| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Jak je to s BIO mýma očima

 Celkem 92 názorů.
 Róza 
  • 

dostupnost 

(11.3.2008 9:10:19)
Já bych viděla problém asi jen v dostupnosti. Z článku jsem pochopila, že nakupovat BIO v supermarketu nemá už jen z finančního hlediska smysl. Pokud bych bydlela kousek od Ekofarmy, asi bych neváhala, ale to se mi bohužel nepoštěstilo :-). Jezdit si pro nákup nebo si ho dokonce nechat posílat mi už za to ale nestojí. Taky už to není ani tak ekologické ... stejně jako to všechno, co kupuji v tom supermarketu ;-).
 Judy 
  • 

Re: dostupnost 

(11.3.2008 9:18:44)
Já myslím, že to nemusí být přímo ekofarma. I když bydlíte třeba v Praze, zkuste si vyjet za město, zkuste se na vesnici poptat. Určitě Vám dají typ na lidi, kteří pěstují na poli. A tihle malí zemědělci, kteří to nedělají na kšeft, ale pro sebe, příbuzné, známé, snad taky většinou nepoužívají žádná chemická hnojiva a tak. Ostatně to se dozvíte, když si s nimi promluvíte. Není to taky možná cesta?
 Róza 
  • 

Re: dostupnost 

(11.3.2008 9:23:28)
Jistě, je to cesta, jen jde o míru vložené energie a ta mě osobně za to nestojí. Tohle má ale každý jinak a taky jinak v různých věcech.
 Judy 
  • 

Re: dostupnost 

(11.3.2008 9:26:40)
Ale to můžeš zkusit jednou takhle někam zajet a třeba Ti někdo padne do oka a pak už budeš u něj objednávat pořád.
 Opuncie 
  • 

kde má člověk jistotu? 

(11.3.2008 12:06:37)
No jo, jenže kde má člověk jistotu, když mu farmář řekne, že to ničím nesype, že je to pravda... Kamarádka mi zrovna říkala, že její švagr pracoval v Itálii a tam se biojablka pěstovala u dálnice a když se mu zdála malá, tak je pohnojil a prodal jako bio... :-/ Věřím ale, že v ČR je větší a důslednější kontrola. Navíc jsem slyšela, že zelenina ze zahrádek může být kolikrát horší než kupovaná, protože kdoví co v té půdě je... A taky že bio zelenina, protože se nehnojí, do sebe z hlíny táhne úplně všechno dobrý i špatný, hlavně dusičnany... Jen se tu dělím o to, co jsem slyšela, sama taky kupuju bio (brambory za padesát, co se dá dělat) na příkrmy pro dcerku. Jsem trochu alergická na lidi z menších měst, kteří se mi vysmívají za to, že kupuju bio (bydlíme v Praze), protože oni si prostě vezmou zeleninu ze zahrádky nebo koupí na trhu a stačí jim to (a já jsem za snoba - fakt jsem se s tím už několikrát setkala). Těžko se mi pak vysvětluje, že u nás v albertu je k dostání mrkev jedině z Itálie a o trhu s čerstvou zeleninou si můžu nechat zdát :-(
 Mery72 


mytí 

(11.3.2008 9:21:28)
Omlouvám se za stupidní dotaz, ale opravdu se najde člověk, který si mrkev po vytažení ze země NEUMYJE??????? Osobně ji prostě operu vodou z hadice, kupovanou obvykle drhnu kartáčkem nebo oloupu, když je strašná, ale mrkev od hlíny bych fakt do pusy nedala.
Vám ta hlína chutná?
Není to provokace, jen to prostě nechápu a v diskusích jsem tento názor už četla víckrát.
 Insula 


Re: mytí 

(11.3.2008 9:27:58)
Mery, a to si představ, že jsem znala jednu paní (už bohužel není mezi námi), které doslova chutnala hlína. Ne, to není vtip. Ona to probírala i s lékařkou, ale v podstatě jí jenom řekla, že když jí to chutná, ať si dá. Milovala mrkev o hlíny, i brambory a další. Pro mě nepochopitelné. :-) R^
 Zuzka M. 
  • 

Re: mytí 

(11.3.2008 14:20:10)
Jednou jsem se o tom se sestrou bavila (je analytička potravin a prý je to z nějakého nedostatku vitamínu a může se to stávat hlavně těhotným... mimochodem mně brambory od hlíny strašně moc voní a taky se mi z toho až skoro sbíhají sliny :D
 majdaleenka +07+11 


Re: mytí 

(11.3.2008 14:43:58)
veterinář se mě jednou ptal, jestli mi želva jí hlínu, že má tak tmavý krunýř, že to dělá molybden, třeba ho potřebujou, nebo něco jiného v ní obsaženého:o) mně vadí, že mi skřípe mnezi zubama
 Adéla+syn 06/04 
  • 

Re: mytí 

(12.3.2008 12:51:56)
Mě zas vaděj ty žížaly ,jak to křoupne .Brrrrrr :-)
Ale jinak hezký článek.Dík
 brzobohatka 


Re: mytí 

(11.3.2008 11:20:08)
ha, tedy, vaše starosti bych chtěla mít...ne, ted´vážně, ptala jste se, tak vám odpovím: mrkev kupovanou si zásadně myju a často i loupu, mrkev (i jiné ovoce a zeleninu)z vlastní zahrádky sním klidně neumytou.ne, že bych se takle stravovala běžně, ale když něco dělám na zahradě, tak si "uzobávám" a nelítám s každým kouskem ke dřezu.
 Mery72 


