| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Na co jsou?

 Celkem 392 názorů.
 Vladka, Kuba 9 mesicu 
  • 

Češi jsou vesměs nevychovaní BURANI 

(14.8.2007 10:15:39)
Já jsem strávila pár let v cizině (USA, GB) a podle mého srovnání jsou Češi strašně nevychovaní. Tudiž mě ani nezaráží výše uvedenej článek.

Já jsem byla také nakupovat v jednom velkém OD a když jsem se blížila ke kase, všimla jsem si, že se za mnou plíží další rodinka (2 dospěláci a 2 puberťáci). Přední kolečko naší tříkolky již vjíždělo do té pidi uličky mezi kasy, a v tom mě předběhl ten puberťák s jeho vozíkem plného nákupu (já tam měla balení Pampers a pár výživ) a jeho nevycválanej otec s ledvinkou okolo pasu na něj zdatně pokřikoval ať pohne, přeci tu bitvu musí vyhrát oni.

Ani jsem se nestačila divit, mladý chlapec můj kočárek vytlačil a další 3 členové okolo prosvištili a už si ten nákup ládovali do tašek.

Já tam jen chvíli stála a přemýšlela, jestli je to pravda.... Po chvilce vzpamatování jsem prohodila, že burani z buranova přijeli na nákup. Nikdo mé poznámce nevěnovat pozornost a já si šla raději stoupnout k jiné kase.

Tudiž vždy, když potkám takového nějakého burana z buranova, IHNED přestávám této situaci věnovat svou pozornost a preventivně začnu přemýšlet o něčem jiném. JINAK BYCH TY LIDI MUSELA SNAD SEŘVAT, a to mi za to rozčilování nestojí. Nota bene vím, že národ se nepřevychová jen tak, bude to nějakou generaci trvat a stejně se vždy najde nějakej mamlas, co se bude chovat jako ta burani rodinka v OD.

Všem přeji krásný zbytek léta a nerozčilujte se. Kasy s cedulkami jsou tam z dobré vůle, jen SPOUSTA lidí to neumí ocenit........
 Pavlusa 
  • 

no, 

(14.8.2007 13:13:36)
ja teda mam s lidmi jen dobrou zkusenost. Ale taky vzdycky jsem mila a dokazu otevrit pusu.Kdyz jsem byla tehotna a chodila jeste s malou dvouletou holcickou, tak jsem si o misto dokazala rict, pokud me nidko nepustil. Ale to se stavalo jen zridka. Spis me lidi pousteli hned sednout a davali mi prednost i u normalnich kas. A prednostni kasa-v Ikea- bylo asi taky pet lidi a proste jsem zajela za pokladni a rekla, jestli me muze vzit prednostne a samozrejmne vzala. Ono, opravdu se musi umet taky o neco pozadat a ne si myslet, ze vam vsichni hned ve vsem vyhovi. Ja pokud vzdycky jsem pozadala o misto, tak mi bylo vyhoveno.
 PavLen 22.3.04-13.8.06 


Re: no, 

(14.8.2007 20:01:20)
Tak já teda mám zkušenost taky špatnou.Když jsem byla těhotná byla jsem nakupovat v OD a udělalo se mi zle, rychle jsem vyhledala kasu s cedulkou pro těhotné a z mini nákupem.
Byly tam jen dvě ženy tak jsem si myslela, že jsem to vychytala a hned pujdu na vzduch.No jenže milá dáma se z pokladní znala a bavila se jak o dušu.Když jsem jí přes tu druhou dámu říkala, že je mi zle, že si mají pokecat někde jinde, hodila na mě ksicht jako na obtížný hmyz.
Já už bledá, tekl ze mě pot a pokladní mi říká "to jde vidět, že je Vám zle".....ironie?Už v mdlobách jsem jí odpověděla "Tak si pohněte nebo tu sebou seknu".......
 terapeutka 


Re: no, 

(16.8.2007 21:45:33)
jako těhotné se mi stalo něco podobného, v obchodě mě najednou polilo horko, začaly se mi dělat mžitky před očima a nemohla jsem moc dýchat, rychle jsem do prázdného vozíku hodila flašku minerálky a letěla ke kase- fronty jako blázen, kroutila jsem se nad vozíkem a fuňěla jako lokomotiva, najednou se mi zetmělo a muela jsem si dřepnout, protože nohy vypověděly službu. A myslíte že mě někdo pustil? haha, když se frotna přede mnou posunula a já jsem supěla na zemi, klidně mě objela jakási ženská a začla si vykládat svůj nákup na pás... nejspíš si mysleli, že jsem zfetovaná nebo ožralá, bříško ještě nebylo moc znatelné.
 PavLen 22.3.04-13.8.06 


Re: no, 

(14.8.2007 20:02:54)
Tak já teda mám zkušenost taky špatnou.Když jsem byla těhotná byla jsem nakupovat v OD a udělalo se mi zle, rychle jsem vyhledala kasu s cedulkou pro těhotné a z mini nákupem.
Byly tam jen dvě ženy tak jsem si myslela, že jsem to vychytala a hned pujdu na vzduch.No jenže milá dáma se z pokladní znala a bavila se jak o dušu.Když jsem jí přes tu druhou dámu říkala, že je mi zle, že si mají pokecat někde jinde, hodila na mě ksicht jako na obtížný hmyz.
Já už bledá, tekl ze mě pot a pokladní mi říká "to jde vidět, že je Vám zle".....ironie?Už v mdlobách jsem jí odpověděla "Tak si pohněte nebo tu sebou seknu".......
 Lassie 
  • 

Re: Češi jsou vesměs nevychovaní BURANI 

(14.8.2007 13:14:34)
Vlaďko, tohle zevšeobecňování není moc na místě. Pokud jsi sama Češka, nazýváš vlastně buranem i sama sebe....což mi připomíná jednu úsměvnou historku z Orlíku, kde byli dva bratři spolu na loďce a jeden na druhého řval, že je zkur...syn. Chlapec pravděpodobně netušil, co říká, ale mě to tak nějak pobavilo :-)Řekněme, že je v některých zemích lepší úroveň služeb, ale nemyslím si, že jsme na tom zas až tak zle....ne, že by nebylo co zlepšovat, ale na hulváty jsem narazila i v zahraničí.
 Marketa 
  • 

Re: Češi jsou vesměs nevychovaní BURANI 

(25.8.2007 1:55:43)
Ja jsem v USA a zkusenost mam taky mizernou, kdyz jsem byla tehotna, tak jsme bydleli ve ctrvrti, kde jsou prevazne Mexikani a Brazilci, jezdila jsem metrem az do porodu a jen velmi velmi vyjimecne se mi stalo, ze me {obvykle nejaky Rus} nekdo pustil sednout. Mela jsem obrovske bricho a vsichni ti chlapi pricmoudli mezi 30 - 50 lety sedeli na zadku a cumeli mi na bricho, ale kdyz jsem se na ne podivala, tak sklopili oci. Nepousteji sednou ani stare lidi, jsou to proste strasni burani.
 Pruhovaná 


Re: fakt skvělý postřeh 

(14.8.2007 13:15:19)
Američani jsou tlustí nevzdělanci, Britové chlastají, Němci chodí za dálničními kurvami, o Polácích radši nemluvit - a Češi jsou burani. Takovéhle paušalizování se zase mně zdá poněkud buranské. Když je to jinde o tolik lepší, proč tam probůh nezůstanete? Myslet si o vlastním národě něco tak dehonestujícího a žít tu musí být opravdu na hlavu. Máme sice dost co dohánět a vylepšovat, ale tak se mi zdá, že leckdy se z lesa ozývá podle toho, jak se do něj volá. Mně sice taky často nějaký hulvát naštve, ale u přednostní pokladny mně pouštěli, ani jsem o to nestála (po porodu břicho nemizelo tak rychle, jak bych si přála). Také nemyslím, že by přednostní pokladna měla zet prázdnotou, když zrovna není těhule na dohled. Myslím, že situace se stále zlepšuje a už proto má cenu o tom psát a mluvit, ale - raději bez urážek.
 Lizzie 


Re: fakt skvělý postřeh 

(14.8.2007 19:48:05)
Pruhovaná, mě se vůbec nelíbí ten trend, kdy někdo žije v zahraničí a hned paušalizuje a zevšeobecňuje hanlivě vlastní národ.
Vím, že Čechy mají chyby a Češi také, ovšem tohle bych si nikdy říct nedovolila, ať už bych žila v Kanadě, USA, v Itálii nebo kdovíkde..
 myš 
  • 

Re: fakt skvělý postřeh 

(14.8.2007 20:30:44)
No ono je v tom prvním příspěvku napsáno vesměs, takže to rozhodně neznamená že by byli burani všichni Češi.
Já si taky myslím, že tu je bohužel dost buranů a neslušných, naštvaných a nepříjemných lidí(víc než třeba v západní Evropě), na druhou stranu se najdou i ti slušní. Pokud má člověk srovnání se zahraničím, tak to tak většinou vidí a neznamená to, že by příliš paušalizoval, nebyl pyšný na svou zem, nebo by musel emigrovat.
Je to nejspíš dědictví komunismu, kdy se k sobě lidi chovali občas dost otřesně a bude ještě chvíli trvat, než se to změní, ale je to na dobré cestě.
 Veronika+3kluci 


Re: fakt skvělý postřeh 

(16.8.2007 10:15:50)
Jen na okraj: vesměs znamená všichni
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: fakt skvělý postřeh 

(16.8.2007 10:18:51)
já myslim, že vesměs, neznamená úplně všichni, ale skoro všichni
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: fakt skvělý postřeh 

(16.8.2007 10:20:52)
A slovník říká:

Pojem vesměs

Upozornění:
definici formuloval uživatel neznámý a ověřil editor

Význam:
zpravidla, obvykle
 Markéta, syn 5 l. 
  • 

Re: fakt skvělý postřeh 

(16.8.2007 13:54:46)
Vždycky nebo velmi často, Vlaďka musí být poměrně náročný život, pokud Češi jsou vesměs nevychovaní burani a ona vždy, když potá burana z buranova, ihned přestává situaci věnovat pozornost a preventivně začne přemýšlet o něčem jiném. Na můj vkus je sice značná část lidí, které potkávám, příliš zamračená, ale že bych se často setkávala s hulvátstvím, to teda říct nemůžu. Je teda pravda, že když jsem byla nedávno v Londýně, nestalo se mi tam ani jednou, že by někdo do mě vrazil nebo se jen otřel a neomluvil se (což se mi v Praze stává), zase ale na druhou stranu při té koncentraci lidí tam se mi vlastně pořád někdo omlouval. Dialog, který jsem si nedávno absolvovala v parku na Hlavním nádraží, kdy jsem se usmála na pána, kterému jsem vstoupila do cesty (ani jsme se nesrazili) a řekla: "Pardon" a on okamžitě reagoval: "Kam čumíš, ty p**o?" považuju za extrém.
 Linn 
  • 

nesouhlasím 

(15.8.2007 15:46:47)
Myslím, že přednostní pokladna by měla sloužit právě jen pro těhotné, invalidy a tak. I za cenu, že by měla být pár minut neobsazená, protože paní pokladní nemůže nikdy vědět, v jakou chvíli tam zrovna příde nějaká těhotná paní, která by si pak musela následně stoupnout za ty osoby, které do fronty nepatří. Jinak ztrácí ona pokladna úplně smysl. Neměli by existovat vyjímky, prostě řečeno přednostní pokladna je POUZE pro ty těhotné, maminky s dětmi a invalidy a pro nikoho jiného. Dělala jsem brigádně na pokladně a také jsem seděla za přednostní pokladnou a skutečně jsem nedělala vyjímky (jakmile je jednou uděláte, příde dalších deset lidí, co tam nepatří a jak jim vysvětlíte, že tamty jste pustila a je nevemete?), když si tam stoupli lidi, co tam nepatřili, slušně jsem jim vysvětlila, pro koho tato pokladna je. A hotovo! Vždyť to vidí na té ceduli! Jinak samozřejmě chápu, že si to někdo nepřečte a omylem se tam postaví, ale i tak je třeba mu vysvětlit, že stojí u špatné pokladny a že musí jinam.Někteří drzouni to prostě zkouší, co si můžou dovolit, na druhou stranu nemají argument, když jim vysvětlíte, že na tuto pokladnu nepatří. Odejdou buď naštvaní, nebo se stydí. Dokonce i když mi lidé, co na tu pokladnu nepatří, vybalili nákup na pás, museli si ho zase sbalit a přemístit se jinam. Je to jejich hloupost a drzost. To pak byli naštvaní, ale nedá se svítit, kdybych je vzala, přídou další a vyčtou mi, že je neberu a ty předtím jsem vzala jen proto, že už to vybalili na pás.
 Alice 
  • 

Re: nesouhlasím 

(15.8.2007 23:05:29)
To já zase nesouhlasím s vaším názorem. Přednostní pokladna slouží k přednostnímu nikoli výlučnému odbavení těch, jež jsou na cedulce zmiňováni, tj. např. tělesně postižených či těhotných. Neznamená to ovšem, že by okamžitě bez čekání byli obslouženi. V mezičase slouží stejně jako jiné pokladny k placení nákupu VŠECH nakupujících. A pokud se zrovna v tu dobu někdo např. "těhotná" dostaví, měla by být odbavena přednostně - opět to ale neznamená, že ten, kdo právě platí uskočí a svůj nákup smete z pásu jen aby "postižená" byla IHNED odbavena. Stejně jako pokladny "do 5 položek" - je to orientační označení, určená pro rychlý nákup....nicméně když mám šestou položku, neznamená to ještě, že musím odejít. Musím říct, že kdybych narazila na nákupu na pokladní, jež se mě bude snažit takto demagogicky přesvědčovat, že mě neobslouží, vyběhla bych s ní tak, že by se nestačila divit. Nevím jestli jste si na té brigádě uvědomovala, že vy jste tam, abyste sloužila a obsloužila zákazníky nikoliv, abyste vykládala své pojetí pokladen.
 Misa 
  • 

Re: nesouhlasím 

(15.8.2007 23:45:16)
No tak pokud byste mi vběhla na pokladnu s přednostním odbavením a nebyla byste ta přednostní osoba, nebo na pokladnu do 5 položek s velkým nákupem, a pokoušela byste se mě umravnit, tak byste narazila. Proč má každý tendenci obcházet něco co je dané a psané a upravovat si to pro sebe?
Ano, jsem na pokladně abych vás odbavila, ale podle pravidel. Jak by se vám líbilo, kdybch řekla: no máte to sice za 127,50 ale nebudeme troškařit, dáme to za 130 aby se to líp počítalo? Vždyť vy jste mi sem naběhal taky s 6 kouskama místo 5 tak jak vidno na něčen malém sem tam vám nezáleží..............
 Alice 
  • 

Re: nesouhlasím 

(16.8.2007 0:05:49)
Tak předně patrně bych se vůbec nepokoušela umravnit vás, ale zavedla bych hovor s nadřízeným, jež by mi dal za pravdu. Navíc nevím, co jste nepochopila na názvu "přednostní pokladna", když uvádíte, že se lidé snaží obcházet co je dané? Je dané pouze to, že je to místo určené k přednostnímu odbavení určitého vzorku lidí, nic víc, nic míň. Příklad s penězi je naprosto zcestný. Naštěstí mě vadit nemusí, zda zaplatím 130 místo 129, ale z principu bych to nedělala. Myslím, že jste absolutně mimo.
 10.5Libik12 


Re: nesouhlasím 

(16.8.2007 0:18:33)
Alice, ty máš, člověče, pravdu.
My jsme ale národ zvyklej poslouchat cedulky a nápisy. Mně se třeba stalo, že jsem vjela do takový nějaký prodejny s oděvy a nevzala jsem si košík, jelikož mi bylo nepohodlné s ním manipulovat( a s kočárem zároveň), a téměř mě vyvedli, protože TÁMHLE JE TO NAPSANO zákaz vstupu bez košíku

A i já jsem zblblá, protože tuhle jsem v prázdným Tescu mířila k přednostní pokladně a když jsem si všimla, že je pro 5 položek, ustoupila jsem. Dodnes je mi z toho divně, pokladní byl totiž tmavé pleti, takže jsem se ho možná dotkla. Chudák, maká v 9 večer za pár peněz a ještě narazí na pitomce jako já. Nechodí na Rodinu?
 Lizzie 


Re: nesouhlasím 

(16.8.2007 0:25:08)
Libiku, na mě vyjela prodavačka v samoobsluze, neboť jsem si dovolila lehce prolistovat časopis v koutku s novinami a tiskovinami.
Nad tím se skvěla cedulka ve smyslu, že to nemáme číst těm, co si to chtějí koupit nebo co..oukej..ovšem já to jen zběžně prolistovala a ona už tam byla:)
A u kasy jí stála fronta lidí..:-)
Jinak, pokud si jdu do obchodu koupit nanuka, rohlík nebo láhev pití, košíky si neberu..
 zuzi 
  • 

Re: nesouhlasím 

(16.8.2007 15:51:38)
Ja si jednou nevsimla, ze pokladna je pouze do peti polozek a uz vylozenej nakup na pasu jsem musela nalozit opet do kose a jit k jine pokladne, to jsem ale blbec ze jsem se nechala odbit, si rikam ted.
 tlapčka 
  • 

Re: nesouhlasím 

(16.8.2007 7:52:12)
Žalobníček žaluje...
zase jedna nafrněná, co musí mít vždycky pravdu a dělat z druhhých blbce...
Uvědomujete si, že ta piokladní kvůli Vaší namyšlenosti a touze mít vždycky pravdu může příjít o místo?
 Lizzie 


Re: nesouhlasím 

(16.8.2007 8:03:32)
Tlapčko, já mám pocit, že Alice by k tomu vedení vůbec nedošla.
Ony se totiž podobné věci řeší s prodavačkou..:-)
 Alice 
  • 

Re: nesouhlasím 

(19.8.2007 21:34:23)
Já netvrdím, že VŽDYCKY pravdu mám, tak pitomá nejsem. Ovšem reakce "žalobníček žaluje" dokáže překvapit. Pokud paní prodavačka přijde o místo, nebude to mojí vinou, ale vinou toho, že se chová ne jako pokladní ale jako někdo, kdo místo, aby prodával (případně markoval) se zabývá vysvětlováním něčeho čemu vůbec nerozumí. Tudíž pokud je někdo pokladní v samošce a neumí se chovat k zákazníkům, důsledkem toho přijde o místo....nechápu proč bych měla cítit vinu? Není to už trošku překombinované? A navíc pokud mě někdo bude prudit nesmysly a já nebudu mít šanci domoci se svého práva, je celkem logické, že půjdu o instanci výše...kde je potom ten žalobníček co žaluje? Bude fajn, když při odpovědích budete občas taky přemýšlet. Nejde jen o to napsat, mělo by to mít hlavu a patu a ne jen vypouštět nesmysly. V důsledku těchto debilních reakcí se zde většinou diskuse zvrhne do odpovědí někomu, kdo si to vůbec nezaslouží. Všechno to vím, ale stejně mi to nedá a na takovou tupost reagovat musím. Omlouvám se ostatním, že je to mimo téma.
 Linn 
  • 

výklad jsem obdržela od vedení 

(16.8.2007 10:14:28)
Výklad k čemu slouží ona pokladna jsem obdržela od vedení, nevím, jak jste došla k názoru, že to byl můj výklad a proč mě vůbec takto napadáte. Vím, že cedule nad pokladnou měla obrázek vozíčku, těhotné ženy a dětí, ale slovo "přednostní" si nevzpomínám, že by tam bylo. Co se týče pokladen do pěti položek mi bylo sděleno, brát pět položek + něco navíc (aby to prostě nebyla půlka košíku ale méně), jenže potom tu a tam mi někdo ve frontě vyčetl, jakto, že jsem támtu paní vzala, když měla položek šest, a to je víc než pět. A proče ho taky nevemu, když on má 10 položek. Takže tyto pokladny vyvolávaly často jen konflikty ať tak či onak, pokladní se nezavděčila nikomu ve frontě, nebo tomu, kdo se rád hádá a je věčně naštvaný. Proto jsem tam velice nerada seděla. Musím zdůraznit, že jsem k zákazníkům byla vždy milá a zdvořilá a usměvavá (pro mě velice dobrá zbraň, tak si většinou lidé nedovolili na mě křičet) každého jsem zdravila (při pohledu do očí) a v mé frontě lidé stáli krátkou dobu, neboť jsem kmitala. Nikdy bych si netroufla na někoho řvát, nebo s někým jak říkáte vyběhnout. Všechno se dá vyřešit v klidu a rozumně, a není třeba hned útočit. Takže svou brigádu jsem brala zodpovědně a nikdo netušil, že před nimi sedí plně vytížená vysokoškolačka s perfektní znalostí 3 cizích jazyků, co si tak přivydělává na studium. Ale občas se objevily osoby, jako všude v zaměstnání, které se neuměli chovat, koukaly na vás jako na tu "blbou pokladní", co nic neumí a proto sedí na pokladně, i tak jsem to musela zkousnout.
 Honinka 


POSTIZENA?!?! 

(18.8.2007 13:22:52)
Draha Alica,
Tvoj nazor nemienim komentovat, nakolko kazdy ma na ten svoj pravo. Zaraza ma ale ako urazlivo referujes k tehotnym ak matkam s detmi ako k ""postizenym"". jedinou ""postizenou"" tu vyzeras ty moja draha...Ak nahodou deti nemas, ty si nim tiez raz bola...takze trosku respektu a ucty by neuskodilo.
 Ilona 
  • 

Re: nesouhlasím 

(16.8.2007 16:45:08)
Já si také nemyslím, že článek je nadnesený a jak platí to, že se i v cizině najde hulvát, platí, že ne každý Čech je mamlas. Bohužel ale většina Čechů (možná bychom to mohli upřesnit - zejména Pražáků) a tím chci naznačit spíše mužská střední a mladší populace, je dost nevychovaná. Jako těhule jsem si těch příhod o nevychovaných hulvátech zažila až až. Každý den jsem jezdila do práce tramvají (skončila jsem až měsíc před porodem) a ač břicho se ke konci už rozhodně nedalo přehlédnout, v tramvaji mě skoro nikdo sednout nepustil, a když už, tak to byla nějaká paní. Nikdy jsem se o nic neprosila, několikrát se mi stalo, že dotyčného unaveného sedicího mladíka upozornila až nějaká dáma, že by mě měl nechat sednout. Jednou se mi dokonce přihodilo, že mladík starý jako já (30) se ani na upozornění od jedné paní, že by mě měl nechat sednout, otočil k okýnku, nasadil si brýle a sluchátka a sednout mě zkrátka nenechal... A teď, když už tahám kočárek? Tramvají nebo metrem raději nejezdím. Pokud nemám k dispozici auto, sedíme doma, nebo drandíme pěšky. O to, aby mi totiž ti "gentlemani" přeskakovali hlavu a kočárek, když vystupuju z tramvaje, nestojím. V tu chvíli mi prudce stoupne tlak a mám chuť střílet!
 Sasa 
  • 

Re: nesouhlasím 

(16.8.2007 17:10:23)
Ilono,
jsem take z Prahy a zkusenosti s tim, ze by me nekdo pustil jako tehulku mam podobne jako ty, ale s kocarkem je to jine ... takze si rikam, ze mozna tem muzum krivdis, ... treba /alespon nekteri/ si opravdu nevsimli, nebo je proste nenapadlo, ze by si tehulka potrebovala sednout. Ted s kocarkem se mi casto stava, ze se mi SAMI,tj. bez pozadani, nabidnou, ze mi pomohou a to dokonce nekolikrat i z nizkopodlazniho autobusu ;o), takze jsem naopak musela vysvetlovat, ze tam to neni nutne.
PS: auto nemam, takze MHD vyuzivam denne.
 Rooska 


Líná huba, ... 

(18.8.2007 23:16:23)
Neměla jsem a nemám s pokladnami a ani při cestování MHD v Praze problémy. U pokladen si pěkně najedu za člověka který má zboží na pultě a lidem za ním vysvětlím, proč je předbíhám, protože oni ani často neví, že stojí u pokladny pro maminky. Někteří se omluví, že si toho nevšimli a nekteří se urazí. Ale to už je jejich problém. A do autobusu a tramvaje mi muži i ženy často pomáhají sami od sebe a když se nikdo nehrne, tak sama někoho poprosím. Horší je to u nás na Kladně, několikrát se mi stalo, že lidi nechápou, že volný prostor mezi sedačkami je pro kočárky a tvrdohlavě stojí na vydobitém místečku. V tu chvíli nezbývá nic jiného, než zvýšit hlas a natvrdlé spolucestující nasměrovat jinam.
Nebojte se ozvat a slušně poprosit o pomoc, uvidíte, co se najde ochotných a milých lidí. Jednou mi dokonce pomohla s kočárkem do tramvaje Valerie Zavadská a v metru Michal Pavlata. :o)
 kačule 
  • 

a co pokladní? 

(14.8.2007 13:28:45)
Tyto pokladny fungují tak, jako ostatní. To znamená, že k ní mohou přicházet i zákazníci, kteří nejsou ZTP, těhotní nebo s dětmi. Řekla bych, že je poviností prodavačky, která na této označené kase sedí, pobídnout lidi ve frontě (samozřejmě ty, co nemají vyložený nákup na pás), aby osobu, pro kterou je přednostní pokladna určená, pustili. Oni můžou maximálně hodit nějaký škleb, ale nic víc protože si jsou vědomi toho, že u této kasy stojí.
 Linn 
  • 

Re: a co pokladní? 

(15.8.2007 15:59:25)
Nesouhlasím, tyto pokladny jsou (měli by být)POUZE pro invalidy, těhotné a s dětmi. Když jsem byla brigádně na takové pokladně, bylo mi to tak řečeno. A nepouštěla jsem tam nikoho, kdo tam nepatřil. A když si tam stoupnul, nevzala jsem jeho nákup (ve chvíli, kdy bych ten nákup projížděla čtečkou, tak by jako na potvoru přišla nějaká těhotná a právem by mi mohla vynadat, že musí čekat kvůli někomu, kdo tam nepatří). Cedule nad pokladnou hovoří jasně a každá pokladní by si to měla hlídat. Pokud to nedělá a bere i ostatní lidi, způsobuje to jen rozbroje. Já na takové pokladně seděla a když zrovna nikdo nešel, a bylo u mě prázdno, nebrala jsem lidi, co to na mě zkoušeli,když tam nepatřili. A nemůžou si stěžovat - cedule hovoří jasně, pro koho tato pokladna je. A souhlasím s tím, že v zahraničí by si to zákazníci netroufli, to jen v Čechách to někteří lidé zkouší (a svědčí to také o jejich inteligenci).
 Lassie 
  • 

Re: a co pokladní? 

(15.8.2007 17:12:31)
Linn, tvrdíš, že cedule nad pokladnou hovoří jasně. Dle mého názoru ale slovo přednost znamená, že právě tito mají býti obslouženi přednostně, nikoliv že ji nikdo jiný nemůže využívat. Jinak by se to tedy mělo jmenovat spíše "Kasa pro ZTP, rodiče s dětmi či těhotné" a ne „Přednostní kasa pro ZTP, rodiče s dětmi či těhotné". Jinak bych například v autě dávala někomu přednost a mohla bych tam stát ještě za rok.
 Kačka+Miška+Eli+Anička 


Re: Češi jsou vesměs nevychovaní BURANI 

(14.8.2007 20:37:09)
Já jsem ještě nikdy neviděla žádnou přednostní pokladnu

a teda bylo by mi blbí jít dopředu a domáhat se přednostního odbavení jen proto, že jsem těhule.

