| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Náš život s diabetem

 Celkem 62 názorů.
 Insula 


cukrovak v rodině 

(19.6.2007 8:43:36)
Lidko, držím moc palečky, aby se Honzíkovo hodnoty držely v normě. Nevím, jestli mi odpovíš, ale zajímalo by mě, jestli máte cukrovku v rodině a jestli jsi jí třeba neměla v těhotenství s Honzíkem??? Já jsem totiž měla těhu cukrovku se synem a taky se bojím, aby se mu třeba časem neobjevila cukrovka. Díky.
 1.3Magráta13 


Štěstí v neštěstí 

(19.6.2007 9:44:19)
Lidko, držím moc palce celé vaší rodině a jen vám chci říct, že si myslím, že jste při vší té smůle měli obrovské štěstí na lidi kolem sebe. To co popisujete ve školce, jak Honzíkovi hlídají jídlo a vůbec se ke všemu postavili čelem, to je krásné. Rozhodně to není samozřejmost. Spolupracuji s maminkou, která má holčičku-prvňáčka s celilakií. Drží bezlepkovou dietu. Ve škole vůbec neexistuje, že by jí vařili speciální jídlo, což chápeme, co ale nemůžeme pochopit je to, že holčičce odmítají ve školní kuchyni ohřívat doma připravené a donesené jídlo. Zatím to maminka řeší tak, že je doma a pro holčičku chodí v poledne, ale potřebovala by jít do práce....
 Róza 
  • 

Re: Štěstí v neštěstí 

(19.6.2007 10:18:48)
To by mě zajímalo, jak to odůvodňují, že jí jídlo neohřjou. Asi bych se začala poohlížet po jiné škole. Je-li to možné.
 *Aida* 


Re: Štěstí v neštěstí 

(19.6.2007 16:02:23)
Magrato,
hodne skolek a skol se odvolava na hygienu. K tomu jsem nasla zajimavy clanecek, treba to pomuze.

Škola a školka Individuální stravování dětí v MŠ a ZŠ – stanovisko hygienika

Rozhodla jsem se zjistit stanovisko hygienika na problém individuálního stravování dětí ve škole a mateřské školce. Stanovisko hygienika je obsahem tohoto článku.

Problémy s umístěním dítěte
Při hledání vhodné školy a školky pro děti s individuálními stravovacími potřebami většina rodičů naráží na problém, že škola či školka nechtějí dítě přijmout se zdůvodněním nutnosti dodržování hygienických předpisů při stravování. Proto jsem vznesla dotaz na hygienickou stanici, odbor hygieny dětí, odpověď cituji:

Stanovisko hygienika:
Dle §23 zák. č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví, který stanovuje podmínky provozování stravovacích služeb, je stravovací službou výroba, příprava nebo rozvoz pokrmů za účelem jejich podávání ve školní jídelně. Stravovací službu lze poskytnout pouze v provozovně, která vyhovuje hygienickým požadavkům upraveným prováděcím předpisem. Podle §24 cit. Zákona je osoba provozující stravovací službu povinna k výrobě a přípravě pokrmů používat jen látky, suroviny, polotovary a potraviny, které jsou zdravotně nezávadné a používat jen technologické a pracovní postupy, které zajistí zdravotní nezávadnost podávaných pokrmů. Podávání dietní stravy připravované doma rodiči ve školní jídelně není stravovací službou ve smyslu zák. č. 258/2000, ale individuálním stravováním dětí, které státnímu zdravotnímu dozoru nepodléhá. Z výše uvedeného vyplývá, že rozhodnutí o poskytování individuální stravovací služby se souhlasem rodičů, je plně v kompetenci ředitele školy a na jeho zodpovědnosti.

Postup
Vzhledem k tomu, že zodpovědnost u individuálního stravování se přesouvá na ředitele školy, je pravděpodobné, že tuto zodpovědnost přenese na Vás, jako rodiče. Pravděpodobně podepíšete, že plně přebíráte zodpovědnost za individuální stravování Vašeho dítěte.

Praxe
V ideálním případě, je tedy postup následující. Pravděpodobně ve škole nebudou mít mikrovlnou troubu, kde by mohli donesené jídlo dítěti ohřát. Rodiče věnují škole , nejčastěji formou sponzorského daru mikrovlnou troubu. Dítě ráno odevzdá v jídelně připravený pokrm, který mu v době oběda ohřejí- tímto postupem značně omezíte možnost „kontaminace“ od ostatních zde připravovaných pokrmů.

Závěr
Z toho co zde bylo řečeno vyplývá, že výsledek je závislý na ochotě ředitele vyjít vstříc. Myslím, že v tomto případě, je výhoda bydliště na vesnici nebo malém městě. V těch velkých městech je to, bohužel, problém. Co poradit rodičům, když jsou odmítnuti v řadě školek či škol, případně jim v těchto zařízeních dělají další potíže, to vážně nevím. Jedinou možností, dle mého názoru, je zajistit stanovisko hygienika a vybrat zařízení, kde jsou nejvíce ochotni se věnovat individuálním potřebám dětí, např. dětí s jinými zdravotními handicapy či poruchami učení.


Autor článku: Lenka
 Libuse, Meggie 05,Sophie 02/07 


Re: cukrovak v rodině 

(19.6.2007 10:34:43)
ahoj, tak s gestacni cukrovkou je to tak, ze u 1/3 az 1/2 zen, co ji mely se do 20 az 30 let projevi cukrovka II. typu, to je ta, co maji starsi lide, leci se ze zacatku dietou, cvicenim, pak tablety, v poslednim pripade inzulin, kdyz nic jinyho nezabira. Pro miminko to znamena zvysene riziko vyskytu cukrovky II.typu a obezity pozdeji.
Takze radim zdravy zivotni styl, drzet vahu, jist hodne vlakniny a cvicit, jinak se tomu predchazet neda. Preji hezky den...
 Lidka20 


Re: cukrovak v rodině 

(19.6.2007 12:28:58)
Ahoj, diabetes 1. typu v rodině nemáme, ale pokud je v rodině diabetik 1. typu je určitě procento, že to dítě může dostat. Řekla bych, že každý člověk má dispozici k nějaké nemoci a v případě diabetu se jen čeká na faktor, který diabetes spustí.U Honzíka to odhadujeme na mononukleozu v necelých dvou letech. Teda jinak nastane proces destrukce beta buněk. Chceš-li vědět víc, podívej se na manželovi stránky www.jtezky.ic.cz
 Albína102 


