| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Mé děti jsou jako sníh v létě

 Celkem 95 názorů.
 Eviska22 


Dětský svět 

(16.7.2007 9:44:38)
Ó,jak je krásný dětský svět!Jen ho chraň a opatruj.Ať se i nadále medvídek prochází po pyžámku a technologii výroby zná tak za 10let..Hodně štěstí s motýlky

 Nasuada 


ježíšek 

(16.7.2007 16:02:43)
I já jsem měla pocit, že svým dětem přece nebudu cpát do hlavy nesmysly. Ježíšek přece není a dárky nosí táta s mámou, babičky, tetičky atp.
Pocit zmizel s příchodem skřítka, který je někdy hodný, někdy zlobivý, ale vždycky kouzelně okouzlený tím co se kolem něho děje.
 David 2 děti 
  • 

osvěžení 

(16.7.2007 16:42:48)
Tvůj článek je to nejosvěžující, co jsem dnešního dne vstřebal. Hledám čas a odvahu také přispět něčím ze sebe. Miluji dětskou fantazii a jejich svět. Rychlé dospívání dětí a televizní průplach jejich mozečků mě děsí. Ahoj David.
 fijalka 
  • 

Re: osvěžení 

(16.7.2007 16:55:30)
ano, taky me to moc potesilo:)
 Kiška (3kluci) 
  • 

Nedojalo mě to! 

(16.7.2007 17:14:48)
Ač jsem chtěla jak jen se dalo,mám 3kluky a ne holky,které by byly v létě bílé jako sníh.Přes veškerou lásku,péči,něhu jsem citovost vzdala.Hlavní je jídlo a volnost-neustálé běhání venku(bydlíme na vesnici).Dobrým slovem a domluvami nezmůžu nic-platí na ně jen pevná ruka a řád.Jsou moc chytří(až vychytralí) a šikovní,ale hodně akční.Takže místo kochání se denně-vlastně neustále řeším oblékání,jídlo,úklid a poslušnost na ostatní mi bohužel nezbývá čas.Vám-co jste tím obdarování držím palce,ať Vám to vydrží!
 Mery72 


To mě zas jo... 

(16.7.2007 21:40:42)
Asi nemám tak moc akční děti, ale denní řešení je u nás stejné. A - jak píšeš - na poezii nějak není čas. Ach jo.
 Hadi a spol 


Re: Nedojalo mě to! 

(16.7.2007 22:36:14)
Hodně záleží na tom, jak staré děti kdo má :-) a určitě na celkovém pohledu na život :-) Já například včera běhala se sousedovic klukem kolem baráku a stříkali jsme po sobě vodu stříkačkama - byla to super zábava, jak pro něj, tak pro mě - jemu je 9, mně 29 a vůbec mi to nepřipadalo nějak divné - měla jsem chuť si zablbnout, tak jsem blbla - snažím se v tom dospěláckém světě najít kouzlo dětské bezstarostnosti.

Sama mám jenom dvě desetiměsíční holky, ale už 14 let se věnuji dětem ve svém a jejich volném čase, takže vím, že děti jsou různé a nedají se hodit do jedné škatulky s nápisem "DĚTI"

Mě osobně tenhle článek nijak nedojal, ale zase mi došlo, že opradu stojí zato občas odhodit "dospěláckou uniformu" a oblíknout si "dětský obleček".
 Lizzie 


Re: Re: Nedojalo mě to! 

(16.7.2007 22:45:02)
Mončo, já nemám ráda zdrobněliny, šišlání na děti, svým způsobem všecka děcka kolem sebe beru jako OSOBNOSTI na určitém stupni vývoje. Hraju si s nimi, blbnu, vozím je na hřbětě ale nikdy bych na ně nešišlala apod. Článek beru spíš jako pohled do dětské fantazie...kdo z nás jí neměl?:-)
Já snad do 8 let věřila na zoubkovou vílu..
 Bianka 
  • 

Snění 

(19.7.2007 6:34:46)

Každé dítě je jiné, nemám ráda, když se někdo hádá, co je a není dobré, pro
každého je dobré něco jiného. Možná rodiče to často posuzují podle sebe, co by
se líbilo jim. Ale když se shodnou i s děckama, je to fajn.

Snění patří k životu. Každý má svoje představy a pak jiný život. Nedovedu si
představit, jaké budou ty děti, které si nehrají. Sama děti nemám. Ale někteří
mí známí dělají experimenty - například se rozhodli, že dítěti nebudou kupovat
žádné hračky, bude si hrát s tím, co je doma, například knoflíky, hrnce. Že je
to přirozenější. Já, když to srovnám třeba s Jehovisty, kteří neslaví Vánoce,
každý je odsuzuje (nejsem Jehovistka a Vánoce mám ráda), ale v tomto ohledu to
to vyjde nastejno.

Myslím, že snění je důležité, protože když se v životě něco zhroutí, musí
člověk na něčem stavět. Smířit se se svými reálnými možnostmi - to je sice
skvělá věc, ale přiznějme si, málo kdo to dokáže, ale taky, co to jsou vlastně
reálné možnosti? Každý má na to jiný názor podle své povahy, zkušeností...
No, nejsem odborník, abych to lépe vyjádřila, ale nějak tak to cítím.
 Makča , dvě holčičky 
  • 

hezké 

(16.7.2007 18:37:34)
obdivuji dětskou fantazii. Moje starší dcerka ( 6 let) má také bujnou fantazii a my ji v tom podporujeme.
 Lizzie 


Pěkné:-) 

(16.7.2007 22:32:47)
Děti nemám, ale váš článek je miloučký:-)
 Pavlína 
  • 

A mě to dojalo... 

(16.7.2007 23:09:32)
jako mě už tolik měsíců dojímají slova mého syna... Je mu dva a půl roku. A mluví proti ostatním stejně starým dětem jako dospělák, nikdo na něj nešišlá a má kolem sebe pořád spoustu lidí.
A přesto má tu svoji dětskou fantazii. Taky se bráním vymýváním mozečků televizí, ale miluje Lvího krále. A cestou z dovolené mi na zastávce v Alpách ukazoval skály a vyprávěl mi, že vidí statečnýho Simbíčka... a když mi večer povídá v postýlce, že v koutě pokoje sedí "pták Kokodák" (to není z mé hlavy, my ho nestrašíme :-), ale že je hodný a jen se dívá, a když mi zatvrzele vypráví, že v jeskyni kousek od nás v lese pokaždé, když jdeme kolem vidí "vážně draka"... tak mě dojímá a nechávám ho. Připadá mi to stejně krásný, jako že maminky jsou nejkrásnější princezny, a tatínkové nejstatečnější princové. My hrajeme hry plný fantazie a já jsem si nikdy nemyslela, že toho budeme schopní. V souvislosti s tím jak píšu co náš mrňous povídá, si vybavuju (nesouvisí to s tímhle článkem tolik) jak se u snídaně díval na rozsvícené bodovky a říkal: "Světla moje, krásně svítíte, já vás miluju!"

Jen si tu dětskou fantazii užívejte, vy kteří na to máte čas. A vy co máte tři děti (a pochopitelně v tom případě spoustu práce, a hodní jste obdivu :-) ji určitě taky někde místy najdete. S dětmi to totiž myslím ani jinak nejde. Někdy prostě podle mě všechny děti poletují v tom svým světě a díky Bohu se s námi - rodiči - o to chtějí podělit.
 fisperanda 


Re: A mě to dojalo... 

(16.7.2007 23:44:43)
Jelikož sem z dětské fantazie nevyrostla, resp. bojím se tmy a "strašidel", skončila sem u psychologa, a vážně nevím, jak se k dceřině fantazírování postavím. Přeju si jenom, abych byla nad věcí a násilně ji nevracela do reality.
 Pavlína 
  • 

Re: Re: A mě to dojalo... 

(17.7.2007 7:03:40)
No... tak to je druhá stránka věci... asi bych dávala pozor na fantazírování, který se pojí se strachem a obavami... nevím. Tak ale držím palečky, hlavně ať se přestaneš bát ty.
 anidor 
  • 

potěšující 

(17.7.2007 8:58:20)
Po přečtení článku doporučuji autorce pokračovat v psaní dalších příspěvků,na které se už předem těším a držím palce.Živě si dovedu představit svět jejich dětí.
 andrea 
  • 

Díky. 

(17.7.2007 10:12:21)
Díky všem, kteří si příspěvek přečetli a mám radost, že to i někoho potěšilo. Byl to jen takový impuls. Ač sama nemám ráda zdrobněliny a naivní umění, i když třeba obrázky paní Hybnerové se mi líbí, díky za "miloučký". Navazující článek macešky mi dává další podněty k zamyšlení. Fajn. PS: my jsme byli nějakou dobu hospitalizovaní, ještě to není úplně O.K. Ahoj Andrea
 Finrod Felagund 


Velmi dobře to děláte 

(17.7.2007 11:46:51)
troufnu si předpovědět, jak to bude tak za patnáct let: zatímco Vaše děti budou mít vize, naděje, budou mít své sny které si budou chtít plnit, tak dcera Vaší přítelkyně bude natolik realistická, že si v patnácti bude myslet, že na tom sexu přeci nic těžkého není a půjde zcela realisticky do toho, bez romantiky a snění "rovnou na věc", přičemž její podobně realistický přítel zapomene na antikoncepci, načež si realisticky spočítají, že se dítě nevyplatí a půjde na potrat, pak se z ní stane reálfeministická zapšklá ženská, která nemá žádné ideály, žádné sny, bude se snažit si zpříjemňovat život kariérismem, načež v pětatřiceti zjistí, že chce dítě a bude čekat ve frontě u centra asistované reprodukce. Důchod bude trávit sama za přispění našeho "všeobjímajícího sociálního státu". Dost hrozná vidina.. zatímco Vaše děti si mnohem pravděpodobněji užijí vlastní rodinu, budou mít sny, budou nadšené a šťastné. To, že mají takovéhle dětství plné fantasie je pro ně jen dobře, já jsem ho měl také a rozhodně jsem na život připravenější, než mnoho mých "realisticky vychovaných" známých.... Dítě má mít své dětství a při vší úctě k Vaší přítelkyni snažit se jim ho brát je spíš projev krkavčího mateřství, než dobrého mateřství...
 fisperanda 


K smíchu! 

