| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Kniha roku Rok kohouta? Pozor na rasismus.

 Celkem 548 názorů.
 Líza 


Přesně tak. 

(30.10.2008 9:19:33)
Naprosto souhlasím.
 Týnka, 3 děti 
  • 

Re: Přesně tak. 

(30.10.2008 11:07:26)
Znám adoptivní maminku tří romských dětí z Rakovníku, dnes už je babičkou. Celá jejich rodinka je naprosto úžasná.
Možná jde o to, jak si všichni společně v té rodině "sednou", protože každý jsme osobnost a někdo je nám blízký hned od začátku a k někomu horkotěžko nacházíme cestičku, i když se fakt snažíme.
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: Přesně tak. 

(30.10.2008 12:04:12)
Děkuju :-)) popros tu paní, ať napíše knihu, bude to určitě přínosem pro Ty, co berou příběh TB jako fakt, že romové jsou nevychovatelní :-))
 Standa 
  • 

Diplomová práce - Adopce romských dětí 

(24.11.2008 15:24:48)
Dobrý den. Diskuze mě velmi zaujala. Začínám pracovat na Diplomové práci, která se zabývá umisťováním romských dětí do náhradní rodinné péče "bílých rodičů". Rád bych práci postavil jako polemiku s knihou Rok kohouta a ukázala pozitivní příklady, že lze romské děti vychovávat v bílé rodině. Mohli byste mi, prosím, pomoci kvůli anonymním dotazníkům získat kontakty na náhradní rodiny, které vychovali nebo vychovávají romské děti. Velmi děkuji. Stanislav Zelený, 604 615 816, standa.zeleny@volny.cz
 Líza 


Re: Diplomová práce - Adopce romských dětí 

(24.11.2008 15:30:30)
Zkus to tady: http://www.rodina.cz/diskuse71.htm
 Margita 


Re: Přesně tak. 

(30.10.2008 16:38:55)
Take chci autorce vyslovit diky a naprosty souhlas. Jeste bych dodala, ze vsechny ty uvahy (ze strany Bouckove a ji podobnych) o tzv. romskych povahovych genech nejsou nic jineho nez pavedecka blbost. Jsou to povery na urovni 19. stoleti, ktere veda uz davno vyvratila. Debatovat o romske kulture a o postaveni Romu ve spolecnosti je jedna vec (jsem Romka, vim o tom sve), ale prorokovat neco diteti, ktere nikdy nepoznalo biologickou rodinu, to je hloupe a KRAJNE nezodpovedne.
 Aneka_ 


Re: Přesně tak. 

(30.10.2008 16:44:11)
Margito, ona to neprorokovala, ona ty děti vychovala a popisuje vlastní zkušenost. Četla jsi tu knihu? S rasismem to nemá dle mého co dělat.
 Margita 


Re: Přesně tak. 

(30.10.2008 17:50:16)
Jo, a na zakladne sve jedne zkusenosti to prorokuje de facto VSEM ostatnim takovym detem.
 kreditka 


Re: Přesně tak. 

(30.10.2008 18:07:59)
To je tak hrozné, že paní Boučková napsala své zkušenosti s výchovou? Kdyby psala, jaká to byla s těmi chlapci idylka, tak by se to tady donekonečna neomýlalo. Napsala realitu života, že něco nekončí happy endem je snad normální. Kdyby bývala adoptovala vietnamské chlapce a dopadlo to stejně, tak by se nad tím skoro nikdo nepozastavil, kniha se neustále rozebírá jen proto, že si chtějí někteří lidé dokázat jací jsou antirasisté a jen proto, že dotyční chlapci byli Romové, u jiných národností by se to neřešilo.
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: Přesně tak. 

(30.10.2008 19:06:43)
Ale houbeles prdlajs :-)) tady nejde o to, jak napsala knihu, ale hlavně o ty její rozhovory - tak si to přečti, jak tam veřejně tvrdí, že adopce je falešná hra na rodinu a že by to každému rozmlouvala. Kdyby aspoň řekla: Dle mého názoru je to tak a tak, nebo cítím to tak a tak, ale ona řekne: Je to tak a tečka.
 lklasinka 


Re: Přesně tak. 

(31.10.2008 9:32:23)
trošku mimo, ale jenom mě to zajímá, přijde ti že to máš o hodně těžší? opravdu je to tak hrozné, jako že se na tebe dívají divně, a tak, nemyslím to nijak zle, nebo proti někomu jenom mě to zajímá, jestli to opravdu je takové, jak to často popisují v telce a tak.
 Neznámá 
  • 

Re: Přesně tak. 

(2.11.2008 9:48:56)
Nechci tě zraňovat, ale kdyby měli Romové stejné dispozice jako majoritní většina, tak by žili podobným způsobem jako ona. Bohužel by člověk musel být velmi slepý a velmi pokrytecký, aby neviděl rozdíl. Jsou mezi nimi vyjimky, to v každem případě a klobouk před nimi dolů. Romové mají jinou mentalitu, myslí a žijí v "TEĎ", mají velmi slabé volní vlastnosti, jsou emocionální, hudebně, tanečně nadaní, ale člověk, aby žil na určité úrovni, musí makat, nemyslím jen pracovat, ale makat sám na sobe a s tim maji Romové naprosto problém. Jak pise T.B. mají minimální ctižádost. Co se týče rasismu, je každý rasistou, kdo pojmenuje věci pravým jménem. Osobně je mi jako spoustu jiným lidem úplně jedno kdo má jaké náboženství, kdo má jakou barvu, ale není mi jedno, jak se chová a co přináší naší společnosti. Pokud nepřináší nic a jen systematicky odnáší, je mi líto, ale nebudu si nasazovat růžové brýle a nebudu pokrytec. Človek vidí a hodnotí. To v čem Romové bydlí a jak na tom jsou si způsobili sami, měli stejné výchozí podmínky, za komunistů dostávali byty, mohli se vzdělávat, mohli pracovat... a jak to vypadá teď... držím palce těm, kteří to aspoň zkouší, znám takové taky a klidně bych i kvůli dnešní situaci, kdy už je nikdo po zkušenostech s nimi nechce v práci, specielně jim tu práci garantovala. Myslim, že by to plno z nich rádo využilo. Co se týče výzkumů ohledně Romů, tak ty se často ani nepublikují a spadají do takzvaných tabu materiálů, třeba sociologické vyzkumy, existuje i knížka "Tabu v sociologii" která o tom něco píše, prostě např. je zakázáno publikovat, že určitá rasa má vyšší inteligenci (např. seveřané) než jiná rasa, protože z toho už bylo několik skandálů a to přes to, že to ty výzkumy prokázaly. Za rasistu se nepovažuji, je mi jedno s kým kde jsem, bydlím, ale chci, aby ten člověk dodržoval nějaké normy a vyznával hodnoty naší společnosti.
 Andina 
  • 

Re: Přesně tak. 

(2.11.2008 15:13:42)
neznama, severane maji iq tykve, pracovala jsem s nima nekolik let, vetsi blbci nejsou, kdyz ti to tak napisu, ctizadost u romu, no oni ji maji, ale proc se maji snazit kdzy to k nicemu neni, jo a ze te nezajima barva ale jak se kdo chova, no vis ja uz toho videla hodne, tak si nelzi do kapsy, romy nemusim, zlodeje poznam z dalky, na druhou stranu je trochu chapu, ale kontakt s nima nevyhledavam, ovsem pokud se chovaji blbe tak maji smulu.
 MishuI 


Re: Přesně tak. 

(2.11.2008 18:28:49)
Tvůj příspěvek jsem absolutně nepochopila.Nějak si protiřečíš.
 kreditka 


Re: Přesně tak. 

(2.11.2008 21:06:08)
Tak to jsme na tom stejně, no ráno moudřejší večera, zkusím to pochopit ráno:-D
 Kopřiva Dvoudomá 


Re: Přesně tak. 

(31.10.2008 18:28:34)
V zásadě nemám nic proti tomu, že TB napsala knihu Rok kohouta (i když při čtení mi vyvstávalo mnoho otázek a stěžejním dojmem z celé knihy byla nechuť - k vláčení blízkých lidí autorčinými díly, k jejímu trvalému pocitu klacků pod nohama, k ublíženosti, k sebestřednosti... ale to je čistě můj problém).

Co mi VADÍ velmi, jsou ty paušalizující výroky v rozhovorech pro časopisy a noviny. Chápu, že Boučková je tím selháním zdrcená, ale i tak by si měla trochu více vidět do úst a domyslet, co svými zvšeobecňujícími soudy může (jako osoba s jistou společenskou autoritou) způsobit. Je mi jasné, že je pro ni to téma hodně živé a že není sranda mít v její situaci nadhled, chápu taky, že nejspíš nedokáže držet to v rovině OSOBNÍ výpovědi a musí ze své zkušenosti nutně dělat obecné pravdy, ale pak by bylo asi rozumnější, aby si uložila bobříka mlčení - aspoň na čas.
 Jíťa 
  • 

Rasismus je oboustranný 

(4.11.2008 18:58:14)
Rasismus je oboustranný - jak bílých proti romům, tak romů proti gádžům. A to je podle mě ten hlavní problém.

Romská adopčátka by podle mě měli daleko větší šanci se začlenit do normální společnosti, kdyby vyrůstali někde v cizině. Tady jim dřív nebo později (spíš si myslím že dřív - možná už v MŠ) dá někdo najevo, že jsou jiní a budou se s tím setkávat dost často a po celý život. Samozdřejmě se budou setkávat i s lidmi ze svého etnika a ti na ně budou nějak působit, což může ovlivnit jejich chování.
Svádět všechno jen na geny je podle mě blbost. Samozřejmě geny taky hrají svou roli, ale určitě nemají tak velký vliv. Spíš se zapomíná, že kromě rodičů formují osobnost dítěte i další faktory, mezi nimi i širší společnost.

Fakt by mě zajímalo, jestli se podobné problémy objevují i v případě, že romské adopčátko vyrůstá v cizině!
 Markéta 
  • 

................. 

(30.10.2008 9:26:16)
Nemyslím, že by hodnotit knihu mohl někdo, kdo ji něčetl. Kdo ji četl, ví, že autorka prošla svého druhu očistcem - zkuste si každý sebe představit v její situaci. Ad rozhovory s autorkou - kdo četl knihu, něco o tom ví, ad rozhovory obecně - málokterý je autorizovaný a málokterý autorizovaný by byl pro média zajímavý. Mou úctu zaskouží každy, kdo sebre odvahu k adopci. Hezký den všem a Tereze Boučkové zvlášť!
 Jaspi 


Re: ................. 

(30.10.2008 10:00:45)
Souhlas. Za svůj život jsem potkala několik rodin, které měli, ať už adoptované, či v pěstounské péči romské dítě a ani jedné se nepodařilo dítě začlenit do rodiny a vychovat z nich slušné a pracující.
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: ................. 

(30.10.2008 10:35:41)
A to jako myslíš vážně? S kým se to proboha stýkáš? Chceš kontakty na lidi s opačnými zkušenostmi?
 Henriette 


Re: ................. 

(2.11.2008 8:28:59)
Bohužel, říkám BOHUŽEL(!!!) máme podobný případ u vzdálených příbuzných. Paní, celá nadšená, adoptovala malé romské děvče, věnovala se jí s láskou a péčí...tomu děvčeti je dnes okolo 35 let, žije v podstatě po barech, z podpory kupuje jen chlast a žvára, po své mamce, kterou utrápila k smrti, zdědila dům, jehož zařízení rozprodala, aby měla na chlast... bohužel.
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: ................. 

(30.10.2008 10:22:38)
Unavuje mne se k tomuto tématu neustále vracet a neustále opakovat, ale nemyslím si, že paní TB byla z psychologického hlediska pro adopci připravená, zda pro adopci vůbec vhodná byla. Měla tu smůlu, že se jí narodil biosyn a tak mohla srovnávat a Ona to rozhodně dělala. Pro ni od začátku byly tyto přijaté děti jen cizí :-( bohužel si k nim nikdy nedokázala najít cestu, ač se snažila sebevíc. Nedávala jim přesné mantinely, brala je s nadhledem a spousty dalších adalších chyb :-( bohužel
 jana 
  • 

Re: ................. 

(1.11.2008 21:45:25)
Co je to za smůlu, když se narodí vlastní dítě? To je snad štěští.
 jana 
  • 

Re: ................. 

(1.11.2008 21:46:04)
Co je to za smůlu, když se narodí vlastní dítě? To je snad štěští.
 Blanka71 


Re: ................. 

(1.11.2008 21:54:33)
Jani, "smůla" to byla hlavně pro ty dva rónské kluky... Nikdy nemohli být tak dokonalí, jako biodítě. Ani kdyby se přetrhli.
 Jitule 
  • 

Re: ................. 

(31.10.2008 21:13:46)
Naprosto souhlasím. Knihu (i vše ostatní) jsem od Terezy Boučkové četla. Nikdo není ideálním rodičem a z vlastní zkušenosti mohu říct, že ač pedagog, taky v mnoha věcech ohledně rodičovství tápu. Oceňuji její snahu dát cizím dětem to, co nikdy nepoznaly, předat jim určité hodnoty a vzorce chování. Obdivuji odvahu a sílu, čelit okolí a předsudkům. A v neposlední míře oceňuji její schopnost otevřeně říct, bohužel, nedopadlo to. Osobně si myslím, že oba s mužem dali synům opravdu co mohli. A nemyslím si, že je vhodné zrovna v tomto případě obviňovat autorku z rasismu nebo negativní reklamy adopcí.
J.
 sarmi 


pripravena stat se matkou? ?? 

(30.10.2008 9:33:47)
vznasis otazku, zda byla t.b. pripravena stat se matkou? prosim, JAK SE TO POZNA??? jak zenska pozna, ze je pripravena stat se matkou? podle me je to trochu scifi. je to jako kdyby pred tebou stalo jidlo, ktere jsi v zivote nejedla a jeste nez ho ochutnas reknes, ze ti bude urcite chutnat...
t.b. si obrovsky vazim, ze do toho sla. clovek, ktery se odhodla k tomu prijmout dve cizi deti, navic z jineho etnika,na to musi mit clovek obrovske srdce a odvahu.
kdyby autorka mela stejnou zkusenost, jiste by nenapsala takto akademicky clanek.
 sarmi 


Re: pripravena stat se matkou - omluva za tykani 

(30.10.2008 9:35:36)
autorce clanku se omlouvam za tykani, nechala jsem se unest. omlouvam se.
 Líza 


Re: pripravena stat se matkou? ?? 

(30.10.2008 9:37:25)
Nepřijde vám divné, že mnoho lidí adoptuje nebo přijde do pěstounské péče děti tohoto etnika? Že mnoho lidí má neúspěchy v adopci či pěstounské péči s dětmi bílými? Že mnoho lidí má neúspěchy ve výchově vlastních biologických dětí?
A že něčemu velmi škodí, pokud Boučková vlastní neúspěch svede na geny těch dětí, protože je tak mediálně známá a umí to tak strhujícím způsobem napsat? Kdo se pak bude pídit po jiných příbězích, když tenhle je tak sugestivní?
 sarmi 


Re: pripravena stat se matkou? ?? 

(30.10.2008 9:44:20)
me to divne neprijde. myslim si, ze ten, kdo se odhodla tyto deti prijmout ma obrovskou odvahu, velke srdce a idealy... cimz netvrdim, ze vsichni pestouni romskych deti musi mit a priori stejnou zkusenost jako t.b., ale starost o prijate deti (jakekoli) je dle me proste neuveritelne emocne a psychicky narocne.
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: pripravena stat se matkou? ?? 

(30.10.2008 10:32:48)
Surmi díky :-) leč věř, že my pěstounky a adoptivní maminky romskch dětí nejsme ničím vyjímečné, ejsme bohyně ani světice, jsme normální maminky, které přišli pro nás přirozenou cestou k dětem. Proto není třeba si nás vážit. Jestli si nás chceš vážit tak pro aše výchovné úspěchy :-)
 Betina 


Re: pripravena stat se matkou? ?? 

(31.10.2008 12:28:07)
Milá Sarmi,
ona je to vlastně z nouze ctnost - protože my adoptivní matky jsme neměly jinou možnost viš. To že někdo adoptuje dítě zdaleka automaticky neznamená,
že je světec s obrovským srdcem a schopností přijmout kohokoli. To je řešení nějaké potřeby - a může to být i kámen úrazu, protože teprve v praxi zjistí, že na to vlastně nebyl vůbec připraven a některé věci není schopný dělat a akceptovat. Příroda to má dokonale "zmáknuté", protože těhotenství nastartuje ty správné mateřské pochody a hormony v těle matky (i tak znám dost matek, které
s mateřstvím zpočátku zápasily). Takže poznámka, že na to třeba paní Boučková v podstatě nebyla připravená, není vůbec od věci. Nic proti ní, neznám jí a nesoudím jí. Ale ta její výpověď mi přijde taky nešťastná v tom, že zobecňuje a do povědomí lidí se dostává konečná informace v tom smyslu, že romové jsou nevychovatelní a adopce jako taková nemá smysl.
To je od ní nefér ! Pokud by někdo popsal svůj neúspěch a frustraci z výchovy vlastních dětí, tak už nikdo nebude mít děti?;((
 paseka 


Re: pripravena stat se matkou? ?? 

(31.10.2008 13:20:12)
odpověděla jsi si sama. proč paní boučková nemůže popsat vlastní zkušenost, aniž by jí lidi vyčítali, že tím zaviní snížení počtu adoptovaných dětí. přesně jak jsi napslala, kdyby vydala knihu o tom, jak se to samé stalo jejím vlastním dětem, tak by přece lidi taky nezavrhli zakládání rodin... navíc je to vlastně poprvé, kdy takový případ byl zmedialiovaný a jak jsem četla jen tady na diskusi, tak spoutě lidí to vydání knihy pomohlo, protže mají stejnou osobní kušenost. a jak známo, vždycky je lehčí se s problémem vyrovnat, pokud víme, že nejsme na světě sami a nejsme "společensky nepřijatelní". a to, že jsou romové nevychovatelní je pouze opřeno o fakt, že byla vědecky dokázaná síla genů... to není házení romů do jednoho pytle, jen je tam větší pravděpodobnost...
 MishuI 


Re: pripravena stat se matkou? ?? 

(31.10.2008 13:24:20)
Paseko,naprosto s tebou souhlasím.
 Betina 


Re: pripravena stat se matkou? ?? 

(31.10.2008 15:12:26)
to byl pouze můj názor, ne vyčítání
asi jsem se dost přesně nevyjádřila
co bylo špatně - výchova, geny, neseděli si? kdo to zjistí? nikdo, nikdo nejsme dokonalej, umíme do výchovy dát jen to, co jsme sami dostali
chtěl by někdo z vás bejt cikán? teď hned a dobrovolně? já teda ne, nemusím je, ale nemají to lehký
knížku jsem četla, jak jsem paní Boučkovou předtím docela brala, tak knížka mě zarazila, já tam ten rasistickej podtext teda cejtím a v hlavní roli
ona -nepochopená a ublížená - třeba je to jen hořkost z toho, že se fakt snažila, že do toho dala všechno, co uměla
třeba to ale chtělo nechat nějakej čas uležet a napsat to trošku s odstupem, to člověk vždycky vidí věci jinak
jen můj názor na knihu, nic víc
 paseka 


Re: pripravena stat se matkou? ?? 

(31.10.2008 13:26:08)
těhotenství tě nepřipraví na mateřství. paní Boučková jistě také nějakou dobu čekala, než jí děti přidělili, tak věřím tomu, že to nenechala jen tak, jak nedělní nákup...
 René Artois 


Re: pripravena stat se matkou? ?? 

(31.10.2008 13:32:42)
paseko a ty mas jake geny, zes chytra jak semafor?
 paseka 


Re: pripravena stat se matkou? ?? 

(31.10.2008 13:40:17)
rené, rené.... tak teď jsem si těma bílýma ponožkama na 100% jistá.
 René Artois 


Re: pripravena stat se matkou? ?? 

(31.10.2008 13:41:58)
policajt a zarovka?
 MishuI 


Re: pripravena stat se matkou? ?? 

(31.10.2008 13:41:41)
Na dnešek ses taky nějak blbě vyspal,ne?Nebo nedostatek sexu..tvůj smysl pro humor stagnuje.
 paseka 


Re: pripravena stat se matkou? ?? 

(31.10.2008 13:51:57)
vzhledem k tomu, že pan rené odpověděl na moji reakci ohledně těhotenství a mateřství, tak bych mu ten humor neupírala... ;):-D
 MishuI 


Re: pripravena stat se matkou? ?? 

(31.10.2008 14:19:48)
On je asi humor a "humor".
 Betina 


Re: pripravena stat se matkou? ?? 

(31.10.2008 14:52:30)
s dovolením o tom něco vím, asi víc než ty~Rv
 Kudla2 


Re: pripravena stat se matkou? ?? 

(30.10.2008 9:45:34)
Lízo,

a jak víš, že to 100% byl její vlastní neúspěch? Vlastního syna pokud vím má a ten je vcelku OK. A myslím, že už je i vědecky dokázáno, že výchova opravdu nezmůže vše a že dědičnost hraje také velkou roli.

Já se domnívám (možná jsem totálně mimo, protože na adopci bych neměla), že když už se člověk pro takový krok rozhodne, měl by se rozhodnout se vším všudy a přistupovat k tomu podobně jako Maceška - když jsme si tě vybrali, jsi náš/naše, a to v dobrém i ve zlém. Láska rodičů by měla být nepodmíněná. Pokud s tebou budou problémy, nemůžeme to brát tak, že přece jen "nejsi naše". Stejně jako když se "nevyvede" dítě, vinit z toho geny manželovy strany.

Ale pro paní Boučkovou to muselo být strašně náročné. Vzhledem k tomu, že, jak jsem psala výše, na adopci bych neměla ani náhodou, vůbec bych se neodvážila vyčítat jí trpkost, se kterou o tom píše. A možná jí to pomáhá vyrovnat se s tím, že to nevyšlo, ačkoli pro to dělala, co mohla.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: pripravena stat se matkou? ?? 

(30.10.2008 9:55:24)
Boučková do toho dle svých slov šla proto, že všechny kamarádky už děti měly a ona ne ... j etohle dostatečná připravenost k adopci?
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: pripravena stat se matkou? ?? 

(30.10.2008 10:43:42)
přesně tak, tak to sama o sobě psala :-))
Samozřejmě to není dostatečná motivace k přijetí díěte a už vůbec ne romského :-)
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: pripravena stat se matkou? ?? 

(30.10.2008 10:41:17)
Kudlo díky správně :-), ale TB nemá můj obdiv proto, že šla do adopce. Přeci nebudu obdivovat někoho za to, že řešil svou bezdětnost jediným tenkrát možným způsobem? Ona byla zoufalá, že ostatní kamarádky už měly děti, chtěla být matkou a bylo jí evidetně jedno jaké to dítě bude, o dítě nešlo, šlo jen a jen o ní. Jaké pak přišlo zklamání, že jsou tA DĚCKA UPLNĚ JINÁ NEŽ ONA! Prostě TB nebyla na adopci připravená, nebyla z psych. hlediska pro ni vhodná - nedokázala své děti nikdy přijmout. Proč její bio synek je OK? Protože ho tak prezentuje. To zaprvé. A také samozřejmě je možné, že ten kluk byl již od přírody kliďas a i to, že byl nemocný, tak holt nebyl tak temperamentní...je to mnohem složitější než jen říci Geny za to můžou nebo Tereza za to může!
Díky
K
 JaninaH 


Re: pripravena stat se matkou? ?? 

(30.10.2008 11:01:49)
Karolko, jsi na TB až nepřiměřeně zlá. Proč? Četla jsi o ní vůbec něco? Znáš její osud?
Můžu se zeptat, kolik let je tvým adopčákům?
J.
 JaninaH 


Re: pripravena stat se matkou? ?? 

(30.10.2008 11:03:19)
V předešlém příspěvku mělo být "od ní", tedy nějakou knihu, kterou TB napsala.
 Líza 


Re: pripravena stat se matkou? ?? 

(30.10.2008 11:05:13)
Kudlo, výchovný neúspěch je vždycky nějakým způsobem neúspěch těch rodičů, ať už za to můžou nebo ne, tak to bylo myšleno.
Druhá věc - to, že dobře vychovám vlastní dítě a ne adoptivní, může být tím, že adoptivní má blbé geny, nebo tím, že adoptivní má za sebou trauma z rané separace a odmítnutí a deprivace v kolektivním zařízení, nebo tím, že ke každému z nich přistupuji jinak. Kdo odliší v tomhle nebo v jakémkoli jiném případě, jaký byl podíl těch jednotlivých vlivů?

Upřímně, ta matka ne. Potřebuje, sama kvůli sobě, aby to bylo způsobeno něčím, co nemohla ovlivnit. Tedy těmi geny.
 Kudla2 


Re: pripravena stat se matkou? ?? 

(30.10.2008 11:10:07)
Lízo, ano, jistě, pokud se někomu dítě "nevyvede", tak to jistě považuje za neúspěch, mrzí ho to...

Možná by v tomto případě více sedělo spojení "výchovné selhání" - myslím si, že není nikde zaručeno, že se z každého dítěte, které je správně vedeno, stane kvalitní člověk. Dítě se může "nevyvést" i lidem, kteří neudělali nic zásadního špatně, a v tomto případě lze mluvit o neúspěchu, ale nikoli o selhání.
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: pripravena stat se matkou? ?? 

(30.10.2008 11:15:13)
Ale jo, ona TB možná neudělala nic špatně. Ale co je to špatně? Děti z KU, navíc romské potřebují hodně pevné mantinely a dodržování zásad. TB je umělkyně, její přístup je hodně volný, což mohlo fungovat u jejího synka, ale ne u deprivovaných dětí, Jak říkám - tato otázka je mnohem složitější, sama se s tím potýkám :-)))
 ksichta 
  • 

Re: pripravena stat se matkou? ?? 

(1.11.2008 12:48:08)
Baby, knihu som čítala - nepáčila sa mi, mám dve rómčatá, ale musím povedať, že Boučková v knihe podľa mňa ani veľmi neriešila Rómov, skôr psychickú depriváciu spôsobenú ústavnou starostlivosťou. A to bol problém, na ktorý narazila a na ktorý naráža veľa ľudí, ktorí adoptujú. Deti, ktoré sa počas prvého roku nemali na koho naviazať s tým majú potom celý život problém. Nedokážu sa pripútať, nedokážu prejaviť cit, nevyvinie sa im svedomie a pokiaľ s tým človek nejako nevie pracovať (ja osobne si myslím, že pred rokmi sa tomu až tak veľmi nevenovalo) tak to jednoducho muselo prcnúť. Aj drobné výchovné chyby, ktoré u biodecka nevyskočia môžu u domovákov narobiť paseku. Myslím, že v tej dobe neboli nijaké podporné skupiny, neziskovky, ktoré by sa tomu venovali. Podľa mňa bol problém asi tam. Asi je rozdiel, ak niekto berie dieťa, ktoré nejaký čas žilo v biorodine a apsoň mu sem tam niekto naplnil jeho potreby a aspoň trošku sa dokázalo naviazať. Najťažším orechom sú asi deti, ktoré sú v decákoch od bábätka. Preto zrejme tie rozdiely v konkrétnych prípadoch.
 Insula 


Re: pripravena stat se matkou? ?? 

(1.11.2008 16:57:31)
Přesně tak.
 Iveta 
  • 

Souhlas 

(22.11.2008 21:29:07)
To je zcela zásadní věc, souhlasím s Kudlou.
 Insula 


Re: pripravena stat se matkou? ?? 

(1.11.2008 16:53:27)
O tom TB psala. Říkala, že děti (když byly malé) vůbec nereagovaly na lidský hlas, ale jen na láhev s mlékem. Sama v knize přisuzovala deprivaci a pozdní adopci velký význam. Děti v dětském domově byly (nebo i ještě jsou) zbytečně dlouho. Legislativa je zkrátka taková.
 Katka,kluci 6 a 10 
  • 

Re: pripravena stat se matkou? ?? 

(30.10.2008 9:55:37)
Lízo, to je pravda.Ale také je pravda, že děti volné k adopci VĚTŠINOU zkrátka nejsou geneticky vybaveny tak, aby vzorně studovaly a celkově "dělali rodičům jen radost", bez ohledu na etnikum, ze kterého pocházejí.Jsou to děti potenciálně problémové a adoptivní rodiče by měli být obrazně řečeno "připraveni na nejhorší". Tak si myslím, že jestli Tereza Boučková vrátí nohama na zem někoho, kdo si maluje, jak adoptuje holčičku s IQ140 co se jí oba rodiče zabili,že je to jen dobře.Myslím si, že skutečné a vážné zájemce o adopci kniha neodradí.A vysvětlovat průšvih u Terzy Boučkové tím, že asi "neuměla dávat lásku", je pro mě od autorky článku celkem sprosté. Spíš bych myslela, že by se mělo zkrátka říci, že pře veškerou snahu a lásku se zkrátka některé děti nevyvedou..to ostatně platí u adoptovaných i vlastních dětí.
 JaninaH 


Re: pripravena stat se matkou? ?? 

(30.10.2008 10:20:23)
Lízo, nečti rozhovory v magazínech, přečti si tu knihu. Na mě aspoň tvůj příspěvek dělá dojem, žes knížku nečetla. Podle mého názoru se v ní TB poctivě a upřímně vypsala ze svého trápení s adoptovanými dětmi, ten příběh je tak jímavý proto, že je prožitý, není to žádný literární kalkul. V té knize prostě TB prezentuje své názory, ke kterým došla vlastní zkušeností, to je přece přirozené, že se člověk ptá proč? a dochází k nějakým závěrům.
J.
 Líza 


Re: pripravena stat se matkou? ?? 

(30.10.2008 11:02:33)
Janino, mě ta kniha v podstatě nezajímá, takže si ji číst nebudu. Ale vidím kolem sebe lidi, kteří z knihy vyvodili, že NIKDO nemůže uspět v adopci dětí z ROMSKÉHO ETNIKA, protože to tak psala Boučková, a ta to zažila, tak to musí vědět.
Já si můžu myslet leccos o Boučkové z toho, co o ní vím. A můžu si třeba myslet, že takový závěr z její knihy je nesmyslný, stejně jako by bylo nesmyslné myslet si, že je úžasné a nadpozemsky lehké adoptovat krásné tmavooké dětičky a vychovat z nich anděly.
Prostě si myslím, že její kniha v jistém smyslu velmi škodí - v tom smyslu, ve kterém to popisuje ten článek - já ty lidi s těmito názory, vyrostlými na základě té knihy, vidím kolem sebe. A na to nemusím mít přečtenou knihu, abych si říkala, že je v tom něco špatně.
 Líza 


Re: pripravena stat se matkou? ?? 

(30.10.2008 11:12:41)
Madelaine, a on ji chce někdo zakazovat?
Myslím, že je dobré, když k tomu, co ta kniha ať úmyslně či mimoděk vyvolává, budou slyšet i protihlasy, které řeknou - toto je jen jeden příběh jen jedné rodiny, napsaný nikoli nestrannýma očima, a má hodnotu jako příběh, nikoli jako představa typického průběhu adopce.
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: pripravena stat se matkou? ?? 

(30.10.2008 12:14:56)
Ale madelaine, myslím, že nikdo tu knihu nezakazuje :-) a to ani já, ani Líza :-) nebo jo Lízo?
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: pripravena stat se matkou? ?? 

(30.10.2008 12:57:48)
Hm...jenomže pokud sis všimla, já nikde nepsala o tom, že je kniha rasistická :-))
 Kudla2 


Re: pripravena stat se matkou? ?? 

(30.10.2008 11:14:53)
Lízo, tohle "mě ta kniha v podstatě nezajímá, takže si ji číst nebudu. Ale vidím kolem sebe lidi, kteří z knihy vyvodili, že NIKDO nemůže uspět v adopci dětí z ROMSKÉHO ETNIKA, protože to tak psala Boučková, a ta to zažila, tak to musí vědět....."

nezlob se, ale to jako bys ani nepsala Ty, která tu většinou míváš velmi rozumné názory.

