| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Rodila jsem po páté

 Celkem 195 názorů.
 janaj85 


strašné 

(27.5.2008 9:28:28)
Asi takto to nazvem. Myslim, že napriek tomu že ste už viackrat rodila bol o to porod horši, lebo vaše telo už bolo namahane a sekcia a teda cisarsky rez by bol na mieste aj vzhladom na to, že to šlo tak tažko.
Celkom sa do Vás dokážem vcítit a podla toho čo ste o doktoroch a priebehu písali mam pocit, že to proste brali ako rutinnu. Uvrieskane matky su tam bežne, alebo zufale-takto si to zrejme pomysleli a oni su doktori, vy nikto-iba matka ktorá chce porodit zdrave dieta.
Som zdravotna sestra a viem ako sa nielen doktori ale aj sestričky vedia povyšovat nad pacientmi. Samozrejme nie všetci, ale stava sa a možno to bol vaš pripad.
je to iba moj nazor
Je mi luto, že ste si tým musela prejst.
 Irena 
  • 

Re: strašné 

(27.5.2008 9:36:46)
Tak on porod bolí, žena má strach, takže pokud někomu vadí "uvřískané matky" neměl by dělat v porodnictví.
 Roxina 


Re: strašné 

(2.6.2008 9:28:04)
Zdravím, myslím, že český zdravotní personál by měl řádně studovat psichologii, a začít se k pacientům chovat slušně a profesionálně. Jsem sice lajk, ale myslím, že to zvorali. Nakonec by nejraději vše hodili na matku, a oni nic. Já osobně jsem rodila 2x, a pokaždé to byla hrůza. Poprvé ve Vrchlabí, porod šel velmi pozvolna, celé to trvalo 36 hodin. Vše se zkomplikovalo, ztratili se ozvy, přibylo personálu, nakonec se syn Míša narodil pomocí kleští, byl naštěstí v pořádku. Nebudu popírat, že podruhé jsem se dost bála, hlavně o mrňouse. Rodila jsem v Jilemnici, Porod trval, nebo spíš první doba porodní, 34 h. Doma jsem čekala na kontrakce po 5 minutách po té vyrazili do porodnice. Dle asistentky nález slušný, píchneme vodu, pak jsme šli přímo na sál. Jdeme na to (asi moc brzy), tlačte. A tak sem tlačila 5x, 6x, síly skoro pryč. Teprve teď přišel primář konající službu, malý se tam zasek. Netlačte. Dali kanylu, nehýbat, při sebemenším pohybu na mě řval, nehýbat, netlačit. Něco mi píchli, nevysvětlili. Ozvy mě přijdou nedostatečné, žádám císařský řez. Následovala přednáška o císařském řezu na žádost, argumentovala jsem těžkým klešťovým porodem poprvé. Další přednáška, klešťový porod je rutina. (Nechápu proč je zapsaný červeně v synově očkováku a proč byl zapsaný červeně v těhotenské průkazce. Dle pediatra máme štěstí, že je první syn bez následků). To už se přidal i manžel, že místo aby mne primář nazýval histerkou, měl by mne uklidnit. Od toho tam je prý manžel. Přitom stačilo jen říct, císařský řez není nutný,miminko bude v pořádku. Poděkování patří asistentce a dětské sestře, obě byli profesionální a pomohli mi se zvracením a křečmi do nohou. Síly už nebyli, ale nějak se mi podařilo porodit. Obdivuji Mili, vydržet tolik hodin, a ještě takový divný přístup personálu. Primář byl hnusný i po porodu, když mě šil, měl hnusný poznámky. Zdálo se mi, že si to šití vychutnává, byl dost necitlivý. Po 4 týdnech mě museli znovu rozříznout a přešít. Neměla bych opomenout, že celý porod se primář rozčiloval, že slouží 5 noc, protože všichni maj dovolenou. To se asi taky podepsalo na jeho chování. Kamarádku taky rodil, a prý byl fajn. Každopádně, jsem si přísahala, že už rodit nebudu. Jenže,nějak jsem otěhotněla po třetí a tak mě ten porod čeká v prosinci zas. Jsem vyděšená, celá rodina se o mě bojí (rodit asi fakt neumím). Mám dva kluky, třeba to alespoň bude holčička. Uvažuji o epidurálce.
Milá Mili,Vašemu Tomíkovi přeju hodně zdraví, a Vám ať na to co nejrychleji zapomenete.
 Dita, Matyáš 08,Kiki 11 


Nejsem odborník 

(27.5.2008 9:41:54)
Ahoj, nejsem odborník ale diagnóza co popisuješ mi připadá nesmyslná, jaký překotný porod když byl vyvolaný, v tom případě si roufám říct, že chyba je na straně zdravotníků, toť můj názor.Jsi statečná že jsi to nakonec všechno ustála a přeji hodně zdraví Tobě i všem Tvým pokladům:)
 Mili+5 


Re: Nejsem odborník 

(27.5.2008 9:52:40)
Tomík má diagnosu překotný porod skutečně ve zprávě z nemocnice.
 10.5Libik12 


Re: Nejsem odborník 

(27.5.2008 10:01:14)
Mili, já budu za hnusku největší..

Ty jsi přece pochybovala už v souvislosti s holčičkou o tom, jestli předčasné vyvolávání mělo význam a nenastartovalo tu bludnou cestu k encefalitidě, vím, že Zpč kraj přirozenými porody nedisponuje, ale ...
Já si myslím, žes jim něvěřila,(nemohla) což problém u porodu je.

 10.5Libik12 


Re: Nejsem odborník 

(27.5.2008 10:06:19)
Myslela jsem to tak, jestli jsi zvažovala a konzultovala vyvolávání, případně hledala jiné prostředí, ne tak, že ses měla "vyladit" do víry v Lochotín.

Budu, doufám, jediná odporná rejpalka~f~
 Mili+5 


Re: Nejsem odborník 

(27.5.2008 10:53:28)
Libiku, čekala jsem, že se ozveš;)
Já jsem s vyvoláním byla vcelku srozuměná, protože na posledním UTZ už bylo lehké prosáknutí tkání, což je prý příznak diabet. fetopatie plodu. Ovšem původně jsem byla domluvaná na stejném postupu vyvolání jako s Milenkou, tedy zavedení léků na vyvolání porodu a dál se už do chodu nezasahovalo, pouze se čekalo, jestli tělo zareaguje a porod se rozběhne. Až na porod. sále jsem se dozvěděla, že ten Hamiltonův hmat je prý šetrnější, tak jsem souhlasila, ovšem rozběhnutí porodu jenom tím hmatem by nejspíš vyžadovalo mnohem více času, lehké kontrakce se mi po něm rozběhly, ale asi by trvalo o hodně déle, než by se natolik zvětšily, abych porodila a napíšu to natvrdo, což jsem do článku tak nechtěla, zřejmě bylo pro porodníky ideální, abych prostě porodila do oběda, jinak si tu snahu to pořád urychlovat neumím vysvětlit.
 katka+katka 
  • 

Re: Nejsem odborník 

(27.5.2008 10:56:04)
No, přece tam nebudeš zaclánět, ještě by si mohla mít tu drzost a porodit během polední kávy:-) Já ty lékaře fakt nechápu, kamarádku zase nutili porodit do konce směny - samozřejmě, že neporodila, když jí stanovili čas a ještě před sebou měla na stěně hodiny
 10.5Libik12 


Re: Nejsem odborník 

(27.5.2008 14:43:17)
Mili, pokud jsi byla srovnaná s vyvoláním a Lochotínem, tak si myslím, že pátrání po tom, jak šly jednotlivé kroky, je mimo. Byla jsi v mimořádně těžké situaci, potkalo tě nedlouho před tím, to nejhorší a navíc ta cukrovka. Tvoje psychika nemohla být vyladěná.Otázka, jestli ten hmat nebo ne, jestli protržení nebo ne.., dle mého to nikdo nemůže říct.
Zaplať Bůh, že to dopadlo dobře, dle mého soudu, se z tvého porodnícho příběhu nedá nic obecného vyvodit.
Já ti držím palce a že je Tomík správnej rošťák, co?
 Lusika 
  • 

vyvolávání porodu 

(27.5.2008 14:45:58)
Ahoj, vyvolávali mi porod kvůli zvýšenému krevnímu tlaku a mému špatnému krevnímu obrazu. Trvalo to 5 dní a na mém a vedlejším pokoji se vystřídalo pět žen také na vyvolávání. Žádná nerodila první den, většina 2-4den. Bohužel již nevím názvy podávaných léků.
Celých 5 dní mi zaváděli v poledne půl tablety někam dovnitř. 3 večer jsem večer začala dostávat červenou tabletu "buď po ní usnete, nebo porodíte". Když jsem jí dostala 5. večer, porodila jsem. Ten den v poledne mi prováděli autorkoku zmíněný hmat. Prý to podráždí dělohu a ta se může "probrat k činnosti". Velmi nepříjemné.
Taky mi první den testovali dělohu, zda reauguje na oxitocin. Na pokoji jsme měli jednu diabetičku, rodila 2 den po začátku podávání léků. Při samotném porodu jsem již žádné léky nedostala.
Obecně to byl nepříjemný zážitek, měla jsem prakticky celou dobu "poslíčky". Při porodu jsem se otvírala pomalu, přímo jsem cítila, že nechce ven. Nevím, teď je na mě silně závislá a hlídá si mě. ALe třeba to s tím nesouvisí.
Eva
 Kač. ♀ + ♂ 


Je bláhové  

(27.5.2008 14:53:33)
si myslet že se porod rozběhne během pár minut a to mi přijde že ti doktoři v tomto případě mysleli a pokud na to tělo nebylo připraveno (a jako neodborním myslím že nebylo) tak asi nebyla šance aby to dopadlo líp.
Jasně že může porod trvat několik desítek minut ale to není tento případ. Osobně to moc nechápu proč tento postup. A ze všeho nejvíc mě asi vadí ty kecy jako kdybys to dělala naschvál!!!

Ať se s Tomíkem máte dobře a ať je z něj pořádnej lumpík :-)
Kač.

 Siddhártha 


Re: Nejsem odborník 

(27.5.2008 13:41:49)
Také nejsem odborník. Do ted jsem si myslela, že překotný porod je jen rychlý SPONTÁNNÍ porod. Ale vyvolávaný, doktorem hodnocený jako "vy se s tím páráte hůř jak prvorodičky..."

Nemám dočtenou celou diskuzi a možná to je tím, že jsem fakt dost neinformovaná, ale bylo opravdu nutné tak spěchat kvůli cukrovce? Kámošce (taky cukrovka) teda dělali sekci předčasně, jenže ona poslední dobou často silně krvácela.

A proč tak zavrhli tu sekci?

Mili, je mi moc líto, že jste tím museli projít. Myslím, že tak silné ženě, jako Vy, si nikdo netroufne napsat, že jste měla být více asertivní. Tomíkovi a celé Vaší rodině přeju pevné zdraví a hodně štěstí.
 Katka+3 
  • 

Re: také vyvolávaný - překotný 

(1.6.2008 10:21:59)
Také jsme měli vyvolávaný porod týden po termínu, nic nezabíralo, tak mi-ačkoliv jsem byla úplně zavřená a bez jediné kontrakce-píchli vodu, pak se to neuvěřitelně rozjelo a taky mi řekli, že je to překotný porod - adaptační potíže byly také, i když ne takového rozsahu. Třetí porod byl rychlý, ale nejhorší - i já jsem měla ještě docela dlouho nepříjemné následky:-((. Milenko, přeji Vám už jen samé štěstí...
 Táňa dvě děti 
  • 

Re: Nejsem odborník 

(1.6.2008 8:30:46)
Tak zaprvé se nepíchá přece plodová voda dokud nejsou kontrakce!!!!Tak že jsem přesvědčená že chyba byla v lékařích.Tobě ale přeji hodně energie na zvládnutí tvých pěti drahoušků.
 Mili+5 


Re: Nejsem odborník 

(1.6.2008 10:47:31)
Táňo děkuji za přání, bohužel zvládat mohu jen 4 své drahoušky;((
Myslím, že máš pravdu, i mě jako největší chyba připadá to píchání plodové vody, co by způsobu k vyvolání porodu.Já už sama rodit nejspíš nebudu, ale pokud budu moci poradit třeba jednou svým snachám, určitě je budu varovat, ale třeba za pár let už se to tímto hloupým způsobem vůbec používat nebude.
 Renata 
  • 

Re: Nejsem odborník 

(1.6.2008 14:19:32)
Táňo, tak to není, existují důvody, kdy se plodové obaly protrhnou i bez stahů, např. když je plodová voda zkalená. Některá pracoviště používají protržení plodových obalů k vyvolání porodu - logicky, při vyvolávání porodu ještě žádné stahy nejsou...
 Táňa dvě děti 
  • 

Re: Nejsem odborník 

(2.6.2008 9:13:12)
Když jsem rodila kluka tak jsem na vyvolání dostala tabletku kterou mi zavedli a až jsem měla stahy tak mi píchli vodu.Ale jak říkám nejsem odborník reaguji podle toho jak jsem rodila já.Tak se holky mějte
 Mediana 


stížnost 

(27.5.2008 9:47:46)
Rozhodně by sis měla stěžovat, ve stížnosti popsat všechny kroky a zdůraznit nedoporučovanou dirupci amniovaku. Pravděpodobně by bylo dobré si s formulací stížnosti nechat poradit u sdružení, které se zabývá právy pacientů. Kdybys chtěla poradit neoficiálně "mezi námi děvčaty" velmi kompetentní holky najdeš v diskuzi Porod doma.
Stížnost by měla být adresována řediteli nemocnice, a v kopii primáři, lékařské komoře i profesnímu sdružení gynekologů a porodníků. A dožadovat se odpovědi v zákonné lhůtě 30 dnů.
Nedělám si iluze, že někdo postup neschválí, ale pokud každá takové zacházení přejde mlčky, NIKDY se nic nezmění.
Pokud ONI budou dělat rutinní dirupce a aplikovat syntetickou stimulaci, MY si musíme rutinně stěžovat. Až nebudou pro množství stížností vidět na stole na tu starou učebnici, podle které se řídí, teprve si pak se začne něco dít. Rutinní zásahy při porodu bychm měly oplácet rutinním kverulantstvím!!!
 kaMyš 


Re: stížnost 

(27.5.2008 9:51:00)
Mediano R^
 Viola 
  • 

Re: stížnost 

(27.5.2008 12:44:40)
Mediano pod tvůj příspěvek bych se podepsala!!!
 Ilca a kluci 6/06 


Re: stížnost 

(27.5.2008 13:15:52)
Já takyR^
 Katka,kluci 5 a 9 
  • 

Souhlas - a prosím o odborný názor. 

(27.5.2008 14:57:26)
Přesně takhle se "nepovedl" můj první porod. příjezd s kontrakcemi, ale velmi málo otevřené hrdlo, hlava vysoko.Paní dr. zahájila píchnutím vody "aby se to rozjelo". A ležet na zádech, monitor...Nerozjelo. Po cca 16 hodinách kontrakcí následoval císař pro tíseň mimina.
Proč to dělají??? Může sem napsat někdo od fochu, zajímalo by mě to !!
 Mili+5 


Re: Souhlas - a prosím o odborný názor. 

(27.5.2008 15:10:25)
I mě by zajímalo, proč se to dělá ta dirupce, když aspoň z hlediska selského rozumu mi připadá, že to může přinést maximálně problémy.
 Eva, 4 +3 


DIRUPCE 

(27.5.2008 18:55:14)
Milá Mili, moc a moc tě zdravím! Je mi moc líto, čím vším jsi musela projít. Myslím na tebe...však ty víš jak.

Dirupce mě samotnou zajímá. Dělali mi ji totiž sedmkrát, u všech porodů. Prý to bylo nutné. Nikdo se mě na souhlas neptal, prostě doktor přišel a řekl, teď uděláme dirupci a bylo to. Nebyla jsem schopná o tom diskutovat. Ani mě nenapadlo, že by to mohlo být jinak. Příjemné to opravdu nebylo. Prý to bylo nutné, až u posledního porodu jsem měla pouze dvě PA bez doktora a ty mi to vysvětlily. Ten vak blan byl příliš pevný. Snažily se, aby vše bylo pokud možno bez zbytečných zásahů zvenčí, i když porod byl vyvolávaný, kvůli pozdní gestóze. Tu dirupci udělat musely, moc se mi omlouvaly. Díky nim jsem porodila bez komplikací, nebyla jsem ani nastřižená. Byly skvělé.
Na stránkách www.normalniporod.cz jsem našla toto:


"Protržení vaku blan

Plodový vak obvykle spontánně praskne ke konci první doby porodní. S příchodem partogramu v 70tých letech a myšlenky „aktivního vedení porodu“ se však dirupce vaku blan stala běžnou praxí. Tento postup byl považován za užitečný způsob, jak „celou věc popohnat“, s možností ověřit si barvu plodové vody a umožnit aplikaci elektrod na temeno hlavy plodu.

Dirupce však často vede k bolestivějším a vyčerpávajícím stahům. Stále více žen si tedy tento zásah nepřeje a samy porodní asistentky se zamýšlejí nad prospěšností tohoto postupu a podněcují tak další výzkum.

Fakta a domněnky

Z některých výzkumů vyplývá, že ač může umělé protržení vaku blan zkrátit délku porodu, je s ním spojen zvýšený distres plodu, pravděpodobnost císařského řezu a větší potřeba analgezie.

Další zjištění poukazují na fyziologickou prospěšnost intaktních plodových obalů, které působí jako ochranná bariéra kolem hlavičky dítěte při intenzivních stazích. Plodový vak vystupující z dělohy vytváří rovnoměrný tlak na děložní hrdlo a napomáhá tak jeho otevírání. Tento proces může být stejně účinný jako v případě stimulace a otevírání branky hlavičkou dítěte, je však daleko šetrnější. Zejména pak může pomoci v případě deflektované hlavičky dítěte.

Na základě rozsáhlého šetření dospěla organizace National Childbirth Trust ke zjištění, že převážná většina žen shledala porod po provedené amniotomii náročnějším a připadalo jim, že jeho fyziologie byla narušena. Naštěstí praxe provádění dirupce vaku blan bez vědomí ženy ustoupila nezbytnosti informovaného souhlasu. Ale i když víme, že nyní můžeme požádat rodičku o souhlas, musíme se ujistit, že si dosah tohoto zákroku skutečně uvědomuje. Toto je třeba začít vyjasňovat již v průběhu těhotenství. Také je zapotřebí, abychom si byly jisté, že protržení vaku blan je vedeno podloženými klinickými důvody.

Dirupce vaku blan vás nejen zavazuje k vybavení dítěte v určitém časovém limitu, ale vystavuje dítě i matku zvýšenému riziku infekce. Tento zákrok může zapříčinit zvýšenou bolestivost a v některých případech dokonce způsobit, že porod se neobejde bez analgezie, což dále zvyšuje pravděpodobnost dalších intervencí. V konečném důsledku může ovlivnit psychickou pohodu matky a zpomalit u ní rozvoj mateřského citu.

Rutinní amniotomie by tedy neměla být považována za součást normálního porodu.

Praktické tipy

- Zeptejte se samy sebe: Je protržení vaku blan v tomto případě nezbytné? – jaké jste zaznamenala klinické důvody, které tento postup ospravedlňují? Nemějte nástroje pro provádění dirupce běžně po ruce.
- Učte se pozorováním – sledujte charakter porodu a způsob, jakým jej rodička zvládá. V jakém stavu je dítě? Narodilo se s porodním nádorem nebo se mu vytvořil kefalhematom?
- Má vaše organizace pokyny a doporučení ohledně provádění dirupce vaku blan? – je-li tomu tak, čím zájmům tento zákrok slouží? Máte pocit, že by se k němu dalo přistupovat vhodnějším způsobem? Sdělte svůj pohled na věc těm, kdo pokyny sestavují. Také je užitečné vést si přehled provedených dirupcí (osobní, v rámci týmu či oddělení), abyste mohli porovnat počet žen, které porodily normálně, bez umělého protržení plodového vaku."


