojný a poučený o možných komplikacích bude.Neumím si představit,že bych u porodu mlčela a nechala si tupě všechno líbit.Dokud budou maminky mlčet,budou i zdravotníci,kteří nebudou vysvětlovat.
 Zuzana 
  • 

Re: Maminky nemají pusu, neumí mluvit? 

(19.11.2008 18:11:48)
až na to,že jsi nerodila,ale dělali ti císaře..
 LaraKroft 


Re: Maminky nemají pusu, neumí mluvit? 

(19.11.2008 18:15:53)
Zuzano, reagovala jsi na čí příspěvek, prosím?
 Beezi,V+J 


Re: Maminky nemají pusu, neumí mluvit? 

(19.11.2008 18:39:07)
Zuzano, tahle poznámka je trochu chucpe, nezdá se ti? Můžeme tady mít na porody různé, často i protichůdné názory, ale myslím, že jsi zatím jediná, kdo by chtěl řešit, jestli je SC "dost" porod. ~g~
 LaraKroft 


Re: Maminky nemají pusu, neumí mluvit? 

(19.11.2008 18:41:49)
Beezi, třeba já sama o svém prvním porodu netvrdím, že jsem rodila (neplánovaně naplánovaný CS), ale teda fakt by mě urazilo, kdyby o něm někdo řekl to, co Zuzana.~a~
 katka+katka 
  • 

Re: Maminky nemají pusu, neumí mluvit? 

(20.11.2008 13:02:22)
Jsou ženy, které by tohle naštvalo, mě je to fuk, jestli se říká, že jsem rodila já, nebo že za mě rodil lékař, případně, že Katku mi vytáhli z břicha, jak králíka z klobouku, nebo že mi dítě vykuchali. Hlavní je to, že jsem věděla, co se bude dít potom, co jsem Katku porodila, Katku vyndali, Katku porodil lékař, potom co mě kuchli (vyber si sama).
Věděli jsme, kam jí ponesou, proč a co s ní budou dělat. Přiznávám, že na tyhle věci se ptal hlavně manžel. Já jsem si uvědomovala, že moje tělo těhotenství nepřijímá zrovna nejlépe a že léčba při stavu 2v1 moc (resp.vůbec nezabírala), takže jsem měla pocit, že jak bude Káťa venku už to bude jen lepší (a taky bylo a je). Nicméně manžel se zeptal, bylo mu vysvětleno.
Hned v úvodu článku je zmínka o paní, která měla klešťový porod a ani netuší proč. Tohle absolutně nechápu. Chápu, že může nastat situace během porodu, kdy jde o vteřiny a není čas si v klidu sednout a popovídat si, co se děje, co je příčinou, jak se to dá řešit, jaké jsou alternativy... Nicméně jsem přesvědčena, že pokud to danou paní zajímalo, měla se zeptat (po porodu na to určitě měla čas, vzhledem k tomu, že v ČR se v porodnici tráví v průměru 3-5 dní).
Zkrátka a dobře jsem zastáncem toho názoru, že když mě něco zajímá, něco chci vědět, mám pusu, umím se zeptat.
 adelaide k. 


Re: Maminky nemají pusu, neumí mluvit? 

(20.11.2008 13:26:24)
katko, je to už trochu ohraná deska ale ty komplikace fakt ze vteřiny na vteřinu nevznikají. ALe to je fuk klidně při tom zůstaň.

Chci říct něco jiného. Myslím že nechápeš o čem holky mluví. Nejde o to se zeptat, to není takový problém ale co když je ti poskytnuta zkreslená (když echci říct pŕímo lživá) odpověď? Pokud se v problematice orientuješ, můžeš začít polemizovat. Pokud ne, máš smůlu.
Napŕ ty (taky už dost obehrané) vyhŕívané lůžko. Pokud se po tom nepídíš, nedozvíš se, že u zdravého donošeného novorozence pro něj není důvod a v případě potřeby můžeš mimi zahřát sama "tělo na tělo". Sestřička ti na zvídavou otázku odpoví že "mimi se potŕebuje zahŕát, teď bude stejně spát, aspoň si odpočinete než vám ho dáme na pokoj", na což neinformovaná nebo neprůbojná maminka sklapne kufry protože "neohrozí miminko pro nějakou kapric".

 *Niki* 


Katko, 

(20.11.2008 16:53:27)
když na tebe naběhne 8 lidí, přikutrují ti nohy, skočí na břicho a jiný tahá kleštěmi, prostor na dotazy není. Ano, po porodu jsem se ptala. Miminko nedorotovalo, udusilo by se, to se někdy stává. Taková odpověď pro všechny a na jakoukoliv otázku. CO k tomu vedlo, že porod nebyl veden správně a MOHLO to dopadnout jinak, jsem se dozvěděla až kombinací propouštěcí zprávy, svých vzpomínek, informací na internetu a pohovoru s doktorem a PA.
Ale co, hlavně že jsme živí a zdraví, že.

... když jsi riziková ty nebo dítě, je jasné, že tě v podstatě nic navíc nezajímá, hlavně ať jste v pořádku. Když přijdeš do porodnice zdravá se zdravým dítětem a málem to odnesete jen pro nevhodně zvolený způsob vedení porodu, tak tě to, že jste přežili, zrovna neuklidní. A nemysli si, že jsem se neptala. Každou injekci mi jako nezbytně nutnou s vážnou tváří vysvětlili...
 Lusika, Lucinka+31tt 
  • 

Re: Maminky nemají pusu, neumí mluvit? 

(23.11.2008 15:50:05)
Ahoj, mě taky na Bulovce odpověděli na všechno, musela jsem se ptát. Ale taky mi udělali všechno, co chtěli, i když jsem měla výhrady..

