| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Chystáte se rodit v zahraničí?

 Celkem 86 názorů.
 Ajlili. 


Muj nazor 

(15.11.2007 9:22:24)
No prave, myslim, ze mame dobre zdravotnictvi. Ba dokonce lepsi nez leckde v cizine, ale v nas cesich se drzi ten zazitej styl jednani - mas? das? jo? tak fajn, budu hodna a budu se snazit aby ti bylo dobre a dostala jsi to nejlepsi. Nemas, nedas ne? ,tak co me otravujes? postarat se o tebe musim, ale vubec me to netesi, tak budu delat vsechno proto, aby se ti to taky nelibilo. Nekde uz jsou vyjimky, ale jakmile se to nekdo zacne snazit menit k lepsimu, je prevalcovan ostatnimi, kterym toto vyhovuje. Je to v lidech a nekteri lide se proste nezmeni...
 Minka+Sabi 11/05+Sebi 4/11 


Re: Muj nazor 

(15.11.2007 10:04:59)
Rodila jsem v US (stery na strep B se tam delaji, tripple uz ne, protoze nejsou spolehlive) a ted jsem tehotna v CR.
Zakladni vec, se kterou jsem nespokojena je ta, ze tu doktorum vadi, kdyz si chci rozhodovat o svem tele sama. V US vysvetlili, navrhli moznosti lecby a clovek se rozhodl, co chce a co ne. Tady pokud nedelam, co mi reknou, tak jsem okamzite ta ""prilis chytra"" a uz to mezi nami jiskri.
Take mi tu trochu vadi pristup k bolesti, treba u zubare nebo kozniho dr. a takove to - to vydrzite, to je chvilka - nemuzu ani vystat. Proc to mam vydrzet, kdyz nemusim ???

V cizine je nekdy otazkou casu, jak se v tom clovek nauci chodit. Ja nejdrive na americke zdravotnictvi hrozne nadavala, tez uz vim, co a jak.

A jeste mi prijde, ze tady jsou mudri mene zodpovedni. Detska mi v CR 2x spatne diagnostikovala dceru(2x rikala, ze je to viroza a 1x to byl zanet mocovych cest a 1x hand, mouth and foot desease). Samozrejme u ni uz nejsem, ale v US by se vice bali - jsou tam vetsi postihy a hlavne se lidi neboji ozvat se.
 Markéta 
  • 

Re: Muj nazor 

(16.11.2007 2:04:12)
Já čekám v US druhé dítě a jsem tady taky moc spokojená. Tripple testy mi sice nabízeli, ale odmítla jsem stejně jako několik dalších vyšetření na Downův syndrom a nebyla jsem k nim nijak předvědčována, ani jsem nedostala nálepku problémového pacienta. Prostě o sobě mohu rozhodovat sama. Také se mi líbí, jak mi všechno podrobně vždy vysvětlí, navrhnou možné postupy a záleží na mně. Sestry i doktoři jsou vždy milí a vstřícní, ještě jsem tady nezažila hulvátské chování, na jaké jsem byla zvyklá z ČR. Děti po narození neposílají na vyšetření kyčlí k ortopedovi, ale kontroluje je dětský lékař a pokud shledá nějaký problém, tak pošle dítě na speciální vyšetření. Což mi připadá lepší než se pořád s miminkem někam často zbytečně trmácet.
 Markéta 
  • 

Re: Muj nazor 

(16.11.2007 2:04:55)
Já čekám v US druhé dítě a jsem tady taky moc spokojená. Tripple testy mi sice nabízeli, ale odmítla jsem stejně jako několik dalších vyšetření na Downův syndrom a nebyla jsem k nim nijak přesvědčována, ani jsem nedostala nálepku problémového pacienta. Prostě o sobě mohu rozhodovat sama. Také se mi líbí, jak mi všechno podrobně vždy vysvětlí, navrhnou možné postupy a záleží na mně. Sestry i doktoři jsou vždy milí a vstřícní, ještě jsem tady nezažila hulvátské chování, na jaké jsem byla zvyklá z ČR. Děti po narození neposílají na vyšetření kyčlí k ortopedovi, ale kontroluje je dětský lékař a pokud shledá nějaký problém, tak pošle dítě na speciální vyšetření. Což mi připadá lepší než se pořád s miminkem někam často zbytečně trmácet.
 Barca 
  • 

Re:zahranici 

(18.11.2007 18:10:04)
Ja jsem rodila ve Svycarsku a byla jsem maximalne spokojena,Ty testy zde nabizeji, ale je na me, jestli si je necham delat, nebo ne. Stejne to bylo u me ve vsem ostatnim.Ja jsem klient a oni mi poskytuji sluzbu.O tom co bude, nebo nebude, rozhoduji ja, ne "Buh v bilem ."Proste se zde divaji na pacienta jako na partnera, ktery ma svoje predstavy.Ja tu delam ve zdravotnictvi uz 15 let a vim, ze /ne vzdycky/ , ale casto existuje vice reseni situace.Pacienti se casto informuji v internetu o moznostech a alternativach... a konzultuji situaci pak se svym lekarem...kazdopadne lekar moji dcery take diagnostikoval virozu a byl to nakonec zanet moc. cest...takze muj nazor na vec je, ze v zahranici neni vsechno tak super, jak se popisuje- v CR to taky neni vzdycky tak hrozny, jak se casto pise,ale co se tyce chovani a zachazeni s pacienty ma zahranici ponekud naskok.
 Danka 
  • 

Já byla ve Švédsku maximálně spokojená, 

(15.11.2007 9:32:40)
stěry na streptokoka jsem si nechala udělat na vyžádání a co se týče trippla, byla jsem spíš ráda, že je vše na bázi doborvolnosti, skutečného informovaného souhlasu. V ČR před třemi lety jsem zažila přímo šikanu, když mně tripple test vyšel špatně a nechtěla jsem jít na amniocentézu, protože jsem své miminko nechtěla vystavit riziku že potratím. Naopak přísná doborvolnost a to , že mne ikdo do ničeho nenutí a za vše mám odpovědnost já, vítám. Můj gynekolog i asistentka ve Švédsku byli velmi vstřícní, o všem se mnou komunikovali, doktor ze všech dostupných testů a vyšetření nabídl vše co mohl, spolu jsme posoudili vhodnost, já jsem se rozhodla. To jsem v ČR nezažila a další dítě hodlám též porodit radši v zahraničí.

 eva 
  • 

a to je přesně ono -  

(15.11.2007 9:38:07)
u nás se s tebou nikdo nebaví, člověk aby si všechny informace sehnal sám a je z toho potom skoro doktor, protože normální doktor se prostě s tebou vůbec nebaví, nic neřekne, postaví tě před hotovou věc a je to....snažím se chodit k soukromýum doktorům, kde si sice hodně připlatím, ale aspoň se tam někdo se mnou baví a něco mi řekne, zeptá se na můj názor atd.... co se týče amniocentézy, také jsem měla strach z následného potratu, ale přítomná lékařka mi vše vysvětlila, jak to je a musím říci, že jsem na amniocentézu potom šla úplně v pohodě a zbytek těhotenství jsem prožila v klidu, protože jsem věděla, že miminko je v pořádku a zdravé...Je to jen o přístupu, a ten u nás - celkově v ČR, nejen u doktorů - prostě chybí....
 eva 
  • 

a to je přesně ono -  

(15.11.2007 9:38:10)
u nás se s tebou nikdo nebaví, člověk aby si všechny informace sehnal sám a je z toho potom skoro doktor, protože normální doktor se prostě s tebou vůbec nebaví, nic neřekne, postaví tě před hotovou věc a je to....snažím se chodit k soukromýum doktorům, kde si sice hodně připlatím, ale aspoň se tam někdo se mnou baví a něco mi řekne, zeptá se na můj názor atd.... co se týče amniocentézy, také jsem měla strach z následného potratu, ale přítomná lékařka mi vše vysvětlila, jak to je a musím říci, že jsem na amniocentézu potom šla úplně v pohodě a zbytek těhotenství jsem prožila v klidu, protože jsem věděla, že miminko je v pořádku a zdravé...Je to jen o přístupu, a ten u nás - celkově v ČR, nejen u doktorů - prostě chybí....
 Insula 


jak kde ..... asi 

(15.11.2007 11:32:23)
S tím nesouhlasím. Nesetkala jsem se s tím, že by někdo do něčeho nutil. Všechno mi bylo vysvětleno a bylo jen na mě, jak se rozhodnu. Měla jsem štěstí na lidi???? Možná, nevím....
 Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 


Jsem ráda, že to tu zaznělo 

(15.11.2007 11:05:39)
Že prevence má opodstatnění. Jsem ráda, že co se tohohle týká, jsme hodně popředu. Můj osobní názor je takový, že je dobře, že se to dělá, ale pokud si to maminka z nějakého důvodu nepřeje a odmítá, tak by jí to na vlastní zodpovědnost mělo být umožněno - a to bez řečí, prosím.
 Bumbi&05,08,10 


těhotná v ČR a bez testů na streptokoka 

(15.11.2007 14:04:46)
byla jsem těhotná tu a rodila jsem tu a testy na streptokoka mi můj gynekolog nedělal. :-(

Nevím, jestli zapomněl, nebo si myslel, že mi je udělají v porodnici... Chtěl se mě "zbavit" ve 32. týdnu a přešoupnout mě už na kontoly do vybrané porodnice. Ale poté, co jsem mu řekla, že těžko budu každý týden jezdit 2 hodiny do Vrchlabí a 2 hodiny zpátky, si mě nechal do 34. týdnu. Pak prostě šlus. Nahlásila jsem se v Podolí (kde mám kartu taky). A tam měli termín na poradnu až v mém 39+3 tt.

Mezi 34 a 39 týdnem jsem nebyla na žádné kontole a vlastně "nepatřila" nikam. V Podolí pak testy na streptokoka už nedělali ani se na ně neptali.

(osobně mi nevadilo, že jsem byla na 5 týdnů ušetřena lékařské šikany, jen jako ilustrace, že bordel je i v Čechách i s tím "propracovaným" systémem často trochu zbytečně prevence končící "preventivním prohřátím právěsenarodivšího miminka"...)
 Lucyena 


V Australii je to stejne 

(15.11.2007 11:37:01)
Tady je to taky tak. Streptokoka teda zrovna delaji, ale jinak taky nic moc, jsem jim rikala, ze u nas se preventivne vysetruji kycle ultrazvukem, tak na me koukali jak na blazna, ze prej to je desne drahy. KUba byl na jednom vysetreni u doktora v 6 tydnech. Do ty doby na nej jen chodila koukat PA ale ta se spis zajimala o me, jestli nemam depresi. To samy u detsky sestry....na dite zbezne koukla...nejaka fontanela ji vubec nezajimala, jen jestli nemam depku....a od 6 tydnu chodim akorat Kubu vazit do lekarny....tim veskery preventivni vysetreni konci......jo a v tehotenstvi se vubec nidko nezajimal o stav delozniho cipku....no, mne to ani nevadilo, ale zas na druhou stranu si rikam, ze prece v Cr to delaji, tak asi vedi proc.