 Mili+5 


Re: DIRUPCE 

(27.5.2008 19:41:00)
Evi, díky za info, myslím, že je to jasné, obávám se, že tento zákrok opravdu mě ani Tomíkovi neprospěl, dost možná i uškodil.
 Eva, 4 +3 


Re: DIRUPCE 

(27.5.2008 20:12:42)
Mili, asi ano, ale ty za to nemůžeš.
 olsche 


Re: DIRUPCE 

(28.5.2008 14:01:42)
Ahoj Mili, mám tři děti, první porod v poho,voda praskla, jenom ty kleště brát nemuseli(neměli tam klasickou kozu, rodila jsem na normálním lehátku,nebylo se za co zapřít,fakt děs,až když se rozhodli pro kleště,tak přišroubovali opěry pro nohy, kdyby tam byly od začátku, dopadlo by to možná jinak, syn by neměl možná ADHD, možná možná, možná ..... :)) a personál byl fakt nepříjemnej,vyčetli mi,že si dovolím rodit v noci. U dvou dalších porodů mi pokaždé vodu píchli, ale byla jsem už dost otevřená a tak to urychlili. Porodila jsem do půl hodiny. Ale přijde mi, že je to pro ně jako sázka do loterie. Nebo neodhadnou situaci,nevím, jestli je to také o zkušenostech doktora. Každopádně přeju celé Tvé rodině už jenom pohodu a klid, žádné stresy.
 Táňa dvě děti 
  • 

Re: DIRUPCE 

(1.6.2008 8:59:48)
Taky si myslím že moje dcerka má ADHD kvůli problémům u porodu.Jo a píchání plodové vody je fak paráda, když mi lékař píchl pl.vodu tak klukovy vylítly ručičky a doktor mu je musel dát zpátky myslela jsem tenkrát že toho doktora asi nakopnu jak to bolelo.
 Míša 
  • 

Re: DIRUPCE 

(27.5.2008 22:59:55)
no, tak mě doktor ani neřekl, že mi něco bude dělat. Prostě přišel, řekl ať si lehnu že mě vyšetří, a něž jsem se nadála, začal ve mně šátrat, dost to zabolelo a začala mi téct voda. Když jsem se ptala co to bylo, nic neřekl, beze slova se otočil, sestře jen řekl že to budde ještě dnes v noci (nebylo) a bez pozdravu odešel. Až potom mi sestřička řekla, co mi vlastně udělal.
Přesně se začalo dít to cose píše v tom příspěvku. Bolestivé kontrakcce úplně na nic, neotvírala jsem se, a nakonec akutní sekce pro hrozící hypoxii plodu. Úplně jsem cítila, jak se tam malá plácá na suchu a nemůže se procpat ven.
 zuzini 


Re: DIRUPCE 

(28.5.2008 9:42:00)
Dirupci jsem odmítla a porodila hlavičku malinké v plodovém obalu. Asistentka říkala, že se tak dítě porodí vyjímečně. Ani se nedivím, když ve většině případech dirupci provádějí rutinně

Při prohlídce porodnice jsem ukázala asistentce, která nás prováděla porodní plán. Všechno bylo v pohodě, až na dirupci, u té mi řekla: "Nechcete píchnout vodu? Váš problém."
 zuzini 


Re: DIRUPCE 

(28.5.2008 9:50:57)
Mili teď jsem teprve pochopila, že je to Tvůj příběh.(většinou přehlédnu jména pod článkem) Je neskutečné čím vším sis musela projít.
Teď už bude všechno jenom dobré. Věřím v to!
 Katka,kluci 5 a 9 
  • 

Re: Každej porod je úplně jinej....to jo 

(29.5.2008 10:18:18)
Takhle jsem měla druhý porod - vodu píchli až př 9 cm a pak už to šlo...Jenže u toho prvního (stejně jako Mili) to udělalali na začátku 1. porodní doby , moc to chtěli popohnat a to byla chyba...
 sarka, dvě holky 
  • 

Re: DIRUPCE 

(3.6.2008 19:19:53)
Já jsem proti píchnutí vody při úplném otevření protestovala, ale nebylo mi to nic platné - PA povídala, že paní doktorka nařídila. A že sám někdy vůbec nepraskne. (Taky jsem si mnohokrát přečetla, že to nevadí, ale diskutujte na konci první doby porodní..) Porodnice je vstřícná k přirozeným porodům, ale píchání vody je evidentně tabu. Žádná katastrofa, jen to nemuselo pak tolik bolet - do té doby to byla relativně pohoda.
 katka+katka 
  • 

Hrůza 

(27.5.2008 9:37:21)
Já sama jsem sice měla CS na přání, ale kdybych měla rodit normálně a byl by špatný monitor, okamžitě bych požadovala císaře - nějak nechápu, na co ti lékaři kolem Vás sakra mysleli? Že stačí, když dítě vyleze bez ohledu na následky? To je docela drsný.
 Klára 
  • 

Re: Hrůza 

(27.5.2008 9:43:15)
Asi by přečerpali % kvotu pro císaře a nezbylo by pro filmové hvězdy.
 katka+katka 
  • 

Re: Hrůza 

(27.5.2008 9:58:35)
Filmová hvězda nejsem a měla jsem ho:-) Docela by mě zajímalo, kde rodila Mili. Ale nezdá se mi, že nějaká porodnice postupovala stylem kvótu jsme splinili, od teď, kdo potřebuje císaře má smůlu
 cizinka1 


Re: Hrůza 

(28.5.2008 13:21:08)
Katko, presto ze se Ti to nezda, od lekaru se da hodne slyset, ze problemy delaji pojistovny, pokud nejaka porodnice ma podezrele vysoke procento CS. Cisarsky rez totiz je draha operace v porovnani s porodem vaginalnim. Jestli pak urychlovaci prostredky a nasledujici akutni SC je ekonomicky efektivni, je zcela jina otazka. Ale podle soucasnych doporuceni gynekologicko-porodnicke spolecnosti je lepe obhajitelny pred vycitkami pojistoven.

Pro rypalky pripomenu, ze jsem pro legalizaci Cisare na prani take proto, aby "filmove hvezdy"a dalsi zajemkyne o cisar bez lekarske indikace mely prilezitost financne vyrovnat ten rozdil a aby system byl nejenom ohleduplny k jejich pranim a duvodum, ale take spravedlivy pro jine rodicky.
 Juldafulda 


Re: Hrůza 

(27.5.2008 9:43:34)
Mili naprosto chapu jak jsi se chovala v porodnici vzhledem k tomu co uz mas za sebou, spis "nechapu" ze jsi mela potom vsem znovu odvahu vstoupit do teze reky, kde jsi zazila tu hruzu s malickou. Mne praskla voda sama a z toho stresu v porodnici jsem se vubec neotvirala se mnou na "hekarne" zrovna byla holka co ty kontrakce nejak proste nezvladala a pro me jako prvorodicku to teda bylo otresny o poznamkach radoby uzasne PA radeji ani nemluvit taky do me porad prali nejake infuze, ze to uspisime at tam dlouho nezaclanim nakonec to skoncilo akutnim CS. Maly je od narozeni hrozne drazdivy. Prikladam vinu porodu.
 katka+katka 
  • 

Re: Hrůza 

(27.5.2008 10:00:41)
Prosím nepište mi, že jsem měla být asertivnější, snažila jsem se být tak asertivní, nakolik jsem toho byla ve svém psychickém stavu schopná. - ještě jsem chtěla dodat, že ve chvíli,kdy je špatný monitor a dítě na tom není dobře, už není prostor pro asertivitu. Já bych asi v dané chvíli nebyla asertivní, ale agresivní

 Tvoje horší já 


Re: Hrůza 

(27.5.2008 10:20:02)
Já naopak Mili naprosto chápu. V takových okamžicích taky nedokážu být asertivní, natož tak agresivní.
Naopak si připadám vydaná všemocným zdravotníkům všanc a naprosto bezmocná.
A to se, bohužel, týká nejen porodů, ale i všech hospitalizací mých dětí. Co s tím?
Nevím, proč se při vstupu do zdravotnického zařízení začínám cítit jako ten poslední z posledních a nejsem schopna prosadit žádný ze svých, byť rozumných, požadavků.
 katka+katka 
  • 

Re: Hrůza 

(27.5.2008 10:33:09)
Já to mám zase naopak. Rodila jsem v Motole a péči tam považuju za špičkovou. Ale motolská dětská pohotovost to je děs běs. Když už tam náhodou musíme, vstupuju tam s myšlenkou, tak a teď musíš bojovat, nenechat se odbýt apod.
 kaMyš 


Re: Hrůza 

(27.5.2008 13:34:30)
Tohle mám teda obráceně. V Motole bych nerodila, ale jinak jsme tam byli vždycky spokojení. Známe pohotovost a dobrou zkušenost máme s ORL.
 Ilca a kluci 6/06 


Re: Hrůza 

(27.5.2008 13:51:03)
Kamyš,tak to máme s Motolem stejný.Ale svůj zážitek z Motola jsem už jednou popisovala . Ale moc chvály jsem na ně nikdy neslyšela.
 Veveruše 


Re: Hrůza 

(29.5.2008 22:22:38)
To bude asi tím, že Katka měla císaře na přání. Na lékařsky vedené porody včetně SC jsou v Motole určitě výborní... Tak mě napadá, proč tolik lidí odsuzuje porody doma, o kterých nic nevědí, a málokomu vadí císařský řez na přání? Přitom v případě zdravé rodičky i dítěte je určitě v případě císařského řezu mnohem vyšší riziko komplikací než při domácím porodu pod dohledem kvalifikované porodní asistentky.
 monika 
  • 

Re: Hrůza 

(27.5.2008 13:09:29)
protože je kapitalismus, tak jde o peníze, a ne o pacienty a jejich zdraví
 Líza 


Re: Hrůza 

(27.5.2008 13:11:19)
Elenko, co to, že jsi najednou monika? Ty si nepamatuješ, jak se jmenuješ?
 Mili+5 


Re: Hrůza 

(27.5.2008 14:01:29)
Moniko, já rodila už za socialismu a nemyslím, že to bylo lepší, ačkoliv mám asi nějakou smůlu, tak celkově mi přijde, že od dob komunismu se pomalu ale přece situace lepší. Na té nové plzeňské neonatologii mě překvapili příjemně, sice záleží na tom, který lékař nebo sestra zrovna byli, ale třeba to oddělaní Jip i šéflékařka dr. Dortová, pro ty, kdo znají, opravdu dobré, hodná, vstřícná, ochotná informovat, podporuje rooming, mají tam jipkový rooming!
 10.5Libik12 


Re: Hrůza 

(27.5.2008 14:36:35)
no když byl komunismus, šlo o bratrskou lásku k SSSR a potírání imperialistických nepřátel. Za totáče kdybys krkla písemně nějakou kritiku, jako za kapitalismu zde, tak se vezeš, milá metamorfózo
 Cindule (1 ještěrka - 18 m) 
  • 

zlatý socialismus? to snad ne 

(28.5.2008 13:34:30)
Jsem už také pamětník socialismu (je mi 37). Mám poměrně hodně bývalých spolužaček, které rodily hned po maturitě ještě za totáče a rozhodně si nemyslím, že tehdy býval porod nějak lepší. Naopak, tehdy skutečně maminky bývaly brány jako nesvéprávné bytosti, které do porodu nemají co mluvit. Nezřídka se stávalo, že sestry některé maminky i profackovaly - proč, maminka byla přece hysterická, když sténala moc nahlas.... Automaticky se prováděl klystýr, holení, nástřih hráze, šití bez umrtvení atd. Přece jen si myslím, že je to dnes o maličko lepší - ale jako vždy - jde hlavně o lidský přístup, na což mnohde zapomínají.
A také myslím, že díky kapitalismu se mohou otvírat i centra aktivního porodu a jistě v budoucnu přibudou i porodní domy apod.
 Mediana 


Re: Hrůza 

(27.5.2008 10:02:43)
Ad Katka:
Přesně tak. Osobně techniku "vyvolávání" vůbec nechápu. Buď spontánní porod nebo císařský řez. Rozjíždět porod v těle, vlastně ve dvou tělech, které samy nepracují, mi - byť laicky - prostě připadá jako dolovat pecku z nezralého ovoce. Pokud bych byla jen trochu při smyslech (což NENÍ nic proti Mili, vážně), na vyvolávání bych nepřistoupila, ani kdyby mělo na úplatek za SC padnout moje stavební spoření.
Ku*va, kdybych nebyla tak zaměstnaná, tak snad začnu organizovat nátlakové akce. Kdyby během měsíce přišly na příslušná místa od ředitelství nemocnic po ministerstvo dopisy od všech, které se za poslední rok cítily při porodu cokoli na škále od ignorované po težce ublížené na zdraví, muselo by si snad veřejné mínění všimnout, probůh...
 huhu 
  • 

Re: Hrůza 

(27.5.2008 11:39:54)
ono podle me zavisi jak a kdy se vyvolava. Urcite je nemysl vyvolavat porod tam, kde se indikuje tisen plodu. Ja prvni dite rodila CS prave kvuli tisni v predterminu, ani se nesnazili na porod cekat. S druhym to bylo hranicni , takze jsem porad byla na monitoru a malou hlidali. Porod mi vyvolali, ale nemuzu si stezovat, ani oxytocin do me nekapali, jen nejaky gel na del.cipek a na porod vzpominam moc rada. Deleni prirozene nebo rezat se mi zda jako dost vyhraneny pristup.

Divim se, ze sekci nedelali okamzite, kdyz zjistili tisen. Pokud vim, to je indikace na akutni CS.
 Simmi 


Re: Hrůza - pro Katku 

(28.5.2008 0:54:38)
Ahoj Katko, přestaň se chlubit tím, že jsi měla CS na přání. Nakouknu sem jen občas, ale od Tebe jsem to četla snad stokrát. Už to všichni víme, nudíš. Nezávidíme, neobdivujeme a přejeme Ti to.
 katka+katka 
  • 

Re: Hrůza - pro Katku 

(28.5.2008 7:12:03)
Psala jsem to tak, že jsem ho sice měla, ale kdyby ne a byla bych v podobné situaci jako Mili, vyžadovala bych ho.
 Lenka Rottová 
  • 

Hrůza 

(27.5.2008 9:40:09)
Souhlasím s Vámi, myslím si, že to posrali doktoři, a na Vašem místě bych asi zkusila nemocnici zažalovat. Tohle není ani vzdáleně normální. Fuj tajxl. Jste dobrá, asi jste vyrovnanější člověk než já, já bych je za tohle normálně zakousla. Držím palce, ať se z toho kluk dostane.
 Irena 
  • 

Lékařská komora 

(27.5.2008 9:41:19)
Dobrý den, myslím že by jste případ měla postoupit lékařské komoře. Přece si my ženy v porodnici nenecháme líbit všechno. Nejsem odborník ale z toho co jste napsala je zřejmé, že císař by byl na místě, pokud se zdálo být něco v nepořádku, sama jste o něj prosila.Měli brát v úvahu, že jste zkušená rodička a cítíte že se děje něco špatně. Hláška primáře nebyla zrovna vhodná. To můj názor. Držím moc palce a ať se chlapeček drží!!!
 azaha, 2 děti 


Re: Lékařská komora 

(27.5.2008 12:29:10)
Stížnost na Českou lékařskou komuru je možno podat do 1 roku od porodu, jinak je to promlčené. Já rodila klešťovým porodem na Obilňáku v Brně a když jsme se vyhrabali z nejhoršího postižení syna, tak jsem začala psát stížnosti. Bohužel to bylo 15 měsíců od porodu, takže mě odepisovali jen "Vaší záležitostí se nebudeme zabývat z důvodu promlčení".
 Irena 
  • 

Re: Lékařská komora 

(28.5.2008 10:00:13)
Tak to je hustý, první rok má maminka úplně jiné starosti než psát stížnosti. Tady by promlčitelnost být neměla, spousta věcí se může projevit později.
 čaroda 


Re: Lékařská komora 

(31.5.2008 13:59:54)
Mili, zrejme jste rodila ve FN v Plzni na Lochotine, ze? Ta funguje v "novem" necely rok-myslim ze od srpna 07. Takze je tam tym ze Slovan (stara nem) a z byvale Vojenske - tam jsem rodila ja. Obavam se, ze problem je ve spojeni obou tymu, nebot kazdy pracoval jinak (lekarsky)...alespon maminky okolo mi to dost potvrzovaly. Vetsina byla toho nazoru, ze je treba se dostat do Vojenske - a vsechny jsme se snazily sehnat si tam zname. A vetsina taky byla spokojena (vcetne me). No, a pak nektere bezproblemove byly spokojene i na Slovanech, ale dost jich z toho melo nocni muru - bohuzel. na Slovanech totiz prevladal nazor - "pripojit na monitor a nechat...po par dnech kazda porodi, nebo poslat domu, ze jde brzy". Ale asi to nejde proste soudit takhle plosne... Mela jste dle meho nazoru smulu na vedeni porodu (desive mi prijde stridat protichudnou medikaci jako ponozky - vyvolat,zastavit, vyvolat..to je fakt na povazenou!!) Kazdopadne neonatologie je spickova a to zrejme vasemu chlapeckovi taky hodne pomohlo. Moc vam drzim palce a preji at je Tomasek v poradku - urcite napiste!!!
P.S.: a ja asi pujdu priste rodit do Rokycan:-)
 10.5Libik12 


Re: Lékařská komora 

(31.5.2008 19:06:47)
Bránila bych Slovany, ale nechce se mi hovořit o svém děložním hrdle až tak podrobně.
 čaroda 


Re: Lékařská komora 

(31.5.2008 22:09:25)
:-)
 Mili+5 


Oxytocin ne oxitocin 

(27.5.2008 9:42:45)
Posílala jsem Jirkovi opravu, ale koukám, že to tam nechal, omlouvám se.
 breburda 
  • 

Mili, držím palce... 

(27.5.2008 9:44:37)
ať je už všechno jen lepší...brečela jsem vloni, když jsem četla Milenčin příběh, mockrát si na Tebe vzpomenu, když mě rozhodí nějaká " blbost"...Držela jsem Ti palce, ať se narodí zdravé miminko a mrzí mě, žes musela absolvovat ještě další stresy... Nevím, nakolik je vážnou komplikací cukrovka a jestli je za každou cenu nutné vyvolat porod, ale jsem toho názoru, že největší komplikace většinou způsobí samo vyvolání. Já jsem při vyvolaném porodu měla hrozné komplikace, proto jsem jela při druhém do Vrchlabí, a narodil se kluk, co vážil 4,60 kg a šlo to bez nástřihu, odešla jsem z vany po svých a po 4 dnech jsme jeli domů, což při prvním jsem ještě ani nechodila. Mezi detmi je věkový rozdíl 13 let, tak to nebylo rozhodně tím, že tělo je už "zvyklé"... Měj se krásně a ať se daří Tobě i Tvojí rodině.
 kaMyš 


Re: Mili, držím palce... 

(27.5.2008 9:47:29)
Mili, přidám se s tím, že je mi líto, žes musela něco takového s Tomáškem prožít. Myslím, že není ani potřeba se vyjadřovat k tomu, kdo za to může - z článku mám pocit, že sama cítíš, kde byla chyba.
 koa z kurzu 
  • 

Re: Mili, držím palce... 

(27.5.2008 10:04:30)
Mili,
jak si možná vzpomínáš, psala jsem ti v zimě, že jsem oslovila Evu Dundáčkovou s tématem děti na JIP. Tehdy se volil prezident, tak to možná zapadlo a neodpověděla, ale teď jsem jí to poslala znova, tak budu čekat. Když odepíše, dám ti vědět.

... píšu jako neregistrovaná, protože nejsem na svém PC a nechci sem zadávat svoje údaje.
 Mili+5 


Re: Mili, držím palce... 

(27.5.2008 12:21:16)
Koa, děkuji, doufám, že zareaguje.:-)
 Mili+5 


Proč stejná nemocnice 

(27.5.2008 10:25:46)
Milenka byla na Dětské klinice, porodnice je sice součást fakultky, ale jiní lékaři, jiný personál a hlavně s cukrovkou jsem ani jinam nemohla, pokud bych neměla během těhotenství každé 3 týdny dojíždět 200 km do Prahy. Také jsem chtěla rodit tam, kde mají neonatolog. centrum a to se nakonec vyplatilo, s neonatologií jsem tam byla docela spokojená.
 Mediana 


Re: Proč stejná nemocnice 

(27.5.2008 10:37:17)
Mili, fakt promiň, ale stejně jako Libikovi mě leží v hlavě spíš to vyvolávání než volba nemocnice, kde jsi mnoho prostoru pro volbu neměla. O Milence jsem taky četla a taky nemůžu zapomenout. Jinak ale Tomášek je podle té malé fotky překrásný chlapeček a přeju dál už jenom dobré.
 Liška s banem :) 


Na co čekali? 

(27.5.2008 11:10:33)
Nechápu, na co ti doktoři čekali. Měli ti udělat císaře hned, jakmile se objevily problémy s miminkem. U kamarádky doktor také čekal a čekal a pak rval malou ven kleštěma. Ono je sice lepší rodit přirozeně, ale ne za každou cenu. Zdraví dítěte je přeci na prvním místě.
 Mili+5 


Protržení plod. obalů 

(27.5.2008 11:18:18)
Také mě teď mrzí, že jsem to protržení plod. obalů neodmítla, jenže v tu chvíli bylo obtížné se rozhodnout, doktor mě přišel vyšetřit, jak to postupuje a jen tak mimochodem mi říká, aby to šlo lépe, píchnu vám vodu. Můj manžel, který jaksi neměl lékařovi prsty s děložním čípku, chtěl trochu protestovat, ale já jsem se na jasné ne v dané situaci nezmohla a tak lékař vzal už připravený nástroj a bylo to. Ono taky činit uvážená rozhodnutí zatímco vám lékař poměrně bolestivě tlačí prsty do děložního čípku, je opravdu problematické a jak jsem psala výše, celkově to probíhalo tak nějak jinak, než jak mi bylo původně řečeno, když jsem se na to ptala při příjmu.
 Lusika 
  • 

Re: Protržení plod. obalů 

(27.5.2008 15:26:25)
Milá Mili,
Ty si přece nic nevyčítej!
Rodící žena je zranitelná bytost, která soustředí sílu na porod ne na sebeobranu. Člověk aby si bral k porodu ještě svého doktora a advokáta.
Lusika
 Zuzka+Filípek2/05+Julinka12/06 


Císařský řez 

(27.5.2008 11:23:28)
Opravdu nechápu, proč ti rovnou neudělali císařský řez. Znám pár maminek z cukrovkou, a když se rozhodli lékařï o předčasný porod, nikdy nevyvolávali a rovnou se šlo na císaře. Já jsem zažila císaře při prvním porodu. Byl po 16ti hodinách kontrakcí, ale díky doktorům, kteří rychle zareagovali na hodně špatnou saturaci syna, se vše zvládlo bez komplikacích mých i Filípka. Sice na novorozeneckém už to bylo horší, odmítali mi pomoc s kojením (naštěstí jedna sestřička nám to zachránila). Být tebou napíšu stížnost. Mají na to 30 dnů, aby se ti k tomu vyjádřili. I když bude reakce negativní, ale alespoň se tomu bude někdo věnovat.
 Verka351 


Re: Císařský řez 

(27.5.2008 12:09:33)
Já jsem diabetička a taky jsem musela rodit ve fakultce a taky mi porod vyvolávali-tak prý se to dělá a přes to nejede vlak(jede-ale tak v Praze,ne v Ostravě......).PO 24hod trápení a synových problémech jsem skončila na císaři a syn potom na JIP.Následných 14dní pobytu v nemocnici,JIp,neonatol atd bylo snad nejhorších v mým životě.Za 2roky jsem rodila zase a vyřvala jsem si císař.Ne kvůli sobě,strašně moc jsme chtěla rodit přirozeně a jednu dobu jsem to i těžce nesla,ale kvůli synovi.Jak taky může člověk porodit,když po podání čípku, Oxitocinu atd se ani po 24hod neotevře víc než na 2cm, ale stahy má takové,že už to nejde ani vydržet.V
 Zuzka+Filípek2/05+Julinka12/06 


Re: Císařský řez 

(27.5.2008 12:27:58)
Tak to se ti nedivím. Já bydlím u Prahy, takže jsem rodila u Apolináře. A co vím, tak kamarádky rodili přirozeně pouze pokud měli předčasný porod bez komplikací a na vyvolávání šli až když byli po termínu. Jinak cukrovkářky měli císaře. Hodně záleží na porodnicích a personálu. Já jsem byla ráda, že jsem rodila tam. Protože když filípkovi začala šoatná saturace, tak nás kontrolovali každé 2 minuty a když se to zhoršovalo, byla jsem do dvou minut na sále a pak asi do dalších dvou minut mě uspávali. Malý měl sice omotanou šňůru, ale díky včasnému zákroku bez následků.
 Beezi,V+J 


Re: Císařský řez 

(27.5.2008 12:33:31)
Já tedy potvrzuji, že v Praze přes to ten vlak jede. S GDM jsem chodila do interní poradny u Apolináře, ovšem rodit jsem mohla jinde. Takže jsem (z vlastní volby), nerodila ve fakultce, ale na Bulovce. Chodila jsem tam od 38tt do rizikové poradny (nevím, jestli se nějak moc lišila od poradny běžné), žádné vyvolávání před termínem se nekonalo, porod se rozjel v termínu. Podle informací, které jsem od lékaře v poradně měla, bych po termínu byla intenzivněji sledována, asi by se tlak na vyvolávání objevil, ale o žádných vlacích, které přes to nejedou, nikdo nemluvil.

