| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Pokřivený přístup

 Celkem 314 názorů.
 katka+katka 
  • 

pokřivený přístup 

(9.5.2008 9:11:45)
Určitě by tě neměla do ničeho nutit, měla by ti vysvětlit, proč se to dělá a na co se tím přijde, pokud odmítneš má právo po tobě požadovat podepsat dokument o odmítnutí vyšetření, tím to ale končí. Nutit tě, ani "buzerovat" by neměla, koneckonců je to tvoje dítě. Zkus jí dát jasně najevo, že si seš vědoma všech důsledků a i přesto rozhodnutí neměníš. Pokud se její přístup nezmění vždy můžeš změnit lékaře:-)
Jinak můj přístup byl naprosto obrácený, byla jsem ráda za všechna vyšetření. S manželem jsme zase uvažovali právě z hlediska druhého pohledu - co když naše dítě bude postižené? Nebyli jsme nejmladší rodiče a v případě, že by se nějaké postižení potvrdilo, řešili bychom to jednoznačně.
Každopádně ať už tyhle vyšetření podstoupíš nebo ne, ať už vytrváš už téhle lékařky nebo ne, držím palečky a přeju krásné, ZDRAVÉ miminko
 Markéta 
  • 

Re: pokřivený přístup 

(9.5.2008 11:44:26)
Ano, přístup lékařů je někdy velmi pragmatický a vyzní krutě. Zažila jsem čekání na AMC a pak na výsledky a drsný přístup docenta Černého mne dostal psychicky hodně dolů. Oni se nezabývají pocity. Ale nechápu, proč bych měla odmítat vyšetření. I když vím, že si i postižené miminko nechám, je přeci dobré být na to předem připravená, případně nastudovat si nějakou literaturu o tom, do čeho jdu.
 Katka P., 23 tt 
  • 

Riziko AMC 

(10.5.2008 18:54:32)
Také jsem se setkala s podivným přístupem lékařů. Provedli tzv. triple-test a ten nevyšel dobře. Tak hrozně moc chtěli odběr plodové vody. Jenže při tom je riziko potratu 1-3%. I kdybych počítala s nejnižší hranicí rizika, stejně by bylo mnohem vyšší než to, že se mi narodí postižené dítě.

V zahraničí se triple-test často dělá až od 35 let věku ženy. Mají tam strach z toho, že hodně často vyjde nesprávně. A také říkají, že odběr plodové vody je strašně drahý a rizikový. (Že by se u nás těšil takové oblibě proto, že na něm chtějí nemocnice vydělat? Nebo jen hodní tabulky, aby se skutečně nenarodilo žádné "postižené dítě, co nemá právo na život"?)

Později mi jeden moc milý lékař provedl genetický screening. Ten se zdá být v pořádku...
 Hanka 75 


ve světě 

(11.5.2008 21:09:11)
Ještě musím dodat, že u nás je ze zdravotního poj. hrazen tripple test, ale není hrazen kombinovaný test.
Přitom přesnost kombinovaného testu je okolo 95%, tripple testu se uvádí 65% (čerpám info z porodnice.cz od Dr. Koutského). Tedy zrekapituluji, u nás se hradí ze zdrav. pojištění méně přesný test, ale nehradí se ten přesnější, který navíc "sdělí" výsledky v nižším stadiu těhotenství !!!
Minimálně po psych. stránce je bezesporu náročnější vyrovnávat se s negativními výsledky testů v pozdějším stadiu těhotenství spíše než v ranější stadiu. Pak je tu etická stránka věci a jsem sice laik, tj. zdrav. neodborník, přesto si troufám usuzovat, že i interrupce provedená dříve je pro tělo ženy menší zátěž nežli později.

K placení kombinovaného testu. Loni ho známá ještě neplatila, po mě letos platbu chtěli, že prý je od nového roku v pojištění změna. Navíc je tu úskalí, že ne každý gynekolog vám možnost kombinovaného testu nabídne. Kamarádka, letos těhotná, ho nemá, čeká ji jen tripple test, protože o kombinovaném nevěděla a lékařka jí o něm neřekla. Podle mne škoda, nepatříteli k těm, kteří jsou rozhodnuti tento test neabsolvovat.
 Nelisek 


Re: ve světě 

(11.5.2008 21:27:34)
Já kombinovaný screening v 1.trimestru neplatila ani v roce 2004 a ani teď v dubnu. Můj gynekolog posílá na tento test všechny těhulky a je to placené zdrav.pojišťovnou. Triple testy už nedělá, jen pokud si je někdo opravdu vyžádá.:-D
 Hanka 75 


Re: ve světě 

(11.5.2008 21:39:46)
Sestra mého gynekologa mě upozornila, že letos si kombinovaný test, budu-li ho chtít, musím zaplatit 800,- Kč, že je to změna oproti loňsku. Pak jsem byla v jiném centru a chtěli po mě 1100,- Kč, ale nakonec jsem to neplatila, protože mi to zapomněli říct včas a já přišla na test bez penět a oni nad tím na konec mávli rukou, jako nad svojí chybou (loni se tam ještě neplatilo). Je mi to záhadou, jakto, že jsi ty letos nic neplatila. Buď mi kecala "moje" sestra, protože mě posílala za těch 800,- Kč k nim, ale to, že v druhém centru po mě chtěli také oproti minulu zaplatit, mě přesvědčilo, že proběhla změna. Možná u tebe hraje roli pojišťovna (některá to stále hradí), nebo to dělají někde zdarma ?-ale to je divné, že ? Nebo jim to pojišťovna změnila od čtvrtletí. Já ale byla na tomto testu v březnu nebo dubnu. Fakt nevím, v čem se to může lišit.
 Jířa(3 kluci) 


Re: ve světě 

(11.5.2008 21:46:25)
Ahoj, tak já byla na kombinovaném testu letos v březnu a neplatila jsem vůbec nic. Jsem z Prahy, na krvi jsem byla v odběrovém centru na Karláku a na ultrazvuku u Apolináře. Bylo mi řečeno, že tam neplatí nikdo, jak je to jinde bohužel netuším.
 Hanka 75 


Re: ve světě 

(11.5.2008 21:56:37)
Od Apolináře je právě Dr. Koutský, od něhož má info na porodnice.cz o vypovídacích hodnotách obou testů. Takže jojo pochopitelné, že u Apolináře dělají ten efektivnější a druhý vůbec ne, to by dělali u něho na pracovišti to, co kritizuje.

Když tak čtu, že řada Dr. dělá kombi a tripple test nedělá, napadá, mě k tomu placení, že si třeba vyúčtovávají nějakým způsobem ti co ho dělají kombinovaný jako tripple test (pojištovna platí jen jeden test na těhotnou) a proto ho někdo platit nemusí. No fakt nevím. Po mě letos chtěli na dvou místech platbu, s tím, že je to změna od loňska. Loni ho známá také neplatila, tak jsem jim to uvěřila.
 Karmelka 


prosím o vysvětlení... 

(12.5.2008 10:59:41)
včem je rozdíl mezi tripplem test a kombinovaný test.?
mám skoro 2letého syna a dělali mi tenkrát triple test a byl na hranici...a přitom mám syna zdravého...a příší rok chcem zkoušet druhé mimi tak se mi bude hodit vědět o tomto více-děkuji :-)
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: prosím o vysvětlení... 

(12.5.2008 15:29:30)
Karmelko,

Triple test spočívá v odebrání krve v zhruba 16. týdnu, k tomu se obvykle provádí ultrazvuk k určení přesného stáří plodu. Z krve se zjistí koncentrace tří látek (hCG, AFP, estriol) a jejich hodnoty se porovnají s běžnými hodnotami v populaci těhotných žen se stejnou stáří těhotenství. extrmní honoty některým směrem mohou svědčit o tom, že plod má některou ze sledovaných vad. Mimochodem, to porovnání a stanovaná pravděpodobnost hodně závisí na laboratoři, takže pokud byla krev odebrána příliš daleko od doporučovaného 16tt a analyzuje je malé laboratoř, je chyba výsledku dost, velká bez ohledu na už dost velkou chybu metody.

Kombinovaný screening se provácí v 11-13tt, nejprve se obvykle odebírá biochemie (stejný princip stanovení rizina jako u triple testů, ale sledují se dvě látky), pak se na UZ kontroluje troušťka takzvané nuchální (šíjové) řasy - vyšší hodnoty bývají typické pro DS. K tomu se jako další marker pro DS může přisat i přítomnost nosní kůstky. Pak se na základě dat stanoví, jak moc extrémní kombinovaná hodnota je pro možnost DS, resp. jiných podobně se fetálně projevujících syndromů. Výhodou je časnost a větší přesnost, jinak s sebou nese v podstatě stejné důsledky jako triple test.

Tady jsem to našla celkem srozumitelně popsáno: http://www.repromeda.cz/genetika/cs/index.php?localpage=loc_prenatdg.php
 Hanka 75 


doplnění 

(12.5.2008 19:00:08)
Dr. Koucký od Apolináře uvádí v poradně na stránkách porodnice.cz že přesnost tripple testu je asi o 30 % vyšší.
Ovšem určitě hraje roli také schopnost lékaře a laboratoř, což už ovšem člověk moc neovlivní.
 Mana. 


Re: ve světě 

(12.5.2008 17:55:28)
Ja jsem byla na kombinovanem testu pred tydnem u Apolinare a taky jsem nic neplatila. Dokonce jsem se tam objednala sama, ani jsem nemela doporuceni od gynekologa. Na krvi na karlaku mi akorat dali podepsat nejaky papir, ze jeste k tomu vysetri stitnou zlazu (grant) a tim padem nebudu platit za odbery. NT UTZ byl u Apolinare pak take zdarma.
 kaMyš 


Re: ve světě 

(13.5.2008 9:14:48)
Možná se ten kombinovaný neplatí jen a konkrétně u toho Apolináře, slyšela jsem někde, že na to mají nějaký grant (takže by to nešlo z veřejného pojištění, ta úhrada).
 Hanka 75 


dotaz pro Nelíska 

(11.5.2008 21:42:27)
Předpokládám, že jsi byla na kombinovaném testu na certifikovaném pracovišti. Posílají tě na tripple test, nebo tím, že jsi absolvovala komb. t. na cer. pracovišti, už tě na tripple test neposílají. Mě totiž ano, ale jak jsem pochopila na porodnice.cz, tak je to zbytečné a vlastně špatně, protože negativní výsledky nic pozitivního nemůžou přinést.
 Jířa(3 kluci) 


Re: dotaz pro Nelíska 

(11.5.2008 21:48:53)
Ještě k tomu tripple testu - můj gynekolog na trippla neposílá, jen na ten kombinovaný. Zastává názor, že buď jedno nebo druhé a v tomhle případě raději kombinovaný.
 Hanka 75 


Re: dotaz pro Nelíska 

(11.5.2008 21:52:12)
Jo tak jsem si dohledala v přechozím tvém příspěvku, že pak už tvůj gyn. na tripple test neposílá. Což by i dle info na porodnice. cz mělo být dobře. No a já měla kombinovaný test na certifikovaném pracovišti a na tripple test mě POSÍLAJÍ. Naštěstí se dívám na internet a když mi vyjdou špatné výsledky hlavu si s tím dělat nebudu a amni určitě odmítnu (a dost možná vyjdou, protože čekám dvojčata a tam se to stává). Umím si představit, jak by to nějakou maminku vystresovalo. Mě navíc vadí, že se takhle vyhazují peníze s prominutím z okna. Proč dělají dva testy, když druhý je naprosto bez pozitivního přínosu ? Vyjdou-li špatné výsledky je nesmyslné se jimi řídit když kombinovaný test vyšel dobře a já předpokládám, tak trochu, že mi ještě v takovém případě budou navrhovat amniocentézu (a možná si vyslechnu všechny ty keci okolo, když jí odmítnu). Ale také by se mohlo stát, že nebudu mít tyhle info, na amni půjdu a potratím. Nejsou ti lékaři někdy sakra nezodpovědní ?
Ptala jsem se na to přímo Dr., zda mě pošlou, a samozřejmě jsem cítila, co se ptám, já blbá pacientka tomu nerozumím, samozřejmě že ho udělají.
 SnowWhite 


Re: ve světě 

(12.5.2008 18:16:10)
Dle mého názoru není problém v platbě ale neinformovanosti. Pojišťovny proplácí jeden druh testu, chci-li přesnější, zaplatím si ho ráda sama, protože chci mít svůj klid a jistotu, že miminko bude v pořádku. Co ovšem nechápu je, že o něm lékaři neinformují a nenabízejí jeho provedení a maminky ať zváží, zda o jeho provedení mají zájem.
 Hanka 75 


Re: ve světě 

(12.5.2008 19:05:33)
Jestliže je to tak, jak píšeš, že pojištovna proplácí jeden test a já si mohu vybrat, který chci, pak mě k tomu napadá následující. Mě na dvou pracovištích nabízeli kombinovaný test za poplatek a na jednom automaticky dělají i tripple test (na druhém pracovišti nevím), který je ale pak nadbytečný. Tj. ve skutečnosti jsem si mohla vybrat a ne platit za první a jít zbytečně na druhý, jestli tomu dobře rozumím ? Ale asi mají kšeft z toho, že udělají první za úhradu od maminky a druhý na pojištovnu.
 SnowWhite 


Re: ve světě 

(12.5.2008 21:22:06)
Ne, to jsme si špatně rozumněly. Nevím, jak to je. Jen mi připadá, že když jeden test je hrazen (někde to tu zaznělo), pak není důvod platit i ten druhý....ale nechat ho jako možnost volby. A věřím, že si ho některé z nás rády zaplatí. Ale to, že se o této možnosti (provést výše zmiňovaný test) nedozví, to mi přijde špatně.
 Petra 
  • 

Prosím o radu 

(12.5.2008 22:06:12)
Ahoj maminky mám teď jeden problém, a chtěla bych vás poprosit o radu nebo jestli s tím někdo nemáte nějakou zkušenost?Jsem ve 20tt a už asi čtvrtý den mě pálí a svědí (přesně nevím jak to popsat), na genitálech a kolem klitorisu, dávala jsem si obklady z heřmánku, mazala to krémem proti opruzeninám a už třetí den si to mažu jogurtem, ale stále to pálí, do poradny jdu až ke konci týdne ale nevím jestli bych neměla zavolat dřív nebo čekat až do poradny, je to nepříjemné a taky se bojím abych něco nezanedbala, jestli s tím máte někdo zkušenosti budu ráda když napíšete, děkuju moc zatím ahoj
 GLT 


Re: Prosím o radu 

(12.5.2008 22:33:49)
Mohly by to být kvasinky, na ty pomáhá koupání v roztoku hypermanganu, ale nevím, jestli se dá použít i v těhotenství. Zkus si aspoň zavolat sestřičce a zeptat se.
 Petra 
  • 

Re: Prosím o radu 

(12.5.2008 22:40:14)
Asi tam radši zavolám, ale myslím že kvasinky to nejsou se záněty mám dost velké zkušenosti ještě mimo těhotenství,hrozně to pálí že nemůžu pořádně sedět hrozný, už jsem z toho otrávená, mám to tam celý takový napuchlý, ach jo já snad nemůžu mít jeden měsíc klid, pořád nějaký problém, ale děkuju za radu, měj se hezky ahoj Petra
 Eva. 


Re: pokřivený přístup 

(9.5.2008 13:56:29)
Já se trochu zastanu lékařky. Myslím si, že se při své práci setkává s různými lidmi. Cítí asi jako svou povinnost upozornit na všechna případná rizika. Je spousta nezodpovědných matek, které by dítě bez mrknutí oka nechaly někde v ústavu a ani by si na něj nevzpomněly. Proto možná lékařka trochu "tlačí". nejspíš to dělají špatné/různé zkušenosti s lidmi. Mně osobně stačilo být po porodu na pokoji s "maminkou", která neměla žádnou potřebu jít se alespoň podívat na své dítě, umístěné v inkubátoru. Prostě se hned rozhodla, že ho dá do ústavu a celkem spokojně si plánovala, co bude dělat, až ji konečně pustí domů. Kdybych pár takových lidí jeeště někdy musela potkat, asi bych taky v některých věcech přeháněla. Neříkám,že je to správně, jen že to chápu. Zdravé a milované děti všem!
 katka+katka 
  • 

Re: pokřivený přístup 

(9.5.2008 15:43:45)
spokojeně, fakt? nebo se jen snažila vypadat, že je v pohodě. Kamarádka porodila holčičku v na konci 28.týdne, nechtěla jí vidět, taky mě úplně brnělo, když to říkala, odvážila se k ní jít, teprve když jí tam manžel doslova dovlekl proti její vůli. Před týdnem holčina oslavila 2 roky, kamarádka jí bezmezně miluje. Teprve až když si jí konečně přinesli domů, dokázala zdůvodnit, proč za ní nechtěla - bála se, že umře, proto jí nechtěla vidět, myslela si, že kdyby to náhodou dopadlo špatně, bylo by to pro ní jednodušší. Netvrdím, že to byl i případ maminky, se kterou si byla ty, ale prostě člověk se někdy s něčím smiřuje těžko a reaguje různě.
 Jiřule a 3 skřítkové 


Re: pokřivený přístup 

(9.5.2008 21:12:54)
m
 Monika, syn 3,5 roku 
  • 

Re: pokřivený přístup 

(10.5.2008 19:59:24)
Podle mě je pokřivený přístup ten Váš. Já nemůžu pochopit Vaše "jednoznačné řešení" - spousta postižených lidí přece vede víceméně plnohodnotný život, nepředstavujte si jen uslintané "chudáky" na posteli či vozíku, kteří nemluví a potřebují k sobě po celý život někoho, kdo se o ně bude starat!!!
 katka+katka 
  • 

Re: pokřivený přístup 

(11.5.2008 7:00:58)
Dobře, možná že ty by si to zvádli. My jsme se na to s manželem necítili. Jinak rodila jsem ve 33 letech, manžel je o rok starší - takže vystupovala i otázka, co až tady nebudeme?
 SnowWhite 


Re: pokřivený přístup 

(12.5.2008 18:26:51)
No to si teda nemyslím, je spoustu důvodů, které musí člověk při tak zásadním rozhodnutí zvážit a rozhodně se nemusí nechat kritizovat za svůj názor. Já osobně jsem chtěla všechna dostupná vyšetření, která by mohla jakékoliv postižení vyloučit. Pokud by se ukázalo, že plod je postižený, rozhodnutí bylo jasné a to nechat si to vzít. Současná rodina plně funkční je mi natolik vzácná, že bych nechtěla do "svého" sebeobětování celoživotní péči o postiženého jedince zapojit i svoje děti a jim jejich nyní "normální život" okořenit o tuto zkušenost. A nemyslím si, že mám pokřivený přístup. Je to pouze otázka zodpovědnosti a priorit, které každý cítíme jinak.
 Ufonka 


Z jiného soudku, ale podobnostu tu je 

(10.5.2008 20:46:20)
Já mám trošku jinou, i když podobnou zkušenost s lékaři, kteří vás nutí podstoupit jistý zákrok. Tato záležitost je stará 4 roky.
Ještě když jsem pomýšlela na těhotenství, absolvovala jsem pravidelnou preventivní prohlídku. Vše bylo ok, až na "špatnou" cytologii. Absolvovala jsem ji ještě jednou a poté byla odvelena ke specialistovi. Ten mi provedl další odběr a vše prý bylo velmi špatné. Bylo nutné provést konizaci čípku. Lékař mi ani pořádně nevysvětlil, o jaký zákrok se mělo jednat, já seděla v jeho ordinacia brečela, že nebudu mít v budoucnu děti, že je nebudu schopná donosit. Sestra mě po shlédnutí výsledku uklidňovala, že "to není tak špatný". Provedl se další stěr a lékař mi dal termín zákroku. Ten jsem ale nikdy neabsolvovala. Navštívila jsem ho znovu a trvala na tom, že na žádný zákrok nejdu. Strašně se na mě zlobil, zvyšoval na mě hlas a skoro ječel, jak jsem "nezodpovědná, a být těhotná a léčit se na rakovinu není nejlepší řešení, a co pak máma s rakovinou a dítě?" Musela jsem mu do karty podepsat, že na vlastní zodpovědnost od zákroku odstupuju. Ne, nejsem takový blázen. Samozřejmě, že jsem se objednala do soukromého pracoviště, kde jsem si zaplatila 150 Kč a absolvovala perfektní vyšetření včetně vysvětlení, v čem je problém. Při prohlídce se zjistilo, že žádné změny na čípku nemám (necelý měsíc po konfliktu s lékařem ve fakultní nemocnici) a stěr prokázal totéž! Pan doktor nechápal, co mohlo být před tak krátkou dobou tak zlé, že mě hnali na konizaci. Mám dvě zdravé holčičky a doposud jsem měla cytologii vždy v pořádku. Díky chladné hlavě a pragmatičnosti jsem donosila obě holčičky bez jakýchkoli komplikací, což by se mi při zkráceném čípku nejspíš nepodařilo... Svým příspěvkem jsem chtěla říci, že se mi také nelíbí autoritativní přístup lékařů, kteří se snaží pacienty/klientky donutit k úkonům, o které ony nestojí. A navíc mám i pár známých, kterým vyšly tripple testy špatně, hrozili jim downovým syndromem, honili na interupci, a narodily se krásné a ZDRAVÉ děti. Takže dámy, každý je svého štěstí strůjce, a je jen na nás, co je pro nás samotné důležité!:-)
 Monika, syn 21měs. 
  • 

Re: Z jiného soudku, ale podobnostu tu je 

(11.5.2008 22:11:26)
Též netuším co je konizace čípku, ale připomnělo mi to "vypálení čípku", které mi chtěla provést MUDr. před 11 roky. Jelikož tehdy už "vypálila" mé dvě kamarádky, ptala jsem se ji (tedy coby 18tiletá dívčina) zda je to nutné. Odpovědí mi bylo, že kdyby to nebylo nutné, nedělala by to. Už ani nevím z jakého důvodu jsem se "vypálit" nenechala. Prošla jsem si pak během let (a studií) spoustu (4) jiných doktorů a doktorek, nikdo z nich se o tom nikdy nezmiňoval, až když jsem se vrátila do rodné vísky, přihlásila jsem se tu k doktorovi a ten se mě ptal, zda mi chtěl někdy někdo čípek "vypálit". Zmínila jsem onu doktorku a doktor se zasmál a povídal - ta, tak ta už "vypálila" celé město, a my to necháme až po porodu... Mně to úsměvné nepřipadá. Podotýkám, že ani jedem mi nedal vysvětlení, k čemu že to je dobré. Čípek mám ale zatím "nevypálený".
 GLT 


Re: Z jiného soudku, ale podobnostu tu je 

(11.5.2008 23:31:14)
Nejsem odborník, tudíž nedokážu popsat přesně, co je konizace, ale je to něco jako odříznutí části čípku, jeho zkrácení. Dělá se při nějakých ,,změnách" na čípku, kdy se ,,postižená" část odstraní a zabrání se tím propuknutí rakoviny. Do budoucna to neber na lehkou váhu, mně je 30 a mám za sebou konizace 3. Není to legrace ;((
 Ufonka 


Re: Z jiného soudku, ale podobnostu tu je 

(12.5.2008 12:48:20)
Moni,
jak píše Prďola, jedná se o odstranění tkáně na čípku, na němž probíhají změny. Pokud by nedošlo k odstranění tkáně, mohly by se buňky zvrhnout a stát se rakovinotvornými. Údajně existují dva zákroky - jeden, kdy se "zkracuje" čípek jeho seříznutím a druhý, kdy se údajně tkáň seškrábne. Ať tak či onak, obojí může mít za následek problémy s donošením plodu. Moje kamarádka podstoupila tento zákrok, když jí bylo 23. Bříško si ve svých 29 letech užívala "jen" 32 týdnů. Celé těhu musela ležet. Takže to "vypálení" opravdu není radno brát na lehkou váhu. Pokud ale chodíš na pravidelné prohlídky, jsi pod kontrolou :-))
 GLT 


Re: Z jiného soudku, ale podobnostu tu je 

(12.5.2008 22:30:15)
A ještě něco veselejšího...Těhotná jsem byla po dvou konizacích a těhotenství proběhlo skvěle, donosila jsem bez problémů R^. Ale bohužel, ne každý má to štěstí...
 Ufonka 


Re: Z jiného soudku, ale podobnostu tu je 

(13.5.2008 22:31:48)
Prďolo, tak to moc gratuluju!!!
 *Niki* 


Ahoj Kateřino, 

(9.5.2008 9:17:05)
bohužel to není jen tvá zkušenost, tohle jsem četla už vícekrát a je to obecně známo. Česká lékařská (a nejen lékařská, ale i laická) veřejnost je nastavena (bez ohledu na rozšíření možností péče atd.) proti porodům postižených dětí. Je to o nás známo i v zahraničí - mmch je to i jeden z faktorů, které ovlivňují perinatální úmrtnost a tím i naše "skvělé" výsledky - tím, že jinde dávají šanci i plodům, které nejsou geneticky úplně "košer", je samozřejmě vyšší pravděpodobnost, že takový plod u či po porodu zemře. Naši lékaři v honbě za perfektními výsledky téměř ženou ženy na potrat byť jen u podezření na jakékoliv anomálie. Kdo nechce, musí téměř bojovat. jako bojovala moje kamarádka o své postižené dítě. Ona skutečně postižené dítě porodila, při plném vědomí rizik, obrátili se proti ním téměř všichni - její lékařská rodina, jiní lékaři atd.
Já vím, že tvůj článek nené o postiženém détěti, že je o přístupu gynekoložky (mmch ty testy, které jsi odmítla, mají ve skutečnosti v 16. tt jen 60% zachytitelnost vad - a to jen u 2 typů postižení - což když si hodím korunou, dostanu přibližně podobný výsledek) a o tom, že těhotná žena se automaticky stává zanedbatelným článkem v systému, který z ní dělá nesvéprávnou osobu a tohle trvá po celé těhotenství, u porodu (ale o tom už tu bylo napsáno mnohé) i po porodu.
Rozhodla jsi se správně, ty neseš zodpovědnost, jsi dospělá a svéprávná. Já všechny testy podstoupila, což byla zase moje volba. A nikdo nemá právo jakkoliv hodnotit kterýkoliv z postojů.
Přeji ti hodně síly a štěstí - také bych ráda měla takovou odvahu :-)
 Jiřule a 3 skřítkové 


Re: Ahoj Kateřino, 

(9.5.2008 13:19:58)
Ahoj Kateřino podobné chování jsem zažila u prvního těhu od genetičky,když na mě páchala psychické násilí kvůli amniocentéze.Tehdy jsem podlehla,protože bylo všechno strašně rychlé. Ani nevvím proč jsme na ní tehdy šla..Naštěstí mám ale super gynekologa, který v mých dalších těhotenstvích plně respektoval moje odmítnutí genetických testů.Neptal se,neděsil mě nic. řekl jen, že je to moje právo.A tak by měli reagovat všichni lékaři. je to naše rozhodnutí.
 Táňa 
  • 

Re: Ahoj Kateřino, 

(18.5.2008 21:56:55)
Já mám známou, která ještě v hlubokém socializmu odmítla genetický test,který se tenkrát dělal u tkzv. "starých" matek,kterým bylo více než 30 let.Nikdo ji nijak nepřemlouval,protože to bylo tenkrát všem zdravotníkům jedno. Narodila se jí postižená holčička. Nedala ji do ústavu a stará se o ni dodnes. Zcela se přestala věnovat sobě a svojí profesi, pořád jen to postižené dítě. Starší nepostižená dcera musela neustále skákat podle té postižené a pomáhat. Není divu, že co nejdříve po osmnáctých narozeninách vypadla z domova.Známé je dnes pomalu šedesát,důchod nebude mít skoro žádný, protože skoro nikdy nepracovala. Jejího manžela ranila mrtvice, takže má na krku dalšího postiženého.Postižená dcera stejně skončí jednou v ústavu, až matka zemře nebo se již o ni nebude moci starat.Zároveň si laskavě Vy "hrdinky" uvědomte, kolik takové postižené dítě stojí celou společnost jen na lékařské péči, lécích a sociálních dávkách. To by měli takoví "hrdinní" rodiče, kteří si chtějí nechat postižené dítě za každou cenu také hradit sami, když se tak sami a dobrovolně nezodpovědně rozhodli.
 Renata 
  • 

Re: Ahoj Kateřino, 

(19.5.2008 11:14:20)
Táňo, váš pohled na postižené dítě v rodině je velmi tvrdý. Jen minimum vad lze zjistit před narozením, a některé jsou mnohem méně náročné na péči či finance než například poškození mozku, tzv. dětská mozková obrna, které může vzniknout v těhotenství, v souvislosti s porodem či v prvních měsících po narození, z neznámých příčin, a je rozhodně mnohem častější, nákladnější a náročnější na péči než třeba Downův syndrom.
Co tedy s nimi? Předem víme, že péče o ně bude dlouhodobá, většinou postižení zůstává, a závažné, někdo se ovšem zcela uzdraví nebo významně vylepší. Nevíme předem, kdo to bude (stejně jako u vad vrozených nevíme předem, zda dítě bude postiženo závažně, nebo zda vychodí střední školu a stane se "normálním" člověkem). Hlasovala byste pro euthanasii předem? Protože potratit tyto děti nelze, ale zátěž pro rodinu i společnost je stejná, či spíš vyšší?
Myslím, že žena, která se rozhodne postižené dítě nechat narodit, nebo ta, která porodí dítě zdravé, ale potom se projeví postižení a ona je odmítne dát do ústavu, nemá zapotřebí tyto úvahy poslouchat. Nikomu z nás do jejího uvažování a rozhodnutí nic není. Se slabšími, nemocnými a postiženými lidmi jsme solidární, zatím. Pokud se to změní, doplatí na to každý chronicky či vážně nemocný člověk, každý si bude svoji vlastní léčbu hradit sám - a bylo by to moc těžké, zaplatit třeba léčbu rakoviny nebo infarktu. Ale proč bych přispívala do systému na léčbu rakoviny konečníku člověku, který odmítá přispívat do systému na léčbu obrny mého dítěte? A nemyslím si, že by třeba nákladná léčba rakoviny a péče o takového nemocného do rodiny zasáhla méně než péče o postižené dítě...
 Leli & Mareček 9/02 & Ondřej 


Re: Ahoj Kateřino, 

(19.5.2008 11:25:27)
Renátko,souhlasím s vámi.Mám doma bratra,který má rakovinu a jeho léčba je pro nás nákladná už jen proto,že jsme doma 3 dospělí a jedno malé dítě a žijeme jen z nemocenské bratra.Za hospitalizace,léky,dietu a benzín utratíme měsíčně nehorázně velké peníze.
 Jaan 3 děti 
  • 

Klidné těhotenství 

(9.5.2008 9:20:38)
Kateřino chápu jak se asi cítíš. Já jsem měla štěstí na gynekoložku, která je nejspíš věřící a když na UZV ve 12 týdnu bylo podezření na Dawnův syndrom, tak mne uklidňovala a říkala, že rozhodnutí by bylo jen na mne a že i děti s tímto postižením jsou šťastní lidé. Naštěstí krev v 16 týdnu vyšla dobře a tak mne ani neposílali na amniocentézu. Myslím, že pokud matka odmítne screeningové vyšetření s vědomím, že dítě si chce nechat za každou cenu, měli by jí lékaři a sestry respektovat. Na druhou stranu zase chápu, že lékař musí ženu informovat o důsledcích, které by mohly nastat, ale měl by to udělat citlivě.
Já jsem musela změnit gynekologa asi čtyřikrát, než jsem našla toho, který mi opravdu vyhovuje.
Přeji Ti klidné těhotenství a pohodový porod. Jaan
 Dita, Matyáš 08,Kiki 11 


Re: Klidné těhotenství 

(9.5.2008 11:38:55)
Ahoj všem, co tu píšete i článek je sice hezký, ano máme právo se rozhodnout co a jak udělat, na co jít, co podstoupit, mě taky otravovala všechna ta trapná vyšetření, ani ne tak krev ale třeba glukoza, to bylo fakt na hlavu, těhotná ženská je ráda že má klid a ještě jí doktoři posílaj po všech čertech a nechávaj čekat v čekárně 2 nebo kolik to bylo hodin kvůli testům na cukr, stejně ani nevím k čemu to bylo a hlavně k čemu by to bylo už v tak pokročilém stádiu těhotenství(tuším v pátém měsíci že se to dělá) kdyby to bylo pozitivní, no každopádně i přes veškerou naší možnost volby doktoři člověka mus informovat co to může přinést, pokud na testy nepůjdeme, pokud se rozhodneme, že je nám to jedno jak by to dopadlo, pak by na nás neměli koukat skrze prsty, to určitě ne, ale zase dámy ruku na srdce, víte všechny co se rozhodnete tohle nepodstoupit a počítáte třeba že dítě může být postižené s tím, že se o něho skutečně dokážete a budete chtít celý život starat?. Já bych si, je to asi blbý, ale nechtěla nechat postižené dítě, pokud bych mohla zabránit tomu aby se narodilo, tak to udělám, ťukám, protože naštěstí máme miminko zdravé. Samozřejmě pokud by se něco stalo při porodu nebo třeba potomv průběhu let, už je to otázka jiná, ale pokud bych to mohla zjistit dopředu a zabránit...udělám to.Je to blbý takhle říct, ale člověk by potom byl celý život už jen otrokem, nemohl by nic a z hlediska mého věku(24) bych nerada celý život otročila, i když kdo ví, třeba bych změnila názor, pokud by se mě to týkalo...;((
 simiki+koťátko 03/07 


Re: Klidné těhotenství 

(9.5.2008 14:18:07)
ahoj, beru tvůj názor v potaz, máš právo se vyjádřit a tak i já. je super, naštěstí, že lidí jako ty je málo. pokud bereš starání se o dítě, které má zvýšené potřeby, za otročinu, jsi citový mrzák.
 Linda 
  • 

?!!! 

