| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Výbavička pro miminko

 Celkem 165 názorů.
 hrouda + 3  
  • 

takových věcí  

(5.6.2008 8:47:57)
pro jedno mimino? ochochocho ochochocho!
 Lilian 


Re: takových věcí  

(5.6.2008 9:39:15)
Košilky / bodíčka / trička - počty bych zredukovala hodně a pokud bude mít dítě dle utz přes tři kila po porodu, tak bych ve velikosti 56 koupila jen dvoje oblečky, náš malý měl 3300 a za chvíli mu to nebylo

Kabátky / mikinky tady bych koupila nejdřív velikost 62 a určitě stačí tři kusy ve velikosti

Svetříčky - užijí se hlavně na ven, pro úplně malé mimi stačí bohatě jeden, vel. 62 tak alespoň tři (jeden v akci, druhý v prádle, třetí na šňůře), klidně začít rovnou většími velikostmi, ono do toho mimi doroste, a taky se neoblékají na holé tělo, ale vždycky je pod nimi alespoň jedna vrstva :-). Pro malé mimi je lepší propínací svetřík, ale pozor, aby nebyl moc od krčku.

Overálky - pyžamka - míň než 12 určitě bohatě postačí

Zimní kombinéza -dle narození dítěte, pokud je zimní, tak v příslušné velikosti, nám jako jarním stačilo koupit až na příští rok

Punčocháčky - ty jsme neměli vůbec, praktičtější mi přijde body a dupačky, sice jsme dostali po jiném prckovi, ale oproti dupačkám mimi nevyhovovalo oblékání

Nekoupila ani nedávala bych, pokud dostanu po někom ty klasické zavinovací košilky na zavázání šňůrkami, co jsou furt shrnuté.

Deky -nepořizovala bych určitě víc jak tři

Plenky - mamka a tchyně mi pořídily asi 30 plenek, troje velké, ty jsem užila na utření a zabalení po koupání, ale na občasné utření pusinky atd. bych bohatě vyšla s 10, a to mimi dost blinkalo první měsíce.

Mantinel kolem postýlky - určitě jeden kupte nebo ušijte

Kojící polštář - neměla jsem, ale na druhé mimi si určitě pořídím, záda to ocení

Monitor dechu - záleží na každém, ale často pípá chybně, co vím od známých

Autosedačka - většina lidí má auto, takže jasně i sedačku. (Pro autorku :o))): my taky nemáme auto :o))) a na krmení mi bohatě stačila židlička, protože jsme začali krmit, až když už seděl sám bez opory dávno /kvůli alergiím jsme si to posunuli až na desátý ukončený měsíc, přibýval krásně, takže mu mlíčko bohatě stačilo/)

Štětičky se nemají používat ani u dospělých dle několika ušních doktorů, dostali jsme jich taky dost a leží nevyužité dodnes:O)

Odsávačka hlenu - tu na vysavač, měli jsme tu hadičkovou a až dětská řekla, že malý blbě smrká, pořídili jsem ji už velkému dítěti a rozdíl je obrovský

ad kosmetika - nám bylo porodní asistentkou a dětskou doktorkou řečeno, že mimi nemá mít žádné oleje a pěny pro miminka/i když v porodnici dávali/, že se ničí ochranný filtr, co má mimi a že stačí olej z lékárny nebo nějaký čistě o přírodní, žádný s chemií. Na hodně pokakané mimi pak na zadeček se může to dětské mýdlo.

K čemu jsem se nevyjádřil, tak v celku souhlasím.

A autorku zdravím do Slezska, pokud jsem dobře pochopila ty štramplíky / i když se jim tak možná říká i jinde/.
 Diva.Bara 


Re: takových věcí  

(6.6.2008 0:30:52)
autorko díky za vyčerpávající seznam! dala sis s tím velkou práci, některým maminám to určitě pomůže. já jsem trošku v tomhle jiná, ale to není nic ve zlém, mě by jenom stresovalo přwmýšlet, kde na to všechno najednou vezmeme peníze, je to moc věcí nakoupit najednou. osvědčilo se mi mít zákl.věci doma, a zbytek dokoupit "za pochodu", prostě co je právě potřeba. něco jsme podědili, něco prostě nepotřebovali (např nevyužité dudlíky má moje dcera na hraní). myslím, že maminky by občas taky měly zapojit zdravý selský rozum a mozek, což si mi zdá hodně maminek s těhotenstvím odkládá kamsi do kouta.
 Einka, kluk 4týdny 
  • 

Re: takových věcí  

(22.9.2008 11:02:59)
Tak jsem si před časem vzpomněla, na tenhle článek, a jak tu někteří psali, že je to věcí jak pro celej kojeňák a podobně... nakonec jsem pro to naše mimi podělila věcí skorem dvakrát tolik... a nestíhám to prát, všechno hned poblinká, třeba dva oblečky v nejmenší velikosti, by mu nestačili ani na jedinej den, jeho běžná spotřeba jsou tři až čtyři oblečky denně, a to jak bodíčko, tak dupajdy, a většinou i kabátek, a když už to nepoblinká, tak je pořád šance, že to při přebalování počůrá:)))
takže uvedené počty mi nepřijdou nijak přenaný, spíš jako základní minimum, a rozhodně nemá všechno nový, takže majlant sme za to neutratili, většinu podědil, něco sme dostali jako dárky a koupili jsme jen jedny dupky a sedm bodíček;)
 Lilian 


pěkný překlep:O)) 

(5.6.2008 8:51:42)
Ponožtičky - tolik se nešpiní (miminko v nich nechodí a málokdy se mi podaří je počůrat nebo poblinkat

jinak k tématu, toho oblečení je zbytečně moc v některých kolonkách, na co 12 kusů jedné velikosti???ale každého věc
 Martina J., 02/04, 09/05, 12/06, 05/08 
  • 

Re: pěkný překlep:O)) 

(5.6.2008 9:17:29)
Tak překlep to pěkný je:-). Zrovna minulý týden mi náš syn s velkou parádou poblinkal vše v dosahu 1m včetně ponožek (měla jsem ho bez zavinovačky) a pak se mi vyškubl při přebalování a tou ponožkou ještě "šlápl" do pokakané plíny. Ale té ponožce už to bylo stejně jedno:-)
Jinak seznamů výbavičky najdete na netu spoustu a každý doporučí něco jiného. Dovolím si tvrdit, že spousta věcí je hodně zbytečných...
 Martina J, 
  • 

Re: pěkný překlep:O)) 

(5.6.2008 9:22:46)
Tak aby překlepů nebylo málo... Syn SI poblinkal... (no, prostě jde o jeho ponožky:-)
 Arenga 


Re: pěkný překlep:O)) 

(5.6.2008 10:25:37)
No, vida, tak toho překlepu jsem si nevšimla a to jsem to po době samozřejmě četla. :-)

Samozřejmě, 12 kusů od jedné velikosti je hodně, ale v určitých obdobích, kdy se ještě (nebo už) moc netopilo a nedalo se už (nebo ještě) věšet venku, jsem byla hodně moc ráda, že jsem nemusela prát každý den.

A jak jsem psala na konci, výbavička se dá pořídit mimimalistická i maximalistická, myslím, že my byli někde uprostřed.
 ctiradka 


Re: pěkný překlep:O)) 

(6.6.2008 8:34:04)
Já si myslím, že tato výbavička je spíše maximalistická. Není potřeba tolik oblečků v jedné velikosti.. My třeba vůbec nekupovali velikost 56, začala jsem rovnou na 62 velikosti. Rukáv se dá ohnout, dupačky se přichytí ponožkama, neni nutné mít na tři týdny malinkaté speciální...
Ale jinak sis dala hodně práce s tím seznamem, to oceňuju.

A také si myslím, že je pro maminku lepší si nakoupit pár věciček dopředu a potom dokupovat podle potřeby...
Ne ani proto, že nejsou najednou peníze..to ne...ale hlavně proto, že každý využije něco jiného.. Já třeba si nechala napsat seznámek "nutných" věci od švagrové a některé věci jsem doted nevyužila a už ani nevyužiju (syn bude mít dva roky..). Nicměně švagrová mi radila podle svých zkušeností, tak jako Ty radíš podle svých... To, co bych poradila já, takby nemusí každému vyhovovat...

Ad kosmetika- raději méně je lépe. taky jsem měla nakoupené vnavé olejíčky, ale nakonec jsme mazali olivovým olejem z lékárny (ty klasické v obchodě jsou více parfémované...).

Jediné, vůči čemu mám já výhrady je ta zmínka o židličkách na jídlo a případně golfkách. NESOUHLASÍM s tím, že je to vhodné používat od 6-7 měsíců, podle toho, kdy dítko sedí....!!!!!!!
Dítko samo sedí později.... Samo sedět bez opory neznamená, že ho posadím a vyložím okolí polštářema, aby nespadlo...samo sedět znamená, že dítko položim a najdu ho, jak sedí.. Znamená to, že si samo sedlo.. A toto nastává ve většině případů později, mnohdy dítko dříve leze po čtyřech a až potom si sedne, někdy dítko dokonce stojí a až potom si samo sedne. Takže až od téhlete doby se mají používat židličky, případě i ony golfky a sportovní kočárky... Spousta maminek to dnes uspěchá, dítku tím "zadělá" na problémy se zády, jako třeba skolioza... jenom aby mohli už používat ten nový kočár, aby všichni viděli, že jejich mimi je "šikovné"...takže s touhletou pasáží je rezolutně nesouhlasím... a je škoda, že této "nevědomosti" a "módy" využívají i výrobci dětských pomůcek, protože oni sami u takovýchto kočárků a židliček uvádějí, že se mohou používat od 6 měsíců.....

Já chodila se synem od malička na rehabilitace, tak sjem v tomto DOST REZOLUTNÍ.
 Jíťa 
  • 

sezení 

(6.6.2008 10:23:21)
zajímalo by mě z jakého důvodu se např. nemá posazovat dítě, které sice zatím samo nesedí, ale už dávno samo stojí?

Já si doposud myslela, že se nemá dítě posazovat, dokud nemá dostatečně pevná záda. A pokud už samo stojí tak má snad záda pevná dost. Ale možná se pletu.
 Anny 
  • 

Re: sezení 

(7.6.2008 20:38:11)
Jíťo - osobně jsem tě nepochopila... jak ti může dítě samo stát, když se neumí samo posadit????? sedět umí snad když začne lézt, ne? neumím si představit, jak si může dítě posílit nožičky dřív, než začne lézt (nožičky a zádička samozřejmě)..
 Lemora 


Re: sezení 

(7.6.2008 20:44:17)
Anny, nečtu celou diskusi, jen mi to nedá abych nezareagovala na tvůj příspěvek - třeba můj syn dřív chodil než seděl. Prostě začal lézt a posléze se stavět - a sezení k tomu vůbec nepotřeboval... i v kočárku jezdil na stojáka místo v sedě...
 Jíťa 
  • 

Re: sezení 

(9.6.2008 22:43:55)
No některý děti holt příručky nečetly a tak se jaksi vyvíjejí trošičku jinak.
Dcerka se napřed skoro vůbec nehýbala, pak se v 8 měsících naučila lézt a v 10 už sama chodila bez opory. Ale sama si začala sedat až někdy po tom 10 měsíci.
 brkina 


Re: sezení 

(2.7.2008 22:52:04)
Tak náš Matýsek nejdřív lezl, pak si asi v desátém měsíci začal stoupat a teprve potom si uměl ze stoje sednout.
Jarka
 ctiradka 


Re: sezení 

(8.6.2008 13:58:45)
Při sezení a stání se docela jistě zapojují svaly jinak.... Zkus si stoupnout a zkus si sednout.... Nikdy jako laik správně nevyhodnotíš, jak dostatečně má dítko pevné svaly....
Dítko na sed samo přijde, toho bych se nebála... a pokud stojí, tak to jistě nebude dlouho trvat.... Není opravdu co uspěchat....
 Arenga 


Re: pěkný překlep:O)) 

(6.6.2008 11:35:34)
k tromu posazování - neboj, v tomhle jsemt aky rezolutní a ani u nás se neposazuje, pokud nejde o občasné sezení na klíně. Pokud se dobře pamatuju, teď se mi to v textu nechce hledat, tak jsem psala, že židličku, golfky a spol. nemá smysl dříve než v půl roce ani mít doma, pak podle situace jak na tom dítě je nejdříve v tom půl roce koupit a použít klidně i o čtyři, pět měsíců později, prostě až na to miminko bude připravené - tak napíklad my koupili krmicí židličku asi před dvěma měsíci, protože byla v bazaru za výhodný peníz a od té doby u nás doma na ni sedá prach :-)

jinak jsem to asi ěmla do článku zdůraznit, ale samozřejmě, že TOHLE VŠECHNO ANI OMYLEM NEMUSÍTE MÍT NAJEDNOU, tak nějak jsem spíš SHRNULA CELKOVÝ STAV - samozřejmě, že i my jsme měli něco před a něco kupovali potom a rozhodně jsme neměli třicet lahviček olejíčků a dvacet mýdélek ;-) samozřejmě, že jsme neměli a nemáme všechno nové, ani zdaleka ne a samozřejmě, že tohle všechno, co jsem vypsala je moje zkušenost a můj názor a někomu stačí, obrazně řečeno jedna plína a polovina dupaček ;-))) já jsem ten typ, co potřebuje mít určitou rezervu, takže proto třeba víc oblečků a i když byl počet některých vlivem darů a nečekaného podědění nakonec vyšší, než jsem sama plánovala, byly chvíle, kdy jsem za to byla ráda
 Tes 


Re: pěkný překlep:O)) 

(6.6.2008 12:57:40)
Ne všechny děti jsou stejné. Moje hočička sedí už od 6a pul měsíce sama. Akorát ze začátku to bylo tak, že si sedla pak se natahla pro hračku spadla na bok a pak se znovu pracně dostávala do sedu. V podstatě sed ji baví nejvíc. Lezt mi začala až o měsíc později a stejně si myslím že ji to moc nebaví. Doleze k hračce ke ktere chce pak si sedne a dal s ní nic nehne.
Je ale pravda že do sporťáku jsem ji dala asi o 14 dní dřív než seděla sama. Nevědela jsem si s ní totiž rady. V hlubokém se mi neustále přitahovala za okraj kočáru a chtěla vidět ven a neustále byl řev. Snažila jsem se s ní v podstatě těch 14 dní jezdit co nejméně ven, protože žádný kočár pro ni nebyl vhodný :-)
 Zuzka, září 05 a květen 07 
  • 

Zbytečné 

(6.6.2008 20:54:32)
Taky si myslím že mít hodně oblečení v malých velikostech 50 a 56 je zbytečné. Syn byl dlouhán a 56 nosil asi jen 2 týdny a dcerka měsíc. Maminky neblbněte - nikdy nevíte jestli nebudete mít velké dítě, a pak Vám to oblečení bude k ničemu. Pořádně jsme využily až tak 62 a 68. No ale asi hodně záleží na ročním období kdy se dítko narodí. Je fakt že v zimě oblečení špatně schne.

