| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Jak se rodí s čerty

 Celkem 90 názorů.
 Natanela 


Milá Hanko, 

(27.2.2008 8:56:11)
tak to je opravdu něco. Stále jsem četla dokola větu, že jste ho nestihla málem ani chytit. To jste v té vaně stála, rodila a ještě si chtala vlastní dítě? Tak to klobouk dólů před Vámi. Co dodat k takovému raketovému startu do života, ať je Štěpánek zdravý a Vám i celé rodině přeji hodně štěstí.
 Lucka+ 2kluci+ Valentýnka 


Re: Milá Hanko, 

(1.3.2008 21:23:28)
Milá HAnko, gratuluji vám že jste to tak úspěšně doma zvládla a že vy i malej jste v pořádku. Z názorů některých pisatelek si nic nedělejte, kdo nezažil rychlý porod tak nemůže soudit. Já jsem měla porod druhého syna také velmi rychlý. Dopoledne jsem byla v porodnici na kontrole, kde mě řekli že to na brzký porod rozhodně nevypadá že porodím tak nejdřív o víkjendu. POdotýkám že bylo úterý. TAk jsme s manželem v klidu jeli ještě MHD domů a při cestě mě občas lehce zabolelo břicho ale považovala jsem to za poslíčky, vždyť přece dle názoru lékařů porodím nejdřív koncem týdne.. Domů jsme přijeli asi ve 13h a po té co jsem měla 2 kontrakce po 10 min. jsem pro jistotu zavolala babičce ať raději odpoledne přijede pohlídat syna a nechatnám auto že asi někidy v noci porodím, ale že určitě nemusí spěchat. Za 5 min jsem jí volala zase ať jede rychle že už asi rodím, babička přijela naložila mě manžela i syna do auta a jelo se tryskem do porodnice, do které jsme přijeli 13,40. V očích paní doktorky porodních asistentek bylo vidět překvapení když říkali ale maminko vy jste tu přece byla před 2 hod. Tak jsem je ujistila že ted nejdu na kontrolu ale že už rodím. PAk jsem se už jen stihla přesunout na porodní box kam jsme šli úprkem protože už jsem cítila hlavičku mezi nohama. Syn se narodil ve 14,00h. Kdybych dala na rady lékařů kteří mě ještě říkali at nejezdím do porodnice dřív než budou bolesti tak po 2-3 min tak na 100% porodím doma. Teď jen doufám že u toho 3 miminko které čekáme aspon stihnu dojet do porodnice. Ještě chci zdůraznit že jsme kluky měli po 2 a 1/2 letech takže žádný moc brzký porod po tom prvním to rozhodně nebyl.
 ladahet 


Re: Milá Hanko, 

(2.3.2008 16:56:32)
Sice pěkný porod, ale neřekla bych , že zrovna překotný. Mám totiž za sebou už tři opravdu překotné. Ten poslední teď 24.2.08. Spala jsem a ráno v 1 h. mě praskla voda¨, v poklidu a bez bolestí jsme se odebrali do porodnice a ve 2h 15min bylo úplně po všem.
 ladahet 


Re: Milá Hanko, 

(2.3.2008 16:56:38)
Sice pěkný porod, ale neřekla bych , že zrovna překotný. Mám totiž za sebou už tři opravdu překotné. Ten poslední teď 24.2.08. Spala jsem a ráno v 1 h. mě praskla voda¨, v poklidu a bez bolestí jsme se odebrali do porodnice a ve 2h 15min bylo úplně po všem.
 Katka+Davídek06 
  • 

Křížové bolesti 

(3.3.2008 2:04:14)
...jak úžasný článek a příspěvky (až na tu Evu :-( ). Všem maminkám i těhulkám přeji krásná a zdravá miminka. A těm těhulkám zároveň rychlé a bezproblémové porody.
Mám teď na vícerodičky dotaz, i když je to trochu mimo tuto diskuzi- rodila jsem přesně 24 hodin a to konkrétně, že porod začal prasknutím plodové vody a dostavili se postupně silné kontrakce, nejsilnější trvali 8 hodin a to křížové- absolutně nesnesitelné. Epidurál píchnutý,ale bolest stále nesnesitelná. Za 2 hodiny znova daný epidurál,ale opět nic. Asi by mě někdo odsoudil, ale posledních 5 hodin před narozením Davídka jsem v bolestech jen hlasitě řvala a prosila, ať mě raději zabijí. Už jsem nebyla schopna cokoliv vnímat, ani to, že se nám narodí miminko. Prostě jsem to chtěla jakýmkoliv způsobem skončit. Nepomohla ani opakovaná prosba o císaře. Pomáhal psychicky jen můj manžel, který po porodu vypadal jak nedozrálý zelený rajče (byl asi na tom podobně jako já-téměř bez sil). Po porodu nešla placenta ven,takže nakonec stejně narkoza a provedena kyretáž.
Už v životě bych nechtěla zažít to, co jsem zažila. A zde konečně můj dotaz- pokud jste některá zažila křížové bolesti, opakovali se při dalším porodu???
Někdo mi říkal,že prý když jsou jednou,tak pak už né. Ale moje gyn to nějak nepotvrdila.
Nevím totiž, jak bych znovu takový porod zvládla, i když tajně doufám, že ten druhý bude o něco kratší a snad bez křížových bolestí.
Všem maminkám za případnou odpověď děkuji a přeji zdravé dětičky.
Katka a Davídek 18měs.
 Kačulík 
  • 

Re: Křížové bolesti 

(3.3.2008 18:41:01)
Ahojky, já měla při prvním porodu silné křížové bolesti. Interval byl 2 a půl minuty celých 18 hodin. Zařekla jsem se., že to víckrát nebudu absolvovat. Tlačení byla pohoda, ale to před tím fakt děs. Navíc jsem začala rodit o půl jedenácté večer, tak jsem byla i hodně vyčerpaná a nevyspalá. Malá se narodila už šedivá a byla i velmi neklidné miminko. Po 7,5 letech jsem se nechala přesvědčit a 3 měsíce před porodem jsem se v noci budila hrůzou, co mě čeká. Snažila jsem se pozitivně přesvědčit, že to už nemůže být tak hrozné. Porod byl neuvěřitelná rychlovka, porodní asistentka, která mě vyšetřovala, řekla manželovi, že je ještě čas. Za dalších 10 minut už byl malý venku. Stačilo 4X poskočit ve sprše na baloně a nestíhala jsem dojít ani na sál. Křížové bolesti se vůbec nedostavili. Věřím, že potřetí to bude taky tak. Celková doba porodní bolestí - 2 hodiny 20 minut. Takže hlavu vzhůru a hlavně pozitivní přístup.
 Hanka+Hančí5/05+Štěpán12/07 


Re: Křížové bolesti 

(3.3.2008 22:35:41)
Káťo, jak jsem ve svém článku naznačila, první porod byl děsný, několikahodinový a zakončený kleštěmi.
Krom toho ale byly i křížové bolesti, které byly tak nesnesitelné, že se to s velmi bolestnými kontrakcemi vůbec nedalo srovnat. Jedním slovem šílenost.
Druhý porod dopadl tak, jak dopadl.
O křížových bolestech nevím, nepamatuji se, takže asi nebyly:o)
A žes už nemohla a chtěla "radši zemřít" místo těch bolestí? Nikdo tě tu neodsoudí, to se rozhodně neboj, myslím, že spousta z nás zažila takové to " jen ať už to proboha skončí" a rozhodně jsme přitom nemyslely na mimi, které se nám narodí....
 Katka+Davídek06 
  • 

Re: Křížové bolesti 

(4.3.2008 0:24:02)
Kačulko a Hanko, moc moc vám děkuji, že píšete svoje zkušenosti. Sice ještě těhotná nejsem,ale už teď šílím a to jsem jinak kliďas. Takže jsem zvědavá, jaké myšlenky mnou budou probíhat, až těhotná budu. V prvním těhu jsem si říkala-když bude nejhůř, je tu ten epidurál...jenže ten nezabral (nebo ho špatně píchli). Takže už ani v tomto nemám jistotu a zadní vrátka :-(
Strašně mě po porodu bylo líto, když náš drobek měl hlavu jak ufounek, vzadu velmi protáhlou nahoru kvůli dlouhé době v porodních cestách. Měla jsem strach,že mu to snad i zůstane,ale vše se spravilo. Jinak mě v průběhu porodu píchli tolikrát oxytocin,že to snad nebylo možné.To pak způsobilo hrozné poporodní stavy. Hormony mě lítali,jak kdybych měla menopauzu - šílené vedro, hrozná nálada a pak zima a chuť to vše skončit. Nemohla jsem ani mít malýho u sebe přes noc...popravdě bylo mi to jedno. Dnes toho všeho lituji. Chtěla bych mít krásné vzpomínky,ale nemám. Jen se mi vždy hrnou slzy do očí a stále to nemůžu nějak dostat ze sebe ven. Tehdy mě manžel začat hledat psychologa, už tušil jsem mimo, ale nějak se to během 4 měsíců upravilo.
Ach jo, zase se tu vykecávám. Každopádně vám strááášně moc děkuji za podporu, docela to pomáhá ;-)
Říkám si, teď sis zažila to hrozné a příště bude to pěkné....snad.
Katka
 Dana, dvě děti 
  • 