Honzíkovi od Lidky 

(19.6.2007 12:14:16)
přeju moc a moc zdravíčka, Lidce pevné nervy. Obdivuji Vás, jak to dobře zvládáte. Zrovna o víkendu jsem si povídala s dcerou o jejím spolužákovi, který má diabetes. Vůbec to nevěděla, chlapec na ni působil vždycky stejně jako ostatní spolužáci. Přeji Vám, abyste měli to štěstí a pokaždé potkali tak příjemné a ochotné lidi kolem sebe jako doposud. Iva
 babi_ 


život s cukrovkou 

(19.6.2007 12:23:26)
Lidko,
moje dcera má diabetes také od pěti let, přesněji od pěti a půl. Teď je jí 13, a jsme i s diabetem v pohodě. Máš opravdu velké štěstí na školku a také máš velmi šikovného synka, že si od začátku píchá sám. Možná to dnes učí již takhle malé děti, ale "za nás" byla dcerka za velkou výjimku, že to ve školce zvládala sama. Čeká vás ještě dlouhá cesta, až se množství potřebného inzulinu začne zvyšovat, budete hledat optimum pro každé období, odpovídají pohybové aktivitě... ale všechno se dá zvládnout. Chce to jen trpělivost, důslednost, a pevné nervy, když se přes všechnu snahu nedaří, jak by mělo.
Zaujalo mě na tvém příběhu, že Honzík dělá karate - moje dcerka také! A velmi dobře - nedávno jsme se vrátili z ME JKA. Takže s cukrovkou se dá vše, i sportovat na závodní úrovni. Od mala jezdí Verča na školy v přírodě, tábory - zpočátku jsem jezdila buď s ní já, nebo jsem s ní posílala poučenou studentku zdrávky (buď jsme se dohodli s vedením akce, že byla jednou z pracovnic, nebo jsme jí zaplatili), teď už několik let jezdí Verča sama.
Držím palce, ať se vám daří :-)
ještě přidám odkaz na prima stránky o dětském DM I. typu vytvářené "diamaminkou":
http://www.zh.cz/diabetes
 babi_ 


Re: život s cukrovkou 

(19.6.2007 12:24:58)
...odpovídajíCÍ pohybové...
 Lidka20 


balzám na duši 

(19.6.2007 12:47:34)
Moc ráda slyším, že malí diabetici žijí plnohodnotný život. Je to takový balzám pro moji duši. Děkuju za povzbuzení. Přeji hezké glykemie!!!
 Anavi 


Re: balzám na duši 

(19.6.2007 22:49:38)
Lidko, snad Tě potěší, když Ti napíšu, že manžel má cukrovku od 13-ti let, také se léčil u MUDr. Vávrové, je vynikající jak po odborné tak po lidské stránce. Dnes má můj muž 34 let, máme dvě děti. Žijeme více méně normálně.
Manžel sportuje, jezdí na kole, byli jsme v Norsku na horách i u moře... dá se to, jen musí být ukázněný.
Tak ať je Honzík v pohodě.
 Lidka20 


balzám na duši 

(19.6.2007 23:10:20)
Jsem moc ráda, když tohle slyším. Myslím si, že sport teď beru jinak a vážím si všeho co Honzík zvládne. Je moc šikovný.
Paní MUDr. Vávrová je úžasná, vstřícná, chápavá, ale především je to odborník, který patří mezi ty nejlepší. Díky za ni!!!
 Jitule 
  • 

Nechá se s tím žít.... 

(19.6.2007 13:16:22)
Držím vám strašně moc palečky, aby vám to šlo super i nadále. Manžel je také diabetik - od 14 let. Žít se s tím nechá vcelku normální život, jen chtít. Věnujeme se všemu, čemu se věnují zdraví lidé, jen s menším omezením -pravidelný denní rytmus v jídle. Bohužel tu ale visí jeden velký strašák - se zvyšujícím se věkem narůstá počet doprovodných onemocnění....
Máme 2-letého syna a neustále trneme hrůzou, že tuto nemoc podědí.
Ale myslím, že to chce pozitivní myšlení a nepoddávat se tomu. Jsou horší nemoci......
Přeji všem pěkný den.
 Ali (2 děti 14/8)  
  • 

pro Lidku 

(19.6.2007 13:43:54)
Můj 8-letý syn bojuje s DM I.typu a celiakií už 2,5roku.Byl to šok pro celou rodinu,ale snažíme se bojovat s ním. Ne vždy je to jednoduché,ale dá se.Musím říct,že i naši rodinu to hodně ztmelilo (máme ještě téměř 15letou slečnu - zdravá)a snažíme se o normální život.Ve škole se účastní téměř všeho (obvykle s jedním z rodičů),plavání,výlety apod.Teď se dočkal i vytouženého fotbalu.Ve škole má skvělou třídní i spolužáky jen škol.jídelna bezlepkovou nevaří,tak je trošku složitější (oba pracujem).Fakt je,že je to hodně i o lidech,které potkáš.......Ve škol.jídelně nám nevaření pro syna zdůvodnili, že bu museli přijmout zvlášť vyškolenou dietní kuchařku a to se jim nevyplatí - jsme z vesnice.Někdy mám depky - to když se nedaří, ale jsou horší věci.Držte se a pozdravuj rodinu.Klidně napiš
 Lidka20 


Ahoj Ali 

(19.6.2007 14:30:57)
My se přece známe z diabeťáčku, jsem ráda, že ses ozvala. V Hrachovci měli holčičku s celiakii ve školce a extra jí tam vařili, ale tohle je o lidech. U nás ve školce už taky není vše růžové jak to bylo ze začátku, ale sama víš jak to je. Jseš ráda, že tvoje nemocné dítě je v kolektivu zdravých dětí. Manžel má moc hezké stránky o diabetu tak se můžeš podívat www.jtezky.ic.cz Hezký den!!!
 Ali 
  • 

Re: Ahoj Ali 

(19.6.2007 15:49:32)
Mrkla jsem - pěkný. Jen by to chtělo přispat ještě trošku víc o tobě a dcerce. A snad nějakou fotečku ??..to abych si Vás mohla představit...páček
 Lidka20 