Některé věci ze seznamu jsou opravdu zbytečné
 Pavliina 
  • 

ponozek neni nikdy dost 

(7.6.2008 15:36:31)
Ahoj, meli jsme chlapecka a nestacila jsem mu menit ponozky, protoze si je obvykle pocural pri prebalovani, tech vodotrysku co bylo, koberec a skrin mohou vypravet...... Proste moje zkusenost: ponozek neni nikdy dost!
 16.5Salám&Lajka14 


To je seznam pro celý kojeňák, ne?  

(5.6.2008 8:53:46)
Nemyslím si, že by tohle všechno miminko potřebovalo, ale pokud někoho baví vyhazovat peníze oknem... :-)
 hrouda+3  
  • 

test  

(5.6.2008 9:12:42)
:-)))) Jo pro kojeňák. nejlepší způsob, jak zjistit, co človek pro mimino OPRAVDU potřebuje, je odjet malým autem s miminem a dvěma dalšími sourozenci na nemoderní chalupu, kde jsou jen kamna na tuhá paliva a vrcholem luxusu je tekoucí studená voda. Do auta s enevedje nic, chalupa neskýtá nic a ukáže se, že nikdo nic nepotřebuje - včetně mimina.
 Teraza Horáková 


Re: test  

(5.6.2008 9:23:06)
Hroudo, ty jezdíš k nám na apaluchu ???? :-)))))
 Sima + 2 
  • 

Re: To je seznam pro celý kojeňák, ne?  

(5.6.2008 9:45:07)
Jojo, taky mi přijde seznam poněkud obsáhlý )hlavně množství kosmetiky a oblečení), ale i tak mi tam jedna věc chybí - jednorázové přebalovací podložky - používám doma pod prostěradlo (kdyby se holky počůraly) a na cesty, když je potřeba přebalit kdekoli (v autě, kočárku, na lavičce, v supermarketu, ...), mě osobně prostě tera plena nestačí (je malá a tenoučká). Také vyhovuje při drobném mrholení nebo krátké přeháňce, kdy nemá smysl vytahovat pláštěnku, kdy ji přehodím Emičce v kočárku přes nožky.
 Arenga 


Re: To je seznam pro celý kojeňák, ne?  

(5.6.2008 10:31:56)
jednorázové přebalovací podložky nepoužíváme, tak jsem je tam neuváděla, ale je fat, že pro úplnost jsem mohla :-)
my máme pod prostěradlem podložku z Ikey - není to vyloženě igelit, ale něco na ten způsob a na přebalování mimo domova mám ušité dvě látkové podložky s igelitem (tím samým, Ikeovým) uvnitř - když mi je malá počůrá, tak prostě vyperu s plínama

co se týče množství oblečení, tak my jsme toho dost dostali už ve chvíli, kdy jsme měli něco nakoupeno, tak proto se ty počty tak navýšily, ale jak jsem už psala v reakci o něco výš, byla jsem a jsem fakt ráda, že nemusím prát denně

 Sima + 2 
  • 

Re: To je seznam pro celý kojeňák, ne?  

(5.6.2008 17:36:19)
jojo, však jste také psala, že to nemusí vyhovovat všem, tak jsem doplnila podložky, neb mě se osvědčily.
Ad hadříky - my jsme to celkem vychytali, že každému okruhu rodiny a známých jsme řekli jinou velikost a když se někdo ošíval, tak jsme řekli, ať koupí na roční dítko a bylo to OK. Moc jsme měli jen dupaček bez rozepínání mezi nožičkama, takže ty zůstaly ležet a jedny minišatičky, které (ale to jste už psala) byly celkem k prdu, neb jsou na mrněti hned vyhrnutý až do podpaží.
 hjhjhj 


Uvedené velikosti 

(5.6.2008 9:05:09)
Hezký článek, nechci ho nijak rozebírat, čekám třetí dítě a myslím si, že spousta vyjmenovaných věcí je zbytečná, něčeho bych zase koupila víc, něco vůbec, ale to je jedno, každá maminka si to udělá podle svého a podle svých zkušeností.
Jen mám poznámku k uvedeným velikostem: Newbor, new baby je velikost 52 (nikoli 56), velikost 56 = 0-3 měsíce atd.....
Já jsem u obou dětí, a to měli oba přes 3 kila, do 6 týdnů dávala velikost 52 (tedy newborn) a bylo jim to akorát.
 *MaF* 


Re: Uvedené velikosti 

(5.6.2008 21:26:04)
Je fakt, že když se narodí větší dítě, ktrý se pak má čile k světu-jako to naše, tak první půlku oblečení vyřazujete už asi za měsíc ;(( Ve čtyřech měsících měl 7,4 kg a 68 cm. Teď zrovna začínáme používat oblečení č. 74 ~j~ což je skoro na roční dítě a my máme pět měsíců.
 Deja 


Re: Uvedené velikosti 

(8.6.2008 22:09:39)
My na tom s velikostmi byli stejně, a pak ve třech letech nosili 86 ~k~
 misapoho 


Re: Uvedené velikosti 

(6.6.2008 6:13:45)
tak velikost 52 jsem v zivote nikde nevidela. Pouze 42 a 48 v C+A. No, clovek mini a dite meni. Doktori mi tvrdili, ze budu mit standartne velke mimi, maximalne do 4 kilo a najednou z toho bylo 55cm a 4560g a zacinali jsme na 62, tu mel relativne dlouho, 68 asi tyden :o) Rozhodne bych krom 62 nekupovala nic predem, maximalne par vecicek, ono se to da pak pri velkem nakoupit za jedno odpoledne. Kazdy dite roste holt jinak.
a taky si myslim, ze spousta veci je zbytecnejch.
 Jíťa 
  • 

Re: Uvedené velikosti 

(6.6.2008 7:18:47)
Taky se přikláním k názoru nakoupit jen oblečení pro několik prvních týdnů. Skutečně každé mimi roste jinak rychle a tak se pak může snadno stát, že svetříky, co si člověk pořídí na zimu, jsou miminku už/až v létě a naopak trička zase v zimě...

Ad číslování. To je kapitola sama pro sebe, každý výrobce to má jinak, takže moje 10-timěsíční miminko nosí všechny velikosti od 74 až po 98 a když ty hadříky položím přes sebe, jsou úplně stejné. Řeším to tak, že když jdu nakupovat něco nového, vezmu si největší kousek současného oblečení sebou a přímo na místě přeměřím.
 Arenga 


Re: Uvedené velikosti 

(13.6.2008 18:53:15)
tak jsem se na to dívala a 56 je opravdu newborn, 50 je early baby
 bára, vašík 05/07 
  • 

každý má jiné zkušenosti 

(5.6.2008 12:00:44)
myslím si, že je tam opravdu až moc věcí, ale každý má jiné zkušenosti. Podle rad kamarádek jsem taky nakoupila spoustu věcí a pak zjistila, že mě nevyhovují, ale naopak lehátko já vřele doporučuji, měli jsme takové jednoduché a ze sekáče, co šlo dát do lehu a malý v něm byl od pěti týdnú až do osmi měsíců, a ze začátku jsme v něm ještě krmili (ve čtyřech měsících, když neseděl): takže pro mě super, autosedačka podle mě není to ono. Nakonec jsme nad něj dávali i hrazdičku a malej s náma byl pořád v obýváku, či jindea a když bylo potřeba schrupnul si tam a nebo jsem ho pohoupala a on byl spokojen..
 bára, vašík 05/07 
  • 

lehátko pro nás super 

(5.6.2008 12:07:09)
Pro nás bylo lehátko super, pořídili jsme si obyčejné ze sekáče. Šlo položit do lehu a malej v něm byl od 5 měsíců a všestraná spokojenost. od čtyř měsíců jsme v něm krmili, než začal sedět. Nejlepší bylo, že byl s námi v pokoji, měl přehled, mohli jsme ho pohoupat a on si v něm spokojeně schrupnul, když chtěl no super. Taky jsme měla nakoupeno spoustu věcí podle rad kamarádek a nepoužívali jsme je,nám nevyhovovali, např. rachlozavinovačky- bylo teplo, takže vůbec apod.Takže já zase lehátko doporučuju, jesti chcete mít dítě pěkně sebou a vtáhnuté do děje rodiny. A to fakt nemůsí být nějaké extra.
 terapeutka 


Re: lehátko pro nás super 

(5.6.2008 13:42:47)
Jo, souhlas- taky jsem koupila lehátko v bazaru asi za 400 a už dělá "službu" u sestřenky :o) rozhodně si v něm posedí-poleží ještě pár dětí než půjde do šrotu. měli jsem to s hrazdičkou před mimi a malou to docela bavilo.

Jinak co se týká bavlněných vložek do podprdy, tak ty jsem teda neocenila- koupila jsem je, když měla malá asi 4 měsíce, protože spotřeba jednorázovek cca 12ks/denně byla dost běsná a doufala jsem, že si je vždycky přemáchnu a bude....no, vydržely mi vždy asi hodinu, pak jsem byla skrz... takže pokud vám během dne odkape asi půllitru mlíka jako mi a na noc si budete do KAŽDÉHO košíčku podprdy skládat 1 velkou látkovou plenu a stejně se budete budit v promočeném pyžamu, tak vám určitě ty prací dlouho nevydrží. Ale rozhodně není třeba kupovat jednorázovky za 100,-, když jsem objevila tesco 30ks za 39,- tak jsem už pak nekupovala nic jiného.

Kojící podprdy jsem neměla, připadaly mi zbytečné, prostě jsem prso "vytasila spodem", jen jsem nakoupila asi 5 podprsenek větší velikosti po cca 45kč.

Ještě doporučuju klasickou dřevěnou ohrádku- my jsme si nechali udělat u truhláře 1,2mx1,2m výška asi metr, vyšla na 600,- a malá v ní bývala asi od 9měs až do dvou let občas- měla tam na dně starý spacák a hromadu hraček, bavilo ji to. taky se hezky naučila přitahovat o tyčky a vstávat.

Oblečků jsem měli (a prý stále máme) hrozně moc, ale když vám řeknu, že průměrná cena 1ks je cca 10-20kč (miluju bazárky:-D) tak nás to opravdu nepřišlo draho. na nákup nových, drahých, "parádních" věciček máme babičky a tetičky, které jsou ještě pořád na větvi z první vnučky-neteře;)
 ajka 
  • 

lehátko pro nás super -souhlas 

(5.6.2008 13:54:57)
Myslím, že lehátko je mnohem vhodnější než autosedačka, kterou autorka doporučuje....v lehátku se dá i "položet" nebo ležet (záleží na druhu) narozdíl od autosedačky ve které se spíše jaksi "polosedí"...jinak bych ten seznam brala vyloženě jako orientační, protože každý může mí zkušenosti jiné např. s velikostmi..my začli spíše na 68 a výše :)my třeba ocenili teplomet resp. takový ten fukar teplého vzduchu, malý se narodil v červnu, ale byla dost zima a při přebalování jsme ho potřebovali trošku "nahřívat"...:)
 DENISA 
  • 

Re: lehátko pro nás super 

(6.6.2008 2:57:33)
Taky souhlas, pro nas neocenitelna vec (bohuzel nova v CR extemne cenove premrstena). Davali jsme tam dite od 2 mesicu, na zadech rval a takto si vynucoval polohu k pozorovani (tez vyborne pro deti s refluxem), pozdeji zacal vykopavat nozicky a tim ze na tom houpal a vydzel se takto zabavit strasne dlouho ci uspat. Taky s hraci hrazdickou si neuveritelne vyhral. Horsi byly prvni pokusy o krmeni, kdyz se u toho houpal a jidlo litalo vsude. Nastesti to netrvalo dlohou, zacal zahy sedet a sel do polohovaci zidlicky. Kdybych mela seradit vsechny kramy na dite dle uzitne hodnoty, bouncer by byl na prvnim miste.
 Míša 
  • 

chůvička 

(5.6.2008 12:23:14)
mě ten seznam nepřijde až zas tak přemrštěný. Někdo má miminko čistotné, někdo má malinkého poblinkánka, u nás byly dny, kdy jsem musela komplet převlíkat sebe i mimčo 4x a postýlku někdy třeba 2x denně a to se pak hodí ty "zbytečné" haldy oblečení.

Jen mám poznámku k chůvičce, existuje jich několik typů, ta nejdražší umožňuje "oboustrannou" komunikaci, kterou bych nyní ocenila, protozě když malá spí, vzbudí se, a začně hejkat "mamíííííííííí mamíííííííí už jsem vzhůru pošííííí pošííííím bumbat" tak kdybych jí mohla zpátky říct "už běžím, už se to nese" ušetřila bych její hlasivky a uši sousedům.