 Lizzie 


Re: Češi jsou vesměs nevychovaní BURANI 

(14.8.2007 20:38:28)
Káťo, já jí neviděla taky.
 Linn 
  • 

můj názor 

(15.8.2007 16:14:11)
Pokud přídeš na přednostní pokladnu a bude před tebou stát někdo, kdo tam nepatří, tak je to tvé právo ho automaticky předběhnout se slovy:"dovolíte?". Protože ten, kdo není těhotný, není s dětmi a není invalida, nemá co pohledávat na této pokladně. A je to z jeho strany drzost si tam stoupnout. A pokud si myslela normální pokladnu, tak to chápu, že nechceš předbíhat, to by mi bylo také trapné. Jsem těhotná a nedávno jsem šla na plicní pro razítko do průkazky. Bylo mi před tím výslovně řečeno (obvodí lékařkou), že nemám stát frontu v čekárně ale zaklepat a jít rovnou, neboť těhtoné mají u doktora přednost. A jak byli ti lidé naštvaní a i když jsem jim vysvětlila, že jsem v jiném stavu a že mi to tak doktorka sdělila, div mě nesežrali. Dokonce i ženský! V tu chvíli jsem litovala, že netrpím zvracením, neboť bych je v tý čekárně hrozně moc ráda ohodila zvratky a pak bych jen dodala:" To je důvod, proč mají těhotné přednost." V ordinaci jsem strávila 5 minut.
 Veronika+3kluci 


Re: můj názor 

(16.8.2007 10:21:54)
Těhotné mají na plicním přednost aby něco nechytily - jsem myslela. Ale mě brali přednostně všude u lékaře, když jsem byla těhotná...
 Megrin 


Re: můj názor 

(16.8.2007 13:30:15)
:-) tohle jsem taky zažila, když jsem šla jako těhule na ekg - to mi dělala sestřička, paní doktorka mezi tím řešila jiného pacienta, já byla u doktorky poté asi 5 minut...ale v čekárně si o té "nepravedlnosti" povídali ještě, když jsem odcházela. Asi i proto jsem teď v hodně ordinacích viděla cedulku, že pořadí pacientů určuje lékař....
 katka 
  • 

Re: Češi jsou vesměs nevychovaní BURANI 

(16.8.2007 18:45:36)
v reakci na ""... O přednosti pro matky s dětmi slyším poprvé, nikdy jsem se s tím tady ani v zahraničí nesetkala...""

musim rict, ze tady v anlgii jsou vyhrazena parkovaci mista pred supermarkety, kde to rika mother""s and toddlers only""
nevim, mozna byla rec jen o pokladnach, a tech jsem si nevsimla.
 Kačka+Miška+Eli+Anička 


Re: Češi jsou vesměs nevychovaní BURANI 

(14.8.2007 16:43:25)
Vlaďko,

jestli ono nezáleží v jakém prostředí jsi se kde pohybovala. Myslím, že burany najdeš všude na světě.

Mi třeba teď byli na dovče v jižních čechách a když jsme byli na výletě v Čekém Krumlově, tak děcka lezly do řeky, byla tam taková mělčina a bylo horko. Naše děcka si sundaly boty a kalhoty a vlezly tam, nechali to na břehu, no a pak vylezl tak 10-11 letý kluk z řeky - v botech a v kalhotech, to by mi bylo celkem jedno, ale nebylo mi rozhodně jedno, že vylezl tak, že voda, která z něho tekla a místo které si pro vyzení vybral bylo přímo na boty a kalhoty našich děcek a bylko mu to prostě jedno, ženamočí oblečení jiným a ani se neomluvil.

A byl to němec, takže říkat, že češi jsou burani je podle mě trochu mimo.
 Lizzie 


Re: Češi jsou vesměs nevychovaní BURANI 

(14.8.2007 19:07:42)
Máma zatím nejsem, ale v obchoďácích mě vytáčí, že dost lidí absolutně ignoruje ostatní a zásadně se NEUHYBAJÍ. Fakt nesnáším, když do mě někdo vráží, otírá se apod..zvlášť když do přeplněné má zrovna ta ,,ulička" daleko..
Nechci soudit, zda je to česká vlastnost nebo ne..ale je to pěkně pitomé.
 Lizzie 


Re: Češi jsou vesměs nevychovaní BURANI 

(14.8.2007 19:11:41)
Jinak ale souhlasím s názorem, že pokud Čechy nazýváš burany, shazuješ tím i sama sebe.
Asi by to chtělo jiný titulek..
Já jsem také Češka a do burana mám daleko..
 huhu, holky 4 a 2 
  • 

prednostni pokladny :-) 

(14.8.2007 10:31:05)
me se jednou stalo (ale opravdu jenom jednou :-), kdyz jsem s velkym brichem a cca 1.5letou dcerkou nakupovala v tesku, tak me jedna z mistnich pani (nevim jestli pokladni, doplnovacka zbozi, nevim..) navedla na prednostni pokladnu. Tam jsem si stoupla do uplne stejne fronty plnych kosiku, presne jako v prispevku. Jenze ta tesco-pani tamtudy sla za chvili znovu, razne se do toho vlozila, zorganizovala celou frontu, at me pusti do predu, ze prece vidi, ze jsem tehotna s malym ditetem. Pak odesla, ja byla na rade a ani jsem nemukla, vlecena udalostma, jenom jsem poslouchala to remcani te fronty za mnou - a ze fronta pekne remcala :-).

Sama bych na neco takovyho v zivote nenasla odvahu, ale uznejte - je to usmevny a potesi to, kdyz se do toho nekdo takhle vlozi, ne?
 Krucipísek 


Re: prednostni pokladny :-) 

(15.8.2007 15:49:50)
Mně se taky tohle stalo jednou, nevím už jestli těhotné nebo už s kočárem, ale v delvitě na Pankráci u lahůdek mě taky nadirigovala prodavačka na začátek fronty, zcela nesmlouvavě, takže jsem taky vlečena událostmi postoupila dopředu, ta prodavačka velmi hlasitě komentovala situaci slovy typu: No to je přece samozřejmost, ne? Vždyť vy máte přednost! ... nevím jestli měla prostě takový vliv, nebo byla dobrá konstelace hvězd nebo prostě byli lidé v té frontě zázračně všichni soudní, milí a uznalí, ale všichni se usmívali a dávali té hlásné prodavačce zapravdu. Přišla jsem si jak v Jiříkově vidění :-D

Jinak princip přednostních pokladen jsem nikdy zcela nepochopila. Shodila jsem to tudíž na to, že to hezky vypadá, ale skutek utek.
 Eva 
  • 

Re: prednostni pokladny :-) 

(21.8.2007 13:54:59)
Přednostní pokladny nejsou moc dobré řešení, i když je dobře míněno. Nikdy nezakážete úplně vstup všem, tzn. vždycky se tam budou cpát i ti zdraví, a ti co to potřebují, si zabrblají, nebo je předběhnou a tudíž ti zdraví si zanadávají taky.
Jednou se mě udělalo v práci hrozně špatně a nejraději bych jela rovnou domů, ale musela jsem ještě něco nakoupit. U pokladny jsem se třepala jako ratlík a sotva jsem stála na nohou, ale musela jsem si to poctivě vystát. Moje otázka zní: myslíte, že z přednostní pokladny by mě "vyhodili"? Já myslím, že ano. Nebyla jsem ani těhotná, ani s dítětem, ani tělesně postižená. Myslím, že v daném stavu bych nestála o to, někomu dokazovat, jak je mě zle, pokud by to nebylo vidět. Co mají říkat starší lidé? Já osobně nechápu smysl těchto pokladen, dokud nebude dodržován smysl a důvod, pro který byly zřízeny.
 Hvězdička+holky 


hlasit se 

(14.8.2007 10:34:14)
Taky mam dojem, ze jsou u nas v Cechach tyto "prednostni" pokladny jen naoko... Pokud jsou vubec v provozu. Stejne jako pokladny pro nakup do 5/10 polozek, u kterych zpravidla stoji precpane voziky... (a s detmi treba clovek skoci jen pro chleba a mliko.)
Zkusila bych se asi prihlasit u pokladni/ho, ktery/a by toto mela/mel hlidat - aby ve fronte proste nestal nekdo, kdo nema (v Chorvatsku se mi stalo, ze me s detmi a plnym vozikem pokladni odehnala od pokladny do 5 polozek, nebyla ovsem pro matky s malymi detmi). Nebo aby ty, co maji prednost - treba maminky s detmi - zavolala pokladni dopredu.
Jen nevim, jak by se pokladni tvarila. Myslim ale, ze by bylo treba pri dalsi navsteve stejneho obchodu vhodit do schranecky na pripominky papirek se svym nazorem. Jinak se to nespravi, samo urcite ne.
Hodne stesti :-)
Hvezdicka + dvojcice 4 roky
 Fifinkaa 


U nás to funguje 

(14.8.2007 11:47:24)
Ahoj, tak já mám opačnou zkušenost. U nás (krajské město) mě pokladní jednou slušně vyhodila od kasy "pro těhotné", když jsem tam omylem zamířila a to jsem ve věku, kdy klidně těhotná být můžu. Navíc, ta pokladna byla úplně prázdná (taky proto jsem tam šla, že :-)). Taky ty pokladny do 10 položek tady fungují, nikdy jsem nezažila, že by tam byl někdo s nacpaným vozíkem, opravdu všichni jen s poloprázdnými košíky. Ale fronta tam bývá veliká.
Kdybych ale byla těhotná nebo s dětmi, tak v tý frontě prostě řeknu ať mě pustí, že mám přednost, ať si remcaj. U nás je totiž remcání národní sport. :-))))
 Konopka 


Re: U nás to funguje 

(15.8.2007 11:36:04)
Tož já tedy využívám kouzelné věty: Prosím, pustili by jste mne... důvod je vždy jiný a nikdy se mi nestalo, že by mi někdo nevyhověl. Buď mám děti s sebou, nebo čekají v kočárku s doprovodem u pokladen. Vždy je to milé a většinou se dáme i s dotyčnými do řeči, někdy si ze mne utahují, ale nikdy ve zlým.
Chápu, že když pisatelku ukrutně bolely záda, těžko by ze sebe loudila milý úsměv a v klidu žádala okolí o přednost, nicméně je to jen o komunikaci. Nebát se ostatních lidí.
 Krucipísek 


Re: hlasit se 

(15.8.2007 15:53:51)
Moje zkušenost je, že narozdíl od pokladen pro těhotné atd., pokladny do 5 položek fungují striktně. Dokonce jeden pán měl několik sáčků se stejným kořením + další 3 4 kusy zboží a byl odejit, protože údajně ty sáčky se stejným kořením jsou několik položek. Pán se myslím oprávněně rozhořčil.
 Elsa 40, Tom 10 


A požádala jsi je? 

(14.8.2007 11:55:30)
Já když stojí u přednostní pokladny více lidí, kteří přednost nepotřebují, slušně je požádám, ať mě pustí. Pokud se někdo diví proč, upozorním ho, že stojí u přednostní pokladny pro matky s dětmi. Zatím jsem s tím problém neměla. Mluvím o Ikei.
 Petra 
  • 

Re: A požádala jsi je? 

(14.8.2007 12:19:14)
Ono jde asi o to, že pokud je pokladna pro někoho určená, ostatní lidi by tam neměli chodit. Proč by se měl člověk pořád někde někoho doprošovat a ještě poslouchat hloupé řeči?:(
 Šárka  
  • 

Re: A požádala jsi je? 

(15.8.2007 8:29:29)
Ty pokladny jsou ale nyzvány PŘEDNOSTNÍ, nikoliv "pouze pro..." Asi proto tam může stát kdekdo, ale měl by dát PŘEDNOST, pokud přijde někdo, kdo ji má. Ale možná se pletu. (Já tyto pokladny nepoužívám a u nás jsou vždy prázdné)
 Alice 
  • 

Re: A požádala jsi je? 

(15.8.2007 23:08:07)
Naprosto přesné - Předostní nikoliv výlučné
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: A požádala jsi je? 

(16.8.2007 9:16:11)
Já teda přednostní pokladnu pro rodiče s dětmi taky ještě neviděla, ale vnímala bych to stejně jako ve vlaku ve vagónu pro rodiče s dětmi, ne? Tam si člověk bez dětí může sednout, když je volno, ale když se objeví někdo s dítětem, musí ho pustit. A já teda nemám problém v takovym vagónu někoho o uvolnění místa požádat.
 Markéta, syn 5 l. 
  • 

Krizová situace? 

(14.8.2007 12:07:31)
Terezo, já sice uznávám, že pokud někde je přednostní pokladna pro matky s dětmi, bylo by dobré, aby v ní matky s dětmi měly přednost - stačí přece lidi ve frontě upozornit na svůj "přednostní" stav (nevím, co je divného na tom, stoupnout si k přednostní kase, a pokud mě ten, kdo přednost má, požádá, pustit jej před sebe). Co jsem ale nepochopila, je "krizová situace" zmíněná někde v posledním odstavci. K jaké krizi došlo? Byla to ta bolavá záda a kňourající mimčo, obojí celkem pochopitelné po dlouhém courání v obchoďáku?
 foxyik+Sofie 10/03+ Alex05/07 


Re: Krizová situace? 

(14.8.2007 12:25:44)
ahoj,předem děkuji za všechny příspěvky.Máte asi pravdu,že jsem si o tu přednost měla říct,ale to bych spíše chápala u normálních kas, kde tato možnost není.Když je ta kasa přímo určená,tak si tam snad o tu přednost říkat nemusím ta je tam jasně daná,nehledě na to, když mě ty lidi vidí a nereagují!já jsem vcelku člověk, který si o leccos řekne,ale nechtěla jsem vyvolávat konflikt,však kdyby byli ochotní mě pustit udělali by to sami!Ad krizová situace-já si myslím, že za krizovou situaci se nevrlé dítko dá pokládat a stejně tak i bolavá záda.V závěru jsem také připustila,že jsem si blbec, ten kočár vzít měla,ale zkrátka stalo se.Nicméně si neustále myslím, že u přednostních kas, bychom si jako "ti přednostní", přednost vyžadovat nemuseli.
 Petra 
  • 

Re: Krizová situace? 

(15.8.2007 15:47:53)
"líná huba, holé neštěstí" Platí to vždy a všude.
Tobě do zad nikdo nevidí a kdo neprožil nepochopí. Přeber si to sama...
 Čekatel na smazání 


prednostni pokladna 

(14.8.2007 12:32:03)
Pravda je ze tam stoji i lidi kterych by se to tykat nemelo, ale nedivim se vzhledme k frontam u jinych pokladen. Podle me by si to meli opecovavat pokladni, neni prece problem aby cloveku oznamili ze toto je prednostni pokladna pro tehotne nebo postizene, stejne jako to delaji u pokladen do 10 polozek.

Pokud jsi nakupovala plno veci, tak vem prcka do vajicka, das si ho na vozik a muzes se v klidu venovat nakupovani bez bolesti zad. Do kocarku tam toho preci jen moc nedas. (predpokladam ze jezdis na nakupy autem).
 irlev 


Re: prednostni pokladna 

(14.8.2007 13:17:02)
Michale, já například nepovažuju vajíčko za ideální řešení - jednak do něj každej kouká, bojím se otočit nebo na chvilku opustit vozejk (i třeba na deset sekund se otočit a koumat regál).
Šátek je v tomhle určitě lepší. I když beru, že v něm hrozí bolest zad.

Foxyiku, souhlasím s tebou. U nás to nemají označené jako "přednostní" pokladnu, ale jako oficiální pokladnu pro těhotné, lidi se ZPT a pro matky s dětmi. Moje zkušenost je taková, že záleží na konkrétní pokladní.
Plné ostatní fronty pro mě nejsou omluva, aby si tam stoupali ostatní lidi. (Beru, že se někomu může udělat nevolno nebo něco, má třeba zlomenou nohu, ale jinak ... ).
 Zuzka 
  • 

Cizinci jsou lepší ??? 

(14.8.2007 15:24:51)
Nebudu řešit přednost ve frontě apod., o tom by se toho dalo napsat spoustu, ale vadí mi, jak se zde v diskuzích dost často řeší, že "u nás v Americe" či jinde je to mnohem lepší. Má poslední zkušenost je ze soboty, kdy jsme vyrazili s manželem a dvoletou dcerou tramvají na Hrad. Cestou přistoupila i skupinka cizinců - byli hluční - jak už tak bývají. "Silnější" paní nám padala na kočár, pán zas padal na mě apod. Rozdhodně to nebyli žádní puberťáci, u kterých by mě to tak nepřekvapilo, ale lidé tak kolem padesátky... Na jaře jsme si vydali na procházku Prahou - všude skupinky cizinců, stojí na každém rohu, kochají se, ale projet s kočárem - hrůza. Možná by mohli mít ve svých prospektech také napsáno, že jsou tady jako hosté. A nikdy nezapomenu na první porevoluční zájezd do "Západního Německa", kde jsme se s kamarádkou zasmáli v obchodním domě a všichni na nás koukali, že hlučíme. Ale jak se tady chovají oni...
 Čekatel na smazání 


Re: Cizinci jsou lepší ??? 

(15.8.2007 7:44:42)
Pravda, v textu psala myslim 1,5 roku. O to vic je to jednodussi, dat prcka primo na vozik na sednuti, nebo ho dat do voziku aby mel krasny vyhled pres mrize :)

Majo me treba nevadi kdyz prcka nekdo ocumuje a pri vyberu v regalu ho mam pred sebou. Stejne kdyz jdeme nakupovat chce rohlik, tak se dlabe a je klid :)
 irlev 


Re: Cizinci jsou lepší ??? 

(15.8.2007 20:22:24)
Michale, ten klid závidím, já se cítím nejistá a malej mi přijde takovej moc přístupnej. Ale je fakt, že je mu teprve dva a půl měsíce :) Tak ten rohlík až příště :)))
 Krucipísek 


Re: Cizinci jsou lepší ??? 

(15.8.2007 15:59:09)
Naprostý souhlas!!!
 Alice 
  • 

Re: prednostni pokladna 

(16.8.2007 0:00:23)
A kolik myslíte, že za den či hodinu přijde nakoupit těhotných či tělesně postižených? A kolik stojí jedna pokladní věnující se výhradně této skupině?
 ajka těhulka 
  • 

Re: prednostni pokladna 

(14.8.2007 13:17:21)
Paní psala, že malému jsou dva roky. Ten už se do vajíčka, bych řekla nevejde :o)
Jeden čas jsem dělala pokladní a řeknu Vám možná bych si tyhle situace měla ošetřit já, ale ono po čase zjistíte že ty lidi maji keci i na Vás. A to si pak spousta pokladních řekně, že to prostě za to nestojí se ozvat a já je vážně chápu. Taky je to jen člověk. Vy ty blbce posloucháte, jen tu jednu frontu, ona musí celý den.
 rybushka 


Re: prednostni pokladna 

(14.8.2007 21:44:22)

ajko, chce to líp číst - chlapečkovi byly dva měsíce ;)
 Linn 
  • 

Re: prednostni pokladna 

(15.8.2007 16:27:33)
Já také dělala brigádně na přednostní pokladně,ale pořádek jsem si vždy zjednala. Kdo nebyl těhotný, invalida, s dětmi musel odkráčet i za cenu, že si vyslechnu remcání. Těhotná paní se přeci nebude v takové frontě doprošovat, aby jí pustili. To byl můj úkol tam pouštět pouze těhotné, invalidy a s dětmi a nikoho jiného. Jinak bych se ukázala jako absolutně neschopná, co se nezajímá pořádně o práci, kterou dělá, a která si nechce dělat nikde zle.
 Alice 
  • 

Re: prednostni pokladna 

(19.8.2007 21:53:08)
Já mám pocit, že jsi se jako totálně neschopná ukázala. Třeba zrovna tady jsi jasně ukázala, že jsi neschopná pochopit rozdíl mezi slovem výlučný a přednostní. A pokud někdo chápe svoji úlohu coby pokladní-brigádnice v tom, že má zjednávat pořádek a buzerovat lidi, tak mám pocit, že ani ty tři jazyky, kterými si se zde snažila ohromit tě v životě nezachrání. Působíš velmi omezeně a je vidět, že nejsi ochotná přijmout jiný názor něž je ten tvůj, byť ten tvůj je totálně mylný.
 Karin80 


Re: prednostni pokladna 

(20.8.2007 22:49:53)
No pokud měla vysloveně za úkol pouštět tam pouze těhotné, invalidy a matky s dětmi a nikoho jiného, tak prostě dělala, co dostala za úkol, to nedokážeš pochopit?
 Kačka+Miška+Eli+Anička 


Re: prednostni pokladna 

(14.8.2007 16:59:29)
Mě zase docela vytáčí, to že je v hypermarketech třeba 20 někdy i více kas, krám plný lidí, a v provozu jich je třeba 5 a zbytek zeje prázdnotou, tak proč tam ty kasy jsou, když v nich nikdo nepracuje a fronty jsou pak u těch zbývajících x-metrů.
 rybushka 


Re: prednostni pokladna 

(14.8.2007 21:46:52)
Katko, ono je to o optimalizaci - všude je snaha, aby pokladní byli vytížení a neseděli naprázdno, takže je to tak nějak boj mezi tím, aby nebylo prázdno a zároveň nebyly dlouhý fronty. Občas se nezadaří.

Mně spíš vadí, že u nás sice přednostní pokladny jsou, ale jsou zavřené. Případně na expresní pokladně sedí největší nemehlo široko daleko ;)

 Romana a Ondřej 
  • 

Přednost 

(14.8.2007 12:51:33)
Myslím, že je ta pokladna míněna tak, že si tam mohou stoupnout i "netěhotní", ale musí dát přednost. Myslím, že všichni vnímáme, že společnost se stává neohleduplnou ke starších, k ženám apod. Já těhotné a maminky pouštím sednout, před sebe ve frontě apod. - není to tak dávno, co já byla těhotná a s miminkem, tak si pamatuji. Jednou jsem před sebe pustila ve frontě na poště těhotnou paní a pěkně jsem to od lidí za sebou schytala. Ale ustála jsem to.
 Katoun 


Přednost? 

(14.8.2007 12:52:24)
Tak s tím, že existuje nějaká přednost ve frontách pro maminky s dětmi, těhulky a handicapované, slyším poprvé. Ještě jsem se s tím nikde nesetkala. Nejspíš to bude záležitost pouze velkých hypermarketů a megamarketů a to mnohde stejně jen formálně - stejně jako se to stalo tobě. I když jsem byla těhotná nebo teď, když s sebou tahám všude dvě malé děti, se mi opravdu jen vyjímečně stane, že mě někde někdo pustí. Je to opravdu záležitost slušnosti, kterou dneska snad všichni postrádají. Pokud mě někdo pustí, tak jsou to spíše ženy, které mají tyto zkušenosti už za sebou nebo důchodkyně babičky. Lidé dělají, že jsou hluší a slepí, jen aby nemuseli pustit někoho před sebe. Kolikrát moji synové oba řvou a ječí na celé kolo, někdy slyšíme spíš poznámky, že si dneska nemůže někdo ani v klidu nakoupit. Včera mě taky ohromila jedna taková poznámka. Byla jsem s oběma syny na dětské alergologii (synové mají 3,5 a 1,5 roku), v čekárně bylo hodně malých dětí, ale všechny si pěkně hrály, povídaly si, malovaly, ...docela potichu, na to, kolik jich tam bylo. Pak přišla docela výstřední maminka s dědečkem a pubertálním synem, na celou čekárnu se tam dohadovali o pubertálních výstřednostech mladého výrostka, o počítačích, internetu, mobilech. Pak si na celou čekárnu tento puberťák pouštěl něco na mobilu a ještě to ukazoval matce. Nakonec se čekárna vylidnila a zůstala jsem pouze já se svými dětmi a ještě jedna maminka se dvěma dětmi ve věku zhruba stejném k mým dětem. Lékařka volala dotyčnou matku s puberťákem mikrofonem, načež se matka zvedla a řekla, že to je dost a že v tom rambajzu a hluku to není ani slyšet. Načež jsme se s druhou maminkou po sobě podívaly se zvednutým obočím a každá jsme se myslela svoje. Někdy bych právě od maminek, které už mají svoje děti odrostlejší čekala trochu tolerance. Všude je to prostě o lidech.
 Čekatel na smazání 


Re: Přednost? 