Ali 

(19.6.2007 22:52:23)
Hned manželovi vyřídím reklamace!!!!
 Jeni 
  • 

LIDKO 

(19.6.2007 18:30:25)
Ahoj Lidko,
jste uzasni rodice. Chce to naucit se s cukrovkou zit, ale nestat se jejim otrokem. Jeste pripojim jedno bezva diskuzni forum, mozna znate, maminky i ostatni si tam pomahaji, jsou tam lidicky jak na perech, tak na pumpickach: http://www.medatron.cz/diskuze/
je tam diskuzni forum Diabetes a děti, výživa, o všem ostatním atd.
nebo rovnou www.diaforum.cz
Hodne stesti :o))
 Jeni 
  • 

LIDKO, prosim te 

(19.6.2007 18:37:13)
Lidko prosim te, mohla by si mi jeste objasnit co to je "V domácí laboratoři aplikujeme americké metody lean lab". DM I. mam 17let, ale tohle neznam, nevim co si mam pod tim predstavit, nebo mi prosim napis nejaky odkaz, kde by to bylo vysvetleno. Diky moc
 Lidka20 


Musím se smát 

(19.6.2007 23:03:35)
koukni na ty webovky ještě jednou a manžel tam má v úvodu email, když budeš chtít ty nejpřesnější informace, poskytne ti je on. Ale jinak to znamená, že doma bereme krev a moč (= to je ta laboratoř) a snažíme se brát co nejméně vzorků krve pokud je kompenzovaný a nelítají mu glykemie. Při dobré kompenzaci vycházíme z jeho průměrných hodnot a kontrolujeme moč. Honzík je ještě v remisi a píchá 3x denně a ještě nemá noční inzulín, tak nepícháme každý den ranní glykemie, protože je má víceméně stejné (4-5,5 mmol/l). Kdyby Tě zajímali nějaké odborné věci a zajímavosti, tak manžel se tomu hodně věnuje a určitě Ti rád odpoví. Díky za milá slova a hezké glykemie!
 Jeni 
  • 

Re: Musím se smát - Lidko uz se taky smeju 

(20.6.2007 21:03:54)
Lidko,
v tom tvem clanku to vyznelo skoro jako nejake scifi, domaci laborator, pred par mesici jsem totiz na jednech americkych webovkach zahledla "domaci laborator na glykovany hemoglobin", tak jsem si rikala ha dalsi novinka a vy zatim takhle :o)
 Věra 
  • 

Dvojče s diabetem 

(20.6.2007 0:07:08)
Po přečtení Lidky článku mě mrazí v zádech, protože mojí sestře - dvojčeti zjistili diabetes po samovolném potratu před 3,5 roky a když vidím co všechno si musí odepřít a co zvládat v každodenním životě, tak si neumím představit, jak to zvládaj děti a jejich rodiče. Dlouho svou nemoc před známými tajila, protože jsme z vesnice a lidé tady žijí s tím, že cukrovka musí být následkem přejídání se sladkého. Držím palečky, aby jste měli vždycky dostatek síly, se zvládnutím této nemoci. A přeji, aby měl chlapeček aspoň štěstí v životě, když ho nemá se zdravím.
 babi_ 


Z přejídání sladkým to není.... 

(20.6.2007 8:26:54)
Věro, píšeš, že "na vesnici si každý myslí...". My jsme z Prahy, a můj švagr - nadprůměrně inteligentní vysokoškolsky vzdělaný člověk s výborným všeobecným přehledem - druhý den po záchytu cukrovky u mé tehdy pětileté dcery řekl: "No jo, to jsou samý čokoládičky, a pak to je...". Hrozně se mě to tehdy dotklo, už proto, že dcerku jsme sladkým rozhodně nepřecpávali, a a to ještě švagrovi mají téměř stejně starou dceru, která se stravovala tou dobou srovnatelně s naší. Je to už skoro osm let a stále si ten výrok "čokoládičky" pamatuju i s tónem, jakým to řekl. Ne že bych se na švagra zlobila - vím, že to nemyslel zle, jen prostě to přijde líto. Od té doby jsem vysvětlila kdekomu už snad stokrát, jak to s diabetem I. typu je, ale pořád ta osvěta nestačí ;-)

Dále k tomu, jak nároky diabetického režimu zvládají děti - v čím nižším věku se DM projeví, tím snažší je její přijetí dítětem. Děti se učí stále mnohému, vše je pro ně "nové", na cukrovku si zvyknou lépe, než dospělý (dospívající), který už je zvyklý na "normální" život.
 Jitule 
  • 

Re: Dvojče s diabetem 

(20.6.2007 13:22:57)
Nechci vás nějak strašit, ale určitě vás už někdo varoval. Dvojčata mají stejné genetické dispozice. Manžel dostal DM I ve 14 letech, jeho bratr - jednovaječné dvojče ve 20. U jednoho se to projevilo po chřipce a druhého nastartovala tělesná námaha. Opravdu vás nechci strašit, jen se mějte na pozoru, aby se ta nemoc případně zachytila co nejdříve. Ale hlavně vám přeji, aby se vám to vyhnulo!!!!!
 Věra 
  • 

Re: Re: Dvojče s diabetem 

(20.6.2007 20:45:04)
Je to blbý co Vám asi na to řeknu, a mnoho lidí co nejsou z dvojčat to asi nepochopí, ale já bych nepřežila, kdyby se něco mí sestře stalo, byla bych docela vděčná kdyby to potkalo spíš mě než jí a proto je mi úplně jedno jestli se mi v budoucnu něco podobného přihodí a možná za to budu i ráda, a to jenom proto aby moje "druhý JÁ" na tom nebylo hůř než já.
 Lavanda 


Re: Re: Re: Dvojče s diabetem 

(20.6.2007 21:23:59)
Hmm, já jsem totiž taky z dvojčat, jednovaječných, a Lidčin příspěvek vyzněl skoro tak, že všechna jednovaječná dvojčata mají padesátiprocentní pravděpodobnost, že dostanou diabetes typu I, i když to Lidka tak určitě nemyslela.
 Lidka20 