Lusika
 Jarka-Vojta 04/05, Radka 12/07 


Důvěřuj, ale prověřuj 

(19.11.2008 9:39:52)
Rodila jsem dvakrát v Kadani a pokaždé jsem vždy detailně věděla, co se děje, kde je případný problém a jaké jsou možnosti řešení. Vše bylo mne i manželovi vysvětleno. Oba porody byly indukované a v obou případech se vyskytl zádrhel, který bylo třeba řešit a mohlo to skončit jakkoliv. Myslím, že hlavně můj klid přispěl k tomu, že vše dopadlo vždy dobře a obě děti jsem nakonec porodila běžným způsobem.
Je tedy třeba vědět, co se může stát, ptát se, komunikovat a nepanikařit.
 Margot+1 


Re: Důvěřuj, ale prověřuj 

(19.11.2008 16:40:11)
Jé, v Kadani se chytám rodit za tři neděle, ačkoli to tam máme 80 kilometrů - nemohla bys mi napsat víc, klidně sem nebo na mail? Rozhodla jsem se pro CAP, byla jsem se tam podívat na kurzu a ještě jednou se tam chystám zkonzultovat porodní plán. Zdají se mi tam velmi vstřícní, ale přesto - realita může být jiná (přestože věřím, že štěstí přeje připraveným). Často se například liší informace, které o sobě píšou na webu Aperia a skutečnost (viz moje nejbližší porodnice, v Ústí n. L. )~a~
 Dita+dvojčata 
  • 

Chtěli jsme vidět placentu 

(19.11.2008 13:02:07)
Pokud namítáte, že při porodu nemáte sílu se ptát nebo mate jiné zábrany, domluvte se se svým doprovodem, ať se ptá on. Rodila jsem v září sice podruhé, ale byla to dvojčata, a to je trochu jiné. Na všechno jsme se ptali, proč je indikovén epidural, proč dostávám kapačku s glukosou a inzulinem (měla jsem těhu cukrovku/ atd. Připadalo mi, že porodní asistentka je ráda, že se ptáme. U porodu samotného bylo víc než 12 lidí, a to tři doktoři-porodníci a všichni byli na konci překvapeni našim přáním vidět placentu-jen tak ze zvědavosti. Doktor ji zvedl a ukazoval mám, pupeční sňůru, vnitřní i vnější stranu... Je to jen na nás, my se musíme ptát. Doktoři si neuvědomují, že my třeba nevíme, co se děje.
 dahu 
  • 

Znovu téma porody? 

(19.11.2008 13:12:57)
Upřímně řečeno, začínám být na články, které znovu a znovu řeší téma porodu, alergická. Mám pocit, že už o nich bylo napsáno tolik, že kdo chce, informace si najde. A tímto děkuji všem autorům článků na Rodině, kteří se pro změnu věnují také jiným (neméně zajímavým a důležitým) tématům.
 zuzini 


Re: Znovu téma porody? 

(19.11.2008 13:15:24)
A zas dokola, nebaví? nečti!
Jsou pořád nové a nové těhotné, které informace rády uvítají.
 Jaspi 


Re: Znovu téma porody? 

(19.11.2008 13:42:23)
Chtělo by to originálnější odpověď;)Pokud by se článek na téma porod objevoval co půl roku, úplně by to stačilo. Jsou určené lidem, ne králíkům.
 zuzini 


Re: Znovu téma porody? 

(19.11.2008 16:10:15)
:-D To jistě, ale představ si, že přijdu na rodinku coby těhule a budu hledat 5 měsíců starý článek o porodech. To by mě opravdu nenapadlo.
 Jíťa 
  • 

Re: Znovu téma porody? 

(19.11.2008 16:36:25)
Mě to napadlo... A napadne mě to kdykoliv se chci o nějakém tématu něco dozvědět. Najdu si i starší články s touto tematikou a prostuduju.

A taky si myslím, že každý týden se opakující téma porodů je trošku mooooooc často.
 katka+katka 
  • 

Re: Znovu téma porody? 

(19.11.2008 16:38:46)
souhlasím, když mě něco zajímá nebo o tom potřebuju něco vědět, nečekám, že to budu mít hned pod nosem (resp. na úvodní stránce), ale prohrabu se normálně archivem a hledám - prostě vynakládám snahu
 kreditka 


Re: Znovu téma porody? 

(19.11.2008 18:53:42)
Jenže o tom to je Katko, kdo chce tak si info najde, kdo ne tak se vymlouvá ~o~
 MSteflova 


Re: Znovu téma porody? 

(19.11.2008 19:01:27)
Kreditko, to je blbost. Já byla tak informovaná, že jsem byla chytrá jak rádio :-). A stejně mě PA u prvního porodu tak zaskočila, že jsem se po porodu stále jen omlouvala a až zpětně mi došlo, že to byla ona, kdo by to měl udělat. Stále mám na ní vztek a to je to více jak 2 roky. U druhého porodu jsem si byla jistá, že se nedám, ale pro jistotu jsem se hned při příchodu do porodnice ptala, jestli náhodou neslouží PA A.H. - sestry mi s úsměvem na rtech odpověděly: "Nebojte, ta má až zítra noční". A já necelé 2 hodiny na to odrodila, v klídku a dle svých představ.:-D
 kreditka 


Re: Znovu téma porody? 

(19.11.2008 19:04:24)
Jenže ty nepatříš do skupiny, kdy matky vše odkývou, neptají se na nic a pak si jen stěžují...
 Beezi,V+J 


Re: Znovu téma porody? 

(19.11.2008 19:20:22)
Ano, ono to totiž Kreditko celé taky není jen o matkách, které se neumí ozvat a vše odkývou. Ale taky často o personálu, který jako jediný způsob komunikace s rodičkou uznává a používá manipulaci.
 kreditka 


Re: Znovu téma porody? 