(14.8.2007 13:05:33)
Treba tu poznamku mirila na sveho syna.
 Simona 
  • 

u nás taky žádná sláva 

(14.8.2007 12:58:50)
U nás je v jistém hypermarketu jedna pokladna určená jak pro nákupy do 10 položek, tak pro ZTP a maminky s dětmi. Nedávno jsem tam byla nakupovat, měla jsem s sebou obě holky (4 a 2 roky) a ve vozíku asi 15 položek. Nebyla jsem si teda jistá, zda k pokladně můžu, když sice jsem "matka s dětmi", ale zase mám víc nákupu než těch 10 položek :-) No, vzhledem k tomu, že holky už byly otravné a u dalších pokladen byly fronty, tak jsem to riskla. Paní pokladní mě docela nevrle upozornila, že to je pokladna na malé nákupy (těch 10 položek) a já že toho mám víc. Normálně bych vycouvala, ale tentokrát už mě to naštvalo, tak jsem jen kývla k obrázku maminy s děckem a řekla jsem jí, že ty dvě děti jsou moje a že sem tedy patřím. Nakonec mě tedy obsloužila, ale bylo to docela nepříjemné, byla nabručená a dělala jako bych jí ublížila.
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: u nás taky žádná sláva 

(14.8.2007 13:16:57)
Takhle jsem jednou v nákupním centru při svém třetím těhotenství viděla "přednostní" kasu s frontou jak blázen a vedle zcela prázdnou pětipoložkovou. Břicho jsem už měla viditelné, navíc mi bylo dost zle. Hádat se ale u té přednostní pokladny se mi nechtělo, tak jsem šla k té pětipoložkové, i když jsem měla asi osm věcí. Prodavačka na mne spustila, ať jdu jinam. Snažila jsem jí říct, že se mi nechce jít se hádat vedle, že je mi dost špatně a ať mne tedy odbaví. Mlela a mlela, že to má "zakázané", že nesmí namarkovat víc, než pět věcí atd. atd. Kdyby byla laskavá, omluvila se, že to skutečně nejde (i když podle mě to je blbost) a houkla na kolegyni vedle u přednostní pokladny, ať mě vezme dopředu, tak bych šla, takhle jsem se ale rozhodla, že se nedám. No, a za mnou se postupně tvořila fronta... řekla jsem jí, ať mi to klidně namarkuje na dvakrát, jestli to je takový problém. Tak kyselej ksicht jsem ještě neviděla :) a byla fakt sprostá.
MMCH, měla cizí přízvuk - o to víc jsem se divila, že není vděčná za práci... jako by se divila, že do toho obchodu vůbec nějací zákazníci lezou...
Zažila jsem lecos. Dokonce i to, že jsem těhotná se dvěma malými dětmi stála ve frontě, pak jsem dětem řekla, že jsem něco zapomněla, pooděšla jsem čtyři kroky, vzala citrón a když jsem se vrátila zpět, stál před nimi pán a cpal si věci na pás. Řekla jsem mu pěkně nahlas, že mě a mé děti přeskočil a jestli mu to není trapné. Nepomohlo to, měl fakt hroší kůži...
Ale stalo se mi i to, že mě nějaká pokladní zahlídla a sama mě zavolala dopředu. Upřímně řečeno, mělo by to být v jejich zájmu - aby pak nemuseli volat sanitku, až se jim tam ta těhotná matka zhroutí :) - nepřeháním, mě se to jednou v 1. těh. stalo
 dandee 
  • 

Re: u nás taky žádná sláva 

(30.8.2007 1:16:59)
něco podobnýho se mi stalo taky, když jsem byla těhotná - břicho jak vagon, takže jsem měla docela velký problémy se zádama (hlavně při stání) - tak jsem v Globusu šla s docela velkým nákupem k pokladně "do 5ti položek a pro těhotné". Pokladní mě docela nepříjemně přesvědčovala, že tam nemám co dělat, protože je to pokladna do 5ti položek! tak jí říkám - a pro těhotné... a ona mi na to - ale do 5ti položek. Tak jí říkám - tak to by tam snad (logicky) nemuselo bejt napsaný to "pro těhotné" - no koukala na mě, že jsem myslela, že po mě to zboží bude házet.... :-)
 Ekaterina 


Ozvat se 

(14.8.2007 13:13:50)
Tak já bych asi ty lidi před sebou slušně požádala, aby mě pustili. Umím si představit, že když stojí u kasy, nekoukají za sebe, jestli náhodou někdo nepotřebuje pustit přednostně. Aspoň já to teda nedělám.
 Evča, kluci 90+96 


Re: Ozvat se 

(14.8.2007 13:33:08)
Ano, taky hlasuju pro "ozvat se". Samozřejmě slušně a v klidu, ale nebýt zticha. Trvat v klidu na svém, asertivně ;-) A pokud jsou někde problémy, tak se ozvat hned - vedoucímu, do knihy přání a stížností nebo kamkoliv, kde je to v tom obchodě možné. Uvést konkrétní čas, pokladnu, věcně a bez emocí vypsat průběh. Jedině když se budeme hlásit o svá práva, tak něco změníme. Nic nepomůže, když to mlčky přetrpíme a pak si budeme stěžovat kamarádkám.
 jana, 2 deti 
  • 

kdyz neco chci tak si o to reknu, hlavne kdyz mam na to narok 

(14.8.2007 13:30:43)
Jezisi, to je zase delani somara z komara. Je snad kazdemu jasne ze prednostni pokladna nebude cely den prazdna jenom proto ze se obcas vyskytne maminka s ditetem. To byste snad ani po tech lidech nechteli, ze...Na druhou stranu kdyz jsem nekde s ditetem\detmi tak se automaticky presunu co nejvic dopredu to jde, necekam ze si me nekdo vsimne, nedoprosuji se toho nac mam narok, proste a klidne oznamim ze jsem mama s ditetem a zacnu v takhle oznacene pokladne vykladat veci na pas hned jak to jde. Kdyz nekdo kouka, nebo tak neco, obratim se na prodavacku, jestli to tady tedy je nebo neni prednostni. Dokonce kdyz je malinka mezirka pred uz vylozenym 1. nakupem na pasu tesne pred prodavackou, postupne si vykladam tam. Boze lidi, mate jazyk tak ho pouzivejte. Necekejte ze vam nekdo bude cist myslenky, nebo vas obsluhovat, oni necekaji jenom na vas. Vy se neozvete, pak vas to zere a pisete zbytecne clanky...Chce to zdravou sebeduveru {drzost neni potreba}.
 10.5Libik12 


Nárok? 

(14.8.2007 14:40:04)
Stalo se mi, že mi někdo nabídl přednost s dítětem a stalo se mi, že lovkyně pořadí mě zkoušela předběhnout, to ji vysvětlím, kterak jde fronta.
Mám ale problém s předností pro matky automaticky, ostatním je třeba blbě a taky se jich nikdo neptá, jako automaticky požaduji rovnoprávný přístup kamkoliv (pokud možno bezbarierový), snažím se tam chovat také rovnoprávně a nevynucovat si nějaká práva nepráva.
Proč si myslíte, že je NÁROK být dřív obsloužena? Přijmu galantnost, ale abych se rvala o pozici u kasy z titulu toho, že mám dítě? No to si nedovedu představit a hlavně nechápu opodstatnění takového jednání.
 Lassie 
  • 

Re: Nárok? 

(14.8.2007 14:54:34)
Já si nepamatuji, že bych kdy byla v takové situaci, že bych nemohla počkat pár minut ve frontě. Máš pravdu, že špatně se může udělat každému. Mám ráda, když se lidé k sobě chovají hezky, mám slabost pro galantní muže..., ale líbí se mi to, pokud jsou ti lidé k sobě slušní tak nějak sami od sebe a ne, že mě někdo pustí ve frontě, protože je to napsáno na kase. Také pustím chlapa, co má jednu věc v košíku, i když mám malou dceru, ale košík plný.
 Jana, 2 deti 
  • 

Re: Nárok? 

(14.8.2007 15:05:04)
Jednou je ta pokladna pro nejakou cilovou skupinu zvyhodnena, je to tam napsano, tak v tom pripade ja nechapu nac cekat na nejake automaticke galantnosti. Neberu to vubec jako cpani se nekam , proste ti lide kteri tam stoji nemaji povinnost slidit po okoli kdeze se blizi jake dite ci tehulka, mohou byt treba zabrani do hovoru,do svych myslenek, nebo ano, oni si treba vubec nemuseli vsimnout ze stoji v rade kde maji matky s detmi prednost.... Kdyz by bylo nekomu blbe pred koho bych se chtela vecpat, taky muze klidne rict, a taky se neurazim nebot taky dovnitr nikoho nevidim, nebo kdyz tam bude jina maminka s ditetem ci tehotna, ktera prisla driv, samozrejme ma prednost. Ale jinak mi prijde naprosto prirozene prihlasit se o sva prava, nemlcet. Vim jak cenny je muj cas, vim jak vypada muj den a kolik mam volneho casu ve srovnani s pubertaky, bezdetnymi ci lidmi bez zavazku nebo s odrostlejsimi detmi. Nad nikoho se nechci vyvysovat, ale ponizovat se taky nebudu...
 Lassie 
  • 

Re: Nárok? 

(14.8.2007 19:19:10)
Vidíš, to tě obdivuji. Já nevím, kolik volného času mám ve srovnání s bezdětnými, tak se nikam necpu.
 Líza 


Re: Nárok? 

(14.8.2007 15:05:41)
Ono když se rozhlídnu o víkendu dopoledne po hypermarketu, není mi jasné, co by automatická přednost pro matky s dětmi řešila... nejmíň polovina všech zákazníků by měla přednost ;-)
Chápu přednost pro těhotný a taky chápu přednost prostě pro kohokoli, komu není dobře... ale kvůli tomu, že mám děti, se dopředu necpu, fakt. I kdyby hulákaly sebevíc.
 Róza 
  • 

Re: Nárok? 

(14.8.2007 19:42:22)
Já zase chápu víc přednost pro rodiče s dětmi. Jako těhotná, bezdětná nevidím moc důvodů proč nepočkat.
Jinak taky nechápu, proč zrovna matky s malými dětmi mají nejmíň času (oproti matkám s velkými dětmi, bezdětnými a podobně), jak tu myslím Jana výše napsala.
 Lizzie 


Re: Nárok? 

(14.8.2007 19:44:44)
Ráchel, s tou předností pro rodiny s malými dětmi souhlasím.
I dospělý člověk je ve frontě nervní, ovšem nedávno jsem absolvovala menší výlet do obchoďáku se sestřenicí a fronta u kasy byla příšerná..tedy pro ní ta fronta a pro mě to, co holčina vyváděla. Šilo to s ní o stošest.
 Lizzie 


Re: Nárok? 

(14.8.2007 19:51:23)
A tady žádná výchovná opatření nezabrala - chtělo se jí čůrat, bolely jí nohy. Tam je každá rada drahá..
 piraela 


Re: Nárok? 

(14.8.2007 22:34:00)
Taky jsem pro přednostní poklady pro rodiče s dětmi. Pro mě je horor s mými dvěma kluky(4 a 2,5) vystát frontu. Perou se, ječí, utíkají buď zpátky do obchodu nebo na chodbu za pokladny a já je nemůžu honit, musím vykládat nákup a taky zaplatit. Nevím, jestli jsou špatně vychovaní, ale chápu, že dva živí(hodně) :-( kluci nevydrží stát způsobně dvacet minut ve frontě. Já jsem pak úplně vynervená a ještě ty pohledy některých lidí....Ty přednostní pokladny by leckdy byly i pro jejich dobro :-)
 Zuzka 
  • 

Re: Nárok? 

(14.8.2007 20:43:30)
Já to taky dřív asi nechápala. Ale ono nejde o míň času /i když Jana to tak napsala/, ale u mě o to, že někdy je to opravdu očistec, když dítě zrovna nemá den a nakoupit se musí a pak ještě stát ve frontě. Když jsme s manželem, tak to ještě jde, on čeká a platí a já jdu s malou napřed. Ale když jsem sama, ona mi vystupuje z kočárku, případně už má chuť na něco, co jsme koupily, atd. atd. Ale nikde jsem si nevšimla, že by byly pokladny přednostní i pro matky s dětmi a se svou povahou bych si asi stejně nikomu o puštění neřekla :)
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re:  

(14.8.2007 21:35:46)
Rózo, tak to je vidět, že ti není těhotenství až tak špatně - budiž ti to přáno. Já měla v těhotenství při dlouhém stání skutečně kolapsové stavy, o oteklých nohách a křečových žilách ani nemluvě.
 Lizzie 


Re:  

(14.8.2007 21:38:03)
No to se mám nač těšit..:-)
O mě se pokouší kolaps, už když stojím frontu netěhotná..
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re:  

(14.8.2007 21:47:51)
no, a to si představ, že se zhroutíš, nemůžeš mluvit, kolem tebe lidi začnou šílet, zavolaj ti sanitku a ty jim ani nemůžeš říct, ať to nedělaj´,protože víš, že se za chvíli zase vzpamatuješ. Odvezou tě do nemocnice, tam už sice můžeš mluvit, vyšetří tě, jsi v pořádku, ale "pro jistotu" si tě tam nechají na pozorování přes noc. Pak jsi úlně v pohodě, ale z jedné noci je týden. Na to podepsat revers nemáš nervy, protože čekáš první dítě (no, teď už bych byla tvrdší). Fakt legrace... a to vše jen kvůli dlooouhé frontě :)...
 Lizzie 


Re:  

(14.8.2007 21:49:33)
No tak to je vážně potěšující.
To, abych si před každou návštěvou obchoďáku nahlásila v práci dovolenou.
Anebo - a to by bylo optimálnější - poslala nakupovat přítele (manžela):-)))
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re:  

(14.8.2007 21:53:34)
no, já tehdy musela z tý nemocnice volat do práce a vysvětlovat jim, že nepříjdu, protože jsem sebou sekla ve frontě... :) Tohle zrovna nebyla fromta v obchoďáku, ale ve školním bufetu, takže to jaksi za mě manžel vyřídit nemohl :) No, alespoň mám veselou legendu k vyprávění na dceřiných narozeninách :)
 Lizzie 


Re:  

(14.8.2007 21:55:36)
Ve školním bufetu? Tys studovala? No stejně, on si člověk asi nevybere. Když to na něj přijde, asi s sebou sekne..
Aspoň si dcerka uvědomí, jak dávala mamince zabrat:-)
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re:  

(14.8.2007 22:02:42)
jak to myslíš Lizzie, jestli jsem studovala? :) to zním tak blbě? :) Jestli se ale podivuješ tomu, že jsem byla těhotná a zároveň studovala, tak ano - a plánovaně. Státnice jsem dělala v druhém těhotenství, 6. měsíc, taktéž plánovaně... :)
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re:  

(14.8.2007 22:03:46)
jo a jinak občas mě z ní málem sekne pořád :)))
 Lizzie 


Re:  

(14.8.2007 22:04:41)
Tomu věřím:-)
Akorát teď nepůsobí zevnitř, ale zvenku:-)
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re:  

(14.8.2007 22:10:10)
no, je holt po mamince... moje matka mi škodolibě říká: "kiš, kiš, to máš za to!"
 Lizzie 


Re:  

(14.8.2007 22:12:08)
A moje mi občas říká: Já bych ti přála takovou holku, jako seš ty!:-) Jojo, říkala mi to v dětství, říká mi to v dospělosti..něco na tom bude:-)
 Lizzie 


Re:  

(14.8.2007 22:04:10)
Ale ne, jen mě zarazil ten školní bufet:-)
Psalas, žes byla těhotná s první dcerou, tak jsem vytušila, že pro oběd si staršímu dítěti nebyla.
Nad tím, žes byla těhotná plánovaně se nezarážím.
Mě přijde studium při těhotenství, mateřství, jako přirozená byť trochu náročnější věc.
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re:  

(14.8.2007 22:09:04)
no, teď už jsem totálně mimo - co je na tom zvláštního, ve škole se jí ve školním bufetu, když nemáš čas běžet někam do menzy... :)))
 Lizzie 


Re:  

(14.8.2007 22:10:00)
Ráchel, ale ne. Já jen nevěděla, jestli si studovala a jedla tam jako studentka, nebo si šla např. pro oběd nemocnému dítěti (do školní jídelny), já se do toho zamotala:-)
 Lizzie 


Re:  

(14.8.2007 22:11:17)
To neřeš:-)
Jinak, když si skládala státnice, prakticky s 2 dětmi..- seš dobrá:-) Nelichotím, jen konstatuji.
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re:  

(14.8.2007 22:12:25)
já to neřešim :) - já dceři říkám: jen počkej, však mě jednou ta tvoje pomstí! :)))
 Lizzie 


Re:  

(14.8.2007 22:13:42)
:-)))
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re:  

(14.8.2007 22:11:39)
jo ták... no to by mě ani nenapadlo, kdybych svýmu nemocnýmu dítěti přinesla blaf ze školní jídelny, tak by z postele už asi nevstalo :)))
 Lizzie 


Re:  

(14.8.2007 22:13:20)
Ráchel, nápodobně.
Já poznala dobré jídlo uvařené v závodní jídelně až na střední:-)
A tam mi možná chutnalo o to víc, že jsem tam jedla ráno, v poledne, večer..když nic jiného nezbývá, zachutná ti dost:-)
 Terka, Kuba 15m. 
  • 

Re: Nárok? 

(15.8.2007 16:33:04)
No, mě to bylo taky vždycky protivné, kamkoli se cpát z titulu své těhotnosti nebo toho, že mám dítě. Ale co je Kuba na světě, poněkud jsem poopravila svůj názor v tom smyslu, že po roce pojíždění s kočárem po českých ulicích, nakupování v obchodech všech druhů (krámky, obchoďáky...) a vůbec života s (malým) dítětem přijde, že naše společnost jaksi na tu "diverzitu (... nejsou jen mladí, výkonní, sebevědomí atd., ale i děti, starci, invalidé, vozíčkáři) pořád není nastavená.

O co mi jde? Nechci se nikam cpát, hulákat, dělat scény a poukozavat na nějaký nárok, jen bych byla docela ráda, kdyby se prostě ve společnosti více počítalo s tím, že by si chtěla v klidu nakoupit i maminka s kojencem, babička o holích, slečna na vozíku. Že by to rádi udělali pokud možno tak, aby tím neobtěžovali ostatní zákazníky, aby jim nemusely být poskytovány speciální úlevy prostě proto, že se automaticky počítá s tím, že tito lidé také patří do společnosti. Že jen proto, že jsou matka/starec/invalida, nebudou celý den sedět doma a na nákupy si posílat příbuzné, oželí naprosto návštěvu jakékoli restaurace, muzea, atd.

Nechci se tu ohánět tím zahraničím, ale když jsme tam nedávno byla, připadala jsem si trochu jako v jiném světě - nízkopodlažní vozidla, takže jsme pohodle vyjeli s kočárem, nikoho to neobtěžovalo, nebylo třeba žádné pomoci. Na výběr hned několik restaurací, kde byla opravdu radost obědvat i s protivným kojencem. Park prostý psích exrementů s místy pro relaxaci pro ty, co nemají chuť poslouchat vřískající děti, tak i s koutky právě pro ty děti...

A v neposlední řadě, pokud je někde vyvěšená kartička o přednostním nároku, tak já to vidím jako právo daného podniku upřednostnit či vyjít vstříc nějaké skupině lidí. A nechápu, proč se dotyční brblající (když se někdo tu přednost snaží uplatnit) neobrátí prostě na vedení či management podniku, že se tím cítí poškozeni, že do takového obchodu chodit nebudou, ale že naopak navštíví konkurenci, která tuto předenost neposkytuje...
 10.5Libik12 


Re: Nárok? 

(15.8.2007 17:28:27)
Terko,
já vím o čem mluvíš, momentálně mám dost těžké dítě a nikoliv poslední typ golfek, takže mnohdy slzu zamáčknu, když vidím obrubník či lyžinu, která mi má pomoci vyjet schody a je hladká a v úhlu, který zkrátka nevytlačím.

Ale nevím jestli bezbarierový přístup, přebalovací koutky, nekuřácké prostory jsou totéž co přednostní právo matek u pokladny v obchodě, mnohdy vymáhané dosti arogantně. Nemyslím si, že platí stížený pobyt v Tescu za předpokladu, že mi nekdo nedá přednost ve frontě.

Nakonec Bob se podivil nad tím, jak na matku sedne nervozita zrovínka v tý frontě, když před tím bylo dítě i ona dlouhé minuty i hodiny v klidu.:)
 Ivana Procházková 


Re: Nárok? 

(15.8.2007 19:00:44)
No já tu přednost pro matky s dětmi chápu tak, že tím chtějí v daném zařízení (v hyper, super) usnadnit život těm dětem, ne jejich matkám.

Však jsou děti pupkem světa, ne? :) (nejenom ty moje vlastní, ale všechny, jak v minulé diskusi někdo poznamenal a náhodou si myslím, že je na tom dost pravdy)

Takže jestli si nějaký obchod vyčlení pokladnu pro rodiče s dětmi, že když už se musí děti nudit na nákupu tak ať s co nejmenším příkořím :), tak PROČ NE? (mmch žádný takový hyper super neznám)
 Alice 
  • 

Re: Nárok? 

(19.8.2007 21:56:50)
Mluvíš mi z duše :-). Je to povznášející pocit, že někdo uvažuje jako člověk a nikoliv jako "matka a kdo je víc". Díky už je mi z těch bojovnic blbě.
 Koník. 


Re: kdyz neco chci tak si o to reknu, hlavne kdyz mam na to narok 

(16.8.2007 0:04:52)
...no, tak Vás bych milá paní chtěla potkat v obchodě, jak mi cpete svůj nákup před můj na pás! Fakt síla!
 Lenka, 2 děti 
  • 

Re: kdyz neco chci tak si o to reknu, hlavne kdyz mam na to narok 

(17.8.2007 9:23:54)
a díváte se do fronty, jestli tam náhodou nestojí někdo s dítětem nebo těhotná? Mně se nezdá, že je potřeba jen zdravá sebedůvěra na toto jednání. Jednou se mi v obchodě stalo, že za mnou stála maminka s chlapečkem, který brečel, já jsem tam stála s dcerkou, která nebrečela, ale byla mrzutá, že musíme stát ve frontě. Prodavačka slyšela jen toho chlapečka a prý že vezme napřed tu maminku, tak jsem musela nadzvednout malou, že mám taky dítě. Vidět je jen ten, kdo křičí. A mimochodem si myslím, že přednostní pokladna má být jen pro ty, kteří tam jsou označení a ne ostatní. Nikdy bych si tam nedovolila stoupnout, nikdy nevíte kdo přijde, ale v těch supermarketech, kde ty pokladny jsou, se vždycky najde dost lidí, kteří ji zrovna potřebují.
 Zuzana27 


Pokladny nejsou jen pro matky s dětmi, ale přednostně pro matky s dětmi (jestli je to o IKEA) 

(14.8.2007 15:25:29)
No, ony nejsou jen pro matky s dětmi, ale přednostně pro matky s dětmi. Přiznám se, že se nijak nerozhlížím kdo je za mnou, ale když by přišla maminka s miminkem, ráda ji pustím. Samotné se mi tedy nestalo, že by se díky mě či mému dvojčatovému kočárku fronta rozestoupila, to ne, ale nijak mi to nevadilo. Jediné, kde jsem byla jako okočárkovaná nucena využívat značek "přednostní" pokladny je Interspar, kde jsou tak úzké uličky u pokladen, že tam s dvojčatovým kočárem (ani golfáčem) prostě projet nejde.
P.S. Dvě vajíčka se do většiny košíků sice vejdou ale k nim ani kousek nákupu :-(
 Mája 
  • 

slušně a nahlas si říct 

(14.8.2007 15:50:21)
Každá (každý) z nás má asi tu svoji zkušenost, ať negativní či pozitivní, já osobně jsem pro velmi hlasité a služné požádání. A můžu říct, že pouze jednou se mi stalo, že mi někdo odmítl pomoc, uhnout či podobně. Ale aby mi někdo sám nabídl pomoc, to se mi stalo jen párkrát. A upřímně, tak mě to dojalo, že jsem málem slzu utrousila. Jen pár postřehů z našeho města: nízkopodlažní busy jezdí tak jednou za hodinu, když jsem jezdila celou zimu s mimčem s velkým kočárkem "bitevňákem" na rehabilitaci a chtěla jsem někoho na zastávce či v autobuse poprosit, najednou kde nic, tu nic, všichni se rvali do vedlejších dvěří, ale abych si neprotiřečila, stačilo říct dost nahlas a někdo se našel. Teď jezdím s malinkejma golfkama, které si vynáším sama a najednou mám tisíc pomocníků. Teda o přednostní pokladně pro maminy a těhotné jsem fakt taky neslyšela, u nás v supermarketu mají jednu přednostní pro nákupy s pěti položkama, ale zároveň to je většinou jediná pokladna kde berou karty, tak to je fakt pokladna na houby.
ps: jak jsem psala, jedinkrát se mi stalo, že jsem v buse požádala pána, aby se mi uhnul z místa pro kočárky a nic, tak ještě jednou a víc nahlas a když pořád nic, tak jsem mu ty nohy prostě přejela ....ps: zcela určitě nebyl ani slepý ani neslyšící ...
 arsiela, 


Re: slušně a nahlas si říct 

(14.8.2007 18:11:02)
já si říct taky nedokážu nechce se mi hádat.Přes 4 roky chodím střídavě o berlích jsem po hodně operacích,momentálně jsem ještě těhotná.Setkala jsem se s různejma reakcema,většinou sprostýma,jako jak to že mrzák čeká dítě.Ale aby mě někdo pustil třeba u kasy dopředu(i u té s obrázkem vozíčku),nebo mě pustil někdo ve frontě u doktora tak to nikdy.Dneska mě dostala prodavačka,s manželem jsem dělala velký nákup,protože porod už mám opravdu za pár,tak aby měl doma takový ty trvanlivý věci(no znáte to),takže narvaný košík k prasknutí.Prodavačka mi to posunovala tak rychle ,že mi to pomalu padalo na zem.A když už to neměla kam dávat,tak mi řekla,že si máme příště brát dva košíky.Tak jsem ji řekla ,že o berlích košík neuvezu no koukala jak puk a házela mi zboží dál.Přitom za námi nikdo nebyl,mohla v klidu chvilinku počkat,než si zboží dám do tašky a posunu ji,nebo až manžel vyprázdní košík a posune mi ho.
Ale je to o lidech,většinou starší prodavačky mi vyjdou vstříc a jsou víc v poho,než yt maldinké holky.Už jsem se naučila ,že si vždycky pomylsím,že přeju dotyčné aby ji nikdy nepotkalo to co mě a užívala si celý život zdravých nohou a berle nepotřebovala
 Jana 
  • 

Re: slušně a nahlas si říct 

(14.8.2007 18:50:31)
Já chodím dost často na náku p do Globusu kde je jedna pokladna do pěti položek a těhotné. Příjde mi logické že když si stoupnu do fronty kde máají všichni do pěti položek tak i když jsem těhotná nebudu ty lidi předbíhat. Navíc si to tady prodavačky hlídají a každého kdo má nad 5 věcí ženou ryč. Jednou se mi stalo že mě pokladní taky chtěla vyhodit,měla jsem skoro plnej košík ale asi 14 dní do porodu. Spustila na mě že je to jen do pěti položek a ještě měla nějaké poznámky v tom smyslu že neumím číst. Řekla jsem jí at si prupovídky nechá pro někoho jiného a raději si skočí na oční když nevidí že jsem těhotná. No když jsem viděla ten její nafouklej obličej když mi ten nákup markovala s chutí bych jí jednu vrazila.

A ještě jedna věc,nemyslím si že u přednostních pokladen by si měl někdo o něco říkat,ale na druhou stranu,lidi nečtou a stojí jak ovce takže není možné se spoléhat na to,že někdo si všimne že máte sebou dítě,je to docela začarovaný kruh.
 HelenaPa 


Re: slušně a nahlas si říct 

(14.8.2007 21:56:08)
Souhlasím s nadpisem, hlavně se slovem SLUŠNĚ. I když častkrát "herdekbaba" má větší úspěch než slušná uťáplá puťka.
Bylo mi 17, právě mě propustili z nemocnice se sádrou od kotníku do půli stehna a seděla jsem v tramvaji hned u dveří. Dovnitř vtrhla baba, za ní se šoural takový sušinka pán. "Pusť manžela sednout, má nemocnou nohu!!!" A já málem zasalutovala. Pána jsem pustila sednout. Obdařil mě omluvným pohledem "promiňte, ale tohle jsem si vzal". A na příští zastávce vystoupili.
O pár dní později mě jiný pán požádal, jestli ho pusím sednout, že má nohu v sádře. Zaťukala jsem si na kalhoty (moje sádra nebyla vidět) a oba jsme se tomu zasmáli.
A moje líná huba holý neštěstí se ukázala, když mi sádru sundali. Měla jsem podpažní berle a musela jet tramvají plnou lidí. Stála jsem nad sedadlem, kde seděl tak čtyřicátník, četl noviny. Když jsem se chytla madla nad ním, tak si mě od bot po vlasy a zase zpátky prohlídl, jak tam stojím na jedné noze, jednou rukou visím na tyči a druhou držím berle, a pokračoval ve čtení sportu v novinách. Měla jsem se ozvat. Moje blbost. Pak mě na další zastávce volala hodně stará důchodkyně - já budu vystupovat, tak pojďte sem, než vám to někdo zasedne.
Všechno je to jenom o lidech a ochotě se o svá práva hlásit.
 Lenka, 2 děti 
  • 

Re: slušně a nahlas si říct 

(17.8.2007 9:33:53)
také lidem, kterým dvakrát při supění, jak si sama do tramvaje vynáším kočár, řeknu, jestli by neuhli a neuhnout, přejíždím nohy apod. Jinak se to vážně nedá. V Brně chlapi ještě utíkají k jinému vlezu do tramvaje, aby nemuseli pomoci. Teď jsem byla na malém městě a když jsem lezla do schodů s kočárem, tak pán co šel kolem, tak mi ho pomohl vynést a pak se dal po schodech zase dolů. Málem mi spadla čelist. Ale je pravda, že si o pomoc často říkám, ale když tam nikdo není, a každý čumí z tramvaje jak jojo, tak se nedá nic dělat a musím to vytáhnout sama a modlit se ať mi řidič nepřivře starší dcerku do dveří nebo nedejbože venku nebo vevnitř
 Lenka Nová,tři dospívající dcery 
  • 

A co manžel? 