(17.7.2007 12:37:08)
nezlob se, ale tohle je dost hloupý zevšeobecňující názor. Zatímco realisti budou budovat nicneříkající kariéru a zůstanou zřejmě bezdětní, tak lidi, kteří mají fantazii si budou užívat života s dětma. :o)
Člověk který má fantazii může spadnout na dno právě kvůli tomu, že nedokáže reálně uvažovat, plánovat a vidět věci tak jak sou.
Naproti tomu realista si klidně naplánuje spokojený rodinný život - první dítě, dovolená v Jugoslávii, koupě auta... proč ne?
Ale ani jeden přístup nevypovídá o tom, kdo je horší a kdo lepší. Proto shrnovat to tak jak to děláš ty, to je fakt směšný.
Navíc člověk který buduje kariéru a je bezdětný ještě nemusí být zoufalý, ale může si žít plnohodnotný život tak jako rodina s pěti dětma.
 Finrod Felagund 


Re: K smíchu! 

(17.7.2007 15:28:38)
Nemáš pravdu, kromě toho si myslím, že z toho, co píšu, jsi přečetla snad jen nadpis. Píšu ne o naivních filosofech s hlavou v oblacích, píšu o lidech, kteří mají své sny, kteří mají svou fantasii a přitom žijí reálným životem, ale mají visi, mají víru v to, že na tom budou lépe, a divila by ses - pomáhá to hodně. Já jsem nohama hodně pevně na zemi a přesto jsem byl jako dítě takový, jako děti autorky článku. Studuji, pracuji, šetřím peníze na budoucnost, budeme se s mou drahou polovičkou zanedlouho brát a chceme mít děti co nejdřív, abychom si jich co nejvíc užili. Klidně se kvůli tomu sami uskromníme. Tomu říkám vise, mít nějaký ideál i v dospělosti, který je snadno realisovatelný. Čistě realisticky založení lidé jsou jako některé trochu výkonnější počítače (a kolikrát bych řekl, že je v praktičnosti a dovednostech ty počítače kolikrát předčí). To, co činí člověka člověkem je právě ta přidaná hodnota v podobě fantasie a snů, které počítače mít nikdy nebudou. Chceš-li, aby byly tvoje děti jako děti autorčiny přítelkyně, radši si kup notebook, potěší tě spíš..
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Re: K smíchu! 

(17.7.2007 15:56:19)
mne fascinuje, jak na zaklade popisu jedine prihody, kterou ja povazuju za basnickou nadsazku (opravdu si neumim predstavit dite, ktere jako reakce na vzor pyzamka zacne popisovat technologii vyroby, i kdyby ji ve svem veku rozumelo) jednoduse odsoudis deti, o kterych nic nevis, k realistickemu zivotu bez fantazie a posles je jednim dechem na potrat a do fronty na IVF...

Co Ty muzes vedet o tom, jestli ty holcicky maji sve vlastni fantazie, ktere mozna reknou jedna druhe, ale uz ne kamaradum?
 andrea 
  • 

copak? 

(17.7.2007 17:05:08)
Kimmy, já ty holčičky mám ráda jako vlastní. S jejich maminkou se znám léta. Ony opravdu moc fantazie nemají. Umí dobře dělat kotrmelce a hvězdy, mluvit anglicky, počítat a jsou na svůj věk poměrně dobře technicky vybavené. Maminka s nimi byla na MD doma (to jenom, aby zase nezačala vášnivá diskuze o zaměstnání). Pa a zhluboka dýchat.
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: copak? 

(17.7.2007 17:08:21)
Andreo - ver mi, ze jsem sem psat nechtela, ale delat takove krute zavery o detech, ktere pisatel zna jen z Tveho popisu mi pripadalo nefer a ja nemam nefer rada.

Doufam, ze Ti ta Tva posledni veta poskytla nejakou satisfakci, protoze jiny vyznam mi naprosto unika.
 andrea 
  • 

Re: Re: copak? 

(17.7.2007 17:21:36)
Kimmy, já se s Tebou nechci přít. A "svoje" holky si obhájím, to se neboj. K tomu dýchání, já to potřebuji také, dnes je takové vedro, že nemůžeme být ani u bazénu.
 Finrod Felagund 


Re: Re: Re: copak? 

(18.7.2007 1:13:45)
No jo, nechtěl bych teď být v domovině... přeci jen tady (Oslo, u rodičů doma) mám 18°C a když neprší, tak leje :) občas mi to sice leze na nervy, ale to nesnesitelné vedro, co je v ČR bych opravdu nechtěl...

jinak co se týče toho ostatního - naprosto souhlasím s Andreou, že ta fantasie k dětem patří, sám jsem si v dětství například naprosto přesvědčivě přimyslel uprostřed města, že jedu na lyžích, o mnoha ještě daleko ulítlejších fantasiích ani nemluvě a naši to ve mně podporovali. Dnes si rozhodně nepřipadám, že bych něco ztratil, dětství jsem měl naprosto krásné, neměnil bych za nic a co hlavně: nemám rozhodně dojem, že by mi tento přístup něco vzal, nebo mě v něčem omezil. Naopak cítím velké obohacení a to chci dát i svým dětem.... Snad je to jasné, co chtěl básník říci...

a k mému jménu: není finské, je ze Silmarillionu, kdo chce tak nechť klikne na http://en.wikipedia.org/wiki/Finrod_Felagund :)
 andrea 
  • 

Re: Re: Re: Re: copak? 

(18.7.2007 11:12:22)
Ahojky Finrode,
když jsem psala tu svoji "básničku v próze", tak my dva víme, oč mi šlo. Je mi líto, že jsem použila konkrétní případ z okolí (kamarádka je starostlivá a pečující maminka, ale stojí nohama hooodně pevně na zemi).Rozhodně nešlo o nějaké srovnávání dětí, spíš o odlišení snu a skutečnosti. Nejsou mi blízké výchovy typu: potlačíme fantazii pro "dobro dítěte". Vytvořit dítěti jeho pohádkový svět, našlapovat opatrně, ale apriori mu ho netvořit a bořit(z různých důvodů: výborným příkladem je manipulace s fantazií v totalitních režimech, ale taky ty ostré lokty, orientace na výkon nebo i lenost)? Ale zdá se mi, že snílci realisty potřebují a naopak. Někdy si uvědomí, že tudy cesta nevede, jindy zase uvidí něco jiného, co neviděli oni. Já jsem vzdušné znamení a muž země. Konkrétně u nás se to projevuje často, např. bylo před bouřkou, ideální doba na procházku...já se kochám scenérií a muž mi podá kabát a deštník apod. Já svému synovi věřím, že má pod postelí skřítka, věřím mu, že nedrží hrnek, ale hlavu s nosem apod. Ale přečti si v mém dalším článku, co se nám přihodilo. Realista by řekl, jak snílek za zem spadl. Mrkla jsem na ty Tvoje stránky, vrátím se k nim, až bude chvilka.
 andrea 
  • 

zlatá střední cesta 

(17.7.2007 17:15:19)
Jaká je tedy zlatá střední cesta? Mám v dětech probouzet fantazii, číst pohádky, hrát loutkové divadlo, chodit do divadla a potom si některé scény doma přehrávat, číst mu básničky, vykládat mu vlastní příběhy.........nebo je mám o to připravit? Fisperanda své dceři chce fantazírování "zarazit" a ty s tím souhlasíš. Tak čím jí vyplníme dětský svět? "Technologií výroby?"
 Karo 2 


Re: Re: zlatá střední cesta 

(19.7.2007 11:21:53)
Uplne souhlasim s madelaine, kimmy...

andreo tvuj clanek je okouzlujici!!! moc me dojal, opravdu krasa a doufam, ze budes podobnych veci psat vic!!!
ale k dalsi diskusi bych rada napsala, ze mam velmi podobnou zivotni zkusenost jako madelaine. Vychovana v pohadce a harmonii a hop do sveta a reality se kterou bojuj jak umis :)

Take se mi zda, ze nelze kritizovat deti ktere maji mensi fantazii a jsou sikovne zase jinym smerem.Kazdy mame neco a kazdy je "original".Nelze prece rict ten je lepsi nez ten druhy, to jsou jen naprosto individualni kriteria.

proto se snazim dat svym detem od vseho trochu a halvne take naslouchat co chteji deti a co zajima je, ne jen mit "vlastni cernobily program" na kterem zasadne trvam.