(19.11.2008 19:26:33)
No ono je to dost sporné, v kolika případech má nesrovnalosti na triku personál. Ona vlastní blbost se na něj snadno svede...Netvrdím ale, že ve všech porodnicích pracují andělé, blbci jsou všude i mezi zdravotníky.~l~
 Beezi,V+J 


Re: Znovu téma porody? 

(19.11.2008 19:28:32)
Kreditko, to pozor! Neříkám, že jsou to blbci. Říkám, že používají špatný způsob komunikace. To je rozdíl. Blbec blbcem zůstane. Naučit se komunikovat a změnit styl práce je jen otázkou chtění a vzdělání se.
 kreditka 


Re: Znovu téma porody? 

(19.11.2008 19:31:10)
No proti zlepšení komunikace nic nemám, ovšem to by musel být personál taky jinak placen a mít na každou rodičku dost času...ale to je na jinou debatu
 zuzini 


Re: Znovu téma porody? 

(19.11.2008 19:49:16)
Ale prosím Tě ~a~
Tohle miluju tyto řeči
 MSteflova 


Re: Znovu téma porody? 

(19.11.2008 19:23:42)
Kreditko, patřím :-D. Byla jsem tak vyjuchaná, že jsem jim vše odkývala, porodní plán se neodvážila vytáhnout a teď si tady stěžuju ~q~. U druhého jsem věděla, co mě čeká, byla připravená a už mezi dveřma(po dotazu na onu zmíněnou PA) jim cpala plán, včetně kopie pro odd. šestinedělí(kde ho nikdo nečetl a personál byl pak překvapen, že odmítám očkování na TBC, ačkoliv to tam bylo napsané, zvýrazněné a podtržené) ~z~.
 kreditka 


Re: Znovu téma porody? 

(19.11.2008 19:29:34)
Tak to je smutný, a co tvůj doprovod, ten byl taky vyjukaný??? Já si stihla během porodu říct 6 krát o kapačku kvůli streptokokovi, no PA mě musela mít za vola v dobrém úmyslu jsem ji to oznámila 4 krát v domnění, že ona to ještě neví ~a~
 MSteflova 


Re: Znovu téma porody? 

(19.11.2008 19:33:41)
Můj doprovod byl můj partner, který se vyznačuje tím, že za každých okolností zachová chladnou hlavu, nebo tak alespoň působí. Takže by byl ideální, pokud by mu PA neřekla" "Tatínku, chvilku tady poseďte v čekárně, my sepíšeme příjem a pak vás pustíme dál". No, ta chvilka trvala více jak 3 hodiny, protože ta koza na něj zapomněla a my se ani jeden nedovolali...~o~
 kreditka 


Re: Znovu téma porody? 

(19.11.2008 19:45:48)
Jé tak to můj byl se mnou pořád,l nevím jestli se dá skleróza PA nějak řešit ~v~
 zuzini 


Re: Znovu téma porody? 

(19.11.2008 19:43:14)
Když jsem přišla tady na rodinu coby těhule, ani ve snu mě nenapadlo, že jsou tu nějaké články o porodech. Přišla jsem tu kvůli diskuzi podle věku a zjistila jsem, že se tady skoro denně objevují různé články na zajímavé témata. Díky za ně, protože díky nim jsem o svém druhém porodu začala přemýšlet, zjišťovat si více. Tehdy jsem uvítala často se opakující články o porodech a hlavně diskuze pod nimi. Myslím, že jsou stále nové příchozí, které třeba vůbec nic zjišťovat o porodu nechtějí a díky těmto článkům se dozví věci, které jim lékaři neřeknou.
 Jíťa 
  • 

3 z 20 článků jsou o porodech 

(20.11.2008 14:19:25)
Zkus si prohlídnout hlavní stranu! Momentálně jsou na ní vyvěšeny 3 články o porodech - každý týden jeden. Včera tam byly ještě 4 - ten poslední dneska zmizel. V diskuzi se řeší stále to samé, člověk se tam skutečně nic moc nového nedozví.

Máš snad dojem, že jeden článek za měsíc by bylo málo?
 Vrtulka* 


Re: 3 z 20 článků jsou o porodech 

(20.11.2008 14:23:42)
Jíťo, v tom případě se 85% článků věnuje něčemu jinému než porodům, to není tak špatné. Nikdo tě nenutí číst ani článek, ani s ním související diskusi, dokonce můžeš sama obsah hlavní strany ovlivnit tím, že pošleš článek na téma, které je zajímavé pro tebe. Kde je problém?
 Jíťa 
  • 

Re: 3 z 20 článků jsou o porodech 

(20.11.2008 14:34:18)
však já je nečtu. Ale když už se pod ním objevilo pár názorů, že se to pořád opakuje, tak jsem se přidala.

To je fajn, že je 85 % článků o něčem jiném. Ale co je na porodech tak super-zvláštního, že si zaslouží takové privilegium = článek každý týden.

Možná by admin mohl uvažovat o změně názvu na PORODY A VĚCI PŘIDRUŽENÉ.CZ
 Vrtulka* 


Re: 3 z 20 článků jsou o porodech 

(20.11.2008 14:56:45)
Jíťo, co je na porodech tak zvláštního že se tu o nich pořád píše? Asi je tu pořád dost lidí které to zajímá, usuzuji alespoň podle vlny reakcí které se vždycky vzedmou. Když si vezmeš jaká je skladba účastnic na rodince, tak je to asi celkem pochopitelné. Dále, co si budeme nalhávat, porod je důležitá věc v životě, tak je potřeba to probrat ze všech stran~b~. Navíc nikdy nevíš k čemu se debata stočí, včera jsme se mohli zábavnou formou poučit něco o pohřbívání~t~, to se také hodí.
 Sylvie 


Re: 3 z 20 článků jsou o porodech 

(20.11.2008 15:40:08)
včera jsme se mohli zábavnou formou poučit něco o pohřbívání~t~, to se také hodí.