(9.5.2008 14:43:41)
Citový mrzák?! To tedy podle mě ne. Jenom dělá rozdíl mezi embryem, které se může narodit a nemusí - a již narozeným dítětem. Beru na vědomí, že pro některé (zejména věřící) lidi je embryo totéž co člověk, ale vy zase berte na vědomí, že jiní lidé (a v ČR je takových většina) v tom rozdíl vidí.
 Pippilotta 


a zase to skatulkovani 

(9.5.2008 15:03:27)
Domorodky= ale to vite takovi prirodni lide.

Vic nez tri deti= no jo panbickari.


 jana38 


Re: a zase to skatulkovani 

(9.5.2008 15:11:15)
Pippilotto a teď si představ kombinaci obojího:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D
 Linda 
  • 

Zase to chytani za slovo 

(9.5.2008 16:08:49)
Psala jsem ZEJMENA verici, nikoliv = verici. Jsem presvedcena, ze kdybyste si udelala statisticky pruzkum, tak procento vericich, kteri povazuji embryo za plnohodnotneho cloveka je vyznamne vetsi, nez procento ateistu, a opravnuje tedy k pouziti slova ZEJMENA.
 Jiřule a 3 skřítkové 


Re: Zase to chytani za slovo 

(9.5.2008 19:11:55)
Lindo.. jen skromný dotaz.. když potratíš dejme tomu v 10.týdnu, budeš říkat: přišla jsem o embryo???

Nějak tuším, že maminky, které genetiku odmítají tak činí s vědomím, že se o nemocné dítě postarají nebo ho nechají dožít obklopené láskou svých milujících bližních.

 Luca 
  • 

není to naivní? 

(9.5.2008 23:03:25)
oBKLOPENÉ LÁSKOU SVÝCH MILUJÍCÍCH BLIŽNÍCH?! A co neskutečné trápení na přístrojích, zeptej se těch, kteří u těžce postižených dětí dělají.
 cinnamon 


Re: není to naivní? 

(9.5.2008 23:44:10)
Luco,
myslím, že procento dětí, které se narodí s takovou vadou, která by byla odhalena dostupnými testy (tzn. že by lékaři doporučovali potrat), že by byla slučitelná se životem pouze za podpory přístojů bez možnosti jakéhokoli zlepšení, není nijak vysoké. Řekla bych, že porodnické dětské JIPy jsou spíš obsazeny dětmi předčasně narozenými a předčasný porod není nic, co by sebelepší testy vyloučily. Nevím, neznám v tomto směru statistiky. Nicméně děti s DS většinou nejsou těmi, které by takovouto péči vyžadovaly. Ale i tak - vážím si maminek, které dokážou donosit dítě, o kterém vědí, že po porodu zemře, a které jsou schopné mu dát pocítit maximum lásky a přijetí, které mohou. Ačkoli vím, že se mnou mnozí nebudou souhlasit, neberu potrat jako milosrdenství vůči dítěti. Mám pocit, že dítě cítí a vnímá...a nedovedu si představit horší situaci, než že ta, která má být absolutním bezpečím a láskou - vlastní matka, zcela bezbranného tvora nechá ve svém těle usmrtit. Nedovedu si představit, jestli bych v tak těžké zkoušce sama obstála, ale asi bych do poslední chvíle doufala a věřila.
 luca 
  • 

není to naivní? 

(10.5.2008 22:55:15)
No já sama taky nemám zkušenosti s péčí o postižené děti, ale není to ani měsíc, co jsem četla článek na toto téma od matky postiženého dítěte, které nakonec zemřelo a bylo to hrozně působivé - ve smyslu toho, že dnešní medicína nenechá dítě umřít, ale dlouho se dítě neskutečně trápí na přístrojích, bolestivá vyšetření, zmučený vyhaslý pohled atd. škoda, že si nepamatuju zdroj... Já sama nevím, co bych dělala, ale dívat se na utrpení vlastního dítěte, bezmocně, fakt nevím. Samozřejmě chápu, že škála postižení je různá.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: není to naivní? 

(10.5.2008 23:21:48)
luco, to je také bohužel trochu problém přístupu k právům rodičů rozhodnout o dítěti, leckdy by rodiče rádi, kdyby lékaři nechali dítě raději zemřít, ale podle zákona nesmí nic udělat, resp. lékař může "život zachraňující" zákrok udělat bez jejich souhlasu ...
 Bumbi&05,08,10 


Re: a zase to skatulkovani 

(11.5.2008 12:09:39)
:-D:-D Pippiloto, díky :-D:-D:-D
 Káča 11 (dcery 9/08, 6/11) 


embryo vs. človek 

(9.5.2008 15:22:35)
Lindo, vědci (z valné většiny ateisté) dospěli na jakési konferenci na toto téma (dohledám, kdyby tě zajímala přesně) k jednoznačenému závěru, že z mnoha vědeckých důvodů je třeba za počátek života třeba považovat početí - dítě/zárodek je už v tom okamžiku jedinečnou bytostí.

Embryo se nemusí sice narodit, ale zrovnat tak bys mohla tvrdit, že můžeme postižené zabíjet klidně i později, vždyť přece nevnímají tak jako my.

Mmch, mnoho maminek, které si nechají postižené dítě doma nebo odmítnou potrat jen z důvodu podezření na vadu, nemá s žádnou církví či náboženskou vírou nic společného.
 Linda 
  • 

Re: embryo vs. človek 

(10.5.2008 18:34:27)
Počátek života ano - nejprve shluk buněk, zárodek, plod....dítě.

Sama to cítím tak, že čím blíže k porodu, tím blíže k miminku. Ale není pro mne zárodek totéž, co člověk.

Zeptám se jinak: takže vy byste např. samovolný potrat v 8.tt brala stejně těžce, jako řekněme úmrtí tříletého dítěte? Když je to tedy od početí člověk?
 Pampela 


Re: embryo vs. človek 

(16.5.2008 9:46:15)
A vy byste brala například úmrtí ročního dítěte lehčeji než pětiletého? Je roční dítě míň člověk?
 simiki+koťátko 03/07 


Re: ?!!! 

(9.5.2008 15:45:38)
Lindo, asi si špatně četla. Já se vyjádřila k jejímu názoru "otročení" jako starání se o dítě se zvýšnými potřebami.
 Linda 
  • 

Re: ?!!! 

(9.5.2008 16:04:43)
Dikroupova psala o starání se o postižené dítě - zda každá žena ví, že bude ochotná a schopná se o něj celoživotně starat. To je myslím relevantní otázka, kterou by si měl každý rodič zodpovědět.
Také psala, že je jiná otázka, pokud by k postižení/úrazu došlo v průběhu porodu či dalšího života dítěte - tedy rozlišuje mezi embryem a dítětem. Nevím tedy přesně, co jí vyčítáte. Že je s postiženým dítětem spousta práce a že je to závazek na celý život, s tím snad nelze než souhlasit. Že by se na to ona ve svých 24 letech necítila, to je to, co jí vyčítáte?
 simiki+koťátko 03/07 


Re: ?!!! 

(9.5.2008 16:11:06)
pokud vím, nazvala starání se jako "otročinu" k tomu jsem reagovala, nevím, všem to je jasné jen lindě ne.

nedokážu prostě říct miminku uvnitř (ehm pardon- embryu, shluku buněk, nebo jakkoliv to chcette nazývat) promin, jsi vadné, pro tebe nemám dost lásky.

více méně souhlasím s tímto http://svobodavolby.cz (to už lindo není na tebe, tak to prosim neber osobně)
 Linda 
  • 

Re: ?!!! 

(10.5.2008 18:29:46)
No tak v tom případě jsem asi taky citový mrzák. Anebo vy jste pokrytec, který se z nějakých důvodů zdráhá nazývat věci pravými jmény - nebo to snad považujete za běžnou péči či procházku růžovým sadem? Protože ti, kteří se starají o postižené děti, de fakto obětovali svůj život té náročné a celoživotní péči. To, že to sami považují za samozřejmé či že to dělají s láskou, ještě neznamená, že to není šílené obětování a dřina (tedy otročina).
 Tera+4  
  • 

Oběť a otročina 

(13.5.2008 10:53:18)
JÁ JSEM NIC NEOBĚTOVALA A NEOTROČÍM. Ne, není to procházka růžovým sadem, ale co je?!? Je to moje svobodné rozhodnutí, a navíc - jako perlička - dcerka má expresívní dysfázii, která se na žádném screeningu nepozná, stejně jako těžší forma tohoto postižení - afázie.
 Dita, Matyáš 08,Kiki 11 


Re: Oběť a otročina 

(13.5.2008 11:01:30)
Tero nemusíte se rozčilovat, zde je řeč o nemocech prokazatelných během těhotenství a následně o matkách, které o nich vědí, dítě nechají narodit a poté zjistí, že je to nad jejich síly. Vy jste příklad člověka, který své dítě neodložil, což by tu většina matek neudělala, pokud by se jim takové dítě narodilo a ony to předem nevěděly. Ženy které se o své postižené dítě starají nikdo nezavrhuje, proč taky, ale ty které se o něho starat nechtějí i když než bylo na světě a ony poznaly co je to za obrovskou zátěž, tak ho mermomocí chtěly...
 Tera+4  
  • 

Re: Oběť a otročina 

(13.5.2008 19:00:53)
Vy nějakou znáte? Která dítě s postižením chtěla porodit a pak je odložila? Já ne. Omlouvám se, že se rozčiluju. Jen mě irituje současné společenské klima, kde všichni mimo průměr jsou automaticky brání jako obtížní tvorové. Nesoudím ženu, která se pro interupci rozhodne, ale nechci, aby někdo soudil tu, která ji odmítá. To je každé z nich osobní zodpovědnost.
 simiki+koťátko 03/07 


Re: ?!!! 

(9.5.2008 15:57:19)
nejsem věřící, jsem ateistka, a žiju v čr, ne v polsku, nejsem v sektě atd.
 EvaA 
  • 

EMBRYO JE JEN DO 8. TÝDNE !!! 

(9.5.2008 22:59:06)
Chtěla bych upřesnit, že podle učebnice embryologie je EMBRYO označení pro vývojové stadium nitroděložního vývoje člověka, které trvá do 8.TÝDNE.

Od 8.týdne začíná FETÁLNÍ období. Nenarozené dítě přestává být embryem a stává se PLODEM.
U plodu probíhá vývoj orgánových systémů, růst plodu, diferenciace orgánů.
Fetus /plod/ latinsky znamená „potomek“ nebo „mladý jedinec“.


V období po porodu se lidský jedinec nazývá novorozenec.







 DENISA 
  • 

Re: Klidné těhotenství 

(9.5.2008 16:22:53)
No nemusis reagovat hned tak hrube. Je to slovickareni. Ja taky rikam, ze kdyz peru a varim mazelovi a diteti, ze otrocim, znamena to snad, ze je nemam rada? Proste otrocinou nazyvam kazdou praci, ktere je prilis. A co si budeme povidat, pece o postizene dite je extremne narocna a muzeme to nazyvat jakkoli, otrocina, sebeobetovani, poslani, to je uplne jedno a nema to vliv na citovou vazbu k diteti.
 Ovina 


Re: Klidné těhotenství 

(10.5.2008 12:53:39)
Deniso, otročinou bych nazývala práci, kterou NEDĚLÁM ráda. Jestli svou rodinu miluju, manžela i děti, a pracuji pro ně, nemůžu to nazývyt otročinou. Vadilo by mi, kdyby mi muž říkal, že mě miluje a přitom pro mě otročí. To tedy není láska.
 DENISA 
  • 

Re: Klidné těhotenství 

(10.5.2008 22:56:50)
No, dyk to rikam, jenom slovickareni a napadani druheho za jeho vyraz. Ty nechapes, ze ja to opravdu nedelam rada? Ty radeji uklizis nez si hrajes s detmi, ty radeji zehlis nez dovadis s manzelem? To, ze po nich myji zachod ma byt dukazem me lasky k nim? To ze manzel jde do prace, dela z lasky ke mne, nebo proto abysme meli co jist? Nechme toho tahani za slovicko jo a vyvozovani zaveru o kvalite nasich vztahu na zaklade jednoho slovicka.
 Ovina 


Re: Klidné těhotenství 

(10.5.2008 23:40:05)
Deniso, myslím, že nejde o slovíčko, ale o naplnění toho slova. Pokud budu uklízet, mýt záchod, žehlit, vařit atd. jen proto, že musím, aby se ostatní měli kde a z čeho najíst a aby se nebrodili odpadky, pak otročím. Ale pokud dám té práci naplnění, dělám to pro ně, protože je mám ráda, chci jim udělat radost, chci, aby se jim doma líbilo, pak je to práce vykonaná s láskou. Totéž bych ráda i od manžela. Jestli ty v tom rozdíl nevidíš, je mi to líto. Pak si klidně otroč a otravuj si život. Ale jsou i lidi, kteří ty rozdíly vidí.
 DENISA 
  • 

Re: Klidné těhotenství 

(11.5.2008 13:52:25)
Vidis leda prd. Kazdy pouziva jine slovo pro to ci ono. Nekdo kaka, nekdo s..e. Opravdu jsem strasne nestastna a mam zkazeny zivot, protoze otrocim denne pro svoji rodinu, (ja jim tuhle chtela udelat radost umytym WC a oni si toho ani nevsimli!!!!, natoz aby pochopili, ze to byl projev me lasky k nim) asi si to pujdu hodit, takovy zivot fakt nema cenu :-)
 Dita, Matyáš 08,Kiki 11 


Re: Klidné těhotenství 

(12.5.2008 11:22:11)
Tedy Ovino, nechci se Tě nějak dotknout, ale připadá mi že to nějak prožíváš, naplňuje Tě pocitem štěstí, že jsi s láskou umyla podlahu, nádobí, uvařila, vyprala, vyžehlila, možná by jsi měla mýt podlahu na všech čtyřech, vařit na starých kamnech, prát v neckách a žehlit tou žehličkou jak položíš na horký kamna a pak žehlíš...všechno by sis měla víc ještě stížit aby jsi měla větší pocit štěstí, že to děláš složitěji a tudíž toho děláš ještě víc, nejsi v nějaké sektě? Připadá mi že mluvíš jak Jehovista...jo a všechny nás stvořil Jehova a všechno se děje protože on to chce a blábláblá...Denisa má pravdu, jen tu slovíčkaříte, stránky svobodavolby.cz jsou jednostranný, ať ukážou taky jak je těm dětem v ústavech, jak jsou všechny šťastný na světě a proto když je pustí tak kradou a vraždí a jsou nevděčný za cokoliv, proto z těch ústavů utíkají, děti připoutaný na lůžku s nějakým nepříjemným postižením, takový obrázky nikdo neukáže, jelikož zastáváš názor simiki, předpokládám, že ty stránky v Tobě také vyvolávají pocity bezpráví a vražd nenarozených dětí...:( fakt je to uhozený...čeština je tak košatá a tak si každý může používat jedno slovo v různých významech, když někdo řekne otročina s úsměvem, rozhodně ví, že to nemyslí jako že je otrok a doma ho bičují když něco neudělá. A pokud bych se starala o své postižené dítě, měla ho ráda ale nemohla si nic dovolit, nikam jet, mít chvíli klid, potom je to pro mě otročina i přestože to dítě mám ráda, nebo to můžu nazvat velké omezení normálního života, který vede většina lidí, jistým způsobe je i otrokem i máma zdravého dítěte, miluju svého syna, ale je pro mě omezením, že třeba nemůžu jet nakoupit potraviny, aniž bych ho vezla v košíku, tudíž se mi díky sedačce v které musí zatím být, jelikož nesedí,do toho košíku nic nevejde a musím jít třeba 2x, nebo koupit jen něco, protože i když ho nechám v autě s otevřenými okýnky a on spí, ale třeba během toho než co oběhnu krám a pak vystojím frontu se probudí a začne brečet se mi k autu postaví jako tuhle nějaká fiflena s růžovými vlasy a místo aby ho teda uklidnila, když má tak hrozný starosti že pláče, tak na něj čumí a když přijdu k autu tak na mě spustí něco ve smyslu jak to můžu udělat, nechat dítě v autě, že tam hrozně řval a navíc tónem e bych se divila kdyby ho tam spíš nestrašila aby pak mohla být důležitá(to se mi stalo a to jsme s manželem odběhli jen na 5 min. a náš Mates udajně brečel), přitom Matýsek mě vítá s úsměvem, nikde ani stopy po breku, žádné slzy ani mokré oči ani červený obličej...postižené dítě je mnohem větší omezení než můj malý syn a tudíž je to pro mě otročina, protože nebudu moct nic z toho dělat po celý život, já se budu muset omezit natolik, že si nebudu moct zajít sednout na 2hoďky do kavárny s kámoškou třeba jednou za měsíc anebo budu ale musím sehnat někoho, kdo se mi o to nemocné dítě postará, třeba přijdu o manžela, protože na něho nebudu mít čas, nebudu se moci starat o naše dva psy a kočky, protože nebudu mít, prostě člověk se v té chvíli do jisté míry stává otrokem a je jedno jestli to tak nazve, či tomu řekne jinak. Asi jsi Ovino velká puntičkářka a nazýváš všechno vždy jen těmi pravými jmény, nikdy nepoužiješ slovo, které něco neúplně vystihne, ale potom tedy spíš lituji já Tebe, že se nedokážeš od toho konzervatismu osvobodit, nedokážeš se odvázat a trochu slovíčkařit aby byla sranda, musí s Tebou být pěkná nuda, já jsem podle Tebe citový mrzák a nejspíš všechny ty, co by nenechaly narodit postižené dítě, ale žiju si život jaký jsem chtěla, jsem svobodná(promiň, ne ve smyslu sňatku)a dokážu se odvázat, ty raději žiješ konzervativní život, pro všechno máš dokonalý výraz a nejspíš stejně tak simiki...no ale na druhou stranu, dobře že takoví lidé jako vy dvě jsou, aspoň se potom o ty odložené postižené děti má kdo starat, když jejich matky, které měly chvíli stejné přesvědčení a koukaly na ty pitomé stránky svobodavolby.cz, to nedokážou.~j~
 zuzini 


Re: Klidné těhotenství 

(12.5.2008 11:54:10)
Nedá mi to~j~

Pořád tady omíláte, že žena, která se rozhodne ponechat si postižené dítě, jej potom odloží do ústavu. Jak jste na to přišla? Podle mne si ženy nechávají postižené děti po zaralém uvážení a nejsou to ty, které dítko do ústavu odloží. Samozřejmě jsou vyjímky. A i kdyby na to žena neměla síly, nevíte co se jí dalšího postupem času přihodilo, nač soudit?

Na druhou stranu je nefér, soudit maminky, které již předem tuší, že sílu vychovávat takové dítě nemají a rozhodnou se pro ukončení.
 Dita, Matyáš 08,Kiki 11 


Re: Klidné těhotenství 

(12.5.2008 12:04:14)
S tímhle souhlasím a i s tím jak tu někdo psal, že dítě nenechá narodit pro své vlastní pohodlí, je to pravda, kdo by dobrovolně šel do té neskutečné práce, kterou postižené dítě vyžaduje, ano, je to o pohodlí matky a vlastně o rodiny, přece se nerozhodne jen sama, má manžela atd., každý touží žít život podle svých představ, může dítě onemocnět potom během let, může se něco stát při porodu, ale některé tu odsuzují potrat, jako řešení budoucího trápení matky a jejího okolí, pokud by se tedy netrápilo to dítě,jako že je špatná, sobecká atd., možná ale má jen strach jaký by potom měla život, dítě si ho třeba užije za cenu toho, že matku to odrovná a to je potom sebeobětování matky se vším všudy a na to nejsem připravená ani já ani ty co se mnou souhlasí. Ale citový mrzák tedy vážně nejsem a nelíbí se mi že se tu jak saně na mě vrhly simiki a ovina protože mám jiný názor, možná se vrhly právě na mě, že jsem ho první vyjádřila.
 Miky - děti 5,5 a 3 
  • 

Re: Klidné těhotenství 

(12.5.2008 13:38:44)
mluvíte mi z duše
lépe bych to snad ani nevyjádřila
 Ovina 


Re: Klidné těhotenství 

(12.5.2008 13:43:57)
Tedy Dikroupova, nechci se tě nijak dotknout, Ale jestli si myslíš, že je v životě přednější si užívat a nebýt omezená dítětem (ať zdravým či postiženým), tak pak se nedivím tvému otročení. Já asi nejsem takový sobec, nemyslím především na svoje uspokojení, myslím víc na osoby svěřené do mé péče a proto mi to jako otročina nepřipadá. ~j~
A mimochodem - jehovista nejsem;)
 Dita, Matyáš 08,Kiki 11 


Re: Klidné těhotenství 

(13.5.2008 10:23:19)
Asi mě nechápeš, mě nevadí být lehce omezena zdravým dítětem po dobu jeho růstu a dospívání, tzn. jednou odejde z domu, bude mít svojí rodinu, svůj rozum, bude vydělávat a mít svou domácnost, bylo by pro mě ale velkým omezením mít postižené dítě na celý život, kdy by se všechno točilo kolem něj.Nejde o to užívat si, ale prožívat život, ne ho celý obětovat postiženému dítěti, které se nemuselo narodit, ale v euforii jsem si ho nechala a teď toho lituju(obrazně, je to myšleno kdyby).A ať nikdo neříká, že i zdravé dítě není pro matku jistým omezením do jisté doby, ale dělám to s láskou, kdybych nechtěla tak si miminko nepořizuju přece ne? Nejsem z těch u kterých to prostě znenadání přišlo, miminko jsme s manželem oba chtěli a chceme další a představ si že dokonce i za cenu toho, že zase budu o pár let víc muset být dítěti oporou a starat se o něho, ale nevadí mi to, odmalička jsem říkala, až budu velká budu mít děti a vždy jsem věděl že chci 2, i zdravé dítě je záběr, člověk nestíá co by potřeboval, třeba vytřít podlahu, protože když se probudí, musím k němu jít a dát mu najíst, přebalit ho atd. a zatím mi vystydne voda v kbelíku, nebo vařím těstoviny a on se probudí a tím že dělám víc věcí najednou je třeba rozvařím, to určitě každá máma zná a i když miminko miluje, může říct že je to do jisté míry omezení. Chtěla jsem Ti prostě jen říct, že každý používá jiné významy slov a nemusí to myslet tak, jak to slovo zní, určitě víš jak různě může jedno slovo vyznít pomocí intonace, výrazu ve tváři atd. pokud ne, tak Ti to těžko vysvětlím.R^
 Katka,kluci 5 a 9 
  • 

No... 

(9.5.2008 17:10:02)
Možná "otročení" nebyl ten nejvhodnější výraz, já myslím, že tím byla myšlena určitá míra "sebeobětování". A tomu se , Simki,maminka s těžce postiženým dítětem prostě nevyhne. A mám dotaz: jsi si jistá, že až budeš koťátku pořizovat sourozence a zjistí se, že mimi není v pořádku,že si poškozené mimi necháš ? Nebo pokud by šlo o třetí, čtvrté dítě ? Přizpůsobíš život celé rodiny? Budete místo na dovču jezdit do rehabilitačních ústavů a lázní, nikdy se už nevrátíš do práce,omezíš péči o ostatní a budeš se celé dny jen třeba starat o nechodící dítě? Protože ono nejde jen o ty dva - matka+ postižené dítě. Jde o celou rodinu. Jednu takovou bohužel moc dobře znám. A věř, že šťastně nežijí.
Jinak naprosto souhlasím s autorkou, že lékař má informovat, nikoliv k čemukoliv nabádat.Jen mě trochu štvou ty výkřiky lidiček, kteří o postižené dítě nikdy nepečovali, jak oni by se o něj samozřejmě postarali..... Jestli nedejbože postižené dítě máš, tak se ti hluboce omlouvám.
 simiki+koťátko 03/07 


Re: No... 

(9.5.2008 19:11:12)
katko, při testech byla jedna hodnota trošku více hraniční, a já jsem byla rozhodnutá do dalších testů i když nebyly nutné nejít. byla jsem rozhodnuta si nechat miminko, které je zdravé i které je nemocné. a ano, když budeme jak ty říkáš pořizovat sourozence, moje miminko u mě bude v bezpečí, ať už je jakékoliv. já prostě se nemůžu rozhdnout je prcku ty budeš mít DS, tak pryč s tebou. až se cítím zahanbeně že to tak píšu že bych si takové dítě nechala, asi je trendem opravdu mít zdravé dítě za každou cenu. já taková nejsem. byť tento názor není populární. a kdyby sis přečetla tuto diskuzi pozorně, poznala by is, že tento názor nikomu nevnucuji, ale ostatně je asi lepší se přidat do stáda a nic nečíst.
 Katka,kluci 5 a 9 
  • 

Re: No... 