Dvojče s diabetem 

(20.6.2007 14:42:03)
Někde jsem četla, že u jednovaječných dvojčat je 50%, že jedno z nich bude mít DM 1. typu, ale .... Ty zbývající procenta jsou dost vysoká, tak doufejme, že to tak nebude.
 Lidka20 


Dvojče s diabetem 

(20.6.2007 14:42:19)
Někde jsem četla, že u jednovaječných dvojčat je 50%, že jedno z nich bude mít DM 1. typu, ale .... Ty zbývající procenta jsou dost vysoká, tak doufejme, že to tak nebude.
 Lidka20 


Dvojče s diabetem 

(20.6.2007 14:42:19)
Někde jsem četla, že u jednovaječných dvojčat je 50%, že jedno z nich bude mít DM 1. typu, ale .... Ty zbývající procenta jsou dost vysoká, tak doufejme, že to tak nebude.
 Lavanda 


Re: Dvojče s diabetem 

(20.6.2007 19:38:14)
Lidko, možná jsi špatně formulovala ten údaj o jednovaječných dvojčatech. Nejspíš jsi chtěla říct, že pokud jedno z jednovaječných dvojčat onemocní diabetem typu I, to druhé má padesátiprocentní pravděpodobnost, že se u něj choroba rozvine také.
 Lidka20 


Dvojče s diabetem 

(20.6.2007 22:04:19)
Byl to jen článek, žádná fakta, ale bylo tam napsané, že u jednovaječných dvojčat je 50% šance, že DM1 jedno z nich dostane. Omlouvám se, že jsem to odeslala tolikrát, blbnul mi net.
 Lavanda 


Re: Dvojče s diabetem 

(21.6.2007 8:13:32)
Lidko, v článku se pravděpodobně psalo, že pokud jedno z jednovaječných dvojčat má DM1, to druhé má 50% pravděpodobnost, že se u něj taky rozvine. Není důvod, aby zrovna dvojčata byla DM1 postižena více, než zbytek populace. Jde tam spíš o genetické vlivy - jednovaječná dvojčata mají prakticky totožnou genetickou informaci, a tak jde vidět, že vliv dědičnosti je u této choroby velký, ale ne stoprocentní.
 mouse36 
  • 

Re: Dvojče s diabetem 

(5.4.2008 15:47:22)
Ahoj ahoj ahoj
já mám cukrovku od 12, jsem z dvojčat, je nám už skoro 29 a brácha normálně nic :-)) ....naštěstí teda, přitom tláská nutely a čokolády jak kamenožrout kameny :-)
 Věrka 
  • 

Náš život s diabetem 

(19.6.2007 22:13:14)
Pokusím se shrnout můj život s diabetem.DM 1.typu mám od 20.let-tedy už 15let.Přišlo se na něj po zánětu mozkových blan-ten to asi rozjel.Jsem v současné době mámou 2kluků-3r a 1r.Mateřství mi dává neskonale zabrat a udržet glykemky v normě se prakticky nedá.Oba kluky jsem ze všech sil kojila skoro do 1r-většina diabetiček nekojí-různé důvody.Obě těhotenství vysoce rizikové.Oba chlapci jsou testováni na genetické dispozice-dělá se v centrech dia-Praha,Brno... až Ostrava.Krev vezmou oběma rodičům i dítěti.U staršího jsme na výsledky čekali víc než rok,ale je OK.Dispozice nemá.U mladšího jsem se zapojila do mezinárodního projektu-vliv kravského mléka na vznik DM1.Na vyšetření se bere přímo pupečníková krev.do 14dnů jsme věděli,že druhý syn bohužel dispozice má a tak jsem v projektu zůstali-bude až do jeho 12.let.V projektu jsou kojené i nekojené děti a zkoumá se rozdíl-za pár let se vyhodnotí.Takže nyní trnu strachy,co když malý DM1. dostane.Píšu to pro ty,kteří nevědí o tom,že si lze vyšetření nechat provést-spousta mých dia známých je svým dětem dělalo.Bohužel jsem za ty roky zjistila,že jen dieta a režim cukrovku nesrovná-strese,hormony-u nás žen menzes dokáží pěkně s cukrem zamávat.Znám diabtičku,která má DM1 od 1roku-tedy pře 30let a nemá žádnou komplikaci a nyní má zdravou holčičku.Znám diabetičku.,které po 10letech odešly ledviny atd atd.Bylo nám řečeno,že mnohdy hodně závisí na dispozicích,které máme.Když má někdo sklon dostat neuropatii dostane ji i přes skvělou kompenzaci.Dokud je dítě malé a rodiče na něj mají vliv je to super,takový puberťák diabetik je pěkná šlamastika.Já sama přes to,že jsem DM1 dostala až ve 20letech jsem nikoho s DM1 neznala a 2roky jsem svoji nemoc popírala,zrovna jsem začala studovat VŠ,vypadla z domu a chtěla žít.Dnes vidím jaká to byla chyba a pomohlo mi až to,že jsem poznala partu diabetiků-mladých jako já.To mi otevřelo oči.Bohužel to neudělala paní doktorka,která mě měla na starost,ta mi vrazila do ruky brožuru,injekce a jedem....Moc Vám všem fandím-rodičům i dětem a chci Vám popřát hodně sil a štěstí ...Věrka
 Anavi 


Re: Náš život s diabetem 

(19.6.2007 22:54:20)
Věrko, prosím, můžeš se mi ozvaz na můj e-mail? Díky
 Věrka 
  • 