Jasně, navrhuji tyto nové poznatky sepsat i do dalšího článku o domaporodech
 Vrtulka* 


Re: 3 z 20 článků jsou o porodech 

(20.11.2008 15:54:24)
Sylvie, nebo fikaně uveřejnit na hlavní článek s názvem např. Nové trendy v pohřbívání, a do diskuze potom plíživě infiltrovat něco o normálních porodech~y~
 LaraKroft 


Re: 3 z 20 článků jsou o porodech 

(20.11.2008 16:10:18)
No já jsem krom zahájení pátrání po osudu ostatků z opuštěných, potažmo i obydlených hrobech, zahájila i minianketu na téma "co s placentou po domaporodu", zatím tedy mám jen jednu respondentku z reálného života (omlouvám se svým "nereálným" spoludiskutérkám zde)...
 Jíťa 
  • 

Re: 3 z 20 článků jsou o porodech 

(20.11.2008 18:39:39)
Já sem chodím cca 1,5 roku a už mě to taky omrzelo. Ještě občas nakouknu z jakési nostalgie. Ale znám taky mnohem zajímavější servery nebo fóra.
 Belatrix+A(10/09)+J(09/11) 


Re: 3 z 20 článků jsou o porodech 

(20.11.2008 18:05:45)
Ale Rodina přece není jen hlavní stránka ~y~
 Sylvie 


Re: 3 z 20 článků jsou o porodech 

(20.11.2008 15:45:22)
Možná by admin mohl uvažovat o změně názvu na PORODY A VĚCI PŘIDRUŽENÉ.CZ

No, možná sis toho ještě nevšimla, ale Rodinu najdeš i pod názvem http://www.brisko.cz/ A co můžeš od bříška čekat lepšího, než že bude rodit
 zuzini 


Re: 3 z 20 článků jsou o porodech 

(20.11.2008 20:12:46)
Co je na porodech zajímavého? Nevím, pro každého asi něco jiného. Mě například děsně baví ~;)
 Jaspi 


Re: Znovu téma porody? 

(19.11.2008 17:41:16)
Pro mně to tak nepředstavitelné není. Sháním aktovku do školy a kdybych tady týden co týden četla o názorech na školní aktovky, asi bych snad ani žádnou nekoupila. Dobré rady jsem našla ve starších příspěvcích velice snadno a rychle.
 Beezi,V+J 


Re: Znovu téma porody? 

(19.11.2008 17:48:01)
No, na druhou stranu - článků o různých tématech tady vyšlo už mraky, asi skoro na všechno se dá něco dohledat ve starších tématech. Tak co kdyby to admin zabalil a přestal publikovat články úplně, ne? ~l~
 LaraKroft 


Re: Znovu téma porody? 

(19.11.2008 17:51:19)
Když mě ty porody fááákt baví...myslela jsem, že mě to přejde, až porodím...ale bere mě to furt ;)
 10.5Libik12 


Re: Znovu téma porody? 

(19.11.2008 17:57:13)
Porody jsou právě nejlepší, když je má člověk z krku, taky mě baví.
 Liška s banem :) 


Kdo se moc ptá, se i moc dozví. 

(19.11.2008 13:31:12)
Tak co se týče toho ptaní, při mém porodu tento rok v září na Bulovce jsem se ani ptát nemusela, protože mě o všem informovali předem. Někdy to bylo až trošku směšné, protože dát možnost rodičce něco odmítnout (i když tomu přesně nerozumí), může mít za následek její znejistění a má reakce pak byla:"No když si myslíte, že mě to pomůže, tak mi to dejte. Cokoliv co porod zkrátí je vítáno." Ptala jsem se spíš na věci týkající se přímo miminka - třeba jestli jsou ozvy v pořádku, jestli se posunul, po narození jaký měl Apgar skóre a jestli musel dostávat kyslík. Byla jsem moc ráda, že jsem se nezeptala, proč najednou naběhli do porodnického boxu doktoři a porodní asistentka se mi opřela kolenem o břicho, že musíme rychle porodit. Dozvěděla bych se, že nemůžou chytit ozvy miminka a to by mohlo také skončit tím, že místo tlačení bych tam začala hysterčit strachem o miminko (naštěstí se jednalo o vstupní fenomén). A co se týče té další osoby mnou přivedené - nikoho jiného než manžela bych vedle sebe nesnesla. To je tak intimní záležitost, že nějakou dulu, kamarádku či dokonce matku, bych opravdu nerozdýchala. :-(
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Kdo se moc ptá, se i moc dozví. 

(19.11.2008 13:58:03)
Liško, a tobě fakt není divné, že když se jednalo jen o vstupní fenomén, tak na tebe naběhla banda zdravotníků a porodili dítě za tebe? Kdyby se tohle stalo mě, zabejčím se (sama od sebe) tak, že vážně neporodím, dikus se nedozvím, co se děje ...
 Evžíček 


Re: Kdo se moc ptá, se i moc dozví. 

(19.11.2008 18:20:30)
Markéto P.- a třeba by bylo pozdě...než by ti to vysvětlili...ale to je ta možnost volby, že?
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Kdo se moc ptá, se i moc dozví. 

(19.11.2008 18:50:09)
Ano, přesně tak ;)

Nicméně, jak asi víš, já na náhlou komplikaci z vtěřiny na vteřinu tak nějak nevěřím, mě by v prostředí lidí, které neznám a tudíž jim nemohu plně důvěřovat, vyhovovalo, kdyby mě o vznikající možné patologii jaksi informovali průběžně.
 huhu, holky 5,5 a 3,5, 17tt 
  • 

Re: Kdo se moc ptá, se i moc dozví. 