Kjære F. spesielt her i Norge er barneoppdragelse veldig realistisk og praktisk orientert, synes du ikke det? Hilsen fra Norge.
 Ivana Procházková 


Re: zlatá střední cesta 

(17.7.2007 18:04:06)
Andreo,

Fisperanda přeci nechce své dceři fantazírování "zarazit", to přeci nikde nenapsala.
Reakce Finroda mně připadá stejně jako Fisperandě zcestná. Život je mnohem barevnější, než jak to vidí on. Rozškatulkovat lidi na ty bez fantazie, kteří zkončí špatně, a na ty ostatní, co povednou šťastný a naplněný život je opravdu směšné.

A mimochodem, docela by mě zajímalo, zda těm holčičkám skutečně schází fantazie jen kvůli tomu, že neměly pohádky, nebo proto, že se tak prostě narodily..

Já třeba pohádky jako dítě neměla ráda. Dokud jsem na nadpřirozené bytosti věřila, tak mě pohádky stresovaly, když jsem pochopila, že je čerti, draci, jamamby nejsou, k smrti mě nudily. Měla jsem ráda knížky jako třeba Děti s Bullerbinu, Honzíkova cesta, O letadélku Káněnti.. což jsou spíš "reálné" příběhy o dětech, než pohádky. Rumcajs, Pipi Dlouhá Punčocha a podobné nereálné příběhy mi připadaly tak trochu přitažené za vlasy.
Možná malou fantazii mám, to si netroufám posoudit, nicméně život vedu šťastný, potrat jsem chválabohu nikdy řešit nemusela a plánů, co bych ještě v životě chtěla stihnout, mám také požehnaně.
 andrea 
  • 

Re: Re: zlatá střední cesta 

(17.7.2007 18:12:42)
Omlouvám se, Fisperanda nenapsala "zarazit", cítila jsem to mezi řádky. Fakt se necítíme moc ok, napsala jsem o tom článek, tak možná ho i otisknou.
 fisperanda 


Re: Re: Re: zlatá střední cesta 

(17.7.2007 18:46:24)
Já jí opravdu nechci nic "zarážet", jenom že v naší rodině se dědí přehnaná fantazie, hnaná kolikrát do extrému (např. babiččiny rady ohledně toho, že nemám chodit kolem sklepů, protože mě tím okýnkem někdo stáhne za nohu do sklepa), tak sem jenom chtěla napsat, že až se bude rozvíjet dceřina fantazie, tak budu v duchu trnout, jestli to nepřeroste míru únosnosti.
 andrea 
  • 

Re: Re: zlatá střední cesta 

(17.7.2007 19:33:19)
Syn začal poměrně brzy mluvit a celkově jeho dušička je dost citlivá. Je velice vděčným posluchačem. Klasický střet dobra a zla velmi prožívá, a tak jak to u dětí bývá, vidím i u něj radost, když dobro zvítězí. Nejraději má příběhy, které mu vymýšlím já nebo dědeček. Nedávno jsme dočetli Ptáka Zymyryka (pohádky zemí jako např. Uzbekistán, Gruzie, Arménie, Tádžikové...), má rád Andersena (malou mořskou vílu raději vykládanou). Pokud mu pouštíme něco v tv, tak u něj vidím, že je mu bližší skandinávská obrazotvornost, pomalé, dlouhé příběhy. Ale musím přiznat, že se rád nechá strhnout davem, což je v jeho věku normální. Byli jsme na ozdravném pobytu v Tatrách, kde se dívali na kde co.
Nevím, jestli by u holek pohádky zcela změnily jejich vnímání světa, ale kamarádka je naprostý realista. Nicméně si se synem rozumí (no, ne vždy) a on je hodně tvárný.
 Ivana Procházková 


Re: Re: Re: zlatá střední cesta 

(17.7.2007 20:02:51)
Jo jo, malá mořská víla byla jedna z těch pohádek, kterou jsem jako malá nemusela. Bylo mně z toho tak nějak teskno.
Moje dcerka klasické pohádky, kde vystupují princezny, králové, čerti, draci taky nějak nemusí. Má ráda třeba Kocoura Modroočka, teď blbne z Macha a Šebestové :), Vyprávění o pejskovi a kočičce, Dášeňku. Nevím, jestli dokáže úplně všemu porozumět (budou jí 3 roky), nicméně čtení vyžaduje :).

Jinak já mám s většinou klasických pohádek docela problém, připadají "nevýchovné" :)). Tak třeba takový Kocour v botách. Klidně zadáví kvůli majetku obra a samozřejmě si jeho majetek uzme (to udělá kladný hrdina), protože obr je údajně "zlý". To je teda fakt důvod!! To není žádné vítězství dobra nad zlem, to je leda tak vítězství nemajetného kocoura a jeho pána nad majetným obrem.
Já uznávám, že jsem asi trochu šiblá, ale docela by mě zajímalo, jestli se najde někdo, kdo to vnímá stejně..
 andrea 
  • 

Re: Re: Re: Re: zlatá střední cesta 

(17.7.2007 20:10:34)
No jo, ale ono to má trošku jiný začátek. Hrdinka si volila mezi jistotou dobrého bydla a kocourkem a ke štěstí přesto došla. Možná tou skromností, a tím, že se nehnala po majetku.
 Ivana Procházková 


Re: Re: Re: Re: Re: zlatá střední cesta 

(17.7.2007 20:28:45)
Tak to znám asi jiného kocoura v botách.. Tam nebyla hrdinka, ale hrdina a vychytralého kocoura, který mu posléze podvodem dopomohl k majetku a výhodnému sňatku s princeznou, prostě zdědil. Ale i kdyby tam byly sebeušlechtilejší vedlejší důvody, tak mi prostě vadí, že si kladný hrdina kvůli majetku jen tak mírnix týrnix zadáví zlého obra.

Jo, a co třeba pohádka o O Palečkovi? Paleček se dostal se svými devíti bratry do pasti a slepý obr je chtěl v noci podřezat. Paleček se s bratry zachránil tak, že v noci sebral obrovým maličkým dceruškám korunky, nasadil je na hlavu svým bratříčkům a obr tak podřezal místo bratříčků svých devět malých neviných dcerušek. A pohádka Palečka oslavuje, jak to dobře vymyslel.. :(
 fisperanda 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: zlatá střední cesta 

(17.7.2007 20:40:06)
Na mě je silný kafe kanibalský Otesánek, co sní maminku a tatínka. O Perníkové chaloupce nemluvě :o(
 andrea 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: zlatá střední cesta 

(17.7.2007 21:12:06)
Maminky, já jsem si vzala do ruky to Perraultovo původní znění (vydané v roce 2001, Francouzské pohádky a bajky) a tam je u kocoura naučení: Proto syn mlynářův tak rychlý je a hbitý v umění získat princezniny city a její vroucí zrak na sebe obrátit, že oděv, hezká tvář a mladost do třetice jsou prostředky, jež nepřehlížej více, chceš-li kdy vzbudit něžný cit. (bavil tím pařížské aristokratky). Já znám už tolik verzí té pohádky a všech ostatních...
 MM, 2 kluci 
  • 

Ivule, já to vnímám podobně! 

(17.7.2007 23:21:49)
Mně také u některých pohádek přijde, že to teda opravdu NE - právě to s tím podřezáváním, co zmiňuješ... apod. - brrr :-(!

Dostali jsme knížku s klasickým pohádkami, nějaké další mám ještě i po sobě, ale fakt odcela pečlivě vybírám, co z toho synkovi předčítat - no "musela" jsem toho vyřadit docela dost...
 DitaB 


Re: Re: Re: Re: pohádky, fantazie, dětská duše... 

(21.7.2007 21:23:46)
Zdravím srdečně všecky diskutující!

Navazuji na zmínku o "nevýchovnosti" některých (tradičních) pohádek v příspěvku Ivule. Častou výtkou vůči klasickým pohádkám je i jejich nelogičnost - z čistě racionálního pohledu. Možná by některé z Vás mohl zajímat seminář na téma Léčivá moc pohádek (opakuje se pravidelně, proto stačí sledovat kalendář akcí pořadatele :-) - na webu najdete rychle např. na http://biodynamika.cz/article.php3?id=89 ). Mně stačilo přečíst si anotaci a bylo mi tak hezky u srdce i na duši, jako už dlouho ne. A když to konfrontuji se svým brzy čtyřletým synem a jeho zpracováváním pohádek a příběhů, tak si uvědomuju, že pohádky nelze brát na lehkou váhu...

A ještě mě při čtení příspěvků napadlo, že si nesmíme plést pohádky, fantazii a říši snů s pověrami a hloupým strašením. Podle mě je dětská fantazie čistá - to nezdravé do ní můžeme zanést pouze my dospělí, zejména, pokud jí moc nerozumíme...

Mějte se všichni pohádkově, ať Vám Vaše kouzelné děti přinášejí jen radost!

