| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Země, kde rodí muži

 Celkem 366 názorů.
 Insula 


nevím 

(6.5.2008 8:46:42)
Upřímně řečeno, když jsem šla rodit, tak jsem vůbec neměla představu o tom, jak bych si to vlastně představovala. Klystýr ani holení mě nijak nevadilo. Ale třeba poloha nebo léky??? Prostě jsem fakt nevěděla. Neměla jsem žádné přání ani představu o tom, jak bych chtěla porodit. Prostě jsem se tím nezabývala. Nechávala jsem to "osudu". Nakonec mám dvě dětí císařským řezem.
Ale i kdybych měla jít rodit ještě jednou a mohla si vybrat (jako že bych už nemohla), tak bych stějně nevěděla. Asi proto, že jsem to nikdy nezažila. Nebo nevím. A to jsem rodila v porodnici, kde byli ochotni mi vyhovět.
 petra 
  • 

Re: nevím 

(6.5.2008 8:55:44)
Insulo,

jsem na tom dost podobně. Prostě jsem si vybrala porodnici a jela tam. Klystýr mně nevadil, nástřih mně nedělali. Polohu při porodu jsem si moc vybrat nemohla, jednu chvíli jsem musela být na boku, což bylo dost nepohodlné, ale porodní asistentka mně vysvětlila, že dcerka je trochu "našišato", tak aby se prý dorovnala. Neměla jsem důvod jí nevěřit, já si dovnitř do břicha nevidím. Porod byl přirozený, rychlý a žádné trauma z něj nemám.
 Kopřiva Dvoudomá 


Re: nevím 

(6.5.2008 9:40:13)
Holky, neberte to ode mě jako útok, jen mě prostě zaráží, že na takovou stěžejní věc, jako je přivedení nového člověka na svět, se někdo nemá potřebu připravit...?

Ta příprava obnáší mimo nějaké to materiální zabezpečení hlavně přemýšlení, jak chci dítě přivést na svět, nebo ne? Myslím si, že stejně, jako se člověk informuje o jiných důležitých životních krocích, jako jsou co já vím důsledky uzavření manželství nebo jiný důležitý krok, měl by se asi informovat i o tom, co obnáší porod dítěte. Už proto, aby si pak nevyčítal, že něco zanedbal, opomněl, podcenil.

Protože víra v to, že zdravotníci nezanedbají, neopomenou, nepodcení, ta je skutečně lichá. Zdravotníci jsou lidi jako všichni ostatní a dělají chyby (hodně chyb). Krom toho rutinní postupy v porodnictví jsou založené velmi často spíš na zvyku a preferování pohodlí personálu než na objektivních a rozumných důvodech, takže představují opravdu docela významný zdroj ohrožení. Neumím si ve světle těchto fakt představit, že bych šla rodit, aniž bych věděla, co si přeju a co si nepřeju....
 irlev 


Re: nevím 

(6.5.2008 10:09:43)
Kopřivo, já se trochu pokusím přiblížit svůj zážitek. Já šla připravená. Měla jsem načteno, nakoukáno, promyšleno, věděla jsem přesně, co chci a co nechci. Mojí chybou je, že pouze o jedné variantě jsem neuvažovala - a to byl císařský řez.

Nicméně, možná si pamatuješ, přenášela jsem dlouho. Porod se rozjel sám, ani nevíš, jak šťastná a pyšná jsem v tu chvíli byla, plná sil a optimismu. I když kontrakce bolely, podvědomě jsem věděla, co mám dělat, cítila jsem se silná, nejsilnější na celým světě.
Opravdu jsem cítila, že moje tělo pracuje tak, jak má .... ale nechala jsem se zvyklat. Docela prachobyčejně jsem začala být unavená a znejistělá tím, že přes ujišťování PA, že kontrakce jsou značné a mimčo bude za chvíli venku, ani po osmi hodinách kontrakcí po třech minutách jsem se neotevřela na víc jak dva prsty.

A v tu chvíli jsem byla zranitelná, psychika se sice snažila vydržet, furt mi v hlavě blikalo, že tělo ví, co dělá .... ale přesto jsem se nechala vystrašit doktorkou, která mě rodila (možná si i pamatuješ, že později po porodu byla ona předmětem mého "vyšetřování" a stěžování u přimáře), že přenáším už dlouho, že to musíme urychlit.
A ano, přenášela jsem dlouho, byla jsem unavená, nevyspalá a ... hloupá - a přikývla jsem. No, jak to bylo dál, je stará vesta. Teď už je to jedno, Jirka mi sedí na klíně, za pár týdnů mu bude rok a já jsem poučená pro porod, co mě čeká v září :)

Ale chci prostě říct, že stav, do kterého jsem se dostala, ta nejistota, že by moje tělo mohlo zklamat, ta najednou objevivší (???) se nedůvěra, kterou jsem nikdy netušila, že budu cítit, ten stres, jak to dopadne a jestli bude mimčo ok, když už je tam tak dlouho ....... nechala jsem se zblbnout a na urychlení kývla.

Zpětně vidím, že moje tělo dokáže věci, o kterých jsem neměla tušení, že rok vydrží pořádně nespat, že upeče další dítě takhle brzo po prvním, že dokáže kojit, by´t jen chvíli ....... ale v té situaci, v těch obavách a nejistotě .... byla jsem prostě slabá :)

Není to jakože omluva, nemám se před kým omlouvat, leda před sebou a Jirkou - a to mám zatím odsunutý v rámci zachování zdravého rozumu :).
 kaMyš 


Re: nevím 

(6.5.2008 10:17:47)
Majo, nemusíš se omlouvat ani před sebou. Bylas v hrozně těžký situaci, podle toho, co píšeš, fakt jsi udělala, co jsi mohla... Víc jsi nemohla. Držím moc palce, ať máš teď podruhé větší štěstí ~s~
 irlev 


Re: nevím 

(6.5.2008 10:38:13)
Kamyš, měla jsem být chytřejší. No, já vím, že se můžu uklidňovat, že kdoví stejně, jak by to dopadlo nakonec, ale jednou to třeba bude Jiřkovi chybět, že mě neměl u sebe.
Díky ~s~
 Jarka 
  • 

Re: nevím 

(7.5.2008 12:12:59)
MajoZrzko, můžete mi vysvětlit, proč se tak strašně týráte pocity, že jste svému dítku ublížila tím, že jste ho pár dní neměla u sebe. Přiznám se, že jsem na této diskuzi pár dní, takže neznám váš příběh, ale podle toho, co jsem si zatím přečetla, jsem pochopila, že je toto pouze ten problém. Jestli ano, tak mi vysvětlete další věc. Sama mám 3 děti - 29,28,26 let. Ani jedno jsem u sebe neměla (tenkrát nic takového nebylo) a to se při pravním děcku odcházelo z porodnice 10. den.
Mám to snad chápat tak, že jsem si skoro 30 let měla dělat za to výčitky. Ne, já jsem se tomu mrňouskovi při každé jeho "návštěvě" plně věnovala, nakrmila, povídala, hladila, pusinkovala i za manžela, protože ani to neexistovalo, že by si se mnou mohl sednout třeba na chodbu. Nanejvýš na chviličku mezi přivřenými dveřmi porodnice.. Doma jsme se mu už věnovali oba a musím říct, že žádné z nich tím odloučním netrpí, žádné z toho nemá deprese.
Buďte ráda, že všechno dobře dopadlo, radujte se z probíhajícího těhotenství a neřešte to, co se stejně už nedá změnit. Vždyť váš chlapeček ví, že ho máte i přes to odloučení ráda. A to je pro něj nejdůležitější. Zdá se mi, že je to snad tak trochu móda řešit tenhle problém. Že kdyby se člověk nezabýval tím, že to odloučení nemuselo být atd. tak by ho ostatní snad ani nepřijali. Ale možná, že čas věnovaný těmto úvahám by se mohl přesunout do kategorie věnování se dítěti a bylo by po problému.
Protože kdyby byla pravda to, že ty první dny jsou rozhodující, tak tady máme armádu lidí, kteří jsou "postižení prvními dny odloučení". Ale já - taky jsem byla odloučena a ještě jsem se narodila v sanitce, žádné pohodlí pro rodičku ani pro mě - a mnoho a mnoho dalších to tak necítíme. Miluji svoje rodiče a oni mě a místo vymýšlení, jak by bylo, kdyby..., tak se dodneška radujeme z toho, že jsme spolu a úměrně věku zdraví.
Zkuste se nad tím zamyslet a neřeště, co se stejně vyřešit už nedá.
 Tři děti 
  • 

Re: nevím 

(9.5.2008 21:21:50)
To souhlasím to je ta dnešní masáž a pak se roky užírají a tím tomu dítěti škodí víc. Má matka musela na složitou operaci já byla tři měsíce v kojeneckém ústavu, žiji mám tři zdravé děti a dvě zdravé vnoučata mě ani jim to nijak neublížilo.
 loompa 


Re: nevím 

(10.5.2008 9:03:39)
Myslím, že je to hodně o přístupu personálu. Někde si připadáte jako úplný debil. Mají navyklé přístupy a nehodlají nic měnit. Děti dolévají glukózou i když z vás stříká mléko, berou vám je z pokoje a hlídají, abyste je neměly moc dlouhou ve své posteli, abyste je nezalehly nebo snad neinfikovaly. Přidám osobní poznatek, když máte známého někoho z personálu porodnice, zjednoduší to situaci. Nikdo vám nedá otevřeně najevo, že jste otravná prvorodička, která se na všechno ptá a moc věcí jí není jasné. Fakt je, že i když všechno dokonale nastudujete, stejně vás může spousta věcí zaskočit. Chystala jsem se rodit přirozeně, s účastí manžela a nakonec jsem rodila sekcí a i když jsem měla epidurál, museli mě uspat (fakt nádherný porod, oholení, potupný klystýr v přítomnosti další rodičky, WC bez dveří jen se závěsem, bylo mi pak špatně, všechno mě bolelo, týden jsem chodila v předklonu a čtyřkilové dítě nemohla nosit). Vím, že některé věci prostě neovlivníme, ale přístup personálu většiny porodnic k porodu by se měl změnit. Druhé dítě jsem také rodila sekcí, kupodivu jsem mohla aplikovat šetrný klystýr ještě doma, oholení stačilo částečné a nevím jak to vysvětlit, všechno se lépe hojilo a já se cítila dobře.
 Insula 


Re: nevím 

(6.5.2008 10:26:31)
MajoZrzko, přesně popisuješ moje pocity. Ten optimismus na začátku a ta šílená únava na konci a nervy, jestli bude dcera v pořádku. Kývla bych pak na všechno. Snad i na císaře za živa, jenom aby už byl konec. :-D
 Eva, 4 +3 


ANO RESPEKTU K PORODU 

(6.5.2008 11:30:49)
Májo, naprosto tě chápu. Ta nejistota, nervy...Rodila jsem sedmkrát,poprvé ve 27 a naposledy ve 43 letech. Dvakrát v Londýnské, dvakrát u Apolináře, jednou na Bulovce, jednou v Motole a naposledy mimo Prahu. Pokaždé jsem se připravovala, studovala dostupnou literaturu. Dlouho jsem přenášela při druhém těhotenství. Nakonec mě hospitalizovali v porodnici v Londýnské. Už jsem tam byla hospitalizovaná před porodem prvního dítěte kvůli hypotrofii plodu. Dcera se tehdy narodila naprosto zdravá. Věřila jsem doktorům. Věřila jsem jim, že do druhého dne porodím. Byla jsem 41. týden. Každý den mi ráno vyvolávali porod a tvrdili, že do druhého dne určitě porodím. Takhle to trvalo celý týden, od pondělí do neděle. V neděli měla službu jiná paní doktorka, známá mé tchýně, která je taky lékařka. S údivěm se mě zeptala:"Co to tady s vámi provádějí? Zítra v osm jdete na sál." Šla jsem v pondělí na sál bez jediné kontrakce. Dostala jsem injekce, infuse, byla jsem připoutaná s pásem od monitoru na břiše. Nemohla jsem se pohnout. Bylo to hrozné. Strašná bolest se dala vydržet jen stěží. Byl uvnitř špatně přetočený, museli ho ve mně trochu pootočit, to byla síla. Syn se narodil po 6 hodinách na sále na lůžku, zdravý. Měl 4 500 g a 53 cm. Byla jsem hodně šitá, nemohla jsem si 14 dní sednout. Holení a klystýr mi vadily, ale neřešila jsem to. Při dalších porodech jsem se rozhodla, že do porodnice pojedu co nejpozději, jak jen to půjde. Měla jsem dobrou gynekoložku, ke které jsem mohla chodit až do konce těhotenství. Neposílala mě ani na monitor, poslouchala dítě sama. Respektovala, když jsem po 35 roce věku odmítla amniocentézu. Odpadlo několikahodinové čekání např. v Motole. Tam je to opravdu zoufalé. Spoléhala jsem na sebe, na svou intuici. Nejlépe se mi to podařilo odhadnout u pátého dítěte. K Apolináři jsem přijela 15 minut před porodem. Nestihli mi udělat žádnou přípravu, šla jsem rovnou na sál a porodila. Syn měl 4 000 g a 52 cm. Nebudu zde rozebírat všechny své porody, bylo by to na dlouhé povídání.
Jen chci napsat, že díky všemu, co jsem prožila /včetně mimoděložního těhotenství a samovolnému potratu/ naprosto chápu ty ženy, které se snaží mít situaci ve svých rukou, které věří sobě a svému tělu, které chtějí předejít zbytečnému stresu a které odmítají zbytečná vyšetření a ritinné postupy. Všem jim moc držím palce. Na Perštýn se určitě přijdu podívat. :-))))
 Novotňásci 


Re: ANO RESPEKTU K PORODU 

(6.5.2008 14:40:07)
Přesně tak .Respekt při porodu.Já tedy nejsem žádný rekordmen jako ty;),ale mám tři děti a špatnou zkušenost s lékaři krajské porodnice v Českých Budějovicích.A důvod,špatná připravenost.Jako prvorodička jsem si myslela,že kurz vedený tamní PA bude dostačující.Bohužel jak se říká ruka ruku myje.Neřekla všechno po pravdě.Až na místě jsme zjistili,že manžela k porodu pustí až bude téměř po všem,že se nebudou namáhat mě rodit v jiné poloze něž jaká vyhovuje jim a raději mne příšerně nastříhnou a syna vyndají kleštěmi než by se obtěžovali mne na chvíli posadit na míč.Pro ně je žena jen číslo na seznamu nebo na běžícím páse zvaný porod.
Mám i dvě skvělé zkušenosti,ale z jiné porodnice(Prachatice)Tam mají respekt k ženám-rodičkám-matkám.Dělají vše možné i nemožné,aby žena porodila přirozeně.Mne pomohli posazením na balon(při druhém porodu) a při třetím,že se mnou zůstala noční PA až do narození dcery.Tudíž přes čas.A tím my velmi psychicky pomohla.Protože manžel nemohl přijet.(hospitalizace kvůli zdr.problému)
Klystýr ani holení mi nevadí,když uvážím,že potřebuji ošetření po porodu a při tlačení může z těla odejít i něco jiného než jen dítě.
Jinak bych ráda vzkázala všem nastávajícím maminkám.Dobře se na porod připravte.Zjistěte si hlavně podmínky za jakých se v dané porodnici rodí.Zda s respektem nebo despektem k rodičkám-matkám.
 Kopřiva Dvoudomá 


Re: nevím 

(6.5.2008 11:39:41)
Majo, já si to pamatuju. ~s~ Tý čokolády, co jsem sežrala ze samýho duševního vypětí :-)

To je jasný, prevence není všemocná (jak říká Líza) a na všechno se připravit nedá. A proč si dodatečně vyčítat, že to nedopadlo, jak jsi chtěla...

Je mi už teď jasný, že se na porod (jestli se mi někdy něco takovýho přihodí :-)) budu chtít připravit, a je mi už teď jasný, že přípravy jsou jedna věc a realita je věc druhá (což ale neznamená, že se tím pádem na tu přípravu vykašlu s tím, že to stejně nemá cenu a že doktoři vědí, co je pro mě nejlepší).

A moc držím palce k tvému second service, jak říkáme my tenisoví diváci :-)
 Siddhártha 


Re: nevím 

(6.5.2008 14:24:46)
Majo, podle mě si to zvládla dost dobře. To bys pak musela nastudovat ještě všechna možná rizika předem.
 Insula 


Re: nevím 

(6.5.2008 10:15:24)
Kopřivo, to špatně chápeš. Ono se to totiž špatně vysvětluje. Není v tom ani slepá víra v neomylnost lékařů, ani neinformovanost o porodu (o tom, co mě čeká). Já osobně jsem měla informací o porodu hodně. Skoro si troufám říct, že "všechny". :-D Mnoho porodů jsem i viděla v TV (na jedné stanici běžela celá série o porodech, o možnostech porodu atd., vč. samotných porodů). Ale o svém vlastním jsem prostě představu neměla. Neměla jsem nejmenší tušení o poloze, ve které bych chtěla rodit, nevěděla jsem, co mi uleví od bolestí, teoreticky ano, ale prakticky ne, protože jsem to nikdy předtím nezažila. Jinak jsem samozřejmě nějakou představu měla, ale musím říct, že ta se tak OBROVSKY
 sunsung 


Re: nevím 

(6.5.2008 10:22:06)
Insulo, teď jsi uhodila hřebíček na hlavičku, totiž dokud člověk nerodí neví o čem je porod to teoreticky může mít zmáknuté vše,

ale v takové situaci jsou lékaři
 Insula 


Re: nevím 

(6.5.2008 10:23:36)
Přesně tak Ajli. R^ Připravená jsem byla až až. :-D
 Simča 
  • 

Re: nevím 

(6.5.2008 11:05:16)
....ale v takové situaci jsou lékaři muži...- ale ti viděli opravdu naturálně třeba tisíce porodů s nejrůznějšími komplikacemi, a kolik jsme jich viděly my jako matky? Jeden můj známý porodník mi říkal,že dobrým porodníkem se stáváš 14 let(6 let medicíny a 8 let praxe).Nikdo není omylný,ale já si rozhodně nemyslím,že jsem chytřejší než dr.,který stojí u mého porodu,o kterém něco vím a který tam je proto,aby mi pomohl,ne proto,aby mě traumatizoval nějakými podřadnými procedurami(které třeba k porodu i patří a které mi nestojí za řeč,abych je vůbec zmiňovala-viz klystýr,holení...).
 Simča 
  • 

Re: nevím 

(6.5.2008 11:07:06)
Ježíš, pardon, chtěla jsem napsat....nikdo není neomylný, samozřejmě.
 jana38 


Re: nevím 

(6.5.2008 11:08:32)
Simčo, proč myslíž, že klystýr a holení patří k porodu? A kolik semestrů si myslíš, že z těch 6ti let studia na medicíně se medici zabývají porodnictvím?
 Simča 
  • 

Re: nevím 

(6.5.2008 11:32:41)
Minimálně, proto když skončí medicínu,tak toho o žádném oboru neví dost, specialistou se stávají právě až léty praxe.A to holení a klystýr-mně se o tom nechce mluvit,to je taková hloupost,kterou jsem při samotném porodu ani nevnímala.A jestli patří nebo nepatří nevyhnutelně k porodu,to je mi s prominutím fuk.
 Grainne 


Re: nevím 

(6.5.2008 11:36:46)
No, v tom bude ta potíž, ne každému je fuk, co cizí člověk provádí s jeho tělem.
To bych považovala za naprostou neúctu ke svému tělu, které mi tak dobře slouží.
 Simča 
  • 

Re: nevím 

(6.5.2008 11:50:25)
Svého těla si vážím,zajímám se o to,co se se mnou z lékařského hlediska bude dít možná až moc,nikdy jsem nebyla stádovitá ovce typu tak tady mě máte a dejte mě do pořádku. Stejně tak se zajímám,co se bude dít s mými dětmi,pokud jsou nemocné.Ale opravdu,a to zdůraznuji,mně u porodu zajímají věci podstatné,důležité,které povedou ke zdárnému cíli-porodu zdravého miminka.
 Jája 
  • 

Re: nevím 

(7.5.2008 12:25:45)
Dovolím si odpovědět za Simču. Holení je proto, že nikdo normální nechce, aby byla cesta novorozence komlikována tím, že se na ochlupení zachytnou nečisté věci - jak se u nás říká. Kdybyste nechápala o co jde, tak to jsou krevní sraženiny apod., a protože nevíte na co je dobrý klystýr, tak když vám ho neprovedou, tak se na tom ochlupení zachytí i výkaly, protože při porodu se neotvírají jenom porodní cesty, ale samovolně i svěrač. A když by vám vyhovovalo, že by vaše miminko přišlo na svět v takovémto prostředí, tak to radši neříkejte moc nahlas. Jistě víte, že po porodu se dost silně krvácí, jak se žena čistí. I proto je nutné to oholení, aby nevznikla ze zbytků krve mezi ochlupením infekce, která by vás mohla ohrozit i na životě. Ale stačí jenom ta infekce, abyste přidělala práci doktorům i sestrám.
Stačí? Pokud ne, tak si to nechte odborně vysvětlit u lékaře.
 Sylvie 


Re: nevím 

(7.5.2008 12:33:00)
Stačí? Pokud ne, tak si to nechte odborně vysvětlit u lékaře.
Jájo, já si to nechala odborně vysvětlit u lékaře a vysvětlil mi, že jak holení, tak klystýr nemají u porodu žádný význam a jsou jenom přežitkem z minulosti ;o) Teoreticky to píšeš poutavě, ale praxe je taková, že
1. klystýr nezabrání pokálení, takže i s klystýrem se můžeš u porodu pokálet. Naopak to, že ho nemáš, ještě neznamená, že se nutně pokálet musíš.
2. u prvního porodu jsem se nechala PA oholit. Jednalo se o čtvereček chlupů na hrázi, cca dva tahy žiletkou. Zachycování krve ve zbylém ochlupení to rozhodně nezabránilo ;o)
 Veronika Vojáčková 
  • 

Re: nevím 

(6.5.2008 12:02:21)
Zajimave je, ze procedury, ktere podle vas k porodu proste patri (holeni a klystyr) se napr. ve Spojenych statech vubec neprovadi...asi tam nerodi...
 Insula 


Re: nevím 

(6.5.2008 12:12:58)
Veroniko, já myslím, že tak to není. Dnes ti dá většina porodnic u nás vybrat, jestli chceš oholit a klystýr. Když nechceš, tak rodíš bez toho.
 Simča 
  • 

Re: nevím 

(6.5.2008 12:38:28)
Přesně tak, nevím, proč to všichni berou tak dogmaticky.Napsala jsem...TŘEBA i k porodu patří....Dnes si můžeš většinou vybrat,ale jen tak pro zajímavost,nikdo z mých známých kamarádek holení neodmítl,nebo byly oholené z domova, sama nevím, jaký argument proti bych v porodnici použila:možná, že si chci rozhodovat o svém těle sama,tudíž půjdu k porodu "s chlupama"- pardon,ale vhodnější slova mně už na toto téma nenapadla.Tudíž končím.
 Lenelka 


Re: nevím 

(6.5.2008 12:39:58)
Simco a proc bys neholeni v porodnici musela oduvodnovat??
 Vlaďka a Dáda 


Re: nevím 

(6.5.2008 12:46:14)
Já teda myslím, že holení není nic ponižujícího, navíc se převážná část žen normálně holí, nežijeme v pralese, že.... -minimálně třísla, aby jim netřčely chlupy kolem plavek, no tak se jednou oholí úplně, aby při průchodu miminka nepřekážely všude chlupy, nehledě na to, že se na nich usazuje všechno možné a je to nesterilní a nehygienické.
Když někomu připadá holení a klystýr jako zločin proti lidskosti, nemá to podle mně v hlavě v pořádku. Mimochodem klystýr 1-2x do měsíce výborně pročistí střeva ;)
 Jarka 
  • 

Re: nevím 

(6.5.2008 12:50:55)
Ví dotyčná, proč se vůbec provádí klystýr? To přinejmenším, aby děťátko nepřicházelo na svět spolu se sr..., protože při porodu se uvolňují nejenom porodní cesty.
 Lenelka 


Re: nevím 

(6.5.2008 12:53:53)
Jarko, vy jste sto let za opicema, ze? Klistyr uz se dela leda v CR, treba v UK se prestal provadet pred ctyriceti lety...
 Simča 
  • 

Re: nevím 

(6.5.2008 13:00:45)
Lenelko,já mám jeden hrozný zážitek,kterému byla vystavena má nejlepší kamarádka a který bych já osobně nikdy nechtěla zažít.Zkrátka a dobře,rodila příliš rychle,dostala klystýr příliš pozdě a personál u porodu prostě p.... Já vím,jsou zvyklí,ale mě jen při té představě oblévá hrůza.
A ještě k tomu holení-vždyt dneska se holí téměř každá žena úplně běžně,bud úplně nebo částečně,takže asi stejně tak přijdou do porodnice.
 cizinka1 


Re: nevím 

(6.5.2008 13:02:16)
No vidis, Simco, jak hloupe a neucinne je dat si pred porodem klystyr:-D:-D:-D
 Simča 
  • 

Re: nevím 

(6.5.2008 13:11:34)
:-))) Ten klystýr dostala třičtvrtě hodiny před porodem...vlastní vinou.Od příjezdu do porodnice jej vytrvale odmítala,až když si po delsí době připadala nečistá,špinavá,zpocená,rozhodla se požádat o kl.Bylo ji vyhověno,ale pro ni za jakou cenu? Je si toho moc dobře vědoma a říká,že i kdyby pominula pocit trapnosti,tak přivést své dítě na svět mezi výkaly byl pro ni ten nejhorší zážitek z celé porodní "akce".
 cizinka1 


Re: nevím 

(6.5.2008 13:15:13)
Simco, cti prosim, co se ti pise: nikomu se nepovedlo dokazat, ze to tak z hygienickeho hlediska funguje, ce telo se nevycisti stejne ucinne samo.

Kdyz nerodis na zadech, dite nejde privest do vykalu. Trochu pouzivej predstavivost, prosim.
 katka, třetí dítě na cestě 
  • 

Re: nevím 

(6.5.2008 22:06:13)
Vaše kamarádka považuje za nejhorší zážitek z porodu, že přivedla na svět dítě mezi výkaly? Mě to trochu uráží, protože se mi to také stalo. Po prve jsem měla překotný porod a klystýr jsme před porodem nestihli. A co jako? Takto porodily miliardy žen před námi, ... nejdůležitější není estetická stránka porodu, důležitý je snad výsledek: zdravé dítě, ne? Toto se přece může stát i při včasně podaném klystýru, no. Řekla bych, že porod si prostě nemůžete naplánovat do nejmenšího detailu, můžete být připraveni, udělat vše, jak nejlépe umíte, ale proč brat porod jako nějakou výkonostní akci, která musí být po všech stránkách podle našich představ, nebo snad našich estetických hledisek? Proč si kazit vzpomínky na příchod dítěte takovými nepodstatnými detaily?
 Lenelka 


Re: nevím 

(6.5.2008 13:06:06)
Simco, ale prave kdyby ten klistyr nedostala vubec, tak by se to nejspis nestalo. Ja rodila bez klistyru dvakrat a rozhodne bez nehody;)

Jasne, ja se taky holim, ale na hrazi teda ne a u porodu je to zbytecny zasah, ja osobne bech to nechtela, ale jako vsechno, je to na te ktere mamince. Jen nechapu, proc bych mela sve neoholeni komukoli v porodnici vysvetlovat:-)
 kaMyš 


Re: nevím 

(6.5.2008 13:07:27)
Mimochodem, zas tu sklouzáváme k tématům holení, klystýr. Pak to vypadá, že my, co chceme rodit normálně, jsme odpíračky holení a klystýru, především. To je ale blbost! Holení a klystýr mi vadí pouze v tom, že nebylo nikdy prokázáno, že to k něčemu je, tak proč bych si to měla nechat dělat? Ale jsou mnohem zásadnější věci, pro mě třeba NE časná dirupce, výběr polohy při porodu (a to ne na koze) atd.
 cizinka1 


Re: nevím 

(6.5.2008 13:19:00)
Kamys, mas pravdu. Jeste k tomu, prirozene naladena PA spise by nabidla zkusit klystyr a ricinovy olej pred hormonalnimi vyvolacimi prostredkami. Ale nenabidne ho jako predporodni rutinu, aby nezasahovala do deje zbytecne.

Mimochodem, neucinnost klystyru byla prokazana davno pred vznikem trendu prirozeneho porodu: bylo treba dokazat, ze zname prostredky pro urychleni porodu nefunguji, a proto experimentovat s nebezpecnou latkou umeleho oxytocinu, stoji za to...
 Vlaďka a Dáda 


Re: nevím 

(6.5.2008 13:16:31)
Já vím že je to hrozný, ale umírám při té představě smíchy!!!:-D:-D:-D

Sylvi, asi máš pravdu, ale to je zase jak u koho a kdy. Když porod není rozjetý, klystýr trvá tak max. 3/4 hodiny, než z tebe všechno vyjede" :-) tak jasně. Těsně před porodem bych to asi taky nedělala, abych nedopadla jako Simči kamarádka:-D
 kaMyš 


Re: nevím 

(6.5.2008 13:20:06)
Hm, to by mě zajímalo, jak odhadneš, kdy je to "těsně před porodem". V téhle situaci je 3/4 hodiny dost dlouhá doba.
 ZuziP 


Re: nevím 

(10.5.2008 5:20:57)
U mna to bolo tak. Proste klystyr prisiel neskoro... vlastne porod sa rozbehol rychlejsie ako personal predpokladal. Esteze som sa pototo pred tym, ako som vyliezla na porodny stol. Ale vsimla som si, ako jedna sestricka prevratila ocami. Krava, ako keby som to urobila naschval.
 Sylvie 


Re: nevím 

(6.5.2008 13:24:39)
Vlaďko, to máš tedy o klystýru značně zkreslené představy :o) Za prvé - PA na kurzu nám říkala - vydržte to aspoň pět minut. Mno, tak takový "klystýr" je na houby. A pokud člověk pocit tlaku překoná a klystýr v sobě zadrží, tak se mu zas může stát, že se mu přestane chtít a přijde to na něj pak se zpožděním.

Ale o to vůbec nejde. Jde o to, že
1) ze zdravotního hlediska nemá žádný význam
2) riziko úniku stolice sice sníží, ale pořád zůstane hodně velká pravděpodobnost, že se tak stejně stane
3) má svá rizika (např. podráždění či poranění střev)

Z tohoto důvodu si myslím, že kdo ho chce, nechť ho má... ale proč ho vnucovat všem? Situace v "mojí" porodnici mi vyhovovala. Klystýr se nedával (z porodnického hlediska rutinní podávání nemá smysl a nedoporučuje se ho dávat), ale kdo si řekl nebo si přinesl Yal, ten ho dostal. Je mi celkem nepochopitelné, proč toho nemůže být standardní přístup všude?
 Maja 
  • 

Re: nevím 

(6.5.2008 14:18:56)
Souhlasím, také v "naší" porodnici to tak bylo, jak jsem už psala níž. Ale ještě k tom holení. Normálně se moc neholím, ale když jsem si představila chloupky zapatlané očistky ( a jako že to tak je, i když se sprchujete po každé návštěvě WC), tak jsem radši strojkem sjela chloupky pár dní před porodem na minimální délku (aby to zase nepíchalo). Přece jenom to asi bylo i pro lékaře praktičtější, když mi zašíval. Lékařka mi totiž nenastřihla, prcek byl ale moc veliký (4kg) a natrhnul mi tak, že jsem měla spoustu stehů. Dokonce se mi pak omlouvala, že to špatně odhadla a že to na nástřih bylo, zranění by bylo menší, ale to se asi fakt špatně pozná. Kdyby mi možná nastřihla, tak zase brblám, že to neriskla. :-)
 Martina+Berťas 
  • 

Re: nevím 

(6.5.2008 22:05:31)
já teda taky nevím, ale někdo (zaboha si nevzpomenu jestli PA, na kurzu nebo nějaká rodička) mi říkal(a), že je klistýr dobrej k tomu že se jako líp prohřeje břicho a porodní cesty jsou pak uvolněnější a líp se otvírají. ale teď zpětně mi to přijde jako blbost, neslyšel jste o tom někdo? osobně jsem rodila bez, ani mi ho nenabízeli a jestli jsem se při porodu ZTRAPNILA, tak o tom teda nevím:))
 Sylvie 


Re: nevím 

(6.5.2008 23:44:23)
Martino, z praktické příručky WHO pro normální porod:

Klystýry jsou stále rozšířené, protože se předpokládá, že stimulují děložní stahy a že prázdná střeva umožňují sestup hlavičky. Také se věří, že snižují znečištění a tím riziko infekce matky a dítěte. Jsou však nepříjemné a představují určité riziko poškození střev. I když některé ženy o klystýr žádají, mnoho žen se při nich cítí trapně. Dva náhodně rozdělené kontrolní testy (Romney a Gordon 1981, Drayton a Rees 1984) zjistily, že po použití klystýru zůstává v I. době porodní míra fekálního znečištění neovlivněna, ale snižuje se v II. době porodní. Bez klystýru je znečištění většinou mírné a snadněji se odstraňuje než znečištění, které nastane po klystýru. Nebyly zjištěny žádné účinky na trvání porodu nebo na neonatální infekci či na infekci vzniklou poraněním hráze.

...

Závěrem lze shrnout, že měření teploty, tepu a krevního tlaku je spíše pozorování, nikoli zásah, a je součástí neustálého vyhodnocování průběhu porodu. V poskytování péče má jasné postavení, neboť může upozornit na potřebu změnit průběh porodu. Je však uskutečnitelné jen v určitých podmínkách. Další dva postupy, klystýr a oholení pubického ochlupení, se již dlouho považují za nepotřebné a neměly by být prováděny, pokud o ně žena sama nepožádá. O těchto postupech neexistují žádné průkazné zprávy v případě porodu doma, a už vůbec ne z výzkumu. Neexistují ani důkazy svědčící pro fakt, že potřeba těchto postupů doma je odlišná od potřeb v nemocnici.


Ona už je tedy ta příručka taky asi deset let stará, čili Cizinka by určitě u některých postupů určitě věděla i novější studie :o) ale myslím, že zrovna u klystýru je to shrnuté docela jednoznačně. Pokud nebyly zjištěny účinky na trvání porodu, tak bych to s tím lepším otevíráním neviděla tak horký ;o)

Jinak pro zajímavost celý dokument je například tady:
http://iham.cz/old/prirucka_who_uvod.php
 Lída,3 kluci a holka 


Re: nevím 

(6.5.2008 13:39:59)
Simčo, ale nevidím důvod, proč k holení nutit někoho, kdo se normálně neholí, třeba proto, že je mu to fakt hodně nepříjemné. ;(( Nemluvě o tom, že samotné holení je ze zdravotního hlediska spíš trochu riskantní, do těch drobných ranek po holení se hodně ráda chytá infekce.
 Jája 
  • 

Re: nevím 

(7.5.2008 12:30:02)
Tak se doma opatrně naplácejte Opilkou, vyjde vás to asi na 50,00 Kč a žádné ranky nebudou.
 zuzini 


Re: nevím 

(7.5.2008 13:37:14)
Fuj a taky hnusně smrdí. Mě v těhotenství a před porodem holil partner, ale někdo se prostě neholí. Třeba kvůli zarůstání chloupků.
 cizinka1 


Re: nevím 

(6.5.2008 12:55:08)
Jarko, a ty vis alespon o jedne lekarske studii, ktera dokazala, ze to pomaha a prispiva? Ja znam dve, ktere tvrdi opak, ze to vubec neni ovlivnitelne. Zkus popremyslet, jestli jde do cista vyplachnout jednorazove lahev od mleka. A jak to je s lidskym strevem?

Ono se pred porodem vycisti samovolne i tak, aby nic celkeho se nekonalo. Ten maly zbytek je neovlivitelny.