Lucie
 Bucu 
  • 

Re: V Australii je to stejne 

(15.11.2007 11:51:30)
Hm, to se trochu divim...taky jsem rodila v Australii a mam s tim absolutne skvelou zkusenost...je fakt, ze kycle nam udelali, az kdyz jdem ja rekla, ze jsem s tim mela jako mimino problemy, ale uplne okamzite a ochotne...myslim, ale mozna se pletu, ze normalne se to dela az pozdeji...
Vsechny testy delali automaticky (triple uz ne, ten neni spolehlivy)...po porodu jsme chodili do Early Childhood Center (takova poradna) jednou za tyden...a snad opravdu vsichni se chovali vyborne. No, mozna jsem mela stesti ale fakt to bylo dobry...a byly tp vsechno statni zarizeni...
 Šárka  
  • 

Deprese  

(15.11.2007 12:47:32)
Ježíš, jak já bych po porodu uvítala, když by se taky jednou někdo zajímal o mne !!! Kdyby se někdo zeptal, jestli nemám depresi !! A ne že se budou všichni zdravotníci tvářit, že o něčem takovém neslyšeli a jediné co je zajímá je jestli dost/dost dobře/dostatečně často kojím !!!!
 Markéta 
  • 

Re: V Australii je to stejne 

(16.11.2007 2:18:39)
Naopak, vnitřní vyšetřování v těhotenství je už dost zastaralé a dělají ho jen lékaři, co to nevědí. Viz. MUDr. Koucký na www.porodnice.cz. Ptala jsem se ho, jestli je nutné, protože v USA ho dělají jen na začátku a konci těhotenství a on říkal že absolutně není nutné, ba naopak je zbytečné a že pokud těhotná nekrvácí a nemá páchnoucí výtok a časté bolesti břicha, tak je riziko předčasného porodu téměř nulové a i kdyby ne, tak z vyšetření čípku se riziko předčasného porodu stejně nepozná. Spíš mě zaráží že tam děti nechodí na prohlídky k lékaři? A co očkování? My v USA chodíme do 1. měsíce věku každý týden, pak do půlroka každé dva měsíce, do roka každé 3 a pak každý půlrok.
 M,Christina+Dean 
  • 

Re: V Australii je to stejne-neni pravda 

(16.11.2007 4:21:19)
Tak v Australii jsou vynikajici jak v prenatal tak i po porodu(fontanely sledujou porad aspon taky v Melbourne s obouma deckama)akorat s tema kyclema to podelali s moji dcerou Christinou asi pred rokem jsem psala (Zlate Ceske rucicky) o ortopedii za co bych Cechy nevymenila.Pri druhem tehotenstvi po porodu syna, zase sledovali kycle porad, potom co se stalo s dcerou aby se to neopakovalo tak se trochu poucili. jinak se strepB stery jsem mela u obouch tehotenstvi a u druheho jsem byla pozitivni takze o tom vedeli.Prodnictvi v Australii bych zase nevymenila za Cechy(rodila sem ve Frankston, Victoria.)
 Monika + Diana,9m 
  • 

Re: V Australii je to stejne 

(17.11.2007 8:29:31)
tiez som rodila v Australii a kycle Diane kontrolovala doktorka este v nemocnici a kedze tam zistila klik, odporucila nam, aby sme zasli po 6. tyzdnoch na ultrazvuk. A fontanelu kontrolovala nielen doktorka, ale aj sestricka v poradni. Co sa tyka streptokoka, ten robili v nemocnici, kam som chodila na kontroly, automaticky. Rodila som v Sydney, Ferfield hospital.
 Mony,Kathy 16. mes 
  • 

Re: V Australii je to stejne 

(19.11.2007 11:19:58)
Ahoj holky, tak ja taky rodila v Australii a musim rici,ze alespon v Queensland v tehotenstvi cloveka moc nehoni, dokonce jsem mela jen pouhy jeden ultrazvuk v 18.tydnu. Ted jsem tehotna podruhe a nove zde zavedli stery cipku a ultrazvuk ve 12.tydnu. Myslim si,ze kdyby si,ale clovek rekl,tak mu lekar vyjde vstric a testy udela. V Cesku si opravdu myslim,ze je ta pece az prehnana, kazdou chvili u doktora, odbery plodove vody zenam po tricitce apod. Plno mych znamych z toho vseho bylo jen ve stresu nebot kolikrat jim vysly testy spatne a pritom bylo vse v poradku. Ja mela tehotenstvi naproste pohodove a miminko se mi nastesti take narodilo zdrave. Co se tyce kycli,tak ty Kacce kontrolovaly uz v porodnici a pak me pro jistotu poslali na specialni vysetreni. Po porodu jsem kdykoliv mohla a stale vzdy mohu s malou navstivit zdarma mistni Health centrum s jakymkoliv problemem,coz je naprosto uzasne. Cloveku se sestricka venuje, da plno brozurek, v pripade potreby promitne i video. Samozrejme se zajimaji i o maminku, zda je v pohode a netrpi depresemi,ale i to je treba. Jinak jsem se zde setkala vzdy s vynikajicim pristupem vsech midwife, s velkou ochotou. Clovek si neprisel nikdy jako u lekare uz podle zarizeni centra. To v Cesku zatim tedy hodne chybi vstricna a ochotna pece.
 Maci 
  • 

streptokok typ B 

(15.11.2007 12:13:20)
V těhotenství mi zjistili streptokoka typu B.Ještě před porodem jsem dostala antibiotika a všechno bylo v pohodě.Malou jsem měla u sebe ve dne v noci :-).Myslím si,že naše zdravotnictví není tak hrozné,jak někteří tvrdí.Samozřejmě záleží na přístupu zdravotníků,ale i pacientů.
 madiva 


ve Francii take 

(15.11.2007 14:02:45)
Jsem teprve na pocatku tehotenstvi,ale uz ted vidim ted rozdil,bohuzel. Jedine, co je navic, je test proti toxoplasmoze, to je tady povinne. Jinak zadny zazrak. Kdyz se frantikum snazim vysvetlit, ze je to u nas prece jenom preciznejsi, nechteji verit.
 Rani 


Re: ve Francii take 

(15.11.2007 16:35:57)
Tak si vyber lépe - rodila jsem před 6. lety v Praze - Podolí a před 4. roky v St. Quentin ( na severu Francie) - péče v Česku se s francouzskou nedala srovnat. Mnohem více si mě hlídali ve Francii - mnohem víc krevních testů, mnohem víc výtěrů. Ne jen toxoplasmosa navíc, ale také testy na srážlivost krve, preventivní vyšetření u anesteziologa, pohovory s pediatrem v porodnici předem...kde co. Protože jsem do fr. péče přešla až v 26. týdnu, dostala jsem od doktorky nadáno,co všechno mi z Česka chybí a už mělo být.
Přístup se srovnat vůbec nedal. Ani jednou na mě nikdo nekřičel, že mám líné dítě na monitoru, nestála jsem nikdy frontu v přetopené čekárně...Každé dva týdny jsem chodila na kontrolní odběry krve a na výtěry...Když jsem přenášela - denně mi kontrolovali plodovou vodu...prostě jsem si připadala mnohem více hlídána než v Česku, kde si nikdo nevšiml ani, že má syn na pupečníku uzel a díky tomu mě nechali rodit normálně a mladej málem umřel. Ve Francii mi ještě na porodním sále ultrazvukem holku kontrolovali.
Je pravda, že to nebylo ve státní porodnici, ale na soukromé klinice a byla jsem první cizinka, kdo u nich rodil, tak se asi starali víc.
Myslím,že tedy nejde házet do jednoho pytle. Jako jsou v Česku různě pečliví doktoři, tak i ve Francii jsou rozdíly.
 Iva, Viki a bříško 
  • 

Re: ve Francii take 

(15.11.2007 20:00:52)
ahoj,

asi záleží na doktorovi či porodnici, ale já si stěžovat nemůžu. těhotenstství a porod prvního syna jsem prožila ve Francii a tripple test mi nijak nescházel. Test na Downův syndrom je nepovinný, doktor ho anbídne , ale nennutí. "Malý" ultrazvuk (asi 15 min.) jsem měla při každé prohlídce, "velký" (asi 45 minut) 3x za těhotenství. Pokaždé mi lékařka prohlížela i vaginálně čípek. Testy na streptokoka B mi dělali asi 2 měsíce před termínem a vzhledem ke špatné poloze miminka (KP) jsem měla poslední 2 měsíce prohlídku co týden. Stěžovat si nemůžu ani na samotný porod a následnou péči o mě a miminko.
Druhé těhotenství prožívám v Rakousku a rodit budu také zde(v polovině ledna. Zda tu provádějí tesy na streptokoka nevím, ale chci si o ně požádat. "Velké" ultrazvuky jsou tu jen dva za celé těhotenství, první trval asi 10 - 15 minut (tak nevím, kolik se toho dá za tu dobu zjistit), druhý mě teprve čeká. Pokud jsem chtěla "malý" ultrazvuk při každé prohlídce, museli jsme si za něj připlatit (zda 80 Euro, ve Francii zdarma, vaginálně mi lékař prohlížel čípek jen jedenkrát (na počátku těhu), možná ho hlídá přes ultrazvuk, nevím, musím se taky zeptat. Testy na Downův syndrom a genetické vady vám nabídnou, zaplatili jsme za ně asi 120 Euro, pojišťovna to nehradí.
Co se týče prohlídek miminka po narození, byly ve Francii prvních 6 měsíců každý měsíc, pokaždé pediatr kontorloval i kyčle, pak do 1 roku co tři měsíce a dále co 6 měsíců. Zde v Rakousku dle Mutter-Kind Pass je prohlídek méně a mé zkušenosti se zdejšími pediatry při péči o staršího syna moc dorbé nejsou. Na rozdíl od Francie, kde si můžete k lékaři vzít schůzku a dopoledne jsou vyhrazená pro zdravé děti (prohlídky, očkování) a odpoledne pro ty nemocné, takže se nesetkají a navíc nemůsíte trávit hodiny v čekárnách, jsou zde v Rakousku všichni "dohromady" a u lékaře v čekárně se schůzkou strávíte minimálně půl hodiny, bez schůzky 1 a 1/2 - 2 hodiny. Lepší přístup by snad měl být u soukromých lékařů, kde schůzka vyjde zhruba na 30 Euro (pokud nemáte soukromé připojištění, pokud ano, něco vám uhradí zpět, ale raději to zaplatíme.
Celkově mi to ve Francii připadalo lepší.