Re: mytí 

(11.3.2008 12:15:55)
S každým kouskem ke dřezu taky nelítám:-D Těch neumytých jahod, třešní, okurek... co jsem snědla - a babičku "okresní hygieničku" málem odváželi. Šlo mi jen o tu hlínu. Představila jsem si osobu slastně chroupající blátem obtěžkanou mrkev...
 brzobohatka 


Re: mytí 

(11.3.2008 12:57:24)
:-D no, já tu hlínu otřu do gatí...říkejte mi primitíveček~k~
 madlenka07 


Re: mytí 

(11.3.2008 12:59:59)
Tak,tak,já také ne všechno drbu ve dřezu.Hlavní je,aby i hlína byla tak trochu bio:-D,což u nás na zahrádce je:-D
 petishee 


Re: mytí 

(11.3.2008 11:38:54)
Jo, to mě taky zaujalo. Nemyslím si teda, že by někoho požití neumyté mrkve přímo zabilo, a jasně, když je sucho, tak ta mrkev ani moc od hlíny špinavá nebude. Ale spíš by mě zajímal ten důvod, proč nemýt - ztrácí se tím nějaké vitamíny, je to lenost nebo prostě mají tito lidé pocit, že jsou blíž k přírodě (pominu-li skupinu, které chutná hlína :-))? Moje babička pěstovala celý život zeleninu na zahrádce, jestli byla bio nevím, možná jo, ale všechno jsme si vždycky myli - tak proto se ptám :-)
 Jana (Kačka 11/03+Matýsek8/05) 


Re: mytí 

(11.3.2008 11:57:37)
vzhledem k tomu, že přes naši zeleninovou zahrádku a jahody korzují zástupy cizích koček (nechápu proč - asi máme zahrádku na nějaké stezce) a náš pes to pak chodí přečůrat, tak vše myju. Když jsem na zahrádce u svých rodičů, tak nevím, která zvířata vykonávala potřebu na dědových záhoncích, tak to vklidu slupnu nemyté. I když chuť hlíny mi moc nechutná...
 zuzini 


Re: mytí 

(11.3.2008 13:26:58)
Táta mi často vypráví, jak trávili prázdniny u své babičky. Měla deset dětí a o prázdninách se k ní na venkov sjela všechna vnoučata. Krom úžasných historek mi taky vyprávěl, že vařila nejlepší zeleninovou polévku, kterou kdy jedl. Zeleninu tam naházela tak jak ji sklidila, neumytou. Na dně polévky prý ležela spousta hlíny :-)
 katka+katka 
  • 

Re: mytí 

(11.3.2008 22:27:29)
čtu a za tenhle příspěvek fakt děkuju. Honí mě mlsná a ještě bych něco snědla, ale stačí polévka s hlínou na dně a chuť je pryč. Děkuju:-)
 Linda 
  • 

Taky nerozumím 

(11.3.2008 14:19:57)
Tomu taky nerozumím, jaký důvod či význam má jíst mrkev nemytou. Zvlášť když bylo výše zdůrazněno, že BIO vyžaduje AKTIVNÍ PŘÍSTUP. Chcete říct, že nejste líní shánět či pěstovat bio zeleninu a jste líní ji omýt???
 brzobohatka 


Re: Taky nerozumím 

(11.3.2008 15:40:21)
ale to je, Lindo, trochu jinak, všechno kupovaný si umývám a je jedno, jestli je to bio nebo nebio, ale zelenina z vlastní zahrádky kde vím, že se nikde neválela ve skladu, nedotýkaly se jí cizí ruce, nebyla postříkaná postřikem...tak to tolik neřeším a když mám chut´-kousnu si!(omlouvám se, jestli přízpěvek bude 2x, nějak to tu blbne)
 Modřinka 


Re: mytí 

(11.3.2008 14:32:28)
Tak já se přiznám, že když jedu na naše políčko, kde si pěstujeme naši biozeleninu, a mám chuť na mrkev, tak ji prostě vytrhnu a "umeju" ji v trávě, takže na ní skoro žádná hlína není. Ale s vodou se nepotká :-). Doma ji samozřejmě myju. Ještě ani jednou jsem se nepoto... :-©
 šikulka (autorka) 
  • 

Re: mytí 

(11.3.2008 20:38:26)
Slušně se ptáte, snad slušně odpovím: Ano, takový člověk se nejen najde, ale dokonce ze svých zkušeností bych řekla, že mezi pěstiteli tento přístup převládá. Nevím, jestli jste někdy zkusila vytrhnout mrkev za suchého počasí přímo ze záhonu, podle textu asi zahradničíte. Záleží také na typu půdy, ale třeba u nás platí, že na mrkvi moc hlíny nenajdete,a pokud ano, vždy se dá utřít do trička :o))) Možná počítáte s rozměry zahrady, ale třeba já to mám z pole k nejbližšímu pitnému zdroji 300m, může to být i dál. Ale popravdě, asi bych tu mrkev neumyla, i kdybych vodu měla u nosu. Já z toho mám dobrý pocit a i když třeba nevidím kolem lidí auru, řekla bych, že taková nemytá mrkev má energeticky něco do sebe :o)
 Insula 


Re: dostupnost 

(11.3.2008 9:22:37)
Přesně, jak píše Róza. Kdybych měla ekofarmu poblíž a prodávala za takové ceny, jako jsou v článku, tak neváhám. Dokonce když jsme začínali přikrmovat, tak jsem také koupila bio zeleninu, když jsem na ní narazila, protože jí syn spotřeboval málo. Ale teď už na to prostě nemám. Občes sice něco bio koupím,´ale je to jen málo (ve srovnání celkového množství stravy). Jinak o bio mase si můžu nechat jenom zdát. To jsem tady u nás neviděla ani jednou.
 Insula 


