| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Mají děti nárok na zdravotní péči?

 Celkem 450 názorů.
 Chimala  
  • 

Jak je to jinde 

(5.6.2008 8:33:09)
Nevím, že se všichni tak hrozně rozčilují za placení u doktora. Jak je to jinde- v zahraničí se prostě neptají a platí se. Suma,kterou musíme platit, mi nepřijde až tak hrozná. Vždyť si vemte kolik ta péče stojí - proti tomu je to minimum. A kde na to má stát pořád brát? Něco se s tím už udělat musí.
Chimala
 Zuzana + kluk04 + holka06 


Re: Jak je to jinde 

(5.6.2008 8:54:33)
Moje děti jsou zdravé, náš rodinný rozpočet tyto poplatky nezatěžují.

ALE. Podle Listiny základních práv a svobod, ke které se naše země hlásí – cituji - „Občané mají na základě veřejného pojištění právo na bezplatnou zdravotní péči“

Poplatek je pro mě porušením Listiny základních práv a svobod.

Pro některé rodiny to může být velká zátěž, v souvislosti s dětmi se mi jeví poplatky jako nehoráznost, souhlasím se Žlababou.

A ještě něco. V našem státě žijí různí lidé. Co myslíte že udělá alkoholik trpící tuberkulózou s posledními 30 korunami? Není mi lhostejné, že moje děti budou potkávat na ulicích nemocné lidi.
 Zufi. 


Re: Jak je to jinde 

(5.6.2008 9:21:44)
. Občané mají na základě veřejného pojištění právo na bezplatnou zdravotní péči a na zdravotní pomůcky za podmínek, které stanoví zákon.
Článek 32
za podmínek, které stanoví zákon.
 Zufi. 


Re: Jak je to jinde 

(5.6.2008 9:23:02)
Chtěla jsem tím naznačit, že je-li uzákoněn poplatek, tak to není v rozporu s Listinou zákl.práv a svobod.
 Zuzana + kluk04 + holka06 


Re: Jak je to jinde 

(5.6.2008 9:33:14)
Aha,

Takže to znamená, že poplatek je v pořádku, ale „zákon“ by mohl být v rozporu s Listinou základních práv a svobod?

Taky dobrý
 Zufi. 


Re: Jak je to jinde 

(5.6.2008 9:38:32)
Občané mají na základě veřejného pojištění právo na bezplatnou zdravotní péči a na zdravotní pomůcky za podmínek, které stanoví zákon.
Článek 32
za podmínek, které stanoví zákon.

 Zufi. 


Re: Jak je to jinde 

(5.6.2008 9:40:01)
Na základě zákona, který je přijat, by platila ta věta:,,Občané........,,.
 10.5Libik12 


Re: Jak je to jinde 

(5.6.2008 9:45:10)
Zufi,

ale může zákon stanovit podmínky, které jsou v logickém rozporu s předpokladem, že lékařská péče je hrazena z veřejného pojištění na principu solidarity?
 10.5Libik12 


Re: Jak je to jinde 

(5.6.2008 9:45:39)
Zufi,

ale může zákon stanovit podmínky, které jsou v logickém rozporu s předpokladem, že lékařská péče je hrazena z veřejného pojištění na principu solidarity?
 Líza 


Re: Jak je to jinde 

(5.6.2008 9:46:53)
Libik, jenže ona je hrazena z veřejného pojištění.
Ten poplatek lékařskou péči nehradí ani si na to nehraje.
 Zuzana + kluk04 + holka06 


Re: Jak je to jinde 

(5.6.2008 10:06:13)
No, ono je jedno, kam jde ten poplatek.
Občan je povinen ho zaplatit, a tudíž nemá na základě veřejného pojištění bla bla bla právo na bezplatnou péči (nikoli léky). Slovo bezplatný má pro mě jeden význam – 0,00 Kč. A k tomu to pojištění, to respektuju.
 10.5Libik12 


Re: Jak je to jinde 

(5.6.2008 10:09:28)
Já vím, ale
dle mého je takto poručen princip solidarity, protože nemocní zktátka platěj víc.
A pak se mi nelíbí ten slovní alibismus "za podmínek, které určí zákon". Já se domnívám, že podmínky, které určí zákon stanovují (mají stanovovat) nějaké výluky (kdo něco nedělá nebo dělá - poškozuje se, neplatí, atd), nikoliv že určí částku (byť minimální), která se platí v závislosti na své vlastní nemoci.
ted má ta moje kolegyně rakovinu, nejenže je v dobré depce z umělého přechodu, zvracení z chemoterapie ap., ale zároveň je natěšená na to kolik jí to přijde. Ony jsou situace, kdy i pár tisícovek řeší dost.

Poplatky jsou nemravné, byť znamenají úsporu.
 Líza 


Re: Jak je to jinde 

(5.6.2008 12:00:57)
Libiku, nesouhlasím. Princip solidarity byl porušován bezmezným zneužíváním bezplatnosti zdravotní péče až do nedávna. Protože co jiného než zneužívání jsou ty návštěvy doktora na pokec s ostatníma babkama, co jiného než zneužívání je vyžadování léků na teplotu na předpis, co jiného než zneužívání je vyžadování předpisů na další levné a volně prodejné léky? TO je porušení principu solidarity, protože já si prostě vydupu věci, na který bych měla i v hotovosti, a někdo jinej, s kým mám být solidární, kdo je vážně nemocnej, proto utře hubu.
 Renata 
  • 

Re: Jak je to jinde 

(5.6.2008 17:17:03)
Lízo, s tím naprosto souhlasím. A pomaličku, přes bolest zažívanou s nutností zaplatit 30Kč za návštěvu, přestává být nemoc, zejména chronická nemoc, výhodou a důvodem ke všeobecným pardonům a okolkům. Je to něco, s čím se pomalu vyplatí dělat i něco jiného než obcházet ordinace a cpát se chemií bez ladu a skladu.
 10.5Libik12 


Re: Jak je to jinde 

(5.6.2008 18:21:32)
Lízo, pokud někdo zneužívá lékařskou péči, je to problém doktora, který to dopustí.

Když se zítra vymlátím v autě a budu se 3 roky léčit, tak prostě zaplatím do systému víc než zdravý člověk, princip solidarity je porušen. Solidaritu chápu tak, že odvádím procentem z příjmů na to, aby, KDO TO POTŔEBUJE, se mohl léčit. Ne, že chorej zaplatí víc než zdravej.

 Renata 
  • 

Re: Jak je to jinde 

(5.6.2008 19:19:16)
Libiku, já zase solidaritu chápu tak, že když se vymlátím a budu půl roku po špitálech a léčebnách, zaplatím setinový zlomek všech nákladů formou regulace, která není ani celými náklady mých výdajů, pokud bych byla doma. Nebudu platit ani statisícové částky za operace, ani za pobyt na jednotce intenzivní péče, ani za následnou péči. Toto všechno mi pomohou hradit další pojištění, zdraví lidé svým pojistným a tím mi umožní léčit se tak dlouho, jak moje zranění potřebuje, nikoliv tak dlouho, jak mi dovolí prostředky z celoživotní hypotéky.
 10.5Libik12 


Re: Jak je to jinde 

(5.6.2008 19:37:44)
Ano, solidarita je dát peníze z výdělku, nikoliv platit navíc za to, že má jeden rakovinu, choleru, syfilis, panickou poruchu a škrkavky.

Pak je tu ještě zdánlivě odvislý aspekt solidarity a poplatků. Proč existuje maximální vyměřovací základ na zdravotní pojištění v kontrastu s poplatky samými. Šestitisícový haprus důchodce zaplatí své léčby, umře dřív než mu vyúčtují přeplatek (ze zákona 2 měsíce po skončení kvartálu) a solidární manažeři odvedou jen z příjmu 80 tisíc měsíčně.

 Michaela+Nina 2/05 


Re: Jak je to jinde 

(10.6.2008 21:13:33)
Libiku, jednoznacny souhlas.
argumentovat pro zavedeni poplatku tim, ze jde o regulaci zneuzivani pece je jen dukazem neschopnosti tento problem skutecne resit.
Nejlepsim prikladem je naprosta neschopnost vetsiny lekaru pohlizet na problemy pacientu psychosomaticky. Osobne naprosto neuznavam ze by nekdo zamerne a vedome zneuzival lekare. Lekare lidi hledaji proto, ze potrebuji pomoc. To ze s timto lekari neumi pracovat a chovaji se jako opravari stroju neni vinou pacientu.
Radkin Honzak (pomerne znamy cesky lekar prednasejici mimo jine i psychosomatiku)na jedne prednasce (cca pred 2 lety) rekl, ze v cechach existuje pouze 5 lekaru, kteri jsou schopni uvazovat nad pacientovymi problemy psycho-somaticky.
Takze secteno a podtrzeno, svedme problem se spatne fungujicim zdravotnictvim na pacienty, protoze resit problem systemove by stalo tolik energie a usili, ze se to zadne vladnouci strane nevyplati. Je potreba najit nejaky jednoduchy a rychly zpusob, ktery ohromi verejnost svym strhujicim "ucinkem". A proto radeji lidem namluvme ze problem je vlastne v nich samotnych, ale ze zname zpusob jak ho "zregulovat". Je ohromujici, kolik lidi tuto argumentaci prijalo presne tak, jak jim byla predlozena - coz znamena zcela nekritcky.
Navic me docela zarazi, ze se vsichni ti plamenni zastanci poplatku neciti dotceni. Ja osobne nechapu, proc bych mela nest dusledky za to, ze si zdravotnictvi neumi poradit s problemovymi pacienty. Nechapu, proc bych mela platit regulacni poplatek v kazde ordinaci, do ktere vstoupim, bez ohledu na kvalitu sluzby kterou dostanu ci na to, ze si me lekari posilaji z jedne ordinace do druhe. (ono se totiz vetsinou nejedna pouze o zminovanych tricet korun ale o jejich nasobek) Nechapu, jak je mozne stanovit poplatek s deklamovanou regulacni funkci pro vsechny prijmove skupiny bez rozdilu stejne - v tomto pripade tuto funkci samozrejme plnit nemuze.
Takovych ALE by se dalo najit jeste mnohem vice. Jsem fascinovana jak jsou zde nekteri presvedceni o spravnosti a nic nez spravnosti tohoto narizeni.
 10.5Libik12 


Re: Jak je to jinde 

(5.6.2008 13:15:31)
Hm, tak já bych chtěla pochopit rozdíl mezi penězi, které člověk vydává na úhradu a rozdíl mezi penězi, které vydává na poplatek.

a znovu zdůrazňuji, pokud se bude pokládat za těžkou vysmátost to, že Ústava se odvolává na zákon, do něhož lze cokoliv kdykoliv vpravit (do podmínek upravující platbu veřejného pojištění třeba "regulační poplatek" ve výši 95 % přímých nákladů na léčbu, je vulgarizace práva způsobující skepsi k zakonům a systému vůbec.
 Zufi. 


Re: Jak je to jinde 

(5.6.2008 9:54:10)
Libi, nejsem právník...
Každopádně hezky se tu povídá, ale já frčím na švp. mějte se.
(Pak už moře a ještě moře~k~)
Pa
 Schimi 
  • 

Re: Jak je to jinde 

(5.6.2008 10:11:17)
"na základě veřejného pojištění" - takže co kdyby ti, co se ohánění ústavou a Listinou nejdřív změnit "zdravotní daň" ( protože to co se dnes platí není žádné pojištění ale daň ) na skutečné pojištění a pak to půjde i bez poplatků, věřte mi.... Jenže to by bylo keců ještě víc než u poplatků
 Insula 


Re: Jak je to jinde 

(5.6.2008 12:23:57)
Je to článek 31, ale to je jen detail. :-D
 Dana, dvě děti 
  • 

Re: Jak je to jinde 

(8.6.2008 13:55:33)
Chápu. Jinými slovy, občané mají právo na bezplatnou péči, pokud si ji zaplatí. Tato dvě tvrzení se ale popírají, takže podle mne dochází k porušování ústavy. Země, kde ústava je cár papíru...
 Blaník&Péťa 


Re: Jak je to jinde 

(5.6.2008 9:50:20)
Dobrý den, promiňte, ale nedá mi to nereagovat. Když řeknete A musíte říct i B. Podle čl.31 listiny cituji ho CELÝ:"Každý má právo na ochranu zdraví. Občané mají na základě veřejného pojištění právo na bezplatnou zdravotní péči a na zdravotní pomůcky za podmínek, které stanoví zákon." Tyto regulační poplatky jsou stanoveny právě zákonem, který s tímto článkem souvisí. Nevím, jak přesně se jmenuje, ale neruší bezplatnou zdravotní péči, kterou zaručuje listina, ale stanoví pro ní podmínky - ony regulační poplatky nejsou poplatky za péči lékaře, neplatíte si ošetření, vyšetření či léčbu, které mohou být několikanásobně vyšší, neplatíte ani čas lékaře, který Vám věnuje. Je to poplatek, ne platba za službu. Pokud ho nezaplatíte, neznamená to, že Vás neošetří, ale budou ho po Vás vymáhat - možno soudně, exekučně, ale měli by Vám poskytnout potřebnou péči. (Neřeším teď jak to chodí v reálu, stále zůstávám v teoretické rovině). Já osobně nejsem zastánce poplatků, ale ani jejich vyslovený odpůrce, jen se mi nelíbí "mlácení" ústavními principy a základními právy hlava nehlava. Podle mě není správné placení poplatků za léčebny, hospitalizace, výdej léků, které jsou volně prodejné, rovněž se mi nelíbí placení poplatku u dětského lékaře. A hlavně se mi nelíbí, že vlastně nevím, komu ten poplatek jde, ale to je možná jen moje vlastní lenost, že jsem si to nezjistila. Systém placení u lékaře, který zvolila naši zákonodárci má chyby, je nedokonalý, ale to prvním krokem k ozdravení zdravotnictví, které to opravdu potřebuje.
 Anca-Filipek4.12.2006 


Re: Je to levarna 

(5.6.2008 10:18:16)
Ja s poplatky souhlasim i nesouhlasim,deti a duchodci by podle meho meli byt osvobozeni.babicka ma 7 tisic duchod a stezi snim vyjde a ma x leku a ty ji plati ma mamka jinak by babicka se nedoplatila a byla hrube v minusu.Ja jsem sama s rok a pul starym ditetem ted mam 7 tisic a od srpna budu pobirat jen 3800 korun plus dva tisice alimenty a takovy tydeni pobyt v nemocnici s ditetem by mne fakt hodne zrujnuval asi bych pak sotva mela na jidlo.....kdyz si vezmete kolik stoji elektrina voda a jidlo a tak dale a k tomu bych mela dat 1000korun za pobyt v nemocici ¨kdyz budu pobitat jen 3800 korun materkse kde na tom mam vzit kdyz mi stat uz vic neda???
 Samarlu 


Zkus práci 

(5.6.2008 11:03:21)
Stát Ti dítě neudělal, tak buď ráda, že platí aspoň něco. A pokud poplatky odeženou od doktorů lidi, kteří tam simulují, tak je to v pořádku. Já znám zase osobně pár vyžírků, kteří si chodí pro recepty a neschopenky, protože se jim nechce do práce a místo komlexní léčby chtějí jen polykat pilulky. Tak ať neužírají péči skutečně nemocným.
BTW matka samoživitelka s dítětem doma podle mě za týden projí a jinak spotřebuje taky min. 840 Kč.
 Miky - děti 5,5 a 3 
  • 

Re: Zkus práci 

(5.6.2008 11:39:43)
A jacípak jsou simulanti mezi nejmenšími dětmi, byť staršími šesti let????????? Které dítě v první třídě jde dobrovolně k lékaři, aby tam simulovalo? Nebo do teď třeba mimino?????? Mně poplatky nezrujnují, sice mám dvě děti, i hypotéku, ale taky mám manžela, který to táhne. A za rok bych chtěla nastoupit někam do práce. Takže u nás relativně v pohodě. K mojí obvoďačce nechodím, škoda těch 30 Kč. Léčím se sama, když se mi zdá, že je to na atb, tak si je sama koupím. Ale s dětmi to jinak nejde. U nemocných důchodců a matek samoživitelek či postižených lidí je to sporsťárna.
 dana,dvě děti 
  • 

Re: Zkus práci 

(8.6.2008 13:59:44)
Myslela jsem, že ATB jsou na recept.
 Linda 
  • 

Re: Je to levarna 

(5.6.2008 14:55:50)
Jaktože stát víc nedá? Pokud jste sociální případ, tak jste od placení poplatků osvobozena, ne? A totéž Vaše babička. Také snad existují příspěvky na děti.
 Anca-Filipek4.12.2006 


Re: Je to levarna 

(5.6.2008 17:17:07)
hm prispevek na dite a vis kolik to je?je to fakt smesna castka a k tomu 3800 plus 2000tisice a plus 3 stovky mesicne cini podle socialky zivotni minimum no vzdyt se da z 5500 s malym ditetem za mesic vyzit ne?
Prispevek na bydleni mi odmitli a babicka neni osvobozena a to ma rakovinu v kostech.
 GLT 


Re: Je to levarna 

(5.6.2008 22:29:44)
ANCA21
a na internet peníze máš??? ~k~
 Linda 
  • 

Re: Je to levarna 

(8.6.2008 8:00:24)
Hm, tak z 5800Kč/měsíc bych určitě nevyžila. Ovšem myslela jsem si, že pokud je matka samoživitelka s takovým příjmem, tak je právě od těch poplatků osvobozena - nebo snad není?
 Anca-Filipek4.12.2006 


Re: Je to levarna 

(8.6.2008 17:49:40)
vzdyt ani bezdomovci nejsou osvobozeni tak proc ja ze?
 Linda 
  • 

Re: Je to levarna 

(9.6.2008 7:29:14)
Osvobozen je každý, kdo přinese doklad o hmotné nouzi. O hmotné nouzi rozhoduje individuálně sociálka, tak se obrať tam. Že nejsou osvobozeni "bezdomovci" - jaksi úřady musí fungovat na základě dokladů a potvrzení, ne na základě toho, že někdo prohlásí, že je bezdomovec nebo že má málo peněz...
 Petra, Chiara 
  • 

Musim reagovat 

(8.6.2008 18:08:07)
docela me zarazi reakce na poplatky. V CR zdravotnictvi funguje na docela dobre urovni ve srovnani s jinymi evropskymi zememi a o USA ani nemluve, tam vam zdarma neda nikdo nic. A poplatky 30 CZK jsou opravdu smesne, protoze se nejedna o hodnotu nejakeho lek. vykonu, jak si mysli spousta lidi. Ziji v zahranici, plati se tady take poplatky, ktere opravdu nejsou pouze nejakych 30 CZK ale napr. za jakekoli jednoduche vysetreni (ne u prak. lekare) ve statni nemocnici je to cca. 18 Euro. Napr. za ultrazvuk uz 38 euro o odberu krve ani nemluve. Lekar vam domu neprijde, coz znamena volat soukromemu a uz mluvime o castce kolem 100 Euro. A porodne ci materska do 3 ci 4 let, i kdyz mluvime i male castce, o tom si tady matky muzou nechat tak jenom zdat. Nekdo ty lekare a leky prece zaplatit musi nebo ne??
 monika-h 


Re: Je to levarna 

(6.6.2008 7:29:10)
Jenom,zareaguju na to osvobození,nevím přesně jak to počítají,ale z vlastní zkušenosti jejich výpočty jsou úděsné.Nemám přídavky na děti ,protože jsme přesáhly životní minimum asi o 3000.kč,které nám počítají ,jako každému,ale mám dceru nemocnou potr.alerg.,která má životní min.+2,5x a je zajímavé,že se to do celkového výpočtu nezapočítává.Počítá se to vedle,takže kdyby se to sčítalo měla bych přídavky jenže se to nesčítá.Tak si myslím dokud někdo nechcípá hlady,tak se do sociální nouze nevejde.
 Margot+1 


Re: Je to levarna -JENŽE 

(5.6.2008 15:51:07)
jakmile se od placení osvobodí děti, důchodci a sociálně slabí, stane se z toho zatraceně diskriminační poplatek - platit budou totiž jenom ti, kdo celé zdravotní pojištění financují - výdělečně činní lidé. Fuj. Zrušit by se to mělo pro všechny!
 Kristiánka 


Re: Jak je to jinde 

(5.6.2008 8:57:22)
Nevím, jak je to jinde a je mi to celkem jedno. Vůbec mi nevadí 30 Kč u doktora, ráda zaplatím za sebe i za děti. Ale za pobyt chronicky nemocných dětí v nemocnici by se platit nemělo. Dost rodin má napjatý rozpočet a platit pravidelně za pobyt maminky s dítětem v nemocnici si těžko můžou dovolit.
 hrouda 
  • 

třicet korun je jen začátek  

(5.6.2008 8:59:25)
pak jdete do lékárny a za položku na receptu zaplatíte taky 30 + nejaké doplatky za léky. Obyčejná angína , 3 děti co to od sebe chytnou, třicet korun krat tři, každy ditě třeba 2 položky na receptu, to je 60 krat 3, neco za leky doplatite, obzvlaste kdyz tutez ucinnou latku chcete pro mimino v sirupu a ne v tabletach, paralen ci panadol proti horecce si koupite sama, za 10 dni na kontrolu, 30 krat 3, nekteré z deti není OK, 2 polozky na receptu....vyjde vam to minimálne na 500. A lkdyž už nejste na MD, tak máte OČR, takže k tem nákladům ještě částečná ztráta příjmu.
 Raduza 


Re: třicet korun je jen začátek  

(10.6.2008 11:55:21)
Tak to vyšlo ještě levně. Nás vyšlo léčení antibiotiky obou dětí na 1500 :-). Jen výlet na ORL s antibiotickou léčbou dcery vyšel na 500. Je pravda, že jsem oběma kupovala ještě probiotika. Ale co se dá dělat? Nic. S poplatky plně souhlasím, ty peníze co se zaplatí v nemocnici se stejně projí i doma, nevidím rozdíl. A volnější čekárna u lékařky mi vyhovuje. Naše dr. od těch co potřebují chodit často a ví, že mají hlouběji do kapsy nevybírá. Zubařka nevybírá vůbec. Nevím, jak to dělají, je to jejich věc. S položkou za recept taky souhlasím. Paralen zadarmo mi už několik let lezl krkem a nikdy bych si ho nenechala předepsat. Naopak za léky na tlak doplácím JEN 150 korun na dva měsíce. Zdá se mi to málo. Měly by se konečně začít platit účinné léky na nemoci, které jsou těžko léčitelné a tyto léky drahé. Ne paralen, sirupy na kašílek a léky na tlak pro obézní a kuřáky :-(.
 Jana,dvě děti 
  • 

Re: Jak je to jinde 

(5.6.2008 11:06:30)
Nevím ,o které zahraniční zemi mluvíte,ale já žiju v itálii a mé děti zde vyšetření u lékaře neplatí ani na pohotovosti.
 & 


Re: Jak je to jinde 

(5.6.2008 11:36:08)
Jano,

V Holandsku se za deti take neplati. Ani nejsou polatky za pobyt v nemcnici. Ale dospeli maji tzv. vlastni riziko. Tzn. ze si rocne musime propaltit prvnich pet set euro a pak jde zbytek na pojistovnu. Muj muz, ktery je zdavy jak ripa. Si vsechny navstevy u doktora hradi sam, protoze nikdy nepresahne tech 500 euro. Na druhou stranu mame chronicky nemocne dite a za to nikde nic nedopalcime a pojistku za nej plati stat. Ceske zdravotnictvi urcite potrebuje reformu, ale nevim, jestli tohle je ten spravny model.
 Denkora 


Re: Jak je to jinde 

(5.6.2008 12:13:11)
No neviem ako je to v inych europskych krajinach ale ja som istu dobu zila v UK a tu maju deti zdravotnu starostlivost uplne zadarmo a k tomu pocitam vsetky zdravotene pomocky (okuliare a podobne)ktore moze dieta patrebovat. Dokonca na detske oblecenie sa vztahuje nizsie DPH takze je lacnejsie. Takze si myslim ze by ten stat u nas mohol pre tie deti urobit viac.
 Líza 


Re: Jak je to jinde 

(5.6.2008 12:14:51)
Denkoro, ale taky dodej, jakým způsobem ti v UK brání systém NHS třeba v tom, abys šla s nemocným dítětem ke specialistovi - a že tam je za specialistu považován už i pediatr! My máme nákladnej systém s nízkým prahem pro vyhledání specializované - a tím drahé - péče, proto máme regulační opatření.
 Terka 
  • 

Re: Jak je to jinde 

(5.6.2008 12:46:25)
V otázce poplatků nemám tak úplně jasno - ještě donedávna jsem byla pro, teď jsem začala vést manželovi účetnictví a nestačím koukat, kolik penízků tento stát spolkne na zdrav. a soc. pojištění a daních. Takže jsem trochu na rozpacích: státu odvádíme dost, u lékaře jsme všichni včetně dítěte minimálně, vakcinaci dítěte jsem si také platila sama, manžel si po úraze celou zubní péči zaplatil též u soukromníka - ve státním nebyl spokojen...
Na druhé straně, mému strýci, silnému kuřákovi po infarktu, toto opatření jen prospělo. Bývá často nemocný, na srdce potřebuje léky, ale přes limit 5000 to není. Takže musel počítat a ejhle, ono když se nekoupí tolik cigaret, je na poplatky a navíc se ukáže, že jeho nemocnost jde dolů a s ní i dávkování léků, že?
 jana+veronika5let+martin 9měs 
  • 

Re: Jak je to jinde 

(5.6.2008 14:39:19)
Mě nedělá problém zaplatit poplatek ani za sebe ani za moje děti, ale vadí mi, že to jde do soukromé kapsy doktorů a pak taky, že když je moje dítě nemocné, tak předtím navštívilo doktora 2x za nemoc a teď si je zve obden (a není to jediný případ, o kterém jsem slyšela v okruhu svých nejbližších). Pokud chtěla vláda zabránit nadužívaní ordinací, tak teď se tam těch lidí sejde ještě více, protože jsme se stali rukojmími doktorů...
Chápala bych, že pokud mám chřipku, zaplatím poplatek při první návštěvě a za další kontroly již neplatím, jelikož ty další návštěvy už jsem si já sama nenaplánovala.
Jana
 Insula 


znám 

(5.6.2008 14:42:51)
Jano, přesně tak. Už jsem se s tím taky setkala. Doktoři si najednou pozvou na kontrolu nemocného člověka víckrát. Víc kontrol, víc peněz. ;(( Je to "vydírání" pacientů.
 olsche 


Re: znám 

(5.6.2008 15:34:51)
Tak to se mi teď taky stává běžně, že si nás doktorka zve na kontrolu vícekrát. Dříve nám řekla, že pokud nebude mít problémy, tak ani chodit nemusíme.
 monika-h 


Re: Jak je to jinde 

(6.6.2008 7:44:24)
Mělo být zavedeno,že když už tak poplatek zaplatit za nemoc.Nám se stalo,že jsem s dcerou byla v pondělí u doktorky tzn.30kč dostala antibiotika-lékárna30kč+80kčza léky dělaly jí výtěr z krku a ve středu jsem si volala na výtěr vyšel nám spáílový bacil,tak jsme šly zpět 30kč a napsala nám jiná antib.lékárna 30kča70kčjiná antb. za týden jsme šly na kontrolu30kč.Jě to okrádání lidí.Kdybych zaplatila alespoň 30kč a dál neplatila dokud jí doktorka nevyléčí ještě bych to přešla,ale platit za každou návštěvu během jedné nemoci,kdy si mě pozve doktor je sprostý.A navíc nechápu proč platit lékárně,která má rabat na lécích:-©.
 Sylvie 


Re: Jak je to jinde 

(6.6.2008 8:03:10)
Monika-H - neznám tvůj konkrétní případ, jenom malá otázka - za co jsi platila lékařce druhých 30 Kč, když jsi si šla jenom pro recept na léky? MMCH vybírám si pediatry, kteří ATB šetří a dávají je až po výsledcích z laborky, aby jim zbytečně nenasazovali neúčinné léky. Ale jak píšu - neznám tvůj konkrétní případ, takže nevím, jestli v tvém případě by to byl nebo nebyl vhodný postup.
 monika-h 


Re: Jak je to jinde 

(6.6.2008 10:56:32)
Protože se koukala do krku jestli se alespoň trochu zlepšil.
 Líza 


Re: Jak je to jinde 

(6.6.2008 10:58:06)
Takže nešlo jen o recept, ale o vyšetření. Tak co se ti nelíbí?
 monika-h 


Re: Jak je to jinde 

(7.6.2008 11:27:41)
Co se mi nelíbí,že během jedné nemoci platím ,jak debil poplatky u doktora a v lékárně i při nesprávné původní diagnóze.Mělo by se zaplatit na začátku a neplatit dokud doktor pacienta nevyléčí a netahat z lidí prachy,když si platím pojištění a sociální.:(
 Monika 
  • 

Re: Jak je to jinde 

(5.6.2008 18:14:44)
Zapomnela jsi ovsem, ze kdyz v zahranici rodina nemuze uhradit lecebne naklady ditete, tak jim lekar peci neodrekne. Vse se pak hradi z dani.
 Líza 


Re: Jak je to jinde 

(5.6.2008 18:16:11)
Moniko, a on ti tady někdo odřekne péči, když nezaplatíš regulační poplatek? Pokud ano, žaluj ho, nemá na to právo. Jediné, co může dělat, je zpětně ten poplatek od tebe vymáhat.
 Alča 1 miminko 
  • 

Re: Jak je to jinde 

(5.6.2008 18:41:13)
No nevím, kde jste brala příklad. Ale právě jsem se vrátila z Anglie, kde ošetřovali mého synka. Neplatila jsem ani korunu. A co myslíte, bude něco platit pojišťovna, když se mě ani nezeptali, kde jsem pojištěná? Možná kdyby si zdravotní pojišťovny nestavěly paláce, byly by peníze na léčení nemocných.
 Líza 


Re: Jak je to jinde 

(5.6.2008 19:22:56)
Alčo, ty o anglickém zdravotním systému moc nevíš, co. Neptali se tě, kde jsi pojištěná, protože u nich není nic takového jako zdravotní pojišťovny, alébrž péči hradí stát prostřednictvím národní zdravotní služby.
 Teraza Horáková 


Re: Jak je to jinde 

(5.6.2008 19:30:17)
Lízo, já ho v jednu chvíli obrovsky záviděla.... mám klienta, zdravotníka.... ten si v Anglii platil nějaké připojištění, má něco s vazy na ruce.... No v téhle republice si za Anglickou penzi žije královsky.

ale taky tam mám dobrou kamarádku, dělá pro skupinu Hilton, není žádné B-čko je na poměrně slušné pozici, tudíž má slušný plat, a když se nastěhovala do Londýna, byla docela vykulená :-))) nebyla zvyklá šetřit energií, vodou a jen se nastěhovala, zamázla na kauci za nájem a první polovinu nájmu pár platů dopředu. Časem si našla kluka a nedávno jsme si Skypovaly.. nějak jim to neklape, ale bojí se ho vystěhovat, aby utáhla nájem. Nicméně za pár liber nakoupí na pár týdnů :-))) to jsou její slova.
 Luca 
  • 

Poplatky můžou být opravdu vysoké 

(5.6.2008 22:36:25)
Myslím, že poplatky jsou opravdu příšerná záležitost. Hlavně u dětí. Např. můj 8 denní pobyt s 2 letou dcerkou v nemocnici vyšel na 2000 korun (Fakultka v Porubě), pak 2 denní - 460 (Vítkovice) - a to jsem nechtěla žádný nadstandard. A následné léky pak další citelné položky. My to utáhnem, ale pochybuju, že třeba kamarádka samoživitelka taky.
 Dani+Kuba00+Karol06+Domík08 


Re: Jak je to jinde 

(6.6.2008 11:55:44)
Chimalo, poplatky jsou v pořádku, když na západě se taky platí - ale nechápu, proč u nás chlap donese domů např. 10 000 Kč, když na západě za stejnou práci 50 000 Kč?
 Lenkala 
  • 

nejdrive si zjistit skutecnost by neskodilo... 

(10.6.2008 21:41:03)
...ziji v nemecku, kde maji deti zdravotni peci zadarmo. dospeli plati, coz schledavam taky v poradku, protoze ty sumy nejsou az tak hrozne. u deti mi to ale spravne nepripada.
 Karson 


poplatky jsou v pořádku 

(5.6.2008 9:00:09)
Právo na bezplatnou péči je dáno ústavou, ale je třeba se zamyslet nad tím, proč se do ústavy dostalo? Podle mě proto, aby někdo nezemřel nebo netrpěl proto, že nemá dost peněz, ne proto, aby měl bezplatně acylpyrin a celaskon při rýmě. Takže poplatky "vyhánějí" ze systému právě ty rýmaře a zůstávají v něm peníze na ty nejdražší a nejtěžší nemoci. Proto s poplatky souhlasím, stavím to tak, že miliony lidí platí několik korun, aby několik lidí neplatilo miliony a nezemřelo.
Ostatně, když vezu dítě k lékaři, dám za benzín + poplatek za parkování mnohem víc než 30 Kč.
 hrouda  
  • 

Re: poplatky jsou v pořádk Jo. Jsou, hlavně ty v lekarně, že jo?  

(5.6.2008 9:05:50)
no a představ si, že existují jeste i rodiny, co vedou dite k lekari pesky nebo tramvají, protoze nemají ani to auto - tady diskutují vetsinou zenské, co jim neni lito 400 a vejs za pripojení na net - ja mam znamou, co ma tri deti a vydelava 51 kc na hodinu. Pravnik da za anginu svych 3 deti platbu za jednu konzultaci, ona da vic nez jeden pracovní den.
 Lída,3 kluci a holka 


Re: poplatky jsou v pořádk Jo. Jsou, hlavně ty v lekarně, že jo?  

(5.6.2008 9:16:22)
No my taky auto nemáme, koneckonců v Praze na sídlišti ho zas tak moc nepotřebujeme ;)
 Karson 


Re: poplatky jsou v pořádk Jo. Jsou, hlavně ty v lekarně, že jo?  

(5.6.2008 12:40:46)
Ano, můžeme si představit spoustu modelových příkladů, např. já to mám na nejbližší MHD 1,2 km, a k doktorovi dalších 5 km, a pokud teoreticky pojedu MHD, zabere mi to cca 20 min pěšky (s dítětem na ramenou 2,5 km), 40 min v busu, x minut čekání, 28 Kč lístky. Takže jízdu autem nepovažujte prosím v mém případě za luxus....
 sarka 
  • 

Re: poplatky jsou v pořádk Jo. Jsou, hlavně ty v lekarně, že jo?  

(5.6.2008 22:22:07)
Chudáku, my to máme k lékaři 20 km, hromadná doprava - jen co hodinu vlak, po 22,00 hod ani ten ne, a na ten jdeme 1/2 hod. Tudíž k lékaři jen autem...
 Vypet 


Re: poplatky jsou v pořádk Jo. Jsou, hlavně ty v lekarně, že jo?  

(5.6.2008 19:41:29)
To jistě paní nemá jednoduché, ale nemůžu se nezeptat..proč má paní děti tři, když i v případě, že budou 100% zdravé je nebude moci poslat ani na tábor? To není nezodpovědnost státu, ale té dotyčné.
 hrouda 
  • 

ta paní  

(5.6.2008 20:48:21)
se o své deti velmi pečlivě a zodpovedně stará a vychovává. Z hlediska zodpovednosti vůči budoucnosti (poměr důchodců a lidí v produktivním věku) odvádí takovou práci, že by si ty sumy za lekaře už opravdu nezasloužila.
 Miky - děti 5,5 a 3 
  • 

Re: poplatky jsou v pořádk Jo. Jsou, hlavně ty v lekarně, že jo?  

(5.6.2008 22:47:44)
A vy si myslíte, že tím, že dítě nebude na táboře, ho o něco ochudíte? To nemyslíte vážně, že ne. My jsme na tábor museli povinně, protože mamka byla rozvedená, babička ještě pracovala a neměl nás přes prázdniny kdo hlídat, když ona musela do práce. Bývalo to hrozné, od 6-ti let mezi cizími lidmi a dětmi. A někdy i na 3 týdny. Šmankote. Možná že z dětí ze skromnějších poměrů vyrostou spokojenější a skromnější lidé. Ale to je teď mimo mísu. Co mají poplatky u lékaře společného s tím, že má někdo 3 děti a někdo jen jedno?
 Vypet 


Re: poplatky jsou v pořádk Jo. Jsou, hlavně ty v lekarně, že jo?  

(6.6.2008 9:49:53)
Já jezdila na tábory pravidelně a ráda od 7 let, což je jistě individuální. Nemyslím si, že bez nich děti nemají kvalitní život. Byl to jen příklad.Stejně tak bych mohla zmínit kurz angličtiny, hry na kytaru, kroužek kreslení..ano dá se bez nich žít ale ... Věřím, že paní dělá co může a zodpovědně se o své děti stará. Jen jsem přesvědčena, že každý z nás je zodpovědný za své děti. Pomoc od státu náleží těm, kteří mají situaci stíženou tím, že jejich děti jsou postižené, chronicky nemocné apod.( zde poplatky smysl nemají) Nikoliv těm, kteří si pořídí víc dětí, než dokáží plnohodnotně uživit. A třeba si mě ukamenujte. A přesně tohle souvisí s poplatky u lékaře. Nepatřím mezi finančně nadstandardně zaopatřené, ale rozčilovat se nad poplatky, které ve své podstatě šetří peníze ( doufejme, že na lepší vybavení nemocnic a vyšší platy zdrav. personálu :-) )mi přijde hloupé. Netvrdím, že celý systém poplatků mi přijde smysluplný. Já osobně moc nechápu poplatky za novorozence v porodnici (podotýkám, že mě se netýkají), ale snad ještě tato část naší legislativy není konečná. Každopádně, každý z nás, kdyby se učil, mohl být teoreticky právníkem. Takže, jestli na polatky vyděláváme hodinu nebo celý den není vina státu.
 Teraza Horáková 


Re: poplatky jsou v pořádk Jo. Jsou, hlavně ty v lekarně, že jo?  

(6.6.2008 9:57:01)
Tady se někdo ptal, jestli se něco změnilo. Nám paní doktorka vybavila nově dětskou čekárnu (ovšem nevím, zda v souvislosti s poplatky).
Jinak si na některé lékaře vlastně "připlácím" celé roky, protože jsem členka některých klubů a má to své výhody. Krásné a klidné čekárny, gynekolog koupil ultrazvuk, tudíž nemusíme lítat jinam, krevní odběry jsou u něj samozřejmé a ještě se nestalo, abych na objednané vyšetření čekala déle než pár minut, vydávají klubové časopisy o novinkách v oboru atd... Totéž naše oční lékařka - tam je členství vlastně rodinné a ještě jeden specialista, ke kterému chodí manžel. Členství v klubech je dobrovolné a samozřejmě mají všichni pacienty, kteří si nepřiplácejí. Takže tam poplatky neplatíme :-)) Jo, už jsem někde slyšela, že se to nesmí apod... zakládat takovéhle kluby, ale za ten komfort to stojí, navíc ta roční částka není nijak vysoká.
 jirabobes 


Re: poplatky jsou v pořádk Jo. Jsou, hlavně ty v lekarně, že jo?  

