| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Ráj na vaší zahradě

 Celkem 67 názorů.
 Lizzie 


Říkám si.... 

(29.8.2008 8:44:05)
..jestli i z tohoto bezpečného, perfektního a hygienicky nezávadného prostředí děti - zvlášť na vsi - neutečou do jiných míst. Z vlastní dětské zkušenosti..njn, na zahradě bylo dost stromů, ale bylo to ,,doma"(!). Žádné dobrodrůžo.
Nechci podceňovat bezpečnost, houpačku a bazén jsme mívali také...ale občas mi to zavání zlatou klecí. A můžu říct, že plastový domek bych na zahradu nedala. Když už tak stan.
Jasně, věc vkusu.
 Miri30 


Re: Říkám si.... 

(29.8.2008 8:56:08)
Souhlasím s Lizzie, co je doma, to je prostě doma a okouká se to a omrzí, ať je to sebeperfektnější. Myslím, že investovat do vybavení zahrady (skluzavka, prolézačka apod.) se moc nevyplatí. Naše děti víc táhnou "dobrodružné" výpravy do okolí.
Ale samozřejmě vždycky záleží na místních možnostech a nátuře dítěte.
 Grainne 


Re: Říkám si.... 

(29.8.2008 9:12:37)
Souhlas s Lizzie.
Trend absolutně bezpečných zahrad, kdy se zahrada zakláda s ohledem na "absolutní bezpečnost" dětí je hodně patrný.
Rostliny, které nemají bobule, které nepřitahují včely, jejich listy nedejbože nejsou jedovaté...
Bezpečné hračky, bezpečné bazény, bezpečné loužičky s vodou.
Jenomže kde se děti naučí vnímat právě to nebezpečí reálného světa? Jak jim zabráníme neochutnávat cokoliv, když na vlastní zahradě je všechno prověřené, jak jak jim zabráníme nelézt po nebezpečném stromě atd. Celé generace vyrůstaly na " nebezpečných zahradách", kde prošly učebním procesem právě toho, co je nebezpečné, hezky pod dozorem a když přišel čas rozšířit akční prostor, vesměs děti věděly, kde číhá nebezpečí.
 Tatchud 29 let, syn 2roky+5měsíců 
  • 

Hračky samy o sobě jsou jen na chvíli 

(29.8.2008 9:41:35)
Já prckovi vyrobil z kulatin takovou to klasickou "kozu" na houpačku, je na ní žebřík se skluzavkou a příprava na budoucí zavěšení lana na šplhání. Strávil jsem s tím poměrně dost času, protože nejsem tesař, v životě jsem to nedělal, jsem hroznej detailista a navíc jsem chtěl aby to pěkně stylově zapadalo do zahrady - všude dřevo s minimem plastu (ruší to jen bazén). Výsledek je takovej, že já jsem při výrobě tý opičárny strávil delší dobu, než doposud za roční hraní můj synátor. Ale jakmile přijedeme k někomu na návštěvu a tam mají něco podobnýho, tak dělá jak kdyby to v životě neviděl a pomalu se rve s dětma kdo tam bude dýl. Samotnýho a doma ho to tam zkrátka nebaví. A koupit mu zahradní domeček za pět a víc tisíc? Na dva týdny zábavy? To mu to stluču z planěk, bude mne to stát půl dne práce a dvacku za křebíky a s čistým svědomím to opuštěný po sezóně proženu kotlem.
Nekjlepší hračky jsou ty nejjednodušší - kostičky, plastové nádobí ukradené mámě z kuchyně apod. z toho se dá tvořit pokaždý něco jinýho. K čemu je štěkací pes za 1500,- který reaguje na 3 píšťalky pokaždý jinak? Jak dlouho to dítě může bavit? Je jeden z mnoha parádních taháků peněz z kapes rodičů (a hlavně rozněžnělých prarodičů), ale jinak to je jen další drahej krám do baráku u kterýho se ani nestačí vybít originál baterie a už nebude nikoho zajímat.
Stejně jako se dospělý nevydrží 3x týdně dívat na stále stejný film, tak ani děti nevydrží hrát si se stále stejnou jakkoli drahou hračkou, pokud to neumí nekonečný množství věcí (jako např. ty kostky nebo stavebnice).
 Lizzie 


Re: Hračky samy o sobě jsou jen na chvíli 

(29.8.2008 9:44:17)
S tímhle souhlasím. A vidím to ve svém okolí čím dál víc. Dítě je chvíli nadšené, ale časem to omrzí a uchýlí se k něčemu obyčejnějšímu (ale vzbuzujícímu fantazii nebo jiné aktivitě.
 Mili+2 


Re: Hračky samy o sobě jsou jen na chvíli 

(29.8.2008 11:54:24)
Taky souhlasim, na plazi si mala vydrzela cele leto hrat s klacikama, piskem ,kaminkama a lopatkou, a nova panna ji bavi tak maximalne 3 dny.
 zelvička 


Re: Hračky samy o sobě jsou jen na chvíli 

(31.8.2008 21:35:44)
Určitě souhlasím s tím, že drahé hračky jsou zcela zbytečné. Ale mam pocit, že i zcela zbytečné je pořizování nové panenky. Moje dcerka 2 roky a 4 měsíce je od malinka vedená k tomu, že se musí o své hračky starat. Každá panenka má své jméno, a malou i v takto nízkém věku v žádném případě nenapadne hračky nějak ničit nebo odložit. Je jasné, že si celý den nehraje jen s panenkama, ale i s jinými hračkami - panenkám musí navařit, musí je obléci, umýt a pod. Pak má malá plastová zvířátka, ty zase musí s manželem "nakrmit" postaví jim stáje a pod. Myslím, že jde o to nezahrnovat dítě jen novými hračkami, ale také o to, naučit je si vážit toho co mají a naučit je i jak si s hračkou správně hrát.:-)
 Mili+2 


Re: Hračky samy o sobě jsou jen na chvíli 

(29.8.2008 11:54:46)
Taky souhlasim, na plazi si mala vydrzela cele leto hrat s klacikama, piskem ,kaminkama a lopatkou, a nova panna ji bavi tak maximalne 3 dny.
 Jíťa 
  • 

Lizzie 

(29.8.2008 9:06:06)
A v jakém věku tě to doma omrzelo a utíkala jsi za dobrodružstvím ven????

Myslím že málokterý rodič dovolí předškolákovi hrát si venku bez dozoru.

