| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Mami, co je to sedlák?

 Celkem 103 názorů.
 petra 
  • 

rozdíly stále jsou 

(29.4.2008 9:26:47)
Tak já tedy nevím, ale sama bydlím ve vsi vzdálené pouze necelých 10 km od Prahy. A rozdíly mezi městem a vesnicí jsou podle mě opravdu velké. Děti u nás na vsi si většinou hrají společně, jezdí na kole a pod. I dnes převládají stejné rodiny jako dříve, tj. dvě děti s malým časovým odstupem, naví c na vsi se udržuje určitá pospolitost - společné rosvěcení vánočního stromku, zdobení velikonoční břízky, pálení čarodějnic, lampionový průvod a mnoho dalších akcí, které ve městě jde pořádat těžko. A co se zahrad týká, tak dobrý zahradní architekt dokáže vytvořit zahradu tak, aby vyhovovala potřebám dětí. Moje děti mají na zahradě prolézačku, houpačku, pískoviště, skrýš ve vrbě a můžu říct, že všechno docela používají, nejraději ovšem s kamarády. A naprostým hitem zahrady je ohniště, kde se za hezkého počasí opékají špekáčky. Šťastný výraz přítomných ušmudlaných, umaštěných děvčat bych všem přála vidět. Co na tom, že my dospělí pak přemýšlíme jestli dát do pračky jenom oblečení, nebo raději i děti... Já bych svůj život na vsi nevyměnila a myslím si, že opravdu hodně z vyjmenovaných věcí ve městě prostě dělat nejde.
 Myšutka* 


Re: rozdíly stále jsou 

(29.4.2008 9:49:19)
Tak my žijeme ve městě, poměrně blízko centra,ale v klidné čtvrti. Děti si téměř denně hrají venku, mladší se strašími, v létě na písku a v parku, v zimě sáňkují, staví sněhuláky... Snad jediný rozdíl je, že nebývají venku sami, ale to jsem v jejich věku nebývala ani já. Mé děti doma pomáhají, znají lampionové průvody, pálení čarodějnic, vynášení zimy...
Ale taky chodí i na kroužky a je pravda, že pro mne je to dost náročné. Mmch. já jsemjako děcko moc záviděla svým kamarádům, kteří chdoili cvičit a do výtvarky a já jsem si měla podle rodičů "užívat dětství" a nechodila jsem nikam. Takže sjem kromě školy neměla prakticky žádné zážitky, protože se nekonaly ani výlety ani nic dalšího. Teda péče o pole a zahradu se konala a ve velkém stylu.
 Myšutka* 


Re: rozdíly stále jsou 

(29.4.2008 9:50:49)
Omlouvám se za tu příšernou změť chyb.
 M+4 
  • 

Re: rozdíly stále jsou 

(29.4.2008 11:42:22)
Pěkný článek a Petro pěkný názor:-). U nás je to podobně. Bydlíme v klidu na vsi 5km od města. Školačky mají po 2 kroužcích. Jinak jsou s námi při zábavě i práci. Mezi našimi 4 dětmi je max. věkový rozdíl 8let. V pohodě si spolu i s kamarády různého věku hrají na dvorku i na hřišti. Jsme hodně spolu. Přeji všem děti, které víc touží být s rodiči než překroužkovány. M
 Lída+2 


Re: rozdíly stále jsou 

(29.4.2008 12:26:40)
Tak asi záleží kde se člověk nachází....my bydlíme ve městě...dokonce na sídlišti....přesto mají kluci kde jezdit na kole a to samostatně jen pod dohledem z okna.......a hrát si na písku a na prolejzačkách a vůbec mají kde běhat...dělat si schovky ...., který nám spousta lidí když přijede na návštěvu závidí. K rybníku to máme cca 5minut...

Navíc s dětma jezdíme k dědovi, kde je v 8 ráno vyhodím z auta.... a v 4-5odpoledne je naženu domů se převlíct a frčíme domů.....v poledne se staví na v rychlosti snědené jídlo....obrovská zahrada...dědova dílna je uspokojí na dlouho i za deště....nedávno jim děda půjčil vrtačku....za jeho pomoci i soustružili.....krmení králíků..slepic....zabijačku zažili...,ale nijak je to nenadchlo...za to vybírání brambor za pomoci podomácku vyrobenýho traktoru, který jim děda půjčí řídit.....rozvážení hnoje...setí semínek...to je ohromně baví....

taky jezdíme na chatu manželova strejdy....odkud se nám zase děti vrací umouněný od ohýnku, grilování...zážitky z včelího úlu....který tam jsou na zahradě.....to je taky jediný místo kde můžou na půlce zahradě kde se je nebojím vypustit bosky.....

prostě si myslím, že každej holt má jiný možnosti a snaží se,aby toho děti poznali na vlastní oči víc....aby to nemusel složitě vysvětlovat,aby si to dítko zkusilo....ale hodně záleží i na rodičích....co dítku nabídnou...PC a TV je rychlejší a pohodlnější...
třeba manžel je městské dítko...co spoustu věcí poznal až když začal se mnou jezdit k našim....do tý doby ani netušil co se dělá a nedělá....tak i proto si myslím, že nezáleží na době,ale na chuti a možnostech rodičů.....
 DENISA 
  • 

Re: rozdíly stále jsou 

(29.4.2008 16:11:52)
Petro a prave o tom to je, tvoje deti maji NA ZAHRADE houpajdu, prolejzacku, atd. My jsme zamlada meli prolejzacku na rezavem vleku u silazni jamy, houpali se na vetvich, skovavali ve skalach. Dneska bydlime na vesnici a pro deti kupujeme drahe plastove prolejzacky a cely den jsou pod dohledem na zahrade ci na krouzkach ve skole a ne jako my v lese. Trochu je mi tech dnesnich deti lito, maji financne mnohem vic nez my, ale volnosti jako safranu. A neni se cemu divit, doba se zmenila, kriminalita vzrostla, aut silene pribylo, v lese se potuluji uprchli jugoslavci, takze se opravdu neda nic delat.
 petra 
  • 

Re: rozdíly stále jsou 

(30.4.2008 9:49:42)
Deniso,

jenže my tu prolejzačku vyráběli s dětma sami a děti si sami říkali, co tam má být. Takže v praxi je to něco mezi prolejzačkou a bunkrem ze změti větví.
Noa když jsou děti s kamarády venku na zahradě a my dospělí sedíme třeba u kafe doma, tak děti mají podle mého dostatečný pocit volnosti. A když se něco děje, tak vždycky nějaké dítko zaručeně přijde žalovat...A ve skalách už jsme na výletě taky byly... Bohužel je nemáme hned u domu, tkaže musíme na výlet. V evedlejší vesnici mají koně, takže slečna dcera (věkem školková) už ví, jak takový kůň kouše a jak se padá ze stromu už na kamarádčině třešni taky vyzkkoušela. Já myslím, že děti mají tolik volnosti, kolik jim jsou ochotni rodiče dopřát. A na vesnici jí přece jen může být o něco více než ve městě, kde s hustým provozem má člověk často strach, aby dítko nepřejelo auto. (máme obě babičky ve městě, takže vím o čem mluvím.)
 Eva 
  • 

Moc pěkné! 

(29.4.2008 9:28:14)
Autorko, souhlas! Přeji hezký den.
 ALianan 


Re: Moc pěkné! 

(29.4.2008 10:02:54)
Mě spíše přijde, že autorka nezná realitu sedlačení. Takové statky vypadájí jinak než v rakouském seriálu. Já volím prolézačku na posekaném trávníku. Zátiší s torzem traktoru a metrovými kopřivami nemusím.
 Myšutka* 


Re: Moc pěkné! 

(29.4.2008 10:11:13)
Děti mají rády i ty kopřivy a traktor. A zaprášenou stodolu atp. Ono to svobodné řádění má taky cosi do sebe, jenže pokud je dítě odkázané pouze na to řádění, tak ho to po čase taky moc nebaví. Moje děti jsou taky první týden o prázdninách nadšené a druhý už by radši jely domů.
 bezovka, 2 děti 
  • 

Volný čas 

(29.4.2008 11:10:42)
SOuhlasím, že pobíhání s kamarády venku je prima. Ale taky je dobré podporovat v dětech nějaké zájmy. Co pak s dětmi bez koníčků v pubertě? Určitě známe takové ty unuděné puberťáky bez zájmu, s cigaretou a pivem v ruce, jak vysedávají na lavičkách.
Pravda je , že doba je jiná, než za nás, je víc aut, člověk se víc bojí dítě pustit samotné ven. Já osobně se snažím o "něco mezi". Někdy to je zapeklitě těžké. Aby se dítě nepoflakovalo, ale zároveň aby mělo dost prostoru pro sebe.
 Kacka + 3 


Nezamenujme satelity s vesnicemi 

(29.4.2008 11:43:35)
Svym zpusobem autorku clanku chapu. Sama jsem vyrosla v podstate v centru Prahy, ale vikendy i prazdniny jsme travili spolu s ostatnimi sestrenicemi a brantrani u "bábinky" na vsi. Na vsi, ktera dodnes cita pouhych 20 popisnych cisel, kde donedavna byla jedina telefonni stanice (pro celou vesnic v obyvaku sousedu) a obchod s potravinami suploval 1x tydne prijezd mobilni prodejny v podobe prastareho autobusu. Tam jsme objevovali ukryta tajemstvi na starych pudach, skakali do sena, pobihali volne po lese.

Dnes ziju se svymi dvema (a zanedlouho tremi) detmi a muzem v malinke visce, ktera lezi pouhych 20km od sameho centra Prahy. Je to vesnice se vsim vsudy. S kostelem, rybnickem, puvodnimi selskymi stavenimi, konmi, atd. Se sousedy se zname, nez projdu ves s kocarkem, tak mam nekdy pocit, ze se "uzdravim" a "umávám". Jsem tu stastna ja i moje rodina. Dcerka pobiha usmudlana po zatim nedostavenem dvorku, objevuje tajemstvi nasi skoro 6000m2 zatim zpustle zahrady, vymeta kazdou louzi. Pubertalni syn ma sve kamarady tady, v nedalekem meste, kam dojizdi do skoly, i v Praze.

