| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku O člověku, co nikdy nehřešil. – Snad troška neškodí?

 Celkem 51 názorů.
 Lizzie 


Ten příběh znám 

(7.3.2008 9:38:15)
..a i ten dovětek je mi nějaký povědomý, možná to bylo někam přepsáno:-))
Jinak taková perlička..ve středověku i novověku děti pivo pily místo vody, neboť v době, kdy právě voda byla původcem mnoha nemocí se pivo zdálo (asi oprávněně) přijatelnějším..:-))Byť samozřejmě ne v takovém množství a tuším, že někdy bylo lehce upravené.
 Sima 1,5 
  • 

Re: Ten příběh znám 

(7.3.2008 9:50:26)
Je to možné, že text už byl použit vícekrát, nepátrala jsem. Já si koupila v antikvariátu staré časopisy kvůli vzorům na vyšívání a tohle na mě vykouklo a oslovilo...tak jsem to posunula dál
 Grainne 


Re: Ten příběh znám 

(7.3.2008 10:01:18)
I hřešit je nutno umět. Pravda, ti kdo to neumí, by neměli hřešit vůbec, ale jak je odlišit?
 kaMyš 


Re: Ten příběh znám 

(7.3.2008 10:36:40)
R^
 kveta19 


Re: Ten příběh znám 

(7.3.2008 10:02:42)
Jsem proti tomu,aby ochutnávali alkohol male deti.Kdyz vidim na koupalisti v lete,jak ucucavaji pivko tatinkovi jdou na me mrakoty.Dokonce si myslim,ze kdyz dospeli lide piji,nemaji u toho byt deti.
Vino si obcas dam,protoze mi chutna.Nemyslim si,ze by dvojka jednou za tyden z cloveka udelala alkoholika:-)
Je to hezke zamysleni-diky:-)
 Jazz 
  • 

Re: Ten příběh znám 

(7.3.2008 11:02:51)
ten je o tom že není větší hřích a menší hřích, zlo je zlo ať je malé nebo velké


taky o tom že to není tak že menší se dá odpustit a větší ne,odpustit se má všechmo, jenom ty následky toho hříchu zůstávají,a ty jsou menší a větší, a důsledky co z toho vyplívají taky: když se opiješ máš druhý den kocovinu, když někoho zabiješ jdeš do vězení.....
 Ajtakrajta 
  • 

Re: Ten příběh znám 

(8.3.2008 17:55:52)
Lizzie,
jenomže ve středověku bylo pivo něco ÚPLNĚ JINÉHO než pivo dnešní. Jednak bylo kalnější, hustší a asi i podstatně méně alkoholické, pilo (či spíš jedlo) se i teplé jako polévka, třeba i s máslem. Bylo velmi důležitou potravinou (rozhodně ne čistě pochutinou jako dnes), protože bylo významným zdrojem bílkovin a vitamínů (z kvasnic...). Takže ten středověk s dnešním gambáčem fakt neměl pranic společného. Pivo v dnešní podobě je až mnohem mladší vynález, než to pivo úplně původní "středověké".
 Lizzie 


Re: Ten příběh znám 

(8.3.2008 23:01:37)
Ajtokrajto,

však o tom žádná:-)) Ale jistý podíl alkoholu tam byl. Čímž samozřejmě neospravedlňuji nebo nepodporuji podávání alkoholu dětem, napsala jsem to jen jako perličku.
 Franta Jetel 
  • 

