| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Já mám velké bříško!

 Celkem 88 názorů.
 brzobohatka 


mohou za to rodiče? 

(7.2.2008 9:09:00)
Nechci teď všechno házet na rodiče, ale sama si pamatuju, jak mi naši u jídla nařídili budík a řekli mi: až bude ta velká ručička dole, budeš to mít všéchno snězený a běda jestli ne...!!!Prostě výkrm už od dětství....pak ve školce, člověk tam seděl tak dlouho, dokud nesnědl všecno a ve škole, učitelky hlídající, aby se nááhodou nevyhodilo kus flaxy....nechápu, že nejsem jak koule!?že by za to mohl pravidelný nácvik na spartakiádu?
 Lizzie 


Re: mohou za to rodiče? 

(7.2.2008 9:27:30)
Ahoj brzobohatko,

to u nás nebylo. ,,Chceš jíst? Jez. Nechceš jíst? Nejez, dostaneš to k večeři" takže tak. Nebyla jsem vybíravé děcko, byť pár věcí, které odmalička nemohu vidět mi nenutili. Do školní jídelny jsem začala chodit někdy ve čtvrté třídě, unikla jsem tedy pozornosti a ,,nucení" do jistých druhů jídel, ale kolem věku deseti let jsem trochu ,,oplácanější" byla, byť lidé, co se v současnosti dívají na mé fotky tvrdí, že to není pravda. Možná spíš vyspělejší, či co..každopádně od děcek jsem to dostávala ošklivě sežrat, nesnášela jsem je a dodnes to některým týpkům/typkám z tehdejší třídy nedpouštím..ostatně táhne se to s nimi dodnes, nejsou to kdovíjak v pohodě lidi. A pokud je nějaké dítě lítostivější a ještě zakomplexovanější povahy, musí se cítit hrozně..
Jasně, že je dobré vést děti k pohybu, tělocvik jsem sice až do maturity nesnášela, ale kolo, voda, a lítání vůbec..to bylo moje. Dlouho jsem tomu nevěřila, ale faktem je, že spousta současných dětí tráví prakticky čas u kompu, televize apod..což už je ale vizitka těch rodičů.
Ostatně pokud člověk sám neví, jak naložit s volným časem, těžko k tomu přivede potomka..takových lidí, co se životem ,,pronudí" je:-(
 Amálka,3 děti 
  • 

Re: mohou za to rodiče? 

(7.2.2008 9:40:05)
Tak já dětem nic nenutím. Sice by taky chtěli mlsat, ale omezuju to co se dá. spíš mám problém v ranním kolečku, aby něco málo snědli. Když jde malá do školky, tak tam má brzy sváču, ale kluk ve škole ne... a pitný režim je taky katastrofa. Kluk sice dostane do školy pití, ale hodně často se stává, že to přinese nevypité a holka ze školky přijde vyprahlá, prostě si neřekne, že chce ještě pití pak to dohání odpol. a stane se, že se pak do rána počurá.
Nejvíc mě překvapila vánoční besídka ve školce. Dvě holčičky byly tak kulaté, že jejich poprsí by jim mohla závidět i nějaká dospívající dívčina...:(((. Napřed jsem se divila, ale když jsem viděla rodiče, tak to vlastně jsou jejich zmenšené kopie.
 Lizzie 


Re: mohou za to rodiče? 

(7.2.2008 9:46:03)
Jo, to je celkem síla/ s těmi holčičkami, lituju je.
Jinak..strašně mě zaráží, že se na ZŠ o hodinách nemohlo (a stále nemůže?) pít, přijde mi to jako naprostá pitomost, vymlouvali se na rušení apod., ale to je o ničem...
Jsem vděčná našim, že mě dovedli k té nevybíravosti..dovedu si ,,užít" spoustu jídel a nemám problémy ani s nějakou tou alternativnější stravou (že bych ohrnovala nos), i když sóje jsem na chuť nikdy nepřišla. Když vidím děcka, která se ve všem ponimrají a pak to vrátí, je to nanic. Už i škoda toho jídla a práce kuchařky (ať už máminy či kohokoliv jiného).
 Lída+2 


Re: mohou za to rodiče? 

(7.2.2008 15:26:33)
Lizzi,ale u Luka ve škole se pít může kdykoliv. Ono spíš záleží na úče!! Neházela bych je do jednoho pytle...

Já mám s dětma spíš opačný problém:142cm 26kg...cpe se dost...jenže o tom se tu článku šlověk asi nedočká..:-(
 Lizzie 


Re: mohou za to rodiče? 

(8.2.2008 11:36:56)
Tak přece jen jsem z prvního stupně dost let pryč, snad se to změnilo..nicméně dodnes si pamatuji, jak nám jedna kovaná učitelka (to už bylo na 2. stupni) vykládala, že pití v hodinách rozptyluje a snižuje soustředěnost, či co..jako puberťáci jsme na ní pekli, pili i žvýkali..ale ona byla vůbec ,,hustá":-))
 Pajka, 2 kluci 
  • 

Re: mohou za to rodiče? 

(26.11.2009 8:42:44)
ahoj, není pravda, že se ve školách nemůže o hodinách pít. v naší školičce - v jedné budově MŠ i ZŠ - jsou naopak děti i žáčci vybízeni k pravidelnému pití i během vyučování a naopak jsou za to chváleni. Ono asi také záleží, na jakou paní učitelku narazí. Chce to se poptat a pokud to jde (dojíždění....), vybrat si školu i školku nejen podle dopstupnosti, volného místa a vybavení, ale hlavně podle takových "maličkostí" jako je chování učitelek k dětem, pitný režim....
Dost často vybírají rodiče školu i školku podle hraček a pomůcek, ale zapomínají, že nejdůležitější je pohoda dětí a žáčků a k té patří právě i pitný režim, pohybové chvilky o přestávce...
 brzobohatka 


Re: jojo, byla jiná doba 

(7.2.2008 10:12:13)
teď to říkám jako stoletá stařenka, ale pamatujete, jak jsme skákaly gumu, hrály (i hráli):cukr, káva, limonáda...pořád jsme všichni byli venku...na televizi maximálně na večerníček a o víkendu studio kamarád (rosa)... počítače nebyly ani ve školách...člověk ani moc ztloustnout nemohl:-D
 majdaleenka +07+11 


Re: jojo, byla jiná doba 

(7.2.2008 11:05:08)
já jo, a to jsem skákala gumu, házela céčka a tak a ještě taky Honzo vstávej, to byla legra:o) Ale já jsem zajídala emoce, běžně jsem byla doma k nalezení zašitá se suchým rohlíkem v ruce. Když mě v 6 letech pořád bolelo bříško, tak po anabázi po doktorech jeden moudrý lékař (mooooc mu děkuju) pravil, že mám hlad, no a bylo vymalováno:o) Teď už vypadám normálně, ale užila jsem si dost, od dětí i od rodičů, kteří ale měli jen poznámky, ale řešit mi nepomohli. Nemám jim to za zlé, prostě nevěděli, jak na to a psychopomoc nebyla. Pevně věřím, že s malým se mi to podaří jinak;)
 Sima 1,5 
  • 

Re: jojo, byla jiná doba 

(7.2.2008 13:17:26)
Jo, guma, to byla super hra. Tuhle jsem s tím viděla blbnout tři holky před panelákem a došlo mi, jak moc let už uběhlo, když tam tak stojím, nostalgicky vzpomínám a už nebudu mít příležitost říct: "Holky bacha, teď já!"
No leda bysme založily "klub skákavejch bab". :-))
A ještě jsme házely míčem o zeď a odpočítávaly od desíti do jedný, což byl hod s otočkou - už nevím, jak jsme tomu říkali.
 Sabi + 2 