A ještě bych dodala, že u nás doma se velmi jeden čas hodila ohrádka, taková ta klasická dřevěná klec, ne pro moje pohodlí, ale bezpečnost malé, protože když jsme byli venku, šoupli jsme ven ohrádku, do ní malou zvědavku, ta byla spokojená že nás vidí, a my měli jistotu že nám nespadne do výkopu nebo do malty.
 Katka,kluci 5 a 9 
  • 

Re: chůvička - je moc fajn 

(5.6.2008 14:48:21)
je to fakt individuální, já jsem bez chůviček nedala ránu, měli jí u sebe ne balkoně v kočáře, na chalupě, na chatě (večer jsem seděli venku a mimino spalo uvnitř). Dnes se scházíme večer se sousedy venku a někdy tam je na stole 5 chůviček...
Oproti tomu tolik kosmetiky nemám ani já, natož moje mimina (nyní odrostlá).
 Jíťa 
  • 

Ad chůvička 

(5.6.2008 15:13:37)
dělají se různý typy s různým dosahem. Takže trošku popřemýšlet, jestli ji budete používat jen doma, nebo jak už tu někdo napsali i na zahradě apod. Dobré je taky když má možnost volby z více frekvencí (alespoň ze 2) protože se stává, že v sousedství mají taky mimčo a stejnou chůvičku a pak to svoje přes tři místnosti neslyšíte, zato slyšíte to sousedovic - to je osobní zkušenost, ale naštěstí jsem kápla na přepínací chůvičku.
 Katka,kluci 5 a 9 
  • 

Re: Ad chůvička 

(5.6.2008 16:34:15)
Jo, to je fakt. Mě se stalo, že mi soused odnaproti jednou říkal, jak jsem večer zpívala pěknou písničku, to byl celkem trapas... Prostě si mě naladil.Pak už jsem si dala bacha, abych chůvu zapla až opravdu při odchodu z děcáku :)
 DENISA 
  • 

Re: chůvička 

(6.6.2008 2:52:35)
Ja si nemuzu vynachvalit chuvicku kombinovanou s monitorem dechu. Muze se pouzivat i samostatne, nebo napojit na snimaci desku pod matraci. Takze dite je pod dvoji kontrolou.
 rybushka 


Re: chůvička 

(6.6.2008 9:20:28)
jo, chůvička- já nechápu, jak někdo může bez ní přežít ;) teda je fakt, že kdybychom nikam nejezdili, tak doma jí nepotřebujeme, ale už na chalupě je neocenitelná a třeba na víkendu s jinejma maminama je fakt k nezaplacení !

a oboustrannou komunikaci si moc nedovedu představit - možná, až bude dcera větší, tak mi to chybět bude, ale teď bych jí asi tak akorát víc vyděsila, kdybys na ní z něčeho promluvilo cosi hlasem podobým mému, leč s prděním :-D

a víc frekvencí je super ;) máme na volbu tuším 16 a nemusím nikde řešit, že bych někde měla službu i na cizí děti
 Lída,3 kluci a holka 


Re: chůvička 

(6.6.2008 10:45:33)
K "chůvičce" - připadá mi poměrně zbytečná, všechny děti jsem vychovala bez ní ;) Ano, dřív nic takového nebylo, ale ani dnes bych si ji nepořizovala. A to jsme i různě cestovali, ale prostě to šlo i bez chůvičky.
 Jíťa 
  • 

Re: chůvička 

(6.6.2008 11:20:20)
Ono to jde, ale pokud máš větší barák, nebo i další hlučné děti, tak je to výborný pomocník. Z kuchyně do ložnice to mám ještě přes obyvák a chůvičku jsem skutečně ocenila.
Stejně tak jsem ji ocenila, když jsem dala dopoledne mimíska spát v kočárku na zahradu, je to kousek, ale z kuchyně tam není přímo vidět ani slyšet. Čas na práci mám většinou jen když mrně spí a připravit ho kvůli obědu o spánek na čerstvém vzduchu?
 Katka,kluci 5 a 9 
  • 

Re: chůvička - přesně 

(6.6.2008 11:33:54)
Přesně tak, není nezbytná, ale moc mi zpříjemnila život (sezení v klidu večer s přáteli na zahradě bez nervozity a odbíhání na kontrolu, tebou zmíněné spaní mimina venku atd...)Používali jsme jí dost dlouho, i když byli kluci větší, ono i tříleté dítě, když se vzbudí a zjistí, že je samo (seděli jsme s přáteli venku), tak to není pro něho nic příjemného. S chůvou jsem u něho hned byla.
 Lída,3 kluci a holka 


Re: chůvička 

(6.6.2008 11:41:20)
Jíťo, ani na tý chalupě na zahradě. No tak si přinejhorším mimino chvíli pobrečí, no.
 Jíťa 
  • 

Re: chůvička 

(6.6.2008 12:19:00)
Ono taky dost záleží, kde máš zahradu, ložnici, kuchyň apod. Pokud sedíš na zahradě pod oknem pokoje, kde ti mimčo spí, tak ji pochopitelně taky nepotřebuješ. V garzonce, nebo 1+1 je to taky celkem zbytečný luxus. Pokud máš kuchyň do ulice a dáš si mimčo na zahradu, tak už chůvičku skutečně oceníš.
Jak to máš ty? máš zahradu 100 m dlouhou a sedáváš na jejím druhým konci? Řve ti pod oknem sousedovic pes, takže si nemůžeš mimčo v kočárku dát hned za dveře baráku, ale o kousek dál? Máš doma mimčo přes dvě místnosti a ještě k tomu za roh? Jestli ano, tak potom můžeš rejpat, protože já to tak doma mám. A skutečně jsem chůvičku ocenila.

Zase jsem nepotřebovala jiný (podle některých) nezbytný věci.
 Lída,3 kluci a holka 


Re: chůvička 

(6.6.2008 13:08:04)
Jíťo, okna chalupy do ulice, zahrada na druhý straně. Mezi kuchyní a dveřmi na zahradu ještě chodba a předsíň.
V bytě: čtyřpokoják, mimino na opačným konci bytu než obývák a kuchyň.
Na návštěvě u tety: mimino v ohrádce v patře baráku, okna sice na zahradu, ale já většinou tak o 200 m dál.
Fakt jsem nikdy tu potřebu chůvičky neměla...
 Jíťa 
  • 

Re: chůvička 

(6.6.2008 16:45:53)
Tak jsi asi holt lepší matka. Já ji ocenila a pár dalších taky. Ty a jiní ji naopak nepotřebují.
 Míša 
  • 

Re: chůvička 

(6.6.2008 21:00:28)
Bez chůvičky nedám ani ránu, jezdí s námi všude, protože doma i na návštěvách je většinou spaní v patře a ostatní dole. Než nechat malou brečet strachy, když se vzbudí a neví kde je mamina, tak to mi ty prachy za to stály. Ano, maminka nás vychovala bez chůviček, ale velmi se jí ten vynález líbí a prý co by za to za jejích mladejch let dala... Kamarádka mi obousměrnou doporučovala, já si jí přála, manžel vzhledem k ceně koupil jednosměrku. Ze začátku to bylo jedno, ale tak od 2,5 let by se hodila. Uvažuji že ježíšek přinese vysílačky, malá ji už bude umět obsluhovat a chůvičky odevzdám kamarádce.
 DENISA 
  • 

Re: chůvička 

(6.6.2008 22:51:20)
Tak si kdyztak pobreci, ne? Nebo se udusi, ne? Vzdyt je to jedno. Malej se mi jednou dusil zvratkama a ja byla o patro niz. Brek bych slysela i bez chuvicky, ale tohle mozna ne, nebo urcite ne, kdyz bych se s nekym bavila ci mela pustenou TV. Takze ani ve vedlejsi mistnosti v panelaku bych si to nelajzla. Ja vim, nase mamy to taky nemeli, taky jsme prezili, ale taky se vic deti udusilo, takze fakt nechapu, ze nekomu tech par usetrenych stovek za ten risk stoji.
 Lída,3 kluci a holka 


Re: chůvička 

(6.6.2008 23:07:02)
Jo, Deniso, a pozdějc nebudeš děti radši vůbec pouštět ven, co kdyby je přejelo auto. A doma, co kdyby na ně něco spadlo... nejlíp zavřít do klece a pořád sledovat.~j~
 Míša 
  • 

Re: chůvička 

(7.6.2008 0:03:14)
Tak to je snad trošku divný srovnání, ostatně ty necháváš prcka venku bez dozoru? Já teda ne, ne že bych měla malou v kleci, ale rozhodně ji nenechám lítat venku bez dozoru.
 DENISA 
  • 

Re: chůvička 

(7.6.2008 3:59:28)
Asi jsi nezazila, kdyz se ti dite dusilo........... Ja ti to preju i tvym detem, ze prezili a je to fajn. Ja znam dost rodicu, kteri si radeji koupi flasku vina nez neco pro dite, ale to urcite neni tvuj pripad.
 Insula 


Smekám klobuk 

(5.6.2008 12:33:51)
nad tímto pečlivým seznamem. :-) Neumím si představit, že bych to měla všechno sepsat. :-)
 sisisnek 


Re: Smekám klobuk 

(9.6.2008 13:08:38)
ahoj, taky smekam klobouk, autorka si dala fakt praci :) A ad spousta komentaru kritizujicich seznam: cely clanek jsem vnimala jen jako shrnuti osobni zkusenosti autorky s tim, ze to nikdo nemusi brat jako dogma, ze takhle si to musi udelat kazda maminka.
Taky me moc potesilo, ze autorka latkuje (taky se na to chystam, tak je prijemne se setkat virtualne s nekym, kdo se neveze s hlavnim proudem) a taky mi udelala radost zkusenost s mydlovymi orechy, nad kterymi jsem hodne vahala a nakonec objednala, ale zkusenosti zatim nemam. Mejte se vsichni krasne.
 Jíťa 
  • 

zeptat se více maminek 

(5.6.2008 12:55:36)
doporučuju, se poptat více maminek, co se jim osvědčilo.

Bryndáčky: mám 2 (dostala jsem darem) a nikdy jsem je nepoužila. Na radu kamarádky používám čtvercové plíny. Mimčo je celé zabalené a dají se vyvářet. Plastový s korýtkem jsem viděla u jiné kamarádky - miminko hodně bryndalo a za chvilku bylo korýtko plné a při každém pohybu se všechno rozlévalu všude kolem.

overálky na spaní: no já je začala používat, až když se miminko začalo více pohybovat. Do 1/2 roku jsem každý večer dala čistý bodyčko a dupačky a mimčo v tom bylo i následující den.

Autosedačka: Pro miminko tzv. vajíčko, doporučuju při výběru potěžkat v ruce. Miminko v ní budete i přenášet a nějaká 5tikilová kráva se dost pronese.

Košilky plátěné na zavazování: mimísek se narodil v létě a byly super. Tenoučké, lehoučké, snadná manipulace a do 3 měsíců bezproblémů držely. Pak teprve nastoupily bodyčka.

plíny do porodnice: četla jsem jen zběžně, takže jsem si možná nevšimla, ale určitě je potřeba koupit nějaké jednorázovky do porodnice, většina vám žádné nedá a na látkovky tam jaksi není dost prostoru. Z obdobných důvodů pořídit alespoň 1 balení vlhčených ubrousků.

 Arenga 


Re: zeptat se více maminek 

(5.6.2008 12:58:53)
no jo, to je fakt, na jednorázovky do porodnice jsem zapomněla - pro standartních 5 dní snačí jedno balení velikosti 3-6 kg

a co se týče bryndáků, tak my máme ještě několikero barevných (dárky), které nepoužíváme na krmení, ale se kterými si holčičenka nesmírně ráda hraje :-)
 hjhjhj 


Re: zeptat se více maminek 

(5.6.2008 14:07:09)
Do porodnice a pro novorozence jsou lepší pleny newborn na 2-5 kg.
 Bumbi&05,08,10 


Re: zeptat se více maminek 

(5.6.2008 16:13:07)
jo, jenže když se ti narodí 4 kilový obřík, s newbornama se můžeš jít vycpat... ~j~

ani tohle se předem nedá odhadnout - prckovi byly newborny hrozně těsný a malý, nedalo se to. Od narození potřeboval vel. 3-6 kg R^
 Sima + 2 
  • 

Re: zeptat se více maminek 

(5.6.2008 17:59:49)
my u plínek d porodnice měli štěstí - týden před porodem mi na UZ řekli, že naše mrně nemá ani 3 kg a když se narodila, měla 4 kg - ještěže jsem jela s "dvojkama" a ne newbornama...
Ale co jsem vychytala plínama, nevychytala jsem oblečením a nabalila si pro svého slibovaného tříkilovečka výbavičku v pidivelikosti "50", kteroužto jsme hned nechali na novorozeneckým a já po telefonu navigovala manžela, kde má Emička uložené větší věci, abychom ji nevezli "na ostro" :-D :-D - takže jsem zásadně pro předporodní nákupy (stejně je to úžasný, jak se s bříškem maminky zjihle mazlí u pultíku s bodýnky, dupajdami a vidí v nich už to SVÉ...). Nemusí to být vyloženě nákupní orgie, ale základ by připraven být měl.
 Jíťa 
  • 

Re: zeptat se více maminek 

(5.6.2008 18:15:01)
Já měla taky 3-6 kg. Většina dětí je do toho akorát. A v případě, že by se narodilo menší, tak by snad stačilo poprosit manžela, aby koupil jiný. Normální chlap, když mu řekneš/napíšeš chci takový a takový, tak je schopný to s pomocí prodavačky koupit.
 Nervík, 2 kluci 
  • 

Re: zeptat se více maminek 

(5.6.2008 17:26:27)
Já jsem newborn nepoužívala ani v porodnici. Mladší syn měl 4,4 kg a tlusté nožky, starší byl zase dlouhý a lezl mu z nich zadek. Vzorkové plenky, které jsem dostala, používal starší syn na přebalování plyšáků.
 Lusika 
  • 

do porodnice 

(8.6.2008 20:59:47)
Mě se do porodnice osvědčily jednorázové přebalovací podložky - pro maminky. Nevím, jak to chodí jinde, ale na BUlovce mění prostěradla 1x denně. S podložkou pod sebou jsem mohla být pod peřinou bez ničeho a vše krásně větralo a podložku jsem sama vyměnila dle potřeby. Taky není špatné mít sebou vlastní pití bez bublinek, ten jejich čaj se často nedá pít.
Na Bulovce dostanete zdarma 5 ks plen. Ale to má každá porodnice jinak.