Dita
 Finrod Felagund 


Re: Re: zlatá střední cesta 

(18.7.2007 1:24:34)
Inu Vám nedošlo, že jakákoliv pohádka či fantasy je alegorií na realitu? Vykašlete se na to, že tam vystupují různé bytosti a raději se podívejte, co dělají. Je snad jakákoliv kniha od Tolkiena brak? Podle Vás možná, podle mě a mnohých dalších, co většinu jeho díla četli byl ten člověk génius a jeho knihy jsou naprosto vynikající. Je Baudolino od Umberta Eca brak jen proto, že si tam trochu zafantazíroval a všechny ty bytosti z říše kněze Jana prostě reálně neexistují? Je snad přitažený za vlasy Terry Pratchett? V jeho knihách se to různými nelidskými bytostmi přímo hemží a přesto znám jen málo takhle inteligentní alegorie na současnou společnost, politiku, lidské vztahy a podobně... O hodně se ochuzujete, když takhle mluvíte, a co si budeme říkat, snaha všechno podřídit racionálnu, materiálnu a "vědě" byla charakteristická zejména pro ty rudé. Nechci říkat, že jste rudá, jen že by z Vás měli rudí radost coby z prototypu "nového sovětského člověka nevěřícího na staré povídačky". Oni totiž lidé, kteří mají bujnou fantasii a umějí si představovat a rozumějí alegoriím (a kdy jindy se to naučit, než na pohádkách v dětství), jsou méně ovladatelní a méně snadno manipulovatelní. Můj názor je, že člověk bez fantasie je jednoduše ignorant, který hodlá ignorovat cokoliv co jeho oči nevidí jen proto, že to nevidí. K čemu všemu člověk nemá receptory a přesto to existuje? Je toho hodně. A to ani nemluvím o tom, že Vaše koncepce je nesmírně pokrytecká, protože ty děti budou snít dál, jen Vám o tom neřeknou - jenže pod vlivem Vaší výchovy se za to budou stydět a budou se jednou stejně chovat k dětem svým. Lpění na racionálnu za každou cenu považuji za hloupý přežitek marxismu. Rodič zatím nejsem (snad za rok budu), ale studium těchto věcí, jak se člověk chová v politice, jak je ovladatelný, kdo jím může jak ovládat, co jsou zač ideologie a podobně je něco, čím se profesionálně zabývám. Zkuste se podívat, které země cíleně potlačují v dětech smysl pro transcendentno a fantasii (a tedy víru v existenci různých bytostí od elfů po Ježíška): KLDR, Kuba, Venezuela, Laos, Vietnam, Čína, donedávna Sovětský svaz a prakticky celý tzv. východní blok. Proč to asi tak je, co myslíte?
 fisperanda 


Re: Re: Re: zlatá střední cesta 

(18.7.2007 9:36:07)
Troufám si tvrdit, že pokud tady píšeš takový sáhodlouhý traktáty na téma fantazie, tak se ale velice racionálně chováš sám.
Navíc se pořád točíš kolem toho, že škatulkuješ lidi na fantazijní a realisty. Já například jsem obojího kus, fantazie mám tolik, že to nepobere Tolkien s Pratchettem dohromady, zároveň ale stojím pevně nohama na zemi, nic si neidealizuju.
 Finrod Felagund 


Re: Re: Re: Re: zlatá střední cesta 

(18.7.2007 10:55:02)
Inu ale nezdá se ti, že pokud tedy píšu - jak říkáš - takové traktáty a jsem - jak říkáš - tím pádem dost realistický, pozbývají platnosti všechny řeči o tom, jak je výchova dětí ve fantasiích, pohádkách, etc. špatná? Pokud jsem tedy tak realistický dnes, znamená to, že mi výchova v duchu, o němž píše Andrea, dala spokojené a krásné dětství, ale nevzala možnost být v dospělosti racionálně uvažující praktický člověk. A prosím ještě - žádný šok ani studená sprcha v podobě "náhlého kontaktu s realitou" se u mě nekonala. Nikde jsem se svou fantasií a v tom, že jsem vyrůstal s představami typu té s tím medvědem (viz článek)v realitě nenarazil, tudíž to je živoucí důkaz o tom, že taková výchova je správná. Jen je holt náročnější snažit se porozumět tomuto dětskému světu, než jednat s dítětem odmala jako s dospělým, a mnozí rodiče nehodlají tolik pro své děti obětovat...
 Ivana Procházková 


Re: Re: Re: zlatá střední cesta 

(18.7.2007 20:28:11)
Tak to je jedna perla vedle druhé :))). No comment.
 DitaB 


Re: Re: Re: Tolkien, Pratchett, Eco - pro Finroda 

(21.7.2007 21:51:31)
Finrode,

máte moje sympatie! Minimálně co se výběru autorů týče :-). Mimochodem bratr se dnes vrací se svou novomanželkou ze svatební cesty po Norsku. Pořád psali, jak jim stále prší :-))). Už se těším na jejich vyprávění a fotky...

Držím palce, ať se Vám splní sny o dětech! Přeju jim takové(ho) rodiče...
Dita
 markéta 
  • 

technologie výroby 

(17.7.2007 21:19:18)
A co je špatného na tom, že děti vědí, jak se vyrábí pyžamko? (Viz "Jak Krtek ke kalhgotkám přišel"). Že vědí, jak se peče chleba, jak se dělá sklo - že je to všechno úžasné kouzlo a dobrodružství, že toho sklář musí moc umět a moc znát? To se přece nevylučuje s bohatou fantazií. Můžeme jít do divadla, být nadšení hrou, pak si doma vyrobíme loutky, přehrajeme si příběh a vymyslíme nový, vyprávíme pohádku na pokračování - a pak si vezmeme knžku "Zákulisí velkoměsta" a tam je obrázek divadla a "jak funguje", jak páni technici pracují se světlem a jaké různé loutky můžou být. Je to něco škodlivého?
Naši kluci si dokážou hodiny hrát na zedníky, na opraváře aut, na kuchaře, na dřevorubce - podle toho, co zrovna vidíme na ulici, co čteme, co najdeme na obrázkách v novinách. Je to méně hodnotná hra než na prince a princezny?
 andrea 
  • 

Re: technologie výroby 

(17.7.2007 21:39:23)
Nedávno jsme měli přehlídku divadel a loutkových divadel. Dědeček je dramaturg, tak má samozřejmě přístup do zákulisí, a tím pádem i syn. Když on syn, ale není toho ražení, zjistit "jak to funguje". Neumí zapojit fantazii tímto směrem. Ne, že by se bál. Spíš to by byl ten "kontakt s realitou". Ale třeba, když si vykládáme, jak se žilo na hradě a v podhradí, zapojíme do toho obrázky a konkrétní příběhy, tak to ano. Něco jiného je tvořivost ad skláři, keramika, práce se dřevem, to fantazii zapojí. K jednotlivým profesím si taky vymýšlí (ale to je hra na dospělé). PS: krteček je roztomilý.
 markéta 
  • 

Re: Re: technologie výroby 

(17.7.2007 22:26:45)
Právě že každé dítě je jinačí - i v jedné rodině. To je na tom to krásné. Tak proč některé odsuzovat za to, že si při pohledu na pyžámko představí veliké, rachotivé, umaštěné stroje v tajemné "textilné továrně" (a nebo ustaraného krtka a pilné mravenečky). Nemyslím, že můžeme šmahem dělit děti na "realistické" a "snivé". Každé se prostě propracovává k vlastnímu pohledu na svět.
 andrea 
  • 

Re: Re: Re: technologie výroby 

(17.7.2007 22:36:31)
O tom, že je každé dítě jiné, o tom žádná. Odsuzovat za něco děti to by byla kapitální hloupost. Ale mě šlo o něco jiného marky.
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: zlatá střední cesta 

(18.7.2007 3:09:33)
Pro mne je zlata stredni cesta v pohadkach, divadlech, blbnuti doma - a zcela jasnem vysvetleni, co jsou pohadky, co je jen "jako" a kde je realny zivot. Hrat si na cokoli, ale vysvetlit, ze je to jen hra. Ze v zivote se neobjevi zadna vila nebo rybka, ktera nam splni tri prani. Ze ne kazdy rozumi tajemnemu svetu, ktery si deti vytvori a ze se ostatni nebudou prizpusobovat prave tem fantaziim.

Lide jsou prece tak rozdilni a i v jedine rodine se najdou uplne odlisne povahy - snilek i realista vedle sebe, se stejnymi rodici - nejde rict, ze matka zpusobi jestli dite ma fantazii nebo ne. Mozna bys mohla vysvetlit, o co Ti teda vlastne slo.

Kimmy

P.S. at hledam, jak hledam, ze bys nekde "sve holky obhajila" ne a ne najit.. a jestli je Ti jedno, jaky osud jim tady F nastinil, tak to uz nevim...

P.S. Andreo


 andrea 
  • 

Re: Re: zlatá střední cesta 

(19.7.2007 21:46:38)
Kimmy, dáváš mi návod? Odlišovat ,co je jenom "jako" a reálný svět u dětí. Tak mě napadla taková hloupost, alegorie na kontakt s realitou.
Je moc parno na to, dýchat zhluboka. Je příliš dusno vidět za mihotání horečného oparu. Je těžké se ho dotknout a uvěřit. Nevěříte? Když nevidíte? Stojím pod vodopádem slov, které padají s takovou silou a mrazí. Dotknu se ho a skončím v hlubinách. Zůstanu stát udusím se. Poraď motýlku, kam poletíš? A co ty, fialko, zvadneš bez něj nebo se necháš svlažit? Říkáte, nedýchej?....Zastav se a uvidíš. Jenom malou chvilku a potom se nechej strhnout ledovým proudem.

Mám to poslat? Ale, jo.
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Re: Re: zlatá střední cesta 

(20.7.2007 3:14:37)
Andreo....

chapu, ze se Ti zalibila pozice basnirky v proze a klidne si ji uzivej a nadale tvor pro ty, co to oceni, ale na mne "mihotání horečného oparu" nepusobi...

myslim, ze vis, o co mi slo - ze deti musi oddelit svet fantazie a reality - nedavam tomu zadny konkretni vek, doufam, ze do tech 15 by to vetsina mohla stihnout. Asi bych mela obavu o prilis zasnene deti nejen vuci jejich drsnejsim kamaradum a ucitelum, ale hlavne z praktickeho zivota. V tom jsme si vsichni rovni - potrebujeme neco jist, nekde spat a resit to musi jak pragmatici, tak snilci.