Re: Křížové bolesti 

(4.3.2008 17:30:46)
Taky bych byla při prvním porodu souhlasila s useknutím hlavy a císaře jsem nevyprosila. Placentu jsem měla přichycenou a kyretáž jsem absolvovala dvakrát.
Napodruhé jsem byla rozhodnutá rodit jedině císařem, což se mi podařilo vyjednat také díky psychiatrovi, ale naposlední chvíli jsem si to rozmyslela a s císařem v zádech jako s rezervou jsem 17 hodin rodila přirozeně.Bohužel i podruhé s křížovými bolestmi. Císaři jsem nakonec neunikla, porod se zastavil.
Takže doporučuju totéž, co autorka: dobře se domluvit se zdravotníky.
 Simča+Verča 6/02,Tobiášek10/07 


Re: Křížové bolesti 

(5.3.2008 13:54:52)
Zdravím mamky, tak já měla slušné křížové bolesti u obou porodů. Oba porody mi začaly skoro stejně-bolesti začaly odpoledne kolem 16.h, byly cca po 15-20min. U druhého porodu mi navíc kolem 17.h začala odtékat i voda. V obou případech mě přijali do porodnice asi ve 21,30h. První- dcera Verča- se narodila až druhý den před pátou ranní, syn Tobiáš ještě týž den ve 23,35h. V prvním případě jsme jeli do porodnice s bolestmi po 5min. a otevřená jsem byla na 3-4cm. Podruhé jsem měla bolesti už po 3 min. a otevřená jsem byla na 5-6cm. Ani v jednom případě jsem nedostala epidurál, poprvé jsem ho nechtěla a ani by mi ho nepíchli, že prý asi porodím dřív, než zabere ( nakonec asi hoďku před narozením Verči jsem si nechala píchnout něco od bolesti, už jsem to nemohla vydržet). Podruhé jsem ho taky nechtěla, ale něco na bolest jsem prosila, jenže mi stejně nic nedali. Poprvé jsem hned po narození dcery cítila neskutečnou a nepopsatelnou úlevu, že už to mám za sebou, ale zároveň jsem prohlásila, že to stálo zato, a že za 3 roky jdu do toho znova. No, při druhém porodu (o 5,5 roku později), oč rychleji probíhal, oto bolestnější byl. Už jsem měla strach, že snad malého nevytlačím, jak jsem byla vysílená. Taky jsem v průběhu tlačení už ani nerozeznala bolesti v břiše, protože ty křížové je úplně přehlušily a navíc jsem je cítila bez přestávky. Když byl malý konečně venku, jen jsem se otočila na manžela a oznámila mu, že tohle bylo naposledy. Ale dlouho mi to nevydrželo - už po 1 měsíci mi těhotenství začalo chybět a nejraději bych ještě jedno mimčo někdy v budoucnu chtěla.
 Deja 


Re: Křížové bolesti 

(6.3.2008 18:50:48)
No asi tě úplně neuklidním. Mně oba porody začaly odtokem plodové vody a křížové bolesti byly u obou. U druhého se přidaly ještě bolesti někde ve spod... Co jsou bolesti břicha u porodu fakt nevím. Druhý porod byl sice kratší, ale o dost bolestivější (voda cca 13:30, malý venku v 18)- hodně mi pomohla sprcha a balon. Ale asi to nebylo zas tak strašné (viděno po 3,5letech) začínám pomalu uvažovat o třetím ;))
 eva, dvě děti  
  • 

nezodpovědnost 

(27.2.2008 9:16:22)
Myslím, že to bylo od vás skoro až nezodpovědné..
Zřejmě máte děti dost za sebou - všeobecně se ví, že druhý porod a navíc brzy po prvním bývá rychlejší.. ale hlavně - píšete, že první byl zakončen kleštěmi !!!! - tedy laicky řečeno - bez nich by Vaše první dítě - promiňte mi to - nemuselo přežít..
Slova "klobouk dolů" mě v této chvíli rozhodně nenapadají, spíš si myslím, že jste normálně riskovala - ohrozila své dítě a způsobila ne právě vhodný zážitek své dcerce..

Je to můj názor, já bych se prostě zachovala jinak. Děkujte bohu, že jste vy i Váš syn zdraví..
 brzobohatka 


Re: nezodpovědnost 

(27.2.2008 9:26:25)
ajaj, už je to tady: nezodpovědnost, bububu, jak jste tohle mohla udělat Vašemu dítěti, vždyt´mohlo zemřít... achjo, kdy tyhle proslovy zkončí
 eva, 2 děti 
  • 

Re: nezodpovědnost 

(27.2.2008 9:30:48)
mám-li reagovat, tak jedině takto ;
ostatně málokdy reaguju na články, ale tento mě zvedl ze židle..
nechápu, co tím autorka chce říci - píše, že měla z pekla štěstí, že jediná rozvážná v té chvíli byla nějaká sousedka atd. - a přitom radí ostatním, aby zkusily to samé ? Co si ona řídila, plánovala snad porod doma ??? asi těžko, že..
 brzobohatka 


Re: nezodpovědnost 

(27.2.2008 9:35:36)
myslím, že autorka neplánovala rodit doma, pouze oddalovala odvoz do nemocnice z důvodů zcela zřejmých-špatné zkušenosti z předchozího porodu. není důvod ji odsuzovat.
 eva, 2 děti 
  • 

Re: nezodpovědnost 

(27.2.2008 9:42:21)
nikoho neodsuzuji, říkám jen co si myslím.

mimochodem můj první porod trval 33 hodin a byl velice náročný - druhý 5 hodin; rodila jsem v porodnici, pod dohledem.
 brzobohatka 


Re: nezodpovědnost 

(27.2.2008 9:49:10)
chápu, prostě máte na věc takový názor. pevně věříte nemocnici a doktorům a jakýkoliv jiný způsob porodu je pro Vás nepřijatelný. ale lidé jsou různí, názory se mění...předpokládám, že, za pár let bude normální rodit v porodních domech, nebo dokonce doma....
 Lea 
  • 

Re: nezodpovědnost 

(27.2.2008 12:09:33)
Tak si pro mne za mne pod odborným dohledem i jezděte autem, kakejte a souložte - někdo halt potřebuje být pod odborným dohledem více než ostatní - ale nepředhazujte tady, že jedině vy jste ta správná, zodpovědná a chytrá a kdo se chová jinak než vy, je nezodpovědný hlupák.
 Evka 
  • 

Re: nezodpovědnost 

(27.2.2008 15:53:09)
No, Evo, nekdy lepsi rozvazna sousedka, nez opily doktor. Neznate ty historky z Ruska a porodech na Novy Rok, MDZ apod?
 Lenka, Daník 03/03, Kamilka 05/05, bříško 04/08 
  • 

Re: nezodpovědnost 

(27.2.2008 19:08:09)
Ono ani v porodníci nejste tak úplně v "bezpečí". Stačí, aby probíhalo mistrovství světa v hokeji. Češi hráli semifinále se Švédy v prodloužení a sloužící doktor se náhodou chce dívat. Nechá se zapírat a přijde ai 5 minut po konci zápasu.
 kaMyš 


Re: nezodpovědnost 

(2.3.2008 16:31:13)
Panebože, Evo, než něco kritizujete, tak si to pořádně přečtete. Autorka píše "Proto, maminky, pokud to jen trošku jde, nebojte se při porodu sdělovat zdravotníkům svá přání." Rozhodně nikoho nenabádá k ničemu jinému než k tomu, aby víc komunikoval se zdravotníky a méně se nechal vmanévrovat do nevhodných poloh, toť vše. A překotný porod je něco naprosto jiného než plánovaný porod doma.
 kaMyš 


Re: nezodpovědnost 

(2.3.2008 16:32:46)
Panebože, Evo, než něco kritizujete, tak si to pořádně přečtete. Autorka píše "Proto, maminky, pokud to jen trošku jde, nebojte se při porodu sdělovat zdravotníkům svá přání." Rozhodně nikoho nenabádá k ničemu jinému než k tomu, aby víc komunikoval se zdravotníky a méně se nechal vmanévrovat do nevhodných poloh, toť vše. A překotný porod je něco naprosto jiného než plánovaný porod doma.
 pavla12345 


Re: nezodpovědnost 

(27.2.2008 9:31:24)
Ale autorka přece nepíše, že si to takto naplánovala a rodila doma schválně! Toje přece rozdíl. A ty rady o tom, že další porod je rychlejší taky neplatí vždycky.Můj třetí porod byl nejdelší a nejbolestivější, i když míry 2. a 3. dítěte byly stejné. Pokud jste sama nezažila překotný porod, neodsuzujte. Můj druhý porod byl podobný jako autorčin. Vzbudila jsem se v 5.15 a chtělo se mi na WC, měla jsem průjem , ale bolesti žádné, takže jsem si jen pomyslela, že jsem to večer s těma palačinkama trochu přepískla. V 5.30 najednou přišly bolesti, žádné intervaly se změřit nedaly, bolelo to furt (neustále).Skočili jsme do auta, na zvonek porodnice jsem zvonila 5.45 a 5.52 se malej narodil. Sundala jsem si akorát tak boty a kalhoty:-D
 Insula 


