| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Biomáma

 Celkem 278 názorů.
 Ajlili. 


Odsuzovat? Proc? 

(3.3.2008 8:16:38)
Myslim, ze odsuzovat te nikdo nema proc. Opravdu chces pro svoje dite jen to nejlepsi, jako kazda mama. Myslim si ale, ze pokud si biopotraviny nevypestujes sama doma, nebo nekupujes primo od vyrobce, je to, ze jsou to biopotraviny jen pocit. Jsem od prirody hroznej neduverivec - jak vis stoprocentne ze to nekoupi v supermarketu a nenalepi nalepku bio - ja fakt nevim, nemyslim to zle, jen me to zajima.
 katka+katka 
  • 

Re: Odsuzovat? Proc? 

(3.3.2008 8:29:43)
Taky nevidím důvod, proč tě odsuzovat. Každý vychováváme svoje dítě podle toho, co považujeme nejlepší,tak proč ne takhle. V příspěvku nad tím souhlasím s názorem, že asi nejde 100% věřit tomu, že výrobek s nálepkou bio je skutečně bio (jenže čemu dneska věřit jde:-)
Každopádně pořád lepší biomáma (nemyslím to hanlivě) než rodiče, kteří nechávají normálně na stole alkohol (a tím nemyslím třeba jen pivo) a když dítě ozkusí se ještě smějí (dítěti jsou 2).
Druhá věc, kterou už neovlivníme, je jakým způsobem se děti budou stravovat, až budou dospělí - udrží si zdravý styl, vrhnou se na hamburgery s hranolkama jako každodenní menu, budou kouřit a kolik denně????
 Markéta, syn 6 l. 
  • 

Re: Odsuzovat? Proc? 

(3.3.2008 8:38:50)
Taky si nejsem jistá, že platí, že "kdo se v mládí naučí zdravému životnímu stylu, nebude mu divné v tom pokračovat v dospělosti". U mých rodičů se vždycky jedlo zdravě a přesto jsem většinu střední školy a celou vysokou přežila na smažených sýrech, vlašáku a kafi (za ušetřené peníze za obědy ve školní jídelně, ble, přece to nebudu jíst). Ale postupem času jsem se ke zdravé stravě vrátila. Zato na svém muži vidím, že kdo se v mládí naučí stravovat nezdravě, v dospělosti je takřka neschopen přejít na něco jiného. Zřejmě pokud se v dětství vtlačí do mozku že ovoce a zelenina jsou životu nebezpečné potraviny a pořádné jídlo obnáší pořádný flák masa, je to tam trvale. Takže my trochu bojujeme ohledně stravy našeho syna, a dopadá to tak, že když dělá večeři maminka, je třeba cizrna, a když ji dělá tatínek, je párek nebo čínské nudle.

Jinak já samozřejmě respektuju jakékoli vyživovací zvyky cizích rodičů, co bych taky mohla dělat jiného.
 majdaleenka +07+11 


návyky 

(3.3.2008 9:07:49)
Já si myslím, že alespoň trošku smysl to má, vidím to u sousedů, kde malá od malička dostávala knedlíky s omáčkou a dnes, v jejích 5 letech, se sousedka hrozně diví, že nepapá zeleninu, co nepapá, ona ji kategoricky odmítá. Malému dávám zeleninové příkrmy vlastní výroby a bílý jogurt Hollandia, docela mě překvapilo, jak mu chutná:-) Bio řeším tak napůl, pořád to ve mně hlodá. Utěšuju se tím, že my jsme na biu nevyrostli, babi hnojila hrášek cereritem a jsme v pořádku celá rodina. Ale jedna perlička: můj dědeček nikdy nepozřel ovoce ani zeleninu, do 60 kouřil, pil Plzeň a červené víno (příležitostně, ne jako alkoholik) a jeho oblíbený vitamín byl vitamin U jako uzený a zemřel na sešlost věkem v 93 letech. To rozhodně není návod na životosprávu, jen perlička;)
 katka+katka 
  • 

Re: návyky 

(3.3.2008 9:09:25)
Holandia u nás taky vede:-)
 janzurka +3 svišti 
  • 

Re: návyky 

(3.3.2008 9:20:07)
Tvůj děda byl jak ten můj, ten měl heslo-uzený maso dýl vydrží a ještě chtěl hodně pevnou rakev a tak hulil taky tak 60 hřebíků denně.No, umřel v 87 letech při nehodě
 majdaleenka +07+11 


Re: návyky 

(3.3.2008 9:22:01)
:-Djo, dědové~s~
 gatto 


Re: návyky 

(3.3.2008 10:12:18)
Jenže taky je nutné říct, že oni ti dědové v mládí jedli super zdravě - naprostou většinu stravy tehdy tvořily potraviny rostlinného původu, bez chemických přísad. Až po válce začala stoupat "životní úroveň" a přešlo se ve velkém na maso, mléko a vajíčka... Takže bych si ráda počkala, jakého věku se dožijí budoucí "dědové", kteří jsou odmalička krmeni průmyslovými, konzervovanými a nakupovanými produkty... ;((
 majdaleenka +07+11 


Re: návyky 

(3.3.2008 10:18:10)
však jsem říkala, že to není návod, ale jen perlička
 Insula 


Re: návyky 

(3.3.2008 10:19:40)
Tak to si teda dovoluji nesouhlasit. Je pravda, že maso asi tolik nebylo jako dnes, ale vajíčka, sádlo, škvarky, máslo rozhodně jo. Vyprávěla mi to babička. Je pravda, že nebylo tolik chemikálií, ale rostlinný olej byl drahý, takže vše se dělalo na vepřovém sádle.
 gatto 


Re: návyky 

(3.3.2008 10:34:14)
Když nesouhlasíš, tak zkus udělat nějaký číselný odhad...
Dnes se konzumuje možná až polovina potravin živočišného původu (z velkochovu)...
Dřív (co vím od svých prarodičů) možná tak 1%. Chléb se jedl suchý nebo občas potřený pírkem (to bylo to sádlo, ale prý to na tom chlebu ani nebylo vidět), dělaly se různé obilné placky, luštěninové kaše, v sezóně se jedlo ovoce. Maso bylo výjimečně a když bylo, tak každý dostal opravdu maličký kousek... Snad o něco častěji byly vajíčka. Máslo se občas koupilo, ale ne moc často (nebyly peníze). Krávu skoro nikdo neměl. Ti štastnější měli kozu, ale kolik mléka připadlo na jednoho člena rodiny, když bylo třeba 7 dětí v rodině? Tehdy téměř nikdo neměl ani boty (opravdu nevím, jak to dělali), natož aby si mohli kupovat živočišné potraviny. Ptala jsem se dědy, proč si nepořídili prase. Říkal, že by ho neměli čím krmit, měli malé pole a to, co vypěstovali, snědli sami. Občas, když někdo ve vesnici dělal zabijačku, tak si lidi něco koupili od něj...
A pak je tady ještě ta otázka chemie a průmyslového zpracování.
 Insula 


Re: návyky 

(3.3.2008 11:01:37)
No, já mám od babičky úplně opačné informace (bohužel je už po smrti). Vím, že mi říkala, že si mazala chleba máslem z obou stran (protože jí to tak chutnalo) a všechno se dělalo na sádle. Smetanu z mléka vypila a v mléce si myla obličej (prý na krásnou pleť). A pocházela z 11-ti dětí. Pravda, ne všichni se dožili dospělosti. Ale když jí bylo šest neděl, tak vyhořeli, takže žádní boháči. Ovšem žádné chemikálie na hnojení nebyly, takže vlastně bylo všechno BIO. Vyprávěla, jak vonělo maso po celý vsi, když se peklo v troubě. Jedli i vdolky a koblihy, opět na sádle.
Myslím, že ale jejich "zdravost" nepochází jen z jídla, ale také z toho, že měli dostatek pohybu. Všude se chodilo pěšky, v zimě v dřevákách (takže otužování), pracovali na poli a tak všechny živočišné tuky spálili. Také jejich strava byla jednoduchá. Žádné majonézy a překombinované "talíře".
Co se týče ovoce a zeleniny, tak tam také bylo úplně jiné složení. O nějakých rajčatech a paprikách neměli tušení. Jedli se akorát takové ty klasické české plody (jablka, hrušky, švestky, mrkev celer, tuřín atd. atd.). Ale v zimě většina tohohle nebyla. Něco bylo usušené (což je také zdravé), málo zavařené, spíše povidla a to, co se dalo "uskladnit".
A mimochodem, babička se dožila poměrně vysokého věku a i někteří její sourozenci. Ovšem ne všichni. Takže si myslím, že roli v dlouhověkosti hrají i geny, které zdědíš.
 10.5Libik12 


Re: návyky 

(3.3.2008 11:05:41)
Insulo, je pravda, že se používali živočišné tuky, nicméně ne denně.
Moji prarodiče patřili ke střední vrstvě (učitelka a řemeslník) a z předválečného období si zažili takovou šetrnost a úctu k jídlu, že mi děda doslova stál za zadkem, když jsem třeba krájela máslo do krému.
Nakonec i vzpomínky na radost z 2x namazeného chleba vypovídají o tom, že to bylo "něco". Chci říct, že tenkrát se zkrátka tolik nežralo.
 Grainne 


Re: návyky 

(3.3.2008 11:18:51)
To je základ, nežrat, jíst. V tom je ten podstatný rozdíl.
Já bych při pěstování BIO čehokoliv stresem trpěla, pěstování čehokoliv poživatelného je mi neuvěřitelně protivný. Naprosto nevím proč, lenost to asi nebude, když jsem schopná vykopat poměrně velkou jámu, abych mohla v jezírku pěstovat zlaté rybičky, které nejím, přestěhovat tunu kamenů, zasázet okrasné rostliny a ještě se na jaře ráchat v ledové vodě při sázení leknínů, ačkoliv pocit zimy nesnáším.
 Grainne 


Re: návyky 

(3.3.2008 11:23:36)
Pardon, zapomněla jsem dopsat pointu textu - někdo prostě je BIO a někdo je neBIO. V čem to je?
 petra 
  • 

Re: návyky 

(3.3.2008 12:37:09)
Graine,

to není leností, ale typem člověka. Také mám raději okrasnou zahradu než užitkovou - skalka, jezírko...
I když kvůli dceři tam mám vpašovány tři keříčky rajčat. (Ovšem schované mezi vysoké afrikány...)
 Insula 


Re: návyky 

(3.3.2008 12:03:19)
Jistě, s tím souhlasím. Asi jsem to nenapsala srozumitelně (s těmi překombinovanými talíři), chtěla jsem tím prostě jen říct, že lidé byli v jídle "skromní". Zkrátka "tolik nezřali", jak si to napsala ty. :-)
 Insula 


Re: návyky 

(3.3.2008 12:05:10)
Jen jsem nesouhlasila s tím, že všechno bylo rostlinného původu. Ale jak už jsem řekla, souvisí to i s životem jako takovým (více pohybu, minimum chemie, minimum škodlivin v ovzduší, půdě atd.).
 gatto 


Re: návyky 

(3.3.2008 11:12:04)
Docela hezky se to poslouchá to povídání, jaké to kdysi bylo. Snažím se toho docela využít, dokud prarodiče žijí. Je to totiž takový obrovský přelom v životním stylu generací, že stojí za to si to poslechnout a zamyslet se na tím...
Člověka pak napadají různé myšlenky, třeba kdo má šťastnější dětství, jestli ty děti v chalupě na vesnici se spoustou sourozenců, všichni v jedné místnosti, trochu podvyživiné, co chodí pást husy, vymýšlí si spoustu her, musí pracovat a pomáhat rodičům, trochu drsný život.
Nebo jako jedináček bydlet v paneláku, trávit čas u počítače nebo se rozvíjet v rámci spousty kroužků, každý večer se koupat, televize, doprava všude autem v sedačce, všude číhá nebezpečí...
Jako bychom ani neměli nic společného.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: návyky 

(3.3.2008 11:23:36)
No, moje babička teda byla jako dítě docela nešťastná, když chodívala bosa několik kilometrů s těžkými návleky vybroušených korálků na rukách ... s radostí vzpomínala na chvíle, kdy se jí povedlo zašít s knížkou někde v kůlně nebo ve stromě a mohla si jen číst a nemusela pomáhat doma, starat se o mladší sestru ... byla prostřední ze tří dcer, nejmladší bratříček umřel několikaměsíční.
 brzobohatka 


Re: návyky 

(3.3.2008 11:25:57)
no jo, gatto, opravdu se to hezky poslouchá, jenže naši předci prostě jinou možnost neměli, než koupat se 1 týdně,chodit bosky, nepřejídat se...byla taková doba...vrátit už to asi nejde-někdo řekne bohužel, někdo bohudík.
 Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 


Re: návyky 

(3.3.2008 11:44:58)
No, to je pravda - můj děda byl sirotek, otec neznámý, maminka mu zemřela po porodu, vychovával ho strejda. Jak děda říká, byli tou nejnižší spodinou v Hranicích, bydleli v barákoch, 7 lidí v jedné místnosti, kde pod stolem lezli slimáci. Od jara do podzimku běhali jen v trenýrkách a bez bot, čvachtali se v Bečvě, přes zimu měli i boty. A jídlo podle toho taky vypadalo - prakticky zelí, brambory a litry, litry podmáslí s chlebem (na tom děda ujíždí dodnes). Maso jednou týdně (někdy ani to ne) - jestli je zdravý, já nevím - kornatí mu tepny, je po srdečním bypassu - jinak celkem OK - bude mu 74 let.
Babička pochází z trošku bohatší rodiny, měli alespoň svůj domek, ale vyskakovat si taky nemohli.
A že nedostatek na nich trošku zanechal následky, to vidím v tom, že ačkoliv by si mohli žít v nadbytku, tak pořád hrozně na jídle šetří - jsou schopni mít čtvrtku kuřete pro oba na dva dny. A ani si nikdy nekoupí nic kvalitního, třeba ani kávu či čaj - pořád koukají na ceny. A věřte mi, nemuseli by!
 Insula 


bez zlého úmyslu 

(3.3.2008 12:08:37)
Babička tedy podvyživená rozhodně nebyla. :-D :-D :-D Později spíš naopak. :-D :-D Byla to holka krev a mlíko, jak se říká. ;)
 Cindule (1 ještěrka, 15 m) 
  • 

Asi jak kde 

(5.3.2008 11:58:51)
Jak jsem tu už psala, masem a živočišnými výrobky se tam, kde žila moje babička a kde žije i početné příbuzenstvo. Máma byla šestá z 9 dětí (7 se dožilo dospělosti, 1. umřelo po porodu, 7. mělo vrozenou srdeční vadu). Na vesnici to byl obvyklý počet dětí. Rozhodně ale nikdo z dětí tehdy nebyl podvyživený. Jídla bylo vždy víc než dost. Maso běhalo po dvoře, zelenina se pěstovala na veliké zahradě. Pravda, oblečení bylo jen to, které bylo nutné. Jedny lepší šaty a pak klasické venkovní. Rozhodně všichni nebydleli v jedné místnosti. Děti klasicky pásly husy - máma ovšem vzpomíná, jak to bylo hezké, jak si hrály s ostatními dětmi a babička jim vždy přinesla svačinu, nejčastěji chléb tlustě namazaný sádlem se škvarkama s cibulí nebo švestkama). Takže taková bída určitě všude nebyla. Jo, děda byl nádražák a babička v domácnosti.
Pochopitelně hraje roli i to, že prarodiče žili v bohatém kraji podunajské nížiny zvané též žitný ostrov.
 bromelie 


Re: návyky 

(3.3.2008 11:04:17)
Však sádlo je zdravější :-D. Olej by se měl používat jen za studena.
 Grainne 


Re: návyky 

(3.3.2008 10:22:00)
Gatto, jen pro zajímavost, v některé diskusi jsi se zmínila o několika generacích veganů, tuším v Americe, předpokládám, že kromě toho, že se živí rostlinnými produkty, předpokládám, že dbají i na kvalitu - tedy BIO, nemáš přehled o průměrné délce života?
 gatto 


Re: návyky 

(3.3.2008 10:37:25)
Bohužel... :-)
Musela bych hledat na netu nějaké informace, nebo najít nějaké veganské zahraniční fórum...
 10.5Libik12 


Re: návyky 

(3.3.2008 10:25:33)
Gatto, osmdesátiletému dědovi bylo v roce 1950 20 let, takže většinu života jedl sračky, donedávna bez informací o tom jaké.

Já velmi podporuji bio z etických důvodů, vliv chemických přísad na zdraví jedince pokládám za úžasný marketinkový tah biozemědělců, protože na své zdraví člověk slyší daleko spíše než na komfort života pěstovaného zvířate(rostliny). Neříkám to proto, že si myslím, že čistá strava nemá význam, ale proto, aby se nebiomatky nešly oběsit, že dosud jedly a krmily svinstvo;)

Ať žije BIO.
 Ajtakrajta 
  • 

Re: návyky 

(3.3.2008 10:30:21)
S tou životní úrovní po válce bych tak neoperovala.
Minulý týden jsem se dostala k novinám z roku 1928 a velmi mne tam zaujala statistika, kde psali, že PRŮMĚRNÁ ČTYŘČLENNÁ RODINA spotřebuje za TÝDEN 1 KG MÁSLA A 0,75 KG SÁDLA !!!! Rostlinné tuky ještě nebyly, teprve to začínalo. Prostě na másle a sádle se dělalo všechno, spočítejte si, kolik toho bylo na den a osobu :o)
 Ajtakrajta 
  • 

Re: návyky 

(3.3.2008 10:32:56)
Ale co je nutno napsat, je taky důležitá okolnost, že mouku konzumovali většinou v celozrnné formě. Alespoň co vím od babičky.
 gatto 


Re: návyky 

(3.3.2008 10:43:10)
Asi to bude nejen stravováním...
Ale celkově lepší imunita a přežití nejsilnějších. Tehdy prý děti ještě dost umírali v nízkém věku, nebyla dostupná lékařská péče, antibiotika... Už jsem i vzpomínala, že děti chodily v létě bez bot. Ošacení asi taky nebylo nic moc a topení doma taky ne. Takže museli být super-otužilí, to si dnes neumí nikdo ani představit.
 Grainne 


Re: návyky 

(3.3.2008 10:47:44)
Škoda, Gatto, to by potom bylo objektivní srovnání - naši dědové a jejich dědové.

Nevzniká spousta zdravotních problémů taky díky stresu? Třeba takový stres v honbě za neplesnivou BIO mrkví musí být pro organismus zatěžující až dost.

Nic proti BIO potravinám, opravdu nic, ale je to i celkovém životním stylu.
 gatto 


Re: návyky 

(3.3.2008 11:02:59)
Já tedy nevím, jaká je taková honba za bio mrkví. :-D
Já si ji totiž pěstuji sama, už mám dokonce zasazenou a v klidu a bez stresu si ji sklidím. Jen ji tak otřu bez umývání od hlíny a sním ji slaďoučkou se všemi vitamíny...hmmmmm. Ještě si budu muset chvilku počkat. Zatím se spokojím s tou z obchodu, ať už bio či nebio, taky bez stresu, ale bohužel bez sebeuspokojení.
 Mery72 


chi chi 

(3.3.2008 12:31:21)
Gatto, při čtení Tvého příspěvku o neumyté, jen tak otřené mrkvi, se mi vybavily (u nás) všudypřítomné kočky, které si s radostí dělají záchod z krásných záhonků... Snad u Vás nejsou.
Dobrou chuť.
 gatto 


Re: chi chi 

(3.3.2008 15:51:21)
Nějaké kočky tam jsou, ale ty prý chodí výhradně sousedovi na jeho super krásný krátce střižený trávník, neustále si stěžuje.
Každopádně hovna (i kočičí) prý obsahují některé důležité vitaminy... :-D
 Mery72 


Re: chi chi 

(3.3.2008 17:31:58)
Bohužel nejen vitamíny, dcera po takovém kontaktu měla salmonelózu... podruhé bych to nechtěla zažít:-©
 MSteflova 


Re: chi chi 

(3.3.2008 18:53:28)
Žluťásku, a něco mezi tím? Zeleninu alespoň opláchnout a děti nesterilizovat? :-)
 Marka 
  • 

Re: chi chi 

(3.3.2008 21:54:24)
A taky vajíčka škrkavek, články tasemnic a takovéhle verbeže.
 gatto 


Re: chi chi 

(3.3.2008 22:39:30)
Proč verbeže? Jsou to přece také boží stvoření, ne? he he
 Marka 
  • 

Re: chi chi 

(3.3.2008 22:48:20)
Tak já ale netoužím dostat tyhle stvoření do svých nebo dětských střev. Ale jestli tobě to nevadí, tak prosím. jenže pak zas budeš brát další s...ky, které byly testované na zvířatech.
 MSteflova 


Re: návyky 

(3.3.2008 12:44:32)
Gatto, ale samotný fakt, že si pěstuješ zeleninu sama ti nezaručí bio kvalitu. Vzhledem ke špatnému stavu životního prostředí je celkem možné, že tvá zelenina obsahuje více dusičnanů, než ta koupená. Proto se i miminům doporučují příkrmy od HIPPu, jelikož je hladina dusičnanů a jiných látek v těchto příkrmech kontrolována.
To "bez umývání od hlíny"také není nejlepší nápad, vzhledem k tomu, že se často do záhonů dostanou potulné kočky. My jich máme u nás na zahradě celkem dost. Bohužel, náš pes má asi poruchu identity, či co a kočky vítá, místo aby je vyhazoval :-)
Jinak jsem byla ochotná pro svou dceru koupit bio kuře "ať to stojí, co to stojí", jelikož ho nesní moc a mohlo by jí v mrazáku vydržet na celkem dlouhou dobu...ovšem když jsem ho našla v letáku Makra, udělalo se mi mdlo. Jelikož více než 500 Kč za 1kg kuřete prostě dát nemohu, leda bychom pak byli na chlebu a vodě :-)
 gatto 


Re: návyky 

(3.3.2008 13:28:13)
Klasická argumentace... ach jo.
A ty společnosti, které na výrobě rádoby-zdravých přesnídávek profitují a které dělají ohromnou reklamu, ty snad pěstují zeleninu na Marsu?
Myslím si, že kdybys viděla na vlastní oči, jak se ta jejich úžasná a zdravá zelenina zpracovává, tak bys možná měla jiný názor.
Mimochodem, nevím, kde jinde by společnosti vypátrali lepší půdu, než tu, kterou já mám. Možná stejně kvalitní, ale lepší? To těžko.
 MSteflova 


Re: návyky 

(3.3.2008 14:01:21)
Gatto, já nevím, jakou máš půdu :-) S tou reklamou máš pravdu, zrovna zde někdo psal v diskuzi, že HIPP v nějakém testu neobstál. Nicméně uznej, že není půda, jako půda. A že pěstovat si zeleninu třeba blízko Spolany nemusí být to pravé. Četla jsem, že se dá složení tvé půdy zjistit, ale už si nepamatuji kde a za kolik.
Mimochodem - já jsem také pěstovala vlastní zeleninu. Pravda, nejsem zrovna nadšenec, mrkev nebyla časem vidět v záplavě plevelu. Ale úroda byla.
A pak ta toxoplasmoza - pokud zeleninu nemyješ a sem tam se ti nějaká kočka na zahradu připlete, může se opravdu stát, že jí lapneš z té půdy.
 MSteflova 


Re: návyky 

(3.3.2008 14:05:14)
Jinak tu informace o stavu půdy jsem, tuším, četla v MF Dnes. Bylo to součást Testu dětských příkrmů.
 Bumbi&05,08,10 


Re: návyky 

(3.3.2008 15:27:29)
Gatto,
my jsme nechali babičce udělat na zahradě rozbor půdy - dopadlo to katastrofálně, minimálně 20 let bude ze zahrady zelenina téměř jednovatá... JZD je od nás 3 kilometry, vojenský prostor 2 km. Půda celkem solidně promořená. A to si babička myslela, že není nad domácí zeleninku... Dneska už pěstuje jen rajčata v kýblech v dovežené hlíně, která má certifikát zdravotní nezávadnosti či co...