Je ovšem pravda, že jsem měla cukrovku relativně dobře kompenzovanou a nebyla jsem na inzulinu, v tom případě by to asi bylo jinak.
 Mili+5 


Re: Císařský řez 

(27.5.2008 12:43:46)
Ano, ten inzulin to mění, přesto mi ale dr. Koucký v poradně na porodnice. cz odepsal, že i v případě inzulinoterapie sice hospitalizují, ale jen sledují plod a s porodem čekají co možná nejdéle. Ovšem mě trochu polekala ta fetopatie, tak jsem s vyvoláním souhlasila.
 kaMyš 


Re: Císařský řez 

(27.5.2008 13:48:42)
Tak přece jen mi to nedá ;) Laicky bych to, Mili, viděla tak, že když tam byl nějaký problém, tak bych asi s vyvoláním souhlasila taky (pletu se, nebo fakt s cukrovkou může souviset nedostatečná výživa miminka kvůli nestíhající placentě?). Teoreticky, kdyby tomu dali čas, se i ten vyvolávaný porod může dobře rozběhnout. Takže si doufám nevyčítáš, žes s vyvoláváním souhlasila! Problém podle mě bylo všechno ostatní, co přišlo po tom Hamiltonu (píchnutí vody, rozbíhání a zas zastavování a zase rozbíhání porodu, tlačení do kopce... blbé řeči doktora... konflikt přístupů). To už jsi moc ovlivnit nemohla, snažila ses, co to šlo, ale prostě to nešlo.

Je moc dobře, že jsi s tímhle tématem zveřejnila svůj příběh, věřím, že to pomůže jiným těhotným uvědomit si, že ani porod v nemocnici není vždycky bezpečný. Zároveň by fakt bylo dobré, abys napsala stížnost - pomůže to tomu, že si snad začnou konečně doktoři uvědomovat, že ne každý se spokojí s tím, že mu "doktoři zachránili miminko"
 Mili+5 


Re: Císařský řez 

(27.5.2008 14:38:30)
Kamyš, s cukrovkou může souviset docela dost nebezpečných věcí, zvlášť na konci těhotenství, včetně úmrtí miminka a nyní s Tomíkem se mi ta cukrovka ke konci dost zhoršila. S Milenkou to bylo trochu jiné, tam jsem ji měla velmi dobře kompenzovanou a ani poslední UTZ před porodem žádnou fetopatii neukázal, proto jsem se zlobila, že i tak vyvolávali dřív. Nyní jsem s vyvoláním souhlasila, protože ke konci už jsem měla problémy.
Mám-li se vyjádřit, co podle mě bylo špatně, pak opravdu ten spěch, honem, honem už poroďte. Nová porodnice v Plzni je krásně vybavená, porodní pokoje vybavené masážní sprchou, vanou apod. Co je to platné, když mě položili a téměř nenechali slézt z porodního lůžka, které je taky polohovací, takže třeba mě mohli aspoň nechat rodit v nějaké přijatelnější pozici, ale oni to podle mě ani moc využívat nechtějí, pozice na zádech se zvednutýma nohama je pro ně nejpohodlnější, mají to tak pěkně už zajeté, s jinými pozicemi by si tak jistí nebyli, chyťte se za stehna, kde se to držíte, za stehna jsem řekla atd. Byla tam u mě i porodní asistentka, ta se ze začátku snažila, aby to pro mě bylo snazší, dokonce mě na začátku nechala sedět na míči, ale jak se do toho vložili doktoři, tak už to byl děs až do konce. Když jsme je s manželem prosili, ať nám Tomíka nechají u sebe, řekli, že je tam zima, což byla pravda, všude v porodnici bylo spíš přetopeno, jen na tom porodním pokoji bylo zima.
 Nelie 


Milli 

(1.6.2008 5:13:51)
Byl jakykoliv duvod nedelat cisarsky rez??? Neb jinak to zni jako obrovska chyba ze strany lekaru
 Květa, Terezka 1rok 
  • 

Podcenění situace 

(27.5.2008 13:42:35)
Dobrý den,
rodila jsem jen jednou, nemám tolik zkušeností, ale přesto si myslím, že u vás lékařský tým naprosto podcenil situaci. Naopak zcela přecenil váš stav, řekli si - rodí popáté, to máme rychle odbyto. Vůbec nerozumím protichůdným postupům - oxytocin, pak něco proti kontrakcím, nakonec zase oxytocin - jak pokusný králík. Když věděli, že porod je nutný vyvolat a přesto se miminku přes vaše usilovné snažení ven nechce, měli udělat sekci a h o t o v o.
Jen na okraj, mně též píchli vodu a dokonce mi to ani lékař neoznámil - šup a bylo to. Asi jim to přijde v normě. Nám pacientům už méně. Těží z toho, že většina z nás díky bolestem a obavám o zdraví potomka udělá všechno, co chtějí.
Mějte se hezky a Tomíkovi přeji hodně zdraví.
PS: na vašem místě bych zvážila stížnost na postup lékařů
 Zabatko 
  • 

Můj vyvolávaný porod 

(27.5.2008 17:34:22)
Ahoj Mili, moc mě mrzí, co sis už vytrpěla. Zajímalo by mě, jak na tom Tomášek vlastně je, nevím, jestli se to někde v diskusi objevilo, nedočítala jsem celou.
Já jsem měla vyvolávaný porod v roce 2004 s holčičkou pro hypotrofii a oligohydramnion v 37+4 tt. První den ráno mi dělali oxytocinový test, ale neměla jsem vůbec žádné kontrakce, druhý den ráno mi zavedli tabletku na vyvolání, ale přišly jen slabé kontrakce, které zase do odpoledne přešly, tak jsem strávila noc v pokojíku vedle porodního boxu a večer mi odešla hlenová zátka. Další den ráno opět tabletka a porod se rozjel asi do půl hodiny - kontrakce po minutě velké intenzity, plodovka mi praskla sama asi po 10 minutách kontrakcí. Od první kontrakce toho dne do porodu to trvalo 4 hodiny. Na porod jsem ještě nebyla připravená, malá byla vysoko a já jsem měla CS 5 a porodní cesty nepřipravené, takže je štěstí, že se porod tak rozjel. Sice jsem si nepředstavovala vyvolávaný porod, ale hrozilo, že by malá mohla v bříšku umřít, tak jsem neprotestovala v ničem a naštěstí to dobře dopadlo.
Sice jsem zastánkyní porodů v porodnici, ale některé zásahy lékařů u Tebe, Mili, mi přišly dost neadekvátní. Nevím, proč s tím vyvoláváním tolik chvátali a proč za každou cenu protrhli ty plodové obaly. Myslím, že by se nic nestalo, kdyby porod zkoušeli vyvolávat víc dní aby se porodní cesty a všechno stihlo připravit. Nedokážu posoudit, nakolik byla ta cukrovka vážná a zda se muselo tak spěchat s vyvoláváním. Těžko se to posuzuje, ale myslím, že v Tvém případě udělali víc škody než užitku.
 Mili+5 


Ještě něco doplním 

(27.5.2008 19:13:49)
Ráda bych zdůraznila, že mi nešlo o to si stěžovat na negativní jednání, bolest nebo nepohodlí. Nikdo na mě nebyl zlý ani arogantní, na bolest a nepohodlí jsem byla připravená, samozřejmě jsem doufala, že si budu moci ulevit od bolesti díky všem těm vymoženostem(masážní sprcha, vana, míč), ale to je až to poslední, co by mi vadilo, že jsem nemohla.

To co mě děsí, i když se to nedá jednoznačně prokázat, je to, že lékaři mohli svými zásahy způsobit Tomíkovi ty těžké problémy, které měl a šlo mu opravdu o život. Často tady slýchám, že ženy rodící doma nebo usilující o co nejpřirozenější porod upřednostňují vlastní pohodlí a silné emoční zážitky před životem a zdravím svého dítěte. Já jsem v tom měla postoj nevyhraněný, sama bych se doma rodit bála, ale tato moje zkušenost možná ukazuje, že jim naopak o zdraví jejich dítěte jde a že rodit v porodnici čistě podle lékařských pravidel nic moc nezaručuje, v tomto našem případě možná spíš naopak.

K Tomíkovi, vypadá zdravě a vyvíjí se celkem dobře, takže doufám, že žádné trvalé následky to mít nebude. Znovu musím napsat, že to ovšem není příliš zásluha lékařů. Neonatologové ho v kritickém období udrželi naživu, díky jim, ovšem stav se musel upravit sám, díky Bohu nebo přírodě, jak kdo chce, se jeho tělíčko ukázalo natolik životaschopné, že se z toho dostal.
K tomu ještě poznámka. Proč se tak automaticky předpokládá, že dítě, které má problémy, nepatří k mámě. Vždycky čtu, ano zdravé dítě nemá být od matky oddělováno. Jenže Tomíka mi odnesli a položili na vyhřívané lůžko, později mi na Jip lékař řekl, že ho na začátku nejspíš na tom lůžku poněkud přehřáli, kromě toho že mu na nožičku připojili sondičku na sledování saturace, s ním stejně nic jiného nedělali, občas mu zapli do hadičky kyslík, takto tam ležel dva dny než se natolik zhoršil, že ho přendali na Jip. Sestry spoustu jiné práce, 2 sestry na minimálně 10 - 15 dětí, když Tomíkovi bimbala saturace, tak si toho většinou ani nikdo nevšímal. Nějak mi to připadá postavené na hlavu, jestli potřebuje mámu zdravé dítě, potřebuje její náruč, prso, tím spíš dítě, které je nemocné. Já jsem sice za ním chodila na to novorozenecké, ale bylo mi pořád naznačováno, že překážím a že tolik chodit nemusím apod. Nemůžu to vědět, ale někdy si říkám, že třeba kdyby mohl tu poporodní adaptaci prožít se mnou, na mé hrudi, v mé náruči, třeba by to zvládl ještě lépe. Později, když už jsme měli to nejhorší za sebou a už nás pustili z ARO na jipkový rooming, jsem také měla Tomíka i s tím přístrojem na sledování saturace a kontrolovala jsem ho sama, pokud by saturace příliš klesla, měla jsem zavolat sestru, myslím, že po krátké instruktáži bych to zvládla i předtím. A dokonce i na tom ARO jsem měla dojem, že bych si své dítě ohlídala mnohem lépe než setřičky, které měly na starosti i další dětičky, kolikrát se stalo, že Tomík přestával dýchat, saturace mu šla dolů, ale stačilo se ho dotknout, přizvednout a on zase dech chytil. Jenže když sestra měla zrovna ruce v inkubátoru u souseda, nemohla s ním praštit a honem utíkat k Tomíkovi, tak ho prostě chvíli nechala se tam dusit. Vím, že ne tak dlouho, aby to příliš vadilo, ale stejně jak mu asi chudinkovi muselo být, jak se asi cítí dítě, když se dusí, i když jen chvíli. Když jsem tam mohla být, pomohla jsem mu sama, ale na tom ARO byly omezené návštěvy i pro nás společně hospitalizované maminky. Dopoledne hodinka, odpoledne 3 hodiny a večer hodina. Tomík často míval ty zástavy dechu, když dlouho plakal. Víte, jak mi bylo, když jsem ho slyšela zvenku plakat, přes prosklené dveře jsem viděla, že k němu zatím nikdo nejde a nemohla jsem za ním jít a pomoci mu. Taky ještě ten poslední den na ARO měl 3x zapsanou desaturaci pod 60 a co jsme spolu byli na jipkovém roomingu už neměl ani jednu.

Koukám, že jsem stvořila další článek:-D Potřebuji se z toho vypsat. Ono ačkoliv nepopisuji zrovna veselé věci, to že to dobře dopadlo, tomu pro mě dává úplně jiný, snazší, radostnější rozměr. Postěžuji si sice, ale Tomík leží v ložnici v postýlce a krásně spinká, stačí se zvednout a jít se na něj podívat, takže psát o tom je pro mě vlastně relax. Jenže nyní v tuhle chvíli se mi oči zalívají slzami a svírá srdce, protože myšlenky letí jinam, k tomu hrobečku s nápisem Milenka, tolik tolik to pořád bolí. Já vím, že mi nemůžete pomoci, nikdo mi nemůže pomoci, nikdo mi ji nevrátí.
 10.5Libik12 


Re: Ještě něco doplním 

(27.5.2008 21:42:50)
Ty Mili,
já se prostě obávám, že tvůj ideál přírodních náležitostí u vyvolaného porodu kvůli cukrovce, navíc s rozjitřenou psychikou, je hezký sen, ale že toho chceš v tomto případě moc a zbytečně se trápíš.

Co se týče tvé hrudi a tvé náruči pro novorozeně, toto Slovany rp. Lochotím zkrátka nedělají a ví se to (předem). K zimě (nedostatečném teple pro pobyt mimina s matkou po porodu) na porodním sále, no já nevím, ale prodýchávat kontrakce se suchými sliznicemi v horku, taky nic moc.

ARO a přítomnost matky. Dobře, taky jsem měla na Slovanech výstup, když mi 2. den po porodu odmítli, abych svou dceru přenesla z patra do patra, s odkazem na to, že jsem slabá (blbá) nedělka. Je otázka, jak moc tyto drobné úkory dítěte a matky skutečně poznamenávají životy obou a jestli třeba nemají nějaké lékařské odůvodnění.(ve vztahu k tomu, že je matka krátce po porodu a dítě potřebuje zvýšenou péči v tvém případě)

Tomáš je malej, já věřím, že ti po pár měsících červík pochybosti hlodat přestane.

Každé tělo a jeho projev je originální, není manuál na ideální léčbu a tys v případě svého porodu byla i pacient nejenom rodička. Já myslím, že jsi prožila strašné věci, překonala a překonáváš problémy, které si většina matek ani nechce představit, ale tohle je příběh o komplikacích v těhotenství, které dobře skončilo. Netrap se tím. Kladeš otázky, na něž buď odpověď není nebo je jich milion.;)
 sally 


Re: Ještě něco doplním 

(27.5.2008 21:55:53)
Libíku, u nás blbé šestinedělky prostě vozí na invalidním vozíku :-) I s miminem... to snad takovej problém není...

Je pravda, že občas je to trošku na budku - třeba matku z porodnice musej vyvézt na vozíku (je pravda, že se propouští 24 - 72 hodin po porodu - těch 72 je jen u císařů). Takže - u mého nedonošeného dítěte jsem měsíc za ním do porodky dojížděla (50km jedna cesta), od třetího dne po porodu jsem to musela i sama odřídit (tj. někdy i 200 km denně - když jsem tam jela dvakrát nebo jsem se musela v půlce dne vrátit domů něco vyřídit). A když pak malého propustili, tak mě kvůli pitomému předpisu museli z porodky vyvézt s prckem na vozíku.... takže měsíc jsem byla dostatečně fit a svéprávná na to, abych řídila stovky kilometrů - a pak jsem najednou nebyla svéprávná přejít chodbu k východu :-)
 katka+katka 
  • 

Re: Ještě něco doplním 

(28.5.2008 9:08:27)
to je už je doopravdy ulítlý:-)
 sally 


Re: Ještě něco doplním 

(27.5.2008 21:50:04)
Mili,
teď čtu o tom ARO a to je teda síla.... moje první mimi je nedonošené, na JIPce a Intermediálu strávil první měsíc života - ale od začátku mi sestry na dotazy co pro něj můžu udělat odpovídaly "být s ním". Na JIPce byly tři půlhodiny za 24 hodin, kdy jsme tam nesměli být - předávaly se služby - to spočívalo v tom, že dři a sestry si předávali případy u stolu uprostřed, aby dětičky nebyly ani na chvilku samotné. Jednou nás vyhodili, když byl poplach u souseda - honem tam tlačili bomby a přístroje a na místě operovali - takže mezi tím jim tam nemohla sedět cizí ženská v křesle.... JInak jsem mohla s prckem být kdykoliv a jakkoliv dlouho. Ze začátku sestřičky chtěly abych ho přeměřovala - aby byla jistota že mu neklesne teplota - a musela jsem ho chovat se všema drátama a hadičkama - ale mohla jsem ho mít... a myslím, že sestřičky byly rády, když jsem se o svoje miminko starala sama - protože se jim rázem uvolnily ruce na jiné děti. A ano, dítě které přestává dýchat se často podaří probrat jen pouhým dotykem, zvednutím, zatřesením... to zvládne i člověk bez doktorského diplomu.... tak nechápu, proč to u vás bylo jinak a proč sestry takovou pomoc nevítaly...
 Dádulka 


Mili jsi moc statečná 

(27.5.2008 19:44:20)
Četla jsem tvůj článek o porodu Tomáška a myslím si,že je chyba na lékařské straně,sice nejsem pro porod doma,ale nejsem si jistá jestli bylo nutné porod vyvolávat 2 týdny před ternímem. Jestli jsem dobře pochopila,tak se Tomíkovi přihoršilo až po tom co začali s vyvoláváním porodu, ALE HLAVNÍ JE ŽE VŠE DOBŘE DOPADLO A UŽÍVEJ SI TOMÁŠKA,vím,že ti Milenku nenahradí a že ti stále bude chybět,ale věř i když s vámi není fyzicky,její dušička u vás bude stále a možná to byla ona kdo zařídil,aby Tomík s vámi zůstal.
Víš já nevěřím v boha,ale nejsem úplně nevěřící,dá se říct,že věřím v osud a co se mělo stát to se stalo.
Přeji ti mnoho sil a ať se můžeš co nejvíc radovat.
 Axela 


Je paradox, 

(27.5.2008 19:59:05)
že lékaři, z pro mě zcela nepochopitelného důvodu, nutí ženy rodit vaginálně téměř za každou cenu s průpovídkou, že císař je "nepřirozený," ovšem dirupci a podobné úkony dělají jak na běžícím pásu, a ty jim nepřirozené nepřipadají. Kocourkov.
 Červená řepa 


Re: Je paradox, 

(27.5.2008 20:42:36)
Myslím, že to Axela vysthla zcela přesně! Chápu indikaci k vyvolávanému porodu (zdraví dítěte, matky) ale přece jen lze to mnohdy šetrněji. Ach jo, to je nekonečné téma...neznám skoro ženu, která by se s něčím podobným nesetkala.

Mili, chápu docela, jak ti bylo, když Tomík byl odtebe odloučen a sám tak dlouho po porodu a ty jsi za ním ani nesměla (i když tomu nerozumím, proč tam tebe nepustili!) Před měsícem se nám narodil syn a protože měl po porodu sekcí problémy s dýcháním (rozhodně ne takové závažné jako Tomík), byl v inkunátoru skoro celý den, manželovi ho nedali ani pochovat, vůbec se ho nemohl dotknout, inkubátor byl uzavřený. Já ležela na jipce a kojit mi ho donesli až večer, až začal dýchat v normě. Jeho první fotky jsou příšerné, nahý a sám leží na bříšku za tím sklem a ustavičně pláče, ve tváři má tak zoufalý a bezmocný výraz, který jsem u něho už nikdy potom neviděla...nemohu ty fotky vůbec vidět...přitom u něho nebyl nikdo, byly to první hodiny jeho života a byl tam zcela sám a nahý...
Navíc ten strach, který jsi o Tomíka měla, a to, že jsi věděla, že by mu tvá přítomnost pomohla i v rychlejší adaptaci..je mi to líto.

Mili, drž se ~s~
 Siddhártha 


Re: Je paradox, 

(27.5.2008 20:58:12)
Axelo, tos napsala trefněR^ Ještě by to chtělo vyjádření některého z takových doktorů. Zajímalo by mě, jak by se vykrucoval.
 zuzini 


Re: Je paradox, 

(28.5.2008 10:48:43)
Ten by jistě řekl, že nám přece porod usnadňují a urychlují. Bez jejich pomoci, by jsme se svíjely v bolestech mnohem déle.:-D
 Mili+5 


Upřesnění 

(27.5.2008 21:26:22)
Ještě jsem se raději dívala do Tomíčkových propouštěcích papírů a asi jsem to trochu popletla, ta tromboza mozkových splavů byla také diagnostikována, ale ne v souvislosti s překotným porodem.
Přesně je tam napsáno:Donošený novorozenec z rizikové gravidity porozen spontánně záhlavím se známkami asfyxie - překotný porod atd. Objevily se známky hypoxicko-ischemické encephalopatie 2. stupně. Na MR mozku popsána parciální tromboza mozkových splavů.

Takže ta tromboza nemusela vzniknou následkem porodu, ovšem to přidušení ano.
 sally 


Mili, 

(27.5.2008 21:30:16)
na tvoje otázky by ti asi nejspíš odpověděl nějaký zdravotník, takhle po internetu se můžeme jen dohadovat (i když teda chování doktora považuju za hulvátství).

Mám za sebou podobný porod, tak zkusím napsat, co se dělo s námi - pro srovnání.

Ve 40+2 na kontrole dr. nenašla na utz dostatek plodové vody. Řekla mi, že to může znamenat, že placenta už nefunguje tak jak má a protože je mimčo dopečené, mám se hlásit v porodnici na vyvolání. Vesele jsem jí oznámila, ať mě teda v porodnici objedná na druhou dopoledne - že si zajedu domů, počkám na manžela z práce a přijedeme společně. Trochu na mě koukala a pak prej že jsem asi nerozuměla, ale že mám jet do porodnice OKAMŽITĚ. Tak jsem jela (je to asi deset minut od ordinace - domů to mám skoro 50km).
V nemocnici o mě věděli, neměli volný ani jeden ze sedmi porodních sálů, tak mě ve vyšetřovně píchli na monitor. Pak přišla dr s tím, že miminko nemá v pořádku ozvy, že to může být "šum" monitoru, ale že by raději opravdu začali porod.
Dostala jsem porodní pokoj, kapačky oxytocinu a bylo mi navrhnuto píchnutí plodovky - s tím, že stav plodové vody nám ujasní jak moc v tísni mimi je a dále bude možné malé dát sondu rovnou na tělíčko, aby se vidělo, jak je to s těmi nepravidelnými ozvy. S tím jsem souhlasila. Plodovka byla čistá, takže se pokračovalo v porodu relativně v klidu.
Někdy odpoledne jsem byla otevřená, měla jsem tlačit, ale malá nešla ven - měla šňůru dvakrát kolem krku. Dr. se snažila šňůru uvolnit, ale nešlo to. řekla, že mi dává hodinu na vytlačení, a pak uvidíme. Co by se vidělo nevím, protože začaly prudce klesat ozvy a malá šla nakonec vakuovým extraktorem. Dodnes mám před očima dr. jak točí tmavě modrým miminem kolem dokola, aby ho vymotala ze šňůry :-) Manžel tvrdí, že napřed stříhala šňůru, pak vymotávala - já nevím. Do toho vrazila na pokoj četa z NICU (novorozenecká JIP), ale jak rychle přišli, tak zase odešli a já dostala malou do náruče. Po 24 hodinách jsme šly domů. Dneska je jí 34 měsíců, myslím, že ten dobrodružný vstup do světa je bez následků.