Re: jojo, byla jiná doba 

(7.2.2008 13:30:52)
Símo, to byla školka. Zrovna jsem vzpomínala, jak jsme to hrávali/y o prázdninách o dům a táta nám vynadal, že opadává poměrně nově udělaná omítka...:-)
 Vlastivila, 3 zlobidla 


Re: jojo, byla jiná doba 

(8.2.2008 9:12:21)
To s tím míčem byla "školka" a my jí dělali i do vzduchu bez zdi. Tak čtu a nostalgicky vzpomínám :-). Jinak jsem měla opačný problém - hubená, ač nezavřená, jíst jsem mohla v jakémkoliv množství. Jenže mě jíst nebavilo..... Kromě snídaně, oběd, večeře jsem o jídlo zájem nejevila.
 KačkaH 


Re: jojo, byla jiná doba 

(8.2.2008 19:49:51)
Simo, hlásím se do "klubu skákavejch bab". Třeba se nás najde víc a uspořádáme někdy v létě setkání. Koneckonců, proč ne? Sranda musí bejt.
 Lizzie 


Re: jojo, byla jiná doba 

(8.2.2008 11:28:55)
Brzobohatko,

vybíjená, schovka, lítání po vesnici od rána do večera a spousta dalších her, někdy ani nevím, kde jsme tu fantazii brali..Neustále se zašívali děravé tepláky a pralo špinavé oblečení, tyhle aktivity byly ideální na ,,dotrhání" kdysi ,,školních" věcí:-))..a nemůžu říct, že by to nepodporovalo chuť k jídlu. Vraceli jsme se hladoví a snědli, co bylo po ruce.
 Petra + 3 


Re: jojo, byla jiná doba 

(15.2.2008 22:55:26)
Tak koukám, že tvůj příspěvek tady vyvolal vlnu vzpomínek - já se taky svezu, jo? :-) my jsme ještě hrozně rádi ve sškole hráli skákání po kachličkách - nevím, jak to nazvat, prostě zem na chodbách se skládala z takových velkých kachlíků a skákalo se po nich po jedné noze od jedné zdi ke druhé a na každým se něco udělalo - otočka nebo tak, prostě něco jako různě přimyšlenej panák :-)
Gumu jsem taky milovala a školku s míčem taky :-)
No a oplácaná jsem stejně byla....
 Sima 1,5 
  • 

Re: mohou za to rodiče? 

(7.2.2008 9:36:12)
Otázka je, co jsi měla na talíři - dušenou mrkev nebo guláš se šesti? Ne že by bylo ideální, že tě rodiče i ústavy nutily dojídat (to mě taky a též nejsem nejkulaťoulinkatější), ale asi to nebyly extra porce prázdných kalorií a poté nucený klídeček s čokoládovou tyčinkou, aby tělo mohlo "správně" trávit. Mě rodiče sice nutili dojídat, ale pak mě taky vyhnali něco dělat, na sváču jsem dostala jablko, ale těžko si jím přetáhla denní energetický výdej, když jsem ho do sebe nasoukala celý. Takže myslím, že na tom dojídání něco bude, ale rozhodně to není alfa a omega obezity, Musíme holt přičíst i to, co jíme, kolik toho s níme, jak to potom ze sebe vydáme.
 brzobohatka 


Re: mohou za to rodiče? 

(7.2.2008 10:27:03)
na talíři jsem měla všechno možné, jen mi přišlo, že je toho moc...a u babiček to bylo ještě horší, to byl úplný výkrm a ještě u toho ty průpovídky: tlustí byli hubení a hubení byli studení (jako že v koncentráku)
 Jana + 3 rošťáci 


Re: mohou za to rodiče? 

(7.2.2008 12:47:28)
Jé, výkrm u babičky, to znám:-D Když jsem ty óbr porce do sebe narvala, byla jsem ta nejhodnější, i kdybych skákala po lustru. Ale běda, když mi to nejelo - a to bylo většinou, byla jsem hodně špatný jedlík - to jsem mohla sedět celý den a poslouchat jako hodinky, přesto jsem "zlobila". Dnes už je babička i dědeček v nebíčku a věřte mi, že bych se k nim ráda vrátila, i když bych měla do sebe rvát ty porciska ;)
 Sima 1,5 
  • 

Re: mohou za to rodiče? 

(7.2.2008 13:07:09)
Jojo, to u nás bylo úplně stejný. Povinně polívka, zazdít to řízkem nebo svíčkovou a poté následoval tác s buchtama nebo cukrovím. Babičky si na to fakt potrpěly. Sice toho bylo moc, ale aspoň nějakou výživovou hodnotu to mělo. Když vidím děti kolem naší Báry jak se ofrňují nad masem s bramborama, polívku jim maminka už ani nenabízí a protože dítko de facto nejedlo, nabídnou mu čokoládovou tyčinku se slovy: "Ach, ten náš Filípek, zase nic nesnědl, no přece ho nenechám hladem, aspoň že tu Tatranku spapá." Filípek si pak hačne k pohádkám na DVD a maminka klábosí s kamarádkama, co jí pochlebují, jak má klidné a hodné dítě, že ti jejich raubíři by už dávno zdemolovali půlku bytu. Filípkovi je oblečení v jeho velikosti těsné, takže kupují větší a zakládají nohavice a rukávy. V tomhle případě bych snad i byla pro povinné dojídání a zároveň zrušení Tatranky a DVD.
 KačkaH 


Re: mohou za to rodiče? 

(8.2.2008 19:22:46)
Opravdu za to mohou rodiče. Aspoň do jisté míry. Pohybu mají děti žalostně málo. Já jsem teda z Prahy, možná že na menších městech a venkově je to lepší, ale tady školní děti venku prakticky nepotkáte. A školkové? Jen pokud mají takové hyperaktivní matky jako jsem já. Když si vzpomenu, co my jsme se nablbli venku - ale musím se pochlubit - gumu už jsem holky skákat naučila a hrozně je to baví ;-) I když zatím jim to až tak moc nejde (jsou jim 4 a 7). JInak moje mladší holčina má taky trochu problém, že je oplácaná, ale upřímně - někdo to má v genech, ona sladkosti prakticky nejí, i když mě to stojí hodně úsilí. Ale moc a moc se snažím, aby byla aspoň obratná a nesklouzla do toho problému, že bude nejtlustší a nejnešikovnější. Zatím je na tom docela dobře. Jo a sestra na rehabce, kam chodíme, my řekla, že to není obezita, ale že je vidět, že je zpevněná a že holt asi naroste v pubertě hodně do výšky a pak se to srovná. No co bych chtěla se skoro 2m otcem, že? ;-);((
 KačkaH 


Re: mohou za to rodiče? 