Re: dostupnost 

(11.3.2008 9:22:42)
Přesně, jak píše Róza. Kdybych měla ekofarmu poblíž a prodávala za takové ceny, jako jsou v článku, tak neváhám. Dokonce když jsme začínali přikrmovat, tak jsem také koupila bio zeleninu, když jsem na ní narazila, protože jí syn spotřeboval málo. Ale teď už na to prostě nemám. Občes sice něco bio koupím,´ale je to jen málo (ve srovnání celkového množství stravy). Jinak o bio mase si můžu nechat jenom zdát. To jsem tady u nás neviděla ani jednou.
 KangaRoo 
  • 

Hezký článek 

(11.3.2008 9:23:02)
Hezký článek! Souhlasím s tím, že nejhorší věc je dostupnost, řekla bych že ty marže několik set procent jsou daný tím, že se obchodník obává, že bio neprodá, proto nasadí takovou cenu, aby se mu to vyplatilo i při minimálním odbytu, no a za tu cenu si to opravdu nikdo nekoupí, takže začarovanej kolotoč.:-(

Žiju momentálně chvíli v zemi, kde je bio široce rozšířený a třeba bio mléko, bio vejce, bio zelenina je dostupná v širokém výběru v každé vesnické sámošce. A ceny bio jsou jenom cca o 20% vyšší než nebio, což znamená, že si ji koupí mnohem víc lidí.

Co by podle mě pomohlo prodeji bio v ČR by bylo, kdyby si člověk mohl u nějaké ekofarmy objednat předplatné každý týden dovážku krabice sezónní zeleniny za nějakou víceméně stálou cenu, namíchanou podle toho, co se zrovna sklidí:-) Něco jako je tohle: http://www.bionline.ch/wochenvorschlag.php
Teda možná že něco takového v ČR existuje a jenom jsem to neobjevila.:-)

Každopádně šikulce a ostatním ekofarmářům držím moc palce!
 Aji Simi 
  • 

Re: Hezký článek 

(11.3.2008 11:48:59)
Ahoj taky kupujeme bio, biomleko,biomaslo,pokud najdu tak biozeleninu, problem je ze zelenina jakakoliv je nekvalitni, musi tam chodit casto abych stihla cerstvy zbozi, biomaso je malo ale beru ho pro deti, beru i bezne potraviny, ale pokud je na vyber bio nebio tak bio. Ceny jsou jen o trosku vyssi, a ja toho moc nesnim, ale nehubnu coz je skoda. A treba zeleninu ze Spanelska nekupuju vubec je tam pesticid.Takze momentalne jsme bez jahod, coz ostatni zakaznici nechapaji ze to nekoupim kdyz mi po tom dite rve.Jo a brambory jsou momentalne hodne spatny i bio, takz cekame na novou urodu a jime jiny prilohy.Tak jsem se vypsala, kdybych mela moznost kupovat nekde na farme tak tam jedu, takhle ne. Snad v lete.
 šikulka (autorka) 
  • 

Re: Hezký článek 

(11.3.2008 20:42:43)
Děkuji za pochvalu, potěší :o) Systém prodeje bedniček je úžasný a podle našeho názoru jediný opravdu oboustranně uspokojivý. Je to náš sen, bohužel v Čechách to zatím opravdu není zvykem. Snad budeme prvními průkopníky, už chystáme bedýnky :o) Jen nevím, zda na to přistoupí větší část zákazníků. Jsme otrávení školními jídelnami, takže ten nejí řepu a ten zas kapustu...
 Jarma (dvě děti) 
  • 

Re: Hezký článek 

(12.3.2008 13:56:49)
Tak bedničky se mi také opravdu líbí. Okamžitě se hlásím se jako jeden z prvních zákazníků !! :)
 PETULE75 
  • 

Re: Hezký článek 

(17.3.2008 21:26:57)
Přidávám se...hezký článek a dávám 100% za pravdu, kdyby bylo BIO dostupnější a ne tak předražené tak jsem nejvěrnější zákaznice
 majdaleenka +07+11 


pro autorku 

(11.3.2008 9:50:32)
Šikulko, děkuji za fajn článek, můžeš mi prosím poslat do mailu kontakt na sebe? Děkuju moc, majda.
 madlenka07 


Re: pro autorku 

(11.3.2008 12:55:54)
I já bych uvítala kontakt:-).Ještě bych chtěla říci,že biozeleninu z Itálie či z jiných zemí kupuji jen velmi zřídka,protože se řídím i tím,že nejvhodnější ovoce a zelenina je ta,která roste v určitém ročním období.Takže rajčata v prosince nepovažuji za výhru.Ty si dám raději v létě.
 majdaleenka +07+11 


Re: pro autorku 

(11.3.2008 14:44:42)
madlenko, máš mailíka:-)
 ALianan 


Re: pro autorku 

(11.3.2008 14:48:37)
Já mám raději kupovaná rajčata v prosinci, protože nemají tak rajčatovou chuť. :-D:-D
 majdaleenka +07+11 


Re: pro autorku 

(11.3.2008 14:50:51)
mně je nejí ani želva, protože nemají rajčatovou chuť~j~:-D
 ALianan 


Re: pro autorku 

(11.3.2008 15:02:28)
U nás je jím taky jenom já, ostatní májí raději domácí račatovitý, nejlépe úplně rozměklí.:-D
 ALianan 


