| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Máma nesmí jen kázat. Musí i ukázat

 Celkem 80 názorů.
 AdrianaP 


Fantasticky clanek! 

(9.11.2007 9:02:29)
Tak tohle je snad to nejlepsi a nejrozumnejsi co jsem kdy na Rodine cetla! Diky!
 1.3Magráta13 


Re: Fantasticky clanek! 

(9.11.2007 9:36:27)
Taky se mi článek moc líbí. prakticky se vším souhlasím.
Jen se obávám, že za obsah lednice by mě paní doktorka taky úplně nepochválila :)
 fisperanda 
  • 

Re: Fantasticky clanek! 

(9.11.2007 10:10:35)
Mně by paní doktorka nemohla nechat v lednici absolutně nic ! :o)
Jinak článek dobrý. Akorát těžko někdo bude myslet na to, že k holčičce se má chovat jinak než ke klukovi, protože v sobě nosí vajíčka :o)))
 8.5Yettynkaa12 


Re: Fantasticky clanek! 

(9.11.2007 20:27:39)
Tak u nás by obsah lednice taky letěl do koše. Mám masožravýho chlapa, a ten by mne s nějakou mrkví pěkně hnal! A vařit jemu gulášky a sobě mrkev - když mi navíc víc chutná ten guláš - to by bylo sebetrýznění:)))
 IvanaJ 


Re: Fantasticky clanek! 

(9.11.2007 10:21:14)
opravdu pěkný článek díky za něj.
Paní dr mám moc ráda její vystupování se mi moc líbilo a musím přiznat, že jsem si z jejích rad dost věcí vzala i když občas by mi z té lednice taky něco vyhodila, ale při nákupu si říkám za to by mě doktorka pochválila a tohle by už neprošlo.
vždyt v podstatě nejsou její rady nijak dramatické je to jen o zvyku a pohodlí.

víc takových článků.
 Stáňa a dva kluci 


Re: Fantasticky clanek! 

(9.11.2007 10:30:44)
Taky souhladím, že je to fakt zajímavé. O souvislosti psychiky a nemocí nebo obezity vím, ale souvislost s vajíčky mě teda taky nenapadla:-)). Ale je to logické, do těla se ukládá všechno, takže to určitě ovlivní i tohle.
 Jane 
  • 

Re: Fantasticky clanek! 

(9.11.2007 10:39:07)
Nám by to paní doktorka vyházela asi všechno :-). Chtěla bych začít vařit trochu zdravěji ale nevím jak na to! Co mám pořád děckám dávat na jídlo aby to bylo zdravé? Vždyť jí xkrát denně. Ani tak už mě nic nenapadá, natoš aby to bylo zdravé! Je to pořád dokola.
 Jitka, autorka článku 
  • 

Re: Fantasticky clanek! 

(9.11.2007 11:07:42)
Díky za reakce, udělaly jste mi obrovskou radost. Včera jsem odevzdala druhé pokračování, paní doktorka se v něm opřela do kávy, kofeinových limonád, cigaret... to vše by si měla budoucí maminka odepřít už v době, kdy teprve o těhotenství přemýšlí - což je někdy docela kruté, obzvlášť jde-li o ranní probouzecí kafe:-). Také tam mluví o složení prekoncepčního jídelníčku, zdůrazňuje, které vitaminy by v žádném případě neměly ve stravě chybět.
Těším se, že si článek zase přečtete - buď tady, na Rodině, anebo v časopise MÁMA a já.
 petra 
  • 

Re: Fantasticky clanek! 

(9.11.2007 12:24:46)
mně se článek taky líbí, i když ne se vším v něm souhlasím.
nemám problémy s obezitou, ale naopak. podle autorky článku jsem přesně ta chudokrevná anemička - při výšce 165 cm, váha 47 kg. Přitom jsem v mládí jezdila na koni, závodně dělala karate.... prostě to u mě není nedostatkem pohybu. Bez problémů jsem otěhotněla i když jsem pila kávu, celé těhotěnství jsem měla bez jediného problému a přirozeně jsem celkem rychle porodila zdravou holčičku.
Dcerka zřejmě bude po mně, v roce vážila jen 8,34 kg, nyní ve třech letech váží 12 kg. Přitom chodí vičit do sokola, pravidelně jezdíme na kole... Obě dvě jíme všechno - zdravé i nezdravé, jenom jsme trošku podměrečné, tak nevím, co by paní doktorka poradila nám. Určitě má pravdu, ale jsou holt i výjimky...
 8.5Yettynkaa12 


Re: Fantasticky clanek! 

(9.11.2007 20:30:08)
Petro, tak to ber tak, že se aspoň nemusíš hlídat ohledně váhy! To já bych žrala(s prominutím) až by se mi dělaly boule za ušima!
 zuzkasim 


Autorce 

(9.11.2007 22:02:10)
Taky patřím k těm, kteří mají opačný problém než většina populace. K výšce 176cm moje váha patří mezi nejintimnější údaje, bohužel je na mě na první pohled vidět, že moc přes 50kg to nebude. Porodila jsem už 2 naprosto zdravé děti, otěhotněla bez problémů. Zdá se mi, že jím dost, ale mám rychlejší metabolismus a tělo rychle dodanou energii spotřebovává. Tomuto tématu se ale nikdo nevěnuje. Byla jsem už i u výživového specialisty v nemocnici, nemám si prý vcelku nic odpírat a snažit se vyhledávat kaloricky bohatší potraviny. Nechtěla by se autorka článku pustit i do této problematiky, byť ne tak časté jako nadváha a obezita?
 Kreli+Madlenka7 


Re: Autorce 

(13.11.2007 17:48:35)
To znám!!!
Byla jsem (teď už tolik ne) na tom uplně stejně. 163cm/44kg a nebylo možný přibrat. Po dvou těhotenstvích jsem na tom lépe - 52kg, to už je akorát. Ale přesně jak píšeš, jak zhubnout se člověk dočte všude, ale jak přibrat?
 Martina Pazallová, 2 děti (5 a 2) 
  • 

Re: Fantasticky clanek! 

(11.11.2007 12:48:56)
Článek se mi moc líbil. Myslím si, že by naši ledničku paní doktorka celkem pochválila, celá rodina sportujeme, vedeme k tomu i děti. Dcera (5) dělá gymnastiku a plavání, snažím se dohlížet na to, aby opravdu zdravě jedla, sladké jen výjmečně, přesto nepatří mezi chubené děti, spíše baculaté. I já nejsem úplně štíhlá i když celý život sportuji. Ne každý má zřejmě pěknou postavu v genech!
 Eva (Klárka 9 měsíců) 
  • 

Antikoncepce 

(9.11.2007 12:30:39)
Taky se mi článek líbil, akorát si myslím, že právě v dnešní době je první sex. styk kolem 17 let (nebo tak nějak) a že to je o hodně později než třeba před 20 lety.
 Jana (Kačka 11/03+Matýsek8/05) 


Re: Antikoncepce 

(9.11.2007 12:54:41)
Možná by tam také mělo být napsáno, že dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce (např. od 16 let do cca 30 než se žena rozhodne pro rodinu) také nemusí být ze zdravotního hlediska dobré. Někde jsem četla, že dlouhodobé užívání může vést k problémům s otěhotněním, které se řeší tím, že žena dostane jiné hormony a potom snad otěhotní. Také znám pár mladých dívek, které polykají HA aniž by kdy měli partera - je to asi IN. Když jsem brala HA (asi 2 roky), tak jsem měla všechny možné vedlejší účinky až jsem nakonec u prášků za 800,- kč/3měsíce vzdala - 2 týdny kvasinkové infekce, 1 týden mestruace a mezi tím jsem vůbec chuť na sex neměla a připadalo mi to jako vysoká cena za sexuální abstinenci. A jak mi říkala sestřička na gyndě - to víš holka, nejsou to žádné lentilky ...
 Modřinka 