(21.11.2009 21:24:11)
Dojídání dnes už ale myslím ve většině škol a školek nikdo nehlídá, aspoň ne tak, jak popisuješ. To, že se učitelky snaží, aby děcko snědlo aspoň trochu fazolového salátu a okusilo tak jeho chuť, mi přijde správné a upřímně řečeno, když jsem viděla, co nosí děti na 1.stupni ZŠ ke svačině, bylo mi do pláče.~e~ sušenky, sušenky, sušenky, bagetky s majonézou atd. zeleniny a ovoce minimálně a to je dost škoda. A tam to všechno začíná. Doma, vlastním případem. Škola či školka toho moc nezmůžou.
 kveta19 


Stravování ve školce +sladkosti za odměnu 

(7.2.2008 10:10:37)
Malá chodí od ledna do školky.Jídlo tam dojídat nemusí-smáli jsme se celá rodina,když paní učitelka oznámila,že naše dítě nejí nudle s mákem.Nejí-protože doma má zeleninu,ovoce a maso.
Sladká jídla prostě nejí,mučit jí jídlem nehodlám.
Ale co mě zarazilo,že na začátku každého měsíce děti nosí do školky pytlík s bonbony.Na konci "výuky" když jdou domů,jim paní učitelka dá sladkůstku,že byli hodné.
Moc se mi to nelíbí,na druhou stranu nechci,aby holka plakala,že ostatní děti můžou a ona ne.
Je hodně fyzicky zdatná,tlustá není rozhodně,ale křehká květina z ní taky nikdy nebude.
No a nedávno v TV zprávách bylo,že české děti se stravují hrozně ve školních jídelnách.Strava je podle norem nadměrně kalorická.
 brzobohatka 


Re: skoro všude je to ve školních jídelnách 

(7.2.2008 10:23:00)
Nejen v Čr, ale ve všech "vyspělých" státech...však jak se ten slavný kuchař Jamie Oliver natrápil, když zaváděl zdravé a chutné stravování do anglických škol...nikdo mu to nechtěl jíst, všichni jen "fiš end čips"
 Katka,kluci 5 a 9 
  • 

Myslíte, že je to TEĎ fakt tak hrozné ?? 

(7.2.2008 10:30:39)
Když já nevím, na mě to dělá dojem, že to je zkrátka jedno z moderních témat : tlusté děti. Jenže ve třídách mých synů třeba tlustý není vůbec nikdo a v okolí znám slovy jednoho chlapečka s lehkou obezitou (a ten je navíc je mírně pohybově postižený).Vám připadá, že kolem Vás přibývá tlustých dětí ? Mě ne. Naopak jsem moc ráda, že ve školce ani ve škole je už do jídla nikdo nenutí (alespoń u nás). Takže v tomto směru je to možná te´d lepší, než "za nás".
 brzobohatka 


Re: Myslíte, že je to TEĎ fakt tak hrozné ?? 

(7.2.2008 10:52:15)
Paní Katko, myslím, že je to horší, než dřív v tom, že obézních dětí rychle přibývá (podle statistik). Možná, že ve třídě Vašich dětí je jen jeden chlapec, ale dříve to byl jeden obézní na celé škole. ale není to jen tím stravováním, ale celkovým životním stylem.
 Jane 
  • 

Re: Myslíte, že je to TEĎ fakt tak hrozné ?? 

(7.2.2008 12:43:29)
Tak s tím teda nesouhlasím. Já znám z našeho okoli snad jednoho obézního chlapečka. A co si pamatuju tak ve škole býval v každé třídě jeden! Takže mi taky nepřijde že by se to kdovíjak zhoršovalo!
 Táňa 
  • 

Re: Myslíte, že je to TEĎ fakt tak hrozné ?? 

(7.2.2008 13:47:41)
Učím na východe Slovenska, na dedine, kde sa deti podľa všetkého ešte ako - tak hýbu. V triede mám 15 detí - z toho dve obézne dievčatá, zvyšok dievčat je takých len tak tak sa narvú do gatí. A jedine dve dievky sú normálnej váhy. Chlapec je obézny jeden, ostatní v pohode. Pozn.: sú to všetko, rómske deti z osady, ergo na vzduchu sú okrem vyučka celý deň. Tak neviem.
 Markéta 
  • 

Hubení/tlustí vs. bohatí/chudí 

(7.2.2008 20:14:46)
Ono se to dnes obrací - dřív byly děti ze sociálně slabších rodin hubené, dnes je mnohem větší šance, že budou štíhlé ty z bohatších, protože jejich rodiče investují do zdravé stravy + sportovních kroužků. Zatímco chudší rodiny kupují laciné, tedy obvykle kalorické a nekvalitní jídlo, přísun tatranek a coly nehlídají a děti jsou sice venku, ale tam maximálně posedávají na klandru.
Ale přijde mi, že si tady maminky pořád stěžují na stravu ve školkách a na to, jak se děti nehýbou "a my jsme skákaly gumu..." Já se nestresuju, jestli kluci měli ve školce nudle nebo "guláš se šesti" (a že ho dokážou spocívat dospělou porci), protože po školce vyrazíme na hřiště nebo na kolo. Kvůli nim jsem se naučila docela slušně hrát fotbal a hokej s tenisákem - aspoň jeden tatínek mě na hřišti pochválil, jak se zlepšuju :)
 KačkaH 


Re: Myslíte, že je to TEĎ fakt tak hrozné ?? 

(8.2.2008 19:29:04)
Já souhlasím, jen jukněte na ty náctiletý, co jim lezou pneumatiky z bokovek a krátkých triček. Je mi z toho :-© To za nás rozhodně nebývalo. A je to o to horší, že jim už to ani nepřijde divný. Já bych v něčem takovým vůbec nevylezla ven.
 severanka 


Re: Myslíte, že je to TEĎ fakt tak hrozné ?? 

(7.2.2008 13:14:21)
patřím k Husákovým dětem a na naši malé škole, osmitřídce - každá po 20 dětech, bylo vždy ve třídě nejméně 1 tlusté dítě. Nevím jak je to dnes, ale určitě to za nás nebylo lepší.
 Jitulda 


Re: Myslíte, že je to TEĎ fakt tak hrozné ?? 

(7.2.2008 13:58:35)
Já si teda myslím, že to je horší než dřív a co mě překvapuje nejvíc jsou tlusté děti štíhlých rodičů.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Myslíte, že je to TEĎ fakt tak hrozné ?? 

(7.2.2008 22:18:33)
Těžko říct, ale kdykoli jdu někam do hypermarketu, obzvlášť na menším městě, potkávám hroších rodinek poměrně dost. A těch -náctiletých slečen, co jim nad tzv. "pipiňákama" (kalhoty ještě nižší než bokovky) přetejkají pneumatiky tuku taky nějak přibylo.
Když jsem byla dítě, byla obezita daleko výjimečnější, my měli ve třídě hodně obézního kluka a mám dojem, že ho i pak posílali někam do léčebny, ale na celý ZŠ byli tehdy obézní kluci TŘI a to jsem ze silnýho ročníku.
Mmch., není to jen jídlem, je to taky genetickými předpoklady - můj syn sní kýble kečupu, na posezení do sebe nasouká pytlík želatinových bonbónů a v pěti letech váží 18 kilo. Má prostě dobrý spalování, protože sport žádnej nedělá, je sice divočejší, ale nemá moc kde se vylítat vyjma 1x týdně na Sokole a 1x týdně v dramatickým kroužku...
 severanka 


Re: Myslíte, že je to TEĎ fakt tak hrozné ?? 

(7.2.2008 22:37:48)
zrovna jsem o těch holčinách psala taky, když už mají takové špeky, tak bych je určitě nevystavovala. je to hnus. nebo by konečně měla přijít jiná móda ať se na to nemusíme třeba v metru dívat. Připadá mi že dětí není moc tlustých, ale teenagerek kvantum.
 10.5Libik12 


Re: Myslíte, že je to TEĎ fakt tak hrozné ?? 