 Vlaďka a Dáda 


Re: nevím 

(6.5.2008 13:00:21)
dobře, ale minimálně už nic nevytlačíš při porodu, protože vše, co ve střevě není "přibité", odejde před porodem. Já bych tedy nechtěla, aby se mé dítě narodilo mezi výkaly... To už není přirozené, ale nechutné:-©
 kaMyš 


Re: nevím 

(6.5.2008 13:02:13)
Ono takové výkaly zředěné klystýrovou vodou, a do nich rodit dítě, to musí být teprv chuťovka ~j~ Nechceš doufám Jarko psát, že se to nemůže stát ~j~
 Sylvie 


Re: nevím 

(6.5.2008 13:06:30)
Vlaďko, ani to není pravda. Je to asi rok dva nazpátek, co jsem dohledávala jakousi studii a podle ní i po klystýru byla docela velká šance na pokálení. Tuším kolem pětadvaceti procent, bez klystýru kolem padesáti. Takže ano, šance na pokálení se sníží, ale nezmizí. Na druhou stranu bez klystýru žena zpravidla vytlačí formovaný bobek, který se prostě utře, mezitím co s klystýrem zase vytlačí smíšené zbytky vody a stolice, které jsou přeci jenom víc rozpatlané. Nicméně ať už tak nebo tak, nejsou to žádné návaly stolice, ale to prostě něco málo, co PA setře nebo překryje plenou a co holt k porodu patří. Ať už s klystýrem nebo bez.Přínosný vliv klystýru na zdraví (příp. rozvoj infekce) u matky nebo dítěte prokázaný nebyl. MMCH já rodila třikrát bez a "nezadařilo" se mi ani jednou... a i kdyby, nohu za krk si kvůli tomu nedám ;o)
 Sylvie 


Re: nevím 

(6.5.2008 13:09:37)
MMCH ještě k tomu, co je nechutný. Mně taky přišlo nechutné, že si mimčo v břiše čůrá do vody a tu vodu potom pije... no ale takový už je život, že jo ;o) Ehm, a co dokážou udělat kojenci a batolata s pokakanou plenkou, to kolikrát bývá pohled pro hodně silné žaludky :o)
 Sylvie 


Re: nevím 

(6.5.2008 12:58:46)
Jarko, no vidíš. A rodila v porodnici, kde se klystýr běžně neprovádí ;)
 Eva, 4 +3 


Re: nevím 

(6.5.2008 13:12:33)
Jarko, moje zkušenost po sedmi porodech je taková, že se tělo před porodem začne čistit samo. WC i sprchu mám doma. Nemusím právě tuto část přirozené předporodní přípravy absolvovat naprosto nepřirozeně v porodnici před zraky úplně cizích lidí. Klystýr nutný není, dávala bych ho jen na přání, ne jako povinnost vždy a všude.
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: nevím 

(6.5.2008 14:33:34)
přesně tak. já vždycky před porodem seděla půl hodiny na záchodě a klystýr nebyl vůbec potřeba.
 Maja 
  • 

klystýr 

(6.5.2008 14:02:42)
No já jsem si musela dokonce přivolat na pomoc doktorku, PA mi odmítala dát klystýr (teda YAL-nebo jak se to jmenuje), který jsem si sama přinesla. Prý u nich se klystýr nedává už několik let, je to prý zbytečné (a není to žádná experimentální porodnice, jen malá okresní nemocnice). Jenže já trpím na zácpy a jít na velkou den, dva po porodu je pro mne noční můra. Po tom gelu, který ani nebyl nepříjemný, jsem měla několik dní čas. :-) Nakonec mi tedy ten gel na mé naléhání aplikovali, ale i při vizitě jsem byla ten exot, co chtěl klystýr dobrovolně.
Takže s tím rozením do h...n to asi není pravda, všechny ostatní ženský na oddělení rodily bez klystýru a žádný problém s exkrementy nebyl. Bylo to loni.
 Jája 
  • 

Re: nevím 

(7.5.2008 12:27:25)
Že byste kvůli tomu letěla rodit do Ameriky?
 Miky - děti 5,5 a 3 
  • 

Re: nevím 

(6.5.2008 18:58:26)
Milé dámy, vy neustále opakujete, že klistýr a holení jsou nutné nepříjemnosti - vždyť vy je ale nemusíte vůbec podstupovat!!!! Před porodem mne oholil manžel a místo klistýru jsem u obou porodů použila YAL gel... A bylo to. Jinak můj názor je, že se můžete připravovat jak chcete, ale skutečnost může být při porodu zcela odlišná a pak nezbývá nic jiného než se svěřit do péče lékařům. Protože oni vědí víc než vy. A když už nějakou tu chybu udělají, zjistíte to s křížkem po funuse. Já jsem ráda, že svoje porody "přežila", že jsou děti zdravé a v pořádku a vím, že kdybych šla rodit potřetí, bude to zase úplně jiné.
 Jája 
  • 

Re: nevím 

(7.5.2008 12:16:29)
Konečně rozumný názor.
 kaMyš 


Re: nevím 

(6.5.2008 12:13:40)
Ajli, já bych si dovolila to trošu poupravit, co píšeš. V situaci, v jaké byla Insula (do té doby, než bylo rozhodnuto o císařském řezu) jí měla pomoct porodní asistentka spíš než lékař. Porodní asistentky jsou blíž normálnímu porodu. Komplikaci poznají (a přivolají lékaře), ale s polohami a úlevou od bolesti by měly pomáhat ony...
 Insula 


Re: nevím 

(6.5.2008 12:24:07)
Kamyš, nebyla jsi u mého porodu??? :-D ;) Já jsem si myslela totéž. Ovšem tak nepříjemnou a chladnou osobu, jakou byla PA, kterou jsem měla u porodu, to byla hrůza. Úplně jsem se jí bála něco zeptat, protože mě hned "sprdla". O nějaké radě a pomoci jsem si mohla nechat jen zdát. Přišla jen změřit monitor a vyšetřit mě. Trefila si hřebíček na hlavičku. R^
 Dr.Štajn 
  • 

Re: nevím 

(13.5.2008 21:10:38)
Vy jste holky dobrý, jedna vystudovala medicínu a zároveň i odatestovala sledováním porodu v TV, druhá je přesvědčená, že kdo nerodil osobně neví o čem to je.....
Je to legrace sledovat místní diskusi kde porodník je univerzální viník a z porodnic odcházejí zástupy zlomených žen s podlomeným zdravím jak fyzickým tak psychickým.
Jste směšné
 Insula 


Re: nevím 

(6.5.2008 10:22:24)
OBROVSKY lišila nakonec od reality, že je to až neuvěřitelné (omlouvám se, syn mi zmáčkl enter a odeslal mi tak příspěvek ještě před jeho dokončením). Já jsem prostě důvěřovala svému tělu a říkala si, že to zvládnu. Ale to byl velký omyl. Také jsem si myslela, že polohu při porodu nebo polohu pro úlevu bolestí zjistím prostě až při samotném porodu, ale nic takového se nestalo. Ani při samotném průběhu porodu jsem prostě nevěděla, jak to nakonec chci. Nic mi nenapovědělo. Žádné ulevení od bolestí, které jsem znala z teorie, mi absolutně nepomohlo (nakonec mě zachránil až epidurál a to ještě jen na dvě hodiny). Po 18-ti hodinách utrpení (bolestí po 5-ti minutách od začátku do konce) jsem byla neskonale šťastná, že mi udělají císařský řez. Otevřená jsem byla už několik hodin jen na 5 cm a víc to prostě nepokračovalo. A opravdu si myslím, že jsem o porodu věděla všechno, co jsem vědět měla a mohla, ale bylo mi to k ničemu. Teorie byla dobrá, ale praxe o něčem jiném. :-D
 irlev 


Re: nevím 

(6.5.2008 10:29:59)
Insulo, přesně řečeno R^

To není nic proti Kopřivě, věřím, že je spousta holek, který nevěděj nic a je jim to fuk - a možná je jim pak i fuk, nebo se líp vyrovnaj s tím, když to pak nejde nebo tak .... ale i připravenej člověk, co to má teoreticky zmáknutý, může být překvapenej a nemusí se mu dostavit takový to "ahá, tak takhle na to mám jít" .... plus když se k tomu přidají blbý kroky doktorů, to se to pak s.re šmahem.
 Insula 


Re: nevím 

(6.5.2008 10:35:54)
MajoZrzko, skoro bych řekla, že ty, co o tom nevědí vůbec nic a nezajímají se o to, rodí pak "za housku". :-) :-) :-)
Já jediné, co jsem chtěla vyzkoušet, byla vana. Bohužel jsem měla vysoký tlak, takže pro mě nepřipadalo v úvahu. Takže tuhle myšlenku jsem musela opustit už v těhotenství.
 MM, 2 kluci 
  • 

Insulo, téměř přesně... 

(6.5.2008 17:19:38)
... tak jak popisuješ, probíhal můj první porod - dloooouhý a s tím že jsem se neotvírala.

Byla jsem také připravena na vše kromě SC, který jsem si jaksi nepřipouštěla, tak to mě i partnera dost zaskočilo :-/.

Druhý porod proběhl "přirozeně" resp. normálně, bez větších poranění u mě, ale zase malý měl komplikace :-(((, naštěstí bez následků!

Dnes si prostě myslím, že možná prostě existují ženy, kterým rození dětí moc nejde (jako třeba já) - a zase nám zato jdou jiné věci :-)...!
 Kopřiva Dvoudomá 


Re: nevím 

(6.5.2008 12:11:55)
Jo, Insulo, tak takhle to potom chápu. Jasně že člověk neví, jak JEHO vlastní porod bude vypadat... Pak ovšem nezbývá než mít tu sebedůvěru, že až to přijde, tak moje tělo bude vědět :-D Ale je mi jasný, že ne vždy se podaří...
 Kopřiva Dvoudomá 


Re: nevím 

(6.5.2008 12:14:57)
Aha, tak teď jsem dočetla i ten neodkliknutej zbytek... ale vlastně už jsem všecko napsala :-)
 Insula 


Re: nevím 

(6.5.2008 12:15:18)
Víš Kopřivo, já nechápu, jak prvorodička může říct: "já budu rodit v kleče, protože mi to tak vyhovuje". Já jsem to nevěděla. :-D
 cizinka1 


Re: nevím 

(6.5.2008 12:25:38)
Insulo,

o to nejde, zebys to rekla a vubec vedela dopredu. Ale i prvorodicka dobre citi, jaka poloha ji boli vice, a ma nutkani jistym zpusobem se hybat, nebo si treba ulevit jistymi zvukami. Dulezite je, aby mohla se chovat spontanne. Ne aby premyslela o tom, co se naucila, ale delala to tak, jak to citi. Kdyz mas dost prostoru a moznosti, jinak to nejde. Ovsem je to trochu problem, jestli lidi, kteri o tebe se behem porodu staraji, prilis s tebou komunikuji na te racionalni urovni, se citis prilis pozorovana, stydis se a pod. Pak vznika ten tvuj pocit, ze nevis co mas delat.

Ja moc nechapu toho jeste v Cesku rozsireneho konceptu spoluprace mezi rodickou a personalem, kdyz personal zene radi, co by delala. Kdyz mi pri prvnim porodu neustale neco narizovaly, nebo i zakazovali, jsem stratila sebeduveru i presto, ze mela jsem dojem, ze vim co mi pomaha, a pak i sily. Pri druhem slo jiz o skutecne, ucinne spolupraci: jsem rikala PA co potrebuji, a ona to plnila. Moc toho nebylo. Jeji samostatny ukol byl jen poslouchat ozvy tak, aby mne nerusila. A bylo to fajn:-)
 Insula 


Re: nevím 

(6.5.2008 12:40:28)
Cizinko, a to je to, co jsem si myslela, že nastane u porodu, že to prostě poznám. Ale to se nestalo. Říkala jsem si při porodu: "jak teda budu vlastně rodit". :-) Ke konci mi to bylo už fuk.
Na přehnanou péči PA si opravdu stěžovat nemůžu, bohužel, viz můj příspěvek výše. ;((
 cizinka1 


Re: nevím 

(6.5.2008 12:51:22)
Insulo, ale ta studena PA byla asi ten problem, proste jsi se necitila bezpecne. A na tele se to odrazelo tak, ze jsi neotvirala, zatim co telo samice bilo na poplach bolestmi, abys hledala bezpecne misto.

Druhe mozne vysvetleni je, ze byl nejaky objektivni problem, ktery vedl k cisari. Jsi nevedela jak porodit, protoze to proste v te situaci neslo.
 Insula 


Re: nevím 

(6.5.2008 13:32:28)
Možné to samozřejmě je. Ale to už se nikdy nedozvím. Nikdo nemůže říct, co by bylo, kdyby.... ;)
 Maja 
  • 

rady 

(6.5.2008 14:26:13)
Já zažila čistě praktické rady, na které bych sama nepřišla. Například při začátku samotného porodu mi lékařka upozornila, že prcek není ideálně natočený, že bych měla přestat tlačit, stoupnout si a během stahu tak zvláště pohupovat zadkem. Bylo to tedy hodně nepříjemné - netlačit, ale poslechla jsem. Hned mi pak uklidnila, že to pomohlo a mimino se dotočilo. Není mi jasné, jak bych na tohle sama přišla, nevidím si tam. :-)
 cizinka1 


Re: rady 

(6.5.2008 14:37:57)
Majo, nevidis ale citis lepe nez kokoliv jiny. Jestliby dr. ti nic nerekla, co bys delala s pocitem, ze boli to jak svine, ale rodit jeste nejde, i presto, ze se chce? Kricela bys, zkousela bys polohy, hybalabys zadkem. Presne to co bys potrebovala.
 Míša 
  • 

Re: rady 

(6.5.2008 22:16:59)
tak nevím, já neměla při bolestech sílu a chuť na nic, jen jsem si tiše skučela "ať už to skončí" a lažela jsem pokud možno bez hnutí, protože každý pohyb vyvolal další a další neskutečnou křeč a bolest.
 Simča 
  • 

Re: nevím 

(6.5.2008 10:58:01)
Kopřivo, zkusím reagovat na tvůj příspěvek a předem říkám, že jsem ještě nečetla celou diskusi,tak se možná budu opakovat.Rodidla jsem třikrát, přiměřeně připravená ve smyslu,že jsem chodila na kurzy,měla jsem hodně načteno a hlavně měla jsem vybraného porodníka ke svému porodu. Jemu jsem 100%věřila a přestože sama mám VŠ vzdělání,předpokládám,že v oboru gynekologie a porodnictví je vzdělanější více on než já.Nad polohou,klystýrem ani holením jsem nepřemýšlela-a pak u samotného porodu mně vůbec nevadily.Porody dopadly dobře,i když všechny tři s nějakým lékařským zásahem-já i všechny tři dcery jsme v pořádku, bez jakýchkoli psychických či fyzických následků.Já jsem nejlepší zkušenost udělala tím,že jsem si vybrala lékaře,o kterém jsem věděla, že mně bude rodit a se kterým jsem měla téměř 100%ní jistotu,že na konci toho všeho bude zdravé dítě a živá matka-a to přece jde, ne?
 Siddhártha 


Re: nevím 

(6.5.2008 14:22:26)
Insulo, ale to je jen tou neinformovaností. Právě proto, že je to záležitost doktorů, vůbec se nedbá o to, aby ženy od určitého věku byly plně informovány.
 Pippilotta 
  • 

Skoda 

(6.5.2008 8:53:44)
ze nebydlim v Cechach, hned bych vas prijela podporit. Stale casteji se ochomytam na diskuzi Porod doma a holciny drzim vam palce. I kdyz ja sama nejsem dostatecne psychicky pripravena na porod doma, ale na druhou stranu tady vas v porodnicich nenuti vyplnovat nejake nesmyslnne papiry a porody si ridi zena sama. Ma k dispozici skvele PA, ktere na nikoho nekrici a pokud je miminko po porodu v poradku tak muzete jit po sesti hodinach dojmu. Pokud se vam nechce muzete zustat klidne i tyden. Radi vam tu pomuzou s kojenim a ditko vam nikdo po porodu neodnasi na "prohrati". Lekar tu sice je ale u normalniho fyziologickeho porodu se nevyskytuje.

Takze nenasilnym porodum zdar.
 Helena T., 7 měsíc 
  • 

chtít o všem rozhodovat a nenést zodpovědnost 

(6.5.2008 9:15:39)
Mě tyhle militantní názory dost baví. Na jednu stranu neustále opakovat, že žena přece sama nejlíp pozná, jak má správně rodit (podle mě teda nepozná), jestli se dítěti daří dobře, že tomu tak vždycky bylo a ženy vždycky rodily (no jo, rodily, ale ta procenta úmrtnosti matky i dítěte, přečtěte si občas třeba jen nějakou venkovskou prózu z 19. st.), i bez doktorů, a na druhou stranu nechtít nést zodpovědnost za svá (někdy prostě špatná) rozhodnutí a chtít po doktorech, aby všechno zachraňovali na poslední chvíli... To se upřímně těm doktorům nedivím, že se jim takový přístup nelíbí.

Nejde jen o to, že když odmítnu analgezii, musím snášet bolest, to je koneckonců rozhodování o mém těle... Jde i o ty další věci, které se zmiňují neustíle dokola... Chci odmítnout vyvolání porodu? Pak musím nést odpovědnost za to, že se třeba náhodou dítěti zkazí voda a bude mít pak třeba vážné zdravotní problémy... Odmítám preventivní císařský řez v případě podezření na komplikace? Pak se musím připravit na to, že dítě třeba nebude schopno projít porodními cestami a bude ohroženo na životě. Nebo se prostě při porodu udusí. Jsme na takové rozhodování připravené? Jestli ne, tak to prosím nechme na doktorech, a bez keců.
 Pippilotta 


Re: chtít o všem rozhodovat a nenést zodpovědnost 

(6.5.2008 9:20:33)
Co si budem povidat on porod byva vzdy s otevrenym koncem.
 jana38 


Re: chtít o všem rozhodovat a nenést zodpovědnost 

(6.5.2008 9:28:26)
Heleno, venkovská próza z 19.století je zajisté výborný statistický pramen k porodům~j~:-D~g~
 Markéta 
  • 

Re: chtít o všem rozhodovat a nenést zodpovědnost 

(7.5.2008 9:11:38)
Těch pramenů je víc, a moc povzbudivé nejsou. Přestaňme si už tu minulou "čistou" dobu idealizovat a zhlížet se v přírodních národech. Nešlo jenom o porody, ale o tisíce ženských nemocí a problémů, zánětů, výtoků atp., kterých nás dnes zbavují ty "ponižující" návštěvy u gynekologů. Zajímavé je, že se v 19. století také děti do 6 měsíců neprodyšně utahovaly do povijanů. Vida, to už dneska nikdo nenapodobuje. A přitom to byla doba, kdy ženy "samy nejlépe poznaly, co je pro jejich dítě dobré".
 kaMyš 


Re: chtít o všem rozhodovat a nenést zodpovědnost 

(7.5.2008 9:15:29)
Markéto, čteš tu diskusi tady, nebo jsi jen prvoplánově demagogická?
 Matulka 


Re: chtít o všem rozhodovat a nenést zodpovědnost 

(6.5.2008 9:29:39)
Moje řeč. Pokud by ženy chtěly nechat vše na přírodě, tak prosím se vším všudy jako za našich prababiček. Bez prohlídek u gynekologa, neberte žádnou antkoncepci, tu také ženy nikdy nebraly. Byly prakticky buď pořád těhotné nebo kojily a potom šup do přechodu a bylo vystaráno. A kdo nechtěl plodit, šup do celibátu. Nechápu, jak někdo může odmítat lékaře.
 Ajtakrajta 
  • 

Re: chtít o všem rozhodovat a nenést zodpovědnost 

(6.5.2008 9:45:33)
Matulko,
tak sis rejpla, je Ti líp? :o))
Kdyby ses trochu o problematiku zajímala, zjistila bys, že podmínkou porodu mimo porodnici je mj. výborný zdravotní stav a fyziologické těhotenství. V takovém případě je vysoká pravděpodobnost (tak vysoká, že ji některé ženy jsou ochotny na své triko podstoupit), že porod proběhne OK. Domarodky se o své zdraví a průběh těhotenství zajímají myslím vesměs mnohem důkladněji než ostatní nastávající maminky, kterým stačí "je to v pořádku maminko" od gynekologovy sestry.
To, že někdo odmítá lékařskou péči v momentě, kdy jí objektivně není zapotřebí, neznamená, že se vrací sto let zpátky.
 Matulka 


Re: chtít o všem rozhodovat a nenést zodpovědnost 

(6.5.2008 10:06:04)
To rejpnutí už se nedalo vydržet :-). Věřím, že domarodky jsou bezvadně informované. O porodech jsem si také přečetla vše od a až do zet, ale doma bych nerodila, ani kdybych byla sebezdravější a těhotenství jsem měla bezproblémové (ani jedno se mě bohužel netýká). Jde o komplikace, které nastanou neočekáváně a rychle během porodu. I když je malá šance, že něco takového nastane. Nikdy ale nevíš, co se může stát. Ležela jsem pár měsíců prakticky hned vedle porodního sálu a když jsem viděla a potom i slyšela, jaké měly některé maminky i děti štěstí, že jsou v nemocnici a ne doma, přestala jsem být k domarodkám tolerantní. Bez okamžité lékařské pomoci, operativního porodu atp. by to prostě nešlo. Já sama bych žila asi pět minut, kdyby moje zdravým kypící a bez probémů těhotná maminka nebyla v nemocnici, ale rodila doma. Proto rýpu.
 kaMyš 


Re: chtít o všem rozhodovat a nenést zodpovědnost 

(6.5.2008 10:11:03)
Matulko, když pominu téma porodu doma, protože to není moje parketa, i když domorodkám moc fandím, tak se mi zdá, že si článek nepřečetla dobře. Článek nikoho nenabádá, aby rodil doma! Fakt ne! Píše se tam tohle:

"Nejde o to uchýlit se doprostřed lesa, ale v porodnici i jinde s úsměvem, ale neústupně vyžadovat péči založenou na důkazech, která je šetrná a bezpečná."

Já to teda pochopila stejně, jak píše Markéta, hezky to vystihla, tak jí budu citovat:
Ty jo, tak já jsem ten text pochopila úplně jinak. A to tak, že budu pro lékaře a PA při porodu partnerkou, od které bude vyžadovat informovaný souhlas k procedurám, které při porodu hodlá učinit. A ne, že budu jen poslouchat - teď vám dáme klystýr, teď vám dáme oxytocin, teď vám dáme Dolzin a já nevím co všechno bez jediného vysvětlení a vyžádání souhlasu."
 kaMyš 


Re: chtít o všem rozhodovat a nenést zodpovědnost 

(6.5.2008 10:14:10)
A ještě dodám: jako ideál mi přijde, že ke každé té "rutinní" proceduře mi někdo řekne, co mi může přinést, co mi (a miminku) může způsobit za komplikace a jakou má alternativu. Pravdivě, podle dostupných výzkumů.

Samozřejmě nebudu s nimi takhle diskutovat ve chvíli, kdy půjde o vteřiny... Ale při normálně běžícím porodu můžu. A ještě líp, ty přínosy a možné komplikace bych se mohla dozvědět na předporodní schůzce v porodnici, abych se mohla rozhodnout u toho, kde to jde, předem.
 Matulka 


Re: chtít o všem rozhodovat a nenést zodpovědnost 

(6.5.2008 10:33:48)
Víš, jí spíš reagovala na tu poznámku o 19. století v diskusi a trochu i na jiné články na rodině :-). S lékaři jsem nikdy (až na jednu už vyměněnou vyjímku) neměla problém a asi mám na ně štěstí. Normálně jsme se v nemocnici domluvili. Oni si vyslechlo mne a já si poslechla je. A víte, že se mě ptali, jestli s jejich postupem souhlasím a nebo si přeji zvolit jiný, který mi také navrhli? Brali ohled i na mé pohodlí.
 cizinka1 


Re: chtít o všem rozhodovat a nenést zodpovědnost 

(6.5.2008 10:53:04)
Matusko,

Nevim co jsi studovala, rada bych videla ten seznam. Pokud bys studovala o prirozenym porodu vazne, bys vedela, ze u porodniho salu nebo na porodnim sale toho moc o rizicich domaciho porodu se nedozvis. Ze ty vazne akutni komplikace se stavaji o hodne casteji v porodnici, a maji svoje typicke porodnicni priciny, a ani porodnicni personal ti nemuze zarucit, ze je zvladne. Jsi netolerantni zrejme proto, ze jsi ve skutecnosti toho moc nevis, anebo proto, ze v hloubi dusi nechces pripustit, ze jsi riskovala sama take v porodnici, jiny soubor rizik, ale naprosto stejnou mirou jako mimoklinicke rodicky.
 Matulka 


Re: chtít o všem rozhodovat a nenést zodpovědnost 

(6.5.2008 11:05:18)
Neriskovala jsem, málem jsem porodila ve 27. týdnu a od té doby jsem jen ležela. Po vysazení léků jsem opět začala rodit, takže jsem neměla na výběr nic jiného než ležet a čekat. Ze závažných zdravotních důvodů jsem musela na sekci. To jsem věděla od začátku těhotenství. Vím, že těhotenství není nemoc a léčbou není porod. Vím, že je to naprosto přirozená věc, ale ne pro všechny. Pro mne to byl zázrak a proto si vážím každého lékaře, který mi pomohl. Sama jsem se narodila skoro o tři měsíce dřív a sebešikovnější dula by mě nezachránila. To je vše. Přeji všem domarodkám hodně štěstí a zdravé děti.
 cizinka1 


Re: chtít o všem rozhodovat a nenést zodpovědnost 

(6.5.2008 11:14:20)
Matulko, tak co ty proboha o tech domacich porodech vis, ze pises tyhle nesmysly? Doma bezpecne (samozrejme relativne bezpecne, srovnatelne s klinikou) se rodi od 37. t.t.

 Grainne 


Re: chtít o všem rozhodovat a nenést zodpovědnost 

(6.5.2008 11:25:16)
Ještě se mi vybavila oblíbená hláška věhlasných porodníků - já jsem rodil tisíce....kterou používají jako oblíbený argument a ani se nad tou blbostí nepozastaví.
Opravdu - země, kde rodí muži.
 katka, třetí dítě na cestě 
  • 

Re: chtít o všem rozhodovat a nenést zodpovědnost 

(6.5.2008 22:31:39)
Proč se mluví pořád o mužích a o tom, že MY ŽENY si nemáme nechat do porodu mluvit? To mi přijde jako nebezpečná manipulace. Má kamarádka, žena :-) pediatr, s praxí mnoha let na porodním sále, sama matka 4 dětí mi řekla, že viděla tolik porodů, které byly fyziologické, a u kterých bylo vše absolutně v pořádku do začátku do konce, "jen" měla desítky případů, kdy novorozence prostě musela rozdýchávat přístrojem s kyslíkem. Ten by u domácího porodu prostě nebyl, a v takovém případě jde o minuty, ne_li o vteřiny. A to muvila jen o tomto specifickém problému. I v naší zemi již jsou případy, kdy dítě zemřelo, nebo je postižené při domácím porodu. Jak někdo může vzít na sebe zodpovědnost za průběh porodu a následné zdraví či život svého dítěte, když vše kolem porodu i dítěte prostě nemůže zcela ovlivnit?
 cizinka1 


Re: chtít o všem rozhodovat a nenést zodpovědnost 

(6.5.2008 22:52:40)
Katko,

Jak te napadlo, ze porodni asistentky, ktere chodi k porodum doma nemaji se sebou kyslik a neumeji dite resuscitovat???

Ty pripady postizeni pri domacim porodu velice peclive se medializuji, je o to evidentni zajem. Ale z tech zodpovedne pripravenych domacich porodu, a provedenych s porodni asistentkou a za podminek, ktere se povazuji v Evrope za bezpecne( s PA, vzdalenost od nemocnice 20 min, tehotenstvi bezproblemove) znam jediny pripad, kdy dite zemrelo: bylo to kvuli prelapsu pupecni snury. To je velice vzacna ale velice vazna komplikace, ktera muze postihnout kazdou zenu na konci tehotenstvi s prasknutim vody, a i tu, ktera planuje odjet do nemocnici. V porodnici toto riziko se zvysuje tim, ze ve spouste porodnic doposud bezne se provadi amniotomie. A tak je to s kazdou z akutnich komplikaci: v domacim prostredi mozne, ale velmi vzacne, v porodnicnim o hodne beznejsi a vetsinou zpusobene predchozimi zakroky, a i v porodnici pomoc nebyva vzdy dost rychla a zachranna. Kdyz jsi rodila v nemocnici, riskovala jsi ne mene nez zdrava a zodpovedne pripravena domarodka. Jen si to nepripoustis.
 katka, třetí dítě na cestě 
  • 

Re: chtít o všem rozhodovat a nenést zodpovědnost 

(6.5.2008 23:03:21)
Nevím, cizinko, i v mém okolí jsou ženy, které rodí doma. (Üpřiomně řečeno, vesměs jde o velmi nekonformní, spíš nekompromisní , vysoce asertivní ženy, -to je jako eufemismus ;-)...)Ale kolik si toho nastudovaly před porodem? pět, deset, dvanáct knížek? Nemohla jsem riskovat více než zdravá a zodpovědně připravená domorodka. Svěřila jsem se do rukou přece několika profesionálům s odborným mnohaletým výcvikem, s odbornou mnohaletou praxí, se zázemím operačního sálu, a všech možných pomůcek, co medicína k porodu zná... jak můžeš říct, že porod doma je bezpečnější. I těch dvacet minut do porodnice může znamenat otázku života a smrti. Proč chodit ke kovaříčkovi, když se mohu svěřit do rukou kovářovi. (Tím třeba také mj. myslím, že k porodům doma lékaři nechodí...)


Nic ve zlém, ale mě to prostě hlava nebere.
 cizinka1 


Re: chtít o všem rozhodovat a nenést zodpovědnost 

(6.5.2008 23:13:21)
Katko, muzu rict, protoze jsem peclive prostudovala veskera publikovane vyzkumy, ktere porovnavaly domaci porody se stejne zdravou skupinou porodnicnich rodicek, a statistiky z domacich porodu nekolika zen. Jsou stejne bezpecne jako porodnicni, a s lepsimi vysledkami pro zdravi.

Teoreticke predpoklady, kteri tuto statistiku vysvetluje jevi se mi logicke a oprene na dukazech. Zatim ta bezna praxe mnoha ceskych porodnic od jakekoliv mediciny oprene na dukazech je vzdalena jak od mesice. Co je mi z odbornika, ktery jede podle pover naucenych od ucitele, ktery se naucil zase od sveho ucitele, a vyzkum proste nesleduje (jiny, nez ten farmaceuticky. Farmaceuticke firmy poradaji seminare na Safari, tak vedeni o hormonalnich pripravcich a epiduralu ovsem do predu).
 Pruhovaná 


Re: chtít o všem rozhodovat a nenést zodpovědnost 

(6.5.2008 23:17:52)
Ha a je to tady. Cizinko, dej číslo, zajímalo by mně (doopravdy) :-)
 cizinka1 


Re: chtít o všem rozhodovat a nenést zodpovědnost 

(6.5.2008 23:28:25)
Pruhovana, jake cislo? myslis odkazy na clanky se statistikou, nebo co?

Pokud ano, tady jsou clanky v anglictine http://www.homebirth.org.uk/ Pod poklickou Research najdes vyzkum z UK, Nizozemskou studii citovanou v prirucce WHO, domaci porody USA (tam take neni spoluprace mezi PA a porodnicemi, jako v Cesku, vysledky presto vynikajici). Jine mimoevropske studie brala bych s rezervou, protoze tam neni selekce podle zdravotnimu stavu, a rodi se dost vzdalene od porodnic, protoze proste v blizkem okoli zadne nejsou.

Nemecka statistika: www.quag.de Dala bych ruku do ohne, ze nekde na HAMu ci Aperio videla jsem svycarskou studii prelozenou na cestinu, ale nevzpominam se presne kde.

 Pruhovaná 


Re: chtít o všem rozhodovat a nenést zodpovědnost 

(6.5.2008 23:47:15)
Ten příspěvek "dej číslo" se díky mému klikání na různá "odpovědět" zařadil před můj příspěvek o kousek níže, který jsem psala dřív. Když si jej přečteš, tak uvidíš, že není myšlen negativně, ba naopak.
A myslela jsem, že opravdu budeš vědět nějaké konkrétní číslo viz onen příspěvek níže :-D

Jinak jsem taky toho ražení jako Katka, i když domácí i jiné přirozené porody obhajuju.
 cizinka1 


Re: chtít o všem rozhodovat a nenést zodpovědnost 

(7.5.2008 0:02:10)
Pruhovana, ja jsem ani nepodezirala, ze je psany negativne, jenom nebyla jsem jista, jestli chapu otazku. Pokud byla pro mne, odpovedela jsem?
 Pruhovaná 


Re: chtít o všem rozhodovat a nenést zodpovědnost 

(7.5.2008 15:34:09)
Spíš jsem myslela, jestli tak nějak z hlavy nevíš, kolik "průšvihů" se stane na 1000 porodů v nemocinci a kolik na stejný počet doma, pochopitelně v Evropě. Nebo na jiný počet. Zase cizojazyčnými statistikami se prokousávat nemám sílu ~f~. Mám dojem, že doma to bude o dost lepší, no zase do porodnice jezdí ty problémové případy vždy. Ale jako protiargument tomu obehranému "doma se už staly maléry"...
 cizinka1 


Re: chtít o všem rozhodovat a nenést zodpovědnost 

(7.5.2008 15:46:08)
Pruhovana, to lisi zeme od zeme, ale vychazeji na stejno. Ty studie porovnavaji vysledky planovanych porodu doma a nemocnici. Celenarodni statistiky hovori na prospech domacich porodu (take pocitano az s koncem v nemocnici). Jen pochopitelne je to, ze doma rodi prevazne zdrave zeny. Ale nejen. Treba doma se rodi i beznadejne postizene deti, aby umreli v rodinnym kruhu, jako ten od Katji Baumgarten.
 cizinka1 


poopraveno 

(7.5.2008 16:22:30)
Pruhovana, mam trochu naspech, tak pisu jako idiot, jeste jednou a srozumitelneji:
To se lisi zeme od zeme, ale vysledky studii vychazeji tak, ze nemocnicni a domaci porody stejne zdravych zen konci se na stejno. Ty studie porovnavaji konecne vysledky planovanych porodu doma a nemocnici, takze umrti v nemocnici domorozenete se pocita jako vysledek domaciho porodu. Celenarodni statistiky hovori na prospech domacich porodu (take pocitano az s koncem v nemocnici). Jen pochopitelne je to, ze doma rodi prevazne zdrave zeny. Ale nejen. Treba doma se rodi i beznadejne postizene deti, aby umreli v rodinnym kruhu, jako ten od Katji Baumgarten. Take v UK docela casto, v Nemecku vzacneji doma rodi i rizikovejsi pripady. Par takovych umrti v Nemecku bylo v poslednich let medializovano. Nemecke cislo jsou 2 z 1000.
 Pruhovaná 


Re: poopraveno 

(7.5.2008 20:46:31)
Děkuju.
 katka, třetí dítě na cestě 
  • 

Re: chtít o všem rozhodovat a nenést zodpovědnost 

(6.5.2008 23:23:52)
Tohle chápu. A taky se mi nelíbí přístup mnoha českých lékařů, kteří dávají přednost rutinně a chemii (i když jejich pragmatičnost taky určitým způsobem rozumově "chápu";). Možná nemám tolik sebevědomí, a nebyla bych si nikdy jista (ani po přečtení veškeré dostupné literatury) abych mohla říci, že své tělo, fyziologické pochody při porodu, i zdraví dítěte mám ve svých rukou. Pokud by se dítěti něco stalo v nemocnici, vím, že jsem udělala maximum pro opak, a pravděpodobně všichni přítomní zddravotníci by udělaly také. Pokud by se stalo něco doma, spolehla jsem se jen na sebe , své síly a rady duly. Nikdy bych si to neodpustila.
Je to můj subjektivní postoj. Tím nechci rozhodně nikoho zraňovat.
 cizinka1 


Re: chtít o všem rozhodovat a nenést zodpovědnost 

(6.5.2008 23:32:52)
Katko, tak tohle je take chapu. Totiz jsou dve ruzne otazky, jestli domaci porod je pro zdravou zenu bezpecny obecne, a jestli je bezpecny pro mne. Abych odpovedela si to druhe, musela jsem zvazit nejenom svuj zdravotni stav, ale i byt jista, ze mimo kliniku a se svoji PA budu moct se uvolnit, nebudu panikarit ve pripade komplikace (vecne se presunu do nemocnice, a mela jsem vse na to peclive pripraveno), a ze jsem schopna akceptovat a podelit se s PA zodpovednost za to detatko.
 Lenelka 


Re: chtít o všem rozhodovat a nenést zodpovědnost 

(6.5.2008 22:53:15)
Katko, tak treba PA v nasi oblasti v UK sebou kyslik k porodum doma nosi, takze ten by na miste byl.
 katka, třetí dítě na cestě 
  • 

Re: chtít o všem rozhodovat a nenést zodpovědnost 

(6.5.2008 23:07:46)
Tak jo, kyslík bychom měli. To je dobře. :-)
 Pruhovaná 


Re: chtít o všem rozhodovat a nenést zodpovědnost 

(6.5.2008 23:14:19)
To není argument, že se doma něco stalo. Skoro bych myslela, že řekněme na 1000 porodů se toho doma stane míň než v nemocnici (cizinka by určitě měla po ruce nějakou statistiku). Já znám osobně případ, kdy paní umřela v porodnici, po zdánlivě bezproblémovém epidurálu. Řekla bych, že v porodnici umře mnohem víc rodiček než doma a taky nikdo na základě toho netvrdí, že rodit v nemocnici je životu nebezpečné. Tam toho přece taky moc neovlivníš.
 zuzini 


Re: chtít o všem rozhodovat a nenést zodpovědnost 

(7.5.2008 14:02:54)
Myslím, že jsi o porodu od A do Z nečetla, to bys takhle nepsala, spíš bych řekla, že jsi to A vynechala a začala jsi tak od P
Teď jsem si zas rýpla já~j~
 Grainne 


Re: chtít o všem rozhodovat a nenést zodpovědnost 

(6.5.2008 10:50:01)
Matulko a což takhle přijmout to dobré a to špatné opustit? Koneckonců, proto jsme Homo Sapiens, tedy používejme rozum. Konečně, lidstvo to dělá už dlouho, proč by se to nemělo týkat porodu?
 Eva, 4 +3 


Re: chtít o všem rozhodovat a nenést zodpovědnost 

(6.5.2008 11:39:12)
Ahoj Grainne :-))))

Matulko, v článku není ani slovo o odmítání lékařské péče. Jde o mnohem širší problém. O přístupu lékaře k pacinetovi na poli českého zdravotnictví. A tady je mnoho co napravovat. Např. to, že ti sestra vezme krev a ani ti neřekne, proč a nač to je, to je prostě špatně. To jen my jsme si zvykli, že to tak je a mnohdy nás ani nenapadne se zeptat.
 Grainne 


Re: chtít o všem rozhodovat a nenést zodpovědnost 

(6.5.2008 11:49:36)
Zdravím, Evo, ráda tě vidím.:-D
Máš pravdu, je nezbytné, aby české zdravotnictví přehodnotilo svůj přístup k pacientům. Nestačí vyvěšovat Deklarace práv pacienta po chodbách, je nutné se jimi řídit. Většina problémů spočívá právě v tom, že zdravotníci většinou nečtou to, co nám, svým klientům a zákazníkům věší pod nos.
 Eva, 4 +3 


Re: chtít o všem rozhodovat a nenést zodpovědnost 

(6.5.2008 11:54:07)
Grainne, já tebe taky. :-)
 Eva, 4 +3 


Re: chtít o všem rozhodovat a nenést zodpovědnost 

(6.5.2008 11:54:07)
Grainne, já tebe taky. :-)
 Eva, 4 +3 


Re: chtít o všem rozhodovat a nenést zodpovědnost 

(6.5.2008 12:02:49)
Ono jde o maličkosti, ale podle mého názoru jsou taky podstatné. Protože jsem z lékařské rodiny, tak vím, jak často doktoři spadnou k rutině. V jakémkoliv oboru. Na jedné straně se jim nedivím, někdy toho mají opravdu hodně, mají i hodně papírování, to na západě tolik není, tam se opravdu mohou věnovat jen odborné práci. To vím od těch, kteří tam nějaký čas pracovali. Na druhé straně jim při tom spěchu uniká, že např. ženám opravdu vadí, když jim doktor např. šití po porodu prohlíží na pokoji před zraky dalších čtyř maminek a několika sester a mediků. To by se podle mého názoru mělo změnit. Úcta k pacientovi, úcta k ženě, k jejich soukromí. Několikrát mi bylo vysvětleno z řad lékařů, že by na to museli mít víc času a že by jich muselo být víc. Tak se tedy musí změnit systém, aby to bylo možné.
 Aja, syn 2 roky + bříško 
  • 

Re: chtít o všem rozhodovat a nenést zodpovědnost 

(6.5.2008 15:15:29)
No já nevím.. když jsem rodila poprvé, navštěvovala jsem kurzy, studovala literaturu a měla jasnou představu o tom, jak chci rodit. Tato představa mi vydržela přesně do prvních pořádných kontrakcí.. Musím se tomu teď už smát, ale všechny úlevové polohy, které jsem si vybrala jsem potom ve skutečnosti nesnesla a to nemluvím o nějakých masážích v bederní oblasti od manžela a o porodní poloze už vůbec ne!!!