Re: nezodpovědnost 

(27.2.2008 9:53:15)
Pavlo, přesně tak. Mám kamarádku, která má čtyři děti. První tři rodila "za housku" a poslední dcera děs a hrůza. Říkala, že kdyby měla první porod jako ten čtvrtý, tak by už asi žádné jiné děti neměla. :-)
 Lenka 
  • 

Re: nezodpovědnost 

(27.2.2008 9:39:06)
Já nerozumím co je nezodpovědného na tom překotně porodit? Za to přece paní nemohla. Mě řekli na prohlídce, že až začnou bolesti nemám hned jezdit do porodnice, že je to zbytečné a první porod trvá i dvacet hodin. V pět večer mi začali bolesti, a kdybych dle rad doktorů vyčkávala, porodím doma taky. Malý se narodil v půl deváté, půl hodiny po příjezdu do porodnice.
 Jíťa 
  • 

Re: nezodpovědnost 

(27.2.2008 11:23:36)
Kamarádce praskla voda, žádný bolesti neměla, sice to do porodnice stihla, ale tak-tak. Než se tatínek převlíkl, aby mohl k porodu, tak bylo malý na světě.
 Insula 


Evo, 

(27.2.2008 9:50:46)
já taky nejsem moc pro porody doma (i když je to rozhodnutí každého), ale podle popisu autorky bych řekla, že tohle rozhodně neplánovala a dokonce byla přesvědčená, že ještě "nerodí" a že má dost času. Také vzhledem k frekvenci porodních bolestí to zřejmě netušila. A zřejmě nebyli ani jinak zvlášť silné.
Autorce gratuluju. :-)
 Lidka 
  • 

nezodpovědnost? 

(27.2.2008 9:56:23)
Není to dámy trochu silné slovo.Já rodila první dítě také kleštěma a druhé máme 1,5roku na to fyziologicky.Oba porody byly dlouhé(sice né 15h).Tak není pravda,že druhý a další je rychlejší. Před šestinedělema se mi narodila holčička.Nebýt pana doktora,kterému se při kontrole něco nezdálo a poslal mne už do porodnice předem tak bych taky porodila doma.Nestihly bychom to ani do nejbližší nemocnice(12km) od prvního stahu do narození dcery to trvalo 1,5hodiny. Tak nesuďte Hanku,že nejela. Měla určitou zkušeností a celý porod trávit v nemocnici asi nechtěla.Nedivím se, mnohdy je personál dosti nepříjemný,že si je nějaká rodička dovoluje v noci obtěžovat a dává to jak se patří najevo.Třeba tím,že včas nezavolá otce k porodu.Nebo ho vůbec nepustí s rodičkou na hekárnu.(to se stalo mně při prvním porodu)
Hance a Štěpánkovi přeji hlavně hodně zdravíčka
 japete 


Re: Jak dlouho trvá porod? 

(27.2.2008 12:55:11)
Všichni tady píšou o tom jak dlouho rodily,ale od jaké chvíle se to počítá?Jelikož jsem měla vztahy(takové to tvrdnutí břicha)od sedmého měsíce tak jsem tomu nevěnovala moc pozornost až na tu časnost vztahů den porodu.Pravidelné tvrdnutí břicha jsem pocitovala tak kolem desáté ráno po patnácti min.Ve čtyři odpoledne to bylo po deseti min.a to trvalo až do šesti ráno.(tak kolem jedné v noci to začalo bolet).a pak už jsem jen doufala že to skončí.Bylo to až ve čtyři odpoledne.
 Markéta 
  • 

Re: Jak dlouho trvá porod? 

(27.2.2008 13:43:42)
No, já bych na tuhle otázku dala k lepšímu odpověď sestřičky u Apolináře, když jsem tam coby teorií ani praxí netknutá prvorodička dorazila s tím, že mi (asi) praskla voda. Ptala se - máte kontrakce? Já jsem se hluboce zamyslela, a ona na to - tak to nemáte, to byste věděla.
 parishilton 


Re: Jak dlouho trvá porod? 

(27.2.2008 13:48:15)
Tak já nevím od jaké chvíle to počítají ostatní,ale já počítám začátek porodu od doby kdy mi začaly kontrakce,ty byly od samého začátku po pěti minutách, a odtekla plodová voda.Porod trval 16 hod,než se malá objevila na světě.Z toho jsem několik hodin prospala,kontrakce začaly po půl jedné v noci,já v půl třetí odjela do porodnice a tam do devíti ráno ještě spala.Pak jsem se většinu času válela ve vaně.A vím že někdy po poledni jsem byla neuvěřitelně ospalá,spánek bylo to jediné po čem jsem toužila,a ještě chvíli před tím než mi řekla sestra že jdeme rodit,abych si vylezla na stůl,jsem téměř usnula.Malá se narodila odpoledne před čtvrtou hodinou.
 parishilton 


Re: Jak dlouho trvá porod? 

(27.2.2008 13:48:16)
Tak já nevím od jaké chvíle to počítají ostatní,ale já počítám začátek porodu od doby kdy mi začaly kontrakce,ty byly od samého začátku po pěti minutách, a odtekla plodová voda.Porod trval 16 hod,než se malá objevila na světě.Z toho jsem několik hodin prospala,kontrakce začaly po půl jedné v noci,já v půl třetí odjela do porodnice a tam do devíti ráno ještě spala.Pak jsem se většinu času válela ve vaně.A vím že někdy po poledni jsem byla neuvěřitelně ospalá,spánek bylo to jediné po čem jsem toužila,a ještě chvíli před tím než mi řekla sestra že jdeme rodit,abych si vylezla na stůl,jsem téměř usnula.Malá se narodila odpoledne před čtvrtou hodinou.
 dadula, 2 holky 
  • 

Re: Jak dlouho trvá porod? 

(1.3.2008 14:39:45)
Jen pro informaci, zacatek porodu se pocita od otevreni porodnich cest na 3-5 cm, obvykle jsou v to dobu pravidelne kontrakce cca po 5 min.
 Vladan 


Re: nezodpovědnost 

(27.2.2008 10:21:46)
Milá Evo, tak jsem si ten článek schválně přečetl celý a nikde jsem nenašel ani zmínku o tom, že by autorka považovala svůj případ za hodný následování - jenom napsala, že by si žena měla řídit svůj porod částečně sama a měla by své požadavky říkat zdravotníkům, s čímž lze jen souhlasit.
Dřív se rodilo doma naprosto běžně. I ty porody, kdy dítě matka tak tak zachytila byly - asi jako vždycky. Proto nechápu Vaše rozhořčení a kázání o nezodpovědnosti.
Kdyby autorčin manžel cestou do porodnice píchl pneumatiku a museli rodit venku, tak je to taky nezodpovědnost, že? Protože měli zavolat sanitku...to můžeme jít do nekonečna.
Autorka jen špatně odhadla sílu porodních bolestí, ale proto si určitě nezaslouží kázání o tom,že ohrozila život svého dítěte a že měla mít rozum.
Ještě jednu perličku - moje matka potřetí rodila v porodnici "pod dohledem". Doktoří ji nechali jen tak, bez vyšetření, jen sem tam nakoukli do pokoje a prohlásili "To bude holčička, ona se dlouho strojí, proto to trvá tak dlouho". Až pak přišla doktorka z jiné směny a zjistila, že neslyší ozvy...nebýt jí, tak jsem nebyl na světě. Takže tak.
 Cita 


Re: nezodpovědnost 

(27.2.2008 11:06:04)
Vladane, sohlasím...až na to, jak píšeš, že autorka špatně odhadla sílu porodních bolestí...Už dávno sem si ověřila, že každý porod nebolí stejně..

Taky sem si přečetla článek důkladně několikrát a souhlasím s tím, že nebylo co špatně odhadovat..(mm já jela do porodnice s bolestmi po třech minutách a porodila až po dalších 8 hodinách...)

Jinak mě článek dojal a usmívám se tady jak ten de..l :-). Přeji hodně štěstí..;)
 Stáňa a dva kluci 


Re: nezodpovědnost 

(27.2.2008 18:04:10)
Hanko gratuluju, jak jste to skvěle všichni zvládli:-). Porod se prostě nedá naplánovat:-). Já měla druhý taky v podstatě překotný, celé to trvalo hodinu čtyřicet, do porodky jsem dojet stihli a já netušila, že už to mám téměř za sebou. Tedík se narodil v přijímací kanceláři, kdy mě zkušená PA rychle donesla podložku a bylo to:-).
A kontrakce jsem měla taky hned po pěti minutách, cestou se stejně jako u prvního porodu prodloužily.
 Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 


Re: nezodpovědnost 

(27.2.2008 11:32:53)
Evo, jsi docela chytrá - ale ono se to někdy fakt nedá naplánovat.
Mám za sebou skoro stejný zážitek, jen trošku rychlejší, jenže jsem díky vysokému tlaku byla v nemocnici, odkud mě chtěli druhý den propustit domů. Prvně mě píchlo bříško nějak těsně před půlnocí. O půl jedné v noci mi sestřička, která mi točila ozvy tvrdila, že jsou to poslíčky a v 1:05 byla Miška (3,60 kg) na světě. Takže někdy je to prostě rychlé, jindy ne....proč hned někoho nařknout z nezodpovědnosti. Z článku vyplývá, že maminka se do nemocnice chystala. A celkem chápu, že to někdo nechává až na poslední chvíli, asi nikomu to prostředí nemůže být příjemné.

