| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Ad: Co jedí moje děti ve školce?

 Celkem 152 názorů.
 Hadi a spol 


Dodatek a zkušenost 

(16.5.2007 9:38:03)
Chtěla bych ještě přidat zkušenost mé tety, ředitelky Mateřské školy - Jednoho dne byla svědkem toho, kdy maminka stála u jídelníčku na daný den a dítěti četla co bude k obědu - Hmmmm, rajská. No tu ty nejíš..... Pak se dětem těžko vysvětluje, že ji má alespoň ochutnat, když mu maminka řekla, že jí nejí :-(
Moje osobní zkušenost, a dětem se věnuji už 13 let, je taková, že doma spousta věcí nechutná, ale v jiném prostředí jsou schopné sníst i to co "bytostně" nesnáší :-)
 Lisa + 3 
  • 

Souhlas, ale jak moc se ty děti mají nutit? 

(16.5.2007 10:23:21)
Ahoj, tak s tím docela souhlasím. Speciálně s tou rajskou: můj nejstarší ji doma nejí, nebo když, tak po velké scéně a s velkým odporem. Ve školce se o tom nediskutuje, každý sní to, na čem se s paní učitelkou domluví. I když musím říct, že nevím, jak mám reagovat, když mi učitelky chodí vykládat, že synek nejí tohle nebo tamto. Já vím, že to nejí, ale přece ho kvůli tomu nebudu mlátit.. Jeho táta je to samý, jí to, co chce, a co nechce, nejí. A synek je prostě po něm. Přemýšlím, do jaké míry má smysl a účel ho nutit jíst, co nechce, když jsou jídla, která jí rád a sní toho dost. Fakt na to nemám žádný názor, takže uvítám, pokud jste si na to někdo nějaký udělal.
 Firsty+Matouš07/06+Šimon01/08 


Re: Souhlas, ale jak moc se ty děti mají nutit? 

(16.5.2007 12:14:51)
Já bych jíst to co děti mají rádi nenutila, ale občas bych jim to nabídla po delší době a třeba to zkusí a dají si říct. Ale nenutila bych. Jsem příklad nucení do jídla, dlouhá léta jsem nejedla spoustu věcí, které mi rodiče nutila (zelí, rajčata, ovoce, cibule ...) a až v dospělosti je všechny jím a chutnají mi. Jen ty houby mi rodiče zprotivili nadosmrti :-(, ale ono houby stejně nejsou nic moc zdravého a stravitelného, že?
 asmara 
  • 

Re: Re: Souhlas, ale jak moc se ty děti mají nutit? 

(16.5.2007 14:34:03)
Tak u nás je povinné všechno alespoň ochutnat.Nemusí se dojídat a nic neříkám,ani když zůstane skoro vše na talíři,ale pak je vyhlášené embargo na sladké na další den.A jíst nemusí syn to,o čem mi vysvětlí,proč mu to nechutná-odpor má pouze k hrášku,protože prý napřed křupne a pak se rozplizne-takže toto chápu a jíst ho skutečně nemusí.
 gabina 
  • 

Re: Re: Re: Re: Souhlas, ale jak moc se ty děti mají nutit? 

(17.5.2007 9:04:51)
ahoj jsem na tom uplne stejne kdyz me ve skolce nutily pit teply mliko se skraloupem tak je me na zvraceni jenom o tom pisu ,nebo kdyz jsme museli sedet u ruzickove kapusty a borstu,tak to mam pred ocima porad takze te uplne chapu
 asmara 
  • 

loře a gábině 

(17.5.2007 9:18:09)
Tak u nás to nucené ochutnávání neprobíhá nijak násilně.Mám kliku a synek je žrout,který se na každé jídlo vrhá,jako by bylo jeho poslední.
Takže bez nátlaku ochutné a teprve potom to řešíme,jestli je to ono./MMCH má úplně nedětské chutě-čím pálivější,tím lepší,miluje olivy,syrečky atd../
 artepka 


Re: Re: Re: Re: Souhlas, ale jak moc se ty děti mají nutit? 

(19.5.2007 22:06:38)
Naši kluci jedí celkem všechno, ale nejhorší pro ně ve školce jsou ranní svačiny. Nejvíc je rozhodí třeba chleba s drožďovou pomazánkou. Já jí mám ráda, ale vysvětlete paní učitelce, že to dítě jí prostě nesní. Mladší syn vidí, že kuchařka otevírá vydávací okénko v jídeně a začne plakat aniž by věděl co bude ke svačině. Když jsem to s pí. učitelkou rozbírala, připomněla jsem jí jak do mě "nacpali" rajčatový salát a za okamžik ho měli v herně na koberci. Myslim si, že by se dětě nemělo moc nutit, protože jídla, která mají kluci rádi si i přidávají.
 Marie, tři dospělé děti 
  • 

Re: Souhlas, ale jak moc se ty děti mají nutit? 

(17.5.2007 22:19:00)
My jsme byly jako děti vychovány pravidlem, že jídlo není od toho, abychom o něm diskutovaly, ale abychom ho jedly. Kdybych někdy doma řekla, že "to nejím", tak by mě asi naši rovnou vydědili. To je v naší rodině stále něco nemyslitelného. Mám tři dospělé děti a kupu vnoučat, ale nikdo z nich by si nikdy netroufl říct, že něco nejí. To je zkrátka rozmazlenost a neúcta k jídlu.
 Eva 
  • 

Re: Re: Souhlas, ale jak moc se ty děti mají nutit? 

(18.5.2007 11:41:09)
Souhlasím s vámi. Hlavně ta úcta. Dnešní názory jsou úplně jiný. Ono dříve to ty maminky a babičky taky neměly lehké, dnes je všeho dost a nevážíme si toho. Mluvíte mi z duše.
 Lucyena 
  • 

Re: Re: Souhlas, ale jak moc se ty děti mají nutit? 

(18.5.2007 12:49:52)
No to je sice pekne, mila Marie, ale ja jsem jednou nablila brambory zpatky do talire......ted si myslim, ze mozna je nekdy lepsi o jidle diskutovat, nez ho snist a vyblit....

S uctou k jidlu, Lucie
 Líza 


Re: Re: Souhlas, ale jak moc se ty děti mají nutit? 

(18.5.2007 18:37:31)
Zdeno, Heleno a Marie se třema dospělýma dětma, nepřekážíte si tam u toho jednoho počítače?
 Katka 
  • 

Re: Dodatek a zkušenost 

(16.5.2007 11:38:41)
Na druhou stranu - my dospělí taky přece občas něco nejíme a nikdo nás nenutí. Takže já, když syn něco nechce, prostě mu to nějakou dobu nenutím a po čase to zkusím znovu. Když to stále nechce, nic se neděje. Žádné scény kvůli jídlu se nekonají. Nechceš, nechtěj, neubude. Vyplácí se to, syn ve čtyřech letech vůbec není vybíravý v jídle, sní v podstatě cokoliv, jen můj boršč mu nechutná.
 petra 
  • 

Re: Re: Dodatek a zkušenost 

(18.5.2007 12:36:49)
Myslím, že s tou úctou k jídlu máte pravdu. Dnes jsou lidi moc rozmazlený.
Já dodržuju zásadu - pokud někdo něco nechce, ať to řekne, nikdo se nebude pohoršovat, ani zlobit, prostě to jíst nebude, ale NIC jiného mu k jídlu nedám až do příštího času jídla. Jsem alergická na matky, které řeknou, dobře tak to nejez a za půl hodiny se pak podbízejí se sušenkami...
Taky chci dodat, že někdy někdo něco nechce jíst prostě proto, že je to např. trochu zkažené, což se mi stalo několikrát na návštěvě. A děti mají velice jemný čich a chuť! Musí se to brát v úvahu.
Hlavně se děti nesmí nutit, ale ani s nima příliš diskutovat.nechceš - nebude a hotovo.
 Katka 
  • 

Re: Dodatek a zkušenost 

(16.5.2007 11:40:39)
Na druhou stranu - my dospělí taky přece občas něco nejíme a nikdo nás nenutí. Takže já, když syn něco nechce, prostě mu to nějakou dobu nenutím a po čase to zkusím znovu. Když to stále nechce, nic se neděje. Žádné scény kvůli jídlu se nekonají. Nechceš, nechtěj, neubude. Vyplácí se to, syn ve čtyřech letech vůbec není vybíravý v jídle, sní v podstatě cokoliv, jen můj boršč mu nechutná.
 Eva 
  • 

Když něco nejí... 

(17.5.2007 12:50:20)
U nás doma je to takto: vařím pestře, myslím, že jíst se má všechno. Větu: to nejím, neznám. Jí se všechno, kdo to nemá rád, nebude mít nic. Když dám např. na talíř zeleninu a holka řekne, že papriku nechce, nenutím. Nechce, její problém. Pak přijde kluk a slupne ji všechnu. Možná je v tom i psychologie. Když uvidí, že ji všichni jí a nikdo ji nenutí, časem na to přijde. A vskutku tuhle mě hlásila, že ve školce už jí papriku. Zatím to beru s rezervou.
Takže jsem se nesetkala snad ani s jedním jídlem, které by nechtěli. A to bych řekla, že ve školce vaří líp, než doma. Takže potom nemám strach, že by ve školce nejedli. Holka někdy nedojídá, ale to neřeším, je mladší. Kluk je naopak vysavač, ten si prý pravidelně nechává přidat.
My s dětma při čtení jídelníčku spíš slintáme... :-)
 Jana (Kačka 11/03+Matýsek8/05) 


Re: Dodatek a zkušenost 

(16.5.2007 11:57:30)
Trošku z jiného soudku. Dříve jsem jezdila na dětské tábory a často měla nejmladší děti. Jednou mi maminka šestiletého střízlíčka kladla na srdce ať na malého dohlédnu, že "Daneček nepapá". Daneček posnídal 4 ks vánočky a zapil to 2 hrnky kakaa. K obědu si šel 2 x přidat a pak jsem ho u jídla přestala "šmírovat"
 Lenka Nova 


Re: Dodatek a zkušenost 

(16.5.2007 12:00:43)
Tak to jsem udělala taky, ale jen u jednoho neoblíbeného jídla, jednalo se o šulánky s mákem (sama je taky nemusím) a dcerka je vyloženě nesnáší. Ve školce je odmítala jíst, pak měli jednou paní ředitelku a ta ji nutila je sníst, což skončilo tak, že se dcera pozvracela. Šulánky od té doby nemusí a nikdo ji do jídla nenutí, většinou si nevybírá. Já děti do jídla taky nenutím, nechceš, tvoje chyba, až do příštího jídla nic nedostaneš. Myslím, že každý má nějaká neoblíbená jídla a jídla,která není schopen pozřít, u mě je to třeba křenová omáčka, tu jen když cítím, tak se mi dělá zle (tím se omlouvám těm, kterým chutná).
 Petra 
  • 

Re: Re: Dodatek a zkušenost 

(16.5.2007 13:56:23)
A ty doma vaříš jídla o kterých víš, že je dítě nejí? Já vařím pouze to, co jí on i manžel. Nebudu přece vařit něco, co nebude nikdo jíst. Anebo když chci udělat něco, co syn nejí, prostě mu připravím něco jiného. Vůbec by mě nenapadlo uvařit jídlo, o kterém dopředu budu vědět, že to nejí, a pak ho nechám hlady. Ale je pravda, že je hodně vybíravý. Ve škole nejí skoro nic (ani jídla, která doma jí). Prostě mu nechutná, jak tam vaří.
 Dana 
  • 

Re: Re: Re: Dodatek a zkušenost 

(16.5.2007 21:53:03)
Moje dítě od té doby, co chodí do školky, odmítá jíst prakticky cokoli kromě chleba s máslem, řízků a pečeného kuřete. Občas sní jahody nebo hrušku. Ve školce jí všechno. Oni snad v té školce vaří líp než já.:-)
Takže doporučená rada by u nás nefungovala, protože dítě nemůžu živit jen řízky, i když kuřecími.
 EvčaKo 


Re: Re: Re: Re: Dodatek a zkušenost 

(18.5.2007 11:50:40)
Dano, můžeš být ráda. Když víš, že ve školce jí, může jíst i doma. Takže buď je vybíravý, nebo tě zkouší. Ale vidět, že to nebude tak zlý...
 Zdena 
  • 

Re: Re: Re: Dodatek a zkušenost 

(17.5.2007 22:24:04)
Odpověď Petře. To máš teda pěkně rozmazleného fracka. Chudák, na to jednou doplatí, že jsi ho nenaučila jíst.
 EvčaKo 