(19.11.2008 19:48:08)
neveris komplikace z vteriny na vterinu ? To zes je nezazila neznamena, ze neexistujou. Ja na monitoru sve dcery videla jak jdou ostre dolu z bezne frekvence 150 na 70 a bylo to behem nekolika vterin. Pristroj zacal pipat, doktorka doporucila zmenu polohy a srdecni ozvy zase nabehly na puvodnich 150. Kazdopadne rychle to bylo velmi a komplikace to v pravem slova smyslu nakonec nebyla ;-).
 Beezi,V+J 


Re: Kdo se moc ptá, se i moc dozví. 

(19.11.2008 19:52:05)
Huhu, taks mě dobře pobavila. ~t~ Takže z toho vyplývá co?
 Evžíček 


Re: Kdo se moc ptá, se i moc dozví. 

(19.11.2008 22:50:06)
no, asi každý podle sebe...já jsem pravý opak, dr věřím, že ví ,co dělají. Navíc mě jaksi nebere to prožívání porodů- já chtěla mít zdravé děti- což mám a bylo mi jedno, jak se narodí- je to asi dané mojí povahou a i tím, že jsem po prvním porodu měla velmi vážné komplikace a syna jsem v podstatě viděla až 3-tí den a nemohla jsem se o něj první týden starat, byla jsem ráda, že jsem se mohla vzpamatovat. Po druhém porodu lepší- ale celodenní péče taky až 4-tý den...no nemám pocit, že by mi to něco sebralo, že bych měla k dětem jiný vztah než matka, která měla dítě hned po porodu u sebe nebo rodila doma....ale fakt je to dané povahou a prioritami- pro mě zdravé dítě a to okolo mě moc nebralo a nebere ;)
 cizinka1 


Re: Kdo se moc ptá, se i moc dozví. 

(19.11.2008 23:06:09)
Hmm, Evzicku. To si fakt myslis, ze zeny, ktere se zajimaji o "to okolo", nemaji jako prioritu zdrave dite? To tak neni, prave ze tim, ze zena udela vse, aby unikla nekterym rutinnim zasahum do porodu (prevazne ve snaze porod urychlit, ci zbavit bolesti), statisticky si vystavuje mensim rizikum pro sebe a pro dite. Teda, pokud je zdrava a nizkorizikova, porod se zacal spontanne - v jinych pripadech nejaky ten epidural ci oxytocin muze byt mensi zlo.

Ale neinformovanost a pasivita jako obet pro zdrave dite je pouze vymluva. Henci Goer ma trefny nazev pro kapitolu jedne ze svych knih (Obstetric interventions) "Thinking they know may hurt you" - domnivani se, ze oni vedi, muze vam ublizit.
 Sylvie 


Re: Kdo se moc ptá, se i moc dozví. 

(19.11.2008 23:07:04)
ale fakt je to dané povahou a prioritami- pro mě zdravé dítě a to okolo mě moc nebralo a nebere

Evžíčku, představ si, pro mne je taktéž prioritou zdravé dítě a PRÁVĚ PROTO jsem si sakra hlídala, co, jak a proč hodlají lékaři během porodu provádět. Ostatně, nejenom při porodu, hlídám si to stále Za prvé i lékař (sestra, porodní asistentka) je jenom člověk a může mít "den blbec", za druhé i dobrý úmysl může mít špatné následky a za třetí rozhodně se nehodlám plně svěřit do rukou lékaři, kterého vidím prvně v životě a netuším, nakolik je nebo není odborně dobrý - v takových případech info co a proč vyžaduji důkladněji, než třeba u svých stálých lékařů, se kterými už zkušenosti mám.
 Evžíček 


Re: Kdo se moc ptá, se i moc dozví. 

(19.11.2008 23:17:55)
Sylvo- mě rodil můj gynekolog, kterého znám hodně dlouho a je tam primář, takže jsem se fakt nebála, že něco zanedbá nebo udělá něco, co není nutné. Přijel kvůli mně na Štědrý den večer, takže předpokládám, že měl zájem,aby vše zdárně dopadlo.

Co se týče priorit- předpokládám, že každé matce jde o dítě, ale vidím problém v tom, že některé matky- a píší to i sem- místo aby se radovaly z miminka-řeší, co při porodu nezvládly, případně, co pokazili doktoři- teď nemyslím hrubé chyby,ale to, že něco nevysvětlili ap....

 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Kdo se moc ptá, se i moc dozví. 

(19.11.2008 23:27:12)
Evžíčku, a proč by to nemohlo být současně, radovat se z miminka a zároveň řešit, co mělo být jinak? Copak ono se to vylučuje?
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Kdo se moc ptá, se i moc dozví. 

(19.11.2008 23:36:08)
Jo, a platí to i obráceně? Jakože se nemám těšit z toho, jak se mi to vyvedlo, jak na mě byll tenhle milý a onen mi moc pomohl, ale raději mít radost ze zdravého miminka?
 Sylvie 


Re: Kdo se moc ptá, se i moc dozví. 

(19.11.2008 23:36:12)
Evžíčku, nechci ti brát iluze, ale mám pocit, že ty "protekční" porody (dohodnutí lékaři) jsou kolikrát velmi často plné zbytečných zásahů tzv. "pro jistotu". Jako že když už se lékař angažuje, tak aby se nemohlo říct, že jenom koukal a nic nedělal Tím samozřejmě nechci tvrdit, že tomu tak bylo i u tvého porodu, je to jenom takový malý postřeh z okolí (i když, pravda, naposledy jsem se o dohodnutého lékaře u porodu zajímala před cca osmi - devíti lety, nevím, jak je to teď aktuálně). Ovšem i od lékařů, které znám, očekávám, že mě zcela samozřejmě budou informovat o možnostech léčby - jenom už třeba nemám pocit, že je potřeba si jejich tvrzení ještě ověřovat u dalších lékařů a nejsem u nich ve střehu, jako bývám u cizích doktorů.