Já jsem si špatně přečetla název článku - četla jsem "Jak se rodí čerti" a hned mě napadla i moje Míša - ona to vzala od podlahy hned ze začátku a ještě se nezastavila :-)
 Lída+2 


Re: nezodpovědnost 

(28.2.2008 5:48:11)
Autorce gratuluju, že to tak krásně zvládla.:-)

Sama jsem sice odjela do porodnice,ale jedna chytrá sestra mi řekla co co Janě přede mnou, že to jsou poslíci, že kdyby to byli kontrakce k porodu jsou tam pořád a ní 3 za 40minut a ještě takový mrňky 80 a byli by okolo 120....jsem si teda trvala na vyšetření... a po něm se DAníček narodil do 15 minut. Stihla jsem se akorát s manželem převlíct....:-D

protože jak tu už taky někdo psal. Každý porod bolí jinak a některý skoro vůbec:-D případ toho mého druhého...
 Deja 


Re: nezodpovědnost 

(6.3.2008 19:03:16)
Já rodila v porodnici, dali mne na pokoj, na sále byl frmol, tatínka poslali po návštěvách domů (já byla na pokoji sama, tak jsem si ho ve 20hod vyprosila zpět), kontrola se oddalovala (nebyl čas), tak jsem se na ni dostala kolem 23, dle doktora vše v poho klid, chtěl ještě klystýr, PA řekla, že nebude - že bych ji při něm porodila a malý byl za 20min i se sprchou venku. Nebyl to žádný překotný porod - v porodnici jsme po odtoku plodovky byli od 14:30, ale nechybělo moc a malý se narodil na pokoji...
 Nasuada 


Re: nezodpovědnost 

(27.2.2008 14:34:22)
porodit doma - to se může stát každé, která není už předem v porodnici, tak je lepší se na to připravit než to démonizovat a odsuzovat ne?! Hance a Štěpánkovi gratuluji.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: nezodpovědnost 

(27.2.2008 16:51:57)
Evo, "všeobecně" je jednotlivci k ničemu - já s druhým dítětem vyrazila do porodnice radši trošku dřív a porod nakonec trval delší dobu, než ten první. Tyhle věci nikdy nikdo neví dopředu a hodnotit je zpětně je dost laciný.
 Lída+2 


Re: nezodpovědnost 

(28.2.2008 5:36:44)
Evo, kde jdi vzala takovej blábol, že druhý pord bývá rychlejší!!!!Asi u pár šťastnějšídch jak poslední dobou zjišťuju!!!!!
Mám kamarádky a druhý i třetí maj hodně vyvolávaný... a ta poslední před měsícem. Děti má krásně po sobě a ten vyvolanej porod byl hnus..dítko mělo přes 4kg.....
Každý porod je jiný a nikdo neví co a jak bude....

 Líza 


Re: nezodpovědnost 

(28.2.2008 5:44:17)
Lído, ale to není blábol. Skutečně když si vezmeš první a druhý porody u velké spousty rodiček, zjistíš, že u drtivé většiny druhý porod bývá rychlejší a o dost. Že existujou výjimky, je jasný, jako ve všem, ale Eva má pravdu, skutečně rychlejší bývá.
 Lída+2 


Re: nezodpovědnost 

(28.2.2008 5:50:02)
Lízo v tom případě se za poslední 3 roky něco stalo....komu se narodilo druhý má ho vyvolaný a ještě to bylo dlouho a hnusný...asi tu mám v okolí nějaký špatný vzorek lidí....;((:(
 Janynka+M/98+A/05+O/09 


Re:  

(9.4.2009 8:30:41)
Tak to mi nedá abych nereagovala~j~ Hance gratulace největší, že to krásně zvládli! nesuďme, nebyli jsme tam! dopadlo to dobře, tak co!
a že druhý porod je rychlejší? jistě ~2~ první trval 20hodin, druhý jen 15... u obou dětí mi praskla voda, od té doby kontrakce sice pravidelné, bolestivé... ale. no a jistě, křížové. krásné porody jsem si užila, a proto teď do třetice budu rodit rychle a bezbolestně~;)
 majdaleenka +07+11 


z pekla štěstí a klika od blázince 

(27.2.2008 9:52:34)
Gratuluji k synečkovi, že on chtěl být slečna Jitka?;-) Já jsem při porodu se zdravotníky komunikovala, i plán jsem jim napsala a musím říci, že to bylo k oboustranné spokojenosti (možná taky proto, že jsem si nevymýšlela žádné "extra záležitosti", nevím). To, co Vy bych nicméně prožít nechtěla, ale jen ze strachu, malému museli dát hned dýchnout kyslík, protože měl šňůru okolo krku. Ať Vám hezky roste, čertík.
 Markéta 
  • 

porod doma ve vane 

(27.2.2008 10:15:43)
nas porodni asistentka v pripravnem kurzu upozornovala, ze pokud si doma budeme chtit vlezt do vany, mame to delat jen pokud s nami nekdo bude a bude v bdelem stavu ... ze se to cas od casu stava, ze zena porodi neplanovane doma a je proto lepsi, aby u ni byl manzel a pomohl ji :-)

autorce gratuluji, myslim, ze domaci porod je mnohem hezci nez v nemocnici, porod prece neni nemoc. je to samozrejme riziko a sama bych do toho nesla, ani s porodni asistentkou, ale vlastne me to mrzi. u pristiho porodu, az na to jednou dojde :-) uvazuju o ambulantnim porodu, uvidime ...

jo a myslim si, narozdil od nekterych pisatelek, ze to pro autorcinu dceru neni trauma, mimoradne silny zazitek urcite, ale rozhodne ne spatny :-)
 Lenka, Alešek, Lucinka 
  • 

Re: "Díky" vaně jsem rodila doma. 

(27.2.2008 13:26:48)
Vlezla jsem si při začínajících porodních bolestech asi tak po hodině do vany, kde mi bylo o hodně lépe. Pustila jsem si horkou vodu, kterou jsem samo snesla a tím urychlila porod. Když jsem začala sledovat časový interval mezi stahy (1,5 minuty), bylo již pozdě. Ještě jsem půl hodiny volala na manžela, který spal v suterénu, aby zavolal záchranku. Sama jsem nebyla schopna někam dojít. Porod trval celkem 3 hodiny. Porodila jsem doma pod verandou - bylo léto, za asistence sestry.Bylo to druhé dítě. Nikdo mi naštěstí nevynadal. Je mi jasné, že mohly nastat komplikace, jen jsem nečekala tak rychlý porod a mírné bolesti. Přednosta kliniky jen konstatoval, že se jednalo asi o překotný porod, věděl o tom a byl naprosto v pohodě.
Bohužel jsem si neuvědomila, že horká voda porod uspíší. Na jednu stranu bohužel a nadruhou bohudík. Doma byl takový klid!!
 Lenka, Alešek, Lucinka 
  • 

Re: "Díky" vaně jsem rodila doma. 

(27.2.2008 13:28:00)
Vlezla jsem si při začínajících porodních bolestech asi tak po hodině do vany, kde mi bylo o hodně lépe. Pustila jsem si horkou vodu, kterou jsem samo snesla a tím urychlila porod. Když jsem začala sledovat časový interval mezi stahy (1,5 minuty), bylo již pozdě. Ještě jsem půl hodiny volala na manžela, který spal v suterénu, aby zavolal záchranku. Sama jsem nebyla schopna někam dojít. Porod trval celkem 3 hodiny. Porodila jsem doma pod verandou - bylo léto, za asistence sestry.Bylo to druhé dítě. Nikdo mi naštěstí nevynadal. Je mi jasné, že mohly nastat komplikace, jen jsem nečekala tak rychlý porod a mírné bolesti. Přednosta kliniky jen konstatoval, že se jednalo asi o překotný porod, věděl o tom a byl naprosto v pohodě.
Bohužel jsem si neuvědomila, že horká voda porod uspíší. Na jednu stranu bohužel a nadruhou bohudík. Doma byl takový klid!!
 fisperanda 


Dobrý 

(27.2.2008 10:23:34)
Podle mě je to super článek. Autorka nedělá z ničeho zbytečné drama, prostě se stalo, stalo se... překotný porod se může přihodit každýmu. A mezi článkama dramaticky popisující porody je to vítaná změna.
 janaj85 


Re: Dobrý 

(27.2.2008 10:30:55)
samozrejme nie vždy sa porod doma vyplati ale naozaj sa neda odhadnut kedy sa rodi.Ja som už bola otvorena sčasti a ešte ma poslali do sprchy no ostala som stat pri lehatku lebo som vedela že to už ide a naozaj hned som rodila niekdy to nemusia odhadnut ani zdravotnici a kým by som sa dotrepala do sprchy možno by som tiež porodila v sprche a hoci v nemocnici no sama ak by tam prave nikto nebol
 Jíťa 
  • 

Podobnému zážitku jsem unikla jen o vlásek 

(27.2.2008 11:57:28)
A to dokonce v porodnici, kam jsem kolem 22 hod přijela s tím, že mě celý den trošku pobolívá břicho a intervaly jsou pravidelné cca po 8 min.