Náš život s diabetem 

(19.6.2007 22:13:53)
Pokusím se shrnout můj život s diabetem.DM 1.typu mám od 20.let-tedy už 15let.Přišlo se na něj po zánětu mozkových blan-ten to asi rozjel.Jsem v současné době mámou 2kluků-3r a 1r.Mateřství mi dává neskonale zabrat a udržet glykemky v normě se prakticky nedá.Oba kluky jsem ze všech sil kojila skoro do 1r-většina diabetiček nekojí-různé důvody.Obě těhotenství vysoce rizikové.Oba chlapci jsou testováni na genetické dispozice-dělá se v centrech dia-Praha,Brno... až Ostrava.Krev vezmou oběma rodičům i dítěti.U staršího jsme na výsledky čekali víc než rok,ale je OK.Dispozice nemá.U mladšího jsem se zapojila do mezinárodního projektu-vliv kravského mléka na vznik DM1.Na vyšetření se bere přímo pupečníková krev.do 14dnů jsme věděli,že druhý syn bohužel dispozice má a tak jsem v projektu zůstali-bude až do jeho 12.let.V projektu jsou kojené i nekojené děti a zkoumá se rozdíl-za pár let se vyhodnotí.Takže nyní trnu strachy,co když malý DM1. dostane.Píšu to pro ty,kteří nevědí o tom,že si lze vyšetření nechat provést-spousta mých dia známých je svým dětem dělalo.Bohužel jsem za ty roky zjistila,že jen dieta a režim cukrovku nesrovná-strese,hormony-u nás žen menzes dokáží pěkně s cukrem zamávat.Znám diabtičku,která má DM1 od 1roku-tedy pře 30let a nemá žádnou komplikaci a nyní má zdravou holčičku.Znám diabetičku.,které po 10letech odešly ledviny atd atd.Bylo nám řečeno,že mnohdy hodně závisí na dispozicích,které máme.Když má někdo sklon dostat neuropatii dostane ji i přes skvělou kompenzaci.Dokud je dítě malé a rodiče na něj mají vliv je to super,takový puberťák diabetik je pěkná šlamastika.Já sama přes to,že jsem DM1 dostala až ve 20letech jsem nikoho s DM1 neznala a 2roky jsem svoji nemoc popírala,zrovna jsem začala studovat VŠ,vypadla z domu a chtěla žít.Dnes vidím jaká to byla chyba a pomohlo mi až to,že jsem poznala partu diabetiků-mladých jako já.To mi otevřelo oči.Bohužel to neudělala paní doktorka,která mě měla na starost,ta mi vrazila do ruky brožuru,injekce a jedem....Moc Vám všem fandím-rodičům i dětem a chci Vám popřát hodně sil a štěstí ...Věrka
 Jeni 
  • 

Re: Náš život s diabetem 

(19.6.2007 22:41:15)
Jakto ze vetsina diabeticek nekoji ? Ja co znam, tak koji vsechny, a ze jich neni malo, toto je prece jako u zdravych zen, nekomu se kojit podari, nekomu ne. Sama jsem kojila 16mesicu.
Deti jsem otestovat nenechala, stejne test ma vypovedni hodnotu pouze asi 18% a zbytek jsou ostatni faktory civilizace, stres, atd. Muzou mit testy pozitivni a diabetes nikdy nedostanou a naopak.
 Lidka20 


Dispozice dětí k DM 1. typu 

(19.6.2007 23:17:37)
Máme mladší dceru 2,5 roku a zvažovali jsme s manželem, zda ji nechat udělat tyto genetické testy. Rozhodnutí skončilo tak, že teď ne, protože test ukáže jen dispozici třeba 30% a přesto DM1 u dítěte nikdy nemusí propuknout.
 Lavanda 


Re: Re: Náš život s diabetem 

(19.6.2007 23:30:53)
Potvrzuji, že diabetičky mohou kojit. V porodnici se mnou byla paní s diabetem, porodila druhé dítě. Jako asi většina dětí diabetiček děťátko muselo pobýt v inkubátoru a paní odstříkávala mléko - čtvrt litru co tři hodiny. Po roce jsem ji potkala a říkala, že svým mlékem živila ještě tři další děti v jejich paneláku...
 Věrka 
  • 

Re: Re: Re: Náš život s diabetem 

(20.6.2007 10:20:52)
Vidíte,tak mé kamarádky diabetičky skoro vůbec nekojily a když tak maximálně 2-3měsíce.záleží na hodně faktorech-zad už mají třeba retinopatii apod-musí brát nějaké léky,pak na porodu-většina císařem a měly probléms rozběhem laktace a v neposlední řadě poruchy štítné žlázy-na ty diabetičky trpí jako na přidruženou nemoc-já sama u 2.syna-rozjela semi kolem 4měs a lékaři mi chtěli nasadit lékya tím pádem odstavit,držela jsem se zuby nehty-syn v té době taky přestával púít,mléka ubývalo ,ale já odstříkávala a dokrmovala-za 4měsíce se to upravilo,výsldky lepší a syn už byl i na příkrmech a zvládli jsme to.Oba moji synové byli uřvaní,kojila jsem a uspávala,bylo to opravdu moc náročné,do toho lítaly glykemky,prořvané noci-jsem ráda,že jsem to zvládla aspoň tak jak to šlo.Jinak 1. porod mi vyvolávali v 38t-syn skončil na JIP-přidušený a po 24hod kontrakcích-velmi silných jsem stejně skončila na císaři-neotevírala jsem se.Oba kluci 3,5kg.Kompenzace výborná GHb 4.Mějte se.
 Jeni 
  • 

Re: Re: Re: Re: Náš život s diabetem - Verko 

(20.6.2007 21:35:34)
Verko,
podle me je trosku nezodpovedne mit pozdni komplikace a pak az si poridit potomka. Pri retinopatii se doporucuje cisar, o omezeni kojeni nic nevim. Zvysena pravdepodobnost cisare je u diabeticek prave kvuli tomu, ze kazde chteji vyvolavat porod ve 38.tt, telo mnohdy neni jeste pripravene a pak to skonci cisarem, jenze takto by to dopadlo i u zdrave zeny, takze po porodu cisarem maji problemy s rozbehem laktace i zdrave zeny uplne stejne. Co se tyce snizene funkce stitne zlazy, neni duvod prestat kojit ! Letrox ani Euthyrox neni kontraindikaci.

