| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Jak základní škola poškozuje děti

 Celkem 286 názorů.
 Michaela Pecharová 


První třída 

(16.10.2008 9:18:59)
Dcerka je teď v první třídě. Co mohu posoudit, je to ve škole úplně jiné, než když jsem já byla prvňáček. Výkresy nosí domů minimálně dvakrát týdně. Mají ve třídě koberec a několik hraček, část vyučovací hodiny třeba tráví právě hraním a při počtech počítáním víček od PETek atd. Ve třídě mají v akváriích živá zvířata, o která se starají a povídají si o nich. Ze začátku nedostávali jedničky, ale razítka s ježkem a jinými obrázky, vždy k nim měli nějakou básničku. Jedničky si pak děti na učitelce samy vynutily. V pondělí se nebudou učit - budou slavit den stromů :-). Nevím jak, je to překvapení. Na hodnocení je po několika týdnech určitě brzo, ale dcerce se ve škole líbí, je nadšená ze všeho, hl. paní učitelky, vždycky se tam těší. Uvidíme za pár měsíců či let, ale mne osobně by potěšilo, aby to takhle zůstalo.
Zásadně však nesouhlasím se stylem výuky jazyků na školách - jak se může známkovat znalost gramatiky a navrčení slovíček... My s manželem vždycky říkáme, že je důležité se domluvit. Oba mluvíme anglicky velmi dobře, on se naučila jako samouk, já ve škole. On má neuvěřitelnou zásobu slovíček, já zase zvládám gramatiku, kterou on vůbec nezná. V tomhle směru je určitě velký prostor pro změny. Ale se současnými platy si těžko základní školy budou moci dovolit kvalitní učitele nebo rodilé mluvčí. Jeden příklad za všechny - právě chodím do jazykovky na přípravku na státnici z Aj. Chodí tam i jedna učitelka ze ZŠ, která se učí anglicky, protože o její předmět - němčinu, není takový zájem. Nic protí ní osobně, ale patří mezi nejpomalejší a méně znalé ve třídě. A rozhodně nechci, aby takováto učitelka učila jednou moje dítě... Není to nic proti ní osobně. Takové štěstí, jako jsem na gymplu měla já - že jsme poslední 4 roky měli rodilé mluvčí, se mojí dceři nejspíš nepoštěstí. Na ZŠ určitě ne. Proto plánujeme, že pokud na to bude mít, chtěli bychom ji dát v páté nebo čtvrté třídě na jinou školu, kde je možnost rozšířené výuky jazyka nebo kde učí rodilí mluvčí.
 fisperanda 


Re: První třída 

(16.10.2008 9:34:17)
Jazyky na škole jsou věčný problém. Pokud tam fakt není rodilý mluvčí, nebo aspoň kvalitní učitel, je to ztráta času. Na základce jsem se učila angličtinu tři roky, na střední škole pět let. Pořád jsem u základů. Až teď se to snažím dohnat a pořádně se do toho ponořit, protože bez angličtiny si vážně připadám jak debil. Jak kdybych neuměla psat. V tomhle by měla škola každopádně přidat.
 kreditka 


Re: První třída 

(16.10.2008 10:24:31)
No moje znalost aj skončila na ZŠ, kde jsme měli výbornou učitelku, nebyla rodilá mluvčí, ale s jejími znalostmi, které nám předávala jsme se byli schopni domluvit. Pak jsem nastoupila na střední, kde nás "učil" chlap, který sice pobýval nějaký čas v Anglii, ale místo snahy nás něco naučit žvanil celé hodiny o svých útrapách za komunismu a útrapách jeho otce za fašistů v koncentráku - dodnes nechápu, proč nešel učit dějepis ~Rv
 Jana 
  • 

Anglictina 

(16.10.2008 17:32:03)
Me prijde v dnesni dobe opravdu uhozene, posuzovat skoly podle toho, jestli maji jiz od prvni tridy anglictinu, dokonce mi to prijde pro prvnaky uplne zbytecne, takova prvouka mi prijde mnohem dulezitejsi. Nemyslim si, ze deti budou ve svem budoucim zivote stastnejsi, kdyz budou mit anglictinu od prvni tridy a jeste k tomu s rodilym mluvcim. Kdyz nebudou umet cist a pocitat, tak jim v budoucnu bude anglictina stejne k nicemu. A abych ve treti tride rvala dite ze skoly a davala ho do jine jazykove, aby melo anglictinu s rodilym mluvcim, to mi prijde uplne na hlavu. Kamarady ze tridy bych rozhodne neobetovala, dite potrebuje klid a zazemi, stejne prostredi a ne kazde 2 roky menit skolu, podle toho, ktera je dle nazoru rodicu lepsi. Krome toho jsem presvedcena, ze prumerny clovek, kdyz chce, tak se novy jazyk nauci za 4 roky, ale musi se ucit, nejenom bezmyslenkovite dochazet na kurs. S anglictinou jsem zacala v 11 letech a s nemcinou ve 14 letech a v obouch jsem po 4 letech zacala cist knihy. Takze si myslim, ze detem nic neutece....mozna ta prvouka a hudebka
 Markéta, syn 6 l. a čerstvé miminko 
  • 

Re: Anglictina 

(17.10.2008 10:00:37)
S tím souhlasím, připadá mi, že v první třídě mají děti dost co dělat s tím naučit se ovládat tužku aby z ní lezla písmenka, číst a počítat, a samozřejmě také vydržet skoro čtyři hodiny udržet pozornost, natož se učit anglicky. Na cizí jazyky mi přijde času dost, já jsem na angličtinu chodila od třetí třídy a pořádně jsem se domluvila až poté, co jsem ve 22 nastoupila do americké firmy, kde v té době bylo minimálně Čechů a česky se tedy nemluvilo. S francouzštinou jsem začala na gymplu - měli jsme strašně hodnou a milou paní profesorku, ale bohužel byla tak hodná a milá, že mimo dvou Hermion ve třídě na fráninu všichni kašlali. Na vejšce jsme zato měli bestii, díky které jsem se francouzsky domluvila poměrně rychle. Ovšem díky dlouhému nepoužívání znalost značně zchátrala..Navíc dnes je možné v průběhu střední či vysoké školy odjet na nějakou dobu do zahraničí a tam ten cizí jazyk jaksi naskakuje lépe.
 marketa 
  • 

Re: Anglictina 

(19.10.2008 12:54:03)
Určitě s Vámi souhlasím,stavět angličtinu jako to nejdůležitější ve škole mi připadá trochu mimo a vynucování si kroužku angličtiny v MŠ,tak to je úplně nesmysl-plno dětí mluví špatně česky.Rodiče ,kteří mají pocit,že na ZŠ mají učitelé mizernou angličtinu,nechť si zaplatí někoho lepšího.A odsuzovat učitele,kteří se snaží si doplnit vzdělání,tak to už by si dotyčný měl sáhnout do svědomí,jestli by byl schopný si stoupnou před třídu 20 žáků a začít učit-třeba tu angličtinu.
 DreaS 


Re: Anglictina 

(19.10.2008 16:03:11)
Musim souhlasit,uroven vyuky anglictiny je stale nedostacujici.Take bych nestavela na nutnosti vyhledavani a preferovani urcitych skol a skolek s vyukou anglictiny.Pripada mi to v dnesni dobe jako urcita moda.Mluvim z vlastni zkusenosti-anglinu jsem se ucila v podstate cele detstvi a mladi,at s rodilymi mluvcimi ci s ceskymi uciteli.Ac delali co mohli,v 35 letech jsem se odstehovala do USA a zjistila ,ze se v podstate nedomluvim-nemyslim tim bezne hovorove fraze!-Sice se mi v hlave honil prehled pouzivani ruznych casu-predminuleho,minuleho atd.,ale kdyz na mne nekdo promluvil,koukala jsem jako puk.Kdyz jsem se ocitla nekde u lekare ci na urade,bylo mi kolikrat ouvej.I na prikladu sve dcery,ktera se tady ocitla ve 4 letech a do toho veku z ust sveho otce neslysela nic jineho nez anglictinu,presto ji trvalo nekolik mesicu zacit mluvit plynule.Byla bych pro to,aby se deti ve skolkach a skolach nejprve naucili poradne svuj rodny jazyk a pozdeji je treba na stredni skole vyslat na zkusenou do anglicky mluvici zeme.
 Zdenka_ 


Re: První třída 

(16.10.2008 22:06:00)
My měli na gymplu konverzaci AJ, vedl to rodilý mluvčí, Angličan, byl chemik nebo tak něco, absolutně neuměl učit, z toho jazyka něco předat, byl to nejhorší učitel angličtiny, kterého jsem zažila :( Přitom rok předtím jsme měli nějakou Kanaďanku a to bylo naprosto super, díky ní jsme skutečně byli všichni schopní se normálně anglicky bavit, což šlo příští rok s tím Angličanem do háje :(
 Vlk ( dcery 22 a 18) 
  • 

ještě něco 

(19.10.2008 19:06:50)
Váš závěr není dle mého názoru úplný. Pro naučení jazyka nestačí jenom čas ve škole a dobrý učitel, ale také vlastní snaha a motivace žáka, v neposlední řadě i podpora z rodinného prostředí. Ti, kdo ji nemají, končí po pěti letech výuky stále na úrovni " věčných začátečníků". Ale vždycky je jednodušší říci, že jsme neměli dobrého učitele a v případě opravdu velkého nedostatku jiných argumentů ještě zmínit ten o dědictví komunismu :-)))
 .´.. 


primární  

(16.10.2008 9:47:16)
funkcí školy je děti indoktrinovat.
 Petra 
  • 

3O dětí a nutnost sedět v lavici! 

(16.10.2008 11:14:28)
--to byla naše první třída s dcerkou. Bylo tolik dětí a tak malý prostor, že to nešlo jinak.
Problém je i v některých učitelích - že někdy neučí rádi, ale jako zaměstnání, a i v tom, že na školství jde žalostně málo penez!
I když - jak kde, jak ve kterém městě.
V LIberci se staví jen samé sportovní haly, miliardy jsou na sportovní hry a dovážky sněhu pro sportovce a stavbu betonových příšerných obchodních center - a na školy - se zvysoka prdí!
 Dana, prvňáček 
  • 

Re: První třída 

(16.10.2008 15:15:38)
Taky mám prvňáčka a taky sleduju, jak moc je to jiné, než před 30 lety, kdy jsem chodila do první třídy já. Taky mají kobereček, hračky a zvířátka. Paní učitelka je věku mé maminky, tedy babičky našeho syna a má neuvěřitelnou trpělivost a krásný přístup k dětičkám. V úterý jsem byla na první rodičovské schůzce a s překvapením jsem zjistila, jak moc a co vše se dá na takové schůzce řešit. Sledovala jsem přestřelku dvou maminek, kdy jedna zastávala názor, že by paní učitelka už měla rozdávat i dvojky, druhá naopak si myslí, že pro prvňáčky je dost velká zátež už to, že chodí do školy. A přidávali se ostatní rodiče, někteří byli pro tzv. dril a dvojky aneb děti se musí nutit, aby se něco naučili a musejí mít motivaci, a někteří pro ten druhý, volnější přístup. Já byla vychována jako typické komunistické dítě, tedy učitel byl autorita, vlastní názory a odlišnosti byly nežádoucí, tělocvik v hrozných modrých trenýrkách s kapsou, ve třídě nás bylo 38, takže nějaký individuální přístup byl předem vyloučen atd. Tedy zastáncem drilu rozhodně nejsem. Ale nemohu se přiklonit ani k druhé straně. K tvorbě a metodice školních osnov se nemíním vyjadřovat, ale myslím, že to není ani o šklních osnovách, jako o osobnosti učitele. A těch dobrých, kteří jsou autoritami ze své přirozenosti a navíc mají dobré pedagogické schopnosti předávat vědění, je počertu málo. Učiteli přece nemusí nabíhat žíly na krku od toho, jak řve, na to aby si ho děti vážily. Ale to byo tenkrát. Jak je teď, se vstupem mého dítěte teprve zjišťuju.
 fisperanda 


Problém je jinde 

(16.10.2008 9:29:54)
Škola je zlo, to ví každej. Ale co s tím? Nějaký návrh? Ano, dětem je potlačovaná individualita, fantazie, jsou nuceny chovat se stádovitě. Ale je to potom jinak? Co střední školy? Co zaměstnání? Když si představím, že škola z každýho vychová silně individuální bytost s vlastním názorem a schopností prosadit se, kreativně myslet a bude pěstovat v dítěti pocit jedinečnosti, tak takto vychovaný jedinec potom těžko zasedne někam za přepážku mezi sto dalších lidí v kanclu, těžko se spokojí s tím, že každý den něco nadatlí do komplu a nikdo si ho ani nevšimne. Chtít dělat změny je super, ale ten problém je daleko hlubší, než prostě změnit školní osnovy. Měl by se změnit přístup k lidem jako k jedincům, brát v potaz jejich odlišnosti, neodsuzovat je podle vzhledu, nebo podle toho, že mají "divný nápady", jiný názory, lidi by mezi sebou měli umět diskutovat a respektovat se. A na tohle si myslím, že společnost připravená není.
Hlavní problém dnešních školních osnov vidím v tom, že systém je zastaralý. Děti sou přetěžovaný vědomostma, který si myslím, že jsou naprosto zbytečný. Informací je, hlavně díky internetu, všude dost, děti by měly být vedený k tomu, umět si informace dohledat, dobrý by taky bylo kdyby v nich někdo podnítil zájem o určitou věc, například o fyziku. Ale tlouct děckám do hlav goniometrický funkce, to se mi zdá příliš.
 Jája 
  • 

Re: Problém je jinde 

(16.10.2008 9:54:46)
Fisperando, problém je v tom, co komu natlouct do hlavy. Jednomu jsou zbytečné goniometrické funkce, druhý se jimi bude živit. Jeden nepozná pšenici od ječmene, druhý bude zemědělec a třetí pekař a ti to zrovna budou potřebovat. Právě škola jim má dát základy od všeho.
 Katka,kluci 6 a 10 
  • 

Re: Problém je jinde 

(16.10.2008 10:26:11)
Souhlas.Projevy odporu vůči školní matematice ze strany humanitně zaměřené části populace jsou dnes ale na denním pořádku (viz. návrhy podoby státních maturit). Přátelé,představte si,že existuje ne úplně zanedbatelná část lidí, které ve škole matyka a fyzika nevadí,ba co hůř, kterým zase naopak vadí, že se mají učit nazpaměť báseň od J.V. Sládka....Nechte je žít, bez nich nebude čím jezdit a v čem bydlet.Mě goniometrické funkce bavily...asi nejsem normální.
 Babsi+2 


Re: Problém je jinde 

(16.10.2008 11:36:13)
Jenže tahle humatnitně zaměřená část lidí jsou žvanilové (o ničem) a vyrostou z nich politici, herci apod. A ti jsou vidět. Ne ti, kteří sedí v laboratořích a dělají opravdovou práci.
 .´.. 


Re: Problém je jinde 

(16.10.2008 12:13:19)
Humanitní vzdělání mají i překladatelé, historici, psychologové...
 Jája 
  • 

Re: Problém je jinde 

(16.10.2008 13:44:18)
A taky třeba lékaři nebo právníci.
 Ala 
  • 

Re: Problém je jinde 

(16.10.2008 21:51:48)
Bohužel na mnohých lékařích a právnících se právě tohle projevuje neschopností logického myšlení.
 Zuzina, dvě děti 
  • 

Re: Problém je jinde 

(20.10.2008 8:40:31)
Sorry, dosud jsem nevěděla, že lékaři mají humanitní vzdělání. Brácha musel studovat hlavně fyziku, matiku, chemii a biologie. Je lékař. Celý gympl se trápil s jazyky. Měl 4 z němčiny, z matiky a fyziky 1. Jojo, inteligentní, ale dyslektik.
A jen pro zajímavost, jsem právník, ale mám i přírodovědné vzdělání (samá fyzika, matika a chemie). Ono našprtat se dá všechno, ale bez logického uvažování jste jen naučný slovník.
 Ronja 
  • 

Re: Problém je jinde 

(19.11.2010 10:16:27)
A nakonec i ti učitelé, ne? to je taky povolání, místo něhož by měl člověk jít děllat pořádnou práci do laboratoře?
 nordica 


Re: Problém je jinde 

(16.10.2008 22:06:19)
Babsi, tohle jsi fakt přehnala. Takže podle Tebe, kdo je humanitně zaměřený a vystuduje humaniní obor, tak je "žvanil" a nic kloudného? No, chtěla bych vidět, co by si všichni matematici, technici a podobně počali bez učitelů, lékařů, právníků apod. A kdo by třeba psal knížky pro děti i dospělé, vytvářel noviny a časopisy atd. Nebo tohle všechno pro svůj život nepotřebuješ? Nemáš děti v mateřské školce? Nečetš noviny? Nedíváš se na televizi? Tohle dělení a kastování lidí je podle mne úplně špatně. Mmch - mezi nemožnými politiky je určitě i hodně technicky vzdělaných lidí a titul - jakýkoliv- od blbosti neuchrání.Kdokoliv je dobrý ve svém oboru - a nezáleží na tom, jaký vystudoval, tak si zaslouží úctu. Zdraví Tě humanitní žvanilka, technicky nenadaná překladatelka ;)
 Líza 


Re: Problém je jinde 

(16.10.2008 22:10:54)
Nevím, kde berete ten blud, že medicína je humanitní obor :-D
 JaninaH 


Re: Problém je jinde 

(16.10.2008 22:20:27)
Lízo, a ne? Vždyť se hrabou v člověčině! :-D
 Líza 


Re: Problém je jinde 

(16.10.2008 22:23:20)
Janino, no nejen že není humanitní, ale občas má člověk dojem, že není ani humánní ;)
 kopidlno 


Re: Problém je jinde 

(16.10.2008 22:20:32)
Medicína teda není humanitní obor to máš recht, ale nadruhou stranu by někdo měl medikům trošku toho humanitního vzdělání taky dopřát (etika, psychologie...) možná by pak nebyli v mnoha situacích jako sloni v porcelánu~j~
 Katka,kluci 6 a 10 
  • 

Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 10:33:44)
Nordico, já s tebou souhlasím v tom, že by se neměli zavrhovat ani jedni ze spektra oborů. Ale proč tedy byly v původní návrhy státní maturity (nevím,jak je to te´d, už jsem to přestala sledovat) BEZ MATEMATIKY. Byla tam určitě čeština, byl tam jazyk, pak asi odborný předmět ale nebyla tam povinná matika...To ti nepřijde jako diskriminace exaktně, technicky zaměřených lidí? Musí se nabiflit spisovatele 19.století, rozbor větný atd... Proč by se tedy ostatní maturanti nemohli naučit středoškolskou matematiku?
A ještě jedna perla, které se mi dostalo od výše diskutujícíh lékařů: Na dotaz, jak dlouho jsem studovala na VŠ techniku jsem jim po pravdě odpověděla "5 let" a následoval upřímný údiv"a co Vás tam 5 let učili ??"
 Líza 


Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 10:37:25)
Výše diskutujících? Kterých?
 Katka,kluci 6 a 10 
  • 

Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 10:44:21)
Promiń, ale domnívala jsem se, že jsi z lékařka, nebo ne? Míváš tu na Rodině příspěvky (třeba k očkování),které na mě tak působí.U JaninyH jsem se spletla,nepsala by "hrabou se", ale "hrabeme se", to je fakt. Jinak já mám mezi lékaři pár přátel a zmíněná perlička je od jednoho z nich.Nějak mi to tenkrát nesedlo a doufám, že podobnou představu o obsahu vzdělání a práce jiných oborů snad nesdílí všichni...
 Líza 


Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 10:48:56)
No právě. Vím poměrně dobře, co obnáší studium technických oborů a proto se ozývám, protože tvůj příspěvek vyzněl tak, že ti to tvrdil někdo z lékařů v této diskusi - tedy například já. To by se mě docela dotklo.
 Katka,kluci 6 a 10 
  • 

Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 10:58:02)
Nééé, takhle jsem to vůbec nemyslela. Dobře, že si to vysvětlíme.
 Helena (4 a 1 rok) 
  • 

Re: Problém je jinde 

(16.10.2008 9:55:34)
Pěkně napsáno, naprosto souhlasím.
 Pruhovaná 


Re: Problém je jinde 

(16.10.2008 10:32:30)
Fisperando, bylo by velmi jednoduché už na základce si říci, že to a to dítě bude pekař a jako takový nepotřebuje vědět, jaké jsou kde podnebné pásy a jak narýsovat trojúhelník. Naučíme ho jenom to, co bude potřebovat, může hned od třetí třídy motat housky.
To je blbost, že by se mělo učit jen to, co není zbytečný.

A matematika učí děti jako jeden z prvních předmětů chápat souvislosti, jednu z nejdůležitějších dovedností. O logickém myšlení ani nemluvím.

A nakonec k těm informacím na internetu - jednak musíš aspoň tušit, co vlastně chceš hledat a pak musíš v tom množství informací poznat tu správnou. To bez nějakého základu prostě nedáš.

Ale je pravda, že už teď se dcera v tercii učí tolik co my před lety na "vyšším" gymplu. Nadměrné množství informací biflovaných bez kritického myšlení a bez chápání souvislostí je bohužel opravdu špatná skutečnost.
 Kyti a 3 poupátka 


Re: Problém je jinde 

(16.10.2008 10:36:06)
mylně jsme se domnívala, že se v dnešním školství už "nebifluje"... leč dcera mi ve 3.tř chodí s popsanými stránkami v sešitě prvouky, že si to opsali z tabule a musí se to naučit... tož pak doma vysvětluji rozložení světových stran, ukazujem na globusu, aby to vůbec pochopila... ve škole to prostě slepě opíšou...
 Líza 


Re: Problém je jinde 

(16.10.2008 10:42:25)
Kyti, bavili jste se o tom někdy s ostatními rodiči? S vedením školy? Je možná nějaká změna?
Já nevím, tohle je právě pro mě ten jinej svět. Verča když brali světový strany a orientaci na mapě, tak chodila ze školy se spoustou vlastnoručně namalovaných plánků buď podle písemného zadání nebo podle okolí školy, fakt tomu rozumí, není to pro ni nic teoretickýho.
 Kyti a 3 poupátka 


Re: Problém je jinde 

(16.10.2008 11:14:27)
Lízo, nebavili... pro mně je to info staré zrhuba 10 dní... jak máme uč. nově od září, tak pořád přicházím na "špeky" ... tak třeba si i nosí za DÚ pracovky, co nestihli při vyuč... Takže tuhle malovala výkres, co ostatní dělali, když ona (a ještě pár dětí ze třídy) byli reprezentovat školu na nějaé akci, včera zase šila taštičku...
 Katka +3 


Re: Problém je jinde 

(16.10.2008 10:42:26)
Taky mám doma třeťáka. Učím syna doma,a kromě spousty materiálů, které si obstarávám sama, dostáváme i školní sadu učebnic. Letošní pracovní sešit z prvouky mě při letmém nahlédnutí potěšil, ale když jsem se do něj se synem pustila, zjistila jsem, že velká část otázek je formulovaná tak hloupě, že na ni může "správně" odpovědět jenom ten, kdo se učil z příslušné učebnice. Prostě tam nejde o znalosti, ale o ty správně nadrčené formulace. Dost mě to znechutilo.;((
 zuzini 


Re: Problém je jinde 

(16.10.2008 12:22:43)
Kyti, máme to stejně, dceřina učitelka neumí vysvětlovat, všechno nové musím dceři vysvětlit já, prvouku se taky musí biflovat, na vlastivědu má jinou učitelku, tam problém nemá. Stejně tak s angličtinou.
 myše, 2+2 
  • 

Re: Problém je jinde 

(16.10.2008 12:36:28)
a co teprve, když mi syn přinesl ve 4.třídě v době kdy se učili o J. Husovi - "kázal o morálním úpadku církve" - nechápu učitelku, jak může toto stvořit...
musela jsem vysvětlovat pojmy slovo od slova a pak smysl celé věty...
 Mlada 


Re: Problém je jinde 

(16.10.2008 15:19:12)
4. tř.:-) "Proč představovalo křesťanství pokrok pro lidstvo?"
 Helena, tři dospělé děti 
  • 

Re: Problém je jinde 

(16.10.2008 12:31:04)
Pokud si doma ukazujete na glóbusu, tak výuka splnila svůj účel. K tomu přesně to mělo směřovat.
 Olga 
  • 

Re: Problém je jinde 

(16.10.2008 11:58:09)
Spíš než v osnovách (co se učit a co ne), vidím rezervy spíš v osobnostní zralosti učitelů. Jenomže to je hlubší problém, který souvisí se stavem současné společnosti. Učitelé, stejně jako lékaři, politici, apod. jsou totiž víceméně jejím běžným vzorkem. Rádi bychom je viděli lepší, ale nejsou a ani nebudou.