Iva
 Markéta 
  • 

jak je to v nemecku 

(15.11.2007 14:04:41)
rodila jsem v nemecku a jsem velmi spokojena s veskerou peci, ktere se nam dostalo.
predevsim jsem zde sa svepravneho cloveka a sama mohu rozhodnout co se se mnou bude dit. behem tehotenstvi mohu chodit bud k zenskemu lekari stejne casto jako je tomu v cechach nebo ke gynekologovi dochazim jen jednou nebo dvakrat za trimestr na ultrazvuk a nektere odbery a jinak me vysetruje porodni asistentka, ktera za mnou muze dojet i domu (pro maminky vice deti je to obrovska pomoc). jsem rozhodnuta teto moznosti vyuzit pri dalsim tehotenstvi. oboje je placene pojistovnou.
dale je tu naprosto normalni ambulantni porod, muzete odejit 3 hod po porodu domu a nikdo vam nevynada, ze hazardujete se zdravim ditete, navstevuje vas pa, jen treti den musite bud do porodnice nebo pediatrovi na celkove vysetreni, napr i tech kyclicek. jinak kazda aminka ma zdarma deste navstev pa doma, cehoz muze a nemusi vyuzit. pa kontroluje stahovani delohy, stehy po pripadnem nastrihu, miminku pupik, zvazi ho, poradi s prebalovanim a kojenim a proste vsim. jako prvorodicka jsem za to byla moc vdecna. moje pa me dokonce naucila jak vazat dite do satku na noseni deti!
pediatra navstivite az po sestinedeli.
co se tyka ockovani, muzete ockovaci kalendar posunout a zacit pozdeji, ockovani tu neni povinne, kupodivu jsou zde deti uplne normalne ockovane a detska nemocnost nebo umrtnost neni vetsi nez v cechach. navic je ockovani zcela zdarma.
na druhou stranu zde pojisteni stoji podstatne vic nez v cechach (deti jsou pojistne od statu a maji peci zdarma), dostane se vam ale lepsi pece a osobni pristup k pacientum je lidsky, coz se o ceskem zdravotnictvi neda rict.
celkove bych to tedy shrnuala asi tak, ze kvalita zdravotni pece i prevence je na zhrubana stejne urovni, nechci nijak pochybovat o profesionalite ceskych lekaru, mam pocit, ze medicinske vzdelani je v cechach na velmi dobre urovni.
ovsem v pristupu k pacientovi, jakozto svepravne lidske bytosti, je na tom nemecko mnohem lepe. nezbyva nez doufat, ze se i v cechach situace zlepsi. pujde to ale jen pokud se nebudeme poslusne, jako ovce, podvolovat svevolnemu jednani nekterych lekaru, ale budeme trvat na lepsim pristupu, treba i zaslanim stiznosti na ceskou lekarskou komoru. kazdy koho znam si stezuje na pristup doktoru, ale temer nikdo nedela nic, aby se to zlepsilo. oficialne je vlastne vse v poradku, ceska lekarska komora nemuze zasahnout tam, kde si nikdo nestezuje ...
 jana38 


Re: jak je to v nemecku 

(15.11.2007 16:18:49)
Jsem taky Markéta, a taky jsem rodila ambulantně v Německu a taky jsem byla naprosto spokojená:-)))

Ale co se týče pojištění, moje dítě i já jsme byli v Německu pojištěni na pojistku manžela, tudíž jsme neplatili nic.... Měli jsme ovšem obyčejné zákonné zdravotní pojištění, ne privátní.
 Markéta 
  • 

Re: jak je to v nemecku 

(15.11.2007 16:54:55)
my mame taky rodinnou pojistku :-)
ambulantne jsem ale nerodila, jako prvorodicka jsem byla prilis vyjukana. nakonec by to ani neslo, mala si uhnala infekci z prilisneho mnozstvi vypite plodovky a antibiotika nas zdrzely na detskem oddeleni (kde se o malou perfektne starali a byli na nas nesmirne hodni).
ocenuji tu moznost ambulantniho porodu. i kdyz se v nemecku nekona zadna buzerace s vizitou, teplomery v pet rano apod, doma je doma a kdyz je vse v poradku, proc ne. po porodu jsem brecela kvuli kazde blbine, nemohla jsem se vubec ovladnout, no znate to, hormony, proste prdla sestinedelka a to na me byli uplne vsichni hodni, nikdo se ani krive nepodival.
jenze mi bylo hrozne neprijemne, ze nemam sve soukromi, stydela jsem se desne za ty svoje vylevy citu, protoze normalne opravdu nejsem ubrecena, ale poporodni stav se mnou delal opravdu velike psi kusy, nikdy bych tomu neverila.
 Hana 
  • 

Kontrola cipku 

(15.11.2007 17:26:10)
Kontrola cipku se v nekterych zemich nedela, neb neexistuje zadna studie, ktera by prokazovala souvislost mezi zmenami na cipku a nastupujucim porodem. Naopak vysetreni cipku muze byt pricinou predcasneho porodu...
 jana 
  • 

Re: Kontrola cipku 

(15.11.2007 20:48:28)
Ćípek se má kontrolovat v době před porodem proto,že se na něm mohou vytvořit kondylomata způsobená HP virem.Tím je nakažena většina populace,ale právě v těhotenství vlivem hormonů kondylomata ráda rostou.Pokud se běhom porodu utrhnou (jsou to takové větší bradavičky),způsobí značné krvácení,což v nemocnici nebývá problém,ale při porodu doma může být značný.HP viry z narušeného kondylomatu můžou novorozenci přivodit zánět průdušek,který bývá dost těžký,protože na viry jak známo nepůsobí ATB.Toto si ale málokdo uvědomuje a vyšetření čípku v posledním trimestru považují maminky často za zbytečné obtěžování.Také to moc neberou v úvahu matky rodící doma.Naše předporodní péče je opravdu dost propracovaná a doktoři se opravdu nebaví tím,že pacienty zbytečně otravují.Ale souhlasím s tím,že s lidským přístupem je to občas horší a nezbývá,než pány doktory vlídně,ale důsledně upozorňovat,že jsme lidé,stejně jako oni.
 Zdenka 
  • 

Re: Kontrola cipku 

(15.11.2007 21:49:17)
Asi opravdu záleží hlavně na konkrétním lékaři a jeho přístupu a informovanosti. V tom si velice vážím mojí gynekoložky. Vnitřní vyšetření mi dělala jednou na začátku těhotenství a pak pravidelně v tom třetím trimestru až do 37. tt, ve 38. tt řekla, že už je to jedno, že už můžu rodit kdy chci :-) Dělali mi i kombinovaný test i testy na toxoplasmosu - ty v podstatě hradila ze svého, sestřička nadávala, že to pojišťovna neplatí, přitom je to prý jeden z testů, který je velmi vhodné dělat narozdíl od jiných placených :-( U genetických UZ vyšetření trvala na dvou nejlepších odbornících z celé Plzně (tj. že se musím dostat k jednomu z nich a nikam jinam, kam mě od jednoho z nich chtěli poslat, protože měli zrovna dovolenou), sama v ordinaci UZ má, ale právě u UZ strašně moc záleží na praxi vyšetřujícícho lékaře, proto na ty genetické testy posílala zásadně k těm nejlepším :-)
Takže ono se nedá paušálně říct, že v ČR se to dělá tak a tak. Záleží jak kde.
I třeba co se týče oblíbené buzerace v porodnicích s teploměry a vizitami, ano přinesli nám někdy brzy ráno teploměry a dopoledne je zase vybrali, ale nikdo nás nenutil se teď hned měřit. Vizita probíhala v sestavě 1 lékařka a 1 sestřička, sestřička si ještě stoupla tak, abychom se nemusely moc předvádět před spolubydlící, případně pomohla se svlečením a oblečením, lékařka jen zkontrolovala pohledem a do 2 minut bylo po vizitě. Ani z jednoho jsem nějakou buzeraci nepociťovala.
 Lucy 
  • 

zdravotnictvi v CR  

(15.11.2007 17:44:17)
Myslim ,ze v zahranici a spise na zapad od CR se ve zdravotnictvi k pacientovi pristupuje jako ke klientovi a je na kazdem aby si zjistil co je pro nej v jeho stavu dulezite a pozadal o to a bude mu vyhoveno (at se sluzba plati nebo ne) navic mu jiste personal vyjde vstric a vysvetli co bude potreba. V CR je situace takova,ze pokud clovek neni v nemocnici doktor, sestra nebo uklizecka tak je uplne nic. Tuto zkusenost mam ze sveho tehotenstvi, pritel je z Holandska a dost koukal a protestoval, ja hloupa si myslela,ze pomery v CR se zmenily, ale ve vsech moznych zdrojich sem se docetla o testech z krve na HIV, zlotenku typu b a jeste neco, ktere se delani nekdy v zacatku tehotenstvi a pak jeste jednou ke konci - me je delali jen ke konci a nasli mi ,ze jsem HBsAG pozitivni coz znamena ,ze jsem nekdy v minulosti zloutenku typu b prodelala, ale bez priznaku takze o ni nevim, lecit se neda a jsem pravdepodobne nakazliva :-) receno nadnesene. Synovi uz bude 10 mesicu a nejspis se pri porodu nenakazil,ale docela jsem se zhrozila,protoze napriklad kdyby mi nasli HIV pozitivitu asi bych hodne rozmyslela zda si dite necham - rozmyslet se ale nekdy ve 34 tydnu tehotenstvi by bylo asi docela pozde. Porod v CR byl nocni murou - rodila sem 12 hodin a mam pocit ,ze doktor ktery ze me nakponec syna vytahl je ten ,ktery sel zrovna kolem a vsiml si ze uz by mel vazne jit ven. V podstate u meho porodu nebyl staly lekarsky tym ba ani stala sestricka nebo nekdo kdo by na me vubec promluvil, kdybych v bolestech nehlesla na sestru co vzdy prisla aneco do me pichala a nezeptala se co to je ani by se neobtezovala na me podivat. Pokud to pujde priste chci rodit v NL.
 lucie,jeden synacek 
  • 

kyčle 

(15.11.2007 20:10:29)
Kýčle se bežně v zahraničí nejspíš nevyšetřují, protože problémy s vrozenou dysplazii kýčlí máme nejvíc my a Slováci, takže u nás to má svoji logiku. A neví se proč.
 Zdislava a kluci 


Re: kyčle 

(16.11.2007 9:06:37)
tusim ze jsem nekde cetla ze to ma neco spolecnyho s tim ze v korenech mame kelty a slovany a je pravda,ze jako narod jsme nachylnejsi k problemum s kyclema a jeste k nadorum tlusteho streva.....
 zuzka 
  • 

Re: kyčle 

(23.11.2007 12:15:00)
Presne tohle mi rekl pan doktor, ke kteremu jsem v Cechach prisla se svou thdy 4 mesickni dcerou - problemy s kycli jsou sredoevropska zalezitost, takze to, ze se v ANglii nevysetruji ultrazvukem (v porodnici prohmatem ano) ma svou logiku. Od te doby tolik nepanikarim a rikam si, ze jina zeme jine podminky, a ze se neco dela jinak nemusi znamenat, ze se to dela spatne. ROvnez se tu neockuje proti tubekuloze, az snad ve 13 letech (ale to jsme dceri nechat udelali). S testy behem tehotenstvi je to velmi spordicke, v podstate krome dvou ultrazvuku a rozboru moce na stredisku u sestricky nic. Me moc vyhovovalo, ze me nikdo nikam nehonil a taky po porodu jsem nemusela na zadne povinne vazeni a pod. Miminko bylo viditelne zdrave, tak proc se rapit nejakymi gramy. Zuzka
 lucie,jeden synacek 
  • 

kyčle 

(15.11.2007 20:11:27)
Kýčle se bežně v zahraničí nejspíš nevyšetřují, protože problémy s vrozenou dysplazii kýčlí máme nejvíc my a Slováci, takže u nás to má svoji logiku. A neví se proč.
 sally 


jen k těm kyčlím... 