(14.8.2007 16:23:10)
Halo Terko,
proč vašeho fešáka nevzal manžel?Připomíná mi to ten vtip z Ruska, jak brzo ráno jede proti proudu loďka, žena vesluje, muž pokuřuje. Z břehu na něj volají - kam tak po ránu, Vasile Ivánoviči? Ale, vezu ženu do porodnice...
 Janula 
  • 

Re: A co manžel? 

(15.8.2007 9:03:08)
No manžílek je asi velká hlava rodiny a pochovat chvíli dítě, když už žena padá únavou by bylo pod jeho úroveň. Tak se raději dovolávájí privilegií, koukejte, máme dítě, tak nám honem dejte přednost. Courali jsme tu skoro 2 hodiny a už toho máme dost.
 Lizzie 


Re: A co manžel? 

(15.8.2007 9:04:31)
Jen žasnu nad tím, jak jste někteří strašně ,,chytří" a všechno víte, všechno znáte..
 Lizzie 


Postřeh:-) 

(14.8.2007 19:38:49)
Jinak víte, co je zajímavé:-)
Že právě jisté typy lidí (takoví ti, pro které je nakupování čehokoliv koníčkem) dokáží bloumat po obchoďácích hodiny, ale jak mají chvíli počkat u kasy, už se hrnou a vysypali by vám nákupní košík, jen abyste je nepředběhli..:-))
 Jitka+BB 
  • 

podobná situace 

(14.8.2007 21:43:21)
To mi silně připomíná podobnou situaci z jiného prostředí. Cestujeme hodně vlakem a v době, kdy byla dcera ještě kojené miminko, jsem se bláhově domnívala, že vagóny určené rodinám s dětmi jsou určené lidem cestujícím s dětmi. Jaké bylo moje překvapení, když se do tohoto vagónu nahrnula mládež a cestující důchodového věku a na můj dotaz průvodčímu mi bylo řečeno, že tam může cestovat, kdo chce, pouze pokud přijdu s dítětem, musí mi uvolnit místo. Jistě si dovedete představit to prímovní cestování s miminkem v kupé, kde se tlačíte s osmi dalšími cestujícícmi. Také jsem zjistila, že se najde spousta lidí, kteří tato různá upozornění na místa(pokladny atp.) vyhrazená komusi zcela ignorují, prostě je nevidí. Tudíž se není čemu divit.
 Lassie 
  • 

Re: podobná situace 

(14.8.2007 21:55:24)
Jitko, nevím, jak ta konkrétní cesta vypadala a kolik místa bylo ve zbytku vlaku. Také ještě kojím a samozřejmě je příjemné, pokud má člověk soukromí a pohodlí. Nezdá se mi ale správné, aby měla matka s dítětem kupé pro sebe a ostatní cestující v jiné části vlaku třeba kvůli tomu stáli. Přikláněla bych se také k tomu, aby to kupé bylo přednostně pro rodiny a aby cestující případně rodinám kupé uvolnili...jako ty pokladny - jsou přednostně pro matky s dětmi, ale i jiní zákazníci je mohou využít.
 Jitka+BB 
  • 

Re: podobná situace 

(15.8.2007 7:13:22)
Nikdo netvrdí, že by chtěl být sám v kupé v přeplněném vlaku. Ale trocha pochopení a ohleduplnosti od cestujících by občas neuškodila. A nejen ve vlaku, že? Nač by potom zvýhodněné vagóny a pokladny byly?
 Lassie 
  • 

Re: podobná situace 

(15.8.2007 9:48:56)
Pak tvůj příspěvek nechápu....Píšeš, že se do kupé nahrnuli lidé a že jste se museli mačkat. Předpokládám, že jsi zůstala sedět a o své místo jsi nepřišla (ač nevím, jak by se tam vešlo celkem 10 lidí).
Jak jsem psala, sama mám batole. Mám ale také invalidního bratra, který také nemá zrovna dobré zkušenosti s cestováním, absolovoval třeba jízdu ve stoje s berlemi dálkovým autobusem, nikdo z cestujících ani necekl. Lidé by měli být všeobecně ohleduplní, ale ne jen k matkám s dětmi, ale např.i ke starým a postiženým lidem. Někteří vypadají, že jim nic moc není, ale věř, že pro některé je horor ujít pár metrů bez bolesti. Bohužel věřím tomu, že ty maminky, co dnes nejvíce remcají a žádají si speciálního zacházení, budou remcat za 30-40-50 let opět, tentokrát s tím, že jsou důchodci a všichni na ně kašlou.
 Jitka+BB 
  • 

Re: podobná situace 

(15.8.2007 17:15:49)
S těmi osmi cestujícími jsem se samozřejmě upsala, měla jsem na mysli, že je v kupé celkem osm míst. Jinak mi šlo o to, že většina lidí se do těchto vagónů cpe, aniž by postřehla, že je určen rodinám s dětmi, nebo naopak tam chodí záměrně, neboť jsou to jediná kupé ve vlaku a oni prostě MUSÍ cestovat v kupé:-) Jsem ještě schopná pochopit, že když je celkově vlak plný, zaplní se i tento vagón. Proč však v jinak poloprázdném vlaku musí lidi vlézt zrovna do kupé pro rodiče s dětmi dost nechápu. Když teda nikdo nemá mít nijaké výhody, proč tato vyhrazená místa existují? Myslím, že i v autobusech jsou vyhrazena místa pro nemocné a tělesně postižené a minimálně řidič by měl zajistit člověku s berlemi místo. Aspoň vidíš, že lhostejnost je všudypřítomná a když lidi budou mlčky přihlížet a trpět, nic se nezlepší.
 Lassie 
  • 

Re: podobná situace 

(15.8.2007 18:13:56)
Ale i v tom autobuse si na sedadla pro TP může sednout kdokoliv s tím, že je povinnen TP pustit. Dojížděla jsem do školy 4 roky vlakem, sice většinou lokálkou a kupákem jen občas, ale i tak vím, že vyhrazené vagóny byly poloprázdné a dalo se tam, narozdíl od ostatních vagónů sednout. Jinak bratr se časem naučil ukazovat lidem průkazku ZTP a tak si místo vyžádat. Asi nechápeš, co se snažím celou tu dobu říct - potíž bych viděla až v případě, že si sama matka s dítětem nemá kam sednout, zatímco ve vyhrazeném kupé sedí parta puberťáků. Pokud sedí všichni, zdá se mi to v pořádku.
 Jana 
  • 

Re: podobná situace 

(17.8.2007 14:35:13)
Je to prostě všechno o lidech a o tom jak se chovají. Někdo tu už zmiňoval cestování vlakem. Asi před třemi lety jsem byla na školení v Olomouci. Zpátky nás jelo sedm až do Prahy. Zakoupili jsme si jízdenku s místenkou a čekalo na nás velké překvapení,na našich místech bylo obsazeno. Slušně jsme lidem co tam seděli(byla to parta asi tak třicátníků) ukázali místenky a poprosili je aby místo uvolnili. To co jsme si od nich vyslechli stálo za to. Oni tam byli dřív,prý se do tohoto vlaku ani místenka koupit nedá a pod. Prostě měli jsme smolíka. Vlak byl pěkně narvanej takže jít si sednout jinam nešlo. Našli jsme si tedy průvodčí,ta jim sice šla říct at nás pustěj ale když spustili stejně i na ní tak paní průvodčí řekla že nemá čas se s námi hádat a odešla. A ted se někde dovolávejte práva,za místenky jsme zaplatili docela velké peníze a stáli jsme až do Prahy.
 Bob the Ghost 


Náhlá potřeba přednosti 

(14.8.2007 23:43:42)
Je komické,
jak měla autorka u kasy najednou naspěch, když předtím HODINU A PŮL trajdala po té sámošce!
Proč tam prokrýlepána byla tak šíleně dlouho?
 Lizzie 


Re: Náhlá potřeba přednosti 

(14.8.2007 23:45:01)
Že by nakupovala?:-)
 Lizzie 


Re: Náhlá potřeba přednosti 

(14.8.2007 23:45:57)
I když Bobe přiznávám, že já v obchoďáku, sámošce apod. nevydržím déle než dvacet minut, takže hodina a půl je pro mě dost děsivým časovým údajem..
 Irene 
  • 

Re: Náhlá potřeba přednosti 

(15.8.2007 7:29:50)
Mně se ještě nikdy nepovedlo nakoupit v hypermarketu za dvacet minut (bohužel). Když už tam musím, tak je to min na hodinu to projít, najít a naházet do košíku. :-(
 Sylvie 


Re: Náhlá potřeba přednosti 

(14.8.2007 23:47:08)
Bobe, možná proto, že s sebou neměla manžela, který si nákup v super/hypermarketu představuje jako sprint od regálu k regálu aneb co do pěti minut nebude v košíčku, to nebereme ;o)


---------------
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: Náhlá potřeba přednosti 

(14.8.2007 23:49:24)
vtipné... tuhle jsme se s manželem pohádali v supermarketu, protože se zastavoval u každýho regálu a já chtěla co nejrychleji vypadnout :)
 Lizzie 


Re: Náhlá potřeba přednosti 

(14.8.2007 23:54:38)
Že bych byla něčí manžel?:-)
 Sylvie 


Re: Náhlá potřeba přednosti 

(15.8.2007 0:03:04)
Lizzie, kdyby můj manžel byl schopný navařit z toho, co nahází do vozíku, tak je mi to putna. Bohužel, vařit z toho musím já :o/ Myslím tím pro děti - manžel ať si pro mne za mne dá k obědu třeba sardinky, když si do košíku nehodil nic jiného.

-------------
 Lizzie 


Re: Náhlá potřeba přednosti 

(15.8.2007 0:06:36)
Sylvie, v tom případě se děsím toho z čeho budu jednou vařit já, asi si musím natrénovat na sprint trasu mezi regály s dobře poživatelnými i zpracovatelnými surovinami, neboť já uvnitř jakéhokoliv obchoďáku nebo sámošky sama a dobrovolně déle než pár desítek minut nevydržím též..
Zajímavou alternativou se mi jeví menší krámek v blízkosti domku, bytu, bytovky..Ovšem nevím, zda to není sen nereálný.
 foxyik+Sofie 10/03+ Alex05/07 


Re: Náhlá potřeba přednosti 

(15.8.2007 9:21:21)
Děkuji všem za příspěvky.Možná nakonec bych mohla vložit ještě pár slov.Ta samoška, o které se tu píše byla IKEA, kdo zná, chápe...Vím, že stále bude spousta lidí, teří si myslí,že prostě předost mít nemusíme atd.Já jsem dokonce ve vysokém stupni těhotenství pomáhala mamince z busu s kočárem,jelikož ostatní "mohoucí" cestující dělají, že nevidí!Spíš bych prostě řekla,že někteří jedinci nejsou ještě připraveni tyto vymoženosti "předností" akceptovat.Děti my zachvilku vyrostou a asi se už budu těmto zkušenostím jen smát,ale přesto nebudu a nikdy jsem to nedělala, ignorovat lidi ať už s dětmi, bříškem, či nějaký tělesným omezením, i kdyby u té "hloupé" přednostní kasy nestály.Přeji vám všem hezká mateřství i otcovství:-)
 Mirka a Kubča skoro 2.r. 
  • 

Re: Náhlá potřeba přednosti 

(16.8.2007 1:49:08)
...no, z plezíru to určitě nebylo!!!! Určitě by daleko radši seděla na lavičce v parku, to si piš. Jenže bohužel dítě se vypnout a někam na 2 hoďky schovat nedá a když si potřebuješ vybrat a nakoupit, tak ho holt, musíš vzít s sebou....

...takže pokud jsi rodil, kojil, a celý den se staral o dítě a domácnost, tak určitě víš, o čem mluvím...


...lidi tvýho typu mě fakt dokážnou nadzvednout!!!!
 Lizzie 


Re: Náhlá potřeba přednosti 

(16.8.2007 8:04:33)
:-))))
 Bob the Ghost 


Re: Náhlá potřeba přednosti 

(17.8.2007 14:06:12)
Mirko,
co má porod a kojení společného s nakupováním s dětmi???

Kdybych chtěl mít podobně hloupé poznámky jako ty, tak napíšu, že o nakupování s malými dětmi nic nevíš, protože máš POUZE JEDNO. Ale nechci, a tak to nenapíšu.

Je očividné, že autorka i ty máte stejný problém - do obchodu nejdete s jasnou představou, co potřebujete koupit. Chodíte si tam, jak sama píšeš, "vybírat". Prostě proto, že vás to baví.

Nic proti tomu, ostatně děti to v obchodě většinou baví stejně jako ženy.

Ale je směšné po hodině a půl příjemné zábavy nárokovat bleskové odbavení, protože "jsem přece nesmírně přetížená matka s dětmi".
 10.5Libik12 


Re: Náhlá potřeba přednosti 

(17.8.2007 14:35:16)
Bobe, ženská, pokud je šéf domácnosti, tak v krámu pracuje. Běží jí v hlavě ty dny, na něž loví potravu a přizpůsobuje plán vaření tomu, co je v aktuální nabídce, vidí čerstvej květák, vrátí se pro olej, vidí akci na pyžámko, propočítá, jestli se to vyplatí, vezme to, ale musí vymyslet, co levnějšího uvaří na oběd v sobotu. Nejde to napsat na papírek a proletět Tesco. Je zajímavé, že pokud to tak udělám a pověřím nějakého chlapa, kterej teda ví, pro co jde, vrátí se za stejně dlouhou dobu a má navíc předměty typu Gambrinus, slaný buráky a tvarůžky v nálevu, že dochází strouhanka mu nedojde. Jo, někdy (já asi tak 3x) se v obchodě kochá, ale minimálně, to že na rozdíl od mužskejch, je mýtus.:)

Jinak souhlasím s tím, že i tak je třeba počítat s tím, že to musí být únosné pro děti včetně čekání u kasy.
 Jana 
  • 

Re: Náhlá potřeba přednosti 

(17.8.2007 14:48:24)
Libiku v tomhle máš úplnou pravdu. Manžel mi taky v krámě nadává že chodím na přeskáčku a někde se zasekávám a pak se zase pro něco vracím. Když se ho zeptám,co chce zítra k obědu tak neví. Ale už nechápe že já to musím vymyslet tedy sama a většinou to vymýšlím v tom obchodě,mají pěknou brokolici,udělám jí teda zapečenou s těstovinama,mají tohle,uvařím to a to, A tak dále. Proto po obchodě nechodím systematicky a jsem tam docela dlouho. ale je fakt,že pak u kasy taky nikoho nenutím aby mě pustil protože jsem těhotná.
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: Náhlá potřeba přednosti 

(17.8.2007 14:52:33)
jo, to znám, taky takhle kličkuju sem tam a "snáším" do vozejku :)... prostě heldám inspiraci, čím nakrmím svou smečku :) O přednost jsem si jako těhotná říkala, když mi bylo špatně. Lepší, než se tam sklátit.
 Bob the Ghost 


Re: Náhlá potřeba přednosti 

(17.8.2007 17:01:45)
Libiku,
šéf domácnosti, to je prapodivný termín.
Ale pokud máš výrazně submisivního manžela, může vám to takhle klapat.

Nicméně, pokud by žena byla opravdu "šéf" a chovala se jako manažer, určitě by nepřišla doprostředka prodejny a nezačala přemýšlet, cože to vlastně potřebuje, jak to děláš ty.

Ale: Už doma u ledničky a špajzu si udělala rozvahu, co schází a co dochází.
Pak by to porovnala se slevami na letácích, kterých má plnou schránku.
Udělala by si podrobný seznam a nakoupila JEN to, co na něm má napsaného.
V obchodě by pak nebyla déle než půl hodiny a neměla vozík plný věcí, které původně vůbec nechtěla. Takže by i ušetřila - na to vy ženy hodně slyšíte, ne?

A pokud by chtěla ušetřit čas, pak by si většinu zboží objednala přes web a nechala dovézt až domů. A zeleninu nakoupila v krámku na rohu naprosto bez čekání.

Prostě: bloumat s vozíkem mezi regály s jedním či několika dětmi a přemýšlet, co budu pozítří vařit, to svědčí buď o naprosté chaotičnosti a neschopnosti systematického uvažování, anebo o tom, že ti to tam prostě poskytuje rozkoš.
 Sylvie 


Re: Náhlá potřeba přednosti 

(17.8.2007 17:35:36)
Heh, a čas, který by ušetřila v prodejně, by ztratila studováním letáků a ušetřené peníze by zas vrazila do benzínu, pokud by měla objíždět obchody se slevami ;o) A pokud by nejezdila do více obchodů, ale nakoupila jenom v jednom, tak zas je to o tom, že se po něm musí porozhlédnout, jaké jsou aktuální ceny... a hlavně žádný leták ti nenahradí pohled na zboží přímo v obchodě ;o) To bych si taky mohla sepsat jídelníček podle letáku, a pak zjistit, že polovina věcí "momentálně není" a ta druhá vypadá tak, že ji radši ani nekoupím (mám na mysli zejména nabídku masa a zeleniny).

Ale teoretik jsi dobrej ;o)
 Lizzie 


Re: To je zajímavý téma :) 

(17.8.2007 18:02:29)
Madelaine, souhlas.
Letáky hážu do koše. Pár ušetřených korun mi nestojí za to, abych se prodírala mezi davy lidí a regály, když to nesnáším..
Ovšem papírky si nepíšu. Ale také zatím nenakupuji pro rodinu, tedy ne často..jednou si je třeba psát začnu:-)
 Sylvie 


Re: To je zajímavý téma :) 

(17.8.2007 18:05:41)
Lizzie, já si papírky píšu, pokud chci dělat něco nového, tak abych na nic nezapomněla. U běžných jídel mi to přijde jako ztráta času - nejdřív vymýšlet, co vařit, pak sepisovat seznam, a pak ho hledat po obchodě. To radši vejdu do obchodu, kouknu co maj a operativně se rozhodnu na místě.
 Lizzie 


Re: To je zajímavý téma :) 

(17.8.2007 18:07:29)
Sylvie, jojo, to už musí být, abych tam pro něco šla najisto (např. když dojde máslo nebo mouka).
 Evelyn1968,2děti 


Re: To je zajímavý téma :) 

(17.8.2007 18:29:56)
Sylvie, to dělám taky, říkám tomu "kreativní nakupování":o) a dokonce mě to i baví:o). Víc než něco vymýšlet doma u stolu a sepisovat:o).

E.
 Lizzie 


Re: To je zajímavý téma :) 

(17.8.2007 18:31:31)
Aneb takové to, mají pěkné švestky, budou švestkové knedlíky:-)..
 Lizzie 


Re: To je zajímavý téma :) 

(17.8.2007 18:31:32)
Aneb takové to, mají pěkné švestky, budou švestkové knedlíky:-)..
 Grainne 


Re: To je zajímavý téma :) 

(17.8.2007 18:37:15)
Nesnáším nakupování, takže bleskem proletím, cestou vyhodnotím situaci, sestavím bleskem jídelníček a jediný cíl - přežít. Totéž bylo, pokud jsem byla nucena nakupovat s dítky v náručí, či v závěsu - přežít. Přednost? K smíchu, ani takovou velkorysost nečekám. Létáky čtu preventivně, pokud mají cukr za 15 po výplatách, dotyčnému obchodu se vyhnu, tyhle bitvy mě děsí. Maximálně vyhodnocuji časovou situaci, ideální stav je cca 30 min. před zavíračkou. Dopoledne nechodím, to chodí důchodci. Kolem 15 hod. nechodím, nakupují pracující.
 Lizzie 


Re: To je zajímavý téma :) 

(17.8.2007 18:38:37)
:-))) Grainne, super strategie, ale bacha na dovolený..i když ta nejvyšší dovolenkářská frekvence už vlastně asi končí.
 Kohnova 
  • 

Re: To je zajímavý téma :) 

(17.8.2007 18:40:08)
No, jenze 30 min pred zavirackou uz tam prave nemaji ty kurata a brokolice a rajcata a tak.. a nekdy ani jogurty. To je temer neresitelny rebus, jak to naraficit:).
 Lizzie 


Re: To je zajímavý téma :) 

(17.8.2007 18:41:55)
Kohnova, tak jedině si ráno přivstat a naházet do košíku jogurty, kuřata a zeleninu a večer těžší věci jako balíky mouky, mléka apod..:-))
 Kohnova 
  • 

Re: To je zajímavý téma :) 

(17.8.2007 18:55:20)
Jo, a v poledne si tam dobehnout ciste pro udrzeni kondice :D.
 Lizzie 


Re: To je zajímavý téma :) 

(17.8.2007 18:56:27)
Kohnova, ty nejsi mučednice, ty seš mučitelka:-)))))
 Grainne 


Re: To je zajímavý téma :) 

(17.8.2007 18:42:20)
Lizzie, Kohnova, to už jsou rizika podnikání. Když nemají kuřata, bude rýžový nákyp. Mučednice ze mně nebude.
 Kohnova 
  • 

Re: To je zajímavý téma :) 

(17.8.2007 18:51:56)
Mucednice.. clovece, ja se prave jako mucednice citim, kdyz uklohnim ten rejzovej nakyp (a ze se ta rejze pripaluje) a sklizim poznamky, ze jako ZASE REJZE :D. Bych je zabila. A kdyz jim rikam BIDUNAVASNEVDECNICI, leda se mi smejou, jen mimino basti pokorne, tomu jeste rejze jede:D.
 Lizzie 


Re: To je zajímavý téma :) 

(17.8.2007 18:54:14)
Kohnova, nic proti rýžovému nákypu, věřím, že miminu chutná, ale už jsem taky dospěla do stádia, že kus masa je kus masa..i když to sladké také můžu:-)
 Sylvie 


Re: To je zajímavý téma :) 

(17.8.2007 19:00:27)
Teda holky, nedělejte mi chutě... MILUJU rýžový nákyp... a momentálně na něj nemám doma ingredience :o/ Já se snad dokopu ještě teď na nákup...
 Lizzie 


Re: To je zajímavý téma :) 

(17.8.2007 19:01:51)
Ač rýžový nákyp nemusím, fandím ti. 2. večeře má hodně do sebe:-))
 Kohnova 
  • 

Re: To je zajímavý téma :) 

(17.8.2007 19:03:28)
A hlavne je po ni hezka postava..
 Lizzie 


Re: To je zajímavý téma :) 

(17.8.2007 18:53:12)
Grainne, rýžový nákyp ne..:-) Já už dnes sladkou večeři měla:-)
 Kohnova 
  • 

Re: To je zajímavý téma :) 

(17.8.2007 19:02:22)
Tak to teda vyzkousim a sejdeme se tam vsichni :).
 Lizzie 


Re: To je zajímavý téma :) 

(17.8.2007 19:04:03)
Ve frontě na sýry..:-) A budeme si jedna o druhé říkat, už aby ta kráčmera vybrala a šla:-))
 Grainne 


Re: To je zajímavý téma :) 

(17.8.2007 19:10:44)
Jen si na chvíli odběhnu a koukám, co jsem tu způsobila kolem rýžového nákypu. Kohnova, mně se rejže nepřipaluje, mám to vychytaný a rodině se stejně nezavděčíš, neboť maminka ( babička ), to umí stejně líp.
 Grainne 


Re: To je zajímavý téma :) 

(17.8.2007 19:12:28)
Co se týče večeře , můžu trumfnout i Lizzie, u nás občas bývá i třetí. Asi zakážu pozdněnoční sledování televize, leze to do peněz.
 Lizzie 


Re: To je zajímavý téma :) 

(17.8.2007 19:57:35)
Grainne, to u mě občas taky, ale raději to nepíšu..ehm, ono to není moc co k chlubení, ale když v půlnoci dostanu hlad (a nemusí to být u televize), tak přece nebudu poslouchat kručící žaludek, ne?:-))
 Grainne 


Myslím 

(17.8.2007 20:22:11)
Lizzie, tím bych se vůbec netrápila, tedy pokud nechodíš vyjídat sousedy.
 Lizzie 


Re: Myslím 

(17.8.2007 20:24:20)
Grainne, sousedy vyjídat nechodím, jen vlastní ledničku navštěvuji:-)
 Grainne 


Re: Myslím 

(17.8.2007 20:25:42)
Tak je všechno v naprostém pořádku.
 Lizzie 


Re: Myslím 

(17.8.2007 20:27:31)
Grainne, jupí, jsem ráda, žes mě podpořila:-)) Tak dnes to tedy vidím na večeře 2, ta první byla vydatnější, ovšem za chvíli začnu o pokračování uvažovat.
Přeji dobré noční chuti:-)
 Lizzie 


Re: Myslím 

(17.8.2007 20:27:31)
Grainne, jupí, jsem ráda, žes mě podpořila:-)) Tak dnes to tedy vidím na večeře 2, ta první byla vydatnější, ovšem za chvíli začnu o pokračování uvažovat.
Přeji dobré noční chuti:-)
 Grainne 


Re: Myslím 

(17.8.2007 20:31:47)
Stejné smýšlení vždycky podpořím ráda. Jím odjakživa kdykoliv a cokoliv, jídlo zásadně netřídím na zdravé a nezdravé a na kalorické a nekalorické...On si organismus sám vybere, co potřebuje. Ne že bych nezkoušela jíst zdravě, ale potom jsem měla nezřízenou chuť na to vysloveně nezdravé, takhle jsem si všimla, že pokud jím na co mám chuť, kupodivu jím sama od sebe zdravěji, než kdybych na to křečovitě myslela. Nemám problémy s nadváhou, ani civilizačními chorobami.
 Lizzie 


Re: Myslím 

(17.8.2007 20:49:37)
Grainne, souhlas. Já měla období, kdy jsem se stresovala, pročítala kalorie apod., žádnou radost z ničeho jsem nakonec neměla. Teď jím to, co mi chutná (a díky tomu, že rodina mě, co se stravování týče nijak zvlášť nerozmazlovala - nevařila se 2 jídla k obědu apod. - jím prakticky všechno), no a jsem spokojená.
Když mám pohodlnější období nějaké to kilo asi přiberu, když jsem aktivnější, jde to níž. A hlavně jsem v tomto směru v pohodě, což prý mi dle ostatních dost sluší..
Grainne, jako puberťačka, jsem se půlrok snažila jíst opravdu zdravě, v představě, že 60 kg na 1,75 je moc..no a dopadlo to tak, že za 3 měsíce jsem zhubla skoro 10 kg (jedla jsem, ale nic jsem si z jídla neužila, fakt tzv. zdravá výživa), zhoršila se mi kvalita vlasů a na rok vypadl menses. To už fakt nikdy!
Nadváhu nemám, byť nejsem klasicky štíhlá, prostě normální postava. No a když mám hlad, tak se prostě najím!
Stejné smýšlení podpořím ráda..:-)
 Grainne 


Myslím 

(17.8.2007 21:02:13)
Mně se tenhle postup osvědčil taky a když něco málo přiberu, automaticky zapnu úsporný program. Nejhorší je asi ta křeč. Navíc na rozdíl od tebe jsem matka tří dětí, takže i po těhotenství a porodu jsem uplatňovala stejný systém a u dětí totéž a nikdy žádné problémy s nadváhou, ani nemocemi neměly.
 Lizzie 


Re: Myslím 

(17.8.2007 21:03:42)
Jo, ono je to nejrozumnější a nejpřirozenější..když nad tím tak přemýšlím, podobný systém máme v rodině též.
Jinak, jestli má, co se těhotenského přibírání nějaký vliv dědičnost, tak u nás to bude jen dobře. Máma totiž po každém dítěti zhubla..
 Grainne 


Re: Myslím 

(17.8.2007 21:09:18)
S tou dědičností upřímně řečeno nevím, alespoň jsem četla tak různorodé studie o problematice obezity, od té o dědičnosti, až po tu o infekci, že mám pocit, že to nikdo neví. Můj názor na tyhle záležitosti, ať už je to váha, zdraví, psychika...je, že člověk má v první řadě poslouchat sám sebe a hlavně nedělat kolem všeho zbytečnou vědu. Pokud na to jdu "vědecky", zjistím většinou, že existuje tolik a tak různých teorií, že ani věda neodpovídá spolehlivě. Takže pro toho, kdo to chce vědecky - ať si najde teorii, která vyhovuje právě jemu.
 Lizzie 


Re: Myslím 

(17.8.2007 21:14:26)
Grainne, já se utěšovala:-))))
 Grainne 


Re: Myslím 

(17.8.2007 21:17:57)
Klidně, vždyť říkám, že si můžeš vybrat tu správnou teorii a ty sis ji vybrala. Myslím, že s tímhle přístupem nebudeš mít problém i bez té teorie. Já nabrala spokojeně 27 kg, což při mé výšce cca 155 cm je slušná porce zátěže a jsem pořád jak proutek.
 Lizzie 


Re: Myslím 

(17.8.2007 21:19:46)
Jojo, já se to snažím brát optimisticky:-)
Navíc těhotenství v době dohledné jaksi neplánuji, ostatně není ani s kým a mám x dalších aktivit, jen taková úvaha.
No a začínám pomýšlet na tu 2. večeři..:-)
 Grainne 


Myslím 

(17.8.2007 21:25:44)
Správně Lizzie, na blbosti máš času dost.
 Lizzie 


Re: Myslím 

(17.8.2007 21:27:40)
:-) Ale jednou s nimi začít stejně musím, a teď se na chvíli odporoučím..
 Bob the Ghost 


Re: To je zajímavý téma :) 

(18.8.2007 0:07:02)
Jojo,
taky jsem slevy podceňoval.
Ale jednou mi udělala seznam žena, podle "akcí", a zíral jsem, že jsem na tisícikorunovém nákupu ušetřil tři stovky.
To mě už zaujalo.
 Lizzie 


Re: To je zajímavý téma :) 

(18.8.2007 0:14:00)
Vidíš Bobe, ale já nemám čas ani náladu to sledovat. A už vůbec nemám náladu mačkat se ve frontách na levnější věci s důchodcema výrazně čilejšíma než obvykle..takže patrně ty 3 stovky na tisícikoruně neušetřím..Tak si v zájmu své duševní pohody koupím měsíčně o triko (knihu) míň..
 Bob the Ghost 


Re: To je zajímavý téma :) 

(18.8.2007 2:47:58)
Lizzie,
kníhu?
Takové nákupy uděláš do týdne aspoň dva, to máš šest set týdně a dva a půl litru měsíčně... tak to už je slušná knížka.
A jaképak mačkání spolu s důchodci? Ty slevy jsou v každé sámošce a jsou tam nepřetržitě. Stačí místo jogurtu A koupit jogurt B, podle toho, u kterého je ten týden příslušná cedulka.