Re: Ten příběh znám 

(9.3.2008 20:24:17)
Já teda občas dětem pivo dopřeju a myslím, že to není nic špatnýho. Ale dávat dětem kořalku to je fakt hnusný a nezodpovědný. To bych těm rodičům pracky urazil.
 katka+katka 
  • 

alkohol 

(7.3.2008 13:10:46)
já myslím, že jde hlavně o to kolik se pije - je rozdíl, když si dám jednou za čas skleničku vína a když se opiju do němoty.
Na větu LÍZNI SI si pamatuju ze svého dětství, neuznávám to, nepraktikuju to u Káti, ale i tak si myslím, že jsem měla bezva rodiče. Katka k žádnému alkoholu doma přístup nemá. Ale já miluju rumové pralinky a jednou za měsíc prostě neodolám a koupím si je. Katka mi jednou jednou "ukradla" a zachutnaly jí taky. Takže prostě jednou za měsíc jí teda jednu dám:-)
Bohužel znám i rodinu, kde se válí alkohol na stole v kteroukoli denní dobu (tím nemyslím pivo nebo víno, ale slivovici, whisky apod.). Mají dvouleté dítě a když občas něco vypije, tak se tomu ještě smějí - že prý pak líp usne. Naštěstí takových případů je snad málo.
 MSteflova 


Re: alkohol 

(7.3.2008 13:27:31)
Oni se ještě dají koupit rumové pralinky? Ve stejném obalu? :-)
 MSteflova 


Re: alkohol 

(7.3.2008 13:29:25)
Ony...
 Kaja + 3 


Re: alkohol 

(7.3.2008 13:48:06)
Co ja vim tak obcas daji, ale neni v nich rum ale trest. Taky mi chutnaji, mnam :-)
 katka+katka 
  • 

Re: alkohol 

(7.3.2008 13:45:58)
jasně, že rumový pralinky ještě existujou, co já bych bez nich dělala (možná zhubla):-)
Nevím, jaký obal přesně myslíš. Ty co kupuju já jsou v takové oranžové krabičce (a je jich tam pro mě málo):-( Kupuju je v Globusu, nebo Tescu
 Vlastivila, 3 zlobidla 


Re: alkohol 

(9.3.2008 10:57:32)
dají, v Penny je mají od orionu, skoro pořád k dostání - taky si ráda smlsnu, je tam jen tresť :-)
 Kohnova 
  • 

Re: alkohol 

(7.3.2008 16:28:24)
Muzu te uklidnit, v rumovych pralinkach zadny rum neni.
 katka+katka 
  • 

Re: alkohol 

(7.3.2008 17:42:21)
Fakt? je pravda, že složení jsem nikdy nezkoumala (spíš mě zajímal obsah té krabičky než samotná krabička se složením)
 Linda, dcera 2,5 roku 
  • 

Ochutnej! 

(7.3.2008 13:46:21)
Hm, tak my když řeknem dceři "ochutnej", ve většině případů se zabejčí, zatne pusu a NE, neochutná. Pokud si sami dáme něco, co jí dávat nechcem a tudíž nenabízíme, v momentě se ptá "Co to je?" a je nadmíru zvědavá. Ne že bychom nabízeli tak malému dítěti alkohol, ale možná že u starších není na škodu, aby si trochu "lízli" pod kontrolou rodičů, než aby někde experimentovali sami. Možná, že kdyby ten stařík z pohádky ochutnal dříve a s patřičným ponaučením, že by to tak špatně nedopadlo...
 .Žaba 


Re: Ochutnej! 

(7.3.2008 14:21:51)
no, pokiaľ starším dieťaťom myslíš tak 14-15 ročné, tak asi áno. Nechať ochutnávať alkohol predškolným deťom sa mi nepáči, bola som svedkom toho, ako asi 1,5 ročné dievčatko dostalo hysterák, že síce dostalo z taťkovho piva ochutnať, ale nič viac. To len k tomu, že aj malým deťom može alkohol chutiť.
 Sima 1,5 
  • 

Re: Ochutnej! 