Jenze i my jsme mohli pred ctyrmi lety pri odchodu z Prahy volit jinak a skoncit v nedalekem satelitu... Ve zmeti bezduchych a klinicky cistych novostaveb, jejichz seskupeni postrada jakykoliv urbanisticky smysl...na zahrade, ktera svymi rozmery i upravou pripomina spis vyber pro kraliky.

Jenze to jsou proste dva svety, ktere nema smysl srovnavat. Ty krasne vesnice naseho detstvi, vune sena, rozkvetle louky...to vsechno jeste existuje. Jen je clovek musi chtit videt!
 Bedřiška 
  • 

Re: Nezamenujme satelity s vesnicemi 

(29.4.2008 12:07:10)
Tak tohle je opravdu hezky napsané !! Bydlím bohužel v satelitu, kde to má do vesnice hodně daleko. Ale když jsme se před 10-ti lety rozhodovali pro bydlení, na vesnici jsme chtěli. Jenže ta tragická rychlost výstavby vše pokazila. Jsme teď předměstím Prahy. Zahradu máme obrovskou, máme i králíky, pěstujeme si svoji zeleninu, také naše dcera má plac na hraní, ale jsme tak trochu exotičtí, mezi tou spletí načinčaných zahrad, viladomů a řadovek. Nejraději bychom utekli někam dál od Prahy, ale kdoví jestli nás ta výstavba zase nedohoní.
 Kacka + 3 


Re: Nezamenujme satelity s vesnicemi 

(29.4.2008 12:58:28)
Jj, bedrisko. Vystavba je svinstvo. My jsme sahodlouze studovali uzemni plany obce, navic mame domecek v samem srdci stare vsi, takze by nejdriv museli zbourat mistni kostel, aby nam tu na dohled neco mohli postavit. I tak ale muz uz ted pocita s tim, ze tu vychovame deti (at jsou na dojezd dobrym skolam) a pak potahneme dal od Prahy taky ;)
 Jitka,2 dospívající dcery 
  • 

Do města bych už nešla 

(30.4.2008 8:43:23)
Do svých 35let jsem žila ve městě,zapřísáhlá,že na vesnici NIKDY.
Teď tu bydlím 6let a do města už NIKDY.
Takže můžu srovnávat.Ve městě je více možností vyžití,obchody+úřady dostupné.Na vesnici máme různé akce(dobře organizované i připravené),ale není jich mnoho (15-20 ročně).Obchody+úřady ve městě.Ale má to jednu výhodu:Neutratíte tolik peněz,ve městě je tooolik lákadel.
Na vesnici mají lidé k sobě blíž-pomáhají si,navštěvují se.Ovšem pozor na vesnické drbny,ty o vás vědí vše.Máme malou zahrádku,na které se perfektně odreaguji.Příjdu z práce(5minut od domu)a dám si kafčo pěkně venku,těžká pohoda.Lidi u nás chovají slepice,králíky.
Sousedka mi vykládala,že když přišla do školy do města,tak se jí městští spolužáci ptali,jestli se na vesnici žije v h....ch.Šílené,že.No je pravda,že je to před 17lety.
 helena 
  • 

Re: Nezamenujme satelity s vesnicemi 

(29.4.2008 12:27:18)
Prečo to tak hrotíš?

Skutočne to nutne musí byť také čierno-biele?

Staré dobré vesnice, príroda, krása, priateľskí ľudia a neviem čo ešte - a na druhej strane hnusný bezduchý satelit, kde domy majú namiesto záhrad výbehy pre králiky...?

Píšeš, že to nemá zmysel zrovnávať - dobre, ale musí to znamenať, že jedno je zlé a druhé dobré? Tí ľudia s modernými domami a minizáhradkami (pri dnešnej cene pozemkov si málokto môže dovoliť veľkú záhradu) len proste nechceli žiť uprostred mesta, čo je na tom, že majú v záhrade hojdačku pre svoje deti a nie slepice?
 Kacka + 3 


Re: Nezamenujme satelity s vesnicemi 

(29.4.2008 12:52:01)
Heleno,

rozhodne nic nehrotim.. Autorka clanku zminuje, ze vesnice, jak si je my deti pamatujeme, jiz dnes vlastne nejsou. Ja rikam, ze jsou...ze jsou dokonce co by kamenem dohodil z centra hlavniho mesta, a ze v nich dokonce ziji i lide, kteri se tam nenarodili. Jen je potreba je hledat a neskoncit s tim hledanim u prvniho satelitu.

Zaroven jsme s dovolenim nastinila muj vztah k satelitnim mesteckum, ktere mohou byt s vesnickym prostredim casto zamenovany. Pro me to jsou proste panelaky nalezato, ktere nevkusne hyzdi sve okoli a za investovane penize nabizi svym majitelum az nedustojne bydleni bez soukromi (proc maji oba mi sousede denne vedet, co mam k veceri?).

Nemam nic proti mensim pozemkum, proti novym domum...ale vetsina novostaveb v satelitech postrada napad, vkus, ducha. Cele komplexy postradaji zakladni urbanisticky řád, smysluplnne usporadani do ulic s namestim/navsi, infrastrukturu... A financni argument jako duvod volby zivota v satelitu u me neuspeje. Vim, kolik takova pekna radovka v satelitu na ani ne 1000m2 stoji a vim, za kolik jsme koupili a zrekonstruovali nasi chaloupku s 5600m2 pozemku. Ver, ze to vyslo skoro na stejno. Proste satelity nemam rada. Tot muj pohled na vec.

Respektuji, ze kazdemu z nas vyhovuje jine bydleni...respektuji to do te chvile, nez nejaky satelit zhyzdi okoli me vesnice... Romča, 2+1 na cestě 


Re: Nezamenujme satelity s vesnicemi 

(29.4.2008 13:34:25)
K čemu 5600 m2 pozemku? rozhodně nehodlám pěstovat brambory, sklízet seno a chovat slepice a králíky. Pocházím z vesnice 600 obyvatel, 2 autobusy denně, několik polí, les, prasata, neustálé sekání trávy a zábava žádná. Jak já záviděla dětem z města, že chodí do kroužků, jezdí na výlety, na bazén... a my se ségrou chodily sbírat mandelinky :-)
Utekli jsme s manželem do menšího města, máme byt 3+1, ve volném čase chodíme na vycházky, jezdíme na výlety, pořádáme tůry s naším dvouletým synkem, občas zajedeme ke tchýni nebo rodičům na zahradu se vyvenčit a nasát venkov, večer jsem ráda, že se vracíme zpět do klidného bytečku, kde sice slyším každé prdnutí sousedů :-)) ale jsme tady doma.
Určitě bych malý rodinný domeček se zahrádkou chtěla, ale vím na co finančně máme a na co ne, bohužel se u nás vesnice staly dražší alternativou bydlení, kdy lidé z města utíkají za "úžasným venkovem".
 Kacka + 3 


Re: Nezamenujme satelity s vesnicemi 

(29.4.2008 13:53:01)
K cemu? Pro dostatek soukromi, pro volnost dychani... Proste mame dvorek i zahradu. Rostlinna vyroba me nikterak nelaka (jsem zahradnicky lempl), mozna obnovime kraliky a slepice, ale to bude vse.

Ale zpet - netreba se tocit na velikosti pozemku, o tom me prispevky nebyly. Naprosto chapu, ze jsou lide mestskeho razu a lide, kteri jsou stastni jen na vesnici. Obema skupinam plne rozumim a chapu jejich potreby. Co nechapu jsou ty zminene satelity...to je podle me zpusob bydleni, ktery si bere jen to spatne z obou moznosti (mesto / vesnice).
 Katerina 
  • 

5.600 m 

(29.4.2008 17:50:27)
kdyby meli vsichni 5.600 metru pozemku, aby meli soukromi a volnost k dychani, tak bysme se do ty republiky asi nevesli.
 Kacka + 3 


Re: 5.600 m 

(30.4.2008 8:49:55)
Tak jo - naposledy zopakuji, ze je jedno, jestli bydlim na hektaru nebo na 200m2. Hlavnim sdelenim meho prispevku bylo, jestli bydlim s vkusem a prirozene nebo "v kralikarne".
 Katerina 
  • 

Re: 5.600 m 

(30.4.2008 23:20:23)
Trochu moc se tim vkusem ohanis, ne? To je nejaka univerzalni kategorie, kterou zastupujes zrovna ty?

Jen pozn.: bydlim v centru Prahy a jsem s tim naprosto spokojena. Nezastavam se ani neodsuzuju bydleni v satelitech, na vesnici, v panelaku, na samote ani kdekoliv jinde - at si kazdy bydli kde chce a v tom, na co ma.
 Dita, Matyáš 08,Kiki 11 


Re: 5.600 m 

(2.5.2008 13:32:05)
Kateřino možná jsi trochu zaujatá, to že bydlíš ve městě v centru Prahy Tě ale omlouvá, nemůžeš pochopit co tím chce Káča říct...~j~
 Lenka 
  • 

Re: 5.600 m 

(4.5.2008 8:19:29)
Podle mě je zaujatá Káča, neboť králíkárna je špatná, tudíž to znamená, že jen dům a zahrada je to pravé a ořechové, nejlépe na vesnici mimo satelit.
 Katerina 
  • 

Re: 5.600 m 

(4.5.2008 18:42:53)
A tvoji drzost neomlouva zhola nic!!! A bez smajliku.