(7.2.2008 22:48:24)
Tak já spíš myslím, že je to dneska lepší a soudím z toho, že je daleko běžnější hýbat se v jakémkoliv věku než kdysi. V naší vísce uprostřed města před deseti lety otevřeli dámskou posilovnu, já tam coby třicítka naběhla a byla jsem tam bezkonkurenčně nejstarší trapka. Dneska tam pravda chodím spíš na kafčo, ovšem dámy nad 50 let se tam potí velmi soustředěně. A to vůbec nemluvím o mé drahé sousedce, která mi tím svým nonstop joggingem (a dokonalou postavou) na prahu důchodu (milá 45 letá Vlaďko, doufám, že mě nečteš) taky pije krev:)

Ale zase (a už jsem to dnes psala do snah o hubnutí), vědci dokázali, že širší tó, pozadí matky, ovlivňuje inteligenci dítěte.(něco o aminokyselinách v hýždích) zdroj: 100+1 ZZ:)
 severanka 


Re: Myslíte, že je to TEĎ fakt tak hrozné ?? 

(7.2.2008 23:02:23)
a můžeš to trochu rozepsat o té inteligenci v hýždích? :-)
malá má rok a super celulitýdu, bude chytrá? :-D
 Valkýra 


Re: Myslíte, že je to TEĎ fakt tak hrozné ?? 

(7.2.2008 23:07:27)
Libiku,
já bych hlavně řekla, že ubylo oplácaných žen po třicítce, dřív se na to kašlalo, teď všechny hubnou. Štíhlé jsou dokonce i ty spolužačky z gymplu, které v dospívání bojovaly s velkou nadváhou.
Ale zase přibylo tlustých dospívajících slečen.
 10.5Libik12 


Re: Myslíte, že je to TEĎ fakt tak hrozné ?? 

(7.2.2008 23:31:31)
No Valkýro, teď jsi mě rozhodila, příští týden sraz z gymplu a jestli i P.H. bude hubenější než já, tak se fakt zamyslím.

Jenže mně nějak osud říká, že se nemám unáhlovat, dopoledne článek o matčině pr*elce coby intelektuálním potenciálu potomka a teď jsem si zas přečetla, jak běhání zabíjí:)

Je fakt, že dřív se mi každá nad 30 zdála jako matróna, ale asi to dělaly i účesy a oblečení.

Přece nejsem poslední holka "krev a mlíko" ve své věkové kategorii;((
 Míša_ 


Re: Stravování ve školce +sladkosti za odměnu 

(7.2.2008 11:28:10)
Cheorchy, jak kdybych viděla sebe :-)
"On se té krupicové kaše k obědu ani nedotkl!" hlásila učitelka v MŠ manželovi. No a? mlíko si vypije z hrnečku a jinou výživovou hodnotu to podle mě nemá.
Bombónky dávala paní učitelka u nás už při příchodu. Protestovala jsem... prý je nedávají pořád jen "za odměnu" /že by už to že přijdou do školky zasluhovalo odměnu?/. "My mu je dávat nebudem,jestli nechcete" - težko vysvětlím 3. letému dítěti, že všechny ostatní děti bombónky můžou,ale že jeho maminka to odmítá z principu věci...

Dojídat nenutím. když mám pocit, že toho snědl málo, tak děláme "dohodu" - určíme kolik se toho ještě sní /většinou tak 3-4 sousta/ a zbytek se prostě nechá.
 jana38 


Re: Stravování ve školce +sladkosti za odměnu 

(7.2.2008 12:07:18)
Naše dcera má alergii na umělá barviva, která jsou v bonbonech, takže dokuď chodila na osamostatnění na pár hodinek dvakrát týdně do mateřskýho centra, kde byla školička a kde tenhle bohulibej zvyk s bonbonama taky praktikovali, tak prostě věděla, že ona bonbony nemůže, protože by se osypala. A nijak tragicky to nebrala. Te´d díky bohu chodí do školky, kde se na takovýhle věci nehraje a za odměnu nic nedostávaj.R^
 severanka 


Re: Stravování ve školce +sladkosti za odměnu 

(8.2.2008 11:30:25)
ahoj, nepracovala jsi kdysi v O.K ? nebo Omnijetu?
 jana38 


Re: Stravování ve školce +sladkosti za odměnu 

(16.2.2008 23:12:10)
Jestli to bylo na mě, tak ne:-)
 Daniela, dvě holčičky 
  • 

Re: Stravování ve školce +sladkosti za odměnu 

(7.2.2008 13:07:40)
U nás ve školce naštěstí vaří dobře, za ten rok a půl co tam dcera chodí nesnědla oběd pouze jednou, a to jí nebylo dobře, jinak zbaští všechno i tu drožďovou a špenátovou polévku (těch bych se já ani nedotkla). Děsím se ovšem toho, až začne chodit do školy, mám pořád také ještě v paměti, jak nás nutili dojídat úplně vechno, nejdřív povinně na polívku (ty moc nemusím), ani kousek tlustýho sme nemohly nechat, jenže problém byl ten, že maso pro děti bylo většinou jenom tlustý, zato pro učitele byl zvlášť pekáč s pěkně libovým masem. Tak sem to řešili tak, že sme nechali talíře i se zbytky na stole a odešly. Díky školní jídelně do mě nikdo nedostane rajskou polívku (moje holky jí milujou), pamatuju si, že to byla jenom obarvená voda s trochou rýže absolutně bez chuti. A tlustá byla u nás na škole pouze jedna spolužačka, ale ta měla problémy se štítnou žlázou.
 kveta19 


Vypisovali jsme papir,co dite ji a neji :-)) 

(7.2.2008 13:18:51)
My jsme museli napsat na papir,co dite ji a neji,pije nepije,ceho se boji atd...
Manzel neji koprovku,takze je paradox,ze nase dite ji jeste nejedlo :-))))).Nevim,jestli by ji jedla-ale chte ma to tatkovi.Tatka kdyz si vezme parek,nebo vysocinu-ditko se pririti rychlosti blesku.
Hmm.-jo maji i detsky parky-myslim 300gr za 70 kč :-))),ale ty manzela nedonutim jist.Pry jsou malo slany:-))

 kveta19 


Re: Vypisovali jsme papir,co dite ji a neji :-)) 

(7.2.2008 13:23:02)
Ehmm-pardon za preklepy,dcerka mi sedi na kline a lape po klavesnici :-))
 kveta19 


Re: Stravování ve školce +sladkosti za odměnu 

(7.2.2008 13:12:12)
Presne tak,ja chapu,ze obcas je dobry "jit proti proudu".Jenze nechci,aby holka plakala,ze bonbonek nema a ostatni deti maji.To si zadelavam na OHROMNY PRUSVIH.Sice bude mit vic "kalorii" ,ale zase bude codit do skolky v pohode.Uz takhle jsem rada,ze se mi nevesi na krk a nebreci rano v satne.Da mi pusu,zamava ,odejde.Ani jsem necekala,ze to pujde takhle v klidku.Babicka ji obcas(VZDY) koupi lentilky a mala je "vdechne".Co mam delat?Mam se pohadat s tchyni,ktera vnucku bezmezne miluje?Nebo delat sceny doma manzelovi? Ja myslim,ze az hoce bude 15 let a zacne chodit za klukama,lentilky omezi :-)).Moje segra mela jeden cas 95 kg,zamilavala se a ma 55kg.:-D
 Xantipa. 