(9.3.2008 10:06:53)
Nemyslím, že "včasná ochutnávka" řeší problém a nemyslím, že je rozdíl mezi rozuzlením tohoto příběhu a mladým chlapcem, co se na zábavě "zmaří" a pak řídíc otcův ojetý Favorit zmrzačí partičku kamarádů v zatáčce o strom, neb on je přece v pohodě (tedy tvrdil než sedl za volant). Pokud byste v tom rozdíl viděla, pak bych se zeptala - Znamená to, že chlapec měl ochutnat dřív a možná by to dopadlo jinak (=lépe)?
Má teta (dětská sestra) dávala svému vnoučkovi (kojenci) do láhve rum, aby lépe spal (přece se nebude zabývat programem pro dítě a hlídáním). My jako děti jsme na dovolené dostávali povinně rum do večerního čaje, abychom lépe spali (přece si dospělí potřebují zahrát karty, pobavit se a popít). Dnes jsem abstinent, stejně jako můj manžel a nesnesla bych vedle sebe chlapa, co by si domů přinesl pivko. Bavíme se výborně i bez toho, abychom si přihli. Neodsuzuji však ty, co si zajdou na dvojku do hospůdky (pokud bez ní nemohou být, aby nedávali dětem příklad), ale už jsem na rozpacích u těch, co si tu dvojku nalijí před dítětem doma.
 katka+katka 
  • 

Re: Ochutnej! 

(9.3.2008 12:16:23)
Rum, aby dítě usnulo a dávali vám ho schválně? A co rovnou prášky na spaní? to zní fakt neuvěřitelně. Moji rodiče měli rádi víno a mě když už dělali "střik", ale ne proto, abych usnula
 Linda, dcera 2,5 roku 
  • 

Re: Ochutnej! 

(9.3.2008 14:32:57)
No dávat rum kojencům nebo dětem cíleně tak, aby to na ně mělo nějaký efekt (aby dobře spaly), to by mě opravdu ani nenapadlo a ani by mě nenapadlo, že by to někoho skutečně realizoval :-( Spíš jsem to myslela tak, že je dobré nedělat z alkoholu tabu. Sklenka piva při obědě nebo občasná dvojka vína z rodičů alkoholiky neudělá a podle mě je dobré, aby dítě právě tento příklad v rodině mělo - např. vidělo, že se má pít kultivovaně, s mírou a v žádném případě před tím, než se usedne za volant! A pokud už je dítě hooodně zvědavé, dát mu ochutnat - 1 loka, ne skleničku. A ano, myslím si, že kdyby kluk měl příklad v rodině, jak zacházet s alkoholem, určitě by věděl, že po požití jakéhokoliv množství se za volant nesedá.
 Linda 
  • 

Re: Ochutnej! 

(9.3.2008 14:51:45)
Jo, a ještě bych chtěla dodat, že rodiče by neměli podle mě dělat tabu vůbec z ničeho. Nechápu přístup, kdy malé dítě nedostane ani kousek čokolády nebo se nemůže vůbec dívat na televizi. Jakýkoliv extrém podle mě není dobrý. To, že se z někoho stane alkoholik, je podle mě dáno spíš tím, že nemá jinou náplň volného času nebo že neumí své problémy řešit, než tím, že si od rodičů jednou loknul piva!
 Sima 1,5 
  • 

Re: Ochutnej! 

(10.3.2008 7:02:11)
Jojo, tohle vytesat do kamene. Bohužel je to ale pořád častější realita. Určitě je to příkladem nás samých, ne jen příkladem v pití akloholu. Vyčítáme dětem, že sedí u PC, že pořád píší SMS, že sedí u TV a sami mnohdy děláme totéž, jen si to omluvíme častou obligátní větičkou "až budeš dospělej/á, dělej si co chceš". Kolik rodičů sportuje a aktivně se baví (třeba pochodem po horách)? Velké množství z nás se opravdu dokáže usalašit max. u té televizky s pivkem a chipsama, a naše děti nasávají vzory kolem sebe jako houba...
 Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 


Re: Ochutnej! 