(7.6.2008 21:50:39)
Nedá mi to a musím reagovat.Mám taky 3 děti.Poplatky u lékaře mi nevadí.I těch 90,- na pohotovosti přežiju.Ale 60,- na osobu za hospitalizaci??? A proč se má platit i za plně kojené dítě? Manžel vydělává celkem slušně,ale i tak by to byl pořádný zásah do rozpočtu.A nedejbože,kdyby se něco stalo jemu .Nemocenská nic moc a ještě platit za hospitalizaci? To by jsme asi neutáhli.
A s tím vzděláním? Ale prosím vás.Mám maturitu,pracovala jsem v oboru,ale jen v nejnižší platové třídě,protože jsem ženská.Nikomu se nevyplatí mě zařadit a zaučit na nějakou specializaci,protože budu chtít někdy děti (za svobodna),děti onemocní.....
A k autu? To už by jsme neuživili i přesto,že se nemáme nijak špatně. ~j~ Možná až si po mateřské najdu práci.;) Teda doufám,že si nějakou najdu.
 Dana78 


Re: poplatky jsou v pořádku 

(5.6.2008 9:19:32)
Souhlasím. Léčba v nemocnicích a jiných jim podobných zařízeních stojí v přepočtu, na jednorázový poplatek u lékaře, mnohem více a můžeme být rádi, že se platí z všeobecného pojištění a nemusíme ho platit sami :-( dost lidí by si pravděpodobně tuto léčbu nemohlo dovolit. Vemte si například operaci srdce, kolik to stojí peněz, oproti poplatku za pobyt v nemocnici.. Tím neříkám, že je regulační poplatek nastaven správně - hodně lidí tím bude omezeno :-( na druhou stranu, každá reforma něco přináší a něco si vezme. A léčba v nemocnicích není zadarmo, nerada bych se dožila toho, že jednou přijedeme do nemocnice a nebudou peníze na nové přístroje a zaplacení zamšstnanců nemocnic, které nás vyléčí a řekněme si na rovinu - státní kasička není bezedná :-) čím více populace stárne a rodí se méně dětí, tím méně v ní bude peněz.. :-(

A rovnou podotýkám, nejsme na tom finančně nijak valně. Ale radši si odpustím dovolenou u moře, nebo kdekoliv jinde a budu mít na zdravotní péči dítěte. Až si bude moje dítě vydělávat, klidně se může podívat do světa a kam bude chtít, zatím mu bude muset stačit pobyt v našich zeměpisných šířkách - nemyslím si, že by tím bylo o něco ochuzeno.. :-)

Jinak všem hezký den.
 MirkaEyrová 


Re: poplatky jsou v pořádku 

(5.6.2008 10:12:50)
~k~ Můj doktor se vyjádřil, že s placením poplatků nesouhlasí: ty peníze nejdou podle něj na nic užitečného, žádné vybavení nemocnic, protože to spolknou úředníci, kteří se kvůli těm poplatkům museli nově zaměstnat ~k~~j~:-© Takže nevím.

Taky mám postižené dítě. Zatím nemuselo kvůli svému postižení do nemocnice, a ani zatím nemusím rozhodovat, jestli do léčebny ano nebo ne kvůli poplatkům, spíš ano nebo ne kvůli tomu, jestli by mu to opravdu pomohlo. Ale s jeho postižením se váží závažné problémy s chováním v domácím prostředí (jiné děti se stejným postižením mají zase problémy spíš v kolektivu), a žádné zdravotnictví vůbec neřeší, jestli máme nebo nemáme peníze. Když mi dítě skočí z okna, bude řešit (nákladně) záchranu jeho života a léčení, ale prevence zůstává plně na nás. Jedině pokud syna uznají, že má nárok na příspěvek na péči (což je sociální dávka, nikoliv zdravotní), bude na nás (snad, zatím), kam tyto peníze investujeme (takže pochopitelně nejdřív to bude zajištění oken, aby neskočil). Poplatky 30 Kč, které se v ordinacích a lékárnách vyberou, ani mému synovi nepomůžou. Kdoví, kde ty peníze vlastně DOOPRAVDY končí Rv
 monika-h 


Re: poplatky jsou v pořádku 

(6.6.2008 7:52:12)
jenže poplatek nejde tak úplně do zdravotnictví.Jde převážně do výplaty doktora a já si nevšimla,že by to investovaly do pacošů.Chodím s dětmy k dětské ke ,které jsem chodila i já-péče je u ní skvělá,ale co jsou zavedené poplatky jsem nezaregistrovala,že by něco vylepšila třeba v čekárně prostě nic jen má víc peněz na výplatě.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: poplatky jsou v pořádku 

(6.6.2008 7:57:04)
Moniko-h, tak si přečti pořádně diskusi, tam je vysvětleno, kam ty poplatky od lékařů a lékárníků jdou - u nich rozhodně nezůstávají.
 nepřihlášená 
  • 

Re: poplatky jsou v pořádku 

(5.6.2008 9:20:21)
A jéje, zase radikální křik o tom, jak jsou poplatky správné. Holky promiňte, ale MŮJ názor je ten, že pro malé děti a seniory správné nejsou. Plně souhlasím se Žlababou, její článek už jsem četla jinde. Poplatky mohou být pro některé rodiny zátěž. A je FAKT, že to opravdu není jen těch 30 korun. Onehdá jsem musela se synem na oční, měl podrážděné oko, opravdu si v tomto případě člověk nedovolí regulovaně k lékaři nejít. 30 korun za poplatek u lékaře. Budiž, tento poplatek mi vadí nejmíň. Navíc máme moc prima doktora. Ovšem vysloveně mne deptá z principu 30 korun za položku na receptu. Plus samozřejmě doplatek za lék. Takže jedna oční alergie vyšla na 120,- Kč. NAŠTĚSTÍ mám dítko relativně zdravé a jedna návštěva lékaře za čas mne fakt nezabije. Jenže dovedu - zřejmě na rozdíl od některých dam zde na Rodince - pochopit, že jsou mámy, kterým i těch pitomých 30 korun rozpočet zatěžuje.
Ono by neškodilo vidět věci v širších souvislostech. Ano, 30 korun u lékaře. Ale dalších 30 korun za položku na receptu mi už přijde poněkud neregulačních. S rýmou k doktorovi opravdu nemusím. Jenže když už k doktorovi musím a musím užívat nějaký lék - položky na receptu mi přijdou jako pěkná levárna.
Páni pediatři křičí, že je zrušení poplatků pro dítě do 6ti let děs běs. Chudáci. A že k nim rodiče budou zase vodit děti s banalitama. No to mne nadzvedlo snad nejvíc. Copak rodič může poznat co je banalita a co ne?
Dále mi přijde jaksi neregulační platba za novorozence. Tady - kromě domácího porodu, což ne všechny matky uznávají jako vhodnou cestu - jiná možnost jaksi neexistuje. Tak jakápak regulace?
Když říkáme poplatkům regulační, nechť jsou vybírány jen tam, kde ten regulační smysl mají.
Což je bohužel případ některých seniorů... ale na druhou stranu jsou i ti, kteří nechodí "po doktorech" z plezíru, ale z nutnosti.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: poplatky jsou v pořádku 

(5.6.2008 9:27:25)
Hm, ale já myslím, že právě pro seniory správné jsou, protože spousta seniorů se chodí k doktorovi jen vykecat. Možná by bylo řešením zpoplatňovat jen ty návštěvy, které nejsou nutné a akutní. Je jasné, že chronicky nemocný senior, který musí chodit na kontroly apod. je úplně jiný případ než takový ten týpek z "Vesničky", kterého Hrušínský posílal do Pelhřimova, aby si prohlédl krematorium (i když v Pelhřimově žádný není).
 monika-h 


Re: poplatky jsou v pořádku 

(6.6.2008 7:58:28)
A nenapadlo tě,že ten důchodce je na tom psych.špatně a to ,že si popovídá s doktorem je vlastně terapie-psycholog.Já nejsem zastánce důchodců někdy ně pěkně štvou,ale za celý život co si odpracovaly /když ten důchoce pracoval tak ti platil bezplatnou péči u doktora z daní/ mají určitě nárok,když jim není dobře si dojít k doktorovi ať je to tělesně nebo duševně.Hlavně jestli si všichni uvědomují,že právě důchodcě/ten nejvíc/ a dítě jsou nejvíce nemocné skupiny.
 Líza 


Re: poplatky jsou v pořádku 

(5.6.2008 9:28:18)
Nepřihlášená, pokud jde o to, tak poplatek za položku na receptu šetří systému statisíce, protože každej soudnej člověk si volně prodejnej člověk nyní radši koupí, než by kvůli němu šel k doktorovi a nechával si ho předepsat. Potom totiž paralen, za kterej dáš v lékárně 10 korun, stojí zdravotní pojišťovnu přes stovku.
MMCH kapky do očí na alergii, vhodné i pro děti, se volně prodávají za těch 120 korun, takže příště pokud se vám stane totéž a už nebudeš na pochybách, co se synovi s tím okem děje, můžeš jít rovnou do lékárny a bude to totéž. Většina volně prodejných léků ale vychází výrazně levněji než těch 30+30 korun.
 nepřihlášená 
  • 

Re: poplatky jsou v pořádku 

(5.6.2008 9:50:56)
Teď vím, že tyto kapky jsou k mání i bez předpisu, což samozřejmě vítám a příště se k lékaři obtěžovat nemusím. Jenže člověk se raději ujistí, že je to jen alergie, zvlášť když jde o oko. Ještě v dobách neregulovanosti měl syn zaseknuté v koutku oka zrnko písku. Tenkrát jsem byla dost laxní, kapala obyč kapky... Takže není podráždění jako podráždění. Paralen a jiné volně prodejné léky jsem si snad nikdy nenechávala předepsat - tak možná proto mi platba za položku vadí z principu.
 Líza 


Re: poplatky jsou v pořádku 

(5.6.2008 9:55:12)
Nepřihlášená, já taky - všechno, co šlo bez receptu, jsem si kupovala sama; dokonce všechno, co šlo na recept, ale bylo například omezené na předpis specialisty, jsem si předepsala, ale zaplatila celé v hotovosti - a většina lidí mě měla za blbce. Skutečně většinové chování bylo takové, že borovou vodu, mastičku na hemoroidy, paralen a kapky do nosu má předepisovat doktor! Možná bys leccos z toho našla i tady na rodině, co diskusí o plýtvání ve zdravotnictví jsem tady z pozice toho blbce svedla na téma - tak si to kupujte a neplýtvejte solidárními penězi - a odpověď? Obvykle: A proč bych neplýtval/a, když můžu! Však jsem se na pojištění naplatil/a dost!
Tak právě kvůli tomuhle postoji a tomuhle chování dnes máme to, co máme, regulační poplatky. Kdybychom dokázali při jídle nemlaskat, nemuseli bychom je mít, ale holt to neumíme, tak je máme. Najednou se chováme racionálně a léky si radši půjdem koupit...
 Líza 


Re: poplatky jsou v pořádku 

(5.6.2008 9:30:04)
Rodič může poznat, co je banalita a co ne. Ano a stokrát ano. Jenže my jsme tak nějak zvyklí či vychovaní k tomu, že prostě všechno, co se nějak týká zdravotní péče a nemocí, ví doktor, tak my nemusíme vědět nic.
Rodič, kterej se trochu zajímá, pozná banalitu, kterou zaléčí stejně dobře doma sám, od stavu, kterej by měl vidět doktor.
Bohužel, do tohohle vstupujou ještě věci jako je očr, který prostě doktor musí napsat, byť třeba na banalitu, s kterou by jinak nebylo třeba k němu chodit.
 mellie 


Re: poplatky jsou v pořádku - taky souhlasím 

(5.6.2008 9:55:16)
Souhlasím s Lízou, Monty i Karson. Češi prostě nejsou schopni racionálně využívat věci zadarmo - když je zadarmo paralen, tak typický Čech půjde k doktorovi, dvacet minut ho bude zdržovat, pak do lékárny, paralen se zaplatí ze státního, spousta administrativy navíc a ve výsledku paralen, co by stál Čecháčka 15 korun, přijde systém na 300. Dokud to tak bude, budou mít regulační poplatky smysl.

O poplatcích za recepty a za návštěvy už se vyjadřovali ostatní a já s nimi souhlasím, zejména s tím, co psala Líza o tom, že rodiče by se měli naučit ve zdravotních věcech o svých dětech více rozhodovat.

Co se týče poplatků v nemocnici, upřímně si myslím, že pobyt doma (snídaně, oběd, večeře, energie, voda, čistící prostředky atd. atd.) tu maminku i dítě vyjdou o dost víc než na 60 Kč na osobu. Takže spíš bych to viděla tak, že teď pobytem v nemocnici až tolik neušetří, než že se jim pobyt prodraží.

Co se týče poplatků seniorům, zrušení bych považovala za největší chybu. Senioři jsou schopni o sobě rozhodovat a mají rozpočet, se kterým pracujou. Když nebudou přilepšovat vnoučátkům a kupovat kloubní preparáty doporučené doktorem Sovou, možná těch 30 korun na sebe ušetří.

A jako poslední se chci vyjádřit k tomu 5000 limitu. Doteď byli lidé, kteří vydávali na příplatcích za léky výrazně více než 5000. Nebylo jich moc, ale pro tyhle lidi byla jejich nemoc opravdu finanční tragedie. Díky novému systému už na tom snad tak zle nebudou.

Žlababo sorry, ale zdravotnictví není zadarmo a nelze jednat, jako by bylo. Když budou chtít všichni všechno, taky časem nemusí mít nikdo skoro nic.
 & 


Re: poplatky jsou v pořádku - taky souhlasím 

(5.6.2008 10:29:39)
Melie,

S tim usetrenim za pobyt v nemocnici to neni pravda. Ikdyz budete v nemocnici dva mesice, tak najem doma musite paltit, zalohy na energii taky, teplo doma musi byt, kdyz jsou tam dalsi clenove rodiny. Muj tata je kardiak a cukrovkar. Nasi bydli 60 km od Prahy. Tata lezel v mesic v nemocnici Praze. Jedna cesta tam i zpet hromadnou dopravou na navstevu vysla mamku na 240 kc. Kdyz lezel na JIPce tak jezdila, kazdy den. Jedna cesta trva pres dve hodiny a to si mam nedela ani kafe v automatu. Mama za nim jezdila trikrat tydne to mas 720 Kc plus 420 za poplatky to je 1140 Kc vedle toho stejne pro nej kupovala ovoce nebo piti. To mas za mesic vic pet tisic. Dlouhodoba nemoc v rodine je proste draha i bez polatku.
 mellie 


Re: poplatky jsou v pořádku - taky souhlasím 

(5.6.2008 10:54:27)
Promiň H&M, ale moc ten tvůj příspěvek nechápu. Život je otázkou priorit a jestli pro Tvojí maminku bylo nejdůležitější být s Tvým tátou každý den (což je mmch opravdu moc hezké), tak se nedivím, že se na peníze tolik neohlížela. Ale k tomu ji nikdo nenutil, byla to její osobní volba a z medicínského hlediska ty návštěvy nutné zřejmě nebyly. Já jsem jenom chtěla říct, že 60 Kč nepokryje ani to, co by daný člověk zaplatil, kdyby byl místo v nemocnici doma, tedy hlavně jídlo. Nikdo se nebaví o nájemném.
 & 


Re: poplatky jsou v pořádku - taky souhlasím 

(5.6.2008 13:33:54)

Melie,

jasne, ze ji k tomu nikdo nenutil. Na druhou stranu povazuji kontakt z nemocneho s rodinou za velice dulezity. Podle mne to primy vliv na jeho uzdraveni. Mama nejezdila pak kazdy den, jenom prvni tyden kdyz byl na JIPce a slo mu o zivot. Prijde mi normalni tzn. nenadstandardni, ze chteji byt spolu. Mne rozcilujou reci, ze rodina na pobytu, clena rodiny v nemocnici usetri. To neni pravda. Pro normalni rodinu, tzn. lidi, kteri se maji radi a maji o sebe zajem. Je to velka, zatez na cas, psychiku, ale i na finance.
 mellie 


Re: poplatky jsou v pořádku - taky souhlasím 

(5.6.2008 17:15:39)
Promiň H&M, nemyslela jsem to tak, že rodina pobytem někoho blízkého v nemocnici ušetří. Samozřejmě, že ve většině případů neušetří. Z mého pohledu nejvýraznější náklad, nesrovnatelný s jakýmkoliv cestovným, je ušlá mzda stonajícího, naprosto nekompezovaná směšnými dávkami nemocenské.

Reagovala jsem na to, že autorka tvrdí, že nemůže jít do nemocnice, protože jsou regulační poplatky příliš vysoké. Já říkám, že to, co díky pobytu v nemocnici ušetří na jídle, může zaplatit na regulačních poplatcích, takže poplatky nejsou překážkou hospitalizace.
 Vrani +3 


Re: poplatky jsou v pořádku - taky souhlasím 

(5.6.2008 17:46:16)
Mellie někdy ani v té nemocnici se nenajíš;) Když si vezmu svoji poslední hospitalizaci, tak jsem tam jedla nejdražší piškoty v mém životě. Pytlík piškotek mě vyšel na 330,- Kč.:-©
 monika-h 


Re: poplatky jsou v pořádku - taky souhlasím 

(6.6.2008 10:31:25)
Ale o nájemném se taky musíš bavit.Představ si člověka co bydlí sám a má jeden příjem,který skoro nechá za pobyt v nemocnici a nikdo mu nájem nezastaví jen proto,že tam měsíc nebyl.
 mellie 


Re: poplatky jsou v pořádku - taky souhlasím 

(7.6.2008 13:12:51)
Moniko, achjo, za měsíc to na poplatcích dělá 30*60=1800. Tohle by ten jeden člověk s jedním příjmem stejně nejspíš projedl, i kdyby byl doma. Takže je jedno, jestli platí nájem a živí se doma, nebo platí nájem a živí se v nemocnici. V tomhle ho ten pobyt v nemocnici o tolik víc finančně nevyčerpá.
 Margottka 


Re: poplatky jsou v pořádku - taky souhlasím 

(5.6.2008 18:21:19)
Mellie,
byla jsi někdy vůbec se svýma dětma v nemocnici????
Dítě se mi narodilo s těžkou VVV, na kterou se v těhotenství nepřišlo.V budoucnu nás čeká ještě několik dlouhodobých a nepříjemných pobytů v nemocnici, kam ho budu muset doprovodit. V dětské nemocnici v Brně vybírají tyto poplatky: 320,-Kč za pokoj + 60,- Kč za sebe a dítě + 100,- Kč za jídlo. To jídlo si brát nemusím, ale stejně bych tu stokorunu tam projedla. Takže 540,- Kč na den x 3 týdny pobytu (nejméně), to už nějakou sumu hodí.Kdyby se jednalo jen o těch 60,- Kč, jsem vysmátá. Vy, kdo máte děti zdravé, vůbec nemáte o tomto ponětí!!!! Do práce jít nemůžu,(ač bych chtěla i šla kdyby to bylo možné), protože dítě mi do školky nikdo nevezme ve stavu, jak je to teď. Rodiče jsou daleko a nikomu cizímu bych ho dát taky nemohla. Kdybych měla dítě zdravé a šla bych jednou za čas s nějakou banální nemocí, taky bych asi měla plnou hubu keců, jak jsou regulační poplatky v pořádku....
 Teraza Horáková 


Re: poplatky jsou v pořádku - taky souhlasím 

(5.6.2008 18:29:24)
Margottko, proč vybírají těch 320 + 100??? Ty tam nejsi jako doprovod??
 Margottka 


Re: poplatky jsou v pořádku - taky souhlasím 

(6.6.2008 19:29:57)
Jsem tam jako doprovod, ale tyhle poplatky opravdu v dětské nemocnici v Brně vybírají. Teď je nechtějí jen od dětí do dvou let. 320,- Kč je za pokoj,(údajně nadstandartní),100,-Kč je za jídlo na celý den,(snídaně,oběd, večeře),a teď po zavedení regulačních poplatků k tomu přibyly ještě povinné platby 60,- + 60,-Kč.Jinak ty ostatní platby se tam platily už dávno, nevybýraly se jen od dětí do 1 roku, teď je to do dvou let věku. U některých těžkých vrozených vad a jejich operací poplatky prominuly, ale musí to posoudit lékař, jestli se bude platit, nebo ne. Neslyšela jsem, že jinde by se takhle platilo, ale náš problém bohužel vyřeší jen Brno, nebo Praha, ale ta je pro nás hodně z ruky.Jsem opravdu moc ráda, že děti do 6ti let by od roku 2009 platit neměly,ušetří nám to dost peněz,které potřebujeme jinde.
 Teraza Horáková 


Re: poplatky jsou v pořádku - taky souhlasím 

(6.6.2008 19:35:08)
Margottko, fakt se s tím setkávám poprvé, nevím proč vybírají, jako doprovodu mi pobyt i jídlo hradila pojišťovna.
 Sylvie 


Re: poplatky jsou v pořádku - taky souhlasím 

(6.6.2008 19:55:22)
Terezo, já bych tipla, že Margot vůbec nebyla přijatá s dítětem jako doprovod = tedy na pojišťovnu. V takovém případě si nemocnice od rodičů vybírají poplatky a mohou to mít rozdělené jako 60 Kč za pobyt a 100 Kč za jídlo. Potom ale těch 60 Kč není regulační poplatek za osobu přijatou do ústavní péče, ale prostě poplatek za matku. Protože kdyby byla přijata na pojišťovnu, tak by sice platila regulační poplatek 60 Kč, ale pojišťovna by jí proplácela i jídlo, tedy by po ní nemocnice nemohla chtít další peníze za jídlo. Jestli se tedy na úhradách od pojišťovny nic nezměnilo.

On zákon připouští možnost, aby byl doprovod s dítětem přijatý, pokud je nutná celodenní přítomnost doprovodu a to běžně do 6 let (a dále přes souhlas revizního lékaře), a pak pojišťovna jeho pobyt hradí. No a jsou nemocnice, kde si to vykládají tak, že prostě přijmou každého rodiče dítěte do 6 let na pojišťovnu a jsou nemocnice, kde se běžně řídí tím, že pobyt doprovodu nutný není, takže pokud chce rodič v nemocnici být, musí si ubytování a jídlo zaplatit. A v tom mají výjimky u těch dětí, kde ta přítomnost rodiče nutná je (třeba kojící matka u kojence nebo rodič u mentálně zaostalého dítěte, které by mělo problém být bez matky nebo já nevím).
 Teraza Horáková 


Re: poplatky jsou v pořádku - taky souhlasím 

(6.6.2008 19:58:37)
Taky si myslím, že to takhle bylo, ale díky za vysvětlení.
 Margottka 


Re: poplatky jsou v pořádku - taky souhlasím 

(6.6.2008 22:25:12)
Silvie,

byla jsem opravdu přijatá jako doprovod a jestli tomu nevěříš, zeptej se někoho, kdo v dětské nemocnici v Brně ležel.
Ptala jsem se na pojišťovně jak je to s těmi poplatky a oni mi řekli, že to sice proplácejí, ale jenom 100,-Kč na den a nemocnici se to může zdát málo a proto někdy vybírají tyto doplatky.Pojišťovna s tím ale prý nic neudělá a nemůže jim to ani zakázat, bohužel tak to je.
Taky mi řekli, že pokud má dítě vrozenou vadu, neměli by chtít nic kromě těch 60+60, ale zakázat jim to opravdu nemohou.
 Sylvie 


Re: poplatky jsou v pořádku - taky souhlasím 

(6.6.2008 23:34:35)
Margotko, teď koukám na informační plakát FN Brno a v něm je napsané, že při indikovaném pobytu náklady na lůžko a stravu platí nemocnice s přispěním zdravotní pojišťovny, rodič hradí regulační poplatek. Oproti tomu samoplátci platí 310 (resp. 200) Kč za lůžko (příp. mohou být u dítěte i přes noc zdarma na židli) + si mohou zaplatit 100,50 Kč za stravu.

Čili i dle letáčku je v tvém případě někde chyba. Buď jsi tam byla na pojišťovnu, a v takovém případě platíš pouze regulační poplatek, protože lůžko a stravu ti hradí pojišťovna. Nebo tam nejsi na pojišťovnu, pak si případné lůžko a stravu hradíš sama, ovšem zas za sebe neplatíš regulační poplatek (protože ten se platí jenom za to, co pojišťovna proplácí).


Ptala jsem se na pojišťovně jak je to s těmi poplatky a oni mi řekli, že to sice proplácejí, ale jenom 100,-Kč na den a nemocnici se to může zdát málo a proto někdy vybírají tyto doplatky.Pojišťovna s tím ale prý nic neudělá a nemůže jim to ani zakázat, bohužel tak to je.
Hmmm, nejsem právník, ale tahle informace se mi moc nezdá. Pokud je něco hrazeného pojišťovnou, tak přeci lékař nemůže říct - pojišťovna mi platí málo, musíte za plně hrazený výkon doplatit ještě tolik a tolik, abych byl spokojený. To by si příště mohli vymyslet, že ano, operaci slepáku vám pojišťovna hradí, nicméně pokud si zvlášť nedokoupíte narkozu, tak budeme řezat bez umrtvení, to víte, pojišťovna platí málo... ;o)
 Margottka 


Re: poplatky jsou v pořádku - taky souhlasím 

(8.6.2008 18:07:39)
Sylvie,
ale ti samoplátci jsou dle FN Brno děti od 2 let!!!
Navíc na odd.č.8 mají pokoje vedené jako nadstandartní,(dle mě to žádný velký nadstandart není), všechno mají ošetřené. Já se tady nebudu donekonečna obhajovat, jestli tam někdy skončíš,(což ti vážně nepřeju), uvidíš sama.
 Sylvie 


Re: poplatky jsou v pořádku - taky souhlasím 

(8.6.2008 18:34:52)
Margotko, ano, ale to už jsem tu psala - prostě jsi nespadla mezi doprovod, který je hrazený ze zdravotního pojištění. Protože to samoplátce znamená, že si vše hradíš ty a nehradí ti to zdravotní pojišťovna. Potom ovšem sama za sebe nehradíš regulační poplatek, protože když ti pojišťovna pobyt neproplácí, nemá nemocnice právo regulační poplatek vybírat. Ten vybírá tehdy, když to pojišťovna proplácí. Čili pokud bys tam byla na pojišťovnu, tak bys najíst dostala i tehdy, kdybys tu stovku za jídlo neplatila a nadstandardní pokoj bys hradila jenom tehdy, pokud by sis nadstandard objednala. Pokud bys tam byla na pojišťovnu a oni jiný než nadstandardní pokoj volný neměli a ty bys trvala, že o nadstandard nestojíš, tak by ti buď museli najít jiné volné lůžko, nebo by tě na nadstandardu museli nechat zadarmo, protože oni nemají právo vynucovat si, aby sis koupila služby, o které nestojíš. Nicméně z toho, co píšeš, to opravdu vypadá, žes tam opravdu nebyla na pojišťovnu

Obhajovat se nemusíš, to po tobě rozhodně nechci. Jenom je to rada pro ostatní, aby si dali pozor, jestli jsou přijatí na pojišťovnu nebo jako samoplátci a podle toho buď hradili nebo nehradili regulační poplatky. Protože pokud nejsou na pojišťovnu, regulační poplatky nehradí. Pokud jsou na pojišťovnu, ubytování i stravu jim pojišťovna proplatí a pokud nechtějí, služby navíc za vlastní peníze si objednávat nemusí.
 Líza 


Re: poplatky jsou v pořádku - taky souhlasím 

(7.6.2008 5:48:46)
Margottko, to se tě v pojišťovně zbavili poněkud rychleji, než měli. Podle ještě stále platného paragrafu v zákoně o zdravotní péči se v souvislosti s úkony hrazenými zdravotním pojištěním nesmí vybírat žádné poplatky. Takže pokud nebyla s tebou např. podepsána smlouva o tom, že chceš NADstandardní stravu a nadstandardní pokoj, nebo sponzorská smlouva, tak pojišťovna ve skutečnosti s tím něco dělat může, protože na hrazené výkony ještě stále zařízení nesmí navázat žádnou platbu navíc. (vyjma regulačních poplatků ze zákona) Jinak FDN Brno je fakt známá svým podivným přístupem ke společným hospitalizacím matek a dětí, bohužel :-(
 Iveta 
  • 

Re: poplatky jsou v pořádku - taky souhlasím 

(9.3.2009 17:05:55)
Ahoj, také nevím jak mám chápat poplatky za doprovod matky s dítětem. Teď jsem byla se svým 7 letým synem (mentální retardace II. stupně ) a platila jsem za ty dva dny co jsme tam byli 973,- Kč. A to syn neplatil nic. Neboť děti už teď nic neplatí. Takže já jako doprovod i když nutný jsem dala tolik peněz jen za dva dny. A to nás možná čeká vyšetření které budou dělat něco přes týden. No to si snad ani nemůžeme dovolit a syna tam také samotného nemůžu pustit a kort teď když jsem to tam vyděla jak to tam chodí. Opravdu nevím jak to řešit. Nemáte někdo nějaké informace co by mi pomohly. Díky Iveta.
 Sylvie 


Re: poplatky jsou v pořádku - taky souhlasím 

(9.3.2009 17:29:35)
Iveto, ty jsi asi byla přijatá do nemocnice spolu se synem jako doprovod a platila jsi nikoli regulační poplatky, ale normální smluvní poplatky za hospitalizaci matky (ubytování, strava). Zdravotní pojišťovna platí pobyt doprovodu u dítěte do 6 let, pokud ho uzná lékař za nutný, anebo i u starších, opět - pokud ho uzná lékař za nutný. Nicméně v tomto druhém případě je potřeba schválení revizního lékaře, to vyřizuje lékař z nemocnice. Pokud by revizní lékař tvůj pobyt v nemocnici schválil, tak bys platila jenom regulační poplatek, tedy 60 Kč na den (přičemž první a poslední den se počítají jako jeden) a měla bys nárok jak na ubytování, tak na jídlo.

Takže příště se zkus s lékařem domluvit na tom, že vzhledem k diagnoze tvého syna se domníváš, že je tvoje přítomnost nutná, ptž bez tebe... (připrav si argumenty, proč se domníváš, že bez tebe syn v nemocnici nemůže být) a že bys tedy měla mít nárok na pobyt placený od zdravotní pojišťovny, i když už je synovi víc jak 6 let.

Samozřejmě, neznám tvoji konkrétní situaci, nakolik tvůj syn má omezení a jestli by revizák tvůj pobyt z pojištění schválil. Tohle máš asi nejlepší předem probrat s lékařem ~d~ Tam, kde tvého syna čekají vyšetření, normálně zavolej a domluv se s lékařem, který si vás pozval (nebo který vyšetření doporučil, nebo s vedoucím oddělení... já nevím, prostě podle vaší konkrétní situace).
 kili 
  • 

Re: poplatky jsou v pořádku - taky souhlasím 

(9.3.2009 18:16:38)
péči s doprovodem - tedy hospitalisaci doprovodu - hradí ZP v rámci lůžkové péče, poskytované dětem do 6 let věku včetně. Není třeba uznání lékaře že pobyt je nutný, trochu nejasné je uplatnění onoho práva při nedostatku lůžkové kapacity.

Pro paní ale je skutečně možno zajistit povolení RL, nejsem si jist, zda to má vyřizovat lékař, to asi ne, ten pouze podává vyjádření s odůvodněním o vhodnosti či potřebnosti oné hospitalisace s doprovodem a žadatel je rodič, ale fakt je, že to takto pacientům zajišťujeme a za celou dobu nám ZP zamítla myslím dvě žádosti.
 Sylvie 


Re: poplatky jsou v pořádku - taky souhlasím 

(9.3.2009 18:38:59)
Není třeba uznání lékaře že pobyt je nutný

Kili, citace zákona:
Je-li při přijetí dítěte do zdravotnického zařízení vzhledem k jeho zdravotnímu stavu nutná celodenní přítomnost průvodce, může s ním být průvodce přijat do ústavní péče.

Tedy v zákoně není psáno, že do šesti let je doprovod přijímán automaticky, ale že může být přijat, pokud je to vzhledem ke zdravotnímu stavu dítěte nutné.

Zda to je či není nutné vzhledem ke stavu dítěte rozhoduje lékař. V některých nemocnicích se s tím nepářou a přijímají každého rodiče (či jiný doprovod) u dítěte do šesti let, který projeví zájem, někde takhle automaticky přijímají pouze kojící matky a dále doprovody dětí se závažnou diagnozou (např. onkologickou). U ostatních přijetí za "nutné vzhledem ke zdravotnímu stavu" nepovažují a i rodiče dětí do šesti let na pojišťovnu nepřijímají. Prostě lékař nepovažuje celodenní přítomnost doprovodu za nutnou ~d~

Jinak zda revizního lékaře vyřizuje lékař - nevím, dělala jsem jenom na dvou odděleních a na obou to zařizoval ošetřující lékař z kliniky ~d~
 kili 
  • 

Re: poplatky jsou v pořádku - taky souhlasím 

(9.3.2009 19:23:20)
Když myslíte, já Vám to vyvracet nebudu.

Citujete jen část zákona 48 (§25 tuším) a ani v ní není určeno, kdo rozhoduje o nutnosti celodení přítomnosti průvodce s ohledem na jeho zdravotní stav a tedy o jeho příjetí do ústavní péče, hrazené ze zdravotního pojištění. Nikde není dáno, že o potřebě přítomnosti průvodce rozhoduje lékař, ba ani který lékař, a jak takové rozhodnutí zaznamenává.

Jediným relevantním důvodem nepřijetí průvodce dítěte mladšího sedmi let může být nedostatečná lůžková kapacita.
 kili 
  • 

Re: poplatky jsou v pořádku - taky souhlasím 

(9.3.2009 19:25:01)
opr. s ohledme na zdravotní stav dítěte, ne průvodce, pochopitelně
 Sylvie 


Re: poplatky jsou v pořádku - taky souhlasím 

(9.3.2009 19:52:42)
Nikde není dáno, že o potřebě přítomnosti průvodce rozhoduje lékař, ba ani který lékař, a jak takové rozhodnutí zaznamenává.

Ano, Kili, už je mi všechno jasné. Zdravotní stav dítěte při příjmu do nemocnice a tudíž i nutnost přijmout doprovod na účet pojišťovny posuzuje trafikantka, která má svůj stánek nejblíž k hlavnímu vchodu do nemocnice, lékař s tím nemá naprosto nic společného
 kili 
  • 

Re: poplatky jsou v pořádku - taky souhlasím 

(9.3.2009 19:54:04)
Nejspíše Vám jasné není zhola nic.

 Sylvie 


Re: poplatky jsou v pořádku - taky souhlasím 

(9.3.2009 20:01:53)
Zato ty jsi Vševěd odtržený od reálného života s pitoreskním výkladem zákonů ~y~
 kili 
  • 

Re: poplatky jsou v pořádku - taky souhlasím 

(9.3.2009 20:12:20)
S pokusem o výklad zákonů jste tu v dané věci začala Vy. Váše závěrečná řeč je malou ukázkou Vašeho právního umění. Vaše přesvědčení Vám neberu, jak jsem konečně i napsal. Měl jsem za vhodné uvést na pravou míru informace, které jste podávala dotazující se paní. Je zase její věc, co si z toho vybere.
 Sylvie 


Re: poplatky jsou v pořádku - taky souhlasím 

(9.3.2009 20:23:25)
Měl jsem za vhodné uvést na pravou míru informace, které jste podávala dotazující se paní. Je zase její věc, co si z toho vybere.

Hehe, z naší výměny názorů asi nic, ptž má dítě starší šesti let ;o)

Ale teď vážně a bez legrace - kdo tedy podle tebe rozhoduje o tom, zda je při přijetí dítěte do zdravotnického zařízení vzhledem ke zdravotnímu stavu dítěte nutná celodenní přítomnost průvodce, aby bylo naplněno znění zákona?
 kili 
  • 

Re: poplatky jsou v pořádku - taky souhlasím 

(9.3.2009 20:42:37)
Jednak jsem si s Vámi nepotykal, jednak nevím, proč se ptáte mne, kterého máte za odtrženého od reality a tak ani neshledávám důvod odpovídat na Vaše otázky.



 Sylvie 


Re: poplatky jsou v pořádku - taky souhlasím 

(9.3.2009 21:14:32)
Jasně, jako vždy, když se tě od planého blafání snažím nasměrovat na konkrétní odpověď na konkrétní otázku ~d~ Docela mě už začalo zajímat, proč do mých příspěvků vlastně vůbec porejpáváš, když si ani neumíš konkrétně obhájit, co se ti na nich nepozdává ~d~ Nj,každý holt máme nějaké záliby
 kili 
  • 

Re: poplatky jsou v pořádku - taky souhlasím 

(9.3.2009 21:22:54)
klidně blafejte planě dál.
 Sylvie 


Re: poplatky jsou v pořádku - taky souhlasím 

(9.3.2009 21:45:55)
~t~~t~~t~~t~ Však to píšu - blafání by ti šlo, ale konkrétně zdůvodnit své domněnky neumíš ~d~
 kili 
  • 

Re: poplatky jsou v pořádku - taky souhlasím 

(9.3.2009 22:20:44)
jojo
 Líza 


Re: poplatky jsou v pořádku - taky souhlasím 

(9.3.2009 20:52:34)
Kili, opět jsi vedle jak ta jedle, důvodem taky může být pohodlnost personálu nebo interní směrnice, které říkají něco jiného než tvrdíš ty. Zažila jsem na vlastní kůži. Kapacita problémem skutečně nebyla.
 kili 
  • 

Re: poplatky jsou v pořádku - taky souhlasím 

(9.3.2009 21:17:54)
Když si to myslíte, nemíním Vám to vyvracet. Jsem na rozdíl od Vás konkretní¨: na našem oddělení za posledních dvacet pět let nenajdete jediné odmítnutí přijetí průvodce. Ve zcela vyjímečných případech se stalo, že přechodně, na půl až jeden den, nemohl být uložen na stejném pokoji. Vy ale navazujete na polemiku bez ohledu na kontext - byla k jiné věci a nedostatek lůžek mám obecně za jediný relevantní důvod odmítnutí hospitalisace průvodce, který o to žádá ( u nás ani žádat nemusí, stačí mu odpovědět na otázku, zda chce být přijat s dítětem).
 Líza 


Re: poplatky jsou v pořádku - taky souhlasím 

(9.3.2009 21:24:56)
Ty jsi komik. Když si myslím to, co jsem zažila na vlastní kůži? ~t~

Nevím, jestli sis, Kili, všiml, ale tvoje malé dětské oddělení v malé nemocnici je jen jedno z velmi mnoha dětských oddělení v tomhle státě, a to, že u vás to děláte nějak, tě neopravňuje tvrdit, že to tak na dětských odděleních obecně platí. (To ani nedodávám, že ti nevěřím, když říkáš, že jste nikoho neodmítli... )
 kili 
  • 

Re: poplatky jsou v pořádku - taky souhlasím 

(9.3.2009 21:30:17)
nevím, co chápete za slovem komik ani co za malým oddělením a co za malou nemocnicí. Asi máte své definice, Vaše věc.

Nepatřičně předjímáte, já vůbec netvrdím, jak to kde dělají. To spíše Vaše četná sdělení jsou prosáklá nepatřičným zobecněním.
Já jsem psal o věci z hlediska obecného nároku, nic víc a nic méně, nic o tom, že se to tak nebo onak kdevšade provozuje.