Víc než na tom, zda se dítě učí to či ono, záleží podle mého na tom, zda si učitel dokáže žáka "všimnout", dá mu šanci, pochopí ho, ocení. Jenomže řada učitelů je vyhořelých, nebo otrávených. Otrávenost pak lze často přičíst na zodpovědnost rodičům, kteří si svoje robátko dost často neumí vychovat, hájí stůj co stůj jeho excesy a tím ničí učitelovu práci. To si jako rodiče přiznáváme poněkud neradi. Místo toho mnohdy učitelům arogantně odporujeme, že naše "mimořádné" (jak taky jinak?) dítko má přece právo na originalitu.

Nicméně vyhořelost a ztráta učitelova zájmu bere dítěti motivaci a chuť do práce. Jako rodiči se mi pátkrát stalo, že některé z mých dětí vyhrálo mimo školu nějakou soutěž, školu tím reprezentovalo a když pak přišla kopie diplomu do školy a já se ptala, co paní učitelka na to, dostalo se mi stručné odpovědi, že nic. Nechci, aby to vyznělo jako neukojená pýcha ambiciózní matky. V tu chvíli mi bylo vždycky líto nejen mého dítěte, ale všech, kteří se kolikrát tolik snaží a nakonec se setkají s naprostým nezájmem. Učitel by měl být přece tím, kdo se zajímá a umí ocenit i to, co je "mimo obor"! Pak by se nestačil divit, kolik talentu mnohdy dřímá v žákovi, kterého pokládá např. za průměrného trojkaře! A to nemluvím o tom, jak by pak takové ocenění před třídou dítě motivovalo!

Přesto musím říct, že školu tak černě, jako ji vidí autor příspěvku, nevidím. S většinou učitelů jsme spokojení a mnozí z nich dělají pro děti mnohem víc, než je jejich povinností. O tom by se dalo napsat opravdu hodně. Naposledy např. učitelka, která dává zdarma a z lásky věci (!) mojí dceři konzultace z cizího jazyka, aby ji připravila ke zkoušce, učitel na ZUŠ, který mému synovi vyměnil několikrát hodinu kvůli sportovnímu utkání, ač ji mohl bez náhrady zrušit, paní učitelka, která se trpělivě několik let věnovala mému synovi s dysgrafií tak, že na druhém stupni neměl s touto vadou žádné problémy, apod. Myslím, že přesto, že se leccos nedaří, je toho pěkného ve škole naštěstí mnohem víc.



 Peggy 
  • 

Re: Problém je jinde 

(16.10.2008 12:33:49)
Škola je zlo ? Zajímavý názor... Všechny školy nejsou stejné a neházela bych je do jednoho pytle.
 Kohnova 
  • 

Re: Problém je jinde 

(16.10.2008 17:45:39)
Fis.: mas pravdu i nemas:). Nemyslim, ze skola jako takova je zlo. Je bezmala zlo v podobe, v jake ji mame na vetsine mist my, tady u nas v Cechach (cest vsem vyjimkam). Skola, pokud by dobre fungovala, by mela krome vzdelavaci a vychovne instituce byt zachrannou siti prave pro deti, ktere by jinak pece plus anamneza jejich rodin odsoudila k prezivani v "zatoce neuspesnych" nebo rovnou kriminalite.
To, co je treba zmenit, jsi postihla velmi dobre, dodala bych k tomu jen to, co dneska nejak asi vymizelo, ci co a to je ucta ke KAZDE slusne praci (vcete te za prepazkou, v pokladne v samoobsluze, k uklizeni spiny po ostatnich bliznich atdatp..) a vnimani profesionality jako kvality nutne k vykonu KAZDE profese, vcetne kopace nebo cistice ulic.
Ono je fajn delat sefa, jenze bez armady poskoku by sef nemel komu sefovat a kdyby mu nekdo denne nelestil office, nepral a necistil outfit, nemontoval auto a notebook... a to vsechno nekdo dela, vcetne toho, ze mu na zachod instaluje toaletni papir. Dokavad si tohle sef neuvedomuje a ve skole se deti nedozvedi, ze slusny sef to vi a jeho respekt smerem k lidem, kteri pro nej pracuji, je opravnene narokovatelna vec, muzeme menit osnovy doblba a bude to jen hra.
Dokavad budeme uspesnost a kvalitu lidi hodnotit jen podle toho, jak prestizni zamestnani a z toho plynouci penize maji, bude VZDY velka cast lidi (a deti ve skole) odsouzena k frustraci z neuspesnosti.
Ja si nemyslim, ze si tohle lide, kteri deni ve skolstvi nejak ovlivnuji, uvedomuji. Bohuzel a opet cest vyjimkam a zvlast tem, kteri i pres tohle vedomi ve skole pracuji, protoze je to neco strasne vycerpavajiciho.
 Ala 
  • 

Re: Problém je jinde 

(16.10.2008 22:00:14)
A neměla by to, o čem tady píšeš, dítěti od malička vštěpovat hlavně jeho rodina? Proč všichni chtějí po škole, aby nahrazovala rodinu ve výchově dítěte? Škola snad má hlavně vzdělávat, ne? Nebo snad chcete, aby škola děti vychovávala, a rodiče je pak budou doma učit číst, psát, počítat a později i jazyky, přírodní vědy a ostatní předměty?
 Kohnova 
  • 

Re: Problém je jinde 

(16.10.2008 23:11:51)
Ala: mela. Mela by to delat rodina i skola soucasne. Realita ale je, ze se to zacaste nedeje pokud se to ma zmenit, jediny mozny zacatek je na skolni strane. Tam, kde se tahle vybava v rodinach nepredava, nelze cekat, ze se to samo od sebe zmeni. Naopak dobre fungujici skola muze vychovat cloveka, ktery rozpozna, ze neco ze zdedenych rodinnych vzorcu by bylo dobre zmenit. O tom umi velmi dobre vypravet vzdelani romove, kteri se soucasne dokazali nevzdat sve romske identity.
Dobry ucitel dokaze vratit diteti podlomene sebevedomi, duveru ve vlastni schopnosti, ktere casto musi to dite pomerne namahave objevovat. V tomhle muze skola deficit deti z citove a moralne vyprahlych rodin hodne zmirnit. Mela by to delat, je to zapotrebi.
 Ala 
  • 

Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 10:34:47)
No to ale chceš, aby škola dělala něco za nefungující rodiny. Podle mě od toho škola není, myslím si, že má děti hlavně vzdělávat. Nechť se klidně pořádají kurzy výchovy k rodičovství, sexuální výchovy, úcty k práci, náboženství a já nevím čeho všeho ještě, pro děti z nefungujících rodin, kteréjim tento základ neposkytují, ale odpoledne po vyučování, nevím, proč by to mělo být v rámci školní výuky, nebo spíš na úkor ostatních předmětů, které je škola opravdu schopna naučit lépe než většina rodičů. Pak tady zas budou všichni psát, jak jsou děti strašně ve škole přetěžované, no jakpak by nebyly, pokud by se ještě měly učit jaký má být ten podle ministerstva školství nebo paní učitelky správný světonázor. Pak se každý diví, že děti ani neumí pořádně číst, psát a počítat.
 Líza 


Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 10:42:45)
Podívej, Alo, v tom se asi neshodnem. Moje děti mají od první třídy ve škole osobnostní výchovu a já jsem ráda, že ji mají. Navíc oproti jiným školám, jako povinný předmět. A v tomhle předmětu se (a nejen v něm) věnuje učitelka s dětmi tomu, že děti nejsou jen prázdné nádoby na informace, ale že to jsou především vyvíjející se lidské bytosti. A přestože těžiště výchovy je na mně a na mém manželovi, tak jsem pevně přesvědčena, že škola má nejen vzdělávací, ale i výchovnou funkci. Nechci, aby mi vzdělávací instituce dělala z dítěte anetický pochodující slovník s kalkulačkou v jednom. To za prvé.
Za druhé, pokud jde o to zacházení s financema, tam jde skutečně o informace, které ty děti nemají, nemají je mnohdy ani jejich rodiče a to nejen ze selhávajících rodin, ale i z tzv. střední třídy, protože generace rodičů po sametu vlítla do systému, ve kterém je nikdo nenaučitl "chodit". A já považuju tyhle informace za stejně důležité, jako počty a čtení.
Že k základnímu vzdělání patří i sexuální výchova, to mi taky nevymluvíš.
Společnost se vyvíjí a tak je logické, že se vyvíjí i obsah toho, co se mají učit děti.
 Ala 
  • 

Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 10:57:00)
Ale jo, vždyť jsem psala, ať na tyhle kurzy chodí děti třeba odpoledne po vyučování. Proč by to ale mělo být povinně předepsáno pro všechny děti? Já si třeba myslím, že osobnostní, rodinnou, sexuální, pracovní, náboženskou i finanční výchovu svých dětí zvládneme jako rodiče sami, a myslím, že to tak má většina rodičů. Nikomu nechci bránit, pokud chce, aby jeho děti navštěvovaly ještě mimo povinnou školní docházku tyto výchovy. Já dávám přednost tomu, aby je škola učila to, co jsem psala, vychovávat je zvládneme doma.
Stejně jako tady brojíte za právo žen vybrat si místo, kde chtějí rodit, neměli by mít rodiče právo vybrat si, do jakého okruhu výchovy svých dětí chtějí nechat zasahovat stát (školu)?
 Líza 


Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 10:58:44)
Jo? Fakt zvládneš osobnostní výchovu? Jako že zvládneš práci s třídním kolektivem tak, abys ho budovala, obrušovala hrany, podporovala spolupráci a probrala všechny důležité konflikty? Nebo to učitel dělat nemá, má se koukat, jak se mu děti ve třídě navzájem mlátěj a nesnášej?
Máš děti ve škole nebo teoretizuješ?
 Ala 
  • 

Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 11:29:23)
Aha, už to chápu, takže je potřeba mít speciální povinný předmět na to, aby učitel zvládal konflikty v třídním kolektivu a obrušoval hrany, tak to jo. A tomu se dneska říká "osobnostní výchova", jo?
A jinak jsem si nevšimla, že by někde bylo stanoveno, že o obsahu školní výuky by mohli diskutovat jen lidi, kteří mají děti ve škole, nebo myslíš, že ostatní do toho nemají co mluvit? Asi nemají tu správnou osobnostní výchovu, že jo. Jestli mám nebo nemám děti ve škole tě totiž vůbec nemusí zajímat a navíc je to pro tuhle diskusi irelevantní, když rodiče, kteří mají školní děti, z vlastní zkušenosti stejně znají jen tu jednu školu a pár konkrétních učitelek. To nemá nic společného s tím, co by se mělo vyučovat povinně na všech školách, jak tady argumentujete.
 Líza 


Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 11:33:09)
Ne, předmět osobnostní výchova toho zahrnuje mnohem víc; kdybys četla pořádně, přečetla by sis, že to o práci s kolektivem píšu, že je součástí NEJEN tohohle předmětu - tedy, velké problémy se můžou řešit v jeho rámci, jinak se tam ale probíraj takový věci jako otázky svobody, nesvobody, osobní odpovědnosti a statečnosti a spousty dalších věcí - a nikoli formou nezáživných výkladů. Jinak, na práci s kolektivem, tak jak se odehrává u nás, jsou nutné průniky do všech předmětů a probíhá prakticky nonstop; nicméně pokud by škola fungovala tak, jak říkáš ty, pak není potřeba řešit lhaní, šikanu, krádeže a agresivitu, protože si děti vychováš sama a nikdo ti do toho nemá co zasahovat.
Očekávám od školy, že bude všestranně dbát o rozvoj mého dítěte, ono tam totiž tráví docela dost času, X hodin denně, to není málo a fakt nemá jít jen o překladiště informací (Janino, děkuji za výstižný termín).
 Ala 
  • 

Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 11:52:37)
Já očekávám od školy, že lhaní, šikany, krádeže a agresivitu bude řešit, aniž by na to musela mít zvláštní povinný vyučovací předmět. Ale nevěřím, že pokud je nějaké dítě z své rodiny vychované tak, že lže, šikanuje, krade nebo je agresivní, že na tom může škola něco podstatného "výchovně" změnit, že ho "převychová".
 Líza 


Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 11:55:54)
Ty si fakt myslíš, že k šikaně a agresivitě jsou děti svými rodiči vychovávány? No možná některé ano, ale mnoho z nich ne. Stejně jako většina rodičů nevychovává děti k tomu, aby lhaly, a přesto mohou lhát. Jako nevychovávají děti k tomu, aby braly, co jim nepatří, a přesto se to může stát. I tobě.
 JaninaH 


Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 11:27:13)
Alo,
já tedy pro své děti chci školu, která je bude vychovávat a formovat, ne jen překladiště informací.
J.
 Ala 
  • 

Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 11:32:09)
Janino, vždyť jo, jestli chceš, aby ti děti "vychovávala a formovala" škola, píšu tady, že jsem pro zavedení třeba tisíce druhů nepovinných výchov. Ale proč by všechny ty "výchovy" měly být pro všechny děti povinné? Nejsou snad rodiče dost svéprávní na to, aby sami posoudili, jestli si třeba přejí dodatečnou výchovu dítěte ze strany školy v určité oblasti, a v jiných oblaqstech je vychovávali v rodině?
 Líza 


Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 11:35:33)
Co ti brání dětem vysvětlit, že to není tak, jak říkala učitelka ve škole v sexuální výchově? Že děti nosí čáp a paní učitelka se mýlí? ~j~
Svoje dítě jsem mimo jiné dávala úmyslně do školy, kde na všestrannou výchovu dbají v větším než povinném rozsahu, kde se zabývají prevencí sociální patologie, kde jim nejde jen o to, nabiflovat je všechno ke zkouškám na gympl.
 Ala 
  • 

Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 11:47:16)
Lízo, je přeci dobře, že sis pro svoje děti vybrala školu, jaká ti pro ně vyhovuje. Ale proč chceš, aby se všechny děti povinně ve škole učily třeba tu sexuální výchovu? Pohlavní orgány a rozmnožování se učí v přírodopisu a o fungování vztahů mezi lidmi je stejně škola nemůže rozumně naučit to, co nevidí sami doma v rodině na příkladu svých rodičů.
A proč bych měla dětem doma o čemkoli vysvětlovat, že je to jinak, než se učily ve škole? Připadá mi to jako ztráta času, stačí, že jim budu muset vysvětlovat, že opravdu správně napsaly "holt" a ne "hold", jako jejich češtinářka.
Já jsem pro svobodu volby, kdo chce od školy "výchovy" v širším rozsahu, ať na ně jeho děti chodí, ale ať to není povinné. Kdyby se zavedly všechny ty výchovy, které se tady pořád propagují, kdy se pak děti budou učit ty "standardní" školní předměty? Ty se zruší nebo omezí, aby byl čas na výchovy, nebo výchovy přibudou ještě k tomu? Já dávám přednost tomu, aby dítě bylo odpoledne doma a vychovává se v rodině, než aby sedělo ve škole na výchovách.
 Líza 


Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 11:50:01)
V přírodopisu? To je trochu dost pozdě. O tom, jak fungují jejich pohlavní orgány, mají děti vědět ještě před pubertou. A kromě toho v době, kdy je plno pohlavně přenosných nemocí, považuju za vhodné nenechávat poučení o zdravých zásadách pohlavního života na libovůli rodin, zvláště ne v zemi, kde spousta rodičů má problém o tomhle tématu s dětmi mluvit a vyhýbají se tomu, jak můžou.

Kromě toho mi připadá, že si představuješ, že dětem prostě přibude deset dalších předmětů. Tak to vůbec být nemusí. Tahle témata se mají prolínat tím, co už existuje.
 Ala 
  • 

Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 11:55:51)
Tak mají se prolínat, nebo jsi tady propagovala povinnou osobnostní výuku? A když se budou prolínat, tedy jaksi přibydou nad rámec toho, co se už v těch předmětech učí teď, má být tedy výuka těch předmětů rozšířená?
Jinak se nebavím o tom, kdy se mají děti učit pohlavní orgány, ale jen jsem řekla, že se je učí v přírodopisu. Mě je fuk jeswtli se to budou učit před pubertou, klidně jo, ale nevidím důvod pro zvláštní povinný předmětu sexuální výchova.
 Líza 


Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 11:58:03)
Ne, nepropagovala jsem povinnou osobnostní výchovu. Kdes na to přišla. Psala jsem ti, jak to je u nás ve škole.
Nicméně osobnostní výchovu jako přístup, nikoli zvláštní předmět, považuju za zásadní. Stejně jako přípravu na rodinný život, sexuální život, prevenci zneužívání drog a prevenci šikany.
Vzhledem k tomu, že školy maj rámcový vzdělávací programy, který jim umožňujou dost velkou volnost v tom, jak se který předměty budou spolu prolínat, tak fakt nemám dojem, že by tím, že se moje dítě něco dozví o účelným hospodaření a rizicích některých finančních produktů, muselo přibýt vyučovacích hodin.
 Ala 
  • 

Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 12:06:48)
Pokud chceš, aby se děti ve škole dozvídaly další informace, které se třeba dříve nevyučovaly, tak je snad logické, že buď to musí nahradit dosavadní výuku, nebo musí přibýt čas, ve kterém se děti ty informace dozvědí, nebo ne?
 Líza 


Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 12:12:08)
Nebo se do stávající výuky můžou zapracovat tak, že nahradí nějakej balast... (teď mě napadl poměrně připitomělej příklad, ale myslím, že princip by tak bejt mohl - například, jaký jsou zadání slovních úloh? musí to bejt nutně ti kopáči, co kopou příkop, nebo to může bejt něco třeba z toho hospodaření s penězi? - jako, to je trochu přitažený za vlasy, ale prostě tam, kde se používají příklady odtržený od reality, chybí návaznost na cokoliv, tam právě si myslím, že lze to navázat na to, co je třeba sdělit; že to nemusí bejt tak, že se objem výuky přičte k tomu, co už je, ale že se přeorganizuje...)
 Ala 
  • 

Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 12:21:23)
Fajn, nic proti tomu, i když zrovna ti kopáči zas tak odtržení od reality nejsou (místo kopáčů může být třeba bagr, to je mi fuk). Jen pochybuju o tom, jestli třeba slovní úloha na procenta, kde se bude počítat úrok z úvěru, je opravdu zrovna ta "výchova", kterou si představujete pod tou finanční gramotností nebo co to má být (smysl a význam peněz se tou slovní úlohou asi děti nenaučí,a le to je právě to, co je podle mě má naučit rodina a ne škola).
 JaninaH 


Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 12:31:45)
Alo,
promiň, ale to už jsou úplné nesmysly, co píšeš.
Dejme tomu dítě se naučí, jak se počítají úroky z úvěru (v matematice nebo v předmětu nazvaném "finanční gramotnost";). To jako chceš říct, že by učitel měl pouze děti naučit vzorec pro výpočet, ale už by neměl vysvětlit dětem smysl toho, co počítají, protože tu jaksi "od toho není"?
J.
 JaninaH 


Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 12:34:12)
Tuhle jsem v novinách četla, jak obchody šidí zákazníky tím, že na plakáty napíší "sleva 17%" a ve skutečnosti zákazníkovi naúčtují slevu nižší, protože počítají s tím, že lidi si neumí procenta spočítat. To mi tedy hlava nebere.
J.
 Líza 


Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 12:35:45)
Něco jako že si lidi neumí přepočítat, jestli je levněji vyjde balíček 80g za tolik a tolik nebo 100g za tolik a tolik...
 Ala 
  • 

Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 13:29:21)
No ale počítat se přece učí v matematice, a ne ve "finanční výchově". A Janino, já jsem tady reagovala na návrh Lízy, aby se slovní úlohy v matematice přiblížily realitě. S tím souhlasím, ale sama jsem psala, že je to asi nenaučí chápat smysl a význam peněz. Chápeš ty smysl a význam mé odpovědi, že se ti zdá, že píšu nesmysly? Naopak, psala jsem, že nahrazením jedné slovní úlohy za druhou asi nedosáhnu toho, po čem tady voláte, tedy té kýžené "výchovy", znalosti smyslu a hodnoty peněz apod., což znamená, že pokud pořád ještě k tomu chcete tu výchovu, asi se na ni buď bude muset přidat nějaký vyučovací čas, nebo se bude muset jinému předmětu ubrat.
 Líza 


Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 12:00:17)
Alo, přírodopis se ale před pubertou neučí. To je hovor trochu jako rozprávka...
 JaninaH 


Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 11:56:44)
Mně taky připadá, Alo, že tvůj problém s "výchovami" je v tom, že nedokážeš jaksi "překročit vlastní stín", že si ty "výchovy" představuješ jako další dlouhé hodiny, kdy se děti budou biflovat nějaká fakta a potom je zpět memorovat učiteli. Bohužel si umím představit, že v případě špatného učitele to takhle fungovat i může ;((. Ale vždyť dneska se používají moderní výukové metody, co já vím, projekty, spojování předmětů apod.
J.
 Ala 
  • 

Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 12:04:10)
Janino, mě jde jen o to, co se má dítě učit ve škole a co doma. Podle mě nemá škola nahrazovat rodinu a rodina nemá nahrazovat školu. Bohužel se mi zdá, že je tady pořád větší tlak na to, aby škola vychovávala (což je podle mě primárně funkce rodiny) a pak rodiče musí dětem doma třeba vysvětlovat počty a pravopis, aby to vůbec pochopily (což je zase podle mě primárně funkce školy, aby to děti naučila).
 Líza 


Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 11:54:49)
Jo a ty nechodíš do práce? Vlastně jsi mi neodpověděla, jestli máš školou povinné děti. Moje děti odpoledne doma nesedí, odpoledne jsou v družině, sportují, jsou na skautu nebo v ZUŠce a já jsem v práci. A od jistého věku, nedá se svítit, není výchovné ovlivňování dítěte už závislé jenom na rodičích, ať chceš nebo ne, škola tvoje děti vychovává (bude vychovávat), rozdíl je jen v tom, že buď má jasnou koncepci jak, nebo "vychovává" nezájmem o jejich výchovu a o to, jak se chovají. Dítě školního věku už prostě není jen rodičů, na tom nic nezměníš. Vliv okolí je s každým rokem silnější a představovat si, že prosadíš, aby se na různé věci děti dívaly jen tvýma očima, mi přijde nepřiměřené. Jednak to nejde, jednak bys je musela úplně odizolovat od světa.
Osobně se daleko víc bojím "výchovných" vlivů nekorigovaných grázlíků ve školách, kde jde jen o znalosti, než pojetí výchovy ve škole; to můžu různě korigovat, dítě se alespoň setká s tím, že názor na jednu věc můžou mít jiný paní učitelka a jiný matka. Nicméně nebude poškozeno tak, jako kdyby na jeho výchovu ve škole dlabali.
 Ala 
  • 

Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 11:59:22)
Lízo, myslím, že už jsem ti odpověděla, že ti nic není do toho, jestli mám školou povinné děti nebo ne. Stejně tak ti nic není do toho, jestli chodím do práce nebo nechodím. Je to jasné? Nemá to nic společného s tím, co se školní děti mají povinně učit ve škole nebo nemají. Odpolední mimoškolní aktivity tvých dětí jsou tvoje věc a mě nezajímají.
 Líza 


Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 12:03:01)
No v tom případě bys udělala nejlépe, kdybys nereagovala na to, co píšu, pokud tě to nezajímá. Takto působíš dojmem, že tě to zajímá do té míry, že tě to dokonce přimělo k reakci. Ale ty nechceš diskutovat o názorech, žejo. Přišla ses pořádně pohádat. A ono to nějak nejde.
Po tvých dětech mi samozřejmě nic není, jen na mě tvoje příspěvky působí tak, jako že máš ve všem teoreticky strašně moc jasno, ale v praxi to nezažíváš. Ani mi není nic po tvé práci, ostatně, jestli tvoje děti po škole sedí doma, kde se podrobují výchově (zatímco dopoledne se podrobovaly vzdělávání), tak to je taky odpověď. ;)
 Ala 
  • 

Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 12:10:18)
Lízo, zdá se mi, že s osobními útoky tady začínáš hlavně ty. Já se s tebou hádat nechci, jen píšu svůj názor. To tebe to vyprovokovalo k reakci typu, že nejsem schopná zvládat formování kolektivu a bla bla bla, že asi nemám školní děti a nechodím do práce, že moje děti jsou chudáci, kteří se dopoledne ve škole vzdělávají a odpoledne jsou podrobeny výchově matky, která jim nedovolí poznávat jiné názory. Jestli si takto představuješ věcnou diskusi, tak to fakt od tebe sedí, že mi podsouváš, že jsem se sem přišla s tebou pohádat.
 Líza 


Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 12:15:41)
Obvinění, že nemáš děti? Ne, jen jsem se ptala, zda máš děti ve školním věku, to by totiž mohlo diskusi posunout na konkrétnější úroveň. Že nechodíš do práce? No, můžu to asi předpokládat u člověka, kterej je denně s dětma doma, ale to není většinová záležitost a školství musí vycházet z většinových záležitostí; nicméně i to by znamenalo, že můžu líp chápat některý tvoje postoje. Tvoje reakce je "nic ti do toho není", tak se nediv, že mi lezeš na nervy. Nebudu věcná tam, kde druhá strana věcná není.
 Ala 
  • 

Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 12:23:19)
Lízo, já si myslím, že věcnou diskusi na dané téma (obsah školní výuky) lze vést i bez znalostí osobních údajů diskutujících a jejich rodinného života.
 Líza 


Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 12:26:17)
To jistě, otázka je které údaje považuješ za osobní. Nejde pak ale odpíchnout se od ničeho konkrétního. Na obecné úrovni lze nažvanit bludů...
 Ala 
  • 

Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 13:34:17)
Ty za nutnou konkrétní informaci pro diskusi o názoru na obsah povinné školní výuky považuješ to, že by každý diskutující měl zveřejnit, kolik má školou povinných dětí a jestli chodí do práce? Jinak žvaní bludy? K účasti v diskusi jsou snad kvalifikováni jen rodiče, kteří osobně znají jednu konkrétní školu navštěvovanou jejich dítětem a odpoledne tráví v práci? To je snad řadí automaticky do skupiny diskutujících, kteří nežvaní bludy?
 Líza 


Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 13:52:24)
1. nechápeš koncept prolínání předmětů; při počítání úlohy na procenta z úvěru je velmi dobrá příležitost k tomu, vysvětlit, co to je úvěr, jaké jsou jeho záludnosti a na základě spočítání toho, o kolik přeplatíš, nechat studenty dovodit, kdy je a není výhodné si ho vzít.

2. o obecném žvanění bludů nepíšu v kontextu, že kdo nezveřejní počet svých dětí a svou zaměstnanost, musí žvanit bludy, dokonce nepíšu ani to, že ty žvaníš bludy. Zkus pořádně číst. Nezajímá mě vést akademickou debatu odtrženou od sebemenšího kousku reality.
 Ala 
  • 

Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 14:28:47)
ad 1. to je stále dokola: aby se předměty mohly prolínat, musí existovat, tedy pokud dosud neexistuje výuka, kde by učitel dětem vysvětloval smysl a podstatu úvěru a úroku atd., bude taková výuka potřebovat nějaký čas, který může být získán buď místo již existující výuky, nebo navíc - je na tom něco nelogického? Pokud takto budeme vyžadovat zavést do školní výuky všechny informace, dovednosti a výchovy, které jsou pro život potřebné, ptám se, jestli mají být zavedeny místo určité části výuky jazyků, přírodních věd atd. (aby se s nimi mohly prolínat), nebo navíc (třeba i rozšířením počtu hodin těchto předmětů, aby se s nimi mohly ty další prolínat). Můžeš napsat, jak si představuješ ideální řešení? Já jsem pro to, aby uvedené "výchovy" byly nepovinné a rodiče, které mají jejich potřebu, na ně své děti posílaly. Zároveň jsem klidně pro rozšíření počtu hodin tradičních "vzdělávacích" předmětů, aby děti měly ve škole dost času je pochopit a učitelé jim je vysvětlit (včetně aplikace teoretických znalostí) a nemusely se je třeba pracně s rodiči doučovat doma, jak tady sposta lidí v diskusích popisuje.
ad 2. myslím, že stačí přečíst si posloupnost tvých reakcí a dotazů na informace o mé osobě, aby bylo jasné, v jakém kontextu jsi psala o žvanění bludů
 JaninaH 


Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 11:33:18)
Termín "překladiště informací" jsem si vypůjčila od ředitele jedné nejmenované školy.Říkal nám na Dni otevřených dveří, že usiluje o to, aby jejich škola takovým překladištěm nebyla. To byl hlavní důvod, proč jsem tam dceru dala a nikdy jsem toho nelitovala. To prostě nejde, oddělit výchovu od vzdělávání.
 Kohnova 
  • 

Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 16:41:53)
Ala: v rychlosti jsem procetla tvoje diskusni prispevky a myslim, ze jsem pochopila, v cem tkvi tvoje obavy. Bohuzel, kazdy clovek ma nejaky svetovy nazor a pokud bude dlouhodobe pusobit na tvoje deti (ucitel bude), nevyhnes se tomu, ze deti budou jeho svetovy nazor vnimat, byt by bylo ministerstvem skolstvi zakazane projevovat ve skole svetovy nazor.
Vzdelani a vychovu skutecne nejde oddelit a uz vubec ne tak, jak jsi navrhovala.
Dobra zprava, myslim, pro tebe je, ze tak, jak si predstavujes, ze by mela fungovat skola, funguji dobra viceleta gymnazia vznikla z tech co byla ta puvodni, ctyrleta, dobre vedena. Tam to funguje dist presne tak, jak zadas.
Na prvnim stupni je mozne ucit deti doma a je to i jeden z hlavnich duvodu, proc se pro ne rodice rozhodnou (i kdyz v opacnem gardu nez mas ty, vetsinou jsou to krestane, kteri se boji, aby jejich deti neovlivnoval svetovy nazor lidi, kteri krestane nejsou), oddelit deti od pusobeni nazorovych koncepci, ktere neschvaluji.
Ale sakum pakum bych to shrnula tak, ze v zasade se bojis neceho, co se zatim nedeje. Vychovne pusobeni vetsiny skol je minimalni a drtiva vetsina ucitelu stale sdili tvuj nazor na vec.
 Ala 
  • 

Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 16:53:11)
Kohnová, díky za příspěvek a snahu pochopit můj názor. Když totiž čtu ty neustálé diskuse o tom, co všechno by se měly děti ve škole učit, a přitom jde v naprosté většině o věci, které by dětem do života měla v první řadě dát jejich vlastní rodina (to jsou ty "výchovy" ke všemu možnému), nechápu, kde ještě by měly ve škole brát čas na to, aby se opravdu "učily", tj. získávaly základy všeobecné vzdělanosti a znalostí. Připadá mi komická představa, že se děti mají ve škole učit vařit a plít záhon a nasazovat prezervativ, když přitom spoustu z nich škola není schopna naučit ani pořádně pravopis, jeden cizí jazyk, pochopit co jsou procenta a jejich použití a spočítat třeba obsah a obvod obdélníku nebo objem válce a převést to na jiné jednotky.
 Kohnova 
  • 

Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 17:04:54)
Ala: je to proste docela slozita problematika, ono v principu jde poskytnou obe tyhle veci doucasne, aniz by deti byly pretezovany. Ale to je diskuse presahujici ramec internetoveho fora.
Souhlasim, ze PREDEVSIM je ve skole (zakladni) nutne docilit toho, aby deti byly funkcne gramotne, plus urcite penzum dalsich znalosti (uz tady ale narazime na problem co do toho penza patri a co ne). "Predevsim" pisu proto, ze bohuzel vetsina nasich ZS propousti obrovske procento deti temer negramotnych.
Ale neni to tak, ze mame-li vychovat behem deviti let deti gramotne, nelze uz delat nic jineho. Vsechno zalezi na tom, CO je vlastne nasim cilem a JAK pracujeme.
 JaninaH 


Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 17:13:39)
Kohnová, ~R^, dobře napsané, problém je v tom, že Ala má jakousi nesmyslnou představu, že vzdělání a výchovu lze oddělit a to první má být svěřeno škole a to druhé rodině. Pokoušely jsme se celé dopoledne jí to s Lízou vymlvit, bohužel bezúspěšně.
Myslím, že s vštěpováním světonázoru to nemá nic společného.
 Ala 
  • 

Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 18:02:04)
Janino, já jsem nikde netvrdila, že vzdělání a výchova mají být oddělené (tak jsi to nesprávně možná z mých příspěvků pochopila ty). Píšu, že škola má především (tedy ne jenom) vzdělávat a rodina především vychovávat. Neznamená to, že se dítě ve škole taky nevychovává, ale nevidím důvod pro to zavádět nějaké další speciální výchovy pro všechny oblasti lidského života a snažit se tím suplovat rodinu. Stejně tak rodina děti i vzdělává, ale nevidím důvod, proč by je rodiče měli učit třeba počítat rovnice, od toho je škola, rodina naopak to může dobře doplňovat právě v praxi příklady, kde lze ty školní vědomosti použít (třeba u toho úroku v bance apod.).
 JaninaH 


Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 18:25:35)
Alo, to je dobře, že jsme si to vyjasnily a že rozumíme tomu, co kdo tvrdí. Shodněme se tedy na tom, že škola má nejen vzdělávat, ale i vychovávat. Ale já na rozdíl od tebe tvrdím, že posilovat tu "vychovávací" složku je správné, protože podle mého názoru rodina na všechno nestačí. A ještě tvrdím, že není vždycky potřeba zavádět nové předměty (ovšem pro zavedení předmětu "finanční gramostnost" na 2.stupni ZŠ bych byla všemi deseti), ale je možné ve stávajících předmětech použít moderní výukové postupy apod. tak, aby děti nebyly přetěžované. Víš, jak píše Kohnová, tohle je hodně složité a je to vlastně zásadní otázka pedagogiky co učit a jak a proč.
J.
 Ala 
  • 

Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 18:46:27)
Janino, a myslíš si, že ta "vzdělávací složka" školy je v pořádku? Že tedy tam se děti naučí všechno, co by měly pro svoje všeobecné vzdělání mít? Já bych asi proti rozšiřování "výchovné složky" školy nic nenamítala, pokud bych si myslela, že to, co je podle mě primární funkcí školy, tedy to vzdělávání, skutečně škola plní. Ale takový pocit opravdu nemám, spíš pořád slyším, jak jsou děti školou přetěžovány (a přitom žádné výsledky v podobě vyšší vzdělanosti dětí nepozoruju), a že by se místo "nesmyslů typu goniometrických funkcí" měly učit "rodinnou výchovu a vaření" (to jsou jen příklady, kdyby to někdo chtěl brát příliš osobně). Proto si myslím, že dokud školy nejsou schopné zajistit ani svou primární funkci, tj. poskytnout skutečně všeobecné základní vzdělání, nevidím důvod, proč by ještě měly rozšiřovat svou výchovnou funkci, jen proto, že na některé rodiny je toho moc nebo v určité oblasti nejsou schopny ji dětem posytnout. Jak jsem už psala, jsem pro, aby klidně bylo neomezené množství takových "výchovných" kurzů, ale ne povinně. Samozřejmě, že lze diskutovat o tom, co všechno patří do základní všeobecné vzdělanosti, patrně to mohou být i základy společenských věd jako je třeba ekonomie, rozhodně když už, tak to podle mě patří do školy víc než "výuka" sexuálních a rodinných vztahů.
 Vlk ( dcery 22 a 18) 
  • 

Re: Problém je jinde 

(19.10.2008 19:29:48)
A proč na výchovu rodina nestačí? Že by proto, že rodiče jsou v práci, dělají kariéru a ponechávají svoje idealistické vysoké nároky na škole, kde je plno špatně placených učitelů, kteří skutečně nemají náladu neustále si vysvětlovat nejmodernější trendy s takovými maminkami jako je Líza ???....
 Líza 


Re: Problém je jinde 

(19.10.2008 19:55:20)
Musím tě zklamat, já si s učiteli nejmodernější trendy nevysvětluju, oni je používají bez mého prudění.
A jsem ráda, že na rozdíl od toho, jak to bylo v mém dětství, kde se doma děti vychovávaly nějak, a ve škole měly tak akorát ten strach, nerváky a naučily se podvádět, dnes škola postupuje i ve svém výchovném působení na mé děti tak, že s tím můžu souhlasit. Že já netáhnu hot a škola čehý. Že tu velkou spoustu hodin, které dítě stráví ve škole s učiteli a se spolužáky, není ponecháno zákonu džungle ani intuitivní agresi vyhořelých učitelek jako to bývalo kdysi, ale výchovnému působení v dobrém slova smyslu.
Ona totiž škola, kde na výchovu se.ou, vychovává taky, nic, co děláš s dětmi, nelze od výchovy oddělit. Ale taková škola vychovává špatně.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 17:08:14)
Nechci zpochybňovat důležitost matematiky, jsouc sama matematikem, ale řekla bych, že pro spoustu lidí bude dovednost nasadit si včas prezervativ (nebo toto vyžádat) pro spokojený život důležitější než objem válce ...
 Ala 
  • 

Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 18:06:15)
Markéto, a ty si myslíš, že potřebu nasadit si včas prezervativ (nebo si to vyžádat) vysvětlí dětem líp škola než rodiče? Jako že paní učitelku spíš poslechnou? A nebudou si ho umět nasadit, pokud jim paní učitelka neukáže, jak se to dělá?
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 18:31:57)
To jistě ne, ale bude užitečné pro ně a koneckonců i pro společnost, když se na tu rodinu nebude spoléhat a případné rodinné základy se ve škole doplní ;)
 Ala 
  • 

Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 18:28:08)
Markéto, ještě otázku (jako matematik jistě pochopíš): okolnost, že pro spoustu lidí jsou možná různé dovednosti pro spokojený život důležitější než umět spočítat objem válce, je nebo není důvodem pro to, aby se tyto dovednosti povinně vyučovaly na základní škole, případně i namísto toho objemu válce?
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 18:33:47)
Alo, osobně bych dala přenost škole, kde se bude pracovat směrem k propojení a rozvíjení VŠECH doveností. Encyklopedii si moje děti můžou studovat samy, stejně jako jsem to dělala já a můj bratr ...
 Ala 
  • 

Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 18:53:30)
Markéto, dohnáno do extrému to opravdu znamená, že děti by se podle tebe měly ve škole mimo jiné taky hlavně naučit vařit, prát, žehlit, čistit si zuby, používat toaletní papír, jíst příborem, zatloukat hřebík atd. (to vše jsou dovednosti potřebné k životu) a pravopis by se učily samy doma (nebo s pomocí rodičů) z Pravidel českého pravopisu, angličtinu z Angličtiny pro samouky, vzoreček na objem válce by si našly na internetu a co je to fotosyntéza v encyklopedii? Nemám nic proti samovzdělávání, právě naopak, ale těžko to mohu přijmout ve věku školních dětí jako náhradu za vzdělání, které má podle mě poskytovat škola (narozdíl od těch praktických "dovedností", které může a má děti naučit rodina).
 Sylvie 


Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 18:57:26)
vzoreček na objem válce by si našly na internetu

My si vzoreček na objem válce hledali v matematických tabulkách, učitelce stačilo, že poznáme, kdy ho k vyřešení úlohy potřebujeme a nalistujeme si ho ;o)
 Ala 
  • 

Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 19:10:52)
No vidíš, a podle mě by děti (i dospělí) měli být schopni si ho odvodit, aby se ho nemusely učit nazpamět.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 19:16:15)
No a to se na těch hrncích naučí líp než v deseti úlohách :)
 Ala 
  • 

Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 19:28:39)
Jasně, ale potřebují kvůli tomu mít povinný předmět "vaření"? Mám tedy smysl předmětu vaření brát tak, že je to vlastně aplikovaná matematika? Nebylo by skutečně lepší tu hodinu věnovat opravdu aplikované matematice, tedy vysvětlovat dětem na konkrétních příkladech (klidně i tím, že budou mít při hodině u sebe hrnec) použití matematické teorie? Jinak tedy nevím, jestli opravdu v nějaké škole při hodině vaření učitelka vaření řeší s dětmi objem hrnců/válců (pochybuju, že sama umí ten objem hrnce vypočítat, leda že by to vaření, pokud je to vlastně aplikovaná matematika, vyučovaly matikářky).
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 19:34:35)
Alo, a to svědčí o tom, že jim (těm učitelkám) to drilování objemu válce byla naprd ... to se teda mohly učit něco užitečnějšího ~j~
 Ala 
  • 

Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 19:58:51)
Spíš se místo matematiky ulejvaly na hodinách vaření.
 Sylvie 


Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 19:40:09)
Si piš, že s námi učitelka objem hrnců řešila - už jenom proto, abychom dokázali odhadnout, jaký máme na vaření použít, aby nebyl moc malý ani moc velký. Na to přeci nemusí být matematička, to je klasická ukázka, jak je matematika důležitá i pro nematematiky ;o) Jinak mně samotné je upřímně jedno, jestli je vaření povinné nebo nepovinné, já ho uváděla jako příklad, že tyhle výchovy na školách byly i v minulosti, v různé podobě přežívají doteď, takže vcelku není nutné něco nějak extra do rozvrhu přidávat, že ono by kolikrát stačilo stávající výuku upravit.
 Sylvie 


Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 19:19:37)
No vidíš, Alo, a jaký je tedy rozdíl mezi tímto a půjčku? Proč předpokládáš, že objem kastrólu má naučit děti škola, když je to matematika, mezitímco spočítat si výhodnost/nevýhodnost půjčky mají naučit děti rodiče? Vždyť to je matematika zrovna tak
 Ala 
  • 

Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 19:30:45)
Ale jo, vždyť jsem už psala (možná to bylo ve vedlejší diskusi o penězích), že výpočet úroku považuju za typický příklad slovní úlohy na procenta. Ale nevidím důvod kvůli tomu zavádět nějakou speciální "výchovu o smyslu a hodnotě peněz" nebo něco podobného.
 Vlk ( dcery 22 a 18) 
  • 

Re: Problém je jinde 

(19.10.2008 19:33:37)
Tedy pokud jste do MY zahrnuli i sami sebe jako rodiče ( v hledání vzorečku ), pak si trouifám tvrdit, že vaše základní vzdělání nevykazuje příliš elitní parametry.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 19:12:02)
Alo, to naprosto netvrdím. Třeba čistit si zuby se učí už ve školce ;) (vtip). Ale místo nekonečného opakování jedné variace slovní úlohy na procenta ve škole i doma mohou vyhledat a spočítat ty slevy v letácích a ve škole se pobavit o tom, co je výhodnější. Místo pedesáti úloh na aplikování jednoho vzorečku na objem válce můžou ve vaření odhadovat litráž hrnců a ověřit třeba tím vzorečkem; k tomu si udělat nákupní seznam, podle letáků nebo z předchozích návštěv konkrétních obchodů (domácí úkol) najít, kde vyjde nákup nejlevněji. Místo nadrilování průmyslu Venezuely najít cestovní kancelář, která tam pořádá výpravy, a zemi si přiblížit z více stran; a k tomu se pobavit o tom, co tvoří cenu zájezdu a k čemu je dobré pojištění. Atd atd.

Upřímně, kdo bude mít zájem nebo tu konkrétní věc jako průmysl Venezuely bude v životě potřebovat, tak si ji najde. A k všeobecnému přehledu velice dobře postačí vědět, kde ta země leží, a to si takovýmto způsobem zapamatuje snáz.

Myslím, že se menůžeme dovmluvit, protože pořád vidíš vzdělávání rozparcelované na oddělené předměty. Z tohoto pohledu je samozřejmě tvá baterie povinných "výchov" pitomost. Ale organické propojení logických celků, tam je to zcela funkční.
 Ala 
  • 

Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 19:24:06)
Markéto, já tady taky nijak neobhajuju donekonečna se opakující nesmyslné slovní úlohy apod. Ale podle mě učit děti aplikovat teorii na praktické příklady (procenta na úrok v bance, objem válce na objem hrnců apod.) je součást vzdělání (kromě toho si i myslím, že část právě tohoto vzdělání je i na rodině) a je to něco jiného, než to, proti čemu mám výhrady, a to je rozšiřování všemožných "výchov" především typu výchova k rodičovství, sexuální výchova, výchova k občanské společnosti, slušné chování, domácí práce, hygienické návyky apod. Tuhle výchovu mají podle mě dělat rodiče a ne škola dokonce v rámci povinné výuky.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 19:27:58)
Hm, zrovna výchovu k občanské společnosti vidím jako velmi nutnou - princip fungování voleb, princip demokracie, rozdílnost různých systémů vlády, výchova k diskusi, k hledání argumentů ... to podle mě patří k základnímu VZDĚLÁNÍ a většina rodičů tomu nerozumí a tudíž nemá jaksi co naučit, nezdá se ti?
 JaninaH 


Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 19:35:09)
Nebo co třeba mediální výchova? Dcera chtěla jít na obor mediální studia, tak jsme se spolu byly podívat na škole. Bohužel letos otevřeli jen dálkové studium. Ale proč to píšu. Říkali nám tam, že o mediální studia je velký zájem z řad učitelů, kteří cítí potřebu učit své žáky jakési "mediální gramotnosti" a chtějí v tom být odborníky. Neříkám, že by se hned mělna ZŠ zavést předmět "mediální výchova", ale myslím si, že je to taky hodně důležité. Kam byse to dalo dát? Do občanky, dějepisu, zeměpisu, do češtiny...
J.
 Ala 
  • 

Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 20:24:27)
Janino, píšeš KAM by se to dalo dát, do občanky, dějepisu ... Ale TAM už něco je. Takže z toho co tam je, se něco ubere, nebo se celkově musí přidat? Na každou další "výchovu" se buď někde musí něco ubrat, nebo se musí čas a prostor přidat. Jak se to bude řešit? Uberou se v dějepisu husiti nebo stěhování národů, aby se mohla přidat mediální výchova, nebo jak se to udělá? Pokud se tedy můžeme shodnout na tom, že dejme tomu pro každý "předmět" existuje nějaké "množství" znalostí, které je potřeba v něm děti naučit a že je pro to vyhrazen určitý čas ve škole (a je otázka, jestli ten čas je dostačující, když spousta dětí ani ty základní znalosti ve škole nestíhá pochopit a zvládnout je).
 Ala 
  • 

Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 19:35:15)
Markéto, podle čeho soudíš, že většina rodičů tomuhle nerozumí nebo třeba nechápe co je demokracie a volby?
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 19:37:33)
No, upřímně, stačí se někdy začíst do diskusí na trochu veřejnější téma, abych viděla ... :(
 Líza 


Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 19:39:16)
Markéto, přesně tak...
 Zufi. 


Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 19:43:46)
Myslíš, že dnešní děti nemají výchovu demokratického občana? Mají.Věř mi.:-)
 Ala 
  • 

Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 19:46:09)
No právě si myslím, že na to, že škola dobře nezvládá ani tu vzdělávací funkci, tak že té výchovy je snad až moc na to, aby přibývaly ještě jakékoliv další.
 Líza 


Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 19:48:31)
Chápeš, že výchova ve škole NENÍ NA ÚKOR vzdělávání? Že nejde o výchovy typu tělocvik, výtvarka?
 Unique, dvě holky 


Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 20:33:06)
A proto je tu občanská a rodinná výchova, předmět dotovaný 2 hodinami týdně v každém ročníku 2. stupně ZŠ. Stačí?
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 19:33:24)
A ještě dodám - osobně se mi zdá, že k vzdělání ve smyslu získání a prohloubení informací slouží střední škola, dejme tomu ještě tak poslední dva roky základní. Ale základní škola by prostě měla dát mj. základ pro rozumně funkčního občana společnosti (protože je to jediná škola, která je všem občanům společná), měla by naučit metody, jakým informace propojovat (aby bylo pak na čem stavět v těch "prohlubovacích" letech) a jakým je vyhledávat - i pro ty, kteří "dál" pokračovat nebudou. To vidím podstatně užitečnější než znát gravitační konstantu na čtyři desetinná místa a atomové číslo draslíku ...
 Ala 
  • 

Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 19:40:35)
Jenže nejdřív je potřeba aspoň vědět, jakou informaci si potřebuju vyhledat a že si vůbec nějakou vyhledat mám. Pokud nebudu vědět, že existuje měkké a tvrdé i, tak mě ani nenapadne, že bych si to měla někde hledat. Pokud nebudu vědět, že lze zjistit objem hrnce třeba tím, že si ho vypočítám pomocí vzorečku na objem válce, tak ani nebudu vědět, že bych si takový vzoreček mohla někde najít. A tak je to se všemi ostatními informacemi.
A nevím, jak se dá rozvíjet myšlení bez toho, abych právě ty postupy aplikovala na nějaké konkrétní znalosti a informace. Nejdřív se musím něco dozvědět, pak o tom můžu začít přemýšlet a spojovat souvislosti.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 19:42:24)
Alo, ale ty základy přece nikdo rušit nechce, nepodsouvej ...
 Líza 


Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 19:45:37)
No já to chápu tak, že si A. představuje, že někdo kvůli finančí gramotnosti zruší českou gramatiku a matiku, a nedovede si představit, že to tak vůbec není. Ale ať se jí to kdokoliv snažíme vysvětlovat horem dolem, je zabetonovaná v modelu počet předmětů krát počet hodin rovná se konstanta, výchova ke gramotnosti z tétho konstanty odečte, sexuální výchova a výchova k rodičovství taky, nic nezbude ;). Já vidím v praxi zavádění různých "výchov" - v uvozovkách, protože se tak nejmenují - do praxe bez zvyšování počtu hodin a bez šizení v základních předmětech, ale A. nevěří. No tak co už. Hlavou zeď neprorazíme...
 Ala 
  • 

Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 19:48:40)
Lízo, já pořád nevím, jak chceš dosáhnout toho, aby se přidala nějaká tebou uváděná výchova, aniž by se tím snížil čas potřebný na stávající výuku, nebo přidal nějaký navíc. Tak mi to tedy nějak logicky vysvětli.
 Líza 


Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 19:50:37)
Už ti to za mě vysvětlili jiní. Vidíš školu jako soubor vzájemně nesouvisejících předmětů, striktně od sebe oddělených, které se navzájem vytlačují. Pokud to tak vidíš, pak to nemá řešení, vidět to jinak nejsi ochotná, vysvětluje ti to tu několik lidí včetně mě od rána, je to marný, nebudu se snažit.
 Ala 
  • 

Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 20:04:45)
Ne Lízo, ty mi jen nechceš logicky odpovědět na naprosto logickou otázku: Pokud někdo požaduje, aby se ve škole vyučovalo (odděleně nebo v rámci nějakého předmětu, nebo se prolínalo více předměty, to je úplně jedno) cokoli, co se do té doby ve škole nevyučovalo (nebo nevychovávalo), je potřeba na takovou novou výuku či výchovu nějaký čas (pokud ti tohle nepřipadá logické, tak dál nečti). Já se jen ptám, jestli se tento další čas má vzít z času ostatních již vyučovaných předmětů (nebo výchov), nebo se k nim má přidat? Na to mi tady dosud nikdo neodpověděl, a speciálně tebe jsem se výslovně na tohle už ptala.
Jinak osobně jsem klidně pro, aby čas (času, nemusí to být oddělený předmět, jak se mi někteří snaží podsouvat) věnovaný vaření byl věnován aplikované matematice.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 20:17:17)
Alo, myslím, že ti to tu několik lidí vysvětlilo zcela názorně. Např. na těch procentech. Dejme tomu nyní - 15 minut vysvětlování včetně dvou názorných příkladů, 30 minut počítání příkladů na jedno brdo. S "výchovou" : 15 minut vysvětlování včetně dvou příkladů, 10 minut na tři další příklady, 10 minut hledání slev a přepočítávání z přinesených letáků, 10 minut diskuse na téma, jetli je výhodné jet kvůli slevě 15Kč z letáku 10 minut autem (cena benzínu). Čas stejný, probrání procent stejné, užitečnost pro praktický život větší, použité "výchovy": k hospodaření, k nakládání s financemi, ekologická.

Je to jen hrubý nástřel, nejsem pedagog, abych to odfadla časově konkrétně.
 Ala 
  • 

Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 20:28:44)
Markéto, já přeci nic nemám proti tomu, aby se místo slovních úloh řešily praktické příklady na procenta (slevy z letáků) a klidně k tomu i výpočet spotřeby a ceny benzínu za ujetí 1é km. To všechno je pro mě matematika. Jen nevím, kde jsi vzala těch 10 minut navíc při "výchově". Ty jsou z vaření?
 Ala 
  • 

Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 20:31:44)
Promiň, beru zpět, zmátla jsi mě s tím 10 minut přepočítávání a 10 minut autem, nic tam navíc není. Možná jediný rozdíl je v tom, že tomuhle já neříkám "výchova", ale aplikovaná matematika, která má být podle mě běžnou součástí výuky, narozdíl třeba od vaření a výchovy k rodčovství.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 20:36:05)
Fakt? I ta diskuse s hledáním argumentů, proč to nebo ono?
 Ala 
  • 

Re: Problém je jinde 

(18.10.2008 1:12:19)
No, pro mě otázka, zda se vyplatí jet 10 minut autem kvůli 15,-Kč slevě představuje především početní problém, který je nejdřív třeba vyřešit, tudíž aplikovanou matematiku. Pak už nevím, kolik času bude zbývat na diskusi okolo a o čem, pokud řešení znám. Nevidím důvod to vydávat za "výchovu" k čemukoli, ovšam samozřejmě, napasovat na to může všechno, že? Nejen třeba tebou zmiňovanou ekologickou výchovu (k ceně benzínu ještě musíme zohlednit zněčištění životního prostředí), možná by šla dokonce i ta rodinná (čas strávený honbou za slevou ukradnu své rodině a budování mezilidských vztahů) a sexuální (ušetřený čas mohu věnovat navazování sexuálních kontaktů) atd. atd. Takhle nějak by snad mělo vypadat to prolínání "výchovy" do ostatních předmětů?
 Zuzana + kluk04 + holka06 


Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 21:59:02)
Alo,

Zdá se, že to vaření a rodičovství ti připadá nějak úplně bezcenné. A přesně tohle jsou schopnosti, které se hodí snad úplně každému! Zásady správné výživy, péče o děti, něco jako kvalita partnerského vztahu… Dennodenně vařím – a přemýšlela jsem, jak bych se z toho vykroutila, ale s dětmi to prostě nejde! Je to strašně důležité. A pro základní školu – krásný tvůrčí předmět rozvíjející schopnost spolupráce a komunikace. Tohle jsou taky „kompetence“ 21. století a moc bych si přála, aby si je moje dítě ze školy odneslo. Když nebude umět spolupracovat a komunikovat (například), tak si může i celou aplikovanou matematiku strčit za klobouk.
 Ala 
  • 

Re: Problém je jinde 

(18.10.2008 1:04:00)
Ale mě to nepřipadá bezcenné, naopak, připadá mi to jako cenné dovednosti, které si má dítě odnést z rodiny, nikoli ze školy.
 Kohnova 
  • 

Re: Problém je jinde 

(18.10.2008 1:30:55)
Ala: ano, jenze cca sedmdesat procent rodin to detem neposkytne, mluvim ted o hudebni vychove, dramatice, vytvarne vychove. Co s tim?
 Ala 
  • 

Re: Problém je jinde 

(18.10.2008 1:56:35)
No tyhle výchovy už se ve školách učí, ne? Jestli by se tam měly učit i nadále ve stejném rozsahu nebo ne, to je fakt otázka, nevím. Ale pokud jde třeba o tu výchovu k rodičovství apod., tak si naopak myslím, že naprostá většina rodin ji svým dětem poskytuje. A i kdyby ne, už jsem několikrát psala, že se to dá klidně řešit i nepovinnými výchovnými kurzy a pokud mají rodiče nebo dítě tu potřebu, může je navštěvovat. Tedy, pokud si myslím, že by se moje dítě mělo ve škole učit výchovu k rodičovství, přihlásím ho do nepovinného kurzu výchovy k rodičovství, pokud mám potřebu, aby škola mé dítě vzdělávala v oblasti sexuální výchovy, přihlásím ho na sexuální výchovu, pokud někdo chce, aby jeho dítě ve škole naučili vařit, nechť existuje školní kurs vaření, apod., jsem pro, aby si rodiče v každé škole domluvili se školou tolik nepovinných "výchov", o kolik jich bude dostatečný zájem, a ať pokud možno navazují i na školní výuku. Nakonec pokud jde o tu hudebku a výtvarku, asi bych je taky spíš zařadila mezi nepovinné a třeba bych zrovna do nich svoje děti přihlásila. Někdo jiný zase třeba dokáže dát dětem základy hudební výchovy v rodině, ale chtěl by naopak přihlásit děti do výchovy k demokracii nebo na základy finanční gramotnosti, proč ne? Ale v zásadě to jsou pořád pro mě "výchovy", které by primárně měla zajišťovat rodina a nevidím důvod je nějak povinně předepisovat všem dětem do školní výuky.
 Ala 
  • 

Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 20:31:48)
Promiň, beru zpět, zmátla jsi mě s tím 10 minut přepočítávání a 10 minut autem, nic tam navíc není. Možná jediný rozdíl je v tom, že tomuhle já neříkám "výchova", ale aplikovaná matematika, která má být podle mě běžnou součástí výuky, narozdíl třeba od vaření a výchovy k rodčovství.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 20:38:42)
A ano, JE to aplikovaná matematika a NENÍ to samostatný předmět vedle matematiky :) Domácí účetnictví, investování a půjčky taky JE aplikovaná matematika. Učila ses ve škole takle matematiku aplikovat? Jestli ano, tak to jste fakt měli výbornou školu ...
 Ala 
  • 

Re: Problém je jinde 

(18.10.2008 1:26:32)
Ne, ve škole jsem se to neučila. Zásady hospodaření s rodinným rozpočtem jsem se naučila od svých rodičů, stejně jako co mám nakoupit, abych z toho uvařila večeři a nebylo to moc drahé, že se peníze vydělávají v práci a za ně si pak můžu něco koupit, že když si neutratím celé kapesné, ale něco z něj ušetřím, budu si příště moci koupit něco víc nebo dražšího, že když si chci koupit něco na splátky tak si musím taky spočítat o kolik zaplatím navíc, a spoustu dalších věcí. Ty ses tohle doma nenaučila? (předpokládám podle tvého příspěvku, že ve škole ne) A nesouhlasíš s tím, že to jsou věci, které by se měly děti hlavně naučit doma od svých rodičů?
 JaninaH 


Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 19:53:43)
Alo, rak si přečti, co jsem prve napsala o mediální výchově. To by nebyl předmět "mediální výchova", ale ta mediální výchova by se stala součástí třeba češtiny nebo dějepisu nebo vaření :-D ( třeba by děti analyzovaly pořady jako Prima vařečka nebo Paprika nebo Hoši v akci...).
 Zufi. 


Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 19:57:03)
Mediální výchova se dělá např. formou projektových dní nebo dílen.
Příklad: týden před vánoci -děti jsou redaktoři novin, reportéři s video kamerou, tvůrci reklam na školní předmět ,apodob. každý den projdou něčím jiným, vytvoří si v PC učebně ,,noviny,, i s fotkami, fejetony, reklamou, povídkami, anketami...
 JaninaH 


Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 19:57:27)
Fantazie mi prcacuje. Třeba tématem jedné hodiny vaření šmrcnuté mediální výchovou by bylo, proč se tak dobře prodávají kuchařky napsané celebritami.
J.
 JaninaH 


Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 20:00:31)
Praktickým výstupem takové hodiny bybylo jídlo uvařené podle receptu z takové kuchařky, které byse ukázalo jako nepoživatelné (možno procvičit i základy biologie - dávicí reflex u savců).
 Líza 


Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 20:01:05)
Janino! ;)
 Ala 
  • 

Re: Problém je jinde 

(17.10.2008 20:13:00)
Fajn, a ten čas věnovaný při češtině nebo dějepisu mediálním analýzám Prima vařečky by přibyl navíc ke stávající výuce, nebo by se z ní něco ubralo? Ještě mám dobré téma: při češtině by se dala například rozebírat vyjadřovací úroveň Kluků v akci, to by ale možná od dětí vyžadovalo, aby samy měly ze školy dost dobré základy svého rodného jazyka, aby něco takového dokázaly kriticky analyzovat.
 Ivule 
  • 

Alo! 

(18.10.2008 11:47:00)
Hmm, zajímavá diskuse, ještě jsem ji nedočetla až do konce..

Ale něco Ti, Alo, chci říct: vystudovala jsem dvě a půl vysoké školy abych pak pochopila, že pro úspěch v životě (a to i pro pracovní úspěch) jsou potřeba úplně jiné věci než technické znalosti typu výpočet objemu válce.

Mimochodem, nic z toho čím se živím (ve smyslu technických znalostí) jsem se nenaučila ve školní lavici.
 Henriette 


Re: Problém je jinde 

(19.10.2008 8:34:42)
V lecčems s tebou souhlasím. Já si ale nemyslím, že by známky děti poškozivaly. Někdo je prostě chytřejší, někdo méně. Jak jinak to měřit než známkami? V životě jim taky nebude pořád někdo umetat cestičku a říkat, že jsou dobří. A co se týče odlišností, abyc zas tím věčným zabýváním se těmi odlišnými netrpěli ti "normální"!
 Mariana Nováková, bezdětná 
  • 

Je to tak :-( 

(16.10.2008 9:30:55)
Přestože jsem již studentkou vysoké školy, dodnes mě občas budí noční můry, týkající se základní a střední školy. To zaměření na výkon je často šílené. Školní atmosféře a přístupu kantorů vděčím já i moji dva sourozenci za zdravotní potíže. Od školních let trpím syndromem dráždivého tračníku - já, dítě vyrostlé v klínu horské přírody, v okruhu velké a milující rodiny... A nemluvě o bratrovi, jemuž byla škola jakožto dyslektikovi a dysgrafikovi skutečným očistcem :-(
 i 


základ vidím v rodině 

(17.10.2008 14:15:31)
Opět skvělý článek v Rodině.
Myslím, že veliká zodpovědnost je na nás, na rodičích. Já sama jsem VŠ, děti mám 4, od 20 do 8 let, tak si myslím, že o škole už v průřezu času něco vím. Moji rodiče byly učitelé, babička učitelka, táta dokonce ředitelem muzea J.A. Komenského. To, jestli je škola nuda nebo zábava, závisí podle mého názoru na učiteli. A všemi deseti hlasuji pro to, aby dobrého učitele vyvažovali zlatem. Ale aby nebyla stres, to závisí na rodičích. S dětmi se učím, pomáhám, vysvětliji, ale ZNÁMKY POUZE PODEPISUJI. Samozřejmě, že jedničku či dvojku pochválím, ale horší známky komentuji maximálně slovy " dobře Ti tak " a pomohu jim opravit si to. Nijak neláteřím, nenadávám, nekritizuju, televize či PC či kino či cokoli jiného není podmíněno výsledky ve škole. Dětem vysvětluji, že škola je nejjednodušší způsob, jak se něco naučit, že dobré výsledky ve škole jsou prostě životní styl, já už jsem do školy chodila a jejich výsledek je jejich práce. A tak mi děti chodí ze školy se slovy " mami, dneska tam byla zase sranda ". Zdravím všechny rodiče Ivana
 Lucie, dvě děti 
  • 

něco na tom je 

(16.10.2008 9:34:06)
Název článku mě dost zarazil,ale s obsahem víceméně souhlasím.A myslím si, že důležitý vstup do vychovně-vzdělávacího procesu začíná už v mateřské škole. Jistě záleží také na učiteli, jakým způsobem přistupuje k dětem a k jejich výchově, vzdělávání a poté jeho hodnocení. Ale těch, kteří dokáží přijmout nové poznatky v pedagogicko-psychologických vědách,vnímat dítě jako jedinečnou osobnost s kladnými i zapornými vlastnostmi, a řídit se tím ve výchově a vzdělávání, těch je asi zatím méně. Ale je fakt, že velký problém je v celém školním systému. dát někomu jedničku nebo pětku je vlastně strašně jendoduché. Ale rozvíjet dítě rovnoměrně po všech stránkách a podle toho pak hodnotit, to už jistě tak lehké není. To už chce velkou dávku empatie, trpělivosti, pochopení vývoje dítěte apod.
Ale jak já jako rodič toto mohu ovlivinit?? Za dvaroky syn půjde do školy a samozřejmě mě není jedno, jak zde bude probíhat výuka. a bydlíe v malém městě, takže velký výber škol zde není. Tak jen mohu doufat, že budem mít štěstí na učitelé, kteří to zkrátka s dětmi"budou umět".
 Peggy 
  • 

Re: něco na tom je 

(16.10.2008 9:53:28)
Autor píše, že děti , které jsou pomalejší, jsou známkou označené a nezažijí úspěch. A co děti nadané, které dostanou slovní hodnocení, kde nesmí být slůvko pochvaly ? Také nezažijí úspěch i když by si to třeba zasloužily, ale nesmí se ubližovat těm méně nadaným, takže mají smůlu.
 .´.. 


to ale narážíš  

(16.10.2008 10:00:54)
na ten chronicky omílaný problém definice nadání. Škola oceňuje jen úzké spektrum z různých "nadání" a navíc nadání některých dětí by se projevilo až v pozdějším věku. Takhle dojde k tomu, že se třída už v první a druhé třídě "nastrukturuje" podle prospěchu a s těmi, kdo hned nevyniknou, se to často táhne až do devítky. Asi se mnou hodně z vás nebude souhlasit, ale myslím, že jedním z velkých problémů je, že často třída funguje ve stejném složení od první do deváté. Kdo ne shodou okolností z počátku zařadí jako "outsider", ten se z této pozice obtížně vymaňuje. Myslím, že by bylo velmi prospěšné třídní kolektiv tak ob tři roky pozměnit, promíchat.
 Peggy 
  • 

Re: to ale narážíš  

(16.10.2008 10:05:58)
Co se týče zaškatulkování dětí, záleží nejvíc na učiteli, zažila jsem hodnocení dětí na konci páté třídy, kdy učitelka veřejně před celou školou pochválila dívku, která nepatřila mezi ani průměrně nadané, ale během té páté třídy se na svoje možnosti ohromně zlepšila a to je přece paráda, ne. S názorem promíchat kolektiv dětí třeba ve třetí třídě absolutně nesouhlasím, zrovna jako máte pocit, že je ubližováno méně nadaným děte, tak tady by bylo jednoznačně ubližováno těm, které špatně snášejí změny.
 .´.. 


Re: to ale narážíš  

(16.10.2008 10:12:36)
Pokud by byl nový kolektiv, taky by tu změnu snesly. Blbé je přeřadit jedno dítě do již zaběhnutého kolektivu.
 luca 
  • 

kolektiv neměnit 

(17.10.2008 1:02:12)
souhlasím s pegy, plánovaná změna kolektivu se mi zdá špatný nápad. Stále znova si vybojovávat svou pozici v novém kolektivu mi přijde dost stresující.
 .´.. 


Re: to ale narážíš  

(16.10.2008 10:16:11)
To, že ji pochválila učitelka je super, ale v páté třídě to s jejím zakořeněným místě v kolektivu třídy už moc neudělá. Tyhle "pozice" jsou tvrdojšíjné a když se to tak rozčlení, tak s tím aktuální vákon dítěte moc nehne.
 Kyti a 3 poupátka 


Re: to ale narážíš  

(16.10.2008 10:25:16)
Tak to byla super učitelka... mě se stalo něco podobného... asi v 7 tř. za ZŠ jsem zápasila s matikou... pomalu to vypadalo na 4 !!! Jinak jsem měla 1 a 2 , ale rozhodně jsem nebyla premiant třídy... pak si mě učitelka vzala stranou, řekla, jak ji to mrzí, že ví, že na to mám... zabrala jsem, ač už jsem fakt házela flintu do žita, denně jsem odpoledne počítala a počítala,,, "jen" kvůli učitelce... vytáhla jsem to na 1-2, a na výzo dostala 2, ale paní učitelka mě taky pochválila před celiu třídou a to byla ta největší odměna... a hlavně to ŽE MI VĚŘILA... byla to prostě Pani učitelka... dodnes na ni vzpomínám a co se matiky a fyziky, na které nás měla, týče, tak z jejích výkladů jsem žila ještě na SŠ...
Nikdo mi nevymluví, ŽE ZÁKLADKA JE PROSTĚ O OSOBNOSTECH UČITELŮ. A první stupeň tím spíš...
 pieris 


Re: to ale narážíš  

(16.10.2008 15:47:15)
Ano, je to o učitelích. Potkávám ty naše celý školní rok i když nejsem jejich kolegyně a už od konce srpna do června jsou úúúplně zničené! Na to, že si tohle povolání svobodně vybraly, je to zvláštní. Dcera šla do školy natěšená, učí se dobře, ale teď ve druhé třídě mi brečívá ráno, že tam nechce a bolívá ji bříško. A tak vysvětluji a povzbuzuji. A ještě perlička: V nějakém příspěvku se psalo, že mají živá zvířátka ve škole. To u nás měli také 2 morčata, ale o prázdninách se o ně nějak nikdo(učitelé, školník) nepostaral - umřela hlady!
 marketa 
  • 

morcata  

(16.10.2008 15:54:35)
:-O to je sila!
 Michaela Pecharová 


Re: morcata  

(16.10.2008 16:00:22)
To je docela hnus. Tato zvířátka si berou domů děti z chovatelského kroužku a jejich vedoucí, protože školník, který bydlí 10 m od vchodu do školy je odmítl krmit... Nemají morčata ani jiné takové alergizují potvory. Mají strašilky, rybičky, nějakého gekončíka, šneky, brouky, stonožku a takovou havěť - brrr. Ale dětem se to líbí. ~R^
 pieris 


Re: morcata  

(17.10.2008 8:55:28)
Je to pravda i když otřesná a školník bydlí přímo v budově. U nás je to taky dost o řediteli...je takový tolerantní a shovívavý (prostě srábek). A ještě -obrovské terárium stále "zdobí" chodbu a je dost nebezpečné těmi ostrými hranami - celkem 3x jsem žádala aby ho dali pryč (ředitele, zástupce, tř.učitele)- je tam pořád. To pak ztratíte chuť něco prosazovat.
 Katka,kluci 6 a 10 
  • 

To si děláš srandu ? 