(10.3.2008 7:08:54)
No, tak Simi, to nevím, myslím si, že dát si dvojku vína doma před dítětem není zase až takový problém, pokud zůstane u normálního množství - já mám červené víno ráda, piju doopravdy minimálně, skoro vůbec, ale když si ho jednou za dlouhý čas dám, tak se za to před dětmi nestydím. Manžel víno nebo tvrdý alkohol nepije vůbec, pivo si občas večer dává - 1 max. 2 a s tím nemám problém.
Dětem bych ochutnat nedala. Ale až jednou přijde dcera po čtyřech a bude jí špatně, tak jí nebudu nadávat a klidně to po ní všechno uklidím (přesně tak to udělala moje maminka, když mi bylo osmnáct a zřídila jsem se, jak zákon káže) - od té doby už se mi to nestalo :-)
 Sima 1,5 
  • 

Re: Ochutnej! 

(10.3.2008 8:28:10)
Však já neříkám "nikdy", ale jen že "jsem na rozpacích" (tj. že na jednu stranu je to lepší, než aby se dítě ptalo, cože se to tomu pánovi motajícímu se a blijícímu u kanálu stalo a na druhou už mu dávám příklad, že je to neškodné, když mě z toho vlastně "nic není";).
Však my máme doma taky slušně vybavenej bar, když přijdou řemeslníci, nebo když potřebujeme pro někoho prézent, ale sami nepijeme. Nejsme žádní dogmatičtí vymítači ďábla. Musím ale přiznat, že ty rumíky ve mě zanechaly nehezké vzpomínky a když vidím, jak se to praktikuje už i na další generaci naší rodiny, nejraději bych tetince dala přes drž.. Tímpádem (protože vím, že to moje máma dělala u nás taky) nemůžu nechat svou dceru přes noc na hlídání babičce, protože mě prostě straší, že taky nalije štamprličku do čajíčku a navíc mi to zapře. Snažila jsem se jí vysvětlit různé čokoládky, křupky a bezvýsledně, obávám se, že rumík by byl to samé. Fakt je, že babička o vnučku zrovna extra zájem nejeví, takže u nás odpadjí výčitky typu - vy nás nenecháte s Bárou se ani pomazlit a proč ji někdy nepřivezete na dýl...
 Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 


Re: Ochutnej! 

(10.3.2008 11:16:54)
Tak s tím nelze než souhlasit. Máš pravdu.
 papinka 


alkoholici 

(7.3.2008 18:13:42)
NIkdy bych nevěřila , kolik je v naší společnosti alkoholiků. Ale při své práci je vidím prakticky každodenně, většinou se tváří jako neviŇátka a ani rodina to nechce přijmout a přiznat.
A věřte, že takový akutní delirantní stav , který se u nich vyskytuje po operaci, je skutečně šílený. Jsou nebezpeční sobě a okolí , trhají si obvazy, drény apod. je jim jedno , že krvácejí. Nejhorší na tom je ,že mi je složitě léčíme a ani jako první doma zase sáhnou po flašce. A to i přesto , že si tím chlastem přivodili rakovinu.
 papinka 


alkoholici 

(7.3.2008 18:14:13)
NIkdy bych nevěřila , kolik je v naší společnosti alkoholiků. Ale při své práci je vidím prakticky každodenně, většinou se tváří jako neviŇátka a ani rodina to nechce přijmout a přiznat.
A věřte, že takový akutní delirantní stav , který se u nich vyskytuje po operaci, je skutečně šílený. Jsou nebezpeční sobě a okolí , trhají si obvazy, drény apod. je jim jedno , že krvácejí. Nejhorší na tom je ,že mi je složitě léčíme a ani jako první doma zase sáhnou po flašce. A to i přesto , že si tím chlastem přivodili rakovinu.
 Eva. 