Re: Re: Re: Dodatek a zkušenost 

(18.5.2007 11:47:28)
Nic ve zlém, ale takle bych se velmi rychle stala otrokem svých dětí. Přijde mi to dost divné. Za chvíli bych vařila pro každého člena rodiny zvlášť. Tomu říkám otročina. Nechceš jíst? Nejez, nic jiného nebude.
 Potopa 
  • 

Re: Re: Re: Dodatek a zkušenost 

(21.5.2007 18:36:54)
no a není právě tohle ten problém, že jim v té školce prostě nechutná. U nás ve školce dost koření, solí a mastí. Také nevím proč je tak často vepřové a hovězí maso, učitelka tvrdí, že je to podle nějakých norem, ale nevím. Na druhou stranu, když mají zeleninové rizoto, dost dětí ho prostě nejí. Myslím, že je to neřešitelný problém - zdravé jídlo nikdo moc nechce a buchtičky se šodó nemůžou dělat každý den. Já zřejmě rok platila jídlo ve školce zbytečně, kluk to prostě nejedl. Učitelky byly rozumné a po dohodě se mnou ho u toho chvíli nechaly sedět a pak to mohl odnést. Nemělo smysl ho trápit. Dneska je starší a jí skoro všechno.
 markéta, Tereza 7/03 
  • 

Re: Dodatek a zkušenost 

(17.5.2007 10:23:33)
Tak u mojí dcery je to zcela jinak. Chtěla jsem u ní uplatnit přístup "ochutnáš všechno a pak si řekneš". Jenže to vůbec nefunguje. Jak se jí něco nelíbí, tak to odmítá ochutnat. I když se mi podaří ji přinutit (téměř násilím :-), aby aspoň ochutnala, řekne, že jí to nechutná. Nepomáhá ani změna prostředí, ani že to jí někdo jiný. Osvědčily se mi jakž takž dvě věci. Za prvé, když jí dávám (nebo někdo jiný) něco nového, musíme jí namluvit, že je to něco, co jí. Když bych jí řekla, že budeme mít "čínu", automaticky to odmítne jíst. Když řeknu, že bude kuře, je ochotná to sníst. A druhá věc - rovnou jí říct, že to jíst nebude. Třeba když jsme na návštěvě a někdo nám nabídne něco nového, já rovnou říkám "já si vezmu, ale Tereza ne, ta by to nejedla". A Tereza "ale jo, to já jím". A já "ale ne, to ti nebude chutnat". Tereza "ale bude". Jedině tímhle přístupem ji donutím, že novou věc ochutná. A někdy jí zachutná, někdy ne. Ale když ji odmítne, je to proto, že jí to opravdu nechutná a ne, že k tomu má nějaký předsudek. Tenhle přístup má ovšem jeden háček. Když ho uplatním někde, kde nás neznají a nemohu jim dopředu vysvětlit, proč to "nechci" holce dát, vypadám jako krkavčí matky, která si to chce nechat pro sebe a dítěti nedá ani ochutnat. :-)
Někdo také kritizoval matku, která při pohledu na jídelníček řekla "Rajská, to ty nejíš". Já to říkám taky, protože jak jsem napsala výše, nějaké přemlouvání nemá smysl. Ale já to říkám takhle "Hm, rajská, to ty nejíš, ale dáš si knedlík a maso, to jíš a to je dobrý." Snažím se upozornit na to "pozitivní".
 Barča, 2kluci 
  • 

Re: Re: Dodatek a zkušenost 

(17.5.2007 10:39:22)
Přesně takhle to funguje i u nás a to už je synovi 7let. Na školní jídelnu si nemůžu stěžovat, mají výběr ze dvou jídel a prostě, když je tam něco co nejí, tak mu řeknu, že sní co sní.
Snažíme se jíst zdravě (vařím jen na ol.oleji, strouhanku dělám doma z celozrnného pečiva, maso = kuřecí, králík, ryby, krevety, soj. maso), ale přesto zelenina a ovoce u našich dětí prohrává (tedy spíš u toho mladšího). Ještě tak hrášek, mrkev, kedlubna, z ovoce meloun, banán, jablko. Jako příloha jsou nejčastěji těstoviny a rýže, brambory - knedlík máme 2x do roka. Uzeniny celkem také nic. Sladkosti u nás moc "nejedou", snad někdy ta čokoláda, ale to zase jí spíš ten starší (sportuje a říká, že je to nárazovka, když potřebuje doplnit energii). Ze slaného snad někdy brambůrky, ale opravdu jen někdy. Ale bohužel bio potraviny nekupujeme - nechutnají nám, ale musím podotknout, že je ani neumím pořádně připravit tak to bude spíš tím.
 Helena 
  • 

Re: Re: Dodatek a zkušenost 

(17.5.2007 11:00:18)
Někde jsem četla, že chuť se během života vyvíjí a že čím je člověk starší, tím je spíš ochotný v jídle experimentovat. Já s tímto tvrzením velmi souhlasím a sama za sebe si vzpomínám, že když jsem byla děcko, tak jsem měla ráda spíše jednoduchá jídla. Naopak teď v dospělosti jsem konečně začala jíst něco zajímavého :) mimochodem to podobné se říká i o vínu, že člověk přijde neprve na chuť spíše bílému chuťově jednoduššímu vínu a od toho pak postupuje dále a červené víno mu začne chutnat až později.

Podle mého se prostě chuťové buňky musí vytrénovat.

Váš názor se mi zdá tudíž velmi rozumný
 Markéta, syn 5l. 
  • 

Re: Re: Dodatek a zkušenost 

(17.5.2007 12:24:55)
Kamarádky chlapeček se před každým jídlem ujišťoval: "Jím to?" A když byla odpověď (což byla vlastně vždycky): "Jo", prostě to zblajznul, ať to bylo, co to bylo. Můj synek bez problémů ochutná trošku od všeho (´jen to nesmí smrdět). Někdy si jde ochutnat i sám, bez dovolení, takhle například získal zkušenost s bazalkovo - česnekovo (hodně) - mandlovým pestem, kterého si bohatýrsky nabral rovnou z mixéru do pusy (docela se divím, žádný extra vzhled to teda nemá). Přežil, a k mému velkému překvapení špagety s pestem miluje. U spousty věcí ale skončíme u prvního ochutnání.
 LENKA, Alešek, Lucinka 


Re: Re: Re: Dodatek a zkušenost 

(17.5.2007 13:20:12)
Mohla bych poprosit o recept na pesto? Díky. Ještě jsem to nedělala a měli bychom zase obměnu.
 Markéta, syn 5 l. 
  • 

Re: Re: Re: Re: Dodatek a zkušenost 

(17.5.2007 18:34:11)
Ahoj. Moje pesto - čerstvou bazalku, oloupané mandle (správně mají být piniové oříšky), česnek, sýr (klidně eidam) a trochu olivového oleje rozmixovat a je to. Poměr se volí podle chuti, já tam třeba nedávám moc česneku, aby to mohl i prcek. Místo mixéru mám takový pidi drtič, udělá to krásnou kašičku. Když se pesto dá na horké špagety, krásné je obalí a je to moc dobré. Hotové pesto se může nechat i v lednici, zalité olivovým olejem, pár dní vydrží. Dobrou chuť.
 LENKA, Alešek, Lucinka 


Re: Re: Re: Re: Re: Dodatek a zkušenost 

(17.5.2007 19:32:09)
Díky moc, určitě zkusím.
 Ivana Procházková 


Re: Dodatek a zkušenost 

(20.5.2007 14:32:26)
A co je, prosím, tak zdravého na rajské omáčce (udělané z konzervovaného rajského protlaku, s knedlem, navíc)?
Bych byla docela ráda, kdyby moje dítě rajskou také nejedlo (a možná také nebude, doma ji neděláme). A piš si, že bych neváhala ho v tom podporovat, stejně jako ta maminka.
 Zuzana 
  • 

Rajská omáčka 

(20.5.2007 20:58:14)
Co se týče rajských protlaků, říkal mi známý, jak se vyrábí. Dovezou do fabriky náklad bedýnek s rajčaty, které "tečou" a smrdí tak, že si člověk, který není na to zvyklý, musí zacpávat nos. Tomu se ani nedivím, protože kolikrát i rajčata v obchodě jsou jaksi měkčí a kolikrát i plesnivé, takže v té fabrice to určitě nebude lepší. Vždyť se to přece povaří, nasolí a zacukruje. A možná ta rajčata, která jsou celá zhnilá a plesnivá, i vyhodí... kdo ví? Navíc je známo, že jídelny kupují zásadně nejlevnější potraviny, takže nehrozí, že by nakupovaly nějaké lepší značkové protlaky, u kterých je zaručena kvalita surovin. Takže rajská omáčka určitě ne! Je ale otázka, jestli jídelny používají vůbec nějakou kvalitní surovinu...? Každý na to máme jiný pohled. Já na to mám ten názor, že pro děti jen to nejlepší! A to se zásadně neshoduje se školním stravováním. Takže rajská omáčka jo, ale z čerstvých rajčat, nebo z kvalitního nejlépe bio protlaku...
 Markéta 
  • 

Re: Re: Dodatek a zkušenost 

(21.5.2007 9:47:51)
Tu rajskou jsem uvedla jako příklad. Ale kdysi jsem četla nějaký článek o rajčatech a tam bylo (zjednodušeně řečeno), že rajčata jsou zdravá a přínosná v každé formě, dokonce i když projdou varem, tudíž i jako rajská.
 Andrea 
  • 

játrovka a párek??? 

(16.5.2007 10:18:18)
Netuším co je to spotřební koš, ale nejsem si jistá, že by se do něj vešly takové potraviny jako jsou párek a tolik v naší školce oblíbená játrová paštika. To jsou potraviny, které mé dítě po prvé poznalo opravdu až ve školce. Také nevím, proč se dětem neustále vnucuje sladké kakao a přeslazené čaje??? Stačilo by přeci mléko a lehce slazené čaje. Argumenty, že to děti nebudou chtít pít jsou zcestné. Děti v klidu budou pít to, co budou mít k pití k dispozici, nemluvě o tom, že v dnešní době již spousta maminek dává dětem od mala pít i čistou vodu.
 Katka + 2 


Opačná zkušenost 

(16.5.2007 10:31:15)
Tak já mám spíš zkušenost opačnou..Můj syn ve školce nejí polévky--nevím z jakého důvodu-prý mu nechutnají.POlévky nechtěl ani doma, i když je dříve jedl..a když potom pod lehkým tlakem alespoň ochutnal, najednouzačal baštit..takže spíš ve školce mu to moc nejede a pak doma říká..bleee tohle ja přece nejím..tak mu muím vtloukat, ať to alespoň ochutná..a pak zjistí, že doma je to dobrý...
takže v naší školce to taky není moc velký zázrak
 kajina 
  • 

Re: Opačná zkušenost 

(16.5.2007 10:56:40)
Mne taky polivky nikdy moc nejely. K cemu jsou vlastne dobre? Hrnec slane vody, varena zelenina (v lepsim pripade jen ta, v horsim jeste jiska z bile mouky, vejce...) Ma zasytit? To je lepsi syrova zelenina. Nebo na zizen? Neslazene caje nebo voda...
 sarmi 


polivky 

(16.5.2007 11:05:41)
kajino, neni polivka jako polivka. zalezi, jak ji pripravis, co do ni das - krom tveho dost zjednoduseneho vyctu (slana voda, zelenina, bila jiska, vejce...) ale tyka se hlavne polivek doma varenych, o tech skolkovych je to jine tema.
 kajina 
  • 

Re: polivky 

(16.5.2007 11:26:05)
no fakt nevim, co je v nich prospesnyho, stejne jako v omackach a proc to davat malym detem...Ale kazdy ma rad neco jineho
 sarmi 


Re: Re: polivky 

(16.5.2007 13:23:25)
syn je zatim maly, ale polivky miluje - vlockova, spenatova, pohankova, pismenkova, bramboracka, zelova ... a jeste jednou podotykam, ze mluvim o polivkach varenych doma.
 vlad. 
  • 

Re: Re: polivky 

(16.5.2007 14:25:49)
Souhlas!
 zuzkasim 


Re: Re: polivky 

(16.5.2007 22:40:32)
Tím, že v polévkách je vyvařené maso či zelenina se do nich dostane spousta minerálů, vitamínů (námitky, že vařením se vytamíny ztrácí jsou sice pravda, ale neztrácí se úplně a např. vitamíny rozpustné v tucích najdete zrovna v těch polévkách dost). Polévka žaludek mírně zasytí a připraví na další jídlo, obvykle náročnější na zpracování. Bojuje proti nadváze, protože člověk kaloricky bohatšího druhého zpravidla nesní už tolik. Ale aby to všechno plévka splňovala, nesmí to být jen bujón z kostky nebo trocha osolené vody s moukou apod. To jen na to, proč polévky vlastně jíst.
U nás doma polévky byly denně, pak na mě přišlo období, kdy jsem si taky říkala, proč vlastně. Ale teď, co mám vlastní děti a zajímám se trochu o výživu, tak musím dát mamce zapravdu a snažím se vařit polévky kvalitní, když ne denně, tak určitě 4x do týdne.
 Hanka 
  • 