Jen, že VLASTNÍ ZAHRÁDKA NEMUSÍ NUTNĚ ZNAMENAT BIO, ALE MŮŽE TO BÝT MNOHEM HORŠÍ, JAK Z OBCHODU...
 Insula 


Re: návyky 

(3.3.2008 17:00:35)
Otázkou pak zůstává, odkud pochází ta pěstovaná BIO zelenina a ovoce. Musí si pěstitelé BIO potravin nechávat dělat tyto rozbory??? Ekologické zátěže mohou být i skryté. Nejen tam, kde by se to dalo předpokládat. A také jak často??? Situace se může změnit velmi rychle.
 Ajtakrajta 
  • 

Re: návyky 

(3.3.2008 10:50:49)
Jinak jsem samozřejmě rozhodně nechtěla říct, že tímto lze obhajovat některé sebedestruktivní stravovací návyky. Ano, roli hrálo mnohem víc faktorů, nelze si dnes říct "no jo, tehdá mohli sníst tolik sádla, tak já můžu taky..." když člověk život prosedí před počítačem v teple, krmí se rohlíkama s párkem atd.
Podle toho, co kolem sebe vidím, má prostě strava (a jiné věci) na zdraví markantní vliv. Ano, můžete mi jmenovat deset dědečků, co se ládovali špekem do svých 102 let, já zase vidím manželovo rodinu, kde je zelenina či pohyb sprosté slovo a umírá se tam do šedesátky výhradně na kardiovaskulární choroby.
 Grainne 


Re: návyky 

(3.3.2008 11:01:55)
Když už jsme u toho sádla, údajně je lepší smažit na sádle, nepřepaluje se (prý není nic horšího, než přepálený rostlinný olej, plný karcinogenů) a sádlo se tolik do potravin nevsakuje. Ovšem nemusíme jíst smažené pokrmy vůbec.
Dost záleží na tom, jak si kdo přebere dostupné informace a jíst párek v rohlíku s chutí a jíst párek v rohlíku s pocitem, že téměž páchám sebevraždu, kupodivu je pro organismus rozdíl.
Totéž je info o zjištění dvou druhů cholesterolu - jeden dobrý a jeden špatný. Nejsem odborník, nevím, který je který a kde se který nachází, ale to, co víme dnes, můžou být stále ještě neúplné informace a spoléhat na to, že bIO všechno vyřeší za nás nemusí být nejlepší cesta, zvlášť, když to někdo pojímá tak, že při tom nevidí napravo, ani nalevo.
 Ajtakrajta 
  • 

Re: návyky 

(3.3.2008 11:24:07)
Měla bych poznámku k té konzumaci párku v rohlíku (nebo čehokoli) s chutí... Ano, na jedné straně je to pravda, tělo skutečně lépe stráví to, co jíš s chutí... ALE: to, na co máš chuť, do značné míry závisí na tom, jak se celkově stravuješ. Mám to na sobě velmi dobře ozkoušeno. Například při nedostatku chromu nás honí mlsná na sladké. Když si dáme u Mekáče hamburger a hranolky, máme chuť na colu k tomu. To ale neznamená jen to, že "je to pro nás v tuto chvíli nejlepší". Většinou to znamená, že tělo volá po dodání nějaké konkrétní látky, minerálu, vitamínu, který mu chybí (a který bohužel v oné cole taky není)... a když vitamín/minerál pořád chybí, tělo chce ještě... a ještě... a znovu. A ano, při konzumaci takovéhoto jídla máme libé pocity "zaplácnutí té správné díry"... problém je v tom, že ve skutečnosti ta opravdová potřeba našeho těla naplněna nebyla a pak se to tak trochu zacyklí... aspoň dle mé zkušenosti. Celý život jsem nebyla schopná ovládat své chutě na sladké. Jedla bych to celý den. Bez legrace, celý. V neomezeném množství. A s jakou radostí! Jistě, asi jsem to i lépe trávila... tedy lépe, než kdybych to jedla s nechutí... jenže poslední dobou čím dál častěji jsem na sobě po takovémto jídle cítila symptomy vysoké hladiny inzulinu... a po celkem krátké době zase hypoglykemie... a zase dokola... na hypoglykemii cukr... hodně inzulinu... zakrátko nedostatek.
Když jsem změnila stravu, konzumuju víc zeleniny, mouku většinou celozrnnou, víc luštěniny, atd. najednou chutě na sladké přestaly. Hladina inzulinu je rovnoměrná, už se mi netočí hlava, mám tak o 200% víc energie. O to víc si to uvědomím, když občas zase "sklouznu" ke starým stravovacím návykům. Ano, i teď si dám sladké s chutí... občas... ale už nedovolím, abych svoje chutě a tělo dostala do toho začarovaného kruhu. Mimo něj je mi o moc líp :o)
Občas prostě ani "s chutí" není přínosné.
Asi většina lidí to co jí jí s chutí. Dospělý člověk je asi málokdy nucen jíst něco co nechce. Přesto nemají všichni skvělé trávení bez problémů...
 majdaleenka +07+11 


Re: návyky 

(3.3.2008 11:48:45)
nechci, aby to znělo blbě, ale u mne docela funguje, že když mi něco chybí, mám na to chuť, živě si pamatuju, jak jsem asi tři týdny pořád jedla ryby, doslova "žrala" a pak jsem se zamyslela a koupila si sůl s jodem a ona ta chuť přešla, už je zase jen jím; spíš mám chuť na normální věci, co se opravdu dají odůvodnit vitamíny a tak, i když pravda, čokoládka se mi taky míhá před očima docela často:-) aha, ale co piju po ránu vincentku, tak ne tak často, že by? tak jsem jí koukla na složení a on tam je chrom:-D
 suzann 
  • 

Re: návyky 

(3.3.2008 14:10:57)
U nás se odjakživa smaží na Ceresu, je to (podle nápisu na krabičce) sádlo určené spešl pro smažení a asi takové "light".
 Insula 


Re: návyky 

(3.3.2008 12:14:56)
Že by i geny???? Hmm.
 Insula 


přesně 

(3.3.2008 12:11:45)
Přesně, o tom jsem psala výše. ;) :-D
 Insula 


přesně 

(3.3.2008 12:12:25)
Přesně, o tom jsem psala výše. ;) :-D
 MSteflova 


Re: návyky 

(3.3.2008 12:49:30)
Ajtakrajto, ale sama víš, jak je to s tím průměrováním. Vezmi si třeba "průměrný plat" - a kdo ho má?
Aneb ono známé - já sním celé kuře, ty žádné, ale v průměru jsme snědly obě půlku :-)
 Olina 
  • 

Re: návyky 

(3.3.2008 13:51:02)
Gatto pro jednou ti dám za pravdu. Kromě chudé stravy běžně ušli třeba 25 kilometrů denně. Můj děda byl taky takhle zdravý a celý život štíhlý. Zemřel ve 62 letech na mrtvici. Osud si nenalinkuješ.
 Cindule (1 ještěrka, 15 m) 
  • 

Re: návyky 

(5.3.2008 11:44:34)
No gatto, asi jak kde. Můj děda s babičkou žil na vesnici většinu života. A tam se jedlo a (dodnes jí) masa jako o život. Neříkám, že na všech vískách, ale v zemědělském a úrodném kraji podunajské nížiny ano. Každý si chová všelikou drůbež (většinou kromě krocanů, kteří jsou velmi choulostiví), prasata, někde i mladé býčky atd. atd. Kolikrát jsem byla svědkem, jak se na oběd zařízlo hned několik kuřat.
Vše se mastí sádlem, protože ho je automaticky po zabíječce dosti. Pravda, děda umřel poměrně mlád (65 letý), ale těžko říci, zda kvůli stravě nebo kvůli těžkým útrapám, která prožil v mládí (byl vězněný za války v Rusku, kde neměli skoro žádné jídlo. Jediné, co jim kolikrát zachránilo život bylo, že chytali vrabce, aby měli alespoň vývar.) Pravda je, že k tomu masu několikrát týdně také jedli hodně vypěstované zeleniny a obiloviny. Babička se dožila 80 let a umřela v ůsledku tragické nehody, nikoli kvůli zdraví.
 Markéta, syn 6 l. 
  • 

Re: návyky 

(3.3.2008 9:42:20)
No smysl to určitě to má, jen nevím, jestli to v dospělosti zaručuje zdravý životní styl. Bílé jogurty syn jedl s chutí asi do dvou a půl, pak mu nějaká babička dala ochutnat pribiňáka a tím to skončilo. Jogurty odmítá jakékoli (je to KYSELÝ - no je, to je na tom právě to dobrý, ale kefíry a zákysy pije rád - zajímavé).
 MSteflova 


Re: návyky 

(3.3.2008 10:51:29)
Markéto, máme to podobné, dcera si navykla na lipánky a pribiňáky a bílý jogurt do ní už nenacpu(dříve ho jedla moc ráda). Ale když jí smíchám bílý jogurt s lipánkem, tak to vezme. Zkuste to.
 Dana 
  • 

Re: návyky 

(3.3.2008 15:57:46)
Nemyslim si,že pokud je dítě od mala na knedlíkách a omáčce,tak nechcce jíst zeleninu. Jak jsi psala,že toto vidíš u sousedky.Já se přiznám,že BIO nekupuju,protože je drahé a nemám na to.Moje holka ( 3 roky) taky vyrostla na omáčkách,masu,knedlíkách a takový ty "nezdravý" jídla a zeleninu a ovoce miluje. I dítě,které je od mala ládováno zeleninou,jí nemusí chutnat.My dospělí přece taky nejíme vše,co nám kdo podstrčí.Je to o chuti a ne na čem jsme od mala vyrůstali.
 majdaleenka +07+11 


Re: návyky 

(3.3.2008 22:30:12)
Možná ne, ale je pravděpodobnější, že ji bude jíst, pokud ho s ní seznámím a dostává ji pravidelně, leč nenuceně(a já ji jím také), než když mu ji jednou za čas v případě nutnosti (mrkev na průjem např.) zkusím nacpat, přičemž ji sama nejím. Někde jsem četla, že cca do dvou let si člověk "ustaluje, navyká..." chutě, takže podle toho, co servírujeme nejmenším, se budou podle této teorie stravovat později. Chápu, že "mekdonald a kola" se prostě obejít nedá, stejně jako sladkosti, všeho s mírou, že:-)
 parishilton 


Re: návyky 

(4.3.2008 11:24:52)
Já si tedy vůbec nemyslím,že se člověk v dospělosti stravuje tak jak je vedený od dětství,ale záleží to každém jedinci,jaké informace přijme v průběhu života za své a podle nich se stravuje.Rozhodně to ale nemusí být ovlivněno tím,zda do něj matka ve dvou letech cpala bio kapustu.
 majdaleenka +07+11 


Re: návyky 

(4.3.2008 15:46:31)
nemluvila jsem primárně o biokapustě, ale zdravějším způsobu stravování
 parishilton 


Re: návyky 

(4.3.2008 20:42:53)
majdaleenko,však já taky mluvila o zdravém stravování,bio kapusta je snad zástupcem zdravé stravy,ne?To je přece jedno,jestli je to kapusta nebo kuskus,pokud jde o zdravou stravu.Jinak,z toho jak nás ve škole kdysi údajně v zájmu zdravého stravování nutili ledacos sníst,tak já dodnes nepozřu např,porek,kapustu,vařený květák a další vařenou zeleninu.
 majdaleenka +07+11 


Re: návyky 

(4.3.2008 20:58:40)
právě proto jsem se ohrazovala proti té kapustě, protože všeho moc škodí, nemám nic ani proti omáčkám, ale s mírou, prostě: strava má být vyvážená a má v ní tedy být všechno, že každý z nás něco nejí, to je jiná věc:-) Nehodlám do malýho cpát něco, z čeho mu bude šoufl...
 majdaleenka +07+11 


Re: návyky 

(4.3.2008 21:02:58)
právě proto jsem se ohrazovala proti té kapustě, protože všeho moc škodí, nemám nic ani proti omáčkám, ale s mírou, prostě: strava má být vyvážená a má v ní tedy být všechno, že každý z nás něco nejí, to je jiná věc:-) Nehodlám do malýho cpát něco, z čeho mu bude šoufl...
 parishilton 


Re: návyky 

(4.3.2008 20:44:04)
majdaleenko,však já taky mluvila o zdravém stravování,bio kapusta je snad zástupcem zdravé stravy,ne?To je přece jedno,jestli je to kapusta nebo kuskus,pokud jde o zdravou stravu.Jinak,z toho jak nás ve škole kdysi údajně v zájmu zdravého stravování nutili ledacos sníst,tak já dodnes nepozřu např,porek,kapustu,vařený květák a další vařenou zeleninu.
 parishilton 


Re: návyky 

(4.3.2008 20:45:09)
majdaleenko,však já taky mluvila o zdravém stravování,bio kapusta je snad zástupcem zdravé stravy,ne?To je přece jedno,jestli je to kapusta nebo kuskus,pokud jde o zdravou stravu.Jinak,z toho jak nás ve škole kdysi údajně v zájmu zdravého stravování nutili ledacos sníst,tak já dodnes nepozřu např,porek,kapustu,vařený květák a další vařenou zeleninu.
 parishilton 


Re: návyky 

(4.3.2008 20:45:46)
pardon,nešlo vůbec vložit,tak je to tady víckrát.
 parishilton 


Re: návyky 

(4.3.2008 11:25:16)
Já si tedy vůbec nemyslím,že se člověk v dospělosti stravuje tak jak je vedený od dětství,ale záleží to každém jedinci,jaké informace přijme v průběhu života za své a podle nich se stravuje.Rozhodně to ale nemusí být ovlivněno tím,zda do něj matka ve dvou letech cpala bio kapustu.
 Brukyna 


Re: návyky 

(5.3.2008 11:03:36)
Uznávám, že pokud je dítě od malička na zeleninu zvyklé, jsou větší šance, že ji bude jíst i dál. Ale jisté to není. Syn i dcera jedli zeleninu přesně tak dlouho, než jim došlo, cca ve třech letech, že se můžou bránit a zeleninu odmítat. Přesto, že manžel i já zeleninu milujeme a jíme. O deset let později vzali na milost papriku a mrkev. Tak třeba to ještě není ztracené. Jenom bych tomu, k čemu nás rodiče vedou, nepřikládala takový význam. Pokud jsem si všimla, děti obvykle chtějí dělat a jíst a mít, přesně to, co mají ostatní. A je celkem fuk, co si o tom rodiče myslí.
 dadula, 2 holky 
  • 

Perlicka 

(4.3.2008 21:40:10)
Tomu se mezi doktory rika Churchiluv gen, ten taky kouril silne doutniky, hodne pil a nic mu to nedelalo. kazdy jsme holt jiny.
Ja bio kupuju obcas, vetsinou mi prijde dost drahy, ale nevylucuju ho.
 Jana, syn 3,5 
  • 

Re: Odsuzovat? Proc? 

(3.3.2008 11:29:18)
Ono je to složitější.
Tak například u nás doma, když jsem byla malá (a moji rodiče dodnes) byl např. pojem "zeleninový salát" nebo i jen "zelenina" něco, co by nikdo u nás nevěděl, co to je.
Nekecám, jediná zelenina, která se konzumovala, byla dušená mrkev (výjimečně), smažený květák a výjimečně okurkový salát, když jsme měli smažený řízek.
No a já od prvního okamžiku, kdy jsem si začala hospodařit sama, jím zeleniny hory, nemůžu sníst nic, kde není alespoň nějaká zelenina a také hodně ujíždím na biopotravinách...
Možná to bude i v genech a nejen výchovou :)
Jinak autorku příspěvku chápu a cítím s ní moc, také jsem svým okolím vnímána jak biomaniak, a dokonce pro odlehčení jsem se ze své posedlosti také musela vypsat ;) (http://deepwell.blog.cz/0802/mnam)
Jana
 Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 


Re: Odsuzovat? Proc? 

(3.3.2008 11:53:36)
Já nejsem biomaniak, ale díky svým rodičům nemusím přehršel masa a už vůbec ne mastné - takový řízek prostě nepozřu. Chovali vždycky nějaké to prase, i více, bože, dodnes cítím ve vzduchu tu masnotu při zabijačce. A pak samo se jedlo maso, dokus se pašík nesnědl. Bléééé.
Stejně jako ty, od té doby, co žiju sama baštím zeleninu, zeleninu a ještě jednou zeleninu (jednou jsem se dokonce se zeleniny kupované na tržnici přiotrávila ledkem :-D)
 Jana, syn 3,5 
  • 

Re: Odsuzovat? Proc? 

(3.3.2008 12:04:45)
:) ono asi zlatá střední cesta :)
 brzobohatka 


Re: Odsuzovat? Proc? 

(3.3.2008 12:05:49)
jani, jak jsem psala Insule, taky jíme maso z domácí zabíjačky, no a pořád si myslím, že je lepší maso z prasete, který si sám vypěstuju, vím, co sežere, že se má dobře, že se proběhne na dvoře...a maso dáme do mražáku a nemusíme už (kromě ryb) celý rok maso nakupovat.
 Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 


Re: Odsuzovat? Proc? 

(3.3.2008 12:22:33)
No, jak jsem psala, jsem tím prostě postižená - protože my jsme fakt nejedli nic jiného, než se to prase snědlo. A naši navíc mají rádi takové ty těžké dušené masa v omáčce - s bramborem (já miluju rýži a těstoviny). Třeba bůček lze pomlít aspoň na sekanou, ale ne, u nás zásadně byl pečený, až z něho odkapávala mastnota. Takže asi tak, nic proti prasatům všeobecně, ale s mírou.
Mimochodem, naši už tak taky nejí - mamka má špatný žlučník a taťka po prodělané rakovině jícnu hodně dlouho nemohl vůbec jíst maso a teď jen málo, libové a hodně pokousat.
 brzobohatka 


Re: Odsuzovat? Proc? 

(3.3.2008 13:49:58)
hm, tak to se nedivím...často si člověk uvědomí, že je něco špatně až když onemocní...
 Venkovanka 


Re: Odsuzovat? Proc? 