(15.11.2007 22:18:43)
... mám dvě děti narozené v USA, kyčle pediatr kontroluje. Zahýbe nožičkami a pozná to. Já jsem narozená v ČR a problém s kyčlemi dr. také poznal pohmatem, takže jsem šla na rentgen (tenkrát nebyly UTZ) dřív než se chodilo a problém se odchytil hned na začátku.
Tady v USA se UTZ standardně nedělá, protože ty kyčle jsou skutečně slovanská specialita - ale to, že se nechodí na UTZ neznamená, že se kyčle NEVYŠETŘUJÍ.
 DENISA 
  • 

Re: jen k těm kyčlím... 

(16.11.2007 3:26:33)
No, ja jsem v USA musela svoji pediatricku durazne pozadat, at mu je zkontroluje a pak tedy se mu koukla na vysku kolen a ryhy na zadecku, ale strasne se divila, proc se toho dozaduju. Moji kamaradce v US ale udelali klidne UTZ, kdyz jim rekla ze ona sama mela velky problem s kyclema.
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Jihovychodni Asie 

(16.11.2007 4:25:40)
Jsem strasne stastna, ze se mi podarilo obe deti odnosit a porodit mimo CR. Moje doktorka byla velice chapava a pozorna, kdyz jsem v prvnim trimestru panikarila a mela podezreni na zamlkly potrat, ochotne mi merila hladinu hormonu v krvi a kazdy tyden ultrazvukem ujistovala, ze je vsechno v poradku. Nikdy jsem od ni nemela ani naznak toho, ze jsem hysterka. Narozdil od ceske gynekolozky, ktera mi nasla nejaky nalez na cipku, delala biopsii a pak me pomerne hrube okrikla, kdyz jsem se dost roztresene ptala, co to muze znamenat.

Triple testy mi nabidli, ale omitla jsem je kvuli nepresnosti, vysetreni cipku bylo az tesne pred porodem a nijak jsem vnitrni vysetreni behem tehotenstvi nepostradala. Navic je zde prijemny zvyk, ze pri vnitrnim vysetreni se pres pacientku prehodi deka a moje doktorka dokonce mela kreslo bez stupacek - musela se sice ohnout, ale ja jsem si pripadala jako clovek...

Z porodnice jsem mohla odejit uz druhy den po porodu, nakonec jsem si dala jeste jeden den na odpocinek. Doktorka i pediatricka prisly jednou denne na vysetreni, u postele je plenta, ktera se zatahne kvuli soukromi.

Za cele tehotenstvi ani porod na mne nikdo nezvysil hlas, nikdo nebyl arogantni, nikdo me neodbyl, ze by me otazky nebo problemy byly nedulezite. Vsechny moje otazky doktorka zodpovedela, vyhledala mi informace o lecich, ktere mi dala na problemy s ucpanyma dutinama, kdykoli jsem chtela fotku z ultrazvuku, tak mi ji dala.

Pediatricka po mem upozorneni na me vlastni problemy s kyclema obe deti nekolikrat vysetrila pohmatem a vsechno v poradku.

Myslim, ze v CR se lekarska pece dost medializuje a lekari se hrozne chlubi, jak oni vsechno porad kontroluji - pritom podle me casto neni tak uplne nutne (napr. zatezove glukozove testy, kdyz testy z moci vychazeji normalne) - to, ze se nektere veci v zahranici nedelaji, jeste neznamena, ze je to spatne. Napr. povinne amnio po 35 letech veku mi prijde uplne zcestne.

Bylo by mnohem lepsi, kdyby se lidi prestavali tak spolehat na doktory a radeji si sami snazili vyhledat informace a hlavne aby doktori sestoupili ze sveho pedestali a prestali se chovat jako arogantni nafukove, co spolkli vsechnu moudrost. Jsem rada, ze se obcas najdou i pribehy popisujici doktory chapave, trpelive a zdvorile - tudy vede cesta.

Kimmy
 Petanda + Neo (10.9.05) 


Japonsko 

(16.11.2007 8:03:56)
Tady se testy na geneticke vady nedelaji, delaji se bezne testy na zloutenku, prave i na toho streptokoka apod. Kycle se tu vysetruji pohmatem, na pozadani doktor doporuci kliniku, kde se ty vysetreni na kycle delaji podrobneji. Leky se tu vydavaji presne napocitane...ne cela krabicka, ze se pak zbytek vyhazuje (malokdo to vraci do lekarny ze) a je k tomu papir, kde je napsane na co ten lek je, co zpusobuje, ceho se ma clovek vyvarovat apod. jakykoli dotaz je privetive zodpovezen.
Rodila jsem na malem meste, takze jsem nemela moznost jakehokoli alternativniho porodu, ale i tak mi prisel cely porod velice soukromy a prijemny. Mela jsem k dispozici jeden pokoj pro sebe a manzela, televizi i CD prehravac, takovou houpaci sedacku, ta byla super, sestricka mi celou dobu masirovala kriz, porodni sal...byl pro jednu rodicku, rodilo se skoro v sede, bez epiduralu, ktery se da ale vyzadat, ja jsem si nechala vysvetlit vsechna pro a proti a rozhodla se bez. Zadne holeni ani klistyr, nedela se tu z toho zadna veda. Naprosto se vychazi mamince vstric. Detatko mi teda po porodu dali pochovat a pak ho odnesli ocistit a zvazit a tak a dali ho tatinkovi do naruce pak mne k prsu. Je fakt, ze co mi teda vadilo (a to je tim, ze jsem rodila na malem meste, v Tokyu a tak, to neni) ze se chodilo kojit danou dobu prvni 4. dny a vsechny matky se tam sesly a kojily spolu, to je dost stresove....nektere mamy maji samozrejme problemy, jinym to jde samo ze.
Mne tu ta prevence neprijde zas tak jina nez v CR i ty nemocnice jsou podobne....jen ten pristup doktoru a sestricek je jiny. Jsou tu moc mili. No a take se tu za vse poradne plati;-))
 kuli 
  • 

Re: Japonsko 

(16.11.2007 23:52:18)
V Japonsku je take zajimavy system placeni porodu: zdravotni pojistovna nam na porod dala asi 100 tis Yenu (asi 20 tisic Kc), a rodte si v nemocnici, doma, v porodnim dome, jak chcete, ale platite si to ze sveho. Samozdrejme, v pripade komplikaci ci cokoliv navic nad ""normalni"" porod je kryto pojistovnou. Nejlacinejsi jsou pry faklutni nemocnice (cvici se na vas i medici) pak vam i nejake penize zbudou na veci na mimi. Nejdrazsi nejake luxusni soukrome kliniky. My jsme si vybrali porodni dum, (ten stal asi tak tech 100 tis. Yenu), a mame na ten porodni dum i porod moc pekne vzpominky.
 Adda6a 


Re: Jihovychodni Asie 

(16.11.2007 15:32:50)
Krasne napsano!
Mela jsem podobnou zkusenost v UK bez ponizovani a jinych ""uchylek"" ceskych zdravotniku - a jsem moc rada ze jsem problemy tykajici nedostatku respektu a pristupu nemusela resit.
 Markéta 
  • 

Re: Jihovychodni Asie 

(16.11.2007 18:09:55)
je moc mile, ze jsi mela tak hezkou zkusennost, ja take, v nemecku.
dovolim si ale nesouhlasit s tim zatezovym testem na cukrovu. rohodne neni zbytecny!!!!
testy moce mohou dopadnout dobre, ne vzdy se pri cukrovce hned obevi cukr v moci, u me se treba neobevil a cukrovku jsem mela, dieta stacila pouze tyden a pak jsem musela dokonce zacit s inzulinem.
jsem uplne tintitko, hubena, jim zdrave ... byla jsem nesmirne prekvapena, ze mam tehotenskou cukrovku. takze zrovna tento test je velmi dulezity.
taky neni nebezpecny, neni to vlastne "zatez" v tom smyslu, ze by to mohlo neco spustit. poku ti telo produkuje inzulin normalne, tak je to srovnatelne s kusem poradne sladkeho dortu ... no a kdo si ho v tehotenstvi neda.
jde o to, ze to pijes na lacno a te glukozy je tam presne mnozstvi, aby se daly zmerit a posoudit ty vysledky podle tabulek.

zdravi

marketa
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Jihovychodni Asie 

(17.11.2007 5:02:09)
Marketo - diky za komentar. Nejsem doktor a nemuzu to soudit, ale pripada mi, ze by se cukrovka v moci projevit musela - je mozne, ze jsi treba mela nizsi hladinu, ktera se projevila az pri zatezovem testu nebo se to tak zrovna nacasovalo a z moce by se to projevilo treba o tyden, dva pozdeji.

Ja co ctu o holkach, ktere na ty testy musi jezdit daleko do nemocnice a pak cekaji nekolik hodin... proste prijde mi, ze delat to pro vsechny povinne je narocne jak pro matky tak pro zdravotnictvi - urcite se daji odhadnout rizikove skupiny a pod. Neznam Tvuj pripad, ale myslim, ze kdyby cukrovka postoupila do vyssiho stadia, ze by se odchytila i papirovym testem - nechci tim podkopavat Tvuj nazor, jen nejsem presvedcena, ze je to test skutecny nutny pro vsechny povinne...

Dik za pochopeni,

Kimmy
 Katka 
  • 

Kimmi, 

(17.11.2007 8:24:30)
nedá mi to a musím taky reagovat.

V těhotenství jsem měla těhot. cukrovku.
Přes přísnou dietu jsem stejně nakonec musela píchat inzulín a chodit na pravidelné kontroly.
Za celou dobu jsem v moči cukr neměla!!!!

Takže nesouhlasím s tím, že se cukrovka projeví cukrem v moči.
Považuju OGTT vyšetření za velmi důležité.