Jinak že se v porodech někdo patlá - no, třeba mě to patlání se pomohlo najít si optimální péči u dalších porodů. Neopakovat stejné chyby, jako poprvé, kdy jsem byla značně naivní.

 vokounek 


Re: Kdo se moc ptá, se i moc dozví. 

(19.11.2008 23:29:21)
Máte pravdu Cizinko a Sylvie.Ale sakra já bych na to ptaní se doktorů potřebovala asi kurz~a~
Mně po první otázce většinou sklapne. Většinou totiž dostanu rychlou odpověď s jakýmsi blahosklonným úsměvem( při kterým se začnu červenat, jak mně to ponižuje, že se ptám na "takovou blbost";)a když se zmůžu ještě na další nechápající dotaz,dostanu odpověď ještě rychlejší, ale už mírně nervozní,jakože zdržuju,že jo. Jak to děláte, když z vás dělají s prominutím pitomce?a já jsem fakt medicínou netknutej laik.
Onehdá jsem pana primáře na zubním poprosila ,zda by mně mohl ošetřovat v rukavicích.No, vzal si je ( v tom šoku z mé drzosti ), ale pak mně vyhodil, ať si chodím jinam, když k němu prý nemám důvěru. ~a~
 cizinka1 


Re: Kdo se moc ptá, se i moc dozví. 

(19.11.2008 23:39:12)
Danice,

To ani nevis, jak ja te chapu. Take se cervenam, kdyz musim napomenout ty rukavice pred mymi ocima. Aby mne vyhodili (to je vrchol), to se mi nestalo, ale je to trapny a neprijemny.

K diskusich se citim tim suverennejsi, cim vice ctu, no a je tom proste nacvik, pokazde to jde lepe:). A kdyz to jde, jdu jinam, kdyz se setkam s aroganci.

Porodni tema a diskuse je slozite. Ja po prvni spatne zkusenosti, kdyz jsem se snazila marne komunikovat ke prospechu svemu, pri planovani druheho porodu jsem udelala vse, abych byla jista, ze se mnou bude moje PA, s kterou jsem probrala vse do predu, a ze necha mne na pokoji, a ze nebudeme mluvit. Ve pripade komplikaci ovsem jsem chtela, aby po prevozu do nemocnici mi klidnym hlasem rikala co se deje, a ptala se o souhlas. Jinak porod jako boj, pohotovost se dohadovat je spatny projekt. Proto jedinou cestu vidim v zavaznych porodnich planech, beznych informacnich schuzkach pred porodem, a v pristupneni sluzeb osobniho poskytovatele pece, treba i jako nadstandardu.
 vokounek 


Re: Kdo se moc ptá, se i moc dozví. 

(19.11.2008 23:52:41)
Souhlas. Já teď aplikuju po svých třech porodech metodu zazdění,protože už se tím fakt nechci trápit.Člověk si toho v životě spacká, takže se nutím koukat dopředu a zavřít ty kostlivce pěkně do skříně. Jenže Rodinka mně fakt baví a tady se tomu jaksi nedá moc vyhnout~g~;)
 vokounek 


Re: Kdo se moc ptá, se i moc dozví. 

(19.11.2008 23:59:21)
Jo a Cizinko, náhodou Tvoje argumentační schopnosti tiše obdivuju.Jen víc takových cizinek na ty naše mudry
 Evžíček 


Re: Kdo se moc ptá, se i moc dozví. 

(20.11.2008 6:40:59)
Cizinko,Sylvie a ostatní- uznávám, že máte v hodně věcech pravdu-ale mám prostě pocit, že některé matky to berou jako boj- buď já nebo dr a neuznají, že jde oběma o to samé- o to miminko...jsem v tomhle možná naivní,ale já prostě nemám s dr v podtatě žádné negativní zkušenosti, takže jim důvěřuji.

je to prostě o postoji- já chtěla vždy lékařsky vedený porod-a byla bych blázen, kdybych vzhledem ke svým zdravotním problémům chtěla jiný- a chápu, že jsou ženy, které si chtějí rozhodovat samy- a už končím s debatou, nějak se do toho zaplétám ;)
 cizinka1 


Re: Kdo se moc ptá, se i moc dozví. 

(20.11.2008 8:51:10)
Evzicku,
pises: "ale mám prostě pocit, že některé matky to berou jako boj- buď já nebo dr a neuznají, že jde oběma o to samé- o to miminko..."

Mne pri porodu jde o maximalne velkou sanci na zdrave miminko a moji dobrou kondici. Proto vybiram zpusob a misto porodu, ktery mi statisticky dava vynikajici vyhlidky a odpovida memu zdravotnimu a dusevnimu stavu. Nejsem blazen ani naivka, abych si myslela, ze existuje nejaka absolutni jistota, ale pri volbe poskytovatele pece a zpusobu porodu beru ohled nejen na svoji fyzickou kondici ale i na statisticke vysledky prace poskytovatelu pece.

Dr. ma zajem o zdrave miminko, ale jinym zpusobem. On s tim miminkem nebude zit, nebude ho vychovavat, jako ze nebude zit s moji delohou; on je pouze pravne zodpovedny za porod. Existuje nekolika ritualu, kteri ho zbavuje zodpovednosti za prusvih: musi dodrzet jisty protokol kontrole porodu, ktery statisticky vubec porodu neprispiva, naopak, nese nektere rizika sam od sebe. Radeji zasahuje nez vycekava: aby mohl rict, delal jsem co mohl. Vysledek jeho pece je, ze zdravotnich komplikaci pro matku a dite je vice ve pripade lekarske pece o zdravou nizkorizikovku.