Bála jsem se nástřihu, ale nakonec to bylo asi to, co zachránilo malému život, protože se chytrák šprajcnul ručičkou a nechtěl ven, přestala jsem se otevírat a on se dusil... (a to, že má dítě krizi, věřte mi, rodička opravdu nepozná!!! Stejně tak nemůže poznat, že se neotvírá atp..)

Takže když nastala krize, udělali mi nástřih, píchli oxytocin a malého následně porodními cestami tahali ven. Neumím si představit, jak by se mnou měli tento postup v dané situaci konzultovat (měla jsem velké bolesti už téměř bez přestání a všechno okolo sebe jsem vnímala tak nějak zkresleně..).

Teď jsem šťastná, že tam doktoři byli a dělali, co dělali!!! Teď nemám žádné představy o tom, jak budu rodit a říkám si, že se uvidí. Svěřím se doktorům a když se mě zeptají, jakou mám představu o svém porodu (tak, jak se mě PA ptala posledně), řeknu jí hned rovnou, že takovou, že na konci toho všeho budeme oba dva v pořádku a ať pro to udělá, co uzná za vhodné!!
 Martina+Berťas 
  • 

Re: chtít o všem rozhodovat a nenést zodpovědnost 

(6.5.2008 22:31:02)
Ajo, aniž bych chtěla poučovat, já jsem si taky myslela, že pokud je dítě v takové poloze (kolegyně z práce takhle porodila svoji holčičku den před mýma nultýma narozeninama:) ale sekcí), tak to nepude, ale před třemi měsíci porodila salutujícího chlapečka známá z porodního kurzu v anglii a úplně přirozeně, bez problémů, bez cirátů. nechci nic zobecňovat, každá máme jiný miminko a jiný tělo, jen že mě překvapilo, že to lze takhle. člověk potom kouká jak blázen a říká si proč je to u nás jinak...?
 jana38 


Re: chtít o všem rozhodovat a nenést zodpovědnost 

(7.5.2008 7:29:28)
Rodila jsem dvě děti, obě šly s ručkou u hlavy, mám to v obou porodopisech. Druhá doba porodní trvala pokaždý necelých deset minut. Ani na jednom dítku ručka u hlavy nenechala žádné stopy, mě pokaždý způsobila trhlinku v pochvě a na malém pysku, obé následně zašito.

A mmch to druhý dítě, co si hrálo při porodu na supermana s rukou vzpaženou jsem porodila doma.:-)
 Jitka, 2deti 
  • 

Re: chtít o všem rozhodovat a nenést zodpovědnost 

(7.5.2008 8:52:20)
To je legracni, ja mam doma taky dva supermany a druhy se narodil doma. Asi se nektere deti takhle hlasi, aby se na ne pri scitani nezapomnelo :o)
 zuzini 


Re: chtít o všem rozhodovat a nenést zodpovědnost 

(7.5.2008 14:41:59)
Měla jsem to u druhého stejné. I s tím poraněním:-)
 Martina+Berťas 
  • 

Re: chtít o všem rozhodovat a nenést zodpovědnost 

(6.5.2008 22:19:52)
když tak, matulko, narážíš na tu antikoncepci, ano, já ji opravdu nechci a nechci a nechci. jenže žádný prášky pro chlapy (nic nezdravýho, vždyť jsou to jen hormony a třeba jim to taky pomůže proti pupínkům a vůbec...) jsem zatím v lékárně neobjevila. krom tedy gumových oblečků vkusného střihu... tak si asi budem muset dávat bacha... a koneckonců, není nad velkou rodinu:)
 Lenka 
  • 

Re: chtít o všem rozhodovat a nenést zodpovědnost 

(6.5.2008 9:29:55)
Heleno, jsi fakt Helena, nebo doktor Záhumenský, nebo Uzel? Papouškuješ totiž přesně to, co říkají tito pánové. Osobně mám o českých nízkých porodních číslech své mínění: nikde jinde na světě není tak vysoké procento potratů z lékařské indikace jako u nás - prostě se v zahraničí dá šance i dětem, které jsou u nás utraceny rovnou ještě v děloze a to je vše. Navíc máme trochu měkčí normy pro to, co je ještě možné nazvat potratem a co je už porod mrtvého dítěte - jen si to přečti. Ani ve světě se našim dobrým číslům příliš nevěří. Ne že by naše porodnictví bylo tak špatné, ale prostě není tak dobré, jak se nám snaží nabulíkovat. A vysvětli mně, prosím, jak je možné, že nejlepší porodní čísla má Švédsko - a přitom se tam běžně rodí v porodních domech, domácí porod je běžnou nabídkou systému, po porodu tam nikoho nezdržují v porodnici jako u nás. Já sama za sebe jsem byla vždy schopna si nést rozhodnutí sama za sebe. Spíš mně připadá, že naši lékaři pořád nehiodlají uznat, že žena je svéprávný a samostatný člověk a měli by s ní hovořit - a to nejlépe v tázacích větách, jestli s tím či oním souhlasí, jinak to totiž do budoucna nepůjde!
 Kopřiva Dvoudomá 


Re: chtít o všem rozhodovat a nenést zodpovědnost 

(6.5.2008 9:43:32)
Heleno, problém je v tom, že lékařský zásah může být někdy život zachraňující, ale často bývá taky předčasný nebo zbytečný, a potom zdraví a život ohrožuje. Takže bohužel závěr "oddám se péči lékařů" ti nezaručí nejlepší výsledek.

Zaručí ti jen únosný výsledek (patrně to přežiješ ty jako rodička i dítě), ale často za cenu celoživotního traumatu nebo zdravotních komplikací...
 irlev 


Re: chtít o všem rozhodovat a nenést zodpovědnost 

(6.5.2008 10:35:00)
Kopřivo, to máš pravdu, bohužel.
 Petra Neomi 
  • 

Re: chtít o všem rozhodovat a nenést zodpovědnost 

(7.5.2008 15:12:23)
Kopřivo, nevnucuj každému svou představu šťastného porodu. Já se připravila a šla do prodnice s jasnou vizí, přinutit je k císařskému řezu dřív, než se stačí cokoli zkomplikovat. Mám asymetrii pánve, starý rentgen se ztratil, nový mi, vzhledem k těhotenství, nemohli udělat, a bez rentgenu nebyli ochotni sekci plánovaně provést. Nakonec jsem porodila císařem, ale dalo mi to dost zařizování. Ale bylo to fajn, vše všechno proběhlo dobře, dcera je zdravá a spokojená... A já mám docela pěknou vzpomínku na porod v lokální anestezi. Traumata vznikají také tím, že má člověk nereálné představy. Mmch, mužem, který by porody opravdu v rukou ani v ústech mít neměl, je Marek. Kdo nevěří, ať tam běží...a podívá se, jakým způsobem komunikuje na blogu respektu. Absolutní neschopnost dialogu.
 Markéta, syn 6 l. 
  • 

Re: chtít o všem rozhodovat a nenést zodpovědnost 

(6.5.2008 9:47:13)
Ty jo, tak já jsem ten text pochopila úplně jinak. A to tak, že budu pro lékaře a PA při porodu partnerkou, od které bude vyžadovat informovaný souhlas k procedurám, které při porodu hodlá učinit. A ne, že budu jen poslouchat - teď vám dáme klystýr, teď vám dáme oxytocin, teď vám dáme Dolzin a já nevím co všechno bez jediného vysvětlení a vyžádání souhlasu.

Co to je preventivní císařský řez?
 jana38 


Re: chtít o všem rozhodovat a nenést zodpovědnost 

(6.5.2008 9:52:54)
Preventivní císařský řez je podle mě třeba to, že po prvním porodu SC z důvodu polohy koncem pánevním ti při druhým těhu nabízejí automaticky SC ač je dítě hlavičkou a ty si přeješ rodit vaginálně. Stalo se mojí známé. Nakonec porodila normálně vaginálně bez jakýchkoli komplikací. Kdyby dala na doktorskou argumentaci, měla by podruhé rozřezané břicho - zcela bezdůvodně, "preventivně".
 Štěpánka* 4 holky a kluk 


Re: chtít o všem rozhodovat a nenést zodpovědnost 

(6.5.2008 12:41:00)
No a KP se čím dál víc preventivně řeší císařem a druhý císař po prvním už se bere skoro automaticky.
To, že chci za porodu volný pohyb, napít se když mám žízeň, najíst se když mám hlad, nechci klystýr, rupnout vodu, urychlováky a oblbováky, nástřih, nechci za porodu monitor a když tak určitě ne vleže na zádech když ten maličký přístroj do ruky PA úplně stačí, chci rodit v jiné poloze než na zádech a oooo ty nezodpovědná matko, ještě chceš mít dítě od porodu nepřetržitě u sebe ???
Jsem snad příliš radikální? Ne, ráda bych, aby moje dcery měly možnost normálního porodu jaký jsem zažila ve Vrchlabí (porod 4 tého dítěte ve 40 letech).
Páté dítě bylo sekcí, protože mělo špatnou polohu a neotáčelo se. I v tomhle případě jsme v HavlBrodě probírali možnosti přirozeného porodu. Kdybych řekla - zkusíme to - tak by do toho se mnou šli, to mi řekli, klobouk dolů před takovýma doktorama. po uvážení všech pro a proti jsem raději zvolila sekci.
Ta ZODPOVĚDNOST - když se něco potento za porodu, i když by se dalo prokázat, že na vině byl postup či určitý lékař, kolik jich skutečně tu zodpovědnost přebere? Schovávají se za instituci a za svou téměř nedotknutelnost. U nás určitě.
Štěpánka + 5 zlatíček
 cizinka1 


Re: chtít o všem rozhodovat a nenést zodpovědnost 

(6.5.2008 11:05:31)
Heleno, co tak tvoji logiku otocit a zeptat se, jestli matka, ktera pripusti vyvolavani porodu anebo urychleni porodu je schopna pripustit i prijmout zodpovednost, ze jeji dite s o hodne vetsi pravdepodobnosti bude se dusit (zazije hypoxie), a proto s vetsi pravdepodobnosti prijde na svet pomoci klesti nebo cisare, se vsemi rizikami toho, co to obnasi? Ze bude to duvod k vetsimu neurologickemu sledovani a mozne LMD? Ze matka a dite budou vystavene o hodne vetsi pravdepodobnosti prasknuti delohy? Ze budou s vetsi pravdepodobnosti potrebovat protibolestni medikaci, se vsemi jeji rizikami?

Nemela bych se ti ironicky zeptat, jestli tohle vse si pripoustis a beres na sebe jako potencialni bremeno viny, a pokud ne, nech to na prirode a bez kecu? Ale to samozrejme nemyslim vazne.

O jake zodpovednosti volas, o trestne? Te se nedovoloas, protoze nejde jak dokazat, co je absolutne bezpecne a bez rizik, ani jak to predvidat. A nebo o tu zodpovednosti, ze zit se svem ditetem, svoji delohou a svym zadkem budeme ty a ja. Z teto zodpovednosti vyzout se nejde. Memu diteti v porodnici stalo se neco z toho vyse popisaneho. Musela jsem dlouho pracovat, abych se zbavila pocitu viny, ze jsem blbe zvolila porodnici, ze jsem neodhadla klamne sliby, ze jsem se nedokazala obranit ani obranit svoje dite. Ted mi neni o nic lepe, kdyz vim, ze za to muzou lekari, a jejich blbe vzdelani v zastaralem konceptu porodnictvi. Jiz si neobvinuji, ale to bremeno si nesu, dite ma nasledky. Nemam kam to bremeno dat, vis.
 irlev 


Re: chtít o všem rozhodovat a nenést zodpovědnost 

(6.5.2008 11:10:16)
Cizinko, je to hrozný, máš pravdu. Není kam to břemeno dát.
 kaMyš 


Re: chtít o všem rozhodovat a nenést zodpovědnost 

(6.5.2008 12:18:51)
Cizinko, opět velmi výstižný komentář R^
 Linda 
  • 

Re: chtít o všem rozhodovat a nenést zodpovědnost 

(6.5.2008 15:23:16)
Cizinko, je mi opravdu líto, že si tvé dítě nese následky porodu...Ale! Ti lékaři přece mají pro vyvolání či urychlení porodu nějaký DŮVOD. Klystýr, holení, poloha na zádech - to vše může být bráno jako opatření, která mají ulehčit práci doktorům. Prosím. Ale vyvolávaný porod či císařský řez, to je snad něco jiného! Taky mi vyvolávali porod, přenášela jsem 10 dnů. Vše vypadalo normálně, dcera je zdravá, ale když pak zkoumali placentu, byly tam infarkty - ještě pár dní bych dceru nosila v břiše a mohlo to na ní nechat následky!!! Jak bych si pak ospravedlnila - sama v oblasti zdravotnictví pouze informovaný laik - že jsem se postavila proti lékařským postupům?
 jana38 


Re: chtít o všem rozhodovat a nenést zodpovědnost 

(6.5.2008 17:06:49)
Lindo infarkty na placentě bývají ke konci těhotenství normálně, skoro u všech, prostě placenta stárne. Cévrní zásobení je i přes infarkty povětšinou dostatečné, aby bylo mimi zásobený kyslíkem...
 irlev 


Re: chtít o všem rozhodovat a nenést zodpovědnost 

(6.5.2008 17:46:01)
Lindo, jde o to, aby důvod lékařů k provedení nějakého zákroku, byl podložený nejnovějšími věděckými poznatky, aby to nebyla rutina.

Což bohužel není pravidlem, důkazem toho nejsem bohužel jen já.
 cizinka1 


Re: chtít o všem rozhodovat a nenést zodpovědnost 

(6.5.2008 17:50:00)
Lindo, k urychleni porodu (muj pripad) se casto pristupuje ve pripadech, kdyz zena se neotevira podle predepsanych tabulek. Nikdo nezkouma, jak to nese, a kolik jeste ma sil. Nikdo nezkouma, jestli se citi bezpecne. Docela casto k urychlovani se pristupuje pred koncem pracovniho dne ci pred zacatkem vikendu. Je statisticky prokazano, ze v porodnicich nejvice deti se rodi pred koncem pracovni doby. Proc asi?

Vyvolavani porodu je stejne diskutabilni vec. Kolik dni po terminu jsou pripustne? Podivej se, jak ruzne jsou odpovedi, nektere pristoupili k vyvolavani par dni, ty 10, nekteri vyckali alespon tech 13. A kdo ve skutecnosti muze mit jistotu, jaka je skutecna zralost plodu? Presny den oplodneni znaji zeny po IVF, presnost vypoctu jinych je vzdy pochybny. Proc tak stouplo cislo vyvolavanych porodu, ze treba v Nemecku je to tretina vsech porodu? Byl k tomu nejaky jiny duvod, ze je to uzasny byznis pro firmy vyrabejici hormony, a uzasna pravni zastita pro lekare? Jak snadne je pro nej rict, ja jsem udelal vse co jsem mohl. Ale vyrovna se riziko vyvolani riziku umrti ditete v deloze? Jsi si jista ze je to adekvatni prostredek?
 brzobohatka 


Re: chtít o všem rozhodovat a nenést zodpovědnost 

(6.5.2008 11:33:00)
ha, militantní názor máte vy, heleno!
 Bumbi&05,08,10 


Re: chtít o všem rozhodovat a nenést zodpovědnost 

(6.5.2008 18:16:50)
Heleno,
souhlasím. POkud nejsme připravené převzít odpovědnost za sebe a svoje děti, musíme ji holt nechat na jiných.

Problém je, že ani když jsme na to připravené, nemáme tu možnost a personál v porodnici se tváří, že veškerou zodpovědnost za dítě nese on a on jediný také může rozhodovat - což není pravda ani z právního hlediska (výjimkou je přímé ohrožení života, např. což je bez diskusí).

Já mám jeden porod za sebou, dvě těhotenství za sebou. A za sebe mohu říct, že poznám, kdy se mému dítěti daří dobře a kdy ne - u prvního jsem poznala, kdy zemřelo, lékaři na to přišli až za 2 týdny... U druhého jsem při porodu poznala, že to nepostupuje a něco není v pořádku a měla bych vstát a chodit, ještě dřív, než to poznal lékař a PA podle klesajících ozev... Bohužel jsem nevstala sama včas, ale přenechala jsem jim zodpovědnost. Takže já vím, že jsem v souladu se svým tělem, cítím ho a potíže poznám dřív, než přístroje či objektivní metody. Nemusí to tak mít každý a ani to tak nemá.

Ráda bych za svůj porod převzala plnou zodpovědnost a rodila podle svého rytmu, pokud bych cítila, že je to tak v pořádku. Pokud bych měla jakékoli pochybnosti, vím, že bych jela do porodnice za lékařem. Jinak věřím tomu, že zvládnu přivést dítě na svět i bez asistence lékařů.
 Věra 2 děti 
  • 

Re: chtít o všem rozhodovat a nenést zodpovědnost 

(6.5.2008 22:41:14)
Naprosto souhlasím, já i můj syn by jsme zemřeli nebýt doktorů. A středověkého nástroje "kleští". BYl to první porod a ne poslední, tak to asi tak strašné nebylo. Nedokáži si představit, že bych nenechala doktora poslouchat ozvy (kdy zjistil, že syn umírá). A nedej Bože rodit doma. A to všechno probýhalo bez problémů !!!! Až na ten konec, kdy se syn zasekl v porodních cestách a nemohl ani tam, ani nazpět. Děkuji páni doktoři, že můj syn žije!!!!!!!
 Tony 
  • 

Re: chtít o všem rozhodovat a nenést zodpovědnost 

(7.5.2008 13:53:06)
Souhlas, absolutní. S manželkou čekáme první dítě, necháme si poradit. Jsme připraveni i na to, že by dítě mohlo jít císařským řezem, s místní anestezií, aby ho manželka mohla hned pochovat a u já budu hned u dítěte a celou dobu. Myslím, že je pěkná krávovina rodit doma bez doktorů. Proč má asi Česko jednu z nejmenších úmrtností novorozenců?? Budem rodit v Přerově, kde se k nám chovají perfektně.
 cizinka1 


Re: chtít o všem rozhodovat a nenést zodpovědnost 

(7.5.2008 14:11:44)
Tony,

Preji vam hodne stesti v Prerove
Jestli te vazne zajima otazka, proc ma Cesko nizkou novorozeneckou umrtnost, tak predevsim kvuli plosnym bezplatnym genetickym testum, to jest prenatalni diagnostice. Mam statistiku z r. 2002.

V Nemecku se narodilo vice nez 600 000 zivych deti a bylo provedeno 3700 potratu ze zdravotnich a kriminologickych duvodu.

V Anglii i Wales taktez vice nez 600000 zivych deti, 1900 potratu kvuli obavam, ze dite se narodi postizene.

V Cesku vice nez 100 000 deti, 5600 potratu ze zdravotnich duvodu.

V Cesku vsechno, co muze umrit pri porodu (deti s vadami srdce, rozstepem patere, a vzacnejsimi vadami) jsou jiz davno mrtve. Neznamena to ze neumiraji, a jejich matky nerodi mrtve deti, jen se nepocitaji. Jak krasna je iluze sveta bez smrti a bolesti ze? Jen ze kvalita porodnicke pece ci existence nebo neexistence domaci alternativy s tou skvelou statistikou novorozenecke umrtnosti ma pramalo spolecneho.
 Renata, 6 a 3 roky drobci 
  • 

Re: chtít o všem rozhodovat a nenést zodpovědnost 

(7.5.2008 14:21:46)
Cizinko, máš pravdu, že potratů i ze zdravotních důvodů se dělá hodně a určitě to snižuje novoroz. úmrtnost, i když ne všechny vady, které se potrácejí, by zemřely při či krátce po porodu. Nízká úmrtnost dětí (ale i matek) je také přičítána vysokému hygienickému standardu a výborné výživové situaci, což obnáší, že při méně prodělaných závažných onemocnění a výborném dlouhodobém výživovém stavu je těhotná a rodící žena na těhotenství a porod mnohem lépe vybavena.
Tolik potratů jako u nás není např. v severských zemích, ani plošný screening či porody pouze v nemocnicích, a jejich úmrtnost je také velmi nízká. Srovnání novoroz. úmrtnosti mezi zeměmi nemusí být snadné, protože v každé zemi se započítává jinak dlouhé období.
 cizinka1 


Re: chtít o všem rozhodovat a nenést zodpovědnost 

(12.5.2008 21:41:07)
Renato, s tim stavem vyzivy, zivotospravy a zdravi tehotnych v Evrope bez pochyby mas pravdu, jen tohle asi stezi ovlivnuje srovnavaci cisla novorozenecke umrtnosti mezi evropskymi zememi. Spatna vyziva a zdravotni stav emigrantek z 3. sveta muze mit mirny vliv na statistiku umrtnosti byvalych kolonialnich velmoci, ktere jsou stale pro tyhle emigranti pritazlive: UK, Francie.

Skandinavci jsou pomerne vetsi a duslednejsi naturalisti nez stredoevropani, jejich spickove vysledky, kteri jim vydrzi i v detske umrtnosti asi svedci o uspesnosti prirozeneho pristupu k porodu, a jsou primo dukazem, ze existence mimoklinicke alternativy nemuze nic pokazit:-).
 Tony 
  • 

Re: chtít o všem rozhodovat a nenést zodpovědnost 

(8.5.2008 12:46:07)
Myslim, ze je dobre, ze se takova diagnostika dela, a ze je plod odebran, nez aby se narodilo mrtve nebo tezce postizene dite.
Myslim, ze ve vetsine porodnici vyjdou rodicce maximalne vstric. My jsme si zjistovali spokojenost rodicek, v nasem okoli jsou spokojene v Prerove a Sterneberku.
 Pippilotta 


vis Tony 

(9.5.2008 12:23:06)
Neni to tak davno co v Cecham blizkem state takto zacala uvazovat jista skupina lidi. Urcite vis jak to dopadlo.:-©
 cizinka1 


Re: chtít o všem rozhodovat a nenést zodpovědnost 

(12.5.2008 21:29:14)
Tony,

No ja si myslim, ze zralejsi je nechat sporne otazky etiky (a eugenicky potrat je otazkou etiky) na volbe individua. Ale moje pointa nebyla o tom, jestli plosna prenatalni diagnostika je dobra ci spatna, ale o tom, ze ceska statistika perinatalni a neonatalni umrtnosti vubec nevypovida o kvalite pece.

Mrkla jsem na prezentaci prerovske porodnice na Aperio, kdyz tak ji chvalis. Cislo cisaru (16-17) procent na pomery okresni porodnice jsou velke, a svedci o nezodpovednym vedenim porodu. Cisla nastrihu 60 procent, chran vas Buh, jsou barbarske. Nejpopularnejsi pozice "Dvěma nejčastěji praktikovanými polohami jsou vleže, pololeže nebo polosedě na posteli s připevněnýma nohama nebo tatáž poloha bez připevněných nohou", svedci o opravdu osvicenym a vstricnym pristupu. Hlavni je, ze klientky jsou spokojene. At vam ta vira v profesionalitu a spokojenost vydrzi a at vam stesti preje v Prerove. To nemyslim ironicky, ikdyz v kontextu to tak muze vyznet. Smutnou pravdou je, ze asi nemate z ceho vybirat, takze zbyva jen ten falesny optimizmus.
 Jája 
  • 

Re: chtít o všem rozhodovat a nenést zodpovědnost 

(7.5.2008 13:55:33)
Naprostý SOUHLAS.
Dávám za 1.
 Nasuada 


Jenom muži? 

(6.5.2008 9:27:37)
Já vlastně mám zkušenosti hlavně se ženami - lékařkami. Gynekologa mám ženu a porodníka jsem měla také ženu. Nemůžu řící, že bych byla nadšená a spokojená. Moje zážitky z gyndy doufám vyjdou časem na hlavní straně jako článek a lékařka-porodník se jako první při informaci od PA, že už nastala II. doba porodní, zajímala zda jsem vyholená a po klystýru. Jako by to v tu chvíli snad bylo to nejdůležitější bez čeho se na mě ani nehodlá přijít podívat.
Jestli si ovšem autorka článku kladla za cíl upozornit, že porodnický systém dnes běžně praktikovaný vymysleli muži pak má nejspíše pravdu. Nevím, nestudovala jsem historii porodnictví. Ženy na tom mají ale svůj podíl. Není to zase tak dávno co byly nadšené z éterových porodů a dnes?...... spousta žen je stále nadšená z epidurálu, odnášení miminka do péče sestřiček aby si odpočinuly atp. A nevěřím, že v dnešní době je to o neinformovanosti. Je to hodně o přístupu samotných žen.
Co dělat? No jedině měnit. Pokud ovšem něco vůbec měnit chcete. Při porodu je hodně těžké se prosazovat, ale je možné to dělat před a po. A teď si sypu popel na hlavu, protože já třeba po prvním porodu nešla za lékařkou a neřekla jí, jak mi bylo když.... a co si o tom všem myslím. Takže se nic nedozvěděla a to je, když se ohlížím zpět, špatně. Snažím se to napravit teď v druhém těhu.

Dělám to pro sebe a pro něho, to maličké.
 kaMyš 


Re: Jenom muži? 

(6.5.2008 9:50:35)
Katkofifi, to je dobrý přístup! Po posledním porodu jsem panu porodníkovi, co mi věšel bulíky na nos za účelem mě vystrašit (neboť jsem si dovolila odmítnout dirupci na třech cm) napsala aspoň dopis. Přímo po porodu jsem neměla chuť se s ním dohadovat, ale po čase jsem si k tomu sedla. Možná mě považoval za hysterku, možná se nad tím zamyslel. Upřímně doufám v to druhé...

Matulko, to co píšeš, je nesmysl. Nikdo tu nepíše, že chceme rodit v lese bez pomoci. Jen nechápu, proč bych měla na sobě nechat provádět věci, které prokazatelně (doloženo vědeckými výzkumy) nepomáhají nebo škodí, jen proto, že se to "tak dělá"? A proč by mi mělo být odpíráno svobodné rozhodnutí? Třeba konkrétně v tom případu dirupce (= protržení vaku blan)? Přijdu do porodnice, Dr. mě prohlídne a MŮŽU JEŠTĚ BÝT RÁDA, ŽE VŮBEC OZNÁMÍ, ŽE MI CHCE DIRUPCI PROVÉST (protože to u nás v ČR pořád ještě není pravidlem, leckdy jí provede bez oznámení). Ve chvíli, kdy je na ni příliš brzy a kdy může zkomplikovat průběh celého porodu. Což mi neřekne, o tom mě neinformuje, na výběr mi nedá. Proti tomu se tedy ohradit musím.
 Jajapta 
  • 

Kdybych dala na tyhle pindy 

(6.5.2008 9:29:06)
Kdybych dala na tyhle pindy, tak bych neměla dceru. Mám Rh-, dítě Rh+, takže vyvolaný porod (protože moje krev jaksi v konci těhotenství nemusí snést krev dítěte a vytvoří protilátky, díky kterým můžu potratit nebo porodit těžce psychicky postižené dítě) a následně krásné zdravé dítě, které mělo od narození růžové tvářičky a ani nestačilo dostat žloutenku. Jsem šťastná, že mám krásnou a zdravou dceru, přestože jí hned po porodu hrozila výměna krve. A to díky takové vymoženosti, jako bylo rodit v nemocnici, zvláště pak, když mi ještě pro větší radost v 8. měsíci těhotenství vyndávali slepé střevo. To jsem radostí nevěděla, na co se těšit dřív, když jsem si představila, že za měsíc rodím a jestli to moje břišní stěny vydrží. Fakt báječný.

Kdo nechce, ať rodí třeba na pasece v lese. Ale pak ať si nestěžuje a nechodí brečet, že musí platit pobyt v nemocnici. Kvůli takovýmhle dobrodruhům pak nemáme peníze na zdravotnictví.
 Mlada 


Re: Kdybych dala na tyhle pindy 

(6.5.2008 9:40:00)
Dotaz, ty jsi věděla, že dítě je Rh+?
 Pippilotta 


Re: Kdybych dala na tyhle pindy 

(6.5.2008 9:45:32)
On te snad nekdo nutil rodit v lese? Tady jde o to ze ne vsechny zeny jsou ochotne aby s nimi personal v nemocnicich zachazel jako s nesvepravnymi bytostmi. Ne vsichni maji zaludek na to aby na ne nekdo pri porodu rval ze jsou totalne neschopne protoze neumi spravne tlacit. S nazorem jako mas ty se se bohuzel na chovani zdravotniku nic nezmeni. Vzdyt ony to ty zensky par dnu vydrzej, muzou byt radi ze maji zdravy dite.
Jen si pekne lzete do kapsy.;((
 DENISA 
  • 

Re: Kdybych dala na tyhle pindy 

(7.5.2008 0:39:12)
Ja vubec nechapu nazor zarytych domorodek, ze kazda zena, co chce rodit v porodnici je nesvepravne hovado. Kdo ti kdy nakukal, ze se sebou musis nechat vlacet a nechat na sebe rvat. V nemocnici jsem povyvala x x a nejen kvuli porodu a opravdu jsem nemela problem, jen jednou na me byla sestra nerudna a tak jsem si zjednala napravu. Nechcete nahodou rodit doma jen proto, ze si samy moc neverite, ze neumite jednat s lidma a bojite se, ze si sve misto na slunci nejste schopny v nemocnici vydobit?
 Beezi,V+J 


Re: Kdybych dala na tyhle pindy 

(7.5.2008 8:31:01)
Deniso a nepíšeš ty náhodou sem do těch diskuzí jen proto, abys popichovala, provokovala, rozčilovala?? Nesvědčí taková potřeba taky náhodou o jistém nedostatku v tvém vlastním sebehodnocení?? :-D:-D:-D
 DENISA 
  • 

Re: Kdybych dala na tyhle pindy 

(7.5.2008 18:18:58)
Bezi, kdyz nekdo popichuje a rozciluje mne, tak ja to delat nemuzu?
Kdyz nekdo napise:
"Tady jde o to ze ne vsechny zeny jsou ochotne aby s nimi personal v nemocnicich zachazel jako s nesvepravnymi bytostmi. Ne vsichni maji zaludek na to aby na ne nekdo pri porodu rval ze jsou totalne neschopne protoze neumi spravne tlacit."
tak proc bych se nerozcilovala, kdyz si nekdo mysli, ze bych dovolila nekomu v nemocnici, aby se mnou zachazel jako s nesvepravnou bytosti a rval na me. To me jasne povazuje za idiota, jenom protoze ze chci rodit v porodnici a urazi to i vsechny slusne doktory a sestry a ostatni zeny co rodi v porodnici.
Jestli ja mam nejaky problem, tak s lidskou blbosti, urcite nemam problem spojeny s porodem, pro me to byl super zazitek, byt jsem rodila v te hruze s tema nelidama, co se me a dite snazili pripravit o zivot :-)
 zuzini 


Re: Kdybych dala na tyhle pindy 

(7.5.2008 20:46:43)
Tady psal někdo konkrétně o Tobě? Že jsem si nevšimla
 ZuziP 


Re: Kdybych dala na tyhle pindy 

(10.5.2008 5:42:08)
Deniso, ale ono sa to naozaj stava. A o to ide, ze by nemalo.
 Pippilotta 


Re: Kdybych dala na tyhle pindy 

(7.5.2008 8:35:24)
Deniso, prosim precti si muj prispevek o par radku nahore. Ja se doma rodit nechystam, protoze si neverim, ze bych to dokazala. Nastesti ale nemusim travit svuj porod ve spolecnosti nerudnych sester a lekaru v ceskych porodnicich, kteri s rodickami manipuluji a vyuzivaji jejich slabosti behem porodnich bolesti. Ja jen vyjadruji podporu tem, kteri alespon bojuji o to aby se chovani lekaru zmenilo. Ono totiz ne kazdy ma pri porodu kuraz aby si zajistil poradek a jednalo se s nim jako se svepravnym. Myslim ze by melo byt slusne jednani samozrejmosti. Toto neni jen o porodu doma, pokud jsi clanek pochopila, to je o ucte k porodu a zachovani jeho prirozenosti.
 DENISA 
  • 

Re: Kdybych dala na tyhle pindy 

(7.5.2008 18:24:57)
S tim co pises naprosto souhlasim. Ale taky si myslim, ze tak, jak by mela byt informovana zena co chce rodit doma, tak by se mela o porodu stejne informovat i zena co chce rodit v nemocnici. Prave proto, aby byla partnerem doktora a ne pacientem. Samozrejme to zacina uz vyberem porodnice a porodnika. Obhajit si svoje pri porodu, to je preci jen zacatek, kdyz zena nezvladne tohle, jak bude dal vychovavat a bojovat za sve dite dalsich 20 let. A pokud je nekdo submisivni typ a neumi se prosadit, ci se boji, ze pri bolestech na to nebude mit silu, tak co takhle vyskolit tatinka, vzit si kamaradku ci PA, kterou znam apod.
 Sylvie 


Re: Kdybych dala na tyhle pindy 

(7.5.2008 8:41:32)
Ja vubec nechapu nazor zarytych domorodek, ze kazda zena, co chce rodit v porodnici je nesvepravne hovado.
Fááákt? A která to říká? Já jich znám spoustu a nikdy mi žádná nic takového ani neřekla, ani nenaznačila

Nechcete nahodou rodit doma jen proto, ze si samy moc neverite, ze neumite jednat s lidma a bojite se, ze si sve misto na slunci nejste schopny v nemocnici vydobit?
Checht, já si tedy jenom zařizovala ambulantní porod a věř tomu, že abych v našem "dokonalém" zdravotnictví nezůstala bez informací a bez péče, tak je potřeba umět jednat s lidmi. Domarodky to mají ještě o krok složitější, takže to poslední, z čeho bych je podezírala, je že si moc nevěří. Ovšem u tebe si s tím tedy nejsem vůbec moc jistá - tvůj příspěvek přímo volá do okolí, že máš nějaký problém, který si snažíš zahojit si rozšiřováním nesmyslů o ostatních ;o)
 cizinka1 


Re: Kdybych dala na tyhle pindy 

(7.5.2008 10:45:00)
Deniso, zaprve, o zenach rodicich v porodnici nemam ani nesirim zadne spatne mineni. Mezi domarodkami je nemalo zen, ktere pred tim s naprostou spokojenosti porodily v porodnici. Na diskusi chodi spousta zen, kteri se vsi spokojenosti rodi v porodnici, a i dokonce jedna, ktera uvazuje o planovanem cisari.