Lusika
 Markéta 
  • 

Seznam 

(5.6.2008 12:58:37)
Nechápu, jak jsem mohla porodit a do teď bez úhony vychovávat tři děti (8r.,4r. a 6m.) aniž bych znala tento PŘECHYTRALÝ manuál!!!
( a naivně spoléhala na vlastní rozum a intuici, grafomanské cvičení)
 Luďka 


Maminky prvorodičky, hlavně zachovejte klid 

(5.6.2008 13:01:20)
Kdybych už neměla 2 děti a přečetla si tento seznam, tak by to se mnou asi seklo!:-) Samozřejmě jsem si taky pár kousků oblečení nakoupila, kočárek, sedačku, jasně. Hodně věcí jsme dostali jako dárek k miminku a co bylo potřeba jsem dokupovala průběžně, je toho na každém rohu nepřeberné množství a výběr, co hrdlo ráčí. Takže děti měly vše, co bylo potřeba. Mimo to měl syn při narození 4,5 kg, takže jedna fungl nová krásná soupravička byla takřka k ničemu, v porodnici jsme ho do ní sotva nasoukali. Maminkám prvorodičkám radím: neblázněte a hlavně klid! :-) Fakt bych z toho nedělala vědu.
 jana,m+v+e 


Re: Maminky prvorodičky, hlavně zachovejte klid 

(5.6.2008 13:34:16)
Teda já mám dvojčata a kupovat vše podle seznamu a dvakrát, asi by mně to finančně "odrovnalo". Seznam je napsán opravdu pečlivě, ale něčeho je zbytečně moc, něco nevyužijete vůbec.. Nám sice nejmenší oblečky vydrželi dlouho, ale měli jsme při odchodu z porodnice dvě kila. Dnes jsou obchody otevřené skoro pořád, není problém scházející věc bleskem dokoupit.
 Markéta, Beruška 03+Cvalda 08 


Re: Maminky prvorodičky, hlavně zachovejte klid 

(5.6.2008 14:06:11)
Naprosto s váma holky souhlasím. Nedovedu si představit, že bych dopředu nakoupila tolik věcí. A hlavně, každé dítě je jiné. To co naše Kule nosila v 8 měsících náš 5ti měsíční prcek obleče už teď stěží. I když je jen kojený váží 9kg. Takže třeba bodýčko s krátkým rukávem má vel.86 a je mu akorát.

Jinak před autorkou smekám, že si dala tu práci a všechno tak dopodrobna vypsala.
 Bumbi&05,08,10 


Re: Maminky prvorodičky, hlavně zachovejte klid 

(5.6.2008 16:20:09)
no, obchody jsou sice otevřené pořád - ale zdroj peněz není nevyčerpatelný. Já jsem se snažila kupovat na miminko věci kvalitní, ale za rozumné peníze. Dávat za body 80,- mi přišlo moc. 20,- bylo maximum ;((

Navíc jsem po porodu neměla nejmenší chutě vyrážet do obchodu, byla jsem ráda, že naopak nikam nemusím.

A jako dárky jsme nedostali skoro nic, protože všichni věděli, že mi hodně záleží na materiálu a jen tak do něčeho nebudu dítko ochotná obléknout... Takže na oblečení jako dar jsme vyhlásili moratorium. Rovněž tak s jednorázovkama a vlhčenýma ubrouskama se u nás nikdo nesměl objevit. Povolené byly akorát hračky s atesty pro děti do 3 let nebo - lépe - pořádná čokoláda pro maminku :-D:-D:-D:-D
 Jíťa 
  • 

Re: Maminky prvorodičky, hlavně zachovejte klid 

(5.6.2008 18:18:34)
Tak body za 20,- jsem neviděla snad ani u vietnamců. Buď máš už děti odrostlejší, nebo máš na mysli eura.
 Teraza Horáková 


Re: Maminky prvorodičky, hlavně zachovejte klid 

(5.6.2008 18:21:09)
no už je to hodně let, ale v Tescu prodávááávali balíčky za 75 Kč, bývaly tam 3 kousky.... nevím, jestli ještě dneska to je možné ......
 Jíťa 
  • 

Re: Maminky prvorodičky, hlavně zachovejte klid 

(5.6.2008 18:30:58)
No tak teď bývaly občas v akci 2 ks za 100,- tuším ve Špáru (tesco nám nechodí) a vietnamci mají od 40,- Kč - nedávno jsem kupovala pár letních.
 Teraza Horáková 


Re: Maminky prvorodičky, hlavně zachovejte klid 

(5.6.2008 18:32:11)
já psala, že je to pár let.... ale můžu zaúkolovat babičku, ta Tesco pravidelně doslova "vymetá", aby se jukla.
 Jíťa 
  • 

Re: Maminky prvorodičky, hlavně zachovejte klid 

(5.6.2008 19:12:29)
kvůli mě nemusíš. oblečení v supermarketech nekupuju. Po zkušenostech, co jsem s pár kousky udělala mám dojem, že vietnamci mají o dost kvalitnější. Nakupuju u nich ráda - ovšem jen v kamených obchodech, jsou milí, ochotní a kvalita jejich zboží za posledních pár let dost stoupla.
 Teraza Horáková 


Re: Maminky prvorodičky, hlavně zachovejte klid 

(5.6.2008 19:15:06)
Jíťo, já myslela pro zajímavost :-))))
 Pavelčata 


Re: Maminky prvorodičky, hlavně zachovejte klid 

(5.6.2008 23:11:51)
Zdravím Vás!
Můžu potvrdit i dnes jde v Tescu koupit body s kr.rukávkem za 30.- musí se chytit akce , vyzkoušela jsem toho spoustu a jsem maximálně spokojená, materiál drží tvar a patentky drží a nereznou jako když koupíte u ťamáků.

Jinak k článku, škoda že nepřišel před rokem jistě bych si nechala poradit, takže za všechny nastávající maminky prvorodičky, děkuji!~s~
 Marci 
  • 

Re: Maminky prvorodičky, hlavně zachovejte klid 

(5.6.2008 16:00:43)
Seznam je to sice hezký, ale pro nezkušené asi opravdu na prášky.
Holky - klid a nohy v teple. Dnes není problém koupit cokoliv za hezké ceny třeba i v sekáči.
 Lilianka 


Re: Maminky prvorodičky, hlavně zachovejte klid 

(21.10.2008 11:59:04)
Ahojky, pro maminky prvorodičky mám nápad jak ušetřít trosičku ty nerviky a starosti...na trh vyšla taková zázračná krabička jmenuje se to analyzátor dětského pláče, který je určeny právě pro vás..je to krabicka velika asi jako baby sitting...a když miminko začne plakat přiloží se krabička k miminku a analyzátor podle frekvence a dalšich faktorů zařadí pláč do nějaké skupinky..podle které poznáte jestli má miminko hlad,nebo ma jen počůranou plinku...myslím že je to fajn věc, měla jsem i možnost si to vyzkoušet jelikož to sestřenka dostala k Vánocům a nemůže si to vynachválit..kdyby vás to zaujalo mrkněte na www.whycry.cz ..doufam že jsem vás tak trošku zasvětila do něčeho záživného..~j~
 Veronika, 03/06 
  • 

prací ořechy 

(5.6.2008 13:56:26)
mne zaujaly ty prací ořechy, taky jsem si je koupila, ale vůbec nic se s nimi nevypere, pokud tedy neperete absolutně čisté prádlo, tak by mne zajímalo, jak s nimi může být pisatelka spokojená..........Jinak si autorka dala se seznamem určitě velkou práci, ale myslím, že obsahuje i dost zbytečné věci, každá maminka má jiné zkušenosti a věcí na miminko je nepřeberně, takže co se např. týká dětské kosmetiky, tak tam bych uvedla úplně jiné značky, se kterými jsem spokojená a jsou přírodní....
 Arenga 


Re: prací ořechy 

(5.6.2008 14:18:45)
ten seznam je samozřejmě subjektivní - psala jsem o kosmetice, kterou jsme používali a používáme my a samozřejmě chápu, že někomu jinému vyhovuje úplně jiná značka, a každé dítě je samozřejmě jiné a já jsem se to snažila zdůraznit v tom kratičkém úvodu, že to je podle toho, jak jsme to měli my

co se týče mýdlových ořechů, tak jsem s nimi opravdu spokojená, peru s nimi prádlo kulišete, naše prádlo, plíny, utěrky, prostě všechno (a rozhodně to není čisté, když to dávám do pračky :-)), relativně dobře vyperou dokonce i skvrny od mrkve a co zbyde, vytáhne sluníčko
 Zuzka 
  • 

Re: prací ořechy 

(5.6.2008 17:21:30)
To se vám divím, že jste s nimi spokojená. Já je mám doma taky, ale musím říct, že tedy vůbec neperou. Miminkům je možná lepší prát v obyčejném mýdle s jelenem a sodě na praní, je to jednak účinější a taky dostupnější.
 Martina,  
  • 

Tekute praci orechy 

(5.6.2008 18:54:50)
Ahoj, i ja bych rada reagovala na praci orechy.Delam kurzy nosei deti v satku a v sortimentu, mimo satku mame taky detskou kosmetiku a praci orechy. Ja osobne"""""""" i kdyz je prodavam s nimi spokojena nejsem a tim padem je lidem, kteri chteji slyset muj nazor a kteri je nemaji vykousene ani nedoporucuji. Daleko lepsi zkusenost jsem udelala s tekutymi pracimi orechy. Pradlo bylo skutecne ciste! Je to velmi ekologicke, efektivni a prirodni. Jestli je v CR maji vsude nevim, ja jsem je koupila jednou v Brne v bioobchode ve Vankovce, mensi flaska stoji myslim pres 326 kc.
 Monika 
  • 

Re: prací ořechy 

(5.6.2008 20:07:51)
Nemuze to souviset s tvrdosti vody?
 martina 
  • 

praci orechy a mycka nadobi 

(5.6.2008 21:01:06)
Podle dodavatele a navodu se ma k pracim orechum pridavat jeste jakesi belidlo, nebo jak to prelozit, ktere ma odstranit skvrny.No ale nevim...ja pradlo nikdy ciste nemela. Dale se muze misto avivaze kapnout na ty orechy jeste par kapek eterickeho oleje. Dale se pak doporucuje pouzivat praci orechy do mycky misto tablet. Ma zkusenost ukazala, ze nektere kusy nadobi byly ciste a jine zase ne...asi tak, jaboych zapomela dat tabletu do mycky a mylo by to jen s vodou...ale ty tekuty fakt doporucuju.
 helca1981 


Prací sliz 

(5.6.2008 18:26:03)
Já prací ořechy nepoužívám. Používáme prací sliz :) je to levné a účinné. Do 10 litrového kbelíku nastrouhám obyčejné mýdlo s jelenem na obyčejném struhadle (vyplatí se to mýdlo aspoň dva dny nechat bez obalu - vysuší se a pak se lépe strouhá) a sáček prací sody. Aby to trošku vonělo dala jsem minule i Lanzu mýdlo. Kbelík naplním tak do poloviny horkou vodou a rozmíchám. Pak ho naplním celý a nechám do druhého dne rozslizovatět :) Vydrží tak půl roku a celé to stojí cca 35 Kč :)
 zuzkasim 


Re: prací ořechy 

(5.6.2008 21:37:32)
Je pravda, že ořechy nevyperou hodně špinavé prádlo (ale s tím má potom problém každý prostředek), já v nich peru hlavně plenky a jsou vyprané dobře (pravda, používáme separační vložky, takže bobek není přímo na plence). Jinak je používám na všechno, co peru na 60stupňů, mám dojem, že při nižší teplotě neperou tak dobře. S mýdlovým slizem mám výborné zkušenosti i při nižších teplotách.
 Linda 
  • 

Re: prací ořechy 

(6.6.2008 8:12:05)
Ano, i já jsem byla zvědavá a vyzkoušela je, přišlo mi milé, jak jsou malé a hezoučké :-). Je to opravdu lákavé, nahradit velké, těžké, drahé a neekologické prací prášky roztomilými oříšky...Ale zdá se mi, že kdyby to člověk vypral jen ve vodě (bez prášku, bez oříšků), tak je výsledek stejný - něco se vypere, něco zmizí, fleky zůstanou, prádlo má "neutrální" vůni. Obávám se, že ty ořechy jsou tak trochu podvod :-(
 Paliskap 


Re: prací ořechy 

(21.10.2008 17:17:31)
jsem taky ekologicky zaměřená maminka, proto jsem mimču pořídila látkové plenky a celé jsem to korunovala pytlíkem pracích ořechů. Byla jsem s nimi spokojená, až mi manžel řekl, že vůbec neperou (prala jsem naše i synovo oblečení dohromady).Navíc na bílém zůstávaly hnědé flíčky, ale nejhorší bylo, když se na pytlíku v pračce uvolnila šnůrka a slupky z ořechů se nalepily na prádlo. apotom jsem další měsíc všude sbírala slupky:-(
 Anja1979 


Super seznam 

(13.8.2008 10:46:08)
Výborný přehled, přesně něco takového jsem hledala!Díky!
 Pavla (38tt) 
  • 