"já ty lidi s těmito názory, vyrostlými na základě té knihy, vidím kolem sebe." - jak vyrostlými? kdy ta kniha vyšla?

Rasismus je u nás zakořeněný, to je fakt a také se mi to nijak nelíbí. Ale myslím, že soudný člověk si snad je schopen vyvodit závěry sám a většina knížek, byť subjektivně napsaných, na něj až zas tak devastující a zásadní vliv mít nemůže. Ale to je věc názoru, třeba páter Koniáš by se mnou jistě zapáleně polemizoval ;)
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: pripravena stat se matkou? ?? 

(30.10.2008 11:20:24)
Víš ono to není zakořeněno, jak se možná Líza špatně vyjádřila, co já vím, ale představ si, jdu do krámu se svým 3a půl letým romčetem, které při příchodu do krámu slušně pozdraví: Dobrý den! Paní prodavačka se na něj podívá a povídá: Ten ale bude pěkně zlobivé kvítko, žejo maminko? Vy ale nebudeta jeho maminka, to je adoptovaný? Celá zkoprnělá jen tupě přikývnu. A Rok Kohouta jste četla? Co si o tom myslíte, že do toho jdete? Davídek se na mne podívá a ptá se: Maminko kam jdeme? Do čeho?
 JaninaH 


Re: pripravena stat se matkou? ?? 

(30.10.2008 11:26:03)
Karolko, a co z toho jako plyne? Že TB neměla právo takovou knihu psát? A - co myslíš? Četla ta paní prodavačka tu knihu? Já bych se skoro vsadila, že ne.
J.
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: pripravena stat se matkou? ?? 

(30.10.2008 11:43:03)
Ne, z toho pouze plyne to, že se nemáte divit maminkám, které mají třeba v péči romské děti a rozčilují sed touto kontroverzní knihou, která , ač to TB neměla v úmyslu, znepříjěmňuje život jejim dětem. Ta prodavačka toˇbuďto četla nebo o tom jen slyšela, ale její názor podpořila právě ta kniha. Toť vše. Je svoboda slova, takže nikomu nic nezakazuji, ty ano?
 JaninaH 


Re: pripravena stat se matkou? ?? 

(30.10.2008 12:04:39)
Nevím, jaké zakazování máš na mysli, já se ptala, jestli si myslíš, že TB neměla právo tu knihu psát, to jest právo otevřeně popsat svoje zkušenosti a závěry, ke kterým došla. To, že je ta kniha používána jako argument proti adopcím romských dětí, je hodně smutné, ale podle mě z toho nelze vinit TB. Je to složité, já vím. Přeju ti, abys nikdy nezažila s dětmi to, co zažila TB, ať už si za to mohla sama nebo ne. Já jsem teď přibližně v jejím věku a ta knížka mi úplně rvala srdce. Tolik let života!
J.
 Vamp 
  • 

Re: pripravena stat se matkou? ?? 

(2.11.2008 9:38:57)
Ahoj - kdysi jsem to už psala - znám dvě romky adoptované bílými rodiči - obě jsou sestřičky v nemocnici - takže vystudovaly SŠ,obě mají bílého manžela a žijí mezi bílými lidmi /tím nechci říct,že žijí správný "bílý" život - jak už mě jednou někdo nařkl ! Myslím tím,že nemají problém s rasismem,s přístupem bílých lidí v jejich okolí k nim./,mají už vlastní děti a - pokud vím,větší problémy - až na klasickou pubertu - s nimi rodiče neměli.
A mám adoptivní sestřenici - je bílá - a je mírně řečeno "zvláštní" - dnes už vdaná 30letá matka malého chlapečka.Vychovaná milujícími rodiči a přesto tak podivně citově chladná - k adoptivním rodičům i k vlastnímu malému synkovi,tak nějak jí chybí jakési morální a citové mantinely a tak dělá často věci,které ubližují a bolí - možná tak,jako paní Boučkové ubližovali její adoptivní synové.
Geny jsou mocná síla a díky své sestřenici věřím,že to zkrátka "zlomit" nejde,ani bezmeznou láskou a láskyplnou péčí.Vím - pro ty,kdo adoptují děti to není dobrá zpráva,ale život je los,a zrovna tak - genetická výbava adoptivního dítěte /vzhledem k tomu,že nevíte,jací byli rodiče/ bez ohledu na barvu kůže/ je sázkou do loterie.A tak má někdo štěstí a z malého romčátka mu vyroste doktor věd,a někdo má smůlu a z bílého modrookého andílka vyroste povaleč,který nic neumí a nic nechce dokázat ...
Člověk zkrátka musí umět pochopit ty úspěšné i ty neúspěšné,ale nikdy si nemůžete myslet,že VY byste to dokázeli líp,protože já věřím,že každý,kdo adoptuje dítě,do toho jde s nadšením a obrovskou láskou a nikdy nemůže vědět ,jak to dopadne.Každopádně já všem takovým fandím,ať už adoptují kohokoliv - a přeju hodně štěstí a pevné nervy.
 Kudla2 


Re: pripravena stat se matkou? ?? 

(30.10.2008 11:55:12)
Karolko,

myslím, že taková "prodavačka" je krá*a na entou, kniha nekniha. Je mi líto, že se musíte setkávat s takovou debilitou.

Lízo - předpokládám, že adoptivní rodiče bývají často vystaveni různým necitlivým tlakům od své rodiny, také bez ohledu na knihu. Stejně tak jako když si někdo vezme cizince, rozhodne se pro třetí dítě... Třeba knížka "Bez dcerky neodejdu" by se jistě také dala použít jako "argument" proti sňatku s cizincem...
 Líza 


Re: pripravena stat se matkou? ?? 

(30.10.2008 11:57:05)
Ano, jistě.
Jak to odporuje tomu, co píšu? ;)
 Líza 


Re: pripravena stat se matkou? ?? 

(30.10.2008 11:30:43)
Kudlo, tak například - abych nemusela zabíhat do příkladů z reálu - na diskusi náhradní rodina nedávno někdo řešil, že řekl svým příbuzným o tom, že chce adoptovat, a ti mu na to předhodili tuto knihu, kde je prostě napsaná pravda a tak to je a bude.

Nepíšu snad - doufám že to tak nevyznívá - že TB může za rasismus, ten tu má jinačí historii. Ale docela blbě to na tuhle historii nasedá.
 Líza 


Re: pripravena stat se matkou? ?? 

(30.10.2008 11:34:28)
Jako, já si taky myslím, že adopce - každá adopce - je poměrně rizikový podnik. A že je dobré to vědět předem.
Jen mi nějak nesednou ty závěry.
A sama jsem viděla pár příkladů, kdy rodiče naprosto nezvládali roli adoptivních rodičů, ale mohlo za to tmavé dítě a jeho geny :-(, přitom jejich chyby byly tak elementární, že by je neviděl jen slepej :-(((((((
 paseka 


Re: pripravena stat se matkou? ?? 

(30.10.2008 14:51:55)
to je dost ubohý argument. myslím, že pokud má někdo vážný zájem o adopci, tak asi nedá na jednu knížku a pokud ano, tak to ani nebudu komentovat.
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: pripravena stat se matkou? ?? 

(30.10.2008 10:29:59)
děkujeme :-) :-) :-)
 Insula 


Dá se na to vůbec připravit???? 

(30.10.2008 15:52:08)
Řeči typu, že někdo nebyl připraven na to, stát se matkou, mi připadají trochu mimo. Jak je možné se připravit na to, být matkou???? Já si myslím, že se na to připravit prostě nedá. Pravda těhotenství matku "ovlivní", ale to, co potom přinese život s dětmi, na to se připravit nejde. :-D
 Bára 
  • 

Má ještě jednoho syna... 

(30.10.2008 9:58:44)
Tak pokud vím, měla ještě jednoho syna neadoptovaného, se kterým problémy nebyly a vychovala ho dobře.
 Lucka 345 


Paní Boučková 

(30.10.2008 10:26:36)
Knihu jsem nečetla, ale paní Boučková bydlí tady kousem od nás. Ta žena se mi zdá divná. Divné byly i její výchovné metody, kdy sprchovala kluky ve vaně studenou vodou. Taky několikrát utekli, ještě jako malé děti, z domu. Ve škole se, pokud vím, chovali celkem normálně. Spíš jejich maminka občas "kalila vodu". Nakonec utekli nadobro a jsou někde pod mostem.~Rv
 JaninaH 


Re: Paní Boučková 

(30.10.2008 10:30:13)
Jedna paní povídala... :-©:-©
 Lucka 345 


Re: Paní Boučková 

(30.10.2008 11:12:36)
Já povídala, bydlí kousek od nás. Jsme malá obec a vidíme si tu skoro do talíře.
 Lucka 345 


Re: Paní Boučková 

(30.10.2008 12:01:08)
A ještě jedna věc - nikde není psáno, že oba kluci byli zrovna Romové. Ten jeden vypadal spíš jako střihnutý Kubou nebo tak něco. Myslím, že zrovna Rom to nebyl.
 Insula 


Re: Paní Boučková 

(30.10.2008 15:54:10)
Jeden ze synů je jen poloviční Rom.
 Lucka 345 


Re: Paní Boučková 

(30.10.2008 12:16:44)
Kluci se učili průměrně, přesto vysloveně trvala na přeložení do Zvláštní školy. Učitelky jí to rozmlouvaly, ale prosadila si svou. Já mám dojem, že se tima klukama akorát zviditelňovala. Je to můj názor, obrázek, který jsem si o ní osobně udělala.
 Katka+Tom 
  • 

Re: Paní Boučková 

(3.11.2008 8:45:57)
A do té sprchy jste asi chodívala s nima, když víte, že tekla studená, že?Bože, tyhle vesnický drby nesnáším, zvlášť, když většina z nich ani nebývá pravda. Holt je to daň za život mimo ruch města. Mimochodem, moje teta taky adoptovala dítko před 30 lety. Holčičku, kterou si domů přinesla jako miminko. I když adoptovala "češku", už by do toho nejspíš nikdy nešla. I když byla sestřenice opečovávaná a milovaná, je z ní dneska necitelná potvora, geny holt hrají velkou roli. Věřím, že pokud by většina z vás měla stejnou zkušenost, mluvila by podobně. Možná, že taková zkušenost z vás prostě "rasistu" udělá chtě nechtě.
 kreditka 


Re: Paní Boučková 

(3.11.2008 14:01:32)
Nejspíš tu sprchu držela, možná pouštěla kohoutky :-D
 kreditka 


Re: Paní Boučková 

(3.11.2008 14:01:52)
Nejspíš tu sprchu držela, možná pouštěla kohoutky :-D
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Má ještě jednoho syna... 

(31.10.2008 19:44:29)
Báro, a to něco dokazuje?

Na vlastního syna si asi lidi na ulici neukazovali, že je tmavej a nejspíš roste pro kriminál, nežil v tom, že jeho kořeny a barva jsou nežádoucí a tudíž nikdy nebude dost kvalitní člověk... Biopotomek považuje svoje rodiče za samozřejmost - nepotřebuje se tolik ujišťovat o jejich lásce. Atd.
V pedagogice existuje pojem golem efekt a pygmalion efekt - dítě, který vnímáme pozitivně dosahuje lepších výsledků, než dítě, který vnímáme negativně.

A každý dítě potřebuje něco jinýho. Čili cílem výchovy by podle mě mělo bejt poskytnutí toho, co potřebuje každý konkrétní dítě.

Bohužel je to dost vidět ve školství, kde někteří učitelé vyloženě vyrábí neúspěšné děti tím, že jedou podle jednoho mustru a kdo do něj nezapadne, ten je vyvrhel :-(
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 10:34:06)
nejsem v kůži paní TB, neplivu, ale kniha ani články zcela OK nepůsobí :-))
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 10:42:22)
A mohu se zeptat, co konkrétního tedy v článcích není ok a v knize je ok? Děkuji
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 10:48:23)
Jasně, takže ona napsala jen beletrii a všichni se z toho pos...li, protože jí to zbaštili? Pooočkat, to asi neee?
 Kudla2 


Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 10:52:22)
Karolko,

možná to bylo myšleno tak, že v beletrii snad má právo popsat své autentické pocity z nějakého zážitku, aniž by musela neustále dumat, zda je to politicky korektní.

Možná by byla zajímavá protiváha, kdyby některá z adoptivních maminek popsala svou autentickou kladnou zkušenost.
 Kudla2 


Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 10:55:13)
a nebo ještě jinak - komu se zdá kniha nepřípustná a rasistická: vadilo by vám to méně, kdyby situace a její popis byly stejné, ale nejednalo se o romské děti?

Tedy kdyby maminka adoptivních "bílých" dětí napsala něco v tom smyslu, že se jí je nepovedlo dobře vychovat, protože měly špatné geny od svých původních rodičů?

Bylo by to pro vás přijatelnější? Pokud ano, proč? Pokud ne, proč?
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 11:22:03)
Víš třeba mne nejde o to, zda dokázala nebo ne vychovat jak moc tmavé dítě, ale o její hlášky typu - mlaská, smrdí mu nohy, má cizý širokou hlavu, zkazila jsem si život....toto jsou projevy mateřských citů :-(
 Zuzana, Filip 04+Mandy 06 


Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 11:57:21)
Ano,

nechápu, proč někdo pořád vyvozuje závěr, že ROMSKÉ adoptované děti dělají potíže. Všechny adoptované děti mají nějakou smutnou historii a ve valné většině se nejedná o děti, jejichž úžasní rodiče zahynuli při autonehodě. Jsou to děti rodičů, kteří byli nějak asociální, nebo promiskuitní, nebo nezralí, nebo na drogách – a je úplně fuk, jestli to byli Romové nebo nebyli. Genetická výbava ano – asi hraje důležitou roli. Výchova všech adoptovaných dětí s sebou nejspíš nese určitá rizika, ale ne proto, že jsou to Romové, nýbrž proto, že jejich rodiče měli nějaké patologické rysy. Pokud někdo napíše, že problémy mohly být způsobeny genetickou výbavou, OK. Pokud ale někdo napíše, že byly způsobeny jejich etnickým původem (nebo například: Pak je tu ještě jedna věc, a to myslím bude docela ROMSKÁ VLASTNOST, i když výjimky jistě existují - naprostá nectižádostivost“...apod.) je to rasistické a zavádějící.
 MishuI 


Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 12:04:33)
Zuzi,ale uznej,že oni skutečně mají "jiné" dispozice!Jejich mentalita není stejná!To je dávno prokázané!
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 12:08:30)
samozřejmě a musí se s tím umět pracovat :-) některé dítě se začlení hned a nedělá mu to problémy ani v dospělosti, jiné se s tím bude potýkat celý život. A co děti matek samoživitelek, které nikdy neřeknou dítěti o jejich otci? I zde je dokázáno, že tyto děti mají v životě více problémů....a není to tím, že jim chybí mužská ruka - chybí jim identita.
 MishuI 


Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 12:13:52)
Ale že takových dětí je-překvapivě-méně..???
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 12:17:32)
Kterých? Těch co se začlení nebo těch problémovejch od svobodných matek? :-)) JInak ten výzkum o identitě a nový zpět doporučené výchovy je poměrně mladý, takže je skutečně tech dětí, co nemají problémy méně. Dříve se dokonce doporučovalo dítěti vůbec neříkat, že je adoptované! fuj!
 MishuI 


Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 12:21:49)
Méně těch dětí,které se narodí svobodným matkám a dle tebe teda-nemají identitu.
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 12:44:36)
Mishulko to ení podle mne :-)) ale díky :-D
Ona ta děcka mají zase jiné specifické problémy, jen veřejnost není tak zasvěcená a dozví se příčinu hyperaktivity jejich prcka až u psychologa. Tyto děti mívají problémy s uznáním autority, bývají urážlivé, ublížené...vede to zase ke specifickým psychosomatickým potížím. Ale o tom je kineziologie a to je zase jiné téma :-) Ne, nejsem děd vševěd a nezám odpovědi na všechny otázky. Proč mají častěji problémy adoptvaní romové než bílé děti samoživitelek? Nevím - neznám statistiku, kolik dětí žen samoživitelek - které pozor! Nepřiznali dítěti pravého otce! Má problémy. Společnost o tomto tématu nemluví a nikdo nenapsal knížku. Ašpoň o žádné nevím :-))
 MishuI 


Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 12:53:08)
"Tyto děti mívají problémy s uznáním autority, bývají urážlivé, ublížené...vede to zase ke specifickým psychosomatickým potížím."Jak závažné jsou tyto problémy dětí svobodných matek ve srovnání s problémy neadaptabilních romčat?Co víc zasáhne společnost jako takovou?
 KAROLKA A ADOPČÁCI 
  • 

Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 12:56:06)
No jasně Mishulko, to jest pravda, ale mne nezajímá společnost, ale člověk jako jedinec. tragédie jedince je stejná jako tragédie národa. Pro mne. Ale je pravda, že problémy adopčat - nebo romů nebo kombinace obojí může způsobit další nemalé tragédie dalších jedinců :-( a děje se to. Chtěla jsem jen říci, že problém s identitou nemají jen tyto děti - děti adoptivní, ale i jiné, jen to nemusí být tak vidět. Ale původ problému může být stejný
 MishuI 


Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 12:59:21)
Jak to,že tě nezajímá společnost?Vždyť tady celou dobu řešíme otázku rasismu,což je celonárodní problém!
 Zuzana, Filip 04+Mandy 06 


Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 13:01:46)
Mishulo,

neodvažuju se tvrdit, jaká je mentalita nějaké skupiny lidí, kterou zas tak důvěrně neznám. Zaujalo mě ale to, že například ve Španělsku jsou vztahy mezi Romy a zbytkem obyvatelstva celkem přijatelné a úplně jiné než u nás. Z toho vyvozuju, že nepřizpůsobivost nebude tak úplně dána etnickým původem. A zajímavé je v této souvislosti to, co píše Karolka o té identitě. To je prostě zázračný slovo. V tom Španělsku totiž má ta cikánská kultura mezi ostatním obyvatelstvem nějak větší respekt. Cikáni si tam po hospůdkách podupávaj flamenco a ostatní lidi jim třeba i tleskaj. Slavní cikáni – hlavně v hudbě a tanci nejen že existujou, ale těší se společenskému uznání. Nikdo je nechce předělávat. Kdyby někdo začal vykřikovat nějaká rasistická hesla, připadalo by to lidem tak nějak divný. To, co píše Karolka níže o té identitě s tím myslím dost souvisí.
 MishuI 


Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 13:05:51)
Zuzi,však tyhle dvě kultury k sobě nemají až zas tak daleko,tak co tě na tom zaráží?Španělé,takoví živelní nespoutaní požitkáři..mají k romům sakra blízko..
 Bulharka 
  • 

Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 13:12:24)
To si děláš legraci nebo to myslíš vážně? Z těhle zobecňování mám husí kůži.
 MishuI 


Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 13:18:17)
myslím to vážně ;)
 Bulharka 
  • 

Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 13:50:19)
Zajímalo by mě, jak bys definovala povahové vlastnosti třeba takových Bulharů?
 MishuI 


Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 14:06:59)
O ty jsem se nikdy nijak nezajímala,takže si Bulhary definovat netroufám.Přiznám jsem,že jsem speciálně pro tebe sháněla něco na netu,ale..nesehnala jsem~Rv
 Líza 


Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 14:09:15)
To je dobrý, a španěly jako národ si definovat troufáš ;)
 Stáňa a dva kluci 


Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 14:12:29)
Holky, já vím, že je to zevšeobecňování, ale nechcete snad tvrdit, že všechny národy jsou stejné? Existují tu rozdíly, každý národ má svá specifika, která samozřejmě neplatí do puntíku na každého, ale jsou. Tvrdit, že to tak není, mi připadá jako nerespektování odlišností.
 MishuI 


Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 15:13:58)
Protože o těch alespoň něco málo vím.Já nevím,proč ti to vlastně vysvětluju.Mám pocit,že šťouráš do naprosto nepodstatných detailů vy-Lízo.
 Líza 


Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 16:18:40)
Ty jsi učitelka v MŠ???
 MishuI 


Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 16:32:54)
Kdepak,kydám hnůj v pavilonu opic.To víš,s mojí inteligencí..(jsem ti to usnadnila,co..)
 Líza 


Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 18:01:10)
No vidíš, a já měla zato, že učíš v MŠ. Právě proto mi bylo záhadou, proč oponenta v diskusi nevybíravými vulgaritami urážíš.
 MishuI 


Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 18:07:37)
Učím,máš pravdu.Ale ani úča není Bůh a může někdy sklouznout k urážkám.Omluvuju se.
 Bulharka 
  • 

Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 14:40:51)
Nechápu, co jsi specielně pro mě na netu scháněla? Jen jsem chtěla vědět, jestli si myslíš, že jižní (balkánský) národ je podle tebe spíš temperamentní, požitkářský a já nevim co ještě nebo je spíš podobný nátuře středoevropských studených čumáků, jako jsem my (omlouvám se všem, kteří jsou stejně jako já takovýmhle definicím povah národů nepřátelští, ale jinak to nejde). Ale abych to neprodlužovala, chtěla jsem ti jen naznačit, že to, že např. Španělé jsou vůči Romům mnohem otevřenější a jejich soužití není tak problematické jako naše s Romy, opravdu nespočívá v podobnosti nějakých pofidélních vlastností. Je to tím, že my stejně jako třeba Bulhaři (a několik jiných národů) žijeme v těch našich zaprděných zemičkách, o kulturu jiných národů a etnik nemáme opravdový zájem a tudíž máme pouze ty naše přízemní názory (viz tvůj). Vím, že je to trochu mimo téma článku - určitě je dobře, že tu knihu paní Boučková napsala, rozvířila názory a emoce a to je dobře.
 Bulharka 
  • 

Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 14:45:03)
Jenom pro upřesnění(nějak se mi to tam nevešlo), soužití Bulharů a Romů je ještě výbušnější a problematičtější než u nás.
 MishuI 


Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 15:11:55)
Nevím,kdo ti dal právo hodnotit můj názor.To svědčí o přízemnosti tvé.Stáňa to vystihla dobře-každý národ je snad jiný!A je to úplně přirozené!Jeslti se tě dotklo,že mě Bulhaři naprosto nezajímají,tak se ti hluboce omluvám,ale je to neměnný fakt.
 Bulharka 
  • 

Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 15:29:02)
Ne neboj, nedotklo, ačkolik moje přezdívka je taková jaká je, nejsem příslušníkem onoho národa, který byl mimochodem zmíněn jen tak pro ilustraci (ale znám je myslím nadstandarně). Zajímalo by mě, s kolika Španěly jsi v životě mluvila nebo kolik si jich poznala, že víš, jací jsou jako národ, o Romech ani nemluvě. Nechtěla jsem se tě dotknout, ale pokud někdo napíše to co ty, nemůžu si odpustit reakci. Odlišnosti národů (jejich obecné charakterové vlastnosti) nerespektuju, respektuju odlišnosti jedinců.
 MishuI 


Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 15:33:08)
A to musím znát Španěly osobně,abych měla pojem o jejich kultuře?To jsem netušila.Už se prober a konečně si přiznej,že mezi národnostmi JSOU rozdíly!Jo a co do Romů,tak těch pár osobně znám.Ty ponechám bez komentáře,už jsem se vyjádřila.
 zuzini 


Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 15:35:10)
Takže pokud se sem přistěhují třeba Španělé, budou mít problémy začlenit se do společnosti? Budeme s nimi mít stejný problém jako s Romy, když jsou si tak podobní?
 MishuI 


Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 15:36:53)
Myslím,že Španělé nemají problém se základním vzěláním.Myslím,že jsou i (poctivě)pracovití.
 Lucka 345 


Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 17:05:37)
S tou prací bych asi taky přibrzdila.Když jsem byla ve španělsku, měla jsem okna přímo proti rozestavěné stavbě. Co jsem tam viděla už asi neuvidím. Trubky padající z 3. patra dolu na parkoviště, maníci močící shora na chodník a celkově bych to nazvala pracovním klidem prokládaným cigárkem. Možná to staví ještě dnes....~R^
 MishuI 


Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 17:08:43)
Výborně,jsem ráda,že přišel někdo i s fakty z "praxe"
 Bulharka 
  • 

Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 16:36:30)
Španělé, takoví živelní nespoutaní požitkáři..... Dobrá definice španělské kultury. Ale nechci slovíčkařit. Myslím, že si lžeme do kapsy, když si říkáme, že se snažíme být tolerantní a to zřejmě na obou stranách.
 MishuI 


Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 16:48:29)
Já nejsem odborník na španělskou kulturu,možná ti ta "definice" přijde nedostačující.Ale určitě k sobě mají s Romy blíž.Není původ Romů také kdesi jižněji?
 Karolka a adopčácí 
  • 

Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 16:50:39)
Původ romů je myslím trochu více z východu...indie...
 MishuI 


Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 16:54:19)
Jj,Karolko.Už jsem to našla.Tak teda východ,nechám Španěly spát.Proč ale se Vietnamec začlení lépe než Rom,to nedá spát mně..
 Karolka a adopčata 
  • 

Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 17:01:36)
Mám voetnamského a romského kluka tak to mám z první ruky :-)) myslím, že tahle otázka nedá spát hodně vědcům :-D ... je to jiný národ. Asijské národy se vyznačují poslušností a pečlivostí, romové prchlivostí a emotivností
 MishuI 


Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 17:02:43)
Takže JE v tom ROZDÍL.
 zuzini 


Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 17:10:54)
No a co?
 Zuzana, Filip 04+Mandy 06 


Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 17:24:24)
Mishulo,

Španělé jsou čistokrevní potomci starých Římanů, jejich historie je silně ovlivněna katolickým náboženstvím (na jihu pak žijou taky potomci Arabů, jsou tam hodně stopy arabské kultury, na severu zase žijí Baskové, kteří zřejmě přišli velmi dávno z Asie – z území, na kterém pak byl Sovětský Svaz…)
Romové přišli kdysi dávno zřejmě z oblasti Indie, nejsou to křesťané a katolíci už vůbec ne.
Čili dost zásadní rozdíl.
„Živelní nespoutaní požitkáři“ – nevím, čím na tebe Španělé dělají tento dojem. Já jsem studovala španělštinu jako hlavní obor, nějakou dobu jsem tam bydlela (chvíli taky s čistokrevným Španělem z Madridu) a vůbec nechápu, z čeho jsi vyvodila svoje primitivní závěry. Dejme tomu, že jsou trochu temperamentnější, než jsme my.
 MishuI 


Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 17:29:20)
Říkejme tomu tedy temperament,když vás ta 3 slova tak pohoršují;)Jinak dík za "učebnicové" info.To je z té vlastivědy pro VŠ?:-)
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 18:55:11)
Myslíš jako v Indii?
 Lucka 345 


Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 16:52:40)
Pokud vím, většina španělských melodií a tanců vychází právě z cikánských. To je prostě tak, je to vesměs jeden národ, nic ve zlém.
 MishuI 


Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 16:55:24)
Vnímám to stejně.
 Bulharka 
  • 

Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 16:58:43)
Myslím, že převážná většina moravských lidovek je taky více či méně ovlivněno cikánskou muzikou...ale myslím, že už toho necháme, myslím, že to na co jsem reagovala asi nebylo pochopeno a zvrhává se směrem, kterým nechci jít.
 MishuI 


Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 16:59:43)
moravské lidovky ovlivněné cikánskou muzikou?Vtip,doufám.
 Bulharka 
  • 

Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 17:02:27)
No vzpomeň si přece, takové ty klasické cimbálovky, což? Asi je to pro tebe rána
 MishuI 


Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 17:04:38)
To je pro mě veliká rána!!:-DTohle tvrzení nehodlám přijmout!:-D
 Bulharka 
  • 

Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 17:06:53)
Tak hledej...třeba Československá vlastivěda nevím který svazek ...základní etnografická práce
 MishuI 


Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 17:11:22)
Nemám doma ani vlastivědu,ani prvouku,ba ani písanku.Jeslti ti fakt tak záleží na tom mě přesvědčit(a já nechci nechci nechci:-D),zkus najít něco na netu a hoď link.Učebnice pro ZŠ doma fakt nemám :o(
 Bulharka 
  • 

Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 17:15:44)
Mischulo, já vím, že se nechceš nechat přesvědčit, je to znát na všech tvých příspěvcích (nic proboha ve zlém), ale věř mi. Československá vlastivěda je základní etnografické a etnologické dílo, má několik velmi tlustých svazků a je to základní doporučená literatura studentů na vysoké škole, nikoli na základních školách. Nechme už Španělů a pojďmě probrat ty Bulhary :-))))))
 MishuI 


Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 17:21:02)
Sakriš,fakt se na mě podepsalo to,že nemám tu vysokou.Jsem úúúplně zdrcená a připadám si jak to nejnižší houno:-D(přiznávám,že fakt nemám tucha,pro koho je ta učebnice.Ale musela jsem tě pobavit:-D).Mno a co že s těmi Bulhary?:-)
 Bulharka 
  • 

Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 17:26:14)
Mischulo, tos řekla ty ne já. Myslím, že jádra pudla se tady nedoberem, díky za diskusi. To o moravských cimbálovkách si ověř. Já už musím pádit pro prcka nebo mě tchýně ukamenuje.
 MishuI 


Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 17:30:55)
Měj se pěkně;)Ty cimbálovky-no nevím..snad to radši ani nechci vědět!:-D
 Margita 


Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 17:53:00)
Jsem etnomuzikolog. Necetla jsem puvodni prispevek, ale moravske lidovky ovlivnene romskou muzikou, to rozhodne neni vtip. To je historicky podlozene.
 Lucka 345 


Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 17:54:52)
Tak to vidíte. Jsou všude.
 MishuI 


Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 17:55:33)
Mám zkažený zbytek večera.Kecám.Díky za příspěvek,ráda se něco novýho dozvím;)
 René Artois 


Boheme, bohemia  

(30.10.2008 19:33:34)
asi nejsilnejsi odkaz romske kultury v cesku, dyt se velka cast ceska menuje takto prave diky romum a ted googlujte :P
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Boheme, bohemia  

(30.10.2008 19:35:48)
Nemusím googlovat, to je stará vesta.
Cikáni kočující Evropou byli - tuším - na území Francie tázáni, odkud přichází. Udali že z říše Bohemia (tzn. Čechy) a díky jejich způsobu chování/života se začalo jistým typům lidí říkat "bohémové"...:-)
 René Artois 


Re: Boheme, bohemia  

(30.10.2008 19:43:02)


pokud mam zkusenosti, tak cikanum nejvic nadavaj ti, kteri se sami bez davek neobejdou, a zde je takovy ukazkovy priklad.

jinak Monthy, ono to s tim boheme dodnes sve dusledky. pokud ses divala na gumaka sarkozyho, tak mu autori do pusy vkladaji celkem rozsireny nazor ve stylu "cesi, rumuni, bulhari, stejne sou to vsechno cikani".
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Boheme, bohemia  

(30.10.2008 19:44:41)
René,
inu ano, něco na tom bude.
Žíly mi to netrhá, konkrétně na Francouze mám také svůj vlastní názor, který by jim zřejmě nepřipadal příliš lichotivý. ;)
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Boheme, bohemia  

(30.10.2008 19:45:34)
Jako myslíš, že na ně nadávají, protože jim ujídají z dávek? ;)
 MishuI 


Re: Boheme, bohemia  

(30.10.2008 19:39:09)
Jsi tajemnej jak hrad v Karpatech.Smiluj se a prozraď mi to.;)
 René Artois 


Re: Boheme, bohemia  

(30.10.2008 19:44:02)
Mishulo monthy to vysvetlila, boheme je oznaceni umelce, ale taky cikana. a ceska cast ceska je bohemie, ze ;)
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: Boheme, bohemia  

(30.10.2008 19:56:01)
René, tys tu chyběl :-) :-) :-D
 René Artois 


Re: Boheme, bohemia  

(30.10.2008 19:56:47)
Karolko miluji diskuse o nicem ;)
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: Boheme, bohemia  