Co se tyka te schopnosti si prosadit sve: ja mam zkusenost, ze mi se to nepovedlo. Nemyslim si, ze kvuli nizkemu sebevedomi, spise kvuli nizkemu prahu bolesti, a celkem spravne reakci tela, kvuli kteremu jsem byla mimo. Porod je dost specificka situace, aby se zene dobre rodilo, musi byt v klidu, musi mit duveru k okoli, citit se v bezpeci, a pokud mozna, nepouzivat tu racionalni cast mozku. Kdyz jsem zjistila, ze temer nic z lakacich slibu a reklamy porodnice neplati, ocitla jsem jako v pasti: vyjednavani mne vycerpavalo, moje ustupky nebo pasivita mne desila, protoze jsem vnimala, ze postupy jsou chybne a prirozeny proces porodu je v haji. Zkousela jsi nekdy obhajit proti nejakemu zakroku, kdyz lezes v bolestech a s tehotnym brichem na operacnim stole? Jakekoliv snaha vyhnout se zakroku, pred kterym nikdo predem nevaroval, hrozi ze spadnes, je to vysoke a uzke. Kdyz te zastrasuje stavem diteti, bez udani skutecnosti, podlehnes cemukoliv. Bys se divila, jak clovek je manipulovatelny.

Veskere zeny, ktere si dokazali behem porodu obhajit, hluboce obdivuji, treba Sylvii, ktere se povedlo i svoje prvni dite porodit vlastnimi silami oproti snaham o manipulaci zabedneneho a stejne prolhaneho okoli.

Mimochodem misto sveho druheho porodu vybirala jsem dost vahave, dokud jsem prisla na to, ze v klinice nebudu moct se uvolnit. Ale kdyz rikala jsem komukoliv z porodnickych kruhu, ze porod jako pohotovost vyjednavat ve strehu a v neduvere, je spatny projekt, vsichni mi nadsene kyvli. Jak ti doktori, tak ty domaci PAtky.
 Kopřiva Dvoudomá 


Re: Kdybych dala na tyhle pindy 

(6.5.2008 9:49:11)
Jalapto,
jestli narážíš na domácí porody, tak ty zatím peníze ve veřejném zdravotním pojištění ŠETŘÍ. Naopak systém nemocničních porodů je typickou ukázkou plýtvání, kdy se kvůli obložnosti ženy "drží" ve špitálu čtyři pět dní.

Krom toho, v tom článku se nikde nepíše, že bys měla odmítnout vyvolávání ze zdravotní indikace, nebo jsem špatně četla? Že by se měla odmítat moderní medicína vůbec... To tam nikde napsaný není.
 Markéta, syn 6 l. 
  • 

Re: Kdybych dala na tyhle pindy 

(6.5.2008 9:53:57)
"Kdo nechce, ať rodí třeba na pasece v lese. Ale pak ať si nestěžuje a nechodí brečet, že musí platit pobyt v nemocnici. Kvůli takovýmhle dobrodruhům pak nemáme peníze na zdravotnictví. "

Mohla bys to rozvést? Když někdo rodí mimo nemocnici, tak přece neplatí za pobyt v ní. Ale kdo rodí v nemocnici, tak za pobyt platí, a navíc nemocnice dostane od pojišťovny nemalý obnos za setrvání rodičky po dobu několika dnů po porodu. Takže rodičky setrvávají v porodnici ať je to třeba nebo ne a pojišťovny to zaplatí - to podle mého nesvědčí o nedostatku peněz ve zdravotnictví!
 Veronika Vojáčková 
  • 

Re: Kdybych dala na tyhle pindy 

(6.5.2008 10:54:14)
Rozdilnost Rh faktoru rozhodne nezaklada duvod k vyvolavani porodu a jestli vam to nekdo tvrdil, tak to skutecne pindy byly... Ja mam take opacny rh faktor nez moje dite a rodila jsem uplne normalne v den, ktery si vybrala moje holcicka. Opacne Rh faktory znamenaji nebezpeci az pro dalsi mozna tehotenstvi a porody, proto je hned po porodu zene aplikovana injekce, ktera budoucim komplikacim zabrani. Zloutenku jsme take nemeli.
 brzobohatka 


Re: přesně tak 

(6.5.2008 11:37:18)
žena (matka) s RH faktorem - a muž (otec) s RH faktorem + není dnes nic vyjímečného a zvláštního; já jsem taky ten případ. Jajapta je zcela mimo.
 Jája 
  • 

Re: Kdybych dala na tyhle pindy 

(12.5.2008 12:10:34)
Hlavně se rozborem krve sledují protilátky po dobu celého těhotenství. U prvního dítě ne. Pozor, jako porod se v tomto případě bere i interupce. Také mám Rh-, ale porod mi nevyvolávali ani jednou - 3 děti.
 Lída,3 kluci a holka 


Re: Kdybych dala na tyhle pindy 

(6.5.2008 12:43:32)
Jajapto, netuším, kde jsi takové nesmysly sebrala. Při Rh inkompatibilitě není potřeba porod vyvolávat, stejně tak u prvního dítěte v naprosté většině případů nic nehrozí. VŠECHNY děti mám s Rh+, sama mám Rh-, spravila to po každém porodu injekce.
 Vlaďka a Dáda 


Re: Kdybych dala na tyhle pindy 

(6.5.2008 12:58:12)
HA! Injekce. Kdybys rodila bez lékařského pozorování a nebo vůebc mimo porodnici, tak kde bys tu injekci, která to "spravila jen", asi vzala? :-)

Tady se pořád káže o přirozenu, ale každý je vděčný za berličky :-D
 kaMyš 


Re: Kdybych dala na tyhle pindy 

(6.5.2008 12:59:23)
Vlaďko, věci nejsou černé nebo bílé. V mojí hlavě určitě ne. Já chci pro sebe ten kus přirozena, který je možný - ne víc, ne míň.
 jana38 


Re: Kdybych dala na tyhle pindy 

(6.5.2008 17:09:32)
Vlaďko, moje kamarádka rodila s Rh- dítě doma, narodila se jí dcera. Nechali udělat testy, zjistili, že je Rh- a injekce není potřeba. Kdyby byla potřeba, prostě by ji ji PA píchla (PA umí píchat injekce). Injekci stačí dát do myslím 48 hodin po porodu. Rh faktor není nic, co by bránilo porodu doma nebo si nutilo vyvolání.
 Veronika Vojáčková 
  • 

Re: Kdybych dala na tyhle pindy 

(6.5.2008 13:11:20)
Takze jedina volba stoji takto: bud budu rodit tak, jak mi naridi doktori a necham si vsechno aplikovat tak, jak oni uznaji za vhodne - bez kecu anebo mam jit rodit do lesa??? Kde to jsme? Dvacet let zpatky... Nejsme prece stado ovci, ale lidi s individualnimi pranimi a potrebami.
 Mlada 


Re: Kdybych dala na tyhle pindy 

(6.5.2008 13:13:08)
Nechala bych po porodu udělat dítku rozbor krve, abych zjistila, jaký má Rh faktor, no a případnou injekci by mi napsal a aplikoval asi lékař.
 Sylvie 


Re: Kdybych dala na tyhle pindy 

(6.5.2008 13:13:12)
Vlaďko, občas zabrousím na diskuzi domarodek a vzpomínám si, že "tu injekci" tam taky řešily. Představ si, "vzaly" (zaplatily) si ji v lékárně na předpis od lékaře (popravdě, neznám žádnou domarodku, která by k lékařům vůbec nechodila).
 Zazi (1+1+1) 


Re: Kdybych dala na tyhle pindy 

(6.5.2008 13:54:55)
Injekci stačí dát do 72 hodin po porodu. Takže známá domorodka v klidu předem objednala a po domácím porodu si ji nechala aplikovat. Času na to tedy podle mě měla dost:-)
 brzobohatka 


Re: Kdybych dala na tyhle pindy 

(6.5.2008 13:41:04)
tak tomu se, Vlad´ko, říká demagogie. to, že chce někdo rodit přirozeně neznamená, že zahodí všechny moderní výdobytky civilizace a vrhne se do lesa, kde na mechu porodí a pupeční šňůru překousne zubama.
 Eva, 4 +3 


Re: Kdybych dala na tyhle pindy 

(6.5.2008 13:43:10)
Brzobohatko :-DR^
 brzobohatka 


Re: Kdybych dala na tyhle pindy 

(6.5.2008 13:48:07)
Dobrý den, Evo :-D Tady je dnes veseloR^
 Eva, 4 +3 


Re: Kdybych dala na tyhle pindy 

(6.5.2008 13:48:43)
Jako vždy. :-D
 Eva, 4 +3 


Re: Kdybych dala na tyhle pindy 

(6.5.2008 13:48:44)
Jako vždy. :-D
 Eva, 4 +3 


Re: Kdybych dala na tyhle pindy 

(6.5.2008 13:49:19)
Jinak Respekt k porodu je zajímavá akce. Doporučuji.:-)
 brzobohatka 


Re: Kdybych dala na tyhle pindy 

(6.5.2008 13:53:45)
Aha, ta celosvětová akce...předpokládám v Praze?
 Eva, 4 +3 


Respekt k porodu 

(6.5.2008 13:55:58)
Ano. Info je tady www.respektkporodu.cz

Informační festival o těhotenství, porodu a rodičovství
UMĚNÍ PORODIT
12. – 18. května 2008, Kino Perštýn, Praha
denně od 10 do 18 hodin
:: Sekce Homo ecologicus – přírodě i člověku šetrné prostředky použitelné v těhotenství, při porodu a v péči o dítě
:: Doprovodné programy
:: Interaktivní přednášky pro školy (žáky a studenty)



Přehlídka hraných a dokumentárních filmů
JAK SE RODÍ EVROPAN
15. – 17. května 2008, Kino Perštýn, Praha
::Pro těhotné, rodiče a v dopoledních hodinách pro školní skupiny včetně diskusí s odborníky

Souběžné výstavy na mnoha místech v republice
 brzobohatka 


Re: Respekt k porodu 

(6.5.2008 14:16:14)
děkuji! zní to zajímavě, určitě se podívám. zatím naschle, brzobohatka
 Eva, 4 +3 


Re: Respekt k porodu 

(6.5.2008 14:27:23)
Ahoj :-)
 Lída,3 kluci a holka 


Re: Kdybych dala na tyhle pindy 

(6.5.2008 13:42:37)
Vlaďko, jak už tu napsaly ostatní, není tak těžké si doktorovi říct o předpis a injekci si vyzvednout v lékárně.
 Denyna 


Re: Kdybych dala na tyhle pindy 

(6.5.2008 14:11:40)
No kde asi? Od svého gynekologa, ne? Jen si domarodka musí zařídit testování krve na RH faktor sama na vlastní náklady.
 Lusika 


Re: Kdybych dala na tyhle pindy 

(6.5.2008 17:34:17)
V článku nepsali, abychom nechodili rodit do nemocnice. Jen chtěli, ať z toho vyloučíme chlapy:-). EVA
 Anadar 


Už zase? 

(6.5.2008 9:39:05)
Ať si každá rodí,kde chce,třeba v lese.Jenom bych prosila důsledné hrazení všech případných následků-na matce i dítěti.
Takovou rádoby feministicky korektní péči mají v Holandsku,doktor vede porod jen u přísně indikovaných matek.Proto má neteř mé kolegyně zničené dno pánevní-asistentka obracela plod v děloze s obrovským nástřihem.Mladá holka má po sexu.Zlý doktor by jí udělal zcela indikovaného císaře.Jděte mi k šípku s takovým porodnictvím.Nehledě na to,že ty samé úžasné ženy(porodní asistentky),před dvaceti lety a ještě na začátku devadesátých let,řvaly na rodící maminky aby nebyly hysterické.A teď taková obroda?
 Zzubejda, 2 kluci a holčička 


neřvat a tlačit! 

(12.5.2008 14:04:11)
Náhodou, mně moc pomohlo, když na mě PA nakonec houkla:"Tak už neřvat, zavřít pusu, zavřít oči a tlačit!" A šup a děcko bylo venku :) Na mě se holt musí zhurta....
Taky jsem chtěla podruhé rodit přirozeně, když to poprvé museli vyvolat, ale ke konci bych už odkývala všechno, i císaře, jen aby už to skončilo.... Zastávám spíše přirozený porod, jak to jde, ale kdo chce úlevu, ať ji má. Spíš nechápu, proč jsou některé maminky prtoti klystýry a holení....holí se přece spouta žen naprosto dobrovolně z estetických důvodů...navíc to hned zas dodroste....to jim na těch chlipech tak záleží?
No a klystýr...není to vůbec nic nepříjemného, je to navíc zdravé (někdo naopak platí tisíce za výplach střev....) a moc fajn být "vyprázdněná"...a lepší než pokadit při porodu miminko půl porodního sálu...to maminkám nevadí ten smrad.....já bych řekla přirozenost ano, ale odsud posud!
 Maja 
  • 

co trochu optimismu 

(6.5.2008 9:41:04)
Já to nějak nechápu, mám tři děti, takto příšerně popisovaný porod jsem zažila jenom v roce 1994, ale i tehdy se snažili a alespoň ke mě pustili manžela. Od té doby to má prudce rostoucí tendenci. Posední porod loni byl skoro dokonalý z hlediska přístupu lékařů a sester, nikdo nebuzeroval s klystýrem, s holením, se zákazem jídla či pití či nařízenou polohou při porodu. Naopak mi radili spoustu "fíglů" na zmírnění bolesti či poloh při porodu. A to byla jen malá okresní porodnice.
Na netu jsem si pro zajímavost našla vyplněný dotazník maminek. Většina tam napsala, že tam není možné zvolit polohu při porodu a pod. Ono je to totiž tak, pokud se ženy neozvou a neřeknou lékařům a PA, co vlastně chtějí a jen poslouchají pokyny, tak se pak nesmí divit. Já jsem rovnou PA řekla, že na zádech s nohama nahoře nerodím a ona se jen zeptala, jak bych si to tedy představovala. A prostě jsme se domluvili, nebyl v tom žádný problém. Nechtěla jsem mít celou dobu porodu jehlu v ruce. Bylo mi řečeno "my to tak děláme vždycky". Tak jsem jim oznámila, že já si to prostě nepřeji. PA tedy pokrčila rameny a jen mi upozornila, že v případě potřeby nějaké injekce mi budou muset vždycky píchnout a když jich bude víc, budu mít víc píchanců. Zasmála jsem se tomu a tím ta záležitost skončila. (žádnou injekci jsem během porodu nedostala)
Ale byla jsem jediná, kdo taková přání měl a řekl ho nahlas.
Takový článek jen uráží snahu těch porodníků, co se snaží změnit a děsí nastávající maminy.
Vážně tvrdím, není to pravda a chce to jen se nebát ozvat.
 madlenka07 


Re: co trochu optimismu 

(6.5.2008 9:48:58)
Majo,naprosto souhlasím.Já se se zdravotníky domluvila a rodila jsem naprosto přirozeně,bez jakýchkoli léků či zásahů.Jenže se to chce domluvit a ne si jen stěžovat na ,,zlé" zdravotníky.A klidně bych rodila zase.Když jsem odcházela z porodnice,doktorka se smála mému dotazu,kdy se mohu znovu pokusit otěhotnět.Pro mne byl porod v porodnici naprosto úžasným zážitkem-také okresní nemocnice.Vlastně si porod doma dokážu směle představit,jen prostě nemám potřebu.A hlavně.tady se stále řeší komplikace vyvolané zdravotníky,respekt k porodu...no,já si klidně umím představit porod bez lékaře gynekologa,ale šťastně jsem pokukovala,že tam je pediatr.Protože -a to mi nikdo nevymluví-když je dítě přidušené(což se může stát jak u porodu doma,tak v nemocnici,ať už je porod přirozený či ne),tak první pomoc lékaře pediatra a třeba obyčejný kyslík může zabránit spoustě nepříjemnostem,které by dítě mohly čekat později.
 Ajtakrajta 
  • 

Re: co trochu optimismu 

(6.5.2008 9:49:08)
Majo,
no ona většina rodiček, a já teda taky, se uprostřed kontrakcí dost těžko dohaduje s porodníkem o tom, co by chtěla či nechtěla. Ženská má v této situaci přece jenom většinou co dělat sama se sebou... ;o)
 madlenka07 


Re: co trochu optimismu 

(6.5.2008 9:51:57)
Já se domluvila předem.A zbytek prostě i při kontrakcích.
 Maja 
  • 

Re: co trochu optimismu 

(6.5.2008 10:09:48)
Jasně, já se ptala, jestli chtějí porodní plán a nebo jim to stačí říct, tak se jenom smály a říkali, že pokud to jenom trochu půjde, vyhoví. A fakt nebyl problém. A to jsem tam byla hromadu hodin, takže se střídali směny.
 Sima + 2 
  • 

Re: co trochu optimismu 

(6.5.2008 10:44:15)
U mě to bylo také tak. Nikdo na mě neřval, nikdo mi nedělal zákroky, nebo na mne sahal, aniž mi to dopředu řekl a domluvil se se mnou na všem, když jsem zrovna prožívala stah, řekli to manželovi a nechali nás v klidu. Radili, pomáhali, ukazovali a to jak asistentky, tak lékař. V porodním boxu jsme byli převážně sami s manželem, PA nebo lékař přišli občas zkontrolovat, jak porod pokračuje a vždy nás upozornili, že pokud budeme COKOLI (to vždy zdůraznili) potřebovat náme zavolat, zazvonit, protože jsou hned vedle a přiběhnou.
Nevím, kde se bere ten amok a afekt, že v nemocnici je rodička pouhá kusovka či věc k zpoplatněné manipulaci. Neznám to ani u sebe ani ze svého okolí, a to mé kamarádky a známé rodí různě po republice.
Možná to tak bývalo před 10-ti či více lety, ale tak jako možná přetrvává na některých místech metoda preventivních nástřihů či automatického podávání analgetik, zůstává v myslích některých z nás dráždící "červený hadr", jenž se zavlní už při třech slovech "lékařsky vedený porod". A ani jedno nelze zobecnit - ne v každé nemocnici vás nastřihnou a zmrzačí fyzicky i psychicky, a ne každý lékařsky vedený porod je nefyziologický a v poloze na zádech, a ne v každé nemocnici s vámi mluví rozkazovacím způsobem...
 kaMyš 


Re: co trochu optimismu 

(6.5.2008 9:55:47)
Majo, je fajn, že se ti povedlo domluvit se s personálem tak, jak jsi sama chtěla! Je vidět, že pokroky tu jsou. Bohužel, pořád to není vždycky a všude, pořád jsou porodnice, kde ti na porodní plán (tvůj konkrétní) řeknou, že je to nezajímá, že porodní plány už viděli... Pořád jsou porodnice, kde ti řeknou, že porod jinak než na porodnickém lůžku nepřipadá v úvahu... a tak dále...
 kaMyš 


Re: co trochu optimismu 

(6.5.2008 10:06:26)
Milado, ty se směješ, ale mě se to fakt stalo ;)
 Insula 


máš pravdu 

(6.5.2008 10:50:34)
Majo, máš určitě pravdu. Navíc mě někdy připadají maminky docela "nevděčné", protože když srovnám porody našich matek (sami, klystýr, holení, nepustili návštěvy atd. atd.), tak si myslím, že se to ani srovnávat nedá. Hodně se změnilo. Pacientky mají stále větší možnost si vybrat a jsou čím dál tím nespokojenější. A to myslím není ke zdravotníkům fér. Vždycky je to o lidech a komunikaci. Navíc si dneska můžete už dopředu oblédnout několik porodnic a na všechno se vyptat a pak si vybrat, co vám vyhovuje. Řeknou vám už předem, čemu jsou ochotni vyhovět a čemu ne. A pak na tom už stačí jen "trvat". Samozřejmě je dobré si i při porodu zachovat rozum. Uvědomit si, že ne vždy musí všechno probíhat tak, jak chci já a tak si nechat "zadní vrátka", kdyby se něco zvrtlo.
 Grainne 


Re: máš pravdu 

(6.5.2008 11:01:55)
Insulo, promiň, ale nejde přece ustrnout v jednom bodě - už je to o něco lepší, tak už dost pokroku. Zažila jsem ten totalitní porod i porod řekněme novodobější, který ovšem skončil SC, dejme tomu, že mám co porovnávat. Proč nechtít víc a líp?
 Insula 


Re: máš pravdu 

(6.5.2008 11:36:35)
Já neříkám, že to nejde ještě líp. Pokrok se přece nedá zastavit. :-)
 Grainne 


Re: máš pravdu 

(6.5.2008 11:44:15)
Insulo, rozhodně nehodlám rejpat, jen mě tak napadlo v souvislosti s tou vděčností - jsem velice pragmatická osoba a sama jsem nestačila zírat, co dokáží hormony v souvislosti s těhotenstvím, či porodem. Někdy mi připadá, že toho zdravotníci dokáží hbitě zneužít pro své pohodlíčko a přesvědčit rodící ženu o něčem, co sama vpodstatě nechce.
Na druhou stranu - pragmaticky vzato, lékař pracuje pro peníze, je sice placen jinou formou, než automechanik, ale poskytuje placenou službu, tudíž jaká vděčnost?
To, že ohledně své osoby jsme mnohem více zmítáni emocemi, než kolem svého auta, zase nehraje až tak velkou roli. Pokud toho není zneužíváno.
 Eva, 4 +3 


Re: máš pravdu 

(6.5.2008 11:50:15)
Grainne, naprosto s tebou souhlasím!R^:-)
 Eva, 4 +3 


Re: co trochu optimismu 

(6.5.2008 11:48:27)
Majo, a proč si myslíš že se situace v porodnici zlepšila a jsou např. ochotní brát v potaz tvůj porodní plán? ??? Protože tu je spousta žen, které o ty změny stojí, spousta porodních asistentek a lékařů či lékařek, prostě se o tom mluví, píše a roky se vyvíjí tlak na porodnice a porodníky, aby svůj přístup změnili. První dítě jsem rodila za totality, v roce 1989, poslední před dvěma lety, vím, k jak obrovským změnám došlo, ale to nestačí. Je skutečně třeba se dál snažit o to, aby těhotná žena byla víc respektována.
 Jíťa 
  • 

Jehla v ruce? 

(6.5.2008 19:04:22)
Můžete mi prosím někdo vysvětlit, proč údajně musí být při porodu píchnutá jehla v ruce? Já se s tím nesetkala a to jsem rodila v 91 a 07.
V 91 zásahy lékařů: píchnutá voda a nástřih
v 07 zavedení tablety na vyvolání porodu (přenášela jsem), jinak nic.
 kaMyš 


Re: Jehla v ruce? 

(6.5.2008 20:41:10)
Jíťo, já se s tím taky nesetkala, ale v některých nemocnicích to prý dělají "pro jistotu", jako kdyby se něco dělo, aby jí už měli připravenou. Nechápu ~f~
 mopika, 1 mimi 8 m 
  • 

porod :) 

(6.5.2008 10:01:21)
Jen jsem si vzpomněla na můj porod. Byl překotný a byla to strašná legrace. Opravdu. Možná to někdy sepíšu...zvlášť moje hlášky na doktora, byl ze mě úplně hotovej. Nestihla jsem si vzít porodní plán a tak jsem všechno v průběhu diktovala. No o to nejde. Koukalo na mě asi 8 lidí a asi jsem je dostala všechny, protože mě potom na chodbě všichni zdravli a usmívali se a já nevěděla, kdo to je :)V každém případě porod trval od prvního píchnutí v bříšku po zašití nástřihu 25 minut a sestřička mi řekla : " Taky jste se mohla víc snažit, mohlo to být všechno mnohem rychlejší" :) Tak to mě tedy dostala. Chtěla bych vidět, kolik maminek se jim tam usmívá, nekřičí, říká, že je nic nebolí....a navíc ještě na konci prohlásí o svém dítěti, panebože, on vypadá jako zabitý králík.... :)
 Misaela 


Re: porod :) 

(6.5.2008 10:08:34)
....no to musíš být tedy veselá kopa! Já jsem zase děsně chytrá a hezká!
 sunsung 


Re: porod :) 

(6.5.2008 10:18:58)
aby na mě koukalo 8 lidí při porodu /které naprosto neznám/a brala jsem to jako veselou záležitost, tak to jsi opravdu jiné povahy než já...
 mopika 
  • 

Re: porod :) 

(6.5.2008 10:35:38)
Měla jsem několikaměsíční přípravu na případný porod doma, nastudováno úplně všechno, sjednanou vlastní porodní asistentku (je to nejen dula, ale opravdu i asistentka), připavené olejíčky na masáže, představy o porodu na žíněnce...a pak se všechno zvrhlo...nechci tady nikomu cpát detaily. Nikdy by mě nenapadlo zrovna např. to, že mi tam ti lidé nebudou vadit, protože normálně jsem abnormálně stydlivá a např. v předporodní přípravě jsem absolutně odmítala vzájemné masáže s ostatními maminkami...celé dny jsem manželovi povídala hrozné historky, jak to všechno probíhá a že to já nedopustím...jenže člověk míní...všechno bylo jinak a tak rychle...a chovala jsem se naprosto nestandardně...tak jsem zvědavá, kolik lidí mě ještě setře, pro něco, co nejde ovlivnit...Musím se podívat do té sekce "miluji ženatého muže" , jestli tam ty milenky taky někdo chodí pravidelně stírat :)
 Misaela 


Re: porod :) 

(6.5.2008 11:09:35)
On Tě tu někdo stírá, za to jak probíhal Tvůj porod? Ale no tak, uklidni se.... Já se jen pozastavuju nad tím, jak ses nám tu pěkně pochválila, jak jsi pobavila půl porodnice a jak z Tebe všichni byli na kaši, háháhaaa, a jaké jsi měla senza hlášky, ten vtip a nadhled, jůůůů!
 mopika 
  • 

Re: porod :) 

(6.5.2008 13:21:31)
??? jsem si nevšimla, že bych něco takového psala...no a jestli to tak vyznělo, tak už s tím nic nenadělám :) Přeji pěkný sluníčkový den :)
 Misaela 


Re: porod :) 

(6.5.2008 10:09:51)
....no to musíš být tedy veselá kopa! Já jsem zase děsně chytrá a hezká!
 mopika 
  • 

Re: porod :) 

(6.5.2008 10:13:07)
Hele, předpokládám, že je to ironie...veselá kopa nejsem, to, že mě to nebolelo není moje zásluha a že mi zřejmě z hormonů hráblo a musela jsem se pořád všemu smát, jako bych si dala travku....to nějak nešlo ovlivnit. Spíš jsem tím chtěla ale upozornit na to, že sestřičce se ani takováhle rychlovka nezdála dost dobrá....
 Insula 


Re: porod :) 

(6.5.2008 10:39:51)
Mopiko, a nemyslela to sestřička trošku jako legraci? Každopádně super. R^
 DENISA 
  • 

Re: porod :) 

(9.5.2008 3:46:31)
Mopito a nechapes,ze pokud tu nebudes popisovat porod v porodnici jako nejvetsi hruzu sveho zivota, tak te tu bude vetsina domorodek stirat at napises co napises. Me by tedy 8 cizich lidi u porodu taky extremne vadilo, ale kdyz tobe ne, tak jsi dle nekterych hned blba. A to se vsadim, ze vetsina z nich beha po nudaplazi v Chorvatsku a to jim divne vubec neprijde. Jestli proste neryji jen ty, kterym se porod nevyvedl. Me taky nedko napsal v jine diskuzi, ze mam asi nejakej problem vyplyvajici ze spatneho porodu, kdyz jsem s nim nesouhlasila. A ejhle, ja si porod taky nadmiru uzila a moc radi na to s manzelem vzpominame.
 Repulsion 


Re: porod :) 

(9.5.2008 8:40:09)
Taky znám různé hororové historky z porodnice. Hlavně ovšem z dob minulého režimu. Myslím, že za těch pár let už se hodně zlepšilo, i když určitě je ještě dál co zlepšovat.
Každopádně není podle mého názoru třeba porodnice nějak démonizovat. Je třeba být si vědom svých práv a požadovat odpovídající přístup.
Proč bylo u porodu 8 lidí, to nevím. U našeho prvního jsem byl se ženou jenom já a sestra. Doktor jenom dvakrát nebo třikrát nakoukl, jestli je všechno v pořádku...

Porod doma bych asi nezakazoval, ale nevidím ani důvod nějak extra moc ho propagovat. Ono přece jenom je to takové "nešikovnější". Všecko připravit, potom zas uklidit... a nikdy není jistota, že nedojde k nějaké komplikaci, která může být v nemocnici triviální, doma osudná...
 cizinka1 


Re: porod :) 

(12.5.2008 20:56:30)
Repulsion,

vis co mi pripada hodne nesikovny? Kdyz nekdo se vyjadruje o necim, o cim nic nevi. Ne zebych to zakazala, ale prijde mi to opravdu nesikovny, trapny, obcas taky komicky...
 Pruhovaná 


Kdo je nezodpovědný 

(6.5.2008 10:20:08)
Haha, zase tady máme to slovo militantní. Ten článek pro mně subjektivně není militantní (bojovný), a kdyby byl, ať. Za takové věci koneckonců nechť se bojuje, ale bez urážek.

Co se mi na něm nelíbí je, že
a) vinu klade jen mužům v porodnicích - bohužel ženy lékařky nejsou o mnoho jiné a ženy matky, jak vidno z příspěvků, jakbysmet
b)fakt mi vadí tvrzení, že "Problémem je, že ženy často ani nemají zájem samy převzít svou roli a rády delegují odpovědnost na druhé." To je zase taková nadřazenost těch, co to prostě, narozdíl od "tupé většiny", umějí a porodnici považují za nepřítele.

Nevím, co je špatného na tom mít dulu nebo PA, která tě porodem provede a pomůže ti tu fakt velkou odpovědnost nést. Odpovědnost stejně zůstává na tobě, tak či onak, i když si myslíš, že ji hodíš na nejakého doktora. Proto byly vždycky porodní báby, aby každá ženská nemusela nést všechno jen na svých zádech, každá holt nemá ani tu odvahu rodit sama, ani ty znalosti.

Vinit někoho, že nenastudovala všechno, ale fakt všechno o porodech a je proto nezodpovědný ("deleguje zodpovědnost na druhé";) je stejná blbina jako vinit ty, co si to nastudovaly a chtějí rodit doma z nezodpovědnosti úplně stejné, jen jaksi o sto osmdesát stupňů otočeně.
 cizinka1 


Re: Kdo je nezodpovědný 

(6.5.2008 11:10:33)
Pruhovana,

k tem muzum: o maskulinizaci porodnictvi v zapadni civilizaci si mysli v tom smyslu, ze "povery" soucasneho porodnictvi se formovali v dobe, kde lekari byli prevazne muzi: 18. , prvni polovina 20 st. Tehdy vznikl koncept pomoci pri porodu: urychlit a zbavit bolesti. Zeny, ktere do techto struktur pripletly, chovaly se konfomiticky, jako kazda mensina. Akceptovaly jeste houzevnateji to, co se tradovalo a nevybocovaly. Soucasny "prirozeny" trend interpretuje porod spise z pohledu zenske sexuality a psychickych potreb zeny a ditete.
 Pruhovaná 


Re: Kdo je nezodpovědný 

(6.5.2008 20:47:29)
Ano, to je fakt, to víš, že jsem to taky četla. Jen mi to tady připadlo moc vypíchnuté, na dnešní dobu.

Nedávno jsem ale zachytila zajímavou myšlenku, že totiž nejde ani tak o mužské pojetí medicíny, jako spíš o pojetí chirurgické. Gynekolog, ať chlap či ženská, je vlastně chirurg a ten se musí rychle rozhodovat, moc nečekat. Kdyby se gynekologové rekrutovali (ač je to trochu nesmysl) z nějaké jiné oblasti medicíny, která pracuje víc s časem, třebas by všechno bylo jinak...

Chtěla jsem se zeptat, pokud si to přečteš, je podle tvých vědomostí nějaká možnost - třebas mechanická, jakákoliv - při přirozeném porodu zabránit vzniku hemoroidů (pro mně horší strašák než celý porod)?
 cizinka1 


Re: Kdo je nezodpovědný 

(6.5.2008 21:16:45)
Pruhovana,

Po druhe mne tento problem vubec netrapil, ale metody byly vesmes banalni:

1) Peclive dbani o funkci strev po cele tehotenstvi, spravne jidlo, dostatek pohybu a pravidelnost predevsim,
2) Nerodit v poloze, ktera konecnik zatezuje, to jest ne na zadech a ne v polosede,
4) Moc mi pomohl tehotensky caj od p. Stadelmann c. 1, pro spravnou funkci vseho v dolni panvi. Je tam malinik, ktery dobre pusobi na streva. Ale proti nedmernemi piti maliniku mne Hebamme varovala, v jejich kruzich se povida, ze zvysuje riziko krvaceni. Takze radeji promichany v bylinnych smesich,
3) Existuje rada pro obzvlast jemny porod, dite netlacit, ale "vydychat", ale lepe na to nelpit, protoze nikdy nevis, jestli to pujde, nebo jestli bude vyhovovat.
 Lenelka 


Re: Kdo je nezodpovědný 

(6.5.2008 21:20:27)
Ten ""vydychavaci"" zpusob porodu, o kterem mluvi Cizinka, jsem absolvovala skoro pred pul rokem, ja teda z duvodu, ze jsem se bala natrzeni. Na suchu to neslo vubec, ale po presunu do vany to bylo super, vydychavani slo lepe, voda pomaha. Muzu doporucitR^
 Pruhovaná 


Re: Kdo je nezodpovědný 

(6.5.2008 23:00:18)
Tý jo, tak to je škoda, že jsem o tom vydýchávacím porodu neslyšela dřív. To bych se o něj snažila co by to šlo. (Zácpou ani jinými problémy toho druhu jsem netrpěla, tak to byl pro mně docela šok, co se mi přihodilo. Že by ta poloha?) O maliníku jsem slyšela laická doporučení a od duly taky varování.
Díky za info.
 Vlaďka a Dáda 


Hurá! :-) 

(6.5.2008 12:00:19)
cituji větu ze článku :
"sice nezažijí bolest, netrvá to dlouho a někdy jsou dokonce všech strastí ušetřeny a dítě je z těla vyňato řezem."

- No hurá!!! Přesně takový porod je můj vysněný! :-)
Následky bych měla, kdyby to trvalo dlouho a nezůstala jsem ušetřena strastí a zažila jsem bolest!
Nevím za co se tu vlastně pořád brojí!
Za to, aby matka ve jménu utopického přirozena byla matka zmasakrována jak se patří, aby mohla mít povznášející pocit že si svoje dítě "přirozeně zasloužila" a udělala vše co je její "povinností"?!

Já jsem naopak vděčná za možnost přivést dítě na svět beze stresů-svých i jeho.