Re: pro autorku 

(11.3.2008 15:03:19)
U nás je jím taky jenom já, ostatní májí raději domácí račatovitý, nejlépe úplně rozměklí.:-D
 suzann 
  • 

autorko, 

(11.3.2008 10:21:41)
super článek, díky za něj. Dosti by mě potěšil kontakt na takovéto biofarmy. Můžeš mi, či kdokoliv jiný, odpovědět na e-mail?
 LENKA, Alešek, Lucinka 


Re: Taky prosím o kontakt na autorku  

(11.3.2008 10:37:04)
a biofarmy. Moc, moc prosím. Díky.:-)
 Bumbi&05,08,10 


Re: Taky prosím o kontakt na autorku  

(11.3.2008 10:50:46)
:-) taky prosím - nemám problém s tím si kamkoli zajet... jen vědět kam :(
 Aja 
  • 

Re: Taky prosím o kontakt na autorku  

(11.3.2008 11:17:57)
Takze se pridavam do klubu, prosim o kontakt. Pokud to nebude na druhe strane republiky, rada bych neco odebirala.Dekuji
 suzann 
  • 

Re: Taky prosím o kontakt na autorku  

(11.3.2008 11:21:38)
ono, někdo řiká, že není efekt v tom, nechat si to posílat přes republiku (třeba na dobírku), že už to není ekologické - ale co e ekologičtější, vozit to z cizích zemí vzdálených tisíce km, nebo to nechat dovézt (přes noc, nezkazí se to) 100km... aneb - taky nemám problém se vzdáleností :-)
 LENKA, Alešek, Lucinka 


Re: Taky prosím o kontakt na autorku  

(11.3.2008 11:36:45)
Já jsem ráda, že je to zdravější, než běžně prodávaná zelenina a možná dokonce, než zelenina z naší zahrádky. U té si nejsem jistá, nakolik je zdravá.
 1.3Magráta13 


Vesnice za Prahou 

(11.3.2008 12:01:05)
Trochu bych oponovala s tím, že kupovat zeleninu od soukromníka z vesnice za Prahou je obdobné jako kupovat bio.
V jedné takové vesnici bydlím. Zeleninu tu pěstuje každý druhý. Sehnat brambory, mrkev a vše ostatní včetně vajec a masa není problém. Problém je, že nemáte záruku nějaké kvality. Např. my klidně prodáme část úrody brambor známým a sousedům. Ale nejsme "oficiálně" žádní prodejci. Naše brambory nemají žádnou záruku zdravotní nezávadnosti. A obecně v půdě ve vsi a okolí je zvýšený výskyt dusičnanů a vysoký obsah radonu. Tak nevím, jestli je to to pravé.
I když vyrostla jsem na tom, jsem relativně zdravá (zatím) a nesvětélkuju. Ale kdo ví.
 majdaleenka +07+11 


Re: Vesnice za Prahou 

(11.3.2008 13:55:50)
Magráto, já se v tom nevyznám, ale co jsem stihla pochytit, tak ty ekofarmy jsou dost pod drobnohledem a tedy předpokládám, že jim kontrolují i půdu...
 1.3Magráta13 


Vesnice za Prahou 

(11.3.2008 12:01:46)
Trochu bych oponovala s tím, že kupovat zeleninu od soukromníka z vesnice za Prahou je obdobné jako kupovat bio.
V jedné takové vesnici bydlím. Zeleninu tu pěstuje každý druhý. Sehnat brambory, mrkev a vše ostatní včetně vajec a masa není problém. Problém je, že nemáte záruku nějaké kvality. Např. my klidně prodáme část úrody brambor známým a sousedům. Ale nejsme "oficiálně" žádní prodejci. Naše brambory nemají žádnou záruku zdravotní nezávadnosti. A obecně v půdě ve vsi a okolí je zvýšený výskyt dusičnanů a vysoký obsah radonu. Tak nevím, jestli je to to pravé.
I když vyrostla jsem na tom, jsem relativně zdravá (zatím) a nesvětélkuju. Ale kdo ví.
 šikulka (autorka) 
  • 

Re: Taky prosím o kontakt na autorku  

(11.3.2008 20:48:25)
Asi mě nazvete snílkem nebo idealistkou, ale já si myslím, že zelenina z vaší zahrádky pro vás vždy bude tím nejlepším, a také vám bude nejlíp chutnat. Samozřejmě že by bylo rozumější ji třeba nestříkat, přesto jsem přesvědčená, že energie a péče se vám v dobrém vrátí...
 Oceanwave 


Re: Taky prosím o kontakt na autorku  

(15.3.2008 14:19:42)
Hlásím se jako další do frony na kontakt!
 KačkaH 


Re: Taky prosím o kontakt na autorku  

(15.3.2008 18:06:46)
Pěkně prosím, smutně koukám, taky bych byla moc ráda za kontakt....
 luthienka 


Re: Taky prosím o kontakt na autorku  

(11.3.2008 12:22:52)
Také prosím o zaslání kontaktů. Vzdálenost mi vcelku nevadí- manžel jezdí po celé republice. A už nemám žádné domácí brambory ani mrkev:-(
 ajuša 


Re: Taky prosím o kontakt na autorku  

(29.3.2008 18:51:08)
také prosím o kontakt na autorku Andrea.Pavlu@seznam.cz
 Stáňa a dva kluci 


Re: Taky prosím o kontakt na autorku  

(11.3.2008 13:53:51)
TAky prosím kontakt, díky:-)
 Blanka, 4 děti 


Re: Taky prosím o kontakt na autorku  

(11.3.2008 12:23:17)
také prosím o kontakt na autorku
děkuji :-)))
blanka
 Paikea 