(14.5.2008 15:45:10)
Kdyby sis přečetla můj příspěvek pozorně,tak byl o tom, že se domnívám, že rozhodnutí není pouze a pouze věcí maminy,protože péče o postižené dítě ovlivní a změní život celé rodiny. Ale ono je jednodušší pozorně nečíst a přidat se ke stádu hrdinek, co se bijí v prsa, že by vše zvládly a takové dítě si nechaly.....
 Dita, Matyáš 08,Kiki 11 


Re: Klidné těhotenství 

(9.5.2008 18:06:45)
Každý to vidíme jinak, pokud by se mi takové dítě i přes všechny testy co by byly v pořádku, narodilo, neřekla jsem že bych ho dala pryč,myslím že bych nedokázala dítě které jsem viděla a celou dobu nosila dát do ústavu, nicméně pokud by to bylo nad mé síly...ale pokud bych věděla v průběhu těhotenství, kdy by ještě šlo narození zabránit- myslím tím v ranném stádiu, potom to udělám. Lepší nenarozené dítě, než narozené s životem třeba na pár měsíců nebo let, se zdravotními problémy, bolestmi, upoutáním na lůžku atp....myslím že v takovém případě je lepší zabít ten nenarozený plod, než mučit postižené dítě. A mimochodem i když se to nedá srovnávat, kdysi jsme si vzali koťátko, měli jsme ho asi půl roku když jsme zjistili, že neslyší, kdybych byla takový citový mrzák jak tu píšeš, tak ho dám třeba pryč, protože není dokonalý, ale pro mě není zdrvavé dítě či zvíře symbolem módy, jak tu někdo taky psal, pro mě je to normální věc, ale pokud se to stane a dítě se narodí pak bych se ho rozhodně nezbavila jak nepotřebné věci, ale zřejmě i tak jsem pro Tebe citový mrzák, mysli si co chceš, je mi líto pokud máš doma nemocné dítě a odsuzuješ všechny, které by ho nenechaly narodit, prostě jsme každý jiná nátura. Každopádně přeji Tobě i Tvému dítěti hodně zdraví~g~
 Ovina 


Re: Klidné těhotenství 

(10.5.2008 13:05:32)
Dikroupova, ale to dítě za to není zodpovědné, jestli ho vidíš nebo nevidíš. Ono prostě chce žít. To jen tvoje sobeckost si vymezila hranici vizuelního kontaktu. Nevidíš - není ti líto ho zabít. Vidíš - je ti líto ho zabít. Dítě je především kus tebe a toho s kým jsi se vyspala. Nemůže za to, že jeden z vás by mu předal poškozenou buňku. A zrovna tak potřebuje lásku. Postižené dítě snad ještě víc lásky. Ono by žilo s geny, které mu předáte, ale i když by nebyly stoprocentní, přesto žít chce. Ty bys mu dala místo lásky odsouzení k smrti jen proto, že vaše buňky nebyly zdravé a že tys ho neviděla. Tak co jsi jiného, než jak tě nazvala Simiki?
 Dita, Matyáš 08,Kiki 11 


Re: Klidné těhotenství 

(12.5.2008 10:08:13)
Tahle diskuze jak vidím nemá moc významu, každý máme jiné přesvědčení, vy si myslíte jedno já druhé, ale dotýká se mě, že proto jsem já ta špatná, já citový mrzák a vy jste ty dokonalé a skvělé, že dovolíte žít dítěti, které je nemocné a když se o něho nedokážete postarat, tak je vlastně i tak dobře, že je na světě a žije v ústavu, protože vy jste ho tenkrát v euforii chtěly za každou cenu, tak u mě jsou takoví lidé zase blbí a nerozumní, jen jsem to nechtěla psát naplno ale vidím, že jinak to nejde, mějte si postižený děti, nikomu to neberu, ale taky se o ně starejte a neplácejte penězy daňových poplatníků díky svojí nerozvážnosti a ´lidskosti´!Kdo se chce starat o postižené dítě, ať se stará, já bych nechtěla aby se mi takové narodilo a pokud by to šlo, nenechala bych ho narodit tak mě proto snad nemusí nikdo urážet!!!:(
 Helois+Hela03/06+Dia07/09 


Re: Klidné těhotenství 

(10.5.2008 14:39:34)
Simiki, jsi příliš krutá a unáhleně hodnotíš postoje druhých. Já jsem podstoupila všechny možné testy i speciální genetický UTZ protože mi některé testy z krve nevyšly úplně v pohodě a než mi potvrdili, že je moje maličká úplně v pořádku, tak jsem se klepala strachy a přemýšlela o tom, že bych si postižené miminko asi nenechala... Proč? Protože mám postiženou sestru a třebaže ji mám moc ráda, tak dokážu i objektivně posoudit, jak moc se ti změní život s postiženým člověkem a jak moc je tento život náročný a ano, že si ho pečující osoba už nemůže jen tak užívat, protože má mnohem větší závazky než rodič zdravého dítěte... Pokud si někdo chce nechat dítě, přestože bude postižené, ať na žádné testy raději nechodí a nikomu kolem to neříká, že nikde nebyl (to proto, že v tomhle je naše společnost příliš radikální stejně jako je tomu v současné době třeba s "nutností" kojení). Ale ne každý se dokáže a nebo prostě chce, starat o postižené dítě a pokud má možnost tomu předejít, ať jí využije. Jsme svobodný národ a stejně jako já neodsuzuji někoho za to, že si dobrovolně nechá postižené dítě, přestože ví, že se postižené už narodí, tak ať prosím nikdo neodsuzuje mě za to, že bych si toto dítě nenechala, pokud bych měla možnost jeho narození zabránit! A zdůrazňuji především to, že já bych se svého dítěte NIKDY nevzdala, ať by bylo jakkoliv postižené, pokud by se mi už toto dítě narodilo! Na druhou stranu velice oceňuji, že se věda dostala natolik kupředu, že se spousta nemocí a postižení dá odhalit už v prenatálním věku.
Přeji krásný den všem a spoustu radostí s vašimi dětičkami!
 Jája (50) 
  • 

Re: Klidné těhotenství 

(10.5.2008 21:43:30)
U nás byla jedna matka, co se tarala o "dítě se zvýšenou potřebou". Odmítla ho dát do ústavu a starala se o něj na plný úvazek. Syn s IQ asi 10 na ni byl neskutečně fixován. Otec se za syna styděl a dal se na pití. Jednou přišel z hospody v podroušeném stavu a na ženskou, co měla na hrbu celou péči o dítě a měla tohu duševně dost, si ještě blbec začal vyskakovat. No, a syn pochopil jeho vyskakování jako ohrožení jemu blízké osoby, vzal v kuchyni kudlu a rozpáral mu břicho odshora dolů. NIKDY jsem nepochopila chlapa, co si na chudáka ženskou ještě vyskakuje, i když lidsky chápu, že se za syna styděl.

Jinak pokud je dítě hodně těžce psychicky postižené, pak bych nikoho neodsuzovala, když dá dítě do ústavu. Ne každý tu péči vydrží a 24 hodin nonstop s takovým dítětem a později dospělým je neskutečný záhul na nervy. Mně stačila mateřská (bez vystřídání, prarodiče jedni už nebyli a druzí žili daleko). Jakkoli jsem dítě milovala, vítala jsem každou hodinu, kdy ho mohl pohlídat někdo jiný a já si mohla duševně odpočinout. Fakt je, že dřív nebyly vůbec žádné sociální služby pro pomoc rodině s těmito osobami.
 Zabzik 
  • 

Re: Klidné těhotenství 

(15.5.2008 9:51:02)
Proč tak silná slova jako "citový mrzák?".Já si při obou těhotenstvích testy nechala dělat, ani mě nenapadlo, že bych odmítla.Ráda bych také věděla dopředu, zda mé děti budou zdravé.Ale to je přeci každého věc, zda testy chce, či ne. A pokud se někdo rozhodne, že dítě s postižením by nechtěl,tak je to snad taky každého věc.A nějaké odsuzování je to nejlehčí, co člověk může udělat.A myslím si,že pečovat a vychovávat dítě s postižením není nic s medem a vyžaduje to obrovské sebeobětování.Nehledě na to,že člověk, který chce na svět přivést takové dítě, by si měl také uvědomit,že se o něj bude muset starat až do konce života,protože nebude nikdy úplně soběstačné.A péče o takové dítě do jisté míry otročina je.A nevidím důvod, proč člověka, který o sobě ví, že by to nechtěl a možná nezvládl, odsuzovat.
 katka+katka 
  • 

Re: Klidné těhotenství 

(9.5.2008 15:50:42)
souhlas, s manželem jsme měli od začátku jasno, v případě, že nějaká těžká vada bude zjištěna, těhotenství necháme ukončit. Naprosto upřímně nevím, jestli bych se dokázala postarat o těžce postižené dítě. Ale hlavně nás děsilo, co by bylo, až bysme umřeli? Kdo by se staral o naše postižené dítě? Co by s ním pak bylo?
 Káča 11 (dcery 9/08, 6/11) 


Re: Klidné těhotenství 

(9.5.2008 15:54:11)
Ano, ale to je právě ono - dítě se může stát těžce postiženým i později v životě - a pak je třeba taky vyřešit, jestli se o něj lze postarat doma, nebo ne, zajistit, co s ním bude po smrti rodičů... Po zdravých a šikovných dětech toužíme všichni, ale jaksi nejde si to pojistit...

Navíc vím minimálně o několika případech, kdy dítě přes takřka 100% jistotu lékařů nezemřelo, nebo bylo postižení mnohem méně závažné, než jak to vypadalo...
 katka+katka 
  • 

Re: Klidné těhotenství 

(9.5.2008 15:56:34)
ano, ale tady se bavíme o tom, že se to dá zjistit dopředu - vyšetření, testy. Jestli ti někdo za pět let dítě přejede, nebo zapomene omylem v bazénu dopředu nevíme.
 Jana, syn 2,5 roku 
  • 

Re: Klidné těhotenství 

(12.5.2008 16:08:51)
ale to jenom takový pěkný alibi co by s chudáčkem kterej se sám o sebe nepostará bylo až mi umřem, to by jste nemzuseli mít vůbec žádně dítě, protože nikdy vám nikdo nezajistí, jak už tu někdo napsal, že vaše dítě v budoucnu nenechá např pedagogický dozor na dně bazénu, atd.
 Dita, Matyáš 08,Kiki 11 


Re: Klidné těhotenství 

(13.5.2008 10:30:36)
Jenže rozdíl je v tom, že to zdravé dítě se o sebe jednoho dne postarat dokáže, postižené těžko, samozřejmě se bavíme o těžkém postižení, za které považuji i DS
 katka+katka 
  • 

Re: Klidné těhotenství 

(13.5.2008 16:41:43)
přesně.
 mahtob 
  • 

Re: Klidné těhotenství 

(9.5.2008 22:58:01)
ahoj,jen vysvětlení-ty testy na glukozu se dělají proto,aby se zjistila případná těhotenská cukrovka,která se někdy vyskytuje i u jinak naprosto zdravých žen.tato cukrovka pak ohrožuje na životě nejen plod,ale i matku.
dámy,buďme rády,že je u nás medicína na takové úrovni, co by za všechna tato tzv.otravná vyšetření daly maminy z méně rozvinutých zemí? podívejte se na statistiky,kolik tam umírá dětí a matek během těhu a porodů..
přeji víc trpělivosti v těhu a zdravé miminka všem.
 Keťa, 2 děti 
  • 

Testy na glukózu 

(10.5.2008 10:11:48)
Proč se vlastně dělá speciální test na glukózu? Cukr se nezjišťuje v moči, kterou do ordinace nosíme ke každé kontrole? Pochopila bych, kdyby se na speciální test šlo při šptatných výsledcích testu moči. Mě o tom gynekoložka řekla, ale nenutila mě. Nechtělo se mi několik hodin trávit na testech, tak jsem tam nešla. Připadá mi to spíš, jako že si některá zdrav. zařízení, které testy provádějí, přilepšují.
 koa 


Re: Testy na glukózu 

(10.5.2008 10:18:55)
Mě poslali na test glukózou u druhého dítěte, protože první dítě vážilo přes 4 kila. Velké děti se totiž rodí matkám - diabetičkám. Nepomohlo vysvětlení, že manžel byl taky velké mimino a v dospělosti měří 2 metry.
Test byl negativní a kupodivu při třetím dítěti už se o stejném testu vůbec nemluvilo.

Ale! Mojí sestře i kamarádce stejný test odhalil těhotenskou cukrovku, takže bez významu toto vyšetření jistě není.
 Atislava 
  • 

Re: Testy na glukózu 

(10.5.2008 13:15:03)
U nás v ordinaci se standardně test na těh. cukrovku neprovádí. Rodila jsem celkem 2x, ani jednou jsem ho neabsolvovala. Ptala jsem se, bylo mi řečeno, že se to primárně pozná z moči (to co nosíte pokaždé sebou na kontrolu) a teprve při nálezu se dělá zátěžový test. MOje druhé dítě bylo opravdu velké, už od 32 TT jsem věděla, že budu rodit cís.řezem, vzhledem k velikosti dítěte a komplikacím u prvního porodu, přesto mi test na cukrovku nedělali.
Například v Německu se od něj naprosto odstoupilo, jednorázové podání glukózy (v testu) zatíží organismus matky a především plodu natolik, že je v budoucnu mnohem více ohroženo cukrovkou II.typu.

Takže jsem ráda, že né všude plošně se u nás provádí, asi by to opravdu mělo být jen u opodstatněných rizikových připadů.
 Kudlanka 


Re: Testy na glukózu 

(10.5.2008 21:19:17)
Já jsem na test šla, protože se v rodině vyskytla cukrovka. Moč jsem nikdy neměla špatnou a přesto jsem měla těhotenskou cukrovku. V době zjištění už dost rozjetou, ale podařilo se mi vydržet jen na dietě a mimčo se narodilo s hmotností necelá tři kila. Sestra má děti tři, první dvě bez cukrovky a poslední s cukrovkou a kluk se narodil skoro pětikilový.
 Pája 
  • 

Re: Testy na glukózu 

(11.5.2008 23:34:10)
Já měla v těhu zvýšený cukr jen proto, že jsem nevěděla, že bude odběr krve, tudíž nemám snídat. Takže jsem si dala krajíc chleba s máslem a marmeládou. Když to doktor zjistil, zasmál se a dál to neřešil. Cukrovka to nebyla a kdyby nebyl slepák, tak by celé těhu proběhlo v pořádku.
 zuzkasim 


Re: Testy na glukózu 

(13.5.2008 22:15:15)
Pokud vím, tak zvášený cukr se v moči vůbec nemusí projevit a podstatná je hladina cukru v krvi (ostatně diabetici si musí hladinu taky měřit krevními testy a nikoliv močí, ač by to bylo jednodušší).
Četla jsem, u jakých skupin lidí je riziko těhotenské cukrovky, nespadala jsem ani do jediné kategorie, u prvního dítěte jsem test měla negativní a celé vyšetření mi bylo dost nepříjemné, takže jsem to u druhého odmítla. Gynekoložka na to neřekla nic jiného, než že informovat mě o této možnosti musí.
 PajaMM 


Re: Testy na glukózu 

(14.5.2008 8:57:09)
Ahoj.
Koukam ze se tu probira tehucukrovka.
Poprve jsem rodila pred 6ti lety a testy se tehdy plosne nedelelaly, ovsem nemela jsem ji, Klarka se narodila jako normalni mimi 3,3kg a 48cm.
Ted jsem na testy sla, ac nespadam do zadne rizikove skupiny a nepredpokladala jsem, ze bych ji mela. Test sice neni zadna slast, ale znam horsi veci :-) No a svete div se, ac jsem nijak nepribirala a nemela jediny priznak (cukr v moci se opravdu ukazat nemusi), tak tehucukrovku mam. Dieta nepomohla a jsem na inzulinu. Je to sice omezeni, ale vsechno se to da zvladnout. Navic - ma to i sve pozitivum :-) - od zacatku tehu jsem pribrala jen 2,5kg a ted jsem v 35tt.

A na UPT jsem vloni byla - ve 23tt z duvodu nekolika VVV neslucitelnych se zivotem (prislo se na to, bohuzel, az tak pozde). Kazda jsme proste nastvena jinak a neodsuzuji ani jednu skupinu. Rekla bych, ze tohle je proste rozhodnuti rodicu, resp. zeny. Ja vedela, ze nosti naseho chlapecka dalsi 4 mesice bych nemohla, skoncila bych nekde na psychiatrii a i nase dcera i muj muz me potrebovali. I tak to bylo nesmirne tezke a nikomu bych to neprala...Ale nebyt toho vseho, necekame ted nasi dalsi holcicku...

Tak preji zdrava miminka vsem!!!
 kamasko 


Re: Klidné těhotenství 

(10.5.2008 13:56:34)
Ahoj všem,
mě osobně přišlo normální, že mi doktorka posílala na vyšetření a přestože ve skutečnosti nevím, jak bych opravdu zareagovala, kdybych postižené dítě mít měla, teď, když mám zdravou dceru říkám, že bych asi na potrat šla. Mám ve svém blízkém okolí několik lidí, kteří pracují s postiženými a vím, že to nemají jednoduché ani oni(postižení) ani jejich rodiče a starat se o postižené dítě znamená zahodit veškeré sobectví, co v sobě člověk má, také se bojíte, kdo koho přežije, abyste se mohli o svoje dítě starat ...dokážete to ještě až budete staří nebo že se budete bát okamžiku, kdy Vaše dítě odejte ...takových nebo je spousta.
Rozhodně by se neměl odsuzovat ani lékař, který Vás nutí udělat alespoň jeden krůček k zamyšlením nad tím co bude, ale ani žena, která se rozhodne všemu postavit ať je to jak je to.
Rozhodně ale doporučuji rozhovor s někým, kdo postižené dítě má a kdo s postiženými pracuje, ať člověk ví, co může čekat jeho i jeho dítě.
 LenkaSko+D+A+D 


Re: Klidné těhotenství 

(12.5.2008 8:36:55)
ahojky,zastávám stejný názor jako ty.Ani já bych si nenechala postižené dítě kdybych tomu mohla zabránit,tak to udělám.Nestydím se za to.
 Miky - děti 5,5 a 3 
  • 

Re: Klidné těhotenství 

(12.5.2008 9:09:19)
Naprostý souhlas. Pokus bych mohla narození postiženého dítěte zabránit, udělám to. Je to moje rozhodnutí (a manžela samozřejmě). Pokud si někdo postižené dítě nechá, je to také pouze jeho rozhodnutí a neodsuzuji ho za to. Naopak. Má můj obdiv. Já bych se na to nikdy necítila, a myslím, že taktéž ostatní členové našich rodin. Je to každého svobodná volba a ani jedna strana není ta špatná. O citovém mrzáctví nemluvě... Takové výrazy jsou nepatřičné a nevhodné. Každý si žije svůj život a je jen jeho věcí, jak si ho zařídí.
 Pampela 


Re: Klidné těhotenství 

(16.5.2008 9:42:03)
Pro mě je totéž, zda by se něco přihodilo až v průběhu let po narození dítěte nebo zda by se to přihodilo ještě v mém břiše. Tak jako tak je to moje milované dítě a udělala bych všechno proto, abych se o něj zvládla postarat, ať už by bylo jakkoli postižené. Ono je to totiž tak: Co oko nevidí, srdce netrápí (nebo trápí míň); jen proto, že dítě ještě není vidět, že ještě nežije samostatně (že zkrátka ještě čerpá moje živiny pupeční šňůrou), bych nemohla jeho život ukončit jen proto, že jeho zdravotní stav neodpovídá mých představám. Jen proto, že není dokonalé. Jak moc by muselo být postižené, aby už bylo lepší jeho život ukončit? Kde je ta hranice? A navíc, kdo dokáže přesně říct, jak moc bude postižené? Nikdo.
 irča 
  • 

. 

(9.5.2008 9:24:35)
Ahoj, přístup českého zdravotnictví se mi taky v tomto ohledu nelíbí. Moji sestřenku hnali na potrat protože byla šance, že se jí narodí dítě s nevyvinutým chodidlem. Narodil se zdravý kluk. Nebo kamarádku kvůli rozštěpu. Tady tomu moc nerozumím - má rozštěp nějaké jiné vážné zdravotní následky? Z toho přístupu mě mrazí a nejvíc z argumentu - aby se dále nešířily genetické vady. Copak jsme v Německu 30. let? Copak má právo na přežití jen ten geneticky čistý? Držím ti palce.
 Katka,kluci 5 a 9 
  • 

Rozštěp 

(9.5.2008 10:48:17)
Ač nezdravotník, tak myslím, že rozštěpovými vadami zjištovanými genetikou nejsou myšleny jen takové ty drobné rozštěpy patra, které si pod tímto pojmem představuješ. Jde o rozštěpy páteře atd.., které mnohdy ani nejsou slučitelné se životem.
 Léna 
  • 

Re: Rozštěp 

(9.5.2008 11:35:45)
Tak nějak. Ted uz nejsou tripltesty tak rozhodující, drive se dela dnes ultrazvukove mereni zahlavi miminka, ktere je presnejsi. Teprve vyjde-li blbe hodne blbe soucet tohoto mereni a tripltest, stoji za to pristoupit k vysetreni z plodove vody, pokud o to maminka stoji. Netesila jsem se na tyto testy, ale vedela jsem, ze detatko s downem bych si chtela nechat. A chtela bych mit cas se na to pripravit a pripravit i své okoli. Neznam bohuzel mnoho rodin, ktere by tuto peci o dite s postizenim ustaly kompletni. Radu let jsem pomahala v rodine s dvema tezce postizenymi detmi a vim, o cem mluvim. Taky je rozdil mezi ditetem, ktere je manualne velmi zrucne, jen mentalne je trochu podprumerne a mezi uzlickem se 40% mozku, ktery je stale dokola resuscitovan, dokud to srdicko vydrzi. Mozna takovy tvor nemuze oplacet neci blizkost, ale rozhodne jeho telicko citi bolest. To jsou velmi těžká rozhodnutí. Opravdu není dobré házet vše na jednu hromadu.
Nijak tím ale nechci obhajovat neschopnost řady lékařů komunikovat nebo se vůbec vcítit do svého klienta. A rozhodně si nemyslím, ze by se maminky mely do neceho nutit.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Rozštěp 

(9.5.2008 20:59:10)
No. já nevím, zrovna teď se kamarádce z diskuse narodil chlapeček s rozštěpem rty a patra a nátlak z genetiky na potrat zažila dost velký ... .(
 drapek 
  • 

Komunikace 

(9.5.2008 9:26:03)
Profesionál by samozřejmě neměl užívat komunikace, která zavání citovým vydíráním nebo manipulací. Na druhou stranu se mi ale zdá, že přijmutí myšlenky,že jsme připravení pečovat s láskou i o postižené dítě, mě nemusí omezovat v přijmutí třeba ultrazvuku. Vždyť pokud se již před narozením dítěte ukáže, že bude mít nějaké vrozené postižení nebo bude nemocné (a třeba bude nutná rychlá operace, na kterou se pak budou moci lékaři dopředu připravit), pak to vnímám jako plus. Rozhodně nezpochybňuji právo rodiče na rozhodování, ale vidím jako potřebnou opravdovou diskusi, jasné vysvětlení všech vyšetření atd. Právo na informovaný souhlas i informovaný nesouhlas:-))
 Dana 
  • 

Re: Komunikace 

(9.5.2008 9:45:34)
Ale ona neodmítla ultrazvuk - ona odmítla biochemické vyšetření v 16tt, tzv. tripple test. Tedy velmi nepřesný test, který se plošně provádí pouze u nás - a který mnoha ženám dokáže spíš pořádně zkazit těhotenství, než že by prokázal něco určitého, je to pouze vyplivnutí nějakého poměru, který ukáže, že existuje taková a taková pravděpodobnost, že něco nemusí být v pořádku. Naopak velký ultrazvuk ve 20tt je záhodno podstoupit, protože se jím dají zjistit léčitelné vady - a jak jsem se dívala na autorčiny další příspěvky, na ten rozhodně půjde. Tady jde o to, aby mně nikdo nenutil chodit na taková vyšetření, jejichž výsledkem je pouze to, že mně doporučí potrat, pokud se jim "něco" nezdá. Souhlasím tady s jedním pisatelem, že u nás jsou na potrat dohnány i ženy, jejichž dítě by v zahraničí normálně dostalo šanci žít, odtud ty české "výborné" výsledky novorozenecké úmrtnosti.
 Dassy 


Re: Komunikace 

(10.5.2008 10:32:40)
to neni pravda ze se tento test provadi prosne pouze u nas ja ziju v Italii a tady se dela taky
 ayalinka 


Re: Komunikace 

(11.5.2008 15:02:15)
Ano,ziji v Izraeli a zde se tento test take provadi plosne..
 Siky,Klara 6/08,David 2/10 


pokřivený přístup je dneska modou 

(9.5.2008 9:30:13)
Ahoj, měla jsem podobnou zkušenost...já sice neodmítla genet. uzt ve 12.tt ale odmítla jsem dělat potvrzující odběry plodové vody.....i přesto že jsme s manželem vzdáleně příbuzní a riziko postižení dítěte je v našem případě vyšší....ale i já jsem si musela svoje rozhodnutí obhajovat před nepochopením ostatních lidí hlavně doktorů.... nechtěla jsem vystavovat naše vymodlené dítě žádnému drastickému zákroku, byť i minimálnímu, nechtěla jsem aby strkali jehle tam kde má být tzv. posvátný klid, a to jen proto abych měla svoji ( nebo ostatních) 99% jistotu že je malé zdravé....jenže já jsem už v té době věděla že bych to dítě pryč nedala ikdyby byl ortel jakýkoliv...už se ve mě hýbalo a dávalo svoji touhu žít jasně najevo....
Lidé dneska chtějí 100% zdravé děti, aby žili standardní život jako ostatní. Je to pochopitelné i já to chci... Jenže v přírodě to takhle není...My sami nejsme stoprocentně zdraví a ani jsme se tak nenarodili....pokud by moje dítě bylo schopno života byť ne toho standardního který je teď v módě, nechala bych si ho.....
 Margottka 


Re: pokřivený přístup je dneska modou 

(11.5.2008 14:53:30)
Sikotas,
napsala jsi to moc hezky. Když jsem po 8 letech usilovného snažení čekala své "vymodlené" dítě,podstoupila jsem všechna možná vyšetření na vrozené vady.Odmítla jsem jen amniocentézu,protože vše vypadalo v pořádku. Bohužel, dítě se mi narodilo předčasně a navíc s těžkou vrozenou vadou. Toto by ani amniocentéza neodhalila, já ale stejně byla rozhodnutá, nechat si ho za každou cenu. Není to vada viditelná a moje dítě se na první pohled neodlišuje od svých vrstevníků, přesto jsme si s tím "užili" a ještě "užijeme" své.
Tím chci říct,že ne vždy se na všechno přijde a ani sebedokonalejší testy vše neodhalí. Přesto všchno jsem šťatná že dítě mám.
 Libi 
  • 

pokřivený přístup 

(9.5.2008 9:47:11)
Absolutně souhlasím, nikdo nemá právo nutit matku ke genetickým testům, které jsou navíc zavádějící s chybnými výsledky a spousta zdravých miminek pak zbytečně umírá, když vyjdou falešně pozitivní na nějakou nemoc. Navíc je to jen další stresový faktor v období těhulek.
 kveta19 


Neprofesionalni pristup 

(9.5.2008 10:16:12)
Ja si myslim,ze tohle je neprofesionalni pristup ,jak od lekarky,tak i od sestricky.Co je ji proboha do toho,kam das svoje mimco,jestli si ho nechas a atd..Hodla Ti snad pomahat?Nebo prispivat?Ja bych byla asi hodne drza a rekla bych ji od plic,co si myslim.Ja jsem ted (v tehu)resila problem glukotolerancniho testu,kdy jsem lekarce oznamila,ze na nej NEJDU,protoze je moznost vyskytu vrozene cukrovky a kdyz mi rekne A, mela by taky rict B.Mirne se usmala a rekla"ja ho ze stejneho duvodu taky odmitla,kdyz jsem cekala syna".Takhle "masinerie" mi prijde malinko postavena na hlavu.Za svoje rozhodnuti je prece kazdy zodpovedny sam.Nikdo Te nemuze k nicemu nutit,ten,kdo je zodpovedny se informuje o rizicich a podle toho se tak zachova.Preju hodne stesti s miminkem.
 Káča 11 (dcery 9/08, 6/11) 


Re: Neprofesionalni pristup 

(9.5.2008 10:28:42)
Ano, situace u nás je v tomhle fakt smutná, jak je všeobecně známo. Velmi mi na tom vadí taky to utajování informací ze strany lékařů - obrovská nepřesnost triple testů, vysoké riziko potratu u amniocentézy, o tom lékaři nemluví - o etice jejich chování k těm, které slepě nedělají všechno, co je jim navrhnuto, ani nemluvím. Pokud některá žena své dítě jen při podezření na nějakou vadu zabije, je to její volba, ať se s tím vypořádá její svědomí, ostatní jí do hlavy nevidí, ale šikana za odmítnutí testů, jejichž cílem není v podstatě nic jiného než případně potrat, ze strany lékařů, kteří by měli lidský život chránit, to mi přijde opravu postavené na hlavu.
 kocour 
  • 

Re: Neprofesionalni pristup 

(10.5.2008 15:53:01)
V rozhovoru s odborníkem z FN jsem se dozvěděl, že při ultrazvuku se hledá pravděpodobnost poškození, amniocentéza tu pravděpodobnost může procentuálně stanovit. Od pravděpodobnosti 1:100 se mluví o tom, že dítě může být postižené. Riziko potratu při provedení amniocentézy je však 1:200. Proto říkal, že vždy dává matkám na zváženou, jestli to vůbec chtějí podstoupit.
 Johanka + Helenka 1.5 roku 
  • 

Re: Neprofesionalni pristup 

(9.5.2008 13:48:40)
Tohle me zaujalo - ten cukrovkovy test ma nejaka rizika? Muzes se Ty nebo nekdo jiny prosim rozepsat podrobneji? Nic o tom nevim, jen ze u nas se na nej posilalo plosne a mne to prislo zbytecne, ale sla jsem tam.
 Káča 11 (dcery 9/08, 6/11) 


Re: Neprofesionalni pristup 

(9.5.2008 15:38:25)
Ano, u OGTT je například riziko poškození již fungující slinivky miminka...
 Skylla 


Re: Neprofesionalni pristup 

(9.5.2008 22:02:21)
To jsem nevěděla a právě mám na tenhle test jít podruhé, i když nemám žádné problémy a první vyšel dobře... nemáš prosím nějaký odkaz, kde by se o těch rizicích dalo zjistit víc?Díky moc.
 Jana 
  • 

Re: Neprofesionalni pristup 

(11.5.2008 17:53:06)
Uf, tohle snad ani není k uvěření, jaké věci se tu šíří.
Při oGTT jde jen o to, že těhotná vypije množství cukru odpovídající 75g glukózy a změří se odezna jejího těla an tuhle zátěž. Takže je-li toto pro vás problém, pak vězte, že srovnatelné cukru množství je třeba ve 150g pečiva, v 700ml džusu, ve 100g čokolády atd atd. Opravdu nikdy jste nedaly pré svým těhotenským chutím? Nikdy nebyla žádná bagetka na posezení, což asi odpovídá tomu nnožství cukru? Žádný pořádný oběd se zákuskem poté? Protože pokud ne - pak je vše OK a je to vzorný přístup. Pokud ano, pak je toto shazování oGTT čistý a čirý alibismus. MMch. těhotenský diabetes je charakteristický mj. tím, že je maximální porce omezena cca na 60g sacharidů na jídlo (tzn. přeba bax. 100g pečiva + k tomu něco bez sacharidů), celkově je to asi 250-300g sacharidů denně. Tím, že se bude někdo zaklínat na straně jedné riziky oGTT a na straně druhé jíst neomezeně a dávat si sladkosti, čokoládky a dortíčky a pečiva (těstovin, brambor, rýže) co hrdlo ráčí - se ten člověk dosatává do zcela shizofrenní situace. Pokud někdo drží dietu a restrikcí sacharidů dobrovolně bez oGTT - výborně, tleskám a nemám problém.
Mmch. tato cukrovka se obvykle cukrem v moči neohlásí, ten se totiž vyskytuje při hodnotách cca nad 9 a protože se na lačno i při těhu-cukrovce drží hodnoty v normálu, je jeho pozitivita vzácná. A tak zatímco nalačno taková těhotná může mít klidně třeba 4,5 - po jídle to může naskočit třeba na 9-10 a to už opravdu JE problém, pro matku i dítě. A přitom stačí málo - omezit sacharidy a po jídle se věnovat pohybové aktivitě, aby se glukóza využila pro svalovou práci a tím odčerpala z krve...
 Tea, Mates10/02, Anika11/04 


Re: Neprofesionalni pristup 

(11.5.2008 18:01:05)
Jani,
popravdě ti ale mnohem radši na posezení sezobnu tu celou čokoládu nebo se zapřením vypiju džus :) To šílené množství glukozy v té deci čaje byl horror :) a udělalo se mi pak hodně zle :-©
Zvláštní třeba bylo že test v prvním těhu jsem měla pozitivní a s dietou měla krásného 3,8kilového kluka, v druhém těhu jsem měla test negativní, držela stejnou dietu a měla nádhernou 5kilovou holku :-D
A dietu jsem držela fakt fest, tchýně kuli mě musela i měnit jídelníček na návštěvě :)
 Skylla 


Re: Neprofesionalni pristup 

(12.5.2008 12:20:30)
Díky za tuhle odpověď - popravdě stačí zapojit zdravý rozum, ale v těhotenství je člověk asi vyděšenější než obvykle :-)!
 bezovka 
  • 

Re: Nesmysl!!!!!!! 