Necpu ti to, jen ti trochu popisuju, jak to v super- a hypermarketech chodí, kdybys tam někdy zašla.
 Lizzie 


Re: To je zajímavý téma :) 

(18.8.2007 9:07:46)
Bobe, já tam právě sem tam zajdu a děkuji nechci nijak často tuto návštěvu opakovat. Pro mě je to totiž dost otravné, nemám to tam ráda, nemám ráda spousty lidí, takže preferuji právě ty menší, byť dražší sámošky, pokud tedy nepotřebuji nějaký maxinákup (oslava, Vánoce apod.)Ne, nejsem primitiv, supermarkety znám, a právě proto tam nijak zvlášť ráda nechodím. Nejsem ten typ člověka, kterému baví vyhýbat se lidem (neboť oni se nevyhnout mně), procházet tohle a tohle..navíc, když jsem tam více než půl hodiny, přestávám vnímat, co v těch regálech vůbec je a už jen myslím na to, abych co nejrychleji vypadla..Takže tak.
A důchodci jsou všude:-) A dost akční.
 Sylvie 


Re: To je zajímavý téma :) 

(18.8.2007 9:44:41)
Ale jednou mi udělala seznam žena, podle "akcí", a zíral jsem, že jsem na tisícikorunovém nákupu ušetřil tři stovky.

Teoreticky - jistě. V praxi - podle situace. Příkladem budiž třeba moje "letáčková tchyně" :o) Tuhle se div neurazila, že od ní nechceme odkoupit nějaký čistící prostředek do myčky, který koupila v akci za "úžasnou cenu". Jo, jenže ona ta cena sice byla úžasná (vzhledem ke značce výrobku i k tomu, že to bylo 4v1), jenže mi kupujeme úplně jiný prostředek, který sice není značkový, je jenom 2v1, mně vyhovuje a je pořád podstatně levnější, než onen značkový v letáčku :o/ Typický příklad - jogurty. Neustále mě bombarduje tím, kde mají v akci jaké jogurty a nechce pochopit, že u nás kupuji jogurty, které jsou na stejné cenové úrovni, i když je to zrovna jiná značka. NEbudu kupovat Floru jenom proto, že je v akci (když jako rodina máme rádi Perlu) a když je v akci Perla, tak jich nevezmu pět, protože lednička není nafukovací. Nehledě na to, že čím víc jídla doma máme, tím víc se ho sežere, což jaksi rozmělňuje finanční efekt letáčkových nákupů He,tuhle jsem si šla u tchyně uvařit čaj a otevřela zásuvku s čaji. Byla narvaná ovocnými čaji. Tchyně jen tak mezi řečí zmínila, že u nich to nikdo nepije, ale že byla akce, když se koupilo dostatečné množství balení, tak k tomu zadarmo dostali už nevím co úžasného (samostatně koupené by je to stálo cca stovku... do těch čajů určitě vrazili víc...).

Takže - nezavrhuji akce, ale kolik stojí zboží, které potřebuji, to v obchodě vidím, když se na něj podívám. KDyž vidím, že mají v akci hezké vepřové, nedělá mi problém na místě tomu přizpůsobit jídelníček. Ovšem porovnávat letáčky jednotlivých obchodů a nakupovat v každém něco, tak to bych (mimo jiné) považovala za týrání dětí ;o) (když už jsme v debatě o ženě s dítětem v obchodě)


------------------

 Lizzie 


Re: To je zajímavý téma :) 

(18.8.2007 17:48:54)
Souhlas, souhlas, souhlas - a též za týrání sebe samé:-)
 Bob the Ghost 


Re: To je zajímavý téma :) 

(18.8.2007 18:11:21)
Sylvie,
to ovšem ženeš poněkud ad absurdum.
Soudný člověk zcela jistě nebude kvůli slevám objíždět několik různých supermarketů.

Ostatně chodím stále do jednoho supermarketu - toho nejbližšího. A právě tam je cenový rozdíl u nákupů bez zřetele ke slevám a se zřetelem kolem těch tří stovek. Checknout letáky a hodit to v počítači do seznamu trvalo ženě deset minut.

Ještě někomu připadá nesmyslné přemýšlet před nákupem, a nikoli až při něm?
Nejsem nijak chudý, ale 33 tisíc ročně - to už mi hodí na nikoli luxusní, ale už celem slušný oblek. Nebo ženě na jedny celkem pěkné šaty. Nebo dětem na nadupaný počítač... A nejíme ani míň, ani méně kvalitně.
 Lizzie 


Re: To je zajímavý téma :) 

(18.8.2007 18:14:43)
Bobe, já ti to přeji, ale na prohlížení letáků a nakupování v podobných obchodech a podobně systematicky prostě nemám čas, náladu ani nervy..
 Bob the Ghost 


Re: To je zajímavý téma :) 

(18.8.2007 18:20:33)
Dyť ti to necpu.
Akorát mi vrtá hlavou, kde vlastně můžeš základní potraviny nakupovat, když nenakupuješ v "podobných obchodech". Výhradně ve výstředním lahůdkářství Bořka Šípka?
Já jsem mluvil o Albertu.
 Lizzie 


Re: To je zajímavý téma :) 

(18.8.2007 18:22:18)
Říká ti něco obyčejná sámoška nebo koloniál?
Do větších obchodů chodím nakupovat jen ,,větší" nákupy..jednou za čas. A vždycky z toho mám pěkně zkaženou náladu..půl dne předtím a půl dne potom.
 Lizzie 


Re: To je zajímavý téma :) 

(18.8.2007 18:22:20)
Říká ti něco obyčejná sámoška nebo koloniál?
Do větších obchodů chodím nakupovat jen ,,větší" nákupy..jednou za čas. A vždycky z toho mám pěkně zkaženou náladu..půl dne předtím a půl dne potom.
 Lizzie 


Re: To je zajímavý téma :) 

(18.8.2007 18:24:44)
Jo a co se masa a zeleniny týče, tak obyčejné řeznictví a zelinářství..pohoda, co potřebuji, to vyberu a ende.
 Bob the Ghost 


Re: To je zajímavý téma :) 

(18.8.2007 18:31:46)
Lizzie,
kdesi na začátku téhle debaty jsem o těch zelinářích či řeznících na rohu už mluvil, nepletu-li se.

A "obyčejná sámoška"? Tady ve velkoměstě už se všechny sámošky jmenujou Albert, dříve Meinl či Delvita. I ty malé. A ty čínské koloniály jsou príma, ale mají většinou dost malý sortiment, jen ty úplně nejzákladnější věci.
 Lizzie 


Re: To je zajímavý téma :) 

(18.8.2007 18:34:27)
No vidíš, a u nás máme i ty menší:-)) Ty my vyhovují, i když vím, že až se přestěhuji do velkoměsta, asi se budu muset obrnit trpělivostí a do těch tebou popisovaných vyrazit častěji. Ne, nejsem buran. Jen nemám ráda davy lidí a vůbec tuto ,,kulturu".
Jinak mě prostě vyhovuje dojít si do řeznictví, k zelináři, nakonec si koupit noviny a pokecat s trafikantkou a alou domů..i když tyhle nákupy absolvuji častěji než jeden maxinákup kdesi, jsem při nich mnohem víc v pohodě..
 Lizzie 


Re: To je zajímavý téma :) 

(18.8.2007 18:34:29)
No vidíš, a u nás máme i ty menší:-)) Ty my vyhovují, i když vím, že až se přestěhuji do velkoměsta, asi se budu muset obrnit trpělivostí a do těch tebou popisovaných vyrazit častěji. Ne, nejsem buran. Jen nemám ráda davy lidí a vůbec tuto ,,kulturu".
Jinak mě prostě vyhovuje dojít si do řeznictví, k zelináři, nakonec si koupit noviny a pokecat s trafikantkou a alou domů..i když tyhle nákupy absolvuji častěji než jeden maxinákup kdesi, jsem při nich mnohem víc v pohodě..
 Lizzie 


Re: To je zajímavý téma :) 

(18.8.2007 18:39:07)
Pardon - ty mi vyhovují:-) Překlep.
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: To je zajímavý téma :) 

(18.8.2007 19:03:42)
tak Bobe u nás ve velkoměstě je tady na nejbližším náměstí sámoška, která tam byla už za totáče, není předělaná na Delvitu, Billu ani Albert ani ji nekoupili číňani ani Turci a jsou tam furt původní regály. Já tam ovšem normálně nechodím, protože mi připadá hnusná a špinavá a navíc má ouzký uličky, což je se třemi dětmi dost náročná akce.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: To je zajímavý téma :) 

(18.8.2007 19:04:38)
Taky mám jednu takovou kousek od baráku. :o)))
Vždycky když tam přijdu, mám pocit, že se zastavil čas. :o)
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: To je zajímavý téma :) 

(18.8.2007 19:12:03)
no, to teda jo, je to tam jak za mejch mladejch let, když tam ve výkupu lahví pracoval takovej divnej úchyl... já si nemůžu pomoct, ale mám tam vždycky takovej stísněnej pocit... i když na vsi u šagrový mi podobná sámoška nevadí, tam to tak nějak patří ke koloritu. Jinak máme s dětmi své oblíbené kolečko - Delvita, vietnamský zelinář, francouzská pekárna, holandská sýrárna, české řeznictví a marocký obchůdek na nějakou tu dobrotu... prostě jsme tu fakt světoví :)))
 Lizzie 


Re: To je zajímavý téma :) 

(18.8.2007 19:12:58)
Jéé Ráchel, to vypadá dobře, to kolečko..tedy ta 2. část..mňam:-)
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: To je zajímavý téma :) 

(18.8.2007 19:14:20)
naše Delvita je pohodová - žádnej hypermarket :) Pokladní už nás tam znaj´. Naložim kočár a frčim pryč :)
 Lizzie 


Re: To je zajímavý téma :) 

(18.8.2007 19:19:50)
Ráchel, jo, to bych ještě snesla..já to stejně jednou budu muset snést.
Domácí pekárnu, zahrádku, pašíka apod. si pořizovat nehodlám, tož budu člověk nakupující:-)
 Lizzie 


Re: To je zajímavý téma :) 

(18.8.2007 19:22:30)
Ráchel, ale přiznávám,že jednu nákupní ,,úchylku" mám, byť nepotravinářskou.
Já miluji doplňky - různé korále, např. dřevěné, šátky, etno náramky, takové ty obchůdky se svíčkami, ručně dělanými tričky apod. Tak tam dokážu strávit opravdu hodně času - ale vzhledem k tomu, že je tam i fajn prodavačka s kterou dobře pokecám to považuji za dobře využitý čas:-))
Člověku to zlepší náladu a také mu to pak o trochu víc sluší..:-)))
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: To je zajímavý téma :) 

(18.8.2007 19:35:17)
jo, já jsem zas na hadry všeho druhu :) můj dvouletej syn, dkyž zajedu golfkama do krámu s hadrama, tak, ačkoliv jinak skoro nemluví, začne řvát na celý kolo: "nééé, tam nééé!"... no chlap, no... tak dostane sušku a já se jdu kochat :)
 Lizzie 


Re: To je zajímavý téma :) 

(18.8.2007 19:37:44)
Správně, i maminka se musí nějak pokochat:-) No a třeba v tom časem najde zálibu, je fajn, když se kluk hezky oblékne (pokud to tedy nějak nepřehání, viz. ten článek tenkrát..:-)))..
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: To je zajímavý téma :) 

(18.8.2007 19:40:03)
jakej článek?
 Lizzie 


Re: To je zajímavý téma :) 

(18.8.2007 19:43:16)
ten fejeton..s těma šampónama..to je fakt běs:-))
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: To je zajímavý téma :) 

(18.8.2007 19:44:08)
s jakejma šampónama? jak se to jmenuje? su mimo...
 Lizzie 


Re: To je zajímavý téma :) 

(18.8.2007 19:45:23)
http://www.rodina.cz/clanek5762.htm
 Kohnova 
  • 

Re: To je zajímavý téma :) 

(18.8.2007 20:16:09)
Lizzie, trochu od veci, ale domaci chleba jde uplne v poho delat i bez pekarny, ja to delam uz trinacty rok. Potrebujes k tomu vlastne jen hodne velkou misu a formy (treba jako na biskupsky chlebicek) a CAS. Kvasovy chleba kyne noc a den, pricemz mezitim musis s tim provadet ruzne obrady, ale vysledek te odmeni. A hlavne takhle udelany chleba je dobry i po tydnu - deseti dnech. Jasne, ze to cloveka musi bavit, me to ale vetsinou bavi, si pri tom peipadam jak pramati rodu :D.
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: To je zajímavý téma :) 

(18.8.2007 20:49:06)
jej, tak na to bych asi nervy neměla... :) máme pekárnu a peče v ní zásadně manžel, protože na mě to je prostě příliš složitý přístroj, podobně, jako pračka :)
 Lizzie 


Re: To je zajímavý téma :) 

(18.8.2007 20:52:55)
Jako z té domácí pekárny je výborný chleba, má jí známá, a ona si v tom sem tam upeče tedy jen chleba - tzv. na chuť, ovšem péct v ní pořád..nee:-) No a zahrádku mě taky okopávat nebaví, živé prase jsem viděla snad před 7 lety naposledy a nijak mi to nechybí..
 Kohnova 
  • 

Re: To je zajímavý téma :) 

(18.8.2007 21:03:14)
Fakt? Vzdyt do te pekarny akorat nasypes prislusne prasky, zavres viko, spustis program :). Teda soude podle te pekarny, co ma moje mati. Ale jestli FAKT neobsluhujes pracku, tak je mozny, ze te to dokaze odradit :D. Hele, to se ale nedej, clovek prece musi vitezit nad hmotou :). Ta pekarna je fajn mj i proto, ze ti treba udela testo na buchty nebo cokoliv jinyho a nemusis se s tim matlat rukama a chleba je z ni taky dobry, ale ten, co jsem jedla ja, byl fakt dobrej jen ten den, co se upekl. Nehlede na to, ze se dela z prasku, ktery se koupi uz hotovy, takze stejne nemas paru, co v tom prasku je. Ale nejspis je mozne i tam nasypat vlastni suroviny. Dalsi vec je, ze v te pekarne jsou "prihradky" na dva chleby, nevim, jestli existuji vetsi a ja jich potrebuju udelat na dva tydny pro sedm lidi, v nasem pripade cca dvanact sisek, to mi casove vyjde zhruba stejne a na proud jiste usporneji nez ta pekarna. Takhle udelany chleba muzu dat klido pido zuzlat miminu, delam z nej svaci pro vsechny atd. Krome toho pak kdyz jsem pri sile udelam bily veky, kvasnicovy, to je z praskoveho drozdi temer bezpracna rychlovka a nebo poslu nekoho pro rohliky a je vymalovano :).
 Lizzie 


Re: To je zajímavý téma :) 

(18.8.2007 21:08:04)
Pravdou je, že teplý, doma pečený chleba je pochoutka..:-)
 Kohnova 
  • 

Re: To je zajímavý téma :) 

(18.8.2007 21:13:39)
No jeeeje... a ja to mam rada, protoze me celkem zmlsane a rozjivene rodine se to porad neprejedlo, rada si to davam znovu a znovu, jak se tesej:D, to je takova moje narkomanijka:D a krome toho mi to samotny chutna. Pripada mi, ze v porovnani s mym detstvim se chleba v obchodech strasne zhorsil, to je uz mozna senilita :D :D
 Lizzie 


Re: To je zajímavý téma :) 

(18.8.2007 21:15:16)
Kohnova, nemůžu posoudit, my kupujeme jeden druh chleba a ten je pořád stejně dobrý, ale ten normální, polodlouhlý skoro vůbec nejím, neboť mi moc nechutná..
Jinak já mám ráda tmavé pečivo, ne proto, že je zdravější (což také není tak jednoduché s tím tmavým pečivem..), ale prostě mi víc šmakuje..
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: To je zajímavý téma :) 

(18.8.2007 21:17:06)
no, my ty mixy někdy kupujeme, ale manžel to většinou dělá ze "skreče". chleba nepečeme pořád a dlouho tu nevydrží, protože se hned sežere.
A FAKT neobsluhuju pračku. Pere manžel. Kamarádky se mi někdy smějí, ale myslím, že mi zároveň pustě závidí :) Tuhle se nedalo jinak, než vyprat spoustu prádla, aby měly děti s čím odjet na tábor, takže se muselo prát, i když byl muž v práci. Tak mě navigoval po telefonu, co mám dělat... :) No, zvládla jsem to... ale proč bych se namáhala to dělat jindy, když je ochotný to dělat on, že? Na druhou stranu, pokud by měl vařit, tak jsme ohladu. Teda úplně ne - Umí těstoviny s kečupem, krupicajdu, palačinky a namazat chleba... :)
 Lizzie 


Re: To je zajímavý téma :) 

(18.8.2007 21:19:28)
Ráchel, tvůj přístup se mi líbí..
Já mám totiž tušení, že tak nějak to bude vypadat u nás..i když já mám kolem sebe kluky, co umí vařit..a dobře, tak doufám, že jednou si i nějakého takového vezmu:-))
 Kohnova 
  • 

Re: To je zajímavý téma :) 

(18.8.2007 21:34:50)
Idealni je, kdyz to umis, ale muz to nevi :D. Pak se nemusis namahat a v nouzi neostanes na hulkach :D. Ale mne teda ta pracka fakt nevadi ani netizi a pres leto ani veseni venku, to se mi i libi. Ale jinak to u nas provozujeme tak, ze ja davam do pracky, event i z pracky, pokud se pere vic pracek najednou a tim u pradla koncim, ostatni ma v referate zbytek rodiny, pricemz i davat do pracky umi vsichni, protoze kdyz zrovna nemam mimino, tak taky nekdy nejsem par dni v kuse doma. Nezehlim, maximalne detem do sesti let nejaky ten svatecni lajblik, kdyz to neudela nekdo jiny. Kdo chce mit neco vyzehleneho, necht si vyzehli :D.
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: To je zajímavý téma :) 

(18.8.2007 22:25:25)
ono to vzniklo tak, že když jsme se brali, muž už prát uměl (sice bydlel u rodičů a zásadě se o něj starala matinky, ale občas třeba na měsíc odjeli, tak mu enzbylo než se to naučit) a já prát neuměla ůbec, navíc jsme měli takovou starou pračku, která měla svá "technická specifika", oba jsme chodili do práce, takže času nastejno - no tak začal prát on a u toho už zůstalo. Neměla jsem důvod se to učit. Vím, že to není až tak TOLIK práce to tam naházet, ale mně dělá dobře, že na to prostě vůbec nemusím MYSLET. Max tu a tam pověsím prádlo (venku - to by se mi moooc líbilo, ale zahradu holt nemáme :( ), ale to je vnímáno jako moje pomoc jemu. Taky prádlo skládám, dřív to taky dělal manžel, ale dost blbě, tak si to radši dělám sama. Žehlení mě sice baví, ale skoro vůbec na něj nemám čas... Vaření mi nevadí a když mám na něj čas, tak mě i baví, takže si ho klidně ponechám... no a jelikož děti těstoviny, krupicajdu i palačinky milujou, tak když jsem náhodou nemocná, tak s tatínkem debužírujou :)... jo, podobně jako já, když jsme mívala zkouškový, to jsme taky byli furt na špagetách...:) jó, to byly časy :)))
 Kohnova 
  • 

Re: To je zajímavý téma :) 

(18.8.2007 22:45:09)
Ja zahradu taky nemam (a jak bych chtela), ale udelali jsme si takova ta zeleza a na nich snury na dvorku a je to taky fajn. Ale zahradu bych chtela cim dal vic, cim jsem starsi, tim mam silnejsi zahradnicko-zelinarske pudy. A hrncove nadoby a rajcata v pytlich uz mi nestaci :).
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: To je zajímavý téma :) 

(18.8.2007 22:56:18)
tady není ten dvorek... před pár lety bych si neuměla představit, že bude mým snem mít zahrádku... asi je to fakt věkem :)
 Kohnova 
  • 

Re: To je zajímavý téma :) 

(18.8.2007 23:13:22)
Nepochybne. Kdyz mi dylo dvacet a mymu strejdovi zhruba tolik jako ted mne a koupil si zahradu, aby mel kde sadit brambory, nechapala jsem, jak mohl takhle zblbnout. Jen se smal a rikal: "Pockej a uvidis.". Vidim :).
 Lizzie 


Re: To je zajímavý téma :) 

(19.8.2007 0:45:06)
Ráchel, jojo špagety, to je univerzální potravina:-)
 Lizzie 


Re: To je zajímavý téma :) 

(18.8.2007 20:56:46)
V pohodě, ale já měla na mysli to, že bych tam pekla i rohlíky apod..no a výhradně:-))
 Lizzie 


Re: To je zajímavý téma :) 

(18.8.2007 19:07:58)
Ráchel, tak já tam s dětmi nechodím, navíc je poměrně nová, pohoda.
Jinak pro balíky mléka, mouky apod. se jezdí do supermarketů..no to je pro mě vždycky ,,záběr"..uf, uf..
No a právě v tom řeznictví, jsme naznali, že nejlepší maso mají tam..není důvod tam nechodit:-)
 Sylvie 


Re: To je zajímavý téma :) 

(18.8.2007 18:34:13)
Soudný člověk zcela jistě nebude kvůli slevám objíždět několik různých supermarketů.

Tak hele, Bobe, vyprošuju si, abys urážel moji tchyni!!!

Jinak pokud mluvíš o nákupech stále v jednom a tom samém obchodě, tak vcelku nechápu, o čem je řeč. KDyž tam vlezu, tak přeci vidím, jaké tam jsou ceny Potřebuji koupit jogurty, jdu k jogurtům a můžu si vybrat, jestli chci svoji obvyklou značku, nebo něco ve slevě (nebo dokonce je akce na tu moji značku). Takže teĎ už mi tuplem uniká, proč bych měla projíždět letáček doma, když ty ceny stejně uvidím. Tak jako tak projdu kolem zeleniny - pečiva - masa - mléčného a i bez domácí přípravy vidím, co se vyplatí hodit do košíku a co ne.


------------------
 Lizzie 


Re: To je zajímavý téma :) 

(18.8.2007 18:36:08)
Sylvie souhlas, koupím si, co mi chutná a co potřebuji..a to jestli to stojí o korunu, dvě míň nebo víc, to je fuk.
Ale znám tebou popisované případy, to se pak mění i stravovací návyky rodin:-)))), fakt síla.
 Lizzie 


Re: To je zajímavý téma :) 

(18.8.2007 18:40:02)
Jo, Sylvie, a mám pocit, že dle Boba je soudný člověk jen ten, kdo s ním souhlasí..v klidu:-)))
 Bob the Ghost 


Re: To je zajímavý téma :) 

(18.8.2007 18:42:41)
Sylvie,
to je přesně ono!
Je príma, že vracíš debatu na začátek.