Re: Taky prosím o kontakt na autorku  

(11.3.2008 14:10:00)
prosím také o zaslání kontaktu na autorku, děkuji
 Kudlanka 


Re: Taky prosím o kontakt na autorku  

(11.3.2008 21:14:14)
taky prosím. Děkuji
 Ilca a kluci 6/06 


Re: Taky prosím o kontakt na autorku  

(11.3.2008 21:38:54)
Prosím kontakt na autorku,díky:-)
 šikulka (autorka) 
  • 

Re: Taky prosím o kontakt na autorku  

(11.3.2008 21:45:13)
Jaj, váš zájem mě opravdu těší, ale opravdu kontakt na sebe nemůžu a nechci dát, nerada bych se dostala za hranici neplacené reklamy. Navíc, ač mě to opravdu mrzí, nabídka opravdu ani zdaleka nepokryje poptávku, a to i u nás. A když nedokážeme zajistit biozeleninu ani lidem z nejbližšího okolí, tak jí prostě nemůžeme posílat jinam.. Jsem maminka dvou malých dětí a dceři je teprv pár měsíců, takže jsme loni ani zdaleka nejeli na plno a ani letos to nevidím o moc lépe. Ale jsem přesvědčená, že do dvou let už vypěstujeme zeleniny o mnoho víc, a pak slibuji, že sem na Rodinu hned šoupnu nějaký placený inzerát - něco jako Biozelenina přímo od farmáře nebo tak :o))))
Děkuji za zájem a opravdu se zkuste podívat na seznam na MZE (kontakt tu je, na pro-biu nejsou ZDALEKA všichni). Hodně štěstí! A víc biozeleniny :o)))
 Kočule 


Re: Taky prosím o kontakt na autorku  

(15.3.2008 20:40:08)
Také prosím o kontakt na autorku článku:-D Děkuji Regina a Evelínka
 Markéta Janoutová 


Re: autorko, 

(17.3.2008 12:23:55)
už máte kontakt?
 Markéta Janoutová 


Re: autorko, 

(17.3.2008 12:27:25)
máte už kontakt ? pokud ano muzete mi ho poslat naa m.janoutova@seznam.cz ,
 Věrka 351 
  • 

Jak je to s BIO mýma očima 

(11.3.2008 12:06:16)
Máte někdo kontakt na nějakou biofarmu na Severní Moravě? v Beskydech? Občas bio nakupuju v zdravé výživě,ale ty ceny jsou fakt strašné!
 macerno 


www.pro-bio.cz 

(11.3.2008 12:44:57)
na www.pro-bio.cz je seznam ekologických zemědělců
 Sidi (2 synove 11/04 + 03/07) 


Pozor, nejsou tam všichni 

(11.3.2008 14:50:01)
Pozor, na Pro-bio najdete jen ekozemědělce, kteří jsou členy Pro-bio (to je pro ekozemědělce něco jako lékařská komora pro doktory, jen to není povinné). Ti, co členy nejsou, se tam nenajdou. Lepší je se juknout na vice webovych stranek.
Kompletni seznam vsech ekologickych zemedelcu (i tech v prechodnem obdobi), ekozpracovatelu a firem, ktere bio prodavaji, najdete na www.mze.cz odkaz Zemedelska vyroba, pododkaz Ekologicke zemedelstvi - Seznamy v EZ. Zracovava je ministerstvo vzdy ke konci roku.
 .Žaba 


Re: Pozor, nejsou tam všichni 

(11.3.2008 18:26:36)
Sidi, dík, to som hľadala.
 Pavlína 
  • 

kontrola 

(11.3.2008 12:49:59)
dobrý den, mohla by jste napsat i něco o tom jak probíhají kontroly? viděla jsem pořad o biofarmách v Německu a tam byly farmy kontrolovány jen opticky. když nejsou na poli vyježděná kola, znamená to že tam nejezdil traktor s postřiky atd. mě to zklamalo
 šikulka (autorka) 
  • 

Re: kontrola 

(11.3.2008 21:35:43)
Nepotěším vás, protože musím přiznat, že kontroly v ČR se od kontrol v Německu moc neliší. Jedná se většinou opravdu "jen" o optickou kontrolu, protože odebírat vzorky půdy apod. by bylo neprůkazné a navíc velice nákladné. V zásadě mi připadá, že systém hodně počítá s tím, že riziko, které při podvádění hrozí, je příliš velké (a to opravdu je, protože by to de facto znamenalo absolutní zánik farmy). Chápu, že to pro vás není uspokojivé. Na druhou stranu mohu říct, že i pouhým pohledem se např. použití herbicidů zjistit dá, a použití mořeného osiva také (velmi jednoduše - je většinou svítivě růžové apod., a krásnou barvu si uchovává opravdu dlouho :o)) Jiná situace je při podezření na zamoření GMO, tam se důsledně provádějí odběry a vzorky se zkoumají.
Jak jsem psala v článku, určitá obezřetnost je tedy na místě. I když o tom, že někdo svá pole stříká, opravdu pochybuji. Jenže já už mám takovou nemoc z povolání, že pro mě není bio jako bio. Zajímá mě třeba, jací lidé a s jakým záměrem tu zeleninu pěstují, jestli dodržují druhovou rozmaninost, užívají zelené hnojení apod. Prostě není nad to být sám sobě kontrolorem, tím myslím zajet si přímo na farmu a kouknout se, jak tam tu zeleninu pěstují. Je to o důvěře,a tu nejsnadněji získáte ke konkrétnímu člověku než k jakési abstraktní kontrolní organizaci.
 Pavlína 
  • 