(30.10.2008 20:01:43)
A víš co je p..el? Že na to konto TB prodá další knížky ... každá takováhle diskuze jí jen zvyšuje prodejnost její knihy! To je reklamní tah jako prase, až něco napíšu, hned začnu zavídět rozvášněné diskuze :-D ...
 René Artois 


Re: Boheme, bohemia  

(30.10.2008 20:04:24)
presne :))). este, ze pro rovnovahu lze vyuzit teplakovou rodinku z ucastniku zajezdu co jezdi k jadranu se zavarovacimi sklenicemi :)))) nenadavej zrcadlu dyz mas krivou hubu :D
 Karolka a adopčácí 
  • 

Re: Boheme, bohemia  

(30.10.2008 20:11:43)
:-D :-D
 Líza 


Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 17:59:44)
Mishulo, to není vtip, ale doložený fakt.
 MishuI 


Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 18:08:43)
Ano,UŽ ho někdo doložil.
 Líza 


Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 18:17:13)
Jo, v pohodě, vím že jdu s křížkem po funuse, dočítám odzadu.
Omluvovánku beru ;)
 Lucka 345 


Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 17:19:43)
Tak tohle už je úplná blbost...
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 18:56:16)
Jo, a Maďaři tady, když oba tancují čardáš .. bože bože ...
 Iveta 
  • 

Re: nesouhlasím 

(22.11.2008 21:57:40)
T.B. má naturalistické vnímání i psaní. Podle mého pozorování tímto způsobem vnímají svět a tím pádem naprosto bez růžových brýlí i své vlastní děti i jiné matky (občas i v diskusích na Rodince) a ještě a nevypovídá to ještě nic o síle jejich citu a mateřské angažovanosti. (Já to nedokážu - já prostě ty růžové brýle lásky mám.).Nejde zkrátka o onu zvykle "omašličkovanou " něžně prezentovanou mateřskou lásku, ale pro dítě to zdaleka nemusí být špatně!
Knihu jsem četla, mrzí mne, že to nevyšlo, jak kvůli rodičům, tak kvůli dětem. Těžko soudit
z dálky. Bylo by dobré, kdyby se vyskytly jiné, povzbudivé knihy, kdy to vyšlo, třeba i přes překážk a těžkosti a pocity dětí a rodičů jsou dobré.
 kreditka 


Re: nesouhlasím 

(2.11.2008 21:19:52)
Naprosto s tebou souhlasím, kdyby v knize nebyli zmiňované děti romské, ale bílé, či vietnamské tak by tu nejspíš žádná debata o rasismu nebyla. Bohužel v ČR se mluví resp. vykřikuje o rasismu z 90 % jen v souvislosti s Romy.
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 11:11:05)
Přečti si třeba knížku od Macešky -Dagmar Zezulové.
Jinak děvčata! Já TB vůbec neodsuzuji, ani netvrdím, že pouze Ona měla vinu na tom, jak to u nich doma dopadlo. Já tvrdím, že TB, stejně jako spousta jiných pro adopci nebyla připravená. Tehdy se asi takové přípravky jako nyní neděly. Jak jsem psala: Není to jen o tom, že za to můžou Geny nebo že za tomůže Tereza. Co je na tom tak zlého?
Moje děti mají 9 a 3a půl. Nu do mne!
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 11:45:22)
Jasnačka, máš pravdu, právě TB je jeden z těch případů, kdy se spojila nepřipravenost k adopci a zlobivé děti :-)) - je asi dobře, že to vyšlo a o to je lépe, že se k tomu vyjadřují různí lidé :-))
Děkuji
 Iveta 
  • 

Přesně to si už dávno myslím 

(22.11.2008 21:39:52)
Maminky adoptovaných romských dětí, bílé i romské, založte klub, piště: Poskytněte pomoc těm ostatním i samy sobě!
 Hanka 
  • 

Re: nesouhlasím 

(30.10.2008 18:40:12)
A já souhlasím s vámi.
Knížku jsem četla, film viděla, měla jsem možnost číst i některé články v novinách a reakce lidí na ně.
Víte, ti lidé, kteří nemohou mít děti vlastní a teď mají doma batole s tmavými vlásky a kukadly, mají naději, že si neprojdou tím, čím si prošla paní Boučková. Vždyť ona tu naději začala ztrácet, až když oba adoptovaní kluci přišli do puberty.
Prostě rodiče čerstvě adoptovaných nemohou uvěřit jejím negativním prohlášením. Jen čas ukáže, zda oni budou mít jinou (lepší) zkušenost. Přejme jim to a držme palce.
Hezký večer, Hanka
 Axela 


Ano, ano, 

(30.10.2008 11:05:53)
pozor na rasismus, pozor na tuto knihu a vůbec pozor na paní Boučkovou. Jelikož čtenář je imbecil, který sice umí spojit písmena ve slova a slova ve věty, dokonce rozumí textu jako takovému, ale neumí číst mezi řádky a nerozumí meritu věci.
Kolem knihy už bylo tolik povyku, že další popisek tohoto typu je jen další nicneříkající canc. Přečtěte si ji a udělejte si svůj vlastní názor, nepotřebujete k tomu žádného poradce.
 fisperanda 


Je to jenom dobře 

(30.10.2008 11:10:46)
Mně se líbí, že paní Boučková se nebála a takovou knihu vůbec napsala. Protože je to inteligentní žena, muselo jí být jasný, co tím vyvolá a jaká vlna příšerné kritiky se na ni snese. Obzvlášť v naší společnosti, kdy se o Romech pouze šeptá, romský otázky se neřeší... todle nechápu, no ale nic - můj problém.
Paní Boučková to téma prostě otevřela, napsala, jak to bylo, jak se to stalo, s tím, že si samozřejmě ponese následky, a to chce fakt hodně kuráže. A víc takových knížek!
Pokud se totiž nad něčím diskutuje, pokud dokáže knížka lidi přimět k reakcím, tak má hodnotu. Pokud budeme zavalení literaturou typu "Román pro muže" tak literatura umřela.
 sarmi 


příprava na adopci 

(30.10.2008 11:20:49)
prosim karolku a jine adoptivni mamky, kdyby mohly naznacit, jakym zpusobem a jak dlouho probiha ta priprava na adopci. kdy ony konkretne dosly k nazoru, ze uz jsou pripravene. ono je to fakt sporne, muzu mit pocit, ze uz jsem ready a ono v realu to dopadne uplne jinak - posuzuji podle vlasnich zkusenosti se dvema syny.
podle me se proste snaha adoptivnich matek a jejich rodin ceni, i kdyz to nakonec nedopadne (bohuzel hlavne pro ty deti).
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: příprava na adopci 

(30.10.2008 11:51:55)
Přípravka trvá pouze pár týdnů, ale než k nám přišly děti, seznámila jsem se s mnoha maminkami romských dětí a to i osrostlých. To, zda je, či není člověk připraven na adopci by měl odhadnout psycholog. Bohužel, často se neodhalí fatální chyba. :-( Bohužel. Ale ten impulz k adopci se právě propírá neustále dokola a dokola a to by mělo vytřídit takové ty, co jen mají pocit, že jsou v něčem pozadu oproti kamarádce nebo ty, co berou adopci jako to nejposlednější možné řešení a je to pro ně od začátku takové spíš :achjo, IVF nevyšlo, musím se spokojit s adopcí. Tak to je špatně.
Nejsem svatá a nechci žádná ocenění a už vůbec ne od lidí, co nejsou zasvěceni do adopce. Vychovávám dva kluky z velmi problémových rodin, jednoho s účastí matky.
 Lizzie 


fisperando, 

(30.10.2008 12:29:47)
naprosto s tebou souhlasím.
 MishuI 


Kde se stala chyba? 

(30.10.2008 11:49:00)
Knihu jsem nečetla.Ale asi se po ní porozhlédnu,mám totiž tušení,že mě jenom utvrdí v mém názoru.Romové jsou skutečně jiné etnikum.Mají jinou mentalitu.Málokdy se jim podaří začlenit se do naší společnosti.Tím nechci všechny naházet do jednoho pytle.Ti,kteří se dokázali začlenit,museli absolvovat dlouhou a náročnou cestu.Ale u valné většiny se adaptace vůbec nezdaří.Jsou zkrátka jiní a ne že ne.Karolko(a jiné,které jste adpotovaly romče),upřímně ti přeju hodně štěstí ve výchově adopčátek.Věřím,že se to zvládnout dá,ale i já mám bohužel špatné zkušenosti z mého okolí.V naší rodině "jedna teta" adoptovala romče.Fanoušek byl fantastický dítě.Ve škole prospíval skvěle,neměl žádné výchovné problémy.V dospělosti se dostal mezi "své".Nejspíš se v něm probudily(ach ty)geny.Svoji adpotivní rodinu se svými kumpány napadal,několikrát je vykradl,rozprodal jim majetek.Kde se stala chyba?
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: Kde se stala chyba? 

(30.10.2008 11:59:24)
To je smutný a přiznám se, že při těchto příbězích mne vždy mrazí. Věděl Fanoušek od začátku odkud do rodiny přišel? Věděl, že je rom a brali jej rodiče mezi přizpůsobivé a kultivované romy? Možná je tam někde zrada, člověk hledá v určitém věku svou identitu a pokud jako první narazí na gaunery a má k tomu dispozice, je to v p....li. :-(
 MishuI 


Re: Kde se stala chyba? 

(30.10.2008 12:02:55)
Myslím,že Fanoušek věděl dobře kdo je a odkud přichází.Jeslti ho ale adoptivní rodiče brali mezi nějaké romy,ať už kultivované nebo ne,nemám tušení.Jeho adoptivní rodina se k němu chovala jako k bílému.
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: Kde se stala chyba? 

(30.10.2008 12:05:38)
Podle výzkumů může být právě to, že ho brali jako bélého a stírali tak pomalu jeho pravou identitu Ten problém. Druhý extrém je, když maminka říká svým adoptivním dětem černé huby, že paní Boučková?
 MishuI 


Re: Kde se stala chyba? 

(30.10.2008 12:07:19)
Ale oni nejspíš chtěli setřít jeho pravou identitu!Asi to není úplně správné,ale nejspíš to bylo účelem.Protože jak jsem už psala-oni mají "jiné" dispozice.
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: Kde se stala chyba? 

(30.10.2008 12:10:18)
No práávě :-( a to je ta chyba. Pan doktor Šturma - dětský psycholog nám toto téma hodně dopodrobna otevřel a před tímto jsme byli neustále varováni. Dříve se to ale doporučovalo - vytrhnout, převychovat. Ale on si přirozeně najde ty "svoje" kořeny a když se chytne blbý party...jak jsem psala :-(
 MishuI 


Re: Kde se stala chyba? 

(30.10.2008 12:14:20)
No dopadlo to bídně no.
 Aneka33 
  • 

Co je na tom rasistického? 

(30.10.2008 12:09:51)
Knihu jsem četla a čtu ji podruhé. Jsem - respektive byla jsem žadatel o adopci(a tchýně, která pracovala v kojeňáku a DD byla proti a její poslední zbraní, byl Rok kohouta) Jako nikdy nic z jejích mizerných argumentů nezbralo, toto ano. Nemyslím si, že to je kniha s rasistickým podtextem, ale kniha plná faktů a konkrétních situací v konkrétní rodině. U Patrika nevěřím tomu, že to, že se dnes poflakuje, je bezdomovcem a nemá zájem o cokoli, by vyvstalo v důsledku výchovy.Pokud ano, jak to, že Matěj takový není. Lukáš - tam možná ano, špatný vzor v rodičích, ho nenaučil vztahům a zodpovědnosti, budiž. I to, že zbouchne nezletilou dívku lze "svým" způsobem přičít jakémusi nezájmu ze strany rodičů, ale proč lži, drogy a krádeže? Pakliže měli všichni stejné podmínky výchovy a že je měli, jak to, že Matěj nepochytil od svých bratrů nic - a že je má rád i přesto, jací jsou. Jak to, že Matěj je schopen se přizpůsobit a žít v souladu s pravidly domácnosti i školy.
Ta kniha mne hluboce zasáhla - už jsem o tom debatovala i u pěstounů - možná jsem ji neměla číst, ale možná je dobré vidět i tento špatný fakt, že né každá adopce se zdaří. Po přečtení této knihy mne, ač skálopevně přesvědčenou, přepadl takový strach, že jsme z manželem přehodnotili případnou adopci na PP. Jsem zbabělá, ano jsem, ale ona si to nevymyslela a věřím, že z nich tyhle děti neudělala záměrně mizernou výchovou. Věřím, že není a nebyla schopna více v daných situacích udělat a často jsem ji i obdivovala, že byla schopna si uchovat ještě kousek svého já - byť značně zfetovaná antidepresivy.
Nevěřím tomu, že je to kniha o rasismu, nemám ráda ta slova, protože si nemyslím, že k odstupu k těmto lidem vedli ostatní fakt, že jsou jiní(že jsou Romové). Dle mého jsou to pouze a jen zkušenosti, které Romy dostaly do této mizerné škatulky. Věřím tomu, že bylo-li by to jiné dítě a takto se "vylouplo", napsala by to paní Boučková stejně.
Ta kniha se mne dotkla přímo, což má negativní dopad, jistě, ale možná jednou budu ráda, že jsem ji četla, možná ne. Nevím.
 MishuI 


Re: Co je na tom rasistického? 

(30.10.2008 12:19:10)
Taky jsem zvědavá na nějaké vysvětlení "čím to je,že přestože byly všechny děti vychovávány stejně,jedno se začlenilo bez problémů a zbytek ne?"
 Jana 
  • 

Re: Co je na tom rasistického? 

(30.10.2008 12:42:14)
Myslím si,že Romové jsou opravdu jiní a vyžadují jiný přístup.Sama bych si Roma nikdy nevzala,osobně si myslím,že by bylo ideální,aby si Romy adoptovali opět romské rodiny.Chápu,že to asi nejde,ale pro dítě i rodič e by to bylo nejlepší řešení.Jinak bydlíme v oblasti,kde je Romů dost.Mé děti chodily do školy i s Romy.A můžu napsat,že hodně z nich dopadlo špatně,drogy,krádeže násilí.Jeden romský kluk byl celkem snaživý,neměl i špatné rodinné zázemí,ale bohužel je na drogach a je z něj naprostá troska:(Vidívám ho skoro denně při vybírání popelnic.Samozřejmě takové případy jsou i u bílých,ale ne v takovém množství.
 Xantipa. 


Re: Co je na tom rasistického? 

(30.10.2008 12:47:59)
Já tedy nejsem žádný odborník v tomto směru, ale tak nějak laicky si říkám, co když byla chyba právě v tom stejném přístupu ke všem dětem. Říkám si, že to její vlastní dítě autorce mohlo být velmi podobné - povahově, takže její přístup byl OK, kdežto ty adoptované děti byly prostě úplně jiné - hlavně co se týče temperamentu, povahy apod., takže přístup k jejich výchově by to chtělo úplně jiný. A určitě je problém s citovou deprivací - jistě na tom je jinak dítě, které i když je v břiše matky, je opečováváno, je s láskou očekáváno a to samé ho čeká, když se narodí. A určitě na tom bude stokrát lépe než dítě, které nikdo nechce a ještě mu je navíc ubližováno.
Ale ta kniha - přijde mi, že je dobře, že tady je - o problému adopce se pak diskutuje více a hlavně otevřeně. Někdy jsem měla pocit, že žadatelé o adopci jsou přesvědčeni, že dítě spasí a jen tím dobrý úmyslem způsobí to, že dítě jim vlastně bude neskonale vděčné a tudíž bez jakýchkoli výchovných problémů.
 Aneka33 
  • 

Re: Co je na tom rasistického? 

(30.10.2008 12:57:27)
Xantipo - možná máš pravdu, co se přístupu týká a je opravdu dobře, že ta kniha vyšla. Možná jsem ji neměla číst(asi ne), ale otevřela mi i jiný obzor a to je mo dobře.

Kreditko-přesně tak, jakmile se něco týká Romů, je to rasismus, ale ti, co takto křičí si neuvědomují, že to nemusí být v žádném případě vedeno proti rase, ale jednotlivci a ten jednotlivec byl v tomto případě zkrátka Rom. Já tu knihu četla pozorně, ale ani v nejmenším mi to nepřišlo jakkoli rasisticky vedené. v mnoha ohledech bych to považovala za hodně objektivní.
 kreditka 


Re: Co je na tom rasistického? 

(30.10.2008 13:14:53)
Někdo mě považuje za rasistu, já si myslím, že to tak není, jen se snažím vidět realitu. Nechápu, proč se u nás nemůže dělat statistika nezaměstnanosti u Romů - statistiky jsou podle věku, vzdělání, pohlaví, ale dle rasy být nesmí (opět rasismus) přitom, kdyby se taková statistika vedla mohla by dost pomoci i Romům. Proč si dávat růžové brýle přes oči? Nezaměstnanost mezi Romy je vysoká (dle neoficiálních čísel je 95 - 100 % v Chánově) a i když se statistiky vést nesmí lidi nejsou přece slepí aby neviděli, jak kolem nich pracují Vietnamci, Ukrajinci, Slováci, Poláci či Romové. Tím, že se tady v ČR prosazuje v poslední době "nedotknutelnost" Roma nikomu nepomůže.
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: Co je na tom rasistického? 

(30.10.2008 13:17:22)
V tomto máš krditko pravdu, osobně si dokonce myslím, že pokud bude stát nebo kdokoliv jiný neustále |Romy bránit a to za každou cenu, může to mít pro ně samotné velmi špatný dopad :-/
 MishuI 


Re: Co je na tom rasistického? 

(30.10.2008 13:19:57)
Karolko,začínám z tebe mít dobrý pocit,jsi fakt rozumná ženská!~R^
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: Co je na tom rasistického? 

(30.10.2008 13:37:05)
Mishulko díky :-)) ale ani já si o sobě netroufám tvrdit, že mám rozum :-D
 Aneka33 
  • 

Re: Co je na tom rasistického? 

(30.10.2008 13:24:54)
Přesně tak Kreditko, je s podivem, že černoch, větnamec, rusák či turek tady nikomu nevadí a přinejmenším černocha a větnamce lze mezi rasu(tedy potencionálně rasově diskriminované) řadit. Ale nikdo to nedělá. Větnamci - ať už jakkoli, ale pracují, učí se případně studují a co hlavně - snaží se. Nemyslím si, že by jsme byli národ rasistů, ale domnívám se, že jsme národem, kterému vadí, když se někomu nadržuje či je stále omlouván, nebo se ten dotyčný ohání nesmyslnými argumenty aby zakryl vlastní neschopnost či neochotu(mám namysli právě výkřiky o rasismu).
 Ifka... 


Re: Co je na tom rasistického? 

(30.10.2008 19:22:23)
V této souvislosti mě napadlo přibližně citovat herečku Veroniku Žilkovou-Stropnickou (měla nejprve v pěstounské péči dvě "bílé" děti a pak je myslím adoptovala): "Moje dvě děti považovaly svou biologickou matku za osobu něco mezi pannou Marií a Lucií Bílou, já pro ně byla dobrý sponzor. Jste-li plni lásky a chcete adoptovat dítě, pořiďte si radši morčátko." ;)~R^ (omlouvám se za případnou nepřesnou citaci)
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: Co je na tom rasistického? 

(30.10.2008 19:27:00)
Ifko - vazby na původní rodinu, pokud ji děti zažili jsou holt takové, jaké jsou a děti si je mnohdy idealizují. Také občas kroutím hlavou nad tím, že náš Péťa dává své biomatce stále další a další šanci, stále jí věří, že si ho jednou na víkend vezme, že mu to a to koupí a že ho miluje...vždy po pár dnech to zklamání zapomene a já jsem tady od toho, abych platila kroužky, koně, školu, jídlo a hladila mu čelíčko, když má horečku :-))s tím jsem do toho ale šla :-)
 Andina 
  • 

Re: Co je na tom rasistického? 

(2.11.2008 15:23:58)
Ifko, Karolko, ja jsem se jednou ptala, proc to tak je, psycholozka mi rekla ze to je obrannej mechanismus podvedomi, jinak by se deti zblaznili, musi verit ze ty jejich rodice jsou dobri, ze je maji radi, jinak se slozi, az budou velky tak uvidi skutecnost, ale ted je pro ne nejdulezitejsi ze ti kolem nich je maji radi, aby mohli mit radi sami sebe, aby je to nepolozilo. no kdyz mas pocit ze jenom platis, tak misto toho je vezmi do naruce a delej s nima blbiny, povidej si s nima
 kreditka 


Re: Co je na tom rasistického? 

(30.10.2008 12:48:32)
Ono totiž dnes nemůžeš říct ta a ta rodina dělá ve městě bordel pokud se jedná o rodinu romskou jinak jsi hned rasista. U nás v krámě kradl rom, prodavač ho chytil a zavolal policii, nakonec byl ještě obviněn ten prodavač - rom začal běsnit, že ho v prodejně napadli, slovně uráželi a ten alkohol v kapse mu tam nastrčili a to je rasismus...nakonec se zjistilo, že dotyčný zloděj měl na triku ozbrojenou loupež a několik vykrádaček a byl v celostátním pátrání. Prodavač měl z toho akorát lítání na Policii. Bohužel tak to dnes je řekni něco špatného o Romovi = rasismus, kdyby paní Boučková psala o dětech bílých tak by po jejím příběhu ani pes neštěkl.
 Mlada 


Re: Co je na tom rasistického? 

(30.10.2008 14:13:36)
"Přehodnotili případnou adopci na PP".
Omlouvám se, ale to mi zní jako: potřebujeme mít pojistku, že pokud něco nepůjde podle našich představ, budeme moci dítě vrátit.
 Aneka33 
  • 

Re: Co je na tom rasistického? 

(30.10.2008 14:16:45)
Josefkam- ano, dostala jsem prachsprostý strach, je třeba mne za to střílet? Nejde o vrácení případně přijatých dětí, nepůjčuji si knihu z knihovny.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Co je na tom rasistického? 

(30.10.2008 14:20:13)
To jistě ne, ale jakou výhodu tedy vidíš u PP oproti adopci?
 Aneka33 
  • 

Re: Co je na tom rasistického? 

(30.10.2008 14:26:55)
protože se touto myšlenkou zabýváme s manželem dlouho a probrali jsme obě varianty z mnoha stran, je pro nás z více důvodů přijatelnější PP než adopce a nepopírám, že potíže, které třeba paní Boučková musí řešit, si k plusu pro PP také přisadily.Je toho víc už jen s ohledem, že bychom chtěli dítě starší, nepovažuji za špatnou vazbu na rodinu a v případě toho nejstrašnějšího scénáře nevrátím dítě, ale vím, že následky jeho činů nemusí následně narušit chod ostatní rodiny a jejich členů, jako se to bezpochyby dotklo rodiny Boučkových. Pro adopci jsme se rozhodli sami a dobrovolně, nevidím tedy nic špatného na tom, že se nakonec přikláníme k PP a to bez pocitu nutnosti se tady obhajovat, nemám pravdu?
 Aneka33 
  • 

Re: Co je na tom rasistického? 

(30.10.2008 14:28:43)
BTW - každý má právo učinit taková rozhodnutí, která je schopen zvládnout:-)
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Co je na tom rasistického? 

(30.10.2008 14:30:54)
No jistě, to je jasný, mě opravdu zajímalo, jak vnímáš ten rozdíl. Začala jsem si velmi vzdáleně s myšlenkou pěstounství pohrávat, tak sbírám názory a informace.
 Aneka33 
  • 

Re: Co je na tom rasistického? 

(30.10.2008 14:35:20)
Markét, já jsem v tomto směru novicka, moc moudrého ode mne nezískáš, sama musím naslouchat zkušeným....:-(
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Co je na tom rasistického? 

(30.10.2008 14:38:34)
Aneko, v podstatě právě proto se ptám, jsi na nějaké cestě o kus dál :)
 Mlada 


Re: Co je na tom rasistického? 

(30.10.2008 14:54:32)
Aneko, já tě rozhodně soudit nebudu. Jen mě ta věta zarazila. Prostě nechápu, v čem se vám PP zdá výhodnější než adopce.
 Aneka33 
  • 

Re: Co je na tom rasistického? 

(30.10.2008 15:01:20)
josefkam- neberu to jako "výhodnější" to mi příjde divný výraz v tomto sledu. Ale z různých důvodů, z mnoha zkušeností, rad i doporučení, jsme se zkrátka s manželem dohodli, že je PP pro nás dva ta lepší cesta. Že tomu přispěla i ta kniha, ano, ale není to jen jediný důvod, jele jeden z mnoha.

Loučím se:-)
 Mlada 


Re: Co je na tom rasistického? 

(30.10.2008 15:10:28)
Aneko, nemohu chápat úplně, to bych vás musela znát a znát vaše důvody. Ale "je to pro nás lepší cesta" mi zní rozumně. Držím palce.
 paseka 


Re: Co je na tom rasistického? 

(31.10.2008 13:36:44)
hodně zdaru!
 Pampela 


Re: Co je na tom rasistického? 

(4.11.2008 16:41:19)
Rozhodně nejste zbabělá! Myslím, že PP je určitě lepší, protože dítě tím "neodtrháváte" od jeho kořenů a berete jej skutečně takové, jaké je - i s těmi jeho kořeny.
Myslím, že v případu synů T.B. hraje roli také fakt, že rodinná anamnéza těch kluků (tedy odkud pocházejí, kdo byli jejich rodiče apod.) byla nejasná, pokud vím (bylo to ještě za totality). A tyhle věci je důležité u přijímaného dítěte znát... Dneska už by se to snad stát nemohlo.
Na druhou stranu, to, co T.B. do těch kluků vložila, se nemohlo úplně ztratit a rozplynout. Třeba se k tomu jednoho dne vrátí. Třeba je to i v jejich nejhorších propadech drží trochu nad vodou, třeba vzpomínají, když někde v příkopu leží zfetovaní... Zní to drsně, ale i to má smysl.
 Natanela 


Není to jednoduché. 

(30.10.2008 12:38:35)
Knihu jsem nečetla, tak se k ní nechci ani vyjadřovat. Chtěla bych pouze přidat své zkušenosti z PP. Když čekáte miminko celých devět měsíců se připravujete na jeho narození, sice není vidět, ale dává o sobě vědět jinak, začínáte ho mít rádi. Pak se narodí bezmocný uzlíček, voňavý a zcela na vás závislý. Je to úžasný proces, jak si miminko zabírá kosek po kousíčku vašeho srdce, až je jeho celé.
V případě adopce nebo PP je všechno jiné, složitější. Najednou před vámi stojí hotový človíček, který si už většinou prošel něčím špatným. On nezná vás a vy neznáte jeho. Začíná proces poznávání. Když jsme si dovezli domů čtyřletou Klárku, bylo to malé umíněné dítě, které chtělo, abychom všechno dělaly podle jeho přání. Nebyl tady žádný prostor na to - ach, to je roztomilé. Všechno to přišlo jinak a až později. Ono je krásné, mluvit o tom, že je třeba dítě brát takové jaké je, ale když vám doma sedí zabejčené dítě, které odmítá kohokoli a jakoli poslechnout, tak je to problém a musíte ho řešit. U nás to chtělo hodně, hodně času. Stále se poznáváme a s každým dalším poznáním přichází víc lásky. Naučit se milovat přijaté dítě je opravdu těžší a zdlouhavější, aspoň já to tak cítím.
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: Není to jednoduché. 

(30.10.2008 12:53:14)
Natanelo děkuji, hezké :-)) Když čtu takovéto články nebo příspěvky, říkám si, jaké jsme to měli asi štěstí, že naši kluci byli od začátku uplně vpohodě? Jasně, že zlobí taky. Davídek si taky umí prosazovat svou, ale jinak je hodně vpohodě se mi zdá. Pak mne překvapí, když pro něj jdu do školky a paní učitelka mi říká - víte maminko ony tyhle děti jsou takové divoké, on tady do dětí hodně jde, ale my ho zvládneme. Potichu se připlížím ke dveřím herny a nakouknu. Davídek sedí u stolečku - modeluje si z modelíny a zpívá si potichu houfem ovečky stejně s magneťákem. Na zemi se svíjí klubko 2-4 letých )asi čtyřech) chlapečků, řvoucích a kvílejících. Na skříňku šplhá jiný chlapeček a snaží se tam sebrat jakési papíry paní učitelky. Na záchodě se dvě holčičky chitily za vlasy. Davídek velmi stydlivě řekne nasledanou a odchází za bouřlivého mávání ostatních dětí. Ve dveřích mi ještě paní učitelka soucitně povídá: Já vím, že to s ním asi máte těžké, on je takový hodně živý, to jsou holt ty geny. Davídek mi visí na krku a usmívá se jako měsíček na hnoji. Vyjdeme ven a on mne pusinkuje. Za námi vychází ze školky babička s chlapečkem, co se jí vysmekne a plácne sebou schválně do louže. Tak já nevím. Asi jsem slepá?
 MishuI 


Re: Není to jednoduché. 

(30.10.2008 13:02:49)
Karolko,kolik času tam Davídek tráví a po jakou dobu ty ho můžeš sledovat?
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: Není to jednoduché. 

(30.10.2008 13:11:47)
Mishulko jasně - tráví tam jedno dopoledne týdně a sleduju ho tam pět minut, ale já svý dítě snad znám! Vím, že není svatý, ale sleduju ho třeba na jřišti. On se nebojí jít za 5-6 letýma klukama a požádat je, aby si s ním šly hrát. On se dětí nebojí, ale neubližuje jim. Viděla jsem, jak jeden chlapeček na hřišti ubližoval malé holčičce, ta plakala a když upadla, chlapeček utekl a přišel ten náš rytíř a hladil jí po vláskách. Neargumentuj mi prosím tím, že věděl, že ho sleduju! To je blbost, děti zlobí kdy chtěj :-D Proč mi taky ta paní učitelka neřekne: on se dětí nebojí, klidně jim něco sebere, ale oni se taky perou, nemyslete si, že je jedinej. To ona neřekne. Víš? A to mi vůči němu mrzí :-(
 MishuI 


Re: Není to jednoduché. 

(30.10.2008 13:17:42)
Paní učitelka to taky cítí,že je to dítě !potencionálně! problemtaické.A pak chce být asi užitečná,možná až důležitá,tak to s tebou řeší.Ale je fakt,že by si měla uvědomit,že jsou jistě i zlobivější dítka a nepozorovat tak jenom Davídka jen pro jeho "předpoklad problémů".
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: Není to jednoduché. 

(30.10.2008 13:35:10)
Díky Mishulko, asi jsi neviděla Davídka :-) on není zdaleka tak tmavý jako většina majiritních dětí, co přijedou od moře :-D proto se obávám, že její reakce způsobil rozhovor před týdnem, kdy jsem jí řekla mimojiné, že Davídek je adoptovaný a že je rom. Proč jsem jí to říkala? Ptala se, jestli jsou k adopci i neromské děti jako je Davídek, řekla jsem, že ano, ale že on rom je :-D ...asi jsem udělala chybu?
 MishuI 


Re: Není to jednoduché. 

(30.10.2008 13:39:37)
Jestli to byla chyba,nevím.Určitě ne tvoje,ale paní učitelky,pokud to ovlivnilo její vnímání Davídka.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Není to jednoduché. 

(30.10.2008 13:51:04)
Paní učitelka nemá co cítit, paní učitelka si má všímat a zkoumat děti bez předsudků. Je mi, Karolko, moc líto, čím musí vaši kluzi zcela zbytečně procházet ...
 Líza 


Re: Není to jednoduché. 

(30.10.2008 14:06:55)
Mishulo, přesně tak, protože jinak hrozí to, čemu se říká "sebenaplňující proroctví" - tak dlouho se k němu bude chovat jako k problémovému, až se problémovým stane... :-(
 Pavlína, 2 malí kluci 
  • 

Já jsem o výchově nevěděla NIC..... 