Seznam 

(5.6.2008 14:45:54)
díky za takové seznamy, protože např. já bych bez seznamů a jasných plánů byla naprosto ztracená.Autorka jasně píše že tak to chodí u nich - tzn. nekritizuji, a opravdu děkuji všem těmto "grafomankám" které si dají a daly tu práci a sepsaly jak to chodí u nich. Mě takový podobný seznam "zachránil život" protože představa že jsem v 38tt a nemám nic nebo jen půlku toho co už opravdu mám připraveno díky těmto seznamům-zničilo by mě to.Také to, že máte seznam=představu,nemusíte kupovat vše v jednom obchodě kde je otevřeno ale můžete pátrat po lepší ceně-lepším materiálu-hezčím vzoru/barvě. Na tyhle soukromé analýzy u všeho co dělám právě potřebuji takovéto seznamy. Sama jsem tento článek poslala dvěma svým kamarádkám-těhulkám.Takže autorko díky za čas který jsi tomu dala!
 Zdena, 2 kluci 
  • 

Re: Seznam 

(5.6.2008 14:50:17)
prvorodičky jsou za seznam vděčné, zkušené maminy se nad tím pousmějí ....
 Veveruše 


Re: Seznam 

(8.6.2008 2:59:24)
Brzy budu druhorodička a i tak seznam oceňuju. Připomněl mi, co budu potřebovat vrátit a dokoupit.
Komu je to na nic, ať to nečte~j~
 Arenga 


Re: Seznam 

(5.6.2008 16:08:46)
Milá Pavlo,
tvůj komentář je balzám na mou malou depresi vyvolanou některými jinými komentáři. Díky, díky moc, vím, že ta práce nebyla zbytečná :-)
No, vlastně jsem to věděla už před nějakou tou hodinou, protože se mi díky tomu, že jsem tu uveřejnila článek ozvala kamarádka, se kterou jsem celkem dlouhou dobu nebyla v kontaktu. A za to jsem fakt ráda. Takže mě, milé dámy, klidně označujte za přechytralou grafomanku. A tobě, Pavlo, ještě jednou dík!
 Marie 
  • 

Re: Seznam 

(5.6.2008 16:36:59)
Taky děkuji, že jsi tomu věnovala svůj čas. Někdo si to ani neuvědomuje a jen kritizuje.
My jsme teda použili skoro vše co bylo napsáno a ani nás to nezruinovalo. Jen je třeba se včas poohlédnout po nějakých akcích.
Taky jsem chtěla napsat nějaký příspěvek, ale nezvládla bych tu kritiku. Smekám. Já bych je poslala..... jen kritizují a nic nenapsali. Ale některé jsou již stálice byly tady před léty a léta tady budou prudit.
Ještě jednou děkuji za tvoji snahu
 Nervík, 2 kluci 
  • 

Re: Seznam 

(5.6.2008 17:37:46)
Některé diskutující jsou chytré odjakživa, všechno ví, všechno znají, se vším si poradí. Tak ať nečtou takové články. Ty jsou pro nastávající maminky, které čekají první dítě, a každá rada se jim hodí.
Když jsem čekala první mimi, taky jsem si nedovedla představit, co všechno budu potřebovat, a sbírala zkušenosti od jiných. Měla jsem seznam a věci přichystané předem. Něco jsem moc nepoužila, kluci byli velcí, ale nedovedu si představit, že bych po návratu z porodnice letěla do obchodu a teprve nakupovala.
Je to pěkný článek a pro spoustu maminek inspirace.
 Jíťa 
  • 

Re: Seznam 

(5.6.2008 18:26:46)
Ony si třebas taky neuvědomují, že ne každý bydlí ve městě a tak cestovat s týdením miminkem, nota bene když zrovna není nejlepší počasí, kamsi do horoucích pekel pro chybějící cosi, co prostě zrovna moje miminko nutně potřebuje...

Po svých nejčerstvějších zkušenostech bych doplnila seznam i o 1 balení UM a kojeneckou vodu, pro které jsem manžela hnala v sobotu navečer (máme to 20 km), protože jsem stále ještě nebyla rozkojená i když v porodnici tvrdili, že je to v pořádku.
 Luďka 


To není pruda, ale názor 

(5.6.2008 18:56:33)
Diskuze je tu od toho, aby každý mohl napsat svůj názor. Já kupříkladu neprudím (to bych nerada), ale píšu, co si o tom myslím já. Nepochybně si autorka dala hodně záležet, seznam je to přehledný, ale na můj vkus opravdu moc obsáhlý. Jak je z názorů vidět, některé maminky jsou za něj rády, jiné si myslí své.
 Háňa 
  • 

Re: Seznam 

(5.6.2008 19:11:20)
Ahojky, udělala jsi kus práce a já to oceňuji, sice už mám jedno dítko, ale i tak jsem si jej přečetla, myslím si, že prvorodičky si článek přečtou od začátku do konce a kritičky budou stále , je totiž snazší kritizovat, než někoho pochválit, ale každý je jiný, přeji hezký den Háňa a Sárinka:-DR^
 Půlka psa 


Re: Seznam 

(5.6.2008 23:05:52)
Moc autorce děkuji za vyčerpávající článek. Až budu mít další dítě, tak si ho znovu přečtu a osvěžím si, co musím koupit. A tech útočných maminek tady si nevšímejte. Je zajímavé, že i v diskuzi ohledně zcela neškodných věcí typu dětské oblečky, se najdou lidé, kteří potřebují dát průchod své agresivitě a urážet autora řečmi o přechytralosti, místo aby měli nějaké konstuktivní připomínky ohledně tématu.
Podle mého názoru je tento článek pro prvorodičky, které mají potřebu číst seznamy potřebných věcí anebo pro zkušené maminky, které chtějí přispět do mlýna s tím, jak to dělaly ony. Není naopak pro zkušené maminky, kterým přijdou seznamy nesmyslné. Přeci pokud jsem na tom takhle, tak se tomuhle článku vyhnu a nechodím sem diskutovat. Chápu, že svoboda slova musí být a každý tu může psát, co chce, ale to nic nemění na tom, že řeči o přechytralosti tady může vést jen TOTÁLNÍ BLBEC. Jsou třeba všichni pedagogové přechytralí jen proto, že se snaží nějakou svou zkušenost zprostředkovat lidem, kteří jsou zatím ještě mimo mísu, ale kteří mají o své vůli zájem se něco dozvědět?
Takže ještě jednou díky a blbce neřešte
 Favoritka 


Re: Seznam 

(5.6.2008 23:28:07)
Souhlas...seznam shledávám velmi užitečným i jako druhorodička.
Pokavad si dobře vzpomínám, položky i množství oblečků VÍCEMÉŇE odpovídalo tomu, co jsem na první miminko měla a využila já (dcera byla blinkací mrňa, přebalovali jsme i 12x denně a na shopping jsem teda v šestinedělí neměla nejmenší náladu, nemluvě o financích).
Díky za námahu!
 kat-chka 


Re: Seznam 

(6.6.2008 22:39:15)
přidávám se k díkům za podrobně zpracovaný seznam. jsem v 38tt a mám doma přichystáno prakticky všechno přes oblečení, lehátko až po plíny a kosmetiku. jako prvorodička jsem při pořizování vycházela právě z podobných seznamů, protože rady maminek a babiček jsou při dnešní nabídce poněkud nepoužitelné. sem tak nějak klidnejší že si přinesu malou domů nebudu muset hned vyrazit po krámech.navíc jsem z vesnice, takže pořádně vybaný dětský obchod je 30km daleko.
 petluše 


oblečení 

(5.6.2008 20:05:02)
Teda, oceňuji jakou práci sis dala s článkem, smekám před tvým seznamem. Ohledně velikostí, je jasné že každé mimi je jiné, mam dvě děti první 46/2710 druhé 48/3160 a obě nosili na začátku vel.52. Dcera teď ve 14 m. nosí 74-80 je to prcek. Takže to nemůže snad ani nikdo brát doslova, jen orientačně. Monitor dechu nemám, přišel mi u donošených zdravých dětí zbytečný. Odsavačku na vysavač doporučuji, je o 100% lepší než hadičková, aspoň z mé zkušenosti. Preferuji overaly, do roka je měla dcera i přes den. Šatičky přes den v parném létě jako bylo loni se osvědčily.Do roka spíš body než trička, teď zase obráceně. Mám oblečení "haldy" ale mám komu "posílat" tak mi to nevadí. Nakupuji na půl nové/sekáčové i v sekáči se najdou dobré kousky.
 Martina 
  • 

Autosedacka na krmeni??? 

(5.6.2008 21:14:24)
Dovolila bych si odporovat autorce: Autosedacka ma krmeni ditka a i pres den( pridelani hrazdicky, nebo jinych hracek)je teda absolutne nevhodna!!!Autosedacka je pouze na prepravu ditete z mista A na misto B, ale v zadnem pripade se NEMA pouzivat pres den jen tak na sezeni, nebo prave na krmeni. Kazdy fyzioterapeut vam rekne to same, dite si v pozici, ktere jeste neni samo schopne nici zada.... takze v obchode ne na vozik do autosedacky, ale napr. do satku...
 zuzkasim 


Re: Autosedacka na krmeni??? 

(5.6.2008 21:23:45)
Martino, nedívej se na to tak tragicky. Přikrmovat se obvykle začíná v 6 měsících a to jedním jídlem denně. Takže si mimčo do autosedačky dám asi na 15 minut denně, kolem 7. měsíce 2x denně atd.
 bravad 


Re: Autosedacka na krmeni??? 

(5.6.2008 21:35:06)
Šedá teorie a zelený strom života, znáš to... Taky jsem krmila jednu dobu v autosedačce. Můj drahoušek se tak moc o jídlo a lžičku zajímal (a zajímá), že jsem ho v ruce už prostě neudržela, jak se děsně vrtěl a vrhal dopředu za jídlem a nic lepšího, než posadit ho do autosedačky, mě nenapadlo. Nakonec jsme pod tlakem okolností přistoupili ke koupi takové té krmící židličky, která se dá polohovat, byť tu by určitě ortopedové označili za ještě závadnější než autosedačku. A víš co? Je mi to jedno.
 Marie 
  • 

Re: Autorce děkuji.... 

(10.6.2008 13:57:11)
Náš případ je naprosto jiný. Malý blinkal po každém jídle a 5 kg pračku jsem měla naplněnou za 2 dny. Látkových plen jsem měla 30 ks a chybělo. Pořád se převlékal a my samozřejmě s ním. Protože plína to taky někdy "nechytla" vše. Takže každé dítě je jiné.
 madajka 


Re: Autosedacka na krmeni??? 

(8.6.2008 22:01:42)
Já jsem naše holky-dvojčata, krmila taky v autosedačkách. Začala jsem s příkrmama po šestém měsíci, holky začaly samy sedět až na začátku devátého měsíce, tak ty tři měsíce mezitím jsem je krmila v autosedačkách. Nevidím na tom nic špatného, hlavně když obě jedí naráz tak se dají dost špatně držet dvojčata dvěma rukama, a ještě je krmit, jedině že bych byla chobotnice. v devátém měsící už jsme přešli do jídelních dětských stoliček.
 Půlka psa 


se šátkem to vždycky nejde 

(5.6.2008 22:52:30)
Řekla bych, že těch deset minutek při krmení určitě nemůže nikomu ublížit. My jsme napříkad dávali rovnou do jídelní židličky, protože mi dcera v tom půl roce už sama od sebe bez opory seděla. Někdy ale na autosedačku došlo taky a opravdu nevím, čemu by to mohlo v půl roce vadit.
A se šátkem do obchodu to podle mě jde dost špatně. Možná má někdo jinou zkušenost, ale mě se se šátkem nešlo. Vzít třeba balík vod z regálu do vozíku nebo skládat tašky u pokladny do vozíku není se šátkem nic moc. Nehledě k tomu, že jsem potřebovala po porodu jinou velikost oblečení, a to se zkouší dost těžko s miminkem na břiše. Šlo by sice z auta vytáhnout kočárek i s korbičkou, ale pak bych si budila dítě při přendávání zpět do auta. Navíc by se mi nevešel do kufru nákup, když tam budu mít kočárek. Takže ty sedačky bych úplně nezavrhovala.
 Encarna 


Re: Autosedacka na krmeni??? 

(6.6.2008 7:24:35)
Hmmm, na rehabilitaci mi přímo poradili, že je na krmení vhodné dát dítě do autosedačky, aby vidělo na lžičku i na jídlo. Myslím že 10 minut 2x denně není taková hrůza;)
 Linda 
  • 

Re: Autosedacka na krmeni??? 

(6.6.2008 8:18:32)
A jak tedy chcete to dítě krmit, když neumí sedět? Vleže? Moje holčina začla sedět až v 10 měsících, takže ty 4 měsíce, kdy se přikrmuje, jsme ji taky krmili v autosedačce. Když nebyla autosedačka po ruce, dala jsem si malou na klín, ale to byla taky v polosedě...A myslím si, že se to na ni nijak nepodepsalo, teď má 2,5 roku a sedí nádherně rovně (sama to tak neumím :-).
 Arenga 


Re: Autosedacka na krmeni??? 

(6.6.2008 11:58:52)
no, pokud jste četla pozorně, tak je v textu zmíněno, že si myslím, že ani lehátko není pro dítě na dlouhou dobu extra zdravé, takže proč ho suplovat autosedačkou? :-)
a k tomu krmení - připojím se k ostatním maminkám - 1-2x denně po 6. měsíci to mimču na těch 10 max. 15 minut neublíží, zvlášť když nikam nejezdíme autem

ale přiznám se, že když vidím v nějakém opravdu velkém obchodě na vozíku autosedačku se zhrouceným šestinedělňátkem, taky mi z toho nebývá fyzicky dobře. Ale jak vždycky říká můj muž: třeba ti lidé nemají jinou možnost...
 Jíťa 
  • 

Re: Autosedacka na krmeni??? 

(6.6.2008 12:25:39)
Nevím, jak vaše děti, ale to moje v autosedačce-vajíčku nesedělo, ale leželo schoulené do klubíčka. Dost to připomínalo klubíčkování a taky do 4 měsíců se mu v sedačce dobře spalo. Stačilo ho tam dát a za těch pár minut, než jsem se nachystala já, tak už dávno spalo a nepotřebovalo ani kolíbat - řekla bych, že mu vyhovovala právě ta klubíčková poloha.
 Gábi, 2 děti 


Re: Autosedacka na krmeni??? 