Na jaře budeme na zahradě stavět hřiště pro našeho prcka (teď má 13 měs.). Bohužel nemáme jinou možnost. V naší obci je nádherné hřiště pro děti - bohužel náš starosta je blb-na-entou, nechal ho postavit zcela mimo civilizaci. I když je takřka uprostřed dědiny není tam odnikud vidět a to doslova, takže ho využívá především mládež jako záchod. Nedávno jsem se tam byla s malým podívat a málem jsem ho pozvracela vedle již několika dalších hromádek zvratků.
 Lizzie 


Re: Lizzie 

(29.8.2008 9:09:32)
Jíťo,

to je věc obce. Nám ve vsi celé dětsví hřiště nepostavili, byť se o to žádalo.
Co se lítání venku týče, měli mě na starost starší holky tak od 4 let. Bylo to u nás běžné. A náves kousek.
 Jíťa 
  • 

Re: Lizzie 

(29.8.2008 9:49:19)
No, pravda, já taky chodila sama ven asi od let. Ale vždycky jsem musela být před nebo za domem aby na mě bylo vidět z okna. To samý u babičky. Máma byla přísná a pokud mě z okna neviděla, tak jsem dostala výprask, že jsem si to příště rozmyslela.

Nebojím se, že děti někde spadnou, natlučou si, sní kdovíjakej sajrajt... Vychovávám je tak, aby věděli, co si můžou dovolit a co už ne. Klidně bych děti nechala si hrát stejně jako jsme si hráli my. Jde spíš o to, že dnes už ty přirozený zákoutí zmizely - nebo vy snad máte ve vsi stále ještě divokou skládku, za humny vyřazenou zemědělskou techniku, na polích foukaný stohy a někde nějaký zákoutí s dvoumetrovýma kopřivama a lebedou?

Ale nenechám si dítě hrát mezi hovnama a blitím. Dítěti by to možná nevadilo, možná ani neublížilo, ale já to nehodlám pak čistit!
 Lizzie 


Re: Lizzie 

(29.8.2008 9:51:21)
Jíťo,

jak říkám - je to na obci. A je smutné, že na to peče. Nelze zobecňovat. Jinak ta ves, kde jsem bydlela, je furt nějak tak stejná, byť jim to tam teď trochu zkultivovali.

 ALianan 


Re: Lizzie 

(29.8.2008 9:56:35)
Jíťo, díky bohu, už nemáme za humny černou skládku, vyřazenou zemědělskou techniku, dvoumetrové kopřivy.... :-D U našeho statku jsem to odklidila já a v blízké vesnici to udělali přivadrovalci z města.:-D
 petra 
  • 

Re: Lizzie 

(29.8.2008 9:10:16)
no naší slečně je 3,5 a zahradní hřiště využívá.
Píseka houpačka jí moc nebaví, ale na houpacím laně a houpacím žebříku provozuje někdy neuvěřitelné věci.
A v největší oblibě je vrbový domeček, což je obyčejná převislá vrba, která má větve opravdu až na zem, takže silně znemožňuje sekání okolní trávy, ale jako skrýš je nepřekonatelná. No a dalším hitem je ohniště. Žádný krb nebo gril, ale obyčejné ohniště z valounů, kolem špalky na sezení (tedy pro dospělé, pro děti spíš na lezení.) a když se upečou špekáčky...(bezpečnost jak špalků, tak i špekáčků záměrně nehodnotím:-))
 Winky 
  • 

Re: Lizzie 

(29.8.2008 9:26:52)
Hm, když ono "za nás"... prostě bylo za nás. Kolikrát jsem se při prolejzání dědovy kůlny podrápala o rezavý hřebíky, spadla ze střechy altánu, z té jabloně, rozbila si ústa na kolobrndě ve vjezdu kde byl přišerně hrbolatý beton :-(, a jak mámu málem trefil šlak když jsme s dědou stříleli ze vzduchovky do dřevotřískové desky která ty diabolky vracela zpátky :-/ ..a žiju, bez následků.

Jenže když vidím svou dceru (3) která je přesně ten "živel", jak řádí u babi na dvorku, kde se taky povaluje ledasco včetně slepičích hovínek, nejrůznějších stavebních krámů a materiálů, kameny jsou hrbolaté a kluzké, tříkolka rezavá.... tak mě běhá mráz po zádech a v duchu si dokola opakuju "stopadesátpět, lékař je tu hned" (i když nevím jak to dneska s tou rychlou vůbec je). Prostě o sebe v dětském věku jsem se nebála (pochopitelně), o své dítě se holt bojím. Takže zahradu u našeho budoucího domečku (zatím na papíře) plánuju bez podobných nebezpečenství. Jestli ji dcera využije (vzhledem k věku až to bude postavený) nevím, ale synek (3m) snad ještě jo.
 Miky - děti 5,5 a 3 
  • 

Re: Lizzie 

(29.8.2008 9:38:48)
Když si vzpomenu, jak jsem jako 6-ti či 7-mi letá trávila prázdniny tím, že jsem se se svým starším bratrem (leckdy i bez něj) potulovala po městě (J. Hradec - tedy žádná vesnice), za městem i všude možně, běhá mi mráz po zádech. Dcerce teď bude 6 a nepustím ji nikam než nadohled. Proto jsem ráda, že s mými dětmi to bude jinak. Ovšem my pro ně máme na výběr ze všech 3 přijatelných variant. Na zahradě máme bezpečné hraní v domečku, na houpačce a pískovišti, za plotem máme probíhačku v lesíku a na louce a u mojí mamky v bytovkách hřiště se skluzavkou a prolejzačkami a bytovkovými dětmi. A co se jedovatých rostlin týče - ty si tedy nepořizuji. Kvetoucí ano - syn už dostal žihadlo - ale tomu se nedá vyhnout nikde. Proč však pokoušet štěstí tím, že si vysadím jedovaté rostliny??? Že se nemá nic trhat a jíst, je můžu naučit i bez nich...
 Grainne 


Re: Lizzie 

(29.8.2008 9:38:48)
Winky,
to je přirozené, jako matka žiju prostě ve strachu o svoje robátka a to dvě jsou dospělá, samostatná...
Ti dva paradoxně byli živlové, nebezpeční sami sobě. Bylo to spíš o tom, překonat ten strach a nechat je letět.
Uf, první tříkolka, první strom, koloběžka, kolo, motorka - rozbité hlavy, kolena...
Teď mě spíš trápí, že toho posledníčka ochraňuju víc, než je asi zdrávo a bojím se, jestli bude umět lítat, jako ti dva. Doba se mezitím změnila, nebo jsem se změnila já?
To jsem se sice z bezpečné zahrady dostala daleko, ale tam to asi začíná.
 Tatchud 29 let, syn 2roky+5měsíců 
  • 