Myslím, že skupinu žen s názorem jako mám já, naopad neustálé kecy o přirozenu a přírodě a zhoubných účincích tlumičů bolesti (bejkárna na druhou), patřičně děsí. Já bych radši děti neměla, než muset rodit bez úlevových prostředků!
 Nasuada 


Re: Hurá! :-) 

(6.5.2008 12:38:14)
Vlaďko, závidím ti tu jistotu, že pro dítě není císařský řez stresující. Já když se na to zkusím podívat jeho očima a rozumem tak vidím a cítím velmi nepříjemný zážitek, především proto že tomu co se děje vůbec nerozumí a nemá šanci se na to nijak připravit. Nemám ráda lidi co si myslí, že novorozenec je holá hlava a plíce. Ono totiž zdravé miminko je velmi dobře připravené na zážitek vaginálního porodu. Kdyby to tak nebylo jako druh už bysme tu nebyli. Ne opravdu si nemyslím, že by se snad císařský řez neměl vůbec dělat a ani si nemyslím, že snad na něho žena nemá právo pokud ho chce i bez lékařské indikace. Ale prohlášení, že je to fajn i pro dítě je pro mě nepochopitelné. Ano je to důležite i pro něho když se mu tím zachrání život, ale prima zážitek?
Ale píšu ti hlavně kvůli "tlumičům bolesti". Není to poněkud lhaní do vlastní kapsy říkat si, že na dítě to nijak nepůsobí? Podle mě ano. Všechno co mám v krvi se k děcku dříve či později dostane a ovlivní ho. A opět, já to chápu, že někdo tlumič bolesti potřebuje, ale žena, která vůbec neví do čeho jde a už si vyjednává předem "tlumič". Pro mě absurdní představa.

 Eva, 1 holčička 5,5 roku 
  • 

Re: Hurá! :-) 

(6.5.2008 13:41:37)
Tak to Vám teda závidím. Já omdlívám při píchnutí injekce - bolí mě to, ne z pohledu na krev, stejně tak vrtání zubu nezvládnu bez lokálního umrtvení. Když mi odstraňovali znaménka, tak tu aplikaci lokálního umrtvení jsem probrčela bolestí, čekali pak dost dlouho, aby to vyřízli. Vaše povznesenost nad lidmi, kteří mají práh bolesti trochu jinde (a ví o tom), je opravdu zarážející. Opět je to o toleranci, která Vám i některým ostatním chybí. Přesně jak už bylo psáno, roďte si jak chcete, ale i ostatním nechte toto právo. Pro mě by byl porod bez epidurálu rozhodně víc stresující, než s ním, jo, a teď se zajímám o císařský řez.
 Nasuada 


Re: Hurá! :-) 

(6.5.2008 17:29:29)
Nevím zda to byla reakce na mě? Nezdálo se mi, že bych byla netolerantní. Jsem pro aby si každý mohl vybrat. Jen mi vadí, že se zcela podceňuje úloha miminka v celém procesu. Podle mě je totiž zcela klíčová. A že mamky dost často myslí hlavně na sebe. Úplně se třesu když třeba někdo napíše - dejte si epidurál, já jsem při porodu koukala na TV a bylo mi fajn. Hm, bezva, tak hlavně jestli bylo fajn všem zúčastněným že?
 Veronika Vojáčková 
  • 

Re: Hurá! :-) 

(6.5.2008 19:15:17)
Je zajimave, ze kdyz se bojite i obycejne injekce, ze se nebudete bat tak narocne operace, jako je cisarsky rez, nebo aplikace epiduralni analgezie do michy. Ja bych z toho mela des!!! O cisarskem rezu si ale zjistete objektivni informace. Znama doktorka mi vypravela, ze par let delala na porodnici a cisarsky rez je neuveritelne nechutna hruza, kterou by si nikdy nenechala udelat. Reze se to v nekolika vrstvach, je tam 1 procentni nebezpeci porezani ditete, dochazi pak k zarustani strev do jizev, vytvareji se v nich hnisave pistele... a to jsou jen rizika pro vas, je tam rada dalsich rizik pro dite.. Doporucuju vam knihu Henci Goer - Pruvodce premyslive zeny na ceste k lepsimu porodu, tam shromazdila skutecne objektivni informace plynouci z lekarskych vyzkumu.
Oproti tomu je prirozeny porod opravdu prochazka ruzovym sadem - jen se k nam museji zacit dostavat objektivni informace a ne jen popisky hruzostrasnosti porodu...
 Eva, 1 holčička 5,5 roku 
  • 

Re: Hurá! :-) 

(7.5.2008 13:44:46)
No jo, ale to je jen jedna injekce a pak je klid. Nemůže to být horší než operace slepého střeva. Prostě to beru tak, že mě uspí, a je to. Injekcí se bojím, ale radši je podstoupím, než bych pak mnohem déle trpěla (třeba to vrtání zubu).
To je dost divná argumentace, nemohla bych se ani nechat očkovat....
 zuzini 


Re: Hurá! :-) 

(7.5.2008 23:39:22)
A ta bolest potom? Nebo myslíte, že Vás sešijí a Vy budete normálně fungovat?

 zuzini 


Re: Hurá! :-) 

(7.5.2008 23:34:41)
dcera mé známé do toho jednoho procenta zapadá. Měla pořezanou hlavičku;((
 Linda 
  • 

Re: Hurá! :-) 

(6.5.2008 15:32:13)
Na rozdíl od Vás nevím, jak prožívá porod novorozeně. Na druhou stranu pochybuji, že by pro něj císařský řez byl nějaké trauma a vaginální porod nikoliv. To, že je vaginální porod přirozený, dle mého názoru ještě neznamená, že dítě dopředu ví, co ho čeká (ostatně ani matka neví, co ji čeká, ač narozdíl od toho miminka je informována velice dobře). Při epidurálu do krve matky ani dítěte žádné látky nevstupují, to byste mohla vědět.
 Nasuada 


Re: Hurá! :-) 

(6.5.2008 17:06:28)
Máš svůj pohled, to je v pořádku. Jen k tomu epidurálu - opsáno z knihy Partner u porodu, Penny Simkin (fyzioterapeut v porodnictví)
Lumbální epidurální blok (epidurál) nežádoucí účinky na novorozence (v závislosti na množství účinné látky v krvi) - mírné změny reflexů (kromě sacího reflexu a dýchání), snížená pozornost a svalový tonus, zvýšený neklid a plačtivost. Tyto projevy mohou trvat několik dní.
Upřímně řečeno i kdybych se o to nezajímala nikdy bych nedokázala si tak lhát jako ty.
 Linda 
  • 

Re: Hurá! :-) 

(6.5.2008 19:02:42)
Ale já se o to zajímala, velmi, přečetla jsem si na toto téma spoustu článků v časopisech, na netu, radila se se 3 gynekology-porodníky a rozhodla jsem se pro epidurál. Dcera měla vynikající sací schopnosti; reflexy řekla bych taky v normě; plačtivá tedy byla a stav přetrvával po několik měsíců - že by kvůli mému epidurálu??? Nebo že by to bylo tím, že miminka holt pláčou - některá míň a jiná víc? Na druhou stranu prý to urychlilo porod o cca 8 hodin, takže myslím, že jí ani mně by to nijak nepřidalo, kdybych epidurál neměla a "užívaly" jsme si o 8 hodin déle...Knihu Partner u porodu jsem tedy nečetla, ale chápu, že holt každý věří něčemu jinému. Na druhou stranu nechápu, v čem spočívá mé lhaní si - jenom proto, že důvěřuji klasické medicíně - to snad neznamená, že si lžu?
 cizinka1 


Re: Hurá! :-) 

(6.5.2008 19:22:08)
Lindo, ja take duveruji klasicke medicine, te oprene na dukazech. Te vetsinou provazovane, podle urednich rozhodnutich a zastaralych VS skriptu primare nebo predsedy porodnicko-gynekologicke spolecnosti nikoliv.
Jestli si lzes ci nikoliv, netroufam si soudit, protoze nevim, co o zjistenych ucincich epiduralu vis. Pokud byla jsi seznamena se vsemi vedlejsimi ucinkami, a zdaly se ti prijatelne, tak fajn, slo o opravdu zodpovednou volbu.

Poznatky klasicke mediciny, podeprene na dukazech rika, ze epidural je nejefektivnejsi zpusob zbavit porod bolesti, a v porovnani s jinymi nebo zadnymi prostredkani nema vliv na vyskyt cisaru a bezprostredni stav novorozenete. Prodluzuje vsak 2. dobu porodni, zvysuje riziko operativneho vaginalniho porodu, problemy s nizkem tlakem matky (resitelne podanim leku, ti vsak do krevniho obehu jeji a ditete se dostavaji, to je logicky, ze), stavy kratkodobe nepohyblivosti matky po porodu a horecky. To jsou pouze zvysena rizika, ze, to neznamena ze tohle musi se stat kazde. Ale jak kazdy lek a zasah je ma.

Zdroj: lekarska databaze evidence-based mediciny Cochrane: http://www.cochrane.org/reviews/en/ab000331.html

Dlouhodobe ucinky nejsou dostatecne prozkoumane, nektere dost nepekne podezreni se prokazali, o tech da se dozvedet na www.birthworks.org
 Renata, 6 a 3 roky drobci 
  • 

Re: Hurá! :-) 

(6.5.2008 20:14:37)
Lindo, chápu celkem všechno,ale opravdu mě zarazilo, že píšeš, že ti epidurál zkrátil porod o cca 8 hodin. Vůbec nevím, jak sis takový údaj odvodila? Vzhledem k tomu, že jeden každý porod je opravdu jedinečný a NIKDO neví, zda bude např. při otevření na 5 cm porod za 4 hodiny nebo za 30 minut, mě to skoro rozesmálo... Úplně slyším některé nemocniční PA či porodníky, jak hází takovými údaji, protože zatím málokdo se opravdu rozesměje a položí otázku, jak to proboha víte??
 *Niki* 


Re: Hurá! :-) 

(6.5.2008 20:42:20)
No, kdybych já měla psát, co s mým tělem provedl epidurál... nikdy více. To by muselo být, abych k něčemu takovému ještě někdy dala souhlas (i když si samozřejmě nepamatuju, že bych u prvního dala, jak jsem byla vyřízená, ale předpokládám, že ano). Ano, porod mi zkrátil (alespoň s porovnáním s tím, jak dlouho trvalo otevírání-neotevírání před ním), ale zase malej nestačil dorotovat, zasekl hlavičku bokem a musel být vybaven kleštěmi. I tohle jsou důsledky toho, když se do těla zasahuje zbytečně a uměle...
 zuzini 


Re: Hurá! :-) 

(7.5.2008 23:43:32)
Já se teda nerozesmála. Zato tu čumím jako vejr:-)
 Beezi,V+J 


Re: Hurá! :-) 

(6.5.2008 17:43:07)
Lindo, a odkud vy máte, že "při epidurálu do krve matky ani dítěte žádné látky nevstupují"??

Do krve matky určitě nějaké vstupovat musejí, jinak by ten epidurál byl lehce na nic. A podle průzkumů jisté množství vstupuje i přes placentu do krve plodu. To byste mohla vědět...
 Linda 
  • 

Re: Hurá! :-) 

(6.5.2008 18:53:41)
Omlouvám se za nepřesné znění. Nějaké látky samozřejmě do organismu matky vstupují, ale vzhledem k tomu, že jde o lokální anestezii, tak vliv na matku (potažmo dítě) je zanedbatelný.
 Beezi,V+J 


Re: Hurá! :-) 

(6.5.2008 19:18:53)
No, o tom, že vliv na matku (o vlivu na dítě můžeme vést sáhodlouhé debaty) je zanedbatelný, by možná mohly dobře vyprávět třeba ty, u kterých se zavedení epidurálu jaksi nepovedlo (pár jich znám).

Ono totiž jedno z nemalých rizik epidurálu je fakt, že nemáte nikde zaručeno, že vám ho bude aplikovat zkušený anesteziolog, který to bude umět. Pro mne osobně je toto riziko naprosto zásadní argument proti.

Nicméně nikomu epidurál neupírám, v některých případech (např. u nutných SC) zaplaťpámbu za něj. Jen by měl každý, kdo o něm uvažuje, znát a připouštět si i ta případná rizika (jako ostatně u všeho). Což, jak se zdá, není ani zdaleka pravidlem.
 kaMyš 


Re: Hurá! :-) 

(6.5.2008 12:47:04)
Nevím za co se tu vlastně pořád brojí!
Za to, aby matka ve jménu utopického přirozena byla matka zmasakrována jak se patří, aby mohla mít povznášející pocit že si svoje dítě "přirozeně zasloužila" a udělala vše co je její "povinností"?!


Vlaďko, co na to napsat. Samozřejmě roď si jak chceš a přijmi si za to zodpovědnost, stejně jak to uděláme my všechny ostatní. Já jsem "ve jménu utopického přirozena" porodila třikrát, a měla jsem to štěstí (které přije připraveným, i když bohužel ne všem), že jsem zažila pocit překonání sebe sama a jsem na sebe hrdá (a svému tělu vděčná, že mi to umožnilo). Zmasakrována jsem nebyla vůbec.

Pokud jako o tlumiči bolesti mluvíš o epidurálu, předpokládám, že tě v porodnici seznámili s jeho prokazatelnými riziky, přestože "tě ty kecy děsí"? Pokud je tvým snem císařský řez, těžko nezažiješ bolest.
 Vlaďka a Dáda 


Re: Hurá! :-) 

(6.5.2008 13:11:07)
Kamyš, to je bezva, že se ti to povedlo jak jsi chtěla, ale právě - ne všem, byť připraveným, to štěstí přeje... A to riziko tu je.

Takzvaná rizika ohl.epidurálu jsou mnohem menší zlo, než zlostná nespolupracupracující rodička, řvoucí hesla typu "vyndejte TO" ze mně...
Nejsem stroj na výrobu mimin, k rodičovství jsem dospěla po zralé úvaze, že chci být matkou a věnovat se dítěti, dát mu lásku a podobně, ale nejsem typ rodící samice, jak tu někdo napsal. Jsem křehká bytost, nesnášející bolest a nekontrolu nad svým tělem s svými reakcemi.
Císař byl pro mně bezbolestný, právě díky zázrakům a medikamentům, které již dnes existují.

Moje dobrá kamarádka rodila v Hořovicích, má dva metry a je štíhlá, ale pánev má díky své výšce na porod víc než ideální a dopadla asi se 60 stehy zvenku i zevnitř a po týdnu jí "manuálně" odtraňovali výměšky,protože nornálního vyměšování nebyla schopná. A to přes to šití.... Něco takového zažít, z toho bych měla trauma, jak fyzické tak psychické.Mně císař nebolel a vím,že kdybych neměla tu možnost SC, rodila bych jedině s epidurálem a nejlíp v kombinaci s jinými medikamenty a chtěla bych to co nejvíc urychlit abych to už měla co nejdřív za sebou.
 Eva, 1 holčička 5,5 roku 
  • 

Re: Hurá! :-) 

(6.5.2008 13:34:27)
Jejda, můj je to taky vysněný porod!!! Teď jsem ve fázi domlouvání se o něm (císař na přání). A třeba mě zabijte. Jo, a u první holčičky epidurál, takže aspoň o kapku snesitelnější to bylo.
Jenže teď me ty domarodky a přirozenorodky začly strašit tím, že:

1.Nebudu kojit
2.Pak to STRAŠNĚ bolí, kdežto u normálního porodu druhý den běháte (já teda neběhala, ale vlekla se, jakž takž v normálu jsem se cítila po měsíci. Sex až tak za půl roku.)
3. Dítě bude mít nějaké (blíže nespecifikované) následky.
4. Nevytvořím si k němu ten správný vztah, protože si ho "nezasloužím".

Ach jo.
 kaMyš 


Re: Hurá! :-) 

(6.5.2008 13:37:25)
Evo, nikdo nemá v úmyslu tě čímkoliv strašit. Ale je dobré vědět, že jsou určité statistiky, které určité věci ukazují. Věci se stávají s nějakou pravděpodobností. Přeju ti, aby tvůj porod proběhl tak, jak si sama přeješ - a bez následků.
 Lenelka 


Re: Hurá! :-) 

(6.5.2008 13:39:33)
Evo, ale vubec ne! Ja treba osobne sice rada rodim prirozene a nejlepe doma, ale ostatnim neberu pravo na jejich vlastni rozhodnuti. Ani nahodou nejsem proti cisarum na prani.
 Beezi,V+J 


Re: Hurá! :-) 

(6.5.2008 13:43:58)
Evo, kdo konkrétně tě něčím takovým straší?? Jestli máš na mysli to, že někdo v této nebo podobné diskuzi uvedl, že taková rizika SC existují, tak to považuješ za strašení? SC na přání je přece tvoje volba (i když v ČR dosud oficiálně neuznaná), ale když se pro něco takového rozhodneš, je dobré také vědět, jaká rizika to obnáší, ne?

Pokud bys dala přednost tomu, aby ti všichni tvrdili, že SC bude určitě naprosto bezbolestný a žádné komplikace po něm nemohou nastat, tak jsi mírně řečeno bláhová.

 Beezi,V+J 


Re: Hurá! :-) 

(6.5.2008 13:46:19)
Ale jinak ti taky přeju, ať ti porod vyjde podle tvých představ a na žádné komplikace nedojde. ;)
 Vlaďka a Dáda 


Re: Hurá! :-) 

(6.5.2008 16:13:03)
No, já jsem názor, že císař je šetrnější pro dítě i matku, slyšela od dvou na sobě nezávislých porodníků...
Taky nevím, kde berete tu jistotu, že dítě ví, do čeho jde při vaginálním porodu. Logicky je pro něj mnohem menší stres, když ho někdo opatrně z bříška vyndá velkou dírou a bez námahy je hned v teple u mámy a táty, než když se prodírá měkkou hlavičkou dopředu kostmi matky, které se nechtějí rozestoupit, (a to nepokračuju jak to asi vypadá, když mu na hlavičku přicunou tu hnusnou pumpu a tahají ho podtlakem, nebo zmasakrují matce celé intimní vnitřnosti nějakými kleštěmi) prostě hnus, tohle se při císaři stát nemůže.

Když opomenu názory oněch mých pánů doktorů, přirozený porod fakt nikomu neberu, pokud s tím nebudou otravovat ty,které mají jiný názor.

Taky děkuju holkám co psaly, že ač jsou přírodní, nejsou proti SC na přání.-I já ho měla.

V nějaké encyklopedii(říkala mi 60letá teta) se psalo, že někteří lidé jsou zrůdami proto,že si s sebou nesou zlobu na trauma z porodu.

Jo a myslíte, že to to děťátko nebolí? Že ho neděsí, že máma ve který odjaživa bydlelo a zpívala mu a byla klidná, najednou skučí, řve, pláče, nadává, prosí, funí, křičí? A do toho ono jede porodními cestami někam pryčm bolí ho to jak ho to tlačí kupředu ale máma je málo otevřená a nebo má úzkou pánev a nechce ho to pustit dál?!
Já jsem si s manželem při císaři vyprávěla pohádky..

Statistikám o rizicích při císaři nevěřím. PRostě nevěřím. Za 1. je rozdíl mezi císařem plánovaným a tím, kdy po 20 hodinách přistoupí k císaři když matka i malé už jsou totálně vyřízené a 2. kdyby to bylo tak nebezpečné, tak to v jiných zemích není běžná praxe. To jen našim vyčůraným pojišťovnám se nechce to každému hradit, tak to démonizují jak se dá.

Ale nechci aby se to tu zase zvrhlo k diskusi o císaři na přání. Jen tolik, že mu fandím a myslím že spoustě žen dokáže ulehčit už jen tím, že existuje. Hlavně psychicky.

A ještě k epidurálu - do krve matky a dítěte se nedostává, to 1.
Za 2 se to opět těžce s těmi chemikáliemi přehání. Minulá generace a my taky, jsme vyrostli na éčkách, výfukovými plyny se to tu jen hemží, všechno je stříkané jedama (mimo bio, ale kolik je lidí, kteří nevezmou do pusy nic nebio?) a ono se tu pořád mele o nějakém zanedbatelném množství analgetik při porodu, jakoby to ovlivňovalo celý další život mimča a mnoho žen zbytečně trpí ze strachu, že když to nevydrží bez toho, svému děcku těžce uškodí... Kdyby se kažý staral o svoje......:(
 Eva, 4 +3 


Re: Hurá! :-) 

(6.5.2008 16:29:00)
Vlaďko, chápu vaše nadšení pro císařský řez, i když je vidět, že zcela nechápete všechny rizika, ale nechápu, jak můžete zpochybňovat normální vaginální porod. Je vidět, že prostě vůbec nechápete, k čemu by mohl být vaginální porod dobrý. Doporučuji vám přečíst si nějaké informace např. na těchto stránkách: www.jinyporod.cz

Jak k CsŘ PŘISTUPOVAT
a s čím je nutné POČÍTAT?


1. Je to život zachraňující operace

- indikace k císařskému řezu by měli vycházet z ohrožení matky nebo plodu (nebo obou) - ne z pohodlnosti

- i když obecné povědomí začíná vnímat CsŘ jako běžný zákrok, jde o operaci, u které je nutno počítat s komplikacemi

Při operaci: krvácení během operace, poranění jiného orgánu (cca 2-10% podle zdroje informací), poranění plodu (cca v 1 - 6% podle polohy plodu)
Pooperační komplikace zahrnují: srůsty (které ztíží další těhotenství, na jejich podkladě může vzniknout mimoděložní thotenství, pravděpodobnost komplikací s placentou prudce vzrůstá s každým dalším císařským řezem - placenta nasedá na jizvu - á tendenci se odlučovat, vrůstat do svaloviny atd), vážné komplikace 4,5% (krevní sraženiny - plicní embolie - sraženina ucpe cévu), infekce 8-27% (podle zdroje informací)
nezlehčovat! rozhodně nejde o vytržení zubu ( i přesto, že se tak většinou zdravotnický personál a rodina tváří, což může psychicky nestabilní maminky ještě víc rozhodit)



2. Narušení mechanismu

Příroda vymyslela vaginální porod a celý mechanismus stávání se matkou. Narušení tohoto mechanismu (více zde) staví novopečenou maminku do nevýhodné role - hormonální změny se nestaly(viz článek Bolest...), někdy je tam i odloučení od dítěte. To vše může vyústit v

pocity selhání, zklamání (ženy si hodně plánují okamžik zrození a některé špatně nesou, že bylo zapotřebí operace, aby se jejich dítě vůbec mohlo narodit), vyšší výskyt poporodní depresí (více zde)
pocity znetvoření, případně posttraumatické stresové reakce (noční děsy, vzpomínky na porod, nepřekonatelný strach znovu otěhotnět)
problémy s kojením - mohou vycházet z vašeho horšího zdravotního stavu nebo z psychického rozladění, které naruší kojení
rodina by na to měla taky myslet a měla by počítat s vaší rozladěností, neměla by bagatelizovat situaci (klasicky výrokem: Hlavně, že máme zdravé dítě) - vyvolává to dojem v mamince, že podstatné je dítě, jak se cítí ona nikoho nezajímá a ona nemá přeci právo být rozladěná, když má zdravé dítě. Pokud novopečenou maminku podpoříme, zotaví se rychleji a rychleji se naplno ujme své nové krásné funkce.



3. Nepodložené argumenty

předejdeme inkontinenci a sexuální dysfunkci - pramení z představy, že při vaginálním porodu dochází více k poškození pochvy, hráze či pánevního dna. Tyto poruchy ale vznikají výlučně po porodech s mechanickým zásahem - nástřih hráze, kleště, vakuumextrakce (plod vytažen podtlakem přes zvon umístěný na hlavičce).
dítě může být vaginálním porodem poškozeno - příroda vše zařídila tak, že ač je porod těžký (miminka mají krevní výrony na hlavě po porodu, musí se zdeformovat lebka při průchodu atd.), dítě je zvládne ve zdraví. Statistiky dokonce ukazují na zvýšené množství
zdravotních problémů u novorozenců (dýchací problémy, novorozenecká žloutenka, častější umístění na jednotku intenzivní péče).

klesla perinatální úmrtnost - tento argument vychází spíše z celkové úrovně mediciny, protože samostatné statistiky porovnávající vaginální porody a CsŘ porody ukázali, že není žádný přínos pro snížení úmrtnosti dětí po porodu. Naopak - co se týká úmrtnosti matek po porodu je riziko 5 (Velká Británie)-7 (Holandsko)krát větší.
volba CsŘ je výrazem svobody volby maminky (v ČR to oficálně není možné si předem z vůle maminky naplánovat CsŘ. Naštěstí s rozvojem epidurální analgezie se od možnosti zvolit si způsob porodu upouští i v jiných zemích.) - lékař vám ze své pozice věci nastíní tak, jak si myslí, že je nejlepší. Informovaný souhlas mnohdy není o svobodné volbě, ale o tom, že se rodička nasměrovala (vhodnými argumenty) tak, aby podepsala (nebo souhlasila)... Neříkám, ať odmítáte vše, co vám lékaři dají, ale ať nad tím přemýšlíte, kladete otázky (žádný extrem není dobrý).
 Eva, 4 +3 


www.jinyporod.cz 

(6.5.2008 16:31:54)
O bolesti

Proč (ne)má porod bolet?
Porod není jenom fyziologická záležitost zrodu dítěte. Celý mechanismus (více o mechanismu porodu zde) je složitý a má své součásti – každá z nich je důležitá pro celek. Porod je geniální mechanismus řetězových reakcí. Pokud přerušíme řetězec, nemusíme dobře navázat a dojít správně do konce. Bolest nedílně patří do tohoto mechanismu, který ovlivňuje tyto sféry:

Porození dítěte – toho je dosaženo vždy, i když se mechanismus naruší (pak zasáhne technika)
Navázání pevného vztahu mezi matkou a dítětem, počátek jejich sžívání – tato část může být hrubě narušena při narušení mechanismu porodu, ale technika ji už nespraví. Jde o možný počátek poporodních depresí (článek Poporodní deprese).
Sebehodnocení ženy – narušení odpovědnosti za vlastní porod (vedení pod epidurální analgezií nebo císařským řezem) může citlivější maminky navést k myšlenkám, že si dítě nezasloužily, že nejsou k ničemu (také může tvořit část faktorů k vzniku poporodní deprese).


Jakou roli má bolest při porodu?
vlastnosti mechanismu, jehož nedílnou součástí je bolest



V těle se tvoří endorfiny, které nakonec přináší pozitivní vjem z porodního procesu. Při popisování porodu přirozeným způsobem jsou ženy od určitého momentu při změněném vědomí – nevnímají bolest, ani co se děje kolem. Porod doma bez analgezie vnímá pozitivně 95%, porod v nemocnici (povětšinou s analgezií různých forem) jen 16%.

Uvolňování oxytocinu - je ho v krevním oběhu čím dál více a porod postupuje. Nervy v děložním hrdle přenáší informaci do mozku o roztahování, napínání a bolesti (to vede k masivnímu vyplavení oxytocinu), pokud tyto nervy analgezií utlumíme, utlumíme vedle bolestivých impulzů i impulzy k vyplavení oxytocinu. To bude mít 3 následky
nenastaví se mateřské chování v maximálním rozsahu s možnými komplikacemi (více o oxytocinu a komplikacích - poporodních depresích)
málo oxytocinu - slabé kontrakce - nebude dostatečný stimul k vypuzení plodu (šance, že budu porod ukončen císařským řezem je vyšší u užití epidurální anestezie - např. výzkum Birth 1996,23(2):63-83 a článek Epidurální anestezie)
paměťové stopy - podle některých autorů má oxytocin vliv na "mazání" porodních bolestí z paměti. Můžeme hledat souvislost mezi nízkou hladinou oxytocinu a strachem z dalšího porodu. Na toto téma jsem však žádný výzkum nenašla.
Bolest vás vede. Pod vlivem bolesti nacházíte ty nejlepší polohy, kdy se vám uleví a kdy se lépe postupuje miminku (takže porod jde rychleji a lépe). Pokud vás to nebolí, můžete klidně ležet na zádech, ale miminku se jde obtížněji ven, mohou nastat komplikace s prodloužením porodu atd.

Bolest pomáhá ženám zrát. (Toto je spíše otázka filozofického nazírání na věc. Avšak v životě to tak většinou je – když je něco moc jednoduché, ztrácí to trochu na ceně.)

 Eva, 1 holčička 5,5 roku 
  • 

Re: www.jinyporod.cz 

(6.5.2008 17:47:39)
Ano, a právě z tohohle všeho je mi úplně špatně od strachu, nechci to, nechci "bolestí zrát" a hledat vhodné polohy, chci si užít dítě a vychovat z něj dobrého člověka.
To mi vlastně (opět) někdo cpe, že si to MUSÍM prožít, jinak jsem divná. Já trpět 8 a více hodin nechci, a taky nebudu!!!
 Eva, 4 +3 


Re: www.jinyporod.cz 

(6.5.2008 17:55:16)
Nikdo ti to "necpe" a nikdo netvrdí, že jsi "divná." To jsou tvoje slova.

Já jsem to sem dala jen pro inspiraci, jako jiný pohled, jako jinou možnost. Pokud nechceš, tak to vůbec nemusíš číst. To je opravdu jen tvoje věc, jak to chceš ty. A vychovat dobře své děti chtějí všechny dobré matky. A vůbec v tom nehraje roli, jestli rodily císařem nebo vaginálně, byly oholené nebo neoholené, měly klystýr nebo ne. To jsou jen ty první okamžiky. Výchova dítěte je mnohem delší proces a záleží v ní na mnoha jiných věcech.
 Grainne 


Re: www.jinyporod.cz 

(6.5.2008 17:56:19)
Popravdě řečeno, je trohu divné chtít dítě a nechtít rodit. Pravda, v dnešní době lze porod SC "obejít". Jde spíš o to, smířit se se svou "divností" a potom s ní žít.Tady vcelku nikdo neútočil, jen podotkl, že se lze s porodem a bolestmi vyrovnat, tak, jako se musíme vyrovnat se spoustou jiných věcí v životě, které nechceme, ale které nám osud prostě nedovolí obejít. Nic víc.
 Vlaďka a Dáda 


Re: www.jinyporod.cz 

(6.5.2008 19:43:12)
Proč je to divný?! CHlapi taky chtějí děti a vědí že nebudou rodit. A po pravdě řečeno kdyby rodili chlapi, rodilo by se jedině císařema v celkový anestezii :-)

Nevím co je na tom divnýho, chci dítě a nechci rodit. Moje teta za komoušů po 1. porodu měla takový trauma, že 2. si radši adoptovali.
 zuzini 


Re: www.jinyporod.cz 

(7.5.2008 23:54:50)
A přemýšlela jsi o tom, proč to trauma měla? Asi ne, když tady tak brojíš proti článku.
 Eva, 1 holčička 5,5 roku 
  • 

Re: www.jinyporod.cz 

(8.5.2008 11:29:29)
Nikdo tu nebrojí proti článku, jen říká jiný názor, než je pravděpodobně ten Váš. :)
Nevím, co na tom nechápete.
 zuzini 


Re: www.jinyporod.cz 

(8.5.2008 13:36:44)
"Myslím, že skupinu žen s názorem jako mám já, naopad neustálé kecy o přirozenu a přírodě a zhoubných účincích tlumičů bolesti (bejkárna na druhou), patřičně děsí"

"Když někomu připadá holení a klystýr jako zločin proti lidskosti, nemá to podle mně v hlavě v pořádku"

"HA! Injekce. Kdybys rodila bez lékařského pozorování a nebo vůebc mimo porodnici, tak kde bys tu injekci, která to "spravila jen", asi vzala?"

Třeba toto všechno nechápu. ~j~
 Eva, 1 holčička 5,5 roku 
  • 

Re: www.jinyporod.cz 

(8.5.2008 15:44:39)
Wau! Ale to jsem nepsala já, chtělo by to lépe se orientovat.
 zuzini 


Re: www.jinyporod.cz 

(8.5.2008 15:59:05)
Ale Ty jsi reagovala na příspěvek, který nebyl věnován Tobě.;) Kdo že se to neorientuje?
 Eva, 1 holčička 5,5 roku 
  • 

Re: www.jinyporod.cz 

(8.5.2008 19:26:58)
To samozřejmě ano, protože jsem chtěla podpořit názor Vlaďky, ale vy jste mi tam odepsala větami, které vložil někdo jiný. Ale to je v podstatě jedno. Vy si myslíte, že doktoři a celkově české zdravotnictví by měli více naslouchat PA a rodičkám vyžadujícím co nejpřirozenější porod, já zase souhlasím s Vlaďkou a myslím si, že i ty, které chtějí epidurál nebo císařský řez, ho mají bez problémů dostat. Toť vše.
 zuzini 


Re: www.jinyporod.cz 

(8.5.2008 20:48:56)
Jak víte, co si myslím? Já si taky myslím, že by měla žena dostat to co potřebuje a vyžaduje, ať je to císař, epidurál nebo prostě jen klid;)

Ptala jste se co nechápu a já vám odpověděla.
 Bara 
  • 

Re: www.jinyporod.cz 

(7.5.2008 9:24:28)
Tak to se na mě nezlobte, na bolest vám prdím. Když vám šijí ránu, taky neřeknou že bolest je důležitá součást řetězce.
 DENISA 
  • 

Re: www.jinyporod.cz 

(10.5.2008 3:48:55)
Teda kde jste ty stranky vyhrabala, to jsou zvasty. Bolest pomaha zenam zrat - mela jsem nekolik narocnych ortopedickych operaci ve 20ti a stejne mi puberta zustala do 30ti :-). Kdyz je neco lehce ziskane min si toho vazime - to jako mam sve dite mene rada proto, ze jsem si porod uzila v klidu, kdezto matka ktera trpela jako zvire ma sve dite daleko radeji nez ja? Ja epidural nechtela ani za nic, ale pravdou je, ze cely zapadni svet jede s epiduralem, na dite to vliv nema a nevim proc by si to mela kazda "vyzrat" pri dlouhem a slozitem porodu, urcite si to "uziva" i to dite, fakt nechapu.
 Vlaďka a Dáda 


Re: Hurá! :-) 

(6.5.2008 17:23:45)
Máš pravdu,
ale opravila bych tvou větu že nechápu na co vaginální porod dobrý. - myslím si, že v mém případě, jen týkající se konkrétně mé osoby, není dobrý vůbec na nic, ale spíš naopak. S porodem bych se nikdy nesžila, nikdy nic takového nechci podstoupit a myslím si, že když tím netrpím a jsem s tím naprosto vyrovnaná, nemá cenu ztrácet čas lítáním po psychologách, aby to napravili, jen proto, že nemám k věci standartní přístup.

Na ty stránky se určitě podívám.
A i v ČR je možné si zajistit císař na přání,sice ne oficiálně, ale kdo o to hodně stojí, vždycky se to nějak udělá.- Pro mně Zaplať pánbůh...
 Eva, 4 +3 


Re: Hurá! :-) 

(6.5.2008 17:40:55)
Vlaďko, já vím, že je v ČR možný císař na přání, ale není to "lege artis." Já jsem z lékařské rodiny, vím, jak se doktoři na sekci dívají. Prostě jako na operaci, která má svá rizika ale i své výhody. Stejně tak se na to dívám i já. Ale vaginální porod je přece úplně něco jiného. To nejde takhle srovnávat. Je to přirozená cesta pro dítě i pro matku. Tu bolest nepopírám, ale kdo je schopen v ní vidět i pozitiva, tak pro něj dostává větší smysl. Já jsem nikdy nerodila bezbolestně, řvala jsem u toho jak blázen, ale nikdy bych si kvůli tomu nerozmyslela další těhotenství. Pro mě je dítě zázrak a ta bolest, kterou jsem při každém porodu musela prožít, měla smysl. Pro mě i pro ty děti. Poznámka na okraj - epidurál jsem taky nikdy neměla. Nechtěla jsem ho, analgetikum ano.
 Elya 
  • 

Re: Hurá! :-) 

(6.5.2008 17:48:26)
já o něco tlumícího přímo žadonila a prd, nakonec jsem se doslechla, že moc čumím na televizi, když jsem chtěla přirozený porod, rodila mě začínající doktorka a byla úplně mimo, stála a koukala, potom porodní asistentku napadlo zavolat jiného doktora a za 10 minut byl malej venku VEX, je to o lidech (tu snědou rádobydoktorku bych poslala do ..........)
 Luka 
  • 

Inženýrka 

(6.5.2008 13:48:13)
:)))
 Zdenule, 10/07, 04/10 


Re: Inženýrka 

(6.5.2008 15:06:50)
R^R^
 brzobohatka 


Re: Inženýrka 

(6.5.2008 15:29:55)
nechápu, to jako že nevěříte?
 Lusika 


Muži? 

(6.5.2008 17:18:19)
Proč za tím vidíte muže? Eva
 *Niki* 


Re: Muži? 

(6.5.2008 18:03:20)
On je tam nikdo nevidí, oni tam skutečně byli. Od chvíle, co byly ženy "nahnány" v rámci jejich "bezpečnosti" do nemocnic, už u jejich porodů byli jen muži. Ženy na počátku 20. století zřídkakdy měly lékařské vzdělání :-) A když to vzdělání v rámci emancipace začaly získávat, tak pod vedením mužů lékařů. Tož tak.

Jinak já jsem pro, aby ženy rodily jak samy chtějí. Pokud někdo chce na sebe vzít riziko a jít do plánovaného císařského řezu, buď vůle jeho. Nebudu to odsuzovat, po svém prvním porodu jsem o tom taky uvažovala. Naštěstí druhý byl "protekční" - u mého porodu byl kamarád mého muže, porodník - a ten věděl, že dokud nebude důvod, ani se mě nedotkne. Nakonec mě jen držel za ruku, rodila mě PA - manžel porod nestihl - rychlovka, pohoda, bez zásahů :-)

Třetí, toť otázka :-)
 Lusika 
  • 

Re: Muži? 