Na příjmu mě vyšetřili, dostala jsem sprdunk, že panikařím, že se ještě neotvírám, ale když zjistili, že nemáme auto a přijela jsen sanitou, tak si mě tam milostivě nechali.

Když jsem vylezla ze sprchy, nebyla široko daleko ani noha. Byla jsem na příjmu, na hekárně, na porodním sále, a nenarazila jsem na živou duši. Byla jsem unavená a po "milém" přivítání jsem si ani netroufla lehnout do některé postele na hekárně.

První člověk (netuším jestli to byla DR, PA nebo sestra) se objevil ve 23:45 (vím to přesně, protože jsem celou dobu sledovala hodiny). Přidělili mi jednu postel a řekli, že mám zazvonit, kdybych měla pocit jako na velkou. Žádné vyšetření, monitor nebo cokoliv se tentokrát nekonalo.

Přesně v 0:15 jsem měla po porodě, vč. placenty. Tu půlhodinu mezi tím si přesně nepamatuju, ale když jsem to měla za sebou opět jsem se koukla na hodiny, protože jsem chtěla vědět, kdy se mi miminko narodilo.

Závěr, jestli jsem měla překotný porod nebo ne, to mi tenkrát neřekli, ale kdyby se personál zpozdil jen o cca 15 min. tak jsem asi taky chytala dítě sama, opřená někde o stěnu.

Jinak se nikdo neděste, zážitek je 16 let starý. Dneska už to snad funguje lépe.
 foxyik+Sofie 10/03+ Alex05/07 


Pod "NE dohlehledem" 

(29.2.2008 7:13:21)
Tak to mi připomnělo můj druhý porod.Ačkoli jsem byla již v porodnici, porod mi museli i po druhé vyvolávat,tak bych řekla, že ani Dr nejsou samozřejmě vševědoucí.Já totiž rodila ani ne 10 minut po vyšetření Dr s názorem toho, že to bude ještě tak dvě hodiny trvat:-) po vyšetření jsem šla do sprchy, bohužel bylo obsazeno a tak jsem tam přešlapovala.Když jsem se dostala do sprchy,strávila jsem tam asi 5 vteřin a utírala jsem se.Vrátila jsem se na pokoj a říkala jsem si, že jsem nějak špatně utřela nebo co, no neutřela začla jsem krvácet a rodit:-)Zařvala jsem jen:Sestři, rodim.Ta přiběhla a myslela si,že jsem zase jedna z těch histerických roidček,ale když mě viděl,tak mě jen čapla pod pažemi a táhla mě na sál.Druhá sháněla Dr.Jediný co říkala:Držte nohy u sebe,v momentě kdy mě vysoukala na lehátko, tak si stačila nandat akorát rukavice a Saša byl venku.Dr se dostavil cca 10 minut po porodu, kdy byl syn omytý a už se i přisál.No takže ono je těžké jestli i v té porodnici jste tolik "pod dohledem".Bála jsem se, že budu šitá až bůh ví kam, Saša vážil 3900/51cm.Naopak mi udělali jen asi tři malinké stehy uvnitř, zašívání jsem vůbec necítila, oproti prvním, které bylo zvenčí a vězte bylo toho dost.Všichni jsme zdraví a tak milá Evo, teď mi řekni nakolik to vlastně bylo tolik odlišné, když jsem vesměs rodila taky sama a PA měla co dělat, aby ho chytla.Dr to vůbec nestihl a to mě diagnostikoval!Všem miminkám a maminkám hodně zdravíčka!~s~
 sunsung 


:o) 

(27.2.2008 12:01:44)
To je fakt nezodpovědnost rodit. Já bych to zakázala !!!!!

Hanko přeju Vám hodně zdraví pro malého čertíka a další porody úplně stejně pohodové!!!
 Konie 


Re: :o) 

(27.2.2008 12:12:44)
Já se přidávám a sepíšeme na to petici. Já bych vůbec zakázala děti. Protože pokusy na lidech jsou zakázány R^:-D

Malinko závidím. Já o překotném porodu už od prvního dítka hrozně moc snila, ale bohužel. Všechny tři v porodnici, vesměs dlouhé a personál - NO COMENT.

Krásný článek. Přeju zdravíčko a hodné miminko i jeho sestřičku a vůbec buďte šťastní :-D
 Bumbi&05,08,10 


Re: :o) 

(27.2.2008 14:39:19)
Pukám smíchy, díky.

Ano, rodit je opravdu nezodpovědnost. Vždyť se dobrovolně vydáváme na hranici života a smrti...

Přesňme tedy rodit děti - doma je to hazard, v porodnici za přítomnosti lékařů chytřejších než panbůh ještě větší. Vyhněme se, prosím, zbytečnému riziku!
 Ivory 


gratulace 

(27.2.2008 12:20:26)
Moc Vám gratuluju k nádhernému domaporodu, také k pochpení, že porod doma není nic životunebezpečného, jak nám to démonizují naši lékaři...stačí se podívat do vyspělejších zemí, kde se rodit doma nikdy nepřestalo.
A taky závidím...
 watanaki 
  • 

Re: gratulace 

(27.2.2008 16:06:02)
Gratuluji k přirozenému porodu, vše asi proběhlo přesně tak, jak mělo a přeji vše nejlepší!
 Věra. 


nešlo asi o překotný porod 

(27.2.2008 13:19:24)
dle časových údajů v článku o překotný porod asi nešlo, přece jen, ten fičí o něco rychlejš
ale to je úplně jedno, možná mohla autorka přece jen vyrazit o něco dříve, ne vždy je to " z prdele klika" jak tady vlastně již někdo psal

mám za sebou dva překotné porody, první hodinka všeho všudy, druhý dvě hodiny
právě proto kdyby cokoliv, volám rychlou a ihned razím, přece jen, rodit doma na dlažbě bez odborné pomoci zase tak ouplně mým snem není......vím co vše se může přihodit ...a může k tomu dojít rychle..není to dobré pokoušet

mamince a dítěti vše dobré a hodně zdraví přeji zejména !!!
 Bumbi&05,08,10 


Re: nešlo asi o překotný porod 

(27.2.2008 14:42:43)
No, ono s tím vyrážením je to sporné - mě začaly kontrakce rovnou bez varování po 5 minutách a pokračovaly tak dalších 10 hodin...

Do porodnice jsem vyrazila po 4 hodinách doma, protože mě čekala 2 hodinová jízda autem. Někdo by řekl hazard, ale já jsem věděla, že prostě ještě nerodím a mám dost času (že tolik, to jsem teda neutušila, asi by mi trochu klesla morálka ;)).

Kontrakce jsme měla od 3 ráno do 16 odpoledne, kdy jsme porodila, voda praskla ve 14 hodin... Díky těm krátkým intervalům jsem na finále téměř neměla sílu...

Ale fakt jsem neměla ani poslíčky ani kontrakce před tím. Začalo to natvrdo po 4-5 minutách - a teď babo, raď...~s~
 Markéta, syn 6 l. 
  • 

Re: nešlo asi o překotný porod 

(27.2.2008 15:39:50)
Je to sporné, mně začaly kontrakce v osm večer, asi po patnácti - deseti minutách (to jsem si říkala, pch, co to kdo na těch porodních bolestech má, dá se to vydržet úplně v pohodě), v jedenáct jsem poslala manžela spát, že to vypadá na dlouho a že rozhodně nehodlám být v porodnici na hekárně, v půl dvanácté jsem ho budila, že mám kontrakce po čtyřech minutách a pořád silnější (to už jsem si ani neříkala, že to je taková sranda). Tak jsme smažili do porodnice, kde jsme byli o půlnoci, krásný nález, 7 cm, stahy ukrutné po dvou třech minutách - no, a tak to vydrželo do čtvrt na devět do rána. Přitom při příjezdu do porodnice to vypadalo na dvě tři hoďky, kdybych byla bývala věděla, že to bude trvat tak dlouho, nikdo by mě z našeho bytu nedostal.
 Zdenka 
  • 

porodní bolesti 

(27.2.2008 22:00:12)
Tohle jsem si taky říkala, že se to dá vydržet úplně v pohodě :-) A to jsem původně dost vážně uvažovala o epidurálu. Ještě když jsem na hekárně po klystýru šla na záchod, tak mi to přišlo docela v pohodě. A pak jsem na tom záchodě div nestrhala dlaždičky :-)) Ještě že mi pořád nepraskla voda, jinak bych do toho záchoda asi porodila, ten pocit na tlačení asi s klystýrem neměl moc společného :-)
Jinak celý průběh jakožto prvorodičky byl: od půlnoci kontrakce po 15 min, od 1 h po 5 min, poklidný odjezd do porodnice cca ve 3 h, tam příjezd 3:30, vyplňování papírů, monitor, vyšetření ... Na ten záchod jsem šla v 5, poctivě tam vydržela do 5:30, pak mě PA chtěla znovu točit monitor, když mě viděla tak pochopila že asi ne ;-) tak mě přesvědčila jen k opláchnutí ve sprše po tom klystýru, 5:45 mi píchli vodu a 6:05 byl malý na světě.
Ještě hodinu před porodem to byla sranda, a myslím, že kdyby odtekla voda dřív, tak to bylo ještě rychlejší.
 Cella 