Dneska už to asi není jenom ten strach o dítě 

(29.8.2008 10:14:28)
Jenže právě to "za nás" je docela podstatnej dodatek. Dneska už se každej normální rodič hodně bojí nejen o potomka (to snad bylo vždycky), ale když se dneska dítěti cokoli stane, tak aby se človek bál, že bude veřejně popotahovanej po soudech jak krminálník za odřený koleno a budou mu zkostnatělý starý panny hrozit odejmutím dítěte sociálkou. Já taky vyznávám názor, že chybama se člověk učí a desetkrát můžu dítěti říkat nesahej na to, pálí to - stejně dokud si nesáhne tak to nepochopí a nezapamatuje si to. Jenže v dnešní době ledasjakých rodičů-magorů nás tak preventivně hlídaj všichni kolem, že se vsadím, že být tahle situace před 25 lety, tak by snad mí rodiče (a s nimi 80% dalších) pomalu z kriminálu nevylezli a já skončil v děcáku. Jen abychom nedopadli jak v Americe, kde si hrajou na svobodu a soudí se přitom blbci každý s každým pro kdejakou kravinu. Za laškovný poplácání ženský po zadku tam jde chlap pomalu sedět - tady (v případě, že se to dotyčný nelíbí) dostane výchovnýho lepáka přes celou hubu a je to vyřešený bez soudních tahanic (pozn. já tento druh přátelského pozdravu nepraktikuji). I proto to asi spousta lidí přehání s tou bezpečností a nedovolí dětem skoro nic - ani pomáhat s domácími prácemi, aby snad nebyli popotahovaní za nucení ubohých dětí do práce.
 10.5Libik12 


Re: Dneska už to asi není jenom ten strach o dítě 

(29.8.2008 14:52:46)
Za prvé bagatelizuješ problém, kterým jsou týrané a utýrané děti a za druhé nevím, jak je ti příjemné, když tě občas někdo laškovně poplácá v rozkroku, zvlášť pokud je dotyčná zpocená starší dáma, nicméně služebně nadřízená.

Jde o to, aby jevy, jako je hysterické zacházení s dětmi a slizké zacházení s ženskejma (či s chlapy) bylo společensky nepřípustné. nepřeceňuji inctitucionální možnosti (viz. ubité dítě v Chrástu u Plzně pod kontrolou sociálních pracovnic), ovšem nastavením pravidel to posléze společnost přijme.

Pokud třicetiletej chlap se vyjádří o laškovném poplácání po ženském zadku jako o přijatelné normě, je před námi tedy dost veliký kus cesty;((
 Katka,kluci 6 a 10 
  • 

se musím Tatchuda zastat.... 

(29.8.2008 15:04:57)
On to nepovažuje za normu, on píše cituji :" tady (v případě, že se to dotyčný nelíbí) dostane výchovnýho lepáka přes celou hubu a je to vyřešený bez soudních tahanic"
 10.5Libik12 


Re: se musím Tatchuda zastat.... 

(29.8.2008 15:11:16)
Právě jde o to, že si někdo dovolí někoho plácat po zadku a společnost v tom vidí banalitu.

proč bych v případě, že jsem introvertní klidné povahy měla někomu dávat facku? navíc u nás se to pojímá tak, jakože "Pepa je pěknej kaňour, tuhle mu Maruš musela dát facku jako Brno, sviňákovi starýmu", nicméně je v tom díl obdivu a nezamezí to tomu, aby dotyčnej chmaták zase někam nedal dráp. Navíc bych tě chtěla vidět, jak jí vsadíš vašemu generálnímu řediteli.

Šahání na prdel je omezování dotyčné(ho) a snad se o tom nebudou přít ženský, proboha.
 Lizzie 


Re: se musím Tatchuda zastat.... 

(29.8.2008 15:33:01)
Libiku,

když mi sáhne na zadek cizí chlap/kluk dostane facku jak Brno nebo mu provedu nějakou vylomeninu.
Když má takové tendence kámoš, drapnu ho za vlasy případně mu to oplatím.
Tečka.
 10.5Libik12 


Re: se musím Tatchuda zastat.... 

(29.8.2008 16:23:53)
Lizzie,

pokud tě v tvém kůzlecím věku baví, když ti chlapci sahaj na prdelku a ty jim můžeš za to provádět vylomeniny, tak si to užij, nicméně pokládam za výsostně civilizované, aby se alespoň připustilo, že to není normální, běžné a že má dotyčná ujíždět na vylomeninách, když jí někdo svírá hýždě.

Předpoklad, že je normální dát v dospělém věku někomu facku je naprosto absurdní, proč bych to jako měla dělat?

 Lizzie 


Re: se musím Tatchuda zastat.... 

(29.8.2008 16:38:11)
Libiku,

mám sice ,,kůzlecí" věk, ale na zadek mi sahal i oslizlý kolega a dala jsem mu takový ceres, že se mi do konce práce vyhýbal. Za slušné nebo civilizované to nepovažuji, leč jinak než okamžitě to neřeším.
Co se týče bližších lidí, tak tam je to trochu o něčem jiném, ale to bych tu dost nerada rozebírala.
P.S: Ať žije ironie, Libiku, co?:OD Porody apod. jdou momentálně mimo mě a taky se k nim nevyjadřuju, ale na tohle má člověk názor i jako kůzle:)
 10.5Libik12 


Re: se musím Tatchuda zastat.... 

(29.8.2008 18:05:43)
Dobře, tak připust, že je zvláštní dávat ceresy a že ne každej je na to stavěnej.

(já jsem se setkala vesměs se slušným sexismem, takže by mi nikdo na prdel nesáhnul, ale blbých narážek jsem si vyslechla mraky, za to se facky nesázej a že by to bylo příjemný, to asi jak komu, dle mého je to obtěžování na základě pohlaví)~j~
 Lizzie 


Re: se musím Tatchuda zastat.... 

(29.8.2008 18:25:41)
Libiku,

když mě někdo obtěžuje na základě pohlaví - a že jsem si blbých narážek taky vyslechla - tak mu to oplatím, resp. mu tu narážku odpinknu. A nevím, co jinýho bych s tím měla dělat - udat ho? Ztráta času. Teoretizovat se mi nad tím nechce - nějak tak koukám, že když člověk narazí na kre!éna, teorie marná.