Re: Re: polivky 

(17.5.2007 7:20:08)
Ještě bych připsala, že ne vždycky je lepší zelenina syrová, takže i zeleninová polévka má něco do sebe. Myslím, že někdy je zelenina lépe stravitelná a teď jsem četla (nevím co je na tom pravdy), že betakraton resp. vitamin A je pro tělo využitelnější z vařené mrkvě než ze syrové, rozdíl je v desítkách procent.
Můj příspěvek je dole, je to taková chvála na polívky. Ještě bych připsala, že kromě těch "obyčejných" polívek, o kterých tam píšu vařím občas i polívky podle spec. receptů (mám takovou prošoupanou kuchařku) a to ohromuji návštěvy. Ještě se mi nestalo, že by nějaká polévka nesklidila úspěch. Což asi není tak moc zásluha mého kulinářského umění, ale skvělých receptů. Takže tohle je doporučení k tomu nebát se experimentovat: vařím třeba africkou: čočka, banán, paprika... a další ingredience, hráškovou s šunkou,křenem... ale pozor, v těchto případech neodměřuji od oka, ale opravdu se držím receptů. Už se těším až budu mít jednou víc času na vaření :-)
 Anna (Kristina 06/05) 


Re: Re: Re: polivky 

(19.5.2007 16:06:23)
Jee, to zni skvele, co je to za knizku???
 LENKA, Alešek, Lucinka 


Re: Re: Opačná zkušenost 

(16.5.2007 14:30:25)
Polévky jsou výživné, ale musíš je správně uvařit. A nesmí být zahuštěné bílou moukou. Jedla jsem je ráno a v poledne, nějakou dobu. Teď je jíme jen v poledne. Uděláme zeleninový vývar a tím přeleju tak dva druhy zeleniny a posolím, uvařím a přidám zelenou petrželku a mořské řasy (vločky). Je tam spousta vitaminů. On ne každý čerstvou zeleninu dobře tráví, takže čerstvá zelenina je jak pro koho.
 Kajina 
  • 

Re: Re: Re: Opačná zkušenost 

(16.5.2007 15:09:11)
A ve vařené jsou nějaké vitamíny?
 LENKA, Alešek, Lucinka 


Re: Re: Re: Re: Opačná zkušenost 

(16.5.2007 15:13:23)
Samo, že ne tolik, jako v čerstvé, ale nakonec přidávám čerstvou zelenou petrželku a ty řasy a už to více nevařím, tak tam něco bude. Čerstvou zeleninu také jíme, jen ne tolik. My bychom nemohli jíst jen čerstvou zeleninu. Od každého něco.
 Hanka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Opačná zkušenost 

(17.5.2007 7:31:37)
Určitě jsou ve vařené zelenině vitaminy. A ještě jsem si vzpomněla na to, že zelený hrášek, fazole a snad i zelené fazolky se buď vůbec nemají nebo se nedoporučují (v případě hrášku) jíst syrové. Obsahují látky, které nejsou zrovna zdraví prospěšné, které se ale varem bezpečně ničí. A fazolky se jedí snad vžydky jen tepelně upravené. Pak má polévka tu výhodu, že v polévce se dětem dostanou i vitamíny rozpustné ve vodě, zatímco když se uvaří jen jako příloha, vody-vývar se nevyužije. Asi nejlepší je udělat je v páře, ale pokud je vaříš ve vodě, tak má polévka tuhla výhodu.
Ale nevím přesná čísla kolik vitamínů "přežívá" po tepelné úpravě. Oni takováto čísla ani nikde moc nejsou. Samozřejmě záleží na době varu atd., a určitě není u řady polévek nutné zeleninu rozvařit. Někdy je lepší jen mírně povařit, třeba brokolici.Čímž nechci říct, že je lepší zeleninu vařit. Uričtě je více zdraví prospěšných látek v syrové, ale není to tak černobílé.
 Hanka 
  • 

polívky 

(17.5.2007 7:12:29)
No vidíš, já jsem jak se říká "polívková". Mám polívky ráda a když se ptáš co na nich je prospěšného, tak myslím, že dost. Vařím luštěninové (jsou to opravdu bezpracné rychlovky): čočkovou, fazolovou, hrachovou, a pak zeleninové, zelňačku, občas kuřecí vývar se zeleninou a nudlemi. To je tak všechno. Ještě nemáme děti, zase tak moc nevařím. Masox téměř nepoužívám, ale bio-zeleninový "masox" a bio-koření do polévky, mohu doporučit - výborné. Zahušťovat můžeš vločkami, pohankou.. - v polévce se to často "ztratí". Manžel není zrovna příznivce ovesných vloček v polévce, ale věř, že v bramborové to ani nepozná a pochutná si. Jíška není vůbec nutná.

No a osobně mi polévky chutnají. Mám ráda směs chutí, polévka zahřeje. Chápu, že někdo polévkový není. Já tedy opravdu ano, v dětství tak normálně, ale teď v dospělosti si dám polívku někdy i k snídani :-).
Takže nikomu polévky nenutím, ale možná by tě překvapilo jak snadno a rychle jdou uvařit zdravě.
 laeela 


Re: polívky 

(18.5.2007 8:18:10)
jsou důležité a zdravé, pokud se dobře připraví.
Ze zeleniny přejdou do vody minerální látky.
Já si často dělám zeleninový vývar a piju ho teplý místo čaje.
Jenom povařím zeleninu nakrájenou na kousky ve vodě, ničím neochucuju.
Sliju a piju :))))))
Chutná to i dětem a dá se dobře využít různá zbytková zelenina.
 Lucyena 
  • 

Re: Opačná zkušenost 

(18.5.2007 13:00:09)
Nam na zakladce do polivky ti starsi zaci plivali :((((
 Mimi, syn 5 let 
  • 

Re: játrovka a párek??? 

(17.5.2007 8:01:42)
Tak to je přesný. Náš syn nejí nic moc. Na druhou stranu odmítá fakt nezdravé věci. Nesnáší uzeniny,paštiky, vajíčka a takové věci (my je jíme, hlavně manžel). Miluje zeleninu čerstvou i vařenou, těstoviny, rýži. A pak přijde do školky, kde je k první svačince chlebík se šunkovou pěnou, k obědu hrachová kaše s párkem a k odpolední svačince zase chleba s něčím. Takže ten den to odhaduju, že sní polévku a s trochou štěstí druhou svačinku. Na druhou stranu občas sní věci, které bych mu doma nedávala, protože to prostě nemá cenu. A musím dodat, že paní učitelka ho rozhodně nenutí. Masa mu rovnou polovinu odkrojí, aby se netrápil (asi ho pak dává dětem masožravým?). A když mají děti pečení buřtů, tak malýmu přinesou na pečení z kuchyně brambory. Tak to není zas tak hroznej přístup (až na ty párky ke kaším - tam by mohlo být klidně vajíčko, ale děti to mají většinou rádi a menšina se musí přizpůsobit. A beru jako klad, že tohle můj syn pochopí)
 kajina 
  • 

zdravá výživa 

(16.5.2007 10:51:56)
ahojky. mne je 27. Sama se snazim jist zdrave, hodne syrove zeleniny, ovoce, neslazene musli, bile jogurty, maso jen obcas a dietni. Po smazenem mi byva spatne (a to je dobre:-), klasicka ceska jidla vubec. Decko nemam, ale segra jo a to sou furt nejake cokoladicky, bonbony, sladke pacholiky, stavy. Casto se ji snazim ovlivnovat, ale marne. Kdyz jsem s nim sama, snazim se na nej pusobit, ale ohrnuje nos (uz mu byly 3 roky)...Do skolky zatim nechodi
 fisperanda 


Re: zdravá výživa 

(16.5.2007 12:13:07)
Dost se divím, že ti to sestra toleruje. Moje dítě kdyby chtěl někdo ovlivňovat zdravou výživou, popř. mi kecal do toho, jak svoje dítě živím, to by mě fakt brzo dožralo.
 kajina 
  • 

Re: Re: zdravá výživa 

(16.5.2007 12:21:14)
nenecha se. Ale vlastne je to jeji vec a vec kazdeho- obezita, cukrovka II. typu, zkazene zuby...Ale chudak kluk
 LENKA, Alešek, Lucinka 


Re: Re: Re: zdravá výživa 

(16.5.2007 14:24:58)
Já to taky zkoušela u mamky, protože má různé zdravotní problémy, tak jsem měla tendenci jí říkat, že by měla to a to a vůbec to nemá smysl. Nikoho nenuť, ani ho nepřinutíš. Já s mýma dětma jsme taky na zdravé výživě a co jí ostatní, to je mi fuk. Když jsou tak spokojení, tak co. Náš prcek, je mu 3 a půl roku, tak dostane lízátko jen občas a to z kukuřičného sirupu bio. To si myslím, že je menší zlo, než normální. Ale dát mu ho dám, protože by jinak jedl právě to ostatní a ještě s chemickýma přísadama. Ale myslím si, že už se to lepší, lidi už dávají větší pozor na to, co jí a je jich víc.
 Monika 
  • 

Re: Re: Re: Re: zdravá výživa 

(16.5.2007 18:58:58)
Pozor na kukuricny sirup. V USA se pridava temer do vseho a je to stejny previt jako rafinovany cukr.
 LENKA, Alešek, Lucinka 


Re: Re: Re: Re: Re: zdravá výživa 

(16.5.2007 19:04:55)
Já sladidla střídám, jen ta lízátka máme z kukuřičného sirupu. Když jsem koupila javorové lízátko, tak tam bylo éčko, které jsem četla, že je nejvíce škodlivé (132). Takže nevím, jaké mu dát jiné. Víš o něčem?
 Eli 
  • 

Re: Re: zdravá výživa 

(16.5.2007 16:11:38)
Též souhlasím, je to přesvědčení každého a asi k tomu musí dospět sám. Taky myslím, že nic se nemá přehánět a ani nejsem pro jakýkoliv extrém. Ani přísně zdravá výživa, ale ani nezdravá, spíš tak opravdu přemýšlet co je dobré a občas si zahřešit něčím nezdravým.
Je jasné, že děti ovlivňovat musíme, kdo jiný než rodiče by jim měli ukázat tu správnou cestu.
Taky je pravda, že lidé co mají problémy s obezitou a todiče byli obézní, tak to většinou svádí na dědičnost... Ale jeden příklad za všchny, znám rodinu, všichni jsou fakt obézní, ačkoli to je slabé slovo.... Dcera se vdala a ženich se nastěhoval k rodině, (nemají jinou možnost bydlení), no co jsem viděla letos po zimě... Ženich během zimy přibral a náramně do rodiny zapadl. Takže ono to až tak úplně o té genetice nebude, ale o zděděném životním stylu!
 katka 
  • 

Re: Re: Re: zdravá výživa 

(16.5.2007 16:49:01)
Já jsem jen chtěla říct, že zatím dítě nanám, ale sama se snažím jíst zdravě i u nás doma jíme zdravě hodně zeleniny, soju, tofu a potraviny ze zdravé výživy, ale nic nepřeháním taky si dám někdy chipsy nebo čokoládu. Já se bojím toho, že až budu mít dítě a dám ho do školky tak mu tam zničí zdravé stravování. Moje kamarádka má dcerku bude mít 4 a má úplně zničené zoubky a na předních zubech samé blomby nebo kazy. Jít opravdu hodně čokolády a sladkostí ale s normálním jídlem je to u ní hrozné. Je dost hyper takže chvíli neposedí a skoro nic nesní až na ty sladkosti. A kamarádka někdy místo aby jí to zakázala tak aby nebyl křik tak ji radši tu sladkost dá. A to denně několik hlavně ji pak kazí babičky:-). Takže nevím co si myslet o výživě ve školce určitě nic moc zdravého a i nedostatek zeleniny a ovoce až na banány.
 Slonisko 


Zeleninu radsi doma! 