Re: alkoholici 

(7.3.2008 21:29:39)
Souhlasím s názorem, že dávat ochutnávat malým dětem je pěkná ptákovina. Připadá mi, že z alkoholu se někdy dělá takové lákadlo pro děti, je to něco magického, co vypijí a budou dospělí. Ale zároveň se mi nelíbí, když se z alkoholu dělá něco samozřejmého - na problémy se jdeme opít atd. V kolika je to filmech a seriálech. Takový prapodivný vzor... Sama nejsem abstinent, to ne, ale všeho s mírou. Až bude mému klučinovi 13, tak mu ochutnat dám, takto staré děti mají plné bunkry flašek. Tak radši ať to pozná doma (v malé míře a pod kontrolou) než mezi vrstevníky.
Na zdraví! :o)
 katka+katka 
  • 

Re: alkoholici 

(8.3.2008 16:15:43)
Evi, souhlas - taky se mi nelíbí, že z alkoholu se dělá řešení problémů. Mám problém, něco mě tíží, okamžitě se napiju - v řadě filmů je to vidět víc než dost. Ani to něják nechápu. Kdybych měla pít pokaždé, když se objeví nějaký problém, nějaká těžkost, něco se zkomplikuje, tak střízlivý stav už nepoznám
 Eva. 


Re: alkoholici 

(7.3.2008 21:29:46)
Souhlasím s názorem, že dávat ochutnávat malým dětem je pěkná ptákovina. Připadá mi, že z alkoholu se někdy dělá takové lákadlo pro děti, je to něco magického, co vypijí a budou dospělí. Ale zároveň se mi nelíbí, když se z alkoholu dělá něco samozřejmého - na problémy se jdeme opít atd. V kolika je to filmech a seriálech. Takový prapodivný vzor... Sama nejsem abstinent, to ne, ale všeho s mírou. Až bude mému klučinovi 13, tak mu ochutnat dám, takto staré děti mají plné bunkry flašek. Tak radši ať to pozná doma (v malé míře a pod kontrolou) než mezi vrstevníky.
Na zdraví! :o)
 zuzana 
  • 

Re: alkoholici 

(8.3.2008 11:57:46)
A neni 13let priliz brzo? Nebude si pak myslet, ze je to normalni, kdyz mu to uz davaji aj rodice?
 Pruhovaná 


Re: alkoholici 

(8.3.2008 12:16:19)
Nevím, jak máte staré děti, ale podle mojí zkušenosti (dcera právě 13) je třináct let na první informaci o alkoholu (včetně ochutnávky) fakt dost pozdě, a nejen o alkoholu, to mi věřte.
Pro pořádek, pochopitelně jsou informace, které předávám, praktickými ukázkami ale neprovázím...;)
 zuzana 
  • 

Re: alkoholici 

(8.3.2008 12:22:58)
Nemyslim na prvni ochutnani, to jsem teda asi spatne pochopila. Jiste, ze je lepsi aby dite poprve ochutnalo doma, ale jak ja poznam kdy to ma byt? Jen si myslim, ze nabizet diteti doma alkohol a doufat, ze diky tomu ho jinde nebude vyhledavat.... Stejne mu nemuzem vsechny "neresti" nejdrive nabydnout doma, nebo?
 Pruhovaná 


Re: alkoholici 

(8.3.2008 12:57:05)
Je alkohol a alkohol... je to fakt problém (alkoholismus), ale jmenovitě pivo (slabé) mi nikdy nepřipadalo tak hrozné.
Jak to napsat, abych nevypadala, že propaguji alkohol jako takový nebo chlast u dětí?
Nepřipadá mi dobré zakazovat alkohol, ale učit s ním zacházet.
Můj tatínek vzpomíná, jak někdy ve čtrnácti chodil na jídlo a malé pivo - sedmičku do restaurce proti škole, a já si právě tak ve třinácti tu a tam doma skleničku desítky dala..alkoholik nejsme ani jeden, vystudovaní jsme..a někomu stačí opravdu malinko a spadne do závislosti.
Byla bych radši, kdyby dceři chutnalo pivo více než všelijaké koly a podobné sajrajty, po kterých jede a odpírám jí je mnohem hůře než bych odpírala pivo.
Ale on jí žádný alkohol nechutná, a myslím, že je to i proto, že my ho doma vlastně docela dost pijeme (a prakticky všeho druhu), aniž bychom se opíjeli nebo z něj dělali zakázané ovoce.
Není to tak, že jsme na alkohol my Evropané zvyklí (oproti jiným drogám - a u původních Američanů tomu bylo naopak, proto my dojíždíme např. heroin a indiálni na alkohol)?
 Líza 