(9.3.2008 17:17:41)
Nazdárek,

taky se snažím dávat svým dvěma malým (a jejich taťkovi) biopotraviny. Ale když to nejde, tak nijak netrpím:-)Myslím, že je nejdůležitější osobní přesvědčení,ať si kdo chce říká a myslí co chce. :-D
A když můžu dát svým dětem něco dobrého do života, tak proč ne? Označení BIO musí být podloženo certifikátem (a to díky osobní zkušenosti) nezíská hned tak každý a podvádí se s tím dost těžko...
 Jana,Jonáš 7/01,Tobiáš 12/04 


Souhlas 

(3.3.2008 8:46:15)
Souhlasím s Majdulí a Katkou.Taky moc nevěřím biovýrobkům.
 Sára,6-ti měsíční dcera 
  • 

Re: Souhlas 

(3.3.2008 9:10:44)
A čemu teda věříte?Nikde samozřejmě není jistota,že bio výrobky jsou opravdu bio,za to je jisté,že ostatní potraviny bio nejsou,takže je pravděpodobnější,že jsou vyhnané pomocí antibiotik,hormonů a ostatních postřikovadel.EU to dost kontroluje,i když jsou určitě i vyjímky.To je ale jako s hračkama.Takže já také bio,nebo domácí vypěstované plodiny.Super,jsem taky Biomáma!!!
 Jana,Jonáš 7/01,Tobiáš 12/04 


Re: Souhlas 

(3.3.2008 9:21:53)
Sáro,
snažím se kupovat zdravější jídlo bez konzervačních látek,stejně tak se snažím i zdravěji vařit,když to jde.Např.kupuji tmavé pečivo,jogurty bez konzervačních látek,nevařím tolik maso,jíme ryby,králíky si kupuji od známého,který má farmu atd..
Nemám nic proti bio,ale když to pěstování nebudu vidět,tak tomu nemůžu věřit.
 & 


Re: Souhlas 

(3.3.2008 9:31:20)
Jano,

To je jak psala Sara, stejne tak musis verit ostatnim vyrobcum potravin, ze nepridavaji nejake zakazane latky. Ja kupuji nektere vyrobku bio {mleko a mlecne vyrobky, brambory a mrkev, vajicka, obcas maso}. Treba u brambor a mrkve to poznas, zelenina vyhnana dusicnanama ma pocase na sobe cerne fleky.
 Marka 
  • 

Re: Souhlas 

(3.3.2008 22:11:58)
Jano, co se týče tmavého pečiva, tak to moc velká výhra není. To se prostě obyčejně barví. A jestli jsi měla na mysli celozrnné, i tam je to dost pochybné s tou bezchemičností. Zrovinka nedávno jsem si vyžádala složení celozrnných kaiserek, které jsem kupovala a chutnaly nám. No, přešla mě chuť. Rozhodně to není bez konzervačních a přídatných látek.
 katka+katka 
  • 

Re: Souhlas 

(3.3.2008 9:24:14)
je docela těžký něčemu věřit, hračky jsou víc než dobrý příklad, ale můžeme i pokračovat třeba dětské zubní pasty, nedávno byl zjištěn i problém se zubní pastou Colgate (nepoužíváme jí, takže jsem to blíž nezkoumala), dále léky (jako poslední se mi vybavuje nějaký na kašel) - to se mi něják vybavuje ze sledovaní televizních zpráv, hrůza :-(((
 Markéta, syn 6 l. 
  • 

Re: Souhlas 

(3.3.2008 9:24:34)
Tak pokud není jistota, tak jsou biopotraviny docela drahý špás, soudě alespoň podle cen v bioobchodě pár kroků od našeho bytu. Já tam kupuju jen mléko a kozí sýry a tu a tam nějakou mouku a otruby, díky těm cenám to ale skutečně není pro každého. Docela by mě zajímalo, jak bio jsou biovýrobky v Plusu (značka Bio Bio či tak něco), protože ty jsou fakt "za hubičku";).
 majdaleenka +07+11 


Re: Souhlas 

(3.3.2008 9:29:09)
ZROVNA MINULÝ TÝDEN JSEM JE "ZKOUMALA" jejda, pardon, no označení mají, ale to je asi všechno, k čemu jsem se dopracovala, taky by mě to zajímalo, ale pokud udělali mega smlouvu s dodavateli, tak by se vysvětlily ceny...
 Markéta, syn 6 l. 
  • 

Re: Souhlas 

(3.3.2008 9:39:20)
Ale upřímně, ať jsou jejich bio těstoviny bio nebo nebio, jsou vynikající!
 Aja 
  • 

Re: Souhlas 

(3.3.2008 9:42:40)
Zajímavý článek.Doufám, že rozpouta zajímavou diskuzi.
Snazim se osobne varit zdraveji-nicméně nemuzu rict, ze bych si obcas nedala svickovou nebo parek. Nektere bio vyrobky me opravdu zachutnaly, nektere ne-treba bio hovezi jsem koupila trikrat a uz do toho nejdu.Mozna to byla smula. Jinak jen par poznamek, nemyslim si, ze kdyz dite odmita zeleninu, ze je to tim, ze mu vari jen omacky. Moji rodice varili na pomery 70 let zdrave, ale do me zeleninu nikdo nedostal, zacala jsem ji jist temer az v dospelosti. Totez muj synator, je velmi tezke ho predsvedcit, aby nejakou pozrel.A co se tyce toho co se v mladi naucis, k tomu jsem veliky skeptik. Moji synovci a neteri, v ruznych stadiích dospivani a uz dospelosti, ac byli svagrovymi vychovavani ke zdravejsim a lehcim jidlum, tak se zda, ze to na nich nezanechalo stopy. Nejlepsi je cola a mekáč.
A ještě přidám téma do diskuze- jsou celozrnné výrobky pro male deti, nebo ne? Už vickrat jsem se setkala s nazorem,ze jejich tluste strevo na to neni uzpusobeno a spis jim to skodi.
 aja 
  • 

Re: Souhlas 

(3.3.2008 9:51:43)
jenze co to je donedavna? moje prababicka, rocnik 1890, celozrnnou mouku nepouzivala...napr.
 Káča, dvě děti 
  • 

Re: Souhlas 

(3.3.2008 11:14:40)
Neřeknu vám zdroj, ale někde jsem vyčetla, že dětem vysoký podíl vlákniny vadí. Takže müsli tyčinky nejspíš nejsou dobrou náhradou za sladkosti (což jsem si osobně myslela) a celozrnné pečivo ano, ale ne často. Psala to nějaká MUDr. a znělo to logicky a nevtíravě. Zkusím to znovu najít...
 Káča, dvě děti 
  • 

Re: Souhlas 

(3.3.2008 11:24:00)
tak jsem to našla: http://family.cz/dotaz55658.htm
 Hana36 


Re: Souhlas 

(3.3.2008 16:37:15)
Já jsem se ptala na 18 m prohlídce naší pediatričky a bylo mi vysvětleno, že celozrnný rohlík či chleba ano, ale úměrně velikosti těla. Takže dospělý člověk celý rohlík, 12 kg dítě ani ne půlku. Je to pro ně ve střevech náročné zpracovat, ani tak v tomto věku nejde o nějaké obrušování stěny střeva.
 parishilton 


Re: Souhlas 

(4.3.2008 11:31:15)
K tomu podílu vlákniny ve střevech dítěte bych dodala,že příliš mnoho vlákniny může u dětí způsobit nebezpečné zauzlování střev.
 marup 
  • 

Re: Souhlas 

(3.3.2008 10:10:36)
Tak o kvalitě běžného celozrného pečiva nemám valné mínění :( Jednou jsem zkoumala složení balených chlebů Cerea od Delty (tuším)... no a radši jsem si pořídila dom. pekárnu.
 majdaleenka +07+11 


Re: Souhlas 

(3.3.2008 10:21:36)
mně se zdá dobrej Rusti od Penamu, ta řada Cerea mě taky překvapila složením, je to éčko na éčku, taky někdy peču domácí, ale jen někdy...
 Rosa 
  • 

Re: Souhlas 

(3.3.2008 10:06:16)
Já si taky myslím, že někdy ani nezáleží na tom jak se doma vaří nebo ne. Máme s manželem omáčky rádi, i když je nedělám moc často, a syn je nemusí. Doma do něj banán nenacpu a u babičky ho sní. Ta mi pak vykládá jak U NICH snedl celý banán a nabalí mu jich pět sebou domů. Já je za 14 dní vyhodím, protože je doma nechce. A můžu se přetrhnout. Ale vysvětlujte to babičkám. Bio moc nekupu protože tomu nevěřím, ale je pravda že to ve mě pořád hlodá! Snažím se vařit normálně. Žádně extrémy. Do každého jídla se snažím dávat zeleninu a knedlíky jsou vyjímečně. Do mekáče jednou za čas zajdeme. Nevidím na tom nic špatného. Malý si tam pohraje a my máme chvilku klidu. Navíc to jejich jídlo je pod takovým drobnohledem že tam nemůžou nic špatného dávat i kdyby chtěli. Měli by na krku hned tisíc žalob :-)
 marup 
  • 

Re: Souhlas 

(3.3.2008 10:01:19)
Certifikace ptravin na BIO je dost přísnej proces. Zemědělci musí splnit a splňovat řadu zákoných BIO kritérií i několik let před tím, než než je jim značka BIO přidělena, a samožřejmě je to průběžně kontrolováno a to i po přidělení (v ČR kontroluje a uděluje značky KEZ - kontrola ekologckého zemědělství). U balených věcí je značka BIO přímo součástí obalu do kterého balí výrobce - takže prodejce si nemůže říci "na tohle nalepím nálepku BIO" (proto je taky BIO ovoce a zelenina v supermarketech prodávaná pouze balená, aby se za ní nemohla vydávat obyčejná).
Ad BIO BIo z PLusu, je to řetězcová značka - ty jsou vždy levněší z řady důvodů, mají i sílu sehnat levněší suroviny z ciziny, což Plus dělá (pro mě ta doprava ale bohužel stírá výhodu bia).

Já se rozhodně budu snažit být biomamkou, ale stejně jako teď budu dávat přednost českému biu :)

 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Souhlas 

(3.3.2008 10:10:36)
Pro mě výhodu bia stírá nejen doprava, ale právě i ten plastovej obal :-(
 marup 
  • 

Re: Souhlas 

(3.3.2008 10:18:10)
Jj, kvůli obalům chodím radši do bio krámků, kde si to ovoce a zeleninu sama nabalím do papírovejch. Nejradši bych teda ekozemědělce za rohem, ale to nemám :( Vlastně ale, to co kupuju balený - těstoviny, rýže...- by bylo balený i nebio :)
Jinak ještě ony ty plastový obaly na biu jsou občas ze škrobu.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Souhlas 

(3.3.2008 10:22:00)
Tak ty co jsem viděla já nebyly.
Dál jsem to neřešila, protože máme zahradu, jen mě upoutalo čemu se taky dá říkat bio :-(

Ale už jsme z nějakýho supermaketu měli bioigelitku :-)
 zuzana 
  • 

Re: Souhlas 

(3.3.2008 10:15:23)
Take se snazim pro deti kupovat bio, nekdy me jen mrzi, ze treba v bille je casto dostat bio mrkev v zoufalem stavu(nahnila, plesniva...). Nebo v nekterych prodejnach zdrave vyzivy je dostat i bio zeleninu, ktera ovsem davno neni cerstva. Myslim, ze je velice dobre, ze se detem snazime davat to nejlepsi a tim myslim i ty bio potraviny. Asi se stejne nevyhneme tomu, aby jednou ochutnali parek v rohliku nebo jine "dobroty". Je vsak velky rozdil, jestli dostane parek dite rocni, nebo treba desetilete.... Opravdu nic nezmeskaji a cim pozdeji to bude, tim lepe.
 Mlada 


Re: Souhlas 

(3.3.2008 10:24:59)
U Bio v Plusu mě mrzí, že je jich většina dovážena, trochu to pro mě ubírá jejich hodnotě. Třeba bio-med z Kuby si prostě nekoupím (i proto, že med by se měl jíst především z oblasti, ve které člověk žije; výhodnější je najít si v okolí včelaře.
Balení v plastech je problém - ale vloni měli v Plusu rajčata balená ve vaničce z kompostovatelného plastu.
 Modřinka 


Jiné BIO 

(3.3.2008 21:47:13)
Také se snažím dětem dodávat co nejzdravější potraviny. Mám trochu štěstí, že bydlím v městě na Šumavě. Nabídka "bio" je tu v obchodech hodně omezená, ale na druhou stranu se mi povedlo řadu základních potravin získat právě od již zmíněných "babiček na vesnici". Ovoce a zeleninu si pěstujeme sami, kuřata, kachny, krůty, vepřové a hovězí, vajíčka a mléko(i kozí :-)) beru od těch babiček a malých zemědělců. Tedy od těch, kteří většinou nemají peníze na chemii, nebo nechápou, proč by měli slepicím kupovat granule. Netvrdím, že je to čisté bio, ale dost se tomu přibližujeme a finančně je to únosné. Tedy pokud nebudu počítat skleník, pultový mrazák a třeba naši práci. Chci tím říct, že i z Prahy je určitě možné vytvořit si kontakty na lidi, kteří vyrábějí skoroBIO a finančně se nezruinovat.
 kveta19 


Hipp 

(3.3.2008 10:13:30)
(snad to tady nebude podruhe,nejdou pridavat komentare :-( )
Dceri jsem davala od 5.mesice HiPP.(nekojila jsem)
Podle meho je sice drahy,ale taky zdravy.
Detska lekarka nam rikala,ze v jakem stavu dite dostanu,pokud je zdrave,kdyz se narodi,tak ho mam taky odevzdat do puberty.Nez si zacne kazit zdravi popijenim krabicoveho vina a zkousenim cigaret.
Lekarkanam rekla,ze strava ma vliv na pozdejsi alergie,ale i na imunitu.Asi na tom "neco" bude,protoze holce jsou dnes skoro ctyri a krome toho,ze mela rymu a dvakrat zvysenou teplotu je zdrava.Antibiotika nezname.:-)
 majdaleenka +07+11 


Re: Hipp 

(3.3.2008 10:27:20)
ahoj, já nevím, jak úzký je vztah mezi hipp jídly a hipp krémy, ale po jejich dětském krému jsem se "báječně" osypala, tak jsem k nim nějak ztratila důvěru. Všechno zkouším nejdřív na sobě, a pokud "přežiju", použiju to i pro malého, používám nakonec jen oleje Salus. Ale to je z jinéhgo soudku.
 kveta19 


Re: Hipp 

(3.3.2008 11:18:19)
Tak kosmetiku jsem nepouzivala :-),takze nevim.
Nam vyhovovala Nivea.
 majdaleenka +07+11 


Re: Hipp 

(3.3.2008 11:36:51)
tu taky nemůžu:-D ale zato můžu (občas a jen něco) od Ryoru, teda mluvím o obličeji a rukách, tělo vydrží trochu víc
 katka+katka 
  • 

Re: Hipp 

(3.3.2008 10:58:47)
ATB taky neznáme a Hipp dělá výborný věci, kolikrát jsem Kátě záviděla:-)
 Katka+Davídek06 
  • 

Re: Hipp 

(3.3.2008 11:51:30)
Mám 18měs. dítko a bohužel jsem nekojila. V druhém půlroce jsme taky dávali příkrmy ze skleničky,ale převážně Hami první lžička a postupně ty Hami zeleninové.Ovocné jsem dávala od Sunárku,ti narozdíl od Hami dělají ty sladké bez cukru. A co jsem hlavně chtěla-viděli jste někdo koncem srpna pořad na ČT1-Testoviny? Protože Hipp prošel jako nejhorší se známkou 5. Překročené nějaké limity atd. Dobře právě vyšlo Hami a dokonce Hamánek. Taky jsem se pak od výživové terapeutky z dětské nemocnice dozvěděla, že Hipp je převážně dobrá reklama. Napíší si na skleničku BIO a přesnídávky jdou na dračku. Ale kvalitou jsou lepší české výrobky, prý podléhají přísnějším normám než jaké jsou v EU (tedy i pro Hipp). Hami si sice tedy na skleničku nepíše BIO,ale dá se tak považovat.
Takže to jen tak pro informaci :-)
Katka
 majdaleenka +07+11 


Re: Hipp 

(3.3.2008 11:57:22)
Hami Frutapura je taky bez cukru a je moc dobrá, jen mám pocit, že není jednodruhová
 madlenka07 


Re: Hipp 

(3.3.2008 12:52:28)
Používám hami a jsou ve většině bez cukru.S cukrem nekupuji.
 zuzana 
  • 

Re: Hipp 

(3.3.2008 18:17:30)
Frutapura je vyborna, ale opravdu neni jednodruhova. Dobra je taky sunarek bez cukru a soli.
 majdaleenka +07+11 


Re: Hipp 

(3.3.2008 19:00:01)
mně taky moooc chutná, když zbyde, nezlobím se:-)
 Petrajda 


Frutapura, Sunárek 

(4.3.2008 22:43:49)
Taky nám vyhovují tyhle přesnídávky, teda až na tu cenu :-) - ale zase tam není přidaný cukr, škrob, sůl, a přitom jsou sladké samy o sobě dost, jen z toho ovoce. Stejně mě překvapilo, čím se ty ostatní přesnídávky nastavují a jak jsou někdy přeslazené. Ale taky je občas kupujem.
Jednodruhové jsou u Frutapury jablečná a hrušková (myslím).
 MSteflova 


MF-Test kojenecké výživy 

(3.3.2008 14:54:37)
Tak jsem to našla.

http://iss.fsv.cuni.cz/IFORUM-4126.html

Článek je celkem zajímavý. My, bohužel, ujížděly nejvíce právě na tom se špenátem, brambory a hovězím od Hami. Ale jinak většina těch příkrmů prošla.

Ale také mě tam zaujalo toto:
"Ale nic není stoprocentní, jak potvrzuje Aja Jacurová ze Zdravotního ústavu v Hradci Králové. „Ze zájmu jsem si otestovala salát koupený na trhu a druhý, co jsem vypěstovala na zahrádce, která nebyla nikdy hnojená. Salát ze zahrádky měl překvapivě dvakrát více dusičnanů než ten koupený v obchodě. I když nepoužíváte dusíkatá hnojiva, mohou se dusičnany dostat do zeleniny také vodou, kterou zaléváte, nebo spadem ze vzduchu.“
 Katka+Davídek06 
  • 

Re: MF-Test kojenecké výživy 

(3.3.2008 15:33:56)
Tak to jsou přesně ty výsledky z Testovin na ČT1, jen to asi pak dali do novin. No super, že jsi našla článek, snad to některým maminkám pomůže při výběru.
 gambita 


Re: Hipp a cena 

(4.3.2008 10:51:51)
Jen jsem chtela napsat, ze bydlim v Anglii, vcera jsem dceri koupila organicke Hipp mleko. Paradoxne je tu nejlevnejsi ze vsech dostupnych, rozdil dela skoro 100 korun na baleni.....vetsinou je to obracene, vse organicke je tu o hodne drazsi. Kolik stoji v Cechach? Katka
 gambita 


Re: Hipp a cena 

(4.3.2008 10:52:44)
Jen jsem chtela napsat, ze bydlim v Anglii, vcera jsem dceri koupila organicke Hipp mleko. Paradoxne je tu nejlevnejsi ze vsech dostupnych, rozdil dela skoro 100 korun na baleni.....vetsinou je to obracene, vse organicke je tu o hodne drazsi. Kolik stoji v Cechach? Katka
 Insula 


zajímavé 

(3.3.2008 10:15:07)
Také bych chtěla pro děti "lepší" potraviny. Bohužel jsou trošku dražší a momentálně si nemohu dovolit kupovat vše v bio kvalitě. Navíc do nedávna se tady nedalo skoro nic takového koupit. Pravda, dnes už je to trochu lepší, ale o bio mase si klidně můžu nechat zdát. :-(
 brzobohatka 


Re: zajímavé 

(3.3.2008 11:05:41)
to je pravda, Insulo, bio-maso se u nás skoro nedá sehnat, před pár lety jsem zahlédla bio-kuře, ale ted´už dlouho nic....nejlepší je bio-maso z domácího prasátka od babičky z venkova!ale jsem pokrytec, na zabíječku nejezdím, dělalo by se mi špatně...a doma si pak dám "finální výrobek" a kaju se...:-)
 Lusika 
  • 

Re: zajímavé 

(6.3.2008 20:46:17)
Občas něco BIO maso mají v Delvitě. Kuřecí a občas vepřové. Lusika
 Lusika 


opačné odsouzení 

(3.3.2008 11:02:17)
Ahoj. Taky kupuji bio, pokud to jde - příslušný obchod je dost daleko, takže jsem jídelníček kombinovala. Přednostně "nebio" potraviny kupuji české.

Ale setkala jsem se s "biomámou" - např. vedoucí cvičení pro děti, co mě velice hanila, že nekupuji JEN bio. Jak to mohu tomu nevinému dítěti dělat!
Nebo jsem se setkala s tím, proč vyhazuji prachy za BIO mrkev. Ať si děcko zvyká. Obecně taky okolí haní, že "nedopřávám" dítěti běžné sladkosti. Dostává pouze vyjímečně lízátko nebo BEBE brumík. Jinak jen kojenecké sušenky, různé křupky a karobové rozinky apod. Když např. někam přijdeme na návštěvu, obratem jí nabízet sladkosti. Nebo jsem slyšela, že je Lucinka "ostuda", že ještě pije od mámy.

Asi je důležité, jak svůj názor prezentuji, obzvlášť když nespadám mezi většinu. A vždycky se najde někdo, kdo tě bude za tvůj názor hanit a někdo, kdo bude držet basu s tebou. A záleží na lidech, jakou formou to vyjádří. Lusika
 brzobohatka 


Re: opačné odsouzení 

(3.3.2008 11:17:27)
Lusilko, teď jste na to kápla. vždycky se najde někdo, komu se nezavděčíte, někdo, kdo vaše názory pohaní...jeho důvody už jsou pak různé, od obyčejného:"nesnesu jiný názor"-"můj názor je nejlepší a jediný správný" až po útok z důvodů vlastní nejistoty.(tj. když já zaútočím první, předejdu útoku na sebe)
 madlenka07 


Bio:) 

(3.3.2008 11:10:22)
Jen chci říci,že já sama jsem matka samoživitelka,takže momentálně žiju jen z rodičovského příspěvku,ale na bio potraviny mi zbývá.Nekouřím,nepropadám hazardu a neutrácím za zbytečnosti,takže se to dá zvládnout.Není to nejjednodušší,ale věřím,že v budoucnu ušetřím za doktora,za některá zbytečná očkování atd.Líbilo se mi,jak napsala CHeorchina,,Detska lekarka nam rikala,ze v jakem stavu dite dostanu,pokud je zdrave,kdyz se narodi,tak ho mam taky odevzdat do puberty.Nez si zacne kazit zdravi popijenim krabicoveho vina a zkousenim cigaret".
Sama sebe občas ošidím nějakou nebio potravinou,ale moje dcerka ještě neměla nic,co nebylo bio-doufám:)
 8.5Yettynkaa12 


Re: Bio:) 

(3.3.2008 11:28:12)
To mi trochu vyznívá, jako by to, co není bio, bylo málem jedovaté:)))
 madlenka07 


Re: Bio:) 

(3.3.2008 11:40:17)
Možná ano,možná ne:).Já ale nikoho nepřesvědčuju o své pravdě,jen chci používat biopotraviny a žádám po okolí,aby mne nesoudilo a respektovalo můj názor.Ať si každý jí,co chce a žije si jak chce.Já chci jíst takhle a k tomu patří i životní styl.A až moje dcerka vyroste?Bude si také jíst,co bude chtít,ale já budu mít dobrý pocit,že jsem pro ni podle mého názoru udělala v dětství to nejlepší.
 majdaleenka +07+11 


máš pravdu 

(3.3.2008 11:52:59)
Madlenko, máš pravdu, souhlasím s Tebou, zasadila jsi mi brouka do hlavy, asi to vaření ještě vylepším:-) A ještě něco, máš můj obdiv, já málem byla samoživitelka a tuším, o čem to je, skláním se před Tebou a Tvou silou. Drž se, děti nám všechnu lásku i péči vrátí a třeba si Vás taky najde nějaký fajn tatínek, jako nás, pokud tedy chceš~s~ Majda.
 8.5Yettynkaa12 


Obrana už dopředu? 