(14.5.2008 10:18:45)
To, co píšeš, je NAPROSTÝ NESMYSL!!!!!!!! Jak může oGTT poškodit slinivku miminka? OGTT rovná se orální glukosový toleranční test, v překladu - pije se cukerný roztok a v časových intervalech se stanovuje hodnota cukru v krvi maminky. Tím se dá zjistit těhotenská cukrovka, která znamená určité riziko pro miminko. To sem takové hlouposti píšeš schválně nebo z legrace?
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Nesmysl!!!!!!! 

(14.5.2008 13:29:25)
Jistě, a glukóza přechází pupečníkem do těla dítěte a jeho slinivka na to zareaguje, co je na tom divného? Koneckonců velká část poškození dítěte gestačním diabetem je spojená právě s tím, že slinivja dítěte kompenzuje nedostatečné odbourávání cukru z krve matky.
 Ivana Procházková 


Re: Neprofesionalni pristup 

(11.5.2008 21:32:46)
Ano, je to neprofesionální přístup jako Brno.

Docela mě zajímá, kdy se už konečně dostane doktorům nějaké osvěty (nebo aspoň té většině doktorů, s kterými přicházím do styku já..), že vyslovovat své osobní názory (nikoli odborné věcné názory) na jakékoli rozhodnutí pacienta a to, co si o tom myslí příslušná Dr. jim nejenže nepřísluší, ale je to neslušné, neprofesionální a podle mého názoru by takové mentorování a ovlivňování (manipulování) pacienta vlastními subjektivními názory mělo být chápáno v rozporu s lékařskou etikou.
 Tera+4  
  • 

Re: Neprofesionalni pristup 

(13.5.2008 11:00:24)
POTLESK!!! Líp bych to neřekla :-)
 Marcela P. 
  • 

hmm 

(9.5.2008 10:49:11)
Pane bože, ať si doktorka uvědomí, že ještě naše generace (třicátníků) se narodila bez těchto různých vyšetření. Spousta maminek ani nevědělo, že čeká dvojčátka. Takže jsme tím pádem všichni byli adepti na postižení?

Já sama jsem naopak chtěla co nejvíc vyšetření, protože jsem hlavně strašně zvědavý člověk. Chtěla jsem proto vědět vše, co jen zjistit šlo. I tak jsem si, teď když už je malá na světě, pokládala otázku "co bych dělala, kdyby postižená byla?" a odpověď? - nedala bych jí do ústavu za nic na světě !!!!!! Ta představa mi vhání slzy do očí, ale je to moje holčička a bude i kdyby se dělo nevím co.

Další věc je, pokud by genetické testy odhalily postižení, to se přiznám, že vůbec netuším jak bych se zachovala a jsem hrozně ráda, že jsem nic podobného řešit nemusela. Neodsuzuju, ale ani maminky, které miminko donosí, ani ty které raději těhotenství ukončí.
 1.3Magráta13 


dvojí přístup 

(9.5.2008 10:58:39)
Z osobní zkušenosti bych řekla, že doktoři se dělí do dvou skupin. "Strašiči" a "pohodáři".
Můj první gynekolog byl "strašič". prostě zastával názor, že vystrašený pacient udělá pro své zdraví maximum. Vždycky vylíčil tu nejhorší variantu a pak někdy i začal uklidňovat. Přestala jsem k němu chodit poté, co jsem měla zvýšený cholesterol a on mě celkem neomaleně nabádal k přísné dietě a medikaci se slovy "Chcete se snad dožít dospělosti vašich dětí"....

Má druhá gynekoložka je "pohodářka". Momentálně jsem těhotná a tripple test jsem absolvovala. Ovšem lékařka mě informovala nějak takto: "Ve 12. týdnu je možné provést tento a tento test, který slouží k tomu a k tomu. Dříve se dělal plošně, ale vzhledem k tomu, že není dostatečně přesný, je můj názor takový, že se musí rozhodnout každá maminka sama. Test spočívá v tom a v tom, je jen na vás, zdali ho chcete absolvovat".

Řekla jsem ano. V zásadě z jediného důvodu. Jsem naturelem spíše praktik a klliďas. Pproblémy řeším až ve chvíli, kdy nastanou. Nemaluju čerty na zeď. Šla jsem na test s tím, že když se nic neprokáže, budu maximálně uklidněna. Pokud se "něco" objeví, budeme se zamýšlet nad dalšími variantami a testy.
Test dopadl dobře, při každé prohlídce si paní doktorka pochvaluje, jak je všechno báječné. Vím, že se může přihodit cokoli a moje dítko může mít nějaké postižení či chorobu. Ale i kdyby to nastalo, nestresuju se tím už teď, protože teď je vše v pořádku. A to je pro mě důležité.
 Jíťa 
  • 

Re: hmm 

(9.5.2008 19:57:07)
Já postoupila v těhu taky všemožná vyšetření. A byla/jsem za to ráda.
Sice nevím, jak by to u nás dopadlo, kdyby se nějaké postižení objevilo, ale měli bychom možnost se rozhodnout, zda si dítě necháme, nebo ne. A pokud bychom si ho chtěli nechat, alespoň bychom měli možnost se trošku připravit na to, co péče o postižené dítě obnáší.

Pokud by však testy prokázaly vadu neslučitelnou se životem, na potrat bych šla, už proto, že na miminko jsme čakali dost dlouho a vědomí, že stejně žádné nakonec nebude, bych prostě neunesla. Raději bych šla na potrat a pokusila se znovu otěhotnět.
 Myška(tři děti) 
  • 

"Chcete aby se Vaše dítě v břiše dusilo?" 

(9.5.2008 11:21:11)
S touto otázkou na mě vyrukovala "specialistka" na alergologii těhotných po té, co jsem odmítla brát pravidelně kortikosteroidy, když netrpím ani jsem netrpěla astmatem pouze běžnými alergiemi. A tím jsem také u této paní doktorky skončila. Nebylo by určitě na škodu, kdyby doktoři ve svém vlastním zájmu procházely kurzy jednání se zákazníkem=pacientem.
 kveta19 


Re: Skoleni doktoru??? :-) 

(9.5.2008 11:28:10)
Mozna by troska empatie neskodila;).Ja myslim,ze kdyz nekdo pracuje s lidmi,mel by se podle toho chovat.Prodavacka na vas taky nevystekne"nezer tlusty,umres":-D.To me nenapadlo o tom takhle premyslet-myslite,ze maji doktori skoleni"nechovej se jako hulvat"???
 kocour 
  • 

Re: Skoleni doktoru??? :-) 

(10.5.2008 15:58:07)
Ptal jsem se, nemají. A bohužel ani supervizi, alespoň jako ochranu proti vyhoření. Přitom spousta doktorů a sester pracuje na místě, kde mají velkou zodpovědnost za život pacienta, což je jistě stresující. Někteří to možná nevědomně řeší odstupem a otrlým jednáním.
 kveta19 


Re: Skoleni doktoru??? :-) 

(12.5.2008 9:22:02)
To je mozna skoda,ze nemaji.Chapu,ze je velka zodpovednost,ale kdyz chci lecit-tak pomaham.Kdyz se snazim pomahat,muzu to delat vlidne;).
 Vilma 
  • 

Re: "Chcete aby se Vaše dítě v břiše dusilo?" 

(9.5.2008 11:32:33)
To je zajímavé....já zase potřebovala léky na alergii a vyšetření a odmítli mi cokoliv dát, abych malému neublížila !!! Naštěstí mi v těhotenství alergie tak zeslábla, že jsem to bez problémů zvládla. A co se týče výše psaných testů a UZV vyšetření, tak mi doktorka UZV nedělala, protože ho nemá a kdybych si ho nevyžádala v jiném městě, tak mám smůlu a malého snad ani nevidím. Vyšetření krve bylo jen 1x a to "pití glukózy" mi ani nenabídla. Ani jsem nechodila na takový ten pás na břicho, co sleduje srdíčko...kolegyně v práci byly úplně hotové, že nejsem pod kontrolou...A tak je to u naší p. doktorky standardně...a má pořád narváno...prý až 70 pacientek denně říkala sestřička...
 Káča 11 (dcery 9/08, 6/11) 


Re: "Chcete aby se Vaše dítě v břiše dusilo?" 

(9.5.2008 12:28:03)
Vilmo, pokud to vím správně, OGTT (pití glukózy) nemusí lékař indikovat, pokud jsi nízkoriziková rodička...
 dassy 
  • 

Re:  

(10.5.2008 10:38:51)
promin nechci te nijak urazit ale kde zijes????? Podle toho co pises mi to prijde na nejakou rozvojovou zemi
 JankaP 


Když lékař respektuje pacienta... 

(9.5.2008 11:44:49)
Já absolvovala dvě těhu u dvou různých lékařů. Nabídnuté testy jsem v obou případech odmítla. A ocenila jsem, když lékaři mé rozhodnutí respektovali.
 1.3Magráta13 


Re: Když lékař respektuje pacienta... 

(9.5.2008 11:55:34)
U prvního těhotenství před 9. lety jsem absolvovala 1x tripple test a krevní test, a 3x UTZ, z toho jednou už v nemocnici před porodem. Můj gynekolog UTZ v ordinaci neměl, a že bych někam kvůli tomu jezdila, mě ani nenapadlo.
Monitor na srdeční ozvy jsem absolvovala poze 1x v 38. týdnu. Navíc se při něm zjistilo, že už začínám rodit, takže nic jiného už se nestihlo.

Teď, podruhé, má gynekoložka UTZ v ordinaci. Takež místo vyšetření pohmatem mě vyšetřuje UTZ. Absolvovala jsem 1x tripple test a krevní test, pokaždé nosím moč k rozboru a příště mě pošle ještě na vyšetření na cukrovku. Nic jiného zatím ne, ale obecně je toho běhání míň. Spousta se toho udělá rovnou v ordinaci, nemusím nikam lítat, což mi vyhovuje.

Celkově se musím zdravotnictví zastat. pozoruju za posledních pár let zlepšení v přístupu k pacientům.
 Kubula K. 


Re: Když lékař respektuje pacienta... 

(9.5.2008 12:57:19)
Kateřino, ty nemusíš umět odpovědět na kdejakou otázku. Můžeš zdvořile říct "to s vámi probírat nechci" a nikdo ti nemůže říct ani popel. Respektive namluvit toho může spoustu, ale to je všechno. Spíš jde myslím o to, aby ty ses dokázala srovnat s tím, že na to dr. může mít velmi jiný náhled než ty. Já jsem taky odmítla amnio, přestože mě na ni posílali čtyři různí doktoři.. pravda, nebyli tak drsní jako tvoje dr., ale zase jich bylo víc :-D Moje zkušenost je, že když dáš jasně najevo "tohle je moje věc" a přestaneš se obhajovat, rejpalové sklapnou R^ A kdyby náhodou nesklapli, je důležité sama si udržet víru v to, co (ne)dělám.. Pak si může říkat kdo chce co chce a tolik se tě to nedotkne :-)
 Maceka2 


Re: Když lékař respektuje pacienta... 

(9.5.2008 12:58:09)
No posledních pár let nevím, já mám zkušenost před 2 roky, kdy se mi narodila dcerka se špatnou prognózou - doktoři předpokládali, že na 90% umře, byl to plánovaný císař a bez ptaní mi šli zastavit laktaci injekčně, přitom jsem se předtím pídila, jak ji rozjet, dali mě po porodu na gynekologický jip a pak na pokoj k 5 dalším pacientkám, kde leželi po interupcích, potratech v 1. trimestru, ... s povolenýma návštěvama na pokoj. Dokážete si představit, že se každé 3 hodiny snažíte odstříkávat, abyste se rozkojila a musíte kvůli tomu na chodbu na dost nechutný záchod a mezitím nemůžete kvůli těm návštěvám spát? Volné pokoje jinde byly, jen nechtěli, abych se musela koukat na "šťastné maminky" ale že by se mě zeptali? Ještě teď mám noční můru: Ptala jsem se na jipu, jestli dcerka přežila noc. Volali na oddělení a pak řekli, že mi to přijde říct lékařka po viyitě - což bylo po dalších třech hodinách a já celé ty tři hodiny měla za to, že umřela, protože jinak by mi řekli, že žije. Že o stavu pacienta informuje lékař je jedna věc, ale že žije, mi snad může říct kdokoliv, já se neptala na diagnózy, nebo tak. :-©
 koa 


Re: Když lékař respektuje pacienta... 

(9.5.2008 13:17:43)
Taky mám v živé paměti gynekologa, který o možném Downově syndromu v případě mého druhého syna (pozitivní tripple test) mluvil jako o vadě neslučitelné se životem...

Moje zkušenost je taková, že spoustu vad a postižení stejně žádná vyšetření v těhotenství neodhalí.
Nejstarší syn má například vývojou vadu páteře, v podstatě jde o nedokončený rozštěp. Potíže nějaké má, ale nijak zvlášť mu život neztrpčují. A teď se dostávám do oblasti otázek "co by, kdyby".
Co kdyby tripple test naznačil rozštěp páteře a já se rozhodla pro ukončení těhotenství?

Mmch, výše zmíněný syn nemá DS, má jiný syndrom, a to Aspergerův - ten žádný těhotenský test neodhalí. Ještě že tak!


Souhlasím s Kubulou, že nikdo vás nemůže nutit, abyste nějak vysvětlovaly a zdůvodňovaly svá rozhodnutí.
 Linda 
  • 

Lékaři musí být z obliga, 

(9.5.2008 14:26:04)
to je podle mě důvod, proč tolik otázek. Oni ti lékaři se opravdu setkávají s různými lidmi, vy třeba máte jasný postoj a víte, jaké důsledky může mít to, že genetické testy odmítnete. Někdo jiný to vědět nemusí, takže je fér, když to lékař vysvětlí - je to citlivé téma, ale kdo jiný by měl o potenciálních rizicích reálně informovat, než lékař? Pod těmi osobními otázkami se podle mě neskrývá nějaké mentorování, spíš snaha zjistit, jestli jste opravdu pochopila, jaké riziko podstupujete. Ten lékař má POVINNOST Vám ty testy doporučit a vše Vám vysvětlit.
 Káča 11 (dcery 9/08, 6/11) 


Re: Lékaři musí být z obliga, 

(9.5.2008 14:31:39)
Ano, má povinnost mi to vysvětlit (a vysvětlují výjimečně, ale díkybohu aspoň za ty výjimky), ale neměl by mi "doporučovat" to nebo ono, rozhodnutí by měl nechat na pacientovi - většinou se za "doporučeními" lépe nebo hůře skrývá manipulace práve směrem k potratu.
 Linda 
  • 

Re: Lékaři musí být z obliga, 

(9.5.2008 14:47:19)
Podle mě by doporučovat měl (nikoliv však zasahovat do oblastí, do kterých mu nic není). Rozhodnutí je samozřejmě na pacientovi, jenom někdy myslím, že je ten revers opravdu férový.
 Káča 11 (dcery 9/08, 6/11) 


Re: Lékaři musí být z obliga, 

(9.5.2008 15:16:05)
Lindo, doporučení a revers jsou dvě různé věci - úplně chápu, že se lékař potřebuje krýt, že vše vysvětlil - naprosto jsem neměla problém s tím, podepsat své lékařce, že odmítám triple testy, přišlo mi to vůči ní fér. Mám ale "problém" s tím, že mi toto odmítnutí pokaždé předhodí sestry a doprovází to komentáři, že bych "za trest" neměla mít nárok na to či ono, případně se pokaždé "velmi diví", že jsem testy odmítla.

Což o to, já si s nimi poradím a odkážu je do příslušných mezí, ale nepovažuji to z jejich strany za přijatelné chování.
 Linda 
  • 

Re: Lékaři musí být z obliga, 

(9.5.2008 15:55:36)
Tak to souhlasím, že nějaké opakované komentáře či údivy jsou nepříjemné a nepatřičné! Důkladným vysvětlením a podpisem reverzu by měla debata na toto téma končit. Protože pak už přesahuje lékařskou rovinu a zasahuje do roviny osobní, do které nikomu nic není.
 kaMyš 


Re: Lékaři musí být z obliga, 

(13.5.2008 10:25:48)
Lindo, ano, ale přála bych si, aby lékař když řekne A, řekl i B. Když mi nějaké testy doporučí a informuje mě, co mi mohou přinést, tak bych byla ráda, aby mě informoval i o rizicích. Vždycky. Zatím mám zkušenost, že o rizicích nikdo nemluví.
 Renata 
  • 

Nechci postiženého!! 

(9.5.2008 14:29:20)
Problém, o kterém autorka píše, je problém celé společnosti. Z dob komunismu zde zůstalo, že ve společnosti postižení nežijí. Kdo se tehdy narodil postižený, byl uklizen za pořádně vysoké zdi ústavu, na matky byl vyvíjen nátlak, aby tam takové dítě umístily. (Mám zkušenost z vlastní rodiny.) Možnost vyhledávání postižených před narozením se rozvíjela ještě v době bývalého režimu a mám za to, že tady jsou kořeny tak důkladné, opravdu celospolečenské "výchovy" k odmítnutí jakékoliv nedokonalosti našich dětí. Potrat je také v naší společnosti výborně tolerován, málokdo ho vnímá jako jednoznačné zabití. Sebeméně nechci omlouvat chování zmíněných zdravotníků, toto je neskutečné a neomluvitelné. Nicméně postoj zdravotníků má kořeny v postoji samotných těhotných a jimi je hnojen a podporován.
V mé praxi je velmi málo žen jako autorka, které testy odmítnou. (Méně než 10 ročně.) Všechny ženy poučuji důkladně a všem zmiňuji, že mají možnost testy odmítnout. Přesto většina reaguje až poplašeně, že naopak, čím více a čím dřív, tím lépe. Většina žen také naprosto přijímá myšlenku, že případné podezření na vrozenou vadu budou řešit odstraněním takového dítěte. Vím, že tyto ženy by uvítaly naopak rozšíření možností v testování a mám pocit, že i rozšířený interval možného přerušení těhotenství.

Toto si musíme všichni uvědomit právě při čtení takového článku. Žena chovající se normálně, která chce bez pochybností prožít klidné těhotenství a porodit své dítě, jemuž míní věnovat adekvátní péči, je vnímána jako zcela anomální, PROTOŽE LÉKAŘ TAKOVÝCH ŽEN ZA CELÝ ROK POTKÁ JEN NĚKOLIK. Naopak, spousta žen se dožaduje diagnostiky těhotenství po několika dnech vynechané menstruace i z toho důvodu, aby testování na "vady" bylo zahájeno co nejdřív. Lékař svoje chování nepodřizuje jen event. vzdělání, ale i svým pacientům. A bohužel, naprostá většina žen je s testováním víc než srozuměna. V našem státě je už normální něco jiného než v okolních zemích. (To ale rozhodně neomlouvá neomalenost a necitlivost výše popsaných reakcí zdravotníků.)
 Hana 
  • 

Re: Nechci postiženého!! 

(9.5.2008 14:49:40)
Renatko, už Vás tady potkávám na diskuzi častěji - a dík za to, že takoví doktoři jako jste Vy jsou. Já patrně vím, která jste - škoda že bydlíte tak daleko od mého bydliště, jinak bych se k Vám přihlásila. Přeju Vám hodně štěstí a pevných nervů v práci, naše společnost je opravdu takto krutá kvůli čtyřiceti letům komunismu, kdy se společnost tvářila, že postižení nejsou - a jakpak by v takové pokrokové společnosti mohli být, že jo, to jen ti dekadenti na západě je mají, my ne.... Tohle přetrvává v celé společnosti, spravovat se to bude pomalu.
 Anca-Filipek4.12.2006 


Re: Nechci postiženého!! 

(9.5.2008 16:52:18)
Me prijde uplne logicke ze kdyz zena zjisti ze dite je nekterym zbusobem postizene podstoupi potrat proto se prece ty testy delaji.u mne se se ve 4 m.distanocal otec ditete,vysledky testu krevnich dopadly spatne ,sla jsem teda na aminocentezu s jednoznacnym rozhodnutim ze pokud bude postizene nenecham si ho a ze pujdu na potrat.CHCi mit zdrave dite a nikoliv dite treba s downovym snyndromem.Neni to p=lnohodnotny zivot a ja bych na to psychyciky a ani finance nemela se o toto dite starat,potrat je v pripade s downovym syndromem nejlepsi reseni-podle mne
 Káča 11 (dcery 9/08, 6/11) 


Re: Nechci postiženého!! 

(9.5.2008 17:13:45)
Jak prosím definuješ "plnohodnotný život"?
 Anca-Filipek4.12.2006 


Re: Nechci postiženého!! 

(9.5.2008 17:21:42)
Plnohodnotny zivot je zivot zdraveho cloveka KTERY MA REALNOU SANCI SE dozit vic jak 30 let zivota-deti s downovym syndromem se dospelosti nedozivaji,jejich uroven ve 20 je 4 leteho batokete a jsou cely zivot zavsily na rodicich a jejich vnimani sveta je velmi omezene......dite s dow.sdyndromem nikdy!!!
 Lenelka 


Re: Nechci postiženého!! 

(9.5.2008 17:30:02)
Joj, Anco, Ty toho moc o lidech s downovym syndromem nevis, co? Ma svagrova ma downuv syndrom, je ji 28 let (zrovna vcera mela narozeniny, upekla jsem ji strudl, sama me o nej pozadala, pry lepsi nez nejaky obyc narozeninovy dort od jeji maminky;) ). Zije v chranenem bydleni, chodi do dramatickeho krouzku, chova dve kocky, ma pritele a je velmi stastnym clovekem. Znam par lidi s downovym syndromem, kterym je vic jak padesat let. Zivot techto lidi je plnohodnotny, pokud jim okoli da sanci.
 Káča 11 (dcery 9/08, 6/11) 


Re: Nechci postiženého!! 

(9.5.2008 17:31:42)
Uroven deti s downovym syndromem muze byt velmi ruzna. CO bys delala napriklad s onkologickymi nebo jinak nevylecitelnymi pacienty? (Navic vsechny testy pracuji jen s urcitou pravdepodobnosti... )

Ze bys neprijala dite s Downovym syndromem je volba, na kterou mas plne pravo a nehodnotim ji, ale proc tvrdit, ze neziji plnohodnotny zivot????
 Sylvie 


Re: Nechci postiženého!! 

(9.5.2008 19:01:06)
Anca21 - nesmysl. S dcerou chodí do školy do první třídy holčina s downem a už dnes rozhodně není na úrovni batolete, ale školáka ;o)
 cinnamon 


Re: Nechci postiženého!! 

(9.5.2008 19:25:17)
Nejsem si jistá, nakolik můžeme soudit plnohodnotnost života druhého člověka - jak vůbec stanovit kritéria? Které životní kvality by byly brány jako stěžejní? Takový člověk může být velmi šťastný a může štěstím obdarovávat i své blízké. Na druhé straně i zcela zdravé dítě může vyrůst v osobnost, která je hluboce nešťastná, v někoho, kdo ničí všechny a všechno okolo. Kde je řečeno, že maminka zdravého dítěte nemůže být zklamaná ze svého potomka a naopak maminka dítěte postiženého nemůže prožívat pocity štěstí a naplněného života? Samozřejmě asi ne tehdy, pokud se tyto pocity váží k prožívání třeba hmotného komfortu a nezávislosti, ale to přece nejsou hlavní a jediné zdroje štěstí. Zdá se mi, že ve hře je mnoho proměnných na to, abychom mohli tak striktně předem soudit. Nakonec - můžete čekat zcela fyziologicky zdravé dítě - a nikdo vám nezaručí, že zvládne porod, poporodní adaptaci, že neonemocní... A nikdo nezaručí ani našim nejbližším, že se o nás nebudou muset jednoho dne starat coby o lidi, u kterých budou pochybovat o plnohodnotném bytí a životě... Jen jestli to budou umět, neuvidí-li nikde schopnost starat se o slabší, nemocné, postižené, ne zcela "plnohodnotné" ;(( . Trochu se bojím té kategoričnosti v souzení normality a plnohodnotnosti - abychom se samy jednoho dne neocitly na "druhé straně zdi".
 Kudlanka 


Re: Nechci postiženého!! 

(9.5.2008 21:52:44)
Náš soused měl DS. Dožil se asi 55 let a snad neznám šťastnějšího člověka než byl on. Měl skvělé rodiče, kteří ho v době, kdy bylo zvykem se těchto dětí zbavovat v ústavech vychovali a milovali a po jejich smrti se o něj starala jeho sestra. Měli jsme ho jako děti moc rádi, hrával si s námi na hřišti. Jeho život byl určitě plnohodnotný i když asi ne podle měřítek Anči.
 SnowWhite 


Re: Nechci postiženého!! 

(12.5.2008 18:48:47)
Tyhle reakce mi připadají velmi alibistické a má pocit, že musíte vědět, co měla "plnohodnotným" životem na mysli. Položím otázku jinak. Je někdo z vás na tom tak, že by si řekl, tohle je to co chci? Chci mít postižené dítě, kterému i když se budu věnovat od rána do večera a od večera do rána, tak se nikdy nevyrovná ve schopnostech dítěti "normálnímu" neboli nepostiženému? Vybrala by si některá z vás, co tak obhajujete postižené, že to tak chcete? Myslím, že plnohodnotný život je život v rámci plně funkční rodiny, kde jsou pozice všech členů vyváženy. Pokud jeden bude strhávat na sebe veškerou péči a pozornost (a že to tak velice velice často je), není v rámci rodiny veden symetrický pro všechny stejně vyvážený život. Neříkám, že všichni mají dělat stejné věci, ale je fajn, když záleží jen na povaze a inklinaci k jednotlivým zájmům, aktivitám a nikoliv dispozice, že "toto" prostě nezvládnu. Postižení mohou mít šťastný život, například za cenu sebeobětování se jejich rodičů. Ale co například jejich sourozenci? Myslím, že postižené dítě je velká zátěž (ať už je to nazýváno otročinou a následně hystericky odsuzováno či nikoliv) a je věcí každého, aby se rozhodl. Je mi naprosto jedno zda se jedná o embryo, plod, spářené buňky či dítě....v případě těžké vady musím říci, že já bych takové dítě nechtěla a něchtěla bych podřídit život svůj a svého okolí jen a jen jeho potřebám.
 katka+katka 
  • 

Re: Nechci postiženého!! 

(13.5.2008 18:52:48)
souhlas, naprostý souhlas.
 zuzkasim 


Re: Nechci postiženého!! 

(13.5.2008 22:35:19)
Ano, plnohodnotný život si asi každý představujeme trochu jinak. Jsem sourozencem postiženého dítěte, nebylo a není to jednoduché, ale nikdy jsem neuvažovala nad tím, že by bylo lepší být jedináčkem. Nebudu nic psát o ideální rodině, protože se žádný ideál nekonal, mamka se obětovala a taťka to neunesl, problémy se řeší pořád. Na druhou stranu si umím představit, že rodiny dětí, co jedou např. v drogách, prožívají asi horší peklo. To je jen jeden příklad z mnoha. Znám lidi s Downovým syndromem, ale tato diagnóza sama o sobě vůbec neznamená postižení neslučitelné s plnohodnotným životem (ať už tu "plnou hodnotu" chápeme jakkoliv). Je milión jiných vad, které působí potiženému i jeho okolí větší těžkosti, zjistit se nedají popř. se dají získat později.
 SnowWhite 


Re: Nechci postiženého!! 

(14.5.2008 17:10:33)
Toto téma je dost citlivé a nerada bych se vás dotkla. Nicméně vy jakožto sourozenec jste si nemohla vybrat, nebo snad ano? My zde hovoříme o rozhodování, o zvažování zda takový (sama říkáte, že váš život danou situací zatížen je) život chci pro své děti, manžela a pro sebe. Zda ho chci i pro to dítě.... Rozhodnutí je v rukou matky a záleží jen a jen na ní. Když si přečtu vámi psaný příspěvek, jen to potvrzuje moje mínění. Matka se sebeobětovala, váš život zatížen, otec to neunesl.... A co z toho si mám přát čistě teoreticky pro své děti? Případný rozpad rodiny, v lepším případě "pouze" sebeobětování rodičů i dětí ve prospěch postiženého. Díky ne. Vás celkem chápu - nemůžete napsat, že byste situaci měnila, vypadalo by to jako zrada. Nicméně vaše rozhodnutí to nebylo, vy jen nesete jeho důsledky. Znovu opakuji, že v případě, že je jasné od začátku, že je dítě postižené, je třeba pečlivě zvážit všechna pro a proti. Výsledek je v mém případě interupce, což je můj osobní přístup. Hlášky o Sparťanech atd. vnímám jako debilní demagogické reakce.
 10.5Libik12 


Re: Nechci postiženého!! 

(9.5.2008 22:39:09)
Já souhlasím s článkem: Ale v otázce potratů VV přes akceptaci jiných světů u sebe sama nevím.

Je mi 42 let, mohu otěhotnět. Kolik let dokážu být oporou dítěti vyžadující jinou péči? Mohu od svých dětí chtít a vychovala jsem je tak, aby v případě potřeby po mně břímě (nebo dar) převzaly?
 & 


Re: Nechci postiženého!! 

(10.5.2008 10:35:02)
Ty to nemusis chtit od svych deti pokud ti to zajisti spolecnost. V Holandsku se plosne geneticke testy neprovadeji. Jenomze vetsina Holandanu je presvedcena, ze v zde dobry soc. system, a pokud se ti narodi pos. dite tak te nenechaji padnout na kolena. Take je zde vice postizenych lidi na ulici nez v CR. Ai polovina synovych spoluzaku jsou deti s DS jejich matky vetsinou pracuji na castecny uvazek hned po matersky, ktera je tu na pul roku.
Syn je ve vyvoji mezi nimi asi uprostred. Nektere pujdou po skolce do normalni skoly a nektere bohuzel nejsou vzdelatelne, ale vsechny maji predpoklad na stastny a dustojny zivot. Ja nemam nic proti potratum, ale proti predsudkum o postizenych, ktere v Ceske spol. panuji. Ze dat dite do "ustavu" nemusi byt nic az tak hrozneho...
 Bumbi&05,08,10 


Re: Nechci postiženého!! 

(11.5.2008 14:13:39)
problem je, ze zadny test neni 100% a doklada to i praxe.