Deti potrebuji svet fantazie a nikdy bych jim ho nebrala. Neznam holcicky Tve kamaradky, ale nedivila bych se, kdyby mely stranky osobnosti, ktere Ty neznas a ve kterych fantazie hraje ulohu - i kdyz mozna ne tak kvetnate, jako u Tvych deti. Zarazila me chladna krutost Finrodovych slov (jez sam hlasa svou snilkovskou dusi) a musela jsem protestovat (uz proto, ze jestli nekdo opomene antikoncepci, tak je to spise snilek nez pragmatik). V jednom ze svych prispevku jsi zalitovala, ze jsi ty holcicky pouzila a spatne vysvetlila, o co Ti vlastne slo - nijak netouzim v tehle diskusi pokracovat - ale opravdu by me zajimalo, o co Ti slo. Mohla jsi ty holcicky uplne vynechat a pak by to byl basnicky vylet. Ale jejich pouziti prave naznacuje to srovnani, to ze Tve deti maji krasnejsi a bohatsi svet nez ony... a to se mi nelibi. Jedna vec je, kdyz tady diskutujeme mezi sebou a dospeli se navazeji do dospelych - ale pouzivat k tomu deti (jako Finrod) - no to uz je podle mne prilis.

Kimmy
 andrea 
  • 

Re: Re: Re: Re: zlatá střední cesta 

(20.7.2007 4:54:39)
Kimmy, jak konktétně si s dětmi hraješ? Pokud si s nimi vůbec hraješ? Protože, jsi psala, že toho času na ně nemáš příliš, už od půl roku jejich věku. Opravdu by mě to zajímalo, jak to u Vás vypadá, zcela pragmaticky, nemám zájem v této diskuzi dále pokračovat. To si řeknete, děvčata např. víla je bytost, žíjící v určitých oblastech lesa, tancuje při měsíci, na hlavě má věneček, ale vyskytují se i bez věnečku ... tak jdeme si na ni hrát... ale ujasněme si hned v úvodu, že tato bytost neexistuje (dostanete si i ke kouzlení nebo jenom hopkáte?). Zde teče řeka a v ní je zlatá rybka, která vám splní 3 přání. Žádnou zlatou rybku nikdy nevylovíte, to si pamatujte. Už jste toho asi nechali, viď? Pokud jste vůbec začly.
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: zlatá střední cesta 

(20.7.2007 6:17:51)
Andreo - moji holcicce jsou teprve dva roky, takze si zatim na vily moc nehrajeme, ale vilu Amalku a Makovou Panenku ma moc rada. Se ctyrletym synem si napriklad - stavime drevene vlacky, stavime z kostek velike zamky s tunely a skluzavkami, chlevem pro zviratka a garazi pro auta, udelame si vlastni obchod a nakreslime vlastni penize a usilovne nakupujeme, pak varime a delame si piknik. Malujeme, vystrihujeme, lepime. Do skolky jsem mu usila kostym carodeje, tak jsme carovali - ale on moc dobre vi, ze je to jen jako - stejne jako je ""jako"", kdyz mi treba primontuje lechtaci ruku. Mohla bych tady psat romany, protoze nouzi o hry netrpime. Ceske pohadky zatim moc neresime, protoze jeho ceska slovni zasoba je zatim omezena a jeho nejoblibenejsi anglicke knizku jsou pribehy dvou mravencu ve svete a pak krasna knizka o pratelsvi zabaka, krtka, jezevce a krysy, jak spolu ziji v lese a u reky, jezdi na vylety a tak. Z ceskych pohadek krome klasickeho krtecka ma moc rad Pejska a kocicku. Fantazie mu nechybi - casto spolu mluvime tajemnym jazykem, ktery si vymyslel.

Moji poznamku jsi spatne pochopila - ja netvrdim, ze nektere deti maji krasnejsi a bohatsi svet (i kdyz je to pravda, kdyz se podivam na deti tretiho sveta) - ja jsem rikala, ze to vyplyva z Tveho clanku a proto me zajimalo, o co Ti vlastne slo, kdyz tohle srovnani to pry nebylo. Ja na Tve otazky odpovidam - odpovis Ty na moji? Nemyslim si, ze nektere deti maji krasnejsi a bohatsi sve nez jine - myslim si, ze kazde dite ma ten svuj a ten je pro nej ten nejkrasnejsi a ze se ty svety nedaji nijak zaskatulkovat. Tak jako ja jsem pro sveho syna nejkrasnejsi maminka a Ty jsi nejkrasnejsi pro sve deti.

S detma si hraju v prumeru 5-6 hodin denne - 1-2 rano a 4, nekdy 5 odpoledne, jak se zadari (v tom je zapocitane jidlo a koupani), no a samozrejme vikendy, kdy se nevenuji domacnosti, ale vyhradne detem. Kolik hodin se vyhradne detem venujes Ty?


S cim bych tak podle Tebe mela u sebe zacit? Mne opravdu fascinuje, jak nekteri lide dokazou ty druhe takhle na dalku odhadnout!!

Kimmy
 andrea 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: zlatá střední cesta 

(20.7.2007 7:00:57)
No vidíš, že se v něčem shodneme. Připouštíš, že by mohly žít děti, které mají krášnější a bohatší svět.
Odpověď na Tvou otázku, jsem Ti už dala 2x, a ty ne a ne. Holt my doma usilovně nevyrábíme peníze a nenakupujeme. (To, že dáš dítě kouzelnický plášť na ples nic nenasvědčuje tomu, že si hraje na čaroděje).
Já jsem s dětmi ráda, ale nechám je nerušeně spát, neboj. Nicméně už vstáváme.
Žabákova dobrodružství je pěkná kniha, ale má potenciál, který syn zdaleka nepochopí. Máš chytrého kluka. Rychle pochopil, že je to jen "jako"?
 andrea 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: zlatá střední cesta 

(20.7.2007 7:02:03)
opr.dítěti
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: zlatá střední cesta 

(20.7.2007 7:16:32)
Andreo - jedine, kde pripoustim, ze nektere deti maji krasnejsi svet je ve srovnani s detmi tretiho sveta - ano, deti v rozvinutych zemich, ktere maji dostatek jidla, vody, vlastni postel a nezridka hromady hracek maji krasnejsi a bohatsi svet nez deti zijici v chatrcich, ktere sve dny travi praci na poli nebo nedejboze v tovarnach. To je JEDINE, kde to pripoustim. Pro jistotu kopiruji svoji vetu "Nemyslim si, ze nektere deti maji krasnejsi a bohatsi sve nez jine " - v kontextu deti na stejne urovni zivotniho standardu.

"Odpověď na Tvou otázku, jsem Ti už dala 2x, " - kde jsi mi dala odpoved na otazku - o co Ti ve Tvem clanku slo?

"Já jsem s dětmi ráda, ale nechám je nerušeně spát, neboj" - nerozumim... o cem to mluvis?

Ano - syn vi, jak vypada opravdova zaba a ze nezije v domecku a nejezdi v aute - takze vi, ze je to jen jako... ale rozhodne mu to nijak neomezuje poteseni z tech pribehu. On proste jen rozlisuje mezi dvema svety.

My si doma opravdu penize vyrabime - protoze v obchodech si nelze jen tak naskladat veci do kosiku a jit... ale my je zas tak usilovne nevyrabime... staci nam to vyrobit a pak pouzit nekolikrat...

Kimmy
 andrea 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: zlatá střední cesta 

(20.7.2007 8:40:01)
Kimmy, nestačí Ti odpovědět 2x? Slovně, ve verších? Tak polopaticky: jedna o voze druhá o koze. Promiň, ale já na to pseudointelektuální tlachání nemám čas. Pa
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: zlatá střední cesta 

(20.7.2007 8:43:36)
Andreo - nestaci - prosim dopln vetu

"v clanku mi slo to, ze...."

bez jinotaju, bez versu a vzletnych slovicek - normalni bezna proza...
zadne pseudointelektualni tlachani ...

A to s tim buzenim bych taky prosila.

Myslim - ze o casu to rozhodne neni... kdyz mas cas na sve snive fantazie, ktere jiste nechrlis, jak na bezicim pasu... ja si pockam..

Kimmy
 andrea 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: zlatá střední cesta 

(20.7.2007 9:11:02)
Tak pro méně chápavé typu Kimmy rozbor: ad buzení: vzbudily se mi děti, jsem s nimi celý den, hrajeme si, sníme, nechám je vyspat a pokračujeme dál, teď na mě dopadá příval synových otázek a já tady rozebírám hlouposti, ale na Kimmy mi záleží, tak co bych pro ní neudělala. ad příspěvek: myslím, že to výstižně charaktizoval Josef, já jen opakuji odlišení reality od snění. Žádné škatulky, ani srovnávání dětí.
 DitaB 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: zlatá střední cesta - pro Andreu 

(21.7.2007 21:59:23)
Andreo,

náladový příspěvek se mi líbil, líbí se mi i Váš přístup k dětem, ale pozor na slova v diskuzi. Podle mě tu neřešíte s nikým hlouposti. Tím byste podle mě popřela smysl Vašeho příspěvku - ukázat ostatním, jak je Vám osobně ve vašem mateřství, v té Vaší cestě plné fantazie a citovosti krásně. A že stojí za to takové dětství dětem dopřát. Proto mi připadne škoda, když pak povídání si s ostatními, co to třeba vidí jinak, za ztrátu času či za hlouposti... Doufám, že víte, jak to myslím :-)).