(16.5.2007 12:06:48)
Ja jsem byla rada, ze klukum ve skolce zeleninu moc nedavali(myslim hlavne varenou), jeste by ji prestali jist. (kdyz si predstavim, jak by to asi chutnalo+reakce ostatnich... vysledek by byl myslim zaruceny). Takhle muzu zeleninu delat doma protoze:
1.Je to zdrave
2.Nam vsem chutna
Opravdu sokovana jsem byla jen jednou a to kdyz dostali k obedu JATRA (takovy ty na cibulce - BRRR jeste dnes kdyz si na ne vzpomenu). - No vsak jim tam taky jedna holcicka zvracela. Starsi to snedl(vzal to jako bobrika odvahy), a mladsi pockal, az to pani kucharka odnese.
Ted jsme v Anglii a k obedu do skoly jim mazeme chleba.

 Lenka Nova 


Re: Zeleninu radsi doma! 

(16.5.2007 12:13:47)
U nás už ten kolektivní duch zafungoval, z ničeho nic mi dcera začala z jídla vytahovat papriku, prý ji nemá ráda, cibulku (do nedávné doby vše s chutí baštila). Bavila jsem se o tom s jednou maminkou, jejíž dcerka chodí do stejného oddělení a té se ve stejné době stalo to samé. Že by do školky začalo chodit dítě, které nemá rádo zeleninu a nakazilo tím ostatní?
 Hryzalka, 2 myši 


Tři extrémy 

(16.5.2007 12:44:19)
Nezlobte se na mne, ale již předcházející diskuse na toto téma se mi zdála přehnaná. Bydlím ve větším městě a pozoruji jak a čím krmí matky své děti. Zjistila jsem, že velká část maminek ani často doma nevaří, protože to buď neumí anebo se jim nechce. Dítě dostane nějakou hotovku nebo ohřátý polotovar, na svačinu koblihu nebo křupky atd. nebo je vídám jak tlačí dětem v hypermarketu místní hospodskou stravu. Pro takové děti je potom strava ve školce spíše požehnáním.
Navíc v naší školce dcera za tři roky nedostala ani zmiňovaný párek či paštiku, naopak zde připravují třebas pomazánku z luštěnin či z cizrny a pokud dostanou sladkost, pak ve formě müsli tyčinek. Maso sice skoro každý den, ale přece je nikdo nenutí, aby to všechno snědli. Sama jsem byla svědkem, když p.učitelka stála jako chudinka před dětmi, rozdělovala jídlo na tácy a pro sebe si šeptala: aha, Honzík nesmí mléko, tak mu dám čaj, Kačenka nejí pomazánku, tak dostane jen rohlík, Adámek nejí ani rohlíky, tak musím skočit do kuchyně jestli tam zbyl krajíc chleba atd.atd.Z přítomných 18 dětí měla minimálně vždy polovina s jídlem nějaký problém! Fakt potom tato p.uč. nemohla skončit se svačinou včas a tím pádem se skrátil čas určený na pobyt venku. I tak byly stížnosti, protože jsou zase rodiny, které uznávají pouze tradiční českou stravu a "vegetariánské blafy žrát nebudou" (citace jedné z matek na tř.schůzce).
A do třetice mě napadá strava syna mé kamarádky, který celý den dokáže žít z litrů oslazeného čaje, pak dvakrát kousne do banánu, jednou do rohlíku, sní dvě lžičky jogurtu a k obědu z polívku jen trochu "vody". Víc do něj prostě nedostane. Takže abych to shrnula, kamarádka by byla neskutečně šťastná, kdyby její synek snědl alespoň školkovou stravu a nemusela se celé dny strachovat, že má náběh na podvýživu a kdy jim na dveře zaklepe sociálka.
 fisperanda 


Re: Tři extrémy 

(16.5.2007 13:03:39)
S tímhle musím souhlasit. Až mi vezmou dcerku do školky, a bude se tam stravovat, tak se mi náramně uleví. Nejenom že nebudu muset vymýšlet každodenně obědy tak aby byly pestré a neopakovaly se přílohy atd... zároveň aby to jedl manžel a aby to jakžtakž odpovídalo zdravé výživě, ale zároveň doufám,že si na školkovou stravu dcera zvykne. Protože bude následovat školní strava, to bude to stejný a až bude velká, pravděpodobně se bude stravovat v závodních jídelnách, na meníčkách v restauracích atd... známe to :o) Takže jestli jí budou jídla ve školce vyhovovat, tím líp. Nemyslím si, že by byly jídla ve školce bůhvíjaký zlo. A nemyslím si, že by matky doma připravovaly jídlo o tolik zdravější a lepší aby se nad tím školkovým musely pohoršovat. Ono to školkový jídlo zase o tolik jiný nebude, protože musí vařit taky ze stejných surovin zhruba jako my doma. Navíc je sporný, jestli koupím kvalitnější maso u nás v řeznictví nebo maso sní dcera ve školce, kde to zřejmě prochází kontrolama, takže možná kvalita je lepší než ty okoralosti u nás v masně. Sem ráda, že je možnost školní a školkové stravy, nedovedu si představit, že bych takhle do školky či školy každý den oběd chystala. Navíc je to levná záležitost oproti tomu, kdybych měla na každý den vařit.
A to,že dítě dostane jeden den třeba játra, který nejí, bych zase tak nehrotila, protože další den dostane třeba koprovku, kterou má rádo a doma se vůbec nedělá. To, že dostane párek, bych nehrotila, pokud ho nemají každý den k obědu.
 petrida 


Re: Re: Tři extrémy 

(16.5.2007 14:03:30)
Také souhlasím. Já pořád doufám v to, že až syn začne od září chodit do školky, začne jíst spoustu jídel, které doma do něj nedostanu. Takhle to znám z vyprávění kamarádek. Doma, když něco nechce, tak to do něj nedostanu, i když ho třeba nechám hladovět, prostě si postaví hlavu. Chápu maminky, jejichž děti jí doma ukázkově zdravou stravu, že se jim třeba ta kobliha nelíbí, jen, aby těm dětem ta zdravá strava vydržela, až budou trochu samostatnější. Já bych byla vděčná, kdyby syn jedl i třeba tu koblihu, játra nebo nějakou pomazánku na chlebu,rybu, všechny druhy masa...., prostě pestrou stravu.
Doufám, že ta zatracovaná školkovská strava pro nás bude spása.
 kiri 
  • 

Re: Re: Re: Tři extrémy 

(16.5.2007 20:31:50)
Píšeš, že ve školce vaří z toho co ty doma. No to abys měla štěstí. Nemám tušení jak je to ve skutečnosti ve školkách, ale zapovídala jsem se onehdá s kuchařkou u nás ve školní jídelně. A zrovna jsem jim chválila omáčku. Co mě stojí času, než takovou omáčku udělám doma, Jak vy to tu zvládáte pro 400 dětí? a kuchařka na to Jéje, to bychom se navařily! My to děláme z pasty. To se jen rozmíchá ve vodě.
 EvčaKo 


Re: Re: Re: Re: Tři extrémy 

(18.5.2007 12:35:02)
Takže chvála malým školkám. U nás vaří pro 20, max 30 dětí a vím stoprocentně, že vaří z toho, z čeho i já doma. Jsem vážně ráda, že naši školičku máme.
 Lenka+Pavel 5 
  • 

Chvála malým školkám... 

(21.5.2007 10:40:20)
Chvála malým školkám...to je jasný. Nedej bože, aby se s malou školkou jaká je u Vás stalo to co s tou naší. Našich 20-30 dětí, které jsou ve školce živené naprosto skvělou stravou, od září přechází na systém, kde se bude vařit jen na základce a ty naše dvě školičky budou zásobovat. To jsem zvědavá jak to dopadne. Omáčky z pasty a polívky z bujónů. Když vezmu synovce, který na základku už chodí a vždycky říká, že to byl zas hnus (nijak vybíravý v jídle není), tak z toho mám docela hrůzu. Ale necháme se překvapit co se z toho vyvine...
 martina 
  • 

Re: Re: Tři extrémy 

(16.5.2007 18:30:50)
Konečně rozumný názor. Můj syn začal chodit do školky s tím, že skoro nic nejedl. Ve školce se naučil jíst spoustu věcí jen proto, že to chutnalo ostatním dětem. Pani učitelka ví, co moc nemusí, tak ho nenutí, ale ode všecho musí děti ochutnat. Nyní je ve druhé školce, kde je podle mně strava skutečně kvalitní- luštěniny i v pomazánkách, müsli tyčinky, zelenina, ovoce k dopolední i odpolední svačince. To, že mají občas játra neřeším. Sní víc polévky, nebo si přidá k odpolední svačince.
 azul 


Re: Tři extrémy 

(16.5.2007 13:06:39)
Myslím, že za spoustu potíží s jídlem mohou rodiče těch dětí. Dítě vycítí, že s vámi může tím co sní velmi dobře manipulovat a využije toho, že maminka, je celá nešťastná že on bobeček nepapá. Myslím, že u plného talíře nikdo hlady neumře. U nás praktikujeme kdo zaváhá , ne...papá. párkrát když se synátor neobtěžoval dorazit k večeři, tak jsme mu ji snědli, jsou mu 4, a dostal pak něco daleko méně atraktivního, no a není problém.Co se týče zeleniny a zdravých věcí tak u nás velice zabírá, že bude silnější než tatínek, (neustále spolu soupeří) , salátek, okurka, kapusta....to všecko je totiž na "sílu". Když ještě tatínek prohodí něco v tom smyslu, jako ne abys spapal tu zeleninku, nejsilnější chci být já...tak není vůbec o čem mluvit. Jo a do jídla vůbec nenutíme, žádné ještě si kousni , tohle dojez, ne. Už nechceš, dobrý, ale nebude rozmysli si.
 olina, dvojčata Linda a Samuel 


školní strava 

(16.5.2007 13:23:43)
Dobrý den.
Docela mne tato diskuze zaujala. Pracuji jako učitelka na druhém stupni základní školy. Pokud bych měla reagovat, co děti svačí, tak bych větši tady byla překvapena. Většinou si nesou nějakou svačinu z domova. A co to je. Pečivo, máslo, salám či sýr, ovoce a zelenina. Samozřejmě, že pak to doplní zakoupením chipsů, brumíků, krosantů atd. Pitný režim se dodržuje snadno. Buď je pití z domova nebo máme automat od Coca Coly, kde jsou pouze čaje a vody. Nic jiného tam podle nařízení či zákona nesmí být.
Co se týče obědů. Vždy se najdou děti, které jídlo odnesou rovnou od okénka s výdejem k okénku na vracení talířů, ale pak jsou děti, které jsi jdou třikrát přidat. Je to o tom, že některé jídlo, prostě nejíme. Co mi spíš vadí,že nejí polévky a kompoty. Když se jich zeptáte proč, tak většinou odpoví, že rodiče to taky nejí, tak proč by si to brali. Druhá nejčastejší odpověď na polívky je, že to nemá žádnou chuť. Tou chutí myslí klasickou docela dost slanou polívku z pytlíku a nejlépe "číňanaů.
Pojkud děláte mezi dětmi průzkum, co večeří, tak vítězí ohřáté koupené jídlo či proklínané párky. Následují různě namazané chleby. Takže oběd dětí v jídelně je pro mnoho dětí, jediné teplé jídlo za celý den.
Přijde mi, že většina matek, by byla mnohem radši, kdyby to u nás fungovalo jako na západfě, kde si dětí nosí studený jídlo z domova. Pokud si myslíte, že to je lepší, tak prosím.
Já budu ráda, že někdo dá dětem ve školce teplý oběd a dvě svačiny.
 fisperanda 


Re: školní strava 

(16.5.2007 13:43:17)
oli - trochu mimo mísu: všimla jsem si, že máte dvojčata Lindu a Samuela. To mají svátek ve stejný den? Jestli jo, tak to mi přijde vtipně suprácký ! :o)
 olina, dvojčata Linda a Samuel 


Re: Re: školní strava 

(16.5.2007 14:29:37)
Ahojky. Mimo mísu to tak není. Po školce je škola a zrovna naše kuchyně vaří i pro školku. tkaže to co jí děti ve škole mají i ve školce. Vzala jsem to jako pokračování na školkovou stravu.

P.S. Samozrřejmě, že mají svátek v jeden den. Když už mají i ty narozeniny v jeden den.
 fisperanda 


Re: Re: Re: školní strava 

(16.5.2007 14:48:12)
Myslela sem, že mám dotaz mimo mísu já, né že jste vedle s komentářem, to né... :o)
 Vlaďka+Daniel 3/05 


Re: školní strava 

(16.5.2007 19:50:27)
Kdyby moje děti jedly studené obědy (zatím mám jenom jedno a jeste má čas ina tu školku, ale čistě hypoteticky), vařila bych teplé večeře. Ale pokud budou mít teplé obědy, nebudu dělat teplé večeře jen tak. Teď dělám Danýskovi teplé obědy a nám všem teplé večeře, ale pořád mě zpracovávají zdravě se stravující lidé, že teplá jídla večer nejsou správně, že večeře má být pokud možno už jen zelenina a tak. Zatím se pořád radši dobře najím než abych si neustále hlídala, jestli všechno, co dělám, je zdravé. Ale věřím, že pokud bude celá rodina mít jedno teplé jídlo denně někde jinde, nebudu ty teplé večeře dělat tak často. Tím chci říct, že často i to, že ty děti chodí na oběd, je důvod, že k večeři vedou namazané chleby.
 Milly36 


Re: Re: Tři extrémy 

(16.5.2007 14:31:04)
Hvezdule - AAAAMEN!!! Skvele jsi to napsala. Souhlasim do puntiku.