Myslím, že v některých situacích je ta dirupce "užitečná" - mě to v našem případě přišlo logické. Domnívám se, že Lisa se chtěla narodit už před tím (dva dny před vyvoláním jsme byli v porodnici, ale pětiminutové kontrakce nakonec ustaly a my šli zase domů; když se narodila, měla čtyři kila a přerostlé nehty zatočené kolem prstíčků), ale že se jí to nedařilo kvůli té šňůře kolem krku - něco si asi domotala jak rotovala k porodu, ale ta šňůra bylo to, co jí bránilo dostat se ven - a holt potřebovala pomoc. Díky sondě na tělíčku se jí té pomoci dostalo v té chvíli, kdy to BYLO potřeba - ne dřív, ale ani o vzácné minuty později....
 Novotňásci 


Re: Mili, 

(27.5.2008 22:52:20)
To co popisuješ Ty i Sally a možná i jiné maminky mají podobnou zkušenost je problém velkých porodnic.Tam se neohlížejí napravo ani nalevo a jdou jen za tím co je naučili-lékařsky vedený porod.Tam jedou jako na běžícím páse.Porody jsou pro ně rutina.Já ho také zažila a podle toho se pro příště zařídila.Pro mne porod není rutina(a ani pro většinu maminek),ale má být krásný zážitek(pokud to hormony"štěstí" dovolí).Zvolila jsem menží,ale kavalitní porodnici.Kde porody vedou alternatívně i medicínsky.Vždy to záleží na mamince a na jejím stavu a stavu dítěte.Nezažíla jsem ,že by mne do něčeho nutili a když tak mi to náležitě vysvětlili.Rodila jsem tam dvakrát.
Jednoznačně se na stavu Tomíka podepsaly lékaři.Mají pracovat týmově a ne,aby každý říkal a dělal něco jiného.Bylo by asi zajímavé si přečíst tvůj porodopis.Asi by jsi se nestačila divit.
Měj se hezky a Tobě i Tomíkovi přeji vše nejlepší.
 sally 


Re: Mili, 

(28.5.2008 1:40:08)
Lidko,
poněkud si nerozumíme. Ano, rodila jsem ve velké porodnici, ale se svou gynekoložkou. Dirupci mi provedla poté, co mi vysvětlila proč by to v mém případě doporučila a já jsem to odsouhlasila. Přišlo mi to rozumné. Problém s tím nemám. Rutinní dirupce problém jsou - dirupce v určitém mezním případě, vysvětlená, odsouhlasená podle mě problém není. Jestli způsobila komplikace při porodu to nevím - ale pochybuju, že si dítě omotá šňůru dvakrát kolem krku kvůli dirupci....
 Novotňásci 


Re: Mili, 

(28.5.2008 10:09:25)
Sally tak to jsem ti fakt neporozumněla.Myslela jsem si,že se tě na nic nezeptali jak je zvykem tady v Čechách.
 cizinka1 


Re: Mili, 

(28.5.2008 11:58:17)
Sally,

omotana snura neni komplikace a k zadnym potizem pri porodu sama o sebe nevede. Problem muze zpusobit priskrtnutim casti pupecni snury, ktery je zpusobeno tim, ze dite je nasilne vyhaneno ven umelou zaplavou vypuzovacich hormonu - oxytocinem, a nedokaze zpetecnou hormonalni odezvou brzdit deloznim stahum. Amniotomie tohle zpusobuje, totiz, nalehani hlavicky na dolni cast delohy po odtoku plodove vody takto pusobi: je to prirozeny reflex tela, ktery funguje i ve pripade, kdyz voda praskne prirozene, ale v tomto pripade fiziologie je hrube narusena predcasnym kontaktem mezi hlavickou a deloznim hrdlem. Navic, hlavicka ditete je vystavena tvrdemu kontaktu po delsi dobu. Takze tisen plodu a hypoxie muzou byt vysledkem amniotomie.

Jestli Te tohle zajima, jakoz anglojazycna, precti si Cochrane reviews ohledne amniotomie na www.cochrane.com.
 cizinka1 


oprava 

(28.5.2008 12:00:05)
Pardon, spravna adresa je: http://www.cochrane.org/
 cizinka1 


sonda a kontinualni KTG 

(28.5.2008 14:32:34)
Sally,
precetla jsem jeste jednou Tvoji argumentaci. Sonda ani kontinualni KTG vubec nezlepsuje sance preziti miminka. Zvysuje naopak sance pro CS anebo VEX ci kleste, a tyka se to jak normalnich, tak rizikovych porodu: http://www.cochrane.org/reviews/en/ab006066.html

Postup tve dr. byl pohodlny predevsim pro nej: poskytoval ji pravni alibi (zaznam KTG), pro doktorku v USA velmi aktualni, spolu s Tvoji iluzi, ze pomoc prisla ani drive ani pozde, ale prave v cas. Ve skutecnosti prisla prilis brzo, ve forme amniotomie, ktere bylo potreba pro sondu, a z hlediska soucasneho vedeni, nebylo to ani pomoc, spise rizikova intervence.

Paradox neefektivity a zvysene rizikovosti KTG je priznacny pro cely vyvoj porodnictvi. Tohle jiz jsou metody zastarale a vyvracene, ale dalsi vlna intervenci nastupuje ve forme preventivnich vyvolavani, kterych procento stoupa po celem svete. Proto vyzva pro zeny, vzit si zodpovednost do svych rukou ve forme vzdelavani se, a delani informovanych voleb po zvazeni vsech rizik a vyhod ma stale smysl.
 sally 


Re: sonda a kontinualni KTG 

(29.5.2008 1:13:39)
Cizinko,
nešlo jen o sondu - šlo o to, že mimi nemělo dost plodové vody, poslední den se málo hýbalo, byla otázka, co se s tou plodovkou (a potažmo placentou)děje a na monitoru mělo nepravidelné ozvy (opět otázka, zda to, co se s miminkem děje je v pořádku). Mělo šňůru dvakrát kolem krku. Narodit se nemohlo kvůli šňůře (otevřená jsem byla tak, že se dr. mohla pokoušet šňůru uvolnit).
Dr. mi tyto skutečnosti vysvětlila, dirupci navrhla, já jsem souhlasila. Souhlasila bych s ní i dnes, protože mi přijde v takovém případě jako menší zlo. Jak by to probíhalo v případě, kdy bych dirupci neměla nevím - a neví to nikdo - ani ty.
Kdyby malá neměla sondu, nevěděli bychom, že je v tísni, klidně bych ještě zkoušela třeba hodinu rodit - abych porodila dítě udušené nebo přidušené. V tomto si myslím, že ta sonda byla dobrým "budíčkem". A ještě jednou opakuju (abys to tentokrát nepřehlédla), že jsem dirupci neměla dělanou apriori kvůli sondě - ale kvůli tomu, že se miminku nedařilo, že nemělo v pořádku ozvy, že nemělo dost plodovky, že byla šance, že plodovka není v pořádku a že miminko je v tísni.
 sally 


Re: sonda a kontinualni KTG 

(29.5.2008 1:44:23)
Cizinko,
četla jsem ten tvůj odkaz, respektive to, co se mi objevilo - jakýsi výcuc na odstaveček. V kterém mi přijde jediná informace (a to bez nějakých čísel) že při použití kontinuálního monitoringu dítěte je větší počet císařských řezů.... není to třeba tak, že monitorují se právě rizikové porody - které tím pádem opravdu mají větší pravděpodobnost, že skončí císařským řezem? Jak říkám - z toho výcucu není nijak patrno, co to bylo za výzkum.

První dítě jsem rodila ve stejné porodnice, se stejným týmem dr., vodu mi nikdo nepíchal, ani mimi nemělo monitor - soudím, že je to proto, že to v prvním případě zapotřebí nebylo (a že to není rutinní postup...)
 cizinka1 


Re: sonda a kontinualni KTG 

(29.5.2008 12:32:38)
Sally, tak se hodne divim tvemu dojmu ze tam byl jen vycuc na odstavecek, zkopiruji ti cele review, ktere bylo pod odkazem:

Continuous cardiotocography (CTG) as a form of electronic fetal monitoring (EFM) for fetal assessment during labour
Alfirevic Z, Devane D, Gyte GML
Bookmark this:
more ... loading... please wait Summary
Comparing continuous electronic monitoring of the baby""s heartbeat in labour using cardiotocography (CTG, sometimes known as EFM) with intermittent monitoring (intermittent auscultation, IA)
Monitoring the baby""s heartbeat is one way of checking babies"" well-being in labour. By listening to, or recording the baby""s heartbeat, it is hoped to identify babies who are becoming short of oxygen (hypoxic) and who may benefit from caesarean section or instrumental vaginal birth. A baby""s heartbeat can be monitored intermittently by using a fetal stethoscope, Pinard (special trumpet shaped device), or by a handheld Doppler device. The heartbeat can also be checked continuously by using a CTG machine. This method is sometimes known as electronic fetal monitoring (EFM) and produces a paper recording of the baby""s heart rate and their mother""s labour contractions. Whilst a continuous CTG gives a written record, it prevents women from moving during labour. This means that women may be unable to change positions or use a bath to help with comfort and control during labour. It also means that some resources tend to be focused on the needs of the CTG rather than the woman in labour. This review compared continuous CTG monitoring with intermittent auscultation (listening). It found 12 trials involving over 37,000 women. Most studies were not of high quality and the review is dominated by one large, well-conducted trial of almost 13,000 women who received care from one person throughout labour in a hospital where the membranes have either ruptured spontaneously or were artificial ruptured as early as possible and oxytocin stimulation of contractions was used in about a quarter of the women. There was no difference in the number of babies who died during or shortly after labour (about 1 in 300). Fits (neonatal seizures) in babies were rare (about 1 in 500 births), but they occurred significantly less often when continuous CTG was used to monitor fetal heart rate. There was no difference in the incidence of cerebral palsy, although other possible long-term effects have not been fully assessed and need further study. Continuous monitoring was associated with a significant increase in caesarean section and instrumental vaginal births. Both procedures are known to carry the risks associated with a surgical procedure although the specific adverse outcomes have not been assessed in the included studies.

This is a Cochrane review abstract and plain language summary, prepared and maintained by The Cochrane Collaboration, currently published in The Cochrane Database of Systematic Reviews 2008 Issue 2, Copyright © 2008 The Cochrane Collaboration. Published by John Wiley and Sons, Ltd.. The full text of the review is available in The Cochrane Library (ISSN 1464-780X).
This record should be cited as: Alfirevic Z, Devane D, Gyte GML. Continuous cardiotocography (CTG) as a form of electronic fetal monitoring (EFM) for fetal assessment during labour. Cochrane Database of Systematic Reviews 2006, Issue 3. Art. No.: CD006066. DOI: 10.1002/14651858.CD006066

This version first published online: July 19. 2006
Date of last subtantive update: April 24. 2006

Abstract
Background
Cardiotocography (sometimes known as electronic fetal monitoring), records changes in the fetal heart rate and their temporal relationship to uterine contractions. The aim is to identify babies who may be short of oxygen (hypoxic), so additional assessments of fetal well-being may be used, or the baby delivered by caesarean section or instrumental vaginal birth.

Objectives
To evaluate the effectiveness of continuous cardiotocography during labour.

Search strategy
We searched the Cochrane Pregnancy and Childbirth Group Trials Register (March 2006), CENTRAL (The Cochrane Library 2005, Issue 4), MEDLINE (1966 to December 2005), EMBASE (1974 to December 2005), Dissertation Abstracts (1980 to December 2005) and the National Research Register (December 2005).

Selection criteria
Randomised and quasi-randomised controlled trials involving a comparison of continuous cardiotocography (with and without fetal blood sampling) with (a) no fetal monitoring, (b) intermittent auscultation (c) intermittent cardiotocography.

Data collection and analysis
Two authors independently assessed eligibility, quality and extracted data.

Main results
Twelve trials were included (over 37,000 women); only two were high quality. Compared to intermittent auscultation, continuous cardiotocography showed no significant difference in overall perinatal death rate (relative risk (RR) 0.85, 95% confidence interval (CI) 0.59 to 1.23, n = 33,513, 11 trials), but was associated with a halving of neonatal seizures (RR 0.50, 95% CI 0.31 to 0.80, n = 32,386, nine trials) although no significant difference was detected in cerebral palsy (RR 1.74, 95% CI 0.97 to 3.11, n = 13,252, two trials). There was a significant increase in caesarean sections associated with continuous cardiotocography (RR 1.66, 95% CI 1.30 to 2.13, n =18,761, 10 trials). Women were also more likely to have an instrumental vaginal birth (RR 1.16, 95% CI 1.01 to 1.32, n = 18,151, nine trials). Data for subgroups of low-risk, high-risk, preterm pregnancies and high quality trials were consistent with overall results. Access to fetal blood sampling did not appear to influence the difference in neonatal seizures nor any other prespecified outcome.

Authors"" conclusions
Continuous cardiotocography during labour is associated with a reduction in neonatal seizures, but no significant differences in cerebral palsy, infant mortality or other standard measures of neonatal well-being. However, continuous cardiotocography was associated with an increase in caesarean sections and instrumental vaginal births. The real challenge is how best to convey this uncertainty to women to enable them to make an informed choice without compromising the normality of labour.

Jak vidis, to neni vycuc na odstavecek, pod Main results jsou cisla. Pokud nevis co to je Cochrane library, over si to v encyklopedii, ja jen ti kratce naznacim, ze je to lekarska databaze evidence based mediciny, velice seriozni zdroj. Reviews pro nej delaji renomovani vyzkumniky, a dela se to pro vyzkumniky, lekare praktiky a laiky, aby si overily, jestli postup jejich lecby byl legitimni a opreny na dukazech.

Ja jsem cetla tvuj pribeh, jsi naopak necetla muj odkaz. Nevim proc:-). Je tam jasne receno, ze zaver: kontinualni monitorovani nezlepsuje cisla perinatalni umrtnosti ani stavu novorozencu, jedine vyrazne zvetsuje pravdepodobnost operativneho porodu, a to je kompatibilni pro veskere skupiny: rizikovych a nerizikovych rodicek. Takze jako reprezentant seriozni instituce, Cochrane recenzent porovnaval srovnatelne: rizikove monitorovane rodicky s rizikovymi auskultovanymi, a nizkorizikove s nizkorizikovymi.

Nevime jak by dopadl tvuj porod bez sondy, nemuzeme vedet. Nemuzeme nikdy vedet, jak individualni telo zareaguje na nejaky postup. Proto se delaji empiricke vyzkumy, aby medicina byla vedou. Jedine co je znamo v tvem pripade je, ze pro postup tve doktorky nebyl zadny vedecky dukaz;). Klidne si ji ver, jen je dulezite, aby vira se nestala neurozou, ktera nuti zavirat oci pred fakty. Plny text citovaneho odkazu, pokud ti to citovane jeste nestaci, je pristupny v Cochrane Library, vstup je placeny.
 sally 


Re: sonda a kontinualni KTG 

(5.6.2008 21:35:26)
cizinko,
mě se zobrazil jen ten první odstavec.

U mého porodu BYLA indikovaná tíseň plodu (několikrát z různých zdrojů - dr. v ordinaci na základě UTZ, sestry v nemocnici na základě monitoru) před tím, než začlo s tímto opatřením. Zdá se, že jsi to ty, kdo má opakovaně problém s mými porody a tím, že jsem nerodila tak, jak to ty považuješ za ideální - já problém nemám, rodila jsem tak, jak jsem uznala za nejlepší a nejméně rizikové pro mé dítě.
Doktorce věřím a nehodlám jí považovat za sadistu, kterého těší komplikovat porody jen proto, že má "bílý plášť". Naopak u tebe mám pocit jistého extrémismu... jsi velmi "judgmental" - soudíš situace, do kterých pořádně nevidíš a soudíš je pouze dle svého metru. Nebyla jsi v mé situaci, neznáš mou lékařku, nevíš o tom, co jsme spolu za ta léta řešily... možná, kdybys v té situaci byla (v úplně stejné) že bys nakonec jednala stejně jako. Možná ne - každá máme zjevně jiné priority a jiný přístup k věcem.
 cizinka1 


Re: sonda a kontinualni KTG 

(5.6.2008 22:13:10)
Sally,

Neuveritelny, ten odkaz proste funguje.

Ja nemam absolutne zadny problem s tvym porodem. Je mi naprosto jedno jak jsi rodila a zda jsi spokojena. Nejsi mi ani sympaticka ani nesympaticka. Neuveritelny, ze?

Jsi tady vyjadrila na tema, jestli amniotomie je ospravedlitelny zakrok (pro monitoring ci pro vyvolavani) a jestli amniotomie sama od sebe muze zpusobit takove problemy, jako duseni nebo tisen plodu. Jsem te ze ovsem ze muze a vysvetlila jsem mechanizmus jak, ze kontrolni vysetreni sami o sobe zpusobuje vetsi vyskyt porodnich komplikaci, a dolozila jsem odkazami na odborne studie, ze nemas pravdu. Nic osobniho v tom nebylo, jen diskuse k tematu.

Pokud moje kritika postupu tve dr. se ti zda neprijemna, coz je pochopitelny, proste neargumentuj osobnimi zkusenostmi. Pak nebudes mit falesny pocit, ze nekdo ti leze pod kuzi, coz opravdu nikdo nedela;).
 Jiřina, 1dítě 
  • 

Spíš co dál 

(27.5.2008 22:24:45)
Mili, chápu, ze to přemíláš v hlavě a přemýšlís, co mohlo či mělo být jinak. Ne, nemyslím si, že jsi měla být asertivnější, nechci ti psát odkazy na literaturu, kde by ses mohla dočíst, co mělo být jinak. Chci ti ale napsat, že bys svou energii místo řešení minulého měla věnovat Tomáškovi, tomu, co spolu můžete dělat teď na cestě nápravy toho zážitku. Chci tě povzbudit, abys věřila tomu, že ne vždycky se věci povedou a že se dá pracovat na nápravě. Tomášek nezažil přirozený porod, vlastně ani moc aktivní, obě cítíme, že to je věc pro něj velmi důležitá. Může ale zažívat už ty další věci "správně". Takže: spi s nim v posteli. Nos ho v šátku co to půjde. Měj ho stále u sebe. Masíruj. Zpívej. Koj kdykoli si řekne. Nenechávej ho samotného. On má teď deficit, hlad po zážitku, který mu příroda měla dopřát a nestalo se tak. Takze potřebuje dosytit těmi dalšími věcmi, které jeho tělíčko očekává - a to už je ve tvé moci. To můžeš ovlivnit. Věřím, že existuje náprava a že pokud jeho další vývoj půjde tak jak to potřebuje, pokud bude dostávat to, co jeho tělo naprogramovaně očekává, to trauma z porodu se tím vyléčí.
P.S. Doporučuju knihu Koncept Kontinua od Jean Liedloffové (nakl. DharmaGhaia - velmi povzbudivé)
 Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 


Re: Spíš co dál 

(28.5.2008 7:12:44)
Mili, já to vezmu trošku z jiné strany - ty musíš být opravdu moc silná osobnost, když ti osud (či Bůh, či kdokoliv) nakládá na bedra takové životní zkušenosti - já doufám, že v tvém případě bude všechno zlé pro něco dobré, protože si to doopravdy zasloužíš. Podle mě jsi zvládla vše obdivuhodně, kde v sobě člověk má tu asertivitu brát, když se bojíš o život toho nejcennějšího, co na tomhle světě máme? .... gratuluji ke chlapečkovi a přeju, ať vše zvládnete v pohodě a užíváte si jen a jen radostí.
 cizinka1 


Mili,  

(28.5.2008 11:44:20)
gratuluji Ti k narozeni synka, a i k tomu, ze jsi pres neprizen okolnosti zvladla jsi porod, a preji Tomikovi hodne zdravi a stesti; Tobe, aby Ti deti vynahradili veskerou bolest, kterou jsi musela zkusit; a Vam obem dvou, abyste co nejrychleji nasli cestu, jak kompensovat to nasilne vyhnani Tomika z briska.

K Tvym otazkam: divala jsem se na prehledy vyzkumu v databazy Cochrane (je to solidni medicinsky server, na ktery bys mohla odvolat se sebevedome ve stiznosti. Amniotomie se jednoznacne nedoporucuje pro pokus zkraceni spontanniho porodu: je to neefektivni zpusob, ktery zvetsuje riziko tisni miminka a nasledujiciho CS. Amniotomie samotna pro vyvolavani porodu v soucasne dobe se prehodnocuje. Drivejsi prehled prisel k zaverum, ze amniotomie sice muze pomoct k vyvolani ale s nizkou efektivitou, a prinasi vyrazne rizika pro plod, kvuli dlouhemu periodu mezi protrzenim vaku blan a rozbehnutemu porodu (infekce, vyhryznuti pupecniku). Doporucovala se pouzivat velmi rozvazne pro zvlastni scenaria porodu. Vzhledem k tomu, ze v soucasne dobe dirupce v porodnictvi kritizuje se stale razantneji, ocekavala bych, ze novy prehled bude podobne skepticky k postupu, jestli ne skeptictejsi. Dalsi detaily postupu: kontinualni KTG a poloha na zadech take by neobstaly vuci dukazum o efektivite takovych postupu take pro rizikovou rodicku, a jsou spise dukazy, ze plzenska FN jiz davno neni spickovym pracovistem pro rizikove rodicky.