(3.3.2008 17:55:32)
Pokud to tu správně čtu, zatím Tě zde nikdo nesoudí a jsi zde respektována. Jako bys ale dopředu čekala, že Tě někdo soudit bude, jinak bys to přece nepsala...Proč se bráníš už dopředu? To mi příjde trošku divný. Nebo máš špatný zkušenosti? Já to mám tak, že ať si každý jí, co chce, nebudu přece odsuzovat někoho za to, že je masožravec, vegetarián, bio, či co ještě.
Já mám spíš u bio finanční problém - stěží výjdeme od výplaty k výplatě(v mém případě mateřské), tudíž si bio nemůžeme dovolit. I tak kupuju jogurty jen dětem a sama je jím jen výjmečně(Právě z finančních důvodů). Samozřejmě bych mohla osekat některé zbytečné výdaje(občas si dopřeju noviny, kafe z automatu, atd, takže denně bych nějakou tu dvacku ušetřila), ale to by mě asi nebavilo, nedopřát si vůbec nic. Až půjdu do práce, bude to jiné. Ale osobně s nebio stravou nemám problém. A proti bio taky nic nemám.
 madlenka07 


Re: Obrana už dopředu? 

(3.3.2008 19:00:46)
Já ale neříkám,že mě někdo soudí tady,jen jsem napsala článek o tom,jak mne někdy soudí mé okolí.Já se sem nepřišla hádat a už vůbec ne nikoho přesvědčovat.Jen jsem vyjádřila svůj názor.Pozorně si přečti to,co jsem napsala.A také zde znova opakuji,že jsem svobodná matka a na bio mi prostě zbyde.Sice je to těžké,ale jde to.Jen neutrácím za věci,které se mi zdají zbytečné.Zdraví moje a mého dítěte je pro mne důležitější.
 8.5Yettynkaa12 


Re: Obrana už dopředu? 

(4.3.2008 7:43:05)
Ahoj, ale já Tě neodsuzuju!
Já taky neutrácím za věci, které mi příjdou zbytečné, občas ale myslím i sama na sebe a chci si nějakou maličkostí udělat radost. Jsou to fakt maličkosti, jako právě noviny či kafe z automatu. Nebo pivko na zahrádce. Mé děti jsou sice pro mne důležité, nicméně - v mé konkrétní finanční situaci - nedokážu a nechci myslet 100% jen na děti a vůbec ne na sebe. Na kolik Tě prosím Tě příjde měsíčně biojídlo, řekněme pro jednu osobu? Já teda zas tak informovaná o cenách nejsem, ale řekla bych, že bio je tak dvakrát dražší než normální jídlo. Jak to zvládáš, coby samoživitelka? Chodíš do práce, nebo jsi na mateřské?možná jsou to dost osobní dotazy, ale pro mne při volbě biojídla jsou bohužel finance klíčové. My dáme manželův příjem za nájem, leasing a poplatky, a na jídlo pro 4 lidi zbude moje mateřská. Plus nějaký ten zájmový kroužek pro syna...No nic moc. Pro sebe nakupuju oblečení většinou v sekáčích či u ťamanů, takže výjdeme, i na nějakou tu drobnou radost zbude, ale na biojídlo to fakt není.
 madlenka07 


Re: Obrana už dopředu? 

(4.3.2008 8:02:29)
Já jsem na mateřské,do práce nechodím,dceři je 8 měsíců.Bio jídlo vyjde různě.Maso téměř nekupuji a když,tak od někoho domácí,zeleninu a ovoce mám většinou zamražené ze zahrádky.Občas nakupuju v Tescu a naučilo mně to opravdu nic nevyhodit...taky jsem ještě když jsem chodila do práce vyhazovala tvrdý chleba apod;((.Ted pečivo skoro nejím,pro malou kupuju takové bezlepkové křupky v racio prodejně a sobě si vařím kuskus,pohanku atd.
Jo a ale přiznám se-teď možná nahraju svým odpůrcům:-D,když chodíme s kamarádkou na procházky s dětma,občas si dám zmrzlinu v Mc Donaldu.No a ta rozhodně bio není,ale ten karamel 2xdo měsíce je ňamka.Takže žádné dogma,že jen a jen bio,jen se snažím:-).Možná,až bude dcerka větší,zmrzlinu si nedám,protože příklad rodičů je příklad...ale nějakou sladkost jí úplně upírat nebudu.jen asi zvolím jinou než je právě ,,Mekáč"
 madlenka07 


Re: Obrana už dopředu? 

(4.3.2008 8:08:37)
Jo a pro malou zatím kupuju výživy od Hami a Hipp,s tím Hippem jsem teď trochu rozladěná,po tom co jsem se tu dočetla,ale co se dá dělat...tak už ho kupovat nebudeme.
 ani, 2 kluci  
  • 

Re: Obrana už dopředu? 

(17.3.2008 17:32:25)
Dobrý den,
přečetla jsem si něolik příspěvků a potřebovala bych radu. Už nejsem na mateřské (to bych měla pravidelný příjem)a od tohoto měsíce budu mít konečně stálý plat 11 tisíc hrubého. Mateřskou jsem měla 3.5 tisíce a k tomu brigády, bydlíme ve 33m čtverečních, ale na biopotraviny jsem neměla peníze předtím ani teď. A o dopřávání si nákupování jinde než to nejlevnější v supermerketech si mohu nechat zdát. Ale na biochleba za 60 Kč to fakt nestačí, jediné co občas kupuji je biomléko, které už není o 100% dražší. Zkusím se podívat na ty farmy, ale jestli víte o cenově dostupných obchodech s bio v Praze, dejte mi vědět. Mé bioúmysly vždy ztroskotají na cenách.Předem děkuji za pomoc Veronika (ani)
 zdenina 
  • 

Re: Bio:) 

(3.3.2008 17:46:55)
Můžu se zeptat co považuješ za zbytečné očkování???
 gatto 


Re: Bio:) 

(3.3.2008 18:03:24)
Já osobně jakékoli očkování,
- u kterého nebylo prokázáno (řádně vědecky), že pozitivní důsledky převažují nad negativy,
- které obsahuje jedovaté látky jako konzervanty a to v množství několikanásobně převyšujícím limity,
- které je získáváno ze zvířat a na nich testováno,
- proti nemocem, které se u nás již dávno nevyskytují...
 majdaleenka +07+11 


Re: Bio:) 

(3.3.2008 18:48:18)
jenže ty nemoci se nevyskytují právě kvůli tomu očkování, jinak nám je může kdykoliv nějaký světoběžník v klidu zase dovézt, třeba z Indie (nic proti Indii), tam mají stále všechny u nás vymřelé nemoci snad kromě moru
 gatto 


Re: Bio:) 

(3.3.2008 22:56:05)
To není tak jisté, že ty nemoci tu nejsou kvůli očkování. Podle statistických údajů klesala prudce křivka výskytů ještě před zahájením plošného očkování, pravděpodobně kvůli zlepšení hygienických podmínek apod. Neříkám, že očkování na tom nemá vůbec žádný podíl, to nevím, ale určitě to není jen kvůli očkování. To právě nikdo neví.
 majdaleenka +07+11 


Re: Bio:) 

(4.3.2008 7:52:51)
možná ne, ale nemoci, které by sem přinesl někdo třeba z Indie (opět nic proti Indii) by u nás měly zatraceně horší průběh, než tam, viděla jsem jeden dokument, kde to vysvětlovali, jak se průběh nemocí jako cholera zhoršuje v souvislosti s vyššími hygienickými podmínkami - třeba cholera je v Indii běžná a závažná asi jako u nás chřipka, u nás by asi tak mírumilovná nebyla; kromě toho se obávám, že by na ně ani nemusely být hned dostupné léky, pokud se to třeba nedá řešit antibiotiky, ale ta jsou také špatná, takže co je lepší? jedna vakcína nebo tuny léků?
 Vrani +3 


Re: Bio:) 

(4.3.2008 10:56:01)
Gatto a co třeba černý kašel? Taky má spousta lidí zato, že už u nás není. A ejhle v loňském roce u nás ve škole bylo několik případů.
 majdaleenka +07+11 


Re: Bio:) 

(4.3.2008 11:04:19)
ono se taky mělo za to, že u nás už není TBC, a ejhle... z jiného soudku se taky mělo za to, že už u nás není syfilis a ejhle, byl nám opět dovezen "sociálními pracovnicemi" a je na vzestupu; očkování podle mne není nesmysl, vždyť některé nemoci mají v dospělosti mnohem horší průběh než v dětství (kdy ale není zaručeno, že je dítě prodělá) a "vztah" těhotné a třeba zarděnek všichni známe...
 gatto 


Re: Bio:) 

(4.3.2008 13:48:24)
Jestli ten vztah zarděnek a těhotné není náhodou jen tradovaná informace, která nemá žádnou oporu ve faktech. Určitě v některých případech může hrozit těhotné riziko, ale myslím si, že určitě ne vždy a že to může být klidně výjimka. Máme opravdu nějaké podklady, na základě nichž si něco takového myslíme? Máme v ruce studie, které jednoznačně dokazují, že riziko pro těhotné je vyšší než rizika z očkování u dětí? To bychom nejdříve museli mít v ruce data o zdravotních důsledcích očkování na dětech a ty nemáme, protože to u nás v ČR nikoho moc nezajímá. Pro mě je mnohem důležitější informace, že v zahraničí se zarděnky povinně neočkují a nikomu se tam z toho důvodu nerodí postižené děti.
 majdaleenka +07+11 


Re: Bio:) 

(4.3.2008 15:50:56)
A chceme to testovat na našich dětech, tím myslím, jestli vyzkoušet, co to s nimi případně udělá? Já teda ne, nemám pocit, že by mi očkování uškodilo, a to jsem chodila jako malá i na histágu proti alergiím, což musela být taky lahůdka, a jsem normální zdravá ženská. Tenhle experiment tedy nepodpořím, doktory si vybírám dost pečlivě na to, abych jim mohla věřit...
 Marcela a 3 


Re: Bio:) 

(14.3.2008 17:01:19)
Moje maminka přišla v těhotenství do styku se zarděnkami a já jsem se narodila s vrozenou vývojovou vadou - rozštěp rtu a patra. Tak nevím. A jsem ráda, že dnes už se proti zarděnkám a dalším nemocem očkuje.Obě moje těhotenství proto byla sledována genetikem a naštěstí mám obě děti zdravé. I když bio nekupuji:-)Ale příkrmové skleničky Hipp vlastně jsou bio. Nakupovat přímo nemáme od koho a biovýrobkům v supermarketech moc nevěřím, výrobce si tam může dát co chce.
Marcela
 gatto 


Re: Bio:) 

(4.3.2008 13:49:48)
Jestli ten vztah zarděnek a těhotné není náhodou jen tradovaná informace, která nemá žádnou oporu ve faktech. Určitě v některých případech může hrozit těhotné riziko, ale myslím si, že určitě ne vždy a že to může být klidně výjimka. Máme opravdu nějaké podklady, na základě nichž si něco takového myslíme? Máme v ruce studie, které jednoznačně dokazují, že riziko pro těhotné je vyšší než rizika z očkování u dětí? To bychom nejdříve museli mít v ruce data o zdravotních důsledcích očkování na dětech a ty nemáme, protože to u nás v ČR nikoho moc nezajímá. Pro mě je mnohem důležitější informace, že v zahraničí se zarděnky povinně neočkují a nikomu se tam z toho důvodu nerodí postižené děti.
 Lenelka 


Re: Bio:) 

(4.3.2008 13:59:10)
Gatto, nevim, jak v jinych zemich, ale v UK Pred planovanym otehotnenim doporucuji udelat test na zardenky a v pripade, ze imunni nejsi, tak Te naockuji. Vakcina totiz rozhodne nefunguje cely zivot, nekomu vydrzi imunita dlouho, jinemu jen par let.
 Myšutka* 


Re: Bio:) 

(4.3.2008 15:10:30)
Gatto, problémy nehrozí těhotné,a le dítěti - pokud se maminka nakazí v prvním trimestru těhotenství, je riziko asi 50-70% že miminko bude poškozené.
 gatto 


Re: Bio:) 

(4.3.2008 13:52:10)
To je zvláštní a nechytli ho tedy ty očkované děti spíš z očkování?
 Líza 


Re: Bio:) 

(4.3.2008 14:21:05)
Při podezření na černý kašel u mé dcery jsem po tom trochu pátrala a dopátrala jsem se: očkování funguje tak do 7-9 let, pak titry protilátek prudce klesají. V dospělé populaci bakterie černého kašle normálně koluje a způsobuje onemocnění, která nejsou ničím výjimečná, takže dospělí jsou vlastně rezervoárem nákazy. Batolata a mimina, u nichž je nejvyšší riziko smrtelného průběhu, jsou očkováním chráněna (i když samozřejmě ne 100%), ale starší děti už ne.
 Insula 


očkování 

(3.3.2008 20:05:07)
Gatto, a to ti vážně doktorka dokáže říct, jestli očkovací látka obsahuje "jedy", konzervanty nebo jestli byla testována na zvířatech???? Nebo kde zjišťuješ takové věci???? Já si myslím, že všechna očkování byla testována na zvířatech (možná můj dojem). Pochybuji, že je testovali na lidech.
Mimo to, kdyby nebylo očkování, tak by tyto choroby běžně byli mezi námi.
 gatto 


Re: očkování 

(3.3.2008 23:19:34)
O té rtuti jsem si to přečetla na italském webu. Podle toho, co jsem se dočetla, tak některé vakcíny obsahují konzervant s názvem Tiomersal, který je tvořen právě karcinogenní rtutí.
Tady jsou limity vystavení rtuti podle různých organizací:
Světová zdravotní organizace:
3,3 microg/kg/týden
0,47 microg/kg/den
u dětí to může být: 159 microg/kg/ročně.

Navržené limity těmito organizacemi:
EPA (Environmental Protection Agency) 0,10 microg/kg/den
ATSDR (Agency for Toxic Substances and Desease Registry) 0,33 microg/kg/den
FDA (Food and Drug Administration) 0,40 microg/kg/den

V Itálii se povinně očkují pouze 4 vakcíny: záškrt, tetan, černý kašel (DTP) a hepatitida B. Toto je rozvh očkování:

Vakcíny Rtuť v dávce Celkem rtuti
(v mikrogramech)
Engerix (hep B) 12
Anatoxal (DTP) 24 36 µg

Počítejme, že dávku dostalo dítě v 3 měsících věku o váze 5 kg.
Tudíž maximální denní dávka podle EPA je 0,5 mikrogramů a podle FDA 2 mikrogramy.
Tutéž dávku rtuti dítě dostane i v případě jiných vakcín (Imovax + Recombivax + Di-Te-all).
To je asi tak všechno, ať si každý udělá názor sám. V ČR je to totéž. Více informací na rozalio.cz. Hlavně je nutné si uvědomit, že tady je obrovské překročení rtuti u pouhých 4 povinných vakcín. Kolik je ale povinných vakcín v ČR? 11?

Zdroj: http://www.corvelva.org/?page_id=30

 Insula 


Re: očkování 

(4.3.2008 8:23:44)
A co testování na zvířatech? Znamená to, že kvůli tomu svoje děti očkovat nenecháváš??? Protože všechny léky jsou testovány na zvířatech, nejen vakcíny. Nedáváš tedy dětem nikdy žádné léky? Myslím, že v téhle oblasti se tomu prostě nevyhneš. To bys nesměla ani Paralen.
 Insula 


Re: očkování 

(4.3.2008 8:25:36)
Jo, vidím, že jsi to napsala níže.
 gatto 


Re: Bio:) 

(3.3.2008 23:40:43)
Malého jsem naočkovat nechala, protože jsem se o problematiku vůbec nezajímala a věřila jsem doktorům. Teď toho ale lituji a už bych ho očkovat nedala. Měli by nás ještě v 5. roku zavolat na přeočkování, ale to se bohužel nedostavím.(nehledě na to, že je to přeočkování v zahraničí nepovinných očkování spalničky-příušnice-zarděnky)
 MSteflova 


Re: Bio:) 

(4.3.2008 9:37:09)
Gatto, a kdybys teď měla volit - jaké očkování bys u svého syna vynechala?
 papinka 


Re: Bio:) 

(3.3.2008 22:12:31)
Jen by mě zajímalo, které očkovací látky obsahují jedy v množství přesahujícím a to několikanásobně limity. Takový přípravek by nemohl být schválen ústavem pro kontrolu léčiv, je to nesmysl. A kromě poliomyelitidy a záškrtu se všechna onemocnění mohou vyskytnout.
A to testování na zvířatech- toby bylo lepší to otestovat přímo na dětech?! Každá vakcína navíc musí projít fázemi klinického zkoušení , ve kterých je posuzována bezpěčnost a klinický účinek. NIkdo tenúčinek nevěští z hvězd.
 gatto 


Re: Bio:) 

(3.3.2008 22:52:38)
To víš, že se to zkouší přímo na dětech. Na kom jiném, na dospělých? Bohužel je to tak, očkování je podle mě jeden z největších pokusů na dětech. Ono to sice testováno na zvířatech je, ale s nulovým výsledkem. Samy jistě tušíte, že výsledek na zvířeti nebude vůbec odpovídat reakci dětí na tutéž vakcínu. V historii se ukázalo mnohokrát, že testování na zvířatech je nebezpečné pro lidi. Například látka byla otestována bez problémů na zvířatech a na lidech měla vážné důsledky na zdraví. Nebo naopak, na zvířatech lék neprošel a přitom mohl být užitečný pro lidi a prospívat jim. Testování na zvířatech je nejen absolutně krutá metoda, ale hlavně zbytečná, nebezpečná a nevědecká. Je také kritizováno v řadách odborníků, ale jsou tu jako vždy jisté finanční zájmy, ale taky ješitnost odborníků ze staré školy, které se zákazu pokusů brání. Snad si nemyslíte, že když otestujete látku na myši, morčeti, či psovi a zjistíte nějaký výsledek, že z toho zjistíte, jak bude účinkovat na děti? A hlavně, že zjistíte z krátkodobého testování, jak se testovaná látka projeví dlouhodobě?

Zrovna jsem překládala jeden článek ze zahraničního webu. Tak přikládám:

Zbytečnost pokusů na šimpanzech
Bibliografická studie prokazuje absolutní zbytečnost těchto pokusů, které nepřinášejí vůbec žádný pokrok v lidské medicíně.
Úvod
Jaký vliv a jaký skutečný dopad mají pokusy na zvířatech v pokroku lidské medicíny? Vivisektoři tvrdí, že jsou nezbytné, protože bez nich by nebyly nové léky, ani nové způsoby léčby nemocí, které nás trápí. Existuje tisíc příkladů, které dokazují opak, a další důkaz je studie s názvem „Chimpanzee Research: An Examination of Its Contribution to Biomedical Knowledge and Efficacy in Combating Human Diseases“ (Výzkum na šimpanzech: zkoumání jeho přínosu k biomedicínckým znalostem e jeho účinnosti v boji proti lidským nemocem), kterou vypracovala asociace Neavs z Bostonu. Na základě studie byl poté publikován článek „The poor contribution of chimpanzee experiments to biomedical progress" (Nepatrný přínos pokusů na šimpanzech k biomedicínckému pokroku).

Studie se zaměřila na publikované výzkumy, které se týkaly šimpanzů, protože tato zvířata jsou používána „výzkumníky“ kvůli velké podobnosti jejich DNA s lidským (shodné asi na 95 – 96 %) a tudíž jsou podle nich velmi vhodní ke studiu různých nemocí: od AIDS po Parkinsonovy nemoci, od hematologických studií po studie patogenních prostředků spojených s bio-terrorismem. Kampaň Speak, která pokračuje i po smrti makaka Felixe v srpnu 2007, byla zahájena právě ve jménu těchto zvířat, tolik nám podobných, ale která jsou navzdory tomu podrobována nejkrutějším a zbytečným experimentům.
Pojetí studie
Autoři studie (výzkumníci a autoři mnoha publikací) vzali v úvahu tři důležité databáze (CAB, EMBASE e PubMed), které obsahují články týkající se šimpanzů publikované mezi lety 1995 a 2004 a vztahující se k vivisekci. Z více než 700 určených článků jich bylo vybráno 100 náhodným výběrem, tedy vzorek statisticky víc než významný. Jako první věc byla analyzována náhodnost citací těchto studií v následně publikovaných dokumentech (ve všech vědeckých disciplinách je citování jiných příslušných zdrojů ustálenou praxí).
Výsledky, které dokazují zbytečnost pokusů na šimpanzech
Asi 50 % těchto studií, které znamenaly utrpení a smrt desítek zvířat, nemělo tu čest být citováno ani jednou v odborných článcích. Pouze 14 % bylo citováno v článcích, které se týkaly profylaxe, diagnózy a léčby lidských nemocí. Při bližší analýze těchto odborných článků (27), které „na papíře“ mohou poukazovat na potřebný přínos pokusů na zvířatech, se zjistilo, že asi polovina z nich pouze doplňovala probíhající nebo potvrzovala již existující studie na lidech. Ve zbývajících článcích šlo o metody dále nevyužívané, neboť nebyly aplikovatelné na lidech, nebo se jednalo o pouhé teoretické spekulace, buď nevýznamné, nebo rozporné. Pouze jeden článek mohl mít nějaký užitek v tom, že poukázal na nutnost rozvíjet další diagnostické metody, bez toho, aby však v tomto směru dodal jakýkoli konkrétní přínos.
Na základě údajů, které vyšly na povrch z tohoto bibliografického výzkumu, jeho autoři popírají tvrzení příznivců pokusů na šimpanzech, podle nichž je tato praktika nutná k vývoji nové léčby. Výzkum ve skutečnosti nezjistil ani jednu studii provedenou na šimpanzech, která by přinesla nějaký užitek – opravdu podstatný – v boji proti nemocem jako rakovina, AIDS, hepatitidě. Potvrdilo se, že údaje pocházející z pokusů mají nějaký vztah k situaci lidí pouze v nepatrné menšině případů a že vyvozování z nich pro lidský druh je nejen nemožné, ale i potencionálně nebezpečné.
Na závěr autoři potvrzují, že kromě toho, že pokusy na šimpanzech mají hodně daleko k přínosu pro lékařský výzkum, pokusy byly velmi nahodilé, okrajové, zmatené, nevýznamné a nedůvěryhodné a použily se na ně značné finanční prostředky, které mohly být zaměřeny jinam. Autoři si také přejí, aby úřady a dárci finančních prostředků vzali tento fakt v úvahu, až budou podporovat další výzkumy. A konečně žádají také moratorium chovu a používání těchto zvířat, hlavně v USA, kde jsou tyto experimenty možné, na rozdíl od zemí jako Švédsko, Holandsko a jiné, kde jsou zakázané, nebo přísně regulované.
„Pokud ale nebudeme testovat na zvířatech, jak se může výzkum rozvíjet?“
Při aplikaci kritéria bibliografické studie použitého výzkumníky z Neavs a při jeho rozšíření na všechny pokusy na zvířatech, zjistíme velmi zajímavý výsledek. Ten ukazuje, jak vivisekce velmi málo přispívá k vědeckému výzkumu v číslech. Vyloučení vivisekce by tedy nebylo vůbec tak zničující, jak si obecně myslí veřejnost neinformovaná na toto téma. Vůbec by neochudila svět „výzkumu“, ale naopak by odstranila nepatrnou část výzkumu, který je pro lidi zbytečný a který usmrtí stamiliony zvířat ročně po celém světě. Opravdový a skutečný výzkum, který už dnes představuje většinu publikovaných studií, by se rozšířil o něco víc a zaplnil by také místo po vivisekci.
Statistická studie o bibliografii z PubMed, kterou vypracovala NoVivisezione.org
Tato bibliografická studie se zakládá na obrovském množství článků (víc než 16 milionů) zařazených v archivu vědeckých článků PubMed. Bylo určeno téma („rakovina“) a kritérium, na základě kterého bylo vybráno co největší množství termínů vztahujících se k oblasti pokusů na zvířatech. Vyhledávání bylo založeno na třídění a hodnocení článků provedeném National Library of Medicíně.
Ze všech článků s předmětem „rakovina“ pouze 10 % bylo výsledkem spojeným s pokusy na zvířatech. Při použití jiných námětů výzkumu jako např. AIDS, toxikologie apod. byly výsledky v procentech podobné.
Bylo tedy konstatováno, že zásada „bez vivisekce není výzkum“ není pravdivá vzhledem k tomu, že naprostá většina biologicko-medicínského výzkumu, jehož výsledky publikují mezinárodní vědecké časopisy, je bez zvířat už teď. Je tedy třeba eliminovat tu malou zbývající část „výzkumu“, která způsobuje obrovské utrpení a smrt stamilionům zvířat, a to bez toho, aby přinesla jakýkoliv prospěch lidem. Je nutné prosadit, aby existoval pouze opravdový a seriózní výzkum.