(7.6.2008 11:53:50)
Jsem sice už matka poněkud odrostlejších dětí, ale autosedačkú na cokoliv doporučuji. Naopak je nesmysl kupovat ještě lehátko nebo posazovat 6-7 měsíční dítě do židličky. Výborná je i jako kočárek ... Poloha v klubičku je fyziologická a je poněkud zbytečné zdůrazňovat obavu, že by mimčo bylo celý den v jedné poloze (to by asi pak chtělo vyměnit rodiče) ;-) Stejně tak je super šátek a naprosto se toto nevylučuje :-)))
 DENISA 
  • 

Re: Autosedacka na krmeni??? 

(7.6.2008 14:34:51)
Urcite nesouhlasim. Lehatko se da pouzivat uz od 2 mesicu, dite v ni pololezi, ktezto v autosedacce skoro sedi a je to urcite vetsi zatez na pater. V lehatku se muze samo houpat pokud kope nozickama a hrat si s hrazdickou. Urcite je to pro nej pohodlnejsi. Dite mit cely den v autosedacce je blbost, ale v letatku klidne muze byt. Pro deti s rexluxem idealni reseni, protoze vam v postylce nebude chtit lezet. To nezminuju to, ze ne kazdy si nosi autosedacku domu.
 Jíťa 
  • 

Re: Autosedacka na krmeni??? 

(7.6.2008 19:13:17)
Co to máte za autosedačky? V té mé dítě spíš leží - v klubíčku. A nemám nic super, obyč. vajíčko za tisícovku.
 GLT 


Prát vlhčený ubrousky... 

(5.6.2008 23:29:02)
Prát vlhčený ubrousky? To mě teda fakt nenapadlo...
 Sylvie 


Re: Prát vlhčený ubrousky... 

(5.6.2008 23:39:17)
Prďolo, jestli si autorka dělá vlastní vlhčené látkové ubrousky, tak se ani nedivím, jestli třeba s nimi nějaký ten silnější jednorázový vypere. Ten ubrousek to vydrží a prostě ho pak strčí do nálevu k hadrovým. Já na třetí děcko používala látkové pleny a používala separační pleny - což je na pohled taky něco jako silnější ubrousek (složením fakt nevím, po tom jsem se nikdy nepídila) a ty jsem prala docela běžně.
 DENISA 
  • 

Susicka 

(6.6.2008 2:48:26)
Ja si tak rikam, ze kdyby autorka zredukovala ty tuny hadriku, tak by si za usetrene penize koupila susicku (proto by jich potrebovala daleko mene) a ta susicka by ji slouzila nez ji deti dorostou a tudiz by usetrila i dalsich 15 let na detskem obleceni.
 Arenga 


Re: Susicka 

(6.6.2008 11:54:21)
autorka ti odpoví asi toto, že minimálně polovinu z té "tuny" hadříků dostala a polovinu z té druhé poloviny koupila v sekáči, takže se autorka obává, že na sušičku by při redukci hadříků nebylo, nehledě na to, že sušička taky něco žere a že při dnešní kvalitě výrobků rozhodně 15 let nevydrží
no a že bychom ji vzhledem k místu asi museli mít u sousedů, o tom už raději pomlčím ;-))
 DENISA 
  • 

Re: Susicka 

(6.6.2008 18:52:22)
No ja tedy bych k tomu rekla, ze ja osobne bych na male miminko veci v sekaci nekupovala, vyvarit se da jen bile, takze se mi to trochu ekluje. Na vetsi deti je samozrejme sekac velke plus. Ja si rikam, ze pokud nekdo v byte najde misto na susak s pradlem (ne kazdy ma balkon a v zime tez nanic), tak se tam jiste vejde i susicka. My mame tez pidibyt s pidikoupelnou a mame ji povesenou nad prackou, kamoska ji ma v chodbe, jina ve skrini (potrebuje mene obleceni, tudiz tam ma vice mista). Ja vidim usporu mista hlavne v poctu povleceni (staci klidne jedno a poctu rucniku) A zivotnost to je otazka, znam obycejne za par tisic a funguji leta, zatimco treba znackova draha je poruchova, to je pripad od pripadu. A hlavne nemusim zehlit a to je uplne neocenitelne.
 Arenga 


Re: Susicka 

(6.6.2008 19:06:20)
No jo, ale sušák se dá narozdíl od sušičky složit ;-) a mít sušičku v pokoji... no nevím :-) navíc se přiznám, že jsem tren typ co má rád variabilitu a mít jen jedno povlečení se by mě asi dost nudilo. Jo a jsem ten úchyl, co ho žehlení baví, nehledě na to, že plíny se se sušičkou, pokud se nepletu stejně nějak estra nekamarádí - tedy ne, že bych žehlila plíny.
Co se týče oblečků pro nejmenší ze sekáče, tak jsem měla stejný názor a eklovalo se mi to, ale změnila jsem ho. Nenakupuji všude a všechno a myslím, že při vyprání na 60 a důkladném přežehlení by to mělo být OK. každopádně to dcera zvládla bez jediného ekzému a myslím, že i bez duševní újmy ;-))
 DENISA 
  • 

Re: Susicka 

(7.6.2008 14:27:38)
Jasne, kazdemu vyhovuje neco jineho a co se osvedci jinemu, nemusi vyhovovat me a naopak. A ze te bavi zehlit, tise zavidim, ja to nesnasim a to zehlim jednou za uherak manzelovi kosili.
Co se tyce nakupu v sekaci, taky jsem tam chodila, ale zmenila jsem nazor pote, co moje matka byla pracakem poslana do firmy, ktera tridi pytle hadru dovezenych z kdovi odkud, vybiraji pouzitelne, perou to a davaji do jednotlivych sekacu. Mama se tam malem pob....a, vsechno bylo nahazene dohromady, mezi oblecenim napr. prosteradla a rucniky z hotelu (pos..a, pob...a, od krve, od semene), vetsina plesniva. Mama servala pracovnice uradu, jak si dovoluji do takoveho prostredi posilat lidi, at tam okamzite poslou hygienu, protoze to nejen ohrozuje zdravi pracovnic, ale muzeme si v tech pytlich do zeme pritahnout jeste nejakou exotickou nemoc. A moc bych neverila pracovnikum sekacu, ze maji svoje overene zdroje, vetsina jich bere z techto tridiren.
 Arenga 


Re: Susicka 

(9.6.2008 10:11:03)
Je fakt, že taková osobní zkušesnot odradí.
 Arenga 


Re: Susicka 

(9.6.2008 10:32:48)
Na druhou stranu raději koupím kvalitní použité než nekvalitní nové.
 Katka +3 


Re: Susicka 

(6.6.2008 13:57:14)
Tak nějak jsem to před devíti lety udělala já, a protože nebylo v pidibytě místo, koupila jsem kombinovanou pračku se sušičkou a bez potíží už těch devět let slouží, přežila i nějaké to stěhování. Je fakt, že to ušetří spoustu prádla, protože v zimě nebo dešti nemusím čekat tři dny, až mi uschne, co jsem vyprala, ale večer hodím prádlo do pračky, naprogramuju i sušení, a ráno jsou děti jako nové. :-)
 Veveruše 


Re: Susicka 

(8.6.2008 3:16:49)
To je zajímavé. Zrovna nedávno jsem si říkala, že neznám vůbec nikoho, kdo má doma sušičku, a sama ji zatím taky považuju za zbytečnost. Co jsem se dívala (čekám totiž každou chvíli, že mi odejde pračka), tak u kombinovaných praček se sušičkou se mi zdá problematické, že na sušení musí být menší (cca poloviční) objem prádla než na praní. To bych musela pořád prát poloviční množství prádla. A sušení v sušičce také nějakou hodinu trvá - v létě na sluníčku mi prádlo uschne tak do 4 hodin, v zimě a vlhku bundy, kombinézy apod. do 2 dní, ale ostatní prádlo tak za 1 den.
Pokud jde o ekologii, jsem tak napůl cesty (máme auto, pračku, myčku nádobí, ale k látkovkám se odhodlávám na druhé mimčo a odpad třídím), ale zrovna sušička se mi nezdá moc potřebná, když prádlo může uschnout celkem bez námahy samo.
Jo, a taky nežehlím (to je reakce na další příspěvky k sušičce), s výjimkou kapesníků - naopak bych se bála, aby sušička prádlo nezmuchlala, ze šňůry ho sundavám rovné.
 Linda 
  • 

Overálky - náš hit 

(6.6.2008 8:28:53)
Už si nepamatuju, kolik jsme jich měli, jen si pamatuju, že tak do 3-4 měsíců jsem je dcerce dávala přes noc i přes den. Dcerka je zářijová a doma máme teplo, takže doma byla jen v tom overálku a vždy na ven jsem jí jen přidala něco přes to (podle počasí). Tím pádem jsme vůbec nepotřebovali: ponožky na doma (stejně vždycky odlítly, dávali jsme jen teplé ponožky na ven do kočárku), bodýčka (malá furt blinkala, takže rvát jí několikrát denně bóďo přes hlavu mi přišlo vrcholně nepraktické), ani žádné tepláčky...Taky jsme nepotřebovali bundu ani zimní kombinézu (přes zimu byla venku jen v kočárku, takže v nejtužší zimě měla overálek, přes to teplákovou soupravu, přes to takový spacáček s rukávama a fusak - v krutých mrazech ještě peřinku). Botičky do kočárku jsem doteď nepochopila - my měli ponožky a deku (na jaře). Musím podotknout, že spoustu krámů jsem coby prvorodička kupovala zbytečně - např. teploměr do vany (když už tak na třetí koupání jsem to odhadla akorát loktem), bodýčka, mraky rozkošných ponožtiček....:-). Ovšem vzhledem k tomu, že malá do 6 měsíců strašně blinkala, využívala jsem hodně látkové bryndáčky (nejen při kojení, ale i nějakou dobu po něm).
 Simona, Matěj 21m. 
  • 

hezký seznam 

(6.6.2008 15:00:59)
když jsem byla těhotná, nechala jsem si dobře poradit...nekupuj nic v 56, bude vám to tak na cestu z porodnice :-( syn měl po narození 3,20 a 49cm, musím říc, že nám byla veliká i vel. 50 a vel 56 jsme nosili určitě min do třech měsíců! Navíc mimino, na kterým všechno plandá a má na dvakrát ohrnutý rukávy, vypadá moooc úžasně!Takže když jsme se vrátili z porodnice, musela jsem chtě nechtě vyjet na nákup, přitom jsem odřela auto, páč jsem byla celkem vystreslá, že malej bude doma s taťkou řvát hlady. A k těm počtům...my toho měli ještě víc, i když jsem prala často, tak ze začátku jsem prala kojenecké prádlo ooděleně od toho našeho a nechtělo se mi tedy zapínat pračku kvůli dvěma bodýčkům...navíc prcek blinkal po každým kojení, někdy i víckrát, takže nebylo vyjímkou, kdy jsme za den spotřebovali i 5 triček/bodýček, občas se i pročůral, takže dupajdy nebo v noci pyžamko bylo třeba vyměnit, navíc nemáme sušičku a tak jsem potřebovala mít i něco čistého a suchého, když jsem prala a šušila.
Toť mé zkušenosti :-)
mějte se faj
Simona
 Půlka psa 


50 byla velká 

(6.6.2008 15:19:56)
Musím ríct, že malé byla padesátka taky velká. Natožpak padesátšestka. Té nejmenší velikosti jsme hodně užili. A to byla dcera tak průměrně veliká. Nějakých 3200g a 49cm.
 Jíťa 
  • 

Re: 50 byla velká 

(6.6.2008 16:53:46)
Tak já si pro prvorozenou dceru ani žádnou 50 nekupovala, začala jsem až na 56. Ale tchýně mi jednu soupravičku koupila a manžel mi ji potom přivezl místo té mé přichystané do porodnice a málem jsme do ní holku ani nenarvaly a to měla 48 cm. Skutečně tu 50 měla 1x na sobě a to cestou z porodnice. O týden později už jí byla opravdu malá.

56 jsem vyřazovala po 6-ti týdnech (zároveň s koncem šestinedělí).
 Půlka psa 


Re: 50 byla velká 

(6.6.2008 19:55:04)
Ono taky záleží dost na značce. Třeba HaM má všechno větší.
 Jíťa 
  • 

Re: 50 byla velká 

(6.6.2008 20:30:50)
Dneska možná jo, ale tehdy byla jen jedna značka a to ještě špatně k sehnání. Dcera je 91 ročník a to se nějak zapomělo na děti. Zhruba od 93 roku bylo všeho všude dost.
 Teraza Horáková 


Re: hezký seznam 

(6.6.2008 15:49:26)
Simi, my jsme koupili totální základ, bodyčka, několikery dupačky (vše dvojmo). Nejmenší velikost, kterou jsem po porodu sehnala, byla tuším 52 a ta byla velká.
1,45 a 1,75 kg :-)) Hodně jsme toho dostali, každá návštěva něco přinese a pak se dokupovalo jako o život.
Ten seznam je fajn.... jen s těmi velikostmi je to někdy složité.:-D
 Arenga 


Re: hezký seznam 

(6.6.2008 20:06:57)
to je jak u nás 3290g a 49 cm :-)
jak jsem psala, 56 do osmi týdnů +/-, 50 jsme měli jen jeden overálek a ten vydržel asi tak 4 týdny - ale je fakt, že s látkovkama je to s oblečkama někdy problém.