(16.10.2008 16:40:40)
To jako opravdu? Tak to je síla....No, naše škola je docela fajn, ale někdy mi nad organizačními schopnostmi vedení a učitelek taky zůstává rozum stát.TeĎ synek nosil cca 10 dní v tašce 300,- Kč jakéhosi příspěvku, který byl odsouhlasen na rodičáku. No a prý jej pí. uč. nabízel, ale pokaždé mu bylo řečeno, že později. Včera si peníze konečně vzali. O tom, jak je fajn, když malý kluk tahá týden v tašce hotové peníze Vám asi nemusím vykládat.Vůbec nechápu, když je ten příspěvek pro všechny děti stejný, proč prostě nedostanu číslo účtu, kam mám peníze převést ? Variabilní symbol rodné číslo dítěte a je to, ne? Někdy mi to připadá, jak za krále klacka. Ale to je asi u nás na venkovské škole.Nebo placení obědů:do minulého roku jsme měsíc co měsíc v určenou dobu tří dnů jak paka stáli frontu na zaplacení obědů. Nyní již pokrok, můžeme předplatit na víc měsíců, ALE bezhotovostně to tam stále jaksi neumí.....
 Rodič i pedagog 
  • 

Re: to ale narážíš  

(16.10.2008 17:12:37)
Osobnost učitele je rovněž odvislá od osobností,s nimiž pracuje. Systém mu ukládá plnění pracovních povinností kontrolovaných nadřízenými a stěsnanými do pracovní doby, o níž si většina lidí myslí, že je krátká.To vše se děje pod neustálým tlakem zúčastněných, z nichž většina je dětská s nedozrálým myšlením ovlivněným myšlením různorodých rodin.Jen ten, kdo zažil, může pochopit, z pochopení vyplývá spolupráce a vedení dětí k témuž. Není možné bez spolupráce zvládnout obrovský cíl-výchova a hlavně všeobecné vzdělání umožňující pozdější specializaci kvůli spektru možností.Rovněž není možné ohodnotit sravedlivě pěti stupni 30 různých jedinců. Kdo to požaduje navíc směrem k rozlišení ještě užšímu, nerozumí vůbec ničemu. Změřit je možné pouze výkon tělesný. Duševní posoudí jen odborník.Rodič samozřejmě posoudí nejlépe vlastní výtvor, učitel posuzuje jedince z celku, který reaguje před ním.Takže jednoduchá klišé posudků nechte odborníkům a pomozte jim ku prospěchu dětí podle daných možností a ty ovlivňuje mnoho faktorů, nejen učitel a jeho práce.
 Kahlan+5 


Re: to ale narážíš  

(16.10.2008 19:45:01)
Ahoj Kyti,

naprosto s Tebou souhlasim. Zvlaste na prvnim stupni je ze vseho nejdulezitejsi osobnost ucitele. Bohuzel po mesici skoly musim konstatovat, ze my toto stesti nemame. Takze uz je v notysku prvni petka za chovani o prestavce a petka z matematiky, kdy priklad byl vyresen spravne, hodnoceno jako znalosti OK, a ta petka byla za spatnou upravu, ze se v tom pani ucitelka nemohla vyznat. Z jednoho rozhovoru jsem se dozvedela, ze syn je prilis svebytny, prilis sebevedomy, prilis individualista, nema respekt k autoritam, mysleno k dospelym lidem, neposloucha. Zajimave je, ze predchozi ucitelky s nim problem nemely, jen bylo treba jej zabavit. Prvni tydny chodil domu s tim, ze se ve skole strasne nudi a byl totalne otraveny. Je mi to lito, do skoly se hodne tesil.
 .´.. 


Re: to ale narážíš  

(16.10.2008 10:28:14)
když jsem o tom už tak vícekráte přemýšlela, tak bych zavedla školní uniformy na straně jedné, aby se děti nemohly poměřovat podle hader, a na druhé straně rozvolněnější třídní uskupení. To, že jsou třídy pevně dány, to vyhovuje si z hlediska organizace školy, ale ne z hlediska dětí. Kdyby se děti scházely v jiném složení třeba na matiku, jinak do výtvarek, zase jinak na tělák, jinak na jazyk atd., pak by například Karlíčkův výkon v přírodopise nebyl hodnocen (třeba i znehodnocen v očích dětí), tím, že Karlíček je podprůměrný v matice. děcka jsou všechno, jen ne objektivní.
 Peggy 
  • 

Re: to ale narážíš  

(16.10.2008 11:15:03)
Jenomže na druhou stranu, my jsme taky takhle vyrostli a já se necítím být poznamenaná. Rozdělení dětí podle předmětů a znalostí mi nepřijde vhodné a rozhodně mi připadá jako nerealizovatelní z hlediska času.
 Lída+2 


Re: to ale narážíš  

(16.10.2008 17:30:32)
Jasně...a co je maličko přerozdělit.....prostě tyhle zajímá matika..tak jí budou mít o 2 hodiny víc....a tyhle Aj tak zase budou mít ty 2 hodiny Aj..ty co zajímá přírodopis...tak ty 2 hodiny budou mít to....jenže na to je málo učitelů... a kdyby se třída rozdělila na tyhle 2 hodiny týdně do 3-4 skupinek..to by byla paráda.....

třeba naše úča je rozděluje napůl ve středu.... a DAník si to moc chvílí.:-)
 Peggy 
  • 

Re: to ale narážíš  

(16.10.2008 17:53:22)
To by bylo asi ideální, ale myslím, že i sebetolerantnější škola se musí řídit alespoň rámcově nějakými osnovami a při systému učit se víc to co mě baví a míň to co ne by byl potom myslím problém třeba při přechodu na střední školu. Ty děti by si nikdy ty znalosti nesrovnaly, aby se mohly od něčeho odpíchnout.
 Kohnova 
  • 

Re: to ale narážíš  

(16.10.2008 18:02:51)
Ucit se vice to, co me bavi a mene to, co me nebavi, je celkem blby napad, specielne u deti do cca sestnact sedmnacti let. Bohuzel. Pokud me nebavi pravopis, zato fotbal mi jde, tak snad mohu byt cely zivot negramotnym fotbalistou (praxe ukazuje, ze to jde), ovsem pokud me nebavi cteni, ale bavi me pocitac, budou vysledky uz trochu horsi.
Jsou veci, ktere by se mel neucit kazdy (malokoho vylozene bavi vyjmenovana slova, shoda podmetu s prisudkem, nasobilka a slovni ulohy o pohybu) a presto jsou pro rozvoj intelektu a schopnost obstat ve svete zasadne dulezite. Dyslekticke deti nerady ctou a presto cist musi vic nez ostatni (Ale rady chodi na napravne cteni, kdyz je dobre vedeno. Proc? Protoze tam zaziji uspokojeni z uspechu a dobre odvedene prace, pak je najednou cteni bavi.).
Jde o to, odpovedne urcit, co je nutne a to nutne potom vyucovat didakticky, deti spravne motivovat, coz jde mj pouze za okolnosti, ze o sam jsem o veci presvedcen. A soucasne je nutne vedet a deti ucit, ze se bohuzel musi delat i veci, ktere nas zrovna nebavi, ucit je zvladat i takovou situaci.
 zuzkasim 


Re: to ale narážíš  

(16.10.2008 13:27:20)
Školní uniformy by sociální rozdíly nevyřešily, mrkneš na pouzdro, mobil, deníček, sponky do vlasů... a hned víš své, tedy pokud tě to zajímá, komu je to jedno, ten se nad tím nepozastavuje ani teď.
Jinak celkem nechápu, proč by děti nemohly vnímat vyjímečnost jejich spolužáka v jednom předmětu? Možná jsem naivní, ale měla jsem ve třídě chlapce, který byl vynikající na matematiku, dostával i pár úkolů navíc, ale v češtině měl co dělat, aby zvládal základní učivo. Jiná celkem průměrná holčička krásně kreslila, a když bylo potřeba vytvořit něco za celou skupinku, byla ostatními oslovena. Dva "dacani" byli supermany v tělocviku a dokonce ve sportu reprezentovali školu. Dost jsme si s dětma povídali o tom, že každý nemůže umět všechno, ostatně já taky moc neholduju zpěvu a proto je na hudebku měl někdo jiný.
 zuzkasim 


Re: to ale narážíš  

(16.10.2008 13:16:33)
To je zajímavý názor, já s ním však podle vlastních zkušeností nesouhlasím. Absolvovala jsem 9 let na velké sídlištní základní škole, tříd bylo od A po F (takže v každém ročníku 6). Téměř každý rok nás podle nějakého klíče namíchali jinak, takže ve výsledku jsem chodila do třídy téměř se všemi vrstevníky sídliště, ale pouze se 2 lidmi od 1. do 8. třídy, do 9. nezůstal nikdo. Jednou to byly hokejové třídy, jednou házenkářské, pak studijní-nestudijní... Před 1. zářím jsme chodili s brekem od vyvěšených seznamů, že navázaná kamarádství jsou zase pryč. Nezažila jsem žádný kolektiv, nemíváme srazy, měnilo se prostě všechno. Umístění třídy, učitelé, spolužáci. Člověk neměl v ničem jistotu. Přestože jsem patřila vcelku k bezproblémovým žákům jak prospěchem tak chováním, tenhle systém mě docela stresoval a myslím, že nikomu nepřinesl nic dobrého.
 Peggy 
  • 

Re: to ale narážíš  

(17.10.2008 8:36:01)
Naprosto souhlasím, dítě potřebuje svoje kamarády a svůj kolektiv, jsou děti, pro které to třeba tak důležité není, ale můj syn například odmítl jít na osmileté gymnázium, protože by přišel o bezvadnou partu a navíc naše ZŠ ho myslím bez problémů na případné studium připraví taky.
 Líza 


Generalizace 

(16.10.2008 9:51:17)
Teď se mohou cítit právem dotčeni všichni dobří učitelé na dobrých školách...
Děti mi chodí na normální státní základní školu. Jejich fantazie není utlačována, ale rozvíjena. Učiva je tak přiměřeně, co by podle mě dítě mladšího školního věku, které nežije ve vzduchoprázdnu, mělo o světě kolem sebe vědět. (To, že slovo "a" nahradíte slovem plus, fakt nepovažuju za přetěžování.) Známky mají vyjádřené čísly, přesto jsou dávány spíše motivačně.
Atmosféru strachu, nepochopení, nejstoty a neúspěchu ve škole nezažívají.

Žiju někde jinde než autor?
 Kyti a 3 poupátka 


Re: Generalizace 

(16.10.2008 9:59:08)
Lízo.. měli jste štěstí! Přestože jsem školu svědomitě vybírala, tak na 1.stupni je to o osobnosti učitele...
V 1.tř. jsme měli uč dobrou, leč, měla malé dítě, s kterým minimálně týden v měsíci marodila, v pololetí otěhotněla a učitelky se jim střídaly...
V 2.tř. si nestěžuji... dostali paní učitelku přísnou, leč spravedlivou, komunikativní... rpostě "tu správnou"
A těď ? Ve 3.tř se jim učitelka změnila... pro naši malou přistupující ke škole s očekáváním, s pílí a snahou??? Nastalo co píšeš - atmosféra strachu, nepochopení, nejstoty a neúspěchu ... učitelka často křičí, tříská pravítkem do stolu, má své 3-4 oblíbence, mezi které naše malá napatří... komunikovat s dětmi je zdá se paní učitelce na obtíž...
 Líza 


Re: Generalizace 

(16.10.2008 10:02:21)
Ano, měli jsme štěstí, přesto mě nikdo nepřesvědčí, že takových škol není víc.
A spíš než o osobnosti učitele na prvním stupni, je to o řediteli té školy. Na něm je, kdo mu v jeho škole učí a jak. V tomhle jsme štěstí měli. Ale jak říkám, i když vím, že je spousta škol, kde je to stále děs a běs, tak článek mluví o tom, že jsou hrozné všechny - pak tedy buď jde o nepřiměřenou generalizaci, nebo se ptám, zda autor chápe, že škola mimo jiné slouží i k socializaci dětí, tedy k tomu, aby byly schopny fungovat kolektivně, zvládat jinou než rodičovskou autoritu, a že to samo o sobě není nic špatného.
 Kyti a 3 poupátka 


Re: Generalizace 

(16.10.2008 10:11:21)
Všechny školy rozhodně špatné nejsou, tak, jako nejsou špatní všichni učitelé, znám dost učitelek a o většině z nich myslím můžu říct, že je to Paní učitelka s velkým P... pak jsou i průměrné a bohužel méně průměrné :-( ...
 .Žaba 


Re: Generalizace 

(16.10.2008 10:25:27)
No, to máš samozrejme pravdu, ale ako nájsť tú, ktorá by vyhovovala? To je ďalšia vec, na ktorú článok odpoveď nedáva. Deň otvorených dverí? Boli sme na takom v školke, ALE, prístupná bolá iná trieda s inou pani učiteľkou, kam nakoniec syn nastúpil... Skúsenosti známych? Tak to je asi najmenej prínosné, každý považuje za doležité niečo iné, nie na každej škole má človek dieťa nejakého známeho, a dvaja známy podajú o jednej škole úplne iné informácie...
 Kyti a 3 poupátka 


Re: Generalizace 

(16.10.2008 10:30:40)
No, jak toho pravého učitele najít, toť otázka.... u nás na škole berou ohled na přání rodičů, pokud je to možné, takže u zápisu si můžeme říct, ke komu do třídy bychom chtěli... což jsme v 1.tř udělali, netuše, ža p.uč. otěhotní... ale následné učitelky už jsme ovlivnit nemohli... Teď půjdem k zápisu s druhou dcerkou... už vím ke komu ji dám... ale nejpozději ve 3.tř. nastane opět změna, kterou neovlivním...
 zuzini 


Re: Generalizace 

(16.10.2008 10:06:39)
Lízo, moje dcera chodí do čtvrté třídy, mají novou učitelku, která známkuje strašně přísně, co chyba stupeň dolů, dcera je vynervovaná, bojí se, že zas chytne špatnou známku, při písemkách je nervozní a hází chyby, které jsou úplně zbytečné. Je pravda trochu pomalejší, diktát nenapíše tak rychle jak premianti třídy, ale neměla by učitelka brát každé ditě trochu jinak?
Přijde ze školy a mají tolik úkolů a učení, že jí pomalu nezbývá čas na jiné aktivity.

Jsem z toho úplně nešťastná a dcera ještě více.
 Lenka** 


Re: Generalizace 

(16.10.2008 11:20:17)
Já bych oddělila to, co článek oprpavdu bere "z jedné vody" (z mého pohledu podává všeplatnou "pravdu";), a pak konkrétní zkušenosti.
My také máme doboru zkušenost právě s prvním stupněm - děti získaly sebevědomí a teď už je jen tak nějaký učitel, který si řeší svůj problém tam, kde by to nemělo mít místo, nezadupne. Což neznamená, že v některých školách je to fakt děs.

To, co píšeš ty a jiné diskutující, se týká některých škol a toho, jak to tam fakt nefunguje. Taky bych byla nešťastná z toho, co píšeš a určitě bych přemýšlela, jak to řešit - jak podpořit dcerku, jak to řešit s paní učitelkou jako matka, jak případně zjistit, co další rodiče, zda jsou také nespokojení, tzn. pak se případně obrátit na ředitele - vše má svá pro a proti, ale určitě bych to zkusila. Případně také vč. ped. psych. poradny - možná by mohla mít dcerka nějakou úlevu (i když i to je potřeba individuálně zvážit, aby se necítila ještě hůř). A kdyby ani to nepomohlo, pak bych určitě zvažovala změnu třídy nebo školy, protože někdy si to člověk neuvědomí, ale zase tak bemocní nejsme;)
 Lída+2 


Re: Generalizace 

(16.10.2008 17:18:41)
A proč nehodíš řeč s učitelkou o konzultacích..je tam člověk sám a má na něj přece čas...než o klasickým rodičáku. A když by tam do ní hučelo těch rodičů víc...
třeba můj čtvrták měl dneska jeden úkol 10 příkladů...na 10minut...víc nic... a prvnák 3 řádjy v písance formátu A5....

A co dělají ve škole?Syn má jít na operaci mladší..já si netroufám vůbec na to mu vysvětlovat čtení....úča ani nepředpokládala, že bych ho to sama učila..takže už nyní jsme domluvený, že jí ho tam prostě přivezu.....a ona mi ho to doučí...nemá s tím problém......(pomalu na mě koukala jak si představuju, že bych ho to doučovala sama, že od toho přece nejsem.....to mám z toho když pořád poslouchám tu neochotu učitelů)

A pak mám kamarádky úči.....a třeba moje nejlepší kámoška učí matiku a zemák....a přála bych jí VAšim dětem ....žádné nudné zápisky....prostě jen data...uspořádaná do křížovek...obrázkových zhluků...který si max. vybarví a vyplní..mají to přehledný a nestráví 30minut opisováním nesmyslů z tabule...prostě ona jim to vyloží...pak si něco vyplní a říkala, že úplný ignoranti se to nemusí ani doma učit,ale puberta je někdy mocná , že .....

DOkoncve si vyrábějí o hodinách plastické mapy....
 Lída+2 


Re: Generalizace 

(16.10.2008 12:27:04)
Tak mě osobně příjde, že moje děti asi chodí na jinou školu než je normálně.....

Ve třídě koberec..prý si na něm hrají..rozhodně není 45 minut v lavici......do lavice se šil polštářek....jelikož jich je moc...úča si je normálně ve středu dělí na 2 půlky a pracuje s půlkou......
je znát ten větší počet..maj víc úkolů...s tím se nedá nic dělat,aler učivu rozumí...aspoň zatím.....přece jen první třída...

Ale starší má pořád ve 4. třídě úču co měl....v první.Dělá jim úkoly navíc kdo z čeho potřebuje.....a nemá problém...pracují ve skupinách...prostě se snaží..je to malá školička,ale přesto když slyším kolikrát kaarádky..tak maj lepší péči....

A když řeknu proč se nedomluví s rodiči a chtějí něco jinak... a pak slyším..." a my se ozvem a oni se nám budou mstít na dětech!"

Tak to zase nechápu já.....kamarádky dcera si zlomila o Tv loni růku..důvod...slečna měla 145cm...spolužačky 165-170cm..úča jí nutí dělat to co ostatní a vyhrožuje jí 5 na výzo..holka má samé 1 a asi 3 dvojky.... radši si zlomí ruku...úče nahlásí úraz a škola v první chvíli nic nechtěla, že si za to může sama.....

Proč kamarádky syn musel číst loni slabikář a živou abecedu....ač už 2 roky si četl sám? prootže úča by měla práci navíc.....

proč se neyvsvětluje nic navíc..co ty děti zajímá...teda nemůžu říct....naše úča u luka to dělá.....ysvětli co potřebují....jen nejtěžší náklaďák světa nechala na rodičích:-D
jinak jim vysvětluje i chemii, když je to zajímá...
 Siddhártha 


Re: Generalizace 

(16.10.2008 14:34:25)
Lízo, ano, žiješ naprosto někde jinde. Už z toho, co jsi hodněkrát o škole, kam holky chodí, psala, jsem vždy měla pocit, že ta škola snad není v ČR.

Když je jeden dva dobří učitelé, ostatní jim to dají sežrat. Klasika.
 Líza 


Re: Generalizace 

(16.10.2008 14:50:06)
Niobe, ale nežiju jinde sama. Když to tak vezmu namátkou, tak Lída, Luk a Dan, tady z Rodiny, Federika měla dobrou zkušenost se státní školou, se státní školou je myslím spokojená Kubula, Eli, z nenetových známých taky vím o více dětech, které chodí do fakt dobrých základních škol. Je mi jasný, že v Praze trochu působí tlak konkurence a že tam, kde tak velká konkurence není, to může být úplně jinak - na druhou stranu, třeba ta Lída je z malého města a vybírala školu tak dlouho, až zjistila, že bude kluky vozit na blízkou vesnici...
Prostě si myslím, že se nedá paušalizovat, že školy jsou hrozné a učitelé ještě hroznější. Ne všichni, zdaleka ne všichni.
 Siddhártha 


Re: Generalizace 

(17.10.2008 1:21:23)
Lízo, souhlasím. Na druhou stranu, co já mám info, tak ani konkurence není jediná záležitost, která donutí školy, aby byly lepší. Nejvíc záleží na vedení školy a kolektivu učitelů. Ono jako mít na webu sladké řeči o tom, co všechno nabízejí (včetně nejmodernějšího vybavení) v reálu nemusí být pravda. A to mě dost štve. Já znám školy, které vypadají perfektně, ale při hlubším poznání... no své dítě bych tam nedala.

Jinak já mám právě z okolí málo, až žádné zkušenosti se školou, která by byla taková, jako "Tvoje" nebo Tebou zminovaných holek. :-(
 Lída+2 


Re: Generalizace 

(16.10.2008 16:59:41)
No já školu hledala 2roky..chodila po dnech otevřených dveří a můj čvrták pořád chodí rád do školy....(a jsem moc ráda)....chodíme jinam než dávám odkaz,ale nevím proč přežívá názor, že jen ty co chodí do města mají perfektní vzdělání....