Pozdravujte Vašeho malého poetu :-)).
 andrea 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: zlatá střední cesta - pro Andreu 

(21.7.2007 22:20:14)
Ze srdce a upřímně Vám za všechny Vaše příspěvky a odkazy moc děkuji. Andrea
 Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: zlatá střední cesta 

(20.7.2007 7:44:12)
Nechci se plést do diskuze, ale musím se zastat Kimmy. Nechápu totiž Andreo o co ti jde? Hlavně v poslední části diskuze mi to přišlo, že jen o to, aby všichni na světě přiznali, že tvoje děti jsou nejšťastnější a mají díky fantazii nejkrásnější dětství, a to jen pro "mihotání oparu" či co. Článek se mi ze začátku moc líbil, opravdu, ale teď po přečtení diskuze se můj názor na tebe rapidně změnil.
 andrea 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: zlatá střední cesta 

(20.7.2007 8:30:15)
To se jenom my dvě s Kimmy pořád jenom přeme o tom, jestli je s ¨malými dětmi dobré pracovat, a tak se to tak nějak hloupě zvrtlo a přeneslo do další diskuze. Kimmy je dost chytrá na to, aby se zastala sama (viz jezevec s žábakových dobrodružství).
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: zlatá střední cesta 

(20.7.2007 8:36:13)
Andreo - dovol mi citovat "Maminka s nimi byla na MD doma (to jenom, aby zase nezačala vášnivá diskuze o zaměstnání). " - tohle neni diskuse o zamestnani, ze ano? Pro mne teda ne - tu otazku o tom, kolik casu s detmi stravim, jsi sem dostala Ty - ja tady zadne pracovni aktivity do diskuse nezatahuju...

Tak honem - povidej, o co Ti slo a co je ta poznamka o tom, ze nebudes budit deti? To mi fakt unika...

Kimmy
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: zlatá střední cesta 

(20.7.2007 8:40:54)
Jani - dekuju. Ja se sice s Andreou vyporadam klidne sama, ale nazor nezaujateho ctenare rozhodne potesi!

Kimmy
 andrea 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: zlatá střední cesta 

(20.7.2007 11:47:30)
Jani, tady jde vidět přístup kimmy k debatě, ona se se mnou chce vypořádat.
 andrea 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: zlatá střední cesta 

(20.7.2007 11:48:23)
Co jsem to zase plácla, to si slíznu.
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: zlatá střední cesta 

(20.7.2007 12:51:35)
Mas pravdu, Andreo - ja to jednoduse vyporadam...

Protoze neni problem v tom, ze bys nemela cas - Ty ho mas dost - ale nejsi dost pevna v kramflekach, abys ustala, co sis tady zacala.

O buzeni pekne kecas - veta "Já jsem s dětmi ráda, ale nechám je nerušeně spát, neboj" nemela nic spolecneho s Tvym rezimem - ja jsem Ti nikdy nenaznacovala, ze je mas budit - v tom bylo neco uplne jineho.

Zase jsi nedokoncila vetu o tom, o co Ti vlastne slo tim clankem. Tak ja Ti usetrim Tvuj drahocenny cas. Tebe proste nakrkla ta diskuse o pracujicich matkach, kde jsi to nedokazala dotahnout do konce. Tak jsi sla a napsala dojemny clanek o fantazii Tvych deti a radoby nenapadne tam udelala narazku na deti Tve kamaradky, ktera je zjevne pracovne vytizena a deti obcas bere s sebou. Do toho samotneho ja bych se nepoustela, ale kdyz Frodon tam naznacil budoucnost tech deti, ktere do toho byly dost nevinne zatazeny, tak jsem se neudrzela. Ten prispevek byl urcen jemu, ne Tobe, ale Ty jsi neodolala a potrebovala jsi se do toho vlozit a okorenit si to komentarem typy "zhluboka dychat". Ja jsem se zas neutralne vyjadrila a tim to mohlo skoncit, ale Ty jsi zas neodolala a vytvorila svuj alegoricky jinotaj... Jsi to Ty, kdo to tady vyvolava, ne ja... a ta diskuse vubec nebyla o pracujicich matkach, jenze Tebe proste stve, ze ja jsem pracujici matka a ze odmitam pripustit, ze by tim moje deti nejak trpely a potrebujes dokazat, ze Ty mas pravdu a ze pracujici matky sve deti o neco ochuzuji - v tomto pripade o svet detske fantazie (coz je samozrejme nesmysl).

Nekolikrat jsem Te vyzyvala, abys vlastnimi slovy popsala, o co Ti v clanku vlastne slo - vyhybas se odpovedi (reci, ze jsi dvakrat odpovedela nejsou pravdive) a vykladas neco o pseudointelektualstine - na nasi diskusi neni nic pseudointelektualniho. Pokazde, kdyz Te vyzvu ke konkretni odpovedi, nasadis pozu nepochopene umelkyne, ktera nema cas se zabyvat "pseudointektualnimi" otazkami typu kolik casu denne s detmi stravis. Misto toho se navazis do mych deti a rikas mi, ze jen proto, ze muj syn ma kostym carodeje, tak to neznamena, ze si na nej umi hrat a kdyz reknu, ze deti rozvojovych zemi maji chudsi svet, tak to beres jako souhlas s Tvym nazorem. Sahas po podpasovkach, protoze nemas kvalitni argumenty.

Nedelej si iluze, ze lidi neprokouknou, o co tady opravdu jde. A kdyz uz se do neceho pustis, tak pak nevzdychej, jak jsi nepochopena a jak nemas cas.

Kimmy
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: zlatá střední cesta 

(20.7.2007 16:12:35)
Taky by me to zajimalo a v te minule diskusi jsem primou otazku "proc" polozila nekolikrat a nikdy se mi nedostalo odpovedi.
 Lily* 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: zlatá střední cesta 

(22.7.2007 7:53:15)
Uz jsem cetla nekolik prispevku od Kimmy a musim rict,ze se s ni neda normalne bavit,protoze ma pravdu vzdycky jen ona a vse prekrucuje nebo vytahuje z kontextu a sklada si,jak ona potrebuje.Ale to dela mnohme vice lidi.
Andreo divim se ti,jak se snazis porad dokola neco objasnovat a obhajovat,kdyz to nema cenu a stejne te nepochopi.Vzdyt to sama vidis,ze je to porad dokola.Kazda mluvi o necem jinem.
Ja teda narozdil od nekterych vjsem pochopila,co chtela Andrea svym clankem rict a neni treba to vyvetlovat.A ma bohuzel pravdu.
 andrea 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: zlatá střední cesta 

(22.7.2007 10:36:31)
Chtěla bych mít čisté svědomí, nebavme se o Kimmy, bez Kimmy, zvlášť, když má víkend. Pochopila bys to, kdyby mě Kimmy nepostrčila k odpovědi?
 andrea 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: zlatá střední cesta 

(22.7.2007 10:39:18)
Chtěla bych mít čisté svědomí, nebavme se o Kimmy, bez Kimmy, zvlášť, když má víkend. Pochopila bys to, kdyby mě Kimmy nepostrčila k odpovědi?
 andrea 
  • 

svědomí 

(22.7.2007 10:43:55)
Chtěla bych mít čisté svědomí. Nebavme se o Kimmy, bez Kimmy, zvlášť, když má víkend. Pochopila bys to také, když by mě nepostrčila k odpovědi?
 Lily* 


Re: svědomí 

(23.7.2007 0:46:56)
Andreo,ja jsem necetla vsechny prispevky,a nevim,jak jsi se vyjadrila k nejakemu vysvetleni.Ale cetla jsem par prispevku od Kimmy a tak vim,jak debata s ni probiha.
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: zlatá střední cesta 

(23.7.2007 7:24:51)
To neni pravda - ja nikdy nerikam, ze pravdu mam jen ja - vetsinou ani nerikam, ze ja mam pravdu - ja jen rikam, ze kazdy si zivot zarizuje podle sveho a neba byt souzen, ze veci se daji delat ruznymi zpusoby a lide by se navzajem meli tolerovat. Kde se poustim do diskuse jsou pripady, kdy jsou se vyskytuji zavadejici informace - viz diskuse o ultrazvuku a autismu a taky tady. Na tomhle webu zas tak aktivni nejsem, tak myslim, ze takove zevseobecnovani je prehane.

V diskusich je normalni, ze kdyz clovek neco nepochopi a zepta se, tak ze autor vysvetli a snazi se vysvetlit taky, aby to ten druhy pochopil.

Kimmy
 Lily* 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: 

(23.7.2007 8:26:50)
Kimmy,
ja nezevseobecnuju,ale kde jsem od tebe neco cetla,tam to bylo na dlouhosahle a nekonecne diskuse,kde ty stale neco resis a vzdycky to vyznelo tak,ze neminis skoncit,dokud nebude po tvem a az to nekdo s tebou vzda.Ale urcite ne proto,ze nejsou argumenty,ale proste proto,ze takova diskuse zacne za chvili bavit - prad neco vysvetlovat.Jsi velmi nekompromisni a jsi to ty,ktera nebere nebo nesouhlasi s nazory jinych,ale tva i na svem.
Ja bych proste nemohla s nekym takovym porad dokola takto diskutovat,kdyz vidim,ze to nikam nevede a nic se stejne nevyresi.:o)
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: 

(23.7.2007 8:57:01)
hm - podle mne to je prave ucel diskuse - aby si lidi vymenovali nazory - prece diskuse neni dva tri prispevky a koncime... ale jestli Ti to nevyhovuje, tak Te nikdo nenuti... Navic rikat, ze ja neco resim... na diskusi jsou vzdycky aspon dva - nikdy neresim neco sama se sebou... jenze bud proste jeden vycouva a necha to nedoresene nebo obe strany pokracuji dokud se nedohodnou - jinak to nejde

Nikdy nerikam, ze musi byt po mem - v tehle konkretni diskusi jsem se ohradila proti krutym poznamkam Finroda - neni na tom nic ""musi byt po mem"". Stejne tak kdyz rikam, ze kazde dite ma vlastni svet a ze se nema srovnavat, ze deti s bohatou fantazii maji lepsi zivot - to zas neni nic "po mem". Podle mne rict, ze kazdy ma svuj svet a ten mu vyhovuje je kompromis.