Co mozna bylo mozno zkusit jinak se zkusenym porodnikem? Pokud nevyhovoval z nejakych duvodu farmakologicky zpusob vyvolavani, mozna dalo by se zkusit alternativni zpusoby. Ricinovy olej s kapkou alkoholu a jeho kombibace s pustem a hodne piti ci/ a s klystyrem byli by jedine, ktery zabiraji na delohu, ktera jeste neni pripravena k porodu. Jde sice o vyvolavani, ale tato metoda porodnich bab jedine stimuluje delohu mechanicky a nenarusuje fyziologii tak drasticky a nenavratne jako amniotomie ci umele hormony. Podrobnejsi informace v knize Ingeborg Stadelmann.
 monika 
  • 

Diskuse s lekari 

(28.5.2008 11:44:42)
Mate prosim nekdo zkusenost, do jake miry se da s lekari diskutovat o terminu porodu v pripade, ze je diagnostikovana mirna tehu cukrovka? Pokud bychom dite i ja byli o.k. a ja skutecne chtela cekat az porod spontanne zacne, jakym zpusobem se da odmitnout vyvolavany porod? Co kdyz mne budou nutit ve vypoctenem terminu nastoupit k hospitalizaci do porodnice a tam pak stresovat ruznymi "nezbytnymi" vysetrenimi? Znervovana bych rodit nechtela a vyvolavany porod bez skutecne zavazneho duvodu se mi taky zrovna moc sympaticky nezda. Autorce clanku i cerstvemu miminku preji zdravi a silu prekonat traumaticke zazitky.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Diskuse s lekari 

(28.5.2008 13:23:25)
Moniko, odmítnout se dá jakkoli, nikdo tě nemá právo do čehokoli nutit. Jak se rozumně domluvit je bohužel věc zcela jiná. Extrémní řešení je prostě nenavštěvovat lékaře ke konci vůbec, lepší varianta je domluvit se s porodní asistentkou, která tě bude kontrolovat (tlak, moč, srdíčko).
 Renata 
  • 

Re: Diskuse s lekari 

(28.5.2008 14:09:31)
Dovoluji si jen poznamenat, že těhotenská cukrovka je skutečně těhotenská patologie a bez ohledu na tíži jejího projevu je ke konci těhotenství provázena mnohem častějšími komplikacemi. Doporučuji probrat s lékařem zejména důvody vedoucí k zásahům a teprve potom se rozhodnout. Patologické stavy do rukou porodní asistenkty podle mě přece jen nepatří.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Diskuse s lekari 

(28.5.2008 14:36:18)
Renato, to ano, však taky píšu o extrémním řešení - taky není jasné, co tou "mírnou cukrovkou" myslí - někdy mám pocit, že se za patologii považuje i 1x zvednutý cukr v moči během těhotenství ... Nicméně by mě opravdu zajímal nějaký ucelený, nezaujatý, výsledky podložený postoj ke gestačnímu diabetes, rutinnímu testování OGTT a podobně - za posledních 5 let, během kterých jsem 3x těhotná, ze mi zdá, že se to prudce proměnilo a nejsem si jistá, zda k lepšímu ... Mluvím zejména o tom, že po nazasení plošného OGTT je najednou výrazně víc "cukrovkářek", ale nejsem si jistá, zda je skutečně o tolik méně reálných patologií - mám pocit (ničím nepodložený), že by většina z nich i bez kompenzace dietou či inzulínem porodila naprosto v pořádku, v termínu, a zdravé dítě bez známek patologie.
 monika 
  • 

Re: Diskuse s lekari 

(29.5.2008 10:48:05)
Presne tak, 1x zvyseny cukr v moci, automaticky na zatezovy test, ktery vysel ok, ale nejsem nejmladsi, takze "ta cukrovka by se nemela podcenovat". Coz o to, podcenovat bych ji urcite nechtela, ale stresovat se cele tehu, jestli se bude miminko chtit narodit nejpozdeji presne ve vypoctene terminu, porodu mi taky neprijde uplne fer ..
 kaMyš 


Re: Diskuse s lekari 

(28.5.2008 15:52:25)
Moniko, já si myslím, že klíčové je, aby sis uvědomila a uvěřila tomu, že se jedná o tvé tělo a tvé dítě a nikdo ti nemůže nic dělat bez tvého souhlasu. A potom - nejen ptát se a nechat si vše vysvětlit, jak píše Renata, ale ještě o krok dřív zjišťovat, jaké jsou alternativy daného postupu (většinou jsou alternativy), jaké přínosy a jaká rizika který postup má. Nejlíp to probrat ještě před porodem, aby sis to mohla srovnat v hlavě a případně si doplnit informace. Důležitá mi přijde i podpora partnera - když budou tobě docházet síly a otázky, aby se ptal on, když bude třeba se rozhodnout, aby tě podpořil ve tvém rozhodnutí... Samozřejmě je důležitá volba porodnice, v některých je větší šance, že s tebou budou hovořit jako s partnerem, jinde menší. Aspoň takhle bych takovou situaci řešila já.
 Marta, 3 děti 
  • 

pro Mili 

(28.5.2008 14:48:25)
Milá Mili,
kdysi jsem psala na jednu diskusi na rodině, bylo to v době Tvého velkého trápení. Pak jsem se tu dočetla, že čekáte přírůstek a měla jsem radost. Teď zas máš trochu smůly, ale s velkou dávkou štěstí - Tomášek je zdá se bez následků, zase prožíváte radost z mrňouska. Obdivuju Tě, tolik toho na Tebe dolehlo, je vidět, že se ještě trápíš. Myslím, že Jiřina krásně napsala, že je třeba hlavně myslet na to co dál, jak Tomáškovi vynahradit to, že porod nebyl úplně košer. Popravdě myslím, že miminko průběh svého narození spíše zapomene. Pokud bude obklopeno láskou a uvidí, že přináší radost, určitě to na něm nezanechá žádné šrámy na duši.
Možná doktoři nezvolili nejlepší variantu řešení, docela určitě měli nevhodné řeči, zřejmně Tě neměli nechávat daleko od miminka, ale hlavně - je to pryč, máš malého vedle sebe, tím co bylo bych se už nezaobírala.
Jinak k tvojí otázce ohledně porodů doma nebo v nemocnici - já bych porod doma nikdy neriskovala. Pokud mohu, vybrala bych tu nejlepší nemocnici a šla rodit tam. Víc už pro to udělat nemůžeš.
Myslím na Vás a tržím palce
Marta (dříve s velbloudem)
 Květa, Terezka 1rok 
  • 

Re: pro Mili 

(28.5.2008 15:08:13)
Samozřejmě je důležité myslet na přítomnost a budoucnost, ale pokud člověk nemá v sobě klid a "pořádek", jde to jen ztuha a s přemáháním.
Myslím,že na jednu ženu jste toho prožila až dost. Velkým hnacím motorem jsou jistě všechny vaše ratolesti, nejen Tomík, který je momentálně benjamínkem se vším všudy a tak je to správně.
Mě nenapadá žádné moudro, rada atd., která by vám mohla být k užitku, ale držím vám palce, ať najdete sílu se se vším vyrovnat.
Každá ženská většinou potřebuje o svých problémech a pocitech mluvit, ať už s kamarádkou nebo s manželem. Někomu pomůže svěřit se někomu relativně cizímu člověku. Je možné, že nepotřebujete vůbec žádnou radu a soucit, jen možnost o tom promluvit a tím se trošku "uvolnit".
Mějte se hezky.
 Mili+5 


Re: pro Mili 

(28.5.2008 15:24:57)
Květo, myslím, že jste to vystihla a s tím úklidem máte také pravdu. Pokud má někdo představu, že tady půl roku nedělám nic jiného, než že sedím a řeším, co bylo špatně při mém porodu, tak to je samozřejmě vedle. Prostě jsem jen napsala článek o tom, jak to bylo a jaké mě v souvislosti s tím napadají otázky. Na druhé straně mě docela pomůže, když aspoň částečně mohu porozumět tomu, co se dělo. Pomohlo mi to částečně i s Milenkou, když jsem se odhodlala jet do Motola a nechat si vysvětlit z její dokumentace, co a jak bylo. Nepřestalo to bolet, ale přestala jsem se trápit tím, co z toho jsou jen mé dohady a co skutečné chyby. Nikoho jsem v souvislosti s Milenkou nežalovala a ani asi nebudu, ale už vím, jak to bylo, aspoň to co se dalo zjistit a snad v hloubi duše toužím po jediném, kdyby ti, co nesou vinu, to pochopili a dokázali přijít a říct, odpusťte, udělali jsme chybu. Ale to se asi nestane, aspoň vím, jak to bylo.
 Květa, Terezka 1rok 
  • 

Re: pro Mili 

(28.5.2008 16:14:44)
Napadlo mě,možná je to trochu mimo..., co kdybyste zkusila kontaktovat nějakého jiného lékaře (třeba svého gynekologa) nebo nějakého jiného, abyste si spolu o tom promluvili. My laici opravdu můžem hledat jen slova útěchy nebo povzbuzení. Je vidět, že hledáte logické souvislosti a ty s vámi skutečně rozebere jen odborník, který se trošku "sníží"na naši úroveň a bude ochoten se k vašemu porodu i tomu, co následovalo, vyjádřit.
Nevím, jak by reagovali lékaři z vaší porodnice - lze spíše očekávat odstup. Ostatně vaši důvěru si nezískali...
Nevím, jestli byste se odhodlala nechat prošetřit celou záležitost, k tomu byste asi potřebovala znát stanovisko odborníka, který by vám vyložil karty na stůl a odhadl úspěšnost vašeho počínání. Rozhodně by se jednalo o běh na dlouhou trať.
Nicméně již teď asi víte, že některým věcem se asi porozumět příliš nedá, spíš se s nimi smířit.Např. proč je tak málo personálu u novorozenců, kteří vyžadují neustálý dozor, atd. Zde logiku asi hledat nemůžem, to je prostý fakt našich ( a nejen českých) nemocnic. A že předpis (dítě uložit do zahřívacího lůžka, matku jinam) je zde opravdu kontraproduktivní ,vycítí většina z nás. Holt na to nejsou špitály uzpůsobené. Je třeba ,aby vše probíhalo standardně, tak jak jsou všichni zvyklí...Léčí se zjevné příznaky nemocí, dál není třeba zacházet, na to není čas.
Hodně štěstí celé vaší rodině.
 petra 
  • 

Re: pro Mili 

(28.5.2008 15:48:41)
Ahoj, jen pridam svuj nazor na porody doma. Zda se mi to skoro trestne. Jasne, ze to prostredi je k nezaplaceni, ale rodicka riskuje zivot ditete i zivot svuj. Vzdyt tak malo porodu je bez komplikaci. A v nemocnici je doktor, ktery zasahne a pomuze.
A ted k Tvemu porodu. Myslim, ze byl spatne vedeny. Bud se melo delat to, ci ono. Bud Ti meli porod vyvolavat, nebo meli udelat sekci. K te sekci bych se priklanela ja. I kdyz tezko muzu posuzovat, nejsem doktor. Jedno je vsak jasne, v jedne porodnici, by meli mit doktori jeden nazor.
Preju Tobe i Tvym detem v zivote jen to dobre.
 kaMyš 


Re: pro Mili 

(28.5.2008 16:03:28)
Ach jo, Petro, tomuhle fakt nerozumím. Na jednu stranu čteš článek, na jehož základě sama usoudíš, že v případě tohohle porodu nebylo vše úplně v pořádku ze strany lékařů, na druhé straně by podle tebe porody doma měly být trestné... Myslíš si, že průběh porodu Mili byl nějakou výjimkou? Jen tady pod článkem je pár podobných příběhů, i když ta poporodní dohra tam nebyla tak dramatická.
K porodům doma:
1. Mili s cukrovkou a nutností porod vyvolávat by doma těžko mohla rodit.
2. Pro ženy, co rodí doma, je domácí prostředí většinou jen vítaný bonus, důvody toho rozhodnutí bývají úplně jiné.
3. Cizinka a další holky tu do zblbnutí opakují (v diskusích pod články s tématikou porodu doma), že odborné studie prokázaly, že při dodržení určitých podmínek je porod doma stejně bezpečný, ne-li bezpečnější, než v porodnici. To, že je porod doma strašně nebezpečný, je mýtus, vědecky naprosto nepodložený.

Mě z toho vyplývá, že jestli by něco mělo být trestné, tak šíření poplašných zpráv, kterého se dopouštějí v souvislosti s porodem doma i někteří přední čeští lékaři.
 sára 
  • 

Re: pro Mili 

(29.5.2008 13:06:28)
Mně zase připadá trestné připustit, aby se u vyvolávaného porodu s jasnými rizikovými faktory (cukrovka, nesestouplé dítě, zjevná tíseň plodu) starali střídavě dva lékaři. Situace u porodu je jen málo kdy jednoznačná natolik, aby se dva "odborníci" shodli na názoru. A střídavé vedení porodu tím či oním směrem je snad ta nejhorší varianta.

Pokud jde o porody doma - vycházím z přesvědčení, že o způsobu porodu by měla rozhodovat (či spolurozhodovat) žena. Ať už jde o porod doma, nebo porod v porodnici, ať už jde o porod vyvolávaný, nebo porod sekcí.

Ostatně, dle zákona by rodička měla dát ke všem úkonům, a tedy i způsobu vedení porodu, INFORMOVANÝ SOUHLAS. Z Milina příspěvku nemám pocit, že by byla informovaná o tom, co a proč se s ní děje, a pokud jsem dobře četla, s některými postupy vyloženě nesouhlasila.

Současná praxe, dle mého názoru nezákonná, kdy je to výhradně lékař, kdo rozhoduje o způsobu vedení porodu, je šílená. Lékař nese odpovědnost pouze de jure, nikoliv de facto (schválně si vygooglujte, kolik najdete případů odsouzených porodníků), přitom veškeré důsledky zdrbaného porodu dopadnou na ženu, ať už přímo na ni osobně(zdravotní komplikace) či nepřímo, ale o to tvrději (smrt či postižení dítěte). Následky vždycky nese žena tak jako tak, ať už rodí doma nebo v porodnici. Upírat ženě právo rozhodovat o svém životě, jestliže rozhodovat chce (těch, co se jakéhokoliv rozhodání rády vzdají,bude vždycky dost,ale i to je věc svobodné volby) je jednoznačně špatné.

 mamka a zlobidla 


Uz jen to dobre. 

(28.5.2008 15:54:52)
Ahoj, jen pridam svuj nazor na porody doma. Zda se mi to skoro trestne. Jasne, ze to prostredi je k nezaplaceni, ale rodicka riskuje zivot ditete i zivot svuj. Vzdyt tak malo porodu je bez komplikaci. A v nemocnici je doktor, ktery zasahne a pomuze.
A ted k Tvemu porodu. Myslim, ze byl spatne vedeny. Bud se melo delat to, ci ono. Bud Ti meli porod vyvolavat, nebo meli udelat sekci. K te sekci bych se priklanela ja. I kdyz tezko muzu posuzovat, nejsem doktor. Jedno je vsak jasne, v jedne porodnici, by meli mit doktori jeden nazor.
Preju Tobe i Tvym detem v zivote jen to dobre.
 Lenelka 


Re: Uz jen to dobre. 

(28.5.2008 16:00:47)
Mamko, trestne??? Precti si nejake studie o porodech doma a pak si prijd popovidat.

Jsem teda asi exot, ale me porody byly bez komplikaci a asi hlavne diky tomu, ze byly bez zasahu lekaru.

 kaMyš 


Re: Uz jen to dobre. 

(28.5.2008 16:04:23)
Lenelko, byla jsi rychlejší ;) Moje rekace je taky k "mamce", akorát že v době, kdy jsem si její reakci četla já, tak se jmenovala Petra.
 Bellana 


Re: Uz jen to dobre. 

(28.5.2008 16:05:25)
Možná by měla být trestná lenost používat mozek ~j~
 kaMyš 


Re: Uz jen to dobre. 

(28.5.2008 16:06:45)
Ehm, to jsem chtěla taky napsat, ale pak jsem si řekla, že nebudu tak drsná ~j~ Ať to "mamka" ode mě neslízne za všechny ty, co mozek nepoužívají ;)
 Shayla a 3 kluci 


Re: Uz jen to dobre. 

(29.5.2008 8:46:55)
Lenelko, vždyť přece víš, že při porodu doma umírají i blechy sousedovic psa, který bydlí o dvě patra níže. A co teprve těch peněz, co pak stojí záchrana sousedovic blech...
Mamko, to je pořád dokola. Někdo se cítí bezpečně doma, někdo s týmem lékařů za zády. Je to taky o vzájemné toleranci. Tenhle příběh, kdy doktoři při porodu zvrtali snad všechno, co mohli, není až tak ojedinělý. A mimochodem, co dělají zvířata v přírodě, když jdou rodit? Půjdou si lehnout k rušné silnici?
U nás porod doma není obvyklý a zřejmě ještě bude dlouho trvat, než to bude normální. Každý, kdo chce dneska rodit doma, si musí všechno kolem zaplatit sám (a že to není zrovna málo) a od pojišťovny nedostane ani korunu, přestože si platí pojištění. A následně vyběhat péči o dítě. To přesvědčení, že porod doma, je pro mě a mé dítě to nejlepší, opravdu není žádný experiment nebo srandička nebo touha po domácím pohodlí. Rodit bychom měli tam, kde se cítíme bezpečně.
 kaMyš 


Re: Uz jen to dobre. 

(28.5.2008 16:07:54)
Mimochodem, "vždyť tak málo porodů je bez komplikací" - víš, domorodky docela intenzivně přemýšlejí o tom, proč je tak málo porodů v porodnicích bez komplikací - a podle toho se zařizují.
 Mili+5 


Re: Uz jen to dobre. 

(28.5.2008 16:34:17)
Mě osobně nejvíc ze všeho vadí oddělování dítěte od matky a nechápu, že ještě někdo může zpochybňovat, jak je to pro dítě zhoubné. Milenka odmítla jíst i pít, jen plakala a volala mámu, pokud vysílením neusnula. Novorozenci to nemohou dát takhle najevo, nicméně si myslím, že to prožívají naprosto stejně a pokud jsou nějak nemocní, má to oddělení velmi škodlivý vliv na jejich uzdravování. Tomík přestával dýchat, což jistě mělo fyziologický důvod, ale jsem přesvědčená, že se nedá takhle oddělit tělesné od duševního, že vliv na jeho stav mělo obojí. Plakal, jediný způsob pro něj jak dát najevo, že mu něco chybí a když se nedovolal, nejprve přestal plakat, rezignovaně zavřel oči a přestal se mu zvedat hrudníček a pokud by mu nikdo nepomohl, umřel by. Jsem naprosto přesvědčená o tom, že by se uzdravoval lépe a rychleji, kdybych mohla být stále a od začátku s ním. Takže i v tomto jsou tahle nemocniční opatření nejen nesmyslná, ale hlavně škodlivá pro uzdravování dětí. Zrovna jsem nedávno četla asi na Aperio.cz, že matčin hrudník je nejlepší místo pro správné zahřátí a rozdýchání novorozence a udržení saturace, dokonce lepší než inkubátor.
 Renata 
  • 

Re: Uz jen to dobre. 

(28.5.2008 17:19:58)
Mili, co píšeš o oddělení dítěte od maminky, můžu jedině podepsat.
Je pravda i to, že matčin hrudník je přirozený inkubátor a nejlepší místo pro narozené dítě, bohužel to úplně neplatí pro situaci, kdy dítě potřebuje rychlou pomoc či dokonce resuscitaci. (I tak by ale měl být umožněn stálý kontakt s maminkou, jakmile to její stav dovolí.)
Většinou však dítě u maminky není ne z důvodu svého stavu, ale pro zaběhlé rutiny a pohodlí personálu.
 cizinka1 


Re: Uz jen to dobre. 

(28.5.2008 17:33:40)
Renato, vetsinou bych se podepsala pod vsem co pises, ale pod timhle ne. Matcin hrudnik je nejlepsi misto pro resuscitaci, protoze neodstrizena pupecni snura je pro nedychajici miminko jedina cesta prisunu kysliky. Stimulovat dychaci reflex a resuscitovat na hrudniku da, a jde zase jedine o pohodli a rutinu, pokud se to nedeje.

Mimochodem, mi se velice libilo popis co delat, jestli miminko po porodu nedycha, od americke bylinkarky Susun Weed: vedle tech banalnich rad o stimulaci, neodsrihnuti pupecniku, nabizela matkam k miminkovi mluvit, popsat mu, proc se ho tak moc prala. At vliv mamincineho hlasu a tonu na miminko je neprokazatelna, nicmene prinos takove rady pro matku v tomto dramatickem okamziku je neoddiskutovatelny.
 Líza 


Re: Uz jen to dobre. 

(28.5.2008 19:03:57)
Cizinko, odsát dítě a provádět umělé dýchání či srdeční masáž na hrudníku matky možná můžeš, ale defibrilovat rozhodně ne.
Druhá věc je, že se obávám, že v tu chvíli by se z logických důvodů většina maminek neovládla a ve snaze něco udělat, nějak pomoci, nějak dítě zachránit, by naopak blokovala záchranu dítěte v situaci, kdy jde o čas.
V tomhle se přikláním k tomu, když už selhávají vitální funkce, dítě na hrudník matky nepatří.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Uz jen to dobre. 

(28.5.2008 19:21:55)
Lízo, ono je možná resuscitace a resuscitace. Ještě jsem se tím nezabývala hlouběji, jen v souvislosti se zkušenostní zahr. PA a domácími porody, a to šlo zejména o situaci, kdy je dítě "slower on uptake", čili něco jako že má "pomalejší nástup", myslí se tedy dýchání. Dítě leželo normálně na matce, nebyla přestřižená šňůra, která stále pulzovala (PA kontrolovala, a zmiňovala to jako velmi důležitou část celé procedury), kontroloval se i pulz dítěte, matka dítěti třela nohy a PA přidržovala ambuvak s kyslíkem/vzduchem. Nejsem odborník, abych posoudila, při jaké situaci tohle stačí a při jaké ne, ale rozhodně naše běžná praxe ustřihnout pupečník co nejdříve pochopitelně vyžaduje okamžitý, dramatický resuscitační zásah, protože je dítěti odebrán poslední přirozený zdroj kyslíku ...
 cizinka1 


Re: Uz jen to dobre. 

(28.5.2008 19:31:47)
Lizo, Marketa odpovedela rychleji. Ja jen doplnim, ze moje namitka je proti obecne praxi, jakmile miminko ma potize, okamzite ho sebrat matce, a casto se to deje u deti, kteri dostanou pak Apgar 10/10/10 a pod. Pro prvni ozivovaci pokusy a diagnostiku muze lezet na brisku matce, nic tomu nebrani. Drastickym ozivovacim metodam se nikdy neprisupuje hned, nebo se mylim?

Nemuzu se predstavit matku, ktera by branila ozivovacim pokusum. Velkou vyhodou porodnika je schopnost mluvit a davat pokyny klindnym, az nakazlive klidnym hlasem. To, coby rikala, nebo mozna plakala nebo kricela, znamenaly by jen vetsi emocni napor pro personal. Ale kdo neobstoji pohled na reakci pribuzneho na umirajici do zdravotnictvi nepatri. To neni o efektivite prace, spise o pohodlny utek.
 Líza 


Re: Uz jen to dobre. 

(28.5.2008 20:00:55)
Markéto, pak ale nejde o resuscitaci v pravém slova smyslu, v tom, co píšeš, s tebou souhlasím.