(30.10.2008 13:05:11)
Já jsem o výchově dětí měla poměrně jasnou představu, jsem od přírody spíše klidnější povahy, dělala jsem si iluze jak vše dětem vysvětlím..... Všechno je trochu jinak, vysvětlovat se snažím, ale občas vybuchnu a po dětech křičím.... A jsou to děti neadoptované.... Nerada si to připouštím, ale u dětí adoptovaných bych asi selhala a x% neúspěchu bych svedla na ty geny.(u mě x=80:-).

 Natanela 


Re: Není to jednoduché. 

(30.10.2008 13:06:02)
Karolko, tak to já to mám zase obráceně. Kolikrát se bojím zeptat, jestli je ve školce všechno v pořádku, ale učitelky jsou celkem v pohodě a vždy mi hlásí, že dnes byla hodná. Klárka je osobnost, v kolektivu je vždy vůdčí typ. Ona by asi potřebovala mladšího sourozence, aby doma tak nevyváděla.
 dorothy+2 
  • 

Re: Není to jednoduché. 

(30.10.2008 13:10:42)
Podle mě je rasistické říkat, že za problémy jednotlivých dětí mohou geny jejich etnika. To je nebezpečné. Geny za to možná mohou, ale nikdo nikdy nedokázal, že některé etnikum je horší než jiné. Romové v Čechách se nechovají dlouhodobě stejně jako bílí. Jsou méně vzdělaní a mají jiný životní styl. Bohužel i adoptované děti mají informace, jak žijí a hlavně jak okolí bere Romy. A taky na ně okolí patřičně reaguje. Oni se k nim dříve či později vztahují, protože vypadají podobně. Romové, kteří emigrovali do Kanady nemají stejné problémy jako zdejší Romové, protože společnost je multietnická. Prostě nijak nevyčnívají, nikdo neví, zda jsou Romové, nebo Indové, nebo z Tobaga. Takže adoptovaní Romové mají určitě velkou šanci na láskyplné vychování a možná i vzdělání, které je posune dál, když budou chtít. Souhlasím s autorkou článku, že kniha Rok kohouta může mít negativní vliv na budoucí adoptivní rodiče a ještě víc defavorizovat barevné děti, které už nyní nejsou zvlášť v kurzu. Jinak obdivuji všechny adoptivní i pěstounské rodiče a přeji jim mnoho sil a mnoho krásných momentů se všemi dětmi.
 Xantipa. 


Re: Není to jednoduché. 

(30.10.2008 13:35:10)
Tady u nás v městě jsou dvě rodiny /možná by se spíš dalo říct klany/, jejich členové normálně pracují, děti chodí do školy - snad se jen vymykají barvou pleti. A může je někdo nazývat rasisty, když sami říkají? - vadí mi, když nás někdo tady srovnává s těmi špinavými cikány. Protože - oni jsou totiž rómové, jsou to starousedlíci a s těmi cikány nemají společného nic - vlastně jen tu barvu pleti. A to jsou jejich vlastní slova. Pak je komické je nazývat rasisty, nebo ne?
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: Není to jednoduché. 

(30.10.2008 16:59:05)
:-D :-D :-D
 kreditka 


Re: Není to jednoduché. 

(1.11.2008 19:35:14)
Také znám Romku, která svým cikánským příbuzným na Slovensku nemůže přijít ani na jméno. Nedávno u ní byli na návštěvě a za těch pár dní se tady stihly dopustit několika přestupků a trestný čin. Nedávno vyprávěla, že větší hovada v životě neviděla a i přes nepříjemnosti, které ji potkají když jejich návštěvu příště odmítne říká, že přijedou, ale jen přes její mrtvolu - že se nestydí RASISTKA!
 Pavlína 
  • 

proč kritika? 

(30.10.2008 14:12:22)
proč kritizujete někoho, kdo měl odvahu adoptovat romské děti (dokonce 2) za to, že je rasista?! není to trochu přitažené za vlasy?! knížka zkrátka popisuje zkušenost. myslím, že romské děti jsou! problematické a to ne z důvodu, že se jim nedá tolik lásky (měla ještě přece ještě jednoho syna a z něj je člověk, který se nedopouští trestních činnů; navíc ona o nich stále mluví jako o jejích synech!), ale protože v genech se některé věci nezapřou. samozřejmě nechci všechny romy házet do jednoho pytle, ale přiznejme si, že to jsou jedny z nejproblamitičtějších lidí u nás. přece i v rozvedených rodinách se projevují u dětí vlastnosti rodiče, který s nimi v domácnosti nebydlí!!! tak proč to hned brát rasisticky! a že v článku píše, že by se spisovatelka měla nejdřív zamyslet nad důsledky své knihy, jako např. snížení počtu adoptovaných dětí?! To přece autorka článku nemůže myslet vážně?!?!?!?!
 .Žaba 


Re: proč kritika? 

(30.10.2008 14:46:12)
Pavlíno,
ja som z diskusie skor pochopila, že sa nekritizuje autorka ako rasistka, pretože "mala odvahu" adoptovať rómske deti. Skor je kritizovaná za to, že na adpociu nebola pripravená, napriek tomu do toho šla, a nakoniec to nedopadlo dobre. A z toho, čo som tu čítala, sa k deťom skutočne rasisticky chovala. (Súdim len z diskusie, knihu som nečítala.)

Obdivovať niekoho, že "má odvahu" ísť do adopcie mi príde trochu scestné. To by snáď nemalo byť o odvahe, nie? Mať odvahu podľa mňa nestačí. Zrejme je to však to jediné, čo pani Boučková pred adopciou mala.
 JaninaH 


Re: proč kritika? 

(30.10.2008 14:55:39)
Žabo, ty jsi tedy neuvěřitelná!!!
Představ si, že by paní Boučková tuhle diskusi četla. Nic o ní nevíš, přečetla sis diskusi, kde je hodně lidí, kteří jsou na tom stejně, ani knížku, o které je tu řeč, nečetli, a už máš hotový názor. Nebyla na adopci připravená, chovala se k adoptovaným dětem rasisticky... CO TY O TOM VÍŠ?
J.
 .Žaba 


Re: proč kritika? 

(30.10.2008 15:11:46)
A co ty o tom víš? ;-) Napíš, zaujíma ma to.

Že pani Boučková može diskusiu čítať mi skutočne žily netrhá. Čo by čakala, že tu nájde? Názory zainteresovaných psychológov? Názor si snáď možem spraviť aj bez toho, aby TB osobne po dlhé roky poznala... Nikomu ho nenútim, nikoho nepresviedčam, že je správny. A, prepáč, ale keď niekto o svojich deťoch (svojim deťom) hovorí, že sú "černé huby", tebe to rasistické nepripadá?
 paseka 


Re: proč kritika? 

(30.10.2008 15:15:17)
hele asi by sis to opravdu měla přečíst než někoho začneš kritizovat na základě cizího výmyslu...
 JaninaH 


Re: proč kritika? 

(30.10.2008 15:22:39)
Žabo, pokud tě opravdu Tereza Boučkové zajímá, něco si od ní přečti. Ona ve svých knihách píše o svém životě hodně otevřeně a upřímně. Kromě zde diskutovaného Roku kohouta doporučuju Indiánský běh. To o "černých hubách" snad ani nebudu komentovat :-©
J.
 JaninaH 


Re: proč kritika? 

(30.10.2008 15:25:44)
Dokonce si myslím (ale stoprocentně si jistá nejsem), že to oslovení "černé huby" se vyskytlo jenom ve filmu Smradi, nikoli v knížce. Mohl si to tedy klidně vymyslet režisér nebo scénárista.
J.
 .Žaba 


Re: proč kritika? 

(30.10.2008 15:38:39)
Sorry, vychádzam len z toho, čo tu dnes zaznelo, netvrdím, že som to ja osobne od nej počula. Takže ešte raz, aby bolo jasné: ak o svojich deťoch, ako som tu čítala, hovorí, čo som už písala, tak to podľa mňa rasistické je.

A priznám sa, z toho, čo som už o nej čítala (či videla), nemám nijak dobrý pocit. Ona ma ako osoba nezaujíma natoľko, aby som si o nej viac zisťovala...
 paseka 


Re: proč kritika? 

(30.10.2008 16:53:44)
:-) to je škoda, že tě to nezajímá, když jsi se zapojila do diskuse o článku týkající se právě tý knihy, kterou jsi nečetla a příběhu té paní, co tě vůbec nezajímá...;)
 .Žaba 


Re: proč kritika? 

(30.10.2008 18:19:49)
mna zaujala Pavlínina reakcia ~j~ ;)
 paseka 


Re: proč kritika? 

(30.10.2008 15:01:06)
Žabo, já nereaguji na diskusi, ale na článek a jeho název. proto jsem napsala samostatný příspěvek a ne odpověď na něčí jiný...
 paseka 


Re: proč kritika? 

(30.10.2008 15:04:09)
a pro mě ten, kdo adoptuje dětičky jiného etnika, odvahu mají. nemůže to být jednoduché v určitých situacích ani pro děti a ani pro rodiče.
 kreditka 


Re: proč kritika? 

(30.10.2008 17:08:52)
Kdyby paní Boučková chtěla chlapcům ubližovat a chtěla se k nim chovat rasisticky, tak by si je nepořizovala a neadoptovala děti romské. Kromě toho jak chcete měřit připravenost matky vychovat dítě?
 16.5Salám&Lajka14 


Fascinuje mne jedna věc, 

(30.10.2008 14:29:53)
která nesouvisí s rasismem ani s knihou p. Boučkové (mimochodem kniha se mi jako KNIHA líbí, přečetla jsem ji jedním dechem... pro případné zasvěcené čtenáře "Neboj, vrátím, brzy!";).
Fascinuje mne, jak je většina zde diskutujících přesvědčena o tom, že dítě člověk miluje buď bezvýhradně, nebo je defektní a selhal. Lhostejno či adoptované nebo vlastní.
Mám vlastní dítě a fakt mi na něm pár věcí vadí. Dokonce i smrdí, když se zpotí. Vadí mi, že má odjakživa sklon k despotismu, je sebestředný... vadí mi, že ve stresu je schopen praštit, kopnout... že není tak empatický, jak bych si třeba přála.
Zjevně jsem UFO a přistála jsem na cizí planetě, kde se bezvýhradně milují i masoví vrazi. :o)
 Aneka33 
  • 

Re: Fascinuje mne jedna věc, 

(30.10.2008 14:47:46)
Madelain, já anóoó - jsem dokonalá:-D...(houby,ale popíchnout se musí~R^) koho tohle nenapadlo ani jedinkrát, je světcem a dokonalý.
 Stáňa a dva kluci 


Re: Fascinuje mne jedna věc, 

(30.10.2008 14:47:53)
Monty, tak v tomhle s tebou souhlasím. Taky vidím na svých dětech chyby, stejně jako na manželovi:) a jsou chvíle, kdy mě to štve.
Já se snažím z toho vytěžit něco pro sebe. Fungují pro mě jako zrcadla. Když mi to něco vadí, mám to nějakým způsobem v sobě i já, pouze potlačené.
 .Žaba 


Re: Fascinuje mne jedna věc, 

(30.10.2008 14:54:31)
O bezvýhradnom milovaní a o tom, že ak to tak nie je, je problém, som tu nič nezaregistrovala. Otázka je, čo si predstavuješ pod bezvýhradým milovaním. Ak to, že matka celý deň na dieťa hľadí so zamilovaným úsmevom na tvári, nech robí, čo robí, tak asi nie som bezvýhradne milujúca. Ak si ale pod bezvýhradným milovaním predstavím to, že napriek tomu, že som z detí od hnevu bez seba, ale napriek tomu cítim, že sú "moji" a že im nechcem úmyselne škodiť či ubližovať, tak asi áno.
 Maia 
  • 

Re: Fascinuje mne jedna věc, 

(30.10.2008 16:42:25)
Monty klid, jsi normální :-), mně taky na mém synovi pár věcí vadí, například jeho přecitlivělost a urážlivost, zasekávání...ale totéž mi vadí na jeho otci a miluju je oba a hodně.
Geny jsou geny a bezvýhradně milovat neumím.
 Kamila, vnoučata 
  • 

Re: Fascinuje mne jedna věc, 

(3.11.2008 10:39:59)
Jak člověk stárne - pardon nestárne, jen mu přibývají roky - tak se obvykle drobet mění. A má i jiný postoj k dětem. Obvykle shovívavější.Jako nyní já ke svým vnoučatům (které mimochodem zlobí víc, než zlobily moje děti a to ještě nejsou v pubertě..)Vzpomínám si, když byla moje dcera v pubertě, kolem 12 let, to bylo něco šíleného!! Moje krásná inteligentní dcera mě občas tak neskutečně vytáčela, že jsem se musela moc držet, abych jí nenařezala...Jednou jsem se neudržela, dostala pořádnou facku - a utekla, tři dny byla u babičky, která jí naštěstí rozumným způsobem vyložila, že matka ji má ráda, ale že někdy je to složité...byla jsem rozvedená, čili výchova obou dětí byla jen na mně, s otcem se nestýkaly.Toto dost šílené období trvalo až do jejích 18 let. Přitom se synem výchovné problémy nebyly tak hrozné, až na to, že ač nebyl hloupý, absolutně ve škole nespolupracoval, četl stále knížky (což je sice chvályhodné, nicméně učení ho příliš nezajímalo, takže měl zcela zbytečně trojky, ačkoliv měl na víc dle slov většiny učitelů). Dcera se zklidnila po osmnáctých narozeninách. Ovšem celé roky předtím jsme se hádaly, na vše měla jiný názor. Na rozdíl od syna ale měla téměř samé jedničky i na gymnáziu. A nyní, když má děti, je úplně jiná, rozumná a uznává, že v pubertě byla nesnesitelná a jen se bojí, aby její dcera nebyla stejná...
A k těm romským dětem - knížku jsem sice nečetla, ale slyšela jsem o ní mluvit TB. Sama se domnívám, že je to strašně velký problém, protože si musíme uvědomit, že od narození má prostě malý cikánek handicap ať chceme nebo ne. Jak se někde něco stane, děti se poperou, něco se rozbije, tak téměř vždy, je-li mezi nimi tmavé dítě, všichni už od malička dávají většinou vinu jemu. Já sama mám pár špatných zkušeností s Romy - v tramvaji mi již dvakrát chtěli vybrat kabelku - ale přesto je nedávám všechny do jednoho pytle. Pracuji na úřadě, tedy ne na sociálce, ale stejně mám někdy možnost s nimi mluvit - a někteří by rádi pracovali, i třeba za 3 stovky na den, ale nikdo je už z principu do práce nevezme. Zaměstnavatelům se ovšem také nelze divit, protože mají třeba velice špatné zkušenosti. Je to prostě začarovaný kruh. Často je mi některých velice líto, ale skutečnost je krutá. Vidím třeba čistého upraveného cikánského kluka - a bílý puberťáci stejného věku ho urážejí, napadají apod. Myslím si, že jen skutečně silní jedinci toto překonají. Puberta je moc těžké období v životě dětí i rodičů a je-li tu ještě tento problém, jak tmavému dítěti vysvětlíte - oni se k tobě chovají hnusně, bezdůvodně, ale musíš to překonat...to se skutečně podaří málokomu. Uvědomte si, že v podstatě celý život jsou na takového člověka kladeny vyšší nároky než na bílé, pořád musí vlastně okolí něco "dokazovat", že on je jiný než většina Romů apod. Jeho blízké okolí ho třeba zná, jaký je a uznává ho,ale přijde mezi cizí lidi, kteří ho neznají - a už jen proto, že je tmavý, na něj většina kouká skrz prsty...takže hodně těch, kteří se třeba i nějakou dobu snažili, to prostě nevydrží celý život a pak to vzdají...
 MarkétaP + 4 dcerky 


Názor zkušených? 

(30.10.2008 14:41:02)
Právě jsem si na Centru přečetla tuhle zprávu: http://aktualne.centrum.cz/domaci/kauzy/clanek.phtml?id=620711
O rodině, která přišla o děto z důvodu nevyhovujícíhio bydlení, a o pěstounech, kteří (možná) nechtějí, aby děti v PP vůbec znaly své rodiče.

Moc by mě zajímal názor zkušených pěstounů na to, co se stalo ...
 Natanela 


Re: Názor zkušených? 

(30.10.2008 15:28:45)
Kauzu znám osobně. Případ je zmedializovaný, bylo to tak trochu jinak. Rodina neplatila nájem, neměli ani zájem o vyřízení soc. dávek. Když přišli o bydlení, tak bydleli ve sběrně odpadků. Tehdy došlo k odebrání dětí. Vypadá to velice dojímavě a nespravedlivě, ale vždy je třeba vidět věc i z druhé strany. Nejsem soc. pracovnice, ale měla jsem tu čest se s rodinou seznámit. Prostě se případu chytl šikovný právník, který se chtěl zviditelnit a to se povedlo. Je to celé založené na citech přihlížejících, kteří říkají chudáci děti a rodiče.
Zájem o děti rodiče dokazují především kontaktem s dětmi, když jsou v DD - otázka zní kolikrát se tam rodiče byli na děti podívat. Co myslíte? Dá sociálka děti do PP, když o ně rodiče jeví takový zájem, jak tvrdí. Když rodiče jeví opravdový zájem, nejsou děti vhodné do NRP. Je to přeci divné, že u nás, kde stačí nebo stačil jeden pohled od bio rodičů dítě nebylo dáno do NRP. Kde tedy byl ten zájem rodičů, když se rozhodovalo o jejich dětech. Opravdu věříte, že v naší republice, která má nejvíc dětí v DD se jedná o dětech takovou rychlostí, že rodiče ani nestačí projevit opravdový zájem?
 kreditka 


Občas to média vidí jinak 

(30.10.2008 17:30:16)
U nás zase odebrali dítě romské matce, která neměla kde bydlet, azylák odmítla, z bytu ji vyhodily kvůli stotisícovým dluhům na nájemném - za 3 dny vyšel v novinách tento příběh, ale trochu jinak - Rasističtí úředníci odebrali matce po porodu dítě i když měla kde bydlet. Ještě před porodem ji bezdůvodně vyhodil majitel z bytu s odůvodněním, že je Romka a obec ji nenabídla pomocnou ruku......Ať žijí nestranná média
 MishuI 


Re: Občas to média vidí jinak 

(30.10.2008 17:31:40)
:-©
 kreditka 


Re: Občas to média vidí jinak 

(30.10.2008 17:54:58)
Měla jsem podobný pocit když jsem ten článek četla, a jelikož tam byla ona dotyčná vyfocená, věděla jsem, která bije.
 Hebe 


Re: Občas to média vidí jinak 

(30.10.2008 22:39:58)
Kreditko, příběh který jsi tu odvyprávěla svědčí především o naprostém selhání místního sociálního odboru.Především měli zaznamenat, že rodina (asi tedy samoživitelka) se zadlužuje a s pomocí kurátorů začít problém řešit - splátkovým kalendářem a samozřejmě dohledem. Pokud to z časových důvdů nezvládají, mohou požádat o spolupráci nějakou takto zaměřenou neziskovkou. Azylový dům je krátkodobé řešení na překonání nějaké nejtěžší krize např. domácí násilí a v tomto případě by znamenal je kraťonký odklad. Podle mě je odebrání dítěte z důvodů zoufalé ekonomické situace rodiny nelidské. Pokud by to nestačilo jako argument neb se dnes vše přepočítává na peníze, tak je třeba zvážit, co společnost asi stojí ústavní výchova dítěte a jeho následné obtížné začlenění.
 kreditka 


Re: Občas to média vidí jinak 

(31.10.2008 9:51:24)
No vzhledem k tomu, že její milá rodina vybydlela už v obci 1 dům (byl v takovém stavu po jejich užívání, že ho museli zbourat) + poté v bytě neplatily nájemné, elektriku, vodu nic a ještě ho přivedli do takového stavu, že prasečí chlív je čistý není soucit na místě. Za celou dobu nikdo z rodiny neprojevil zájem o práci (obec nabídla otci dítěte veřejně prospěšné práce) tudíž o nějakém splátkovém kalendáři nemohla být ani řeč, když byla celá rodina na sociálních dávkách.

Matka dítěte ten azylák mohla vzít, nevzala pak by se totiž musela snažit začlenit se do ostatní společnosti, hledat si práci (popř. dokopat do ní toho svého) nemohla by dál jen tak postávat před sociálkou a natahovat ruku jak měla její rodina zvykem.

Nevím jak ty, ale kdybych neměla s dítětem kde být, brala bych i ten azylák hlavně aby dítě mělo nějaké zázemí.

Podle tebe bylo odebrání dítěte nelidské, ale zajímalo by mě jestli je podle tebe lidské bydlet s dítětem vlastní vinou pod mostem, bez základních životních potřeb - to lidské je????
 Hebe 


Re: Občas to média vidí jinak 

(31.10.2008 10:50:33)
Jenom mi vlasně potvrzuješ, můj dojem už předchozího příspěvku, že se totiž jednalo o dlouhodobý problém (dříve zničený dům) a tak se o ně měly úřady zajímat už dávno. Pomoc totiž neznamená nacpat problémovým rodinám peníze do ruky, potřebovaly by skutečný dohled kurátora(jsou-li s nimi děti, je to naprosto nezbytné, právě i z důvodů ochrany dětí). Já vím, že v menší obci je to problém, ale ve městech fungují romští asistenti, přípravky ve školách, nízkoprahová volnočasová centra pro děti. Onen potřebný dohled pak není vnímán jako hrozba represe, ale jako pomoc a rada. Vyplatí se to všem, protože vedlejší náklady na bezdomovce mnohonásobně převýší náklady na prevenci, která by bezdomovectví odvrátila. I málo bezdomovců neuvěřitelně zaneřádí odpadky obrovské území, drahé ( a nebezpečné) jsou i jejich krádeže všeho kovového, nemluvě o jiné kriminalitě.Zkrátka ti snižujou kvalitu života a je mnohem výhodnější, pokud se jim pomůže včas, a do té situace se nedostanou.
 kreditka 


Re: Občas to média vidí jinak 

(31.10.2008 15:26:59)
Také se mi nelíbí, že jim obec dává peníze přímo na ruku, ale naštěstí už se od toho upouští. Starosta se dohodl se sociálkou a kdo teď zaměstnání odmítne má hold smůlu dostane úplné minimum. Já teď žiji o kousek dál, kde takový problém máme s bílou rodinou naštěstí i na ně už si začíná sociálka došlapovat.

Kurátoři a asistenti jsou dobrá věc, ale bohužel jen pro ty, kteří se začlenit chtějí, pro ostatní jsou to bohužel vyhozené peníze. Včera říkali v TV, že paní Stehlíková nabídla 30 Romům ze sídliště Janov, kteří volali po práci zaměstnání. Romská sdružení se proti tomu ohrazuje což si myslím že je škoda, sice 30 pracovních míst nezlepší celkovou problematiku, ale alespoň pár Romů by dostalo šanci žít jinak o něco lépe a naději pro jejich děti - pokud tedy budou chtít.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Názor zkušených? 

(30.10.2008 18:50:42)
Nevím a proto se ptám :) Nechtěla jsem dělat nějaké závěru na základě jednoho článku v novinách.
 Líza 


Re: Názor zkušených? 

(30.10.2008 16:11:49)
Markéto, ta věc z těch novin je ve skutečnosti úplně jinak.
 Ifka... 


Romové ve škole a výchova 

(30.10.2008 14:49:17)
Chtěla bych uvést, jak mohou být Romové "ctižádostiví"
Učím na 1.st.ZŠ. Uvedu šest případů Romů na ZŠ:
1.Dívka, 1.třída: Věnovala jsem jí mnoho a mnoho času navíc. Když třída psala, já s ní individuelně četla, chválila jsem jí,snažila jsem se jí učení zpestřit apod. Ale: rodina nespolupracovala, dívka chodila špinavá, knížky i sešity měla potrhané, psací potřeby žádné, snaha minimální, výsledky mizivé. Druhý ročník už bohužel nastoupula do speciální třídy, rodiče si to i přáli (nač vzdělání, že?). Škoda, myslím, že taková retardace u ní nebyla.
2.Její sestra, 9.roč. spec. třídy: Kolegyně jí obstarala učiliště, mohla se vyučit a být soběstačná. Matka to nepovolila, řekla, že bude doma a bude jí pomáhat s mladšími sourozenci.
3.Chlapec, 1. třída. Učitelka byla nařčena z diskriminace. Případ přehlíženého a ukřivděného prvňáka se objevil kdysi i v pořadu Áčko na TV Nova (samozřejmě bez účasti učitelky...). Je jen zajímavé, že ostatních 26 prvňáků dosahovalo velice pěkných výsledků a paní učitelka patří mezi uznávané pedagogy a děti jí mají rády.
4.Chlapec, 3.třída: živý klučina,ale "prima kluk", školní výsledky v lepším průměru, matka spolupracovala. V duchu jsem jásala, že se mi povedla integrace. Nyní je chlapec u otce na Slovensku (rodiče se rozvedli, sociálka dala na chlapcovo rozhodnutí, otec si ho "koupil" různými dárky), ve škole nastalo obrovské zhoršení, kdoví, jestli se vůbec něčím vyučí...
5. Děti v 1.třídě byly nařčeny romskou matkou z rasismu, protože se spolužák při tělesné výchově s její dcerou srazil nechtěně hlavou. Matka na učitelku ječela, vyhrožovala vším možným.
6. kamarádka-učitelka suplovala v 8.třídě pracovní činnosti. Všechny děti hrabaly listí. Když se zeptala jednoho sedícího romského kluka, proč taky nehrabe, odpověděl, že on v životě dělat nebude, že ho bude živit sociálka...
Samozřejmě nechci generalizovat,chápu, že romské děti jsou v některých ohledech odlišné, ale v mnoha případech by se pedagog mohl třeba rozkrájet, jenže snaha se ukazuje jako marná.
 Jaspi 


Re: Romové ve škole a výchova 

(30.10.2008 15:03:14)
~R^......mimochodem, začínám pociťovat obrácený rasismus.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Romové ve škole a výchova 

(30.10.2008 15:05:14)
Jako že tě napříkald nevzali do práce, protože jsi "bílá", a dali přednost romskému kandidátovi?
 Jaspi 


Re: Romové ve škole a výchova 

(30.10.2008 15:08:41)
Jakože musím platit nájem, nedostanu cisternu vody zadarmo, když nepošlu dítě do školy a nechám ho lítat nahé v zimě venku, vezme mi ho sociálka. To, že dostanu práci, není v rasismu, ale v píli a studiu. A v tom, že vezmu třeba i náročnou práci.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Romové ve škole a výchova 

(30.10.2008 15:14:22)
Morgiano, ještě jednou, setkala ses někde s tím, že jsi byla prokazatelně poškozena z důvodu toho, že jsi "bílá"?
 Jaspi 


Re: Romové ve škole a výchova 

(30.10.2008 15:19:05)
Ano. Když jsem přišla o práci. Na sociálce. Nejste romka, máte pracujícího manžela, nemáte 5 dětí, nedostanete bohužel ani korunu.
 zuzini 


Re: Romové ve škole a výchova 

(30.10.2008 15:32:23)
:-D Když bude mít Romská žena manžela v práci, taky nedostane ani korunu, pokud překročí výdělek
Kdyby jste měla manžela doma, dávky dostanete. Kde vidíte rasismus?
 zuzini 


Re: Romové ve škole a výchova 

(30.10.2008 15:33:27)
Promiňte, nějak mi vypadlo...Pokud překročí výdělek částku k přiznání dávky.
 Jaspi 


Re: Romové ve škole a výchova 

(30.10.2008 15:42:21)
Jenže to by do té práce chodit musel. Ale to se nestane. Proč? Protože ty dávky dostane i za nicnedělání. Možná by se stal zázrak a pracovat by chtěl. Vydělá si dost na zajištění rodiny? Nevydělá. Proč? Protože má 6 tříd ZŠ. Proč? Protože rodičům přišlo zbytečné vyhazovat peníze za vzdělání. To samé tudíž udělá u svých dětí. A to je jejich začarovaný kruh, ne rasismus.
 zuzini 


Re: Romové ve škole a výchova 

(30.10.2008 15:49:38)
Ale tys mluvila o tom, že ses osobně setkala s obráceným rasismem. ;) A já říkám, že nesetkala. To jestli Romové pracují, vzdělávají se není v tomto případě podstatné.
 Jaspi 


Re: Romové ve škole a výchova 

(30.10.2008 15:53:49)
Víš s čím jsem se nesetkala? S Romem, který by mluvil o rasismu v souvislosti s prací. Ale vždy v souvislosti s bydlením a s výrazem cikán. Považují to za rasismus. Já to považuju obráceně. Když na mě Rom pokřikuje gadžo a když po několikaltém neplacení nájmu a naprostého zdevastování bytu nedostanu nový.
 zuzini 


Re: Romové ve škole a výchova 

(30.10.2008 15:57:48)
A vidíš, já jo a ne s jedním, romové s výučním listem nebo se střední školou. Komupak asi tu práci dají raději? ;)
S byty máš samo pravdu, ale není to pravidlem, u nás ve městě by myslím nepochodil a určitě nejsme jediní.
 Jaspi 


Re: Romové ve škole a výchova 

(30.10.2008 16:06:44)
A ty se tomu divíš? Jakou mají záruku, že tu práci bude dělat poctivě a že po pár týdnech raději nevezme roha směr sociálka?
 zuzini 


Re: Romové ve škole a výchova 

(30.10.2008 16:47:41)
???
Jo dívím, ale už se nedivím tvým příspěvkům, pochopila jsem...
 Jaspi 


Re: Romové ve škole a výchova 

(30.10.2008 19:25:53)
Já ne, já je nepochopím nikdy.;)
 kreditka 


Re: Romové ve škole a výchova 

(30.10.2008 17:59:49)
U nás si byli na sociálce vykřičet uhlí - dětem je zima - obec jim přivezla uhlí a dotyčná rodina ječela na ty chlapy, co jim to uhlí zadara přivezly, že jim ho musí odvozit blíž ke kamnům, oni totiž "marodují". Když je s tím chlapi poslali někam tak byli hned rasisti :-D
 Jaspi 


Re: Romové ve škole a výchova 

(30.10.2008 19:17:01)
U nás vodu. Pokud ti, kterým to vadí jsou rasisti, pak jsem též rasistka.
 paseka 


Re: Romové ve škole a výchova 

(30.10.2008 15:20:08)
no to pozor! už jste se setkala, že by "bílý" dostali nový byt, protože ho za rok vybydleli k neobyvatelnosti?
 kreditka 


Re: Romové ve škole a výchova 

(30.10.2008 17:38:10)
Já ne, ale kamarádka si chtěla udělat rekvalifikaci, poslali ji do příslušných míst s tím, že si to musí zaplatit, dotované rekvalifikace poskytují pouze dlouhodobě nezaměstnaným Romům.
 zuzini 


Re: Romové ve škole a výchova 

(30.10.2008 19:06:24)
Nesmysl, dotované rekvalifikace se poskytuje všem dlouhodobě nezaměstnaným.
Záleží taky jaká rekvalifikace to je.
 Zdenka_ 


Re: Romové ve škole a výchova 

(30.10.2008 21:08:11)
Ano, známý má velké zdravotní problémy, kvůli kterým nemůže pracovat (hlavně doba, kdy bojuje se zdravotními komplikacemi, je vždy o dost delší než doba, kdy by ještě možná byl schopen něco dělat). Jeho rodiče jsou na tom celkem dobře, ale kašlou na něj od malička (byl nechtěný, v podstatě ho vychovala babička). Na sociáce mu jasně řekli, že má smůlu, že je bílý, že už "rozdávají" moc. Prostě se Romů bojí, netroufnou si zjišťovat, jestli náhodou Romové žádající o dávky, nemají další příjmy. Ono sem tam nějaká ta facka nebo plivanec do obličeje dokážou úřednici usměrnit ... Takže dotyčného známého sociálka donutila, aby se soudil se svými rodiči, že jsou povinni ho živit.
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: Romové ve škole a výchova 

(30.10.2008 21:11:22)
A to je přesně ten příklad, jak to dopadne, když někdo ochrání jednou někoho jen proto, že je černej - ostatní se toho chytí a malér je na světě :-( Někdo jim řekl o rasismu a tak toho využívají :-D
 Kudla2 


Re: Romové ve škole a výchova 

(30.10.2008 21:13:49)
Já si myslím, že "nerasismus" spočívá i v tomhle. Nechránit a nešanovat "černé" jen proto, že jsou "černí", pokud skutečně něco provedli, stejně tak jako se do nich nenavážet, že jsou "černí", když neprovedli nic.