Omlouvám se za příspěvek mimo téma....
 Sylvie 


Re: Jihovychodni Asie 

(17.11.2007 10:17:02)
Kimmy, u druhého děcka jsem test nepodstoupila, co jsem se bavila s lékařem, tak prý těhucukrovka může proběhnout skrytě, cukr v moči se prý objevit nemusí. (na druhou stranu v mém případě neměl problém s tím, že jsem test nepodstoupila, protože jsem byla neriziková, tudíž pravděpodobnost byla malá)

Jinak jestli tě zajímají rizikové skupiny, tak zrovna nedávno jsem do jiné diskuze dohledala z nějakého lékařského časopisu článek o laboratorní diagnostice a sledování diabetu. Kopíruju z té diskuze:

Jinak pro zajímavost, tady mi google vyhodil jakýsi text o laboratorní technice sledování cukrovky, a v něm je uváděno, že podle doporučeníWHO, výboru České diabetologické společnosti i výboru České společnosti klinické biochemie se u vysoce rizikových těhotných v prvním trimestru provádí oGTT, přičemž vysoce riziková je těhotná, která má alespoň dva z devíti rizikových faktorů:
- výskyt v rodině
- předchozí porod dítěte nad 4.000 g
- obezita
- cukrovka v předchozím těhotenství
- cukr v moči
- předchozí porod mrtvého plodu
- vysoký tlak nebo preeklampsie v předchozím těhotenství
- opakované potraty
- věk nad 30 let

Ostatním těhotným se oGTT provede mezi 24.-28. tt, přičemž podle doporučení České diabetologické společnosti se nemusí provádět u těhotných s nízkým rizikem. Nízkoriziková je taková žena, která splňuje všechny tyto podmínky:
- věk pod 25 let
- BMI pod 25
- žádný výskyt cukrovky v rodinné anamnéze
- v předchozích těhotenstvích bez problémů

ČLánek: http://www.clsjep.cz/odkazy/kbm0503-155.pdf

------------------
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Jihovychodni Asie 

(18.11.2007 15:21:04)
Sylvie - to jsou moc zajimave informace - nechapu ale dve veci - za prve, pokud je skryta tehotenska cukrovka opravdu takove rizko, jak je mozne, ze jen CR je tak osvicena a v zadne jine zemi to neni dostatecny duvod pro masove testovani... nejsem lekar, takze fakt pouzivam jen selsky rozum, ale pokud by to opravdu ohrozovalo plod nebo matku, tak myslim, ze se to proste nekde projevit musi...

Za druhe - kdyby aspon ti cesti doktori pouzivali ty Tvoje kriteria - kdyz krome veku nemas zadne jine duvody k riziku, tak to nechat byt... Presne je to tam videt - pouze matky pod 25 se tomu muzou vyhnout - to je podle mne kardinalni nesmysl - ja jsem treba mela deti po 30 a pritom zadny jiny rizikovy faktor na me neplatil... Proste klasicke skatulkovani a ani spetka uvazovani... ze dne na den se zenska stane rizikovou, jakmile ma ty magicke narozeniny.

Tezko to muzu posoudit celkove - zatim mam pocit, ze je to takove "vsichni za jednoho, jeden za vsechny" - jedne mamine (nebo velice malemu poctu mamin) odhali skrytou cukrovku a vsechny ostatni jako stado nazenou na zatezove testy a bezpochyby jim do detaily vylici, jak silena rizika podstoupi, pokud je odmitnou... To, co tady popisuje Cindule je presne pripad, jak by to vypadat nemelo. Pro mne je to asi nejvic otazkou te svobodne volby - kdo chce, at testuje do aleluja, ale kdo nechce, tak z neho nedelat nejakeho nezodpovedneho vyvrhela... Ale hodne je to taky tim, ze pojistovny tohle plati jako moulovate a pak si onkologicti pacienti tahaji sirky, kdo dostane drahe leky.

Vsechno je to proste o tom zdravem rozumu, pristupu, zodpovednosti a ochote vysvetlit a pochopit, ze nekdo v tom stade nechce byt...

Kimmy
 nel, 13 m dcera 
  • 

Re: zátěžový test 

(19.11.2007 7:21:11)
Ahojky, já jsem moc ráda, že mě na ten zátěžový test poslali. Jediné, co jsem z těch rizikových případů splňovala, bylo přesně těch 30 let, jinak žádná cukrovka v rodině, váha 55 kg na 170 cm a sestra dvě děti bez cukrovky. V moči jsem cukr celé těhotenství neměla. Jedním z rizik těhotenské cukrovky jsou problémy se srdíčkem dítěte a já bych nerada věděla, že jsem bez diety dceři způsobila vážné problémy. Protože ani teď po roce nemá srdíčko úplně bez problémů a čekám, jestli se dva ze tří problémů spraví. Ale jeden deformovaný cíp trojcípé chlopně už asi těžko. Taky jsem si říkala, proč mě tam posílají, že je to blbost, ale teď jsem moc vděčná, že jsem test absolvovala.
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: zátěžový test 

(19.11.2007 8:28:13)
a mas nekde jistotu, ze jsou ty problemy zpusobene jen a pouze tou cukrovkou neboli ze se za tim nemohlo skryvat neco jineho a mirna forma cukrovky byla je pridruzenym problemem?

 nel 13 m dcera 
  • 

Re: zátěžový test 

(19.11.2007 11:03:20)
ano, první reakce na zjištěnou cukrovku - pošlou tě na ultrazvuk srdíčka dítěte a diagnóza je také hypertrofická kadriomyopatie diabetického plodu, což je zesílení srdeční stěny a je to naprosto typické u dětí při těhotenské cukrovce a zas tak mírnou jsem ji neměla, doktorka mi vyhrožovala inzulínem a ke konci těhotenství mi hodnoty hodinu po jídle lítaly dost vysoko a to už jsem držela dietu opravdu přísně i co do množství, cukr a sladké jsem si nedovolila hned od začátku
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: zátěžový test 

(19.11.2007 11:12:26)
To je zvlastni - koukala jsem na dusledky cukrovky na webu a pisou tam o vetsi vaze, vyssim krevnim tlaku matky, hypoglykemii a mozne respiracni problemy, ale o zesilene srdecni stene ani muk (ovsem neni v mych silach prostudovat veskerou literaturu).

Ted jsem zrovna odpovidala Kashce - nejsem proti testu jako takovemu, jsem proti tomu, aby byl povinny - kdokoli se chce pojistit, at si jim projde.

Nicmene podle statistik trpi tehotenskou cukrovkou 3-8% tehotnych zen - hnat na ne tech 100% mi proste prijde prehnane.

Kimmy
 nel, 13 m dcera 
  • 

Re: zátěžový test 

(19.11.2007 11:28:29)
Jenomže jak to chceš zjistit dopředu, kdyby se mě zeptali, tak ten test odmítnu právě proto, že u mě mi přišel nesmyslný, a například to zesílení stěny při dietě bylo po narození 145 %, takže mě děsí představa, jaké by bylo bez diety a zda by se snižovalo, když teď v roce měla malá 130 %. Já to jako riziko taky nenašla, když jsem hledala těhotenskou cukrovku, až po prvním ultrazvuku srdíčka jsem hledala, co má za problémy a jak vážné můžou být a utěšování, že jsou operovatelné mi zas tolik nepomáhalo. Je pravda, že se těhotenská cukrovka nesledovala a dost problémů se asi tak do 7 let může ztratit. Když jsem si hledala informace, tak jsem zjistila, že některé vady jsou operovatelné, ale v dospělosti ta operace nemá moc velký účinek. A dost srdečních vad může být právě proto, že mamča měla těhotenskou cukrovku a nikdo to nevěděl. A to že ve většině případů nemá těhotenská cukrovka na dítě vliv je super, ale bohužel to není 100%, tak radši absolvuju test a hlídám se, než po porodu zjistit, že je dítě čekatel na nové srdíčko.
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: zátěžový test 

(19.11.2007 12:22:05)
Ach jo - ted jsem Ti poslala odpoved a zmizela nekde ve virtualnich hlubinach...

tak to zkusim nejak zpetne zesumarizovat...

Myslim, ze tezko muzes dokazat nevyhnutelnou spojitost mezi cukrovkou a srdecnim problemem - rada si o tom poctu, ale myslim, ze pricin muze byt vice nez ta jedna jedina...

Je krasne, ze Tobe tento test pomohl a moc Ti to preju. Ale proti Tobe jsou stovky zen, ktere musely jet mimo bydliste, hladove, brzo rano a pak nekde cekat casto dele, nez cekaly a dost mozna jeste trpet neprijemny personal.

Pravdepodobnost pripadu jako je Tvuj - pokud vezmu do uvahy, ze cukrovka byla skutecne jedinou pricinou - je hodne miziva - tipla bych si mene nez jedno procento, protoze z tech 8% se nektere pripady zjisti z moce, jine pri ultrazvuku, kdy je dite vetsi nez se cekalo apod. Ani Tvuj pripad me nepresvedcil, ze ne nutne povinne testovat celou populaci - vyjimky se najdou vzdycky a pro me jsi vyjimecny pripad. Znovu opakuju, ze nepovazuju test za dulezity, ale stojim za tim, ze nevidim duvod k tomu, aby byl povinny - jeden pripad z tisice nebo tak me proste nepresvedci.

Stejne je to u amniocentezy a povinnosti ji absolvovat nad urcity vek - myslela jsem, ze je to 35 a ted ctu dokonce 30??? Nevim... Tam jsou rizika asi vetsi, nez bylo to Tvoje a presto nesouhlasim s tim, aby do nej matky byly tlaceny...

asi se v tomhle neshodneme...

Kimmy
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: zátěžový test 

(19.11.2007 12:30:37)
jezis, ted to po sobe ctu - oprava

"opakuji, ze nepovazuji test za nedulezity" - zasadne to meni vyznam ;-))

Jo, jeste jsem chtela rict, ze mne delali hodne ultrazvukovych testu a z toho dva velice detailni a laicky verim, ze by na problemy s vyvojem srdce prisli... ale samozrejme nic nemuzu dokazat...
 nel 
  • 

Re: zátěžový test 

(19.11.2007 12:49:26)
To si nemyslím, pokud ty vady nejsou velmi výrazné. Jinak ti to normální ultrazvuk asi neřekne, protože na normálním ultrazvuku ti neměří sílu stěny - na zjištění zesílení je to pak nutné přepočítat podle stáří, po porodu podle váhy dítěte. A například náš další problém je otvor mezi, teď nevím, jestli komorami nebo síněmi, před porodem je normální, ale těžko ti na normálním ultrazvuku řeknou, že je o 1-2 mm větší, když se na toto nebudou specializovat. U zdravého dítěte má být otvor po porodu uzavřen. A pak zas takový strašný mi vypít tu glukózu nepřišlo a to sladké nemusím, víc mi vadilo, že nemůžu 2 hodiny pít. Větší problém pro mě bylo zvyknout si ďobat do prstu, když jsem si kontrolovala cukr sama. Nevím, statistika by mi v tomhle tedy celkem vadila, když bych byla to jedno minimální procento či i setina. Radši jednou vydržet vypít glukózu a mít jistotu, že je to v pohodě.
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: zátěžový test 

(19.11.2007 12:56:09)
No ale dyt ja nerikam, ze ten test se ma vynechat - ja jen rikam, ze ma byt dobrovolny - kdo chce jistotu a nevadi mu pit glukozu - tak hura do toho!

Otvor mezi sinemi nebo komorami - jinak tez znamy jako selest na srdci - je velice bezna vada, moje dcera ji mela - mozna jsem taky mela skrytou cukrovku - ale v pohode to do druheho mesice srostlo a vsechno v pohode.