Nekolikrat jsem to jiz zminovala v jinych diskusich, ze znam osobne:
- zenu, ktera podstoupila amnio, vysledky byly ok, dite se presto narodilo s DS
- zenu, ktera podstoupila amnio, vysledky spaten (mnohacetne vady, vc. DS), podstoupila potrat a tyden po zakroku ji volali z laborky, ze testy jsou ok a ze ceka zdravou holcicku (doslo k omylu a slehani lidskeho faktoru) > pani se psychicky zhroutila
- kamaradka mela z amnia potvrzenou diganozu DS (na amnio sla kvuli indikaci DS u UZV). Dite si rozhodla nechat a narodilo se ji zcela zdrave, dnes ma kolem 4 roku...

Kolik takovych chyb, na ktere se nikdy neprijde, se vlastne deje? Kolik zdravych deti zabijime zbytecne?
 Bobíci 


Re: Nechci postiženého!! 

(20.5.2008 14:12:48)
Úplně s tebou souhlasím. V dnešní době, kdy jde vše díky přesné medicíně předem zjistit, si myslím, že takovýto přístup matky je velmi nezodpovědný. Já nemám postižené dítě, ale žádné vyšetření v těhotenství jsem nepodceňovala. Je to sobecký a bezohledný přístup matky. Asi si neuvědomuje, co postižené dítě s sebou přináší. Ono je velmi jednoduché dát malého postiženého tvorečka někam do ústavu s myšlenkou, že se někdo o něj postará. A co svědomí? Takové hrdinky silně odsuzuji. Proto nic v těhotenství nepodceňovat, lékaři moc dobře ví, co dělají.;):-©
 Linda 
  • 

Re: Nechci postiženého!! 

(9.5.2008 15:02:07)
Je něco divného na tom, že ženy chtějí zdravé děti? Mně to přijde logické. Začíná to už u toho, že se rozhodnou zda a kdy děti mít a mají proto důvody. Malé dítě je pro člověka značně omezující, ale mnohonásobně to přebije radost z toho, jak roste, jak se vyvíjí...Péče je náročná, ale je to jen dočasné - dítě vyroste, my s ním máme postupně méně práce a můžeme se postupně věnovat své práci a koníčkům. Ve stáří pak máme rodinu, vnoučátka, zpětnou podporu ze strany dětí...To jsou (alespoň pro mě) argumenty, proč mít dítě - to všechno ale u těžce postiženého dítěte není: člověk nepozoruje zlepšení, chování na úrovni mimina i batolete po celý život, celoživotní závazek a zpětná podpora ve stáří žádná. Vnoučátka ani pokračování rodu žádná. Když je možné tomuto předejít, tak je - pro mě - naprosto logické, že většina tomu předejde.
 Hana 
  • 

Re: Nechci postiženého!! 

(9.5.2008 15:08:25)
Lindo, já si naopak myslím, že člověk nemá právo utratit někoho v děloze jen proto, že je NÁZNAK, že tam bude něco blbě. Víte, kolik dětí je u nás potraceno a potom pitva ukáže, že dítě bylo v pořádku? Já Vám neberu Váš názor, jenom se mně nelíbí, jak se tady postižení šmahem odsuzují - přitom těžkých postižení je opravdu málo, i rozštěpy se většinou realizují jako rozštěp rtu a patra - a to je postižení naprosto slučitelné jak se životem, tak se samostatným životem a světe div se - i s normální inteligencí!
 Markéta, syn 6l. 
  • 

Re: Nechci postiženého!! 

(12.5.2008 19:29:03)
Hanko, jestli se ještě ke svému příspěvku dostaneš - kolik a zdroj, prosím.
 Káča 11 (dcery 9/08, 6/11) 


Re: Nechci postiženého!! 

(9.5.2008 15:09:52)
Rodiče postižených dětí by vám jistě řekli lépe než já, že i tyto děti dělají pokroky, učí se. Stupně postižení jsou různé, mnozí z postižených jsou v dospělosti alespoň částečně samostatní.

Genetické testy vám nezaručí zdravé dítě na celý život, může dojít k úrazu, některé nemoci se projeví později...

Pokračování rodu v okamžiku, kdy se rozhodujete mít děti, také nemáte zaručené, opět z mnoha různých důvodů...

 Renata 
  • 

Re: Nechci postiženého!! 

(9.5.2008 15:36:42)
Lindo, na touze rodičů po zdravém dítěti nic divného není. Osobně mi přijde trochu neskromné chtít mít tu touhu zaručenou, ale to je jen můj osobní pohled. Z profesního hlediska mi spíš přijde nepatřičné, proč má být žena podstupující testy pochvalně klepána po rameni a žena testy po poučení odmítající vystavována útočným a zpochybňujícím dotazům. V naší zemi je možnost zabránit narození dítěte s postižením vysoká, právo na ni má každý a kdo ji využít chce, má prostor a spoustu informací. Kdo nechce, nesmyslně čelí reakcím okolí - zdravotnického, nejbližší rodiny i širšího okolí a přátel.
 kaMyš 


Re: Nechci postiženého!! 

(13.5.2008 10:33:23)
Renato R^
Moc se mi líbí tvoje názory (a že jsi gynekoložka k tomu, to je prostě skvělé R^)
 Dita, Matyáš 08,Kiki 11 


Re: Nechci postiženého!! 

(9.5.2008 18:56:04)
Lindo vidím, že jsme naladěny na stejnou vlnu, plně souhlasím s Tvým názorem, děkuji, že ses mne zastala o pár příspěvků výše a těm co s námi nesouhlasí jen vzkaz, každý má bárok na to se rozhoudnout, neodsuzujeme tady toho kdo si dítě rozhodne nechat a starat se o něho, tak proč vy odsuzujete to, že my jsme stoupenci zdravých dětí a běžného života, vždyť i jen zdravé dítě sebevíce milované zabere dost času, peněz, nervů a starat se o nemohoucí není jak psala Linda na 2, 5, 10, 20 let, je to závazek na celý život a omlouvám se pokud jsem někoho urazila výrazem otročina, je to sebeobětování, ale také obětování rodiny, dítě zabere více času, stojí spoutu peněz veškeré vybavení pro lepší život jak matky tak postiženého a od nikoho v dnešní době nedostanete dotaci na celý život vašeho postiženého dítěte, samozřejmě ani testy nejsou stopro, ale když se tomu dá předejít...
 katka+katka 
  • 

Re: Nechci postiženého!! 

(9.5.2008 19:01:47)
Mám ve svém okolí maminku s postiženým dítětem a je to otročina (ve srovnání s péčí o zdravé dítě). Pohlídám, když maminka potřebuje - ačkoli maminka odejde max. na 3 hodiny, jsou to skutečně náročné 3 hodiny plné dřiny a stresu. Obdivuju, že ona to zvládá 24 hodin denně, 7 dní v týdnů...
a pokud jde o plnohodnotný život, ten každý definuje jinak - pro někoho je to klidně dítě s DS, pro jiného zdravé dítě, pro někoho život multimilionáře...
 katka+katka 
  • 

jsem ráda, že je potrat v naší společnosti tolerován 

(9.5.2008 15:47:10)
jsem ráda, že je potrat v naší společnosti tolerován. Ač jsem potrat nikdy nezažila, ale myslím, že je dobré nechat prostor pro rozhodování matky!!! Nechtěla bych se vrátit do dob, kdy o potratu rozhodovala komise. Nedej bože, že by potraty zakázali a bylo by to jak v Polsku nebo Irsku.
 Káča 11 (dcery 9/08, 6/11) 


Re: jsem ráda, že je potrat v naší společnosti tolerován 

(9.5.2008 15:51:39)
Ne, zákaz potratů by stejně nic nevyřešil, přijedou potratáři ze švédska, komise se uplatí apod.

Jedinou cestou je podle mě osvěta, přemýšlení o věcech trošku do hloubky a obecně alespoň o něco vyšší úcta k životu...
 katka+katka 
  • 

Re: jsem ráda, že je potrat v naší společnosti tolerován 

(9.5.2008 15:55:07)
v prvé řadě je nutné se chránit, pokud nechceme mít děti, pokud antikoncepce selže a dítě v tu chvíli nechceme, vidím potrat jako rozumné řešení (pozor potrat nepovažuju za antikoncepci)!!!
stejně tak bych neodsuzovala ženu, která se rozhodne jít na potrat právě kvůli zjištěným vadám plodu, je to její rozhodnutí, protože ona se pak bude o to dítě starat (potažmo rodiče)
 Renata 
  • 

Re: jsem ráda, že je potrat v naší společnosti tolerován 

(9.5.2008 16:00:01)
O zákazu potratů tu pokud vím nikde řeč nebyla. I přes velikou svobodu v podstupování potratů není podle mě možné pokládat za samozřejmé, že takové řešení musí podstupovat všechny ženy. Pokud má žena chtící podstoupit potrat právo na respekt své volby, má ho žena potrat odmítající rozhodně taky.

I když autorka článku o potrat nezavadila a psala o svém odmítání nahlížet na své dítě apriori jako na potenciálně postižené, moje slova o respektu její volby se jí bezesporu týkají zejména.
 Hana 
  • 

Re: jsem ráda, že je potrat v naší společnosti tolerován 

(9.5.2008 15:58:45)
Katko, tady nikdo nezpochybňuje právo ženy na potrat! Pokud se žena v raných fázích těhotenství rozhodne že dítě nepřijme, má právo těhotenství ukončit a je to dobře - kdyby to bylo jakkoliv omezováno, tak by se stejně různě překračoval zákon. Tady se mluví o tom, co napsala Renata - že žena má i plné právo odmítnout genetické testy, pokud si je jista, že by své dítě přijala takové, jaké je. A je to právě společnost, která má spíše tendenci odsuzovat ženy a rodiče, kteří jsou připraveni se o své potomky ať jsou jacíkoliv, postarat, než ženy, které je nechají usmrtit hned v děloze. Mimochodem - takový časný potrat je něco úplně jiného, než pozdní lékařsky indukovaný "potrat" někdy ve 22týdnu! Já totiž nechápu, gynekology, kteří můžou bez kouska svědomí něco takového dělat!
 katka+katka 
  • 

Re: jsem ráda, že je potrat v naší společnosti tolerován 

(9.5.2008 16:02:45)
proč svědomí? Oni prostě rodičům vysvětlí, co je čeká a rodiče se rozhodnou.
 Káča 11 (dcery 9/08, 6/11) 


Re: jsem ráda, že je potrat v naší společnosti tolerován 

(9.5.2008 16:03:58)
Ano, ale fakticky ten zákrok musí provést lékař....
 Hana 
  • 

Re: jsem ráda, že je potrat v naší společnosti tolerován 

(9.5.2008 17:09:10)
Katko, prosímtě, víš jak vypadá potrat z lékařské indikace po 20.týdnu? Napřed si to přesně zjisti, pak si uvědom, jak to vypadá a jak vypadá dítě, které se po tomto "potratu" narodí - ať už je mrtvé a nebo se nechá někde v pytli na biologický odpad dožít. Uvědom si, že doktor, který tyhle věci dělá musí být fakt hodně otrlý, já znám spoustu zdravotnických pracovníků, kteří byť můžou být u ranné interrupce (taky nepřesné slovo, potrat není žádné přerušení), k tomuto zákroku by je nikdo nedostal a oddělením, kde se provádějí pozdní potraty se vyhýbají. Ty tady o tom mluvíš, jako kdybys reklamovala špatně udělané boty! Doktor vytáhne katalog, nabídne, probere, ukáže, rodiče se hezky rozhodnou, v pohodičce se to s úsměvem provede, pak si všichni potřesou rukama a všechno je krásné a všichni jsou spokojeni.........BR!
 katka+katka 
  • 

Re: jsem ráda, že je potrat v naší společnosti tolerován 

(9.5.2008 18:48:35)
jasně, že vím, jak vypadá dítě ve 20.týdnu. Ale beru to i z druhého pohledu - dle mě je velká šance, že zažije míň bolesti, než potom co by se narodilo. Jako reklamu to fakt neberu
 zuzini 


Re: jsem ráda, že je potrat v naší společnosti tolerován 

(9.5.2008 19:59:36)
Proč myslíš, že postižené dítě zažívá po narození bolest?
 katka+katka 
  • 

Re: jsem ráda, že je potrat v naší společnosti tolerován 

(9.5.2008 20:14:27)
a proč myslíš, že ne? nemyslím jen bolest fyzickou, ale i psychickou a ta někdy může bolet víc než fyzická
 zuzini 


Re: jsem ráda, že je potrat v naší společnosti tolerován 

(9.5.2008 20:48:13)
Mě někteří postižení lidé připadají mnohem šťastnější než zdraví.;)
 *Niki* 


Re: jsem ráda, že je potrat v naší společnosti tolerován 

(9.5.2008 20:56:04)
Pokud zažívá psychickou bolest, tak potom není mentálně postižený. Zažívat bolest, trápit se apod. předpokládá jistou duševní vyspělost. Ne, postižené děti se netrápí. Trápí se jejich okolí.
Takže pišme tak, jak to je a neargumentujme domnělými pocity a stavy jiných. Pišme jen o těch vlastních.

Btw taky bych za jistých okolností na interupci šla. Nic si ale o sobě nenalhávám a případný potracený život nepoužívám jako argument. Ten problém je ve mě.
 cinnamon 


Re: jsem ráda, že je potrat v naší společnosti tolerován 

(9.5.2008 19:10:25)
Hano,
díky za to, co píšete. Mám pocit, že naše společnost si vyvinula mimořádně alibistický slovník. Když slyším, kolik maminek jde na všechna vyšetření, "aby bylo všechno okolo miminka dobře ošetřeno" - a ve skutečnosti nejde o žádné ošetření, ale jen o to, aby se maminka mohla rozhodnout, jestli své dítě přijme, nebo je nechá zabít... Nemůžu si pomoct, jednou je to započatý život, který by bez přerušení zvenku pravděpodobně sám neskončil - co to tedy jiného než zabití je? Nesoudím ty, které se k něčemu takovému rozhodnou, jen si myslím, že je alespoň dospělé nazývat své skutky pravým jménem a neschovávat se za eufemismy.
Přijde mi kruté, že umírají zdravé děti, případně děti s vadou dobře slučitelnou se životem (třeba právě DS) jen proto, že lékař maminku vystrašil, nepodpořil... nebo hůř, že se rodičům takové dítě "nehodí". Když jsem slyšela jednu maminku mluvit o tom, že tentokrát Kačenka nevyšla kvůli genetickým testům, tak zkusí Kačenku někdy příště, bylo mi zle. Kačenku už totiž nikdy nezkusí - každý má jen jednu šanci a Kačenka o tu svoji už přišla. Narodí se jim možná jiné dítě, ale tohle nechali zemřít a nedá se to oddiskutovat.
Nakonec si říkám, že je možná dobře, že v době, kdy naše mámy byly těhotné, tak důkladné (a tak omylné) diagnostické metody nebyly - kdoví, kolik z nás by tady rozhodně debata o tomto tématu nemusela trápit.
Omlouvám se za trochu osobní tón, ale kdyby se moje máma kdysi dala přemluvit, tak tady dnes nejsem - měla jsem být naprosto životaneschopný ležák. Její rozhodnutí mě svým způsobem zavazuje - svoje dítě bych nedala, ať by bylo jakékoli.
 katka+katka 
  • 

Re: jsem ráda, že je potrat v naší společnosti tolerován 

(9.5.2008 19:16:18)
a co když se ta maminka na výchovu takového dítěte necítí, resp.cítí, že na to nemá. Já třeba otevřeně říkám, že kdyby mi testy vyšly špatně, podstoupila bych potrat, protože na takovou výchovu jsme se s manželem necítili. Dle tvého - zabili bysme naši dceru, spokojená? Jestli ty by si byla schopna vychovávat takové dítě, pak gratuluju, ale skutečnost je taková, že někdo na to má někdo ne.
 simiki+koťátko 03/07 


Re: jsem ráda, že je potrat v naší společnosti tolerován 

(9.5.2008 19:24:22)
katko, ty si to ještě furt nepochopila - NIKDO ti nevnucuje aby sis nechala postižené dítě NIKDO. přečti si to když tak ještě jednou a ještě jednou než to pochopíš.

já se na tu výchovu cítím, a to i můj přítel, už jsme se o tom bavili. sice by byla starost většinou na mých bedrech, ale já mám na tohle bedra dost silná a široká. pokud je takové miminko v bříšku "maminky", která to vzdává předem, za to miminko nemůže.
 Dita, Matyáš 08,Kiki 11 


Re: jsem ráda, že je potrat v naší společnosti tolerován 

(9.5.2008 20:38:10)
Pořád je pro to dítě lepšá, když to máma vzdá předem, než když si to rozmyslí až potom a dítě skončí v ústavu, bez rodiny, bez lásky...
 Jiřule a 3 skřítkové 


Re: jsem ráda, že je potrat v naší společnosti tolerován 

(9.5.2008 19:25:38)
Katko katko, nikdo neříká, že všechny maminky to musí mít stejně jako ty, které by si miminko nechaly i nemocné. Jen by měli lidé respektovat rozhodnutí oněch matek a otců. Bez řečí kolem.
 Anca-Filipek4.12.2006 


Re: jsem ráda, že je potrat v naší společnosti tolerován 

(9.5.2008 19:35:10)
ahoj Katko naprosto souhlasim s vama.na testy aminocentezy jsem sla s tim ze pokud se potvrdi podezreni na dw syndrom pujdu na potrat ano potrat a nikoliv Vrazda podle nekterych z vas!!!jenze nemuze byt neco mrtve kdyz se to ani nenarodilo!kdyz podle vas to uz zije tak proc mi neni 22 a pul ale jen necelych 22let?Protoze jsem se narodila a byla ziva az v momente kdy jsem vypadla z briska.Tudiz pokud muzu zabranit narozeni postizeneho ditete tak tomu zabranim protoze vidim rozdil mezi narozenym a nenarozenym a tudiz to neni vrazda ani zabyti.narozene dite bych nikdy neopustila
 cinnamon 


Re: jsem ráda, že je potrat v naší společnosti tolerován 

(9.5.2008 19:56:11)
Ančo,
doporučuji k dostudování něco málo z informací o prenatálním vývoji. Pokud něco nemůže zemřít, když se to nenarodilo, jak je možné, že existuje zamlklé těhotenství, že existují situace, kdy nenarozené dítě v matce zemře a musí být porozeno mrtvé....když vlastně zemřít nemůže? Živý tvor (ať už na jakémkoli stupni vývoje) není PC program, aby byl ukončen, buď žije, nebo zemře. Dnes i každá docela průměrně fundovaná kniha pro nastávající matky uvádí, co všechno nenarozené dítě v určitých fázích svého vývoje umí, cítí, vnímá...nemusí to být ani žádné odborné publikace. Nikdo ti neupírá právo na rozhodnutí a chápu, že zvlášť v tak mladém věku člověk vnímá ohrožení sebe sama a svých plánů zostřeněji - jen se pozastavuji nad tím způsobem argumentace. A přeju u vyšetření dobré výsledky a zdravé miminko.
 zuzini 


Re: jsem ráda, že je potrat v naší společnosti tolerován 

(9.5.2008 20:02:22)
Něco?;((
 Anca-Filipek4.12.2006 


Re: jsem ráda, že je potrat v naší společnosti tolerován 

(9.5.2008 20:13:49)
Diky ale ja uz mam 17 mesicniho chlapecka Filipka.A je uplne zdravy a i tak je to spousta prace, chodim na nastavbu,po soudech a jeste cely den beham kolem Filipka.Knizek jsem si precetla dost a nerikam ze to dite nic neciti jasne ze by mne ten potrat moc bolel a trapila bych se ale min nez by se pak narodil a citil by bolest mnohem vetsi nez kdyz byl v brisku a ja sla na potrat.Jiste par ktery se nekolik let snazi marne o dite prijme jakykoliv dite nebo verici ale my ateisty mame na to trosku jiny nazor,postizene dite nikdy nebude prozivat takovy zivot jako ja ktera jsem zdrava.
A neni nic horsiho nez vyrustat v ustave a vedet cely zivot ze te vlastni matka nikdy nemela rada.Ver i zivot jen s Lmd co jest lehka mozkova dysfunce dost omezuje zivot proto ze ji mam a vím jaky to je sni zivot a to si nedokazu predstavit ze bych byla tezce postizena to opravdu ne.....
 Lenelka 


Re: jsem ráda, že je potrat v naší společnosti tolerován 

(9.5.2008 20:18:02)
Ehm ehm, ja jsem teda hodne zaryty ateista, ale Tvuj nazor nesdilim ani v nejmensim.
 Jiřule a 3 skřítkové 


Re: jsem ráda, že je potrat v naší společnosti tolerován 

(9.5.2008 20:38:37)
Aničko21:-D ty jsi mě dostala fakt. Narozeniny jsou od slova NARODIT SE.. to znamená vylést mámě z bříška.proto je ti teprve 22 a ne 22 a půl:-)
Ožít v bříšku.. tomu se říká početí:-D
A jen skormný dotaz.. když se ti miminko hýbalo v bříšku, škytalo a nastavovalo ti zádíčka, aby jsi ho hladila, to srdíčko, které mu na UTZ tepalo.. to je zřejmě známka toho, že tedy neexistuje život v břiše..?A ožije porodem nebo co?
 cinnamon 


Re: jsem ráda, že je potrat v naší společnosti tolerován 

(9.5.2008 20:33:36)
Ančo,
vím, co to je LMD, mám v tom směru jakési vzdělání, dovedu si představit i případná omezení. Na druhé straně si, ač jsem s postiženými dětmi bývala dost v kontaktu, nedovedu představit, zda a nakolik ony samy cítí svá omezení - zejména v případě tebou zmiňovaného Downova syndromu.
Uvádíš, že bys nechtěla, aby dítě po porodu cítilo větší bolest než v bříšku. Jedna věc je postižení pojící se s fyzickým utrpením, ale to se většinou s DS nějak výrazně nepojí. Druhá věc je to, co popisuješ - život v ústavu a bolest pramenící ze zavržení vlastní matkou. Ano, to je jistě velmi kruté utrpení - ale nepleť si utrpení nutné a utrpení, které je důsledkem matčina vlastního rozhodnutí. Pokud bys takto dítě nemohla vidět trpět, pak bys mu toto utrpení vědomě nepůsobila. Jak víš, že bys ho nemilovala? Nezlob se, tohle je alibismus - nechceš působit utrpení sobě, ne dítěti. Protože toho bys ho mohla láskyplnou péčí ušetřit. Takto bys chránila sebe, ne dítě...a za cenu lidského života.
A ateismus ani teismus nemá s tímto náhledem co společného. Nikdy bych si netroufala podsouvat jedněm ani druhým, jakou hodnotu má život toho či onoho.
 *Niki* 


Dotaz. 

(9.5.2008 20:48:27)
Takže kdyby se ti přese všechny dobré výsledky přesto narodilo postižené dítě (třeba s DS), tak by jsi ho neopustila?
Technika i lidský faktor může selhat při diagnostice.
 Anca-Filipek4.12.2006 


Re: Dotaz. 

(9.5.2008 20:53:17)
byla jsem na amino a to je na 99 procent takze tezko se tyto testy myli.Pokud by se mi narodilo dite treba bez ruky obrecela bych to ale neopustila,proste bych nemohla nechat to placici miminko ktere ceka az ho obejmu byt a plakat...
 *Niki* 


Re: Dotaz. 

(9.5.2008 21:00:34)
Nemluvím o amnio. Mohly ti triplle testy vyjít falešně negativní (jejich úspěšnost je 60%). Nikdy by jsi pak na amnio nešla a postižené dítě porodila. Takže? Psala jsi,že by jsi dítě po porodu neopustila (mmch to je který týden? 40.tt? U nás se zachraňují děti už od 25. tt... )Ta "životaschopnost" je definována jak? Takové dítě v 26. tt je závislé na těle matky, když se předčasně narodí, je závislé na přístrojích. Ale je venku. To je pro tebe takový rozdíl, vážně? V děloze nežilo, na přístrojích žije? Věřím, že to neslíš vážně.
Jinak nijak nebrojím proti interupcím. Jen mi vadí demagogie, promiň :-)
 Anca-Filipek4.12.2006 


Re: Dotaz. 

(9.5.2008 21:08:04)
JA NA TRIPLECH testech nebyla ja sla rovnou na aminocentezu po rozboru krve ktery dopadl spatne nahodna mutace 1 ku 118 ale testy dopadly dobre a jste jsem zjistila ze to bude kluk.Prave ze jsem se ptala jaka je pravdepodobnost na amino a kdyz rekly ze je to 99.99 vedela jsem co udelam pokud vyjde spatne..dite zivotaschopne je cca od 27 tydnu ale takovych deti moc neprezije a jsou vetsinou pak postizene treba nevidi a tak,pokud je natolik vysopele ze dokaze prezit at uz na pristrojich ci ne je pro me jiz narozenym clovickem.
 zuzini 


Re: Dotaz. 

(9.5.2008 21:13:12)
Pro tebe je narozeným člověkem až od té doby, kdy je jasné že přežije? To opravdu nechápu. A to se většinou snažím pochopit hodně;((
 Jiřule a 3 skřítkové 


Re: Dotaz. 

(9.5.2008 21:27:03)
Zuzini nejsi jediná která Aničku nějak nechápe..
Aničko, ne proto, že by jsi - nechtěla starat se o postižené dítě a dobrovolně ho sem přivést.. já osobně nechápu postoj, že dítě je tebou považováno za člověka- živého až když se narodí nebo přežije..byť na přístrojích..Pořád mi nejde do hlavy, kdo se to tedy hýbe v bříšku...
 Jiřule a 3 skřítkové 


Re: Dotaz. 

(9.5.2008 21:31:17)
Aničko rozhodnutí je na ženěZcela jistě.Nikdo jiný takové rozhodnutí nemůže udělat..To ti nikdo nevymlouvá. Ani proti tomu nikdo nebojuje.Nelíbí se nám přístup lékařů popsaný v článku
 Lenelka 


Re: Dotaz. 

(9.5.2008 21:14:51)
Anco, nezlob se na me, ale jsi v tomhle ohledu dost nevzdelana, dite narozene ve 24.tydnu ma sanci na preziti 47%. Kde si vzala ten 27. tyden?? No a amino rozhodne neni na 99,99%, ja par pripadu spatnych vysledku z amino a nasledne zdrave narozeneho ditete znam.

Jinak rozhodne nebojuji proti potratum, ale proti takovym pristupum, se kterym se setkala pisatelka clanku.
 Anca-Filipek4.12.2006 


Re: Dotaz. 

(9.5.2008 21:19:42)
Muzes bojovat jak chces ale stejene je to jen na zene a jejim rozhodnuti jestli si dite necha a kde si vzala tech 47 procent?Muzu te ujistit ze davali porad o podoli kde jsem rodila a o nenarozenych deti a tam teda mluvili jinak.takove dite je silene nevyzrale a pokud prezije ma celozivotni nasledky a doktori se snazi co nejdyl tehotenstvi zeny udrzet a k tomu to se uchyluju velmi malo respektive v rpirode by takove dite neprezilo
 simiki+koťátko 03/07 


Re: Dotaz. 

(9.5.2008 21:28:37)
ančo ančo holka zlatá, ono je rozdíl porodit nedonošené dítě ve 24tt v porodnici a v perinatologickém centru.
 *Niki* 


Re: Dotaz. 

(9.5.2008 21:32:14)
No ale Ančo, stejně jsi mi neodpověděla? Co když ti po porodu vloží do náruče (popř. do inkubátoru) postižené dítě? Ty strašně spoléháš na to, že když nějaký přístroj vyflusne papírek s čísly, že je to prostě tak a definitivně navždy a nikdy jinak :-)
Přeju tobě a hlavně tvému dítěti, aby zdravé bylo (mělo by to s tebou složité, pokud by nebylo). Už jsi porodila? Víš, mě mé dítě vyrvali kleštěmi, je v podstatě zázrak, že nemá následky. Co když se něco pokazí "tam venku"? Zdravé v děloze, i přístroj to jasně řekl - pak porod a konečná... spousta věcí se dá zkazit... jinak, byť tvé obavy chápu, jsou mnohem horší postižení než DS - a ty na amnio nezjistíš...
Život s postižených dítětem může být strašný, máme něco takového v rodině (DS)... někdy to lidé zvládají, bohužel v našem případě ne, maminka onoho dítěte - no, prostě není zrovna dobrá matka -a ale to ona nebyla ani svému zdravému synovi...
 Lenelka 


Re: Dotaz. 

(9.5.2008 21:32:35)
Anco, tady ted probiha velka debata o snizeni limitu pro potrat na dvacet tydnu a v ramci toho v TV neustale jdou ruzne statistiky. Takze tech 47% vim docela presne a nezmenilo se to za deset let, coz si zase pamatuju ze skript meho tehdy pritele-porodnika.

Ja nebojuju za zakaz potratu, to je rozhodnuti kazde zeny, ale bojuju za spravne chovani zdravotnickeho personalu ke klientum a to je to, o cem byl uvodni clanek teto diskuze.
 Jiřule a 3 skřítkové 


Re: Dotaz. 

(9.5.2008 21:38:56)
2
 Jiřule a 3 skřítkové 


Re: Dotaz. 

(9.5.2008 21:28:44)
A připojuju se k lenelce.
Znám pár maminek, kterým amnio vyšla pozitivně a přesto miminkům daly šanci.. a světe div se, mimča jsou v púořádku.
 Markéta, syn 6 l. 
  • 

Re: Dotaz. 

(12.5.2008 13:25:29)
Jířo, jaký typ vady to byl?
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Dotaz. 

(9.5.2008 22:06:33)
Triple test JE rozbor krve ... takže jsi na nich byla.
 Davinia, 2 deti 


Re: Dotaz. 

(10.5.2008 9:30:29)
Muzu se zeptat,co by jsi delala,kdyby jsi zjistila,ze tvoje dite je postizene v pozdejsim veku,tak okolo 2-3let??Nektera postizeni se nedaji zjistit zadnymi testy v tehotenstvi.
 Dita, Matyáš 08,Kiki 11 


Re: Dotaz. 