Re: Antikoncepce 

(9.11.2007 13:12:24)
Já měla s HA úplně stejné problémy jako popisuješ ty. A to i přes to, že jsem značku několikrát měnila. Od té doby co jsem se na HA vykašlala sice nemám měsíčky po 28, ale jinak funguju spokojeně bez vedlejších účinků. Ten článek je moc fajn, těším se na další díl.
 pezule 


Re: Antikoncepce 

(9.11.2007 21:14:54)
Já si myslím, že pokud dívka začne užívat HA kolem 16-17 let je to spíš otázka její odpovědnosti a zdravého rozumu. Rozhodně pokud plánuje sexuální život, nevidím na tom nic špatného a ani na rodinné problémy bych to neházela. Dnešní mladí jsou dost vyspělí a je dobře, že "při tom" myslí i na případné následky.
Jinak z vlastní zkušenosti mohu dodat, že jsem také začala HA brát v sedmnácti a zpočátku to více než ze sexuchtivosti bylo - po poradě s kožní lékařkou - kvůli akné. Navíc jsem po více než dvanáctiletém užívání (vystřídala jsem pouze tři značky, tu poslední beru cca 10let bez potíží) a třech měsících po jejím vysazení bez problémů otěhotněla. Po porodu a ročním kojení jsem se ke své HA opět vrátila. Takže ani v dlouhodobém užívání nevidím nic zlého.
 Mamina 
  • 

Re: Antikoncepce 

(10.11.2007 11:12:53)
Puzele naprosto s tebou souhlasím, já polikám pilulky od 15 let a to jak ze zdravotních důvodů tak pro antikoncepci a nepociťuji žádné problémy. Asi by chtělo vyzkoušet více značek. Ze své zkušenosti vím, že antikoncepce může i léčit. Za brzkym sexuálním životem není jen špatné rodiný zázemí,ale múže to být i vyspělost. Stačí se podivat mezi 15ti leté lidičky a z jistíte, že někteří vypadají a chovají se jako děti a někteří jsou téměř plnohodnotný dospělí.
 Lenka 
  • 

Re: Antikoncepce 

(11.11.2007 15:37:20)
Přesně tak, já jsem četla, že už to dávno není pravda, že dlouhodobé užívání antikoncepce škodí! Naopak, bojuje proti rakovině, apod.
Já osobně ji beru od 15 let, a začala jsem jí užívat proto, že jsem začala sexuálně žít a to s partnerem, se kterým jsme spolu byli už 1 rok a další 2 byli. Chtěla jsem být zodpovědná! A jsem za to ráda!!!
Určitě bych to poradila i svému dítěti, ovšem v případě, když si to nechávají předepisovat jen proto, že to mají kamarádky, nebo pro to, že se občas na diskotéce s někým vyspí, s tím nesouhlasím. Obzvlášť když zapomínají na kondom!
Jo a orgasmus jsem měla od těch 15!!! A byl stejný jako dnes ve 30!

Jinak článek úžasný a určitě se budu u svých dětí zamýšlet nad tím, že to budou jednou budoucí rodiče...
 LU,2děti 
  • 

Re: Antikoncepce 

(9.11.2007 17:19:30)
Zaujala mě věta:"pokud žádá o pilulky 15ti, 16ti leté děvče, není v jejím životě něco v pořádku." Já byla také jedna 16tiletá uživatelka hormonální antikoncepce, a nic špatného na tom nevidím. Se svým prvním sexuálním partnerem jsem teď 15 let a máme dvě krásné děti a šŤastný život. Je to spíš o citové vyspělosti a zodpovědnosti.
 Lizzie 


Re: Antikoncepce 

(9.11.2007 18:41:27)
Lu,

souhlas. Mám pocit, že pokud se 16letá holka rozhodne sexuálně žít s partnerem, na špatnou rodinu bych to neviděla. A když vezme v potaz ochranu, tím spíš..
 DENISA 
  • 

Re: Antikoncepce 

(10.11.2007 21:41:06)
Je tisickrat lepsi, kdyz bere divka od 15 HA nez aby v 15ti otehotnela. Pokud nekdo v techto letech sex chce, tak ho mit proste bude a je tedy lepsi, kdyz je divka chranena. Taky znam spoustu takovych, co jeste nesexuji, ale maji tak velke problemy s akne, ze to resi takto a proti tomu taky nic nemam, vim jak jsem jako odobana pubertacka trpela menecennosti.
Ale jak uz tu bylo psano, nekomu vyhovuje, nekomu ne, ja vyzkousela spoustu znacek (tech nejlepsich a nejdrazsich), ale plusem bylo jen drobne zlepseni pleti, jinak same zapory, nikdy nekoncici mykoza, totalni nechut k sexu apod. Holt kazdy jsme jiny a HA opravdu nesedi kazdemu.
 kačka 
  • 

Re: Antikoncepce 

(10.11.2007 22:29:09)
Nechci vám brát naivitu ale první pohlavní styk tak 15 - 16 let, s vyjímkami směrem nahoru i dolů
 Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 


Re: Antikoncepce 

(13.11.2007 12:26:37)
To si nedovedu představit, ve 14 jsem byla hloupé naivní děcko.
 Lizzie 


Re: Antikoncepce 

(16.11.2007 9:38:57)
Já byla ve 14 taky ještě telátko,ale jsou slečny, co v té době začnou vážný vztah a v 19 se vdají, což mi - z mého pohledu - přijde nepochopitelné, ale jsme lidé různí...
 LU,2děti 
  • 

:-) 

(9.11.2007 11:42:04)
Je to fakt moc milý a dobrý článek. I já patřila jako dítě k těm, které nesportovaly. Měla jsem bezlepkovou dietu, problémy se zažíváním a tak mě rodiče šetřili(byla jsem jejich "intelektuálka a umělkyně"). Dokud jsem byla malá, neměla jsem z váhou problémy. Zlom nastal po porodu, nebo spíš po odstavení dítěte. Od té doby se musím "hlídat". Maštěstí jsme se synem zkusili trochu aktivnější životní styl. Ve 30 jsme se s manželem naučili lyžovat, koupili nová kola, domů rotoped a občas si zacvičíme (hlavně cviky na páteř). Rozhodně nejsme sportovní rodiče, ale snažíme se a syna vedeme ke zdravějšímu životnímu stylu. Dělá velice dobře karate a teď se zbláznil do lezení. V létě prý s ním musíme jet do Alp na ferratové cesty:-) Trochu mám obavy, ale je lepší začít pozdě, než vůbec.
Jinak si nemyslím,že k holkám by měl být člověk šetrnější. Vychovat správného chlapa není také jednoduché:-)Dcera má větší výhodu- nastupuje do už rozjetého vlaku. Od mala s námi jezdí na kole, letos zkusí lyže, doma se mnou cvičí, v bazénu je jako doma. Bere zkrátka jako normálku, že se něco "dělá."
 Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 


Moc pěkné 

(9.11.2007 12:06:22)
Článek se mi moc moc líbil. Paní doktorku z TV neznám, její pořad jsem nikdy neviděla, ale ty názory popsané v článku se mi připadají fajn.
Někdo tady v diskuzi psal, že by mu vyhodila z lednice vše, tak jsem se tam pro legraci zašla podívat a myslím, že my bychom asi prošli. Časem jsme se dopracovali ke zdravé stravě, která nám všem vyhovuje, i když pro manžela občas vařím zvlášť. Holky jsou akorát, Terezka chodí i do tanečků a hodně se snažíme být venku - všude je tahám pěšky, až z toho babičkám šediví vlasy. :)
Jen to ranní kafe, o kterém se tu psalo, to si neodpustím - ale nesladím.
 Beezi,V+J 


Re: Moc pěkné 

(9.11.2007 12:50:55)
Mně se ten článek taky moc líbil - názory na dětskou psychiku, výživu... Ale s jednou výhradou. Trochu nesouhlasím s tím, jak paní doktorka odlišuje přístup ve výchově holčiček a chlapců. Ano, jistěže je ke každému pohlaví třeba přistupovat trochu jinak, ale podle mého to nespočívá ve věcech, které jsou zde popsány. Namátkou:
- chránit dítě před účinky zbytečně podávaných léků, rentgenů atd. - to přece platí pro chlapce úplně stejně, jako pro dívky - spermie sice, na rozdíl od vajíček, dozrávají postupně a celý život, ale i tak přece ty zmíněné škodlivé vlivy působí na organismus kluka stejně negativně, jako na holčičku (mmch čím je vlastně způsoben stoupající trend mužské neplodnosti).