(6.5.2008 21:34:16)
Vidíš, takhle jsem nad tím nepřemýšlela.

Myslím, že veliký vliv má "prevence". Lékaři se bojí, že se něco stane, tak raději zvolí z jejich pohledu bezpečnější řešení často i pohodlnější. Ale myslím, že se to netýká jen porodnictví.

Mě porod vyvolávali, možná zbytečně. Rodila mě doktorka a PA. Ale pan doktor přišel "nakouknout". Takže na tom možná něco bude. Muži mají jinou logiku:-). Tak snad ten další bude lepší. EVA
 *Niki* 


Re: Muži? 

(7.5.2008 13:16:21)
Mě první porod taky vyvolávali a už i vím, že zbytečně (hodně jsem si to přehrávala, konzultovala s jinými porodníky, četla) a díky tomu se hodně zkomplikoval. Naštěstí jsme z toho vyvázli já i synek dobře (až na mé vzpomínky). Nadruhý už jsem raději došla až na poslední chvíli, za 2,5 hodinky bez zásahů bylo po všem. Třetí je zatím velký otazník - ale už se těším (bojím samozřejmě trošku taky :-)
 DENISA 
  • 

A MAME TU VLASTU MARKA ll. 

(6.5.2008 18:15:26)
Ze by si zmenil jmeno?
 zipík 
  • 

EH?? 

(6.5.2008 19:53:29)
Celý článek mi připadá jako pěkná zhovadilost.
(Jsem muž, vlastně skoro jestě dítě-20 let)
Některé rodičky rády vše svěří do rukou lékařské autority.....Ano, myslím že svěřit se do péče někomu kdo dané věci opravdu rozumí není špatné. Taky bych šel například s urologickými problémy za urologem a nepřikládal si místo toho doma na břicho pampelišky.
Z porodu se stal strašák – příšerný zážitek.....samozřejmě jsem porod nezažil(kromě svého vlastního) ale nekokážu si představit, že by to bylo tak hrozné-teď myslím ne přímo ten akt ale chování personalu.
.....A to všechno jsou zásahy, které ohrožují život či zdraví matky a dítěte nebo přinejmenším porod komplikují a podepisují se na psychice matky......připadá mi, že to sou zásahy, které to právě zrychlují a pro ženu i dělají snad méně nepříjemným.
Ženy samotné by měly mužům vyrvat porod ze spárů a začít rodit „samy“.....vyžadovat péči založenou na důkazech, která je šetrná a bezpečná......založenou na důkazech? Jaké to sou důkazy? Že porodí? A to v nemocnicích nenastává? šetrné a bezpečné? A proč tedy bylo v dřívějších dobách mnohem víc úmrtí při porodech?
Když si jdeme koupit nový spotřebič do domácnosti.....přirovnávat to na koupení spotřebiče je dosti sarkastické, obchodníkovi jde předenším o zisk. Doktorovi aby porod proběhl co nejplynulej a nejrychlej(aby se s tím i nemusel tolik štvát, popřípadě nevznikly žádné velké rizika). To je naprosto rozdílná motivace a srovnávat se to opravdu nedá.
.......Platí za to ale příliš vysokou cenu – zdravotní a psychické následky pro sebe či své dítě třeba i na celý život......Opravdu nevím jak to chodí a jaké jsou procentualně možné následky, ale připadá mi to jako strašení. Třeba i na celý život. Třeba ale je to dosti nerealné(myslím pro dítě).

No a poslední věc, opravdu autorku neznám a nevím jak je vzdělaná, ale pod titulem Ing. si opravdu nepředstavím odborníka na porody, docela mě to zaskočilo.

Můj vlastní názor na porod:
Samozřejmě že v nemocnici(nebo minimálně pod lékařským dohledem)
Umrtvení v případě že o to žena požádá.(a sám bych to i navrh, pokud je porod komplikovanější, nebo trvá delší dobu).
Cisař - tady opravdu nevím, chápu že jsou možné zdravotní následky, a zde bych nechal rozhodnutí na doktorech. Přece jenom muže to být potencionálně riziková chvíle(porod) a trvat na tom že chci rodit "přirozeně" muže přinész mnohem vetší následky dítěti(teoreticky i smrt).

HAWK
Hezký den přeji
 *Niki* 


Re: EH?? 

(6.5.2008 20:11:27)
Myslím, že jsem si odpověděl hned v první větě: jste ještě dítě :-)

Taky vám přeji hezký den.
 zipík 
  • 

Re: EH?? 

(6.5.2008 20:13:23)
docela by mě zajímalo co by jste napsala, kdybych tuto větu vynechal :)
 *Niki* 


Re: EH?? 

(6.5.2008 20:37:15)
Potom bych asi rozebrala větu po větě, co jste napsal a snažila se ukázat, že se mýlíte a o porodech nic nevíte. Ale obávám se, že kdo nechce vědět, toho nepoučíte :-)

Ale já taky nejsem nijak zkušená rodička, rodila jsem zatím jen dvakrát. Knih přečetla hromadu, statistiky taky a mohu napsat, že se hodně pletete... jinak článek byl napsaný hodně tolerantně a ten kdo to psal, věděl o čem... zkuste si najít trochu času a třeba si jen zasurfovat na stránky, které se věnují porodům, když už teda žádný neabsolvujete :-)
 Novotňásci 


Re: EH?? 

(6.5.2008 21:35:03)
Nevidím důvod proč by neabsolvoval?Tedy pokud nebude chtít podpořit svoji ženu při porodu jejich dítěte.
Můj muž není sice žádný mluvka,ale řekl mi,že porod našich synů byl pro něho zážitek na celý život a že před ženami smeká.Chlap prostě rodit nemůže,protože by to nevydržel.(chlapy umírají i při rýmě :-D)
Musím říct,že se ke mne chová s větším respektem než před tím.
 Vlaďka a Dáda 


Re: EH?? 

(7.5.2008 19:28:02)
Myslím že získávat respekt od partnera ostentativním dáváním najevo jak jsem dobrá, že jsem zvládla porod, je dost nízký. Nebo jinak - jestli k tobě tvůj partner získal větší respekt až když tě vidět trpět a vytlačit mimino , tak asi za moc nestojí.
Nechci urážet, ale urazilo by mně to od něj na tvým místě. My se respektujeme i bez dokazování jak jsme schopní.

Zipíku
VŮBEC NEJSEŠ DÍTĚ, ÚPLNĚ S TEBOU SOUHLASÍM! HLAVNĚ S TÍM, ŽE JE TO ZHOVADILOST :-):-D
 zipík 
  • 

Re: EH?? 

(7.5.2008 20:02:11)
Děkuji moc :)
 Novotňásci 


Re: EH?? 

(7.5.2008 20:34:48)
Tys mne špatně pochopila.Možná jsem zvolila nevhodné slovo.On mne respektoval(vážil) i před tím,(já jeho také)ale tak nějak po porodu to ještě stouplo.Stmelilo nás to ještě více.A tak jak jsem to psala o těch chlapech tak mi to řekl on na půl vážně na půl v legraci.
Také mi řekl,že si vůbec nedovedl představit co porod obnáší,až teprve,když měl tu možnost u toho být a tím nabýt novou zkušenost.
Je fakt,že se chová jinak ke klukům (u jejichž porodu byl) a jinak k dceři (u které nebyl)i ona si k němu dlouho hledala cestičku.Nechtěla se od něho nechat pochovat.Kluci s tím problém neměli.On je choval jako první.Byl první koho kluci cítili a vnímali.
Jestli mohu doporučit je to pro pozdější vztahy, mezi otcem a dětmi ,velmi dobré mít partnera u porodu.
 kaMyš 


Re: EH?? 

(6.5.2008 20:36:28)
Ehm, Zipíku - chceš o tom diskutovat, nebo jsi napsal svůj názor a tím to končí? Jestli o tom chceš diskutovat, nemám problém se s tebou o nějaké informace podělit. Ale nechci si tu zbytečně plácat játra, pokud je tvůj názor už zformovaný...
 zipík 
  • 

Re: EH?? 

(7.5.2008 19:15:48)
No já bych si velmi rád poslechl jakýkoliv názor abych si udělal trochu obraz :)
A rozhodně na takovémto serveru bude asi každý více zkušený než já. Doufám že jeste napíšete.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: EH?? 

(7.5.2008 19:29:04)
Zipíku, možná by stálo za to podívat se nejprve do diskuse, případě do dvou podobných k článkům z tohoto a minulého týdne, ne každému se chce stále pro každého nového dotazovatele opakovat vše, co už několikrát řekl ;)
 zipík 
  • 

Re: EH?? 

(7.5.2008 19:45:10)
ano, rodinu.cz jsem si dal do oblíbených teprve nedávno, ale pokusím se se začíst(většina diskuzí ale opravdu obrovská).

Měl bych ale jednu otázku:)
Nevím jestli přímo na vás, ale doufám že si to přečte nekdo kdo mi bude schopen odpovědět.
Jak se změnila péče a přístup lékařu a sestřiček při porodech za posledních 20 let? :)

Předem děkuji.
 Eva, 4 +3 


Zipiku 

(7.5.2008 20:17:09)
Snad nebude vadit, že budu reagovat na tvou otázku.
Za posledních 20 let se toho změnilo opravdu moc. Nejenom v porodnictví, ve všech oborech lékařské péče, v celé společnosti.
Já mohu srovnávat, mám sedm dětí ve věku 2 - 18 let a rodila jsem za totality i za nového režimu. Změny probíhají a to je moc dobře. Co se týče porodnic, tak je to, podle mého názoru, hlavně přítomnost otce u porodu, předporodní kursy, možnost volby porodnice/za totality jsem mohla jít rodit jen do spádové porodnice/, možnost volby lékaře, možnost sepsání porodního plánu, v Praze možnosti porodního domu U Čápa a možnost volby porodní asistentky, možnost mít dulu, navštěvovat přednášky, semináře, číst literaturu. Velikou změnou je možnost zjišťovat si informace na internetu a např. na různých chatech si vyměňovat zkušenosti s jinými matkami. I otci samozřejmě. :-))))

Je spousta věcí, které se dají zlepšovat, ale k zásadním změnám už došlo. Teď už stačí dolaďovat. :-))) Ono je to hlavně v lidech. Strašně záleží na tom, na jaké lidi člověk v porodnici narazí, kdo mu je ve chvílích porodu nablízku. já mám opravdu špatné zkušenosti z velkých fakultních porodnic v Praze, které jsou sice špičkově vybaveny, ale chyběl mi v nich právě ten lidský přístup k rodičce. Jsou často vedeny odborníky, převážně muži /opravdu je tu v tomto směru přemaskulizováno/, kteří více myslí např. na svou docenturu, než na to, co je pro ženu před porodem, při porodu a po porodu vhodné a šetrné. Chybí mi u nich jakási empatie, jemnost, vstřícnost.
 zipík 
  • 

Re: Zipiku 

(8.5.2008 9:32:55)
Rozhodně nevadí a jsem velmi rád, že jsem dostal odpověd právě od vás.
Děkuji moc a přeji hezký den :)
 Eva, 4 +3 


Hezký den 

(8.5.2008 10:04:01)
Hezký den :-)))
Na diskuse mám vzhledem k počtu dětí velmi málo času. Pokud by tě něco zajímalo, můžeš napsat mail na maminaeva7zavináčseznam.cz
Se studiem mediciny držím palce. Také jsem ji kdysi začala studovat, ale nedostudovala. A několik doktorů máme v rodině.
 zuzkasim 


Re: EH?? 

(6.5.2008 22:16:06)
Zipíku, možná je chyba už jen v tvém přístupu k urologickým potížím. Pokud by totiž pampelišky přikládané na břicho měly schopnost urologické potíže zmírnit (takových bylin je dost, nemusí to být zrovna smetanka lékařská), tak by bylo mnohem lepší je využít, navíc rostou všude kolem. Ušetříš 30Kč za doktora, jeho čas, svůj čas a cestu k němu, nenarveš si do těla žádnou chemii (která není nikdy bez vedlejších účinků) a ještě se zbavíš potíží, které tě trápily. Možná se i vyhneš arogantní sestře, které není dobře, protože to zrovna dostala a nemá náladu na žádné vyfešákované frajírky (to je jen příklad, neber to prosím osobně). Není to jednoduché a účinné?

S tím porodem je to podobné. Většina žen je schopna porodit bez větších komplikací (pro tu menšinu jsou tu na pravém místě lékaři). Není přece potřeba absolvovat spoustu vyšetření, která jsou mi nepříjemná a nemají žádný zásadní význam, pokud se cítím dobře, vše probíhá tak, jak má. Pokud se někdo cítí bezpečně doma a má na to podmínky, tak ať si sežene por. asistentku a rodí doma. Znáš nějaké kamarádky, které přijely do nemocnice s rozjetým porodem (stahy po 3 min, otevření na několik cm) a po příjezdu do nemocnice stahy ustaly, porod se zastavil? Já ano. A víš proč? Protože tělo nerodí v nebezpečí, je to dané přírodou. Ty holky měly strach z prostředí, do kterého přišly, necítily se tam dobře, prostě to bylo o psychice. Až se uklidnily, tělo zase začalo reagovat tak, jak mělo a děti se narodily (v nemocnici). Je to jen jeden z mnoha příkladů. Nechci tě přesvědčit, jen nad tím přemýšlej. Ulož to v hlavě, až to budeš potřebovat, třeba si na to vzpomeneš. Jsou lidé, kterým nemocnice vyhovuje a pak ti, kteří ji opravdu potřebují, pro ty tady je. A pro všechny by v nemocnici měl být personál, který "pacienta" respektuje. Jestli jsi někdy v nemocnici ležel, tak jistě víš, o čem mluvím:-)
 Linda 
  • 

Re: EH?? 

(7.5.2008 7:53:23)
No já nevím, s lehkými problémy a pokud člověk ví, co mu je, si asi s bylinkami vystačit může...ale pokud potřebuje vyšetření a diagnózu, tak od toho ty lékaře máme, ne?
Co se týče těhotenství a porodu - nechápu Vaši jistotu, že když se "cítím fajn", tak je všechno v pořádku. Spousta žen se při těhotenství cítí příšerně a všechno je v pořádku, na druhou stranu dítě může mít vrozené vývojové vady nebo jiné problémy a bez dalších dle vás zbytečných vyšetření by se na to nepřišlo. Totéž platí u porodu - nevím, jestli se někdo při porodu cítí nějak skvěle, teda pokud nemá masochistické sklony. Že žena-laik sama na sobě pozná, že je vše OK, že se dítě nedusí, že má správnou polohu, atd. - tomu nevěřím a vyšetření proto nepovažuji za zbytečná.
 zuzkasim 


Re: EH?? 

(7.5.2008 14:05:20)
Každý má asi potřebu lékařů nastavenou jinak. Když se vrátím k příkladu s urologickými potížemi, tak asi nejdřív vyzkouším urologický čaj (z bylinek, volně prodejný) a ten z 90% do 3 dnů pomůže. Pokud nepomůže, tak potom začnu o návštěvě lékaře uvažovat. Podobně jde řešit spousta problémů, všechny samozřejmě ne. Z příspěvku Zipíka jsem nabyla dojmu, že např. bylinkovou léčbu naprosto zatracuje a zrovna jím vybraný příklad s urologickými potížemi na tohle dobře pasoval.
Žena u porodu není žádný laik, který ničemu nerozumí, je to naopak ta nejdůležitější osoba, protože má na svět přivést nového člověka a na její pocity by se měl dát hlavní důraz (tedy pokud je při porodu aktivní a byla schopná si i před ním sehnat alespoň základní informace). Doktor je ten, který může pomoct, když něco není v pořádku, ne ten, který bude určovat polohu, medikamenty apod., když to není nutné. O zbytečnosti vyšetření nechci polemizovat (ač některá já sama pro svou osobu za zbytečná považuji), ale o zbytečnosti mnohých úkonů přesvědčena jsem.
Já bych doma asi nerodila z mnoha důvodů, ale to neznamená, že si nechám v porodnici líbit vše, co se bude zrovna personálu hodit. Obdivuju všechny, kteří se k porodu a nejen k němu staví aktivně.
 Linda 
  • 

Re: EH?? 

(7.5.2008 14:43:09)
Taky myslím, že je v pořádku ozvat se, pokud mám při porodu nějaké zásadní požadavky nebo mi lékař chystá udělat něco, co se mi nelíbí! Pokud ale někdo rodí poprvé, je dle mého názoru opravdu těžké všemu jasně rozumět - jak má třeba žena vědět, na kolik cm je otevřená? Vy sama jste pohmatem poznala, v jaké poloze je dítě? Poznala jste, že má 2 ruce a 2 nohy, atd. jenom dle vlastního pocitu? Poznala jste, že jste těhotná, ještě než jste si dělala test? Někdy žena nerozpozná poslíčky od začátku porodu a to je taky důvod, proč se kolikrát vrací z porodnice domů...Beru, že žena pozná, jaká poloha jí vyhovuje, jestli je jí příjemné hopsat na míči, procházet se či ležet...ale jestli pozná okamžik, kdy je nutný nástřih nebo císařský řez - o tom pochybuji.
 zuzkasim 


Re: EH?? 

(7.5.2008 21:04:12)
Však já jsem nepsala o tom, že žena by měla určovat nutnost nástřihu (tady si to tedy může aspoň přát) nebo císařského řezu apod. Zbytečné je podle mě ve spoustě případů provádění hamiltnova hmatu (navíc, když mi to doktor ani dopředu neřekne, to se pak těžko brání), podávání čípků při porodu, klystýr (nevím, v kolika procentech to funguje, ale spoustě žen se při začátku kontrakcí spustí i průjem - tělo se samo připravuje), podávání oxytocinových injekcí už jen po přijetí na sál. Nepopírám, že to nikdy nemá svůj význam, tvrdím, že se to má dělat, když je k tomu důvod a ne jen pro jistotu.
Já měla docela štěstí na porodní asistentky, ptaly se mě na pocity i na to, co bych chtěla, podporovaly mě. Že mi jedna ten klystýr tak trochu nutila, no tak jsem odmítla, ale ne všechny kamarádky měly takové štěstí. A navíc vždy záleží na osobě, se kterou se setkáte, i v sebelepší nemocnici může pracovat jeden "blb".
 DENISA 
  • 

Re: Varovani 

(7.5.2008 18:10:25)
Btw: pri zanetu mocaku jsem si take myslela, ze caj to spravi. APELUJI NA VSECHNY: nezkousejte to, jdete co nejdrive na urologii. Zanedbany prvni zanet v mnoha pripadech znamena, ze se to stane chronoicke, budete mit leta problemy jako ja, zkusite jako psi a zkoncite napr. inkontinenci. Stejne na konec na tu urologii dorazite, ale po ctyrech a budou do vas pak cpat antibiotika pul roku, ktezto kdyby jste prisli hned poprve, lecba by byla daleko mene narocna a recidiva mene pravdepodobna.
 zuzkasim 


Re: Varovani 

(7.5.2008 19:35:33)
Zánětů močáku jsem měla už docela dost, jednu dobu jsem na to trpěla a obvykle mi urologický čaj pomohl. Pouze jednou jsem dostala antibiotika a to ani ne od urologa, ale od gynekologa. Protože se vše do několika dní spravilo samo, tak nebyl důvod vyhledávat odborníka. Ne každému čaj pomůže, to chápu, a taky ne každý potřebuje hned lékaře, to zas pochop ty, každý jsme jiný. Všichni opravdu nemusí hned běžet se zánětem močového měchýře k urologovi.
 DENISA 
  • 

Re: Varovani 

(8.5.2008 3:45:00)
Tak se zamysli proc jsi jich mela uz docela dost :-)
 eau a lipo 
  • 

Re: Varovani 

(9.5.2008 22:46:35)
Zanety mocaku jsem trpela temer 2 roky...s tim prvnim jsem hned utikala k doktorovi, dostala antibiotika a vylecila ho...2 mesice klid, jenze ejhle pak znova...opet ihned k doktorovi, antibiotika, vyleceno...no a takhle ty 2 roky...
co me nakonec vylecilo? bylinky,lecitel a pravidelny pitny rezim...
kazdy si musi najit svou cestu...kazdopadne muj nazor je, ze s tema doktorama to opravdu neni tak ruzovy, jak mnozi blahove veri a doufaji...
 DENISA 
  • 

Re: Varovani 

(10.5.2008 3:28:05)
A muzes rici, ke kteremu doktorovi jsi bezela? Jestli k obvodnimu, nejvetsi chyba. Spravne by to melo byt tak, ze te on posle na urologii, tak ti udelaji testy, aby zjistili co je pricinou zanetu a pak dali vhodna antibiotika cilena na tvuj problem, nebo treba taky zjisti pisek v ledvinach a zase je lecba jina. Stvou me obvodaci, kteri si mysli, ze umi vylecit mocak, neumi, jen to zhorsuji. A ty bylinky a pitny rezim, to by melo byt samozrejmosti, ja piju jednou za 3 dny urologicak preventivne, jim brusinky a vytazky z brusinek a piju jak o zivot. Nez jsem se vylecila a trpela zanety casto, tak si moje telo uz rikalo, jestlize jsem dostala takovou zizen, ze bych pro trochu vody vrazdila, vedela jsem, ze mocak se ozyva a bude zle.
 eau a lipo 
  • 

Re: Varovani 

(10.5.2008 23:22:57)
No poprve na pohotovosti, podruhe taky a pak uz klasicky pres urologova, cevkovani a tak...nevim,co by se zmenilo, kdyby me poslali hned k urologovi?
Treba by vse bylo ok...
Z meho pohledu to vidim ale tak, ze ackoli profesionalne, tak ale resili jen tu oblast-ledviny, mocak...a ne celostne...no a ja si myslim, ze muj problem byl pak hlavne v oslabene imunite a jejim jeste vetsim oslabovani antibiotiky
Co mi vadilo, bylo to, ze kdyz uz tam byl clovek treba poctvrte a poctvrte ho cevkovali a zjistovali jaky antibiotika a dali mi zas ty samy, ktery pomohly, ale jen pro ten aktualni zanet a pak zas nanovo a zadna pomoc, aby se to uz nevracelo, tak jsem jim postupne prestala verit...Tak neni divu, ze jsem zacala hledat jinaci moznosti, zkousela brusinky, bylinky, vsechno mozny.
Kazdopadne nakonec mne osobne opravdu pomohl nejvic az ten pan lecitel, ktery me dal celkove dokupy. Vlastne jsem pak na jeho radu prestala uzivat vsechny preparaty i ty caje a vitaminy a jen se otuzovala a pila...takova samozrejmost :-) ale s jeho pomoci to super zafungovalo a ted, kdyz jen trochu citim, ze by mohl byt problem, tak vlastne staci, kdyz se vic napiju vody a ihned se to spravi...
souhlasim s tim, ze obvodaci jsou na tohle nejhorsi...chtelo by to, aby celkove ta pece byla organizovanejsi a promyslenejsi...abychom nebyli jen stado, kteremu staci jednotna pece...kazdy jsme prece original a je potreba ke kazdemu pristupovat individualne a hlavne hledat skutecne priciny...
snad se dockame...
ted uz ani neresim sebe, nebot problemy nastesti nemam, ale treba zrovna ted se synem menime doktorku kvuli tomu, ze zlehcila, vlastne ani neprozkoumala problem, tudiz zanedbala peci a tim zpusobila synovi i nam tezke chvilky...a to je opravdu velmi neprijemne...
 DENISA 
  • 

Re: Varovani 

(11.5.2008 3:20:02)
Eau, tak to je mi te lito, ze jsi narazila na takove urology. Cevkovani jenom v pripade ze nejsi schopna se vymocit, jinak je to ta nejvetsi ptakovina. Tim se prave zanesou bakterie do mocove trubice. Ja mela cevku pri operaci a samo jsem pak mela zanet. Cevkovanim se pry (nevim, doslechla jsem se) rozsiri trubice a tim spis se tam usazuji bakterie. Ja jsem to presne dotahla do stejneho stavu jako ty, hrozi problem a telo si rekne silenou zizni, zacnu se prolivat litry vody a vetsinou to zazenu. Jednou jsme jeli autem do Francie a ja pocitila problem, zastavili jsme v prvni samosce a ja koupila basu vod. Za 5 h jsem ji mela v sobe. Nemusim popisovat jak byl ridic na mrtvici a kolikrat musel stavet, ale povedlo se a dovolenou jsem nemela zkazenou jako tu predchozi, kdy jsem poprve v zivote byla u more v 23!!! letech a do ani jednou jsem do nej nemohla, jen jsem se smutne divala na dovadejici kamose, zahrabana v teplem pisku.
 eau a lipo 
  • 

Re: Varovani 

(11.5.2008 11:09:13)
Hmm, tak to jsi mi nasadila brouka do hlavy...na te urologii jsem totiz byla pres moji tetu-vrchni sestru...tak bych ocekavala, ze ta se vyzna kdo tam je a kdo neni dobry. A muzu se zeptat, jake se teda delaji vysetreni spravne? Me prislo, ze to co praktikovali na mne je zavedeny osvedceny zpusob...a kdyz uz ne to, tak kazdopadne jediny, co umi :-(...
ja zase vzpominam na doby, kdy jsem chodila navlecena jako eskymak alias puncochace za vsech okolnosti jsou vlastne ohromne sexy :-)
no jesteze uz to mam za sebou...a to radeji tukam...uz 4 roky nic...
 zipík 
  • 

Re: EH?? 

(7.5.2008 19:40:50)
No trefila jste se, s bylinkami nemám žádné zkušenosti. Na druhou stranu opravdu nevzývám podlu moderní farmakologie a pokud se pamatuji tak jsem snad nikdy v životě nebyl na antibioticích.

No a s úlohou doktorů u porodu jak jste napsala musím souhlasit a abych řekl pravdu nedokážu si představit že by doktor chtěl při porodu hrát roli dirigenta.
 zipík 
  • 

Re: EH?? 

(7.5.2008 19:46:19)
modlu samozřejmě. Omlouvám se:)
 zipík 
  • 

Re: EH?? 

(7.5.2008 19:34:03)
Urologické potíže ale jsou často vážnějšího charakteru:
zánět(u muže ale není asi tak obvyklý) nebo například nějaká cysta, nebo první příznaky selhání ledvin nebo rakoviny a v takové chvíli je obkládání břicha pampeliškama jen odkládání nezbytného procesu(jít za doktorem) na pozdější dobu - a možná i na dobu kdy už muže být pozdě.
Ze zkušenosti vím, že doktor se prvně snaží zjistit co má pacient za problémy a TEPRVE POTOM může přikročit k aplikaci léků.

Ani se nedivím, že porod v neznámém prostředí(a navíc takovém, jak to často vypadá v nemonici) je dosti nepříjemný. Kdybych byl žena, pokusil bych se najít příjemné prostředí(jsou už takové nemocnice, nebo aspon porodní místa, kde to nevypadá jako v nemocničním pokoji?). Ale volba mezi nepříjemným prostředím, kde mi ovšem bude doktor "krýt záda" v případě potíží a mezi porodem například doma, kde to sice dobře znám, ale komplikace by mohly být fatální - určitě bych zvolil nemocnici. Nebo jak jste říkala porodní asistentku si pozvat domu(asistentka zvládne stejně dobře porodní komplikace jako doktor? Pokud ano, tak je to výborné:) ). To by bylo asi nejlepší:)

Mám jednu otázku na kterou samozřejmě neznám odpověd: Cítí žena že třeba její dítě má pupečník omotan kolem krku a při porodu se muže udusit? A dá se to zvládnout doma?

A ještě něco, asi bych si to mohl najít na internetu, ale jaké jsou tedy všechny vyšetření, které žena v průběhu těhotenství podstoupí? Je třeba možné nechat si vyšetřit i genom dětátka a zjistit tak predispozice nebo přímo například downuv syndrom?

Děkuji za odpověd:)
 zuzkasim 


Re: EH?? 

(7.5.2008 20:50:45)
Lékaři nebývají u každého porodu, jsou ale v nemocnici vždycky připravení přiběhnout, když je potřeba. Mám za sebou 2 porody a oba vedly porodní asistentky. Při prvním se občas zastavil lékař na kontrolu a jednu chvíli to bylo nutné, při druhém se tam nikdo jiný ani nepodíval. Při porodu doma se při porodních komplikacích odjíždí do nemocnice. Podle toho, co jsem četla od porodní asistentky, potíže nepřichází náhle a s alternativou odjezdu do porodnice se počítá při sebemenším problému.
Žena necítí, že dítě má pupečník kolem krku, ale má jej tak spousta miminek a řeší se to velmi snadno, prostě se odmotá (přehodí přes hlavičku zpět jakmile hlavička vykoukne). Pupečník je velmi pružný a nebývá to problém. Slyšela jsem (či spíše četla), že jsou děti, kterým bylo omotání pupečníku osudné, nebo to málem špatně dopadlo, ale na to většinou reagovali lidi, kteří porodům rozumí, že to není pravda, že tam musel být i jiný problém (viz příspěvky Cizinky).

Genetické vyšetření se dělá jen rizikovým skupinám. Při podezření na Downův syndrom se může provést např. aminocetóza, což je odběr plodové vody a samotný odběr není bez rizik. Může po něm nastat potrat. Šel bys do toho rizika? Ostatně Downův syndrom není vada neslučitelná se životem. Samozřejmě bych si takové dítě nepřála, ale jsou vady, které nejsou zjistitelné a jsou mnohem horší popř. postižení dítěte může nastat v průběhu porodu či kdykoliv po něm. Co s tím, pro jistotu ani neotěhotnět? Zabývala se podobnýma otázkama dost, vyrůstala jsem vedle postiženého dítěte, mám představu o tom, co to obnáší a osobně znám i lidi s Downovým syndromem. Downův syndrom by pro mě asi nebyl důvodem k přerušení těhotenství.

Všechna vyšetření v těhotenství si nepamatuju, nechci tu nikoho mást nepřesnými informacemi. Vím, že všechno se zjistit nedá a kdykoliv v životě může nastat nemoc či úraz, která to změní. Ano, mluvila bych jinak, kdyby už na ultrazvuku byl patrný rozštěp páteře či cokoliv jiného. Nezatracuju základní vyšetření, ale např. vyšetření na těhotenskou cukrovku pro každého, mi po přečtení více informací připadá zbytečné, pokud nespadám ani do jednoho bodu z několika možných rizikových skupin.

Jinak můžu jen upřímě říct, že je mi docela sympatické, když se dvacetiletý muž zajímá o porod. Já ve dvaceti věděla akorát to, že porod bolí:-)
 Eva, 4 +3 


Vyšetření v těhotenství 

(7.5.2008 21:00:00)
Doplnila bych ta vyšetření v těhotenství:

Vstupní gynekologické vyšetření
Po potvrzení pozitivity těhotenství následuje vstupní gynekologické vyšetření, které zahrnuje následující:

Pečlivé odebrání anamnézy - pacientka je dotázána na důležité údaje týkající se zdravotního stavu v období před tímto dotazováním.
Gynekologické vyšetření, většinou včetně odběrů kultivace z pochvy a moči,
Vyšetření čípku - odběry onkologické cytologie (není-li k dispozici výsledek vyšetření starší méně než jeden rok) a kolposkopie.
Zevní měření pánevních rozměrů s rozvahou pozdějšího možného přirozeného porodu.
Kontrola prsů ženy, kdy se lékař snaží vyloučit nádorový proces, event. poučuje ženu o jejich péči v případě plochých či vpáčených bradavek (je možné koncem těhotenství masáží bradavek, použitím formovačů bradavek docílit bradavek schopných normálního kojení).
Krevní testy na zjištění krevní skupiny, protilátek proti červeným krvinkám, infekce typu syfilis, HIV, hepatitis B a základní biochemické vyšetření včetně moči.
Výběrová vyšetření u rizikových pacientek - míru rizika stanoví lékař na základě informací z předchorobí pacientky - jsou provedeny krevní testy na další možné infekce (toxoplazmóza, rubeola, cytomegalovirus, herpetické viry).
Vyšetření k vyloučení těhotenské cukrovky - provádí se screeningově z krve u všech těhotných žen nad 25 let mezi 24. a 28. týdnem těhotenství. U těhotných s vysokým rizikem (obezita, užívání léků - např. steroidů) se krevní testy k vyloučení těhotenské cukrovky provádějí ihned.
autor: as. MUDr. Romana Gerychová

1. Termíny prohlídek

U fyziologicky probíhajícího těhotenství se provádí lékařské kontroly následovně:

do 22. týdne těhotenství á 4 - 6 týdnů
mezi 23. - 32. týdnem á 4 týdny
mezi 33. - 36. týdnem á 3 - 4 týdny
od 37. týdne do předpokládaném termínu porodu, stanoveného nejlépe ultrazvukem, 1x týdně
V den a v období po ultrazvukem stanoveného termínu až do porodu jsou již prohlídky v kompetenci příslušné porodnice, kde se žena rozhodla rodit. Je zde sledována dle individuálních zvyklostí pracoviště od stanoveného termínu porodu do začátku porodu. Někdy i 10 - 14 dní po ultrazvukem předpokládaném termínu porodu.

V časování všech lékařských kontrol je ale na místě individuální přístup - jinak bude sledována pacientka s fyziologicky probíhajícím těhotenstvím a jinak pacientka sledovaná pro rizikové těhotenství!

2. Vyšetření prováděná na dalších prohlídkách

Při každém dalším vyšetření těhotné v poradně je:

prováděna kontrola přírůstku hmotnosti
měřen krevní tlak
vyšetřena moč
sledovány případné otoky končetin (provádí porodní asistentka)


Pohovorem lékař zjistí cílenými dotazy stav a průběh těhotenství.
Vyšetří těhotnou vaginálně
zjistí stav poševního prostředí (event. přítomnost infekce)
stav porodních cest - děložního čípku, nehrozí-li předčasný porod či potrat
Měří ženě velikost dělohy vzdáleností od stydké spony ve snaze zjistit normální průběh těhotenství.
Od 20. - 22. týdne současně zjišťuje i vitalitu (životaschopnost) plodu
dotazem těhotné na pohyby a jejich kvalitu
poslechem srdečních ozev (uchem pomocí stetoskopu či přístrojem k tomu určeným)
Je snahou porodníka zjistit maximum informací o probíhajícím těhotenství a podat těhotné maximum informací. Proto je zaveden do praxe ultrazvukový a biochemický screening v těhotenství se snahou odhalit včas plod s rizikem vývojové vady a tento event. podrobit dalšímu vyšetření.

autor: as. MUDr. Romana Gerychová



 Eva, 4 +3 


Re: Vyšetření v těhotenství 

(7.5.2008 21:03:04)
Ultrazvuk je prováděn na začátku těhotenství k ověření gravidity, umístění oplodněného vajíčka v děloze a zjištění jeho životaschopnosti.

Další vyšetření ultrazvukem se provádí trojstupňově.

1. vyšetření

První stupeň probíhá mezi 11. - 14. týdnem se zaměřením na časný záchyt možných vývojových vad plodu. Při tomto ultrazvukovém vyšetření se stanovuje velikost plodu a provádí tzv. datace gravidity, kdy se určí předpokládaný termín porodu. Ten je přesnější než termín podle poslední menstruace nebo podle prvních pohybů plodu. Určuje se počet plodů a jejich vzájemný vztah (dvojvaječná event. jednovaječná dvojčata, vícerčata apod.). Jak již bylo zmíněno, zaměřujeme se na vývojové vady plodu. Některé závažné vývojové vady lze již v tomto termínu odhalit, a to podle některých ultrazvukových známek (ztluštění šíjového projasnění plodu, chybění nosní kůstky), lze i stanovit větší míru rizika vývojové vady plodu a doporučit provedení podrobného vyšetření plodu. To zahrnuje odběr plodové vody, odběr vzorků choriové tkáně (část placenty) ke genetickému vyšetření.

2. vyšetření

Druhý stupeň ultrazvukového vyšetření se provádí mezi 18. - 23. týdnem se zaměřením na podrobné prohlédnutí plodu k odhalení vývojové vady.

V tuto dobu je možné u rizikových pacientek doporučit i speciální ultrazvukové vyšetření dětským kardiologem, zkušeným v prenatální kardiologii. Toto vyšetření je vhodné pro ženy s anamnézou srdeční vady, event. podezřením na vadu plodu, s rodinnou či jinou zátěží. Provádí se jako vyšetření specializované a není doporučováno rutinně všem.
3. vyšetření

Třetí vyšetření se provádí mezi 30. - 32. týdnem těhotenství a opět slouží k vyšetření plodu a event. odhalení vývojové vady, změření velikosti plodu a stanovení jeho správného růstu, určení polohy placenty a množství plodové vody.