Kde jsem zaujata? A myslis, ze kdyz je nekdo z Prahy, tak nikdy nevidel satelit nebo dum na vesnici? Me se proste jen nelibi, jak se tady nekdo ohani vkusem, jako by to byla nejaka univerzalne platna kategorie a vsechno, co je jine je spatne a nevkusne. A s touhle debatou koncim, jak rikam, at si kazdy bydli, jak se mu libi a na co ma!
 Lenka 
  • 

Re: 5.600 m 

(4.5.2008 18:55:02)
Katerino nečerti se, vždyť je to tady pořád a se vším :-). Já ti rozumím, taky bydlíme v centru, schází mi zahrada, ale to snad příští týden napravíme :-). Po baráčku se díváme, ale vidím to zatím na víkendy, neb máme tak na rozbořeninu (jak jsi psala :-)). Taky asi nedokážu pochopit co Káča psala. Rodiče bydlí na vesnici, předtím jsme bydleli na malém městě, a když slyší, že bychom chtěli z města, tak jí vstávají vlasy hrůzou.
 Dita, Matyáš 08,Kiki 11 


Re: 5.600 m 

(5.5.2008 11:56:25)
Řešíš s Káčou velikost pozemku i přestože napsala, že o tom to není, že hodnotí styl bydlení, v tom jsi zaujatá, možná to napsala tak že Tě to uráží, ale vkus je jiný na vesnici a jiný ve městě, to uznej a tudíž městké baráky na vesnici prostě nepatří. Já souhlasím že i menší pozemek může být hezký, ale tady se hovoří o nevkusu satelitů a o tom jaké je v nich patrné dusno a to člověk může jen projíždět. Kdo chce bydlet ve městě ať si bydlí, ale mě se městské králíkarny taky nelíbí a to jsem v jedné bydlela, člověk nemá kam utéct, všude jsou lidi, santusáci na lavičkách s lahvema piva u nohou, jinde zase samý sprostý puberťáci, starý báby, žádná pořádná zeleň a klid a když, tak člověk musí přes půl města. Ještě mi napiš že to není pravda...někomu zas vyhovuje opak, to že má všechno u nosu a může celý dny chodit po krámech a nakupovat, cpát se s lidma v metru, MHD atd.šlapat do kdovíkolikátýho patra a koukat z okna na panelák naproti...holt Tobě to vyhovuje, ale podle mě je to hnus, holt jak píšu, každý je zvyklý na něco jinýho...ale o tom to tady je ne, aspoň to tu není takový jedotvárnýR^
 Henriette 


Re: 5.600 m 

(5.5.2008 12:40:25)
Já jednomu nerozumím. Kam chodí lidi bydlící v centru Prahy na procházky? Vždyť tam není kousek přírody, alej lesík, nic. A kde si tam děti můžou hrát? Moje známá bydlí v Libni a s dětmi cestuje tramvají x stanic jen na blbý hřiště. Je mi jí líto, ale myslím, že v centru to je nejspíš ještě horší. Všude auta, smrad, brr. Za to bych ty prachy nedala, to bych si raději koupila vilku za městem.
 Juldafulda 


Re: 5.600 m 

(6.5.2008 15:41:42)
Henrietko bohuzel taky nemam v miste zadne hriste takze to mam 3 stanice tramvaji. celkem dost hnus, ale z Prahy bych proste do satelitu nesla. navic tech penez za blby benzin co by manzel projezdil a i ten cas.
 pelakos 


Re: Nezamenujme satelity s vesnicemi 

(29.4.2008 14:50:14)
Přesně tak. Bydlim na vesnici, mezi většími městy. Náš barák byl poslední, celej den se dalo v létě opalovat na zahradě nahohoře bez. Ted již bohužel ne, nebot naši vesnici osidlují lidé, kteří prchají z měst. Jen nechápu proč, když celej den nevystrčí nos z baráku. Každej jezdí jako prase v úžasnym bouráku a nad starousedlíky ohrnují nos. Neni to útok, věřím, že všichni takový nejsou, ale u nás jo a mi jim říkáme ,,náplava,, Vím, že to není hezké, ale tak se tu bohužel uvedli. Když jsem se dozvěděla, z čeho všeho jsou stavební parcely a co všechno se plánuje zastavět, bylo mi do breku.
 Juldafulda 


Re: Nezamenujme satelity s vesnicemi 

(29.4.2008 14:59:17)
Pelakos je to bohuzel smutne, ja kdyz vidim, jak se buduje nova zastavba treba v JIznich Cechach pobliz "stare architektury" tak je to fakt sileny. vis on neni problem to staveni, ale ten vkus architektu a nemajetnost lidi co si ty baraky nechavaji stavet nebo taky nevkus tech co ty prachy maji. spousta lidi chce bydlet v baraku, ale nemaji prachy tak kupuji ty nejlevnejsi "typy" baraku, ktery vypadaji jak pest na oko. Jakoby nikdo neumel postavit "normalni" barak. a co se tyce pozemku, kdyz vidim jak zacina byt problem s potravinami atd. a prodavaji se pole na kterych jeste pred par lety rostly brambory atd. tak nevim co budeme zprominutim zrat az prijde bida na kozy ledatak plechy a beton
 MSteflova 


Re: Nezamenujme satelity s vesnicemi 

(29.4.2008 15:07:22)
Terezo, nejde jen o nejlevnější domy. Někdy je opravdu v jednoduchosti krása a jednoduchý dům se dá někdy pořídit za přijatelný peníz. Potíž je spíš v tom, že lidé chtějí ušetřit na pozemcích, koupí pár metrů tak akorát na dům a na zahradu nezbyde. Proto jsou ty domy na sobě tak hnusně nalepené a lidé si vidí doslova do talíře... :-(
 Kohnova 
  • 

Re: Nezamenujme satelity s vesnicemi 

(29.4.2008 20:49:38)
Nic na tom, Heleno, neni, jen se autorce satelitni sidlistatka nelibi (nelibi se spouste lidi, protoze objektivne vzato vazne nejsou nijak pekna), ale to neznamena, ze kdo takhle bydli, je spatny, nebo ze se bydleni v radovce nesmi libit nikomu. To neni zadne hroceni, to je jen vyjadrovani vlastniho nazoru, vkusu ohledne bydleni.
 10.5Libik12 


Re: Nezamenujme satelity s vesnicemi 

(29.4.2008 21:22:43)
Děvče, kdyby všichni sateliťáci chtěli a mohli zvolit malebné nejlépe barokní stavení a to 20 km od hlavního města, tak je tu asi prostor k vyjádření se "o bezduchosti" nových domů. Ovšem chtěla bych vidět, kde by se asi ty opuštěné statky na dostřel od Prahy donekonečna braly.

Neber si to osobně, ale pokládám paušální odsuzovatele satelitů za bezděké snoby.

Navíc na vsi jsem vyrostla a to co popisuješ v úvodu není vesnice posledních 50 let, to je jakási lufťácká představa o romantice vsi, stejně kýčovitá jako satelitní stavby:)
 Kohnova 
  • 

Re: Nezamenujme satelity s vesnicemi 

(29.4.2008 22:01:27)
Libik: myslim, ze to bezi na lince satelit odsuzuje panelaky, individualni "stylove vily" ve stare zastavbe odsuzuji satelit a panelaky, opustene ekosamoty nechapou panelaky, satelit ani vily a panelaku je to jedno nebo bojuje s frustraci aspon chalupou :).
Podle mne je nejekologictejsi bydleni panelak, protoze maximalne setri veskere zdroje plus prostor :).
Navrhuju, aby se smelo rikat, ze satelity jsou hnusny, kdyz se smi rikat, ze hnusny jsou panelaky nebo dvory plne srotu a slepicich hromad, klidne si rikejme, ja to mam krasny a vy hnusny, hec, protoze cim bychom se jinak takhle k veceru bavili, ne? :D
 10.5Libik12 


Re: Nezamenujme satelity s vesnicemi 

(29.4.2008 23:02:52)
Jo Kohnová, jasně. Můžeme se bavit, že jsou satelity hnusné, možná by ale nebylo na škodu říct jak. Hnusoba je sice subjektivní, nicméně nějaké obecné rysy má. Moje dcerka (moc chytré kultovované děvče) by možná řekla, že jsou přepíčené. Autorka je vidí jako bezduché a klinicky čisté a apeluje nepřímo na to, abychom revitalizovali českou náves, protože ona to nak navzdory jiným možnostem udělala. To je legrační, ne? při večeru:)
 Kohnova 
  • 

Re: Nezamenujme satelity s vesnicemi 

(1.5.2008 20:05:50)
Ahoj, nemam vubec predstavu, jak revitalizovat ceskou naves, podle mne, pokud by se revitalizovala, znamenalo by to, ze na vesnici znovu ziji vesnicane a to by zase znamenalo, ze revitalizovana naves bude vypadat celkem neromanticky.
Jsem vesnicanka po otci, vsichni otcovi predci byli vesnicane, mame fotky z vesnic cca od r. 1905, ani tenkrat to na vesnici nijak malebne nevypadalo.
Vesnican nemiva smysl pro romantiku a esteticno, pokud nepocitame radky brambor s rostlinami pekne v zakrytu.
Cim je podle mne hunsny satelit: pokleslou architekturou, procovskymi dekoraterskymi zakoutimi, nedostatkem prostoru, divnou atmosferou porovnavani, kdo ma co lepsi nebo horsi nez my, osklivym bezprostrednim okolim. Prosim, to je ale pouze muj osobni dojem z nekolika satelitu na okrajich Prahy, kde jsem nekdy byla na navsteve. Siblo by mi, kdybych tam musela "zit a tvorit" :D, notabene s vedomim ze to budu do smrti splacet. Mne ty satelity pripadaji jako takova leskla bida.
Ale chapu, ze nekdo chce mit novy dum, je to pro nej dulezita vec a tohle je jedina cesta, jak ten dum muze mit a veci, ktere mne vadi, jinemu nevadi. Taky, ze neni hezke ostouzet neco, na co se nekdo jiny nadrel a je to jeho domov.
Kdyz se ofrnuju nad satelity, delam to hlavne proto, ze si myslim, ze tak jako je vseobecne prijatelne ohrnovat nos nad panelaky, melo by to byt mozne i nad jinymi druhy sidlist, esteticky v tom nevidim zadny rozdil.
Stejne, jak jde mit kvalitni bydleni v hezkem radovam domku v hezkem satelitu, tak muze byt pekne bydleni v panelaku na cistem sidlisti tesne u lesa (znam takove, v Praze je jich nekolik). A tak by slo pokracovat na tema cinzaku ve stare zastavbe, domu na vesnici, luxusnich vil.
 10.5Libik12 


Re: Nezamenujme satelity s vesnicemi 

(1.5.2008 20:18:53)
Pokud se někdo ofrňuje nad paneláky, tak právě nad nimi, nikoliv nad jejich obyvateli, což není případ satelitů, proto to není stejné.

Panelákoví kdysi neměli jinou volbu a byli rádi, že jsou rádi, bez rozdílu věku a povolání. Na sateliťáky se zří s podezřením o odsouzením(zbohatlík bez vkusu), takže to je dost rozdíl.