- bránit psychickému týrání dětí, snižování sebevědomí, stresům, protože si to všechno nesou ssebou do dospělosti a promítá se to pak do jejich schopnosti stát se "kvalitními rodiči" - to přece taky se vším všudy platí i pro kluky a to aby kluk jednou uměl být dobrým tátou má úplně stejnou cenu, jako v případě děvčete.

Zkrátka, nesouhlasím s doktorčiným "aby se dívkám měřilo trochu jiným metrem než klukům", protože jsou citlivější a mají vajíčka. :-))
 jana38 


Re: Moc pěkné 

(9.11.2007 22:41:14)
No a já zrovna dočítám brožurku, kterou jsme dostali ve školce a která je věnovaná výchově chlapečků kontra holčiček a tam se píše, že klučíci jsou na duši mnohem zranitelnější než holčičky. Tak prase aby se v tom vyznalo:-)))
 Jane 
  • 

Re: Moc pěkné 

(9.11.2007 12:52:31)
Můžu se zeptat co za zdravou stravu vaříte? Já si stím vážně nevím moc rady. Díky
 Aquarius77 


Re: Moc pěkné 

(9.11.2007 13:06:33)
Krásně napsaný a zajímavý článek...naprosto souhlasím se vším. Jinak myslím, že mě by paní doktorka z ledničky nevyhodila nic, dvakrát jsem viděla ten její pořad a musela se smát, že to, nad čím tlouštíci ohrnovali nos mám ráda a ty jejich "lahůdky" typu svíčková, bůček bych nikdy nevzala do pusy. Mám zkrátka štěstí, že mě chutnají zdravé věci.
Jinak Jane, vařit zdravě je přece mnohem jednodušší než nezdravě. Udělat třeba kuřátko s dobrým salátkem zabere mnohem míň času než knedlo zelo vepřo.
 Lizzie 


Re: Moc pěkné 

(9.11.2007 13:24:00)
No jo, ale na to vepřo - knedlo - zelo se člověku občas sliny taky sbíhaj..:-)
 LU,2děti 
  • 

Re: Moc pěkné 

(9.11.2007 15:58:28)
My místo klasického vepřoknedlozela děláme pečenou panenku(nebo narychlo medailonky na olivovém oleji), zelí a brambor. Nevidím na tom nic nezdravého. Je pravda, že to je drahý, ale nemusíme mít dvacetidekové porce masa.
 Lizzie 


Re: Moc pěkné 

(9.11.2007 18:49:05)
Lu,

my doma jíme prakticky všechno:-)..a tebou popisované jídlo vypadá též fajnově:-))..
 Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 


Re: Moc pěkné 

(9.11.2007 13:24:25)
Tak do všeho jsem se naučila dávat moře zeleniny - třeba dneska na oběd jsme měly zapékané makaróny s kouskem krůtího masa, které jsem podusila s rajčaty, ředkvičkami a pórkem, jen to pak smíchám a dám zapéct - bez vajíček, bez mouky, bez sýru - máme to tak moc rádi. Nepoužívám skoro žádný tuk, nesmažím, hlavně dusím nebo vařím, nebo zapékám v troubě. Mě teď tak z hlavy nic nenapadá...
Jinak hodně holkám dávám tvarohové pomazánky na tisíc způsobů, pažitkovou, ředkvičkovou nebo oloupu rajčata atd. nedávám do toho majonézu, jen bílý jogurt.
Na svačinku odpoledne stačí ovoce, dopoledne jogurt.
Na snídani cereálie s mlékem.
Navíc máme plnou ledničku zakysaných mléčných výrobků - holky to milují, každý den vypijou nejméně hrnek acidofilního mléka.
 Kahlan+4 


Neji ovoce 

(9.11.2007 16:06:38)
Clanek se mi libil, ale jako mnohym z Vas mi prijde zvlastni davat vetsi pozor na holcicky, kluci jsou opravdu mnohdy citlivejsi a vic vse prozivaji...

Pisu ale proto, ze si nevim rady se svou dvouletou dcerkou, ktera odmita vse, co ma jakkoli ovocnou chut. Neji zadne ovoce, nepije ovocne caje ani stavy, neji ovocne jogurty. Prestoze se doslova ve vsem opici po starsim bratrovi, tak co se tyka ovoce, je jeho opak. Doma mame stale jablka, melouny, ananas, jahody, hroznove vino - cela rodina vse jime, ale kdyz ji nabidneme, zurive vrti hlavou. Tak ji uz ani nenabizime a ona to, ze jime ovoce, uplne ignoruje. Proste z ni mam pocit, ze nesnasi chut ovoce. Kdyz byla mensi, tak jakztakz jedla ovocne presnidavky, ale tak od roka uz nechce ani je. Se zeleninou je na tom take spatne, syrovou odmita uplne a varenou sni jen mrkev, nechce nic zeleneho. Kdyz se ji do pusy v polevce dostane do pusy treba hrasek, tak ho plive...Jinak ji v pohode bily jogurt, syry, ryzi, testoviny, maso (ale casto ho nerozkouse, nema jeste spoustu zubu), nema rada sladke (buchty, kolace)a nesnasi takove ty lipanky, pribinaky. Ale proste vitamin C fakt nema, tak jsem ji uz ze zoufalstvi zacala davat vitaminove kapky.

Jinak je stihla, ve dvou letech vazi 11.5kg, je hodne silna, chodime na gymnastiku a tam zvlada cviky, ktere vyzaduji velkou silu, je obratna a pruzna. Ale to ovoce mi dela opravdu starost. Myslite, ze je sance, ze se to nekdy zmeni?
 Hanka 
  • 

A co vit. C v pití ? 

(9.11.2007 21:22:07)
A co šípkový čaj, nepila by ? V šípku je opravdu hodně vitamínu C (mnohem víc než třeba v pomerančích, citronech). Je trochu navinulý, takže asi budete muset přisladit, aby jí chutnal, ale jde to třeba medem. Jestli sportuje, tak to jistě nebude vadit. No a právě při sportu by takový šípkový studený čaj mohl chutnat.
Nebo hodně vitamínu C je v rakytníku, můžete koupit v nějaké bioprodejně jako koncentrovanou štávu a také z toho namíchat "drink". Pozor, také není nejsladší a samotný ani nejchutnější, ale vždycky se to dá s něčím mixnout, nebo přidat do čaje.
No a do čaje se dá vlastně přidat i citron, klasika, sice nemá nejvíc vitaminu C, ale nějaký přece. Nepila by ?

A ovocné mošty z čerstvě vylisovaného ovoce by jí také nechutnaly ? Třeba kombinace: pomeranč a švestky je moc dobrý. No ale podle toho jak to popisujete, tak asi ne. Zřejmě nemá opravdu ovocnou chut ráda.