Jeste se te chci zeptat, jak dopadl 2.porod, jestli se pokusili o prirozeny, nebo ti automaticky udelali opet cisare.
Ja jsem mela prvni porod jak jinak cisare. Sice mi ho nevyvolavali, ale mimco se neveslo.
Vice podrobnosti na http://www.rodina.cz/clanek4235.htm
 Věrka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Náš život s diabetem - Verko 

(21.6.2007 9:32:16)
No Jeni-Vy jste se tedy do mě pustila! Neměla jsem na mysli sníženou funkci štítné žlázy,ale zvýšenou! Naplánovat si těhotenství sice můžete,ale taky k tomu musíte být 2! Když jsem dostala DM1. ve 20letech tak mi doporučovali dítě co nejdříve,ale 1. neměla jsem partnera,2. pak jsem čekala 5 let než se povedlo(2. syn pak přišel ani nevím jak-paráda),takže jsem se dopracovala až k 32 než jsem poprvé otěhotněla.Podobně na tom byla kamarádka,která má diabetes od 1roku-je jí 34-má mimi až nyní,dřív neměla partnera.Je bez komplikací a dr říkají,že je to malý zázrak,protože není ani zas tak dobře kompenzovaná.Jiná známá dobře kompenzovaná má už po 16letech neuropatii.Krajská diabetoložka,ke keteré chodím říká,že jak má někdo dispozice k retinopatii,neuropatii tak se to rozjede ať se snaží sebe víc.Říká,že důležitá je psychika a pohoda a ne jen skvělé hodnoty cukru.Znám to sama na sobě.Když se na sebe opravdu zaměřím-perfektně se kontroluju,prostě doslova řídím svůj život- mám sice super hodnoty,ale nevím jak to vyjádřit-nežiju,jsem svázaná-jak dle tabulek,když to popustím-hodnoty se zhorší.Myslím si,že je dost náročné najít ten správný střed.My ženy to máme horší-máme rodinu,děti,práci a bohužel i hormony(u mě fungují skvěle-před MS musím zvedat dávky až na 2,5násobek inzulínu).Když ma diabetes muž,myslím,že žena se mu snaží víc přízpůsobit než on ji.Aspoň to tak vidím u mých známých diabetiků.Jo a s tím kojením jsem to nemyslela tak,že nemohou kojit,jen jsem tím chtěla říci,že to mají dle mě náročnější-začíná už tím porodem-vyvoláváním,císařem apod.A ve svém okruhu známých opravdu většina diabetiček kojila minimálně nebo vůbec,prostě to nezvládly.
Omlouvám se,že jsem se tak rozepsala-asi to patří do jiné diskuze,ale musela jsem reagovat.Věrka
 Jeni 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Náš život s diabetem - Verko 

(22.6.2007 1:18:48)
Ano Verko, v tomto smeru ti (Vam) musim dat za pravdu. Jen jsem vse chtela uvest na pravou miru,neb do mysli ti (Vam) nevidim, tak aby nedoslo k omylu, abychom si rozumneli, protoze ruznych pover a mytu o diabetu I.typu je opravdu mnoho a nejhorsi na tom je, ze jim vetsina nediabetiku veri. A proto je fajn, ze jsme si to ujasnili.
Jinak ja zase naopak pred MS jdu do hypa a musim inzulin snizovat.
S dispozicemi naprosty souhlas, nekdo to flaka (ale zije) a je bez komplikaci a nekdo se snazi sebe vic a ma potize a nekdo ma zase treba smulu. Jako napr. jedna spolutrpitelka, DMI. 20let bez problemu, pak dostala chripku a behem 14ti dnu ji zacaly odchazet oci a ledviny, pak musela na transplantaci.

Jeste by me zajimalo, kdyz byl prvni porod cisarem, druhy take ?

Verko, preji mnoho sil do dalsich let s tou nasi chorobou :o) J.
 Jitule 
  • 

Re: Náš život s diabetem 

(20.6.2007 13:14:10)
Chtěla bych se jen zeptat ohledně toho testování dětí na genetické dispozice k této nemoci. Manžel je diabetik, máme 2 leté dítě, trneme hrůzou, zda se to uněj projeví.... Můžeme se přímo obrátit na nějaké centrum či musíme na to jít přes diabetologa či pediatra? Nemáte kontakt na takovéto centrum (jsme z Tábora)?
Díky moc.
 Věrka 
  • 

Re: Re: Náš život s diabetem 

(20.6.2007 14:00:34)
pro Jituli:
Dělají to dětská diabetologická centra.My jsme z vesnice,já sama dojíždím přes 40km až do Ostravy.V Ov mají dětskou diabetologii tak jsem se informovala tam.Žádnou žádanku po mě nechtěli.Zkuste se zeptat spíš diabetologa,nebo mrknout na www stránky o dětské diabetologii a zeptat se tam.V
 Jitule 
  • 

Re: Re: Re: Náš život s diabetem 

(21.6.2007 12:23:06)
Děkuji za informaci
 Jeni 
  • 

Re: Re: Náš život s diabetem - Jitule 

(20.6.2007 20:54:58)
Jitule,
nebo si zkuste zavolat do Motola a treba vam nekoho ve vasi blizkost doporuci.
Ty testy ale nejsou 100%, me rikali, ze jsou schopni dispozici vysledovat maximalne do 20% ostatni jsou vlivy prostredi, takze dite nemusi mit dispozici a cukrovku stejne dostane nebo naopak dispozici mit muze, ale diabetes se neprojevi. Ja jsem se dlouho rozhodovala zda testovat nebo ne, zatim ne.
 Jeni 
  • 

Re: Re: Náš život s diabetem 

(22.6.2007 1:30:04)
Vice info na www.labao.cz
 dasa35 
  • 

Re: Náš život s diabetem 

(25.6.2007 11:17:14)
Verko,taky ma DM1 typu po rozvodu-5 let,mam ted 17 mesicni dvojcata a musim rict,ze udrzet se v dobre glykemii da praci,je to hlavne o dojidani abych nebyla v hypo....take bych rada aby se to klukum a starsi holce vyhlo Dasa
 Soňa s Honzíkem 
  • 