Nemuzu s Tebou polemizovat o tom, co dokaze ultrazvuk odhalit - prekvapuje me, jak jiste o tom hovoris... jsi asi vetsi odbornik nez ja.

Ja nemyslim, ze je strasne pit glukozu - ja myslim, ze je strasne, kdyz do toho cloveka nuti...

Kimmy
 nel 13 m dcera 
  • 

Re: zátěžový test 

(19.11.2007 11:04:16)
ano, první reakce na zjištěnou cukrovku - pošlou tě na ultrazvuk srdíčka dítěte a diagnóza je také hypertrofická kadriomyopatie diabetického plodu, což je zesílení srdeční stěny a je to naprosto typické u dětí při těhotenské cukrovce a zas tak mírnou jsem ji neměla, doktorka mi vyhrožovala inzulínem a ke konci těhotenství mi hodnoty hodinu po jídle lítaly dost vysoko a to už jsem držela dietu opravdu přísně i co do množství, cukr a sladké jsem si nedovolila hned od začátku
 Cindule (1 ještěrka, 11 m) 
  • 

Gestační cukrovka 

(17.11.2007 15:18:08)
Já také měla gestační cukrovku a v moči nebylo nic po celou dobu těhotenství.
Neříkám, že je zbytečné tento test dělat a hlídat těhotné, ale někdy se to skutečně přehání.
Pravda je, že glukózový test mi dělali celkem 5 hodin. Nesměla jsem první dvě hodiny nic jíst ani pít, načež jsem omdlela, nejen z vydýchaného vzduchu, ale také z nedostatku tekutin. Pak jsem se dostala ke kamenné doktorce (velmi pověstná a "oblíbená" v ÚL), která nedělá rozdíly mezi normálním diabetikem, těhotnou diabetičkou a gestační diabetičkou. Zakázali mi skoro úplně všechno (marně jsem vysvětlovala, že jsem v dost velkém stresu kvůli stěhování se do nového bytu a dva dny nevhodné stravy zejména o sušenkách). Přišlo mi, že jde spíš o redukční dietu, než dietu diabetickou. Sestra se velmi divila, že jsem za 14 dní přibrala cca 0,5 kg, tak jsem ji musela ubezpečit, že jsem těhotná :-))) Nesměla jsem ani např. bramborovu kaši. Ovšem kolikrát jsem si musela dát i něco sladkého, protože mi bývalo často na omdlení (do té doby bez problému) kvůli malému množství cukru v krvi. Musela jsem si odebírat krev každé dva týdny (to bylo tedy skutečně něco) a pokaždé den po odběru trávit cca 3 hodiny v nemocnici a ještě platit pokaždé asi 70 Kč za parkování na území nemocnice, neboť podzemní garáže se opravovaly a cestování trolejbusem bylo přímo hororové - nejvíc mi vadily ty pachy některých lidí... těhotné asi vědí, co myslím.
Samozřejmě jsem to pak už po celou dobu měla všechno vzorné, veškeré testy v pořádku.
Rodit jsem musela ve 35. týdnu kvůli hrozící gestóze (nikoli kvůli gest. cukr.). Hrozilo mi vykrvácení, takže nikdo moc nelelkoval. Ruce jsem měla za dobu pobytu v nemocnici rozpíchané jako nějaký feťák. Každý den 4 kádinky krve na testy, každý den kontroly cukru v krvi (nebezpečně nízké) pícháním prstů. Pomalu už sestřičky nebyly schopné najít trochu lepší žílu na další a další odběry. Ale to už je jiná story...pardon, nějak jsem se rozepsala a odběhla od tématu.

 Irena 
  • 

Re: Jihovychodni Asie 

(17.11.2007 10:50:31)
To zní jako z říše sci-fi, pro nás co jsme zažily porod v porodnictví, které je stále ještě na půl cesty od bolševického systému :-) tiše závidím.
 Lenka,3 dcery do ctyr let 
  • 

Re: Jihovychodni Asie 

(17.11.2007 13:16:07)
Dobry den,
mela jsem tri deti v poslednich ctyrech letech, vzdy jsem mela stesti na velmi ochotne a chapave gynekology - vystridala jsem dva kvuli tomu,ze jsem se prestehovala. Na zadne lekare, sestry ani porodni asistentky si nemuzu stezovat, vsichni byly velmi mili a ochotni, i kdyz jsem rodila v normalni krajske nemocnici. CO se tyce vysetreni cipku, tak kdyby mne lekar nevysetril, tak bych zrejme u druhe dcery nelezela a mozna by se narodila nekdy v 31. tydnu, coz by urcite nebylo dobre a pridelalo by to nam i ji mnoho starosti. U treti dcery mi zjistili z krve tehotenskou cukrovku, i kdyz moc byla v poradku. Drzela jsem dietu, ktera nebyla nijak strasna, kdybych ji nedrzela, tak mozna zvysim moznost, ze moje dcera jednou bude cukrovku sama mit. S vysetrenim u gynekologa take nemam problem, hlavne aby vsechno dobre videl. Nemam osobne srovnani, ale rozhodne si na peci u nas nestezuji.
 maruschka.aja04.paja07 


Re: Jihovychodni Asie 

(17.11.2007 15:21:56)
take nechapu, proc se masove v CR provadi test na cukrovku. na "me" diskuzi na nej byly posilany i maminky, ktere do rizikove skupiny nijak nespadaji a jedinym vysledkem bylo dlouhe cekani v nemocnici, u nekterych popr. pozvraceni a omdleni. tripple testy a podobne snad ani neni mezi maminkami znamo, ze nejsou povinne.
stejne tak nerozumim "systemu" objednavani na monitor v ceskych porodnicich, pripadne mi, ze zdravotnici pocitaji s tim, ze tehotna = nekonecne volneho casu, takze cekani na 20minutovy monitor leckdy zabere cele dopoledne.
v cechach me muj gynekolog cele tehotenstvi kontroloval vaginalne, neprotestovala jsem, protoze mu duveruji, ale az tady jsem zjistila, ze se cipek da kontrolovat uplne jednoduse pomoci utz.

porod v jv asii zatim nemuzu posoudit, teprve se na nej pripravuji, ale prekvapila me prohlidka porodnice (jedna ze zdejsich nejlepsich): na porodnim sale je luzko, polohovatelne kreslo, minibar, kabelova tv.. ovsem napr. sprcha v jine mistnosti, fitbalon jen jeden pro cele oddeleni.. dovedu si tedy lip predstavit porod bez kabelovky, ale se sprchou na dosah. ovsem i tak porad lepsi nez stale hodne ceskych porodnic - rodicky ukazujici holy zadek celemu okoli (z halabala zavazane nemocnicni kosile), porodni saly vydlazdickovane az ke stropu. hotove hororove kulisy. aspon na sveho ceskeho mudr si opravdu nemuzu stezovat, byl skvely.
v jv asii jsem zatim vyzkousela gynekolozky 2 - s jednou jsem spokojena, druhou nevystojim. i tady clovek musi hledat dobreho doktora.


 Kashka 
  • 

Re: Jihovychodni Asie 

(19.11.2007 7:44:59)
Kimmy,
měla jsem poměrně těžkou těhotenskou cukrovku, ale cukr v moči NIKDY, to není klasický příznak. Takže za testy na cukrovku jsem ráda.
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Jihovychodni Asie 

(19.11.2007 11:02:09)
Kashka - jsem rada, ze zrovna Tobe ten zatezovy test pomohl. Pro me by ale napriklad byl zbytecny, ackoli papirove to vypada, ze jsme na tom byly stejne.

Ja v zadnem pripade nechci zpochybnovat uzitecnost toho testu - ja jen zpochybnuju tu POVINNOST ten test absolvovat. Podle mne by doktor mel mamince test NABIDNOUT, pripadne doporucit a vysvetlit vsechna pro a proti - a nechat to na te mamince. Kdo se boji, tak se necha testovat, kdo se citi v pohode, tak test vynecha - jako jsem ja vynechala triple testy - nabidli mi je, odmitla jsem a bylo. Jenze jak ja ctu, tak doktori honi maminky na testy masove a beda, kdyz se maminka ozve. S tim ja proste nesouhlasim.

Jinak nevim, jestli je to opravdu pripad, ze by zena prosla celym tehotenstvim naprosto v pohode a bez problemu, a pritom mela skrytou cukrovku - moc to nemam nastudovane, protoze se me to netykalo, ale rozumim tomu tak, ze urcite priznaky existuji..

Kimmy
 Kashka 
  • 

Re: Jihovychodni Asie 

(19.11.2007 7:45:12)
Kimmy,
měla jsem poměrně těžkou těhotenskou cukrovku, ale cukr v moči NIKDY, to není klasický příznak. Takže za testy na cukrovku jsem ráda.
 Kashka 
  • 

Re: Jihovychodni Asie 

(19.11.2007 7:45:12)
Kimmy,
měla jsem poměrně těžkou těhotenskou cukrovku, ale cukr v moči NIKDY, to není klasický příznak. Takže za testy na cukrovku jsem ráda.
 Sova 
  • 

Re: Jihovychodni Asie 

(20.11.2007 19:33:09)
Amnio po 35 letech neni povinne, ale je hrazene pojistovnou. To je rozdil :-).
Kdyz amnio nechcete, muzete si pozadat o jiny typ testu, napr. neinvazivni UTZ vysetreni nuchalni rasy.

To je opravdu cele jen o lidech. Jsme tri spoluzacky, 36 let, vsechny tri ve stejnem ceskem systemu, termin porodu +- pul roku, takze zadna systemova zmena neprobehla.