Re: kontrola 

(12.3.2008 12:12:13)
Děkuji:-)
 sharien 
  • 

kontakt 

(11.3.2008 14:24:26)
Taky bych prosila kontakt, zatim jezdim do Phy do Countrylifu:-)
 zuzkasim 


Dotaz na autorku 

(11.3.2008 15:00:36)
Ráda se dozvím víc o tom, jak to opravdu na ekofarmě funguje. Docela mile mě překvapily ty ceny, o kterých jsi psala. Jsem z velkého města a v obchodech jsou ceny opravdu závratné. Zajímalo by mě, jestli se kontroluje taky půda, psala jsi jen o kontrolách zeleniny (nebo jsem to tak pochopila). Občas dostaneme zeleninu ze zahrádky od babičky, ale každý mi říká, že je to horší jak ze supermarketu. Vím, že babička nepoužívá chemii, rozbory půdy se však nikdy nedělaly. Četla jsem kdesi názor, že celá naše republika je tak promořená pesticidy, že u nás vlastně ani nic Bio pěstovat nejde, zajímalo by mě, jak to doopravdy je.
 šikulka (autorka) 
  • 

Re: Dotaz na autorku 

(11.3.2008 21:20:06)
Co se týče kvality půdy, musím souhlasit. My ekologičtí zemědělci jsme bohužel dědici velkých družstev, které to až do 90.let řešily "po svém". Vyčištění půdy trvá dlouho předlouho, ale jaké jiné řešení se nabízí, než to co nejdříve začít dělat jinak? Zemědělské postřiky se používaly či používají asi všude, kde mají za to, že se zelenina dá vyrábět - takže to není jen otázka ČR, na západě mají jen trochu náskok. Myslím si, že biozelenina není zárukou absolutní kvality, ale je to o poznání menší zlo, než zelenina přímo stříkaná, a to mnohokrát. Při nákupu biozeleniny máte přinejmenším jistotu, že byla pěstovaná na pozemku, který je už minimálně 2roky bez postřiku (přechodné období), a tak už se přeci jen nějaké herbicidy vyplavily. Navíc si v té zvýšené ceně (která opravdu není nijak závratná) připlácíte nejen za to, co momentálně
sníte, ale i za to, jak vypadá naše krajina a co budou jíst vaše děti za 50 let. Uf, takhle to zní strašně propagačně, ale nevím, jak to líp vysvětlit :o) Takže se omlouvám... Ale prostě mi přijde, že se lidé hodně zajímají o to, co právě teď konrétně dostanou (či spíš nedostanou) za svoje peníze k jídlu, ale málo o to, co je z dlouhodobého i principielního hlediska lepší. Samozřejmě to chápu, ale kvality biozeleniny prostě netkví jen v tom, co sníme.
 Janijaja 


Re: Dotaz na autorku 

(18.3.2008 22:44:48)
Taky mám otázku :-) Ráda bych se dozvěděla, kde mohu sehnat nemořená semena. A jak potom s nimi pracovat, jak řešíte škůdce atd. Klidně se mi ozvi i na mail, budu moc ráda.
 Sidi (2 synove 11/04 + 03/07) 


Kompletní seznam ekozemědělců 

(11.3.2008 15:02:28)
Kompletní seznam ekozemědělců (i těch v přechodném období), zpracovatelů biopotravin, včelařů, dovozců apod. najdete na www.mze.cz, odkaz Zemědělská výroba, pododkaz Ekologické zemědělství, položka Seznamy v ekologickém zemědělství. Najdete tam i statistická dat, ročenky k EZ apod.
 brzobohatka 


dotaz na šikulku 

(12.3.2008 11:47:26)
dobrý den, chtěla bych se zeptat-doufám, že do nebude nějak dotěrný dotaz-jestli se dá eko zemědelstvím uživit (myslím tím nemít už žádný jiný zdroj financí). kamarádka teď rozjíždí eko farmu a mám o ni obavy... děkuji
 šikulka 
  • 

Re: dotaz na šikulku 

(12.3.2008 20:44:10)
Nějak mi dnes internet vypovídá službu, pokud objevíte dvě odpovědi, tak se omlouvám :o)
Takže - je-li člověk nezadlužený, skromný, pokud možno bezdětný, zdravý a nesmírně pilný a má pozemky a zázemí,pak se dá ekozemědělstvím uživit úplně s přehledem :o))) Víte, ono není ekofarma jako ekofarma. Někdo má 50ha, ze kterých bere dotace a příliš je neobdělává, někdo má jen 2ha, na kterých pěstuje zeleninu, takže ten z dotací jistojistě nevyžije.. Momentálně je asi jistější (dotační) příjem ze zvířecích ekofarem, na druhou stranu odbyt produktů je tam mnohem problematičtější. My si přivyděláváme, protože máme dluhy, ale na podzim se hodláme zaměřit jen na farmaření, pak budu mít úplně reálnou, osobní zkušenost :o) Ze zkušeností přátel bych odpověděla, že dá.
 brzobohatka 


Re: děkuji 

(13.3.2008 9:13:06)
tak to kamarádce popřeju hóódně štěstí a občas k ní zajedu na "brigádu", trochu jí s tím pomoct...slyšela jsem, že někteří ekofarmáři to řeší tak, že za byt a stravu berou nadšence z řad studentů (většinou "alternativnějšího" zaměření) a ti jim vypomáhají. každopádně děkuji za info, mějte se!
 KačkaH 