Biochemický screening
Další možné zjištění rizika vývojové vady plodu umožňuje biochemický screening.

Dnes se standardně provádí odběrem krve mezi 16. - 17. týdnem těhotenství, při kterém zjišťujeme hladiny tří hormonů (alfafetoprotein, hCG a estriol - proto název triple test) a přepočítáváme na věk ženy.

Toto vyšetření nám při pozitivním výsledku odhalí riziko genetické (chromozomální) vady plodu se 64% pravděpodobností. Při pozitivním výsledku je doporučeno těhotné ženě podrobnější vyšetření - odběr plodové vody (amniocentéza), které je v tomto případě plně hrazené pojišťovnou a slouží ke genetickému vyšetření plodu. Na některých pracovištích je již dnes možné provést biochemické vyšetření od 10. do 12. týdne, které současně s podrobným ultrazvukovým vyšetřením ve stejném období stanoví riziko chromozomální vady plodu s pravděpodobností až 84 %. Invazivní vyšetření (amniocentézu nebo odběr vzorků choria placenty) je tak možno provést dříve.



Amniocentéza slouží ke zjištění event. genetického postižení plodu. Jedná se o invazivní zákrok, který jako takový má svoje rizika. V 1% případů může dojít v souvislosti s výkonem k potratu plodu.

Výkon doporučuje těhotné ženě porodník - specialista na prenatální diagnostiku, fetální medicínu, event. genetik.

2. Indikace, tj. kdy ji lékař doporučuje

Indikací k výkonu je nejčastěji:

pozitivní biochemický screening
ultrazvukový nález vývojové vady plodu
Může jí být i:

rodinná zátěž
genetické postižení ženy
předchozí plod s vývojovou nebo genetickou vadou
věk nad 35, resp. 38 let ženy
3. Jak se provádí?

Výkon se provádí ve zdravotnických zařízeních specializovaných na prenatální diagnostiku. Provádí se ambulantně mezi 15. - 20. týdnem těhotenství. Výkon není bolestivý, pod kontrolou ultrazvuku se jehlou přes břišní stěnu těhotné ženy odebere malé množství plodové vody (15-30 ml). Místo vpichu se volí tak, aby bylo bezpečné pro matku i pro plod. Plod si během několika dnů obnoví odebrané množství plodové vody. Plodovou vodu pak zpracuje genetická laboratoř a vyhotoví výsledek do průměrně 14 - 16ti dnů. Délka zpracování je odvislá od množství buněk plodu, které plodová voda obsahuje a je tedy individuální.

Je možné i rychlé zpracování vzorku plodové vody speciální technikou PCR (polymerázová řetězová reakce), kde jsou výsledky již do 48 hodin. Toto vyšetření je cíleno na konkrétní vývojovou vadu, nelze aplikovat ve všech případech a nenahradí kompletní vyšetření genetického pozadí plodu, které poskytne kultivace plodové vody získané amniocentézou.

4. Co dělat po amniocentéze?

Po odběru plodové vody se těhotné doporučuje klidový režim, a to pro snížení rizika komplikace vedoucí k potratu plodu. Absolutní by měl trvat 24 hodin, po dobu 2 týdnů je nutno vyloučit větší fyzickou námahu a více odpočívat.

Alternativou amniocentézy v raném stádiu vývoje těhotenství (mezi 11. - 15. týdnem) je biopsie choriových klků. Rizika komplikací vedoucích ke spontánnímu potratu jsou stejná (v 1 %) jako u amniocentézy. Technické provedení podobné - pod ultrazvukovou kontrolou, v místě bezpečném pro matku i plod, se odebírá vzorek placenty. Výsledek vyšetření je k dispozici za 5 - 7dnů.





 Eva, 4 +3 


Re: Vyšetření v těhotenství 

(7.5.2008 21:05:15)
Více info na www.babyonline.cz
 DENISA 
  • 

Re: EH?? 

(7.5.2008 0:23:34)
Zipiku, tady si svoje nazory radeji odpusti. Mas mnoho nevyhod - jsi mlady, jsi muz, nikdy jsi nerodil, takze jak si vubec dovolujes vyjadrit svuj nazor na serveru kde pisou same zaslouzile matky, ktere dokazaly v zivote takove uzasne veci jako porodit, porodit doma, porodit bez epiduralu, porodit bez doktora, porodit vklece, vleze, v drepu a ve stojce. A beda tomu, kdo neporodil presne jako ony, nebo dokonce takovy nymand jako ty, ktery nerodil jeste vubec :-)
 zipík 
  • 

Re: EH?? 

(7.5.2008 19:55:32)
No jo, ale jak jinak na takovéto věci získám dobrý názor než že se zeptám(vyjádřím svůj názor a čekám na odpovědi nebo kritiku). Neměl jsem v úmyslu tady jakoukoliv matku hanit. Chápu, že podle vás se vám nikdy nevyrovnám. Máte pravdu - nikdy neporodím. Ale to snad neznamená že jsem neco míň. A pokud je zde jak říkáte majorita zasloužilých matek, tak se snad objeví nějaká co mi pomůže zkorigovat mé chybné názory.
Opravdu se nesnažím tady s nikým hádat, ani se někomu vysmívat.

Abych řekl neco víc o sobě:
Je mi 20 let a studuji biomedicinskou techniku na VUT v Brně. A za měsíc budu dělat zkoušky na medicinu, jelikož si myslím že by mě bavila více.
 DENISA 
  • 

Re: EH?? 

(8.5.2008 3:54:59)
No Zipiku ja doufam ze jsi muj prispevek pochopil jako nadsazku. Pises svuj nazor, chces ho i korigovat, jsi otevreny nazorum jinych a misto toho se tu do tebe sproste pustily jak vosy. Fandim ti v tvem rozhodnuti studovat medicinu, preji hodne uspechu a myslim, ze budes dobry doktor, protoze o vecech uvazujes a premyslis. A nenech se otravit zrovna na tomto serveru.
 zipík 
  • 

Re: EH?? 

(8.5.2008 9:21:31)
děkuji
nadzázku jsem bohužel nepochopil :D
A tento server je velmi odlišný od všech ostatních, o kterých jsem se zatím zajímal. A líbí se mi tady :)
 Linda 
  • 

Re: EH?? 

(7.5.2008 8:05:50)
Zipíku, ač jsem žena a matka, tak s tebou naprosto souhlasím. To, že je porod přirozený proces, neznamená, že není rizikový. Nechápu, o co paní inženýrce jde - dnes si každá žena může vybrat porodnici, může si s sebou vzít manžela, dulu, kamarádku - nechápu, proč by se měla cítit v ohrožení. A proboha brání někdo ženám rodit doma za pomoci sousedky? Pokud to někomu přijde bezpečnější, tak ať si to tak klidně udělá, že to k těm doktorům v případě komplikací nemusí stihnout včas, je každého věc.
 Sylvie 


Re: EH?? 

(7.5.2008 9:07:46)
A proboha brání někdo ženám rodit doma za pomoci sousedky?

No, víš, ony by domarodky zpravidla chtěly porod doma na stejné úrovni,jako je běžný v ostatních civilizovaných zemích. Porod za pomoci sousedky se přeci jenom děje spíš tam, kde zdravotnictví zrovna dvakrát nefunguje - a ačkoli si o českém porodnictví nemám přehnané iluze, tak si přeci jenom myslím, že má na víc ;o)
 Linda 
  • 

Re: EH?? 

(7.5.2008 14:59:58)
Mě by spíš zajímalo, co by chtěla autorka článku. Znovu jsem si ho přečetla a znovu jsem to nepochopila. Jasně, kritizuje rutinní úkony typu holení, klystýr, poloha na zádech, nástřih - většina porodnic ale dnes toto nepraktikuje a pokud některá porodnice ano, nemusím tam chodit.
Dle autorky mají ženy "...vyžadovat péči založenou na důkazech, která je šetrná a bezpečná." - ??? Jak konkrétně by si autorka představovala ten důkaz, co by měl lékař rodící ženě předkládat? A nástřih nebo neplánovaný císařský řez se dělají v časové nouzi - jak si jako paní inženýrka představuje tu debatu?

K těm domarodkám - nějaký domácí lékařský servis se podle mě nedá od našeho "bezplatného" zdravotnictví očekávat. PA či porodník doma, to je dle mého názoru značně nadstandardní servis, tak ať si to každý zaplatí - nebo je to nějak zakázáno?
 Lenelka 


Re: EH?? 

(7.5.2008 15:05:24)
Z jakeho duvodu je pritomnost PA u porodu doma nadstandartni? Je to levnejsi, nez platit personal v porodnici a to nemluvim o dnech stravenych v porodnici PO porodu. V UK je take ""bezplatny"" system, respektive jeste bezplatnejsi, nebot zdravotni pojistovny v ramci NHS (national health service) neexistuji, ty jsou jen u soukromeho zdravotnictvi a presto tu PA k porodum doma normalne chodi.
 Linda 
  • 

Re: EH?? 

(8.5.2008 9:15:05)
Systém v UK neznám, takže k tomu se vyjádřit nemůžu. Ale o tom, že individuální péče doma je dražší než péče ve zdravotnickém zařízení, tedy rozhodně nepochybuju. Samozřejmě by se dalo ušetřit na poporodní péči a propouštět maminky po porodu dříve. Ale to, že se 1 PA stará o více rodiček, a že lze služby PA časově rozplánovat, to je jasně efektivnější systém, než že každá PA bude 24 hod na telefonu v pracovní pohotovosti a bude jezdit podle toho, kdo kde rodí...
 Veronika Vojáčková 
  • 

Re: EH?? 

(7.5.2008 21:54:45)
Vy mozna nemusite chodit do porodnice, ktera praktikuje rutinne uplne zbytecne nebo dokonce skodlive praktiky (napr. v Praze si zena opravdu muze vybirat). Takove stesti ovsem nema cela rada zen v regionech, tam neni z ceho vybirat a nebo lze pouze volit mensi zlo.
A co chci? To, aby se lekari zacali vzdelavat a zjistili si, jaka pece je skutecne setrna a bezpecna, aby svymi zasahy nevytvareli komplikace, ktere pak hrdinne resi. Jeste lepe, aby lekar byl jen u porodu, kde se komplikace vyskytnou, aby porodnice vypadaly jako v Odentove knize Znovuzrozeny porod - porodni pokojicky, kde bude soukromi atd. Je toho hodne, a to vse tu jednou treba i bude, ale kdo jiny nez (dnes to bohuzel musi byt vzdelane a sebevedome) zeny, ktere takovou peci budou vice vyzadovat, toho muze dosahnout?

"Jak konkrétně by si autorka představovala ten důkaz, co by měl lékař rodící ženě předkládat? A nástřih nebo neplánovaný císařský řez se dělají v časové nouzi - jak si jako paní inženýrka představuje tu debatu?"

Pani inzenyrka si predstavuje, ze lekar uz zadny dukaz rodici zene predkladat nebude, je to myslene tak, ze existuji dukazy (lekarske vyzkumy) toho, ze setrna pece je skutecne trochu jinde nez to, co se s nami obvykle v porodnicich deje. Nastrih se deje v casove nouzi??? To zase nechapu ja.
 Linda 
  • 

Re: EH?? 

(8.5.2008 9:08:58)
Víte, já si taky nemyslím, že všichni lékaři jsou dobří a všechny nemocnice jsou dobré - ale co v praxi můžeme dělat jiného, než dopředu si zjistit co a jak daná porodnice praktikuje a podle toho si vybírat? Chápu, že v třeba Praze je výběr lepší než někde jinde (nejen co se týká porodnic), ale vyhlášené porodnice nejsou jen v Praze - z Prahy zas jezdí ženy rodit třeba do Vrchlabí atd....Já s Vámi se vším souhlasím - útulné porodní pokojíčky, podřídit úkony lékařů přání ženy (pokud je to možné), atd....jenom nevím, jak toho chcete jinak dosáhnout než vybrat si to tam, kde vám to vyhovuje. A jak chcete coby laik posuzovat, kdy byla indikace k císařskému řezu správná a kdy to bylo zbytečné. K tomu nástřihu - např. já rodila u lékaře, který rozhodně rutinní nástřihy nedělá - ale v mém případě dítě muselo rychle ven, tak nástřih udělal (a asi je to tak i jinde - pochybuji, že by někde ženu už ve dveřích nastřihávali...)Ještě se za to omlouval. Samozřejmě já nemůžu 100% vědět, jak moc to opravdu bylo nutné nebo ne - a nehraju si na hrdinku, která všechno ví nejlíp - ale doktora jsem si vybrala pečlivě takového, kterému věřím a svěřila se do jeho rukou. Podobné je to s kadeřnicí nebo autoservisem - vy sice nejlíp víte, co a jak chcete, ale pokud chcete nějaký pořádný výsledek, stejně se někomu do péče svěřit musíte - vyberete, dohodnete se co a jak chcete, ale dál už do odobrných rozhodnutí nekecáte!
 Veronika Vojáčková 
  • 

Re: EH?? 

(8.5.2008 23:14:12)
Ja si proste myslim, ze odbornikem na porod neni lekar. Kazdy porod je jiny, dokonce i kazdy porod jedne zeny je jiny, jediny odbornik na porod je sama zena v okamzik porodu. Lekar je a vzdycky bude odbornikem na patologie pri porodu, on se ve skole ani nic jineho neuci, nez to, jake komplikace mohou nastat a jak je resit. Lekar by nemel porod ridit, ale jen zpovzdali pozorovat a v pripade nutnosti zasahnout.
Mne take lekarka u porodu rikala, ze by me radeji nastrihla, ze to bude rychlejsi, ze mam tuhou hraz a hrozne se natrhnu. Odmitla jsem a nenatrhla se vubec. Ja sama budu po zbytek zivota zit se svou hrazi, ne pani doktorka - odbornice na porodni patologie.
 Linda 
  • 

Re: EH?? 

(9.5.2008 6:44:50)
No vidite, u meho porodu zase PA prohlasila, ze klesaji srdecni ozvy ditete a ze musi ven a rychle. Opravdu by me nenapadlo protestovat. Treba by to dopadlo dobre i bez nastrihu, ale to, ze jsem se hojila o neco dele je ve srovnani se zdravym ditetem pro me nepodstatne. U Vas slo sice o neco jineho, ale stejne nechapu, jak jste si mohla byt tak jista, ze se silene nepotrhate (se svou hrazi budete zit po zbytek zivota vy). Jak muzete vy sama poznat, zda je
Vase hraz tuha vice ci mene - kdyz jste jine hraze pri porodu patrne nevidela (tu svoji taky ne :-)? Je hezke mit sebevedomi, ale ja ho musim tedy mit necim podlozene - kdybych treba rodila popate, asi bych to taky brala jinak, nez poprve. Pocit, ze se roztrhnu, je asi pri porodu normalni a vetsinou se nerozthrnete - ale nekdy taky jo - odkud ale berete to sebevedomi, ze to VITE?
 cizinka1 


Re: EH?? 

(12.5.2008 21:02:16)
Lindo, nevim proc ti autorka jiz neodpovedela, ale ja ti odpovim za nej. Ta jeji jistota neni ze sebevedomi, ale ze znalosti. Nikdy nikomu nepodarilo se prokazat, ze preventivni nastrih chrani od inkontinence konecniku ci mocovych cest. Ne zeby se to nezkoumalo: zkoumalo se, a neprokazalo se. Kdyz autorka jako racionalni evropanka veri klasicke medicine proverene empirickym vyzkumem a oprene na dukazech, jeji postoj k preventivnimu nastrihu je celkem logicky. Jako operativni zakrok, ktery pomaha diteti rychleji ven, kdyz je treba, ovsem je opodstatneny.
 Veronika Vojáčková 
  • 

Re: EH?? 

(12.5.2008 21:03:40)
Ja samozrejme nevedela, jestli se potrham nebo ne, ale pro me osobne je proste snesitelnejsi predstava, ze se prirozene natrhnu, nez ze do me nekdo bude strihat. A jsem presvedcena, ze kdyby se vedla statistika o natrzeni hraze u zen, ktere rodi prirozene bez urychlovani a medikace, zjistilo by se, ze u nich zadne rozsahlejsi trhliny proste nejsou. Podle statistik vznika masivni natrzeni prave jako pokracovani nastrihu. Rika se, ze nastrih zena uz vubec neciti, ze porod tak strasne boli, ze se to tam ztrati... ja pri tlaceni necitila uz vubec zadnou bolest, nebylo mi vlastne vubec nic a tak jsem si nedovedla predstavit, ze by do me nekdo strihal. Vy jste nemela na vybranou, ja ano....
Otravuje me, jak se do me porad navazite, jake mam sebevedomi a ze vsechno vim atd. neco opravdu vim, cetla jsem vysledky lekarskych vyzkumu, vim jaka jsou doporuceni Svetove zdravotnicke organizace a vim, ze se jimi vetsinou nase porodnice neridi a neustale rutinne do porodu zasahuji, i do tech, ktere plynou bez problemu. Podivejte se kolem sebe, kolik zen, ktere znate, porodilo bez zasahu lekare. Opravdu verite, ze bez lekare se rodit neda??? Vzdyt to uz by lidstvo davno vymrelo.
 Gábi, 2 děti 


Souhlas - hlavně s jednou větou 

(6.5.2008 22:29:40)
"Problémem je, že ženy často ani nemají zájem samy převzít svou roli a rády delegují odpovědnost na druhé." - tohle by měl někdo vytesat do kamene ;-) Platí globálně na velkou část českých žen a samozřejmě mužů.
 Jíťa 
  • 

Re: Souhlas - hlavně s jednou větou 

(7.5.2008 9:37:34)
Já si nemyslím, že ženy nechtějí převzít zodpovědnost za porod.
Toto je má vlastní zkušenost: Zpočátku jsem hodně studovala o porodech, ale co článek/diskuze to jiný názor a každý byl TEN JEDINÝ SPRÁVNÝ. Jak se v tom má člověk vyznat? Moje studium porodů skončilo tak, že jsem nebyla schopná ani sepsat nějaký porodní plán, protože jak mnohde zaznělo, tělo si řekne v jaké poloze chce rodit, tak jak bych to mohla dopředu vědět. Stejně tak nemůžu předem vědět, jestli chci nebo nechci epidurál, ani jestli případné poranění hráze bude větší nebo menší než případný nástřih. Porod doma u mě naštěstí nepřipadal v úvahu (byla jsem po IVF a těhotenství skutečně nebylo bezproblémové).

Stejné to bylo s výběrem porodnice. Na každou jsem slyšela jak slova chvály tak kritiku. Jedna byla spokojená, že porod probíhal víceméně přirozeně. Druhá si na tu samou porodnici stěžovala, že jí udělali zbytečně mnoho zákroků. Dospěla jsem k závěru, že mnou vybraná porodnice je OK, a že pokud doktoři do porodů zasahují, tak je to nejspíš nutné. A byla jsem spokojená - porod probíhal přirozeně až na jedinou vyjímku, byl vyvolávaný, protože jsem přenášela (ale kromě tablety na vyvolání jsem nic jiného nedostala).

Můj názor na porody: Někdy mám dojem, že když si ženská už při příjmu moc vymýšlí, doktoři ji berou jako problémovou a podle toho se k ní také chovají. Jak rodičky tak dokroři nejsou ochotni tomu druhému naslouchat a pak dochází k nedorozuměním. Chtělo by to asi, aby i rodičky naslouchaly doktorům, projevovaly trošku zájmu dozvědět se, proč navrhují nějaký zákrok, zeptat se na případné následky pokud odmítnu ... Alespoň já to tak při porodu praktikovala a nikdo mi neudělal nic, s čím bych nesouhlasila.
A hlavně skutečně pečlivě si vybrat, kde své dítě chci přivést na svět.

 Pruhovaná 


KDYŽ RODÍ MUŽ 

(6.5.2008 23:26:51)
Teda nechtěla jsem to sem dávat, ale když už se stejně psalo o Týdnu respektu k porodu, tak přidám taky něco přímo k tomu:

Seminář KDYŽ RODÍ MUŽ (jen pro muže)

je určen pro všechny muže, kteří chtějí vědět
1) jak se chovat před porodem, u porodu a po něm
2) jak prožít otcovství jako jeden z životních projektů
3) jak vypadá partnerský vztah v nové fázi
+ bude prostor na praktické tipy a rady a také prostor pro diskuzi,

podrobnější informace (místo, čas, cena) na tel: 603 467 289 a www.ilom.cz
 zipík 
  • 

Re: KDYŽ RODÍ MUŽ 

(7.5.2008 20:08:41)
máte aspon informaci ve kterém je to městě? :)
 Eva, 4 +3 


Re: KDYŽ RODÍ MUŽ 

(7.5.2008 20:19:53)
Praha :-))))

Všechny muže, kteří čekají potomka, zveme na speciální akci! Seminář jen pro muže s názvem Muži + porod + rodina proběhne v úterý 13.května od 17.15 do 19.15 v centru Nová Trojka v Praze. Muži se zde dozvědí, jak se chovat před porodem, u porodu a po něm, a také si ujasní, co pro ně znamená otcovství. Seminář vede Martin Jára.. Více informací www.novatrojka.cz nebo www.ilom.cz
 zipík 
  • 

Re: KDYŽ RODÍ MUŽ 

(8.5.2008 12:23:43)
myslel jsem si to :)
na děti mám ješte dost času a navíc bydlím v Brně:D
 Ostia 


Re: KDYŽ RODÍ MUŽ 

(9.5.2008 8:44:14)
Diky za info
 Irena 
  • 

Šířit vzdělání mezi personálem porodnic 

(7.5.2008 9:22:22)
Dobrý den, já měla k porodu načteno a nastudováno a byla jsem dost nepříjemně překvapená, když začali s rutinou a nechtěli mi v ničem vyhovět, nebavili se, nevysvětlovali, nedávali žádné možnosti. Prostě to jelo podle nich a hotovo, já se pomalu nesměla ani pohnout, spustili hned křik že ruším monitor. A já měla nastudováno, že se má žena pohybovat, vyhledávat vhodnou polohu, monitor není po celou dobu potřeba, personál nabídne prostředky k utišení bolesti, od provádění nástřihů se spíš upouští a před ním je žena infomována a poučena. To u mě po porodu spustilo obrovský vztek a depresi. Ale neříkám že je špatné se poučit, spíš by měly literaturu šířit mezi personálem porodnic. Měla jsem "západní" literaturu, v tom byl možná kámen úrazu. Kniha skvěle napsaná, žádné musíte, nesmíte,jen vyjmenované možnosti, výhody nevýhody apod. Když se mi dostala do ruky kniha kolektivu českých mudr, doc, prof, přišlo mi, že to psaly pro blbky. Např - maminky, nám nedělá radost provádět nástřih, ale musíme, nebo - v poslední době se objevují skupinky brojící proti holení a klystýru, ale opravdu chcete přivést miminko do svých hovínek? Nevěděla jsem jestli mám brečet nebo se smát. České porodnictví se má hodně co učit.
 Veronika Vojáčková 
  • 

Re: Šířit vzdělání mezi personálem porodnic 

(8.5.2008 22:32:21)
Kdyz budou do porodnic chodit zeny poucene, ktere budou mit jako vy vse nastudovane a dokazou si prosadit porod bez zbytecnych zasahu, personalu porodnic jiste casem dojde, ze to jde i jinak. Oni to nevedi, protoze se s tim moc casto nesetkavaji. A proc by neco menili, kdyz i takhle maji porodnice plne? Napriklad k Apolinari se zeny cpou, az se tam nevejdou, i pres to, ze se tam rodi v (pro me) hororovych podminkach absolutniho nesoukromi a na zadech.
 Zzubejda, 2 kluci a holčička 


Chlupy a hovínka 

(12.5.2008 14:19:35)
Už jsem sem jednou psala, ale nedá mi to ještě jednou nereagovat:
Co mají ortodoxní zastánci přirozených porodů proti holení a klystýru? Holí se přece spousta žen naprosto dobrovolně, aby byla jaksi estetičtější...no a kdyby...však to za chvíli zas doroste, to na těch chlupech tak lpí a nemůžou bez nich žít?
Co mají proti klystýru? Nepříjemné to není, naopak, člověu se krásně uleví...a mám-li si vybrat, zda u porodu zasmradit znečistit porodní sál a možná i miminko nebo ne, volím teda druhý případ!!!
A ještě...zkusila jsem si vyvolaný porod s nástřihem a skoro přirozený bez nástřihu, kdy jsem se lehce natrhla...kdybych měla volit napříště, tak raději nevyvolávaný, je to lepší pro mámu i dítě, ale co se týče nástřihu...příště se raději nechám dobrovolně šmiknout, zatímco poprvé jsem si samotný závěr-porod-docela i užila, až orgastický pocit, podruhé jsem trpěla, bála se, že se roztrhnu úplně celá a nevěřila, že něco může tak strašně bolet....takže přirozené ano, ale něco bych raději přecejen ne úplně přírodně!
 Sylvie 


Re: Chlupy a hovínka 

(12.5.2008 15:10:29)
však to za chvíli zas doroste, to na těch chlupech tak lpí a nemůžou bez nich žít?
Ó, bóže, to je pořád dokola... kdybys přišla do porodnice a tam ti řekli, že ti musí oholit hlavu dohola, protože to sice nemá žádný medicínský smysl, ale oni to tak dělají, protože jsou na to zvyklí, nechala by ses ráda a s úsměvem oholit? Já tedy ne, ačkoli jinak kadeřnici navštěvuji a i uznávám, těch "pár chlupů" mi na hlavě mi zase doroste a vím, že existuje i spousta lidí, kteří si hlavu schválně holí a nevadí jim to. A stejně, jako si rozhoduji, co budu nosit na hlavě, bych si ráda rozhodovala, i co budu nosit mezi nohama.


Co mají proti klystýru? Nepříjemné to není, naopak, člověu se krásně uleví...a mám-li si vybrat, zda u porodu zasmradit znečistit porodní sál a možná i miminko nebo ne, volím teda druhý případ!!!
Pokud ti je příjemný, nikdo ti přeci nezakazuje si ho dělat (nebo nechat dělat). Mně příjemný není, zácpou v těhotenství jsem netrpěla, všechny tři porody mi začaly tím, že jsem lítala na záchod, klystýr pokálení stejně nezabrání... tedy viz výše - nevím, proč bych měla podstupovat nějakou zbytečnou proceduru, která nemá v dané situaci žádné opodstatnění, ale v nemocnici ji holt ze zvyku dělají.


A co se nástřihu týče, poprvé jsem se natrhl a neměnila bych R^ To drobné poranění nebylo ani potřeba šít. Což ovšem nic nemění na tom, že podruhé a potřetí jsem rodila bez poranění, nicméně první den jsem zásadně chodila čůrat pod sprchu, jinak bych asi ronila slzy ;)
 katuba, 1 beruška, 16m 
  • 

Největší nebezpečí těchto názorů vidím v 

(11.5.2008 14:20:28)
tom, že 1. nemají připravenu žádnou alternativu pro ty ženy,které z nějakých důvodů rodit "přirozeně" ani nemohou. Však se o této možnosti článek ani nezmiňuje. V "nejlepším" případě se zaklíná možnými zvýšenými riziky a následky pro ženu i dítě, ...atp. Zkrátka rozděluje populaci žen na ty statečné a "přirozené" a na ty druhé, vůbec je nezajímá, jak se mohou cítit ženy, které by sice rodit přirozeně chtěly, ale nevyšlo to. Navrch je ještě děsí možnými,možná i neexistujícími následky.
2. Nepočítají jaksi s možností, že každý porod se může zvrhnout a že některé ženy v sobě ten pud na všecko si přijít sama zkrátka nemají. Osobně si myslím, že když někdo nedokáže rozpoznat ani něco tak běžného, jako blížící se silnou migrénu, a zavčasu se pojistit práškem, pak by se asi o přirozený porod pokoušet neměl (nevím, možná je to špatný příklad, ale snad mi rozumíte, jak to myslím).
Pak je tu taky ta věc s tím,že se člověk setkává s něčím dosud neznámým - jak má vědět co a jak, zvláště když je vystaven tlaku personálu porodnice - my víme a my chceme. Celá tato záležitost se vlastně netýká ani tak porodu jako takového, jako spíše obecně vztahu lékaře a pacienta. Porody v tomto ohledu nejsou nic výjimečného. My všichni, obecně, jako pacienti, bychom měli nutit lékaře, aby s námi mluvili, sdělovali nám informace, dávali nám možnost volby, seznamovali nás s riziky, respektovali nás... Jedině tak se něco změní, porody na to nemohou mít až takový vliv. S tím však souvisí také zkvalitnění právního rámce.
Bod č. 3 - asi ten nejdůležitější - NECHÁPU PROČ ZROVNA PŘIROZENÉ PORODY SE MUSÍ - a i na akci Umění porodit tomu tak je - S JAKÝMI SI PSEUDONÁBOŽENSTVÍMI A ESOTERICKÝMI KULTY!!!!!! A vlastě to chápu: útočí se na ženu v jejím nejcitlivějším období, kdy tápe a neví, je to klasické chytání oveček do stáda. Z porodu se dělá mystický prožitek a bezmála náboženský rituál, kdo ho neprožije ideálně, je na něj aplikována klasická obchodní strategie - alespoň vidíš, o co jsi přišla. (A baby na netu, sežerte se závistí.) Však s tím také souvisí prodej nejrůznějších čajíčků, éterických vonných olejů, vonných tyčinek, moudrých knih všelijakých předčasně zmoudřelých blábolilů ... atd. Mě nikdo nenamluví, že přirozeně porodit bez této veteše nelze.
Na samotné snaze rodit, jak velí příroda, neshledávám nic špatného, ale autorky podobných článků by měly být opatrné, nestavět téma konfliktně, vždyť každý jsme jiný, a od začátku zdůrazňovat, že je to možnost volby a že není vhodná pro každého. Že rozhodnout se musí každý sám. ALe nedodávat, že je to tak lepší, protože to už je subjektivní hodnocení. Porod přece není všechno.
 Repulsion 


Re: Největší nebezpečí těchto názorů vidím v 

(11.5.2008 14:45:11)
Tak tak...

Máme za sebou tři porody ve dvou porodnicích a nemůžeme si na nic závažného stěžovat.

Akorát jednou mě nasrala uklízečka...

Žena navíc poznala v porodnici dvě výborné kamarádky...
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Největší nebezpečí těchto názorů vidím v 

(12.5.2008 8:05:16)
Katubo, no já nevím, ale většina žen, které jsem okolo rakovýchto akcí poznala, má celkem dost vlastního rozumu, aby si uměla informace přebrat, utřídit a zařadit do svého světonázoru ... takže ač "rodím přirozeně" a připravuju se na porod doma a druhý porod byl pro mě úžasným, i duchovním, zážitkem, aromaterapii ani homeopatii nepraktikuju, nemedituju ani nehraju na tibetské mísy a nemyslím, že bych o cokoli přišla :)))

O alternativách pro "ty druhé" se nemluví prostě proto, že ty existují a nikdo s nimi nemá problém (resp. například je u nás stále problém s sekcí na přání, ale je snadnější ho "zařídit" než přirozený porod).

K tomu, aby se poznaly blížící se problémy, si ženy obvykle k porodu berou porodní asistentky ... ale o tom se tu už mluvilo mnohokrát.
 10.5Libik12 


Re: Největší nebezpečí těchto názorů vidím v 

(12.5.2008 9:13:01)
Katubo, jaké psedonáboženské a esoterické kulty?

O přirozených porodech se mluví, jelikož je to zřejmě silný zážitek. Mají to ty ženský tutlat, aby se nedotkly někoho, kdo to nechce nebo nemůže zažít? A pokud si k tomu koupí aroma lampu, je to stejný spotřební tlak, jako si druhý koupí cokoliv jiného. Potřebujeme minimum věcí, používáme jich maximum a nikdo nemluví o žádných kultech. Jakému kultu jsi podlehla při koupi prvních pěti předmětů, na něž ti padne zrak?

Já trochu nechápu, proč ty, které nepokládají způsob porodu za důležitý, potřebují cenzurovat zážitky jiných. Vždyť jsou v naprosté většině a jejich způsob rození je podporován a akceptován širokou věřejností, to je málo? Domarodička se potýká s milionem organizačních a finančních záležitostí a nakonec z ní vyleze prdlá esoterička s vonnou tyčinkou.

Já bych řekla, že ten, kdo přirozené porody neuznává, měl by si své porody hájit pozitivně, nikoliv útokem na druhý řeh.



 Katuba, 1 beruška, 16m  
  • 

Re: Největší nebezpečí těchto názorů vidím v 

(12.5.2008 14:47:09)
Chtěla jsem samozřejmě napsat:
NECHÁPU PROČ SE MUSÍ PŘIROZENÉ PORODY SPOJOVAT S PODEZŘELÝMI ESOTERICKÝMI KULTY. Nebo tak nějak.

Nejsem úplně přesvědčená, že má smysl reagovat na Váš příspěvek, ale zkusím to. Nejsem proti přirozeným porodům, vůbec ne. Myslím,že současné snahy některých porodních bab jsou chvályhodné. Jenom prostě nechápu (ač i chápu, jak jsem uvedla v příspěvku výše), proč je součástí toho všeho to pseudonáboženské haraburdí. Já na to prostě nejsem, dívám se na to skepticky a myslím,´že jde o cílené ovlivňování lidí za účelem rozšiřování si svého stáda. Sama píšete, že pro Vás porod znamenal silný zážitek. Na tom obchod s tou veteší přesně staví. Že jste přecitlivělá,záříte štěstím a jste schopná uvěřit všemu.
A zřejmě i tomu (to je právě ta druhá věc, kterou rozvíjím ve svém příspěvku), že když se Vám porod vydařil,jak jste si představovala, že jste automaticky lepší než druzí. Koneckonců to přiznáváte nepřímo druhou větou svého příspěvku. Jestli mne v ní tedy žádáte, abych souhlasila s tím, že ženy, kterým se podařilo porodit přirozeně, směly bez omezení vytrubovat do světa, že jsou nejlepší na světě a ostatní méněcenní, pak s tím tedy souhlasit nemohu.
Ono totiž nejenom to dobré, ale také odchylky a nepravidelnosti patří k naší Matce Přírodě. Jsou taky PŘIROZENÉ. Nikdo z nás nemůže vědět, jaká bude ta jeho "přirozenost". ALe rozdíl mezi lékařským pojetím porodu, kdy se počítají v úvahu různá rizika, a babským pojetím, který si naopak žádná rizika nepřipouští a pokud přijdou, předá se případ lékaři, je z rozumu vzato takový, že porodní bába, pokud se porod nedaří, nemá alternativu, nezachraňuje život... atd. Proto by bylo maximálně rozumné alternativu přirozeného porodu prezentovat jako možnost, ale možnost která zkrátka není pro každého. Každý jsme zkrátka jiný a každý máme jiné představy a jiná očekávání. Někdo se pod vlivem takových myšlenek sice může pro přirozený porod nadchnout, ale nakonec může být velmi zklamán, protože mu to nebylo dáno, nezdařilo se, nebo ten prožitek nebyl takový, který byl očekáván. Zkrátka se mi nezdá ten přístup, kdy se přirozený porod prezentuje jako revoluce (spolu s těmi tyčinkami a "duchovními" plody Vl. Marka),která má spasit každého.
Snad už mi tedy rozumíte.


 cizinka1 


Re: Největší nebezpečí těchto názorů vidím v 

(12.5.2008 19:32:55)
Katubo,

Odpoved Libika se mi moc libila. Tvoje vysvetleni ovsem nic nevyjasnilo, smim se zeptat, kam na tyhle stereotypy a blbosti chodis? A proc je pro tebe reprezentantem prirozeneho porodu Vl. Marek, chlap, ktery neni ani porodnik ani nikdy nerodil? Copak neznas kvalitnejsich autoru?

Rodila jsem nedavno v dost etablovanym porodnim dome naprosto prirozene podle svych prisnych predstav a opravdu o zadnych kultech a vetesi nic nevim. Aromaterapie sice je obor, ktery muze, ulevit od bolesti ci psychickeho napeti, kdyz se to umi pouziva se bezne i v porodnicich. Ale ja jsem treba na pachy precitlivela, behem porodu nechtela bych s nicim takovym experimentovat, proto ani jsem nevyhledavala PAtku, ktera to umi, a nerekla bych, zeby mne nekdo se ptal, jestli nemam zajem;-).

Kdo s vyjimkou Vlasty Marka tvrdi, ze zena, ktera porodila prirozene je neco vice?

Jaka to "baba" nepripousti rizika, neumi s nemi zachazet ani pracovat? Kde jsi o takove cetla nebo slysela? Cim prosim se lisi nezavisla PA, ktera doprovodi klientku do porodnice,kdyz se vyskytne problem nad ramci jeji kompetenci, od nemocnicni PAtky, ktera vede fyziologicky porod take do okamziku, nez se vyskytne patologie. To je bezny i v Cesku.