Držím pěsti 

(20.6.2007 10:20:27)
Ahoj LIduš,chodila jsem s Honzíkem do MC ve VM.Přečetla jsem si tvé příspěvky a držím ti pěsti.Vím,že jsi moc silná osobnost,a že to zvládnete.Přeji celé rodince pěknou dovolenou a díky,že jsi držela MC pořád v provozu.Ahoj Soňa
 Lidka20 


ahoj Soni 

(20.6.2007 22:15:27)
Děkuju, takové ocenění jsem fakt nečekala, natož tady. Popravdě musím říct, že jsem ráda, že jsou prázdniny a mateřské centrum bude zavřené. Potřebuju chvíli klidu! Jinak 2.7.2007 v 16 hod bude na dopraváku Rozlučkový táborák, tak si vemte buřty a dorazte za námi. Ahoj a hezké prázdniny!
 markéta 
  • 

dva diabetici 

(20.6.2007 22:47:16)
Ahoj úplně si dokáži představit co musíte zvládat a moc držím palečky.Zažila jsem něco podobného před 6 lety tehdy synovi byli necelé dva roky u nás v rodině diabetes není ani druhého typu.Velice mě zajímalo jestli budu mít i další dítě diabetické kdybych ho vhtěla mít abylo mi řečeno že šance sou minimální,mám 5 letou dceru myslela jsem si jak diabetes u syna byla náhoda přírody a otěhotněla po třetí.V únoru jsem prožila neuvěřitelný šok když i moje pětiletá dcera dostala diabetes a já měla za dva měsíce rodit.Tak mám doma dva diabetiky a 7 týdnní holčičku a jen doufám,že alespon ona bude mít štstí a diabetes se jí vyhne.Také věřím vě vědu a doufám,že moje děti jednou povedou normální život.Přeji Vám moc štěstí Markéta
 Lidka20 


Re: dva diabetici 

(21.6.2007 15:09:06)
Mám husí kůži, no týýýý jo, to je síla. Když si představím jak Honzíkovi teď dva dny lítají glykemie a jak mu připichujeme inzulín i v mezidobí a měříme a ty to prožíváš dvojmo a s miminkem, no klobouk dolů. Moc ráda bych se s váma spojil a třeba se můžeme i potkat. Tak pevné nervy a co nejlepší kompenzaci.
 nikola 
  • 

ochrana 

(21.6.2007 5:16:18)
Diabetikovi se často uleví, když se vynechá mléko a mléčné výrobky (je ale pak třeba doplnit vápník, hořčík, vitamín A). Kravské mléko (příp. další potraviny s potenciálními potravinovými alergeny jako je pšenice či kukuřice a kukuřičný škrob) je rizikem zejména pro autoimunitní formy diabetu.

Také je dobré, když jsou v těle v potřebném poměru makro a mikroprvky. Hlídat je třeba vápník, hořčík, zinek, chrom, jód, mangan, křemík, selen a germanium.

Mrkev je zdravá zelenina, ale pro diabetiky ne moc vhodná. Můžeme vyzkoušet jako kompromis 1 kávovou lžičku čerstvé nastrouhané mrkve denně.

Proti opotřebování orgánů a cév diabetem pomáhají vedle prvků též silné antioxidanty a ochranné flavonoidy - barvivo ostružin, malin, květu slezu a růže topolovky, třešní, višní, jahod, lékořice (bezpečné sladidlo, ale u dospívajících chlapců neužívat pravidelně - snižuje mužské hormony), červeného vína (např. v tabletách Vinum), bílé vrstvy pomerančové kůry, šípků, borůvek, brusinek, aronie, cerneho bezu, granatovych jablek, ginkga, česneku, červeného grepu, rajčat, rutin a ALA (někdy označovaná chybně jako vitamín B 13), dále vitamíny B-komplexu (včetně kyseliny listové, biotinu a B-12). Flavonoidy jsou vetsinou ucinnejsi s vitaminem C, betakaroten je vhodne doplnit i o vitamin E a selen (a to i pokud jej uzivame formou merunek, kapusty, kedlubnovych listu, mrkve, dyne nebo zluteho a cerveneho melounu)

Z bylinných přípravků pomáhá např. Intra a někdy kůry na posílení pankreatu. Firma Milota připravila pro diabetiky čajovou směs Diabetik a Tinkturu pro posílení krevního oběhu.
Léčivé jsou i bobule schizandry, ženšen a extrakt z jalovce. Čaj proti zánětu pankreatu: 3 díly řepíku, 2 díly řebříčku a nati slezu, 1 díl měsíčku a nati mateřídoušky

Nemocné prsty můžeme potírat medem. Léčí také stříbrná emulze.
 Lidka20 


Re: ochrana 

(21.6.2007 15:17:32)
Tuším, že se zajímáš o bylinky.... Jen chci říct, že diabetes 1. typu není stejný jako 2. typu. U 2.typu je vhodné podávat bylinky na posílení tvorby inzulínu, ale u lidí s DM1, kteří ještě mají nějaké batabuňky, tedy jsou v remisi, leda dojde dočasně k vyšší produkci inzulínu čímž se vysílí a dřív o ně člověk přijde. A když člověk s DM1 nemá betabuňky je zbytečné podávat bylinky na posílení produkce inzulínu. HOdně jsem se o to zajímala a po konzultaci s doktorkou jsem od těchto pokusů upustila.
 nikola 
  • 

ochrana 

(21.6.2007 5:16:26)
Diabetikovi se často uleví, když se vynechá mléko a mléčné výrobky (je ale pak třeba doplnit vápník, hořčík, vitamín A). Kravské mléko (příp. další potraviny s potenciálními potravinovými alergeny jako je pšenice či kukuřice a kukuřičný škrob) je rizikem zejména pro autoimunitní formy diabetu.

Také je dobré, když jsou v těle v potřebném poměru makro a mikroprvky. Hlídat je třeba vápník, hořčík, zinek, chrom, jód, mangan, křemík, selen a germanium.

Mrkev je zdravá zelenina, ale pro diabetiky ne moc vhodná. Můžeme vyzkoušet jako kompromis 1 kávovou lžičku čerstvé nastrouhané mrkve denně.