Re: Stravování ve školce +sladkosti za odměnu 

(7.2.2008 13:23:18)
Cheorchio, já myslím, že dcera po jednom bombonu denně a občas lentilkách opravdu neztloustne. Já bych se víc bála, co to udělá, když ten bombonek za odměnu zakážeš.
 kveta19 


Stejný nazor :-)) 

(7.2.2008 13:33:18)
Ja bych se toho bala taky.Manzel neni rozhodne zadny drobecek :190cm/130kg ,tak mě občas popadne strach,aby nebyla jednou nestastna,ze ma takovy a takovy nohy,bricho,zada atd..
Rozhodne ji nehodlam rict,ze je tlusta.Spis si s ni pujdu zabehat,nebo zacnu varit nizkokaloricky.I kdyz je pravda-ze my jime zeleninu,libove maso,ryzi,ale i testoviny.Sladkosti u nas doma moc nejsou,chipsy a podobny jedy :-) taky ne.
Mas pravdu,ze 3 lety dite to proste NEVEZME.
Nemuzu ,to co ostatni deti..
A PROC???ja jsem zlobila???
No a mam na problem zadelano.
 Lizzie 


Re: Stravování ve školce +sladkosti za odměnu 

(7.2.2008 13:19:26)
Sladká jídla můžu, ale nikdy jsem se jich ,,pořádně" nenajedla..vždycky k tomu musela být alespoň polévka a chápu ty, co je nemusí.
 Jaana2 


Re: Stravování ve školce +sladkosti za odměnu 

(7.2.2008 11:52:30)
problém ve školních jídelnách je dlouhodobý. Bohužel, vařili nechutně už za mne, vaří divně i teď. Když vidím jídelníček na týden, tak já sama bych si dala max tři jídla. Nechápu, proč se stále vaří dokola jídla, o kterých se ví, že je děti prostě nejedí ( tedy alespoň většina dětí ) a stejně to vracejí. Zrovna tak s polévkama, které jsou mastné a slané. Prý je to podle norem. Ale zajímalo by mě, kdo ty normy vytváří.
Občas se najde škola, kde vaří i trochu jinak než segedínský guláš a filé zapečené se sýrem + hovězí polévka.
 Jana, syn 1,5r 
  • 

Re: Stravování ve školce +sladkosti za odměnu 

(7.2.2008 14:00:46)
Chodím se synem od srpna (to mu byl rok) do školní jídelny - u nás vaří i o prázdninách. Já sním všechno a malej je odmalička strašně taky žravý, přitom má teď v 17 mesících 11,2 kg, což je myslím normální nebo oproti jiným klukům spíš míň. Nejenže sním všechno, navíc taky dost nerada vařím, takže jídelna mi ušetří práci a každodenní starosti s tím, co vařit. Dáme si vždycky polévku, druhé jídlo a tvarůžek, jogurtík nebo strouhanou mrkvičku a nemůžeme si jídelnu vynachválit, fakt nám tam chutná a nezdá se mi to nemastný neslaný. Jíme prostě všechno. Když malej nechce, řekne si néé nebo posuňkem a to potom vždy řeknu :ještě poslední sousto a to taky dodržím, fakt jenom to jedno. Taky tam mají uprostřed výdejny nakrájený různý druhy zeleniny a několik druhů zálivek, takže i to si tam dám ráda. Mají tam výběr ze tří jídel, většinou si člověk vybere, někdy mají všechna tři jídla nic moc a druhý den zase dvě výborná, že nevím co si dáme. Je ale pravda, že když je jedno z jídel sladké, dávají k tomu ještě třeba sladký kompot nebo pudink, což se mi zdá zvláštní, právě vzhledem k tomu, že se jedná o krupicovku nebo nudle s mákem apod. Takový kompůtek je v ceně toho jídla, takže by byl člověk "blbej", kdyby si to nevzal. Ale jinak jsem s naší jídelnou fakt moc spokojená.
 Xantipa. 


Re: Stravování ve školce +sladkosti za odměnu 

(7.2.2008 14:19:30)
Moje děti vždycky protestovaly, když se dozvěděly, že bude dušená zelenina s bramborem. Prý, fůůůůůůj, to ne, to máme ve školce /škole/. Tak jsem to nedělala, jen pro mě a manžela a děti dostaly něco jiného. Až jednou se mi nechtělo nic vařit a tak jsem uvařila právě tu dušenou zeleninu a brambor. Řekla jsem, kdo to nechce, bude mít chléb s máslem. Naservírovala jsem si na talíř a najednou děti, že prý tohle teda jo, že to není to, co mají ve škole /školce/ a že by chtěly taky. V jídelně dušenou zeleninu nesnědí nikdy, doma vždycky. Nevím proč, ale v jídelně je to taková rozvařená kašovitá odporná hmota. Říkám si, že by to snad šlo uvařit nějak lépe.;)
 zvědavá 
  • 

Re: Stravování ve školce +sladkosti za odměnu 

(7.2.2008 14:38:46)
Tvoje roční dítě jí tvarůžky?????????
 Xantipa. 


Re: Stravování ve školce +sladkosti za odměnu 

(7.2.2008 14:59:54)
já myslím, že to je jednoduše - tvaroh, zdrobněle - tvarůžek. Asi to neubudou olomoucké:-D
 mamika 
  • 

Re: Stravování ve školce +sladkosti za odměnu 

(8.2.2008 10:51:13)
Jano, to mne teda udivuje, že doma nic nevaříš a chodíš do jídelny. Já synovi vařila extra do 1,5roku neslaná nemastná jídla, jen dušené a vařené a poté jsem mu začala dávat postupně omáčky co jsme jedli my, také míň slané a tak. S námi začal jíst jídla až ve třech letech. Taky mne vaření nebaví, to asi málokoho, ale chodit do nějaké školní vývařovny, to se mi zdá hrozné a nezodpovědné. To budeš s ním chodit až do jeho plnoletosti, když doma vařit nebudeš? Promiň za můj názor, ale nepochopím tě.
K těm bombónům. U nás učitelka dává bombónky nebo čokoládu po svačince, před vycházkou, před spinkáním na lehátku a taky po spinkání, což se mi zdá šílené. Syn do školky zatím nechodí, ale až začne, asi se proti tomu ohradím, co je moc, to je moc. Navíc ho dostanou všechny děti, i ty, co nejedly.
A kuchařka zde vaří výborně, jídla jsou sice méňě slaná, ale jede podle norem, které se mi zdají hodně přísné, musí být 1 týdně ryba a 1týdně kuře, jen vařené nebo dušené, smažené jídlo jednou za půl roku, luštěniny dvakrát týdně, sladké jídlo jednou za 3týdny a třeba knedlo vepřo zelo jednou za 6 týdnů. Tak teda koukám, jka mají těžké sestavit jídelníček, každý den je nějaká pomazánka z tvarohu nebo špenátová.MUsí vážit a zapisovat i cukr, který dají do čaje a to není čaj vůbec sladký podle těch norem, odpoledne je jogurt nebo zase jiná pomazánka nebo rama a sýr na chleba. Pudink je tak jednou za měsíc. Na svačinku je´mléko, jogurtové mléko, kakao,melta. takže paní kuchařka je super a obdivuji ji.
 KačkaH 


Re: Stravování ve školce +sladkosti za odměnu 

(8.2.2008 19:26:55)
Tak já to se sladkostmi vyřešila tak, že jsem striktně řekla učitelce, že si nepřeju, aby moje holčina (oplácanější) jedla bonbóny a donesla jsem tam pytlík sušených švestek a oříšků (no, taky je to sladký, já vím, ale aspoň to nejsou prázdný kalorie) a tak Martinka holt dostává toto. Nijak tím netrpí, doma to má občas taky, tak je zvyklá. Vše je na dohodě s účou. Ale zkus to, čím víc mamin do toho začne rejt, tím větší je šance, že se něco změní.
:-D
 Xantipa. 