Nevim, kterou konkretni diskusi mas ted na mysli - posledni dobou jsem byla ve trech - diskusi o ultrazvuku a autismu jsem ukoncila ja pote, co jsem dosla k zaveru, ze vse vyznamne bylo receno. Diskusi o pracujicich matkach ukoncila Andrea - kdyby ji neukoncila, pokracovala bych tak dlouho, dokud bych nedokazala, ze pracujici matky detem neskodi - to neni nic o tom, ze ja musim mit vzdycky pravdu - to je muj nazor a za ten se budu bit. Tady v tehle diskusi se to vystupnovalo na uroven, kdy Andrea delala poznamky typu, ze jsem pomalu chapajici, narazela na meho syna a neustale odmitala rozumne odpovedet na moji otazku (odpoved typu "ja o koze, ty o voze" neuznavam, jako rozumne vysvetleni o co v jejim clanku slo) - ale myslim, ze uz jsme to vyresily.

Kdyz Ty bys nemohla diskutovat - tak nediskutuj. Ale nepomlouvej Ty, kteri muzou - to je prece osobni volba.

Kimmy
 Lily* 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: 

(23.7.2007 17:19:52)
No Kimmy,tak to fakt z tech diskusi na tebe sedi.Precetla jsem jen posledni dve vety a na ty budu reagovat.
Kdyz nekdo nechape a ja jsem to uz nekolikrat vysvetlovala,tak jako treba tady Andrea,tak uz proste diskutovat a opakovat stale dokola pro porad ty stejne nechapajici,nebudu.To cloveka jednou prestane bavit.
Ja diskutovat muzu a umim,ale ne takto.To chce fakt dobre nervy.Clovek bude povazovar za zbytecne se dale snazit,kdyz stale opakuje to same a stale ten stejny clovek to nechape.
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: 

(23.7.2007 17:46:11)
My jsme s Andreou nahodou nakously pomerne sirokou skalu nametu... ale to je fuk.

Ty mne obvinujes, ze porad opakuju to same dokola - no Ty taky - nelibi se Ti muj styl, nerikas nic konkretniho, je to vsechno o Tvych pocitech - mas na ne narok, ale to je tak asi vsechno. Nic me na Tvych prispevcich nepresvedcilo, ze mas nejaky skutecny zaklad pro kritiku.

Kritizovat je to nejjednodusi na svete - kazdy muze prijit a rict ""to se mi nelibi"" - ale vysvetlit proc je uz slozitejsi. Mavnou nad tim rukou a rict ""to ty nepochopis"" je jen poza - velice bezna. A kdyz se nekdo ani neobtezuje cist to, co kritizuje - no to je bez komentare.

Jdi si diskutovat s temi, kteri jsou Ti rovni.

Kimmy
 Lily* 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: 

(23.7.2007 18:13:04)
Kimmy,vidis to?!To je presne to,o cem pisu!

Ja uz jsem ti tady ted asi 2x vysvetlila,proc mam nazor,jaky mam,a ze porad dokola,bych to vysvetlovat nemohla,ale ty to zase nechapes a jeste mi napises,ze ja jsem ta,ktera neni schopna to pekne vysvetlit.Jsem,ale ne porad dokola.A ted uz s debatou taky koncim,tak se mej.
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: 

(24.7.2007 3:51:57)
Ja Te chapu - nelibi se Ti, ze vyzaduju, aby lide svuj nazor podporili nejakymi konkretnimi duvody a pak k tem duvodum vyjadrim svuj nazor - ti lide pak vetsinou vyjadri svuj nazor zpatky a tomu se rika diskuse. Chapu, ze se Ti nelibi moje duslednost, ze se nenecham odbyt. Chapu, ze se Ti nelibi, kdyz se na veci divam z sirsiho hlediska.

Ja Te chapu - ale to neznamena, ze s Tebou musim souhlasit. A taky to neznamena, ze mas pravo me pomlouvat a rikat, ze se se mnou neda diskutovat, nebo ze s nikym nesouhlasim, to proste neni pravda.

Mas pravo na svuj nazor. A ja mam pravo se branit.

Kdyz Te to nebavi, tak to necti... ale nechod a nepomlouvej, kdyz odmitas svuj nazor vysvetlit jinak nez "to se mi nelibi, porad trvas na svem, s nikym nesouhlasis, opakujes veci porad dokola" - to jsou ciste subjektivni pocity, ktere se nezakladaji na pravde a navic obrovsky zevseobecnene.

Kdyby se lide nevyhybali odpovedi, tak bych nic nemusela opakovat a diskuse by se mohla rozvinout, Kdyz mi nekdo opakovane odmita odpovedet - no tak proste opakuju svoji otazku.

Vazne bude nejlepsi, kdyz se budes poustet do tech diskusi, kde ti rozumi.

Kimmy
 Lily* 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: 

(23.7.2007 18:17:51)
A tady si jen opravit svuj preklep,melo tam byt: prestane to bavit.
Ja napsala:zacne to bavit.
 andrea 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: zlatá střední cesta 

(20.7.2007 16:28:35)
Kimmy, když někdo vycouvá s diskuze s Tebou, tak to nemusí znamenat, že není dost pevný v kramflecích, že by Ti nedokázal oponovat a slovíčkařit, až do konce věků. Nedělej si, prosím, iluze. Diskuze o pracujících matkách skončila v bodě, kdy jsem už nechtěla zacházet do řešení politických otázek, protože to bylo na delší debatu.Úvahy o tom, kde má stát brát peníze na mateřské, změny systému (úvazky, školky, chůvy, daně.. blablabla. Mě se do toho nechtělo. Nejsem politik, pouze řadový volič. Šla jsem dál, ty jsi tam v diskuzi zůstala. Kimmy, ta diskuze se vůbec osobně netýkala Tebe a Tvých dětí. Copak jsi to nepochopila. Nebo co? Ale kdyby náhodou přeci ne, tak ti to nebudu vypisovat na celostátním webu. Tvoje naprosto zcestná myšlenka, že jsem psala o tom, že pracující matky své děti ochuzují o svět dětské fantazie, no to už je vrchol světa. To jsi mě chtěla jen pošťouchnout k odpovědi, že?
Představ si, že opravdu šlo o režimové opatření a můj čas. Manžel byl v práci, vstala jsem ve 3 ráno a čekala, až se děti probudí. Mimochodem ,teď je doma. Tak píšu. Nezapomínej na časový posun. A těžko se píše a přemýšlí, když se děti kolem Tebe rojí a vyžadují pozornost.
Nikdy by mě nenapadlo, že tu poznámku s pláštěm vezmeš jako útok na děti. Jenom jsem si vzpomněla, jak se některé děti otráveně potí v kostýmech plyšových zvířátek, jednou ročně na plese. Ale zase třeba uplatňují fantazii jinde. K nakupování, zrovna se chystáme, ale nehrajeme si na to.
K tomu psaní. Něco si doma píšu, jen tak pro děti. A v tom si opravdu nejsem pevná v kramflecích. Myslím, že jsou to blbosti. Chtěla jsem slyšet racionální reakci, kritiku. Nejenom, že je to pěkné. U Tebe mám jistotu, že mi strháš kde co, ještě než to někam pošlu. Takže chápu dobře, že mě nutíš rozebírat větu po větě? A tím mi dokázat, že je to úplná blbost? Pro to jsem Ti poslala i to "mihotání". Ne, abych si ukázala, že mám nějak navrch nebo co. Nešťastně jsem použila příklad z okolí, to už vím. Chtěla jsem takovou sprchu technického, uspěchaného světa a dotkla jsem se zase pracujících matek a škatulkování dětí. Chtěla jsem apelovat na to, že se dětem přestává číst, že jsou příliš brzy hozeny do reality atd. atd. Vždyť ty jsi chytrá Kimmy, proč to chceš rozebírat. Co Ti na tom nesedí?
Myslí si někdo, prosím, že jsem chtěla útočit na všechny pracující matky?
 andrea 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: zlatá střední cesta 

(20.7.2007 16:50:10)
Tak jsem si četla Ty ranní reakce, byly fakt podrážděné a o ničem, uznávám.
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: zlatá střední cesta 

(20.7.2007 17:02:01)
Andreo - ja jsem Tve psani nijak nekomentovala, tak nerikej, ze Ti strham kde co. Vycouvala jsi proto, ze jsi jsem te tlacila ke konkretnimu vyjadreni..vis moc dobre, ze jsi mi nikdy primo neodpovedela a misto toho delala narazky na pomalu chapajici apod. Andreo - vzdyt si precti, co jsi mi psala... ze mam zacit u sebe, zhluboka dychat a tak... kdo koho strhava?