Pokud totiž ty ceny detailně studuješ až v supermarketu, pochopitelně tam musíš být nesrovnatelně déle, než když předem víš, co chceš.
 Lizzie 


Re: To je zajímavý téma :) 

(18.8.2007 18:43:47)
Bobe, mám pocit, že Sylvie myslela, že jí to tzv. ,,praští do očí"..nebude se pídit, prostě se podívá a uvidí..
 Sylvie 


Re: To je zajímavý téma :) 

(18.8.2007 18:51:33)
Bobe, ale já chodím nakupovat PRAVIDELNĚ. Já ceny v našem obchodě víceméně ZNÁM... a AKCE si prodejce SÁM OČIVIDNĚ OZNAČÍ, třeba do očí bijícím typem cenovky. Já nad tím nemusím hloubat jako lidé, kteří do toho obchodu pravidelně nechodí, takže se v tamních cenách neorientují ;o)


-----------------
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: To je zajímavý téma :) 

(18.8.2007 19:02:02)
A neni to jedno, jestli s tim člověk ztrácí čas doma nebo v obchodě?
 Kohnova 
  • 

Re: To je zajímavý téma :) 

(18.8.2007 20:06:31)
No presne tak! Studium letaku a ukladani jejich obsahu do pocitace (pokud teda to treba nepouziji ke tvorbe disertace nebo neceho podobneho) je celkem dobra exotika. Slusne saty ze 33 tisic me tez ohromily. Citim se NEMOZNE!! :D
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: To je zajímavý téma :) 

(18.8.2007 20:24:51)
no to já taky, zvlášť když mám triko za 33 korun z výprodeje... bez letáku :)))
 Lizzie 


Re: To je zajímavý téma :) 

(18.8.2007 20:50:52)
Kohnova, přesně tak:-) Mám pocit, že co Bob ušetří na jídle, ,,zbytečně" vyhodí jinde, no a ten počítač za 33 tisíc, byť nadupaný, to je také dobrá exotika:-)
Jo, tak já si můžu dovolit nestudovat letáky..oblečení (vyjma bot) koupím sem tam i v sekáči, no a byť nenakupuji u Vietnamců, krásné věci koupím i v tom značkovém obchodě sem tam za ,,pakatel" proti Bobově šatníku..já mu to přeju, třeba mu to sluší, akorát ve srovnání s těmi 3 stovkami, jež ušetřil na tisícikorunovém nákupu..no, usmála jsem se:-)
 Bob the Ghost 


Re: To je zajímavý téma :) 

(19.8.2007 2:10:31)
Lizzie,
asi uznáš, že oblek do práce nebo slušné šaty do společnosti za nějakých pět tisíc nekoupíš.
A ty to podáváš, jako že škudlím na jídle, a pak vyhazuju za hadry. Jenže, pokud jsi četla pozorně, víš, že na jídle rozhodně neškudlím. Akorát u nákupů přemýšlím - resp. pomáhá mi přemýšlet moje žena.
 Lizzie 


Re: To je zajímavý téma :) 

(19.8.2007 8:29:43)
Víš, ale šaty do společnosti (do které tedy chodím já) se dají koupit i za míň než pět tisíc a pochybuji, že někdy budu chodit do nějaké vyšší..Takže já nemusím číst letáky, nemusím u toho jídla přemýšlet a ztrácet tím čas, když mě to nebaví..
A přiznávám, že dát 33 tisíc za počítač, nebo šaty..to by mi bylo hodně líto, to jsou pro mě ,,vyhozené" peníze, víš:-))
Ale pravděpodobně se pohybuji ve zcela jiných myšlenkových sférách..a naprosto mi to vyhovuje.
 Bob the Ghost 


Re: To je zajímavý téma :) 

(19.8.2007 2:05:24)
Jeno,
není.
Debatérky si tady stěžovaly, že je těžké nakupovat s dětmi. A když si to rozmýšlíš doma, děcko si v pohodě hraje doma.

Kromě toho - doma máš ty ceny 5 milimetrů od sebe, kdežto v obchodě třeba třicet metrů.

Ještě nějaké otázky?
 Sylvie 


Re: To je zajímavý téma :) 

(19.8.2007 8:35:12)
Bobe, jak který debatérky :o) Na dítě si stěžovala autorka článku, debatérky spíš na manžela, který se nezapojuje do tvorby jídelníčku ;o) Ale jinak jak které děti. Já doma pracuji na počítači, když si děti hrají. Logicky si nevydrží hrát pořád, takže i z hlediska zlobení je pro často jednodušší je vzít do obchodu, kde je těch pár minut navíc nezabije, mezitím co sedět já pár minut navíc za počítačem, jak je za jejich zlobení mi za zády zabiju :oD

Lizzie, díky za vzkaz, potěšil :o)

----------------
 Lizzie 


Re: To je zajímavý téma :) 

(19.8.2007 8:35:58)
Sylvie, de nada:-)
 Sylvie 


Re: To je zajímavý téma :) 

(19.8.2007 8:55:04)
Nehledě na to, že když vidím, co a v jaké kvalitě mají, líp se mi ten jídelníček sestavuje ;o) A jak už jsem psala, nakupuješ-li stále v jednom obchodě, tak ti může jedno, jestli koukáš do letáku, nebo na cenovky.


---------------
 Lizzie 


Re: To je zajímavý téma :) 

(19.8.2007 8:56:59)
Sylvie, s tím nakupováním i kvalitou souhlas:-)
Ono kolikrát, když by sis podle ,,letáku" už nějak tak předběžně sestavila jídelák a pak to viděla na vlastní oči..no tak tam by byla nějaká ,,domácí příprava" k ničemu..:-)
 Kohnova 
  • 

Re: To je zajímavý téma :) 

(19.8.2007 23:11:33)
Vzdyt je to uplna jasnovka. Jediny, kdo to nechape je Bob. Pricemz Bob at si nakupuje jak mu vyhovuje a my jsme blbe, kdyz neposlouchame Bobovy informace, ze jsme blbe :).
 Grainne 


Myslím 

(19.8.2007 23:18:39)
Kohnova, to jsi ještě nepochopila, že muži mají nejlepší teorie na nakupování, vaření, uklízení, vedení domácnosti...Při vší smůle dost často zůstáva pouze u těch teorií. Obzvláště veselé je to v naší domácnost: Víš, miláčku, já bych tu nit...(když vyšívám). Odpovídám: ano, miláčku, ve skříňce je vyšívací kruh a bavlnky. Zůstalo pouze u mužské teorie. Naštěstí.
 Kohnova 
  • 

Re: Myslím 

(19.8.2007 23:24:25)
Pockej.. to jsem se asi nejak blbe vyjadrila, si nic trakoveho nemyslim :).
 Grainne 


Re: Myslím 

(19.8.2007 23:28:39)
Aha, Kohnova, tak jsem ti špatně rozuměla, ovšem já si to myslím. Muži jsou prostě vynikající teoretici. Bylo v tom trochu ironie, ale opravdu jen špetka.
 Kohnova 
  • 

Re: Myslím 

(19.8.2007 23:35:50)
Prosimte..mne uz asi dneska nejam mekne mozek.. Jasne, teorie, jak co delat lepe a vedecteji znam. Jenze uz je tak casto neslychavam, protoze jednak mame oba mnohem vic prace a take proto, ze pokud se tenhle komentar ozve odkudkoliv, hned s ulevou skladam funkci a prenechavam dilo schopnejsimu. Kdyz to delas dusledne, mas klid.
 Grainne 


Re: Myslím 

(19.8.2007 23:37:21)
Cha, cha, mluvíš mi z duše, dělám to a mám(téměř) klid. Občas to ovšem problýskne.
 Bob the Ghost 


Re: To je zajímavý téma :) 

(19.8.2007 11:30:26)
Sylvie,
pak je ovšem nezabije ani pár minut čekání u pokladny.
 Sylvie 


Re: To je zajímavý téma :) 

(19.8.2007 11:47:16)
Bobe, a já někdy někde říkala, že zabije? ;o)


-------------------
 Bob the Ghost 


Re: To je zajímavý téma :) 

(19.8.2007 12:18:02)
Zřejmě zapomělas, o čem je ten článek. Přečti si ho.
 Sylvie 


Re: To je zajímavý téma :) 

(19.8.2007 12:20:37)
Zřejmě jsi zapomněl, o čem se v diskuzi bavíme. Přečti si ji.


---------------------
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: To je zajímavý téma :) 

(19.8.2007 8:56:07)
EHM rozhovor v Globusu:
Já: Dobrý den, mohla byste mi poradit, kde bych našla froté prostěradla?
Pani: A chcete ty v akci, nebo ty kvalitní?
Já se smíchem: Ty kvalitní :-)


V letáku nemáš srovnání výrobku v akci s ostatními obdobnými výrobky. Někdy výrobek v akci je fakt nejvýhodnější, ale někdy vůbec neni nejlevnější, nebo je nejlevnější, ale je to třeba jogurt samá chemie.
Já teda chodim skoro pořád do stejnýho obchodu a tak už se moc nezdržuju, páč mám přehled co jsme vybrala minule a předminule a stačí mi tu osvědčenou věc jednim pohledem srovnat s tou věcí v akci.
Obdobný výrobky jsou snad většinou pohromadě a ne 30m od sebe.

 Lizzie 


Re: To je zajímavý téma :) 

(19.8.2007 8:57:25)
:-))))
 Sylvie 


Re: To je zajímavý téma :) 

(19.8.2007 8:59:15)
Jeno, to máš celkem dobrý - já když se v Tescu (GLobus nemám po ruce) zeptám, tak většinou se dozvím: "já nevím, já nejsem z tohohle oddělení" :o)


--------------
 Lizzie 


Re: To je zajímavý téma :) 

(19.8.2007 9:05:31)
:-)) Taky je fajn, že když už někdy do většího obchodu vlezu, tak mě navedou tak ,,přesně", že místo u balených vod občas skončím u ovoce, no:-)))
 Bob the Ghost 


Re: To je zajímavý téma :) 

(19.8.2007 9:38:18)
Lizzie,
neříkalas, že ve velkých obchodech nenakupuješ? Že zásadně nakupuješ v malých koloniálech?
Že ty - nejen v tomhle - kecáš?
 Lizzie 


Re: To je zajímavý téma :) 

(20.8.2007 13:50:38)
Bobe, já psala, že ve velkých obchodech nakupuji minimálně (větší nákupy - oslavy, Vánoce apod.)
Jinak dávám přednost malým.
Přečti si diskusi:-)
 Ivana Procházková 


Re: To je zajímavý téma :) 

(20.8.2007 0:09:40)
Já teda nákup podle letáků taky moc nechápu. To si jako radši koupíš chlazené kuře místo řízečků, protože je ve slevě, přestože jste měli kuře minulý i předminulý víkend? Nebo jakože místo oblíbených celozrných baget nakoupím na večeři sýrové houstičky ze slevy, které nikdo u nás moc jíst nechce? Nebo že se předzásobím toaleťákama na půl roku dopředu? Nebo že nakoupím na slevu plato jogurtů, které bych normálně nekupovala, ale že jsou ve slevě, tak se to vyplatí?
Jen mi není jasné, jak se pak počítá ta sleva 300 Kč na jedné tisícovce. To jakože vezmeš položky, které jsi nakoupil, a přepočítáš je všechny podle ceny bez slevy?
Hmm, tak si někdy cvičně udělej seznam toho, co chceš kupovat ještě před prostudováním letáků, vypočítej si cenu a pak udělej totéž po prostudování slev. Možná dostaneš druhým způsobem ještě vyšší číslo (když je to levné, tak si toho musím nahamtat víc).
 Bob the Ghost 


Re: To je zajímavý téma :) 

(26.8.2007 23:50:51)
Ivule,
ne, takhle se to nedělá.
To se dělá tak, že např. místo smetanového jogurtu s višněmi "A", který právě v akci není, koupíš smetanový jogurt s višněmi "B", který právě v akci je.
Jestli to stále nechápeš, tak... co potom vlastně chápeš?
 Lizzie 


Re: To je zajímavý téma :) 

(26.8.2007 23:51:48)
Bobe, ale co když mi ten smetanový jogurt s višněmi A chutná víc?:-)
 Bob the Ghost 


Re: To je zajímavý téma :) 

(26.8.2007 23:59:41)
Lizzie,
pak si samozřejmě koupíš "A".
Funguje to, když je to zboží zcela plnohodnotně zaměnitelné za jiné - což je u základních potravin skoro každé. Vidělas někdy třeba regál s těstovinama?

Mimochodem, že ti jogurt "A" chutná proto, že ho znáš z reklamy?
 Lizzie 


Re: To je zajímavý téma :) 

(27.8.2007 0:04:34)
Bobe, dle reklamy se neřídím, já vlastně ani televizi nijak zvlášť nesleduji a u potravin se řídím pouze a podle chuti. Takže ne, husičku ze mě neuděláš.
Ale není pravda, že takřka každé zboží je na stejné chuťové a kvalitní úrovni. A i mezi těstovinami je rozdíl - poznatelný v praxi, žádné ovlivnění reklamou.
Jinak můj oblíbený jogurt je (zrovna nedávno jsem na to přišla) levnější než mnohé mediálně známější výrobky, i když není v akci, tak co hrotíš?:-)
 Bob the Ghost 


Re: To je zajímavý téma :) 

(27.8.2007 0:08:10)
Lizzie,
a jak víš, že ten tvůj jogurt je "málo mediálně známý", když "televizi vlastně ani nijak zvlášť nesleduješ"??? :-)))
 Lizzie 


Re: To je zajímavý téma :) 

(27.8.2007 0:13:04)
Bobe, nesleduji ji nijak zvlášť, ale občas ji vidím, navíc se propagují jedny a ty samé výrobky už několik let a nějakou tu paměť asi mám, byť nevím, co zrovna ,,aktuálně frčí".
Jestli si myslíš, že mě chytíš za slovo, tak omyl - zase si neuspěl:-) Já ten jogurt mám ráda prostě proto, že mi chutná, je fajn a povím, ti, že zrovna ten svůj oblíbený jogurt jsem v televizi ještě neviděla..ano, moc ji nesleduji, ale opravdu se mi nepoštěstilo:-)
Bobe, já chápu, že většina rodin není tak dokonalá (nic ve zlém) jak ta vaše a ne každý otec je tak vševědoucí a věčně ,,nad věcí" jako ty. Ale neznamená to, že jsme nespokojení nebo mimo.
Prostě jen neřešíme..lidově řečeno..tolik pi*ovin. On je ten život totiž i o něčem jiném..:-)))
 Bob the Ghost 


Re: To je zajímavý téma :) 

(27.8.2007 0:14:51)
Že neřešíte?
V životě jsem například neřešil, zda mají mít lidi konta oddělená či společná (až dodnes).
Ty to očividně řešíš.
To ti nepřipadá jako, jak ty říkáš, p..ovina?
 Lizzie 


Re: To je zajímavý téma :) 

(27.8.2007 0:15:49)
Bobe, já jen vyjádřila svůj názor k tématu - oukej, ovšem v praxi je mi to opravdu zcela fuk. Takže zase mě chytáš za slovo a už to začíná být trapné:-)
Tohle dělají puberťáci, Bobe..
 Bob the Ghost 


Re: To je zajímavý téma :) 

(27.8.2007 0:19:11)
Lizzie,
lámeš si hlavu se společnými konty, ale v praxi je ti to fuk.
Nikdy nechodíš do supermarketů, ale podrobně to tam znáš.
Nesleduješ televizi, ale v reklamách se orientuješ...

No, tebe je těžké nechytat za slovo.
 Lizzie 


Re: To je zajímavý téma :) 

(27.8.2007 0:22:54)
Bobe - televizi prakticky nesleduji poslední dva roky.
Bobe - do supermarketů sice chodím dost nerada (a nikdy jsem nepsala, že tam nechodím vůbec), ale tak jednou za měsíc se tam dostanu.
Bobe - to, že jsem připsala svůj názor do diskuse neznamená, že to řeším i v reálu.
Ach jo, ach jo, ach jo..
Prosimtě, dělej si ty rozbory na někom jiném. Mě už to nebaví, navíc tohle jsem ti napsala několikrát..
Končím, mysli si, co chceš, řekla jsem své:-)
Čus, bus, autobus.
 Lizzie 


Re: To je zajímavý téma :) 

(27.8.2007 0:25:56)
Dospělý chlap a takhle vyvádí.
Motá se kolem mě dost skvělých chlapů, sice nejsou možná tak skvěle inteligentní a detailní, ale jsou v pohodě, praktičtí atd. Budiž mi diskuse s tebou sdělením, že se jich mám držet..
:-)) Všechno je k něčemu dobré, takže dík. Už vím své.
 Bob the Ghost 


Re: To je zajímavý téma :) 

(27.8.2007 0:30:13)
Lizzie,
to je zvláštní,
my se bavíme o nákupech, a ty z toho vyvozuješ, jaký kdo je?
Nebereš to nějak osobně?
Jde ti o věc, a nebo "o vztahy"? Kde ti kdo říkal, že se svých chlapů držet nemáš? Udělal jsem ti snad nabídku k sňatku?
 Lizzie 


Re: To je zajímavý téma :) 

(27.8.2007 0:15:50)
Bobe, já jen vyjádřila svůj názor k tématu - oukej, ovšem v praxi je mi to opravdu zcela fuk. Takže zase mě chytáš za slovo a už to začíná být trapné:-)
Tohle dělají puberťáci, Bobe..
 Lizzie 


Re: To je zajímavý téma :) 

(27.8.2007 0:17:29)
A vzhledem k tomu, že opravdu řešíme nanic, jdu spát, neboť mám dost jiných, důležitějších i zábavnějších aktivit zítra.
Takže pěkné sny.
 Ivana Procházková 


Re: To je zajímavý téma :) 

(27.8.2007 21:54:52)
Bobe,
chápu, že se ti tu pěkně práší od huby, když nám tvrdíš, že stylem nakupování "místo smetanového jogurtu s třešněmi A koupím smetanový s třešněmi B" ušetříš každý týden na 2.000 Kč šest kilčo.

Hele, já do těch letáků cíleně nečučím, ale občas nám je do schránky (i přes výstražné varování "nevhazovat") strčí, tak mám představu, že 30% sleva je asi tak maximální možná.

Takže buď nakupuješ stylem, že zkoupíš potraviny, které jsou v akci, bez ohledu na preference rodiny nebo nás tu pěkně krmíš.
 Bob the Ghost 


Re: To je zajímavý téma :) 

(27.8.2007 23:43:10)
Ivule,
nepřipadá ti, že nakupovat jídlo, které doma nikomu nechutná, by byla absurdní blbost?

A je komické, jak letáky odmítáš (dokonce výslovně na schránce), ale stejně tvrdíš, že dobře víš, co v nich je. V tom jsi stejná jako Lizzie.
To je jako se sledováním VyVolených - taky kdekdo zdůrazňuje, že na takovou blbost nečumí, ale že onehdy šel nááááhodou u tchýně kolem zapnuté televize, a zahlíd, jak ten Vladko... a pak situaci ve vile dvacet minut rozebírá.

Takže nás tu krmíš ty, že?

Tři stovky na tisícovce skutečně fungují, aniž by se člověk v nákupech jakkoli omezoval. Je mi fuk, že ti to připadá divné, ale je to prostě tak.
 Grainne 


Re: To je zajímavý téma :) 

(28.8.2007 0:00:08)
Bobe, "lepší lidi" letáky nečtou, to nevíš?
 Ivana Procházková 


Re: To je zajímavý téma :) 

(28.8.2007 7:48:31)
Joo?
A kde jsem tvrdila, že dobře vím, co je v letácích? Že jsou v nich výrobky prodávané za nižší ceny, než byly nasazené na krámě v posledních týdnech (týdnu) v rozsahu slevy cca 30 %, to ví snad každý, kdo žije v ČR.

Netrápí tě nějaký stihomam?

To je zvláštní, že ti připadá komické, když si někdo nechce zasírat schránku věcmi, které mu jsou šumák.
 Bob the Ghost 


Re: To je zajímavý téma :) 

(28.8.2007 10:08:22)
Ivule,
že to ví "každý v ČR"?
Nesmysl.
Ví to ten, kdo ty letáky studuje.
A k tomu, co je komické, si přečti ještě jednou můj minulý příspěvek. Komické je takové to tvoje a Lizziyno pokrytecké snobství: "Letáky nečtu, ty jsou pro plebs - přesto naprosto přesně vím, co v nich je. Na televizi nekoukám a na reklamy obzvlášť ne, ale mám přesný přehled, jaké reklamy právě frčí." Atd. atd.
Ivule, že ty taky "nekoukáš" například na Ordinaci v růžové zahradě - ale přesně víš, co se v minulém díle dělo?
 Ivana Procházková 


Re: To je zajímavý téma :) 

(28.8.2007 12:30:15)
Bobe,
čas je komodita ocenitelná penězi stejně jako tvoje smetanové jogurty ve slevě a ten můj má pro mě vyšší cenu než sleva získaná studiem letáků, to je celé.

S ideou, že letáky jsou pro plebs (nebo že jsou plebs - nepochopila jsem, jak to myslíš) jsi tu začal ty, případně Grainne, tak ji nepodsouvej mně.

Já zde vyjádřila pochybnosti nad tvrzením, že nakupování podle letáků přináší trvalou úsporu 30%, které jsi mi ani posléze nevyvrátil.

Na zbytek tvých hlubokých myšlenek re "Ordinace v růžové zahradě" apod. asi netřeba reagovat.
 Grainne 


Re: To je zajímavý téma :) 

(28.8.2007 12:56:04)
Ivule, nic ti osobně nepodsouvám, jem konstatuji, že lepší lidi letáky nečtou. Znám jich dost, oni jsou "lepší lidi" a nemají to zapotřebí. Já je nečtu z lenosti, neboť jsem chaotik. S časem neobchoduji, jsem chudej chaotik se spoustou času, jen v tvém případě - není to potrefená...?
 Anni&Annika 


Re: To je zajímavý téma :) 

(28.8.2007 13:00:09)
No, ja si myslim, ze nakupovani podle letaku neprinese usporu, pokud nenakoupis jen dane zbozi. Spis te to obere o cas, vytahne casteji na nakupy a zakonite nakoupis i jine potrebne veci, co nejsou v nabidce a v celkovem souctu utratis daleko vic :o)
 Anni&Annika 


Re: To je zajímavý téma :) 

(28.8.2007 13:00:39)
No, ja si myslim, ze nakupovani podle letaku neprinese usporu, pokud nenakoupis jen dane zbozi. Spis te to obere o cas, vytahne casteji na nakupy a zakonite nakoupis i jine potrebne veci, co nejsou v nabidce a v celkovem souctu utratis daleko vic :o)
 Grainne 


Re: lepší lidi :) 

(28.8.2007 13:17:14)
Madelaine, jak to děláš? To při sledování Ordinace vystřelíš od televize 3 vteřiny předtím, než začne reklama? Mně se totiž ani za nic nedaří reklamy nesledovat, takže pak mi znechutí Activii i Jogobelu tak, že je nemůžu ani v akci.
 Ivana Procházková 


Re: lepší lidi :) 

(28.8.2007 14:27:20)
Tak Grainne, zrovna na Ordinaci nekoukám, ale reklamám se vyhýbám tím, že si stejně filmy, které chceme doma vidět, nahráváme na hard disk u DVD, páč v reálném čase stejně nemáme čas na ně čučet.. No a pak při přehrávání reklamu jednoduše posuneš.. :))
 Grainne 


Re: lepší lidi :) 

(28.8.2007 16:34:59)
To i chápu, jen mě zaráží ten pokřik, jak někdo nesleduje reklamy a nečte letáky, ale všechno o tom ví. Pokud sleduju televizi, prostě se jim nevyhnu. Otravuje mě to, ale nevím, proč povzneseně tvrdit, že mě to míjí. Tak, nebo onak, nevyhne se tomu nikdo.
 Lassie 
  • 

Re: To je zajímavý téma :) 

(28.8.2007 13:26:33)
Letáky většinou házím rovnou do popelnice, protože jsem líná ije číst. Přítel je čte(když je předtím nevyhodím) a věřím, že nebýt zadarmo, tak si je snad předplatí :-)
 Ivana Procházková 


Re: To je zajímavý téma :) 

(28.8.2007 14:00:24)
Jak myslíš "potrefená"? S časem neobchoduju, jen podle něho fakturuju klientům jako měřítko své práce, kterou pro ně odvádím. Což mi mimo jiné dává dost podstatnou informaci o jeho ceně.
 chachacha 
  • 

Re: To je zajímavý téma :) 

(28.8.2007 8:11:13)
Chacha, Bob asi zase po nocích žehlil, když rodina spala, tak mu už pak v nočních hodnách moc logika nefungovala, že? :)))
 Bob the Ghost 


Re: To je zajímavý téma :) 

(28.8.2007 10:10:14)
Tu přezdívku Chachacha chápu tak, že tohle měl být jakoby legrační příspěvek.
Ale ať koukám jak koukám, nic vtipného na tom dohromady není.
Přehlídnul jsem snad nějakou skrytou perličku humoru? Můžeš mi napovědět?
 10.5Libik12 


Re: Náhlá potřeba přednosti 

(17.8.2007 21:55:54)
Bobe, já jsem nepsala šéf vztahu či domova, nýbrž domácnosti. Asi je to široký termín, když uvážím, že ten, kdo šéfuje kuchyni, třeba nešéfuje kolnu a všechno je to domácnost, takže je to tedy blbě řečeno, dobrá. Nicméně zdá se mi naprosto zbytečné, aby oba věděli, že dochází hrubá mouka či olej do motoru, stačí, že každej ví něco (a stará se o to) . A šéfování pro mě znamená jistý stupeň organizace, ne to, že někoho praštím po hlavě. Dobrá, nikoliv šéf domácnosti, nýbrž ředitel zásobování v úseku potravin, drogerie a dětského spotřebního zboží, šmarjá. Nebo vy si své rozvahy za účelem nakupování s manželkou děláte každý zvlášť a pak je nezávisle na sobě realizujete? Nekazí se vám potom mléko?

Papír omezuje a je tak říkajíc pro lidi bez nápadu, musí to být nuda. A že hned vypadnete? Fakt?
Bobe, dala bych si s tebou závod Tescem, kdo dřív nakoupí na víkend, jestli já bez nebo ty s:)
 Bob the Ghost 


Re: Náhlá potřeba přednosti 

(17.8.2007 23:54:51)
Libiku,
to je nesmyslná úvaha, že v rodinách, kde se o nákupy nestará pouze jeden z partnerů, jsou zmatky a jídlo se doma kazí. Že?

Stejně jako je komické tvrzení, že "papír omezuje a je pro lidi bez nápadu". Rozhodně není nuda si dobře rozmyslet, co chceš v příštích dnech vařit - například podle nějakého nového receptu. Napadne tě nové jídlo mezi regály?

Navíc "nápady", které máš uprostřed hypermarketu, nejsou tvoje. Udělal je za tebe někdo jiný. Kdo? Ten, kdo ti dává zbytečnější a dražší věci do výše očí, kdo ti je na křižovatkách uliček vyskládal do pyramid, kdo položil drsnější lino v místech, kde jsou narafičené jinak těžko prodejné nesmysly, a kdo ti zboží určitým způsobem nasvítil.

To jsou běžné triky, které spolehlivě působí na lidi, kteří nakupují impulsivně jako ty. A bloudí se zrychleným tepem a rozšířenými zorničkami v klimatizovaném prostoru s nevtíravou pomalejší hudbou.

Tobě nevadí, když tebou někdo manipuluje?
 Kohnova 
  • 

Re: Náhlá potřeba přednosti 

(18.8.2007 0:13:47)
Prosimte, a kdes na tom byl, ze Libik nakupuje impulzivne se zrychlenym tepem?? Clovece, dyk tys uplny demagog! Ale zabavny, to zas jo.
 Lizzie 


Re: Náhlá potřeba přednosti 

(18.8.2007 0:15:58)
Bob je takový bavič - intelektuál. Hodně přemýšlí a pak se zasmějeme:-) Ale v dobrém Bobe:-)
 Kohnova 
  • 

Re: Náhlá potřeba přednosti 

(18.8.2007 0:23:26)
Spis bavic nez intelektual :). Ale verim, ze premyslivy je, to zase joo :).
 Lizzie 


Re: Náhlá potřeba přednosti 

(18.8.2007 0:28:35)
A tak uděláme mu radost, je to jistě dobrý manžel, kuchař, nákupčí..a bavič:-) Vždyť je hezké, když lidem vykouzlí úsměv na rtech:-))
 Bob the Ghost 


Re: Náhlá potřeba přednosti 

(18.8.2007 2:57:15)
Lizzie,
to je zajímavé - vůbec se nevede debata o mně, ale o nákupech. Je úplně lhostejné, jak to dělám já.

A tebe to přesto pudí převádět debatu do osobní roviny a častovat mě jízlivostmi.