Já bydlím takřka stylově a víš co, za ty prachy, co rekonstrukce domu z roku 1892 stála, bych klíďo píďo měla halu do štítu a spoustu světla místo trapných metrových zdí s miniaturními okny, každé jiné:)

Jo a ještě bych se zastala venkovanů, coby estetiků. Hnůj byl vždycky stranou a v přezahrádce kytky, brambory za chalupou. Účelný vkus bez kontraproduktivního diktátu, jakým je dnes například naprosto nefunkční minimalismus, bluee.

 Kohnova 
  • 

Re: Nezamenujme satelity s vesnicemi 

(1.5.2008 21:18:01)
Ja nevim... mne lide v satelitech jako zbohatlici nepripadaji, protoze prave v tech satelitech nevidim nic blahobytneho.
Esteticky mi fakt panelak neprijde o nic osklivejsi nez satelit a mam na mysli ciste vzhled budov, nic jineho.
 10.5Libik12 


Re: Nezamenujme satelity s vesnicemi 

(1.5.2008 21:23:36)
Já asi slyším trávz růst, ale odpíchly jsme se od tohoto textu Jenze i my jsme mohli pred ctyrmi lety pri odchodu z Prahy volit jinak a skoncit v nedalekem satelitu... Ve zmeti bezduchych a klinicky cistych novostaveb, jejichz seskupeni postrada jakykoliv urbanisticky smysl...na zahrade, ktera svymi rozmery i upravou pripomina spis vyber pro kraliky.

Jenze to jsou proste dva svety, ktere nema smysl srovnavat. Ty krasne vesnice naseho detstvi, vune sena, rozkvetle louky...to vsechno jeste existuje. Jen je clovek musi chtit videt!Je to povídání o tom, že jedny baráky jsou hezký a druhý ne?
 Kohnova 
  • 

Re: Nezamenujme satelity s vesnicemi 

(1.5.2008 21:27:10)
Ja nevim, mne prislo, ze to melo byt o tom, ze satelit je hnusny, zatimco venkovska romantika pekna.
Coz tedy a asi znamena, ze ja myslim jinam, nez byl clanek smerovan, protoze jsem do toho zacala michat panelaky. Toz se omlouvam. Jen tak tlacham a panelaky si neodpoustim, panc je mam tak nejak rada.
 Kohnova 
  • 

Re: Nezamenujme satelity s vesnicemi 

(1.5.2008 21:24:07)
Na vesnici, mad., na vesnici. Zivotem na ni.
Jeste ad predzahradky a hnuj v zadu, pokud to vnimate jako krasno, tak to pak jo, ale romantici jste vy :).
Ale abych nebyla uplne huba jedovata, jo, existuji moc hezke predzahradky a dvorky, ktere jsou uhledne i s hnojem, kralikarnou, slepicema a ostatnim inventarem, ale je to mensina, jako vsude.
Lidi s estetickym citenim je v populaci vzdycky mensina a v epose, kdy veskera esteticky vychova je na minimu a smeruje do kopru, jeste mene.
Univerzalni krasno neni ani vec vesnice ani mesta, velkoplosne krasno existuje jen z pohledu z velkeho odstupu a to detailni je zase male, individualni a da se najit vsude.
 10.5Libik12 


Re: Nezamenujme satelity s vesnicemi 

(1.5.2008 21:32:14)
Kohnová, hezká debata, škoda, že prchám, mohly jsme se dostat k tomu, co je krásno a co je romantika:) Jako správný vidlačky bychom na to jistě přišly :)

Můj dědeček měl ve velké seknici fládrovaný překližkový nábytek, krucifix a duchny nastlaný do štosu tak, jak to žádná z nás neuděláme.
Prkennou podlahu, fotku bratra v četnické uniformě a zátiší s růžemi, co malovala teta Běla. V knihovně celého Jiráska a Palackého dějiny (nekecám). Každý Velikonoce se bílilo, po práci se sedělo, v neděli se šlo do kostela a po obědě do hospody na mariáš.
Svět měl řád a rytmus, základ estetična;)
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Nezamenujme satelity s vesnicemi 

(2.5.2008 7:52:35)
Život na vesnici... http://bandzone.cz/chlapiksxichtemwlka
 Apolena. 


Re: Nezamenujme satelity s vesnicemi 

(1.5.2008 21:41:37)
Kohnová,
taky jsem vesničanka po otci, jestli se to teda dá tak napsat, protože táta žil na samotě ve venkovském stavení, které několik století vypadalo stejně úhledně - včetně okolí. Pak ho koupili "lufťáci" z velkoměsta a dneska je z toho zoufalý kýč, ale FAKT strašný, když to vidím a vzpomínám na malé bílé nenápadné stavení, chce se mi brečet. Taky u nás na vesnici jsou většinou nejstrašnější stavení "lufťáků", přezdobené a kýčovité, zřejmě jejich představa venkovské romantiky...
 Apolena. 


Re: Nezamenujme satelity s vesnicemi 

(1.5.2008 21:43:40)
Přezdobená a kýčovitá, rychlejc píšu, než myslím :-).
 Kohnova 
  • 

Re: Nezamenujme satelity s vesnicemi 

(1.5.2008 22:08:22)
Mne to je jasny, co mas na mysli :). Samozrejme, ze znam lidi, vesnicany, kteri ziji i dneska tak, jak pises ty nebo Libik, ale takovych lidi je mensina, protoze lidi schopnych vytvaret kolem sebe lad nebo dokonce krasu je mensina. Vsude.
 10.5Libik12 


Re: Nezamenujme satelity s vesnicemi 

(1.5.2008 23:20:02)
Já jezdívám k tchánům, co osídlili Sudety z pozice intelektuálů s touhou mít letní byt. Sešel se tam výkvět plzeňské smetánky v dobrém slova smyslu a pojali to skanzenovitě. Zuby nehty byli proti veřejnému osvětlení například, všude bílá, černá(možná pravá býčí krev), v každé chalupě originální veteš ve funkční roli, okázalé nepohodlí ve jménu hezké české vsi. Nikdy jsem nikde kromě Radhoště neviděla nic tak stylově čistého, navíc to vzniklo spontánně. A je to kýč. V té "původní" vsi se člověk bojí kýchnout, aby nenarušil tu rustikální baladu. Hrůza. Mmno až to zdědím, hodlám to provětrat nějakým trpajzlíkem na zahradě a hlavně splachovacím záchodem:) V této lufťácké oázce se totiž kaká s výhledem do kraje srdcovitým otvorem ve
vachrlatých dveřích na petlici, v zimě je to zvlášť výživné.

Sylvuš, jak se máš?
 Kohnova 
  • 

Re: Nezamenujme satelity s vesnicemi 

(1.5.2008 23:37:15)
Libik: Verejne osvetleni mi mane pripomina meho muzika. Mozna, ze intelektova spicka Plzne ho nechtela kvuli stylu, ale mame tu jeste astronomy, co ho nechteji kvuli svetlu a vyhledavaji prave mista, kam tenhle vydobytek civilizace jeste nedospel. Kdyz se v zime clovek vraci od vlaku s baterkou v zubech, nenavidi vedu i vyzkum smahem a duma, jestli ho sezere hladovy kanec, nebo kuchne hladovy asocial.
Latriny bych zakazala, krome jasnych potizi v zime a desti, to v letnich rozkochanych siestach smrdi a rusi vuni kavy.
Trpaslici jsou uz dneska design, spis by to chtelo jezirko s plastovou kachnou :).
 10.5Libik12 


Re: Nezamenujme satelity s vesnicemi 

(1.5.2008 23:44:45)
Jé, tvůj můž tě vodí pod hvězdami:)
 Kohnova 
  • 

Re: Nezamenujme satelity s vesnicemi 

(1.5.2008 23:51:34)
Libik: mane si vzpominam, ze cca pred patnacti lety me jednou nekde pod hvezdami vedl, kdyz jsme sli namol z mejdanu :D.
Jinak chodim pod hvezdama zasadne jen v zime s detmi a naklady. Kdyz jdu obcas sama, vyuzivam moznosti nerusene nahlas sproste nadavat tak, jak jinak nesmim a zpivat Habaneru z Carmen.
 10.5Libik12 


Re: Nezamenujme satelity s vesnicemi 

(2.5.2008 0:01:41)
Tak to bych tě docela chtěla potkat:-D, přemejšlim kam vrazim to jezírko s káčou
 Kohnova 
  • 

Re: Nezamenujme satelity s vesnicemi 

(2.5.2008 0:10:45)
Hele, me uz jednou nekdo potkal, byla to divka ze sousedstvi, zrovna se chudak nachazela v intimnim momentu s blize neurcenym chlapcem (strasna predstava, jsem si jista, ze jsem takovy zbabelec, ze v te zime bych si neodlozila ani v mladi, ani kdyby me svadel Redfort a Rodenem dohromady). Strasne jsem se lekla a stydela, rikam pardon, oni nic, az kdyz jsem byla dal, povida ona: "To je tamta takova zenska, vis ktera, asi je vozrala."
 Apolena. 


Re: Nezamenujme satelity s vesnicemi 

(2.5.2008 0:13:01)
Libik,
dobře :-). Žádný skanzen, teplá voda v koupelně, splachovací záchod, pračka, myčka...:-D:-D. Já vím, na to ses neptala :-). Ale i jinak celkem dobře, že vybíráme nájem v kozách, to už asi víš :-D.
 ALianan 


Re: Nezamenujme satelity s vesnicemi 

(1.5.2008 22:00:06)
U nás je to naopak, většina starousedlíku má stavení ohozený březolitem, plastový okna, thůjé co maskují torzo auta, a vůbec dost neromanticky bordel a všude pobihajcí slepice. A nesmím zapomenout na užasný velký, modry bazen umístěný tak, aby sousedi viděli, že na něj máme.

Náplavy mají domy většinou s citem opraveny a používají klasické materiály, ale taky ne všichni. Jen se snaží dům opravit, což starousedlíky opadaný březolit netrápí.
 Kohnova 
  • 

Re: Nezamenujme satelity s vesnicemi 

(1.5.2008 22:10:36)
Jj, tak nejak vidim vesnickou praxi dneska i ja.
 Apolena. 