Re: porodní bolesti 

(28.2.2008 23:18:18)
:-D:-D:-DTaky jsem šla po klystýru v pohodě na záchod a odtamtud jsem vylezla pomalu po čtyřech v ukrutných bolestech~j~
 Insula 


kontrakce 

(27.2.2008 17:01:58)
Také jsem s dcerou měla kontrakce od začátku do konce po 5-ti minutách. Trvalo to 18 hodin a byla jsem po téhle době otevřená na 4-5 cm. Bohužel to tak bylo už od rána, takže jsem skončila na císaři. Takže chápu, že Hanka asi přesně nepoznala, kdy má jet do porodnice.
 Kahlan+5 


Re: nešlo asi o překotný porod 

(27.2.2008 14:53:36)
No je fakt, ze nekdy odhadnout, kdy vyrazit do porodnice je docela orisek a to zvlast pro vicerodicky. Prvorodicky vetsinou vyrazi spis driv nez pozdeji, protoze jsou vyplasenejsi:-)

U druheho porodu jsem mela poslicky od rana, odpoledne kontrakce, v nemocnici mi natocili CTG, ze "neco" zacina. Jeli jsme domu, odvezli syna na hlidani a cestou zpet jsme se ve 22h jeste jednou stavili v nemocnici. Porod byl v behu, ale otevrena jsem skoro nebyla (asi na 1cm), tak mne pustili domu (bydlime 10 minut od porodnice). Doma jsem mela regulerni silne kontrakce, ale take rymu, bolelo mne v krku, byla jsem utahana, nemocna a proste se mi nikam nechtelo jezdit. Pred 3 rano byly bolesti uz hodne nesnesitelne, tak jsem si rekla, ze prece jen pojedeme. Sotva jsme dorazili, PA napustila vanu, koukla na mne (byla jsem na 8 cm) a zavolala meho doktora, ktery doma spal (to bylo domluvene dopredu). Dr dorazil neco pred pul ctvrtou a Aninka se narodila ve 3:37, takze tak asi pul hodinu po prijezdu do porodnice. A v 15h odpoledne uz jsme jeli vsichni domu. Tento porod probehl v cizine. Proste u nas by take stacilo malo a porod by probehl doma, nebo v aute nebo na parkovisti pred porodnici:-)
 Jíťa 
  • 

Re: nešlo asi o překotný porod 

(27.2.2008 15:35:32)
Tady se jedné paní stalo, že rodila na cestě. Neměli auto a volali si sanitu. Jenže hodina uběhla a sanita nikde, tak manžel začal shánět kamarády a známé, kdo by je mohl do porodnice odvést. Nakonec rodili někde cestou a sanitu potkali až když pokračovali do nemocnice s narozeným miminkem.
 Belatrix+A(10/09)+J(09/11) 


Re: nešlo asi o překotný porod 

(27.2.2008 15:38:33)
Já znám historku, kdy rodička vyrazila do porodnice pěšky, protože to měla asi 10 minut. A porodila na autobusové zastávce.
 Líza 


Re: nešlo asi o překotný porod 

(28.2.2008 9:49:10)
Věro, oficiální doporučení, které většina rodiček dostane v porodnici - do porodnice jet, když praskne voda nebo když mají kontrakce po 5 minutách dvě hodiny (u prvního) nebo hodinu (u druhého). Z hlediska tohoto doporučení rozhodně autorka článku neměla důvod předpokládat, že má někam vyrážet.
 Jana038 


Kdy volat sanitku 

(28.2.2008 10:53:35)
můj druhý porod trval všeho všudy od první kontrakce 1 3/4 hodiny...v dubnu čekám třetí dítě - a pořád si nejsem jistá, zda volat sanitku hned...Nedovedu si ale představit (nedej Bože), že bych jako autorka článku porodila doma sama. Kdo by došel otevřít až by přijeli? Já s dítětem v náručí? Jak? Spojeni ještě pupečníkem? To asi těžko...
 katka+katka 
  • 

Re: Kdy volat sanitku 

(28.2.2008 12:26:35)
jde i o přístup personálu. Kamarádka (dnes má už šestiletou princeznu) vyrazila s bolestmi do porodnice třikrát, vždy jí jasně dali najevo, že je snad úplně pitomá, že nerodí, že jsou to jen poslíčci atd. Jak to že nepozná kontrakci atd. jako prvorodička jí nepoznala. No a když už začal porod (skutečně), byla doma, protože to prý vypadalo stejně jako ty tři pokusy předtím a už nechtěla jet, aby zase nebyla označená za úplně hloupou. Nakonec tedy vyjeli s tím, že už se doopravdy něco děje a porodila málem na příjmu. Nemusím snad ani zdůrazňovat, že tentokrát byla úplně pitomá, protože přijela pozdě a měla přijet hned.
 Marys 


je to dojemné 

(27.2.2008 14:17:23)
Jak to tu čtu, chce se mi brečet, sice v tu chvíli to musel být šok a strach, aby jste to zvládli a malému nic nebylo, ale takový zážitek je neuvěřitelně silný pro celou rodinu a necý život! Dříve se tak rodilo běžně, dnes to čteme jako sci - fi!:-)))
 SendyWendy 


Re: je to dojemné 

(27.2.2008 17:18:32)
Tak to je krásný, o tak rychlém porodu se může většině žen jen zdát:-):-):-)
 Hanka+Hančí5/05+Štěpán12/07 


Autorka všem 

(27.2.2008 21:25:29)
Ahoj holky, děkuji všem za příspěvky.
Všechny jsem si poctivě přečetla.
Trošku jsem se lekla Evy a smála se pak, jak jí to Brzobohatka " nandala ", ale koneckonců, každý máme právo na svůj názor.
Je pravdou, že můj porod mohl dopadnout úplně jinak, mnohem hůř, ale NEDOPADL! Naopak - skončilo to takovým happy endem, že se mi o tom fakt mohlo jen zdát...takže proč to teď řešit...jsem za něj šťastná...
Štěpán vás všechny pozdravuje a děkuje za podporu a gratulaci do života!
 brzobohatka 


Re: Autorka všem 

(28.2.2008 9:46:32)
:-D
mějte se krásně!
 Svatik&Štěpánek 06/07 


něco podobného 

(28.2.2008 10:04:48)
jsem prvorodička a musela jsem na vyvolání porodu kvůli nefunkčnosti placenty. Po zavedení tablety a prasknutí plodové vody,to bylo v 8:30,jsem neměla žádné kontrakce,otevřená jen 2cm. PA mi řekla že to vypadá,že porodím až zítra a poslala přítele domů. Mě doporučila sprchu,tam jsem šla 9:10,pořád jsem sledovala hodiny a kontrakce žádné. Ve sprše se to rozjelo, byla za mnou PA a strčila mi nějaký čípek na otevření porodních cest. Ten jsem hned vytlačila, byli to hrozně silné kontrakce,cítila jsem jak se dítě tlačí ven samo a já nemohla nic dělat. Byla jsem tam úplně sama a myslela si že porodim ve sprše. Pak přišla PA a odvlekla mě na postel,přivolanej dr. už přišel rovnou k porodu. Syn se narodil v 9:55 a přítel to bohužel nestihl. Dr. mi říkal, že takhle rychlý porod na prvorodičku ještě neviděl,druhý bude něco podobného. Štěpán měl jen 2,49kg a pěkně mě potrhal jak se dral rychle ven,trvalo mu to 45minut.
Hance a Štěpánkovi přeju hodně zdravíčka,koukám že Štěpánové se derou na svět rychlostí blesku:) a ta dravost mému synovi zůstala.~s~
 Lusy + Lucka 01/06 
  • 

Re: Autorka všem 

(5.3.2008 13:56:57)
Ahoj,
podla mna si to zvladla vyborne a gratulujeme ti. Ja by som sa asi bala, ale clovek nikdy nevie co sa stane. Nám hovorili, ze hned po odteceni plodovej vody mame prist do porodnice. Mne voda odtiekla o pol deviatej, dosla som asi o pol druhej do porodnice, vynadali mi, ze mala sa moze kazdu chvilu narodit, bolesti nikde, hladna som bola, unavena a nakoniec sa mala narodila o pol tretej v noci, takze az po 18 hodinach po odteceni plodovej vody. Nedali mi najest, kazali mi lahnut a spat. Ale vecer okolo pol siestej sa zacali take bolesti, ze spat som nemohla, na epiduralku zevraj bolo neskoro...
Kazdy porod je iny a kebyze si mam teraz vybrat, tak to spravim asi tak ako ty. Az na poslednu chvilu...
 budilka 
  • 