Zdroje
Web agireora.org: L""inutilita"" degli esperimenti sugli scimpanze"" | 28/02/2008
J. Bailey, J. Balcombe, A. Knight, "Chimpanzee Research: An Examination of Its Contribution to Biomedical Knowledge and Efficacy in Combating Human Diseases", únor 2007
Knight A., "The poor contribution of chimpanzee experiments to biomedical progress", J Appl Anim Welf Sci 2007;10(4):281-308.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Bio:) 

(3.3.2008 23:17:29)
Gatto, mám na Tebe dotaz na jiné diskusi: http://www.rodina.cz/scripts/diskuse/prisp.asp?id=8836325
 madlenka07 


Očkování 

(3.3.2008 19:19:07)
Já považuji za zbytečné očkovat zdravé dítě,které má dobrou imunitu třeba Prevenarem.Je to vakcína vyvinutá v USA,pro tamní podmínky a pro tamní kmeny pneumokoků.Kdyby to byla vakcína vyvinutá pro Evropany na evropské pneumokoky,možná bych o tom uvažovala.A uvažovala bych i o téhle vakcíně,kdyby moje dítě bylo nemocné nebo nedonošené nebo něco podobného.O tom se musí přemýšleta ne slepě následovat reklamu.A za další zbytečné očkování považuji třeba plané neštovice.
 bromelie 


Bio je dobrá věc 

(3.3.2008 11:37:07)
Nemá tě proč kdo hanit nebo zazlívat, že kupuješ bio. Já myslím, že je to každého věc. Něco taky kupuji bio, ale asi jen proto, že je to lepší. Cukr používáme třtinový a sůl mořskou :-). To je asi tak vše. Jo, kupuji ty bio tašky, když v obchodě jsou a nemám s sebou. Když jsem začala malému dávat příkrmy, tak jsem kupovala bio, ted už jen ty jogurty a rýž. Vše ostatní normál, at je to bio nebo nebio. Možná to nebio je stejné jako to bio, ale samozřejmě jak co. TAky bych kupovala zdravé výrobky, ale je to opravdu moc drahé. Kuře za 400 se mi zdá něco jako šílenost, takže si raději dám domácího králíka a normální nadopované kuře. Jsem fakt zvědavá co to s námi udělá za pár let. Ještě bych ale chtěla dodat, že doufám, že ty nekritizuješ ostatní. Máme v rodině totiž taky jednu biomámu a podle ní jsou všichni ostatní omezenci, kteří jedí normální jídlo. Když se vaří i pro ni, tak se nesolí, vaří se bez tuku atd. a pak vidím jak si ty neslaný brambory, který nutí jíst nás solí a peče na oleji. No, to jsem trochu odbočila. Takže přeji hodně toleranci mezi zastánci bio a nebio a nebuďme prosím fanatici. Kousek kvalitní čokolády od babičky dítě ve dvou letech opravdu nezabije, zejména pokud je to jednou za měsíc. Lenka
 madlenka07 


Re: Bio je dobrá věc 

(3.3.2008 11:42:28)
Nikoho nekritizuji:-),vlastně to ani nikomu moc neříkám,jen pokud se někdo zeptá.A nedej bože,jednou mě v Tescu u biozeleniny potkala moje spolužačka ze základky...to jsem si vyslechla!!!
 bromelie 


Re: Bio je dobrá věc 

(3.3.2008 11:47:36)
To je právě hrozný, jak někomu vadí to, že kupuje někde biozeleninu a někdo zase u normálního pultu nebo na trhu. Je to fakt děs. Jak s tím kojením nebo nekojením, to je to stejný. Já to jen vidím z druhé strany, je to úplně to stejný. Ani někdy nevím, jestli opovrhuje jen tím jídlem co jíme nebo i náma :-(, z toho výrazu to není poznat.
 & 


Re: Bio je dobrá věc 

(3.3.2008 11:52:38)
Bromelie,

Taky nesolim brombory ani zeleninu. Varim je na pare, ale mame na stole postavenou slanku at si navsteva dosoli. :-)
Ale taky myslim ze je to hlavne o toleranci.
 Nasuada 


Budu za netolerantní 

(3.3.2008 12:36:43)
Co se týká bio mám celkem jasno. Byla jsem na dvou ekofarmách, přes léto beru zeleninu přímo od biofarmáře a jsem přesvědčena, že dělám jen dobře. Na některých potravinách poznám i chuťový rozdíl. Nebo sušené švestky - ty sířené, i když jsem je proplachovala mi způsobovaly dost bolestivý průjem, no a ty bio můžu vesele jíst:-)
Považuju se za tolerantní, rozhodně si nemyslím, že já a můj kluk máme kdovíjak lepší stravu než jiní jenom proto, že jsem taky tak trochu biomámá. Ale co opravdu nepochopím jsou lízátka a bonbóny u malých dětí, u kterých ještě nehrozí, že si to koupí sami. Opravdu je nutné učit dítě na lízátko už před druhým rokem? Když se mě syn (2,5) zeptá co to to dítě má, tak mu odpovím pravdu, ale on nikdy neřekne, že to chce taky. Když mu děti nabízeli želatinového medvídka tak si ho vzal a pak se ho elegantně zbavil na podlahu. Nedělám si iluze, že to nikdy neochuná, ale doufám, že to bude co nejpozději. Jenže mám spíš štěstí, že upřednostňuje sušené ovoce, med a tak a ne tyhle srá.ory co mu ostatní děti občas nabízejí. Jinak bych se s ním musela hádat, že to či ono mu nekoupím a bylo by to pro mě velice nepříjemné. Takže bych tak trochu prosila ostatní rodiče - nevytahujte ty sladkosti v dětském kolektivu. Určitě se všichni schodneme na tom, že jsou to obvykle věci plné éček, aromat, barviv a cukru a dítěti po výživové stránce nic nedávají. A to nemluvím o zubech. Tak díky.
 madlenka07 


Re: Budu za netolerantní 

(3.3.2008 12:56:20)
Naprosto souhlasím.V tomhle bych byla taky netolerantní.Myslím že bonbony a lízátka nejsou nutností a čím později se začne,tím lépe.Proto nebudu já tolerovat,pokud mojí dcerce bude tyhle věci někdo nosit nebo nabízet.Snad mám babičky rozumné a okolí mne v tomhle respektovat bude.
 majdaleenka +07+11 


ale ne 

(3.3.2008 12:57:31)
proč bys byla za netolerantní? já to úplně chápu a připojuji se, kromě toho jsou i děti třeba s cukrovkou, kterým to je líto, nebo mají jen dietu a je jim to líto úplně stejně, snad pro mne bude mít chlapínek stejné pochopení jako Tvůj synek
 Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 


Re: Budu za netolerantní 

(3.3.2008 13:00:30)
No, já kdybych řekla dceři, že když sní gumového medvídka, tak jí např. vypadají zuby atd...., taky si ho nevezme. Vysvětlím jí, že když si dá dobrot s mírou, nic se nestane - a věř, fakt se nestane, poslechne mě a nenacpe si do pusy celý sáček. Lízátko bych jí nedala, mlsat se dá i lépe. A jen tak pro zajímavost, co jsi řekla synkovi ty, jaký jsi uvedla důvod pro to, aby nesnědl gumový bonbon?
A do školky nosím sušené ovoce, na třídních schůzkách na začátku roku to bylo doporučeno a děti třeba i na mikuláše ho dostaly místo čokolády.
Ale omdlívat nad představou, že si nedejbože dítě strčí do pusy bonbon, to mi přijde fakt úsměvné.
 Grainne 


Re: Budu za netolerantní 

(3.3.2008 13:15:32)
Jak říkám, nic proti BIO, pokud si na tom někdo postaví svůj životní styl, prosím.
Já nehodlám na srazu motorkářů řešit, jestli ty čínské nudle, nebo pivo je BIO, to by asi bylo dost legrační. Na druhou stranu nepozřu hamburger ani u Meka, ani nikde jinde, ale ani by mě nenapadlo někomu "nenápadně" podsouvat proč.
Ovšem povýšeně sdělit, že lízátko je s..čka, je poměrně dost silný kalibr a mezi řádky lze už vyčíst, že matka, která něco takového podá svému dítku, je...a tady přesně je už překročena ona hranice tolerance, které se tu někdo neustále dovolává.
 Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 


Re: Budu za netolerantní 

(3.3.2008 13:35:44)
Ono Grainne, to jsou spíše si myslím takové ty zásady, o kterých tak vtipně a pěkně píše občas Majda.
 Grainne 


Re: Budu za netolerantní 

(3.3.2008 13:51:52)
Já nemám nic proti zásadám, ale ať si každý hýčká svoje zásady a nedělá povyk kvůli ne- zásadám druhých.
Ba, já to tak respektuji, že k cizím dětem se ani nepřibližuji a k dětem svých známých s velkou opatrností, dokud nezjistím, jakým směrem se ubírá jejich výchova, abych ani omylem neporušila nějaké ty zásady.
Tolerance a respekt je nestrkat cizím dětem nic k jídlu, ale stejně tak nikomu nepodsouvat, že lízátko je v konečném důsledku totéž, co jed na krysy.
 majdaleenka +07+11 


zlatá střední 

(3.3.2008 13:47:45)
já bych to nebrala tak strašně vážně, myslím to odsuzování, ať si kdo chce, dělá co chce, ale jen dokud nenarušuje mou svobodu, tzn, pokud jí "Pepička" lízátka na kila a má z toho radost, fajn, ale ať je necpou mému "Karlíčkovi"; nedělám si iluze, on si je najde jako každé dítě, ani mu je nebudu zakazovat, protože to je akorát zbožštím, ale myslím, že tak do dvou let jsou sladkosti opravdu zbytečné... možná ze mne mluví dětství "tlustoprda";) Jinak opravdu nechci nikomu brát jeho styl, každému vyhovuje něco jiného.
 Grainne 


Re: Budu za netolerantní 

(3.3.2008 16:00:44)
Pardon, tedy ne s...čka, ale sajrajt?
Ve své podstatě je to jedno. Taky se nehodlám hádat o výživovou hodnotu lízátka.
Ten příspěvek byl o něčem jiném.
 Zufi. 


Re: Budu za netolerantní 

(3.3.2008 16:03:13)
Lízátka jsou špatný?????
Já jen, že jsem je kupovala ze svýho do soutěží pro děti, nenapadlo mě , že dělám něco blbě...
 Nasuada 


Re: Budu za netolerantní 

(3.3.2008 16:32:56)
Nic jsem mu neřekla, ani v tu chvíli ani nikdy jindy. Zřejmě se mu prostě jenom ten medvídek nelíbil. Neomdlela bych kdyby si ho vzal. Já třeba občas koupím domu čokoládu a čvereček mu dám. Myslím, že sladkého si užije dost. Mě prostě vadí ta vrcholná nekvalita těch sladkostí. Já nechci jmenovat značky a firmy. Prostě to považuju za neohleduplné vůči ostatním poslat dítě se sáčkem bonbónů aby se šlo rozdělit. Ať si to nechaj na doma, když za to chtějí utrácet.
 Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 


Re: Budu za netolerantní 

(3.3.2008 17:56:17)
Vidíš, oponovala jsem ti a nakonec jsem dostala dneska díky tomu obrazně na hubu. Ačkoliv ve školce je nařízení se sušeným ovocem a narozeninama, a většina rodičů to i dodržuje, dneska donesla do školky jedna holčička lízátka. Kurnik, sladkosti mi fakt, až tak nevadí, pokud to do nich babičky nervou horem dolem, ale lízátka fakt nenávidím. Ale co nadělám, že, jenže jsem tam přišla pro starší dcerku s malou, tak jsem jí řekla, že si to teď nesní, ale až to malá neuvidí - protože by samozřejmě ječela závistí a starší, ačkoliv tvrdila, že by jí dala - známe se.... No, když jsem to vyslovila, začala ječet a vzpouzet a být drzá takovým způsobem, že mě vytočila do bíla - ostuda v šatně, ostuda po cestě, dopadlo to tak, že jsem jí řekla, že jestli vysloví slovo lízátko, tak to letí do popelnice - další ryk na půl hodiny a zkažená nálada na celé odpoledne. Takže asi tak. Lízátko mám v batohu a až mě přejde vztek, tak ho snad sním sama ~g~
 Ivana Procházková 


Re: Budu za netolerantní 

(4.3.2008 22:39:57)
No já tvoji dcerku docela chápu, že se vzpouzela a ječela.. Něco dostane ve školce, co považuje za svoje vlastnictví, a maminka jí to z titulu, že je starší a silnější zatrhne, sebere a strčí k sobě do baťohu. Tebe by to nena*ralo (pardon), být na jejím místě :))?

(Jsem tě nechtěla namíchnout ještě víc, jen jsem si rýpla.)
 Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 


Re: Budu za netolerantní 

(5.3.2008 7:17:11)
Já jsem to ale myslela dobře, malá by ji nenechala si to v klidu sníst, byl by křik, pořád by ji tahala. Šly jsme malou hodit k babičce a pak odvést starší do kroužku, takže můj nápad, že si to sní později - to později bylo tak asi za 20 minut, to si myslím, že by ji chuť nepřešla. Jenže ona byla šíleně drzá, takže jsem vlastně jinou možnost neměla. Naštvaná jsem sice byla, ale samozřejmě jsem jí to lízátko nesnědla a normálně jí ho ve vhodnou chvíli vrátím, protože ona na něj nezapomene, to si můžu být jistá :-)Ono, my s tou její drzostí bojujeme teď trošku více - ona od malička výborně mluví, takže teď ve skoro pěti letech - no hrůza. Musíme to probrat s manželem, jak to budeme řešit, protože já pak hned vidím rudě a oheň je na střeše - ale to patří do jiné diskuze.
 Ilca a kluci 6/06 


Re: Budu za netolerantní 

(3.3.2008 13:55:03)
Katko, prosím můžeš mi napsat,kde zeleninu nakupuješ ?
Díky :-)
 Nasuada 


Re: Budu za netolerantní 

(3.3.2008 16:54:22)
Máš mailik:-)
 kveta19 


Nejsem demagog :-)) 

(3.3.2008 14:00:17)
Ve skolce nase dcera dostane ANO-KAZDY DEN bonbon,nebo gumoveho medvidka.Mam ji to zakazat?
Mozna bych mela,ale nechci,aby VSECHNY DETI tohle dostaly a ona mi chodila do skolky z revem.
Babicka ma vnucku kazdy tyden v sobotu,ma pro ni lentilky,mozna i neco vic.S tchyni se hadat nehodlam,je to starsi dama,vychovala ctyri deti a muj manzel,jak s pychou vypravi byl ve trech mesicich na svickove.Nesouhlasim s tim,ale ZIVOTNE DULEZITE to pro me neni.
Samozrejme neupiram nikomu jeho nazor.Na chleba nikomu nepridam ze jo?;):-D
 Marka 
  • 

Re: Nejsem demagog :-)) 

(3.3.2008 22:53:16)
My s tímto problémem bojujeme také. Denně jsou našim dětem nabízeny všelijaké bonbóny, lízátka a jiné. Vyřešila jsem to tak, že jsem si s nimi o tom popovídala a máme dohodu, že za každý bonbón, co si nevezmou, dostanou nějakou zdravou sladkost ode mne. Spokojenost je na všech stranách.
 Mery72 


už nezvládám 

(3.3.2008 15:01:07)
Katko, když jsem měla jedno dítě, dalo se to ustát. To, co píšeš, jsem vnímala stejně. Jenže když dítko jde do školky a druhé - třetí vidí, že dostalo bonbón, v obchodě starší brácha škemrá, mladší to chcou taky...
Možná u dvou dětí blízko sebe nebo hódně daleko bych to zvládla. U těch našich bohužel ne. Na druhou stranu toho nejí kila ,tak se nestresuju.
 Ajka, syn 6/2004 
  • 

Rodiče-orientace se v tom všem vyžaduje to dost času  

(3.3.2008 15:28:08)
Myslím, že důležité je, také co jedí rodiče , myslím, že děti hodně odkoukají a také přirozeně si "zvyknou"...je-li k obědu často omáčka, maso a knedlík, myslím, že je přirozené, že si na to dítě "zvykne" (samozřejmě jsou i děti, co pak k tomu mají odpor), je-li několikrát týdně čočka, cizrna či kuskus, tak to bere jako normální. Jako komplikované vidím rozdílné přístupy rodičů např. můj manžel nazývá kuskus FUSKUSEM a odmítá ho konzumovat :) Jako důležité vidím moment, když si dítě může samo vybírat v obchodě... když se na každém nákupu koupí pro dítě ve vozíku nějaká čokoládička či bonbónky (roční dítě s gumovými žížalami není zřejmě pro mnohé nic neobvyklého), tak to bere od mala jako samozřejmé. Náš syn si vybírá rád ovoce, automaticky se žene k brokolici či květáku, nebo různá lupínka....ale samozřejmě, že když jedeme kolem regálu se sladkostmi také něco chce, buď koupím něco co považuji za "přijatelné" např. bonbónky z hroznového cukru či nějakou sušenku bez náplně a nebo ho navnadím na nějaký dobrý rohlík...no a nebo si řeknu, pro jednou se nic nestane a koupím kindervejce :) Pro mne osobně to vyžaduje dost času sbírat informace o různých Éčkách, vlivech složení potravin na zdraví, sledovat problematiku bio, řešit co uvařit, aby to bylo pro mně ok, chutnalo to dítěti i otci a nestálo to např. 1000 Kč vcelku za nedělní oběd (což když vezmu BIO maso + bio přílohu + např. desert a pití je velmi snadno ten případ), ale ze svého okolí vím, že to hodně kamarádek prostě neřeší, je samotné nezajímá moc co jedí, takže to neřeší ani u svého dítěte. ROdiče, kteří to řeší obecně a i u sebe, to pak automaticky řeší i u dítěte, mně až naše dítě k tomu přimělo, do té doby mi to bylo vcelku jedno, zda v jogurtu za 4 Kč je mléko či není a zda v nějakém výrobku je to a nebo to Éčko :)
 madlenka07 


Re: Rodiče-orientace se v tom všem vyžaduje to dost času  

(3.3.2008 16:40:05)
Tak s tímhle naprosto souhlasím!!!Děkuji!
 Mery72 


Re: Rodiče-orientace se v tom všem vyžaduje to dost času  

(3.3.2008 16:47:15)
Jo, tak nějak to asi funguje. Já zase doma dělám jogurty, peču chleba i ostatní pečivo, protože se mi ekluje kupovat něco, v čem jsou konzervanty (éčka), aby to dlouho vydrželo, dělám sirupy, zavařuju... (jsem na rodičáku, tak to chvílama stíhám, s prácou nevím, jak by to bylo)
Proto tááák moc neřeším občasnou mňamku.
 Lenka, (08/03+10/06+07/09) 


Re: Rodiče-orientace se v tom všem vyžaduje to dost času  

(3.3.2008 17:20:19)
Souhlasím.
Proč kupovat výrobek, kde jsou navíc zbytečně éčka a škroby, jen proto, aby měl výrobce větší zisky.
My kupujeme i bio, řešíme složení potravin, ale také i kvůli alergiím.
:-)~g~
 Nasuada 


Re: už nezvládám 

(3.3.2008 16:46:27)
jo a právě proto mě tak štve, že se pořád lízátka a bonbóny dětem předkládají jako něco úžasného, něco za odměnu. Kdyby to neznali tak by jim to nechybělo. Mě jde hlavně o kvalitu, ne o to jestli je to sladké nebo slané.
 Myšutka* 


Re: Budu za netolerantní 

(3.3.2008 15:25:15)
Nechtěj vědět,jak se zatváří děti, kterým ty moje nabídnou své jablíčko, nebo jiné ovoce :(.
A když děcka odmítají bonbón, nebo opatlanou čokoládu,tak jsou dost silně přemlouvány, aby si ty dobroty vzaly.... A já marně vysvětluji, že to nemají rádi.