Já osobně ovoce a zeleninu mám moc ráda a jedli jsme jí i jako děti, tak přemýšlím, co by mi tak zachutnalo,kdybych na to moc nebyla. Vybavila jsem si, že jako děti jsme milovaly dohromady: nastrouhané sladké jablíčko a mrkvičku a piškoty - takové rozhňanané - byla to fakt ňamka. Tak to jsem zapátrala v paměti, co by snad nemělo žádné dítě odmítnout :-) Ale vaše dcerka na to možná nebude.
Ještě mě napadá, že na zdravém vzduchu opravdu chutné nejlépe, tak nepodalo by se to třeba jako sváča na výletě ? Hladovému nejvíc chutná. Nepřišla by tomu na chut ? No asi ne.
 Hanka 
  • 

Re: Neji ovoce 

(9.11.2007 21:39:12)
Tak jsem si ještě jednou přečetla váš příspěvek a zjistila, že ovocné štávy jsem vám radila zbytečně. Ty taky odmítá.
Budete asi muset zkoušet experimentovat s různou zeleninou, zvláště nezelenou :-). A zkusit pokrmy, v nichž je zelenina "zamaskovaná", třeba karbanátky se zeleninkou, rozmixované luštěninové polévky, špenátové těstoviny.. možná, že má ale dcerka důvod, proč to její tělo odmítá. Můj bratr od mala nesnášel mléko, ve své době velice populární pro zdraví vývoj dětí. V té době se ještě nic nepsalo o tom, že zahleňuje atd. Možná bratrovo tělo vědělo, že mu mléko nedělá dobře. Zklamu vás v tom, že ho nepije doteď.

K mrkvičce přidávejte trochu tuku, třeba slunečnicového oleje, mrkev obsahuje vitamíny rozpustné v tucích, které se jinak nevstřebají. Obsahuje opravdu hodně provitamínu A, tak jí nemusí sníst ani tolik.

Jinak z toho, že odmítá ovoce, nemusíte být tak smutný, když bude jíst alespon nějakou zeleninu. Vitamíny obsahuje ovoce i zelenina, zelenina, ale víc minerálů, takže je hodnotnější než ovoce.

Držím vám palce.
 Veveruše 


Re: Neji ovoce 

(10.11.2007 20:12:11)
Vaše dcerka v tom není sama. Můj dvouletý syn měl cca od 1,5 roku v podstatě doteď (jsou mu 2 roky a 2 měsíce) období, kdy téměř nejedl ovoce. Pil ale ovocné čaje a byl ochoten jíst jablečný štrůdl nebo jiné jídlo se zapečeným ovocem (a nevadilo mu, že v tom ovoce je, i když to věděl). Když mu bylo něco málo přes rok, byl schopen si ukusovat z celého jablíčka a jíst celý banán. Ale někdy během loňské zimy začal odmítat syrové ovoce bez ohledu na to, jak je nakrájené či rozmačkané (i když o rozmačkané nestál už ani jako miminko, tak to jsem na něj moc nezkoušela). Ještě nedávno mi to vysvětloval tím, že Mirečkové jablíčka, banány apod. nepapají... Ale před časem se nechal přesvědčit k ochutnání hrušky a poté i jablíčka a pomeranče, takže teď si občas kousek ovoce na svačinu dá (když má hlad, ale ne tak velký, aby chtěl něco výživnějšího - např. čokoládu...). Já tomu nechávám víceméně volný průběh - jen se mu snažím jít příkladem (vždycky řeknu, že si jdu nachystat nějaké ovoce na svačinu a jestli si dá taky a pak mu to opakovaně nabízím; např. dneska si ale se mnou nedal, dostal chuť na vlašské ořechy, tak posvačil ty). Snažím se z jídla nedělat žádnou vědu, jen jsem mu nedávno vysvětlila rozdíl mezi papáním a mlsáním. Zatím se mi tento přístup docela osvědčil - i když si syn dal jednou těsně před obědem lentilky, jak byla hotová polívka, sám od sebe mi řekl, že chce dát lentilky pryč a chce polívku. Snědl ji pak bez problémů a na to i druhé jídlo. Jindy zase po polívce požádal o druhý chod a prohlásil: "Až spapáš druhý papání, dáš si čokoládku." A tak taky udělal:-) To už sice odbíhám od problémů s odmítáním ovoce, ale chci tím jen dokumentovat, že se možná docela vyplatí situaci kolem jídla moc nedramatizovat, protože si myslím, že pokud není dítě různými pohrůžkami apod. do jídla nuceno nebo mu něco naopak striktně zakazováno, má schopnost poznat, co zrovna potřebuje (je to samozřejmě jen můj pocit, vědeckou oporu tento můj názor pochopitelně nemá žádnou:-). Každopádně rozruchem kolem jídla se podle mě může případný problém spíš zhoršit. Např. můj manžel měl podle mé tchyně velké problémy s jídlem jako dítě - nechtěl téměř nic jíst a celá rodina to hrozně prožívala. Tchyně přitom mého syna obdivuje, jak krásně papá. Přitom on jí pěkně vpodstatě jen oběd, k snídani sní často jen půl jogurtu nebo pribináčku a nic jiného nechce, s večeří je to podobné. Manžel byl prý skoro podvyživený, v roce měl 9 kg. No, syn měl ve stejném věku něco málo přes 10 kg a podvyživeně rozhodně nikdy nevypadal a nevypadá (naopak mě doktorka v době, kdy byl plně kojený, podezírala, že ho dokrmuju, protože hodně rychle přibíral na váze a byl docela jako cvalík). Takže pokud jí dcerka aspoň zeleninu, moc bych se tím na Vašem místě netrápila, dá se očekávat, že časem si k ovoci najde cestu sama.
 Blanimour 


ovoce není nezbytné 

(13.11.2007 16:15:58)
Hlavní problém ovoce spočívá v tom, že i když je zralé, obsahuje hodně kyselin (nejmíň jich je v hruškách či banánech), které například nadměrně dráždí slinivku. Pokud ji má vaše dítě oslabenou, může podvědomě ovoce odmítat. V takovém případě je rozhodně lepší nenutit - už jen proto, že správná funkce slinivky je nutná pro vstřebávání živin, takže by takové "futrování" vitaminů mohlo mít naprosto opačný efekt. To také může být důvod, proč některé děti syrové ovoce odmítají, ale tepelně upravené mohou - to totiž tolik nepřekyseluje (a například makrobiotici jedí ovoce výhradně tepelně upravené). Ovoce navíc není nezbytné - všechno, včetně céčka, dostane dítě do sebe i v zelenině. A tu, když ji nejí po dobrém, je do něj možné dostat nějakým fíglem. Tvrdší druhy, jako je ředkvička či kedlubna je například možné strouhat skoro do všeho. Já například běžně strouhám syrovou zeleninu dceři do polévky, slaných obilných kaší, rizota apod.
 Cindule (1 ještěrka, 11 m) 
  • 

Re: Moc pěkné 

(10.11.2007 0:21:24)
Já jsem zrovna dnes vařila zapečené lilky s rajčatovo-lilkovo-cibulovo-česnekovo-trochu šunkovou náplní a dokonce i můj manžel, který tvrdí, že lilek nerad, si pochutnával. Před 2 dny jsem pro změnu dělala pečené filé se zeleninou a také to bylo výtečné. Dá se zdravě vařit, když člověk trochu hledá (ty dva předchozí recepty jsem zrovna našla v časopise Máma a já) Samozřejmě i my si doma dáme občas i to knedlo-zelo nebo svíčkovou, ale v mezičase zase něco lehčího. (A na zítra se už moc těším, protože budu dělat tataráka s topinkama. Mňam, mňam. :-))) )
 Lizzie 


:-)) 

(9.11.2007 13:11:10)
Článek je fajn, byť pořad s paní doktorkou mě nijak zvlášť nezaujal. No, viděla jsem ho párkrát a to jen jako kulisu, těžko soudit.

Z lednice by mi vyházela kdeco, životosprávu ukázkovou nemám, antikoncepci jsem začala brát již jako náctiletá a moc nesouhlasím s tím, že holčičkám by se mělo měřit jiným metrem než klukům, neboť mám pocit, že mnozí chlapečci jsou mnohem citlivější než kdejaké děvče, ovšem souhlasím s názorem, že dítěti se nemá podkopávat sebevědomí a hlavně nahrazovat jídlo sušenkami apod.