 Magda 
  • 

Re: se musím Tatchuda zastat.... 

(30.8.2008 10:33:31)
Když ti šáhne na zadek kolega, můžeš mu dát "ceres", on se ti bude vyhýbat - je to ok. Ale co když tě poplácá šéf - dáš mu ceres, on se ti bude vyhýbat, ale už ti třeba taky nedá prémie, nepovýšíš, dostaneš horší práci, zkrátka může ti dělat v práci pěkný problémy. Pak si to ženská radši rozmyslí, jak to laškovné chování šéfa přijmout, a jak na něj reagovat. Nadřízení muži využívají-zneužívají svého postavení v práci a štve mě, jak to někdo zlehčuje, a tento všeobecný postoj brání tomu, aby se s tím něco dělalo.

K tématu - my jsme udělali pro děti na plácku před domem pískoviště, houpačku - ale nejoblíbenější je keř a strom, pod kterým se můžou schovávat a můžou na něj šplhat a sedět na větvích. Ale děti, které přijdou jen na návštěvu, ty milují všechno.
 Lizzie 


Re: se musím Tatchuda zastat.... 

(30.8.2008 11:48:20)
Magdo,

to, že ti sáhne na zadek šéf je jiná - ano, není to dobře. Na stranu druhou, když to někam poženu, vyhodí mě stejně.
Neříkám, že se mi to líbí - říkám, že je to tak. Z Tachmuda jste tu udělali deb!la, přesně jak píše Katka - on z toho nedělá normu. A abych pravdu řekla, vím nač narážel, akorát měl možná použít lepší příklad - např. přidržení dveří, což už se někde považuje za nepřípustné taky.
Když tu čtu ty diskuse...není to o diskutování, ale o vzájemném napadání a slovíčkaření. Fakt aby si tu člověk dával bacha na písmenka. Ztráta času, mějte se tu hezky.
 Magda 
  • 

Re: se musím Tatchuda zastat.... 

(30.8.2008 10:35:01)
Když ti šáhne na zadek kolega, můžeš mu dát "ceres", on se ti bude vyhýbat - je to ok. Ale co když tě poplácá šéf - dáš mu ceres, on se ti bude vyhýbat, ale už ti třeba taky nedá prémie, nepovýšíš, dostaneš horší práci, zkrátka může ti dělat v práci pěkný problémy. Pak si to ženská radši rozmyslí, jak to laškovné chování šéfa přijmout, a jak na něj reagovat. Nadřízení muži využívají-zneužívají svého postavení v práci a štve mě, jak to někdo zlehčuje, a tento všeobecný postoj brání tomu, aby se s tím něco dělalo.

K tématu - my jsme udělali pro děti na plácku před domem pískoviště, houpačku - ale nejoblíbenější je keř a strom, pod kterým se můžou schovávat a můžou na něj šplhat a sedět na větvích. Ale děti, které přijdou jen na návštěvu, ty milují všechno.
 Tatchud 29 let, syn 2roky+5měsíců 
  • 

Re: Dneska už to asi není jenom ten strach o dítě 

(30.8.2008 9:39:51)
Pro mě poplácávání po zadku nic přijatelnýho není - vždyť jsem tam dost jasně napsal, že to nedělám (a nedělám to proto, že je to primitivní pozdrav hulvátů - naopak doma tenhle přátelskej pozdrav praktikuji poměrně často, páč se to manželce líbí - a to opravdu, spíš by považovala skoro za urážku kdybych to neudělal protože má pěknej zadek a ona to bere jako bych jí ho chválil). Asi jsem očividně uvedl blbej příklad, ale neměl jsem čas přemýšlet nad stupidními americkými žalobami typu: popálila jsem si hubu o kafe protože tam nebylo napsaný, že když se voda uvaří, tak je horká - chci 10 mil dolarů, nebo: na mikrovlnce nebylo napsaný, že se tam nesmí sušit kočka - chci 50mil dolarů za kočku atd. atd. Z celýho mýho názoru o tom proč jsou dneska rodiče opatrnějí než ty naši (a taky žiju, stejně tak jako mí vrstevníci, které rodiče dle dnešních norem "zanedbávali" stejně jako mne), jste se chytli jen tý "prdele", která byla jen jako rychlej příklad. Nic jsem tady nebagatelizoval - to se taky za chvíli můžu dozvědět, že tvrdím že znásilnění není nic hroznýho, protože od toho ji každá má. Máloco mě nadzdvihne, ale pokud jasně napíšu, že to nedělám, tak to nedělám ať už to je povolený, legální, módní, legrační nebo trestný. Až se tu bude řešit otázka poplácávání ženských po prdeli, tak se k tomu vyjádřím - teď jsem ale psal úplně o něčem jiném. Psal jsem o tom, že styl výchovy dětí probíhající před cca 30ti lety, by podle dnešních norem přihlížejícím k hromadě úchyláků a dementních rodičů týrajících své děti, byl dneska prakticky nemožný. Pokud se totiž na vás doktorka při objevení každé modřiny dívá pomalu jak na hrdelního zločince tak je to v pořádku pokud jste tu modřinu udělali dítěti Vy. Ale náš prcek vypadá jak po nakládačce pořád - otlučený lokty, kolena, nohy samá modřina ruce to samý - pokud bychom měli doktorku, která nás dobře nezná, tak nevím nevím jak bych to vysvětloval.
A vy se ze všeho toho chytnete jen tý prdele.
 Tatchud 29 let, syn 2roky+5měsíců 
  • 