(14.5.2008 12:43:15)
Kdyby jsi četla pořádně celou diskuzi, věděla bys, že by si Anča dítě které by se narodilo byť i s vadou už nechala, ale snažila by se testy zjistit, zda je dítě zdravé aby se případně vůbec nenarodilo.
 Babyna,Patricie07,Michael10 


Re: jsem ráda, že je potrat v naší společnosti tolerován 

(10.5.2008 9:54:19)
Ančo, já tedy rozdíl mezi nenarozeným a narozeným miminkem nevidím. Nedokázala bych ukončit jeho život, vždyť když mu tluče srdíčko, je živé.
 cinnamon 


Re: jsem ráda, že je potrat v naší společnosti tolerován 

(9.5.2008 19:38:20)
Katko,
chápu, že to je hrozně náročné rozhodnutí a ne každý na to má - dispozice, možnosti, chuť....cokoli jiného. Ale jsem přesvědčená, že pro normální ženu to není drobný zákrok řešící malý problém, ale obrovské trauma - i tehdy, když se rozhodneš pro potrat z lékařské indikace, mateřský pud člověk neošidí ani lékařskými diagnozami. A beru to jako něco, s čím se žena musí velmi těžce vyrovnávat. Možná připuštění si toho, co člověk udělal a proč to udělal, může být klíčem k tomu, aby to v sobě nezabarikádoval, ale dokázal smrt svého dítěte odtruchlit a sám sobě odpustit. Nevím, nebyla jsem v takové situaci, netuším, jestli to vůbec jde. Ale nedovedu si představit, že bych něco takového absolvovala a přesvědčila samu sebe, že se nic nestalo. Ten pocit zodpovědnosti za život, který pár započal, z nás nikdo nesejme...ani ve chvíli, kdy by člověk nejraději utekl.
 Dita, Matyáš 08,Kiki 11 


Re: jsem ráda, že je potrat v naší společnosti tolerován 

(14.5.2008 12:13:49)
No já tedy nevím jak vy ostatní, rodila jsem poprvé v lednu tohoto roku a do té doby, než se Matyáš narodil, jsem měla největší obavu z toho, jak ho přijmu, zda ho budu milovat atd.Když mi ho na sále dali, tak jsem na něj koukala jak na zjevení, naštěstí byl podobný svému taťkovi, takže bylo něco čeho jsem se mohla chytit, mateřský pud jsem začala cítit až druhý den po porodu, vlastně k večeru, po tom, co jsem celý den Matýska kojila a přebalovala a koupaly jsme poprvé,právě to kojení jak člověk vidí že ho miminko potřebuje hodně sbližuje, do té doby to sice bylo mé dítě, ale ne citově, prostě chvíli trvá než se v člověku ten pravý pud probudí, u druhého dítěte věřím tomu, že to bude třeba jinak, ale u prvního člověk neví do čeho jde a je dost mladých mamin o kterých vím, že měly ty pocity stejné.Takže o mateřském pudu konkrétně u prvního dítěte bych mluvila zdrženlivěji;)
 Anca-Filipek4.12.2006 


Re: jsem ráda, že je potrat v naší společnosti tolerován 

(10.5.2008 16:19:34)
Mne se nahodou pristup doktoru libil,kdyz jsem prisla do geneticke poradny a rekla jim ze jim nemuzu rict cim mi pribuzni trpleli a tak mi doporucily aminocentezu ale nenutili rekli ze je to na mne a ze je to me rozhodnuti a ze pokud vyjdou spatne muzu jit na opozdeny potrat.Doktori vedi co delaji rocne se narodi asi 70 deti s downovym syndromem.Hodne maminek jde na aminocentezu tripl testy vyjdou spatne 12 procentum zen a 2 procentum reknou spatnou zpravu takze pokud tu umi nekdo pocitat tak si zjisti kolik zen asi po obdrzeni spatne zpravy slo na potrat.Nejsem jedina s timto nazorem ale hadat se tu s fanatickama a vericimi nebudu.
Potrat neni lehkou zalezitosti pro zadnou zenu,teda jsou takovy co to delaji bezne ale tech je fakt malo,pokud se uz nekdo rozhodne pro potrat asi ma pro to padny duvod.ja bych tenkrat taky sla na potrat kdybych nemela podporu rodicu,byla jsem bez skoly,bez praxe a otec ditete byl silene prolhany a nespolehlivy-k tomu nepracoval a nebude.
jasne zadny testy mi nemuzou rict na 100 procent ze dite bude zdrave ale co je v zivote 100?jenom smrt.
Pokud by se vada zjistila pred porodem reseni je jednoznacne ale narozene dite bych uz NIKDY neopustila!!!
nevim proc porad lidovci resi jen potraty a nepodivaji se proc je tolik deti v ustavech bez lasky nebo konci tyrane nebo hur zabite ci v popelnici to vidim jako mnohem horsi problem.
Pokud matka vi ze dite milovat nebude tak to nema smysl ho mit.zakaz nic nevyresi a jen chci rcit at si kazdej rozhodne jestli chce dite ci ne ale kecat zenam do zivota je pekne hnusne a nutit je do materstvi protoze co udelate s tim co nechcete?zacnete najednou milovat?to je blbost.a i kdyby potraty zakazaly a ja byla tehotna a nechtela ho najdu sui zbusob jak potratit
 Katka P., 23 tt 
  • 

Re: jsem ráda, že je potrat v naší společnosti tolerován 

(10.5.2008 19:02:00)
Jen tak na okraj:

Dobrá známá a kvalitní porodní asistentka mi řekla, že i u matky, které všechny testy vyšly dobře, je cca 3% pravděpodobnost, že se narodí postižené dítě. Tzv. triple test hledá jen cca 40% vrozených vad. K tomu nemusí vyjít porod (moje nastávající švagrová je na vozíku právě zaviněním špatně vedeného porodu).

Vidím nebezpečí v tom, že zabijeme děti, o kterých nám lékaři řeknou, že by mohly být postižené, a pak budeme opravdu zírat, až se nám narodí postižené dítě z těhotenství, které bylo podle nich úplně v pořádku. Co pak? Prohlásíme, že když to není člověk první týdny, měsíce atd., tak že to není člověk ještě ani třeba první týden po narození?
 čumáček 
  • 

Re: jsem ráda, že je potrat v naší společnosti tolerován 

(10.5.2008 20:22:59)
Taky jsem ráda, že tu testy a interupce je. Chci zdravé dítě a nikdy bych si neodpustila kdybych vědomě přivedla na svět dítě postižené.

Jistě jsou tu nemoci, které se projeví až po porodu, testy neodhalí vše, ale odhalí dost závažných vad.

Maminky co vědomě porodí těžce postižené dítě, by si měli některou péči zaplatit sami, každou chvíli jsou sbírky na děti jejiž nemoc je léčitelná, ale nezbývají na ní peníze. Přitom se zbytečně udržují při životě děti, které pomalu umírají a život je pro ně utrpením. Nemyslím tím eutanázii, ale nechat je bezbolestně odejít, bez zbytečných a drahych operací, které jim o pár měsíců prodlouží trápení.

Maminky co si vědomě nechjí postižené dítě neobdivuji, ani neodsuzuji. Prostě se tak rozhodli a věděli do čeho jdou. Obdivuji maminky, které čekali zdravé miminko a mají postižené a vše zvládli.
 zuzini 


Re: jsem ráda, že je potrat v naší společnosti tolerován 

(11.5.2008 10:16:43)
To si snad děláte srandu, ne?
 SnowWhite 


Re: jsem ráda, že je potrat v naší společnosti tolerován 

(15.5.2008 13:29:18)
To je opět demagogie. Nic podobného Katka netvrdí, tak to prosím, nepřekrucujte. Řeč je o rozhodnutí, jež ovlivní zásadním způsobem život celé (široké) rodiny. Navíc nikdo si jistě tento pozdní potrat nevybírá s radostí a jen kvůli barvě vlasů jež neodpovídá zmiňovanému katalogu. Jsem momentálně 23. týden a vše včetně amnio jsem čerstvě absolvovala. Jelikož se jedná o třetí dítko, vnímám pohyby již dlouhou dobu, břicho mám jak v sedmém měsíci s tou první. Stejně ale pokud by něco bylo v nepořádku a dítě mělo být postižené, volila bych variantu interupce. A je mi zcela jedno jak vypadá potrat v tomto týdnu. To jsou jen demagogické a populistické výkřiky těch, co za každou cenu obhajují tzv. "právo na život". Naštěstí je to o mém rozhodnutí a nikdo jiný do toho nemá co kecat. Možná manžel a lékaři jako poradní hlasy.
 Káča 11 (dcery 9/08, 6/11) 


Re: jsem ráda, že je potrat v naší společnosti tolerován 

(9.5.2008 16:02:51)
Ano, Hanko, mluvíš mi z duše - já jsem přibližně tak daleko a moc nechápu, jak někdo může tvrdit, že to ještě není člověk - reaguje na můj hlas, pohybuje se podle vlastního uvážení, reaguje na silné světlo, hluk, má chuť atd. atd. atd.
 Kudlanka 


Re: jsem ráda, že je potrat v naší společnosti tolerován 

(9.5.2008 20:01:37)
Vím, že je to něco jiného, ale před časem mi švagrová po samovolném potratu ve 12 tt řekla ať si z toho nic nedělám, že to byl jen shluk buněk. Nějak jí to nedokážu odpustit, protože pro mě to bylo miminko od první chvíle, kdy jsem zjistila, že jsem těhotná. Od ní jsem se pak dozvěděla, že byla na interupci dvakrát, protože se jí mimi prostě ekonomicky nehodilo. To je potom bohužel používání interupce k účelům antikoncepčním.
 Anca-Filipek4.12.2006 


Re: jsem ráda, že je potrat v naší společnosti tolerován 

(9.5.2008 20:48:24)
Proboha zacnete videt ten rozdil kdy je dite v brisku a POKUD DOSTANU INFORMACI ze bude tezce postizene a muzu se svobodne rozhodnout zda ho mit ci nemit a kdy uz mam dite,protoze postizene dite bych nikdy na svet neprivedla a tento nazor sdili cela nase rodina proto¨ze jsme rozumni a je to kazdyho volba zda si ho necha ci ne.Ja tu neodsuzuju zeny co by si dite s DW syndromem nechali tak Zas VY neodsuzujte mne za to ze bych si ho nenechala.
zakon o umelem ukonceni tehotenstvi toto nazyva jako interupci a nikoliv zabity tak to vemte konecne na vedomi,pro mne dokud dite neni schopno zit mimo telo matky pro mne neni zivotaschopne a nastesti je u nas zakon o interupcich velice tolerantni-jen zena vi zda je schopna vychovat dite pokud chcete nutit matky k materstvi je to velmi nespravna cesta-dite nemilovane a v ustavu,tak nutte i otce tech deti aby se o ne starali.Stejna pravdila pro vsechny ne?Ja jsem v detskem domove prozila rok a pul a nesu nasledky po cely zivot-nikdy tam nedostanete tu materskou lasku,deti tam jsou zanedbane ja jsem se naucila mluvit az asi v 5 letech,cely zivot pak zijete s tim ze vas vase matka nenavidela driv nez jste se narodily.Copak chcete by to u nas koncilo jako v Polsku ,kde najdou od casu matku jak ma mrtve novorozenata ukryta ve sklepe copak si myslite ze kdyz matku donutite mit dite i znamena ze ho bude milovat a bude se o nej s lakou starat?To tezko bud skonci v ustavu nebo bude tyrano a nikdy nezazije lasku-takovy lide pak casto pachaji sebevrazdu.Ochranujete nenarozene deti ale predcim?
 zuzini 


Re: jsem ráda, že je potrat v naší společnosti tolerován 

(9.5.2008 20:56:34)
"Proboha zacnete videt ten rozdil kdy je dite v brisku a POKUD DOSTANU INFORMACI ze bude tezce postizene a muzu se svobodne rozhodnout zda ho mit ci nemit a kdy uz mam dite,protoze postizene dite bych nikdy na svet neprivedla a tento nazor sdili cela nase rodina proto¨ze jsme rozumni"

Tím chceš snad říct, že kdo je rozhodnut si nechat postižené dítě, není rozumný???
 Dita, Matyáš 08,Kiki 11 


Re: jsem ráda, že je potrat v naší společnosti tolerován 

(10.5.2008 9:45:52)
Zuzini myslím že tím Anča chtěla říct, že o tom uvažovali a došli k jednoznačnému závěru dítě si nenechat, slovem rozumní určitě nemyslela, že kdo si nechá nemocné dítě není rozumný v tom slova smyslu, ale že rozumně uvažuje o možnostech ho vychovat, ne jako matky, které dítě chtějí zas každou cenu ať je jakékoliv, ale po porodu když se o něho mají starat a zjistí časem, že na to nemají, tím jsou nerozumné, že si všechno nepromyslely dřív než se narodilo, že neplánovaly co bude, pokud se narodí postižené, jak se o něho budou starat, kde na to budou brát, když se díky tomu nebudou moci vrátit do práce, jestli jsou připraveny celé dny být jen s ním a starat se o něho, už nikdy nejet na pohodovou klidnou dovolenou, mít klidný spánek....nikdo nezaručí, že dítě i přes dobré testy bude OK, ale Anča psala, že takové dítě by nedala pryč, tak co tu všechny řešíte. Všechny jste hrdinky a zastánkyně nenarozených postižených dětí, ale kolik z vás ho má doma a ví jaké je to odříkání???Já ho doma nemám, naštěstí a jsem za to moc ráda je náš chlapeček zdravý,ale dokážu si představit jaké to je starat se o postiženého, můj děda než zemřel byl do prakticky poslední chvíle doma, babička se o něho starala až se z toho zhroutila, trvalo to asi 13let, nemoc se zhoršovala(měl Parkinsona)a i když jsem se já osobně o něho starat nemusela, viděla jsem při návštěvě i co babička vyprávěla co to obnáší a dítě je to samý pokud je postižený.Anča má rozum v tom, žer než takové dítě nechat narodit a dát do ústavu, raději půjde na potrat a řeči o zabíjení si nechte někam na válečnou diskuzi
 Linda 
  • 

Re: jsem ráda, že je potrat v naší společnosti tolerován 

(10.5.2008 18:49:50)
Zase s tebou souhlasím :-). Celá tato debata je spíš o emocích, než o rozumu. Je hezké se ohánět rodičovskou láskou, ale člověk by měl cítit v první řadě rodičovskou zodpovědnost - vím opravdu, že tu péči zvládnu? Mně přijde, že spousta žen tady toto vůbec neřeší - potrat je zabití, je to moje dítě, které miluji, a hotovo...to je hezké, ale ono je to hezké zejména proto, že postižené děti se většinou naštěstí nerodí, a tudíž je to spíš teorie.
 katka+katka 
  • 

Re: jsem ráda, že je potrat v naší společnosti tolerován 

(10.5.2008 18:58:15)
taky souhlas, občas hlídám 9-letého klučinu - je postižený, leží, nemluví, krmen sondou. Jeho matku neskonale obdivuju. Nedokážu si představit, že by na tom byla takhle moje Katka. Je sice hezké říct - já se za každou cenu postarám. Ale já fakt nevím, jestli bych se o ní dokázala postarat, když by na tom byla takhle. Jen pohled na ní by mě neuvěřitelně bolel. Jinak Ládíka vždycky hlídám max. 3 hodiny a jsem úplně hotová, je to neuvěřitelná dřina, náročná nejen fyzicky, ale i psychicky. Měly byste vidět jeho matku před jeho narozením a po něm, řekly byste, že jsou to dvě osoby. Někdy prostě zavolá - já už nemůžu, musím vypadnout a jde se prostě na hodinku na dvě projít, vydechnout.
 Anca-Filipek4.12.2006 


Re: jsem ráda, že je potrat v naší společnosti tolerován 

(12.5.2008 11:26:01)
Jen co mne trochu vadi ze kdyz zena jde na pozdni potrat tak musi porodit prirodni cestou a doktori pak to dite nechavaji dozit copak by mu nemohli pichnout injekci na zastaveni srdicka?nechat cekat az dite nekde samo dozije je hnusne
 zuzini 


Re: jsem ráda, že je potrat v naší společnosti tolerován 

(11.5.2008 10:20:28)
Já osobně nevím, jak bych se zachovala, kdyby mi zjistili nějakou vrozenou vadu v těhotenství, ale ženy, které si dítě nechají a s láskou je vychovávají, jsou podle mne rozumnější. Myslíte, že o životě s takovým dítětem nepřemýšlejí? Že chtějí dítě za každou cenu? O tom to podle mne vůbec není.
 Kudlanka 


Re: jsem ráda, že je potrat v naší společnosti tolerován 

(9.5.2008 21:04:47)
Já také vítám možnost volby v případě, pokud se má narodit dítě postižené, ale nemám tu jistotu, že bych určitě šla na interupci. Tvou jistotu obdivuju a vlastně ti závidím. Možná je to věkovým rozdílem a možná taky tím, že mám vymodlené a naštěstí zdravé dítě. Čekala jsem na něj dost dlouho a musela si projít docela náročnou cestu. Jen mi dost vadí používání interupce jako antikoncepce, když je tolik možností jak zabránit nechtěnému těhotenství.
 Tea, Mates10/02, Anika11/04 


Re: jsem ráda, že je potrat v naší společnosti tolerován 

(11.5.2008 17:53:47)
K článku jen to že pisatleka má právo se rozhodnout jakkoliv, doktor se může zeptat jednou a dost. Má poradní hlas, ne neomezenou pravomoc hučet do pacienta aby ho přesvědčil podle sebe.

Na utz jsem chodila ráda a vždy se tešila, ptala se na vše. Můj výborný gynekolog mi vše ukázal a vysvětlil jak by se při něm odhalily pravděpodobné problémy. Až mi bylo líto že byly jen tři :)

Aničko, chápu že jsi zklamaná z toho co se ti v žvotě stalo, ale zkus se od toho odrazit a vidět zas život pozitivně. A nesuď tak příkře. Kamarádčina švagrová má holčičku narozenou v 26tt a je to krásná, zdravá a živelná malá potvůrka.
Můj syn je také podle ministerstva POSTIŽENÝ, stejně jako ty má LMD, tedy ADHD s hyperaktivitou. Ve 4letech měl iq 125, před spaním mi čte knížky, počítá do tisíce, baví ho spousta věcí a rozhodně mi nepřijde že by měl neplnohodnotný život. Ano bude mít jistá omezení, ale pokud nebude chtít být sekretářka nebo krasopisec neměl by to být problém :-D

A opravdu to tu není o právu na potrat, o tom kdo je alibista či ne, o tom kdo je silný kdo slaboch. Matka rozhoduje o právu dítěte na život. Dítě v děloze nemůže říct chci žít a tak to za něj rozhoduje ona. Ona musí vědět jestli je dostatečně silná, nebo jestli chce vědět že se může něco stát atd. Je krásné říct každé dítě má právo na život, ale ne každé dítě má sebeobětavou maminku která pro něj udělá cokoliv i kdyby jí mělo ihned umřít v náručí a tak je někdy opravdu lepší když se matka rozhodne pro přerušení těhotenství, protože dítě by mělo mít veškerou lásku své rodiny ať je jaké je, ne být odloženo. Stejně tak ale nebudu soudit matku která si myslí že na to má a potom to vzdá. Nikdo nevíme kolik v sobě máme síly a co zvládneme, dokud to opravdu nepodstoupíme.
Stejně tak jako Anička věděla že postižené dítě nechce, já vím že nevím jak bych jednala protože jsem v té situaci nebyla a nebudu to vědět dokud se do ní nedostanu a to se mi /alibisticky/doufám nestane.

Přeji všem aby je, nejen lékaři, nechali rozhodovat o jejich životě podle jejich vůle a bez zásahů. Všem bez vyjímky přeji jen taková miminka jaká si přejí a jaká dokáží zvládnout. ;)
 rae 
  • 

Re: Nechci postiženého!! 

(9.5.2008 22:00:16)
Milá Renato,díky!
Zpětně nad tímhle článkem a reakcemi si uvědomuju spoustu věcí.
Sama jsem lehce postižena dětskou mozkovou obrnou - pro naznalé - u tohoto onemocnění není jasné, ve které fázy vzniká. Zda v těhotenství, při porodu nebo až po něm. A toto postižení není zjistitelné z genetického vyšetření.
Druhé dítě jsem čekala po 35 narozeninách, a proto mě zařadili do rizikového programu. (první je s jiným partnerem, naprosto zdravé) V průběhu všech těch peripetií jsem si uvědomovala, že jsem vlastně velmi manipulovaná a stresovaná okolnostmi.
Situace první - základní vyšetření se začíná zpovědí o nemocech v rodině - anamneza. Ta je u nás dvou natolik složitá, že jsme rizikový pár a víme o tom. Přesto nás to neodradilo od rodičovství. Žádná z diagnoz není zjistitelná z genetického vyšetření.
Situace druhá - + 14 dní - odběr plodové vody - samo o sobě rizikový a pro mne stresující zákrok, zároveň mi dělali ultrazvuk a dle nálezu se miminko nevyvíjelo dobře (pomalý růst dlouhých kostí)
Následující týdny jsem si permanentně přehrávala nutnost rozhodnutí zda přerušení ano, nebo ne. Vždycky jsem znovu a znovu došla k závěru, že ne, pokud v nálezu nebude s životem neslučitelné postižení (rozštěp páteře, hydrocefalus apod.)Vždyť i já jsem z tohoto pohledu mohla být "potratem". Navíc díky svému postižení jsem se setkala s mnoha stejně postiženými lidmi, někteří byli ochrnuti po úrazu, bezvědomí apod. a narodili se jako naprosto zdravé děti.
Situace třetí - už při odchodu ze "zpovědí" se mě přítel ptal, co bych dělala, kdyby byl špatný nález. A padla otázka - Jak se TO vlastně řeší? Já to věděla, on dodnes tápe. Od té chvíle jsem měla před sebou "živě", co by se mohlo dít a ještě na základě našeho rozhodnutí.
Závěry všech vyšetření i podrobného ultrazvuku byly v normě.
Máme zdravou dceru.
 Renata 
  • 

Zvrhává se to 

(10.5.2008 10:36:03)
tady v diskuzi, zda potrat je přijatelný či ne. Tohle určitě nebylo záměrem článku, navíc je asi tak malá šance, že účastníci dojdou shody, jako v diskuzích zda porod bez zásahů či ne.
Diskutující ANCA 21 tu otevřeně vyjádřila svůj postoj a myslím, že není nutné ji nutit, aby svůj postoj hájila. Má pro něj své důvody, do kterých nám nikomu nic není, a rozhodně by její volba byla respektována. Chci jen upozornit, že podobný pohled má velká část maminek a jim medicína slouží vcelku dobře.

Tím, že tu svůj postoj tak důkladně rozebrala, ukazuje na stejný rest zdravotníků: podle mě není dostatečně informovaná, nejen o riziku selhání vyšetření plodové vody, které se v několika procentech vůbec nepodaří z dodané vody provést, a výsledek je opravdu "jen" 99%, tedy z 1000 plodovek je 10 dětí, které byly vyšetřeny špatně. Těch 10 dětí může být potraceno a mohou být zdravé, nebo rodiče dostanou informaci, že je zdravé a narodí se nemocné. (Žádný lepší, přesnější postup ale v současnosti nemáme.) V zemi se dělá mnoho tisíc odběrů plodové vody ročně. Ale hlavně, silně kulhá poučení o konkrétních vadách. Downův syndrom není tím, jak jej ANCA popisuje, vada neslučitelná se životem znamená, že dítě brzy po porodu umírá, neleží roky v ústavu a nečeká na dožití. V informacích odborníků je silně zastoupeno informování o negativech, pozitiva zcela chybí nebo jsou zlehčována. I kdyby tam taková asymetrie nebyla, dobrovolně přijmout po všech stránkách náročnou úlohu rodiče pro "odlišné" dítě nebude nikdy přijatelné většinou. A těžko se tomu divit.

Lékaři se chovají jako celý zbytek populace: většina je přesvědčena o správnosti testování a následné selekce nenarozených dětí, menšina to vidí maličko jinak. Je opravdu známkou dospělosti nazývat věci správnými jmény a vidět skutečnost takovou, jaká je.
A není možné žádat po lékařích, aby byli dokonalejší než ostatní lidé, to je úplně nereálný požadavek. Jsou to opravdu taky jenom lidé. Empatie či komunikační schopnost nepatří mezi kritéria, která se při přijímání ke studiu berou v úvahu, a potom je trochu pozdě bycha honit. Stejně jako ve všech dalších profesích...
 Iris 
  • 

Klima vs. systém 

(11.5.2008 0:01:22)

Jedna věc je děsivé klima ve společnosti. Pokud bych se rozhodla donosit postižené dítě, to, co bych vnímala jako největší problém by bylo odsouzení a "záporná pomoc" okolí, včetně nejbližšího.

Ale vidím tu i dva systémové problémy.
1. Aby pracoviště mělo certifikaci provádět genetická vyšetření, musí provést ročně určitý počet vyšetření, včetně amniocentézy. Ten počet mi nepřipadá zanedbatelný, vezmeme-li v úvahu počet takových pracovišť a počet těhotných.
2. Pokud porodím těžce postižené dítě na hranici životaschopnosti, pochybuji, že mi ho lékaři nechají v klidu umřít v náručí. Spíš mu ten život zachrání i s tím, že bude 50let živořit. Pokud takové dítě porodím třeba doma, aby mohlo v klidu umřít a ono skutečně zemře, bude mi hrozit právní postih.
 Zazi (1+1+1) 


Re: Zvrhává se to 

(11.5.2008 21:42:00)
Renato,
těší mě číst názory někoho, kdo to má takhle v hlavě srovnané. A moc mě těší, že jsi lékařka, protože právě takhle by podle mě měli lékaři ke svým klientům přistupovat.
Hezký den.
 Ivana Procházková 


Re: Nechci postiženého!! 

(12.5.2008 0:11:54)
Hezký příspěvek, ale docela by mě zajímalo, z čeho usuzujete, že "Většina žen také naprosto přijímá myšlenku, že případné podezření na vrozenou vadu budou řešit odstraněním takového dítěte."

Z toho, že proti této myšlence v ordinaci okamžitě nahlas neprotestují? Nebo jak?
 Renata 
  • 

Re: Nechci postiženého!! 

(12.5.2008 10:47:22)
Ivule, soudím tak z toho, že v úvodní větě (při poučení) říkám, že smyslem testů na vrozené vady je dát rodičům možnost zvážit pozdní přerušení těhotenství, pokud je tam nějaké vrozené poškození. Na to ženy hned reagují, takže i když je zcela jasné, že něco jiného je teoretický rozhovor a něco jiného by bylo opravdu souhlasit s potratem hýbajícího se dítěte, přesto vidím, že větší část žen je na tu myšlenku již přivyklá, je s ní srozuměná.
Pokud žena pouze mlčí, (je to velmi neobvyklé), vím jistě, že něco není v pořádku a hledám příčinu delším rozhovorem. Mlčení v těhotenské poradně nepokládám za komunikaci :-))
 Ivana Procházková 


Re: Nechci postiženého!! 

(15.5.2008 21:25:28)
Renato, přemýšlím, jak jsem reagovala na tuto informaci mé Dr. já a mám za to, že jakýmsi bručením hmm - ostatně proč bych měla reagovat jinak, když jde v danou chvíli pouze o pasivní přijetí informace.
Tvoje tvrzení mě překvapilo, a proto jsem se ptala, z čeho tak usuzuješ - i já jsem zřejmě (podle tvého vysvětlení) na svoji Dr. působila jako žena, která se ztotožňuje s myšlenkou umělého přerušení při podezření na vrozené vady, přestože tato otázka pro mě vůbec není jednoznačná.
 Renata 
  • 

Re: Nechci postiženého!! 

(16.5.2008 13:38:45)
Ivule, i když vyloučím reakce typu: ano, rozumím, nebo: dobře, to mi nevadí, určitě 50% mých těhotných reaguje na informaci, že testy doporučuju v případě, že by jako rodiče UVAŽOVALI o přerušení poškozeného těhotenství slovy: ano, to určitě chceme vědět, postižené dítě bychom ASI dali pryč. Já informuju důkladně, proto mi většina žen odpovídá větou rozvitou a dostanu informaci. O tuto si neříkám, není podstatná pro mě, ale pro tu rodinu. Přesto tak reaguje určitě polovina žen sama a hned. Pokud vyjdou špatně krevní testy, je už ve hře stres, takže to nelze hodnotit.
A i se slůvkem ASI mi připadá, že společnost tuto myšlenku vcelku přijímá a je s ní srozuměná. Jistě polovina mých pacientek to bere takto, a jen asi 2% žen testování screeningové nebo plodovou vodu odmítne. Vidím to jako nepoměr, a konstatuju to pouze jako fakt, není to hodnocení ani kritika.
 Johanka + Helenka 1.5 roku 
  • 

kdo se citi a kdo se neciti.. 

(9.5.2008 20:13:56)
Nechapu, jak nekdo muze rict, ze by sel na potrat, pac se na postizene dite neciti, a jednim dechem pak dodava, ze kdyz se diteti neco prihodi behem zivota, tak uz je to ale neco jineho.

Probuh jaky je v tom rozdil? Kdyz se na jakekoli potencialni problemy necitim, tak si to dite nemam delat. Uz tim, ze jsem nechranene soulozila (a nebo obecne soulozila, at uz chranene, nebo nechranene) prijimam zodpovednost za ten potencialne vznikly zivot. A ne ze se pak rozhodnu, jestli ho prijmu jen za urcitych podminek.

A BTW jako buddhistky se me mirne dotyka, kdyz tady rozdelujete lidi jen na krestany a ateisty ;). Praktikujicich buddhistu v nasich zemich pravda neni mnoho, ale zase ne uplne zanedbatelne, a potrat jednoznacne povazujeme za zabiti zive bytosti. A hlavne teda predpokladame, ze to je jen docasny utek pred problemem, ktery se casem vrati znovu.

Jinak k tematu puvodniho clanku: v prvnim tehotenstvi jsem podstoupila vsechno a jeste me doktorka buzerovala kvuli takovym kravinam jako at jim stejnou znacku vitaminu jako vsechny jeji ostatni pacientky :) Az budu cekat dalsi ditko, tak se chystam nektere testy odmitnout, tak jsem zvedava, kolik bude kecu :)))
 DENISA 
  • 

Re: kdo se citi a kdo se neciti.. 

(9.5.2008 20:34:24)
Johanko, ale samozrejme ze je to neco jineho. U prvniho pripadu ma matka moznost volby. Dr. ji muze rict, ze dite je natolik poskozene, ze by po narozeni pobyvalo jen v nemocnici a podstupovalo jednu operaci za druhou, dokud by mu to trapeni nezkoncilo, nebo muze rict, ze poskozeni bude, ale ne tak zavazne, aby se s tim nedalo zit. Kdyz toho vsechno zena vi, tak se muze rozhodnout, jestli dite s vadami neslucitelnymi se zivotem usetri trapeni ci nikoliv. Samozrejme jsou pripady, kdy se rozsah poskozeni zjistit neda, kdy to neni jednoznacne atd, a to je zase na jine povidani. Zatimco pokud se neco stane s ditetem za jeho zivota, tak to jaksi ovlivnit nemuzeme a milujici matka ho urcite do ustavu neda a proste dela co musi, nic jineho ji totiz nezbyva. Asi bych uvedla priklad te matky, ktere ucitelky nechaly pod vodou syna a on je na tom dnes velice spatne. Naprosto ji chapu, ze ho do ustavu neda a bojuje za nej jak se da, byt proti vetsine. Ale zeptala bych se ji, jestli, kdyz vidi sveho syna jako bezvladnou trpici loutku, zda by chtela po svych zkusenostech, aby se ji takove dite narodilo.
 Johanka + Helenka 
  • 

Re: kdo se citi a kdo se neciti.. 