odpor k jídlu 

(7.2.2008 10:35:26)
Dobře si pamatuji, jak ve školce do mě doslova nacpali krupicovou kaši a od té doby jsem nejen něco podobného nedokázala vůbec pozřít, ale ani to vidět. Bílé věci nemohu jíst, jen časem jsem začala jíst sýry.
A protože jsem tyto "dobroty" nedokázala ani vidět, naši se snažili mě nalákat na něco jiného, abych přibrala, byla jsem moc malá a hubená. Dodnes nezapomenu na porci hranolků z trouby, kterou prostě sníš, i kdyby ses měla ...... Což se bohužel stalo. A hned následovalo násilné "dojedení ve školní jídelně", kdy jsem pak téměř nedokázala dojít domů, protože při každé myšlence na jakékoli jídlo nastalo okamžité zvracení a dávení. Tehdy se o spoustě problémů nevědělo nebo se to neřešilo, ono to přece přejde. Po pár dnech jsem měla strašný hlad, ale jíst jsem nemohla, nešlo to. I jen pach jakéhokoli jídla ve mně vyvolával dávení. Pak jsem dokázala sníst jen polodušenou zeleninu a brambory, časem přibylo další a další jídlo, bílé a mléko nikdy. Způsobilo mi to všechno velké problémy, potom v dospělosti se to změnilo zase ve žravost.
Nikdy bych své děti k ničemu takovému nenutila. Když přišla ze školní jídelny dcera celá zelená s tím, že musela jíst něco odporného, prý mozeček/ ale květákový, což jí nikdo neřekl/, druhý den jsem šla do školy a družiny a dost důrazně jsem jim vysvětlila, že do mé dcery nikdo nic cpát nebude. Pak měla zapsáno, že nikdo jí nesmí žádné jídlo nutit. Myslím, že od té doby se hodně zlepšilo. Syn má napsáno to samé, ale já osobně jsem s paní družinářkou domluvená, že pokud vůbec nejí nebo se jí něco nezdá, napíše mi to. Ve škole při vyučování děti mohou běžně pít, pokud se píše nějaká písemka, učitela děti upozorní s tím, že kdo chce pít, musí teď, protože během písemky to nebude možné.
Je pravda, že už ve školce je dost dětí obézních, ale hodně jsou to děti hodně hubených rodičů. To netuším, čím to je.
 Winky 
  • 

Re: odpor k jídlu 

(7.2.2008 12:44:36)
Teda, to ti nezávidím, takovéhle nucení a zážitky z toho na celej život....
Já teda byla ve školce za hvězdu, protože jsem (nevím proč - asi že jsem byla žravá) jedla i špenát i "klustý" maso...... ale moc dobře si pamatuju jak to děti nejedly, jak se maso "zahrabávalo" do kaše atd atd.... Jediný co do mě nedostali bylo mlíko se škraloupem :-))) to teď díky mikrovlnce ani neumím vyrobit :-)) Jako dítě jsem měla váhu v poho, v patnácti jsem se bez dvou večeří neobešla. Tloustnout jsem začala až když jsem šla do práce a seděla 8 hodin denně na zadku a pak si šla domů lehnout protože jsem byla "vyřízená". Pak jsem si hodila roční dietku ve formě jaterní infekční mononukleózy a chvilku se držela, jak jsem přešla na normální stravu a sedavou práci, zase šly kila nahoru...
Moje dítko je tak normální jedlík, někdy stláská na co přijde, někdy nechce sama nic, klasicky protestuje proti neznámým jídlům atd. Do školky jde na podzim, jsem zvědavá jak to půjde. Otylého hošíčka v tomhle věku tady v okolí znám jednoho, jeho maminka je taky jak lunt, ale on se narodil šestikilový a tak nějak pořád roste víc než ostatní (ale i do výšky, nohy atd atd).
 katka+katka 
  • 

Re: odpor k jídlu 

(7.2.2008 15:11:47)
To si mi připoměla, nikdy jsem nejedla uzené, ve školce nám ho dávali s kaší, živě si pamatuju, jak jsem ten plátek uzeného vždycky poctivě zahrabala do kaše a učitelky mi říkaly - no aspoň,že to masíčko si spapala:-))))
 Xantipa. 


Re: odpor k jídlu 

(7.2.2008 15:16:49)
A za nás by učitelky dodaly - a kdopak bude papat tu kašičku - a už by ji do Tebe ládovaly. Fuj, to byly hnusný metody, to snad musel bez újmy přežít jen opravdu silný jedinec;)
 katka+katka 
  • 

Re: odpor k jídlu 

(8.2.2008 9:09:10)
Tak to do nás ládovaly jen to maso - to se muselo sníst vždycky, knedlíky, brambory, rýže to už jim bylo fuk. Já na to ráda vzpomínám - protože jsem je vždycky s tím uzeným přečůrala:-)
 .Žaba 


Re: odpor k jídlu 

(7.2.2008 13:05:19)
Je pravda, že už ve školce je dost dětí obézních, ale hodně jsou to děti hodně hubených rodičů.

Tak ja som skor videla obézne deti obéznych rodičov. A to už keď som chodila do poradne, tak tam bola asi 1,5 ročná slečna, ktorá stále niečo žula a bola dosť silná. Túto maminku s dcérou občas vídam v meste a možem povedať, že sa to nijako nezlepšuje.

Syn chodí do Sokola (deti predškolného veku), chodí tam s ním cvičiť vcelku dosť silnejších detí. (Rodičia vyzerajú podobne...) Hovorím si, asi chcú pre tie deti niečo urobiť... prečo im ale hneď po cvičení dávajú Horalku? (Končí sa o šiestej, takže u nás neexistuje, aby sa nadlabal sladkým, keď ho hneď po príchode domov čaká večera.)

Máme známych - rodinu s dvoma deťmi, obézni sú všetci vrátane 2-ročnej dcérky, ktorá jednu dobu vážila takmer dvakrát toľko ako moj rovnako starý syn. Grilovalo sa, ich starší syn (8r) pojedal, čo mu hrdlo ráčilo (klobásky, grilované párky...) a keď o pol dvanástej v noci zahlásil, že má hlad, dostal ešte kus masa, aby v noci nehladoval... to som zírala... to tým rodičom fakt nevadí, ako sa ich deti stravujú a následne vyzerajú?
 Xantipa. 


Re: odpor k jídlu 

(7.2.2008 13:18:11)
Já právě v té školce žasnu, že obézní děti mají rodiče jak lunt. Připadá mi to divný. Až tak divný mi nepřipadá, když obézní rodiče mají obézní děti - jsou zvyklí na nějaký režim, tak do toho děti vplují a je to. Ale čím je to způsobené obráceně? To nějak nechápu.
Jinak můj syn se narodil předčasně a byl velký - 4,5 kg na 58 cm - oproti jiným běžným dětem opravdu obřík. Ale teď je mu 5 let a je oproti jiným dětem hodně malý a drobný - jako by si jeho tělo řeklo, však jsem při narození byl velký a silný a teď si trochu oddychnu, kam bych spěchal.
 kveta19 


A CO PITÍ???? 

(7.2.2008 13:28:55)
Zajímalo by mě,co vlastně mají děti pít?
Snažím se malé dávat neslazené ovocné čaje a štávu (bez konzervantů) s vodou,občas džus z vymačkaného ovoce -doma.
Od malinka hodně pije.2litry nejsou problém(3 roky).Doktorka říkala,že je to v pohodě.Cukr v moči nemá,tak at pije.
Máte někdo podobnou zkušenost????
 Káča, dvě děti 
  • 

Re: A CO PITÍ???? 