Re: alkoholici 

(8.3.2008 13:10:34)
Pruhovaná, to by bylo hezké, kdyby to tak bylo. Ale my dojíždíme na alkohol. Heroin, byť je mnohem víc medializován, nezabije ani zlomek těch lidí a nezničí ani zlomek těch životů, co alkohol, tady u nás ve střední Evropě, kde jako že máme být na alkohol zvyklí. Asi jsme až moc.
 MSteflova 


Re: alkoholici 

(8.3.2008 13:17:43)
Lízo, souhlasím. Alkohol je velmi podceňovaný a přehnaně tolerovaný. Pokud někdo tvrdí, že tráva je předstupínek ke tvrdým drogám, tak pravdou je, že narkomani většinou nejdříve začínají právě alkoholem. Viděla jsem lidi zhuntované mentálně i fyzicky - a přitom to začíná tak nevinně. Navíc neexistuje droga, která by byla tak spojena s agresivitou, jako alkohol.
 papinka 


Re: alkoholici 

(8.3.2008 19:28:25)
Naprosto souhlasím , ani si nedovedeme představit , kolik osudů a celých rodin alkohol doslova rozmetal. za kolik zničených životů je zodpovědný.
Ale bohužel, je společností tolerován. Když člověk podlehle, stává se z něj troska ve všech ohledem a trpí zejména ti okolo.
Co se týče dětí , ten jim má být zcela zapovězen a i v dospělosti je lépe se bez něj obejít. Vždyť příjemné posezení s přáteli a dobrou náladou lze realizovat i bez pití
 majdaleenka +07+11 


Re: alkoholici 

(9.3.2008 14:27:20)
nojo, ale když všichni vrstevníci mají pivo, je těžké si ho nedat a ustát to (adolescent potřebuje někam poatřit), takže ztáleží taky na skupině, do které se dítko dostane, na rodině ale samozřejmě v první řadě, o tom žádná.
 Lída,3 kluci a holka 


Re: alkoholici 

(9.3.2008 14:55:11)
Majdaleenko, souhlas... náš nejstarší s tím měl ze začátku problém, jít někam s partou a nedat si jako oni pivko (nebo několik). Zhruba během roku si to "přebral", a teď už si v klidu dá jedno pivo, nebo klidně i limonádu, i když to do sebe ostatní lejou po litrech.
Druhý kluk to má úplně jinak - nemá potřebu přizpůsobovat se ve všem kolektivu, dělá jen to, co považuje za správné nebo co se mu chce. Takže si většina jeho spolužáků dlouho myslela, že je abstinent ;)
 papinka 


Re: alkoholici 

(9.3.2008 20:48:53)
A to je snad ostuda být abstinent???!
A pokud kamarádství, je jenom o chození do hospody a ten , kdo nepije je srab, tak je lepší tyto kamarády nemít.
Bohužel , často jsou jedinou zábavou mladých o víkendu zábavy, na kterých je smyslem se opít.Následky všichni známe- to jsou ty nehody a mrtví z noci na neděli - za volanem bez řidičáku a v autě 6 mladých totálně opilých. Ale i to je jen rodině,výchově....
 Lída,3 kluci a holka 