Občas mám pocit, že některé děti si pod hromadou všech těch pamlsků, hamburgerů apod. nedovedou vychutnat ani ještě teplý chléb, zakousnout se s chutí do jablka apod, Byla jsem vychovávána k tomu, abych jedla všechno (což sice není moc shodné s radami paní doktorky, ale také se neprezentuji jako ukázka absolutně zdravé výživy) a mrzí mě, že někteří jsou o všechny ty rozmanité chutě prakticky ,,dobrovolně" (čímž vylučuji alergiky apod..) ochuzeny..

A k mazlení? Určitě je dobré se mazlit, byť odmalička jsem bývala dle rodičů ,,studený čumák", myslím, že takový ten pocit sounáležitosti a ,,muckání" (výraz pro mazlivost..) vztahu rodič/dítě jen prospívá..
 fisperanda 


Re: :-)) 

(9.11.2007 13:37:38)
Jé, Lizzie, já jsem taky studený čumák! Ledová královna a Netýkavka. Taťka mi dycky říkal, ženeumím nikoho pořádně obejmout, a že můj manžel jednou s tím bude mít problém. No, taky že jo. Když mě manžel obejme, stojím toporně jako prkno, ruce podél těla a snažím se to přežít :o))) Já zkrátka nejsem kontaktně-dotykový typ. Strašně mi vadí, když si vedle mě někdo v autobuse sedne, a nalepí se na mě,a třeba v létě, nedej bože když nemá třeba dlouhý rukáv, ale namáčkne se na mě holou kůží... to je strašný, mám chuť vystupovat.
A že se po mně plazí celý den dcera, skáče po mě, bere mě za ruce, to sem si zvykla, patří to k tomu... ale večer už jsem ráda, že na mě nikdo namaká, že se mi nikdo nelepí na nohy a nechce se mazlit..
 Lizzie 


Re: :-)) 

(9.11.2007 13:54:37)
No, teď se pomazlím ráda - ale přiznávám, že spousta lidí má té ,,mazlivosti" v sobě víc, jsou mnohem spontánnější a hlavně si dovedou lépe lidi omotat kolem prstu (ať už přátele či rodiče).

Co opravdu nemusím, je ,,příbuzenské líbání", ať už na tvář, nebo rovnou na ústa. To jsem nikdy neměla ráda (zvlášť od kníratých rodinných příslušníků) a dosud se tomu vyhýbám, jak jen mohu. Nedělá mi problém, dát přátelskou pusu kamarádovi/kamarádce, které mám ráda, ale pokud nechci a je to ode mně vyžadováno jako společenský zvyk, zaseknu se a NE. Nechápu význam, stačí potřást si rukou, ne?:-)

A s MHD souhlasím, já vůbec dost špatně snáším nacpané prostory, kde jeden druhému dýchá za krk. O.K., zatnu zuby, vydržím..a při výstupu si pěkně hlasitě odfrknu. Situaci, v letních měsících, člověk v MHD div neomdlí, snad netřeba blíže popisovat..
 Pavla 2 deti 
  • 

Re: :-)) 

(10.11.2007 13:38:04)
ahojky, my mame doma uplne opacny "problem" :)On to vlastne neni problem,jen nevim,zda uz na to neni muj syn velky....:)Dcera dvanactileta nebyla nikdy velky mazel a kdyz uz se prisla potulit,tak jsem byla okopana,omlacena..a syn,kteremu je sedm je naopak "valky mazlik"..neni dne,ze by usnul bez poradneho pomazleni(musim si k nemu vlezt pod perinu,hladit ho a povidat si s nim )a rano vzdycky pribehne jeste rozespaly a zavrta se ke mne do "pelisku"..poskrabe mi zada,popreje dobre rano a teprve pak muzeme vstat..Mozna je to tim,ze od nas pred dvema lety odesel manzel,ale spis to ma v sobe,je proste "mazlik"..ale do kolika je tak normalni,ze se kluci takhle mazli s mamou..myslite si,ze si sam rekne az uz nebude chtit????diky za nazory a rady :)
 LU,2děti 
  • 

Re: :-)) 

(13.11.2007 13:31:57)
Syn s námi do 6 let spal- teda usínal v pokojíčku a v noci přišel k nám. Pak dostal palandu a nechtělo se mu slézat. A ráno začal raději než k nám chodit na pohádky- to mu bylo tak 7, 8 let. Pak se narodila Barča a Jíra se občas přijde pomazlit a nechá se pochovat jako malé mimčo. Dělá při tom srandy, ale je vidět, že se mu u mě líbí(teď je mu 10!). Za ruku chodí už málokdy, ale někdy mi ji sám podá:-) a tak si ho ráda užívám, dokud chce. Jinak já se s tatínkem chodila mazlit do 15 let. Pak jsem potkala svého budoucího manžela a bylo po "tatínkování".
 TerezaK,2 děti 
  • 

Přijímám s výhradami 

(9.11.2007 14:03:29)
Článek je pěkný a jistě pravdivý, ale taky příliš nesouhlasím s tím, že holčičkám by se mělo měřit jiným metrem než klukům. Přišlo by mi hloupé říkat dcerce - ty tohle nemůžeš, protože jsi holčička, ale brácha ano,protože je kluk. Takhle si rovnost šancí bez vlivu pohlaví nepředstavuju. Pak bychom se - hnáno do extrému - mohli dopracovat i k tomu, že třicetiletá žena odmítne nabízený managerský post, "protože je holčička a ty tohle nedělají". Pěstovat zdravě sebevědomé děti je prospěšné pro nás pro všechny, ale neprotěžovala bych hočičky jen proto, že jsou holčičky. Speciální péči a pozornost, prostě to nejlepší z nás, si přece zasluhují všechny děti. Zasluhují si nepřetěžování léky, lékařskými postupy, smogem, zasluhují si dost pohybu... nevztahovala bych to jen na děvčátka. Vajíčka jsou sice hodně důležitá, to je pravda, ale pokud bych kvůli nim měla z holčičky udělat cukrovou panenku, nevím, zda bych jí tím prospěla.
Na druhou stranu - dnešní doba klade na ty rodiče, kteří své rodičovství berou vážně, extrémní nároky. Vždyť existuje tolik pouček, postupů, názorů, jak své děti živit, šatit, vychovávat.... není v lidských silách všechno vstřebat a řídit se vším. Rodiče, kteří o to stojí, jsou najednou přehlcení informacemi a často nevědí, jak se v té záplavě často i protichůdných názorů a postojů orientovat. Ztrácejí pevnou půdu pod nohama. Tento článek je další z řady - JAK BYCHOM TO VŠICHNI MĚLI DĚLAT (neříkám, že postoje zde prezentované se neshodují s mými - shodují, až moc, řekla bych). Takových materiálů už bylo napsáno stohy a nepřipadá mi, že by do výchovných postupů a přístupu k dětem vnášely větší jasno. Rodiče by měli spoléhat především na svůj selský rozum, na své cítění, svou intuici, ne na názory někoho jiného. Především být sami sebou.
Takže ano, s obsahem článku z větší části souhlasím, méně už s ideou podobných "radících textů". I když, na druhou stranu, třeba se zde najdou rodiče, kterým to pomůže ujasnit si postoje a kdyby nebylo "radících textů", třeba bych i já sama ve své rodičovské roli tápala víc než teď...kdo ví.

 Lizzie 


Re: Přijímám s výhradami 

(9.11.2007 14:10:13)
Nejsem rodič, ale mám pocit, že v tvém článku je spousta pravdy..
 Lizzie 


Re: Přijímám s výhradami 

(9.11.2007 14:13:22)
*v tvém příspěvku
 & 


Re: Přijímám s výhradami 

(9.11.2007 14:37:53)
Terezo dobry komentar. Taky z clankem v mnohem souhlasim. Syn ma napr. podle tabulek lehce nadvahu, podle mne vypada zdrave, nema na sobe jedinny faldik :o}

S tim chraneni vajicek u holcicek, jsem si vzpomela na matku meho ex-, ktera mu radila at se se mnou rozejde, ze jsem sice hodna holka, ale stejne nebudu moct mit deti, kdyz lezu po horach a bivakuji v -20 :o}
 Ajulinka, Anička05, Matýsek 06 


Re: Přijímám s výhradami 

(9.11.2007 14:55:17)
Terezo, souhlasím s tebou.