Schválně - uměla bys odpovědět, proč to děláš? A proč raději nepřineseš nějaký argument?
 Lizzie 


Re: Náhlá potřeba přednosti 

(18.8.2007 9:03:04)
Bobe, já nerozvíjím debatu o tobě. Já jen tak už delší dobu pozoruji tvé názory a někdy se docela bavím:-) Víš, ono by občas neškodilo slézt z té výšiny dolů na zem, k nám, obyčejným přízemním lidem:-)
 Bob the Ghost 


Re: Náhlá potřeba přednosti 

(18.8.2007 2:52:28)
Kohnová,
kdybys o psychologii nakupování někdy něco nastudovala, věděla bys, že to je popsaný a prokázaný fakt: lidi v hypermarketu skutečně mají rozšířené zorničky a tep rychlejší, než odpovídá jejích momentální fyzické aktivitě.
 10.5Libik12 


Re: Náhlá potřeba přednosti 

(18.8.2007 1:03:12)
U nás se starají o nákupy oba partneři v tom smyslu, že je provádějí. Jeden z nás je ale specializován na to, že ví jaké nákupy jsou optimální při společném požadavku na skladbu jídelníčku, čistotu kuchyně a komfort akvarijních rybek. Ten druhý se zabývá zase jinými věcmi, každý z nás něco šéfuje, pomůžeme si. Pokud jsem zúžila rp. odvolala termín domácnost a nahradila ho užším pojmem, nevím z čeho mě chceš dále usvědčovat.

Z tvého bločkového systému vypadává čerstvý květák, ale připouštím, že je kreativní dělat seznam, jako je inspirativní narazit na saturejku, která obvykle není. Dále připouštím, že při svém "tvůrčím nasazení" bez bločku už týden kupuji kmín, kterej došel a že výraz "člověk bez nápadu" je blbý.

Původně to bylo o osobě, která se jen tak motá po obchoďáku, protože ji to baví, řekls žena.
Já říkám, že se tam nemotá jen tak, ať už má bloček a hledá jako blázen (to víš, že přendavají zboží, abys tam pobyl déle a více nakoupil?) nebo nemá bloček a vymýšlí na základě nabídky, co ty už máš vymyšlený, časově to vyjde na zhruba stejno.

Z této debaty nelze příliš vytěžit, trochu se divím, že nesjíždíš paralelně katolíky:)
Každý je totiž manipulován, dobrou všem.
 Bob the Ghost 


Re: Náhlá potřeba přednosti 

(18.8.2007 3:00:27)
Libiku,
nějak ti přestávám rozumět.
Proč z toho systému vypadává čerstvý květák?
Copak je nemožné si už doma říct, že potřebuju čerstvý květák?
 10.5Libik12 


Re: Náhlá potřeba přednosti 

(18.8.2007 14:34:55)
Nebudou ho mít nebo bude hnusný nebo naopak, aniž bys ho měl na seznamu, překvapí tě voňavé krásné růžice bělostného květáku
 Bob the Ghost 


Re: Náhlá potřeba přednosti 

(19.8.2007 9:54:04)
Libiku,
taky chodíš do Globusu jako Kohnová?
Ta si taky stěžovala, že tam neustále něco nemaj.
V naší sámošce mají květák vždycky, a krásnej. A náš čínský zelinář u nás v ulici ho má taky vždycky, a krásnej.
 Kohnova 
  • 

Re: Náhlá potřeba přednosti 

(19.8.2007 22:51:46)
Adresu te samoobsluhy, prosim. Poslu tam posla.
 10.5Libik12 


Re: Náhlá potřeba přednosti 

(20.8.2007 0:10:13)
No Bobe, pokud stále dokládáš bločkovou variantou fakt, že se ženská v krámu plácá pro zábavu a pak prudí u kasy, je nejvyšší čas uznat, že jsi na slepé cestě. I s bločkem se tam budeš motat drahnou dobu a vypadá to, že ani u kasy nedáš přednost mamince s dětma:)

Není vyloučeno, že tvůj čínskej zelinář nakupuje svoje květáky po ránu u nás v Kauflandu, jednoho pravidelně potkávám u melounů, pak má být v řetězcích čerstvej květák.
 Lizzie 


Re: Náhlá potřeba přednosti 

(18.8.2007 9:09:01)
:-)))))))
 MirkaJi 


Re: Náhlá potřeba přednosti 

(18.8.2007 5:04:24)
Bobe, Bobe.
Ve kterém hypermarketu mají lino, símtě?

A víš, například, jak vybírají tu pomalou vtíravou hudbu? Jsi šikovný kluk, umíš jistě dobře číst a tak máš pocit, že jsi vstřebal veškerou moudrost světa. V praxi je to ovšem jinak, zvláště pokud mluvíme o českých hypermarketech.
Šedivá je teorie...
Míň čti a častěji choď nakupovat, pokud hodláš rozdávat moudra v této oblasti!
 Bob the Ghost 


Re: Náhlá potřeba přednosti 

(18.8.2007 12:14:49)
Mirko,
ano, jsem šikovný kluk.
Ty jsi zase naivní holčička. Zkus si kromě nakupování taky někdy něco přečíst.
 MirkaJi 


Re: Náhlá potřeba přednosti 

(18.8.2007 14:19:36)
Bobíku, ty kluku jeden ušatý!

Krom nakupování v hyper jsem toho dost o maloobchodním prodeji načetla, byla vyškolena, ba co víc, pár let jsem v této oblasti pracovala! A věř tomu, že ne postu pokladní, dokonce ani ne na x postech nad pokladními, ale ještě kousek výš.
Tvé načtené teorie, čerpající ze zahraničních zkušeností, u nás však ne vždy aplikované, vyloudily noční úsměv na unavené tváři.
Prosím, prosím, poníženě koukám, kde mají v hypermarketu lino????
 Bob the Ghost 


Re: Náhlá potřeba přednosti 

(18.8.2007 15:41:37)
Mirečko,
ty kotě jedno roztomilé!

To ses ale chytla bezvýznamné blbiny - opravuju tedy, nikoli "drsnější lino", ale "litá podlaha s hrubým protiskluzem". Spokojena?

Možná, kdybys nedělala asistentku na vedení a zašla se při té práci podívat někam do prodejny, viděla bys, jak se to tam opravdu dělá.

A že nejsou "zahraniční zkušenosti vždy aplikované"? To se mýlíš - často jsou aplikované velice rigidně. Ale to ty stejně víš, když jsi z oboru.
 Lizzie 


Re: Náhlá potřeba přednosti 

(18.8.2007 21:06:16)
Bobe, tvá těžce dosahovaná povýšenost a rádoby ironie je roztomilá:-) Bobe, Bobe, Bobečku..:-)
 Bob the Ghost 


Re: Náhlá potřeba přednosti 

(19.8.2007 2:11:24)
Lizzie,
nechápu nejen smysl, ale ani obsah tvého příspěvku.
Můžeš to prosím nějak rozvinout?
 Lizzie 


Re: Náhlá potřeba přednosti 

(19.8.2007 8:26:57)
Bobe, ty s námi, pozemšťankami, mluvíš s nadneseností nebeských výšin..:-) Trochu smyslu pro realitu a obyčejného člověka by neškodilo:-)))
I když chápu, že ty víš vše nejlépe a podle tebe by se vše mělo řídit..ano, když máš ten názor, tak proč ti ho brát:-)
 Bob the Ghost 


Re: Náhlá potřeba přednosti 

(19.8.2007 9:48:45)
Cože????
Lizzie, ty máš dost. Kdes vyčetla, že podle mě by se "mělo vše řídit"???

Očividně nejsi s to pochopit, že ne každý má na nakupování navlas stejný názor jako ty.
 Lizzie 


Re: Náhlá potřeba přednosti 

(20.8.2007 13:49:08)
Bobe, teď si definoval sám sebe. Očividně nejsi schopen pochopit, že každý nemá stejný názor na kupování jako ty:-)
 Ivana Procházková 


Re: Náhlá potřeba přednosti 

(19.8.2007 23:40:44)
Tos mě těma teoriema teda taky rozmál. :) Téměř vše, co tu popisuješ, jsme se svého času pokusili implementopvat v naší domácnosti s jasným cílem optimalizace času stráveného nákupy a jejich frekvence.

Prvním pokuse bylo vytvoření čehosi jako nákupního check-listu: seznamu všech možných produktů, které v hyper do domácnosti kupujeme, nejlépe i s uvedením značky a přesného označení, aby tápající manžel nemusel 5x za nákup telefonovat domů, který že to prací prášek má koupit (nadsázka). Vize byla zcela jasná: před nákupem vyjedeme check-list z tiskárny, projdeme domácnost, začkrtáme co chybí (případně zaškrtaný elektornický check-list zašlu mailem manželovi do práce, aby cestou vše obstaral).. Check-list bude průběžně doplňovaný a updatovaný, položky tématicky řazené..

No, úsporu času to nepřineslo. Výsledky: nákup bez check-listu = 1,5 hod v Globusu, nákup s check-listem = 1,5 hod v Globusu + 0,5 hod zaškrtávání check-listu.

K internetovému nakupování potravin: také jsme se do toho nadšeně pustili. Vydrželo nám to asi tak měsíc, než se nám začalo přejídat konzumování stále se opakující potraviny z nepříliš bohatého sortimentu.

Takže jsme se vrátili k "intuitivnímu" nakupování v nejbližším hyper, což u nás znamená projet jednou za 2 - 3 týdny s vozíkem regály v Globusu a narvat do něho, co nám zrovna připadá, že si naše domácnost žádá :)). Fungujeme normálně, rozhodně to není kvalitativně horší než s check-listem a je to časově nejméně náročné.

Holt my, co umíme improvizovat, to asi máme v životě jednodušší. A jsem docela ráda, že si nemusím před lednicí sestavovat rozvahu :)).
 Kohnova 
  • 

Re: Náhlá potřeba přednosti 

(19.8.2007 23:49:18)
Skoda, ze tu ten Bob ted neni. Docela by me zajimalo, jestli ti taky napise, ze jsi hysterka manipulovana nadnarodnimi korporacemi a tvuj strucny referat o postupu pri nakupovani u vas oznaci za vypad proti sve osobe :D. Tohle, co popisujes, delal pred cca deseti lety muj muz. Nejste doma nahodou taky matfyzaci? :D
 Ivana Procházková 


Re: Náhlá potřeba přednosti 

(20.8.2007 0:14:48)
Kohnova,
trefa do černého, jasně, že jsme, a oba :)).

Leč v tomto případě zvítězila pravá hemisféra (intuice a emoce) nad analytickým a logickým myšlením z levé hemisféry (doufám, že to nejsou báchorky, o těch hemisférách :)).
 Kohnova 
  • 

Re: Náhlá potřeba přednosti 

(20.8.2007 13:49:40)
CHachaaaa :))))). Jste proste jedna rodina, mne se to strasne libi a ne ve zlym zavidim :). S hemisferama kdo vi.. levaci to pry maji obracene, ale muze to byt pravda, protoze mam dojem, ze to meri na celkem citlivych aparatkach a minimalne neco na tom bude :).
 Lizzie 


Re: Náhlá potřeba přednosti 

(17.8.2007 17:58:08)
Bobe, mě nakupování nebaví, ale když tedy dělám nákup větší, tak také nemám zcela jasnou ,,představu" co chci..i když je fakt, že právě z toho důvodu právě radši nakupuji v menších ,,sámoškách"..
Nemám ráda davy lidí..
 Kohnova 
  • 

Re: Náhlá potřeba přednosti 

(17.8.2007 18:28:49)
Hele, Bobe, ja teda chodim do obchodu strasne nerada, cim vetsi, tim hur. Stejne moje deti. Jednu dobu jsem se to pokusila resit tak, ze jsem sepsala jidelnicek na cely tyden, po jidelnicku seznam nakupu a vyrazila. A ejhle: zapecena brokolice? V Glubusu zrovna NENI brokolice. Kure a ryze kari? Eeech, zrovna ta kurata vyprodali a nova daji na regal zitra. Krome toho ryze zrovna kujonsky stala citelne vice nez jindy. Zampionova polevka na patek? Zampiony prochazeji zitra a smetana dnes.. dal te nebudu unavovat. Bohuzel pokud se staras o vyzivu rodiny, musis nejdriv ve ksefte zjistit, co vlastne maji. Pak bleskove sestavit jidelnicek a bleskove nakoupit, abys uz byl venku, nedejboze ze je s tebou nejaky cool muzik jako ty, co to ma vsechno v hlave srovnane, ale na otazku "na co bys mel chut na nedeli" neumi odpovedet, jen pak v nedeli camra, ze ten strudl mame letos uz podruhy a je teprve rijen.
Jinak ja jsem celkem stara rakev, ale nepamatuju, ze by mi nekdo nekde daval prednost natoz ve fronte, at uz jsem byl v jakemkoliv stavu, akorat jednou jedna pani mi dala prednost na prechodu, kdyz to jeste nebylo ve vyhlasce. Ale je fakt, ze jsem taky ty prednost nikdy moc nevyzadovala, protoze vyzadovat prednost treba na konto devateho mesice a nohou jako konve zavani trapnou blamazi typu "tak co lezes do obchodu, kdyz te bolej nohy", jak uz jsi zminil vyse.
 Bob the Ghost 


Re: Náhlá potřeba přednosti 

(17.8.2007 23:59:29)
Kohnová,
asi nejsem "cool mužík" jako tvůj muž. To tě zklamu.
Zpravidla se totiž ptám já, na co by moje žena měla chuť na neděli.

A jak tak líčíš, jak v tvém Globusu každou chvíli něco nemají... nechceš změnit obchod? Můj seznam je kolikrát dost bizarní, ale zřídkakdy se mi stane, že bych něco nesehnal. A takovou základní věc jako brokolici????
 Lizzie 


Re: Náhlá potřeba přednosti 

(18.8.2007 0:02:27)
Bobe, nic proti, seš velice zběhlý teoretik, ale on když je například ten obchoďák nejblíž, tak se člověku nijak často nechce lítat dál..:-) Co ty na to? Zvlášť když Kohnova nejede na extra nákup, ale opravdu běžné menší nakoupení..
 Bob the Ghost 


Re: Náhlá potřeba přednosti 

(18.8.2007 3:10:33)
Lizzie,
zdá se, že teoretička jsi spíš ty.
Kohnová totiž píše o Globusu. Víš vůbec, co to je? To není takový ten "obchod na rohu", kam člověk jde, když se mu nechce lítat někam dál...

(Pomíjím nepravděpodobnou možnost, že Kohnová bydlí přímo na Zličíně, Ústí-Trmicích nebo Chotíkově u Plzně...)
 Lizzie 


Re: Náhlá potřeba přednosti 

(18.8.2007 8:59:53)
Bobe, já tyhle typy obchodů znám a též tento - nejezdí tam právě proto, že je nějak tak po ruce, že tam mají dost věcí, akorát tu brokolici apod. třeba ne.
No a pro těch pár dalších nebude přece lítat kdovíkam ne? Ona ta túra po obchodech je dost otravná.
 Bob the Ghost 


Re: Náhlá potřeba přednosti 

(18.8.2007 12:18:45)
Lizzie,
Kohnová psala toto: "NENI brokolice. Kure a ryze kari? Eeech, zrovna ta kurata vyprodali a nova daji na regal zitra. Krome toho ryze zrovna kujonsky stala citelne vice nez jindy. Zampionova polevka na patek? Zampiony prochazeji zitra a smetana dnes.."

A chápu to tak, že na takovýhle nedostatek základních věcí - jak za totáče - tam Kohnová naráží pravidelně.
Pak je ovšem nepochopitelné, proč tam stále chodí. Není tedy trochu natvrdlá?
 Lizzie 


Re: Náhlá potřeba přednosti 

(18.8.2007 17:53:02)
Bobe, a není tvé tvrzení o ,,natvrdlosti" kohnové poněkud odvážné?
 Kohnova 
  • 

Re: Náhlá potřeba přednosti 

(18.8.2007 0:09:43)
No on neni muj. A holt proste nejsem tak dobra jak ty a budu se muset smirit s tim, ze jsem si te ani nemohla vzit (smula).Hele, ale treba bys mi mohl obcas dojit na nakup mych nebizarnich brokolic. Ale jinak s litosti konstatuju, ze prece jen trochu nepozorne ctes. "Cool muzikem" jsem myslela tebe, protoze ty fakt cool jsi, tebe bych chtela doma.
 Bob the Ghost 


Re: Náhlá potřeba přednosti 

(18.8.2007 3:04:09)
Kohnová,
čtu si to tedy pozorně ještě jednou, a o tom "cool mužíkovi" doslova píšeš: "na otazku "na co bys mel chut na nedeli" neumi odpovedet, jen pak v nedeli camra, ze ten strudl mame letos uz podruhy a je teprve rijen."

Tím jsi fakt myslela mě????
 Kohnova 
  • 

Re: Náhlá potřeba přednosti 

(18.8.2007 13:53:51)
Tak, Bobe, nasla jsem si svuj prispevek a s litosti musim konstatovat, ze vetu, kterou jsem napsala, skutecne lze chapat tak, jak ji chapes ty a dopustila jsem se logickeho lapsu. Cili opravuji: cool muzik jsi u mne ty. Jak doma camras, to fakt nevim, maximalne si muzu tipnout a to neni vedecke. Camra sem tam muj muz a synatori a hazet te s nimi do jednoho pytle bylo ode mne skutecne VELMI TROUFALE.
Dale: co se tyce hypermarketove psychologie nejsem takova blbka, za jakou me mas. Az priste budes v tom hypermarketu, co tam vsechno maji, nech si zmerit zornice a puls.
Nedostatek jako za totace: je to trochu jiny druh nedostatku. Je to problem s potravinami, ktere se nakupuji cerstve. V teto oblasti skutecne musis brat, co zrovna maji, coz se ve vysledku tak moc od totace nelisi. Je videt, ze ve skutecnosti nakupovat nechodis, prinejmensim ne pravidelne. Je hezke (bez ironie), ze varis v nedeli zene obed na prani a zkousis nove recepty, jenze to je jiny druh prace, nez dvacet let dennodenne zajistovat chod kuchyne velke rodiny s limitovanymi prijmy.
No, a ted holt jeste objasnim sve nakupni postupy. Jezdim nakupovat jednou za ctrnact autem. Protoze autem, tedy tam, kde je to nejbliz. V mem pripade Tesco nebo Globus, jedno horsi nez druhe. Vitezi Globus, dlouhodobe vychazi levneji a sortiment mi v ramci moznosti vyhovuje vic. Chleba a pecivo delam doma, zeleninu jsem driv bravala na trhu, nez nam ho zrusili. Kdybych mela v dosahu bydliste male obchody s vecmi a jidlem, ktere potrebuji, chodila bych tam, i kdyby to bylo drazsi nez hypermarket, jenze nemam.
Stve me celkem dost podporovat takovy moloch jako je Globus, ale jedina alternativa k tomu je stravit dny hledanim a obrazenim malych kramku MHD s miminem nebo jeste hur autem. A kdyz zrovna nemam mimino, chodim do zamestnani, jde to lip, protoze pracuju v mistech, kde trh a male obchody jsou.
Neni to idealni, to je jasne, az budu casem delat selku na venkove, bude lip, brokolice si vypestuju sama. Zatim nelze.
 Bob the Ghost 


Re: Náhlá potřeba přednosti 

(18.8.2007 14:17:05)
Kohnová,
jsi příklad, že ženy mají úplně stejné genderové předsudky jako muži. A já si myslím, že jich mají dokonce víc.

Prostě odmítáš připustit, že by nějaký chlap mohl "zvládat" něco tak "výsostně ženského", jako jsou nákupy a vaření. Že by se nějaký chlap mohl systematicky starat o domácnost spolu se svou ženou. Pozná se to například podle toho, že AUTOMATICKY předpokládáš, že já to nedělám.

Chlap, je v tvých očích zmatený popleta, který se v obchodě absolutně nevyzná, a nebýt ženy, tak umře hlady. A ještě jí komplikuje její ušlechtilou práci tím, že "camrá". A pokud vaří, tak jen v neděli, aby se tím pak zbytek týdne vytahoval, ale na běžný provoz kašle.

Kohnová, to se ale nesmírně mýlíš. Chlapi dnes vaří a nakupují zcela běžně. Ono totiž už není devatenácté století.

Pokud ti ale připadá, že chlapi na péči o domácnost skutečně nemají ty správné buňky, pak bys - analogicky - neměla protestovat proti názorům, že ženy nemají buňky na to, aby řídily firmy a seděly ve vládě.


P.S. Kvůli štrůdlu doma rozhodně "necamrám". Miluju ho. A taky ho zásadně peču já.
 Kohnova 
  • 

Re: Náhlá potřeba přednosti 

(18.8.2007 15:32:39)
Prosimte, co mi to zase podstrkujes za teze? Ja jsem mluvila o svem muzi, ne o muzich obecne. Napsala jsem, ze te pokladam za cool muzika, to pokladam, ale pokud z toho vyvozujes, ze trpim genderovymi predsuky, tak tomu se rika OSLI MUSTEK, clovece. Ja se te vsehovsudy snazim vyprovokovat a ty zase me, coz se nam oboustranne dari.
Podivej, tvoje potreba delat z lidi blbce je celkem zabavna, ale jen chvili, protoze pak uz to je na jedno brdo. Musel bys vtipneji. O chodu me rodiny ci popletenosti meho muze vis prt a vorech, celkem stejne jako ja o tve rodine, jen te tak soukromne na neco tipuju, tez ty me a pravdu se nedozvime.
Cili klidne mi muzes odepsat, ze jsem blba zaostala slepice otrocici konzumu nebo cokoliv jineho, ale nedostaneme se dal, nez za utraceni casu na internetu trumfovanim jak kdo koho usadi.
Btw. co ty tu tak vlastne delas? Bavis se? Nebo se nas pokousis povznest? Jak to, ze nedelas strudl? Uz mas hotovo?
Co tak pokrokoveho a vzdelaneho cloveka zene mezi pipky jako ja? Ja tu sedim´, protoze miminu lezou zuby, ma teplotu, knoura a chce se chovat. Az ho to prejde, mizime. Kdybys mi chtel vmest genderovou zaostalost protoze ho nenosi muj muz, tak to je proto, ze ten zpozdilec je v praci, vdelava nam na chleba. 1Az se mu spusti mliko, vymenime se, vis, chytroline?
 Kohnova 
  • 

Re: Náhlá potřeba přednosti 

(18.8.2007 15:43:27)
Dodatek: "Pokud ti ale připadá, že chlapi na péči o domácnost skutečně nemají ty správné buňky, pak bys - analogicky - neměla protestovat proti názorům, že ženy nemají buňky na to, aby řídily firmy a seděly ve vládě." tva veta
Prosim te: kdes me videl protestovat kvuli pritomnosti nebo nepritomnosti zen ve vlade????? Fakt, kam na ty blbosti chodis? Nejsi trochu zapsklej nebo tak neco? Proc by muzi nemeli mit bunky na peci o domacnost? A kdyz nahodou muz zrovna neni v domacnosti, tak to znamena, ze jeho zena ma genderove predsudky, jo?
Dyt ty ses uplne zmetenej. Ja zase ctu pomerne na rychlo, ale to je tim, ze mimino se krouti a taky, ze tu nasi diskusi nezeru tak uplne s chlupama a redakci nedelam.
 Bob the Ghost 


Re: Náhlá potřeba přednosti 

(18.8.2007 16:15:01)
Kohnová,
ty jsi nějaká rozčílená.
Relaxuju.
Nechci tě rozčilovat, chci debatovat. Ale ty místo abys debatovala, stále vynášíš různé hysterické soudy o mé osobě.

Například, že je divné, že tu jsem a debatuju. Zatímco žena jako ty na rodinném serveru debatovat může a je to zcela v pořádku, u muže je to podle tebe "nenormální".

Kohnová, tys genderový troglodyt.
 Kohnova 
  • 

Re: Náhlá potřeba přednosti 

(18.8.2007 16:21:45)
No, troglodyt, to je SAMEC. Ty genderovy vizionari. Fakt uz me nebavis. Btw. pouzivani slova troglodyt smerem ke cloveku je nadavka, pokud to nevis.
 Bob the Ghost 


Re: Náhlá potřeba přednosti 

(18.8.2007 17:15:19)
Jsi nějak přecitlivělá.
Najednou.
Projdi si text a všimni si, jakými výrazy jsi častovala mě.

A Kohnová - troglodyt není ani nadávka, ani samec.