Z principu tady nejde o boj, jde o to, ze nektere zeny si preji lekarskou peci pouze ve pripade znamek komplikace. Pokud porod pokracuje zcela fyziologicky, drzi se od dr. a jejich chapani zodpovednosti opodal. Na stesti je stale vice dr. ve svete, kteri tenhle pristup uznavaji, a jsou ochotni kolegialne a uctyplne spolupracovat s PA, ktere umeji se postarat o zdrave zeny.

Danice, diky, mile slova potesi. At te kostlivci nestrasi! Je treba je nekdy provetrat, aby nepachali neplechu, ale kostlivci opravdu patri do minulosti!
 Kristyna, 3 deticky 
  • 

Re: Kdo se moc ptá, se i moc dozví. 

(22.11.2008 12:54:00)
Souhlasim. Ja jsem take pokazde chtela zdrave deti a znalostmi bych se asi rovnala nejednomu porodnikovi, tak prave proto jsem holt po zavreni Vrchlabi musela treti decko privest na svet doma. Byla jsem k tomu dohnana ceskymi porodnicemi, ve kterych personal dela vse pro a) urychleni porodu b) sve pohodli c) co nejvyssi ucet, ktery poslou pojistovne. Mozna, ze by si doktorum duverujici maminky mely precist neco o komplikacich zpusobenych polohou na zadech, urychlovanim porodu za pomoci klystyru, oxytocinu, poskozeni mimca po tlaceni na bricho ze stran lekaru apod. Treba by na ty "spravne vudce" porodu v bilych plastich trochu zanevrely a zacaly duverovat sobe. A treba by v nasi spolecnosti klesl pocet autistu a decek s LMD?
 Liška s banem :) 


Re: Kdo se moc ptá, se i moc dozví. 

(20.11.2008 10:49:28)
Je velmi trapné napsat, že porodili dítě za mne, jen proto, že se mi PA opřela kolenem o břicho. Já své mimi rodila 22 hodin, tak měj trochu úctu. To, že vlastní vypuzovací fáze trvala jen 5 zatlačení místo cca 30 (jako jsem měla u prvního miminka), už moc neznamená, protože to je jen finish a proti těm předchozím dlouhým hodinám otvírání, už úplná brnkačka. A ostatně i tak jsem musela tlačit jako blázen. A prosím pochop, že čas od času nastanou v životě situace, které potřebují jednoho autoritativního vůdce, který prostě zavelí a ostatní podle toho makaj. Na nějaké diskuze opravdu nebyl čas a upřímně, kdyby mi v tak závažném okamžiku cpali před obličej nějaké lejstro, dlouze popisovali, co se děje, tak je pošlu kamsi,protože mému mimískovi běžel čas.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Kdo se moc ptá, se i moc dozví. 

(20.11.2008 11:05:45)
Omlouvám, se jestli tě to urazilo, to jsem nechtěla. Mě to přišlo spíš smutné; situace, kdy se z fyziologického projevu dělá krizovka, je bohužel příliš častá a zbytečná a většinou jde vyřešit v klidu (u vstupního fenoménu fakt žádný čas neběží, je to zcela normální krátkodobý pokles).

Lejstro není nutné, ale ocenila bych jaksi aspoň informaci. Teda ve skutečnosti bych ocenila ještě víc, kdyby mi zrovna u tohoto jevu nabídli změnu polohy, ta obvykle funguje nejlíp.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Kdo se moc ptá, se i moc dozví. 

(20.11.2008 11:08:36)
A jinak ano, vůdce a rychlé rozhodnutí je někdy třeba, ale já jako rodička fakt nejsem členem týmu ani podřízený ani objekt práce, a tudíž si zasloužím informaci k tomu, abych spolupracovala. Aspoň já to tak tedy cítím.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Kdo se moc ptá, se i moc dozví. 

(20.11.2008 11:18:55)
Raději jsem si ještě jednou našla něco o vstupním fenoménu a je fakt, že se projevuje podobně jako pupečníhová komplikace s hrozící hypoxií - při nemedikovaném porodu se doporučuje změnit polohu, neplašit, a v případě žádné změny napomoci k rychlému dokončení porodu.

Nicméně trvám si na tom, že kdyby na mě naběhli čtyři lidi a beze slova mi začali tlačit na břicho, asi bych totálně ztuhla a odmítla spolupracovat, jako prostá automatická reakce, čímž bych celému procesu jaksí prospěla výrazně méně než jako informovaná.
 Liška s banem :) 


Re: Kdo se moc ptá, se i moc dozví. 

(21.11.2008 11:24:36)
Tak to já tedy ne. Já ráda vidím lidi, kteří jsou schopni se rychle rozhodnout a kteří minimálně vypadají, že vědí, co dělají. Právě to přílišné informování mě znejisťuje, protože pak mám pocit, že ti lidé neumí svou práci dobře a chtějí být z obliga. Není nic horšího u porodu, než norvózní nejistý doktor.
 LaraKroft 


Re: Kdo se moc ptá, se i moc dozví. 

(21.11.2008 14:47:02)
Je...nervózní nejistá rodička ~;) bez doktora se to evt. obejde, ale bez rodičky těžko ~y~
 Lusika, Lucinka+31tt 
  • 

Re: Kdo se moc ptá, se i moc dozví. 

(25.11.2008 13:50:29)
Ahoj,
nesnesla bys dulu a sneseš celou směnu? Porodní bábu si můžeš vybrat a znáš ji osobně. Víš, že pro ni je "denní chlebíček" hekající maminka, takže se nemusíš stydět, nebo tak něco.
Manžel u porodu byl super, ale hodně ho deptalo, že mi nemůže pomoci a jak silné bolesti to vlastně jsou a to zase deptalo mně...
Lusika
 Iva, dve dcery 
  • 

Příbalové letáky atp. 