Cizinko, spousta matek ať malých mimin nebo větších dětí, spousta blízkých, jejichž milovaní jsou v ohrožení života, v tom stresu a emočním vypětí dělá s prominutím hovadiny a narušuje snahu o záchranu života, v takové chvíli musí jít všechno a všichni stranou a prostě se zachraňuje - pokud se nepletu, tak leckdo, kdo například jezdí se záchrankou, dělá tuhle zkušenost dnes a denně.
Tím nehájím automatické nebo příliš rychlé oddělování dětí bez problémů nebo jen s drobnými adaptačními potížemi od matek; pokud jde ale o selhávání vitálních funkcí, tam si myslím, že to je naprosto na místě, po dobu neodkladné resuscitace. A pak jsme zase u toho, když dítě leží na ARO nebo JIP, jsem opět přesvědčená, že u něj rodič má být - ne ale v průběhu akutních zákroků zachraňujících život, od těch tě vyhoděj i v nejhumánnějším zdravotnickém zařízení na světě a dobře vědí proč.
 Renata 
  • 

Resuscitace x "slower-on-uptake" 

(28.5.2008 20:01:59)
Cizinko, špatně mi rozumíš v pojmu neodkladné pomoci a resuscitace. Dítě s pomalejším nástupem - pokud je běžnou praxí přerušit pupečník až po dotepání a umístit dítě hned po porodu do matčiny náruče, takové dítě má normální barvu, reflexy jen mírně opožděné, normální tep srdce. Jediné, co se rozvíjí postupně, je dech. Tento stav patří matce, protože u ní a s pupečníkovým kyslíkem se dítě nejlépe zotaví a dýchat začne pravidelně v řádu minut.

Naproti tomu stav vyžadující resuscitaci není jen nepřítomnost dechu, někdy je to dokonce nepřítomnost života. Roli hrají desítky sekund, pokládám za nezbytné mít dítě umístěné tak, aby leželo zcela stabilně, přístup ze všech stran pro několik párů rukou. Nejen zajištění dechu, ale i aplikace léků či defibrilace už podle mě vůbec do matčiny náruče nepatří. Nikdo, kdo pracuje s dítětem, nemůže v té chvíli klidným hlasem hovořit na rodiče, protože většinou není čas mluvit vůbec, kromě heslovitých výroků směrem ke kolegům. Taková situace v porodnici "klasické" není až tak vzácná a dítě občas opravdu potřebuje veškerou pomoc.

U porodu nesmí být dominujícím postojem strach, ale je nezbytné, aby byla co největší zkušenost. Dostatečně zkušený zdravotník nebude ze strachu odebírat dítě matce, pokud minutu lapavě dýchá a má modré prstíky, ale zareaguje včas a rychle na vážné známky asfyxie dítěte.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Resuscitace x "slower-on-uptake" 

(28.5.2008 20:10:44)
Renato, dík - podle popisu dejme tomu do Apgar 7, 6? (Tomu by odpovídala ta barva, dech, mírně opožděné reflexy). Snažím se udělat si představu, kamarádčina holčička podle jejího popisu šla kleštěmi kvůli asfyxii po dvou pokusech o vytlačení, byla resuscitovaná a apgar první minutě 2, velmi rychle OK.

Bohužel praxe dotepání pupečníku je v českých porodnicích výjimečná, takže na zvážení apgar a případné ponechání u matky obvykle stejně není prostor ...
 Renata 
  • 

Re: Resuscitace x "slower-on-uptake" 

(28.5.2008 20:22:13)
Markéto, po klešťovém porodu pro nitroděložní tíseň dítěte, při prvním Apgaru 2, je nutné, aby dítě bylo resuscitováno. První apgar se hodnotí po minutě, když uvážíš, že jedinou další minutu v tomto stavu, a hrozí velmi reálné riziko poškození mozku z nedostatku kyslíku, myslím, že tady je to postup zvolit menší zlo. Že se stav rychle upravil, je pro dítě štěstím a z mé zkušenosti to napovídá, že kyslíková tíseň netrvala příliš dlouho. Zotavené dítě bych mamince rychle vrátila, ale rozhodně zaslouží výrazně větší pozornost, může mít problémy v dalších hodinách či dnech.
U takových patologií porodu bych nezkoušela, zda dítěti pomůže další minuta na pupečníku a taktilní stimulace. Bohužel na tom dítě obvykle bývá spíš hůř.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Resuscitace x "slower-on-uptake" 

(28.5.2008 20:50:35)
Renato, dík, nějaké vyčkávání bych v takovém případě asi nepředpokládala, chtěla jsem si jen udělat obrázek. Jinak to byl vyvolávaný porod, takže mě to ani moc nepřekvapilo; přišlo mi z toho vyprávění jen že s těmi kleštěmi moc dlouho nečekali, ale on to byl hodně stručný popis :)
 Renata 
  • 

Re: Resuscitace x "slower-on-uptake" 

(28.5.2008 20:12:01)
Ještě chci dodat, že něco jiného je porod bez medicínských zásahů a něco jiného porod medikovaný, během kterého již problémy vystrkovaly růžky. Dítě z medikovaného porodu bývá zcela vyčerpané, nemá prakticky žádnou rezervu, ze zkušenosti vím, že taktilní stimulace, masáže a jiné postupy nemají u takových dětí prakticky žádný efekt, toto dítě visí často opravdu na tom pověstném vlásku.
U nemedikovaného porodu je naopak těžší stav dítěte po porodu poměrně vzácný a proto PA popisují tyto postupy jako pomocné pro dítě. U těžkého stavu ale rovněž nepomohou dostatečně důrazně, proto si myslím, že je správné, že PA nevede porody s jasnou patologií v místě mimo dosažitelnou pomoc, právě kvůli velké zranitelnosti dítěte v prvních minutách po porodu.
I já jsem zažila hezké, nemedikované porody, kdy po porodu byl překvapením špatný stav dítěte, někdy vyžadoval intubaci a veškerou péči. V porodnici klasického ražení je ovšem těchto dětí řádově víc.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Resuscitace x "slower-on-uptake" 

(28.5.2008 20:16:47)
Renato, moc děkuju za tuhle poznámku. To o horší adaptaci a vyčerpání dítěte po medikovaném porodu jsem si myslela správně.

Ještě by mě zajímalo, jaká je skutečná česká porodniční praxe s "pomalejšími" dětmi. Jestli je opravdu nechají adaptovat samy (s jemnou dopomocí), nebo se i u nich zahajuje "tvrdá" resuscitace. Včera jsem zaslechla údaj 10% narozených dětí je resuscitováno, ale nemám to zatím s čím porovnat.
 Renata 
  • 

Re: Resuscitace x "slower-on-uptake" 

(28.5.2008 20:29:58)
Na to neumím dobře odpovědět. První minuty života dítěte jsou pro kvalitu jeho života prakticky rozhodující, a proto se to často řeší i forenzně. V českých porodnicích má u každého porodu být pediatr a péče o dítě podléhá zcela jeho rozhodnutím. Hodně tedy záleží na tom, jaké pokyny vydává pediatr a liší se to jistě zařízení od zařízení.

Ale, i doktor Leboyer byl pediatr, mají jeho knihu v češtině. Znám pediatry, kteří skutečně poznají, kdy je stav nouze, a jinak na děti nespěchají.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Resuscitace x "slower-on-uptake" 

(28.5.2008 20:52:04)
Díky za informace, jsem moc ráda, že na tyto diskuse chodíš.
 cizinka1 


Re: Resuscitace x "slower-on-uptake" 

(28.5.2008 21:22:03)
Renato, moc si vazim toho, ze toto stupnovani ohrozeni vnimas. Bohuzel moje zkusenost z velke FN a i spousta dalsich zkusenosti ktere jsem cetla nebo slysela, svedci spise o tom, ze okamzite oddeleni novorozence s nejmensim naznakem problemu od matky a tim padem i prestrihnuti pupecniku jsou rutinne. Podle mych vzpominek, ktere muzou byt zkreslene porodnim tranzem, takhle jednala porodnik, nikoliv pediatr, pediatri stali v pozadi. Proto jsem reagovala na Tvuj prvni prispevek. Proti tomu, jak jsi udelala detailnejsi obrazek nemam co dodat, jen poprat, aby jednou tohle by se stal dominantnim pristupem.

K tomu panikareni matky, co jsme probiraly s Lizou, bych jen dodala, ze asi hodne zalezi na predporodni priprave, na tom, jestli matka je poucena, jak se chovat v nouzove situaci. Je to jeden z neduhu modernity, ze bezny clovek, kdyz konfrontovan s ohrozenim zivota nekoho blizkeho ma sklon k sokove reakci. Asi hodne zalezi take na tom, ze porodni asistentka a klientka pri domaporodu dobre znaji, a tyhle rizikove pripady maji prilezitost probrat. Ale treba v UK tohle neni pravidlem, a postupy, ktere popisovala Marketa, jsou presto pravidlem. No, ale domaporod si voli urcita klientel s ideologickymi sklony k realizmu a pripravenosti na vsechno, a to se osvedci v spolupraci matky ve pripade nouze, a jejim lepsim pocitu, ze v dramatickem okamziku delala vsechno, co bylo v jeji silach.
 Renata 
  • 

Re: Resuscitace x "slower-on-uptake" 

(29.5.2008 13:14:15)
Cizinko, je to přesně tak, domácí porod volí klientela, která porod přijímá i s tou určitou malou možností, že bude třeba řešit nouzovou situaci. Je samozřejmě nezbytné, aby na ni byli všichni dobře připraveni a zúčastnění si to bez rozdílu uvědomují.

Znovu a jistě ne naposled opakuji, že porod doma není pro nikoho, kdo cítí strach a obavy z nějakých komplikací, které doma nebude možné vyřešit. Píše sem mnoho lidí, pro které je toto důvod, proč by měl být domácí porod snad kriminalizován, ale snad si vůbec neuvědomují, že tyto řádky a tento porod vůbec nepatří jim. Strach ruší zásadním způsobem přirozené porodní mechanismy, kdo si jej nepřipustí či nepřizná, většinou doma nakonec neporodí a odjede do porodnice. Nechť každý, kdo potřebuje, hledá zázemí a péči porodnice, ale nechme v klidu porodit ženu i doma, vždyť přece víme, že domácí porod je s patřičnou péčí dokonce bezpečnější, ne-li stejně bezpečný jako nemocniční. Týká se to matky i dítěte, jen podotýkám. Rodiče nesou za dítě zodpovědnost celý další život, jistě ji mohou nést i v období porodu.
 Mili+5 


Re: Uz jen to dobre. 

(29.5.2008 11:17:13)
Renato ještě jednou dík za informace;)
Víš, já bych ani nepožadovala, aby mi dítě resuscitovali na hrudi, mě by bývalo stačilo, kdyby mi ho dali aspoň po ošetření. Malý na tom po porodu nebyl tak zle, Apgar má v papírech 8,9,10, přesto ho odnesli takzvaně zahřát a vzpamatovat se a to si právě myslím, že to by u mě mohl o hodně lépe. Dva dny mu pouze kolísala saturace na 85, to zhoršení nastalo až po dvou dnech, jestli to bylo v souvislosti s tou trombozou se vlastně neví, ani není jasné, kdy k ní došlo, jestli již při porodu nebo později. Stejně mě napadá, že se ten jeho stav mohl zhoršit i v souvislosti s jeho špatným psychickým stavem v kombinaci s tělesnými problémy.
Jak jsem psala, že Milenka po separaci odmítla jíst a pít, tak to bylo opravdu prokazatelně kvůli tomu. Ještě chvíli předtím, než jsem ji musela odevzdat na Jip, jedla ode mě vánočku a pila čaj a to s velkou chutí, přitom její fyzický stav byl už v té chvíli velmi vážný, už několik hodin nebyla schopná ani stát ani sedět. Co jí vzali na Jip a oddělili ode mě nepozřela od nich nic, zavedli ji centrál a dostávala jen umělou výživu a když jsme za ní za 2 dny přijeli, měla takovou velkou radost a po chvíli od nás velmi hladově přijala pití i jídlo.
Co tím chci říct, děti a i ty malinké potřebují k uzdravení a i vůbec prospívání přítomnost blízké osoby, hlavně matky a možná jsou místa, kde se to respektuje, ale plzeňská fakultka to není a asi není zdaleka sama. A myslím, že tím nejhloupějším argumentem pro takové poškozování dětí je: u nás se to prostě tak nedělá a přesně takhle nám odpověděl přednosta dětské kliniky, když jsme ho žádali, abych na té Jip mohla být s Milenkou.
Myslím, že povinnost nemocnice zajistit podmínky pro neoddělování dětí zdravých i nemocných od matek by měla být dána ze zákona, ale to už je jiná diskuse.
 Renata 
  • 

Re: Uz jen to dobre. 

(29.5.2008 13:22:05)
Mili, není zač děkovat, rádo se stalo :-)

Zase můžu jen souhlasit. Apgar 8 rozhodně není důvodem nenechat dítě mamince a její absolutní blízkost v prvních hodinách dostává dítě skutečně do pohody. Problém je, že rozhodně všechny kliniky tímto způsobem nepostupují. Zejména v situaci, kdy mají "důvod" (diabetes matky), se dítě ocitá oddělené od matky někdy i v řádu dní. Jakoukoliv iniciativu matek za neoddělování dětí podpořím každým možným způsobem.
Cizinka zmínila, že u oddělování dítěte stojí jako první porodník: pravda. Bohužel musí dodržet pokyny dané dětskou částí porodnice, většinou jsou v tom smyslu, že dítě se hned po porodu oddělí od pupečníku a předá dětské sestře, i v dobrém stavu.
A bohužel, většina porodníků na tom neshledává nic moc až tak divného...
 Oggová 


Re: Uz jen to dobre. 

(28.5.2008 16:12:26)
Mamko, a kde jsi vzala, že tak málo porodů je bez komplikací?
Já mám ve svém okolí velmi málo holek u kterých byl porod s nějakým problémem.
Sama mám čtyři děti a porody naprosto bez problémů..
Kdybych nebyla srabík, tak bych ráda porodila doma.

Nechápu, proč by mělo být rodit doma trestné...diskuze by měla být spíše o tom proč se konečně v Česku nenastaví taková pravidla, aby se porody doma staly naprosto uznávanou alternativou...aby byly dostupné veškeré informace, PA, pediatři ochotni takového novorozence převzít do své péče...aby rodičky nemusely tajit to, že se chystají rodit doma. Aby se k nim doktoři chovali slušně a ne s despektem, že se pro takovou možnost rozhodly.
 kaMyš 


Re: Uz jen to dobre. 

(28.5.2008 16:18:12)
Oggi R^
 sunsung 


Re: Uz jen to dobre. 

(28.5.2008 17:28:42)
Klasický lékařsky vedený spackaný porod bez jakéhokoli ohledu ke všemu co se má u porodu respektovat

v zpč. kraji se dá rodit přirozeně bez lékařských zásahů s respektováním porodních plánu atd. na mail napíšu kde...

napsala jsem už hodně článků o neoddělování novorozenců od matek, bohužel jsem zatím moc nedosáhla, ale pokud mi někdo v tomto boji chcete pomoci, tak budu ráda

v zoologických zahradách by i to nedovolili, oddělení samičky od novorozeného mláděte, protože to má fatální následky, v čských porodnicích se to dělá rutině:-©
 Paulisa 


Re: Uz jen to dobre. 

(28.5.2008 21:49:12)
odpovědí je moc. nečtu zpětně:-)
já měla při vyvolávaném porodu první den hamiltonův hmat,
pak se nic nedělo,
další den gel do pochvy, odpoledne také a stále se nic nedělo.
v noci stahy nic moc,
až třetí den opět ráno gel do pochvy a kontrakce se rozjely.
čekalo se na progres,
pak přijetí na sál,
pak až oxytocin,
pak protržení amniovaku a pak dloooouho nic, tudíž císař.

mrzí mne tvoje zkušenost a na Lochotíně bych jí nečekala. Odvozuji postup z toho, že se jednalo o pátý porod a všichni CS automaticky zavrhli předem.
 Marta, 3 děti 
  • 

Re: Uz jen to dobre. 

(29.5.2008 10:11:01)
Mamko, já jsem spíš Tvého názoru. Při porodu je myslím k nezaplacení vědět, že kdyby něco, tak je kolem mě vše, co je v moderním světě možné si pro záchranu miminka přát. Moje miminko mi vzali hned po porodu, potřebovala inkubátor, a sestřička jasně řekla, že je už zkušená ženská (odhaduju kolem 50 let), a že naše malá začala hned ztrácet teplotu, takže bez inkubátoru by to nezvládla. Co bych asi dělala doma? Že bych jí šoupla do trouby? Znám případ, kdy si rodička prosadila porod přirozený, přes upozornění doktorů, a umřela. Měla výduť v mozku a těžký porod nepřežila.
Samozřejmně že ne každý dokrotr je borec, jsou i řekněme né zrovna kompetentní MUDři, ale to už souvisí spíše s výběrem nemocnice.
Mě spíš štve, že v porodnicích jsou PA, které tam nemají co dělat, unuděné, obtěžujete je, mě jedna při prvním porodu hned na začátku řekla "Vy to nezvládnete". To je přesně co jsem potřebovala slyšet. Zvládna jsem "to" 3x.
Holky, co kdyby jste na někoho s jiným názorem nebyly hned jako vosy? Třeba to nemusí být b*bec. Jen je jiný...
 Lenelka 


Re: Uz jen to dobre. 

(29.5.2008 10:39:02)
Marto, doma by sis malou dala na sve telo, prikryla vas obe a ono by se to s nejvetsi pravdepodobnosti ustalilo. Odebirani novorozencu v porodnicich za ucelem ""zahrati v inkubatoru"" je bohuzel v CR bezna praxe.

Ten pripad s tou rodickou s vyduti v mozku nejak nechapu, proc ho zminujes?? Jako ze by nejaka domorodka chtela rodit doma i v tom pripade, ze by predem vedela, ze ma v mozku vydut?? Tak takovou neznam;)

Myslim, ze na Mamku jsme tu nereagovaly jako vosy. Me osobne nastvalo jeji prohlaseni, ze porod doma by mel byt trestny. Pritom o porodu doma zjevne nic nevi, kdyz si mysli, ze porod doma je dnes stejny jako pred sto lety.

 Marta, 3 děti 
  • 

Re: Uz jen to dobre. 

(29.5.2008 11:14:05)
Nechápu lidi, kteří si myslí, že ví víc než doktor. Proto jsem neměla pochybnosti, že pro malou bylo lepší být v inkubátoru. Doktor mi to vysvětlil, chodil za mnou 3x denně s informacemi, k malé mě dali hned jak to šlo. Spíš myslím, že když se s pacientem zachází jak s blb.em, tak pak z toho vznikají šumy.
Případ s výdutí zmiňuju proto, že paní si vydupala co si myslela že je správné, a zjevně se netrefila. Bohužel jí to stálo mnoho...
Mě se zdá, že maminky nemohou vědět tolik, co zdravotník, potažmo zkušený doktor, a proto by neměli rozhodovat o tom, jestli budou rodit doma. Rozhodují o něčem, o čem nemohou vědět dost.
Podle mě by se mělo udělat vše, aby v porodnici se mamky cítili dobře, a neutíkali rodit domů, kde mají pěkné prostředí - ale to je málo.
Znám bohužel dost o malých českých nemocnicích, zápasí o přežití, a tak "pěkné prostředí" je tam prostě o tom, na jaké narazíte lidi.
Ještě douška - moje "oblíbená" porodnice se asi zavře, mají jen posledního doktora, který je fakt šikovný, ale nemůže sloužit 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Tak se dočkáme že v mém rodném okrese se rodit doma bude MUSET :-)
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Uz jen to dobre. 

(29.5.2008 11:25:01)
Marto,
myslíš si, že nějaký cizí doktor - když budeš třeba někde na dovolené - ví např. o projevech tvé alergie víc než ty, která s ní žije celý život? :-)
 Marta, 3 děti 
  • 

Re: Uz jen to dobre. 

(29.5.2008 11:40:39)
Myslím, že se to nedá srovnávat.
Ještě k té paní s výdutí, myslím, že jsem nenapsala jasně - doktor nevěděl o té výduti, to se zjistilo až když zemřela, ale první porod měla těžký, proto jí nedoporučovali další porod přirozeně.Úzká pánev? Velké plody? To už nevím.
Mě to vyprávěl kamarád s hrůzou v očích, když jsem mu řekla, že plánujem třetí mimi.
 Renata 
  • 

Re: Uz jen to dobre. 

(29.5.2008 13:33:12)
Výduť mozkové tepny patří ke stavům nezachranitelným. Šance na přežití, byť třeba přímo na operačním sále, je mizivá. Tato žena, o které mluvíte, by zemřela kdekoliv, pravděpodobně i na ARO oddělení, kdyby tam z nějakého důvodu v okamžiku prasknutí byla. Zmiňovat její úmrtí v souvislosti s domácím porodem pokládám za irelevantní, porod neměl s příčinou úmrtí vůbec žádnou souvislost.
 Veveruše 


Re: Uz jen to dobre. 

(29.5.2008 21:44:52)
A hlavně ta paní s výdutí, jak jsem pochopila, rodila v porodnici a bylo jí to s prominutím prd platné. S domácími porody to tedy absolutně nesouvisí. Přirozeným porodem je v tomto případě zjevně míněn porod vaginální (versus porod císařským řezem). Kdyby lékaři byli tak vševědoucí, jak si mnozí myslí, že jsou, a věděli o té výduti a paní o tom informovali, určitě by se rozhodla jinak.
 Mili+5 


Re: Uz jen to dobre. 

(29.5.2008 11:37:59)
Marto souhlasím s tebou v tom, že ten hlavní tlak by měl být spíš směrem k tomu, aby se dalo dobře a bezpečně rodit v porodnicích, ale dokud se budou provádět takové rutinní a kontraproduktivní postupy, jako se to stalo v mém případě, pak se ani nedivím, že se některým maminkám zdá lepší a i bezpečnější rodit doma.
Jinak nijak si mě nenamíchla, ani nikdo z vás, kdo mi radil už to nechat být. Jak jsem tady už někde zmínila, já se tím netrápím, prostě mě to jen zajímalo, co na to řeknete a ozvala se mi i odbornice lékařka a hodně věcí mi objasnila. Ovšem to, že Tomíkův stav byl aspoň zčásti! způsoben právě těmi rutinními a přitom ne zrovna vhodnými postupy, mi vlastně potvrdila a i vysvětlila proč.
Pokud moje reakce na dobře myšlené rady se tím už netrápit vyzněla podrážděně, tak to je spíš tím, že mě takové rady zlobí v souvislosti s Milenčinou smrtí, protože tady to nedokážu. Rady typu sice nikdy nezapomeneš, bude navždy ve tvém srdci, ale už na to nemysli, netrap se tím, nech to být, mi připadají, že si protiřečí. Přestat se pro to trápit by se dalo jedině tím, že bych zapomněla, udělala tlustou čáru a zakázala si na ni jen pomyslet. Jenže to nejen nedokážu, ale ani nechci.
 Irena..: 


Re: Uz jen to dobre. 