Co se tyka neexistenci "alternativ" pro zeny, ktere prirozene rodit nemuzou: divila bys, jak vyzkum a literatura o prirozenym porodu je universalni. Treba Odent, vynalezce soucasneho trendu P. porodu prisel na to, ze velmi zvazene a setrne kontroli a zasahovani je efektivnejsi i v rizikovych pripadech (konec panevni ditete, dvojcata). Vyzkum, ktery vyvratil uzitecnost kontinualniho KTG a amniotomii se tyka vedeni porodu obecne, nejen nerizikovych pripadu.

Takze uprimne receno, nechapu o cem to mluvis.
 10.5Libik12 


Re: Největší nebezpečí těchto názorů vidím v 

(12.5.2008 22:33:34)
Já nevím, jestli si mě s někým nepleteš, mé porodnicové porody byly zážitky, ale dočasnými a v hormonálně klidné době je jaksi nehodnotím.Tobě vadí, že existuje proud, který popisuje přirozený porod jako schopnost lidského těla, doktrinu , že je to každému dáno a jediné správné, jsi tomu přiřadila ty. Mně vadí, že ženy, které toto neoslovuje, nepíší veselé či hlubokomyslné úvahy, proč je jejich způsob vnímání porodu lepší a mají potřebu názor, který neakceptují, dávat do souvislosti s nějakým šamanstvím.
To je obhajova něčeho postavená naruby, na tom, jak je divné něco, co nprovozuji ani to dělat nehodlám. proč?
Napiš, jak je to v porodnici hezké a napínavé, jak je lábužné čekat ráno na kakao, posílat v klidu textovky všem známým, poznávat nové lidi, jak je rituální převoz mimina v autosedačce domů, jak je neopakovatelné dostat od otce 75 růží, přinést mimino do svého, atd, zkrátka, co je pěkné pro tebe. Vonné tyčinky se tě přece netýkají.



 katuba 
  • 

Re: Největší nebezpečí těchto názorů vidím v 

(13.5.2008 11:24:48)
Obě jste chytlavé jako papír. Ale já s Vámi nebojuji. Mě se idea přirozeného porodu velmi líbí. Ale jak už tady na těchto fórech napsal, není to ani tak přirozený porod, jako spíš ideální porod. Jasně že by takový chtěl každý, ale každý nemá to štěstí. Nejde vůbec o to, "správně" se připravit, nebo vybrat si kvalitnější literaturu než Vl. Marka (a netvrdím, že zrovna vy dvě na tyčinkách ulétáte, já Vás přeci neznám, ani vás nesoudím - jen upozorňuji na to, že se to může stát, že v této citlivé době na tom někdo, komu to dřív nic neříkalo, zničehonic uletí - a na to tito zkušení obchodníci spoléhají), ale mít prostě štestí. A nemyslím pouze takové jako na doktory či šikovnou PA, ale zkrátka na to, že ten porod půjde, jak má.
(Někdy to prostě nejde, ať děláte co děláte, tak jako někdo třeba nemůže kojit - fakt, že může 95 % žen, těmto ženám přitom moc nepomůže - a taky je nemá smysl hned nabádat, aby kvůli tomu psaly veselé články o Sunaru...)
Proto nikde ve svém příspěvku netvdím, že by PA nedokázala těhotnou doprovodit do nemocnice, ani že by se doma rodit nemělo, ale že by PA měly být odpovědné v tom, že přirozený porod bude prezentován jako alternativa, která není vhodná pro každého. Čemu nerozumíte? Jaký má smysl, aby se např. nastávající matka dvojčat, prvorodička, která neví do čeho jde, upínala k myšlence přirozeného porodu, jestliže jí bylo naznačeno, že nejspíš porodí SC, neví, nakolik ty děti donosí, neví jaká bude jejich poloha v posledním trimestru, pak ještě další možná rizika... To je příliš mnoho neznámých pro odpovědné rozhodnutí.
Takhle, jestliže se pro to rozhodne, je ochotná nést jakékoli následky, má na to nervy, proč ne. Pokud na to nervy nemá, není lepší nechat ji, ať porodí SC a nevnucovat myšlenky, že se o něco připravila, že byla málo statečná, že chce mít všechno snadné a zadarmo, že je jedna z těch, které... doplňte si, ...atp., a vzít to prostě jako fakt - čili nesoudit. Já si myslím, že tohle je případ, kdy PA řekne ne, tohle nebude asi pro vás, nepřidělávejte si zbytečné starosti, případně pokud jsou jakés takés možnosti a dotyčná si na tom trvá, odvede ji do porodnice, kde s tím mají zkušenosti (a bude samozřejmě s sebou)- ovšem kolik takových je, že? Skoro všechny porodnice o sobě v propagačních letácích lžou, navíc každý případ je jiný, také každá směna je jiná, hodnocení rodiček subjektivní - ta je nešťastná, že nedostala epidurál, druhá si zas libuje, jak s epidurálem prožila přirozený porod...
Zkrátka nejsme všechny stejné, to je fakt, pro to neexistuje univerzální řešení, ideální pro všechny - některé si porod užijí, jiné protrpí, další prostě jenom porodí, ale to snad hned neznamená, že by některé byly horší nebo méně schopné.
P. S. Dvě poznámky na okraj: Vím, že existují alternativní alternativy i pro KP nebo pro dvojčata, ale pokud to nejde, tak to nejde, a pokud se pro to má člověk rozhodnout, existují i nějaká rizika pro dítě (například při nepovedeném KP) - a ono se to snadno mudruje, že je tohle a tohle možné a tohle za určitých okolností taky jde, když jde o cizí děti a cizí matky a vlastní dítě se Vám podařilo šťastně porodit...
Naopak nevím, proč mě pořád vnucujete myšlenku, že mám psát články o tom, jak jsem šťastně porodila v porodnici a jak na mě byli doktoři hodní a jak jsem si to užila... Vy mě snad znáte? A pak, kdo tady škatulkuje. ...a nerýpala do Vás: Jak a čím zrovna do Vás rýpu? Vás se přece tyčinky ani komplikované porody netýkají, tak čím jste se cítily být tak dotčené? Musíte např. okolí vysvětlovat svoje postoje - a já snad za to můžu? Užkončím.
 Sylvie 


Re: Největší nebezpečí těchto názorů vidím v 

(13.5.2008 11:46:21)
Proto nikde ve svém příspěvku netvdím, že by PA nedokázala těhotnou doprovodit do nemocnice, ani že by se doma rodit nemělo, ale že by PA měly být odpovědné v tom, že přirozený porod bude prezentován jako alternativa, která není vhodná pro každého. Čemu nerozumíte?

Nevím o žádné PA ani literatuře, která by tvrdila, že tzv. přirozený porod je vhodný pro každého. Naopak - je to prezentováno jako tzv. prvotní volba: pokud je všechno v pořádku a žena je tzv. nízkoriziková, je lepší nechávat plynout porod svým tempem a nezasahovat do něj (podloženo odbornými studiemi), resp. vzhledem k tomu, že každý zásah do porodu má svá negativa, je potřeba zvážit, zda pozitiva zásahu převažují nad jeho negativy. A to zvážení rizik už si každá žena musí udělat sama, to za ní žádný lékař nebo PA udělat nemůže, protože do značné míry to záleží na jejím životním postoji

Anebo ještě jinak - přirozený porod není "alternativa", to je prostě úplně normální porod. Pokud z nějakých důvodů není možný (nebo o něj žena nestojí), můžeme přistoupit k různým alternativám, aby bylo možné dítě bezpečně porodit - císařský řez, epidurál, různé lékařské zásahy.
 Katuba 
  • 

Re: Největší nebezpečí těchto názorů vidím v 

(13.5.2008 12:43:44)
Děkuji za přednášku, vím co je přirozený porod. Souhlasím, ale málo se to zdůrazňuje.
Je to sice na jednu stranu pochopitelné, člověk si ho musí v našich podmínkách téměř vybojovat, tak se zdůrazňují klady a výhody pp. Přitom se opomíjí fakt, že někomu zkrátka nebude přáno si těch výhod užívat.
Můj příspěvek byl výzvou k ohleduplnosti.
 cizinka1 


Re: Největší nebezpečí těchto názorů vidím v 

(13.5.2008 13:05:34)
Katubo,

ale proc pak autorka podle tebe ma nebezpecne nazory a neni ohleduplna? O vonnych tycinkach jsme uz vyresili, predpokladam. Nejde vinit Odenta, Stadelmannovou nebo Leboyera, ani autorku clanku ze kolem jejich nazorech se sejde par posuku. Ani videt aromaterapii jako ezotericky kult:).

Je neco ohleduplnejsiho nez napsat tohle, cituji: "Ovšem jde to i jinak, ve vyspělém světě existuje svobodná volba, když chce žena medikamenty proti bolesti nebo na urychlení celého procesu, dostane je. Když věří v přirozenost procesu zrození a svému tělu, přivede své dítě na svět podle svého."?

Procpak by mluvila o zodpovednosti, a vyzyvala zeny, aby si ji prevzaly, kdyz u porodu neslo o zadne pravni ani zdravotni rizika? Ten clanek jako naivni optimisticka vyzva by postradal jakykoliv smysl.
 Sylvie 


Re: Největší nebezpečí těchto názorů vidím v 

(13.5.2008 13:18:22)
Katubo, vůbec ti nerozumím. Že ne každá žena může nebo chce rodit bez lékařských zásahů se přeci píše zcela běžně. Jenže kdo to slyšet nechce, ten to neslyší
 cizinka1 


Re: Největší nebezpečí těchto názorů vidím v 

(13.5.2008 12:10:01)
Katubo,

Dobre, ze koncis, protoze jak vidim, nejsi schopna odpovedet na moje otazky, a dolozit odkazem na literaturu, odkud mas svoje ujete dojmy o prirozenym porodu. A na tom vazne zalezi, abychom diskutovaly k veci, a ne o paranoidnich predstavech.

Pokracuji v otazkach, a pokud chces diskutovat o prirozenym porodu, a ne o bubakovi ve sve hlave, trvam na to, abys odpovedela. Kde jsi videla jakoukoliv statistiku kliniky, kde se provozuje prirozeny porod, anebo statistiku mimoklinickych porodu, kde by neexistovaly kolonky o umrtnosti, cisarskych rezu, vaginalnich operativnich porodech a dalsich mensich porodnickych intervencech? Jako v kazde jine porodnicke statistice? Jak jsi prisla na to, ze s timhle vubec se nepocita??? Jaky pak idealni porod??? Kdo nepocita pred porodem se vsem moznym? Jde prece jedine o minimalizaci jisteho souboru rizik, a prevzeti jineho souboru zvysenych rizik, a o svobodnou informovanou volbu, nic vic.

Ty blaboly o tom, ze zena, ktera rodila CS "neprotrpi" jsou prevazne z hlav odpurkyn: to se jen traduje, ze zeny, kteri stoji o prirozeny porod to se o nich mysli. Ja si to rozhodne nemyslim, pokud nekdo neprozit pooperacni stav po SC jako utrpeni, zavidim mu prah bolesti a psychickou odolnost. Take nevim, proc sem tahas ty nesmysly o mene schopnych, jednou uz jsem te ptala, odkud to mas, neodpovedela jsi, jen meles dal to svoje. Tak prosim tohle sem uz netahat, nebo diskustovat s temi konkretne, kdo to tvrdi. A takovych je nepatrna mensina, pokud vubec nejaka.

Pises:

"Jaký má smysl, aby se např. nastávající matka dvojčat, prvorodička, která neví do čeho jde, upínala k myšlence přirozeného porodu, jestliže jí bylo naznačeno, že nejspíš porodí SC, neví, nakolik ty děti donosí, neví jaká bude jejich poloha v posledním trimestru, pak ještě další možná rizika... To je příliš mnoho neznámých pro odpovědné rozhodnutí."

Ma to smysl mit nadeji, ne lpit na predstave, protoze kdyz do toho pujde se zkusenym pomocnikem, v lepsim pripade s lekarem, muze take minimalizovat riziko SC a porodit s vynikajicimi vyhlidkami. Samozrejme jen pro ty, ktere to chteji. Kdo proboha tady soudi? Problem ovsem je, ze metody prirozeneho porodu prebiraji prevazne PA (a tak bezpecne muze poskytnout sluzby jen zdravym zenam). Je velice malo doktoru, kteri to delaji a umeji to. V Cesku tohle o sebe tvrdi Michal Koucky, kdysi miminka koncem panevnim se rodili prirozene ve Vrchlabi. Hlavni je ten problem, ze kliniky stoji o pravni jistote, a lpeji na zaznamy KTG a prisny kontrolni a zasahovacni protokol podle zastaralych a vedecky vyvracenych doporuceni gynekologicko-porodnicke spolecnosti. Proto prave vyzva autorky clanku ma smysl: vzit si zodpovednost na sebe, a podelit se o pravni rizika s poskytovatelemi pece, POKUD o prirozeny porod zena stoji.

Samozrejme nejsme stejne. A kdo tvrdi ze jsme? Autorka clanku pise neco o svobodne volbe, at kazdy dostane leky proti bolesti, pokud si to preje, a sanci na prirozeny nenaruseny porod POKUD SI TO PREJE. Jake pak nebezpecne nazory a vnucovani???

K poznamkam na okraji: co prosim je bez rizika pro dite? SC? Cha, jak jsi na to prisla? Doloz mi prosim studii, podle ktere planovany SC je bezpecnejsi nez planovany vaginalni porod. V rizikovych pripadech to se musi umet, podotykam jeste jednou. Proc pak nemuzeme se rozhodnout, kdyz si sezeneme poskytovatele pece? Proc nemuzeme tlacit na poskytovatele sluzeb, aby vytvorili nabidku sluzeb?

Druha poznamka je pro Libika. Co se tyka mne: pis se co chces, jenom neprisivej kraviny lidem, kteri je nemysli. Pokud to delas, mam tvoje psani za zlodejnu casu a skodolibe blbounstvi.
 Katuba 
  • 

Re: Největší nebezpečí těchto názorů vidím v 

(13.5.2008 13:21:50)
Víte co? Já o koze, Vy o voze. Nechápu co tím sledujete. Můj příspěvek má charakter názoru, nikoli vědeckého pojednání. Mě statistiky nezajímají. (Pokud vím, neexistuje u nás žádná porodnice, která by na 1. místě nabízela všem přirozený porod bez zásahů podle našich představ a až jako další volbu jiný porod.) Statistiky mohou být různé, pokud ale říkají, že (a teď si vymýšlím - jako příklad):při porodu KP dochází v 0,5 % k přidušení a následnému možnému poškození dítěte, budu to riskovat? To musí vědět každý sám, na to mi žádná statistika odpověď nedá. A právě: rizika jsou všude, uvádíte příklady - já jsem ve svém příspěvku nechtěla tuhle problematiku tolik rozvádět - i krásné těhotenství se nakonec může zvrhnout v těžký, komplikovaný porod. Silvie myslím psala, že se pro tuto možnost může rozhodnout nízkoriziková rodička. Kdo to ale pozná? Pozná to ona sama? Pozná to PA? Nikdo nemá křišťálovou kouli, v tom se mnou snad budete souhlasit. Zároveň je to s tou odpovědností ale ošidné, jak se lze zodpovědně rozhodovat o něčem, o čem nic (jako prvorodička - a co já vím, možná i později)nic nevím? Vy byste asi navrhla, že podle studií a statistik, jenže to právě nelze. Pokud se např. svěřím do péče PA, která se nebojí rodit KP, a nakonec se něco nepovede, nese část odpovědnosti, z toho zkrátka nelze vycouvat. Protože ona rodí mnoho dětí, má zkušenosti, já ne.
Mě jde ale o něco jiného, mě jde o tu kritiku mýtů kolem, např. že žena rodící SC při porodu netrpí...ano, to se skutečně traduje, s tím souhlasím, to si nevymýšlím, důkazem jsou rozličná fóra na Rodině. Nebo o takovoutu "porodní astrologii", která navazuje na chvályhodnou snahu zlidšťit porod i porodnice. Chápu, že přirozený porod je potřeba propagovat, protože není samozřejmostí, ale považuji za nebezpečné takové ty taktiky, které operují s tím, že SC má nějaké závažné následky pro dítě (já netvrdím, že právě vy to tvrdíte), vyhledávání právě těch statistik, které upozorňují,že bude-li porod veden tak,nebo tak má to takové a takové následky, nebo dokonce, že děti rodící se KP dělají všechno opačně, děti narozené SC si myslí, že nemusí o nic bojovat, jsou pasivní, a věří, že dostanou všechno zadarmo - to nejsou mé názory, na to jsem právě našla odkaz v jedné diskuzi pod takovým obskurním článkem tady na rodině, ale odpuste mi, opravdu se mi to nechce hledat. Já si myslím, že právě tohle je špatné, predikovat budoucnost dítěti podle toho, jakým způsobem přišlo na svět, zvláště, když si matka nemohla vybírat, jde mi o etický rozměr věci, o prosazování práva na přirozený porod přiměřenými, vhodnými prostředky. Pokud nejste proti, pak spolu souhlasíme a není proč se hádat.
 Sylvie 


Re: Největší nebezpečí těchto názorů vidím v 

(13.5.2008 13:40:53)
Katubo, ale najít se dá jakákoli kravina. Já zas kdysi v novinách četla, že ženy, které rodí bez epidurálu, jsou masochistky. A co? Mám jít kvůli tomu na diskuzi o epidurálu vyřvávat, ať jsou trochu tolerantní a berou ohledy i na ty, které epidurál nechtějí a ať laskavě víc zdůrazňují, že kdo epi nechce, masochistka není?

MMCH o "bezbolestném porodu císařem" mluví spíš ty, které si ho samy zvolily (mezitím co já jako "přirozeňačka" mám husí kůži z toho, že bych měla zbytečně podstoupit bolest operace) a "porodní astro" mě nezajímá a ani netuším, co přesně si pod tím představit, protože co mě nezajímá, to nečtu ;o)
 katuba 
  • 

Re: Největší nebezpečí těchto názorů vidím v 

(13.5.2008 14:20:17)
autorka také ale píše (vybírám):
...A to všechno jsou zásahy, které ohrožují život či zdraví matky a dítěte nebo přinejmenším porod komplikují a podepisují se na psychice matky.
(ne že bych byla fanda do porodů s epi nebo na zádech, jen vybírám)

...Přitom se ochuzují o to nejkrásnější, co v životě mohou zažít, přivést dítě na svět vlastními silami bez jakýchkoliv zdravotních následků.
(Už jsem psala, že porod není všechno a každý nemá možnost volby).

...Není divu, že se jim pak dostane rutinního přístupu se všemi jeho negativy – sice nezažijí bolest, netrvá to dlouho a někdy jsou dokonce všech strastí ušetřeny a dítě je z těla vyňato řezem. Platí za to ale příliš vysokou cenu – zdravotní a psychické následky pro sebe či své dítě třeba i na celý život.
(A pak že jsem to já, kdo tvrdí, že CS zbaví rodičku utrpení... Ale vážně,já ani tak nehodnotím tuto konkrétní autorku, tento konkrétní článek, pro mě je jeden z mnoha. Hodnotím tyto myšlenkové okruhy jako celek, právě proto, že je velmi dobře znám, včetně těch pošuků. Nějakou dobu mi trvalo, než jsem si na to udělala názor - nejsem ten typ, který je se vším hned hotový, naopak: právě protože fandím přirozenému porodu, upozorňuji na určitá nebezpečí těchto myšlenkových proudů, poněvadž ubírají tomuto trendu jako celku na důvěryhodnosti, a to je fakt, že se aktéři nechávají obklopovat těmi zmíněnými esoterickými pošuky, že se operuje s myšlenkami, že pokud je něco na porodu "špatně" má to takové a onaké následky (nejlépe na celý život), což indikuje, že existuje nějaký ideální porod, a každá odchylka od něj představuje nějakou zátěž či následek do budoucna, protože to považuji za nekorektní a podpás,poněvadž by to znamenalo, že ten, kdo si vybrat nemůže, je chudák, který volí defakto jen mezi větším (smrt) a menším (následky) zlem. Pokud připustíme, že je to nesmysl (což je), že ty následky asi nebudou zas tak zásadní, když mnoho lidí žije bez následků, pak to asi nebude vhodný argument pro prosazování přirozeného porodu. Hau.
Jo a taky, že porod není jediný vrchol v životě ženy. To snad není, pak už by přece nebylo na co se těšit. Všeho s mírou. Mějte se.
 cizinka1 


Re: Největší nebezpečí těchto názorů vidím v 

(13.5.2008 14:42:09)
Katubo,

V prvnim citatu nic zleho nevidim, totiz je to proste pravda. Zvysena pravdepodobnost zdravotnich rizik existuje, a pokud tomu nechces verit a chces s tim bojovat, dokaz ze to neni pravda. Ze spousta lidi ziji, neni argument. Spousta maji take nasledky. Jde o zvysena rizika, ne nutne kouzalni souvislosti.

Druhy citat je formulovany trochu nebezpecne a nepresne, to uznavam, ale predpokladam, ze "bez jakychkoliv zdravotnich nasledku" souvisi s prvni vetou v odstavci: Delegovat zodpovednost zdravotnikum neznamena ziskat vetsi (statistickou) pravdepodobnost bezpecneho porodu, ba naopak. A to je pravda, jak to dokazuje statistiky prirozenych porodu. Vadne a nestastne ta veta o neexistenci zdravotnich nasledku vyzni jen v izolaci z kontextu. Podareny prirozeny porod je opravdu krasny silny zazitek, rekla bych, jeden z nejkrasnejsich, s tim neni treba dohadovat se, ze ne? Nevim jestli musi byt uplne nejkrasnejsi, ale presto, ze mam za sebou nekolika velkych pracovnich uspechu, krasnou lasku, rozhodne bych nedala nic z toho nad narozenim druheho ditete, asi tak vedle:). Nevim, proc tohle musi nekomu vadit. Podezrele je to "ochuzeni", ale stavy euforii se zazivaji pomerne vzacneji po medicinsky vedenym porodu, poporodni deprese jsou az ctyrnasobne castejsi jev. Takze souhlasim, ze je to kostrbate formulace, ktera jakoby vyloucuje moznost euforie po medicinskem porodu, ale neni tak uplne mimo.

Treti citat nepripada mi vadny, totiz psychicke a zdravotni nasledky jsou take utrpeni. Autorka jen naznacuje, ze bezbolestny a bezstrastny porod cisarem je iluze. A si to myslim take, volit si cisare lze, v ruznych situacich, a jsem pro legalizaci cisare na prani, ale je nutno vedet cenu: veskera mozne nasledky.
 cizinka1 


Re: Největší nebezpečí těchto názorů vidím v 

(13.5.2008 14:12:43)
Katubo,

Je mi lito, ale v tomhle tematu jsou dve jedine relevantni argumenty:
1) je to vedecke (medicinske) tema, a proto pouze vedecky zpracovana statistika (empiricky vyzkum) je platna jako argument;
2) je to take pravne tema, takze argumenty o svobodne informovane volbe a vsem ostatnim co je zakotveno v ceskem zakonnim radu, jsou take relevantni.
To, jak pisete: "Můj příspěvek má charakter názoru, nikoli vědeckého pojednání. Mě statistiky nezajímají." pripada jako od nekoho, kdo nechodil do skoly. Je mi to lito. Pravo na nazor samozrejme mate, ale jako osoba pochazejici ze zeme, kde uz 200 let je povinna skolni dochazka, jste neuveritelne naivni, kdyz nevite, jak dosahnout mozne vedeni v jistem prirodovedeckem oboru, a kde jsou hranice tohoto vedeni.

Porodnice, ktera nabizi prirozeny porod bez zasahu v Cesku neexistuje (Vrchlabi pred prvnim zavrenim tomuto modelu byla velice blizka), to mate pravdu, ale to neznamena, ze Cesky o nej nemuzou usilovat, a jako argument pouzivat statistiku porodnic ci mimoklinickych sluzeb jinych zemi.

Ano prave, ze rizika jsou ve vsem, a nikdo z nas nema kristalovou kouli. Rizikovost porodu bez zasahu a s minimalni kontrolou, stejne tak jako rizikovost zasahu muzeme posoudit jedine podle vysledku empirickych vyzkumu, a vypocitat statistickou pravdepodobnost rizika. Prave proto muzeme se rozhodnout svobodne, podle znalosti sebe a obecnych statistickych vyhlidek. Pokud volite zpusob, ktery nedava klinice dostatek pravniho jisteni (zaznamu KTG a pod.) kteri nejsou pro zenu nejak prinosne, jisti jedine kliniku pravne, muzete, mate pravo rizikem se podelit s poskytovatelem pece, a to formou podepsani reversu, nebo prohlaseni o pouzeni o rizicich. PA a lekar ponese pak zodpovednost do jiste, na papire predepsane mire. A o te pravni zodpovednosti predevsim jde, kdyz lekari zdrhaji vyhovet zenam v jejich pozadavcich.

Je to opravdu zabavne, ze chcete slyset o rizicich prirozeneho porodu, ale ne o rizicich SC. Pokud jde Vam vazne o kritice mytu - a trvate na tom, ze jsou to myty - tak to dokazte. Vyhledejte si studia, ktere vypocitaly jiste pravdepodobnosti, a dokazte, ze jejich metoda byla vadna. Ze deti po SC umiraji ne kvuli dychacim potizim, z operacniho prichodu na svet plynoucich, ale kvuli tomu, ze je na porodnim salu udusili polstarem, treba. Nebo ze korelace mezi jistymi imunologickymi potizemi (astmatem), ci neurologickymi potizemi (hyperaktivita) a porodem SC jsou nahodne. Pokud vse oznacujete pouze jako mytus bez argumentu, vypada to jako neuroticky boj o milosrdnou lez. Co prosim mate ze lzi? Verite, ze budete si nalhavat a peclive vyzadovat, aby rizika se zamlcovala, a priroda se zmeni? Neni to moderni okultizmus??? Muzete k tomu jeste si zapalit tycinku:-D.

Neni to nejstastnejsi, ze informace o rizicich medicinskych porodnickych postupu musi sirit prave zeny samy: casto dojde zkresleni faktu, k podani zvysene pravdepodobnosti jako nutneho nasledku, nepresnym citacem vedeckych zaveru. Pokud zdravotnici to delali sami rutinnim informovanim, nebylo by toho treba. Jenze spouste jich je vyhodne podlehnout neurotickemu zebrani zen "nestraste" a tocit si svuj kseftik, s epiduralem, s cisarem na prani, s medicinsky vedenym porodem a pod.
 Vlaďka a Dáda 


Re: Největší nebezpečí těchto názorů vidím v 

(17.5.2008 0:03:59)
Cizinko,
to si snad děláte srandu,ne?! Teď jsem zapomněla jméno - omlouvám se za zkomolení, "Kubula" píše naprosto inteligentně a srozumitelně, soulasím s ní!!
Jinak ke statistikám: Podle nich se dá vypočítat jen pravděpodobnost, ale NIKDY nemůžeš s určitostí říct, že tobě se nic nestane, protože procento rizik ze statistiky je např. 0,01.Co když ty budeš ta 0,02.?!To nikdy nevíš. Taktéž se přikláním k názoru, že tvrdit, že porod je samospasitelný, je strašná blbost a zlomyslnost. NIKDO neví, jak to cítí to dítě a jak ho to ovlivňje. Taktéž tvrzení že děti nar. SC jsou hyperaktivní, je pustá lež a střelba od boku, naopak děti arozené SC jsou spavé a hodné - což mi některé maminky nemůžou odpustit a plivou jedovaté sliny že si vymýšlím, překrmuji ho a dokonce že když tříměsíční kojenec spí 12 h v kuse, je nezdravé a proti přírodě. Na obrat Proti přírodě už jsem fakt alergická a myslím, že diagnóza "Fanatičtí pošuci, potencionáloně pošukyně,"není vůbec přehnaná. Takové nebyly ani naše babičky, a že ty se na onu přírodu odvolávaly sakra často...
Myslím, že dítě potřebuje cítit že jeho máma je v klidu a pak bude v klidu i ono. A ženy by si měly porod vybírat podle svého přesvědčení ale pak nikoho neobviňovat,ale před tím výběrem si hlavně nenechat nic nakukat a vymýt mozek pochybnými všeználky, často na úrovni netových ikonek.....
Zdravému rozumu zdar .-) Půjdu si zapálit aroma lampu, ač jsem fanda do SC na přání .-)
 cizinka1 


Re: Největší nebezpečí těchto názorů vidím v 

(18.5.2008 12:25:59)
Vladko, abys sama v diskusi nepusobila komicky, cti pozorne co oponent pise, a nehysterci.

Pises,

"Jinak ke statistikám: Podle nich se dá vypočítat jen pravděpodobnost, ale NIKDY nemůžeš s určitostí říct, že tobě se nic nestane, protože procento rizik ze statistiky je např. 0,01.Co když ty budeš ta 0,02.?!To nikdy nevíš."

Nic jineho netvrdim, kdyz cituji jakykoliv vyzkum. Jde jen o statisticke pravdepodobnosti ruznych vyzkumu.

"Taktéž se přikláním k názoru, že tvrdit, že porod je samospasitelný, je strašná blbost a zlomyslnost."

Tohle NIKDO netvrdi. Tvrdi jedine, ze prirozene porody maji vynikajici vysledky, v porovnani s porodem medicinsky vedenym.

"NIKDO neví, jak to cítí to dítě a jak ho to ovlivňje."

Kdepak, je moznost to poznat podle Apgar score, podle nutnosti neonatologicke pece, podle jeho psychomotorickeho vyvoje, ktery s perinatalnim zazitkem uzce souvisi.

"Taktéž tvrzení že děti nar. SC jsou hyperaktivní, je pustá lež a střelba od boku, naopak děti arozené SC jsou spavé a hodné - což mi některé maminky nemůžou odpustit a plivou jedovaté sliny že si vymýšlím, překrmuji ho a dokonce že když tříměsíční kojenec spí 12 h v kuse, je nezdravé a proti přírodě."

Jak sama poznamenala, s hyperaktivitou je to pouze zvysena pravdepodobnost v porovnani s detmi narozenymi vaginalne, zadna tvrda souvislost. Pokud chces s tim polemizovat, najdi si vyzkum a prokaz, ze je metodicky chybny. Ale az budes potrebovat (nepreji ti to) neurologickou konsultaci, na zpusob narozeni budes se optana. ¨

Dej si aroma lampu, evidentne ji potrebujes;)
 cizinka1 


Re: Největší nebezpečí těchto názorů vidím v 

(18.5.2008 12:49:30)
Vladko,

P.S., pokud vzpominas moji pozici v nedavne diskusi o cisari na prani, ja jsem PRO legalni informovanou volbu. Prave proto, ze jde o statisticke pravdepodobnosti a kazda zna sebe nejlepe, a prave proto, ze je to zpusob udelat tu volbu opravdu informovanou.
 cizinka1 


jeste jeden p.s. 

(18.5.2008 22:04:04)
Vladko, omlouvam se ze pisi tak roztrousene, ale rano mela jsem na spech, a nestihla jsem reagovat na tohle:

"což mi některé maminky nemůžou odpustit a plivou jedovaté sliny že si vymýšlím, překrmuji ho a dokonce že když tříměsíční kojenec spí 12 h v kuse, je nezdravé a proti přírodě".

Domnivam se, ze to nebyla jsem ja:-). Moje domorozene take jiz v noci vzorne spinka, i kdyz ne 12 hodin, ale jeho klid je naprosto v souladu s prirodou.

Ale to, ze mi predhazujes takove stiznosti (a obecne pripisujes mi veci, ktere jsem nikde nenapsala ani nemyslim si) neni v souladu se zdravym rozumem. Stejne jako vycitky Katuby vuci autorce. Pokud nektera z Vas dvou chcete kritizovat autorku, nebo mne, kritizujte konkretne napsane veci. Katuba to nakonec udelala, a podle mne vybrala si citaty, ktere spatne pochopila, anebo neumi s nimi polemizovat: nezna na co se opiraji. Stejne jako Ty, kdyz predkladas moje psani zprimitizovane a prekroucene. Pokud chcete kritizovat trend "prirozeneho porodu" obecne, kritizujte jeho celne predstavitele v porodnicke literature, nebo realne existujici instituce ci osobnosti, a predlozte vecne argumenty proti konkretnim tvrzenim a dukazum.

Pokud chcete jen se postezovat, ze nejaky posuk, ci zakomplexovana zenska, ktera rodila radoby prirozene, dela ci hlasa divne veci, ci plyva jedovite sliny, tak si to vyrikejte s temi posukami. Ani nezavisle porodni asistentky, ani Odent, ani pani Vojackova, ani ja za jejich vyroky nemuzeme a nestojime, a neni duvod nas kvuli tomu okradat o cas a obvinovat z nesmyslu. Vid?
 LindaDe 


Je to hloupost 

(12.5.2008 12:10:26)
Závidím maminkám, které rodí doma či bez pomoci lékařů, jejich odvahu. Já jsem ráda za to, že jsem mohla rodit v nemocnici, můj synek měl špatný průchod krve pupečníkem ,takže mi indikovali porod a ještě k tomu měl krátkou pupeční šnůru,takže bez vydatné pomoci doktorky,by jsme měli velké probklémy. A že muži doktoři jsou špatní?! Záleží na tom kterého potkáte.
 Radmila, 3 dospělé dcery 
  • 

S autorkou souhlasím, mám to za průlomový článek 

(15.5.2008 13:39:53)
Natvrdo řečeno - vládnoucí muži se nám po celá staletí do našich záležitostí "na.írají" - vše chtějí mít pod kontrolou, i za cenu toho ,že ženám - a tudíž všem, notně znepříjemní život. Moc bych přála dnešním rodičkám, aby se v porodnicích necítily jako nesvéprávné, aby netrpěly bolestmi,např. poporodními, protože není na léky... A mělo by to začít u vyjadřování: Kdysi se říkalo - porodila mu dítě, povila mu dítě, má těžkou hodinku - a dnes? Dnes vážně rodí muži! V televizi slyšíte o hokejistovi, že se MU včera narodilo dítě, Gott také nedávno RODIL...Nejhorší je na tom to ,že už jsem v diskuzi četla názor muže, že prý se my, ženy neobejdeme v ničem bez mužů, protože oni nás musí i rodit! No to je síla! Ale ženy si samy za to mohou, protože neříkají se správnou dávkou zdravého sebevědomí: PORODILA jsem. Ony klidně říkají - narodilo se mi - jako kdyby snad u porodu dítěte, který zplodil muž (jak jinak, že?) - nebyly. Já vím ,že maminky mají tisíce jiných starostí - ale bohužel, řeč svědčí o mnohém a hlavně - o zveličování mužského přínosu (spermie) a naopak - o neúctě k výkonům maminek (vajíčko, těhotenství, porod, šestinedělí, kojení). Radmila
 Štěpánka 2 kluci 2 holčičky 
  • 

S AUTORKOU SOUHLASÍM 

(21.5.2008 15:40:12)
Mám za sebou 4 zkušenosti s porodem, 2 z porodnice a 2 domácí, tak si myslím, mohu porovnávat.
V porodnici jsem rodila vyplašená, neustále vyrušovaná a pobízená k tomu či onomu, nervozní, nesvá z toho že jsem jakoby někde na návštěvě, to že jsem musela "roztáhnout nohy" před kdekým mé vrozené stydlivé povaze také moc nepřidalo. Po porodu jsem měla miminko přiložené k prsu na pár minutek a poté pobývalo v inkubátoru (preventivně), druhý den už jsem ho měla u sebe v pelíšku a spolu jsme se pouze týden mazlili a těšili domů, občas vyrušeni vizitou, pediatrem, striktním nařízením před a po kojení zvážit! (ani jednou jsem nevážila ale formulář jsem měla vyplněn perfektně, jsem účetní a vyplňování formulářů a matika mi jde dobře), v noci si na kojení svítit - "přece nemůžete kojit a přebalovat po tmě" (nějak mi na to stačilo osvětlení z venkovní lampy), teď koupat, teď máte snídani, oběd, večeři.....atd....

Doma (2 x)to bylo absolutní pohodlíčkoooooooooooo, pro mě i pro miminko, poslední porod jsem absolvovala ve vaně (ačkoli to byla jediná možnost, kterou jsem celé těhotenství ZAVRHOVALA JAKO ABSOLUTNĚ NEPŘIJATELNOU) no a po porodu jsme se s miminkem 2 hodiny sprchovali teplou vodou.

Možná jsem hloupá, nebo nejsem normální, nebo mám svoje děti ráda míň než ostatní matky, možná jsem sobecká, bezohledná, pohodlná, a nechci pro svoje děti udělat maximum, nebo si nevážím toho, že mohu mít děti........ale prostě jsem taková, a cítím, že i mé děti jsou spokojené a vpohodě když jsem vpohodě já.

Děkuji autorce za její článek Štěpánka

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.