(9.5.2008 20:42:58)
No prave ale pokud je mi znamo, tak tech pripadu, kdy se rozsah poskozeni predem urcit neda, hlavne teda vime vse jen s urcitou pravdepodobnosti, je naprosta vetsina (pokud je to jinak, rada se poucim!)

O vadach neslucitelnych se zivotem se tu asi nikdo nepre, protoze tam neni, na co se "citit" (celozivotni pece o dite se nekona), takze zalezi asi ciste na etickem/nabozenskem presvedceni matky, zda takove dite donosit, ci ne.

O cem se tu bavime, jsou testy, ktere predpovidaji tu ci onu vadu, zavaznou ci mene zavaznou, s ruznymi pravdepodobnostmi. Ale to, ze moje dite srazi auto nebo u nej propukne nejaka nemoc pozdeji, ma taky netrivialni pravdepodobnost. A ja na to jednoduse musim byt pripravena, kdyz chci byt rodicem.
 Zdeňa 


Re: kdo se citi a kdo se neciti.. 

(2.6.2008 17:25:09)
Ahoj Johanko, plne s tebou souhlasim. A dodávám ještě jednu svoji zkušenost. Byla jsem s dcerou u ortopeda a byly tam dve mámy, které si povídaly o tom, jak zodpovědně přistupovaly ke svému těhotenství a jak jinak odsuzovaly ty mámy, které úplně nezodpovědně klidně donosí nezdravé dítě. Obě měli dítě v autosedačce a očividně to nebyly dlouho známé kamarádky, protože na konec se jedna té druhé ptala: A jak vlastně připoutávate dítě do auta? Nám to vůbec nejde, asi máme nějak krátký pás. A z druhé vylezlo, že ten problém mají taky, takže vlastně pásem nepřipoutávají. Nic, šla jsem do ordinace a tak jsem je jen požádala, ať na mne počkají a oběma jsem to ukázala, s tím jejich krákým pásem to kupodivu bez problému šlo....
No a jinak máš pravdu - genetické testy opravdu neřeknou nic o rozsahu postižení - speciálně amniocentóza. Ultrazvuk něco toho vidí mnohem víc. Pokud by testy neexistovaly, tak opravdu těžkých ležících dětí (nebudu říkat ležáku) by o tolik víc nebylo. Nejsem si jista, jestli takto postižených dětí není víc díky neschopnosti rodičů používat správně autosedačku.
 Linda 
  • 

Re: kdo se citi a kdo se neciti.. 

(10.5.2008 18:55:35)
Takže každý, kdo souloží, má být podle tebe teoreticky připraven na celoživotní péči o těžce postiženého potomka?

To je trochu mimo dnešní dobu. Máme antikoncepci, máme prenatální diagnostiku, máme možnost potratu. Nebo bychom žili jako v minulosti, kdy nebyla antikoncepce, soulož tedy velice často = otěhotnění, ale zase v případě narození postiženého často = úmrtí postiženého (žádné zachraňování pomocí moderních lékařských přístrojů, žádné udržování naživu za pomocí drahých léků a přístrojů).
 huhu 
  • 

jakejpak pokrivenej pristup 

(9.5.2008 21:51:05)
jakejpak pokrivenej pristup lekaru, oni z tveho jednani predpokladaji, ze jednoduse nevis do ceho jdes, kdyby sis postizene mimco nechala, to je asi tak cele. Oni na rozdil od tebe byli na praxi, kde s takovyma detma pracovali a tak tezko chapou proc nekdo dobrovolne toto riskuje a predpokladaji, ze jsi obeti kombinace nevedomosti a nadseni.

je fakt, ze jsou lekari s vetsim ci mensim citem pro dialog s pacientem, ale tohle mi pripada jako precitlivelej pritup tehulky, ktere se nekdo dotknul. Ja dost dobre nechapu cim jses znechucena...
 *Niki* 


Re: jakejpak pokrivenej pristup 

(9.5.2008 22:00:33)
Ve své první větě jsi si odpověděla. \Lékaři předpokládají, že ničemu nerozumíš. Představ si, že spousta těhotných není hloupá, že mají informace a že mají i názor. Člověk nemusí 6 let studovat nějaký obor, aby věděl, co chce a co ne. A otázka potratu ano či ne není výsledkem studia, to je životní postoj. A ti, co to studovali, by to měli respektovat. Já studovala 6 let ekonomii, a nedává mi to ani nejmenší právo se vyvyšovat nad někým, kdo se vyjádří k ekonomickému tématu...
O to tu jde - lékař by měl říct FAKTA, nikoliv ti za maskou bílého pláště a titulu vnucovat vlastní postoje...
 koa 


Re: jakejpak pokrivenej pristup 

(9.5.2008 22:07:59)
huhu,
tak na zkušenosti lékařů s postiženýma dětma bych moc nespoléhala. Nevím, jakou máš představu o praxi mediků, ale jsem si jistá, že většina z nich viděla děti s postižením z rychlíku.
Kromě toho, tyto stavy jsou vedeny jako patologické, jako něco, co se nepovedlo, co kazí statistiky.


Ančo,
to že sama hodnotíš svoje LMD jako výrazné omezení hraje s tím, co píše Renata - totiž že mnozí rodiče by uvítali ještě větší škálu testů na různorodé možné problémy. Takže by pak "nebrali" dítě s LMD, s oční vadou, s vadami pohybového aparátu, např. pes equinovarus...


Taková trochu eugenika, co?
 cinnamon 


Re: jakejpak pokrivenej pristup 

(9.5.2008 23:14:53)
Huhu,
není ta vize toho, že lékař ví, co obnáší péče o postižené dítě, trochu iluzorní? Lékaři jsou na odděleních či v léčebanách ti poslední, kteří o pacienty pečují takovým způsobem a v takové míře, která by se dala srovnat s péčí matky o postižené dítě.
Naprosto souhlasím s Monou - lékař by měl podat adekvátní informace o hrozícím riziku a tím to končí. Není žádným supervizorem nad životem matky ani rodiny, aby si osoboval právo soudit její rozhodnutí nechat si postižené dítě. Zejména v situaci, kdy se jedná pouze o pravděpodobné postižení - nikoli jisté. Pravdou je, že lékařům často chybí respekt k osobní svobodě pacienta (případně maminky), k jeho rozhodnutím....a komunikační a etická rovina není jejich silnou stránkou. Tam, kde by měli mít schopnost empatie v lepším případě sklouznou k žoviálnosti, v horším k tvrdosti a aroganci.
O motivaci lékařů k takovému nátlaku na matky si nedělám iluze - dobro té ženy a jejího dítěte u většiny nestojí na prvním místě. Vážím si všech, kteří mají odvahu jít v tomto směru "proti proudu" a jsou schopni skutečně vše udělat pro to, aby byl chráněn život a zdraví.... Řada vad a onemocnění se dá léčit, řada postižení nevylučuje šťastný život postiženého.

Ančo,
nezlob se, ale výrokem, že nesoudíš matky, které si nechají dítě s Downovým syndromem, jsi mě fakt dostala. Co bys na nich chtěla soudit??? A nesoudíš třeba maminky, které si nechají děti hyperaktivní, děti s ADHD, děti se smyslovými vadami, děti s podprůměrnou inteligencí, děti chronicky tělesně či duševně nemocné, těžké alergiky....ty všechny taky vyžadují zvýšenou péči a musí se jim přizpůsobit rodinný život, zvyklosti....třeba kdyby se jim nevěnovaly a věnovaly se dětem, které jsou úplně v pořádku, mohly by svůj čas využít efektivněji, což? Vím, že jsi psala o tom, jaké zkušenosti si z dětství neseš, a že asi chceš udělat všechno proto, abys měla šťastnou rodinu a už se nemusela trápit. Ale věř, jsou ženy, které své postižené děti milují a jsou šťastné, že je přivedly na svět, pár takových znám osobně. Úžasným způsobem vedle svých dětí vyrostly - ten vztah nemusí být jen o jednostranném dávání, i člověk, od kterého se tzv. "nedá nic čekat", tě může obdarovávat a naplňovat. A pokud někdo nechápe - copak se dá láska pochopit? Každé mamince se její dítě jeví jako nejkrásnější - a pro druhou to může být dost nehezké a protivné děcko, ledaskterá žena miluje muže, nad kterým by jiná ohrnula nos...nakonec, láska překoná ledasco :-D . Možná právě tohle pochopení je to, co lékařům chybí - nepočítají se vztahovou rovinou, nepočítají s tím, že to, co je pro ně bezcenné, nebo téměř bezcenné, pro jiného může být vzácné.
 katka+katka 
  • 

Re: jakejpak pokrivenej pristup 

(10.5.2008 7:35:39)
v něčem souhlasím, v něčem ne. Určitě lékař by měl (musí) upozornit maminku na důsledky jejího rozhodnutí a matka (rodiče) se pak rozhodnou. Jenže zase by měl respektovat jejich rozhodnutí. Druhá strana je, že většina lékařů o péči o postižené dítě zase tak moc neví, to nejlíp ví matky, které se o takové dítě starají. Ale souhlasím i s tím, že těhotné maminky, které se rozhodnou si postižené dítě nechat, zjistí do čeho jdou, terpve ve chvíli kdy se to dítě narodí.
Znám maminku s postiženým 9-letým chlapečkem a od jiné maminky (povoláním zdravotní sestra) se dozvěděla, že ona to s ním má vlastně hrozně jednoduché - vždyť on jen leží

 Jiřule a 3 skřítkové 


Re: jakejpak pokrivenej pristup 

(10.5.2008 7:46:27)
katko katko, kamarádka zdravotní sestra má za to že s ležícím dítětem není práce?To je jistě velmi vzdělaný člověk:(
 & 


Re: jakejpak pokrivenej pristup 

(10.5.2008 8:29:51)
Jiro,

Ja jsem se od pribuzne taky zdravotnice dozvedela, jaky to bylo leharo, kdyz maly lezel po porodu dva mesice v nemcnici a nemusela jsem se o nej v sestinedeli starat. A ani se tahat s velkym brichem, kdyz se narodi predcasne. :-©
 katka+katka 
  • 

Re: jakejpak pokrivenej pristup 

(11.5.2008 7:16:37)
Není to moje kamarádka, vyprávěla mi to maminka toho postiženého chlapečka. Ale taky jsem zažila pár neuvěřitelných reakcí od zdravotníků - za celé těhu jsem přibrala 3 kg, v 34.týdnu jsem se PRACNĚ dostala na svou předtěhu váhu, byla jsem zoufalá, chodila kvůli tomu na testy, od specialisty ke specialistovi a sestřička u Apolináře mi řekla - Jé, vy máte ale štěstí, to pak nebudete muset hubnout (popravdě to byla ta poslední věc, kterou jsem tehdy řešila)
 sally 


Hmmmm 

(9.5.2008 22:45:08)
chápu odmítnutí genetických testů, to je tvoje záležitost.... víc mi vrtá hlavou to odmítnutí ultrazvuku... nejde jen o to, jeslti bude dítě postižené, ale taky o to, že pokud se bude o problému vědět, tak má dítě větší šanci na přežití.
Příklad? V porodnici se mnou byla paní, která čekala na plánovaný císařský řez. Ten byl proto, že se vědělo, že miminko má srdeční vadu - neslučitelnou se životem, ale OPEROVATELNOU. Na její porod byl kromě porodníka připravený dětský kardiolog atd... Kdyby porodila "normálně", její dítě by nepřežilo.

Osobně jsem odmítla amniocentézu, ale ultrazvuk jsem měla. Teda - měla jsem tři - ve 12. týdnu, ve 20. týdnu a pak 40+2 kdy zjistili, že se miminku nedaří dobře a musí ven.

Odmítání alespoň toho jednoho UTZ ve 20. týdnu mi přijde nerozumné.

Čímž nijak nechci omlouvat chování lékařů - to profesionální není!!!
 Lea 
  • 

Re: Hmmmm 

(9.5.2008 23:13:54)
Sally souhlasím s tebou. Taky podstupuji různá vyšetření. Už nemám moc vhodný věk a nechtěla bych řešit to co mojí známí. Přesto, že neměli ani 30 let nečekalito. Na obyčejném ultrazvuku jim dokonce nezjistili ve 21 týdnu Downův syndrom a narodila se jim předčasně postižená holčička, hluchá slepá a neschopná života. Neunesli to a dali ji do ústavu. A kolik takových dětí čeká v ústavech na to, až jim dojdou síly....každý doufá, že tohle ho nepotká..
No a ti mí známí mají teď druhé dítě, se kterým chodili na genetiku a narodil se jim zdravý chlapeček.

My byli v 11 týdnu na genetice a výsledky byly na hranici riziko 1:1700, ale paní doktorka nám odběr plodové vody nedoporučila, z důvodu potratu nebo infekce, že je větší riziko tohohle než toho, že je miminko poškozené. Řekla ať počkáme do 17 týdne a rozhodneme se podle dalších výsledků. Sice jsem se bála, ale na té druhé kontrole na genetice nám dopadla kontrola moc dobře. Paní doktorka tentokrát proměřila celou hlavičku a měřila kost na nožičce, zkontrolovala celý obličej, viděli jsme mimi jak zívá a jak polyká vodu, no nádhera. Například spočítala počet cév v placentě a zobrazila si pro nás úplně neuvěřitelné věci. Kontrolovala miminku orgány a to co minule nešlo vidět a pak všechny rozměry a vše co zkontrolovala zadala do počítače a vyjelo riziko 1:4225, což je mnohem lepší jak minule a podle ní nádhera. Říkala, že si myslí, že je miminko zdravé a vyvíjí se podle ní normálně. Tak jsme byli moc šťastni. A jsem šťastná za tyhle kontroly.
Další kontrolu máme v 23 týdnu, říkala, že bude příště kontrolovat srdíčko a další věci. Vývoj miminka už bude hotový, tak si myslím, že pak už to bude opravdu dobré a můžu si užívat spokojeného těhotenství.

Chápu, že někomu se do těhle kontrol nechce a třeba věří, že se zrovna jemu nic nestane neměla by doktorka nutit, ale moc nechápu tohle odmítání těchto možností a tenhle postoj k možnosti předejít pak třeba řešení co s postiženým dítětem, o kterém jsem psala výše.
 DENISA 
  • 

Re: Hmmmm 

(9.5.2008 23:35:03)
Taky to nechapu. Je velky rozdil mezi UTZ a plodovkou, kdy pri plodovce hrozi riziko potratu, ale fakt nechapu, proc nekdo nejde na UTZ, prave z toho duvodu, jaky popisujes na zacatku.
 Jiřule a 3 skřítkové 


Re: Hmmmm 

(10.5.2008 7:32:49)
Leo
nechápeš to odmítání? proč bych měla jít na genetiku, když se mě ani zbylé mé rodině na rozhodnutí nechat si miminko za každou cenu nic nezmění. Protože jsem tu možnost měla- přemýšlet a vymýšlet co uděláme, jsme si tím jistá. Vím, že bych nemohla zmařit život ve svém břiše. Pro mě je dítě jedinečnou osobností - je samostatná bytost,Byť je momentálně v mém těle(tedy kdyby tam byla:-)
 Jiřule a 3 skřítkové 


Re: Hmmmm 

(10.5.2008 7:42:50)
odkliklo se mi to dřív;((
..a já osobně necítím právo na to jakkoli ukončovat této bytosti život.Pokud by bylo nemocné postarám s eo něho jak jen to bude možné.Pokud by mělo zemřít obklopím ho láskou, aby cítilé, že bylo milováno.Nemohla bych s čistým svědomím žít další život v případě, že bych své dítě nechala v břiše zemřít.Nemyslím, že musím mít 100% dokonalé děti.Myslím že ženy, které si miminka nechávají i přes možnost nemoci přijímají život se vším co přinese. A opravdu jediné co chceme je aby bylo respektováno bez řečí kolem naše rozhodnutí.Stejně jako respektujeme volbu jiných.
A chování zdravotníků je v tomto směru- tolerance, respekt,hodně pozadu.
Kamarádku lékaři citově vydírali přes dalšíhgo sourozence a nutili ji k potratu.Velmi nevybíravým způsobem:(
 Davinia, 2 deti 


Re: Hmmmm 

(10.5.2008 21:52:04)
Nerekla bych to lip.Ja taky zadne testy nemela a mit nebudu,nastesti pro me to nikdy nebyl problem a doktori vzdy respektovali moje rozhodnuti.
 Lea 
  • 

Re: Hmmmm 

(11.5.2008 0:09:29)
Jiřko, já neodsuzuji tvé rozhodnutí nejít na vyšetření. Jen nechápu a myslím si, že můžeš využít třeba ultrazvuku. Ten umožní taky posoudit stav miminka bez ohrožení potratu jako u plodovky. Může mu být pak poskytnuta třeba neodkladná třeba specializovaná pomoc už v bříšku nebo ihned po porodu už budou připraveni lékaři mu okamžitě pomoci a vlastně nemusí třeba kvůli postižení po porodu umřít, jen proto, že jsi odmítla zjistit jeho stav v bříšku. Jak se vyrovnáš případně s tímto, že lékaři nemohli tvému dítěti pomoci nebo porod provést tak, aby mu pomohli???????????...co si v ten moment řekneš mělo smůlu. Myslím, že uvažuješ jednostranně - Já to dítě chci ať je jakékoliv...., nemyslíš, že je to vůči němu i sobecké. Navíc já osobně znám co je to starost o nemohoucí postižené dítě a vlastně jen čekání na to až umře...takové dítě měla teta a nejdřív jim tvrdili, že umře do měsíce, pak do roka, pak do 5 let, pak do puberty a pak už nevěděli kdy a dožila se 20 let. 20 let dennodeního praní plínek, podávání mixované stravy stříkačkou, neuměla mluvit, smát se, neuměla se hýbat.... Myslím, že já osobně bych chtěla pomoci svému dítěti pokud by tu pomoc potřebovalo už v bříšku, pro mě dítě nezačíná až tím, že se budu čekat až se narodí a těhotenství není jen o tom nosit dítě a přivést dítě na svět ať je jaké je. Tohle je můj názor a je bohužel jiný než tvůj.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Hmmmm 

(11.5.2008 0:22:53)
Leo, ale Jířa nepsala o UZ, psala "proč bych měla jít na genetiku", alespoň v tom příspěvku, na který reaguješ.
 Lea 
  • 

Re: Hmmmm 

(11.5.2008 23:22:24)
Na genetiku, taky chodíme a první vyšetření, nevidím důvod proč odmítat. Jde jen o odběr krve + screeningový ultrazvuk (speciální ultrazvuk, umí zobrazit to co neumí normální ultrazvuk, provádí ho specialista genetik). Odběr plodovky a jiných věcí se navrhuje, až když je toto vyšetření pozitivní. My tohle vyšetření podstoupili a odběr plodovky nám genetička z těchto výsledků nedoporučila. A pokud ho doporučí myslím, že má k tomu důvod, můj názor, ale samozřejmě ten odběr plodovky už ohrožuje miminko a můžeš ho odmítnout. Článek je ale o tom odmítnutí genetické kontroly, možná jí to jen někdo špatně vysvětlil a má strach, že musí na genetiku a musí podstupovat odběr plodovky, nevím, nenapsala to přesně o jaké odmítnutí šlo.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Hmmmm 

(12.5.2008 7:57:29)
No, vzhledem k tomu, že důsledkem tohoto vyšetření je vždy rozhodování "zabít nebo nezabít", tak to chápu (co jiného s výsledkem Down, Edwards atd, pokud už celkem víš, o co jde, tak "připravit se o pár měsíců dřív" na základě výsledků není až tak nutné). Naproto tomu UZ v 22tt na vady je něco jiného, tam má pro dítě přínos například ve výběru způsobu a místa porodu, poklud se ukáže, že by to pro něj byla prospěšné.
 Lea 
  • 

Re: Hmmmm 

(12.5.2008 22:40:55)
Markéto není to tak úplně přesné jak píšeš. Jířka je zřejmě rozhodnuta, že ať je dítě jakékoliv nechá si jej. Tak si myslím, že bylo přesto rozumné nechat si dítě zkontrolovat. Kamarádova manželka to štěstí neměla a na normálním ultrazvuku v 21 týdnu nepoznali, že miminku něco je, porodila pak předčasně, málem umřela....a po porodu zachraňovali dítě, které je hluché a slepé a má syndrom a ten šok z předčasného porodu byl obrovský a po něm následoval šok, že dítě není schono a není normální. Určitě se dokážeš víc vyrovnat s tímto zjištěním třeba po tom genetickém testu a připravit se a případně i lékaři budou vědět co se děje v takovém případě. To mám na mysli, že postižené dítě může ohrozit i ji a proto nevidím důvod proč takové vyšetření odmítat. Prostě to vidí jednostranně a nedomýšlí důsledky.
 arsiela, 


Re: Hmmmm 

(10.5.2008 8:13:33)
Taky jsem odmítla polodovku,už ve chvílu kdy mi nabírali krev,jsem doktorce řekla,že dítě si nechám za jakýchkoli okolností,že potrat je pro mě nepřijatelná věc.Naštěstí byla v poho,jen řekla,že pak je naprosto zbytečné jít na plodovku.Když jsem tam volalala o výsledek jen mi řekla že to je ok a doporučila podstoupit UZ v 20tt a v 30tt abych věděla,jestli miminko vypadá zdravě nebo je tam problém.V 30tt se problém opravdu vyskytl v podobě srdeční vady.Ještě že jsem měla ten UZ dělaný,měla jsem 8 týdnů na sehnání dobré porodnice,kde maj i kardiologa na sehnání nějakých info,zajištění péče o straší dítě.Ani vteřinu mě nenapadlo,že bych snad měla být naštvaná na doktora,že to nepoznal dřív,nebo něco podobného.
Šok byl když jsem byla na první kontrole v porodnici,doktorka mluvila o tom,že můžu svého gynekologa žalovat,protože měl vadu poznat v 20 tt a já "to" mohla dát pryč.No shádala jsem se tam s ní naprosto brutálně a šla si stěžovat primářce.Pak už jsem chodila jen k ní.Podobnou hlášku měla po porodu doktorka na neonatologii ,té jsem odsekla,že potrat je pro mě naprosto nepřijatelný.Jen se na mě podívala a řekla mi,že pak nemá cenu o něčem diskutovat a byl klid.
 Renata 
  • 

Re: Hmmmm 

(10.5.2008 8:58:15)
Arsielo, rozumím tomu dobře, že u dítěte včas před porodem zjistili operovatelnou srdeční vadu a 2 odborníci ti řekli, že by byl možný potrat? Ještě před pár lety toto nebylo myslitelné... Přerušovala se těhotenství s vadami pro život neslučitelnými nebo s aneuploidiemi... Chápu to opravdu dobře, že to byla vada operovatelná a umožňuje dítěti po operaci přiměřeně žít?
 arsiela, 


Re: Hmmmm 

(10.5.2008 10:02:37)
Renato ano chápeš to dobře,je to vada Fallotovského typu.Brambůrkovi je osm měsíců,je na lékách a čeká na operaci.Samozřejmě má problémy přiměřené nálezu,k tomu se vyskytli ještě další vady jako je dysplazie a opožděný vývoj(ale to nesouvisí přímo se srdíčkem).Přestože jsem měla v ruce papír z Motola z toho 30tt,kde je jasně napsáno že se jedná o operovatelnou vadu slyšela jsem od dvou lékařů,že jsem mohal jít na potrat.Divíš se že mě to rozpálilo do běla?
Brambůrka je úžasné miminko,ketré nijak netrpí,je to řehtačka na vše a všechno se směje,kdo neví o co jde,tak má pocit že vidí zdravé miminko.Takže proč v tomhle případě návrh na potrat? Abych ušetřila daňovým poplatníkům peníze za operaci a následnou péči?Nebo zhoršujem tabulkové průměry?Možná.Každopádně mě opakovaně lékaři přesvědčovali jak náročná péče je a snažili se nás zavřít do kojeňáku a podobně.Ano je to jiná péče než o zdravé dítě,ale i zdravé dítě ti dokáže prořvat celou noc,nebo být protivné,špatně přibírat.To přece není specifikum jen nemocných dětí.
Štvou mě lékaři atdy v ČR snažím se jim vyhýbat jak jen to jde.
 Renata 
  • 

Re: Hmmmm 

(10.5.2008 10:46:58)
Arsielo, to jsem tedy opravdu zděšená. O tlaku zavřít nemocné dítě do ústavu vím, ale myslela jsem, že je to záležitost patřící víc a víc do minulosti. A vůůbec mě nenapadlo, že toto prožívá rodič dítěte s Fallotem, který je operovatelný opravdu slušně, minulý rok jsem měla těhotnou maminku v dětství operovanou s Fallotovou tetralogií, prožila zdravé těhotenství :-), porod veden císařem, ale kolik žen má císaře z různých důvodů, a nikdo jejich matkám neříkal - raději zvažte potrat či ústav. Jiné potíže tato již dospělá žena nemá, léky užívá jako spousta jiných lidí.
Brambůrce přeju hodně důvodů k řehtání a úspěšné operace a tobě co nejmíň kontaktů s takto uvažujícími lidmi. Tvůj příspěvek mě přiměl udělat další pomyslný krok pryč ze zdravotnictví.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Hmmmm 

(10.5.2008 13:51:17)
Renato, prosím, jen to ne, takových lidí jako vy je ve zdravotnictví neskutečně moc potřeba!
 Iris 
  • 

Krok pryč ze zdravotnictví? 

(11.5.2008 11:37:54)

Škoda. Lidé jako vy by spíš měli ve zdravotnictví zůstávat. Uznávám, že je to ale hodně těžké. Na druhou stranu, mám za sebou také jeden útěk :(.
 Jana, bříško 
  • 

co vadí mě 

(10.5.2008 0:18:45)
Myslím, že hlavní problém není v tom, jestli potraty ano či ne - stejně je to rozhodnutí ve finále na svědomí, postojích a zodpovědnosti té ženy, nedá se to na někoho "hodit". Problém, který já vnímám jako velký je komunikace. Moje doktorka je dost oblíbená (možná taky proto, že je tu široko daleko jediná lékařka-žena), tedy má dost pacientek. Chápu, že by asi bylo dost otravné a zdržující každé budoucí matce vysvětlovat k čemu je ten který test dobrý, co ukáže a jaké může mít důsledky. Je rychlejší říct "tak vás pošlu na krev, tady máte žádanku, výsledky budou tak za týden". Pak jsou dvě možnosti : buď jsem zticha, najdu si příslušnou informaci na internetu nebo se začnu vyptávat a "zdržovat" těch dalších dvacet v čekárně. Další věc, která mi ale opravdu hodně vadí je nerespektování soukromí. Vadí mi, že když se mnou např. sepisují porodopis, klidně nechají otevřené dveře do sousední místnosti, kde několika dalším maminám točí monitory. Podobně i v ordinaci u gynekoložky : sesternou se prochází přes dvě kabinky do ordinace - takže mám téměř stoprocentní pravděpodobnost, že a) uslyším, co říká v ordinaci pacientce přede mnou b) se s jednou či dvěma maminami srazím v sesterně, kde např. některé měří tlak, váží jí apod., zatímco jí čekám s nějakým papírem. Není pak divu, že si člověk začně připadat jako "kus", byť v efektivní mašinerii.
A poslední poznámka k potratům. Jedním z velkých problémů našeho zdravotnictví je, že potrat (ať už jde žena jen tzv. na kyretáž nebo na interrupci) se bere jako lékařský zákrok, něco jako operace ruky. Řeší se "jak se to hojí" fyzicky, nikdo neřeší psychiku. Přiotom je to takový drsný zásah do psychiky ženy, jako asi míloco. Ale ve zdravotnictví chybí fundovaní psychologové a terapeuti. Já prodělala spontánní potrat v prvním trimestru. Bylo to velmi chtěné dítě a já ho jako život vnímala od prvního okamžiku, věděla jsem, že jsem těhotná ještě dřív, než to prokázal test. Proto mě to hodně bolelo a na tu bolest jsem tehdy byla sama. Nestála jsem o komentáře typu "to je dobrý", "to ještě nebylo mimino", "příroda si to vyřešila" apod. Chtěla jsem jen, aby se mnou někdo byl a rozuměl mi. Díky tomu strachu, ktzerý ve mě zbyl, jsem další děti dokázala nějak přijmout až ke konci těhotenství, do té doby jsem se snažila nemít k tomu bříšku raději moc velký vztah, protože co kdyby..... Zároveň jsem ale celou dobu měla i výčitky v tom smyslu, že tím možná budoucím dětem předem ubližuju, že to zanechá šrámy někde hluboko v jejich podvědomí.
 Alena111 


rodila jsem poprvé ve 37 

(10.5.2008 8:13:53)
Já musím zase naopak napsat o skvělém přístupu mé pani doktorky a také pani doktorky na genetice. Sama jsem se rozhodla postoupit pouze ´vyšetření ve 12. týdnu které se provádí z krve a pak z ultrazvuku kde se prosvětluje šíje miminka. Vzhledem k tomu, že vše bylo v pořádku, tak jsem již nechtěla podstoupit odběr plodové vody a k mému překvapení mě nikdo do tohoto vyšetření ani netlačil. Naopak ke mě byli všichni vlídní a měli pro mé rozhodnutí pochopení. pani doktorka na genetice mi nakonec řekla, že mi toto vyšetření a ni nedoporučuje vzhledem k tomu, že bych stejně nešla na potrat. Krásně si se mnou popovídala a já jsem díky ní byla v naprostém klidu.
 léna 
  • 

Re: rodila jsem poprvé ve 37 

(11.5.2008 15:04:44)
souhlas.
Mám podobnou zkušenost.Musím pochválit svoji doktorku, za to, jak se mnou mluvi, vysvetluje bez vyzvani, podpuruje a tesi se se mnou z meho miminka.
 Dassy 


nevim 

(10.5.2008 10:17:40)
samozrejme neznam tvoji doktorku ani jeji chovani ale jeji veta aspon budete mit pocit ze ste proto udelala maximum se mi jevi dost spravna. Ja jsem pred mesicem potratila v 7 tt jakmile jsem videla spineni lehla jsem si do postele a na pohotovosti mi doporucili klid na luzku ale to je tak vsechno jak rikal doktor jestli se ma tehotenstvi zachovat zachova se i pred spineni a klid na liuzku tomu nepomuze ale udelala jsem to abych si pozdeji nemusela nic vycitat. Samozrejme vam nikdo nepreje postizene dite ale clovek musi byt pripraven na nejhorsi-vlastni zkusenost. ahoj
 Helois+Hela03/06+Dia07/09 


Vůbec vás nechápu 

(10.5.2008 15:05:27)
Tento článek s tím zcela nesouvisí, ale vy se tu dohadujete a vzájemně urážíte proto, že má každá z vás trochu jiný pohled na svět, na život a na bůhvíco ještě... Oháníte se různými procenty, datumy, slovíčkaříte o to, kdy se z nenarozeného dítěte stává člověk se vším všudy... Oběvují se tu názory křesťanů, budhistů a kdoví koho ještě... Přitom všechny nesustále zapomínáte být nad věcí... Dřív jsem si myslela, že tyhle diskuze jsou o diskutování, o vyjádření svého názoru, ale bohužel tomu tak není, to proto, že jste často neobyčejně kruté a nechcete či nedokážete akceptovat názory druhých... Každá máme svůj názor, svůj pohled na život, svoje zkušenosti a tak jako se učíme respektovat, že lidé mohou mluvit různými jazyky, mohou mít odlišnou barvu pleti, mohou mít jiné zvyklosti a tradice, učme se respektovat odlišné názory jiných lidí!!! Nikoho z této diskuze za jeho názor nekritizuji, každý názor respektuji a když mi některý zrovna nevoní, snažím se ho aspoň trochu pochopit a v žádném případě toho člověka nezatracuji! Což se o spoustě z vás říct nedá a je to škoda... Raději bych si přečetla zkušenosti ostatních mamin k tématu článku než sledovat jak se tu jak supi slétáte na názor člověka, který vám zrovna nesedl... Hezký den!
 zuzini 


Re: Vůbec vás nechápu 

(11.5.2008 11:08:54)
Myslíte, že je diskuze, když někdo vyjádří svůj názor a tím to končí? Nikdo nebude ragovat a budem si jen přitakávat? To není potom diskuze se mi zdá.