Re: Dneska už to asi není jenom ten strach o dítě 

(30.8.2008 10:42:46)
Asi nepochopím - jí totiž vůbec nepsal o "prdeli", zadku nebo o přijatelných fackách. Vynechte už z toho konečně tu hajsavou část lidského těla a uvidíte o čem jsem psal (v druhým pokusu už raději uvádím i jiné příklady zbytečné složitosti vyřešení problému).
Jistě se teď dostanu do pozice tyrana malých dětí (stejně je pak sežeru večer s tatarkou), ale já vychovávám své dítě stejně jako naši mne - nepomáhá sáhodlouhé vysvětlování fyzikálních zákonů ročnímu dítěti. Stejně se mi tlemí do očí a nerozumí mi. Nenechávám své dítě liberálně hrabat do zásuvky s vědomím, že je demokracie a každý si může dělat co chce. Přestože máme byt kompletně zabezpečený krytkami zásuvek a mohl bych ho jen občas preventivně lehce upozornit tlumeným hlasem (to abych ho nevystrašil),jsem takovej sadista, že pokud mne dvakrát neposlechne potřetí dostane přes ruce. Ano, jsem bezcharakterní člověk, který své dítě raději naplácá přes ruce (ó jak kruté), než abych ho viděl seškvařenýho u zásuvky na návštěvě, kde extra kvůli nám nevybavili byt krytkami. Ano občas na mne kouká ukřivděně (za to bych měl jít alespoň na dva roky do lochu), ale je živý a zdravý a o tom, že elekřina je nebezpečná ho nemusím přesvědčovat krátkým zapojením jeho těla do sítě jen proto, abych ho nemusel plácnout a usínal s čistým svědomí toho, jak jsem mírumilovnej otec, který svého syna nikdy neuhodil a ani na něj nezvýšil hlas.
Naše dítě rozhodně nepatří mezi obletované mazánky, ze kterých se časem vyklubou zfetovaný povaleči, kterým se nesmí nic říct, protože na to nejsou zvyklí. Než aby z něj vyrostla takováhle neužitečná lidská troska pro ostudu - tak z něj raději toho člověka se slušným chováním postupně "uplácám" (ne vymlátím).
Když se totiž formuje např. strom hned od špičky (tj. jen ten jeden prut čouhající ze země), tak stačí na vytvoření krásnýho stromku pozvolné malinkaté zásahy stříháním. Když ale nějaký jelito tohle stříhání zakáže nebo z vlastního pohodlí ignoruje, tak za pár let tam roste nevzhledná neplodící rozsochatina, která vyžaduje brutální zásahy pilou, ale stejně není zaručeno, že z toho někdy ještě bude trochu vzhledný strom k užitku. Stejně tak bych to mohl přirovnat k výchově štěněte atd.
 Meluzína78 


Re: Dneska už to asi není jenom ten strach o dítě 

(31.8.2008 7:38:42)
100% souhlas se vším, co píšeš! (plácání po zadku s tím totiž vůůůbec nesouvisí - byť to taky nesnáším ;oD ). Ale taky jsem pro výchovu dítěte "tvým" stylem a přijede mi jako 100% účelný, správný a dítěti prospěšný. Hezkou neděli
 Dáňula 


Re: Dneska už to asi není jenom ten strach o dítě 

(30.8.2008 10:17:36)
:-D Tatchude, dík za pobavení. Konkrétně znásilnění - od toho ji každá má. Ač jinak hodně hnusná věc, tahle věta mě rozsekala, až jsem si vzbudila dítě co mi tu podřimovalo na rameni. :-D Plácání po zadku jde mimo mě. Četla jsem ten původní příspěvek a hned mě napadlo - to zas bude reakcí, jak je to sexuální obtěžování a jakej jsi prasák či co ... a ono to tak fakt dopadlo. :-D Njn, holt blbej příklad.
Ještě mám takovou osobní otázku - Tatchud - to je podle té ropuchy z Čáryfuka? I když to bylo možná trochu jinak, jen se mi vždycky pod tvým nickem vybaví ta ropucha ve svém vozítku - kolečkové brusli. :-D

No a k tématu zahrada je ráj, či jak to bylo. Děckám jsme udělali na zahradě pískoviště, věž se skluzavkou, houpačku s prolejzačkou, bazén ... a ten, co už chodí a vymýšlí ptákoviny, tak si stejně nejvíc vyhraje se zahradní hadicí, starým sundaným okapem a nějakými těmi šutry a prkny, ze kterých staví pro okap stavební veledíla, aby následně mohl tamtudy pouštět vodu a koukat, jak teče podle jeho představ. Když utnu přísun vody, vezme na milost pískoviště a pouští tamtudy místo vody písek. I když se sem tam během stavby zajde sklouznout, pohoupat či jinak zabavit. Ale když chci, aby se fakt zabavil, stačí posekat kousek zahrady a on se zabaví hrabáním a odvozem trávy - což na rozdíl ode mne dělá strašně rád. :-D Ale zase jen chvíli, takže se hrabání nevyhnu ani já. Zkrátka ho baví kdejaká manuální práce, nejradši ze všeho betonuje. To je strááášně důležitej a užitečnej a jakékoli betonování v nejbližší rodině se bez něj neobejde. Vlastně ty herní prvky na zahradě ani nepotřebuje, ale už je tam má a já se aspoň můžu chodit klouzat a nikdo na mě nekouká divně jako tomu bylo na dětským hřišti. :-D
Sám ven zatím nechodí, je mu 4,5 a v sousedství jsou samí puberťáci, nebo mimina nebo důchodci, takže ani pořádně nemá s kým. Ale i to časem přijde a já jen budu trnout strachy, jestli se vrátí živej, zdravej, v celku. Protože když si vzpomenu na ty naše jalový nápady, tak si nedělám iluze, že by byl jinej.
 Tatchud 29 let, syn 2roky+5měsíců 
  • 

Re: Dneska už to asi není jenom ten strach o dítě 

(30.8.2008 10:55:29)
A sakra jsem odhalen - já Tačůda zašifroval do podoby Tatchuda, protože jsem nikdy neviděl jak se to píše a vida, někdo na to stejně přišel. Ale já jsem o krapítek hezčí - mám trochu zdravější barvu.
Mne nenapadlo v tý rychlosti psaní při uvádění příkladu, že se někdo tak upne konkrétně na ten zadek a nepochopí, že je to jen neuniverzální příklad zdlouhaváho řešení problému, který ve svý podstatě s tématem dětských superbezpečných hřišť nemá vlastně nic společného. Jelikož já, v mém okolí nikdo mne ani manželku přes zadnici neplácá, netušil jsem, že to je větší problém než bezpečnost dětí.
 Dáňula 