 Líza 


Re: poplatky jsou v pořádku - taky souhlasím 

(10.3.2009 7:01:59)
"Jediným relevantním důvodem nepřijetí průvodce dítěte mladšího sedmi let může být nedostatečná lůžková kapacita." - Aha, takže to jsi nepsal ty, to psalo tvoje druhé já ze tvého počítače.
 kili 
  • 

Re: poplatky jsou v pořádku - taky souhlasím 

(10.3.2009 7:45:11)
psal jsem to já. Není to popis žádné konkretní situace. V zášti nejste s to vnímat napsané ani v kontextu, ani jednotlivě.
 Líza 


Re: poplatky jsou v pořádku - taky souhlasím 

(10.3.2009 10:29:09)
No právě, ono to tvoje blafání se totiž na vůbec žádnou konkrétní situaci nedá vztáhnout. ~t~
 kili 
  • 

Re: poplatky jsou v pořádku - taky souhlasím 

(10.3.2009 14:32:18)
nepatřičně zobecňujete, Vy to máte za blafání a Vy to nedokážete vztáhnout, Váš je to problém
 singera 
  • 

Re: poplatky jsou v pořádku - taky souhlasím 

(9.3.2009 21:32:29)
Mne taky hospitalizovat s dítětem nikdy neodmítli. Naopak, byli vstřícní... Mají poslouchat řvoucí batole, když s ním může být maminka? Proč by si přidělávali práci, když to jde řešit, léčit v klidu.
Platila jsem snad jen noclech, stravu platí zdr.poj.( hospitalizace s dítětem do 6 let)
Se synem jsem mohla být na JIP celý den až do 23 hod., dokud neusnul, sestry přivíraly očko ~;)Manžel byl do 21 hod. a pak šel domů. Ráno, ve 3 hod. se syn probudil, začal brečet a sestřičky pro mne letěli na dět.oddělení, kde jsem spala a zas jsem byla s ním.
Asi jsem měla štěstí na nemocnici a personál. Ale ikdyž se tam snad vystřídalo 5 směn za tu dobu, na nikoho nesympatického jsem nenarazila.
 Teraza Horáková 


Re: poplatky jsou v pořádku - taky souhlasím 

(5.6.2008 18:34:37)
Margottko - proč se ptám? já jsem naposledy byla s dítětem v nemocnici před několika roky a nechtěli po mně vůbec nic - kojený už roky nebyl.

V Motolské nemocnici jsme připláceli, abychom si mohli vybrat jídlo, mívali tam takovou velkou jídelnu a chodil tam se mnou jíst i manžel, když přišel na návštěvu, ten si to samozřejmě hradil sám celé.
 Lída,3 kluci a holka 


Re: poplatky jsou v pořádku - taky souhlasím 

(5.6.2008 19:51:05)
Margottko, proč po tobě chtěli platit tolik? My jsme (velmi nedávno) měli v nemocnici dvanáctiletého syna, na dva dny si vyžádali, aby tam s ním někdo z nás byl. Platili jsme pouze 60 Kč za osobu a den.
 Líza 


Re: poplatky jsou v pořádku - taky souhlasím 

(5.6.2008 19:55:41)
To byla evidentně platba za nadstandard, a jak tak slýchám o brněnské dětské, tak bych se nedivila, kdyby tvrdili, že na standardu matka s dítětem být nemůže (lež). Jinak nemohou tolik vybírat.
 mellie 


Re: poplatky jsou v pořádku - taky souhlasím 

(5.6.2008 22:10:31)
Margotko, máš pravdu, nebyla. Ale sama píšeš, že těch 60 korun, o kterých je celá tahle diskuse, Tě tolik nepálilo. Takže otázkou, kterou si položily čtenářky v příspěvcích výše, je, proč jsi musela platit ty ostatní částky... Jinak narození miminka s VVV mě mrzí, je to samozřejmě strašák pro každou z nás.
 monika-h 


Re: poplatky jsou v pořádku - taky souhlasím 

(6.6.2008 10:32:44)
R^R^R^
 Konstanta & 3 raraši 


Re: poplatky jsou v pořádku - taky souhlasím 

(5.6.2008 22:34:02)
A jako poslední se chci vyjádřit k tomu 5000 limitu. Doteď byli lidé, kteří vydávali na příplatcích za léky výrazně více než 5000. Nebylo jich moc, ale pro tyhle lidi byla jejich nemoc opravdu finanční tragedie. Díky novému systému už na tom snad tak zle nebudou.

Celou diskusi jsem nečetla, možná to tu tedy zaznělo. Mnoho doplatků za léky se do limitu prostě nepočítá. Jsem chronicky nemocná, takže něco za léky utratím (a doplácelo se vždy), doplatky se samozřejmě spíše zvyšují. Posledně jsem např. za krabičku (na necelých 14 dní) zaplatila 150Kč (v jiných lékárnách se doplácí až 300Kč), do limitu se započítává všude 0Kč. A to přesto, že jiný lék není - ano, existují jiné, se stejnou účinnou látkou, které pojišťovna hradí. Ovšem holt nepůsobí tam - v té části těla- kde já potřebuju, takže pro mě jsou k ničemu. A samozřejmě nejsem sama, já jsem na tom v podstatě dobře... Ze zkušeností mého okolí plyne, že systém je nastaven tak, aby těch UZNATELNYCH 5000Kč překročil málokdo.
 Líza 


Re: poplatky jsou v pořádku - taky souhlasím 

(6.6.2008 6:28:23)
Konstanto, to co říkáš není pravda. Do limitu se počítá nejnižší doplatek stejné účinné látky A STEJNÉ LÉKOVÉ FORMY. Takže buď existuje varianta bez doplatku a máš si o ni říct, nebo popros doktora, ať ti na recept napíše kouzelné slůvko "nezaměňovat" a tím si posichruješ, že tvůj doplatek se do limitu počítat bude!
 Dana, dvě děti 
  • 

Re: poplatky jsou v pořádku - taky souhlasím 

(8.6.2008 14:12:49)
Já mám ale zkušenost, že bezplatnou verzi ATB pro děti jsem nedostala, protože sice na papíře existuje,je u nás registrován, ale ve skutečnosti u nás fyzicky neexistuje, nedováží se ani nevyrábí. Navíc lékárník nemá žádný zájem na tom, abych odebrala lacinější lék.
 Tea, Mates10/02, Anika11/04 


Re: poplatky jsou v pořádku 

(5.6.2008 9:59:56)
Lízo nemáš pravdu. Mám zdravotnické minimum jako dobrovolný záchranář, docela dost toho poznám. Přesto se mi jednou v noci začal syn dusit tak že jsem nic podobného nezažila. Vyjeli jsme na pohotovost se sousedem protože sanitku nám odmítli poslat byť měl syn 39 a to nikdy nemívá. Dr. řekla že to nic není a nechtěla nám dát ani léky. Celou noc jsme nespali a stáli v okně! Jak to dělám když má dcera silnou laringitidu. Ráno nám obvodní lékařka řekla že měl faringitidu!!!! Kdyby neměl sakra tuhej kořínek narozdíl od svý sestřičky mohl kuli blbosti doktorky umřít! Brácha s tou samou nemocí skončil půl roku poté na ARO. Vím že to není obvyklá nemoc, ale i to se stává. A nejsem doktor tak nemůžu vědět všechno.

Regulační poplatky ano, ale ne tak jak sou nastaveny. Klidně budu platit za sebe a za manžela, ale proč mají platit děti které nevydělávají? A budiž u doktora klidně, ale aby museli rodiče platit hromadu peněz za to když jim třeba ožralý blb srazí dítě nebo když se narodí nemocné postižené?
A k těm seniorům. Moje babička má důchod 7tisíc, 4tisíce dá měsíčně za bydlení. Má těžkýho parkinsona, cukrovku, astma, je kardiak....No počítej, ale někteří důchodci opravdu nemají v půlce měsíce ani na jídlo a pokud babička vysadí jeden z kterýchkoliv léků na 90%skončí v nemocnici. Stačilo mi vidět když si zapoměla "fouknout" a začala se dusit.

A kde na to stát má brát?
Já chci taky 60tisíc a víc za to že občas zvednu ruku, obědy za 15korun, zdarma jízdné a ještě vlastního řidiče.
Dohodli se že zastaví nárust svých platů proto si každý rok přidávají. Ale na druhou stranu slíbili že státním zaměstnancům přidají, záhadou je mi teda proč má manžel na pásce skoro o 2tisíce míň, proč mu noční platí jako denní a svátky taky....NEříkám že si nezaslouží vyšší ohodnocení, ale to všechno co mají? PAk chápu proč nikdo z nich nechce od koryta...
 mellie 


Re: poplatky jsou v pořádku 

(5.6.2008 10:04:48)
Teo, Líze zřejmě nešlo o to, že dítě bude mít 39 a bude se dusit. V takových situacích by snad nikdo nevytáhl knihu "Domácí lékař" a nezačal zjišťovat, co tomu dítěti může být, ale jel do nemocnice. Šlo o to, že když má dítě znova zánět oka, které už mělo, znáš kapky, které mu už zabraly, tak proč jít znova k doktorovi, když se kapky dají koupit v lékárně.

A s tou babičkou je mi to líto, ale právě takovým lidem by měl pomáhat ten 5.000 roční limit.
 neregistrovaná 
  • 

Re: poplatky jsou v pořádku 

(5.6.2008 10:26:09)
Mellie, když měl syn poprvé podrážděné oko - a mně se s ním k lékaři zrovna dvakrát nechtělo - měl tam zaseknuté zrnko písku a opravdu by to bez lékaře nešlo. Proto jsem s ním šla i podruhé. Naštěstí to byla jen alergie. A naštěstí jsou kapky volně k mání. Součet jsem uvedla jen na dokreslení toho, že poplatky nejsou "jen" třicet korun u lékaře. A ne proto, že bych příště nebyla ochotná si kapky koupit sama. Opravdu si dovedu představit jiné využití volného času než vysedávání v ordinaci.
Co se týče plýtvání s léky, to má Líza 100% pravdu. Nevím, nikdy mi nenapadlo čekat u toho našeho ... obvodního lékaře, aby mi předepsal něco, co si můžu koupit. Tak nějak jsem doktory vždycky brala jako někoho, na koho se obracím, když je to nejnutnější. Bohužel, léky plýtvají i lékaři, náš pan obvodní předepisoval ve velkém a člověk při nejlepší vůli nemohl léky spotřebovat.
Ono je to těžké. Pokud poplatky plní svůj regulační smysl (Monty, však já psala, že u seniorů je to někdy bohužel pravda...), potud s nimi souhlasím. Ale u chronicky nemocných přeci o nějaké regulaci nemůže být řeč. U novorozenců, malých dětí...
Takže myšlenka poplatků v jádru špatná není, blbé je provedení. Prostě z lidského hlediska se mi některé poplatky příčí.
Osobně by se mi líbil systém, o kterém psala Kahlan. Vše jasné, transparentní, na úrovni.
Jinak - dočetla jsem se, že ve Švédsku se za vytržení zubu platí nějakých 1000 korun, za plombu cca 500.
A kdybyste milé dámy chtěly vědět, kolik stojí daňové poplatníky taková oficiální zahraniční návštěva některého z našich vládních představitelů, pak vězte, že poplatky u lékaře jsou proti tomu sranda.

 monika-h 


Re: poplatky jsou v pořádku 

(6.6.2008 10:38:11)
myslíš že jí ten limit vytrhne?přistaň na zemi.:(
 Líza 


Re: poplatky jsou v pořádku 

(5.6.2008 11:58:15)
V čem nemám pravdu? Ty jsi přece u svého dítěte poznala, že o banalitu nejde. A že jsi druhý den ráno nevzala papír a nesepsala stížnost Lékařské komoře, ať prošetří pochybení té doktorky, za to já nemůžu.
 Tea, Mates10/02, Anika11/04 


Re: poplatky jsou v pořádku 

(5.6.2008 20:50:11)
Lízo v tom že ne vždy poznáš že nejde o banalitu. Ano já narozdíl od doktorky poznala že to banalita není. A opravdu jsi tak naivní že myslíš že by mi stížnost na lékařskou komoru pomohla? Za poslední 4roky jsem to udělala 2* a oprávněně a vždy se to smetlo ze stolu. Ruka ruku myje. A tak to chodí ve většině státních institucí. Mj. se tři roky marně dovolávám svodidel za poslední půl rok jsem měla před barákem 5bouraček, ale to jen na okraj mimo téma.
 Teraza Horáková 


Re: poplatky jsou v pořádku 

(5.6.2008 20:56:29)
Teo, souhlas... já jsem si stěžovala na několik lékařů - chirurgie - , protože na mně svolali konzilium - ve stejné nemocnici, a ač jsem chápala, že mají práci nelehkou, ono říct někomu, že praskne-li to, máte šanci, že přežijete 50:50-ti a je to anoperabilní a vlastně nemůžete dělat nic, abych pak u třetího lékaře, v jiné nemocnici zjistila, že jde o naprostou školácky nerozpoznanou ptákovinu - a ta moje vyšetřování v těch původních včetně CT a tomografů trvala 2 roky nervů - a ten poslední doktor to z toho CT viděl na první pokus.... Ne, nestěžovala jsem si na neznalost, ale na necitlivý přístup, kdy jsem prohlašovala, že půjdu na jakýkoliv zákrok a odpovědi byly typu "hm, máte malý děti, no to máte blbý apod.."

2 roky jsem chodila z vyšetření zelená. Ruka ruku umyla.... nenašli pochybení a chování lékařů bylo úměrné situaci..... no nic :-)))
 16.5Salám&Lajka14 


Re: poplatky jsou v pořádku 

(5.6.2008 21:02:35)
Terezo,
jo jo, škoda že nežijeme v USA. Díky doktorovi jsem doživotní mrzák a prd z toho, v Americe bych byla milionářka. ;)
 Teraza Horáková 


Re: poplatky jsou v pořádku 

(5.6.2008 21:05:28)
až si přečtu tu knížku od tý jedný holky co znám z rodiny a jestli z ní budu mít divoký sny.... třeba bude ráda, že nežijeme v Americe :-))))

 Myšutka* 


Re: poplatky jsou v pořádku 

(5.6.2008 11:31:51)
Lízo,

opravdu jsi si jistá, že to je tak dobře poznat? Příkad 1. kamarádku zavolali ze školy, že má přijet pro malou, že je jí špatně. než dojela, bylo jí hodně špatně. Učitelka jí radila, že mají jet k lékaři. Nicméně tam nejela, zdálo se jít o ještě "k vydržení". Pak už by i jela, přidala se horečka kolem 39.9, ale lékařce zvolala. Dostala vynadáno, že mají počkat do druhého dne, že by na ní stejně nic neviděla. V noci jí malou odvezla záchranka s meningitidou.
Příklad 2. šla jsem k lékaři se synem a s "banalitou". Prostě jsem chtěla mít jistotu, něco se mi nezdálo na synově pokašlávání,ale v podstatě jsem tam šla opravdu pro klid duše. A byl to zápal plic. A ještě jsem dostala pochvalu, že jsem přišla včas a nerozjelo se to moc. Pokud bych se chovala důsledně "rozumně", tak bych tam nešla a asi by to pro syna pak bylo hodně náročné. A pro stát asi i dražší.
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: poplatky jsou v pořádku 

(5.6.2008 12:03:19)
Naprosto nesouhlasím, že rodič vždycky rozezná banalitu. Dcera v prosinci začala trochu pokašlávat a měla mírně zvýšenou teplotu. Pár dní jsem ji nechala doma. Stav byl stále více méně stejný. Myslela jsem si, že to je banalita. Ale čistě "pro jistotu" jsem zašla k dr. Byl to zápal plic (!). Pokud bych byla typ matky, kterému je líto 30 korun, tak bych kvůli takové "banalitě" k dr. nejspíš nešla. A mohlo to mít špatné následky...
Jinak naše dr. mi NIKDY nevynadala, když jsem, jak se nakonec ukázalo, přišla kvůli nějaké "banalitě". Dobrý doktor chápe, že je lepší, aby byl rodič pečlivý a dítě přivedl vždy, když se mu něco nezdá, než aby se něco zbytečně zanedbalo.
Myslím, že jsou poškozené hlavně děti nepříliš zodpovědných matek. Ty děti nemohou samy za sebe ještě posoudit a rozhodnout, zda k lékaři půjdou - a proto mi regulační poplatky u dětí skutečně velmi vadí.
Máme tři děti. Ty od sebe samozřejmě všechno chytí. Letos jsme v zimě měli obzvlášť smůlu. Byli jsme doma v kuse 4 měsíce někdo nemocní. Všeichni jsme brali spoustu atb. K tomu se mi stav zkomplikoval natolik, že si se mnou nevěděli rady ani na plicním ve Vojenské nemocnici. Zkoušeli na mě různé léky, než se našlo něco, na co bych neměla nějakou reakci a co by zabíralo. Spousta léků, které mi byly předepsány a za které jsem zaplatila poplatek a doplatky, byly naprosto k ničemu - a enbylo to neschopností lékařů. Když jsem to spočítala, jen za první čtvrtletí (a to nejsme nikdo nějak chronicky, velmi vážně nemocní) jsme zaplatili asi 6 000. Připadá mi to docela dost. Zdálo by se mi logické, aby limit byl na rodinu nebo třeba alespoň na všechny děti v rodině dohromady.
Další setkání s poplatky nastalo, když jsem jela s dětmi do ozdravovny. Po promaroděné zimě to revizní dr. bez problémů schválila. V ozdravovně se nyní platí 60,- Kč na den, tzn. 1200,- na dítě za 3 týdny. K tomu jsem já platila 340,- Kč denně. Celé nás ta legrace vyšla na cca 12 000, aniž počítám cestu a peníze, které jsem dala za dokupování jogurtů apod. Nestěžuji si, považovala jsem za důležité tam s dětmi jet, aby se daly zdravotně trochu dohromady. Nicméně jsem se od ředitele dozvěděla, že mu matky pobyty houfně odhlašují. Sice dostane za dítě, které přijede, 1200,- Kč, ale dítě, za dítě, které nepřijede, přijde o 11 tisíc od VZP. Výsledkem je, že má 40% (!) pokles příjmů. Považuje poplatky za naprosto likvidační pro zařízení tohoto typu. Říká, že i když chápe argument, že děti by doma těch 60,- Kč na den projedly (no, můj nejmladší teda rozhodně ne, ale budiž), pokud nebude prevence zadarmo, tak ji skoro nikdo dělat nebude. A zvlášť děti ze sociálně slabých rodin, které to vzhledme k nevhodnému prostředí potřebují možná o to více. Je to podle mě nelogické - díky prevenci a pořádné rekonvalescenci je šance, aby bylo dítě zdravější - a v budoucnosti z prostředků pojištění méně čerpalo. Ale to by musel nad věcmi asi "někdo" přemýšlet trochu komplexněji. I když možná by stačil i zdravý selský rozum.
 Líza 


Re: poplatky jsou v pořádku 

(5.6.2008 12:09:30)
Ale matky prostě JSOU zodpovědné za své děti, co ti na tom přijde divnýho. Vždycky bohužel na tom budou děti míň zodpovědných matek v jistém směru hůř (a v jiném líp).
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: poplatky jsou v pořádku 

(5.6.2008 12:37:06)
Nepřijde mi na tom nic divného. Ale podobně, jako je v zájmu dětí povinná školní docházka, protože by jinak byly některé děti handicapované nezodpovědností rodičů, tak mi připadá, že i zdravotní péče má být co nejdostupnější. Samozřejmě, že se nikdy nepodaří zcela zamezit tomu, aby na tom některé děti byly hůř, ale dělat pro to maximum je prozíravé. A také pro stát ekonomicky výhodnější.
 mellie 


Re: poplatky jsou v pořádku 

(5.6.2008 17:07:53)
Rachel,
Ad banality: nikdo neříká, že když si nejsi jistá kašlem, tak nemáš chodit k doktorovi. Mluvíme opravdu o banalitách. Např. moje holčička měla vyrážku, pomáhala jí určitá mastička. Když se vyrážka znova objevila, mast jsem koupila rovnou bez návštěvy u Dr. Nebo jsme byly u kamarádky, která mi mmch řekla, že její holčička měla včera večer horečku, zvracela, a dnes už je dobrá. Samozřejmě moje beruška ten večer dostala horečku, a zvracela. Neřešila jsem to a počkala do druhého dne.

K té ozdravovně, bavíme se o poplatcích za pobyt dětí, ne o platbě za Tvůj pobyt tam. Jestli dobře počítám, tak většina té ceny (66%) byla tvořená právě platbou za Tvůj pobyt. Co se týče 60 Kč za den za dítě, tak tuhle částku děti stejně doma projedí (o.k., možná s výjimkou Tvého nejmladšího). A vůbec, 12.000 pro dospělého a 3 děti na tři týdny je superluxusní cena, kdybychom se bavili o dovolené!

Co se týče posledního povzdechu týkající se prevence - kdo myslí prevenci vážně, určitě ho to nestojí jenom cenu za ozdravovnu, ale i třeba za ovoce nebo jídlo bez zbytečné chemie. Svalovat nedostatek prevence na poplatky za pobyt je směšné, kdo je nezodpovědný rodič, nebude se věnovat prevenci svých dětí ani kdyby žádné poplatky nebyly.
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: poplatky jsou v pořádku 

(6.6.2008 10:28:42)
Melie, tohle všechno já chápu a do jisté míry i souhlasím.
Se skutečnými banalitami k dr. nechodím, protože by mě to zbytečně stálo čas a energii a obojího nemám nazbyt. Jen jsem chtěla říct, že i to, co můžeme považovat za banalitu, se skutečnosti může být začátek něčeho velmi vážného. A že díky poplatkům může někdo spíš něco podcenit - zvlášť, má-li více dětí (a že to pak fakt finančně naskakuje).
Co se týče ozdravovny - mně je jasné, že to je v zásadě dobrá cena, taky jsem psala, že si nestěžuju a s dětmi jsem tam jela, nejsem jedna z těch rodičů, kteří pobyt odhlásili. Jen říkám fakta - že těmto ozdravovnám v důsledku nového systému hrozí zánik. Ta konkrétní ozdravovna má o 40% míň příjmů. Připadá ti to snad jako dobrý důledek a vývoj? Mně teda ne.
Jinak co se týče nezodpovědných rodičů, ti budou samozřejmě vždy. Ale sám pobyt v ozdravovně je skutečně pro rekonvalescenci a prevenci velmi přínosný a v minulosti tam bylo řada dětí těch "nezodpovědných"... kteří je tam teď nepošlou. Nestojím na straně těch rodičů (kterým se nechce zaplatit 60,- Kč za den), ale těch dětí, které o sobě ještě nemohou rozhodovat.
 GLT 


Re: poplatky jsou v pořádku 

(5.6.2008 23:05:48)
Lízo, já teda nepoznám, co je nebo není banalita. Mám první dceru a vše je pro mě nové. Jak třeba poznám rozdíl mezi ,,zaraženými větry" a slepákem? A co třeba zmiňovaný písek v očích nebo alergie? Asi jsi měla štěstí, že jsi nikdy se svojí diagnózou nešlápla vedle, ale já raději půjdu k odborníkovi ~j~
 Líza 


Re: poplatky jsou v pořádku 

(6.6.2008 6:25:56)
Prďolo, právě proto, že někdy je těžké poznat rozdíl mezi zaraženými větry a slepákem, tak je v pořádku jít k doktorovi s nejasnou bolestí břicha.
Já nemluvím o banální diagnóze, já mluvím o banálních příznacích!!! Od diagnostiky je tu doktor, ale rodiče prosttě mají vědět, co jsou banality doktora nevyžadující, a taky mají vědět, u jakých příznaků je lepší k doktorovi jít, protože to banalita být nemusí a laik to sám nepozná. Rodič ale má taky vědět, kdy zbystřit - a hodně rodičů to ví, ale hodně rodičů na to s...
 sisika 
  • 

Re: poplatky jsou v pořádku 

(9.6.2008 21:40:12)
Lízo, já chodila s banální rýmou celkem dlouho, a se mi najednou stalo,že jsem nemohla dýchat a ejhle, vyklubalo se z toho chronický bronchiální astma. Moje dcery měly na tělíčku pupínky, fajn, myslela jsem, že jsou to potničky- osatně lékařka si to myslela také, nic méně jsou teď atopičky. Platím u lékaře- vím, že mne a holky vždy důkadně prohlédne, ale proboha, poč platím za položky na receptu- teré mi napíše lékař, po důkladné prohlídce? To platím v lékárně za to, že se na mě taky podívá? Nebo že jde od pultu k zásuvce pro lék? Nic mi vlastně nekoná-krom podání léku a napsání medikace na krabičku a platím u něj víc, než u lékaře, který mne podrobně prohlídl. To fakt nechápu.
 10.5Libik12 


Re: poplatky jsou v pořádku 

(5.6.2008 23:24:50)
Já si myslím, že na tohle téma bys měla napsat článek, vidím většinu matek, které sice něco cítí, ale pro sichr jsou schopny objet 4 ambulance, aby si byly jisté, že dítě nezhyne, když má 37,4. Nebyla jsem před lety jiná a čert ví, co to je:)
 GLT 


Re: poplatky jsou v pořádku 

(5.6.2008 23:40:22)
Já bych teda neobjížděla 4 ambulance, ale něco léčit podoma bych si troufla u sebe, nikoli u dítěte;)
 Dana78 


Re: poplatky jsou v pořádku 

(5.6.2008 9:34:53)
Však jsem taky psala, že neříkám, že je regulační poplatek nastaven správně. Souhlasím pouze s poplatky u lékaře - opravdu není zdravotnictví zadarmo. Možno podotknout, že byste třeba za ty oční kapky platila mnohem více, pokud by vám část neplatila zdravotní pojišťovna. Ale s poplatky za položku na receptu souhlasit ani nelze - příčí se to logice.

Sama jsem vyzvedávala olej do koupele - na recept od kožařky pro malou a platila jsem 30,50, tj. 30kč poplatek za recept a 0,50 za olej - ještě, že mi pán v lékárně sdělil, že už je to včetně poplatku (asi viděl, že na něj zmateně koukám) - no venku už mi to přišlo docela k smíchu.. :-D - myslím ty součty na receptu..
 Anusi 


Re: poplatky jsou v pořádku 

(5.6.2008 19:45:28)
Svatá prostoto, proč neustále omíláte jedno a to samé - např. v porodnici je matka max.sedm dní, to je 630,-Kč, dídě si pořídili rodiče pro sebe a od státu dostanou za 1. rok přes sto tisíc - porodné, snížené daně, mateřskou,rodičovský příspěvek.... Tak o čem je řeč? Za ptákoviny pro svá robátka utratí daleko víc - třeba na Dnu dětí jsem zírala - za co se utrácelo. V našem školském zařízení jsme si dělali průzkum a z padesáti dětí snad jediný chlapec by se mohl do kategorie soc.potřebných mohl řadit. I tak jeho rodičové končí den v hospodském zařízení. Proto můj závěr je: není v současné době tak zle aby nemohlo být hůř.
 zuzini 


Re: poplatky jsou v pořádku 

(5.6.2008 10:19:28)
Pochopila jste o čem Žlababa psala?
 Michaela+Nina 2/05 


Re: poplatky jsou v pořádku 

(9.6.2008 1:25:49)
Vazeny Karsone Spravedlivy
z vaseho prispevku je mi uzko. Reagujete na clanek maminky, ktera podle meho nazoru plati opravdu hodne - ano nejsou to vase miliony, takze je vlastne vse v poradku ze. Nezda se mi ze by Vase reakce jakkoliv zohlednovala konkretni zcela jednoznacny priklad ktery je zde zminen.
Navic ne kazdy jezdi k doktorovi autem jako Vy. Ne kazdy na to ma penize. Ne kazdy ma auto. Pro nekoho skutecne 30 korun znamena mnoho! Napadlo Vas nekdy o tomto premyslet? Takoveto arogantni nazory jsou dukazem ne vasi ekonomicke zdatnosti ci deklamovane spravedlnosti ale predevsim naproste socialni ignorance. Hodnota penez je pro kazdeho cloveka na Zemi jina. Pro kazdeho znamena třicet stejne jako milion korun neco jineho. Aby takoveto poplatky skutecne plnily zminovany ucel, musel byste napriklad Vy platit u doktora mnohem vice penez. Pouze takto by mohla zacit existovat ona udajna "regulacni" funkce. Jinak jde pouze o regulaci navstev chudych a nemocnych, protoze pro ty ostatni je tricet korun pakatel, a jejich navstevy u lekare timto stejne omezeny nejsou.
Osobne naprosto souhlasim s autorkou, pohybuji se ve svete, kde je mnoho lidi, pro ktere soucasna zdravotni pece prestava byt dostupna a netyka se to ani zdaleka tech, kteri by lekarskou peci zneuzivali. Nazev "regulacni" poplatek a reci o acylpirinech a zneuzivani lekarske pece povazuji za ryzi populismus.
 Linda 
  • 

Re: poplatky jsou v pořádku 

(9.6.2008 7:44:34)
Nedá mi to nezareagovat. Souhlasím s Vámi, že třeba autorka článku vynakládá na zdravotní péči relativně hodně peněz. Jenomže musíte si uvědomit, že i tak je to zanedbatelná částka v poměru k tomu, kolik to stojí zdravotní systém. Nějaká spoluúčast existuje u každého pojištění a je to naprostá nutnost, protože jinak dochází ke zneužívání a člověk se chová ke svému zdraví méně zodpovědně. Pokud jde o tu solidaritu, tak ta je přeci zajištěna už tím, že každý přispíváme na zdrav. pojištění dle svých příjmů. Chápu, že pro bohatého a zdravého člověka je poplatek 30 Kč něco jiného než pro chudého a nemocného - jenomže je fakt, že ty simulanty z řad chudých to od nadužívání lékařské péče odradí. Že by nadužíval péči bohatý, o tom jsem ještě neslyšela - takoví lidé nemají důvod unikat z práce (naopak) a pokud onemocní, zpravidla dobrovolně investují do soukromé nadstandardní péče.
 Karson 


Re: poplatky jsou v pořádku 

(9.6.2008 12:29:49)
Vážená Michaelo Jasnovidá, nikde nepíšu o svých příjmech a majetku nebo své ekonomické zdadnosti, prostě jsem napsal svůj pohled na věc - tj. poplatky. Pokud na poplatky někdo nemá, považuji za lepší řešit to např. valorizací důchodů a dávek, ale poplatky zachovat.
O mé sociální ignoranci se můžete vyjadřovat jenom proto, že mě osobně neznáte a anonymita internetu to umožňuje.
Pokud nemáte zájem diskutovat formou výměny názorů, ale formou "já řeknu názor - a já řeknu, jakej seš ignorant", moje příspěvky zkuste ignorovat.

 Kecka 


Nejsou v poradku- je to hnusne prerozdelovani penez 

(9.6.2008 18:37:38)
Tenhle clanek by si mel precit min. Julinek.!!!! Autorka ma pravdu. Ale co mne nejvic stve: Mam tri male deti, mezi nimi se nemoci predavaji velice rychle, takze stunou nebo maji aspon naznak nemoci vetsinou vsichni tri. Takze pro me jedna nemoc znamena navsteva doktorky (plus kontrola, tj dve navstevy se tremi detmi) 2 x 3x 30 Kc ( 180 Kc) plus dalsi penize za recept v lekarne. Protoze jsem na materske, splacime byt, opravujeme neustale stare auto,protoze na nove (ani lepsi ojete nejsou penize), saty kupujeme v second handu, pleny pouzivame levne latkove, varime doma (zadne restaurace), dovolena tyden v CR pod stanem (a na ni setrime cely rok), osobne si myslim ze zadny vysoky ziovotni standart nemame a jsme opravdu neustale bez penez, je proto pro mne i 180 Kc fakt dost penez. A nejvic mne na tomhle stve, ze penize nejdou do systemu zdravotnictvi, ale detskym doktorum a lekarnikum, kteri poplatky vybiraji!!!!Je to sprostarna na entou, protoze oni meli predtim svych 30 tisic mesicne jistych, zadni chuidaci to nejsou, a ja ted lovim z poslednich drobnych v penezence prachy na regulacni poplatek a vidim, jak se doktorka veze v nove Fabii a lekarnik opravil sve nove sidlo a pry prikoupil i obrovsky pozemek vedle! Bohudik nejsem ta z tech matek, ktery si koupi cigara a jde za usetrene penize radsi s detma k doktorovi. Ano, pane Julinku, vy to neznate, jenom jste pridal tem, co uz maji a ty, co nemaj, jste odsoudil jsete k vetsimu utahovani opasku, prootze my nikdy lekarskou peci nezneuzivali!!!!!!
 Barča, 2kluci 
  • 

Re: Nejsou v poradku- je to hnusne prerozdelovani penez 

(10.6.2008 7:31:14)
Teď se do mě všechny pustíte, ale toto se fakt vydržet nedá. Julínek může za to, že máte tři děti. Julínek může za to, že máte staré auto a platíte byt? Závidět někomu majetek,peníze je ubohost. Váš příspěvek je jen o té závisti a nevraživosti. Já těch třicet korun vítám a ráda dám (asi mám jiný žebříček hodnot) místo napři čokolády. Mám chronicky nemocné dítě a za léky jsem dopláce kolem 1000,- Kč. Nyní platím jen za položku na receptu, ráda dám doktorce třicet korun a navíc kvůli synově nemoci dám ještě 90Kč za krevní test, abych nezatěžovala jeho organizmus antibiotiky, když to není opravdu nutné. Nelítám s každou rýmičkou a normální dostupné léky napr. nosní kapky, léky na snížení teploty si koupím a mám doma. Ještě dodám o tom sociálním cítění - lidé s vyšším platem zaplatí opravdu více na zdr.pojištění a to zdůvodu, že procenta jsou u každého stejná jen se mění částka ze které se vypočítávají. Také platím hypotéku, také nežiju nad poměry, ale mnohem víc mě zajímá zdraví dětí, že jestli má doktorka nové auto a barák.
Také jsem viděla paní v televizi jak nemám na poplatky (těch zmíněných 30,-Kč) a pod paží měla pejska, jestlipak on ji stojí méně.
 MirkaEyrová 


Re: Nejsou v poradku- je to hnusne prerozdelovani penez 

(10.6.2008 8:57:52)
Na druhou stranu, Barčo, ta paní s pejskem v podpaží je možná sama, děti vylétly z hnízda (např. do Ameriky), a pak je pejsek ne luxus, ale společník, blízká duše. Moje máma je vdova skoro dvacet let, na nás se spoléhat nemůže - protože to se neslučuje s její povahou - takže ačkoliv s výhradami (měla malá vnoučata a přesto chtěla jít pro psa do útulku - bez ohledu na to, že psi z útulku mají za sebou zpravidla dost smutný život, který může poznamenat jejich duši, takže jsem se dost bála, aby si svoje stesky nevylíval na našich dětech), přesto chápu, že by jí samotné bylo dost smutno.

Nemůžeš psa pro starší opuštěné lidi dávat na roveň s luxusem mladých lidí typu domácí kino.
 MirkaEyrová 


Re: Nejsou v poradku- je to hnusne prerozdelovani penez 

(10.6.2008 9:25:35)
(Mamka se na nás spoléhat chce, napsala jsem to nejednoznačně. Jenže je dost netolerantní a autoritativní, a aní já, ani švagruša nemáme dost sil tohle podstupovat. Švagruša to zkusila, bydleli s mamkou několik let, jenže mamka jí do všeho pořád mluvila a všechno dělala tak, jak chtěla sama a nerespektovala dostatečně názory své snachy. Takže švagruša dala bráchovi na výběr: buď máma nebo já. Brácha si vybral ji. Co se mě týče, já bych se s mámou nebyla schopná tolik hádat jako švagrová. Trpěla bych tiše v skrytu, a nebyla bych schopná dlouhodobě snášet diktát toho, co se má a co nemá, kontrolu, kdy chodíme spát a co děláme atd. atd. Navíc bych musela obětovat to, co se mi zdá životně důležité - volnočasové aktivity pro syna, protože mamka bydlí na vesnici, odkud bych se dostávala na kroužky dost stěží. A taky by mě mamka přesvědčovala, že to je vlastně zbytečné, nejvýš jeden kroužek týdně a tak podobně.)
 Barča, 2kluci 
  • 

Re: Nejsou v poradku- je to hnusne prerozdelovani penez 

(10.6.2008 10:33:06)
No jasně uznávám, mě fakt strašně vytočil tak nenávistnej článek. Toho psa jsem také brala podle mého bratra, který s prominutím děti ošulil, ale pes měl všechno. Mě jen zaráží, že se každý ohání např. dovolenou, my byli na dovolené až bylo st.synovi 6let (ml.syn nebyl ještě na světě) dřív na to nebylo. Jezdilo se tedy na výlety - auto jsme neměli žádné. Hypotéku máme taky, ale až po zvážení všech pro a proti, vždyť se v životě může stát něco mnohem horšího než je zavedení poplatků 30,- Kč u doktora a co pak ? Já myslím, že je to fakt jen o zodpovědnosti.
 Simča, dcery *1988 a 1997 


Dotaz 

(5.6.2008 9:31:35)
Zlababo - moje kamarádka má také dceru s podobnou g, jako tvoje dítko a byla na reha. pobytu. Když se vrátila, tak byla zděšená, protože sice počítala s tím, že bude za pobyt platit, ale nepočítala s tím, že na dobu pobytu jí bude zastaveno vyplácení dávek. Z čeho má tedy ten pobyt zaplatit, když nedostává paníze (je s malou sama, "tatínek" kdž viděl postižení malé, tak utekl a nic jí neposílá, takže..... :-(
Jak to tedy je s příjmy po dobu pobytu v zdr. zařízení?
S-
 Sabi + 2 


Re: Dotaz 

(5.6.2008 11:10:43)
Simčo, pokusím se Ti odpovědět. Mám informace od maminky synova tělesně postiženého spolužáka. Když letos vyšlo najevo to, že během pobytu v léčebně není nárok na soc. dávky, vyvolalo to pochopitelně nevoli a paniku mezi rodiči těchto dětí. Postupně však začalo vycházet najevo, že se to dá obejít tak, že při např. pěti nebo šestitýdenním pobytu se termín stanoví tak, aby nebyl pokryt ani jeden celý kalendářní měsíc. Pojede se tedy např. poslední dva týdny z jednoho a první dva týdny z následujícího měsíce a nárok na dávku nezaniká. Muselo by se jednat o celý jeden KALENDÁŘNÍ měsíc, aby nárok nebyl. Takže záleží jen na tom, aby si člověk dohodl vhodný termín s léčebnou (např. Janské Lázně to již běžně dělají).
 Simča, dcery *1988 a 1997 


Re: Dotaz 

(5.6.2008 11:23:42)
Díky za odpověď. A nepřipadá ti to jako v KOcourkově... Ach jo, takže opět musí maminky postiženého dítěte kličkovat a vymýšlet obezličky, aby nebyly "potrestané" za postižení svého dítěte...
S.
 Sabi + 2 


Re: Dotaz 

(5.6.2008 11:26:52)
Připadá mi to jako v Kocourkově, ale takových věcí je u nás víc. Ani nevím, jestli je to oficiální uspořádání nebo na to přišla chytrá česká hlava. Spíš bych sázela na to druhé...... Nicméně to funguje.
 Kahlan+5 


Jinde se plati.. 

(5.6.2008 10:06:02)
Zlababo,

muzu napsat, jak to funguje v jedne zapadni evropske zemi, kde zijeme 3 roky. Nastesti jsou deti relativne zdrave, tedy ne dlouhodobe nemocne, takze nevim, jak to funguje v techto pripadech. A doufam, ze to nebudu nucena nikdy zjistovat...Kdyz jdeme k jakemukoli lekari, at uz my nebo deti, tak rovnou dostaneme fakturu, kterou na miste zaplatime. Vsude se da platit platebni kartou. Navsteva pediatra stoji 37 euro a kdyz jdeme se dvema detmi najednou, tak platime za kazde 37. Navsteva gynekologie v tehotenstvi s UTZ stoji kolem 90 euro. V nemocnici se plati za tzv. hotelove sluzby (jidlo a ubytovani), ktere jsou ovsem velmi nadstardni. Tak dobre jidlo kolikrat neni ani v restauraci.