Jedne o amnio ani nerekli - proste tripple test vysel relativne dobre, takze "dite je zdrave". Druhou odeslali na amnio bez diskuze, i kdyz krevni testy ji vysly lepe nez te prvni, az pri podpisu papiru, ze vi o moznych rizicich se zdesila, jaka tam rizika vlastne jsou a odmitla na miste.
Mi nabidli test na nuchalni rasu (pri prvnim tehu ve 33 jsem si ho jeste platila, ted sel na pojistovnu). Pri testu, i kdyz dopadl dobre, me doktor dost drsne lamal - mela jsem z nej pocit natlaku, ze si proste dite s Downem za svou odmitavost zaslouzim, pak jsem to konzultovala s genetickou (opet na pojistovnu) - tam byla diskuze velmi vstricna. Nakonec jsem na amnio nesla. Jak to dopadne, zatim nevim, doufam, ze rozhodnuti nebudu litovat.
 Raduza 


Prevence 

(16.11.2007 8:16:25)
Mně sice v nemocnici před plánovaným vyvoláním porodu test na streptokoka udělali, ale podívali se na výsledek až po porodu, i když jsem se ptala. Bylo řečeno, že jsem pozitivní, pak zase ne, kartu jsem od té doby neviděla, takže nevím dodnes. Ta prevence si myslím, že je přehnaná až příliš. Třeba jen jeden příklad. Naši lékaři se chlubí, že mají nejnižší úmrtnost novorozenců při porodu (při porovnání je srovnatelná s ostatními evropskými státy). Jenže čím je to dáno? Tím, že máme v 16. týdnu triple testy a prakticky donutí jít ženu na potrat při téměř každé odchylce. Tím pádem se většina dětí, které by mohly mít při porodu problémy, ani nenarodí. Teď si můžeme položit otázku, jaká by byla úmrtnost, kdyby se tyto testy neprováděly. Mě osobně z toho mrazí v zádech, když si to představím. Naše zdravotnictví si myslím, že je na celkem slušné úrovni, ale pořád něco chybí k tomu, aby se zachraňovalo víc životů a nechápu proč to s tím vybavením a takovou sítí zdravotnických zařízení nejde.
 Markéta 
  • 

Úmrtnost novorozenců 

(16.11.2007 16:47:12)
Také mi přijde zcestné, že se chlubí nejnižší novorozeneckou úmrtností - ono totiž napřiklad v US je jakékoliv živé dítě narozené po 22. týdnu klasifikováno jako porod, i když přežije třeba jen hodinu, kdežto v ČR je to do 25. týdnu, pokud nepřežije minimálně 24 hodin, klasifikováno jako potrat. Tak asi takhle.
A pravdou je, že cílem české prenatální diagnostiky je zejména potratit plody s jakoukoliv odchylkou - v zahraničí, myslím tedy ve vyspelých státech, je úcta k nenarozenému životu podstatně větší než v ČR.
 Babulka+2 


Kycle - Svedsko 

(17.11.2007 9:08:34)
Taky se mi syn narodil ve Svedsku.
Kycle tu kontroluji pohmatem 1. den po narozeni. Dokrorovi se tehdy nelibila synova leva kycel, tak si nas objednal na kontrolu jeste i dalsi den, a to si tam pozval i jineho doktora, takze ho prohlidli dva a shodli se na tom, ze je v poradku. Nicmene v papirech to ma napsano, takze kdykoliv jdeme na kontrolu k doktorovi, tak se na tu kycel zameruji ... takze autorku moc nechapu. Ano, nekontroluji tu kycle ultrazvukem, ale to prece neznamena, ze je nekontroluji ...
 Pippilotta 


Re: Kycle - Svedsko 

(17.11.2007 12:08:16)
Babul proc to delat jednoduse kdyz to jde i slozite. Take mam zkusenosti, ze ceske zdravotnictvi vyhazuje penize na zbytecne veci(viz treba Vojtovka) zatimco treba na detske onkologii je penez nedostatek.
Co se tyce pristupu ceskych zdravotniku, neni co dodat. Vyhovuje mi svedsky zdravotni system kde se se mnou zachazi jako s clovekem a ne kusem masa.
 Aliceee 


Re: Kycle - Svedsko 

(17.11.2007 23:08:58)
No já nevim:(Ale Vojtovka mi opravdu zbytečná nepříje,jsou jiné věci kde by se dalo v ČR zdravotnictví ušetřit,ale rozhodně né na tomhle.Také bychnešetřila na prevenci,na kojencích,atd...
 Líza 


Re: Kycle - Svedsko 

(18.11.2007 5:52:08)
Aliceee, no Vojtovka sama o sobě není rozhodně zbytečná, ale v současné době ve velkém nadužívaná i pro děti, které ji až tak nutně nepotřebují - na tohle téma proběhlo už na Rodině taky pár diskusí...
 iva 
  • 

Re: Kycle - Svedsko 

(29.11.2007 10:13:04)

Mám dvě vnoučata v Řecku. Tam se běžně kyčle také sonem nekontrolují. Při první návštěvě s vnukem (nar. 2001) u pediatra si ho postavil, chytil za prstíčky a k údivu mému i dcery ušel malý po vyšetřovacím stole snad metr - dodnes mi není jasné, jak to s tím desetidenním dítětem udělal, ale on vážně šel a my jsme byly v šoku. Pak nám řekl, že tím vyšetřil klouby a má je v pořádku. Moc se mi to nezdálo a při při první návštěvě vnuka v ČR jsme za sono asi v 7 měsících zaplatili 300,- Kč a ověřili si, že je v pořádku. Letos se mi narodila vnučka. Již jiný pediatr po svém vyšetření, kdy jen hýbal klouby a nožičkama říkal, že má klouby v pořádku. Dcera ho upozornila, že měla problémy s klouby když byla malá a tak nás poslal na sono. Oba jsou v pořádku, ale jsem spokojená, že je to potvrzené sonem. Proto radím, buď se dožadujte sona v zahraničí a když to nepomůže, nehcte si děti vyšetřit při návštěvě v ČR i když už budou větší, ale budete klidné, že jste nic nezanedbaly.
 iva 
  • 

Re: Kycle - Řecko 

(29.11.2007 10:14:03)

Mám dvě vnoučata v Řecku. Tam se běžně kyčle také sonem nekontrolují. Při první návštěvě s vnukem (nar. 2001) u pediatra si ho postavil, chytil za prstíčky a k údivu mému i dcery ušel malý po vyšetřovacím stole snad metr - dodnes mi není jasné, jak to s tím desetidenním dítětem udělal, ale on vážně šel a my jsme byly v šoku. Pak nám řekl, že tím vyšetřil klouby a má je v pořádku. Moc se mi to nezdálo a při při první návštěvě vnuka v ČR jsme za sono asi v 7 měsících zaplatili 300,- Kč a ověřili si, že je v pořádku. Letos se mi narodila vnučka. Již jiný pediatr po svém vyšetření, kdy jen hýbal klouby a nožičkama říkal, že má klouby v pořádku. Dcera ho upozornila, že měla problémy s klouby když byla malá a tak nás poslal na sono. Oba jsou v pořádku, ale jsem spokojená, že je to potvrzené sonem. Proto radím, buď se dožadujte sona v zahraničí a když to nepomůže, nehcte si děti vyšetřit při návštěvě v ČR i když už budou větší, ale budete klidné, že jste nic nezanedbaly.
 majdaleenka +07+11 


jak by se asi rodilo ve Finsku 

(18.11.2007 19:08:54)
tak to už se nedozvím, protože jsem ve třetím měsíci doslova utekla zpátky do Čech poté, co mi paní sestra v jejich poradně sdělila, že do 4. měsíce mi nikdo utz neudělá, že ony ty spontánní potraty jsou moc časté a ty matky to pak špatně nesou, řekla to se smíchem a jako dobrý vtip. Na naší prenatální ani poté poporodní péči si nemůžu stěžovat ani v nejmenším, dokonce jsme se nepotkali ani s žádným hulvátem;-) já si všeobecně na naše zdravotnictví nemůžu stěžovat, opravdu nemám žádnou špatnou zkušenost. Vlastně kromě trhání osmičky na Karláku v kachlíkárně, to jsem chtěla slečnu medičku sežrat zaživa, tak teda jednu mám;-)
 Markéta 
  • 

Re: jak by se asi rodilo ve Finsku 

(19.11.2007 1:09:51)
Tak většinou se v cizině první prenatální prohlídka odbývá až po 10. týdnu a ultrazvuk až po 12. Uvědomte si, že opravdu 30 procent těhotenství končí potratem a takhle je to jednak levnější pro pojišťovny a z psychického hledicka i mnohem lepší pro maminu, která o miminko v prvním trimestu přijde. Jak by vám bylo, kdybyste potratila a měla přitom fotku miminka z ultrazvuku? Jakmile ho vidíte, tak si teprve těhotenství pořádně uvědomíte. I někteří čeští lékaři už začínají tuhle praxi dodržovat, bohužel některé těhotné jsou lehce hysterické a myslí si, že když je doktor uvidí dřív, že se snad něco změní. Co se má stát, to se stane. Jinak české zdravotnictví opravdu plýtvá penězi na zbytečnostech a přitom šetří na jiných potřebných místech.
 myš 
  • 

Re: jak by se asi rodilo ve Finsku 

(19.11.2007 11:54:41)
jsem laik, ale není ta první prohlídka důležitá kvůli zjištění mimoděložního těghotenství?Pokud vím tak čím dříve se to zjistí tím lépe...
 Andrea 
  • 

Chystáte se rodit v zahraničí? 

(20.11.2007 13:31:10)
Přečetla jsem si vaše názory a musím říct, že já mám dobré zkušenosti s našim zdravotnictvím. Porodila jsem dvě děti a tudíž jsem si prošla dvěma období těhotenství. Všechna vyšetření a testy jsem prokonzultovala s moji paní doktorkou. Do ničeho mě nenutila a o všem jsem si mohla rozhodnout sama. Na vyšetřeních na kterých jsem byla byl ke mě veškerý personál příjemný a když jsem se na něco dotazovala, vždy mě to ochotně vysvětlili.
U prvního dítěte jsem měla také pozitivní výsledky na tripltest i na streptokoka. Na odběr plodové vody jsem nešla a nikdo mě ani nenutil. Na straptokoka jsem během těhotenství brala antibiotika po mé řádné konzultaci s více lékaři. Při porodu mě byla preventivně také podávána antibiotika. A musím podotknout, že oba mé porody byli díky personálu v pohodě bez traumatických zážítků.
Takže bych chtěla vylepšit trochu obraz našeho zdravotnictví. Jsem z malého města a k lékaři dojíždím do Svitav, kde jsem i rodila.
 Blanca.a.Davidek 


V Anglii to neni o nic lepsi 

(24.11.2007 0:18:45)
Po precteni clanku, jsem si rekla, ze pripojim svoji zkusenost.
Zijeme s manzelem us skoro 8 let v Anglii. Po te co jsem zjistila, ze cekame nase 1 dite, jsem se rozhodla, ze budu rodit v Cechach. A jsem moc stastna za toto rozhodnuti, protoze zdravotni pece v Anglii je podle meho nazoru opravdu odstrasujici v porovnani s nasi. Za celych 7 mesicu tehotenstvi v Anglii jsem nevidela jedineho lekare, pouze porodni asistentku, nedostala jsem se k jedinemu gynekologovi nebo odbornikovi (krome ultrazvuku) a to jsem musela byt od 5 mesice na berlich kvuli kyclim a mela jsem placentu blizko vchodu, v 5 mesici ledvinovou infekci, nekolik vytoku atd...Vse se tu resi pres obvodniho lekare a ten to nepovazoval v mem pripade za dulezite. Dokonce se ted ani nedostaneme k pediatrovi, pokud nezajdeme prvni k memu obvodnimu a to pak cekame cca mesic na pozvanku. Coz povazuji za hrozne, jelikoz uz je vetsinou pozde. Obvodak maleho casto poradne nevysetri a tak se nam stane, ze ho lecili na nestovice a nakonec to byl zanet usi apod.(po 3 bezesnych nocich s prckem v bolestech uplne zbytece) Vetsinou se setkam s pristupem: "co tu otravujes s takovou malickosti."Jelikoz se ale jedna o zdravi meho syna, tak otravovat neprestanu. Jen se modlim, aby jsme nemeli zadne vetsi problemy, protoze cekaci doby na operace a hrozici nemoc spinavych rukou na kazdem kroku me desi.
Mozna tu ma nekdo lepsi zkusenost, ja mam spis negativni a v Cechach absolutne perfektni, at uz z porodnice nebo od naseho pediatra.
 Janast 
  • 