Jak říká Monty - okradl jsi mě, tak jsi zloděj a zasloužíš přes držku. A je úplně jedno, jestli jsi černej nebo bílej.
 Líza 


Re: Romové ve škole a výchova 

(30.10.2008 16:17:07)
Ifko, ve všech těchto případech ale neselhávaly ty děti, nýbrž jejich rodiče.
Bohužel jako i jinde, platí: chcete-li vychovat člověka, začněte jeho babičkou. Proto se integrace podaří tak zřídka...
 Ifka... 


Re: Romové ve škole a výchova 

(30.10.2008 19:01:23)
Lízo, vystihla jsi to dobře. Myslím si, že učitelé dělají, co můžou, ale babičku a rodiče vychovat nedokážou, mnohdy oni nemají zájem se s pedagogy vůbec potkat... Pak mě mrzí články v novinách o tom, jak pedagogové Romům nerozumějí a pracovat s nimi neumí. Můj názor je ten, že lépe se integruje jedna romská rodina v celém paneláku než např. velké "gheto" typu Chánov.~Rv
 Líza 


Re: Romové ve škole a výchova 

(30.10.2008 19:03:26)
Ifko, souhlasím.
 Zasjaj. 


Re: Romové ve škole a výchova 

(30.10.2008 23:25:42)
Ifko
dalsi priklad: muj spoluzak ve ctvrte tride: byl pro nadprumernost prerazen ze zvlastni skoly do normalni, ucitelka ho posadila vedle premiantky tridy (mne:-D)
neznal nasobilku ani vyjmenovana slova, jelikoz to ve zvlastni jeste nebrali, ucitelku to nezajimalo. Byl neuveritelne srdecnej a pratelskej, vsechno mel vzdycky nachystane. Snazil se, porad se hlasil, daval pri vyucovani pozor, pamatuju se, jak jsem mu neco poradila, jak ma do sesitu zapsat a podtrhnout pravitkem, mel z toho radost a hlasil se, chtel to ucitelce uzkazat, ta se na to podivala a rekla, ze nic moc ;(( po par mesicich ho poslala zpatky do zvlastni.

O Vanocich nas prisel SAM! do tridy navstivit a prinesl ucitelce vlastnorucne vyrobeny darek: na preklizce nalepene pecky a vetvicky ve tvaru kytky!!! ~f~ bylo mi devet let a v tu chvili mi bylo za tu ucitelku strasne stydno.
 Ifka... 


Re: Romové ve škole a výchova 

(31.10.2008 21:14:50)
Být ředitelkou školy, tak takováhle učitelka by v mé škole skončila. Bohužel za tou učitelkou asi nestály další v řadě, kteří by její práci odvedly lépe...:( ale to je na jinou diskusi.
 Nová 
  • 

Re: Romové ve škole a výchova 

(3.11.2008 13:28:42)
1. a 2. - To není případ, jak umí být Romové nectižádostiví, ale jak jsou nectižádostiví jejich rodiče (důvody tuším, ale je to na dlouhou sociologickou diskuzi). Proč tedy odsuzovat děti?

3. Když bez učitelky, nevíme, jak to bylo doopravdy ani na jednu stranu. Zbylých 26 dětí taky bylo romských?

4. Běžný průběh u mnoha dětí různých etnik, které si rodiče přehazují jako horký brambor.

5. To nevím, jak souvisí s nectižádostivostí ... Obecně si myslím, že daleko prudšeji brání své děti proti škole dobře postavené sociální vrstvy - např. "bílí" vysokoškoláci. Ti by třeba školu už žalovali.

6. Konečně příklad, kdy se rodině podařilo "zkazit" kluka natolik, že přejal jejich pokřivené hodnoty ... ale i tak není ještě nic ztraceno, vždyť je mu teprve patnáct.

Tím nechci říct, že nemáte pravdu, jen, že nic není černobílé a veřejnost si ráda občas z toho dortu Pejska a Kočičky "vyzobává rozinky", které se jí zrovna hodí. Pracuju ve školství a na těch 6 příkladů, co jste uvedla, můžu dát 6 pozitivních ...

Jinak knihu TB jsem nečetla a číst nebudu a tvrdím, že nikdo nemůžeme vědět, jak to v rodině doopravdy bylo, jak moc dětem dávala po narození nejmladšího vědět, že ony jsou ty adoptované, jak moc potlačovala jejich identitu, atd ...
 Ifka... 


Re: Romové ve škole a výchova 

(3.11.2008 15:29:47)
1.a 2. Když rodiče nestojí ani o návštěvu ve škole nebo odmítají pomoc, když ze nimi pedagog jde přímo domů, těžko s takovými rodiči něco uděláte. Můžete pracovat jen s dětmi a těch je ve třídě dost (a mají také nějaké problémy).
3. Ostatních 26 dětí nebylo romských.
4. Můžeme přehazování dětí jako horkých brambor zabránit?
5. Můj příklad asi nesouvisí se ctižádostí, ale spíš s ukřivděností. Mmch matka chtěla asi z té obyčejné boule něco vyzískat, došla si pro potvrzení k lékaři.
6. Když stát vyplácí sociální dávky a dítě 15 let vidí, že rodiče nemusí pracovat, převezme to jako životní vzor. Chtěla bych vidět toho, kdo zmiňovaného výrostka přesvědčí o tom, že se peníze vydělají hlavně prací.
Můžete uvést 6 příkladů, kdy se vám povedlo z romského dítěte vychovat spořádaného pracujícího člověka (např. z "problémové rodiny";)? V kterém odvětví školství pracujete?
Knížku T. Boučkové si přečtěte, její postava je sice diskutabilní, ale je to ojedinělá kniha.
 teta 
  • 

Taky nerozumím tomu povyku o rasismu, 

(30.10.2008 14:50:29)
a dnes módní sebemrskačství a úzkostlivou "politickou korektnost" nesnáším.
Jestliže předpokládáme a tvrdíme, že všichni lidé jsou si rovni, měli bychom to v praxi už konečně zavést - čili se nevymlouvat na kdejaká "špecifiká"..."kulturní" odlišnost...atd. atd.
Je to jednoduché - školní docházka je povinná, krást se nemá...proč jedny (ve společném bydlišti, takto střední Evropě) můžeme těmi "odlišnostmi" omlouvat (a pro zvlášť otrlé přihodíme ještě neradostné dětství), přičemž druhému by to tolerováno nebylo?

Mimochodem, abych se vrátila ke konkrétnímu článku o adopcích - největšími rasisty jsou tedy Cikáni, protože dosud nemají adoptované jediné gádžovské dítě...:-)
 MishuI 


Re: Taky nerozumím tomu povyku o rasismu, 

(30.10.2008 16:04:45)
Mimochodem, abych se vrátila ke konkrétnímu článku o adopcích - největšími rasisty jsou tedy Cikáni, protože dosud nemají adoptované jediné gádžovské dítě...:-D:-D:-D~R^~R^~R^
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: Taky nerozumím tomu povyku o rasismu, 

(30.10.2008 16:08:28)
Víš já se obávám, že by to bílé ani nedostali :-) protože je tolik černých dětí a tak málo žadatelů, kteří by je chtěli, zatímco na bélé dítě se čeká tak dlouho....
 MishuI 


Re: Taky nerozumím tomu povyku o rasismu, 

(30.10.2008 16:12:45)
Karolko,já mám vážnou obavu,že by nedostali ani to černé..Zda-li by vůbec žádali!Já osobně o žádném případu,kdy by chtěl rom adoptovat roma,nevím.
 Líza 


Re: Taky nerozumím tomu povyku o rasismu, 

(30.10.2008 16:21:00)
Já ano.
 MishuI 


Re: Taky nerozumím tomu povyku o rasismu, 

(30.10.2008 16:36:07)
Gratuluju.Můžeš jít spát s pocitem,že svět je fajn.
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: Taky nerozumím tomu povyku o rasismu, 

(30.10.2008 16:49:56)
ale prdlajs, Mishulko nebuď za každou cenu jízlivec :-))
 Petra Burgetová 


Romská otázka 

(30.10.2008 16:36:37)
okopírováno z jednoho blogu
Vážené dámy xy a yz...

Oceňuji vaše postoje a přístup k romské otázce v České republice, ani já a má rodiny nejsme rasisté ani xenofobní Češi (jak to rád tvrdíval např. všeználek p. Úhl , Václav Žák a mnozí další...) Žil jsem delší dobu v Brazílii mezi mulaty a černochy v pohodě, neměli jsme nejmenší problémy žádného druhu. Netrpíme žádnými předsudky vůču lidem jiného náboženství, politické orientace a pod. Jsme tolerantní a střízlivě či objektivně uvažující - tolik na úvod. Nemám prostě zájem se stavět proti romským či cikánským spoluobčanům á priori !!!
Avšak : stát může být sice silně napomocný při snaze zapojovat je do společnosti, kam se postupně přistěhovali , nicméně nedokáže to bez jejich spolupráce ! Je naprosto nevyhnutelné, aby se Romové dohodli, co chtějí docílit (kromě braní přídavků na děti).Kdy konečně si sestaví vlastní organizaci v čele se schopnými vůdci a vyjednávači, kteří budou mít důvěru většiny Romů, zkrátka tak, aby mohli prezentovat jejich představy do budoucnosti. TAKOVÁ ROMSKÁ ORGANIZACE NEEXISTUJE a obávám se, že ještě několik desetiletí ještě existovat nebude. Proč ? Je něco zvláštního v genetickém vybavení (zatížení?) Romů a přinesli si to už před mnoha staletími z Indie , odkud vlastně museli utéct. Proč se dosud nenašel někdo fundovaný z řad etnografů, historiků,psycholgů a jiných odborníků, kteří by na toto téma fundovaně napsali knihu. Zejména by to měli sepsat autoři romského původu. Je nesmysl pořád diskutovat na téma, že nemají přístup ke vzdělání, k práci, a pod. , to je až důsledek něčeho, o čem je třeba s Romy mluvit... Řekněte nám, milé dámy, čím je to, že když se přestěhují jiné národnosti (dejmetomu Turci, Vietnamci,Číňané atd. atd.) do jiné země, jejich potomci z těřího pokolení se již totálně přizpůsobí a zapojí do hostitelské země. Proč to nedokážou Romové po mnoha staletích pobytu u nás ? Je to v jejich genech, ne v naší české či vůbec evropské mentalitě, v nějakém rasismu. TO JE NESMYSL, Češi nejsou rasisté o nic více než okolní národy v Evropě. Jenomže máme v "krvi" keltské, germánské, slovanské a jiné geny a to hlavně přizpůsobivost !

Toto není žádný odborný článek, na to nejsem kompetentní, je to jenom výzva k tomu, abychom pořád nepřahazovali práznou slámu tam a zpět, nepodívali se otevřeně na problém Romů, který není jednoduchý opravdu není snadný, ALE JE JEJICH ! Oni by měli se semknout, zvolit si zástupce, poslouchat je, jim říkat své problémy, své představy, jak na to. Nám Čechům,Moravanům či Slezanům by vůbec nevadilo, kdyby byli do poslanecké sněmovny zvoleni či dokonce dosazeni romští poslanci, třebas větší počet, třebas i jaksi "na zkoušku", abychom zjistili, jaké ,mají konstruktivní návrhy se zapojením, integrací do prostředí, kde hodlají žít. Opakuji znovu, neberte vážení čtenáři tohoto příspěvku tyto věty jako nějaké odborné pojednání, je to jenom výzva k tomu, aby se o otázkách nezapojení a neustálým animozitám vážně začalo jednat a to s nějakou ORGANIZACÍ Romů , která bude mít kompetence pocházející z jejich vlastních řad.

Nediskutujme dále v jakési anonymitě "připomínek" k tématu. Nenasazujme Romům tzv. "psí hlavu" , nežijme vzájemně v předsudcích, tažme se tak tedy kdy a s kým můžeme vážně o problémech, jejich řešení, o budoucnosti diskutovat?
Podepsán: Čestmír , 79 let
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: Taky nerozumím tomu povyku o rasismu, 

(30.10.2008 16:47:41)
Asi se budeš divit, ale já jo :-)) a hned několik :-))
 MishuI 


Re: Taky nerozumím tomu povyku o rasismu, 

(30.10.2008 16:50:45)
I Tobě gratuluju.Já jsem nezaznamenala jediný případ.
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: Taky nerozumím tomu povyku o rasismu, 

(30.10.2008 16:52:19)
A Ty se pohybuješ mezi adoptivními rodiči? Tak třeba na téhle diskuzi - a už jednu znáš také - Margita
 MishuI 


Re: Taky nerozumím tomu povyku o rasismu, 

(30.10.2008 17:01:59)
Jsem ráda,že mám tu čest.Já jsem psala,že neházím romy všechny do jednoho pytle.Ale taky jsem přesvědčená o tom,že jsou JINÍ.Nikde netvrdím,že horší(i když to tomu v lecčems nasvědčuje).Ale jejich mentalita je JINÁ.
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: Taky nerozumím tomu povyku o rasismu, 

(30.10.2008 17:07:35)
Tak jooo :-)) já taky netvrdím, že jsou stejní jako evropané :-) Jdu vařit véču pro hladová romčata, pa :-D
 Jaana2 


Re: Taky nerozumím tomu povyku o rasismu, 

(30.10.2008 17:15:30)
Karolko hlavně aby Tě ten optimismus nepřešel, až se ti děcka dostanou do puberty. Drtivá většina malých ddětí, ať jsou černé, žluté nebo bílé jsou moc fajn. Jako každé mládě.
Jen takový malý příklad. U nás ve městě se teď bude zřizovat kamerový systém za několik milionů jen do části jedné čtvrti. Hádej do které. Do té, kde bydlí převážně Romové. Chudáci bílí, kteří tam mají byty je nikdy neprodají, aby mohli odejít, protože tam si nikdo jen trochu normální byt nekoupí. Bandy výrostků od cca 12 - 13 let terorizují okolí, každý se tam bojí. Není to gheto v pravém slova smyslu, je to v centru města. Už několik let se vede jednání o tom, že by město vystavělo holobyty a tam nastěhovalo nepřizpůsobivé obyvatele. Většina má i soudní výpověď, ale protože je není vystěhovat kam, smůla. Jakmile měato vytipuje místo, kde by holobyty vystěvělo, lidi píší petice, jen aby to proboha nebylo u nich.
Jestli se Ti Tvoje adopče setká s takovouhle partou a najde svou identitu, tak potěš.
 Lucka 345 


Re: Taky nerozumím tomu povyku o rasismu, 

(31.10.2008 16:18:35)
U nás ve městě byla taky taková čtvt- člověk by se tam bál jít. Nedavno jsem tudy projížděla autem a nevěřila - nové střechy, omítky, okna, kolem trávník, všechen bordel pryč. Pak jsem se dověděla, že město ty domy prodalo místnímu "podnikateli". Toho pána a jeho partu taky neradno potkat. Nevím, jak se mu to podařilo (ale tuším), všechny někam vystěhoval (kam to nechápu) a začíná to tam vypadat jeko u lidí. Asi to tam muselo být tvrdé.
 JiBi* 


Re: Taky nerozumím tomu povyku o rasismu, 

(4.11.2008 10:34:21)
No a já naopak znám hodně Romů, kteří mají adoptované romské děti.
 teta 
  • 

Karolko, 

(30.10.2008 19:02:24)
jak správně říkáš - je mnoho cikánských dětí k adopci, a velmi málo "bílých".

A já se ptám, jak je to možné?!

To ty "černé" nemají VŮBEC ŽÁDNÉHO příbuzného (při známé velikosti cikánských rodin), který by se o ně postaral - jak je obvykle zvykem u příbuzných "bílých" sirotků (a proto jich je tak málo)?! Myslím, že to o kvalitě zmíněného etnika již cosi vypovídá!!

 Líza 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 19:04:26)
Teto, co vypovídá o kvalitě bílého etnika to, že je velmi mnoho bílých v domovech důchodců a v LDNkách, zatímco Romové si své předky obvykle nechávají dožít doma?
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 19:10:00)
Lízo...

1) Nepracují. Nemusí řešit, kdo bude se starou babičkou doma, protože je pořád někdo doma.

2) Čím víc lidí v objektu, tím víc sociálních dávek od státu.
 Lizzie 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 19:10:44)
:-D
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: Karolko, 

(30.10.2008 19:17:51)
Monty prosímtě, jaké sociální dávky se dávají od počtu lidí v objektu? Už je nás celkem dost a beru jen rodičák 3800, jinak normálně pracuju :-)
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 19:25:42)
Myslela jsem to tak, že ti staří berou nějaký starobní důchod.
Třeba.
Pokud je staroušek v DD nebo na LDN, něco to stojí a z důchodu nezbývá mnoho. Když je doma...
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: Karolko, 

(30.10.2008 19:28:10)
Počkeeej a jak velkej ten důchod mají? Že se jim to vyplatí? Jééé nemáte někdo nějakýho důchodce? Máme volnou cimru pod schodama! :-D
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 19:32:42)
Já nevím. Moje babička nikdy nepracovala a měla vdovský důchod asi 7 tisíc. LDN stála měsíčně 11 - museli jsme připlácet.
Když někde bydlí dvacet lidí, každý má nějakou tu sociální dávku, placením nájmu a služeb se nezatěžuje... možná je celý ten humbuk kolem "rasismu" způsobený čistě jen tím, že my "musíme" (platit, pracovat) a "oni ne".
Mmch., na statistiky romské kriminality je uvalené informační embargo. K těm údajům se prakticky nedá dostat. Odhadem (dle očitých svědků) je Romů v kriminálech cca 80%.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 19:28:15)
Mimochodem, negativní postoj k Romům může být těžko nazýván rasismem, neboť Romové patří ke stejné (indoevropské) rase jako "bílí".
Když už, tak xenofobie.
 Líza 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 19:29:48)
Monty, tak toto téma by se taky dalo hodně rozvinout. Kdokoli někdy v LDN nebo v DD dělal, může ti vyprávět romány o spoustách českých bílých rodin, které se objeví vždy pár dnů po důchodu, skásnou babičku/dědečka a měsíc je nikdo neuvidí.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 19:33:39)
Lízo,
to je pěkná legenda, ale myslím, že od dob, kdy se za pobyt v DD a částečně i v LDN platí už to není tak úplně pravda. ;)
 Líza 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 19:40:58)
I kdyby to tak bylo, pak to je nemožností ty příbuzné o důchody okrádat, nikoli vyspělostí a dobrotou, kterou najednou se zavedením nových pravidel všichni příbuzní získali.
Jen pro šťouraly, vím dobře, že takoví nejsou všichni. Je jich ale moc, strašně moc.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 19:42:52)
Však ono taky Romů, co nepracují, živí se kriminálním způsobem a parazitují na sociálním systému je moc, hrozně moc.
Čímž netvrdím, že jsou takoví všichni.

Otázka k zamyšlení: Když jsme takoví hnusní rasisté, čím to, že nikomu "nevadí" asijská komunita, která na rozdíl od Romů PATŘÍ k jiné rase?

Potřebujete tři možnosti, nápovědu na telefonu, nebo na to přijdete sami? ;)
 Líza 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 19:45:33)
Monty, tvé otázky jsou trošičku otřepané. V podstatě jde o první, co kdekoho na diskusích o rasismu napadne.
Rasismus (zůstanu u toho termínu, i když máš správnou připomínku, že není v tomhle případě přesný) není o tom, že nějaká jiná rasa mi nevadí.
Ale o tom, že přisuzuji vlastnosti skupiny lidí jisté rasy(etnika) všem lidem téže rasy(etnika) jen na základě vnějších znaků
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 19:48:30)
Lízo,
jenže ona jim je většina lidí nepřisuzuje podle vnějších znaků, ale podle empirických zkušeností.
Když budu tvrdit, že všichni Paraguajci jsou špinaví a líní, aniž bych jediného viděla, budu samozřejmě a právem pokládána za rasistu/xenofoba a hlupáka navrch.
Pokud tvrdím, že každý Rom, který dosáhl 35ti let věku a nebyl nikdy trestán by měl být na poštovních známkách (byť je to původně výrok rasisty Sládka nebo možná Vika?), říkám to na základě SVÉ zkušenosti s tímto etnikem a zkušeností lidí mně blízkých.
 René Artois 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 19:54:04)
stejne je zajimave, jak se knizka hysterky stala podkladem k diskusi o cikanech. misto aby se zkoumalo, kterej vul ji dal razitko, ze je schopna adopce, misto aby se resilo, proc socialky trvale ignoruji rodice, kteri sve deti vystavuji ve filmech a reality show, tady se resi rasismus.

jinak je zajimave, jak sou lide napoucitelni. na jednu stranu tady nadavaj cikanum, na druhou sou v poloze linych zlodeju a podvodnicku hned po prekroceni rakouskych ci nemeckych hranic :))))
 MishuI 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 19:56:33)
René,kde bereš to přesvědčení,že se MUSÍ diskutovat o autorce knížky?Já se nedivím,že diskuze je tak obsáhlá.Každý má jiné asociace na úvodní článek..
 René Artois 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 20:01:06)
Mishulo mne je jedno o cem se diskutuje, jen se pozastavuji nad tim, ze psychicky nevyrovnana osoba dostala v tomto state moznost adoptovat deti. stejne tak jako mi vadi, dyz nekdo hleda chodici inkubator. pozastavuji se tim, ze nikomu neprijde divne zneuzivani deti na televiznich obrazovkach ci platnech kin.a nejde jen o TB a jeji cikanata ale i majoritni alkoholicky, nabozenske fanatiky, uklizeci obsedantky co vystavuji vlastni deti zrakum milionu divaku a statni organy na to nijak nereagujou. myslite si, ze ten chlapecek co se ve vymene manzelek podelaval bude do smrti milovat svoji maminku? trapne...
 MishuI 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 20:03:05)
René René..ty ten svět ale nespasíš..
 René Artois 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 20:05:13)
Mishulo nespasim, ale treba vytocim par nestastnic :))))). zrovna se nacpavam a tato diskuse je jako desert :D
 MishuI 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 20:07:38)
Mě teda nevytočíš:-)Mě nezajímá žádná Tereza Boučková.Mě zajímá romská problematika jako taková.
 René Artois 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 20:08:57)
to ji zajimalo taky, proto zmagorila :)))) ona totiz neexistuje zadna romska ani ceska problematika.
 Líza 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 20:09:57)
Ty, Mishul, nefandíš si trochu? Kdyby tě zajímala, asi bys nemohla tvrdit, že Romové jsou odněkud z jihu a žasnout nad jejich vlivy na lidovou hudbu...
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: Karolko, 

(30.10.2008 20:14:22)
Hele Lízo, nech ji :-) ani nevíš, jak dlouho se tou "problematikou" zabývá :-)) asi tak od rána, co vyšel tenhle článek :-))
Mishulko - nic proti, jen jsem se pousmála :-D
 MishuI 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 20:22:54)
Karolko,ubohý..fakt.Tak se třeba chci něco dozvědět!A taky jsem se dozvěděla!Že moravská cimbálovka vznikla díky "černým hubám" např.
 Líza 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 20:24:02)
Jako, Mishulo, to ti fakt nepřijde trochu pod tvoji úroveň? Že moravská cimbálovka vznikla díky "černým hubám"
 MishuI 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 20:25:42)
Lízo,ty uvozovky tam jsou zcela záměrně.Kdybys pozorně četla celou dikuzi,tak víš proč.Ale ty jsi TAK inteligentní,že si nedáš dokupy ani 1+1.
 René Artois 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 20:26:05)
no mishulo, dybys to vzala do dusledku, tak komplet moravaci sou cerne huby, pac pochazej z valasska v rumunsku. obcas se valah a olah povazuji za totez. tyjo, na to zes zrejme absolvovala zvlastni skolu, mas docela negativni vztah k romum :)))
 MishuI 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 20:28:21)
Nj,jsem fakt blbka,že ani nedržím se "sobě rovnými" se zvláštní školy.Ale tys mě trochu zklamal.Vidím,že v tomhle máš jiný názor,ale že ho musíš prezentovat takhle primitivně,jsem netušila.
 René Artois 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 20:33:18)
Mishul nehrut sa, byt cikankou, tak se takhle primitivne k tobe vyjadrujou nekolikkrat denne :))) a bude jim jedno, zes ucitelka v materske ;)
 MishuI 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 20:36:57)
Tvoje příspěvky začínají ztrácet smysl.Nevím,jeslti je to tvojí nastupující senilitou nebo jeslti musíš bejt vtipnej za KAŽDOU cenu.Pak to totiž vyzní trapně do prázdna.
 MishuI 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 20:21:24)
Lízo a to se musím zajímat o věci,o kterých už všechno vím?To by bylo trochu postavený na hlavu,nemyslíš?
 Líza 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 20:23:20)
No, spíš bych čekala, že o věci, o který se zajímám, už vím aspoň něco...;)
 MishuI 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 20:24:41)
Jo tak ty máš pocit,že nevím nic.Aha.Tak ještě že tu jsi ty.Vševědoucí,všemohoucí Líza moralistka :-©
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: Karolko, 

(30.10.2008 20:36:29)
Přeci když se o něco zajímáš, tak právě proto, že o tom nic nevíš a proto se o to zajímáš, abys to zjistila, ne? Takže Mishulka se zajímá odteď, protože jí k tomu třeba tahle diskuze nakopla :-)
AD černé huby - je mimochodem výraz TB, jak oslovovala své děti
 Líza 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 20:37:19)
Karolko jo ták, takže já se třeba zajímám o... čínský písmo?
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: Karolko, 

(30.10.2008 20:39:49)
Jako fakt? A proč mi to píšeš, sháníš slovník? Bohužel nejsem sinolog, mám jen anglicko-japonské slovníky, ale čínštinu nemám, možná Ti mohu doporučit dobrého učitele, chceš? Když jsi se o to teď začala zajímat :-))
 Líza 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 20:41:05)
Nechám si to ještě projít hlavou ;)
 René Artois 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 20:41:18)
lizo doporucil bych ti hejmu ale obavam se ze zluty pes v tomto kontextu vyzni rasisticky
 Líza 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 20:43:22)
Hejma je starej dědek a stejně kdesi přiznal, že si z tý čínštiny pamatuje prd. Ani ten žlutej pes není co bejval.
 MishuI 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 20:42:40)
Tady je nějaká debata o čínským písmu?Lízo,to někde s Reném chlastáte,nebo co,že tak žvaníte z cesty?
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: Karolko, 

(30.10.2008 20:45:00)
:-D :-D :-D pokročila hodina, začíná se mluvit (a psát) z cesty :-D
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 20:44:43)
Já se zajímám o starý hroby, ale myslím, že mi v tomto směru není pomoci. ;)
 Líza 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 20:45:45)
Starý hroby i s obsahem?
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 20:47:40)
Ne ne, obsah je mi u p*dele, zajímám se o hřbitovní architekturu, o funerální poetiku a ty, no... ty skulptury.
 René Artois 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 20:49:08)
jo taaaaak, tak na webu toho najdes mraky, treba google images. to mne taky docela bavi ;)
 Líza 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 20:50:52)
nechtěla bys sem nějakou funerální poetiku hodit? Hodila by se ;)
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 20:56:30)
Lízo,
umím zpaměti jen jednu báseň... říkala jsem jí na babiččině pohřbu. Je z náhrobku ze 30tých let minulého století.

Ke sklonku žití, když se obzor šeří
staré zkazky zvučí jak v podzimním keři
chóry ptactva sněmu při posledním sletu
když se loučí s krajem, když jsou na odletu

vzpomínky mé dávné, spěšné jako ptáci
pějte svoji píseň tiše při mé práci
dopějem ji spolu, potom odletíme...
Ptáci, ti se vrátí - my se nevrátíme.
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: Karolko, 

(30.10.2008 20:52:21)
Lízo, nějaký obsah nabízíš?
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: Karolko, 

(30.10.2008 20:45:49)
Náhodou je, mám známého hrobníka, chceš kontakt? Nebo se chceš jen nechat zahrabat? :-D
 René Artois 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 20:46:10)
Monty nejake zombie by se dalo najit
 MishuI 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 20:38:58)
Ne třeba,skutečně je to tak.Jsem ráda,že to někdo "z druhého břehu" chápe.
 René Artois 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 20:40:11)
a prece se(s) (vy)toci(la)
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: Karolko, 

(30.10.2008 20:41:26)
:-D jsem empatická, milá a nekoušu :-D
 René Artois 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 20:42:11)
teda karolko... skoda ze nekouses...
 Karolka a adopčácí 
  • 

Re: Karolko, 

(30.10.2008 20:43:53)
Teda, zuby bych na to ale měla, po babičce - z čukotky :-)
 JaninaH 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 20:50:06)
Karolko, promiň, ale jsi trapná.
Můžeš prosím citovat knížku nebo rozhovor, kde TB píše, že své adoptované děti tak oslovuje? Já myslím, že to bylo jen ve filmu, ale nevím to jistě, protože knížku (Indiánský běh) nemůžu najít, mám ji asi na chatě.
Tady totiž už dneskajedna diskutující napsala doslova, že TB je rasistka, protože oslovuje své adoptované děti "černé huby", že se to tu píše. Tys to tu napsala, už dokonce dvakrát.
J.
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: Karolko, 

(30.10.2008 21:01:46)
Janino jsem trapná, máš pravdu, bylo to ve filmu :-D
 JaninaH 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 21:06:46)
No tak to vidíš, ani nevíš, o čem píšeš, jen tu šíříš hnusné pomluvy.
J.
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: Karolko, 

(30.10.2008 21:08:07)
Počkej Janinko, jaké hnusné pomluvy? Já psala, že to TB psala v té své knize? To o těch Hubách?
 JaninaH 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 21:19:23)
Karolko, ty jsi v téhle diskusi napsala, a to hned dvakrát, že Tereza Boučková oslovovala své děti "černé huby". Na základě toho tady jiná diskutující napsala, že TB je rasistka.
Teď vychází najevo, že ve filmu, který byl natočen podle knihy TB Indiánský běh, je scéna, kdy matka tak oslovuje své malé adoptované děti (v určité souvislosti s tím, že jim někdo tak nadával nebo co, už si přesně tu scénu nepamatuju).
Už chápeš, jak se vytvoří a šíří hnusná pomluva?
J.

 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: Karolko, 

(30.10.2008 21:25:07)
Omlouvám se, ale nemohu najít, kde jsem to psala poprvé a ani tu reakci :-(. Dobrá, tak to tedy uvedu na pravou míru: Ve filmu Smradi natočeném na motiv knihy od paní Boučkové - maminka oslovuje své adoptované kluky černé huby. OK? :-D :-D :-D
 JaninaH 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 21:43:15)
Karolko, ještě lepší by to bylo takhle:
Ve filmu...maminka oslovuje své adoptované kluky černé huby, a to něžně a láskyplně, aby tak vznikl kontrast s tím, jak se k nim chová rasistický soused.
J.
 MishuI 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 21:46:20)
Jani,klíííd,já myslím,že žádné hnusné pomluvy nevznikly.Ani já jsem nenašla,že by to Karolka někde psala.Pokud vím,mluvila jen o nepřipravenosti TB.
 JaninaH 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 21:59:49)
Karolka: Podle výzkumů může být právě to, že ho brali jako bélého a stírali tak pomalu jeho pravou identitu Ten problém. Druhý extrém je, když maminka říká svým adoptivním dětem černé huby, že paní Boučková?