Re: Nezamenujme satelity s vesnicemi 

(1.5.2008 22:19:10)
Velinko,
plastová okna nemusím, ale mnohem horší mi připadají umělí ptáci, umělé kameny a umělé kytky, plastové ozdoby atd.
U nás ve vsi je jediný bazén, mají ho lufťáci. Na domě mají americkou vlajku, na zahradě ty tůje, plastové ptáky a anglický trávník.
Ale asi nejhezčí stavení tady taky patří lufťákům, to je fakt.
 Lenka, 2 děti 
  • 

Re: Nezamenujme satelity s vesnicemi 

(4.5.2008 8:25:13)
Hezký :-). Je to vlastně stejná diskuse jako domácí porody versus porody v nemocnici :-)). Spousta hájí jen to svoje a nepřipouští nic jiného. Já osobně bych brala nějakou secesní vilu blízko centra města s krásnou velkou zahradou :-))))). Ještě někde sebrat těch 30 melounů. V tom výčtu domů, barokních vil, satelitů a paneláků jsme zapomněli na výstavbu řadovek :-)). Někde jsou celé čtvrtě z 80. tých let minulého století :-)). Myslím, že to je ještě "lepší" než satelit. Ale někdy závidím i tu řadovku :-), někdy jsem zase ráda, že jsem v bytě v centru. A děti z paneláku to mají podle mě taky super. Pro ně je tam fakticky aspon vyžití. Všechno mají blízko, je tam spousta dětí, a když jsou větší mohou jít samy ven.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Nezamenujme satelity s vesnicemi 

(4.5.2008 8:31:38)
:) Tak zrovna jednu řadovku z roku 1975 rekonstruujeme ... má to jednu výhodu, zatepluješ jen dvě strany ;) Je to docela prima čtvrť, spousta zeleně, les nedaleko, blízko na metro, , pro mrňata zahrádka a starší děti tu můžou (a nemusí) mít kamarádskou partu podobně jako ne vedlejším malém sídlišti, kde bydlíme teď ...
 Lenka, 2 děti 
  • 

Re: Nezamenujme satelity s vesnicemi 

(4.5.2008 18:48:19)
Tak tak, některé řadovky byly fakt dobře postavené a pro děti dobrý, je to takové malé sídliště :-). Ale třeba v Letovicích to vypadá snad hůř než takový satelit. Ono každé má svoje a nejdůležitější jsou sousedi :-), jenže jak to při výběru domu poznat, na to jsem ještě nepřišla. Zatím obhlížíme vesnice jak je která zakouřená :-).
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Nezamenujme satelity s vesnicemi 

(4.5.2008 18:53:50)
Lenko, to je fakt, a zjistit to prakticky nejde ... my měli řekla bych štěstí, z jedné strany sice uzavřený, ale minimálně k hluku přestavby vstřícný starší manželský pár, z druhé strany dvě moc milé osmdesátileté babičky, a vedle nich se spojenou zahradou prima ženská s dcerami okolo puberty a hojnými návštěvami. Ale taky jsme mohli mít někoho jako předchozí majitel, který používal zahradu jeko výběh pro agresivního psa, mrzoutského starého komunistu nenávidícího malé děti nebo italskou domácnost :))) Tak přeju dobré hledání - údolí Svitavy je pěkné, tak snad tam něco hezkého objevíte!
 Lenka 
  • 

Re: Nezamenujme satelity s vesnicemi 

(4.5.2008 18:57:54)
no, to je hrozný s tím sousedem, takovýho chytnout :-(, mám husí kůži. Já u Svitavy bydlela :-), snad něco krásné objevím poblíž :-)).
 Kacka + 3 


Re: Nezamenujme satelity s vesnicemi 

(30.4.2008 8:57:21)
Libiku, prejdu tvoje peforativni osloveni...devcetem se uz davno necitim.

Presto trvam na tom, ze za cca 4 miliony, ktere da majitel "pekne" radovky vcetne pozemku se da postavit vkusny nizkoenergeticky domek na pozemku o cca 1000m2. Jen je potreba premyslet a ne skocit po prvnim standardizovanem nacancanem a radoby baroknim domecku s balustradami a obloukovymi okny.

Ale abych nebyla uplne jednostranne negativni. Problem esteticky nevhodnych satelitnich vystaveb neni jen problemem lidi, kteri tam bydli (ackoliv jasne - poptavka vzdy ridi nabidku). Je to problem stavu nasi architektury. Protoze jak znovu opakuji - stavet levne se da i s vkusem a napadem.

A naposledy - at si kazdy bydli v cem chce. Me jen mrzi, ze ty stavby hyzdi prostredi, ve kterem ziju...ze se na ty pamatniky zamindrakovych architektu musim divat.
 Petra 
  • 

Re: Nezamenujme satelity s vesnicemi 

(30.4.2008 9:45:18)
No ono to není tak moc o architektech, ti navrhli typizovaný dům který se pak prodává v katalogu, jak rohlíky bez možnosti toho architekta mluvi do osazení domu na plac, sezaní s okolím a další věci. Když už proboha někdo chce bydlet v novem, tak ať si zajde za architektem přímo, ten vše zhodnotí, poradí a nikdy nenavrhne ty ohyzdiny, co jdou vidět v běžných satelitech a ani to nestojí o tolik víc, jak typizovaný barák z katalogu.
 Teraza Horáková 


Re: Nezamenujme satelity s vesnicemi 

(30.4.2008 13:16:45)
Petro, jo, architekta, toho jsme oslovili. Už máme 3-tího. Oni jsou totiž zvyklí snad jen stavět obr vily a když máš omezený rozpočet a to má snad každý, tak je děsný problém se do něj "strefit". Skončili jsme u typizovaného projektu, který nyní opět za pomoci architekta kompletně přeoráváme.

Jo, nevím, co to mají architekti za nemoc, nechat ve Vašem domě svou nesmazatelnou stopu, jeden chtěl trojúhelníkové okno v podkroví, druhý kulaté na schodišti. Smůla
 petra 
  • 

Re: Nezamenujme satelity s vesnicemi 

(30.4.2008 9:58:14)
Kaco,

musim se Libika zastat. nevím, kde jsi vzala v její reakci pejorativní oslovení, protože ona nemluví o tobě, ale o své dceři (chytré děvče...). Pokud si tedy její dcera, pka pardon, všechno je jinak...
Navíc si nejsem jistá, jestli její reakce patří tobě nebo autorce článku.
No a te´D k tvým 4 000 000 za nízkoenergetický domek.
V současné době je cena pozemků v okolí Prahy cca
2 000 Kč/qm. Takže při tebou uváděném pozemku 1 000 m
je jen cena pozemku 2 000 000 Kč. A pokud člověk není manuálně zručný a nestaví svépomocí, tak bych ráda viděla stavební formu, která při dnešních cenách postaví nízkoenergetický dům za zbylé
2 000 000 Kč. (teda za předpokladu, že ten dům nemá zastavěnou plochu cca 50-60qm.)
 Kacka + 3 


Re: Nezamenujme satelity s vesnicemi 

(30.4.2008 11:09:13)
Petro, Libikuv prispevek zacina oslovenim: "Devce, kdyby vsichni satelitaci...". Vzhledem k tomu, ze reaguje na to, co jsem psala o satelitech, predpokladam, ze oslovu me, nikoliv svou dceru.

Ceny pozemku v okoli Prahy uz davno nejsou na cene 2000Kč/m2. Zasitovany pozemek v okoli Prahy se za 1500Kč/m2 da beź problemu sehnat. Domecek s rozmery zminene radovky pak za 2,5mil - 3mil. v pohode postavit take bez problemu lze.

Proc myslis, ze by developerske firmy tak hojne staveli a nabizeli domky v satelitech za uvedenou cenu, kdyby to bylo pro ne financne nevyhodne? Na te cene satelitniho domku vydelaji velke penize...
 Juldafulda 


Re: Nezamenujme satelity s vesnicemi 

(30.4.2008 11:42:23)
Kacko naprosto to chapu, maly taky radeji sbira kaminky nebo sisky nez leze po atrakcich na piskovisti:))). A je jedno jestli je pozemek 200 nebo jak ty pises. My jsem proto, aby maly taky poznal, ze zivot neni jen panelak ,ale taky priroda a prace kolem ni koupili pozemek s pidi chatickou kam muzeme jezdit az tam bude zazemi na vikendy nebo na delsi dobu.

Moji rodice maji maly domecek a maly pozemek, ale ten domecek je proste v te ulici tak zakomponovan, ze to nevypada jako v satelitu. Tady jde o to, ze v satelitu nevyrustaji baraky postupne, ze to nema zadnou historii je to proste beton s vylestenymi chodniky. A dalsi vec pres den tam nikdo neni krome lidi co jsou treba nemocni nebo maji mala decka, kdezto na "vesnici" ziji i stari lide.
 Jana (2 hadi 3r a 8m) 
  • 

Re: Jsem ze satelitu 

(30.4.2008 21:49:14)
Kačko (a odstatní zapřísáhlý odpůrci satelitů),

kvalitní, zasíťovaný pozemek v okolí Prahy s dobrou dopravní dostupní stojí 1.500,- m2 pouze v satelitech. Činí-li tvůj rozpočet 4mil., chceš bydlet rychle, blízko a v domku, nemáš moc na vybranou.

Pokud pracuješ jako expert ve svém oboru, práci mimo Prahu nebo velká města sháníš velmi těžko. Čas ušetření na dojíždění strávíme raději s rodinou. Právě díky takovému bydlení se mi daří skloubit práci, která mě fakt baví, a rodinu i s oběma mrňouskama. Babička k nám snadno dojede, manža je za 10 minut v práci (výhoda bytu ve městě) a malý může spát a holka lítat na zahradě (výhoda domku na vesnici). Když vybírám cvičení, plavání nebo školku pro děti, mám více možností.

Zahradu zatím moc upravenou nemám, ale doufám že brzo budu. Miluju cizí velké divoké zahrady, ale doma fakt nechci. A taky si myslím, že mnoho lidí i na vesnici by mělo raději své zahrádky upravené, ale je to dost práci a není to levná záležitost. Jsou lidé, kterým připadá vkusné harámpádí a kopřivy, ale asi jich moc nebude.

Se starousedlíky problém nemáme. Jsou skvělí a všechno je o vzájemné toleranci. A my přistěhovalci - mladé rodiny s malými dětmi a podobným životním stylem si dobře rozumíme. Jsem tady opravdu spokojená a i když bych si také raději postavila samostatný domek podle svého vkusu, za daných okolností je to pro mě nejlepší volba. A co není může být.