Re: Dneska už to asi není jenom ten strach o dítě 

(30.8.2008 11:27:33)
Tatchude, ty saďoure, takhle mlátit dítko. Sociálku na tebe. :-D No přiznám se, že taky uplatňujeme výchovnou metodu: dvakrát Komenský, potřetí Frištenský. Tudíž taky občas vysvětluju ručně. Ale když chci, aby se dožil aspoň dalších narozenin, tak mi občas nic jiného nezbývá (a že jsem zkoušela i tu domlouvací metodu, jít příkladem ...atd.). On je to moc hodnej a rozumnej kluk, ale jak mu rupne v kouli a něco si umane, tak je každý slovo marný. A zavřít ho na vyvztekání do pokojíku, tak odjistí okenní pojistky a odejde oknem udělat si to, po čem jeho srdce plane(už se nám stalo, naštěstí v koupelně v přízemí - byl docela šok, když si přišel dveřma pro něco do pokoje ani ne 2minuty poté, co měl být v té koupelně, v pokojíku jsme ho sbírali z parapetu, po chvilce, co nám došlo, že vlastně by to mohl zkusit). A vzhledem k tomu, že má pokojík v patře je to dost o ústa, takže občas prostě nějaká ta výchovná na zadek přiletí a světe div se, přehodnotí (většinou) své cíle a už to nemusí tak nutně. Ať to bylo cokoli. Takže na každého platí něco jiného.
Jinak co se Tačůda týče, taky nevím, jak se to píše, ale v té brusli byl boží. :-D
Jinak toho plácání po zadku, neznám (krom mého táty, který tak občas plácne mámu a mě, která toto sexuální obtěžování občas praktikuje na svém mužikovi)nikoho, kdo by po zadku plácal, navíc cizí osoby a na veřejnosti, takže taky nějak nechápu, odkud se to brojení bere, ale očividně to spousta zde přítomných zažívá dnes a denně, tak se i tací jedinci najdou. Osobně tohle mi někdo úplně cizí někde udělat - plácnout mě po zadku, tak by mě to tak překvapilo, že bych se na žádnou reakci pravděpodobně nezmohla. Jen bych zírala oněmělá úžasem, co za lidi taky chodí po světě. :-D

 paulinka81 


Re: Dneska už to asi není jenom ten strach o dítě 

(27.10.2008 19:14:28)
Já jsem pro - občas seřezat. Vychovávali nás stejně, nic se nemá přehánět ani podceňovat. Jinak bohužel vzhledem k mému pokročilému těhotenství myslim že mi zadek nebude nikdo dlouho ani poplácávat a ani na něj koukat. Věčná škoda at si kdo chce co che říká :-D
 katka+katka 
  • 

Re: Dneska už to asi není jenom ten strach o dítě 

(29.8.2008 15:34:31)
Kačku jsme do domácích prací zapojili pomalu ihned, co začala alespoň trošku chápat a myslím, že je to dobře
Ale pokud jde o poplácání po zadku, tak to mi teda vadí, hodně zvlášť starších mužů na tom nevidí nic divného, ale je to nepříjemné a to dost. Navíc pokud by mě někdo poplácal po zadku, dostal by jednu ode mě, jednu od manžela a pokud by měl alespoň trošku svéprávnou ženu asi i jednu od ní.
 luca 
  • 

Re: bojím se o děti 

(2.9.2008 0:49:45)
Čaute, já osobně jsem teda poseroutka a o děti se už pořádně bojím. Pár krát se jim šeredně nevyplatila má "velkorysost". A souhlas s tím, že je dnes lehké být popotahován za zanedbání péče, pokud se něco semele. Mimochodem - stejně si neumím předastavit vypustit před dům 4 letého prcka.
 Jana (Kačka 11/03+Matýsek8/05) 


Re: Lizzie 

(29.8.2008 9:44:48)
náš hošíček začal před měsícem chodit sám na náves. Když tam uvidí děti, je k nezadržení. Nenápadně je pozoruju z povzdálí (bydlíme kousíček) a opakuji si je jich tam 10, takže pokud by se něco stalo, tak se snad všichni nerozprchnou a někdo půjde hlásit malér. Je to paráda, když náš tříleťák si sedne na obrubák vedle 8 letého, chytnou se kolem ramen a vykládají si. To naše 5 letá holčička se nechá na náves ode mě odvést a chce abych tam byla s ní. Na druhou stranu strašně ráda zve všechny ty děti z návse k nám na zahradu - tam už moji přítomnost nevyžaduje :-) Děti k nám rady chodi, protože máme různá zákoutí a můžou u nás blbnout. Akorát neprošlo, když se mi houpali na šnůře na prádlo :-)
V červnu děti milovali stavění domečku ve vysoké trávě za domem. Tchýně omdlívala, že ta tráva nepůjde sekat. Vzhledem k tomu, že seno nepotřebujeme, tak nám to s manželem bylo jedno.
 lklasinka 


přesně tak 

(29.8.2008 10:19:23)
přesně tak, manžel udělal dětem domek se skluzavkou a různýma koutkma, lanama..., pískoviště, mají staré auto na hraní, ale tráví tam minimum času, nejraději mají hromadu kamení, která zbyla ze stavby, a je patřičně zarostená, a zbytky poskládaných desek, na posečené upravené zahradě je to tak nebaví. Malý měl te´d 5 a už začíná mít takové tulácké tendence, jako že by šel k potoku, nebo za klukama, ale já mám ještě srach, v kolika vaši prckové tak začali chodit. ???
 Katka,kluci 6 a 10 
  • 

Re: přesně tak 

(29.8.2008 10:31:42)
To záleží na bydlišti. My jsme na vesnici, navíc malej jde většinou se starším bráchou a já se naivně uklidňuju,že ho brácha pohlídá, jenže znáte to z dětství sami,že....ehm, myslím tu péči sourozenců, pokud jim prcek překáží při aktivitě s vrstevníky. Kolikrát malej přijde domů sám, že se s bráchou pohádali. U nás je před barákem obytná zóna, auta by měla jet krokem a většinou taky jedou. A všichni se tu znají, když zavolám z okna na kluky, hned mi sousedka hlásí "šli na hřiště s tím a s tím..." Takže pouštím,bojím se o ně, ale dva divoké kluky nelze uvázat za nožku doma....Mám te´d strach hlavně u toho mladšího,aby s někým někam nešel, je to hrozně komunikativní, důvěřivé stvoření - každý je teta a strejda... je to těžké.
 lklasinka 


Re: přesně tak 

(29.8.2008 10:40:50)
taky bydlíme na malé vesnici, i u nás to taky tak nějak funguje, když ho pustím pořád je asi někomu na očích, ale ty nervy, místo co bych šla něco dělat pořád stojím u okna nebo jdu nenápadně na chodník u domu, neudělám nic. taky mám nejradši když všichni přijdou k nám. aspoň to mám pod kontrolou.:-D
 Jíťa 
  • 

Re: přesně tak 

(29.8.2008 10:46:31)
Dceru jsem nechávala asi od hrát si samu bez dozoru na zahradě, nebo na ulici před domem (obytná zóna ještě v kombinaci se slepou ulicí). S tím, že musela být vidět z okna. Pokud chtěla jít ke kamarádům na zahradu nebo domů, tak jsem ji obvykle taky pustila samotnou.