Re: alkoholici 

(9.3.2008 21:06:07)
Papinko, o to vůbec nejde, že by to brali jako ostudu. Jen jim to k němu nějak nesedělo ;) Moji kolegové si taky několik let mysleli, že nepiju, protože v hospodě po volejbale jsem si vždycky dala čaj a oni pivo.
U nejstaršího to jsou spíš sleziny, kdy se jde pokecat. Samozřejmě nejvíc po ruce je hospoda, a není to tak, že by někdo někoho nutil nebo ukecával k pití, ale spíš o to, že on sám se nechtěl lišit. Teď už mu to je jedno R^
 papinka 


Re: alkoholici 

(9.3.2008 22:09:39)
Já po svých zkušenostech abstinent jsem (už jsem viděla hodně následků alkoholu -ať již úrazů , ale i dlouhodobých následků - nádory, selhání jater apod.Zrovna dnes nad ránem mi přivezla záchranka 16.ti letýho kĺuka, totálně opilého, který někde se buď popral nebospadnul , našla ho policie. Agresivní , krvácející , nepolupracující , fakt to je v noci to nejlepší. A rodiče - vždyť on šel jen slavit s kamarády - brali to jako , že o nic nejde-dle krve hladina 2,4 promile

Bohužel je u nás snad společenskou nornou si alkohol dávat a opakovaně se setkávám s otázkami , zda si skutečně nedám.
 Katka 22 let - 0 dětí, 2 sourozenci 14 let 
  • 

Re: alkoholici 

(12.3.2008 5:22:15)
Vy jste asi nikdy neviděla alkoholika který pije jen pivo co?? Alkoholika z vás udělá jakýkoli alkohol a dokonce bych řekla že těch "pivařskejch" bude víc ale to je jen můj dojem... pivo je přeci jen levnější .....
a po coca-cole nezbijete doma matku s dětma na jednu hromadu....(to jen pro příklad, jsou i jiné případy, ať už horší či lepší, viz například řízení)

k článku: člověk na to aby pil alkohol musí mít rozum nic víc.. a to teda dítě fakt nemá, ať už je mu šest nebo čtrnáct... Ten rozum často nemívají ani dospělí že? Natož děti. Rodiče by tedy měli učit děti s alkoholem zacházet a ne je učit jen ho pít a tvrdit že je to v pořádku...
 zuzkasim 


Alkohol a děti 

(8.3.2008 14:35:21)
Babička s dědečkem měli vinohrad a sklep (vinný), od dětství jsme tam jezdili pomáhat a tak není divu, že burčák či víno jsem dostala líznout asi dost brzo (rozhodně si to poprvé nepamatuju). Líznout jsem opravdu dostala téměř kdykoliv, ale nikdy víc, dobře jsem věděla, že je to alkohol, který děti nesmí, protože by pak přestaly růst a byly by hloupé. Tak bych to s tím "líznutím" u dětí neviděla tak zle. Jako dítě jsem ochutnala (opravdu jen na jazyk) dost druhů alkoholu, téměř všechny mi chutnaly, jen pivo mi zachutnalo až jsme s holkama slavili státnice. Troufám si říct, že jsem v životě nebyla opilá, v náladě trošku ano, ale dost mi vadilo, jak se hůř ovládám. S žádným opilým člověkem z rodiny jsem se v dětství nesetkala, alkohol mám příležitostně ráda, ale ve větším množství ho odsuzuju a nesnáším, když to někdo přežene.
Jak se mám ale tvářit na tchána, který přijde z hospody po pěti pivech (pro pořádného chlapa to přece nic není) a vezme do náručí mého půlročního syna (ty výpary miminko jistě musí milovat) a hraje si s druhým dvou a půl letým synem?
 marie, roční dcera 
  • 

alkohol a dědové 

(8.3.2008 14:47:39)
Radím - nedávat do ruky. Sice nevím, jak to Váš tchán snáší, ale vím, co nesnáším já. Když se oba dva dědové napili, tak jeden velice aktivně nosil malou na krku, já trnula, protože se ráda prohýbá, pak jí dával marokánku se slovy, že to může :/ No a k mému alkoholickému otci ji prostě nepouštím, protože je to s prominutím debil, co mně a mému bráchovi zkazil dětství, takže asi tak.
 poupalka +2 
  • 