Můžete mi prosím napsat, kdo konkrétně v téhle diskuzi je krutý?
 Katuš* 


ach ti doktori 

(10.5.2008 22:24:28)
zazila som daco podobne,no nebola som este tehulka vtedy,to sa nam len nedarilo asi 10mesiacov otehotniet a vtedysom sa pytala obodacky,ci vie zistit,kde je problem.....jej rakcia bola "A vy chcete dieta? Vy na to mate peniaze?"Ostala som ako obarena,aj keby som bola rovno bezdomovec,co nie som ,mame vlastny byt a sme dobre zabezpeceny,akym pravom mi obodna lekarka polozila takuto otazku?
Popravde,ta otazka bola jednym z dovodov,preco som ju vymenila za ineho lekara,len o dvere vedla s omnoho ludskejsim pristupom,o com svedci aj jeho velka radost,ked nam v CAR pomohli po 4rokoch cakania otehotniet....nemusim asi ani pisat,ze nas tam poslal prave ten doktor.
 Jíťa 
  • 

Re: ach ti doktori 

(11.5.2008 19:29:53)
Někteří doktoři jsou fakt hrozní. Ale než psát nějaké ukřivděné články, je snad skutečně lepší změnit doktora.

Já měnila gynekologa hned potom, když jsem mu řekla o nějakém drobném problému po porodu a on jen pokrčil rameny a řekl, že výsledky vyšetření jsou v pořádku... Od nového dr. jsem se sice dozvěděla, že to bývá poměrně normální problém a že pokud se to nespraví do cca 2 měsíců, mám přijít znovu, ale to mi snad mohl říct i ten původní - teda jestli aspoň trošku svýmu oboru rozumí.

Kamarádka měnila gynekologa hned, jak jí potvrdil těhotenství z jediného důvodu. Dr. jí jednou větou řekl že je skutečně těhotná a zároveň jí hned nabídl interupci.

Taky jsem měnila během nemoci ORL lékaře, protože jeho černej humor na můj zdravotní stav mě vůbec nepobavil, ale naopak jsem měla z léčby vyloženě strach.

Prostě, pokud nejsem z jakéhokoliv důvodu s dr. spokojená, tak ho změním.
 Hanka 75 


Re: ach ti doktori 

(11.5.2008 22:12:52)
Hm, jenže vždycky to nejde. Např. praktického lékaře, brzy nebudeme moci měnit, jak budeme chtít, bude jich málo. Tj. dost pacientů budou mít i ti špatní, protože od nich jejich pacienti nebudou mít kam odejít. Já už to takhle mám. Neřešila jsem to na 100%, to bych udělala kdybych měla vážnější potíže, ale na sídlišti jsou všichni dobrí praktičtí plní a berou jen ti dva horší. Nemám ke komu přejít, vyjma toho, že budu dojíždět jinam (ale nezjištovala jsem, třeba i to by byl problém). A špatnost jednoho bohužel není jen o komunikaci, ale dělá i chyby. Tady jen měnit lékaře nepomůže, protože zrovna tenhle má stejně pořád plnou čekárnu. Co pomůže nevím, ale snad zveřejnitelnost a žaloby, a vnitrooborová kontrola. Např. vyloučených adokátů je řada, vyloučených soudců minimum, čím to je ? Někde samoregulace funguje někde ne, v medicíně podle mě také nefunguje, naopak často platí "ruka ruku myje", protože všichni můžeme někdy udělat chybu, že... Nechci tímto házet všechny do jednoho pytle, trochu jsem nadsadila, ale je to má zkušenost a i info z okolí.
No a stejná situace je i v jiných oborech, kde poptávka převyšuje nabídku, což je samozřejmě pochopitelné. A navíc ne vždy si můžete vybírat a poznáte jako laik neprofesionalitu, např. operativní zákroky, komplikovanější léčba...
 Jíťa 
  • 

Re: ach ti doktori 

(12.5.2008 20:36:25)
To nefunguje nikde, pokud vezmeš vždycky zavděk jen tím, co máš nejblíž.
Jsi z města, že?
Připomínáš mi trošku moji kamarádku, které bylo zatěžko přijet na sraz spolužáků po 20-ti letech přes půlku města (trolejbusem přímá linka cca 15-20 min.) zatímco jiným nevadilo cestovat přes půl republiky...

Žiju na venkově, praktický dr. sem do naší vsi dojíždí 1x týdně. Já k němu nechodím, ale jezdím do Prostějova. Gynekologa mám ve Vyškově, neurologa v Kroměříži, ORL také v Prostějově. Zubaře v jedné větší vsi cca 15 km od nás a rodila jsem v Olomouci. Klidně bych mohla ke všem specialistům chodit do sousedního městečka (cca 2 km) a taky jsem tam zpočátku, když jsem se přistěhovala, chodila, než jsem si našla lepší.
Akorát pediatričku mám hned v sousední vsi, ale je dobrá a jsem s ní spokojená.


 Lucyena 


Mas pravdu 

(11.5.2008 17:35:59)
Mas pravdu je to des. Jako by neexistovali lide, kterym se narodi uplne zdrave miminko a pak v prubehu zivota se neco stane a z uplne zdraveho ditete se stane dite, ktere bude po zbytek zivota potrebovat neci peci.....Mozna by jsme takove deti na prani matek meli zacit utracet, vzdyt kazda matka se ma pravo rozhodnout jestli chce nebo nechce postizene dite.
A nebo nemit deti vubec, vzdyt to riziko ze se mu v zivote neco stane je priblizne stejne vysoke, jako ze ten test v tehotenstvi objevi nejakou vrozenou vadu.
Taky jsem o testy nestala a predstava ze by me treba rekli, ze musim jit na amniocyntezu...nebo jak se tomu rika.....a pak jsem treba kvuli tomu potratila zdravy dite. Fuj fuj. Ale ja mela stesti na lekare a s podobnym pristupem se nesetkala, vsechno rozhodovani bylo na me.
A moc by me zajimalo, jestli kdyz takove postizeni potvrdi, pak ta zenska de na potrat....delaji lekari pitvu aby zjistili jestli to dite bylo opravdu postizeny? A jestli jo, reknou ji pak...mila pani, moc se omlouvame, ale prave ste na nase doporuceni zabila uplne zdravy dite? To by me fakt zajimalo.

 Davinia, 2 deti 


Re: Mas pravdu 

(11.5.2008 20:12:17)
Dnesni svet mi prijde jako vyber toho nejlepsiho,vsichni chceme geneticky nezavadne deti,protoze se nikdo nechce starat o postizene dite,neni to trochu sobecke?
Pokud se vazne chci stat matkou,tak se ji stanu at je dite postizene nebo ne,beru na sebe vsechnu zodpovednost a ne ze beru zodpovednost jenom za zdrave dite,ktere mi zajisti pohodovy zivot a vnoucata.
Vsechny se tu vymlouvaji,ze by peci o postizene dite nezvladly a proto jdou na potrat,ale jak to muzou vedet?
 Mortadela 


Re: Mas pravdu 

(12.5.2008 7:44:46)
A představte si, že můžou. Někteří lidé dokážou odhadnout své síly a schopnosti, znají se. Proč pořád odsuzovat někoho, kdo neudělá to, na co se necítí? Proč tolik nepochopení od těch, kdo se na to cítí? Proč stále sytý hladovému nevěří? Je strašně nespravedlivé říct já tu sílu mám, musí ji mít každý...
 katka+katka 
  • 

Re: Mas pravdu 

(12.5.2008 8:32:27)
Davinio, můžu se zeptat, o kolik postižených dětí ses starala, když máš tak jasnou představu, že by si tu zodpovědnost unesla?
 sona 
  • 

stalo se  

(11.5.2008 20:26:30)
Znám osobně maminku, která se po špatných testech rozhodla miminko si nechat a narodilo se zdravé. Druhé těhotenství prožila v klidu, testy vyšly dobře a narodilo se děťátko postižené.
 Hanka 
  • 

Re: Mas pravdu 

(11.5.2008 21:26:16)
Tak přesně tohle by mě zajímalo taky ! Ale myslím že to nesdělují, jelikož po takovéhle informaci by každá druhá žena byla schopná dotyčného lékaře na místě zabít.
 Eva, Jachym 


pokriveny pristup 

(12.5.2008 8:28:56)
Mila Katerino a ostatni, moc me clanek potesil, protoze i ja mam velmi podobnou zkusenost. Me se pani doktorka rozcilene ptala, jestli vim jaka je situace socialnich ustavu v Cechach a ze nemam tuseni, jake to je narocne se starat o postizene dite pote, co jsem rekla, ze amniocentezu odmitam, ze mi nic neprinese, protoze my si miminko v kazdem pripade nechame.. Prestala mluvit az kdyz jsem ji rekla, ze manzel pracuje v denni stacionari s ment. postizenymi. Manzel je z Nemecka a to okomentovala slovy, ze tam je asi situace jina :-) Ta cela nechutna a smutna debata probehla s lekarkou- cca 40 let !- bez jakehokoliv podezreni na jakoukoliv anomalii. Smutne mi pripada, ze ti chudaci lekari, kteri v zajeti sve" profesionality" stavajici se paranoidnimi PLANUJI vasemu malickemu nedobre zdravi jeste pred narozenim a bez jakehokoliv duvodu a... myslenka je mocna....Nicmene jsem to okamzite vytesnila atesila se dal na nase "zdrave" miminko. Dekuju a preji dobre a radostne dny vsem maminkam budoucim i stavajicim. Eva
 Eva, dva kluci, 16 a 3 mesice 
  • 

Re: pokriveny pristup 

(12.5.2008 10:25:50)
Zdravim, naprosto souhlasim s pisatelkou clanku. Moc me potesil, jelokoz to neni tak dlouho co jsem setkala s timto pristupem osobne. Ja tedy podtoupila geneticke testy, ale jen z krve i ultrazvuk. Jenze ouha, patrim do rizikove skupiny z duvodu veku a kdyz jsem v Motolske nemocnici rekla kolik je mi let, tak as 30-ty lekar se zdesil, ze jsem jeste nepodstoupila odber plodove vody. Nacez jsem mu zdelila, ze po vsech testech, ktere dopadly dobre, neni duvod toto krute vysetreni podtupovat a to vse po dohode s lekarem, ktery o me pecuje, se mlady pan doktor zachoval velice arogantne a zdelil mi, ze by se se mnou vubec nebavil a hotovo ....
Stale jsme brani pouze jako kusy cehosy v teto obrovske masinerii ....
 Anna, holčičky 6 a 3 roky 
  • 

názor 

(12.5.2008 10:21:27)
já nemohu proti svému lékaří a sestříčkám, které mne pečovali po dobu obou těhoteství řici nic než, děkuji. Při druhém těhotenství jsem měla velké problémy. I nám hrozilo, že se druhá dcerka narodí postižená, hrozila 50 %-tní retardace. Podstoupila jsem všechna vyšetření, vč. odběru plodové vody. Strašné bylo to čekání, zda bude muset být přerušeno těhotenství.Bylo mi hrozně, obzvláště proto, že jsem na monitoru viděla ty ručičky, nožičky,atd. a vědala jsem, že je to holčička, kterou jsme si s manželem oba moc přáli. Chtěli jsme mít 2 holky. Možná, že jsem zlá, ale pokud by bylo dětsko postižené, nechala bych těhotenství přerušit. Protože, pokud by se narodila opravdu postižená, znamenalo by to omezení pro starší dcerku, byla by neštťastná a možná i to postižené dětsko a jeho okolí.
 Anna, holčičky 6 a 3 roky 
  • 

názor 

(12.5.2008 10:21:42)
já nemohu proti svému lékaří a sestříčkám, které mne pečovali po dobu obou těhoteství řici nic než, děkuji. Při druhém těhotenství jsem měla velké problémy. I nám hrozilo, že se druhá dcerka narodí postižená, hrozila 50 %-tní retardace. Podstoupila jsem všechna vyšetření, vč. odběru plodové vody. Strašné bylo to čekání, zda bude muset být přerušeno těhotenství.Bylo mi hrozně, obzvláště proto, že jsem na monitoru viděla ty ručičky, nožičky,atd. a vědala jsem, že je to holčička, kterou jsme si s manželem oba moc přáli. Chtěli jsme mít 2 holky. Možná, že jsem zlá, ale pokud by bylo dětsko postižené, nechala bych těhotenství přerušit. Protože, pokud by se narodila opravdu postižená, znamenalo by to omezení pro starší dcerku, byla by neštťastná a možná i to postižené dětsko a jeho okolí.
 Zdeˇka 1 děti 
  • 

zátěž pro stát 

(12.5.2008 13:07:14)
myslím že je nezodpovědné vědomě přivádět na svět postižené děti. Všechny matky napřed říkají, že je to jejich svobodná volba, ale potom péči nezvládají a žádají po státu příspěvky a další úlevy. Potim zbývá opravdu málo peněz na rozvoj zdravých dětí a na školství.
 Theend 


Re: zátěž pro stát 

(12.5.2008 21:15:05)
Všechny matky nezvládají? Jak to víš? A naše dítě je přece pořád naše, ať je zdravé nebo postižené. Pro člověka, který považuje za počátek lidského života početí (jo, početí a počátek mají stejný kořen) není potrat alternativou. Jaký by pak byl rozdíl mezi námi a Sparťany, kteří házeli ty "nekvalitní" děti ze skály? Co třeba mít trochu pokory k tomu, jak věci přicházejí, jak se člověku zkrátka přihodí? Nemůže snad postižené dítě náš život obohatit a my jemu také přinést hodně radosti?
K článku samotnému pak chci říct, že přístup lékařů je někdy opravdu cynický. Z toho neustálého hledání patologie leckterá těhotná znervózní a místo aby si těhotenství užívala, začne žít s pocitem neustálého ohrožení. Postoj a pocity autorky jsou mi hodně blízké.
Martina
 helena 6 
  • 

Milá Lenko, 

(12.5.2008 23:26:45)
chtěla bych Vás upozornit, že tento názor mi zavání trochu "Hitlerovstvím"!!! To znamená, že zdravé děti mají dostat vše a nemocné ať klidně zemřou, vždyť jsou to stejně "nepotřební" chudáci???
Nevím, jak bych se zachovala v případě, že bych musela řešit tuto situaci, ale rozhodně bych nikdy netvrdila!!! že ti ostatní nemají na nic právo a už vůbec ne že jim bude odepřena následná péče! To samé můžeme aplikovat na další skupiny lidí.. Ti kuřáci, ať si platí operace plic sami, ti tlustí ať si platí sami operace srdce, léčbu diabetu, léčbu gangrény.. Ty, které porodily zdravé dítě, ale svou nepozorností ho nechaly opařit čajem ať platí za operaci kůže.. Ti, kteří vůbec vylezou na ulici, ať si platí sami, že je přejelo auto, když nesedí doma, ti, kteří jsou alergičtí, ať si platí za to, že lezou ven, když všechno kvete a berou na to léky..
Nevím kde berete tu drzost, napsat takový názor!
Neodsuzuji ani jednu ze skupin, já to nikdy řešit nemusela, ale nevím, proč by někomu mělo být odpíráno něco, co je pro druhého samozřejmost. Např. léčení, vzdělání..
Jsem vděčná přírodě, že jsem poměrně zdravá a své platby a daně ráda odevzdám těm, kteří to potřebují. A ráda bych, aby se rozdělovalo stejným dílem všem a ne jen některým!
A mimochodem, žádáte o příspěvky na dítě? Pobírala jste rodičovský příspěvek? Chodíte k lékaři? Chodila jste do školy - a chodí Vaše děti do školy?
 helena 6 
  • 

Oprava:  

(12.5.2008 23:27:59)
milá Zdeňko, ne Lenko
 Dita, Matyáš 08,Kiki 11 


Re: Milá Lenko, 

(13.5.2008 10:57:10)
No takže s tím aby si kuřáci platili operace plic, s tím bych klidně souhlasila, když mají dost peněz na hulení a že to není málo, tak by měli mít i na léčení, znám navíc několik kuřáků, kteří jsou pro své všemožné nemoci v invalidním důchodu, tak na takové lidi platit sociální a ještě zdravotní péči, kterou oni vlastně díky svému zlozvyku jen plácají, to mi nepřijde nijak extra spravedlivé, potřební jsou podle mě Ti, kdož si sami nezavinili nemoc vyžadující např. operaci, rakovina plic u kuřáka je jejich zaviněním. Samozřejmě nepočítám úrazy atd. to nikdo většinou neovlivní, nikdo si schválně neláme ruce, nohy, nerozbíjí hlavu atd., alergii člověk taky neovlivní a přece ho nezavřem v bytě jak nějaké zvíře do klece, to že má někdo cukrovku taky neovlivníme, ale že se plácá sladkým a má pak z toho záchvaty, to už je jeho vina,...atd.Co se týká rodičovského příspěvku, pokud by lidé měli názor ho neplatit, čím by potom ty děti živili, to bychom tedy vymřeli, taky se platí důchody a přitom ze starých lidí nic není, ale je to solidarita, oni pracovali pro generaci před nimi, my pracujem pro jejich generaci, naše děti budou pracovat pro nás..i když v dnešní době asi ne jelikož důchodového věku se nejspíš už nedožijem, že?~g~
 Jíťa 
  • 

Re: Milá Lenko, 

(13.5.2008 11:49:21)
A jak chceš rozpoznat jestli ta rakovina plic je skutečně zaviněna tím, že dotyčný kouří. Mám kamarádku, která se léčí právě s rakovinou plic a krku a v životě neměla cigaretu v puse.

A s těmi důchody je to podobně. To chceš naznačit, že kuřáci by neměli dostávat ID? Kolik, z těch co znáš dostalo ID skutečně kvůli nějaké nemoci spojené s kouřením. Znám jednu, co kouří jak zacpaný kamna, ale ID dostala na záda - že by jí v důsledku nadměrné konzumace nikotinu vypověděly záda službu? A co teprve ti kuřáci, co jsou v ID následkem nějakého úrazu?

Nezastávám se kuřáků, ale zatím nikdo nedokáže rozlišit, kdo si za svůj špatný zdravotní stav skutečně může sám.

Skutečně si myslím, že spotřební daně z alkoholu a cigaret by měly především plynout do zdravotnictví. A klidně ty daně můžou být hooooodně vysoké, ať si to ti kuřáci a alkoholici takto nepřímo zaplatí!
 Dita, Matyáš 08,Kiki 11 


Re: Milá Lenko, 

(14.5.2008 10:48:54)
OK, s tímhle názorem souhlasím, jen k těm kuřákům, těžko se prokazuje, že to někdo má z kouření, ale někdo kdo má astma a hulí jak fabrika si rozhodně na zdraví nepřidá, no ta daň by byla to nejlepší, máš pravduR^
 helena 6 
  • 

selekce NE 

(13.5.2008 17:38:17)
Já nesouhlasím ani s tím, že by si kuřáci měli něco platit. Když už solidarita, tak pro všechny. Tj. pro matky s dětmi i pro ty postižené, kteří byli "dobrovolně" přivedeni na svět, i pro důchodce, i pro všechny potřebné, včetně těch, kteří jsou možná nemocní svou vinou, ale možná ne.
Reagovala jsem na Zdeňky příspěvek, který se mi zdá - jako některé další, které jsem našla na diskusi - NEMORÁLNÍ. Jak může někoho, kdo si nechce hrát na boha a nechat si odejmout z břicha potenciálě postižené dítě, odsuzovat! Tak jako ten alergik ani to miminko za to nemůže. A pokud je matka ochotná se o něj starat, nevím proč by jí stát měl odpírat pomoc, když jí neodpírá všem ostatním skupinám.
 Tea, Mates10/02, Anika11/04 


Re: selekce NE 

(14.5.2008 7:05:41)
Promiň, ale pochopila jsem správně že chceš říct, že mámy které si dobrovolně nechají dítě i když vědí že bude postižené si hrají na boha????????
 & 


Re: selekce NE 

(14.5.2008 7:29:59)
Teo, podle mne to Helena myslela zcela obracene, tzn. ze si na Boha hrat nechteji. :-)
 helena 6 
  • 

Re: selekce NE 

(14.5.2008 8:42:40)
Ne Teo,
pochopila jsi to opravdu naopak. Já (mluvím za sebe), bych nesvolila k odejmutí dítěte z mého těla, když bych se dozvěděla, že bude postižené (a chápu to tak, že už si opravdu hrajeme na boha - nebo možná spíš na Hitlera tou cílenou hromadnou selekcí "kvalitních" kusů). Neodsuzuji ženy, které si miminko nenechají, ale já bych prostě ten uzlíček, který už se ve mě hýbe nemohla jen tak odstranit. Tak to mám nastaveno.
Proto mě pobouřilo, když některé čtenářky včetně Zdeňky navrhují, aby si tedy tyto ženy platily ošetřování ze svého. Ať si tedy všichni platíme všechno! Školy, zdravotnictví, žádné dávky, žádné podpory v sociálních situacích..

Bohužel tato diskuse se pěkně zvrhla. Čekala jsem, že zde budou názory, jak lékaři obecně přistupují k lidem jako "kusům", kterým je třeba naordinovat, případně poslat k dalšímu specialistovi a hlavně aby se ten dotyčný příliš neptal, nechtěl nic vysvětlit a pokorně přijmul řešení, které mu lékař vybere. Nemyslím tím jenom gynekology, ale celkově všechny.
Dosti mě štve třeba povinné očkování a jeho problematické odkládání. Člověk musí prokázat, že dítě je opravdu nemocné, aby se mu očkování dostalo později než je předepsáno a hlavně např. existence hexavakcíny mě docela děsí (nakazí se přírodně člověk 6ti smrtelnými viry najednou?). Já mám podezření, že se mi po očkováních v prvním roce spustil atopický exém, ale nikdo to samozřejmě nikdy nepřiznal (dispozice v rodině nikdy nebyly) a je samozřejmě těžké jakékoliv očkování ovlivnit, pokud člověk opravdu nemá velmi vážné zdravotní komplikace, které by toto vyloučily.
 Tea, Mates10/02, Anika11/04 


Re: selekce NE 

(15.5.2008 11:10:00)
Helen,
jsem ráda že jsem to špatně pochopila :-D
Já už tady z těch extrémních názorů byla tak vykolejená že by mne to ani nepřekvapilo ;((
Jak říkám sama bych se asi rozhodovala podle míry postižení. Ale pravdu má i manžel když říká že ty špatné geny dítěte jsou přece z nás a tak to brát stylem nepovedlo se, neva, zkusíme to příště je jak píšeš, hraním si na něco víc než člověk je.
 Dita, Matyáš 08,Kiki 11 


Re: selekce NE 

(15.5.2008 11:19:41)
Když jste u toho božství, svým způsobem je máma Bůh, protože společně se svým partnerem ten život zplodili a tudíž mají snad i právo se rozhodnout, zda ho chtějí skutečně za takových podmínek darovat, nevidím v tom nic nenormálního, je demokracie a dítě má podle zákona právo na život až po narození, nebo se mýlím?
 helena 6 
  • 

Re: selekce NE 

(15.5.2008 14:13:42)
Ano souhlasím! Nikdy jsem neřekla, že se otec a matka nemají rozhodovat dát či nedat život. Já ty rodiče neodsuzuji, ale vidím to jako tea a tak bych prostě měla pocit, že to tak asi má být. Já bych tu odvahu neměla, takhle jednoznačně se rozhodnout. Také jsem to do svého příspěvku psala.
Pouze jsem reagovala na příspěvek výše, že se mi nelíbí ten pocit, který se mi společnost snaží vsugerovat, že je to vlastně totálně špatné rozhodnutí nezabít své nemocné dítě. Někdo toho "hraní na boha" není schopen a tak si hraď vše ze svého??? To je to, co se mi nelíbilo. Jinak ať si každá se svou dělohou naloží jak uzná za vhodné!
 Lizzie 


Ježkovy zraky 

(15.5.2008 10:44:39)
Tak tohle je hodně drsný názor..jsem pro to,aby se žena mohla rozhodnout, po praxi ve stacionáři jsem si uvědomila, jak moc velkým štěstím je zdravé dítě a že ne každá rodina (žena) podobnou zátěž unese - a nikdo nemá právo je odsuzovat, pokud si dítě nenechají. Ale ten tvůj pohled na svět je fakt síla.
...když se někdo vybourá v autě a skončí na vozíku je zátěží pro stát (?)..a tak se má jít utopit, ne?
...kamarádka se narodila s vadou kyčlí a dloouho se tahala po různých operacích už jako malá..zase zátěž pro stát..
...plus x dalších věcí. Mám pocit, že rozhodnutí o tom, zda přivést postižené (jakkoliv) dítě na svět je čistě osobní (rodinnou) záležitostí. A tenhle přístup mě je hoodně netolerantní až na bli!í. I proto, že státu se odvádíme dost peněz...
P.S: Jednou bych zdravé dítě opravdu moc moc chtěla..a nedovedu si představit, že by zdravým nebylo. Fakt ne. Pohlaví neřeším.


 Pampela 


Re: Ježkovy zraky 

(16.5.2008 9:55:50)
Mluvíš mi z duše!
 Ráchel, 3 děti 
  • 

plnohodnotný život 

(14.5.2008 18:35:32)
zrovna jsem narazila na tohle video:
http://www.youtube.com/watch?v=GX2nIep59e8&feature=related

Je o muži, který se narodil bez rukou a bez nohou. Žije plnohodnotný život... Jeho příběh mne opravdu zasáhl...
 Dita, Matyáš 08,Kiki 11 


Re: plnohodnotný život 

(15.5.2008 11:30:53)
A Ty by jsi takové dítě dobrovolně chtěla? Bez rukou a bez nohou?Pokud bys ho mohla potratit tak i přesto by sis ho nechala? V tom případě jsi odvážná
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: plnohodnotný život 

(15.5.2008 22:10:44)
no, asi jo, asi jsem odvážná.
 MirkaM 


Re: plnohodnotný život 

(15.5.2008 22:17:13)
Když jsem poprvé otěhotněla, tak mě překvapilo, že mi gynekolog při každé návštěvě dělá UZ. Vytiskla jsem mu nějaké články o tom, že se zatím neví, jetsli je to úplně bez rizika a čekala, co bude. Vzal si je, zeptal se mě na zdroj, napsal si ho, aby se s tím mohl podrobněji seznámit a řekl mi, že kterékoliv vyšetření mohu odmítnout. U druhého těhotenství jsem byla starší, než 35 let, a kromě vysvětlení mi ani on, ani lékařka na genetice (kam jsem šla z jiného důvodu, než kvůli věku) žádné vyšetření nevnucovali, ani mi nekladli podobné otázky, jako autorce článku. Podotýkám, že mému lékaři bylo v té době cca 60 let, a neměl s tím problém.
Asi bych se ptala, co jim je do toho? Svůj přístup si musím zodpovědět sama před sebou, a jinak nemá nikdo právo mi do toho mluvit.
 Soňa 
  • 

Svoboda volby 

(16.5.2008 16:37:14)
Ponechat si, či neponechat si postižené dítě je volba tak těžká, že jakékoliv polemiky o správnosti takového rozhodnutí jsou téměř zbytečné. Jedno je jisté: nikdo z nás se do takové situace nechce dostat a když už se dostane, myslím si, že nikdo nemá právo takového člověka soudit nebo odsuzovat ať se rozhodne jakkoliv. Moje kamarádka je silně věřící a i když byla rozhodnutá si ponechat jakékoliv dítě, postižené nebo nepostižené, přesto podstoupila genetické testy, které jí bohužel vykázaly vysoké riziko postižení dítěte Downovým syndromem. Následovalo několik krutých týdnů plných obav, nervů a psychického utrpení, které se dozajista mohly na dítěti velmi podepsat. Polovina známých a příbuzných ji přesvědčovala o nutnosti amniocentézy, druhá polovina chápala její rozhodnutí odběr plodové vody nepodstoupit. Na odběr nešla, ale strach a obavy ji teď provázejí až do konce těhotenství. Ať to zkrátím - jestliže je žena z jakýchkoliv důvodů, osobních, náboženských, rozhodnutá ponechat si jakékoliv dítě, ať raději žádné genetické testy nepodstupuje. Ušetří si obrovské dilema, nervy do konce těhotenství a hlavně vyhne se tlaku okolí. Pokud si žena chce být částečně jistá, že čeká zdravé dítě, tak ať si připlatí za kombinovaný test v prvním trimestru na vyhledávání vývojových vad, který je mnohem přesnější než pojišťovnou hrazený test v 16. týdnu. Ale jistotu, že se nám narodí zdravé dítě nelze získat nikdy a nijak. Ať už komplikovaný porod nebo nezjistitelná vrozená vada může zamíchat všemi kartami... Přeji všem maminkám zdravé děti. Já sama jsem si peklem zvaným "amniocentéza a strach z toho co bude" prošla. A všechny ty stresy byly zbytečné, dcera se zaplať pánbůh narodila zdravá, ale jaké škody na její psychice napáchal můj nepopsatelný strach se terpve možná uvidí...

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.