Ja jsem jako decko byla strasne vybirava a mamka, protoze mela absolutne zbytecny strach, ze ji umru hlady, tak se strasne snazila, abych vubec neco snedla, takze to bylo hlavne samy sladky...
Ted, jako dospelak moc dobre vidim, ze jsem ji vlastne zneuzivala. Delala jsem i to, ze pokud jsem se z neceho nekdy pozvracela, pak jsem to uz nikdy nechtela... trvalo mi to az do puberty, nez jsem se odvazila vzit to zase do pusy... Ja vim, je to smesne, no ale.. deti...:-)

Kdyz se mi narodila dcera, rozhodla jsem se, ze zadne brikule se kvuli jidlu delat nebudou. Sla jsem na to presne jako Hvezdule a ejhle! Fungovalo to!!! Odmalicka jedla vsechno a bez reci. Pristup rodice je strasne dulezity - teda - obou rodicu. Nedelat z jidla big deal - ted se ji, chces - nechce, tak nejez, ale nic jineho nedostanes. Uz vubec ne sladkosti - to je vlastne odmena - za chovani - ale jake??? To, ktere podporovat nechceme. Sama jsem se snazila neohrnovat nos nad vecmi, ktere moc nemusim...

Nevim ale, co s tim, pokud uz je vlak rozjety, jak se da zastavit a prehodit vyhybku jinym smerem - bude to chtit hoooodne trpelivosti a sebediscipliny nove nastolena "pravidla" dusledne dodrzovat.

Jo, a nedavno jsem nekde cetla, ze nez se dite nauci jist novou vec, musi tomu byt vystaveno asi 30x...
Takze hodne stesti.
 EvčaKo 


Re: Re: Tři extrémy 

(18.5.2007 12:28:02)
Znám něco podobnýho, o čerstvou zeleninu je u nás většinou rvačka. Milujou i saláty, teď dělávám z červené řepy, je strašně jednoduchý, kdyby někdo chtěl: oloupám šlupku, nastrouhám na struhadle na nudličky, osolím a dochutím zakysanou smetanou. U nás je to bomba, je vždycky hned pryč.
Dokonce se mi stává, že děti vyžadují takový salát, jaký měli ve školce. Když jej udělám s obměnou, snědí jej, ale napříště ho vyžadují úplně přesně jak ve školce (např, okurek ne na kolečka, ale na nudličky :-))
Takže dnes se zase na nějakou zeleninku vrhneme.
 katka 
  • 

Re: Tři extrémy 

(16.5.2007 16:53:04)
Tak to máte opravdu dobrou školku zaměřenou na zdravou stravu, protože ve školkách v našem městě tomu tak vůbec není. Také záleží na přístupu školky a ochotě kuchařek a městě kde školka je
 jjaninap 


Re: Tři extrémy 

(23.5.2007 12:50:36)
Naprostý souhlas! Sama učím ve školce, tak dobře vím, jak to dnes s dětmi vypadá. V životě jsem nikomu nenutila teplé mléko, ani se mi nikdy nepozvracelo dítě u jídla. K pití si děti vybírají čaj, šťávu, nebo mléko, popř, jiný mléčný nápoj,nebo čistou vodu, o hořký neslazený čaj opravdu nestojí. Na druhou stranu... jedno dítě odmítne jíst pomazánku, dostane suchý chléb a ostatní chtějí pochopitelně taky a jak jim to vysvětlíte. Vždycky je co vylepšovat, naše kuchyně nebude z těch propagující zdravé stravování za každou cenu, ale pak si přijďte vyslechnout stížnosti, když děti místo sušenky ke svačině dostanou ZASE celozrnný rohlík. Pokud jste nespokojeny s množstvím ovoce či zeleniny, stěžujte si vedoucí kuchyně, ne učitelkám, ty to neovlivní. A párek míváme opravdu jen vyjímečně, spíš místo něj děti třeba k čočce dostanou vajíčko.....a myslíte že ho jí? Ne, maximálně tak žloutek. Pokud hledáte chyby ve stravování dětí, zamyslete se především v prvé řadě u sebe!
 Lenka, dcera 5 roků a syn 4 měsíce 
  • 

Jsem ráda za školkovou stravu :-) 

(16.5.2007 14:11:17)
Dcera chodí do školky třetím rokem. Musím říct, že tam vaří moc dobře a jídla střídají. Na můj vkus je tam moc luštěnin (každý den něco), ale to je podle nařízení. Doma dcera jí jen přílohy a semtam maso. Kdybych vařila jen podle ní (jak se divila jedna maminka, že dětem nevaří druhá jen to co jí, tak bychom s manželem asi umřeli na podvýživu nebo přeslazení :-). Jsem ráda, že má ve školce teplé jídlo a k večeři už jí dám jen těstoviny, brambory nebo rýž se šťávou. Nebo šulánky, které jsem doteď nejedla :-). Miluje zeleninu a ovoce, takže jí jídla nenutím. Semtam se sice rozčílím, že nejí maso, ale snad z toho vyroste. Jo, ještě k té zelenině, ve školce ji taky nejí, asi ze solidarity.
 Anouk 


minule prejt, teď zase plíčky a párek:-) 

(16.5.2007 14:44:10)
V diskuzi pod minulým článkem jsem uváděla jeden z jídelníčků ve školce kam má začít chodit můj syn... koprová omáčka s houskovým knedlíkem, bavorké vdolečky, prejt.
Tento týden jsem na nástěnce zahlédla šunkovou pěnu, karbanátky, plíčky na smetaně s houskovým knedlíkem a čočka na kyselo s párkem.
Jinak moc děkuji maminkám co mi poslaly kontakt na školky kde jsou s jídelníčky spokojeny, budou mi inspirací při jednání s vedením té naší.
Nemůžu, stále se nemůžu srovnat s tím, že by mělo mé dítě po 3 a půl letech mého snažení se o zdravé stravování naběhnou na výše uvedený jídelníček. Popravdě je mi z toho smutno.
 fisperanda 


Re: minule prejt, teď zase plíčky a párek:-) 

(16.5.2007 14:54:17)
Moc nechápu, co je na takových jídlech tak strašnýho. Já bych se nad tím například vůbec nepozastavila.
 LENKA, Alešek, Lucinka 


Re: Re: minule prejt, teď zase plíčky a párek:-) 

(16.5.2007 15:00:48)
Tak třeba omáčka je zahuštěna moukou, knedlíky jsou uvařené z mouky a vdolečky jsou upečené z mouky a navíc jsou sladké. Nic moc pro děti. A míchat čočku s párkem, to je taky špatně. Vždyť jsou to bílkoviny a zase bílkoviny. To je pěkná blbost. Párek navíc dětem do pusinek vůbec nepatří (dle mého názoru). Což takhle čočkové rizoto?
 Kajina 
  • 

Re: Re: Re: minule prejt, teď zase plíčky a párek:-) 

(16.5.2007 15:05:33)
Jo a nebo špaldoto, jáhly, pohanka. Mnam. A zel. saláty, ne jen občas kousek rajcete. Takový mrkvový salát. Také nevim, v čem jsou ta jídla -prejt, parek, omacky atd. dobra...
 EvčaKo 


Re: Re: Re: Re: minule prejt, teď zase plíčky a párek:-) 

(18.5.2007 12:09:22)
To možná zjistíš, až budeš mít děti, příp. až budeš mít zdrav. problémy typu anorexie apod.
 Kajina 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: minule prejt, teď zase plíčky a párek:-) 

(21.5.2007 8:36:08)
Nebo rakovina tlusteho streva (v tom Cesi vedou), obezita, cuktovka II. typu. Sama vetsi lahudka... Dekuji, nemlsam
 Dana 
  • 

mouka 

(16.5.2007 22:06:33)
Mouka vadí?
 štěpánka 
  • 

Re: mouka 

(16.5.2007 22:33:24)
Mouka vadí, jenom když je denně pořád a ke všem jídlům něco z bílé mouky. Jinak ne. Ale existuje i jiná mouka než bílá.....
 LENKA, Alešek, Lucinka 


Re: mouka 

(16.5.2007 22:58:00)
Myslím mouka pšeničná, kterou najdeš v hodně potravinach. TAkže, když ji jíš jen někdy a v něčem, tak to samo jde, pokud jí snášíte. Bílá mouka obsahuje lepek, který vlastně zalepuje střeva, a potom se špatně vstřebávají živiny ze stravy. Mouka je také kukuřičná, jáhlová, pohanková, rýžová, amarantová, špaldová a dále už nevím. Prostě je dobré střídat potraviny, které obsahují různé druhy mouky. Je třeba číst etikety na potravinách.
 smetule,T06/06,L02/08,M04/10 


Re: Re: mouka 

(17.5.2007 18:28:14)
no když už sme u těch druhů mouk tak , špaldov á mouka je také pšeničná, špalda je stará odrůda pšenice:-)to je jen takový detail:-)

mimochodem, takové knedlíky ze špaldové mouky jsou náhodou super, sice jsou hnědé, s čímž má většina lidí problém, že to prostě není bílé,ael jsou podstatně chutnější:-)
 LENKA, Alešek, Lucinka 


Re: Re: Re: mouka 

(17.5.2007 19:03:38)
vím, jen jsem ji neuváděla. Občas ze špaldy dělám palačinky nebo buchtu. Je to dobrý, i když trošku jiný. Ale jde o zvyk. Malý vyloženě celiakii nemá, tak si to občas dovolíme. Už jsem dělala buchtu z kukuřičné krupice, ale ta nám tak nechutná.
 Anouk 


Re: Re: minule prejt, teď zase plíčky a párek:-) 

(16.5.2007 16:10:48)
Ahoj, četla jsem i Tvé příspěvky výše...

Kluk ochutnal párek i sladkosti, nezobeme doma zrní...
Pokud by dostal na výběr buřta a nebo rajče, je mi jasný po čem sáhne:-)
Ale nejsem přesvědčena o tom, že má dítě rozhodnout o tom co bude jíst.
To co bude jíst rozhodují rodiče a dítě rozhodne o tom kolik toho zbaští.
Věřím tomu, že by si na školkový jídelníček brzy zvyknul, příklady táhnou, ale nejsem si jistá jestli je to správná cesta, jestli si děti mají zvyknou na "školkovou" stravu proto, že budou podobně jíst i ve škole a zaměstnání. Jestli by nebylo lepší zvyknout je jíst zdravě, ať se pak v dospělosti nemusí právě zdravě učit jíst.

omlouvám se za kostrbaté formulace, děti mne tahají za fusekli...



 Anouk 


Re: Re: Re: minule prejt, teď zase plíčky a párek:-) 

(16.5.2007 16:21:10)
Teď mne ještě napadlo...