Re: alkohol a dědové 

(10.3.2008 10:20:43)
Souhlas, já to řeším podobně, bohužel u babičky. Po několika pro mě mizerných zážitcích dítě nedám do náruče a pokud se zeptá proč, řeknu, že když chce chovat, musí si hlídat pití. Jednou jsem přihlížela tomu, když se babička klátila za kočárem a jednou zakopla se starším synem, "naštěstí" to skončilo jejím odřeným loktem a kolenem. Takže radím úplně stejně: držet děti od připitých příbuzných dál
 Skunkless 


Tak nevím.. 

(16.3.2008 23:17:17)
Co se alkoholu a dětí týká, mám celkem jasno - nepatří k sobě. Zároveň jsem přesvědčena, že první zážitek někdy nevyhnutelně přijít musí a tudíž přijde moment, kdy to "líznutí" či "loknutí" budeme muset zvážit. Hranice bude nejspíše dosti křehká a těžko ji budem paušalizovat. Stejně jako u jiných věčí, i tady záleží na konkrétním dítěti a jeho vyspělosti.

Já sama to měla doma tak, že alkohol byl jednoznačně něco, co není dobré a proto to děti nesmí a dospělí jen trošku - bylo mi vysvětleno jak se vyvýjí lidský mozek a že dospělý člověk již nepřijde o tolik, co by ztratilo dítě. Mám pocit, že naši nikde chybu neudělali a přesto to je jen pár let zpátky, kdy jsem, coby teenager, chodila běžně kalit. Ať už jsme se účastnili jakékoli akce, alkohol nás jimi provázel téměř pokaždé. V hospodě ani v krámě jsem nikdy neměla problém - na občanku se mě prvně zeptali paradoxně snad až někdy v osmnácti.

Bohužel, alkohol je zkrátka velmi snadno dostupná komodita a to ji dělá pro děti nebezpečnou. Považuju se za vcelku rozumě uvažující bytost, naši mi byli dobrým příkladem a i přesto jsem si k alkoholu našla ve svých "nácti" až příliš kladný vztah. Dnes piju pořád asi víc než bych měla a do budoucna chtěla..několikrát do týdne si dám víno nebo pivo a sem tam i třeba whiskey..no a tak tedy nevím, kde se stala chyba?

Nejsp
 Izabelle 


muchomurky.... 

(3.4.2008 1:51:23)
Jsou sice jedovate, ale presto neni problem ochutnat kousicek. Kousek, ktery by jste pozrely nema skoro zadny jed. Je to z me praxe a experimentovani, samozrejme vse pred tim dukladne proctene v knihach!
Takze: muchomurka cervena je sladka a dobra za syrova. Jen je NUTNE ochutnat JEN maly kousek. Zakazane ovoce vzdy nejvice chutna...
Timto se nesnazim povzbudit ostatni, aby jedly-i (jde o to kdo to bude cist) muchomurky, jde jen o informaci. Informaci, kterou nepropaguji drogy, ale jen podavam informaci, treba to nekoho jen tak ze zajimavosti zajima...
 Líza 


Re: muchomurky.... 

(3.4.2008 6:22:14)
S tím drobným rozdílem, že muchomůrka červená je jen téměř nejméně jedovatá muchomůrka (otrávit se jí by stálo zdravého dospělého člověka dost práce), a že stejné množství zelené nebo tygrované tě spolehlivě zabije, takže tvoje rada potřebuje buď upřesnění (o které muchomůrce výhradně mluvíš) nebo je padlá na hlavu.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2022 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.