(29.5.2008 23:06:19)
Mili, vím, jak Ti je. Před pěti lety mi také zemřela dcerka. Ta bolest nikdy nebude menší, ale tohle nedokáže pochopit nikdo, kdo to neprožil. Přeji Ti hodně síly.
 Mili+5 


Re: Uz jen to dobre. 

(29.5.2008 23:22:49)
Ireno, pokud bys chtěla, přijď se podívat sem, všechny, které tam mají přístup, chápou, protože to také zažily. Tak pokud bys chtěla s námi popovídat, předat zkušenosti, stačí se zaregistrovat a požádat mě o udělení přístupu. Mili
 Lenelka 


Re: Uz jen to dobre. 

(29.5.2008 13:02:45)
Marto a Ty dokonale rozumis politice, rizeni statu, financovani statu a treba jeste zahranicni politice? Asi ne, vid. No tak bys mozna nemela volit, protoze tomu dokonale nerozumis. Ja mluvim o porodu doma s PA, tim padem o volbe odbornika, se kterym budu rodit a kde.

Ja si teda vyhrazuju pravo rozhodovat o svem tele a o svem diteti, to se na me nezlob. Do toho mi nema kdo co kecat.
 kaMyš 


Re: Uz jen to dobre. 

(29.5.2008 11:08:41)
Marto, taky nemám pocit, že bych na někoho byla jak vosa, ale neskutečně mi vadí nepravdivé argumenty. V tom případě se ve mně probudí potřeba uvádět věci na pravou míru. Každému co jeho jest. Výběr porodnice tomu, komu to stačí (a nevadí mu, že neví, na koho tam pak v reálu narazí - třeba jako já na doktora, kterej mi při kontrakcích tvrdil, že doporučení Světové zdravotnické organizace jsou jen pro třetí svět, tudíž on se jimi řídit nemusí, a další lahůdky - a to jsem porodnici opravdu vybírala pečlivě). Porod doma tomu, kdo o to stojí a má na to fyzické a psychické předpoklady. Bez řečí o tom, jak je nezodpovědnej a jak by jeho jednání mělo být trestné.
 mamka a zlobidla 


Porod doma 

(29.5.2008 9:35:16)
Jasne, nerikam, ze ma zena rodit v porodnici na chodbe, kde je svetlo a pruchodak. Melo by byt, ze je tlumene svetlo, co nejmene doktoru, spise doktor prihlizejici, hezka hudba a nejblizsi osoba u rodicky. Novorozence dostat hned po porodu na sve bricho atd.... Kde jsem vtzala ze jsou porody kompolikovane? Jasne, krovaci driv rodili schovane v chysi, ale kolik novorozenat umiralo? Zkkuste kouknout treba na Bilou masajku, je to tam moc krasne popsane. Moje sestra neporodit v nemocnici, tak ji dcera zemre. Ja neporodit v nemocnici, tak zemru ja, nebot prestal fungovat mocovy mechyr, bez vycevkovani by mi prasknul. Doma by me asi manzel tezko vycevkoval a pporodni babba by mozna nejednala tak rychle. Komplikace je i nevyznamne loknuti plodove vody u novorozence. Nevim, mozna co zena to nazor, ale rodit u specialistu je z meho pohledu udelat maximum a ne si jednou vycitat, ze rychla zachrana nedorazila vcas pro moje blaho rodit doma. Chapu, ze ne vzdy se dooktori nezachovajji vlidne, ale preci jenom, jsou vyskoleni a praxi prosli vice nez zena po par porodech. Klidne se do me zase pustte, ze nepouzivam mozek, ale mrknete do statistik, kak casovych, tak kulturnich a jedno je jasne, dnes novorozenci neumiraji tak casto a o matkach ani nemluvim. Drive matky umirali i na obycejne natrhnuti hraze.
 kaMyš 


Re: Porod doma 

(29.5.2008 9:47:50)
Nemá cenu to moc komentovat, jen krátký podotek. Ano, dnes neumírají novorozenci tak často, jak píšeš. Ani matky. A ani u porodů doma. Když voláš po těch statistikách, tak na tohle existují. Věř nebo nevěř, fakt jich doma víc neumře než v porodnici.
 Lenelka 


Re: Porod doma 

(29.5.2008 9:50:44)
Hihi, Kamys, dneska si prvni Ty:-D
 Lenelka 


Re: Porod doma 

(29.5.2008 9:50:04)
Ufff, Mamko, mrknout do statistik navrhuji Tobe. A sice do statistik Svetove zdravotnicke organizace a jinych odbornych instituci. Neda se srovnavat doba pred sto lety a dnesek z hlediska bezpecnosti pri domacim porodu.

Mmch. PA dle Tveho neni odbornik?? Jiste vis, ze ma vysokou skolu a leta praxe, aby mohla chodit k domacim porodum. Jiste, neudela cisare, ale duvod k cisari pri nezasahovani do porodu obvykle nevyvstane nahle.

No a zase dle Tveho prispevku jsem asi exot, neb jsem neumrela po natrzeni hraze ani jednou a to jsem podruhe nebyla sita.

Pro me osobne neni problem nevlidne chovani doktoru, ja mam pri porodu vzdy bojovnou a sjednat si poradek v chovani ke me umim.
 kaMyš 


Re: Porod doma 

(29.5.2008 9:56:32)
Mamko, ještě mě napadá: jestli si představuješ domporod jako adrenalinový sport a PA, co u něj je, jako trenéra, tak můžu chápat tvoje obavy o zdraví a životy... Ale domorodkám záleží stejně jako ostatním na zdraví jejich dětí a na jejich vlastním zdraví. A porodní asistentky taky nemají zájem na umírání... Takže při domporodu, když už se stane, že něco přestane "normálně" fungovat, jede se do porodnice. A že se to stihne, to právě ukazují ty statistiky.
 Veveruše 


Re: Porod doma 

(29.5.2008 22:45:37)
A já zas nerodit v nemocnici, tak jsem zřejmě neměla žádné komplikace. Zavedli mi s mým souhlasem Prostaglandin, o kterém mi tvrdili, že je to jen na uvolnění dělohy (až teď po 3 letech jsem se dozvěděla, že se jím vyvolává porod, tj. vyvolává a zesiluje děložní stahy), popoháněli porod Oxytocinem v době, kdy dítě nebylo ještě úplně sestouplé v pánvi, přestože k popohánění nebyl důvod - výsledkem byl stres plodu, pokles ozev, vymizení kontrakcí a rychlé zakončení porodu s tlačením na přicho a vylovením dítěte z mých útrob, s nástřihem, ale naštěstí bez kleští. Kromě toho mi sami od sebe nabídli porodní stoličku v 1. době porodní a nechali mě na ní v této fázi porodu tlačit, přitom dítě ještě nebylo úplně dorotované (až teď jsem se dozvěděla, že jsem měla velké štěstí, že se mi dítě nezaklínilo v porodních cestách, což se klidně mohlo stát). Naopak ve druhé době porodní mě přesvědčili k porodu na "koze" (což taky mohlo mít na pokles ozev vliv). Pro potíže s dýcháním (dýchal, ale nepravidelně) syna, jak je zvykem, zcela nelogicky okamžitě odstřihli od pupeční šňůry, aby mu mohli dát kyslík (nevím, proč ho nemohl dostat na té šňůře u mě). Ale naštěstí nemá z porodu žádné následky...
A druhé očekávané dítě bych ráda, pokud nenastane důvod pro přejezd do porodnice, ráda porodila doma, a to nikoliv z důvodu touhy po pohodlí, ale z přesvědčení, že domácí porod pod dohledem kvalifikované PA, která se bude věnovat jenom mně (a nebude běhat od jedné rodičky k druhé jako v porodnici, ani v polovině porodu nezmizí, protože by jí končila služba, nadto to bude PA, kterou si sama vyberu a dudu jí moci důvěřovat) je v případě, že nebudu mít já ani miminko žádné problémy (což dobrá PA umí včas poznat - je mj. vybavena stejným přenosným přístrojem pro poslech ozev, jaký se používá v nemocnici), nesrovnatelně bezpečnější, než porod v nemocnici.~j~
 *Niki* 


veveruše. 

(31.5.2008 17:17:22)
Ahoj, můj porod byl podobný tvému (včetně rotace plodu, urychlování atd atd), jen my to štěstí neměli a synek nedorotoval a zasekl se. Vytahovali ho kleštěmi, oživovali. Naštěstí je v naprostém pořádku (prozatím), jinak bych celou porodnici roznesla v zubech. Porod vyvolávali JEN proto, že jsem byla 7 dní po termínu (KTG, UTZ, vše bylo v naprostém pořádku). Byla jsem hloupá, se vším jsem souhlasila. Pak už se jen hasilo, co sami zapálili.
Své třetí dítě porodím doma (pokud půjde zatím vše tak, jak běží), se zkušenou PA...
 mamka a zlobidla 


Porod doma 

(29.5.2008 10:02:13)
A že jste tech deti doma tolik porodili. Nechci se hadat, jiste mate pravdu vy. Mejte se hezky.
 Renata 
  • 

Re: Porod doma 

(29.5.2008 13:44:53)
Mamko, a vy jste slyšela o nějakém vyšším počtu komplikací při domácích porodech?
Nesouhlasím s vaším názorem, že by porod doma měl být trestný, když studie prokazují u zdravých žen jeho vysokou bezpečnost, srovnatelnou s porodem nemocničním. Souhlasím s tím, že pro vás je porod doma nepřijatelný a respektuji to, nechtějte ale pochopit stanovisko druhé strany, asi se vám to nepodaří. Můžete je zkusit respektovat, riskují asi stejně jako v porodnici.

Souhlasím s názorem někde výše, že nejhorší je šíření nepravdivých, poplašných zpráv o těchto porodech. Vnímám to těžce zejména u porodníků, kteří mají k dispozici studie o bezpečnosti domácího porodu a rozumí jim.
Zároveň si myslím, že přirozený porod je v rukou porodníků nepatřičně. Žena je schopna porodit, nepotřebuje k tomu odborné znalosti lékařů, může se sama rozhodnout, pokud její porod není spojen s riziky vyžadujícími specializovanou péči (i tak by s tím měla přinejmenším souhlasit). Většina porodníků jsou muži, nikdy porod neprožili a tím v určitém ohledu vědí o porodu mnohem méně než ženy samy.
 Járina 


Re: Porod doma 

(30.5.2008 9:41:53)
Dobrý den, prošla jsem diskusi zrychleně, takže se omlouvám, jestli jsem někde něco přehlédla - potřebovala bych poradit, kde zjistit co nejvíce o porodu doma (plánujeme třetí přírůstek). Mám dvě děti, obě se narodily v Brně na Obilňáku - vybrala jsem si ho, protože měl v Brně tu nejlepší pověst a já chtěla rodit normálně, bez císaře, i když mám silnou krátkozrakost (10dptr) a tam, když jsem si zašla za šéfem, mi slíbili, že mi to umožní, maximálně, kdyby mimi nešlo lehce, tak s dopomocí ve 2.době porodní. U obou jsem nakonec byla ráda, že to porodnice byla - starší holčička se těsně před porodem otočila nožkama dolů, hezky si je pod sebou "zauzlila", měla drobné tělíčko, ale po mně velkou hlavu, voda byla zkalená - císař byl asi v té chvíli to nejlepší. Voda mi praskla spontánně už doma. Naštěstí to šlo vše jen s epidurálem, takže jsem své první dítě neprospala. Druhé dítě - syn - byl řimbuch 4,5kg a ne a ne se dostat ven. Nakonec to bylo moje štěstí, že porod trval asi 14 hodin, vystřídala se totiž směna a PA, která se mnou porod dokončila, byla úplně zlatá. Ta první mi chodila akorát radit, že nemám tolik křičet, že je to slyšet a ostatní maminky se mohou vyděsit. Bylo mi jich líto - těch jiných - ale to bylo asi tak všecko, čeho jsem byla schopná. Přes to, že jsem ji požádala nakonec o epidurál, protože jsem byla už úplně vyřízená, došla, až když ji začal shánět po půlhodině manžel, oznámila mi, že anesteziologům ještě nic neřekla, že v pohodě porodíme. No, přes moji snahu ne, a bylo to "ne" ještě další 4,5hodiny - cvičení, nakonec oxytocin a další sekce za krkem. Nakonec se podařilo, jsem ráda, ale je to pro mě zkušenost, že ve stavu bolesti se nedokážu za sebe brát a manžel byl se mnou jen krátce - staral se o starší. Vyhovovalo by mi, kdybych věděla, s kým ze zdravotníků u porodu budu, ale to je asi nemožné. Nebo ne? Nechci porod doma kvůli svému pohodlí, spíš - jestli jsem to dobře pochopila, je v tomto případě jisté, kdo se mnou bude a to pro mě začíná být hooodně podstatné.
Jarmila
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Porod doma 

(30.5.2008 13:44:59)
Jájino, pokud ještě nikdo neodpověděl - můžeš zkusit "naši" diskusi Porod doma (v Hlavních diskusích), jinak nejlépe kontaktovat nějakou PA v Brně, která by to s tebou probrala konkrétně. Bohužel, v zrovna Brně je jich velký nedostatek.
 Hanka+2holky 


Re: Porod doma 

(2.6.2008 21:53:06)

Nevím,ale po císaři v anamneze zkoušet porod doma?Není teda pro vás lepší se domluvit s někým-dulou-která s Vámi bude celou dobu v nemocnici?
K té diskusi o počtu úmrtí při porodech doma a v porodnici-a kolik je to procento při počtu porodů v nemocnicích ve vztahu k těm doma?Rozhodně jsem o úmrtí při domácím porodu slyšela,v blízkém okolí o těžkém krvácení do mozku,když porodní asistentka nestihla dorazit včas a prvorodička porodila sama s manželem.Já bych to nepodceńovala.Navíc-neskončí ji pracovní doba že-protože si přeci zaplatíte-nebo je to jinak!
S takovou sílou dioptrií-klobouk dolů.Já mám na 10+12 dvě sekce.Poprvé jsem chtěla,ale skončilo to po indukci pro preeklampsii,podruhé už jsem šla do plánované.Známá taky moc chtěla rodit normálně,tajila dioptrie,nakonec ji rodina "práskla"a po podrobném očním vyšetření s rozkapáním se už 2xlaserovalo.A to jí původně očař tvrdil,jak je ta vada zastavená-dioptrií bylo asi 8.To jen tak-ze zajímavosti.
Jinak hodně štěstí!
 emma paska svobodná bezdětná 


Porod doma očima studující PA 

(6.6.2008 14:41:33)
Ráda bych reagovala na diskuzi ohledně porodů doma. Studuji prvním rokem porodní asistenci. Přiznávám, že to není dlouho, ale něco už jsem se přece jen dozvěděla. Záležitost je to komplikovaná a nejvíce mě u ní mrzí časná snaha obou dvou táborů přesvědčit ty druhé o své pravdě. (na těchto stránkcáh sice minimálně, ale na jiných se některé matky dostávají až k vyhrožování) Každý porod se může zkomplikovat. Je jedno kde. Pro ženy, které chtějí rodit v porodnici: chápu vaše obavy ale nebojte se důvěřovat sami sobě a svému tělu. ženy rodí od pradávna a jak vidno zvládají to natolik, že jsme ještě nevymřeli. Nenechte se od doktorů dostat do postavení nemocné a nesvéprávné ženy. těhotenství není nemoc. Problém mužů (respektive porodníků) v oblasti porodnictví je ten, že přemýšlí hlavně exaktně, tak jak je jejich pohlaví přirozené. Přemýšlejí v číslech, protože na těch je vše krásně vidět. Ale co psychika dětí? I sami matky na tuto podstatnou věc zapomínají. Přijdou se do porodnice podívat na to, jak vypadá porodní sál, ale nenapadne je se zeptat, jak vypadá poporodní zacházení s miminkem, jak vypadá neonatologie, ... Nebo jsem měla jenom smůlu na maminky?

Dříve opravdu matky i děti umíraly v daleko větší míře. Také měla každá matka okolo pěti až osmi dětí. Mnoho matek mělo křivi, která notně komplikuje porod, byly špatně živené, tvrdě pracovali, neexistovali ultrazvuky, které by prozradily vrozené vývojové vady u dětí, jejich špatné postavení, špatně založenou placentu... na vše se musí dívat z více stránek. Právě porody nejsou obor, kde se dá zjednodušovat.

Jinak já osobně bych doma rodit nechtěla. Ale zároveň si neumím představit porod v nemocnici. Možná jsem postižena svým povoláním. Osobně jsem pro porody v porodním domě a doufám, že tato možnost se už konečně brzy otevře i matkám u nás. Je škoda, že se v diskuzích o porodech zmiňují pouze porodnice nebo porody doma, ale porodní domy se jakoby opomíjejí. alespoň mám ten pocit. Přitom pražský porodní dům u čápa je 5 minut od nemocnice, je perfektně vybaven a nacházejí se v něm ty nejschopnější porodní asistenty u nás.


Jinak krásně o porodech doma natáčí dokumenty Lenka Cingrošová (např. Domorodky, výsilala i ČT).
 Jana , Sara 21 mesicu 
  • 

"Podrzela" jsem si primare a neco poslechl! 

(29.5.2008 15:53:11)
Ahoj Mili, muj zbabrany porod jsem "rozdychavavala" jeste 15 mesicu potom.
(zvonem, porod 4 dny po prasknuti vaku, roztrzeni hraze IV. stupne, manualni oddeleni placenty a tak...)

Moc mi pomohlo, ze jsem asi po pul roce vyjednala termin u sefa te porodnice a rekla: "Ja si musim postezovat."
On na to: "tak povidejte."
A ja s nim prosla porodni protokol (co ho psala PA) a skoro u vsech bodu se ptala:
"proc to muselo byt?" a "Nebylo by mozno a lepsi udelat tohle?"

Ve spouste veci (skoro vsude!) mi dal za pravdu!!!!
Na konec rika:
"A dekuji Vam za tu odvahu, o tom vsem takhle otevrene se mnou mluvit. Stava se malokdy, ze mame tuhle zpetnou vazbu!"

Posledni impuls k memu rozhodnuti si postezovat jsem dostala od me gynekolozky: v propustni zprave z nemocnice stalo v souvislosti s pripravou cisaraku "nekooperativni tehotna".
Moje doktorka to nazvala "neadekvatni" a "nestydatost"!
Rodicka neni v pozici aby "KOOPEROVALA" - ona ma bolesti, je vysilena a doktori se o ni maji starat a ji pomoci. "Kooperuje" se na stejne urovni - a ta tady neni!!!

Ten sef ma zodpovednost za svoje oddeleni a lekare a spravnej sef se stara, aby se vse zlepsovalo. A jak jinak, nez z chyb se ucit?
Co u Vas? - ten sef!?
:-)
Zkuste to, sefove jsou i schopny lidi...

Drzim palecky se vsim!
Jana

PS: Ono se mi to stalo v Nemecku (Bensberg), na te nejlepsi "alternativni" klinice... Takze i takhle...
 Lucyena 


Nemej pocit, ze jsi neco zanedbala 

(29.5.2008 21:48:44)
Netrap se tim, jestli jsi mela neco udelat jinak, ted uz to nema cenu. Pokud jsi musela na vyvolani porodu, je to proste zasah do procesu prirozenyho porodu a nikdo nevi, jak by to dopadlo kdybys neco udelala jinak....nema cenu se zbytecne trapit. Samozrejme ze kdyz telo neni jeste pripravene, ty se nemuzes pohybovat, musis lezet, muze to cely porod ovlivnit, nemluve o tom, ze strach o miminko a stres taky nepomuzou. Jsem rada ze nakonec je vsechno dobry a gratuluju ti k miminku. ¨
Jinak ja jsem pro porod doma i v porodnici, delala jsem to oboje a ani pri jednom ti nikdo nikdy nezaruci, ze to dopadne dobre, veci muzou jit spatne doma i pod dohledem deseti doktoru.
Tak treba ten sesty porod bude ten nejlepsi :) !
 Mili+5 


Re: Nemej pocit, ze jsi neco zanedbala 

(29.5.2008 23:07:36)
Lucyena, na šestý už se nechystám, ale nikdy neříkej nikdy, že.
:-):-):-)
 Půlka psa 


pro Mili 

(30.5.2008 21:30:32)
Mili,
Vloni jsem našla tady na rodině diskuzi pro věřící maminky. Chtěla jsem si tam s vámi psát, ale už to od té doby nemůžu najít. Chtěla bych moc poprosit o adresu na tuhle diskuzi. Mockrát děkuji a gratuluji k miminku.
 Mili+5 


Re: pro Mili 

(31.5.2008 14:23:10)
Heleno, diskuse je tady
ale poslední dobou moc neběží, většina holek si spíš povídá tady
 Hanka+2holky 


Re: pro Mili 

(1.6.2008 10:28:31)
Mili,
když jsem začla číst článek,netušila jsem,že bude Váš....
Asi před 2M-den před očkováním mé mladší dcery spalničkovou vakcínou-jsem se náhodou dostala k článku o Milence.Nevím,jak říct,jak moc mi je to všechno líto,jak jste statečná!A musím to konstatovat jako máma a taky jako doktorka.Nejsem pediatr,neurolog ani gynekolog,abych soudila odborno,které bych ale ve fakultce čekala snad nejlepší.Spíš mě dostávaly takové ty věci-jako dlouhá objednací doba,nevíra oš.pediatra atd.Když je něco akutní,tak se vyšetřuje hned-však to víte.Nenechte se už nikdy odbýt-to je i pro ostatní-máma pozná každou změnu nejlíp.Potom mě mrzí stav našeho zdravotnictví,kdy takový prcek musí zůstat sám,určitě by mu přítomnost mámy pomohla-než proplakat období samoty.Přemýšlela jsem,když to hloupě napíšu,jestli bych si z pozice doktorky "vydupala"(ač jsem dost neprůbojná)možnost být s ní,nebo bych si zaplatila ty zelené hadry,protože o
co jiného tam jde?Třeba se tohle časem zlepší.
Jinak je pravda-z vlastní zkušenosti-že je snaha dodržet očkovací kalendář za každou cenu.Moje děti měly štěstí-očkování proběhlo bez větších komplikací-menší teploty,měla jsme nějaká homeopatika na lepší průběh od dr.Zrovna tu spalničkovou
vakcínu jsem docela protrpěla-s ní bývá hodně komplikací.Mladší dceři jsem už vloni chtěla koupit lepší,ale už bylo nataženo....A prý není důvod,neměla
problém,tak jsem nechtěla vypadat jak hysterická kolegyně,letos už to zas bylo divné,"však jste vloni nechtěla",no,dobrý,nebyly ani malé spalničky. Naštěstí. Do dalších očkování se moc neženu-v tom jsme celkem zajedno s naší dr.-ale mám kolegyně,které 2leté dítě očkují: klíšťovka,hepatitida A,.....Ono je to všechno o názoru-co člověk to jiný,stejný i u pediatrů.A taky o zkušenosti a setkání s daným
onemocněním.V okamžiku,kdy v okolí onemocní dítko na meningokoka,klíšťovku,tak to asi dost ovlivní názor všech.
Potom,většinou se děti maminek s cukrovkou-ať už norm.nebo těhotenskou-rodí dříve,kvůli tomu,že bývají větší,potom je problém s těhot.fetopatií.Ale samozřejmě to u vás mohlo probíhat jinak-než jak popisujete,mohlo to prostě být "pohodovější",začínat prostaglandiny v tbl.než hned oxytocinovou infusí.Ale jak říkám,nejsem gynekolog.
Doufám,že Váš malý je a bude v pořádku,že už té smůly a snad i nepřízně osudu bylo dost!A přeju vám jen to nejlepší!:-)
 Iveta.lékařka 
  • 