Žaba: ja som z diskusie skor pochopila, že sa nekritizuje autorka ako rasistka, pretože "mala odvahu" adoptovať rómske deti. Skor je kritizovaná za to, že na adpociu nebola pripravená, napriek tomu do toho šla, a nakoniec to nedopadlo dobre. A z toho, čo som tu čítala, sa k deťom skutočne rasisticky chovala. (Súdim len z diskusie, knihu som nečítala.)
Obdivovať niekoho, že "má odvahu" ísť do adopcie mi príde trochu scestné. To by snáď nemalo byť o odvahe, nie? Mať odvahu podľa mňa nestačí. Zrejme je to však to jediné, čo pani Boučková pred adopciou mala.

Já: Žabo, ty jsi tedy neuvěřitelná!!!
Představ si, že by paní Boučková tuhle diskusi četla. Nic o ní nevíš, přečetla sis diskusi, kde je hodně lidí, kteří jsou na tom stejně, ani knížku, o které je tu řeč, nečetli, a už máš hotový názor. Nebyla na adopci připravená, chovala se k adoptovaným dětem rasisticky... CO TY O TOM VÍŠ

Žaba: Že pani Boučková može diskusiu čítať mi skutočne žily netrhá. Čo by čakala, že tu nájde? Názory zainteresovaných psychológov? Názor si snáď možem spraviť aj bez toho, aby TB osobne po dlhé roky poznala... Nikomu ho nenútim, nikoho nepresviedčam, že je správny. A, prepáč, ale keď niekto o svojich deťoch (svojim deťom) hovorí, že sú "černé huby", tebe to rasistické nepripadá?
 JaninaH 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 22:09:10)
Mně nevadí, že se tu s někým (třeba se svojí kamarádkou Lízou) neshodnu v názoru na TB nebo na její knížku. Ostatně z celodenní diskuse je vidět, že je to celé hodně složité.
Ale pomlouvat a skandalizovat někoho jen proto, že s ním nesouhlasím, mi připadá hodně nefér, proto jsem měla potřebu tu prkotinku s "černými hubami" řešit.
J.
 René Artois 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 22:20:49)
mne by zajimalo kdo je zaba, hezky pise...
 Líza 


Re: Karolko, 

(31.10.2008 1:30:54)
No, nebudu rejt, ale ten film byl nejen natočen podle její knihy, ale pokud můj odkaz je správně, tak podle jejího scénáře.
 JaninaH 


Re: Karolko, 

(31.10.2008 9:47:16)
Ano, Lízo, TB je autorkou scénáře k filmu Smradi, no a co? To, že pravděpodobně napsala do filmu scénu s "černými hubami", opravňuje někoho, aby tady psal, že autorka tak oslovovala své adoptované děti?
 Líza 


Re: Karolko, 

(31.10.2008 10:07:26)
Ne, ale doplňuju to k tomu, že tu někdo psal, že to možná nenapsala ona, ale scénárista, tak doplňuju, že scénárista byla ona.
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: Karolko, 

(30.10.2008 21:34:33)
Takže já jsem vlastně způsobila, že si lidi myslí o TB, že je rasistka? Vidíš a to jsem nikdy o TB neřekla nic takového :-)
 Iveta 
  • 

Re: René ! 

(22.11.2008 22:52:40)
Obávám se, že kdyby na rodičovství dostaly štempl jen psychicky zcela vyrovnané osoby, dějiny lidstva by se uzavřely. Ještě před nimi však dějiny kultury a humoru.
Přiznám se, že v tomto ohledu se spisovatelkou sympatizuju. Jsem každou chvilku nějak jinak psychicky rozhozená matka! Děcka si zvykla a pořád je nějaký vývoj a legrace.
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: Karolko, 

(30.10.2008 19:59:17)
René díky, teda tohle bych si asi netroufla napsat, ale mne ukamenují i zato, že TB pouze netleskám :-)
Můj názor, který zde i jinde již mnohokrát zazněl je, že paní TB neměla dostat děti do adopce žádné a že ke to chybou psychologů. Leč samozřejmě navíc měla smůlu ještě na děti z problémových rodin a se špatnými dispozicemi
 Líza 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 19:54:30)
Naopak. Pokud někdo udělá zkušenost s tím, že ho Romové několikrát za sebou okradou, je samozřejmě hodně pochopitelné, že je naštvanej, ale měl by si zůstat vědom, že všichni Romové nekradou.

O Romech nepřizpůsobivých, nepřizpůsobených, o Romech z ghet je všude strašně moc slyšet. Znám i jiný. O těch nikde slyšet není. Protože ten, kdo žije normálně, není mediálně zajímavej. Nicméně ti, kteří žijou normálně - a není jich jen pár - si celý život vyžírají předsudky majority kvůli tomu, že - a teď pozor, vnější znak - VYPADAJÍ jako Romové, no a Romové jsou přece ti, co kradou a nedělaj nic jinýho.

Pamatuješ, jak tu byl před časem Maceščin článek o tom, jak přijdou adoptivní romské děti bílé adoptivní matky nakupovat do obchodu její dárek k narozeninám, a jak s nimi v tom obchodě zacházejí?
To je rasismus, protože kvůli vnějším znakům - vypadal podobně jako zloději, byl taky snědý s tmavýma očima - s nimi zacházeli jako s podlidmi.

Jsem poslední, kdo by tvrdil, že s romským etnikem jako s celkem a hlavně s jeho hodně velkou částí nejsou problémy, na které se zadělávalo desítky let a dorostly do obřích rozměrů. Ale pokud mi budeš říkat, že tady není vůči Romům rasismus, kecáš, a dobře to víš.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 20:04:05)
Lízo,
nebudu tvrdit, že společnost není vůči Romům zaujatá, protože by to byla lež.
Tvrdit, že k tomu nemá žádný důvod by ovšem byla další lež.
Upřímně řečeno, nechtěla bych být Romem, který se chová slušně, spořádaně, pracuje, platí nájem atd. atd. Protože on je na tom zdaleka nejhůř - je házený do jednoho pytle se svými soukmenovci, kteří pravidla společnosti neakceptují. V jeho kůži bych opravdu nechtěla být. Těm "druhým" je, myslím, v jejich kůžích docela dobře. ;)
 Líza 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 20:14:30)
Monty, vida, tak se nakonec shodnem.

Možná bychom se mohly shodnout dokonce i na tom, že pokud je nějaká šedá zóna, ve který se pohybujou ti, kteří by to mohli dotáhnout až k tomu "normálnímu" způsobu života, ale hodně s tím zápasí, tak může být rasismus a předsudky, jimž jsou dnes a denně vystaveni, třeba tou poslední kapkou, která některé z nich sráží zpět... což je škoda nejenom pro ně.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 20:15:54)
Lízo,
ano, i na tom bychom se mohly shodnout. ;)
 Líza 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 20:17:45)
Tak fajn ;). Kvůli tomuhle mě sere paušální odsuzování Romů jako celku ;)
 Kudla2 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 20:50:43)
Lízo,

s tímhle včetně té šedé zóny se nedá než souhlasit.

Ale: myslím, že často směšujeme dvě naprosto odlišné věci - rasismus typu toho, co se stalo dítěti Karolky (tj. zaútočím na jakéhokoli člověka tmavé pleti, protože mu budu zcela nepodloženě připisovat věci, které neudělal on sám, ale jiní lidé, kteří mají také tmavou pleť). Což máš pravdu, že je humus a že může ty "nerozhodnuté" strhnout na špatnou stranu.

Ale na druhou stranu je za rasismus označováno i to, co IMHO žádný rasismus není - když na mě bude banda konkrétních cikánů pokřikovat ty bílá *** nebo mě zcela konkrétní cikán okrade, když mi bude konkrétní cikánská rodina znepříjemňovat život, a já poukážu na to, že na mě rasisticky pokřikovali, okradli mě nebo se mi s nimi špatně bydlí, budu pravděpodobně označena také za rasistku, i když se bude jednat o konkrétní lidi, kteří mi skutečně ublížili (kdyby se chovali stejně konkrétní bílí lidi, bude mi to vadit úplně stejně). Jako by se těm z nich, kteří se opravdu nechovají tak, jak mají, promíjelo víc věcí jen pro to, že se jedná o cikány. A to je IMHO hodně špatně, plodí to ten skutečný rasismus prvního typu a samotným cikánům to může hodně uškodit.

 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: Karolko, 

(30.10.2008 20:54:59)
Samozřejmě Kudlo, já si také nedělám žádné iluze o tom, že většina romů žije spořádaným životem, ale to předurčování nějakých vlastností dopředu mne u mých dětí konkrétně teda hodně mrzí auž tam nakupovat nechidim :-)
 kreditka 


Re: Karolko, 

(1.11.2008 20:03:17)
Ona asi ta prodavačka musí být "velice milující" vůči svému okolí, když neváhá ponižovat a urážet malé nevinné dítě. Z takové osoby je mi :-©
 René Artois 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 20:58:20)
Kudlo, rozumim tvemu prispevku, ale prece jen je i to druhe rasismus. a je tak snadne mu podlehnout. 2 osobni zkusenosti z tohoto leta:
1. v letnim kine parta pubertalnich cikanek se nahlas chcehta a keca. zarvu na ne at drzej hubu a po zbytek filmu premyslim esli nejsem vul, ze nejsem rasista
2. v kine skupinka pubertalnich blondacek se nahlas chechta, pousti si hudbu z mobilu, keca. dojdu jim rict az drzej huby, bych jim je nemusel rozbit. sednu si zpatky a sleduji film

to je presne ono, dyz hulvatstvi posuzuji jinak jen proto ze nekdo vypada jinak.

ve skutecnosti je v obou pripadech divne, ze pri plnych salech nikdo danou situaci neresi... nikdo jiny neudelal nic, ani pssssssssst
 Líza 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 20:58:54)
Myslím, že to, co popisuješ v tom druhém odstavci, je uzavřenej okruh ve stylu oni mi udělali to, tamti mi udělali tamto, obviňování na obou stranách, které vede k dalšímu obviňování. Přetnout to je podle mě práce na generace... Ale jak to přetnout? U nich nemůžu, můžu akorát u sebe, že nepůjdu do téhle spirály a zůstanu na úrovni rozlišování, KDO mi co udělal, kdo konkrétní, a kdo naopak vůbec ne, i když vypadá podobně.
 Kudla2 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 21:02:56)
Lízo, tak jsem to nemyslela.

Myslela jsem to tak, že když bude prokazatelně krást Dežo Lakatoš i Pepa Novák, ale my to budeme moci bez obav prohlásit jen o Pepovi, nejenže to Romy nechrání, ale může jim to velice uškodit.
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: Karolko, 

(30.10.2008 21:05:27)
Kudlo máš pravdu, mnohdy snaha ochránit jednince způsobí škodu dalším a dalším, kteří si automaticky myslí, že oni mohou taky :-(
 Kudla2 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 21:04:01)
vůbec jsem to nemyslela tak, že když mě okrade Dežo, obviním z toho kohokoli jiného než Deža.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 21:05:23)
Vloni mne okradli 2x.
Jednou Rom v tramvaji, jednou bílej v parku.
Oba jsou to zloději a zaslouží si přes držku.
Existuje nějaký jiný přístup k této otázce?
 René Artois 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 21:07:44)
monty presne proto rikam, ze neexistuje romska otazka ;).
a znovu rikam, magor v cele tehle story je TB :))
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: Karolko, 

(30.10.2008 21:09:15)
René a nejlepší na tom všem je, že na Tebe nikdo neplivne, nýbrž na mne neustále...ji´m asi ležim v žaludku....nejsou to rasisti? Že voni jim vadí ty moje černý děti? :-D :-D
 MishuI 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 21:08:40)
Dáš přes držku bílýmu a bude klid.Dáš přes držku černýmu a večer jich budeš mít za dveřma dvacet.
 René Artois 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 21:15:49)
mishulo ty davas nekomu do drzky, ze tomu tak rozumis? :))))

jinak to, ze na uradech makaj rasistky je problem statu a mel by ho resit, nicmene, je skutecnost, ze rodice maj vyzivovaci povinnost, takze by znamy ani bez romu nemel narok na davky :))))
 MishuI 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 21:19:25)
Nee,to nás učili ve zvláštní škole,víš.
 René Artois 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 21:22:56)
hm, tak ja narazil na pacifistickou skupinu, sice jich v tom kine bylo dost, vcetne chlapu, ale nic se nestalo. jake zklamani...

janino H TB rasistkou rozhodne neoznacujou kvuli tomu co napsala karolka, tak se stalo kratce po vydani knihy a je to spatne.
TB neni rasistka ale nevyrovnana hystericka chudinka, obvinovani z rasismu ji paradoxne zvysuje popularitu a tim ji i vyhovuje
 MishuI 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 21:32:40)
Ale teď jsi to ty,kdo paušalizuje a hází všechny do jednoho pytle!:-D
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: Karolko, 

(30.10.2008 21:04:07)
Lízo, já se v tom už ztrácím :-D kdo komu co :-D :-D
 Gladya, bývalá dasa, 


Re: Karolko, 

(31.10.2008 12:02:21)
Monty, ano mezi Romy je velká kriminalita, ano hodně Romů žije z dávek a nepracuje, ale nejdůležitější je prát se proč. Není to pozůstatek kulturně historických a sociálních podmínek, v nichž romská komunita po generace žije? Nebo si opravdu myslíš, že to Romové mají v genech? Romové možná jsou v řadě ohledů jiní než my "bílí", ale jejich "problémovost" určitě determinuje spíš prostředí, v kterém žijí. Když dítě odmala vidí, že nikdo z rodiny nepracuje, žije se v lepším případě z dávek a v horším z krádeží o nějakém vzdělání nemůže být řeč, asi jen hodně silná osobnost se dokáže pochopit, že to jde i jinak.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Karolko, 

(31.10.2008 12:07:48)
Proč je vcelku jasné každému, kdo nemá hlavu jen proto, aby mu nepršelo do krku. ;)
Důležitější je otázka JAK S TÍM NALOŽIT. Všechna racionální řešení nejsou příliš... humánní.
 Gladya, bývalá dasa, 


Re: Karolko, 

(31.10.2008 12:46:56)
Jo, je to tak, nápady na řešení bych taky měla, ale bohužel s demokracií moc dohromady nejdou. Jinak to je běh na "hodně dlouhou trať"....
 jana+dani 


Re: Karolko, 

(31.10.2008 12:16:06)
na nasem sidlisti,kde muj manzel vyrostl,meli spoustu problemu s romy kdysi davno.Kdyz jsem tam pak bydlela ja asi 2 roky,zadne problemy jsem nezaznamenala.Duvod je ten,ze zdrahly byty,a socialni pripady(nejen romove)se odstehovali.Ti,co zbyli,byli slusni a pracujici lidi,pro sve okoli neskodni.
Manzel kdysi sympatizoval se skin-heads,ale kdyz jsme bydleli nejakou dobu v Londyne,kde je v nekterych castech beze strandy "cerno",tak jsme si uvedomili,ze tech par romu,co zije v Cesku je skutecne jen plivnuti,podle toho,co je v Londyne.Od te doby mu romove nevadi.
 Jaspi 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 19:47:00)
Před pár lety mi hrozně vadili. Možná víc, než Romové. Dnes s nima klidně půjdu na kafe, jenže oni by na to neměli čas, pracují.
 kreditka 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 21:25:58)
~R^~R^~R^
 Lizzie 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 19:10:28)
Jsou domovy důchodců a domovy důchodců, milá Lízo - tohle sem laskavě netahej.
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: Karolko, 

(30.10.2008 19:24:02)
Jo, stejně jako jsou kojeňáky a kojeňáky :-D
 Lizzie 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 19:27:44)
Chyba. Mícháte tu jablka s hruškami. Nehodlám tu rozebírat něco, co část lidí nepochopí a část snad ani pochopit nechce, leč Lízin příspěvek je debi!ní, nedalo mi to nezareagovat.
 Líza 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 19:30:54)
Lizzie, méně hloupě by to vypadalo, kdybys doložila, čím že je debilní.
 Lizzie 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 19:35:26)
Tím,že (také) paušalizuješ - viz. tvá legenda výše,-)
 Líza 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 19:42:16)
Paušalizuju? Tím, že popisuju skutečný stav věci?
 Lizzie 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 20:26:23)
Skutečný stav věci a legenda je tak trochu rozdíl.
 MishuI 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 20:29:17)
Asi tak.
 René Artois 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 20:30:46)
Lizzie jakou legendu myslis?
 Lizzie 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 20:48:33)
O tom, jak se chudáci důchodci odkládají do domovů a příbuzní je přijedou zkásnout jen o důchod. Líza zjevně nevidí všude a všechny aspekty i přístupy, což mi (též) hýbe žlučí. Ale momentálně jsem v rozpoložení, kdy už se mi nechce dál diskutovat...svým způsobem o banalitách a slovíčkaření. Ne, diskuse mi náladu nezkazila.
Dobrou noc.
 Líza 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 20:34:14)
Přesně tak, Lizzie.
 Líza 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 19:27:21)
Co sem nemám tahat??? Prostě to mají obráceně, no.
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: Karolko, 

(30.10.2008 19:30:05)
:-D taky dobrý :-))
 čiki - 3 děti adobčáci 
  • 

Re: Karolko, 

(8.11.2008 23:13:24)
Ahoj Karolko, tohle je vzkaz mimo diskusi.
Prosím tě ozvi se mi na email, já tady tvůj nenašla. Je to osobní, ne do diskuse. Díky!
 Jaspi 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 19:35:44)
Domovy důchodců nejsou zadarmo, tudíž je to jasné, proč tam nejsou. A LDNky...čím to je, že jsou zdravější? Odpověď raději psát nebudu.
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: Karolko, 

(30.10.2008 19:07:56)
Teto ty skutečně dělíš národy na valitní a nekvalitní? Nebyl dědeček Hitler?
 teta 
  • 

Re: Karolko, 

(30.10.2008 20:11:42)
Nebyl. To by býval nemusel do koncentráku :-)

A o té kvalitě snad nerozhoduju já - také jsem psala, že určité chování prostě o určité kvalitě vypovídá.
Inu když je nějaké etnikum ve velké většině závislé na socdávkách (na které já musím vydělat), společnosti nepřináší nic a naopak ničí její majetek (na který také musím vydělat), kriminály zaplňuje ze tří čtvrtin (na jejichž provoz také svými daněmi přispívám) - a i když má stejná práva jako majorita, stejných povinností si nehledí, tak co mám říct? Že je to výkvět lidstva?!
 René Artois 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 20:15:08)
teto to chces rict, ze je tady tolik cikanu. Usuzuji to podle poctu lidi, kteri kvuli tricetikackam volili cssd? :D
 teta 
  • 

Re: Karolko, 

(30.10.2008 20:28:17)
Ano, tentokrát bych řekla, že jich k volbám přišlo dost. Na koupené nové členy socdem, zejména na Ústecku, ani nehledě. :-(
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: Karolko, 

(30.10.2008 19:12:01)
Jinak ještě Tetinko, projeď si kojeňáky - tak množství takových a makových dětí se různí podle krajů - třeba v ústeckém kraji žije více romů než bílých a tak je tam i v ku více tmavých dětí - je to také dané tím, že ty tmavé si málokdo osvojí :-(
Zajeď do Pražského KU, jsou tam asi tři romčata co vím :-( z toho jedno právně volné, ale na to už je zájemkyně . mimochodem moc milá ženská, co četla rok kohouta :-D
 teta 
  • 

Re: Karolko, 

(30.10.2008 20:25:38)
Já ti mimochodem tvoji záslužnou činnost neberu! Spíš obdivuju ten optimismus - vždyť Boučková není zdaleka jediná, která dopadla, jak dopadla...sama znám pár takových případů, a vždycky se to svádí tu na geny, tu na volání krve - i kdyby se adoptivní rodiče rozkrájeli.
Tak nevím. Žijí tady s námi 500 let - je to málo času na přizpůsobení?
 René Artois 


Re: Karolko, 

(30.10.2008 20:28:36)
teto, ono kazdou zivotni prohru svedeme na neco. jednou je to volani genu, podruhe je to alkohol, potreti cizi zenska, poctvrte blbej sef...
proste, abysme necelili vlastnimu selhani, tak radsi hledame pricinu jinde.
 kreditka 


Re: Karolko, 

(31.10.2008 16:02:30)
Také nechápu, proč je tu tolik let romská problematika když tu žijí tolik let. Zřejmě proto, že spousta z nich se přispůsobit prostě nechce a vyhovuje jim systém natažené ruky - možná kdyby je stát přes jejich nataženou ruku klepl, bylo by po problematice a byli by donuceni se přispůsobit. Ti co emigrovali do Kanady tam jsou údajně v pohodě a pracují, dostávají tam sice sociální dávky, ale pouze za přísně vymezených pravidel - děti musí chodit do školy, rodiče se musí vzdělávat v jazykové oblasti atd.
 Líza 


Re: Karolko, 

(31.10.2008 16:05:17)
Kreditko, a není něco v nepořádku na straně státu? Jak to, že sociální systém je tak snadno zneužitelný? Když přece stačí jen nastavit jasná pravidla? Ale ta pravidla nenastavili Romové, nastavil je tento stát.
 kreditka 


Re: Karolko, 

(31.10.2008 16:18:19)
Já taky netvrdím, že Romové něco nastavolali. Stát v tomto chybuje určitě, ale ono to není lehké změnit. Jakmile chce někdo romskou otázku rozseknout, hned je obviněn z rasismu a populismu nejrůznějšími pochybnými romskými sdruženími, které spíše romům škodí. Naposled to od nich schytala Džamila Stehlíková za to, že nabídla 30 Romům ze sídliště janov práci. Člověka pak napadá jestli se pod podstatu rasismu neschovávají další problémy, které s rasismem nesouvisí.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Karolko, 

(31.10.2008 16:27:44)
No, já mám spíš pocit, že jakmile chce někdo sáhnout na systém dávek, je odstaven od vlády a volena oranžová strana ~j~
 Líza 


Re: Karolko, 

(31.10.2008 16:35:20)
Tak tak... a její drtivé vítězství ve volbách jistě nemaj na svědomí cikáni ;)
 kreditka 


Re: Karolko, 

(31.10.2008 21:50:01)
No vzhledem k tomu, kolik maj některé cikánské rodiny členů bych i věřila, že hodně přispěly počtem hlasů.
30 Kč jim za to stojí a navíc nevím kde se od nich lístky dokonce vykupovaly (na město se nepamatuji) Jedna Romka na dotaz koho bude volit řekla narovinu - tu stranu co mi zaplatila
 Líza 


Re: Karolko, 

(1.11.2008 5:29:46)
Kreditko, vždyť ti říkám, v těchto volbách i většina bílých, kteří šli volit, volila tu stranu, která slibuje, že jim zaplatí. V zásadě v tom není žádný rozdíl.

Hele a myslíš, že když jim ty úřednice vyhoví, tak příště nebudou řvát ještě víc? Asi budou, žejo, proč ne, když to přináší ovoce. Takže je na státu, aby to udělal tak, že budou jasná, průhledná pravidla pro to, kdo co dostane, na něž nemá vliv, jestli úředníka někdo podplatí nebo mu vyhrožuje.

A trošku mi to nedá. Kdekdo bílej podvádí na daních, uvádí falešně mínusový zisky, zatajuje příjmy atd a je to většinovou společností bráno jako normální. Zajímalo by mě - samozřejmě to nikdy nikdo nemůže spočítat - jestli tím státní kase způsobujou menší nebo větší ztráty než ty dávky, získané některými ROmy na základě vyhrožování.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Karolko, 

(1.11.2008 7:54:26)
Lízo,
to máš sice pravdu, ale na druhé straně... ten člověk, co zatajuje příjmy a čaruje s daněmi té společnosti sice nedává vše, co od něj chce, ale i tak jí něco přináší.
Nezaměstnaný na soc. dávkách přispívá společnosti maximálně spotřební daní na cigárech a alkoholu.;)
 Líza 


Re: Karolko, 

(1.11.2008 7:59:00)
Monty, píšu to hlavně proto, že porušovat zákony a obohacovat se je normální i u bílých, jen k tomu ve své většině používaj trochu jiný způsoby (i když i spousta bílých zneužívá sociální dávky...) a nepřijdou si kvůli tomu jako zloději.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Karolko, 

(1.11.2008 8:05:57)
Drobný rozdíl tu je. Když ti přijdou na machinace s daněmi, jdeš si sednout až na 12 let.
Parazitovat na sociálním systému je legální a nehrozí za to nic víc než kyselé ksichty "hlupáků", co chodí do práce a snaží se poctivě živit.
;)
 Líza 


Re: Karolko, 

(1.11.2008 8:08:21)
Ano, ale to je - opakuju se a moc mě to nebaví - věc nikoli těch Romů, ale státu, kterej to takhle nastavil. Že sociální systém je nadměrně štědrej, špatně nastavenej, snadno zneužitelnej, a podléhá strachu či korupci.
To oni nevymysleli, to si opět musíme nadávat jen sami na sebe, že to ten systém umožňuje.
Na druhou stranu, když vezmu analogii se zneužíváním zdravotní péče - zaveď systémové opatření, které bude bránit zneužívání, a prohraješ volby. U bílých, ne u cikánů.
 kreditka 


Re: Karolko, 

(1.11.2008 12:29:44)
Mě se reforma zdravotnictví celkem líbí, ale ODS jsem nevolila, protože jestliže vláda vyhlásí utahování opasků tak by měla začít především sama u sebe - bohužel ať bude u kormidla ODS, či ČSSD či kdokoliv jiný nepodřeže si vlastní židli tím, že by se uskromnil.

Lízo a cikáni nejsou voliči?? Ano většina voličů je možná bílých, ale oficiální statistiku či průzkum kolik % Romů šlo volit nikde nenajdeš - nejspíš by to byla rasistická statistika.
 Líza 


Re: Karolko, 

(1.11.2008 12:37:12)
Jasně že jsou voliči, ale je jich tak málo, že volební výsledek, kterej měla čssd, musela udělat majorita.
 kreditka 


Re: Karolko, 

(1.11.2008 12:50:32)
No nevím, jestli jich je málo, ale co sleduju, tak ve městě, kde jsem žila se již víc jak 10 let množí geometrickou řadou - bohužel většinou pouze ti nepřispůsobiví ;((

No někdo má možná naivní naději, že ČSSD zruší poplatky u lékaře, ale přirovnala bych to k naději mého tchána v penzi, který šel k volbám do poslanecké sněmovny s tím, že mu ODS jako důchodci dá 1 000 Kč. Problém je tu ten, že když chce člověk změnu není koho volit - pořád se tam drží u koryt ti samí a jen se tam střídají.
 kreditka 


Re: Karolko, 

(1.11.2008 12:21:50)
Tak tyhle podvody se dějí, proto byla zavedená ta minimální daň pro živnostníky (jestli ještě platí nevím) Tyhle podvody jsou taky svinstvo, ale tito podvodníci si alespoň platí zdravotní pojištění, bydlení, energie. Narozdíl od nepřispůsobivých občanů se starají sami o sebe a žijou s tím rizikem, že když se na podvod přijde půjdou sedět, když nebudou platit dluhy seberou jim majetek - u nepřispůsobivých tohle nehrozí oni totiž nevlastní celkem nic.
 kreditka 


Re: Karolko, 

(31.10.2008 21:41:55)
Je zbytečné do toho tahat ale politické strany - ono totiž tento sociální systém až na drobné úpravy platí už od vlád ODS zkraje 90. let ~j~ Možná nebyly tak vysoká mateřská atd., ale flákače jít dělat zatím nikdo nepřinutil.
 kreditka 


Re: Karolko, 

(31.10.2008 21:42:53)
Mimochodem Chánov už pamatuje komunisty.~R^
 kreditka 


Re: Karolko, 

(31.10.2008 21:43:23)
Ten smajlík měl být opačný ~Rv - omlouvám se za překlep
 Líza 


Re: Karolko, 

(31.10.2008 16:36:36)
Ale ne, kreditko, protože systém dávek je stejnej pro všechny, je bílou většinou smeten každej, kdo se opováží do něj zasáhnout tak, aby bez práce nebyly koláče.
 kreditka 


Re: Karolko, 

(31.10.2008 21:58:59)
Bohužel když jsem byla 2 měsíce po škole na pracáku tak jsem se přesvědčila že jsou mezi námi "rovní a rovnější" Ještě teď mi je z toho zle když jsem viděla nepřispůsobivou matku od dětí jak řve na sociálce, že nemá na jídlo pro děti a jestli ji nedají mimořádnou pomoc tak si na úředničiny děcka počká manžel a že úřednice je rasistka proto ji nic nedá atd. V kůži té úřednice bych být rozhodně nechtěla, nakonec ji tu pomoc samozřejmě vyplatila, přece neohrozí vlastní rodinu.
 zuzini 


Re: Karolko, 

(31.10.2008 22:04:12)
Hmmm, divné,moje mamka pracuje na sociálce a má na starost romskou čtvrť, když je problém volá ochranku. Tak jak ji volala, když byl problém s "bílým". Tu práci ji každopádně nezávidím, je to hrůza. Na šetření na ni chlap poslal pitbula, musela tam jít s městskou policií ;((
 kreditka 


Re: Karolko, 

(1.11.2008 11:54:43)
No tak u nás na sociálce by si o nějaké ochrance mohli nechat možná tak zdát a co se týče městské policie, ty už se bojí nějak extra zasahovat v těchto případech, už byli dvakrát obviněni z rasismu. Taky by těžko hlídali rodinu úřednice 24 hodin denně, navíc tenkrát neměli na sociálce ani kamerový systém tudíž by to bylo tvrzení proti tvrzení. Nevím jak je to tam teď, ale asi to o mnoho lepší nebude. Alespoň, že mají teď více zbraní dostat lidi do práce i díky novému starostovi a novým zákonům. Práci těchto úřednic bych nebrala ani za zlatý prase, smekám i před tvojí mamčou.
 zuzini 


Re: Taky nerozumím tomu povyku o rasismu, 

(30.10.2008 16:51:52)
"krást se nemá...proč jedny (ve společném bydlišti, takto střední Evropě) můžeme těmi "odlišnostmi" omlouvat?"

Omlouvat? Jak omlouvat? Jsi bílý, kradeš, jdeš sedět, jsi černý, kradeš, jdeš taky sedět. Já si nevšimla, že by se Romům krádeže tolerovaly
 Aneka_ 


Re: Taky nerozumím tomu povyku o rasismu, 

(30.10.2008 16:53:17)
Zuzini, kde žiješ, udělala-li by se statistika, co je Romům tolerováno policií, i těma blbýma revizorama, tak z toho ostatní vyjdou bledě:-©
 Aneka_ 


Re: Taky nerozumím tomu povyku o rasismu, 

(30.10.2008 16:54:53)
Zuzini, třeba oni blbí revizoři. Kolikrát se stalo, že Romy ani nekontrolují, jednak by jim zdrhli a kdyby ne, tam jim rozbijí hubu. Tak proč si zadělávat na potíže.
 zuzini 


Re: Taky nerozumím tomu povyku o rasismu, 

(30.10.2008 16:59:22)
To je možné, tak jako nekontrolují neonacisty pokud z nich mají strach.