Končím. Očividně ti vůbec nejde o debatu o nakupování, případně péči o domácnost. Pro své výpady si prosím najdi jiný objekt.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Náhlá potřeba přednosti 

(18.8.2007 17:25:09)
Bob má pravdu.
Troglodyt není ani nadávka, ani samec. :o)
 Kohnova 
  • 

Re: Náhlá potřeba přednosti 

(18.8.2007 17:28:37)
Monty, docela bych chtela vedet, co je teda podle tebe troglodyt. Mozna uz to slovo doznalo takovaho jazykoveho posunu, ze mi jeho vyznam unika.
 Kohnova 
  • 

Re: Náhlá potřeba přednosti 

(18.8.2007 17:27:19)
Bobe, troglodyt je simpanz. Latinske jmeno pro simpanze je Pan troglodytes, to je jmeno druhu, tj samce i samice. Shodou okolnosti mam z tehle tematiky z mladi doktorat. Slovo troglodyt je zkomolenina toho latinslkeho nazvu, je to muzsky rod (odtud samec) a je to pomerne hruba nadavka. Nepamatuju si, ze bych nejakou tohohle kalibru vuci tobe pouzila. Jinak o nakupech se tu vesele debatovalo do doby, nez ses do toho sofistikovane vlozil ty. A mezi tebou a mnou neslo o nic vic, nez o kratochvilne provokovani.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Náhlá potřeba přednosti 

(18.8.2007 17:32:33)
Kohnová,
to je sice hezké, ale výrazu troglodyt se nepoužívá pro šimpanze. Troglodyt je prehistorický člověk. Etymologicky je jistě možné a dokonce pravděpodobné, že jsou tato slova od sebe odvozena (netipnu si které od kterého, pan troglodytes = šimpanz učenlivý, Linnaeus 1758 - tohle ale nenosím v hlavě, to jsem si našla na netu).
Nicméně v použitém kontextu bych ani nepředpokládala, že by Bob myslel šimpanze. Genderový šimpanz je daleko méně trefné než genderový neandrtálec. :o)
 16.5Salám&Lajka14 


Co říká netový slovník cizích slov 

(18.8.2007 17:34:14)
Slovo:
troglodyt

Význam:
prehistorický jeskynní člověk, obyvatel podzemních obydlí
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: Co říká netový slovník cizích slov 

(18.8.2007 17:43:28)
Wikipedie:
Troglodyt může být:

* pravěký jeskynní člověk – vizte vývoj člověka
* střízlík obecný (Troglodytes troglodytes)
* šimpanz učenlivý (Pan troglodytes)
 Kohnova 
  • 

Re: Náhlá potřeba přednosti 

(18.8.2007 17:48:08)
Dik. Koukla jsem se taky. Lze pouzit, i kdyz pokud by ses zeptala antropologa event. archeologa, zjistila bys, ze slovo troglodyt nepouziva, protoze to fakt neni odborny vyraz. Jinak neandrtalec je krome puvodniho vyznamu taky nadavka.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Náhlá potřeba přednosti 

(18.8.2007 17:55:13)
Kohnová,
to je fakt zvláštní, myslím z hlediska jazyka, jak lidi různě vnímají jedno a totéž slovo, byť v různých kontextech. Pro mne například neandrtálec nadávka není. Nadávka je expresívní termín použitý sám o sobě, nikoli jako přirovnání K NĚČEMU. Neříkám nikomu - ty neandrtálče a ani jsem to od nikoho neslyšela. Max. chováš se JAKO NEANDRTÁLEC, což sice není lichotka, ale ani nadávka. :o)
 Lizzie 


Re: Náhlá potřeba přednosti 

(18.8.2007 17:59:33)
Jo, Monty, čeština je krásný a hlavně různorodý jazyk..a to lidské chápání též. Já bych si někdy nejraději nafackovala. Něco řeknu, a kolikrát se po mně mrknou..a já hned vím, že to, co chápu jako něco normálního, oni berou za nadávku..
A fakt nesnáším, když někdo někomu nadává ,,jménem"..takže žádné: ,,ty seš matěj, kuba, kašpar.."..takový pěkný jména o oni to myslí hanlivě..ach jo:-)
 Kohnova 
  • 

Re: Náhlá potřeba přednosti 

(18.8.2007 17:52:04)
Jo, jeste, Linneovo pojmenovani simpanze je prvotni. Neandrtalec byl az pak (k tomu co vzniklo z ceho). Ja ted uplne nevim, kdo a kdyz ustavil neandrtalce a hledat se mi to nechce, ale Linne pracoval v 18. stol, Darwin a ostatni byli az po nem v 19. stol a dal. Kazdopadne ma genderova uvedomelost dostala silne nafrak :D.
 Repulsion 


Re: Náhlá potřeba přednosti 

(18.8.2007 18:31:36)
Troglodytes troglodytes:Střízlík obecný

:o))
 Lizzie 


Re: Náhlá potřeba přednosti 

(18.8.2007 18:36:32)
Vida ho, ptáčka:-)
 Hadi a spol 


Re: Náhlá potřeba přednosti 

(16.8.2007 7:28:27)
taky nejsem člověk, který by byl dlouho v nějakém obchodě, ale naprosto rozumím tomu, že čekat s dětmi ve frontě, byť "jenom" 10 minut je nesnesytelné - naše holky jsou dost živelné a 10 minut je strašně dlouhá doba na to, aby se začaly nudit - dokud se jede prodejnou, tak je to zábava, to vydrží, ale stát na jednom místě a koukat na pořád stejný obraz je fakt nuda :-)
Myslím, že právě proto vzniklo něco jako přednostní pokladny :-) ale jak jsem už psala mám v tomhle směru jenom dobré zkušenosti
 Lizzie 


Re: Náhlá potřeba přednosti 

(16.8.2007 8:07:11)
Přednostní pokladny ,,uleví" i ostatním zákazníkům. Neboť stát frontu vedle nudou rozeřvaného dítěte a nervózní matky není nic moc:-)Takže co se tu řeší?
 Lenka, 2 děti 
  • 

Re: Náhlá potřeba přednosti 

(17.8.2007 9:38:33)
Bobe, neznáš jiný obchod než sámošku?
 Bob the Ghost 


Re: Náhlá potřeba přednosti 

(17.8.2007 13:43:50)
Lenko,
to je fuk, jak se tomu "marketingově" říká: hypermarket, megamarket nebo jánevím jak.
Nesmíš tomu tak podléhat.
Furt to není nic než velká sámoška.
 Lenka, 2 děti 
  • 

Re: Náhlá potřeba přednosti 

(17.8.2007 15:34:07)
aá si fakt představila sámošku na venkově :-) a tam přednostní pokladnu. ale po týdnu u rodičů musím říct, že je to tu snad ještě horší. Přednostní pokladna samozřejmě není :-), ale je pult, kde je jedna paní, jeden zákazník nejméně deset minut. Těhotná paní asi pátá v řadě, s sebou dvě děti předškolního věku, které se nudí, vykřikují na celý obchod, těhotná paní stojí ve frontě. Babičky se ptají, co děti, cože tak křičí, nelíbí se jim tu snad? a co vy, není vám špatně v tom vedru, už máte velké bříško, to já.... a myslíte, že ji někdo pustí? Houby s octem a musí čekat ještě déle než u té pokladny. A když člověk pustí tu babičku, tak si tam hodinu vykládá s prodavačkou :-).
 Karin80 


Re: Náhlá potřeba přednosti 

(20.8.2007 23:03:16)
Nevím, jak pro tebe, Bobe, ale třeba pro mě osobně (30. týden) je příjemnější chodit než stát, protože při stání mě hned začnou bolet nohy a záda, při pohybu se to nějak uvolní nebo co... Takže chodit zvládám, ale delší stání už je nepříjemné.
 Hadi a spol 


mám dobré zkušenosti 

(15.8.2007 13:53:46)
Myslím, že jsem byla ve stejném nejmenovaném obchodním domě a mám velmi dobrou zkušenost - paní pokladní si mě sama zavolala k pokladně. Nebyla jsem tam jenom jednou, stalo se mi to pokaždé. Do Hypermarketů moc s kočárem nechodím, takže nemám moc zkušeností :-)) když jdu náhodou i s holkama a mám je v košíku, tak stejně vybírám pokladnu, kde je nejmíň lidí :-))
 Lenka - brzy maminou:-) 
  • 

lidi jsou ignoranti - sobci 

(15.8.2007 15:20:25)
Musím ti dát za pravdu. Taky nechápu, k čemu tyhle cedule jsou. Očekávala bych, že aspoň sama prodavačka tě osloví /samozřejmě v rámci možnosti/ a vezme přednostně, protože spoléhat se na lidi, že tě pustí, no to se spíš dočkáš rány mezi oči. Když jsem nebyla těhotná, přišlo mi naprosto normální pustit těhulku nebo maminu. Ale očekávat to od druhých? To je v dnešní době dost velká naivita. Stalo se mi jen jednou, že mě pán pustil před sebe - cedule v obchodě ani nebyla. Ale například dnes jsem u pokladny čekala skoro 10min. než jsem přišla na řadu. A to přede mnou byla paní s vyspělou dcerou a obrovským nákupem. Tady mě to prostě zarazí vždy. Vždyť byla taky těhotná, ví jaké je to těžké. To je ale jako když jedeš městskou. Většina lidí dělá, že nevidí a nejvíc - opět ženy.
 Lenka 
  • 

Re: lidi jsou ignoranti - sobci 

(16.8.2007 17:41:42)
A proč to je? Protože tyhle ženy ti řeknou: Máš děti, starej se sama, když sis je pořídila (a byla tak blbá :-)), nám se nikdo o děti taky nestaral, nikdo nám nedával přednost, musely jsme sedět doma, nikam jsme nemohly chodit, tak proč bys ty teď měla mít nějaké výhody (typu hlídání, přednosti ve frontě u doktora, v obchodě, v MHD apod...). My samy to musíme změnit, aby ta příští generaci měla vzor, že přednost mají staří lidé, maminky a tatínkové s dětmi, těhotné, nemocní, tělesně postižení apod... a hulváti jsou ti, kdo se derou na místa určená postiženým a hendikepovaným.
 Klára 
  • 

u přednostní pokladny mají lidé přednost 

(15.8.2007 15:34:27)
Systém specializovaných pokladen jsem chápala tak, že co je pro nákupy pouze do 5-ti položek, tam nemá chodit nikdo jiný, ale přednostní pokladna není určená pouze pro těhotné, rodiny s dětmi a ZTP, tato skupina u ní má pouze přednost. Myslím, že nejlepší je, pokud maminka jde k pokladně a požádá toho kdo stojí další v řadě, aby jí udělal místo - já sama to ráda udělá, ale nezlobte se na mě, nebudu celou frontu stát otočená čelem vzad, abych pozorovala přibližující se maminky, které neumí otevřít pusu. Stejně tak mi příjde divné, že by paní prodavačka měla nechat pokladnu i s penězy, běžet dozadu a odtamtud tahat maminku.
 foxyik+Sofie 10/03+ Alex05/07 


Re: u přednostní pokladny mají lidé přednost 

(15.8.2007 16:55:47)
Milá Klárko, samozřejmě se nikdo točit nemusí, to neříkám, ale ty lidi mě viděli-dost dlouho to u těch kas trvá, takže se dívali i kolem sebe.Je fakt, že jsem taky ještě způsob jak to s těmi pokladnami doopravdy má být neslyšela.ale když už jsou, tak proč se nevyužívají ,tak jak mají.Nikdo po paní pokladní tohle samozřejmě nemůže očekávat,to je jasné.A jak tu píša Lenča,zvláštní je , že se snaží nejvíc ignorovat ženy, které taky byly už sice kdysi,ale byly těhotné.To je fakt!
 LobaD 


Re: u přednostní pokladny mají lidé přednost 

(18.8.2007 11:30:32)
Já po zkušenostech s neomaleností,nevšímavostí a drzostí lidí všeobecně jsem se vybavila ostrými lokty a prostě kdykoliv kdekoliv vidím,že možnost je,tak se prostě o ní hlásím.Slušně a v klidu.A mám zkušenost že z 80%případů to v klidu prostě nejde.Lidi jsou na sebe tak strašlivě zlý,hádají se a řvou jak na trhu a v podstatě pro nic za nic..je mi z toho špatně-patřím totiž mezi hlupáky,kteří stále očekávají,že pokud se já budu chovat slušně,sklidím to samé od protějšků,ale nedá se nic dělat,bohužel jsou mezi námi tací,kteří nemají pochopení pro nikoho a nic.Proto si myslím,že jsou pokladny takto označené.Abychom se měli na co odvolat,ale zbytek je už na nás.Je to o lidech a v lidech.Slušný člověk vás pustí i na normální pokladně..
 Milada 
  • 

Nektere veci nejsou videt na povrch 

(15.8.2007 17:31:19)
Je docela mozne, ze ti lide, co cekali ve fronte meli nejake potize, ktere nebyly na prvni pohled videt - byli rano darovat krev, maji nizky tlak a neciti se dobre, jsou po operaci, maji hrozne bolesti bricha pri endometrioze.... moznosti je spousta. Zadne z techto obtizi nejsou videt na povrch....
 Karin80 


Re: Nektere veci nejsou videt na povrch 

(20.8.2007 23:11:05)
Proto jim dal pánbůh dar řeči :-)
 Kami+Kamilik 


Je potřeba si říct 

(15.8.2007 21:46:17)
Já jsem si vždycky u přednostních pokladem říkala o přednost - požádala jsem, zda mě pustí, že toto je přednostní pokladna. Nikdy mě nikdo neodmítnul ani neposlal do háje.

Jako bezdětná jsem k těmto přednostní taky chodila - ale byla jsem připravená případné zájemce pustit. S tímto rizikem jsem tam holt stála :-)

Je to jako s nastupováním do MHD - člověk si prostě musí umět říct, nemůžete čekat, že lidi budou odečítat vaše přání přímo z vaší hlavy...
 Hadi a spol 


Re: Je potřeba si říct 

(16.8.2007 7:21:44)
Jo jo k tomuhle jsem četla krásný článek v časopise dopravního podniku Prahy :-) Nějaký pán tam popisoval svoje zkušenosti s pomocí maminkám s kočárky - závěr článku byl takový, že pokud některá mamina potřebuje a chce pomoci, že si má říct, rád jí pomůže :-))
 Lemora 


Moje vánoční zkušenost 

(16.8.2007 11:09:55)
Já mám zkušenost z trochu jiné strany obchoďáku... Vyrazila jsem sama bez manžela jen s tehdy 3měsíčním prckem (ve vajíčku) na poslední vánoční nákupy a u nejmenovaného hypermarketu bohužel nebyl k dispozici žádný vozík, jelikož podobný nápad měl ten den snad každý. Stoupli jsme si celkem logicky u místa, kde se vozíky vrací, jenže všichni ostatní nově příchozí neměli plné ruce dětské autosedačky a tudíž mohli odchytávat vracející se vozíky hned jak se někdo objevil na obzoru - a přitom všichni viděli, jak tam bezmocně (spíše víc v šoku nad tou drzostí) stojím. Když mi pak, už po nákupu ve frontě u pokladen, říká paní přede mnou "běžte si s tím miminkem dopředu, oni vás pustí" tak jsem opravdu musela smát... Vzhledem k tomu, že je to jediný negativní zážitek, tak už jsem to úplně vypustila z hlavy a nebýt tohoto článku, tak si ani nevzpomenu. Smutné je pouze to, že se to odehrálo o vánocích, kdy by lidé k sobě měli mít blíž. Holt asi lidi poznamenala dnešní uspěchaná doba...
 10.5Libik12 


Re: Moje vánoční zkušenost 

(16.8.2007 11:27:53)
No máš pravdu, ale co tě vehnalo v předvánočním běsu do obchoďáku, když dle textu byl manžel po ruce?
 Lemora 


Re: Moje vánoční zkušenost 

(16.8.2007 11:33:53)
No právě že nebyl, proto jsem musela sama s prckem - brali jsem to cestou od lékaře, aby to bylo při jednom a abych nehnala auto do města znovu, jenom proto, že nechci vláčet dítě po obchoďácích.
 10.5Libik12 


Re: Moje vánoční zkušenost 

(16.8.2007 12:47:06)
Já myslela jako když existoval:)
 Iva 
  • 

Re: Moje vánoční zkušenost 

(16.8.2007 22:53:59)
Myslím, že je třeba si uvědomit jednu věc - každý člověk má svých starostí dost a jen málo z nás má ještě schopnost starat se i o ostatní. Prostě ti lidé vám to nedělají naschvál nebo z bezohlednosti, a nejspíš by tímto obviněním byli hodně dotčeni - je prostě nejspíš VŮBEC NENAPADLO že nosit mimino v šátku je namáhavé a že vás může bolet v zádech!! To samé platí o těhotných, většina lidí si vašeho bříška prostě nevšimne ani když trčí metr dopředu, mají jiné starosti než koukat jak vypadáte!! Stejně tak si neuvědomují že uhnout s kočárem není někdy jen tak, že nakupovat s nervozním ubrečeným miminem vyžaduje hodně sil a koncentrace, zkrátka NENÍ ZA TÍM (VĚTŠINOU) ZLÁ VŮLE. Jen si vzpomeňte na dobu, kdy jste byli ještě studenti , mladí a bezdětní, napadlo vás, že ta matka ten megakočár asi do tramvaje nevyzvedne sama a že čeká vaši pomoc? Nejspíš jste ji ani neviděli, mysleli jste na zkoušku, novou (starou)lásku, včerejší mejdan a tak...
Je na každém, aby se staral o své vlastní zájmy, a slušně a zdvořile požádal o to, co potřebuje. Pokud to neudělá, nemůže se divit, že si jeho situaci okolí mylně vyloží (podle toho, čím jsou zaujati právě oni sami) a vy budete mít důvod cítit se ukřivděně. Například o ženě postávající s miminem ve vajíčku u vchodu do obchodu bych si nejspíš pomyslela, že tam asi na někoho čeká. Na Češích (některých) mi vadí ta neschopnost jednat na rovinu, tedy přímo a jasně požádat druhého o to, co od něho chci, místo trousení často urážlivých a nemístných poznámek kamsi ke třetím osobám.
 Lemora 


Re:  

(17.8.2007 9:21:38)
Nedá mi to, abych nereagovala - já nepostávala u obchodu, ale u místa, kda se shromažďují vozíky a nepostávala jsem tam sama, čekala tam se mnou řada lidí - jen byli bez toho vajíčka rychlejší. A těžko budu na někoho volat, že jsem tu byla dřív, když už mizí ve dveřích a dělá že mě nevidí. Nemluvě o tom, že na čekání na někoho s miminem bych si asi našla lepší místo - buď počkáme v autě nebo v teple obchoďáku - tolik k dokreslení situace. Já si tady hlavně v žádném případě nestěžuji, jen dávám do pléna zážitek který se stal mě a který se vztahuje k článku. Je jasné, že to lidé nedělají naschvál, ale vidí moc dobře, jen si říkají, proč ZROVNA JÁ bych měl pomáhat nebo dát přednost, když já honem pospíchám domů nebo bůhví kam, ať pomůže někdo jiný.
A pokud si vzpomenu na dobu, kdy jsem byla ještě studentka nebo bezdětná, tak jsem nikdy neměla problém s tím pustit sednout starého člověka nebo těhotnou a maminkám s kočárkem jsem nabízela pomoc automaticky. Jsem tak prostě vychovaná a nezáleželo na tom jestli jsem měla plnou hlavu starostí nebo byla zrovna po mejdanu. Zkrátka asi platí, že podle sebe soudím tebe...
 Róza 
  • 

Re: Moje vánoční zkušenost 

(17.8.2007 13:57:09)
A to měla dát vyvolat rozhlasem: Všichni Ti, kteří momentálně čekáte na košík, pusťte tu paní s miminkem?
 Lizzie 


Re: Moje vánoční zkušenost 

(19.8.2007 0:43:42)
No, Ivčo, nevím, ale vidět mámu s děckem ve vajíčku, tak jí automaticky uhnu..
 Iva, 3 děti 
  • 

Re: Moje vánoční zkušenost 

(20.8.2007 1:51:45)
Nechtěla jsem se dotknout maminky s dítětem v autosedačce, věřím, že to bylo jak popisuje a je jisté, že lidé jsou často do sebe tak zahledění že když ne bezohlednost, tak určitě nevšímavost k potřebám druhých tam je. Radím v podobné situaci jít příště přímo k pokladně a domluvit se s někým kdo má ještě zboží ve vozíku, občas to tak s dětmi dělám, aby se mi nerozutekly, a funguje to. Možná by stálo za to i někoho z těch lovců vozíků poprosit jestli by jeden neulovili pro vás. Někteří by to udělali možná i rádi. Má zkušenost je vážně taková že lidi by pomohli, kdyby je to trklo. A tomu se musí pomoct.

Mé nejmladší dítě má rok a půl, denně jezdím MHD s kočárkem a prakticky nikdy se mi nestalo, že by mě někdo poslal do háje a odmítl pomoct. Někdy ale musím poprosit někoho subtilnějšího poblíž aby mi podržel kočár a zajít požádat někoho statnějšího doprostřed tramvaje. Ale většinou jsou lidi hodně ochotní, skutečně jsem se nesetkala s nějakou nepříjemnou reakcí.

Fakt je že sama bývám hodně zamyšlená, hlavně pokud si to můžu dovolit když jdu bez dětí, takže chápu ty druhé že třeba sami od sebe nenabídnou pomoct, protože vaši nouzi ani nezaregistrují. Občas je to, bohužel, můj případ, ale jak mi někdo řekne, pomůžu fakt ráda.
 Petr Klečka,dvě dospělé děti 
  • 

Na co jsou? 

(18.8.2007 13:24:44)
Bude trvat ještě dlouho než si náš "národ" uvědomí kde a komu má dávat přednost
U našich rodin to přeci začíná a i bohužel končí.Píši rodin.Pro mne to znamená
spolek dvou lidí spojený alespoň před zákonem a mající se rád.A to tak,aby svou
láskou šel svým vlastním dětem příkladem jak to má tady na tomto světě vypadat.
Potom již hádám tyto děti nenapadne vznášet hloupé dotazy o tom proč u tamté
pokladny nejsou lidi a u jiných jich je tolik.A proc ta paní pokladní za tou
pokladnou sedí a "nic" nedělá.Takovéto problémy již jinde řešit nemusí.My star-
ší bychom neměli odvahu jít otravovat k pokladně,že spěcháme ať nás odbaví když
tu žádný "postižený" není... Nevím jak to vidíte vy autorko článku.Tohle je můj
názor na celou věc a myslím si,že to nebude jen u té vaší nešťastné pokladničky
...Mějte se...
 Petr Klečka,dvě dospělé děti 
  • 

Na co jsou? 

(18.8.2007 13:27:32)
Bude trvat ještě dlouho než si náš "národ" uvědomí kde a komu má dávat přednost
U našich rodin to přeci začíná a i bohužel končí.Píši rodin.Pro mne to znamená
spolek dvou lidí spojený alespoň před zákonem a mající se rád.A to tak,aby svou
láskou šel svým vlastním dětem příkladem jak to má tady na tomto světě vypadat.
Potom již hádám tyto děti nenapadne vznášet hloupé dotazy o tom proč u tamté
pokladny nejsou lidi a u jiných jich je tolik.A proc ta paní pokladní za tou
pokladnou sedí a "nic" nedělá.Takovéto problémy již jinde řešit nemusí.My star-
ší bychom neměli odvahu jít otravovat k pokladně,že spěcháme ať nás odbaví když
tu žádný "postižený" není... Nevím jak to vidíte vy autorko článku.Tohle je můj
názor na celou věc a myslím si,že to nebude jen u té vaší nešťastné pokladničky
...Mějte se...
 Barmburka 
  • 

Mě i předbíhají 

(19.8.2007 8:51:27)
Ano, lidé jsou bezohlední, s kočárkama nepomůžou, když člověk vystupuje z autobusu, raději se nahrnou k jiným dveřím, než aby pomohli. Ale endávno se mi stala jiná věc. Místo, abych jako těhotná dostala přednost, stála jsem ve frontě a otočila jsem se k regálu hned vedle a šup, už ta paní, co stála za mnou byla přede mnou. Tak jsem se na ní koukla, nic jsem neříkala, myslela jsem, že se omluví a půjde zpět, ale bylo vidět, že panílehce zčervenala (!úspěch) a otočila se zpátky. Neměla jsem slov. Zrovna mi bylo OK a paní toho měla jen málo. Tak jsem jí řekla, klidně běžte přede mě, když toho máte tak málo, já počkám. A paní nic. Doufám, že měla aspoň špatný svědomí!
 Jitka, dvojčata 4 roky 
  • 

stejné jako ve vlaku s vagónem pro děti 

(19.8.2007 13:36:35)
Souhlasím s názorem, že někteří Češi jsou burani. Stejná situace, jakou popisuješ je i když jedeš vlakem a chceš si s dětmi sednout do vagónu vyhrazeného rodiči s dětmi do 10 let. Vlezeš tam a všude - rozvalení dospělí, kteří v ten okamžik ohluchnou a oslepnou... Zajímavé, že do vagónu 1. třídy nikdo neleze. My abychom prosili, že to je vůz pro děti a pustili nás sednout. Ještě zajímavější, že vás pustí spíš sednout starší dámy, než pánové. Kdyby to průvodčí hlídali, tak by si tam nikdo nesedal, tak jako do té jedničky. Nebo by to možná chtělo natisknout na skla velké obrázky dětí, aby to nikdo nepřehlédl. Ty vagóny jsou nejen na to, aby si děti sedly, ale také proto, aby si jízdu vlakem užili ve veselém štěbetání a mírném zlobení a rodiče je nemuseli neustále okřikovat, ať neruší ostatní cestující. Bohužel mám pocit, že k dětem se v téhle společnosti neberou moc ohledy. Musí být hodné, dobře vychované, potichu. Jinak se na vás všude otáčejí, proč si je nezkrotíte... Jako by sami nikdy nebyli dětmi :-)
 Lassie 
  • 

Re: stejné jako ve vlaku s vagónem pro děti 

(19.8.2007 13:58:36)
Je určitě hloupé, že ve vagónu není místo pro toho, pro koho je ta část vlaku primárně určena. Věc by měl vyřešit průvodčí a osoby, co tam nemají co dělat, by měl z vagónu vykopat. Netvrdila bych ale, že "k dětem se v téhle společnosti neberou moc ohledy". Myslím, že se berou ohledy čím dál víc a i když je co zlepšovat, stále je u nás kvalita služeb na relativně dobré úrovni. S dětmi dnes můžete téměř kamkoliv - alespoň má matka žasne a její častá věta je "to za nás nebylo". Např. v Indii by nám také záviděli, neb se o svá místa v dopravních prostředcích musí dělit i s domácím zvířectvem.
 luci07+M 3/07+M 9/08+ A 12/12 


Re: stejné jako ve vlaku s vagónem pro děti 

(19.8.2007 14:25:22)
Ano chování některých lidí je na pováženou. Já celkem často cestuju s kočárkem vlakem a téměř pokaždé si musím doslova "ulovit" někoho, kdo my pomůže s kočárkem nahoru. Myslím, že jde prostě o slušnost mezi lidma si pomoct, když to někdo druhý potřebuje. Hodně se tu diskutuje o jakémsi nároku na přednost tu a jinde, ale o to nejde. Prostě společnost by měla umět pomoct a vyhovět lidem kteří to v danou chvíli potřebují. Ať už se jedná o těhulku, postiženého nebo člověka s náhlou indispozicí. A ne se tito musí svých práv často domáhat.
Ano najdou se lidé, kteří rádi pomohou, bohužel je jich stále menšina. A asi rýpnu do vosího hnízda, když - ze své zkušenosti - řeknu, že ve velkých městech je jich ještě míň.
A také jsem zjistila, že nejmíň vychovanou skupinou jsou důchodci.
 unique 
  • 

Ohleduplnost 

(19.8.2007 16:22:21)
Nedá mi to, abych nereagovala. Mám dvě malé děti (4 a půl roku a 5 měsíců) a taky jsem zažila různé příhody, které tady nebudu popisovat. Ale zjistila jsem, že vstřícnější a ohleduplnější jsou ženy (nejspíš mají víc té empatie), hlavně ty starší (taky něco zažily s dětmi a byly těhotné), než muži, zvláště ti kolem padesátky. Ti jsou někdy po práci velmi unaveni a tak je jim za těžko zvednout zadek např. v MHD a uvolnit místo těhotné ženě s malým dítětem, raději si čtou noviny či koukají z okna. Proto já osobně pouštím sednout starší či těhotné ženy, výjimečně velmi staré pány (s hůlčičkou) :o). Prostě a jednoduše - jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá a ne ty do mě kamenem, já do tebe chlebem. A jinak jsou samozřejmě výjimky, takové bílé vrány, že?
 Lemora 


Já to vidím tak, 

(19.8.2007 18:14:09)
že to není o tom jestli má nebo nemá někdo přednost. Já osobně jsem si nepořizovala dítě, abych se pak mohla domáhat nějaké přednosti, od samého začátku mi bylo jasné, že mě čeká přinejmenším několik let různých omezení. Ale je to prostě o obyčejné lidské slušnosti a o ochotě pomoci druhým. A samozřejmě i o tom si třeba o tu pomoc říct, když je to nutné.
 Lassie 
  • 

Re: Já to vidím tak, 

(19.8.2007 19:16:55)
Takhle nějak to vidím i já. Napsala jste to stručně a výstižně.
 Leontýnka+3 


Líná huba:-) 

(28.8.2007 13:06:37)
Terez připojím jeden postřeh. Taky jsme takhle s manželem jednou využili přednostní kasu, když jsem byla těhotná. Stálo u ní hromada lidí, kteří ani jeden nepatřili mezi ty "privilegované". Manžel našel v sobě tu drzost a zeptal se, jestli je opravdu pro těhotné a matky s dětmi. Po kladné odpovědi vmanévroval moje těhotné břicho úplně dopředu, aniž by to někdo komentoval. Takže možná příště zkuste nekroutit se a slušně se dožádat přednosti:-) U nás na Moravě se říká "líná huba holé neštěstí" :-)

Ale samozřejmě je fakt, že tyhle kasy by měli využívat ti, pro které jsou určeny. Stejně jako parkovací místa pro maminky s dětmi, kterých je stále nedostatek (v porovnání s parkovacími místy pro vozíčkáře). A lahůdkou jsou místa pro maminky, nasekaná vedle sebe tak, že nejdou téměř otevřít dveře od auta:-)
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: Líná huba:-) 

(28.8.2007 18:47:21)
leontýnka: U nás na Moravě se říká "líná huba holé neštěstí" :-)
no, tak u nás v Praze se zase říká "líná huba, HOLÝ neštěstí" :-)

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.