Caulophyllum 

(2.6.2008 0:54:48)
Mili, Tvoje zkušenost je hrozná.
Rodila jsem poprvé také indukovaně (pro přenášení) a i když v mém případě to dopadlo lépe, dítě si stejně cosi odneslo (hyperaktivita, určité změněné chování...). Máš pravdu, tohle se stát nemělo.
Když bylo synovi 5 let, navštívila jsem s ním uznávanou kinezioložku, která (bez poskytnutých informací)během vyšetření našla příčinu jeho potíží právě v době porodu. Po odblokování a doporučeném cvičení opravdu došlo cca během dvou měsíců ke znatelnému zlepšení synova chování, kontakt s ním byl snazší, byl méně nepředvídatelný, více ovladatelný, více s ním šlo komunikovat přes cit, konečně jsem našla jakousi komunikační strategii, jak s ním postupně jednat a vyjít. Nyní je po rozumové stránce nadstandartně šikovný, po stránce citové a sociální chápavosti to sice ještě tak slavné není, ale jeho "zrychlovací syndrom" ho už nevylučuje jaksi ze společnosti.
Všechny moje další děti se pak narodily v termínu.Jakmile jsem se totiž začala blížit termínu, z obavy před vyvoláním porodu jsem užila homeopatický lék Caulophyllum, který pomáhá připravit děložní čípek na porod, aby změkl a děložní branka se pootevřela. Pak už se porod pomalu začíná rozbíhat sám. S indukovaným porodem na nepřipravených porodních cestách, s dítětem nepřipraveným "trénovacími"kontrakcemi, bych už dnes nesouhlasila. Zejména ne s násilným vytlačováním, které bylo s největší pravděpodobností příčinou jeho potíží.
Moc Vám přeji všechno nejlepší a hodně zdraví.
 Julikuň 


Re: Caulophyllum 

(2.6.2008 9:23:18)
Gratuluji
k Vašemu postupu a doufám,že v budoucnu spojíte "školní" a "přírodní" medicínu i ve své profesi.Možností a preparátů-i kvalitních je dost,jen vybrat ty správné.Mnoho úspěchů a pěkný den.Jula.~s~
 Julikuň 


Re: Caulophyllum 

(2.6.2008 9:23:59)
Gratuluji
k Vašemu postupu a doufám,že v budoucnu spojíte "školní" a "přírodní" medicínu i ve své profesi.Možností a preparátů-i kvalitních je dost,jen vybrat ty správné.Mnoho úspěchů a pěkný den.Jula.
 Petra-4děti(15,12,8let a 3roky 


Moje porody 

(2.6.2008 19:41:28)
Mili,
ráda bych se s tebou podělila o své 4porody.Rodila jsem r.1994,1998,2002 a 2007 u nás v Kadani.Všechny porody jsem měla vyvolané u prvních 3 jsem přenášela,dle lékařů,podle mně né.U prvních třech jsem měla píchnutou vodu.
1.porod:Od inj. na vyprovokování porodu,kterou jsem dostala ráno v 8h nic, druhý den opět ráno v 8h.kontrakce přišli v 17,h a s tím i odchod na hekárnu,v 18h.mi píchli vodu,aby se porod rozběhl,syn se narodil po 22h.Doktorka moc příjemná nebyla,ale sestřičky super.
2.porod:Při vyš.plodové vody mi lékař řekl, že určitě dnes odrodím a když né druhý den nástup do porodnice.Ve středu ráno jsem nastoupila připravili mně(oholení, klystýr)bez jídla na hekárnu, inj.na vyprovokování(ten samý lékař co den předtím), že určitě odrodím,po celý den sledování ozev,skákání na míči,sledování branky,nepravidelné kontrakce,večer mi dali inj.na zklidnění a že se mám vrátit na oddělení a něco malého sníst a ráno, že to bude na novo.Ráno v 8h. inj.na vyprov. a celý den i večer to samé a opět na pokoj. V pátek ráno mi píchli vodu, která zž byla žlutá a lékaři se dohadovali co se mnou, že jsem už měla odrodit.Tak mně poslali v 8h. na sál,ležela jsem na infúzi s oxytocinem a připásaná ke sledování ozev miminka.Takto až do porodu,syn se narodil v 11,40h.Nechtělo se mu na svět, při tlačení se objevila hlavička a pak zase zalezla a to se několikrát opakovalo,okamžitě podávali kyslík, protože synovi začalo vyvádět srdíčko,nakonec jsem z posledních sil vše zvládla.Přístup lékařky i sestry u porodu byl fantastický,v klidu, nekřičely, uklidňovaly,super.
Ale zařekla jsem se, že už nikdy nechci strávit 2dny před porodem na hekárně a bez nějakého zlepšení. Ty 2dny pro mou psychiku byly strašné.
3porod:Vyš. plodové vody, opět dnes odrodíte, necháme si Vás tu(ten samý lékař co mi to říkal u druhého syna),byl pátek řekla jsem, že né.Věděla jsem naprosto jistě den,kdy jsem otěhotněla a tak jsem jim řekla, že Vím, že se má narodit až v úterý. Podepsala jsem revers a šla domů, s tím, že nastoupím v pondělí.Je pravda, že jsem doma ten víkend měla trochu starost o mimčo,jestli jsem neměla v porodnici zůstat,ale představa dalších 2dnů zbytečných mně děsila. V pondělí jsem nastoupila, dostala jsem inj. na vyprovokování porodu.V 17h. mi začali stahy,ale neřekla jsem to, polehávala jsem a nabírala síly,aby se porod neopakoval jako ten 2.Ve 2h. v noci jsem šla za sestrou, že už mám minutové kontrakce, na vyšetř. do mně sáhla a řekla, že jsem otevřená na 2cm,že nic nebude,pak počkala na kntrakci a zjistila, že jsem na 8cm a že se porod rozbíhá.A tak jsem si šla pro věci a zpět na přípravu a na záznam ozev, kde už srdíčko zlobila. A hned na sál a rodit. Dcera se narodila ve 3,20h.Bezproblémů, rychle a sestra byla super.
4porod:Bylo mi řečeno, že při sebemenších kontrakcích ať jdu do porodnice, že můžu rodit velmi rychle.týden před termínem začli a tak jsem po 4h. šla do porodnice, kde přestali odpoledne a bylo mi řečeno, že to byli poslíčky. Druhý den se domluvili, že si mně tam už nechají a další den mi porod vyprovokují.Nastal den D, ráno tabletka a na hekárnu, sledování ozev a branky a nic a nic se nedělo, v 17h. mně poslali na pokoj, že už neodrodím.
Šla jsem si odnést věci na pokoj a vyprovodit manžela na chodbu a praskla mi voda a hned zpět na hekárnu, blíže k sálu.V 18h. nastoupila nová sestra i doktorka, sestra mi píchla inj. do ruky a když jsem se jí ptala, na co, div na mně neječela: nedivte se rodíte po čtvrtý,jako bych byla nějaká divná.Říkala, jsem jí, že už budu rodit a ona na mně, že to teda nebudu, že jsem tam celý den a nemám žádné změny.To už jsem nevydržela a zvýšila jsem na ní hlas:Já budu rodit a jestli mi syn tady vypadne na podlahu, tak si mně nepřejte.Zrovna přišla mladá doktorka a slyšela to a řekla, že se na mně podívá. Sestra jí říkala, že nemusí, že nic nebude. Doktorka však stála na svém, na sestře bylo vidět, že není vůbec ráda. Doktorka mně vyšetřila a řekla, tak je to tady budeme rodit a sestra najednou: to nejde tady, na vyšetřovně a já nemám připravený sál. Všemmaminkám je jasný, že mně bylo zcela jedno co má nebo nemá připravený. Nakonec jsme se domluvili, že na sál ještě přejdu, hupsla jsem na porodní stůl a ani nevím jak syn se narodil.Měl 2x lehce omotaný pupečník kolem krku a pravý uzel na pupečníku,který tam okoukávali všichni lékaři, že to nikdy neviděli.
Doktorka říkala, že syn věděl proč se tak hrne na svět.Díky moc za doktorku, kdyby tam nebyla nevím jak by to dopadlo.Sestra nakonec ve svém trápení ke mně pokračovala, ptala se jak mi je po porodu a když jsem jí řekla, že mám silné bolesti, tak mi řekla, že se nemám divit, rodim po čtvrté a nechci ještě k tomu sterilizaci.Mám sice 4děti,ale všechny zcela naplánované a chtěné.Na konec jsem na sále strávila ještě 5h., neboť mně sestra odflákla(je pravda, že se tam po mně rodilo, jako hrom)a já tam ještě musela zůstat napíchnutá na oxytocin, protože jsem nebyla pořádně vyčištěná.Nakonec jsem bolestmi trpěla celý víkend(myslela jsem si, že to je fakt kvůli tomu, že děloha rodila po čtvrté) a nakonec jsem musela pod narkózu na sál na vyčištění.A pak jsem dostávala antibiotika do žíly, protože měli strach z otravy krve.A zajímavé je, že ty bolesti po vyčištění byli hned pryč.Trpěla jsem jen kvůli jedné sestře.Jediné co mně na tom těšilo, že jsem si stála za svým a syn se narodil v pořádku. Sice má v papírech napsáno překotný porod a ten problém s pupečníkem a od 10.měs. jsme chodili na rehabilitace Vojtovou metodou, protože má oslabený sval. tonus a nechtěl sedět a chodit. Nyní mu bude 15.měs. a zvládá skoro vše, jen udělá pár krůčku sám,ale na chůzi pospíchat kvůli možné skolioze páteře nemáme. A víte co, nestěžovala jsem si, mrzí mně to.Ale nejvíce mně mrzí, že naše vyhlášená nemocnice,se skvělým přístupem jak k rodičce, tak k dítěti, či kojící matce, že její pověst může zkazit jedna jediná otravná sestra.
Chtěla bych tímto říci vícerodičkám, že každý porod může byýt zcela jiný,máte-li silné bolesti není to vaše vina vícečetným porodem a záleží na štěstí ani né tak nemocnice, jako sestry či lékaře.
A co se týká Tvěho porodu Mili, zcela nechápu co dsělali,,ale jak už tady bylo psáno, že byl na místě císařský řez a to okamžitě při selhávání miminka.U nás v kadani to zažilo dost mých kamarádek a lékaři okamžitě přistoupili k sekci.
A vím, jak se žena většinou chová, když má před porodem. Já si také říkala, měla jsem chtít to a to,vysvětlení atd. Ale komu bychom měli více věřit než lékařům a sobě.A vzhledem píchnití plodové vody, mně to vždy porod urychlilo,já byla ráda.Ale vždy mi to předem řekli.
Přeji hodné a zdravé dětičky.Petra.
 Michelinablu 
  • 

dirupci nikdy více 

(3.6.2008 10:57:27)
Při porodu, který do té doby postupoval dobře, lékařka trvala na tom, že mi musí protrhnout vak blan, protože jsem přenášela, měla spoustu argumentů, nakonec jsem jí podlehla, přestože jsem původně byla rozhodnutá tento zákrok odmítnout. Stále toho však lituji, protože po provedení zákroku se porod téměř zastavil, měla jsem nadále silné kontrakce, hrdlo děložní se však téměř přestalo otevírat. Dcera se tak narodila za více než 9 hodin po provedení dirupce. Hypoxická, s adnátní infekcí, musela být 3 dny v inkubátoru kvůli špatné saturaci. BYlo to strašné. Když si vzpomenu, jak mi ta lékařka tvrdila, že pokud ten zákrok odmítnu, ohrožuji zdraví a život svého dítěte....je mi do breku. Protože jsem si jistá, že všechno se tak zkomplikovalo právě kvůli té dirupci. Jak je to zdravotnictví postavené na hlavu. Četla jsem kniku Michela Odenta Znovuzrozený porod. Všem doporučuju.
Rozumím tedy tomu, co píšete, když Vám přijde, že to všechno, co se stalo Vašemu chlapečkovi, možná bylo zbytečné. Také to tak cítím.
Myslím, že bylo méně ohrožující nechat Vás chodit ještě nějaký čas s těhotenskou cukrovkou, nežli "vypudit" násilně ven dítě, pro které to byl evidentně obrovský šok.
Jen chci připsat, že jsem sama lékařka a rozhodně se nepovažuji zaz nějakou superalternativní rodičku.
 boba 
  • 

preji vsechno nejlepsi 

(3.6.2008 21:35:23)
vsechno spatne jiz mate za sebou, ted uz prijde jenom radost
 Liduš, poprvé těhotná 
  • 

Já si o tom myslím... 

(4.6.2008 16:19:48)
jako poprvé těhotná nevím, jestli ode mě názor nebude trochu z cesty. Osobně si myslím, že porodnice a doktoři jsou to nejhorší pro porod, já chci a budu rodit alternativně, žádné propichování vody a nic podobného- jsem si jistá, že mnozí doktoři v nás i dětech vidí flák masa - zapomínají, že jsme i duše, které potřebují přirozeně se na příchod na svět připravit a že ty první pocitys jsou pro všechny ty nejpodstatnější. Já si nedovedu ty věci, o kterých píšete, vůbec představit, to radši budu rodit sama doma! vždyť příroda je mocná a umí-li člověk své tělo poslouchat, jistě vše probíhá lépe. Nicméně máte to za sebou, teď už si užívejte, přeji Vám, ať se vše ostatní daří optimálně, ať si to vynahradíte. S pozdravem, Lidka
 Vrani +3 


Re: Já si o tom myslím... 

(4.6.2008 16:24:51)
Blahoslavení chudí duchem.
 lucank 


Re: Já si o tom myslím... 

(5.6.2008 15:40:14)
To, že budu rodit alternativně jsem si myslela v těhotenství taky. Teď mám 2letou dceru. Vše probíhalo báječně, chce to jen poslouchat své tělo. Všechny alternativní polohy z knih byly nanic. Nakonec se mi nejlépe rodilo na polohovacím porodním stole. A to jsem v těhotenství zastávala názor, že to je jen dobré pro doktory, aby lépe viděli. Takže nejdůležitější je předporodní příprava ( masírovat hráz-důsledně, maliníkový čaj, lněné semínko ) a pak jde vše jako po másle. Původně jsem chtěla rodit do vody, ale to jsme nestihli. Taky je obrovsky důležitý výběr porodnice. Tam kde vám hned ze startu řeknou co všechno vám mohou napíchat, tu raději vynechejte. Ale kdyby byl problém, tak nevím, nevím. Asi bych se s lékaři poradila (pokud by mě nechali). Každopádně manžel u porodu - výborná věc pro styk s personálem. Já jsem v tom svém transu nebyla schopna ani pomalu podepisovat tu hromadu papírů při přijětí. Dodnes na porod vzpomínám jako na krásnou transovní zkušenost, kdy si žena pomůže sama a nemusí jí do toho nikdo kecat. Přeji, ať se vám to podaří taky.:-DR^
 Myss 


Mili,jsi pro me neskutena 

(4.6.2008 23:04:13)
jsi pro me neskutena zena,nevim,jak se tohle vsechno da prezit.Jak ziji doma Tve dalsi deti,kdyz jejich mama ma opravdu ty nejtezsi starosti,jake existuji.Jak je muzes vychovavat,mluvit s nimi,hrat si?Ja bych jen brecela a skoncila na psychine.Kolikrat jsem si uz myslela,ze mi starsi syn pripravil takove starosti,ze to neunesu,brecela jsem a brecivam casto,mladsi to odnasi,ale proti Tobe ty me problemy nebyly zadnymi.Jak funguje takova rodina?Pomaha Ti nekdo s detmi?Promin mi mou zvedavost,troufalost,pripadam si vedle Tebe naprosto nicotna,slaba.
 Mili+5 


Re: Mili,jsi pro me neskutena 

(5.6.2008 12:34:31)
Daso:-)zvláštní je, že já si připadám slabá a ufňukaná. Až do Milenčiny nemoci jsem byla velmi šťastná žena, starosti jsem taky měla, ale takové běžné, co mají všichni a abych pravdu řekla, myslím si, že v tom strašném období Milenčina umírání a nějakou dobu po její smrti, žily moje děti z toho, co jsem jim dokázala dát předtím. Ze začátku jsem byla tak zlomená, že jsem opravdu jen plakala a nedokázala se jim nijak věnovat. Dnes vím jednu věc, že už nikdy v životě tady nebudu tak jednoduše, samozřejmě šťastná jako dřív, toho jsem se musela vzdát, ale to mě svým způsobem osvobodilo k tomu, že tu dokážu být méně pro sebe a více pro ty, kteří mi byli svěřeni, kteří mě potřebují, myslím manžela, mé děti, rodiče. A to je celé tajemství toho, jak to přežít a fungovat, povinnost k těm, které miluješ, také bys to dokázala.

Situace kolem Tomíkova narození byla docela zoufalá, ne sama o sobě, ale v souvislosti s Milenkou ano. Ani se mi to nechce přiznat, ale v určité chvíli, kdy to vypadalo, že to nemusí přežít, jsem se prostě rozhodla se tolik emočně neangažovat. Jakoby si ho tolik nevpustit do srdce, dokud bude hrozit, že by umřel. Možná to zní hrozně, ale nedokázala jsem si představit, jak bych mohla znovu přežít ztrátu někoho, koho bych milovala tolik jako Milenku. Ale také jsem se rozhodla mu věřit, dokud je minimální naděje a ta moje víra mu myslím pomohla se z toho dostat. Jen to srdce mi překvapivě nešlo hned tak naplno otevřít, jak jsem předpokládala. Nějakou dobu se mi zdálo, že ho nedokážu milovat tak hodně jako ostatní děti, ale dnes bych ho už nedala:-D Naopak mi jeho přítzomnost pomáhá být zase sice trochu jinak ale přeci jen šťastná.;)
 Myss 


Re: Mili,jsi pro me neskutena 

(7.6.2008 16:55:50)
Diky Mili,moc si Te vazim,vim jiste,ze to co Ty,bych neprezila.Visim na mladsim synovi(5),je to moje vsechno,smysl zivota,venuji mu vsechen cas,kdyz nejsem v praci,vsechen-tim myslim,ze cas mimo praci uz netravim ve fitness,s kamaradkami ap,jenom s nim a samozrejme manzelem.Starsi syn me malem utrapil,proto se mozna tak urputne snazim,aby se nic podobneho neopakovalo.
Jinak jsem povahou asi jako Ty,v nemocnici jsem byla s malym 2x hospitalizovana a odchazela jsem psychicky na dne z toho,jak se k nam chovali,jak jsem jim dovolila,aby se ke mne chovali.Pripadam si u lekare tak bezmocna,odevzdana jejich rozhodnuti,kteremu nejsem schopna oponovat,verim jim.S hruzou ale mnohdy zjistuji,co se muze stat a ze musi mit clovek velke stesti,aby natrefil na dobreho a citliveho doktora.Ja jsem takova ustrasena,poslusna,nebyt manzela,vubec by me s malym do nemocnice nepustili a on by tam proste chudak proplakal cele noci.Jenze ja jsem poslusna nouma a mam na sebe vztek,neumim se branit,kricet,vyhrozovat,nadavat.Bez toho se dnes zije moc tezko.
 Mili+5 


Re: Mili,jsi pro me neskutena 

(7.6.2008 18:44:50)
Tak to opravdu máme podobně, kolikrát si říkám, tentokrát se nedám a budu bojovat, ale vždy mě stejně něco zaskočí, zvlášť když se setkám s někým, kdo s naprostou autoritou prosazuje svou a tak vlastně zneužívá mého znevýhodněného postavení pacienta nebo matky pacienta. Takové jednání mě vždy znovu zaskočí a neumím na něj stejně tvrdě reagovat.
 zdenka, dva kluci 
  • 

měla jsem to podobně až na ten konec 

(8.6.2008 16:41:46)
Já měla taky těhu cukrovku, na hranici inzulinu, snažila jsem se cukr udržet tak, abych se inzulinu vyhnula, za celé těhotenství jsem přibrala jen pět kilo a dva týdny před termínem žebrala o vyvolání porodu, protože miminko na utz bylo velké. Nakonec jsem rodila přesně týden před termínem, porod mi vyvolávali také nejprve hamiltonem, potom tabletkama, injekcema, nevyhnula jsem se ani těm oxitocinovým. Celou dobu jsem byla s manželem na porodním sále, na monitor mě dávali jednou za hodinu a po dvanácti hodinách příšerných křížových bolestí které byly po celou dobu v tříminutových intervalech se konečně začalo s tlačením. Na třetí zatlačení se syn narodil, vážil čtyři kila, dvakrát omotaný pupečník kolem krčku, ale všechno bylo v pořádku, jen symbolické zašití a já i děťátko v pohodě. Rodila jsem na Mělníku, v pododnici, která má nejhorší pověst v republice, největší počet sekcí, nejméně doktorů, žádnou jipku, přesto nemůžu říct půl špatného slova. Ani proti doktorům ani porodním asistentkám. Doktory během porodu jsem měla taky dva, protože porod trval dlouho a střídala se šichta. Nechci komentovat ani říkat svůj názor na článek pisatelky, jen jsem chtěla napsat svojí zkušenost s téměř shodnou situací: cukrovka, porod před termínem, vyvolání porodu, průběh porodu a jak to všechno u nás dopadlo. Přeju hodně štěstí a zdraví do dalších let.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde

Všechna témata


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.