Proti opotřebování orgánů a cév diabetem pomáhají vedle prvků též silné antioxidanty a ochranné flavonoidy - barvivo ostružin, malin, květu slezu a růže topolovky, třešní, višní, jahod, lékořice (bezpečné sladidlo, ale u dospívajících chlapců neužívat pravidelně - snižuje mužské hormony), červeného vína (např. v tabletách Vinum), bílé vrstvy pomerančové kůry, šípků, borůvek, brusinek, aronie, cerneho bezu, granatovych jablek, ginkga, česneku, červeného grepu, rajčat, rutin a ALA (někdy označovaná chybně jako vitamín B 13), dále vitamíny B-komplexu (včetně kyseliny listové, biotinu a B-12). Flavonoidy jsou vetsinou ucinnejsi s vitaminem C, betakaroten je vhodne doplnit i o vitamin E a selen (a to i pokud jej uzivame formou merunek, kapusty, kedlubnovych listu, mrkve, dyne nebo zluteho a cerveneho melounu)

Z bylinných přípravků pomáhá např. Intra a někdy kůry na posílení pankreatu. Firma Milota připravila pro diabetiky čajovou směs Diabetik a Tinkturu pro posílení krevního oběhu.
Léčivé jsou i bobule schizandry, ženšen a extrakt z jalovce. Čaj proti zánětu pankreatu: 3 díly řepíku, 2 díly řebříčku a nati slezu, 1 díl měsíčku a nati mateřídoušky

Nemocné prsty můžeme potírat medem. Léčí také stříbrná emulze.
 Lenka a Katka 
  • 

závislí na inzulínu 

(25.6.2007 11:26:15)
Také jsem si vzpoměla na naše první chvílky v nemocnici před vyřčením diagnózy
Diabetes mellitus 1.typu.
Mám dceru ,která mi zkolabovala 14 dní před svým druhým rokem.Tři hodiny v komatu a potom ta diagnóza.Myslela jsem,že to nezvládnu.
Zvládla to moje malá ,a když jsem ji viděla zase zdravou a šťastnou pomalu jsem to zvládala i já.
Pícháme 5x denně noční i denní.Máme stále celý rok větší výkyvy hodnot.
Bojím se všech bacilů,virů a děsím se i obyčejné rýmy.
Do školky nepůjde a co nás čeká dál ani nemyslím.Neplánujeme,k moři nejezdíme,jsme ve fázi shánění informací.Těším se až doktor zavolá a řekne
přijeďte máme pro Katku lék.
Toto přeji všem nemocným dětem!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 Lidka20 


Pro Lenku 

(7.7.2007 0:03:20)
Hlavu vzhůru, život jde dál. Jsou horší nemoci, na které se umírá a umírají na ně i malinké děti. S diabetem se dá žít, kvalitní a plnohodnotný život, jen člověk musí sebrat sílu a tu jsi ještě nenabrala. Cokoliv budeš potřebovat vědět, nebo jen podpořit, ozvi se lidkatezka@seznam.cz Teď nám hodně lítají glykemie a do toho růstové bolesti, tak si taky užíváme nervy. Mohli bychom si napsat a pak se třeba setkat, ať vidíš, že diabetem život nekončí a naopak mám teď pocit, že si vážím každého dne se svými dětmi, kdy máme hezké glykemie a žijeme "normálně". Držte se a budu ráda, když se ozveš
 MartinaH 


Re: závislí na inzulínu 

(5.1.2009 13:33:05)
musím se připojit k diskuzi...Naš Alexínek byl od 10 měs podezřele smutný a přestal být tím velmi aktivním miminkem. Přesně v roce nám diagnostikovali DM1. Mysleli jsme, že se zblázníme, že nikdy nepíchnu do toho svého vysněného miminka...Dneska má Alex 2,5 roku, je strašně chytrý a živý, ale glikémie lítají a doktoři si nevědí rady...Ráda se spojím s maminkou stějně starého děcka s DM1. m.hanusova@mediterran.cz
 Cinda+Filip 08/02+Sofie 07/07 


Inzulínová pumpa a senzor 

(29.6.2007 18:42:02)
Ahoj všichni, koho tohle téma zajímá,

jsem diabetička 17 let, teď je mi 35 a díky druhému těhotenství jsem se dostala k inzulínové pumpě. Dlouho jsem se tomu bránila se slovy: "až mě dokáže měřit sama i glykemii a hlídat mě, půjdu do toho..". Ale vůbec jsem nečekala, že se toho dočkám tak brzo. Loni koncem listopadu jsem zjistila, že am. firma Medtronic přišla na trh (mimochodem je tu už přes rok s tím malým "zázrakem") s inzulínovou pumpu s integrovaným senzorem, který dokáže kontinuálně měřit glykemii. V době, kdy jsem zjistila existenci této pumpy jsem současně zjistila i své vymodlené druhé těhotenství, takže jsem si opravdu pospíšila a za 14 dní jsem měla pumpu na těle. Musím říct, že je to taková malá umělá slinivka, která sice ještě neumí úplně všechno, ale rozhodně dokáže velkou měrou kompenzovat diabetes a pro případ nekontrolovatelných nočních hypoglykemií dokáže i zachránit život. Myslím, že pro malinké děti, děti v pubertě a pro těhulky je nenahraditelným pomocníkem. Moje zkušenosti jsou získané za 7 měsíců nepřetržitého sledování glykemie pomocí této pumpy, a jsou velmi skvělé. Mohu jen doporučit. Pokud bude mít někdo zájem o další informace (taky např. ceny, protože zdravotní pojišťovny nehradí tento přístroj celý, hradí pouze pumpu), popř. kontakt na firmu, můžete se mi ozvat na můj e-mail.

Všem maminkám, těhulkám a tatínkům přeji pevné nervy a hodně optimismu v "partnerství" s touto nemocí.:-)))
 Koelell 


Jsme na tom stejně 

(22.5.2010 11:17:36)
Ahoj
Jmenuji se JItka a mám 5 letou dceru Nikolku s DM1 od února 2010. Byl to pro nás docela šok, když jsme šli na 5letou prohlídku a paní doktorka nám řekla, že máme zvýšenou hladinu cukru a musíme do nemocnice - kde jsme strávili 3 týdny a potvrdila se cukrovka. Jsme na inzulinovém peru 4x denně.
Pokud by si chtěla můžeme si dopisovat a předávat si zážitky s toutou nevyspytatelnou nemocí. (můj email: Koelell@seznam.cz)
Zatím se měj hezky a pěkné glykémie
 marina+1 


diabetes - výzkumy 

(15.5.2012 10:31:46)
Všimla jsem si, že s zajímáte o nové léčebné metody u diabetu, tak na toto téma je zajímavý článek tady: http://www.mojecukrovka.cz/clanek/vychova-imunitniho-systemu-diabetiku-1-typu/
Píše se o možnostech vyřešit příčinu nemoci a tou je vlastní imunita, která napadá buňky, tvořící inzulín. Další zajímavá diskuse na téma nové léčebné metody je ještě tady: http://www.diaforum.cz/read.php?f=3&i=51269&t=51269

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.