Taky si myslím, že občas si zamlsat (zahřešit) není nic tak strašného, pokud mám jinak vyváženou životosprávu,a jsem z dravá, štíhlá, sportuji. Paní doktorka byla v pořadu hlavně s obézními lidmi, a ordinovala jim redukční diety ještě samozřejmě s přihlédnutím ke zdravotnímu stavu.
Co se týče pití kávy, tak i tady platí, že nic se nemá přehánět.
Jeden hrníček denně? Sakra proč ne?!!!
Co se týče mých dětí, snažím se,jak to jde, aby jedly zdravě, ale narážím na nedisciplinovanost babiček a dědečků, kteří chtějí dětem dopřát, protože já jim "nic" nedám.Někdy mám pocit, že mi(dětem) to snad dělají schválně.....
K ispiraci k vaření využívám dost často dětskou kuchařku Vaříme dětem chutně a zdravě.
 Aquarius77 


Re: Přijímám s výhradami 

(9.11.2007 14:59:42)
Terezo, máš pravdu až na to, že na svoji intuici se mohou spoléhat ti rodiče, kteří jsou alespoň minimálně informováni - v oboru psychologie, zdravotnictví, zdravého životního stylu. Ti ostatní potřebují takové články, potřebují informace, aby je alespoň něco trklo. Mnoho rodičů bez znalostí, pokud by se mělo řídit svým selským rozumem, budou děti mlátit řemenem ("ona jim tvrdší ruka prospěje") a krmit je knedlíkama a uzeným ("ať mají něco pořádnýho k jídlu, vždyť nejsou králíci, aby chroupali salát"). Divila by ses, kolik lidí vyznává takové zásady a mají přitom pocit, že dělají pro své děti to nejlepší. Takže informacím zdar!
 TerezaK,, 2 děti 
  • 

Re: Přijímám s výhradami 

(9.11.2007 15:46:39)
Chtěla jsem říct asi toto - rodičům, kteří své děti tlučou řemenem a krmí je uzeným, jakýkoli článek či kniha oči s největší pravděpodobností stejně neotevře (taky proto, že se k nim takový rodič ani nedostane, protože v Blesku se tohle nepíše...A i kdyby se dostal, nedělám si iluze, že by na většinu z nich zapůsobil - ale i kdyby zapůsobil byť na jednu maminku podobného typu, práce s jeho napsáním nebyla marná). A rodiče, kteří cíleně pátrají po informacích, aby se jejich děti měly lépe, se musí řídit svým selským rozumem při výběru toho, co je právě pro ně a jejich děti nejlepší.
Nekritizuju zveřejňování informací, těch není nikdy dost, jen se trošku obávám, abychom nakonec pod jejich vlivem a tíhou nevynaložili více úsilí a času na třídění informací, přemýšlení a vrání v každém našem rodičovském úkonu, než na hraní s dětmi.
 AdrianaP 


Re: Přijímám s výhradami 

(9.11.2007 16:27:14)
No teda Terezo, mne to prijde, jako kdyby z tvych komentaru mluvila zavist ze si ten clanek nenapsala sama ... neco ve smyslu, kdyz autorka Ameriku neobjevila, je to vsechno vlastne jenom selsky rozum, tak proc o tom vubec psat...
Pritom ja osobne bych dobrou polovinu clanku tady z toho portalu spis zaradila do Blesku, kdezto tenhle clanek opravdu obsahuje nejake konkretni informace!
 TerezaK,2 děti 
  • 

Re: Přijímám s výhradami 

(9.11.2007 17:43:26)
Jsme v Čechách, takže mě tahle reakce vůbec nepřekvapuje. Kdo se nepřipojuje k souhlasnému mručení, závidí, kdo nesouhlasí, je označen za rozvraceče :-).
Opakuji se, ale : nezpochybňuji obsah článku, je to pěkné, milé, lidské, čtivé a (i když mně osobně nijak závratně obzory neotvírá) informačně bohaté. Pokud je Tobě otevřelo, je výborné, že byl uveřejněn. Zamýšlím se nad obecnějším dopadem přílivu velkého množství informací různé kvalikty na naše životy, beru to z té obecnější roviny. Proti článku nic konkrétního opravdu nenamítám. Snad i ta úvaha o holčičkách a měření jiným metrem může mít v sobě zrnko pravdy a časem se ukáže, že ji třeba i já ve výchově svých dětí uplatním. Nic nevylučuji, lidé se mění a mění se i názory...
 Lizzie 


Re: Přijímám s výhradami 

(9.11.2007 18:46:20)
Adriano,

pokud s článkem absolutně nesouhlasím (s jakýmkoliv) jsem automaticky špatnou, závistivou, zakomplexovanou apod.? Vždyť každý má právo na vlastní názor, ne?

Jinak tvá reakce na ostatní články také není zrovna O.K..a dalo by se krásně kontrovat: ,,Jako bys záviděla, žes ty články nenapsala sama..", ale to je samozřejmě hloupost a trapné. Jen, že si protiřečíš:-))

Myslím, že je dobré, vybrat si z různých informací to, co nás osloví, to s čím souhlasíme..a přínos článku přesto zůstane zachován.
 B.IDRIS+KUBÍK 


Re: Přijímám s výhradami 

(9.11.2007 16:24:36)
Víte maminy já si myslím, že paní dr. to s těmi holčičkami myslela obecně. Jsou trošku jiné než kluci, ale jak víme selský rozum a porozumnění našim dětem je víc než tabulka a průměr :)
 Winky 
  • 

Re: Přijímám s výhradami 

(9.11.2007 17:21:58)
ale jo.... jsou jiné (holčičky) a měly by si na sebe NAUČIT dávat pozor -milionkrát babičkou opakované - nesedej si na studenou zem, nastydnou ti vaječníky..... prostě to tak JE - a jako se děti naučí mýt si ruce před jídlem a večer si čistit zuby před spaním, měly by se naučit automaticky i tohle - že teď to sice nebolí, ale později může a dost!
 Míša, 1 dítě 
  • 

Re: Přijímám s výhradami 

(9.11.2007 17:44:46)
článek se mi líbil a souhlasím, navíc je prima, že jsou to názory odborníka a ne "jen" někoho, koho to sice zajímá, ale nemusí být pro leckoho vždycky tou správnou "autoritou". Samozřejmě si ale každý z toho musí vzít své a udělat svůj názor.
Ohledně holčiček a chlapečků, s autorkou také souhlasím, ač jsem překvapena, že zrovna ona toto prezentuje. Nemyslím si, že bych osobně dělala rozdíly nějak okatě mezi dvěma dětmi (kromě prochladnutí vaječníků, hygieny atd), myslím, že se přesto jedná o trochu jiný přístup, který nelze příliš vidět... Prostě v holčičce matka vychovává budoucí matku, nositelku rodu, ŽENU.. Žena je citlivější (v něčem a v něčem zase odolonější než muž a naopak), její "poklad" je schovaný vevnitř, děloha a vaječníky v přeneseném slova smyslu vstřebávají mnoho více informací a negativních emocí než penis. Lépe řečeno, penis (později:)se více vybouří, odreaguje, vyhodí negaci ven, zatímco žena má tendenci "vstřebávat" a to i to negativní. Ale to samozřejmě není na sariózní vědeckou diskusi:)) Ale je to neuvěřitelně složité a obsáhlé téma...
 & 