A s těma velikostma máte pravdu, že je to někdy kovbojka. Právě proto jsem se pokusila o ten úvodní přehled. Ale každé dítě je jiné, jinak dlouhé, jinak tlusťoučké, jinak roste a jinak přibírá, takže někdo jede v 56 tři měsíce a někdo po šestinedělí začíná s 68 :-))

Jo a někdo to tu myslím poznamenal, C+A mívá hodně malé velikosti, myslím, že jsem tam kdysi dávno viděla i 40, 48 už v docela slušných počtech.
 Arenga 


Re: hezký seznam 

(6.6.2008 20:18:47)
jo, ještě jsem zapoměla, já jsem vždycky prala miminkovské oblečení zvlášť a stále to tak dělám
 Zdenka 
  • 

praní zvlášť 

(6.6.2008 21:41:33)
To přejde :-) Já jsem skoro do 8 měsíců malému i všechno žehlila. Když teď v 15 měsících téměř denně ochutnává písek na pískovišti, tak už jen suše konstatuju, že je prase :-) Hlavně se ho snažím uhlídat, aby od někud nespadl nebo ho něco nezajelo (první nečekaný "útěk" v cizím prostředí mi předvedl na autobusovém nádraží). Co s čím peru už neřeším a když jdeme ven (hlavně na to pískoviště), tak ho běžně oblékám do toho špinavého z minulé procházky :-)

A co se týče velikostí, to je opravdu strašně individuální. Jemu většina těch 56 taky byla malá už při příchodu z porodnice, z 62 odrostl cca do 2 měsíců, 68 jsme měli minimum, přešli jsme skoro rovnou na 74, ze kterých odrostl do půl roka.
Teď máme 92 a 98, a oblíbila jsem si kraťasy 116 :-) má je jako tříčtvrťáky, ale jsou tenoučké a hlavně TMAVÉ :-)
 Jíťa 
  • 

Arengo 

(6.6.2008 17:04:03)
Sepsalas to pěkně. Možná se tu mohla rozběhnout pěkná diskuze o tom, co se komu osvědčilo - někteří jsme se o to pokusily.
Přiznám se, taky bych spoustu věcí z tvého seznamu vyškrtla a jiné zase doplnila (učinila jsem tak v několika příspěvcích v diskuzi), ale každý žijeme jinde, jinak a preferujeme jiné věci. Stejně jako máme každá jiné děti, které mají jiné potřeby.
Já měla vštšinu věcí taky přichystaných předem, dle mého to jaksi patří k těhotenství, to prohlížení oblečků a vybírání, po porodu už na to skutečně není tolik času a v některých případech ani chuti. Přesto jsem velmi rychle zjistila, co mi ještě chybí a žádný seznam, který se mi dostal do ruky to ani neobsahoval - především to byly rektální rourky a balení UM + kojenecká voda. Naopak mi přebývaly dudlíky a bryndáčky (používala jsem a dosud používám místo bryndáku klasickou čtvercovou plenu).
 Arenga 


Re: Arengo 

(6.6.2008 20:17:04)
Milá Jíťo,
myslím, že jsi to perfektně vystihla: každá jsme jiné, žijeme jinde, jinak a máme jiné potřeby a naše děti jsou každé jiné a mají jiné potřeby. Jsem ráda, že se ti můj seznam líbí, cílem bylo podat základní orientaci pro budoucí maminky-prvorodičky a zprostředkovat své zkušesnoti s tím nebo s oním. Rozhodně si neberu žádný patent na rozum :-) a vím, že každému se můj seznam líbit nebude, ale doufala jsem, že někomu přijde užitečný (a moc děkuji za všechny hezké příspěvky, které mi to potvrdily, a není to klišé, když píšu, že to pro mne hodně znamená).

Co se týče rektální rourky, tak v mém seznamu je :-) a přiznám se, že by mě to v životě nenapadlo, že něco takového existuje, kddybych si to vloni nepřečetla v jiném takovém podobném seznamu :-)

Co se týče UM, tak bych možná byla trochu opatrná a do zásoby si ho koupila jen v případě, že nemám snadno dostupný obchod, kam bych mohla poslat manžela v případě nouze. Trochu se bojím toho, že mít UM pro jistou ve skříni, by mohlo v uričtých případech možná vést k tomu sáhnout po nejjednodušším a nejrychlejším řešení, což by v důskledku mohlo ohrozit kojení. Ale vím, že někdy prostě není zbytí.

Co mne samotnou ještě napadlo do seznamu doplnit je kojicí čaj a krém na ruce - oboje samozřejmě pro maminku. Myslím, že jsem nikdy nepila tolik jako v prvních dnech a týdnech po porodu /snad kromě prvních týdnů těhotenství :-)/ a nikdy jsem si nemazala tolik ruce krémem /vlastně skoro nikdy jsem si je namazala/ jako od doby, co máme mimčo.
 Jíťa 
  • 

Re: Arengo 

(6.6.2008 20:27:14)
Právě co se týče UM, je to moje osobní zkušenost (mimísek má 10 měsíců). Z porodnice nás propustili v pátek - já stále ještě nerozkojená (miminko bylo plně kojené až 15. den po narození), bydlím na venkově a tak jsem v sobotu dopoledne hnala manžela do 20 km vzdáleného města do pohotovostní lékárny, aby něco koupil. Do supermarketu jsem si ani netroufla ho poslat, protože jsem sama o UM mnoho nevěděla a nikdo by mu tam neporadil.
Pak jsem ale s drobnými potížemi kojila 9 měsíců, než se mimísek sám odstavil (prostě několikrát za sebou večerní kojení zaspal a po pár dnech už mlíčko neteklo ani ráno).

Příště bych si UM doma připravila - ono o tu zhruba stovku snad neschudneme, kdyby se to nespotřebovalo.
 Arenga 


Re: Arengo 

(6.6.2008 20:44:22)
však jasně, pokud člověk nemá obchod za rohem (nebo za dvěma), je rozumné udělat si rezervu - a pak bych doporučila koupit UM s dlouhou trvanlivostí, protože když se nepoužije v prvních dnech, tak vydrží až do období kaší - tak to te%d děláme my, že dáváme jedničkové mlíko do bezlmléčné kaše

hmmm, zaspal noční krmení... neděs mě :-) naše malá se mi v posledních deseti dnech dvakrát v noci málo napila a následující den jsme řešili retenci... ten druhý případ byl včera a už jsem z toho byla celkem na nervy...
 Zuzka, září 05 a květen 07 
  • 

zbytečné 

(6.6.2008 20:56:21)
Taky si myslím že mít hodně oblečení v malých velikostech 50 a 56 je zbytečné. Syn byl dlouhán a 56 nosil asi jen 2 týdny a dcerka měsíc. Maminky neblbněte - nikdy nevíte jestli nebudete mít velké dítě, a pak Vám to oblečení bude k ničemu. Pořádně jsme využily až tak 62 a 68. No ale asi hodně záleží na ročním období kdy se dítko narodí. Je fakt že v zimě oblečení špatně schne.

Některé věci ze seznamu jsou opravdu zbytečné
 Míša 
  • 

Re: zbytečné 

(6.6.2008 21:23:46)
Po mojí osobní zkušenosti bych doporučila nakoupit dost věcí předem, protože nikdy nevíme dne ani hodiny.... asi 2-3 měsíce před oficiálním termínem porodu mě z ničeho nic napadlo nakoupit spoustu "zbytečností" v lékárně, od ryblky přes líh, vatičku, gázový čtverečky a všechny možný mazaání bumbání pro maminku a miminko, ještě kolegyně tak opovržlivě odfrkávala co blbnu, že mám času dost.. no a nebylo, najednou jsem jela o 5 týdnů dřív, a všechno se tak blbě seběhlo, a jak jsem byla ráda, že jsem to měla nachystané předem. Stěží jsem z porodnice ukočírovala nákupy odsávačky, flaštiček, UM, plínek a podobných potřebností. A po císaři jsem stěží během šestinedělí absolvovala poradny, na nějaký nákupy a vyváření opožděně nakoupenýho oblečeníčka nebylo ani pomyšlení.
 Hrozinka 


Re: Arengo 

(6.6.2008 23:33:36)
Já bych možná ještě do potřeb pro maminky doplnila čaj pro kojící matky.;)
 Pavla S. + 3berušky a chlap 


Každému, co jeho jest  

(6.6.2008 21:41:26)
Nedá mi to a napíšu tady kompletní výbavičku pro syna narozeného do nepěkného a sychravého října 2007. Syn byl v prvních třech měsících drobný, buclaté kulaťoučké miminko se z něj stalo až po půl roce.

OBLEČENÍ:

Ve velikosti 50/56 do porodnice dvě bodíčka s dlouhým rukávem, dva overálky, punčocháčky, ponožtičky, čepičku, kabátek a lehčí kombinézku na cestu domů. Pro první měsíce jsme měli celkem asi 10 bodyček a košilek, 5 overálků (ty jsme využili hodně), 2 slabší mikinky, jeden silnější kabátek, 2 legínové body, 2x punčocháčky, ponožky, rukavičky (proti poškrábání), 2 čepičky (slabší a silnější), 2x kalhoty, 1x klasické dupačky a teplákovku. Do mrazů silnou soupravičku a zimní kombinézu. Plus ještě k látkovkám návleky.
Co se cen týče - podkladové oblečení (bodyčka, pyžamka apod. - prostě co má malý přímo na kůži) kupuju vždycky nové a co nejkvalitnější, pokud možno z biobavlny nebo vlny. Nebo potom mám ráda třeba CA, dají se tam sehnat třeba bodyčka slušné kvality od 30,-. Kabátky, kombinézky a soupravičky hlavně z MMB za slušné ceny pěkné značky. Plus si teda dopřávám výstřelky, které nejsou nutné a které jsem si vyžebrala u příbuzenstva k prvním Vánocům syna - kalhoty, body/tričko a čepička Manymonths. Například. Tahle značka je sice dražší, ale zase vydrží podstatně déle.

POSTÝLKA + VYBAVENÍ:

Syn spal do cca 3 měsíců v koši, který jsme podědili i s matrací. Nakoupili jsme velké tetra pleny jako prostěradla, ušila jsem doma na stroji "volánky". Za hodně dobrou věc považuju kožešinu do košíku, kterou jsem pak dávala i krátce do kočáru, jako podložku na hraní, prostě všude možně. Syn spal rád zavinutý, takže rychlozavinovačka. Na přikrytí deka z merino vlny (dárek, ale stejně bych koupila), háčkovaná deka pod hlavičku a moje maminka upletla nádhernou dečku ze Sport vlny. Jinak máme nachystanou postýlku po dcerách.

KOČÁR/ŠÁTEK:

Kočár jsme měli hluboký Peregáč z druhé ruky a byl k ničemu. V zimě jsem s malým ven moc často nechodila a když, tak pevně v šátku pod bundou. Vlastně jsem v něm jen houpala doma. Koupila jsem pružný šátek MaM, vyšel levněji a spokojenost obrovská.

KOUPÁNÍ + KOSMETIKA:

Kyblík z druhé ruky, přebalovák máme vyrobený z desky mezi dvěma skříněmi v ložnici (nad nimi ještě poličky na pleny), takže nic nákladného. Pod tím obyčejný plastový "popelnicový" koš na pleny. Dětská manikůra byl dárek, z kosmetiky skoro nevyužitý Bepanthen, lanolin na občasné promazání a Weledu, když jednou za čas myju mýdlem. Ubrousky mám látkové máčené v heřmánku. Ručníky mám bambusové, stejně tak i žínky ;-)

LÁTKOVÉ PLENY:

Položka, která spolkla skoro 9 000. Ale s frekvencí, jakou můj syn koná svou potřebu, si jsem stoprocentně jistá, že se mi to brzy vrátí, ještě když čekám další. Jsou zde zahrnuty i prací prostředky, pytlík na pleny a další nezbytnosti. Tady jsem kupovala vše nové.

Doteď kojím, takže mi odpadly příkrmy, autosedačku mám po synovci. Jako hrazdičku zatím využívám postýlku, odkladiště moc neřeším, protože dcery stejně klučinu převezmou do své péče jen co ho odložím ;-) Hračky jsem kupovala taky trochu kvalitnější, i když jsem sama šila látkový kolotoč, pletla vlněné hračky (těhotenská nuda :-)) a podobně.


 Pavla S. + 3berušky a chlap 


Re: Každému, co jeho jest  

(6.6.2008 21:52:18)
A zapomněla jsem na zdravotní potřeby - líh na pupík, špejličky do uší a jiné.
 Petrajda 


Re: Každému, co jeho jest  

(7.6.2008 0:18:46)
S těhotenskou nudou při dalších dvou malých beruškách jsi mě teda pobavila. Já u druhého těhu měla jen jednoho drakouše a moc si tu nudu neumím představit:-)
 Pavla S. + 3berušky a chlap 


Re: Každému, co jeho jest  

(7.6.2008 9:51:23)
Víš, ony ty "berušky" mají jedna 15 a druhá 13 :-D Navíc já v těhotenství hodně trpěla na tlak a tak jsem měla přikázáno ležet a holky s manželem mě nechávali jen sem tam něco uvařit, jinak jsem z postele nesměla. Tak jsem si nastěhovala k posteli šicí stroj a bylo to ;):-)
 Pavla S. + 3berušky a chlap 


Re: Každému, co jeho jest  

(7.6.2008 9:53:40)
A nechtěla jsem napsat hrazdičku, ale ohrádku, pardon, už mi to nemyslí.
 Dela 


diky moc 

(7.6.2008 14:17:54)
dekuju moc za uzitecny seznam. diskuze o tom jestli je potreba dupacek 5 nebo 10 povazuju za zbytecnou. podstatne je, ze jsi to hezky sepsala a kazdy uz koupi to naco ma a co potrebuje.
diky moc, della
 Pavliina 
  • 

Dekujeme za prehled 

(7.6.2008 15:42:44)
Zase se najdou remcalkove, kterym se toho zda zbytecne moc, ale podekujme autorce za snahu, nekomu fakt hodne usetrila praci. Ja mam chlapecka uz 2 roky a je to fakt prehledny. At si kazdy zvoli, co potrebuje, jak mu to vyhovuje a jak mu veli selsky rozum ci prakticka natura, toto je opravdu svedomity a poctivy seznam, takze diky za prehled a urcite se to plno maminkam bude opravdu hodit. Vzdyt od toho tu tento server je, ne? :-))
 Šárka 35+ Terinka 4 roky 
  • 