I tahle byla můj favorit....http://www.zsbp.cz/hlavni_strana.htm

Ale ve městě a nejblíž...tam je to tragedie...v jedný spádový učí prvná stupeň družinářky z 80% a v další spádový řádí šikana...v další drogy....hned před vchodem do školy......pak máme ještě jednu a tam budu asi syna přesouvat hned po 5. třídě.....neb nám zrušili 8letý gympl.
 Siddhártha 


Re: Generalizace 

(17.10.2008 1:25:06)
Lído, taky mám zkušenost, že naše nejbližší vesnická škola má lepší prestiž, než městské z okolním měst. Ale to je právě ta jedna dobrá, o které vím z doslechu. A z toho doslechu jsem se právě dozvěděla, že je to celé práce kolektivu učitelů.
 Ivule 
  • 

Re: Generalizace 

(18.10.2008 18:32:57)
Tak Lízo,
nemohu soudit, jaký se současný stav na ZŠ, nicméně z toho, co píšeš bych polemizovala minimálně s následujícím:
- známky by snad neměly být prostředkem k motivaci proč se vzdělávat,
- tvoje deti jsou pravděpodobně přirozeně inteligentní a nemají důvod zažívat pocit nejistoty a strachu; ale co ti méně nadaní nebo nedadaní vůbec?
 Líza 


Re: Generalizace 

(18.10.2008 18:38:00)
Nevím o žádném dítěti, které chodí do třídy s některým z mých dětí, které zažívá ve škole pocity strachu. A že ty děti fakt znám, docela dobře, i jejich rodiče. Slovo motivačně používám v protikladu k tomu, jak jsou popisovány známky v článku - tedy jako restriktivní opatření ke vzbuzení toho výše zmiňovaného strachu a produkci stresu. Že známky nejsou jedinou motivací, to je myslím celkem logické.
 Ivule 
  • 

Re: Generalizace 

(18.10.2008 18:46:50)
Já jsem článek pochopila tak, že kritizuje známky jako motivační prostředek, s čimž souhlasím. Aby se díte neučilo kvůli tomu, že chce dostat jedničku (nebo vhodné slovní ohodnocení), ale proto, že se chce NAUČIT to a to.
Že se chce něco dovědět a něco nového naučit, což je docela přirozená vlastnost dětí, kterou velmi záhy první třída přebije za snahu dostat co nejvíc červených puntíků, včeliček, hvězdiček a já nevím čeho.
Nemohu soudit, jaký je současný stav školství, ale vážně se mi nechce věřit, že se věci tak radikálně změnily od dob mého dětství. Protože kdo neměl dobré známky, tak byl ve škole odsouzen v očích učitelů do pozice outsidera.
 Líza 


Re: Generalizace 

(18.10.2008 19:11:24)
Podívej, na některých školách to bezpochyby je tak, jak říkáš ty. Na škole, kam chodí mé děti, zatím teda první stupeň, je to tak, jak ti popisuju. Věř nevěř, s tím já nic nenadělám. Ale vím, že to není jediná taková škola v Česku, že jich je víc, do podobných škol chodí děti některých mých kamarádek.
 Helena (4 a 1 rok) 
  • 

Není to tak jednoduché 

(16.10.2008 9:52:55)
Řekla bych, že otázka školství a vzdělávání je mnohem složitější, než se zdá. Určitě souhlasím s autorem v tom, že ve škole (zvlášť na prvním stupni) by měly děti mít radost z učení a mělo by je to motivovat k dalšímu vzdělávání. Horší už je to s tím, jak toho dosáhnout. Určitě se udělal krok dopředu co se týče prostředí ve třídách a také je spousta škol s alternativními přístupy k výuce. Spousta dalších věcí je třeba určitě ještě změnit. Přesto však nevěřím, že všechno bylo na tom "starém" školství špatné a určitě ne vše jde přizpůsobit tak, aby to děti "nepoškozovalo". Například zmiňovaný systém hodnocení. Určitě není dobré pro motivaci dítěte když dostane špatnou známku, přestože se hodně snažilo. Ale jak motivující by to bylo naopak, kdyby dítě, které má dobré výsledky dostalo jedničku za ten samý výsledek, jako dítě, které sice takový výkon nepodalo, ale snažilo se. Řekla bych, že to taky není dobrá škola pro život. Zaměstnavatel taky přijme pracovníka, který má dobré výsledky a ne toho, který se více snaží. Podle mě je chyba i v tom, že výchovy (výtvarná, tělesná),kde dítě, které není nadané na matematiku či gramatiku může podat dobrý výkon, jsou brány jako (jak označil autor) okrajové. Řešení vidím spíš v tom, aby se dítě bylo schopno vyrovnat s tím, že nedokáže tak dobře počítat jako "jedničkář" a bylo schopno přijmout za to odpovídající hodnocení (i když v podobě horší známky) a zároveň by mělo být hrdé na to, že dokáže mnohem lépe zpívat, malovat nebo podat sportovní výkon než zmíněný "jedničkář". Každopádně myslím, že jakýkoli systém hodnocení je vždycky k někomu nespravedlivý. A taky nelze všechny chyby přičítat pouze škole a vzdělávání. Osobnost dítěte se začíná formovat mnohem dříve, než vůbec poprvé do školy nastoupí. Pokud má dítě dobrý základ a vedení v rodině, bude určitě schopno se zdravě vyrovnat i s "nespravedlnostmi", které ho čekají ve škole a v celém dalším životě. Vždyť kdo ubližuje dítěti víc - učitel, který mu dá špatnou známku, nebo rodič, který mu za ni udělí trest. Zkusme také my rodiče "ocenit" i tu trojku nebo čtyřku. Vždyť my jsme viděli na vlastní oči, jak moc se dítě doma učilo a připravovalo a jak moc se snažilo. A pochvala od rodičů je určitě velkou motivací.
 Kudla2 


Re: Není to tak jednoduché 

(16.10.2008 12:56:03)
Heleno, moc hezky řečeno ~R^

Nevím, jak je to dneska, doufám, že budu po nástupu dětí do školy příjemně překvapená. Ale moje zkušenost a zkušenost kamarádů je taková, že se opravdu akcentovaly takové ty "knižní" vědomosti a ti, kdo na tohle nebyli, ale byli třeba strašně šikovní na ruce, nezaslouženě "zapadli" a odnesli si do života naprosto zbytečný pocit, že jsou tak trochu hloupí. Což je IMHO strašlivá škoda, protože znám pár lidí, kteří jsou právě tenhle případ - manuálně zruční tak, že my "študovaní" můžeme jen koukat, a navíc s velkou přirozenou inteligencí. Ale ve škole byli prostě
onálepkovaní jako "čtyřkaři" ~Rv~Rv~Rv

A pak ještě jedna věc, která mi ve škole často chyběla a kterou doufám dnešní děti už postrádají daleko méně - ani tak mi nevadilo učení věcí, které člověk tzv. "nebude nikdy potřebovat" - od toho ta škola je, aby dala základ trochu všestranného vzdělání a nevychovávala fachidioty. Ale vadilo mi, že ty věci jsou tolik odtržené od reality - fyzika, chemie, matika, tam by se při troše snahy toho dalo tolik propojit s praktickými ukázkami, a hned by to nám humanitně postiženým ;) lépe lezlo do hlavy. A věřím, že totéž platí pro humanitní předměty a lidi, co jsou nadaní spíš exaktně.
 Dana 
  • 

Re: Není to tak jednoduché 

(16.10.2008 15:39:32)
Souhlasím!
 Helena, tři dospělé děti 
  • 

Blbost 

(16.10.2008 12:34:51)
Neurotickou osobnost z prvňáčka neudělá škola, ale remcající rodič. Proč nejdete učit, když jste tak chytří? Sami píšete, že dobrých učitelů je málo, tak přece ukažte, jak se to dělá.
 Lenka** 


Re: Blbost 

(16.10.2008 12:46:41)
Nesouhlasím, jde o to, jestli rodiče "remcají" kvůli nepodstatným detailům a nebo kvůli zásadním věcem - pak má smysl ozvat se.
 Siddhártha 


Re: Blbost 

(16.10.2008 14:37:06)
Heleno, dělá se to tak, že když chceš pracovat s dětmi tak, aby to jejich nervová soustava zvládla a bavilo je to, jsou Ti házené klacky pod nohy, že se nedržíš toho, co používají jiní učitelé, "nezáváděj nám tu žádné moresy", "musíš se za každou cenu lišit?", "to nám chceš jako dokázat, že jsi lepší?"... a prostě ten zájem o děti je jaksi v....
 Dana 
  • 

Re: Blbost 

(16.10.2008 15:27:01)
Je to vážně těžké.Učím přírodopis a s kolegyní máme naštěstí podobné metody-děti pracují ve skupinkách,samy si vyhledávají informace za pomoci encyklopedií,které jim dáváme k dispozici(škoda,že nemají k dispozici i počítač,interaktivní tabuli apod.),vyhledávají fotografie,kreslí obrázky a pak svojí práci prezentují před ostatními.Společně shrneme učivo a uděláme stručný zápis do sešitu.Během jejich práce jim pomáhám a zároveň i sleduji,jak si určují role ve skupině.Mám však pocit,že si takto zapamatují daleko více,než jen pouhým biflováním.
Samozřejmě i pracujeme s mikroskopem,chodíme do přírody apod.
Ostatní učitelé nás už tolerují,zvykli si,že v našich hodinách není hrobové ticho a děti nemusí sedět pořád na stejném místě.

Samozřejmě by bylo pro mne daleko lehčí nadiktovat jim zápis do sešitu a pak si z toho napsat písemku.
Takto chodím domů hodně unavená,ale s dobrým pocitem,že se na hodinu přírodopisu snad těší.
 Lenka** 


Re: Blbost 

(16.10.2008 17:42:01)
Dano, takhle by se mi to taky líbilo. A i kdyby si děti zapamatovaly jen část, tak se navíc naučí pracovat samostatně, spolupracovat, vyhledávat info, řídit je atd. Jinak to mají "předžvýkané", což je někdy výhoda, ale na 2. stupni a zrovna v tom přírodopisu je to dost zbytečné. Takže souhlas a máš ode mne ~R^
 Siddhártha 


Re: Blbost 

(17.10.2008 1:29:12)
Dano, o tom to je. O pohodlí. Z toho hodně učitelů nechce slevit. Když děckám nadiktují látku do sešitu, je pro ně snazší i zkoušení - chtějí přesně to, co jim nadiktovali. (ano, vím, že ne všichni učitelé, myslím jen ty pohodlné).

A mě osobně tichá třída - když jdu po chodbě, připadá divná, jako jestli se v ní aspon něco děje, nějak pracuje?!

Já jsem třeba typ, kterému hodně vyhovuje, se o látce bavit. Tím si zapamatuju nejvíc. Takže takovéto zapsání do sešitu a doma memorování, mi nikdy nic nedalo.
 Axident 
  • 

Re: Blbost 

(19.10.2008 9:13:02)
Situace je bohužel přesně taková, samozřejmě až na pár škol, které jsou výjimkou z pravidla, jak se popisuje v článku. Máme dvě malé holčiny na malinkém městečku "na konci světa" a tady se Základní škola nehla ani o milimetr, titíž kantoři a zoufalé, memorovací metody jako když jsem tam chodil před dvaceti lety já. jakákoliv snaha o novoty je po zásluze potrestána a rodič, kterému to není fuk a neuspokojí se s argumentem "všichni jsme na tom vyrostli a jací jsme normální a chytří", ehm, ehm, je za rebela a je v non-stop válce s kantory... To bolí. Remcající rodič může neurotizovat dítě, jasně, ale co dokáže pomršit úplně špatný přístup v prvních týdnech a měsících ve škole, může a má následky na celý život...
 Dana 
  • 

Re: Blbost 

(23.10.2008 17:29:36)
Všem děkuji za hezké ohlasy na můj styl výuky!
Dnes jsem měla hospitaci na hodině přírodopisu(8.třída)a byla jsem paní zástupkyní moc pochválena.Opravdu mě to hřeje u srdíčka!
 pajda 
  • 

je to nejen o škole 

(16.10.2008 12:53:36)
Na prvním stupni ZŠ jsme zažily se sestrou (před dvaceti pěti lety)stěhování - z Čech na východní Slovensko. Ten šok, se kterým jsme se musely každá vyrovnávat, nás myslím dost poznamenal. Sestru jednoznačně poškodil vzdělávací systém, do něhož nezapadla - jako prvňáček, který zažil přechod na jinou školu s jiným byť příbuzným jazykem, byla označená učitelkou za pomalou, prý zdržuje celou třídu, a tak musela na jinou školu. Pak různými peripetiemi (zavírání školy, dvousměnný provoz na další škole atd atd) vystřídala během ZŠ 6 kolektivů. Je tedy jasné, že za školu zanevřela a byť je šikovná, vykašlala se i na maturitu.
Já byla ve třetí třídě, když jsme se stěhovali, byla jsem trochu otrkanější, proto mě vzdělávací systém nesemlel a školní rok jsem ve ve třeťáku byť ve slovenštině skončila se samýma jednotkama (byla jsem za šprta). Horší to ale bylo s kolektivem ve škole. Děti to dokáží těm "jiným" pěkně nandat, takže jsem si užila i šikanu.
A protože naši rodiče lítali v rozvodových problémech, byly jsme se sestrou v tom všem úplně samy.
Proto si myslím, že při výchově a vzdělávání jde především o to, aby děti měly nějaké stabilní zázemí a podporu doma. Pak jde všechno líp. A rozhodně jde všechno ještě líp, když má dítě takové zázemí i ve škole v podobě chápavých a vnímavých pedagogů.
 Zuzana + kluk04 + holka06 


Po dlouhé době výborný článek 

(16.10.2008 13:07:05)
na téma vzdělávání a školství.

Nemám vlastní zkušenost, je možné, že svět není tak černobílý, jak se autor domnívá, ale článek mě přesto velmi oslovil. Autorovi se rozhodně podařilo vystihnout priority vzdělávání v mladším školním věku. Smysl známkování, důležitost sebevědomí, duševní zdraví, útlak fantazie… ten pán mi prostě mluví z duše.
 zuzkasim 


... 

(16.10.2008 14:02:39)
První věty článku mě trošku vyděsily, ale v podstatě s článkem můžu souhlasit. Reforma školství je nedodělaná.
Na druhou stranu se spousta věcí k lepšímu změnila. Přesouvalo se učivo do vyšších ročníků, byla snaha o zavedení individuálního přístupu. Jenže ten se dělá těžko při vyšším počtu dětí ve třídě. Počet žáků ve třídách roste z ekonomického hlediska školy. Když škola dostane tolik a tolik peněz na platy učitelů, může se rozhodnout přijmout jednoho zaměstnance navíc, ale těm ostatním musí plat lehce pokrátit (mám na mysli spíš odměny, základní plat je pevný dle tarifní třídy, i když i s tou lze lehce hýbat). I tu možnost vzít si jednou týdně pouze polovinu žáků musí schválit (a zaplatit) ředitel, není to jen dobrá vůle a volný čas učitele.

Integrace různě znevýhodněných žáků je výborná věc do doby, než zjistíte, že peníze na integrovaného žáka na školní rok dostanete až v 2. pololetí. Tu dobu před tím řešit jak? Jsou potřeba pomůcky, zaplatit toho, kdo se žákovi věnoval navíc... (tento stav byl v jihomoravském kraji před 4 roky, možná je teď už i tohle vyřešeno lépe).

Nic není černobílé a když se chce, jde to řešit. Jen je zajímavé do některých problémů více vidět, potom člověk pochopí, že spousta nařízení omezuje i dobrou snahu učitelů.

Přes to všechno si myslím, že základem pro každé dítě je rodina. Pokud tam najde pochopení, útěchu z neúspěchu, pomoc, podporu a lásku, tak ho žádná škola nepoškodí. Tím rozhodně nemám na mysli souhlasné věty typu "ten učitel je ale blbec", ale třeba vysvětlení, že i učitel se může splést, hledání nového řešení popř. pomoc při prosbě o další šanci.

Mě osobně přijde spousta zbytečného učiva spíš na 2. stupni. Když jsem viděla, co všechno kolegové z 2. stupně řeší, docela jsem hleděla a upřímně jsem přiznala, že bych takovou písemku možná ani nenapsala. Při doučování češtiny žáka 8. třídy jsem mu musela poctivě přiznat, že větné členy pravděpodobně nikdy k ničemu v životě potřebovat nebude, ale teď je spolu natrénujeme, aby prošel. Prošel, ale několik vět bez chyby napsat neumí, věnovat čas raději základům pravopisu by bylo asi užitečnější. I když, však on mu to Word opraví...
 Dany 
  • 

Re: ... 

(16.10.2008 16:38:45)
Ne všechno opraví word, a proto píšem každý týden nějaké pravopisné cvičení,ať si alespoň základní slova osvojí,Věřte mi, že když některá slova vidím,tak se nestačím divit,co dosavadních 6 let na ZŠ dělal,tvrdé a měkké souhlásky se učí ve 2.třídě(bratri, vydět, pokrívat,..)Všechno se nedá naučit v hodině,bez procvičování,domácích úkolů a učení,někdo hold pochopí dříve a více,někdo to musí našprtat,nebo se alespoň naučit používat pravidla,ale nepřejte si slyšet,co už všechno jsem,protože je nutím,aby se naučili trošku slušně psát a používat češtinu,vždyť oni ji po zbytek života užívat nebudou :((
 Ala 
  • 

Re: ... 

(16.10.2008 22:19:22)
Paní učitelko, v použitém kontextu by mělo být spíš slovo "holt", a nikoli "hold", nemyslíš? Lze se pak divit dětem, že neovládají pravopis, když s ním má problémy i jejich učitelka?
 Katka (kluci 12 a 14) 
  • 

Re: ... 

(16.10.2008 17:28:09)
nedá mi než reagovat na tu poslední poznámku-právě že Word mu to neopraví, protože neumí ani shodu podmětu s přísudkém ani mě/mně atd., zadrhne se jen na slovech, která nezná, ale nikoliv na slovech špatně použitých, a to je tragédie i mnoha novinových článků, kdy se autor na počítač zcela spolehne
 zuzkasim 


Re: ... 

(16.10.2008 20:13:57)
Však ta poznámka s Wordem byla ironická. Ano, tvrdé a měkké souhlásky se učí ve 2. třídě. Ale jak vidět, je to málo. Ve 3. třídě přijdou vyjmenovaná slova, k nim se musí stihnout ještě slovní druhy. Není toho moc? Kdyby slovní druhy ještě půl roku počkaly a zůstalo víc času na základní pravopis... Nebo naopak, ať to zůstane tak, jak je, ale neustále se věnuje dostatečný čas pravopisu. Zrovna ten pravopis mi připadá opravdu podceněný, bohužel zrovna čeština má víc výjimek jak pravidel a je to jazyk opravdu těžký.
 Líza 


Re: ... 

(16.10.2008 20:23:13)
Zuzkosim, to by ti jako připadalo adekvátní celej jeden školní rok v češtině dělat jenom vyjmenovaný slova???
 Šárka, syn+dcera 
  • 

Názor učitelky 2. stupně 

(16.10.2008 17:06:23)
Jsem matikářka, fakultu mám sice ještě v paměti, ale po 5 letech praxe jsem raději utekla na mateřskou. Proč? Začínala jsem v 9. ročnících, kde mi bylo jasné, jak žáci budou zkažení biflováním bez představivosti a nechutí k matice. Ale postupem času jsem dostávala nižší a nižší ročníky. A když už i žáci 5. ročníku (který jsme částečně učili jako 2. stupeň) si odmítali hrát, stavět z kostek, malovat si obrázky k příkladům s tím, že se raději "naučí příklady", byla jsem zoufalá. Zašla jsem na několik hodin pozorovat své kolegyně na 1. stupni - a to co jsem viděla mě jen utvrdilo v zoufalství. Samozřejmě, že nebyly všechny kolegyně nakloněné "novým" metodám, ale i kdyby byly, nemohly by je uskutečňovat: tak nabité plány, stres, aby se všechno stihlo, aby to všechny děti do té 5. třídy uměly - a něco raděj navíc... To žáčky nejen v matematice opravdu kazí, kazí jim to chuť se něco dozvídat. Ale to je kvalita, kterou budou jako dospělí nejvíc potřebovat!
 Líza 


Re: Názor učitelky 2. stupně 

(16.10.2008 17:18:10)
A jak to teda stíhají učitelky prvního stupně u nás? Ono je snadný říct, že to nejde, protože jsou nabitý osnovy. Horší je si přiznat, že moderní výukový metody se nedaj improvizovat z vody, ale člověk je musí umět a jsou náročnější na přípravy...
 Lída+2 


Re: Názor učitelky 2. stupně 

(16.10.2008 17:24:39)
Lízo přesně,.......nedávno jsem se na písku dověděla, že synové chodí do školy pro debily......prootže se učí jinak než je zvykem.....

A kdyby nebyli blbý..tak by zvládli sedět 45minut v lavici...psát nesmysle..ty se pak naučili perfektně odříkat a nevymýšleli kraviny....
Doma psát 2 hodiny úkoly.....a nestiohnout si pohrát a tak.....

Zrovna na naší spádový škole cca 5minut od baráku měli skluz v PRvouce loni a maminky loni doučovali prvouku.... a ta naše úča stihla ještě dětem o 2 hodinách prvouky vyložit látku druhýho stupně z chemie...o přeměně ROpy v pertolej, benzín....děti to zajímalo při jaký teplotě a jak co vzniká....
NA to prý není čas a proč jim to říkat, že jo....prý proč se obtěžuje...no ona se obtěžuje..teď je to zajímá a až na to dojde čas..tak je to zajímat už nebude....
Co doby strávili na NEtu vyhledávání těžkých a lehkých věcí...když se učili vážit.....

jenže dokud si zabvedněný rodiče budou myslet, že to co za nich bylo je v pořádku a to co je jinak není normální.....je to fakt těžký!
 ivaxx 


Re: Názor učitelky 2. stupně 

(16.10.2008 20:21:26)
Měla bych velkou prosbu na Vás, které jste se školou v Praze velmi spokojené (Líza a další?), zda byste mi mohly uvést název školy, klidně i do e-mailu pod nickem. Obcházíme totiž už druhý rok dny otevřených dveří, ptáme se, ale často narážíme na to, že to, co škola o sobě tvrdí vůbec není pravda, případně ani před prázdninami nejsou schopni říci, která z učitelek bude učit v první třídě.
 Líza 


Re: Názor učitelky 2. stupně 

(16.10.2008 20:23:48)
Nezlob se, ale to po mně chceš trochu moc soukromou informaci...
 Líza 


Re: Názor učitelky 2. stupně 

(16.10.2008 20:24:39)
Jinak pokud bydlíš v dojezdovém okolí, tuhle školu ti ostatní rodiče dříve nebo později při doptávání doporučí, stejně jako dvě tři další v blízkosti, není tu jediná dobrá.
 ivaxx 


Re: Názor učitelky 2. stupně 

(16.10.2008 20:33:29)
Omlouvám se, nemyslela jsem to špatně.
 Líza 


Re: Názor učitelky 2. stupně 

(16.10.2008 20:35:43)
Ani já ne, jestli to vyznělo nějak stroze. ~R^
 km 
  • 

solidaritu! 

(21.10.2008 22:10:57)
teda Lizo, je mi imax dost lito, ze ji nechces pomoct..
prece kdyz napises na jeji mejl adresu te skoly, tak se temer nijak neodhalis..
a pro ni je to dulezite info..
tot muj dojem
 Dajenka, 1 dítko 


Re: Názor učitelky 2. stupně 

(19.10.2008 22:22:06)
Jako kantorka to vidím tak, že ne všechno s ohledem na nabušenost osnov se dá učit rozumnýma metodama. Jasně, stojí to víc příprav, ale taky to stojí víc času na realizaci ve třídě. Takže za nějakou dobu člověk fakt nestíhá.
No a pak jsou tady takové ty problémy jako papír, kopírka (limitované množství papíru i počet kopií) atd. O tom bych mohla psát romány.
Navíc ani moderní výukové metody nejsou univerzální zaklínadlo. Žáci totiž zpravidla u toho musí pracovat a nemůžou hrát piškvorky nebo číst noviny pod lavicí ~j~
Z toho konkrétního učiva se žák nenaučí víc než tou frontální klasikou, ale naučí se spoustu věcí pro život, které se zahrnujou do formulky klíčové kompetence. Třeba schopnost vyjadřovat vlastní názor, spolupracovat, obhajovat, ustupovat, oponovat, kriticky myslet atd.
 Stázi 2 


Re:Žabátko 

(16.10.2008 17:21:26)
Žabátko,
jo, dys je specifický problém, ale trvá čas, než se to rozpozná a právě tento čas už si děti naši dceru "zařadilyů. Žijeme na malém městě, něco měnit je velice těžké. Zkouším komunikovat s paní učitelkou, ale ne každý je okamžitě vstřícný. je to o lidech a já toho už musela překousnout opravdu hodně. Věřím, že ta učitelka to má taky těžké, ale naše dcera není jediná"dys" ve třídě.
Má speciální doučování s jinou učitelkou, která je na to specializovaná.
Zeptám se, prožíváš něco podobného se svým dítětem?
To, že zapojení do kolektivu je věc trošičku jiná a závisí na povaze, beru, budiž.
 Marcela 
  • 

Re: Názor učitelky 2. stupně 

(20.10.2008 18:25:45)
Ahoj Šárko,

Těší mě takový pohled u učitelky.
Zkusila jsi se zajímat o Montessori pedagogiku? - je to úžasné, děti se učá rády, se zájmem, naučí se toho mnohem víc a jsou i hodně samostatné.