Možná se naše děti budou stravovat nezdravě, nebudou mít nikdy problémy s váhou a zdravotním stavem, dožijí se vysokého věku a tím pádem se nebudou muset učit zdravě stravovat. :-)
 Pavlína&potomci 


Re: Re: minule prejt, teď zase plíčky a párek:-) 

(17.5.2007 18:56:27)
No, já se nad tím tedy silně pozastavuji - dávat tříletým dětem prejt, párek... Naprosto nechápu, jaký v tom je výživový přínos.
 Sylvie 


Re: Re: Re: minule prejt, teď zase plíčky a párek:-) 

(17.5.2007 21:16:51)
Pavlíno, no jaký přínos - zrovna dneska jsem u Delvity koukala na bilboard na jakési párky s kalciem a vitaminy ;o)
 Inti 


Re: minule prejt, teď zase plíčky a párek:-) 

(8.2.2008 23:02:07)
....a já zase nechápu, jak se někdo nad takovými jídly pro tříleté děti (ale nejen pro ně!) může nepozastavit.... Mě připadají strašná. Já osobně bych většinu z nich nesnědla. Vím, že dítě ve školce nemá moc na výběr a hlavně, nemá tu znalost a úsudek..... Ale někdo se nad tím prostě nepozastaví....no, ale jak už tu bylo napsáno, nech každého jíst co jí :-) ....stejně ho nepředěláš. Když moje první dítě před 2,5 roky nastupovalo do školky, také jsem měla hodně velký strach z jídelníčku.....do té doby jsem se snažila dávat mu jen to, co doporučují jako vhodné a zdravé pro děti. Školkový a následně školní jídelníček beru jako nutné zlo a nezbývá mi nic jiného, než občas jen kroutit hlavou, jak "tohle" mohou vařit dětem...
 Piggy 


Prosím o kontakt na spokojené mamky s jídelníčkem 

(16.5.2007 15:53:29)
Anouku, prosím, mohla bys mi poslat kontakty na ty maminky nebo ty školky, nebo co jsi už zjistila? Taky mě to trápí a psala jsem dříve do diskuze, zatím se mi žádná maminka neozvala oheldně toho. Mail je: saribeta@tiscali.cz děkuji.
 Piggy 


Re: minule prejt, teď zase plíčky a párek:-) 

(16.5.2007 16:00:49)
Anouku, prosim o kontakt na ty maminky nebo školky, kde byly spokojené s jídelníčkem. Také řeším podobný problém, děkuji předem. Mail je: saribeta@tiscali.cz
 EvčaKo 


Re: minule prejt, teď zase plíčky a párek:-) 

(18.5.2007 12:45:48)
Taky mě na tom jídelničku nepřije nic tak tragickýho, snad jedině ten párek.
Možná by nám sem Anouk mohla hodit výňatek ze svého domácího jídelníčku, ať se poučíme.
 Anouk 


Re: Re: minule prejt, teď zase plíčky a párek:-) 

(19.5.2007 11:35:46)
Evčo ahoj,
klasickou českou kuchyni prostě nepovažuji za zdravou a vhodnou ke stravování pro děti v mateřských školkách, opravdu by mi nevadilo pokud by se tam objevovala dejme tomu 1x týdně… nemyslím tím samozřejmě párky, ty opravdu nechápu jak se jim podaří nacpat do spotřebního koše:-) „Tragická“ dle Tvých slov mi připadá týdenní skladba nabízených pokrmů… omáčka s knedlíky, mleté maso (mimochodem již takto kupované), uzeniny, tak to je na mne v jednom týdnu opravdu dost.
A co jíme my doma?
Ale předesílám, že jsem naprosto neorganizovaná kuchařka na baterky co se ve vaření nikterak nevyžívá. Popravdě ta česká kuchyně mi vlastně přijde při své nezdravosti ještě mnohem složitější než to co vařím já.

Dneska kuřecí špízy (dělám v alobalu), brambory, zelenina, zítra zapékaná ryba se zeleninou, rýže… a tenhle týden byla na jídelníčku vločková polévka, červená čočka, krůtí maso s rozmarýnem, kroupový kuba se zeleninou, tofu, cottage sýr, spetzle se špenátem, těstovinový salát s kysanou smetanou… mám vzpomínat dál?
Já Tě varovala, že jsem neorganizovaná.-)
Jo a starší syn snědl tenhle týden s tátou kousek párku a když jdem do města, dělíme se o kopeček zmrzliny… Abych nevypadala nějak moc extremisticky, on takováhle jídla ochutná.. i knedlík s omáčkou ochutná, ale prostě mu je nepodávám jako hlavní jídlo.

Už to tady myslím zaznělo… zkus nakouknout do „Vaříme dětem chutně a zdravě“ Horan, Momčilová, opravdu podařená knížka:-)

 Ivana Procházková 


Re: minule prejt, teď zase plíčky a párek:-) 

(19.5.2007 2:08:11)
Anouku, ani se ti nedivím, že ti je z toho smutno.
Po pravdě, jednu školku, která se nám jinak po všech stránkách líbila, jsme zamítli právě pro jídelníček: zapečené těstoviny s uzeninou, 2 x knedlíky s omáčkou, párek.. atd., vše v jednom týdnu.
Ještě víc, než složení stravy, která se dětem dostává, mi vadí, co se jim nedostává:
Dítě by mělo denně mít 5 porcí čerstvé zeleniny nebo ovoce během dne. To znamená, že pokud chodí do školky, mělo by ve školce dostat alespoň 2-3 porce zeleniny nebo ovoce, aby to za den stihlo :).
Bohužel, to je asi sci-fi představovat si, že dítě dostane ke svačině vedle rohlíku do ruky i kousek papriky (třeba), k obědu pokrájená cherry rajčátka, k odpolední sváče půlku jablíčka..
Taky by mě zajímalo, jak ve školkách řeší pitný režim. My jsme naše dítě naučili na čistou vodu. Tudíž školky, kde nám řekli, že děti mají k dispozici slazený (!) čaj (!) jsme vyřadili z výběrového řízení hned :)).
Je to fakt humáč, co se dětem ve školkách podsouvá k jídlu. Dospělý si může vybrat, ale dítě z toho ještě nemá rozum. Tak se toho vesele zneužívá. Tfuj.
 Hela + syn 4 roky 
  • 

nejsme příliž útlocitné? 

(16.5.2007 15:35:51)
syn chodí do MŠ od září a po celou dobu nemáme s jídelníčkem problém.Vaří přímo ve školce,strava je dle mě vyvážená,zdravá,...Každý týden mívají luštěniny,ryby,rýži,brambory,ale i hoskový knedlík s omáčkou....i k svačinám mívají různé pomazánky z luštěnin,z ryb,dnes měli špenátovou...pečivo je většinou tmavé,vícezrné,ale mají i obyč.rohlík.nikdy jsem neviděla k svačině salám,párek apod.každý den mají ovoce a zeleninu,1xtýdně jogurt.
Nedávno měli k obědu vdolky,syn si dal 3 - a představte si,přežil to.Přežil taky hoskový knedlík s omáčkou apod.Tak si myslím,že problém nebude v jídelníčku,ale v nás - matkách samotných...
 Anouk 


Re: nejsme příliž útlocitné? 

(16.5.2007 15:55:17)
Helo, moc Vás prosím, jídelíček ve Vaší školce vypadá vcelku rozumně, nešoupla byste mi do mejlu kontakt na ní? Ráda bych požádala o vzorové jídelníčky. Moc děkuji!!!
 Hela + syn 4 roky 
  • 

Re: Re: nejsme příliž útlocitné? 

(16.5.2007 21:13:17)
najeďte si na www.materskeskolky.cz. Ta naše je MŠ Klubíčko v Liberci,Jugoslávská ul.na stránkách mají vše vč.jídelníčku.Dobré pořízení.
 Piggy 


Re: nejsme příliž útlocitné? 

(16.5.2007 15:56:48)
S tou utlocitností.. Záleží, zda tato nezdravá jídla jsou občas nebo jsou pravidlem, ne? Např. u nás ve školce si dcerka nemůže přidat zeleninu, pouze tu současně s dalším namazaným chlebem. ( zelenina je jen na pečivu, ne pár kousků navíc pro ty, co by si rádi přidali ). Bohužel.
 Gábina 
  • 

Helo, 

(16.5.2007 16:18:20)
jistěže synek knedlíky a vdolky přežil. I kdyby každý den snídal, obědval, svačil a večeřel jedině vdolky, tak to určitě přežije, o tom není pochyb. Otázka nezní, jakou stravu dítě přežije, ale jak se vdolkovo-knedlíková dieta podepíše dětem na zdraví.
Moje dcerka v září nastoupí do školky a když jsem se dívala v šatně na vyvěšený jídelníček, tak děti úplně každý den v týdnu měly jedno sladké jídlo za den. Buď k snídani sladké pečivo nebo k obědu žemlovku nebo alespoň na sváču perník s marmeládou. Moje dcera by takové jídlo určitě přežila a byla by naprosto spokojená jak jí ve školce sladkostí pěkně dopřejou, ale já si nemůžu pomoct, sladké jídlo každý den mi přijde fakt moc.
 petrida 


Re: nejsme příliž útlocitné? 

(16.5.2007 17:02:46)
Souhlasím. Dnes se všechno moc řeší. Oproti naší stravě ve školce a škole se hodně věcí změnilo k lepšímu a za to můžeme být rádi. V žádných školkách už se nevaří tak, jak se vařilo za našeho dětství.
 Katka 
  • 

Re: nejsme příliž útlocitné? 

(16.5.2007 18:16:19)
Jak už tady někdo napsal - otázka nestojí, zda dítě přežije či nepřežije vdolky nebo knedlíky. Manžel pracoval s romskými dětmi, kde většina z nich nezná od útlého věku nic jiného než nejlevnější párky, tatranky a sladké levné limonády. A to nepřeháním. A taky žijou. Zatím, protože je otázka, na jaké choroby si tím zadělávají.
Ale jinak souhlasím. Mám pocit, že některé maminky stravu svých dětí řeší až příliš.
 fisperanda 


Re: Re: nejsme příliž útlocitné? 

(16.5.2007 19:35:19)
Já si myslím, že teď je velký trend zaměřovat se na svoje tělo, a to jak po stránce zdravotní, tak estetické. A zase na úzkostlivosti matek musí někdo vydělávat, že jo...
Třeba ta zelenina a ovoce nejsou nakonec tak zdravý, jak se všude povídá, třeba si jenom zemědělci potřebují zvýšit obrat... :o)
Fakt bych to nehrotila. Myslím si, že pokud nejde o život, tak de o...
Takže co se týče mojí dcerky, tak ať si jí klidně knedlíky a vdolky když jí to bude chutnat. Hlavně že je co jíst. Pro lidi, kteří na jídlo vůbec nemají, by tahle debata musela být fakt směšná.
Na druhé straně nechápu rodiče, co svoje děti vyživují čokoládama a hranolkama, přesto že dítě je evidentně valící se kulička (většinou po rodičích) - ale to je zase druhý extrém.
Taky mi přijde paradoxní chování zastánců zdravé výživy, kteří si koupí "biopotravinu", třeba maso z krávy, která se pásla někde na netknutých loukách (a tráva na louce je vyživená vodou z chemičky), následně si vyčistí zuby pastou, která v reakci s chlorovanou vodou vytvoří něco podobnýho chloroformu a potom si spokojeně půjdou lehnout do postele, kde matrace sou plný ftalátů. :o)
 Anouk 


Re: Re: Re: nejsme příliž útlocitné? 

(16.5.2007 20:13:21)
Fisperanto, choroby naší civilizace pramení právě z nadbytku...

Ještě mne zaráží, pokud to teda dobře chápu, Tvoje dcerka "ať si jí klidně vdolky a knedíky, když jí to bude chutnat," ale až po jejich nadbytku či po špatném složení stravy nedejbože přibere a bude "valící se kulička"... potom co?

Pak změníte jídelníček?

Omlouvám se jestli to vyzní příliš kousavě, ale s maminkami podobného smýšlení jako máš Ty se tak často nepotkávám a tak jsem opravdu zvědavá.
 fisperanda 


Re: Re: Re: Re: nejsme příliž útlocitné? 

(16.5.2007 21:11:34)
Nemyslela sem to tak, jako ať se klidně přežírá jako čuník. . .
Každý je prostě jiný. Pokud zvládne sníst na oběd pět knedlí a potom to vysportuje a knedlová výživa na ní nezanechá stopy, jako že by se začla fakt kulatit, tak ať si klidně dá.. Pro mě knedla neznamená zlo, ale jak sem psala - všeho s mírou. Nebudu jí ale taky krmit čokoládama a oplatkama denně jenom proto, že je štíhlá. Zkrátka pokud bude dcera vypadat zdravě, bude normálně jíst, tak ať si dá co školková kuchyně nabízí, nevidím na tom opravdu nic zlýho.
A o tlouštíkách dětech sem psala jako o extrému, tam pokud je vyžraná celá rodina, tak je načase se vážně zamyslet, co je špatně. Ale co si budem povídat, většinou je to tím, že ty lidi opravdu žerou, tam už nehraje roli, jestli má dítě jeden den ve škole prejt a druhý den si dá k omáčce dva knedlíky.
 štěpánka 
  • 

Re: Re: Re: nejsme příliž útlocitné? 

(16.5.2007 22:31:53)
Nejde o život, tak jde o.....
S tím souhlasím. Jenomže pokud jde o to, co jíme, tak právě jde o život! Jenom ne hned, okamžitě, ale až za dlouhozu řadu let. A když se v dětech smíchají geny ne právě hubených předků, špatné stravovací návyky a jenom jídla výše popsaná, tak to pak opravdu je o zdraví, resp.o život.
Taky si myslím, že děti prostě jíšku, husté omáčky a knedlíky nepotřebují. Naopak potřebují haldy zeleniny a ovoce, libové kvalitní maso a mléčné výrobky - nikoli ovšem nízkotučné, pokud jde o děti, polysacharidy - rýže, těstoviny, brambory, tmavé pečivo a sem tam něco sladkého, co vyběhají. A rozhodně nemusí mít denně tu "pravou českou" kuchyni, ale zase je pravda, že občas to určitě neškodí.
 Zdenka 
  • 

Bez sladkého? 