Takze my fakturu zaplatime a pak ji posleme pojistovne. Za nekolik dni az tydnu nam od pojistovny prijde na ucet tak 85-90% zaplacene castky. Tento system samozrejme tlaci lidi k tomu, aby k lekari nechodili tak casto, takze napriklad tady se moc nedela kontrola po nemoci. Je tu kladen vetsi duraz na odpovednost lidi samotnych, v pripade deti na jejich rodice. Hodne deti je tu v jeslich a skolkach a pokud dite vypada nemocne, tak casto maji zdravotni personal primo na miste, nebo zmeri teplotu, zavolaji rodicum a doporuci navstevu lekare. Dobre je, ze v tomto systemu si nikdo nemuze uctovat nic navic. Kdyz fakturu dostanu od lekare, tak hned vidim, co je tam nauctovane. Pojistovna od lidi dostane jen faktury, ktere byly opravdu zaplaceny. System je pruhledny a my s nim nemame zadny problem. Predpokladam, ze existuje mechanismus, ktery pomaha socialne slabym rodinam. Na predepsane leky se vztahuje rovnou v lekarne sleva, takze doplatek je treba 3,50 euro. Samozrejme i vic, podle ceny leku. Platba za porod je rozdelena ne nekolik casti: platba lekari, platba za hotelove sluzby a platba za nemocnicni sluzby (pronajem zarizeni, zdravotnicky personal, material, apod.) Ja jsem mela nadstandard, coz znamenalo, ze muj lekar vypsal fakturu na vyssi sumu. Sla jsem po 12 hodinach domu, takze hotelove sluzby nebyly nijak vysoke. Faktura od lekare prisla uz v utery, porod byl v nedeli ve 3:36 a doma jsme byli v nedeli odpoledne. Fakturu za nemocnicni sluzby poslala nemocnice primo pojistovne, tu jsme neplatili vubec (porod, operace, apod. maji jiny rezim). Faktura od lekare byla na 750 euro (zavolali mu ve 3 rano domu, prijel asi na 30 minut a celou dobu se jen dival, a nijak nezasahoval. I tuto fakturu nam pojistovna z vetsi casti uhradila.

 Schimi 
  • 

Re: Jinde se plati.. 

(5.6.2008 10:19:57)
Veřejné zdravotnictví hrazené z veřejný rozpočtů formou daně, nebo povinného zdravnotního pojištění může mít tři hlavní atributy:
1) je "zadarmo" tedy bez regulačních poplatků
2) je pro všechny
3) je kvalitní

Problém je v tom, že současně můžete mít jen kombinaci dvou těchto atributů a pokud si já můžu vybrat, tak kombinaci "pro všechny" a "kvalitní"
 Zuzana + kluk04 + holka06 


Re: Jinde se plati.. 

(5.6.2008 10:29:27)
Schimi,

Ty si tudíž myslíš, že platba 30,- Kč u doktora zásadně zvyšuje kvalitu lékařské péče?
A jak jsi k tomu dospěla? K takové zajímavé trojčlence?
 Schimi 
  • 

Re: Jinde se plati.. 

(5.6.2008 10:41:01)
regulační poplatek - méně zbytečných návštěv u lékařl, mnohokrát i tady zmiňované odbourání paralenů na předpis = více peněz v systému pro opravdu nemocné = z mého pohledu znamená lepší kvalitu zdravotn péče. Ale rozumím tomu, že někdo považuje za kvalitní zdravotnictví to, že dostane na nachlazení paralen zadarmo a na vážné a drahé zákroky nejsou peníze :-)
 Schimi 
  • 

Re: Jinde se plati.. 

(5.6.2008 11:08:48)
souhlas i nesouhlas:
- Proč výjimat nějaké léky ? Systém bude mít mraky výjimek a nebude fungovat.
- Strop nastavit jinak je asi možnost, s tím souhlasím. Stejně jako souhlasím s vyjmutím placení regulačního poplatku u malých dětí ( těch schválených 6 let vidím tak akorát ), protože u nich to asi moc nefunguje ( která máma nebo táta jdou s dítětem zbytečně k lékaři, bude jich asi absolutní minimum že ? ).
Co se týče "pobytného" v nemocnici, tak souhlasí s placením. Prostě sy myslím, že je to částka, kterou každý utratí za dítě i doma a výjimky ( tak 1% obyvateů u kterých je příjem na takové úrovní, že placení poplatku znamené blokaci přístupu ke zdravotní pěči ) by měl řešit sociální a ne zdravotní systém


 Líza 


Re: Jinde se plati.. 

(5.6.2008 11:56:30)
To by ovšem mebylo možné používat řeči ve stylu "na všechno je aspoň jeden hrazený lék"
Přesně, Lorax, takže zase by vstali bojovníci za bezplatnou péči na každej prd, a křičeli by, že neexistence plně hrazenýho Paralenu je v rozporu s listinou základních práv a svobod.
 Marcela a 3 


Re: Jinde se plati.. 

(24.6.2008 18:03:56)
Přiznám se, že 12 hodin po porodu bych domů nešla ani náhodou. Neměla jsem ani jeden ze dvou porodů nijak zvlášť dlouhý ani extra náročný, ale přesto si to neumím představit. Ten čtvrtý den byl tak akorát, ani třetí den bych se ještě necítila.
Jak to potom dál chodí, přijde domů nějaká porodní bába nebo zdravotní sestra?
Marcela K.
 Simča, dcery *1988 a 1997 


Nebo.... 

(5.6.2008 10:50:49)
....se vám stane to, co mně: měla jsem potíže s kolenem, doktor mi z něho vytáhl vodu a cosi mi tam píchl (30,- Kč). Po 4 dnech mne to opět silně začalo bolet. Šla jsem k Mudrovi, ten řekl, že se mi tam voda znovu neudělala, píchnout mně tu injekci znovu nemůže - ta se smí opakovat po 2 týdnech - a tak mi napsal lék Uno. (30,- + 30,- Kč). Den na to (sobota) mi koleno úplně vypovědělo službu na ulici, manžel mne odvezl na pohotovost (60 km obě cesty + 90,-Kč poplatek) a paní Mudra mi řekla, ať si koupím Fastum gel (190,- Kč) a v pondělí jdu na ortopedii, že ona s tím nic neudělá. V pondělí jsem jela na orotpedii (300,- za sanitku, neboť obvodní Mudra mi sanitu nenapsala a já s nepohyblivým kolenem v Ortéze řídit nemohu, manžel je v práci).
Ortoped koleno vyšetřil, řekl, že jsou natažené či natržené kolenní vazy a chce to klid, ledovat, šetřit, nechodit..... a pokud to za 2 týdny nebude OK, mám opět přijít, neb to bude asi ta horší varianta a ta by se musela operovat. Ty 2 týdny končí zítra, dobrý to není, takže opět jedu k ortopedovi. ALE HLAVNÉ mi ten ortoped řekl, že když beru to UNO, NESMÍM si mazat koleno Fastum Gelem..., že jsou tam nějaká látky, které se navzájem nesnáší.
A teď mi řekněte: myslíte si, že když bych šla za tou Mudrou z pohotovosti a řekla jí, ať mi zaplatí ty skoro 2 kilča, ktará jsem zaplatila, když jsem na její pokyn zakoupila FG, který nesmím používat - ona byla o tom, že užíván UNO informována - že to vezme jako oprávněnou reklamaci své práce a zaplatí mi je? Já o tom dost pochybuji.... Ale přitom když si zavoláte třeba instalatéra a on by zakoupil armatůtu špatné velikosti, která na váš odpad nebude pasovat, tak mu to také nezaplatíte, ne? Já nemám nic proti polatkům, pokud budou za POŘÁDNĚ ODVEDENOU PRÁCI, ale v případě chyb by měl Mudr za svou práci odpovídat jako každý jiný, ne?
 Lisa 
  • 

Re: Nebo.... 

(5.6.2008 10:58:19)
Poslyš, ale vtip je v tom, že instalatérovi bys to reklamovala a té MUDr. to reklamovat nepůjdeš. Takže bude tu nekvalitní práci dělat dál, Ty budeš nadávat, a nic se nevyřeší a nevyřešilo. Dokud se budou problémy s MUDr. řešit nadáváním na netu a ne tím, že půjdeš říct tomu dotyčnýmu Nejsem spokojená s vaší prací a chci za to náhradu, co s tím hodláte dělat? tak budeme všichni pořád tam, kde s těmi MUDr. jsme.
 Simča, dcery *1988 a 1997 


Re: Nebo.... 

(5.6.2008 11:36:47)
Liso - máš pravdu, nepůjdu to teď reklamovat, neb nechodím... Ale to si piš, že až budu OK a pojedu vracet do Sušice berle, ortézu a rentgenové snímky, což mi vše na pohotovosti zapůjčili, tak že si to s paní dr. vyříkám. Upozorním ji na to, že FG mi naměla k uvedenému léku doporučovat. Jsem totiž huba nevymáchyná a když s něčím nejsem spokojená, tak se ozvu... Na pobyt ve strakonické nemocnici s dcerou v roce 1999 jsem si stěžovala nejen na ředitelství nemocnice, ale i své zdravotní pojišťovně a na ministerstvu zdravotnictví....
Na rozdíl od mnoha se ale ozvu i když spokojená jsem - v Sušici mi v roce 2002 brali žlučník a byla jsem tam TAK spokojená, hlavně s lidským přístupem, že jsem poděkování a pochvalu napsala opět nejen ředitali nemocnice, ale kopii jsem poslala ZP a na MZ....
Ale myslím si, že paní dr. vůbec nenapadne, že by mi mohla těch 200 káčé dát. Maximálně mi řekne, že FG se doma využije i jindy... Já toho názoru nejsem, neb manžel je veterinář a na takové věci, jako podvrknutí, obražení a tak používáme gel s kostivalem, určený pro koně - velice účinný a v porovnání s FG za hubičku - půl kila vyjde asi 50 kaček. Máme to i schváleno ortopedem, dcera měla vážný úraz ramene a tentogel ji velice pomohl....

Simča

PS - bohužel nezajistím, aby až půjdu ortézu a pod. vracet sloužila "patřičná" Mudra.... :-(
 Luca 
  • 

Reklamace léčby? 

(5.6.2008 22:45:49)
Bohužel, pkud nejsi z lékařské branže, jsi mudrovi napospas. přece nelze reklamovat, že tě nevyléčil a říct ti může co chce (např. o fastum gelu), protože ty se v tom nevyznáš. Když přijde instalatér a pak ti kape kohoutek, je to jaksi jednodušší.
Mnohdy se setkávám u doktorů s rozdílnými názory.
 Simča, dcery *1988 a 1997 


Re: Nebo.... 

(5.6.2008 11:48:51)
Lorax - nejsem lékařka ani jiný odborník, takže jsem prostě poslechal...
Ten Mudr na ortopedii je uznávaný odbroník, velice pomohl mojí dceři, když měla vážný úraz ramene... Když já měla zlomený kotník a už mi všichni tvrdili, že musím být OK a mně to šíleně bolelo, tak tento Mudr odhalil, co s kotníkem je a velmi rychle mi pomohl... Prostě nemám důvod mu nevěřit.... Ale jsk říkám - jsem naprostý laik a ani nevím, kde bych si jeho tvrzení mohla ověřit....
S.
 Líza 


Re: Nebo.... 

(5.6.2008 12:13:29)
Ostatně nesteroidní antirevmatika ve formě tabletové a lokální se kombinujou zcela běžně...
 Simča, dcery *1988 a 1997 


Re: Nebo.... 

(5.6.2008 11:20:58)
Jo, ještě malá poznámka k výše napsanému: Sanitku k ortopedovi na vyšetření mi nikdo nenapsal, ale když jsem potřebovala vystavit neschopenku, tak ji obvodní (nikdo jiný ji prý napsat nesmí) odmítla napsat manželovi, který tam šel se 4 papíry (2 od chirurga + 1 z pohotovosti + 1 od ortopeda). A když jsem jí řekla, že tam prostě nedojdu, tak mi poslala sanitku (já, která měla dodržovat absolutní klid musela sejít po schodech z patra a po návratu od Mudry opět nahoru) a sanita mně odvezla na obvod. Mudra si nechala odstranit ortézu, na koleno se podívala, zeptala se, zda ho ohnu (na papíře od ortopeda bylo uvedeno "hybnost neomezena";) , opět jsem mohla ortézu dát na nohu a obdržela jsem neschopenku.... Hmmm, šetříme peníze ze zdravotního pojištění, co?
S.
 Sabi + 2 


Re: Nebo.... 

(5.6.2008 11:29:02)
Jak to že nesmí? Mámě vystavil na uražený loket neschopenku právě ortoped..... A na gynekologické věci ji taky píše gynekolog. Copak praktik má patent na všechny obory?????
 Sylvie 


Re: Nebo.... 

(5.6.2008 11:40:55)
ale když jsem potřebovala vystavit neschopenku, tak ji obvodní (nikdo jiný ji prý napsat nesmí) odmítla napsat manželovi, který tam šel se 4 papíry (2 od chirurga + 1 z pohotovosti + 1 od ortopeda).

Simčo, to, že ti lékařka odmítla vypsat neschopenku, aniž by tě viděla, je dle mého názoru v pořádku. Ona je za vystavení neschopenky zodpovědná. A naopak není pravda, že by neschopenku směli vystavovat pouze obvoďáci, mohou ji vystavit i jiní lékaři. Manžel má firmu, tak jsem teď schválně kontrolovala, co zaměstnanci odevzdávají - máme neschopenky běžně jak od praktika, tak i od neurologa, chirurga, ortopeda... máme i neschopenku vystavenou na nemocniční chirurgii a ukončenou praktikem (tedy pravděpodobně neschopenku vystavil lékař, který zaměstnance posoudil jako práce neschopného a ukončil ji lékař, kterému byl zaměstnanec po ošetření předán do péče).
 Simča, dcery *1988 a 1997 


Re: Nebo.... 

(5.6.2008 11:56:20)
Silvie - tak to nevím - po chirurgovi jsem neschopenku nechtěla, tahal mi tu vodu a pak podruhé psal ty prášky, ale to jsem furt byla "pohybuschopná" a nenapadlo by mně jít na PN.
V tu sobotu, kdy mi noha "zkolabovala" jsem byla na cestě na - pro mně - důležitou celodenní akci, neschopnost mi vůbec nepřišla vhod - po víkendu jsem se chystala jít v práci řešit prac. úvazek na další šk. rok.....
Ale prostě když se na nohu nepostavím, nomiho do práce, kde běhám mezi 3. a 4. patrem bez výtahu. tak jsem op PN žádala na té pohotovosti. Řekli, že oni nemohou, musí obvodní. V pondělí ráno jsem byla u otopeda - žekl mi totéž - on nemlže, musí obvodní.... Tak šel odpoledne manžel na tan obvod.... Nevím, co je správné, co je v souladu se zákoníkem práce a pod.... jako laik musím vřit tomu, co mi řeknou v ordinaci.....
S.
 Líza 


Re: Nebo.... 

(5.6.2008 12:05:58)
Simčo, měla jsi na neschopence u ortopeda trvat, není pravda, že neschopenky nemůžou psát specialisti, můžou, jenže se jim nechce vést tu agendu, posílat poštu, hlídat kdy vyprší podpůrčí doba atd. Ve skutečnosti je naopak povinen ti PN napsat ten doktor, kterej ti diagnostikoval stav vedoucí k pracovní neschopnosti.
 Lisa, 3 synci 
  • 

Jsou to vaše děti, ne státu 

(5.6.2008 10:51:44)
Nezlobte se na mě, ale děti si pořizují rodiče, ne stát. Rodiče jsou za ně zodpovědní, rodiče nesou náklady. Nikdo nikoho nenutí si děti pořizovat. Není žádná novinka, že malé děti speciálně jsou často nemocné. Takže by rodiče nemělo překvapit, že za svoje děti utratí dost peněz u lékaře.
Souhlasím s tím, že pokud jsem s dítětem doma, pravděpodobně těch 2x60,- CZK utratím taky. Stát není otcem ani dětem od samoživitelek, každé z těch dětí nějakého tátu a toho je prostě potřeba honit. A tady už jasně matka samoživitelka má tvrdě žádat po státu, aby jí pomohl z toho otce ty prachy dostat, a tam by se určitě z hlediska státu dalo udělat víc, ale ne na poplatcích u doktora. To je pak solidarita těch hloupých platících s těmi chytrými, co se jim platit nechce.
Mimochodem mám tři děti a já i můj manžel bereme jako fakt, že tedy musíme hodně pracovat. A dovolená u moře u nás rozhodně není samozřejmou záležitostí.Ovšem když se podívám na svou sestřenku, provdanou ve Španělsku, tak si vždycky musím říct, že proti nim se tu rodina a matky s dětmi mají skvěle.
 katka+katka 
  • 

Re: Jsou to vaše děti, ne státu 

(5.6.2008 11:06:38)
Konečně to tu padlo - NAŠE DĚTI, NAŠE ZODPOVĚDNOST, NAŠE NÁKLADY. Taky se skutečně "líbí", když slyším řeči ve smyslu - já jsem si pořídila dítě a stát mi ho nechce živit. Nikdo nikoho dětí mít nenutí, je to svobodná volba rodičů, ale ty rodiče taky musí počítat s tím, že ty děti něco stojí
 jak 


Re: Jsou to vaše děti, ne státu 

(5.6.2008 11:19:27)
Loro, delas si legraci? A co ti, kdo maji "blbe " deti, ktere se neuplani ci dokonce deti nemaji vubec. Ze se nestydis.
 Zuzana + kluk04 + holka06 


Re: Jsou to vaše děti, ne státu 

(5.6.2008 14:42:10)
Loro,

a navíc ti asi trochu uniká, že děti taky můžou třeba vycestovat za prací do ciziny. A ty nehorázné daně budou platit v cizině. Třeba.
Děti nejsou majetkem státu.
 mellie 


Re: Jsou to vaše děti, ne státu 

(5.6.2008 11:19:28)
Souhlasím, to by bylo super. Dokonce jsem četla, že se uvažovalo o tom, že každé dítě bude moci zaslat řádově 3% (nebo tak nějak) toho, co platí do důchodového systému, adresně jednomu svému rodiči. To mi přišlo jako dobrý nápad. Těžko říct, jak to nakonec dopadne.
 jak 


Re: Jsou to vaše děti, ne státu 

(5.6.2008 11:20:12)
Loro, delas si legraci? A co ti, kdo maji "blbe " deti, ktere se neuplani ci dokonce deti nemaji vubec. Ze se nestydis.
 Teraza Horáková 


Re: Jsou to vaše děti, ne státu 

(5.6.2008 11:52:28)
Loro a Vy si neuplatňujete z daní slevu na děti??? Ty nebudeš mít zohledněné, až půjdeš do důchodu, že jsi vychovávala x dětí??? - jestli to tedy ještě bude existovat :-))
 Teraza Horáková 


Re: Jsou to vaše děti, ne státu 

(5.6.2008 12:16:13)
Loro, mně finance živí, něco o tom vím.... proč bylo zrušené společné zdanění?? protože je zbytečné. Máme-li všichni jednotnou sazbu daně ve všech pásmech, tj. pro letošní rok 15 % a další roky bude klesat, je zbytečné, aby přesouval svůj příjem ten, kdo ho měl vyšší na manžela /manželku.

Sleva na dani na dítě je pro rok 2008 10.680 Kč ročně

s DPH samozřejmě souhlasím, to nám prostě nikdo neodpáře a ano, rodinné pojištění bych uvítala taky, protože nechápu, proč dnes musím pojišťovat na pobyt v nemocnici každého člena rodiny - my máme tedy jen nás dva - zvlášť
 Teraza Horáková 


Re: Jsou to vaše děti, ne státu 

(5.6.2008 12:27:41)
Jo, to je jediný nepopiratelný fakt, ona to ale původně byla chyba v zákoně, víš o tom????

že jste si mohli slevu na Tebe uplatnit oba :-))))
 Teraza Horáková 


Re: Jsou to vaše děti, ne státu 

(5.6.2008 12:19:01)
Jinak jsem letos zatím platila na poplatcích celých 90,-- a to 2 x u logopeda, 1 x na alergologii, děti mám dvě.
Očkování totiž hradíme stejně, preventivní prohlídky jsou zdarma a u zubaře nás vzali taky zdarma, protože to mají nějak ošetřené (byli jsme objednaní a chodíme tam pravidelně).

Nicméně jsem pro, aby děti neplatili, zvláště chronicky nemocné. A poplatky v lékárně se mi taky nelíbí, většinu léků stejně doplácíme, nebo hradíme celé.... navíc to vidím stejně jako s NĚKTERÝMI kulturními zařízeními, podnikatel jako podnikatel, tak proč dotovat?
 Teraza Horáková 


Re: Jsou to vaše děti, ne státu 

(5.6.2008 12:30:20)
zatím to schválené je, otázka je, jestli zůstane :-)))
 Teraza Horáková 


Re: Jsou to vaše děti, ne státu 

(5.6.2008 12:35:55)
Jo, ještě jsem koukala do zákona.... takže slevy 2007 byly 7200 poplatník + 4200 manželka + 7200 manželka poplatník + 6000 dítě

rok 2008 24840,-- poplatník + 24840 manželka + 10680 dítě.

ještě jsem nezkoušela počítat konkrétní daně na ten který příjem...... to je jen pro informaci.
 Teraza Horáková 


Re: Jsou to vaše děti, ne státu 

(5.6.2008 12:36:52)
Jo, ještě jsem koukala do zákona.... takže slevy 2007 byly 7200 poplatník + 4200 manželka + 7200 manželka poplatník + 6000 dítě

rok 2008 24840,-- poplatník + 24840 manželka + 10680 dítě.

ještě jsem nezkoušela počítat konkrétní daně na ten který příjem...... to je jen pro informaci.

Ale samo - daní se superhrubá
 1.3Magráta13 


Spočítejme si to 

(5.6.2008 11:20:12)
Jen malá poznámka.
Osobně souhlasím s poplatky všeobecně. Souhlasím i s novelizací osvobodit od poplatků novorozence v porodnicích.
Víte ale třeba, že existuje nadace, která proplácí hospitalizaci nedonošeným dětem? Tudíž stát to rodičům jinou formou vrací.

A dále: 60,-Kč za den v nemocnici. Opravdu tuhle částku neutratí osoba (ať dítě nebo důchodce), když je doma?
mám 8 leté dítě. Takže budu počítat. 1 den v nemocnici - 60,-Kč.
Jeden den doma - obědy ve škole 26,-Kč, snídaně, svačina, večeře. Když budu hodně skromná, pak bude snídat čaj a suchý rohlík (4,-Kč), ke svačině jogurt a ovoce (10,-Kč), odpoledne možná nic a večer chleba s máslem a mléko (8,-Kč). To je podle mého hrubého odhadu tak 22,-Kč. U některých cesta do školy (benzín nebo jízdenka 4-50Kč), poplatek za školní družinu - 100,-/měsíc - 3,-Kč, Voda, plyn, elektřina Neumím vyčíslit a taky to není směrodatné, protože plyn a elektřinu většinou užívá najednou víc lidí.
Takže pokud sečtu pouze tyto výdaje, je to doma minimálně 51,-Kč na jedno dítě a den. Potom mi 60,-Kč za pobyt v nemocnici, kde kromě lékařské péče, která je zdarma, platí 60,-Kč poplatek jako jakési přispění na stravu, postel, teplo, světlo, vodu a úklid jako bezpředmětné.

Samozřejmě je to smutné, jedná-li se o dlouhodobou hospitalizaci u vážně nemocných dětí. Tam, kde je žádoucí, aby opravdu rodiče byli přítomni a jedná se o několikatýdenní či měsíční pobyt.
Ale pokud jde o pobyt v rámci jednoho týdne či měsíce, myslím si, že regulační poplatek není nijak závratná suma.
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: Spočítejme si to 

(5.6.2008 12:42:56)
Magráto, tohle nechápu:
Víte ale třeba, že existuje nadace, která proplácí hospitalizaci nedonošeným dětem? Tudíž stát to rodičům jinou formou vrací.
Nadace snad není stát, ne?
 1.3Magráta13 


Re: Jsou to vaše děti, ne státu 

(5.6.2008 11:21:25)
Jen malá poznámka.
Osobně souhlasím s poplatky všeobecně. Souhlasím i s novelizací osvobodit od poplatků novorozence v porodnicích.
Víte ale třeba, že existuje nadace, která proplácí hospitalizaci nedonošeným dětem? Tudíž stát to rodičům jinou formou vrací.

A dále: 60,-Kč za den v nemocnici. Opravdu tuhle částku neutratí osoba (ať dítě nebo důchodce), když je doma?
mám 8 leté dítě. Takže budu počítat. 1 den v nemocnici - 60,-Kč.
Jeden den doma - obědy ve škole 26,-Kč, snídaně, svačina, večeře. Když budu hodně skromná, pak bude snídat čaj a suchý rohlík (4,-Kč), ke svačině jogurt a ovoce (10,-Kč), odpoledne možná nic a večer chleba s máslem a mléko (8,-Kč). To je podle mého hrubého odhadu tak 22,-Kč. U některých cesta do školy (benzín nebo jízdenka 4-50Kč), poplatek za školní družinu - 100,-/měsíc - 3,-Kč, Voda, plyn, elektřina Neumím vyčíslit a taky to není směrodatné, protože plyn a elektřinu většinou užívá najednou víc lidí.
Takže pokud sečtu pouze tyto výdaje, je to doma minimálně 51,-Kč na jedno dítě a den. Potom mi 60,-Kč za pobyt v nemocnici, kde kromě lékařské péče, která je zdarma, platí 60,-Kč poplatek jako jakési přispění na stravu, postel, teplo, světlo, vodu a úklid jako bezpředmětné.

Samozřejmě je to smutné, jedná-li se o dlouhodobou hospitalizaci u vážně nemocných dětí. Tam, kde je žádoucí, aby opravdu rodiče byli přítomni a jedná se o několikatýdenní či měsíční pobyt.
Ale pokud jde o pobyt v rámci jednoho týdne či měsíce, myslím si, že regulační poplatek není nijak závratná suma.
 Míša 
  • 

Re: Jsou to vaše děti, ne státu 

(5.6.2008 12:53:15)
A vy si myslíte, že když je dítě v nemocnici, maminka mu nic a sobě už nekoupí? Pokaždé když jsem se setkala s enmocniční stravou, tak se automaticky předpokládalo, že rodina hospitalizovanému koupí jogurty, ovoce, zeleninu, pití, takže rozhodně se nedá říci, že když je někdo v nemocnici, neutratí.
 MirkaEyrová 


Re: Jsou to vaše děti, ne státu 

(5.6.2008 21:09:11)
Liso, Katko - jasně, ale KDO ze zamilovaných párečků, které otěhotní (ať plánovaně, nebo nechtěně), si PLÁNUJE pořídit dítě POSTIŽENÉ? Obávám se, že kdybych si nechtěla pořídit dítě, protože nemám dost vysoké příjmy na to, abych mohla tomu ještě nepočatému tvorečku zaplatit i tu sebedražší operaci, asi by mě všichni považovali za cvoka. A kdyby si tohle řekl KAŽDÝ, tak bychom asi opravdu brzo vymřeli...:-©
 MirkaEyrová 


Re: Jsou to vaše děti, ne státu 

(5.6.2008 21:10:00)
Smailík se mi tam připletl omylem.
 kiluvi 


Re: "Regulační" poplatky 

(5.6.2008 11:30:53)
No nevím, proti poplatkům jako takovým nic nemám, ale vše se má nazývat pravým jménem.

Beru regulační poplatek za návštěvu obvoďáka, pediatra atd., ale už ne v případě, že mám za x dní přijít na kontrolu, pošle mě na odborná vyšetření k specialistům atd. To už regulace v tom smyslu, aby lidi nechodili zbytečně, rozhodně není. Tam mě posílá lékař na základě vyšetření a diagnózy, kterou stanovil! To přece není žádná regulace!

Příklad: moje dcera bývá velmi často nemocná s dýchacími cestami. Má lékařku, která nepředepisuje zbytečně antibiotika (jsem ráda, i tak je máme předepsány několikrát ročně), ale zato nám řekne, ať přijdeme za dva dny zas, pokud se to výrazně nezlepší a tak se to někdy opakuje několikrát (někdy to dcera zvládne i bez antibiotik, někdy je i po několika návštěvách stejně dostane, párkrát se nám stalo, že se i přes třeba páteční kontrolu stav natolik zhoršil, že jsme o víkendu museli na pohotovost). Kde je tady regulace? Zbytečně rozhodně k lékaři nechodíme.

A taky si kupujeme valnou většinu volně prodejných léků na běžné nemoci sami a než jdeme k lékaři, tak je většinou použijeme a zkusíme, jestli se nám nepodaří nachlazení, virózu zvládnout bez návštěvy lékaře.

A k těm lékům: proč léky na teplotu, kašel, rýmu jako volně prodejné nejsou zcela vyloučeny ze seznamu léků, které pojišťovna proplácí. Podle mě je to jen politický alibismus, který používají jako argumenty. Prostě, ať určí tyto léky jako plně hrazené pacientem a je to. A navíc, stačilo by, kdyby některé léky byly volně prodejné a ne na předpis. I třeba gelíky na prořezávání dásniček u kojenců jsou na předpis, nebo fluoridové tabletky - když dojde balení, musím k lékaři pro další předpis. Stačilo by si udělat pořádnou analýzu v úhradách pojiš-
ťoven za léky a změnit charakter úhrady u některých z nich (těch hodně levných, které slouží k léčbě akutních onemocnění a neberou se dlouhodobě) a nebylo by potřeba regulačních poplatků za položky na receptech.
 Sabi + 2 


Re: "Regulační" poplatky 

(5.6.2008 11:40:57)
Ivčo, vzalas mi myšlenku :-)a líp bych to nenapsala. Když mě doktor pošle na další vyšetření ke specialistům nebo si mě pozve na x dalších návštěv a každou pojme jakožto klinické vyšetření (např. mi před opichem zahýbá sem a tam zápěstím, ve kterém mám zánět), tak to já těžko můžu ovlivnit. Pak ta regulace skutečně postrádá smysl.
 Linda 
  • 

Re: Jsou to vaše děti, ne státu 

(5.6.2008 15:03:26)
Ano, naprosto souhlasím. Argumenty typu, že některým dětem se nedostane kvůli poplatkům zdravotní péče, protože to není priorita jejich rodičů, vážně neberu - protože pokud má dítě rodiče, kterému na jeho zdraví nezáleží, tak to má prostě smůlu. Že lidi v přítomnosti svých dětí kouří, že si radši koupí sobě cigára či chlast místo ovoce pro děti - to se bohužel stane, ale co my s tím naděláme??? Stát může dětem pomoci jenom částečně (dát do děcáku, když se o něj rodiče nedokážou postarat; v případě rozvodu rodičů rozhodnout, kterému z rodičů bude svěřeno do péče, atd....). Ovšem zajistit každému dítěti skvělé milující rodiče, to opravdu po státu chtít nemůžeme.
 hrouda 
  • 

na to, že jsou to moje děti a ne státu, mi stát do těch dětí nejak moc kecá  

(5.6.2008 20:50:49)
na to, že jsou to moje děti a ne státu, mi stát do těch dětí nejak moc kecá - kdy je mám očekovat, proti čemu, kdy a na jak dlouho je mám dát do školy a spousta spousta spousta dalších věcí. Za kdeco hrozí nějaký postih, kdeco je nejak upravené.
 hrouda 
  • 

na to, že jsou to moje děti a ne státu, mi stát do těch dětí nejak moc kecá  

(5.6.2008 20:51:10)
na to, že jsou to moje děti a ne státu, mi stát do těch dětí nejak moc kecá - kdy je mám očekovat, proti čemu, kdy a na jak dlouho je mám dát do školy a spousta spousta spousta dalších věcí. Za kdeco hrozí nějaký postih, kdeco je nejak upravené.
 Lída+2 


Re: Jsou to vaše děti, ne státu 

(6.6.2008 11:28:39)
No proč neplatit, když vidím s jakýma kravinama doteď chodili kamarádky a známé k DR a dostali Očr..tak to přestalo.:-)Někde to účinek mělo....
Ale nepíšu když jdu s dítkema něco mu je..ale s rýmou a 37,2 bez kašle...no sama bych u dětiček čekala...co bude dál...(koupila čaj , kapky a vyčkávala)...
Nechávali si předepisovat všechno mazání co kdy potřebovali....kapky, a já nevím co všechno....

Se synem jezdím na vyšetření jednou za 2měsíce..nemám problém zaplatit..30Kč a za ten recept co mi napíšou...když je to potřeba..s tím rizikem si ty dětičky pořizujeme, že se o ně postaráme ne?

Jinak docházím ana alergoligii a jsem tam pečená vařená (ale když to jinak nejde)neb mě píchali minulý rok co týden..... a od ledna do měsíc...14dní podle toho jak sestra s DR rozhodne... a je to tam ještě horší než to bylo!!!!!!Lidí mnohem víc.... a to naše DR vybírá poplatek 1x za měsíc za ty co píchá....

Další zážitek..syn potřeboval brýle...a sestra i řekla, že enmaj volný termín dřív než za 1/4roku:-OOOOOOOOOOOOOOOO
Nemělo být všude míň pacientů?

A důchodci s baráku stále chodí pokecat k DR...tak změnu nevidím..prostě skuhraj a zaplatěj to...

 Jíťa 
  • 

Článek je trošku zavádějící 

(5.6.2008 11:10:07)
1. preventivní prohlídky jsou zdarma pro všechny. Pokud za ně lékaři vybírají regulační poplatky, je to neoprávněně. Dítě do 1 roku má nárok na 9 preventivních prohlídek zdarma. stejně tak je bezplatná minimálně 1 preventivní prohlídka u zubaře, ovšem jen pokud je to samostatná prohlídka, tzn. pokud zubař provede při jedné návštěvě jak prohlídku, tak ošetření musí vybrat poplatek za ošetření.

2. sociálně slabší občané jsou od regulačních poplatků osvobozeni. Nejsem sociálně slabá, takže netuším detaily, ale přinejmenším do toho spadají ti, co pobírají sociální dávky - tzv. životní minimum. K tomu, aby byl člověk osvobozen od regulačních poplatků si musí na sociálce vyřídit jakési potvrzení, že je sociálně slabý.

3. poplatky u lékaře se do ročního limitu 5000 kč započítávají. Stejně se započítávají poplatky za recept a některé doplatky za léky, nebo jejich část.

Chápu, že pro lidi, pečující o nemocné nebo postižené dítě, je současná situace obtížná, ale operovat sociálně slabými rodinami, není z mého pohledu nejšťastnější. Skutečně špatně na tom budou spíš rodiny sociálně docela na výši, ale pečující o jedno či více nemocných nebo postižených dětí. Asi nejvíce se to bude týkat dětí do 3-4 let, tedy kde jsou ženy s nimi na RD, a tak si nemohou přilepšit ani formou příspěvku na péči - v případě přiznání této dávky se totiž o stejnou částku krátí rodičovský příspěvek.

Naštěstí už se blýská na lepší časy. Děti do 6-ti let by měli být od regulačních poplatků osvobozeni. Snad taky stát osvobodí důchodce, alespoň ty třebas nad 75 let - ti už nemají moc šancí si k důchodu přivydělat a skutečně bývají dost nemocní a většinou potřebují léky "jen na recept".
 Žany 
  • 

Re: Článek je trošku zavádějící 

(8.6.2008 23:59:54)
Starám se o postižené dítě. Situace je asi taková: je-li dítě v nemocnici převážnou část měsíce, nemá na příspěvek na péči nárok, neboť je v zařízení s celodenní péčí (stejně pokud je v ozdravovně nebo v lázních), od regulačního poplatku ovšem osvobozeno není. Doplatek do životního minima byl zrušen a zaveden Příspěvek na živobytí, jeho podmínky jsou tak tvrdé, že pod něj nespadám, i když jediným mým příjmem je právě dceřin příspěvek na péči.Podobně nemá rodič nárok na rodičovský přispěvek, je- li dítě déle než tři týdny v nemocnici a pobyt v nemocnici jste povinni do 8 dnů hlásit na úřadu práce. Pánbu chraň samoživitelky s více dětma!
 Sylvie 


Re: Článek je trošku zavádějící 

(9.6.2008 6:42:56)
Podobně nemá rodič nárok na rodičovský přispěvek, je- li dítě déle než tři týdny v nemocnici a pobyt v nemocnici jste povinni do 8 dnů hlásit na úřadu práce. Pánbu chraň samoživitelky s více dětma!

Nedramatizuj. Jednak se nejedná o hospitalizaci déle než tři týdny, ale déle než tři měsíce. A jednak rodičák i po těch 3 měsících náleží, jestliže rodič o dítě umístěné ze zdravotních důvodů v ústavní péči zdravotnického zařízení osobně celodenně a řádně pečuje.

Rodičák by byl problém, pokud by byla déle jak 3 měsíce hospitalizovaná osamělá matka, o jejíž dítě se mezitím stará třeba babička, protože ta by pak o rodičák za ty další měsíce, co je v nemocnici, přišla.
 1.3Magráta13 


Re: Článek je trošku zavádějící 

(9.6.2008 9:54:36)
Žany, prosím, nepiš tady něco, co není pravda.
Příspěvek na péči nenáleží pouze v případě, že osoba (ať je to dítě či dospělý) je hospitalizovaná celý kalendářní měsíc. Všechny dny včetně prvního i posledního dne v měsíci. Je to tak a ne jinak.
To je taky účel příspěvku na péči. zaplatit si sociální službu doma nebo v zařízení sociální péče. pokud jsem v nemocnici, jsou mi veškeré služby poskytovány a hrazeny ze zdravotního pojištění, tudíž by tu docházelo ke dvojité výplatě.
příspěvek na péči není ani na jídlo, ani na léky ani na jakékoli jiné přilepšení. Je skutečně a jen na péči.
To že rodiče chtějí být v nemocnici s dítětem, že je to něco stojí, že mu kupují jídlo navíc, nebo něco pro zmírnění jeho situace (hračky, časopisy), to chápu. Dělám to taky tak. Ale je to věc, se kterou prostě musíme v životě počítat.
V nemocnici nikdo neumře hlady ani zimou. To že někomu nechutná, to je smutné, ale já si myslím, že strava v nemocnicích, stejně jako třeba ve školních jídelnách, přestože se na ní obecně nadává, není nepoživatelná. je jasný, že doma si uvaříte podle chuti. Ale v nemocnici se stovkami pacientů rozhodně neukojíte chuť každého. Nehledě na to, že při léčení je mnohdy nutná i změna stravy a to zkrátka málokdo přijme snadno.
 Barča, 2kluci 
  • 

Re: Článek je trošku zavádějící 

(10.6.2008 7:54:39)
Ano, toto je právě ten případ, kdy by měli mít ZADARMO péči, a kdy by se nemělo na soc.dávkách šetřit. Tedy rozdávat adresně potřebným. Stát by měl konečně "ocenit" rodiče, kteří se starají o postižené děti (samozřejmě i nemocné) doma. Platí to i o péči o osobu blízkou - přestárlé apod. Jen v mém okolí je pár invalidních důchodců u kterých fakt nevím za co tu invaliditu dostali. Jeden neustále v montérkách obdělává pole (ne zahrádku,ale fakt lán pole) a ve "volných" chvílích si na černo přividělává. Druhá je fakt, že má berle (srazilo ji auto) do práce nemůže, ale na každý zájezd (i zahraniční) autobusem může, to samé popíjet pivo v hospodě také její nemoci nevadí a to pobírá příspěvek na nemohoucnost. Také ale znám paní, která má voperovanou pumpičku, která jí dávkuje lék na tišení bolesti přímo do páteře, chodí o berlích, ale protože chodí tak nemá nárok na příspěvek na nemohoucnost.
 Jíťa 
  • 

Žany 

(10.6.2008 16:29:06)
Skutečně tomu moc nerozumím, ale podle mě, pokud ti kvůli hospitalizaci dítěte v nemocnici seberou příspěvek na péči - tvůj jediný zdroj příjmů, jak píšeš, tak se zase naopak stáváš sociálně slabou, máš nárok na nějaké to minimum a zároveň na osvobození od regulačních poplatků.
NEBO SE PLETU?