Jinak o tom, co dětem chutná asi opravdu rozhodují "počátky". Obě mé děti nejradši pijou čistou vodu, mají rády zeleninu, pohanku, jáhly...
Dostanou občas i sledké, klidně si doma můžou vzít čokoládu, ale to se stane tak jednou za týden, spíš si řeknou o banán nebo jablko. Ale mají rádi buchty, když v sobotu napeču, tak mám co dělat, abych aspoň část uhájila na nedělní snídani.
 Ajtakrajta 
  • 

Re: Budu za netolerantní 

(3.3.2008 15:54:42)
Měla bych jenom poznámku k tomu nesířenému sušenému ovoci, resp. k meruňkám. Už dvakrát jsem si je koupila a v obou případech byly pro mne nepoživatelné, protože byly nakvašené (teplo v regálu v obchodě, nepřítomnost vzduchu, přítomnost cukru, absence "dezinfekce"... no na to člověk nemusí mít doktorát z chemie...). Normálně chutnaly jako rumové pralinky (kteréžto nesnáším), ne jako klasické meruňky. Vůbec mi nevadí hnědá barva, zdravotně závadné ty alkoholové meruňky být taky nemusí, ségra si na nich pochutnala (a jiní známí taky), ale mně toto prostě nechutná. Jsou takové všechny nesířené meruňky? Nebo jsem (opakovaně a pokaždé v jiném obchodě) narazila na výjimečné balení?

Švestky doma normálně sušíme, akorát že vypeckované a na půlky... takže se dají vysušit pořádně a nic se s nima pak během skladování neděje, netřeba síření... na domácí pořádně usušené švestky u nás žádné kupované ještě nedosáhly :o)) pokud je usuší v celku, zůstanou pak ještě hodně šťavnatý a můžou se asi kazit. Možná by to tak šlo i s těma meruňkama, taky kdyby se pořádně usušily ty půlky oddělené a ne celý akorát vypeckovaný plod... no třeba to letos zkusím.
 Jíťa 
  • 

Sušené ovoce 

(3.3.2008 16:45:43)
Zkus to, suším ovoce už 3 roky a je výborné. Meruňky, jablka i ryngle. Ty ryngle jsou nejlepší - mají takovou medovou příchuť. Švestek je zatím málo a sní se čerstvé. Letos možná zkusím i hrozinky - máme víno bez pecek, a jestli bude dobrý rok, tak ho bude mraky.
 Jíťa 
  • 

Sušené ovoce 

(3.3.2008 16:48:14)
Zkus to, suším ovoce už 3 roky a je výborné. Meruňky, jablka i ryngle. Ty ryngle jsou nejlepší - mají takovou medovou příchuť. Švestek je zatím málo a sní se čerstvé. Letos možná zkusím i hrozinky - máme víno bez pecek, a jestli bude dobrý rok, tak ho bude mraky.

Jinak s tím kupovaným vocem máš pravdu. Sice jsem nikdy nesledovala jestli je bio, ale obvykle bylo nakvašený.
 Nasuada 


Re: Budu za netolerantní 

(3.3.2008 16:58:43)
buď si měla smůlu nebo je to tím, že víš jak chutná doma sušené ovoce. Mě ty meruňky chutnají a příjdou mi v pohodě. A jak sušíte ovoce, v sušičce nebo jenom na vzduchu?
 Ajtakrajta 
  • 

Re: Budu za netolerantní 

(3.3.2008 18:46:53)
V sušičce...
No mne zajímá jenom ta alkoholová příchuť. Jestli v jiných nejsou, nebo to jiným lidem neva.
 majdaleenka +07+11 


Re: Budu za netolerantní 

(3.3.2008 18:58:52)
nikdy jsem si nevšimla, tak to asi byly jen ty jedny, vlastně dvoje;)
 Ostružina 


Sušení meruněk 

(3.3.2008 20:30:10)
Meruňky se dají sušit i tak, že se nakrájí na tenké plátky (3-5mm) buď v sušičce, nebo když je zrovna teplé a ne vlhké počasí, tak krásně uschnou i na vzduchu. Jsem je několikrát sušila na síti do okna položené přes židle, nebo navlečené na niti a pověšené různě v baráku jako prádlo :o), ale dá to dost práce, když jich chceš nasušit třeba kilo (suchých). Taky záleží na odrůdě - jsou odrůdy vhodné na marmelády, hodně šťavnaté a ty se právě při sušení zkazí, nebo odrůdy, které nejsou tak šťavnaté, vhodné na sušení a zavařování.
 eau a lipo 
  • 

Re: Budu za netolerantní 

(5.3.2008 8:48:50)
Taky jsme driv, kdyz jsem byla mala susili ovoce, ale ted kdyz jsem to chutnala po dlouhe dobe doma ususene, tak to ovoce ma jakousi divnou prichut. Pripadne mi jak kdyby to melo trochu plisen a myslim ze je to spatnym skladovanim. Jak vy to skladujete? Diky.
 pavla 2 deti 
  • 

Re: Budu za netolerantní 

(3.3.2008 20:29:56)
ahoj ja uz mam pomerne velke deti,takze se stravuji ve skolni jidelne,coz bio rozhodne neni..na druhou stranu,co se da bastime u babicky na venkove primo z pole,ale spis jsem chtela pridat jednu "malou"zkusenost :)Svagrova,ktera ma podobne stare deti jim coby malym(asi petiletym)zakazovala vsechno,kde byla "ecka"..myslim,ze to byl zrovna docela hit nejist nic s eckama aniz by kdo vedel,ktera ze to jsou vlastne skodliva..no a moje dve i jeji dve deti dostaly kazde male lentilky..moje deti si vzaly kazdy tri a zbytek si ulozily u me a jeji deti zalezly pod stul,aby je nikdo nevidel a "naklopily"do sebe celou krabicku..mym bylo fajn a jeji bolelo bricho..Takze myslim,ze zdrava vyziva je fajn,ale nic se nema prehanet a deti,ktere jsou "hodne jine"maji stale jeste v nasich pomerech problemy se zaclenit a smutne jsou pak oni,kdyz se jim zbytek smeje,ze nevedi co jsou ja nevim treba"kyseli pavoucci" :):-D
 pavla 2 deti 
  • 

Re: Budu za netolerantní 

(3.3.2008 20:29:56)
ahoj ja uz mam pomerne velke deti,takze se stravuji ve skolni jidelne,coz bio rozhodne neni..na druhou stranu,co se da bastime u babicky na venkove primo z pole,ale spis jsem chtela pridat jednu "malou"zkusenost :)Svagrova,ktera ma podobne stare deti jim coby malym(asi petiletym)zakazovala vsechno,kde byla "ecka"..myslim,ze to byl zrovna docela hit nejist nic s eckama aniz by kdo vedel,ktera ze to jsou vlastne skodliva..no a moje dve i jeji dve deti dostaly kazde male lentilky..moje deti si vzaly kazdy tri a zbytek si ulozily u me a jeji deti zalezly pod stul,aby je nikdo nevidel a "naklopily"do sebe celou krabicku..mym bylo fajn a jeji bolelo bricho..Takze myslim,ze zdrava vyziva je fajn,ale nic se nema prehanet a deti,ktere jsou "hodne jine"maji stale jeste v nasich pomerech problemy se zaclenit a smutne jsou pak oni,kdyz se jim zbytek smeje,ze nevedi co jsou ja nevim treba"kyseli pavoucci" :):-D
 pavla 2 deti 
  • 

Re: Budu za netolerantní 

(3.3.2008 20:29:57)
ahoj ja uz mam pomerne velke deti,takze se stravuji ve skolni jidelne,coz bio rozhodne neni..na druhou stranu,co se da bastime u babicky na venkove primo z pole,ale spis jsem chtela pridat jednu "malou"zkusenost :)Svagrova,ktera ma podobne stare deti jim coby malym(asi petiletym)zakazovala vsechno,kde byla "ecka"..myslim,ze to byl zrovna docela hit nejist nic s eckama aniz by kdo vedel,ktera ze to jsou vlastne skodliva..no a moje dve i jeji dve deti dostaly kazde male lentilky..moje deti si vzaly kazdy tri a zbytek si ulozily u me a jeji deti zalezly pod stul,aby je nikdo nevidel a "naklopily"do sebe celou krabicku..mym bylo fajn a jeji bolelo bricho..Takze myslim,ze zdrava vyziva je fajn,ale nic se nema prehanet a deti,ktere jsou "hodne jine"maji stale jeste v nasich pomerech problemy se zaclenit a smutne jsou pak oni,kdyz se jim zbytek smeje,ze nevedi co jsou ja nevim treba"kyseli pavoucci" :):-D
 majdaleenka +07+11 


mně to taky povíš? 

(3.3.2008 20:30:59)
můžu taky poprosit o maila s adresama? děkuju:-)
 Ivana Procházková 


Re: Budu za netolerantní 

(4.3.2008 22:50:46)
Tak tady u těch militantních antibonbónových výpadů se vždycky bavím.. :)))

Taky kupujeme biopotraviny, taky omezujeme sladkosti na minimum, ale abych šílela z toho, že dítěti nabídně jiné děcko v kolektivu bonbon, to se musím smát.

Není takhle náhodou ten duševní život stejně důležitý, jako fyzické zdraví? Myslím tím, že když se děcko učí, jak je prima, když mu jiné udělá radost a nabídne něco dobrého, jestli to náhodou nepřebíjí všechna ta škodlivá "éčka". No já si myslím, že ano.
(mimochodem i vitamín C má své označení jako éčko).
 Vrani +3 


Re: Budu za netolerantní 

(4.3.2008 23:17:37)
Ivule taky se snažíme jíst zdravě a nešílím z bonbónů. Jednou za čas neuškodí.

Nic se nemá hnát do extrémů. Platí to i o výživě. Tedy podle mého názoru.

Mám ale zážitek z vlastní rodiny, kdy jsem si koupila v parném létě nanuk a dvouletá neteř žadonila, že chce líznout. Tak jsem jí dala jednou líznout, ale kdybych věděla co bude následovat, tak jsem ten nanuk sežrala i se špejlí. pardon
Ségra se na mne vrhla, že ničím zdraví její dceři, že ona sladké nejí a třeba k pití pije zásadně kopřivovej čaj. Takovouhle reakci považuji za dost přehnanou.
 gatto 


Re: Budu za netolerantní 

(5.3.2008 1:07:38)
Ty to považuješ za přehnané ze svého pohledu a z pohledu většinové společnosti.
Jenže tvoje ségra je matka a má právo rozhodovat o svých dětech (i když se podle tebe chová šíleně). Navíc si myslím, že nejspíš svoji sestru znáš a určitě jsi tedy věděla, jaké má zásady. Proto nechápu, proč jsi jí chtěla narušovat její zásady, které jsou pro ni z nějakých důvodů důležité. Nebo ses mohla zeptat, ne?
Asi by se ti taky nelíbilo, kdyby tvoje sestra svůj pohled na věc aplikovala bez tvého svolení na tvých dětech. Například bys koupila svým dětem nanuky a tvoje sestra by se přiřítila a nanuky jim vytrhla z ruky a okamžitě je vyhodila.
 Vrani +3 


Re: Budu za netolerantní 

(5.3.2008 8:40:17)
Gatto, mne právě překvapilo to jak vyváděla, protože jinak dítě jí všechno normálně a pokud vím, tak nikdy žádné zdravotní problémy nemělo a nemá. Vzhledem k tomu, že u mé matky bývala neteř hodně často, tak vím, že jedla normálně želatinové medvíky i nějakou jinou sladkost, pila i normální limonády a sestra o tom věděla. Mně to ten její výstup venku spíš připadl jako nějaké divadlo pro ostatní - já stravuji dítě jinak a líp než vy, tak se chyťte za nos.

Když jsem se svými dětmi v mc a máme s sebou jídlo a nějaké dítko projeví zájem, tak se vždycky zeptám matky, protože opravdu nevím jakou má dítě alergii či omezení.

Další zkušenost - maminka u regálu s cukrovinkami a dítě škemrá o lentilky. Slyším jak máma dítěti vysvětluje, že je to plné jedů a že by umřelo. Před obchodem ji vidím, že si zapaluje cigaretu. Tak si říkám, že lepší jedna lentilka denně než kdyby dítě mělo třeba jen vidět, že máma kouří.
 Grainne 


Re: Budu za netolerantní 

(5.3.2008 9:43:29)
Vrani, vřískat na celé své okolí, že po pozření lentilky dítko zcela jistě zemře na otravu, či vřískat na celé okolí, že pokud okamžitě teď hned nenakojím dvouleté dítě, zemře hlady, je prostě IN.
Lidé, kteří to tak dělají proto, že to tak cítí, obvykle nedělají povyk a netrvají na tom, že to musí všichni vědět, maximálně taktně upozorní, že jejich dítě to nejí.
Očekávají obdiv a k tomu potřebují publikum. Tak jim pro tu chvíli zatleskejme, nebo se otočme jinam, bez následných ovací je to přestane bavit.
...a pozor, nemluvím o lidech, kteří to dělají proto, že to považují za správné, protože to tak cítí, mluvím o lidech, kteří mají potřebu se lišit proto, aby se stali středem pozornosi okolí. Není nad to, stát se alespoň na chvíli celebritou, že?
 Vrani +3 


Re: Budu za netolerantní 

(5.3.2008 9:50:21)
Graine díky, naprosto přesně si vystihla jak to cítím. Neuměla jsem to tak krásně sepsat.

Biomatky (není to myšleno hanlivě) co říkáte na kozí mléko? Moje "biosestra" říká, že takovou sr...u dávat dítěti nebude.
 Ajtakrajta 
  • 

Re: Budu za netolerantní 

(5.3.2008 10:00:48)
Kozí mlíko? To je taková tragédie? Někomu chutná a někomu ne. Mně čerstvé přímo od kozy smrdí (stejně tak od krávy!), ale občas si dám jedno krabicové kozí, které byste od kravského nepoznali. Znám kozí a ovčí produkty, při jejichž konzumaci máte pocit, jako byste jedli opravdu toho kozla či berana (s příslušným odérem)... a pak jsou zase produkty, u nichž žádný pach není a jsou velmi dobré, nerozeznatelné od kravských.
Co je na tom tak extrémního? Jinak si myslím, že je zdravější než kravské, nevidím vážný důvod, proč by ho děti nemohly (pokud jim chutná).
Někomu chutnají tvarůžky, mně nesmí do domu.
Někomu chutnají uzeniny, někomu ne. Někomu chutná svíčková, někomu ne. Někomu chutná mrkev, někomu ne.
 Vrani +3 


Re: Budu za netolerantní 

(5.3.2008 10:07:01)
Krajto, neberu to jako tragédii, jen jsem se optala holek, které tu bio zdravou výživu praktikují a mají zmáknutou. Já to spíš dělám instinktivně, takže chybička se může vloudit.
Jinak kozí mléko i čerstvé nesmrdí. Pokud není koza chovaná ve špíně a třeba i bez pořádného výběhu.

Já mám zase špatnou zkušenost s kupovaným kozím mlékem. Smrdělo mi a v puse jsem měla šílenou pachuť. Jako kdybych snad žvýkala kozí bobky. Pak jsem po letech dostala kozí mléko u jedné babči na vsi a nedalo se to srovnávat. A tak už máme svoje kozí stádečko.;)
 sally 


Re: Budu za netolerantní 

(5.3.2008 1:38:41)
Vrani,
no reakce to přehnaná je, na druhou stranu - já vždy ocením, když se mě lidi napřed zeptají, než mým dětem něco nabídnou. Nezdá se, že by moje děti měly nějakou alergii, ale můj syn je hodně citlivý na výkyvy glykemické křivky a zrovna kolem těch dvou let měl na cukry (a speciálně na čokoládu) naprosto brutální reakce (dvouhodinový záchvat hyperaktivity, kdy lítal, nemohl se zastavit i když se mu nohy už pletly, řval a šíleně "zlobil";) - a i když se mu vlastně "nic nestalo" (tj. nepadnul mrtev k zemi, ani jsme nemuseli do nemocnice), tak to pro mě bylo velmi nepříjemné. Obvykle se v takovém záchvatu buď sám nějak zranil (upadnul, narazil se na hranu nábytku atd.) nebo něco provedl (shodil, rozbil, zničil, porazil sotva lezoucí sestřičku atd.) - a já to musela nějak řešit (a teď jak - potrestat, když je to něco co je fakt lumpárna, u vědomí, že za to vlastně "nemůže"?)...

Minulý pátek ho pozval kamarád podívat se na film, maminka kamaráda se namáhala mě optat, že bude dětem objednávat pizzu, jestli to může mému synovi dát a jestli mu má k pití dát vodu, džus nebo mléko... a to je synovi 4,5 roku, takže žádné miminko. ALe je to nějaká základní slušnost...
 madlenka07 


Re: Budu za netolerantní 

(5.3.2008 7:28:44)
A o tom všem by to mělo být .O slušnosti a základním respektováním názorů jiných rodičů.A také o neničení jejich autority,abych nedávala cizímu dítěti to,co si jeho rodiče nepřejí.Protože nejde jen o bio stravu,ale třeba i o alergii na potraviny.Nelíbilo by se nikomu,kdyby jejich alergickému dítěti někdo nabízel třeba čokoládu s oříšky.A pak se musela volat záchranka.
 Myšutka* 


Re: Budu za netolerantní 

(5.3.2008 9:17:38)
Vrani, já bych sice nevyletěla, ale rozhodně bych ti řekla, že to příště dělat nemáš. Už proto, že ani já sama svým dětem nedám ze svého líznout. Důvod je jednoduchý - možnost nákazy. Bohužel ne každý to dodržuje, takže dcera jako malinká podobným "lízanečkem" chytila od tchýně opar.Můžeš namítnout, že jsi naprosto zdravá. Ale on i zubní kaz je infekční.
Pokud jde o sladké, tak preferuji, když se mne lidi zeptají. Dcera zvrací po určitém typu oplatků, syn si některé bonbonky sice vezme, ale vzápětí je vyplivne atp. Takže pokud se dárce zeptá, tak sobě i nám docela ulehčí život. Mmch. nenávidím, když lidi dávají mým dětem klasická roksová lízátka. Děcka jsou celá olepená, lízátka nikdy nedojí a pak je už nechtějí a zároveň je nechtějí vyhodit....
 Lenka, (08/03+10/06+07/09) 


Re: Budu za netolerantní 

(5.3.2008 9:04:00)
Psychika je samozřejmě také důležitá, ale pokud je dítě alergické na některé éčka (ne všechny samozřejmě škodí), pak úplně chápu, že někdo vylítne.
Oni některé alergické reakce nemají úplně nejlepší průběh.
My dáváme bio čokoládu, buchty peču a o bonbonech začal Davídek sám automaticky říkat, že je nemůže. A když zkoušel želatin. medvídka, tak ho pak dal pryč.
Takže ošizený není.
Pěkný den :-)
 suzann 
  • 

vaření bio 

(3.3.2008 15:00:13)
Mohu požádat autorku či ostatní, o nějaké recepty bio? Moc děkuji, můžete na e-mail. Zuzka
 Ajtakrajta 
  • 

Re: vaření bio 

(3.3.2008 15:23:05)
A co třeba vařit věci, na které jsi normálně zvyklá za použití bio surovin? Netřeba objevovat Ameriku, biomrkev i nebiomrkev se dají použít úplně stejně.
Jinak jsou často "bio recepty" uváděné přímo na obalu "bio-výrobků"... už jsem i ozkoušela, se skvělým výsledkem.
A pak jsou v knihkupectvích i "bio-kuchařky".
 madlenka07 


Re: vaření bio 

(3.3.2008 16:43:36)
Já také vařím jak mě to zrovna napadne,místo těstovin bio-kuskus,pohanka atd.Ale něco doma najdu a pošlu na meil:-D
 suzann 
  • 

Re: vaření bio 

(4.3.2008 8:36:18)
jo, to mě taky trochu napadlo, jen "vyměnit" nebio za bio. Za pár receptíků budu ráda :-)
 Kačislava 


Omlouvám se 

(3.3.2008 15:44:57)
Dobrý den, velmi by mě zajímal názor nějakého odborníka na píchání ucha při zánětu středního ucha. Pokud přijedete s dítětem na pohotovost s e zánětem středního ucha, je píchnutí stále nejčastějším způsobem léčby. Při naší cestě do zahraničí jsme však zjistili, že jinde se už zdaleka tolik nepoužívá. Dcera naší kamarádky má v 8 letech ucho píchané již 10x a bude muset bohužel zřejmě na plastiku bubínku. Je tady v diskusi někdo, kdo by mi to mohl objasnit? Je skutečně píchání ucha tak nutné? jak se zachovat v nemocnici, když nechcete, aby vaemu dítěti lékař ucho píchl?
 kveta19 


Re: Omlouvám se 

(3.3.2008 15:56:09)
Jak se zachovat v nemocnici,kde nechci,aby memu diteti pichali ucho?
:-) uplne jednoduse-seberu se a odchazim PRYC.;)
 Dana 
  • 

Re: Omlouvám se 

(3.3.2008 16:05:09)
Kačislavo a nevíš jaké mají praktiky v zahraničí,když nepíchají? Myslim si,že sem do čech se to ještě nedostalo a třeba sami doktoři nevědí jak jinak udělat zákrok bez píchání.Pro děti by to jistě bylo méně bolestivé.
 gatto 


Re: Omlouvám se 

(3.3.2008 16:10:28)
Těžko zjistíte od českých lékařů, kteří to běžně praktikují, zda je to nutné. Je to totéž, jako mluvit s nimi o odmítnutí povinného očkování, nebo o porodu doma. Mají svoje zkušenosti a ty často povyšují na absolutní pravdu. Proto si informace budete muset zjistit přímo ze zahraničí a pak to zkusit konfrontovat s českými lékaři.
Za běžnou léčbu onemocnění (pokud se nejedná o stav ohrožení života dítěte) jsou zodpovědní rodiče. Lékař má povinnost rodiče informovat, jaké jsou postupy léčby, co doporučuje, jaké jsou alternativy, jaké jsou rizika, ale rozhodují vždy rodiče.
 Jíťa 
  • 

Re: Omlouvám se 

(3.3.2008 17:04:01)
Já trpěla na záněty stř. ucha od narození (poprvé jsem to prý měla už měsíc po narození) až cca do 10ti let. Na ORL jsem s tím chodila i několikrát za rok, v zimě i v létě (vadilo mi, když mi natekla do ucha studená voda). Ucho mi píchali jen 1x jinak to léčili nějakýma kapkama a teplý obklady - máma mi nahřívala krupici, ale to se prý dnes už nemá dávat - mě to vždycky pomohlo.