Re: děkuji 

(15.3.2008 18:09:29)
jo, jo, podrobný seznam najdete na www.wwoof.cz. Jukněte tam. Je to podle mě docela smysluplné využití volného času a energie.
 KačkaH 


Re: děkuji 

(15.3.2008 18:10:09)
jo, jo, podrobný seznam najdete na www.wwoof.cz. Jukněte tam. Je to podle mě docela smysluplné využití volného času a energie.
 Lei 


Biohlína :-) 

(12.3.2008 16:24:02)
Děkuji, Šikulko, za článek! Přidávám se k těm, kteří mrkev utírají do trička. Je to mé největší potěšení, když dorazím na víkend na chalupu a ještě než si vybalím, tak prolezu zahradu, objevím všechno nové, co kvete a ochutnám, co jde, od cibulové natě po rybíz :-). Je to takové mé přivítání a opětovné spojení se s místem, které mám ráda.
 sedmá pečeť 
  • 

Takový bláznivý svět 

(12.3.2008 18:49:48)
Je to celé zvláštní - tak jsme si zaneřádili planetu, že teď může kvést biobyznys. Logické by bylo produkovat všechny potraviny pouze bez nežádoucích a nezdravých příměsí - ale pošetilá touha mít stále víc a víc způsobila, že nakonec nebudeme mít nic - zdravého a přirozeného a netýká se to jen potravy, ale i např. vztahů mezi lidmi, způsobu bydlení, smyslupnosti práce atd. Preferujeme zejména dravé podnikání, a přitom již dávno pravil jistý klasik, že "vše, co potřebuješ, je láska!" Měli bychom možná přestat "přehnojovat" a vystačit si s tím, co můžeme mít bez válek, soudů a žaludečních vředů. Jinak všem skutečným biopěstitelům zdar! A sílu!
 majdaleenka +07+11 


Re: Takový bláznivý svět 

(14.3.2008 8:12:14)
jj, ale snad se blýská na lepší časy, alespoň místně;) i malé děti si musí občas rozbít nos, aby věděly, že schody jsou sice fajn, ale ... jen to u nich nemá tak neblahé následky jako vynález DDT
 Veronika 
  • 

pro zajemce o biozeleninu z Prahy 

(12.3.2008 21:47:44)
Asi tak pred 7 lety jsem jeden cas objednavala biozeleninu, syry atd. pres internet, uz si bohuzel nepamatuju ani adresu, ani jak se jmenovali, ale byla to nejaka nadsena rodina, fungovalo to tak, ze meli kontakty na ruzne biofarmare a pestitele a vzdycky podle sezony byla na jejich webu nabidka, myslim, ze se objednavalo tyden dopredu, vzdycky dvakrat mesicne, meli nekolik mist po Praze, kde pak bylo mozne si objednane vyzvednout, myslim, ze take provozovali bioobchudek v Toulcove dvore v Hostivari
tak mi to ted nadalo a "vygooglovala" jsem je, porad existuji, tady je odkaz na jejich stranky: http://obchudek.biopotraviny.cz/

takze se muzete mrknout sami :-)
 Vendula 
  • 

Názor z jiného soudku 

(14.3.2008 12:07:00)
Chtěla bych se s Vámi podělit o zkušenost z naší rodiny a také možná trochu zaprovokovat. Můj tatínek, který zemřel před pěti lety v 95 letech, jedl celý život jen to, na co měl chuť. Nejraději měl ovar a tlačenku, pil své doma vyrobené ovocné víno a v posledních 20 letech také hodně mléka (ne bílou vodu, ale plnotučné mléko). Nikdy v životě nekouřil, ani nepil např. čaj. Jo, a dopiva si dával cukr, protože hořké od nerad. Nikdy jsem ho neviděla, že by si vzal třeba ovoce. Poprvé a naposledy navštívil lékaře ve svých 65 letech kvůli nějaké maličkosti. Já jsem po něm a na zdravou výživu zkrátka nevěřím. - mimochodem je mi 60 let a doktora jsem viděla naposledy při porodu.
 brzobohatka 


Re: Názor z jiného soudku 

(17.3.2008 9:16:50)
Musím na vás, Vendulo, zareagovat: myslím, že si pletete tělesnou konstituci s kondicí-tedy chci tím říct, že ve vašem rodě je geneticky dán tvz. "tuhý kořínek". to máte ohromné štěstí,ale rozhodně bych ho nepokoušela tím,že si řeknu: aále, u nás si každý jedl, co chtěl a hele, kolika let se dožil...daleko víc, než ten, co jedl "zdravě". máte dar zdravého těla, tak o něj pečujte. mějte se!
 adaada 
  • 

prosba 

(15.3.2008 13:27:00)
Milá "Šikulko", souhlasím s vaším článkem. A mám dotaz - vím, že jste si nechtěla dělat reklamu, ale přeci jen - nemohla byste mi napsat kontakt na vaši farmu, dlouho jsem přemýšlela o tom, že s bio začnu, ale nevěděla jsem, jak najít někoho milého a důvěryhodného. Díky Ada
 Markéta Janoutová 


prosba 

(15.3.2008 21:26:49)
také prosím o kontakt na Vás děkuji :)
 Markéta Janoutová 


prosba 

(15.3.2008 21:27:06)
také prosím o kontakt na Vás děkuji :)
 Ivana Klézlová , 14 mesícní dcerka 
  • 

mooc prosim Sikulku o zkontaktovani  

(16.3.2008 10:40:38)
bydlim v Praze a biopotravin je zde dost, bohuzel nemysli moc na matky z detmi s pristupy a ceny jsou nadsazene, to je mi uplne jasne. proto prosim o kontakt, rada bych zeleninku a ovoce pro dcerku brala pravidelne aby mela vse uzasne chutne, jako jsem si uzivala ja u babicky na zahrade, kdyz jsem byla mala. Mooc dekuji a preji prijemny den Ivca K. (Ivana.Klezlova@atlas.cz)
 Jana+Nelinka 
  • 