A právě jsem si to hodila do kalkulačky: Za měsíční hospitalizaci zaplatíme 1860,- Kč. To skutečně není tak mnoho, můžu otevřeně říct, že dcera ode mě za měsíc vytahá daleko víc peněz na jízdenky do školy (cca 450 Kč/měs.) obědy do školy (cca 400 Kč/měs.) na různé školní akce (min. 100 kč/měs) - zatím celkem 950 kč/měs. a další svoje aktivity jako je např. kino, koupaliště, diskotéka, jízdenky k prarodičům... Celkem to měsíčně dělá cca 2500,- (nedávno jsem si to zapisovala, protože neustále naříká, že jí dáváme málo peněz.) - tyto výdaje by mi v případě hospitalizace dcery pochopitelně odpadly.
 Klára 
  • 

Tuberkuloza - karanténa 

(5.6.2008 11:29:53)
Víte, co se týká poplatků v nemocnici: za 60 kč za den dostanete najíst (i když si lidé na stěžují na kvalitu), máte ložní prádlo, vodu, teplo. Doma za to také musíte platit. A myslím že doma utratíte víc než 60 kč denně. Dětí kteří mají nezodpovědné rodiče je mi strašně líto, ale od toho by tu měla být sociálka, aby takovým lidem děti prostě nenechala - pokud si někdo udělá spoustu dětí, nestará se o ně, a raději si zaplatí krabičku cigaret než doktora, je namístě děti odebrat. A maminka samoživitelka by peníze utratila i doma, jak sem uvedla za jídlo apod. Navíc i u dítěte, které žije pouze s jedním s rodičů, je další rodič a v mnoha případech mu osud není lhostejný - může na péči přispět (měl by). A autorko, nemusíš se bát, člověk nemocný tuberkulozou skončí v povinné karanténě, takže tvé děti nenakazí.Včera sem viděla reportáž kde si stěžovala dr. z porodního, že nestíhají. Aha. A proč už tedy dávno nemáme porodní domy, nebo soukromá nadstandartní zařízení? Spousta lidí by si je mohla dovolit a nezabírali by místo jinde, těm kdo jsou na tom špatně. A takových příkladů je víc, ale je to na dlouhou debatu.
 Klára 
  • 

Re: Tuberkuloza - karanténa 

(5.6.2008 11:35:22)
S tou tuberkulozou to byla reakce na Zuzanu, nějak mi to splynulo.
 Klára 
  • 

Re: Tuberkuloza - karanténa 

(5.6.2008 11:36:08)
S tou tuberkulozou to byla reakce na Zuzanu, nějak mi to splynulo.
 Liška s banem :) 


Když je špatný rodič, ani bez poplatku své dítě k lékaři nevezme. 

(5.6.2008 11:33:41)
S poplatkem jen přibude špatných rodičů, kteří radši 30 Kč investují do svého žaludku/cigaret/apod., než do dítěte. A také přibude lidí, kteří budou z nemocnic utíkat na revers (v nemocnicích poplatky určitý smysl mají, protože se tam poskytují i jiné než zdravotnické služby - ubytování, strava). Problém je v tom, že dříve mělo dítě samo možnost dojít si k lékaři, i bez peněz. Teď to nelze - pokud nemá na poplatek, je tento později vymáhán na jeho rodičích, což může být pro další zdraví toho dítěte fatální (zuřivý tatínek, co se právě dozvěděl, že musí něco zaplatit).
 MSteflova 


Dětské léčebny 

(5.6.2008 11:56:48)
Vždy mě štvalo, že se nemocnice považovala za jakýsi hotel, kde bylo vše zdarma a lidé si ještě stěžovali, co dostávají k jídlu za blafy. Věřím, že v tomto případě jsou poplatky na místě.
Nelíbí se mi ale například osud dětské léčebny v Choceradech, která na poplatky dojela a s ní děti, které se tam jezdily léčit. 8-týdenní pobyt si ne každý mohl dovolit zaplatit, zvlášť, když byly doma ještě další děti. Jak pak máme věřit tomu, že prevence je levnější a účinnější, než samotná léčba?
 Markéta, syn 6l. 
  • 

Chronick nemocné děti? 

(5.6.2008 12:12:03)
"Ale co chronicky nemocné děti, které jezdí k lékaři častěji než k babičce? Ty přece nemohou platit."

Já myslela,že za chronicky nemocné děti se poplatky neplatí. Naštěstí s tím nemám osobní zkušenost, ale jak to teda je?
 Sylvie 


Re: Chronick nemocné děti? 

(5.6.2008 13:02:07)
Moji rodiče jsou chronicky nemocní - neplatí poplatky u lékaře, který jim léčí tu chronickou nemoc, u ostatních jo. Tedy jdou ke svému specialistovi - neplatí. Jdou k obvoďákovi třeba s angínou - platí. V nemocnici letos hospitalizovaní nebyli, takže z praxe nevím, ale na nemocniční poplatky se myslím osvobození nevztahuje.
 arsiela, 


Re: Chronick nemocné děti? 

(5.6.2008 14:37:10)
Platí,samozřejmě že ano.Je to přímo ve vyhlášce do jednoho roku věku neplatíš jen za preventivky.
Jinak do dnešního dne jsem za "julinkové" čistě jen za pobyty ve špitále zaplatila 5 600 kč.a to nepočítám v průměru 90 kč týdně na ambulanci,cesty autem.MHD nesmíme.Léky které nehradí pojišťovna.
Mít vážně nemocné dítě ,je bobhužel pro rodinu ještě větší luxus,než mít dítě zdravé.
 Markéta, syn 6 l. 
  • 

Re: Chronick nemocné děti? 

(5.6.2008 16:03:17)
Sorry, já myslela děti nad jeden rok věku, ty mrňavky z toho (omylem??) vypadly, to jsem se dočetla.
 arsiela, 


Re: Chronick nemocné děti? 

(5.6.2008 16:26:47)
Markéto,ani tam si nejsem jistá.Já třeba chronik jsem co se týče kyčlí a platím si každé vyšetření ve špitále u ortopeda.A je to špitál,kde mě léčí už dvacet let.Prostě tam chtěj prachy od každého.To samé na psychině,taky tam platím i když jsem tam dlouhodobě.Pravda,nevím,jestli na tom maj nárok,ale kuli 30 kč se dohadovat nemíním.Na to už nemám.
V Motole na kardiu to samé,bezpečně vím,že platí i holky od dětí starších 1 roku.Jediné,kde jsem se setkala,že po nás prachy nechtěj,je u nás na kardiu.Ale jak to doktor účtuje netuším.Minule jsem mu peníze dávala a poslal mě do kopru,že by ho hamba musela fackovat chtít prachy.
 arsiela, 


Re: Chronick nemocné děti? 

(5.6.2008 16:27:18)
Markéto,ani tam si nejsem jistá.Já třeba chronik jsem co se týče kyčlí a platím si každé vyšetření ve špitále u ortopeda.A je to špitál,kde mě léčí už dvacet let.Prostě tam chtěj prachy od každého.To samé na psychině,taky tam platím i když jsem tam dlouhodobě.Pravda,nevím,jestli na tom maj nárok,ale kuli 30 kč se dohadovat nemíním.Na to už nemám.
V Motole na kardiu to samé,bezpečně vím,že platí i holky od dětí starších 1 roku.Jediné,kde jsem se setkala,že po nás prachy nechtěj,je u nás na kardiu.Ale jak to doktor účtuje netuším.Minule jsem mu peníze dávala a poslal mě do kopru,že by ho hamba musela fackovat chtít prachy.
 Magda, 2 děti 
  • 

Re: Chronicky nemocné děti? 

(16.6.2008 13:51:06)
Já osobně nevím jak to je, ale my jsme u dr.každý týden i víckrát.Dneska zrovna se zápalem plic a neplatíme.Nejdřív jsem myslela, že dr. zapomněla, jenže se to stalo víckrát a dneska bylo slyšet přes dveře jak se pána ptá, jestli nemá drobné.Takže vybírá, ale ne od každého.U specialistů platíme pokaždé.Chodíme do gastro poradny, na neuro, imuno a tak.Ani na rtg po nás nic nechtěli.Myslím, že je to spíš o dr.A to neplatím ani s dcerou a ta je nemocná "normálně".
 ětěpánka 
  • 

Re: Chronick nemocné děti? 

(5.6.2008 19:02:55)
Řekněte mi, prosím, co jsou chronické nemoci? Nikde jsem to nenašla. Já bych si myslela, že třeba alergie, vrozená oční vada (astigmatismus), porucha činnosti štítné žlázy, diabetes, hypertenze, chronický zánět středouší, chronický zánět hlasivek, roztroušená skleróza. Teď jsem vyjmenovala nemoci, se kterými členové naší rodiny musejí docházet na pravidelné kontroly, nechat si psát recepty na léky, které se bez předpisu koupit nedají a ještě se na ně dost doplácí. U všech těch specialistů platíme. Takže to nejsou chronické nemoci? I když to mají přímo v názvu?
P.S. Prosím, neobouvejte se do mě, chápu že žádná z těch nemocí není dnes na hranici života a smrti (snad kromě RS)a jsou mnohem horší diagnózy.
 Markéta, syn 6 l. 
  • 

Re: Chronick nemocné děti? 

(5.6.2008 21:24:46)
No však já se ptala, jak to je. A už jsem si našla, že:

"2. Výjimku z placení regulačních poplatků tvoří dispenzarizované děti od 1 roku do 18 let, pouze však v souvislosti s diagnózou, pro kterou jsou dispenzarizovány, a u svého dispenzarizujícího lékaře.
Dovoluji si Vás v této souvislosti upozornit, že dne 19. prosince 2007 vyšla ve Sbírce zákonů nová vyhláška č. 386/2007 Sb., která nahradila s účinností od 1. ledna 2008 vyhlášku č. 60/1997 Sb. a která nově stanovuje nemoci, u nichž se poskytuje dispenzární péče. Najdete ji na www.mvcr.cz v sekci Sbírka zákonů rok 2007 a příslušný den nebo číslo vyhlášky."

diagnóz je tam celá řada, např. alergie a cukrovka ano.

Takže takhle je to.
 Věrka 351 
  • 

Mají děti nárok na zdravotní péči? 

(5.6.2008 12:16:21)
Myslím si,že je potřeba se na to podívat z několika úhlů.Placení poplatů dětí do 15let a seniorů-třeba nad 70let je nemorální a neetické.Pro všechny nejsou dány stejné podmínky a děti opravdu nemohou za své rodiče,které třeba nevydělávají ani průměrný plat.Peníze za poplatky u lékařů jdou do jejich kapes.podívejte se na jejich příjmy.Lékař má ordinaci od 8-12 a mnohdy ani to ne,nebo nemá pátky.My pracujeme i 10 a více hodin denně.Čím to asi je? Jsme průměrná rodina,já s dvěma dětmi na OČr a manžel pracuje,má víc než průměr,ale dojíždí daleko,je to časově náročné.Já sama jsem chronicky nemocná,bohužel,nijak jsem si nemoc nezavinila,ale stalo se.Musím navštěvovat několik lékařů,doplácím za léky.Když vidím ožraly,feťáky a jejich státní pomoc-léčebny-cloumá mnou zlost.Kluci jsou průměrně nemocní.Neletíme s každou blbostí.CHodíme na kontroly na alergolog.,kardiolog.,zubní.Nedávno byli nemocní-jako vždy chytnou horečky o víkendu(uši to je naše specialita),takže poplatek za každého 90kč,doprava 30km do nemocnice,každý 2 recepty s 2 položkami +doplatek za léky.Stálo nás to 90*2+4*30= 300kč jen za poplatky.i s doplatky celkem přes 600kč.Benzín ani nepočítám.A co mě nejvíce "dere" je ta pracovní doba lékařů.Když ordinují od 8-11 a čekárna praská ve švech a vy musíte s dvěma nemocnými dětmi čekat a čekat.nedá se nijak objednat,nebo kdyby byly delší ordinační hodiny,tak se to rozloží.nedávno jsem byla se synem na nosní mandli.Den předem nás jako přijali-jako,druhý den zákrok a večer domů.Zaplatila jsem 4*60kč,o nějakém obědě nebo čaji nemůže být ani řeč.Ale byla jsem i se starším synem jinde a šlo to mnohem lépe,lepší přístup,pro mne samozřejmě i moje dieta atd.Někde to jde a jinde bohužel ne.Nejhorší je,že se poplatky nic ve zdravotnictví nevyřeší,jde to do kapes doktorů a lékárníků.A je to jen začátek-nějak se začít musí,že?V
 Teraza Horáková 


Re: Mají děti nárok na zdravotní péči? 

(5.6.2008 12:22:10)
Věro u těch seniorů to fakt vidím trochu složitější, leckdy mi připadá, že se tam fakt některé bábrlinky jdou hlavně vypovídat (u nás na vsi specialitka), ještě se ve dveřích 4 x otočí.... mám taky babičky, nejsem sociální necitliva, ale už jsme se přeregistrovali celá rodina jinam, protože nemáme čas tam fakt sedět celý den.
 MSteflova 


Re: Mají děti nárok na zdravotní péči? 

(5.6.2008 12:25:31)
Věrko, není fér hodnotit, kolik času pracuje ten, či onen. Ordinační hodiny jsou věc jedna, ostatní práce jako např. administrativa, druhá. Vy jste někdy pracovala jako lékařka? Ono se snadno řekne, že ten či onen se fláká, zatímco já dřu.
Pak jsou tu ještě různá školení a semináře a i ty stojí nějaký čas.
Proč každý říká, že zdraví je to nejdůležitější a přitom není ochoten na něj něco přispět, zatímco bez problémů cpe prachy do auta, do bytu či zbytečností, které nepotřebuje? Můj soused remcá od rána do večera, že nemá peníze - denně si kupuje Blesk, který mu nic podstatného do života nedá. Proč raději nedat ty prachy za své zdraví?
Jinak jsem pro, aby byly zrušeny poplatky za děti a sociálně slabé.
 Líza 


Re: Mají děti nárok na zdravotní péči? 

(5.6.2008 15:01:29)
Věrko, mluvíš nesmysly. Praktický lékař v době, kdy nemá ordinační hodiny, zajišťuje návštěvní službu, a kromě toho příprava ordinace a zpracování administrativy trvá taky mnoho hodin. Nemluvě o tom, že ten doktor, který málo pacientů ošetří, si taky míň vydělá, tak mu nezáviď a zařiď si práci na částečný úvazek¨, budeš na tom podobně.
 Renata 
  • 

Re: Mají děti nárok na zdravotní péči? 

(5.6.2008 17:24:59)
Také souhlasím. Pracuji jako lékařka v ambulanci kolegyně na poloviční úvazek (po mateřské) a nechápu, jak mi někdo může závidět tu polovinu průměrné mzdy. Spolumatky si na brigádách v supermarketu vydělají přinejmenším stejně, a rozhodně s menší mírou zodpovědnosti, když pominu, že se mohou "zašít" na cigaretu, u mě nepřipadá přestávka v úvahu. Mně ovšem poloviční úvazek kvůli dětem vyhovuje, kdybych chtěla peníze, těžko bych se orientovala za zdravotnictví v naší zemi...
 Insula 


vysvětlí mi někdo??? 

(5.6.2008 12:27:15)
Zajímalo by mě, jak je to s těmi poplatky??? Vím, že poplatek připadne lékaři a ten ještě dostane pak zaplaceno od ZP. Tak čím se uleví zdravotnictví????? Vyplatí ZP o těch 30 Kč méně???
A pak nesouhlasím s tím, aby se platilo lékárnám. Každá lékárna si na léky přihodí a tak nevím, proč by jim měli ještě lidé "přispívat". :-( A lékárníci nejsou žádní "chudáci", na to můžete vzít jed.
 Schimi 
  • 

Re: vysvětlí mi někdo??? 

(5.6.2008 13:43:56)
Tak čím se uleví zdravotnictví????? Vyplatí ZP o těch 30 Kč méně??? - že by tím, že ubylo zbytečný návštěv, kdy si jde "pacient" jen popovídat, nebo pro recept na paralen ?

Každá lékárna si na léky přihodí a tak nevím, proč by jim měli ještě lidé "přispívat - o 30 Kč byla lékárnám snížena jeich marže na léku

A lékárníci nejsou žádní "chudáci", na to můžete vzít jed - taková trošku jedovatá a že by i závistivá věta ? Na to existuje jednoduchá rada, tuším 6 let na VŠ a můžeš být bohatou lékarnící taky.

 ajka 
  • 

30 kč v lékárnách 

(5.6.2008 14:01:03)
Přesně tak...v lékárnách se o těch 30 Kč snížil lékárníkům zisk, naopak u všech lékařům těch 30 Kč zůstává navíc...udivuje mne, že spousta lidí si toho jaksi nepovšimla...proto také za léky, které nehradí pojiš´Tovna tj. např. antikoncepce nebo pokud řeknete, že si je budete hradit plně sami, se těch 30 Kč neučtuje...slouží jako úhrada náklady pojišťovně za to, že Vám na daný lék přispěje....je to zvláštní ale lékařům těch 30 Kč zůstává a nic se jim nekrátí...jiank je lékárníků nedostatek..takže perspektivní profese :)
 ajka 
  • 

30 kč v lékárnách 

(5.6.2008 14:01:08)
Přesně tak...v lékárnách se o těch 30 Kč snížil lékárníkům zisk, naopak u všech lékařům těch 30 Kč zůstává navíc...udivuje mne, že spousta lidí si toho jaksi nepovšimla...proto také za léky, které nehradí pojiš´Tovna tj. např. antikoncepce nebo pokud řeknete, že si je budete hradit plně sami, se těch 30 Kč neučtuje...slouží jako úhrada náklady pojišťovně za to, že Vám na daný lék přispěje....je to zvláštní ale lékařům těch 30 Kč zůstává a nic se jim nekrátí...jiank je lékárníků nedostatek..takže perspektivní profese :)
 Insula 


Re: 30 kč v lékárnách 

(5.6.2008 14:31:30)
Ajko, díky. R^ Nevěděla jsem, že se lékárníkům snížila marže. I tak trvám na tom, že je to dobrý "džob". Navíc je to v podstatě podnikání jako každé jiné.
O těch poplatcích u lékařů ale fakt nechápu, v čem se tedy uleví našemu zdravotnictví???? Pochopila bych, že třeba zubař, nemocnice apod. si mohou pořídit lepší vybavení apod. (i když je k tomu nikdo nenutí, že), ale třeba praktik??? Koupí si lepší stetoskop???
S těmi "bohatými" lékárnami mi to řekl kamarád s vlastní lékárnou. Není v tom žádná závist. Sám mi doslova řekl, že je to výnosný obchod.
Jinak osobně neznám nikoho, kdo by si chodil k lékaři "jen pokecat" (samozřejmě zase bude někdo říkat, že důchodci). Navíc třeba moje doktorka mi NIKDY nepředepsala Paralen a podobné léky (ani jsem to nevyžadovala). Vždycky mi řekla, že si ho mám koupit. A myslím, že je to tak správné a tak by to měli lékaři dělat.
 Jíťa 
  • 

Re: 30 kč v lékárnách 

(6.6.2008 20:11:18)
Já si myslím, že na volně prodejné léky pojišťovny neměly nikdy doplácet (možná až na pár vyjímek, které by si musel lékař obhájit).
Znám spoustu lidí, kteří při každé návštěvě lékaře požádají o recept na paralen, ibalgin, nebo kapky na kašel a rýmu - jen tak pro jistotu, aby si doplnili lékárničku. A kolikrát se jim ani nedivím. Když je někdo často nachlazenej, tak je rozdíl zaplatit za kapky 50 kč hotově nebo 5 kč na recept.
Tak dneska už se to nevyplatí a smůlu maj ti, co musí užívat léky volně neprodejné - i kdyby vyšly levněji bez receptu, musí alespoň zaplatit 30 kč u dr za vypsání receptu.
 Líza 


Re: vysvětlí mi někdo??? 

(5.6.2008 15:04:23)
Insulo, na zdravotnici jsi teda docela málo informovaná :-(
Poplatek za vyšetření zůstane zdravotnickému zařízení, ale tyto poplatky zohlednily pojišťovny v kalkulaci úhrad za ta vyšetření, takže nula od nuly pojde.
Poplatek za recept zůstane lékárně, ale tyto poplatky zohlednil kdosi, kdo jim určuje marže, při stanovování marží (tuším MZ?), takže opět nula od nuly pojde. (Marže je to, co si lékárna a distributor smí přihodit.)
 Insula 


Re: vysvětlí mi někdo??? 

(5.6.2008 15:32:06)
Lízo, já NEJSEM zdravotnice a nikdy jsem o sobě netvrdila, že jsem. :-D Mevím, jak jsi na to přišla. :-D
A na ty poplatky, to byl DOTAZ. Právě proto, že tomu nerozumím, tak jsem se zeptala. Přístě už to neudělám. :-D
 Líza 


Re: vysvětlí mi někdo??? 

(5.6.2008 15:38:08)
Tyjo tak sorry, ale s kým si tě teda pletu, když mám pocit, že jsi zdravotní sestra? Jako naprosto neochvějnej pocit?
Ještě jednou omluva.
 Insula 


Re: vysvětlí mi někdo??? 

(5.6.2008 15:39:39)
Tak to teda rozhodně nejsem. ;) :-D :-D :-D
 Líza 


Re: vysvětlí mi někdo??? 

(5.6.2008 15:40:53)
V tom případě beru zpět své tvrzení že na zdravotnici jsi málo informovaná, a musím ho opravit ve smyslu, že na nezdravotnici jsi velice dobře informovaná v mnoha oblastech ;)
 Líza 


Re: vysvětlí mi někdo??? 

(5.6.2008 15:41:21)
V tom případě beru zpět své tvrzení že na zdravotnici jsi málo informovaná, a musím ho opravit ve smyslu, že na nezdravotnici jsi velice dobře informovaná v mnoha oblastech ;)
 Insula 


Re: vysvětlí mi někdo??? 

(5.6.2008 15:46:30)
Díky. Jsem už dlouho doma, tak se musím nějak "udržovat", abych z toho úplně nezblbla a "neshnila" od hlavy. :-D
 Lorina 


moje stanovisko 

(5.6.2008 14:01:12)

AD 1) Za co poplatky?
Moje maminka byla v loňském roce hospitalizována v jedné středočeské nemocnici. Nemocnice je to velmi chválená hlavně rodičkami. Mamka ležela na chirurgii po velmi vážné operaci. POkud jde o péči (tak kromě jednoho arogantního lékaře) byla dobrá. Ale již v té době si nemocnice účtovala 100,-- Kč/1 den i za nejobyčejnější pokoj se 4 lůžky. O čistotě prádla a jeho výměně se (nejen v této nemocnici ) dá diskutovat. Ale to, že nebyl k dispozici toaletní papír ( a mimojiné i právě na to má být příplatek oněch 100,-- korun) to už mi přijde naprosto šílené. O to víc, že v okamžiku, kdy papír chyběl, tak na pokoji s maminkou byla paní před operací a před vyprázdněním.. Sestřičky odpověděly, že papír je zamčený ve skladu a klíč má uklízečka, která přijde až ráno... Toaletní papír jsem té paní odjela koupit do nedalekého Tesca... Takže 160,-- by za takovou službu byla silná káva..

AD 2)Pobyt dítěte a rodiče v nemocnici..
Myslím si, že jsem se připravila na příchod dítěte dobře. Nicméně jsem nečekala, že v nemocnici budu (sama) 2 měsíce a další 3 měsíce i s dítětem.( Vzhledem k tomu, že jsem kojila, bylo nutné, abych byla s dítětem také). O vhodnosti stravy (ne chutnosti) se dá pochybovat, jako kojící matka jsem několikrát dostala např. knedlo vepři zelo, hrachovou kaši a pod., takže jídlo mi manžel někdy opravdu nosil. Pitný režim je také na vás... Musíte uznat, že zátěž by to byla pěkná a to i přesto, že jsme oba vydělávali a něco jsme měli našetřeno. Štěstí, že se to stalo ještě před touto regulací..

AD 3)Poplatky všeobecně
U lékaře, pro mne ano, za děti ne.. K lékaři chodím jen v nutných případech, volně prodejné léky kupuji celá léta sama. Poplatek za recept- ne...
 Simča, dcery *1988 a 1997 


Pro zajímavost.... 

(5.6.2008 14:18:10)
se tady koukněte na pro mne poučný článek, jak se to dá zařídit jinak...
S.
 Insula 


Re: Pro zajímavost.... takhle ANO 

(5.6.2008 14:40:46)
Tak takhle by se mi to opravdu líbilo. Je to spravedlivý systém a nechápu, proč se naši zákonodárci nepoučí jinde, kde to dobře funguje. A to i v jiných oblastech. R^ Pro tohle "bych ruku klidně zvedla". R^
 neregistrovaná 
  • 

Re: Pro zajímavost.... takhle ANO 

(5.6.2008 15:08:43)
Hm, taky by mne zajímalo, kam jdou poplatky, které zaplatíme panu doktorovi hezky na ruku v ordinaci. Zvláště pak u mého obvodního lékaře, na kterého mám spadeno, neb je to vůl. No zatím jsem ho ještě zpoplatněně nemusela poctít návštěvou, stačí, že skřípu zubama, že na mne bere kapitační platbu, ač mne viděl naposledy někdy před rokem. A pokud se někdo logicky zeptá, proč obvoďáka nezměním... moc velký výběr v okolí není a paní doktorka opodál mi řekla, že nebude panu doktorovi přetahovat pacienty. No co, aspoň ze mne nebude naduživatel zdravotní péče.
Pokud by byly určité léky typu Paralen, acylpirin.. vyňaty z těch, které hradí pojišťovna, vůbec bych se žádných Listin nedovolávala, pokud by se samozřejmě zrušila nesmyslná platba za položku. Dobře si pamatuji, že i za komančů se platilo, celých 5 korun za recept. Ano, dejme tomu 10,- Kč za recept, budiž. Ale 30,- za položku je podle mne nehoráznost.
 neregistrovaná 
  • 

Re: Pro zajímavost.... takhle ANO 

(5.6.2008 15:13:55)
Omlouvám se, blbne mi erární PC. Mezitím už Líza stejně vysvětlila, jak je to s poplatky. Pokud dostanou lékaři o to od pojišťoven míň, postrádá to taky smysl. Rozumné by bylo, kdyby poplatky byly převedeny tam, kde by záplatovaly to, co ve zdravotnictví chybí.
 Líza 


Re: Pro zajímavost.... takhle ANO 

(5.6.2008 15:15:25)
Nepostrádá to smysl, proto se jmenujou regulační, vedou ke změně chování spotřebitelů zdravotní péče a vedou k tomu, že některá péče není čerpána - prostředky, které by se vynaložily na ni, pak záplatují ty nutné záplaty, které hoří jinde.
 neregistrovaná 
  • 

Re: Pro zajímavost.... takhle ANO 

(5.6.2008 15:20:16)
Lízo, to je ale pořád dokola. Když se jmenují regulační, nechť jsou vybírány tam, kde ten regulační smysl mají. Já přeci chápu, že zdravotnictví nemůže fungovat tak, že každý jen vyžaduje vše zdarma... Četla jsem Simči odkaz na německý model. Proč by něco podobného nemohlo fungovat i u nás?
 Líza 


Re: Pro zajímavost.... takhle ANO 

(5.6.2008 15:23:02)
No je to pořád dokola. Nejdřív řekneš, že ty peníze přece nic nezáplatujou, když ti napíšu, že ani nemůžou, že ty záplaty pouze umožňujou, tak napíšeš, proč teda nejsou, ano, regulační poplatky, ale stejný jako v německu, dobře, tak já se ptám, když jsme u tý ciziny, přišlo by ti taky dobrý, aby to bylo jak ve francii, kde to je tak, že na odchodu ode mne by človíček vysolil v hotovosti 1200 káčé a za pár týdnů by mu možná z toho pojišťovna 90% proplatila zpětně?
 Líza 


Re: Pro zajímavost.... takhle ANO 

(5.6.2008 15:25:32)
Tím chci říct, regulační poplatky v principu plněj svoji funkci. Taky si myslím, že by se do limitu měla započítávat i ta hospitalizace a že nemaj platit velmi malý děti, např. Ale prostě plní funkci, a jsou dostupný informace o tom, kolik se díky tomu uvolnilo prostředků, který můžou jít fakt na léčbu těžkých onemocnění; mně kvůli poplatkům ruka neupadne, ale jestli proto budou mít lepší kvalitu života lidi s roztroušenou sklerózou, protože jich víc bude moci dostat nejúčinnější generaci léků, nebo přežije víc lidí s rakovinou, tak to je přesně to, co mi vyhovuje. Překvapuje mne, že někomu jinému ne.
 Renata 
  • 

Re: Pro zajímavost.... takhle ANO 

(5.6.2008 17:54:35)
Žlababo, další pěkný článek. Chápu, že úděl zejména dlouhodobě nemocného dítěte, ale i rodiče toužícího poskytnout mu maximální péči v zájmu jeho nejvyšší možné míry úzdravy je opravdu nelehký. Bohužel, něčí úděl je nelehký v rovině zdravotní, něčí v rovině finanční, citové, pracovní...
Je jasné, že poplatky ve zdravotnictví nutí lidi reálně vytáhnout peníze a nikoliv virtuálně v rámci pojištění, ale skutečně hradit pomyslnou část nákladů. Matka samoživitelka jistě počítá, ale 120Kč za den jsou přibližné skutečné náklady na existenci i doma, nejen v nemocnici. Musíme si uvědomit, že regulační poplatek 60Kč v nemocnici či léčebně se skutečným nákladům léčby jen zdaleka směje. Náš systém stále zůstává solidární, za péči třeba kolem porodu neplatíme v nemocnici 20tis. za matku a třeba 10tis. za dítě, ale regulační poplatek. A to není řeč o operaci či nákladné péči o dítě po těžším či předčasném porodu.

Nesouhlasím ani s tím, že dítě matky, která raději koupí krabičku cigaret, má díky nám (solidární společnosti( ztížen přístup ke zdravotní péči. Ten má ztížen díky svojí matce, za kterou sice nemůže, ale nemůžeme za ni ani my. Pokud matka uvádí, že neměla 90Kč na pohotovost a proto tam nejela, potom vím, že dřív se argumentovalo tím, že nejela, protože neměla odvoz (třeba ze vsi), nebylo výjimkou, že se dožadovala převozu sanitou, protože jak se domů dostat?
Úděl rodiny pečující o nemocného není lehký, ale určitou nelehkost je asi nutné přijmout a popasovat se s ní. Podle mě je solidarita společnosti stále velmi vysoká, narozdíl od mnoha jiných (i evropských) zemí. Skutečné náklady na zdravotní péči jsou xnásobné...
 Vrani +3 


Re: Pro zajímavost.... takhle ANO 

(5.6.2008 18:02:07)
Ten samotný poplatek není vysoký a skutečné výdaje doma ho převýší. Spíš jde o to, že když jste doma, tak těch šedesát korun není tak znát jako když pak máte najednou zaplatit fakturu za několik dní pobytu.
Je tu ještě další komplikace pro rodiny. Když je v nemocnici máma a děcka musí hlídat otec, tak většinou si na to musí brát paragraf, volno atd a tudíž rodinné příjmy jsou o to nižší. A když se k tomu připočítá ona faktura, tak rozpočet dostane na prdel.
 Renata 
  • 

Re: Pro zajímavost.... takhle ANO 

(5.6.2008 19:38:43)
To je pravda. Ale matka dítě doprovázet nemusí, pokud je rodina opravdu v tísni, péče o dítě v nemocnici je zajištěná. To jistě není ideální, ale tíseň je tíseň, lidé mají možnost volby. A rozpočet by na zadnici dostal mnohem víc, kdyby rodina musela platit nějakou část skutečných nákladů na léčbu dítěte.
 štěpánka 
  • 

Re: Pro zajímavost.... takhle ANO 

(5.6.2008 19:44:42)
Chacha...
Zajištěná péče? Byla jsi někdy v nemocnici s dítětem? Pokud ano, tak jsi asi měla mimořádné štěstí na lidi. Já to zažila již 4x a dodnes lituju děti, které tam byly bez maminek. Tu zajištěnou péči bych tedy pro své dítě neměla. A taky nějak zapomínáš, že si tu všichni platíme zdravotní pojištění. Nepamatuji si přesně, kolik je to procent, ale rozhodně to není zanedbatelná částka. Tak proč strašíš plnou úhradou zdravotní péče, na to snad jsme pojištěni.
 Líza 


Re: Pro zajímavost.... takhle ANO 

(5.6.2008 19:52:48)
Štěpánko, to proto, že ten systém nemá prostředků tolik, kolik by bylo potřeba na nenasytné nároky všech jeho (zne)uživatelů; aby ten systém neměl žádné regulace, musela bys na zdravotním pojištění platit dvakrát tolik než dnes platíš, to by se ti asi nelíbilo, co? Mně taky ne. Takže buď klesne kvalita, nebo dostupnost, nebo si lidi budou muset platit. Regulační poplatky představujou nástroj, jak lidi přimět, aby si dvakrát rozmysleli, než z toho systému něco čerpají.
 Vrani +3 


Re: Pro zajímavost.... takhle ANO 

(5.6.2008 19:58:17)
Lízo to máš jistě pravdu, ale není i to zneužívání i z druhé strany? Dítě má horečky, bolí v krku, tak zajedu na pohotovost. Je mi jasné, že zaplatím 90 Kč. Ale v ordinaci mi řeknou, že mrně ještě musí do nemocnice a tam taky zaplatím 90 Kč. A to už se mi moc nelíbí. Jestliže lékař neumí pomoci na pohotovosti, tak by buď neměl vybírat poplatek on nebo pak v dalším zdravotnickém zařízení.
 Líza 


Re: Pro zajímavost.... takhle ANO 

(5.6.2008 20:02:57)
Vrani, z toho taky moc na větvi nejsem, podle mě šly tyhle věci typu vyžádané péče vychytat líp.
 štěpánka 
  • 

Re: Pro zajímavost.... takhle ANO 

(5.6.2008 22:17:33)
Tento argument, Lízo beru. Když nejsou peníze, těžko někoho léčit. Jen mi jaksi nikdo nevysvětlil, proč platí ten, kdo nevydělává, proč se do limitu 5000 nezapočítává většina toho, co musím platit (doplatky za léky, pobyty v nemocnici,.....). Jak je to třeba s brýlemi, to je na samostatnou diskusi. I když letos nás nákup teprve čeká, tak se netěším, jaká to zas bude pálka.
Já zaplatím poplatek, i můj manžel, oba chodíme do práce, tak proč ne. Už mi ale vadí, že taky musím platit za děti. Argument, že jsem si je neměla pořizovat neberu, v době narození (početí) současných dětí tato nesolidární a nemorální pravidla neexistovala.
I kdybych tohle všechno zkousla, tak promiň, ale nezkousnu doslova arogantní postoje vládních představitelů. Langer - Tak holt si občan odřekne pivo a bude moci k lékaři. Představ si, vysvětlovala jsem synovi (10let), že si má odříct pivo - nerozuměl! Julínek - když si mohou rodiče kupovat cigarety, mohou mít na poplatky pro děti (mám začít kouřit, abych si odřekla cigarety za 30 kč?). Cikrt: Doma by ty miminka měly taky spotřebu, tak ať si rodiče platí, provoz inkubátoru je drahý. Zjevně nemá děti, protože jinak by věděl, že novorozenci mají (většinou zdarma mléko od maminky, pleny si do porodnice musí rodiče přinést vlastní a navíc maminka v porodnici je poněkud bez příjmu, že?). Taky máme platit za pobyt v nemocnici, když 3 dny nemocenské jsou neplacené? Vím, že toto bude zrušeno. Chápu, že pro členy vlády jde o zanedbatelné částky, ale pro mě ne a dlouhodobý pobyt na nemocenské může být existenčně náročný i bez poplatků v nemocnici, natož s nimi. Argument, že doma bychom taky jedli neberu, když nevydělávám (nemocenská nebo OČR). Toto je ukázka mocenské arogance a toho, že politici vůbec nevědí, jaký je reálný život. Doufám, že voliči ODS se z toho poučí.
P.S. Zajímalo by mě, jestli jinde ve světě eyxistuje civilizovaná země, kde ten, kdo platí pojištění tak musí platit poplatky u lékaře za děti. Nepočítám to, že někde se zaplatí poplatek a pojišťovna ho pak většinu vrátí, jak tu někdo psal.
 Teraza Horáková 


Re: Pro zajímavost.... takhle ANO 

(5.6.2008 22:23:59)
Štěpánko, já jsem tu dneska asi za černou Vránu a za oponenta, ne, nehájím Julínka, Cikrta a jim podobné, ne, nebudu sem tahat cigára apod..


ale maminka po porodu není bez příjmu, většinou pobírá mateřskou, nebo rodičovský příspěvek.

Fakt se nechci hádat.
 štěpánka 
  • 

Re: Pro zajímavost.... takhle ANO 

(5.6.2008 22:31:35)
No to já vím, že není úplně bez příjmu, ale rozhodně má menší příjem než když normálně vydělávala, to jsem myslela. A platit má za 2 osoby, když tam jí jenom ona, mimi by doma mělo to mlíko zdarma. I nemocenská jsou nějaké peníze ale podstatně menší než plat. Tak jsem to myslela. Takže argument, že doma bych taky musela jíst, tak proč neplatit v nemocnici mi připadá zcestný, když se v té nemocnici ocitne jediná vydělávající osoba z rodiny a její příjem je tudíž poloviční nebo čtvrtinový. Trvá-li to několik měsíců, myslím že pro normálně vydělávající lidi je fo fakt existenční problém.
Píšu to pěkně zmateně, jak koukám, snad je to srozumitelné.
 Sylvie 


Re: Pro zajímavost.... takhle ANO 

(5.6.2008 22:34:55)
Štěpánko, ale matce se za porod dítěte poskytuje porodné, které pokryje zhruba čtvrtroku hospitalizace matky a dítěte v nemocnici
 štěpánka 
  • 

Re: Pro zajímavost.... takhle ANO 

(5.6.2008 22:44:43)
Jo, to je pravda. A co se prosím uděluje, když živitel rodiny proleží půl roku v nemocnici a doma má několik dětí a manželku na mateřské?
 Teraza Horáková 


Re: Pro zajímavost.... takhle ANO 

(5.6.2008 22:54:23)
Štěpánko, ale to je ta chyba, kterou jaksi neimplantoval minulý režim a připouštím, mnoho lidí dneska nemá peníze na to,

aby se připojistilo pro možnost onemocnění, pro pobyt v nemocnici a nebo na to prostě nemyslí.

Takže, bude-li v nemocnici, v případě, že to funguje a je živitelem rodiny, měla by to pokrýt pojišťovna (to taky ještě nefunguje moc rychle), nemocenské dávky, pak by žena měla mít příjem v podobě rodičovského příspěvku a nestačí-li to, existují dávky pro pomoc v hmotné nouzi. Všechny je nevyjmenuji. A tady nikdo netvrdil, že ten systém, který je, je super, skvělý, ani dobrý. Prostě je takový jaký je.
 štěpánka 
  • 

Re: Pro zajímavost.... takhle ANO 

(5.6.2008 23:03:31)
Už dlouho od státu žádné poplatky a dávky nemám. Ale z doslechu vím, že sociální síť je tak "pružná", že prostě není schopna zareagovat na okamžitou situaci a zkoumá se vždy příjem rodiny z období, kdy finanční krize ještě nebyla.
No a to mi právě vadí, že systém je nedomyšlený a než ho někdo domyslí, může na to někdo doplatit zdravím, životem, rozvodem, či co vím čím ještě. Co bránilo lidem, které si velmi dobře platíme z daní, aby se porozhlédli, jak to chodí jinde. Pokud možno v Evropě (nemyslím tím státy, které jsou na tom jako my). Takovéhle excedy a odezdikezdismy by pak snad nebyly.
 Teraza Horáková 


Re: Pro zajímavost.... takhle ANO 

(5.6.2008 23:10:07)
taky jsem o tom uvažovala, ale když jsem se zeptala právníka, tak se začal smát a prohlásil, že kdyby se okopírovaly některé zákony, holt by se měnila celá Sbírka a mentalita čechů je fakt velmi zajímavá v tom, že vždycky najdou skulinku v zákoně.....