Ale mám poměrně čerstvou zkušenost s píchnutím nosu. Taky jsem byla na ORL, protože normální léčba nezabírala. Dr. doporučil punkci, ale já zbaběle utekla a vrátila se až za 2 dny, kdy už jsem bolestí doslova lezla po čtyřech - Bolela mě celá polovina hlavy od čela až po dolní čelist. Dr. mi to píchla a mě se krásně ulevilo. Taky mi vysvětlila, že mám zúžené dutiny a že pokud rýmu zanedbám, může se to příště znovu opakovat. Jinak zákrok nebolí, dělá se v lokální anestezii, akorát je nepříjemné slyšet to křupnutí. Ale to je nos. Nevím, jestli u uší taky umrtvujou.
 & 


Re: Omlouvám se 

(3.3.2008 17:47:34)
Kacislavo,

V Holandsku se nechavaji bubinky prasknout, pokud dite na zanety trpi dostane do do bubinku, takove "koralky" a tim muze hnis odtekat. Petilety synovec je ma rok od te doby ani jeden zanet. Ty koralky se "vsazuji" v 15min. celkove narkoze dite to vubec neboli ani po operaci. Nemuseji se vyjimat asi po dvou letech sami vypadnou a bubinek zaroste.
 zuzana 
  • 

Re: Omlouvám se 

(3.3.2008 18:23:41)
V Brne v detske nemocnici se taky neco podobneho dela.
 Lusika 
  • 

Re: Omlouvám se 

(3.3.2008 18:20:49)
Taky jsem slyšela, že se to u nás dělá zbytečně často. Upozornili mě, že pokud půjdu s uchem na pohotovost, píchnou ji na 90%.
Spíš bych šla prvně k obvoďákovi či se poradila s imunologem, proč se to tak opakuje. Taky je dobré to projít i s jiným lékařem, poptat se známých na osvědčeného doktora. Lusika
 mc 
  • 

Re: Omlouvám se 

(29.5.2009 13:07:18)
Ja na decku i na sobe pouzivam osvedcenou metodu.Kdyz zacne jen naznak bolesti v uchu okamzite nakapu 2-3 kapky uriny -stredni proud a vykapavam tak casto jak je potreba. Vzdy se timto zanet rozehnal. Pokud jsem mela zanet dutin pomohly mi tampony do nosu namocene ve 3 denni urine. Na rymu pouzivam bud urinove tampony nebo si kapu do nosu-kazdy musi sam odzkouset jak stara urina na nej zabira nejlepe. Tahle metoda urcite neomraci doktory,je totiz zadarmo
 Danyella 


Re: Omlouvám se 

(29.5.2009 13:51:03)
Prosím o překlad, co to je Urina?Klidně bych to na rýmu zkusila,jelikož naše dcera má s rýmou šílené problémy, žádné nosní kapky jí nesednou...už jsem z toho zoufalá. Vždycky se jí zduří tak sliznice, že ji pak nemůžeme dát tři měsíce dohromady po odeznění rýmy.
 Sonic (2 raubíři 2,5 a 5,5) 
  • 

Souhlas a velký 

(3.3.2008 16:20:42)
Musím moc souhlasit s autorkou tohoto příspěvku. Jsem na tom obdobně, mé okolí používá spojení ekobio ve spojení se mnou v hanlivějším kontextu, ale mě je to jedno. Přestala jsem o tom v poslední době hlavně jen tak mluvit, ale začala jsem zase víc "dělat", tedy žít ekobio. Protože člověk v dnešní pestré společnosti snadno poleví a najednou zjistí, že nakupuje podle ceny a skutek se liší od slov. Co mě ovšem potěší, když se stane, že někoho tzv."nakazím", takových lidí není třeba moc, ale mám z nich upřímnou radost a oni mě drží abych nepolevila.
Zdravý život (ekobio i biomáma) je dobrá investice do našich rodin a dětí hlavně. Hádám, že většinou vaříme my- mámy a proto cítím i jistou zodpovědnost za to co našim milým na talíře předložíme.
 Geryčka 


Potraviny BIO 

(3.3.2008 21:28:27)
Jsem osm měsíců čerstvá babička a mám dceru také BIOMÁMU. Toleruji její přístup ke zdravé výživě i když bych mnohé dělala jinak,ale já jsem měla kdysi na jejich výživu také svůj názor který jsem si také nenechala od své matky vyvrátit. Chápu jí chce pro svého prcka jen to nejlepší. ALE !!! Měla přijet k nám na návštěvu a protože vím že nakupuje BIO potraviny chtěla jsem jí udělat radost a navštívila jsem úsek s BIO zeleninou v jednom velkém hypermarketu v Plzni abych nakoupila zeleninu pro prcíka. To zděšení. Vysokou cenu jsem očekávala, ale zároveň i kvalitu, jenže... Brambory v sáčku byly zelené, mrkev scvrklá skoro nepoužitelná, brokolice v květu. Ovoce dcera malému ještě nedává, ale i kdyby dávala tak bych také nevybrala. Na jablkách byly nahnilé skvrny, a banány byly také s černými skvrnami. Ty mi vrtaly hlavou nejvíce. Kde je pro nás extra pěstují? Babča.
 Insula 


Re: Potraviny BIO 

(4.3.2008 16:46:30)
Asi právě proto, že BIO by nemělo být chemicky ošetřeno proti plísním, škůdcům a také by nemělo být chemicky hnojeno, tak nevypadá tak "dobře". Ale je pravda, že nahnilé ovoce/zeleninu bych dítěti nedala, protože je už celé zkažené.
 Ajtakrajta 
  • 

Re: Potraviny BIO 

(4.3.2008 18:07:38)
Geryčko,
ale to není chyba bio-potravin, ale daného obchodu a jeho (trestuhodného) zacházení s nimi, tj. nabízení již špatných kusů, asi i nevhodné skladování atd. Ano, je taky fakt, že biopotraviny, resp. biozelenina se rychleji kazí. S tím slušný obchodník musí počítat... a taky s tím trochu musí počítat zákazník a prohlédnout si co kupuje... to ostatně já dělám i když kupuju nebio-zeleninu či jiné výrobky (kontroluju trvanlivost, složení, u ovoce či zeleniny pevnost, datum balení do igelitu atd.).

Je faktem, že neošetřené potraviny se rychleji kazí. Na první pohled je to nepraktické, při dalším uvažování ale člověk přijde na to, jak se to s věcmi má. Stačí se zamyslet nad tím, jak dlouho by Ti asi daná potravina vydržela doma... jak dlouho vydrží zralé rajče, které utrhneš na zahradě, strčíš do igeliťáku a dáš na světlo do tepla? A jak dlouho jej takto skladují v supermarketu? Jak dlouho v teple vydrží poživatelný uvařený pudink nebo krém? A čím to, že v regále obchodu se válí "zdravé" cereální taštičky plněné krémem s trvanlivostí rok? Když si vezmeš chleba, jak dlouho vydrží chutný a jedlý? A za jak dlouho zplesniví? A co musí asi obsahovat "celozrnný chleba", který má na obalu trvanlivost 4 měsíce?
Ono to není jenom o bio či nebio, je to i o čerstvosti potravin, tedy té skutečné čerstvosti (ne o tom, že čtyři měsíce po vyrobení jim ještě dva měsíce do expirace zbývají a tím pádem jsou "čerstvé";).

Lidi, kteří bioplodiny víc sledují a kupují, mají většinou vychozené svoje trasy a obchody, o kterých ví, že tam seženou kvalitní zboží. Vědí kam jít a kam nejít. Takže to pro ně nebývá problém. Problém jako jsi měla Ty nastává často spíš u "nováčků", kteří bio nikdy nesledovali a čekají, že seženou na prvním místě a bohužel jsou zklamáni šmejdy co najdou v prvním obchodě. Zkrátka věř, že jinde to bývá lepší.
A nemusí to být vůbec o žádném dramatickém obíhání obchodů, někdo si chodí pro chleba do konkrétní pekárny, protože mu tam víc chutná; někdo chodí ke konkrétnímu řezníkovi, protože má hezčí maso... no a někdo zase chodí do konkrétního krámku pro biomrkev :o)
 majdaleenka +07+11 


Re: Potraviny BIO 

(4.3.2008 18:21:31)
mne trakhle překvapily cereální keiserky z Alberta, vydržely asi 10 dní měkké a bez plísně, od té doby už je tam nekupuju a kupodivu to přesvědčilo i chlapy
 Lusika 
  • 

Re: Potraviny BIO 

(4.3.2008 22:53:09)
Supermarkety se neumí postarat o "normální" ovoce a zeleninu, natož o bio. VLastně v supermarketu už nekupujeme nic "čerstvého", spíš mouku apod.
Zkuste koupit mraženou bio směs:-), u nás v tesku mají mraženou směs a mražený BIO špenát. Tu snad nezkazili.
Lusika
 Lusika 
  • 

Re: Potraviny BIO 

(4.3.2008 22:54:22)
Supermarkety se neumí postarat o "normální" ovoce a zeleninu, natož o bio. VLastně v supermarketu už nekupujeme nic "čerstvého", spíš mouku apod.
Zkuste koupit mraženou bio směs:-), u nás v tesku mají mraženou směs a mražený BIO špenát. Tu snad nezkazili.
Lusika
 Sidi (2 synove 11/04 + 03/07) 


Re: Potraviny BIO 

(10.3.2008 9:26:00)
Geryčko, i biozelenina je jenom zelenina, a jestliže ji supermarket či hypermarket neskladuje správným způsobem, pak jí ani biopůvod nezabrání v tom, aby snihla. To je problém velkých obchodních řetězců a my ekozemědělci se kvůli tomu mezi sebou pořád dohadujeme. Můžeš totiž do hypermarketu dodat špičkovou zeleninu, ale jestliže oni nedodží určitá pravidla pro to, jak s ní zacházet, pak můžeš v obchodech narazit právě na to, co jsi popsala. ekozemědělství to pak dělá špatnou reklamu. Ale chápu, že člověk jako normální zákazník nemůže pořád dokola něco omlouvat. jestli tedy máš možnost, nakupouj radějirovnou někde na ekofarmě, tam za menší peníze dostaneš vždy vysokou kvalitu.
 Sarka, dve batolata a brisko 
  • 

souhlasim 

(4.3.2008 3:06:57)
Mam na vec podobny nazor. Sice taky lide kolem nekdy obraceji oci, ale proc zbytecne zatezovat uz tak zatezovany maly organizmus nasich nejdrazsich. To se netyka nejenom deti, ale i manzela. Za dob studentskych jsem zila par let ve Francii, nejake mesice v USA a v Anglii. A tam jsem hledela, o cem ty bio veci jsou. Moc jsem nechapala, protoze jako chudy student jsem hledela usetrit kapesne na vsem, na cem se dalo. A z domova jsem byla zvykla na ovoce, zeleninu a maso z vlastnich zdroju. No, v sestnacti jsem prestala jist veskere maso krome ryb a plodu more a tim trochu zacal "pruzkum" potravy, ktera nam lepe. Ale nechci prilis uhybat od tematu. Moje deti - 3,5 a 2 roky zatim neznaji zbytecne nehodnotne potraviny typu sladkosti a rychla strava. Doma varim denne z ekologicky vypestovanych potravin. Zasobuje me dobra pritelkyne, obchod i nase mala zahradka. Tady v Kanade je nastesti velmi velka nabidka techto potravin, najdu bio kvalitu u kazde potraviny, kterou chci koupit. Nekdy sice musim do ruznych obchodu, ale mame sit i primo bio obchodu. Je rozhodne financne narocnejsi stravovat se touto variantou, ale kdyz se podivam do budoucnosti, tyto ekologicky produkujici firmy urcite nasi planete skodi mene. A jelikoz mi na budoucnosti potomku zalezi, radeji je chci naucit podporovat planetu setrit i timto zpusobem. Mam stesti, ze jsem tady potkala dve rodiny, ktere smysli podobne a nase spolecne navstevovani mi "nekazi" deti burtiky, bonbonky a podobnymi zbytecnostmi. Sice dela hodne lidi bububu tim, ze kdyz zacnou deti chodit do skoly, tak tam budou, blablabla (za svobodna jsem Blabolilova :-) ve velkem mnoztvi pojidat potraviny doma se nevyskytujici. No, nevidim to az tak cerne. Znama ma dva chlapce skolou povinne, kteri si nosi svaciny a obedy z domu a nemaji zajem se volne prodejnymi dobrotami cpat. Tady jsou vsude ve skolach automaty na bramburky, cokolady a sycene napoje a mimo jine, jidelny s obedy zde neexistuji. Takze te v tvem rozhodnuti podporuji, delej si po svem, pokud mas navic podobne smysliciho manzela, tim lip. U nas varim ja a muj manzel uz casto napomina sve rodice, ze by meli sem tam zmenit jidelnicek. Co vic si prat. Tak hodne zdaru a bio potravinam zvlast!!
 majdaleenka +07+11 


kontakty 

(4.3.2008 8:00:35)
Prosímprosím, kdo znáte nějaké fajn pěstitele, teď si možná budu protiřečit, třeba z okolí Prahy, pošlete mi na ně kontakt na mail. Děkuju. Majda.
 Marťa,bříško + syn 2roky 
  • 

Bio je super! 

(4.3.2008 14:12:47)
Zdravím biomaminku :-)!
Moc a moc vás podporuju, nenechte se vyprovokovat okolím! Snad závidí, že vy si můžete biopotraviny dovolit nebo že jste vzdělanější v oblasti výživy.Já jsem mému prvnímu děťátku dávala do jednoho roku jenom biopotraviny. před časem se jedna maminka divila, že nedopřeju svému dítěti bonbony - nemohla pochopit, že on je prostě nejí, nechce je jíst, nechutnají mu, připadají mu spíše jako skvělá hračka.
Jíst zdravě, na tom není nic špatného.
 Markéta 
  • 

tbc 

(4.3.2008 17:09:04)
nekdo se tu vy jadroval k ockovani a k tbc. dovedela jsem se o tomto ockovani zajimave info, tak je predavam dal.

v nemecku se proti tbc neockuje. divila jsem se a po pediatrovi jse ockovani vyzadovala a on mi vysvetlil, ze ta vakcina temer neucinkuje, tj. ucinkuje jen ve 30 procentech(!) a ne proti vsem druhum tbc.
komplikace (otoky uzlin) se musi resit operaci, kterou pojistovna nezaplati prave kvuli tomu, ze ta vakcina je spatna a rizika se skoro rovnaji vyhodam. leceni tbc pry vyjde levneji.
rikala jsem mu, ze v cechach je to prvni ockovani vubec a je povinne! odpovedel, ze to vi a ze to nechape.
 Lingvistka 
  • 

Re: tbc 

(4.3.2008 17:25:44)
Ahoj, nevíte někdo o dobrém pediatrovi v Tišnově a okolí, se kterým by byla rozumná domluva ohledně NEočkování a který hned necpe do dětí alopatika, ale snaží se léčit přírodními metodami? Za měsíc a půl čekám mimčo, tak bych potřebovala někoho vhodného sehnat. Díky moc,.
 majdaleenka +07+11 


Re: tbc 

(4.3.2008 18:28:48)
nás někdy v 7. třídě kontrolovali, jestli máme protilátky a některé (mne taky) přeočkovávali, protože jsme měli málo protilátek. Ale bylo nás jen pár ze dvou tříd po asi 30 dětech. Pokud by byla vakcína tak špatná, že by nikdo nepřišel s nějakou inovací coby kasovním trhákem? Jinak s tím německým neočkováním (nic proti) mi to připomnělo Finsko, kde těhotné, do 4. měsíce nejenže neudělají UTZ, ale ani ji nikdo nevyšetří palpačně, proč taky, že? Jen se vyplní průkazka a paní se zváží. Ale to už jsem úplně mimo téma, jen se mi to zase vybavilo, omlouvám se;)
 Lenelka 


Re: tbc 

(4.3.2008 18:45:42)
No, ono se to tbc neockuje skoro nikde...
 čiřikaví a Jakub 9.10.06 


Re: tbc 

(4.3.2008 18:59:44)
moje doktorka mi říkala, že zatím co ostatní vakcíny se neustále inovují - tak na tuhle ( tbc) se 40 let nesáhlo. Že je neúčinná se všeobecně ví, potvrdí vám to každý pravdomluvný lékař. Myslím že je to právě proto, že ostatní státy ji nevyužívají a tak pro farmaceutické firmy nemá smysl po tom "skočit"
 Líza 


Re: tbc 

(4.3.2008 19:14:12)
To bych zas neřekla, ale ona funguje na jiném principu než všechny ostatní vakcíny a nemusí být tak snadné něco na ní vylepšovat...
 Sylvie 


Re: tbc 

(4.3.2008 19:23:42)
ČIřikaví, no vidíš, a zrovna dneska na Vakciny.net četla, že očkování TBC snižuje riziko vzniku alergií. Doslova cituji MUDr. Petráše:

Výsledky všech studií prokazují další význam očkování dětí proti TBC a to zejména po narození. Jako jeho dalším prospěchem lze považovat až 30% snížení rizika vzniku alergického onemocnění v pozdějším věku dítěte.


Ale přiznám se, že zatím jsem neměla sílu si ten článek celý přečíst, jak se k výsledku dostal a hned tak se k němu nedostanu, protože momentálně nejsem ve stavu schopném samostatného přemýšlení a dohledávání. Jo, ještě link na článek:

http://www.vakciny.net/AKTUALITY/akt_2008_09.htm


Jinak je tam nově i článek "Poznatky z celoplošného očkování proti penumokokovým nákazám"

http://www.vakciny.net/AKTUALITY/akt_2008_10.htm

 madlenka07 


Prevenar 

(4.3.2008 19:34:46)
Tak to jsem mile překvapena,že někdo něco takového publikoval.O očkování proti pneumokokuům jsem psala výše a je to přesně tak...zase nějaká americká vymoženost;((
 majdaleenka +07+11 


Re: tbc 

(4.3.2008 21:10:19)
pokud je všechno v pořádku, tak asi není, pokud je něco špatně, přijdou na to ve 12. týdnu, mám na mysli problémy typu zakloněná děloha - doporučuje se pak ležet na břiše dokud to jde- to mám já, myom v děloze, kdy těhule musí být sledována- to má známá, mimoděložní těhotenství bych sem taky zařadila; takže já bych řekla, že to vlastně vadí
 majdaleenka +07+11 


Re: tbc 

(4.3.2008 21:10:25)
pokud je všechno v pořádku, tak asi není, pokud je něco špatně, přijdou na to ve 12. týdnu, mám na mysli problémy typu zakloněná děloha - doporučuje se pak ležet na břiše dokud to jde- to mám já, myom v děloze, kdy těhule musí být sledována- to má známá, mimoděložní těhotenství bych sem taky zařadila; takže já bych řekla, že to vlastně vadí
 papinka 


Vyšetření 

(5.3.2008 11:14:29)
Fakt mě fascinuje , kolik je tady v těchto diskuzích odborníků.
Právě zákeřnost mimoděložního těhotenství může být v tom , že se projeví až masivním krvácením do břicha s bezprostředním ohrožení života.
Na druhou stranu nikdo V8m vyšetření nemůže nakázat, jste svéprávné, ale na druhé straně na Vás leží odpovědnost i za následky zvoleného postupu.
A zrovna diskutovat o nečem , co nepředstavuje žádnou zátěž ani možné ohrožení. Na druhou stranu ono to v tom Finsku je taky trošku jinak.
 papinka 


Re: Vyšetření 

(5.3.2008 16:41:56)
Ono právě to mimoděložní se nejčastěji projeví jako NÁhlÁ příhoda břišní a v tom je jeho zákeřnost.
Navíc si myslím, že je lepší pořádná prenatální péče, než pak splakat na výdělkem. Ale jsme všechny svéprávné..
 Markéta, syn 6l.  
  • 

Re: Vyšetření 

(5.3.2008 18:06:31)
No, to s tím zvýšeným rizikem je těžké - já jsem mimoděložní těhotenství prodělala a dvě moje známé také - ani jedna po asistované reprodukci, ani jedna si nebyla vědoma, že by prodělala zánět. Průběh je různý - já jsem to jako náhlou břišní příhodu určitě neměla, ale zase mě vůbec nenapadlo, že bych mohla být těhotná, tak jsem si říkala, že to je nějaká hnusná dlouhá bolavá opožděná menstruace - až už bylo málem pozdě.
 Lenelka 


Re: tbc 

(4.3.2008 21:36:31)
Majdaleenko, v mnoha zemich se nedela utz v prvnim trimestru a pritom prekvapive jsou procenta problemu, zavaznych komplikaci a potratu uplne stejna jako v zemich, kde se dela.