Partner mi zrovna říká, že když jezdil do práce, tak zažil nesčetněkrát revizory, kteří nastoupili a kontrolovali pouze Romy a když byl problém, nebyli pro ránu daleko. Asi žijem každý úplně v jiném kraji ;)
 Aneka_ 


Re: Taky nerozumím tomu povyku o rasismu, 

(30.10.2008 17:02:01)
Asi, protože tady v Ostravě je situace opačná;((
 zuzini 


Re: Taky nerozumím tomu povyku o rasismu, 

(30.10.2008 17:06:17)
No a právě v té Ostravě partner do práce jezdil ;)
Mne, malou blondýnu jezdící v dobách studia po Ostravě načerno nikdy nikdo nekontroloval.;)
 Aneka_ 


Re: Taky nerozumím tomu povyku o rasismu, 

(30.10.2008 17:15:55)
Zuzini, ty bitkaře revizory bych chtěla vidět - nic ve zlém. ...měla jsem tady cosi napsaného k té toleranci vůči trestným činům a loupežím(zcela konkrétní až směšný příklad), ale smazala jsem to, tahle debata by se neměla zvrhnout.....
 Zdena 
  • 

Re: Taky nerozumím tomu povyku o rasismu, 

(31.10.2008 15:24:55)
Já ti nevím, ve které Ostravě jsi to studovala? Bydlím v Ostravě třicet let, revizory potkávám často, vždycky mě kontrolují (nejsem blondýna, ale mám velmi světlou, skoro bílou pleť), ale často si netroufnou kontrolovat ty s tmavou pletí, pokud je jich více než tři, což je většinou, protože zvlášť náctiletí milují přesun v davu, nejlépe za značného povyku.
 zuzini 


Re: Taky nerozumím tomu povyku o rasismu, 

(31.10.2008 21:44:47)
Myslím, že ve stejné o které píšeš :-D A opravdu jsem nikdy před 10 lety kontrolována nebyla. Systém se samozřejmě mohl změnit.
Otázku - kontrolují všichni revizoři skupinu více než 3 punkerů, skinheadů, neonacistů, opilých metalistů, baníkovců atd. atd.?
O tom to je,někteří je nekontrolují proto, protože mají strach. Ale dle slov mého partnera, který lhář rozhodně není, jsou i takoví, kteří se v kontrole takových vyžívají.
 zuzini 


Re: Taky nerozumím tomu povyku o rasismu, 

(30.10.2008 17:09:29)
Jezdíval do přívozu a má s Romy neskutečně hodně zajímavých zážitků, ale v MHD kontrolováni byli, možná se to za ty tři roky změnilo
 zuzini 


Re: Taky nerozumím tomu povyku o rasismu, 

(30.10.2008 16:55:42)
Kde žiju je celkem jedno, ale usuzuji, že toho času v jedné nejmenované vazební věznici je cca 70% Romů, tak zas tak tolerantní vůči nim policie nebude, ne?
 Aneka_ 


Re: Taky nerozumím tomu povyku o rasismu, 

(30.10.2008 16:56:29)
Zuzini, divila by jsi se~Rv
 MirkaM 


Hodí se to 

(31.10.2008 22:11:19)
Řekla bych, že ta kniha a zkušenost TB se spoustě lidí hodí. Jako argument proti adopcím nebo rasám nebo vychovatelnosti někoho. Mmch. je skutečně prokázáno, že dědičnost má na chování člověka velký vliv. Výchova naopak velmi malý. Pořád, jako rodiče, věříme, že je to jinak. Občas si to musím připomínat, když mám strach, jestli nějakou výraznou vlastnost svého dítěte nezapříčinila moje výchova.
 René Artois 


Re: Hodí se to 

(2.11.2008 20:32:11)
Pomalu zjistuji, ze se s manzelkou muzeme vyflaknout na nejakou vychovu, pac sme oba ze slusnejch rodin, nikdo nebyl v kriminalu, vsichni maji praci nebo duchody, tak co se starat, stejne je dulezity geneticky zaklad. od zitrka si deti nevsimam :)))))
 Lucka 
  • 

Podpora paní Boučkové 

(3.11.2008 21:55:25)
Upřímně mě děsí pokrytectví lidí, kteří si hrají na mravokárce a píší o něčem, o čem nic nevědí - a nebo vědí pouze zprostředkovaně - bez vlastních zkušeností. Paní Boučková (se svým manželem) měla tu odvahu adoptovat 2 romské nebo cikánské děti (nevidím v tom rozdíl), snažila se jim dát maximum a vydržela asi tak 100x možná 1000x tolik, kolik bych vydržela já a nikdo nemá právo ji soudit, resp. odsuzovat za to, co se stalo...kdo to neprožil, tak to nepochopí. Já osobně se jí hluboce klaním, má můj obdiv za její sílu a vytrvalost. A všem těm, kteří píší o její podpoře rasismu apod. bych doporučila, zkusit se alespoň na jeden měsíc nastěhovat do sousedství romské rodiny a myslím, že pouhý týden bude stačit na to, aby své hodnocení přehodnotili.
 10.5Libik12 


Re: Podpora paní Boučkové 

(3.11.2008 23:57:51)
Vona to paní Boučková udělala dobrovolně, že.

Navíc já si jí vážím daleko víc než ty, protože si myslím, že to neudělala z nějaký odvahy, ale protože si myslela, že ty děcka bude mít normálně ráda a bude jim matkou. To je za všechnu odvahu světa, Lucinko.

to jak interpretuje své příhody, je pitomé, už jsem to psala.
 rasistka 
  • 

Re: Taky nerozumím tomu povyku o rasismu, 

(5.11.2008 8:47:05)
a proč být tak úzkostlivý a neříct to naplno, ti cizinci , zejména Ukrajinci, šikmooký atd tu často páchaj kriminalitu, nechtěj se přizpůsobit naší kultuře, dělaj tu nepořádek, bo.del a nechovaj se korektně.
 rebecan 


:( 

(30.10.2008 17:16:24)
moji rodice si adoptovali roma bylo mu necele 3 roky, a bohuzel prozivali a prozivame presne to co TB popisuje ve sve knizce. do jeho 15 roku to snim slo ale pak to stalo za to :( rozkradal nasim nenapadne veci,veci po babicce, knizky, vybiral penezenky, prodaval obleceni atd.
3x zacinal uciliste kuchare ale pokazde ho po roce za neomluvene hodiny vyrazili
ted je mu 23 neni schopny se osamostatnit jednou za cas se ukaze doma a jeste nasim vyhrozuje ze je zabije protoze mu nechteji das penize...
Nicmene chapu ty co souhlasi s autorku clanku,my to nezazit na vlastni muzi tak take TB neverim ze toto je mozne....
 Lenka 
  • 

Re: :( 

(30.10.2008 20:52:53)
No tak já to vidím takhle: Karolka je jako Tereza Boučková před lety. Myslím, že byla taky stejně zapálená do věci...možná za pár let bude Karolka stále spokojená, možná bude mluvit jako Tereza Boučková, protože to bude vidět najednou jinak.


Jinak nechápu, proč Karolka kolem sebe kope jako kůn a vykládá, že TB nebyla připravená na adopci, že očividně byla špatná matka atd...že ukojovala jen svoje sobecké mateřské potřeby.
Přitom v jiné diskusi přiznala, že sama nejdřív dělala doslova psí kusy, aby se jí /stejně jako TB/ povedlo vlastní dítě...nepovedlo, takže se s tím srovnala a adoptovala.
Jaký je mezi nimi rozdíl? Jak někdo, kdokoliv může o sobě říct, já jsem skvělá a připravená matka...natož když ani svoje nebo adoptované děti ještě nevychoval a nepostavil do života???

TB popsala jen svoje osobní zkušenosti,nic víc. Jako se kdysi tvrdilo, že mateřské mléko je humus a sunar je ta pravá výživa, tvrdilo se kdysi i to, že rozhodující je vliv výchovy, že ta překoná všechno. Jenže obecně děti jakékoliv barvy pleti, pokud skončí na x-let v kojenáku a děcáku jsou citově deprivované, vůbec nemluvě o případech, kdy byli třeba soudně odebráni pro týrání...a ne vždycky se podaří takové rány na duši zacelit, časem to třeba někde vyvře...třeba až v pubertě, kdy jančí i děti, co měly "bezchybné" dětství.
A že je určité etnikum nebo národ v obecné rovině více cílevědomé než druhé...stačí si procenticky srovnat kolik se kde vyskytne "tahounů" co mají chut se vypracovat.
MMch - raper Gipsy, jestli vám to něco říká, byl před časem v televizi v určitém pořadu a nabízel dětem, aby následovaly jeho příkladu - makat a makat a vypracovat se...ani jedno, kterým dával určité kontakty, zprostředkovával pomoc, toho nevyužilo...prostě se tam ani nedošli zeptat...ale navenek samozřejmě mluvili o tom, že oni kdyby měli tu příležitost co jiní tak by....

a dál to radši nebudu rozvádět
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: :( 

(30.10.2008 20:58:19)
Miláčku Lenko, "Přitom v jiné diskusi přiznala, že sama nejdřív dělala doslova psí kusy, aby se jí /stejně jako TB/ povedlo vlastní dítě...nepovedlo, takže se s tím srovnala a adoptovala" Jaké psí kusy? Já na žádném IVF nikdy nebyla, o své sterilitě vím od 15 let :-))
To, že TB řešila svou bezdětnost sama napsala nebo řekla v rozhovoru, také psala, že kdyby tenkrát nedostala ta miminka, skončila by jako ta bláznivá paní, co po Václaváku běhala s kočárkem s panenkou :-)
Já kolem sebe nikterak nekopu, přečti si pozorně mé příspěvky, na rozdíl od jiných na TB ani neplivu, pouze jsem konstatovala, že tehdy, když Ona šla do adopce, přístup byl uplně jiný a je dost možný, že kdyby přišla nyní, tak by ji psycholog nepustil dál, kdyby ovšem nebyla mediálně známá.:-)
 paseka 


Re: :( 

(31.10.2008 9:32:34)
počkejte... vy chtete soudit TB duševní zdraví? to už je trochu moc, nemyslíte? jak si můžete dovolit zpochybnit něčí psychickou připravenost a konstatovat, že by jste jí dítě nikdy nedala! to přece nemůžete myslet vážně!!! a navíc... není to naprosto normální, že když ženská nemůže mít děti, tak po nich obrovsky touží klidně i tak, že by se z toho mohla zbláznit?! to by je měli dávat lidem, kteří po nich tolik netouží a kteří by proto, aby dostali dítě v adopci neudělali všechno na světě? neprotiřečíte si trochu?!
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: :( 

(31.10.2008 9:53:16)
Jsou lidé, kteří po dětech touží a adopce je pro ně jako jedna z možných cest - nepozastavují se nad tím a jsou lidé, kteří po dětech touží a nejde to, tak teda "přistoupí" na tu adopci. Netroufám si TB zařadit do žádné z těchto dvou skupinek, věřím, že to myslela dobře ať již pro sebe, tak i pro kluky, leč adopce skutečně není pro každého. Ne každý dokáže vychovávat cizí dítě a milovat ho. Ona to měla o to těžší, že se jí narodil vlastní syn :-)
 JaninaH 


Re: :( 

(31.10.2008 10:11:01)
Karolko,
tomu nerozumím, vždycky jsem si myslela, že lidí, kteří adoptují dítě, protože nemohou mít vlastní, je většina. Také jsem se stkala s tím, že adoptují dítě lidé , kteří už vlastní dítě mají. Ale s případem, že dítě adoptují lidé, kteří mohou mít vlastní dítě, ale dají přednost adopci, jsem se ještě nesetkala. Z toho, co píšeš, vyvozuju, že takových je většina. Je to tak? Nebo jsem to špatně pochopila?
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: :( 

(31.10.2008 10:16:21)
Janinko, čti prosím pozorně nebo se omlouvám, ale špatně jsem se vyjádřila. Lidé po dětech touží, mít je nemohou, leč nezkouší všemožná IVF a podobné věci a mají na výběr - zůstat bez dětí, koupit si psa, jít do PP ebo jít do Adopce. Takových lidí je hodně.
Pak jsou lidé, kteří opravdu touží po vlastní krvi a adopci bohužel berou jako takovou "znouzectnost" a JE to pro ně jen náhrada. Samozřejmě se to časem s příchodem dítěte většinou změní a dítě přijmou s láskou.
Budeš se divit, leč znám i lidi, co vlastní děti mít mohou, ale z různých důvodů (špatná rodinná anamnéza) raději volili adopci :-)
Děkuji za pochopení
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: :( 

(31.10.2008 10:18:45)
Ale Ty JaninkoH se do mne stejně budeš nadále navážet, protože Ti to prostě dělá dobře :-)) viď?
PS. jestli ta Tvá nenávist vůči mne není způsobena ím, že mám barevné děti? :-D :-D :-D
 Líza 


Re: :( 

(31.10.2008 10:21:39)
Karolko, to jsi asi nemusela... :-(
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: :( 

(31.10.2008 10:23:55)
Lízo, to byl samozřejmě vtip, ale to JaninkaH stejně nepochopí, nechápu zase já, že přestože TB neodsuzuji, jsem zde neustále napadána a to naprosto bezdůvodně :-)) oproti tomu lidé, kteří napíší napřímo něco o milé TB - tak na tyto příspěvky již nikdo nereaguje.
 paseka 


Re: :( 

(31.10.2008 10:30:31)
to je zajímavý... myslím, že nejsem sama, kdo tě tu bere jako největší odpůrkyni. Jak se to mohlo jen stát?:-D
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: :( 

(31.10.2008 10:32:09)
možná si zkus přečíst pár příspěvků zpátky, ale každý si vždy vezme jen to, co se mu hodí do krámu, že ano ? :-) :-)
 paseka 


Re: :( 

(31.10.2008 10:44:56)
jistě!:-D
 JaninaH 


Re: :( 

(31.10.2008 10:46:04)
Karolko,
ale já se do tebe vůbec nechci navážet, nic proti tobě nemám, naopak, obdivuji tě stejně jako každého, kdo na sebe bere tak veliký úkol jako je výchova adoptivního dítěte.
Ten předchozí dotaz byl nedorozumění, špatně jsem pochopila, co jsi myslela tím "nepozastavují se nad tím" představila jsem si takové ty "spasitele", kteří dají přednost adopci před tím mít vlastní dítě, nechtělo se mi věřit, že takových je většina a vůbec že jsou jako adoptivní rodiče nejvhodnější.
Opakuju, že proti tobě nic nemám. Celé to vzniklo tak, že jsem tu chtěla hájit Terezu Boučkovou, protože (jak snad už došlo každému :-D ) ji mám dlouhá léta ráda jako spisovatelku i jako člověka, a přestože ji osobně neznám, mám takový dojem, že jí rozumím. Už jsem to tu napsala, že mě ta její poslední knížka i ty rozhovory trhají srdce. Možná je to i tím, že ona je přibližně stejně stará jako já, a to je dost obtížný věk, hodně se toho mění, člověk hodně věcí přehodnocuje atd. Máš pravdu v tom, že některé věci by asi říkat neměla (i kvůli sobě), ale ona to prostě zřejmě jinak neumí.
Je mi líto, žes to vzala osobně, tak jsem to rozhodně nemyslela.
J.
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: :( 

(31.10.2008 10:54:25)
JaninkoH, osobní to nebylo, ale osobně to vyznělo :-D - já naprosto chápu, navíc pokud jsi ve věku paní TB, že jí rozumíš. Já jí také rozumím a budeš se divit, občas mi zatrne a zabojím se, co z těch mých kluků vyroste, přestože se snažím. Paní TB se snažila, svou výchovou podobně jako moji rodiče (mmch. mamka je také scénáristka, otec režisér), takže je mi jasný, jak volné ty mantinely kluci měli. Pak když už jim bylo 6 nebo 8 už to dohnat nešlo. Jsem vděčná za pana doktora Šturmu, který nám moc pomohl ujasnit takovéto, co si každý myslí, že je logické - jak na ty děti, co na ně platí, co je normální a co s tím...Ty děti z KU přesože je měla od malička deprivovaní - odmítnutí byli už tím, že se třeba jednalo o nechtěné těhotenství.
TB si vážím jako spisovatelky, vážím si jí, že přes svou nemoc - deprese, možná maniodeprese - dokázala tohle všechno přežít :-), ale nemá můj obdiv za to, že do toho šla. Ono to totiž tak vyplyně ze situace a jdeš do TOHo ani nevíš jak :-D
 paseka 


Re: :( 

(31.10.2008 10:24:48)
přece nemůžeš lidi rozdělovat do skupin, podle toho, co je vedlo k adopci! to je přece úplně jedno a na to, jak je připravená na výchovu to nemá žádný vliv. zkrátka dítě chtějí a je jedno jakým způsobem. pokud by si adopcí nebyla jistá, tak mi věř, že do toho by žádná ženská nešla! a že měla i "vlastaního" syna na situaci přece nic nemění. a jestli si to myslíš, tak bych možná spíš pochybovala o tobě... proč tě to vůbec napadlo?! zrovna tebe? to znamená, že kdyby se ti někdy narodilo "vlastní" dítě, tak bys dovedla dělat rozdíly??? a proč jsi pořád tak ofenzivní? ona napsala svůj příběh, myslím, že tu je pár příspěvků, který naznačují, že jim ta kníka pomohla, protože mají stejné zkušenosti! OSOBNÍ! tak to jsou všechny špatné matky nepřipravené na adopci a výchovu dětí? pokud ty máš dětičky zlatíčka, tak je to jen a jen dobře a z hlouby duše ti i dětičkám přeju, ale nemůžeš přece generalizovat všechny lidi, kteří mají zkušenost jinou a je i vědecky dokázáno, že geny se výchovou nezmění.
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: :( 

(31.10.2008 10:31:09)
Paseko proč zase ten útok? Byla jsem na přípravce k adopci, celkem přínosné, mimojiné se tam právě toto téma s psychology hodně omýlalo. Motivace k přijetí dítěte. Já ani netvrdím, že je nebo není někdo připravený na to stát se rodiči, nejsem psycholog, pouze usuzuji, že dle toho, jak se paní TB vyjadřuje a podle toho co a jak říkala, a Ona to opravdu myslela jak jsem m´již psala dobře pro sebe i pro děti - stát jí neumožnil co nejlepší přípravu na adopci. nejspíš ji do toho rovnou hodili, tenkrát tyhle přípravky nebyly. Také si nemyslím, e jsem sežrala všechnu moudrost světa, jen proto, že jsem na přípravce byla, ale opravdu jsou lidé, kteří adopci berou jako poslední možné řešení a i přesto, že mají podanou žádost, stále zkouží IVF a další možnosti a jen brečí nad tím, že doktoři jsou nemožní a oni musí jít do adopce - pouze také popisuji vlastní zkušenost s konkrétními lidmi - nechytejte mne proto za slovo :-) děkuji
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: :( 

(31.10.2008 10:35:18)
nevím jak tu hledat, kliknu namátkou:
Ale jo, ona TB možná neudělala nic špatně. Ale co je to špatně? Děti z KU, navíc romské potřebují hodně pevné mantinely a dodržování zásad. TB je umělkyně, její přístup je hodně volný, což mohlo fungovat u jejího synka, ale ne u deprivovaných dětí, Jak říkám - tato otázka je mnohem složitější, sama se s tím potýkám )) na tohle už nikdo nereagoval, bylo to málo proti TB, takže se Vám to zjevně nehodilo do krámu :-) abyste mne mohli zařadit do skupiny :Odpůrci TB.
Ono to je totiž ópravdu mnohem složitější než jen Geny selhali nebo TB selhala, ale to už jsem tu taky psala a tak jste na mne zase plivli :-D
 paseka 


Re: :( 

(31.10.2008 10:52:01)
karolko nikdo na tebe přece neplive... přijdeš mi jako největší odpůrkyně tady v diskusi, ale to přece není hanlivé, ne?! tak co blbneš? já vím, že adopce není jednoduchá a musí na ní být příprava, ale jen zastávám názor, že můžeš být sebelíp připravená na všechno, můžeš mít kurzů 100, psychotesty jako nejlepší rodina v republice, ale pokud to děťátko bude mít nějaký deficit daný v genech, tak ti to není nic platné. obzvláště, když ty děti jsou již větší. (a to není jako plivanec nebo kopanec nebo útok nebo vražda... ;) )
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: :( 

(31.10.2008 10:58:20)
Paseko v tomto máš pravdu, ale mám pocit, že se tu stálě častěji opakuji - proto jsem již předtím psala, že ne za vše může TB nebo jednoznačně geny. Také jsem psala, že měla tu smůu, že ehdy žádné přípravky nebyly, že ji do toho hodili, neměla ani pomoc po přijetí dětí, což nyní funguje, navíc ještě k tomu zřejmě dostala kluky se závažnou rodinnou anamnézou, možná i skutečně hrálo roli to, že se jí narodil biosyn, což mohlo vnitřně kluky ještěvíce odcizit. :-)
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: :( 

(31.10.2008 11:03:24)
No nic lidičky .-) venku slunce svítí, jdu využít (po problité noci - kluci se večer přejedli mandarinek :-D) podśledních letočních teplých dnů a jdeme ven :-))
Přeji krásné dny , milujte se a množte se a komu to vyhovuje, tak tomu vášnivé diskuze a těm náročnějším perte se a žerte se!
Zdar
Karolka a adopčáci
PS. držte palce, v prosinci k nám snad přijde malá romská prncezna - miminko - momentálně prý v celé české republice neexistuje právně volné poloromské nebo romské miminko - holčička do 8 měsíců :-(
 paseka 


Re: :( 

(31.10.2008 11:10:21)
tak to venku roztočte a snad vám ježíšek nadělí i toho malýho broučka (teda berušku! :-D) držím palce. těším se na příští diskusi...
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: :( 

(31.10.2008 11:12:14)
Paseko díky :-)
PS. roztočíme to, to si piš, první do čeho jsem šlápla, když jsem otevřela dveře a podívala se na zahradu bylo psí h...o :-D takže štěstí mít určitě budeme :-) :-)
I Tobě přeji hodně štěstí a děkuju za názory, budeš se divit, ale pro mne jsou přínosem :-)
 paseka 


Re: :( 

(31.10.2008 11:18:48)
pro mě taky. někdy i uznám, že nemám tak úplně pravdu... ;)
 zuzini 


Re: :( 

(31.10.2008 11:12:13)
Karolko, držím palce!!!!! ;)
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: :( 

(31.10.2008 10:48:01)
paseko, děkuji za útok na mou osobu :-ú jsi tak milá, ještě se k tobě vyjádřím - mohu-li?
Skutečnost, že lidé, co mají vlastní dítě poté, co adoptovali z KU mívají problémy s přijetím toho adoptovaného není výplod mé fantazie, ale již mnohokrát jsem se s tím setkala. Kdy třeba někdo po dvou letech vrátil holčičku z PP, že jim připadá "cizí" po té, co se jim narodila vlastní.
Je to podle mne dané i tím, že ty adoptované děti prostě mohou žárlit na to vlastní, nic víc, můžeš milovat všechny stejně, oni si ty rozdíly mohou vytvořit sami. Psala jsem, že TB milovala jen vlastního syna? Ne, psala jsem, že to měla těžší o to, že se jí narodil. I když nakonec to pro ní osobně byla záchrana :-)
 paseka 


Re: :( 

(31.10.2008 10:54:20)
karolko začínáš být nemístně sarkastická. je to debata či diskuse, tak se omlouvám,zda jsem použila na tebe trochu tvrdší vyjádření svého názoru.
 René Artois 


Re: :( 

(31.10.2008 10:52:15)
paseko ke genetice si precti muj prispevek. jinak, abych nedaval jen hypoteticke texty, tady je par autentickych prispevku o cesku a cesich:
"There is a Czech way; be prepared for it:

. never tell the full truth about anything ever
. always assume you are morally superior to everyone else, even when lying
. always try to be as grumpy as possible and rude
. always try to cheat in business - greed rules
. always assume you know better about other peoples lives
. always deny you are racist - except for Gipsies cause they deserve all they get
. remember a Czech is never never wrong about anything"
zdroj: http://www.myczechrepublic.com/boards/viewtopic.php?t=9685

"Never really noticed Czechs abroad except as waitressing / shop assistant / agricultural staff on occasional family visits back to the UK - so either they are just not travelling or keeping a suitably dignified low profile when they do..."

"Last year I was in an Italian resort hotel, there were many different nationalities staying there. On all the tables was a small sign that said "no food to be taken from the dining room" only in Czech"

"My wife and I were on vacation last summer - and it was very hot. Most folks were in shorts and t-shirts all day long. At breakfast, then, I was surprised to see several people arrive wearing their coats. My wife said: "Watch - they are czechs - and they are going to steal food". And how right she was."

"I think that the most proper word to describe this food stealing is vychcanost, and it is really pathetic behaviour."

"Czech girls disappear to the toilet quite often. Not because they have small bladders, but because they have to shave regularly."
zdroj:www.expats.cz

proste, predsudky sou predsudky i kdyz nemaj mnoho spolecneho s realitou.
 paseka 


Re: :( 

(31.10.2008 11:03:37)
? nějak mi to nepasuje k diskusi...
 René Artois 


Re: :( 

(31.10.2008 11:06:31)
paseko, pokud se to ? vztahuje k tomu co sem vlozil, tak vysvetleni je jednoduche. mne poburuje zpusob, jak sou cesi vnimany. pripustim li vsak to, ze podobnym zpusobem budu vnimat jine, pak proste nemohu protestovat proti lzim, ktere se tradujou o mne ;)
 paseka 


Re: :( 

(31.10.2008 11:13:48)
a vy si o němcích nemyslíte, že v praze dělají bordel a chovají se jako by jim patřil svět? a o italech, že řvou jak tuři? a o maďarech, že smrdí (přísloví - smrdí, jak když kuchne maďara)... to sem přece vůbec nepatří.
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: :( 

(31.10.2008 11:17:44)
:-D :-D :-D to abychom se potom báli už říct cokoliv, žejo :-D no, přiznám se, že kolikrát mi ulítne : Fuj kluci ukliďte si ten nepořádek, je to tady jako u cikánů! a pak mi to dojde, že totiž cikáni jsme :-D a že to bylo trapný :-)
 paseka 


Re: :( 

(31.10.2008 11:32:48)
tak to je "černý" humor... :-D
 René Artois 


Re: :( 

(31.10.2008 11:20:47)
ale jo, to je presne podstata tech bludu o genetice. na zaklade par jedincu, posuzuji kazdeho :))). osobni zkusenost: zatimco v polorozpadlem aute v schengenu projedete kolem rakouskych policajtu v klidku, tak mne zastavi a kontroluji doklady. kolegovi u mnichova hodku a pul kontrolovali auto a pomalu ho rozebrali na kousicky, neb diky firme ma uplne totozny model. v obou pripadech slo ciste jen o skutecnost, ze se jim takove auto zda na vychodoevropana podezrele drahe ;). proto sem nerad, dyz mne, nebo kohokoliv jineho posuzuji na zaklade vnejsich znaku - v tomto pripade modelu auta v kombinaci s registracni znackou :))) (p.s. pro stouralky, voba sme byli voholeni a v oblecich aj s kravatama :D)
 paseka 


Re: :( 

(31.10.2008 11:26:03)
a neměli jste bílý ponožky? ty vždycky prozradí...
 René Artois 


Re: :( 

(31.10.2008 11:28:23)
bile ponozky na fialovy oblek? nikdy, zasadne jen oranzove :P
 paseka 


Re: :( 

(31.10.2008 11:27:54)
nevím, nejsem genetik a proto asi raději budu věřit jim, když řeknou, že geny převychovat nelze.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: :( 

(31.10.2008 11:48:08)
Tak s něčím takovým jsem se ještě nesetkala... nevzpomenu si na jediný příklad, kdy by mne za hranicemi ČR kdokoli dal jakkoli najevo, že jsem z "podezřelého" Východu. A jezdím po světě docela dost. ;)
 René Artois 


Re: :( 

(31.10.2008 11:54:37)
popreni zaklad stesti :P
 16.5Salám&Lajka14 


Re: :( 

(31.10.2008 12:04:51)
Popření čeho? Že jsem z Čech? Tak to pozor, já se za to nestydím. Akorát prej moc slovansky nevypadám, třeba je to tím. ;)
 René Artois 


Re: :( 

(31.10.2008 12:08:07)
Monty, v tom muze bejt zakopany pes, mne jen zkoukli doklady a kolegovi, ktery je klasicky slovansky typ se hrabali hodku a pul :))). nemyslim popirani toho, ze si z cech. mne to taky secvaklo az v okamziku, kdy sme prakticky v 14 dnech oba zazili podobnou situaci. jinak by mne nenapadlo za silnicni kontrolou hledat cokoliv jineho, i dyz o tom noviny psaly pulroku predtim, nez se to stalo. ted uz se nastesti look auta trochu okoukal, takze pocitam, ze mne dalsi kontroly necekaj :D
 16.5Salám&Lajka14 


Re: :( 

(31.10.2008 12:20:05)
Mám spíš zkušenost, že jsou lidi zvědaví, odkud jsme, když mluvíme v cizině česky. ;) Letos v Edinburghu v nejstarší skotský hospodě jeden starej lehce opilej Skot dojatě pravil, že jsme první Češi, který v životě vidí a vůbec nic negativního k tomu nepřipojil. Ve stejném městě se nás průvodce při půlnoční strašidelný procházce ptal, jestli nejsme Poláci, že chodí s Polkou a zní mu náš jazyk povědomě. A to byl kluk cca 25 let.
Ono je to možná ještě jednou věcí. V cizině člověk není nápadný a nevzbuzuje žádné předsudky, když se chová jako "místní". Ze začátku 90tých let, kdy se začalo jezdit ven, si dost lidí zafixovalo, že Češi jezdí s řízkama, termoskou, dávají si jen to nejlevnější jídlo, šetří, nejezdí taxíkama a spí jen v nejlacinějších hotelech nebo pod stanem. To je v rámci národnostních předsudků, které samozřejmě existují, v celém světě. A jsou dost univerzální... ať už jde o Holanďany, Francouze, Angličany, Italy... když tu zažitou představu NENAPLŇUJEŠ, nikdo si tě s tím národem nespojí. ;)
 MoniJa 


Re: :( 

(31.10.2008 19:48:35)
Bohužel naše zkušenosti s výchovou romských dětí jsou také špatné. Názory, že nebyla T.B. dostatečně připravená na výchovu dětí je dost naivní. Když nám začaly vážné výchovné problémy s klukama, ani jeden psycholog, psychiatr a jiný odborníci, ani z NRP nepomohli. Bohužel, na to, že si musíte ve vlastním domě zamykat vše, neboť je to jinak obratem rozprodáno, ostatní děti se bojí domů, žijete neustále v hádkách, řešíte krádeže na polici, průšvihy ve škole atd. se špatně zvyká. Děti z DÚ a KÚ jsou citově deprivované, někdy tak hrozně, že ani nejlepší a najláskyplnější rodina to nemůže napravit. Romské děti, jsou navíc opravdu jiné, žijí teď a motivovat je k práci a učení do budoucna je hrozně těžké, často nemožné. My jsme tomu také nevěřili (z 5 přijatých dětí jsou 3 romské), do nástupu puberty to šlo, i když to nebylo jednoduché ,ale pak nastalo peklo. V pěstounských rodinách co známe osobně, dost často dopadají romské děti špatně. Znám i slušné romské rodiny, šikovné romské děti a těch mi je líto, ty si to za ostatní opravdu vychutnají. To ale neznamená, že by se o tom nemělo mluvit.
O romské otázce se dnes nemluví otevřeně, každý se bojí, že bude označen za rasistu. Řeči, že se Tereza Boučková špatně strala o kluky je lež, dobře jí znám několik let a vím co si prožili, co jim obětovali,jak často chodili za "odborníky" a jak rady fungovaly, např.do zvl. školy byl ml. chlapec přeřazen protože učivo mentálně nezvládal . Navíc vůbec nešlo o to, aby nějak vynikali ale šlo o to, aby slušně žili. A toho kluci bohužel nejsou schopni.
 simona Musilova 
  • 

bez nazvu 

(30.10.2008 21:23:59)
Precteni knihy mi velmi pomohlo k vyrovnani se s mym problemem. Kdo nevychovaval cizi dite, nemuze to pochopit. Mela jsem chlapce v pestounske peci. Pri cteni knihy jsem nekolikrat zacala brecet, pocity, ktere popisovala pani Bouckova,jsem mela take. Zcela identicke,ackoliv neslo o romskeho chlapce. Jsem rada, ze o tom nekdo napsal prave takovym zpusobem. Sice tech predchozich let nelituji, ale uz bych do toho nesla.
 René Artois 


Re: bez nazvu 

(30.10.2008 21:29:52)
Simono diky za prispevek. ono je to tak, ze kolikrat je tezke zvladnout i vychovu vlastnich deti, natozpak deti, ktere opravdu nesou zivotem to, ze je rodice nechteli. a je jedno jake sou barvy...
 Lenka 
  • 

Re: bez nazvu 

(30.10.2008 21:48:14)
JInak - k tomu, co tu psala Karolka, že biologická matka jejích adopčat je v jejich očích "svatá žena", i když naprosto nejeví zájem...a že jí adopčata všechno odpouštějí...to je totiž niterný pocit, žádné dítě se dost dobře nikdy nevyrovná s tím faktem, je jeho skutečná matka ho nemiluje a nezáleží mu na ní. Je to hluboký pocit deprivace.