(16.5.2007 19:21:46)
Je mí 21 a děti nemám, ale k tématu můžu říct - když jsem byla malá, moji rodiče se snažili žít "zdravě" čokoláda a sladký jsem nemohla, jenom "slaďoučká jablíčka", řízky né, netučný maso .....
Dětem jsem záviděla. Vůbec mě to nechutnalo.

SI to dítě musí trochu užít, ne?
 petrida 


Re: Bez sladkého? 

(16.5.2007 19:51:57)
Jasně, když si dá k obědu třeba maso s bramborem a zeleninou, tak proč by si pak nemohlo dát taky tu koblihu nebo i čokoládu. To vy, zastánci zdravé výživy, nekoupíte dětem v létě ani zmrzlinu?
 LENKA, Alešek, Lucinka 


Re: Re: Bez sladkého? 

(16.5.2007 20:06:31)
Myslíš, že všichni, co praktikují zdravou výživu jsou tak extrémističtí. Když budeme mít chuť v létě na zmrzlinu, tak si ji koupíme. Sice ne často, ale koupíme a pokud možno nějakou bez chemie nebo jí doma udělám. Malému nedělají dobře různé přísady. Kvalitní čokoládu mu také dopřeji. Jen do tří let ji nedostal a teď zatím dostává karobové tyčinky, které chutnají jako čokoláda. Ale čokládu mu taky koupím až ji bude chtít.
 markéta 2 kluci 
  • 

Re: Re: Re: Bez sladkého? 

(16.5.2007 20:34:50)
Nemůžu si pomoct, ale jsem přesvědčená, že děti - při svém obrovském výdeji energie - potřebují i sladké, i máslo, i vdolky, i svíčkovou s knedlíkem. V rozumné míře, samozřejmě. Ale jenom na zelenině a na občasných müsli tyčinách by mi kluci, kteří v 5 a 3 letech ujedou 6 km na kole nebo stejnou vzdálenost nachodí v horách a večer si ještě zahrají fotbal, dlouho nepřežili. Nebo by to s nimi dopadlo jako s mojí kamarádkou, které zdravě žijící maminka odmítala dávat peníze na sladkosti. Tak si vyprosila peníze na rtěnku a snědla ji.
 LENKA, Alešek, Lucinka 


To byla reakce na mne? 

(16.5.2007 21:02:19)
Ale já nedávám dětem jen zeleninu a občas müsli. Karobové tyčinky jsou s tukem (rostlinným) a s fruktózou a s oříškama. Jíme samo ovoce a zeleninu snad tolik, kolik by se za den mělo sníst, ale někdy to nevyjde. Knedlíky nejíme a svíčkovou také ne, ale dělám jiné omáčky a noky také. Dělám je z jáhlovo-kukuřičné kaše. Jsou výborné. Mléčné výrobky jíme kozí sýr, mléko, jogurt. Nejíme jen obilí. Maso vařím taky, ryby rovněž. Proč si hodně lidí myslí, že jíme jen obilí, tak to nevím. Jíme dost výživné kaše. Jíst jen výrobky z pšeničné mouky nám nedělá dobře. Byla jsem po nich značně unavená. Malému nedělají dobře v bříšku. Jestli tento problém vyřešíme, dostane třeba i chleba s máslem. Myslím, že máme docela pestrou stravu.
 Zuzana+Terezka 


Re: Ach jo 

(16.5.2007 22:27:17)
Já také nevím, proč si lidé myslí, že zdravá strava jsou jen jakási semínka a zrní. I já se hrdě hlásím k tomu, že se snažíme jíst zdravě. A to pro nás především znamená používat kvalitní suroviny. Rádi jíme maso, ale zdravě připravené a kvalitní. Máme rádi sladké. Tak upeču buchtu, ale aspoň jí osladím rýžovým sirupem a nepoužiju obyčejnou bílou mouku. A normálně tu buchtu sežerem. A když už je něco potřeba orestovat na tuku, tak prostě použiju hodně kvalitní tuk. Jasně, stojí to peníze. Ale jsou to zatraceně dobře investované peníze. A nemyslete si, že zakazuji dětem "obyčejné" sladkosti a slanosti. Ne. Výhoda zdravé stravy odmalička totiž je, že jim pak tatranky a chipsy nechutnají. Hurá !
(Jasně, než přijdou do školky. Ách jo.)
 Pavlína&potomci 


Re: Re: Ach jo 

(17.5.2007 19:05:08)
Taky nechápu, proč si lidé myslí, že jíst zdravě = jíst "zrní", být nutně vegetarián a jiné zcestné myšlenky. A ještě lepší to je s biopotravinami - občas se musím usmívat nad výroky typu "biopotraviny mi nechutnají". Opět jasné přesvědčení, že biopotraviny = "zrní", sojové maso apod. Občas mě zaráží, jaká ještě dnes, v době internetu a možnosti sehnat si v podstatě jakékoli informace vládne v české společnosti neinformovanost.
 10.5Libik12 


Re: Re: Re: Ach jo 

(17.5.2007 21:05:13)
To je prima, že alespoň někdo je v době internetu tak informován, že pokládá vegetariánství za zcestnou myšlenku.:)))), fakt perla.
Ale vím, co chtěla autorka říct.
A chci dodat, že vegetariánství není o zrní, nudě a nechuti, jak internet také může informovat.
 Zuzana+Terezka 


Re: Re: Re: Re: Ach jo 

(17.5.2007 21:55:28)
Ále Libiku, mamina v předchozím příspěvku podle mně neoznačovala za zcestné vegetariánství, ale ty fámy, které o něm (a o zdravé výživě) kolují. Trošku to zašmodrchala, ale víme, co tím chtěla říct, že jo :-)) Ahojky.
 Pavlína&potomci 


:)) 

(18.5.2007 22:06:22)
libiku,
jasně, že jsem to myslela tak, že zcestná myšlenka je představovat si pod zdravou výživou např. vegetariánství; rozhodně ne, že je vegetariánství zcestné :))). Omlouvám se, pokud jsem to neformulovala nejsrozumitelněji, zkrátka těhudemence dělá svoje :).
 10.5Libik12 


Re: :)) 

(18.5.2007 23:20:50)
Tak ať je mimčo OK a ty taky a jezte co chcete, přiměřeně:))
 petrida 


Re: Re: Re: Ach jo 

(17.5.2007 23:01:45)
Ale o zrní tady nikdo nic nepsal. Jen mě zaráží, že se někdo hroutí z koblihy nebo jater.
 Hanka, 2 kluci 


recept na noky 

(16.5.2007 22:53:21)
Lenko, zaujaly mne noky z jáhlovo-kukuřičné kaše. Mohu poprosit o recept? Také se snažím o zdravější stravu, takže každý osvědčený recept uvítám. Děkuji.
 LENKA, Alešek, Lucinka 


Re: recept na noky 

(16.5.2007 23:09:04)
Je o hrozně jednoduchý. Koupíte si ve zdravé výživě, nebo kde ji seženete, kaši jáhlovou od firmy Nominal. 150g této kaše se smíchá s 1dcl vody, přidáte trošku soli a klepnete do toho jedno vajíčko. Na krabici této kaše je recept napsaný. Možná ze začátku zkuste toto množství a uvidíte, jak Vám budou chutnat a jestli Vám bude toto množství stačit. Nám to ze začátku stačilo (mně a dvoum prckům). Teď dělám noky z 20 dkg kaše a jednoho vajíčka + množství vody přizpůsobím dle oka. Když jsem začínala vařit zdravě a zkusila tyto noky, tak jsem byla nadšená, že chutnají podobně jako knedlíky. Ještě se dají udělat jen z jahel uvařených + kukuřičné mouky, ale ty mi tak nechutnají. Jsem mlsná. Recept na ty druhé zpaměti nevím, musela bych ho najít. Ještě jsem zapomněla, že se nechá těsto uležet 10 minut v lednici a potom uděláte noky, kuličky, neb co chcete a přidáte do vroucí osolené vody. Vaříte 4-5 minut a je hotovo. Je to rychlé.
 Hanka, 2 kluci 


Re: Re: recept na noky 

(17.5.2007 21:49:48)
Děkuji za recept, kaši už mám a hned zítra to zkusím. Snad se zadaří.
 EvčaKo 


Re: Re: Bez sladkého? 

(18.5.2007 13:07:08)
To mi potom vysvětlete, proč všude, kde jenom projdu okolo (bufety, či jiný rychlý občerstvení), proč jsou všude oblepený maminkama s dětma a cpou do sebe ty strašně nezdravý hranolky a coca-coly. Všichni víme, že je to "nezdravý až to bolí", ale všichni to kupují. Vážně to nechápu.
A za další, na to taky musí být. To dám dítěti radši jablko nebo banán.
 Kudlanka 


Re: Bez sladkého? 

(17.5.2007 20:07:13)
Tedy můj tchán jí naprosto všechno, ale dodržuje režim jíst 5-6x denně malé porce. Je mu 85 let a kdyby se před pěti lety nenechal porazit autem, které mu mírně omezilo hybnost, je naprosto zdráv jak fyzicky, tak duševně. Stejně na to byla moje babička, která se dožila 86 let. Tak snad jen se držet toho "všeho s mírou"
 Markéta, Beruška 03+Cvalda 08 


V naší školce také nejedí zrovna zdravě :o( 

(16.5.2007 20:32:40)
Naše malá, než nastoupila do školky, jedla všechna pro její věk vhodná jídla. Pila výhradně jen čistou vodu. Od té doby co chodí do školky, pije tam instntní nápoje, sladké čaje a šťávy. Doma nadále jen čistou vodu. Navíc jim tam dávají uzeniny a paštiky, ty doma máme jen zcela vyjímečně. Navíc začala odmítat jíst ovoce a ze zelininy jí jen pár druhů. Zrovna tak odmítá jíst maso. Myslím, že z domova zmlsaná nabyla, protože než nastoupula do školky jedla všechno a s chutí, teď jí pomalu musíme do pořádného jídla nutit, protože by nejradši jedla jen sladkosti. Nám školka v tomto směru spíše uškodila.
 Lucka 
  • 

Re: V naší školce také nejedí zrovna zdravě :o( 

(17.5.2007 14:27:42)
Nemůžu si pomoct, ale než jsem děti přihlásila do školky, tak jse si nejprve zjistila, jak se tam stravují. Chápu, že na vesnici, kde je jediná školka, so člověk nemůže vybírat, ale ve městě budu raději dojíždět, pokud je pro mě zdravá výživa dětí důležitá.