Re: V Anglii to neni o nic lepsi 

(27.11.2007 23:07:00)
Souhlasim, ziju 7 let v UK a lekarska pece je silena. Treba mi ztratili papiry zjedineho ultrazvuku, ktery mi tu udelali, udelali bordel v terminech a bylo jim to vsechno tak suma fuk, no sak co jestli budu tehotna 8 mesicu, 9, 10 nebo 11. Takzonec jsem si na tu nemocnici stezovala, az pak se nco zaclo dit, dohledali papiry, zjistili, ze mam uz po terminu, tak mi vyvolavali porod, 4 mesice na to jsem byla znovu tehotna a co myslite, ten samy pristup. To ze jsem jim rekla, ze tu porodni babu, co to zpackala uz nechci je nejak nesralo. A u duhy holky mi ta porodni baba na kontroly nechodila vubec, po 3 mesicich jsem jim volala do nemocnice, jestli jim jako nechybi papiry z myho porodu a jestli by si to nechteli vyzvednout, no parada, diky bohu za doktory v CR.
 Lida Shuli budouci mamca 
  • 

Re: V Anglii to neni o nic lepsi 

(14.1.2008 11:12:19)
Ja ziju v Anglii 6 let a cekam mimco, taky jsem premyslela o tom se vratit s manzelem k nam domu.O hygiene v anglickych nemocnicich jsem slysela uz hodne od svych ceskych kamaradek, co tu ziji a maji deti narozene v UK.Mam tedy samozrejme obavy i s pristupu lekaru, moje doktorka mi predepsala jakesi vitaminy a kdyz jsem prisla domu a precetla si navod a ruzne to ponauceni bylo tam, ze je nevhodny pro tehotne zeny, utikala jsem tedy zpatky do lekarny a tam mi rekli, ze musim mit prvne krevni test a pak se doktor muze rozhodnout(krevni test jsem jeste nemela nebot jsem teprve v sedmem tydnu)Bojim se, ze s takovym pristupem tu opravdu asi rodit nebudu.
 jana 
  • 

Svycarsko 

(28.11.2007 11:18:38)
Nadhera, muj porod va Svycarsku byl uzasny, sice trval dlouho a byl namahavy, na konci jsme stejne zkoncili u cisare, pres to vsechno jsem porodila zdraveho syna 4150 gr, 55 cm. Nebyt rychleho zakroku meho lekare, neprezil by to.... Poporodni pece, vzorna, veskere vysetreni, kycle, sluch etc bylo hned po porodu udelano primo v porodnici....Veske vysvetlovani, kolem pece o dite probehlo taktez zde.... Vsichni prijemni a vstricni....Nechtela bych rodit v Cechach ani za milion, co jsem slysela od pritelkyn a pribuznych, ne, ne a jeste jednou ne, dekuji.....
 Makca-B 


Re: Svycarsko 

(15.8.2008 17:24:36)
Muzu se zeptat, kde ve Svycarsku jste rodila? Me to ceka za 3 mesice v Curychu. Doposud jsem mela dobre zkusenosti a pripada mi, ze se tu o me opravdu staraji :))

Dekuji,

Marketa
 Lucie, Amaia+Eneko+Julen 


Pridavam se se Spanelskem:( 

(10.12.2007 21:41:09)
Ani ve Spanelsku to neni o moc lepsi. Prenatalni pece je velice zakladni a o porodu vubec nemluve. Prvni tehotenstvi a porod jsem stravila v CR a druhe tehotenstvi take castecne v CR (do 6. mesice), zbytek tady ve Spanelsku, takze muzu srovnat. A Spanelsko je dle WHO 30 let pozadu za jejimi doporucenimi v gynekologii a porodnictvi:( Kazda nemocnice ci klinika tu ma """"protokol"""", ktery se jen mirne lisi. Protokol spociva v tom ze jste prijate na porodni sal, nasledne vam bez upozorneni (myslite, ze vas jen vysetri...) prasknou plodovou vodu, zavednou vnitrni monitor na hlavicku ditete (coz znamena, ze se nemuzete hnout z postele), napichnou kapacku (protoze nesmite ani jist ani pit) a do te vam bez vaseho vedomi nakapnou i oxytocin a nasledne (to uz se teda prehlidnou nastesti neda) prijde anesteziolog s epiduralem. Ten se mi podarilo odmitnout, ale po nekonecne noci s oxytocinem, kdy porod vubec nepostupoval (protoze jsem se totalne sprajcla diky tomu, ze jsem se nemohla hnout z postele a ulevit bolesti), jsem osi o nej nakonec rekla. Sotva mi ho napichli, tak jsem usnula a za dvacet minut se probudila s miminkem deroucim se na svet:) A jako tresnicka na dortu na zaver protokolu vas ceka episiotomie....no, mela jsem stesti, ze jsem ke konci chytla docela dobrou porodni asistentku (k ranu se vystridala sluzba), ktera byla """"pro"""" prirozenejsi porody:) Na peci po porodu si nemuzu stezovat. Vykopli me druhy den po porodu, ale byla jsem v pohode a kojeni taky slo, takze mi to nevadilo. Kdyby se mi tohle stalo s dcerou, tak jsem byla v haji, protoze jsme mely s kojenim obrovske problemy a uzasne nam pomohli v Laktacni Lize. Se synem byl zpocatku stejny problem, nicmene uz jsem vedela, jak na to:) Ale kolegyne na pokoji byla prvorodicka a ac se ji nedarilo kojit, tak ji take odeslali domu:( Co se tyce kycli, tak se tu vysetreni a sono specialistou taky neprovadi. Kotroluje je pediatr a v pripade, ze se mu neco nezda, tak teprve vas posle ke specialistovi.

tak asi tolik ve strucnosti k peci ve Spanelsku. Nastesti uz upustili od holeni a klystyru a zacinaji se objevovat prvni vlastovky """"normalniho"""" porodu - porody doma, do vody (zatim je jedna klinika). Tak se to snad casem zlepsi:) Ja ovsem tentokrat rozhodne jedu rodit do CR se svoji lekarkou!:)
 Johanka + 2deti 
  • 

Spanelsko - perfektni 

(29.1.2008 14:25:59)
Lucko kde jsi prosimte rodila???Ono to je asi jak kde a co si vyberes, je pravda ze ve Spanelsku se vyplati mit tzv.porodni plan, kde jim jeste predem das najevo co chces a co odmitas..Jinak na spouste klinik jsou pristupny prirozenym porodum..vyplati se to obejit si je pred porodem a zjistit co kde jak delaji..jako v Cechach..Samozrejme je taky rozdil kdyz mas soukrome pojisteni.To jsem ale nemela..Synka jsem porodila v CR ve Vrchlabi, kdy jeste fungovalo maximalne prirozene a byla jsem nadsena, a dcerku jsem porodila ve Spanelsku v porodnim dome (!) a musim rict, ze to byl prekrasny porod, mnohem lepsi nez ve Vrchlabi...vsechno naprosto prirozene, a byla jsem pozitivni na Streptokoka B a na mou zadost mi pan doktor (ktery byl spolu s mou mimochodem uzasnou porodni asistentkou pritomen porodu) napichl pred porododem antibiotika..Vsechno probehlo v pohode..
 Lucie, Amaia+Eneko+Julen 


Re: Spanelsko - perfektni 

(31.3.2008 22:37:29)
Johanko - rodila jsem v Bilbau. Ja soukrome pojisteni mam, ale kliniky jsou na tom jeste hur nez nemocnice, bohuzel. Takze jsem volila nemocnici. Porodni plan mi bud zamitli rovnou nebo prijali s tim, ze je to sice hezky, ale ze si to ale stejne udelaji podle sveho protokolu. Pri predchozim informovani se mi bylo receno, ze externi monitor neexistuje, ze davaji jen interni, behem porodu nelze jist ani pit (proto kapacka) a nedovoli vam ani chodit (co kdyby se vam neco stalo), epidural u ktereho se muze chodit? nad tim kroutili hlavou....aaaa, myslite ambulatni, ne, ten tu nedavame, jen ten ""tradicni"". A co jsem cetla na spanelskych forech, tak je to po celem spanelsku stejne...jen si zkus zajit treba na Foro en Femenino, kolik je tam referenci na nemocnice/kliniky, kde se da rodit jako rodicka a ne jako pacientka. nekdo tam dokonce popisuje pripad, kdy behem porodu odmitl nejakou ""standardni"" proceduru a zavolali si na nej nemocnicniho pravnika....:(
Kde jsi rodila ty? Myslim, zes mela fakt stesti:)
 Lucie, Amaia+Eneko+Julen 


Re: Spanelsko - perfektni 

(31.3.2008 22:40:37)
promin, bylo to Crianza Natural, ne Foro en Femenino:)
 Pajina30 


Pece v ANglii 

(11.10.2010 21:59:43)
Tak nevim a taky nechapu,proc a z jakeho duvodu si muzete stezovat na zdravotnickou peci v CR.Co ja bych zato ted dala,kdyby se o me a moji malou nekdo tak staral jako v CR.V Anglii se s vami nikdo nepara a taky v nicem,bohuzel..:((Jste tehotna,nejste si jista,zda je vse ok,mate silene bolesti v brichu(v 5 mesici) a doktor vam rekne,to nic neni,vem si paracetamol a to prejde,zadny ultrazvuk,ten se provadi jen ve 12 a ve 20 tydnu tehotenstvi a tim koncite.Pokud nastane nejaky problem,mate smulu,tady tomu rikaji,to je priroda:(((S porodem jsem byla spokojena,i diky tomu,ze jsem ho mela dost rychly,na to ze jsem byla prvorodicka,tak za 2 hod byla mala venku:)))Pustili me domu za 20hod po porodu,zbytecne zabirate luzka ve spitale....Po sestinedeli,zadna kontrola,zda jste v poradku,jen se vas dr, zepta,jak se citite,tak rekne,ze v poho a tim to hasne,vysetreni male trvalo i s vlecenim 2min,vcetne kycli a to taky bylo poprve a naposled.Takze kdyz jsem prijela s malou po 5ti mesicich domu,tak ma prvni navsteva byla u meho gynekologa,u pediatricky,ultrazvuk kycli atd..Takze budte rady,zo mate doma....~3~~R^
 dr.Španka 
  • 

infekcia HSB 

(7.12.2010 17:25:01)
..prevencia infekcie str.agalcatiae typu je povinna dávno aj na SVK, vyter z pošvy sa robí po 34-36 týž gravidity a pri náleze HSB pozitivity dostane rodička v II. dobe porodnej infuzne antibiotiká, či už Penicilin alebo Klimicin.....naozaj musím konštatovat že system zdrav starostlivosti v CZ a SVK je často lepší a určite sem-tam aj hulvatskejší...

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.