Ja osbne bych teda utz v prvnim trimestru odmitla, pokud bych napriklad nekrvacela nebo nemela jiny problem.
 majdaleenka +07+11 


Re: tbc 

(4.3.2008 22:27:35)
Já jsem zase radši, když "všechno" vím a mám možnost vidět svého lékaře naživo, ne jen jeho jméno v papírech, přičemž jediný kontakt se zdravotníky je sepsání dotazníku se sestrou, která docela nepříjemně žertuje. Taky mi u nás vyhovuje, že se o mne i v těhu stará moje paní doktorka, která mě zná a tudíž ví, na co případně dávat pozor, tam se úderem těhu odchází do poradny k úplně cizímu lékaři. Ale to je jen můj názor, každý má nějaký.
 Markéta 
  • 

Re: tbc 

(5.3.2008 2:15:57)
nepletes tak trochu hrusky a jablka dohromady?
pece o tehotne v nemecku je myslim dokonce lepsi nez v cechach. napr ten utz je sice oficialne 3x ale protoze ho ma kazdy gynekolog v ordinaci, tak jich muzes mit vic, treba pri kazde prohlidce. pokud ti nesedi doktor ci sestra muzes jit k jinemu nebo se nechat vysetrovat pa a na ty utz jit do porodnice, kazdemu jak libo.
jinak v nemecku ockovani neni povinne, je to totiz vlastne ublizeni na zdravi, musis dite "zranit" a s tim musi rodice souhlasit,
samozrejme vsichni ockuji, taky to pojistovna plati, ale neni takovy problem ockovani posunout apod.
 majdaleenka +07+11 


Re: tbc 

(5.3.2008 8:54:44)
pletu a taky jsem to sama uznala;)
 Lusika 
  • 

Re: tbc 

(4.3.2008 22:45:12)
Mě můj imunolog řekl, že je to velice agresivní vakcína a že by ji nedoporučil před druhým rokem života. K nákaze je potřeba dlouhodobý kontakt (třeba celý den) s infikovanou osobou v uzavřeném prostoru.
Navíc se řeší, zda není toto očkování jedním z činitelů, způsobujujících autoimunitní poruchy. Já tuto poruchu mám, takže dceru neočkovali.
Lusika
 madlenka07 


Re: tbc 

(5.3.2008 7:36:57)
Problém je,že mě se nikdo neptal.Když jsem se vrátila ze sprchy,byla malá naočkovaná.Asi bych očkovat dala stejně,protože moje mamka je po prodělané tbc,ale stejně si myslím,že ptát by se měli a ne to udělat povinné.
 Lusika 
  • 

Re: tbc 

(5.3.2008 11:30:47)
Nojo, to jsou naše porodnice. Klasika.

Že nebudou TBC očkovat jsem hlásila do karty už před porodem a připomínala to i dětské sestře. Napsali jí to červeně do karty a párkrát jsem zaslechla, "to je ta neočkovaná" a významný pohled. Zřejmě mě považovali za "bio ženu", lékařský důvod k neočkování ignorovali:-)).

Lusika
 Monika 
  • 

Biomáma 

(6.3.2008 13:26:29)
Ahojky!! Vidím,že příspěvků k třem písmenkům BIO je opravdu hodně. V některých je určitě kus pravdy,ale v některých taky jenom řeči o ničem. Mám dvě dospělé děti a teď 8 měsíčního chlapečka.Po přečtení článku Biomáma jsem se docela dobře vžila do role pisatelky a okamžitě i ztotožnila.Jsem přesně taková. Chci pro našeho chlapečka jenom to nejlepší.Když jsem měla první dvě děti skoro před 20 lety, bylo všechno úplně jiné. Dneska máme daleko více možností dát svým ratolestem na žačátku jejich života o hodně více konfortu a to ne jenom ve výživě.Také kupuji Bio výroky.Určtě jenom nekoupím a víc mě nezajímá,nejdříve se zajímám a pak koupím. I přesto si někteří známí i neznámí udělali na to svůj názor.Pravdou je, že to je všechno,co mohou. Nemají právo nikoho soudit. Je to jenom moje rozhodnutí a přesvědčení a nikomu ho nenutím. A také o co jsem horčí máma než ta ,co láduje své dítě knedlíkama a svíčkovou.Jsem ráda, že můj partner má na věc s Biopotravinami stejný nároz jako já a můžeme se doplňovat.Zkuste strávit pár dní na Biofarmě. Naberete hodně sil a určitě i přesvědčení,že to má něco do sebe. Mimochodem,jsem bývalá hygienička, tak i já zase vím, o čem mluvím. Taková kontrola v masokombinátu nebo mlékárně, to je jen kousek k tomu stát se vegetariánem. Doufám,že jsem se tímto nikoho nedotkla, jen zastávám, že by si měl každý zaméct před vlastním prahem,než začně soudit.
 madlenka07 


Re: Biomáma 

(7.3.2008 18:53:05)
Tak jsem dnes na procházce s kočárkem dostala chuť na nebio zmrzlinu;) a v Mc Donaldu jsem objevila zajímavou věc-Bio mléko pro děti.Tak třeba za pár let,bude moje dcera sice chodit do ,,Mekáče",jak mi hodně lidí předpovídá,ale dá si tam Biohranolky:-):-):-)
 zuzana 
  • 

Re: Biomáma 

(8.3.2008 18:40:01)
Tak to pozor, on mekac zacina byt hrooozne zdravej, bio mleko, salaty, ovoce.... Jen jeste neznam nikoho, kdo by na salaty a ovoce a bio mleko do mekace chodil :-), ale az budou ty bio hranolky a hambace z bio kravicky... :-).
 adelain 
  • 

Re: Biomáma 

(8.3.2008 18:49:18)
Chápu a podporuji Tě:-). Moje holčička má 27 měsíců, do 8 měsíce jsem ji plně kojila a suroviny na příkrmy jsem si pěstovala na tchýnině zahrádce. U nás se bohužel nedaly a pořád ještě nedají koupit čerstvé biopotraviny (myslím tím ovoce a zeleninu), pouze různé obiloviny apod, prostě sušené věci, ale kdybych mohla, krmím ji taky pouze biopotravinami. Taky jsem se setkala s nepochopením a ušklíbáním, dokonce v nejbližší rodině. Bohužel jsem nevydržela ten tlak a v něčem jsem i slevila, aby byl klid v rodině (nepřála jsem si, aby malá poznala klasické sladkosti, než se s nima setká u ostatních dětí, ale tchýně to pochopila jako útok proti vlastní osobě, že jí nechci dovolit malé dávat dobroty, aby ji neměla ráda. Očividně nepochopila mé vysvětlení, že když nahradí bonbóny čerstvým ovocem, rozinkami apod., pro malou to bude mít úplně stejnou hodnotu (pokud už nebude "závislá" na cukru) a hlavně bude to zdravé. Jenže pro ni co je zdravé = není dobré. Takže jsem povolila 1 lízátko za týden a "přírodní" gumové medvídky. Je to necelý rok a výsledek? Malá by nejradši jedla lízátka a bonbóny od rána do večera a já to neumím zarazit. Z gumových medvídků jí vyrazil atopický ekzém, ale trvfalo mi dlouho, než jsem přišla na to, z čeho to je, takže jizvy na tváři má dodnes. Proto apeluji na všechny maminky, které chtějí pro své děti jen to nejlepší a opravdu se snaží - nenechte se zviklat ve svém názoru a vydržte, zdraví vašeho dítěte za to určitě stojí.
 Míša 
  • 

Re: Biomáma 

(8.3.2008 20:41:41)
Zrovna medvídci z gumy nejsou nic extra, to už jsou lepší besipky nebo lipo, čož je v podstatě hroznový cukr, v lékarně se dají koupit i lízátka z hroznového cukru. U nás taky sladkosti nešlo "vyloučit". Zjistila jsem, že když dám každý den kousíček čokolády nebo lipo, prostě trošku málo něčeho za odměnu, sní toho za týden méně, něž když jsem to zakazovala a pak u babičky tajně snědla na jeden zátah celý pytlík bonbónů nebo celou čokoládu. A jako takovou protiváhu si malá dobrovolně čistí zoubky. "Papám sladký, tak abych je neměla maminko celý černý"
 Pitrs 


Re: Biomáma 

(8.3.2008 22:00:06)
holky určitě jste v tom hodně sběhlý, já to řeším jen napůl -jak už jsem tu četla jsem hodně ovlivněna okolím... mám dvě dcery 2roky a rok.... ráda bych vařila jen zdravě, ale nějak se nedaří - holt zvyk je zvyk (holky jsou vybíravé - děsně)... navíc občas nestíhám a tak se mi to nedaří a taky mi chybí inspirace.... pokud bych mohla poprosit o tipy - triky (zkrátka o jídelníček - malý návod - bez postupů ty si najdu, jen mi jde prostě o to co vařit, co dávat na sváču, co jako "kokina" a tak...) pokud by byl někdo ochotný zpracovat např. týdenní plán budu velmi ráda - mám kamarádku "bio mámu" ale ta mi vždy řekne jen uvař lososa :-) no copak to jde furt? pokud mohu prosit - receptíky nebo návod na týdenní menu poslat na mail pod nickem - budu velmi vděčná - děkuji mocR^
 Míša 
  • 

Re: Biomáma 

(9.3.2008 10:29:39)
Taky řeším CO VLASTNĚ POŘÁD DOKOLA VAŘIT
hlavně hlídám aby malá nejedla místo normálního jídla oplatky, párky, salámy...kupuji to pro tatínka, tak aby mu to nesnědla :-)
a pak aby měla alespoň jednou denně jogurt, hodně pila, sladkosti jen málo, a prostě všeho s mírou. Je odpůrcem zeleniny a ovovce, tak se jí snažím každý den alespoň kousek podstrčit (podívej maminka to paá a jak je to dobrý, díky tomu toho sním více i já :-))navíc ve školce to za mě vyřešili. Kouknu na jídelníček, a vařím tak aby neměla doma to samé.
 lenka410 
  • 

Spravna biomama 

(9.3.2008 19:35:19)
Kez by bylo mezi nami vice takovych rozumnych maminek jako je pani Madlenka Samozrejmne ze nejde pro deti varit vyhradne z biopotravin Ale pokud se jim podari do jidelnicku alespon jednou tydne nake biopotraviny zaradit tak je to skvely Ja to u sveho dvou a pul leteho syna delam taky tak Zrovna dneska jsem vykoupila DM drogerii kde maji vyborny bio ovocny stavy Jednu za 45korun Po otevreni se maji do tri dnu spotrebovat Vzhledem k tomu ze ja synovi redim vodou tak mu jedna vydrzi akorat tak na ty tri dny Takze kdyz se to rozpocita tak to ani nevyjde draho Pri pohledu na deti ktery pijou chemicky obarveny a slazeny napoje typu Jupik Kubik apod. primo z lahvicky mi vstvaji vlasy hruzou na hlave Myslim ze minimalne do tri let by rodice detem v ramci svych moznosti meli kupovat kvalitni zdrave potraviny
 majdaleenka +07+11 


Re: Spravna biomama 

(10.3.2008 9:50:34)
moje řeč a Madlence dík, že mě tak hezky nastartovala:-)
 Sidi (2 synove 11/04 + 03/07) 


Bio není podvod 

(10.3.2008 9:17:58)
Jsme s manželem ekologičtí zemědělci, a tak mohu s klidem říct, že biopotraviny nejsou podvod. Neustále podléháme nějakým kontrolám - kromě každoročních pravidelných a předem avizovaných kontrol nás může přepadnout kontrola z kontrolní organizace (KEZ, s. r. o., Boikont, ABcert, GmbH, SZIF) kdykoliv během roku. Kontroloři mají právo odebírat vzorky půdy, plodin,čehokoliv, co se jim zamane. Většina pesticidů, herbicidů, antibiotik a jiných látek zanechává rezidua, která se dají zjistit i po velmi dlouhé době. Nemůžeme si tedy dovolit použít žádnou chemikálii, protože by nám neustále hrozila nějaká sankce. Sankce v tomto úpřípadě nejsou malé, někdy mohou mít i likvidační charakter. Abychom něco mohli prodat jako biopotravinu, musíme nejprve prokázat splnění všech zákonných podmínek, pak požádat o certifikaci potraviny a teprve po obdržení certifikátu ji smíme jako biopotravinu označovat. Seznam certifikovaných biopotravin i upozornění na falzifikaty lze najit napr. na www.biospotrebitel.cz ci na www.kez.cz a dalsich webovych strankach. O certifikat na potravinu se musi zadat kazdy rok. Nemohu tedy vyprodukovat jednou potravinu, ocertifikovat si ji a pak uz ji do smrti vydavat za bio. Musim to kazdorocne dokazovat. Jako bio take nelze oznacit cokoliv a kdo to udela, je sankcne postihnutelny - kontrolni organizace maji seznam certifikovanych ekologickych zemedelcu ci zpracovatelskych organizaci a ti co na tomto seznamu nejsou a oznaceni bio ci eko pouzivaji, se mohou dostat do velkych problemu. Tak uz se to napr. stalo spolecnosti Danone, kdyz zacala prodavat jogurty bio, ktere ale nebyly z bioprodukce. Ted se jmenuji Activia.
Jinak jeste k tem chemikaliim -mnozeni skudcu a plevelu lze v ekozemedelstvi predejit spravnym osevnim postupem. Kdyz chci tedy pestovat neco, co nema silnou pokryvnost a kde mi hrozi zapleveleni, dam tam rok pred tim napr. vojtesku, hrach, oves ci jinou plodinu, ktera dovede plevel potlacit. Pak si mohu dovolit na to same misto dat dalsi rok plodinu, ktera v boji s plevelem neni tak uspesna. takhle se da resit temer vse - spravny pristup k pude a ke stridani plodin dokaze chemii uplne vyeliminovat.
Zkratka ekozemedelstvi ma hlavu a patu a ti, co rikaji, ze je to podvod, o tom vetsinou moc nevedi.
 Marka 
  • 

Re: Bio není podvod 

(11.3.2008 22:06:40)
Sidi, prosím tě, pěstujete také brambory? Mohla bys mi napsat, jak vypěstovat brambory a vůbec je nestříkat? My jsme také zemědělci, nemáme označení bio, protože manžel nechce mít nervy z těch neustálých kontrol, ale všechno se snažíme bio pěstovat. Jen ty brambory chytnou plíseň, když se nepostříkají. Je pravda, že ostatní zemědělci je stříkají nejméně 8x a my tak dvakrát, vyjímečně třikrát, ale kdybychom věděli, jak na ně, určitě bychom to využili.
 nomen 


bio ano 

(10.3.2008 10:12:19)
Já svou holčičku (14 měsíců) také stravuji bio výrobky a označení biomáma by mi vůbec nevadilo, protože moje holčička je zdravé a hodné dítě, což přičítám i zdravé výživě a bio výrobkům. Naproti tomu jsou maminky, které se s despektem staví ke způsobu stravování mého dítěte, ale jsou to právě ony, které se diví, jak to, že jejich dítě je stále nemoscné, má atopický ekzém, který nikdo v rodině neměl, je alergické, přitom pochází z rodiny, kde alergie namají. Když se jich zeptáte na výživu dětí, tak dětí jsou v roce života na omáčkách, knedlozelovepřu a párkách...To je opravdu bez komentáře.
 Pitrs 


Re: bio ano 

(10.3.2008 20:33:52)
tak jsem se zas dozvěděla spoustu nových informací - děkuji ohledně objasnění "bio" potravin.... je to zajímavé - klidně hod další článek - ráda si přečtu jak to chodí...

ale potřebovala bych opravdu napsat ten jídelníček - prostě doslova - snídaně - svačína - oběd - svačina - večeře a mezitím nějaké to "kokino"
může mi prosím někdo konkrétně napsat? děkuji moc neb sama si opravdu rady nevím - možná bych to sestavila max. na 3 dny, ale víc nevím - takže rozmezí 14 dní je pro mě fakt tabu.... :-) děkuji ~j~
 Pitrs 


Re: bio ano 

(10.3.2008 20:40:20)
tak jsem se zas dozvěděla spoustu nových informací - děkuji ohledně objasnění "bio" potravin.... je to zajímavé - klidně hod další článek - ráda si přečtu jak to chodí...

ale potřebovala bych opravdu napsat ten jídelníček - prostě doslova - snídaně - svačína - oběd - svačina - večeře a mezitím nějaké to "kokino"
může mi prosím někdo konkrétně napsat? děkuji moc neb sama si opravdu rady nevím - možná bych to sestavila max. na 3 dny, ale víc nevím - takže rozmezí 14 dní je pro mě fakt tabu.... :-) děkuji ~j~
 diviana 


Sladkosti 

(10.3.2008 20:50:14)
Jen bych se chtěla vrátit k těm sladkostem. Dceři je teprve půl roku,začínám jí dávat zeleninové příkrmy a když vidím nálepku bio,koupím ho raději než nebio,ale vysloveně po tom nekoukám... O sladkostech jsem sice ještě nepřemýšlela,ale jestli v něčem není sůl nebo cukr,mě zajímá hodně. Myslím si,že minimálně do roka,by se měli ty ubožátka tomuto ubránit... Nevím,je například cukr v kojeneckých sušenkách-sunarka,hipp...? Asi bych byla radši kdyby holčička sladkosti moc nejedla,ale já jí rozhodně nebudu dobrým příkladem,něco sladkého si dám každý den určitě,někdy mě to chytne a je toho nakonec i docela dost...:-) Takže myslím,že jí moc dlouho neuchráním,bohužel,protože nejlepší výchova je dobrý příklad rodičů. Ale kdybych jí třeba kupovala jen kvalitní čokoládu dobrých značek...:-)
 Markéta - tři kluci 
  • 

Jak dál??? - strava v MŠ 

(10.3.2008 21:01:54)
Také patřím k matkám, které své zatím kojence krmí Bio zeleninou a ovocem - a že je to někdy fuška všechno nakoupit. Bio zeleninu máme převážně od tety z jihu Moravy, ze zahrady, kde se hnojí jen přirozeným hnojivem. V létě máme zeleninu vlastní,ze zahrady bohužel však ve městě.
Ale co dál až děti nebudou kojenci a nastoupí do školek, kde mají stravu? Pokud jsem měla možnost zjišťovat, školky z Bio zeleniny nevaří- ani Zdravá mateřská školka. A vzdělání o zdravé výživě vedoucích kuchyně je mnohde v době kamenné- celkem běžně se tříletým dětem podávají uzeniny, slazené nápoje, kakao, buchty s řepným cukrem atd....
Víte někdo, jak toto řešit?
 madlenka07 


Re: Jak dál??? - strava v MŠ 

(12.3.2008 15:28:43)
Markéto,tak tohle mi v hlavně taky leží už nějakou dobu.Babičky jsem snad zpracovala,ale ta školka!!!Sladkosti,přemíra masa,sladký čaj...no,možná budu jednou ,,prudící matka".Ale trochu doufám,že než moje dcerka doroste do věku,kdy půjde do školky,tak že se snad něco změní.Já doufám,že celý systém výchovy ve školkách.Ale to je asi na jinou diskusi.
 anielik 


treba zvykat ? 

(17.3.2008 12:23:03)
dobry den,mna uplne do bezvedomia vytacaju reci pani doktorky venujucej sa dojceniu o tom ako pokracovat v stravovani deti po 6 mesiaci. Ze je zbytocne davat detom bio veci, ved aj tak neskor budu v MS alebo ZS konzumovat nebio veci...
no to ako mam dietatu davat postupne alkohol lebo aj tak ho bude ako dospely pit? Stretli ste sa uz s takymi nazormi?
som velmi smutna z toho, ze takyto nazor zastavaju aj pediatri, ktori by sa mali riadit doporuceniami WHO o vyzive.
Aj vacsina clankov o Bio veciac konci tak,ze je to fajn ale je to zbytocne a prilis zatazujuce rozpocet rodiny atd... ako hovoril pan Satinsky - Slak ma ide z toho trafit :)
 madlenka07 


Re: treba zvykat ? 

(22.3.2008 20:44:35)
Někdy mám pocit,že i pediatři nějak ,,zamrzli".S názory,že dávat dítěti Bio věci je zbytečné,protože v pubertě budou jíst hamburgery, se setkávám často.A takoví lidé nechápou a asi ani nechtějí pochopit,že čím déle bude jíst dítě(i dospělý) zdravé bio věci,tím déle mu vydrží takový ten zdravý základ.A pak už si klidně může dát hranolky.
No a taky nejde jen o jídlo a o zdraví.Co takhle životní prostředí?To k tomu přece patří také...ale některých se příroda a životní prostředí prostě netýká.Žijí si svůj konzumní život,ničí si své zdraví a ničí prostředí i nám ostatním. A nás bio matky soudí jako ty ,,zřeštěné".
Jsem ráda,že tady v té diskusi jsem našla spousty lidí,kteří jsou jako já:-)
 Pitrs 


Re: treba zvykat ? 

(4.4.2008 20:08:20)
holky asi vám už polezu nanervy, ale co teda pořád vaříte- mám 2,5 letou dceru a 11měsíční druhou :-) tak mi prosím napište alespon tip na ten jídelníček - opravdu ráda to vyzkouším, ale stále prostě nevím jak na to...

jo a Madlenko - k tomu co je "bio" bych zas až tak životní styl netahala, např nyní Bio banány v TESCU jsou odněkud hodně daleko, takže sem přiletěly a navíc je pak rozvážejí autama ... takže to mi moc "BIO" jak říkáš nepřipadá... víc BIO mi přijdou jablíčka od tetky z dědiny :-) chich....~j~ )BIO a životní styl);)
 Edina 


Re: Jak dál??? - strava v MŠ 

(18.5.2008 23:17:15)
Tak jak je to se školkami v Brně vám můžu napsat. Pracuji u firmy, která prodává biopotraviny. Nedávno jsme dělali nabídku mateřským školkám v Brně na závoz biopotravin, od rohlíků (cena 3,50 Kč) až po maso nebo ekodrogerii. A hádejte kolik školek má zájem? Pouze jedna jediná!!!! Přitom mohou objednat třeba jen 1x za měsíc např. biojogurty nebo rohlíky. My jim to přivezeme chladícím vozem až do školky. Naše bio pro školky je dražší jen o 20% vč. dovozu. Nechápu. Mám děti vě školce a jsou pořád něčím osypaní. Prý školky nemají peníze, tak nakupují levné potraviny. SUPER! Asi s tím budeme muset udělat něco my, rodiče.... Nebo my, Biosféra, budeme dál vozit biorohlíky koňům, protože nám pekař, kterého jsme donutili k výrobě bia, dal denní minimální odběr, který my neprodáme. Tak takhle to je.;((

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde

Všechna témata


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.