Gratulace 

(28.2.2008 10:59:56)
Dobře to dopadlo, to je hlavní. Nevím, jak bych sama takovou situaci zvládla.
U třetího dítěte mi gynekolog radil jet do porodnice hned, jak by se mi něco nezdálo, byla jsem asi už hodně "nachystaná". Dva dny před termínem jsem to také tak udělala, když jsem cítila nějaké pravidelnější tvrdnutí břicha a jakousi prosakující tekutinu.
V porodnici mě nebrali vážně, lékařka mi vysvětlovala, že takhle porod nevypadá, že sama dvě děti porodila, že to by mě prý musely bolet kříže. Jako bych sama předtím už dvě děti neporodila, bez křížových bolestí.
No nakonec ve mě něco ruplo, odtekla voda a malý byl na světě do tři čtvrtě hodinky. Čekat tak doma, do porodnice bychom to zaručeně nestihli, protože nejbližší je dvacet km daleko a museli bychom shánět někoho na odvoz, protože auto jsme v té době neměli. A hlídání, samozřejmě.
 Lenka, 2 děti 
  • 

Gratuluji k miminku 

(28.2.2008 19:42:23)
Myslím, že to, že to člověk nestihne do porodnice není nepochopitelné. V dnešní době, kdy zejména ve velkých městech jako je Brno, je nedostatek porodnic a posílají rodičky domů, když se jim zdá, že to bude ještě dlouho trvat nebo se jim prostě nechce je přijmout. To pak slabší nátura čeká, aby náhodou zase neotravovala. Já ležela týden před porodem s vysokým tlakem v porodnici, měla jsem vyvolávaný porod (tři dny) a přesto jsem málem porodila sama u ledničky. Všichni tehdy po desáté odešli k císaři a vzhledem k tomu, že mi bylo řečeno, že porodím až ráno a proč tak vyvádím, tak v klidu šli všichni pryč. Já stála u ledničky a ječela :-), jak jinak, že, malá již byla úplně dole a já chtěla to dítě vytlačit a nemohla jsem. Naštěstí přišla sestřička a odvedla mě na sál, za pět minut (než nachystala lůžko), byla malá na světě. Manžel přišl na poslední řev :-). Tak byl rychlý (kontrolovali jsme časy na mobilu :-)). Tak jsem měla štěstí, jinak fakt nevím. Tchýně taky byla v porodnici a už ležela na na lůžku, že si prostě sama porodí (byla porodní sestra :-)), nikdo tam totiž nebyl. Takže nevidím důvod pro odsuzující komentáře.
 budilka 
  • 

Někdy je asi lepší porodit sama a nečekat na pomoc 

(29.2.2008 9:42:24)
Vůbec nemířím proti porodnicím, spíš jde o to, že asi lepší dítě vytlačit, když cítíte, že je pravý čas. Moje babička porodila první dvě děti doma, se třetím už měla napsánu žádanku na sanitku do porodnice. Ale její maminka ji přemluvila, ať rodí doma, že to není přece žádná nemoc.
Bohužel, když na babičku přišla její chvilka, žádná z porodních bab nebyla zrovna vůbec k sehnání, všechny v okolí měly plné ruce práce. Babička porod zadržovala, nechápu teda jak, nakonec přijela porodní bába, ani si neumyla ruce a hned chytala dítě. Strýc se narodil velmi přidušený, prý byl skoro černý. Přežil to, ale následky si nese celý život, vychodil jen zvláštní školu a ještě k tomu je duševně nemocný.
 Darja 
  • 

Porod?: 

(29.2.2008 21:50:57)
Nikdo nemůže dopředu vědět jak proběhne porod a všechny názory jsou už " po bitvě" kdy jak známo je každý generálem. Mne poslala lékařka do porodnice s tím, pokud neporodím přes víkend, v pondělí , (vzdálenost přes 20 km), má zkušenosti přes 30let praxe. odřídila jsem cestu tam sama, s mírnými bolestmi, doktor na ultrazvuku odhadl 35 týden (velikost), prý jestli o to "tak" stojím, bude vyvolávat porod klidně týden, nemají místo, klasické řeči... Odřídila jsem cestu domů, vystresovaný manžel usnul, já se kroutila v bolestech, vzbudila po 2 hodinách manžela, který mne odvezl zpátky do porodnice( bolesti po 3 minutách při odjezdu) a za 10 minut po příjezdu se narodila dcera, bez nástřihu, přirozenou cestou. Díky panu primáři, který napravil reputaci Šumperské nemocnice, o sestrách, které jen nadávaly a nebyly připravené nebudu mluvit, to je na delší článek. Kvůli panu " doktorovi" z rána, dcera dostala antibiotika, pro jeho absolutní nezájem. Vše je na lidech a rodící žena se sama bránit nezvládne, mne by nechaly porodit na záchodě, nebýt manžela. Ještě mu vynadali , když mi chtěl pomoci.
 Katka+Davídek06 
  • 

křížové bolesti 

(3.3.2008 2:07:04)
...jak úžasný článek a příspěvky (až na tu Evu :-( ). Všem maminkám i těhulkám přeji krásná a zdravá miminka. A těm těhulkám zároveň rychlé a bezproblémové porody.
Mám teď na vícerodičky dotaz, i když je to trochu mimo tuto diskuzi- rodila jsem přesně 24 hodin a to konkrétně, že porod začal prasknutím plodové vody a dostavili se postupně silné kontrakce, nejsilnější trvali 8 hodin a to křížové- absolutně nesnesitelné. Epidurál píchnutý,ale bolest stále nesnesitelná. Za 2 hodiny znova daný epidurál,ale opět nic. Asi by mě někdo odsoudil, ale posledních 5 hodin před narozením Davídka jsem v bolestech jen hlasitě řvala a prosila, ať mě raději zabijí. Už jsem nebyla schopna cokoliv vnímat, ani to, že se nám narodí miminko. Prostě jsem to chtěla jakýmkoliv způsobem skončit. Nepomohla ani opakovaná prosba o císaře. Pomáhal psychicky jen můj manžel, který po porodu vypadal jak nedozrálý zelený rajče (byl asi na tom podobně jako já-téměř bez sil). Po porodu nešla placenta ven,takže nakonec stejně narkoza a provedena kyretáž.
Už v životě bych nechtěla zažít to, co jsem zažila. A zde konečně můj dotaz- pokud jste některá zažila křížové bolesti, opakovali se při dalším porodu???
Někdo mi říkal,že prý když jsou jednou,tak pak už né. Ale moje gyn to nějak nepotvrdila.
Nevím totiž, jak bych znovu takový porod zvládla, i když tajně doufám, že ten druhý bude o něco kratší a snad bez křížových bolestí.
Všem maminkám za případnou odpověď děkuji a přeji zdravé dětičky.
Katka a Davídek 18měs.
 aja 
  • 

Re: křížové bolesti 

(3.3.2008 8:35:25)
Katko, nic moc prijemneho, ja mela priserny krizovy bolesti pri obou porodech.Pri druhem jeste horsi nez pri prvnim:-((Ale sla bych do toho potreti..
 Katka+Davídek06 
  • 

Re: křížové bolesti 

(3.3.2008 11:29:54)
Ajo, tak to díky, takže si mám nechat zadní vrátka otevřená, že křížové bolesti asi přijdou znovu. Já si právě říkala, jestli tyto bolesti když jsou u prvního porodu,tak se asi opakují,že prostě to moje tělo se takto při porodu chová a chovat bude i příště. Nevím jak moc se projevovali tyto bolesti u tebe (jestli jen záda nebo jak?), protože mě to postupně šlo do celého těla. Jen jsem hekala v posteli na zádech (možná to bylo i špatné) a bolest se rozšiřovala do nohou, rukou, prostě všude. Pak už jsem se v kontrakcích nebyla schopna ani nadechnout, takže jsem kousala do ručníku. Asi bych to lépe zvládala, kdyby ty nejhorší bolesti netrvali 8 hodin a zabral epidurál. Někdo ho zatracuje, ale jak já o něj prosila. Resp. mě byl nabídnut ihned, když se dozvěděli,že začínám mít ty křížové bolesti. Upřímně z nich mám hrůzu a strach!!!
A Ajo, radili ti při těchto bolestech nějaké speciální polohy? Nebo nemáš sama nějakou radu,jak na tyto bolesti? Aspon na zmírnění.
Já už tohle fakt v životě nechci. Bylo to všechno moc dlouhé a jelikož to trvalo od 3.30h ráno,tak jsem nebyla vůbec vyspaná a bez sil. Po porodu dané antibiotika a hrozné stavy vedra a depresí...fuj. Mám bohužel špatné vzpomínky na svůj porod a velice mne to mrzí. Doslova závidím maminkám,co měli pohodový porod nebo na který aspon rády vzpomínají. No snad mě to taky někdy potká :-)
Díky za odpověď
Katka
 Sylvie 


Re: křížové bolesti 

(3.3.2008 11:49:02)
Katko, já měla u prvního porodu křížové bolesti, u druhého břišní (heh, paráda :o)) a u třetí takovou pěknou kombinaci - sotva mi začínala končit křížová kontrakce, začala se objevovat břišní a sotva končila břišní, už se zase rozjížděla zádová... takhle bez přestávky od začátku až do konce, ale zas to byl docela krátký porod, na rozdíl od předchozích dvou ;o)

Při prvním porodu - křížových kontrakcích - mě část porodu nutili ležet na lůžku, to se fakt nedalo a taky ani porod nepostupoval (hnul se až ve chvíli, kdy jsem na chvíli dostala z lůžka dolů). jestli jsem to dobře pochopila, tak záleží na tom, jak má dítě natočenou hlavičku a jak pak rotuje - a dokud jsem ležela, nemohlo pořádně rotovat, proto ty kontrakce byly naprázdno (byla jsem otevřená, ale dítě zrotované nebylo a dle dr to nebyl nález k porození, poté změna polohy a následují kontrakci bylo dítě venku).