(7.2.2008 13:53:15)
Můj 2,5r syn pije čistou vodu, ne že bych mu nic jiného nedávala, ale chce ji. Chutnají mu taky bylinkové čaje. Sladké limonády dostává od babiček, bere je ale jako jídlo, protože je opět zapíjí vodou:) Nedělám si ale iluze v tom, že od školky nebude své návyky měnit.
 Zuzka a Anežka 06/05 
  • 

Re: A CO PITÍ???? 

(7.2.2008 15:47:31)
Dcera byla nejdřív kojená, pak se přidal nutrilon a ten pila do roku a čtvrt. Nic jiného jsem do ní nedostala. Pak už jsem musela "násilím" do ní vpravit šťávu ředěnou vodou, nacpala jsem ji lahev do pusy a ono jí to tam ukáplo a zjistila, že je to vlastně dobré a začala pít i něco jiného. Takže nejdřív hipp, hami apod. hodně ředěné vodou, pak kubíky. Ale opravdu hodně moc ředěné. No a teď už kupujeme jen bio džusy a opět hodně ředěné vodou. Samotné vody se napije jen večer, když už má vyčištěné zuby, jinak ji nechce. Čaj nechce. Také se začínám děsit školky a to po všech stránkách ...
 Jaana2 


Re: A CO PITÍ???? 

(7.2.2008 16:48:09)
jestli jim chutná voda, tak se to asi nezmění. my pijeme vodu taky, buď kupovanou nebo i z vodovodu ( u nás je dobrá, zjišťovala jsem si to), šťávu, takovou tu klasickou malinovku, co se dává do vody máme tak na půl roku. Koly a podobné děti nevyžadují , když koupím občas džus, tak se to stejně ředí vodou
 severanka 


zbytečná snaha 

(7.2.2008 22:32:39)
my se tady zamýšlíme a řešíme co s dětma aby nebyly tlusté, pak stejně až budou moct se vykašlou na naši zdravou výživu a půjdou s kamarády do Mekáče. Když vidím teenagerky jak jim tečou špeky z bokovek, pochybuju, že naše děti budou ty rozumnější
 madlenka07 


Re: zbytečná snaha 

(8.2.2008 8:18:26)
To bych si troufla odporovat.Když se naučí mít dobré stravovací návyky v dětství,bude to pro ně v dospělosti normální.A občasný mekáč pak už tolik neublíží.A hlavně ten základ v dětství je nesmírně důležitý pro jejich imunitu i tukové buňky.
 severanka 


Re: zbytečná snaha 

(8.2.2008 19:53:43)
tak schválně za 10 let si povíme:-)kolik zdravých svačit skončí v koši ve škole, aby je nahradily dobrůtky z automatu a školních kantýn.Ale určitě budu raději když budeš mít pravdu. Uznávám že pro malé děti je zdravá výživa dobrý start do života, jen nevím jak dlouho se nechají ovlivňovat námi, než zjistí že ta čokoláda a hamburger je přece jen chutnější.
 madlenka07 


Re: zbytečná snaha 

(8.2.2008 20:38:59)
Tiše doufám,že se nechají ovlivňovat dlouho:-):-):-).Ale ať to dopadne jak to dopadne,základ budou mít dobrý.
 severanka 


Re: zbytečná snaha 

(9.2.2008 13:54:30)
a když je dobrý základ, tak se dílo podaří R^
 madlenka07 


Re: zbytečná snaha 

(10.2.2008 17:03:22)
Tak tak:-D.Měly bychom se tu sejít za 15 let~k~
 Milada, dcery 3 a 7 let 
  • 

Re: zbytečná snaha 

(16.2.2008 22:52:48)
Problém vidím v tom, že třeba na dcerčině ZŠ mají "super" zásobený bufet. Kolem dokola okénka samá lízátka, bonbony a jiné sladkosti (třeba něco ve tvaru kuličkového deodorantu - jen plné sladké šťávy). Pak automaty s brambůrkami apod. Po bombardování ředitele mejly (jsem posera - z různých adres s vymyšlenými jmény), jsem dosáhla toho, že se na aktivu hlasovalo pro-proti sladkostem v bufetu. Do třídy přilítla bufetářka a zařvala na rodiče, že pokud zruší sladkosti, tak to zavře. Takže předpokládám, že hlavně díky rodičům větších dětí (kupují si tam koblihy a bagety k svačině) sladkosti vyhrály:-(((
Ne, že bych nedávala dceři bonbony, ale chci si sama určit, kolik jich bude mít. Argumenty vedení, že to je na výchově dítěte, jestli si za peníze koupí svačinu nebo bonbony, absolutně neuznávám. Pokušení je mocné. To je, jako by na dílně plné chlapů postavili doprostřed naražený sud dvanáctky a chtěli po nich, aby kolem prošli bez povšimnutí.
 madlenka07 


Re: A CO PITÍ???? 

(7.2.2008 20:01:38)
Děti i dospělí by měli pít převážně pramenitou vodu.Docela mne děsí strava ve školkách i školách.Já mám sice dcerku malou,ale cukr ode mne neuvidí,já sama také nesladím a když už je to nutné,mám doma fruktozu.No,snad bude domluva s učitelkama možná,až přijde ten čas,protože dojídat v jídelně-to mne děsí i po tolika letech,co už do školy nechodím.A bonbonky ve školce?Proboha!To snad ani není možné!Kdyby jim raději dávali sušené ovoce,když už tak lpí na sladkostech.Já vím,že se tomu také asi nevyhneme,ale aspoň se o to trochu pokusím.Babičky jsem zpracovala,dostaly nůž na krk.Pokud nebudou respektovat moje zavedené stravovací návyky,holku jim nebudu půjčovat...to jsem samozřejmě jen hrozila,to bych jim a hlavně malé udělat nemohla.:-)
 madlenka07 


Re: A CO PITÍ???? 

(8.2.2008 8:15:32)
Je rozdíl mezi light výrobky a fruktozou přidávanou do jídla.My sladké nápoje nepijeme vůbec,fruktozu používám jen 1x do měsíce,když mám chuť na sladké:).Ostatní sladidla nepoužíváme vůbec.
 madlenka07 


Re: A CO PITÍ???? 

(8.2.2008 16:45:28)
Inzülín nebo glykemie?No,ono to s tou zdravou stravou propagovanou v reklamách není až tak dobré...já naštěstí mám svoje názory na zdravou stravu a naštěstí sladidla kromě malých vyjímek nepoužívám vůbec.No a bílý cukr podle čínské medicíny je jed,takže raději používám přírodní fruktozu.Ale jak říkám-tak 1x do měsíce.(to by mi neuškodil ani cukr,ale v tomhle mi jde asi o princip):-)
 Petrajda 


Tloustnutí malých dětí 

(7.2.2008 23:00:19)
Na články, televizní zprávy apod. o tloustnutí malých dětí začínám být trochu alergická - zdá se mi, že autoři většinou pláčou na špatném hrobě.