Hezký den
Marcela
 barbora-žákyně 9.třídy-bratranec ve 3.,setřenice prvňáček 
  • 

Je mi z toho zle 

(16.10.2008 17:30:27)
Asi žiji na jiné planetě,ale první stupeň základní školy mi nepříjde jako špatný-matematika,plus,mínus,rovná se-neznám žádné dítě ani z dnešních prvňáků,ani z naší třídy(9.B.)kterému by toto dělalo problémy.Neříkám,že naše školství je bez chyby,ale házet špínu na všechny školy a první stupně mi příjde odporné.Já sama jsem na prním stupni nebyla jedničkářka-samé jedničky jsem neměla ani na konci první třídy,ale paní učitelka nám od začátku říkala,že úzpěch ve škole neznamená úzpěch v žvotě-že i ten,kdo bude mít stále samé jedničky může zkončit neštťastný,protože nebude mít přátele,rodinu a že někdo,komu učen jde méně a snaží se může nakonec být velmi dobrým řemeslníkem.
 Lída+2 


Re: Je mi z toho zle 

(16.10.2008 17:31:48)
Manžel má slopužáka...ve škole sotva prolejzal...samé 5,4 a nyní je z něj úspěšný podnikatel!
 fulinda 


Re: Je mi z toho zle 

(16.10.2008 19:41:48)
malem jsem padla smichy za ten preklep SLOPUZAKA.:-)
 Hanka 
  • 

Re: Je mi z toho zle 

(16.10.2008 19:13:06)
Moc jsi to hezky napsala Barboro těm nespokojencům. Také si myslím, že dnešní děti netrpí ve školách kvůli špatným učebnicím, učitelům, atd. Zeptejte se dětí!
 MirkaM 


Re: Je mi z toho zle 

(16.10.2008 19:47:13)
Článek jsem si přečetla, líbil se mi, souhlasím. Ale co dál? Většina dětí má v 1.-4. třídě stejnou učitelku. Když se pančelka nezadaří nebo si s dítětem nesednou, tak je to 4 roky za trest. Jít za téměř 50 letou učitelkou, že by "něco" měla dělat jinak - to se mnou, jako s laikem rychle vyběhne, a umlátí mě argumenty. Za kým tedy jít, co dělat? Ředitele to nezajímá, popsané věci nejsou nic, co by byl ochoten s učitelkou probírat. Změnit školu - kolikrát? Za cenu dojíždění? Copak vím, na jakou učitelku dcera narazí? Na jaké spolužáky? Před nástupem do školy jsem vážně zbažovala umístění dcery do Waldorfské školy. Pro ni by to znamenalo dojíždění s přestupem, celkem cca 2-3 hodiny denně. Připadá mi to jako neúměrné zatížení. Kromě toho tu máme rodinu, jejíž děti Waldorf navštěvují - jsou to nejhůře se chovající děti v širém okolí. Nechtěla jsem, aby s nima dcera trávila ty 3 hodiny denně v autobuse.
Takže zamačkávám slzu, a vše pojede dál ve starých kolejích.
 Hanka 
  • 

Re: Je mi z toho zle 

(16.10.2008 19:59:16)
To chápu. Bohužel je to v lidech a kus od kusu. Pokud by byly problémy s přístupem k dítěti, šla bych za ředitelem, pokud by se te nezlepšilo a opravdu by byly problémy v chování učitelky (tím nemyslím styl výuky, ale pokud dítě stresuje její přístup k žákům a její chování), tak bych vyměnila školu. Sama řeším podobné téma, ale v mateřské školce. Syn je zvyklý na laskavý a mírný přístup a paní učitelka je rázná a přísná. Měly jsem spolu rozhovor (syn se navíc ve 4 letech často počůrává, ale nezávile na MŠ) a měla snahu,bylo vidět, jak má děti ráda, ale jakmile se syn začal oblékat, tak ho hned začala "buzerovat", že má punčošky obráceně, atd. Já to asi budu řešit tak, že si ho budu brát po obědě domů, teď bude zima - nemoci, tak to nějak překlepeme. Se ZŠ to je jiné. Snažila bych se dítěti co nejvíce pomoci v přípravě do školy, třeba i mimoškolní aktivity. Také přemýšlím o Walsdorfké škole, ale nevím , jestli je to dobré, aby se děti na něco zvykly, Tedy na jiný přístup na ZŠ a potom šly na střední školu, kde podmínky jsou jiné. Myslím se, že tato doba ještě alternativní výchovu nepojala úplně správně a hlavně její integraci do spolčnosti.
 Líza 


Re: Je mi z toho zle 

(16.10.2008 20:15:10)
"Copak vím, na jakou učitelku dcera narazí? Na jaké spolužáky?" No při změně školy není nic snazšího, než si právě tohle zjistit.
 MirkaM 


Re: Je mi z toho zle 

(16.10.2008 23:34:02)
Lízo, a jak? Že bych si tam šla třeba na týden sama sednout? Nebo Ty dokážeš zjistit, zda zrovna tohle dítě se v téhle třídě stane předmětem šikany? Že příští rok nepůjde učitelka na MD, nezlomí si nohu, nepůjde do důchodu a nedostanou jinou? To je tolik proměnných, že se prostě nedají vypočítat. Kromě toho se tu mluví o "problémech" popsaných v článku, které téměř žádná učitelka a žádný ředitel za problémy považovat nebude.
 Líza 


Re: Je mi z toho zle 

(17.10.2008 8:19:12)
Nemusíš si chodit nikam sedat na týden. Ta třída už běží, chodí tam nějaké děti, mají nějaké rodiče. Škola má ředitele, třída má třídní učitelku. Tyhle všechny lidi můžeš kontaktovat a dopodrobna vyzpovídat právě z toho, co zajímá tebe. Můžeš taky zjistit, zda ten učitel je ostrůvkem pozitivní deviace na jinak podprůměrné škole, nebo jestli je celá škola taková či onaká, toho taky trochu plyne, jestli zlomená noha či těhotenství učitelky znamená tragédii nebo ne. Jestli zrovna tvoje dítě bude někdo šikanovat, to ti sice nikdo neřekne, ale jak se na škole zachází se šikanou, na to ti musí být schopen odpovědět ředitel i třídní učitel. A pokud ti řeknou, že u nich šikanu nemají, tak to je jednoznačné - takovou školu nebrat, znamená to, že šikanu neumí rozpoznat a zametají ji pod koberec. Atd atd.
Ani po tom všem nemáš samozřejmě 100% jistotu a kontrolu, ale vůbec se nepokusit něco zjistit, protože stejně to nejde a protože nemá cenu něco měnit, to se mi zdá pohodlné.
 Ifka... 


Re: Je mi z toho zle 

(19.10.2008 10:26:25)
Barborko, je to potěšení číst takový názor, protože jako děti to nejlépe vyhodnotíte, přestože ještě nemáte ten "dospělácký" nadhled. Já učím na 1.stupni a vždycky jsem se snažila i tu "nejnepříjemnější látku", kterou nám osnovy předepisovaly, dětem přiblížit různými formami, např. pomocí práce ve skupinách, soutěžemi, kreslením, modelováním, v hodině jsme si i zazpívali, zacvičili, apod. Dnes jsou moji prvňáci v 8.třídě. Když je potkám, hlásí se ke mně, bavíme se spolu, mám pocit, že se v životě neztratí.:-D:-D:-D Nevidím je jako neurotické, zhroucené trosky, jak by měli po přečtení autorova článku asi vypadat...
 Marta - tři děti  
  • 

Až přílišná volnost 

(16.10.2008 20:09:22)
Rozhodně je jiná doba a tak se od mého dětství změnilo hrozně moc , to je asi dobře svět se mění, ale to ještě neznamená, že je to všechno dobrý, protože, když jsem při "návštěvním" dnu ve škole viděla jak děti při hodině kdykoli se jim zachce pijí, mají rozházené věci vlastně i lavice různě jak chtějí moc mě to překvapilo.Je jiná doba - to mě odpověděla učitelka a dodala, že se jí mockrát stává, že jí žáci odpovídají stylem "paní učitelko na to, ale nemáte právo....a podobně. Hodně Vás tady mluvilo o první třídě, tam to je ještě fajn, ale ty vyšší třídy bych já osobně nechtěla učit, tam se , asi projevuje ta volnost mnohem větší drzostí , kterou za chvíli učitelé nezvládají. Já bych byla pro trochu větší přísnost.
 ivaxx 


Re: Až přílišná volnost 

(16.10.2008 20:23:24)
Měla bych velkou prosbu na Vás, které jste se školou v Praze velmi spokojené (Líza a další?), zda byste mi mohly uvést název školy, klidně i do e-mailu pod nickem. Obcházíme totiž už druhý rok dny otevřených dveří, ptáme se, ale často narážíme na to, že to, co škola o sobě tvrdí vůbec není pravda, případně ani před prázdninami nejsou schopni říci, která z učitelek bude učit v první třídě.
 Lea 
  • 

Re: Až přílišná volnost 

(17.10.2008 1:03:11)
Co je proboha spatneho na tom, kdyz se dite ve skole napije nepochopim asi nikdy. Mohla byste mi to prosim vysvetlit?

Taktez si myslim, ze dite ma znat sva prava. Zaroven s nimi, ale MUSI znat i svoje povinnosti... coz casto vazne a je to podle me problem predevsim rodicu a az pak skoly.
 Siddhártha 


Re: Až přílišná volnost 

(17.10.2008 1:22:09)
Dítě se nesmí ve škole napít? To ještě někde existuje?
 Peggy 
  • 

Re: Až přílišná volnost 

(17.10.2008 8:13:01)
Souhlasím s vámi, že dětí mají znát svá práva i povinnosti, ale pokud je dítě už z domova naučené, že "ty můžeš ve škole všechno, protože máš svoje práva ", potom lituju učitele a věřte, že takových dětí a především rodičů, kteříto svoje dítko budou bránit zuby nehty i proti učitelům je spousta a přijde mi, že spíš čím dál víc.
 Marta - tři děti  
  • 

Re: Až přílišná volnost 

(17.10.2008 8:43:28)
Tak já jsem se asi špatně vyjádřila, napít se proti tomu vůbec nic nemám, ale jestli není možno vydržet do přestávek to opravdu nechápu mě se prostě nelíbí že tím vlastně ruší a asi se ani tak nesoustředí . Nejsem žádnej HERODES a děti mám moc ráda pracuju s dětmi od mládí a stařena taky nejsem je mě 35 let.
 Ajtakrajta 
  • 

Re: Až přílišná volnost 

(17.10.2008 8:55:29)
Marto,
jak prosímtě někdo ruší, když odšroubuje víčko pet lahve, napije se a zase ho zašroubuje? Dá se to udělat naprosto neslyšně. Je to úkon trvající 5-10 vteřin a ani u samotného pijícího neznamená automaticky snížení pozornosti. Se až divím, že u nás na škole se vůbec zvládne něco udělat a probrat, když tam mají všichni studenti povolené pití kdy chtějí... ;o)
Ty taky v práci piješ kdy potřebuješ a ne jenom o obědových pauzách nebo vždy v celou.
 Marta - tři děti  
  • 

Re: Až přílišná volnost 

(17.10.2008 10:30:35)
Jen jsem napsala,že se mě to na tom dnu otevřených dveří opravdu nelíbilo, a rozhodně nejsem proti pitnému režimu. Taky je zajímavé , že děti sami říkají, že při některé hodině si to nedovolí, tak nevím, to je asi učitelem, který porušuje jejich práva.
 Perta : 9 + 7 let  
  • 

Re: Až přílišná volnost 

(17.10.2008 9:06:51)
Já s tímhle souhlasím ,protože děti nám přerůstají přes hlavu a možná že nebylo na škodu to co se říká , že " škoda rány , která padne vedle " , nebo " ohýbej mě mamko dokud já jsem Janko, neohneš mě mama, až já budu Jano. Tím nechci říct, že bych děti mlátila, jen musí vědět co si mohou a nëmohou dovolit a kde jsou meze. Třeba vstát a pustit sednout v autobuse staršího člověka to snad je zázrak vidět a zkuste to ozvat se to pak vypadáte jako mimozemšťan
 Líza 


Re: Až přílišná volnost 

(17.10.2008 9:11:14)
Myslíš, že pití v hodině souvisí s tím, jestli ti dítě přeroste přes hlavu? A jak souvisí s tím, jestli děti pouštějí staré lidi sednout?
No a k heslu škoda rány, která padne vedle... snad jen :-©
 Petra 
  • 

Re: Až přílišná volnost 

(17.10.2008 10:16:11)
Tak už vím proč vypadám jak mimozemšťan, když zvednu v autobuse puberťáka , aby pustil babičku . Vy asi taky nevstanete . A to rčení bylo myšleno tak, že je to prostě "MOUDRO" a já osobně si kolikrát sama sobě říkám , nezakřičíš a nenecháš se vyprovokovat a stejně zvýším hlas,tak to prostě je , protože i děti mají své dny tak to prostě je no a jestli vy jste tak dobrá, že se Vám tohle neděje to budete jedna z milionu.
 Líza 


Re: Až přílišná volnost 

(17.10.2008 10:18:05)
Co to plácáš? Proč bych neměla vstát? A svoje děti zvedám. Ale tohle rčení má na svědomí spoustu zlomenejch dětí a považuju ho za špatný. A opravdu směšovat neomezovaný pitný režim s tím, jestli se děti chovají slušně nebo ne, je nesmysl.
 Siddhártha 


Re: Až přílišná volnost 

(17.10.2008 14:14:43)
Tohle nemá kam jít. Já ani nevím, jestli se mám u toho smát nebo brečet.

Když už jsme u toho autobusu, ano, taky jsem byla svědkem, že děcka či puboši nebustili sednou. Vyřešila jsem to jako přihlížející jednoduše: starší paní nebo pána jsem se zeptala, jestli si chce sednou, protože se mi často stane, že je já pouštím,ale oni nechtěl (např. že se jim pak špatně vstává). Když ano, tak toho puboše slušně poprosím, aby uvolnil místo. Ještě mě nikdo nikdy neposlal do.... Maximálně se xichtili.
Možná je to v přístupu, že když hned v každém nevidím hajzla a slušně jedná, většinou se doberu výsledku.
 Jana, ucitelka m/f 
  • 

Chvala Waldorfu! 

(16.10.2008 22:42:32)
Nevim, jake jsou Waldorfske skoly v Cechach ale jak jsem je zazila tady (Nemecko) - a to i zevnitr, ucila jsem na jedne nejakou dobu sama... - zaka (i byvaleho) Waldorfske skoly poznam na ulici - uz podle jeho oci a vyrazu obliceje.

Tyhle deti se vyvijeji a rostou "volne" - a zaroven socialne!
Respekt k sobe, ostatnim, prirode...

Je na nich poznat, ze nejsou "znamkovany" (az do 18ti let), ze se v nich nepestuje soutezivost a udajne "objektivni" srovnavani (ktere je nesmysl, kazdy clovek je subjektivni).
A maji v sobe jeste i v 18ti letech tu zvedavost a radost z poznavani, kterou jsme urcite meli my vsichni jako batolata!

Ten normalni skolsky system (tady nebo v Cechach) da tehle radosti poradne na frak a umlati ji - nejpozdeji na druhem stupni...

Dcera pujde do skoly za 4 roky a muj favorit je Waldorf!
Ten deti neposkozuje.
A mimochodem: SUPER clanek!


 fisperanda 


Re: Chvala Waldorfu! 

(17.10.2008 8:18:48)
Nechci snižovat dobré působení Waldorfu a podobný institucí, ale dcerka momentálně chodí do školky Montessori, a abych řekla pravdu, jsem z toho trochu rozpačitá. Možná mám jenom problém přijmout něco novýho, ale mám obavy, aby s přístupem, že v ní budou rozvíjet samostatnost a individualitu, neměla v budoucnu spíš problém. Z toho důvodu bych se bála i Montessori školy a Waldorfské školy. Jak už sem psala výše, ono je to určitě fajn, samostatně. Ale otázka je, jestli po takovým vzdělání bude dítě připravený na svět, kam ho to vrhne. Ale o tom už se tady taky vedlo dost diskuzí... takže nic, pomalu vyšumím :-)
 Hanka 
  • 

Re: Chvala Waldorfu! 

(17.10.2008 9:02:51)
Alternativní výuka ja úžasná, ale kvalifikovaní a zkušení pedagogové jsou nezbytnost. Také změna celého školství,více alternativních škol, přístup společnosti - to je moc dlouhý proces. Já asi v této době dám radši děti do klasické ZŠ, která umožňuje sport, výuku počítačů, jazyků, mimiškolních aktivit, to je teď pro mne důležité. Vždy se najde pitomá učitelka, která nechápe potřeby žáků, a může se vyskytovat kdekoliv.
 Katka,kluci 6 a 10 
  • 

Re: Chvala Waldorfu! 

(17.10.2008 10:56:36)
Já mám z toho podobný dojem...po Waldorf nebo Montessori ZŠ půjdou kam? Na Montes.gympl ? A pak na VŠ ? A pak půjdou makat do Montessori firmy, kde se nikdo nebude stresovat a soutěžit a intrikovat a ...?
 Hanka 
  • 

Re: Chvala Waldorfu! 

(18.10.2008 10:23:44)
Ale o zvykání si na negativa přeci na normální klasické škole nejde. Nebuďte tolik negativní!
Sama jsem učila na ZŠ a myslím, že si děti na nic takového nem,usely zvykat - ikdyž k některým učitelům a jejich přístupu k žákům jsem měla výhrady - ale děti mají více předmětů a více učitelů. Nesetkávají se jenom s těmi špatnými učiteli, ale i dobrými a mají možnost si poztěžovat.
Viděla jsem pořad v TV (už si nepamatuji kdy přesně a jak se jmenoval,..) ale absolvent Waldorf ZŠ sděloval své dojmy z klasického gymnázia - hlavně problém s chování.
Já si myslím, že pokud je učitel dobrý, je jedno, na které škole je. Každý učitel může přizpůsobit své výukové metody žákům a měl by to dělat.
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Chvala Waldorfu! 

(17.10.2008 11:26:50)
"A pak půjdou makat do Montessori firmy, kde se nikdo nebude stresovat a soutěžit a intrikovat a ...? "

to je velice trefne ;-))))

az nejakou Montessori firmu otevrou, dejte mi nekdo vedet
 Katka,kluci 6 a 10 
  • 

Montessori firma :) 

(17.10.2008 12:19:04)
Dovolte mi dále rozvinout představu Montessori firmy: dva kolegové dělají stejnou práci, jeden odevzdá projekt za 2 týdny, druhý za dva měsíce (je pomalejší, všechno mu déle trvá, než to vstřebá, tak mu dáme klid, čas a prostor, nebudeme ho stresovat nějakými nejapnými dotazy, kdy už a proč ještě ne...). Mzdu budou mít oba stejnou, pomalejší kolega přece nemůže za své pomalejší povahové založení...A všichni jsou happy, šéf, pomalý kolega a nejvíc je happy ten rychlý výkoný,který za tu dobu odevzdá 4 hotové projekty a tím přispívá k obecně báječné atmosféře bez nároku na mimořádnou odměnu....
 Líza 


Re: Montessori firma :) 

(17.10.2008 12:23:02)
Katko, myslím, že se dostáváme k ideálům komunismu ;)
 Katka,kluci 6 a 10 
  • 

Re: Montessori firma :) 

(17.10.2008 12:25:17)
No. Ted když to po sobě čtu, tak to je přesně ono :)
 MirkaM 


Pití o hodině a pro Lízu 

(17.10.2008 21:04:50)
Za 5-10 vteřin se bezhlučně napít dokáže dospělý, popř. možná starší dítě. Ale prvňák? Mi přijde, že jste nikdy neviděly prvňáky ve třídě:-)))))))))))))))) to je hledání, štrachání, rozlévání, asistence minimálně 4 dalších nejbližších okolosedících.

Lízo - to všechno, cos napsala jsem udělala. Přesto nejsem s učitelkou spokojená. Dnešní příklad - zadání úkolu je - spočítejte libovolným způsobem na číselné ose 8+5 - dcera spočítala tak, že nejprve vybarvila 5 políček, pak 3 políčka a pak 5 políček - tj. dospěla ke správnému výsledku. Známka za "5" , odůvodnění - nesprávné pochopení výpočtu na číselné ose - nejdřív mělo být vymalováno 5 políček, pak 5 políček a pak 3 políčka - tak si to pančelka představovala - chachá!!!!

 Lída,3 kluci a holka 


Re: Pití o hodině a pro Lízu 

(17.10.2008 21:15:09)
Mirko, a připomínkovala jsi to u pančelky? Já bych to rozhodně udělala. Když libovolným způsobem, tak libovolným způsobem. Navíc na tom není nic špatně, evidentně princip pochopila, tak co.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Pití o hodině a pro Lízu 

(17.10.2008 21:19:30)
Ona asi ano, ale já ne :) Nemám tedy dítě školou povinné, takže neznám současné vyučovací praktiky a vybarvování číselné osy, ale proč dělit osm zrovna na 5+3, proč ne třeba 4+4? A proč vůbec dělit? Ač matematik, budu mít asi se základkou mých dětí potíže :))))

Jinak souhlas s Lídou.
 Sylvie 


Re: Pití o hodině a pro Lízu 

(17.10.2008 21:33:02)
Markéto, to nic, to asi bude běžný generační problém ;o) Aspoň tedy moji rodiče před lety zírali do mých množin se stejně přihlouplým výrazem v obličeji, s jakým já o loňské třídní schůzce zírala na pančelku, která nám názorně ukazovala, jak funguje výuka sčítání a odčítání pomocí "krokování" (tedy chození od jednoho víčka z PET lahve k dalšímu víčku z PET lahve). Nj, každá doba si žádá své :o)
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Pití o hodině a pro Lízu 

(17.10.2008 21:35:30)
Sylvie ;) To bude ono! Tady se tvoří ten pubertální základ pro "rodiče jsou úplně blbí a nic nechápou", když neumí čiselnou osu/krokování/množiny/ ...
 Sylvie 


Re: Pití o hodině a pro Lízu 

(17.10.2008 21:48:29)
Markéto, to je možné - fakt ty množiny mi utkvěly v hlavě, ptž jsem nechápala, co na něčem tak primitivním můžou rodiče nechápat :o) Musel to být pro mne silný zážitek, když si ho pamatuji i po letech :o)
 Líza 


Re: Pití o hodině a pro Lízu 

(18.10.2008 7:12:31)
Sylvie, taky jsem nechápala, jestli jsou ti dospělí blbí nebo co, když maj problém s množinama ;)
 Lída,3 kluci a holka 


Re: Pití o hodině a pro Lízu 

(17.10.2008 21:36:51)
Markéto, já jsem totiž taky vzděláním matematik... profesí ajťák ;)
 Mlada 