Od 5 jsem jí dovolila jít samotné do parku, ale nechala jsem ji tam samu tak max. 5 minut. Pak jsem přišla, chvíli s ní pobyla a třebas si ještě odskočila do obchodu, abych jí to o chvilku protáhla.

Úplně bez dozoru jsem ji začala nechávat v létě než začala chodit do školy.
 Jíťa 
  • 

Re: přesně tak 

(29.8.2008 10:46:36)
Dceru jsem nechávala asi od 3 hrát si samu bez dozoru na zahradě, nebo na ulici před domem (obytná zóna ještě v kombinaci se slepou ulicí). S tím, že musela být vidět z okna. Pokud chtěla jít ke kamarádům na zahradu nebo domů, tak jsem ji obvykle taky pustila samotnou.

Od 5 jsem jí dovolila jít samotné do parku, ale nechala jsem ji tam samu tak max. 5 minut. Pak jsem přišla, chvíli s ní pobyla a třebas si ještě odskočila do obchodu, abych jí to o chvilku protáhla.

Úplně bez dozoru jsem ji začala nechávat v létě než začala chodit do školy.
 Jíťa 
  • 

Re: přesně tak 

(29.8.2008 10:57:28)
Ono taky dost záleží na osobnosti a vyspělosti dítěte a pak taky na okolí bydliště.

Teď máme prcka 13 měs. a nechávám ho samýho na dvoře na písku, zatímco já za oknem žehlím a sleduju ho. Když zakňourá, odhrnu záclonu a zamávám mu. Vydrží tam sám tak 15-30 min. U dcery jsem tu možnost neměla, bydleli jsme jinde a ve výhledu na zahradu mi bránil balkón. Na zahradu prcek ještě sám nesmí, neumí totiž chodit.
 lklasinka 


Re: přesně tak 

(29.8.2008 11:00:36)
tohle jsem dělala taky, s oběma, vařila jsem a každou minutky vykoukla, jak si hrají a kde jsou, většinou stačilo je posadit do písku, v lětě k lavoru s vodou
 Luca 
  • 

Re: přesně tak 

(2.9.2008 1:00:37)
Přesně tak, záleží i na povaze dítěte. Starší dcerka si dává pořádného majzla, když něco nezvládne, ale mladší, i když se skoro přizabije, jde do toho znova.
 Ajanika 


Re: přesně tak 

(29.8.2008 12:16:04)
Já jsem odpůrce neustálého nakupování hraček,což ale zase musí být vyváženo tím,že pro děcka musím stále něco vymýšlet:-).Tím jsem si na sebe upletla bič,ale je fakt,že mě to většinou baví a sama se u toho vyřádím:-)Takže společně stavíme bungry z dek-i na zahradě-,nebo děláme dobrodružné výpravy po okolí a když je venku ohavně,vymyslím jim v bytě šipkovanouR^R^ Budu ráda za každý nový tip od vás:-D:-D
 lklasinka 


Re: přesně tak 

(29.8.2008 12:21:47)
já dělám děckám tak 2 krát za léto hledání pokladu, většinou když máme prázdnináře, dostanou kartičky s úkoly, mapu, (musíme ale pomáhat) mají běžné úkoly jako posbírat švestky, ...., a pak je dovede mapa k pokladu.

Jestli máš větší děti, tak já jsem jezdila moc let jako vedoucí na tábory a celé ty roky jsme používaly knížky od Zapletala, má to několik dílů hry na ven, mokrý program, do klubovny, mají je v každé knihovně a tak 90 % z her je opravdu použitelných pro celý tábor i pro 2 děti doma
 Katka,kluci 6 a 10 
  • 

Co baví děti.... 

(29.8.2008 13:35:38)
Bude se Vám to zdát jako blbovinka, ale já zase dělám dětem malou verzi stezky odvahy(znáte z táborů). Když jsme na chatě v lese , dám do zavařovaček dvě - tři svíčky a rozmístím podél lesní cesty. U té poslední nechám něco (hračky, karty),co musí každý z účastníků přinést.Jdou v noci s baterkama a jsou z toho vždycky na větvi.....Délka se přizpůsobí věku účastníků, zajímavé je, že víc se u nás bojí ten starší.
 lklasinka 


Re: Co baví děti.... 

(29.8.2008 13:45:59)
na tohle jsou naši ještě malí, holka2, kluk 5. ale až budou větší, taky to mám v plánu, zatím stačí říct že už bude tma a derou se domů sami.
 Ajanika 


Re: přesně tak 

(29.8.2008 19:36:20)
Super,už se těším na noční hruR^R^ Dvojčatům je 6apůl tak to jim připravím nějakou hezky strašidelnou:-):-)
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Říkám si.... 

(29.8.2008 10:47:55)
Presne tak
a navic, co je vivitelne bezpecne, je pro nase kluky evidentne nepritazlive

letos v lete maji nejvetsi uspech nove "houpacky" - stehovaci popruhy prehozene pres vetve obrovskeho oresaku.
A to mame: klasickou malou houpacku, houpacku lodicku, jako na pouti, a sitovku
ale popruhy vedou
domecek nemaji, usila jsem ze stareho acka pro 4 (davno propoustelo vodu a podlazku sezraly mysi) indianske typy, tatka s dedou sehnali dvoumetrove tyce - a to je dobrodruzo...
piskoviste mame, lec nase drobecky vic zajima: pokladani zamkovky s dedou
a jako naprosto nejlepsi venovni hracka se nam osvedcil kurni se slepicema - mladsi odkaze pul hodiny sedet a koukat na slepici, jak snasi vejce (pak ho uplne horke nese stastne domu, ze uz ho slepicka vyprdla
:-D)
 Katka,kluci 6 a 10 
  • 

Re: Říkám si.... 

(29.8.2008 10:54:15)
Jé, za slepicema jsem lezla v dětství u babičky v kurníku taky, jenže jsem pak měla v hlavě a po sobě takový breberky (tuším čmelíci se jim říká...)
 lklasinka 


Re: Říkám si.... 