Kačko buď štastná, že bydlíš tak jak chceš, spoustě lidem se to nepovede. A doufám, že jsem ti trošku pomohla pochopit, proč jsou ty satelity tak populární...

 Teraza Horáková 


Re: Jsem ze satelitu 

(30.4.2008 22:33:06)
jani, kde jste sehnali blízko Prahy za 1500 m2...... sny jsou sny a realita je prostě taková... jak jsem psala... tady - tj do Prahy 15 minut autem jsou pozemky od 2700 do 2900 m2.

žiju tu celý život, a dál se nám nechtělo, asi síla zvyku a další argumenty pro - děti vozíme do školy a na kroužky denně a opačně také, máme v Praze oba práci, žijí tu moji rodiče....... a to, že se z okrajových částí vesnice stal satelit, no holt tam budu bydlet.


sny mám úplně jiné. chtěla bych starší obyvatelný dům s velikou zahradou a nejlépe úplně zanedbanou a se vzrostlými stromy..... ale to tady fakt vlastně neexistuje.
 Jana (2 hadi 3r a 8m) 
  • 

Re: Jsem ze satelitu 

(30.4.2008 23:00:30)
Terko,
nebyl to samostatný pozemek, ale řadovka navíc kupovaná před více než 2 lety. Praha 9 - Hostavice (jedna vesnice s Dolními Počernicemi). Teď už jsou ceny zase někdy jinde.
 Teraza Horáková 


Re: Jsem ze satelitu 

(30.4.2008 23:08:06)
no a vidíš a za dva roky jste milionáři :-)))) my jsme si tu povídali o aktuální situaci. Za 4 miliony, ano, postavím v Krkonoších nádherný dům na pozemku levnějším, než je tady. Ale, budu ho muset najít, to už bude legrace menší a připustím-li, že tam nějaký vlastním, tak netuším, jak se tam uživím, když práce je tady a kam děti do školy a jak si v zimě dojdu pro rohlíky (nebo pro mouku:-)) když se je naučím péct), protože tam, když napadne, je to prostě v háji všechno:-))))

MMch. to je náš "důchodový" sen, šetříme na sněžný skůtr, potah a koně, a žrádlo pro ně:-))) kdyby sníh nebyl:-)))
 Teraza Horáková 


Re: Jsem ze satelitu 

(30.4.2008 22:38:08)
A je to legrační pocit, tady jsem starousedlík a o 200 metrů dál vlastně náplava..... nejlepší jsou na tohle děti, protože ty už v satelitu mají kamarády a nebo procházka se psem (já za to nemůžu, vyrostla jsem na vesnici, zdravím každého:-))))).


Myslím, že většina sousedů bude v pohodě, až na ty nejbližší, to jsou fakt bohatí lidé, paní je super, - dokonce si půjčuje tajně naši kočku, aby ji měli na chvíli doma, holčička by chtěla zvířátko, její manžel zvířata nemusí, nezdraví, nemluví a když jsme se potkali u soudu (honili jsme mu okolo pozemku zloděje, protože mu tu dva dny s 15-ti minutovým přestávkami řval alarm), ani do háje nás neposlal... jak máme vědět, že má barák pojištěný, když ani nezabučí:-)))) tak toho jsem si "zaaverzovala" na doživotí:-))) ne, nemusí se kamarádit, to nečekám, jen trochu slušného chování.
 Teraza Horáková 


Re: Nezamenujme satelity s vesnicemi 

(30.4.2008 22:41:47)
Milado, taky hledáš levnější?? :-)), no za ty prachy, už by byl dvakrát takový:-))))

 Teraza Horáková 


Re: Nezamenujme satelity s vesnicemi 

(30.4.2008 22:42:27)
jinak, co se týče cen opačných - tj. ty 2700-2900 je toho plný web, ale klidně konkrétnosti pošlu
 Teraza Horáková 


Re: Nezamenujme satelity s vesnicemi 

(30.4.2008 22:45:54)
no, z mé strany Praha západ - už okolím není Kladensko, Buštěhrad, protože tam sice uzávěra snad není - ale doprava do Prahy už otřesná. Co se druhé strany Prahy týče, pozemky v Horoušánkách taky nejsou levné....... a naše práce je buď v centru Prahy, nebo Praha 6,7,4 a blízké okolí.
 Teraza Horáková 


Re: Nezamenujme satelity s vesnicemi 

(30.4.2008 22:58:19)
Nevím, čemu se směješ, na internetu to realitky takhle fakt prezentují:-)))

že okolí Prahy a super dopravní dostupnost:-)))
 Teraza Horáková 


Re: Nezamenujme satelity s vesnicemi 

(30.4.2008 23:05:14)
no my jsem fakt pozemek hledali dlouho....... takže jooooo, tak nějak to psali:-))))
 Teraza Horáková 


Re: Nezamenujme satelity s vesnicemi 

(30.4.2008 23:05:20)
no my jsem fakt pozemek hledali dlouho....... takže jooooo, tak nějak to psali:-))))
 Kacka + 3 


Re: Nezamenujme satelity s vesnicemi 

(1.5.2008 14:30:37)
Tak napriklad tady je cena 1634Kč/m2. Zastavkovy bus na Smichov jede 25 minut, autem jste tam za 15: http://www.reality.cz/cgi/detail?ord=I35-R03234

Tady je cena 1650Kč/m2: http://www.reality.cz/cgi/detail?ord=689-CC0921

Tady je cena 1534Kč/m2. Zastavkovy bus na Smichov jede 35 minut, autem jste tam za 25 minut: http://www.reality.cz/cgi/detail?ord=I35-R03312

A to jsem fakt vyjela prvni nabidky za Praze-zapad na jednom serveru. Chce to jen hledat... Nabidky developerskych firem nejsou jedine nabidky na trhu. A kdo chce sehnat jeste levneji, musi holt zdvihnout zadek a vydat se do prislusnych obci a poptat se treba na Obecnim urade. My jsme takhle sehnali pozemek i se stavenimi za cca 650Kč/m2.

 Kacka + 3 


Re: Nezamenujme satelity s vesnicemi 

(1.5.2008 22:45:02)
Promin, ale byt PID busem za 25 minut v podstate v centru Prahy (Andel), to povazuji za pomerne blizke okoli Prahy. Z Bohnic nebo Dejvic nebudes v centru o nic rychleji...a to jedes primo z Prahy.

I v tesnem sousedstvi tech pozemku, ktere jsem popsala se prodavaji "satelitni" parcely v radech kolem 2500Kč/m2. Chtela jsem uvedenymi priklady dokazat, ze kdo hleda, ten najde. Jen nesmi cekat, ze mu dobrou nabidku nekdo prinese na zlatem podnose.

Mam silny dojem, ze se tahle diskuse uz dostala uplne jinam a ja tak nejak nemam naladu se hadat o kravinach a slovickarit.

Necht si kazdy bydli kde chce...


 Kohnova 
  • 

Re: Nezamenujme satelity s vesnicemi 

(1.5.2008 23:29:05)
Tedy nechci se hadat, ale mne Mnisek pripada jako misto, ze ktereho event. dojizdeni do Prahy lze zvazovat. Samozrejme se to neda porovnat s Bohnicemi, protoze zrovna treba z tech je to na Vaclavak cca 15 min a z Dejvic to bude ackem metrem podobne, coz, myslim, neni totez jako PID autobus z Mnisku a Andel bych rekla, ze je tak na hranici toho, co se da v Praze povazovat za centrum. Zalezi na tom, kde pracujes. Kdyz treba hakujes v Kobylisich, muzes dojizdet z Melnika a nemas problem, kdyz mas auto (nebo z Roudnice, kdyz jedes tim autem po dalnici), ale kdyz by clovek mel z toho Melnika jezdit na Nove Butovice, asi by se to casem zacalo zajidat. Podobne to clovek muze vnimat s Dojizdenim z Mnisku, zalezi, kde dela, event. ma jine aktivity, ne?
 Kohnova 
  • 

Re: Nezamenujme satelity s vesnicemi 

(1.5.2008 23:40:35)
Jo takle :D. Tak to nevim, protoze ceny pozemku nejsou ma silna stranka. Dekuju nebesum skoro denne, ze mam kde bydlet a mam to PEKNY :D, hehe..
 Teraza Horáková 


Re: Nezamenujme satelity s vesnicemi 

(30.4.2008 13:18:03)
a Petro, co se cen týče, souhlasím, pozemek, který jsme koupili stál 2700,-- za metr, nyní je jeho cena 2900 - alespoň tak se prodávají sousední. Za 1100 bychom opravdu asi domeček pro 4 člennou rodinu s nutností pracovny fakt nepostavili.
 Lubar 


Re: Nezamenujme satelity s vesnicemi 

(1.5.2008 15:59:15)
Mně tedy na těch odkazech, s výjimkou jednoho, zaujalo zejména to, že to fakt nejsou pozemky za 1 milion... první odkaz za 6,7 mil, třetí za tři a půl, nejlevnější je ten druhý za 2,7... pardon, ale to nejsou dostupné pozemky ...

K debatě o satelitech ... osobně satelity u malých vesnic považuju za neštěstí ne kvůli architektuře těch domů samotné, ale kvůli tomu, že malá vesnice satelitu neposkytne a nemůže poskytnout dostatečnou infrastrukturu. Je chyba vesnic, že rozparcelování pozemků nepodmínily nějakými investicemi do infrastruktury obce, kdyby tak vesnice činily, nepochybně by i v satelitech byl lepší život.

Kritizovaná malá výměra pozemků je podle mě iluze "statkářů", že k životu je třeba velký pozemek. Podívejte se na starý Spořilov v Praze, kde pozemky mají často velikost větší dlaně, přesto je dnes Spořilov považován za dobrou adresu. Pozemky nad tisíc metrů nejsou ve městech, městysech, a konec konců ani v centrech vesnic příliš obvyklé. Máme dům v intravilánu obce o 10 tisích obyvatel a náš pozemek tady patří spíš k těm lehce větším a přitom má jen 600 metrů. Tchýňka má v okrajové části Prahy (leč v centru této části) pozemek 2500 metrů a na katastrální mapě člověka na první pohled napadne, že tam je nejspíš fotbalové hřiště nebo park :-), protože to rozhodně je jeden z největších pozemků v celé městské části ... Jak náš dům, tak její dům mají kořeny v první republice, v jejím "bohatém" období, takže ani dřív se s velikostí pozemků nehýřilo, náš pozemek byl tehdy k letnímu domu, její pozemek byl k vile pana továrníka..
Takže já bych byla s kritikou velikosti pozemků hodně opatrná, dnešní pozemky považuji za normální.
Ono navíc málokdo má představivost, aby "viděl", jak to bude vypadat za dvacet let, až stromy, včera zasazené, budou poskytovat stín a satelit bude plný zeleně, ne jen té z krátce střižených trávníků...