A možná i ten často stojí za tím, že ty "adopčata" dopadnou tak, jak dopadnou. Protože ty odložené děti to "vědí a cítí", že tady na světě nebyly chtěné osobou, která je pro mimino něco jako bůh - vlastní matka.

Tolik k tomu, když nebudu omílat ty geny...

No a LDN a kojenáky? Tzv. přírodní národy většinou ctily "ctihodné zkušené starce", zatímco děti pro ně ještě nebyly plnohodnotnými lidmi. V moderní době se situace obrátila, staří jsou bráni bohužel jako neperspektivní a přítěž, zatímco je vzýván "kult dítěte, mládí a budoucnosti".
To je jen jedna z příčin, když nebudu pitvat sociální dávky atd.
 Karolka a adopčata 
  • 

Re: bez nazvu 

(30.10.2008 21:57:09)
Přesně tak a ruku na srdce, jako 8 leté děcko bych si tu svojí maminku taky bránila zuby nehty, děti mají sklony si vše idealizovat... Náš Péťa má naštěstí milujícího otce a milující macechu, jež mu nezakazuje styk s matkou, naopak jej v tom podporuje a učí ho pro ni malovat obrázky, když už nemůžou být spolu. Snad nedělám chybu, ale když to promítnu do svého dětství, tak vím, jak jsem nesnášela babičku, když chrlila hnus na mojí mamku :-( mamku jsem nepřestala kvůli tomu mít ráda, ale babičce jsem se vyhýbala :-(
 Teraza Horáková 


Re: bez nazvu 

(30.10.2008 23:38:42)
Simono,

knihu jsem četla, debatu ne a PP nebo hostitelská péče je pro nás poměrně aktuální téma.

Pravda, přečtení téhle knihy nás docela odradilo, ne od výběru barvy pleti, spíše nám vnukla pocit "a fakt na to máme?", "fakt jsme pro ty děti v DD taková výhra?", "fakt pomůžeme, je to dobré pro ně a pro nás?".....

Proč vůbec uvažujeme o hostitelce, nebo PP, prostě máme dvě děti, úžasné kluky, rozhodně se nenudíme, ale další děti počínat nechceme a máme dojem, že v rodině je dost prostoru pro jiného prcka a že by byl vítán. Nemusí být malý, ani bílý....

Kluci jsou dvojčata, nedonošená, ale v podstatě jsou zdraví (alergie, brýle atd... to nejsou nemoci), v pohodě...
Manžel je prima táta a já jsem došla k poznání, že na tohle jsem málo máma. Není to o tom, že bych se dětem neuměla věnovat, nebo na ně nebyl čas, ale mnoho věcí vnímám dost sportovně......


p.s. kluci dodnes nebyli na táboře atd.... ale prostě je neoprašuju.

povídám si s nimi, hrajeme hry, tvoříme, lítáme po lese, pouštíme draky, jezdíme na kole, bruslíme, chodíme do kina, divadla, ale podle toho, co tu čtu, asi bych měla 24 hodin stát stráž ...... natož u PP nebo HP.


 Teraza Horáková 


a kauza geny 

(30.10.2008 23:44:39)
většina z Vás ví, že máme dvojčata. Kluky.... Jsou dvojvaječní.


VÝCHOVA VĚŘTE NEBO NE
 Teraza Horáková 


a kauza geny 

(30.10.2008 23:51:05)
většina z Vás ví, že máme dvojčata. Kluky.... Jsou dvojvaječní.


VÝCHOVA VĚŘTE NEBO NE, pardon - rychlý Enter...

stejná. neprobíhalo nic, jakože jsi o 3 minuty starší....


a oba jsou velmi citliví (zvláštně na výtky), chovají se slušně (před námi - voéééé před kamarády neřešíme :-)) no a přesto je jedno z dětí tak vzteklé, že použilo ve škole směrem ke spolužákům a učitelce slova.... který doma nikdy neslyšelo a která bych se styděla prezentovat.....


to, že v záchvatu vzteku doma prásknul dveřma, no, tak se choval poměrně často - x debat....

a pak prostě bouchly saze. Je citlivý, ale zároveň sebestředný, nesebevědomý, vzteklý........

brácha je klid sám, ne, že se nevzteká, ale prostě přijde a sdělí, že ho všichni štveme, protože....a tady vidím ty geny..... mému tátovi do jeho 60-ti nikdo nebyl schopen vysvětlit, že kdo není s ním, není proti němu, ale prostě má svůj názor a nechce mu ublížit, ukřivdit, ani ho naštvat, prostě si myslí to svoje.....

a náš syn - co tyhle geny vyfasoval přes mne - je prostě totéž...... věřte, že se snažíme...


takže na genech asi toho bude docela dost.

 Tragika 


Re: a kauza geny 

(31.10.2008 1:26:55)
Geny ani sebelepší výchovou nepřečůráš. Toť mé zjištění.
Boučkovou jsem četla a má můj hluboký obdiv, nejen jako autorka, ale i jako matka.
 René Artois 


Re: a kauza geny 

(31.10.2008 8:19:05)
Tragika psala Geny ani sebelepší výchovou nepřečůráš. Toť mé zjištění.

tywoe, tak se asi pohrnu hledat nekoho s romskymi geny, bo ten nas geneticky zaklad je dost vadny. namatkou:
- causa kurim
- causa heparinovy vrah
- causa Fritzel
- ten finsky kluk co rozstrilel spoluzaky
- ta pani z kladna co ozrala udusila dceru
- ten hnus, co zabil manzelku jejiz prijmeni privlastnil, aby byl cool
- ta smejdka, co zabila vlastniho syna za pomoci "pritele"
- hitler...

to tedy budu mnohem radsi, dyz geneticky moje deti budou mit zakodovanou nejakou tu ukradenou slepici...
 Kudla2 


Re: a kauza geny 

(31.10.2008 8:30:08)
René, hezký...

mmch dnes jsem objevila toto:

http://www.novinky.cz/clanek/153179-romsky-policista-kryl-rasovy-lync-ceka-ho-soud.html

je dobře, že i tito pachatelé budou potrestáni. Rasismus funguje i naruby a není sebemenší důvod ho v opačném gardu promíjet.
 René Artois 


Re: a kauza geny 

(31.10.2008 8:36:17)
kudlo v tom mas recht. proste grazly trestat tak jak si zaslouzi. akorat je zase v titulku videt to, co vlastne vyvolava dojem, ze se romove dopoustej trestni cinnosti ve vetsim meritku. v znamem pripadu najemnych vrazd figurovali rovnez policiste, ale videl nekdo nekdy titulek "cesky policista se podilel na najemnych vrazdach" "gadzovsky osetrovatel zabijel heparinem" "skupina cechu brutalne tyrala deti" "cech zabil manzelku a na verejnosti predstiral jeji hledani"...
 Kudla2 


Re: a kauza geny 

(31.10.2008 8:44:16)
René,

obecně máš pravdu, ale v tomto konkrétním případě je na místě, že je to tam uvedeno, protože celý případ vznikl vlastně kvůli tomu, že někdo byl Rom a někdo Nerom (rasistický útok). Stejně tak by napsali dejme tomu, že skin zaútočil na Roma.

 René Artois 


Re: a kauza geny 

(31.10.2008 8:49:43)
Kudlo vyborny priklad, kdyz skin zautoci na cikana, tak v titulku zase bude "skin zautocil na roma" nikoliv "cech zautocil na roma" :))) skin muze bejt cech, slovak, madar, nemec ba dokonce i rom :))) ono by to chtelo znat trochu podstatu slova skinhead. toto hnuti ma nekolik zcela odlisnych smeru, takze je ono takovy titulek stejne nespravedlivy i vuci skinum ;)

Jano jaxes vyspala? :)))
 paseka 


Re: a kauza geny 

(31.10.2008 10:08:15)
to už je trochu přitažený za vlasy, ne?! to přece není rasismus, ale pouze označení skupiny obyvetel česka. když je někdo z Prahy, tak ho přece taky označíme pražák a nikdo to nebere jako nějakou diskriminaci nebo tak něco. nebo přistěhovalec, nebo emigrant, nebo metalista.... nesnažte se být za každou cenu světoví a hledat rasismus tam kde není. pak se to dá lehce zneužívat a na rasismus se odvolávat i v absurdních situacích...
 kreditka 


Re: a kauza geny 

(31.10.2008 10:16:25)
To je právě to, že dnes se za vším vidí jen rasismus. Když Čech na padne Roma z jakéhokoliv důvodu hned se uvádí rasistický podtext i když třeba k napadení došlo např. kvůli krádeži.

Nedávno byla v médiích zpráva o myslím Dělnické straně, která vlezla na sídliště janov - jestliže tam porušovali zákon tak bych je pozavírala a byl by pokoj, ale zrovna tak bych pozavírala Romy, kteří tam zákon porušovali taky. Bohužel bylo opět prezentováno pouze to, že dělnická strana porušovala zákon a Romové se pouze bránili. Na nějaké bránění je tu policie a ne basebalová pálka.
 René Artois 


Re: a kauza geny 

(31.10.2008 10:22:06)
paseko pletes si to :))). nemam nic proti oznaceni rom nebo cikan. jde o to jak se to verejne prezentuje. grazl je grazl pak nema cenu uvadet narodnost, nebo dyz jo, tak se vsim vsude a u kazdeho kriminalniho cinu. to bysme pak nespali strachy z bile kriminality :)))
 paseka 


Re: a kauza geny 

(31.10.2008 10:41:40)
nevím co si pletu, ale ty jsi mě asi nepochopil. mě jde o to, že to je pouze označení skupiny spoluobčanů a nic jinýho. přece nejde o to, rozdělit do skupin bílý a černý nebo fialový, ale jde o to, rozdělit do skupin obyvatele české republiky! a pokud si je společnost nejlépe dovede zařadit pod jednookými, tak budu používat jednooký, nebo invalidi, nebo romové. je jedno jakou kdo má barvu. pokud by kradli vozíčkáři, tak v novinách napíšou vozíčkáři kradli, pokud kradou blondýny, tak tam bude blondýny kradou. a když pořád mluvíš o těch trestných činech, tak tam se sice nepoužívá, že běloch kradl, ale třeba zase muž z ústí nad labem. zase další označení skupiny obyvalel ČR!
 zuzini 


Re: a kauza geny 

(31.10.2008 11:10:28)
René, tak to máš recht Skin zaútočil na Roma
Tenhle titulek je skutečně vůči skinheadům nespravedlivý. Málokdo ví, že tito lidé mají své kořeny na Jamajce a že byli v mnohých případech černoši.
Na Romy neútočí skinheadi, na Romy většinou útočí neonacisté nebo chcete li "nácci"
 Jana 
  • 

Re: a kauza geny 

(31.10.2008 8:38:51)
René,četla jsem Tvé příspěvky,připadáš mi jako úplnej trotl.Radši nepiš už nic...
 Liné 
  • 

Re: a kauza geny 

(31.10.2008 8:50:13)
tak to já s ním zase naopak souhlasím, stejně jako s každým, kdo všem měří rovný dílem a neřeší geny, rasu apod.
 paseka 


Re: a kauza geny 

(31.10.2008 9:50:33)
????? haha ??????
 kreditka 


Re: a kauza geny 

(31.10.2008 10:03:54)
Jak zjišťuji sama na sobě, tak jsem podědila nějaké výrazné geny po otci - čím jsem starší, tím jsem mu povahově podobnější.

Raději ať mě děti na starý kolena něčím majznou po palici než se naplno projeví tátovy geny. ;((
 Kristýna 
  • 

Rasismus (?) 

(31.10.2008 9:34:34)
Já osobně jsem už unavená z toho, že cokoliv se kolem romů děje, je to považováno za rasismus. U nás v ČR je rasismus naopak, cigáni můžou všechno a vše je jim tolerováno, protože jsou chudáčci "utiskovaní". Autorka roku kohouta si "dovolila" něco napsat a hned je na ni trestní oznámení. Proč? Protože napsala o svých zkušenostech? Proč se o romech nesmí mluvit, ale ihned máte reportáž, kde se několikrát zdůrazní, že asiat něco udělal (napadl, ukradl, zabil), ukrajinec udělal (napadl, ukradl, zabil), ale u roma se to říkat nesmí, protože by to byl rasismus? Ale u toho asiata a ukrajince je to také rasismus. Já např. považuji za rasistickou reklamu na i-legálně, kde šikmoocí lidé pálí na černo CD s hudbou. Rasismus jak vyšitý!!!! Představte si reklamu, kde by romská rodina nešla někde krást, protože by se bála nějakého super poplašného zařízení. Bylo by to ve stejném duchu jako reklama i-legálně s asiaty, ale strhlo by se kolem toho strašně povyku.
 kreditka 


Re: Rasismus (?) 

(31.10.2008 9:54:07)
~R^~R^~R^ To by asi autoři dotyčné reklamy nepřežili" :-D:-D:-D
 Efča+ Ondrášek04+Ája06 


šmarjá ! 

(31.10.2008 12:29:26)
teda já nevím jestli jste tu knížku skutečně četla. Fakt podezříváte paní Boučkovou za nedostatek citu k dětem? TO snad ani nemyslíte vážně! To že jejím otcem byl kdo byl je jiná věc. Já myslím že paní Boučková byla nsemírně zklamaná že to s klukama nevyšlo a je dobře že upozorňuje na to že někdy to tak může dopadnout. Sundává potenc. adopt. rodičům růžové brýle, ale po pravdě kdo do toho skutečně jít chce, tak do toho půjde. Já držím paní Boučkové moc palce a fandím jí. A držím palce všem ostatním aby to klaplo s výchovou jak adoptivních tak i vlastních dětí. Někdy to není jednoduché.
 Bonpara 


slušné romské rodiny 

(31.10.2008 15:13:45)
Píšu pár postřehů z pozice člověka, který žije a pracuje ve čtvrti hodně obývané Romy. Tzn. jsem s nimi v každodenním a mnohaletém kontaktu, aniž by to byl nějaký můj cílený zájem. Z diskuze mám pocit, že Romové jsou vykresleni jako nějaký lidožroutský kmen z doby kamenné.

jenže-

1. Asi tak 80 - 85% romských rodin se o své děti STARÁ a VYCHOVÁ JE stejně dobře jako bílí. Vozí miminka ve stejných kočárcích jako bílé matky,oblečky kupují ve stejných sekáčích, romské děti jsou ostříhané, nepodvyživené, normálně oblečené
( některé lépe, některé hůře ), mají boty a netoulají se v noci sami po sídlišti.
2.Romské matky nakupují ve stejném krámě jako bílí a taky dětem dopřejí Bobíky, Jupíky , Kindervajčka a šunku.
3. Z okna vidím na zvláštní školu a každý den tam romské mámy ve 12 čekají s kočárky a sourozenci na prvňáčky a menší děti, které nemohou ještě jít domů samotné.

Tohle jsou normální romské rodiny, kterých je naprostá většina. Takové ale nedávají děti do kojeňáku a děcáku k adopci.
Do KÚ se dostanou děti prostitutek, feťaček, a jiných asociálů a ty bohužel mají velmi pravděpodobně genetickou zátěž.
Záměrně nemluvím o zneužívání soc. dávek, protože zato je zodpovědný ten, který je zneužívat nechá. kreditka 


Adopce neničí TB, ale stát 

(31.10.2008 19:28:57)
Nechápu, proč všichni napadáte Terezu Boučkovou za to, že odrazuje od adopcí, napsala jen svoji zkušenost na základě které asi těžko bude adopce vychvalovat do nebe.

Podle mě ničí dětem v dětských domovech život stát a jeho natvrdlé zákony. Jak je možné, že stát bere jako zájem rodičů o dítě pouhý pohled, či telefonát jednou za půl roku??? Co je to za zájem když jen díky této stupidní lhůtě je fůra dětí zbytečně v dětských domovech? Co je to za rodiče, když v lepším případě jednou za půl roku přijedou za dítětem, naslibují mu hory doly a pak skutek utek. Proč tyto děti nemohou být šťastné v rodinách, které by je milovali a mají považovat za rodiče ty, kteří je kdysi zplodily a teď jim občas pošlou pohled?

Neodsuzujme Terezu Boučkovou, pokusila se dát dětem domov, bohužel i ta největší láska má své hranice. Možná se ozvaly geny, možná to bylo špatnou výchovou, ale teď už s tím stejně nikdo nic neudělá. Není dobré mluvit jen o kladech adopce, je potřeba mluvit i o záporech. Adopce není nic jednoduchého a každý si to musí srovnat v hlavě jestli
 kreditka 


Re: Adopce neničí TB, ale stát 

(31.10.2008 19:30:50)
na ni bude stačit či ne.

Omlouvám se, že jsem první část nedopsala - malá mi chtěla pomoct psát :-)
 Gábi, 2 děti 


To myslíte vážně?! 

(1.11.2008 10:06:10)
Sledovala jsem kolotoč kolem poslední knihy Terezy Boučkové a říkala jsem si, kdo normální mohl útočit proti ní výroky "o rasismu". Tak Lenka Procházková je tedy jedna z nich. Čiší z toho, že když se děti nevyvedou, je to vždy chyba rodičů. A hlavně matky, že?! Kdo děti má a vychovává, tak chápe, že může mít jakékoliv představy o tom, jaké by jejich děti měly být a ejhle - ony nejsou ...
Tereza rozhodně neútočí proti Romům, ani nerozmlouvá adopce, vypráví svůj osobní zcela reálný příběh a zkušenosti.
Upřímě, kdo z rodičů vlastních či adoptivních malinkých děti, by si dokázal představit, že za 15, 20 let bude prožívat něco takového ... Také velice dobře upozorńuje na mezery v legislativě a systému "výchovy" mladistvých delikventů.
Pokud sledujete příběhy Macešky, také se dovíte i něco jiného než "samá pozitiva". Je lepší zavírat oči a opakovat klišé, že "děti jsou největší štěstí"?!
 10.5Libik12 


Jako knížka,..prosim 

(1.11.2008 22:26:39)
Kniha o čemkoliv je uměním nebo pokusem o něj, ve smyslu příběhu o černých zlořádech v jedné bílé rodině Boučková nemůže být rasistická, je to knížka. Horší je, že se pasuje na socioložku a vyhlašuje do světa prdlý soudy o tom, co jde a nejde, dává generalizující rozhovory a vahou své autority se nad rámec literatury vyjadřuje v tom smyslu, že černé adoptivní děcko je průser. V tom je rasistická na hranici trestní odpovědnosti.
 Marie 
  • 

Znama adoptovala take.... 

(1.11.2008 23:08:56)
Znama adoptovala romske dite take. v dobre vire, ze z nej udela dobreho cloveka. Dnes by vam vsak rekla neco hodne podobneho co je napsano ve zminovane knizce....

Dokud bylo dite pred pubertou, vse bylo v poradku, zdalo se, ze nebude zadny problem, mily clovicek, pod vlivem vychovy adoptivnich rodicu....

Jakmile vsak dite dospelo do puberty, naprosto se zmenilo a slo cestou svym genu, pro adoptivni rodice obrovske zklamani....

Typuji, ze pisatelka clanku asi mnoho romu ve svem okoli behem sveho zivota nemela....
 iva,3 biologické děti,1 romská holčička v PP 
  • 

Re: Znama adoptovala take.... 

(22.2.2009 3:26:35)
MÁM POTŘEBU NAPSAT-MILUJI SVOJI MALOU HOLČIČKU A VŽDYCKY BUDU.BEZ PODMÍNEK,PROTOŽE JSEM JI OPRAVDU PORODILA V SRDCI.VŠEM BYCH PŘÁLA TU KRÁSU.
 Tulka 


Re: Znama adoptovala take.... 

(22.2.2009 7:21:13)
Ivo,moc krásně jsi to napsala~s~,k tomu není co říct.
 PetS41 


Re: Znama adoptovala take.... 

(22.1.2011 1:07:47)
Přeji Vám abyste tohle mohla říct i za 10-15 let. I když já miluji svoji "holčičku" i když mi tu vykopává dveře a nazývá mě vulgárně vagínou.
Víte jak byla sladká, když se ke mně tulila každou noc?
 Rozmarina 


Pravda není rasismus ! 

(2.11.2008 8:16:47)
Přestaňme už konečně s tou "politickou korektností". Paní Boučková má (na rozdíl od drtivé většiny z nás) s Romy vlastní zkušenosti, takže je namístě se jimi vážně zabývat a ne je trapně shazovat jak to činí autorka. 100%-ní pravdou je, že vůči jiným etnikům (Vietnamci, černoši,...) my Češi problém nemáme. I to podporuje tvrzení paní Boučkové.
 Reya 
  • 

Boučková 

(6.11.2008 20:14:20)
I když jsem ráda, že existuje i knížka, která ukazuje stinnou stránku adopce (ten, kdo o ní vážně uvažuje, se ale určitě nenechá strhnout výhradně jí a určitě si najde i jiné prameny ke studiu), ovšem pravdou je, že určitou chybu zde vidím i na straně paní Boučkové. Totiž, představa, že jsem dítětem, o kterém jeho rodiče (nebo i jen jeden) natočí film, ze kterého vyjdu jako "problémová", mi asi ve vztahu k nim či v přesvědčení o jejich upřímné lásce, zrovna nedodá. Takže pokud tu padlo, že možná se chtěla paní Boučková zviditelnit na úkor svých dětí, pak možná na každém šprochu pravdy trochu.
 Marti+Maty+Niki+Teri+Vojta 


Ovlivnila osvojitele? 

(3.12.2009 7:31:30)
Bohužel, musím říci, že ano. Pohybuji se v oblasti NRP (náhradní rodinné péče) profesionálně a mám tak možnost sledovat, jak tyto mediální kauzy ovlivňují žadatele o osvojení a pěstounskou péči. Nejdřív to byl před několika lety rozhovor pro Marianne, který byl takovou první vlaštovkou před Rokem kohouta. V obou případech jsme se několik měsíců setkávali s žadateli, kteří říkali "zvažovali jsme přijetí romského (poloromského) dítěte, ale když jsme to četli, tak jsme se rozhodli neriskovat". Asi měsíc po vydání Roku kohouta se dokonce objevil případ pěstounů, kteří již chodili na návštěvy za romským chlapečkem, a z obavy "z genů" ho nakonec odmítli. Pár měsíců, pár pěstounů... a pár smutných dětských očí, které možná ze zbytečně vyvolané hysterie prožijí úplně jiný život než mohly. Přeberte si to.
Sama jsem pěstounka (ano, naše děti jsou romské) a psycholožka. Pracuji s pěstounskými rodinami, které přijaly romské i neromské děti. Ze zkušeností si troufám tvrdit, že problémy přijatých romských dětí se ve většině případů neliší od problémů přijatých neromských dětí, protože primární příčinou je citová deprivace a raná traumatizace plus genetická výbava obecně, nikoli nějaké "romské" geny či "toulavá krev". Sekundární příčinou jsou ovšem výchovné a komunikační problémy v období dospívání, kdy dítě hledá svou vlastní identitu, kdy mu velmi záleží na tom, aby byl přijímán svými vrstevníky, aby bezpečně věděl "čí je". Což je pro tyto děti dvojnásob obtížné: těžce se srovnávají s tím, že jejich biologičtí rodiče
se o ně nedokázali postarat a k tomu ještě jsou neustále konfrontovány se zjevnými či polovědomými projevy rasismu (od nadávek do černých hub po to, že si polovina cestujících instinktivně zkontroluje kabelky, když romský mladík či dívka nastoupí do tramvaje). Pokud jejich (náhradní) rodiče sami nemají ve svém vztahu k Romům jasno, s dětmi se o jejich původu raději nebaví a nepomůžou jim tohle těžké vývojové období překonat, není divu, že dítě může začít jednat podle vzoru "nejlepší obranou je útok", utíkat z rodiny atd.
Nechci paní Boučkovou obviňovat, věřím, že stejně jako většina rodičů dělala, jak to nejlíp uměla. Bohužel ve své situaci zůstala sama a nezvládla ji.
 Tereza Boučková 
  • 

Vaše příkré soudy 

(11.11.2008 14:21:49)
Milé adoptivní mámy,
se zájmem jsem si přečetla vaše názory na můj román, můj život, mé (ne)výchovné metody, mé zhoubné názory v románu i rozhovorech... Mohu vás ujistit, že i na moji rodinu lidé i prodavačky většinou divně koukali, že si nás prohlíželi a také nás "zasvěceně" komentovali. Taky nás tvrdě kritizovali - většinou za zády nebo anonymně - jako mnohé z vás (včetně sousedky, co žije nedaleko a všechno o nás ví).
Z názorů vás, nesmiřitelných adoptivních matek, se dozvídám, že jste na mateřství (na rozdíl ode mě) připravené výborně a nic vás nezaskočí ani nerozhází. Tenhle váš jednoznačný pocit však prověří až puberta vašich dětí! Dokud ji neprožijete, nevíte nic.
Přeju vám, aby vás zážitky, podobné mým, nepotkaly. S přijatými dětmi je to mnohem větší loterie, než si teď myslíte a připouštíte. Vaše dnešní příkré soudy se vám možná vrátí obloukem. Nepřeju vám to.
 Jana, učitelka, vychovatelka 
  • 

Re: Vaše příkré soudy 

(8.3.2010 1:47:11)
Vážená paní Boučková, poslední příspěvek do diskuse k Vaší knize na této stránce je poněkud staršího data, téma je však stále palčivější...z mnoha důvodů...krize ekonomická především, vždyť primární potřeby, jež zahrnuje, nás zasáhnou nejdříve; krize společnosti ve smyslu krize mravních hodnot - bohužel - v těsném závěsu...
Pseudohumanismus, který hlásají rádoby zasvěcené příspěvky, je mnohem škodlivější než akce pravicových radikálů - vyvolává ještě větší vlnu nevole, která je odezvou na celospolečensky vnímanou nespravedlnost v nerovném přístupu státu k občanům této společnosti.
Ani neutuchající pedagogický optimismus(třicet let praxe v práci s dětmi) nemůže změnit můj pravdivý náhled na "vnímání" romského etnika...
Resume - souhlasím s Vámi, ačkoli jsem žádné romské dítě neadoptovala, jen se snažím je vychovávat, protože se o ně vlastní rodiče nestarají...
 PetS41 


Re: Vaše příkré soudy 

(22.1.2011 1:05:57)
Paní Boučková, pravdu díte. Mám adoptované dvě děti. Upozorňuji neromské,ale poločernoušky. Starší má pubertu šílenou. Policajti mi ji přivezli jen jednou. Ale není všem dnům konec. Tituluje mě vulgárně jak může narosto nahlas a bez výčitek se se mnou poprala v mém těhotenství.
Ted se ozvala její biologická máma a naše holčička řekla, že ji nezajímá,že má mámu jen mě.Má hrůzu,aby máma nebyla cikánka, aby ona taky nebyla cikánka. Moc nám nevěří, že je mulatka. Upozorňuji, že opravdu rasistka nejsem.Ale dcera má špatné zkušenosti s chováním ostatních lidí(když ji bylo 10 let,tak jsme se nastěhovali do nového paneláku.Druhý den je vyháněl nějaký všimavý důchodce z domu,aby tam nešmejdili, co ukrást.Když řekli, že v domě bydlí.Tak jim odpověděl, že v domě žádní cikáni nebydlí. Naše společnost nepřijímá romy, tak jako ostatní etnika.Ruku na srdce, kolik z vás si instiktivně stiskne kabelku, když se vedle vás v tramvaji postaví puberťák snědší pleti? Hlásím se, že já tedy jo!!
Druhé dítě je černoušek , kluk, puberťák s pubertou snů. Zlatej, milej, citlivej.Projevy jsou jen občasné stavy melancholie, občas někde hambatý obrázek.
Tak nevím jestli jsem špatná máma, nebo tím, že moje dítě má špatné geny, nebo tím, že společnost od tmavých spoluobčanů neočekává nic dobrého. znám i případy nepovedených adopcí bílých dětí a povedených děti romských. A vlastně sni já neumím říct, jestli je naše adopce povedená nebo není.
 Betina 


Re: Vaše příkré soudy 

(30.6.2015 15:56:35)
Dobrý den paní Boučková, víte, on je prostě fakt, že prožitá zkušenost je nezastupitelná, můžete varovat a informovat, ale uvěřím, až tu zkušenost také budu mít. Zpětně teď po několika letech už ve mě jako adoptivní matce nevyvolává článek a vaše kniha takové emoce.
Víte my adoptivní rodiče máme všechno o něco těžší už jen proto, že je stále někde v pozadí přítomné takovéto očekávání problémů.
V podstatě je to takový strach z neznámého. My se snažíme, děti milujeme, dáváme co můžeme a třeba i běžné situace podvědomě hodnotíme tím zmíněným strachem nebo obavami, myslím že je zcela určitě máme všichni. Špatná známka ve škole - panika - už to začíná, probouzí se geny, divné sklony - první cigareta - a jéje už je na cestě k závislosti atd. Prostě se o ně bojíme snad ještě víc než běžní rodiče. Proto asi na vás působily příspěvky příkře a posoudila jste nás jako zaryté dokonalé matky. To je ale nesmysl, je to v podstatě jen obranná reakce, když mi někdo řekne - nedělej to, nemá to cenu. A jak jako? Mám říct svému dítěti - hele kašlem na to, ty se stejně v pubertě vybarvíš, budeš problémovej, stornujem to, my chceme mít na stáro klid.
A ano přiznávám, že po začátku puberty a takových prvních projevech, mě tak trochu "sklaplo" a došlo mi, že se nás se to týká taky, že malej sladkej úžasnej chlapeček hledá svoji identitu a že to nebude vždycky procházka růžovou zahradou. Po takovém prvotním řekněme "šoku" přišlo poznání, že právě teď pro něj musíme být tou pevnou součástí jeho světa, že i když kope a chce si jít za svým - ze všeho nejvíc potřebuje tu jistotu, že my tady pro něj vždycky budeme. Že se budu zlobit a budu hartusit, ale když mě bude potřebovat, může se na mě spolehnout. Oni jsou ještě mnohem, mnohem nejistější než ostatní puberťáci a potřebují někam patřit, mít ten pevný bod, strašně moc. No ano - takto napsané to vypadá tak až kýčovitě a knižně.
Nemůžu dávat zatím jiné rady a moudra, zdaleka není puberta za námi a já nevím, co ještě přijde.
Třeba i já po čase zatrpkle sdělím, že jsem to neměla dělat, nevím, fakt ne.
Ale pořád to nevidím tak černobíle - my jsme byli ti dobří a oni jsou ti špatní.
Schází se tolik, tolik různých faktů - povahy, naše chování, naše zkušenosti z rodiny, naše vztahy doma, naše vyzrálost - a je tolik variant, kdy si nemusí sednout se založením dítěte, jeho povahu, jeho vlastnostmi (které nemá po nás samozřejmě), zkušenostmi a do toho ještě ve vašem případě jiné etnikum.
Je to jako v partnerství - někdo prožije krásné, bez zklamání, někdo toho není schopen a nelze jednoznačně říct, že si to zavinil sám.
A tak stále zůstávám optimistou (neboli neiformovaným pesimistou) a věřím, že i adopce může dopadnout dobře.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.