Výše uvedený názor, že lepek lepí střeva raději nekomentuju
 LENKA, Alešek, Lucinka 


Re: Re: V naší školce také nejedí zrovna zdravě :o( 

(17.5.2007 14:50:01)
Promiň, ale co máš proti mému příspěvku o lepku? Když je ho příšliš, tak to není dobré. Je to samozřejmě zjednodušeně řečeno, ale jsem laik. A když jsem jedla stravu, kde bylo hodně lepku, tak jsem měla překyselený organismus a byla jsem hodně utahaná. Bylo to také z jiného jídla, ale z lepku také. Někdo je zcela v pořádku, tak to nepocítí, ale já to pocítila. Vždyť dnešní běžná strava obsahuje spoustu pšeničné mouky, tudíž lepku. Lepek samozřejmě není obsažen v pšeničné mouce - pro rýpalky.
 LENKA, Alešek, Lucinka 


Ještě oprava k lepku 

(17.5.2007 14:53:58)
napsala jsem to špatně, lepí se na stěny střev a tím pádem se špatně vstřebávají živiny z potravin. Nezalepuje střeva, jako ve smyslu, že by byla neprůchodná. Tak jsem to nemyslela.
 LENKA, Alešek, Lucinka 


Re: Re: Re: Re: V naší školce také nejedí zrovna zdravě :o( 

(17.5.2007 17:39:01)
Dobrý, to mělo být totiž, že není obsažen jen v pšeničné mouce. Takže tam obsažen je, ale nejen v pšeničné, nýbrž i v ovesné, ječmené, žitné. Já jsem trdlo a nepřečetla jsem si to po sobě. Pardon.
 Helena 
  • 

zírám 

(17.5.2007 22:38:42)
Zírám a žasnu. Vaše starosti bych teda chtěla mít. Některé z vás si tady vylévají srdce nad tím, jaké mají rozmazlené spratky. Asi neví, že každé nové jídlo ze začátku většinou nechutná, že na každé jídlo si človíček musí pomalu zvykat, a také že se jí všechno. U nás v rodině by si nikdo netroufl říct, že něco nejí. A to jsme hodně rozvětvená rodina, jejíž příslušníci se dožívají vysokého věku.
 Monča 
  • 

Re: zírám 

(18.5.2007 16:49:37)
Taky doma jíme skoro vše. Nedávno jsme na toto téma vedli doma diskuzi a pobavil mě tchán. Tchýně pravila, že ona není vybíravá, že jí všechno. A tchán na to odpověděl, že to je pravda, protože co jí nechutná to nevaří.
 Zuzana+Terezka 


Re: zírám 

(18.5.2007 16:57:25)
Tedy Heleno, skláním se před tebou, vševědoucí matko.... Přeji ti, ať se žádné dítko z vaší rozvětvené rodiny před důležitou návštěvou nevyblije na stůl, páč se bálo říct, že mu něco nechutná :-)) Zdravím, Zuzana
 10.5Libik12 


Re: Re: zírám 

(19.5.2007 0:21:25)
:))))))))))) hezký
 petrida 


Re: zírám 

(18.5.2007 18:05:40)
A ty, Heleno, jíš také všechno? Neexistuje jídlo, které bys nepozřela?
 Helena 
  • 

Re: Re: zírám 

(20.5.2007 19:05:33)
Odpovídám na dotaz. Přiznávám, že nemám ráda dršťkovou polévku a ovesné vločky. Ale když jsem se dostala do situace, že mi obojí (ne najednou, samozřejmě)bylo předloženo, tak jsem to snědla. Ať už kvůli tomu, že v mírně extrémních podmínkách nic jiného nebylo (ovesné vločky) nebo proto, že dršťková polévka je v některých kulturách považována za lahůdku a nelze odmítnout bez urážky hostitele. A kdykoliv bych to zopakovala. Je vidět, že někteří lidé se vůbec nedostali do situace, kdy neměli na vybranou. Prostě - vyblít se do talíře nelze.
 Zuzana 
  • 

Teplá jídla? 

(19.5.2007 1:54:20)
Několikrát tady zaznělo, že by děti měly mít teplé jídlo. Nechápu, z čeho to pramení? V zimě bych to ještě pochopila, přijde se z procházky ze zimy a teplé jídlo ohřeje. Ale v létě, nebo když je teplo? Nechápu, proč nestačí teplota vzduchu, ale musí se z talíře kouřit? Vždyť přece strouhaná mrkev je lepší než mrkvová polévka (aspoň u lidí, co nemají problémy se zažíváním). Vždyť tím vařením a ohříváním se to jídlo ničí.
 Ivana Procházková 


Re: Re: Teplá jídla? 

(19.5.2007 19:49:51)
Čím je vařená mrkev zdravější než čerstvá? Vyluhují se dusičnany..?
 Ivana Procházková 


Re: vařená mrkev je zdravější než syrová 

(19.5.2007 21:26:54)
Tak to je fakt zajímavé. A já si libovala, jak je prima, že moje dítě rádo chroupá syrovou mrkev.. :) No, mrkve se u nás jí spousta i v té tepelně upravené formě, což o to, ale pro jistotu kupuju bio.
Jen jsem nepochopila, jak se to myslí s tím týdenním skladováním mrkve. To jakože ji uvažím a potom ji týden skladuji, než se sní..? :))
 Ivana Procházková 


Re: vařená mrkev je zdravější než syrová 

(19.5.2007 21:27:06)
Tak to je fakt zajímavé. A já si libovala, jak je prima, že moje dítě rádo chroupá syrovou mrkev.. :) No, mrkve se u nás jí spousta i v té tepelně upravené formě, což o to, ale pro jistotu kupuju bio.
Jen jsem nepochopila, jak se to myslí s tím týdenním skladováním mrkve. To jakože ji uvažím a potom ji týden skladuji, než se sní..? :))
 Radka 
  • 

Re: Teplá jídla? 

(20.5.2007 16:28:17)
Odborníci na výživu upzorňují, že je nejlepší pro organismus jíst především ovoce a zeleninu rostoucí v našich klimatických podmínkách a typickou pro dané roční období. V zimě u nás mnoho čerstvé zeleniny neroste, proto se to nemá přehánět ani s konzumací syrové zeleniny. Kromě toho, myslím, že se to nemá přehánět s ničím.
 Zuzana 
  • 

Re: Re: Teplá jídla? 

(20.5.2007 20:44:14)
Nevšimla jsem si, že by jídelníčky v MŠ reagovaly na změnu ročního období. Pořád děckám cpou "mrtvá" vařená jídla, ať je teplo nebo mráz. Navíc i v zimě si můžeš dát naklíčit luštěniny a obiloviny a to už potom je čerstvá syrová potravina, bohužel pro děti, jídelny klíčená semena vůbec nepoužívají.
 Zuzana 
  • 

Paní Jeřábkové z MŠMT 

(19.5.2007 22:48:39)
Vážená paní Jeřábková,
a co děláte Vy, jako pracovnice placená z daní daňových poplatníků? Tedy kromě toho, že radíte v tomto článku rodičům? Nemáte jako orgán státní správy náhodou pravomoc vydávat závazné vyhlášky??? A v té vyhlášce by náhodou mohlo i zaznít kromě toho, kolik má dítě dostat minimálně masa (mimochodem tyto normy masa jsou úplně mimo s porovnáním norem ostatních evr. států), také které škodlivé potraviny mají být naprosto vyloučeny z jídelníčků předškoláků (salámy, všechny uzené rakovinotvorné výrobky, slazené nápoje apod.) a také například jaké procento stravy má být v syrové podobě apod.....
To se Vám ale nechce, možná totiž v pracovní době radši hrajete karty na počítači (jako někteří další pracovníci státní správy, u kterých se to provalilo), pro děti a jejich zdraví neděláte nic, jenom kafráte! Děti tedy kolikrát po ukončení kojení při nástupu do MŠ dostávají takové hrůzy, že je to poznamená na celý život (obezita, rakovina, zkažené zuby....). Ale nikdo není hnán k odpovědnosti, protože rakovinu dostanou až v dospělosti a není zde prokazatelný kauzální nexus. Zatím ale pracovníci MŠMT sedí ve svých kancelářích... a co dělají????
 Markéta 2 kluci 
  • 

Zbytečný povyk 

(21.5.2007 16:35:11)
Opravdu si myslím, že některé přispěvatelky celou situaci moc prožívají. jestli je pro ně otázka stravování tak zásadní a jestli jsou opravdu rozhodnuté za každou cenu dát v tomto směru svým dětem to nejlepší (jak tu zaznělo), tak je přece cesta velmi snadná - nechte si je doma a vařte jim, jak uznáte za vhodné; nebo mu najměte chůvu a dejte jí přesné instrukce. Pokud se je rozhodnete dávat do kolektivního zařízení - a je to vaše svobodné rozhodnut (i když se teď na mě můžete sesypat s argumenty, že "nějak vydělávat musíte"), předpokládá to z vaší strany určité ústupky - to je část ceny, kterou platíte za možnost dítě do školky dávat. Tak jako vaše děti se musí naučit ustupovat a musí akceptovat, že určité hry se ve školce hrají jinak než doma.
Buďme vděčné za to, co máme. Jistě úroveň stravování kolísá podle konkrétní školky a jistě se toho dá hodně zlepšit. Ale kdyby se měly kuchařky ohlížet na individuální chutě každého - nebo učitelky na to, že Pepíček (lépe řečeno jeho maminka) vyžaduje tuhle činnost, protože je pro něj nejprospěšnější, a Honzíček zase jinou a tu první odmítá, protože je zbytečná a dokonce škodlivá pro rozvoj malé osobnosti, tak by se nikdy nikam nedostaly.
 Helinečka 


Nucením k jídlu se nic nespraví 

(22.5.2007 11:50:12)
Naše Eliška byla od miminka obrovský žrout. V létě před nástupem do školky ještě při bezmasém obědě vyzvídala "A babi, kde máš masíčko?"

Po nějaké době ve školce nechtěla to, co předtím běžně jedla v relativně velkých množstvích (trochu jsme ji krotili) - maso, mrkev s hráškem, květákový mozeček,...

K jídlu jsem ji nenutila, protože pečivo, mléčné výrobky, ovoce, zeleninu, dušenou šunku a ostatní jedla normálně. Ale obědy často ne. Jenže jsem věděla, že některé obědy jí chutnají, že někdy kousky masa smíchané s omáčkou a se zeleninou a rýží klidně zbaští.

Tak jsme najeli na režim nucení k ochutnání: co ochutnáš, můžeš vyplivnout a nemusíš to pak už jíst, ale nebudeš odmítat předem (a to jsme se oboustranně navztekali).

A poslední dobou (po cca 3 letech) mi často jídlo chválí, pochvaluje si zase dobré masíčko atd.

Bohužel, ve školce ji teď nutí dojídat vařenou zeleninu v polévce. Syrová zelenina jako součást oběda by jí ale nevadila - každý den jí aspoň tři druhy ovoce a zeleniny - papriku, rajčata, mrkev, zelí, okurku, kedlubny, jablka, hrušky, pomeranče, banány,...

Tak si myslím, že pár kousků vařené mrkve už ji nespasí. Na druhou stranu paní učitelky ve školce vědí, že co do dětí dostanou tam, to už jim nikdo nevezme. Tak je v duchu i omlouvám. Viděla jsem kousek Výměny manželek s makrobiotičkou a masožravkou - děti takové masožravky by určitě trochu zeleniny potřebovaly. A takových rodičů asi není málo.

Těžko soudit. Nikdy se mi nucení nelíbilo (a to jsem jedla všechno), ale co s dětmi, které dobrovolně nesnědí ani gram ovoce a zeleniny, nebo mléčných výrobků?
 Zuzana Vašinková,dvě malé děti 
  • 

Alergie na potraviny 

(23.5.2007 8:36:07)
Můj syn má alergii na ryby.Bydlime v malé vesnici.Navštěvoval předškolní a nyní školní zařízení.Zřizovatele jsem upozornila na jeho zdravotní problém.Stravu jsem několik let platila,jako zdravému dítěti.I když ji nemohl.Chtěla domluvit se zřizovatelem,jestli by byla možnost úpravy jídelníčku.Předložila jsem lékařské potvrzení z alergologie. A závěr? Doporučení zřizovatele dát syna do zařízení pro postižené děti a v igelitovém pytliku nosí domů smaženou rybu.Na oběd má tak suché brambory.
 kiki 
  • 

Re: Alergie na potraviny 

(23.5.2007 9:20:00)
Odhlásit obědy a připravovat jídlo s sebou doma podle svých představ a alergií. Myslím, že vůbec jídlo nemusí být teplé
 Pavla 
  • 

Re: Alergie na potraviny 

(27.9.2007 14:54:43)
No myslím,že ryby ve školce nejsou každý den, tak to takový problém není. My máme alergie na mléčnou bílkovinu - tzn. vynechat veškeré mléčné výrobky a vše co mléko obsahuje, vaječný bílek, ryby, kuře, anýz, vlašské ořechy - jídlo sice nosím svoje ale díky pitomým zákonům musím to co vaří ve školce platit. Podotýkám že my nemůžeme jíst nic co se ve školce udělá.
 Tereza 
  • 

Neni 

(23.5.2007 15:49:32)
mi uplne jasne, proc nutit deti do neceho, bez ceho se v klidu obejdou, treba do te rajske s knedlikem. Chapu figle s nabizenim zeleniny, ovoce, mlecnych vyrobku... ale "hotovky" bych neresila. Nechces? Nejez, tady mas jablicko, pokud se sprajcujes a nedas si ani to, mas smulu, hlad te nauci. Pokud prcek nadale bude odmitat knedliky, omacky, smazene... tak to je spise plus, nez minus. Neucta k jidlu, kdyz neco nechutna? Kdo z nas ji vsechno? Odmalicka nesnasim jatra na cibulce a cocku na kyselo. Uznavam, ze cocka coby lustenina je zdrava, ja ji proste nepozru, leda bych byla hlady tri dny, v jinem pripade hrozi, ze ji vrhnu zpatky do talire, coz se mi ve skolnich a predskolnich jidelnach podarilo nekolikrat. Jatra to same a myslim, ze moje telo se bez jejich konzumace hrave obejde. Spousta veci, ktere mi nechutnaly v detstvi, patri ted k oblibenym - po spenatu se napriklad muzu utlouct. Pokud by mi ho rodice nebo pedagogove nutili, nejedla bych ho zrejme dodnes....

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.