Pak se mi to potvrdilo na jednom školení. Když v tomhle státě byla zrušená daň z obratu a zavedena daň z přidané hodnoty, jezdili se vedoucí úředníci z tuzemských finančáků a zákonodárci školit do světa. A protože to bylo po pár měsících, už měli nějaké zkušenosti, tudíž (to bylo v Anglii) se ptali velmi konkrétně.... Angličani daňové úniky, jaké proběhly tady vůbec neznali za ta léta, co tam VAT funguje, tudíž neporadili :-))) my jsme fakt asi divný národ.
 Sylvie 


Re: Pro zajímavost.... takhle ANO 

(5.6.2008 23:01:00)
Nemocenská, je-li nemocensky pojištěn. Krom toho určitě existují i komerční pojištění pro případ nemoci nebo pobytu v nemocnici.
 Teraza Horáková 


Re: Pro zajímavost.... takhle ANO 

(5.6.2008 23:03:47)
Sylvi, tam je čárka :-))))
 štěpánka 
  • 

Re: Pro zajímavost.... takhle ANO 

(5.6.2008 23:07:40)
Ježíš, Sylvie, vždyť je to do kolečka. To přece vím, ale jistě uznáš, že nemocenská Ti plat nenahradí, takže platit si ještě nemocnici může být problém. Komerční pojištění, které by haradilo plat je natolik finančně náročné, že pro normální rodinu s průměrným až podprůměrným příjmem je nezaplatitelné.
Končím, jdu spát, prostě se mi současný stav nelíbí, škoda, že pacienti nemůžou stávkovat..... (i když to se možnáí od náís právě chce, pak bychom nechodili k doktorům)
 Teraza Horáková 


Re: Pro zajímavost.... takhle ANO 

(5.6.2008 23:14:20)
štěpánko, ale Komerční pojištění nemá nahradit plat, ale pobyt v nemocnici. Náhradou platu je nemocenská..... ano, není to 100%-ní náhrada, holt nejsme zákonodárci, ale 60-72 % odstupňováno dle délky nemoci.
 štěpánka 
  • 

Re: Pro zajímavost.... takhle ANO 

(5.6.2008 23:17:15)
Jo, ale je tam taky nějaký strop, ne? Mě se tedy netýká, nemám tak prima příjmy, ale i tak je pro mě nemoc finanční ťafka. A představa, že ještě vypláznu několik tisícovek za pobyt v nemocnici, prostě nedomyšlené. Proč se to nepočítá do limitu? Taky nechápu.
 Monika, 2 děti 
  • 

Re: Pro zajímavost.... takhle ANO 

(6.6.2008 0:24:26)
Nesouhlasím s tím, že "Komerční pojištění, které by nahradilo plat, je natolik finančně náročné, že pro normální rodinu s průměrným až podprůměrným příjmem je nezaplatitelné." Záleží na tom, kolik chcete vyplácet a hlavně od kdy, tj. od kolikátého dne nemoci. Když jsem nastoupila na mateřskou, sjednali jsme manželovi pojištění denních dávek (přesný název toho pojištění si teď nevzpomenu). Je to nastavené tak, aby pojišťovna začala platit (resp. dorovnávat tu "státní" nemocenskou na částku sjednanou ve smlouvě) až po 30 dnech nemoci. A o to nám šlo - chřipka či angina domácnost nezruinuje. Ale dlouhodobější onemocnění či úraz - to už by problém byl... Myslím, že při takto stanovených podmínkách už je ta pojistka celkem "stravitelná".
 Teraza Horáková 


Re: Pro zajímavost.... takhle ANO 

(5.6.2008 22:41:52)
Štěpánko je..... ale já si taky myslím, že miminka by platit neměla....
 Vrani +3 


Re: Pro zajímavost.... takhle ANO 

(5.6.2008 19:44:51)
Renato myslela jsem příklad, kdy je matka sama hospitalizovaná. Stalo se mi to nedávno. Tři neočekávané hospitalizace za sebou a jak to zamávalo s rozpočtem.

Jinak píšeš, že matka v tísni nemusí být s dítětem, že je tam o něj postaráno. Ano to je, ale jde o to i jak.

 Renata 
  • 

Re: Pro zajímavost.... takhle ANO 

(6.6.2008 6:55:32)
Vrani, o kvalitu péče dětských oddělení se nepřu, pobyt dítěte s rodičem plně podporuju. Mluvila jsem o tísni, prostě máš výběr. Neznamená to, že když je dítě nemocné, bez tebe ho v nemocnici nepřijmou a neošetří, to jsem tím myslela. Já osobně, sama v tísni a dítě vážně nemocné, bych prostě systém využila tak, jak je.
 10.5Libik12 


Re: Pro zajímavost.... takhle ANO 

(5.6.2008 19:46:39)
Renato, ty vycházíš z předpokladu, že nám někdo dal ty pěkné poplatky náhradou za léčbu hrazenou z veřejného pojištění. To přece není pravda , solidární veřejné pojištění ve střední Evropě tohoto věku nepokládám za takovou novinku.

Jsou systémy s diferencovaným zdravotním pojištěním, to je spravedlivé, demokratické a člověk si sám /v plném zdraví/ může myslet na zadní kolečka.

Tohleto vybírání peněz od marodů s poukazem na potřebu regulovat báby v čekárně je takový paskvil, že to mojí oblíbenou a dosud vždy volenou ods hází pod 20%, zaslouženě:)
 Líza 


Re: Pro zajímavost.... takhle ANO 

(5.6.2008 19:54:25)
Libiku, najdi si někde výsledky analýz dopadu zavedení poplatků, možná ti vyschne slina.

Diferencované pojištění má být, pokud vím, krok číslo dvě - různé pojistné plány, garantován by byl ten základní, standardní, a za příplatek by sis mohla vybírat ty věci navíc.
 Renata 
  • 

Re: Pro zajímavost.... takhle ANO 

(6.6.2008 13:10:58)
Libiku, já nevycházím "z předpokladu, že nám ty nádherné poplatky někdo dal náhradou za péči z veřejného zdravotního pojištění".
Jak už tu někde uvedla Líza, je regulace jen snahou zamezit plýtvání (třeba léků) a zbytečnému nadužívání (třeba návštěvě několika stejných specialistů s jedním problémem), slouží jen k tomu, aby si člověk dobře rozvážil, zda skutečně bude péči z veřejného pojištění čerpat.
O plné ceně výkonů mluvím proto, abychom si ji uvědomili a také aby bylo jasné, že ohnivě diskutujeme o částkách v deseti- či stokorunách, zatímco skutečná solidarita s nemocným, tedy úhrada mnohatisícových nákladů léčebných, stále funguje stejně jako před těmi regulačními poplatky.

Navíc zdravotnická zařízení u poplatků za hospitalizaci přistupují k individuálním splátkovým kalendářům, myslím, že i sociálně slabý občan je schopen splácet měsíčně několik stokorun. Že to není stejné jako zadarmo, je jasné.
 štěpánka 
  • 

Re: Pro zajímavost.... takhle ANO 

(5.6.2008 19:14:40)
Tak za komančů se za recept platila 1 kč a Ž Á D N Ý doplatek. 30x se plat nikomu nezvýšil, mě tedy od dob komančů 10x, to je pravda. Bohužel třeba cena bydlení, jídla, apod, stoupla více a mnohem více než 10x.
Nevolám po návratu bývalého systému, to ani omylem. jenom si pamatuju, jak jsem považovala za nehoráznou lež a komunistickou propagandu, že v USA (NSR, Francii, Kanadě,....) někomu neposkytli zdravotní péči, protože neměl na pojištění ani na doktora. A nerada bych se dožila toho, aby to i zde byla realita.
 Teraza Horáková 


Re: Pro zajímavost.... takhle ANO 

(5.6.2008 19:16:55)
Štěpánko, teď nedávno v nějakých novinách bylo srovnání mezd a cen - myslím, že v babiččině Blesku - zase klesly ceny elektroniky, automobilů atd. atd.... no takovýho toho, co fakt mít nemusíš :-)))

 Líza 


Re: Pro zajímavost.... takhle ANO 

(5.6.2008 19:21:51)
Ano, ale nic takového tady nehrozí. I kdybys vůbec neplatila zdravotní pojištění pojišťovně, u které jsi registrovaná, zdravotní péči stejně musíš dostat. Tak proč ty vlny?
 štěpánka 
  • 

Re: Pro zajímavost.... takhle ANO 

(5.6.2008 19:41:48)
Lízo,
ano, máš pravdu, zatím.......
 Insula 


Re: Pro zajímavost.... takhle ANO 

(5.6.2008 21:13:13)
Já nejsem vcelku proti poplatkům, ale jsem pro spravedlivé poplatky a pokud to takto funguje v SRN, tak je to určitě spravedlivé. Každý platí podle svých příjmů. Ona jednotná platba spravedlivá není, i když to tak může vypadat. Ale pro toho, kdo má příjem 8.000,- a kdo má 100.000,-, to rozdíl je.
 .. 


Re: Pro zajímavost.... takhle ANO 

(5.6.2008 21:20:16)
Insulo,
s tím nemůžu souhlasit, připadá mi to stejné jako milionářská daň. Proč bych měla platit za stejnou službu, kterou mi lékař nebo zařízení poskytne, více než jiný člověk přijímající tu samou službu jen proto, že jsem schopna vydělat více peněz?

Samosebou nevím jak je to v SRN s pojištěním, tam je jasný, že člověk s větším příjmem odvádí více a tím je podle mého dostatečně solidární s nízkopříjmovými skupinami lidí. Poplatky podle mého ají zůstat stejné pro chudé i bohaté, na úrovni únostnosti pro ty chudší.

Vidím to u sebe, přiznávám na daních vyskoý příjem, nikde si nic nestahuju na nulu a kvůli tomu taky platim nekřeTanský zálohy na pojistném, proto by mě naštvalo, kdybych měla u dr. platit třeba 100 Kč za výtěr krku a někdo jiný jenom 20Kč.
 Teraza Horáková 


Re: Pro zajímavost.... takhle ANO 

(5.6.2008 21:26:46)
cigareto, já jsem zaměstnanec a ještě k tomu OSVČ .... takže hradím vesele 2 x. Ne, nedostávám lepší péči, jsem smířená s určitou dávkou solidarity, tzn. ano, mám vyšší příjem, moje daňové zatížení je vyšší, totéž platby sociálního a zdravotního.
Ale má zdravotní péče je stejná jako u všech ostatních, a důchod budu mít taky z maximálního vyměřováku jako všichni ostatní. Takže proč bych měla ještě platit víc u lékaře? To už mi připadá jako "tak jo, makej, ať to okolí nemá tak složitý". Promiňte, zní to asi blbě, ale tak už to fakt cítím. To mi připadá, jako bych přišla do obchodu a zdražili mi potraviny o pár %, protože víc vydělávám.
 .. 


Re: Pro zajímavost.... takhle ANO 

(5.6.2008 21:29:07)
Terezo moje řečR^
 Insula 


Re: Pro zajímavost.... takhle ANO 

(5.6.2008 21:28:42)
Ale jsou třeba důchodci, kteří si celý život platili ZP a teď už pracovat nemohou a nemocní jsou víc než mladí, vydělávající??? A co samoživitelky?? Postižení??? Ti pracovat nemohou nebo práci seženou jen velmi těžko. A bylo by těch skupin určitě víc. Kde je pro ně spravedlnost???
 .. 


Re: Pro zajímavost.... takhle ANO 

(5.6.2008 21:33:11)
potom bych udělala kategorii 1) důchodci
2) postižení
atd....
a těmto jasně prokazatelným skupinám, kteří nemohou pracovat, teď mě nechytejte za slovo, nevím, jak by se to ošetřilo, ale hypoteticky by to šlo a prostě bych jim určila nějakou sumu popř. hranici, na co by dosáhli v rámci svých možností.

 .. 


Re: Pro zajímavost.... takhle ANO 

(5.6.2008 21:34:34)
ale být bita v rámci aktivně pracujících a vydělávajících za své vyšší ohodnocení je více než nespravedlivé.
 Insula 


Re: Pro zajímavost.... takhle ANO 

(5.6.2008 21:43:24)
Ale tak to není. Platit musí všichni stejně. Už jsem to někde tady psala jako přklad. Můj otec, invalidní důchodce, příjem 10500, 15-ti letou (naštestí chronicky zdravou :-)) dceru ve vl. péči. On celý život těžce pracoval (horník na uranu, slévač). Teď těžký infarkt (má by-pass), cukrovka, vysoký tlak, ucpávající se cévy (má už i umělou tepnu). Bere spoustu léků. Nedávno si byl "nafasovat" nové a jen na poplatcích zaplatil přes 200 a k tomu 1500 jako doplatek za léky. Snad chápeš, že to je pro něj celkem rána. Navíc prostě nemá žádné úspory. Z takového důchodu žije od "výplaty k výplatě".
 Teraza Horáková 


Re: Pro zajímavost.... takhle ANO 

(5.6.2008 21:49:51)
Ano, to úplně chápu. Jak jsem psala, moje babička (jedna tedy určitě) nežije jinak. Moji rodiče tak žili celý život, možná proto mi to nepřipadá divné. Od výplaty k výplatě. My nejsme po žádných takových velkých operacích a taky se řádně prohneme v lékárně, léky na alergie jsou drahé. To je doplatek za léky a ty hradíme, máme-li problém, všichni stejné.


Bavíme se o poplatcích u lékařů
a bude spravedlivější, když Ty, protože můžeš, budeš platit u doktora místo 30-ti Kč 60,--? Pomůže to? Možná s těmi 200 Kč. Ale jak jsem psala, poplatek za položku receptu mi připadá nefér, lékarny jsou podnikatelé. (ano vím, že je to systémově ošetřené)
 Insula 


Re: Pro zajímavost.... takhle ANO 

(5.6.2008 21:55:29)
Terezo, mě by to nevadilo. Jsem solidární.
 Teraza Horáková 


Re: Pro zajímavost.... takhle ANO 

(5.6.2008 21:58:29)
Insulo, to já taky, občas ale docela nechtěně :-)))
 Insula 


Re: Pro zajímavost.... takhle ANO 

(5.6.2008 22:05:42)
:-D
 Teraza Horáková 


Re: Pro zajímavost.... takhle ANO 

(5.6.2008 21:35:06)
Insulo, souhlas, tohle by mělo být ošetřeno,, zatím je pouze limitem. Prosím Tě, mám 2 babičky, oběma je kolem 80-ti... nejsou zdravé a nemají enormní důchody.
Znám taky pár svobodných maminek...
 Insula 


Re: Pro zajímavost.... takhle ANO 

(5.6.2008 21:53:33)
Já sice prarodiče nemám, ale manžel ano a oba. Také kolem 80 a vidím, jak jim zdravíčko "přestává sloužit", no spíš už neslouží. Navíc děda je letitý diabetik (už nemá oba malíčky a teď asi přijde i o palec na noze :-(). A umím si představit, že i já jednou budu stará. A léky a poplatky to je fakt síla. Navíc mě štve, že se nejdřív mluvilo o 30 Kč za recept a nakonec z toho vylezlo za položku na receptu a to je sakra rozdíl. :-(
Nebo se mi může stát, že budu nezaměstnaná a manžel třeba taky a máme dvě malé děti. Doba je prostě nejistá.
Jinak "neoroduju" za sebe. My se nějak "protlučeme". Jsme mladí, celkem zdraví a můžeme pracovat, ale co ti ostatní. A že jich je menšina??? No a co? Ale nejvíc potřebují doktora právě ti, kteří nemají takové příjmy a pracovat třeba nemohou (jak jsem je výše jmenovala). :-(
 Teraza Horáková 


Re: Pro zajímavost.... takhle ANO 

(5.6.2008 21:56:58)
Insulo, ale poplatky - a už to píši poněkolikáté - za položku na receptu odmítám. Pravda, tvrdí, že odpadlo plýtvání léky (dnes sem psalo pár zdravotníků), podle mne je lékárna podnikatel, ale údajně jim to strhávají.

My tu řešíme, jestli 30,-- Kč za ošetření pro všechny příjmové skupiny je fér nebo ne.
Já to beru stylem, co jako ještě by chtěli, když makám jako vůl, Libik hájí nevím co (asi sociálně slabší, ale s tímhle osobně problém nemám).
 Insula 


Re: Pro zajímavost.... takhle ANO 

(5.6.2008 21:59:30)
Jo Terezo, já vím. To jsem jen napsala proto, že mě to taky štve.
 Teraza Horáková 


Re: Pro zajímavost.... takhle ANO 

(5.6.2008 22:04:57)
Insulo, mně štve kde co a možná taky proto reaguju tak neurvale, já to prostě denně vidím, "nemocný" alkoholiky, rádoby sociální případy, co se oháněj malýma dětma (a pak zjistím, že je dětem 21 a 23 a ani jedno nechce dělat), člověka co "hledá" práci a když mu ji dáš, přijde 2 x, pak zase ženskou, co je s dětma sama, který když přidáme 2000 sežerou 700 daně a dalších 700 připlatíme my. Takže možná odsud pochází moje zaujatost a nesmiřitelnost.

A vím, že jsou lidi, kteří pomoc potřebují, jenomže ti si ji zpravidla neumějí vyřvat.

Takže pardon, pokud cokoliv znělo blbě.
 Insula 


Re: Pro zajímavost.... takhle ANO 

(5.6.2008 22:07:34)
Neberu to osobně. ;) Prostě jen diskutujeme. R^
 Insula 


Re: Pro zajímavost.... takhle ANO 

(5.6.2008 22:13:53)
Ještě mě napadlo, ten limit 5.000,-, jestli je to málo nebo moc? Takhle to nevypadá jako moc (i když my zrovna nemáme momentálně nijak velké příjmy a pro mě je hodně i 1.000 :-)), ale když to spočítám na celou rodinu, tak pro nás je to vlastně 20.000 a to už pálka. Navíc se do toho všechno nepočítá. ;((
 neregistrovaná 
  • 

Re: Pro zajímavost.... takhle ANO 

(5.6.2008 15:09:58)
Hm, taky by mne zajímalo, kam jdou poplatky, které zaplatíme panu doktorovi hezky na ruku v ordinaci. Zvláště pak u mého obvodního lékaře, na kterého mám spadeno, neb je to vůl. No zatím jsem ho ještě zpoplatněně nemusela poctít návštěvou, stačí, že skřípu zubama, že na mne bere kapitační platbu, ač mne viděl naposledy někdy před rokem. A pokud se někdo logicky zeptá, proč obvoďáka nezměním... moc velký výběr v okolí není a paní doktorka opodál mi řekla, že nebude panu doktorovi přetahovat pacienty. No co, aspoň ze mne nebude naduživatel zdravotní péče.
Pokud by byly určité léky typu Paralen, acylpirin.. vyňaty z těch, které hradí pojišťovna, vůbec bych se žádných Listin nedovolávala, pokud by se samozřejmě zrušila nesmyslná platba za položku. Dobře si pamatuji, že i za komančů se platilo, celých 5 korun za recept. Ano, dejme tomu 10,- Kč za recept, budiž. Ale 30,- za položku je podle mne nehoráznost.
 Líza 


Re: Pro zajímavost.... takhle ANO 

(5.6.2008 15:14:07)
Počkej, neregistrovaná, bylo-li to skutečně za totáče 5 korun, tak kde máš tu hranici mezi přijatelností a nehorázností? Průměrný platy vzrostly od konce totáče cca sedminásobně nebo víc. Ale poplatek se může pouze zdvojnásobit?
Jak to, že deset korun je přijatelné a třicet nehoráznost?
Kdo si nemůže dovolit třicet?
(Věština mých pacientů je na tom sociálně poměrně bledě, přesto poplatky jsou schopni platit.)
 neregistrovaná 
  • 

Re: Pro zajímavost.... takhle ANO 

(5.6.2008 15:17:01)
Třicet dáš u lékaře, což za totáče nebylo :-))) Já nevím, nechci se hádat, ale fakt mi přijde platba za položku za receptu nadbytečná. Postrádá smysl regulace, recept ti může napsat jen doktor a tomu zaplatíš.
 Líza 


Re: Pro zajímavost.... takhle ANO 

(5.6.2008 15:21:16)
Ne, fakt nepostrádá smysl. Jsem doktor a ty recepty píšu a nikdy dřív se pacienti netrápili nad tím, kolik maj doma krabiček léku, pro jistotu mi napište ještě tohle a támhleto už mi taky asi dochází.
Od tý doby, co jsou poplatky za položku na receptu, lidi choděj a maj přehled o tom, kolik jakých léků jim doma zbývá. Předepisuju jim jen to, co skutečně potřebujou, ne pro strejčka příhodu, protože vlastně zapomněli kouknout, jestli maj doma v nočním stolku půl krabičku nebo dvě krabičky navíc.

A dál je tu ta věc s tím paralenem, kterou nevím kolikrát musím říct, abys ji pochopila - bez poplatku za položku by si dál statisíce lidí dávaly předepisovat brufen, paralen a nasivin na recept.
 neregistrovaná 
  • 

Re: Pro zajímavost.... takhle ANO 

(5.6.2008 15:31:40)
Již jednou to tu zaznělo, i já to psala, jenom opakuji. Vyjmout tato léčiva z plně hrazených pojišťovnou.
 Insula 


Re: Pro zajímavost.... takhle ANO 

(5.6.2008 22:03:42)
Lízo, a proč jako lékař prostě neřekneš pacientům (myslím teď dříve, teď už to zřejmě odpadlo), že jim Paralen (a další tebou jmenované) prostě nenapíšeš. Ať si je koupí. Mě to tak moje lékařka řekla vždycky (já to teda ani nevyžadovala a ani se za to na ní nezlobila, přišlo mi to normální). Napsala mi jen to, co mi bez receptu nedají a pak mi řekla, co si mám koupit a bylo to. I když chápu, že dohadovat se s "nepříjemným" pacientem asi není jednoduché. Ale když řekneš nenapíšu, tak co může dělat?
 1.3Magráta13 


Re: Pro zajímavost.... takhle ANO 

(9.6.2008 10:07:53)
Jo, Lízo, to je přesný. Naprosto souhlasím.
Mě umřel před 2 měsíci dědeček. Bral spoustu léků na tlak, cévy, srdce apod. Těch zásob, co babička nashromáždila doma. Pak ještě nadávala, proč by to vracela do lékárny, když jí za to nikdo nic nedá. Chtěla to házet do popelnice. naštěstí jsme jí to rozmluvili a vrátili do lékárny.
Možná jsem jí mohla poradit, ať to střelí nějakýmu feťákovi. Ten by z toho měl radost.
 Insula 


Re: Pro zajímavost.... takhle ANO 

(5.6.2008 21:58:17)
Lízo, ale co jim zbývá??? Mají se nechat posléze tahat po exekutorech?? To by je vyšlo dráž. Mrkni se, co jsem napsala o odstaveček výše (o svém otci atd.).
 arsiela, 


Re: Pro zajímavost.... 

(5.6.2008 14:44:32)
Přesně tohle jsem myslela,pokud by to bylo tady takhle.Neřeknu ani popel.Asi se budu stěhovat.
Ono za chvílu stejně většina dobrých lékařů a sestre zdrhne,tak nic jiného nezbyde,než zdrhnout taky.
 ajka 
  • 

Re: Pro zajímavost.... 

(5.6.2008 14:59:16)
No vidíte a přesto v Německu se zvedla obrovská vlna prostestů po zavedení těchto "regulačních" opatření..např. argumentují tím, že když člověk jde k lékaři vždy po 3 měsících, tak vlastně platí 4x za rok (nestihne-li přesně na den ty 3 měsíce) a stejně tak člověk, který tam pak chodí zbytečně častěji platí stejně tak...jak k tomu ten, kdo tam chodí méně přijde..jojo lidem se prostě nelíbí nic...stejně tak si představuji, jak lidé by unás "nadávali" žemusí platit nějakou částku za "obvazový a jiný materiál"...a ty limity jsou tam uvedeny....myslím, že těch 5000 kč u nás, bude už po půl roce též pro dost lidí aktuálních tj. přestanou platit a např. v lékárně, co vím, stačí dosté potvrzení o tzv. hmotné nouzi a člověk neplatí též. Mně osobně vadí pouze poplatky v nemocnici pro děti, hlavně novorozence, jinak se mi ta opatření zdají prospěšná..když jsem nyní byla u obvodní lékařky, tak čekárna prázdná..jinak vždy tak min. 10 důchodců .....a to i odpoledne :(
 arsiela, 


Re: Pro zajímavost.... 

(5.6.2008 15:03:58)
Ajko,myslíš,že je tu tolik lidí,co na ten strop dosáhnou?Pochybuju,vždyť se tam započítává jen něco.Navíc pobyt ve špitále a některé další poplatky budeš platit i po tom.Pobyt se tam totiž nezapočítává.
 ajka 
  • 

co se vlastně započítává do 5000 limitu 

(5.6.2008 21:06:10)
No mně se zdá, že pokud tedy na ten limit 5000 nedosáhnu, tak ty moje výdaje ne lékařskou péči nejsou až tak hrozné....poplatek za nemocnici se nepočítá, to mi přijde logické....je v tom jídlo, povlečení, určité služby (jen u novorozenců se mi to zdá zvláštní) ale poplatek za lékaře se počítá tj. těch 30 Kč, počítá se i poplatek za léky plus doplatek http://www.ordinace.cz/clanek/navod-na-pouziti-ceskeho-zdravotnictvi-v-roce-iii-nebojte-se-poplatku/ takže jestliže tedy opravdu chodím tak často nebo i moje dítě, tak buďjsem chronicky nemocná a neplatím, nebo opravdu nemám a jsem v hmotné nouzi a neplatím a nebo se.. tedy vejdu do 5000 Kč a platím...5000 za rok se mi nezdá až tak moc..u.samozřejmě neberu věci, které si platí lidé úplně sami...ale nyní se bavíme o těch 5000 kč
 Teraza Horáková 


Re: co se vlastně započítává do 5000 limitu 

(5.6.2008 21:08:15)
hlavně, pokud se nepletu, pod tlakem se vyjednává osvobození malých dětí a hlavně novorozenců... hurááá
 arsiela, 


Re: co se vlastně započítává do 5000 limitu 

(6.6.2008 7:03:28)
ajko ale v tom poplatku co si platíš za pobyt ve špitále není platba za jídlo za povlečení,prostě za nic.To je daň za to,že jsi nemocná.Pleteš si to.Jídlo,povlečení atd. ti ještě stále platí pojišťovna.Nikdo to ze zákona nevyjmul.
A to je to co mě nebetyčně točí.Pokud by bylo jasně dáno,platíte 100kč denně na jídlo a na povlečení - máte nárok na 3x jídlo podle vaší diety,dítě na 5x jídlo podle věku,stavu ...tak to je jasné a nepřijde mi na tom lautr nic divného.Ale zatím to tak vůbec není a hned tak nebude.Takže z toho poplatku si může kliudně špitál platit cokoli.Třeba nový barák pro vedení.
A ještě jak tu někdo psal o komerčním pojištění - chroniky a těžce nemocné děti nikdo nepojistí na pobyt ve špitále,pokud jsou nemocní v době uzavření pojistky.Stěží se sežene úrazovka.
 alžbjeta 


Re: Pro zajímavost.... 

(6.6.2008 19:48:53)
"Určení ochranné hranice poplatků pevně stanovenou výší 5.000 Kč je sociálně nespravedlivé. Pro toho, který má roční příjem 500.000 Kč, je to jedno procento z příjmu. Ten, kdo má ale příjem jen 100.000 Kč, je to už 5% a platí tedy pětkrát více."

jeminkote, a co třeba ceny potravin? neni to taky sociálně nespravedlivé. co aby se třeba cena chleba odvozovala individuálně podle výše ročního příjmu?
 alžbjeta 


Re: Pro zajímavost.... 

(6.6.2008 19:49:56)
"Určení ochranné hranice poplatků pevně stanovenou výší 5.000 Kč je sociálně nespravedlivé. Pro toho, který má roční příjem 500.000 Kč, je to jedno procento z příjmu. Ten, kdo má ale příjem jen 100.000 Kč, je to už 5% a platí tedy pětkrát více."

jeminkote, a co třeba ceny potravin? neni to taky sociálně nespravedlivé? co aby se třeba cena chleba odvozovala individuálně podle výše ročního příjmu?
 Renata 
  • 

Solidarita systému 

(5.6.2008 17:58:32)
Žlababo, další pěkný článek. Chápu, že úděl zejména dlouhodobě nemocného dítěte, ale i rodiče toužícího poskytnout mu maximální péči v zájmu jeho nejvyšší možné míry úzdravy je opravdu nelehký. Bohužel, něčí úděl je nelehký v rovině zdravotní, něčí v rovině finanční, citové, pracovní...
Je jasné, že poplatky ve zdravotnictví nutí lidi reálně vytáhnout peníze a nikoliv virtuálně v rámci pojištění, ale skutečně hradit pomyslnou část nákladů. Matka samoživitelka jistě počítá, ale 120Kč za den jsou přibližné skutečné náklady na existenci i doma, nejen v nemocnici. Musíme si uvědomit, že regulační poplatek 60Kč v nemocnici či léčebně se skutečným nákladům léčby jen zdaleka směje. Náš systém stále zůstává solidární, za péči třeba kolem porodu neplatíme v nemocnici 20tis. za matku a třeba 10tis. za dítě, ale regulační poplatek. A to není řeč o operaci či nákladné péči o dítě po těžším či předčasném porodu.

Nesouhlasím ani s tím, že dítě matky, která raději koupí krabičku cigaret, má díky nám (solidární společnosti( ztížen přístup ke zdravotní péči. Ten má ztížen díky svojí matce, za kterou sice nemůže, ale nemůžeme za ni ani my. Pokud matka uvádí, že neměla 90Kč na pohotovost a proto tam nejela, potom vím, že dřív se argumentovalo tím, že nejela, protože neměla odvoz (třeba ze vsi), nebylo výjimkou, že se dožadovala převozu sanitou, protože jak se domů dostat?
Úděl rodiny pečující o nemocného není lehký, ale určitou nelehkost je asi nutné přijmout a popasovat se s ní. Podle mě je solidarita společnosti stále velmi vysoká, narozdíl od mnoha jiných (i evropských) zemí. Skutečné náklady na zdravotní péči jsou xnásobné...
 Zuzana + kluk04 + holka06 


Re: Solidarita systému 

(5.6.2008 18:54:37)
Renato,

tak tedy trochu z jiného soudku.

Jsem na mateřské a mám zároveň slušné příjmy z podnikání. Na konci loňského roku jsem předala účetní daně, aby je zpracovala jako obvykle. Účetní sečetla příjmy, odečetla nějaké ty výdaje.
Jaký byl můj údiv, když mi vyšly nulové příjmy a finanční úřad mi najednou vracel 12 tisíc!!!!
Měla jsem zvláštní pocit.

Většina čtenářek rodiny.cz si bude teď ťukat na čelo, ale myslím si, že mé daně jsou nízké. A stejně tak příspěvek na zdravotní pojištění. Zdá se mi, že stát plýtvá hlavně tím, že nevybírá daně a pojištění. Třeba ode mě :-D

Preferuji vyšší pojištění a chci být solidární s matkou, která nemá 90,- Kč na to, aby jela s dítětem na pohotovost. Chci mít prostě pocit, že žiju v civilizované zemi. Chápeš?
 Renata 
  • 

Re: Solidarita systému 

(5.6.2008 19:11:28)
Ne, tohle úplně nechápu. Tedy, rozumím tomu, co se týče třeba déletrvajícího pobytu v nemocnici či léčebně. Jak bys ošetřila situaci, kdy žena nejde proto, že jí nikdo neuhradil taxi (sanitu...)? Dřív to vážně nebyl vzácný argument, dokonce u lidí, kteří měli auto před domem. Ovšem už oba pili...

A myslím, že matka skutečně v hmotné nouzi má nárok na zproštění všech poplatků, pokud o něj na úřadě požádá. Chápu zdejší reakce směrem k německému systému, tedy hradit v rámci regulace jen do výše určitého procenta příjmu a děti nikoliv. Ale systém všechno pro všechny zadarmo prostě nefunguje, i kdyby efekt výběru daní byl 100% a daně byly 2/3 příjmu. Jen by stouply náklady a v systému by se začalo točit víc prostředků...
 10.5Libik12 


Re: Solidarita systému 

(5.6.2008 19:28:21)
Počkej, rozdíl příjmů a výdajů je tvůj zisk, pokud jsi nepořizovala technologie či jiné odpisované věci, musela jsi za předpokladu poctivého účtování daně platit. (pokud jsi z toho měla nějaký příjem)

Já nevím, jestli náhodou neprovokuješ.

Daňová zátěž + odvody zákonného pojištění jsou v této zemi mimořádně vysoké. Problém je v tom, jak se s nimi hospodaří.
 Sylvie 


Re: Solidarita systému 

(5.6.2008 19:51:29)
Libiku, když píše, že jí po odečtení nákladů vyšly "nulové příjmy", tak mne napadají jenom tři možnosti:
- dřívější investice nebo ztráta, která se postupně odepisuje
- příjmy pobírané "bez dokladu", takže v rodinné kase se projeví, ale v účetnictví ne
- výdajové doklady sesbírané po známých, aby se nafoukly výdaje

Ale jinak tedy nulová daň loni byla tuším do 60 tis ročně daňového základu (při uplatnění pouze nezdanitelné částky na osobu), což je nějakých 5 tis měsíčně, takže to mi nepřijde jako nějaký enormně velký příjem Těch vrácených dvanáct táců bude daňový bonus na Filipa a Mandy, předpokládám.
 10.5Libik12 


Re: Solidarita systému 

(5.6.2008 19:54:25)
Sylvie ahoj, mám dobře ten maximální vyměřovací základ pro zdravotní? (nejsem si jista cifrou)
 Sylvie 


Re: Solidarita systému 

(5.6.2008 19:55:42)
Libiku, to fakt netuším, v naší firmě takhle vysoké příjmy nikdo nemá, takže v oku to nemám a hledat se mi nechce :o)
 Teraza Horáková 


Re: Solidarita systému 

(5.6.2008 20:14:20)
Sylvi, dopočítala jsem se podobných čísel.... možná ale je paní instalatérka :-)) a uplatňuje výdaje % a odečetla si doplatky sociálního a zdravotního minulých let a pak mohla mít docela slušný prvotní příjem.

Max. VZ pro pojistné 2008 je 1 milion :-))
 Teraza Horáková 


Re: Solidarita systému 

(5.6.2008 20:21:11)
a zcela mimochodem, zvažuje se zvýšení z 50% na 100% :-))) ale to jsou návrhy
 Teraza Horáková 


Re: Solidarita systému 

(5.6.2008 20:27:42)
promiň, to je nepřesné
šlo o sociálku a oněch 50 %

Vysoké zisky - maximální vyměřovací základ
V roce 2008 se zvýšil maximální vyměřovací základ pro výpočet sociálního pojištění. Znamená to, že se podstatně zvýší zálohy i doplatky pro ty, kdo dosahují vyšších zisků. Máme-li podnikání jako hlavní činnost, budeme mít v roce 2008 strop pro sociální pojištění až u zisku 2 069 760 Kč za rok (za rok 2007 je strop u zisku 972 000 Kč).



U zdravotního pojištění se pro OSVČ maximální vyměřovací základ nemění

Pro rok 2008 zůstává nicméně beze změn ustanovení zákona číslo 592/1992 Sbírky o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění ve znění jeho pozdějších novelizací, § 3a, o maximálním vyměřovacím základu pro osoby samostatně výdělečně činné, který nadále činí 486.000 korun ročně.

 Teraza Horáková 


Re: Solidarita systému 

(5.6.2008 20:28:13)
promiň, to je nepřesné
šlo o sociálku a oněch 50 %

Vysoké zisky - maximální vyměřovací základ
V roce 2008 se zvýšil maximální vyměřovací základ pro výpočet sociálního pojištění. Znamená to, že se podstatně zvýší zálohy i doplatky pro ty, kdo dosahují vyšších zisků. Máme-li podnikání jako hlavní činnost, budeme mít v roce 2008 strop pro sociální pojištění až u zisku 2 069 760 Kč za rok (za rok 2007 je strop u zisku 972 000 Kč).



U zdravotního pojištění se pro OSVČ maximální vyměřovací základ nemění

Pro rok 2008 zůstává nicméně beze změn ustanovení zákona číslo 592/1992 Sbírky o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění ve znění jeho pozdějších novelizací, § 3a, o maximálním vyměřovacím základu pro osoby samostatně výdělečně činné, který nadále činí 486.000 korun ročně.

 Teraza Horáková 


Re: Solidarita systému 

(5.6.2008 20:30:00)
a zdravotní následně taky.... já jsem to hledala v ASPI A nenašla, tak jsem to vygooglila :-))

S účinností od 1.ledna 2008 dochází k citelnému zvýšení maximálního vyměřovacího základu OSVČ pro účely plateb zdravotního pojištění z původních do konce roku 2007 platných 486 000 korun na 1034 880 korun. více
 Teraza Horáková 


Re: Solidarita systému 

(5.6.2008 20:43:07)
a tady je to rozkomentovaný i s těmi zaměstnanci- a už to tu nebudu zatěžovat odp(b)ornými problémy

http://www.stormware.cz/podpora/LegServis/Problemy_s_maximalnim_pojistnym.aspx
 10.5Libik12 


Re: Solidarita systému 

(5.6.2008 20:54:37)
Terezo, nikoliv.

Maximální vyměřovací základ pro zdravotní pojištění je zcela nově zaveden reformou. Znamená to, že lidé od určitého příjmu již neodvádí solidárně stejné procento příjmů, ale procento z maximálního vyměřovacího základu.
V branži, kde já teda dělám poskoka, je 1 mega ročně zcela zanedbatelný příjem.

U sociálního byl vždycky maximální vyměřovací základ, ale tam svou logiku má, protože všechny dávky mají své stropy, důchod, mateřská, nemocenská i podpora v nezaměstnanosti. Takže ten, kdo by rval do systému vysoká procenta by stejně potom v nezaměstnanosti bral nanejvýš 10,5 tis -příklad, nevím přesně)

U zdravotního pojištění to opodstatnění nemá, protože se z něj hradí léčení, které může být závratně drahé u každého.

Takže máme pěkné regulační poplatky a odvádíme solidárně stejně:) ovšem pouze do příjmu 83-84 tis. měsíčně, jak mi upřesnila kalkulačka na Financích.
To je bejkárna, ne?

Lízo, tady jsou ty zdroje kvalitní léčby, možná by šlo i lépe hospodařit, třeba be VZP u nás jistě (tam jsou blbý jak štoudve a ještě si tam k tomu svítí):)
 10.5Libik12 


Re: Solidarita systému 

(5.6.2008 20:56:41)
Ještě bych zopakovala, že já bych nikdy nevolila levicovou stranu, nesnáším ovšem, když se vládní garnitura topí v polopravdách a účelových zjednodušujících vysvětleních, které dělají z voliče blbce.
 Teraza Horáková 


Re: Solidarita systému 

(5.6.2008 21:01:06)
Libi, no jo, jenomže my asi debatujeme o dvou různých věcech, já jsem totiž právě přes ty podnikatele..... a tam byl MZV co já pamatuji..... kdežto ty píšeš o zaměstnancích... .už mám jasno.
 Teraza Horáková 


Re: Solidarita systému 

(5.6.2008 21:04:20)
a p.s. v branžích, v jakých se pohybuji já, je milion korun ročně zisku opravdu kauf století..... možná proto jiný úhel pohledu...... navíc mně hrozně rozčiluje být zaměstnavatelem a vysvětlovat zaměstnancům (dneska už to programy tisknou na pásky:-)), že 30000 btto, pro ně znamená přibližně 23000 netto a 40.500 firemních nákladů. no nic, o tom ta debata nebyla.
 10.5Libik12 


Re: Solidarita systému 

(5.6.2008 21:14:15)
No ona je otázka, kdo z OSVČ podniká formou fyzické osoby pokud má nadlimitní příjmy, to by musel být magor, aby si nezařídil s.r.o., kde je potom finální zisk zdaněn pouze speciální daní, odvodů prost zcela, že,
Ale podstatou sdělení je, že na jedný straně chodí babka (důchodci mě točej víc než mimina, protože jsou bez budoucnosti a možnosti si vydělat) cukrovkářka se šedým zákalem a artrozou ze svého důchodu vyměřeného v roce 1992 (ovšemže valorizovaného) solit po doktorech a lékárnách, zatímco můj ředitel mě buzeruje zcela bezostyšně:) a odvádí pouze z 1/3 svého platu. Prej se tomu říká solidarita.
 Teraza Horáková 


Re: Solidarita systému 

(5.6.2008 21:21:32)
Libi, abys mne neobvinila z nějaký nabubřelosti nebo necitlivosti, většina lidí z mé rodiny se živí rukama, mám rodiče, sourozence, babičky atd... ale i přátele a kamarády.