Také mooc prosim Sikulku o zkontaktovani  

(16.3.2008 21:43:54)
Dobrý den, také bych Vás moc prosila o kontakt na Vás. Děkuji moc. Jana
 Ivana K. (14 m. dcerka) 
  • 

Sikulko, prosim zkontaktujte mne,  

(16.3.2008 10:44:35)
Predem moc dekuji. Jako mala jsem si uzivala zeleninku a ovoce z babicciny zahradky a rada bych to same nabidla i dcerce. bydlime v praze a tady jsou ceny za biopotraviny dost nadsazene, kvetak cca 80 Kc, mrkev cca 45 Kc a ta je asi tak nejlevnejsi, ale hlavne vyber je dost zuzeny podle toho co se prodavajim vyplati. dekuji moc a preji spousty zakaznicku a dobre pocasi Ivca K. (Ivana.Klezlova@atlas.cz)
 Helena 
  • 

prosím, kotaktujte mě 

(17.3.2008 8:19:36)
Vážená paní autorko, mohla byste mě, prosím, taky kontaktovat? Předem děkuji.
Helena Koreňová (helenaaa@email.cz)
 šikulka 
  • 

Re: prosím, kotaktujte mě 

(22.3.2008 7:44:55)
Je mi líto, ale já opravdu nemůžu uvést jméno farmy ani vás kontaktovat, protože by to bylo proti tomu, s čím jsem ten článek psala a také odeslala redakci. Ale i kdybych to porušila, musela bych vás zklamat - žádné přebytky biozeleniny nemáme. Zrovna se koukám z okna, jak na naše pole sněží, a vím, že kromě pár posledních pórků a rašícího česneku tam žádná zelenina neroste. Letošní sezona bude u nás ještě kvůli malé dcerce utlumená, ale pokud v příštích letech budeme mít zeleniny dost a třeba rozjedeme systém bedniček, ráda si tady na Rodině zaplatím inzerát Biozelenina přímo od farmáře :o))
Děkuji za váš zájem, ale jediné, co můžu poradit, je podívat se na stránkách MZe (kontakt výše) po nějakém farmáři z vašeho okolí. Jsou totiž i tací, kteří umějí pěstovat, ale neumějí prodávat, a ti by mohli mít zeleninu ještě i v pozdní zimě.
 iveta 
  • 

šikulko, 

(18.3.2008 10:28:25)
píšeš -"většina farmářů z okolí má srovnatelné ceny," a pak "ale ekofarem, které ve větším pěstují zeleninu, je v ČR kolem dvaceti".
To je přesně náš problém. Já jsem "přepnula" v opačném směru,
z bio na nebio, a to už před šesti lety. V našem okolí je jen jedna farma, pěstující biozeleninu (jsme z Přerova a farma je v Břestu) a to BEZ možnosti podívat se, jak se pěstuje, natrhat si na záhoně. Pan farmář sám zeleninu rozváží (ekologie!). Další je v za Olomoucí (Ludíkovi) a to je z ruky.
Kdybys o něčem věděla, dej vědět, máme čtyři předškoláky.
Díky, Iveta
 šikulka 
  • 

Re: šikulko, 

(22.3.2008 7:37:33)
To, co píšete o farmě z Břestu, mě trochu překvapuje. Manžele Vymětalovy osobně neznám, ale vím, že se ekofarmaření věnují už dlouho. Jsou to ale starší lidé z vesnice, a u těch někdy bývá jistá uzavřenost typická. Většina mladších nebo začínajících zemědělců je ale moc ráda, když zákazníci přijedou přímo na farmu a podívají se, jak se taková biozelenina pěstuje. My třeba určitě budeme chtít pořádat různé akce pro maminky s dětmi z okolí, např. u příležitosti sklizně brambor apod., aby se k nám podívalo co nejvíde lidí. Většina farem také umožňuje, aby k nim kdokoli přijel a za 6hodin práce denně u nich bydlel a jedl (na maminky s dětmi samozřejmě nároky tak vysoké nejsou, něco třeba můžou odpracovat tatínci a může to být netradiční dovolená...). Je to veliká pomoc a někteří farmáři vám třeba i nabalí zeleninu domů, ale neříkám, že to takhle ideálně funguje všude...
O jiné farmě z okolí bohužel nevím a i Ludíkovi znám jen z bioměsíčníku :o) Je to škoda, ale my opravdu věíme, že se to brzy změní. Jen letos se prý (kvůli dotačnímu titulu mladý zemědělec) přihlásilo k EZ dalších 200! lidí. Otázka ale je, kolik z nich začne opravdu něco produkovat, a kolik z nich bude "jen" obhospodařovat zatravněné pozemky (takových ekofarem je bohužel v Čechách většina :( ...) Můj muž si přesto myslí, že v dohledné době všechna zelenina pro přímý konzum bude Bio, a on je na EZ opravdu odborník. Ale třeba je také idealista..
Držím palce, abyste ve vašem okolí už brzy našli nějakého svého ekofarmáře a přeji pěkné dny, š.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.