Re: Re: Přijímám s výhradami 

(9.11.2007 18:57:15)
Miso tipuji, ze mas dceru :o}
 štěpánka 
  • 

Re: Přijímám s výhradami 

(9.11.2007 20:29:05)
Jo, a klukům jako můžou nastydnout varlata, nebo co? Nesedat si na studenou zem je přece stejně nevhodné pro kohokoliv (jeden příbuzný jako dítě trpěl opakovaně na záněty urogenitálního ústrojí, až nakonec musel na transplantaci ledviny, neb jeho mu obě vypověděly asi ve 30ti letech službu po opakovaných těžkých zánětech). Nemusí to sice mít za následek zrovna neplodnost, ale důsledky mohou být jinak zlé....... Klukům se spermie tvoří celý život - to je sice pravda, ale tkáně, ze kterých se tvoří, se také opotřebovávají, taky se tam ukládají ty negativní vlivy - RTG, léky, apod a tudíž mohou mít na jejich následnou plodnost také špatný vliv. Asi jsem fakt feministka, ale já skutečně nechápu, proč se chovat zrovna takhle jinak ke klukům a k holkám. Snad jde o to respektovat osobnost dítěte, mazlivé mazlit, studené čumáky "neznásilňovat" něžnostmi a zdraví rozhodně chránit všem stejně. Přeci proto, že jsou to budoucí maminky, nepotřebují holčičky o tolik jiné zacházení. Kluci jsou zase budoucí tatínkové a ti jsou též důležití.
Mimochodem, autorka je lékařka, ale už 2x jsem v jejím pořadu zachytila chybu při vysvětlování nějakých metabolických procesů, myslela jsem, že to je v zájmu zjednodušení. Ale teď, když jsem si přečetla to o těch vajíčkách.... Asi před 2-3lety přišel vědecký tým v USA (v týmu byl 1 český vědec, proto se asi o tom psalo i u nás) na to, že tvrzení, že u savců je počet funkčních vajíček u samic určen již při narození není pravdivé (i když ho zatím najdete ve všech učebnicích). U pokusných myší a králíků bylo nade vši pochybnost prokázáno, že vajíčka se nově tvoří i během života. Pravda, výzkum u lidí asi zatím nebyl dokončen, ale předpoklad je, že i u lidí se tvoří nově. U lékařky bych čekala, že bude informovaná a nebude takto rozsáhlé teorie zakládat na vědeckém poznatku, který byl již překonán.
I když se spoustou věcí v rozhovoru souhlasím (o výživě, pohybu, osobním příkladu), tak mi bohužel trošičku překáží ty "drobné" nepřesnosti paní doktorky. Cením si ale osvětu, kterou v tomto článku i v pořadu v TV provádí. Ten pořad na Nově totiž zasáhne i ty "čtenáře Blesku" a "knedlíkožrouty", jak je psáno výše. Jen doufám, že trošku hraje roli, protože bych rozhodně nechtěla, aby se ke mě můj lékař choval jako ona k "tlouštíkům".
 Zdenka 
  • 

"hraní" paní doktorky 

(9.11.2007 21:46:53)
Z pořadu v TV jsem asi 2x zahlédla pár minut a taky mě styl paní doktorky trochu děsil :-) Ale relativně nedávno jsem slyšela rozhlasový pořad, kde byla hostem (nevím přesně, co to bylo za stanici, byla jsem u rodičů, ale myslím, že to bylo regionální vysílání ČRo). Až mě to překvapilo, velice příjemná rozumná dáma se smyslem pro humor :-) Myslím, že tam i padla zmínka, že na ty tlouštíky musí trochu tvrdě, když je má téměř na počkání zbavit zakořeněného zlozvyku, a navíc do relativně krátkého TV pořadu samozřejmě sestříhají hlavně ty "akční" scény ;-)
 Alicee 


Re: Přijímám s výhradami 

(9.11.2007 23:16:56)
Stepanko, ta informace o tvoreni vajicek behem zivota je sice zajimava, ale pokud (jak sama pises) nebyl jeste ukoncen vyzkum u lidi, jedna se porad jen o teorii, ktera nebyla prokazana.
Jestli se prokaze, tak si toho nejspis pani doktorka taky vsimne. Ale zatim bych netvrdila, ze pouziva informace, ktere byly prekonany...protoze nebyly (dokonce i podle tvych vlastnich slov:)))
 štěpánka 
  • 

Re: Přijímám s výhradami 

(9.11.2007 23:20:58)
No dobře, já to nezapírám, že NEVÍM, zda již ukončili výzkum u lidí. Jen mi přijde neprofesionální rozvíjet na ZPOCHYBNĚNÉM základu takové teorie o tom, jak vychovávat holčičky jinak, atd. A když paní doktorka v TV vykládá, že lidské buňky mají buněčné stěny (ten druhý omyl si už nepamatuju), tak mi to, pardon vadí. to neznamená, že se mnou musíte souhlasit....
 štěpánka 
  • 

Re: Přijímám s výhradami 

(9.11.2007 23:23:42)
PS.Pardon, neukončené jsem odklikla. Ještě jsem chtěla napsat, že u jiných savců to již prokázáno je. Tak počkáme, zda se v seriózním tisku objeví, jak je to doopravdy. Ono totiž v posledních letech padla již řada podobných tvrzení o tom, že některé lidské tkáně neregenerují nebo se nové buňky netvoří (třeba nervové) a tak podobně.
 Vilma 
  • 

Re: Přijímám s výhradami 

(19.11.2007 23:04:27)
Hm, spousta doktorů to nezjistí vůbec. Co vyšli ze školy tak všechno vědí a dál se vzdělávat nemusí... Taky takové znáte?
 Alicee 


Re: Přijímám s výhradami 

(9.11.2007 23:51:41)
V tomhle nesouhlasim, podle me by bylo prave neprofesionalni neco tvrdit na zaklade neprokazane teorie. Jinak se k omylum pani doktorky vyjadrit nemuzu, protoze jsem o ni v zivote neslysela (neziju v cesku).

Kazdopadne moc dekuju za upozorneni ohledne tohoto vyzkumu, az budu mit chvili cas tak ho zkusim dohledat, samotnou me to dost zajima.
 Líza 


Nevím 

(10.11.2007 13:19:47)
Nad odstavcem o tom, jak jsou holčičky citlivější než chlapečci a tak je nebudeme ničím strašit ani bít nebo týrat, se mi zježily všechny chlupy. Myslí si paní doktorka, že týrání a bití chlapečka nadělá méně škody než týrání a bití holčičky??? Že stres škodí chlapcům méně než holkám?

K ostatnímu - některé věci lze brát, s některými bych polemizovala (hlavně s pojetím neobratného dítěte - paní doktorko, prosím, řekněte mi, KAM se může moje neobratné dítě chodit hýbat a nebýt frustrováno tlakem na výkon a s tím spojeným výsměchem... podotýkám, že tlusté není). Ale jedna věc mi leží v hlavě od té doby, co jsem viděla jistý díl toho pořadu o hubnutí s dr. Cajthamlovou. Jak je možné, že údajný odborník na obezitu doporučí jako vhodný pohyb ke snížení nadváhy online brusle, aniž by vzal v potaz otázku rizika těžkého úrazu, které je mnohem vyšší u obézního, to fakt nepochopím.
 Míša 
  • 

Re: Nevím 

(10.11.2007 21:02:37)
Nebyl to ten díl s bývalým hokejistou? Já viděla několik dílů, a doktorka naopak velmi dbala na to, aby pohybem neublížila, pamatuji se, že jedné holčině doporučila jen ostřejší chůzi, jednu zatáhla na rotoped v bazénu (na to jsem teda zírala, ale bylo to dobrý), jednoho chlapíka s vysokým tlakem kontrolovala, aby mu tepová frekvence nepřekročila určitou hranici a podobně.
 Líza 


Re: Nevím 

(11.11.2007 4:22:44)
Ne, kdepak, nešlo o žádného hokejistu, ale o obézní holku, nebo tedy mladou ženu, která se poslední roky vůbec nehýbala a nebyla v kondici. Pro kosti, klouby a jejich opotřebení, popř. úraz, fakt geniální řešení...
 štěpánka 
  • 