Otázka je, jestli Tvůj ředitel bude ředitelem ještě za rok, jestli (čistě náhodou nepracuje víc než 8 hodin denně) a neskončí na psychiatrii nebo kardiologii....... jasně, riziko povolání, ale myslím, že to i je důležité ve Tvých propočtech a úvahách zohlednit. Ano, je placen za práci, ale většina manažerů, který znám, nemá narozdíl od běžných profesí moc času na soukromý život. A nemívají "padla" a čistá hlava. Já je nehájím, jen se domnívám, že ten jejich plat je odměnou i za tyhle rizika. Možná znáš jiné, já fakt ne.... netuším, v jakých oborech se pohybuješ.

Co se týče milionu zisku a s.r.o...... v s.r.o., jak zcela jistě víš, daníš 2 x, navíc to s sebou nese spoustu nepříjemných povinností, včetně toho, že jednatel není pojištěn, ale ze zákona je pojištěncem. FO sice odvede daně, SZ a ZP, ale pak má pokoj...... takže tak jednoznačně bych to se založením s.r.o. neviděla.
 10.5Libik12 


Re: Solidarita systému 

(5.6.2008 21:26:36)
ježíšmarjá, já mu nezávidím plat, já jenom říkám, že z mého platu plyne určité procento do solidárního zdravotního pojištění a z jeho platu je toto procento nižší.
Vzhledem k tomu, že kóma může trvat i několik let, jsme oba připraveni čerpat poměrně drahou léčbu a jeden dává míň a jeden víc.
Pak jou tu nemocní, co si připlácejí za to, že jsou nemocní. A ospravedlňuje se to nutností šetřit ve zdravotnictví a k tomu se mluví o solidaritě.

Nechť ředitelé všehomíra mají své milionové příjmy, můžem se pokusit bej jako oni, v tom není problém a oni ani nemůžou za to, že jsou poplatky ve zdravotnictví a horní limit zdravotního.

Pozn. Svého ředitele mám velmi ráda.
 Teraza Horáková 


Re: Solidarita systému 

(5.6.2008 21:28:42)
Libi, ale já jsem Tě z ničeho neobviňovala, ani ze závisti, ani z nenávisti vůči svému řediteli.

Jen mám trochu jiný úhel pohledu na některé věci......
 10.5Libik12 


Re: Solidarita systému 

(5.6.2008 21:31:00)
na jaké věci, na matematiku?
 Teraza Horáková 


Re: Solidarita systému 

(5.6.2008 21:36:01)
na spravedlnost...
 10.5Libik12 


Re: Solidarita systému 

(5.6.2008 21:46:35)
Terezo, nezlob se na mě, ale kromě zmatečných vyjádření k daňové problematice, nemohu přijmout tvoji námitku k mé spravedlnosti, protože já jsem o žádné nemluvila.
Srovnala jsem odvody zdravotního pojištění u zaměstnance středně příjmového a vysoce příjmového, které se ukázaly nižšími a poplatky u nemocného a zdravého, které se ukázaly žádnými, že:)

Je tu někdo schopen mi vysvětlit filozofii souběhu těchto dvou fenoménů jinými argumenty než, že je třeba regulovat počet drben na středisku a transplantace stojí hodně peněz.
Chtěla bych pochopit filozofii těchto dvou opatření, která jsou páteří reformy zdravotnictví.
 Teraza Horáková 


Re: Solidarita systému 

(5.6.2008 21:54:04)
Promiň, ale na život matika nestačí.... ty jsi zaměstnanec, že ano?? S placenou dovolenou a dalšími výhodami.

Já ne..... to za 1.

A promiň, připadá mi to stejné, jako bys chtěla, aby byla uklízečka honorovaná za 8 hodin práce stejně jako Tvůj ředitel, protože přeci pracují oba.... to za 2.

Tudíž podle mého za třetí srovnáváš nesrovnatelné. % odvodů jsou stejná, všichni mají strop. Poplatky jsou vybírány stejné a já s tou stejností souhlasím.
 10.5Libik12 


Re: Solidarita systému 

(5.6.2008 22:06:24)
Terezo, ty jsi jiná sluneční soustava:)

Tak tedy, já jsem nikdy nebyla zaměstnanec (naposledy v roce 1991 muzejník, to jsem myla lidské ostatky od bahna), píšu v ich formě příklady, nikdo to nechápe, ale je sranda.

Ale hlavně, ty naprosto, ale naprosto nechápeš co je to maximální vyměřovací základ zdravotního pojištění.

Znamená to, že
kdo bere 85 tisíc odvede 4 tisíce(jen zaměstnanecký odvod)
kdo bere 95 tisíc odvede 4 tisíce(dtto...
kdo bere 120 tisíc odvede 4 tisíce
kdo bere 150 tisíc odvede 4 tisíce
kdo bere 180 tisíc odvede 4 tisíce.....)
(není to zcela přesné na koruny a hlavně se to zprošťuje až po dosažení ročního VZ, ale v ročním součtu to tak funguje)

Vidíš tu stejné procento odvodů?

Že zdravý člověk neplatí poplatky žádné je sdělení komplikovanější, to se nesnaž pochopit.
 Teraza Horáková 


Re: Solidarita systému 

(5.6.2008 22:10:24)
Libik, jistě, já to naprosto chápu, naopak mám pocit, že ty nechápeš mně :-)))

Ty se pohybuješ v astronomických číslech..... já žiju vcelku běžně..... tudíž v číslech, která jsou úplně jinde.... a opravdu, ale opravdu, mně netrápí, jestli ten, co vydělá 85000 platí 4000 nebo ne :)))

už si rozumíme???

a p.s. nikoho 100%-ně zdravého neznám, pokud je, tak má většinou děti :-)))
 Sylvie 


Re: Solidarita systému 

(5.6.2008 22:16:00)
LIbiku, teď jsem tak docela nepochopila, co chceš vysvětlit :o) Jestli je pořád řeč o tom, proč Julínek zavedl poplatky, tak na to jsem kdysi četla vysvětlení - nevím, Julínka? Cikrta? - kde to bylo podáno tak, že důležitější, než uspořené peníze je to, aby se pacienti a lékaři naučili vzájemně komunikovat. Jednak tedy že pacienti přestanou zbytečně chodit k lékaři, když to není potřeba nebo si pohlídají, jestli léky ještě mají a nenechají si je napsat jen tak pro strýčka Příhodu a jednak že si pohlídají svého lékaře, aby je zbytečně nehonil od čerta k ďáblu, nepředepisoval jim zbytečné léky, nedržel je zbytečně v nemocnici... protože vychází z představy, že mají-li lidi za něco platit, budou se aktivně ptát, za co platí a zda je nutné, aby za to platili (tedy že třeba nebudou z lékárny vyzvedávat léky, které pak automaticky hodí doma do koše, protože je nechtěj, ale vyzvednou je proto, aby "se pan doktor nezlobil" a proč taky ne, když je to zadarmo... nebo třeba jestli musím chodit tolikrát na kontrolu...).

 severanka 


Re: Solidarita systému 

(5.6.2008 22:35:59)
Sylvo, ještě před reformou jsem už dlouho nedostala žádné léky zadarmo. každá nemoc mě stála nejméně 100,- za léky. Všude byly doplatky. A ten důvod že lidi nebudou chodit zbytečně k dr. nějak nepomohl. Pořád jsou plné čekárny, takže pro mě vlastně žádná změna krom toho že léky jsou dražší, ale co od ledna není. Ale co se mi opravdu nelíbí je, že když se zjistilo že někteří pacienti překročili limit 5000,- už v březnu, uvažuje se o hned o zvýšení tohoto limitu. Tak pro koho je limit tedy určený? Když ho někdo dosáhne, je to špatně.
 10.5Libik12 


Re: Solidarita systému 

(5.6.2008 23:15:02)
Co chci vysvětlit?

Hledám definici solidarity v systému kde nemocný platí víc reálných peněz než zdravý, ať už se tomu říká poplatek či úhrada a kde existuje maximální vyměřovací základ pro platbu ZDRAVOTNÍHO pojištění.

Terezo,
jak jsem odpovídala Sylvii, bavím se o solidaritě. Napíšeš-li, že tě netrápí kolik odvádí kdo na odvodech, trochu mi uniká, co vlastně obhajuješ.
 Teraza Horáková 


Re: Solidarita systému 

(5.6.2008 23:19:57)
Co obhajuji? To, že ten člověk, který vydělá 85000 nejspíš podává vyšší výkon než já, má vyšší vzdělání než já a asi odpracuje mnoho hodin, případně má ještě více stresující pozici než já (což občas, mám pocit, není možné).

A jestli podá výkon ještě vyšší, tak vydělá 90000. A přesto nevidím jediný důvod, proč by krom daní, které strop nemají, měl hradit ještě vyšší pojistné. Aby byl solidární?
 Teraza Horáková 


Re: Solidarita systému 

(5.6.2008 23:23:14)
Upřímně, Libi, až těch 85000 nebo 90000 vyděláš, bude tě velmi zajímat, proč máš platit takový balík...... ale tebe asi ne, ty jsi opravdu solidární.
 10.5Libik12 


Re: Solidarita systému 

(5.6.2008 23:29:39)
Vyšší? Snad stejné, ne? 4,5 % z hrubé mzdy, vo*e.

Co se týče daní, tak ty jsou po daňové reformě díky těmto stropům taky regresivní, klesají. (počítáno reálnou platbou)

tobě bych chtěla vést účto, to by byla legranda
 10.5Libik12 


Re: Solidarita systému 

(5.6.2008 23:31:10)
A upozorňuji tě podruhé, že se nehodlám vmanipulovat do závideče vysokých platů. Jednak vydělávám hodně a druhak o tom není debata.
 Teraza Horáková 


Re: Solidarita systému 

(5.6.2008 23:32:33)
Já jsem o závisti nic nepsala, ani jsem to tak nemínila.....
 Teraza Horáková 


Re: Solidarita systému 

(5.6.2008 23:31:55)
A tím chceš říct co? že 4,5 % z 85000 jsou stejná jako 4,5 % z 90000???

tys mne upozorňovala na matiku....
 10.5Libik12 


Re: Solidarita systému 

(5.6.2008 23:35:11)
Chci tím říct, že 4,5% z celku jsou 4,5 % z celku, pro Pavla i Šavla, ani jeden z nich neví, jakou náhradu za svou léčbu uplatní.
 Teraza Horáková 


Re: Solidarita systému 

(5.6.2008 23:37:50)
tudíž, až těch 85000 vydělám, odvedu do našeho solidárního systému vyšší částku (nikoliv procento), než když vydělám 30000 ......

a díky za nabídku, asi by to byla s tím účtem legranda, ale to je zajištěné.
 10.5Libik12 


Re: Solidarita systému 

(5.6.2008 23:47:53)
To nemůžeš myslet vážně.

 Sylvie 


Re: Solidarita systému 

(5.6.2008 23:46:09)
Hledám definici solidarity v systému kde nemocný platí víc reálných peněz než zdravý, ať už se tomu říká poplatek či úhrada a kde existuje maximální vyměřovací základ pro platbu ZDRAVOTNÍHO pojištění.

Libiku, ale nemocný vždycky platí víc, už jenom proto, že je nemocný Já si přeci jako zdravá nebudu chodit kupovat léky, které nepotřebuju, jenom proto, abych byla solidární s nemocnými a oni neplatili víc, než já. A pokud ti nejde o reálné peníze, tak zas nemůžeš zobecnit, že nemocný platí víc, protože když je člověk nemocný, neplatí zdravotní pojištění, mezitím co ten zdravý ano, takže v pojistném v daném okamžiku zdravý přispívá a nemocný ne.

K stropu se nevyjdařuji, o tom fakt nic nevím a nikdy jsem o něm nepřemýšlela, protože se to týká moc vysokých platů, které jdou mimo moji reálnou představivost :o)
 10.5Libik12 


Re: Solidarita systému 

(5.6.2008 23:52:56)
Já jsem to prezentovala jako absenci solidarity, mně poplatky totiž vyznívají nesolidárně, zvláště pak v souběhu s maximálním vyměřovacím základem.

Mmch nejvíc maroděj neplátci ZP, tedy důchodci.
 Teraza Horáková 


Re: Solidarita systému 

(5.6.2008 23:59:03)
a děti, druhá kategorie, za kterou platí pojistné stát, tudíž ostatní plátci.....

jak bys to diferencovala??? důchodci nad 70??? 0,--, děti 0,- Kč. Jsem pro.

A dále? předložte daňové přiznání, podle toho odvodíme výši poplatku? Mně to fakt zní nesmyslně.

Myslím, že 30,-- Kč porazí fakt málokoho, ano chronicky nemocní, důchodci, děti by se měly vyjmout a poplatek za položku receptu je fakt ptákovina. Ale fakt nevidím jediný důvod, proč, snažím-li se vydělávat peníze a vydělám je, bych měla hradit cokoliv ad absurdum, ano, stejné procento je hezké, ale až do loňského roku se daní netýkalo. Navíc, když mám pocit, že ty prachy jdou do stoupy.

Libiku, já fakt kupodivu - z mých reakcí to tak asi nevypadá - poměrně vyvinutý sociální cítění, ale všechno má své meze. A dokud nebudou zákonodárci schopni zabránit zneužívání, raději ty prachy fakt pošlu do Keni
 10.5Libik12 


Re: Solidarita systému 

(6.6.2008 0:08:44)
Proč? protože je odvádí Jarda, Venca, Franta, taky Helena, Mirka, Robert, Jindřiška, moje máma, sousedův švagr, všichni. Všichni dají stejný díl svého výdělku (malého, velkého) na to, aby až budou v prdeli na JIPU, měli šanci.
Nikomu se nechce házet peníze do stoupy, ani Lojzovi ani Hedvice, ani Pepíkovi. Ale je to třeba, protože léčba není zadarmo a takto to funguje.

Ty si myslíš, že kdo má 10 tisíc, tak nějakých čtyřistapade může hodit do stoupy, zatímco ten, kdo má milion tak 45 tisíc ne? (náš milionář ale ze zákona odvede ty zmíněné zhruba 4 tisíce)
 Teraza Horáková 


Re: Solidarita systému 

(6.6.2008 0:10:18)
A od poplatků jsme skončili u maximálního vyměřováku R^
 10.5Libik12 


Re: Solidarita systému 

(6.6.2008 0:13:15)
nikoliv, celou dobu jsme hovořily o poplatcích a solidaritě zdravotní reformy
 Sylvie 


Re: Solidarita systému 

(6.6.2008 0:24:19)
MMCH když ti tak leží v hlavě ten maximální vyměřovací základ, tak co to třeba brát jako protipól minimálnímu vyměřovacímu základu? Ostatně, díky jemu přeci neplatí, že všichni platí stejné procento z příjmu. Lidé pod úrovní minimální mzdy nebo lidé čerpající v zaměstnání neplacené volno nebo lidé bez zaměstnání neevidovaní na ÚP díky tomu v procentech zaplatí víc, než ti ostatní
 jana38 


Re: Solidarita systému 

(6.6.2008 8:22:13)
Mmch když se tu tak hezky hádáte o strop zdravotního pojištění, tak by se vám určitě líbilo bydlet ve Švýcarsku, kde výše zdravotního pojištění není vůůůůbec závislá na výši platu, ale jenom na adrese vašeho bydliště, věku, tom, zda jste muž nebo žena a jakou pojišťovnu si vyberete. Nic víc.
Takže pokud budete mít dvě ženy, obě ve věku 43 let, bydlící ve stejný ulici, který si obě zvolí povinné zdravotní pojištění u stejný pojišťovny, tak budou mít na frank stejně vysokou částku pojistného, i když jedna bude prodávat v supermarketu za pár tisíc franků a druhá bude ředitelkou nadnárodní korporace s platem stotisíc franků...:-) A ta pojistka nebude zas tak mikroskopická suma.
To by naše socialistické budovatele a solidaristy asi položilo:-D A to nemluvím, kolik pak ještě obě doplatěj u doktora na spoluúčasti za léky a ošetření, opět nezávisle na platu. A kupodivu tam nikdo neumírá bez ošetření na ulici.

 10.5Libik12 


Re: Solidarita systému 

(6.6.2008 8:46:57)
Typická demokratická argumentace.

Jsem socialistický budovatel, páč se divím různým povinnostem odvodu zdravotního pojištění a měla bych si to zkusit ve Švýcarsku:-©
 jana38 


Re: Solidarita systému 

(6.6.2008 13:16:29)
Libiku nebuď laskavě vztahovačná. Socialistickýma budovatelama jsem myslela všechny, kdo neustále přikyvují myšlenkám, kdo vydělá víc, toho očešeme až na kost.Rv A že jich takovejch je.
A pokud jim někdo napíše, že jinde je to jinak a jde to jinak a ještě je ta země na tom líp, tak začne prskat, protože jeho nezajímá, jak je to jinde, jeho zajímá že ve vlastní zaprděný český peci z který nevytáhl v životě paty by se moh mít někdo líp než on:-(.

A týká se to čehokoliv, od porodů, školství, zdravotnictví, bankovnictví, dodržování smluv, zlodějiny, úctu k druhým a úctu k dětem a úctu ke starým ad libidum...
 10.5Libik12 


Re: Solidarita systému 

(6.6.2008 15:26:11)
Mně vadí interpretace dotazu k MVZ(nebo podivu na tím, že nově existuje v rámci režimu úspor)jako požadavku na očesání na kost někoho, kdo vydělává.
 jana38 


Re: Solidarita systému 

(6.6.2008 15:54:23)
Předpokládám, že MVZ myslíš maximální vyměřovací základ. Podle mě je to akorát jenom narovnání k normálu toho, co tu předtím bylo pokřivený. Nebo myslíš, že je normální, aby lidi platili zdravotní pojistný do nekonečný výše? Pak ať se tomu neříká pojistný, ale daň.
Mmch MVZ není nějaká specialitka český ODS, existuje i jinde, např. v Německu (ale tam se týká i mnohem menších platů, dalo by se říct, lehce napdprůměrných - resp. určitě to tak bylo v r. 2004, kdy jsem dělala německý daňový přiznání rodině naposled)
 10.5Libik12 


Re: Solidarita systému 

(6.6.2008 16:09:10)
Já nevím co výš o MVZ, ale vysvětli mi, co tím míníš.
Ty (já, on, ona, ono) odvádíme 4,5 % ze mzdy na ZP, tobě připadá pokřivený, že manager odvádí také 4,5% na ZP?

 jana38 


Re: Solidarita systému 

(6.6.2008 16:39:05)
Pokud vím, MVZ znamená, že pokud má někdo dosáhne příjmu vyššího než iksnásobek čistý mzdy, tak od určitýho stropu přestává platit pojistný.
Jen tak mimochodem, když ten manager onemocní, dostane nemocenskou procentem z celýho platu? Nedostane, že. Denní vyměřovací základ má taky strop. Přijde ti prostě normální a spravedlivý, aby když někdo bere hodně peněz platil jak mourovatej a dostával za to nepřiměřeně málo?
 10.5Libik12 


Re: Solidarita systému 

(6.6.2008 17:12:22)
Madlo v úplně prvním poukazu na kolizi poplatků a MVZ jsem řekla, že u sociálního pojištění, z něhož se platí limitovaná nemocenská, má logiku.
U zdravotního, z něhož se platí léčení, nikoliv, protože mnohaletou, opakovanou léčbu strašné chronické choroby nelze vyčíslit.

Mě fascinuje, jak se snadno manipuluje s voličem, bodejť by ně, když ani nepobírá rozdíl mezi sociálním a zdravotním pojištěním.
 Sylvie 


Re: Solidarita systému 

(6.6.2008 17:21:00)
Mě fascinuje, jak se snadno manipuluje s voličem, bodejť by ně, když ani nepobírá rozdíl mezi sociálním a zdravotním pojištěním.

Mno, ty zas nepobíráš ani to, že zdravotní není "pro všechny 4,5%", ale pro někoho je to 13,5%, pro jiného ze stejného příjmu a pracovního úsilí třeba 21%. Ač jsem ti včera na příkladech hodila konkrétní čísla, stejně si zuby nehty tady omíláš tu svoji iluzi toho, jak to je - ačkoli je to úplně jinak.
 10.5Libik12 


Re: Solidarita systému 

(6.6.2008 17:57:09)
Sylvie, o co ti jde, o to, že má někdo za určitých státem částečně dotovaný pojistný?
Tvá momentálně uváděná procenta jsou chybná, ta včerejší zase byla nudná.
Pochopení rozdílu mezi zdravotním a sociálním pojištěním je elementárním východiskem pro jakékoliv debaty o systémech či reformách,
Tvůj pokus ze mě dělat idiota je nekompetentní a od věci, zlý a já mu nerozumím.

 10.5Libik12 


Re: Solidarita systému 

(6.6.2008 18:06:52)
a k těm tvým počítánkám ze včera. Tam kde neplatí pojištěnec, doplácí stát, to bys měla vědět.

 Sylvie 


Re: Solidarita systému 

(6.6.2008 18:19:51)
a k těm tvým počítánkám ze včera. Tam kde neplatí pojištěnec, doplácí stát, to bys měla vědět
Ano, pokud je dotyčný státní pojištěnec. Pak je na zdravotní pojišťovně nahlášený patřičným kódem a dostává peníze jak od zaměstnavatele, tak od státu. Ovšem v mé modelové situaci se rozhodně nemohlo jednat a tudíž ani nejednalo o státní pojištěnce, takže za ty pojišťovna od státu pojistné nedostane. Ostatně, o takových pojištěncích se pojišťovna dozví pouze pokud provede kontrolu u zaměstnavatele.
 Sylvie 


Re: Solidarita systému 

(6.6.2008 18:15:01)
Tvá momentálně uváděná procenta jsou chybná, ta včerejší zase byla nudná.

Tak promiň, dělám mzdy, čili pro je pojistné za zaměstnance to, co platí jak zaměstnanec, tak zaměstnavatel. Ostatně, zaměstnavatel si ty peníze na zdravotní pojištění nenatiskne, ale vezme je z balíčku peněz pro zaměstnance.

Sylvie, o co ti jde, o to, že má někdo za určitých státem částečně dotovaný pojistný?

Tak tedy jinak. Neustále operuješ s tvojí vlastní iluzí, že zaměstnanci platí 4,5% na ZP, ale skutečnost je taková, že třeba v mnou uváděné modelové situaci jeden zaměstnanec zaplatí na ZP 4,5%, druhý 12,5% (když tedy počítám jenom zaměstnaneckou 1/3 z jejich ZP). Pokud ti nevadí, že někteří pojištěnci platí státu větší procento, než jiní, OK. Ale netvař se, že to tak není a že všichni platí stejně.
 10.5Libik12 


Re: Solidarita systému 

(6.6.2008 20:01:49)
Jestli jsi mzdová účetní, tak jsi měla především zpochybnit 4,5%
Jestli platíte zaměstnancům méně než minimální mzdu rp. jim poskytujete častá neplacená volna, zajímalo by mě, jestli to ví Up.

Snažíš se vzbudit dojem, že ZP je naprosto pohyblivá proměnná, což je píčovina,, kterou se snažíš vyoutovat MVZ ZP. Je to neseriozní.
 Sylvie 


Re: Solidarita systému 

(6.6.2008 21:12:38)
Libiku, já netvrdím, že ZP je naprosto pohyblivá proměnná. Já jenom upozorňuji na to, že pokud se tu snažíš tvrdit, že všichni platí stejné procento, je to pičovina (když už jsi to slovo použila). Protože výjimky prostě existují. A pokud existují výjimky v tom smyslu, že se stát rozhodne, že dotyčný má příliš nízké příjmy nebo je má sice dostatečné, ale kdyby chtěl, mohl by mít větší a těmto osobám určí, že prostě budou platit větší procento, než ostatní, tak potom vcelku nevidím nějaký podstatný problém, když určí výjimku i obráceně - těm, co přispívají o dost víc, než průměr, prostě za odměnu stopne platby na nějaké maximální výši. Až se zruší výjimky navyšující ZP, tak mi třeba začne vadit i výjimka, která ho snižuje.

O naši firmu se neboj, ÚP (resp. inspektorát práce, ÚP už kontroly neprovádí) k nám na kontrolu běžně chodí, stejně jako VZP nebo OSSZ. Jedině FÚ kontroly nějak fláká. Do jaké pobočky jsi psala, že uvažuješ nastoupit? ;o) Evidenci docházky si samozřejmě kontrolují a namátkově porovnávají s ostatními dokumenty (knihy jízd, stavební deníky). Proti neplaceným volnům a neomluveným absencím (taktéž se za ně doplácí, i když je jinak MVZ dodržen) zatím nic nenamítali a to prvotní kontrola kdysi vzešla od chlapa, kterého jsme vyrazili za velké množství áček a jemu se to nelíbilo


Ad minimální mzda. Dodržení minimální mzdy je důležité pro ZP (odvíjí se od ní právě minimální vyměřovací základ), pro IP je důležité dodržení mzdových tarifů. I ty dodržujeme a nemáme ve firmě žádného zaměstnance, který by měl mzdu na úrovni té minimální, všichni jsou ve vyšších tarifech. Což ovšem nic nemění na tom, že se ze mzdy některých krom běžného pojistného na ZP odvádí též "trestné" za omluvené a neomluvené absence MVZ kvůli nízké mzdě nedodržuji já... ale já můžu :o)
 Sylvie 


Re: Solidarita systému 

(6.6.2008 21:23:17)
MMCH sice dělám mzdy, ale se svým cca 6-ti hodinovým kurzem jsem se nikdy nepovažovala za mzdovou účetní. Popravdě teď mi to docela dělá problémy, protože bych se měla vrátit do zaměstnání, které jsem posledních osm let kvůli dětem nedělala a mám z návratu obavy nebo se konečně musím ztotožnit s tím, že jsem účetní, což se mi taky nedaří :o(
 10.5Libik12 


Re: Solidarita systému 

(6.6.2008 22:42:39)
Až se zruší výjimky navyšující ZP, tak mi třeba začne vadit i výjimka, která ho snižuje.


říkáš, že za předpokladu, že někdo platí víc než konstantní deklarované procento, nevadí ti, že jsou skupiny, které se ho ani zdánlivě nedotknou.
Nerozumím tomu lidsky, dle mého je tvá konkrétní zkušenost a triviální počty argumentem pro mé námitky nikoliv proti nim.

Uráží mě, že mi podsouváš bonzáctví, byť velmi potenciální.
Vrhnu-li se do státní správy, tak mě zajímá vztah marže k nákladům a průkaznost účetnictví, abys věděla, co dát do cajku:-©
 Sylvie 


Re: Solidarita systému 

(6.6.2008 23:58:45)
Libiku, bonzáctví jsem ti podsouvat nechtěla, byl to jenom takový malý šibeniční žertík Já fakt nejsem účetní, každá kontrola mi spolehlivě zadělává na žaludeční vředy, i když zatím za ty roky všechny kontroly byly naprosto v pohodě a úředníci příjemní a mnohdy mne i sami uklidňovali. Loni jsme měli kontroly tři, letos tedy očekávám klidný rok, akorát z toho finančáku, co nás už roky nekontroloval, mám pořád takový blbý pocit a čekám, kdy to vybuchne :o/

Na zdravotním pojištění se evidentně neshodneme (no co, no, nohu za krk si kvůli tomu nedám ;o) )
 Teraza Horáková 


Re: Solidarita systému 

(7.6.2008 16:55:31)
Sylvi z vředů z kontrol si nic nedělej, u nás jsou v jednom kuse a člověk se "opráská" fakt až časem..... Inspektorát práce, Hygiena, Finančák, poslední dobou dost řádí Sociálka a VZP, přesto nikomu nemůže být úplně dobře, když někdo kontroluje jeho práci.

Já nejsem mzdová účetní, to jsem vzdala před dvěma roky, ono není problém v kvalitním programu vyplodit fixní mzdy u chlapů co nemarodí, ale podpůrčí doby, ochranné lhůty apod. věci už jsem fakt sledovat nechtěla, navíc máme hodně lidí s 12-ti hodinovou pracovní dobou a prací ve svátky, a ty příplatky atd...., takže jsme najali dvě "kované externí", protože odsledovat změny v daňových zákonech a ještě mzdových, to je fakt už příliš.

Jinak finanční účetnictví je moje prapůvodní profese, teď se zabývám víc poradenstvím a podnikáme ještě v jiných oborech, proto mám možná obrovský chaos v pojistném zaměstnanců, protože OSVČ jsou mi prostě bližší.
 10.5Libik12 


Re: Solidarita systému 

(6.6.2008 8:44:45)
Protipól k miminálmímu vyměřovacímu základu?
Sylvie minimální vyměřovací základ funguje opačně, takže tak, že platí něco i ten, kdo nevydělá, respektive vydělá tolik, že z jeho výdělku by byl odvod prostým stanoveným procentem nižší než je ten z minimálního vyměřovacího základu.
Takže myšlenka, že maximální vyměřovací základ šanuje vysokopříjmovou skupinu z toho důvodu, že minimální ulevuje nízké příjmové skupině je pitomost, nemyslíš?

 Sylvie 


Re: Solidarita systému 

(6.6.2008 9:53:11)
Sylvie minimální vyměřovací základ funguje opačně, takže tak, že platí něco i ten, kdo nevydělá, respektive vydělá tolik, že z jeho výdělku by byl odvod prostým stanoveným procentem nižší než je ten z minimálního vyměřovacího základu.

Libiku, ne tak docela. Pokud si v zaměstnání třeba za týden vydělám 10 tis (což je částka přesahující minimální vyměřovací základ) a tři týdny si vezmu neplacené volno, tak zaplatím zdravotní z 10 tis + poměrnou část MVZ za tři týdny. Čili ačkoli budu mít vyděláno stejně, jako někdo, kdo těch 10 tis vydělal za práci po celý měsíc(ale třeba na zkrácený úvazek, takže v důsledku odpracoval stejně jako já), zaplatím zdravotní pojišťovně víc

Tedy názorně:
zaměstnanec s neplaceným volnem zaplatí na ZP 1.252 Kč + 900 Kč zaměstnavatel = 2.152 Kč.
zaměstnanec se stejným příjmem bez neplaceného volna zaplatí na ZP 450 Kč + 900 Kč zaměstnavatel = 1.350 Kč.



Nebo dejme tomu, že budu pracovat na zkrácený úvazek a vydělám si pět táců měsíčně, tedy pod úrovní MVZ. Budu mít štěstí a práce mi vyjde tak, že dítě bude ve školce pouhé 4 hodiny denně, já tedy budu platit zdravotní procentem jenom z těch pěti tisíc. Kolegyně bude dělat stejnou práci, ve stejném rozsahu, za stejné peníze, ale narozdíl ode mne bude mít třeba školku o kousek dál a její dítě už bude ve školce zůstávat 4,5 hodiny denně - platí procentem z příjmu plus navíc přidá doplatek do minimálního pojistného.

Opět názorně:
zaměstnanec, kterému se podaří spadnout do kategorie, pro které neplatí MVZ zaplatí 225 Kč + 450 Kč zaměstnavatel = 675 Kč (suma pojištění je konečná, stát v tomto případě neplatí nic)
stejně vydělávající zaměstnanec, kterému se to nepodaří zaplatí 630 Kč + 450 Kč zaměstnavatel = 1.080 Kč.




Takže myšlenka, že maximální vyměřovací základ šanuje vysokopříjmovou skupinu z toho důvodu, že minimální ulevuje nízké příjmové skupině je pitomost, nemyslíš?
Tak jsem to rozhodně nemyslela. Jenom jsem se snažila poukázat na to, že neplatí a ani v nedávné minulosti (jak to bylo za komančů nevím, beru to za posledních baj oko deset let) neplatil tvůj předpoklad, že by všichni měli platit stejné procento z příjmu. Někteří platí procento vyšší než ostatní a to jenom proto,že se stát domnívá, že ve faktických penězích, konkrétně vyčíslené finanční částce přispívají do systému málo (che, nebo že sice přispívají dost, ale zas se moc flákaj doma místo toho, aby v práci vydělávali ještě víc). Proč by tedy mělo být nehorázné, když tentýž stát rozhodne, že někdo ve faktických částkách přispívá víc než dostatečně a tuto zvolenou částku nastaví jako strop? Kdyby platilo, že všichni platí za všech okolností stejné procento, budiž. Ale když to neplatí a stát si beztak určuje ještě k tomu procentu další příplatky nebo úlevy, tak proč by zrovna tohle nemohla být jedna z úlev? Netvrdím, že je to správné a netvrdím ani, že je to špatné - prostě je mi to jedno a nezamýšlela jsem se nad tím do hloubky. Ale zrovna tohle mě nijak nepobuřuje.
 10.5Libik12 


Re: Solidarita systému 

(6.6.2008 10:06:58)
Argumentace zastánců poplatků je mimojiné o potřebe peněz do zdravotnictví, namítla jsem jen, že stejná reforma, která zavedla poplatky, zavedla maximální vyměřovací základ, čímž se mi tento argument jeví jako vědomě nepravdivý.

Obhajoba poplatků je křečovitá a divná.

Já osobně jsem pro přímou odpovědnost za své zdraví (různé sazby zákonného pojištění a připojištění)
 Teraza Horáková 


Re: Solidarita systému 

(6.6.2008 10:10:40)
tys mi dala, přemýšlela jsem o tom půl noci ;). Nemyslím, že by zaměstnanců, kteří dosáhnou na to maximum bylo až tolik a jak jsem psala, u OSVč platil co já pamatuji, nicméně to, že byl zaveden, je fakt.
 Sylvie 


Re: Solidarita systému 

(6.6.2008 10:25:37)
Libiku, ale ty peníze nepřijdou do systému ani tak těmi poplatky, jako ušetřením zbytečné péče. V souvislosti s tím může být pro pojišťovnu nepodstatné, jestli jim pár lidí (kolika zaměstnanců se to týká?) na přímém pojištění zaplatí o pár korun víc, protože jejich snížené odvody ve faktických číslech budou oproti číslům za ušetřenou péči nepodstatné. Ale tohle jsou důvody, proč se o tom nechci nijak moc bavit, protože přesně všechny tyhle souvislosti jsem si nezjišťovala, neznám je, nevím, jaké má opatření dopad v praxi. Nicméně jak už jsem psala, obecně vzato mi nevadí, že byl stanovený strop pro lidi, kteří platí vysoké částky, právě z toho důvodu, že i lidé se stejným příjmem mohou platit různě vysoké pojistné, neb existují výjimky jak pro úlevy od placení, tak pro zvyšování pojistného. Nicméně ty současné výjimky mi spravedlivé nepřijdou, takže kdyby se systém předělal, tak třeba v jiném systému by mi taky strop vadil ;o)
 Líza 


Re: Solidarita systému 

(6.6.2008 10:33:36)
MZČR zveřejnilo výsledky dopadů regulačních poplatků. Není jistě těžké je dohledat. Já jsem je četla, znovu se jimi prohrabávat nebudu, jsou ale poměrně konkrétní a musím říct, že odpovídají mým zkušenostem.
 10.5Libik12 


Re: Solidarita systému 

(6.6.2008 10:36:04)
Sylvie, upřímě řečeno, já v tomto ohledu mám pochybosti nad statistikou šetření, A) krátká doba B) nevěřím jim ani slovo:)
C) neznám opravdu ani jednoho člověka, který by do toho doktorskýho smrádku lezl schválně, tedy bez přesvědčení, že je to nutné (že to nemusí být nutné, je druhá věc)

je tedy pravda, že když jsem v sobotu prodělala zřejmě otravu jídlem a po dvouhodinovém zvracení v kuse jsem zapřemýšlela, jestli už jsem dehydrovaná, zavrhla jsem pohotovost s tím, že tam nedojedu a pak mi napadlo, že nemám 90,-kč v drobných:)
 Líza 


Re: Solidarita systému 

(6.6.2008 10:37:38)
Libik jsem doktor a znám mraky lidí, kteří tvými slovy řečeno lezou do doktorskýho smrádku, já bych spíš řekla chodí po doktorech jen tak, jen tak, JEN TAK.
 10.5Libik12 


Re: Solidarita systému 

(6.6.2008 15:36:31)
a jak se pozná JEN TAK.

Dneska jsem jednala s jedním člověkem, který je jasný hypochondr (znám ho léta). Momentálně si našel skvrnu na voku a půl hodiny mě nutil si jí prohlížet. Skrzevá skvrnu měl objednáno vyšetření na 12. hodinu a byl zsinalý strachy, co mu najdou. Já jsem při nejlepší vůli, kterou obvykle klientům poskytuji, ani pod lupou žádnou skvrnu nenašla.

To není člověk, kterej jde někam jen tak, i když si to doktor může myslet.

Pokud ovšem je lékař přesvědčen, že je pacoš někde jen tak, proč ho, sakra, nevyrazí?
 Teraza Horáková 


Re: Solidarita systému 

(6.6.2008 15:45:12)
Libi, to je otázka :-)) protože složil Hippokratovu přísahu a protože pacoš je ten, kdo má subjektivní problém, na který hledá objektivní řešení. Tudíž i z prdu se dokáže vyvinout vážný problém. Riskovala bys žalobu?? Já asi ne.
 Líza 


Re: Solidarita systému 

(6.6.2008 15:49:50)
Libiku, hypochondr tam jde, protože je hypochondr, nejde jen tak. Lidi chodí jen tak, že ty je neznáš, je celkem logické, protože víš jen, jak k doktorovi chodíš ty, tvoje rodina a tví kamarádi. Zatímco já vím, jak k doktorům choděj pacienti. V tom je ten rozdíl.

A pokud jde o to, vyhodit - ono se každýmu děsně líbí, že vlastně zdravotní péči maj regulovat doktoři. Přitom je daleko jednodušší, elegantnější způsob - a to - drobnou finanční připomínkou (a je skutečně velmi drobná) přimět toho, kdo tu péči konzumuje, aby zvážil, zda je skutečně na místě ji žádat.

A pokud se týká toho regulování poskytované péče doktorama samýma - jednak z ní maj peníze (viz stohy příspěvků který jsem napsala o umělém udržování obložnosti v nemocnicích), jednak si přečti třeba ty přestřelky, který jsem tu měla se spoustou zanícených konzumentek zdravotní péče na téma "proč mi doktor nenapsal to a to, to na mně jako šetří nebo co" - že doktoři mají ještě stále, i když už nedopadají tak tvrdě - limity nákladů a přitom mají poskytovat tu bezplatnou zdravotní péči všemu a všem při všem všemi možnými způsoby. Že to je protimluv? Že ti nemůžou z jedný strany říct nesmíš překročit náklady na indukovanou péči tolik a tolik, jinak na konci kvartálu budete vracet sto tisíc a žijte si z čeho chcete, a přitom z druhý strany hrozit žalobama za to, že tu péči neindukuješ? Proč ti přijde správný, nutit doktory chodit po žhavých uhlících, a nechat pacienty, ať si zneužívaj systém po libosti?
Ty poplatky ve skutečnosti nejsou tak velké, aby někoho, kdo skutečně péči potřebuje, o tu péči připravily. Ale jsou dost velké na to, aby si lidi konečně už začali drobnosti řešit za své. A velké věci aby mohl řešit solidární systém.
 10.5Libik12 


Re: Solidarita systému 

(6.6.2008 16:05:24)
Já nevěřím, že "chodiče" odradí 30,-Kč.
Fakt mě zajímá, co je to za lidi, proč tam jsou, když nejsou nemocní, nejsou hypochondři, to není možný.