A k architektuře a vkusu obecně - zase bych v tom viděla chybu obce, která má možnost u hromadné výstavby developera přinutit k určité promyšlenosti konceptu. Znám obec, která je satelity "obklíčená", ale není to Central Group, ale jiná firma a starosta spolu s touto firmou vyjednal, že při příjezdu z kterékoli strany obce nevidíte jednolitou masu všude stejných řadovek, ale že sice vidíte řadovky, ale z této strany klasické se šikmou střechou, při příjezdu z další strany vidíte "dětský tábor", odjinud zase kaskády a tak ... a zároveň od developera získal příspěvek na mateřskou školu a základku, které v obci do té doby scházely atd. atp.
Zkrátka si myslím, že rozumné vedení obce i ty satelity může ukočírovat, alespoň ty hromadné.
Tady u nás jsou satelity taky, ale z individuální výstavby. Asi mělo naše město kliku, protože dlouho bylo "zapomenuté", takže boháči mířící k D1 a za Prahu 6 tady nejsou ... V satelitech tady bydlí normální lidé, kteří oceňují, že sem jezdí vlak, že je tu kompletní vybavenost a že tudíž nemusí dělat taxíkáře svým dětem... a ty domky podle toho taky vypadají, jen pár jich je nabubřelých, jinak jsou docela normální ... a až zarostou, skvěle splynou s vilovou čtvrtí, na kterou navazují.
 Juldafulda 


mesto versus vesnice 

(29.4.2008 14:08:47)
Ja si myslim, ze autorka clanku chtela jen poukazat na to, ze nastane doba, kdy dite nebude vedet jak vypada krava atd. Ja kdyz vidim ty sterilni "vesnicky central group" atd. tak je mi blivno. Nikdy bych tam nebydlela to budu radeji bydlet v byte v Praze. Ja jsem v rodinnem domku vyrostla se vsim vsudy, kralici slepice atd. urcite bylo moc fajn, ze jsme mohli litat jak jsme chteli venku vyziti jsme meli opravdu velike, ale v tom starsim veku byl dost nedostatek krouzku atd. I kdyz ono se neda srovnavat doba za komunismu a doba ted. Myslim si, ze vychova deti taky souvisi s pohodlim rodicu. Pokud budu bydlet treba za Prahou v male visce tak se budu snazit, aby moje dite melo k te volnosti na venkove i moznost poznani krouzku atd. ve vetsim meste. Jak koukam tak Kacka ma stejne stare decko jako ja takze uvazuje v situaci matky 1,5 rocniho decka a pubertaka. Male decko "krouzky" nepotrebuje ja kdyz vidim syna jak je stastny, kdyz muze litat v lese nebo na pisku. A pubertak? Ten je sam mobilni a kdyz bude chtit tak si za krouzkem nekam dojede. Me na bydleni v dome vadilo to, ze jsem musela porad pomahat na zahrade se zvirectvem atd. Vsechno ma sve pro a proti. spis bych to videla tak, ze spousta rodicu misto, aby vzali decko do prirody tak s nim radeji jedou do nakupniho centra, nevim jak vy, ale ja jich tam vidim mraky a hlavne predpubertalni mladez si tam dela vylety sama:))).
 Winky 
  • 

Re: mesto versus vesnice 

(29.4.2008 20:48:47)
Trochu podobně jako autorka jsem uvažovala po své zkušenosti au-pair v UK, protože mi přišlo, že děti absolutně neměly šanci být do 18ti let bez dozoru dospělé osoby - to mi přišlo "ukrutné" v tom smyslu, že si prostě nemohly tak nějak spontánně hrát a vymýšlet si...
A hle, pár let tomu a už je to v jisté míře i tady. Potud souhlas.
Jenže to idylizování vesnice je už fakt přehnané. Jak tady spousta lidí psalo, měli jsme sice "výběh" ale ostatní možnosti řekněme "společenského života" byly notně omezené, ať už dojížděním nebo potřebou prací na domě/zahradě. Já jsem zas byla celkem za opačného exota, že jsem 2x týdně dojížděla z naší vsi do města do hudebky. Ostatní spolužáci měli "volno" na poflakování na kole po vsi nebo byli v zápřahu. Ale třeba návštěvy kamarádů atd se moc nepraktikovaly, prostě buď jsme se slezli venku nebo šmytec. A partičkování, to je kapitola sama pro sebe. Buď jste bráni jako členové party nebo jste out - a protože jiná skupina dětí k dispozici není......... jak jednoduché. No a ten neutěšený nepořádek okolo většiny domů se mi nelíbil nikdy, vždycky jsem se divila že se těm majitelům samotným chce na to koukat. Jenže když dnes vidím druhou stranu mince - napulírované zahrady na které skutečně nikdo prakticky ani nechodí (jedna taková čtvrť "chudákov" tu je) - taky škoda slov.
Co jsem si z toho všeho pro sebe vybrala - nyní jsme v paneláku v menším městě - byla jsem šťastná jak blecha že jsme se dopracovali k vlastnímu bydlení. Teď pracujeme na vizi domek na blízké vesnici, představu máme že rozhodně u domu nesmí chybět stodola, ať už na věci technické nebo na zvířectvo, ale odmítám mít "dvorek pos..ný od slepic" jako tchán - takže uvidíme jak se nám to podaří naplnit. Les je přes malou silničku na kopci, zatím se jeví bezpečně, skály docházkové blízkosti.... uvidíme jak to bude dětičky brát. Ale povedeme je i ke sportu a jiným zájmům, aby si později mohly vybrat.

 Kacka + 3 


Re: mesto versus vesnice 

(30.4.2008 9:10:32)
Terko, ja mam vyhodu vlastniho auta, takze s dcerkou nekolikrat do tydne v pripade neprizne pocasi dojizdim do Prahy na ruzna cviceni, do heren a pod. Jinak jsem fakt radeji, ze se muzeme sebrat a stravit den u koni, cajdat jen tak v lese a sbirat sisky nebo se proste hrabat na zahrade v pisku.

Synovi bude 14 a z Prahy jsme se stehovali, kdyz mu bylo 10. V mistni skole, která ma jen 3 tridy (1. rocnik, 2.+3. rocnik, 4.+5. rocnik) nasel tolik krouzku, co mu prazska skola nikdy nenabidla. Od rybarskeho krouzku, pres pevecky sbor, vytvarnou dilnu, dramatak, pocitace...az po kurzy golfu.

Ale znova opakuji - chapu, ze ne vsichni jsou vesnicke typy a spouste lidem vyhovuje bydleni ve meste. Kazda z techto alternativ nabizi svoje vyhody.

Pro me je ten satelit nepochopitelny, protoze jak jsem psala - nenabizi ani soukromi, ani prostor, vystavba je nejcasteji realizovana v miste, kde chybi infrastruktura...za domem je vetsinou nevzhledne pole, ktere ostre kontrastuje s upravenym betonovym chodnickem pred domem...
 tera 
  • 

Re: mesto versus vesnice 

(2.5.2008 11:34:51)
Já osobně vyrůstala na vesnici a musím říct, že když se srovnám s vrstevníky z města tak si příjdu sice trochu hloupá na modernizaci leč na život jsem připravená více já z vesnice.Myslím, že v dnešní době je už jedno kde rodina bydlí, ptž tahle doba došla mimo realizaci mých představ když vidím dnešní puberťáky nestačím se divit ať mají pět kroužků nebo žádný jsou povrchní, nemají žádnou úctu k lidem, zkouší všelijaké dostupné látky no děs nejsem "Husákovo" dítě, ale jsou věci a lidi, nad kterými se pozastavím a opravdu koukám s otevřenou pusou.Ale myslím, že mají největší vliv rodiče -pokud si udělají dítě, ptž ho má každý a mají věk tak to má jisté následky, ale pokud ho mají a jsou šťastni z toho, že se mohou o někoho starat a vychovávat a nemyslet na to kdy se vrátím do ptáce a neuteče mi tohle a tohle?pak mohou být děti i přístupnější....
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Vesnicka holka 

(30.4.2008 8:04:35)
Jako male dite sem vyrustala ve meste, do peti let jsme s rodici zili v Tachove.
Prestehovali jsme se na vesnici, fakt na vesnici... sice ne na samotu, ale....
nebyla tu posta, lekar, zubar, druhy stupen ZS.... takze coby desetilete ditko jsem s aktovkou na zadech den co den dojizdela na Zakladku jinam... a na atleticky krouzek jsem po odpolednich (tri krat tydne) prejizdela zase do jineho mestecka.
Na gympl sem dojizdela. Na vysokou sem dojizdela... az posledni dva roky sem mela kolej.

Sice sem se narodila ve meste, ale sem vesnicka holka, nikdy bych nemohla zit v panelaku.. Ty dva roky na koleji v Praze byl dokonaly opcistec a cesta k uvedomneni si, ze ve meste NIKDY.

Ted zijeme s manzelem v mestecku (mesto jen dle historie), je zde posta, lekar, MS,ZS, obchod - no parada. Mame rodiny dome se zahradou, kousek do lesa.
Moje tchyne bydli ve meste, ja bydlim na vsi - deli nas obe jedno patro :-)
Mame kraliky a slepice, soused kozy a ovce :-)
Deti maji spoustu krouzku ve skolce! a o skole ani nemluvim..
uz ted chodi petilety synek na anglictinu a na fotbal... ve skole pribyde kresleni a pokud bude chtit tak tenis.
I na vsi se da vybirat, kropuzky jsou vetsinou v case , kdy funguje druzina, coz je parada. Ja prijedu z prace, vyzvednu deti a na litani po "vsi" maji cele odpoledne..
 Jíťa 
  • 

tak tohle vážně nechápu! 