Jestli jsi nechtela se mnou diskutovat, mohla jsi me prispevky nechat na pokoji (Tobe primo jsem nepsala) a uzivat si komentare tech, kteri Te chvalili... A svuj komentar o tom, jak si ja hraju s detma bys nazvala jak? Pratelsky? Nezaujaty? Kdyz mi reknes "To, že dáš dítě kouzelnický plášť na ples nic nenasvědčuje tomu, že si hraje na čaroděje" - to je podle Tebe neutralni komentar? Vyroky o tom, ze nekdo chce detem ""zarazit"" fantazii prisly taky od Tebe.

Vubec Te nenutim rozebirat vetu po vete - co jsem od Tebe ocekavala bylo zastani deti Tve kamaradky vuci Finrodovi - rict mu, ze to tezce prehnal. Cekala jsem od Tebe, ze pripustis, ze fantazie je na ruznych urovnich a ze holcicky Tve kamaradky maji svuj vlastni krasny svet. Ze reknes - nebylo mym umyslem naznacovat, ze ty holcicky ziji v chudem svete bez fantazie, chtela jsem rict, ze je mi lito, ze deti dneska malo ctou a nahrazuji sny televizi...Vubec neni mym umyslem Te jakkoli strhavat - vubec se nebavim o Tvem vytvoru ale o Tvych komentarich - tvor a pis a ja verim, ze si najdes sve fanousky, kteri Tvoji tvorbu budou radi hodnotit. Pokud se v tom nebudou nevinne motat nejake dalsi deti, ja zustanu stranou. Ale jestlize Ty sama odpovis na me prispevky, tak se pak nediv, ze ja to nenecham vysumet.

Hezky vikend,

Kimmy

Kimmy
 andrea 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: zlatá střední cesta 

(21.7.2007 7:48:11)
Kimmy, Kimmy, tak ještě jednou. Z debaty o pracujících ženách jsem vycouvala z důvodů výše uvedených. A teď Ti napíšu, proč vycouvám z debaty o zlaté střední cestě. Proč jsem Ti neodpověděla. Za prvé nesnáším diskuze typu, co chtěl "básník" říci (navíc u článku, který musel pochopit snad každý). Nota bene, když to mám vysvětlovat ženě, která (to jsem si myslela a myslím), přeci ví, o co mi jde. Ruku na srdce,Kimmy, byla to provokace.
Víš, že nesouhlasím s odchodem ženy od malých dětí do práce a na tom se nic nemění. K holčičkám, pokud víš, že je obhájíš lépe, tak to tam, prosím, pooprav za mě. Každé dítě má právo na svou fantazii a mým úkolem je, rozvíjet fantazii u svých dětí, je pěkné, že ji rozvíjíš i ty u svých. Jak dopadnou děti s bohatou fantazií v reálném životě to je otázka zase na další debatu. Doufám, že se stejně tak pěkně zastaneš dětí s bohatou fantazií ,jako těch s malou. Sbohem.
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: zlatá střední cesta 

(23.7.2007 7:28:02)
Andreo - ale jisteze to byla provokace. Co jsi cekala, kdyz mi napises "Ja ti to vysvetlim - ja o voze ty o koze" a ze nemas cas na pseudointelektualni diskuse?

Ver mi, ze pokud nekde nekdo zautoci podobnym zpusobem na deti s bohatou fantazii a ja u toho budu - tak se za ne budu prat stejne odhodlane.

Kimmy
 DitaB 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: krásnější a bohatší svět 

(21.7.2007 21:47:28)
"ja netvrdim, ze nektere deti maji krasnejsi a bohatsi svet (i kdyz je to pravda, kdyz se podivam na deti tretiho sveta)"

Kimmy,
tady s Vámi nemůžu souhlasit. Resp. ne s tím, jak to myslíte (viz další osvětlení v reakci na Andreu). Krása a bohatství světa dětí se neměří jen materiálním zabezpečením. Ledaže byste měla na mysli živořící děti na pokraji smrti, bez základních životních jistot. Ale to není celý "třetí svět". I tak si budu myslet, že hladové dítě bez jediné hračky věřící na skřítky v pařezu je šťastnější než dítě s vlastním pokojíčkem plným hraček, jež solventní rodiče při nákupech v obřích centrech nechají napospas barevným balonkům (sorry za ten příměr, ale připadne mi takový typický pro naši dobu).

Současně si myslím, že je senzační, když si rodiče s dětmi hrají a věnují se jim třeba jako Vy. Jako máme všichni jedinečné děti, tak i my jsme jedinečnými rodiči. A každé dítě má podle mě zrovna takové rodiče, jaké potřebuje. Byť se nám to někdy nelíbí :-). Navíc rodičovství je dobrodružná cesta pro všechny zúčastněné - není nejpodstatnější, zda děláme všecko správně a dokonale (koneckonců není nikdo, kdo by to posoudil), ale zda všecko děláme vědomě a opravdově.

Tak, konec mudrování :-) - jen jste mě probudili k příjemným a zajímavým myšlenkám. Díky!
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: krásnější a bohatší svět 

(23.7.2007 7:42:34)
Dito - dovolte mi, abych sve srovnani rozvedla. Souhlasim, ze muze byt stastnejsi dite v rozvojove zemi nez v zemi uz rozvite. Protoze mi slo o jine veci, dostatecne jsem to nevysvetlila, tak to ucinim tady.

Kdyz rikam hezci a bohatsi svet, tak nemam na mysli, ze deti zemi tretiho sveta ziji v permanentnim smutku. Vim, ze dokazi z par vetvicek a kaminku vytvorit svet bohaty na sve zazitky a v tom rozhodne mate pravdu. Ja ale vidim hezci a bohatsi svet tam, kde se deji neboji zivot svych rodicu at uz kvuli valecnemu konfliktu nebo nakazlivym nemocem. Kde chodi do skoly a hraji si s kamarady misto prace na poli, v tovarnach nebo treba na skladkach. Kde deti maji prilezitost zvoli si, cim chteji byt a venuji se predevsim sobe a svemu svetu, nez kde na jejich detskych ramenou lezi tiha zodpovednosti za mladsi bratry a sestry. Kde detem nehrozi, ze jen proto, ze jsou holcicky, tak je rodice odlozi nebo prodaji.... V tomto smeru si myslim, ze svet deti v rozvitych zemi je hezci a bohatsi.

Nerikam, ze deti v rozvitych zemich jsou stastnejsi. Jen ze ten svet okolo je pro ne lepsi a nabizi jim vice.

Rozumite, co jsem tim chtela rict?

Kimmy
 andrea 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: krásnější a bohatší svět 

(23.7.2007 13:23:38)
Došla jsem k závěru po přemýšlení, že máš pravdu, mýlila jsem se.
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: krásnější a bohatší svět 

(23.7.2007 14:09:35)
Andreo - co bych za to dala, kdybych Ti ted videla do tvare (jestli se u toho krenis nebo to fakt myslis vazne ;-)))

Vis co - docela me mrzi, ze ty koncove prispevky prisly az tak pozde, po cele te napjate diskusi - protoze ja si taky myslim, ze deti jsou dneska az zbytecne brzo dospele, ze malo ctou a ze se ztraci takova ta detska nevinnost - myslim, ze na tohle tema bychom si docela notovaly. Ja uz ted premyslim, jestli se mi podari v detech vyvolat takovou lasku ke knizkam, jako mam ja. Zatim jsme v knihovne jako doma a doufam, ze to tak i zustane.

Uz to fakt nechci rozpitvavat - bylo toho receno dost. Uzivej si sveho krasneho syna a prozivejte spolu mnoho krasnych dobrodruzstvi plnych tajemnych kouzel a myslim, ze hodne lidi oceni, pokud se o ne budes i nadale delit.

Preju krasny den,

Kimmy
 DitaB 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: krásnější a bohatší svět 

(23.7.2007 21:47:20)
Kimmy, rozumím, ale v té závorce zasazené do kontextu srovnání Andreiných dětí a dětí její kamarádky to vyznívalo jinak. S tím "třetím světem" jsme se ale dostaly úplně někam jinam...
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: krásnější a bohatší svět 

(24.7.2007 3:36:22)
Dito - diky za komentar, budu si davat pozor. Ja to beru tak, ze jsem nemohla oponovat vete "existuji deti, ktere maji svet hezci a bohatsi" jako takove...

No nic - jsem rada, ze jsi to vyzdvihla a ja mela prilezitost to vic vysvetlit.

Kimmy
 andrea 
  • 

Re: Re: Re: Re: zlatá střední cesta 

(20.7.2007 5:34:00)
Když si myslíš, že mají některé děti krásnější a bohatší svět (myslíš si to?), tak s Tím něco dělej a začni u sebe.
 annah-2 


Cítím mezi řádky.... 

(17.7.2007 22:54:33)
Dětská fantazie je fakt nádherná věc a sama si ji vychutnávám plnými doušky...ale já opravdu musím se přiklonit k některým příspěvkům a napsat, že spíš než článek o daru dětství cítím mezi řádky srovnávání... moje zasněné dušičky versus racionální moderní děti z výchovných kroužků. Srovnávání a zbrklé hodnocení dětí nebo rodičovských schopností cítí na každém kroku asi každá maminka, tak proč to tahat i sem....
 josef 
  • 

Re: Cítím mezi řádky.... 

(17.7.2007 23:39:38)
Hanno, víš myslím si, že se mýlíš. Podle mého názoru se nejedná o nic víc, ani míň, než o pokus o básničku v próze. Hlubší podtexty bych zde nehledal.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.