 Líza 


Re: Solidarita systému 

(6.6.2008 16:10:17)
Libiku už nejmíň po osmý! ti píšu, že jednak máš možnost si přečíst statistiku toho, jaký dopady to mělo v globále, a jednak, že já osobně ty dopady na chodiče vidím.
Jenže ty prostě nevěříš, dva a dva je pět a tráva je modrá.
 10.5Libik12 


Re: Solidarita systému 

(6.6.2008 16:14:46)
No jenom jestli jsou to "chodiči" nebo sociálové, co říká statistika úmrtnosti

Popiš mi chodiče a já ti uvěřím.;)

 10.5Libik12 


Re: Solidarita systému 

(6.6.2008 16:15:15)
Vypadl mi otazník na konci věty.

 Líza 


Re: Solidarita systému 

(6.6.2008 16:33:05)
Libik, sáhnu do své rodiny, abych mohla jít do detailů.
Chodič byla moje máma.
Jednou za měsíc si došla sednout na oční do čekárny, popovídala si s ostatními důchodkyněmi a pak s milou paní doktorkou a dostala stále stejný recept na borovou vodu.
Potom si došla k obvodnímu lékaři a tam si opět pěkně popovídala v čekárně a potom s panem doktorem a milou sestřičkou, dostala recept na léky na tlak (co na tom, že se jí doma hromadily v čím dál větším množství nespotřebovaná balení) a na štítnou žlázu, poprosila ho o recept na paralen (už nám doma dochází) a šla spokojeně domů.
Když jsme po ní likvidovali zbylé věci, našla jsem 18 nespotřebovaných balení léků na tlak a na štítnou žlázu plus další věci, které si nechávala předepisovat, byť si je mohla koupit a neměla je na nic konkrétního, jako různé Yellon gely, Fastum gely a Veraly atd...

To je chodič. Chodič není zcela zdráv a něco i potřebuje, ale velkou část toho si může pořídit sám a ten zbytek nesmyslně nadužívá. Chodič se nechová tak, aby čerpal jen nutné minimum prostředků, naopak na své minimální potíže či minimální potřeby spotřebovává neuvěřitelná množství peněz - svých ovšem ne.

Mohu-li jen trochu soudit, byla by dnes moje máma zanícenou bojovnicí proti poplatkům, protože si přece nebude borovou vodu kupovat za své.
 Líza 


Re: Solidarita systému 

(6.6.2008 16:38:12)
Ještě něco - je to až komické, ale protože většinou reaguju na příspěvky poplatky odsuzující, vypadá to, jako že zcela bezvýhradně podporuju poplatky tak, jak jsou. Tak to není. ;)
 Teraza Horáková 


Re: Solidarita systému 

(6.6.2008 16:59:20)
Lízo, ten problém léků je někdy i opačný. Dneska se ptám doktora, jestli je fakt nutné mít troje léky na kašel - na suchý, na odhlenění, na vykašlávání a já nevím na co všechno. Doktoři už taky vědí a nepřehánějí to.

P.S. poplatky s tím nemají co dělat, vloni jsem vyklízela domácí lékárničku a šla jsem do lékárny vrátit pytel prošlých léků, od té doby jsem se ptala.

Jasně - léky na alergie potřebujeme - ty jsou zčásti na předpis - takový ty pohotovostní na bolest čehokoliv, žlučník apod... to co v lékárně být má, volně prodejné a dostupné, ale dneska už se dr. podívá do papírů a ptá se, jestli Benadryl nezbyl z minula
 10.5Libik12 


Re: Solidarita systému 

(6.6.2008 22:47:10)
Lízo, teď budu mimořádně hnusná, ale myslím, že náš vztah to unese.

Tvoje matka je mrtvá, jak můžeš říct, že chodila zbytečně k doktorovi?
 Líza 


Re: Solidarita systému 

(7.6.2008 5:50:15)
Protože to tak bylo. To jako proto, že moje matka je mrtvá, mám říkat, že uměla anglicky, byla společenská extrovertka, nikdy nespálila oběd a nechodila k doktorovi zbytečně? Libiku, trochu to přeháníš.
 Teraza Horáková 


Re: Solidarita systému 

(6.6.2008 0:13:32)
Nicméně připouštím, že v tomhle máš naprostou pravdu, co se zaměstnanců týče.

U podnikatelů to zase vidím malinko jinak, letos si na daně vezmeme nejspíš úvěr, protože jsme nakupovali zařízení:-) ale to už se fakt dostávám daleko, víceméně popisuji svoje zkušenosti, pocity a problémy. Asi nejsem schopná to vidět globálněji.
 10.5Libik12 


Re: Solidarita systému 

(6.6.2008 0:14:20)
tak dobrou noc, nic ve zlém
 Teraza Horáková 


Re: Solidarita systému 

(6.6.2008 0:16:27)
tobě taky, myslím, že jsem nebyla zlá, jen mám ten jinej úhel pohledu..... ale to se stává
 Teraza Horáková 


Re: Solidarita systému 

(6.6.2008 0:15:48)
Maximální vyměřovák u OSVČ existoval, co já pamatuji....

takže reforma změnila u OSVČ jeho výši, u zaměstnanců zřejmě zavedla MVZ pokud vím, neexistoval, a zavedla poplatky.... a budu se opakovat, diferenciace dle příjmové kategorie mi připadá nesmyslná.
 alžbjeta 


Re: Solidarita systému 

(6.6.2008 20:44:45)
Jestli se nemýlím, tak přeci stropy existují i obráceně. Když vyděláváš 100.000 měsíčně a o práci přijdeš, tak částka, kterou ti vypláceí na pracáku, má taky nějakej strop. I nemocenská, ne? Vůbec nechci říci, že by to mělo být jinak, jen začínám být alergická na řeči, jak někdo PLATÍ REÁLNĚ VÍCE než někdo jiný. 10 korun je podle mě 10 korun, jestli je vydělá někdo s platem nízkým nebo někdo jiný s platem vysokým, ne?
 severanka 


Re: Solidarita systému 

(5.6.2008 22:09:21)
ten ředitel který odvádí jen 1/3 svého platu, pokud je ve státní sféře, dělá kulový, samé rauty, pracovní večeře, komfort placený daňovými poplatníky. Ten si nikdy nezničí zdraví díky svému zaměstnání. Takže by měl přispívat do státní pokladny stejnou měrou ze svého zbytečně vysokého platu, jako my ostatní. žádný limit.
 Michaela+Nina 2/05 


Re: Solidarita systému 

(10.6.2008 1:03:31)
Renato, napsala jsi svuj nazor podporujici poplatky hezky, ale mam s nim jeden vetsi problem. Nezohlednuje skutecnost, ze az do zacatku letosniho roku zadne regulacni poplatky neexistovaly a presto nase zdravotni pece je na velmi vysoke urovni. Nejde mi na rozum, ze tolik lidi tak lehce prejalo tolikrat medii opakovane tvrzeni o tom, ze tyto poplatky jsou nutne. ODS ma skutecne obdivuhodny vliv.
 štěpánka 
  • 

dárci krve a orgánů 

(5.6.2008 22:42:23)
Ještě by mě zajímalo, jak mohlo někoho napadnout chtít poplatky od lidí, kteří jdou Z D A R M A darovat krev. Známá dárkyně mi říkala, že její transfúzní stanice to po ní nechtěla, ale sehnala si sponzora, který to "zatáhl". Moc jsem jí to nevěřila. Teď, když naše "vláda" navrhuje dárcům poplatky zrušit, tak jsem pochopila, že to je pravda!!! Tak tohle mi rozum už vůbec nebere. Předpokládám, že dárce kostní dřeně si ještě má zaplatit ty poplatky za pobyt v nemocnici, ne?
 Teraza Horáková 


Re: dárci krve a orgánů 

(5.6.2008 22:43:26)
to netuším, poslední půlrok jsem krev nedarovala (protože mám sama nějaký zdravotní problém).
 Sylvie 


Re: dárci krve a orgánů 

(5.6.2008 22:57:38)
Ještě by mě zajímalo, jak mohlo někoho napadnout chtít poplatky od lidí, kteří jdou Z D A R M A darovat krev.

Nevím, jestli to někoho napadlo, ale dárci krve za odběr poplatky neplatí. Viz § 16 a, odst. 3 písmeno e zákona o veřejném zdravotním pojištění:

"Regulační poplatek podle odstavce 1 písm. a) se neplatí, jde-li o vyšetření lékařem transfúzní služby při odběru krve, plazmy nebo kostní dřeně."

A za odběry krve jako takové se regulační poplatky obecně vzato neplatí.
 štěpánka 
  • 

Re: dárci krve a orgánů 

(5.6.2008 22:59:08)
Nechci se hádat, mám to z 2. ruky. Ale proč tedy teď ruší poplatky související s darováním, jestliže nebyly nikdy zavedeny? Nerozumím.
 Sylvie 


Re: dárci krve a orgánů 

(5.6.2008 23:06:18)
Šárko, já nevím. Já sice něco zaslechla, ale pochopila jsem to tak, že se uvažuje/uvažovalo o osvobození dárců krve od poplatků obecně, ne jenom při odběru samotném. Tedy že dárce krve, který bude mít na svém kontě XY odběrů nebude muset u lékařů platit regulační poplatky, třeba když půjde k lékaři s angínou nebo zlomenou rukou. Něco jako mívají pojišťovny pro dárce krve speciální bonusové programy za určitý počet odběrů.
 štěpánka 
  • 

Re: dárci krve a orgánů 

(5.6.2008 23:11:26)
Tak ještě nejdu spát, když spolu píšeme na dvou místech. Ve zprávách včera říkali, že v novém návrhu chtějí zrušit poplatky novorozencům, dětem do 6ti let a dárcům v souvislosti s darováním (že by dárcům zrušili i jiné poplatky, o tom řeč nebyla).
Sylvie, tewda předpokládám, že to byla reakce na můj příspěvek, i když nejsem Šárka..... (myslím to v dobrém, takhle si mé jméno pletou i někteří mí vzdálenější známí)
 Sylvie 


Re: dárci krve a orgánů 

(5.6.2008 23:34:44)
Štěpánko, za záměnu jména se ti omlouvám :o) Jinak pokouším se dohledat ty dárce krve a zdá se, že je to jinak - oni nechtějí osvobodit dárce krve při odběru (tam neplacení regulačního poplatku je fakt dané zákonem, vždyť jsem ho citovala), ale dárce orgánů při transplantaci. A u těch to vypadá, že proti jejich osvobození od poplatku není námitek, protože platí proto, že na ně při tvorbě zákona nikdo nepomyslel :o/
 štěpánka 
  • 

Re: dárci krve a orgánů 

(6.6.2008 10:10:32)
Tak díky za upřesnění. Teď už nebudu šířit fámy o dárcích krve (i když jsem avizovala, že je mám ze 2. ruky).
Mrzí mě, že naši zákonodárci toho tolik "nedomysleli" - to je přesně to, co mi na reformě vadí nejvíc, ty nedomyšlenosti. Zajímalo by mě, proč třeba někdy nezapomenou uzákonit nějaké výhody pro sebe. O těch jen slyšíme, že oni si chtějí snížit náhrady, odměny, zmrazit platy, ale ono to nejde a nejde...... Zato naúčtovat občanům platby za kdeco, to jde ráz na ráz.
 Teraza Horáková 


Re: dárci krve a orgánů 

(6.6.2008 10:12:02)
štěpánko, klasických poplatníků je totiž nejvíce a nejsnáze se od nich peníze vybírají. Už jsi viděla někoho, kdo by si sáhnul na vlastní peníze ??? Nejsem z týhle vlády nadšená, ale to jsem nebyla ani z těch předchozích a zřejmě nebudu ani v budoucnu.
 Líza 


Re: dárci krve a orgánů 

(6.6.2008 6:33:48)
Štěpánko, že by to bylo tím, že tvoje informace z 2. ruky jsou od základu chybné?
 Lída+2 


Re: dárci krve a orgánů 

(6.6.2008 11:19:50)
Manžel byl dát krev v březnu po XXtý...zdarma samo.... a poplatek za vyšetření před odběrem neplatil...

Jde zase asi za pár týdnů...

 sarka 
  • 

Pohotovost k zamyšlení 

(5.6.2008 22:42:35)
Náš případ: kluk onemocněl - čtvrtek večer okolo 21.30 se s pláčem vzbudil, že ho bolí ucho. Na dotek reagoval bolestivě, vzhledem k tomu, že sama mám vadu sluchu, sbalila jsem ho a jela večer do 20 km vzdálené nemocnice, pohotovost už byla zavřená, šli jsme na ORL -dgn. lehký zánět středního ucha, nebojte na kontrolu ani nemusíte, není to nic hrozného, předepíšu Vám nějaké kapky, ale lékárny jsou už zavřené, tak si lék vyzvedněte zítra. Nutno podotknout, že doktor dal mALÉmu do ucha aspoň gázu s kapkami s dovětkem: noc nějak přežijete...V pátek ráno jsem jela pro léky do lékárny (opět autem 40 km ).Sobota večer: kluk dostal horečky, voláme na pohotovost - no tak mu dáme ATB, ale lékárny jsou už zavřené, přijeďte až zítra ráno. V neděli ráno mu píchali ucho a fasoval ATB, dnes 1,5 měs. poté stále špatně slyší na dané ucho. Naše náklady: pohotovostní poplatky 180,00, cena za léky cca 360,00, opětovné kontroly 90,00(zatím) + cesta autem cca120 km. Celkem cca 700,00.A ptám se: -proč mám platit pohotovostní poplatek, když nedostanu lék ihned?
-jak je možné, že v bývalém okresním městě není jediná pohotovostní lékárna (proč jim
tedy dávat poplatky za recept?)?
-měl by dnes můj syn ucho bez problémů, kdyby se léky nasadily ihned, jen lehkém zánětu
(pravděpodobně ano) - místo toho chodím dál na kontroly a opět platím...
Bohužel nebydlím v Praze (hromadná doprava, pohotovost v lékárně apod.), nepochybuji, že mi to tu někdo doporučí..
 MirkaEyrová 


Re: Pohotovost k zamyšlení 

(5.6.2008 23:27:44)
Ten, kdo by Ti něco takového chtěl navrhnout, ať nepochybuje o tom, že za a) ne každý chce a touží bydlet v Praze, někomu malá městečka nebo vesnice vyhovují a neměnil by ani za zlaté sele, a za b) ne každý, kdo by v Praze bydlet chtěl, má schopnosti nebo možnosti si vydělat tolik, aby své přání mohl realizovat. Je to tak, Šárko?

No, my bydlíme také v "okresním" městě, dětská pohotovost tu je (do určitých hodin, jinak se frčí 15 km do krajského města), ale vyloženě pohotovostní lékárna tu taky není. Máme aspoň to štěstí, že je jedna lékárna v jistém hypermarketu, která provozuje jestli se nemýlím do 20.00 hod. Předtím jsme bydleli úplně na vesnici, takže tam putování autem 15 km na pohotovost bylo naprosto nezbytné.
 Renata 
  • 

Re: Pohotovost k zamyšlení 

(6.6.2008 13:37:58)
Šárko, tvoje otázky jsou správné. Absolvovali jsme totéž co vy, také bydlím v malém městě, cena za léky, dopravu a ošetření rovněž cca 700Kč. Ovšem s tím rozdílem, že na ORL byli připraveni, o neexistenci fungující lékárny dlouhodobě dobře vědí a léky nám vydali na oddělení, se stejným doplatkem jako v lékárně.
Tudíž polož svoje otázky primáři ORL oddělení, řediteli nemocnice, lékařské komoře, ministerstvu zdravotnictví... Protože když to neuděláš, bude to tak pořád dál, nikdo so přece nikdy nestěžoval... A téměř ilegální postup "našeho" ORL oddělení, které nám pro 4leté dítě vydalo potřebná antibiotika, zůstane ilegální nebo se stane téměř nemožný.
 Katka,kluci 5 a 9 
  • 

Re: Pohotovost k zamyšlení 

(6.6.2008 14:44:25)
K té nemožnosti vyzvednout potřebný lék - to je skutečně bordel.
Ale k tomu nepředepsání ATB ihned : můj mladší měl jednu dobu jeden zánět za druhým a já byla ráda, když se to někdy povedlo chytit na začátku a rozkapat, protože jinak by byl na ATB snad celou zimu....Jde o poměrně standartní postup, že se v počátku zánětu dá uchu šance a nedávají se hned ATB.Někdy se to povede a někdy se zánět bohužel rozjede.
 nicnic 


Občané bez příjmu nemají nárok na základní lékařskou péči 

(6.6.2008 18:06:12)
Občané BEZ přijmu jsou u nás pouze děti do 15 let, protože platí, že:
- dětské přídavky a sociální dávky jsou adresovány zákonným zástupcům dětí(toto platí do 18 let)
- do 15 let je ústavou a souvisejícími zákony zakázán zákaz dětské práce

Žádat na skupině ze zákona insolventních občanů poplatky za základní lékařskou péči je v rozporu se základním zákonem státu - ústavou a listinou práv a svobod.

Je naprosto irelevantní tvrdit, že každé dítě má svého zákonného zástupce, který za něj zaplatí. Protože v té chvíli dáváme všechna práva dětí do rukou zákonným zástupcům, tzn., že děti jako občané jsou i před zákonem bezcenní.

Nejde o realitu, jde o právní provázanost. Poplatky pro děti jsou dle mého názoru v současné době bez dalších úprav ústavy nebo Listiny práv a svobod nezákonné.

Pokud Vás zajímá odpověď kanceláře ombudsmana, tak mám sice pravdu, nicméně, každé dítě má zákonného zástupce, takže nejde o okleštění práv nevýdělečných dětí, ale o povinnosti zákonných zástupců - v tom by se měly měnit zákony.

De facto to znamená:

že situace, kdy nevýdělečné dítě, kterému ve zdrav. zařízení neposkytnou z důvodu insolventnosti lékařskou péči
je v pořádku.

Nebude se totiž řešit nutnost nároku na ošetření!!! a neposkytnutí ošetření,
ale odpovědnost za poškození zdravotního stavu dítěte se přenese na zákonného zástupce, který neposkytl dostatek peněz,
či se snese vina na potřebného - dítě, proč nemá zákonného zástupce...

Tímto dávám za pravdu zakladatelce diskuze.
 Líza 


Re: Občané bez příjmu nemají nárok na základní lékařskou péči 

(6.6.2008 18:11:25)
Nel, ale všechna práva dítěte JSOU v rukou zákonného zástupce. Až když ten selhává, zasahuje stát. To je snad v pořádku, ne?
 nicnic 


Re: Občané bez příjmu nemají nárok na základní lékařskou péči 

(6.6.2008 18:32:54)
Lízo, v tebou popsaném východisku zasahuje až soud a navazující mašinerie, nikoli státotvorné proklamace a nutnost ošetření.
Nadřazené je teoreticky v ústavě právo na ošetření - myslím lidsky i ústavně. Toto právo je ovšem uzákoněním poplatků pro nevýdělečnou skupinu v rozporu a nemůže fungovat jinak, než altruisticky (tzn., že pokud máš smůlu, máš smůlu, ale nárok žádný).
Za neošetření dítěte a třeba fatální následky ponese důsledky dítě a jeho rodič, ale tzn., že naučíme děti - neobracej se o pomoc, pokud nemáš peníze. A že je nemáš, za to děkuj ústavě a svým špatným zákonným zástupcům - nesmíš vydělávat.
Je tO MATEMATICKÝ A LOGICKÝ ERROR - Bulleova algebra. Podmínky dané zákony ČR nelze brát vážně, jsou nedodržitelné, odporují základním pravidlům.
Tvrdím, že dítě jako občan je opravdu bezcenné. Má povinnosti, ne práva. Znamená to provázaně právní odpovědnost dětí posunout od doby placení poplatků (mmt. myslím šest let).
 nicnic 


Re: Občané bez příjmu nemají nárok na základní lékařskou péči 

(6.6.2008 18:48:59)
Řeknu to zatraceně lapidárně:
jestliže je skupina obyvatel, která má prvotním zákonem zakázáno mít své příjmy, pak nesmí mít ani druhořadými předpisy uzákoněno platit za to, co je jejich prvotním právem určeno jako bezplatné a bazální.
Co je na tom nepochopitelné?
 Líza 


Re: Občané bez příjmu nemají nárok na základní lékařskou péči 

(6.6.2008 20:17:23)
Nel, jak se vyrovnáváš s tím, že je nutné platit za jídlo, za topení, vodu, a to i když to spotřebovávají lidé bez příjmu a je to jejich základní potřeba? Jak se srovnáváš s tím, že školní docházka také není zcela bezplatná?
 Líza 


Re: Občané bez příjmu nemají nárok na základní lékařskou péči 

(6.6.2008 20:20:23)
Nel, já se nebavím o teorii a o ústavě, ale o zcela konkrétních zákonech, které regulují zdravotní péči, a které nedovolují neposkytnout péči jen kvůli tomu, že někdo nemá na regulační poplatek. Doktor, kterej by to udělal, si říká o pořádný potíže a pokud by odmítl péči dokonce v případě život ohrožujícího stavu, jaký ty tady nabízíš jako příklad, tak se dopouští trestného činu poplatky nepoplatky. Vycházíš z chybných premis, takže logicky docházíš k chybným závěrům.
 Líza 


Re: Občané bez příjmu nemají nárok na základní lékařskou péči 

(6.6.2008 18:12:52)
A odpověděli ti nesmysl, vycházejí - i ty sama - z nesmyslné premisy, že je možné odmítnout nutnou zdravotní péči kvůli tomu, že člověk nezaplatí poplatky. To je nesmysl. Poplatky, stejně jako třeba dlužné pojistné, se můžou vymáhat zpětně, ale nesmějí být důvodem k odmítnutí nutné zdravotní péče.
 Líza 


Re: Občané bez příjmu nemají nárok na základní lékařskou péči 

(6.6.2008 18:13:08)
Nel, ale všechna práva dítěte JSOU v rukou zákonného zástupce. Až když ten selhává, zasahuje stát. To je snad v pořádku, ne?
 Renata 
  • 

Re: Občané bez příjmu nemají nárok na základní lékařskou péči 

(6.6.2008 19:54:36)
Nel, právník nejsem, takže v tom, zda je právní či protiprávní ve smyslu ústavy cokoliv, docela plavu. Ale jako lékařka vím, že musím ošetřit každého, kdo potřebuje nutnou a neodkladnou péči, i kdyby neměl ani floka, ani zdravotní pojistku, ani nic. V nemocnici, kde pracuji, se běžně třeba s důchodci počítá velmi rozumný splátkový kalendář, ve stokorunách měsíčně, nikdo nemusí hradit poplatky PŘED poskytnutím péče.

Ať právní či protiprávní, osobně se mi poplatky právě u dětí také nelíbí a nesouhlasím s nimi. Jsem taky toho názoru, že děti zdravotní péči nezneužívají, takže mi regulace nedává moc smysl.
 Petrajda 


Zkušenost ze zahraničí 

(7.6.2008 0:42:49)
Žila jsem dva roky v jedné západoevropské zemi a tam pojišťovna proplácela 85% z ceny zaplacené u lékaře, z ceny léků i v nemocnicích za pobyt, s výjimkou např. porodů, kde pojišťovny hradily 100%. Taky u vážných nemocí typu rakoviny, jejichž závažnost ověřovala pojišťovna svými lékaři, hradila vše. Pokud šlo o tu 15% spoluúčast, mohl si každý připlatit připojištění, podobně jako se uzavírá třeba cestovní pojištění.

Ale - neměla jsem tam na rozdíl od ČR nikdy pocit, že by pořád lékaři hlídali nějaké limity a nechali třeba pacienty z finančních důvodů na účinnou léčbu/operaci/nasazení šetrnějších léků čekat, viz např. problém čekání českých pacientů na operace totálních endoprotéz, na skryté připlácení si (sponzorování) nebo uplácení za kvalitnější materiály atd.
 J+2 
  • 

Je to ještě mnohem horší 

(8.6.2008 23:13:13)
Předložím Vám k úvaze svoji situaci: Mám dvě děti, 14 a 12 let. Mladší je velmi vážně postižené (hydrocephalus, spina bifida, epilepsie). Vyžaduje celodenní péči, tím myslím i noc - je třeba ho několikrát za noc obrátit, jako prevenci proti proleženinám a hlídat epileptické projevy. Protože nás manžel opustil, jediným mým příjmem je příspěvěk na péči. Pokud bude dítě umístěno v ústavu s celodenní péčí(nemocnice, lázně, ozdravovna) délé než 3 týdny přestávám mít na tento příspěvek nárok, ale regulační poplatky hradit musím a to i když v těchto zařízeních nejsou stavu zajistit dítěti odpovídající péči a vyžadují moji přítomnost. Z čeho je mám platit a z čeho máme žít, pokud je mé dítě v nemocnici nikoho nezajímá. Ráda bych ješte oznámila všem, kteří mi budou vysvětlovat, že si za svou situaci mohu sama, že postížení mého dítětě bylo diagnostikováno až v osmém měsíci těhotenství, nepiju, nekouřím, celý rok odchodím v jedněch džínách a zimní boty mi musí vydržet alespoň pět let.Internet platím proto, že starší dítě je úspěšným studentem osmiletého gymnázia a každý druhý domácí úkol začíná slovy "vyhledejte na internetu..." a všem, kdo chtějí tvrdit, že se vždy o sebe dokážou postarat a od státu nic nechtějí přeju, aby se nedostali do situace, kdy si sami ani nezvládnou utřít zadek. A ještě jeden postřeh: Za péči, kdy je moje dítě ve speciální škole platím 40 Kč za hodinu a to jsou dotováni státem a velice levní. Za moji péči zbývá asi 12 Kč na hodinu a to nemám nárok na volné víkendy, dovolenou ani nemocenskou.
 DENISA 
  • 

Re: Je to ještě mnohem horší 

(9.6.2008 4:13:36)
Jo, presne to pises, ono se to rekne....... Ale kdyz si pak clovek precte konkretni priklad, jako ten tvuj, tak jasne vidi, ze je cosi shnileho v tom nasem systemu. A kdo na to doplaci, samozrejme ti nejslabsi a to je svinstvo. Vetsinu lidi 30 Kc nezabije a alespon to odradi hypochondry, ale kdyby se alespon tyto vybrane penize dostali skutene potrebnym jako jsi ty, ale vsichni vime ze to tak neni.....
 Kecka 


Hnusne prerozdelovani penez 

(9.6.2008 18:19:19)
Tenhle clanek by si mel precit min. Julinek.!!!! Autorka ma pravdu. Ale co mne nejvic stve: Mam tri male deti, mezi nimi se nemoci predavaji velice rychle, takze stunou nebo maji aspon naznak nemoci vetsinou vsichni tri. Takze pro me jedna nemoc znamena navsteva doktorky (plus kontrola, tj dve navstevy se tremi detmi) 2 x 3x 30 Kc ( 180 Kc) plus dalsi penize za recept v lekarne. Protoze jsem na materske, splacime byt, opravujeme neustale stare auto,protoze na nove (ani lepsi ojete nejsou penize), saty kupujeme v second handu, pleny pouzivame levne latkove, varime doma (zadne restaurace), dovolena tyden v CR pod stanem (a na ni setrime cely rok), osobne si myslim ze zadny vysoky ziovotni standart nemame a jsme opravdu neustale bez penez, je proto pro mne i 180 Kc fakt dost penez. A nejvic mne na tomhle stve, ze penize nejdou do systemu zdravotnictvi, ale detskym doktorum a lekarnikum, kteri poplatky vybiraji!!!!Je to sprostarna na entou, protoze oni meli predtim svych 30 tisic mesicne jistych, zadni chuidaci to nejsou, a ja ted lovim z poslednich drobnych v penezence prachy na regulacni poplatek a vidim, jak se doktorka veze v nove Fabii a lekarnik opravil sve nove sidlo a pry prikoupil i obrovsky pozemek vedle! Bohudik nejsem ta z tech matek, ktery si koupi cigara a jde za usetrene penize radsi s detma k doktorovi. Ano, pane Julinku, vy to neznate, jenom jste pridal tem, co uz maji a ty, co nemaj, jste odsoudil jsete k vetsimu utahovani opasku, prootze my nikdy lekarskou peci nezneuzivali!!!!!!
 gatto 


Re: Hnusne prerozdelovani penez 

(9.6.2008 18:26:43)
Mě zase naštvalo, když měl malý úraz ve školce (naražený kotník), šla jsem si pro něho, abych ho zavedla na chirurgii. Zaplatila jsem poplatek plus stovku za naordinovaný krém. Tak jsem se potom ve školce ptala po uhrazení těchto nákladů. Dívali se na mě zvláštně, no nebudu to rozebírat. Ale já jsem neoblomná :-D
Školka to uhradí, i kdyby za tím byly sebevětší administrativní náklady, to mě zajímat nemusí. Úraz se stal ve školce, tak už jen z principu se mi zdá absurdní, abych do školky odvedla zdravé dítě a odváděla si dítě s úrazem a ještě s účtenkou...
Jsem pro to, aby si dospělí platili všechno (skoro) sami a nesli zodpovědnost za své zdraví, ale u dětí si myslím, že je to v rozporu s Úmluvou na ochranu dítěte... Někdo radši těch 30 kč propije, než aby dítě vzal k lékaři a za rodiče takové dítě opravdu nemůže...
 Kecka 


Hnusne prerozdelovani penez 

(9.6.2008 18:23:02)
Tenhle clanek by si mel precit min. Julinek.!!!! Autorka ma pravdu. Ale co mne nejvic stve: Mam tri male deti, mezi nimi se nemoci predavaji velice rychle, takze stunou nebo maji aspon naznak nemoci vetsinou vsichni tri. Takze pro me jedna nemoc znamena navsteva doktorky (plus kontrola, tj dve navstevy se tremi detmi) 2 x 3x 30 Kc ( 180 Kc) plus dalsi penize za recept v lekarne. Protoze jsem na materske, splacime byt, opravujeme neustale stare auto,protoze na nove (ani lepsi ojete nejsou penize), saty kupujeme v second handu, pleny pouzivame levne latkove, varime doma (zadne restaurace), dovolena tyden v CR pod stanem (a na ni setrime cely rok), osobne si myslim ze zadny vysoky ziovotni standart nemame a jsme opravdu neustale bez penez, je proto pro mne i 180 Kc fakt dost penez. A nejvic mne na tomhle stve, ze penize nejdou do systemu zdravotnictvi, ale detskym doktorum a lekarnikum, kteri poplatky vybiraji!!!!Je to sprostarna na entou, protoze oni meli predtim svych 30 tisic mesicne jistych, zadni chuidaci to nejsou, a ja ted lovim z poslednich drobnych v penezence prachy na regulacni poplatek a vidim, jak se doktorka veze v nove Fabii a lekarnik opravil sve nove sidlo a pry prikoupil i obrovsky pozemek vedle! Bohudik nejsem ta z tech matek, ktery si koupi cigara a jde za usetrene penize radsi s detma k doktorovi. Ano, pane Julinku, vy to neznate, jenom jste pridal tem, co uz maji a ty, co nemaj, jste odsoudil jsete k vetsimu utahovani opasku, prootze my nikdy lekarskou peci nezneuzivali!!!!!!
 Gothic 


Súhlas so žlababou 

(9.6.2008 23:00:54)
žlababa súhlasím, že je to úplne odveci aby matka tažko postihnutého dietaťa (často samoživitelka, pretože máloktorý chlap unesie tažko postihnuté dieťa) bola opakovane trestaná a diskriminovaná. Sama je už dosť ubitá tým, že nemá zdravé dieťa (viem o čom píšem sama ho mám) aj napriek tomu, že jeho stav nijak nezavinila, musí bojovať s úradmi, školami aby dieťa vôbec niekto pri normálnom intelekte integroval, aj keď má na to zákonný nárok a ešte aj za všetko platiť v súvislosti s jeho chronickou chorobou.

Tiež som u nás vítala zavedenie poplatkov, pretože syn je "len" autista a fyzické zdravie má ok, myslela som, že sa zníži dĺžka čakania u Mudr. ale opak bol pravdou. Ludí neubúdalo.

Kludne som aj za poplatky na pohotovosti, kludne aj 100sk, to nie je zas tak často, ale v tej nemocnici je to kruté.

Dosť ma vytáča, že sa na jednej strane píše aká je drahá nemocničná statostlivosť a pritom sa v nemocnici držia ludia umelo, aby sa zvyšovala obložnosť. Sama som toho bola svedkom. Syn mal nenáročný zákrok v krátkodobej anestéze porovnatelný s výberom mandlí. Chcela som ísť preč akonáhle to pôjde, bol v poriadku. No chyba lávky, aby sa to započítavalo, tak musí tam byť 2 noci. Toto mi potvrdila súkromne aj naša neurologička. Takže som sa musela už pomaly vyhrážať reverzom aby nás pustili, pritom nebol dôvod nás tam držať.

Dalšia taká situáci-vyšetrenie sluchu, žiadala som ho v prirodzenom spánku, nepodarilo sa, tak nás posielali do nemocnice opäť minimálne 2 dnová hospitalizácia, pri medikácii, alebo krátkodobej narkóze. Inde sa toto vyšetrenie robí do 24h. Tak isto po mandliach sa púšta ešte v den zákroku. Tak som si zisťovala iné varianty a našla som takú, že mu to robili opakovane v prirodzenom spánku ambulantne. Odhliadnúc od toho, že dalšia narkóza a hospitalizácia by bola pre neho zbytočná zátaž, som ušetrila svojou iniciatívou 2 dni hospitalizácie.

Takých prípadov poznám vela, mám zdravotnú školu a umelo sa obložnosť zvyšovala už vtedy. Robí sa to preto, lebo keď nie je dostatočne vytažená kapacita nemocníc, tak nemocnici môže hroziť zrušenie.

Objavili sa názory-načo si spravili tolko detí, čakajú že štát sa postará atd. To je všetko pravda a nezodpovednosť rodičov. No sú situácie, kedy rodina fungovala, a potom sa živitelovi niečo stane a žena sa velmi rýchlo dostane na hranicu chudoby. A ide hlavne o deti, oni sa na svet nepýtali, nevybrali si rodičov a rodinu do ktorej sa narodia a nemali by trpieť nedostatkom zdr. starostlivosti pre nedostatok penazí, alebo "súdnosti" svojich rodičov. V tomto plne súhlasím so Zĺababou.
Další aspekt. Ja som za syna a seba v nemocnici za tie dve noci platila okolo 1000sk. Boli sme síce sami na izbe, ale od nadštandartu to malo daleko. nebolo mi lúto tých penazí pretože som ich mala. Byť s ním sama, tak neviem. Kebyže tam s ním ako s autistom nie som (mal 2,5 roka) dieťa ktoré nerozpráva, nerozumie, nechápe soc. situácie a cudzích ludí tak by skončil priviazaný o postel za ruky, za nohy (mal zavedenú skoro celý čas kanylu) vyreval by sa do nepríčetnosti a jeho psychiku by som dávala do kopy roky, ak by som ju vôbec ešte niekedy dokopy dala....
Takže nebyť tam s ním, nemať na to, tak zatažím systém daleko viac intenzívnymi terapiami, znovuvrátením sa k plienkam, liekami na ukludnenie atd.



 Gothic 


Súhlas so žlababou 

(9.6.2008 23:08:32)
žlababa súhlasím, že je to úplne odveci aby matka tažko postihnutého dietaťa (často samoživitelka, pretože máloktorý chlap unesie tažko postihnuté dieťa) bola opakovane trestaná a diskriminovaná. Sama je už dosť ubitá tým, že nemá zdravé dieťa (viem o čom píšem sama ho mám) aj napriek tomu, že jeho stav nijak nezavinila, musí bojovať s úradmi, školami aby dieťa vôbec niekto pri normálnom intelekte integroval, aj keď má na to zákonný nárok a ešte aj za všetko platiť v súvislosti s jeho chronickou chorobou.

Tiež som u nás vítala zavedenie poplatkov, pretože syn je "len" autista a fyzické zdravie má ok, myslela som, že sa zníži dĺžka čakania u Mudr. ale opak bol pravdou. Ludí neubúdalo.

Kludne som aj za poplatky na pohotovosti, kludne aj 100sk, to nie je zas tak často, ale v tej nemocnici je to kruté.

Dosť ma vytáča, že sa na jednej strane píše aká je drahá nemocničná statostlivosť a pritom sa v nemocnici držia ludia umelo, aby sa zvyšovala obložnosť. Sama som toho bola svedkom. Syn mal nenáročný zákrok v krátkodobej anestéze porovnatelný s výberom mandlí. Chcela som ísť preč akonáhle to pôjde, bol v poriadku. No chyba lávky, aby sa to započítavalo, tak musí tam byť 2 noci. Toto mi potvrdila súkromne aj naša neurologička. Takže som sa musela už pomaly vyhrážať reverzom aby nás pustili, pritom nebol dôvod nás tam držať.

Dalšia taká situáci-vyšetrenie sluchu, žiadala som ho v prirodzenom spánku, nepodarilo sa, tak nás posielali do nemocnice opäť minimálne 2 dnová hospitalizácia, pri medikácii, alebo krátkodobej narkóze. Inde sa toto vyšetrenie robí do 24h. Tak isto po mandliach sa púšta ešte v den zákroku. Tak som si zisťovala iné varianty a našla som takú, že mu to robili opakovane v prirodzenom spánku ambulantne. Odhliadnúc od toho, že dalšia narkóza a hospitalizácia by bola pre neho zbytočná zátaž, som ušetrila svojou iniciatívou 2 dni hospitalizácie.

Takých prípadov poznám vela, mám zdravotnú školu a umelo sa obložnosť zvyšovala už vtedy. Robí sa to preto, lebo keď nie je dostatočne vytažená kapacita nemocníc, tak nemocnici môže hroziť zrušenie.

Objavili sa názory-načo si spravili tolko detí, čakajú že štát sa postará atd. To je všetko pravda a nezodpovednosť rodičov. No sú situácie, kedy rodina fungovala, a potom sa živitelovi niečo stane a žena sa velmi rýchlo dostane na hranicu chudoby. A ide hlavne o deti, oni sa na svet nepýtali, nevybrali si rodičov a rodinu do ktorej sa narodia a nemali by trpieť nedostatkom zdr. starostlivosti pre nedostatok penazí, alebo "súdnosti" svojich rodičov. V tomto plne súhlasím so Zĺababou.
Další aspekt. Ja som za syna a seba v nemocnici za tie dve noci platila okolo 1000sk. Boli sme síce sami na izbe, ale od nadštandartu to malo daleko. nebolo mi lúto tých penazí pretože som ich mala. Byť s ním sama, tak neviem. Kebyže tam s ním ako s autistom nie som (mal 2,5 roka) dieťa ktoré nerozpráva, nerozumie, nechápe soc. situácie a cudzích ludí tak by skončil priviazaný o postel za ruky, za nohy (mal zavedenú skoro celý čas kanylu) vyreval by sa do nepríčetnosti a jeho psychiku by som dávala do kopy roky, ak by som ju vôbec ešte niekedy dokopy dala....
Takže nebyť tam s ním, nemať na to, tak zatažím systém daleko viac intenzívnymi terapiami, znovuvrátením sa k plienkam, liekami na ukludnenie atd.



Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.