(30.4.2008 9:23:31)
jestli chce autorka, aby děti trávily více času venku prolézáním harampádí, tak ať je nechá. Stejně tak se může odstěhovat na venkov a žít jako bývalo zvykem dřív.

Ale proboba, ať mi nikdo neříká, že když žiju na venkově, tak bych měla žít jako pravý český venkovan z filmu Slunce, seno...

mmch. žiju na venkově, děti mi prolízají harampádí venku bez dozoru cca od 6-ti let. Ale na zahradě máme anglický trávník, bazén, altánek i ty prolízačky pro děti.
 Xantipa. 


Re: pošlapaný trávník 

(30.4.2008 13:43:02)
Můj starší syn mi téměř v šoku vyprávěl, jak mu ve škole jeho kamarád, který bydlí v "satelitu" říkal, jestli nám rodičům nebude vadit, když si můj syn na našem trávníku hraje. Syn nechápal, co by nám mělo vadit. Dozvěděl se, že jeho kamarád nesmí na jejich pozemku chodit po trávníku, když chce prý běhat po trávníku, tak ať jde na hřiště. Tak to nechápu - trávník, po kterém se nesmí chodit:-©
 Teraza Horáková 


Re: pošlapaný trávník 

(30.4.2008 13:44:21)
che, náš tatínek si taky plánuje anglický trávníček. Zapomíná na to, že máme psa, co kompletně zdevastuje zahradu, jak hlídá a lítá kolem plotu:-))) zatím ho v jeho iluzích nijak neomezuji:-))))
 Lizzie 


Re: pošlapaný trávník 

(30.4.2008 21:33:52)
Xantipo,

tak to dopadá, když zahrada neslouží tobě, ale ty jí..:-))
Mě napadá příměra k nábytku..,,nesahej na tu skříňku, neběhej tam a tam..".
 Dita, Matyáš 08,Kiki 11 


Re: tak tohle vážně nechápu! 

(2.5.2008 13:19:15)
Jíťo možná jsi nepochopila co tím chce básník říci, člověk který na vesnici vyrostl a bavil se tak jak autorka uvádí to určitě chápe. Rozhodně nechce říct, že by na vesnici nemohl být u domu anglický trávník, ale myslím že srovnává hlavně způsob života a vůbec lidí, kteří se tam stěhují. U nás ve vsi je většina domů starých, včetně našeho, jistým způsobem se musí rekonstruovat snad vždycky a každý dům, ale ten hnus, co stojí asi o 6 baráků vedle, co bylo nejspíš staré stavení, je teď tak trošku připomínající sídlo firmy, oranžový barák, před ním jen zámková dlažba, malý kousíček anglického trávníku, před barákem zřejmě příprava na bazén, semtam ty kroucený vrby, ktetý jsou sice krásný, ale zamořit z nima dvůr...od branky k domu asi tak 30m, zámkovka samo i před brankou a vjezdem do elektricky ovládaným vrat...no humus největší a o tom si myslím že autorka píše, o tom jak takovýhle nevkusný lidi ničí původní venkov tím, že takhle zprzní stavení. Když chtějí mít takhl nechutný baráky, tak ať bydlí v nějaký čtvrti boháčů ve městě a necpou se na vesnici.Tohle mi taky vadí, jo a mimochodem, my máme taky pod meruňkou a vzadu na zeleninové zahrádce udržovaný trávník a řešíme dilema kam s pergolou a jaký vjezd do stodoly(garáže) pro auto, aby to nevypadalo právě tak hnusně a zapadlo to do vesnického stylu, taky mám před barákem vysazenou magnolii, která nemá absolutně žádný efekt krom toho že dělá parádu a máme 2 psi kteří ustavičně po dvoře rozsévají bobky, vadí mi že pálí trávu pod meruňkou a když si nedá člověk pozor, tak si často do něčeho šlápne, protože se mi nechce každý den chodit a sbírat, máme malý mimčo, který až bude běhat samozřejmě bude běhat venku s hafikama, asi tady nebude mít kamarádské vyžití, je tu zatím jen jedna mladá rodina s děckem jinak samý důchodci, ale většina nad hrobem takže postupně se to tady zalidní mládím, vesnice má cca 20domů a vedou do ní dvě cesty, každá úplně odjinud, do školy to máme 6km, ale jsem radši když moje dítě bude vyrůstat tady, v přírodě a doufám že mezi normálními domy s normálními vesničany...s autorkou plně souhlasím hlavně proto, že je to vidět snad v každé vesnici, jak se to každý měšťák co se tam nacpal snaží změnit co nejvíc právě na ten supermoderní městský domek, ale s přírodou za zády..z toho je mi blbě:-©
 Jíťa 
  • 

Re: tak tohle vážně nechápu! 

(2.5.2008 17:15:15)
Kdyby lidstvo po celou svou existenci uvažovalo takto, tak dodneška žijeme na stromech a jíme banány.

Každý snad má jiný měřítko pro to, co se mu líbí a co se kam hodí! Pokud tím nějak neobtěžuje okolí, tak ať si dělá co chce.

Mě se prostě nelíbí, že jen proto, že jsem se narodila na vesnici, tak bych měla mít na zahrádce brambory a na dvorku slepice, aby měšťáci měli pocit, že vesnice zůstala stejně romantická, jak si to pamatují z dětství.
 Dita, Matyáš 08,Kiki 11 


Re: tak tohle vážně nechápu! 

(2.5.2008 21:38:51)
Problém je ale v tom, že aspoň mě tohle obtěžuje, pokud někdo mění ráz vesnice na satelitní městečko, potom tím obtěžuje všechny co jeho styl neuznávají, což je zajisté většina těch, co na té vesnici bydlí...;)
 Jíťa 
  • 

Re: tak tohle vážně nechápu! 

(2.5.2008 21:47:13)
No pokud je jen jeden, tak to skutečně přeměna na satelitní městečko nehrozí.

A pokud je jich víc, tak jsi určitě měla možnost ty domy nebo pozemky koupit a zachovat tak ráz vesnice.

Zákon trhu. Majitelé to prodali a nový majitel má právo nakládat se svým majetkem jak uzná za vhodné. On ti určitě taky neříká, aby sis se svým domem něco udělala, aby pohled na něj neurážel zrovna jeho JINÉ estetické cítění.
 Dita, Matyáš 08,Kiki 11 


Re: tak tohle vážně nechápu! 

(5.5.2008 11:40:56)
Tak to je vážně gól:D To si jako podle Tebe každej kdo s tím nesouhlasí musí ty pozemky koupit?Tak to teda nevím čím přemýšlíš...Tady je diskuze o tom co se komu líbí, resp. o tom jak na koho působí novodobé stavby na vsi, kdyby si každý komu se to nelíbí měl kupovat pozemky, tak by musel být milionář, spíš by bylo jednodušší jak jsem už psala, aby se ti nevkusní měšťáci necpali do vesnic
 Jíťa 
  • 

Re: tak tohle vážně nechápu! 

(6.5.2008 15:35:39)
Ve své době byl nevkusný i Karlštejn a jiné hrady - hyzdily krásné přírodní kopce.
Stejně tak byly nevkusné přezdobené barokní domy vedle jednoduchých renesančních.
A funkcionalistická vila Tugendhat je z ulice nevkusná stále - holá bílá zeď (já si jako malá myslela, že je to vyměniková stanice)

Kdyby takto uvažovalo lidstvo vždycky, nikdy nic nového nevznikne. Dnes vládne v architektuře jakýsi konzervatizmus = všecno zakonzervujeme v původním stavu, když změny, tak jen minimální a radši nic nového nestavět.
 Teraza Horáková 


Re: tak tohle vážně nechápu! 

(2.5.2008 21:48:16)
jak by si povzdechla Němcová "šťastná to žena"...... ono, když chceš bydlet (a já jsem holka ze vsi a mívali jsme prasata a fakt rodiče chovali i býka, aby ho následně mohli zavraždit - ne, nejsem vegetariánka, bifteky byly super), tak docela dost koukáš i na cenu toho bydlení. Rodiče vlastní dům - poměrně rozsáhlý - se zahradou - ještě rozsáhlejší. Kdyby věděli, že tu budeme chtít jako dospělí žít, těch parcel koupili víc:-))))

Ne, každý, kdo koupí "satelitní" dům, potřebuje betonové chodníčky a anglické trávníčky.... právě řešíme otázku, jak k tomu domečku, co snad už začneme stavět (jenomže blízko jsou domy s rovnou střechou, tak se musíme přizpůsobit, alespoň ten pocit máme), připojit další, protože prostě chceme "starou zahradu". Na vzrostlé stromy máme rozpočet, který krájíme na nevkusném baráku....

U mnoha lidí je to prostě pocit "vlastnictví", potřeba domu s prostorem na grilování a na prolítnutí dětí a psa a finančních možností.
 Lizzie 


Ono to vypadá strašně hezky.. 

(30.4.2008 21:38:44)
..a je fajn jezdit si na tom kole a blbnout na návsi, jenže cca v 10 - 12 letech (no, teď spíš dřív než ve 12) to spoustu ,,děcek" přestane bavit a pokud nemají zájem, průšvih je na světě.
Pokud dítě navštěvuje kroužky a nějak se seberealizuje, má se na ně jak dostat a přátelé mu nechybí (resp. s přáteli ze vsi si rozumí) pohoda..ovšem pokud ne, dopadá to zpravidla tak, že i na té zidealizované vesnici začne záhy kalit víc než leckdo z města a na různých zábavách a letních parketech se prokalí až do dospělosti..
 katka+katka 
  • 

bydlím v satelitu a jsem za to vděčná 

(6.5.2008 9:04:04)
skutečně, vidím to jako spojení výhod města a vesnice. Ale hlavně musím reagovat na ty skákadla na zahradě - my máme domeček a skluzavku. Chtěla jsem pro Katku i pískoviště, ale to mají sousedé. Děti ostatních sousedů se k nám chodí vyřádit na skluzavku a Katka zase dělá bábovky u sousedů. Je to úžasné!!!!!!! Proč - nemusím se bát, že v písku najde injekční stříkačku, psí hovno, vajgly apod. Jako perly uvádím dvě věci, které našly děti kamarádek v normálním volně přístupném pískovišti - použitý kondom a tampon (rovněž použitý). Díky bohu za skákadla a pískoviště na vlastní zahradě

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2022 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.