Jistě, častokrát za to mohou i stravovací zvyklosti u dětí doma, ale ať se taky podívají na jídelníčky do školek - většinou jídla na výkrm. Neteř tam začala nedávno chodit a knedlíky a sladká jídla mají tak třikrát do týdne. A dokud se nějak neupraví normy, těžko s tím mohou rodiče něco dělat - v době, kdy je školek málo a nemají obzvlášť v menších městech moc na výběr.
 Evka 
  • 

Pitný režim 

(8.2.2008 1:04:40)
Mohla bych se zeptat, jak je to ted s pitim ve skole? Vzpominam si, ze jako deti na zakladce jsme se musely hlasit, jestli se muzeme napit a moc nam to trpene nebylo.
Ja sebou vsude taham lahev s vodou, na stole mam neustale obr sklenici a nedokazu si uz predstavit, ze by mi nekdo zakazoval, ze ted se napit nesmim.
Zmenily se na dnesnich zakladkach uz ty zazite "stredoveke" zpusoby, ze se o hodine nesmi pit? A ze se nepije pri jidle, ale az po nem?
 kveta19 


Re: Pitný režim¨-PRAVA DITETE 

(8.2.2008 8:29:25)
http://www.ddmolomouc.cz/prava.htm

Podle meho se dite napit MUSI - a to kdykoliv chce.
Takze pokud by s tim pani ucitelka mela problem,asi to pujdu razne resit.
Sama vim,jak je mi spatne,kdyz mam zizen.
Nechteli mi U Apolinare dat napit pri porodu(2004),jecela jsem na ne taky.(rychke si to rozmysleli).Se suchou pusou se proste nedokazu soustredit jen na to,ze mam zvednout tuzku.
 madlenka07 


Re: Pitný režim¨-PRAVA DITETE 

(8.2.2008 8:47:45)
Taky bych to šla řešit-a to rázně.No,snad než moje malá vyroste,tak se to trochu zlepší.Neumím si ted moc představit,že bude jíst stravu,kterou bych nedala do pusy.Teda že jí bude jíst každý den.Občasné vyjímce se neubráním a ani nechci,protože zakázané nejvíc chutná,ale jíst to stále?At se pak nikdo nediví,že jsou děti nemocné.
 petra 
  • 

Re: Pitný režim¨-PRAVA DITETE 

(8.2.2008 8:48:44)
Cheorchio,

tohle znám. Mně nechtěli dát napít v porodnici v Brandýse v roce 20005. Vytáhla jsem si lahev a oni hned že ne, že budu blít. Tak jsem řekla že jo, že mám žízeň a začala jsem v klidu pít. Koukali, remcali, tak jsem dopila, vytáhla sáček piškotů a řekla jsem, že jestli budu rodit dlouho, budu i jíst.
Na to už teda nedošlo, alepila jsem celou dobu až do odchodu na sál a při šití už jsem měla vodu zas. Jsem totiž děsná žíznivka a s doporučeným denním množstvím vody nemám nejmenší problém.
 Katka+A+MA+M(72) 


Re: Pitný režim¨-PRAVA DITETE 

(8.2.2008 13:25:56)
Ahoj,
takze ja mam pro vas perlicku. Bydlim ve Francii a tady na zakladni skole si deti NESMI nosit do skoly flasku s pitim! A ani si nesmi pozadat pri vyucovani. Vyucovaci hodiny maji 1.5 hodiny a ne 45min, o prestavce jsou na dvore, kde neni moznost se napit, leda na zachodcich:-© Prvni piti maji na obede - a to tak vypiji sklenicku. Pak piji az o pul pate, kdyz jdou ze skoly - pro ty, co chodi rovnou domu.
 madlenka07 


Re: Pitný režim¨-PRAVA DITETE 

(8.2.2008 16:41:58)
A já si vždy myslela,jak není Francie pokrokový stát.To snad není možné;((...to je snad proti právům dítěte,ne?
 Katka+A+MA+M(72) 


Re: Pitný režim¨-PRAVA DITETE 

(9.2.2008 14:05:43)
Holky, nekecam, je to tak. Dneska mi syn rekl, ze se prece nepijou o kazde prestavce (jedna dopoledne, jedna odpoledne + obed) na zachodcich z kohoutku. Bleeee:-©
Jinak to neni jedina podivnost. Deti muzou sice pozadat pani ucitelku, jestli muzou jit na zachod pri vyucovani, ale ta to nevidi rada, takze musi pockat na prestavku, kdy je na asi deset zachodku 150 deti. nevim, jestli smi jit do patra, to by pak meli na 150 deti asi 25 zachodku. Kluk ma problemy se zacpou a myslim si, ze je to castecne z toho.
Jinak, abychom se vratili k puvodnimu tematu - jidlo - tak ve skolni jidelne jim postavi misu na stul a kdo driv prijde, ten driv mele. Sedi u stolu pet deti? Tak je tam pet kousku masa. Ale staci, kdyz je tam jeden jedlik a jeden pomalejsi (maji predkrm), tak se na toho pomalejsiho maso nedostane. Do SJ tady normalne smi chodit jen deti, jejichz rodice pracuji, protoze je malo mista. Ted u nas postavili novou skolku - pro 200 deti - a SJ je programovana na 30%!!!!!
 Lasice 


Re: 

(9.2.2008 13:20:16)
Mě teda trochu překvapuje, že by si někdo mohl myslet, že je tlusté dítě pohodář a šťastné... Já je spíš vždycky litovala, že se za sebe asi stydí, mají komplexy a jsou nešťastné... Jinak moje známá sama štíhlá ma 2 holčičky. Starší je otesánek - do manželovy rodiny, mladší štíhlá po mamince. Stravují se racionálně, starší dceru přihlašují pravidelně do sportovních kroužků, ale prostě se to nedá ukočírovat. Např. ji několikrát týdně přistihnout jak vyjídá špajz, cestou z obchodu sní 5 rohlíků - pak brečí, že měla hlad. Do kroužků chodí jen ze začátku a pak brečí, že chodit nebude...
 karlice 
  • 

já teda nevím... 

(10.2.2008 13:30:36)
Je jisté, že se musí odděli děti co se neustále krmí sladkostmi, brambůrkami či "mekáčem",
ale můj dojem je, že se v dětech, protože na ně máme více času než naši rodiče na sám moc "hrabeme",
všechno porovnáváme a rozpipláváme. Jestli má dítě o kolo víc, o číšlo větší noho či poporoslo o 2cm méně
než sousedovi Honzíček :o).
Nedokážu si představit, že budu dítěti neustále sledovat, zda si vzalo více hroznového vína ( ano má v sobě spostu skrytého cukru - no fuj ! ) nebo jesli měl dnes o půl kila více než před týdnem , tudiž dostane o knedlík míň, ikdyž brečí, že má hlad.
Myslím, že než sledování, rozebírání a šťourání se v kaloriích je lepší dítěti podpořit sebevědoní, samozřejmě ho necpat na noc a sladkostmi, ale taky si musíme uvědomit, že každý máme nějaké dispozice po rodičích a vlohy od přírody.
Prostě dvou slonům se většinou narodí slůně a nemůžeme čekat, že z něj bude gazela...
 Ladka 
  • 

Skoly ve Francii 

(17.2.2008 17:46:41)
Já byla ve Francouzské střední škole týden na výměnném pobytu a také jsem se nestačila divit. Velmi dlouhé hodiny, dlouhé přestávky, o kterých ale děti neměly co dělat. Protože bylo na tolik dětí málo místa - v učebnách být nemohly. Svačiny tam neexistovaly, já do oběda nemohla hlady vydržet natož se ještě soustředit na výuku.
Připadlo mi to, jakoby chtěli děti co nejdéle držet v dosahu školy (výuka od 8 do 16ti, i déle, ale samotné výukové doby nebylo více než tady v ČR). Že by proto, aby rodiče neměli starost o zajištění hlídání pro ty mladší? A přitom se vlastně o přestávkách děti akorát flákaly a kouřily. POstávaly po chodbách, chodnících mezi školními budovami apod.

To se omlouvám za odbočení od tématu, ale nedalo mi to. Ale třeba jsem jen měla smůlu na špatné lyceum, v Normandii.
 Pavlína 
  • 

Já mám největší bříško :-) 

(26.2.2008 17:03:27)
Hlavně, že neřekl, že má největšího pinďoura ze všech, to by jistě paní učitelku potěšilo :-)

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2022 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.