(29.8.2008 10:54:16)
jo ta zámkovka je hrozně baví taky, malý s ní staví koleje, hrady, přistávací dráhy, neuvěřitelné, jenom bývám nepříčetná, když to pak uklízím
 Natanela 


Musím se smát, když 

(29.8.2008 10:34:18)
si vzpomenu, jak mi manžel vaprávěl příhody ze svého dětství. Je to dítě vesnice a to se vším všudy. Na jaře lámali kry na rozvodněném potoce, stylem, že si na kru vlezli a bušili do ní klackama, ta se utrhla a oni do toho potoka spadli. Jindy se svým kamarádem lezli po tyči, kde se věšelo prádlo a oba kluci tam zůstali viset za trička, nezbývalo než počkat, až dorazí rodiče. To bylo výprasků!
Jenže dnes je dnes, doba je jiná. Auta jezdí rychle, většinou i v obeci, podivínů taky asi přibylo, tak nám nezbývá nic jiného než ty naše zlatíčka chránit a částečně je zavírat do zlaté klece a vymýšlet čím bychom je zabyvili.
 Katka,kluci 6 a 10 
  • 

Re: Musím se smát, když 

(29.8.2008 10:40:50)
No právě. Já si taky vzpomínam, co jsme se navyváděli...S mámou jsem chodila do lesa a v suchém stromě tam měli hnízdo sršni. Matka mi kladla na srdce "tady jsou sršni, bacha na ně, nechoď k tomu" V té době jsme tam chodili s partou kluků (mě byl 6 - 7), vzal se veliký šutr, tím se prásklo do té díry s tím sršním hnízdem a my soutěžili, kdo začne prchat jako poslední.....
 katka+katka 
  • 

Re: Musím se smát, když 

(29.8.2008 10:46:18)
Máme na zahradě domeček, prolejzačku i skluzajdu. Katku to teda zatím neomrzelo (máme to už několikátým rokem), zve si ostatní děti a vyblbnou se tam. Jsem za to ráda.A musím přiznat, že i pro mě to má výhody, mám jí i ostatní děti na očích a můžu u toho i pracovat. Prostě si na lehátko na zahradě vezmu notebook, doklady a vše potřebné. Záchod a lednička jsou všem k dispozici a jsou blízko:-)
Představa, že bysme museli chodit na hřiště a já s sebou táhla noťase i doklady - to bysme rovnou museli jezdit autem:-)
Jinak sousedi mají zase pískoviště a za to jsem vděčná dvojnásob. U nás se prolejzá a klouže a u nich se staví bábovičky. Jsem ráda, že tam Káču můžu dát bez toho aniž bych musela písek prohlížet, jestli tam nejsou jehly, hovínka nebo jiné poklady (zvlášť potom co děti kamarádek na veřejném pískovišti objevily použitý kondom a tampon - taky použitý).
Pokud jde o pískoviště je to jiné než dříve. Pamatuju, že když se mnou šla máma na písek, tak jsem se prostě rozběhla skočila do písku i s bábovkama, mamka si sedla na lavičku a nic neřešila. Teď to probíhá trošku jinak. Když jsem šla s Káčou poprvé na pískoviště, přišla ke mě maminka, co tam měla chlapečka a povídá - Dejte si jí sem, tady jsem to prohlídla. Celkově je to smutný pohled, když vidím dítě, které stojí před pískovištěm a volá Mamííí, tak už můžu? A matka mezitím hrabe v písku (příp.používá sítko) a hledá nebezpečné předměty.
 Lizzie 


Re: Musím se smát, když 

(29.8.2008 11:16:37)
katko,

v tomhle jsem rozhodnutá. Na městské hřiště děti vodit nechci, protože se bojím právě těch ,,nebezpečných předmětů". Nedávno jsme se o tom bavily s kamarádkou, která má dítě a taky ho tam nevodí.
 Ledule 


Re: Musím se smát, když 

(29.8.2008 14:13:47)
Také jsme vybudovali dětem vlastní hřiště na zahradě za domem. Přijde mi to v dnešní době lepší než, abych je vodila na hřiště městské. Když vidím tu špínu a různé asociální živly co se okolo nich ochomítají mám strach z různých chorob a poranění dítětě o jehlu. O tom, že někteří občané si hřiště pletou se psím záchodkem snad ani není třeba psát.

Naší dceru hraní na zahradě zatím baví, a když tam má i nějaké kamarády, tak je to ještě lepší. Máme 2 prolejzačky, houpačku a pískoviště, místo domečku jsme pořídili jednoduchý stan. Děti se tam vyřádí a já nemusím mít strach.
 Insula 


hezký článek, ale 

(29.8.2008 11:40:33)
Mám trochu problém s tím, že mladší syn, chce dělat všechno, co sestra (dcera 5 let, syn 2,5). A některé aktivity pro něj prostě ještě nejsou. Třeba neumí jezdit na kolečkových bruslích. Nebo se snaží lézt po stromech, po hradbě (tam už v pohodě vyleze) a mě z toho jímá hrůza. Zkrátka opičí se po sestře. :-) A když mu to nejde nebo nechci, aby to dělal, tak se vzteká.
 luca 
  • 

Re: stejný věk, stejná situace 

(2.9.2008 1:08:05)
úplně stejná situace, mám 2 holky ve stejném věku. Dokonce i ty brusle řeším, ty prostě té mladší zakážu. jinak- té mladší dost často pomáhám, pokud chce napodobovat starší, ale někdy prostě "nejede vlak"
 Dana, dcera 9 
  • 

Jedovaté rostliny 

(31.8.2008 12:25:57)
"A co se jedovatých rostlin týče - ty si tedy nepořizuji."

Většina lidí ví, že jedovatý je oleandr, náprstník, konvalinky, durman ...
Ale jedovatý je například břečťan, kapraď samec, čilimník, čemeřice, vlaštovičník, chryzantémy, narcisy, tulipány, .... a asi tisíc dalších rostlin běžně se v zahradách vyskytujících ... Hanka 75 


Re: Jedovaté rostliny 

(1.9.2008 23:00:41)
Co je jedovatého na tulipánech, listy, květy, plody ?

Překvapuje mne to, protože za války se v Holandsku snědla spousta cibulí tulipánů.

 Repulsion 


Objevení Ameriky :o) 

(31.8.2008 15:09:13)
Tento článek mi připomíná známou příručku inspektora Trachty "Zbytečné otázky v kriminalistice"...
 pipka pipka 


Re: Objevení Ameriky :o) 

(31.8.2008 18:51:53)
Souhlasím a ještě dodám,že články paní Mgr.Lipinské jsou takové všechny, zbytečné-tedy aspoň tady na Rodině.
 Maja 
  • 

Re: Objevení Ameriky :o) 

(1.9.2008 21:57:42)
Máte pravdu. :-)

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.