(20.11.2008 10:20:59)
No, ono to ptaní je podle mne "vocaď pocaď". Já si třeba vždycky přečtu u léků příbalové letáky (zatracená záliba v písmenkách) a pak sleduju, kdy se u mne projeví vedlejší účinky. zejména pak ty, co se objevují v jednom z 10 000 případů, což už ovšem v letáku psáno není, že :-)
No a tak nějak by to bylo u porodu, kdybych se vyptala na všecko možné. No ale uznávám, že než u mne došlo na oxytocin, bylo hotovo. Jen si matně vzpomínám, jak manžel upozornil PA, že si troufá, že nemám žíly, a než si to rozmyslela, bylo dítko skoro venku. ATB u prvního porodu na streptokoka mi přišla logická. A to že u druhého porodu má dítko abnormální rotaci jsem fakt nepoznala, neb si tam nevidím, takže tu "nohu za krkem" PA odpouštím.
Omlouvám se za zlehčení všem bojovnicím na obou či více frontách.
 sojka+07+09 


znovu si to líbit nenechám 

(20.11.2008 22:36:17)
rodila jsem v Podolí. Přístup perfektní, bez nástřihu, zcela bez zásahů. Ale po porodu mi miminko odnesli na celou noc. Prý bych ho neuhlídala, protože jsem rodila celý den a noc a bude prý v noci zvracet plodovou vodu. Holčička by se mohla zadusit. Nechala jsem si to líbit, protože jsem opravdu dostala strach, že se mi pozvrací a já budu po porodu spát a neuslyším ji. Ráno jsem promluvila se spolubydlícími a zjistila jsem, že kdo si o dítě řekl, tak ho na pokoj i dostal. Strašně mě to mrzelo a mrzí mě ta první ukradená noc doposud. Z výčitek svědomí se potom rozvinula solidní poporodní deprese, kterou jsem musela řešit. Tenhle příspěvek píšu i pro ostatní maminky. Nedejte se tak jako já. Opravdu líná huba holé neštěstí. Jdu za pár měsíců do stejné porodnice, protože vím, co mě tam čeká. O dítě se budu rvát a ať si to někdo na mě zkusí !!!!!
 *Niki* 


Re: znovu si to líbit nenechám 

(21.11.2008 9:12:37)
Kamilo, tp je mi moc líto, taky jsem si odnesení dítka obrečela a to v šestinedělí několikrát...~n~
Přeju, ať je to podruhé lepší, přeju hodně síly k boji (byť by to mělo být samozřejmost, dítě u matky!!) ~R^~o~
 Mon 
  • 

Re: znovu si to líbit nenechám 

(25.11.2008 0:36:40)
Právě jsem se vrátila z porodnice s naší přenádhernou holčičkou, jen každkou noc brečím, protože jsem rodila císařem. Před porodem jsem byla 2x docela akutně hospitalizovaná s vysokým tlakem v těhu a 2 pak kvůli špatným ozvám plodu a kvůli tomu při poslední hospitalizaci se dohodlo, že dojde na vyvolávání porodu (tabletka), ořvala jsem to a měla strašný strach. Ráno mi začly stahy ale bohužel ani po devíti hodinách jsem se neotevřela více než o centimetr...částečně jsem byla na záznamu, ale nebyl problém kdykoliv odpojit a chodit nebo dělat co chci- já měla chuť a sílu jen sedět v křesle a tisknout partnerovi ruku...jen pak pro neotvírání a protože že se děťátku začínalo špatně dařit (záznamů srdíčka jsem měla za sebou tolik, že už mi bylo jasné co je ok a co ne) a bylo mi jasné už několik hodin jak to dopadne...přesto jsem tam brečela jak malé dítě, když semnou doktor mluvil o císaři...vše pak proběhlo bez komplikací, ale noc na jipce bez miminka byla nejhorší v životě, hodiny bez miminka (které jsem viděla u porodu a věděla že je Ok) a pak další noc už na pokoji, kdy mi ho nechtěli dát (pravda byla jsem grogy, zvracela, omdlívala a nemohla se pohnout.....)a já zažila druhou noc bez miminka, bylo mi naprosto hrozně fyzicky, ale hlavně psychicky a neměla jsem vůbec žádnou sílu ani možnost se bránit....pak už jsme byli neustále s mimískem. Jenže je problém, že mám z toho hroznou depku vždycky večer, prostě ty hodiny na jipce v noci bez miminka mám pořád v hlavě když se setmí a brečím....umí někdo poradit co dělat???

Jinak máme nádherné a zdravé miminko (přes mou nemoc, léky v těhu, tehu cukrovku, a těhu vysoký tlak a ke konci špatné záznamy ozev miminka) a teď si to náležitě užíváme....

 e-Liška 


Re: znovu si to líbit nenechám 

(27.11.2008 10:21:18)
Mon,

pokud Vás pořád tíží zážitek odloučení od dcery a nepomáhá se vypovídat manželovi, kamarádce..., tak zkuste oslovit psychologa nebo psychoterapeuta v okolí nebo zavolat na nějakou linku důvěry (např. RIAPS, 222 580 697) a nechat si poradit. Pokud jste z Prahy nebo okolí, můžete mi napsat (viz e-mail v prokliku mého nicku) a sejdeme se; tenhle článek jsem psala já, takže myslím, že budete-li potřebovat, můžu Vám pomoci.
 sojka+07+09 


Re: znovu si to líbit nenechám 

(30.11.2008 22:45:50)
napiš mi na mejl kamila.a@email.cz. Jak píšu výše, také jsem si tím prošla a navíc jsem psycholožka. Třeba pomůžu.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2022 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.