Někdo toho potřebuje hodně 

(8.6.2008 10:13:11)
Nečetla jsem všechny ty příspěvky,jen tak namátkou,ale představa že mi stačí čtvery dupačky v jedné velikosti....já jsem kupovala věcičky na mimi průběžně ještě hodně dlouhou dobu před tím,než jsem vůbec nějaké dítě čekala.Takže ještě než se narodila dcera,měla jsem plnou malou skříň oblečků a byla jsem ráda,protože dcera po každém kojení příšerně blinkala,takže převlékání min. čtyřikrát denně u nás bylo naprosto běžné.Byla jsem ráda,že toho mám dost a že nemusím denně něco přepírat.A taky v porodnici,kde jsem byla deset dní,jim došly erární košilky a dupačky,tak jsem si nechala donést z domova a oblékala dceru do jejích hadříků.Má hodně hadrů dodnes a kupodivu to všechno unosí,já nevím jak bych to dělala,kdyby měla mít dvoje kalhoty a osm triček,nebo jednu bundu.Máme prostě velkou spotřebu prádla do špíny.A abych denně prala a dávala to do pračky po pěti kusech,jak to někdo dělá,to mě ani nehne.
 Veronika Vrkočová,syn 14měsíců 
  • 

Odsávačka 

(9.6.2008 21:26:02)
Odsávačka na vysavač je super věc,původně jsem měla obyčejnou,ale pak jsem vyzkoušela na vysavač a hned jí koupila,je to rychlé a pohodlné a hlavně to co nejrychleji pomůže miminku.
 Sylvie 


Re: Odsávačka 

(9.6.2008 21:37:57)
Já obyčejnou odsávačku za pár korun z lékárny napojila na vysavač přes víčko od kinofilmu (uzmuto v nějakém fotolabu) a taky byla OK :o) I když tedy s originál vysavačovou nemůžu porovnat.Sloužila dobře, mozek jsem dítěti z hlavy neodsála :o))) a než jsem ji prvně použila na děcku, vyzkoušela jsem ji na sobě. Když měl kluk kolem roku a půl, tak při rýmě za mnou sám chodil a naznačoval, že chce odsát.
 bezovka 
  • 

Moje oblíbené.... 

(12.6.2008 15:01:54)
Moje oblíbené "vychytávky", které používám dnes a denně a nemůžu si je vynachválit:
Návleky na kola kočárku - vzhledem k tomu, že kočárek parkuji v předsíni v bytě, ještě před dveřmi nandám a nenanesu si špínu dovnitř. Navíc dávám malého spát ven na balkon, s návleky přejedu celým bytem a nemám na koberci "koleje". Doporučuju! Dle potřeby vyperu.
Stínítko proti slunci na kočár - je z podobného materiálu jako stínítka do auta, třemi klipy se přidělá na boudičku kočárku. Je to vlastně taková roletka. Když nesvítí sluníčko, jen se shrne nahoru. Přijde mi to lepší než přišpendlená plína, navíc mimčo i vidí ven a vy na něj, lze použít i u sporťáku.
Ještě jeden dotaz - Jak docílíte toho, aby vám mimčo nesundalo hned z nohou ponožky? Já když je malému (6měsíců) dám, jsou do cca 5 minut dole a kouká na mě holá noha. Zkoušela jsem tenké, tlusté, látkové bačkůrky i capáčky, ale vždycky je to totéž. Z toho důvodu mám nejradši klasické dupačky (tzn. dole capky a zapínání na ramínkách), ale ty od vel. 74 už moc nejsou. Hodně se dělají kalhoty s nohavicemi, mě to přijde dokud mimčo neleze příp. si nestoupá, úplný nesmysl. Kamarádka říkala, že dává overálky, ale ty dupačky + bodíčko mi tak nějak připadají nejlepší.
 Pavla S. + 3berušky a chlap 


Re: Moje oblíbené.... 

(14.6.2008 12:27:08)
Dávám punčocháčky nebo capáčky od Manymonths - ty se dají vyhrnout až nad kolínka a ještě se mi nestalo, že by byly skopané. Malý mi ponožky taky věčně sundává nožičkama dolů, tak je dávám jen na chladnější noci pod overálek s ťapičkama, to nemá šanci :-D Nebo taky ponožky a ty zajistím ještě návleky.
 Hermionaa 


Výbavička - dudlík 

(15.6.2008 8:50:26)
Moc hezký seznam a řekla bych rozumně pojatý, ale k jedné věci bych měla výhrady. Také jsem nechtěla dávat dudlík ale jeden jsem pro jistotu koupila, spíše na radu maminky. Po několikeré profňukané noci jsem už ze zoufalství a když nepomáhalo mazlení, chování, houpání, prostě nic kromě prsa, které ale náš brouček už jen cucal, protože musel být uplně přejedený, šla ve dvě ráno vyvařit ten náš dudlík. A ejhle. Moje prsa si odpočinula, já jsem si mohla lehnout, synáček spokojeně ležel a "dajdal". Nedáváme mu ho pořád a pravidelně, ale když není prcek ve své kůži dudlíček mu prostě dělá dobře. Miminka toho kromě sání moc neznají a je pro ně zpočátku prostě jedinou relaxační technikou, kterou sami umějí používat. A stejně děti, které nemají dudlík, cucají prsty a ty se pak těžko dětem "schovají" a odvykání je mnohem horší než u dudlíčku.
 Jíťa 
  • 

Re: Výbavička - dudlík 

(15.6.2008 20:10:08)
souhlasím s dudlíkem, pro začátek skutečně stačí jeden a ten nejobyčejnější.

Taky se může stát to, co nám. Mimísek totiž zásadně nic nežužlá, pokud nemá hlad. Dudlík ho neuklidnil, ale naopak přivodil příšerný záchvat vzteku. Dokonce ani nepoužívá jako náhradu prsty ani neožužlává hračky. Pokud má náš mimísek něco v puse (prsty nebo hračky) je to z jeho strany jednoznačné sdělení: "Mám hlad nebo žízeň!"
 Tvett 


Re: Výbavička - dudlík 

(16.8.2009 19:17:53)
Můj Matýsek dudal dokud byl kojený,po šestinedělí jsem přišla pomalu o mlíčko a co je na flašce dudlika odmítá,mám tolik dudliků,že je můžu prodávat,různe tvary,velikosti od 15Kč do 250Kč a nic,už je mu půl roku a já svůj boj pomalu vzdávám,když se potřebuje uklidnit dudá naprázdno,prstíky si zatím necucá.~l~
 military 


díky moc 

(28.12.2008 12:20:51)
Děkuji moc za tento článek, jsem sice v pátém měsíci těhotenství, ale již pomalu schraňuji informace o výbavičce a o potřebách miminka, ještě jednou díky moc a více takových článků
 slakje 


Re: díky moc 

(28.12.2008 14:39:30)
Ahoj. Je sikovne vedet, co je vsechno potreba a je ohromne sepsat takovy sahodlouhy seznam... Ovsem ja si myslim, ze by se to melo brat tak trochu na lehci vahu. Ja sama take nevedela, co budu potrebovat, udelala jsem si nejakou zasobicku (vetsi obleceni je take sikovne, do toho robatko vzdy doroste), ale kdyz se nas synacek narodil, bylo mu velke i to nejmensi (vel.50) a vel.56 nosil celkem dlouho. Takze ja pak jeste dokupovala male veci. Navic on hodne blinkal, takze caste prevlekani bylo na dennim poradku. Terrence se narodil v srpnu, leto nebylo moc horke, takze jsem mu prevazne davala dupackove kalhotky. Co se tyce ponozek, nepripadaji mi sikovne pro miminka, casto jsou dost tesne (ten rantlik) a priskrti nozicku, takze jsou nozicky nakonec stejne studene. Je to jen muj nazor a zkusenost. Dale jsem pouzivala bodycka bez rukavku (nebo s kratkym) a na to kosilky. 2 vrstvy jsou sikovne pri poblinkani / pocvrndani, prevlikne se jen vrchni vrstva. A navic takove miminko potrebuje prece jen vice tepla (ne aby se potilo, ale 1 vrstva pri normalni pokojove teplote nestaci). Tady (v Holandsku) mi rikali, ze maji miminka normalne studene rucicky, ale kdyz jsem ho vice ustrojila, rucicky mel teple a dokonce prestal skytat (trpel casto skytavkou).
Moje rada by byla - udelat vybavicku, ale ne moc, je sikovnejsi dokoupit az pak podle potreby nez mit hromadu veci, ktere se neunosi...
A jeste mozna jeden sikovny tip na "tekouci prsa". Ja si take kupovala ony (celkem drahe) vlozky do podprsenky, ovsem vzhledem k tomu, ze mi prsa opravdu tekla, jsem je musela casto menit. Pak mi jednou doktorka dala slipovou vlozku jako alternativu... Levne a efektivni! Pouzivala jsem pak normalne rozstrizene vlozky. A kdyz uz jsem "netekla" tak moc (a musela chodit do prace), pouzivala jsem jen tenke slipove vlozky, ty nebyly videt a clovek ma preci jen jistotu, ze nebude mit nahle mokry flek na bluze...
Je tolik rad, ktere Ti ostatni muzou dat (nekdy to az leze na nervy)... Ale uvidis, na vsechno si pak prijdes sama a najdes si svuj styl. Hodne stesti!
 Martulikk 


Poděkování  

(16.3.2009 14:54:37)
Po nějakém čase od vytvoření tohoto článku i já ráda přidám svůj komentář. Momentálně jsem v 21.TT a čekáme 1. miminko. Po internetu také hledám kolik čeho mám vlastně pořídit. A moc DÍÍÍKY za tyto zkušenosti. Nechápu proč někdo vůbec investuje svůj čas a energii ke zbytečné kritice! Přeci tento článek popisuje vlastní zkušenosti a je jen na čtenářích, zda se inspirují a budou více či méně soupis sledovat, nebo si prostě poradí sami. Bez ohledu na to, co je zde napsáno, i my jsme už nějaké ty věcičky nakoupili :-) Koukám, že jsme to možná někde i přehnali a někde ještě budeme dohánět. ~;) Nejsem typ, co musí mít vše do puntíku připravené, ale takový ten větší základ je prostě jistota a až přijdeme z porodnice domů, nechci řešit zbytečnosti typu: koupit se musí rychle to a to a to... Navíc v tomto období, kdy se na mimíska zatím jen těšíme, mi občasné nakupování dělá obrovskou radost! :-) ...jo a také nezabere najednou tolik času ~R^ Prostě si to užíváme. Vím, že se mohu spolehnout na manžela, takže pak nějaké ty drobnosti, které nevychytáme zařídí sám. Navíc nikdo z nás dopředu neví, v jakém bude po porodu stavu a tak si ráda přečtu zkušenosti jiných a vlastním rozumem si uspořádám "svůj seznam". Myslím, že pár zbytečným nákupům se nevyhne téměř nikdo, ale svět se přeci nezboří. Je to naše první miminko a myslím si, že - jako většina budoucích maminek - ho (nebo teda jí :-) ) budu chtít mít jako z cukru, prostě v novém, nenošeném. Věřím i tomu, že u druhého už to tak brát nebudu, ale poprvé je prostě poprvé! Já sama třeba v sekáči nebo u vietnamců nenakupuji, ale rovněž nekupuji ty nejdražší věci. Přesto mě za nějakou tu nakoupenou zbytečnost nečeká vyhozená hodnota v podobě třeba neuskutečněné dovolené. Takže závěrem ještě jednou díky, díky, díky! za strávený čas sepisováním svých zkušeností. ~s~ Rádi jsme se inspirovali! ~R^
 Elíláma 


Díky za přehled 

(19.12.2009 23:11:36)
Četla jsem reakce, že je toho tuhle moc, nebo že vůbec něco, ale beru to jako inspiraci, přehled, čekáme první a vzdáleně jediné z rodiny (mé strany), takže spoustu věcí ani neznám, ani jsem nevěděla, že nějaké jsou, tak se mi tento článek bude hodit jako přehled sortimentu (jsem ani nevěděla, že jsou nějaká zavazovací trička, krom svěracích kazajek z blázince, které asi budu potřebovat já :-).
Díky za pečlivé vypracování (ještě bych užila návod k použití a popisek součástek jednotlivých věcí :-D
 ivysek 


Rukávník na zimu ke kočárku 

(15.2.2010 9:18:52)
Jako bezva věc se mi osvědčil teplý návlek na rukojeť kočárku, kam si na zimu strčím ruce - je to obdoba rukavic, ale pohodlnější, rychlejší vytažení a zastrčení rukou, teplíčko, pohodička. Používáme ho v rodině už 10 let a od loňského roku ho vyrábíme pro ostatní maminky. Najdete ho na www.rukavnik.cz.
 Zuza, budoucí matka 
  • 

Poděkování 

(30.6.2010 19:36:20)
Děkuji za seznam, mně se líbí velmi a zejéma oceňuji Vámi obětovaný čas k sepsání podrobností, které jsou těžko dohledatelné. Zajímalo by mě, jak si vyrábíte ty vlhčené ubrousky, o kterých mluvíte? (tedy že v krabičce máte odvar z heřmánku atd...), můžete k tomu napsat bližší návod, prosím Vás?
Předem velmi děkuji (tedy v případě, že sem na tuto diskuzi ještě zajdete~;)
Zuzana
 Kachidlo 


výbavička 

(28.2.2014 0:23:41)
Moc pěkný seznam. Podle mně miminko moc věcí nepotřebuje. Třeba nábytek. Stačí peřinka a maminka na blízku. Mně chybělo ve výbavičce rektální rourka, pořádná zavinovací plena a krém na bradavky. V porodnici jsem dostala dvě tašky věcí pro miminko. Hlavně Bepanthen. Tím jsem mazala nejden bradavky a miminko, ale i jizvu po císaři. Taky kojící podprsenku jsem musela kupovat až dodatečně.Ještě, že jsou lékárny v nemocnicích.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.