Re: Nevím 

(11.11.2007 16:29:25)
Ten díl jsem viděla, ale bylo to jinak. Bruslit si přála ta hubnoucí paní - aby mohla chodit s on-line bruslemi bruslit se svojí dcerou. Bylo to s tím, že v mládí a hubenějším stavu už bruslila (nevím, zda na ledě nebo na souši) a tady se k tomu vrátila. I když, vzhledem k tomu, jak jí to šlo, nevím, zda opravdu dříve bruslila.
 LU,2děti 
  • 

Re: Nevím 

(11.11.2007 11:40:46)
Odpověď na otázku, kam se může chodit dítě hýbat, když není pohybově šikovné:
Podle mě jsou nejlepší takové ty "zastaralé" oddíly Sokola. Já tam chodila se synem v předškoním věku. S dcerou tam chodím cvičit od roka. Tedˇse syn chytl karate a děsně ho to baví i když není nejlepší. Trénují s mladšími i staršími, takže je těžké srovnávat. Jinak jsem viděla u nás některé sportovní hry , kde cvičí handikepované i zdravé děti. Jen pro radost z pohybu. A taky je fajn s dětmi blbnout doma nebo na procházce. Všechny děti milují překážkové dráhy- prolézání, plazení , přelézání, přeskakování,...Je to zábava a naučí se obratnosti. A obyčejné "lítání" s dětmi je taky fajn. (I když jsem se ze začátku doma strachovala)
A objevili jsme super aktivitu pro celou rodinu: lanová centra! Syn už vyzkoušel asi čtyři (některá několikrát) a to ho nasměrovalo k horolezectví.
 štěpánka 
  • 

Re: Nevím 

(11.11.2007 12:03:46)
LU, dobře, že jsi to slovo "zastaralé" dala do uvozovek. Myslím, že Sokol je prima a zesměšňují ho jenom mimořádně ctižádostiví rodiče budoucích "rádobyolympioniků". Já bohužel v blízkém dosahu Sokola nemám a když ano, tak pro malé děti tam mají nejpozději začínající hodiny od 14 hodin, což pro zaměstnaného rodiče nemá řešení. Takže do Sokola jsme nechodili, ale z vyprávění vím, ýže pro děti je to fajn,. protože zkusí od všeho trochu a na výkonnost se neklade důraz. Ale mám štěstí, protože moje děti jsou šikovné a navíc mají asi z tohoto hlediska bezva školu. Od první třídy tam mají 2-3x týdně sportovní hry, zaměřené na míčové, což je právě baví. Výkonnost není prvořadá a berou tam šikulky i nešikulky. Z družiny je tam odváděli, takže, když si rodiče z práce přišli pro děti, tak už byly vysportované a doma pak mohli v klidu plnit školní povinnosti. Navíc ve družině měli zvláštní "úkaz" - mladého vychovatele, takže bylo-li hezky, hrál s dětmi 1-2 hodiny fotbal venku na hřišti. Zrovna míčové hry moje děti baví nejvíc ze všeho, takže jsme měli kliku. Navíc cena tohoto kroužku a i cena členství v Sokole je utáhnutelná i z napjatého rozpočtu (stovkové částky za pololetí, i když pravda, když se posčítá to 3xtýdně, je to skoro tisícovka).
 Mateřídouška1 
  • 

Re: Nevím 

(13.11.2007 11:29:13)
Mně se odvědčil taneční kroužek pro děti, konkrétně břišní orientální tance. Dětem se líbí kostýmy, které se dají celkem kreativně pořídit i doma ušitím z nějakých pěkných šátků, našít na to penízky, třásně. To moje děti baví, no tohle je spíš pro holky, ale pro kluky lze najít vhodný taneční kroužek, pokud má rád hudbu, ten pohyb k tomu už přijde sám.
 LU,2děti 
  • 

Re: Nevím 

(13.11.2007 12:19:32)
Pro mě je tanec něco naprosto nepřirozeného- a to hudbu miluju. Jen to propojení hudby s pohybem nedokážu a začíná mě to štvát. Manžel by si občas chtěl jít zatancovat, ale já nedokážu ostych překonat. Kde asi moje matka udělala ve výchově chybu:-)
 Mateřídouška1 
  • 

Re: Nevím 

(14.11.2007 9:07:42)
Tak to já jsem na tom s tancem podobně, chodila jsem i za taneční a dnes můžu, jen když se odvážu, trochu zaimprovizovat. Abych tomu předešla u svých dětí, přihlásila jsem je na tanečky, aby to pojaly jako naprostou přirozenost. A aby měly nějaký zajímavý pohyb, cvičit je moc nebaví.
 Petrajda 


K těm ústupkům dítěti ohledně výběru jídla  

(10.11.2007 21:59:17)
Mě zaujal tenhle odstavec:

"Tím, že maminky těmto dětem ustupují ("Když nesníš maso, vezmi si alespoň sušenku, nějaké kalorie do sebe dostat musíš…"), a také tím, že své potomky nenutí k pohybu, vyrábějí z nich asteniky s nechutenstvím různého typu." a taky že s těmihle ústupky souvisí obezita dětí.

Už to téma ústupků vybíravým dětem ze strany jídelen, o kterém chci psát, tady bylo, ale mě to nedá to nepřipomenout - fakt mě to trápí. Já se snažím neustupovat a nemám s tím problém - můj dvouletý syn jí rád opravdu všechno, tedy právě zdravou stravu, dokonce i neslanou, nesladkou atd. Ale děsím se, jak to dopadne, až začne chodit do školky. Neteř tam nedávno nastoupila na 5 dní v měsíci a za posledních 14 dní, kdy tam byla třikrát, měla dvakrát smažené šišky obalené v cukru a jednou rajskou s knedlíkem... Pak nemají české děti tloustnout, anebo si aspoň zadělávat na problémy v budoucnu, když je k tomu některé jídelny vysloveně vychovávají.
 Inka+3kluci 
  • 

Holky jsou opravdu z cukru? 

(11.11.2007 15:34:57)
Ahojte,
děkuji za zajímavý článek, ale pozor!!-kdybych nevyrůstala mezi klukama a občas neutržila nějakou upřímně míněnou klučičí herdu, asi bych život měla těžší.Bála bych se všeho kolem, protože rodiče opravdu chtěly tu blonďatou kudrnatou dívenku v červených sametových šatičkách a bílých punčoškách vychovat jako ve skleníku.Naštěstí se jim to nepodařilo, protože neměly na mě tolik času, jak by si přály a já se dostala do party kluků a holek, kteří mě vychovávali,ale opravdu v dobrém.Máme nyní s manželem tři kluky,a tak mám výchovu trochu snažší, protože klukům rozumím lépe než holkám.A přála bych všem holkám, aby pochopily své mužské protějšky a nelitovaly se a nebály se!!!
 Mateřídouška1 
  • 

Re: Holky jsou opravdu z cukru? 

(13.11.2007 11:39:50)
S tím souhlasím. Taky mám pocit, že moje holky jsou na můj vkus až moc holčičkovské. Ty punčocháčky, sukýnky, copánky - je to moc hezké, ale sama vidím, že ten skleník se nám tak trochu dělá. Nějak nevím, co s tím. V okolí je dost kluků, ale i trochu starších a pokud starší dceru s nimi pustím ven, skoro vždy to skončí brekem, že jí někdo bouchnul, že jí něco provedli. No asi to k tomu patří, ale kde je ta hranice, aby to příště neskončilo nějakým úrazem?
Stačí mi pozorovat některé děti při hře, když jdu pro svoje děti do školky. Kluci jsou prostě agresivnější, ale to je normální. Ale někteří jedinci ve školce, kteří pořád jen do někoho strají, hází po někom hračky, ty mi lezou na nervy. Takové děti se neumí zabavit žádnou hrou a baví se jen tím, co komu provedou. To by mě zajímalo, jestli se tak chovají i doma a jestli je jejich rodiče k něčemu vedou. Pokud je agresivita i doma, tak pak se nedivím tomu, jak se děti chovají.
 kulivocko 
  • 

preklep v nadpisu 

(11.11.2007 15:42:29)
je tam error. ma tam bejt mama nessmi jen kazat, ale musi ji i ukazat.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.