Co se mi nejvíc osvědčilo, jak u prvního tak u třetího porodu, byl protitlak. V místech, kde byla bolest nejintenzivnější, zároveň svými rukami zatlačit proti bolesti. No, žádný zázrak, ale aspoň něco :o) Manžel mi v tom pomoct nemohl, protože záleželo na přesném položení a načasování, kdy jak silně tlačit JInak u prvního porodu mi nejvíc vyhovoval klek, u třetího jsem musela chodit - kvůli břišním bolestem, s těma jsem klečet nemohla... ale zas si neumím představit, že bych u prvního musela při stahu chodit, to bych asi za takovou radu vraždila :o/ Takže ono to chce zkoušet, zkoušet, zkoušet... a hlavně se předem nenervovat, nikde není pravidlo, že když byly křížáky jednou, musí být i podruhé.
 Katka+Davídek06 
  • 

Re: křížové bolesti 

(3.3.2008 12:24:51)
Ahoj Sylvie,
strašně moooc děkuji za tvoje zkušenosti a rady. Taky sis užila :-( A kombinaci křížových a "normálních" bolestí...smekám kloubouk. Já jsem po to svém porodu už asi strašpytel. Přitom jsem se na porod děsně těšila (no asi jako každá prvorodička :-) ).
Že ty křížáky jsou kvůli posazení hlavičky uvnitř jsem taky někde četla,ale taky jsem slyšela,že prostě při porodu té dané rodičky více "pracují" záda než břicho.
Jo a o chození při křížových mi povídej, nebyla jsem schopna stoupnout z postele natož chodit. A poloha?Jen na zádech. Byla jsem trdlo,měla jsem zkusit třeba lehnout na bok,ale prostě to nějak nešlo. Byla jsem jak přitlučená hřebíkama. Ke konci 1.doby porodní mi dali ten dvojitý spojený míč,ať si sednu uprostřed- no katastrofa, nešlo to. Tak dali obyčejný jeden míč,to taky nešlo. Jediné co jsem dokázala,tak se zavěsit kolem krku manžela,který mi dělal -jak dnes důvěrně říká- "věšák". Chudák nesl tu moji celou váhu a já nějak nereagovala,že mi sděluje, že mě už neutáhne.
Taky si někdy říkám, že mě lékaři nechali s odteklou plodovkou celých 24 hodin. Vždyt se všude říká, že je riziko zavlečení infekce a pak tohle. No prostě raději nevzpomínat.
Doufám,že příště budou ty "břišní" bolesti, jak tomu bylo i u tebe. Ale asi si nevyberu.
No a zkusím aplikovat tvoji radu, tlačit na ono místo rukou, pokud to bude jen možné.
Katka
 Insula 


Re: křížové bolesti 

(4.3.2008 14:20:56)
Katko, já jsem někde slyšela, že křížové bolesti mají maminky, jejiž miminko prochází porodními cestami v určitě poloze. Myslím, že je to obličeje dopředu, ale nevím to jistě. Ale na tom ostatně nezáleží. Spíš si myslím, že ti nikdo nedokáže říct, jestli se budou opakovat nebo ne. Každopádně se nemusíš stydět za svůj "projev" u porodu, věř tomu, že takových maminek tam už určitě zažili spoustu. :-)
 Katka+Davídek06 
  • 

Re: křížové bolesti 

(5.3.2008 16:31:20)
Ahoj Insulo,
díky za podporu. Příště to SNAD bude lepší. Někdy si říkám,jestli jsem byla fakt příliš citlivka a nedokázala křížové bolesti zkousknout a prosila o císaře. Možná to bylo vysílením nebo tou silnou bolestí dlouhou dobu...nevím. Každopádně mi tu už napsalo více maminek u kterých se kříž.bol. opakovali u dalších porodů---no těpic. Asi budu fakt posera a poprosím moji neuroložku (lečím se s epilepsií) ať příště napíše císaře v krajní nouzy. Vzpomínám si,že když mi epi zjistili v 17-letech, tak stále opakovali: S tímto onemocněním musíte mít pouze císaře!!! No a nakonec nic. Upřímně jsem se i na porod těšila, že si to pěkně odbydu a pak budu mít drobka hned u sebe. Ale nevím...
Jinak jestli jsou tyto bolesti způsobené, že mimi jde ven obličejem- to nevím. Jen vím,že měl hlavu strašně protáhlou (zadní část), tak nevím, zda-li by poloha obličejem ven toto způsobila. Já právě někde četla,že je to tlakem hlavičky na zakončení páteře, kde jsou všechny ty nevry.
Hm,tak uvidím příště.
K.
 Insula 


Re: křížové bolesti 

(5.3.2008 18:06:13)
Katko, já přesně nevím, jaká je ta poloha, ale to jsem tam myslím psala. :-D Každopádně vím, co jsi prožila. Já jsem dceru rodila 18 hodin a měla bolesti od začátku do konce po 5 minutách. Navíc jsem začala rodit večer, takže jsem nespala celou noc. Porodní asistentka mi sice řekla, ať spím, že bude hůř, ale jak to mám udělat, mi už neřekla. :-) Nezabrala jsem ani na minutu. Po víc jak 12-ti hodinách jsem si nechala píchnout epi, ale pomohlo mi to jenom na dvě hodiny a pak se bolesti vrátily. Už jsem nevěděla, co mi vadí dřív, jestli ta šílená únava nebo ty bolesti. Nakonec porod nepostupoval, takže jsem měla císaře. Ale byla jsem za něj opravdu šťastná. A bolesti jsem měla jak do břicha, tak křížové. "Úžasný". ;((
Podruhé mi už naplánovali císaře rovnou (měla jsem ještě další zdrav. problémy) a byl to super porod. Teda pro mě. Už jsem nechtěla zažít to, co poprvé. R^
 gabina, 3 deti 
  • 

Re: křížové bolesti 

(9.3.2008 1:27:08)
Krizove bolesti jsou skutecne dany polohou hlavicky ditete, nejcasteji oblicejem dopredu, takze lebecni kost miminka naleha na panevni kost mamy. Rika se ze jsou to nejhorsi bolesti...takze se vam nedivim, ze jste "silela". Ale dobra zprava je, ze druhy, treti atd. porod byva lepsi, protoze deloha uz je "roztahlejsi" a miminko ma moznost zrotovat se behem porodu lepe nez pri prvnim porodu. Nejlepe by bylo asi se zeptat doktora pri ultrazvuku na polohu ditete, zda je oblicejem nahoru a pokud ano je mnoho "cviceni" ktera je mozne nalezt na netu na otoceni miminka jeste pred porodem, abyste predesla znova tem krizovym bolestem. Epidural se moc nedoporucuje, spis jine utisovaci leky jako treba morfin, ktere relaxuji svaly a uvolnuji tak delohu...Moje treti dite bylo oblicejem nahoru, ale posledni noc pred porodem (planovanym) se, diky Bohu otocil :)
 Katka+Davídek06 
  • 

Re: křížové bolesti 

(10.3.2008 22:32:01)
Ahoj Gábino,
moc ti děkuju za další info a radu. S tou hlavičkou přesně - ta poloha "obličejem nahoru" je na mysli ta, že dítě /před porodem nebo v průběhu porodu/ nejde ven jakoby zátylkem hlavy,ale mimi "kouká" na cestu? Nedovedu si skoro ani takovou polohu u tak malého človíčka představit. Takže chápu to správně? Mě nikdo neříkal, jakou má polohu hlavička, jen kde jsou nožky apod.
Ten epidurál versus morfium - hodně jsem slyšela a četla, že morfium nechtějí dávat kvůli tomu,že to jde hodně i do organismu dítěte a má to na dítě poté negatinví účinky a naopak mimi nechce ven. Zato epidurál se jeví jako nejšetrnější. No možná na tom něco bude, když ho přednostně téměř všude dávají. Ale nakonec to stejně u mne bylo fuk, když ho pravděpodobně píchli špatně.
Jinak ty křížové bolesti- asi jsi zde četla příspěvky i jiných maminek a jejich bohužel dost, co psali, že se tyto bolesti opakovali i u dalších porodů....bože jak já moc prosím, aby se to už u mne neopakovalo.
Budu ale určitě ráda, když zas něco napíšeš...co se týče porodů apod. Protože už lékařům přestávám v mnoha věcěch věřit. Nebo to bylo tím, že jsem nevěděla co a jak, i když jsem předporodní kurz absolvovala.
K.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2022 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.