Re: Pití o hodině a pro Lízu 

(17.10.2008 21:56:21)
:-D, já bych vybarvila 8, pak 2 a pak 3.......
 mamadlenka 


Re: Pití o hodině a pro Lízu 

(19.10.2008 21:34:07)
Vážení účastníci diskuse (zájezdu:)))
Jsem učitelka s praxí devět let na prvním stupni ZŠ, nutno podotknouti, že soukromé, t.č. na MD :), která rozhodně nebyla útěkem, ale chtění - reakce na některou z autorek článků.
Původní článek je napsaný velmi trefne a proto se zdá být docela tvrdý. Nicméně - i za éry komunistů a těch otřesných osnov a hrozeb - o tomhle můžete mluvit, o tomhle nesmíte a co když se nedej Bože žák či student na něco zeptá a co když si dovolí nedej dva bohové nesouhlasit - byli dobří a špatní učitelé. Mohu s čistým svědomím prohlásit, že řada z mých učitelů základní školy mi položila základy, na které jsem nanazovala celý život! Vím, měla jsem zřejmě štěstí..... To na gymnáziu, to bylo jiné kafíčko. Spousta z nich měla na studenty, kteří neměli buňky na mat, fyz, ch buňky či je to prostě nebavilo, pohled - jste hloupí, neinteligentní - slušně řečeno. Na vysoké škole, kde nás měli připravit na dráhu učitele, to bylo jiné. Spoustu předmětů jsme považovali za nesmysl - jako např. teorie čehokoliv. To, že to mělo smysl, spousta z nás pochopila až později, když si najednou začali mí kolegové kupovat psychologické příručky. :))))) Jak jsem se bavila, když se mě ptali na některá úskalí ve vývoji dítěte, apod. Škoda mluvit. I zde byli učitelé dobří a špatní, jako všude.
KDyž jsem nastoupila k nám do školy, byla jsem unesena. Děti se nehodnotí známkami - k nevoli spousty rodičů, protože se nemohou v práci pochlubit, že mají doma jedničkáře, apod. že neví, jak na tom ten jejich nebo ta jejich je. Když jsme zavedli ukázkové hodiny, aby rodiče viděli, jakými formami a metodami práce učíme, někteří rodiče naznali, že si ty děti vlastně pořád hrají a nic neumí. Jak to, že nepíšete testy? Jak to, že děcka nesedí v lavici, když se učí násobilku? A jak to, že se válí po zemi, když v literární výchově čtou? Jak je zvláštní bavit se o tom, jak škola formuje - nezapomněli jste náhodou sami na sebe, na rodiče, jakými jste a jak vlastně formujete Vaše dítě vy sami?
Zrovna dnes jsem měla setkání s mými prvními "dětmi". Jelikož mě čeká návrat do práce, tak nějak jsme přišli na hovor, proč "běžná" škola ano a proč ne. Musel to přece být pro ně šok začít chodit v jedenácti letech po letech slovního hodnocení a hraní si na koberci, že? Všichni souhlasně odpověděli, že si to mysleli, protože si to myslelo jejich okolí. Byli však překvapeni, že byli považováni ostatními spolužáky za šprty, kteří se chtějí učit a jak to, že nebrečí, když dostanou trojku ......... A zase jsme u toho. ...
Moje práce mě baví, zřejmě nebudu nikdy schopna dělat nic jiného. Po dobu své praxe jsem bojovala s rodiči, kteří na učitele vyvíjejí někdy až neuvěřitelný nátlak, peněz nevyjímaje. Vydrží asi málokdo, a to nemluvím o financích. Ale beru to tak, že spousta věcí v životě taky není zhodnocena penězi.
Chcete ode mne radu na závěr? Buďte svým dětem vnímavými rodiči, naslouchejte mu, jeho potřebám a respektujte jeho osobnost. Motivujte ho od narození, ne až přijde do školy, dejte mu pocítit, že má ve vás oporu. Nejste-li spokojeni ve škole a máte-li objektivní informace o tom, že paní učitelka či učitel poškozují vaše dítě, braňte se. Opravdu není nic horšího, když dítě v letech, kdy se formuje postoj ke vzdělávání, učí můra nebo sadista. Ano, i takoví jsou stále mezi námi....
Každopádně školu děti potřebují, je to nutnost, ale je to opravdu jen a jen o lidech. Uvědomte si, že i z vašich dětí budou jednou - z některých učitelé. A to, jací budou, záleží taky na vás.
 Dana 
  • 

Re: Pití o hodině a pro Lízu 

(17.10.2008 22:04:24)
No,já bych asi dostala taky za 5,protože když se trošku vžiju do prvňáka,tak by mě napadlo:rozdělit si tu pětku na dva a tři,tedy 8+2+3.:-)
 Mlada 


Re: Pití o hodině a pro Lízu 

(17.10.2008 22:17:18)
V podstatě jde o nácvik přechodu přes desítku - na číselné ose to je dobře vidět. Právě proto bych volila rozdělení 8+2+3:-) - ale pokud zadání zní libovolně, tož libovolně, nemůžu od dětí chtít, aby věštily.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Pití o hodině a pro Lízu 

(17.10.2008 22:20:32)
Jo tááák, proto to rozdělování - pak teda asi "správné" řešení bylo 8+2+3 nebo to 5+5+3, a volba dvou možností měla být dána tím "libovolné" ... ale teda že by to bylo zjednodušení, to mi teda nepřijde ;)
 Líza 


Re: Pití o hodině a pro Lízu 

(18.10.2008 7:10:48)
Mirko, právě u těch prvňáků je neomezovanej pitnej režim velmi důležitej, a čím starší dítě, tím míň vadí nějaký jeho omezování. Ještě ve školce by ses bezpochyby bouřila, kdyby tvému dítěti někdo zakazoval se napít, když má žízeň, pak bim, uhodí první třída a nespí se pít? Ne. Prvňáky jsem při hodině viděla, viděla jsem je pít, obešlo se to bez asistence 4 lidí - maximálně soused pomoh otevřít, JE to otázka 10-15s a učitelku to neruší. Proč by mělo? I ona se při hodině napije, když jí vyschne v krku. A nejde o puboše, kteří by možná s pitím schválně zdržovali hodinu.
 Dana 
  • 

Re: Pití o hodině a pro Lízu 

(18.10.2008 8:46:15)
Jasně!Já učím právě ty "puboše"-pít mohou,kdy chtějí a opravdu s tím není žádný problém.Zvlášť,když přilítnou po tělocviku,tak jim naopak doporučím,ať se napijí a pak teprve začneme hodinu.Jíst při hodině nesmí-to každý těch 45 min.vydrží.

Mám dvě děti ve školce a když jedou na výlet mají s sebou malé pet lahvičky s pítkem(prodávají tak i vodu,takže nemusím řešit nezdravé pití)a učitelky jim s tím nepomáhají,z toho se zvládne napít i 1,5 roku staré dítě.Takže prvňák to zvládne tuplem.
 Tvoje horší já 


Re: Pití o hodině a pro Lízu 

(18.10.2008 9:08:38)
Pití? Nic jsem nečetla, jen otevřela komentáře, ale taky nechávám děcka pít běžně. Akorát ne v jazykové laboratoři, aby mi náhodou nezničili sluchátka.
 MirkaM 


Číselná osa a pití 

(18.10.2008 19:06:33)
Lído, za pančelkou jsem nebyla, to bych nedělala nic jiného. Zhruba před týdnem jsme neuměli dceři poradit se slabikama. Učitelčin výklad (dcerou prezentovaný) se nějak míjel s tím, co za slabiku považuju já, v učebnici jsme nic nenašli. Kdybych chodila do práce, tak s ní nemohu promluvit vůbec, páč se ve škole vyskytuje mezi 7,45 a 13,00 hod. Žádost o konzultaci v 16,30, kdy se mohu dostavit do školy, by asi 3 za měsíc psychicky neunesla.

Matky druháků mi asi potvrdí (nejsem si jistá, asi to dělali už na konci 1. třídy), že používání číselné osy při sčítání a zejména! odčítání přes desítku, je oříšek i pro vysokoškoláka. Bez vzoru bych to dohromady nedala, i když jsem to už párkrát viděla. Taky jsem vzdychla - zlaté množiny, byť jsem předmnožinové dítě.

Lízo, slyšela jsem pančelku líčit, jaké pozdvižení ve třídě vyvolá věta "vezměte si červenu pastelku". Z toho usuzuju, že pití prvňáků (v našem případě druháhů) při hodině by vneslo do třídy rozvrat, který by již svými pedagogickými dovednostmi nezvládla.

Při těchhle drobných každodenních potížích, které mě, jako matce ztěžují život, bývá obvykle ještě jeden problém. Dcera líčí situaci doma jinak, než pak pančelka ve škole. Ne, že by dcera lhala, ale 7-mi leté dítě vnimá prostě ty situace jinak, není to dospělý - a to by právě učitelka měla vědět a počítat s tím. To mi u té naší opravdu schází.
 Lída,3 kluci a holka 


Re: Číselná osa a pití 

(18.10.2008 19:45:51)
Mirko, tak můžeš napsat, ne... Já do práce chodím a na takovéhle věci si čas udělám. Pokud není učitelka ochotná se domluvit, můžu to řešit "vejš".
 MirkaM 


Re: Číselná osa a pití 

(19.10.2008 20:12:50)
Vloni to řešily "vejš" jiné matky z naší třídy. Zásadně nesouhlasily s rozsazováním dětí. Řešily to u ředitele, nestalo se nic.
Taky si na školu čas udělám, ale pokud dojíždím autobusem z místa vzdáleného cca 5 km od školy, je to trochu těžké. Auto nemám. V práci by měli pochopení 2x do roka, na tř. schůzku, jinak, bohužel ne.
 Lída,3 kluci a holka 


Re: Číselná osa a pití 

(19.10.2008 20:26:51)
Mirko, však je i nějaké další "vejš". MMCH, taky nemám auto, do práce dojíždím 40 minut metrem. ;)
 MirkaM 


Re: Číselná osa a pití 

(20.10.2008 20:38:28)
Jasně Lído, a do školy půjdeš taky 5 km pěšky? Mezi vesnicema nám jaksi MHD nefrčí, metro nezavedli, možná to pro Tebe bude novinka :-( A ČSAD taky nemá intervaly 10 minut. Odpoledne mi z města jede jeden autobus, odpracovat si svých 42,5 hosiny musím. Takže když jeden den poběžím po polední na konzultaci do školy, následující dva dny to budu nadělávat (s kým budou ta odpoledne děti trávit?) a domů přijdu v 19,00. Fakt chceš tu debatu vést tímto směrem? Nebo že bychom se všichni odstěhovali do Prahy?

A napadlo mě, že s tím neomezeným pitným režimem to není pravda ani ve školce - procházka, odpolední spaní, cvičení v tělocvičně, tam všude děti nepijí, takže to nakonec vychází cca jako ve škole o těch přestávkách.
 iviv 


Re: Montessori firma :) 

(26.10.2008 20:51:20)
Promin, Katko, ale nejspis jsi nepochopila Montessori vzdelavaci program ;)..
Vytvorila jsi - promin - takovou slataninu, co me docela nadzvedla ze zidle. Doporucuji vice literatury - nez proneses pristi soud ;)..

iviv:-)
 Ela , dcera 13, syn 17 
  • 

příliv 

(20.10.2008 10:21:33)
Moje dcera (7. tř.) se učí podle programu Příliv. Bylo kolem toho plno keců a výsledek?
Stejné učebnice a stejné zápisy v sešitě, jaké měl její starší brácha na téže škole před 3 lety- učil se podle osnov Základní škola = biflování. NAVÍC si holka musí připravovat referáty, obrazové materiály, prezentace na počítači- do každého předmětu nosit kromě učebnic a sešitů složku, kam se to zakládá, ve třídě mají tzv. portfolio = šanon, kam by si měli ukládat své nejlepší práce s tím, že se k nim budou v životě vracet .... ha ha ...
Holka doma dodělává zápisy, protože to učitelky nestíhají. K tomu úžasné OSOBNÍ HODNOCENÍ:
Každý měsíc z každého předmětu arch papíru, kam učitelka musí napsat co brali, jak to dceři šlo, holka musí napsat, co jí nešlo, co jí bavilo. Rodiče se k tomu mají vyjádřit.
Dej blbci funkci a vymyslí lejstro.
Co brali- vidím podle zápisu v sešitě, učitelé si to píšou do třídní knihy.
Jak jí to šlo- nešlo - od toho je známka. A jestli jí to bavilo? Napíše , že ne, a úča si na ni zasedne.
Nadávají učitelky, děcka mají další DÚ, protože ve škole na to hodnocení není čas a rodiče to akorát podepíšou... nikdo to nečte.
A pochopitelně přibyly další vyučovací hodiny.
To je přetěžování dětí, nic víc, nějaký idiot vymyslel projekt, někdo se na tom napakoval....
Navrhuji: Aby učitelé mohli v hodinách pracovat s různými materiály, dělat pokusy, prostě provozovat tu tzv.školu hrou, ať na druhé straně dají dětem hotové natištěné kvalitní srozumitelné zápisy, co vlastně mají umět- z toho by se doma děcka učily. Tak jim něco odhrkají, něco předvedou, dohromady z toho nic. Doma to pak děcka musejí složitě hledat v učebnicích a ztrácet čas...proč, když to už dělali ve škole? Holka ( a to se učí na jedničky) přijde ze školy unavená, vůbec neví, kde to učivo hledat, co z toho je důležité... a není sama.
A k tomu si škola vymýšlí různé konference a akademie, na ty se měsíc nacvičuje,vyrábějí masky, kulisy atd., pak si to třídy předvedou mezi sebou, někdy i rodičům. Nic proti, ale potom to vražedné tempo, jak dohánějí to učivo, které během nácviku na konferenci nestihli...

Když po dětech chtějí něco nového, tak by to staré měli redukovat. Den má jen 24 hodin. A vyučovací hodina 45 minut.
Takže Příliv = stará biflovačka + složky+referáty+materiály+ prezentace+ konference + hodnocení .... to není normální.
 pieris 


Desetiminutovky 

(20.10.2008 13:08:27)
Co si myslíte o psaní desetiminutovek z matematiky ve druhé třídě? A to tak, že učitel diktuje příklady a děti z hlavy počítají a mají psát jen výsledky? (Sčítání a odčítání do 20). Maá to nějaký smysl, že je to načas , v tomto věku? Navíc si pak doma nemůžeme opravovat chyby - jak taky. Ale známka je v žákovské (bohužel za5).
 Lída,3 kluci a holka 


Re: Desetiminutovky 

(20.10.2008 13:38:47)
Cinky, podle mě to rozhodně smysl má. Vždyť je to dovednost, na které se pak dál staví. Pokud má dítě problém ve druhé třídě rychle spočítat, kolik je pět a sedm, může pak mít dost velké problémy, protože nebude stíhat složitější věci.
 Dana 
  • 

Re: Desetiminutovky 

(20.10.2008 17:43:23)
Možná by nebylo špatné,psát celé příklady.Ale proti desetiminutovkám nic nemám.Na základce(přesněji 2.stupeň,ne 1.stupeň) jsme je psali denně z češtiny a nejdříve jsme dostávali pětky a později,jak se to stále opakovalo dokola,tak už to byly jedničky a ta slova si pamatuji stále.
 Laila 
  • 

Domácí výuka a ZŠ u Mladé Boleslavi 

(20.10.2008 13:08:36)
Domnívám se, že má dcera je velice přetěžována výukou v 1. třídě. Každé ráno se budí s hnusem, kdy žebroní: Já nechci do školy, prosím! Má už nyní neurozy, často jí bolí bříško, i se jednou pozvracela. A to je ve škole necelé dva měsíce. Učím se s ní doma a mám co dělat, abych udržela tempo. Vy, co máte doma prvňáčka, také už umíte za tuto krátkou dobu 10 písmen, číslice 1,2,3,4, umíte sčítat, odčítat, dělat znaménka: větší a menší, píšete diktáty z čestiny apod ??? Má dcera už i dostala pětku ! Mají ve třídě klučíka, který propadl v první třídě a jelikož ho učitelka nesnáší, tak jej izoluje a zakazuje každému s ním mluvit. Ten kluk miluje černou barvu. A já se domnívám, že na sebe extrémně upozorňuje právě proto, že chce být součástí a nikoliv odstrkován. Má dcera má i v žákovské knize napsáno, ať si Honzíka nevšímá ve slovním hodnocení. Dle mého je to chudý kluk, nemá ani boty na tělocvik, cvičí v bačkorkách, nechodí s ostatníma do divadla, nemá oblek ani na vstupné aj. Učitelka, kterou dcera má, je na škole prvním rokem a já jí od počátku nevěřím a nevím proč. Neumí si zjednat pořádek, děti se ve třídě mlátí a nadávají si. Na rodičáku učitelka řekla, že se nemáme bát, že o tom ví a pracuje na tom. Také říkala, že dětem nebude dávat úkoly, aby je nezatěžovala a lup ho, po 14 dnech je mají a za to má dcera pětku, že ho nepřinesla. Jak, když ani nevím jaký co a že vůbec něco dostali ???
Uvažuji o domácí výuce, pro mé menší děti. Asi jsem puritán, ale přestává se mi to školství líbit. Škoda že bydlíme v jižních čechách, u Mladé Boleslavi je vesnička, kde je úžasná ZŠ, byl v pořadu Jílkové i její ředitel a jak tam krásně mluvil, tak jsem tam moc chtěla a mrzí mne, že tam nebydlíme. Volala jsem mu pak a on říkal: Zeptejte se učitele v první třídě na toto: Proč se píše nad písmenkem " i " tečka ??? Pokud na tohle neumí odpovědět, pak bude učit vaše dítě špatně. Hlavní je si uvědomit, jak písmo vzniklo, co zobrazuje ... Písmo je jako obrázek a to učíme děti my.... Nemají lavice, učí se jen formou hry, i na fotkách vše vypadá skvěle a mě nyní začíná mrzet čím dál víc, že jsem tam dceru nedala. Ta škola je prostě úžasná, včetně jeho ředitele. Všechny učitelky jsou této metodě výuky proškoleny a děti umí to samé co ostatní děti, ale přitom jsou spokojené.

Ach jo. Proto se chci zeptat, je možná domácí výuka, i když nejsme pražští?
 Katka +3 


Re: Domácí výuka a ZŠ u Mladé Boleslavi 

(21.10.2008 14:18:10)
Samozřejmě, že je. :-) Každá škola vám může povolit domácí vzdělávání, záleží jen na řediteli. Jsme z Krkonoš, takže taky poněkud mimopražští, a dlouho jsme váhali, jestli se s naším prvorozeným uchýlit pod křídla nějaké pražské školy, která domácí vzdělávání už nějaký čas dělá, nebo se stát průkopníky v místě bydliště. Nakonec spadáme pod jednu místní malou školu, občas trochu bojujeme s novým vedením školy, ale zase syn jezdí se svojí třídou na výlety a exkurze a taky chodí do školy na tělocvik a výtvarnou výchovu, aby si trošku osahal školní režim, až do něj jednou bude muset vstoupit.
 Alena K. 
  • 

Škola hrou? 

(20.10.2008 14:39:48)
Jsem matka dvou dětí. Dcera je už dva roky ze základní školy pryč a syn chodí do deváté třídy. Naprosto souhlasím se vším co je napsáno v tomto článku. Plně si uvědomuji, že pokrok nejde zastavit v žádném odvětví a tudíž ani ve školství,ale jsem přesvětčená,že způsob výuky na našich základních školách je přinejmenším neštastný.Se svým synem se ve škole trápíme celých osm let a věřte mi, že se oba těšíme, až základní školu opustí. Už ve třetí třídě, kdy dostal na matematiku pana učitele, který doposud učil na druhém stupni a i tam měli žáci co dělat, aby strávili jeho přísnost, se můj syn téměř psychycky hroutil.Nosil domů špatné známky a škola se pro něj stala téměř hrůznou.Bohužel ani v takových předmětech jako jsou "výchovy", nenašel zalíbení, jelikož místo tvořivé práce, která ho mimochodem velice baví, si v hodinách např. pracovní výchhovy dlouhosáhle sepisovali zákony o třídění odpadu a jiné. Mám pocit, že ve školách na děti nakládají neúměrně učiva a důkladně s nimi nic neprocvičí. Naštěstí je můj syn velice šikovný na veškerou manuální práci a tak pevně doufám, že se vyučí nějakému řemeslu a vyroste z něj pracovitý člověk. Musím ale podotknout, že to rozhodně nebude zásluha základní školy. S pozdravem vaše čtenářka Alena
 MSteflova 


Re: Škola hrou? 

(20.10.2008 14:49:57)
Výchovy jsem ve škole taky neměla ráda. Tělesná výchova byla hrůza, pořád jsme jen běhali a plnili odznak zdatnosti, tělocvikářky byly tlusté starší paní s píšťalkou na krku. O basketu se nám mohlo tak leda zdát, sem tam nám povolily vybíjenou. Mimi školu mě sport bavil, v sokole jsem řádila na nářadí a byla nadšená.
Výtvarná výchova mě frustrovala. Ač jsem velmi ráda malovala, nepatřila jsem zrovna mezi ty chválené. Je mi záhadou, jak někdo může známkovat výkresy, každý má přeci úplně jiný vkus. Naše výtvarky, které jely tématicky dle kalendáře - 1.Máj, Den Matek, podzim, Vánoce, nejdřív tužkou pak vodovkama, byly nezáživné.
Hudební výchova také hrůza - na začátku roku nám rozdaly notové sešity, kam jsme čárly jednou za celý rok a pak jsme byli nuceni poslouchat životopisy Bacha a jiných a poslouchat nudné gramofonové desky. Sem tam nějaká ta lidovka. Mimo školu jsem chodila do sboru a také jsem hrála na kytaru a k hudbě mám -kupodivu -velmi pozitivní vztah a to i k té vážné.
 pieris 


Re: Škola hrou? 

(21.10.2008 11:06:08)
To je přesně ono - místo přípravy na život ve společnosti ostatních lidí a podpory zájmu o okolní svět, je to takové ubíjení zájmu dětí o cokoli. Známky za výkresy kromě 1 a 2 a bez nějaké sebemenší pochvaly nebo vysvětlení, to je surové. Ale čemu se divit, když VV učí na koho to zbyde, málem že ne školník. A proč se třeba o pracovní výchově nepodívat na nějaké řemeslo nebo práci v praxi - pořád se někde něco opravuje a zatím ještě existují lidé co umí něco vytvářet rukama.Ale to jsou asi moc odvážná přání.
 Johhy 


Školství 

(21.10.2008 8:03:43)
Jsem přesvědčena, že učitelé 1. st. mají jednu z nejlepších VŠ příprav ze všech studentů učitelství.
Kvalitní lidé v tomto oboru si často uvědomují, že mohou jinde vydělat daleko více a zvažují, zda setrvat.
Z nedávné přednášky jednoho profesora, která se mi velmi líbila zveřejním tuto myšlenku. Nemáme množství přírodních zdrojů, můžeme stavět ekonomiku na našich "mozcích". A kdo je ústřední postava ve vzdělávacím procesu? Učitel! Pokud má být tedy vzdělání kvalitní, musí být kvalitní postavení učitele (společenské i ekonomické - platy) a materiální i vzdělanostní vybavenost. Je třeba mít kvalitní pedagogický průzkum a kvalitní top management (ministra ap.) Co z toho máme? Přesto učitelé podávají ve většině případů nadprůměrné výsledky díky své osobní invenci a entuziazmu.
Bude-li celý systém stát na "zdravém rozumu" a práce ve školství bude prestižní, jistě automaticky zmizí celá řada nešvarů, které trápí rodiče žáků.
 Michal,dvě dcery 
  • 

rozdíl mezi učitely 

(21.10.2008 12:50:54)
Moje dcera chodí do třetí třídy.V první a druhé měla paní učitelku,která se jim maximálně věnovala.Vodila je na oběd,chodila s nimi snad i na záchod a o přestávce si s nimi hrála.Dcerka a myslím,že i ostatní děti ji měly moc rády.Ve třetí třídě dostala učitelku,která normálně učí na druhém stupni.Dcera tvrdí,že je učitelka neustále honí a říká jim,že jsou pomalí.Vzhledem k tomu,že dva roky pracovaly v klidu a učitelka je nikam nehonila,může se zdát nové učitelce,že jsou pomalí.Otázka je,co je pro děti lepší,jestli se do učiva dostávat pozvolna,a nebo zprudka se do práce vrhnout.Podle toho,jak to doma od dcery slyším,píšou jen samé pětiminutovky a prověrky a učitelku nezajímá,zda učivu rozumějí,nebo ne.Teď mluvím o češtině.Vzhledem k tomu,že dcera si občas vymýšlí,což je u dětí běžné,počkám na rodičovské sdružení a spaní učitelkou si promluvím.Závěrem snad jen tolik.Jsou učitelé oblíbení a neoblíbení,ti kteří naučí a ti kteří ne.Přejme si učitelů co nejvíce oblíbených a schopných naučit,ať mají naše děti na školu hezké vzpomínky a hlavně ať mají něco v hlavách.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.